Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α ΟΜΙΛΟΣ-Panevezys
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2011
Pages: 1, 2, 3, 4
Anaz
23 ασσιστ-4 λαθη και 13/22 3π εχουν οι ανθρωποι!! ohmy.gif
saleasss
Γιατί το 2007 έτσι δεν έγινε ???????? Και οι πέτρες γέλαγαν με την διατησία..

Με όλο το σεβασμό παιδιά θεωρώ ότι ο Καλντερόν είναι μια τρίχα απο τα δέρμα του Ντράζεν (προσπαθώ να το ευγενικά) και η ίδια αντιστοιχία ισχύει μεμονομένα και για την υπόλοιπα μέλη της τωρινής εθνικής Ισπανίας με την μεγάλη εθνική της ενωμένης Γιουγκοσλαβίας....
Σίγουρα είναι η καλύτερη ευρωπαική εθνική ομάδα της τελευταίας δεκαετίας αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε...
rchos
ας μην ανοιξω το στομα μου και μετα πεταχτουν οι γνωστοι πανιγυρτζηδες.

αυτη η ομαδα ειναι η συνεχεια του μαρτσουλιονις του σαμπονις του καρνισοβας του στομπεγκας του εινικις του σισκαουσκας του ματσε του σαρας και λοιπα και λοιπα?


αφου φτασαμε να θεωρουμε τον καλνιετις επαρκη σαν παιχτη τετοιου επιπεδου αυτα συμβαινουν...
Air Kef
QUOTE(saleasss @ Sep 4 2011, 21:28 ) *
Γιατί το 2007 έτσι δεν έγινε ???????? Και οι πέτρες γέλαγαν με την διατησία..

Με όλο το σεβασμό παιδιά θεωρώ ότι ο Καλντερόν είναι μια τρίχα απο τα δέρμα του Ντράζεν (προσπαθώ να το ευγενικά) και η ίδια αντιστοιχία ισχύει μεμονομένα και για την υπόλοιπα μέλη της τωρινής εθνικής Ισπανίας με την μεγάλη εθνική της ενωμένης Γιουγκοσλαβίας....
Σίγουρα είναι η καλύτερη ευρωπαική εθνική ομάδα της τελευταίας δεκαετίας αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε...


Ίσως αλλά ο Ντράζεν και λοιποί. έχαναν από τον ΕΣΣΔ αρκετά συχνά, ενώ την Αμερική ούτε με κυάλια δεν την έβλεπεαν.
Αντιθέτως οι Ισπανοί του χρόνου κατεβαίνουν επι ίσοις όροις στην Ολυμπιάδα.

Άλλες εποχές βέβαια, γιαυτό λέω, δεν θα μάθουμε ποτέ, αλλά μην περνάμε στο άλλο άκρο για τρίχες κτλ.
aegeansheed
5 παίκτες της Ισπανικής ομάδας τελείωσαν με 4 ασίστ, ένας είχε 3 στο τέλος του αγώνα. Σε αντιστοιχία ΝΒΑ θα μπορούσαμε να πούμε ότι 6 παίκτες είχαν κοντά στις 6 ασίστς. Δε χρειάζεται να καταλάβει κανείς ότι παίζουν διαστημικό μπάσκετ. Αντίστοιχα stats άλλη ομάδα θυμάμαι μόνο τους Kings, που είναι από τις 2-3 πιο ελκυστικές ομάδες που έχω δει στο μπάσκετ ποτέ. Divac-Webber-Christie-Bibby-Turkoglu και όλοι αυτοί δεν είναι καν 5 στο σύνολό τους!

Από το 2006 και μετά είναι με συνέπεια η καλύτερη Εθνική ομάδα στον Κόσμο, 5 χρόνια τώρα.....Ενοείται ότι συμπαθούσα και την δική μας ομάδα 2005-2007 και την Αργεντινή του Τζίνο, αλλά στο Poll που λέτε εγώ την Ισπανία ψήφισα. Οι τύποι βγάζουν αιφνιδιασμό και τελειώνουν με 2 πάσες, χωρίς να ακουμπήσει η μπάλα στο παρκέ. Ελπίζω να το ανεβάσει κάποιος και να το δω, γιατί μου έκανε εντύπωση πριν λίγο που άνοιξα ένα λινκ και είδα 20άρα στους διοργανωτές 5 λεπτά πριν το τέλος.
whoever81
Αυτή τη στιγμή η Ισπανία είναι αναμφισβήτητα η καλύτερη ομάδα στον κόσμο (και από τους πλήρεις αμερικάνους). Δευτερευόντως σε επίπεδο μονάδων, πρωτευόντως σε επίπεδο ομάδας και εμπειρίας. Είναι για να υποκλίνεσαι...
Ολυμπιάδα του χρόνου αν πάνε χωρίς απώλειες είναι χρυσό φαβορί ανεξάρτητα από το τι θα κατεβάσουν οι USA.
rchos
επειδη απο ενα σημειο και μετα το γυρισα στη σερβια

η διαφορα επεσε γιατι ριξαν μηχανες?
baskethood
QUOTE (rchos @ Sep 4 2011, 23:15 ) *
επειδη απο ενα σημειο και μετα το γυρισα στη σερβια

η διαφορα επεσε γιατι ριξαν μηχανες?

