Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Zalgiris Kaunas
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Quincy
Τετάρτη 18/4 21:15

Παρασκευή 20/4 21:15

Τρίτη 24/4 20:00

Πέμπτη 26/4 20:00 *

Τρίτη 1/5 *

Σχόλια για την σειρά.
Conan1982
Βλέπω στα στατιστικά με το Λαύριο ότι ο Παπανικολάου έπαιξε και έπαιξε 27 λεπτά, οπότε λογικά το ξεπέρασε το πρόβλημα, γιατί με αυτά που έχουμε δει μια ανησυχία την είχα. Με αυτόν αλλάζει η δυναμική της ομάδας, Ας ελπίσουμε να είναι καλά και ο Πρίντεζης, με τον Τίλι. Αυτοί τι ακριβώς έχουν;
Και διαβάζω για κάποιο πρόβλημα του Στρέλνιεκς με την μέση. Ιατρικό δελτίο έκανα λίγο το αχόλιο, αλλά είναι σημαντικό να παραταχθούμε πλήρεις.
RipCity
Φυσικα δεν μπορω να θεωρησω μια απουσία ενος παικτη οπως ο Στρελνιεκς κατι θετικο, αλλα θα κανει πιο διακριτους τους ρολους. Σε τετοια ματς πιο πολυ μ αρεσει να πηγαινουμε με τρια γκαρντ που παιζουν πολυ παρα με εναν πολυ και τρεις που μεχρι να βρουν ρυθμο ξαναβγαινουν. Στην τελικη εξτρα λεπτα μπορει να δωσει κι ο Χολις που εδειξε πως ζει κοντρα στη Ζαλγκιρις
Zephyr
Καλοδουλεμένη ομάδα η Ζαλγκίρις αλλά αν δεν μπορούμε να την καταφέρουμε σε βάθος τόσων αγώνων καλύτερα να πάνε σπίτια τους όλοι από τώρα.
Θεωρώ ότι είναι υπολογίσιμη (το έχει δείξει άλλωστε) αλλά πλήρης Ολυμπιακός δεν νοείται να έχει πρόβλημα από την Ζαλγκίρις.
Μακάρι ο Γιάνις να μην έχει κάτι σοβαρό. Με τον Μπράουν να ανεβαίνει και τον Ρόμπερτς να γίνεται υποφερτός τον τελευταίο καιρό, θα καλυφθεί η απουσία του.
Conan1982
Εν τω μεταξύ διάβασα λίγο το καινούριο άρθρο στο hoopfellas που ζήτησαν προγνωστικά από διάφορους και οι περισσότεροι δίνουν ελαφρύ πλεονέκτημα στον Ολυμπιακό μεν αλλά οριακό και με την σειρά να πηγαίνει στο 3-2.
j-kidd13
Καλή ομάδα και δυσκολοκατάβλητη η Ζαλγκίρις,μπορεί να ζορίσει τον Ολυμπιακό,αλλά δεν νομίζω οτι μπορεί να τον ανησυχήσει όσον αφορά την πρόκριση.
Το πιθανότερο σενάριο είναι πρόκριση με 3-1,ενώ δεν αποκλείω και τη σκούπα.
Reggie Miller #31
Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί ο Σάρας σε μια ομάδα μεγαλύτερου βεληνεκούς,με μεγαλύτερους στόχους και διαχείριση άλλων παικτών,αλλά στη Ζαλγίρις έχει κάνει ένα φοβερό σύνολο,ασχέτως αν ορισμένες ομάδες φέτος ήταν εντελώς κατώτερες των περιστάσεων
Χωρίς να θέλω να μειώσω την Ζαλγκίρις,ο πλήρης Ολυμπιακός δεν έχει να φοβάται τίποτα,αγωνιστικά,αλλά και από τη μουρμούρα του Σάρας...
Stojako
Λάθος vote στο 3-1 της Ζαλγκίρις icon_drunk.gif
Sence Of Defence
Δύσκολη και αθλητική ομάδα. Θα έχουμε πολύ δρόμο να διανυσουμε, του μόνο που θέλω είναι όλοι μας οι παίκτες για μια φορά να είναι υγιείς μέχρι το τέλος.
RipCity
Ακούγεται πως δεν είναι και πολύ καλά ο Πρίντεζης κι ας λένε τα ρεπορτάζ για θετικά σημάδια.
john wick
Αρνητικη εντύπωση μου κανει που ακομα υπαρχουν αδιαθετα εισιτήρια για τα 2 ματς.. blink.gif
frenchman7
QUOTE(john wick @ Apr 16 2018, 10:01 ) *
Αρνητικη εντύπωση μου κανει που ακομα υπαρχουν αδιαθετα εισιτήρια για τα 2 ματς.. blink.gif


Πάντως ηλεκτρονικά, από την πρώτη ώρα που βγήκαν (Τρίτη μεσημέρι) είχαν μείνει ελάχιστα μεμονωμένα.
Δεν ξέρω με τα εκδοτήρια τι γινεται
jazz thrilos
QUOTE(john wick @ Apr 16 2018, 11:01 ) *
Αρνητικη εντύπωση μου κανει που ακομα υπαρχουν αδιαθετα εισιτήρια για τα 2 ματς.. blink.gif


Σιγά την έκπληξη! Είναι γνωστό οτι δεν συγκινούμαστε ως Ολυμπιακοί (η μεγάλη πλειοψηφία τουλάχιστον) για το μπάσκετ στον βαθμό που αξίζει και στο άθλημα και στην συγκεκριμένη ομάδα με την προσπάθεια που κάνει πολλά πολλά χρόνια τώρα.


