Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Παναθηναϊκός - Playoffs 2015-2016
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4
j-kidd13
QUOTE(SteelGandalf @ May 12 2016, 01:43 ) *
Απαντώ και στους δυο σας.

Εδώ παρακολούθησα την συνέντευξη τύπου

Στο 1:20 ξεκινάει τις δηλώσεις του ο κόουτς. Δεν τον ακούτε;


Εγω τις ειδα σε αλλο σαιτ,με αλλη ληψη,που ακουγες τα μισα...Καλα φοβερες συνθηκες διεξαγωγης συνεντευξης τυπου,απ εξω να ειναι ενα καρο κοσμος που κοπανει την πορτα και κανει σαματα!
SteelGandalf
QUOTE(j-kidd13 @ May 12 2016, 00:46 ) *
Εγω τις ειδα σε αλλο σαιτ,με αλλη ληψη,που ακουγες τα μισα...Καλα φοβερες συνθηκες διεξαγωγης συνεντευξης τυπου,απ εξω να ειναι ενα καρο κοσμος που κοπανει την πορτα και κανει σαματα!


Δεν διαφώνησα με αυτό. Μάλιστα έκανα και σχετικό σχόλιο.

Είδες όμως που δεν έλεγα ούτε ψέματα ούτε υπερβολές; Τον άκουσες κανονικά τον κόουτς; Πεντακάθαρα ακουγόταν, αλλά ειδικά ο φίλος Ginobili, με αμφισβήτησε κι έσπευσε να με φάει...

Τι λόγους είχα να σας γράψω ψέματα; Για να δικαιολογήσω τους κάφρους; Το Nick Galis Hall είναι ένα γήπεδο 50 χρόνων και δεν έχει τις υποδομές που θα έπρεπε και που θα είχε ένα σύγχρονο γήπεδο.
Ginobili
QUOTE(j-kidd13 @ May 11 2016, 22:46 ) *
Εγω τις ειδα σε αλλο σαιτ,με αλλη ληψη,που ακουγες τα μισα...Καλα φοβερες συνθηκες διεξαγωγης συνεντευξης τυπου,απ εξω να ειναι ενα καρο κοσμος που κοπανει την πορτα και κανει σαματα!

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...teyxi-typoy-vid

ακουόμετρο στο στρατό ξαναπεράσαμε...
Τεσπα....ασχέτως το πόσο καλά άκουσε ο καθένας...αυτό το "απλά είχε φασαρία" είναι εντελώς προκλητικό.
Αυτό ήταν άισχος και ντροπή...
j-kidd13
Να πω οτι αξιζει ολα τα συγχαρητηρια ο Πριφτης,και για τον τροπο που εχει στησει τον Αρη φετος,αλλα κυριως για τον χαρακτηρα και την ευγενια που βγαζει,ειτε στον παγκο,ειτε στις συνεντευξεις τυπου.Κυριος με Κ...Χωρις επαρση,αλαζονεια,ειρωνιες,αλλα σεμνος.
air_23
QUOTE (pk13 @ May 11 2016, 21:05 ) *
Μην ανησυχεις αδερφε δεν αισθανεται μειονεκτικα ο Διαμαντιδης....Εχει φαει τα φαιναλ φορ με το κουταλι....Πιο χορτατος δεν παει....

ε τοτε γτ σε ολα τα πλευοφ της ευρωλιγκας και μετα τον αποκλεισμο υπηρχε η ζαλαδα κριμα για τον δδ που δεν πηγε φαιναλ 4 ο παο...?

QUOTE (Dred11 @ May 11 2016, 21:07 ) *
Ο χειρότερος παίκτης του Άρη ήταν και σήμερα. Αν σου αρέσει πάντως εύχομαι να τον έχεις στην ομάδα σου του χρόνου.

με 10 ποντους-14 ριμπ και 6 κρισιμοτατα ποντακια μονο εσυ τον ειδες χειροτερο..κι εγω ευχομαι να τον κρατησω γτ ηδη οι μνηστηρες ειναι πολλοι

QUOTE (RipCity @ May 11 2016, 21:15 ) *
Καλά για ρολίστας που θα είναι στον Ολυμπιακό δε νομίζω να μας χαλάει. Εδώ παίζει στον ΠΑΟ ο Φώτσης και στον Ολυμπιακό ο Αγραβάνης. Δε θα προσφέρει ο White?

με τα λεφτα και το ρολο που προσφερει ο οσφπ πολυ δυσκολα να τον αποκτησει
SteelGandalf
QUOTE(Ginobili @ May 12 2016, 00:57 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...teyxi-typoy-vid

ακουόμετρο στο στρατό ξαναπεράσαμε...
Τεσπα....ασχέτως το πόσο καλά άκουσε ο καθένας...αυτό το "απλά είχε φασαρία" είναι εντελώς προκλητικό.
Αυτό ήταν άισχος και ντροπή...


