Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Παναθηναϊκός - Playoffs 2015-2016
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4
erasitehnis
Μπράβο στον Άρη. Τέτοιες νίκες ζεσταίνουν και την διοίκηση του για το καλοκαίρι.

Στα της ομάδας μου, καμία δικαιολογία. Ευκαιρία να πάω με τις κόρες μου να δω το παιχνίδι. Αν και πρέπει να κερδίσουμε με 15-20 πόντους, ευτυχώς είναι ακόμα μικρές οπότε αν συμβεί κάτι απρόοπτο θα πω ότι κερδίσαμε αλλά δεν έχουμε διάθεση για πανηγύρι. biggrin.gif

Σήμερα πήρε χρόνο και ο Χάντερ, ο οποίος τα πήγε αρκετά καλά και πιστεύω ότι θα χρησιμοποιηθεί αρκετά, στους τελικούς ίσως και στο 4 μαζί με Γκίστ στο 5. Σε κάθε περίπτωση η ομάδα ανεξάρτητα των σημαντικών ελλείψεων στα φόργουορντ, φαίνεται κάπως απογοητευμένη. Περιμένω -αν φυσικά περάσουμε τον Άρη- έναν πολύ καλό πρώτο αγώνα στο φάληρο (κανόνας του συσπειρωμένου ελατηρίου) με κοντινή διαφορά, ίσως δε και να το κλέψουμε. Αν όμως δεν τα καταφέρουμε εκεί το πιθανότερο είναι να χάσουμε με σκούπα.

Προβλέπω -δυστυχώς- μεγάλη κίνηση στο topic των μεταγραφών της Πανάθας...
tuareg
QUOTE(t0ny3 @ May 11 2016, 21:21 ) *
Τραγικα πραγματα στη συνεντευξη τυπου...
Οπαδοί του Άρη βρίζουν τον Αργύρη Πεδουλάκη στη Συνέντευξη Τύπου!



καποιος να τους πει οτι δεν ειναι η ομαδα του χωριου τους ο Αρης..

κατα τ αλλα ο πεδουλακης ειπε οτι ''οι λιγοι που μειναμε παλεψαμε''....ενταξει λες κι εμεις ειμασταν υπερπληρης.
Ο Ραντουλιτσα γιατι δεν επαιξε απο ενα σημειο και μετα?
ΔΔ 13
Άσχετα με την ήττα η απόφαση για τους 3 ήταν σωστή.στον επόμενο αγώνα θα παίξουν σίγουρα.νικάς κ περνάς.καμία εντελώς σημασία δεν έχει που θα πάμε σε πέμπτο παιχνίδι.καλό είναι από την στιγμή που αλλάξαμε προπονητή.
pan24
QUOTE (Dred11 @ May 11 2016, 21:07 ) *
Ο χειρότερος παίκτης του Άρη ήταν και σήμερα. Αν σου αρέσει πάντως εύχομαι να τον έχεις στην ομάδα σου του χρόνου.

Εδω εισαι λαθος
Σημερα ηταν καλος ειδικα στο τελος.Στα αλλα παιχνιδια ηταν αμπελαλε αλλα σημερα ξεχωρισε
Θελω ο ΔΔ να τελειωσει με πρωταθλημα αλλα τα χαλια μας δεν το αξιζουν.Ο Αρης αξιζει να περασει μονο και μονο για την προσπαθεια
Ρε αρειανοι κανετε μια τεραστια νικη και προσπαθειτε αντι να ασχολουνται ολοι με την νικη να ασχολουνται με καφριλικια?
Αν το προχτεσινο το ειχαν τραβηξει οι δημοσιογραφοι,το βρισιδι στην συνεντευξη τυπου ειναι πρωτακουστο

@tuareg
Ο ραντουλιτσα τσακωθηκε εν ωρα αγωνα με τον καλαθη στο πρωτο ημιχρονο αν θυμαμαι καλα και πηγε μονος του στον παγκο
Δεν ξερω αν εγινε και τιποτα αλλο μετα γιατι ξαναεπαιξε απο τοτε
salonikatasos
Οι νοσταλγοι του πεδουλακη και του σκεπτωμενου μπασκετ ας μην διαμαρτυρονται. Ναι δεν ειναι δικια του η ομαδα,ναι ειναι λιγο καιρο στην ομαδα,αλλα το ταμπουρι ειναι δικια του επιλογη. Επι τζορτζεβιτς ακομα και στα ασχημα παιχνιδια της ομαδας οι 70 ποντοι ηταν το μινιμουμ. Ελπιζω να τα βλεπει ο ΔΓ και να μην κανει το λαθος να τον κρατησει και του χρονου αν τυχει και παρει το πρωταθλημα
Reggie Miller 31
QUOTE (pan24 @ May 11 2016, 21:30 ) *
@tuareg
Ο ραντουλιτσα τσακωθηκε εν ωρα αγωνα με τον καλαθη στο πρωτο ημιχρονο αν θυμαμαι καλα και πηγε μονος του στον παγκο
Δεν ξερω αν εγινε και τιποτα αλλο μετα γιατι ξαναεπαιξε απο τοτε

Ο Μιρο εχει ξενερωσει την ζωη του απ οταν εφυγε ο Σαλε. Ειναι παικτης που θελει συγκεκριμενο προπονητη-ψυχολογο για να αποδοσει. Νομιζω αν δεν ερχοταν ο Σαλε δεν θα φερναμε κ τον Ραντουλιτσα
j-kidd13
Πρεπει να ηταν χειροτερος ο Παναθηναικος σημερα,και απο την δευτερη χρονια του Πεδουλακη,που σχεδον ολοι ζητουσαμε την αμεση απομακρυνση του.Πραγματικα τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει.Δεν ξερω αν φταιει ο ιδιος,η αν οι παικτες ειναι σε δυσκολη φαση,μετα τα οσα εχουν γινει,το αποτελεσμα δεν αλλαζει.Δεν μπορεσα να δω το δευτερο 10λεπτο και το μισο τριτο,γιατι επρεπε να ανεχτουμε να δουμε το 2ο ημιχρονο του ποδοσφαιρικου Παναθηναικου που θελανε να δουν στο καφε που ημουν,αλλα απο τα μισα του 3ου και κατω,ο Αρης εμοιαζε πιο πειστικος απο τον Παναθηναικο.Παρα πολυ κακη φαση για τον Παναθηναικο,με τετοια εμφανιση και στο ΟΑΚΑ,ολα παιζονται.Με σωστη εμφανιση το παιχνιδι ειναι ξεκουραστο.Αλλα με τα μεχρι τωρα δεδομενα,ποιος εξασφαλιζει οτι θα παρουσιαστει οπως πρεπει ο Παναθηναικος?Και τα 2 ματς που κερδισε στο ΟΑΚΑ,επαιζε εντελως στο ρελαντι,οχι γιατι δεν γκαζωνε,αλλα γιατι δεν μπορουσε παραπανω.Θεωρητικα θα περασουμε,αλλα δεν θελω να φανταστω πως θα κατεβουμε ετσι να παιξουμε με τον Ολυμπιακο!
pan24
Δεν ξερω πως ειναι η διαρρυθμιση στο αλεξανδρειο αλλα ειναι δυνατοτον να μπορουν να φτασουν οπαδοι εξω απο την αιθουσα τυπου χωρις ελεγχο?
Reggie Miller 31
QUOTE (salonikatasos @ May 11 2016, 21:34 ) *
Οι νοσταλγοι του πεδουλακη και του σκεπτωμενου μπασκετ ας μην διαμαρτυρονται. Ναι δεν ειναι δικια του η ομαδα,ναι ειναι λιγο καιρο στην ομαδα,αλλα το ταμπουρι ειναι δικια του επιλογη. Επι τζορτζεβιτς ακομα και στα ασχημα παιχνιδια της ομαδας οι 70 ποντοι ηταν το μινιμουμ. Ελπιζω να τα βλεπει ο ΔΓ και να μην κανει το λαθος να τον κρατησει και του χρονου αν τυχει και παρει το πρωταθλημα

Επι Τζορτζεβιτς κοντεψε να μας κερδισει η πεθαμενη Μαλαγα κ χασαμε κατω τα χερια απο ομαδα 6 παικτων. Ακομα κ τα νυχτοπερπατηματα δειχνουν πολλα για την νοοτροπια που επικρατουσε επι Σαλε... Αυτο κ το κλεινω το οφτοπικ
massey
QUOTE(pan24 @ May 11 2016, 21:40 ) *
Δεν ξερω πως ειναι η διαρρυθμιση στο αλεξανδρειο αλλα ειναι δυνατοτον να μπορουν να φτασουν οπαδοι εξω απο την αιθουσα τυπου χωρις ελεγχο?