Μεγάλος προβληματισμός σε σχέση με τους τραυματίες. Στο άλλο γόνατο λέει τώρα ενοχλήσεις ο Παπανικολάου. Πρίντεζης και Τιλί προπόνηση χωρίς επαφές. Στρέλνιεκς πονάει, δύσκολα στο πρώτο τουλάχιστον ματς. Δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο γίνεται με αυτό το πράγμα. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο οτι οι παίχτες μας βγάζουν τραυματισμούς όσο οτι ο χρόνος αποθεραπείας και οι εκτιμήσεις του ιατρικού τιμ πέφτουν πάντα μα πάντα έξω!
golitog7
QUOTE(john wick @ Apr 16 2018, 10:01 ) *
Αρνητικη εντύπωση μου κανει που ακομα υπαρχουν αδιαθετα εισιτήρια για τα 2 ματς.. blink.gif

Όλοι το ξέρουν ότι ο Ολυμπιακός έχει το πολύ 3κ μπασκετικό κοινό. Από τη στιογμή που δεν παίζει με ΠΑΟ ποιος ο λόγος να πάνε;
pan24
Πρίντεζης-Τιλί λογικά θα παίξουν.
Ο Στρέλνιεκς αν έχει θέμα με την μέση του δύσκολο στα πρώτα 2(θα χρειαστεί step up από Bobby Brown ή καλό παιχνίδι από Thompson).
Ο Παπανικολάου αν πράγματι εμφάνισε τενοντίτιδα και στο άλλο γόνατο είναι αμφίβολος για ολόκληρη την σειρά.
rankin
Για τα εισιτήρια δεν εκπλήσσομαι.
Η φάση των Play off ειναι μεν κρίσιμη, αλλά ο αντίπαλος δεν ειναι και ο πλέον τουριστικός για να σου γεμίσει το ΣΕΦ.

Επίσης, δεν έχουμε μια ομάδα που θέλει το κοινό της για να κερδίζει. Εχουν συνηθίσει να παίζουν με λιγο κοσμο στη κερκίδα και λίγες λύσεις στο πάγκο.

Φυσικά, απέναντι στην Ζαλγκίρις που θα χτυπήσει ανελέητα τη ρακέτα και έρχεται με το μαχαίρι στα δόντια, απουσίες στις θέσεις απο το 3 και πάνω, θα πονέσουν.

Ο Ολυμπιακός έχει πολύ δύσκολο έργο και ως ειθισται σε αυτές τις περιπτώσεις, υπάρχει μόνο ενας άνθρωπος που μπορεί να τον πάρει απο το χεράκι και να το οδηγήσει στη νίκη και στην πρόκριση.
Το κακό ειναι οτι όλοι ξέρουν ποιος ειναι αυτός ο άνθρωπος και προετοιμάζονται για την αντιμετώπιση του
Το καλό ειναι οτι οσο καλά και αν τον γνωρίζουν, δε μπορούν να τον αντιμετωπίσουν, οταν ειναι στην μέρα του.

Γνωρίζουμε ποιοι παίχτες, επιβεβαιωμένα, δεν θα μπορέσουν να παίξουν;
Conan1982
Τουλάχιστον φαίνεται ο Παπαπέτρου να είναι ανεβασμένος τελευταία, βάζει και τα τρίποντα του.

Πρόβλημα υπάρχει απ' ότι δείχνει σε όλο το φάσμα του τεχνικού τιμ. Και κάτι πάει στραβά στις προπονήσεις προφανώς για να υπάρχουν τόσοι τραυματισμοί, κάτι πάει στραβά και στην αποθεραπεία για να έχουμε τόσες καθυστερήσεις και λάθος εκτιμήσεις.
Quincy
offtopic.gif

Τα posts που δεν έχουν να κάνουν με τα playoffs και τους αγώνες με την Zalgiris μεταφέρθηκαν εδώ.
golitog7
Ακούω και διαβάζω παντού ότι η σειρά είναι ισορροπημένη και ότι μάλλον θα περάσει ο Ολυμπιακός αλλά πολύ δύσκολα. Προσωπικά μου φαίνεται τελείως τσ^%$α η σειρά. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ πιο έμπειρος, με πληρέστερο ρόστερ και καλύτερους παίκτες σε όλες τις θέσεις και φυσικά το θέλει πιο πολύ. Ο μόνος τρόπος να πάει κάτι στραβά είναι να κλατάρει ο Σπανούλης. Μπορεί να πέφτω κ έξω αλλά έτσι το βλέπω
back2back
οι προβλέψεις των προπονητών

Σιμόνε Πιανιτζιάνι – Αρμάνι Μιλάνο: Ο Ολυμπιακός με 3-1. Έχουν μεγαλύτερη εμπειρία και ξέρουν πως να ανταποκριθούν σε τέτοιες καταστάσεις, ακόμα και απέναντι σε μια ομάδα με την ποιότητα και τον ενθουσιασμό της Ζαλγκίρις.

