Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kobe vs Jordan
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
jimol34
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 20:04 ) *
O Τσικς δεν ηταν για πλακα το ειπα ο Κιντ σιγουρα.Οι αριθμοι τρομαζουν και ας μην εχει παρει κουπα.

Μάλλον εδώ είναι θέμα γούστου. Ο Κιντ υπερέχει συντριπτικά στα ριμπάουντ. Ο Τόμας όμως ήταν πολύ καλύτερος σκόρερ.
hagi
Δεν πιστεύω ότι ο Κόμπε είναι καλύτερος από τον Τζόρνταν με τίποτα.Είναι σίγουρα ένας πολύ καλός παίχτης και φοβερός σκόρερ αλλά νομίζω Τζόρνταν δεν θα γίνει ποτέ, ακόμη και αν είναι νωρίς να τον συγκρίνουμε.Άλλωστε εγώ είμαι και της άποψης ότι πρακτικά είναι σχεδόν απίθανο να συγκρίνεις δύο παίχτες γιατί σίγουρα ο ένας έχει κάτι καλύτερο από τον άλλο,αλλά το γενικό σύνολο είναι αυτό που εν μέρει κάνει την διαφορά..

Βέβαια και πάλι είναι σχετικό γιατί ο καθένας μπορεί να κάνει απίστευτα πράγματα.Απλά πιστεύω ότι ο Τζόρνταν μπορούσε να κάνει τα πάντα συνολικά καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο αθλητή στον πλανήτη σε όλες τις εποχές.Το σύνολο δηλαδή που παρουσίαζε ήταν απίθανο.Νομίζω ότι ήξερε το άθλημα που λέγεται μπάσκετ καλύτερα από τον καθένα..

Και τέλος,για να μην παρεξηγηθώ,δεν λέω ότι ο Μπράϊαντ δεν είναι καταπληκτικός παίχτης..Με έχει εντυπωσιάσει πάρα πολλές φορές με το ταλέντο του..Όμως ψηφίζω Τζόρνταν με διαφορά..
mj23lbj23
Στο espn 20 ειδηκοι ψηφησαν τον καλυτρο σουτινγκ γκαρντ ολων των εποχων 1)Μαικλ Τζορνταν 200 ψηφοι 2)Κομπυ Μπραιντ 170 ψηφοι3)Τζερι γουεστ 167 4)Γκερβιν ο iceman 5)Αιβερσον6)Ντρεξλερ και μετα ο Μιλλερ.
mj23lbj23
Οποιος εχει γνωστους στη Αμερικη ας επικοινωνησει για να μαθει οτι γινεται χαμος και εχουν αρχησει ξανα οι συγκρησεις μεταξυ Τζορνταν και Κομπυ(αυτο γινεται οποτε κυριως κανει καποιο κατορθωμα καποιος μεταξυ Κομπυ και Λεμπρον η και Γουειντ προπερσι).Ειναι πλεον οι οπαδοι του Κομπι που σιγουρα εχουν εντυπωσιαστει απο την χρονια των Λεικερς και οτι ο Κομπυ τους παει τελικο με αρκετο ανταγωνισμο και μη εχοντας στο πλευρο του εναν παιχτη της κλασης του Πιππεν εναν αμυντικο σαν τον Ροντμαν.Εγω θα πω οτι αν ο Κομπυ παρει η δεν παρει το πρωταθλημα δεν θα εχει ξεπερασει τον Τζορνταν διοτι θα ειναι η πρωτη χρονια στην δωδεκαχρονη καριερα του που θα αφησει τοσο πολυ το στηγμα του σε σχεση με τον Τζορνταν που το αφησε οχι μονο στα δυο θριπιτ αλλα ακομα και στους αποκλεισμους απο τους Πιστονς.Σιγουρα ο Κομπυ εχει πλησιασει τον Τζορνταν σε αξια αλλα αλλο το να τον ξεπερασει ειναι αλλη ιστορια.Γενικως θα πρεπει να δειξει τα επομενα τρια-τεσσερα χρονια που θα παιξει ποιοτικο μπασκετ την ιδια συνεπεια και μετα θα ξαναγινει ταμειο.Βεβαιως καραδοκει και ο 23χρονος μολις Λεμπρον που εχει επημενω πιο πολλες ελπιδες να ξεπερασει τον Τζορνταν απο οτι ο Κομπυ.Για να δουμε παντως οι συγκρησεις πλεον ειδηκα στην Αμερικη αυτη την περιοδο ειναι συνεχεις.
NBAholic
Φυσικά και δεν έχει ξεπεράσει ο Κόμπι τον Τζόρνταν κι ούτε πρόκειται να το κάνει κατακτώντας το πρωτάθλημα. Ναι, είναι εντυπωσιακή η πορεία του μέχρι τους τελικούς, αλλά αν κρίναμε μόνο από το ποιος οδήγησε τις πιο μέτριες ομάδες σε τελικούς (και μάλιστα σε πρωταθλήματα), πού είναι οι αναφορές στον Ολάζουον του '94 και το Ρικ Μπάρι του '75; Κι αυτοί οι δύο δεν είχαν καν Γκασόλ ή Μπάιναμ συν Όντομ στην ομάδα τους. Ο Ολάζουον είχε για καλύτερο συνοδοιπόρο τον Ότις Θορπ, ο οποίος δεν ήταν καλύτερος του Όντομ. Από εκεί και πέρα; Κένι Σμιθ και Βέρνον Μάξγουελ. Πρέπει να είναι τρελός ο μέσος φίλαθλος που θα πιστέψει ότι ένας τέτοιος πυρήνας βοηθητικών παικτών θα μπορούσε να αρκεί σε μια ομάδα που κατακτά πρωτάθλημα. Ο Μπάρι είχε τους Μπέαρντ, Τσαρλς Τζόνσον, Κλίφορντ Ρέι, μαζί με τους νεαρούς Γουιλκς, Φιλ Σμιθ. Συμπαθητική ομάδα, αλλά όχι για επίπεδο πρωταθλητή. Και φαινόταν απ'το καλό, αλλά όχι φοβερό ρεκόρ τους στη ρέγκιουλαρ σίζον: 48-34. Και οι δυο αυτοί παίκτες έφτασαν στο πρωτάθλημα (όχι απλώς στους τελικούς) με λιγότερη βοήθεια απ'όση έχει ο Κόμπι.
mj23lbj23
QUOTE(NBAholic @ May 30 2008, 18:36 ) *
Φυσικά και δεν έχει ξεπεράσει ο Κόμπι τον Τζόρνταν κι ούτε πρόκειται να το κάνει κατακτώντας το πρωτάθλημα. Ναι, είναι εντυπωσιακή η πορεία του μέχρι τους τελικούς, αλλά αν κρίναμε μόνο από το ποιος οδήγησε τις πιο μέτριες ομάδες σε τελικούς (και μάλιστα σε πρωταθλήματα), πού είναι οι αναφορές στον Ολάζουον του '94 και το Ρικ Μπάρι του '75; Κι αυτοί οι δύο δεν είχαν καν Γκασόλ ή Μπάιναμ συν Όντομ στην ομάδα τους. Ο Ολάζουον είχε για καλύτερο συνοδοιπόρο τον Ότις Θορπ, ο οποίος δεν ήταν καλύτερος του Όντομ. Από εκεί και πέρα; Κένι Σμιθ και Βέρνον Μάξγουελ. Πρέπει να είναι τρελός ο μέσος φίλαθλος που θα πιστέψει ότι ένας τέτοιος πυρήνας βοηθητικών παικτών θα μπορούσε να αρκεί σε μια ομάδα που κατακτά πρωτάθλημα. Ο Μπάρι είχε τους Μπέαρντ, Τσαρλς Τζόνσον, Κλίφορντ Ρέι, μαζί με τους νεαρούς Γουιλκς, Φιλ Σμιθ. Συμπαθητική ομάδα, αλλά όχι για επίπεδο πρωταθλητή. Και φαινόταν απ'το καλό, αλλά όχι φοβερό ρεκόρ τους στη ρέγκιουλαρ σίζον: 48-34. Και οι δυο αυτοί παίκτες έφτασαν στο πρωτάθλημα (όχι απλώς στους τελικούς) με λιγότερη βοήθεια απ'όση έχει ο Κόμπι.

Κοιταξε η αληθεια ειναι οτι ο Ολαζουον δεν ειχε την βοηθεια που ειχε ο Κομπι αν και ο Μαξουελ παρα το προβληματικο χαρακτηρα του ηταν καλυτερος για παραδειγμα απο τον Φισερ και ο Θορπ δεν ηταν καλυτερος απο τον Οντομ αλλα και Οντομ δεν παιζει βαση του ταλεντου του παντα δεν εχει δηλαδη μια σταθεροτητα να γινει all star γιατι εχει τα προσωντα.Για τον Μπαρι συμφωνω πιο πολυ και αδικειται πολυ οταν συγκρηνεται με τον Μαραβιτς και τον Μπερντ κυριως για τον κορυφαιο λευκο ever.Ωστοσο και παλι ο Κομπι οπως και ο Τζορνταν φυσικα ειναι μεγαλυτερες αξιες απο τον Μαραβιτς και τον Μπαρυ ενταξει απο τον Μπερντ που εχει φτιαξει τον θρυλο(πιο πολυ σε σχεση με τους δυο) του μπορει καποιοι να διαφωνησουν αλλα νομιζω οτι αυτη η συγκρηση δεν χρειαζεται να ξεφυγει απο το Κομπυ εναντιον Τζορνταν.
scarface
θεωρω αυτην την συγκριση ιεροσυλια...Σαν να συγκρινεις τον Πελε με τον Κακα ή τον Μαραντονα με τον Κρ.Ροναλντο...Πολλοι καλοι αλλα το ταβανι δεν το φτανουν...
mj23lbj23
QUOTE(scarface @ Jun 6 2008, 13:18 ) *
θεωρω αυτην την συγκριση ιεροσυλια...Σαν να συγκρινεις τον Πελε με τον Κακα ή τον Μαραντονα με τον Κρ.Ροναλντο...Πολλοι καλοι αλλα το ταβανι δεν το φτανουν...

Ανοιγεις κουβεντα λαθος τωρα ασε το ποδοσφαιρο στην ακρη ο Τζορνταν παραμενει ο καλυτερος αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ιεροσυλια η συγκρηση του Κομπε μαζι του ισα ισα την δικαιουτε και με το παραπανω.Σταματηστε πια την λεξη ιεροσυλια ειναι πλεον κουραστικο γιατι με την λογικη πολλων το ιδιο ισχυει και για τον Τζορνταν οταν μπηκε στο ΝΒΑ και τον συγκρηναν με τον Ειρβινγκ και ενω στην αρχη αρκετοι το χλευαζαν ο Τζορνταν ξεπερασε τον Ντοκτορ Τζει για πλακα.Παντα μπορει να βγει καποιος καλυτερος η και να μην βγει.
Air and King
Καταρχας γεια χαρα σε ολους.Επιτελους ενα φορουμ με ανθρωπους που αγαπανε το ΝΒΑ.Νbaholic μου φαινεται οτι ειχαμε ανταλλαξει αποψεις σε ενα μπλοκ του Δημητρη Καρυδα και ειχαμε συμφωνησει στα περισσοτερα.Ξεκιναω με μια ετσι ψιλοιντριγκα λεγοντας οτι ο Φιλ Τζακσον πριν λιγες μερες σε ραδιο στην Αμερικη συγκρηνε τον Τζορνταν με τον Κομπι αφου του ζητηθηκε και αφου αρχηκα δυστασε ειπε οτι ο Κομπι εχει περισσοτερες κινησεις "more skills" και ο Τζορνταν ειχε καλυτερες επιλογες και σουταρε με καλυτερα ποσοστα.Προσωπικα εχω πολυ μεγαλη συλλογη απο ρετρο παιχνιδια του Τζορνταν και οχι μονο οπως φανταζομαι οι περισσοτεροι απο σας και εχοντας δει τον Τζορνταν και στο Νορθ Καρολαινα και τον Κομπι σε δυο ματς απο το Χαι σκουλ και το λεω αυτο γιατι ειναι καλο σε μια τετοια συγκρηση να εχουμε δει ειδηκα αυτους τους δυο παιχτες οχι μονο στο prime τους αλλα και απο μικρη ηλικια και να βλεπουμε την εξελιξη με το περασμα των χρονων.Θεωρω το Κομπι μεγαλυτερο ταλεντο αλλα θεωρω τον Τζορνταν Καλυτερο μπασκμποληστα και συμφωνω με τον Φιλ Τζακσον.Παντως αν και ειμαι οπαδος του Τζορνταν και οχι μονο βεβαια δεν ειμαι απο αυτους τους απολυτους που τον θεωρουν ασυζητειτη τον κορυφαιο ever.Δυστηχως εχουν αδηκηθει μεγαλοι παιχτες οπως ο Γουιλτ Τσαμπερλαιν ο Ελτζιν Μπειλορ ο τεραστιος Οσκαρ Ρομπερτσον απο την διαφημηση που δικαιως ειχε και εχει ο Τζορνταν και στην Ελλαδα δυστηχως πολλοι δεν εχουν δει αλλους παιχτες περα Τζορνταν Ματζικ και Μπερντ και δεν ξερουν οτι υπηρχαν και αλλοι κολοσσοι του αθληματος.Τα εχω τραβηξει αυτα σε πολλα μπλογκ μηλωντας με ανιδεους.Ελπιζω εδω να βρηκα την Ιθακη μου.Γεια χαρα σε ολους.
morfi
QUOTE(Air and King @ Sep 16 2008, 00:20 ) *
Δυστηχως εχουν αδηκηθει μεγαλοι παιχτες οπως ο Γουιλτ Τσαμπερλαιν ο Ελτζιν Μπειλορ ο τεραστιος Οσκαρ Ρομπερτσον απο την διαφημηση που δικαιως ειχε και εχει ο Τζορνταν και στην Ελλαδα δυστηχως πολλοι δεν εχουν δει αλλους παιχτες περα Τζορνταν Ματζικ και Μπερντ και δεν ξερουν οτι υπηρχαν και αλλοι κολοσσοι του αθληματος.Τα εχω τραβηξει αυτα σε πολλα μπλογκ μηλωντας με ανιδεους.Ελπιζω εδω να βρηκα την Ιθακη μου.Γεια χαρα σε ολους.

Καλησπέρα και σε σένα Air and King.