Νομιζω πως ναι..Επισης και εξω απο το παλε να εισαι βλεπεις την αιθουσα και σιγουρα αν μαζευτουν αρκετα ατομα και φωναξουν ακουγονται μεσα

Δεν ειναι δα και το μαντισον σκουερ

Μονο αγαπη για το κοντρα,σπορντογκ που το χουν κανει πρωτο θεμα..ειναι και οι τελικοι ρε παιδια την αλλη βδομαδα..κρατηστε λιγο μελανι για τοτε

Υγ Ακομα περιμενουμε αρθρα για τις κροτιδες χθες στο οακα..αλλα οι κροτιδες δεν βριζουν
SteelGandalf
Επαναλαμβάνω, μείνετε στα αγωνιστικά. Κάφροι υπάρχουν παντού. Έτσι υπάρχουν και στις τάξεις των οπαδών του Άρη.-

Εμείς εδώ πρέπει να αποδεικνύουμε πως είμαστε σκεπτόμενοι και σεβόμαστε τους κανονισμούς του φόρουμ.

Βασίλη (tuareg), αφαίρεσα τους χαρακτηρισμούς σου. Πρόσεχε σε παρακαλώ τις εκφράσεις σου.
salonikatasos
QUOTE (Reggie Miller 31 @ May 11 2016, 21:40 ) *
Επι Τζορτζεβιτς κοντεψε να μας κερδισει η πεθαμενη Μαλαγα κ χασαμε κατω τα χερια απο ομαδα 6 παικτων. Ακομα κ τα νυχτοπερπατηματα δειχνουν πολλα για την νοοτροπια που επικρατουσε επι Σαλε... Αυτο κ το κλεινω το οφτοπικ

Ξαναλεω. Επι τζορτζεβιτς στα χειροτερα ματς 70 ποντους τους βαζαμε. Δεν ειδα το ματς,αλλα διαβασα οτι στη τριτη περιοδο ο ραντουλιτσα επαιξε ελαχιστα ή καθολου. Ειπαμε να παιξει αμυνα ο πεδουλακης,αλλα το εχει παραχεσει το θεμα. Ελπιζω το σκ ο ιτουδης να εχει γινει ηττουδης μπας και τον διωξουν,αλλιως πασκουαλ που θα φυγει μαλλον. Πονανε τα ματια μας με το σκεπτωμενο μπασκετ των ελληνων προπονητων στυλ πεδουλακη,πριφτη,πεδουλακη κλπ.

Υγ. Ο πεδουλακης που κατα πολλους αδικηθηκε το 13-14 δεν κοντεψε να χασει,αλλα εχασε απο την λαμποραλ κουτσα του μεγιστου σκαριολο στο ΟΑΚΑ
Dred11
Μήπως προκάλεσε ο Πεδουλάκης κατά τη διάρκεια του αγώνα; Μήπως έκανε κάποιον ειρωνικό μορφασμό; Διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές; Τότε εν μέρει δικαιολογώ τους εν βρασμώ τελούντες αρειανούς οπαδούς. Γενικά, η εικόνα του Παναθηναικού στη Θεσσαλονίκη δεν συνάδει με την ιστορία του. Βρώμικο παιχνίδι από τον Διαμαντίδη, νυχτοπερπατήματα, απρεπής συμπεριφορά του Πεδουλάκη κλπ. Ελπίζω να τιμωρηθούμε για να βάλουμε μυαλό. Καλή τύχη στον Άρη που έχει βάλει τα θεμέλια για να ξαναγίνει Αυτοκράτορας του παγκόσμιου μπάσκετ.
massey
Εχει μια εικονα που κυκλοφορει στο Ιντερνετ που δειχνει τι σχηματιζει ο πεδουλακης με τα χερια του και στρεφεται προς την εξεδρα

Πολυ πιθανο να εδειχνε το σχημα του κυκλου βεβαια..

Τελος απο μενα.

Και ΟΧΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗ ΣΥΝ.ΤΥΠΟΥ.ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ ΕΙΝΑΙ
tuareg
Πλακα πλακα τωρα που το καλοσκεφτομαι με Σαλε μια νικη πιστευω οτι θα καναμε.
Οσο δε παιζει ο Ραντουλιτσα ο Πεδουλακης βαζει βουτυρο στο ψωμι του Πριφτη (οκ στα δυο παιχνιδια στη Θεσσαλονικη βρηκαμε λυσεις με τις βοηθειες).
SteelGandalf
QUOTE(salonikatasos @ May 11 2016, 20:48 ) *
Πονανε τα ματια μας με το σκεπτωμενο μπασκετ των ελληνων προπονητων στυλ πεδουλακη,πριφτη,πεδουλακη κλπ.


9/10 λέξεις σου είναι Πεδουλάκης!!! Εφιάλτες πρέπει να βλέπεις...

Πάντως, για να είμαστε και δίκαιοι, ο κόουτς Πρίφτης δεν δούλεψε ποτέ σε ομάδα με υλικό όπως του Παναθηναϊκού. Στον Άρη αναγκάζεται, τα τελευαία δύο χρόνια, να παίζει και έτσι, αφού του λείπει το βάθος και η ποιότητα.

Από του χρόνου όμως, θα περιμένουμε ακόμη περισσότερα και από τον ίδιο.
bodiroga10
μπραβο στον αρη, ειναι κριμα που δεν εχει στα πλειοφς τον χαγκινς που θα του εδινε επιπλεον δυναμικη.

οσο για τον παναθηναικο δεν μπορουμε να επικαλουμαστε τις απουσιες, 9 παικτες χρησιμοποιησαν και οι δυο ομαδες απο τους οποιους ο αρης αναγκαζεται να χρησιμοποιει τον φλιωνη που το καλοκαιρι στην εθνικη νεων ηταν πολυ χειροτερος του λουντζη και ολη την χρονια πανω απο 10 παιχνιδια δεν εχει παιξει...

ΔΔ 13
QUOTE(Dred11 @ May 11 2016, 21:50 ) *
Καλή τύχη στον Άρη που έχει βάλει τα θεμέλια για να ξαναγίνει Αυτοκράτορας του παγκόσμιου μπάσκετ.

icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif 77.gif 77.gif
SteelGandalf
QUOTE(Dred11 @ May 11 2016, 20:50 ) *
Μήπως προκάλεσε ο Πεδουλάκης κατά τη διάρκεια του αγώνα; Μήπως έκανε κάποιον ειρωνικό μορφασμό; Διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές; Τότε εν μέρει δικαιολογώ τους εν βρασμώ τελούντες αρειανούς οπαδούς. Γενικά, η εικόνα του Παναθηναικού στη Θεσσαλονίκη δεν συνάδει με την ιστορία του. Βρώμικο παιχνίδι από τον Διαμαντίδη, νυχτοπερπατήματα, απρεπής συμπεριφορά του Πεδουλάκη κλπ. Ελπίζω να τιμωρηθούμε για να βάλουμε μυαλό. Καλή τύχη στον Άρη που έχει βάλει τα θεμέλια για να ξαναγίνει Αυτοκράτορας του παγκόσμιου μπάσκετ.