Λούκα Μπάνκι – Μπάμπεργκ: Ο Ολυμπιακός με 3-0. Είμαι σίγουρος ότι θα προσεγγίσουν την σειρά με μεγάλη ένταση και αποφασιστικότητα και είναι μια ομάδα που με έχει εντυπωσιάσει πολύ τα τελευταία χρόνια για το στιλ της και το αμυντικό της ανάστημα.

Εργκίν Αταμάν – Αναντολού Εφές: Η Ζαλγκίρις με 3-1. Θα είναι η έκπληξη της σεζόν.

Χουάν Πλάθα – Μάλαγα: Η Ζαλγκίρις με 3-1! Είναι η “πείνα” τους…

Νέβεν Σπάχια – Μακάμπι: Θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα σειρά. Πιστεύω πως ο Ολυμπιακός θα τα καταφέρει λόγω της εμπειρίας του και του πλεονεκτήματος έδρας με 3-2.

Τσους Βιντορέτα – Βαλένθια: Προβλέπω Ζαλγκίρις σε 4 παιχνίδια! Είναι η ομάδα – αποκάλυψη της σεζόν και πιστεύω ότι μπορούν να κάνουν την έκπληξη και να κερδίσουν και στην Ελλάδα.
rankin
QUOTE(back2back @ Apr 17 2018, 16:38 ) *
οι προβλέψεις των προπονητών

Σιμόνε Πιανιτζιάνι – Αρμάνι Μιλάνο: Ο Ολυμπιακός με 3-1. Έχουν μεγαλύτερη εμπειρία και ξέρουν πως να ανταποκριθούν σε τέτοιες καταστάσεις, ακόμα και απέναντι σε μια ομάδα με την ποιότητα και τον ενθουσιασμό της Ζαλγκίρις.

Λούκα Μπάνκι – Μπάμπεργκ: Ο Ολυμπιακός με 3-0. Είμαι σίγουρος ότι θα προσεγγίσουν την σειρά με μεγάλη ένταση και αποφασιστικότητα και είναι μια ομάδα που με έχει εντυπωσιάσει πολύ τα τελευταία χρόνια για το στιλ της και το αμυντικό της ανάστημα.

Εργκίν Αταμάν – Αναντολού Εφές: Η Ζαλγκίρις με 3-1. Θα είναι η έκπληξη της σεζόν.

Χουάν Πλάθα – Μάλαγα: Η Ζαλγκίρις με 3-1! Είναι η “πείνα” τους…

Νέβεν Σπάχια – Μακάμπι: Θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα σειρά. Πιστεύω πως ο Ολυμπιακός θα τα καταφέρει λόγω της εμπειρίας του και του πλεονεκτήματος έδρας με 3-2.

Τσους Βιντορέτα – Βαλένθια: Προβλέπω Ζαλγκίρις σε 4 παιχνίδια! Είναι η ομάδα – αποκάλυψη της σεζόν και πιστεύω ότι μπορούν να κάνουν την έκπληξη και να κερδίσουν και στην Ελλάδα.


Δεν έχουμε πείσει Ισπανούς και Τούρκους
Οι Ιταλοί μας πιστεύουν παραπάνω.

Να πω την αλήθεια μου, ούτε εμένα με έχει πείσει η ομάδα.
Θεωρώ πιο δύσκολη τη σειρά με τη Ζαλγκίρις απο το ίδιο το F4
Και μονο το οτι με τη Ζαλγκίρις εισαι φαβορί ενώ στο F4 δεν θα εισαι, λέει αρκετά.
benchwarmer
Πέρυσι ήμουν αρκετά σίγουρος ότι ακόμα και αν χάναμε κάποιο από τα 2 πρώτα ματς στο ΣΕΦ θα μπορούσαμε να κερδίσουμε στην Εφές, όπως και έγινε.
Φέτος δεν είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρος για κάτι τέτοιο... Από την άλλη φυσικά, από 2-0 δεν θυμάμαι αν έχει γυρίσει κάποια σειρά πλέι-οφ και δεν νομίζω ότι θα γίνει.. Ελπίζω να είμαστε στην καλύτερη δυνατή κατάσταση σωματικά και πνευματικά, και εδώ που φτάσαμε νομίζω πως και 1-2 απουσίες παιχτών μπορούν και πρέπει να καλυφτούν από τους υπόλοιπους, το ρόστερ είναι αρκετά βαθύ πλέον. Και είναι πολύ προτιμότερη κάποια απουσία παρά κάποια ανετοιμότητα, δεν υπάρχει περιθώριο όχι για χαμένο ματς αλλά ούτε ίσως για χαμένο δεκάλεπτο.
Mr_Cadwell
Εγώ ένα θα πω.
Είναι τραγικό να υπάρχουν 123 ,μετρημένα ένα προς ένα, απούλητα ηλεκτρονικά εισιτήρια για το αυριανό παιχνίδι και για το παιχνίδι της Παρασκευής ,που βολεύει γενικά σαν μέρα, να μην υπάρχει ούτε ένα ηλεκτρονικό απούλητο.
Και όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν τουλάχιστον 1.000 απούλητα στα εκδοτήρια και για τα δύο ματς.
Αυτή είναι η αγάπη για την ομάδα που έχουμε η οποία περιμένει δυο παιχνίδια να γεμίσει το Σεφ;
Ερχόμαστε μόνο αν μας βολεύει 100% αλλιώς δεν πειράζει καθόμαστε και σπίτι στην tv.Αν δεν έχουμε και nova δε,σιγά μωρέ με την Ζαλγκίρις παίζουμε θα μπω κατά τις 00:00 στο σπορ φμ να δω τι έγινε.
Είναι δυνατόν να πηγαίνει 11.500 κόσμος να δει το έκτρωμα της μπάλας με την Κέρκυρα απόγευμα Δευτέρας και βράδυ Τετάρτης να μαζεύεται ο ίδιος κόσμος η και λιγότερος για την ομαδάρα στο Σεφ;
Ντροπή μας.
Αλλά αυτοί οι γνωστοί που δεν θα έρθουν θα είναι και αυτοί που αν γίνει κάποιο μπρέικ θα βγουν να κράξουν γιατί θίχτηκε ο Ολυμπιακός τους εγωισμός.

