Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αλέξανδρος Βεζένκοφ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
«Παρέλαση» του ΝΒΑ στο Nick Galis Hall για Βεζένκοφ!

Οι απεσταλμένοι ομάδων του ΝΒΑ παρελαύνουν στο Nick Galis Hall για ένα ακόμη φετινό εντός έδρας παιχνίδι, έχοντας στραμμένο το βλέμμα τους στον Αλέξανδρο Βεζένκοφ αλλά και σε παίκτες του Ολυμπιακού που θα μπορούσαν να αποτελέσουν επιλογές στο ντραφτ.


Ο ασίσταντ τζένεραλ μάνατζερ των Πίστονς, Μπράιαν Ράιτ, ο σκάουτ της ομάδας του Ντιτρόιτ, Τζέισον Φιλίπι, ο σκάουτ των Σακραμέντο Κινγκς, Μάρκο Μπάλντι και ο παλιός παίκτης της ΑΕΚ και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας Τζέι Αρ Χόλντεν βρίσκονται στο Παλέ και παρακολουθούν υποψήφιους στόχους των ομάδων που εκπροσωπούν.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Τηλεφωνική επικοινωνία Λάσκαρη – Βεζένκοφ, νέα επαφή δια ζώσης!

Λίγη ώρα μετά τον αγώνα του Άρη με τον Ολυμπιακό, ο υποψήφιος επενδυτής και μέτοχος του 41% της ΚΑΕ, Νίκος Λάσκαρης είχε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Σάσα Βεζένκοφ.


Ο κ. Λάσκαρης ήθελε να γνωρίσει έστω και τηλεφωνικά τον 19χρονο φόργουορντ, μίλησαν για λίγη ώρα για την ομάδα και έδωσαν ραντεβού για νέα επαφή δια ζώσης, όταν και θα μιλήσουν για το θέμα της παραμονής του παίκτη στην ομάδα.
Zephyr
Δεν ξέρω ούτε μπορώ να προβλέψω τι θα κάνει ο Βεζένκοφ (προσωπικά θα τον ήθελα πολύ στον Ολυμπιακό - get in line ακούω να μου λέει όλο το basketforum biggrin.gif ), πάντως αν ο Παπ που ήταν σούπερ αθλητικός για ευρώπη και ψημένος σε top επίπεδο ευρωλίγκας έχει πάρει το ajax και σκουπίζει πάγκο των Ρόκετς, τότε ο Αλέξανδρος που δεν ξέρει καλά καλά τι θέση παίζει, τι θα κάνει? Βέβαια είναι άλλο στυλ παίχτη, μου θυμίζει Μίροτιτς αρκετά, αλλά και πάλι σωματικά θέλει πολλή δουλειά κ βέβαια εμπειρίες από ευρώπη.
Ειλικρινά πάντως μακάρι ο Άρης να επανακάμψει οικονομικά και να κρατήσει τον Βεζένκοφ. Έχω βαρεθεί να βλέπω ΟΣΦΠ και ΠΑΟ να ερίζουν κάθε καλοκαίρι για κάθε μεγαλοταλέντο (ντεμέκ ή πραγματικό). Καιρός είναι να σπάσει αυτό το δίπολο, να ανέβει η ΑΕΚ, ο Άρης, ο ΠΑΟΚ, να αποκτήσει αυτό το ρημαδοπρωτάθλημα ένα ενδιαφέρον.

QUOTE(SteelGandalf @ Apr 30 2015, 17:44 ) *
Τσουρεκιών Τερκενλή συνέχεια... (θέλω το ποσοστό μου από την διαφήμιση)...


