Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Regal Barcelona BC - Olympiacos Pireaus BC || Τελικός Euroleague Final 4 2009-2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
spysta
MΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑΡΑ !!!Δεν ξενερωνουμε ΠΟΤΕ !! smile.gif
Συνεχιζουμε με υπομονη και επιμονη να γινουμε η νεα δυναστεια της Ευρωπης ..

Η ομαδα ηταν αγχωμενη πολυ .. επαιξε ασχημα .. ειχε την ατυχια να παιξει τελικο Ευρωλιγκας με τον πολυτιμοτερο παικτη της Ευρωλγικας αρρωστο .. επαιξε με μια πιο ψημμενη και καλυτερη ομαδα .. ειχε και δικαιολογημενα τα παραπονα της για την διαιτησια .. επομενως λογικα ηρθε η ηττα.
Φυσικα οι 20 ποντοι ΔΕΝ αντιπροσωπευουν την διαφορα των ομαδων ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση .. απογοητευτηκαν οι δικοι μας ,εβαλαν 5-6 απιθανα καλαθια οι Ισπανοι και το σκορ ανοιξε

Νομιζω φανηκε ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΟΣΟ σημαντικο ειναι να εχεις εναν εμπειρο ΣΟΥΤΕΡ σκορερ στην ομαδα .. ο Ναβαρο εκανε την διαφορα και η Μπαρτσα χωρις αυτον θα ηταν αλλη ομαδα.
Του χρονου πρεπει ΞΕΚΑΘΑΡΑ να στοχευσουμε σε εναν αντιστοιχο παικτη για το 2 που να γεμισει την περιφερεια μας και να δωσει ποιοτητα ταχυτητα δολοφονικο σουτ και εμπειρια.

Συνεχιζουμε ΓΕΡΑ για να τους τελικους της Ελλαδας


Flash
Πάντως η επιμονή στην προσπάθεια να απαξιωθεί η φετινή πορεία του Ολυμπιακού είναι κουραστική για μένα. Και λίγο παραπλανητική ειδικά όταν γίνεται σε μια χρονιά που ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε καν να πάει στους 8.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι σαν συνολική εικόνα, οι ομάδες που έδειξαν έμπρακτα το καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο βρέθηκαν και στο Φ4. Το ότι η Παρτιζάν είχε το κατά τεμήριο μικρότερο budget ή δεν έχει το ειδικό βάρος άλλων αντιπάλων μου είναι αδιάφορο. Ο Ολυμπιακός δίκαια έφτασε στον τελικό και δίκαια έχασε σε αυτόν. Η μόνη τύχη που μπορεί να του καταλογιστεί είναι ότι είχε αρκετά καλή κλήρωση στον 1ο γύρο όπου παρότι δεν έπαιξε καλό μπάσκετ (ειδικά εκτός έδρας) κατάφερε να κατακτήσει την 1η θέση ώστε να είναι πιο βατός ο δρόμος του στη συνέχεια. Αυτό και μόνο. Όλα τα άλλα τα κέρδισε και τα έχασε με το σπαθί του.
Leon_cp3
QUOTE(Flash @ May 10 2010, 02:08 ) *
Πάντως η επιμονή στην προσπάθεια να απαξιωθεί η φετινή πορεία του Ολυμπιακού είναι κουραστική για μένα. Και λίγο παραπλανητική ειδικά όταν γίνεται σε μια χρονιά που ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε καν να πάει στους 8.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι σαν συνολική εικόνα, οι ομάδες που έδειξαν έμπρακτα το καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο βρέθηκαν και στο Φ4. Το ότι η Παρτιζάν είχε το κατά τεμήριο μικρότερο budget ή δεν έχει το ειδικό βάρος άλλων αντιπάλων μου είναι αδιάφορο. Ο Ολυμπιακός δίκαια έφτασε στον τελικό και δίκαια έχασε σε αυτόν. Η μόνη τύχη που μπορεί να του καταλογιστεί είναι ότι είχε αρκετά καλή κλήρωση στον 1ο γύρο όπου παρότι δεν έπαιξε καλό μπάσκετ (ειδικά εκτός έδρας) κατάφερε να κατακτήσει την 1η θέση ώστε να είναι πιο βατός ο δρόμος του στη συνέχεια. Αυτό και μόνο. Όλα τα άλλα τα κέρδισε και τα έχασε με το σπαθί του.


Γιατί όλοι οι Παναθηναϊκοί δε μπορούν να μιλάνε τόσο λογικά;

Anyway συμφωνώ και στα γραφόμενα περί Ναβάρο,πραγματικά μου φαίνεται αγέραστος και ορεξάτος κάθε φορά που τον βλέπω,και τόσο επικίνδυνος για οποιοδήποτε αμυντικό σύστημα...
PARISINOS
QUOTE(Flash @ May 10 2010, 00:08 ) *
Πάντως η επιμονή στην προσπάθεια να απαξιωθεί η φετινή πορεία του Ολυμπιακού είναι κουραστική για μένα. Και λίγο παραπλανητική ειδικά όταν γίνεται σε μια χρονιά που ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε καν να πάει στους 8.


Σε καμια περιπτωση δεν προσπαθει κανεις να απαξιωσει την πορεια του ΟΣΦΠ.

Οι περισσοτεροι διαφωνησαν στο οτι εγινε βημα παραπανω φετος. Ο ΟΣΦΠ φετος εδειξε οτι εδειξε περσυ, απλα φετος ειχε ακομα καλυτερες μοναδες.

Επισης οταν πας φαιναλ 4, το επομενο βημα ειναι να το παρεις. Λιγη σημασια εχει αν θα βγεις δευτερος η τεταρτος.

voreadis7
QUOTE(Leon_cp3 @ May 10 2010, 02:13 ) *
Γιατί όλοι οι Παναθηναϊκοί δε μπορούν να μιλάνε τόσο λογικά;


Επειδή μερικοι ξέρουν πραγματικά απο μπάσκετ ενώ μερικοί άλλοι ασχολήθηκαν με το μπάσκετ λόγω .....Τζόρτζεβιτς κλπ...
rankin
Ακόμα δεν θέλω να γράψω πολλά. Αύριο με το καλό θα γράψω κανένα σεντόνι...
Για την ώρα λέω πως ο Ολυμπιακός έφτασε εκεί που του άξιζε. Να είναι η δεύτερη καλύτερη ομάδα της ευρώπης.
Το οποίο δεν είναι δα και κακό, ιδίως αν μιλάμε για το μπάσκετ που είναι ένα δίκαιο άθλημα
Η Μπαρτσελόνα το άξιζε και συγχαρητήρια για αυτό
Ο δε Ολυμπιακός, είχε την ατυχία να πέσει πάνω στο χειρότερο του προπονητή του.. Σε αφηνιασμένους Ισπανούς... Η κατάρα του Δράκου!

Κατα ταλλα, οι γραφικότητες θα παρακαλούσα να μην λάβουν συνέχεια γιατί τσούξανε τα μάτια μου
Δεν έχει νόημα τώρα μια συζήτηση περί Γιαννάκη. Δεύτεροι βγήκαμε, δεν αποκλειστείκαμε απο το τοπ16 για να κατηγορούμε τον προπονητή μας για ανεπάρκεια.. Λάθη γίνανε, αλλά θα τα κουβεντιάσουμε εν καιρό. Νοτ νάου!
Επίσης, γραφικούρες περι τύχης στον ημιτελικό με την Παρτιζάν αλλά και γενικά κατά τη διαρκεια της σεζόν, ήμαρτον, ας μην εμφανίζονται.. Υπενθυμίζω σε όλους ο Ολυμπιακός βγήκε 2ος! Φιναλίστ! Ναι, δεν το σηκώσαμε, αλλά φτάσαμε μέχρι τέλους. Μέχρι τον τελικό και εκεί λυγίσαμε..

Να συμαζευτούμε τώρα. Να ηρεμήσουμε. Και να συνεχίσουμε τη προσπάθεια..
Μπράβο στην Μπαρτσελόνα
Μπράβο όμως και στον Ολυμπιακό!
Η προσπάθεια συνεχίζεται...
Manu7
QUOTE(Flash @ May 10 2010, 02:08 ) *
Πάντως η επιμονή στην προσπάθεια να απαξιωθεί η φετινή πορεία του Ολυμπιακού είναι κουραστική για μένα. Και λίγο παραπλανητική ειδικά όταν γίνεται σε μια χρονιά που ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε καν να πάει στους 8.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι σαν συνολική εικόνα, οι ομάδες που έδειξαν έμπρακτα το καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο βρέθηκαν και στο Φ4. Το ότι η Παρτιζάν είχε το κατά τεμήριο μικρότερο budget ή δεν έχει το ειδικό βάρος άλλων αντιπάλων μου είναι αδιάφορο. Ο Ολυμπιακός δίκαια έφτασε στον τελικό και δίκαια έχασε σε αυτόν. Η μόνη τύχη που μπορεί να του καταλογιστεί είναι ότι είχε αρκετά καλή κλήρωση στον 1ο γύρο όπου παρότι δεν έπαιξε καλό μπάσκετ (ειδικά εκτός έδρας) κατάφερε να κατακτήσει την 1η θέση ώστε να είναι πιο βατός ο δρόμος του στη συνέχεια. Αυτό και μόνο. Όλα τα άλλα τα κέρδισε και τα έχασε με το σπαθί του.

E δεν χαλάει ρε συ...Να πεις κιόλας ότι ο Ολυμπιακός δεν έκανε το χρέος του και βγήκε πρώτος όποτε έπρεπε ,για να έχει εύκολη διασταύρωση...Ε η Τσσκα που το κάνει τόσα χρόνια τώρα τι να λέμε...Ντροπή της...

Ακούσαμε ότι ο Ολυμπιακός έχει την αβάντα των δημοσιογράφων...Τι πίνουν κάποιο δεν μας δίνουν...
Που όταν έχανε από Μάλαγα και Παρτίζαν έπεσαν οι απανταχού δημοσιογράφοι να φάνε την ομάδα,τους Αγγελόπουλους
και το Γιαννάκη ενώ τη στιγμή που έκανε τα κλαρίνα ο ΠΑΟ από Ρεάλ μέσα έξω έχανε επίτηδες,γιατί ξέρει πότε να χάνει..
OnLy_PAS-AthEnS
Συγχαρητηρια για την πορεια.Δεν αξιζε την πρωτια και αυτο φυσικα δεν εγινε,αφου ο ΟΣΦΠ ηταν η 2η καλυτερη ομαδα στην Ευρωπη.
Τα πραγματα ειναι απλα!....
Αφου εχει γινει πια μια απο τις 2-3 κορυφαιες ομαδες δεν μενει παρα να παρει ενα προπονητη να παιζει συγχρονο μπασκετ και ενα δυαρυ που τοσο ελειψε φετος!Καλημερα σας!
lefkadian
Sorry ρε παιδια αλλα για να καταλαβω. Τι αλλο πρεπει να γινει για να φανει η ανεπαρκεια του Γιαννακη? Να χασει ο ΟΣΦΠ με 40 ποντους στον τελικο? Ναι η Μπαρτσα η καλυτερη στην Ευρωπη, ναι το καλυτερο μπασκετ, ναι φορμαρισμενη, αλλα ο ΟΣΦΠ? Τι εκανε? Ειδατε καμια αντιδραση? Προχτες η ΤΣΣΚΑ με το μισο (και ουτε) μπατζετ του ΟΣΦΠ (και με προπονητη τον Πασουτιν) κοντραρε την Μπαρτσα στα ισια για 38 λεπτα. Ο ΟΣΦΠ σημερα τι εκανε? Υπηρχε κανενας που στοιχηματιζε υπερ του ΟΣΦΠ μετα το πρωτο τριλεπτο? Ακομα κλαινε οι book τα λεφτα τους στο live-bet. Kαλος, χρυσος ο Γιαννακης αλλα δεν ειναι γι' αυτο το επιπεδο. Και μην μου πειτε για Ελληνικο πρωταθλημα γιατι απλα δεν υπαρχουν ομαδες περα απο τους δυο μεγαλους. Οσο για το φετινο κυπελλο επαιξε με εναν ΠΑΟ εντελως εκτος φορμας και εξαντλημενο απο τραυματισμους ενω ο ΟΣΦΠ ηταν στην καλυτερη φορμα της σεζον. Και παλι στο τελος πηγε να γινει το πατατρακ...
kseplenhs
QUOTE(lefkadian @ May 10 2010, 02:45 ) *
Sorry ρε παιδια αλλα για να καταλαβω. Τι αλλο πρεπει να γινει για να φανει η ανεπαρκεια του Γιαννακη? Να χασει ο ΟΣΦΠ με 40 ποντους στον τελικο? Ναι η Μπαρτσα η καλυτερη στην Ευρωπη, ναι το καλυτερο μπασκετ, ναι φορμαρισμενη, αλλα ο ΟΣΦΠ? Τι εκανε? Ειδατε καμια αντιδραση? Προχτες η ΤΣΣΚΑ με το μισο (και ουτε) μπατζετ του ΟΣΦΠ (και με προπονητη τον Πασουτιν) κοντραρε την Μπαρτσα στα ισια για 38 λεπτα. Ο ΟΣΦΠ σημερα τι εκανε? Υπηρχε κανενας που στοιχηματιζε υπερ του ΟΣΦΠ μετα το πρωτο τριλεπτο? Ακομα κλαινε οι book τα λεφτα τους στο live-bet. Kαλος, χρυσος ο Γιαννακης αλλα δεν ειναι γι' αυτο το επιπεδο. Και μην μου πειτε για Ελληνικο πρωταθλημα γιατι απλα δεν υπαρχουν ομαδες περα απο τους δυο μεγαλους. Οσο για το φετινο κυπελλο επαιξε με εναν ΠΑΟ εντελως εκτος φορμας και εξαντλημενο απο τραυματισμους ενω ο ΟΣΦΠ ηταν στην καλυτερη φορμα της σεζον. Και παλι στο τελος πηγε να γινει το πατατρακ...


