Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μπασκετικη ΑΕΚ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
Pages: 1, 2, 3, 4
Pierce
που να φατε τη γλωσσα σας εδω μεσα ολοι. η αεκ δεν προκειται να πεσει ο κοσμος να χαλασει. και με τη λογικη δεν λειτουργει τπτ φετος στην ομαδα. μπορει να χασουμε απο το μακεδονικο και να κερδισουμε παοκ για παραδειγμα. παντως οπως και να εχει δεν θα παει η αεκ στην Α2 οσο και να το θελετε
dizzy_fingers
Δεν πέφτει η ΑΕΚ φέτος παιδιά...

Υπάρχουν χειρότερες ομάδες από αυτήν smiley.gif.
nikefalin
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 25 2007, 03:18 PM) *
Δεν πέφτει η ΑΕΚ φέτος παιδιά...

Υπάρχουν χειρότερες ομάδες από αυτήν smiley.gif.


Απο τη στιγμή που η ΑΕΚ γλίτωσε τις εποχές του Μάκαρου και των Δημητρακόπουλου, δηλαδή όταν οι προυποθέσεις και οι πιθανότητες ήταν κυριολεκτικά εναντίον...δύσκολα θα πέσει φέτος. Αλλά φυσικά δεν αρκεί η "καλή θέληση"...πρέπει να γίνει ομάδα με αρχές και ζήλο, πράγμα που λείπει τα 2 τελευταία χρόνια (όπως βέβαια λείπουν και τα λεφτά)
ashton
Σήμερα ήταν να εκταμιευθεί μια δόση της ΕΡΤ για τα τηλεοπτικά και να πληρωθούν οι παίκτες.
Aristofanis
QUOTE(pierce21 @ Jan 25 2007, 02:07 PM) *
που να φατε τη γλωσσα σας εδω μεσα ολοι. η αεκ δεν προκειται να πεσει ο κοσμος να χαλασει. και με τη λογικη δεν λειτουργει τπτ φετος στην ομαδα. μπορει να χασουμε απο το μακεδονικο και να κερδισουμε παοκ για παραδειγμα. παντως οπως και να εχει δεν θα παει η αεκ στην Α2 οσο και να το θελετε

Έχασε και από τον Απόλλωνα...έμεινε στις 5 νίκες. Άμα βάλουμε 1 νίκη με Μακεδονικό επιπλέον φθάνει στις 6. Για να σωθεί θέλει ακόμα 2 ή 3 νίκες.
Εντός έδρας ματς είναι με Παναθηναϊκό, Άρη, Πανιώνιο, Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ
Εκτός έδρας ματς είναι με Μαρούσι, Αιγάλεω, ΑΕΛ, Ολύμπια, Ολυμπιάδα Π

Με την ομάδα που δείχνει αυτη την περιόδο πες μου ποιο ματς θα πάρει από αυτά...
Pierce
1)ζητω συγνωμη για το εντονο υφος μου στο προηγουμενο ποστ
2) χειροτερα απο αυτη τη στιγμη δεν γινεται,καποια στιγμη θα ανακαμψουμε
3)οπως το εχει πει και ο ντιζι υπαρχουν χειροτερες ομαδες
4) πιστευω οτι θα κερδισουμε τα παιχνιδια με ολυμπιαδα ,αιγαλεω ,μακεδ. και καποιο αλλο ''εκτος''προγραμματος
ashton
H OMAΔΑ ΠΑΕΙ ΤΡΕΝΟ ΓΙΑ ΦΟΥΝΤΑΡΙΣΜΑ...
Warrior
ΣΦιξανε παιδια τα πραγματα,οντως.Το προγραμμα δεν ειναι καλο...

Θα χρειαστει διπλο με ΑΕΛ οπως δειχνουν τα πραγματα,αν και ειναι νωρις ακομα.


edit:Μια αλλαγη προπονητη ισως αλλαξει το κλιμα...ΑΝ και με ΠΑΟ την επομενη αγωνιστικη δεν υπαρχει
ελπιδα!Πρεπει να εχει πολυ κοσμο απο δω και περα στα εντος.Αν δεν αφυπνιστει ο κοσμος συντομα,
μπορει να ναι αργα...
ashton
ΑΛΕΞΑΝΔΡΗ ΠΕΡΝΑ ΤΟ ΡΙΟ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

ΑΪΝΤΕ...

ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΖΙΑΓΚΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ, ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΚΑΒΑ-ΣΑΚΕΛΛΑΡΑΚΗ. ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ...

10.Αιγάλεω 5-10 (με νίκη μέσα στην ΑΕΚ)
11.ΑΕΚ 5-10
12.Απόλλωνας 4-11 (αλλά με 2-0 επί της ΑΕΚ.)
13.ΑΕΛ 4-11 (και με την ΑΕΚ στη Λάρισα)
14.Μακεδονικός 3-12 (και με νίκη επί της ΑΕΚ)

όποιος περιμένει να σωθεί η ΑΕΚ με διπλό τελευταία αγωνιστική στη Λάρισα, ας αλλάξει πλευρό.

QUOTE
Ανακοίνωση παικτών ΑΕΚ 27/1/2007

Εμείς, οι παίκτες της ΑΕΚ, αναλαμβάνουμε πλήρως την ευθύνη για ό,τι έχει γίνει μέχρι σήμερα στο αγωνιστικό κομμάτι της ομάδας. Παρότι δουλεύουμε πάρα πολύ σκληρά στις προπονήσεις και πολύ σωστά δεν έχουμε καταφέρει να βγάλουμε το ανάλογο πρόσωπο στα παιχνίδια. Στηρίζουμε απόλυτα τον προπονητή μας, όπως μας στήριξε και αυτός στις άσχημες στιγμές.

Δίνουμε υπόσχεση στη διοίκηση, στον προπονητή και ειδικά στον κόσμο μας, ο οποίος αξίζει ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και μια ΣΥΓΝΩΜΗ και θα κάνουμε τα πάντα για να αλλάξουμε την κατάσταση. Εμείς φέραμε σε αυτό το σημείο την ομάδα, εμείς θα την ανεβάσουμε ξανά ψηλά.


πότε τη βγάλανε ?
έτοιμη την είχανε ??
ακόμα δεν γύρισε η ομάδα από την Πάτρα...
Warrior
Τελευταια αγωνιστικη ειναι με ΑΕλ,ε??Το χα ξεχασει...

Δεν πρεπει να φτασει εκει.
nikefalin
QUOTE(Aristofanis @ Jan 27 2007, 10:05 PM) *
Έχασε και από τον Απόλλωνα...έμεινε στις 5 νίκες. Άμα βάλουμε 1 νίκη με Μακεδονικό επιπλέον φθάνει στις 6. Για να σωθεί θέλει ακόμα 2 ή 3 νίκες.
Εντός έδρας ματς είναι με Παναθηναϊκό, Άρη, Πανιώνιο, Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ
Εκτός έδρας ματς είναι με Μαρούσι, Αιγάλεω, ΑΕΛ, Ολύμπια, Ολυμπιάδα Π

Με την ομάδα που δείχνει αυτη την περιόδο πες μου ποιο ματς θα πάρει από αυτά...


Εκτός τους αγώνες με ΠΑΟ & Ολυμπιακό όλοι οι άλλοι κερδίζονται και χάνονται. Απλά όπως φάνηκε και σήμερα η ομάδα θέλει αρχές και σοβαρό point guard. Ιδιαίτερα από τη στιγμή που δεν υπάρχει ο παίκτης με τη μεγάλη προσωπικότητα. Δεν είναι εύκολη η κατάσταση (μιλάω πάντα αγωνιστικά) αλλά δεν είναι και τραγωδία. Όποιος είναι λίγο μεγαλύτερος και θυμάται τις σεζόν του Μάκαρου ή παλαιότερα με back up ψηλό τον Θανάση Σκουρτόπουλο και βασικό σέντερ τον Αγιασωτέλη μπορεί εύκολα να συγκρίνει. Τώρα και υλικό υπάρχει και καλός προπονητής ( ο Αλεξανδρής είναι ο μόνος Έλληνας προπονητής με 2 Ευρωκυπελάκια σε επίπεδο συλλόγων). Ζήλο χρειάζεται και επιτέλους μια κάποια παρουσία της όποιας διοίκησης (πέρα από την καταβολή μισθών)για να συνέλθουν οι παίκτες και να νιώσουν ότι τους υπολογίζουν.

Αυτάάάαααα

Νίκος
ashton
και ο Ζέλικο Παβλίσεβιτς έχει πάρει 2 πρωταθλητριών
και ο Σλόμπονταν Σούμποτιτς ήταν αυτός που πήρε πρωτάθλημα στον ΠΑΟ μετά από 14 χρόνια.

τι μ'αυτό ;
losers can win
ολα τα παιχνιδια που εχει χασει η ΑΕΚ τον τελευταιο μήνα θα μπορούσε και να τα έχει κερδίσει χωρίς να συμβει κάτι το δραματικό (όπως θα μπορούσε να χάσει από την λαρισα).
Δεν θα υποβιβαστεί γιατί οι άλλοι υποψήφιοι είναι τελείως για κλάματα και έχει παικτες με προσωπικότητα που θα ξεχωρίσουν πιστευω την δύσκολη ωρα (κομματος,γκαγκα,ταπουτος)
pierce21 κανείς που ενδιαφέρεται για μπάσκετ δεν θέλει να πέσει η ΑΕΚ
ashton
H ΑΕΚ σήμερα είναι χωρίς διοίκηση, χωρίς κόσμο, χωρίς σοβαρό προπονητή, χωρίς αξιοπρεπές playmaker και χωρίς αξιοπρεπές center και έχει το δυσκολότερο πρόγραμμα από τις ομάδες της ουράς.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά είμαστε φαβορί για φουντάρισμα.
nikefalin
QUOTE(ashton @ Jan 27 2007, 11:27 PM) *
και ο Ζέλικο Παβλίσεβιτς έχει πάρει 2 πρωταθλητριών
και ο Σλόμπονταν Σούμποτιτς ήταν αυτός που πήρε πρωτάθλημα στον ΠΑΟ μετά από 14 χρόνια.

