Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kobe vs Jordan
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
nikolas12
Ο Κομπε ειναι τελειος αλλα θελει λιγο καιρο ακομα και τοτε βλεπουμε.
mj23lbj23
Ελπιζω μονο να εχεις προλαβει τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ γιατι αλλιως απο βιντεακια και youtube δεν κανεις δουλεια τι να περιμενουμε απο τον Κομπυ τριανταριζει και δεν εχει ουτε ενα MVP.O TZΟΡΝΤΑΝ εχει πεντε.Ο Κομπυ ακομα και απο τον πητσηρικο ΒΑΣΗΛΙΑ ΛΕΜΠΡΟΝ χανει σε στατιστικη και ματςαπ.Το εχω ξαναπει μονο ο ΛΕΜΠΡΟΝ εχει ελπιδες να ξεπερασει τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ.
drazen petrovic
jordan:ο καλυτερος παιχτης ολων των εποχων!
kobe:ο καλυτερος παιχτης του ΝΒΑ!

και οι δυο εχουν την ιστορια και τα ρεκορ τους!θα ψιφησω kobe γιατι ειναι το ινδαλμα μου,και εχει ακομα να δειξει πολλα!
drazen petrovic
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 29 2007, 23:25 ) *
Ελπιζω μονο να εχεις προλαβει τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ γιατι αλλιως απο βιντεακια και youtube δεν κανεις δουλεια τι να περιμενουμε απο τον Κομπυ τριανταριζει και δεν εχει ουτε ενα MVP.O TZΟΡΝΤΑΝ εχει πεντε.Ο Κομπυ ακομα και απο τον πητσηρικο ΒΑΣΗΛΙΑ ΛΕΜΠΡΟΝ χανει σε στατιστικη και ματςαπ.Το εχω ξαναπει μονο ο ΛΕΜΠΡΟΝ εχει ελπιδες να ξεπερασει τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ.



δεν ειναι τα MVP σοβαρα κριτιρια για εναν παιχτη!οσο αφορα τον leBron εφτιαξα ενα poll kobe vs leBron,γιατι ειναι ενα μεγαλο ερωτημα!
kostasvc15
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 29 2007, 21:25 ) *
Ελπιζω μονο να εχεις προλαβει τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ γιατι αλλιως απο βιντεακια και youtube δεν κανεις δουλεια τι να περιμενουμε απο τον Κομπυ τριανταριζει και δεν εχει ουτε ενα MVP.O TZΟΡΝΤΑΝ εχει πεντε.Ο Κομπυ ακομα και απο τον πητσηρικο ΒΑΣΗΛΙΑ ΛΕΜΠΡΟΝ χανει σε στατιστικη και ματςαπ.Το εχω ξαναπει μονο ο ΛΕΜΠΡΟΝ εχει ελπιδες να ξεπερασει τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ.

Του Κομπι δεν του εδωσαν το MVP οταν επρεπε...τωρα πια ειναι δυσκολο.Το κυνηγανε πιο πολλοι παιχτες το βραβειο και ο Κομπι κατεβασε καπως ρυθμους ασχετα που νικαει η ομαδα...
Παντως δεν εχει σημασια που δεν το εχει παρει ακομα.Καθε χρονο ειναι σοβαρος υποψηφιος...
KobeBryant
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 29 2007, 23:25 ) *
Ελπιζω μονο να εχεις προλαβει τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ γιατι αλλιως απο βιντεακια και youtube δεν κανεις δουλεια τι να περιμενουμε απο τον Κομπυ τριανταριζει και δεν εχει ουτε ενα MVP.O TZΟΡΝΤΑΝ εχει πεντε.Ο Κομπυ ακομα και απο τον πητσηρικο ΒΑΣΗΛΙΑ ΛΕΜΠΡΟΝ χανει σε στατιστικη και ματςαπ.Το εχω ξαναπει μονο ο ΛΕΜΠΡΟΝ εχει ελπιδες να ξεπερασει τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ.


Το ΜVP δεν ειναι κριτιριο για την αξια ενος παικτη.Με το συστημα που εχουν τωρα, να δινουν το ΜVP το παιρνει αυτος που ξεχωριζει απο τις ομαδες που εχουν καλο ρεκορ, αλλιως αν μετραγανε μονο την στατιστικη θα επρεπε να το επαιρνε καθε χρονο ο Γκαρνετ. Ο Κομπε για μενα αυτη τη στιγμη ειναι ο καλυτερος παιχτης του ΝBA. Τωρα για τον Λεμπρον σιγουρα αφου εχει αρχισει να παιζει σε τοσο υψηλο επιπεδο απο τα 18-19 θα ξεπερασει σε συνολο στατιστικων και τον Κομπε και τον Τζορνταν.
Δε νομιζω παντως κανενας απο τους δυο να φτασει τον ΜJ τοσο στα δαχτυλιδια οσο και σε αυτη τη σιγουρια και την ηγετικη προσωπικοτητα που ειχε στο παρκε.
mj23lbj23
QUOTE(KobeBryant @ Dec 30 2007, 11:47 ) *
Το ΜVP δεν ειναι κριτιριο για την αξια ενος παικτη.Με το συστημα που εχουν τωρα, να δινουν το ΜVP το παιρνει αυτος που ξεχωριζει απο τις ομαδες που εχουν καλο ρεκορ, αλλιως αν μετραγανε μονο την στατιστικη θα επρεπε να το επαιρνε καθε χρονο ο Γκαρνετ. Ο Κομπε για μενα αυτη τη στιγμη ειναι ο καλυτερος παιχτης του ΝBA. Τωρα για τον Λεμπρον σιγουρα αφου εχει αρχισει να παιζει σε τοσο υψηλο επιπεδο απο τα 18-19 θα ξεπερασει σε συνολο στατιστικων και τον Κομπε και τον Τζορνταν.
Δε νομιζω παντως κανενας απο τους δυο να φτασει τον ΜJ τοσο στα δαχτυλιδια οσο και σε αυτη τη σιγουρια και την ηγετικη προσωπικοτητα που ειχε στο παρκε.

Oλα παιζουν ρολο τα παντα και τα MVP και τα στατιστηκα αν ο ΤΖΟΡΝΤΑΝ δεν ειχε τοσες ομαδικες και ατομικες διακρησεις θα υπηρχαν πολλοι που θα αμφησβητουσαν οτι ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων.
KobeBryant
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 11:56 ) *
Oλα παιζουν ρολο τα παντα και τα MVP και τα στατιστηκα αν ο ΤΖΟΡΝΤΑΝ δεν ειχε τοσες ομαδικες και ατομικες διακρησεις θα υπηρχαν πολλοι που θα αμφησβητουσαν οτι ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων.


Σιγουρα παιζουν ρολο απλα και ο Τζορτναν αν ηταν σε μια ομαδα που παλευε να μπει στα Playoff πιθανον να μην επαιρνε τοσα MVP.
mj23lbj23
QUOTE(KobeBryant @ Dec 30 2007, 12:09 ) *
Σιγουρα παιζουν ρολο απλα και ο Τζορτναν αν ηταν σε μια ομαδα που παλευε να μπει στα Playoff πιθανον να μην επαιρνε τοσα MVP.

