Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αλέξανδρος Βεζένκοφ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4
tuareg
Νομιζω οτι ειναι ωρα να ανοιχτει ξεχωριστο τοπικ για τον παικταρα.
Δεν νομιζω να εχει ξαναυπαρξει 19χρονος στο Ελληνικο πρωταθλημα που να ειναι πρωτος σκορερ, τριτος ριμπαουντερ και πρωτος στην αξιολογηση.
Το παιδι ειναι για πολυ μεγαλα πραγματα.....
LikeMike17
Νομίζω οτι δεν έχουμε ιδέα πόσο μεγάλες προοπτικές έχει το παλικάρι.Ενώ κάποια στοιχεία στο παιχνίδι του είναι εντελώς αδούλευτα(πχ τζαμπ σουτ),καταφέρνει να έχει τέτοια τρελά στατιστικά.Σκεφτείτε να τον κάνει upgrade κανένας NBA trainer.Πάει για Novicki-like things
yorgos
Και φυσικά δικαιώνεται που δεν ήθελε να πάει στον ΠΑΟ το καλοκαίρι.
SteelGandalf
QUOTE(www.arisbc.gr)
Σημαντική διάκριση για Βεζένκοφ
21-01-2015

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ γνώρισε σημαντική διάκριση, αφού αναδείχτηκε ως ο τέταρτος καλύτερος νέος παίκτης στην Ευρώπη, στην ψηφοφορία που έκανε η FIBA Europe.

Ο 19χρονος φόργουορντ του ΑΡΗ συγκέντρωσε 11.711 ψήφους από το κοινό και 80 από τους ειδικούς που ψήφισαν και τερμάτισε πίσω από τους Ντάριο Σάριτς, Γιάννη Αντετοκούνμπο, Τσεντί Οσμάν και μπροστά από παίκτες όπως ο βασικός σέντερ των Ντένβερ Νάγκετς, Γιουσούφ Νούρκιτς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας:
PLAYER FAN VOTING EXPERT VOTING ACCUMULATED RANKING*
Dario Saric 13594 405 0.2530
Giannis Antetokounmpo 17147 340 0.2300
Cedi Osman 15628 135 0.1184
Aleksandar Vezenkov 11711 80 0.0777
Domantas Sabonis 7433 101 0.0755
Jusuf Nurkic 9072 88 0.0738
Stefan Peno 7895 42 0.0462
Federico Mussini 6493 45 0.0434
Dragan Bender 3577 62 0.0433
Sviatoslav Mykhailiuk 5144 44 0.0387

ΤζοΑρλαουσκας
Βασικά ο Βεζένκοφ με πονάει. Πολύ. Γιατί βλέπω (για την ακρίβεια έβλεπα, μιας και φέτος δεν έχω πατήσει Παλέ) έναν παίκτη από τα σπλάχνα της ομάδας, να προωθείται, να ωριμάζει, να βλετιώνεται, να διακρίνεται και μαζί με την χαρά έρχεται και

-η λύπη: πως αυτόν τον παίκτη δεν θα τον χαρούμε για πολύ ακόμα, αφού είναι σαφώς μεγαλύτερος από τα κυβικά της ομάδας.

- ο θυμός: που έπρεπε να μείνουμε εντελώς άφραγκοι για να γίνει προώθηση κάποιων παικτών κι αυτό ως συνήθως γιατί ούτε προγραμματισμός υπήρχε, ούτε ενδιαφέρον. Αντ' αυτοι τα τελευταία χρόνια είχαν περάσει παίκτες από το Πρωτάθλημα σαλαμιών της Ουγγαρίας και είχαν φάει λεπτά συμμετοχής απο τον Παπανικολάου. Υπάρχει κανένας ανάμεσα μας που να μην πιστεύει ότι ανάλογη μοίρα περίμενε και τον Αλέξανδρο, ο οποίος θα αποτελούσε πηγή εύκολης αρπαχτής σε έναν απο τους 2 μεγάλους?

- η ελπίδα: ότι πριν επιχειρήσει το άλμα θα ωριμάσει ακόμη περισσότερο σε κάποια ισπανική ομάδα, καληώρα στην Μπαρτσελόνα που έχει και τις ανάλογες δομές για να εξελίξει το ταλέντο του.

Αφού δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο, ας ασχοληθούμε τουλάχιστον με την παραγωγή και την εξέλιξη ταλέντων. Γιατί οι τίτλοι στην Ελλάδα έχουν γίνει είδος προς εξαφάνιση και για Ευρώπη η μεγάλη ευκαιρία για τίτλο πέρασε και δεν ξαναγυρίζει.
SteelGandalf
Με κάλυψες απόλυτα φίλε μου.

Ειδικά στο τελευταίο κομμάτι της τοποθέτησης σου, έχει αποδειχθεί περίτρανα πως δεν μπορούμε να ελπίζουμε, βάσιμα, σε κάτι.
GK_23
QUOTE(LikeMike17 @ Dec 29 2014, 19:07 ) *
Νομίζω οτι δεν έχουμε ιδέα πόσο μεγάλες προοπτικές έχει το παλικάρι.Ενώ κάποια στοιχεία στο παιχνίδι του είναι εντελώς αδούλευτα (πχ τζαμπ σουτ),καταφέρνει να έχει τέτοια τρελά στατιστικά. Σκεφτείτε να τον κάνει upgrade κανένας NBA trainer. Πάει για Novicki-like things

Είναι τουλάχιστον υπερβολικό να καλλιεργούνται τέτοιες προσδοκίες για τον Βεζένκοφ. Μεγάλο ταλέντο και πολύ καλή γνώση στα βασικά αλλά στο αθλητικό κομμάτι (άλμα, ταχύτητα, δύναμη) είναι πολύ κάτω από τον μέσο όρο των power φόργουρντς του ΝΒΑ.

Το καλοκαίρι έπραξε σωστά που έμεινε στο Άρη αλλά αυτό δεν φαίνεται να τον βοηθά ιδιαίτερα ώστε να ανέβει στην εκτίμηση των ομάδων του ΝΒΑ. Το draft express τον έχει στα μέσα του 2ου γύρου στην πρόβλεψη για το 2015 ενώ τα περισσότερα mocks τον αγνοούν. Δεν φαίνεται να υπάρχει προοπτική για άμεση μετάβαση στο ΝΒΑ αυτή τη στιγμή.

Κατά τη γνώμη μου, το επόμενο καλοκαίρι θα πρέπει να αναζητήσει νέα ομάδα στην καριέρα του. Ομάδα στην οποία και χρόνο συμμετοχής θα παίρνει αλλά και θα έχει την ευκαιρία να αγωνίζεται 2 φορές την εβδομάδα και να γυμνάζεται σε πιο υψηλούς ρυθμούς.

Στην καλύτερη περίπτωση, ο Βεζένκοφ θα ακολουθήσει μία πορεία αντίστοιχη του Μίροτιτς, θα παίξει δηλαδή σε μία ομάδα Ευρωλίγκας ή έστω Eurocup για 3-4 χρόνια και μετά θα κάνει το βήμα για το ΝΒΑ.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Βεζένκοφ blogΑΡΗ στον ΕΣΑΚΕ!

Ο Σάσα Βεζένκοφ έχει το δικό του blog στην ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ και σήμερα, παραμονή του αγώνα με τον Πανελευσινιακό έγραψε τις σκέψεις του για το παιχνίδι αυτό, αλλά και για την ψηφοφορία της FIBA Europe.


Το blog του Βεζένκοφ στον ΕΣΑΚΕ:

Σας καλωσορίζω στο blog μου στην ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ και χαίρομαι που θα έχουμε την ευκαιρία να τα λέμε κάθε εβδομάδα για τον Άρη και το ελληνικό πρωτάθλημα γενικότερα. Είναι μία σημαντική καινοτομία.

Η φετινή σεζόν είναι ιδιαίτερα δύσκολη για όλες τις ομάδες, αφού το πρωτάθλημα είναι ίσως το πιο ανταγωνιστικό των τελευταίων χρόνων, όπου πέρα από τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, κάθε ομάδα μπορεί να κερδίσει οπουδήποτε. Στόχος μας είναι να πετύχουμε όσες περισσότερες νίκες μπορούμε και να τερματίσουμε σε μία καλή θέση στην κανονική περίοδο, ώστε να κυνηγήσουμε τις πιθανότητές μας για κάτι καλό στα πλέι οφ.

Την περασμένη εβδομάδα πετύχαμε μία πολύ δύσκολη νίκη επί του Ρεθύμνου, ένα ματς που μας άφησε γλυκόπικρη γεύση, αφού κερδίσαμε μεν, χάσαμε τον Τόρεϊ Τόμας δε. Δείξαμε σθένος στην τελευταία περίοδο και αυτό κρατάμε από το περασμένο ματς.