τι μ'αυτό ;


Σημαίνει ότι όλοι αυτοί έχουν κάποια αξία. Ο Παβλίσεβιτς πήρε τα κύπελλα με τον Ντράζεν , τον Ράτζα, τον Σάβιτς, τον Κούκοτς κλπ.
Ο Σούμποτιτς είχε και αυτός Ράτζα, Μπάιρον Σκότ και σία.
Ο Αλεξανδρής πήρε το Σαπόρτα (ένα χρόνο μετά την ΑΕΚ) με βασικούς point τον Σωτήρη Νικολαίδη και το Φαλέκα και με σέντερ τον Αμάγια και τον Ευθίμοφ.

Οι παίκτες δείχνουν απογοητεύμενοι, δίχως ενέργεια. Προφανώς και η κατάσταση τους είναι ζήτημα του coach, αλλά μήπως ο coach είναι ένα ακόμα άλλοθι για τη διοίκηση ? Δηλαδή αν φύγει αυτός που τους ξέρει όλους τους παίκτες και τους έχει διαλέξει, που ξεκίνησαν προετοιμασία όταν οι άλλες ομάδες έδιναν τα τελευταία φιλικά....ποιός να έρθει στη θέση του και να κάνει τι ? Ναι, θα μπορούσε να βάζει στην Ευρώπη τους πιτσιρίκους αλλά ποιος θα τον προστάτευε από τη διοίκηση όταν θα έρχονταν τα σκορ του - 40 και του -50 ?
Ποιός φταίει που έφυγε το καλοκαίρι ο Πελεκάνος , ο Τσιάρας, ακόμα ακόμα και ο Μπουρούσης ?

Η ομάδα θέλει μια ζεστασιά πέρα από τους φιλάθλους. Και πιστεύω πω δεν έχει να κερδίσει τίποτα με αλλαγή προπονητή.

Νίκος
Air Kef
Ρε άστον ήρεμα..Μην απογοητευεσαι έτσι.!!

Ο κοσμος της θα την στηριξει,έτσι πιστεύω,ήταν και σήμερα στο γήπεδο σε εναν εκτος έδρας αγώνα.

Αξιοπρεπέστατος πλέι ειναι ο Γκαγκα που επιστρέφει σύντομα και έχουμε να δουμε και τον Πενλαντ.Χειροτερος απο τον Βετουλα δν νομιζω να ειναι.

Έχει πολυ δύσκολο πρόγραμμα αλλα έχει βάρος η φανέλα και απέναντι στο Αιγάλεω ας πούμε μπορει να μετρήσει.Ακομα και τον Ολυμπιακο,έτσι που παίζει,μπορει με ένα καλο ματς να τον κερδίσει,θυμηθήτε το ματς στο ΣΕΦ.Ή αποκλείεται να κερδίσει μεσα στο Μαρουσι ή τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.Νομιζω θα βελτιωθει η ομάδα και θα τα καταφέρει..
ashton
Tι ήρεμα μου λετε...

Με 6 ήττες στα τελευταία 7 ματς...
έχοντας χάσει μέσα-έξω ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΔΕΚΑΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ (εκτός της ΑΕΛ)...
Warrior
QUOTE(losers can win @ Jan 27 2007, 09:29 PM) *
Δεν θα υποβιβαστεί γιατί οι άλλοι υποψήφιοι είναι τελείως για κλάματα και έχει παικτες με προσωπικότητα που θα ξεχωρίσουν πιστευω την δύσκολη ωρα (κομματος,γκαγκα,ταπουτος)
pierce21 κανείς που ενδιαφέρεται για μπάσκετ δεν θέλει να πέσει η ΑΕΚ


Δεν διαφωνω,αλλα το προγραμμα ειναι περιεργο.....

Ο Απολλωνας για μενα εχει πολυ καλο υλικο και (αυτος) και δυσκολα να πεσει.Εχει και την ισοβαθμια.Αν
θεωρησουμε οτι η μια σιγουρη ειναι ο Μακεδονικος,μενουν ΑΕΛ και Αιγαλεω.

Το Αιγαλεω βλεπω να θετει πολυ σοβαρη υποψηφιοτητα.Αν δεν κερδισει τον Πανελληνιο την αλλη αγωνιστικη
μπαινει για τα καλα στο χορο.Υποδεχεται την ΑΕΚ 3 αγωνιστικες πριν το τελος.Ισως αυτο να ειναι το ματς
"κλειδι" για την ΑΕΚ...

Η ΑΕΛ εχει μεσα Μακεδονικο και ΑΕΚ,ενω πιο πριν υποδεχεται τον Πανελληνιο.Δεν νομιζω οτι μπορει να
χτυπησει αλλα ματς ετσι οπως βλεπω το προγραμμα.Ρυθμιστης ο Πανελληνιος,ειδικα απο την στιγμη που
εκανε διπλο στο ΟΑΚΑ.
Air Kef
Kώστα,τελευταία σε βλέπω πολυ δυνατο στα σενάρια!!!
Οι μάχες του Άρη σε έχουν κάνει εξπερ.!

Αστον σε καταλαβαίνω αλλα μου φαίνεται απίστευτα ουτοπικο να ακολουθησει τον Μακεδονικο η ΑΕΚ..

Αν και οι σημερινες εμφανισεις της ΑΕΛ και του Απόλλωνα έδειξαν οτι κάθε άλλο παρά αδύναμες ομάδες είναι..Αυτές οι δύο θα παλέψουν και νομίζω θα ειναι απο τις καλύτερες ομάδες που έπεσαν στην ιστορία!Ίσως στο μέλλον προστεθούν στις μαχες της ουράς ο Πανελληνιος και το Αιγάλεω..Δν ειναι και πολύ μακρυά..
Warrior
QUOTE(Air Kef @ Jan 27 2007, 11:37 PM) *
Kώστα,τελευταία σε βλέπω πολυ δυνατο στα σενάρια!!!
Οι μάχες του Άρη σε έχουν κάνει εξπερ.!


biggrin.gif

Οχι βρε...ηταν παντα ενα απο τα αγαπημενα μου σπορ! smile.gif laugh.gif

Εγω το Αιγαλεω βλεπω λιγο "χλωμο".Ο Πανελληνιος δεν νομιζω...την επομενη βδομαδα θα φανει.Απο
τα πιο κρισιμα ματς της αγωνιστικης θα ειναι...

Δευτερος αγωνας ηταν,για τον Πενλαντ, ο σημερινος με την φανελα της ΑΕΚ??

Η νεα μεταγραφη,οΓκαρμα,δεν μου "γεμισε το ματι" παντως.
Air Kef
Εννοεις χλωμο με την έννοια ότι δν παιζει καλα και οντως θα παλέψει,έτσι;


Επειδή υπάρχει αυτο το ματς Αιγάλεω-Πανελληνιος την επόμενη αγωνιστική το λέω..Αύριο ειναι Πανελληνιος-Ολυμπιακος που μαλλον εχει ήττα.Αν χάσει και απο το Αιγάλεω βουλιαζει.Αν το κερδίσει βουλιαζει το Αιγάλεω..Όπως τα είπες δλδ..!
apollonaras
Η αεκ δεν θα πεσει...Ουτε εμεις,που εχουμε εντος εδρας μακεδονικο και αελ και αιγαλεο.Και μαλλον ξαναγυρναμε περιβολα που εκει κανενας δεν κερδιζει ευκολα...Ουτε ο παο.Η αεκ πρεπει να γυρισει σε μικρο γηπεδο για να σωθει σιγουρα!

Για φουντο βλεπω μακεδονικο(στανταρ) και αελ η αιγαλεο.
Air Kef
Ότι έχετε αυτές τις ομάδες εντός μου είχε διαφύγει η αλήθεια είναι..

Περίβολα θα είστε και του χρόνου;Στο Τοφαλος δν θα παίζει κανενας δλδ;
ashton
σκούρα τα πράγματα :

QUOTE
Αλεξανδρής: «Δεν τα παρατάω»

«Προέχει η σωτήρια αλλά με κάποιες νίκες μπορεί να αλλάξουν οι στόχοι», δήλωσε ο Αλεξανδρής.

Για τη χθεσινή ήττα της ΑΕΚ από τον Απόλλων Πατρών με 86-79 και τη κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στην ομάδα, μίλησε στον SuperΣΠΟΡ fm 94,6 και την εκπομπή... «Μέσα στη ρακέτα» , o προπονητής της «Ένωσης», Βαγγέλης Αλεξανδρής. Ο «τίγρης» του ελληνικού μπάσκετ, ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να αποχωρήσει από την ομάδα και θα συνεχίσει να δουλεύει με τη δική του φιλοσοφία.

Για την υπάρχουσα κατάσταση στην ΑΕΚ, ο Βαγγέλης Αλεξανδρής τόνισε:«Περνάμε δύσκολες στιγμές υπάρχει η διακοπή να ανακάμψουμε είμαστε ζορισμένοι αναγνωρίζουμε που βρισκόμαστε . Δεν έχουμε σταθεί στο ύψος περιστάσεων. Ξεκίνησα στην ΑΕΚ με όνειρα και φιλοδοξίες με μικρό μπατζετ δεν είχαμε αυταπάτες για συμμετοχή στη τετράδα. Στη καριέρα μου έχω περάσει δύσκολες καταστάσεις και έχω μάθει να μην τα παρατάω. Βέβαια, αν η διοίκηση δεν με θέλει δεν θα μείνω με το ζόρι . Ο κόσμος παρά την ήττα με στηρίζει και με συγκινεί η στήριξη προς το πρόσωπο μου. Ωστόσο αν η διοίκηση έχει άρει την εμπιστοσύνη προς εμένα και θέλει να φέρει κάποιον άλλο προπονητή, δεν θα μείνω με το ζόρι».