Καλή επιτυχία στην ομάδα, η οποία αυτές τις μέρες φαίνεται να έχει προσεγγίσει την σειρά με απόλυτη σιγουριά για την πρόκριση πράγμα που μπορεί να μας κοστίσει.
Coach Periklis
QUOTE (Mr_Cadwell @ Apr 18 2018, 00:23 ) *
Εγώ ένα θα πω.
Είναι τραγικό να υπάρχουν 123 ,μετρημένα ένα προς ένα, απούλητα ηλεκτρονικά εισιτήρια για το αυριανό παιχνίδι και για το παιχνίδι της Παρασκευής ,που βολεύει γενικά σαν μέρα, να μην υπάρχει ούτε ένα ηλεκτρονικό απούλητο.
Και όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν τουλάχιστον 1.000 απούλητα στα εκδοτήρια και για τα δύο ματς.
Αυτή είναι η αγάπη για την ομάδα που έχουμε η οποία περιμένει δυο παιχνίδια να γεμίσει το Σεφ;
Ερχόμαστε μόνο αν μας βολεύει 100% αλλιώς δεν πειράζει καθόμαστε και σπίτι στην tv.Αν δεν έχουμε και nova δε,σιγά μωρέ με την Ζαλγκίρις παίζουμε θα μπω κατά τις 00:00 στο σπορ φμ να δω τι έγινε.
Είναι δυνατόν να πηγαίνει 11.500 κόσμος να δει το έκτρωμα της μπάλας με την Κέρκυρα απόγευμα Δευτέρας και βράδυ Τετάρτης να μαζεύεται ο ίδιος κόσμος η και λιγότερος για την ομαδάρα στο Σεφ;
Ντροπή μας.
Αλλά αυτοί οι γνωστοί που δεν θα έρθουν θα είναι και αυτοί που αν γίνει κάποιο μπρέικ θα βγουν να κράξουν γιατί θίχτηκε ο Ολυμπιακός τους εγωισμός.

Καλή επιτυχία στην ομάδα, η οποία αυτές τις μέρες φαίνεται να έχει προσεγγίσει την σειρά με απόλυτη σιγουριά για την πρόκριση πράγμα που μπορεί να μας κοστίσει.


είναι , το έχουμε αναλύσει . Δεν είμαστε μπασκετικός λαός και δεν θα γίνουμε ποτέ , αφού δεν το καταφέραμε στην εποχή Σπανούλη - Πρίντεζη με back2back ευρωπαικά
qspock
Χωρις Παπανικολαου και Στρελνιεξ?

ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΕΣ απουσιες! 17.gif
kotzito
Περίεργη η σειρά. Από την μια ο Ολυμπιακός είναι μια ομάδα που πιστεύω μπορεί να κάνει ένα διπλό στο Κάουνας αν χρειαστεί και κουβαλάει και παραπάνω εμπειρία από την Ζαλγκίρις. Από την άλλη όμως δυσκολεύεται αρκετές φορές όταν έχει τον τίτλο του ξεκάθαρου φαβορί, και οι Λιθουανοί κατεβαίνουν δίχως άγχος αν μη τι άλλο αφού ήδη έχουν κάνει την υπέρβαση τους για φέτος, οπότε πλέον κυνηγάνε το βήμα παραπάνω.