Καλό θα ήταν να σχολίαζες το video που ανέβασα εγώ, παρά να ειρωνεύεσαι. Δεν κάθισα να δω όλα τα πιθανά video's που κυκλοφορούν στο internet. Μπορεί σε κάποια να υπάρχει θέμα. Εδώ και χωρίς φασαρίες, πολλές φορές δυσκολεύεσαι να ακούσεις τι λέγεται στις συνεντεύξεις τύπου. Το έκανα από τον επίσημο τηλεοπτικό πάροχο του ΕΣΑΚΕ (με την έννοια πως έχει τα δικαιώματα των περισσοτέρων ομάδων), που καλύπτει και τους εντός έδρας αγώνες της ομάδας του Άρη.

Δεν έγραψα απλά είχε φασαρία. Εσύ απομόνωσες μόνο αυτό.

Έγραψα:

QUOTE(SteelGandalf @ May 11 2016, 22:57 ) *
Η ανακοίνωση της ΚΑΕ, είτε είχε βγει, είτε όχι, ο κόσμος δεν είχε σκοπό πέρα από λεκτική πίεση να προβεί σε άλλες ενέργειες. Αυτό στο διαβεβαιώνω. Μόλις είδα τις δηλώσεις του κόουτς Πεδουλάκη. Μια χαρά κανονικά τις άκουσα. Απλά είχε φασαρία απ' έξω. Δεν ξέρω αν όντως είχαν οπτική πρόσβαση, ούτε θέλω να τους δικαιολογήσω. Οι κάφροι, είναι κάφροι και πρέπει να απομονώνονται και να απομακρύνονται.


Δεν ήμουν στον χώρο για να έχω καλύτερη άποψη, όπως προφανώς ούτε κι εσύ. Δεν διαπίστωσα να κινδυνεύει είτε ο κόουτς Πεδουλάκης, είτε κάποιος άλλος. Έκαναν απλά φασαρία. Από 'κει και πέρα, το ξαναγράφω, το καυτηρίασα. Όμως και χωρίς πάλι να θέλω να δικαιολογήσω τους κάφρους, αυτό δεν συμβαίνει κάθε φορά, ώστε να γίνει τεράστιο θέμα. Δεν έπρεπε να συμβεί και τέλος.
Ginobili
QUOTE(j-kidd13 @ May 12 2016, 00:01 ) *
Να πω οτι αξιζει ολα τα συγχαρητηρια ο Πριφτης,και για τον τροπο που εχει στησει τον Αρη φετος,αλλα κυριως για τον χαρακτηρα και την ευγενια που βγαζει,ειτε στον παγκο,ειτε στις συνεντευξεις τυπου.Κυριος με Κ...Χωρις επαρση,αλαζονεια,ειρωνιες,αλλα σεμνος.

Απόλυτα.Έχει πολλά να δείξει ακόμα πιστευω.Αξιέπαινος.
Ταιριάζει και πολύ στον Άρη.
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι περιμένουμε με τον Φώτση 35'?? (όταν παίζει ο Γκιστ...παιζει 25'). Τι σόι άμυνα παίζει...και δεν τι βλέπω??
Αυτός και ο Χαραλαμπόπουλος έχουν κληθεί ξαφνικά να αναλαβουν ενεργό ρόλο...και αυτό μόνο βούτυρο στο ψωμί των αντιπάλων μπορεί να είναι.
Παίξε ρε Π*&(*η μου με Ραντούλιτσα 25'+ ρε γαμώτο....και Χάντερ μαζί...τέτοιες ώρες...τέτοια λόγια..
Ο δε Καλάθης...τέτοια ψυχολογία...ούτε να τον παράτησε η γκόμενα...(αν και για μερικούς αυτό λειτουργεί μια χαρά..).Δηλ αν έρθει στην Τούφα να παίξουμε μπασκετάκι..θα τον βάλουμε να παίξει..?? Ή θα χτίσει καινούριο γηπεδάκι..?
air_23
QUOTE (Dred11 @ May 11 2016, 21:50 ) *
Μήπως προκάλεσε ο Πεδουλάκης κατά τη διάρκεια του αγώνα; Μήπως έκανε κάποιον ειρωνικό μορφασμό; Διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές; Τότε εν μέρει δικαιολογώ τους εν βρασμώ τελούντες αρειανούς οπαδούς. Γενικά, η εικόνα του Παναθηναικού στη Θεσσαλονίκη δεν συνάδει με την ιστορία του. Βρώμικο παιχνίδι από τον Διαμαντίδη, νυχτοπερπατήματα, απρεπής συμπεριφορά του Πεδουλάκη κλπ. Ελπίζω να τιμωρηθούμε για να βάλουμε μυαλό. Καλή τύχη στον Άρη που έχει βάλει τα θεμέλια για να ξαναγίνει Αυτοκράτορας του παγκόσμιου μπάσκετ.


