Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LIVERPOOL F.C
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
baskethood
Έχω κι άλλη φώτο,ακόμα πιο εξοργιστική ohmy.gif

Leon_cp3
Σε ανακαλώ στην τάξη. Φτάνει. Ξέρεις πόση καζούρα μπορούμε να υποστούμε εξ αιτίας τους; tongue.gif
baskethood
QUOTE (Leon_cp3 @ Oct 14 2011, 21:16 ) *
Σε ανακαλώ στην τάξη. Φτάνει. Ξέρεις πόση καζούρα μπορούμε να υποστούμε εξ αιτίας τους; tongue.gif

Εντάξει,τις υπόλοιπες δε θα τις βάλω.Αύριο που θα τον βλέπεις πρώτη μούρη δίπλα στον Χένρι τι θα κάνεις όμως?
Leon_cp3
QUOTE(baskethood @ Oct 14 2011, 21:22 ) *
Εντάξει,τις υπόλοιπες δε θα τις βάλω.Αύριο που θα τον βλέπεις πρώτη μούρη δίπλα στον Χένρι τι θα κάνεις όμως?


Νομίζω ότι θα υβρίσω τον mr. John. Για πρώτη φορά από τότε που ήρθε. tongue.gif Πάντως θα έχει πλάκα,θα χαζέψει ο μικρός Lebron στο ναό...
baskethood
QUOTE (Leon_cp3 @ Oct 14 2011, 21:24 ) *
Νομίζω ότι θα υβρίσω τον mr. John. Για πρώτη φορά από τότε που ήρθε. tongue.gif Πάντως θα έχει πλάκα,θα χαζέψει ο μικρός Lebron στο ναό...

Και ποιός δε θα χάζευε ρε φίλε στο ναό. wink.gif
Αντε άλλη μία. biggrin.gif
Leon_cp3
QUOTE(baskethood @ Oct 14 2011, 21:27 ) *
Και ποιός δε θα χάζευε ρε φίλε στο ναό. wink.gif
Αντε άλλη μία. biggrin.gif


Aυτή μου μοιάζει σα φωτοσοπιά ρε. blink.gif Άντε καλά,άμα βρεις καμιά που να αξίζει σου επιτρέπω να τη χώσεις κι αυτή.Ας ξεσαλώσουμε μια φορά ρε παιδί μου. tongue.gif
baskethood
QUOTE (Leon_cp3 @ Oct 14 2011, 21:31 ) *
Aυτή μου μοιάζει σα φωτοσοπιά ρε. blink.gif Άντε καλά,άμα βρεις καμιά που να αξίζει σου επιτρέπω να τη χώσεις κι αυτή.Ας ξεσαλώσουμε μια φορά ρε παιδί μου. tongue.gif

Μοιάζει πειραγμένη η φώτο,πράγματι.Πάντως αυτά τα ρούχα φόραγε σήμερα. biggrin.gif
baskethood
Καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο,τέλεια επιστροφή στην αρχική ενδεκάδα από τον Τζέραρντ με πανέμορφο φάουλ.Τυχερή(ω τι πρωτοφανές tongue.gif ) η Γιουνάιτεντ,γκολ από το πουθενά και μετά μεγάλες αποκρούσεις από τον Ντε Γκέα.
Leon_cp3
Μας φοβούνται ρέι...Και θα μας φοβούνται πάντα.Άλλωστε βλέπουν ότι σιγά σιγά τα κόζα θα ξανααλλάξουν. wink.gif Τώρα ειδικά που παραγέρασε χεσμεντέ πριν περάσει την πόρτα του Άνφιλντ ακόμα ο σερ Τσίχλας. Μπορεί σήμερα να μην πήραμε τη νίκη που φυσικά αξίζαμε, δε βάλαμε 3-4 (υπάρχει και ο β' γύρος βέβαια cool.gif ) αλλά δείξαμε τσαγανό και είδαμε έναν Στίβι να επανέρχεται με 90λεπτο ανέτως και φιτ. Στο τέλος η πλάκα του αιώνα,όταν πέταξε μέσα Νανίτο και γουρουνάκι και αντί να μας πιέσουν,τους κάναμε 4-5 ευκαιρίες στο ρελαντί... Κι εδώ κάπου είναι που πρέπει να τα βάζουμε με τον εαυτό μας. Η τελική προσπάθεια για μία ακόμη φορά δε μας βγήκε,είναι 3ο-4ο ματς -ήδη- φέτος που βλέπουμε να χάνονται πράγματα και θαύματα... Ας ελπίσουμε αυτό επιτέλους να διορθωθεί.
Διαιτησία και Λεμπρόν δε σχολιάζω. smile.gif
Αυτά.
morrison
Επρεπε να φυγω στο ημιχρονο.
Το εκλεισα ξεαγχωμενος με το γκολ του Μπελαμι και ικανοποιημενος απο την εμφανιση.

Γυριζω και βλεπω 1-1... 40.gif

Και παλι το ιδιο εργο...
baskethood
QUOTE (morrison @ Oct 23 2011, 01:07 ) *
Επρεπε να φυγω στο ημιχρονο.
Το εκλεισα ξεαγχωμενος με το γκολ του Μπελαμι και ικανοποιημενος απο την εμφανιση.

Γυριζω και βλεπω 1-1... 40.gif

Και παλι το ιδιο εργο...