Ε βεβαια,εριξαν τον τρελο ρυθμο που ειχαν στο πρωτο μερος.Χρησιμοποιησαν και πολυ τον Ιμπακα που στο επιθετικο κομματι
τους μειωνε τις επιλογες.Και η Λιθουανια το εκμεταλλευτηκε μειωνοντας τη διαφορα και αποφευγοντας τη συντριβη.
rchos
QUOTE(baskethood @ Sep 4 2011, 23:17 ) *
Ε βεβαια,εριξαν τον τρελο ρυθμο που ειχαν στο πρωτο μερος.Χρησιμοποιησαν και πολυ τον Ιμπακα που στο επιθετικο κομματι
τους μειωνε τις επιλογες.Και η Λιθουανια το εκμεταλλευτηκε μειωνοντας τη διαφορα και αποφευγοντας τη συντριβη.

οταν παιζουν με ελλαδα γιατι δεν το κανουν αυτο? rolleyes.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(whoever81 @ Sep 4 2011, 23:09 ) *
Αυτή τη στιγμή η Ισπανία είναι αναμφισβήτητα η καλύτερη ομάδα στον κόσμο (και από τους πλήρεις αμερικάνους). Δευτερευόντως σε επίπεδο μονάδων, πρωτευόντως σε επίπεδο ομάδας και εμπειρίας. Είναι για να υποκλίνεσαι...
Ολυμπιάδα του χρόνου αν πάνε χωρίς απώλειες είναι χρυσό φαβορί ανεξάρτητα από το τι θα κατεβάσουν οι USA.



Δε νομιζω, γιατι η ατομικη διαφορα ειναι τετοια που δεν επιτρεπει σε κανεναν να θεωρηθει φαβορι εναντιον των ΗΠΑ. Ακομα κι αν παιζεται στα ισα το ματς, θα κανει μια ενεργεια ο Κομπι, μια ο Γουειντ ή ο Ντουραντ ή ακομα και ο Λεμπρον( tongue.gif ) και θα παρουν το ματς.
Αλλωστε ειναι γνωστο οτι when the going gets tough, Pau gets out of here... smiley.gif
baskethood
QUOTE (rchos @ Sep 4 2011, 23:19 ) *
οταν παιζουν με αλλδα γιατι δεν το κανουν αυτο? rolleyes.gif

Με την Ελλαδα υπαρχει και η διαιτησια. tongue.gif
whoever81
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 4 2011, 21:28 ) *
Δε νομιζω, γιατι η ατομικη διαφορα ειναι τετοια που δεν επιτρεπει σε κανεναν να θεωρηθει φαβορι εναντιον των ΗΠΑ. Ακομα κι αν παιζεται στα ισα το ματς, θα κανει μια ενεργεια ο Κομπι, μια ο Γουειντ ή ο Ντουραντ ή ακομα και ο Λεμπρον( tongue.gif ) και θα παρουν το ματς.
Αλλωστε ειναι γνωστο οτι when the going gets tough, Pau gets out of here... smiley.gif

Ίσως δεν έχεις άδικο αλλά και πάλι πιστεύω ότι οι ασύλληπτοι αυτοματισμοί των Ισπανών και το φοβερό ροτέισόν τους μπορούν να κερδίσουν, προφανώς δύσκολα και σε καλή μέρα τους, τις όποιες σημαντικές ατομικές διαφορές. smile.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(whoever81 @ Sep 5 2011, 00:05 ) *
Ίσως δεν έχεις άδικο αλλά και πάλι πιστεύω ότι οι ασύλληπτοι αυτοματισμοί των Ισπανών και το φοβερό ροτέισόν τους μπορούν να κερδίσουν, προφανώς δύσκολα και σε καλή μέρα τους, τις όποιες σημαντικές ατομικές διαφορές. smile.gif


Ετσι θα συμφωνησω. Μπορουν να κερδισουν, αλλα δεν πιστευω οτι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες απο τις ΗΠΑ.
Παντως το σημερινο παιχνιδι εδειξε οτι τους υπολογιζουν τους Λιθουανους. Αλλιως δε θα κατεβαιναν τοσο συγκεντρωμενα για να καθαρισουν το ματς. Και εκαναν πολυ καλα που κατεβασαν ταχυτητα, γιατι αυτη την ομαδα μπορει να την ξανασυναντησουν και τοτε δε θα κερδισουν με 30. Αν διατηρουσαν τη διαφορα τοσο ψηλα, θα εδιναν επιπλεον κινητρο στους Λιθουανους μεσα στη χωρα τους κι αυτο δε νομιζω να το θελουν, οσο καλυτερη ομαδα κι αν ειναι απο ολους.
Anaz
QUOTE(rchos @ Sep 4 2011, 22:33 ) *
ας μην ανοιξω το στομα μου και μετα πεταχτουν οι γνωστοι πανιγυρτζηδες.

αυτη η ομαδα ειναι η συνεχεια του μαρτσουλιονις του σαμπονις του καρνισοβας του στομπεγκας του εινικις του σισκαουσκας του ματσε του σαρας και λοιπα και λοιπα?


