Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γιάννης Σφαιρόπουλος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
firemankostas
QUOTE (rankin @ Jun 21 2017, 12:31 ) *
Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου, αλλά εγώ επιμένω να πιστεύω οτι ο Σπανούλης ήρθε για κάποιο λόγο στον Ολυμπιακό, και τουλάχιστον και για τη χρονιά που έρχεται, θα μείνουμε σταθεροί στο δόγμα και στα πιστεύω μας. Έτσι νομίζω δηλαδή.

Ο Όσιος Σπανούλης θα συνεχίσει να ειναι το κέντρο του κόσμου και ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να ζει και να πεθαίνει μαζί του.

Η περσινή χρονιά, παρότι είχε τίτλο στο μενού, για μένα ηταν αποτυχημένη, ενώ η φετινή ηταν πετυχημένη, έστω και αν δεν ειχε τίτλο. Παράξενα πράγματα...

Πέρσι έγιναν τραγικά λάθη στο σχεδιασμό. Στρόμπερι - Όντομ, αναζήτηση ψηλού για μήνες με γελοίο αποτέλεσμα. Ξανά τραυματισμός του Λοτζέσκι σε κρίσιμη περίοδο.
Υπήρξε πάντως διαφορετική διαχείριση και στο τέλος, έστω και απο τύχη, πήρες το πρωτάθλημα.

Επιστρέφω στα του σχεδιασμού.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, ειναι υποχρεωμένος, να χτίσει μια ομάδα που θα έχει ως επίκεντρο τον Σπανούλη και θα προσφέρει +/- 50 λεπτά σε αυτόν και στον Μάντζαρη. Με αυτό το δεδομένο, οτι άλλο πάρει και οτι άλλο χτίσει, θα πρέπει να αφορά την second unit.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού λοιπόν, έχει ως κυριο μέλημα του να χτίσει μια καλή second unit, που να παίζει 35-40% του χρόνου και να παρουσιάζει διαφορετικό μπασκετ απο την βασική πεντάδα.
Το υπόλοιπο μπάσκετ της ομάδας, που αφορά το 60-65% του χρόνου, ειναι κάτι που αφορά τη γενικότερη στρατηγική της ομάδας και ειναι λιγο "don't touch" κατάσταση. Δηλαδή, η πεντάδα Μαντζαρης-Σπανούλης-Παπανικολάου-Πρίντεζης-Σεντερ εχει συγκεκριμένο χρόνο στο παρκέ, συνήθως με ταυτόχρονη παρουσία των τεσσάρων ελλήνων, όπως επίσης έχει και συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού.
Κανένας κοουτς δεν έχει δικαίωμα να βάλει χέρι σε αυτή τη δομή, τουλάχιστον εγώ έτσι έχω καταλάβει.

Οι ικανότητες, τώρα, της second unit, οπως και το στυλ παιχνίδιου της, είναι θεμα μπατζετ, σωστών επιλογών και ενίοτε τυχης. Φέτος ας πουμε, η second unit, ξεκίνησε με Χακετ - Γκριν - Λοτζέσκι - Παπαπέτρου και κατέληξε να έχει μονο τον Γκριν στη θέση του, τον Παπαπέτρου μετατοπισμένο στο 3, και τον Αγραβάνη, απο 3rd unit να παίρνει προαγωγή. Για τον σεντερ και τον άσσο, ας μη μιλήσω καθόλου...

Την προηγούμενη χρονιά λοιπόν, ο Σφαιρόπουλος, έκανε λάθη στη στελέχωση της 2nd unit. Φέτος, νομίζω οτι το σχεδίασε πιο σωστά, αλλά ηταν αρκετά άτυχος.
Ας δουμε τι θα ετοιμάσει για του χρόνου, αλλά ας κρατήσουμε στο μυαλό μας, οτι μιλάμε πάντα για την β πεντάδα. Η πρώτη, τόσο οσον αφορά τη στελέχωση, όσο και σε οτι αφορά το τρόπο παιχνιδιού της, δεν χωράει αλλαγές/βελτιώσεις κλπ.


ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ ΦΙΛΕ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!
benchwarmer
Γνωρίζει μήπως κάποιος ποιες είναι οι επιμέρους αρμοδιότητες του υπόλοιπου τεχνικού τιμ, αν υπάρχουν? (Τόμιτς, Μαρμαρινός, Κουτσουκέρας αν δεν κάνω λάθος)


Ο Σφαιρό καλά το πάει το καράβι, μου βγάζει την αίσθηση ότι δίνει μία "σιγουριά" στην καθημερινότητα που την τελευταία 10ετία μάλλον μόνο επί Ντούντα υπήρχε. Και όσο και αν φαίνεται περίεργο σε κάποιους, νομίζω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο ποσοστό της δουλειάς ενός προπονητή, και όχι αν θα κάνει την σωστή αλλαγή στο 35' ή αν θα έχει 20 αντί για 10 plays. Αλλά σε αυτό το 20(?)-30(?)-40(?)% που αντιστοιχεί στο in-game coaching μου είναι αρκετά σαφές ότι υστερούμε.
Μήπως λοιπόν αντί να κοιτάμε μόνο την μεγάλη εικόνα ζητώντας κάποιον μεγάλο μάγο-κόουτς που όμως μπορεί είτε να μην αντέχει την πίεση, είτε να μην του ταιριάζει η Ελλάδα κλπ κλπ, να κοιτάξουμε λίγο διαφορετικά με κάποια άλλου είδους προσθήκη στο τεχνικό τιμ που πιθανόν να μπορεί να μας ξεκολλήσει σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα, που έχουν αρχίσει και βγάζουν μάτι?
Athanasios_Olympiacos
Μέτριος προπονητής σύμφωνα με τους Φωστήρες του αθλήματος.
Καμιά σχέση με τον υπερηχητικό Σάρας και την ελίτ της ελληνικής προπονητικής - Ιτουδης, Μπαρτζώκας, Γιαννάκης και σία.

Που ακούστηκε νίκη με 50 πόντους και άμυνα!
SteveNashidis
QUOTE(Athanasios_Olympiacos @ Dec 21 2017, 19:51 ) *
Μέτριος προπονητής σύμφωνα με τους Φωστήρες του αθλήματος.
Καμιά σχέση με τον υπερηχητικό Σάρας και την ελίτ της ελληνικής προπονητικής - Ιτουδης, Μπαρτζώκας, Γιαννάκης και σία.

Που ακούστηκε νίκη με 50 πόντους και άμυνα!


Προφανώς και εσύ ο ίδιος ξέρεις ότι για να καταφέρουμε να κάνουμε σπουδαία διπλά, υπερβάσεις και ανατροπές, μετά το δεκαήμερο των "50 πόντων" , ξεπεράσαμε το φράγμα της μισής εκατοντάδας. Αλλά ψιλά γράμματα είναι αυτά.
Athanasios_Olympiacos
QUOTE (Voyager @ Dec 21 2017, 20:20 ) *
Προφανώς και εσύ ο ίδιος ξέρεις ότι για να καταφέρουμε να κάνουμε σπουδαία διπλά, υπερβάσεις και ανατροπές, μετά το δεκαήμερο των "50 πόντων" , ξεπεράσαμε το φράγμα της μισής εκατοντάδας. Αλλά ψιλά γράμματα είναι αυτά.


Ψιλά γράμματα είναι όταν βλέπεις τα πράγματα αποσπασματικά, χωρίς συνέπεια, κάτι που σίγουρα δε κάνω εγώ.
Κατά τη γνώμη μου ο Σφαιροπουλος είναι μακράν ο πιο υποτιμημένος προπονητής της Ευρωλίγκας επειδή δεν είναι εμπορικό όνομα.

Τα αποτελέσματα τον κρίνουν μόνα τους...δε χρειάζεται να το κάνω εγώ
Conan1982
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 21 2017, 20:45 ) *
Ψιλά γράμματα είναι όταν βλέπεις τα πράγματα αποσπασματικά, χωρίς συνέπεια, κάτι που σίγουρα δε κάνω εγώ.
Κατά τη γνώμη μου ο Σφαιροπουλος είναι μακράν ο πιο υποτιμημένος προπονητής της Ευρωλίγκας επειδή δεν είναι εμπορικό όνομα.

Τα αποτελέσματα τον κρίνουν μόνα τους...δε χρειάζεται να το κάνω εγώ


Στην Ευρώπη δεν νομίζω να είναι υποτιμημένος, ούτε να δυσκολευόταν να βρει δουλειά αν το καλοκαίρι ας πούμε έμενε ελεύθερος.
nikolas_asteri
Πραγματικά, δεν πιστεύω ότι είναι υποτιμημένος ο Σφαιρόπουλος. Αν κάποιοι δεν του δίνουν την αξία που του αρμόζει είναι μερίδα οπαδών του ίδιου του Ολυμπιακού καταρχάς.

Κανείς δεν υποτιμάει προπονητές επιπέδου Φ4. Μια χαρά θα πήγαινε Barcelona -για παράδειγμα- αν αύριο απολυόταν αυτός και ο Alonso.