οχι δεν προκαλεσε προχτες με οσα ωραια ειπε κι εδειξε στη φυσουνα..περιμενουμε παντως το ματςτου σαββατου να μας διδαξετε ηθος ειδικα εσι και γινε κανενα τρελο και το παλεψουμε
SteelGandalf
QUOTE(Dred11 @ May 11 2016, 21:50 ) *
Μήπως προκάλεσε ο Πεδουλάκης κατά τη διάρκεια του αγώνα; Μήπως έκανε κάποιον ειρωνικό μορφασμό; Διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές; Τότε εν μέρει δικαιολογώ τους εν βρασμώ τελούντες αρειανούς οπαδούς. Γενικά, η εικόνα του Παναθηναικού στη Θεσσαλονίκη δεν συνάδει με την ιστορία του. Βρώμικο παιχνίδι από τον Διαμαντίδη, νυχτοπερπατήματα, απρεπής συμπεριφορά του Πεδουλάκη κλπ. Ελπίζω να τιμωρηθούμε για να βάλουμε μυαλό. Καλή τύχη στον Άρη που έχει βάλει τα θεμέλια για να ξαναγίνει Αυτοκράτορας του παγκόσμιου μπάσκετ.


QUOTE(air_23 @ May 12 2016, 01:13 ) *
οχι δεν προκαλεσε προχτες με οσα ωραια ειπε κι εδειξε στη φυσουνα..περιμενουμε παντως το ματςτου σαββατου να μας διδαξετε ηθος ειδικα εσι και γινε κανενα τρελο και το παλεψουμε


+1 φάουλ στον χρήστη air_23 επειδή συνεχίζει να αναφέρεται σε θέματα τα οποία έχουμε ολοκληρώσει, αψηφώντας τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ.

Συνεχίζεις κι εσύ να αδιαφορείς για τις παραινέσεις μου και το κάνεις προκλητικά. Χαλάρωσε σε παρακαλώ.
j-kidd13
QUOTE(Ginobili @ May 12 2016, 02:10 ) *
Απόλυτα.Έχει πολλά να δείξει ακόμα πιστευω.Αξιέπαινος.
Ταιριάζει και πολύ στον Άρη.
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι περιμένουμε με τον Φώτση 35'?? (όταν παίζει ο Γκιστ...παιζει 25"). Τι σόι άμυνα παίζει...και δεν τι βλέπω??
Αυτός και ο Χαραλαμπόπουλος έχουν κληθεί ξαφνικά να αναλαβουν ενεργό ρόλο...και αυτό μόνο βούτυρο στο ψωμί των αντιπάλων μπορεί να είναι.
Παίξε ρε Π*&(*η μου με Ραντούλιτσα 25'+ ρε γαμώτο....και Χάντερ μαζί...τέτοιες ώρες...τέτοια λόγια..
Ο δε Καλάθης...τέτοια ψυχολογία...ούτε να τον παράτησε η γκόμενα...(αν και για μερικούς αυτό λειτουργεί μια χαρά..).Δηλ αν έρθει στην Τούφα να παίξουμε μπασκετάκι..θα τον βάλουμε να παίξει..?? Ή θα χτίσει καινούριο γηπεδάκι..?


Οταν εχεις κανει μια στελεχωση σαν αυτη του Παναθηναικου,αυτα πληρωνεις.Δεν παιζει αμυνα.Απλα μπροστα στον Ραντουλιτσα ο οποιος χαμηλα δεν μπορει να παιξει ουτε ισοϋψεις παικτες που εχουν πιο γρηγορα ποδια,ποσο μαλλον να βγει εξω να κανει χετζ αουτ,η να ακολουθησει κοντους,ειναι η μερα με τη νυχτα.Οταν λοιπον εχεις εναν τετοιο ψηλο,και το μπακ απ του ειναι πλεον ενας πιτσιρικας Αμερικανος που δεν εχει εμπειρια και παιζει πρωτη φορα επαγγελματικα,και ουσιαστικα μενεις μονο με τον Γκιστ, να πρεπει να μαρκαρει για 2 και 3,εχεις θεμα,και μοιραια θα χρησιμοποιησεις τον Φωτση που ειναι ο δευτερος πιο ευελικτος αμυντικος σου.Ο Φωτσης φετος ειναι κλαφτα.Εχει ξεμεινει απο ενεργεια και δυναμεις.Και αυτο φαινεται απο τα μακρινα σουτ,που μεχρι και περσυ τα εβαζε πιο ευκολα και απο λευ απ,φετος ειναι τα περισσοτερα κακα,το τελευταιο διαστημα δε,εχει τραγικα ποσοστα.Σημερα τον εβλεπα να πηδαει σε κατι φασεις με τον Ουαιτ,και φαινοταν σα να του εχουν βαλει ενα τσουβαλι τσιμεντο στην πλατη.Και αυτος ο παικτης,κοστιζει 800-900 χιλιαρικα ποσα παιρνει.Να να καλα το κλειστο 3ετες που το εδωσε ο ΔΓ.
Ο Χαραλαμποπουλος μοιραια πρεπει να παιξει,και το παιδακι ειναι τιμιος.Στο ΟΑΚΑ στο πρωτο ματς που πηγα,τα πηγε περιφημα κοντρα στον Ουαιτ σαν 4αρι.
Για Καλαθη,καθε φορα που παω ΟΑΚΑ και τον βλεπω,λεω στην παρεα μου οτι αν τον προκαλεσω σε διαγωνισμο βολων και τριποντων,θα του παρω για πλακα 7 στα 10 σετ.
SteelGandalf
Αλήθεια, ο Φώτσης θα συνεχίσει και του χρόνου;