Αυτό με την λευκή σοκολάτα απ' έξω και με το κάστανο μέσα, με έχει στοιχειώσει...
SteelGandalf
QUOTE(Zephyr @ May 7 2015, 10:10 ) *
Δεν ξέρω ούτε μπορώ να προβλέψω τι θα κάνει ο Βεζένκοφ (προσωπικά θα τον ήθελα πολύ στον Ολυμπιακό - get in line ακούω να μου λέει όλο το basketforum biggrin.gif ), πάντως αν ο Παπ που ήταν σούπερ αθλητικός για ευρώπη και ψημένος σε top επίπεδο ευρωλίγκας έχει πάρει το ajax και σκουπίζει πάγκο των Ρόκετς, τότε ο Αλέξανδρος που δεν ξέρει καλά καλά τι θέση παίζει, τι θα κάνει? Βέβαια είναι άλλο στυλ παίχτη, μου θυμίζει Μίροτιτς αρκετά, αλλά και πάλι σωματικά θέλει πολλή δουλειά κ βέβαια εμπειρίες από ευρώπη.
Ειλικρινά πάντως μακάρι ο Άρης να επανακάμψει οικονομικά και να κρατήσει τον Βεζένκοφ. Έχω βαρεθεί να βλέπω ΟΣΦΠ και ΠΑΟ να ερίζουν κάθε καλοκαίρι για κάθε μεγαλοταλέντο (ντεμέκ ή πραγματικό). Καιρός είναι να σπάσει αυτό το δίπολο, να ανέβει η ΑΕΚ, ο Άρης, ο ΠΑΟΚ, να αποκτήσει αυτό το ρημαδοπρωτάθλημα ένα ενδιαφέρον.

QUOTE(SteelGandalf @ Apr 30 2015, 17:44 ) *
Τσουρεκιών Τερκενλή συνέχεια... (θέλω το ποσοστό μου από την διαφήμιση)...


Αυτό με την λευκή σοκολάτα απ' έξω και με το κάστανο μέσα, με έχει στοιχειώσει...


Δεν θα διαφωνήσω σε ό,τι αφορά την τοποθέτηση σου για τον Βεζένκοφ. Αλλά μην ξεχνάμε πως ο Παπανικολάου πήγε στα 24 του (κλεισμένα) στο NBA και, πριν μεταβεί εκεί, είχε 5 γεμάτες χρονιές σε απολύτως ανταγωνιστικό επίπεδο (τέσσερις στον Ολυμπικακό και μία στη Μπαρτσελόνα). Ο Αλέξανδρος, όντας 5 χρόνια πιο μικρός, καλά καλά δεν είναι ακόμα 20 ετών, προφανώς και δεν μπορούμε φανταστούμε πως μπορεί να εξελιχθεί στην επόμενη πενταετία (να είναι καλά το παιδί).

Άρα, ναι, στην σημερινή του κατάσταση, δεν μπορούμε να τον φανταστούμε να παίρνει χρόνο συμμετοχής σε ένα τέτοιο πρωτάθλημα. Χρειάζεται μεγάλη βελτίωση σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού του και παραστάσεις-εμπειρίες τις οποίες θα αποκτήσει εν καιρώ.

Δεν υπάρχει λόγος για βιασύνη. Αν συνεχίσει να δουλεύει όπως κάνει, θα την δούμε την διαφορά, είτε βρίσκεται στον Άρη, είτε όχι. wink.gif

Υ.Γ. Για τα πραγματικά τσουρέκια τι να πω!!! Εμένα με στοιχειώνουν όταν τα βουτάω στο γάλα!!! wink.gif
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Βεζένκοφ στο PRESSARIS: «Να συσπειρωθούμε όλοι γύρω από τον νέο επενδυτή»

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, όπως ολόκληρη η κιτρινόμαυρη οικογένεια, είναι ιδιαίτερα χαρούμενος για την αλλαγή σελίδας στην ΚΑΕ και την έλευση του Νίκου Λάσκαρη. Μιλώντας στο PRESSARIS ο 19χρονος φόργουορντ τόνισε πως θα πρέπει όλοι να συσπειρωθούν γύρω από τον νέο επενδυτή και να τον βοηθήσουν να κάνει και πάλι τον Άρη μεγάλο.


Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος επεσήμανε: «Ευελπιστούμε ο νέος επενδυτής να βοηθήσει όσο περισσότερο μπορεί την ομάδα. Είναι πολύ ενθαρρυντικό για τον σύλλογο το γεγονός ότι σε τόσο δύσκολες μέρες έρχεται ένας άνθρωπος να επενδύσει στην ομάδα και να τη βοηθήσει να εξυγιανθεί οικονομικά.

Ο Άρης είναι μεγάλη ομάδα και πρέπει όλοι να συσπειρωθούμε γύρω απ' αυτόν τον άνθρωπο και να βαδίσουμε στα χνάρια των ισχυρών ομάδων της Αθήνας. Όλοι θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε και να γίνουμε όσο το δυνατόν καλύτεροι γνωρίζοντας ότι πλέον υπάρχει ένας ισχυρός οικονομικός παράγοντας δίπλα μας».
Zephyr
QUOTE(SteelGandalf @ May 7 2015, 10:35 ) *
Δεν θα διαφωνήσω σε ό,τι αφορά την τοποθέτηση σου για τον Βεζένκοφ. Αλλά μην ξεχνάμε πως ο Παπανικολάου πήγε στα 24 του (κλεισμένα) στο NBA και, πριν μεταβεί εκεί, είχε 5 γεμάτες χρονιές σε απολύτως ανταγωνιστικό επίπεδο (τέσσερις στον Ολυμπικακό και μία στη Μπαρτσελόνα). Ο Αλέξανδρος, όντας 5 χρόνια πιο μικρός, καλά καλά δεν είναι ακόμα 20 ετών, προφανώς και δεν μπορούμε φανταστούμε πως μπορεί να εξελιχθεί στην επόμενη πενταετία (να είναι καλά το παιδί).

Άρα, ναι, στην σημερινή του κατάσταση, δεν μπορούμε να τον φανταστούμε να παίρνει χρόνο συμμετοχής σε ένα τέτοιο πρωτάθλημα. Χρειάζεται μεγάλη βελτίωση σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού του και παραστάσεις-εμπειρίες τις οποίες θα αποκτήσει εν καιρώ.


Καλά, κ γω για την σημερινή κατάσταση του λέω. Το σενάριο draft και φύγαμε Αμέρικα θα είναι μεγάλο σφάλμα. Πάντως με το ταλέντο που διαθέτει δεν αποκλείω καμιά μεταγραφή σε μεγάλη ομάδα του εξωτερικού.
Timemaster
QUOTE(Zephyr @ May 7 2015, 17:46 ) *
Καλά, κ γω για την σημερινή κατάσταση του λέω. Το σενάριο draft και φύγαμε Αμέρικα θα είναι μεγάλο σφάλμα. Πάντως με το ταλέντο που διαθέτει δεν αποκλείω καμιά μεταγραφή σε μεγάλη ομάδα του εξωτερικού.



Άν είχε τέτοιο σκοπό θα πήγαινε και πέρσι στα ντραφτ....
Το σκεφτικό αυτή τη στιγμή (με το κοντό μου το μυαλό) είναι να αξιολογήσει την κατάσταση.

Κατά την γνώμη μου με τα χαρακτηριστικά που έχει του χρόνου μπορεί να παίζει βασικός σε ομάδα Ευρωλίγκας ή ακόμα και να παίξει σε ομάδα τοπ8 με συμπληρωματικό ρόλο και καλό χρόνο συμμετοχής.

Σε πια ομάδα θα πάει έχει κατά την γνώμη μου σχέση με το χρόνο-συμπαίχτες-εμπειρίες που θα έχει.
Δε θα μου φανεί παράξενο να επιλέξει καμιά Μάλαγα ή Λαμποράλ από ΠΑΟ-Μπαρτσελόνα.