Ναι αλλα δες για παραδειγμα τον ΛΕΜΠΡΟΝ με μια μετρια ομαδα επισης την πηρε απο το χερι και απεκλεισε μια πολυ καλυτερη ομαδα το Ντιτροιτ κανοντας στα 22 του την υπερβαση κατι ας πουμε που ο Κομπυ στα 28 το 2006 δεν εκανε απεναντι στο χωρις Αμαρε Φοινιξ και το 2007 στο πληρης Φοινιξ και δεν εχει κανει καμια υπερβαση.
nikolas12
Οχι συμφωνω κριτηρια δεν ειναι τα MVP.Ο Τζορνταν εκανε βλακεια που εμεινε στο NBA μονο 6 χρονια και ετσι η αποδοση του ειναι ευκολο να ξεπεραστει.Καλα ο Λεμπρον δεν μπορει να περασει τον Τζορνταν αλλα θα ειναι λιγο πισω απο τον kobe.
KobeBryant
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 12:18 ) *
Ναι αλλα δες για παραδειγμα τον ΛΕΜΠΡΟΝ με μια μετρια ομαδα επισης την πηρε απο το χερι και απεκλεισε μια πολυ καλυτερη ομαδα το Ντιτροιτ κανοντας στα 22 του την υπερβαση κατι ας πουμε που ο Κομπυ στα 28 το 2006 δεν εκανε απεναντι στο χωρις Αμαρε Φοινιξ και το 2007 στο πληρης Φοινιξ και δεν εχει κανει καμια υπερβαση.


Με την ομαδα που ειχε ο Κομπε το 2006 και το 2007 εκανε υπερβαση που εφτασε μονο και μονο στα Playoffs. Μην ξεχνας πως η Δυση ειναι πολυ πιο δυνατη περιφερια απο την Ανατολη. Δεν μειωνω ετσι τον Λεμπρον.
NBAer
QUOTE(hip-hop @ Dec 30 2007, 12:32 ) *
Οχι συμφωνω κριτηρια δεν ειναι τα MVP.Ο Τζορνταν εκανε βλακεια που εμεινε στο NBA μονο 6 χρονια και ετσι η αποδοση του ειναι ευκολο να ξεπεραστει.Καλα ο Λεμπρον δεν μπορει να περασει τον Τζορνταν αλλα θα ειναι λιγο πισω απο τον kobe.

Τι εννοεις οτι ο Τζορνταν εμεινε 6 χρονια στο ΝΒΑ? blink.gif

Επισης θεωρεις οτι το να εχει καποιος παικτης τις εξης διακρισεις:
•Ρουκι της χρονιας
•1 φορα καλυτερος αμυντικος του ΝΒΑ
•5 φορες MVP της περιοδου
6 φορες MVP των τελικων
10 φορες στην καλυτερη πενταδα του ΝΒΑ
•6 πρωταθληματα ΝΒΑ
9 φορες στην καλυτερη αμυντικη πενταδα του ΝΒΑ
•Εχει το ρεκορ των 33.4 μ.ο ποντων σε playoff ΝΒΑ
Παιζοντας στους Μπουλς τελειωσε την καριερα του με 51.7% στα διποντα
•10 φορες πρωτος σκορερ του ΝΒΑ απο τις οποιες 7 συνεχομενες
•3 φορες ο πρωτος στα κλεψιματα στο ΝΒΑ
Εχει το ρεκορ των 41 ποντων μεσο ορο στους τελικους NBA το 1993
•Εχει το ρεκορ 63 ποντοι σε playoff του ΝΒΑ σε εναν αγωνα
•Εχει συμμετασχει σε 14 All-Star games παιρνοντας 3 φορες τον τιτλο του MVP
•Εχει παρει 2 φορες τον διαγωνισμο καρφωματων σε All-Star game
Τελειωσε με τον αριθμο ρεκορ μεσο ορο ποντων την καριερα του στους Μπουλς 31.5 ποντοι στην κανονικη περιοδο!!!!** 2ος ο Τσαμπερλεν με 30.1.
•Τελειωσε με τον αριθμο ρεκορ μεσο ορο ποντων την καριερα του στους Μπουλς 31.8 ποντοι στην κανονικη περιοδο μαζι με playoff.
Στην 3η του χρονια στο ΝΒΑ(ουσιαστικα η 2η αφου στην πραγματικη 2η επαιξε ελαχιστα λογω του σοβαροτατου τραυματισμου του) τελειωσε την σεζον με το τρομαχτικο μεσο ορο ποντων 37.1 με φοβερα ποσοστα ευστοχιας!!!! Την επομενη τελειωσε με 35 ποντους μ.ο!!
Κλπ.....

Ειναι η αποδοση του ευκολο να ξεπεραστει? blink.gif tongue.gif


Οσο για την συνηθη βλακεια που ακουγεται, οτι ο Λεμπρον εφτασε τους Κλιβελαντ πολυ μικρος στους τελικους μονος του, ενω ο Τζορνταν "μονος" δεν μπορουσε, η απαντηση ειναι οτι εκτος του οτι ο Λεμπρον δεν εφτασε μονος του τους Κλιβελαντ στους τελικους, ο Λεμπρον ποτε του δεν βρηκε μια υπερομαδα σαν τους τοτε Σελτικς μπροστα του, αλλα και τους Πιστονς της τοτε εποχης(late δεκαετιας 80 δηλαδη).




**Λαμβανοντας υποψιν και τις 2 χρονιες στους Ουασινγκτον εχει μ.ο ποντων 30.1 αλλα εγω εκεινες τις χρονιες τις θεωρω οτι πηγε απλα για να παιξει μπασκετ γιατι του ελειψε, ετσι απλα, και οχι ανταγωνιστικες.
mj23lbj23
QUOTE(NBAer @ Dec 30 2007, 13:48 ) *
Τι εννοεις οτι ο Τζορνταν εμεινε 6 χρονια στο ΝΒΑ? blink.gif

Επισης θεωρεις οτι το να εχει καποιος παικτης τις εξης διακρισεις:
•Ρουκι της χρονιας
•1 φορα καλυτερος αμυντικος του ΝΒΑ
•5 φορες MVP της περιοδου
6 φορες MVP των τελικων
10 φορες στην καλυτερη πενταδα του ΝΒΑ
•6 πρωταθληματα ΝΒΑ
9 φορες στην καλυτερη αμυντικη πενταδα του ΝΒΑ
•Εχει το ρεκορ των 33.4 μ.ο ποντων σε playoff ΝΒΑ
Παιζοντας στους Μπουλς τελειωσε την καριερα του με 51.7% στα διποντα
•10 φορες πρωτος σκορερ του ΝΒΑ απο τις οποιες 7 συνεχομενες
•3 φορες ο πρωτος στα κλεψιματα στο ΝΒΑ
Εχει το ρεκορ των 41 ποντων μεσο ορο στους τελικους NBA το 1993
•Εχει το ρεκορ 63 ποντοι σε playoff του ΝΒΑ σε εναν αγωνα
•Εχει συμμετασχει σε 14 All-Star games παιρνοντας 3 φορες τον τιτλο του MVP
•Εχει παρει 2 φορες τον διαγωνισμο καρφωματων σε All-Star game
Τελειωσε με τον αριθμο ρεκορ μεσο ορο ποντων την καριερα του στους Μπουλς 31.5 ποντοι στην κανεονικη περιοδο!!!!** 2ος ο Τσαμπερλεν με 30.1.
•Τελειωσε με τον αριθμο ρεκορ μεσο ορο ποντων την καριερα του στους Μπουλς 31.8 ποντοι στην κανονικη περιοδο μαζι με playoff.
Στην 3η του χρονια στο ΝΒΑ(ουσιαστικα η 2η αφου στην πραγματικη 2η επαιξε ελαχιστα λογω του σοβαροτατου τραυματισμου του) τελειωσε την σεζον με το τρομαχτικο μεσο ορο ποντων 37.1 με φοβερα ποσοστα ευστοχιας!!!! Την επομενη τελειωσε με 35 ποντους μ.ο!!
Κλπ.....