Ο Χαραλαμπόπουλος είναι εξαιρετικός παίχτης. Μου αρέσει πολύ και φαίνεται και πολύ χαμηλών τόνων παλικαράκι. Μακάρι να πάει μπροστά. Ήδη είναι εξαιρετικός στην σειρά και μάλιστα χωρίς να έχει παίξει, παρά ελάχιστα, στο πρωτάθλημα (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Αυτός ο παίχτης δεν άξιζε να παίρνει 10-12 λεπτά σε κάθε παιχνίδι;
pan24
QUOTE (SteelGandalf @ May 12 2016, 02:28 ) *
Αλήθεια, ο Φώτσης θα συνεχίσει και του χρόνου;

Ο Χαραλαμπόπουλος είναι εξαιρετικός παίχτης. Μου αρέσει πολύ και φαίνεται και πολύ χαμηλών τόνων παλικαράκι. Μακάρι να πάει μπροστά. Ήδη είναι εξαιρετικός στην σειρά και μάλιστα χωρίς να έχει παίξει, παρά ελάχιστα, στο πρωτάθλημα (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Αυτός ο παίχτης δεν άξιζε να παίρνει 10-12 λεπτά σε κάθε παιχνίδι;

Αξιζε να παιζει αλλα...
Μεχρι την μεση της σεζον ειχε το προγραμμα ενδυναμωσης που τον επιβαρυνε(παντως εκανε δουλεια,το σωμα του εχει μεγαλη αλλαγη σε σχεση με το καλοκαιρι).Προα το τελος της σεζον ειχε εναν πολυ υπουλο τραυματισμο που συνηθως ερχεται απο καταπονηση οποτε επρεπε να προφυλαχθει
Επρεπε να παιζει και ο...αστερας μας(παβλοβιτς) και ο χαραλαμπο ειχε παρκαριστει
Απο το χρονου απαγορευεται να μην παιρνει τουλαχιστον 10'/παιχνιδι
SkyFall
QUOTE (Ginobili @ May 12 2016, 01:57 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...teyxi-typoy-vid

ακουόμετρο στο στρατό ξαναπεράσαμε...
Τεσπα....ασχέτως το πόσο καλά άκουσε ο καθένας...αυτό το "απλά είχε φασαρία" είναι εντελώς προκλητικό.
Αυτό ήταν άισχος και ντροπή...


Μα ποιος είπε ότι είχε απλά φασαρία; Αν είναι δυνατόν δηλαδή..
SteelGandalf
QUOTE(Ginobili @ May 12 2016, 01:57 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...teyxi-typoy-vid

ακουόμετρο στο στρατό ξαναπεράσαμε...
Τεσπα....ασχέτως το πόσο καλά άκουσε ο καθένας...αυτό το "απλά είχε φασαρία" είναι εντελώς προκλητικό.
Αυτό ήταν άισχος και ντροπή...


QUOTE(SkyFall @ May 12 2016, 09:53 ) *
Μα ποιος είπε ότι είχε απλά φασαρία; Αν είναι δυνατόν δηλαδή..


Μετά το pop-corn έρχεσαι με την συγκεκριμένη ανάρτηση. Τι ακριβώς προσφέρει η συγκεκριμένη σου ειρωνική τοποθέτηση; Σε κάνει περισσότερο άντρα ή μας κάνει πιο σοφούς ως αναγνώστες;

Σε ενημερώνω πως την επόμενη φορά που θα λειτουργήσεις κατ' αυτό τον τρόπο, δεν θα σου την χαρίσω.