Παράλληλα, ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να αλλάξει τον τρόπο δουλειάς του και αναφέρθηκε στην αποχώρηση του Βετούλα:«Εγώ έχω τη φιλοσοφία μου και με αυτή θα πορευτώ, δεν αλλάζω. Πήρα ένα ρίσκο έφερα κάποιους παίκτες που είναι εξαιρετικά παιδία και παίκτες και είναι «παρεξηγημένοι». Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε αγωνιστικά, το δικό μου λάθος μου είναι ότι δεν μπόρεσα να τους κάνω να διώξουν το εγώ τους. Ο Βετούλας δεν πλήρωσε αυτό, απλά ήθελε να φύγει στο εξωτερικό, το μυαλό του ήταν φύγει και χωρίσαμε σαν φίλοι. Η πραγματικότητα είναι ότι προέχει η σωτήρια αλλά με κάποιες νίκες μπορεί να αλλάξουν οι στόχοι και να διεκδικήσουμε θέση στα πλέι οφ. Είχαμε πολλές απώλειες στη διάρκεια του πρωταθλήματος , αυτή τη χρονική στιγμή δεν υπάρχουν πολλοί διαθέσιμοι πήραμε δυο ξένους τον Γκάρμα και τον Πένλαντ και ελπίζουμε να μας βοηθήσουν, όσο μπορούν».

Επιμέλεια: Βαγγέλης Νερατζιάς


sportfm.gr
dizzy_fingers
Φιλίππου: "Δεν τα παρατάω"
Αλεξανδρής: "Δεν τα παρατάω"

Ashton...δε σου ευχήθηκα χρόνια πολλά για τα γενέθλιά σου smiley.gif .
Aristofanis
QUOTE(nikefalin @ Jan 27 2007, 11:16 PM) *
Εκτός τους αγώνες με ΠΑΟ & Ολυμπιακό όλοι οι άλλοι κερδίζονται και χάνονται

Νίκος



Υποτιμάς τον Άρη, τον ΠΑΟΚ & τον Πανιώνιο που είναι φέτος πολύ αξιόλογες ομάδες. Δεν νομίζω να πάρει νίκη με αυτές τις ομάδες. Μην ξεχνάς ότι παίζεις και σε ένα αχανές ΟΑΚΑ που έρχονται 50 της Original και απλά βρίζουν τον Φιλίππου.




QUOTE(losers can win @ Jan 27 2007, 11:29 PM) *
ολα τα παιχνιδια που εχει χασει η ΑΕΚ τον τελευταιο μήνα θα μπορούσε και να τα έχει κερδίσει χωρίς να συμβει κάτι το δραματικό (όπως θα μπορούσε να χάσει από την λαρισα).
Δεν θα υποβιβαστεί γιατί οι άλλοι υποψήφιοι είναι τελείως για κλάματα και έχει παικτες με προσωπικότητα που θα ξεχωρίσουν πιστευω την δύσκολη ωρα (κομματος,γκαγκα,ταπουτος)
pierce21 κανείς που ενδιαφέρεται για μπάσκετ δεν θέλει να πέσει η ΑΕΚ


Θεωρώ ότι οι Κόμματος & Ταπούτος έχουν τεράστιο ταλέντο αλλά όχι και μεγάλες προσωπικότητες. Άμα είχαν μυαλό και ήταν ώριμοι θα είχαν κάνει μεγάλη καριέρα. Δεν είναι όμως οι παίκτες που μπορεί να βασίστει η ΑΕΚ.
Δυστυχώς η ΑΕΚ έφθασε στο χειρότερο σημείο που μπορούσε να υπάρξει. Να παλεύει για την παραμονή στην Α1. Κρίμα γιατί ήταν η μόνη ομάδα που έσπασε την αυτοκρατορία του Παναθηναϊκού και ή μόνη που μπορούσε να τον κοντράρει στα ίσια. Ξεπούλησαν Κακιούζη, Χατζή, Ντικούδη, Ζήση, Μπουρούση, Πελεκάνο, Holden και μου παίζουν με τον γεροΣκοτ και ένα μέτριο 4αρι τον Πέρκοβιτς.
ashton
Δεν τους ξεπούλησαν... Αν το είχαν κάνει δε θα είχε 4 μύρια χρέη η ΚΑΕ.
Ελεύθερους τους άφησαν στο τσάμπα...
nikefalin
Θεωρώ ότι οι Κόμματος & Ταπούτος έχουν τεράστιο ταλέντο αλλά όχι και μεγάλες προσωπικότητες. Άμα είχαν μυαλό και ήταν ώριμοι θα είχαν κάνει μεγάλη καριέρα. Δεν είναι όμως οι παίκτες που μπορεί να βασίστει η ΑΕΚ.
Δυστυχώς η ΑΕΚ έφθασε στο χειρότερο σημείο που μπορούσε να υπάρξει. Να παλεύει για την παραμονή στην Α1. Κρίμα γιατί ήταν η μόνη ομάδα που έσπασε την αυτοκρατορία του Παναθηναϊκού και ή μόνη που μπορούσε να τον κοντράρει στα ίσια. Ξεπούλησαν Κακιούζη, Χατζή, Ντικούδη, Ζήση, Μπουρούση, Πελεκάνο, Holden και μου παίζουν με τον γεροΣκοτ και ένα μέτριο 4αρι τον Πέρκοβιτς.
[/quote]

Ο Κακιούζης έφυγε χαρίζοντας γύρω στα 200 χιλιάρικα αγοράζωντας έτσι την ελευθερία του. Ο Χατζής πρώτα εξοφλήθηκε και μετά έφυγε ελεύθερος, οι Ζήσης & Ντικούδης πουλήθηκαν, ο Μπουρούσης έμεινε ελεύθερος χωρίς καν πρόταση ανανέωσης, ο Πελεκάνος χάρισε κι αυτός ένα σοβαρό ποσό για να έχει την ελευθερία του ενώ ο Χόλντεν έμεινε και αυτός ελεύθερος. Για να μην πούμε για τον Τσακαλίδη όπου η προσφορά των Σανς (1 εκατομύριο + ένα φιλικό) απορίφθηκε και πλήρωσε την αποτυχία στο διαιτητικό δικαστήριο του Λονδίνου.

Ακόμα και αν κάποιος δεχόταν τη λογική της αγοράς που λέει ότι πουλάμε ,η διοίκηση είχε & έχει καταφέρει να φεύγουν οι πιο πολλοί ελεύθεροι και συνήθως με οφειλές ώστε να τις "γλυτώνει" και αυτές.
Η ομάδα με τον τρόπο που δημιουργήθηκε φέτος αυτόν τον στόχο έβλεπε ως ρεαλιστικό, δηλαδή την άνετη παραμονή και βλέπουμε. Πληγώνει βέβαια, αλλά η αλήθεια αυτή είναι. Ο προπονητής έχει κάποιες ευθύνες για το αγωνιστικό κομμάτι, αλλά αν τον "φύγουν" η ζημιά θα είναι χειρότερη. Εκτός αν πρόκειται για το σατανικό σχέδιο Φιλίππου και έρθει στη θέση του ο Πατ Ράιλι ή ο Λάρι Μπράουν.
nikefalin
Αρθρο του Ν. Παπαδογιάννη στη σημερινή Sportday... Πες τα Χρυσόστομε...
_________________________________________________________________________

Zει ο βασιλεύς Αλέξανδρος; Ζει και... απολύει προπονητές. Σχεδόν πέντε χρόνια τώρα, η διοίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ παρακολουθεί σχεδόν απαθής την πορεία της ομάδας μπάσκετ προς τη λησμονιά, αφήνοντας τους πρωτοκλασάτους παίκτες της να φύγουν γι' άλλες πολιτείες (Ντικούδης, Κακιούζης, Χατζής, Ζήσης, Μπουρούσης, Πελεκάνος, η λίστα μπορεί να φτάσει μέχρι τον πάτο της σελίδας), στελεχώνοντάς την με άλλους μετριότερους με βασικό κριτήριο το οικονομικό κόστος, προσλαμβάνοντας προπονητές από το ράφι με τα αζήτητα, εγκαταλείποντας αμαχητί την προσπάθεια για προσεταιρισμό της «κιτρινόμαυρης» εξέδρας, βαδίζοντας προς το αύριο δίχως όραμα, δίχως φιλοδοξία, με μοναδικό γνώμονα την τσάτρα-πάτρα οικονομική επιδίωξη.

Τα ελαφρυντικά της είναι πολλά και τοις πάσι γνωστά. Ωστόσο, έχουν μεταβληθεί σε άλλοθι διά πάσαν νόσον και πάσα μαλακία, με το συμπάθιο. Φεύγουν παίκτες; Φταίει ο κόσμος που δεν έρχεται στο γήπεδο. Παραπαίει η ομάδα; Φταίει ο κόσμος που δεν έρχεται στο γήπεδο. Φυσάει βοριάς; Φταίει ο κόσμος που δεν έρχεται στο γήπεδο. Ε, όχι άλλο κάρβουνο, που έλεγε κι ο συγχωρεμένος. Μαύρισε η ψυχή των τριακοσίων που αντέχουν ακόμα να παρακολουθούν μπάσκετ.

Το περασμένο καλοκαίρι, ο Βαγγέλης Αλεξανδρής έβαλε τα στήθια του μπροστά για να φτιαχτεί ανταγωνιστική ομάδα σε χρόνο μηδέν, με παίκτες μάλιστα έμπειρους, διεθνείς, ικανούς να παρουσιάσουν αξιοπρεπές πρόσωπο. Γνώριζε τόσο ο ίδιος όσο και οι αθλητές που έρχονταν σε επαφή μαζί του, ότι θα περνούσαν τη σεζόν απλήρωτοι, ταλαίπωροι, κακόκεφοι.
Κι όμως, δέχθηκαν. Κατέβηκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να παλέψουν για εαυτόν και αλλήλους (αφού οι περισσότεροι είχαν πολλά να αποδείξουν), πέτυχαν ορισμένες νίκες, κέρδισαν κάποιους επαίνους, βάλθηκαν να παλεύουν κόντρα στους νόμους του μπάσκετ και της λογικής.