Καιρός για να μείνουμε στον αγώνα με το Ρέθυμνο δεν υπήρχε και από τη Δευτέρα στρέψαμε την προσοχή μας εξ ολοκλήρου στον Πανελευσινιακό και προετοιμαστήκαμε για ένα παιχνίδι με ειδικές συνθήκες. Ο Πανελευσινιακός έχει δείξει ότι είναι μία αξιόλογη ομάδα και από την πλευρά μας χρειάζεται μεγάλη προσοχή και 100% συγκέντρωση, ώστε να πάρουμε μία σημαντική νίκη που θα μας δώσει αυτοπεποίθηση. Σ’ αυτήν την προσπάθεια θέλουμε δίπλα μας τον κόσμο, ο οποίος μας στηρίζει πολύ τη φετινή χρονιά.

Κλείνοντας την πρώτη μου επικοινωνία μαζί σας, θέλω να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου όσους με ψήφισαν στο διαγωνισμό για την ανάδειξη του καλύτερου νέου παίκτη στην Ευρώπη, όπου κατέλαβα την τέταρτη θέση. Θέλω να συγχαρώ επίσης τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος βγήκε δεύτερος, αλλά πιστεύω ότι αυτός ήταν που έπρεπε να πάρει την πρώτη θέση.
MaJesty23
QUOTE(GK_23 @ Jan 24 2015, 04:38 ) *
Είναι τουλάχιστον υπερβολικό να καλλιεργούνται τέτοιες προσδοκίες για τον Βεζένκοφ. Μεγάλο ταλέντο και πολύ καλή γνώση στα βασικά αλλά στο αθλητικό κομμάτι (άλμα, ταχύτητα, δύναμη) είναι πολύ κάτω από τον μέσο όρο των power φόργουρντς του ΝΒΑ.

Το καλοκαίρι έπραξε σωστά που έμεινε στο Άρη αλλά αυτό δεν φαίνεται να τον βοηθά ιδιαίτερα ώστε να ανέβει στην εκτίμηση των ομάδων του ΝΒΑ. Το draft express τον έχει στα μέσα του 2ου γύρου στην πρόβλεψη για το 2015 ενώ τα περισσότερα mocks τον αγνοούν. Δεν φαίνεται να υπάρχει προοπτική για άμεση μετάβαση στο ΝΒΑ αυτή τη στιγμή.

Κατά τη γνώμη μου, το επόμενο καλοκαίρι θα πρέπει να αναζητήσει νέα ομάδα στην καριέρα του. Ομάδα στην οποία και χρόνο συμμετοχής θα παίρνει αλλά και θα έχει την ευκαιρία να αγωνίζεται 2 φορές την εβδομάδα και να γυμνάζεται σε πιο υψηλούς ρυθμούς.

Στην καλύτερη περίπτωση, ο Βεζένκοφ θα ακολουθήσει μία πορεία αντίστοιχη του Μίροτιτς, θα παίξει δηλαδή σε μία ομάδα Ευρωλίγκας ή έστω Eurocup για 3-4 χρόνια και μετά θα κάνει το βήμα για το ΝΒΑ.


Πολύ σωστός φίλε...Ο Βεζένκοφ θέλει πολύ δουλειά στο αθλητικό κομμάτι...Ο Μιροτιτς μπορεί να μην είναι super αθλητικός,αλλά έχει length και βάζει στο παρκέ πολύ καλύτερα την μπάλα,παίζοντας με πρόσωπο!Τελειώς άλλη σωματοδομή!Ο Βεζενκοφ έχει κάνει τραγικό λάθος που δεν διάλεξε ελληνική εθνική ομάδα...θα είχε άλλη αντιμετώπιση και απο δημοσιογράφους και scouter!Νομίζω ότι έχει λάθος λογική προς το παρόν στις επιλογές του ,του πρώτος στο χωρίο παρά δευτερος στην πόλη(δεν πηγε Παναθηναικό και προτίμησε Αρη,Βουλγαρία έναντι Ελλάδας).Anyway είναι prospect αλλά δεν πιστεύω οτι θα έχει τρελό impact σε ομάδα nba!
salonikatasos
ο βεζένκοφ στον τωρινό παναθηναϊκό θα ήταν βασικός στη θέση 4. θα λυνόταν και το πρόβλημα στους ψηλούς με τον γκιστ να πηγαίνει στο 5 ή τον βεζένκοφ που και που στο 3. δεν πίστεψε πιστεύω ότι θα έχει τόσο χρόνο στον παναθηναϊκό και γι αυτό αρνήθηκε να έρθει το καλοκαίρι και όχι γιατί ήθελε να είναι πρώτο βιολί σε μια ομάδα με χαμηλότερους στόχους. φέτος το καλοκαίρι πάντως αναμένεται επαναπροσέγγιση από εμάς και θα έχει και πάλι ενδιαφέρον η στάση του παίχτη. θεωρώ απίθανο πάντως να μείνει και του χρόνου στον άρη
GK_23
QUOTE(MaJesty23 @ Jan 24 2015, 22:14 ) *
Νομίζω ότι έχει λάθος λογική προς το παρόν στις επιλογές του ,του πρώτος στο χωρίο παρά δευτερος στην πόλη(δεν πηγε Παναθηναικό και προτίμησε Αρη,Βουλγαρία έναντι Ελλάδας). Anyway είναι prospect αλλά δεν πιστεύω οτι θα έχει τρελό impact σε ομάδα nba!

Δεν νομίζω ότι έκανε λάθος ο Βεζένκοφ που δεν πήγε στον Παναθηναϊκό το καλοκαίρι. Στον Άρη ήταν δεδομένο πως θα είχε χρόνο συμμετοχής και θα "έγραφε" καλά νούμερα, τα οποία ίσως θα ήταν αρκετά για να ανεβάσουν τις μετοχές του στο ντραφτ. Αυτό όμως δεν φαίνεται να συμβαίνει για την ώρα. Εκ του αποτελέσματος μόνο μπορείς να πεις ότι η καλοκαιρινή επιλογή δεν ήταν σωστή.

Τέλος πάντων, το επόμενο καλοκαίρι θα είναι κρίσιμο μιας και ο παίκτης θα κληθεί να λάβει σοβαρές αποφάσεις για το μέλλον του. Αφενός υπάρχει το ντραφτ, στο οποίο είναι μάλλον απίθανο να επιλεγεί στον 1ο γύρο αν δηλώσει συμμετοχή και αφετέρου η επιλογή να μείνει στον Άρη ή να συνεχίσει σε ομάδα με μεγαλύτερους στόχους.
SEF7
Bεζενκοφ για Ολυμπιακο το καλοκαιρι δεν παιζει δηλαδη? blink.gif
SteelGandalf
Λίγο δύσκολο φίλε μου.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Οι Μπακς βλέπουν Βεζένκοφ!

Οι Μιλγούοκι Μπακς βρίσκονται στο «Nick Galis Hall» για να παρακολουθήσουν δια ζώσης τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ. Ο Ντέιβ Μπάμπκοκ αντιπρόεδρος του αγωνιστικού τμήματος των Μιλγουόκι Μπακς και ο επικεφαλής του ευρωπαϊκού σκάουτ της ομάδας, στην οποία αγωνίζεται ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, Κορνέλ Νταβίντ κάθονται στη δεύτερη σειρά των επισήμων, έχοντας στραμμένο το βλέμμα τους στον 19χρονο φόργουορντ.


Η παρουσία του αντιπροέδρου των Μπακς αλλά και του Νταβίντ, ο οποίος έχει αγωνιστεί στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου, όντας ο πρώτος Ούγγρος παίκτης που το πέτυχε, είναι μια ακόμη απόδειξη πως ο Βεζένκοφ βρίσκεται στη λίστα πολλών ομάδων του ΝΒΑ. Αυτό δείχνει το ενδιαφέρον της ομάδας του Μιλγουόκι για τον παίκτη του Άρη, η φήμη του οποίου έχει ξεπεράσει προ πολλού τα ευρωπαϊκά σύνορα.


Μακάρι το παλικάρι να συνεχίσει έτσι και να μας κάνει υπερήφανους ως Αρειανούς και ως Έλληνες!!! Παρέα με τον Γιαννάκη στους Bucks!!!
massey
QUOTE(salonikatasos @ Jan 24 2015, 23:17 ) *
ο βεζένκοφ στον τωρινό παναθηναϊκό θα ήταν βασικός στη θέση 4. θα λυνόταν και το πρόβλημα στους ψηλούς με τον γκιστ να πηγαίνει στο 5 ή τον βεζένκοφ που και που στο 3. δεν πίστεψε πιστεύω ότι θα έχει τόσο χρόνο στον παναθηναϊκό και γι αυτό αρνήθηκε να έρθει το καλοκαίρι και όχι γιατί ήθελε να είναι πρώτο βιολί σε μια ομάδα με χαμηλότερους στόχους. φέτος το καλοκαίρι πάντως αναμένεται επαναπροσέγγιση από εμάς και θα έχει και πάλι ενδιαφέρον η στάση του παίχτη. θεωρώ απίθανο πάντως να μείνει και του χρόνου στον άρη

Φιλος του Βεζενκοφ εισαι?