Θα συμφωνήσω σε όλα όσα λες σε αυτό το κομμάτι του ποστ σου, ότι οι ακόμα παλιότεροι έχουν αδικηθεί λόγω της τεχνολογίας και της διαφήμισης που δεν υπήρχε, και θα το πάω λίγο παραπέρα. Το κακό από τη διαφήμιση των παικτών που αναφέρεις, δεν είναι μόνο ότι αδικήθηκαν άλλοι εξίσου μεγάλοι παλαιότερης εποχής αλλά ακόμη και οι επόμενοι σταρ που ακολούθησαν κρύφτηκαν και συνεχίζουν να κρύβονται στη σκιά των πιο διαφημισμένων του 80 και του 90. Το χειρότερο είναι, πως εκείνη η διαφήμιση της γενιάς της Ντριμ Τιμ έχει χαντακώσει ότι έχει ακολουθήσει. Οι περισσότεροι που παρακολούθησαν live εκείνα τα χρόνια δεν δέχονται, για παράδειγμα, ότι ο Τζέισον Κιντ έχει το ίδιο μυαλό με το Μάτζικ Τζόνσον, ότι ο Κόμπι είναι ο δεύτερος καλύτερος SG της ιστορίας, ότι ο Ντάνκαν είναι πιο πάνω από τους Μαλόουν και Μπάρκλει (αλλά για μένα πιο κάτω αν όχι στην πρώτη θέση με το Πετίτ). Προσοχή, δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν καλύτερους τους παίκτες της εποχής τους, απλά είμαι της άποψης ότι καλό είναι να μην χαντακώνεται τόσο εύκολα ότι βγαίνει πέρα από τη γενιά που έχουμε ζήσει και παρακολουθήσει, μόνο και μόνο επειδή είναι καινούργιο, όπως και το να μην χαντακώνεται κάτι παλαιότερο, επειδή τότε δεν είχαν τη σημερινή τεχνική, επειδή το παιχνίδι εξελίχθηκε ή επειδή (κάτι που δεν αληθεύει αλλά το πιστεύουν αρκετοί) δεν υπήρχε ανταγωνισμός. Είναι μεγάλο θέμα και για την ώρα δεν θα το αναπτύξω περισσότερο.
j-kidd13
Αν και ο Κobe είναι ό,τι κοντινότερο στον Αir...θεωρώ ιεροσυλία να τους αντιπαραθέτουμε...
Air and King
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 16 2008, 01:42 ) *
Αν και ο Κobe είναι ό,τι κοντινότερο στον Αir...θεωρώ ιεροσυλία να τους αντιπαραθέτουμε...

Διαφωνω για την λεξη ιεροσυλια.Γιατι ο Κομπι ειναι ενας παιχτης που θεωρειται απο συμαιχτες του Τζορνταν καλυτερος οπως για παραδειγμα απο τον Σαλλευ και τον Κερρ που θεωρουν τον Κομπι καλυτερο.Βεβαια δεν σημαινει οτι επειδη το ειπαν αυτοι οτι ετσι ειναι απλα δεν νομιζω οτι σε αυτη την συγκρηση υπαρχει ιεροσυλια.Μην μηδενιζουμε κανενα παιχτη γιατι ο Τζορνταν δεν θεωρειται απο ολους ο κορυφαιος ολων των εποχων ασχετα αν οι περισσοτεροι ειναι με το μερος του.
j-kidd13
Εκφράζω απλά την άποψη μου για αυτήν τη σύγκριση,γι αυτο την αποκάλεσα ιεροσυλία,χωρίς να είμαι απόλυτος.Ούτως η άλλως τρελλάινομαιγια τον Kobe!Απλά θεωρώ τον Jordan αξεπέραστο...ο Jordan πέτυχε ό,τι πέτυχε παίζοντας αντίπαλος με μεγαθύρια,πράγμα που δεν συμβαίνει τώρα με τον Bryant.
www.red-white.gr
Μπορείς να βρεις παίχτες που κάρφωναν καλύτερα από τον AIR ,π.χ. Ντομινίκ....

Μπορείς να βρεις καλύτερους σουτέρ από τον AIR,π.χ. Ρέτζι...

Μπορείς να βρεις καλύτερους πασέρ από τον AIR,π.χ. Στόκτον,Κιντ κ.λ.π.

Mπορείς παντού να βρεις παίχτες ηγέτες όπως ο AIR,

αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ,δεν τα είχε όλα αυτά μαζί......

Άλλος παίχτης ο AIR,άλλος παίχτης ο Κόμπε.Άλλες εποχές,η σύγκριση είναι άκυρη και αδικεί και τους δύο....
Air and King
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 16 2008, 02:21 ) *
Εκφράζω απλά την άποψη μου για αυτήν τη σύγκριση,γι αυτο την αποκάλεσα ιεροσυλία,χωρίς να είμαι απόλυτος.Ούτως η άλλως τρελλάινομαιγια τον Kobe!Απλά θεωρώ τον Jordan αξεπέραστο...ο Jordan πέτυχε ό,τι πέτυχε παίζοντας αντίπαλος με μεγαθύρια,πράγμα που δεν συμβαίνει τώρα με τον Bryant.

Tην απαντηση στην δινει πολυ σωστα ο morfi για το παλια και το τωρα.Για παραδειγμα τα μεγαθυρια οπως λες οι αντιπαλοι του Τζορνταν, ο Ντομινικ ο Ντουμαρς ο Ντρεξλερ ο Μιλλερ αργοτερα ειναι μηπως καλυτεροι απο τον Κομπι τον Λεμπρον τον Μακρειντι τον Γουειντ τον Πιρς,τον Αιβερσον κ.τ.λ.?Για μενα οχι, ειδηκα ο Κομπι και ο Λεμπρον ειναι σιγουρα καλυτεροι παιχτες απο τους αντιπαλους του Τζορνταν και θα μπορουσαν να αμφησβητησουν την κυριαρχια του.Ο Κομπι μαλιστα την περιοδο 97-98 αντιμετωπησε σε ηλικα μολις 19 χρονων τον Τζορνταν σε τρια ματς δυο στην κανονικη περιοδο και στο All star game στο Μαντισον και εδειξε τα τρομερα διαπηστευτηρια του και στα τρια ματς.Μην πεφτεις στην παγιαδα πολλων να αγιοποιεις το παρελθον περισσοτερο απο το παρον η και το αντιστροφο.Ολες οι εποχες εχουν να επειδηξουν καλους παιχτες αρκει να τους παρακολουθησει κανεις.Αλλωστε πλεον η τεχνολογια βοηθαει να αγορασεις η να κατεβασεις οτιδειποτε εχει σχεση με το ΝΒΑ.Ορεξη να υπαρχει.
captain charisma
o jordan ειναι καλυτερος διοτι πετυχε να παρει 6 πρωταθληματα ως νουμερο ενα των μπουλς σε αντιθεση με τον κομπι που εχει τρια πρωταθληματα....παντα θα υπαρχει αυτο το αλλα διοτι ηταν το νουμερο 2 της ομαδας....φετος ομως που ηταν το νουμερο 1 των λεικερς εκανε ισως τα καλυτερα πλειοφς μεχρι τους τελικους αλλα στους τελικους στα τελευταια παιχνιδια ηταν κατωτερος των προσδοκιων....
koutsou10
QUOTE(big dirk @ Sep 16 2008, 21:01 ) *
o jordan ειναι καλυτερος διοτι πετυχε να παρει 6 πρωταθληματα ως νουμερο ενα των μπουλς σε αντιθεση με τον κομπι που εχει τρια πρωταθληματα....παντα θα υπαρχει αυτο το αλλα διοτι ηταν το νουμερο 2 της ομαδας....φετος ομως που ηταν το νουμερο 1 των λεικερς εκανε ισως τα καλυτερα πλειοφς μεχρι τους τελικους αλλα στους τελικους στα τελευταια παιχνιδια ηταν κατωτερος των προσδοκιων....


εγω ψηφιζω κομπι,οσον αφορα αυτα που λεσ φιλε μπιγκ ντιρκ μην ξεχνασ οτι ο μιχαλησ ειχε συμπαιχτεσ οι οποιοι ηταν σε μερικα πραγματα οι καλυτεροι σε ολο το πρωταθλημα(πχ ροντμαν-ρημπαουντ,πιππεν-παρα πολυ καλοσ σε ανοιχτο γηπεδο,κερ-τριποντα,ρον χαρπερ-οργανωση παιχνιδιου,για να μην μιλησω για τον μεγαλο παιχτη τονυ κουκοτσ)
φυσικα οχι οτι ο μιχαλησ δεν ηταν παιχταρασ.!.!.! αλλα χωρισ αυτουσ τουσ συμπαιχτεσ δεν ειμαι σιγουροσ αν θα επαιρνε τα πρωταθληματα...
ΘΗΡΕΥΤΗΣ
Σεβαστές όλες οι απόψεις κύριοι !!!!

Η αλήθεια όμως είναι μία........

Ο Mr Michael Jordan είναι ο μεγαλύτερος και θεαματικότερος-ουσιαστικότερος παίκτης που έχει βγάλει ο μαγικός κόσμος του NBA.


RESPECT THE LIVING LEGEND !
j-kidd13
QUOTE(ΘΗΡΕΥΤΗΣ @ Sep 17 2008, 01:57 ) *
Σεβαστές όλες οι απόψεις κύριοι !!!!

Η αλήθεια όμως είναι μία........

Ο Mr Michael Jordan είναι ο μεγαλύτερος και θεαματικότερος-ουσιαστικότερος παίκτης που έχει βγάλει ο μαγικός κόσμος του NBA.
RESPECT THE LIVING LEGEND !

+1000000
Ετσι ακριβώς...!!!!Νο οne is LIKE MIKE!!!

QUOTE(koutsou10 @ Sep 16 2008, 22:31 ) *
εγω ψηφιζω κομπι,οσον αφορα αυτα που λεσ φιλε μπιγκ ντιρκ μην ξεχνασ οτι ο μιχαλησ ειχε συμπαιχτεσ οι οποιοι ηταν σε μερικα πραγματα οι καλυτεροι σε ολο το πρωταθλημα(πχ ροντμαν-ρημπαουντ,πιππεν-παρα πολυ καλοσ σε ανοιχτο γηπεδο,κερ-τριποντα,ρον χαρπερ-οργανωση παιχνιδιου,για να μην μιλησω για τον μεγαλο παιχτη τονυ κουκοτσ)
φυσικα οχι οτι ο μιχαλησ δεν ηταν παιχταρασ.!.!.! αλλα χωρισ αυτουσ τουσ συμπαιχτεσ δεν ειμαι σιγουροσ αν θα επαιρνε τα πρωταθληματα...


Νομίζω οτι υπερβάλλεις...δεν νομίζω οτι είχε και τόσο καλούς συμπαίχτες...Αν εξαιρέσεις τον Τζόρνταν...μόνο ο Πϊππεν θα μπορούσε να αναλάβει κατα κάποιο τρόπο πρωταγωνιστικό ρόλο...Με μια πρόχειρη σκέψη,o Ρόντμαν μόνο ριμπάουντ,ο Λόνγκλει μέτριος...λίγα πράγματα οι Μπούσλερ Μπράουν,δεν σχολιάζω κατι Γουένιγκτον κλπ.Τον Σάλει δεν τον πολυθυμάμαι αλλά στα τελειώματα του δεν έλεγε και πολλά...Ο κέρ είχε τρίποντο και μόνο αυτο...Μένουν μόνο οι καλοί Χάρπερ,Κούκοτς...
Air and King
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 17 2008, 02:14 ) *
+1000000
Ετσι ακριβώς...!!!!Νο οne is LIKE MIKE!!!
Νομίζω οτι υπερβάλλεις...δεν νομίζω οτι είχε και τόσο καλούς συμπαίχτες...Αν εξαιρέσεις τον Τζόρνταν...μόνο ο Πϊππεν θα μπορούσε να αναλάβει κατα κάποιο τρόπο πρωταγωνιστικό ρόλο...Με μια πρόχειρη σκέψη,o Ρόντμαν μόνο ριμπάουντ,ο Λόνγκλει μέτριος...λίγα πράγματα οι Μπούσλερ Μπράουν,δεν σχολιάζω κατι Γουένιγκτον κλπ.Τον Σάλει δεν τον πολυθυμάμαι αλλά στα τελειώματα του δεν έλεγε και πολλά...Ο κέρ είχε τρίποντο και μόνο αυτο...Μένουν μόνο οι καλοί Χάρπερ,Κούκοτς...

O Σαλλευ και που δεν τον θυμασαι δεν τρεχει τιποτα αλλωστε μια χρονια αγωνητηκε στους Μπουλς.Υπηρξε μελος των Bad Boys Πιστονς στα τελη της δεκαετιας του 80 αλλα ως ροληστας και τιποτα παραπανω.Μετα εγινε γυρολογος παιρνοντας και απο τους Μπουλς αλλα και απο τους Λεικερς και επειδη επαιξε και με τον Κομπι και με τον Τζορνταν συμπαιχτης θεωρει τον Κομπι καλυτερο χωρις αυτο να σημαινει βεβαιως τιποτα.Για ενα φεγγαρι περασε και απο τον Παναθηναικο.Τωρα για συμπαιχτες ο Ροντμαν στο Δευτερο Three-pit εκτος απο ριμπαουντ ηταν και τρομερος αμυντικος,ο Πιππεν ειναι ο γνωστος all-around το τελειο συμπληρωμα του Τζορνταν ο Κουκοτς ως εκτος παιχτης ενας απο τους κορυφαιους ευρωπαιους ολων των εποχων και ο Χαρπερ τρομερα εγκεφαλικος παιχτης επαιζε ως σουτινγκ γκαρντ στους Κλιπερς και ειχε πανω απο 20 ποντους μεσο ορο πριν παει στους Μπουλς.Ε δεν ειναι αμελητεοι παιχτες οι Μπουλς ηταν πολυ καλη ομαδα και στο πρωτο αλλα και στο δευτερο Three-pit.Ο Κομπι για να απαντησω και στον Big Dirk ηταν 22 χρονων και ο Σακιλ ηταν στο prime και δεν γινοταν να μην ειναι πρωτο βιολι ο Σακιλ.Αλλα στους περσινους τελικους για μενα και που μονο που πηγαν οι Λεικερς αποκλειωντας το Ντενβερ μια υπερπληρη αλλα συναμα και προβληματικη ομαδα την αναγενημεννη Γιουτα και κυριως το εμειρο αλλα και συνεπαιστατο την τελευατια σχεδον δεκαετια ηταν κατι παραπανω απο επικο και αυτο ωφειλεται σχεδον αποκλειστηκα στον Κομπι.Στους τελικους οι Σελτικς επιβεβαιωσαν απλα οτι ηταν πολυ καλυτερη ομαδα.Βεβαιως αν ο Μπαινουμ επαιζε θα ηταν διαφορετικα.Τελος επαναλαμβανω μεγαλυτερο ταλεντο ο Κομπι μεγαλυτερος παιχτης ο Τζορνταν.
koutsou10
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 17 2008, 02:14 ) *
+1000000
Ετσι ακριβώς...!!!!Νο οne is LIKE MIKE!!!
Νομίζω οτι υπερβάλλεις...δεν νομίζω οτι είχε και τόσο καλούς συμπαίχτες...Αν εξαιρέσεις τον Τζόρνταν...μόνο ο Πϊππεν θα μπορούσε να αναλάβει κατα κάποιο τρόπο πρωταγωνιστικό ρόλο...Με μια πρόχειρη σκέψη,o Ρόντμαν μόνο ριμπάουντ,ο Λόνγκλει μέτριος...λίγα πράγματα οι Μπούσλερ Μπράουν,δεν σχολιάζω κατι Γουένιγκτον κλπ.Τον Σάλει δεν τον πολυθυμάμαι αλλά στα τελειώματα του δεν έλεγε και πολλά...Ο κέρ είχε τρίποντο και μόνο αυτο...Μένουν μόνο οι καλοί Χάρπερ,Κούκοτς...