Δεν πιστεύω ότι θα περάσει με περίπατο ο Ολυμπιακός. Ακόμα κι αν έρθει 3-0 ή 3-1, που το θεωρώ πολύ πιθανό ενδεχόμενο, νομίζω τουλάχιστον δύο ματς θα κριθούν στον πόντο. Βέβαια όλα θα εξαρτηθούν από την ατομική απόδοση κάποιων παικτών. Ο Σπανούλης οκ, είναι ο Σπανούλης και ξέρουμε τι μπορεί να προσφέρει. Υπάρχουν κι ο Μιλουτίνοφ που είναι σε τρομερή κατάσταση, ο Ρόμπερτς που κάπως έχει ανέβει εδώ και 30 - 40 μέρες και ο Πρίντεζης που ναι μεν έχει να παίξει έναν μήνα σχεδόν, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι ωσεί παρών στην σειρά (άντε να είναι μέτριος στο πρώτο ματς μόνο). Ωστόσο σε τέτοια παιχνίδια και σε μια σειρά αγώνων πρέπει να βγουν κι άλλοι παίκτες μπροστά. Κυρίως το δίδυμο Μάντζαρης - Παπαπέτρου που λογικά θα πάρουν αρκετό χρόνο, και δευτερευόντως ο Μπράουν.
jazz thrilos
QUOTE(Mr_Cadwell @ Apr 18 2018, 00:23 ) *
Καλή επιτυχία στην ομάδα, η οποία αυτές τις μέρες φαίνεται να έχει προσεγγίσει την σειρά με απόλυτη σιγουριά για την πρόκριση πράγμα που μπορεί να μας κοστίσει.


Απο που προκύπτει αυτό; Γιατί δεν διάβασα δηλώσεις, σαιτ, εφημερίδες τις τελευταίες μέρες. Ελπίζω να μην είναι έτσι τα πράγματα γιατί δεν θα είναι καλός οιωνός.

Τώρα για τα άλλα που λέμε, οτι δηλαδή είναι δυνατόν να πηγαίνουν δέκα χιλιάδες Δευτέρα απόγευμα να δουν το ποδοσφαίρο με την Κέρκυρα και να μην έρχονται στα playofss της ευρωλίγκας, νομίζω οτι τα έχουμε μπερδέψει λίγο. Αυτό που λέμε "ο κόσμος του Ολυμπιακού" είναι μεταφυσική έννοια. Δεν υπάρχει ενιαίο σώμα Ολυμπιακών. Μετρημένοι είμαστε στο μπάσκετ. Στα παιχνίδια του πρωταθλήματος (εκτός του Παο και Άεκ ίσως) στο πέταλο στο ΣΕΦ είναι τόσο μετρημένοι που έχει γίνει καλτ φιγούρα ένας νεαρός που μονίμως φωνάζει συνθήματα μόνος του ο καημένος. Όσοι καταλαβαίνουν για τι μιλάω, να μαζέψουμε υπογραφές να του δώσουν δωρεάν διαρκείας του χρόνου οι πρόεδροι, το αξίζει πραγματικα. icon_drunk.gif
golitog7
QUOTE(Mr_Cadwell @ Apr 17 2018, 23:23 ) *
Εγώ ένα θα πω.
Είναι τραγικό να υπάρχουν 123 ,μετρημένα ένα προς ένα, απούλητα ηλεκτρονικά εισιτήρια για το αυριανό παιχνίδι και για το παιχνίδι της Παρασκευής ,που βολεύει γενικά σαν μέρα, να μην υπάρχει ούτε ένα ηλεκτρονικό απούλητο.
Και όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν τουλάχιστον 1.000 απούλητα στα εκδοτήρια και για τα δύο ματς.
Αυτή είναι η αγάπη για την ομάδα που έχουμε η οποία περιμένει δυο παιχνίδια να γεμίσει το Σεφ;
Ερχόμαστε μόνο αν μας βολεύει 100% αλλιώς δεν πειράζει καθόμαστε και σπίτι στην tv.Αν δεν έχουμε και nova δε,σιγά μωρέ με την Ζαλγκίρις παίζουμε θα μπω κατά τις 00:00 στο σπορ φμ να δω τι έγινε.
Είναι δυνατόν να πηγαίνει 11.500 κόσμος να δει το έκτρωμα της μπάλας με την Κέρκυρα απόγευμα Δευτέρας και βράδυ Τετάρτης να μαζεύεται ο ίδιος κόσμος η και λιγότερος για την ομαδάρα στο Σεφ;
Ντροπή μας.
Αλλά αυτοί οι γνωστοί που δεν θα έρθουν θα είναι και αυτοί που αν γίνει κάποιο μπρέικ θα βγουν να κράξουν γιατί θίχτηκε ο Ολυμπιακός τους εγωισμός.

Καλή επιτυχία στην ομάδα, η οποία αυτές τις μέρες φαίνεται να έχει προσεγγίσει την σειρά με απόλυτη σιγουριά για την πρόκριση πράγμα που μπορεί να μας κοστίσει.

Είναι όντως για κλάματα αλλά δυστυχώς έτσι είναι.
RipCity
Χωρίς τον τρίτο καλύτερο παίκτη μας σήμερα και με τον δεύτερο να μπαίνει μόνο λόγω κρισιμότητας αγώνα. Πόσο μπασκετικός Ολυμπιακός!