Η επιλογή είναι δική σου.
Dwyane ''the flash'' Wade
Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας για τη παρέμβαση. Έχω παρατηρήσει πως σε κάθε τόπικ που έχει να κανει με αγώνες του Άρη με τους 3 της Αθήνας το 80% των ποστ ανφέρονται στη διαιτησία, στους κάφρους κτλ. Για μπάσκετ έχουμε τίποτα??
SteelGandalf
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ May 12 2016, 10:56 ) *
Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας για τη παρέμβαση. Έχω παρατηρήσει πως σε κάθε τόπικ που έχει να κανει με αγώνες του Άρη με τους 3 της Αθήνας το 80% των ποστ ανφέρονται στη διαιτησία, στους κάφρους κτλ. Για μπάσκετ έχουμε τίποτα??


Ποιος αναφέρθηκε στην διαιτησία σε κάποιο από τα παιχνίδια της συγκεκριμένης σειράς; Για να σε προλάβω, ακόμη και αν υπήρξαν, ήταν η απόλυτη εξαίρεση. Σε ό,τι αφορά τους κάφρους, έγινε το περιστατικό με τις ύβρεις στο προηγούμενο παιχνίδι και δόθηκε περισσότερη έκταση απ' ότι έπρεπε, με αποτέλεσμα να περάσει σε 2η μοίρα το αγωνιστικό. Θεωρώ πως κάποιοι το έκαναν τεχνηέντως αυτό (δεν αναφέρομαι σε παιδιά του φόρουμ, για να σας προλάβω), αλλά και πάλι η ουσία δεν αλλάζει. Ο Άρης τους ανάγκασε για 2η φορά να καταπιούν τη γλώσσα τους.

Αν διαβάσεις προσεκτικά όλες τις αναρτήσεις, ειδικά της συγκεκριμένης θεματικής ενότητας, θα διαπιστώσεις πως έχουν λεχθεί και αρκετές απόψεις για το αγωνιστικό. Αλήθεια, τις διάβασες;
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(SteelGandalf @ May 12 2016, 12:02 ) *
Ποιος αναφέρθηκε στην διαιτησία σε κάποιο από τα παιχνίδια της συγκεκριμένης σειράς; Για να σε προλάβω, ακόμη και αν υπήρξαν, ήταν η απόλυτη εξαίρεση. Σε ό,τι αφορά τους κάφρους, έγινε το περιστατικό με τις ύβρεις στο προηγούμενο παιχνίδι και δόθηκε περισσότερη έκταση απ' ότι έπρεπε, με αποτέλεσμα να περάσει σε 2η μοίρα το αγωνιστικό. Θεωρώ πως κάποιοι το έκαναν τεχνηέντως αυτό (δεν αναφέρομαι σε παιδιά του φόρουμ, για να σας προλάβω), αλλά και πάλι η ουσία δεν αλλάζει. Ο Άρης τους ανάγκασε για 2η φορά να καταπιούν τη γλώσσα τους.

Αν διαβάσεις προσεκτικά όλες τις αναρτήσεις, ειδικά της συγκεκριμένης θεματικής ενότητας, θα διαπιστώσεις πως έχουν λεχθεί και αρκετές απόψεις για το αγωνιστικό. Αλήθεια, τις διάβασες;


Ακόμη και στο συγκεκριμένο τόπικ γράφτηκαν ένα σωρό ποστ για το αν είχε φασαρία ή όχι στη συνέντευξη τύπου. Τα ίδια γράφονταν και μετά τους αγώνες με την Άεκ για διαιτησίες κτλ. Τέλος πάντων δεν έχει νόημα η όλη κουβέντα. Σόρυ και πάλι για την παρέμβαση.
SteelGandalf
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ May 12 2016, 12:00 ) *
Ακόμη και στο συγκεκριμένο τόπικ γράφτηκαν ένα σωρό ποστ για το αν είχε φασαρία ή όχι στη συνέντευξη τύπου. Τα ίδια γράφονταν και μετά τους αγώνες με την Άεκ για διαιτησίες κτλ. Τέλος πάντων δεν έχει νόημα η όλη κουβέντα. Σόρυ και πάλι για την παρέμβαση.


Δεν υπάρχει πρόβλημα με την παρέμβαση που έκανες. Το θέμα όμως είναι πως δεν μπορώ να αντιληφθώ τι ακριβώς εννοείς-υπονοείς. Για την φασαρία που όντως συνέβη μετά το τέλος του αγώνα και κατά την ομιλία του κόουτς Πεδουλάκη, αναφέρθηκαν κάποια παιδιά κι εγώ ανέφερα πως όντως υπήρξε περιστατικό (ακούγεται άλλωστε), αλλά χωρίς να δύναμαι από τον καναπέ μου να γνωρίζω την έκταση του. Το κατέκρινα, δώσαμε αμοιβαίες εξηγήσεις και το αφήσαμε πίσω. Τώρα, αν ο δικός σου σκοπός, μιας και αναφέρεις και την ΑΕΚ στην παρούσα θεματική ενότητα που καμία σχέση δεν έχει, είναι να πεις κάτι άλλο, κάνε το με ξεκάθαρο λόγο και όχι πλαγίως.