Προφανώς και αδιαφορείς πλήρως για τους κανόνες λειτουργίας του συγκεκριμένου φόρουμ. Το ίδιο και για την προσπάθεια μου, που ενώ έχω ενημερώσει να μείνετε καθαρά στο αγωνιστικό, εσύ συνεχίζεις. Μετά το τέλος του 3ου αγώνα που ξεφύγαμε όλοι μαζί από το θέμα της ενότητας, κάνω αγώνα να διατηρήσω την ηρεμία στο υποφόρουμ. Επανέρχομαι κάθε λίγο με συνεχείς παραινέσεις για ηρεμία, για σχόλια μόνο επί του αγωνιστικού και για σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ. Εσύ όμως μπαίνεις και γράφεις αυτό, λες και θα λογοδοτήσουμε εμείς για τις συμπεριφορές ορισμένων κάφρων.

+1 φάουλ στον χρήστη Dred11 για ειρωνικά σχόλια και για πυροδότηση κλίματος.

Κανονίστε να το συνεχίσετε οι υπόλοιποι...
salonikatasos
Βλεπω χρονους συμμετοχης και χωρις γκιστ-παπαγιαννη οι χαντερ-ραντου δεν ειχαν μαζι ουτε 30 λεπτα. Τον φωτση ειχε 5αρι (εξ ου και τα 34 λεπτα) στα υπολοιπα λεπτα ο σκετωμενος κοουτς μας?
j-kidd13
O Ουαιτ παντως δεν με τρελανε και ιδιαιτερα.Καλος ειναι δεν λεω,εχει στοιχεια και προσοντα,αλλα τον παρουσιαζουν σαν υπερπαικτη.Μεχρι και για nba διαβασα.2 ματς εχω δει,το πρωτο και το σημερινο,και στα 2 ειπα,καλος παικτης,αλλα οχι οπως ακουω.Βεβαια,μπορει να ετυχε,δεν εχω δει Αρη ολη τη χρονια,μπορει να ειχε αλλη αποδοση,και με συνεπεια.Αλλα σε 2 ζορικα ματς,δεν με εχει εντυπωσιασει.
tuareg
QUOTE (salonikatasos @ May 11 2016, 22:04 ) *
Βλεπω χρονους συμμετοχης και χωρις γκιστ-παπαγιαννη οι χαντερ-ραντου δεν ειχαν μαζι ουτε 30 λεπτα. Τον φωτση ειχε 5αρι (εξ ου και τα 34 λεπτα) στα υπολοιπα λεπτα ο σκετωμενος κοουτς μας?


ναι....παντως με το ραντου μεσα το γυρισαμε...οταν εβαλε το σχημα με χαραλαμπο 4 και φωτση 5 ειμασταν 4 μπροστα.
Μου εκανε εντυπωση ποσο γρηγορα και ευκολα επανηλθαμε στο δ μετα το 11-0 που κανατε και περασατε 3 ποντους στα 3.5 λεπτα.
salonikatasos
QUOTE (tuareg @ May 11 2016, 22:11 ) *
ναι....παντως με το ραντου μεσα το γυρισαμε...οταν εβαλε το σχημα με χαραλαμπο 4 και φωτση 5 ειμασταν 4 μπροστα.
Μου εκανε εντυπωση ποσο γρηγορα και ευκολα επανηλθαμε στο δ μετα το 11-0 που κανατε και περασατε 3 ποντους στα 3.5 λεπτα.

στην 3η περίοδο όμως που δεν βάζαμε καλάθι ούτε με αίτηση φαντάζομαι τον είχε έξω γιατί δεν παίζει άμυνα. είναι πραγματικά κατάντια να τρως 56 πόντους και να χάνεις. και δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό επί πεδουλάκη. τη δεύτερη χρονιά του είχε χάσει 2 φορές σε παιχνίδια που φάγαμε 55 πόντους. με τον οσφπ 1ο ματς με 55-45 και με ρεάλ λίγο αργότερα με 51-55 στο ΟΑΚΑ. και όπως είπα και πιο πριν,αυτό δεν έχει να κάνει με τους παίχτες που έχει(εκτός αν ακόμα και με τους 9 σήμερα ήταν τόσο δύσκολο να βάλουμε έστω 60 πόντους). είναι προσωπική του επιλογή γιατί επιθετικά,δεν έχει το παραμικρό πλάνο
SteelGandalf
QUOTE(j-kidd13 @ May 11 2016, 21:09 ) *
O Ουαιτ παντως δεν με τρελανε και ιδιαιτερα.Καλος ειναι δεν λεω,εχει στοιχεια και προσοντα,αλλα τον παρουσιαζουν σαν υπερπαικτη.Μεχρι και για nba διαβασα.2 ματς εχω δει,το πρωτο και το σημερινο,και στα 2 ειπα,καλος παικτης,αλλα οχι οπως ακουω.Βεβαια,μπορει να ετυχε,δεν εχω δει Αρη ολη τη χρονια,μπορει να ειχε αλλη αποδοση,και με συνεπεια.Αλλα σε 2 ζορικα ματς,δεν με εχει εντυπωσιασει.


Έχει πραγματοποιήσει τρομερές εμφανίσεις. Το πιο σημαντικό που έχει είναι πως δίνει συγκεκριμένα πράγματα με συνέπεια. Είναι πάντα κοντά στο double double, όταν δεν το πραγματοποιεί. Βέβαια χρειάζεται να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο για να το κάνει αυτό. Σήμερα στον Ολυμπιακό ή στον Παναθηναϊκό, λογικά θα ήταν κατώτερος, με τα δεδομένα των συγκεκριμένων ομάδων.

Είναι εξαιρετικός ριμπάουντερ (τρομερά προσόντα άλματος κι έκρηξης), αλλά και αμυντικός. Αν βελτιώσει λίγο κάποια πράγματα στην επίθεση και αποκτήσει εμπειρία, θα είναι τρομερός. Στην καλή του μέρα, μπορεί να σε "σκοτώσει". Απλά χρειάζεται και αυτοπεποίθηση. Φέτος έχει ωφεληθεί πάρα πολύ από την παρουσία του στον Άρη. Πάρα πολλές συμμετοχές και σε Ευρωπαϊκό επίπεδο. Εγώ έγραψα για την άλλη πλευρά του Ατλαντικού, αλλά μιλούσα μόνο για τα αθλητικά του προσόντα. Ακόμα δεν μπορεί, κατά την γνώμη μου, να σταθεί εκεί. Θα δοκιμάσει το καλοκαίρι στα summer leagues ομάδων του NBA και αναλόγως θα πράξει για την συνέχεια της καριέρας του.
Dred11
QUOTE (SteelGandalf @ May 11 2016, 22:04 ) *
Προφανώς και αδιαφορείς πλήρως για τους κανόνες λειτουργίας του συγκεκριμένου φόρουμ. Το ίδιο και για την προσπάθεια μου, που ενώ έχω ενημερώσει να μείνετε καθαρά στο αγωνιστικό, εσύ συνεχίζεις. Μετά το τέλος του 3ου αγώνα που ξεφύγαμε όλοι μαζί από το θέμα της ενότητας, κάνω αγώνα να διατηρήσω την ηρεμία στο υποφόρουμ. Επανέρχομαι κάθε λίγο με συνεχείς παραινέσεις για ηρεμία, για σχόλια μόνο επί του αγωνιστικού και για σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ. Εσύ όμως μπαίνεις και γράφεις αυτό, λες και θα λογοδοτήσουμε εμείς για τις συμπεριφορές ορισμένων κάφρων.

+1 φάουλ στον χρήστη Dred11 για ειρωνικά σχόλια και για πυροδότηση κλίματος.