αφου φτασαμε να θεωρουμε τον καλνιετις επαρκη σαν παιχτη τετοιου επιπεδου αυτα συμβαινουν...
Ξερεις τι μου φαινεται περιεργο? Οτι μιλαμε για μια απο τις χειροτερες Λιθουανιες των τελευταιων χρονων σαν υλικο, και ταυτοχρονα για ενα απ'τα καλυτερα Ευρωμπασκετ των τελευταιων χρονων, και σε αυτο το Ευρωμπασκετ θεωρειται φαβορι!! rolleyes.gif Η δικαιολογια της εδρας δεν με καλυπτει. Προσωπικα θεωρω υπερεκτιμημενη και την συγκεκριμενη ομαδα, και το Ευρωμπασκετ συνολικα. Κι εγω παντως την βλεπω για χαλκινο, αλλα δε νομιζω οτι εχει καλυτερη ομαδα απο Σερβια, Γαλλια, Ρωσια.
Air Kef
QUOTE(rchos @ Sep 4 2011, 22:19 ) *
οταν παιζουν με ελλαδα γιατι δεν το κανουν αυτο? rolleyes.gif




Δεν έριξαν απλά τις μηχανές, μόνο από το γήπεδο δεν έφυγαν.

Με την Ελλάδα δεν ξέρω, αλλά καλό είναι να μην δίνεις επιπλέον κίνητρα σε ομάδα που μπορεί την αλλη βδομαδα να την ξαναβρείς σε νοκ αουτ και τυχαίνει να παίζει και στην έδρα της.


Το Ευρωμπάσκετ μπορεί να θεωρηθεί το κορυφαίο απο το 2005 και μετα, με κυριοτερο λόγο το λοκ αουτ που έφερε όλους του ΝΒΑερς αλλά και το νέο σύστημα που εχει προσφέρει έναν καταπληκτικό πρώτο γύρο.
xristos_metal
QUOTE(Air Kef @ Sep 5 2011, 06:12 ) *
...... το νέο σύστημα που εχει προσφέρει έναν καταπληκτικό πρώτο γύρο.


Διαφωνω. Δυο αντε τρια καλα ματσακια εχουμε δει μεχρι τωρα.
xaris_
οι ισπανοι εχουν τρομερη ομαδα αλλα δεν τους παρασεχομαι οσο τους υποστηριζουν οι διαιτητες οταν κανουν θεατρο τιναζονται για να παρουν φαουλ και επειδη πηραν αμερικανο στην ομαδα σαν τα σκοπια και την βοσνια
boumtze-boumtze
Ο Ιμπακα ειναι αλλη ιστορια,καμμια σχεση με Μακαλεμπ και Ντομερκαντ....
rchos
QUOTE(Anaz @ Sep 5 2011, 02:37 ) *
Ξερεις τι μου φαινεται περιεργο? Οτι μιλαμε για μια απο τις χειροτερες Λιθουανιες των τελευταιων χρονων σαν υλικο, και ταυτοχρονα για ενα απ'τα καλυτερα Ευρωμπασκετ των τελευταιων χρονων, και σε αυτο το Ευρωμπασκετ θεωρειται φαβορι!! rolleyes.gif Η δικαιολογια της εδρας δεν με καλυπτει. Προσωπικα θεωρω υπερεκτιμημενη και την συγκεκριμενη ομαδα, και το Ευρωμπασκετ συνολικα. Κι εγω παντως την βλεπω για χαλκινο, αλλα δε νομιζω οτι εχει καλυτερη ομαδα απο Σερβια, Γαλλια, Ρωσια.


αυτο ακριβως σκεφτομουν και εγω χτες.
ειναι καπως περιεργο αυτο που εχει γινει φετος.
εγω παντως πιστευω οτι η λιθουανια μπαινει τοσο ψηλα λογο εδρας κυριως στις εκτιμησεις.
οπως επισης και οτι περα της ισπανιας οι υπολοιπες ομαδες τελικα σαν ομαδες δεν εχουν παρουσιασει τιποτα εξαιρετικο.
captain charisma
δεν τους βλεπω καλα τους πολωνους...φταιει κ η υπερπροσπαθεια με τη τουρκια...αν χασουν πολωνοι και τουρκοι σημερα προκρινονται οι τουρκοι ε?
baskethood
QUOTE (captain charisma @ Sep 5 2011, 15:23 ) *
δεν τους βλεπω καλα τους πολωνους...φταιει κ η υπερπροσπαθεια με τη τουρκια...αν χασουν πολωνοι και τουρκοι σημερα προκρινονται οι τουρκοι ε?

Ναι,εκτος και αν οι Βρετανοι κερδισουν με πανω απο 58 ποντους,τοτε περνανε αυτοι.
Air Kef
QUOTE(xristos_metal @ Sep 5 2011, 10:00 ) *
Διαφωνω. Δυο αντε τρια καλα ματσακια εχουμε δει μεχρι τωρα.