Και δώστου και πάμε πιστεύω θα το πάρουμε σήμερα.
akratacity
Ο Παπανικολαου ειναι καταλυτης για τον Ολυμπιακο και αν δεν παιξει θα εχουμε σοβαρο θεμα. Μην ξεχναμε οτι υπαρχει και ενας Ουλανοβας απεναντι. Για να κερδισουμε σημερα θα πρεπει και τα δυο μας 5αρια να ειναι σε καλη μερα και τουλαχιστον ενα γκαρντ να βοηθησει τον Σπανουλη σε σκορ (κυριως) και δημιουργια.
Weekendman
Μάλλον χωρίς Παπανικολάου θα πρέπει να εμπιστευτούμε τον Τόμπσον, από το να φάμε στην μάπα πάλι αυτά τα σχήματα των 3 γκαρντ. Που μέχρι τώρα αυτό που καταφέρνουν να κάνουν. Είναι να μας φαίνεται στα μάτια μας ο Ρόμπερτς πιο ανεκτός. Σε συνδυασμό με την μεταφορά του Μπράιαν σε πιο εκτελεστικό ρόλο. Και να αποδείξουν την περίοδο που έλλειπε ο Παπανικολάου το πόσο τραγέλαφος θα ήταν να αντικαθιστούσες το 14-15 τον Λαφαγιετ με έναν Αμερικάνο σκόρερ σε ομάδα που είχε το ελβετικό τυρί στην άμυνα Λοτζέτσκι. Τον Ντάρντεν που ευρωπαϊκά δεν είχε δυστυχώς μεγάλο ρόλο. Και τον Παπαπέτρου να μην ήταν τόσο ικανός στο μαρκάρισμα γκαρντ όπως σήμερα. Ευτυχώς δεν επικράτησε η τότε περιορισμένης ευθύνης λογική κάποιων Ολυμπιακών.

Και σίγουρα ο Μπράουν είναι ο τελευταίος που φταίει. Ενώ ακόμα και πιο κρίμα είναι να μην συνδυάσεις αυτά τα γκαρντ που έχεις με 2 κανονικά τριάρια στις πεντάδες. Τώρα που η περιφέρεια φαίνεται από τις πιο clutch των τελευταίων ετών. Με Σπανούλη, τον Στρέλνιεκς που απέδωσε καλά στα ματς με τους πιο ισχυρούς αντιπάλους. Το μεγαλύτερο τρολ όλων των εποχών Ρόμπερτς που φυλάει τις καλές εμφανίσεις για τις πιο δύσκολες έδρες της Κωνσταντινούπολης και του ΟΑΚΑ. Αλλά και τον Μπόμπι, που το τελευταίο που θα μπορούσες να τον κατηγορήσεις είναι ότι δεν θα πάρει προσπάθειες είτε λογικές είτε παράλογες.


Θα έρθει βέβαια ο συνήγορος του Σφαιρόπουλου και του Διαβόλου. Και θα πει είναι καλός αμυντικός προπονητής. Κάτι που απεδείχθη και φέτος, παρά την έλλειψη αμυντικών γκαρντ και κλασσικού Αθλητικού ψηλού. Και όχι μόνο αυτό αλλά θα συμπληρώσει ότι ο Μακλίν στα πλέι-οφ και σε ενδεχόμενο Φαιναλ Φορ δεν θα παρουσιαστεί με συγκέντρωση σκίουρου. Όμως εγώ σε αυτήν την ρητορική διαμάχη, μπορεί να είμαι από χέρι χαμένος λόγω μέτριας γραφής. Αλλά θα θυμίσω 2 παραδείγματα από τους μεγαλύτερους προπονητές που έχουν περάσει από τον Ολυμπιακό.