Κανονίστε να το συνεχίσετε οι υπόλοιποι...

Εδώ μέσα υπήρξαν αρκετοί που θεωρήσαν πρόκληση που δικαιολογούσε τα καφριλίκια την εντός αγωνιστικού χώρου ενέργεια του Διαμαντίδη στον Γουάιτ και τις διαμαρτυρίες του στους διαιτητές. Αυτά δεν προκάλεσαν κανένα φάουλ. Ντροπή. Αυτό λέω μόνο. Βάλε μου κι άλλο φάουλ αν θέλεις. Έχω αηδιάσει από όλα αυτά που διάβασα 3 μέρες τώρα. Και εσύ συμμετείχες αγαπητέ, πρώτος πρώτος, που βγάζεις τώρα την ουρά σου έξω. Εσύ είσαι ο agent provocateur, όχι εγώ.
tuareg
QUOTE (salonikatasos @ May 11 2016, 22:19 ) *
στην 3η περίοδο όμως που δεν βάζαμε καλάθι ούτε με αίτηση φαντάζομαι τον είχε έξω γιατί δεν παίζει άμυνα. είναι πραγματικά κατάντια να τρως 56 πόντους και να χάνεις. και δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό επί πεδουλάκη. τη δεύτερη χρονιά του είχε χάσει 2 φορές σε παιχνίδια που φάγαμε 55 πόντους. με τον οσφπ 1ο ματς με 55-45 και με ρεάλ λίγο αργότερα με 51-55 στο ΟΑΚΑ. και όπως είπα και πιο πριν,αυτό δεν έχει να κάνει με τους παίχτες που έχει(εκτός αν ακόμα και με τους 9 σήμερα ήταν τόσο δύσκολο να βάλουμε έστω 60 πόντους). είναι προσωπική του επιλογή γιατί επιθετικά,δεν έχει το παραμικρό πλάνο


μεσα τον ειχε κι εκανε 2 φορες βηματα,1 επιθ φαουλ,κι αλλες δυο του τη κλεψανε,με 3 επανω δε προλαβαινε να γυρισει.
Εκει τον εβγαλε.
Dred11
Και ναι ειρωνεύομαι σχόλια που επικροτούν τη βία των οπαδών.
SteelGandalf
QUOTE(Dred11 @ May 11 2016, 21:25 ) *
Εδώ μέσα υπήρξαν αρκετοί που θεωρήσαν πρόκληση που δικαιολογούσε τα καφριλίκια την εντός αγωνιστικού χώρου ενέργεια του Διαμαντίδη στον Γουάιτ και τις διαμαρτυρίες του στους διαιτητές. Αυτά δεν προκάλεσαν κανένα φάουλ. Ντροπή. Αυτό λέω μόνο. Βάλε μου κι άλλο φάουλ αν θέλεις. Έχω αηδιάσει από όλα αυτά που διάβασα 3 μέρες τώρα. Και εσύ συμμετείχες αγαπητέ, πρώτος πρώτος, που βγάζεις τώρα την ουρά σου έξω. Εσύ είσαι ο agent provocateur, όχι εγώ.


Πίστευα ότι τα προχθεσινά ολοκληρώθηκαν στην προηγούμενη θεματική ενότητα την οποία και κλείδωσα. Πήρα επάνω μου το μερίδιο ευθύνης που μου αναλογεί και ζήτησα απλά και ξεκάθαρα να μην το συνεχίσουμε.

Με την συγκεκριμένη σου τοποθέτηση, επαναφέρεις εκείνα τα δεδομένα και πυροδοτείς το κλίμα, με κίνδυνο να "τσιμπήσει" και κάποιος άλλος και να χαθεί εκ νέου η μπάλα.

Εγώ είμαι ο διαχειριστής του χώρου και απλά προσπάθω να τον κρατήσω σε ένα επίπεδο. Το έγραψα και προχθές. Άνθρωπος είμαι και κάνω λάθη. Δεν δικαιλογείται όμως κανείς, μετά και τις τόσες παραινέσεις μου, να αδιαφορεί και να συνεχίζει τον χαβά του.

Για την ειρωνεία τιμωρήθηκες και για ενδεχόμενη πυροδότηση κλίματος. Όχι για κάτι άλλο.

QUOTE(Dred11 @ May 11 2016, 21:28 ) *
Και ναι ειρωνεύομαι σχόλια που επικροτούν τη βία των οπαδών.


Δεν είμαστε υπεύθυνοι για την βία των οπαδών. Δεν μπορούμε να την εξαλείψουμε και όπως βλέπεις, σε πολλές περιπτώσεις, αδυνατούμε να διατηρήσουμε την τάξη και σε ένα απλό φόρουμ.
fastbreak70
παρακαλω ας μου πει καποιος οσο αξιοπιστα γινεται το φετινο μπατζετ του αρη...
SteelGandalf
QUOTE(fastbreak70 @ May 11 2016, 21:38 ) *
παρακαλω ας μου πει καποιος οσο αξιοπιστα γινεται το φετινο μπατζετ του αρη...


Κάτω από 1 εκατομμύριο. Γύρω στα 900 χιλιάρικα. smile.gif
Reggie Miller 31
QUOTE (SteelGandalf @ May 11 2016, 22:19 ) *
Έχει πραγματοποιήσει τρομερές εμφανίσεις. Το πιο σημαντικό που έχει είναι πως δίνει συγκεκριμένα πράγματα με συνέπεια. Είναι πάντα κοντά στο double double, όταν δεν το πραγματοποιεί. Βέβαια χρειάζεται να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο για να το κάνει αυτό. Σήμερα στον Ολυμπιακό ή στον Παναθηναϊκό, λογικά θα ήταν κατώτερος, με τα δεδομένα των συγκεκριμένων ομάδων.

Είναι εξαιρετικός ριμπάουντερ (τρομερά προσόντα άλματος κι έκρηξης), αλλά και αμυντικός. Αν βελτιώσει λίγο κάποια πράγματα στην επίθεση και αποκτήσει εμπειρία, θα είναι τρομερός. Στην καλή του μέρα, μπορεί να σε "σκοτώσει". Απλά χρειάζεται και αυτοπεποίθηση. Φέτος έχει ωφεληθεί πάρα πολύ από την παρουσία του στον Άρη. Πάρα πολλές συμμετοχές και σε Ευρωπαϊκό επίπεδο. Εγώ έγραψα για την άλλη πλευρά του Ατλαντικού, αλλά μιλούσα μόνο για τα αθλητικά του προσόντα. Ακόμα δεν μπορεί, κατά την γνώμη μου, να σταθεί εκεί. Θα δοκιμάσει το καλοκαίρι στα summer leagues ομάδων του NBA και αναλόγως θα πράξει για την συνέχεια της καριέρας του.

Νομίζω για παίκτες τύπου Ουάιτ το ΝΒΑ είναι απλά το απωθημένο. Για μένα τέτοιοι παίκτες καλό είναι να μείνουν για κάποια χρόνια σε ομάδες τύπου Άρη, Βαλένθια κλπ και μετά να κάνουν το μεγάλο βήμα. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν το παραπάνω, όπως πχ οι Στακ ή Μάσεϊ που με το που πήγαν σε καλύτερες ομάδες χάθηκαν.
kotzito
Ο ΠΑΟ χωρίς Γκιστ δεν έχει τους γρήγορους παίκτες μέσα στην ρακέτα για να κοντράρει τον Ουάιτ και να δίνει βοήθειες. Σήμερα κάτι προσπάθησε να κάνει με τον Χάντερ, αλλά νομίζω τον προορίζουν περισσότερο για ειδικούς ρόλους. Ο Φώτσης πλέον αμυντικά 4/5 φορές είναι από μέτριος έως κακός, και ο Χαραλαμπόπουλος είναι κάτι μεταξύ 3 και 4 (και μικρός ακόμα για να επωμιστεί μεγάλες ευθύνες).