Το παιδι απλα δεν θελει να μπλεξει σε ομαδα επιπεδου παο κτλ λογω πολυετους συμβολαιου που θα θελουν να υπογραψει κτλ..Στοχος του δεν ειναι κατσει στην Ευρωπη αλλα να παει απεναντι..Πιο ξεκαθαραρο δεν γινεται να το κανει ειτε με δηλωσεις, ειτε με την προσφατη συμφωνια με τον μεγαλυτερο ατζεντη του ΝΒΑ κτλ..

btw το χωριο ειναι η ευρωπη που ζητημα να βρεις 5 παικτες πρωτης κλασης και η πολη το ΝΒΑ..
SteelGandalf
Δεν τίθεται θέμα δέσμευσης. Άλλωστε θα υπάρχει buy-out για το NBA.

Πιστεύω πως δεν πήγε στον Παναθηναϊκό (και πολύ καλώς έπραξε κατά την άποψη μου και δεν το λέω μεροληπτικά επειδή είμαι Αρειανός), διότι ο χρόνος συμμετοχής είναι πολύ σημαντικό πράγμα στην ηλικία του.

Μπορεί να μην πάει του χρόνου στο NBA, αλλά ούτε σε Παναθηναϊκό-Ολυμπιακό, προτιμώντας μια μεγάλη Ευρωπαϊκή ομάδα, η οποία θα τον "διαχειριστεί" σοφότερα και καλύτερα.

Το μέλλον θα δείξει, αλλά αν δουλέψει αυτό το παιδί, σύντομα θα μιλάμε γι' αυτόν, όπως και για τον Αντετοκούνμπο (άλλο στυλ παίχτη ο Γιάννης βέβαια). Ο Αλέξανδρος έχει όλα τα φόντα για να γίνει ο νέος Nowitzki!
SEF7
Παιδια εκλογες εχουμε ετσι?..Νομιζω ειναι καταντια την ημερα που κρινεται το αμεσο μελλον σας και το παρον σας, να καθεστε και να προβληματιζεστε για το μελλον του Βεζενκοφ..
MaJesty23
QUOTE(SEF7 @ Jan 25 2015, 14:16 ) *
Παιδια εκλογες εχουμε ετσι?..Νομιζω ειναι καταντια την ημερα που κρινεται το αμεσο μελλον σας και το παρον σας, να καθεστε και να προβληματιζεστε για το μελλον του Βεζενκοφ..



Τελειώς άσχετο rolleyes.gif .Παιδιά μην λέτε για νέο Νοβίτζκι γιατι θα πέσει φωτιά να μας κάψει...
SteelGandalf
QUOTE(SEF7 @ Jan 25 2015, 15:16 ) *
Παιδια εκλογες εχουμε ετσι?..Νομιζω ειναι καταντια την ημερα που κρινεται το αμεσο μελλον σας και το παρον σας, να καθεστε και να προβληματιζεστε για το μελλον του Βεζενκοφ..


Και ποιος σου είπε πως δεν προβληματιζόμαστε; Χώρια που πρώτος εσύ το ξεκίνησες, όταν ρώτησες αν υπάρχει περίπτωση να έρθει ο Αλέξανδρος στον Ολυμπιακό.

Ποιος σου είπες πως δεν πήγαμε να ψηφίσουμε; Σου είπε κανείς πως οι τύχες μας δεν ορίζονται από μας; Δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για πολιτικές συζητήσεις. Αλήθεια, πόσων χρόνων είσαι;

QUOTE(MaJesty23 @ Jan 25 2015, 15:41 ) *
Παιδιά μην λέτε για νέο Νοβίτζκι γιατι θα πέσει φωτιά να μας κάψει...


Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει τις απόψεις του. Δεν προσβάλλαμε κάποιον. Ο Nowitzki στην ηλικία του Αλέξανδρου ήταν τόσο γνωστός όσο αργότερα;
j-kidd13
Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σας που μετα απο καιρο βγηκε ενας καλος παικτης αλλα μην το παρακανουμε...:-p

Αν δεν εχουν παρει τα μυαλα του αερα,πρεπει να παρει μεταγραφη σε ενα συλλογο πιο ανταγωνιστικο,με ευρωπαικες υποχρεωσεις,και σε δυο χρονακια να σκεφτει για nba...
massey
Συμφωνω και σε αυτο..

Αλλα το να παει σε παο η οσφπ σε τι θα τον ωφελησει?Να παιζει ματς προπονησης καθε εβδομαδα απεναντι στον Δορκοφικη,τον Σιμτσακ και τον Αθανασουλα? rolleyes.gif

Σε τι θα τον ωφελησει το ελληνικο πρωταθλημα?

Υπαρχουν πρωταθληματα πολυ πιο ανταγωνιστικα που σε συνδυασμο με ευρωλιγκα η και eurocup θα τον βοηθησουν περισσοτερο..

Αλλα για μενα καλυτερα να παει ΝΒΑ σε αυτην την ηλικια αρκει να παει σε ομαδα που θα τον προσεξουν και ας φαει παγκο (λογικο) στην αρχη..

SteelGandalf
QUOTE(massey @ Jan 25 2015, 16:44 ) *
Συμφωνω και σε αυτο..

Αλλα το να παει σε παο η οσφπ σε τι θα τον ωφελησει?Να παιζει ματς προπονησης καθε εβδομαδα απεναντι στον Δορκοφικη,τον Σιμτσακ και τον Αθανασουλα? rolleyes.gif

Σε τι θα τον ωφελησει το ελληνικο πρωταθλημα?

Υπαρχουν πρωταθληματα πολυ πιο ανταγωνιστικα που σε συνδυασμο με ευρωλιγκα η και eurocup θα τον βοηθησουν περισσοτερο..

Αλλα για μενα καλυτερα να παει ΝΒΑ σε αυτην την ηλικια αρκει να παει σε ομαδα που θα τον προσεξουν και ας φαει παγκο (λογικο) στην αρχη..


Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά η περίπτωση του Ευρωπαϊκού club που πραγματικά θα τον προσέξει, θα είναι εξαιρετική.

Αλλά και στο NBA να πάει, μπορεί να βρει χρόνο συμμετοχής. Άλλωστε, υπάρχουν ουκ ολίγα παιχνίδια στα οποία μπορεί να συμμετάσχει, μέσα στην κανονική διάρκεια της σεζόν (82 αγώνες είναι αυτοί).
akratacity
ο βεζενκοφ ειναι παρα πολυ ωριμος για την ηλικια του και η αποφαση που πηρε το καλοκαιρι το δειχνει αυτο

σε ομαδα με γκιστ και φωτση στο 4 πιστεψε οτι δεν θα ειχε τον χρονο συμμετοχης που αυτος θα ηθελε και με την μεχρι τωρα παρουσια του στον αρη θα πρεπει να νιωθει δικαιωμενος

ειναι αλλωστε μονο 19 ακομα και εχει ηδη αποκτησει πολυ σημαντικες παραστασεις

για μενα το επομενο βημα του θα πρεπει να ειναι σε ομαδα ενος πιο ανταγωνιστικου πρωταθληματος οχι απαραιτητα τοπ επιπεδου

πχ μια χρονια σε μια μικρομεσαια ομαδα της acb (οπου θα ειχε εναν παρομοιο ρολο με αυτον που εχει στον αρη) θα συγκεντρωνε ακομα περισσοτερα βλεμματα απο την αλλη ακρη του ατλαντικου πανω του

μην ξεχνατε οτι και ο αντετοκουνμπο ειχε υπογραψει στη σαραγοσα πριν τλκ τον υπογραψουν οι μπακς
manosnismo
Eλα παιδια πειτε πολυ απλα οτι δεν θελετε να παει σε παο οσφπ να τελειωσει εκει το θεμα, γιατι το κουρασατε.
SteelGandalf
QUOTE(manosnismo @ Jan 25 2015, 18:42 ) *
Eλα παιδια πειτε πολυ απλα οτι δεν θελετε να παει σε παο οσφπ να τελειωσει εκει το θεμα, γιατι το κουρασατε.


Το κουράσαμε κιόλας;

Καθόμαστε και τοποθετούμαστε με παράθεση συγκεκριμένων δεδομένων, το γιατί πιστεύουμε αυτό που πιστεύουμε και βγαίνεις εσύ φίλε μου και γράφεις αυτό που έγραψες.

Τι να σχολιάσουμε άλλο...

Λες και από τις δικές μας απόψεις θα εξαρτηθεί η απόφαση του Αλέξανδρου.

Είτε μας αρέσει, είτε όχι, ο Αλέξανδρος πρέπει να κάνει το επόμενο βήμα, διότι ο Άρης, στην κατάσταση που βρίσκεται χρόνια τώρα, δεν μπορεί να καλύψει τις φιλοδοξίες ενός τέτοιου, hot prospect, παίχτη.-
salonikatasos
QUOTE (massey @ Jan 25 2015, 13:43 ) *
Φιλος του Βεζενκοφ εισαι?