Πάμε και στο άρθρο του Γιάννη Δασκάλου, μετά και την χθεσινή (προχθεσινή πλέον) αναμέτρηση. Ο φίλος Γιάννης, αφού ενημερώθηκε σχετικά (από εμένα), για τον ντόρο που δημιούργησε στο φόρουμ μας η προχθεσινή του τοποθέτηση, θέλησε να κάνει κάποιες διευκρινήσεις (αναφέρονται στο Υ.Γ. 1).

QUOTE(Γιάννης Δασκάλου)
Η Ιθάκη του Άρη!

Όταν φτάνεις στο σημείο να «σέρνεις» τον Παναθηναϊκό σε 5ο παιχνίδι, μετά από 11 ολόκληρα χρόνια, για να διεκδικήσει την είσοδό του στον τελικό ενός πρωταθλήματος, τότε μάλλον βρίσκεσαι στον σωστό δρόμο.


Είμαι απολύτως βέβαιος ότι κανένας στο στρατόπεδο των «πρασίνων», δεν περίμενε τέτοια εξέλιξη στην σειρά. Ειδικά μετά την «προίκα» του 2-0 στο ΟΑΚΑ και ειδικά, με τα τεράστια αγωνιστικά προβλήματα του Άρη των… οκτώμιση παικτών. Όμως φαίνεται ότι ο Πρίφτης και οι συνεργάτες του, κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από αυτήν που πιστεύαμε ότι κάνουν.

Οι δυο συνεχόμενες νίκες του Άρη μέσα σε 48 ώρες, επί ενός αντιπάλου με υπερπολλαπλάσιο μπάτζετ και τον οποίο είχε να κερδίσει οκτώ χρόνια, πιστοποιούν το εξαιρετικό αγωνιστικό μέταλλο αυτής της ομάδας. Πιστοποιούν την εξαιρετική χημεία των αποδυτηρίων. Πιστοποιούν την ποιότητα και τον χαρακτήρα των παικτών, των οποίων οι «μηχανές» δουλεύουν εδώ και εννέα μήνες στα «κόκκινα».

Η λογική λέει, ότι ο Άρης θα υποκύψει το Σάββατο στο ΟΑΚΑ. Δεν τρέφω αυταπάτες πρόκρισης, δεν είμαι ανεβασμένος σε συννεφάκια τελικών, δεν θεωρώ ότι ήρθε η ώρα να γίνουν οι «κιτρινόμαυροι» η… Λέστερ της μπασκετικής Ελλάδος. Αυτά που είδα και άκουσα το τελευταίο 48ωρο, ωστόσο, άλλα προερχόμενα από τον επικοινωνιακό μηχανισμό του Παναθηναϊκού και άλλα από «στρουθοκαμηλισμό», μου φτάνουν και μου περισσεύουν για να είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι ο Άρης, πλέον, απασχολεί.

Άλλοι τον βλέπουν σαν «απειλή», άλλοι τον βλέπουν με αλαζονεία και τον λοιδορούν, άλλοι τον βλέπουν με ρομαντισμό και συμπάθεια, άλλοι με νοσταλγία και προσμονή. Όλοι όμως – και μιλώ γι’ αυτούς που πραγματικά αγαπούν και ασχολούνται με το μπάσκετ – νοιώθουν ότι ο Άρης, παύει να είναι ο «φτωχός συγγενής».

Ο δρόμος για την «κιτρινόμαυρη» μπασκετική Ιθάκη είναι πολύ μακρύς και, ακόμη, δεν έχουμε διανύσει ούτε το 1/3 της απόστασής του. Το «ταξίδι» της επιστροφής του Άρη στην φυσική του θέση, την κορυφή, προϋποθέτει πολύ μεγάλη προσπάθεια. Πολλές ακόμη διορθώσεις σε όλα τα επίπεδα. Ακόμη και πολλές ήττες και απογοητεύσεις. Η πυξίδα, όμως, είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Αρκεί ο ενθουσιασμός και η ανυπομονησία, να μην «πνίξουν» τον ρεαλισμό και την υπομονή που θα χρειαστεί ο Άρης για να φτάσει στον τελικό προορισμό του.

Υ.Γ. 1: Έβαλα τον φίλο μου τον Στέργιο, ξέρει αυτός, σε… μπελάδες. Έκανε το «λάθος» να αναδημοσιεύσει το προηγούμενό μου κείμενο στο basketplus – εκείνο που μιλούσε για «κακομαθημένα παιδάκια» - σε ένα φόρουμ που ασχολείται με το μπάσκετ. Ειδικά οι αντιδράσεις των φίλων του Παναθηναϊκού ήταν εντυπωσιακές και, δοθείσης ευκαιρίας, θα ήθελα να απευθυνθώ σε αυτά τα παιδιά ως εξής: Ναι, υπήρξα οπαδός. Και πιθανότατα, αν δεν επέλεγα την δημοσιογραφία, να ήμουν ακόμη. Τα κείμενά μου σε αυτό το «ταπεινό» μπασκετικό σάιτ, αναφέρονται στον Άρη και απευθύνονται σε Αρειανούς.