Σήμερα κιόλας φάνηκε η απουσία του Φελντέιν και η έλλειψη ρυθμού του Παππά. Όταν μετά τον Ουίλιαμς οι επόμενοι παίκτες σε προσπάθειες είναι ο Καλάθης που συνήθως χτίζει όταν του αφήνεις το σουτ και ο Διαμαντίδης που στα 36 δεν μπορεί να είναι ο πρώτος, πιθανόν ούτε ο δεύτερος πόλος στην επίθεση, καταλαβαίνει κανείς τι πλάνο (δεν) πρέπει να ακολουθείς.


Ο Άρης πάντως έχει φτιάξει ένα πολύ καλό κορμό. Αν καταφέρει να αποκτήσει το καλοκαίρι καλύτερους Έλληνες από αυτούς που έχει τώρα, μπορεί να πάει παραπάνω και στην Ευρώπη.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 11/5/2016)
Σίμτσακ: «Ερχόμαστε στην προπόνηση και το γουστάρουμε, αυτό βγαίνει και στο γήπεδο!»

Απόλυτα ήρεμος ο Βασίλης Σίμτσακ μετά το τέλος του αγώνα μίλησε στη συνέντευξη Τύπου για τον πέμπτο ημιτελικό, τονίζοντας πως οι κίτρινοι θα διεκδικήσουν τις πιθανότητες που έχουν για να παίξουν στον τελικό!


Ο έμπειρος σέντερ τόνισε: “Πετύχαμε άλλη μία πάρα πολύ σημαντική νίκη στο τέταρτο παιχνίδι… Είναι νίκη που μας δίνει ελπίδες να διεκδικήσουμε κάτι στην Αθήνα. Ο Παναθηναϊκός ας μη γελιόμαστε ήταν με σημαντικές απουσίες, αλλά και για μας είναι πολύ σημαντικές. Ανταποκριθήκαμε πολύ καλά, ακόμα και στην Αθήνα στα δύο πρώτα παιχνίδια ήμασταν ανταγωνιστικοί, πιστοί στο πλάνο των προπονητών μας. Έχουμε ένα μικρό ποσοστό, ξέρουμε που βρισκόμαστε, που πάμε να παίξουμε και θα προσπαθήσουμε να το διεκδικήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις…”.

Συνέχισε λέγοντας ότι: “Ξέρουμε ότι στην έδρα μας είναι διαφορετικά τα πράγματα, είναι κάτι μαγικό. Έχουμε πίστη στην ομάδα. Και πέντε παίκτες να λείπουν, οι υπόλοιποι θα μοχθήσουν για το καλύτερο. Εκτός του κόσμου παίζει ρόλο και η δουλειά των προπονητών, όλοι οι παίκτες ξέρουν τον ρόλο τους”.

Για το ότι ο Άρης πέτυχε κάτι ιδιαίτερο με αυτές τις δύο νίκες σχολίασε: “Εμείς που παίζουμε στην Ελλάδα γνωρίζουμε πόσο ξεχωριστό είναι αυτό που έχουμε πετύχει μέχρι τώρα. Δεν θυμάμαι από πότε έχει να γίνει ημιτελική σειρά 2-2. Υπάρχει πίστη. Όπως είπα και πριν, είναι ένας τελικός και διεκδικούμε αυτό που μας αναλογεί”.

Πρόσθεσε επίσης πως: “Δεν είμαστε το φαβορί. Όπως είπε και ο κόουτς στο ημίχρονο και είχε δίκιο, επειδή θέλαμε να κερδίσουμε πάρα πολύ δεν έμπαιναν τα σουτ. Μας είπε να χαλαρώσουμε, να το διασκεδάσουμε και αυτό πρέπει να κάνουμε και στο ΟΑΚΑ”.

Καταλήγοντας υποστήριξε ότι: “Ερχόμαστε στην προπόνηση και το γουστάρουμε, αυτό βγαίνει και στο γήπεδο… Έχουμε ρόλους, ξέρουμε ποιος θα σουτάρει, ποιος θα κάνει τα σκριν, την βρώμικη δουλειά…”.


QUOTE(www.pressaris.gr - 11/5/2016)
Πεδουλάκης: Το απογοητευτικό 17/57 στα σουτ και οι… ξενύχτηδες

Ο Αργύρης Πεδουλάκης δεν είχε να πει πολλά μετά την ήττα… Στάθηκε στο πολύ χαμηλό ποσοστό ευστοχίας που είχε η ομάδα του και τα πολλά λάθη που έκαναν οι παίκτες του, ενώ απέφυγε να μιλήσει για τους… ξενύχτηδες.


«Ήταν ένα παιχνίδι πολύ δύσκολο. Η άμυνά μας λειτούργησε, αλλά στην επίθεση το ποσοστό μας ήταν απογοητευτικό με 17/57 σουτ και κάναμε και πολλά λάθη» είπε αρχικά ο κόουτς του Παναθηναϊκού, ενώ όταν ρωτήθηκε για τους τρεις παίκτες που άφησε εκτός είπε: «Υπέπεσαν σε πειθαρχικό παράπτωμα. Προτιμώ να μιλήσουμε γι’ αυτούς που παίξανε».

Για την αντιπαλότητα που έχει δημιουργηθεί τόνισε: «Δεν θέλω ν’ ασχοληθώ με αυτό. Είναι παλαιότερων εποχών».
38aris
Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη μεγάλη νίκη και σήμερα!
Πραγματικά πιστεύω ότι το πάθος που βγάζει η ομάδα σε συνδυασμό με τη συγκέντρωση στην άμυνα στα εντός εδρας παιχνίδια κανουν τη διαφορά.
Ολοι όσοι έπαιξαν σήμερα ήταν θετικοί για τον Αρη.
Εαν έμπαιναν τα σουτ από την αρχή θα είχε τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι.
Ο ΠΑΟ με τις ελλείψεις που είχε (μπραβο σε όποιον πήρε την απόφαση για τιμωρία σήμερα. Ετσι φτιάχνονται οι μεγαλες ομάδες)
δεν είχε τα πόδια να ακολουθήσει και μοιραία κλεινοντας μεσα αφησε πολλά ελευθερα σουτ. Απλά ήμασταν αστοχοι σε μεγάλο μέρος του αγωνα.
Για τον Waters με τις εμφανισεις που κανει αισθάνομαι μεγαλη δικαιωση όταν τον στηριζα όλη τη χρονια παρα τα διάφορα που λεγοντουσαν και δω μέσα.
Ψυχαρα ο ΜακΝιλ, τα κλεψιματα που έκανε στον Ραντου με ξεσήκωσαν. <αποψή μου οτι από εκει ξεκινούν οι ανανεωσεις το καλοκαιρι.....
Μούρτος - Σιμτσακ παιχτε που κάθε προπονητης θελει, πολλή δουλεια και σημερα
Από τον ΠΑΟ μου αρεσε ο Χαραλαμπόπουλος κα πραγματικά κάποιος πρεπει να μας πει γιατι δεν επαιζε όλη τη χρονιά
μεγαλη ελπίδα για το μέλλον.
Το Μποχωρίδη δεν το γουσταρει ο Πεδουλας είναι ξεκάθαρο

ΥΓ: Πραγματικά στεναχωριέμαι που αντι σαν πρωτη ειδηση να είναι η νίκη της ομάδας μου στα διάφορα σαιτ, δίνουμε λαβές οι ίδιοι να ασχολούνται οι διάφοροι απίθανοι με τα παρελκόμενα του ματς.
ΥΓ2: Όσο και να μη γουστάρω τον Πεδουλάκη και όσο προκλητικός και κομπλεξικός μπορεί να είναι αυτός με την ομάδα μου,
οι καφρίλες δε μου αρέσουν και δεν αρμόζουν στην ιδέα που λέγεται μπασκετικός Άρης.
ΥΓ3: Θα μου άρεσε να βραβευόταν και ο Διαμντίδης σήμερα
ΥΓ4: Πως κρατιέμαι να μη μιλήσω για διαιτησία......
SteelGandalf
Ο 1ος παίχτης που πρέπει να ανανεώσει είναι ο McNeal κατά την άποψη μου. Πιστεύω πως θα τον κρατήσουμε. Και ο Waters φέτος έκανε limit-up, αναλογιστεί κάποιος από που ήρθε και σε τι απαιτήσεις κλήθηκε να ανταποκριθεί. Σίγουρα τα θετικά του είναι περισσότερα από τα αρνητικά του.