Μόνο στον όμιλο της Ελλάδας, έχουμε δει 5-6 καλά ματς.
Επίσης πότε ήταν ξανά τόσες πολλές ομάδες που έπαιζαν τα πάντα σε εναν αγώνα, όπως σήμερα;
morrison
Mπραβο στους Βρετανους που επαιξαν το ματς σπαθενια.
Ελπιζω στο τελος,οταν φτιαξουν την καλυτερη πενταδα του Ευρωμπασκετ να μην ξεχασουν τον παιχταρα Λουολ Ντενγκ και ας φευγει νωρις.28π-14ρ-6α ο αθεοφοβος σημερα!
Razorblade Fish
QUOTE(morrison @ Sep 5 2011, 18:06 ) *
Mπραβο στους Βρετανους που επαιξαν το ματς σπαθενια.
Ελπιζω στο τελος,οταν φτιαξουν την καλυτερη πενταδα του Ευρωμπασκετ να μην ξεχασουν τον παιχταρα Λουολ Ντενγκ και ας φευγει νωρις.28π-14ρ-6α ο αθεοφοβος σημερα!

Λιγο χλωμο με την ομαδα του εκτος δωδεκαδας.Ασε που εκει παιζει και ο Παπανικολαου. icon_drunk.gif
Manu7
Οι Τούρκοι αντέχουν στα ίσια.Έχουν τα κορμιά κοντά στο καλάθι και αντιστέκονται στα αδέρφια και στον Ιμπάκα.
mephisto22
Εξυπνη η τακτικη των γκρι να φθειρουν τους Τουρκους στους ψηλους.Ο θειος Τζορντι εχει διαβασει καλα το παιχνιδι wink.gif
T.W.Is.M.
Εκει που οι Τουρκοι ηταν με το ενα ποδι εκτος 12αδας και περιμεναν βοηθεια απο τους Βρετανους, ξαφνικα βρισκονται να χτυπανε το ματς με τους Ισπανους για να μεταφερουν και νικη στη δευτερη φαση!
Πως μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα...
Anubis
Ωρες ωρες ειναι εκνευριστικα τα φαουλ που παιρνουν οι ισπανοι....
morrison
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 5 2011, 18:44 ) *
Εκει που οι Τουρκοι ηταν με το ενα ποδι εκτος 12αδας και περιμεναν βοηθεια απο τους Βρετανους, ξαφνικα βρισκονται να χτυπανε το ματς με τους Ισπανους για να μεταφερουν και νικη στη δευτερη φαση!
Πως μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα...


Και με τους Ισπανους να ξεκουραζουν τον Παου Γκασολ.Καλα τοσο σιγουροι ειναι οτι εχουν τους Τουρκους χωρις αυτον?
Ισπανοι ειναι αυτοι ομως...
Καλη ευκαιρια για την Τουρκια να χτυπησει το ματς σε καθε περιπτωση.
j-kidd13
link για το παιχνιδι οποιος εχει την ευγενη καλωσυνη?????Ευχαριστω!!!!
T.W.Is.M.
QUOTE(morrison @ Sep 5 2011, 18:48 ) *
Και με τους Ισπανους να ξεκουραζουν τον Παου Γκασολ.Καλα τοσο σιγουροι ειναι οτι εχουν τους Τουρκους χωρις αυτον?
Ισπανοι ειναι αυτοι ομως...
Καλη ευκαιρια για την Τουρκια να χτυπησει το ματς σε καθε περιπτωση.


Μπορει απλουστατα να ειναι σιγουροι οτι εχουν τις υπολοιπες ομαδες του ομιλου και να μη φοβουνται να ρισκαρουν μια ηττα.
Επισης τους εχω ικανους να μην εχουν καταλαβει οτι το αποτελεσμα αυτο μετραει στη συνεχεια και να νομιζουν οτι περασε η Πολωνια! smiley.gif
mephisto22
QUOTE (Anubis @ Sep 5 2011, 18:48 ) *
Ωρες ωρες ειναι εκνευριστικα τα φαουλ που παιρνουν οι ισπανοι....

Ειναι φανερο οτι οι διαιτητες σφυριζουνμε διαφορετικο τροπο τις δυο ομαδες
sacarame
Ήρθε η ώρα να κάνω το (μπαγιάτικο πλεον) ποστ μου για το χτεσινό παιχνίδι..

Πραγματικά οι Ισπανοί ήταν εξαιρετικοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Λιθουανία.Όλο το ματς σαφώς κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο.Θεωρώ πάντως πως (όπως ανέφερε και κάποιος άλλος παραπάνω) το ματς κρίθηκε κατα κύριο λόγο από την άμυνα της Ισπανίας και κατα δευτερεύοντα από την επίθεση της.Είχαν μελετήσει εξαιρετικά το παιχνίδι των Λιθουανών με τα ντράιβ και τις πάσες στο ύψος του χάι ποστ και υπήρχε πάντα ένας παίκτης εκεί για να κλέψει την μπάλα..Οι Λιθουανοί δεν άλλαξαν τρόπο παιχνιδιού οπότε ήταν θέμα χρόνου να φτάσει η διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα..