Ειναι η αποδοση του ευκολο να ξεπεραστει? blink.gif tongue.gif
Οσο για την συνηθη βλακεια που ακουγεται, οτι ο Λεμπρον εφτασε τους Κλιβελαντ πολυ μικρος στους τελικους μονος του, ενω ο Τζορνταν "μονος" δεν μπορουσε, η απαντηση ειναι οτι εκτος του οτι ο Λεμπρον δεν εφτασε μονος του τους Κλιβελαντ στους τελικους, ο Λεμπρον ποτε του δεν βρηκε μια υπερομαδα σαν τους τοτε Σελτικς μπροστα του, αλλα και τους Πιστονς της τοτε εποχης(late δεκαετιας 80 δηλαδη).
**Λαμβανοντας υποψιν και τις 2 χρονιες στους Ουασινγκτον εχει μ.ο ποντων 30.1 αλλα εγω εκεινες τις χρονιες τις θεωρω οτι πηγε απλα για να παιξει μπασκετ γιατι του ελειψε, ετσι απλα, και οχι ανταγωνιστικες.

Συνηθη βλακεια ειναι αυτη που λες εσυ οι Πιστονς τα κακα παιδια των 80ς ηταν πολλοι λιγοτερο μπασκετικοι απο τους τορινους.Κριαρια Λαιμπιρ μαχορν σαλλευ Ροντμαν κτλ.Και κωφτε τις παπαγαλιες σας εχω πει το ιντερνετ περιμενατε οι περισσοτεροι να ξεστραφωθειται.
mj23lbj23
QUOTE(hip-hop @ Dec 30 2007, 12:32 ) *
Οχι συμφωνω κριτηρια δεν ειναι τα MVP.Ο Τζορνταν εκανε βλακεια που εμεινε στο NBA μονο 6 χρονια και ετσι η αποδοση του ειναι ευκολο να ξεπεραστει.Καλα ο Λεμπρον δεν μπορει να περασει τον Τζορνταν αλλα θα ειναι λιγο πισω απο τον kobe.

6 Χρονια επαιξε ο ΤΖΟΡΝΤΑΝ στο ΝΒΑ?Δεν πρεπει να εισαι πανω απο 18 εσυ μαλλον χρειαζεσαι παπαγαλια.
captain charisma
19.gif 19.gif
NBAer
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 19:39 ) *
Συνηθη βλακεια ειναι αυτη που λες εσυ οι Πιστονς τα κακα παιδια των 80ς ηταν πολλοι λιγοτερο μπασκετικοι απο τους τορινους.Κριαρια Λαιμπιρ μαχορν σαλλευ Ροντμαν κτλ.Και κωφτε τις παπαγαλιες σας εχω πει το ιντερνετ περιμενατε οι περισσοτεροι να ξεστραφωθειται.

1ον δεν μιλησα μονον για Πιστονς αλλα και για Σελτικς. wink.gif Το παραβλεψες για καποιον λογο ε? wink.gif
Ειναι και οι Σελτικς της δεκαετιας του 80 κριαρια? icon_wave.gif

2ον οι Πιστονς πηρανε 2 πρωταθληματα τοτε ως κριαρια οπως τους λες. Επιθετικα μπορει να μην ειχαν και το τρομερο ταλεντο, αλλα ηταν τοσο σκληροι, ειχαν τοσο φοβερη αμυνα, ηταν σφυρηλατημενοι τοσο σκληρα ωστε ηταν πολυ σκληροι για να πεθανουν και σου εβγαζαν τα σπλαχνα για να τους νικησεις.
Απο οτι καταλαβαινω ακους Laimbeer, Ροντμαν και σκεφτεσαι αμπαλοι, σιγα το πραγμα. Τοτε παλια ολα ηταν απλα. Ονειρεψου και αλλο. icon_wave.gif Αντε βαλτους καλαθι. Οι ανθρωποι αυτοι ηταν ΟΜΑΔΑ. Σκληροτατη και αδιαπεραστη σαν ατσαλι.

3ον οταν μου λες κριαρι τον Ροντμαν, ε νομιζω αυτογελοιοποιεισαι και αυτοδιαψευδεσαι μονος σου.... wink.gif

4ον δεν εχει σημασια ποιος ειναι πιο μπασκετικος απο ποιον, αλλα ποιος ειναι καλυτερος και ποιος χανει πιο δυσκολα....

5ον: Ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις οτι περιμενω το ιντερνετ για να ξεστραβωθω? 68.gif
captain charisma
ο λεμπρον αν επαιζε στη δεκαετια του 80 τοτε που κυριαρχουσαν οι σελτικς και η πιστονς απο την ανατολικη περιφερεια δν θα μπορουσε να κανει τιποτα απολυτως...μονο με θαυμα θα περνουσε το 2 γυρω με τους τωρινους παικτες των καβαλιερς...γιατι πολυ απλα οι αμυνες τοτε ηταν καλυτερες και δν θα ειχε τετοια ευχερια κινησεων ο τζειμς....εδω ο τζορνταν που ειναι ο καλυτερος παικτης ολων των εποχων τα εβρισκε σκουρα με των ντουμαρς και τους υπολοιπους πιστονς και χρειαστηκε να ρθει ο πιππεν στην ομαδα για να τους αποκλεισουν.... ο τζειμς τι νομιζεις οτι θα εκανε απεναντι στους bad boys και τους σελτικς?
morfi
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 19:39 ) *
Συνηθη βλακεια ειναι αυτη που λες εσυ οι Πιστονς τα κακα παιδια των 80ς ηταν πολλοι λιγοτερο μπασκετικοι απο τους τορινους.Κριαρια Λαιμπιρ μαχορν σαλλευ Ροντμαν κτλ.Και κωφτε τις παπαγαλιες σας εχω πει το ιντερνετ περιμενατε οι περισσοτεροι να ξεστραφωθειται.

QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 19:42 ) *
6 Χρονια επαιξε ο ΤΖΟΡΝΤΑΝ στο ΝΒΑ?Δεν πρεπει να εισαι πανω απο 18 εσυ μαλλον χρειαζεσαι παπαγαλια.

Για ηρέμησε.


ΥΓ Και εσύ με τα επιχειρήματα που χρησιμοποιείς φαίνεσαι αρκετά μικρός σε ηλικία.

QUOTE(big dirk @ Dec 30 2007, 20:01 ) *
19.gif 19.gif

big dirk κόψε το spam.
NBAer
QUOTE(big dirk @ Dec 30 2007, 20:08 ) *
ο λεμπρον αν επαιζε στη δεκαετια του 80 τοτε που κυριαρχουσαν οι σελτικς και η πιστονς απο την ανατολικη περιφερεια δν θα μπορουσε να κανει τιποτα απολυτως...μονο με θαυμα θα περνουσε το 2 γυρω με τους τωρινους παικτες των καβαλιερς...γιατι πολυ απλα οι αμυνες τοτε ηταν καλυτερες και δν θα ειχε τετοια ευχερια κινησεων ο τζειμς....

Ελα βρε τι θα εκανε ο Τζειμς απεναντι στους Πιστονς του 86 και μετα των αμπαλων Λειμπιρ και του Ροντμαν που δεν γνωριζαν μπασκετ? Θα τους διεσυρε. Ανετα. Θα εκανε διεισδυσεις ολη την ωρα και θα ειχε 50 ποντους μ.ο.
smiley.gif

Το πολυ πολυ και αφου τοτε παλια, απαγορευονταν οι διεισδυσεις, με την εννοια οτι ηταν απιστευτα πιο δυσκολο απο τωρα να διεισδυσεις στην ρακετα αφου ηταν κλειστη, και ειδικα με τους Πιστονς που εφτυνες αιμα οταν εβαζες layup, ο Λεμπρον με την μεγαλη ευχερεια που ξερουμε οτι εχει στο σουτ απο μακρινη αποσταση biggrin.gif , να εβαζε 8-11 ποντους. ΙΜΟ, YMMV....
jimol34
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 17:39 ) *
Συνηθη βλακεια ειναι αυτη που λες εσυ οι Πιστονς τα κακα παιδια των 80ς ηταν πολλοι λιγοτερο μπασκετικοι απο τους τορινους.Κριαρια Λαιμπιρ μαχορν σαλλευ Ροντμαν κτλ.Και κωφτε τις παπαγαλιες σας εχω πει το ιντερνετ περιμενατε οι περισσοτεροι να ξεστραφωθειται.