Το πιο σχετικό με την τωρινή ομάδα θα θεωρούσα το παράδειγμα της ομάδας του Ίβκοβιτς του 2010-2011 . Και που και αν και στον τελευταίο Ελληνικό τελικό την πλήρωσε από τα τρίποντα του Φώτση. Έχασε τον Νεστέροβιτς. Και διέθετε άθλια αμυντικά εργαλεία. Με 2 εναντίον 2 άμυνα και αλλαγές στα σκριν. Κατάφερε στο σύνολο των ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού να περιορίσει την τρίποντη απειλή από τους τριφυλλοφόρους. Εκμεταλλευόμενος βέβαια και την φυγή Γιασικεβίτσιους+ την προώθηση Καλάθη. Όμως όσο και αν προσπάθησε ο Ντούντα και δεν ήταν δυνατό να σταματήσει τα προβλήματα στο κεντρικό pnr. Και την έπαθε από την Σιένα εξαιτίας και των σχημάτων με τρία γκαρντ, με τον Παπαλουκά σμολ-φόργουορντ .Και αν δεν πείστηκε ακόμα η Σφαιροπουλική πλευρά. Ας θυμίσω και το παράδειγμα του Ιωαννίδη από το παράδειγμα του Φαιναλ φορ του 1998. Όπου στην αντιμετώπιση του Γούλιαμς, έδινε προσοχή στην αριστερή του ντρίπλα και προσπαθούσε να τον στείλει στους ψηλούς της ΑΕΚ. Με το σχέδιο αυτό να πηγαίνει καλά όσο τον μάρκαρε ο Κολντεμπέλα, αλλά να ξεχαρβαλώνεται όταν ήταν προσωπικός φρουρός ο Χατζής. Αν παρόλα αυτά ο Σφαιρόπουλος είναι τόσο μάγος και μάγκας και καταφέρει ότι δεν κατάφεραν οι παραπάνω αξιότιμοι κύριοι. Θα πρέπει να υποκλιθούμε όλοι.
MustGK
Δύσκολη σειρά και δύσκολο ζευγάρι και αυτό. Την Ζαλκίρις την ξέρουμε. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε τον ολυμπιακό πως θα παρουσιαστεί με τόσους τραυματίες (είτε είναι χτυπημένοι, είτε επέστρεψαν από ταυματισμό, είτε θα σφίξουν τα δόντια και θα παίξουν). Αν βγουν μπροστά οι ξένοι (και ειδικά αυτοι που λογίζονται ως δεύτεροι) του θα πάει άνετα η σειρά. Αν δεν βγουν θα έχει πρόβλημα.
frenchman7
Παίδες 2 εισιτήρια των 20 διαθέσιμα γτ έφαγα πακέτο με την μέση μου... Πάνω διάζωμα προς κεντρο
Weekendman
QUOTE(MustGK @ Apr 18 2018, 16:29 ) *
Δύσκολη σειρά και δύσκολο ζευγάρι και αυτό. Την Ζαλκίρις την ξέρουμε. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε τον ολυμπιακό πως θα παρουσιαστεί με τόσους τραυματίες (είτε είναι χτυπημένοι, είτε επέστρεψαν από ταυματισμό, είτε θα σφίξουν τα δόντια και θα παίξουν). Αν βγουν μπροστά οι ξένοι (και ειδικά αυτοι που λογίζονται ως δεύτεροι) του θα πάει άνετα η σειρά. Αν δεν βγουν θα έχει πρόβλημα.


Είναι κατόρθωμα από τον Ολυμπιακό να έχει εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στην Ευρωλίγκα από πολύ νωρίς, και να μην κυνηγάει τίποτα στην Α1 εδώ και καιρό, αλλά να μην μπορεί να κάνει μια στοιχειώδη συντήρηση των παικτών του για να είναι διαθέσιμοι.

Όμως η εξέλιξη της σαιζόν έχει απαντήσει σε όσους απορούσαν γιατί π.χ σε ένα αρχικό σχεδιασμό με Αγραβάνη δόθηκαν λεφτά για τον Μπόγρη. Όταν βλέπεις καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης όπως με Ζαλγκίρις την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και από ότι φαίνεται και στα πλέι-οφ. Την ξαφνική προσφορά Γουίλτζερ και Τόμπσον μετά από ορισμένο χρόνο αγωνιστικού παροπλισμού. Η την απόφαση της Μακάμπι να πορευτεί με 2 ομάδες σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα. Που σε οδηγεί στην διαπίστωση ότι κάθε επιπλέον παίκτης έχει την χρησιμότητα του. Στο σημερινό πολύ απαιτητικό πρόγραμμα των ευρωπαϊκών μπασκετικών συλλόγων. Το μόνο που απομένει είναι να ξεθαφτεί και ο ίδιος ο Μπόγρης, και να τον δούμε σε σχήματα με τον Μακλιν σε ρόλο πιο χοντρού Ραντόσεβιτς!
Coach Periklis
ένα άγχος το έχω για σήμερα ομολογώ .
Athanasios_Olympiacos
Η ομάδα παρά τις δυσκολίες έφτασε στο πρώτο στόχο της. Πλέον ήρθε η ώρα να σφίξουν τα δόντια και να τα δώσουν όλα για τη νίκη. Κάνοντας το 2-0 η Ζαλγκίρις θα σκουπιστει είτε με 3-0 Μαξ 3-1 αλλά όπως λένε και οι Άγγλοι first things first...

Game 1 νίκη με +5 πόντους
Crash95
ευκολα δυσκολα θα τους λυγισουμε θρυλος εισαι. εφοσον ειναι μεσα σπανουλης-πριντεζης μαζι δεν φοβομαστε τιποτα. θα μας λειψει ο παπ και ο στρελνιεκς αλλα εχουμε κι αλλους παικτες. παμεεεε
Quincy
Τι ωραία όταν τρέχει η ομάδα wub.gif
Coach Periklis
In the zone ο Μπιλ
kotzito
Ελπίζω η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου να κάνει τον κόουτς να καταλάβει ότι όσο τρέχει ο Ολυμπιακός στην επίθεση σε αυτή την σειρά, τόσο δεν θα μπορεί να τον αντιμετωπίσει η Ζαλγκίρις.
Stojako
QUOTE (kotzito @ Apr 18 2018, 21:45 ) *
Ελπίζω η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου να κάνει τον κόουτς να καταλάβει ότι όσο τρέχει ο Ολυμπιακός στην επίθεση σε αυτή την σειρά, τόσο δεν θα μπορεί να τον αντιμετωπίσει η Ζαλγκίρις.