Το παιδι απλα δεν θελει να μπλεξει σε ομαδα επιπεδου παο κτλ λογω πολυετους συμβολαιου που θα θελουν να υπογραψει κτλ..Στοχος του δεν ειναι κατσει στην Ευρωπη αλλα να παει απεναντι..Πιο ξεκαθαραρο δεν γινεται να το κανει ειτε με δηλωσεις, ειτε με την προσφατη συμφωνια με τον μεγαλυτερο ατζεντη του ΝΒΑ κτλ..

btw το χωριο ειναι η ευρωπη που ζητημα να βρεις 5 παικτες πρωτης κλασης και η πολη το ΝΒΑ..

όχι δεν είμαι φίλους του. αλλά μένουμε στην ίδια γειτονιά,μιλάμε με τον ίδιο κόσμο και πίστεψέ με ξέρω περισσότερα από σένα στο συγκεκριμένο θέμα. αν μπορούσε να πάρει λεφτά στο κολλέγιο θα είχε φύγει από πέρσι
massey
QUOTE(salonikatasos @ Jan 25 2015, 18:35 ) *
όχι δεν είμαι φίλους του. αλλά μένουμε στην ίδια γειτονιά,μιλάμε με τον ίδιο κόσμο και πίστεψέ με ξέρω περισσότερα από σένα στο συγκεκριμένο θέμα. αν μπορούσε να πάρει λεφτά στο κολλέγιο θα είχε φύγει από πέρσι

τελικα σε κολλεγιο θα πηγαινε η στον παναθηναικο?
j-kidd13
Προσωπικη εκτιμηση αν φυγει το καλοκαιρι για nba (αν βρεθει δλδ ομαδα να του δωσει συμβολαιο) θα παει ακλαφτος.
Θελει υπερβολικη δουλεια στο σωμα του.
SteelGandalf
Μήπως θυμάσαι τους Kukoc, Peja (και όχι μόνο), με τι σωματοδομή πέρασαν τον Ατλαντικό και πως μετεξελίχθηκαν;;;
salonikatasos
QUOTE (massey @ Jan 25 2015, 19:02 ) *
τελικα σε κολλεγιο θα πηγαινε η στον παναθηναικο?

για το καλοκαίρι του 2013 αναφέρομαι. ο παναθηναϊκός του έκανε πρόταση το καλοκαίρι του 2014 και έκανε την επιλογή να μείνει στον άρη. του χρόνου και πάλι θα του γίνει πρόταση και θα δούμε τι θα αποφασίσει
pan24
παντως εκ του αποτελεσματος φαινεται οτι με τον παναθηναικο να εχει με τον τραυματισμο του μαυρου τωρα και του μπατιστα στην αρχη 3 παικτες για δυο θεσεις οτι θα επαιρνε χρονο και στην ευρωλιγκα
j-kidd13
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 25 2015, 21:17 ) *
Μήπως θυμάσαι τους Kukoc, Peja (και όχι μόνο), με τι σωματοδομή πέρασαν τον Ατλαντικό και πως μετεξελίχθηκαν;;;

Για τον Κουκοτς δεν εχω αποψη γιατι δεν τον ειδα αγωνιζομενο στην ευρωπη.
Ο Πετζα πηγε nba στα 21 αρα δεν μπορω να συγκρινω γιατι ο Βεζενκοφ ειναι 19...Αυτο θα στο απαντησω σε δυο χρονια αν ο Βεζενκοφ μεινει ευρωπη και δουλεψει,αρα και βελτιωθει.
Γιατι σαν ταλεντο τον Πετζα τον θεωρω καλυτερο.
SteelGandalf
Κάνε μια αναζήτηση σε Toni Kukoc Yugoplastika και θα με θυμηθείς. wink.gif

Στην Αμερική, αν δεν αποκτήσεις μυϊκή μάζα, είναι αδύνατο να σταθείς στο πρωτάθλημα τους (NBA).
j-kidd13
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 26 2015, 00:15 ) *
Κάνε μια αναζήτηση σε Toni Kukoc Yugoplastika και θα με θυμηθείς. wink.gif

Στην Αμερική, αν δεν αποκτήσεις μυϊκή μάζα, είναι αδύνατο να σταθείς στο πρωτάθλημα τους (NBA).

Βιντεο αποσπασματικα εχω δει οκ...Δεν τον εχω δει κανονικα οταν επαιζε αυτο λεω...

Οπως και να χει τον Βεζενκοφ το θεωρω-μιλωντας υπερβολικα και ακραια,το χω αυτο-ιεροσυλια να τον συγκρινω με Πετζα και Κουκοτς,οπως προανεφερες...Καμια σχεση κατ εμε,ουτε πιστευω στο ελαχιστο οτι θα πετυχει οσα οι 2 προαναφερθεντες.
MaJesty23
Παιδιά ο Κούκοτς μια χαρά σώμα είχε,ελαφρύς με τεράστια χέρια...Και ετσι στεκότανε NBA!ο Βεζένκοφ είναι μονοκόμματος ,βαρύς για 3άρι και θέλει πολυ δουλειά για 4άρι καθότι στο NBA θα φαίνεται σαν παιδάκι ...!
Και ναι ο Νοβίτσκι στην ηλικία του ήταν και καλύτερος και πιο γνωστός..είναι καλός παίχτης και έχει δυνατότητες,αλλά μάλλον οι φίλοι του Άρη είναι υπερβολικοί(παίζει ρόλο και η νοσταλγία αλλά και λίγο η μεγαλομανία τους με το ένδοξο παρελθόν τους,sorry αλλά αλήθεια).Μπορεί να γίνει ένας καλός ρολίστας στυλ Τελέτοβιτς αλλά μην ακούω για Νοβίτσκι,Πέτζα ,Κούκοτς.... rolleyes.gif
GK_23
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 25 2015, 21:17 ) *
Μήπως θυμάσαι τους Kukoc, Peja (και όχι μόνο), με τι σωματοδομή πέρασαν τον Ατλαντικό και πως μετεξελίχθηκαν;;;

O Kukoc υστερούσε μόνο σε δύναμη, όχι σε αθλητικότητα και ταχύτητα. Είχε επίσης εκληκτική πλαστικότητα για το ύψος του.

Ο Βεζένκοφ δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω. Αν πάει στο ΝΒΑ θα προσθέσει μούσκουλα αλλά τα υπόλοιπα δεν είναι στοιχεία που αποκτώνται.
ΤζοΑρλαουσκας
QUOTE (MaJesty23 @ Jan 26 2015, 01:05 ) *
Παιδιά ο Κούκοτς μια χαρά σώμα είχε,ελαφρύς με τεράστια χέρια...Και ετσι στεκότανε NBA!ο Βεζένκοφ είναι μονοκόμματος ,βαρύς για 3άρι και θέλει πολυ δουλειά για 4άρι καθότι στο NBA θα φαίνεται σαν παιδάκι ...!
Και ναι ο Νοβίτσκι στην ηλικία του ήταν και καλύτερος και πιο γνωστός..είναι καλός παίχτης και έχει δυνατότητες,αλλά μάλλον οι φίλοι του Άρη είναι υπερβολικοί(παίζει ρόλο και η νοσταλγία αλλά και λίγο η μεγαλομανία τους με το ένδοξο παρελθόν τους,sorry αλλά αλήθεια).Μπορεί να γίνει ένας καλός ρολίστας στυλ Τελέτοβιτς αλλά μην ακούω για Νοβίτσκι,Πέτζα ,Κούκοτς.... rolleyes.gif




Για να τα φέρνουμε τα πράγματα σε μια σειρά:

1. Ο Νοβιτσκι στην ηλικια των 19 ήταν στην Βουρτσμπουργκ. Για καλύτερος δεν ξέρω αφού δεν έχω δει παιχνίδια του σε τόσο πρώιμο στάδιο, άλλα πιο γνωστός σε Α2 Γερμανίας Γερμανίας δεν παίζει να ήταν. Ούτε και τον θυμάμαι να είναι hotspot απο τόσο νέος.

2. Ο Κούκοτς ήταν κλαρί στον άνεμο. Απλώς (απλώς σε εισαγωγικά, διότι προφανώς έφτυσε αίμα στην προπόνηση για να στρώσει) έβαλε μυικό όγκο, χωρίς να χάσει σε ταχύτητα και ευκινησία. Και φυσικά Γιουγκσλάβος γαρ, τακτική και γνώση των βασικών του αθλήματος τα είχε και με το παραπάνω.

3. Το που μπορεί να φτάσει ο Βεζένκοφ είναι στο δικό του χέρι. Μπορεί να γίνει καλός ρολίστας, μπορεί να γίνει ρόμπα, μπορεί και να κοπανάει 30αρες σε κάθε ματς. Η μηπως περίμενε κανείς οτι ο Νοβίτσκι θα γινόταν πρώτος ευρωπαίος σκόρερ στον NBA και ο Πέτζα θα πήγαινε σε τρια συνεχόμενα All Star Game? Ο μόνος που ήταν όντως εκτός κατηγορίας ήταν ο Κούκοτς που είχε παραστάσεις υψηλοτάτου επιπέδου και η εξέλιξη του στο ΝΒΑ ήταν ψιλοαναμενόμενη. Μην κρίνετε με το πως εξελίχθηκαν, κρίνετε με ποια εφόδια πήγαν εκεί.