Μόνο που οι Pistons των 80ς είχανε τον καλύτερο κοντό πλέι μέικερ των τελευταίων 25 ετών(Isiah Thomas) καθώς και τον Joe Dumars.
mj23lbj23
QUOTE(morfi @ Dec 30 2007, 20:11 ) *
Για ηρέμησε.
ΥΓ Και εσύ με τα επιχειρήματα που χρησιμοποιείς φαίνεσαι αρκετά μικρός σε ηλικία.
big dirk κόψε το spam.

Δεν ειμαι μικρος κατι που σιγουρα εισαι εσυ και η παπαγαλια σου
morfi
QUOTE(NBAer @ Dec 30 2007, 20:17 ) *
Το πολυ πολυ και αφου τοτε παλια, απαγορευονταν οι διεισδυσεις, με την εννοια οτι ηταν απιστευτα πιο δυσκολο απο τωρα να διεισδυσεις στην ρακετα αφου ηταν κλειστη, και ειδικα με τους Πιστονς που εφτυνες αιμα οταν εβαζες layup, ο Λεμπρον με την μεγαλη ευχερεια που ξερουμε οτι εχει στο σουτ απο μακρινη αποσταση biggrin.gif , να εβαζε 8-11 ποντους. ΙΜΟ, YMMV....

οκ είπαμε, μην το παρατραβάς και εσύ biggrin.gif . Τον Λεμπρόν Τζέιμς τον θεωρώ παίκτη-φαινόμενο. Μην τον υποτιμάμε τόσο πολύ. Άλλωστε ούτε ο Τζόρνταν τα πήγαινε τόσο καλά με την άμυνα των Πίστονς. Θα ξεχάσω εγώ που υπήρχαν φάσεις που δεν μπορούσε να περάσει τον Ντούμαρς ; laugh.gif

Oκ, o Λεμπρόν μπορεί να μην τα πήγαινε πολύ καλά με την άμυνα των Πίστονς αλλά δεν θα ήταν και πλήρως εξουδετερωμένος. Είναι απίστευτα δυνατός αρά δεν θα είχε (μεγάλο laugh.gif ) πρόβλημα σε αυτό το τομέα. Θα έχανε ίσως στο σκοράρισμα (και εδώ όχι πολύ) αλλά ποιός μου λέει ότι δεν θα είχε 7-8+ ριμπάουντ και ασσίστ ;
mj23lbj23
QUOTE(NBAer @ Dec 30 2007, 20:06 ) *
1ον δεν μιλησα μονον για Πιστονς αλλα και για Σελτικς. wink.gif Το παραβλεψες για καποιον λογο ε? wink.gif
Ειναι και οι Σελτικς της δεκαετιας του 80 κριαρια? icon_wave.gif

2ον οι Πιστονς πηρανε 2 πρωταθληματα τοτε ως κριαρια οπως τους λες. Επιθετικα μπορει να μην ειχαν και το τρομερο ταλεντο, αλλα ηταν τοσο σκληροι, ειχαν τοσο φοβερη αμυνα, ηταν σφυρηλατημενοι τοσο σκληρα ωστε ηταν πολυ σκληροι για να πεθανουν και σου εβγαζαν τα σπλαχνα για να τους νικησεις.
Απο οτι καταλαβαινω ακους Laimbeer, Ροντμαν και σκεφτεσαι αμπαλοι, σιγα το πραγμα. Τοτε παλια ολα ηταν απλα. Ονειρεψου και αλλο. icon_wave.gif Αντε βαλτους καλαθι. Οι ανθρωποι αυτοι ηταν ΟΜΑΔΑ. Σκληροτατη και αδιαπεραστη σαν ατσαλι.

3ον οταν μου λες κριαρι τον Ροντμαν, ε νομιζω αυτογελοιοποιεισαι και αυτοδιαψευδεσαι μονος σου.... wink.gif

4ον δεν εχει σημασια ποιος ειναι πιο μπασκετικος απο ποιον, αλλα ποιος ειναι καλυτερος και ποιος χανει πιο δυσκολα....

5ον: Ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις οτι περιμενω το ιντερνετ για να ξεστραβωθω? 68.gif

Φαινεται οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα οταν μου λες για τον Ροντμαν ο ανθρωπος εκτος απο αμυνα δεν ηξερε ουτε να σκαει την μπαλα.Δεν ειπα οτι ηταν απλα καθολου ισα ισα την δεκαετια του 80 εγω την θεωρω την καλυτερη,οι Σελτικς ηταν μεγαλη ομαδα αλλα και οι Μπουλς ηταν ανταγωνιστικοι εχοντας ακομα ροληστες πολυ καλους οπως ο Χοτζες για παραδειγμα κατι που σε αντιστοιχια με την σημερινη εποχη δεν εχει ο ΛΕΜΠΡΟΝ.Συν τις αλλοις εχω παιχνιαδια του 89 και του 90 που αποκλειστηκαν και εχω πληρη γνωση του θεματος.
morfi
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 20:27 ) *
αλλα και οι Μπουλς ηταν ανταγωνιστικοι εχοντας ακομα ροληστες πολυ καλους οπως ο Χοτζες για παραδειγμα κατι που σε αντιστοιχια με την σημερινη εποχη δεν εχει ο ΛΕΜΠΡΟΝ.

Αυτός ο Λεμπρόν. Όλοι τους και μόνος του είναι... laugh.gif
mj23lbj23
QUOTE(jimol34 @ Dec 30 2007, 20:18 ) *
Μόνο που οι Pistons των 80ς είχανε τον καλύτερο κοντό πλέι μέικερ των τελευταίων 25 ετών(Isiah Thomas) καθώς και τον Joe Dumars.

Ναι μετα τον τον Κιντ τον Στοκτον τον Νας για να μην σου πω και τον Μορις Τσικτς.
mj23lbj23
QUOTE(morfi @ Dec 30 2007, 20:30 ) *
Αυτός ο Λεμπρόν. Όλοι τους και μόνος του είναι... laugh.gif

Εσυ δεν βαζεις μυαλο.
NBAer
QUOTE(morfi @ Dec 30 2007, 20:25 ) *
οκ είπαμε, μην το παρατραβάς και εσύ biggrin.gif . Τον Λεμπρόν Τζέιμς τον θεωρώ παίκτη-φαινόμενο. Μην τον υποτιμάμε τόσο πολύ. Άλλωστε ούτε ο Τζόρνταν τα πήγαινε τόσο καλά με την άμυνα των Πίστονς. Θα ξεχάσω εγώ που υπήρχαν φάσεις που δεν μπορούσε να περάσει τον Ντούμαρς ; laugh.gif

Καλα ισως εχεις δικιο. Ισως να ητανε 20αρης ξερω γω.... αν και δεν το πιστευω.
Αλλα ετσι ή αλλιως ο Λεμπρον παιζει τωρα, οι Πιστονς της δεκαετιας του 80 ειναι παρεθλον οποτε ολα αυτα ειναι απλα (ανουσιες?) εικασιες.... biggrin.gif


QUOTE
Oκ, o Λεμπρόν μπορεί να μην τα πήγαινε πολύ καλά με την άμυνα των Πίστονς αλλά δεν θα ήταν και πλήρως εξουδετερωμένος. Είναι απίστευτα δυνατός αρά δεν θα είχε (μεγάλο laugh.gif ) πρόβλημα σε αυτό το τομέα. Θα έχανε ίσως στο σκοράρισμα (και εδώ όχι πολύ) αλλά ποιός μου λέει ότι δεν θα είχε 10+ ριμπάουντ και ασσίστ ;