Πώς θα μπορούσε ν' αντέξει στις απαιτήσεις δύο ανηφορικών διοργανώσεων μια ομάδα φτιαγμένη με ανεμομαζώματα και με υποτυπώδη φυσική κατάσταση; Η κατάρρευση ήταν θέμα χρόνου. Αλλά η διοίκηση, η σκιώδης διοίκηση που έριξε στη μάχη ένα στρατό ξυπόλητο, αποφάσισε να απολύσει τον άνθρωπο που πάσχισε εξαρχής να σκληραγωγήσει τους αμάθητους σε τέτοια κατατόπια πολεμιστές του.

Συγχωρήστε μου το επικολυρικό των διατυπώσεων, αλλά η ΑΕΚ του 2006-7 έχει για μοναδικό όπλο την όποια αυταπάρνηση των ελαχίστων που την υπηρετούν και το όποιο βάρος της φανέλας. Παρά τα ομαδικά παρακάλια των παικτών, ο Αλεξανδρής εκπαραθυρώθηκε. Αυτός που θα έριχνε την ασπίδα τελευταίος βρέθηκε ξαφνικά έξω από τα γεμάτα τρύπες τείχη. Αποχωρώντας δήλωσε «πάρα πολύ στενοχωρημένος». Προς τι η μελαγχολία, Ευάγγελε; Οποιοσδήποτε άλλος στη θέση σου θα έριχνε και μια μούτζα φεύγοντας.

Η τακτική του ηλεκτροσόκ σπάνια λειτουργεί για περισσότερες από 1-2 εβδομάδες. Οσο ικανός κι αν θεωρείται στο ρόλο του σωτήρα ο Σούλης Μαρκόπουλος, δεν δείχνει να ταιριάζει στην προβληματική χημεία αυτής της παρέας των 30άρηδων. Ούτε θα έχει πια στο πλευρό του την αλλιώτικη αύρα με την οποία αγκαλιάζει η Θεσσαλονίκη τα δικά της παιδιά. Η ΑΕΚ έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα και θα δυσκολευτεί να αποφύγει τον υποβιβασμό. Εάν γλιτώσει, θα οφείλει πολλά στον προπονητή του πρώτου εξαμήνου της σεζόν. Κι αν πέσει; Ετσι κι αλλιώς δεν θα την κλάψει κανείς.
ashton
QUOTE("Sportday / Νίκος Παπαδογιάννης")
Κι αν πέσει; Ετσι κι αλλιώς δεν θα την κλάψει κανείς.


Επειδή δεν θα την κλάψεις εσύ και η παρέα σου, δε σημαίνει πως δε θα την κλάψει κανείς φίλτατε...
Warrior
Ρε παιδια...υπαρχει θεμα Σκοτ στην ΑΕΚ??

Εγω διαβασα στο sportime σημερα οτι σκεφτονατι να διωξουν Σκοτ και Πενλαντ...
nikefalin
QUOTE(ashton @ Jan 31 2007, 02:06 PM) *
Επειδή δεν θα την κλάψεις εσύ και η παρέα σου, δε σημαίνει πως δε θα την κλάψει κανείς φίλτατε...


Εντάξει αυτό ήταν της υπερβολής όπως και υπερβολή είναι να κλαίς για πράγματα που αφορούν τη διασκέδαση, είναι πάθος ναι μεν, θα λυπηθώ κι εγώ αλλά όχι να βάλω και τα κλάματα. Μην δίνουμε υπερβολικές διαστάσεις.

Και αυτά στα λέει κάποιος που έχει φορέσει αυτή τη φανέλα στις μικρές ηλικίες
ashton
QUOTE(Warrior @ Jan 31 2007, 04:11 PM) *
Ρε παιδια...υπαρχει θεμα Σκοτ στην ΑΕΚ??

Εγω διαβασα στο sportime σημερα οτι σκεφτονατι να διωξουν Σκοτ και Πενλαντ...


Έτσι έχει κυκλοφορήσει. πως ο Μαρκόπουλος θέλει να φέρει τον Ν'ταγιέ που είχε στον ΠΑΟΚ περσι.
ashton
QUOTE(nikefalin @ Jan 31 2007, 04:15 PM) *
Εντάξει αυτό ήταν της υπερβολής όπως και υπερβολή είναι να κλαίς για πράγματα που αφορούν τη διασκέδαση, είναι πάθος ναι μεν, θα λυπηθώ κι εγώ αλλά όχι να βάλω και τα κλάματα. Μην δίνουμε υπερβολικές διαστάσεις.

Και αυτά στα λέει κάποιος που έχει φορέσει αυτή τη φανέλα στις μικρές ηλικίες


Απλά με ενοχλεί γιατί ας πούμε πέρσι το καλοκαίρι (2005 όταν έφυγαν Χατζης-Ζήσης) το παίζανε τρελλίτσα όλοι και γράφανε διθύραμβους για τον ΛεΚα που ερχότανε.

Υ.Γ. Πότε φόρεσες τη φανέλα ?
nikefalin
QUOTE(ashton @ Jan 31 2007, 02:25 PM) *
Απλά με ενοχλεί γιατί ας πούμε πέρσι το καλοκαίρι (2005 όταν έφυγαν Χατζης-Ζήσης) το παίζανε τρελλίτσα όλοι και γράφανε διθύραμβους για τον ΛεΚα που ερχότανε.

Υ.Γ. Πότε φόρεσες τη φανέλα ?

1985 -1988 στο παιδικό, με έφορο τον Κυρ Αντώνη τον πατέρα του γνωστού διαιτητή (λοιπές λεπτομέρειες με email, στο nikefalin@yahoo.com)

Btw, η ομάδα έχασε και σούπερ ταλέντο της προπονητικής,τον Φώτη. Αν το δει κανείς σφαιρικά η ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια θυμίζει λίγο από Ολυμπία Λουμπλιάνα, λίγο από Παρτίζαν...δηλαδή είτε παράγει είτε εκκολάπτει ένα σωρό παίκτες αλλά και προπονητές που μετά αστράφτουν όπου πάνε....
btw2, αν είσαι όπως στη φώτο, συ θυμάμαι από το γήπεδο αν και δεν έχουμε μιλίσει ποτέ !
Aristofanis
Οι φήμες λένε ότι ο Σκοτ και ο Πενλαντ φεύγουν, λογικά και ο Πέρκοβιτς ενώ το ίδιο ισχύει για τον Γκαγκαλούδη (κάκιστες σχέσεις με τον Μαρκόπουλο)

Με την επιλογή του Μαρκόπουλου θεωρώ ότι η ΑΕΚ είναι καταδικασμένη να υποβιβαστεί...ελπίζω να μην επαληθευτούν οι προβλέψεις μου
ashton
QUOTE
Μεταξύ φθοράς και... αφασίας ή Γρανίτσα, εσύ σούπερ σταρ! (Sportday / Φ.Συρίγος)


Διαβάστηκε 5011 φορές
Τελ. ενημ/ση: 01.02.2007 13:20

H ΑΕΚ έδιωξε τον Βαγγέλη Αλεξανδρή. Καμιά έκπληξη. Η είδηση θα ήταν αν ο Αλεξανδρής ή οποιοσδήποτε άλλος (προπονητής, παράγων, δημοσιογράφος ή οπαδός) έδιωχνε τον Γρανίτσα ή, πολύ περισσότερο, τον Φιλίππου. Ομως αυτοί οι δύο τη θέση τους στην ΑΕΚ την έχουν αγορασμένη και επιμένουν να την κρατάνε πεισματικά, ανεξάρτητα αν, χρόνο με τον χρόνο, η ομάδα πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο (και από το χειρότερο, σε καταστάσεις που δεν επιδέχονται ούτε καν περιγραφή...).

Το τέλος του Αλεξανδρή επί της ουσίας ήταν προδιαγεγραμμένο. Από τη στιγμή που έκανε το λάθος να πάει στην ΑΕΚ. Ή, μάλλον, από τη στιγμή που αποφάσισε ότι θα έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για την επανίδρυσή της. Γιατί η αλήθεια είναι ότι όταν ο Γρανίτσας ανακοίνωνε «πήραμε τον Αλεξανδρή», δεν υπήρχε ΑΕΚ. Πού τον πήρε λοιπόν; Ή μάλλον πού στον διάολο πήγε να δουλέψει ο φίλος μου ο Βαγγέλης; Μήπως στο γαλατάδικο του Φιλίππου, που κι αυτό, απ' ό,τι ακούγεται, δεν πάει και τόσο καλά;

Εν πάση περιπτώσει, η επιχείρηση ανασύστασης της ΑΕΚ ξεκίνησε από το μηδέν, περίπου δέκα μέρες πριν αρχίσει το πρωτάθλημα. Οποιοι παίκτες είχαν απομείνει ελεύθεροι στην αγορά δέχτηκαν πρόταση από τον Αλεξανδρή και στρατεύθηκαν σε μια προσπάθεια που κανείς δεν ήξερε γιατί γινόταν. Η επίσημη δικαιολογία ήταν ότι η ΑΕΚ, ως σύλλογος με μεγάλο όνομα, δεν έπρεπε να πάει χαμένη για το μπάσκετ. Η όλη υπόθεση θύμιζε σταυροφορία, αλλά, μεταξύ μας, όλοι κάπου απέβλεπαν. Και πρώτος πρώτος ο Φιλίππου, ο οποίος ακόμα ελπίζει ότι μπορεί να βρεθεί κάποιο κορόιδο να αναλάβει, εκτός από την ομάδα, και ένα μέρος από το παθητικό που προκάλεσε η ΑΕΚ στην τσέπη του...