4. Επειδή έχει γίνει καραμέλα τα περι μεγαλομανίας, ούτε μεγαλομανείς είμαστε, ούτε τίποτα. Έχουμε συναίσθηση του παρελθόντος, μακάρι κάποτε να γίνουμε αντάξιοι αυτού και τέλος. Απλώς έχουμε την τύχη μέσα απο τα σπλάχνα την ομάδας να έχουμε βγάλει ένα απο τα πολύ καλά ευρωπαικά ταλέντα και θέλουμε να πάει όσο το δυνατόν υψηλότερα. Δικαίωμα μας λοιπόν να θεωρούμε ότι αυτό το ταλέντο θα δουλευτεί πιο σωστά στο εξωτερικό απ' ότι εδώ. Γνώμη μας είναι και σταματάει εκεί. Δεν περιμένει ο Αλέξανδρος να μπει στο basketforum και να πει "κοίτα ρε ο μπαγάσας ο ΣτιλΓκανταλφ τι ωραία που τα λέει, αυτόν θα ακούσω". Εγώ μέχρι τώρα με τις επιλογές του είμαι ικανοποιημένος και ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Επίσης για το θέμα της Εθνικης είναι καθαρά προσωπική ανάγκη το που θέλει να ανήκει και είναι απολύτως σεβαστό.
PanosIlio
QUOTE(ΤζοΑρλαουσκας @ Jan 26 2015, 11:01 ) *
Για να τα φέρνουμε τα πράγματα σε μια σειρά:

1. Ο Νοβιτσκι στην ηλικια των 19 ήταν στην Βουρτσμπουργκ. Για καλύτερος δεν ξέρω αφού δεν έχω δει παιχνίδια του σε τόσο πρώιμο στάδιο, άλλα πιο γνωστός σε Α2 Γερμανίας Γερμανίας δεν παίζει να ήταν. Ούτε και τον θυμάμαι να είναι hotspot απο τόσο νέος.


Δεν θέλω να μπω σε μια διαδικασία σύγκρισης ενός νέου παιδιού με τα ιερά τέρατα του παγκόσμιου μπάσκετ που επιχειρείται εδώ γιατί απλά το θεωρώ ιεροσυλία.

Αλλά το παραπάνω είναι ανακρίβεια/παραπληροφόρηση και αυτό μόνο θα σχολιάσω, ο Nowitzky, όταν ήταν 20 ετών επιλέχθηκε στο #9, στον πρώτο γύρο, του τότε draft.
Επιπλέον ο Nowitzky, μπορεί να μην ήταν γνωστός στην Ευρώπη, δεν υπήρχε και το Internet τότε, που παίζει πλέον μεγάλο ρόλο στην πληροφόρηση, αλλά στην Αμερική ήταν πολύ πολύ γνωστός σε πολλά γραφεία scouting ομάδων, φανταστείτε μια κατάσταση όπως του Αντετοκούμπο, που στριμώχνονταν δεκάδες scouter ομάδων NBA στο κλειστό του Φιλαθλητικού για να δουν ένα ξερακιανό παιδάκι που ξέρει πολλά κιλά μπάσκετ και έχει τεράστια σωματικά προσόντα, έτσι και για τον Dirk που και έπαιζε στην Α2 της Γερμανίας. Πόσοι scouter είναι κάθε φορά στο Αλεξάνδρειο να δούνε τον Βεζένκοφ?

Αυτό που λέω δε μειώνει σε τίποτα το ταλέντο του και την αξία του και φυσικά καλά κάνουν οι φίλοι του Άρη που χαίρονται για ένα παιδί που έχει βγει από τον Άρη, αλλά καλό είναι να μην λέμε και ανακρίβειες για να τον παρουσιάσουμε ως κάτι που δεν είναι.
ΤζοΑρλαουσκας
QUOTE (PanosIlio @ Jan 26 2015, 12:47 ) *
Δεν θέλω να μπω σε μια διαδικασία σύγκρισης ενός νέου παιδιού με τα ιερά τέρατα του παγκόσμιου μπάσκετ που επιχειρείται εδώ γιατί απλά το θεωρώ ιεροσυλία.

Αλλά το παραπάνω είναι ανακρίβεια/παραπληροφόρηση και αυτό μόνο θα σχολιάσω, ο Nowitzky, όταν ήταν 20 ετών επιλέχθηκε στο #9, στον πρώτο γύρο, του τότε draft.
Επιπλέον ο Nowitzky, μπορεί να μην ήταν γνωστός στην Ευρώπη, δεν υπήρχε και το Internet τότε, που παίζει πλέον μεγάλο ρόλο στην πληροφόρηση, αλλά στην Αμερική ήταν πολύ πολύ γνωστός σε πολλά γραφεία scouting ομάδων, φανταστείτε μια κατάσταση όπως του Αντετοκούμπο, που στριμώχνονταν δεκάδες scouter ομάδων NBA στο κλειστό του Φιλαθλητικού για να δουν ένα ξερακιανό παιδάκι που ξέρει πολλά κιλά μπάσκετ και έχει τεράστια σωματικά προσόντα, έτσι και για τον Dirk που και έπαιζε στην Α2 της Γερμανίας. Πόσοι scouter είναι κάθε φορά στο Αλεξάνδρειο να δούνε τον Βεζένκοφ?

Αυτό που λέω δε μειώνει σε τίποτα το ταλέντο του και την αξία του και φυσικά καλά κάνουν οι φίλοι του Άρη που χαίρονται για ένα παιδί που έχει βγει από τον Άρη, αλλά καλό είναι να μην λέμε και ανακρίβειες για να τον παρουσιάσουμε ως κάτι που δεν είναι.



Ούτε ανακρίβεια, ούτε παραπληροφόρηση. Παράλειψη εκ μέρους μου ήταν και έχεις δίκιο σ' αυτό, ότι δεν συμπλήρωσα την λέξη Ευρώπη. Αυτό δείχνει βέβαια και το επίπεδο scouting του ΝΒΑ, αλλά αυτό είναι πάλι άλλη ιστορία.

Πάμε πάλι απο την αρχή: ΔΕΝ λέμε ότι ο Βεζένκοφ θα γίνει Νοβίτσκι. Δόξα τον Πανάγαθο, ακόμη δεν τρελαθήκαμε. Λέμε απλώς ότι αμα δουλέψει σωστά, δεν έχει τραυματισμούς, κάνει σωστές επιλογές ΜΠΟΡΕΙ να κάνει καριέρα. Μπορεί. Μπορεί και να μην κάνει τίποτα, που είναι εξίσου πιθανό. Αλλά μπορεί. Γι' αυτο ανέφερα τον Κούκοτς ξεχωριστά από τους άλλους δύο. Γιατί ούτε ο Πέτζα, ούτε (κυρίως) ο Νοβίτσκι είχαν παίξει στο ανώτατο επίπεδο. Και οι δύο ήταν στοιχήματα και βγήκαν.

Και οι 2 είναι απλησίαστοι. Άλλα έγιναν απλησίαστοι, δεν πήγαν στο NBA ως φτασμένοι αστέρες. Εκεί ήθελα να εστιάσω.
Germany96
QUOTE(ΤζοΑρλαουσκας @ Jan 26 2015, 11:01 ) *
...Ο Νοβιτσκι στην ηλικια των 19 ήταν στην Βουρτσμπουργκ. Για καλύτερος δεν ξέρω αφού δεν έχω δει παιχνίδια του σε τόσο πρώιμο στάδιο, άλλα πιο γνωστός σε Α2 Γερμανίας Γερμανίας δεν παίζει να ήταν. Ούτε και τον θυμάμαι να είναι hotspot απο τόσο νέος...

Κοίτα μπορεί στην Ελλάδα να μην είχε φτάσει το όνομα του Dirk όταν ήταν στα 18-19 του, αλλά είχε ψηφιστεί καλύτερος Γερμανός μπασκετμπολίστας παρότι δεν αγωνιζόταν καν στην πρώτη κατηγορία της Γερμανίας, η Barcelona είχε προσπαθήσει να τον εντάξει στο δυναμικό της αλλά ο Dirk την απέρριψε γιατί ήθελε να ολοκληρώσει τις σπουδές του, ενώ σε φιλικά της Nike είχε κάνει θρύλους του αθλήματος να παραμιλούν:


QUOTE(ΤζοΑρλαουσκας @ Jan 26 2015, 14:10 ) *
...Πάμε πάλι απο την αρχή: ΔΕΝ λέμε ότι ο Βεζένκοφ θα γίνει Νοβίτσκι. Δόξα τον Πανάγαθο, ακόμη δεν τρελαθήκαμε. Λέμε απλώς ότι αμα δουλέψει σωστά, δεν έχει τραυματισμούς, κάνει σωστές επιλογές ΜΠΟΡΕΙ να κάνει καριέρα. Μπορεί. Μπορεί και να μην κάνει τίποτα, που είναι εξίσου πιθανό. Αλλά μπορεί...

Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που διαφωνούν με αυτό που λες αλλά ο SteelGandalf είπε ότι πιστεύει (και φυσικά είναι απόλυτο δικαίωμα του) ότι μπορεί να γίνει ο νέος Nowitzki, ε με αυτό είναι λογικό να μην συμφωνούν οι περισσότεροι.
PanosIlio
QUOTE(ΤζοΑρλαουσκας @ Jan 26 2015, 14:10 ) *
Γιατί ούτε ο Πέτζα, ούτε (κυρίως) ο Νοβίτσκι είχαν παίξει στο ανώτατο επίπεδο. Και οι δύο ήταν στοιχήματα και βγήκαν.


Για το Νοβίτζκι με κάλυψε ο Germany, ο Peja από την άλλη την τελευταία του χρονιά στην Ευρώπη, το 1998 - 21 ετών, ήταν πρώτος σκόρερ της τότε Euroleague και αστέρι του ΠΑΟΚ που απέκλεισε τον Ολυμπιακό, με μειονέκτημα έδρας, και έχασε στον τελικό του Πρωταθλήματος τότε με 3-2 από τον ΠΑΟ.
Dwyane ''the flash'' Wade
Κατ'εμε ειναι πολυ νωρις ακομη να μιλαμε για τον βεζενκοφ. Σε 1-2 χρονια θα ξερουμε τι μπορει να κανει και που μπορει να φτασει ο πιτσιρικας.
Θυμιζω απλα οτι το καλοκαιρι του 2007 βλεπαμε τον κουφο στο ευρωμπασκετ εφηβων και παραμιλαγαμε.
SteelGandalf
Ορισμένοι, προφανώς, δεν έχετε αντιληφθεί τι ακριβώς έγραψα. Ας το κάνω πιο κατανοητό.

QUOTE(SteelGandalf @ Jan 25 2015, 14:48 ) *
Ο Αλέξανδρος έχει όλα τα φόντα για να γίνει ο νέος Nowitzki!


Το γεγονός πως θεωρώ, βάσει του τρόπου παιχνιδιού του (αν το εξελίξει, προφανώς, πάρα πολύ), ότι μπορεί να τον μετατρέψει σε νέο Nowitzki, δεν σημαίνει πως θα γίνει κιόλας. Χρειάζεται τρομερή δουλειά. Χρειάζεται τύχη, προσοχή (από τον ίδιο και από το περιβάλλον του), συγκυρίες (να ασχοληθούν ιδιαίτερα με αυτόν στην επόμενη ομάδα που θα πάει) και άλλα πράγματα, για να φτάσεις τόσο ψηλά. Βάσει πιθανοτήτων, είναι δύσκολο. Ο Αλέξανδρος έχει κάποια πολύ βασικά χαρακτηριστικά, με τα οποία μπορεί να "οικοδομήσει" ακόμη περισσότερα, εφόσον τα δουλέψει σωστά.

QUOTE(SteelGandalf @ Jan 25 2015, 22:17 ) *
Μήπως θυμάσαι τους Kukoc, Peja (και όχι μόνο), με τι σωματοδομή πέρασαν τον Ατλαντικό και πως μετεξελίχθηκαν;;;


Κάποιοι δεν διαβάζετε προσεχτικά. Η αναφορά μου σε Kukoc και Peja, δεν είχε να κάνει με το παιχτικό κομμάτι. Δεν σύγκρινα τον Αλέξανδρο με αυτούς, ούτε είπα πως θα γίνει σαν και αυτούς ή καλύτερος τους. Άλλωστε εκείνοι ήταν κλασικά 3άρια, κάτι που ο Αλέξανδρος δεν είναι. Η μόνη μου αναφορά σε αυτούς, είχε να κάνει με την σωματοδομή τους, προ και μετά εποχής NBA.

Από 'κει και πέρα, αν ήμουν σίγουρος για το που μπορεί να φτάσει ο Αλέξανδρος και ο κάθε Αλέξανδρος, δεν θα καθόμουν να γράφω σε φόρουμ. tongue.gif
j-kidd13
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 26 2015, 23:04 ) *
Κάποιοι δεν διαβάζετε προσεχτικά. Η αναφορά μου σε Kukoc και Peja, δεν είχε να κάνει με το παιχτικό κομμάτι. Δεν σύγκρινα τον Αλέξανδρο με αυτούς, ούτε είπα πως θα γίνει σαν και αυτούς ή καλύτερος τους. Άλλωστε εκείνοι ήταν κλασικά 3άρια, κάτι που ο Αλέξανδρος δεν είναι. Η μόνη μου αναφορά σε αυτούς, είχε να κάνει με την σωματοδομή τους, προ και μετά εποχής NBA.

Από 'κει και πέρα, αν ήμουν σίγουρος για το που μπορεί να φτάσει ο Αλέξανδρος και ο κάθε Αλέξανδρος, δεν θα καθόμουν να γράφω σε φόρουμ. tongue.gif


Μιας και ειμαι ο πρωτος που απαντησε σε αυτο το θεμα,εκανα σχολιο στο ποστ σου περι της σωματοδομης των Κουκοτς Πετζα,και το σχολιο ηταν οτι ναι μεν δεν ειχαν "ετοιμο" σωματοτυπο και φυσικες αντοχες για το nba,αλλα ηταν πολυ πιο μπροστα σε θεμα ταλεντου-γνωμη μου-απο τον Βεζενκοβ.
yorgos
To καλύτερο μέρος για να φτιάξει το σώμα του ένας μπασκετμπολίστας είναι η Αμερική. Μπετόν σε κάνουν σε 4 μήνες τα φρικιά εκεί.

Ο Βεζένκοφ για να πάρει καλή θέση στο νταφτ θέλει καλούς αριθμούς και να χτυπάει 30άρες συμμετοχήε λεπτών. Ε, αυτά στον Παναθηναϊκό δε γίνονται, ορθώς έμεινε στον Άρη. Βαριά να έπαιζε 10' στον ΠΑΟ.

Μια διόρθωση: είναι τοις πάσοι γνωστό πια ότι στα πλαίσια της ελληνοποίησής του ο Πέτζα άλλαξε και την ημερομηνία γέννησής του. Είναι 2 χρόνια μεγαλύτερος από αυτό που αναγράφεται στο διαβατήριό του, με σκοπό να ήταν ανήλικος για τον περίφημο νόμο περί ξώγαμων τότε. Άρα πήγε μεγαλύτερος στο ΝΒΑ απ' ό,τι γράφτηκε, όπως και ήρθε μεγαλύτερος στην Ελλάδα.

Manolis2510
Μονο εγω θυμαμαι το καλοκαιρι την διοικηση του Παναθηναικου να ειναι ετοιμη να διωξει τον Γκιστ σε περιπτωση αποκτησης του Βεζενκοφ;Συνεπως κανα 20λεπτο ανα αγωνα λογικα θα το χε..
yorgos
Τον Γκιστ προσπάθησε να τον διώξει ακόμη κι όταν ήταν ξεκάθαρο ότι ο Βεζένκοφ δεν είχε καμία όρεξη να έρθει. Οι λόγοι για τους οποίους θα έφευγε είναι
α) επειδή κόστιζε πολλά
β) δεν ήταν επιλογή του κόουτς
SteelGandalf
Δεν χρειάζεται, κατά την ανταλλαγή απόψεων, να πείσει ο ένας τον άλλο, ντε και καλά.

Παρατίθενται επιχειρήματα, για να στοιχειοθετηθούν απόψεις. Τα γραπτά μένουν και η ζωή συνεχίζεται.

Όποιος θέλει να τοποθετηθεί για τον παιχταρά, είναι ευπρόσδεκτος να το κάνει. Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για κάτι.

Άλλωστε, δεν υπάρχει η δυνατότητα να "ζυγίσουμε" όλα όσα γράφονται, για να καταλήξουμε κάπου.

Για παράδειγμα ο Σπανούλης, που αντικειμενικά είναι εξαιρετικός παίχτης, για κάποιους είναι πολύ σπαστικός ο τρόπος παιχνιδιού του.

Υ.Γ. Μην αρχίσετε τώρα τα σεντόνια για τον Σπανούλη. tongue.gif Χρησιμοποιήθηκε ως απλό παράδειγμα, για να καταδείξω πως ακόμη και για τους καλύτερους, οι απόψεις διίστανται. wink.gif
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
MVP, ποιος άλλος; Ο Βεζένκοφ!

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ αναδείχθηκε MVP της 15ης αγωνιστικής της Α1, καθώς στη νίκη επί του ΠΑΟΚ ο φόργουορντ των κίτρινων συγκέντρωσε 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης του ΕΣΑΚΕ.