τώρα είναι σε φόρμα τουλάχιστον ή ακόμα και αν πάρει το πρωτάθλημα ο γιαννάκης να τον διώξουμε?

τι προτείνεις?
Green Warrior
Πάντως τόσο εύκολη επικράτηση σε final4 (ημιτελικό και τελικό) έχουμε να δούμε από τη Κίντερ το '98. Ακόμα και η Μακάμπι το 2004 είχε δυσκολευτεί στον ημιτελικό με την Τσσκα
leonkalf
Συμφωνώ με τα όσα έγραψε ο rankin παραπάνω..

Καθε χρονο ανεβαινει και ενα σκαλοπατι η ομάδα.
Εγώ ειμαι ευχαριστημενος από όλη τη σεζόν και την κατάληξη. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι -όπως είπε και ο Γιαννάκης στην συνέντευξη τύπου- δεν παίξαμε όπως παίζαμε όλη τη σεζόν και μπορούμε. Δεν δείξαμε ποιοι είμαστε πραγματικά, βέβαια σε αυτό συνετέλεσε και ο αντίπαλος.
Σήμερα ετσι οπως επαιξε η αντιπαλος, ηταν δυσκολο να κερδισουμε!Τους πηγαν ολα!

Δεν πειράζει, εμείς να είμαστε καλά! Του χρόνου στο Τορίνο με το καλό! wink.gif
lefkadian
QUOTE(kseplenhs @ May 10 2010, 02:48 ) *
τώρα είναι σε φόρμα τουλάχιστον ή ακόμα και αν πάρει το πρωτάθλημα ο γιαννάκης να τον διώξουμε?

τι προτείνεις?


Φιλε μου αν πιστευεις οτι ο Γιαννακης κανει για coach σε μια ομαδα σαν τον ΟΣΦΠ εγω παω πασο και μακαρι (για την ομαδα μου) να μεινει για παντα. Παντως το forum ειναι για να εκφραζουμε με κοσμιο τροπο και σεβομενοι τους κανονες τις αποψεις μας. Για ποιο λογο η ειρωνια λοιπον? Δεν νομιζω οτι προσεβαλλα κανεναν. Αν διαφωνεις πες τα δικα σου αλλα σε παρακαλω πολυ μην ειρωνευεσαι...
Εγω ο ασχετος λοιπον σου λεω οτι ο προπονητης δεν κρινεται απο ενα παιχνιδι αλλα σε βαθος χρονου. Με το χερι στην καρδια λοιπον τι εχει προσφερει ο Γιαννακης 2,5 χρονια τωρα στον ΟΣΦΠ?
morrison
Σημερα η ομαδα αδικησε τον ευατο της...
Αδικησε το μπασκετ που παιζει ολη την χρονια,εκανε την Μπαρτσελονα να φαινεται αχτυπητη...
Καλυτερη ειναι,αχτυπητη οχι...
Απ'τα πρωτα παιχνιδια της σαιζον φανηκε το προβλημα της συγκεντρωσης στις αρχες των παιχνιδιων.
Φτασαμε να παιξουμε τελικο Ευρωλιγκα,το σπουδαιοτερο παιχνιδι της 10ετιας και ομως τιποτα δεν αλλαξε...Θα τελειωσει η σαιζον και αυτο το θεμα δεν θα εχει διορθωθει...
Για μενα ο τελικος κριθηκε στο πρωτο 10λεπτο...Γιατι παιζοντας χωρις ενεργεια-ενταση στην αμυνα εδωσες στην Μπαρτσελονα αυτοπεποιθηση,ρυθμο και αερα για ολο το ματς...Η ΤΣΣΚΑ που στριμωξε την Μπαρτσα απ'την αρχη,εμεινε στο παιχνιδι μεχρι το τελος...
Κακο Φαιναλ-4 γενικοτερα για τον Ολυμπιακο...Δεν επαιξε ουτε το μισο απο αυτο που μπορει στην επιθεση και παρουσιασε τις ιδιες παιδικες ασθενειες στην αμυνα.Και ατομικα δεν ειδα τους παιχτες σε καλη κατασταση...
Απο εκει και περα σαφως εχει κανει βηματα μπροστα ο φετινος Ολυμπιακος...
Οχι γιατι πηρε απλα το Κυπελο αλλα γιατι το πηρε νικωντας πρωτη φορα σε σημαντικο παιχνιδι τον Παναθηναικο καθαρα και στα ισα...
Γιατι πηγε τελικο Ευρωπης οντας ολη τη χρονια φαβορι και οχι λιγο φτωχος συγγενης οπως περσι.Ολη την σαιζον περιμενσμε οτι θα φτασει μεχρι τελους και ετσι εγινε.Πλεον εχει παιχτες που διακρινονται,σταρς,MVP και πρωτος σκορερ...Περσι τα ειχε ολα αυτα;
Mετα απο μια βαρια ηττα σαν την σημερινη διαβασα πολλα...Οτι εφτασε απο τυχη στον τελικο,οτι δεν ειχε στιλ παιχνιδιου κτλ.
Ποιο ειναι το στιλ της Μπαρτσελονα δηλαδη;Nα παιζει σωστο μπασκετ απανταω.Να τρεχει το γηπεδο,να βγαζει αυτοματισμους στο σετ,να αμυνεται ως ομαδα,να διαβαζει τα μις-ματς,να...να...να...Να τα κανει ολα...Πεστε μου κατι που δεν προσπαθει να κανει.
Αυτο προσπαθει να κανει και ο Ολυμπιακος.Γιατι τρεχει καλα με αθλητικους φοργουορντ στα φτερα,γιατι δεν θελει να παραμελησει την αμυνα(ασχετα αν δεν το εχει καταφερει μεσα στην χρονια)-σκεφτειτε οτι υπαρχουν 4 αμυντικοι ρολιστες στο ροστερ,Μπεβερλι-Πεν-Βασιλοπουλος-Γλυνιαδακης,και γιατι βγαζει ωραιες και δουλεμενες φασεις στο σετ.Τωρα αν σε καποια ματς δεν καταφερνει να τα βγαλει ολα αυτα δεν σημαινει οτι δεν εχει στιλ...
Σημερα δεν προσαρμοστηκε σε κανενα στιλ,το ιδιο μπασκετ βγηκε να παιξει οπως παιζει ολη τη χρονια ασχετα αν δεν μπορεσε.Ανοιχτα και καθαρα...Ουτε ταμπουρι πηγε να παιξει,ουτε ξυλο,ουτε να κατεβασει τον ρυθμο...
Τα σημαντικοτερα μειονεκτηματα ειναι δυο,
1,το κλασικο,η ελλειψη καθαρου σουτερ,κοιταζα τον Ναβαρο να βγαινει απ'τα σκριν και σκεφτομουνα οτι η συγκεκριμενη επιθεση λειπει εξ'ολοκληρου απ'το μπλοκακι του κοουτς.Το απλο...Να βγαλεις τον σουτερ σου να σουταρει...Μια επιπλεον επιλογη στο 5 εναντιον5,ενας παιχτης να σε ξεκολησει.
2,και σημαντικοτερο,η ελλειψη συγκεντρωσης σε κομματια των παιχνιδιων,τα κενα αερος οταν κατι στραβωνει.
Η αδυναμια προσηλωσης στα plays που πας να παιξεις...Οταν στραβωσε το ματς με την Παρτιζαν ο καθενας επαιρνε την μπαλα και κουτουλαγε...
Θα μπορουσα να το ονομασω και αδυναμια διαχειρισης ειδκων καταστασεων...
Αυτα,παμε για το πρωταθλημα...Συνεχιζουμε...
ViC
ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΕΝΤΟΝΙ!!!

1) Αθάνατοι Έλληνες. Μέχρι την Πέμπτη ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που έπαιζε το θεαματικότερο μπάσκετ στην Ευρώπη. Θυμάστε τις συζητήσεις εδώ στο φόρουμ. Ξαφνικά άρχισε πάλι η κριτική στο Γιαννάκη, στο στυλ παιχνιδιού του ολυμπιακού, ατομική κριτική για τις ικανότητες διαφόρων παικτών κλπ κλπ. Γιατί δεν μπορούμε να είμαστε λίγο αντικειμενικοί;
2) Φοβερός Ναβάρο. Μεγάλα καλάθια, δύσκολα. Από αυτά που σου κόβουν τα πόδια. Και να υπήρχε κάποια πιθανότητα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου να γυρίσει το ματς, τη σκότωσε ο la bomba. Η δουλειά που κάνει και ο Μάικλ στο γήπεδο απίστευτη. Πολύ σημαντική σε άμυνα, επίθεση και ριμπάουντ. Πολύ αδικημένος από τις επιλογές των καλύτερων πεντάδων.
3) Από την άλλη συγκινητικός ο Παπαλουκάς αλλά πολύ μόνος. Λίγο στην αρχή ο Μίλος, λίγο μετά ο Μπουρούσης και τέρμα οι βοήθειες. Κλέιζα και Τσίλι φανερά εκτός κλίματος. Η εξέλιξη του ματς και ο ανορθόδοξος τρόπος επίθεσης του ολυμπιακού δεν τους βοήθησε καθόλου. Λίγα πράγματα από το Σχορτσιανίτη. Πολύ καλός ο Μπέβερλυ (νιώθω σα να τον προμοτάρω, αλλά είναι πράγματι πολύ καλός σε όσα ματς τον έχω δει το τελευταίο 15ήμερο)
4) Ο Πασκουάλ προτίμησε να αφήσει στον πάγκο το Λάκοβιτς και να παίξει πολύ ο Σάδα. Σοφή επιλογή. Ήταν αρκετά καλός και έβαλε κι εκείνο το τυφλό τρίποντο από το σπίτι του. Ήταν ο αστάθμητος παράγοντας της Μπαρτσελόνα, τη στιγμή που ο ολυμπιακός δεν κατάφερε να βγάλει από το τσεπάκι του αναλόγως κάποιον παίκτη.
5) Δε νομίζω ότι έχει νόημα να μιλάμε για συστήματα στο σημερινό ματς. Πολλά με λίγα. Ο Γιαννάκης δοκίμασε διάφορα, αλλά δεν του βγήκε τίποτα. Η Μπάρτσα έχει σίγουρα πολυφωνία, μπορεί να βάλει την μπάλα στο διχτάκι με δεκάδες τρόπους και σήμερα την πέτυχε ο ολυμπιακός στην καλή της μέρα. Ωστόσο, μπορούμε να πούμε για την άμυνα του ολυμπιακού στη ρακέτα δυο λόγια. Ήταν πολύ σοφτ. Όποιος ήθελε έμπαινε μέσα κι έκανε (sorry κιολας) μπουρδελότσαρκα. Ήταν απαράδεκτο που ο ολυμπιακός δεν έριξε λίγο ξύλο. Να πάρει ο διάολος τελικός είναι, πρέπει να βγάλεις λίγη ενέργεια! Τη στιγμή μάλιστα που οι διαιτητές άφησαν πολλά hand-checking της Μπάρτσα χωρίς φάουλ και γενικά φάνηκε να αφήνουν το σκληρό παιχνίδι, έπρεπε κι ο ολυμπιακός να παίξει πιο δυνατά. Όταν έσφιξε η άμυνα μέσα, μπήκαν κάτι απίστευτα σουτ απ' έξω και... αντίο ζωή!
6) Αυτό που φαίνεται να λείπει περισσότερο από τον φετινό ολυμπιακό δεν είναι τόσο η έλλειψη παικτών ή συστημάτων, αλλά κυρίως η μη κατανομή σαφών ρόλων στο παιχνίδι. Κατ' αρχάς λείπει ένας κλασικός σουτέρ. Ο Μίλος δεν είναι κλασικός σουτέρ και ο Χαλπερίν καλώς ή κακώς (μάλλον καλώς) δεν παίρνει ευκαιρίες. Και φυσικά ούτε ο Τσίλι είναι σουτέρ. Προς το τέλος του αγώνα έβλεπες και πόσο διστακτικοί ήταν οι παίκτες στο σουτ. Δεν μπορεί για παράδειγμα να έχεις το Βασιλόπουλο 5 λεπτά πριν τελειώσει το ματς με τη διαφορά στους 15, ελεύθερο στο τρίποντο να το σκέφτεται, τελικά να μη σουτάρει και να πασάρει πάλι έξω. Ποιος ψηλός θα δώσει σκριν στον Τεόντοσιτς; Ποιος θα φτιάξει χώρο στον Τσίλι να κάνει το παιχνίδι του παίρνοντας έναν αντίπαλο μαζί του; Σήμερα ο Τσίλι ορμούσε μέσα κι όποιον πάρει ο χάρος. Ο Κλέιζα προσπάθησε αρκετές φορές να ποστάρει και δεν του βγαίνει, είναι φανερό.
7) Ο Γιαννάκης έκανε πολλές κινήσεις από τον πάγκο σήμερα. Το έψαξε το παιχνίδι, δοκίμασε πράγματα, όσα ήξερε προσπάθησε να τα εφαρμόσει. Μέχρι και ζώνη χρησιμοποίησε και το rotation ήταν μεγάλο για τελικό ευρωλίγκας. Καλά έκανε βέβαια και έκανε τέτοιες δοκιμές, αλλά μου φάνηκαν περισσότερο και ως κινήσεις πανικού. Δεν άφησε κάποιο συγκεκριμένο σύστημα και σχήμα για πολύ ώρα στο παρκέ. Έκανε γρήγορα τις αλλαγές, τελικά νομίζω περισσότερο μπέρδεψε τον ίδιο του τον εαυτό, παρά τον Πασκουάλ.
8) Προφανώς και η διαφορά των δύο ομάδων δεν είναι τέτοια. Όμως η Μπαρτσα ακόμα κι αν δεν έμπαιναν 3-4 πολύ μεγάλα σουτ που έκανε, νομίζω πάλι θα κέρδιζε. Ίσως να κέρδιζε τόσο δύσκολα όσο κέρδισε προχθές την ΤΣΣΚΑ, αλλά πάλι θα κέρδιζε. Γιατί σήμερα έκανε σχεδόν την απόλυτη εμφάνιση. Δεν υστέρησε πουθενά και δεν μπόρεσε και ο ολυμπιακός να χτυπήσει τις αδυναμίες της. Και δεν είναι καθόλου looser ομάδα. Είναι η ίδια ομάδα που πήρε πρωτάθλημα με μειονέκτημα έδρας από την Ταού για να μην ξεχνιόμαστε και η ομάδα που μόλις βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο φέτος στην Ευρωλίγκα έκανε -όχι μία- αλλά δύο νίκες μέσα στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ. Ήταν και ψυχολογικά πιο έτοιμη για το σημερινό από έναν Ολυμπιακό που αυτά τα χρόνια που ξαναχτίζεται έχει να επιδείξει μόνο το φετινό κύπελλο. Σήμερα, ΑΠΛΑ ΔΕ ΓΙΝΟΤΑΝ
9) Οι διαιτητές έπαιξαν κάποιο ρόλο, αλλά σίγουρα όχι καθοριστικό. Ο Γάλλος απλά είναι λίγος ως σφυρίχτρα.
10) Βάλτε φυλακή αυτούς που μεταδίδουν. Ερώτηση: Είμαι χαζός που δεν κατάλαβα τι εννοούσε ο Σκουντής μιλώντας για "άμυνα άρνησης" και ο Δάρδαλης μιλώντας για "οροθετικό σουτέρ"; Εντάξει, δεν υπάρχουν αυτά... Επίσης πόσο γραφικοί είναι οι ρεπόρτερ αγωνιστικού χώρου όταν μετά το ματς αντί να ρωτήσουν κάτι σοβαρό για το παιχνίδι τους παίκτες τους λένε: "Έχεις να πεις κάτι για αυτόν τον υπέροχο κόσμο;" και οι παίκτες ισοφαρίζουν τη γραφικότητα απαντώντας: "Είναι απίστευτοι, τους ευχαριστούμε πολύ, είναι οι καλύτεροι της Ευρώπης και είμαστε στεναχωρημένοι που δεν κερδίσαμε γι' αυτούς"..... Γραφικότητες...
SoKRaM
Εγω στεναχωρηθηκα. Οχι μονο γτ δεν κατεκτησε το τροπαιο η ομαδα που υποστηριζω αλλα γιατι δεν επαιξε αυτο που πραγματικα μπορουσε και περιμενα να βγει εστω και ενας λαγος απο το καπελο του προπονητη . Τεσπα. Συγχαρητηρια για την πορεια μεχρι εδω.
leonkalf
Εγώ δεν καταλαβαίνω το "το ήθελαν περισσότερο και είχαν περισσότερο πάθος και θέληση"!! Γιατί δηλαδή εμείς να μην έχουμε ρε παιδιά?? Τους έφτανε απλά η πρόκριση στον τελικό? ... 39.gif
Εγώ θέλω η ομάδα μου να μπαίνει με τα χίλια μέσα και να τα δίνει όλα! Αυτό με ξένισε που το άκουσα από όλους σχεδόν στις δηλώσεις.