Γνώμη μου είναι πως απλά δεν έχει το hype του Σάρας -γιατί έχει καλύτερη ομάδα- και του Ιτούδη -γιατί η CSKA παίζει μπασκετάρα μέχρι να σφίξουν τα γάλατα (ναι, με παιχταράδες)-.
thanath
QUOTE (Σφαιρόπουλος)
Όχι, δεν έχει χαθεί. Στο πρώτο παιχνίδι παίξαμε χωρίς κόσμο, άρα χωρίς έδρα. Το δεύτερο το χάσαμε στο τέλος με μεγάλο σουτ του αντιπάλου και από στιγμές που έπρεπε να είμαστε καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση. Δεν χάσαμε από κάποιο ψυχολογικό βάρος, αλλά από συγκυρίες. Η ομάδα έχει βελτιωθεί πολύ έκτοτε και θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο. Ξέρουμε πώς θα κερδίσουμε τα μεγάλα παιχνίδια


Ο πραγματικά σπουδαίος, όταν χάνει δίκαια δεν ψάχνει να βρει δικαιολογίες και να τα ρίχνει σε συγκυρίες....
lefpan
QUOTE (thanath @ Dec 30 2017, 09:34 ) *
Ο πραγματικά σπουδαίος, όταν χάνει δίκαια δεν ψάχνει να βρει δικαιολογίες και να τα ρίχνει σε συγκυρίες....

Υποκλίνομαι στην ατράνταχτη επιχειρηματολογία σου!!!
Δεν μας χ...αιρετάς, λέω εγώ...
RipCity
QUOTE (thanath @ Dec 30 2017, 08:34 ) *
Ο πραγματικά σπουδαίος, όταν χάνει δίκαια δεν ψάχνει να βρει δικαιολογίες και να τα ρίχνει σε συγκυρίες....


H αλήθεια είναι πως στην αποφυγή δικαιολογιών εγώ προσωπικά τον κατατάσσω στους πιο "μάγκες" προπονητές της Ευρώπης κι ας έχει άλλα πράγματα που δε μ'αρέσουν.

Λογικό είναι να μην έχεις την ευρύτερη εικόνα αφού Παναθηναικός είσαι, δε θα παρακολουθείς και συχνά τις συνεντεύξεις του.
sacarame
QUOTE(lefpan @ Dec 30 2017, 14:00 ) *
Υποκλίνομαι στην ατράνταχτη επιχειρηματολογία σου!!!
Δεν μας χ...αιρετάς, λέω εγώ...




QUOTE
Κανονισμός 3: •Το ύφος του κάθε μηνύματος οφείλει να γράφεται σε κόσμια πλαίσια χωρίς προσβολές, ειρωνείες και προκλήσεις προς τα μέλη του φόρουμ και δημόσια πρόσωπα, και γενικώς με τρόπο που δεν πρόκειται να πυροδοτήσει διαμάχες.



+ 1 foul
benchwarmer
QUOTE(thanath @ Dec 30 2017, 09:34 ) *
Ο πραγματικά σπουδαίος, όταν χάνει δίκαια δεν ψάχνει να βρει δικαιολογίες και να τα ρίχνει σε συγκυρίες....


Δεν αναφέρει πάντως κάπου ότι δεν έχασε δίκαια, τη στιγμή που θα μπορούσε μάλιστα στο ένα από τα δύο ματς που υπάρχει και συγκεκριμένο (μη) σφύριγμα.
Συγκυρίες εννοούνται και οι μπασκετικές συγκυρίες, ένα συγκεκριμένο σουτ πχ που μπήκε ή δεν μπήκε. Άλλο αν ένα αποτέλεσμα είναι δίκαιο ή άδικο και άλλο το ότι θα "μπορούσε" πολύ εύκολα να είναι το αποτέλεσμα ανάποδο, σε ένα ματς των +/- 5 πόντων.
akratacity
QUOTE (thanath @ Dec 30 2017, 09:34 ) *
Ο πραγματικά σπουδαίος, όταν χάνει δίκαια δεν ψάχνει να βρει δικαιολογίες και να τα ρίχνει σε συγκυρίες....

Με τη λογική σου και ο Ζέλικο που τα έριξε στη διαιτησία στα δύο πρόσφατα παιχνίδια με τις ελληνικές ομαδες, δεν είναι σπουδαίος. Και στα δύο δίκαια έχασε από ότι θυμάμαι. Εκτός αυτού ο Σφαιροπουλος δεν είπε ότι δεν χάσαμε δίκαια απλά ότι ειδικά στο ένα παιχνίδι πολύ εύκολα θα μπορούσε να είναι ανάποδο το αποτέλεσμα.
Πολύ σημαντικό στοιχείο πάντως είναι η ερώτηση που του κάνει ο δημοσιογράφος. Τον ρωτάει στην ουσία αν έχει ψυχολογικό πλεονέκτημα ο παναθηναικος στα μεταξυ μας παιχνίδια. Δηλαδή τι περιμένατε να απαντήσει;; Μάλιστα ο Σφαιροπουλος ακόμα και όταν είχε 5 η 6 σερί νίκες επί του ΠΑΟ (αν δεν κάνω λάθος) δεν συμφωνούσε σε τέτοια "ψυχολογικά" συμπεράσματα των δημοσιογράφων. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πιανετε μια μια τις λέξεις του Σφαιρο για να του ασκήσετε κριτική κάθε φορά.
thanath
QUOTE (akratacity @ Dec 30 2017, 16:48 ) *
Με τη λογική σου και ο Ζέλικο που τα έριξε στη διαιτησία στα δύο πρόσφατα παιχνίδια με τις ελληνικές ομαδες, δεν είναι σπουδαίος. Και στα δύο δίκαια έχασε από ότι θυμάμαι. Εκτός αυτού ο Σφαιροπουλος δεν είπε ότι δεν χάσαμε δίκαια απλά ότι ειδικά στο ένα παιχνίδι πολύ εύκολα θα μπορούσε να είναι ανάποδο το αποτέλεσμα.
Πολύ σημαντικό στοιχείο πάντως είναι η ερώτηση που του κάνει ο δημοσιογράφος. Τον ρωτάει στην ουσία αν έχει ψυχολογικό πλεονέκτημα ο παναθηναικος στα μεταξυ μας παιχνίδια. Δηλαδή τι περιμένατε να απαντήσει;; Μάλιστα ο Σφαιροπουλος ακόμα και όταν είχε 5 η 6 σερί νίκες επί του ΠΑΟ (αν δεν κάνω λάθος) δεν συμφωνούσε σε τέτοια "ψυχολογικά" συμπεράσματα των δημοσιογράφων. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πιανετε μια μια τις λέξεις του Σφαιρο για να του ασκήσετε κριτική κάθε φορά.


Τα τελευταία χρόνια συνεχίζεται μια "παράδοση" που όταν χάνει ο Ολυμπιακός από τον ΠΑΟ, φταίει πάντα η διαιτησία, οι συγκυρίες , ο ανάδρομος ερμής αλλά ποτέ δεν παίζει καλύτερα ο Παναθηναϊκός. Λες και χάνει μόνος του.
Σε όλα τα παιχνίδια, σε όλες τις διοργανώσεις, τουλάχιστον εκεί που δεν έχει προαποφασιστεί ο νικητής τουλάχιστον, μπορεί να έρθει τελικά το ανάποδο αποτέλεσμα όταν μιλάμε για ισάξιες ομάδες. Και ναι είναι από μόνη της προβοκατόρικη η ερώτηση αλλά και η ίδια η απάντηση δεν δείχνει καμία αναγνώριση προς τον αντίπαλο που σε νικάει στα σημαντικά ματς τους τελευταίους μήνες.

Όπως αντίστοιχα θα περίμενα αναγνώριση από τον Πεδουλάκη για τον Ολυμπιακό που πήρε το πρωτάθλημα μέσα στο ΟΑΚΑ, έτσι περιμένω από τον εκάστοτε προπονητή το ίδιο.
akratacity
QUOTE (thanath @ Dec 31 2017, 11:02 ) *
Τα τελευταία χρόνια συνεχίζεται μια "παράδοση" που όταν χάνει ο Ολυμπιακός από τον ΠΑΟ, φταίει πάντα η διαιτησία, οι συγκυρίες , ο ανάδρομος ερμής αλλά ποτέ δεν παίζει καλύτερα ο Παναθηναϊκός. Λες και χάνει μόνος του.
Σε όλα τα παιχνίδια, σε όλες τις διοργανώσεις, τουλάχιστον εκεί που δεν έχει προαποφασιστεί ο νικητής τουλάχιστον, μπορεί να έρθει τελικά το ανάποδο αποτέλεσμα όταν μιλάμε για ισάξιες ομάδες. Και ναι είναι από μόνη της προβοκατόρικη η ερώτηση αλλά και η ίδια η απάντηση δεν δείχνει καμία αναγνώριση προς τον αντίπαλο που σε νικάει στα σημαντικά ματς τους τελευταίους μήνες.

Όπως αντίστοιχα θα περίμενα αναγνώριση από τον Πεδουλάκη για τον Ολυμπιακό που πήρε το πρωτάθλημα μέσα στο ΟΑΚΑ, έτσι περιμένω από τον εκάστοτε προπονητή το ίδιο.