Για τον Okaro White δεν χρειάζεται να μιλήσω. Έγραψα και πιο πάνω. Πριν απ' όλους όμως, ο κόουτς Πρίφτης πρέπει να ανανεώσει (ή μήπως απλά να ανακοινωθεί η ανανέωση του; )! Εκείνος είναι που θα καθορίσει όλα τα υπόλοιπα, με βάση και το budget της νέας χρονιάς.

Καλά κάνεις δεν μιλάς για διαιτησία. Δεν είναι εδώ ο κατάλληλος χώρος. Άλλωστε κι εμείς έχουμε μάτια και βλέπουμε.
Ginobili
Έβγαλε η ΚΑΕ ΑΡΗΣ χθες μια ανακοίνωση,και προς τιμή της.Μια ανακοίνωση που 'Αδειασε" πολλά σχόλια φίλων του Άρη σε αυτό το φόρουμ.
Άν δεν έβγαζε δηλ,αυτήν την ανακοίνωση...τι θα γινόταν σήμερα?? Θα μπαίνανε με χασαπομάχαιρα να σφάξουν τον Πεδουλάκη?
Προσπαθούσαμε να ακούσουμε τι λέει ο Πεδουλάκη...και μόνο για την μητέρα του καταλαβαίναμε τι λεγόταν στην συνέντευξη.

Κατά τα άλλα,μπράβο στον Άρη για την νίκη.
Ο Φώτσης ελπίζω να σταματήσει το μπάσκετ...δεν μπορώ να τον βλέπω πια..είναι για λύπηση.
Και δεν μπορώ να δικαιολογήσω τον Πεδουλάκη...με τον Φώτση 35'....για σκούπα πάμε με Ολυμποιακό...κρίμα για τον Διαμαντίδη.Δεν του άξιζε τέτοιο κλείσιμο καριέρας.
Και τον Γκιστ δεν τον θέλω για του χρόνου.Άς πάει αλλού.Η ομάδα πάνω απ'όλα.Παίζει άσχημα στα τελευταία παιχνίδια,πάει και ξενυχτάει κιόλας στην αποστολή της ομάδας...στερεί από την ομάδα 2η συνεχόμενη χρονιά πράγματα που είναι υποχρεωμένος επαγγελματικά να δίνει.


Υ.Γ Μπράβο στον Πεδουλάκη για την απόφαση του.
38aris
Όντω ο πρώτος πρέπει να είναι ο κ.Πρίφτης και μετά όλα γίνονται πίο εύκολα.
Πάντως αν και είμαι μεγάλος υποστηρικτής του θεωρώ ότι Φλιώνης - Δίπλαρος πρέπει να επαιζαν περισσότερο μες στη χρονια.
Τεσπα, μεγάλη νίκη αλλά το επόμενο θα είανι τελείως διαφορετικό παιχνίδι.\Απο τις δηλώσεις Σιμτσακ δεν θα ξαναναφέρω το καλό κλιμα αλλά τι τους είπε ο κοουτς στο ημίχρονο ηταν όλα τα λεφτά.
SteelGandalf
QUOTE(Ginobili @ May 11 2016, 22:48 ) *
Έβγαλε η ΚΑΕ ΑΡΗΣ χθες μια ανακοίνωση,και προς τιμή της.Μια ανακοίνωση που 'Αδειασε" πολλά σχόλια φίλων του Άρη σε αυτό το φόρουμ.
Άν δεν έβγαζε δηλ,αυτήν την ανακοίνωση...τι θα γινόταν σήμερα?? Θα μπαίνανε με χασαπομάχαιρα να σφάξουν τον Πεδουλάκη?
Προσπαθούσαμε να ακούσουμε τι λέει ο Πεδουλάκη...και μόνο για την μητέρα του καταλαβαίναμε τι λεγόταν στην συνέντευξη.

Κατά τα άλλα,μπράβο στον Άρη για την νίκη.


Η ανακοίνωση της ΚΑΕ, είτε είχε βγει, είτε όχι, ο κόσμος δεν είχε σκοπό πέρα από λεκτική πίεση να προβεί σε άλλες ενέργειες. Αυτό στο διαβεβαιώνω. Μόλις είδα τις δηλώσεις του κόουτς Πεδουλάκη. Μια χαρά κανονικά τις άκουσα. Απλά είχε φασαρία απ' έξω. Δεν ξέρω αν όντως είχαν οπτική πρόσβαση, ούτε θέλω να τους δικαιολογήσω. Οι κάφροι, είναι κάφροι και πρέπει να απομονώνονται και να απομακρύνονται.

QUOTE(38aris @ May 11 2016, 22:48 ) *
Όντω ο πρώτος πρέπει να είναι ο κ.Πρίφτης και μετά όλα γίνονται πίο εύκολα.
Πάντως αν και είμαι μεγάλος υποστηρικτής του θεωρώ ότι Φλιώνης - Δίπλαρος πρέπει να επαιζαν περισσότερο μες στη χρονια.
Τεσπα, μεγάλη νίκη αλλά το επόμενο θα είανι τελείως διαφορετικό παιχνίδι.\Απο τις δηλώσεις Σιμτσακ δεν θα ξαναναφέρω το καλό κλιμα αλλά τι τους είπε ο κοουτς στο ημίχρονο ηταν όλα τα λεφτά.


Αυτό συγκράτησα κι εγώ με το που τις διάβασα! Χαχαχα, το θέλετε πολύ και είστε σφιγμένοι. Χαλαρώστε!
tuareg
εχει ενδιαφερον αυτο που ειπε ο πριφτης για το πως ξεμπλοκαραμε επιθετικα στο β.
Ο ΠΑΟ εστελνε το παικτη του ενος περιφερειακου βοηθεια στο γουοτερς ωστε να μη παρει το πικ μονο μ ενα αντιπαλο.
Ετσι ρισκαρε το σουτ απο μακνηλ,μουρτο,πελικαν αλλα δε τα πηρε ο μακνηλ στο α (μονο ενα σουταρε) ...στο β ειπε διορθωσαμε αποστασεις και θεσεις και βρηκαμε καλυτερα σουτ και τα βρηκαμε γρηγορα και νωρις.
Παιζει ρολο οτι 2 τα πηρε ο μακνηλ που γενικα στη σειρα εχει καλο ποσοστο.
Timemaster
Αν και είδα και τα 4 παιχνίδια και διάβασα πάνω από 20 σελίδες με σχόλια για αυτά δεν είχα χρόνο να τοποθετηθώ.