Επίσης, γιατίί παίξαμε με τις άσπρες και όχι με τις ερυθρόλευκες εμφανίσεις???
ViC
QUOTE(leonkalf @ May 10 2010, 03:43 ) *
Επίσης, γιατίί παίξαμε με τις άσπρες και όχι με τις ερυθρόλευκες εμφανίσεις???

Γιατί συνηθίζεται μια ομάδα να παίζει με ανοιχτόχρωμη (βλ. λευκή) εμφάνιση και η άλλη με σκούρη, όπως η μπλαουκράνα φανέλα της μπάρτσα.
Και ίσως να φόρεσαν άσπρα γιατί άσπρα φορούσαν και στον τελικό του 1997 στη Ρώμη.
Όμως αυτά λίγη σημασία έχουν. Ακόμα κι αν ο Ολυμπιακός έπαιζε με τις φανέλες του παναθηναϊκού και η Μπαρτσελόνα να έπαιζε με τις φανέλες της ρεάλ, το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο
lakersdynasty
QUOTE(voreadis7 @ May 10 2010, 02:16 ) *
Επειδή μερικοι ξέρουν πραγματικά απο μπάσκετ ενώ μερικοί άλλοι ασχολήθηκαν με το μπάσκετ λόγω .....Τζόρτζεβιτς κλπ...


Η μηπως επειδη καποιοι βλεπουν οτι και ο δευτερος στην σειρα ομιλος του ΟΣΦΠ ειχε ουσιαστικα φτιαχτει επειδη κααποιοι ηθελαν να χασει ο ΠΑΟ απο την Ρεαλ δηλαδη απο κωλοφαρδια?

Και μετα πεσατε σε διασταβρωση με ομιλο που ηταν για τα μπαζα σε σχεση με τους αλλους 2 και σας επεσε η... Προκομ!

Αυτα τα κερδισε ο ΟΣΦΠ με την αξια του? Και με τις ομαδες που ειχε να αντιμετοπισει τον Φεβρουαριο καταπονηθηκε και πολυ για να παει τελικα και σχεδον να χασει τον τελικο Κυπελλου απτους απροπονητους τους δικους μας στο τελος?

Δεν ηταν μονο ο πρωτος ομιλος το θεμα...

Η μονη ομαδα που βρηκε ο ΟΣΦΠ μπρωστα του που συνδιαζε σε ενα αγωνα ΟΜΑΔΑ και ΕΔΡΑ μαζι ηταν η Παρτιζαν!

ΜΟΝΟ! Τα αλλα ειναι για ναχαμε να λεγαμε!

Ναι ο ΟΣΦΠ ηταν ομαδα για να παει Φ4 αλλα ομαδα που αξιζε να παει στο Φ4 με βαση φορμα αποδωση κι ροστερ επαιξε μολις 1. Την εκπληξη του Φ4. Μια σκληρη ομαδα που εκτος των αλλων τον πηγε στον ημιτελικο σε σημειο που αδειασε ψηχολογικα και για τον τελικο!

Το μελλον ειναι ευοιωνο. Αλλα για το φετινο της Ευρωλιγκαςς μη λεμε οτι θελουμε. Και δεν προκειται σαν Παναθηναϊκος να καθομαι να ακουω κατι τετοια οταν χρονια τωρα ακουω οτι το ενα το "εκλεψε" ο Βρανκοβιτς τα αλλα 2 ηταν στην εδρα μου και αντε βρε ας αναγνωρισουμε αυτο της Μπολονια.

Ε οχι!

Και δηλαδη για να εχουμε καλο ρωτημα, στην σκαλα του ο ΟΣΦΠ αν εβρισκε οπως η Ρεαλ την Μπαρτσα απεναντι του και εμενε εκτος Φ4 παρα την σαφη βελτιωση του θα κατεβαινε φετος παλι ενα σκαλοπατι?

Δειτε τι βρηκε μπροστα του ο ενας φιναλιστ και τι ο αλλος. Εκει να δειτε συγκριση.

kseplenhs
QUOTE(lakersdynasty @ May 10 2010, 04:13 ) *
Η μηπως επειδη καποιοι βλεπουν οτι και ο δευτερος στην σειρα ομιλος του ΟΣΦΠ ειχε ουσιαστικα φτιαχτει επειδη κααποιοι ηθελαν να χασει ο ΠΑΟ απο την Ρεαλ δηλαδη απο κωλοφαρδια?



ποιοί είναι αυτοί?

δλδ στήθηκε μια ολόκληρη διοργάνωση φέτος για να μείνει ο παο εκτός απο το top16 και να πάει ο ολυμπιακός "ανευ αγώνων" στον τελικό?

στην τελική γιατί ο παο δεν κέρδισε τη ρεαλ να τους χαλάσει τα "σχέδια"?

είναι βράδυ και ενδεχομένως να έχω ψιλοζαλιστεί με τον ρόντο αλλά νομίζω πως η κουβέντα όπως πάει θα φτάσει μέχρι και την αστρολογία...
playmaker raketas
Μια χαρά τα πήγε ο Ολυμπιακός. Φέτος γενικά ως τώρα, όχι στο Φ4. Και καλό μπάσκετ έπαιξε και δικαιότατα συμμετείχε στο Φ4. Και βάση της πρότερης εικόνας του δικαιούτο να κοιτάει τη Μπάρτσα στα μάτια.

Στο Φ4 πλήρωσε την ανεπάρκεια του προπονητή του και την απειρία και το άγχος των αστέρων (Κλέιζα-Τσίλι-Τεόντοσιτς) του γι αυτό παρουσιάσε αυτή την άθλια εικόνα... Ίσως αν είχε περάσει η (άτυχη) Παρτίζαν, να είχε περισσότερη ένταση ο τελικός και να ήταν πιο ντέρμπυ. Με 20 σίγουρα δε θα έχανε ο Βουγιόσεβιτς, ότι κι αν σημαίνει αυτό για τον Μπαναότ με το 10πλάσιο μπάτζετ...
spysta
O,TI NA NAI !!!! 68.gif

Παιδες .. εχετε κατεφερει σε ενα τοπικ για τον τελικο της Ευρωλιγκας μεταξυ Ολυμπιακου και Μπαρτσελονα να συζητατε για τον Παναθηναικο ..για το αν ο ΟΣΦΠ αξιζε να ειναι στο φιναλ4,αν οι αντιπαλοι του ηταν για τα μπαζα,για τον αν πρεπει να μεινει ο Γιαννακης κτλ κτλ Ε Λ Ε Ο Σ


Κατα τ αλλα .. επειδη ΠΡΕΠΕΙ να το σχολιασω αυτο ..

ο ΟΣΦΠ ΕΚΑΝΕ ενα βημα παραπανω φετος.period.
Εδειξε πολλα περισσοτερα πραγματα απο περυσι εχοντας καλυτερες μοναδες και παιζοντας συνολικα καλυτερο μπασκετ.Για την ακριβεια --> ΠΑΡΑ πολυ καλυτερο μπασκετ απο περυσι ..και κατεληξε .. φθανοντας απολυτως δικαιολογημενα στον τελικο της Ευρωλιγκας και εχοντας τοσο τον MVP της διοργανωσεις και οσο και τον πρωτο σκορερ στο ροστερ του .

συνοθηλεμα μοναδων που εγραψε ο φιλος PARISINOS στα δικα μου τα ματια .. ΔΕΝ ειναι ..
εχει παρα πολλα plays και αρκετες διεξοδους στο παιχνιδι του ειτε σε γρηγορο ειτε σε αργο tempo παιχνιδιου.Απλα δεν ειναι ακομα τοσο συμπαγης ομαδα οσο πρεπει για να διαχειριστει τετοιου ειδους καταστασεις.
Πρεπει να δωσουμε credits στον Δρακο .. ο οποιος αλλαξε στρατηγικη .. αφησε την ομαδα να τρεξει αξιοποιωντας με τον καλυτερο τροπο το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ταλεντο παικτων οπως ο Μιλος ο Λινας και ο Τσιλι.
Η διαφορα μας με την Μπαρτσα ειναι οτι αυτο το στυλ παιχνιδιου εμεις το δοκιμασαμε φετος .. ενω αυτοι τα τελευταια 3 χρονια με τον Πασκουαλ στον παγκο.

Αποψη μου .. και ειλικρινα ΔΕΝ το λεω για να χρυσωσω το χαπι αυτη τη στιγμη .. ειναι οτι ο ΟΣΦΠ με την προσθηκη ενος ΣΟΥΤΕΡ φονια στο 2 .. και ενος ψηλου αποδοτικου στη θεση του Νικολα .. του χρονου .. με το ΙΔΙΟ ροστερ και τον Δρακο στον παγκο .. θα παιξει ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ μπασκετ.

##αααα .. και να το πω τωρα .. πριν τους τελικους .. και 3-0 να χασουμε απο τον ΠΑΟ .. ο Γιαννακης ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ.εχει κανει δουλεια .. εμαθε και τον μαθανε .. και μπορει να οδηγησει την ομαδα ψηλα.
Πραγματικα θα πρεπει να γινουν τραγικα πραγματα για να αλλαξω την αποψη μου.


ΥΓ.2,3 μυρια ο Βουισιτς για να παιζει 5 λεπτα .. και 2,5 μυρια ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Ναβαρο.Γι αυτο και λεω οτι με τις καταλληλες προσθηκες του χρονου .. και με τον κορμο των Μιλος,Λινας,Τεο,Τσιλι,Σοφο,Μπουρου .. η ομαδα θα ΦΥΣΑΑΑΑΕΙ !! smiley.gif
Ginobili
QUOTE(spysta @ May 10 2010, 03:29 ) *
ο ΟΣΦΠ ΕΚΑΝΕ ενα βημα παραπανω φετος.period.
Εδειξε πολλα περισσοτερα πραγματα απο περυσι εχοντας καλυτερες μοναδες και παιζοντας συνολικα καλυτερο μπασκετ.Για την ακριβεια --> ΠΑΡΑ πολυ καλυτερο μπασκετ απο περυσι ..και κατεληξε .. φθανοντας απολυτως δικαιολογημενα στον τελικο της Ευρωλιγκας και εχοντας τοσο τον MVP της διοργανωσεις και οσο και τον πρωτο σκορερ στο ροστερ του .