Κοιταξε ειναι φαουλ για το ενα μονο παιχνιδι οπου ο Παναθηναικος κερδισε δικαια. Στο αλλο υπαρχει καταφανεστατο μη σφυριγμα που θα μπορουσε να στειλει το ματς στην παραταση. Δηλαδη τι να κανει να μην το πει για να μην θυμωσεις εσυ; Ο Πεδουλακης δεν ειχε κανει παραπονα για τα βηματα του Σπανουλη (στο πρωτο μπαζερ στο ΟΑΚΑ) φαση για την οποια στην λαιβ εξελιξη δεν διαμαρτυρηθηκε κανενας ουτε καν ο ιδιος ο Πεδουλας γτ πολυ απλα δεν την πηραν χαμπαρι (αρα δεν ηταν καταφανεστατη). Δηλαδη ο Πεδουλακης δεν επρεπε να διαμαρτυρηθει;
Θελω να πω οτι και οι προπονητες με τις δηλωσεις τους καπου αποσκοπουν και δεν τις κανουν τυχαια. Ο Σφαιροπουλος δεν εχει δειξει δειγματα Μπαρτζωκα και εσεις τον βαζετε ελαφρα τη καρδια στο ιδιο τσουβαλι. Ε δεν ειναι ετσι πως να το κανουμε.
Οπως ο Ολυμπιακος εχει χτισει μια παραδοση παραπονων για τα μεταξυ μας παιχνιδια ετσι και οι συνοπαδοι σου απο περυσι κιολας καλλιεργουν μια εκτος τοπου και χρονου θεωρια συνωμοσιας οτι ο Ολυμπιακος ευνοειται στην Ευρωπη και εσεις ειστε μονιμα αδικημενοι. Εσεις δηλαδη αναγνωριζετε τις επιτυχιες του Ολυμπιακου; Οχι αλλα ετσι ειναι αυτα οταν υπαρχει τοσο μεγαλη αντιπαλοτητα δεν υπαρχει λογος να το υπεραναλυουμε.

υγ ο Σφαιροπουλος δεν εχει προκαλεσει ποτε με τις δηλωσεις του. Αφου ομως εισαι τοσο ευαισθητος θα βρεις και αλλα που θα σε ενοχλησουν στο ελληνικο μπασκετ ακομα και απο τη δικη σου "πρασινη" πλευρα...

SteveNashidis
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...ou.5027157.html

Σε ποιες από τις ήττες που αναφέρει το άρθρο ήταν ο Σφαιρό προπονητής;
Quincy
QUOTE(Voyager @ Jan 12 2018, 23:56 ) *
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...ou.5027157.html

Σε ποιες από τις ήττες που αναφέρει το άρθρο ήταν ο Σφαιρό προπονητής;


Μετράμε και την ήττα από την CSKA του '12; 69.gif
jazz thrilos
Σε ποιες από τις ήττες που αναφέρει το άρθρο ήταν ο Σφαιρό προπονητής;



Ήταν στην ήττα απο την Χιμκι την τελευταια χρονιά πριν το νέο φορμάτ της ευρωλίγκας. Η Χίμκι έχει καινούργιο προπονητή, τον Ιβάνοβιτς που έφυγε νύχτα απο τον Παναθηναικό, θέλουμε πάση θυσία τη νίκη για να έχουμε μια ελπίδα να προκριθούμε στην οχτάδα της διοργάνωσης και πάμε και τρώμε τριαντάρα στο ρελαντί.
Tesla
Ειχα κανει ενα μεγαλο λαθος στην κριτικη μου για τον συγκεκριμενο προπονητη. Ειχα πει οτι ειναι επιπεδου Γιουροκαπ στην καλυτερη και ιδανικος για να προπονει ομαδες τυπου Παοκ και Αρη. Εκανα μεγαλο λαθος διοτι ειναι για ΠΟΛΥ πιο κατω.
Η αντιμετωπιση του και η προσεγγιση του στον ΤΕΛΙΚΟ κυπελλου που καυχιοταν μαλιστα πριν λιγο καιρο που τολμησε καποιος να τον ρωτησει για κακη εικονα της ομαδας και ειπε οτι ειναι μεσα ΚΑΙ στους 3 στοχους της, ενω αφησε και σποντες για τον Γιαννακη (που εχουμε φτασει ο Σφαιροπουλος να τολαμει να μιλαει για τον Γιαννακη...), ηταν για τα Σουρμενα bc.
Μια προετοιμασια μηδενικη, ενα τεμπο χωρις ΚΑΝΕΝΑ πλανο σε επιθεση και αμυνα που σε συνδυασμο με αυτο το γελοιο διαιτητικο τριδυμο μας καθιστουσαν ευαλωτους απεναντι σε οποιοδηποτε αντιπαλο, νομιζω οτι ηταν η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι.

Ο ανθρωπος πρεπει να φυγει ΧΘΕΣ. Και να ξεκινησει απο ΤΩΡΑ προετοιμασια για την επομενη χρονια, οχι το καλοκαιρι.. Ο Τρινκιερι προσωπικα μου ακουγεται η πιο ελκυστικη ιδεα σαν ενα προτζεκτ 3 ετων.
Weekendman
Είναι κατόρθωμα προπονητής με 2 πρωταθλήματα 2 τελικούς Ευρωλίγκας και 2η θέση στην τωρινή Ευρωλίγκα, να μην έχει καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη των οπαδών του Ολυμπιακού. Ότι όμως και να γίνει , ακόμα και αν αποχωρήσει απο τον ολυμπιακό η των διώξουν, δεν θα έχει πρόβλημα θα πάρει ένα πλουσιοπάροχο συμβόλαιο που αξίζει αντικειμενικά βάσει βιογραφικού.
john wick
QUOTE (Tesla @ Feb 18 2018, 10:27 ) *
Ειχα κανει ενα μεγαλο λαθος στην κριτικη μου για τον συγκεκριμενο προπονητη. Ειχα πει οτι ειναι επιπεδου Γιουροκαπ στην καλυτερη και ιδανικος για να προπονει ομαδες τυπου Παοκ και Αρη. Εκανα μεγαλο λαθος διοτι ειναι για ΠΟΛΥ πιο κατω.
Η αντιμετωπιση του και η προσεγγιση του στον ΤΕΛΙΚΟ κυπελλου που καυχιοταν μαλιστα πριν λιγο καιρο που τολμησε καποιος να τον ρωτησει για κακη εικονα της ομαδας και ειπε οτι ειναι μεσα ΚΑΙ στους 3 στοχους της, ενω αφησε και σποντες για τον Γιαννακη (που εχουμε φτασει ο Σφαιροπουλος να τολαμει να μιλαει για τον Γιαννακη...), ηταν για τα Σουρμενα bc.
Μια προετοιμασια μηδενικη, ενα τεμπο χωρις ΚΑΝΕΝΑ πλανο σε επιθεση και αμυνα που σε συνδυασμο με αυτο το γελοιο διαιτητικο τριδυμο μας καθιστουσαν ευαλωτους απεναντι σε οποιοδηποτε αντιπαλο, νομιζω οτι ηταν η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι.

Ο ανθρωπος πρεπει να φυγει ΧΘΕΣ. Και να ξεκινησει απο ΤΩΡΑ προετοιμασια για την επομενη χρονια, οχι το καλοκαιρι.. Ο Τρινκιερι προσωπικα μου ακουγεται η πιο ελκυστικη ιδεα σαν ενα προτζεκτ 3 ετων.





συμφωνώ για Τρινκιέρι αν κ δεν νομίζω ότι θα θελήσει να αφήσει την ασφάλεια κ το περιβάλλον της Μπρόζε για την ηλεκτρική καρέκλα του πάγκου του Ολυμπιακού. Έτσι όμως πίστευα κ για τον δικό μας τον Xavi , o oποίος συν τις άλλοις έχει να '' αντιμετωπίσει'' και έναν κυκλοθυμικό πρόεδρο...
akratacity
QUOTE (Weekendman @ Feb 18 2018, 13:57 ) *
Είναι κατόρθωμα προπονητής με 2 πρωταθλήματα 2 τελικούς Ευρωλίγκας και 2η θέση στην τωρινή Ευρωλίγκα, να μην έχει καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη των οπαδών του Ολυμπιακού. Ότι όμως και να γίνει , ακόμα και αν αποχωρήσει απο τον ολυμπιακό η των διώξουν, δεν θα έχει πρόβλημα θα πάρει ένα πλουσιοπάροχο συμβόλαιο που αξίζει αντικειμενικά βάσει βιογραφικού.