Το ελεγα αυτο γιατι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στην συγκεντρωση του Λεμπρον. Οταν τα πραγματα δεν κυλανε καλα σε εναν αγωνα, δεν τον εμπιστευομαι καθολου και πονταρω στο οτι θα τα κανει χειροτερα αντι να τα βελτιωσει. Οταν πανε καλα, τοτε τα κανει ακομα καλυτερα βεβαια. biggrin.gif

Τελοπαντων, ο Λεμπρον ειναι πολυυυυ μικρος ακομα, δεν μπορουν να συγκριθουν αυτα που εχει κανει σε καμια περιπτωση με αυτα των Τζορνταν(περισσοτερο), Κομπε(λιγοτερο), λογικο καθως παιζει στο ΝΒΑ πολυ λιγοτερο απο αυτους, ΑΛΛΑ εχει 10-15 χρονια ακομα μπροστα του να κανει πραγματα για να χαρακτηριστει και αυτος τεραστιος παικτης και να μπει στο πανθεον των μεγαλυτερων παικτων ολων των εποχων..... smile.gif
NBAer
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 20:27 ) *
Φαινεται οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα οταν μου λες για τον Ροντμαν ο ανθρωπος εκτος απο αμυνα δεν ηξερε ουτε να σκαει την μπαλα.

biggrin.gif
Hint: Ο Ροντμαν των Πιστονς δεν ηταν ο Ροντμαν των Μπουλς που ηταν μονο για αμυνα και ριμπαουντ. wink.gif
(οχι οτι ηταν σκορερ ή κατι τετοιο, για να μην το παρεξηγησεις)
Επισης οταν καποιος ειναι φοβερος, φοβεροτατος αμυντικος οπως ο Ροντμαν, οταν ειναι τρομερος στα ριμπαουντ, πως μπορεις και τον χαρακτηριζεις μη μπασκετικο?
Δηλαδη θεωρεις μονο την επιθεση σημαδι που ξερει καποιος μπασκετ? 68.gif
Ο Ροντμαν ηταν ενας απιστευτα χρησιμος παικτης, και ΟΧΙ εργατης ή κατι τετοιο. Αλλα πρωταγωνιστης!
Α, ηξερε να σκαει τη μπαλα πολυ καλα μαλιστα....


QUOTE
αλλα και οι Μπουλς ηταν ανταγωνιστικοι εχοντας ακομα ροληστες πολυ καλους οπως ο Χοτζες για παραδειγμα κατι που σε αντιστοιχια με την σημερινη εποχη δεν εχει ο ΛΕΜΠΡΟΝ.

Ναι ο Λεμπρον δεν εχει τον Χοτζες για συμπαικτη, οποτε τι να πει ο καημενος.... tongue.gif
Καλα σοβαρα μιλας οτι θεωρεις οτι ηταν στα συν του Τζορνταν που ειχε τον Χοτζες και δεν τον εχει ο Λεμπρον? Καλα τρομερος σουτερ ο τελευταιος αλλα ελεος. Ειναι λογος αυτος υπερ του Λεμπρον?
NBAholic
Ηρεμήστε, αλλιώς παίρνετε φάουλ.

Οι Πίστονς έπαιζαν αντιθεαματικά έως αντιμπασκετικά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν ήξεραν μπάσκετ! Τα ίδια ακούμε και για τους "άμπαλους", "βαρετούς" Σπερς, αλλά για να τους νικήσεις σε σειρά πλέι οφ (αν τους νικήσεις) σου βγαίνει η πίστη. Ομοίως, δεν είναι δυνατό να είναι "κριάρια" μια ομάδα που έφτασαν τους Λέικερς στα 7 παιχνίδια το 1988, είχαν ρεκόρ 15-2 στα πλέι οφ του 1989 και ζορίστηκαν σημαντικά μόνο από τους Μπουλς στο ριπίτ του 1990.

QUOTE
Φαινεται οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα οταν μου λες για τον Ροντμαν ο ανθρωπος εκτος απο αμυνα δεν ηξερε ουτε να σκαει την μπαλα.


Μάλλον δεν έχεις δει πολύ το Ρόντμαν τον καιρό που έπαιζε στην περιφέρεια. Κι όμως, στα πρώτα του χρόνια έπαιζε και στο 3, όντας ένας μέτριος, αλλά όχι σχεδόν ανύπαρκτος (όπως έγινε αργότερα) σκόρερ, ενώ μπορούσε να ολοκληρώσει ακόμη και αιφνιδιασμούς.

QUOTE
Το πολυ πολυ και αφου τοτε παλια, απαγορευονταν οι διεισδυσεις, με την εννοια οτι ηταν απιστευτα πιο δυσκολο απο τωρα να διεισδυσεις στην ρακετα αφου ηταν κλειστη, και ειδικα με τους Πιστονς που εφτυνες αιμα οταν εβαζες layup, ο Λεμπρον με την μεγαλη ευχερεια που ξερουμε οτι εχει στο σουτ απο μακρινη αποσταση , να εβαζε 8-11 ποντους. ΙΜΟ, YMMV....


Είπαμε, αλλά όχι κι έτσι. Δηλαδή τι ποσοστά ευστοχίας θα είχε και ποιοι θα σούταραν και θα σκόραραν στη θέση του για να προσπαθήσουν να καλύψουν τους 15-20 πόντους μείον;

QUOTE
Ναι μετα τον τον Κιντ τον Στοκτον τον Νας για να μην σου πω και τον Μορις Τσικτς.


Όταν λέει "κοντό" εννοεί μάλλον μικρόσωμο (little man). Ο Κιντ δεν είναι από τους μικρόσωμους πόιντ. Το Στόκτον μπορώ να τον δεχτώ, το Νας δε νομίζω (τουλάχιστον όχι σε μια ομάδα με το στιλ παιχνιδιού του Ντιτρόιτ, αν μιλούσαμε για Σανς ή για Ντιτρόιτ του 1984 και πριν θα άλλαζε το πράγμα), τον Τσικς σίγουρα όχι, όσο υποτιμημένος κι αν ήταν.
mj23lbj23
QUOTE(NBAer @ Dec 30 2007, 20:45 ) *
biggrin.gif
Hint: Ο Ροντμαν των Πιστονς δεν ηταν ο Ροντμαν των Μπουλς που ηταν μονο για αμυνα και ριμπαουντ. wink.gif
Επισης οταν καποιος ειναι φοβερος, φοβεροτατος αμυντικος οπως ο Ροντμαν, οταν ειναι τρομερος στα ριμπαουντ, πως μπορεις και τον χαρακτηριζεις μη μπασκετικο?
Δηλαδη θεωρεις μονο την επιθεση σημαδια που ξερει καποιος μπασκετ? 68.gif
Ο Ροντμαν ηταν ενας απιστευτα χρησιμος παικτης, και ΟΧΙ εργατης ή κατι τετοιο. Αλλα πρωταγωνιστης!
Ναι ο Λεμπρον δεν εχει τον Χοτζες για συμπαικτη, οποτε τι να πει ο καημενος.... tongue.gif
Καλα σοβαρα μιλας οτι θεωρεις οτι ηταν στα συν του Τζορνταν που ειχε τον Χοτζες και δεν τον εχει ο Λεμπρον? Καλα τρομερος σουτερ ο τελευταιος αλλα ελεος. Ειναι λογος αυτος υπερ του Λεμπρον?