1)Ο Ολυμπιακός στο Παρίσι είχε κατώτερη απόδοση σε σχέση με το Βερολίνο
2)Ο Ολυμπιακός όλην την χρονιά στην Ευρώπη δεν έπαιξε με μία τοπ ομάδα για να μας δείξει κάτι.Η καλύτερη ομάδα που αντιμετώπισε ήταν η Κάχα ραμποράλ...ή οποία είναι και 1 κλάση τουλάχιστον κατώτερη από την περσινή Ταού.Κατά τα άλλα απέκλεισε και Τσιμπόνα και Κίμκι στο Τοπ16,για να αποκλείσει μετά την Πρόκομ για να πάει φάιναλ4...και κατόπιν την Παρτιζάν στην παράταση.Αυτό ήταν όλο....
spysta
Ξεχασα να κανω και το σχολιακι μου για την διαιτησια του τελικου ... ΕΧΘΡΙΚΗ απεναντι στον Ολυμπιακο αναμφησβητητα.
Δεν λεω οτι αυτο φταει που χασαμε .. οχι
αλλα ..ειδαμε φαουλ που δοθηκαν στην Μπαρτσα ..που στον ΟΣΦΠ αντιστοιχα να γινονται αβαβα .. ειδαμε μπουνοκλωτσιδια στην αμυνα της Μπαρτσα σε drive των Τσιλι και Κλειζα να λογιζονται ως καθαρα .. και ειδαμε κατι επιθετικα που σφυριχθηκαν στον ΟΣΦΠ σε Κλειζα και Μιλος να ειναι αστεια.Αποκορυφωμα της κακης διαιτησιας απεναντι μας.. οι δυο αλλαγες αποφασεις που προηλθαν (σε ξεκαθαρες φασεις) μετα απο πιεση του κοσμου και των παικτων μας.. καθως και η τεχνικη στον Λινας στο τελος.

Αυτα.
Επαιξε τον ρολο της η διαιτησια .. απλα δυστυχως οταν κι εσυ κανεις ενα τοσο κακο ματς .. αντε να βρεις τα δικια σου μετα.Δεν θα τα βρεις .. και ειναι λογικα οταν χανεις με τοσους ποντους διαφορα
Απλα .. οταν δαπανεις ΤΟΣΟ χρηματα .. στηριζεις το προιον που λεγεται Euroleague με παικτες αστερες οπως ο Κλειζα ο Τσιλι ο Μιλος και ο Τεο .... εεεεεε .. ακομα και με Ισπανικη ομαδα .. πρεπει να εχεις αλλη αντιμετωπιση σε ορισμενα σημεια.



QUOTE(Ginobili @ May 10 2010, 02:55 ) *
1)Ο Ολυμπιακός στο Παρίσι είχε κατώτερη απόδοση σε σχέση με το Βερολίνο
2)Ο Ολυμπιακός όλην την χρονιά στην Ευρώπη δεν έπαιξε με μία τοπ ομάδα για να μας δείξει κάτι.Η καλύτερη ομάδα που αντιμετώπισε ήταν η Κάχα ραμποράλ...ή οποία είναι και 1 κλάση τουλάχιστον κατώτερη από την περσινή Ταού.Κατά τα άλλα απέκλεισε και Τσιμπόνα και Κίμκι στο Τοπ16,για να αποκλείσει μετά την Πρόκομ για να πάει φάιναλ4...και κατόπιν την Παρτιζάν στην παράταση.Αυτό ήταν όλο....

1)Πηγε στον τελικο ομως.Ενω περυσι αποκλειστηκε στον ημιτελικο.Κι αν θες να το παμε απο αποψη αποδοσης .. μετρα το γεγονος οτι σε ολοκληρη την φετινη χρονια επαιξε καλυτερο μπασκετ απ οτι περυσι.
2)Τοπ ομαδα εγω θεωρω τον ΟΣΦΠ την Μπαρτσα και τον ΠΑΟ.Ολες τις αλλες .. ευκολα ή δυσκολα θα τις ειχε αποκλεισει.Τα διπλα σε ΕΦΕΣ,Λιετουβος,Προκομ και Καχα .. καθως και οι 20αρες στο ΣΕΦ μου κανουν μια χαρα.Η διαφορα με αυτα που πετυχε η Μπαρτσα .. ειναι οτι ΔΕΝ κεριδσε τον ΠΑΟ εκτος εδρας. (η νικη στην Βιτορια εξισσοροπειτε με την νικη της Μπαρτσα σε Σιενα .. ενω για τις νικες της με το συνοθηλεμα των 15 playmaker της Ρεαλ δεν εχω να πω κατι.με την ψυχολογια που εχουν αποκτησει οι Καταλανοι απεναντι στους Μαδριλενους τα τελευταια χρονια ειναι σαν να παιζουν με την Φουενλαμπραδα)


ΥΓ.Εντωμεταξυ στο προηγουμενο ποστ μου .. γραφω Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ .. και αναφερομαι στους αλλους σε σχεση με αυτα που συζηταμε τωρα μαζι Ginobili.Και ενα ποστ μετα .. βρισκομαι να τα συζηταω μαζι σου!!Ειμαι κι εγω οοοοοτι να ναι laugh.gif laugh.gif
Anaz
Ρε παιδια εχει κουρασει αυτη η προσπαθεια να απαξιωθει η φετινη πορεια του Ολυμπιακου.Καλα τα λέει ο Flash. Ολυμπιακος και Μπαρτσα ήταν οι δυο ομαδες που επαιξαν το καλυτερο μπασκετ στη φετινη διοργανωση, με διαφορα! .&-
Με ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ και να επαιζε ο Ολυμπιακος παλι θα ειχε παει Final Four. Αυτοι μας ετυχαν, αυτους αποκλεισαμε, τι να κανουμε τωρα..??

ΠΑΝΑΞΙΑ πρωταθλητρια Ευρωπης η ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ φετινη Μπαρτσελονα του Πασκουαλ. Η οποια μεσα απο τα αρκετα μεγαλα ματς απεναντι σε παραδοσιακα μεγαλες ομαδες που επαιξε σε Ισπανια και Ευρωλίγκα, κι απ΄την εξαιρετικη της αμυνα, φετος εφτιαξε ΚΑΙ χαρακτηρα!

Respect στον κορυφαιο -και αντιπαθεστατο- παιχτη που αγωνιζεται στην Ευρωπη!

Οι Ισπανοι εχουν γινει ο εφιαλτης του Δρακου...

Εμεις απ'τη πλευρα μας περναμε δυστηχως μια περιοδο που εχει αρχισει και βγαινει η κουραση στον Μιλος και η ομαδα δεν ειναι στη τοπ φορμα της, οπως πριν κανα διμηνο. Η ελλειψη βαθους παγκου σε συνδυασμο με το ρισκο να στηριχτει η ομαδα ΑΠΟΛΥΤΑ πανω σε μια 4αδα παιχτων, μας στοιχιζει τωρα.

Θα μπορουσαμε να ημασταν πιο ανταγωνιστικοι αν παιζαμε περισσοτερο ξυλο στην αμυνα, και η διατησια ηταν πιο μοιρασμενη, αλλα και παλι η διαφορα στους παγκους των δυο ομαδων επαιξε καθοριστικο ρόλο, ενω η Μπαρτσα χτες ηταν ΠΟΛΥ διαβασμενη και επιασε και τα πολυ υψηλα στανταρ αποδοσης της και απλα..ΔΕΝ εχανε απο κανεναν!

Τραγικη διατησια για τελικο Ευρωλίγκας αναμεσα στις δυο κορυφαιες ομαδες της διοργανωσης. Και το να μη δειχνετε replay για να κρυβετε τα χαλια γίνεστε πιο γραφικοι, κύριοι της Uleb. 68.gif
Tretiak
Kρίμα. Ο Ολυμπιακός πιστεύω ότι δεν έχει το know how των μεγάλων αγώνων. Βέβαια η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη, αλλά φταίει και ο σύλλογος. Ο ΠΑΟ θα είχε καλύτερη τύχη χθες.
Τώρα τί ξημερώνει ένας Θεός το ξέρει...
(εννοείται το πρωτάθλημα είναι χαμένο από χέρι...)
PARISINOS
QUOTE(spysta @ May 10 2010, 02:29 ) *
ο ΟΣΦΠ ΕΚΑΝΕ ενα βημα παραπανω φετος.period.
Εδειξε πολλα περισσοτερα πραγματα απο περυσι εχοντας καλυτερες μοναδες και παιζοντας συνολικα καλυτερο μπασκετ.Για την ακριβεια --> ΠΑΡΑ πολυ καλυτερο μπασκετ απο περυσι ..και κατεληξε .. φθανοντας απολυτως δικαιολογημενα στον τελικο της Ευρωλιγκας και εχοντας τοσο τον MVP της διοργανωσεις και οσο και τον πρωτο σκορερ στο ροστερ του .


Καλυτερο μπασκετ σιγουρα επαιξε, πιο οργανωμενο ομως σε καμια περιπτωση. Ο ΟΣΦΠ επαιξε πολυ καλυτερα , απλα γιατι ειχε ΠΟΛΥ καλυτερες μοναδες.

QUOTE(spysta @ May 10 2010, 02:29 ) *
συνοθηλεμα μοναδων που εγραψε ο φιλος PARISINOS στα δικα μου τα ματια .. ΔΕΝ ειναι ..
εχει παρα πολλα plays και αρκετες διεξοδους στο παιχνιδι του ειτε σε γρηγορο ειτε σε αργο tempo παιχνιδιου.Απλα δεν ειναι ακομα τοσο συμπαγης ομαδα οσο πρεπει για να διαχειριστει τετοιου ειδους καταστασεις.
Πρεπει να δωσουμε credits στον Δρακο .. ο οποιος αλλαξε στρατηγικη .. αφησε την ομαδα να τρεξει αξιοποιωντας με τον καλυτερο τροπο το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ταλεντο παικτων οπως ο Μιλος ο Λινας και ο Τσιλι.
Η διαφορα μας με την Μπαρτσα ειναι οτι αυτο το στυλ παιχνιδιου εμεις το δοκιμασαμε φετος .. ενω αυτοι τα τελευταια 3 χρονια με τον Πασκουαλ στον παγκο.


και μονο τα τελευταια 2 λεπτα του ημιτελικου να απομονωσεις ( πριν την παραταση), θα καταλαβεις τι εννοω, οταν λεω οτι δεν υπαρχει προπονητικη σφραγιδα.
Στις τελευταιες τρεις φασεις του τελικου βαραει ο τεοντοσιτς δυο οφ μπαλανς τριποντα και ενα ο τσιλι ( αυτο δεν ηταν οφ μπαλανς), χαμενα και τα τρια.
Οχι οτι ο γιαννακης δεν εκανε τιποτα, προφανως και του πιστωνεται η καλη πορεια της ομαδας, αλλα εμενα η χρονια του γιαννακη φετος , μου θυμιζει τις δυο χρονιες του πινι στην μακαμπι οταν επαιρνε το ευρωπαικο. Δηλαδη ηταν ενας καλος διαχειριστης. Καταλαβε οτι η διαφορα ταλεντου αναμεσα στην ομαδα του και στο 90 τις εκατο των υπολοιπων ευρωπαικων ειναι αρκετα μεγαλη, ωστε να φτανει για να παρει τη νικη.
Οπως ειπε και ο φιλος Αναζ, ο ΟΣΦΠ με οποια ομαδα και να κληρωνοταν θα πηγαινε φαιναλ 4. Οι μονες ομαδες που μπορουν να τον κοιταξουν στα ματια ειναι η μπαρτσα, ο ΠΑΟ , αντε και η ΤΣΣΚΑ λογω εμπειριας σε αγωνες φωτια.
Ο γιαννακης το καταλαβε αυτο , και αρα αφησε τους παιχτες ελευθερους να παιξουν. Και οταν αντιμετωπιζεις ομαδες σαφως χειροτερες ( σαν την προκομ, την κιμκι μεχρι και την καχα λαμποραλ ) δεν υπαρχει προβλημα. Οταν ομως εφτασε η ωρα να παιξει με τον εναν απο τους δυο-τρεις ουσιαστικα αντιπαλους του, εχασε τα αυγα και τα πασχαλια.
Θα μου πεις , ειναι μονο ενα ματς και δεν εχουμε αρκετο δειγμα, ισως ηταν μονο μια κακη μερα. Δεκτο , γι αυτο και οι εμφανισεις του ΟΣΦΠ στους τελικους θα μου δωσουν μια καλυτερη εικονα. Αν ο ΟΣΦΠ χασει το πρωταθλημα, και κυριως δειξει την ιδια ανικανοτητα με περσυ να χτυπησει τα ματς στο ΟΑΚΑ, θα σιγουρευτω οτι ο δεν ειναι στραβος ο γυαλος, αλλα στραβα αρμενιζει ο γιαννακης. Αν παλι παρει ο ΟΣΦΠ το πρωταθλημα, εδω θα μαι να παραδεχτω , οτι τελικα ο γιαννακης εχει παραγει εργο.
Γιατι σε αυτα τα ματς φαινεται το εργο ενος προπονητη μαγκες. Στους τελικους, στα φαιναλ 4 και στα ματς με ισαξιες ομαδες. Εκει χρειαζεται ο προπονητης. Για να κερδισεις την τσιμπονα και την προκομ, φτανει η κλαση του παπαλουκα και του κλειζα απο μονη της.