Καταρχάς όταν μιλάμε για ένα άθλημα που οι κανονισμοί του είναι ασαφής και πολλά αφήνονται στην κρίση των διαιτητών.
Όταν μιλάμε για διαιτητές που σφυρίζουν με τελείως διαφορετική τακτική ακόμα και μέσα στο ίδιο το παιχνίδι.
Όταν μιλάμε για παίχτες που διαμαρτίρονται συνέχεια , που παίζουν θέατρο και δίνουν αντιαθλητικά χτυπήματα ο ένας στον άλλον.
Όταν μιλάμε για προπονητές αγράμματους χωρίς καθόλου τρόπους που συμπεριφέρονται σαν τραμπούκοι.
Όταν μιλάμε για προέδρους ομάδων που δεν είναι επενδυτές αλλά λεφτάδες οπαδοί που αντί να παίζουν φιμπα μάνατζερ 1016 παίζουν με αληθινούς παίχτες.
Όταν μιλάμε για δημισιογράφους επαγγελματίες που εξυπηρετούν συμφέροντα και βάση αυτών ρίχνουν λάδι στη φωτιά.
Όταν μιλάμε για πωρωμένους οπαδούς που πάνε μαστουρομένοι στο γήπεδο μόνο και μόνο να ξεσπάσουν και να βρίσουν.
Όταν μιλάμε για μια αστυνομία που δεν συλαμβάνει όσους δρουν ενάντια των νόμων.
Όταν μιλάμε για πολιτεία που αφίνει να συνεχιστεί αυτό το παιχνίδι και δε παίρνει δραστικά μέτρα.

ΠΕΦΤΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ; ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ;

όλα αυτά που έγιναν στα τελευταία δύο παιχνίδια είναι μέρος αυτού του παιχνιδιού που σταματημό δεν έχει για τους παραπάνω λόγους οπότε η μόνη μας επιλογή είναι να το αποδεχτούμε επιτέλους.
Οι παίχτες θα διαμαρτίρονται , οι πρόεδροι θα τραμπουκίζουν , η αστυνομία θα σφυρίζει αδιάφορα , οι οπαδοί θα βρίζουν και θα κάνουν επεισόδια και οι διαιτητές και οι δημοσιογράφοι θα υπερασπίζονται τα συμφέροντα. Όλα αυτά είναι απόλυτα φυσιολογικά στην κοινωνία μας και οι ΑΝΩΜΑΛΟΙ είμαστε εμείς η μειοψηφία που πιστεύει πως κάτι μπορεί να αλλάξει και τα βρίσκει όλα αυτά κατακριτέα.

Σορυ μοντ για το οφ-τοπικ αλλά μετά από τόσες σελίδες που διάβασα νομίζω το δικαιούμαι

rolleyes.gif
SteelGandalf
Εντάξει, προσθέτεις κι εσύ την άποψη σου (γνωστά όλα αυτά) στα ήδη λεχθέντα.

Η ουσία δεν αλλάζει. Αυτά συμβαίνουν παντού (κάκιστα) και πρέπει κάποια στιγμή να πάψουν. Το να τα κάνουν μέγα θέμα κάποια μέσα, με μοναδικό σκοπό να στρέψουν τα βλέμματα αλλού, αυτό μπορεί να τους βολεύει, αλλά δεν είμαστε πρόβατα. Είχε και σήμερα μπινελίκι στο γήπεδο, αλλά σήμερα δεν το χρησιμοποίησαν ως άλλοθι. Όλα αυτά όμως σε τι επηρεάζουν το αγωνιστικό; Μήπως το Σάββατο θα μας περιμένουν για αγιασμό στο Ο.Α.Κ.Α.;

Δεν θα σταματήσω να το λέω όσο ζω. Αυτά πρέπει να σταματήσουν. Δεν πρέπει να τα ανεχόμαστε και να τα κάνουμε, ακόμα κι εμείς που τώρα τα καυτηριάζουμε.

Σε δικαιολογώ λόγω αποστάσεως (αφού πλέον ζεις στο εξωτερικό). Πάμε τώρα στο αγωνιστικό.

Εδώ το κάρφωμα του White μπροστά στον Raduljica!
gerorge
Ο Πρίφτης στα τελευταία δυο παιχνιδια έχει βάλει τον γουαιτ αρκετά πανω στους δυο οργανωτές του Παναθηναϊκού. Δεν ξέρω αν ο καλαθης ηταν σε τοσο κακή μέρα ή αν έπαιξε ρόλο και η αμυνα του γουαιτ πάντως εκ του αποτελέσματος ο Πρίφτης βγαίνει δικαιωμένος απο αυτήν του την απόφαση και στα δυο παιχνιδια.
SteelGandalf
Εδώ το καθοριστικό alley-oop του White από την ασσίστ του Waters, που διαμόρφωσε το 53-50 και μας έδωσε προβάδισμα νίκης!
Timemaster
στα αγωνιστικά τώρα θα μιλήσω και για τα δύο παιχνίδια στο Παλέ μιας και το άλλο θέμα έχει κλείσει.

Για εμένα ο Παναθηναικός αυτή τη στιγμή υπερτερεί από τον Άρη σε τρεις παίχτες. Καλάθης , Φελντειν και Ραντούλιτσα.
Όταν ένας από αυτούς τους τρεις είναι εκτός ο Άρης έχει σοβαρές ελπίδες για την νίκη.
Η προσφορά του Καλάθι και του Φελντειν δεν είναι μόνο στην επίθεση αλλά κυρίως στην άμυνα. Στα δύο πρώτα παιχνίδια κυριολεκτικά έπνιξαν τα γκαρντ του Άρη και τον οδήγησαν σε πολλά λάθη= εύκολους πόντους.
Όμως στα δύο επόμενα παιχνίδια ο Άρης μείωσε δραστικά τα λάθη (κυρίως αυτά που οδηγούν σε κλεψίματα) και δεν άφισε τον αντίπαλο να βάλει εύκολα καλάθια.

Μπορεί να πω κάτι περίεργο τώρα αλλά στα δύο αυτά παιχνίδια ο Παναθηναικός έχασε εξαιτίας της άμυνας και ας έφαγε μονάχα τόσους πόντους. Η καλή του άμυνα θα του έδινε τον ρυθμό να βάλει εύκολους πόντους , να παίξει με τον χρόνο και να αποσυντονήσει τον Άρη. Με μια καλή άμυνα σήμερα θα κέρδιζε με 50-70 αντί για το 56-50.

Ένα άλλο στοιχείο σε αυτά τα δύο παιχνίδια είναι το διάβασμα του παιχνιδιού. Όταν ο Άρης είχε πρόβλημα φαινόταν σαν να ήξερε τι να κάνει. Ακολουθούσε ένα πλάνο άσχετα πόσο πίσω ή μπροστά ήταν στο σκορ και με με βάση αυτό έκανε διορθωτικές κινήσεις. Δεν είχε σημασία αν έχανε ή κέρδιζε είχε ένα σύστημα και μια λογική το παιχνίδι του και σε άμυνα και σε επίθεση.
Από την άλλη ο ΠΑΟ όταν έβρισκε τα ζόρια προσπαθούσε να κάνει κάποια πράγματα που ο Άρης τα περίμενε και τα παγίδεψε. Όπως οι πάσες στον Ραντούλιτσα .

Τέλος να πω πως με εξέρεση το τρίο των Αμερικανών του Άρη για εμένα έχει κάνει απίστευτα καλά παιχνίδια ο Μούρτος που έχει έναν ελεύθερο ρόλο τον βλέπουμε να βοηθάει από το κατέβασμα της μπάλας έως το ριμπάουντ και από την οργάνωση του παιχνιδιού έως τα σκριν και τις επιθετικές μπούκες.
Ενώ ο δεύτερος παίχτης κ οπου ξεχώρισε είναι ο Κοέν. Σήμερα δεν ήταν τόσο καλός όμως συντέλεσε και αυτός στην κακή μέρα του Ραντούλιτσα. Αν ο Κοέν κάνει καλό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ τότε έχουμε ελπίδες .


Υ.Γ. Περισσότερα ελπίζω να μπορέσω να γράψω αύριο.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 11/5/2016)
Πρίφτης: «Είμαστε ήρεμοι, συγχαρητήρια σε παίκτες και κόσμο!»

Δεν πρόκειται να ξεφύγει από την δική του… μέση οδό ο Δημήτρης Πρίφτης ό,τι και να γίνει φέτος! Παρέμεινε και ψύχραιμος και αναφέρθηκε στην συμβολή του κόσμου σήμερα δίνοντας συγχαρητήρια γιατί εναρμονίστηκε σε ότι είχε ζητήσει η διοίκηση.