Δεν χρειαζεται να μου εξηγεις τι ηταν ο Ροντμαν τον ξερω πολυ καλα και με τους Πιστονς και τους Σπερς και με τους Μπουλς.Αλλο χρησιμος παιχτης,εργατης,μαχητης και αλλο μπασκετικος,ταλεντο κτλ.Επισης Χορας Γκραντ Καρτραιτ και Οκλευ πριν παει στους Νικς και ο αλλος εχει τον Βαρεχαο μα ειμαστε σοβαροι?Α ξεχασα και τον Πιππεν τον Παξσον.Δεν υποτειμω τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ και μενα το ειδωλο μου ειναι και τον θεωρω τον καλυτερο ολων των εποχων αλλα ο ΛΕΜΠΡΟΝ εχει τα φοντα να τον φτασει
NBAer
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 20:53 ) *
Δεν χρειαζεται να μου εξηγεις τι ηταν ο Ροντμαν τον ξερω πολυ καλα και με τους Πιστονς και τους Σπερς και με τους Μπουλς.Αλλο χρησιμος παιχτης,εργατης,μαχητης και αλλο μπασκετικος,ταλεντο κτλ.Επισης Χορας Γκραντ Καρτραιτ και Οκλευ πριν παει στους Νικς και ο αλλος εχει τον Βαρεχαο μα ειμαστε σοβαροι?

Μα γιατι το κανεις να φαινεται παντα ετσι?
Ο καλυτερος και ο μονος συμπαικτης του Λεμπρον ειναι ο Βαρεχαο? blink.gif
mj23lbj23
QUOTE(NBAholic @ Dec 30 2007, 20:52 ) *
Ηρεμήστε, αλλιώς παίρνετε φάουλ.

Οι Πίστονς έπαιζαν αντιθεαματικά έως αντιμπασκετικά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν ήξεραν μπάσκετ! Τα ίδια ακούμε και για τους "άμπαλους", "βαρετούς" Σπερς, αλλά για να τους νικήσεις σε σειρά πλέι οφ (αν τους νικήσεις) σου βγαίνει η πίστη. Ομοίως, δεν είναι δυνατό να είναι "κριάρια" μια ομάδα που έφτασαν τους Λέικερς στα 7 παιχνίδια το 1988, είχαν ρεκόρ 15-2 στα πλέι οφ του 1989 και ζορίστηκαν σημαντικά μόνο από τους Μπουλς στο ριπίτ του 1990.
Μάλλον δεν έχεις δει πολύ το Ρόντμαν τον καιρό που έπαιζε στην περιφέρεια. Κι όμως, στα πρώτα του χρόνια έπαιζε και στο 3, όντας ένας μέτριος, αλλά όχι σχεδόν ανύπαρκτος (όπως έγινε αργότερα) σκόρερ, ενώ μπορούσε να ολοκληρώσει ακόμη και αιφνιδιασμούς.
Είπαμε, αλλά όχι κι έτσι. Δηλαδή τι ποσοστά ευστοχίας θα είχε και ποιοι θα σούταραν και θα σκόραραν στη θέση του για να προσπαθήσουν να καλύψουν τους 15-20 πόντους μείον;
Όταν λέει "κοντό" εννοεί μάλλον μικρόσωμο (little man). Ο Κιντ δεν είναι από τους μικρόσωμους πόιντ. Το Στόκτον μπορώ να τον δεχτώ, το Νας δε νομίζω (τουλάχιστον όχι σε μια ομάδα με το στιλ παιχνιδιού του Ντιτρόιτ, αν μιλούσαμε για Σανς ή για Ντιτρόιτ του 1984 και πριν θα άλλαζε το πράγμα), τον Τσικς σίγουρα όχι, όσο υποτιμημένος κι αν ήταν.

Ναι αλλα ηταν ομαδες με παραπλησια ποιοτητα οι Μπουλς με τους Πιστονς.Τον Ροντμαν τον εχω δει παρα πολυ σε πληροφορω απο την δεκαετια του 80 εχω απειρα παιχνιδια και απο αρκετες ομαδες δεν αλλαζει αυτο που λεω για τον Ρονμαν.Επισης αν ο ΛΕΜΠΡΟΝ επαιζε τοτε θα ηταν πιο ευκολο να διαλυσει καθε αμυντικο συστημα γιατι εκτος απο ταλεντο ειναι και πολυ δυνατος.
NBAholic
QUOTE
Δεν χρειαζεται να μου εξηγεις τι ηταν ο Ροντμαν τον ξερω πολυ καλα και με τους Πιστονς και τους Σπερς και με τους Μπουλς.Αλλο χρησιμος παιχτης,εργατης,μαχητης και αλλο μπασκετικος,ταλεντο κτλ.Επισης Χορας Γκραντ Καρτραιτ και Οκλευ πριν παει στους Νικς και ο αλλος εχει τον Βαρεχαο μα ειμαστε σοβαροι?Α ξεχασα και τον Πιππεν τον Παξσον.Δεν υποτειμω τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ και μενα το ειδωλο μου ειναι και τον θεωρω τον καλυτερο ολων των εποχων αλλα ο ΛΕΜΠΡΟΝ εχει τα φοντα να τον φτασει


Να συγκρίνετε ομοίους, όχι καλούς δευτεραγωνιστές με scrubs. Ο Χιουζ δεν είναι ταλαντούχος παίκτης; Ο Ιλγκάουσκας είναι χειρότερος απ'τον Καρτράιτ των Μπουλς; Ο Γκούντεν δε σου εξασφάλιζε κοντά στο νταμπλ νταμπλ από τότε που πήγε στο Κλίβελαντ;
NBAer
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 20:59 ) *
Ναι αλλα ηταν ομαδες με παραπλησια ποιοτητα οι Μπουλς με τους Πιστονς.Τον Ροντμαν τον εχω δει παρα πολυ σε πληροφορω απο την δεκαετια του 80 εχω απειρα παιχνιδια και απο αρκετες ομαδες δεν αλλαζει αυτο που λεω για τον Ρονμαν.Επισης αν ο ΛΕΜΠΡΟΝ επαιζε τοτε θα ηταν πιο ευκολο να διαλυσει καθε αμυντικο συστημα γιατι εκτος απο ταλεντο ειναι και πολυ δυνατος.

Ναι γιατι παλαιοτερα, ολοι ηταν αδυναμα γατακια.... 68.gif

Επισης κανεις το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ:
Συγκρινεις τον σωματοτυπο των παικτων του σημερα με αυτον της δεκαετιας του 80.
Προφανως και τοτε, γενικα μιλωντας, οι παικτες δεν ηταν τοσο αθλητικοι οσο σημερα.

Οποτε το να συγκρινεις τον σημερινο Λεμπρον με το πως τι θα εκανε αν επαιζε τοτε ειναι εξ ορισμου λαθος. Πρεπει να σκεφτεις πως θα ηταν ο Λεμπρον τοτε και τι θα εκανε καλα και τι ασχημα.
Για αυτο ολα αυτα τα περι "τι θα εκανε αν επαιζε τοτε", ειναι απλα υποκειμενικες αποψεις....
mj23lbj23
QUOTE(NBAer @ Dec 30 2007, 20:59 ) *
Μα γιατι το κανεις να φαινεται παντα ετσι?
Ο καλυτερος και ο μονος συμπαικτης του Λεμπρον ειναι ο Βαρεχαο? blink.gif

Οχι αλλα ξερεις και τους αλλους που εχει και δες τι ειχαν οι Μπουλς.Επισης επειδη κοροιδεψες για το σουτ του ΛΕΜΠΡΟΝ και για την δεκαετια του 80 για δες τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ τα πρωτα πεντε χρονια στο ΝΒΑ και δες αν ειχε σουτ.Εγω τον εχω σε ματς του 87 να κανει ερμπολ αφιλακτος.
NBAholic
QUOTE
Ναι αλλα ηταν ομαδες με παραπλησια ποιοτητα οι Μπουλς με τους Πιστονς.Τον Ροντμαν τον εχω δει παρα πολυ σε πληροφορω απο την δεκαετια του 80 εχω απειρα παιχνιδια και απο αρκετες ομαδες δεν αλλαζει αυτο που λεω για τον Ρονμαν.Επισης αν ο ΛΕΜΠΡΟΝ επαιζε τοτε θα ηταν πιο ευκολο να διαλυσει καθε αμυντικο συστημα γιατι εκτος απο ταλεντο ειναι και πολυ δυνατος.