QUOTE(spysta @ May 10 2010, 02:29 ) *
Αποψη μου .. και ειλικρινα ΔΕΝ το λεω για να χρυσωσω το χαπι αυτη τη στιγμη .. ειναι οτι ο ΟΣΦΠ με την προσθηκη ενος ΣΟΥΤΕΡ φονια στο 2 .. και ενος ψηλου αποδοτικου στη θεση του Νικολα .. του χρονου .. με το ΙΔΙΟ ροστερ και τον Δρακο στον παγκο .. θα παιξει ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ μπασκετ.


Μα αν παρεις σουπερ δυαρι και 5αρι, μετα θα εχεις ροστερ για ΝΒΑ , αλλιμονο αν δεν το καταφερει ο γιαννακης να παρει την ευρωλιγκα. Εδω ηδη το ροστερ το φετινο και ειναι απο πλευρας στελεχωσης το καλυτερο της ευρωπης ( εδω ο ιδιος ο μαικλ σημερα παραδεχθηκε ο ιδιος οτι μπορει ο ΟΣΦΠ να εχει καλυτερες μοναδες , αλλα εμεις εχουμε καλυτερο συνολο blink.gif ). Αν παρεις και αλλους δυο σουπερσταρ, μετα δεν θα χρειαζεσαι καν προπονητη, θα εχεις ντριμ τιμ.

QUOTE(spysta @ May 10 2010, 02:29 ) *
##αααα .. και να το πω τωρα .. πριν τους τελικους .. και 3-0 να χασουμε απο τον ΠΑΟ .. ο Γιαννακης ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ.εχει κανει δουλεια .. εμαθε και τον μαθανε .. και μπορει να οδηγησει την ομαδα ψηλα.
Πραγματικα θα πρεπει να γινουν τραγικα πραγματα για να αλλαξω την αποψη μου.



Αν χασει το πρωταθλημα και με 3-0, δυσκολα θα μεινει, και δικαιως..Ομαδα με το ακριβοτερο ροστερ στην ευρωπη και να εχει κερδισει μονο ενα κυπελο δεν νοειται. Ποσω μαλλον να χασει με 3-0 τους τελικους, και με 20 στο φαιναλ 4.

Υ.Γ. Επειδη το βλεπω να γραφεται συχνα.
Η μπαρτσα δεν χτιζει την ομαδα της τρια χρονια. Περσυ την εχτισε , και επαιξε με τη μια διαστημικο μπασκετ. Που την ειδατε μερικοι την τριετια ...???
Nαβαρο, μαικλ, σαντα, ρουμπιο, νντονγκ, μαικλ, λορμπεκ , μορρις ηρθαν ειτε περσυ ειτε φετος ( μαλιστα οι 4 τελευταιοι μολις φετος).
Για να καταλαβετε τι πλανο τριετιας εχει η μπαρτσα, οι μονοι παιχτες της που επαιξαν σημερα και που ειναι πανω απο 2 χρονια στην ομαδα ειναι οι γκριμαου, βασκεζ και μπαζιλε, με συνολικο ρανκινγκ 21 απο το 104.
83 λοιπον μοναδες αξιολογησης ηρθαν απο παιχτες που ειναι 1,5 ετος στην ομαδα (ενω οι 48 απο καινουργιους , που ηρθαν φετος).
Οι ομαδες ναι μεν δεν χτιζονται σε μια μερα, αλλα ειμαι της αποψης οτι η ταυτοτητα που προσδιδει ενας προπονητης σε μια ομαδα φαινεται απο το πρωτο 6μηνο, αντε χρονο. Αν σε αυτο το διαστημα δεν δεις αγωνιστικη ταυτοτητα, δεν προκειται να δεις ποτε.


Germany96
QUOTE(Anaz @ May 10 2010, 07:50 ) *
...Η ελλειψη βαθους παγκου σε συνδυασμο με το ρισκο να στηριχτει η ομαδα ΑΠΟΛΥΤΑ πανω σε μια 4αδα παιχτων, μας στοιχιζει τωρα...

Οντως ολη την χρονια ο Ολυμπιακος βασιζοταν στην γνωστη τετραδα και χρησιμοποιουσε τους υπολοιπους παικτες του σε συγκεκριμενους ρολους και αποστολες. Στο F4 ηταν αναμενομενο να κλεισει ακομα περισσοτερο το rotation αφου ειναι λογικο να πονταρει κανεις στα πιο σιγουρα χαρτια του οταν δυσκολευουν οι καταστασεις. Αυτο που συνεβει στο Παρισι ομως νομιζω ξεπερασε καθε προσδοκια αφου ο ΟΣΦΠ πηρε μηδενικη βοηθεια απο τον παγκο του, και λογω ελλειψης εμπιστοσυνης του προπονητη του προς αυτον, και λογω παρατεταμενου ντεφορμαρισματος καποιων εκ των μελων του αλλα και λογω στοχοποιησης των αδυναμιων τους απο τους αντιπαλους προπονητες που καθιστουσε περεταιρω αξιποιηση του απαγορευτικη σε καποιες περιπτωσεις.

Ενδεικτικα αναφερω οτι μεχρι το F4 ο ΟΣΦΠ επαιρνε κατα μ.ο. 28.33 ποντους ανα αγωνα απο τους Vuijcic, Μαυροκεφαλιδη, Halperin, Βασιλοπουλο, Penn και Beverley. Στο F4 σε δυο ματς πηρε συνολικα 3 ohmy.gif Οι αντιπαλοι οντως ηταν ισχυροτεροι της υπολοιπης σεζον, ο ρυθμος των παιχνιδιων επισης ηταν χαμηλοτερος κι ο χρονος συμμετοχης τους πραγματι μειωθηκε αλλα λεμε οτι εξαφανιστηκαν πανω απο 56 ποντοι σε δυο παιχνιδια, το νουμερο ειναι τεραστιο.

Ενας προσθετος λογος για αυτην την παραγωγικη λειψυδρια ειναι οτι οι συγκεκριμενοι παικτες λιγοτερο δημιουργουν φασεις για τον εαυτο τους και περισσοτερο βασιζουν το σκοραρισμα τους σε προσπαθειες επειτα απο assists και σε αυτο το F4 το assists/turnovers ratio του ΟΣΦΠ κατακρημνιστηκε . Πριν την Παρασκευη ο ΟΣΦΠ ειχε το δευτερο καλυτερο ratio της διοργανωσης με 1.36, ελαχιστα χειροτερο της πρωτης Barca. Στο F4 ο Ολυμπιακος δεν ειχε μονο το χειροτερο ratio απο ολες της υπολοιπες συμμετεχουσες, δεν εκανε απλα περισσοτερα λαθη απο assists, αλλα το ratio του βρεθηκε στο 0.72, νουμερο εξευτελιστικα χαμηλο.

Ο κυριοτερος υπευθηνος για αυτην την καθιζηση ειναι ο Teodosic (που ηταν εμφανεστατα επηρεασμενος στον τελικο απο την ασθενεια που τον ταλαιπωρει αλλα για τον ημιτελικο ηταν απλα αδικαιολογητος). Σε ολη την σεζον ειχε ratio της ταξεως του 2.90 και σε αυτο το τριημερο επεσε στο 0.60, νουμερο πολυ χαμηλο ακομα και για center (για μια πιο πληρη εικονα αναφερω οτι ο μοναδικος παικτης του ΟΣΦΠ με χαμηλοτερο ratio απο αυτο σε ολη την σεζον ειναι ο Σχορτσιανιτης), ποσο μαλλον για το καλυτερο PG της διοργανωσης.

Φυσικα ολα αυτα προεκυψαν εξαιτιας της αδυναμιας της ομαδας να επιβαλλει τον ρυθμο της και στα δυο παιχνιδια με αποτελεσμα η ομαδα με το υψηλοτερο ranking κατα την σεζον μεσα σε ενα τριημερο το ranking της να συρρικνωθει κατα 33%.

Αλλος ενας υπευθηνος για αυτη την κατασταση ειναι ο Kleiza που ενω την Παρασκευη εδειξε μια αξιοθαυμαστη υπομονη, για τα δεδομενα του, στο παιχνιδι του, χωρις να εκβιαζει προσπαθειες και χτυπωντας στα καταλληλα σημεια αλλα στον τελικο συνεβει αυτο που φοβοντουσαν οι φιλοι του ΟΣΦΠ ολη την χρονια, αφου εξαιτιας των φαουλ και της εξαιρετικης αμυνας της Barcelona, εκνευριστηκε κι ετσι κατεληξε ο παικτης με τον δευτερο καλυτερο μ.ο. ranking της Euroleague (18.57 μεχρι και τον τελικο) να συνεισφερει τον συμβολικο αριθμο 3. Για να αντιληφθει καποιος καλυτερα το μεγεθος της τραγωδιας, να προσθεσω εδω πως ο Κωστακης ο Παπανικολαου εχει μ.ο. ranking 2.

Ο Ολυμπιακος τερματισε στην θεση που δικαιουταν στην διοργανωση αλλα οι τελευταιες εντυπωσεις που αφησε αδικησαν τις προσπαθειες μιας ολοκληρης χρονιας δινοντας ετσι και το δικαιωμα σε καποιους που τον περιμεναν στην γωνια να ισοπεδωσουν τα οσα ειχε καταφερει εως τωρα. Τα "Μπαναωτης" και επισημα επεστρεψαν και λογικα κι εως εναν βαθμο η καχυποψια στις κερκιδες του ΣΕΦ. Βεβαια τελικοι ερχονται κι ακομα κι αν καποιοι εχουν τραβηξει τον κοκορα του οπλου τους, μπροστα στον αιωνιο "ωχτρο" θα αναγκαστουν να ειναι περισσοτερο διακριτικοι απ' οσο ενδεχομενως να ηθελαν.

Δυστυχως η μεγαλυτερη επιτυχια της ομαδας εδω και περισσοτερο απο μια δεκαετια (γιατι εγω τουλαχιστον τετοια θεωρω την δευτερη θεση στην Ευρωπη) σηματοδοτει και την επιστροφη των φαντασματων πανω απο τους σβερκους των παικτων του ΟΣΦΠ κι ενω βρισκονται μπροστα στην προκληση να εκθρονισουν τον μεγαλο βασιλια του Ελληνικου μπασκετ μεσα στο σπιτι του. Ενα εξ αρχης πολυ δυσκολο εργο μολις εγινε ακομα δυσκολοτερο.
rankin
Θα σταθώ σε αυτό ακριβώς που έγραψαν πολλοί φίλοι
Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε καλά σε αυτό το τουρνουά και δεν πλησίασε ούτε στο ελάχιστο το πραγματικό του potential αλλά και αυτό που είχε δείξει για περίπου ένα τρίμηνο φέτος.

Πλήρωσε το χαλαρό μήνα πριν το Final 4, που δεν είχε σοβαρούς αντιπάλους να κοντραριστεί
Πλήρωσε το υπερβολικό άγχος των Κλέιζα - Τεόντοσιτς, το οποίο μετατράπηκε σε νευρικότητα και μετά σε εκνευρισμό
Πλήρωσε διαχρονικά λάθη στο στήσιμο της ομάδας και όχι λάθη που έγιναν στο κοουτσάρισμα την ώρα του αγώνα

Γενικά ο Ολυμπιακός ήταν ανέτοιμος και ντεφορμέ και για αυτό φυσικά και πέφτει σοβαρότατο μερίδιο ευθύνης πάνω στο προπονητικό τιμ και κυρίως, πάνω στον Γιαννάκη.. Νομίζω ότι το μεγαλύτερο σφάλμα είχε να κάνει με την ψυχολογική προετοιμασία της ομάδας για το Final 4 παρά με οτιδήποτε άλλο..

Παράλληλα είναι να απορεί κανείς. Παραμονή του τελικού και ο Πεν δηλώνει "πρώτα θέλω το πρωτάθλημα Ελλάδος και μετά την Ευρωλίγκα.." Που πας με τέτοια μυαλά;;;;;
Αν αυτή είναι η γενική γραμμή στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού, τότε ας μην κάνει σε κανέναν εντύπωση η νωθρότητα της ομάδας στον τελικό. Οι ομάδες και οι παίχτες θα πρέπει να ζουν για αυτά τα παιχνίδια και όχι να τα βλέπουν ως κάτι επικουρικό, αλλά όχι ως τον κύριο στόχο.. Αν δεν είναι κύριος στόχος η Ευρωλίγκα, τότε καλά κρασιά!


QUOTE(leonkalf @ May 10 2010, 03:43 ) *
Επίσης, γιατίί παίξαμε με τις άσπρες και όχι με τις ερυθρόλευκες εμφανίσεις???

Γιατί είχε προλάβει η Μπαρτσελόνα και είχε καπαρώσει τις ριγωτές
Anaz
Εγω επιμενω οτι ο Ολυμπιακος εχει ψιλοκλαταρει. Δεν εχει καθαρο μυαλο και ανασες και γι'αυτο δειχνει αποδιοργανωμενος και χωρις αγωνιστικη ταυτοτητα. Δεν εχει σχεση ο Ολυμπιακος αυτος, με τον προ 2-3 μηνων. Η ομαδα ΕΧΕΙ ποικιλια καλοδουλεμενων αυτοματισμων, που ομως για να βγουν στο παρκε χρειαζονται υψηλου επιπεδου αντανακλαστικα και εγρηγορση τόσο σωματικα όσο και πνευματικα, κατι που αυτη τη στιγμη δυστηχως ΔΕΝ εχει. Πληρωνουμε την ανεπαρκη στελεχωση σε βαθος παγκου, και την μη εκμετταλευση του ηδη υπάρχων. Ο Γιαννακης στηριξε ΑΠΟΛΥΤΑ την ομαδα σε μια συγκεκριμενη 4αδα κατι που είχε τα ρίσκα του, κι αυτο τωρα πληρωνει.
Αναθεμα κι αν βγαλαμε 4-5 πετυχημενους αιφνιδιασμους ή πετυχημενα transition plays σαν αυτα που ειχαμε δειξει ολη τη χρονια, σε ολο το fιnal four.. Και αυτο ΔΕΝ ειναι επ'ουδενι μονο αποτελεσμα των αμυνων που συναντησαμε.
Αν μαλιστα δεν βρεθει ενας τρόπος να "φρεσκαριστει" καπως η ομαδα μεχρι τους τελικους, δυστηχως δεν βλεπω σοβαρες πιθανοτητες να στεκομαστε ανταγωνιστικοι απεναντι στο φρεσκο και φορτσατο Παο..