Οι ευκαιρίες ρε συ,για μία ακόμα φορά οι ευκαιρίες...Τρία δοκάρια και απίστευτα άχαστα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.
Έχει καταντήσει ανέκδοτο,όπως και η άμυνα που με το παραμικρό τρομοκρατείται και από ατομικά λάθη δεχόμαστε γκολ και φάσεις από το πουθενά.
pete7
τελικα τους εχουμε πελατες λιβερπουλ ολε
baskethood
QUOTE (pete7 @ Nov 20 2011, 19:57 ) *
τελικα τους εχουμε πελατες λιβερπουλ ολε

Μ αρέσεις wink.gif
Είδα μόνο το πρώτο ημίχρονο, καλό ποδόσφαιρο όπως στα περισσότερα παιχνίδια φέτος.
Leon_cp3
Είμαι τόσο παρανοϊκό ον που δε το είδα καν,θα το κατεβάσω μετά για....προληπτικούς λόγους.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑΣΩ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
Αν η νίκη σε ντέρμπι μετράει διπλά, οι τελευταίες νίκες με τους μπλε πελάτες μετράνε τριπλά λόγω των διαφόρων "φευγάτων" στο παρά πέντε των μεταγραφικών περιόδων. wink.gif Άσχετα με το τι έγινε στα παρασκήνια για να καταλήξουν εκεί,ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι,αυτές τις στιγμές σου μένει μόνο η γεύση της νίκης σου-ήττας τους κολλημένης στη μάπα τους...
(Πάντως σχετικά με τα προληπτικά,όταν κατά λάθος μπήκα σε σάιτ στο 55' του αγώνα και είδα πόσο είναι,αμέσως ισοφάρισε ο Στάριτζ. Είναι να μη τα πιστεύεις μετά; 71.gif )
pete7
τα ντερμπι τα παιρνουμε τα μικρα ματς χανουμε
ιδιους βαθμους με τσελσι εχουμε τωρα

καλη εβδομαδα-λιβερπουλ ντορτμουντ νικησε-λατσιο ισοπαλια κ μονο βαλενθια εχασε απο ευρωπαικες μου ομαδες
PanosIlio
Αυτός ο Johnson μάλλον θα βλέπει σε dvd παιχνίδια του ....Τοροσίδη... και ο Ashley Cole να βλέπει εφιάλτες tongue.gif

Αυτή η χρονιά είναι χαμένη, μακάρι να αποτελέσει εφαλτήριο για τα επόμενα χρόνια.
baskethood
QUOTE (PanosIlio @ Nov 21 2011, 10:11 ) *
Αυτός ο Johnson μάλλον θα βλέπει σε dvd παιχνίδια του ....Τοροσίδη... και ο Ashley Cole να βλέπει εφιάλτες tongue.gif

Αυτή η χρονιά είναι χαμένη, μακάρι να αποτελέσει εφαλτήριο για τα επόμενα χρόνια.

Από ποια άποψη το λες ότι είναι χαμένη, επειδή δεν υπάρχει Ευρώπη; Έτσι, εν μέρει, συμφωνώ. Αλλά για να μην είναι χαμένη και η επόμενη πρέπει να βγούμε στην τετράδα, οπωσδήποτε. Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο, αλλιώς δε βλέπω με τι έσοδα θα συνεχιστεί η ενίσχυση.
Ξαναλέω, για μένα το καλό ποδόσφαιρο που παίζει η ομάδα είναι πολύ σημαντικό. Αν το χειμώνα και το καλοκαίρι φροντίσουν την ενίσχυση στην άμυνα τότε του χρόνου μπορούμε να κοιτάξουμε πιο ψηλά. Στους μεγάλους στόχους.
PanosIlio
Χαμένη αφενός μεν πως δεν παίζει Ευρώπη αφετέρου πως φαίνεται να μην μπορεί να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, αν και δε νομίζω πως ο στόχος είναι αυτός φέτος.

Το ότι θα γίνουν οι απαραίτητες προσθήκες/διορθώσεις το Γενάρη έτσι ώστε να βγει Ευρώπη του χρόνου το θεωρώ δεδομένο.

Αν και νομίζω πως το ζητούμενο είναι να δημιουργηθεί μια ομάδα που να είναι σε θέση να διεκδικήσει τον τίτλο της Πρέμιερσιπ με αξιώσεις και κάποια στιγμή να τον κατακτήσει.

Πρώτα όμως πρέπει να έρθει η καταξίωση στην Αγγλία, η Ευρώπη (ας πούμε) μπορεί να περιμένει, τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ.
pete7
εδω καταφεραμε κ πηραμε champions league αλλα πρωταθλημα εχουμε 20 χρονια
στην ευρωπη καλα τα παμε ,εχουμε ουεφα κ πρωταθλητριων στην αγγλια παμε χαλια
περυσι θα μπορουσαμε europa league αλλα μας απεκλεισε η μπρανγκα
Leon_cp3
QUOTE(PanosIlio @ Nov 21 2011, 14:49 ) *
Χαμένη αφενός μεν πως δεν παίζει Ευρώπη αφετέρου πως φαίνεται να μην μπορεί να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, αν και δε νομίζω πως ο στόχος είναι αυτός φέτος.

Το ότι θα γίνουν οι απαραίτητες προσθήκες/διορθώσεις το Γενάρη έτσι ώστε να βγει Ευρώπη του χρόνου το θεωρώ δεδομένο.

Αν και νομίζω πως το ζητούμενο είναι να δημιουργηθεί μια ομάδα που να είναι σε θέση να διεκδικήσει τον τίτλο της Πρέμιερσιπ με αξιώσεις και κάποια στιγμή να τον κατακτήσει.

Πρώτα όμως πρέπει να έρθει η καταξίωση στην Αγγλία, η Ευρώπη (ας πούμε) μπορεί να περιμένει, τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ.


Ακριβώς επειδή ο στόχος δεν είναι αυτός είναι νωρίς να μιλάμε για χαμένες χρονιές. Όπως έχουν τα πράγματα φέτος μόνο οι δύο του Μάντσεστερ είναι μακριά από τις υπόλοιπες. Και αν δε κάναμε τις γελοίες γκέλες στο Άνφιλντ θα είμασταν 100% μέσα σε αυτό που προβάλλουμε ως στόχο από την αρχή της χρονιάς,δηλαδή την κατάληψη της 3ης θέσης.
Η χρονιά όχι χαμένη δεν είναι λοιπόν,αλλά τώρα ξεκινάει. Πρέπει άμεσα να έρθει ένα ντεμαράζ καλών εμφανίσεων σε συνδυασμό με τα επιτυχή αποτελέσματα. Κι επειδή οι αντίπαλοι μας έχουν δυσκολότερο πρόγραμμα στη συνέχεια ή τώρα ή ποτέ.
Αρκεί να σκεφτούμε ότι μετά και το ντέρμπι με την Τσέλσι το πρόγραμμα των υπολοίπων ντέρμπι μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος έχει ως εξής:

26/11
Μάντσεστερ Σ. εντός

02/01
Μάντσεστερ Σ. εκτός

04/02
Τότεναμ εντός

11/02
Μάντσεστερ Γ. εκτός

25/02
Έβερτον εντός

03/03
Άρσεναλ εντός

05/05
Τσέλσι εντός

Με μόνο 2/7 εκτός έδρας αν δεν εκμεταλλευτούμε και πάλι το Άνφιλντ είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
PanosIlio
Προσωπικά δεν με πολύ-νοιάζει να βγει η ομάδα 3η, εμένα με νοιάζει να παίζει ωραία μπάλα, που το κάνει φέτος, και να διεκδικεί το πρωτάθλημα. Το να θέτεις ως στόχο μια θέση και όταν δεν την κατακτάς να λες απέτυχα είναι κουτό.

Το θέμα δεν είναι να μάθω να διεκδικώ την τρίτη θέση με Τότεναμ, Άρσεναλ, Τσέλσι κτλ αλλά να μάθω να διεκδικώ το πρωτάθλημα και να το κερδίζω.

Ας μη βγει τρίτη φέτος η ομάδα, ας μην βγει καν Ευρώπη πάλι, μπορεί όμως μέσα από αυτή τη διαδικασία του χρόνου να επιστρέψει και να διεκδικήσει με αξιώσεις το πρωτάθλημα?

Αλλά επειδή βλέπω μια εμμονή στην κατάκτηση της τρίτης θέσης πολύ φοβάμαι πως αν δεν έρθει αυτή τη τρίτη θέση θα χαθεί η δουλειά που γίνεται φέτος, και ομολογουμένως είναι καλή, πουλώντας προπονητή ή αλλάζοντας πλάνο κτλ., για αυτό και τη λέω χαμένη.

Μακάρι να βγω λάθος.
Leon_cp3
QUOTE(PanosIlio @ Nov 21 2011, 16:07 ) *
Προσωπικά δεν με πολύ-νοιάζει να βγει η ομάδα 3η, εμένα με νοιάζει να παίζει ωραία μπάλα, που το κάνει φέτος, και να διεκδικεί το πρωτάθλημα. Το να θέτεις ως στόχο μια θέση και όταν δεν την κατακτάς να λες απέτυχα είναι κουτό.

Το θέμα δεν είναι να μάθω να διεκδικώ την τρίτη θέση με Τότεναμ, Άρσεναλ, Τσέλσι κτλ αλλά να μάθω να διεκδικώ το πρωτάθλημα και να το κερδίζω.

Ας μη βγει τρίτη φέτος η ομάδα, ας μην βγει καν Ευρώπη πάλι, μπορεί όμως μέσα από αυτή τη διαδικασία του χρόνου να επιστρέψει και να διεκδικήσει με αξιώσεις το πρωτάθλημα?

Αλλά επειδή βλέπω μια εμμονή στην κατάκτηση της τρίτης θέσης πολύ φοβάμαι πως αν δεν έρθει αυτή τη τρίτη θέση θα χαθεί η δουλειά που γίνεται φέτος, και ομολογουμένως είναι καλή, πουλώντας προπονητή ή αλλάζοντας πλάνο κτλ., για αυτό και τη λέω χαμένη.

Μακάρι να βγω λάθος.


To να θέτεις στόχους ποτέ δε θα το θεωρήσω κουτό,αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα τώρα. Αν δεν έχεις στόχο είναι φυσικό επακόλουθο να μην δημιουργείς και συγκεκριμένο πλάνο. Και χωρίς πλάνο έχεις αβεβαιότητα σε όλα τα επίπεδα. Δε μπορείς να ξεκινάς μία χρονιά και να λες "παίξτε μπάλα και όπου πάμε". Δε μπορείς να το κάνεις συνέχεια τουλάχιστον. Μου θυμίζει Αναστασιάδη και επόχες του στον ΠΑΟΚ "άντε με τη βοήθεια του Θεού να μπούμε και σήμερα στο γήπεδο να τσιμπήσουμε ό,τι μπορέσουμε".
Σαφώς και πρέπει να υπάρχουν ματς που θα πεις <<ΘΑ ΤΑ ΚΕΡΔΙΣΩ. Τέρμα. Σε αυτά τα ματς δε δέχομαι τη λογική "χάσουμε κερδίσουμε εμείς θα το γλεντήσουμε">>. Τα λέω αυτά γιατί αν δε "μάθουμε" να παίρνουμε την 4η θέση,τη 3η θέση κ.ο.κ αρχικά,δε θα μάθουμε ποτέ ξανά πως θα ξαναπάρουμε και την πρώτη θέση. Αγάλι αγάλι θέλει και βήμα βήμα. Ο Σάνκλι έχτισε την κόκκινη αρμάδα δουλεύοντας 15 ολόκληρα χρόνια,κατάφερε να πάρει τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο στον προτελευταίο χρόνο της καριέρας του.

Φέτος είχαμε τα δεδομένα:
-Έχω σταθερότητα διοικητικά (επιτέλους)
-Έχω σταθερότητα οργανωτικά στον τομέα του ποδοσφαίρου (καθορισμένες τεχνικές αρμοδιότητες κ.λπ.)
-Δε μπορώ να διεκδικήσω πρωτάθλημα γιατί ο μεν δουλεύει σε αυτό το πράγμα και χτίζει 20 χρόνια ενώ ο δε έχει χαλάσει δισεκατομμύρια

Τι μπορώ να κάνω λοιπόν; Να αφοσιωθώ στο χτίσιμο μιας μεγάλης ομάδας με μία συγκεκριμένη κατεύθυνση,ο κόουτς θα ασχολείται με αυτό,μαζί με τους συμβούλους του θα κάνουν προτάσεις παιχτών,η διοίκηση για να το κάνουμε λιανά θα "τα σκάει". Και μόνο. Και όλο αυτό έχει δουλέψει ρολόι μέχρι τώρα.