Τότε απλώς τα βλέπουμε διαφορετικά. Θυμάμαι ότι είχαμε αναφερθεί στο ίδιο θέμα και παλιότερα και συγκεκριμένα στον Μπόουεν, τον οποίο εγώ δε θεωρώ αθλητικό με τα κριτήρια καμιάς εποχής του τελευταίου μισού αιώνα, ενώ εσύ τον θεωρείς πιο αθλητικό από τους γκαρντ των Πίστονς του 1988-90-το πολύ να δεχόμουν το Βίνι Τζόνσον, παρότι το στιλ παιχνιδιού πολλές φορές απατά (και ο Μπερνάρντ Κινγκ, πχ, έμοιαζε λίγο "λαπάς", αλλά ήταν πολύ αθλητικότερος απ'ότι έδειχνε).
morfi
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 21:05 ) *
Οχι αλλα ξερεις και τους αλλους που εχει και δες τι ειχαν οι Μπουλς.

Ναι όπως ξέρει και τους άλλους (εκτός Βαρεζάο) που έχουν οι Καβαλίερς.

QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 21:05 ) *
Επισης επειδη κοροιδεψες για το σουτ του ΛΕΜΠΡΟΝ και για την δεκαετια του 80 για δες τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ τα πρωτα πεντε χρονια στο ΝΒΑ και δες αν ειχε σουτ.Εγω τον εχω σε ματς του 87 να κανει ερμπολ αφιλακτος.

Και βέβαια είχε σουτ. 3/5 χρονιές είχε μ.ο. πάνω από 50% και μία στο 48% (τη χρονιά που έκανε αίρμπολ αφύλακτος wink.gif ).
mj23lbj23
QUOTE(NBAer @ Dec 30 2007, 21:05 ) *
Ναι γιατι παλαιοτερα, ολοι ηταν αδυναμα γατακια.... 68.gif

Επισης κανεις το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ:
Συγκρινεις τον σωματοτυπο των παικτων του σημερα με αυτον της δεκαετιας του 80.
Προφανως και τοτε, γενικα μιλωντας, οι παικτες δεν ηταν τοσο αθλητικοι οσο σημερα.

Οποτε το να συγκρινεις τον σημερινο Λεμπρον με το πως τι θα εκανε αν επαιζε τοτε ειναι εξ ορισμου λαθος. Πρεπει να σκεφτεις πως θα ηταν ο Λεμπρον τοτε και τι θα εκανε καλα και τι ασχημα.
Για αυτο ολα αυτα τα περι "τι θα εκανε αν επαιζε τοτε", ειναι απλα υποκειμενικες αποψεις....

Εσυ ξεκινησες την συγκριση και κοροιδεψες οχι εγω.
mj23lbj23
QUOTE(morfi @ Dec 30 2007, 21:10 ) *
Ναι όπως ξέρει και τους άλλους (εκτός Βαρεζάο) που έχουν οι Καβαλίερς.
Και βέβαια είχε σουτ. 3/5 χρονιές είχε μ.ο. πάνω από 50% και μία στο 48% (τη χρονιά που έκανε αίρμπολ αφύλακτος wink.gif ).

Σωστος αλλα φουλ στην μπουκα και λιγοτερο σουτακι
morfi
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 21:12 ) *
Σωστος αλλα φουλ στην μπουκα και λιγοτερο σουτακι

Εκτός του ότι δεν ήταν έτσι...

και το 91, 92 που είχε πάλι 50%+, έτσι έπαιζε ; rolleyes.gif
NBAer
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 21:05 ) *
Οχι αλλα ξερεις και τους αλλους που εχει και δες τι ειχαν οι Μπουλς.Επισης επειδη κοροιδεψες για το σουτ του ΛΕΜΠΡΟΝ και για την δεκαετια του 80 για δες τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ τα πρωτα πεντε χρονια στο ΝΒΑ και δες αν ειχε σουτ.Εγω τον εχω σε ματς του 87 να κανει ερμπολ αφιλακτος.

So what?

1ον: Ειναι γνωστο τοις πασιν οτι ο Τζορνταν αρχικα δεν σουταρε απο μακρια....
2ον: Γιατι κοιτας μονο τα πρωτα χρονια του Τζορνταν? Γιατι δεν κοιτας μετα που αρχισε να σουταρει και απο μακρια?

Ακομη για δες τα στατιστικα Τζορνταν-Λεμπρον στα διποντα και ειδικα στα playoffs.... wink.gif
Επισης να σχολιασω(ασχετα με τα παραπανω) και για τις ελευθερες βολες που ο Λεμπρον επιβαλλεται να βελτιωθει πολυ, καθως δεν νοειται τετοιος παικτης να εχει τοσο χαμηλα ποσοστα....

Επισης ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑ ΤΟ ΣΟΥΤ του Λεμπρον! Δεν τον κοροιδευω. Δεν μπορει να γινει αυτο αλλωστε καθως τον θαυμαζω. Απλα σχολιασα οτι εχει μετριο προς κακο σουτ απο μακρια....
NBAholic
QUOTE
Επισης κανεις το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ:
Συγκρινεις τον σωματοτυπο των παικτων του σημερα με αυτον της δεκαετιας του 80.
Προφανως και τοτε, γενικα μιλωντας, οι παικτες δεν ηταν τοσο αθλητικοι οσο σημερα.

Οποτε το να συγκρινεις τον σημερινο Λεμπρον με το πως τι θα εκανε αν επαιζε τοτε ειναι εξ ορισμου λαθος. Πρεπει να σκεφτεις πως θα ηταν ο Λεμπρον τοτε και τι θα εκανε καλα και τι ασχημα.
Για αυτο ολα αυτα τα περι "τι θα εκανε αν επαιζε τοτε", ειναι απλα υποκειμενικες αποψεις....


Είναι το "επιχείρημα της χρονομηχανής", το οποίο βέβαια δεν είναι δυνατό να πει την αντικειμενική αλήθεια. Το μεγαλείο (greatness) έχει να κάνει με τον ανταγωνισμό της δικής σου εποχής και την ικανότητα να τον ξεπερνάς. Ο σύγχρονος Λεμπρόν υπάρχει μόνο τώρα. Δε θα μπορούσε να υπάρξει το 1970, ενώ ίσως να είναι "λίγος" για τα δεδομένα των ολ σταρ του 2050. Γιατί δεν υπάρχει σήμερα κάποιος που να τρέχει σε 9,50 τα 100 μ; Μήπως οι αθλητές μας δεν είναι τελικά τόσο σπουδαίοι; Όχι τίποτε άλλο, αλλά έχω την αίσθηση ότι κάποτε κάποιος θα τα τρέξει. Αλλά γιατί να βγει "κάποτε" κι όχι τώρα; Προφανώς γιατί παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντας εξωγηπεδικοί. Για τον ίδιο λόγο, κάποτε μπορεί να βγει πόιντ γκαρντ των 2,10 και των 120 κιλών που θα έχει μέσο όρο καριέρας τριπλ νταμπλ. Αλλά, guess what: Αν τολμά, ας βγει τώρα!
mj23lbj23
QUOTE(morfi @ Dec 30 2007, 21:16 ) *
Εκτός του ότι δεν ήταν έτσι...