Τώρα αναφορικά με την επίθεσή τους,οι Λιθουανοί προσπάθησαν να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα με το φιλικό όπου είχαν επικρατήσει των Ισπανών.Θέλοντας να δίνουν συνεχώς βοήθειες στους παίκτες που μαρκάρουν τα αδέλφια, έπαιξαν για πολλή ώρα μια τελείως παθητική ζώνη,όπου απλά περίμεναν να πάει η μπάλα στους Γκαζόλ για να μαρκάρουν. Όμως ο Σκαριόλο το είχε δουλέψει πάρα πολύ καλά, και με ένα απλό ντράιβ και σπλιτ άουτ, οι Ισπανοί έβρισκαν παντελώς αμαρκάριστο παίκτη για σουτ. Ε αφού έβαλαν τα πρώτα 3-4 και ξέφυγε η διαφορά,μετά απλά έφτιαξαν ψυχολογία και τα βάλαν όλα!!!!

Μεγάλο μερίδιο θεωρώ πως έχει ο Κεμζούρα, ο οποίος δεν είχε προετοιμάσει κανένα δεύτερο πλάνο σε περίπτωση που στράβωνε ο αρχικός τρόπος αντιμετώπισης του ματς..Επίσης ήταν αρκετά νευρικός και αυτά τα νεύρα του σίγουρα τα μετέδιδε στους παίκτες του, ενώ ταυτόχρονα με τόσα νεύρα δεν νομίζω να είναι εύκολο να σκεφτείς λογικά και να κοουτσάρεις..

Τέλοσπαντων, νομίζω ότι η Ισπανία έκανε μεγάλο παιχνίδι και έδειξε με αυτό τον τρόπο το πόσο μεγάλο φαβορί είναι για την πρώτη θέση της διοργάνωσης.Όμως πιστεύω ότι αυτή η σφαλιάρα θα κάνει καλό στην Λιθουανία και αν ξαναβρεθούνε οι 2 ομάδες, δεν θα έχουμε το ίδιο παιχνίδι..

Μοναδικό θετικό για μένα η εμφάνιση του Βαλαντσιούνας που τώρα που θα πάρει ακόμα περισσότερο χρόνο θα τα πάει ακόμα καλύτερα,και το γεγονός ότι τελικά μειώθηκε στο σκορ σε λογικά πλαίσια.Οκ οι Ισπανοί κατέβασαν ταχύτητα, αλλά υπάρχουν ομάδες που ακόμα και με κατεβασμένη ταχύτητα των Ισπανών,δεν μπορούν να ρίξουν διαφορές..


QUOTE(rchos @ Sep 4 2011, 22:33 ) *
ας μην ανοιξω το στομα μου και μετα πεταχτουν οι γνωστοι πανιγυρτζηδες.

αυτη η ομαδα ειναι η συνεχεια του μαρτσουλιονις του σαμπονις του καρνισοβας του στομπεγκας του εινικις του σισκαουσκας του ματσε του σαρας και λοιπα και λοιπα?


αφου φτασαμε να θεωρουμε τον καλνιετις επαρκη σαν παιχτη τετοιου επιπεδου αυτα συμβαινουν...



Και πάμε τώρα ίσως στον κυριότερο λόγο αυτού του ποστ, που με τσίγκλισε να απαντήσω έστω και τόσο καθυστερημένα..Rchos ειλικρινά θέλω να πιστεύω πως έκανες λίγο πλάκα εδώ ή ήθελες να με τσιγκλίσεις διότι αν το πάμε έτσι και αρχίσουμε να λέμε για συνέχειες,θα μπορούσα να αναφερθώ κι εγώ σε διάφορους μυστακοφόρους που όχι μόνο αποκαλούνται διεθνείς με την χώρα τους αλλά τολμούν και φοράνε ακόμα και τα νούμερα που φόρεσαν οι Ντανίλοβιτς,Ντιβατς κλπ κλπ..

Τέσπα προφανώς και η Λιθουανία δεν είναι η ομάδα του 2003 ή του 1995 με απίστευτους παίκτες και μπάσκετ που καθήλωνε τον θεατή.Όμως δεν μπορώ να βλέπω και μια συνεχόμενη μείωση της και να φτάνουμε να λέμε ότι την θεωρούμε φαβορί μόνο και μόνο επειδή παίζει στο σπίτι της..

Λένε αρκετοί για την χειρότερη Λιθουανία των τελευταίων ετών..Ρίχτε μια ματιά στα ρόστερ που κατέβασε η Λιθουανία ΣΤΑ Ευρωμπάσκετ (όχι σε Ολυμπιακούς ή Παγκόσμια) μετά το 2003. Ε αν μου πείτε ότι είναι καλύτερα τα ρόστερ με Γκούστας,Σεραπίνας και Σιλίνσκις πάω πάσο.Το 2007 που μας κέρδισαν στον μικρό τελικό περίπου ίδιο ρόστερ είχαν και μάλιστα ήταν πιο πιτσιρικαρία-άμαθοι σε υψηλό επίπεδο..

Το 2009 κατετάγησαν 11οι. Ακόμα και το περσινό ρόστερ που κατέβηκε στο Παγκόσμιο,σχεδόν παρόμοιο ήταν μόνο που είχε τον Λίνας.Κατά τα άλλα έχουν τον Καουκένας αντί του Σειμπούτις, τον Σάρας αντί του Γκετσεβίτσιους και τον Βαλαντσιούνας αντί του Αντριουσκεβίτσιους...Προς τα πού πιστεύετε ότι γέρνει η ζυγαριά???