Ο λογος που γινεται αυτο ειναι οτι του εχουν χρεωθει (οχι αδικως) κατα καιρους καποιες εμμονες που κανουν κακο στην ομαδα και ο κακος τροπος παιχνιδιου της ομαδας στην επιθεση.
Weekendman
Μου αρέσει που θέλετε να διώξετε Σφαιρόπουλο δοκιμασμένο σε υψηλό επίπεδο Ευρωλίγκας , για προπονητή που αν και γενικότερα στην καριέρα του παρουσιάζει καλό έργο, φέτος δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο στην Ευρωλίγκα και ΧΑΡΟΠΑΛΕΥΕΙ να μπει στα πλέι-οφ της Γερμανίας!

reignman
QUOTE(Weekendman @ Feb 18 2018, 13:57 ) *
Είναι κατόρθωμα προπονητής με 2 πρωταθλήματα 2 τελικούς Ευρωλίγκας και 2η θέση στην τωρινή Ευρωλίγκα, να μην έχει καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη των οπαδών του Ολυμπιακού. Ότι όμως και να γίνει , ακόμα και αν αποχωρήσει απο τον ολυμπιακό η των διώξουν, δεν θα έχει πρόβλημα θα πάρει ένα πλουσιοπάροχο συμβόλαιο που αξίζει αντικειμενικά βάσει βιογραφικού.


και θα εχει και την αντιστοιχη πεδουλακια πορεια... συμβολαιο σε καμια νεοπλουτη τουρκορωσσικη ομαδα... απολυση στα μεσα ή λιγο πιο πριν... και επιστροφη σε πανιωνιους κολοσσους κτλ. ή τηλεσχολιαστης.

QUOTE(Weekendman @ Feb 18 2018, 14:09 ) *
Μου αρέσει που θέλετε να διώξετε Σφαιρόπουλο δοκιμασμένο σε υψηλό επίπεδο Ευρωλίγκας , για προπονητή που αν και γενικότερα στην καριέρα του παρουσιάζει καλό έργο, φέτος δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο στην Ευρωλίγκα και ΧΑΡΟΠΑΛΕΥΕΙ να μπει στα πλέι-οφ της Γερμανίας!


Καπου εδω να προσθεσουμε οτι περαν της θεσης βοηθου προπονητη στην ΤΣΚΑ τι ακριβως ειχε να παρουσιασει ο Σφαιροπουλος πριν κοιμηθει ο θεος και βρει θεση στον ολυμπιακο σαν head coach? χαροπαλεμα να μεινει κατηγορια στο πρωταθλημα ΕΣΑΚΕ ΕΛΛΑΔΑΣ!
Tesla
QUOTE (john wick @ Feb 18 2018, 14:05 ) *
συμφωνώ για Τρινκιέρι αν κ δεν νομίζω ότι θα θελήσει να αφήσει την ασφάλεια κ το περιβάλλον της Μπρόζε για την ηλεκτρική καρέκλα του πάγκου του Ολυμπιακού. Έτσι όμως πίστευα κ για τον δικό μας τον Xavi , o oποίος συν τις άλλοις έχει να '' αντιμετωπίσει'' και έναν κυκλοθυμικό πρόεδρο...


Νομιζω οτι ο παγκος του Ολυμπιακου μονο ηλεκτρικος δεν θεωρειται...
Weekendman
QUOTE(akratacity @ Feb 18 2018, 14:08 ) *
Ο λογος που γινεται αυτο ειναι οτι του εχουν χρεωθει (οχι αδικως) κατα καιρους καποιες εμμονες που κανουν κακο στην ομαδα και ο κακος τροπος παιχνιδιου της ομαδας στην επιθεση.


Αν χάνεις ουσιαστικά τόσο νωρίς το πλεονέκτημα έδρας στην Α1, και το Κύπελλο από τη ΑΕΚ δεν είναι περίεργο να σου κάνουν κριτική. Άλλα και πάλι είναι αξιοσημείωτη η απόκλιση ανάμεσα στα δεδομένα και στο λαικό αίσθημα του ερυθρόλευκου κόσμου!

QUOTE(reignman @ Feb 18 2018, 14:09 ) *
και θα εχει και την αντιστοιχη πεδουλακια πορεια... συμβολαιο σε καμια νεοπλουτη τουρκορωσσικη ομαδα... απολυση στα μεσα ή λιγο πιο πριν... και επιστροφη σε πανιωνιους κολοσσους κτλ. ή τηλεσχολιαστης.



Καπου εδω να προσθεσουμε οτι περαν της θεσης βοηθου προπονητη στην ΤΣΚΑ τι ακριβως ειχε να παρουσιασει ο Σφαιροπουλος πριν κοιμηθει ο θεος και βρει θεση στον ολυμπιακο σαν head coach? χαροπαλεμα να μεινει κατηγορια στο πρωταθλημα ΕΣΑΚΕ ΕΛΛΑΔΑΣ!


Ο Πρίφτης με αντιαισθητικό μπάσκετ και θητεία στον Άρη μια χαρά δουλεία βρίσκει στην Ουνίξ, όπως και ο Κατσικάρης στην Ισπανία, παρά τις αποτυχίες που είχε εκτός. Μην πούμε για τον Μπαρτζώκα που έχει στην πλάτη τις εγχώριες αποτυχίες με τον ΠΑΟ και την περσινή γκαντεμοχρονιά με την Μπαρτσελόνα. Και βρίσκει καλές δουλείες στην Ρωσία φτιάχνοντας ανταγωνιστικές ομάδες Ευρωλίγκας. Θα πρέπει να κάνει ακραία πράγματα για να μην βρίσκει συμβόλαια εστω και σε νεόπλουτες τουρκορωσικές ομάδες.
akratacity
QUOTE (Weekendman @ Feb 18 2018, 14:12 ) *
Αν χάνεις ουσιαστικά τόσο νωρίς το πλεονέκτημα έδρας στην Α1, και το Κύπελλο από τη ΑΕΚ δεν είναι περίεργο να σου κάνουν κριτική. Άλλα και πάλι είναι αξιοσημείωτη η απόκλιση ανάμεσα στα δεδομένα και στο λαικό αίσθημα του ερυθρόλευκου κόσμου!

Μα η κριτικη αυτη προυπηρχε απο τα προηγουμενα χρονια δεν ειναι φετινο γεγονος. Οποτε δεν οφειλεται αποκλειστικα στη φετινη εγχωρια πορεια. Ακομα και ο χαμενος χθεσινος τελικος πιο πολυ αφορμη ειναι παρα αιτια για την κριτικη στον Σφαιρο. Οι αιτιες ειναι σιγουρα πιο "βαθιες" και εχουν να κανουν με τη συνολικη του θεωρηση-φιλοσοφια σχετικα με το μπασκετ που θελει να παιζουν οι ομαδες του.
Εν τω μεταξυ ο συνδυασμος Ολυμπιακος-Τρινκιερι-ΕΟΚ/ΕΣΑΚΕ θα ειναι απλα επικος αν οντως ευοδωθει συμφωνα με τις ευχες καποιων... smiley.gif
reignman
QUOTE
Θα πρέπει να κάνει ακραία πράγματα για να μην βρίσκει συμβόλαια εστω και σε νεόπλουτες τουρκορωσικές ομάδες.


σε αντίθεση με όλους αυτους ο σφαιρόπουλος ειναι οτι χειροτερο κυκλοφορει σε ρικρουιτερ. με σαπιους αμερικανους και με μηδαμινη βοηθεια απο τους εγχωριους παιχτες (ρωσσους τουρκους) ξερουμε πολυ καλα οτι θα ακολουθησει ακριβως την ιδια πορεια με πεδουλακη. εκει δεν θα υπαρχει και σπανουλης για το πικ ν ρολ και το αντερ σαιντ πικ. α και το πασα στον πριντεζη να παιξει πλατη. θα πρεπει να δημιουργησει οντως επιθετικα πλανα και συστηματα απο το 0 για μια ολοκαινουρια ομαδα. 3-4 χρονια κοντα εδω κ ακομα προσπαθουμε να βρουμε αυτοματισμους ή plays που να μην ειναι 2 man focused και με 3 καρεκλες στις γωνιες.
Weekendman
QUOTE(reignman @ Feb 18 2018, 14:09 ) *
Καπου εδω να προσθεσουμε οτι περαν της θεσης βοηθου προπονητη στην ΤΣΚΑ τι ακριβως ειχε να παρουσιασει ο Σφαιροπουλος πριν κοιμηθει ο θεος και βρει θεση στον ολυμπιακο σαν head coach? χαροπαλεμα να μεινει κατηγορια στο πρωταθλημα ΕΣΑΚΕ ΕΛΛΑΔΑΣ!


Εδώ έχουμε μάλλον ένα καλό νέο για του μη ελληνόφιλους , και αυτό είναι ότι σιγα-σιγα εξαντλούνται οι εγχώριες λύσεις παρόλο ότι οι Έλληνες κοουτς λένε πιο εύκολα ναι. αφού Ιτούδης δεν θα έρθει για προφανείς λόγους. Και μένουν κάτι Αγγέλου και Πρίφτηδες. Εκτός αν δεν νιώθουν τίποτα στην ΚΑΕ οσφπ και φέρουν τον αδερφό του Παπαθεωδόρου . Ελπίζω σε κάθε περίπτωση να καταλαβαίνεις όμως το παράλογο του timing όσο αφορά το Τρινκιέρι στην θέση του Σφαιρόπουλου, Γιατί εμένα δεν μου αρκεί που έχει κάνει πελάτη τον Σφαιρό!
RipCity
QUOTE (Weekendman @ Feb 18 2018, 12:57 ) *
Είναι κατόρθωμα προπονητής με 2 πρωταθλήματα 2 τελικούς Ευρωλίγκας και 2η θέση στην τωρινή Ευρωλίγκα, να μην έχει καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη των οπαδών του Ολυμπιακού. Ότι όμως και να γίνει , ακόμα και αν αποχωρήσει απο τον ολυμπιακό η των διώξουν, δεν θα έχει πρόβλημα θα πάρει ένα πλουσιοπάροχο συμβόλαιο που αξίζει αντικειμενικά βάσει βιογραφικού.