Μας μένει το να δίνει ο καθένας στο γήπεδο το 100% του. Ακόμα η αλήθεια είναι δε το έχουμε δει να συμβαίνει συγκροτημένα και με απόλυτη συνοχή. Ούτε ο ΚΚ τα έχει κάνει φυσικά όλα σωστά.

Όλα αυτά τώρα θα οδηγήσουν στο να μάθει όπως λες η ομάδα να διεκδικεί πράγματα για πιο ψηλά μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια θέλω να πιστεύω.

Δε θα διαλυθεί τίποτα αν δε καταφέρουμε την 3η-4η θέση φέτος γιατί έχουμε σοβαρή διοίκηση κατά πως φαίνεται,αλλά αν δε βλέπει δουλειά προς ένα συγκεκριμένο στόχο δε θα έχει την ίδια όρεξη να στηρίζει τους πάντες και τα πάντα όπως προσπαθεί αρχικά να κάνει. (Βέβαια το τελευταίο περί ορέξεως περιλαμβάνει και το χρηματικό κέρδος έτσι;Μη κοροϊδευόμαστε. Κανείς σήμερα δε δουλεύει για τη ψυχή της μάνας του,πόσω μάλλον να τα σκάει χωρίς να έχει κάποια απολαβή...)
baskethood
QUOTE (Leon_cp3 @ Nov 21 2011, 16:31 ) *
Φέτος είχαμε τα δεδομένα:
-Έχω σταθερότητα διοικητικά (επιτέλους)
-Έχω σταθερότητα οργανωτικά στον τομέα του ποδοσφαίρου (καθορισμένες τεχνικές αρμοδιότητες κ.λπ.)
-Δε μπορώ να διεκδικήσω πρωτάθλημα γιατί ο μεν δουλεύει σε αυτό το πράγμα και χτίζει 20 χρόνια ενώ ο δε έχει χαλάσει δισεκατομμύρια

Και γιατί σε αυτό που είμαστε πολύ δυνατοί, δηλαδή στον κόσμο και στα έσοδα από κάθε είδους marketing είμαστε πίσω λόγω του Anfield. Όπως έχω ξαναγράψει εδώ την χρονιά 2008-2009 η ομάδα μας είχε έσοδα από εισιτήρια και όλα τα λοιπά έσοδα τις ημέρες των αγώνων 42 εκ λίρες. Ενώ η Άρσεναλ είχε 100 εκ λίρες και η Γιουνάιτεντ 109. Και αυτό το 2009, πολύ φοβάμαι ότι αυτά τα νούμερα έχουν αυξηθεί μετά από δύο αποτυχημένες χρονιές.
Επίσης το Anfield είναι μικρότερο, από άποψη χωρητικότητας πάντα, από τα γήπεδα των Γιουνάιτεντ, Σίτυ, Αρσεναλ, Σάντερλαντ, Νιούκαστλ, Τσέλσι και Αστον Βίλα. Πώς να συναγωνιστείς τους άλλους χωρίς Champions league;
Leon_cp3
QUOTE(baskethood @ Nov 21 2011, 16:50 ) *
Και γιατί σε αυτό που είμαστε πολύ δυνατοί, δηλαδή στον κόσμο και στα έσοδα από κάθε είδους marketing είμαστε πίσω λόγω του Anfield. Όπως έχω ξαναγράψει εδώ την χρονιά 2008-2009 η ομάδα μας είχε έσοδα από εισιτήρια και όλα τα λοιπά έσοδα τις ημέρες των αγώνων 42 εκ λίρες. Ενώ η Άρσεναλ είχε 100 εκ λίρες και η Γιουνάιτεντ 109. Και αυτό το 2009, πολύ φοβάμαι ότι αυτά τα νούμερα έχουν αυξηθεί μετά από δύο αποτυχημένες χρονιές.
Επίσης το Anfield είναι μικρότερο, από άποψη χωρητικότητας πάντα, από τα γήπεδα των Γιουνάιτεντ, Σίτυ, Αρσεναλ, Σάντερλαντ, Νιούκαστλ, Τσέλσι και Αστον Βίλα. Πώς να συναγωνιστείς τους άλλους χωρίς Champions league;


Fact. Με ένα γήπεδο έστω σαν αυτό της Άρσεναλ τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά. Γιατί σκέψου τι πληρότητα παρουσιάζει και πόσο δυνατά ακολουθούν την ομάδα οι φαν της. Ακόμα και στις 5-6ες θέσεις των τελευταίων χρόνων δε ξενέρωναν ποτέ,το Άνφιλντ έμοιαζε έτοιμο να σκάσει σε κάθε αγώνα.
Μιας που το θίξαμε,δε ξέρω αν είναι ουσιαστικό το να γίνει ανανέωση του,όσο κι αν κανείς μας δε θέλει να δει την ομάδα να αγωνίζεται κάπου αλλού εκτός από εκεί.
Δυστυχώς νομίζω πως ένα εντελώς νέο στάδιο θα δώσει νέα πνοή και ώθηση στο νέο εγχείρημα για το οποίο λέμε ότι γίνεται προσπάθεια.