παιδια δεν ειναι οι συμπαιχτεσ του τζορνταν κ παιχταραδεσ αλλα ολοι μαζι ηταν μια πληρεστατη ομαδα κ εγραψα πιο πανω οτι ο καθενασ ειχε τον ρολο του στην ομαδα.
δεν νομιζω να συγκρινει κανεισ τουσ συμπαιχτεσ του κομπι με τουσ συμπαιχτεσ του εαρ...
για να το πω κ ξεκαθαρα οσο υπερβολικο κ να φαινεται σε καποιουσ ο μαικλ δεν θα επαιρνε πρωταθλημα αν δεν ειχε τον ρολο του ο καθε ενασ παιχτησ σε αυτην την ομαδα...
σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι ο μαικλ δεν ηταν παιχταρασ...ειναι ισωσ ο καλυτεροσ ολων...(μετα τον ματζικ για μενα smiley.gif)
sacarame
QUOTE(ΘΗΡΕΥΤΗΣ @ Sep 17 2008, 01:57 ) *
Σεβαστές όλες οι απόψεις κύριοι !!!!

Η αλήθεια όμως είναι μία........

Ο Mr Michael Jordan είναι ο μεγαλύτερος και θεαματικότερος-ουσιαστικότερος παίκτης που έχει βγάλει ο μαγικός κόσμος του NBA.
RESPECT THE LIVING LEGEND !


+10000 και από μένα...MICHEAL JORDAN IS BASKETBALL!!!!!!!

Φίλε koutsou10,σεβαστή καθ'όλα η αποψή σου..Να σε ρωτήσω όμως κάτι..Οκ αναφέρεσαι στην ομάδα των Μπουλς την περίοδο 96-98 και το θρι-πιτ.Λες ότι ο Τζόρνταν είχε και μεγάλους συμπαίκτες δίπλα του...Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό.Ομως ποια η γνώμη σου για το θρι-πιτ του 91-93???Ο Ερ τότε έπαιζε με συμπαίχτες τον Bill Cartwright τον Will Perdue και άλλους τέτοιους..Είχε βέβαια Πίπεν και Χ.Γκραντ αλλά σε μικρή ηλικία...Δεν νομίζω ότι τότε οι Μπουλς είχαν καλύτερο ρόστερ από του Lakers του 91 ή τους Suns του 93...Παραθέτω εδώ τα ρόστερ των ομάδων που έπαιξαν στους τελικούς της τριετίας για να γίνουν συγκρίσεις.Ζητάω και την βοήθεια των μεγαλύτερων σε ηλικία ,καθώς εγώ έχω κατορθώσει να δω αρκετά παιχνίδια των τελικών αυτής της τριετίας,αλλά σίγουρα κάποιος που τα έβλεπε τότε θα έχει καλύτερη εικόνα

1991 Chicago Bulls

Head Coach
Phil Jackson

Starting five
Michael Jordan
Scottie Pippen
Bill Cartwright
John Paxson
Horace Grant

Bench
B.J. Armstrong
Stacey King
Craig Hodges
Cliff Levingston
Will Perdue
Dennis Hopson
Scott Williams

1991 Los Angeles Lakers

Head Coach
Mike Dunleavy, Sr.

Starting five
Magic Johnson
James Worthy*
Byron Scott*
Sam Perkins
Vlade Divac

Bench
A.C. Green**
Terry Teagle**
Mychal Thompson
Tony Smith
Elden Campbell
Larry Drew
*Could not start in Game 5 due to injuries

**Started Game 5

1992 Chicago Bulls
Head Coach:Phil Jackson
Michael Jordan | Scottie Pippen | Horace Grant | John Paxson | B.J. Armstrong | Bill Cartwright | Stacey King | Will Perdue | Craig Hodges | Cliff Levingston | Scott Williams | Bob Hansen | Chuck Nevitt |


1992 Portland Trail Blazers
Head Coach:Rick Adelman
Clyde Drexler | Terry Porter | Jerome Kersey | Clifford Robinson | Buck Williams | Danny Ainge | Kevin Duckworth | Alaa Abdelnaby | Robert Pack | Mark Bryant | Ennis Whatley | Lamont Strothers | Wayne Cooper


1993 Chicago Bulls
Head Coach:Phil Jackson
Michael Jordan | Scottie Pippen | Horace Grant | B.J. Armstrong | Scott Williams | Bill Cartwright | Stacey King | Trent Tucker | John Paxson | Will Perdue | Rodney McCray | Ricky Blanton | Darrell Walker | Corey Williams | Jo Jo English |


1993 Phoenix Suns
Head Coach:Paul Westphal
Charles Barkley | Dan Majerle | Kevin Johnson | Tom Chambers | Danny Ainge | Richard Dumas | Negele Knight | Oliver Miller | Mark West | Jerrod Mustaf | Frank Johnson | Tim Kempton |
vraxos
Γενικα ειναι δυσκολο να συγκρινεις 2 παικτες...ειδικα οταν ο ενας ειναι εν ενεργεια και ο αλλος οχι.Κατα την γνωμη μου υπαρχουν 4 τροποι για να γινει μια τετοια συγκριση...

1)Ο πρωτος και βασικοτερος ειναι η προσωπικη γνωμη του καθενος που βασιζεται στα γουστα και στις προτιμησεις του.Ειναι τελειως υποκειμενικη ομως αλλα ο καθενας εχει την δικια του...Η προσωπικη μου γνωμη λοιπον ειναι οτι ο καλυτερος αθλητης του ΑΙΩΝΑ ειναι ο MJ...ειναι το basketball προσωποποιημενο...

2)Ο δευτερος ειναι οι τιτλοι που εχουν κατακτησει.Ειναι μεν αντικειμενικος ο τροπος αλλα κινδυνευεις να κανεις τρομερα λαθη (ποσοι παικταραδες ειναι ατιτλοι) γιατι το μπασκετ ειναι ομαδικο αθλημα...Εδω λοιπον ο MJ υπερτερει γιατι εχει 6 τιτλους και ο kobe τους μισους...ΟΜΩΣ ο MJ στα 30 του ειχε και αυτος 3 τιτλους τους υπολοιπους 3 τους κατεκτησε μετα τα 30 του... αρα υπομονη να δουμε τι αλλο εχει να μας δειξει ο Kobe.
Επισης ο MJ εχει βγει 5 φορες NBA MVP(περισσοτερες απο καθε αλλον) ενω ο Kobe μολις μια...
(Σ` αυτη την κατηγορια ο shaq ειναι πιο κοντα καθως εχει κατακτησει 4 τιτλους και μια φορα εχει βγει NBA MVP)

3)Ο τριτος ειναι τα στατιστικα .Ειναι αντικειμενικος αλλα δεν λεει ποτε ολη την αληθεια...Κι εδω ο MJ υπερτερει (ακομα)...

4)Τελευταιος ειναι η κοινη γνωμη και η γενικοτερη εντυπωση...Ειναι αντικειμενικος αλα επιρρεαζεται υπερβολικα απο εξωαθλητικους παραγοντες οπως η διαφημιση και η εκαστοτε εποχη(το φευγω ερχομαι ξανα φευγω ξαναερχομαι π.χ.)...Εδω ο MJ υπερτερει κατα κρατος...

Πιστευω οτι εχουν περασει πολλοι καλοι παικτες απο το ΝΒΑ, τη δεκαετια του 90 ο MJ συγκριθηκε μαζι τους...και δικαια ή αδικα τους ξεπερασε...Το γεγονος οτι ο kobe συγκρινεται αυτη τη στιγμη με τον MJ ειναι μεγαλη υποθεση για εκεινον...Αλλα οπως του φωναζαν και στο Garden : "YOU 'RE NOT JORDAN"...


QUOTE(Air and King @ Sep 17 2008, 03:39 ) *
Αλλα στους περσινους τελικους για μενα και που μονο που πηγαν οι Λεικερς αποκλειωντας το Ντενβερ μια υπερπληρη αλλα συναμα και προβληματικη ομαδα την αναγενημεννη Γιουτα και κυριως το εμειρο αλλα και συνεπαιστατο την τελευατια σχεδον δεκαετια ηταν κατι παραπανω απο επικο και αυτο ωφειλεται σχεδον αποκλειστηκα στον Κομπι.Στους τελικους οι Σελτικς επιβεβαιωσαν απλα οτι ηταν πολυ καλυτερη ομαδα.Βεβαιως αν ο Μπαινουμ επαιζε θα ηταν διαφορετικα.Τελος επαναλαμβανω μεγαλυτερο ταλεντο ο Κομπι μεγαλυτερος παιχτης ο Τζορνταν.

Και ο Lebron προπερσι πηγε τελειως μονος του τους Cavs στους τελικους αλλα δεν συγκριθηκε με τον MJ (ακομα, γιατι ειναι μολις 23).
Air and King
QUOTE(sacarame @ Sep 17 2008, 14:15 ) *
+10000 και από μένα...MICHEAL JORDAN IS BASKETBALL!!!!!!!

Φίλε koutsou10,σεβαστή καθ'όλα η αποψή σου..Να σε ρωτήσω όμως κάτι..Οκ αναφέρεσαι στην ομάδα των Μπουλς την περίοδο 96-98 και το θρι-πιτ.Λες ότι ο Τζόρνταν είχε και μεγάλους συμπαίκτες δίπλα του...Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό.Ομως ποια η γνώμη σου για το θρι-πιτ του 91-93???Ο Ερ τότε έπαιζε με συμπαίχτες τον Bill Cartwright τον Will Perdue και άλλους τέτοιους..Είχε βέβαια Πίπεν και Χ.Γκραντ αλλά σε μικρή ηλικία...Δεν νομίζω ότι τότε οι Μπουλς είχαν καλύτερο ρόστερ από του Lakers του 91 ή τους Suns του 93...Παραθέτω εδώ τα ρόστερ των ομάδων που έπαιξαν στους τελικούς της τριετίας για να γίνουν συγκρίσεις.Ζητάω και την βοήθεια των μεγαλύτερων σε ηλικία ,καθώς εγώ έχω κατορθώσει να δω αρκετά παιχνίδια των τελικών αυτής της τριετίας,αλλά σίγουρα κάποιος που τα έβλεπε τότε θα έχει καλύτερη εικόνα

1991 Chicago Bulls

Head Coach
Phil Jackson

Starting five
Michael Jordan
Scottie Pippen
Bill Cartwright
John Paxson
Horace Grant

Bench
B.J. Armstrong
Stacey King
Craig Hodges
Cliff Levingston
Will Perdue
Dennis Hopson
Scott Williams

1991 Los Angeles Lakers

Head Coach
Mike Dunleavy, Sr.

Starting five
Magic Johnson
James Worthy*
Byron Scott*
Sam Perkins
Vlade Divac

Bench
A.C. Green**
Terry Teagle**
Mychal Thompson
Tony Smith
Elden Campbell
Larry Drew
*Could not start in Game 5 due to injuries

**Started Game 5

1992 Chicago Bulls
Head Coach:Phil Jackson
Michael Jordan | Scottie Pippen | Horace Grant | John Paxson | B.J. Armstrong | Bill Cartwright | Stacey King | Will Perdue | Craig Hodges | Cliff Levingston | Scott Williams | Bob Hansen | Chuck Nevitt |
1992 Portland Trail Blazers
Head Coach:Rick Adelman
Clyde Drexler | Terry Porter | Jerome Kersey | Clifford Robinson | Buck Williams | Danny Ainge | Kevin Duckworth | Alaa Abdelnaby | Robert Pack | Mark Bryant | Ennis Whatley | Lamont Strothers | Wayne Cooper
1993 Chicago Bulls
Head Coach:Phil Jackson
Michael Jordan | Scottie Pippen | Horace Grant | B.J. Armstrong | Scott Williams | Bill Cartwright | Stacey King | Trent Tucker | John Paxson | Will Perdue | Rodney McCray | Ricky Blanton | Darrell Walker | Corey Williams | Jo Jo English |
1993 Phoenix Suns
Head Coach:Paul Westphal
Charles Barkley | Dan Majerle | Kevin Johnson | Tom Chambers | Danny Ainge | Richard Dumas | Negele Knight | Oliver Miller | Mark West | Jerrod Mustaf | Frank Johnson | Tim Kempton |