Λεφτά θα βγάλει, αλλά αμφιβάλλω αν θα ξανακοουτσάρει στη Euroleague.
reignman
Δεν κολλάω σε ονόματα , δεν ανέφερα καν αντικαταστάτη και συγκεκριμένα τον Τρινκιέρι. Εγω πχ ημουν ΥΠΕΡ της παραμονης του Μπαρτζωκα... αλλα επρεπε να προπηλακιστει επειδη εχασε το "αδιαφορο" οπως διαβασα σε αλλο τοπικ, κυπελο... το οποιο εχουμε κατακτησει 4 φορες τα τελευταια 20 χρονια.
Weekendman
QUOTE(akratacity @ Feb 18 2018, 14:20 ) *
Μα η κριτικη αυτη προυπηρχε απο τα προηγουμενα χρονια δεν ειναι φετινο γεγονος. Οποτε δεν οφειλεται αποκλειστικα στη φετινη εγχωρια πορεια. Ακομα και ο χαμενος χθεσινος τελικος πιο πολυ αφορμη ειναι παρα αιτια για την κριτικη στον Σφαιρο. Οι αιτιες ειναι σιγουρα πιο "βαθιες" και εχουν να κανουν με τη συνολικη του θεωρηση-φιλοσοφια σχετικα με το μπασκετ που θελει να παιζουν οι ομαδες του.
Εν τω μεταξυ ο συνδυασμος Ολυμπιακος-Τρινκιερι-ΕΟΚ/ΕΣΑΚΕ θα ειναι απλα επικος αν οντως ευοδωθει συμφωνα με τις ευχες καποιων... smiley.gif


Είναι ικανός να πάρει Ευρωλίγκα και πρωτάθλημα , και να λέμε εμείς φύγε μαμημένε πονάνε τα μάτια μας με το μπάσκετ που βλέπουμε και να έχουμε και δίκιο!

Tesla
QUOTE (Weekendman @ Feb 18 2018, 14:18 ) *
Αν χάνεις ουσιαστικά τόσο νωρίς το πλεονέκτημα έδρας στην Α1, και το Κύπελλο από τη ΑΕΚ δεν είναι περίεργο να σου κάνουν κριτική. Άλλα και πάλι είναι αξιοσημείωτη η απόκλιση ανάμεσα στα δεδομένα και στο λαικό αίσθημα του ερυθρόλευκου κόσμου!



Ο Πρίφτης με αντιαισθητικό μπάσκετ και θητεία στον Άρη μια χαρά δουλεία βρίσκει στην Ουνίξ, όπως και ο Κατσικάρης στην Ισπανία, παρά τις αποτυχίες που είχε εκτός. Μην πούμε για τον Μπαρτζώκα που έχει στην πλάτη τις εγχώριες αποτυχίες με τον ΠΑΟ και την περσινή γκαντεμοχρονιά με την Μπαρτσελόνα. Και βρίσκει καλές δουλείες στην Ρωσία φτιάχνοντας ανταγωνιστικές ομάδες Ευρωλίγκας. Θα πρέπει να κάνει ακραία πράγματα για να μην βρίσκει συμβόλαια εστω και σε νεόπλουτες τουρκορωσικές ομάδες.


Αλλο Ουνιξ αλλο ο Ολυμπιακος. Μεγαλη διαφορα στην φανελα θαρρω.. Επισης Ο Κατσικαρης δεν ειναι που τον εκδιωξαν κακην κακως στην Ρωσια και δεν θυμαμαι που αλλου ειχε παει? blink.gif Ο Μπαρτζωκας επισης αφοτου εφυγε απο τον Ολυμπιακο τι τιτλους πηρε ?.. Γενικα σε σχεση μον Σφαιροπουλο τον θεωρω καλυτερο αλλα οκ ξαναζεσταμενο φαι?.. Βαρεθηκα τους Ελληναρες προπονητες που τους αβανταρουν οι Ελληναρες μπασκετοδημοσιογραφοι ...
Weekendman
QUOTE(Tesla @ Feb 18 2018, 14:30 ) *
Αλλο Ουνιξ αλλο ο Ολυμπιακος. Μεγαλη διαφορα στην φανελα θαρρω.. Επισης Ο Κατσικαρης δεν ειναι που τον εκδιωξαν κακην κακως στην Ρωσια και δεν θυμαμαι που αλλου ειχε παει? blink.gif Ο Μπαρτζωκας επισης αφοτου εφυγε απο τον Ολυμπιακο τι τιτλους πηρε ?.. Γενικα σε σχεση μον Σφαιροπουλο τον θεωρω καλυτερο αλλα οκ ξαναζεσταμενο φαι?.. Βαρεθηκα τους Ελληναρες προπονητες που τους αβανταρουν οι Ελληναρες μπασκετοδημοσιογραφοι ...

Ουνίξ είναι μια ομάδα που μπορεί να παίξει στην Ευρωλίγκα, όχι άσχημα για κοουτς με το βιογραφικό του Πρίφτη. Ο Κατσικάρης είναι ένα σεβαστό πρόσωπο στην Ισπανία , σε αντίθεση με άλλα πρωταθλήματα. Ο Μπαρτζώκας πήγε φαιναλ-φορ με Ρωσική ομάδα που κανείς δεν περίμενε, και είναι φέτος στην οκτάδα της Ευρωλίγκας, όταν η Μπαρτσελόνα μένει εκτός.Και δεν είναι δικαιο να του ζητήσει τον λόγο κανείς στην Μπαρτσελόνα σε μια χρονιά επικής ατυχίας.Και εντάξει μπορεί να μην είμαστε και Γιουγκοσλαβική σχολική μπάσκετ στους προπονητές, αλλά καλώς η κακώς το όνομα των Έλληνων προπονητών είναι καλό. Αν περιμένετε απο τον μέσο Έλληνα προπονητή να είναι Γιάννης Ιωαννίδης, θα ήταν υπερβολικό. Για αυτό θεωρώ ότι παρά τις βασιμές ενστάσεις για το φτωχό επιθετικό μπάσκετ που παρουσιάζει, δεν είμαι τόσο απαισιοδοξος ότι ο Σφαιρόπουλος θα χαθεί από τον προπονητικό χάρτη των καλών ομάδων η θα επιστρέψει τόσο γρήγορα π.χ σε διάστημα 1-2 χρόνων σε ομάδες επιπέδου ΠΑΟΚ η ΑΕΚ.
akratacity
QUOTE (Weekendman @ Feb 18 2018, 14:38 ) *
Ουνίξ είναι μια ομάδα που μπορεί να παίξει στην Ευρωλίγκα, όχι άσχημα για κοουτς με το βιογραφικό του Πρίφτη. Ο Κατσικάρης είναι ένα σεβαστό πρόσωπο στην Ισπανία , σε αντίθεση με άλλα πρωταθλήματα. Ο Μπαρτζώκας πήγε φαιναλ-φορ με Ρωσική ομάδα που κανείς δεν περίμενε, και είναι φέτος στην οκτάδα της Ευρωλίγκας, όταν η Μπαρτσελόνα μένει εκτός.Και δεν είναι δικαιο να του ζητήσει τον λόγο κανείς στην Μπαρτσελόνα σε μια χρονιά επικής ατυχίας.Και εντάξει μπορεί να μην είμαστε και Γιουγκοσλαβική σχολική μπάσκετ στους προπονητές, αλλά καλώς η κακώς το όνομα των Έλληνων προπονητών είναι καλό. Αν περιμένετε απο τον μέσο Έλληνα προπονητή να είναι Γιάννης Ιωαννίδης, θα ήταν υπερβολικό. Για αυτό θεωρώ ότι παρά τις βασιμές ενστάσεις για το φτωχό επιθετικό μπάσκετ που παρουσιάζει, δεν είμαι τόσο απαισιοδοξος ότι ο Σφαιρόπουλος θα χαθεί από τον προπονητικό χάρτη των καλών ομάδων η θα επιστρέψει τόσο γρήγορα π.χ σε διάστημα 1-2 χρόνων σε ομάδες επιπέδου ΠΑΟΚ η ΑΕΚ.