Στο ίδιο εργο θεατές όπως συνήθως το δεύτερο δεκάλεπτο. Καθολου ενθαρρυντική εικόνα
Weekendman
QUOTE(Stojako @ Apr 18 2018, 21:58 ) *
Στο ίδιο εργο θεατές όπως συνήθως το δεύτερο δεκάλεπτο. Καθολου ενθαρρυντική εικόνα


Τουλάχιστον να μην είναι στο τέταρτο που έχουμε ένα θεματάκι...

RipCity
Δυστυχως δε τα βλεπω καλα τα πραγματα. Οποιο κι αν ειναι το αποτελεσμα η εικονα δεν ειναι ενθαρρυντικη. Παλι καλα εχουμε τον Σπανουλη, αλλα τι να πρωτοκανει κι αυτος. Περιμενα θα ειμασταν σε καλυτερο επιπεδο αυτη την περιοδο.
Coach Periklis
Ομοίως περίμενα κάτι καλύτερο Απρίλη μήνα

Δεν είμαστε ούτε κατα ελάχιστο ομάδα που θέλει να πάει Φ4 να διεκδικήσει τρόπαιο σε φιλική έδρα κιόλας

Πάντα θα τρέφω ελπίδες γι αυτή την ομάδα

Εντιτ : Θα ντραπείτε κάποια στιγμή να σας παίρνει απ το χεράκι ο θείος Βασίλης ;;;
MustGK
QUOTE (kotzito @ Apr 18 2018, 21:45 ) *
Ελπίζω η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου να κάνει τον κόουτς να καταλάβει ότι όσο τρέχει ο Ολυμπιακός στην επίθεση σε αυτή την σειρά, τόσο δεν θα μπορεί να τον αντιμετωπίσει η Ζαλγκίρις.


Θα κλατάρουν οι παίκτες του αν το πάει σε γρήγορο τέμπο.. Και αν όχι τώρα, αν πάει την σειρά σε γρήγορο τέμπο, θα κλατάρει στο φ4 ή στους τελικούς της α1
Weekendman
QUOTE(RipCity @ Apr 18 2018, 22:02 ) *
Δυστυχως δε τα βλεπω καλα τα πραγματα. Οποιο κι αν ειναι το αποτελεσμα η εικονα δεν ειναι ενθαρρυντικη. Παλι καλα εχουμε τον Σπανουλη, αλλα τι να πρωτοκανει κι αυτος. Περιμενα θα ειμασταν σε καλυτερο επιπεδο αυτη την περιοδο.


Έχουμε αφήσει σουτ στον Μιλάκνις που θα μπορούσαν να στοιχίσουν, αλλά η επαναφορά φυσιολογικών σχημάτων χωρίς τρία γκαρντ, μας βοηθάει στην άμυνα. Γιατί στην επίθεση αν δεν έβαζε τα ηρωικά σουτ ο Σπανούλης στο τέλος. Η Ζαλγκίρις θα είχε πετύχει σε όλους τους αμυντικούς στόχους της εκτός κάποιους αιφνιδιασμούς στην αρχή. Και δεν ξέρουμε αν έχει και πρόβλημα ο Μιλουτίνοβ η ήταν άκυρος συναγερμός τελικά.
Conan1982
Εντάξει έχουμε και την απουσία μας, ενώ Στρέλνιεκς, Πρίντεζης σαφώς και δεν είναι έτοιμοι. Ας κερδίσουμε σήμερα και θα είμαστε καλύτεροι στα επόμενα. Δεν δείχνει η Ζαλγκίρις να μπορεί να μας κερδίσει πάντως.
Quincy
Δεν περίμενα να δω κάτι διαφορετικό πάντως σε αυτή την σειρά. Πολλές μονομαχίες, επαφές, χαμηλό σκορ κλπ. Ο μόνος λόγος που προηγείται η ομάδα είναι ο Σπανούλης, αλλά θα χρειαστούν κι άλλοι και σήμερα και γενικά. Στη ρακέτα πέφτει τόσο "ξύλο" και στις δυο πλευρές που δεν ξέρω αν οι Milutinov, Mclean θα καταφέρουν να κάνουν την διαφορά
kotzito
Η Ζαλγκίρις σουτάρει μέχρι τώρα με κάτω από 35% και σε δίποντα και σε τρίποντα. Ε, στην επανάληψη κάποια στιγμή θα τα βάλει. Δεν νομίζω να τελειώσει με τέτοια ποσοστά.

Με Μακλίν μέσα πασχίζουμε πάρα πολύ, αφού στην άμυνα έχει κακές τοποθετήσεις και δεν μπορεί να ρίξει πολύ ξύλο. Ο Ντέιβις με τον Γιανκούνας πρέπει να του πήραν τουλάχιστον 3 ριμπάουντ.
RipCity
QUOTE (Conan1982 @ Apr 18 2018, 21:08 ) *
Εντάξει έχουμε και την απουσία μας, ενώ Στρέλνιεκς, Πρίντεζης σαφώς και δεν είναι έτοιμοι. Ας κερδίσουμε σήμερα και θα είμαστε καλύτεροι στα επόμενα. Δεν δείχνει η Ζαλγκίρις να μπορεί να μας κερδίσει πάντως.


Μακαρι να διαψευστω γιατι εμενα μου φαινεται πως για ηττα παμε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.