Μέλημά μου, ωστόσο, είναι να μην προσβάλλεται κανένας που, έστω από σπόντα, βλέπει το κείμενό μου μπροστά του και το διαβάζει. Κάποιοι συμφωνούν με τις απόψεις και τις θέσεις μου, κάποιοι διαφωνούν. Κανένας, όμως, δεν θέλω να προσβάλλεται. Δεν διεκδικώ Όσκαρ αντικειμενικότητας, όμως δεν το «παίζω» αντικειμενικός και δεν θέλησα ποτέ να δηλώνω… «εθνική Ελλάδος». Είμαι ποτισμένος από Άρη και η αγάπη μου γι’ αυτόν τον Σύλλογο, αποτέλεσε την αφορμή να ασχοληθώ με την δημοσιογραφία. Και αν είχατε ζήσει όσα έζησα εγώ στις εποχές της «Αυτοκρατορίας» - γιατί, πιστέψτε με, αυτά που έζησα ήταν πέρα και πάνω από κατακτήσεις τίτλων - τότε ίσως να ήσασταν πολύ πιο «οπαδοί» απ’ ότι εγώ αρθρογραφώντας.


Υ.Γ. 2: Το basketplus έβαλε σε… μπελάδες τον Πεδουλάκη (παρεμπιπτόντως, μπράβο για την δύσκολη αλλά σωστή του απόφαση για τους τρεις), με την αποκάλυψή του για τα νυχτοπερπατήματα των Αμερικανών. Και επειδή μας αρέσει να αποδίδουμε «τα του Καίσαρος τω Καίσαρι», οφείλουμε να ευχαριστήσουμε τον Γιώργο – το… νυχτερινό μας «λαγωνικό» - για την αποστολή των φωτογραφικών ντοκουμέντων. Πέραν της πλάκας, αποτελεί τιμή για το σάιτ, να έχει αναγνώστες που το σκέφτονται και το στηρίζουν, ακόμη και εν μέσω της νυχτερινής τους διασκέδασης.

Υ.Γ. 3: Το τηλεφώνημα που δέχθηκα το απόγευμα της Τρίτης, από νομικό που εκπροσωπούσε το πιο υψηλόβαθμο στέλεχος μιας μεγάλης ομάδας, μου προκάλεσε τεράστια εντύπωση. Κοίτα να δεις ρε συ, που ο Κούσης είχε δίκιο όταν έλεγε ότι μας διαβάζουν όλοι.

Υ.Γ. 4: Ο Νίκος Λάσκαρης είπε ότι ήδη, μαζί με τον Δημήτρη Πρίφτη, σχεδιάζουν την επόμενη σεζόν. Έχουν συμφωνήσει; Έχουν υπογράψει ανανέωση συμβολαίου; Υπάρχει κάτι που ξέρει το «αφεντικό» και δεν το ξέρει ο προπονητής και εμείς επίσης; Για να μην περιμένουν τζάμπα και κάποιοι που ονειρεύονται τον πάγκο του Άρη, βρε αδερφέ…

Υ.Γ. 5: Όλοι όσοι ασχολήθηκαν το τελευταίο 48ωρο, με τόσο σπουδή και αυστηρότητα με τον Άρη και τους φιλάθλους του, παρακαλούνται πολύ να μην πάθουν… αμνησία και αναλγησία, στα όσα θα διαδραματιστούν σε ΣΕΦ και ΟΑΚΑ. Εδώ θα είμαστε και τότε. Και εμείς και οι μανούλες μας.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(SteelGandalf @ May 13 2016, 02:20 ) *
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την παρέμβαση που έκανες. Το θέμα όμως είναι πως δεν μπορώ να αντιληφθώ τι ακριβώς εννοείς-υπονοείς. Για την φασαρία που όντως συνέβη μετά το τέλος του αγώνα και κατά την ομιλία του κόουτς Πεδουλάκη, αναφέρθηκαν κάποια παιδιά κι εγώ ανέφερα πως όντως υπήρξε περιστατικό (ακούγεται άλλωστε), αλλά χωρίς να δύναμαι από τον καναπέ μου να γνωρίζω την έκταση του. Το κατέκρινα, δώσαμε αμοιβαίες εξηγήσεις και το αφήσαμε πίσω. Τώρα, αν ο δικός σου σκοπός, μιας και αναφέρεις και την ΑΕΚ στην παρούσα θεματική ενότητα που καμία σχέση δεν έχει, είναι να πεις κάτι άλλο, κάνε το με ξεκάθαρο λόγο και όχι πλαγίως.