YΓ: Να προσθεσω βεβαια κι ενα μικρο μεριδιο ευθυνης γι'αυτη την εικονα ειδικα οσων αφορα την επιβολη του ρυθμου, στην διστακτικοτητα και το αγχος του κοουτς που εκανε παλι την εμφανιση της στα μεγαλα παιχνιδια.


QUOTE
Μα αν παρεις σουπερ δυαρι και 5αρι, μετα θα εχεις ροστερ για ΝΒΑ , αλλιμονο αν δεν το καταφερει ο γιαννακης να παρει την ευρωλιγκα. Εδω ηδη το ροστερ το φετινο και ειναι απο πλευρας στελεχωσης το καλυτερο της ευρωπης ( εδω ο ιδιος ο μαικλ σημερα παραδεχθηκε ο ιδιος οτι μπορει ο ΟΣΦΠ να εχει καλυτερες μοναδες , αλλα εμεις εχουμε καλυτερο συνολο blink.gif ). Αν παρεις και αλλους δυο σουπερσταρ, μετα δεν θα χρειαζεσαι καν προπονητη, θα εχεις ντριμ τιμ.
Παρισινε ο Ολυμπιακος αυτη τη στιγμη, για διαφορους λογους, ουσιαστικα εχει ξεμεινει με 6 παιχτες ολους κι ολους... Ok εχει μια φοβερη 4αδα, αλλα απο'κει και περα οι υπολοιποι ειναι λιγο πολυ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟΙ!
Stockton
O Ολυμπιακός ήταν μια ομάδα που παίζει απείθαρχο μπάσκετ και επιθετικά αλλά και αμυντικά και για αυτό όπως είχε προβλέψει όποιος έχει ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα έχασε χαλαρά από την Μπάρτσα . Η περαιτέρω ανάλυση είναι για τους προπονητές . Αλλά και όποιος παίζει λίγο ή ασχολείται μπορεί να δει ότι ο Childress που δεν μπορεί να παίξει πχ με την μπάλα ή δεν είναι το καλό του σημείο το τρίποντο , έκανε και τα 2 αυτά αρκετά και στα 2 παιχνίδια . Στο υψηλό επίπεδο δεν υπάρχει φαντάζομαι κάνε ένα και δεν πειράζει . Ρωτάω πόσες φορές κάποιος παίκτης της Μπάρτσα βγήκε έξω από το παιχνίδι του αμυντικά η επιθετικά ;

Επίσης το παραμύθι του ενός βήματος παραπάνω δεν έχει και δράκο.....αυτά είναι να είχαμε να λέγαμε . Το επόμενο βήμα έχει και αλλά 30εκ euros από τους Αγγελόπουλους για το επόμενο βήμα μήπως ;
Anaz
Το βημα παραπανω που εκανε ο Ολυμπιακος φετος ηταν οτι επαιξε καλυτερο, πιο εμφατικο και πιο ελκυστικο μπασκετ απο περσι, και οτι κερδισε επιτελους σε ενα ματς που εκρινε τιτλο τον αιωνιο του αντιπαλο. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.
Ginobili
QUOTE(rankin @ May 10 2010, 07:33 ) *
Γιατί είχε προλάβει η Μπαρτσελόνα και είχε καπαρώσει τις ριγωτές

Εγώ πάλι πιστεύω για γούρι....γιατί το 97' στην Ρώμη φορούσαν τις ίδιες στον τελικό,και η Μπαρτσελόνα τις σκούρες....
tasos66
Anaz συμφωνω κερδισε ενα παιχνιδι που εκρινε ενα τιτλο και βελτιωσε την εικονα του.απο κει και περα δεν εκανε τιποτα οσον αφορα την ουσια και εγιναν και λαθη κατα τη γνωμη μου στις μεταγραφες και αυτο θα φανει κυριως στους τελικους με τον παναθηναικο.Ο Ολυμπιακος δεν εχει πλεον τον γκριρ η τον οποιον γκριρ να κουβαλησει την ομαδα στην πλατη του και να παρει προσπαθειες οταν η ομαδα κλαταρει και να αποτελει συνεχη κινδυνο.Πολυ καλοι οι Κλειζα και Τσιλντρες αλλα αυτο που χρειαζεται ειναι ενας παιχτης φωτια στο 2 οπως ηταν ο Γκριρ.Αν παρατηρησατε στους περσινους τελικους και στον τελικο του κυπελου ο Ομπραντοβιτς εστησε ολες του τις αμυνες πανω του για να μην βαλει ποντους και τα καταφερε.Ηξερε καλα οτι αν τον παιξει κανονικα ο γκριρ ειναι ικανος να παρει το ματς μονος του.Ο Κλειζα ειναι σε αυτο το ρολο φετος αλλα εχει το μειονεκτημα οτι αρκετες φορες οπως χθες ειναι εκτος κλιματος ειδικα στην αρχη του ματς και βεβαια οτι ολη την ωρα εκνευριζεται.Αν ειχε βγει στην αρχη της χρονιας ο γουειφερ και επαιζε να ειστε σιγουρη οτι ο Ολυμπιακος θα ηταν τελειως αλλη ομαδα.Ομως απο τη στιγμη που εφυγε επρεπε η ομαδα να μεριμνησει για αντικαταστατη του.
Ginobili
QUOTE(Anaz @ May 10 2010, 08:34 ) *
Το βημα παραπανω που εκανε ο Ολυμπιακος φετος ηταν οτι επαιξε καλυτερο, πιο εμφατικο και πιο ελκυστικο μπασκετ απο περσι, και οτι κερδισε επιτελους σε ενα ματς που εκρινε τιτλο τον αιωνιο του αντιπαλο. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.

Και επί Γκέρσον 2006-07 έπαιξε ακόμα πιο εμφατικό και ελκυστικό μπάσκετ....και αποκλείστηκε και από ΟΜΑΔΑΡΑ
rankin
QUOTE(Ginobili @ May 10 2010, 11:53 ) *
Και επί Γκέρσον 2006-07 έπαιξε ακόμα πιο εμφατικό και ελκυστικό μπάσκετ....και αποκλείστηκε και από ΟΜΑΔΑΡΑ

Αυτή η ομάδα σου άρεσε γιατί μέσα σου γνωρίζεις πως άξιζε να πάρει το πρωτάθλημα!!!! tongue.gif
Ginobili
QUOTE(rankin @ May 10 2010, 10:04 ) *
Αυτή η ομάδα σου άρεσε γιατί μέσα σου γνωρίζεις πως άξιζε να πάρει το πρωτάθλημα!!!! tongue.gif

Δεν μου άρεσε.Άναρχη ομάδα ήταν κι αυτή.Απλά επισημαίνω ότι σε επιθετικά θεαματικό μπάσκετ δεν υστερούσε καθόλου αυτή η ομάδα σε σχέση με αυτά που έδειξε φέτος ο Ολυμπιακός.

Πέρα από τις πίτσες στις προπονήσεις,δεν άξιζε τίποτα περισσότερο αυτή η ομάδα.... tongue.gif
pain of salvation
Δεν θα κουράσω(πολύ),τα έχετε πει όλοι...
Κάποιες παρατηρήσεις:
- βλέπω κάποια παιδία(μερικοί από τα γραφόμενά τους,που τους παρακολουθώ και τους διαβάζω, φαίνονται να το κατέχουν και το άθλημα) να λένε,ότι ο ΟΣΦΠ δεν έχει πλάνο,στην επίθεση και στην άμυνα,συνοθύλευμα παικτών,τεράστιο budget που σε καταδικάζει να νικάς κτλ.
η καλύτερη επίθεση στην Ευρώπη είναι τύχη?
η καραμέλα με το budget έχει κουράσει...έχετε κολλήσει που του κάπνισε του Αγγέλο να δώσει τρελα λεφτά και ντε και καλά πρέπει να νικάμε.
Πρέπει δηλαδή ο Τσίλι που του δίνει δεν ξέρω 4-5μύρια τον χρόνο,να είναι 2 φορές καλύτερος από τον Ναβάρο
και ο Βουι που του δίνει 2,5 να είναι ισάξιος με όλη την front line της Barca.
Δηλαδή,αν του χρόνου αποφασίσει να δώσει στον Βουι 300.000 και συμφωνήσει και ο παίκτης,ξαφνικα γίνεται ισάξιος, ξέρω γω,με τον Αγαδάκο?

Χαλαρά έχουμε χειρότερο ρόστερ από την Μπάρτσα,τέλος.

Ακούω και για χθεσινό τραγικό Μίλος.
Φτάσαμε στο σημείο να εξαρτώμαστε αν είναι καλά ο Μίλος για να πάρει μπροστά η ομάδα.
Και μόνο αυτό αρκεί...το παιδί μέσα σε ένα χρόνο έγινε ο καλύτερος παίκτης στην Ευρώπη.
Έχει κάκαλα και το έδειξε χθες...παίζει άρρωστος,ζητάει αλλαγή από μόνος του,ο Ρούμπιο δεν ήξερε πως να τον μαρκάρει...και κατα τα άλλα τραγικός...

Μην ξεχνάμε,πως στον σχεδιασμό του ρόστερ είχαμε σουτέρ,δεν έκατσε για α β λόγους...



rankin
QUOTE(Ginobili @ May 10 2010, 12:12 ) *
Δεν μου άρεσε.Άναρχη ομάδα ήταν κι αυτή.Απλά επισημαίνω ότι σε επιθετικά θεαματικό μπάσκετ δεν υστερούσε καθόλου αυτή η ομάδα σε σχέση με αυτά που έδειξε φέτος ο Ολυμπιακός.

Πέρα από τις πίτσες στις προπονήσεις,δεν άξιζε τίποτα περισσότερο αυτή η ομάδα.... tongue.gif

Πιστεύω να καταλαβαίνεις πόσο σε τυφλώνει ο οπαδισμός σου!
[Vasilis Leventis mode: on] Κλείστε τον κύριο [Vasilis Leventis mode: off]
Anaz
QUOTE
Και επί Γκέρσον 2006-07 έπαιξε ακόμα πιο εμφατικό και ελκυστικό μπάσκετ....και αποκλείστηκε και από ΟΜΑΔΑΡΑ
Με τη καμμια!! Δεν συγκρινεται καν το μπασκετ που επαιξε φετος ο Ολυμπιακος (με σαφως καλυτερες μοναδες ομως κιολας!) στην Ευρωλίγκα με αυτο επι Γκερσον.
Εξαιρετικους τελικους ειχε κανει η ομαδα μονο εκεινη τη χρονια. Τιποτ'αλλο.
hagi
Να πω και γω την γνώμη μου μιας και τα έχετε πει όλα..Εγώ πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός έπεσε επάνω σε μια καλύτερη ομάδα και απλά έχασε. Η Μπαρτσελόνα μπορεί να μην ήταν πολλά χρόνια μαζί οι παίχτες αλλά έκανε ένα φοβερό και πειθαρχημένο ρόστερ που οι παίχτες όλοι ήξεραν τί έπρεπε να κάνουν.Είχαν την καλύτερη άμυνα στην Ευρώπη και όσο για την επίθεση δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει το ταλέντο τους. Οπότε μια ομάδα με πολύ καλή άμυνα και επίθεση, με αυτοματισμούς και γρήγορο παιχνίδι είναι λογικό να είναι και η καλύτερη.
Ο Ολυμπιακός φέτος έδειξε ότι δεν έχει σταθερότητα στο παιχνίδι του και μάλιστα στα τελευταία παιχνίδια έμενε πίσω από την αρχή..Με ομάδες όπως η Μπαρτσελόνα δεν μπορείς να γυρίσεις το παιχνίδι. Επειδή διαβάζω για το ρόστερ ότι παίζουν έξι παίχτες , εγώ διαφωνώ.Σίγουρα υπάρχουν παίχτες που δεν είναι ίσως σε πολύ υψηλό επίπεδο αλλά μην τρελαθούμε κιόλας..Δηλαδή οι άλλες ομάδες είναι για κλάματα,αν ο Ολυμπιακός δεν έχει πάγκο;; Νομίζω είναι υπερβολικό αυτό ,αλλά αν συγκρίνουμε τον πάγκο του Ολυμπιακού με τις Μπαρτσελόνα θα συμφωνήσω ότι υπερτερεί η Μπαρτσελόνα.