Το σίγουρο είναι πως όπως έχει αυτή τη στιγμή η κατάσταση δε τσουλάει για πολύ ακόμα,ακόμα και οι πιστοί οπαδοί της ομάδας έχουν αρχίσει να αγανακτούν όσον αφορά την έκδοση-διανομή εισιτηρίων κ.λπ. από αυτά που διαβάζουμε σε αγγλικά σάιτς.
pete7
http://www.liverpoolfc.tv/news/latest-news...t-i-support-lfc

μετα τον λεμπρον κ αλλος αστερας ειναι οπαδος της λιβερπουλ
Leon_cp3
QUOTE(pete7 @ Nov 26 2011, 14:08 ) *
http://www.liverpoolfc.tv/news/latest-news...t-i-support-lfc

μετα τον λεμπρον κ αλλος αστερας ειναι οπαδος της λιβερπουλ


Αυτός εννοείται πως θα είναι, αλλιώς έχει παντόφλα στο σπίτι. wink.gif

Πάλι με Τσέλσι σήμερα,για το Λιγκ Καπ αυτή τη φορά,άντε να δούμε τι θα δούμε.
Με τη Σίτι την Κυριακή που μας πέρασε, σε ακόμη ένα ντέρμπι,καλύτεροι αλλά όχι ουσιαστικότεροι.Έβαλε και ο Χαρτ τα χεράκια του,και δε καταφέραμε τους πολυπόθητους 3 βαθμούς εντός έδρας. Κανένα "μεγαθήριο" δε πάτησε στο Άνφιλντ πάντως για άλλη μία φορά φέτος.Ακριβέστερα μιλώντας οι γαλάζιοι φίλοι μας κατάφεραν με τα ζόρια 7 σουτ σε ολόκληρο τον αγώνα.
Ή οι δημοσιογράφοι βιάζονται να βγάζουν νέες Μπάρτσα λοιπόν ή απλά όλες γίνονται κούτσικες απέναντι μας. Μου αρέσουν και τα δύο,τα κρατάω στο βαθμό που τους αναλογεί.
baskethood
Η ομάδαρα που σαρώνει τα πάντα στο πέρασμα της ήρθε στο Anfield και είχε για καλύτερο παίκτη τον τερματοφύλακα της. Είναι απολύτως φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει με τη φετινή Λίβερπουλ, είναι μια νέα ομάδα που έχει όμως τα φόντα να φτάσει ψηλά. Χρειάζεται χρόνος και υπομονή. Καλοί παίκτες υπάρχουν, προπονητής υπάρχει, διοίκηση υπάρχει, φανέλα δεν το συζητάμε.
Θα έρθουν και άλλες γκέλες, θα έρθουν και άσχημες βραδιές, αλλά βαδίζουμε σε καλό δρόμο και αυτό έχει σημασία.
Το σημερινό παιχνίδι είναι μεγάλης σημασίας, ελπίζω να ξεκινήσει από το λιγκ καπ η επιστροφή στους τίτλους.
baskethood
Κατάρα ή κακή διαχείριση;
Δοκάρια και χαμένα πέναλτι έχουν φέτος την τιμητική τους.
baskethood
0-2 με χαμένο πέναλτι και χωρίς Σουάρεζ, μέσα στο εξοχικό tongue.gif
Το 0-1 ο Μάξι μετά από ασίστ του Μπέλαμι, το 0-2 ο Μάρτιν Κέλι από καλοεκτελεσμένο φάουλ πάλι του Μπέλαμι.
Leon_cp3
Ώρες ώρες μου έρχεται να βάλω τα κλάμματα στη σκέψη του πόσο τιτανομέγιστοι είμεθα...
baskethood
QUOTE (Leon_cp3 @ Nov 29 2011, 23:18 ) *
Ώρες ώρες μου έρχεται να βάλω τα κλάμματα στη σκέψη του πόσο τιτανομέγιστοι είμεθα...

Ρε παιδί μου, κατά καιρούς είχαμε ομάδες κακές, καλές, μέτριες. Ποτέ μα ποτέ δεν έχω φοβηθεί αντίπαλο, ξέρω ότι αυτή η ομάδα, ό,τι παίκτες και να έχει, σε ότι κατάσταση και να είναι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τον οποιονδήποτε. Πόσο μάλλον κάτι ορφανά από τίτλους, γατάκια, όπως Τσέλσι, Σίτυ, Έβερτον tongue.gif
ΥΓ. Άσχημος ο τραυματισμός του Λούκας, θα είναι τεράστια η απουσία του στην μεσαία γραμμή σε περίπτωση σοβαρού τραυματισμού.
Leon_cp3
QUOTE(baskethood @ Nov 29 2011, 23:26 ) *
Ρε παιδί μου, κατά καιρούς είχαμε ομάδες κακές, καλές, μέτριες. Ποτέ μα ποτέ δεν έχω φοβηθεί αντίπαλο, ξέρω ότι αυτή η ομάδα, ό,τι παίκτες και να έχει, σε ότι κατάσταση και να είναι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τον οποιονδήποτε. Πόσο μάλλον κάτι ορφανά από τίτλους, γατάκια, όπως Τσέλσι, Σίτυ, Έβερτον tongue.gif
ΥΓ. Άσχημος ο τραυματισμός του Λούκας, θα είναι τεράστια η απουσία του στην μεσαία γραμμή σε περίπτωση σοβαρού τραυματισμού.


Όντως θα είναι άσχημα τα μαντάτα,ο Λούκας είναι μακράν ο πιο αξιόπιστος παίχτης της ομάδας τα τελευταία 2 χρόνια.
Όσο για τα άλλα,συμφωνώ απόλυτα. Πόσο χαίρομαι που στα 10 μου χρόνια πήρα αυτή τη σοφή απόφαση να υποστηρίζω για το υπόλοιπο της ζωής μου τούτη την ομάδα και δε κατέληξα σε καμία από τις μόδες της τότε εποχής. Γιατί όσες μόδες να περνούν χρόνο με το χρόνο και δεκαετία με δεκαετία,ομάδες σα τη Λίβερπουλ παραμένουν αξίες διαχρονικές.
(Btw σε σχέση με Σίτι,Τσέλσι η Έβερτον ιστορικά είναι ότι η Ακρόπολη απέναντι στα εργοστάσια παραγωγής σοκολάτας της Ελβετίας)
baskethood
Από το 60 και μετά έκανα χαλαρό browsing και συμμετείχα σε άλλα τόπικς του φόρουμ. Τόσο άνετη ήταν η σημερινή νίκη, χωρίς Σουάρεζ, Ντάουνινγκ και με τους Κάουτ και Ανταμ να μπαίνουν μετά το 70.
Αυτό που έχει καταφέρει από πέρσι ο Κένυ στα ντέρμπι δεν υπάρχει. 77.gif
Air Kef
Άσχετο, κάπου χάθηκα, ο Τζέραρντ εχει ξανατραυματιστεί;
baskethood
QUOTE (Air Kef @ Dec 1 2011, 15:28 ) *
Άσχετο, κάπου χάθηκα, ο Τζέραρντ εχει ξανατραυματιστεί;

Δυστυχώς ναι. Είχε μόλυνση στον αστράγαλο και δεν ξέρουμε ακριβώς χρόνο επιστροφής.
LFO
QUOTE(baskethood @ Dec 1 2011, 17:58 ) *
Δυστυχώς ναι. Είχε μόλυνση στον αστράγαλο και δεν ξέρουμε ακριβώς χρόνο επιστροφής.