Ο τεχνικός του Άρη τόνισε: “Να συγχαρώ τους παίκτες για την εμφάνιση, κάναμε ένα καλό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο είχαμε πολύ άγχος, ήμασταν αναποτελεσματικοί στο μακρινό σουτ, αλλάξαμε κάποια πράγματα πέρα από το πνευματικό κομμάτι, σκοράραμε νωρίς κάποιους πόντους και ισορροπήσαμε και όπως πήγαινε το παιχνίδι η βοήθεια του κόσμου ήταν σημαντική. Πήραμε πολύ μεγάλη ενίσχυση από την θετική του αύρα”.

Πρόσθεσε πως: “Βρήκαμε τον Παναθηναϊκό σε μια βραδιά που έλειπαν σημαντικοί παίκτες, ισχύει και για μας αυτό όμως. Είναι μια πραγματικότητα αυτό. Είμαστε ήρεμοι, ξέρουμε ότι είναι εξαιρετικά δύσκολη η αποστολή μας. Τις πιθανότητες που έχουμε να τις διασκεδάσουμε και να τις διεκδικήσουμε” και συνέχισε: “Θέλω να συγχαρώ τον κόσμο για την συμπεριφορά του, είναι όπως πάντα πολύ σημαντικός και ήταν πολύ θετικό ότι ήταν απόλυτα προσαρμοσμένος σε σχέση με αυτά που ειπώθηκαν για το ματς της Δευτέρας”.

Αναλύοντας τον αγώνα τόνισε πως: “Τα λάθη τα βελτιώσαμε. Κάναμε σήμερα 10 λάθη. Είναι πολύ σημαντικό ότι διορθώσαμε και το αμυντικό μας ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν μόλις 4 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ είχαν 13 στο πρώτο ημίχρονο. Είναι παιχνίδια που έχουν αρκετή τακτική, προσπαθούν να πάρουν το τρίποντο και τη δημιουργία και οι δύο ομάδες, υπάρχουν πολλές φάσεις ένας εναντίον ενός. Γνωριζόμαστε πολύ καλά πλέον”.

Για τις απουσίες του Παναθηναϊκού είπε ότι: “Για να είμαστε ειλικρινείς είναι τρεις παίκτες που λείπουν από το ροτέισον, δημιουργεί πιο εύκολες προϋποθέσεις για μας. Ειδικά οι δύο (Γκιστ, Φελντέιν) είναι πολύ σημαντικοί. Τέτοια γεγονότα πολλές φορές τα προσεγγίζει διαφορετικά η ομάδα, δίνει έξτρα κίνητρο στην ομάδα, σε κάποιους παίκτες, αλλά είναι ένα πλεονέκτημα για μας… Και για μας υπάρχει αυτή η έλλειψη, αλλά εμείς έχουμε προσαρμοστεί σε αυτό…”.

Αναφέρθηκε στους Ζάρα και Ξανθόπουλο οι οποίοι λογικά θα είναι παρόντες το Σάββατο: “Ο Ξανθόπουλος βγήκε χθες από την κλινική, έχει χάσει πέντε κιλά και δεν ξέρουμε πώς θα είναι. Ο Ζάρας θα είναι κανονικά. Θα τους έχουμε εκεί”.

Για την απόδοση του Φλιώνη είπε: “Και ο Φλιώνης και ο Δίπλαρος και ο Δήμας είναι οι πιο προπονημένοι παίκτες της ομάδας. Είναι πολύ ευχάριστο που βρίσκονται σε ετοιμότητα και κυρίως σε πνευματική ετοιμότητα, αυτό είναι το βασικό… Σε παιχνίδια πλέι οφ δεν είναι εύκολο ειδικά για έναν 19χρονο παίκτη. Τον πιστεύω όπως και τον Δίπλαρο, ενώ και ο Δήμας είναι πολύ χρήσιμος στην ομάδα”.
Timemaster
QUOTE(gerorge @ May 11 2016, 23:41 ) *
Ο Πρίφτης στα τελευταία δυο παιχνιδια έχει βάλει τον γουαιτ αρκετά πανω στους δυο οργανωτές του Παναθηναϊκού. Δεν ξέρω αν ο καλαθης ηταν σε τοσο κακή μέρα ή αν έπαιξε ρόλο και η αμυνα του γουαιτ πάντως εκ του αποτελέσματος ο Πρίφτης βγαίνει δικαιωμένος απο αυτήν του την απόφαση και στα δυο παιχνιδια.


Ο Πρίφτης ουσιαστικά έπαιξε ένα σύστημα άμυνας που είχε δοκιμάσει στις αρχές της χρονιάς και ενώ απέδιδε με κλεψίματα και λάθη αντιπάλων μας στερούσε τα ριμπάουντ. Σήμερα αυτό στο πρώτο ημίχρονο το πληρώσαμε αρκετά και έτσι ο Πρίφτης έκανε μερικά ακόμα τρικ ώστε στη μάχη των ριμπάουντ να μπαίνει έντονα ο Μακνιλ (το έκανε και στα προηγούμενα παιχνίδια) αλλά και ο Ουότερς. Ουσιαστικά έτσι χάναμε λιγάκι στη γρήγορη επίθεση μετά από ριμπάουντ αλλά τα ισορροπήσαμε.

Γενικά σε αυτή τη σειρά ο Πρίφτης έχει πάρει το σκαλπ του Πεδουλάκη από άποψη τακτικής. Φυσικά ο πρώτος έχει μια καλοδουλεμένη ομάδα και ο δεύτερος παρέλαβε προ ολίγων ημερών ένα μπάχαλο.
SteelGandalf
Αυτό ακριβώς Κώστα!

Τα ριμπάουντς που χάσαμε κατά κράτος και η τραγική μας αστοχία, μας οδήγησαν σε αυτό το κάκιστο 1ο ημίχρονο. Όταν μπήκαμε πιο χαλαροί στο 2ο ημίχρονο και βρήκαμε τα απανωτά τρίποντα με καλύτερες προϋποθέσεις, βρήκαμε ρυθμό, ανεβάσαμε ψυχολογία, ελέγξαμε και τα ριμπάουντς και επιστρέψαμε σε 3 λεπτά!!!

Εντωμεταξύ, οι 5 πόντοι του Παναθηναϊκού στην 3η περίοδο, παίζει να είναι και οι λιγότεροι της ιστορίας του!
Ginobili
QUOTE(SteelGandalf @ May 11 2016, 21:57 ) *
Μόλις είδα τις δηλώσεις του κόουτς Πεδουλάκη. Μια χαρά κανονικά τις άκουσα. Απλά είχε φασαρία απ' έξω.

Σοβαρά τώρα? Απλά είχε φασαρία απ'έξω..??
Συγνώμη,αλλά αδυνατώ να ασχοληθώ περαιτέρω.
j-kidd13
Εγω παντως εβαλα φουλ ενταση και δεν ακουγα τι ελεγε.Γινοταν εξω η χαβρα των Ιουδαιων.
SteelGandalf
QUOTE(Ginobili @ May 12 2016, 00:30 ) *
Σοβαρά τώρα? Απλά είχε φασαρία απ'έξω..??
Συγνώμη,αλλά αδυνατώ να ασχοληθώ περαιτέρω.



QUOTE(j-kidd13 @ May 12 2016, 00:36 ) *
Εγω παντως εβαλα φουλ ενταση και δεν ακουγα τι ελεγε.Γινοταν εξω η χαβρα των Ιουδαιων.


Απαντώ και στους δυο σας.

Εδώ παρακολούθησα την συνέντευξη τύπου

Στο 1:20 ξεκινάει τις δηλώσεις του ο κόουτς. Δεν τον ακούτε;

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.