Λίγες μέρες μετά το «Nick Galis Hall», ο Άρης νίκησε τον ΠΑΟΚ και στην Πυλαία, έχοντας ως πρώτο… βιολί τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ, ο οποίος αναδείχθηκε και MVP της 15ης αγωνιστικής της Α1!

Ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός στα 33:32’’ που αγωνίστηκε, έχοντας 29 πόντους (4/6 βολές, 5/9 δίποντα, 5/10 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κερδισμένα φάουλ και 1 λάθος, συγκεντρώνοντας 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης του ΕΣΑΚΕ.

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ είχε αναδειχθεί MVP και την 11η αγωνιστική κατά την οποία ο Άρης είχε κερδίσει τα Τρίκαλα με 91-60, έχοντας 24 πόντους με 2/2 βολές, 8/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα 7 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο, συγκεντρώνοντας 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.


Τι καλύτερο από το να σε επιβεβαιώνει με τις πράξεις του αυτό το παλικάρι. Τρομακτική εμφάνιση, ειδικά για ένα 19χρονο παιδί και μάλιστα σε τόσο αυξημένης δυσκολίας παιχνίδι!!!
SteelGandalf
Ώριμος, προσγειωμένος και πραγματιστής.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Βεζένκοφ δεν αποκλείει να εξαντλήσει το συμβόλαιό του στον Άρη!

Ο Σάσα Βεζένκοφ σε χθεσινές δηλώσεις του δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να παραμείνει στους κίτρινους και την επόμενη χρονιά, έστω κι αν αυτό το σενάριο έχει λίγες πιθανότητες να γίνει πραγματικότητα.


Ρωτήθηκε για το ΝΒΑ και το αν αποκλείει το ενδεχόμενο να εξαντλήσει το συμβόλαιό του στον Άρη που λήγει το 2016 και απάντησε: “Είναι μακρινός στόχος το ΝΒΑ, δεν το σκέφτομαι ακόμα. Σκέφτομαι μόνο τον Άρη τώρα. Το καλοκαίρι θα είναι και πάλι καυτό, θα μιλήσω με τους δικούς μου ανθρώπους και θα δούμε τι θα γίνει. Φυσικά και δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να μείνω στον Άρη. Η διοίκηση κάνει μεγάλες προσπάθειες για να γίνει ακόμα πιο δυνατή η ομάδα. Θα μιλήσω με τον πρόεδρο, θα συζητήσουμε κι αν παρουσιάσει ένα πλάνο πολύ ισχυρό, με δύο παιχνίδια τη βδομάδα, γιατί όχι να μείνω ακόμα μία χρονιά στον Άρη”.

Για το αν νιώθει δικαιωμένος για την επιλογή του να μείνει στον Άρη σχολίασε πως “από την πρώτη στιγμή νιώθω δικαιωμένος. Και το καλοκαίρι του ’13 και το περσινό καλοκαίρι. Εδώ υπάρχει ένα οικείο περιβάλλον, έχεις το γήπεδο για να κάνεις ότι ώρα θέλεις προπόνηση, εδώ μπορείς να βελτιώνεσαι, γιατί υπάρχουν προπονητές που σε βοηθούν 24 ώρες το 24ωρο. Το να μείνω εδώ με κάνει και καλύτερο άνθρωπο και καλύτερο αθλητή”.

Για τον προχθεσινό αγώνα είπε: “Ήταν ένα παιχνίδι για τον κόσμο πολύ ξεχωριστό, αλλά για μας όπως όλα τα υπόλοιπα. Το γήπεδο ήταν γεμάτο, μας αρέσει να παίζουμε τέτοια παιχνίδια, ειδικά στην έδρα του αντιπάλου και έκανα ότι μπορούσα για να κερδίσει η ομάδα μου. Σε κάθε παιχνίδι θέλω να είμαι συνεπέστατος και να βοηθάω την ομάδα να κερδίζει, αλλά το είχα μέσα μου να παίξω καλά γιατί σε ένα τέτοιο παιχνίδι δεν είχα βοηθήσει την ομάδα τα μέγιστα. Μετρούσα τέσσερις ήττες και μία νίκη στο κύπελλο πριν από αυτές τις δύο νίκες τώρα”.

Ρωτήθηκε αν οι αντιδράσεις του ΠΑΟΚ σχετικά με την επανάληψη του αγώνα στο Αλεξάνδρειο έπαιξαν ρόλο στην πολύ καλή εμφάνιση του Άρη προχθές και απάντησε ότι “στο Παλέ είχαμε πάρα πολύ άγχος. Αυτοί ήρθαν εδώ προετοιμασμένοι ότι δεν έπρεπε να παίξουν το παιχνίδι, εμείς ήμασταν πολύ καλά διαβασμένοι, αλλά είχαμε άγχος. Δεν έμπαιναν τα σουτ, παρότι βγάλαμε επιλογές. Χθες αντιθέτως ήμασταν απελευθερωμένοι, παίζαμε χωρίς άγχος, δώσαμε τα πάντα και κερδίσαμε”.

“Είχαμε τη ζώνη σαν plan B”

Για την ζώνη 2-3 που εφάρμοσαν οι κίτρινοι για πολλή ώρα μέσα στην Πυλαία κι αν ήταν κάτι που δούλεψαν όλο το περασμένο διάστημα για τα συγκεκριμένα παιχνίδια σχολίασε: “Ο κόουτς Πρίφτης και όλο το τεχνικό τιμ έκανε εξαιρετική δουλειά που αλλάξαμε την άμυνα σε ζώνη. Βέβαια έχασε κάποια ελεύθερα σουτ ο ΠΑΟΚ, αλλά δεν την δουλεύουμε τη ζώνη μόνο για αυτά τα παιχνίδια. Την είχαμε σαν plan B και μπορώ να πω ότι αυτή τη βδομάδα δεν τη δουλέψαμε και τόσο πολύ. Πάντως μας βγήκε, αυτό έχει σημασία. Και στα δύο παιχνίδια ξεκινήσαμε άσχημα αμυντικά. Δεχθήκαμε 20 πόντους στο Παλέ και 21 πόντους εκεί. Δεν παίξαμε καλά σαν πικ εν ρολ, στο “ένας εναντίον ενός” δεχθήκαμε πολλά καλάθια, οπότε πήγαμε σε άμυνα ζώνης για να σταματήσουμε τον αντίπαλο”.

Ρωτήθηκε πως ένιωθε στο παιχνίδι και πόσο μεγάλη αυτοπεποίθηση είχε και απάντησε ότι “ένιωθα ζεστός, ένιωθα ότι μπορούσα να βοηθήσω την ομάδα επιθετικά, αλλά και αμυντικά, γιατί είμαστε μια αμυντικογενής ομάδα και όλα από την άμυνα ξεκινούν. Οι 77 πόντοι που δεχθήκαμε χθες θα μπορούσαν να είναι 67-68. Στην επίθεση όποιος είναι ζεστός να παίρνει τη μπάλα. Είτε εγώ, είτε ο Πάσαλιτς, είτε ο Ριντ σε μια καλή μέρα μπορούμε να ‘σκοτώσουμε’ κάθε αντίπαλο”.

Ρωτήθηκε αν σούταρε χωρίς σκέψη στην Πυλαία, ειδικά στη τρίτη περίοδο με το κρεσέντο των εύστοχων επιλογών του και απάντησε πως “έχω αυτοπεποίθηση, τα πίστευα τα σουτ που πήρα. Ακόμα κι αυτά που έχασα, εκτός από ένα σουτ που ήταν κακή επιλογή, ήταν καλές επιλογές. Ήμουν ζεστός, είχα κλείσει τ’ αυτιά μου, δεν άκουγα την κερκίδα και ένιωθα καλά”.

“Έβλεπα κάθε λεπτό να περνάει λες και ήταν 100 λεπτά!”

Για το κακό τελευταίο πεντάλεπτο προχθές όπου δέχθηκαν 18 πόντους κι αν αυτό έγινε από την προσμονή να τελειώσει το παιχνίδι είπε ότι “προσωπικά έβλεπα κάθε λεπτό να περνάει λες και ήταν 100 λεπτά! Ήθελα τόσο πολύ να τελειώσει ο αγώνας, περιμέναμε… Εκεί που ήταν 68-76 στα 35’’ πριν το τέλος λες ότι αποκλείεται να χαθεί και κάναμε τη μια βλακεία πίσω από την άλλη ώστε να φέρουμε το παιχνίδι στους δύο πόντους. Η τύχη δεν μας έπαιξε άσχημο παιχνίδι, αλλά πρέπει να προσέξουμε πάρα πολύ στα επόμενα παιχνίδια”.