Τον ειδα εχθες στο Μικρολιμανο. Επινε φραπε με τον Παναγιωτη Βασιλοπουλο και μιλαγανε για τις καριερες τους...
Air Kef
Lucas Leiva από του χρόνου πάλι!!!

3 χρόνια τον περιμεναμε να παίξει μπάλα, και χάνει όλη τη σεζόν!!

QUOTE(LFO @ Dec 1 2011, 17:18 ) *
Τον ειδα εχθες στο Μικρολιμανο. Επινε φραπε με τον Παναγιωτη Βασιλοπουλο και μιλαγανε για τις καριερες τους...


Ο Φέισα που ήταν;
baskethood
QUOTE (Air Kef @ Dec 2 2011, 14:25 ) *
Lucas Leiva από του χρόνου πάλι!!!

3 χρόνια τον περιμεναμε να παίξει μπάλα, και χάνει όλη τη σεζόν!!



Ο Φέισα που ήταν;

Ο Λέιβα εδώ και δύο χρόνια είναι ο καλύτερος χαφ της ομάδας μακράν. Η απουσία του είναι τεράστιο πλήγμα για τη μεσαία γραμμή. Πόσο καλύτερα θες να παίξει;
Air Kef
Που λέω ότι θέλω να παίξει καλύτερα;
baskethood
QUOTE (Air Kef @ Dec 2 2011, 20:03 ) *
Που λέω ότι θέλω να παίξει καλύτερα;

Μάλλον, τότε δεν κατάλαβα το post σου. My bad.
pete7
http://www.sport-fm.gr/article/518976
SG3ptshooter
QUOTE(pete7 @ Dec 3 2011, 16:06 ) *

Δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει μια τέτοια μεταγραφή.
baskethood
QUOTE (SG3ptshooter @ Dec 3 2011, 16:24 ) *
Δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει μια τέτοια μεταγραφή.

Από οικονομικής πλευράς δεν ξέρουμε ακόμα τι ζητά, ούτε ο παίκτης ούτε η ομάδα του. Από πλευράς προοπτικής εξαρτάται από το τι θέλει ο ίδιος. Πάντως εγώ βρίσκω αρκετές πιθανότητας να γίνει μια τέτοια μεταγραφή, αν πειστεί ο παίκτης από το πλάνο της ομάδας και αν ο μεταγραφικός σχεδιασμός επιτρέπει μια τέτοια κίνηση.
baskethood
Έχασα το πρώτο ημίχρονο, απ'ότι μου είπαν η απουσία του Λούκας είναι εμφανής στη μεσαία γραμμή.
Πάμε γερά.
Y.N.W.A
baskethood
Κακή εμφάνιση και επιστημονικότατο το χειρουργείο. Συγχαρητήρια Αλέκο, τα κατάφερες πάλι. gdi.gif
baskethood
Που θα πάει αυτή η ιστορία με τα χαμένα πέναλντι και τα δοκάρια;
Leon_cp3
QUOTE(baskethood @ Dec 21 2011, 23:14 ) *
Που θα πάει αυτή η ιστορία με τα χαμένα πέναλντι και τα δοκάρια;


Μα 17 δοκάρια αν έχουμε το Θεό μας... Και τα πέναλτι τα χάνουν αυτοί που θεωρούνται "μετρ" στην ομάδα.. Κούιτ,Τσάρλι κ.λπ.. Τι να πω.

(Για την τιμωρία του Σουάρεζ ας μη μιλήσουμε,γράφονται τόσα πολλά αυτές τις μέρες σε twitter,fb κ.λπ. που έχει κουράσει το θέμα. Η ανακοίνωση της ομάδας πάντως με καλύπτει απόλυτα,περιεκτικότατη. H FA απλά προσπαθεί να το παίξει μαγκιά εκεί που την παίρνει...)
baskethood
QUOTE (Leon_cp3 @ Dec 21 2011, 23:20 ) *
Για την τιμωρία του Σουάρεζ ας μη μιλήσουμε,γράφονται τόσα πολλά αυτές τις μέρες σε twitter,fb κ.λπ. που έχει κουράσει το θέμα. Η ανακοίνωση της ομάδας πάντως με καλύπτει απόλυτα,περιεκτικότατη. H FA απλά προσπαθεί να το παίξει μαγκιά εκεί που την παίρνει...

Και εμένα με καλύπτει απόλυτα. Κοροϊδία φίλε.
baskethood
QUOTE
Το σκάνδαλο Σουάρες

Όλα λοιπόν ξεκίνησαν στο ντέρμπι της Λίβερπουλ με την Γιουνάιτεντ, στις 15 Οκτωβρίου. Ο Εβρά με τον Σουάρες μπλέχτηκαν σε αρκετές μονομαχίες και λογόφεραν κάποια στιγμή κατά την διάρκεια του 2ου ημιχρόνου.
Μετά το τέλος του αγώνα, ο Εβρά πήγε μαζί με τον Φέργκιουσον στο δωμάτιο των διαιτητών κι ανέφεραν στον διαιτητή Μάρινερ την ρατσιστική συμπεριφορά του Σουάρες. Στις επόμενες μέρες, ο Εβρά έκανε δηλώσεις σε γαλλικό τηλεοπτικό κανάλι και υποστήριξε πως ο Σουάρες του επιτέθηκε με ρατσιστικά σχόλια “τουλάχιστον 10 φορές” και πως “υπάρχουν κάμερες που μπορείτε να το δείτε”. Το πρόβλημα ήταν πως ο Εβρά δεν είπε κάτι στον διαιτητή κατά την διάρκεια του αγώνα, ως όφειλε σύμφωνα με τους κανονισμούς, ούτε υπήρχε κάποιος παίκτης να επιβεβαιώσει τα λεγόμενά του.