Οκ δεν έχουν τον Λίνας.Χαίρω πολύ.Αν φέτος είχε τον Λίνας η Λιθουανία τότε θα πήγαινε στάνταρ για το χρυσό μέσα στο σπιτι της..Αλλά από το να πάμε στο άλλο άκρο, νομίζω ότι υπάρχει μια απόσταση..Η Λιθουανία έχει ένα ρόστερ με λύσεις σε όλες τις θέσεις.Έχει γκαρντ έμπειρα,έχει παίκτες με καλό σουτ,μπορεί να παίξει και σε γρήγορο αλλά και σε αργό τέμπο,έχει ψηλούς ικανούς,ψηλούς ξυλοκόπους αλλά και ημίψηλους που μπορούν να απειλήσουν και κοντά και μακριά από το καλάθι..Τέτοιο ισορροπημένο καταμερισμό ικανοτήτων δεν νομίζω να συναντάς σε άλλες ομάδες που επίσης συγκαταλέγονται στα φαβορί (Ρωσία, Σερβία). Οκ είναι ένα σκαλί κάτω από τους Ισπανούς,αλλά και ποιος στην Ευρώπη δεν είναι..

Για να μην κουράζω, δεν θέλω να επιτεθώ σε κανέναν και προφανώς ο καθένας έχει την άποψη του.Εξάλλου τα δύσκολα ματς τώρα έρχονται και εκεί θα έχουμε καλύτερη εικόνα όλων των χωρών. peace.gif

Το θέμα με το καλύτερο Ευρωμπάσκετ των τελευταίων ετών είναι ενδιαφέρον, αλλά καλύτερα να το μεταφέρουμε στο οφφ τόπικ
Manu7
Ο Ασικ βάζει και τις βολές και έτσι ισοπαλία 57-57 για τους Τούρκους wink.gif.
Razorblade Fish
Εχασαν οι Ισπανοι,κανουν οτι μπορουν για να μας βρουν στα προημιτελικα... smiley.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 5 2011, 19:31 ) *
Εχασαν οι Ισπανοι,κανουν οτι μπορουν για να μας βρουν στα προημιτελικα... smiley.gif


Μα δεν το χεις καταλαβει οτι αυτο θα γινει στο τελος? Πως αλλιως θα εξασφαλισουν την αυτοματη προκριση στους ημιτελικους? Ασε που και για μας θα ειναι το καλυτερο ματς για να μην εχουμε αγχος. Κανεις δε θα περιμενει να κανουμε τιποτα, οποτε θα μπουμε χαλαροι και θα χασουμε οπως παντα! smiley.gif

edit: Τα αποτελεσματα αυτου του ομιλου εμοιαζαν με σκωτσεζικο ντους για τη Γερμανια! Πρωτα η ηττα της Πολωνιας που κατα τη γνωμη μου ευνοουσε τους Γερμανους, γιατι ξεκινωντας με 0-2 και με ηττες απο Γαλλια και Σερβια θα ειχαν 3 ομαδες στα σιγουρα απο πανω τους(η 3η ηταν η Ισπανια) και θα επρεπε να χτυπησουν τη Λιθουανια μεσα στο σπιτι της, ενω η Πολωνια δε θα μπορουσε να παιξει ρολο σε αυτο τον ομιλο. Τουλαχιστον με την Τουρκια να μπορει να κανει νικες, θα μπορουσαν να ελπιζουν οτι θα εβαζαν απο κατω το δευτερο του ομιλου τους και φυσικα την ιδια την Τουρκια και να περασουν. Μετα ομως ηρθε η νικη της Τουρκιας με την Ισπανια, που τους καταδικασε μαλλον οριστικα, γιατι τωρα ειναι αρκετα δυσκολο να περασουν και την Τουρκια.
Razorblade Fish
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 5 2011, 19:55 ) *
Μα δεν το χεις καταλαβει οτι αυτο θα γινει στο τελος? Πως αλλιως θα εξασφαλισουν την αυτοματη προκριση στους ημιτελικους? Ασε που και για μας θα ειναι το καλυτερο ματς για να μην εχουμε αγχος. Κανεις δε θα περιμενει να κανουμε τιποτα, οποτε θα μπουμε χαλαροι και θα χασουμε οπως παντα! smiley.gif

Μη χασουμε οπως παντα επι 2 ειναι που φοβαμαι...
xristos_metal
QUOTE(Air Kef @ Sep 5 2011, 16:27 ) *
Μόνο στον όμιλο της Ελλάδας, έχουμε δει 5-6 καλά ματς.
Επίσης πότε ήταν ξανά τόσες πολλές ομάδες που έπαιζαν τα πάντα σε εναν αγώνα, όπως σήμερα;

Δεν εχει σχεση αυτο. Η ποιοτητα ηταν μηδεν ειδικα στον ομιλο μας. Απο την επομενη φαση ομως αλλαζουν τα δεδομενα.
Flexo
Μήπως τα είχαν βρει οι δύο ομάδες και το ματς ήταν λιγάκι αβαβά;

Εχω ξαναγράψει ότι οι Τούρκοι στην καλή τους μέρα έχουν τις πιο πολλές πιθανότητες για να χτυπήσουν την Ισπανία, αλλά αυτό το 16-2 μου φαίνεται περίεργο.