Για το πως διαχειρίστηκαν τις έξι μέρες που μεσολάβησαν από τα δύο παιχνίδια επεσήμανε πως “ο προπονητής μας έχει κάνει τρομερή δουλειά σε αυτό το κομμάτι. Κάθε φορά που κερδίζουμε, είτε με μεγάλη διαφορά, είτε με μικρή, ξέρει την επόμενη μέρα να μας βάλει στο γήπεδο, για να δουλέψουμε ακόμα πιο σκληρά, να είμαστε προσγειωμένοι. Αυτό κάναμε και πήγαμε να παίξουμε το δεύτερο παιχνίδι. Έχουμε και έμπειρα παιδιά που ξέρουν ότι με μια νίκη εδώ (στο Παλέ), εκεί θα ήταν πολύ δύσκολα. Ακολουθήσαμε το πλάνο, βάλαμε μεγάλα σουτ, γιατί χωρίς αυτά δεν μπορείς να κερδίσεις εκτός έδρας, παλέψαμε πάρα πολύ στα ριμπάουντ και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι”.

Για το ότι είναι πολύ πιθανό να γράψει ιστορία ως ο πρώτος 19χρονος πρώτος σκόρερ στην Α1 είπε ότι “τα ατομικά ρεκόρ δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ. Πρώτα είναι η ομάδα, να κερδίζουμε, να παίζουμε καλά, να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Στα καλά μαζί, στα κακά μαζί και μετά προσπαθώ από τον τομέα που μπορώ να βοηθήσω την ομάδα μου”.

Για την συνεισφορά των Μούρτου και Αντεγκμπόγιε αμυντικά σχολίασε: “Όλα τα παιδιά βοηθάνε. Ειδικά στο Παλέ και ο Μούρτος και ο Αντεγκμπόγιε, μετά τον τραυματισμό του Τόμας, κλήθηκαν να πάρουν και την επίθεση και την οργάνωση, αλλά και την άμυνα πάνω τους, γιατί σε αυτό το παιχνίδι και εγώ και ο Πάσαλιτς ήμασταν άστοχοι, ήμασταν κακοί. Βοήθησε και ο Ριντ και όλα τα παιδιά, αλλά ο Σπύρος και ο Αντεγκμπόγιε έκαναν τα αδύνατα δυνατά και χωρίς αυτούς δεν θα γινόταν τίποτα. Και ο Νέιμικ έκανε πολύ καλή δουλειά, όλη τη βρώμικη δουλειά όπως κάθε παιχνίδι, ο Πάσαλιτς που ήταν ψύχραιμος. Όλοι κάναμε απίστευτη δουλειά”.

Για τον Νέιμικ και την συνεισφορά του σε αντιδιαστολή με τα στατιστικά (6,6π., 6,7ρ., 2,1κοψ.) του είπε: “Ένα παράδειγμα: Στο παιχνίδι με το Ρέθυμνο, όταν χάναμε εννιά πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο αυτό το παλικάρι έκανε τα πάντα κάτω από το καλάθι. Και με φάουλ και χωρίς φάουλ, με πολύ δυνατό παιχνίδι, τάπες, ριμπάουντ. Κάνει όλη τη βρώμικη δουλειά. Εγώ ως αμυντικός αν στείλω μέσα στη ρακέτα τον αντίπαλό μου, ξέρω ότι θα είναι εκεί ο Ντρου. Κάνει τρομερή δουλειά και πιστεύω ότι και στην επίθεση θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερο, αλλά δεν το επιδιώκει”.

Για τις προσδοκίες που δημιουργούν οι δύο νίκες επί του ΠΑΟΚ και πως αλλάζουν τον Άρη είπε ότι “αυτά τα παιχνίδια πρέπει να τα ξεχάσουμε σήμερα. Πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο την Πάτρα. Δεν μπορούμε να βάλουμε μακροπρόθεσμους στόχους. Δεν το κάναμε στο ξεκίνημα της χρονιάς, δεν θα το κάνουμε ούτε τώρα. Αυτές οι δύο νίκες μας δίνουν αυτοπεποίθηση και έξτρα κίνητρο για δουλειά, γιατί όταν κερδίζεις η επόμενη βδομάδα είναι πολύ πιο ήρεμη. Έχεις χρόνο να σκεφτείς, να δουλέψεις και να δεις τα λάθη σου. Εμείς και μετά τη νίκη (στο Παλέ) είδαμε όλη τη βδομάδα βίντεο. Είδαμε όλα μας τα λάθη και γι’ αυτό ήμασταν πιο βελτιωμένοι. Είδαμε όλο το παιχνίδι στο βίντεο. Είδαμε και την άμυνα μας και την πολύ κακή επίθεση μας… Πιστεύω ότι και τα δύο παιχνίδια μπορούσαμε να τα κερδίσουμε πολύ εύκολα και πάνω από 10 πόντους, αν ήμασταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι. Αυτές οι νίκες δεν μας εφησυχάζουν. Πρέπει να πάμε και να παίξουμε ακόμα πιο σκληρά”.
SteelGandalf
QUOTE(www.esake.gr)
«Ήταν προσωπικό στοίχημα να παίξω καλά στο ντέρμπι»

«Ήταν ένα στοίχημα για μένα να παίξω καλά στο ντέρμπι», εξομολογείται ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, ο οποίος οδήγησε στο «Παλατάκι» τον Άρη στην δεύτερη νίκη του επί του ΠΑΟΚ σε διάστημα λιγότερο της μιας εβδομάδας και παράλληλα αναδείχθηκε MVP της 15ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.


«Είναι μεγάλη τιμή να παίρνεις αυτό τον τίτλο παίζοντας σε ένα τόσο μεγάλο ντέρμπι», σχολίασε ο 20χρόνος φόργουορντ των «κίτρινων», ο οποίος συγκέντρωσε 37 βαθμούς στο ράνκινγκ πετυχαίνοντας στον αγώνα του περασμένου Σαββάτου (7/2) 29 πόντους με 4/6 βολές, 5/9 δίποντα, 5/10 τρίποντα, μαζεύοντας 14 ριμπάουντ, μοιράζοντας 3 ασίστ και όλα αυτά με μόνο ένα λάθος σε 33’ και 32’’ συμμετοχής.

Όσο για την πορεία του Άρη στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Βεζένκοφ τόνισε: «Μας ικανοποιεί που μετά από χρόνια βρισκόμαστε στην πρώτη τετράδα, αλίμονο όμως αν επαναπαυτούμε».

- Τι σημαίνει για εσένα η ανάδειξη σε MVP της 15ης αγωνιστικής σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ;

«Σίγουρα είναι μεγάλη τιμή να παίρνεις αυτόν τον τίτλο παίζοντας σε ένα τόσο μεγάλο ντέρμπι. Για μένα οι ατομικές διακρίσεις δε λένε πολλά, απλά μου δίνουν κίνητρο για να προσπαθώ περισσότερο και να βελτιώνομαι καθημερινά με σκληρή δουλειά. Σαφώς αυτό που έχει σημασία είναι η νίκη της ομάδας, η οποία μας έδωσε μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια».

- Ήταν για εσένα κίνητρο εν όψει του δεύτερου ντέρμπι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ ότι στο πρώτο η απόδοση σου δεν ήταν στα συνηθισμένα στάνταρ σου;

«Σαφώς. Στους αγώνες Άρη – ΠΑΟΚ που πήρα μέρος δεν είχα τόσο καλή απόδοση, ενώ στο προηγούμενο ματς ήμουν αρκετά άστοχος. Έτσι, ήταν ένα στοίχημα για μένα να παίξω καλά στο ντέρμπι και να βοηθήσω όσο μπορώ την ομάδα μου να φτάσει στη νίκη».

- Μετά τις δύο νίκες επί του ΠΑΟΚ, τι μπορεί να πετύχει ο Άρης στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ;

«Το πρωτάθλημα είναι πολύ ανταγωνιστικό. Πίσω από τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, ο καθένας μπορεί να κερδίσει οπουδήποτε. Γι’ αυτό φέτος είναι πιο σημαντικό από ποτέ να βλέπεις κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, δεν αποτελεί απλά ένα κλισέ. Σίγουρα μας ικανοποιεί που μετά από χρόνια βρισκόμαστε στην πρώτη τετράδα, αλίμονο όμως αν επαναπαυτούμε. Στο μυαλό μας είναι μόνο ο αγώνας με τον Απόλλωνα, στην Πάτρα. Στόχος μας είναι να πάρουμε όσο περισσότερες νίκες μπορούμε, γνωρίζοντας ότι έχουμε δύσκολο πρόγραμμα, και στο τέλος να κάνουμε το ταμείο».

- Τι έχει αλλάξει στον Άρη της φετινής αγωνιστικής χρονιάς σε σχέση με τις προηγούμενες σεζόν που ήσουν στην ομάδα;

«Ο Άρης είναι μια ομάδα η οποία εκ φύσεως πρέπει να πρωταγωνιστεί και να βρίσκεται στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Τις προηγούμενες χρονιές ποτέ δε βρήκαμε άλλοθι στο ότι δεν είχαμε ξένους παίκτες και με ελληνικό κορμό καταφέρναμε να κάνουμε μία αξιοπρεπή πορεία. Φέτος η χρονιά βαδίζει αρκετά καλά, όμως δεν επαναπαυόμαστε και θέλουμε να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε συνεχώς μέσα από τη σκληρή δουλειά».
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.