Η Αγγλική Ομοσπονδία ενημερώθηκε από τον Μάρινερ για την καταγγελία που έγινε μετά το τέλος του αγώνα κι άρχισε να ερευνά το θέμα, ενώ ταυτόχρονα ο Σουάρες δήλωσε ξεκάθαρα πως είναι αθώος κι η Λίβερπουλ πως στηρίζει τον παίκτη. Για να προχωρήσει η υπόθεση σε απαγγελία κατηγοριών θα έπρεπε, είτε να υπάρξουν στοιχεία, είτε μάρτυρες, αφού ο λόγος του Εβρά δεν μετράει, μιας κι αυτός είναι ο κατήγορος.

Πέρασε ένας ολόκληρος μήνας χωρίς να βρεθεί τίποτα από τα δύο. Κανείς παίκτης δεν είχε ακούσει κάτι, ούτε ο διαιτητής φυσικά, ο οποίος δεν είχε ενημερωθεί κατά την διάρκεια του αγώνα, όπως ορίζουν οι κανονισμοί. Έμενε μόνο το να βρεθούν στοιχεία από τις τηλεοπτικές κάμερες, όμως πέρασαν εβδομάδες χωρίς να βρεθεί το παραμικρό. Το γιατί πέρασε ένας μήνας χωρίς μάρτυρες και χωρίς στοιχεία και το θέμα δεν έκλεισε, είναι κάτι που κανείς δεν γνωρίζει.

Όμως, αποδείχθηκε πως αυτή η χωρίς λόγο καθυστέρηση είχε κάποιο αντίκρυσμα. Τα πρωταθλήματα διεκόπησαν για τα παιχνίδια των εθνικών ομάδων τον Νοέμβριο κι ο Σουάρες ταξίδεψε στην Ουρουγουάη για το παιχνίδι με την Χιλή. Ο 24χρονος, που είναι εθνικός ήρωας μαζί με του υπόλοιπους συμπαίκτες του μετά το Μουντιάλ και το Κόπα Αμέρικα, ήταν λογικό να ερωτηθεί για το περιστατικό.

Ο Σουάρες θα μπορούσε να αρκεστεί σε ένα “ουδέν σχόλιο” ή να αρνηθεί τα πάντα και να αφήσει την υπόθεση κενή. Όμως, ακριβώς επειδή δεν πίστευε πως έκανε κάτι κακό, έριξε φως στην υπόθεση. Δήλωσε πως είχε μια συνομιλία με τον Εβρά, πως δεν τον προσέβαλε, απλώς τον αποκάλεσε με μια λέξη που οι ίδιοι οι συμπαίκτες του στη Γιουνάιτεντ τον αποκαλούν κι ακόμα κι αυτοί τά’χασαν με την αντίδρασή του.

Δεν πέρασαν παρά μερικές μέρες κι η FA απήγγειλε στις 16 Νοεμβρίου κατηγορίες στον Σουάρες για επιθετική και προσβλητική συμπεριφορά, αφού πλέον είχε τον “μάρτυρα” και τα “στοιχεία” που χρειαζόταν: τον ίδιο τον Σουάρες και τις δηλώσεις του! Αν ο Σουάρες είχε δηλώσει πως μιλήσανε με τον Εβρά για τον καιρό στην Αγγλία, η υπόθεση θα είχε παραμείνει ακόμα χωρίς ουσιαστικό αντικείμενο.

Πέρασε άλλος ένας μήνας και φτάσαμε στην ακροαματική διαδικασία που κράτησε αρκετές ημέρες. Η απόφαση ήταν να βγει την Παρασκευή το απόγευμα, όταν η FA ανακοίνωσε πως τελικώς θα βγει την Τρίτη και χθες είχαμε το αποτέλεσμα. Δύο μήνες και πέντε μέρες μετά τον αγώνα, ο Σουάρες κρίθηκε ένοχος και του επιβλήθηκε ποινή αποκλεισμού οκτώ αγωνιστικών και πρόστιμο 40.000 λιρών, με τον παίκτη να έχει δικαίωμα έφεσης μέσα σε 14 ημέρες από την ώρα που παραλάβει η ομάδα την επίσημη απόφαση, που περιλαμβάνει τα στοιχεία, το σκεπτικό της απόφασης και το σκεπτικό της ποινής.

Το επίσημο έγγραφο με τα στοιχεία και το σκεπτικό της υπόθεσης δεν έχουν ακόμα εκδοθεί. Όμως, έχουν διαρρεύσει κρίσιμα κομμάτια των καταθέσεων, οπότε πάμε να δούμε τι προκύπτει απ’αυτά.

Ο Σουάρες υποστήριξε το ίδιο πράγμα που έλεγε εδώ και καιρό. Πως στην Ουρουγουάη και γενικώς στις χώρες της Λατινικής και Κεντρικής Αμερικής δεν είναι βρισιά να λες τον άλλον “negro” ή “negrito”, που δείχνει και μεγαλύτερη οικειότητα. Ο Μάξι Περέιρα της Πόρτο έχει το παρατσούκλι “Μαϊμού”, ενώ τον Βαρέλα, τον αρχηγό της Εθνικής Ουρουγουάης που σήκωσε το Μουντιάλ του 1950 τον φώναζαν το “Μαύρο Αφεντικό”. Ακόμα κι ο Ερνάντες της Γιουνάιτεντ έχει χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη έκφραση, όταν το 2007 είχε δηλώσει “χάρηκα που το γκολ το πέτυχε ο negrito” για έναν συμπαίκτη του στην Τσίβας (http://www.chivascampeon.com/noticia/2009/).