Είδα μόνο το τέλος, αλλά μου κάνει εντύπωση η μη χρησιμοποίηση του Γκασόλ.

Βέβαια οι Ισπανοί δεν καίγονταν να κερδίσουν κιόλας καθώς είχαν εξασφαλίσει την πρώτη θέση.
VAST333


Καλα ρε παιδια στημενο ηταν το παιχνιδι?

Αυτα δεν γινονται...

Στο τελευταιο δεκαλεπτο οι Ισπανοι εβαλαν 2(δυο) πόντους....


Ενα καλαθι ή βολες στην αρχη και στα τελευταια 8,40 του δεκαλεπτου ούτε πόντο...

Πλακα κανουν? Κ ποιος οι Ισπανοι???? Που ειχαν χθες 62 ποντους στο πρωτο ημιχρονο?????

Κ ξεκουραζαν Γκαζολ??? Ειναι τόσο χαζοι που δεν ηξεραν οτι μεταφερουν και τα αποτελεσματα με αυτους προκρινονται?

Η μηπως λαθος με τα ειπε ο Χατζηιωαννου?Γιατι δεν εξηγειται αλλιως..
Air Kef
Οι Ισπανοί χάνουν μονο από τον εαυτό τους φέτος.

Τώρα γιατί αποφάσισαν ότι θέλουν να πάρουν την Τουρκία μαζί τους δεν μπορείς να σαι σίγουρος.

Μπορεί να τους σφύριξε η FIBA τίποτα, προκειμένου να μην ξεφτυλιστεί η ίδια, που η ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΣΜΟΥ Τουρκία πέρσι, δεν θα πέρναγε ούτε στους 12 της Ευρώπης φέτος με ίδιο ρόστερ.

Μπορεί με αυτόν τον τρόπο η Ισπανία να εξασφάλισε και "προστασία" μέχρι το τέλος της διοργάνωσης.

Ή και τα δύο.

"Χάστε από Τουρκία και δεν χάνετε απο κανέναν φέτος, ή σφαγιάζεστε σε κάναν ημιτελικό και τα ρίχνουμε όλα στην έδρα".


Και οι Ισπανοί, γιατί είναι και περίεργοι, το έκαναν όσο λιγότερο διακριτικά γίνεται.

There you go, το βρήκα πάλι. banana.gif
122001
QUOTE(Flexo @ Sep 5 2011, 20:11 ) *
Βέβαια οι Ισπανοί δεν καίγονταν να κερδίσουν κιόλας καθώς είχαν εξασφαλίσει την πρώτη θέση.


Πάντως τώρα θα ξεκινήσουν με 1-1 στον επόμενο γύρο, ενώ αν νικούσαν με 2-0.

QUOTE(Air Kef @ Sep 5 2011, 20:20 ) *
Οι Ισπανοί χάνουν μονο από τον εαυτό τους φέτος.

Τώρα γιατί αποφάσισαν ότι θέλουν να πάρουν την Τουρκία μαζί τους δεν μπορείς να σαι σίγουρος.

Μπορεί να τους σφύριξε η FIBA τίποτα, προκειμένου να μην ξεφτυλιστεί η ίδια, που η ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΣΜΟΥ Τουρκία πέρσι, δεν θα πέρναγε ούτε στους 12 της Ευρώπης φέτος με ίδιο ρόστερ.


Οι Τούρκοι είχαν ήδη προκριθεί μετά την ήττα της Πολωνίας από τους Βρετανούς. Το μόνο κίνητρο ήταν να μεταφέρουν νίκη στην επόμενη φάση, όπερ και εγένετο...
McRae
Τι ειναι αυτα που λετε ρε παιδια,ποιο στημενο?Η Τουρκια ειχε ηδη προκριθει ενω η Ισπανια θα μπει στη β φαση με ρεκορ 1-1.Μονο αδιαφορη δεν ηταν απλα χωρις τον Γκασολ ειναι μια πολυ δυνατη μεν,τρωτη δε ομαδα οπως εδειξε και περισυ.
ViC
QUOTE(Air Kef @ Sep 5 2011, 20:20 ) *
Οι Ισπανοί χάνουν μονο από τον εαυτό τους φέτος.

Τώρα γιατί αποφάσισαν ότι θέλουν να πάρουν την Τουρκία μαζί τους δεν μπορείς να σαι σίγουρος.

Μπορεί να τους σφύριξε η FIBA τίποτα, προκειμένου να μην ξεφτυλιστεί η ίδια, που η ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΣΜΟΥ Τουρκία πέρσι, δεν θα πέρναγε ούτε στους 12 της Ευρώπης φέτος με ίδιο ρόστερ.

Μπορεί με αυτόν τον τρόπο η Ισπανία να εξασφάλισε και "προστασία" μέχρι το τέλος της διοργάνωσης.

Ή και τα δύο.

"Χάστε από Τουρκία και δεν χάνετε απο κανέναν φέτος, ή σφαγιάζεστε σε κάναν ημιτελικό και τα ρίχνουμε όλα στην έδρα".


Και οι Ισπανοί, γιατί είναι και περίεργοι, το έκαναν όσο λιγότερο διακριτικά γίνεται.