Kοιταξε να δεις εγω ειμαι 30 χρονων και τα ειδα τοτε στην ερτ το 91 και το 92 και το 93 στο Μεγκα σε περιγραφη του Κωστα Μπατη.Να σου πω ομως επρεπε να τα ξαναδω γιατι ημουν και πιο μικρος τοτε και επρεπε να φρεσκαρω την μνημη μου.Και εσυ που τα ειδες πιο μετα δεν αλλαζει κατι σημασια εχει οτι τα ειδες.Δηλαδη εγω οι καποιοι αλλοι αν δεν τα ξαναβλεπαμε μετα απο χρονια θα ειχαμε σωστη κριση και μονο απο μνημης.Σε καμια περιπτωση.Επρεπε να τα ξαναδουμε.Εγω προσωπικα εχω και τα 17 ματς των τελικων του πρωτου three-pit των Μπουλς(ασε που ειναι ευκολο να τα βρεις αυτα εδω μηλαμε οτι μπορεις αν εχεις τις καταλληλες πηγες να βρεις παρα μα παρα πολυ σπανια παιχνιδια απο ΝΒΑ NCAA ακομα και απο High School.Προσφατα βρηκα και του Ματζικ δυο απο λυκειακο!! αλλα με οχι πολυ καλη εικονα.) και προσωπικα εκτημω οτι οι Μπουλς ηταν καλυτερη ομαδα και τις τρεις χρονιες.Δεν χρειαζεται να αναφερθω στους πρωταγωνηστες αλλα στους"βοηθητικους".Για παραδειγμα ο Παξσον ο Αρμστρονγκ και ο Χοτζες ηταν καταπληκτικοι σουτερ και βοηθαγαν παρα πολυ.Ο Χορας Γκραντ ενας εξαιρετικος παουερ Φουοργουορντ.Ο Στεισι Κινγκ ο Σκοτ Γουιλιαμς δεν ηταν κατι το εξαιρετικο αλλα ηταν κορμια που οταν μπαιναν μπορουσαν να παιξουν ξυλο.
koutsou10
φιλε sacarame νομιζω οτι κ τοτε οι ταυροι ειχαν πολυ καλη ομαδα κ ο μαικλ ειχε καλουσ συμπαιχτεσ...
εγω απλα ανεφερα την συγκριση των συμπαιχτων του κομπι κ του μαικλ γιατι πιστευω οτι δεν μπορουμε να συγκρινουμε ποιοσ ειναι καλυτεροσ παιχτησ η οτιδηποτε αλλο με το ποσουσ τιτλουσ εχει παρει ο καθενασ...
οσον αφορα τον αλλον φιλο που λεει για τον λεμπρον...μονοσ του πηγε τουσ καβσ στουσ τελικουσ αλλα σε καμια περιπτωση(κατα την γνωμη μου τουλαχιστον) δεν συγκρινονται οι ομαδεσ εκεινου του χρονου(2006-2007)τησ ανατολησ με τησ δυσησ,αν οι καβσ ηταν στην δυση με το ζορι θα περναγανε τον πρωτο τουσ αντιπαλο... icon_wave.gif icon_wave.gif icon_wave.gif
Air and King
QUOTE(vraxos @ Sep 17 2008, 16:21 ) *
Γενικα ειναι δυσκολο να συγκρινεις 2 παικτες...ειδικα οταν ο ενας ειναι εν ενεργεια και ο αλλος οχι.Κατα την γνωμη μου υπαρχουν 4 τροποι για να γινει μια τετοια συγκριση...

1)Ο πρωτος και βασικοτερος ειναι η προσωπικη γνωμη του καθενος που βασιζεται στα γουστα και στις προτιμησεις του.Ειναι τελειως υποκειμενικη ομως αλλα ο καθενας εχει την δικια του...Η προσωπικη μου γνωμη λοιπον ειναι οτι ο καλυτερος αθλητης του ΑΙΩΝΑ ειναι ο MJ...ειναι το basketball προσωποποιημενο...

2)Ο δευτερος ειναι οι τιτλοι που εχουν κατακτησει.Ειναι μεν αντικειμενικος ο τροπος αλλα κινδυνευεις να κανεις τρομερα λαθη (ποσοι παικταραδες ειναι ατιτλοι) γιατι το μπασκετ ειναι ομαδικο αθλημα...Εδω λοιπον ο MJ υπερτερει γιατι εχει 6 τιτλους και ο kobe τους μισους...ΟΜΩΣ ο MJ στα 30 του ειχε και αυτος 3 τιτλους τους υπολοιπους 3 τους κατεκτησε μετα τα 30 του... αρα υπομονη να δουμε τι αλλο εχει να μας δειξει ο Kobe.
Επισης ο MJ εχει βγει 5 φορες NBA MVP(περισσοτερες απο καθε αλλον) ενω ο Kobe μολις μια...
(Σ` αυτη την κατηγορια ο shaq ειναι πιο κοντα καθως εχει κατακτησει 4 τιτλους και μια φορα εχει βγει NBA MVP)

3)Ο τριτος ειναι τα στατιστικα .Ειναι αντικειμενικος αλλα δεν λεει ποτε ολη την αληθεια...Κι εδω ο MJ υπερτερει (ακομα)...

4)Τελευταιος ειναι η κοινη γνωμη και η γενικοτερη εντυπωση...Ειναι αντικειμενικος αλα επιρρεαζεται υπερβολικα απο εξωαθλητικους παραγοντες οπως η διαφημιση και η εκαστοτε εποχη(το φευγω ερχομαι ξανα φευγω ξαναερχομαι π.χ.)...Εδω ο MJ υπερτερει κατα κρατος...

Πιστευω οτι εχουν περασει πολλοι καλοι παικτες απο το ΝΒΑ, τη δεκαετια του 90 ο MJ συγκριθηκε μαζι τους...και δικαια ή αδικα τους ξεπερασε...Το γεγονος οτι ο kobe συγκρινεται αυτη τη στιγμη με τον MJ ειναι μεγαλη υποθεση για εκεινον...Αλλα οπως του φωναζαν και στο Garden : "YOU 'RE NOT JORDAN"...
Και ο Lebron προπερσι πηγε τελειως μονος του τους Cavs στους τελικους αλλα δεν συγκριθηκε με τον MJ (ακομα, γιατι ειναι μολις 23).

Δεν ειναι ασχημες οι σκεψεις σου και ετσι οπως τα παραθετεις βγαινει στην επιφανεια παντα ο Τζορνταν.Καταρχας να σου πω οτι ο Τζαμπαρ εχει 6 MVP κανονικης περιοδου και εχει το ρεκορ με δευτερο τον Τζορνταν αλλα ενταξει δεν τρεχει και τιποτα.Εγω θα ηθελα να προβληματιστουμε στο εξης.Ειχαμε για παραδειγμα να κανουμε με το 30αχρονο Τζορνταν και τον τριανταχρονο Κομπι σε ενα υποτειθεμενο mathc-up ποιος απο ολους τους φανατικους του Τζορνταν θα πονταρε με σιγουρια πανω του?Εγω προσωπικα θα πονταρα στον Κομπι.Οταν το 98 στο Μαντισον στο all-star game o Koμπι εκανε cross-over στον Τζορνταν τοτε πολυ καταλαβαν οτι ο Τζορνταν ποτε δεν ειχε την αυθεντικη cross-over που την εκανε προλογο ο Τιμ Χαρνταγουει και την τελειωποιησε ο Αιβερσον.Ο Μπομπ Κοστας ειχε μεινει αφωνος με τα skills του Κομπι.Προσοχη μην παραμυθιαζεται κανεις με την ιστορικη τριπλα που κανει στον Ρασσελ το 98 στο εκτο δαχτυλιδι.Αυτη ειναι σταυρωτη αλλα δεν ειναι λεγομενη cross-over.O Τζορνταν δεν την εχει και εχω δει εκατονταδες παιχνιδια.Επισης θεωρω οτι ο Κομπι εχει φτιαξει το fadeaway καλυτερο απο οτι ο Τζορνταν.Ειναι καποια απο τα στοιχεια που αναγκασαν και τον Φιλ Τζακσον να πει οτι ο Κομπι εχει περισσοτερς κινησεις απο τον Τζορνταν αλλα ο Τζορνταν ειχε καλυτερες επιλογες πιο καθαρο μυαλο.Και για αυτο λεω οτι ειναι μεγαλυτερο ταλεντο ο Κομπι αλλα ο Τζορνταν ειναι μεγαλυτερος παιχτης.Οσο για τον Λεμπρον οχι μονο συγκρηθηκε με τον Τζορνταν προπερσι αλλα συγκρινεται απο τα 17 απο το Ακρον απο το high school.Παιδια πραγματικα σας μηλαω επειδη εζησα και στην Αμερικη καποιους μηνες δεν μπορειται να καταλαβαται τη πιεση ειχε αυτο το παιδι απο τα 17.Και μονο που αντεξαι ολο το hype 77.gif .Σιγουρα στα 23 ειναι καλυτερος απο οτι ηταν ο Τζορνταν σε αυτην την ηλικια.Τα υπολοιπα ο χρονος θα μας τα δειξει.Με τις ευχες μου να τους ξεπερασει ολους.Ειναι φαινομενο για μενα.
sacarame
QUOTE(Air and King @ Sep 18 2008, 01:32 ) *
Δεν ειναι ασχημες οι σκεψεις σου και ετσι οπως τα παραθετεις βγαινει στην επιφανεια παντα ο Τζορνταν.Καταρχας να σου πω οτι ο Τζαμπαρ εχει 6 MVP κανονικης περιοδου και εχει το ρεκορ με δευτερο τον Τζορνταν αλλα ενταξει δεν τρεχει και τιποτα.Εγω θα ηθελα να προβληματιστουμε στο εξης.Ειχαμε για παραδειγμα να κανουμε με το 30αχρονο Τζορνταν και τον τριανταχρονο Κομπι σε ενα υποτειθεμενο mathc-up ποιος απο ολους τους φανατικους του Τζορνταν θα πονταρε με σιγουρια πανω του?Εγω προσωπικα θα πονταρα στον Κομπι.Οταν το 98 στο Μαντισον στο all-star game o Koμπι εκανε cross-over στον Τζορνταν τοτε πολυ καταλαβαν οτι ο Τζορνταν ποτε δεν ειχε την αυθεντικη cross-over που την εκανε προλογο ο Τιμ Χαρνταγουει και την τελειωποιησε ο Αιβερσον.Ο Μπομπ Κοστας ειχε μεινει αφωνος με τα skills του Κομπι.Προσοχη μην παραμυθιαζεται κανεις με την ιστορικη τριπλα που κανει στον Ρασσελ το 98 στο εκτο δαχτυλιδι.Αυτη ειναι σταυρωτη αλλα δεν ειναι λεγομενη cross-over.O Τζορνταν δεν την εχει και εχω δει εκατονταδες παιχνιδια.Επισης θεωρω οτι ο Κομπι εχει φτιαξει το fadeaway καλυτερο απο οτι ο Τζορνταν.Ειναι καποια απο τα στοιχεια που αναγκασαν και τον Φιλ Τζακσον να πει οτι ο Κομπι εχει περισσοτερς κινησεις απο τον Τζορνταν αλλα ο Τζορνταν ειχε καλυτερες επιλογες πιο καθαρο μυαλο.Και για αυτο λεω οτι ειναι μεγαλυτερο ταλεντο ο Κομπι αλλα ο Τζορνταν ειναι μεγαλυτερος παιχτης.Οσο για τον Λεμπρον οχι μονο συγκρηθηκε με τον Τζορνταν προπερσι αλλα συγκρινεται απο τα 17 απο το Ακρον απο το high school.Παιδια πραγματικα σας μηλαω επειδη εζησα και στην Αμερικη καποιους μηνες δεν μπορειται να καταλαβαται τη πιεση ειχε αυτο το παιδι απο τα 17.Και μονο που αντεξαι ολο το hype 77.gif .Σιγουρα στα 23 ειναι καλυτερος απο οτι ηταν ο Τζορνταν σε αυτην την ηλικια.Τα υπολοιπα ο χρονος θα μας τα δειξει.Με τις ευχες μου να τους ξεπερασει ολους.Ειναι φαινομενο για μενα.



Για την cross-over θα συμφωνήσω.Δεν την είχε ιδιαίτερα ο MJ. Ομως για το fadeaway διαφωνώ.Θεωρώ πως ο Τζόρνταν ταυτίζεται με το fadeaway...Το είχε τόσο δουλεμένο που το είχε κάνει αυτόματο.Νομίζω ότι μπορούσε να το βάλει και με κλειστά μάτια.Επίσης ο Τζόρνταν δεν ήταν μόνο επίθεση.Ηταν και κορυφαίος αμυντικός. ..Ο Κόμπι ,παρά την έφεση που έχει στο μπλοκ λόγω των αθλητικών του προσόντων,δεν είναι εξίσου δυνατός παρά το ότι έχει βγει 8 φορές στην αμυντική 5άδα(ενώ ο Τζόρνταν 9 )..
Αναφορικά με το επιθετικό ταλέντο,και πάλι δεν είμαι βέβαιος ότι ο κόμπι είναι καλύτερος.Είναι γεγονός ότι ο κόμπι ''τραβάει'' πολλά σουτ μέσα σε ένα αγώνα.Ο MJ δεν έκανε τόσο μεγάλη κατάχρηση.Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι ο Κόμπι θα μπορεί να βάζει 50άρες στα 40 του και να τελειώνει τη σεζόν με +20 πόντους μ.ο. με καλά ποσοστά όπως έκανε ο Ερ στους Γουίζαρντς έχοντας και 2 πεθαμένα γόνατα.

Ακόμα όμως και αν όντως ο Κόμπι έχει μεγαλύτερο ταλέντο,θα συμφωνήσω με την κουβέντα ότι ο Τζόρνταν είναι πολύ μεγαλύτερος παίχτης.Και χωρίς να θέλω να τον μειώσω,καθώς πραγματικά τον θεωρώ πολύ μεγάλο παίκτη,δεν νομίζω ότι θα έχει την τιμή ομάδα στην οποία δεν αγωνίστηκε ποτέ, να αποσύρει το νουμερό του και να κρεμάσει φανέλα με το όνομά του στην οροφή του γηπέδου της,όπως έκαναν οι Χιτ όταν έφυγε οριστικά ο Ερ.

Τώρα,όσον αφορά τον Τζέημς,πραγματικά είχε μεγάλη πίεση ότι θα είναι ο διάδοχος του Τζόρνταν από τα 17 του στο πανεπιστήμιο.Πράγματι στα 23 του έχει πετύχει περισσότερα απο ότι ο Τζόρνταν στην ίδια ηλικία.Ομως,έχω την αίσθηση ότι ακόμα ο Τζέημς είναι περισσότερο αθλητής και λιγότερο μπασκετμπολίστας.Πιστεύω ότι ακόμα θέλει αρκετή δουλειά σε ότι αφορά την τεχνική του και στο σουτ αλλά και γενικά στα του αθλήματος.Βέβαια τα αθλητικά του προσόντα και η δυναμή του είναι τέτοια που ισοσταθμίζουν αυτή την έλλειψη.
Θεωρώ πως θα μπορέσουμε να κρίνουμε τον Λεμπρόν αρκετά χρόνια αργότερα..Αλλά αν κατάφερει να γίνει περισσότερο μπασκετμπολίστας,τότε έχει τα φόντα να προσπεράσει τους προκατόχους του...
Air and King
QUOTE(sacarame @ Sep 18 2008, 14:21 ) *
Για την cross-over θα συμφωνήσω.Δεν την είχε ιδιαίτερα ο MJ. Ομως για το fadeaway διαφωνώ.Θεωρώ πως ο Τζόρνταν ταυτίζεται με το fadeaway...Το είχε τόσο δουλεμένο που το είχε κάνει αυτόματο.Νομίζω ότι μπορούσε να το βάλει και με κλειστά μάτια.Επίσης ο Τζόρνταν δεν ήταν μόνο επίθεση.Ηταν και κορυφαίος αμυντικός. ..Ο Κόμπι ,παρά την έφεση που έχει στο μπλοκ λόγω των αθλητικών του προσόντων,δεν είναι εξίσου δυνατός παρά το ότι έχει βγει 8 φορές στην αμυντική 5άδα(ενώ ο Τζόρνταν 9 )..
Αναφορικά με το επιθετικό ταλέντο,και πάλι δεν είμαι βέβαιος ότι ο κόμπι είναι καλύτερος.Είναι γεγονός ότι ο κόμπι ''τραβάει'' πολλά σουτ μέσα σε ένα αγώνα.Ο MJ δεν έκανε τόσο μεγάλη κατάχρηση.Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι ο Κόμπι θα μπορεί να βάζει 50άρες στα 40 του και να τελειώνει τη σεζόν με +20 πόντους μ.ο. με καλά ποσοστά όπως έκανε ο Ερ στους Γουίζαρντς έχοντας και 2 πεθαμένα γόνατα.