Συμφωνω εχει τα προσοντα για να κανει μια αξιοπρεπεστατη καριερα σε ευρωπαϊκο επιπεδο. Ακομα και αν δεν ειναι στην Ευρωλιγκα, δεν νομιζω οτι θα ειναι αποτυχια να αναλαβει μια ομαδα Γιουροκαπ. Σε καμια περιπτωση ο Σφαιροπουλος δεν ειναι Πεδουλακης ο οποιος απετυχε στη Ρωσια και για αλλους πολυ σοβαρους λογους εκτος του αγωνιστικου του πλανου.
back2back
Όταν είσαι στον Ολυμπιακό αυτό που μετρά είναι οι τίτλοι, τι να πει και ο Καζλάουσκας που έπαιξε μπασκετάρα το 2012 αλλά απολύθηκε επειδή έχασε το ευρωπαίκό στο νήμα, δεύτερη ευκαιρία δεν του έδωσαν. Και όταν κάνεις τον έξυπνο και λες ότι έχασα επειδή οι τελικοί έγιναν στο σπίτι των αντιπάλων, χθες ο τελικός έγινε σε ουδέτερη έδρα και ο αντίπαλος είχε πολύ χαμηλότερο μπάτζετ, οπότε η καραμέλα έλιωσε. Και ο Κούπερ στο ποδόσφαιρο πάει σε τελικούς και αυτό είναι αρκετό για την Μαγιόρκα και την Βαλένθια αλλά δεν είναι αρκετό για Ρεάλ, Ίντερ, οι μεγάλες ομάδες θέλουν προπονητή που να σηκώνει κούπες και ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ ανήκει στην 2η κατηγορία. Εμένα με ανησυχεί πολύ και η σχέση του με τους παίκτες, στις σερί ήττες του Ιανουαρίου μίλησε με τους παίκτες αλλά τον έγραψαν, η κατάσταση δεν άλλαξε, μόλις πήγαν οι πρόεδροι έκαναν 2 σερί νίκες
basketalcoholic
QUOTE (reignman @ Feb 18 2018, 14:23 ) *
σε αντίθεση με όλους αυτους ο σφαιρόπουλος ειναι οτι χειροτερο κυκλοφορει σε ρικρουιτερ. με σαπιους αμερικανους και με μηδαμινη βοηθεια απο τους εγχωριους παιχτες (ρωσσους τουρκους) ξερουμε πολυ καλα οτι θα ακολουθησει ακριβως την ιδια πορεια με πεδουλακη. εκει δεν θα υπαρχει και σπανουλης για το πικ ν ρολ και το αντερ σαιντ πικ. α και το πασα στον πριντεζη να παιξει πλατη. θα πρεπει να δημιουργησει οντως επιθετικα πλανα και συστηματα απο το 0 για μια ολοκαινουρια ομαδα. 3-4 χρονια κοντα εδω κ ακομα προσπαθουμε να βρουμε αυτοματισμους ή plays που να μην ειναι 2 man focused και με 3 καρεκλες στις γωνιες.



...θα πάρει μαζί του για βασικο βοηθό τον Μαρμαρινό και θα πετάει μετά ή ομάδα !!! smiley.gif

QUOTE (Tesla @ Feb 18 2018, 14:30 ) *
Αλλο Ουνιξ αλλο ο Ολυμπιακος. Μεγαλη διαφορα στην φανελα θαρρω.. Επισης Ο Κατσικαρης δεν ειναι που τον εκδιωξαν κακην κακως στην Ρωσια και δεν θυμαμαι που αλλου ειχε παει? blink.gif Ο Μπαρτζωκας επισης αφοτου εφυγε απο τον Ολυμπιακο τι τιτλους πηρε ?.. Γενικα σε σχεση μον Σφαιροπουλο τον θεωρω καλυτερο αλλα οκ ξαναζεσταμενο φαι?.. Βαρεθηκα τους Ελληναρες προπονητες που τους αβανταρουν οι Ελληναρες μπασκετοδημοσιογραφοι ...



....και στην προκειμένη ή περίπτωση οι μανατζαραιοι - τυχαίο ότι ο coach Σαφαιροπουλος εκπροσωπείται από τον αδελφό του Γιωργο Σφαιροπουλο , που όλως τυχαίως εκπροσωπεί και τον Παπανικολαου. Όταν ήταν να γυρίσει από την Ανδρική τότε δεν υπήρχε θέμα διατάραξης χημείας. Για να μην γράψω και μερικές ακόμη λεπτομέρειες που γνωρίζω για coach και για agent Σφαιροπουλους. smiley.gif

QUOTE (basketalcoholic @ Feb 18 2018, 22:14 ) *
...θα πάρει μαζί του για βασικο βοηθό τον Μαρμαρινό και θα πετάει μετά ή ομάδα !!! smiley.gif




....και στην προκειμένη περίπτωση οι μανατζαραιοι - τυχαίο ότι ο coach Σαφαιροπουλος εκπροσωπείται από τον αδελφό του Γιωργο Σφαιροπουλο , που όλως τυχαίως εκπροσωπεί και τον Παπανικολαου?. Όταν ήταν να γυρίσει από την Αμερική τότε δεν υπήρχε θέμα διατάραξης χημείας. Για να μην γράψω και μερικές ακόμη λεπτομέρειες που γνωρίζω για coach και για agent Σφαιροπουλους. smiley.gif

T.W.Is.M.
Αντε και εφυγε μεχρι το καλοκαιρι. Ποιος ερχεται μετα; Αντε, ας περιμενω να δω αν θα παρει το Eurocup η Νταρουσαφακα μηπως μπορεσουμε να συζητησουμε για Μπλατ. Αλλιως;
Ο Περασοβιτς; Να κανει κι εδω αυτο που εκανε στην Εφες; Και μην πειτε για τη Μπασκονια, γιατι κι ο Αλονσο μια χαρα ηταν εκει παρολο που εχασε τους 3 παιχτες που δημιουργουσαν επι Περασοβιτς, αλλα στην Μπαρτσελονα δεν εβγαλε ουτε τη χρονια.
Ο Τρινκιερι; Καλος προπονητης, αλλα αν κατι παει στραβα, ποιος θα τον δικαιολογησει στον οχλο; Αν αρχισει με ηττες απο τον Παναθηναικο, που στην τριτη σεζον Πασκουαλ μπορει να ειναι πιο δεμενος, τι θα γραφτει απο τους δημοσιογραφους που στηριζουν τωρα το Σφαιροπουλο;
Ο Μπαρτζωκας; Εκτος απ το γεγονος οτι δεν πιστευω οτι θα ξαναγυριζε ο ιδιος, τι θα γινει στην πρωτη ηττα απο τον ΠΑΟ;
Ο Σασα Ομπραντοβιτς; Με μεγαλυτερη διακριση τη φετινη πορεια της Λοκομοτιβ Κουμπαν; Σιγουρα ειναι καλυτερος απο το Σφαιροπουλο;

Νομιζω οτι ο καλυτερος νεος προπονητης στην Ευρωλιγκα ειναι ο Γιασικεβιτσιους, που δυσκολα θα ερχοταν, αν δεν εχει ηδη κλεισει στη Μπαρτσελονα. Γενικως ομως βλεπω οτι σε ολη την Ευρωπη παιζεται διαφορετικο μπασκετ απ αυτο που εχουμε συνηθισει εμεις. Απο οπου κι αν παρεις προπονητη, η φιλοσοφια του θα ειναι πιο επιθετικη απ αυτο που εχουμε ολοι μαθει στην Ελλαδα. Θα τεθει θεμα για το ποιος πρεπει να προσαρμοστει και πού. Μετα τα τελευταια χρονια θεωρω πως ο παγκος του Ολυμπιακου δεν ειναι για οποιονδηποτε πια. Ειναι δυσκολο να βρεθει αντικαταστατης ακομα και με τις εμμονες και την αναχρονιστικη αντιληψη που εχει ο Σφαιροπουλος ωρες ωρες.
basket72
QUOTE (T.W.Is.M. @ Feb 19 2018, 23:27 ) *
Ο Τρινκιερι; Καλος προπονητης, αλλα αν κατι παει στραβα, ποιος θα τον δικαιολογησει στον οχλο; Αν αρχισει με ηττες απο τον Παναθηναικο, που στην τριτη σεζον Πασκουαλ μπορει να ειναι πιο δεμενος, τι θα γραφτει απο τους δημοσιογραφους που στηριζουν τωρα το Σφαιροπουλο;


Εντάξει όλοι μας ξέρουμε εσένα και τους χρησμούς σου rolleyes.gif αλλά μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος ότι ο Πασκουάλ θα είναι και του χρόνου προπονητής στον Παναθηναϊκό;
Κι αν δεν περάσει F4;
Ή αν τελικά ο Παναθηναϊκός πάει από του χρόνου στο Τσάμπιονς το Λιγκ;
Θα μείνει ο Τσάβι για το Τσάμπιονς; Αυτός θα ακούει Τσάμπιονς Λιγκ και θα σκέφτεται σεντόνια και Μέσι.
Αλήθεια τι γίνεται και με αυτό το δημοψήφισμα; Σιγή ιχθύος πάντως.

T.W.Is.M.
QUOTE(basket72 @ Feb 19 2018, 23:42 ) *
Εντάξει όλοι μας ξέρουμε εσένα και τους χρησμούς σου rolleyes.gif αλλά μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος ότι ο Πασκουάλ θα είναι και του χρόνου προπονητής στον Παναθηναϊκό;
Κι αν δεν περάσει F4;
Ή αν τελικά ο Παναθηναϊκός πάει από του χρόνου στο Τσάμπιονς το Λιγκ;
Θα μείνει ο Τσάβι για το Τσάμπιονς; Αυτός θα ακούει Τσάμπιονς Λιγκ και θα σκέφτεται σεντόνια και Μέσι.
Αλήθεια τι γίνεται και με αυτό το δημοψήφισμα; Σιγή ιχθύος πάντως.