Αδερφέ μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα ή δε θες να καταλάβεις. Έγραψα απλά ότι αναλώνεστε σε συζητήσεις άσχετες με το μπάσκετ. Αυτό που λες ότι αναφέρω την Άεκ πλαγίως είναι τελείως ξεκάρφωτο. Ανέφερα απλά ότι και στο αντίστοιχο τόπικ η πλειοψηφία των ποστ αναφέρονταν σε εξωαγωνιστικά θέματα. Αυτά και ας σταματήσουμε εδώ την ανούσια κουβέντα.
SteelGandalf
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ May 13 2016, 13:25 ) *
Αδερφέ μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα ή δε θες να καταλάβεις. Έγραψα απλά ότι αναλώνεστε σε συζητήσεις άσχετες με το μπάσκετ. Αυτό που λες ότι αναφέρω την Άεκ πλαγίως είναι τελείως ξεκάρφωτο. Ανέφερα απλά ότι και στο αντίστοιχο τόπικ η πλειοψηφία των ποστ αναφέρονταν σε εξωαγωνιστικά θέματα. Αυτά και ας σταματήσουμε εδώ την ανούσια κουβέντα.


Πραγματικά ώρες ώρες αναρωτιέμαι γιατί κάθομαι και ασχολούμαι...

Σου έγραψα, από την πρώτη στιγμή, από την πρώτη μου φράση, πως δεν μπορώ να αντιληφθώ τι εννοείς-υπονοείς και μου ξεκινάς με ερωνεία, αντί να μου εξηγήσεις!

Γράφουμε σε κάθε θεματική ενότητα, ειδικά όπως αυτή που είναι αυξημένου ενδιαφέροντος, δεκάδες άτομα και κάποιοι μπορεί να ξεφύγουν από το θέμα. Βγαίνεις μετά από όλα αυτά εσύ και ενώ η συζήτηση έχει "καταλαγιάσει", λέγοντας αυτό...!

Όσο για την ΑΕΚ και το πλαγίως που έγραψα, ήταν προέκταση της διευκρίνησης που σου ζητούσα, όταν ανέφερα πως δεν αντιλαμβάνομαι τι λες. Κι εν πάση περιπτώσει, αν την θεωρείς ανούσια την κουβέντα (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δύο φορές), γιατί την ξεκινάς;
yorgos
Καταρχήν ορθώς δεν έπαιξαν οι κλάμπερς και αποκλείεται να μην έχει δώσει το ΟΚ και η διοίκησή της για τέτοια τιμωρία. Αλλίμονο αν η πειθαρχία της ομάδας τίθεται εν αμφιβόλω. Όσο για το επιχείρημα ότι ο Πεδουλάκης ρίσκαρε την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος, είναι αστείο. Πρώτον γιατί υπάρχει 5ο ματς στην Αθήνα που αν δεν μπορούμε να κερδίσουμε τον Άρη εκεί, καλύτερα να μην πάμε ποτέ στο ΣΕΦ και δεύτερον διότι ρισκάρεις πολύ περισσότερο αφήνοντας τέτοιες συμπεριφορές να περνάνε στο ντούκου λες και η ομάδα είναι κέντρο διερχομένων. Για τους δίμετρους έγχρωμους παίκτες που πήγαν για κλάμπινγκ και δεν ήξεραν ότι θα τους δει και θα τους τουιτάρει όλη η πόλη, ουδέν σχόλιον.

Στα του ματς, ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ ο Παναθηναϊκός έστω και με αυτές τις απώλειες να μη λογίζεται ως φαβορί. Ο Ραντούλιτσα μόνος του κάνει όσο ο Άρης, ο Καλάθης κάνει όσο δυόμιση Άρηδες. Δεν ξέρω το κοουτσάρισμα έκανε ο Άρτζι, αλλά έλεος αν η ομάδα δεν μπορεί να σταθεί απέναντι στο Φλιώνη και το Βασιλάκη τον Ξανθόπουλο. Δυστυχώς κι εντός ομάδας το κλίμα φαίνεται άθλιο με τους παίκτες να τσακώνονται μεταξύθ τους, τους Αμερικανούς (ή τέλος πάντων τους γεννηθέντες στην Αμερική) να είναι χώρια από τους άλλους και άλλα τέτοια εμπριμέ που διαβάζουμε.

Στο 5ο ματς οφείλει η ομάδα να κερδίσει με ΣΟΒΑΡΗ διαφορά και να έχει και πειστική εμφάνιση, απέναντι σε έναν Άρη που χμε το μπάτζετ και τις απώλειες που έχει κάνει και άθλο. Και από τον Πέδουλα περιμένω σοβαρό στήσιμο στους τελικούς. Το ενδεχόμενο να μην πάμε τελικούς το αποκλείω ΕΝΤΕΛΩΣ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.