Ακόμα όμως και αν όντως ο Κόμπι έχει μεγαλύτερο ταλέντο,θα συμφωνήσω με την κουβέντα ότι ο Τζόρνταν είναι πολύ μεγαλύτερος παίχτης.Και χωρίς να θέλω να τον μειώσω,καθώς πραγματικά τον θεωρώ πολύ μεγάλο παίκτη,δεν νομίζω ότι θα έχει την τιμή ομάδα στην οποία δεν αγωνίστηκε ποτέ, να αποσύρει το νουμερό του και να κρεμάσει φανέλα με το όνομά του στην οροφή του γηπέδου της,όπως έκαναν οι Χιτ όταν έφυγε οριστικά ο Ερ.

Τώρα,όσον αφορά τον Τζέημς,πραγματικά είχε μεγάλη πίεση ότι θα είναι ο διάδοχος του Τζόρνταν από τα 17 του στο πανεπιστήμιο.Πράγματι στα 23 του έχει πετύχει περισσότερα απο ότι ο Τζόρνταν στην ίδια ηλικία.Ομως,έχω την αίσθηση ότι ακόμα ο Τζέημς είναι περισσότερο αθλητής και λιγότερο μπασκετμπολίστας.Πιστεύω ότι ακόμα θέλει αρκετή δουλειά σε ότι αφορά την τεχνική του και στο σουτ αλλά και γενικά στα του αθλήματος.Βέβαια τα αθλητικά του προσόντα και η δυναμή του είναι τέτοια που ισοσταθμίζουν αυτή την έλλειψη.
Θεωρώ πως θα μπορέσουμε να κρίνουμε τον Λεμπρόν αρκετά χρόνια αργότερα..Αλλά αν κατάφερει να γίνει περισσότερο μπασκετμπολίστας,τότε έχει τα φόντα να προσπεράσει τους προκατόχους του...

Σεβαστες οι αποψεις σου αλλα επιτρεψε μου να διαφωνησο στο τελευται κομματι που αφορα τον Λεμπρον.Η αισθηση για μενα ειναι λαθος διοτι ο ο Λεμπρον ξερει μπασκετ.Απλα τα πραγματα για μενα ξερει σαφεστατα( και δεν νομιζω να το αμφισβητεις κανεις) να πασαρει καλυτερα απο Τζορνταν και Κομπι βλεπει πιο πολυ γηπεδο και απο τους δυο.Και μπορει πιο ευκολα να ξεκλειδωσεις αμυνες και με την πασα αφου εχει το ταλεντο να θυμησει Οκαρ Ρομπερτσον πραγμα που δεν εχει ο Τζορνταν και ο Κομπι.Τωρα αν οι αλλοι επιθετικα εχουν περισσοτερες κινησεις στο σκοραρισμα δεν σημαινει οτι ξερουν πιο πολυ μπασκετ.Αυτος που πασαρει καλυτερα μπορει να θεωρηθει καλυτερος γιατι βλεπει το παιχνιδι καλυτερα.Ειμαι και φαν του Ματζικ!!!!!Ο Λεμπρον μπορει να σκοραρει να πασαρει να παρει ριμπαουντ να κανει τα παντα.Και παντα βλεπει πιο πολυ γηπεδο απο Τζορνταν και Κομπι.
sacarame
QUOTE(Air and King @ Sep 18 2008, 23:28 ) *
Σεβαστες οι αποψεις σου αλλα επιτρεψε μου να διαφωνησο στο τελευται κομματι που αφορα τον Λεμπρον.Η αισθηση για μενα ειναι λαθος διοτι ο ο Λεμπρον ξερει μπασκετ.Απλα τα πραγματα για μενα ξερει σαφεστατα( και δεν νομιζω να το αμφισβητεις κανεις) να πασαρει καλυτερα απο Τζορνταν και Κομπι βλεπει πιο πολυ γηπεδο και απο τους δυο.Και μπορει πιο ευκολα να ξεκλειδωσεις αμυνες και με την πασα αφου εχει το ταλεντο να θυμησει Οκαρ Ρομπερτσον πραγμα που δεν εχει ο Τζορνταν και ο Κομπι.Τωρα αν οι αλλοι επιθετικα εχουν περισσοτερες κινησεις στο σκοραρισμα δεν σημαινει οτι ξερουν πιο πολυ μπασκετ.Αυτος που πασαρει καλυτερα μπορει να θεωρηθει καλυτερος γιατι βλεπει το παιχνιδι καλυτερα.Ειμαι και φαν του Ματζικ!!!!!Ο Λεμπρον μπορει να σκοραρει να πασαρει να παρει ριμπαουντ να κανει τα παντα.Και παντα βλεπει πιο πολυ γηπεδο απο Τζορνταν και Κομπι.



Δεν νομίζω ότι είπα ότι ο ΛεΜπρον δεν ξέρει μπάσκετ..Θα ήταν μεγάλη μου βλακεία να το πω αυτό.Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο ΛεΜπρον υστερεί κάπως στην τεχνική του κυρίως σε ότι έχει να κάνει με το σουτ και γενικότερα στο θέμα του πλουραρισμού του στο επιθετικό παιχνίδι,αναφορικά με το σκοράρισμα.Είναι γεγονός ότι είναι κάπως μονοδιάστατος στο παιχνίδι του καθώς πέρα απο το ντράιβ,το οποίο στηρίζεται κυρίως στα αθλητικά προσόντα του ,στο οποίο είναι ανίκητος,δεν έχει κάποια άλλη κίνηση τελειοποιημένη,ενώ και το σουτ του δεν είναι σταθερό.

Επίσης,αναφορικά με την άμυνα,θεωρώ ότι και εκεί αμύνεται περισσότερο με το κορμί του και λιγότερο με το μυαλό του.Παραδείγματος χάριν,το περυσινό 7ο ματς με τους Σέλτικς,όπου ο Pierce του έβαλε 41 πόντους ξεφεύγοντας του αρκετές φορές με προσποιήσεις.
Τώρα όσον αφορά την πάσα του,πράγματι ο Λε Μπρον δείχνει να έχει μια έφεση στην πάσα και στην αξιοποίηση των συμπαικτών του.Μάλιστα αν είχε και ακόμα ένα καλύτερο σουτέρ πέρα από τον Γκίμπσον,τα στατιστικά του στις τελικές πάσες θα ήταν ακόμα καλύτερα..Αυτό θεωρώ κι εγώ ότι είναι το μεγαλύτερο προτέρημα του Τζέημς έναντι του Κόμπι και του Τζόρνταν.Αν καταφέρει να την εξελίξει και να πασάρει το ίδιο καλά και σε καταστάσεις πέραν του split out που συνήθως κάνει,θα έχει ένα σημαντικό ατού έναντι των άλλων δύο.

Κλείνοντας αυτό που ήθελα να πω είναι πως θεωρώ πως ο ΛεΜπρον είναι σχετικά ''άγουρος'' ακόμα μπασκετικά καθώς ίσως πιστεύει ότι τα τεράστια αθλητικά του προσόντα έιναι αρκετά για να επιβληθεί στους άλλους.Οτι μπορεί,βασισμένος μόνο σε αυτά να φτάσει ως το πρωτάθλημα.Αν εξελιχθεί,ίσως καταφέρει ακόμα και να ξεπεράσει τους προαναφερθέντες.Αν όχι,θα μείνει ανεξίτηλος σαν ο καλύτερος αθλητής στην ιστορία του μπάσκετ.(κατά την φτωχή προσωπική μου γνώμη βέβαια)

Πάντως φίλε Αir and King,είμαι κι εγώ μεγάλος οπάδος τόσο του Μάτζικ όσο και της πάσας.Κι αυτό γιατί πιστεύω ότι η καλή τελική πάσα υπερτερεί μιας καλής ατομικής προσπάθειας καθώς εμπεριέχει πολύ και το εγκεφαλικό στοιχείο,πέραν των σωματικών ικανοτήτων.Οπως είχε πει και κάποιος μεγάλος προπονητής(δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιος 68.gif ) ''ένα καλό σουτ ή ένα κάρφωμα είναι σημαντικό καθώς κάνει χαρούμενο έναν άνθρωπο.Μια καλή ασσίστ όμως είναι πιο σημαντική καθώς κάνει χαρούμενους 2 ανθρώπους.''
Σίγουρα μπορεί να έχω κάπου λάθος.Γι αυτό αναμένω τις παρατηρήσεις σου όπως και οποιουδήποτε άλλου...
Air and King
QUOTE(sacarame @ Sep 19 2008, 01:02 ) *
Δεν νομίζω ότι είπα ότι ο ΛεΜπρον δεν ξέρει μπάσκετ..Θα ήταν μεγάλη μου βλακεία να το πω αυτό.Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο ΛεΜπρον υστερεί κάπως στην τεχνική του κυρίως σε ότι έχει να κάνει με το σουτ και γενικότερα στο θέμα του πλουραρισμού του στο επιθετικό παιχνίδι,αναφορικά με το σκοράρισμα.Είναι γεγονός ότι είναι κάπως μονοδιάστατος στο παιχνίδι του καθώς πέρα απο το ντράιβ,το οποίο στηρίζεται κυρίως στα αθλητικά προσόντα του ,στο οποίο είναι ανίκητος,δεν έχει κάποια άλλη κίνηση τελειοποιημένη,ενώ και το σουτ του δεν είναι σταθερό.

Επίσης,αναφορικά με την άμυνα,θεωρώ ότι και εκεί αμύνεται περισσότερο με το κορμί του και λιγότερο με το μυαλό του.Παραδείγματος χάριν,το περυσινό 7ο ματς με τους Σέλτικς,όπου ο Pierce του έβαλε 41 πόντους ξεφεύγοντας του αρκετές φορές με προσποιήσεις.
Τώρα όσον αφορά την πάσα του,πράγματι ο Λε Μπρον δείχνει να έχει μια έφεση στην πάσα και στην αξιοποίηση των συμπαικτών του.Μάλιστα αν είχε και ακόμα ένα καλύτερο σουτέρ πέρα από τον Γκίμπσον,τα στατιστικά του στις τελικές πάσες θα ήταν ακόμα καλύτερα..Αυτό θεωρώ κι εγώ ότι είναι το μεγαλύτερο προτέρημα του Τζέημς έναντι του Κόμπι και του Τζόρνταν.Αν καταφέρει να την εξελίξει και να πασάρει το ίδιο καλά και σε καταστάσεις πέραν του split out που συνήθως κάνει,θα έχει ένα σημαντικό ατού έναντι των άλλων δύο.

Κλείνοντας αυτό που ήθελα να πω είναι πως θεωρώ πως ο ΛεΜπρον είναι σχετικά ''άγουρος'' ακόμα μπασκετικά καθώς ίσως πιστεύει ότι τα τεράστια αθλητικά του προσόντα έιναι αρκετά για να επιβληθεί στους άλλους.Οτι μπορεί,βασισμένος μόνο σε αυτά να φτάσει ως το πρωτάθλημα.Αν εξελιχθεί,ίσως καταφέρει ακόμα και να ξεπεράσει τους προαναφερθέντες.Αν όχι,θα μείνει ανεξίτηλος σαν ο καλύτερος αθλητής στην ιστορία του μπάσκετ.(κατά την φτωχή προσωπική μου γνώμη βέβαια)

Πάντως φίλε Αir and King,είμαι κι εγώ μεγάλος οπάδος τόσο του Μάτζικ όσο και της πάσας.Κι αυτό γιατί πιστεύω ότι η καλή τελική πάσα υπερτερεί μιας καλής ατομικής προσπάθειας καθώς εμπεριέχει πολύ και το εγκεφαλικό στοιχείο,πέραν των σωματικών ικανοτήτων.Οπως είχε πει και κάποιος μεγάλος προπονητής(δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιος 68.gif ) ''ένα καλό σουτ ή ένα κάρφωμα είναι σημαντικό καθώς κάνει χαρούμενο έναν άνθρωπο.Μια καλή ασσίστ όμως είναι πιο σημαντική καθώς κάνει χαρούμενους 2 ανθρώπους.''
Σίγουρα μπορεί να έχω κάπου λάθος.Γι αυτό αναμένω τις παρατηρήσεις σου όπως και οποιουδήποτε άλλου...