Αν δεν ειναι ο Πασκουαλ στον ΠΑΟ, να παμε να τον παρουμε εμεις! smiley.gif
basket72
QUOTE (T.W.Is.M. @ Feb 19 2018, 23:46 ) *
Αν δεν ειναι ο Πασκουαλ στον ΠΑΟ, να παμε να τον παρουμε εμεις! smiley.gif


Σατανικό!
Θα περάσει λίγο δύσκολα με τις γιούχες (σικ) θα έχει όμως και τον Espanúlis να τον βάλει στο κλίμα. Τώρα που το σκέφτομαι, το καλοκαίρι λήγει το συμβόλαιο του Τόμιτς. Λες να μας τον φορτώσει;;; smiley.gif
j.browning
QUOTE (T.W.Is.M. @ Feb 19 2018, 23:27 ) *
Αντε και εφυγε μεχρι το καλοκαιρι. Ποιος ερχεται μετα; Αντε, ας περιμενω να δω αν θα παρει το Eurocup η Νταρουσαφακα μηπως μπορεσουμε να συζητησουμε για Μπλατ. Αλλιως;
Ο Περασοβιτς; Να κανει κι εδω αυτο που εκανε στην Εφες; Και μην πειτε για τη Μπασκονια, γιατι κι ο Αλονσο μια χαρα ηταν εκει παρολο που εχασε τους 3 παιχτες που δημιουργουσαν επι Περασοβιτς, αλλα στην Μπαρτσελονα δεν εβγαλε ουτε τη χρονια.
Ο Τρινκιερι; Καλος προπονητης, αλλα αν κατι παει στραβα, ποιος θα τον δικαιολογησει στον οχλο; Αν αρχισει με ηττες απο τον Παναθηναικο, που στην τριτη σεζον Πασκουαλ μπορει να ειναι πιο δεμενος, τι θα γραφτει απο τους δημοσιογραφους που στηριζουν τωρα το Σφαιροπουλο;
Ο Μπαρτζωκας; Εκτος απ το γεγονος οτι δεν πιστευω οτι θα ξαναγυριζε ο ιδιος, τι θα γινει στην πρωτη ηττα απο τον ΠΑΟ;
Ο Σασα Ομπραντοβιτς; Με μεγαλυτερη διακριση τη φετινη πορεια της Λοκομοτιβ Κουμπαν; Σιγουρα ειναι καλυτερος απο το Σφαιροπουλο;

Νομιζω οτι ο καλυτερος νεος προπονητης στην Ευρωλιγκα ειναι ο Γιασικεβιτσιους, που δυσκολα θα ερχοταν, αν δεν εχει ηδη κλεισει στη Μπαρτσελονα. Γενικως ομως βλεπω οτι σε ολη την Ευρωπη παιζεται διαφορετικο μπασκετ απ αυτο που εχουμε συνηθισει εμεις. Απο οπου κι αν παρεις προπονητη, η φιλοσοφια του θα ειναι πιο επιθετικη απ αυτο που εχουμε ολοι μαθει στην Ελλαδα. Θα τεθει θεμα για το ποιος πρεπει να προσαρμοστει και πού. Μετα τα τελευταια χρονια θεωρω πως ο παγκος του Ολυμπιακου δεν ειναι για οποιονδηποτε πια. Ειναι δυσκολο να βρεθει αντικαταστατης ακομα και με τις εμμονες και την αναχρονιστικη αντιληψη που εχει ο Σφαιροπουλος ωρες ωρες.

Αργυρης πεδουλακης
Εχει πελατη τον πασκουαλ
Και ταυτοχρονα παιρνει την εκδικηση του αποτον δγ
Tesla
Θα ηθελα να κανω μια επισημανση για τον κοουτς Σφαιροπουλο που ενδεχομενως να εκφραζει κι αλλους και σιγουρα εκφραζει εμενα. Νομιζω πως αυτο που του χρεωνεται και ορθως, ειναι το παιξιμο της ομαδας καθαυτο. Η' μαλλον το μη παιξιμο.
1ον) Η ομαδα εχει την χειροτερη επιθεση σε ολη την Ευρωλιγκα (αντιστοιχα εχει βεβαια και την καλυτερη αμυνα), ωστοσο νομιζω πολλοι θα θελαμε οι μεσοι οροι να ειναι ενδεχομενως αντιστροφοι δηλαδη καλυτερη επιθεση,χειροτερη αμυνα αν δεν ηταν δυνατον να υπαρχει μια ισσοροπια προς τα επανω..

2ον) Η ελλειψη φαντασιας στην επιθεση και το μονοτονο νταπα ντουπα και σουτ χωρις συστηματα, εκτος απο το οτι συντελει σε μια ομαδα ακρως βαρετη, την καθιστουν και προβλεψιμη και αναποτελεσματικη, ιδιαιτερα απεναντι σε προπονητες γατονια τυπου Γιασικεβιτσιους, Τρινκιερι κτλπ, ποσο μαλλον για τον Ομπραντοβιτς που ειναι ενας αμεσος διεκδικητης και της φετινης Ευρωλιγκας.

3ον) Οι τιτλοι που δεν εχει παρει. 2 πρωταθληματα σε μια τετραετια με το 2ο να ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΚΤΗ που το πηρε πανω του και λεγεται Σπανουλης, με την διοικηση να τον στηριζει, με τους δημοσιογραφους να τον αβανταρουν, με τον κοσμο να τον αποθεωνει συνεχως και δη οι οργανωμενοι, και τους Ελληνες παικτες που αποτελουν τον κορμο αυτης της ομαδας να τον αβανταρουν επισης, ειναι ελαχιστα για μια ομαδα σαν τον Ολυμπιακο. Και αν για το τελευταιο δηλαδη για τους παικτες, ειναι και δικη του πιστωση δικο του credit, τοτε για τα υπολοιπα μπορει να πει κανεις οτι επεσε απο τον Λευκο Πυργο και βρηκε πορτοφολι..

Αυτα τα 3 και ιδιαιτερα το 2ο, τουλαχιστον για εμενα φανταζουν οι τρεις κυριοι λογοι που ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΑ να αποχωρησει ο κος Σφαιροπουλος, και οχι τοσο η κακη επιλογη των ξενων. Οι ξενοι μας φετος παρα το οτι δεν βγηκαν και θα ειναι η αιτια να μεινει και φετος ατιτλη η ομαδα, ειχαν καλα βιογραφικα και δεν μπορω να του το χρεωσω.
nikmamba
QUOTE (Weekendman @ Feb 18 2018, 14:24 ) *
Εδώ έχουμε μάλλον ένα καλό νέο για του μη ελληνόφιλους , και αυτό είναι ότι σιγα-σιγα εξαντλούνται οι εγχώριες λύσεις παρόλο ότι οι Έλληνες κοουτς λένε πιο εύκολα ναι. αφού Ιτούδης δεν θα έρθει για προφανείς λόγους. Και μένουν κάτι Αγγέλου και Πρίφτηδες. Εκτός αν δεν νιώθουν τίποτα στην ΚΑΕ οσφπ και φέρουν τον αδερφό του Παπαθεωδόρου . Ελπίζω σε κάθε περίπτωση να καταλαβαίνεις όμως το παράλογο του timing όσο αφορά το Τρινκιέρι στην θέση του Σφαιρόπουλου, Γιατί εμένα δεν μου αρκεί που έχει κάνει πελάτη τον Σφαιρό!

2 κλασεις πανως ο πριφτης απο σφαιρο..μην ξεχνας την πλακα πο εκανε στον μπαρτζωκα(εκτος αν θεωρεις προπονητη τον φραγκι)
patissiotis
QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 19 2018, 23:27 ) *
Αντε και εφυγε μεχρι το καλοκαιρι. Ποιος ερχεται μετα; Αντε, ας περιμενω να δω αν θα παρει το Eurocup η Νταρουσαφακα μηπως μπορεσουμε να συζητησουμε για Μπλατ. Αλλιως;
Ο Περασοβιτς; Να κανει κι εδω αυτο που εκανε στην Εφες; Και μην πειτε για τη Μπασκονια, γιατι κι ο Αλονσο μια χαρα ηταν εκει παρολο που εχασε τους 3 παιχτες που δημιουργουσαν επι Περασοβιτς, αλλα στην Μπαρτσελονα δεν εβγαλε ουτε τη χρονια.
Ο Τρινκιερι; Καλος προπονητης, αλλα αν κατι παει στραβα, ποιος θα τον δικαιολογησει στον οχλο; Αν αρχισει με ηττες απο τον Παναθηναικο, που στην τριτη σεζον Πασκουαλ μπορει να ειναι πιο δεμενος, τι θα γραφτει απο τους δημοσιογραφους που στηριζουν τωρα το Σφαιροπουλο;
Ο Μπαρτζωκας; Εκτος απ το γεγονος οτι δεν πιστευω οτι θα ξαναγυριζε ο ιδιος, τι θα γινει στην πρωτη ηττα απο τον ΠΑΟ;
Ο Σασα Ομπραντοβιτς; Με μεγαλυτερη διακριση τη φετινη πορεια της Λοκομοτιβ Κουμπαν; Σιγουρα ειναι καλυτερος απο το Σφαιροπουλο;

Νομιζω οτι ο καλυτερος νεος προπονητης στην Ευρωλιγκα ειναι ο Γιασικεβιτσιους, που δυσκολα θα ερχοταν, αν δεν εχει ηδη κλεισει στη Μπαρτσελονα. Γενικως ομως βλεπω οτι σε ολη την Ευρωπη παιζεται διαφορετικο μπασκετ απ αυτο που εχουμε συνηθισει εμεις. Απο οπου κι αν παρεις προπονητη, η φιλοσοφια του θα ειναι πιο επιθετικη απ αυτο που εχουμε ολοι μαθει στην Ελλαδα. Θα τεθει θεμα για το ποιος πρεπει να προσαρμοστει και πού. Μετα τα τελευταια χρονια θεωρω πως ο παγκος του Ολυμπιακου δεν ειναι για οποιονδηποτε πια. Ειναι δυσκολο να βρεθει αντικαταστατης ακομα και με τις εμμονες και την αναχρονιστικη αντιληψη που εχει ο Σφαιροπουλος ωρες ωρες.