Οπως αντιλαμβάνονται, πάντως, ακόμα και οι αδαείς, δέκα μέρες πριν αρχίσει το πρωτάθλημα ομάδα δεν φτιάχνεται. Πόσω μάλλον με ανεμομαζέματα και ανεμοσκορπίσματα, με παίκτες που δεν ήξεραν αν θα πληρωθούν και πόσα λεφτά θα πάρουν. Από την άποψη αυτή, και μόνο το γεγονός ότι ο Αλεξανδρής κατάφερε να πείσει (ή καλύτερα να πάρει στον λαιμό του...) όσους παίκτες τον ακολούθησαν και να παρουσιάσει στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος κάτι που έμοιαζε με ομάδα, ήταν κατόρθωμα πρώτης γραμμής, το οποίο πρέπει να του αναγνωρισθεί μετά πολλών επαίνων! Γιατί, κακά τα ψέματα, αν ο Γρανίτσας έβγαινε εκείνη τη στιγμή στην πιάτσα χωρίς τον Βαγγέλη και προσπαθούσε να παραμυθιάσει τους «ντεσπεράντος» που ήταν διαθέσιμοι, το μόνο που θα μπορούσε να εισπράξει θα ήταν περιφρόνηση ή και χλευασμό για το ανεπανάληπτο κατόρθωμά του να γκρεμίσει το ποδοσφαιρικό γήπεδο της ΑΕΚ.

Α, όλα κι όλα όμως, ο «κυρ Γιάννης» από πλευράς στέγης την πρόσεξε την ομάδα! ΟΑΚΑ, κύριοι, ή αλλιώς το μέγαρο του μπάσκετ. Με συγκάτοικο, ποιον άλλον από τον Παναθηναϊκό της Ευρωλίγκας και των δισεκατομμυρίων! Μόνο που τα μεγαλεία του ΟΑΚΑ έγιναν πολύ γρήγορα μπούμερανγκ, αφού η ΑΕΚ, όπως ήταν αναμενόμενο, υποχρεώθηκε να παίζει προ κενών εξεδρών!

Χωρίς ομάδα, χωρίς λεφτά, χωρίς κόσμο, έρημος σαν την καλαμιά στον κάμπο, ο Αλεξανδρής κουτσά-στραβά τις πέτυχε τις νικούλες που του αναλογούσαν. Ομως για τον Γρανίτσα δεν φάνηκαν να είναι αρκετές. Ηθελε κι άλλες, για να προσελκύσει, όπως είπε, περισσότερους χορηγούς και να αποδείξει ότι είναι ικανός να βγάζει από τη μύγα ξίγκι.
Ο Αλεξανδρής, χρόνια στο κουρμπέτι, πήρε είδηση τι τον περίμενε και μετά την ήττα από τον Απόλλωνα προσπάθησε να αγοράσει χρόνο ή να πέσει ένδοξα. «Ο κόσμος (ποιος κόσμος...) -είπε- είναι μαζί μου, ψήφισε. Το ίδιο και οι παίκτες. Δεν μπορώ να συνεχίσω όμως αν δεν με θέλει και η διοίκηση. Γι' αυτό πρέπει να τοποθετηθεί εδώ και τώρα».

Ο Γρανίτσας είχε την ευκαιρία να δείξει τον χειρότερο εαυτό του. Και πράγματι, όχι μόνο έδιωξε τον Βαγγέλη, αλλά και τον στόλισε κατάλληλα για όλα όσα προσέφερε στην ΑΕΚ και στον ίδιο προσωπικά. Ενα όμως δεν πρόσεξε, τη φάκα που του έστησε πίσω από το δόλωμα ο Αλεξανδρής. Γιατί, ενώ η απομάκρυνση του προπονητή δεν λύνει κανένα απολύτως πρόβλημα (αντίθετα μάλιστα, μάλλον χειροτερεύει ορισμένα από αυτά), φορτώνει πια όλες τις ευθύνες στις πλάτες του Γρανίτσα, που, εκτός από χορηγούς, μίλησε και για νεαρούς παίκτες. Οι οποίοι δεν έτυχαν της εμπιστοσύνης του προπονητή! Λίγο ακόμα δηλαδή και θα έπαιρνε στα χέρια του το πινακάκι με τα συστήματα...

Ελλάς, το μεγαλείο σου! Ή μάλλον θαυμαστά τα έργα σας, κύριοι Γρανίτσα και Φιλίππου, αφού μέσα σε χρόνο ρεκόρ καταφέρατε την ομάδα που πήρε Κύπελλο Σαπόρτα και πρωτάθλημα και έπαιξε στον τελικό του ευρωπαϊκού φάιναλ φορ να τη διαλύσετε εις τα εξ ων συνετέθη.

Οπως αντιλαμβάνεται λοιπόν κανείς, επί της ουσίας αυτό είναι το πρόβλημα της ΑΕΚ και όχι αν ο Γρανίτσας έδιωξε τον Αλεξανδρή (ή ο Αλεξανδρής κατάφερε να βάλει τον Γρανίτσα να τον διώξει!). Οχι βέβαια ότι η αχαριστία απέναντι σ' έναν προπονητή είναι κάτι που θα πρέπει να περνάει απαρατήρητο. Οχι. Αλλά να, τέτοιες συμπεριφορές, σε προπονητές και παίκτες, συμπεριφορές που στις μέρες μας έχουν καταντήσει ρουτίνα, δεν είναι... προνόμιο της ΑΕΚ, αλλά χαρακτηρίζουν ολόκληρο το ελληνικό πρωτάθλημα. Ενα πρωτάθλημα που τελικά κινείται μεταξύ φθοράς και... αφασίας, αφού η αφθαρσία είναι λέξη άγνωστη για τους περισσότερους εκ των συντελεστών του.


QUOTE
Οι ευθύνες και τα άλλοθι (Sportday / Δημήτρης Χρυσάνθης)

Το τηλεφώνημα που έκανε την περασμένη Δευτέρα ο Γιάννης Γρανίτσας στον Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν ήταν από αυτά που συνηθίζει να κάνει όσα χρόνια ασχολείται ενεργά με τα διοικητικά της μπασκετικής ΑΕΚ. Δεν του πάει η καρδιά του κυρ Γιάννη να ανακοινώνει στους εκάστοτε προπονητές της ΑΕΚ πως δεν θα συνεχιστεί η μεταξύ τους συνεργασία.

Ο Βλάντο Τζούροβιτς, ο οποίος την Πρωτοχρονιά του 1996 έμαθε ότι φεύγει για να έρθει στη θέση του ο Λευτέρης Σούμποτιτς, και ο Γιώργος Καλαφατάκης, που ύστερα από μια ήττα στο κλειστό του Σπόρτιγκ τον Δεκέμβριο του 1998 άφησε τη δική του θέση στον Κώστα Πολίτη, ήταν οι μοναδικοί προπονητές της εποχής Φιλίππου οι οποίοι δεν έβγαλαν μια ολόκληρη χρονιά στον πάγκο της ΑΕΚ. Ολοι οι άλλοι έφυγαν με τη λήξη των συμβολαίων τους. Ωσπου χτύπησε το τηλέφωνο και του Βαγγέλη Αλεξανδρή...

Φταίνε όλοι...

Η απαξίωση της ομάδας από τον Γιάννη Φιλίππου, το ξεπούλημα μιας πλειάδας λαμπρών παικτών που φόρεσαν τη φανέλα με τον δικέφαλο την τελευταία δεκαετία και μια σειρά από άλλες άστοχες διοικητικές κινήσεις, που έχουν κατά κόρον παρατεθεί και αναλυθεί, αποτελούν μια πολύ καλή εξήγηση για την παρακμή της κυπελλούχου Ευρώπης το 2000 και πρωταθλήτριας Ελλάδας το 2002. Το κακό είναι πως αποτελούν και άλλοθι για όλους όσοι αποφασίζουν να ασχοληθούν μαζί της αυτά τα «πέτρινα», όπως αποδεικνύεται, χρόνια. Μετά τις 15 πρώτες αγωνιστικές η ΑΕΚ έχει πετύχει όλες κι όλες 5 νίκες, απέχει μόλις ένα βαθμό από τη διακεκαυμένη ζώνη και κινδυνεύει πλέον άμεσα με υποβιβασμό. Αυτή είναι μια αδιαμφισβήτητη πραγματικότητα, εντελώς ασύμβατη με το ειδικό βάρος και την ιστορία της «Ενωσης», για την οποία ευθύνονται άπαντες και όχι μόνον ο Φιλίππου, ο οποίος δεν ασχολείται.

...κι ο Γρανίτσας...

...γιατί δεν αποστασιοποιείται και κατά συνέπεια εκτίθεται. Το περασμένο καλοκαίρι ανέλαβε να φτιάξει ομάδα, στηρίζοντας ένα μεγάλο μέρος του προγραμματισμού του σε... ελπίδες, ήτοι στον αέρα!

Ηλπιζε ότι θα έβρισκε χορηγούς, ότι θα πουλούσε διαρκείας η «Original», ότι έτσι κι αλλιώς θα ερχόταν ο κόσμος στο ΟΑΚΑ, ειδικά στα παιχνίδια με τις μεγάλες ομάδες, ότι θα πωλούσε τα τηλεοπτικά δικαιώματα των ευρωπαϊκών αγώνων, ότι θα βοηθούσε κι ο Φιλίππου, παρά την παραίτησή του από την προεδρία. Με εξαίρεση τη χορηγία της Husqvarna και κάνα-δυο άλλες ήσσονος σημασίας, δεν έγινε τίποτε από τα υπόλοιπα! Τα μόνα έσοδα της ΚΑΕ (πλην των περίπου 300.000 της Husqvarna) προέρχονται από τα... ψίχουλα των τηλεοπτικών δικαιωμάτων των αγώνων της Α1 και τη χορηγία του ΟΠΑΠ. Κι ο Γρανίτσας πασχίζει για να έχει τους παίκτες πληρωμένους (μέχρι τώρα έχει πετύχει να τους έχει μόνον ένα μήνα μέσα), χώρια που χαντάκωσε αγωνιστικά την ομάδα με την καθ' όλα αχρείαστη συμμετοχή της στο ULEB Cup.