Γενικά πρέπει ο Ολυμπιακός να ανασυνταχθεί και να σταθεροποιήσει το παιχνίδι του , αν θέλει να περάσει στους τελικούς και εκεί να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.
Leon_cp3
Πάντως έχει και την πλάκα του αυτό μη πείτε.Από χθες το βράδυ έχετε απαξιώσει τον Ολυμπιακό,την Πρόκομ,την Κάχα,την Κίμκι,την Μάλαγα και και και...Εντάξει βλέπετε Euroleague μόνο για την Μπαρτσελόνα,τον ΠΑΟ άντε και την Παρτιζάν;Δεν έμειναν άλλες.
Δε μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχετε και που έχει κολλήσει το μυαλό σας.Αυτές έτυχαν αυτές απέκλεισε,ήταν σοβαρός στη μεγαλύτερη διάρκεια της σαιζόν,τι έπρεπε να γίνει δηλαδή;Να ερχόταν 2ος στο Τοπ 16 να πέσει με την ΤΣΣΚΑ την οποία και θα απέκλειε βεβαίως βεβαίως αλλά και αυτή αυτόματα θα έμπαινε στο ίδιο τσουβάλι με τις προηγούμενες...;
Anaz
QUOTE
Anaz συμφωνω κερδισε ενα παιχνιδι που εκρινε ενα τιτλο και βελτιωσε την εικονα του.απο κει και περα δεν εκανε τιποτα οσον αφορα την ουσια και εγιναν και λαθη κατα τη γνωμη μου στις μεταγραφες και αυτο θα φανει κυριως στους τελικους με τον παναθηναικο.
Μα η κατακτηση ενος τιτλου (εστω και το "κυπελλακι", οταν ειναι απεναντι στον δυναστη σου τα τελευταια χρονια, αποκτα πολυ μεγαλυτερη αξια), και η βελτιωση της αγωνιστικης εικονας, αποτελουν εξ'ορισμου ουσια.
Θα μου πεις..Τον ευνοησαν οι συγκυριες..Ειχε βατους αντιπαλους στην ευρωπη, ο Παο δεν ηταν φορμαρισμενος τοτε, κλπ κλπ... Μα και οι συγκυριες ειναι αναποσπαστο κομματι του παιχνιδιου!Κι ο Ολυμπιακος το'χει γνωρισει αυτο απ'την αναποδη τα τελευταια χρονια, ίσως καλυτερα απ'ολους.. Τραυματισμοι επι τραυματισμων (αχ να'χε εναν υγιη Ματσε αυτη η ομαδα... 38.gif ), κακες κληρωσεις, "ατυχια" στις λεπτομερειες σε κρισιμες τελευταιες φασεις αγωνων..

ΣΑΦΩΣ και εχουν γινει λαθη-παραλειψεις στον σχεδιασμο. Το'χουμε επισημανει ουκ ολιγες!! Κι αυτος εξάλλου ειναι ενας βασικος λόγος που εχουμε ξεμεινει με 6 παιχτες..

QUOTE
Επειδή διαβάζω για το ρόστερ ότι παίζουν έξι παίχτες , εγώ διαφωνώ.Σίγουρα υπάρχουν παίχτες που δεν είναι ίσως σε πολύ υψηλό επίπεδο αλλά μην τρελαθούμε κιόλας..Δηλαδή οι άλλες ομάδες είναι για κλάματα,αν ο Ολυμπιακός δεν έχει πάγκο;; Νομίζω είναι υπερβολικό αυτό ,αλλά αν συγκρίνουμε τον πάγκο του Ολυμπιακού με τις Μπαρτσελόνα θα συμφωνήσω ότι υπερτερεί η Μπαρτσελόνα.
Μα προφανως συγκρινουμε τον Ολυμπιακο με τις υπολοιπες ΤΟΠ ομαδες. Με ποιον να τον συγκρινουμε, με την Προκομ?? Και εκει υστερει σαφως απο Παο, Μπαρτσα.. Εδω μη σου πω οτι υστερει απο την Παρτιζαν, η οποια ενδεχομενως να μην εχει ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ παιχτες στον παγκο της, αλλα εχει πιο "ενεργους",αφου ειναι σε θεση να συνεισφερουν περισσοτερα στην ομαδα τους απ'οτι οι δικοι μας. wink.gif
vastravoud
Το ότι ο Ολυμπιακός είναι ΚΑΛΗ, πολύ καλή ομάδα δε νομίζω να το αμφισβήτησε κανείς. Απλώς οι δύο ενστασεις που διατυπώνονται είναι:

--> Η αγωνιστική επιλογή να πάει σε "ελεύθερο" μπάσκετ χωρίς να τραβάνε τα γκέμια στον Κλέιζα που και που(όπως έκανε ο Ζοτς με τον Σάρας πέρσι π.χ) στοίχησε στο πιο κρίσιμο ματς του χρόνου. Αντίστοιχα είδα αποσπασματικά πολλά νεύρα των παικτών του Ολυμπιακού μεταξύ τους.

--> Το να λέμε ότι με ένα σουπερ σταρ δυάρι και σουπερ σταρ ψηλό θα σαρώσεις τα πάντα δε μαρτυρά ντε και καλά ΚΑΛΟ σχεδιασμό αλλά προφανώς ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ σχεδιασμό. Προφανώς θα είσαι σούπερ με τέτοια ομάδα, καλά θα κάνεις να σηκώσεις τα πάντα αλλά δε θα χρειάζεσαι το τρομακτικά καλό προπονητικό πλάνο ή τον "efficient" σχεδιασμό.

Ανασύαξη εν' όψει τελικών χρειάζεται ο Ολυμπιακός, και εκεί προβλέπω να πέφτουν κορμιά. Θα δούμε σπουδαίους τελικούς αρκεί να μην αναλάβουν δράση οι κάφροι....
a bullet for your head
QUOTE(rankin @ May 10 2010, 10:33 ) *
Θα σταθώ σε αυτό ακριβώς που έγραψαν πολλοί φίλοι
Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε καλά σε αυτό το τουρνουά και δεν πλησίασε ούτε στο ελάχιστο το πραγματικό του potential αλλά και αυτό που είχε δείξει για περίπου ένα τρίμηνο φέτος.

Πλήρωσε το χαλαρό μήνα πριν το Final 4, που δεν είχε σοβαρούς αντιπάλους να κοντραριστεί
Πλήρωσε το υπερβολικό άγχος των Κλέιζα - Τεόντοσιτς, το οποίο μετατράπηκε σε νευρικότητα και μετά σε εκνευρισμό
Πλήρωσε διαχρονικά λάθη στο στήσιμο της ομάδας και όχι λάθη που έγιναν στο κοουτσάρισμα την ώρα του αγώνα

Γενικά ο Ολυμπιακός ήταν ανέτοιμος και ντεφορμέ και για αυτό φυσικά και πέφτει σοβαρότατο μερίδιο ευθύνης πάνω στο προπονητικό τιμ και κυρίως, πάνω στον Γιαννάκη.. Νομίζω ότι το μεγαλύτερο σφάλμα είχε να κάνει με την ψυχολογική προετοιμασία της ομάδας για το Final 4 παρά με οτιδήποτε άλλο..

Παράλληλα είναι να απορεί κανείς. Παραμονή του τελικού και ο Πεν δηλώνει "πρώτα θέλω το πρωτάθλημα Ελλάδος και μετά την Ευρωλίγκα.." Που πας με τέτοια μυαλά;;;;;
Αν αυτή είναι η γενική γραμμή στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού, τότε ας μην κάνει σε κανέναν εντύπωση η νωθρότητα της ομάδας στον τελικό. Οι ομάδες και οι παίχτες θα πρέπει να ζουν για αυτά τα παιχνίδια και όχι να τα βλέπουν ως κάτι επικουρικό, αλλά όχι ως τον κύριο στόχο.. Αν δεν είναι κύριος στόχος η Ευρωλίγκα, τότε καλά κρασιά!

Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω.
Αν οι δηλωσεις του Πεν αντιπροσωπευαν την γενικη γραμμη των αποδυτηριων,τοτε μιλαμε για πληρως λανθασμενη διαχειριση της καταστασης & απο αποψη ψυχο-πνευματικης προετοιμασιας & απο επικοινωνιακη αποψη.
Τα παιχνιδια αυτα εκτος του οτι ειναι πολυ μεγαλης σπουδαιοτητας,παρουσιαζουν & πολλες ιδιομορφιες.
Και η προσοχη-συγκεντρωση ολων θα πρεπει να ειναι τελειως στραμμενη σ'αυτα...

Περαν της ενδεχομενως κακης ψυχολογικης προετοιμασιας,νομιζω οτι & τακτικο-στρατηγικα,τοσο στο διαβασμα των αντιπαλων,οσο & στο κοουτσαρισμα κατα τη διαρκεια των ματς,δεν εγινε & η καλυτερη δουλεια.
Και ο Βουγιοσεβιτς & ο Πασκουαλ κερδισαν στη μαχη της σκακιερας,αποκωδικοποιωντας πληρως τον ΟΣΦΠ σε αμυνα & σε επιθεση.
Αναγκασαν την καλυτερη επιθεση της Ευρωπης φετος να σκοραρει κατω απο 70π...& επισης χτυπησαν εκει που ο ΟΣΦΠ μονιμως πασχει...αναδεικνυοντας για μια ακομη φορα τα αμυντικα του προβληματα.
Εφεραν τα παιχνιδια στα μετρα & στο ρυθμο που τους εξυπηρετουσε & αυτο ειναι αναμφισβητητο νομιζω.

Βεβαια,σε ''αυστηρα τυπικα πλαισια'',ο ΟΣΦΠ σημειωσε μια προοδο,κανοντας ενα βημα παραπερα με τη προκριση του στον τελικο της Ευρωλιγκα.
Αρκει αυτο?Οταν μιλαμε για την ακριβοτερη ομαδα στην Ευρωπη,με σχετικα σταθερο κορμο,παικτες μεγαλης αξιας & με εναν προπονητη που βρισκεται στο τιμονι της ομαδας επι 2.5 χρονια?
Με το παραπανω ερωτημα θελω απλα να δειξω οτι μπορει να υπαρξει παραπανω απο μια αναγνωση.

Με βαση την πορεια του ΟΣΦΠ στην Ευρωλιγκα τα τελευταια 2 χρονια & την σταθερα ανοδικη πορεια που επιτυγχανει,μπορουμε με σιγουρια & ασφαλεια να ισχυριστουμε οτι του χρονου θα ειναι η χρονια του?Και οτι θα ανεβει στο υψηλοτερο σκαλι της Ευρωπης?
Και το ρωταω αυτο διοτι ο ΟΣΦΠ φετος αξιοποιησε στο επακρο ολες τις δημιουργουμενες συνθηκες & συγκυριες.
Ειχε παικτες μεγαλης αξιας,επαιξε στη μεγαλυτερη διαρκεια της σεζον καλο μπασκετ,παραδοσιακα ισχυρες ομαδες ηταν κατωτερες των περιστασεων & η πορεια του ως το φαιναλ 4,μπορει καλλιστα να χαρακτηριστει & ως βατη.
Του χρονου οι παραπανω συνθηκες-συγκυριες θα ισχυσουν ξανα?
zorba
QUOTE(hagi @ May 10 2010, 10:38 ) *
Να πω και γω την γνώμη μου μιας και τα έχετε πει όλα..Εγώ πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός έπεσε επάνω σε μια καλύτερη ομάδα και απλά έχασε. Η Μπαρτσελόνα μπορεί να μην ήταν πολλά χρόνια μαζί οι παίχτες αλλά έκανε ένα φοβερό και πειθαρχημένο ρόστερ που οι παίχτες όλοι ήξεραν τί έπρεπε να κάνουν.Είχαν την καλύτερη άμυνα στην Ευρώπη και όσο για την επίθεση δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει το ταλέντο τους. Οπότε μια ομάδα με πολύ καλή άμυνα και επίθεση, με αυτοματισμούς και γρήγορο παιχνίδι είναι λογικό να είναι και η καλύτερη.
Ο Ολυμπιακός φέτος έδειξε ότι δεν έχει σταθερότητα στο παιχνίδι του και μάλιστα στα τελευταία παιχνίδια έμενε πίσω από την αρχή..Με ομάδες όπως η Μπαρτσελόνα δεν μπορείς να γυρίσεις το παιχνίδι. Επειδή διαβάζω για το ρόστερ ότι παίζουν έξι παίχτες , εγώ διαφωνώ.Σίγουρα υπάρχουν παίχτες που δεν είναι ίσως σε πολύ υψηλό επίπεδο αλλά μην τρελαθούμε κιόλας..Δηλαδή οι άλλες ομάδες είναι για κλάματα,αν ο Ολυμπιακός δεν έχει πάγκο;; Νομίζω είναι υπερβολικό αυτό ,αλλά αν συγκρίνουμε τον πάγκο του Ολυμπιακού με τις Μπαρτσελόνα θα συμφωνήσω ότι υπερτερεί η Μπαρτσελόνα.

Γενικά πρέπει ο Ολυμπιακός να ανασυνταχθεί και να σταθεροποιήσει το παιχνίδι του , αν θέλει να περάσει στους τελικούς και εκεί να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.