There you go, το βρήκα πάλι. banana.gif

Πιστεύω αν η FIBA ήθελε την τουρκία στην επόμενη φάση δε θα σφύριζε ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΤΣ υπέρ των ισπανών (δεν το είδα, απλώς από αυτά που διαβάζω). Και επίσης, αφού κέρδισαν οι Άγγλοι του πολωνούς, οι τούρκοι περνούσαν έτσι κι αλλιώς.
Θεωρώ τραγικό μια ομάδα με τέτοιο ταλέντο που στην καλή της μέρα μπορεί να ρίξει 30 πόντους διαφορά σε ΟΛΟΥΣ να κάθεται και να μπλέκεται με τέτοια σενάρια. Τραγικό, αλλά όχι αδύνατο... Επίσης είναι και το στοίχημα στη μέση, που ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να παιχτεί.
Γενικά, πάντα κάνουν ήττες στον πρώτο γύρο οι Ισπανοί (ας αρκεστούμε να πούμε απλώς ότι... έχουν τους λόγους τους!), το σημερινό το περίμενα μετά τον χθεσινό περίπατο και δε μου προξένησε ιδιαίτερη έκπληξη. Το θέμα είναι ότι η Τουρκία μπαίνει στην επόμενη φάση με μία νίκη, γεγονός που της δίνει το πλεονέκτημα να περνάει αν κάνει μια νίκη παραπάνω από τη Λιθουανία ας πούμε και να έχει από κάτω της τη Γερμανία σε περίπτωση που κάνουν ισάριθμες νίκες, ανεξάρτητα ποιος θα κερδίσει το μεταξύ τους.
Vas
QUOTE(McRae @ Sep 5 2011, 20:33 ) *
Τι ειναι αυτα που λετε ρε παιδια,ποιο στημενο?Η Τουρκια ειχε ηδη προκριθει ενω η Ισπανια θα μπει στη β φαση με ρεκορ 1-1.Μονο αδιαφορη δεν ηταν απλα χωρις τον Γκασολ ειναι μια πολυ δυνατη μεν,τρωτη δε ομαδα οπως εδειξε και περισυ.


Δεν είχε προκριθεί φίλε. είχε 2 νίκες όπως και η πολωνία και δεν θα επερνε την προκριση! τωρα έφτασε στις 3!
Razorblade Fish
QUOTE(Vas @ Sep 5 2011, 20:37 ) *
Δεν είχε προκριθεί φίλε. είχε 2 νίκες όπως και η πολωνία και δεν θα επερνε την προκριση! τωρα έφτασε στις 3!

Ειχε προκριθει ρε παιδια,σε τριπλη ισοβαθμια με Πολωνια και Βρετανια.Μην το παρακανουμε με τετοια σεναρια...
T.W.Is.M.
Λετε να θελουν να διαλεξουν θεση και αντιπαλο οι Ισπανοι για τους 8? Μαλλον εμας θα θελουν. Εκτος κι αν παει ακομα πιο μακρια το σατανικο σχεδιο τους. Να θελουν να ριξουν εναν οσο πιο βατο αντιπαλο σε μας, μπας και περασουμε και μας βρουν στους ημιτελικους!!! smiley.gif
Air Kef
QUOTE
Πάντως τώρα θα ξεκινήσουν με 1-1 στον επόμενο γύρο, ενώ αν νικούσαν με 2-0.


Μικρό το κακό για τους Ισπανούς.
Ξέρουν ότι έχουν με διαφορά την καλύτερη ομάδα και πιστεύουν ότι είναι άτρωτοι και ρισκάρουν.
Αν θα την πατήσουν από αυτην τους την νοοτροπία δεν το ξέρω.

Πάντως ήταν προφανές απο οτι διαβάζω κι εγώ ότι ψιλοέκατσαν να χάσουν.

Κίνητρο εικάζω ότι είναι η θεωρία που ανέπτυξα, αλλάξτε το "να περάσει στην επόμενη φάση η δευτεραθλήτρια κόσμου" με "να περάσει στου 8". smile.gif
morrison
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 5 2011, 20:45 ) *
Λετε να θελουν να διαλεξουν θεση και αντιπαλο οι Ισπανοι για τους 8? Μαλλον εμας θα θελουν. Εκτος κι αν παει ακομα πιο μακρια το σατανικο σχεδιο τους. Να θελουν να ριξουν εναν οσο πιο βατο αντιπαλο σε μας, μπας και περασουμε και μας βρουν στους ημιτελικους!!! smiley.gif


Nαι αλλα δεν εχουν υπολογισει την αλαγη σχεδιου του σατανικου κοουτς Λια.
Η ομαδα μας τρεχει σφαιρα στον αιφνιδιασμο,με Νικ-Ξανθο να θυμιζουν Αντουνεθ και Λασα.
Ο Βας σουταρει σαν Ναβαρο,Μαικ Μπραμος σε ρολο Ρουντι.Κουφος-Μπουρου ειναι μακρινα ξεδερφια και θα παιξουν στα ισα του Αφους.

Τους εχουμε! icon_drunk.gif
fruhl10val
οι λιθουανοι και να χασουν σημερα απο πορτογαλια δεν τους ενοχλει ετσι?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.