...κι ο Αλεξανδρής...

...γιατί ανέλαβε την ΑΕΚ γνωρίζοντας ότι τα μέσα που θα είχε στη διάθεσή του ήταν πολύ φτωχά. Επιπλέον δεν τα αξιοποίησε, όπως αποδείχθηκε εκ των πραγμάτων. Χάρη σε δικές του προσπάθειες ήρθαν στην ΑΕΚ με μικρό κόστος παίκτες με πείρα, ταλέντο, αλλά και ιδιόρρυθμους χαρακτήρες (Βετούλας, Κόμματος, Ταπούτος). Ως σκέψη ήταν σωστή, διότι όλοι τους είχαν να αποδείξουν πράγματα. Επρεπε, όμως, να τους διαχειριστεί και σωστά. Εκεί απέτυχε. Οταν μάλιστα αποφάσισε να αντικαταστήσει τον ντοπέ ΜακΦέρσον με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη (αντί για τον Αμερικανό Κόρεϊ Ουίλιαμς, που μετά πήγε στη Σολέ), πρόσθεσε και το... φιτίλι στην πυριτιδαποθήκη. Οι εκρήξεις ήταν απανωτές. Παπούτσια έφευγαν στον αέρα στον αγώνα με την Γκραν Κανάρια, καβγάδες άναβαν για ψύλλου πήδημα, κάποιοι παίκτες δεν δίσταζαν να αντιμιλούν στον Αλεξανδρή όταν αισθάνονταν πως αδικούνταν από αυτόν και ο τελευταίος απλώς παρακολουθούσε. Πίστευε ότι αν πήγαινε με το... μαλακό, η κατάσταση θα εκτονωνόταν. Αν ρωτήσετε σήμερα τη γνώμη των μισών παικτών της ΑΕΚ για τους άλλους μισούς, θα καταλάβετε.

Τα συνεχή κρούσματα απειθαρχίας είχαν αντίκτυπο και στην αγωνιστική εικόνα της ομάδας. Οι εντός έδρας ήττες από τον Απόλλωνα Π., το Αιγάλεω και τον Πανελλήνιο και κυρίως αυτή από τον διαλυμένο Μακεδονικό στη Θεσσαλονίκη δεν δικαιολογούνται διαφορετικά. «Δεν χρειάζεται να έχεις μπάτζετ για να κερδίσεις αυτά τα παιχνίδια», παραδεχόταν και ο ίδιος ο Αλεξανδρής. Μόνο που αυτά τα παιχνίδια έφεραν την ΑΕΚ σε αυτή τη θέση.

Η ευθύνη των παικτών είναι επίσης προφανής διαβάζοντας τα παραπάνω. Ο επαγγελματισμός που έχουν επιδείξει έως τώρα είναι μάλλον ανύπαρκτος, πολύ περισσότερο από τη στιγμή που είναι πληρωμένοι. Επομένως η ανακοίνωση που εξέδωσαν τη 15η αγωνιστική για να αναλάβουν την ευθύνη της κακής πορείας μόνο μειδιάματα προκαλεί. Τώρα που πέφτει η ομάδα θυμήθηκαν ότι φταίνε;

Είναι προφανές ότι ο Γιάννης Γρανίτσας αναγκάστηκε να προχωρήσει σε αλλαγή του προπονητή υπό το βάρος των κακών αποτελεσμάτων και της δεινής βαθμολογικής θέσης, υποκύπτοντας στη λογική που λέει ότι μια αλλαγή σε μια τέτοια περίπτωση λειτουργεί συνήθως ευεργετικά. Μόνο που κι εδώ έκανε λάθος, διότι αν ήθελε να αλλάξει κάτι, θα έπρεπε να το κάνει στη διάρκεια των εορτών, οπότε υπήρχε περισσότερος χρόνος για να αναστραφεί η κατάσταση. Ο Σούλης Μαρκόπουλος γνωρίζει πως αναλαμβάνει ρίσκο ερχόμενος τώρα στην ΑΕΚ, το αποδέχεται όμως για να ξαναμπεί στην εικόνα. Ποντάρει στο ότι πιθανότατα θα αλλάξει τους δύο Αμερικανούς κι αν ο Γρανίτσας είναι καλός μαζί του, θα πάρει και κάποιον άλλον ακόμα. Με αυτούς και με την ελπίδα ότι θα καταφέρει να... κουλαντρίσει τους δύσκολους χαρακτήρες που υπάρχουν στην ομάδα, θα προσπαθήσει να πετύχει τις 3 νίκες που απαιτούνται κατ' ελάχιστον ακόμα για τη σωτηρία. Το πρόγραμμα είναι δύσκολο, μια και η ΑΕΚ καλείται να υποδεχθεί, εκτός του ουραγού Μακεδονικού, τους Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, Αρη, ΠΑΟΚ, Πανιώνιο, όλες τους ομάδες που πάνε για την πρώτη τετράδα. Και να παίξει εκτός έδρας με Μαρούσι, Ολύμπια Λάρ., Ολυμπιάδα Π., Αιγάλεω, ΑΕΛ. Χρειάζεται λοιπόν κάτι πολύ πιο χειροπιαστό από τις... ευχές του περασμένου καλοκαιριού για να μην υποστεί ολοκληρωτική καταστροφή.


Άρθρα από Sportday - sportfm.gr
Pierce
QUOTE
Κραυγή αγωνίας για το μέλλον της μπασκετικής ΑΕΚ, δριμύ κατηγορώ κατά του Γιάννη Φιλίππου και του Γιάννη Γρανίτσα, αλλά και παράπονο για τη στάση του Δημήτρη Μελισσανίδη από τον ηγέτη της Original, Δημήτρη Χατζηχρήστο, μέσω του SuperΣΠΟΡ FM 94,6.

«Θέλει να φύγει, αλλά δεν μπορεί. Έτσι όπως τα έκανε ούτε την υστεροφημία του δεν μπορεί να κρατήσει. Χάρισε στην ΑΕΚ ένα πρωτάθλημα μετά από 32 χρόνια και ό,τι έχτισε μέσα σε λίγα χρόνια το γκρέμισε», δήλωσε για τον ιδιοκτήτη της ΠΑΕ, Γιάννης Φιλίππου και συμπλήρωσε: «Έχετε δει πολλούς ιδιοκτήτες να μην πατάνε στο γήπεδο; Και ο Γρανίτσας που έρχεται στο γήπεδο, έρχεται με την ψυχή στο στόμα και με βαριά καρδιά. Η ΑΕΚ αυτή τη στιγμή είναι αιχμάλωτη της εκδικητικότητας του Φιλίππου. Νομίζει πως είμαστε απέναντι, τόσα χρόνια έτσι είμαστε. Θέλει να φύγει, αλλά δεν μπορεί με τα χρέη που δημιούργησε. Όποιος πάει να μιλήσει μαζί του του εμφανίζει χρέη».

Απαντώντας στις αιχμές που άφησε ο Γιάννης Γρανίτσας για το τι απέγιναν τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν από την πώληση διαρκείας από την Original, ο Δημήτρης Χατζηχρήστος είπε: «Δεν μπορούμε να εμπιστεύομαστε τον Γιάννη Γρανίτσα λόγω αδυναμίας του. Πήραμε μια πρωτοβουλία το φθινόπωρο, ανταποκρίθηκε αρκετός κόσμος και έχει συγκεντρωθεί ένα ποσό. Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε ένα ραντεβού με τον κύριο Γρανίτσα και την επόμενη εβδομάδα θα δώσουμε ένα ποσό. Αυτό δεν θα σώσει την κατάσταση, αλλά θα σταματήσουν να λένε διάφορα για το τι κάναμε τα λεφτά».

Παράλληλα, εξέφρασε την πικρία του για τη μη ανάμειξη του Δημήτρη Μελισσανίδη στα διοικητικά της ΚΑΕ. «Ο Δημήτρης Μελισσανίδης μάς έχει βαλαντώσει. Να έχει η ΑΕΚ έναν τέτοιον άνθρωπο και να λέει πως είναι άνθρωπος του ποδοσφαίρου και δεν ασχολείται με το μπάσκετ και να υπεκφεύγει…Έχει μια χρυσή ευκαιρία. Δεν είπαμε να χτυπήσουμε τον Γιαννακόπουλο, αλλά μια αξιοπρέπεια μάς έμεινε».

Τέλος, κάλεσε όλους στις τάξεις της ομάδας να αναλάβουν τις ευθύνες τους προκειμένου να αποφευχθεί τουλάχιστον ο υποβιβασμός στην Α2. «Τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά. Θα πρέπει να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους και να μην έχουν άγνοια κινδύνου, αφού δεν θα θέλουν σίγουρα να συνδέσουν το όνομά τους με έναν ενδεχόμενο υποβιβασμό. Ο καινούριος προπονητής δεν μπορεί να αλλάξει πολλά πράγματα. Δεν θέλω καν να σκέφτομαι το ενδεχόμενο του υποβιβασμού. Η βασίλισσα κλαίει και δεν θέλουμε να έχει την κατάληξη του Περιστερίου και του Ηρακλή. Ο μόνος που μπορεί να σώσει την ΑΕΚ αυτή τη στιγμή είναι ο κόσμος. Αυτοί που παίζουν τώρα στην ομάδα θα καταλάβουν πού βρίσκονται όταν θα έχουν 4.000 φιλάθλους στο γήπεδο».
www.sport-fm.gr
Pierce
QUOTE
Πιστεύω πολύ σε αυτή την ομάδα. Θέλουμε ένα… κλικ για να αλλάξουμε πρόσωπο. Θεωρώ πως η σκληρή δουλειά θα φέρει και αποτελέσματα», ήταν τα πρώτια λόγια του Χρήστου Ταπούτου, αναφορικά με το μέλλον της ΑΕΚ την φετινή σεζόν. Ο έλληνας πάουερ-φόργουορντ συνέχισε λέγοντας ότι: «Η αλλαγή προπονητή φέρνει πάντα ένα διαφορετικό κλίμα. Και πριν αλλά και τώρα δουλεύουμε σκληρά και θέλουμε κάποια στιγμή αυτή η δουλειά να φέρει καλό αποτέλεσμα για την ομάδα.