Aπολυτα σεβαστες οι αποψεις και τα επιχειρηματα που εχεις.Αλλωστε ανταλλασουμε γνωμες.Στην πραγματικοτητα ο Λεμπρον εχει κινησεις ας πουμε την κινηση που παιζει με πλατη που ειναι σημα κατατεθεν του Κομπι και του Τζορνταν που σπανε το κορμι δεξια και αριστερα για να ξαφνιασουν τον αντιπαλο και στην συνεχεια φειντ αγουει σουτ την κανει και ο Λεμπρον αλλα οχι τοσο συχνα.Την εκανε και στον Πιρς στο 7ο ματς στην αρχη και τον εστειλε αλλου για αλλου(ασχετα αν ατοχησε).Επισης εχει μια δικη του κινηση που δεν την κανει αλλος παιχτης με πλατη στρειβει το κορμι δεξια αριστερα αλλα σκαει την μπαλα ταυτοχρονα μια με το δεξι και μια με το αριστερο.Καθαρα δικη του κινηση.Το εκανε τον Δεκεμβη του 2006 και μου εχει μεινει σε ενα ματς με τους Γουιζαρντς στην Γουασινγκτον και αφου εκανε την τριπλα πασσαρε στον Γκουντεν κοιτωντας αλλου.Πραγματικα μαγικη φαση.Τελος παντων και ο Τζορνταν στα 23 ηταν αγουρος περισσοτερο διευσδησεις παρα σουτ.Εκανε και τα αιρμπολακια του απο τα 5-6 μετρα.Μπορεις να δεις αγωνες και να τα επιβεβαιωσεις και μονος σου αυτα.Παιζει πιο πολυ απο τους αλλους με την δυναμη ασφαλως αλλα αυτο ειναι προτερημα γιατι επιμενω εχει κινησεις και καλυτερη πασα βεβαιως αλλα δεν ειναι συμφωνω τοσο ντελικατος οσο ο Τζορνταν και ο Κομπι.Αλλα επιμενω εχει κινησεις και καλυτερη πασα σιγουρα απεναντι σε οργανωμενη αμυνα αλλα και στο τρανζισιον παιχνιδι αν και εκει η διαφορα ειναι μικρη.Αυτο για την πασα το ειπε ο Παναγιωτης Γιαννακης προς τιμη του Ματζικ που ηρθε ο Θρυλος του ΝΒΑ και μας τιμησε πριν λιγους μηνες στην Ελλαδα.Παντα σεβαστες οι αποψεις σου φιλε μου.
sacarame
QUOTE(Air and King @ Sep 19 2008, 01:26 ) *
Aπολυτα σεβαστες οι αποψεις και τα επιχειρηματα που εχεις.Αλλωστε ανταλλασουμε γνωμες.Στην πραγματικοτητα ο Λεμπρον εχει κινησεις ας πουμε την κινηση που παιζει με πλατη που ειναι σημα κατατεθεν του Κομπι και του Τζορνταν που σπανε το κορμι δεξια και αριστερα για να ξαφνιασουν τον αντιπαλο και στην συνεχεια φειντ αγουει σουτ την κανει και ο Λεμπρον αλλα οχι τοσο συχνα.Την εκανε και στον Πιρς στο 7ο ματς στην αρχη και τον εστειλε αλλου για αλλου(ασχετα αν ατοχησε).Επισης εχει μια δικη του κινηση που δεν την κανει αλλος παιχτης με πλατη στρειβει το κορμι δεξια αριστερα αλλα σκαει την μπαλα ταυτοχρονα μια με το δεξι και μια με το αριστερο.Καθαρα δικη του κινηση.Το εκανε τον Δεκεμβη του 2006 και μου εχει μεινει σε ενα ματς με τους Γουιζαρντς στην Γουασινγκτον και αφου εκανε την τριπλα πασσαρε στον Γκουντεν κοιτωντας αλλου.Πραγματικα μαγικη φαση.Τελος παντων και ο Τζορνταν στα 23 ηταν αγουρος περισσοτερο διευσδησεις παρα σουτ.Εκανε και τα αιρμπολακια του απο τα 5-6 μετρα.Μπορεις να δεις αγωνες και να τα επιβεβαιωσεις και μονος σου αυτα.Παιζει πιο πολυ απο τους αλλους με την δυναμη ασφαλως αλλα αυτο ειναι προτερημα γιατι επιμενω εχει κινησεις και καλυτερη πασα βεβαιως αλλα δεν ειναι συμφωνω τοσο ντελικατος οσο ο Τζορνταν και ο Κομπι.Αλλα επιμενω εχει κινησεις και καλυτερη πασα σιγουρα απεναντι σε οργανωμενη αμυνα αλλα και στο τρανζισιον παιχνιδι αν και εκει η διαφορα ειναι μικρη.Αυτο για την πασα το ειπε ο Παναγιωτης Γιαννακης προς τιμη του Ματζικ που ηρθε ο Θρυλος του ΝΒΑ και μας τιμησε πριν λιγους μηνες στην Ελλαδα.Παντα σεβαστες οι αποψεις σου φιλε μου.


Οπως σεβαστές είναι πάντα και οι δικές σου.Εξ άλλου μόνο καλύτεροι μπορουμε να γίνουμε μέσα από την ανταλλάγη απόψεων..Λοιπόν νομίζω ότι δεν διαφωνούμε και πολύ... κι εγώ συμφωνώ ότι ο λεμπρόν έχει κινήσεις,αλλά δεν τις εφαρμόζει και πολύ συχνά..Πράγματι παίζει με πλάτη..αλλά τις περισσότερες φορές καταλήγει σε κάρφωμα και όχι σε κάποιο fadeaway ας πούμε..και αν πάει σε σουτ δεν έχει καλά ποσοστά ευστοχίας.Πράγμα που πιστεύω ότι δείχνει ότι δεν τις ''έχει'' ακόμα..Οσο για την κίνηση με τρίπλα,έχεις δίκιο είναι δική του κίνηση αλλά και πάλι συνήθως σε ντράιβ καταλήγει...Για την φάση με τους Γουίζαρντς ναι την έχω δει και πραγματικά είναι τρομερή φάση δείγμα της προοπτικής που έχει αυτός ο παίχτης..
Τώρα και για να επιστρέψουμε και λίγο στο τόπικ,ναι και ο Τζόρνταν στα 23 του δεν ήταν και ο καλύτερος σουτέρ...και ο κόμπι το 98 στο ολ σταρ γκέιμ μάρκαρε τον Τζόρνταν,και σε ένα fadeaway του ο Ερ χάθηκε από τα μάτια του Μπράιαντ...

Για αυτούς τους λόγους είπα ότι πρέπει να περιμένουμε για τον ΛεΜπρον καθώς και για την σημαντικότητα της εξέλιξης των παιχτών...

Τέλος επειδή νομίζω ότι ξεφύγαμε λίγο από το τόπικ,μιας και ο Τζέημς δεν είναι μέσα στις επιλογές του poll,καλύτερα να μείνουμε στους 2 αρχικούς πρωταγωνιστές του θέματος...Θα χαρώ πάντως να συνεχίσουμε την κουβέντα αυτή σε ένα άλλο τόπικ που θα αφορά και τον Τζέημς..Α και κάτι τελευταίο,ευχαριστώ για τον γιαννάκη..Ημουν 95% σιγουρος ότι αυτός το είπε αλλά δεν ήθελα να ρισκάρω..
morfi
Θα κάνω αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα γιατί, κατά τη γνώμη μου, δεν το θεωρώ και τόσο offotpic, ίσα-ίσα, που μπορεί να φανεί χρήσιμο.

QUOTE(sacarame @ Sep 17 2008, 14:15 ) *
+10000 και από μένα...MICHEAL JORDAN IS BASKETBALL!!!!!!!

Φίλε koutsou10,σεβαστή καθ'όλα η αποψή σου..Να σε ρωτήσω όμως κάτι..Οκ αναφέρεσαι στην ομάδα των Μπουλς την περίοδο 96-98 και το θρι-πιτ.Λες ότι ο Τζόρνταν είχε και μεγάλους συμπαίκτες δίπλα του...Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό.Ομως ποια η γνώμη σου για το θρι-πιτ του 91-93???Ο Ερ τότε έπαιζε με συμπαίχτες τον Bill Cartwright τον Will Perdue και άλλους τέτοιους..Είχε βέβαια Πίπεν και Χ.Γκραντ αλλά σε μικρή ηλικία...Δεν νομίζω ότι τότε οι Μπουλς είχαν καλύτερο ρόστερ από του Lakers του 91 ή τους Suns του 93...Παραθέτω εδώ τα ρόστερ των ομάδων που έπαιξαν στους τελικούς της τριετίας για να γίνουν συγκρίσεις.Ζητάω και την βοήθεια των μεγαλύτερων σε ηλικία ,καθώς εγώ έχω κατορθώσει να δω αρκετά παιχνίδια των τελικών αυτής της τριετίας,αλλά σίγουρα κάποιος που τα έβλεπε τότε θα έχει καλύτερη εικόνα

Συμφωνώ ότι υπήρχαν καλύτερα υλικά από αυτό των Μπουλς αλλά θα διαφωνήσω στο βαθμό που ρίχνεις το ρόστερ. Η αναφορά στον Περντιού δείχνει περισσότερο να βολεύει την άποψη σου πάρα να αντιπροσωπεύει την ποιότητα της ομάδας. Ότι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει κάποιος, ας πούμε, για τους Σέλτικς του '81, δείχνοντας σαν τον "κακό συμπαίκτη" του Λάρι Μπερντ τον Κρις Φορντ ή τον Ρικ Ρόμπει (θεωρώ καλύτερο αυτό το ρόστερ των Σέλτικς, απλά το φέρνω σαν παράδειγμα).
Η ομάδα του πρώτου three-pit, είχε μία εξαιρετική πεντάδα, είτε ατομικά (Τζόρνταν), είτε όταν λειτουργούσαν σαν δίδυμα (Γκραντ-Καρτράιτ). Ο Πίπεν δεν ήταν, όπως κάποιος έγραψε, ένα μικρό παιδί σε ηλικία που δεν είχε ακόμα ολοκληρωθεί. Είχε ήδη φτάσει το all-star επίπεδο και ήταν στο αποκορύφωμα της καριέρας του πιάνοντας επιδόσεις που μόνο το '94 ξεπέρασε, και τότε ήταν απλά λίγο καλύτερος. Ο Χόρας Γκραντ έπαιζε, αν ήδη δεν ήταν, ένα σκαλοπάτι κάτω από το all-star επίπεδο (κάτι που το έφτασε αργότερα) και ο Πάξον, παρ'όλο που δεν ήταν ο κλασσικός οργανωτής, με το σουτ του είχε βγάλει πολλές φορές τους Μπουλς από το αδιέξοδο (για παράδειγμα, τελικοί του '91, 5ο παιχνίδι). Ο Καρτράιτ, που παρουσιάστηκε σαν τον αδύναμο κρίκο, από μόνος του (αν και πρώην all-star) δεν ήταν σημαντική μονάδα, αλλά μαζί με το Γκραντ αντιμετώπιζαν τον οποιονδήποτε κάτω από το καλάθι. Το μοναδικό αρνητικό που μπορεί να πει κάποιος είναι για το πάγκο, εκεί που ο μοναδικός παίκτης πάνω του μετρίου ήταν ο Π.Τζ. Άρμστρονγκ, χωρίς όμως πάλι να μπορεί να κατηγορήσει τους υπόλοιπους γιατί ακόμα και έτσι έκαναν ότι ακριβώς χρειαζόνταν να κάνουν.


QUOTE(j-kidd13 @ Sep 17 2008, 02:14 ) *
+1000000
Ετσι ακριβώς...!!!!Νο οne is LIKE MIKE!!!
Νομίζω οτι υπερβάλλεις...δεν νομίζω οτι είχε και τόσο καλούς συμπαίχτες...Αν εξαιρέσεις τον Τζόρνταν...μόνο ο Πϊππεν θα μπορούσε να αναλάβει κατα κάποιο τρόπο πρωταγωνιστικό ρόλο...Με μια πρόχειρη σκέψη,o Ρόντμαν μόνο ριμπάουντ,ο Λόνγκλει μέτριος...λίγα πράγματα οι Μπούσλερ Μπράουν,δεν σχολιάζω κατι Γουένιγκτον κλπ.Τον Σάλει δεν τον πολυθυμάμαι αλλά στα τελειώματα του δεν έλεγε και πολλά...Ο κέρ είχε τρίποντο και μόνο αυτο...Μένουν μόνο οι καλοί Χάρπερ,Κούκοτς...

Και πάλι, η αναφορά στο Λόνγκλει δείχνει περισσότερο να βολεύει αυτή την άποψη. Η αναφορά στο Ρόντμαν πάλι, ήταν άστοχη αφού μιλάμε για έναν από τους καλύτερους αμυντικούς και ριμπάουντερ όλων των εποχών. Οι ρεζέρβες που αναφέρεις δεν ήταν καν οι δεύτερες επιλογές, και σε όλα τα ρόστερ όλων των ομάδων στην ιστορία υπήρχαν και υπάρχουν παρόμοιοι παίκτες. Δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα για να "τσεκάρεις" ένα ρόστερ.
Air and King
Πολυ σωστα τα λες morfi και επισης η κυριαρχια των Μπουλς αρχησε οταν τελειωνε των Σελτικς και των Λεικερς και οι αποσυρσεις Ματζικ και Μπερντ.Νομιζω ειναι σημαντικο και αυτο.
sacarame
QUOTE(morfi @ Sep 22 2008, 20:56 ) *
Θα κάνω αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα γιατί, κατά τη γνώμη μου, δεν το θεωρώ και τόσο offotpic, ίσα-ίσα, που μπορεί να φανεί χρήσιμο.
Συμφωνώ ότι υπήρχαν καλύτερα υλικά από αυτό των Μπουλς αλλά θα διαφωνήσω στο βαθμό που ρίχνεις το ρόστερ. Η αναφορά στον Περντιού δείχνει περισσότερο να βολεύει την άποψη σου πάρα να αντιπροσωπεύει την ποιότητα της ομάδας. Ότι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει κάποιος, ας πούμε, για τους Σέλτικς του '81, δείχνοντας σαν τον "κακό συμπαίκτη" του Λάρι Μπερντ τον Κρις Φορντ ή τον Ρικ Ρόμπει (θεωρώ καλύτερο αυτό το ρόστερ των Σέλτικς, απλά το φέρνω σαν παράδειγμα).
Η ομάδα του πρώτου three-pit, είχε μία εξαιρετική πεντάδα, είτε ατομικά (Τζόρνταν), είτε όταν λειτουργούσαν σαν δίδυμα (Γκραντ-Καρτράιτ). Ο Πίπεν δεν ήταν, όπως κάποιος έγραψε, ένα μικρό παιδί σε ηλικία που δεν είχε ακόμα ολοκληρωθεί. Είχε ήδη φτάσει το all-star επίπεδο και ήταν στο αποκορύφωμα της καριέρας του πιάνοντας επιδόσεις που μόνο το '94 ξεπέρασε, και τότε ήταν απλά λίγο καλύτερος. Ο Χόρας Γκραντ έπαιζε, αν ήδη δεν ήταν, ένα σκαλοπάτι κάτω από το all-star επίπεδο (κάτι που το έφτασε αργότερα) και ο Πάξον, παρ'όλο που δεν ήταν ο κλασσικός οργανωτής, με το σουτ του είχε βγάλει πολλές φορές τους Μπουλς από το αδιέξοδο (για παράδειγμα, τελικοί του '91, 5ο παιχνίδι). Ο Καρτράιτ, που παρουσιάστηκε σαν τον αδύναμο κρίκο, από μόνος του (αν και πρώην all-star) δεν ήταν σημαντική μονάδα, αλλά μαζί με το Γκραντ αντιμετώπιζαν τον οποιονδήποτε κάτω από το καλάθι. Το μοναδικό αρνητικό που μπορεί να πει κάποιος είναι για το πάγκο, εκεί που ο μοναδικός παίκτης πάνω του μετρίου ήταν ο Π.Τζ. Άρμστρονγκ, χωρίς όμως πάλι να μπορεί να κατηγορήσει τους υπόλοιπους γιατί ακόμα και έτσι έκαναν ότι ακριβώς χρειαζόνταν να κάνουν.

Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι οι Μπουλς δεν είχαν ΤΟ τρομερό ρόστερ στο σύνολο του και ότι ο Τζόρνταν δεν ήταν περιτριγυρισμένος μόνο από παιχταράδες και ότι θα παίρναν τον τίτλο σίγουρα.Παραδείγματος χάριν οι Σανς,που εκείνη την περίοδο είχαν κάνει 62 νίκες και είχαν έναν αφιονισμένο Μπάρκλευ που είχε πάρει και τον τίτλο του ΜVP στη regular season.
Συγκρίνοντας λοιπόν τα 2 ρόστερ έχουμε τις εξής...Από την μια οι Horace Grant , Michael Jordan , Scottie Pippen , B.J. Armstrong και τον Πάξον που έδινε κάποιες λύσεις με το σουτ του(πχ το νικητήριο τρίποντο στο 6ο παιχνίδι που έδωσε και τον τίτλο) και από την άλλη οι Charles Barkley , Dan Majerle , Richard Dumas , Kevin Johnson και τον Tom Chambers που έδινε κάποιες λύσεις.Οι υπόλοιποι ήταν κυρίως συμπληρωματικοί και κάναν κάποιες δουλειές συγκεκριμένες και για τις 2 ομάδες...Δεν νομίζω ότι υπολείπονταν σημαντικά των Ταύρων..

Δεν βάζω τον Καρτράιτ γιατί προσωπικά πιστεύω ότι δεν βοηθούσε και τόσο καθώς και ότι ήταν όντως ο αδύναμος κρίκος...Θυμάμαι επί παραδείγματι στο 2ο ματς της σειράς,στην 3η περίοδο ο Σερ Τσαρλς πετυχαίνει
σε 3 συνεχόμενες φάσεις καλάθι και φάουλ εκθέτοντας τον Καρτράιτ ανεπανόρθωτα..Αλλά και γενικά σε όλη την σειρά δεν θεωρώ ότι προσέφερε πολλά...Προσωπική μου άποψη βέβαια όλα αυτά,και οποιαδήποτε διαφωνία σεβαστή...
Να πω εδώ ότι για τον Γκραντ έχεις απόλυτο δίκιο.Ο Γκραντ ήταν τότε 25-27 ετών οπότε ήταν σε πολύ καλό σημείο της καριέρας του..

Κλείνοντας,αυτό που ήθελα εξ'αρχής να πω ήταν το ρόστερ των Μπουλς ήταν καλό,αλλά όχι τόσο πολύ καλύτερο από των άλλων ομάδων.Σαφώς και δεν μπορούσε να πάρει το πρωτάθλημα μόνος του ο MJ.Απλώς η συμβολή του ήταν καταλυτική στα κρίσιμα.Είχε πάντα την απάντηση σε ότι κι αν έκαναν οι αντίπαλοι.Αυτό είναι το επιχείρημα που ήθελα να αντικρούσω στον φίλο koutsou10 που υποστήριζε ότι το ρόστερ των Μπουλς ήταν τέτοιο που έσπρωξε τον Air στους τίτλους,εν αντιθέσει με τα ρόστερ του Κόμπι.Και το 2004 οι Λέικερς είχαν 4 σουπερ σταρ στο ρόστερ τους(Payton,Malone,Bryant,Oneal) και πολύ καλό ρόστερ,αλλά έχασαν με 4-1 τη σειρά απο τους Πιστονς

QUOTE(Air and King @ Sep 22 2008, 21:19 ) *
Πολυ σωστα τα λες morfi και επισης η κυριαρχια των Μπουλς αρχησε οταν τελειωνε των Σελτικς και των Λεικερς και οι αποσυρσεις Ματζικ και Μπερντ.Νομιζω ειναι σημαντικο και αυτο.


Φίλε Air and King χωρίς να θέλω να σε θίξω,νομίζω ότι κάπως έτσι πάει η ιστορία...Τελειώνει μια δυναστεία και αρχίζει μια άλλη.Σημαντικό είναι αυτό που λες αλλά δεν τους έδινε και τον τίτλο η απόσυρση του Ματζικ και του Μπερντ .Εκτός αν εννοείς ότι δεν είχαν κάποιο αντίπαλο δέος να τους κοντράρει,στο οποίο διαφωνώ...
sarounas
είναι απλά τα πράγματα,
το ρόστερ από μόνο του δεν λέει τα πάντα
οι κορυφαίες ομάδες λογικό είναι να μην έχουν πολύ μεγάλη απόκλιση στην ποιότητα των παικτών τους

εκτός από την αποτελεσματικότητα των αστέρων στα κρίσιμα σημεία
η χημεία είναι αυτή που παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο, κατά πόσο δηλαδή οι παίκτες μιας ομάδας μπορούν να συνεργαστούν μεταξύ τους
koutsou10
φιλε σακαραμε δεν εννοουσα οτι το ροστερ εσπρωχνε τον μιχαλη στουσ τιτλουσ,απλα εγραψα οτι το ροστερ των μπουλσ ηταν καλο με την εξησ εννοια,ο καθε παιχτησ ειχε τον ρολο του στην ομαδα(το οποιο για μενα ειναι το πιο σημαντικο σε μια ομαδα).κ οσον αφορα αυτο που λεσ για κομπι,μαλοουν,πεητον κ σακ οι μαλοουν κ γκαρι πεητον ηταν στα τελευταια τουσ κ δεν ειχαν την αναμενομενη αποδοση...ο καθε παιχτησ δεν ειχε τον ρολο του...κ οι 4 απλα ηταν καλοι σκορερ smiley.gif
Air and King
QUOTE(sacarame @ Sep 23 2008, 00:09 ) *
Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι οι Μπουλς δεν είχαν ΤΟ τρομερό ρόστερ στο σύνολο του και ότι ο Τζόρνταν δεν ήταν περιτριγυρισμένος μόνο από παιχταράδες και ότι θα παίρναν τον τίτλο σίγουρα.Παραδείγματος χάριν οι Σανς,που εκείνη την περίοδο είχαν κάνει 62 νίκες και είχαν έναν αφιονισμένο Μπάρκλευ που είχε πάρει και τον τίτλο του ΜVP στη regular season.
Συγκρίνοντας λοιπόν τα 2 ρόστερ έχουμε τις εξής...Από την μια οι Horace Grant , Michael Jordan , Scottie Pippen , B.J. Armstrong και τον Πάξον που έδινε κάποιες λύσεις με το σουτ του(πχ το νικητήριο τρίποντο στο 6ο παιχνίδι που έδωσε και τον τίτλο) και από την άλλη οι Charles Barkley , Dan Majerle , Richard Dumas , Kevin Johnson και τον Tom Chambers που έδινε κάποιες λύσεις.Οι υπόλοιποι ήταν κυρίως συμπληρωματικοί και κάναν κάποιες δουλειές συγκεκριμένες και για τις 2 ομάδες...Δεν νομίζω ότι υπολείπονταν σημαντικά των Ταύρων..

Δεν βάζω τον Καρτράιτ γιατί προσωπικά πιστεύω ότι δεν βοηθούσε και τόσο καθώς και ότι ήταν όντως ο αδύναμος κρίκος...Θυμάμαι επί παραδείγματι στο 2ο ματς της σειράς,στην 3η περίοδο ο Σερ Τσαρλς πετυχαίνει
σε 3 συνεχόμενες φάσεις καλάθι και φάουλ εκθέτοντας τον Καρτράιτ ανεπανόρθωτα..Αλλά και γενικά σε όλη την σειρά δεν θεωρώ ότι προσέφερε πολλά...Προσωπική μου άποψη βέβαια όλα αυτά,και οποιαδήποτε διαφωνία σεβαστή...
Να πω εδώ ότι για τον Γκραντ έχεις απόλυτο δίκιο.Ο Γκραντ ήταν τότε 25-27 ετών οπότε ήταν σε πολύ καλό σημείο της καριέρας του..

Κλείνοντας,αυτό που ήθελα εξ'αρχής να πω ήταν το ρόστερ των Μπουλς ήταν καλό,αλλά όχι τόσο πολύ καλύτερο από των άλλων ομάδων.Σαφώς και δεν μπορούσε να πάρει το πρωτάθλημα μόνος του ο MJ.Απλώς η συμβολή του ήταν καταλυτική στα κρίσιμα.Είχε πάντα την απάντηση σε ότι κι αν έκαναν οι αντίπαλοι.Αυτό είναι το επιχείρημα που ήθελα να αντικρούσω στον φίλο koutsou10 που υποστήριζε ότι το ρόστερ των Μπουλς ήταν τέτοιο που έσπρωξε τον Air στους τίτλους,εν αντιθέσει με τα ρόστερ του Κόμπι.Και το 2004 οι Λέικερς είχαν 4 σουπερ σταρ στο ρόστερ τους(Payton,Malone,Bryant,Oneal) και πολύ καλό ρόστερ,αλλά έχασαν με 4-1 τη σειρά απο τους Πιστονς
Φίλε Air and King χωρίς να θέλω να σε θίξω,νομίζω ότι κάπως έτσι πάει η ιστορία...Τελειώνει μια δυναστεία και αρχίζει μια άλλη.Σημαντικό είναι αυτό που λες αλλά δεν τους έδινε και τον τίτλο η απόσυρση του Ματζικ και του Μπερντ .Εκτός αν εννοείς ότι δεν είχαν κάποιο αντίπαλο δέος να τους κοντράρει,στο οποίο διαφωνώ...

Oχι δεν θυγομαι ισα ισα ακουω τα παντες χωρις κανενα προβλημα.Εξειγω λοιπον(αλλωστε επρεπε να το ειχα κανει) θεωρω τους Σελτικς και τους Λεικερς της δεκαετιας του 80 και τους Σελτικς της δεκαετιας του 60 τις πιο ποιοτηκες ομαδες στην ιστορια αλλα σιγουρα ειχαν και οι Μπουλς ανταγωνησμο αλλα οχι δυο ομαδες τετοιας ποιοτητας.Οσο για τον Καρτραιτ τον Μπερντιου κ.τ.λ δεν νομιζω οτι εχει ουσια να συζηταμε γιατι το 91 οι Λεικερς ειχαν τον "αγουρο" τοτε Ντιβατς οι Μπλειζερς το 92 τον συγχωρεμενο Ντακγουερθ και οι Σανς τον Μαρκ Γουεστ το 93 οποτε στην θεση του σεντερ υπηρχε ισσοροπια διοτι οι Μπουλς δεν ειχαν πολυ καλους σεντερ αλλα και οι αντιπαλοι σεντερ ηταν μετριας κλασης.
sacarame
QUOTE(koutsou10 @ Sep 16 2008, 22:31 ) *
εγω ψηφιζω κομπι,οσον αφορα αυτα που λεσ φιλε μπιγκ ντιρκ μην ξεχνασ οτι ο μιχαλησ ειχε συμπαιχτεσ οι οποιοι ηταν σε μερικα πραγματα οι καλυτεροι σε ολο το πρωταθλημα(πχ ροντμαν-ρημπαουντ,πιππεν-παρα πολυ καλοσ σε ανοιχτο γηπεδο,κερ-τριποντα,ρον χαρπερ-οργανωση παιχνιδιου,για να μην μιλησω για τον μεγαλο παιχτη τονυ κουκοτσ)
φυσικα οχι οτι ο μιχαλησ δεν ηταν παιχταρασ.!.!.! αλλα χωρισ αυτουσ τουσ συμπαιχτεσ δεν ειμαι σιγουροσ αν θα επαιρνε τα πρωταθληματα...


Φίλε koutsou10 ίσως να παρεξήγησα το συγκεκριμένο σου ποστ και ειδικά την τελευταία σου πρόταση...Συμφωνώ πάντως μαζί σου ότι πράγματι οι Μπουλς ήταν ομάδα με εξαιρετική χημεία όπου ο καθένας είχε το ρόλο του..Και αυτό πράγματι είναι το σημαντικότερο σε μια ομάδα.Ακόμα και ο Τζόρνταν ήταν μέσα στο σύνολο..Και αυτό είναι ένα ακόμα '+' υπέρ του Air.Οτι έβαζε και τον εαυτό του μέσα στο σύνολο,αλλά και όταν έπρεπε,έπαιρνε την κατασταση στα χέρια του..

Οσο για το παραδειγμα των Λέικερς του 2004,αυτό βασικά ήθελα να πω,ότι παρ'ότι είχαν καλύτερες μονάδες από όλες τις υπόλοιπες ομάδες,εντουτοις δεν πήρανε τον τίτλο...(εντάξει ήθελα να σιγοντάρω και λίγο τον Ερ έναντι του Κόμπι biggrin.gif )
sacarame
QUOTE(Air and King @ Sep 23 2008, 01:15 ) *
Oχι δεν θυγομαι ισα ισα ακουω τα παντες χωρις κανενα προβλημα.Εξειγω λοιπον(αλλωστε επρεπε να το ειχα κανει) θεωρω τους Σελτικς και τους Λεικερς της δεκαετιας του 80 και τους Σελτικς της δεκαετιας του 60 τις πιο ποιοτηκες ομαδες στην ιστορια αλλα σιγουρα ειχαν και οι Μπουλς ανταγωνησμο αλλα οχι δυο ομαδες τετοιας ποιοτητας.Οσο για τον Καρτραιτ τον Μπερντιου κ.τ.λ δεν νομιζω οτι εχει ουσια να συζηταμε γιατι το 91 οι Λεικερς ειχαν τον "αγουρο" τοτε Ντιβατς οι Μπλειζερς το 92 τον συγχωρεμενο Ντακγουερθ και οι Σανς τον Μαρκ Γουεστ το 93 οποτε στην θεση του σεντερ υπηρχε ισσοροπια διοτι οι Μπουλς δεν ειχαν πολυ καλους σεντερ αλλα και οι αντιπαλοι σεντερ ηταν μετριας κλασης.