Για να καταλαβω, μετα τον Σφαιροπουλο το χαος και μονο ο Σαρας μπορει να τον αντικαταστησει blink.gif ? Δεν υπαρχει αλλος περα απο Σαρας? Δηλαδη τι εχει δειξει ο Σφαιροπουλος για να θεωρειται a priori καλυτερος προπονητης απο Πεδουλακη ή απο Πριφτη πχ?
Παντα ειμαι υπερ της υπομονης και κατα των εν θερμω αλλαγων, ειδικα σε αυτο το επιπεδο. Αλλα το θεμα με τον Σφαιροπουλο δεν ειναι μονο αγωνιστικο - ο ανθρωπος εχει χασει καθε ελεγχο και αυτο ειναι φανερο απο τις ασυναρτησιες που λεει στις συνεντευξεις αλλα και απο το πολυ επιθετικο του υφος (τις περισσοτερες φορες). Δεν ειμαι φιλος του Ολυμπιακου, δεν μου πεφτει και λογος αλλα η στηριξη στον Σφαιροπουλο απο την μπασκετο - πιατσα αγγιζει τα ορια του μεταφυσικου!
nikmamba
παντως δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να εχετε τετοια στηριξη ο σφαιροπουλος που εχει περισσοτερες αποτυχιες απο επιτυχιες οταν φαγωθηκε για πλακα ο πρωταθλητης ευρωπης μπαρτζωκας
thanath
QUOTE (Tesla @ Feb 20 2018, 16:57 ) *
3ον) Οι τιτλοι που δεν εχει παρει. 2 πρωταθληματα σε μια τετραετια με το 2ο να ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΚΤΗ που το πηρε πανω του και λεγεται Σπανουλης, με την διοικηση να τον στηριζει, με τους δημοσιογραφους να τον αβανταρουν, με τον κοσμο να τον αποθεωνει συνεχως και δη οι οργανωμενοι, και τους Ελληνες παικτες που αποτελουν τον κορμο αυτης της ομαδας να τον αβανταρουν επισης, ειναι ελαχιστα για μια ομαδα σαν τον Ολυμπιακο. Και αν για το τελευταιο δηλαδη για τους παικτες, ειναι και δικη του πιστωση δικο του credit, τοτε για τα υπολοιπα μπορει να πει κανεις οτι επεσε απο τον Λευκο Πυργο και βρηκε πορτοφολι..


Απλά να πω, ότι ο Ολυμπιακός, όπως και όλες οι άλλες ομάδες δεν παίζουν μόνες τους. Η μόνη μεγάλη αποτυχία του Σφαιρόπουλου από άποψη τίτλων είναι το φετινό κύπελλο, που έπαιζε με έναν αρκετά κατώτερο αντίπαλο.
Ο μόνος θεσμός για την ακρίβεια που δεν τα έχει πάει καλά είναι το κύπελλο.
Στην EL έχει 2 τελικούς, 1 πολύ κακή χρονιά και μία χρονιά που δεν έχει τελειώσει και δείχνει ότι πάει για f4.
Στο πρωτάθλημα έχει πάρει 2 τίτλους, ο ένας με σκούπα και ο άλλος με διπλό break στο ΟΑΚΑ...
Για μένα για το 3 μόνο αποτυχημένο δεν τον λες!

akratacity
QUOTE (patissiotis @ Feb 20 2018, 15:59 ) *
Για να καταλαβω, μετα τον Σφαιροπουλο το χαος και μονο ο Σαρας μπορει να τον αντικαταστησει blink.gif ? Δεν υπαρχει αλλος περα απο Σαρας? Δηλαδη τι εχει δειξει ο Σφαιροπουλος για να θεωρειται a priori καλυτερος προπονητης απο Πεδουλακη ή απο Πριφτη πχ?
Παντα ειμαι υπερ της υπομονης και κατα των εν θερμω αλλαγων, ειδικα σε αυτο το επιπεδο. Αλλα το θεμα με τον Σφαιροπουλο δεν ειναι μονο αγωνιστικο - ο ανθρωπος εχει χασει καθε ελεγχο και αυτο ειναι φανερο απο τις ασυναρτησιες που λεει στις συνεντευξεις αλλα και απο το πολυ επιθετικο του υφος (τις περισσοτερες φορες). Δεν ειμαι φιλος του Ολυμπιακου, δεν μου πεφτει και λογος αλλα η στηριξη στον Σφαιροπουλο απο την μπασκετο - πιατσα αγγιζει τα ορια του μεταφυσικου!

Εχει φτασει δυο φορες μεχρι τον τελικο της Ευρωλιγκας. Ακομα και αν εχασε ειναι επιτευγμα που δεν θα το κανουν ποτε ο Πεδουλακης και ο Πριφτης.
Στο παρελθον πολλες ασυναρτησιες ειχε πει και ο Πεδουλας εμενα δεν μου λεει κατι αυτο. Και ο Πασκουαλ προσφατα περιμενε μια βδομαδα για να πεταξει σποντα για τον Λυκογιαννη που τολμησε να διαμαρτυρηθει. Τι σημαινει αυτο; Συμβαινουν αυτα οταν εχουμε να κανουμε με δουλειες με τοση πιεση.
Αλλα και μπασκετικα να το δεις οι Πεδουλακης-Πριφτης το ιδιο βαρετο μπασκετ με τον Σφαιρο εφαρμοζουν στις ομαδες τους. Ιδια φιλοσοφια εχουν.
Συμφωνω οτι ο Σφαιρο εχει στηριχθει σε υπερβολικο βαθμο αυτο δεν μπορω να μην το παραδεχθω...
nikmamba
κατσε ρε συ ακρατα..ξερει το μελλον και ξερεις οτι δεν θα παει ποτε τελικο ευρωλιγκας ο πριφτης?κατσε να δουμε αν θ αναλαβει ομαδα τετοιου επιπεδου και αθ δουμε αν μπορει να φτασει η να κατακτησει..εκτος αν περιμενες εσυ οτι ο μπαρτζωκας απο βοηθος στο μαρουσι θα κατακτουσε την ευρωλιγκα..

Α και οχι..Ουτε στον Αρη της καλης χρονιας επαιξε βαρετο μπασκετ ο πριφτης ουτε φετος στο καζαν που παει απο 100ρα σε 100ρα...
akratacity
QUOTE (nikmamba @ Feb 20 2018, 16:36 ) *
κατσε ρε συ ακρατα..ξερει το μελλον και ξερεις οτι δεν θα παει ποτε τελικο ευρωλιγκας ο πριφτης?κατσε να δουμε αν θ αναλαβει ομαδα τετοιου επιπεδου και αθ δουμε αν μπορει να φτασει η να κατακτησει..εκτος αν περιμενες εσυ οτι ο μπαρτζωκας απο βοηθος στο μαρουσι θα κατακτουσε την ευρωλιγκα..

Α και οχι..Ουτε στον Αρη της καλης χρονιας επαιξε βαρετο μπασκετ ο πριφτης ουτε φετος στο καζαν που παει απο 100ρα σε 100ρα...

Το μελλον δεν το ξερω μια απλη προβλεψη εκανα εστω και αν το εκανα σε απολυτο υφος. Ας μιλησουμε ομως για το παρον. Αυτη τη στιγμη αν αυριο το πρωι μεινουν ελευθεροι οι Πριφτης και Σφαιροπουλος (ο Πεδουλακης ειναι εδω και καιρο ταμειο ανεργιας) ποιος θα ειχε περισσοτερες προτασεις;
Επειδη ετυχε και ειδα προσφατα την Ουνιξ (σε αγωνα κρισιμο με τη Λιμοζ) διαφωνω. Παιζει βαρετο μπασκετ που απορρεει απο τη γενικοτερη φιλοσοφια σκεπτουμενου μπασκετ που συνδυαζεται με πολυ σκληρη αμυνα. Της ιδιας φιλοσοφιας ειναι και οι τρεις προπονητες με πολυ μικρες διαφορες μεταξυ τους.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.