Οι αυτοματισμοί και το γρήγορο παιχνίδι είναι σίγουρα το όπλο των Καταλανών, αλλά αυτό τους το χαρακτηριστικό οφείλεται σε μια διαφορετική φιλοσοφία. Εδώ βρίσκονται αντιμέτωπες δύο σχολές (η ισπανική και η ελληνική).
Οι αυτοματισμοί της Μπάρτσα δεν είναι προβλέψιμοι για έναν απλούστατο λόγο: δεν έχουν προαποφασισμένη κατάληξη. Όλοι οι παίκτες κινούνται συγχρόνως για να διευκολύνουν το συμπαίκτη που έχει αποκτήσει έστω και το παραμικρό πλεονέκτημα, είτε αυτός έχει τη μπάλα είτε όχι! Πρόκειτα για νοητική προσέγγιση που αφήνει ανοιχτές πολλαπλές επιθετικές επιλογές στις οποίες αν προσθέσει κανείς και το αδιαμφισβήτητο ταλέντο των παικτών έχουμε το αποτέλεσμα που είδαμε...
Πιστεύω πως είναι ώρα να βελτιώσουμε (δηλαδή να αλλάξουμε) λίγο τη μπασκετική παιδεία μας... καλό θα ήταν οι Έλληνες προπονητές, αντί να ενημερώνονται στα σάμερ λιγκ των ΗΠΑ, να παρακολουθούν λίγο περισσότερο το ισπανικό μπάσκετ...
treathitch
Αν έχετε την καλοσύνη όλοι σας, σταματήστε την κριτική στον Ολυμπιακό για λίγο

Προσπαθήστε να κατανοήσετε κάτι απλό. Δεν εξαρτώνται όλα από μας. Δε ζούμε μόνοι μας. Εφτά μήνες τώρα η Μπαρτσελόνα είχε αποδείξει, βδομάδα τη βδομάδα και αγώνα τον αγώνα ότι βρίσκεται μακριά από τους υπόλοιπους. Αυτό μπορείτε να το καταλάβετε ή όχι;

Δε μιλάμε για μια σεζόν σαν την περσινή με δύο όμαδάρες, άλλες δύο πολύ καλές ομάδες και 3-4 επίσης καλές, αλλά με potential απλώς Final Four. Φέτος και εφ' όσον ο Παναθηναϊκός είχε πολλούς τραυματισμούς αλλά και λάθος επιλογές (στήριξη στο ...Σπανούλη στον άσο και γηρασμένο φροντκορτ), η Μπαρτσελόνα δε μπορούσε να έχει αντίπαλο. Δεν ήταν φυσιολογικό να έχει αντίπαλο. Ήταν ομάδα τόσο τέλεια στο παρκέ και μάλιστα από νωρίς στη σεζόν που δεν είναι δυνατόν να κατηγορεί κανείς τον Ολυμπιακό ότι δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων

Σε ποια στιγμή μέσα στη χρονιά σας είχε πείσει ο Ολυμπιακός ότι είναι κάτι αντίστοιχο σαν ομάδα; Η μόνη πισινή που κρατάει κανείς είναι το νοκ άουτ του αγώνα και η καταραμένη θεά τύχη. Η ίδια θεά τύχη που είδε τη Μάλαγα να αυτοκτονεί στα τέλη του 1ου γύρου για να τελειώσει ο Ολυμπιακός 1ος στον όμιλό του. Που έκανε τους ερυθρόλευκους ομάδα Final Four από τον 1ο κιόλας αγώνα του πανεύκολου ομίλου του στο Top16. Εκείνη η πραγματικά μοναδική εμφάνιση μεγάλης κλάσης του Ολυμπιακού μέσα στη Βιτόρια ήταν το μόνο σημείο αμφιβολίας που είχα για τους Πειραιώτες. Ότι δηλαδή, μπορεί και να κοντράρουν τη Μπάρτσα το Μάιο. Φαίνεται, όμως ότι αποτελούσε απλή εξαίρεση. Η ίδια θεά τύχη τον είχε να κερδίζει με την ψυχή στο στόμα την Τσιμπόνα δυο φορές και μας προετοίμασε για το χαρακτήρα του απέναντι σε κατώτερες σε ταλέντο, αλλά σκληροτράχηλες ομάδες. Ο Ολυμπιακός, πέραν του ματς στη Βιτόρια, δεν έδειξε ποτέ άλλοτε χαρακτήρα. Η ήττα του από την Χίμκι το έδειξε καθαρά. Δεν κάθονται οι μεγάλες ομάδες να γίνουν έρμαια διαφορών για τις ισοβαθμίες. Οι μεγάλες ομάδες νικούν σε τέτοια ματς

Η Πρόκομ στα 5 παιχνίδια δεν θα ήταν αντίπαλος της προκοπής βέβαια. Παρ' όλα αυτά, ο Ολυμπιακός έχασε ένα παιχνίδι και πήγε να χάσει κι άλλο ένα στη σειρά με τους Πολωνούς. Με την παράλληλη κατάρρευση Σιένα, Παναθηναϊκού, Ρεάλ Μαδρίτης και Μακάμπι, ο Ολυμπιακός χρειαζόταν απλώς να αποκλείσει την Παρτιζάν σε αγώνα νοκ άουτ για να φτάσει μέχρι τον τελικό. Και πάλι πήγε να χάσει. Ένας θεός ξέρει πόση τύχη χρειάστηκε για να στείλει το ματς στην παράταση κι εκεί πάλι άλλη τόση για να καθαρίσει το ματς



Ποια ήταν, λοιπόν, η πραγματικότητα;

1) Η Μπαρτσελόνα όλη τη σεζόν είχε αποδείξει την ανωτερότητά της σε άμυνα και επίθεση απέναντι στον κάθε αντίπαλο. Κέρδιζε καθαρά και πέραν πάσης αμφιβολίας είτε σε υψηλό, είτε σε χαμηλό σκορ και είχε διάρκεια, κάλυπτε με άνεση τις κακές βραδιές ενός ή και δύο παικτών της, είχε έναν προπονητή που είχε προβλέψει για όλα

2) Ο Ολυμπιακός ουδέποτε είχε σταθερότητα εκτός έδρας. Στάθηκε πολύ τυχερός στο πρόγραμμά του στην Ευρωλίγκα και πάντα εξαρτώταν από άλλους. Αν και έπαιξε το 2ο καλύτερο μπάσκετ στην Ευρώπη, ίσως δεν ήταν η 2η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη, ίσως να του φόρεσαν το κοστούμι εκείνο άδικα, αλλά δεν ευθύνεται εκείνος γι' αυτό. Πολλές ομάδες ήταν κατώτερες των προσδοκιών για διάφορους λόγους. Η Ρεάλ και η Τάου ήταν ομάδες υπό ανανέωση, η Σιένα μια ζωή δεν θα έχει ανταγωνισμό στο πεσμένο πρωτάθλημά της, ο Παναθηναϊκός βγήκε εκτός προγράμματος, η ΤΣΣΚΑ εκτός μπάτζετ, η Εφές και η Μακάμπι ήταν για μια ακόμη φορά αναξιόπιστες..


Ασφαλώς και δε μπορεί να κατηγορηθεί, λοιπόν, ο Ολυμπιακός για τα παραπάνω. Μάλιστα, οι εντυπωσιακές εντός έδρας εμφανίσεις του, δημιούργησαν την εικόνα της αντι-Μπαρτσελόνα. Παρέμεινε αήττητος και ήταν επιβλητικός στο ΣΕΦ, τόσο ώστε να διασκεδάσει τις αρνητικές εντυπώσεις από την αστάθειά του στα εκτός έδρας παιχνίδια σε πολλές φάσεις της περιόδου. Ας μην ξεχνάμε ακόμη ότι ο Ολυμπιακός εκτός από τις ήττες του σε Βελιγράδι και Μάλαγα, είχε και πολλούς αγώνες που κέρδισε με πολλή προσπάθεια ή ακόμη και στην παράταση, ενώ ηττήθηκε σε αδιάφορο γι' αυτόν ματς με την Χίμκι και σε λιγότερο αδιάφορο με την Πρόκομ. Και σε όλα αυτά, να προστεθεί το ότι ποτέ (πλην της Βιτόρια, άντε και του τελικού του Κυπέλλου στην Ελλάδα) δεν έπιασε το potential του. Σε αντίθεση με τους Καταλανούς, ο Ολυμπιακός ήταν μονίμως μια ομάδα που οι αντίπαλοι μπορούσαν να την κερδίσουν. Το πέτυχε το Μαρούσι, ο Πανιώνιος, ο Παναθηναίκός, ο Άρης. Και το πέτυχαν όλοι καθαρά και δίκαια. Toν ζόρισε η ΑΕΚ, είδε μια σειρά παιχνίδια να κρίνονται στην παράταση. Αντίθετα, στην Ισπανία, τα Κανάρια και η Βαλένθια κέρδισαν με ψυχή, αλλά στο σουτ, στο Βελιγράδι, η Μπάρτσα είδε δυο σουτ να μπαίνουν και να βγαίνουν και έχασε άδικα. Εν τέλει, μόνο μια τυχερή, συγκεντρωμένη και ψυχωμένη Ρεάλ και μια Λάγκουν Άρο που έπαιζε τη σεζόν της κέρδισαν φέτος δίκαια τη Μπαρτσελόνα. Το σωστό, λοιπόν, να λέγεται. Μπορούσε να χάσει η Μπαρτσελόνα. Αλλά μόνο σε συνθήκες που ο άλλος έπαιζε τη ζωή του και που η ίδια η Μπάρτσα δεν είχε τη δυνατότητα να βρει ρυθμό ή είχε άλλα στο μυαλό της

Αν δεν ήταν ο Ολυμπιακός η 2η ομάδα της Ευρώπης φέτος τότε ποια ήταν; Μια σταθερότερη Ρεάλ Μαδρίτης στη μοναδική (μετά την ικανοποιητική της πορεία στην αρχή της σεζόν) εβδομάδα που έπιασε πραγματικά υψηλό επίπεδο και μια δυνατή ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ομάδες που ίσως κατάφερναν σε νοκ άουτ παιχνίδι να κερδίσουν τη Μπαρτσελόνα. Αλλά πώς να το ισχυριστεί κανείς σοβαρά, όταν η Ρεάλ έχει χάσει 2/2 νοκ άουτ (και 7/8 συνολικά) από τους μπλαουγκράνα, ενώ η ΤΣΣΚΑ έπεσε μαχόμενη, αλλά χάνοντας καθαρά μετά το 25' από την ανώτερη Μπαρτσελόνα; Τη σπουδαιότερη από όλες, την Παρτιζάν, δεν τη βάζω στην εξίσωση. Όσο και να πάλευε, εκτός Βελιγραδίου δεν την κέρδιζε τη Μπάρτσα. Ο Παναθηναϊκός, η Τάου και η Σιένα σήμερα; Μπορεί, αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ

Η πραγματικότητα είναι μία, λοιπόν. Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε δίκαια στο φάιναλ φορ γιατί κάποιοι δεν ήταν στο επίπεδο που περίμεναν σε διαφορετικές φάσεις της διοργάνωσης. Γι' αυτό δεν ευθύνεται ο Ολυμπιακός. Ωστόσο, το να νομίζει κανείς ότι έτσι και μόνο χτυπάει κανείς τη φετινή Μπαρτσελόνα, έστω και σε νοκ άουτ παιχνίδι, είναι γελασμένος
Anaz
QUOTE
Η αγωνιστική επιλογή να πάει σε "ελεύθερο" μπάσκετ χωρίς να τραβάνε τα γκέμια στον Κλέιζα που και που(όπως έκανε ο Ζοτς με τον Σάρας πέρσι π.χ) στοίχησε στο πιο κρίσιμο ματς του χρόνου. Αντίστοιχα είδα αποσπασματικά πολλά νεύρα των παικτών του Ολυμπιακού μεταξύ τους.
Ναι αλλα ηταν κι αυτο που τον εφερε ως εδω. Και μη ξεχνας ίσως την πιο σημαντικη παραμετρο..ποιους ειχε-εχει πισω απο τον Σαρας ο Ζοτς και ποιους πισω απο τον Κλειζα, ο Γιαννακης..κανεναν!

QUOTE
Αν δεν ήταν ο Ολυμπιακός η 2η ομάδα της Ευρώπης φέτος τότε ποια ήταν; Μια σταθερότερη Ρεάλ Μαδρίτης στη μοναδική (μετά την ικανοποιητική της πορεία στην αρχή της σεζόν) εβδομάδα που έπιασε πραγματικά υψηλό επίπεδο και μια δυνατή ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ομάδες που ίσως κατάφερναν σε νοκ άουτ παιχνίδι να κερδίσουν τη Μπαρτσελόνα. Αλλά πώς να το ισχυριστεί κανείς σοβαρά, όταν η Ρεάλ έχει χάσει 2/2 νοκ άουτ (και 7/8 συνολικά) από τους μπλαουγκράνα, ενώ η ΤΣΣΚΑ έπεσε μαχόμενη, αλλά χάνοντας καθαρά μετά το 25' από την ανώτερη Μπαρτσελόνα; Τη σπουδαιότερη από όλες, την Παρτιζάν, δεν τη βάζω στην εξίσωση. Όσο και να πάλευε, εκτός Βελιγραδίου δεν την κέρδιζε τη Μπάρτσα. Ο Παναθηναϊκός, η Τάου και η Σιένα σήμερα; Μπορεί, αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ
Tην Ταου την συμπεριελαβες απο οπαδικοσυναισθηματικους λόγους, παραδεξου το.. biggrin.gif
κατα τη γνωμη μου οι μονες ομαδες που θα μπορουσαν ΙΣΩΣ να ειχαν στερησει τον τιτλο απο την Μπαρτσα χτες ειναι ο ΚΑΛΟΣ Παναθηναικος και ο Ολυμπιακος του Φλεβαρη.καμμια αλλη!
vastravoud
Ουδεμία αντίρρηση σε αυτό
nickomcbr
Δεν συμφωνώ με την εύκολη (ελαφριά κατά τη γνώμη μου) κριτική στο Γιαννάκη. Έπαιξε με τις κατά τεκμήριο καλύτερες ομάδες της Ευρώπης: με ένα σκληρό καρύδι που δύσκολα την κερδίζεις (ενίοτε χάνεις κιόλας και αποκλείεσαι) και με μία που κατά γενική ομολογία παίζει το καλύτερο μπάσκετ τα τελευταία 2 χρόνια και που ελάχιστοι την έχουν κερδίσει. Το ότι δεν αποδώσαμε επιθετικά τα συνηθισμένα οφείλεται και στις πολύ καλές, σκληρές, αθλητικές και διαβασμένες άμυνες που αντιμετωπίσαμε. Κατά διαστήματα, προσφέραμε κι εμείς πολύ καλές άμυνες στον τελικό αλλά δυστυχώς τα rebound πήγαν πολύ μακριά και δεν δρέψαμε τους κόπους μας. Από την άλλη κάποια δύσκολα σουτ (από καλούς σουτέρ βέβαια) μπήκαν. Έτσι είναι αυτά...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.