Το –μέσα σε εισαγωγικά- κακό είναι ότι το πρώτο παιχνίδι μας μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος είναι απέναντι στον Παναθηναϊκό. Είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο ματς, στο οποίο δεν συγκεντρώνουμε και πολλές πιθανότητες νίκης. Θα παίξουμε ελεύθερα και… ό,τι βγει. Στόχος μας είναι το επόμενο παιχνίδι, αυτό με το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Αυτό κοιτάμε. Θα πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για τον συγκεκριμένο αγώνα ώστε να τον κερδίσουμε και να πάρουμε τα πάνω μας, ψυχολογικά και βαθμολογικά».

Ο 24χρονος παίκτης της ΑΕΚ, μίλησε για το αν υπάρχουν στόχοι στην «Ένωση», τονίζοντας ότι: «Δεν κοιτάμε στόχους τώρα. Ούτε έβδομοι, ούτε όγδοοι, ούτε ένατοι θέλουμε να βγούμε. Το θέμα είναι να ανέβουμε αγωνιστικά. Αν η ομάδα παίζει όπως πρέπει και μπορεί, τότε όλα θα γίνουν…».

Τέλος, δεν θα μπορούσε να μην αναφερθεί στην συμμετοχή του, στο All Star Game της Λαμίας λέγοντας: «Είμαι χαρούμενος που συμμετέχω για μία ακόμη χρονιά στη γιορτή του μπάσκετ. Σκοπός όλων όσων θα βρεθούμε στη Λαμία είναι να δώσουμε χαρά στον κόσμο. Το αποτέλεσμα δεν μας απασχολεί». www.sportfm.gr
Pierce
QUOTE
Τους… έβγαλε το λάδι και την Κυριακή (04/02) τους ξεκούρασε. Ο νέος τεχνικός της Ένωσης, Σούλης Μαρκόπουλος, εκμεταλλεύτηκε το διάστημα της διακοπής (ελέω All Star) κάνοντας μια μίνι προετοιμασία, που περιελάμβανε διπλές προπονήσεις κάθε μέρα! «Αυτός είναι ο τρόπος προπόνησής μου. Αν είναι σκληρός ή όχι δεν ξέρω, πάντως αυτός είναι. Δεν τον άλλαξα στην ΑΕΚ», υποστήριξε ο κόουτς του Δικεφάλου.


Το τελευταίο διάστημα ο Μαρκόπουλος το έχει ρίξει στην μελέτη… Παρακολουθεί σε DVD τα εφετινά παιχνίδια της ομάδας και φαίνεται πως έχει ήδη εντοπίσει τα αδύναμα σημεία της, τα οποία θα φροντίσει να βελτιώσει, ώστε να επιστρέψει η ΑΕΚ στον δρόμο των επιτυχιών… «Δίνω μεγάλη σημασία στην άμυνα. Απ’ όσο έχω παρακολουθήσει ως τώρα την ομάδα διαπίστωσα ότι δέχεται εύκολα καλάθια. Αυτά θα πρέπει να αποφύγουμε. Δεν λέω πως θα κοιτάμε μόνο την άμυνα, διότι αυτό θα στοιχίσει πολύ στην επίθεση. Το θέμα είναι να βρούμε μια ισορροπία μεταξύ του αμυντικού και του επιθετικού τομέα. Νομίζω πως γενικά θα υπάρξει βελτίωση στην ομάδα», είπε στο επίσημο site της ομάδας.

Και συνέχισε: «Η αλήθεια είναι πως βάσει του ονόματος της ΑΕΚ και του υλικού που διαθέτει, η εικόνα της μέχρι τώρα δεν είναι καλή. Θα κάνουμε κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να τη βελτιώσουμε. Αυτός είναι ο στόχος μας. Το πρόγραμμα που έχουμε μπροστά μας είναι δύσκολο, εν τούτοις θα παλέψουμε για το καλύτερο δυνατό. Η ΑΕΚ διαθέτει πολλούς καλούς παίκτες που μπορούν να πετύχουν αρκετά πράγματα».

www.sportime.gr
hagi
Δεν ξέρω αλλά ο Μαρκόπουλος μου αρέσει σαν προπονητής και συνήθως πηγαίνει καλά..Τώρα βέβαια και ο Αλεξανδρής είναι καλός αλλά δεν πήγε καλά η ομάδα..Σίγουρα κάποια αλλαγή θα υπάρξει..Τώρα αν θα είναι προς το καλύτερο θα φανεί μάλλον σύντομα..
Pierce
QUOTE
Χωρίς τον Γιάννη Γκαγκαλούδη, ο οποίος δεν έχει ξεπεράσει το ρωγμώδες κάταγρμα στον αντίχειρά του δεξιού του χεριού και κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει το ματς με το Μαρούσι, αλλά με τον Σωτήρη Νικολαϊδη στην σύνθεσή της, η ΑΕΚ συνεχίζει την σκληρή της προετοιμασία για την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.

«Όλοι γνωρίζουν πόσο δύσκολο είναι το ματς με τον Παναθηναϊκό. Ωστόσο, εμείς είμαστε αποφασισμένοι να το παλέψουμε μέχρι τέλους. Σίγουρα ο Παναθηναϊκός είναι το μεγάλο φαβορί του αγώνα, αλλά θα διεκδικήσουμε ό,τι μας αναλογεί. Η ΑΕΚ είναι μεγάλη ομάδα και είναι υποχρεωμένη να διεκδικεί τη νίκη σε όλα τα παιχνίδια», δήλωσε στο επίσημο site της ομάδας ο Σπύρος Μαγκουνής.

Ο 21χρονος παίκτης, ο οποίος είναι και το πιο παλιό μέλος της Ένωσης (!), ζήτησε την συμπαράσταση του κόσμου… «Η παρουσία των φιλάθλων μας είναι πολύ σημαντική για εμάς. Τους θέλουμε στο πλευρό μας τόσο στο προσεχές παιχνίδι, όσο και στα υπόλοιπα. μας δίνουν μεγάλη δύναμη». Αναφερόμενος στην αλλαγή σκυτάλης στην τεχνική ηγεσία, είπε: «Πάντα μια αλλαγή προπονητή δίνει μια… νότα αισιοδοξίας στην ομάδα. Ελπίζω να μας βοηθήσει να ανακάμψουμε στη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Τέλος, οριοθέτησε τους στόχος του Δικεφάλου, που λόγω της κακής του πορείας επαναπροσδιορίστηκαν… «Η αλήθεια είναι πως τα πράγματα ως τώρα δεν έχουν πάει όπως τα περιμέναμε. Βρισκόμαστε πολύ χαμηλά στη βαθμολογία, αλλά θεωρώ πως το πρωτάθλημα έχει ακόμη πολύ δρόμο. Αρχικά θα πρέπει να… διώξουμε κάθε κίνδυνο υποβιβασμού, διότι δεν αρμόζει στην ΑΕΚ να παλεύει για να κρατηθεί στην κατηγορία. Από εκεί και πέρα και επειδή οι διαφορά των ομάδων στην βαθμολογία, ανάμεσα στην έκτη και 13η θέση είναι μικρή, στόχος μας είναι να μπούμε στα πλέι οφ. Πιστεύω πως έχουμε μεγάλες δυνατότητες ως ομάδα, που αν τις δείξουμε στη συνέχεια, σίγουρα θα πετύχουμε το στόχο μας…». www.sportime.gr
Aristofanis
Η πρώτη αναμένομενη ήττα από αυτά που έχω προβλέψει ήρθε...έρχεται το ματς με το Μαρούσι που λογικά θα χάσει λόγω αλλαγή προπονητή του Αμαρουσίου και επειδή ο Βωβός τους είπε ότι με κάθε εντός έδρα ήττα -20% του μηναίου μισθού τους. Ε λογικά θα παίξουν σοβαρά τώρα και όποια ομάδα παίζει λίγο σοβαρά την ΑΕΚ νικά. Μείναν ακόμα 10 αγωνιστικές και η ΑΕΚ δεν έχει ξεφύγει από την ζώνη του υποβιβασμού.

ΑΕΚ 5-11
Εντός: Μακεδονικός, Ολυμπιακός, Πανιώνιος, Άρης, ΠΑΟΚ
Εκτός: Μαρούσι, Αιγάλεω, Ολυμπιάδα Πατρών, Ολύμπια Λάρισας, ΑΕΛ

Αιγάλεω 5-11
Εντός: Παναθηναϊκός, Μακεδονικός, ΑΕΚ, Άρης, Ολυμπιακός, Πανιώνιος
Εκτός: Απόλλων Πάτρας, Μαρούσι, Ολύμπια Λάρισας, Ολυμπιάδα Πατρών

Απόλλων Πάτρας 4-12
Εντός: Αιγάλεω, ΑΕΛ, Παναθηναϊκός, Μακεδονικός, Άρης
Εκτός: ΠΑΟΚ, Πανιώνιος, Πανελλήνιος, Μαρούσι, Ολύμπια Λάρισας

ΑΕΛ 4-12
Εντός: Παναθηναϊκός, Πανελλήνιος, Μακεδονικός, Άρης, ΑΕΚ
Εκτός:Απόλλων Πάτρας, Πανιώνιος, Μαρούσι, Ολυμπία Λαρισας, Ολυμπιάδα Πατρών

Λογικά δεν θα πέσει αλλά άμα κάνει άλλες 9 ήττες δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση...
Pierce
QUOTE
Σε μια νέα αρχή στο παιχνίδι με το Μαρούσι προσδοκούν οι παίκτες της ΑΕΚ, που πάτησαν… delete από την μνήμη τους σε ότι αφορούσε την βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό. «Είναι ένα κομβικό παιχνίδι. Θεωρώ πως έχουμε τη δυνατότητα να το κερδίσουμε. Πιστεύω πολύ στην ομάδα και νομίζω πως δεν αξίζει να βρίσκεται σε αυτή τη βαθμολογική θέση», υποστήριξε ο Γιάννης Γκαγκαλούδης.