και το 91, 92 που είχε πάλι 50%+, έτσι έπαιζε ; rolleyes.gif

Ετσι ηταν και δεν μιλησα για το 91 αλλα για τα πρωτα χρονια δεν καταλαβαινεις?
NBAer
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 21:10 ) *
QUOTE

Ναι γιατι παλαιοτερα, ολοι ηταν αδυναμα γατακια.... 68.gif

Επισης κανεις το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ:
Συγκρινεις τον σωματοτυπο των παικτων του σημερα με αυτον της δεκαετιας του 80.
Προφανως και τοτε, γενικα μιλωντας, οι παικτες δεν ηταν τοσο αθλητικοι οσο σημερα.

Οποτε το να συγκρινεις τον σημερινο Λεμπρον με το πως τι θα εκανε αν επαιζε τοτε ειναι εξ ορισμου λαθος. Πρεπει να σκεφτεις πως θα ηταν ο Λεμπρον τοτε και τι θα εκανε καλα και τι ασχημα.
Για αυτο ολα αυτα τα περι "τι θα εκανε αν επαιζε τοτε", ειναι απλα υποκειμενικες αποψεις....

Εσυ ξεκινησες την συγκριση και κοροιδεψες οχι εγω.

Μπορεις να μου πεις που κοροιδεψα?
Να κοροιδεψω εγω τον Λεμπρον? shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif

Επισης γιατι δεν απαντησες σε αυτα που εκανες quote και αναλωθηκες στο να πεις το παραπανω?
Θα ηθελα την αποψη σου σε αυτα που ειπα να δω τι θα πεις.....
mj23lbj23
QUOTE(NBAer @ Dec 30 2007, 21:17 ) *
So what?

1ον: Ειναι γνωστο τοις πασιν οτι ο Τζορνταν αρχικα δεν σουταρε απο μακρια....
2ον: Γιατι κοιτας μονο τα πρωτα χρονια του Τζορνταν? Γιατι δεν κοιτας μετα που αρχισε να σουταρει και απο μακρια?

Ακομη για δες τα στατιστικα Τζορνταν-Λεμπρον στα διποντα και ειδικα στα playoffs.... wink.gif
Επισης να σχολιασω(ασχετα με τα παραπανω) και για τις ελευθερες βολες που ο Λεμπρον επιβαλλεται να βελτιωθει πολυ, καθως δεν νοειται τετοιος παικτης να εχει τοσο χαμηλα ποσοστα....

Επισης ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑ ΤΟ ΣΟΥΤ του Λεμπρον! Δεν τον κοροιδευω. Δεν μπορει να γινει αυτο αλλωστε καθως τον θαυμαζω. Απλα σχολιασα οτι εχει μετριο προς κακο σουτ απο μακρια....

Ωραια δεν αμφησβητω τον ΤΖΟΡΝΤΑΝ αλλωστε σου ξαναλεω ειμαι οπαδος του αλλα μην συγκρηνεις πλειοφ ο ΤΖΕΙΜΣ ειναι ακομα 23 επιμενω δεν εχει κακο σουτ ειναι αρκετα καλο και το βελτιωνει συνεχεια οι βολες ειναι το μονο του ψεγαδι.
mj23lbj23
QUOTE(NBAer @ Dec 30 2007, 21:20 ) *
Εσυ ξεκινησες την συγκριση και κοροιδεψες οχι εγω.

Μπορεις να μου πεις που κοροιδεψα?
Να κοροιδεψω εγω τον Λεμπρον? shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif

Επισης γιατι δεν απαντησες σε αυτα που εκανες quote και αναλωθηκες στο να πεις το παραπανω?
Θα ηθελα την αποψη σου σε αυτα που ειπα να δω τι θα πεις.....

Πηγαινε στν σελιδα 5 να δεις που κοροιδεψες επισης για πιο QUOTE θες να σου απαντησω?
NBAer
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 21:31 ) *
Πηγαινε στν σελιδα 5 να δεις που κοροιδεψες.

Μα δεν κοροιδεψα τον Λεμπρον εκει! Ολοφανερο. Κοροιδεψα, ειρωνευτηκα σωστοτερα, την αποψη οτι ο Λεμπρον θα μπορουσε ....κλπ,κλπ.

QUOTE
επισης για πιο QUOTE θες να σου απαντησω?

Σε αυτο που δειχνω στο post-94.
mj23lbj23
QUOTE(NBAer @ Dec 30 2007, 21:38 ) *
Μα δεν κοροιδεψα τον Λεμπρον εκει! Ολοφανερο. Κοροιδεψα, ειρωνευτηκα σωστοτερα, την αποψη οτι ο Λεμπρον θα μπορουσε ....κλπ,κλπ.


Σε αυτο που δειχνω στο post-94.

Σαφως και ηταν λιγοτερο αθλητικοι οι παιχτες τοτε αλλα υπηρχαν περισσοτερο μπασκετικοι αν και αυτο και παλι υποκειμενικο ειναι.Ο ΤΖΟΡΝΤΑΝ ξεχωριζε σαν την μυγα μεσα στο γαλα.Μεχρι και ο στραβοκανης ο Ντομινικ ηταν πολυ αθλητικος για την εποχη.Και τον ΛΕΜΠΡΟΝ τον συνεκρηνα με την σημερινη μορφη τι να τον κανω ρομποτ?Αλλο το αν ειναι λαθος αλλα με την λογικη σου δεν πρεπει να συγκρηνουμε ουτε παιχτες ουτε ομαδες απο διαφορετικες εποχες.
jimol34
QUOTE(mj23lbj23 @ Dec 30 2007, 18:30 ) *
Ναι μετα τον τον Κιντ τον Στοκτον τον Νας για να μην σου πω και τον Μορις Τσικτς.

Δε νομίζω ότι Στόκτον, Κιντ και Νας ήταν ή είναι καλύτεροι από τον Τόμας. Τον Τσικς δυστυχώς δεν τον έχω προλάβει και οι αγώνες του που έχω δει σε βίντεο δεν είναι αρκετοί ώστε να μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω μαζί σου.

Όσο για το τι θα κατάφερνε ο Τζέιμς εναντίον των 80ς Πίστονς: Μάλλον όχι και πάρα πολλά αφού για να καταφέρεις να μπεις στη ρακέτα τους έπρεπε να αντέξεις το ξύλο που έριχναν όλοι οι παίκτες τους. Και σίγουρα ο Τζέιμς αν έπαιζε τότε δεν θα είχε το τωρινό μυϊκό σύστημα που διαθέτει. Επίσης ο Τζόρνταν παίζει να ήταν ο πιο δυνατός γκαρντ εκείνης της εποχής (δηλαδή κάτι ανάλογο του Τζέιμς σήμερα).
mj23lbj23
QUOTE(jimol34 @ Dec 30 2007, 22:01 ) *
Δε νομίζω ότι Στόκτον, Κιντ και Νας ήταν ή είναι καλύτεροι από τον Τόμας. Τον Τσικς δυστυχώς δεν τον έχω προλάβει και οι αγώνες του που έχω δει σε βίντεο δεν είναι αρκετοί ώστε να μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω μαζί σου.

Όσο για το τι θα κατάφερνε ο Τζέιμς εναντίον των 80ς Πίστονς: Μάλλον όχι και πάρα πολλά αφού για να καταφέρεις να μπεις στη ρακέτα τους έπρεπε να αντέξεις το ξύλο που έριχναν όλοι οι παίκτες τους. Και σίγουρα ο Τζέιμς αν έπαιζε τότε δεν θα είχε το τωρινό μυϊκό σύστημα που διαθέτει. Επίσης ο Τζόρνταν παίζει να ήταν ο πιο δυνατός γκαρντ εκείνης της εποχής (δηλαδή κάτι ανάλογο του Τζέιμς σήμερα).

O Τσικς δεν ηταν για πλακα το ειπα ο Κιντ σιγουρα.Οι αριθμοι τρομαζουν και ας μην εχει παρει κουπα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.