Επιπλέον, στην γραπτή του κατάθεση ο Εβρά δήλωσε πως δεν πιστεύει πως ο Σουάρες είναι ρατσιστής, κάτι που αποδέχθηκε και η ίδια Ομοσπονδία στις έγγραφες, αρχικές της παρατηρήσεις. Εκτός, όμως, απ’αυτό, ο Εβρά παραδέχθηκε πως και ο ίδιος προσέβαλε με άκομψο τρόπο τον Σουάρες στα ισπανικά, με τον Ουρουγουανό να δηλώνει (προς τιμήν του) πως δεν το άκουσε και να μην δίνει συνέχεια στο θέμα. Κι όμως, στον Εβρά δεν αποδόθηκαν καν κατηγορίες με βάση την παραδοχή του, ενώ ούτε κατηγορήθηκε για την επίθεση στον διαιτητή, αφού στην ουσία κατηγόρησε τον Μάρινερ για ρατσισμό.

Ο ίδιος ο Εβρά δεν είναι η πρώτη φορά που πρωταγωνιστεί σε μια τέτοια ιστορία, αφού και το 2008 είχε εμπλακεί σε επεισόδιο στο Στάμφορντ Μπριτζ, σε ασκήσεις χαλάρωσης που έγιναν μετά το τέλος του αγώνα Τσέλσι - Γιουνάιτεντ. Ο παίκτης κατηγορήθηκε πως επιτέθηκε με βρισιές και σπρωξιές σε ανθρώπους της Τσέλσι, τους κυνήγησε και τους χτύπησε κι ο ίδιος δικαιολόγησε την επίθεσή του, λέγοντας πως του επιτέθηκαν με ρατσιστικά σχόλια.

Το αποτέλεσμα ήταν η Τσέλσι να πληρώσει πρόστιμο 25.000 λιρών για την εμπλοκή των υπαλλήλων της κι ο Εβρά να τιμωρηθεί με τέσσερις αγωνιστικές αποκλεισμό για τη συμπεριφορά του. Η κατηγορία για ρατσιστική επίθεση δεν έγινε ποτέ αποδεκτή και στο επίσημο σκεπτικό της η FA χαρακτηρίζει τα στοιχεία του Εβρά ως “υπερβάλλοντα κι αναξιόπιστα”. (http://www.dailymail.co.uk/sport/article-1097030/The-Football-Association-v-1-Patrice-Evra-2-Chelsea-Football-Club.html)

Παρόλα αυτά, ο Σουάρες κρίθηκε ένοχος για προσβολή με σχόλια που αφορούν το χρώμα του αντιπάλου, μόνο και μόνο για το “Porque, negro?”, ενώ ο Εβρά δεν κατηγορήθηκε καν για την δική του συμπεριφορά, ούτε προς τον Σουάρες, ούτε προς τον Μάρινερ, που τον κατηγόρησε για ρατσισμό. Κι όχι μόνο o παίκτης της Λίβερπουλ κρίθηκε ένοχος, αλλά του επιβλήθηκε ποινή αποκλεισμού οκτώ αγώνων.

Πριν από εννέα χρόνια ο παίκτης της Ρέντινγκ Τζον Μακί είχε επιτεθεί ρατσιστικά στον επιθετικό της Σέφιλντ Γιουν., Καρλ Ασάμπα, μετά το ματς στη φυσούνα. Ο Μακί είχε αποδεχθεί πλήρως και με σαφήνεια πως είχε κάνει ηθελημένους επιθετικούς ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς και είχε ζητήσει συγνώμη με δημόσια επιστολή, στην οποία παραδεχόταν τα πάντα. Ο Μακί είχε τιμωρηθεί με τρεις αγώνες, ο Σουάρες για οκτώ. Κι αυτό γιατί ο Ουρουγουανός δήλωσε αθώος, αρνούμενος να αποδεχθεί πως ένα “Porque, negro?” είναι επιθετική ρατσιστική συμπεριφορά.

Η ιστορία είναι ένα απίστευτο σκάνδαλο, χωρίς κανένα προηγούμενο. Τιμωρήθηκε ένας ποδοσφαιριστής για μια και μοναδική φράση, που δεν ειπώθηκε καν με επιθετικό τόνο, χωρίς κανέναν μάρτυρα ή άλλο στοιχείο να μιλάει για οποιανδήποτε άλλη ρατσιστική συμπεριφορά και με κατήγορο έναν παίκτη που έχει πιαστεί να λέει ανάλογο ψέμα στο παρελθόν και που δεν κατηγορήθηκε καν για την δική του συμπεριφορά, παρότι την ομολόγησε.

Αν όλα αυτά δεν σας αρκούν, υπάρχει πάντα και το κερασάκι στην τούρτα. Για όλα αυτά αποφάσισε ένα τριμελές ανεξάρτητο πάνελ, που ορίστηκε από την ίδια την Αγγλική Ομοσπονδία. Το τρίτο μέλος της επιτροπής ήταν ο πρώην παίκτης και προπονητής, Ντένις Σμιθ. Ο Σμιθ είναι χρόνια φίλος του Άλεξ Φέργκιουσον και στην αυτοβιογραφία του το 2009 ανέφερε πως ήταν πολύ υπερήφανος που το 1989 βοήθησε τον Σκωτσέζο να κρατήσει την θέση του στην Γιουνάιτεντ, ενώ όταν ήταν προπονητής στη Ρέξαμ είχε για έξι χρόνια παίκτη τον γιο του Φέργκιουσον, Ντάρεν. (http://www.telegraph.co.uk/sport/football/teams/liverpool/8959962/Liverpool-striker-Luis-Suarez-sweating-on-verdict-in-Patrice-Evra-race-abuse-row.html?)

ΥΓ: Μετά απ’αυτά, το γεγονός πως μπήκε για πάντα η στάμπα του ρατσισμού σε έναν παίκτη που είχε μαύρο παππού είναι απλώς μια λεπτομέρεια.


Θέμης Καίσαρης
http://www.onsports.gr/Opinion/Th-Kaisarhs...kandalo-Soyares
Air Kef
Καταπληκτικό άρθρο που έχει σε μεγάλο βαθμό κάτι που σπανίζει πλεον στην δημοσιογραφία - έρευνα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.