Και συνέχισε μιλώντας στο επίσημο site της ομάδας του… «Αν κερδίσουμε το Μαρούσι, θα ξημερώσει μια… καινούρια μέρα για εμάς. Θα πάρουμε τα πάνω μας, τόσο βαθμολογικά, όσο –κυρίως- και ψυχολογικά. Τα πράγματα θα αλλάξουν». Ο 28χρονος γκαρντ είχε μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για 25 ημέρες, λόγω ρωγμώδες κάταγμα στον αντίχειρα του δεξιού του χεριού και στο ματς με τους νταμπλούχους Ελλάδος έπαιξε, παρότι ήταν ανέτοιμος… «Το 2007 δεν μπήκε καθόλου καλά για εμένα. Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με το δάκτυλό μου, το οποίο ευτυχώς ξεπεράστηκε. Το θετικό είναι ότι στο ματς με τον Παναθηναϊκό έπαιξα για 17 λεπτά και δεν με πόνεσε καθόλου. Ανυπομονούσα να επιστρέψω γιατί μου έλειψε πολύ το μπάσκετ».

Δτην Ένωση προσπαθούν να ξεχάσουν την ήττα από τους «πράσινους», όμως, ο «Γκάγκα» φαίνεται ότι δυσκολεύεται… «Για τριάντα λεπτά ήμασταν καλοί. Γενικά, η παρουσία μας ήταν αξιοπρεπέστατη. Φτάσαμε να μειώσουμε ακόμη και στους οκτώ πόντους τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (58-50). Ωστόσο, οι περιορισμένες λύσεις που είχαμε στην επίθεση και ειδικά στη θέση "1" δεν μας επέτρεψε να διεκδικήσουμε το κάτι παραπάνω. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα κλάταρε. Σίγουρα, το αποτέλεσμα ήταν άδικο και η διαφορά των 30 πόντων πλασματική. Δεν αντικατοπτρίζει, σε καμία περίπτωση, την εικόνα του αγώνα. Το θέμα είναι να μην μας επηρεάσει αυτό το αποτέλεσμα στη συνέχεια. Δεν θα πρέπει να μας πάρει από… κάτω, γιατί αλλιώς τα πράγματα θα είναι δύσκολα για εμάς».www.sportime.gr
ashton
QUOTE
Πληρωμές, αναχωρήσεις και αφίξεις

Του Δημήτρη Κοντού
12/02/2007 (21:15)

Sample ImageΤα ρέστα της θα παίξει από εδώ και στο εξής η ΑΕΚ. Οι "κιτρινόμαυροι" καλούνται να αναγεννηθούν από τις στάχτες τους και να καταφέρουν να σώσουν ό,τι απέμεινε από αυτή τη χρονιά. Το Σάββατο η "Ένωση" δοκιμάζεται στον Αγιο Θωμά με το Μαρούσι, με τη νίκη να αποτελεί κάτι παραπάνω από επιτακτική ανάγκη.
Ο Γιάννης Γρανίτσας προσπαθεί να κρατήσει όσο το δυνατόν πιο ζεστούς τους παίκτες, οι οποίοι αύριο το πρωί θα περάσουν από τα ταμεία της ΚΑΕ για να εισπράξουν τα δεδουλευμένα. Από εκεί και πέρα οι εξελίξεις στο έμψυχο δυναμικό, έπειτα από την πρωινή συνάντηση του πρόεδρου της ΑΕΚ με τον Σούλη Μαρκόπουλο, αναμένονται ραγδαίες.

Ο Μακεδόνας τεχνικός έχει στα χέρια του μια λίστα με αρκετά ονόματα υποψηφίων, που αφορούν την αντικατάσταση του Αντριαν Πένλαντ και όχι μόνο. Το νέο όνομα που έπεσε στο τραπέζι είναι αυτό του Γιάσκο Γκάρμα. Ο Κροάτης δεν έχει πείσει μέχρι στιγμής και όλα τα ενδεχόμενα, αναφορικά με το πρόσωπο του παραμένουν ανοικτά.
Ωστόσο, αυτό που προέχει είναι η άμεση απόκτηση ενός γκαρντ που θα μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω στην περιφέρεια της ομάδας. Στην ΑΕΚ στοχεύουν μέχρι την Τετάρτη να έχουν κάνει την επόμενη κίνηση τους, ώστε, να εμφανιστούν ενισχυμένοι στον αγώνα με το Μαρούσι και επιτέλους να κλείσει ο φαύλος κύκλος, του κιτρινόμαυρου ρόστερ. Τέλος, από την απογευματινή προπόνηση απουσίαζε ο Νέστορας Κόμματος που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αχίλλειο τένοντα.
Έφεση κατέθεσε στο ΑΣΕΑΔ η ΑΕΚ, κατά της πρωτόδικης απόφασης της τιμωρίας μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών της έδρας της. Αν η ποινή δεν εκπέσει στο δευτεροβάθμιο όργανο (κάτι για το οποίο υπάρχει διάχυτη αισιοδοξία), η "Ένωση" θα παίξει χωρίς τους οπαδούς της στο ματς κόντρα στον Μακεδονικό, που ενδεχομένως να αποτελεί... κριτήριο για την παραμονή της στην κατηγορία.

basketblog.gr
ashton
Κάποιες βασικές πληροφορίες γι'αυτούς που ακούστηκαν σήμερα (Cleaves, Conroy, Penney, Bader)

http://vasilissa.blogspot.com/2007/02/blog-post_4905.html
Pierce
QUOTE
Ο Γιάσμιν Πέρκοβιτς είναι η μοναδική απουσία για την ΑΕΚ, καθώς η ομάδα συνεχίζει εντατικά τις προπονήσεις για τη συνάντηση με το Μαρούσι το προσεχές Σάββατο (17/2, 17:00) στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Κροάτης φόργουορντ ταλαιπωρείται από ένα τράβηγμα στους προσαγωγούς γι’ αυτό και δεν προπονήθηκε ούτε την Τρίτη, αλλά ούτε και την Τετάρτη. Ωστόσο, θέμα μη συμμετοχής του στο κρίσιμο ματς της 17ης αγωνιστικής της Α1 δεν τίθεται, καθώς η απουσία του από τις προπονήσεις γίνεται για προληπτικούς λόγους.
Αντίθετα σε φουλ ρυθμούς γυμνάζεται ο Σωτήρης Νικολαΐδης, μια και ξεπέρασε πλήρως την τενοντίτιδα στον ώμο, και θα είναι στη διάθεση του προπονητή του.

«Είναι σίγουρα ένας σημαντικός αγώνας για εμάς, που πρέπει να κερδίσουμε. Ξέρουμε πως δεν είναι εύκολο, αλλά χρειαζόμαστε πολύ αυτή τη νίκη προκειμένου να κάνουμε μια νέα αρχή. Μετά το Μαρούσι ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με το Μακεδονικό. Δύο σερί νίκες μπορούν να αλλάξουν πλήρως την ψυχολογίας μας και να μας... εκτοξεύσουν. Θεωρώ πως η ομάδα έχει μεγάλες δυνατότητες και κάποια στιγμή θα τις δείξει», δήλωσε ο Νίκος Παπανικολάου στην επίσημη ιστοσελίδα της ΚΑΕ.

«Γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά πως έχουμε απογοητεύσει φέτος τους φιλάθλους μας, αλλά τους θέλουμε κοντά μας, τόσο στο ματς του Σαββάτου, όσο και στη συνέχεια. Τους χρειαζόμαστε δίπλα μας, γιατί μας δίνουν δύναμη», συνέχισε για να καταλήξει αναφερόμενος στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό: «Αντιμετωπίσαμε μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και σταθήκαμε καλά για 33 λεπτά. Δεν αντέξαμε όμως άλλο. Ήταν ένα γερό τεστ για εμάς. Σαφώς και δεν αποτελεί κριτήριο αυτό το παιχνίδι».sports.e-go.gr
Aristofanis
Σίγουρη ήττα το Σάββατο η ΑΕΚ tongue.gif
enypnio
magos eisai re 20 mprosta to marousi stin 3h periodo... kala xeberdemata...

mas efage i apohorisi tou LEKA
ashton
μας κατέστρεψε η αποχώρηση του ΛεΚα και το πρόστιμο του Βωβού...


είχα κάνει ανάλυση της μάχης της παραμονής εδώ :
http://vasilissa.blogspot.com/2007/01/blog-post_28.html


ΗΜΕΡΑ 17
===========
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ
ΜΑΡΟΥΣΙ - Α.Ε.Κ.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΧΑΙΑ - ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ FORTHNET - Α.Ε.Λ. 1964

ο Μακεδονικός μπορεί να πάρει τη νίκη=> έχασε 73-86
εμείς έχουμε κάποια τύχη κόντρα στον ΛεΚα => δυστυχως το Μαρούσι έδιωξε τον ΛεΚα...
λογικά ο Απόλλωνας κερδίζει το Αιγάλεω => νίκησε 87-79 αλλά δεν κάλυψε το 92-101 του α΄γυρου.

συνεπώς έχουμε

Αιγάλεω 7 μέχρι 9 νίκες
ΑΕΚ 6 μέχρι 11
Απόλλων 8 μέχρι 9
ΑΕΛ 7 μέχρι 9
Μακεδονικός 3 μέχρι 4
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.