Οκ τώρα το έκανες σαφές..Ετσι όπως το θέτεις θα συμφωνήσω ότι όντως οι Μπουλς δεν είχαν την ομάδα θρύλο ή φόβητρο να αντιμετωπίσουν.Ομως και αυτή τότε μάθαιναν να γίνονται ομάδα-νικητής,να παίρνουν τα ματς-φωτιά και να αποκτούν το μέταλλο του πρωταθλητή..Με πρωτεργάτη βεβαίως τον Jordan.Αρα, ναι είχαν το πλεονέκτημα που αναφέρεις,αλλά δεν το άφησαν να πάει και χαμένο....
a bullet for your head
Εχει αναπτυχθει το συγκεκριμμενο ζητημα σε εξαιρετικο βαθμο..Εγω απλως θα καταθεσω την προσωπικη μου αποψη,που λεει οτι Τζορνταν ηταν μεγιστος κ ανυπερβλητος..κατ'εμε ο καλυτερος ολων..Ο Κομπι ειναι ''οτι κοντινοτερο στον Τζορνταν'',απ τους καλυτερους παικτες στο πρωταθλημα(τα χρονια που αγωνιζεται),κ αυτην την στιγμη ισως ο καλυτερος,αλλα οχι αδιαμφισβητητα κ ''νομοτελειακα'',οπως συνεβαινε με τον air,για πανω απο μια 10ετια...
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 23 2008, 15:12 ) *
Εχει αναπτυχθει το συγκεκριμμενο ζητημα σε εξαιρετικο βαθμο..Εγω απλως θα καταθεσω την προσωπικη μου αποψη,που λεει οτι Τζορνταν ηταν μεγιστος κ ανυπερβλητος..κατ'εμε ο καλυτερος ολων..Ο Κομπι ειναι ''οτι κοντινοτερο στον Τζορνταν'',απ τους καλυτερους παικτες στο πρωταθλημα(τα χρονια που αγωνιζεται),κ αυτην την στιγμη ισως ο καλυτερος,αλλα οχι αδιαμφισβητητα κ ''νομοτελειακα'',οπως συνεβαινε με τον air,για πανω απο μια 10ετια...

Σεβαστη η αποψη σου αλλα και ο Τζορνταν ηταν νομοτελειακα ο καλυτερος απο την στιγμη που αποσυρθηκαν οι δυο αλλοι Θρυλοι Ματζικ και Μπερντ(μεγαλυτερα μπασκετικα μυαλα απο τον Τζορνταν καλυτερος αθλητης ο ΑΙR κατα την αποψη μου).Απο την αλλη Ντομινικ(ο πιο ατεχνος και λιγοτερο μπασκετικος σουπερ σταρ και το τονιζω σουπερ σταρ απο την θεση 3 και κατω.Εκτος των 50 κορυφαιων ολων των εποχων το 1997 στην ψηφοφορια για τα 50 χρονια της λιγκας) Ντρεξλερ καλος αλλα λιγος μπροστα στον Τζορνταν,Μιλλερ,Ντουμαρς,Χιλ,Χαρνταγουει δεν μπορουσαν να απειλησουν αν και οι δυο τελευταιοι ηταν πολυ πιο ταλαντουχοι απο τους αλλους αλλα λογω τραυματησμων δεν εκαναν μεγαλη καριερα.Ο Κομπι ειναι καλυτερος απο αυτους.
delmar
Τζορνταν και παλι Τζορνταν.
Δε λεω...καλος και ο Κομπι,αλλα σαν τον Τζορνταν δεν προκειται να γινει ποτε.Εχει να μαθει πολλα ακομα...
Air and King
Ωρες ωρες σκεφτομαι μηπως τελικα του βγηκε σε κακο του Κομπι που οταν επιλεγει το 1996 απο τους Χορνετς στο 13 του ντραφτ και κατευθειαν τον αρπαξε μεσω ανταλλαγης ο Τζερι Γουεστ και τον εφερε στους Λεικερς.Μπορει στους Σαρλοτ(τοτε) Χορνετς να μην επαιρνε γρηγορα τα πρωταθληματα που πηρε με τους Λεικερς αλλα σιγα σιγα θα στεινοταν μια ομαδα γυρω απο αυτον και θα γινοταν νουμερο 1 της ομαδας και οχι πισω απο τον Σακ στους Λεικερς στο Prime του "χοντρου".Θα μπορουσε να ειχε παρει και νωριτερα καποιο ΜVP και οχι να περιμενε τοσα χρονια.Το λεω αυτο γιατι η καριερα του Τζορνταν(αν και πηρε το 1 πρωταθλημα στα 28 του) ηταν πολυ πιο στρομμενη με ροδοπεταλλα αφου του ηρθε και ο Πιππεν να γινει το δεξι του χερακι.Ενω ο Κομπι επεσε πανω στο "φουσκι".Η μηπως αν αντιστρεφονταν οι ρολοι ο Τζορνταν(ο νεαρος Τζορνταν) δεν θα εκανε χωρο στον Σακιλ?Θα εκανε.Θα μου πειτε μηλαω υποθετικα....ε δεν μπορω να κανω αλλιως.Παντως εμαινω σε αυτο που εχω καταλειξει υστερα απο στενη παρακολουθηση και αμετρητα ματς και των δυο.Μεγαλυτερο ταλεντο ο Κομπι μεγαλυτερος παιχτης ο Τζορνταν.Ο Τζορνταν εχει παντα το μαξιλαρακι των ατομικων κυριως και ομαδικων τιτλων.Αν ο Κομπι περυσι ολοκληρωνε το επος που ξεκηνασε στα πλευοφ και επαιρνε τον τιτλο με τους Λεικερς τοτε ισως να τον πλησιαζε επικυνδηνα στις συνειδησεις του κοινου ανα τον κοσμο.Για να δουμε σιγουρα ο Κομπι δεν εχει πει ακομα την τελευταια του λεξη.Εχει ακομα καριερα μπροστα του αν και ειναι δυσκολο να ξεπερασει τον Τζορνταν.Για να δουμε....Ο Λεμπρον ισως να εχει πιο πολυ τυχη.....
vraxos
QUOTE(Air and King @ Oct 17 2008, 02:42 ) *
....αλλα σιγα σιγα θα στεινοταν μια ομαδα γυρω απο αυτον και θα γινοταν νουμερο 1 της ομαδας και οχι πισω απο τον Σακ στους Λεικερς στο Prime του "χοντρου".Θα μπορουσε να ειχε παρει και νωριτερα καποιο ΜVP και οχι να περιμενε τοσα χρονια.Το λεω αυτο γιατι η καριερα του Τζορνταν(αν και πηρε το 1 πρωταθλημα στα 28 του) ηταν πολυ πιο στρομμενη με ροδοπεταλλα αφου του ηρθε και ο Πιππεν να γινει το δεξι του χερακι.Ενω ο Κομπι επεσε πανω στο "φουσκι".


Το μοντελο αυτο (να χτιστει μια ομαδα γυρω απο τον μεγαλο παικτη) μπορει να γινει αυτη τη στιγμη στους cavs με τον Λεμπρον , αρκει βεβαια να του ερθει κι αυτουνου το "δεξι του χερακι"...οποτε θα δουμε απ την πορεια του πιο μοντελο ειναι καλυτερο για ενα μεγαλο παικτη ή αν ο MJ τα καταφερε τελικα ανεξαρτητως μοντελου...
Παντως τωρα πια οι Lakers ειναι χτισμενοι θεωρω πανω στον kobe και αν περσι εφτασε κοντα οπως λες ισως φετος τα καταφερει, ισως παλι οχι...
Γνωμη μου παντως ειναι οτι η φετινη και η επομενη χρονια θα καθορισει πολλα στην συγκριση αυτη(αν και δεν παυει να ειναι πολυ δυσκολο να ξεπεραστει ο MJ)...
sacarame
Σίγουρα όλα αυτά είναι υποθέσεις.Μπορεί αν ο Κόμπι έμενε στους Χόρνετς να μην έκανε την ανάλογη καριέρα.Μπορεί να είχε κάποια αναποδιά και να μην ήταν αυτός που είναι σήμερα.Ετσι δεν θα υπήρχε το συγκεκριμένο poll και δεν θα καθόμασταν εδώ να το συζητάμε. biggrin.gif biggrin.gif

Τώρα,το γεγονός ότι δεν ήταν εξαρχής το πρώτο βιολί,αλλά είχε δίπλα του τον ''μπουλντόζα'' είχε τα καλά του αλλά και τα κακά του.Απο τη μία ήταν στη σκιά του,καθώς ο Σακόσαυρος ήταν αναμφισβήτητα το νούμερο 1 σε εκείνους τους Λέικερς.Απο την άλλη,είχε σίγουρα να μάθει από τους παίχτες που είχε δίπλα του,ειδικά την περίοδο του θρι-πιτ.Σίγουρα μόνο κερδισμένος βγήκε από την συνύπαρξη με παίκτες όπως οι Σακ,Χάρπερ,Ράις,Γκραντ ακόμα και οι Πέιτον και Μαλόουν το 2004.Επίσης του δόθηκε η ευκαιρία να μπει πολύ νωρίς στον πρωταθλητισμό και να αποκτήσει ανάλογες εμπειρίες.Κάτι που ο Τζόρνταν το κατάφερε λίγο πιο αργά ηλικιακά.

Πάντως από τότε που έφυγε ο Σακίλ οι Λέικερς προσπαθούν να φτιάξουν την ομάδα γύρω από τον Κόμπι.Πέρυσι είχε την ευκαιρία του,όπως ανέφερε σωστά και ο φίλος βράχος,αλλά δεν τα κατάφερε.Φέτος έχει μια μεγαλύτερη ακόμα ευκαιρία καθώς θα έχει και τον Μπάινουμ.Νομίζω προς πρέπει να περιμένουμε να δούμε...

Τώρα για τον Λέμπρον,όντως φίλε Air and King οι Καβς δείχνουν να πλησιάζουν το μοντέλο ''φτιάχνω την ομάδα γύρω από το αστέρι μου''.Το θέμα είναι κατά πόσον θα ισχυροποιήσουν την ομάδα γύρω του.Α και ένα ζήτημα είναι και το τι θα αποφασίσει ο ίδιος ο Λεμπρόν το 2010 για το αν θα συνεχίσει εκεί την καριέρα του ή θα αναζητήσει αλλού το πρωτάθλημα.(Με προσωπική άποψη ότι θα παραμείνει)
tzagasdog
παντως μιας και πιασαμε το θεμα του Λεμπρον, ο Βασιλιας εχει πολυυυ δουλεια ακομα για να αγγιξει την μαεστρια του Κομπε ποσο μαλλον του jordan. Εχει το σωμα παντως να τα κατεφερει, η δουλεια θα γινει, μυαλο ομως απο αποψη μπασκετικης εξυπναδας δεν ξερω αν θα μπορεσει να αποκτησει
morfi
QUOTE(tzagasdog @ Oct 18 2008, 02:58 ) *
παντως μιας και πιασαμε το θεμα του Λεμπρον, ο Βασιλιας εχει πολυυυ δουλεια ακομα για να αγγιξει την μαεστρια του Κομπε ποσο μαλλον του jordan. Εχει το σωμα παντως να τα κατεφερει, η δουλεια θα γινει, μυαλο ομως απο αποψη μπασκετικης εξυπναδας δεν ξερω αν θα μπορεσει να αποκτησει

Για να δίνει κάποιος σε κάθε παιχνίδι εφτά-οκτώ ασσίστ και να αγγίζει το triple-double σημαίνει ότι έχει και την απαιτούμενη μπασκετική ευφυία για να τα κάνει αυτά, ειδικά όσον αφορά τις ασσίστ. Η σύγκριση, σε αυτό το τομέα, με άλλους παίκτες είναι άλλο θέμα, που και πάλι δύσκολα θα χάσει ο ΛεΜπρόν.
Air and King
QUOTE(tzagasdog @ Oct 18 2008, 02:58 ) *
παντως μιας και πιασαμε το θεμα του Λεμπρον, ο Βασιλιας εχει πολυυυ δουλεια ακομα για να αγγιξει την μαεστρια του Κομπε ποσο μαλλον του jordan. Εχει το σωμα παντως να τα κατεφερει, η δουλεια θα γινει, μυαλο ομως απο αποψη μπασκετικης εξυπναδας δεν ξερω αν θα μπορεσει να αποκτησει

Eκτος απο αυτα που αναφερει o morfi πολυ σωστα δεν νομιζω να αμφησβητει κανεις οτι ο Λεμπρον δεν εχει την πλαστικοτητα στις κινησεις του Τζορνταν και του Κομπι( και ο Λεν Μπαιας δεν τις ειχε αλλα ολοι τον θεωρουσαν μεγαλυτερο ταλεντο απο τον Τζορνταν) αλλα επισης δεν μπορει να αμφησβητησεις κανεις οτι βλεπει πιο πολυ γηπεδο και απο τους δυο και οτι ειναι πληρεστερος.Πρωτη φορα ακουω οτι ο Λεμπρον δεν εχει μπασκετικο μυαλο blink.gif .Ισα ισα περα απο την σωματοδομη εχει πολυ μεγαλο μπασκετικο IQ.Τελος παντων να σαι καλα.
tzagasdog
εχει αλλα θελει ακομα πολυ δουλεια.. αλλα ειναι μικροα ακομα.. επισης μην ξεχναται οτι η ομαδα ειναι αυτος και ειναι λογικο αυτο να ανεβαζει τους αριθμους του..
Air and King
QUOTE(tzagasdog @ Oct 18 2008, 14:48 ) *
εχει αλλα θελει ακομα πολυ δουλεια.. αλλα ειναι μικροα ακομα.. επισης μην ξεχναται οτι η ομαδα ειναι αυτος και ειναι λογικο αυτο να ανεβαζει τους αριθμους του..

Δεν ειναι απολυτο αυτο γιατι αυξανεται και πιο πολυ η πιεση γυρω απο αυτον και οι αμυνες σφιγουν τον κλοιο γυρω του διοτι δεν εχει καποιο πολυ καλο παιχτη διπλα του.Το μπασκετικο IQ ειναι χαρησμα.Ενας παιχτης στα 23 του μολις να θεωρειται ενας εκ των δυο καλυτερων στον κοσμο αυτην την στιγμη δεν ειναι και λιγο.Στα 23 τους ουτε ο Τζορνταν αλλα ουτε και Κομπι θεωρουνταν στους τρεις καλυτερους του πλανητη.Αρα ο Λεμπρον εχει πιο "fast start" απο τους αλλους δυο.Γενικως στο τομεα "βλεπω γηπεδο" ειναι καλυτερος ακομα και στο prime του Τζορνταν και του Κομπι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.