Όσο για τη σύγκριση με τον Παπανικολάου πιστεύω πως λόγο θέσης αλλά και σωματοδομής μπορεί να πιάσει στο ΝΒΑ πιο εύκολα. Βέβαια για να γίνει αυτό θέλει να βελτιώσει τα σωματικά του προσόντα. Το βασίζω αυτό γιατί για ένα τεσσάρι είναι πιο εύκολο να βάλει μυς και ταχύτητα και να χτυπηθεί με τα αντίστοιχα θηρία του ΝΒΑ από ένα τριάρι που θα πρέπει να σαν τον Παπανικολάου να βελτιώσει περισσότερους τομείς.

rolleyes.gif
SteelGandalf
Εντάξει, αν μιλήσουμε ρεαλιστικά, στο NBA δεν θα μπορεί να παίξει σε θέση "4". Αναφέρομαι στην σημερινή του αγωνιστική ετοιμότητα.

Δεν θα μπορεί να τα βάλει με τους ψηλούς εκεί (σε ό,τι αφορά τα αθλητικά προσόντα και στο παιχνίδι μέσα στη ρακέτα). Φυσικά θα λογίζεται ως "4άρι", αλλά θα τραβιέται πιο έξω και θα εκτελεί (αυτό μου φαίνεται περισσότερο πιθανό και λογικό) αν βρεθεί αύριο εκεί.

Έτσι όπως είναι τώρα, μοιάζει με "3άρι" σε κορμί "4αριού". Πρέπει να αποκτήσει δύναμη, ταχύτητα, εκρηκτικότητα και κάποια άλλα χαρακτηριστικά, ώστε να μπορεί να έχει ουσιαστικό παιχνίδι και κοντά στο καλάθι.

Αυτά βλέπει το δικό μου μάτι και μυαλό. wink.gif
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ May 7 2015, 20:51 ) *
Εντάξει, αν μιλήσουμε ρεαλιστικά, στο NBA δεν θα μπορεί να παίξει σε θέση "4". Αναφέρομαι στην σημερινή του αγωνιστική ετοιμότητα.

Δεν θα μπορεί να τα βάλει με τους ψηλούς εκεί (σε ό,τι αφορά τα αθλητικά προσόντα και στο παιχνίδι μέσα στη ρακέτα). Φυσικά θα λογίζεται ως "4άρι", αλλά θα τραβιέται πιο έξω και θα εκτελεί (αυτό μου φαίνεται περισσότερο πιθανό και λογικό) αν βρεθεί αύριο εκεί.

Έτσι όπως είναι τώρα, μοιάζει με "3άρι" σε κορμί "4αριού". Πρέπει να αποκτήσει δύναμη, ταχύτητα, εκρηκτικότητα και κάποια άλλα χαρακτηριστικά, ώστε να μπορεί να έχει ουσιαστικό παιχνίδι και κοντά στο καλάθι.

Αυτά βλέπει το δικό μου μάτι και μυαλό. wink.gif


Έτσι ακριβώς είναι.
Απλά λέω πως σαν αθλητής με τα προγράμματα που έχουν εκεί μέσα σε ένα χρόνο μπορούν να τον κάνουν τούμπανο και να παίζει τεσσάρι.
Το θεωρώ πιο εφικτό από το να αποκτήσει ο Παπανικολάου ταχύτητα-άλμα-ντρίπλα-εκρηκτικότητα αντίστοιχη με τα τριάρια της Αμερικής.
Συν ότι η θέση τέσσερα είναι θέση που η αδυναμία της δύναμης μπορεί να καλυφθεί στο ΝΒΑ
Οι αδυναμίες στο τρία είναι πιο δύσκολο.

rolleyes.gif

Υ.Γ. Το ότι έχει πολύ δρόμο ακόμα ο Βεζένκωφ για να παίξει στο ΝΒΑ έχει όμως έχει και την πολυτέλεια του χρόνου είτε παίζει στον Άρη, είτε στην Μπαρτσελόνα είτε στην λίγκα βελτίωσης.
SteelGandalf
Χαχαχα, βουλωμένο γράμμα διαβάζουμε (όχι πως ανακαλύψαμε την Αμερική).

QUOTE(www.pressaris.gr)
«Μόνο όφελος θα έχουν οι Πίστονς αν επιλέξουν τον Βεζένκοφ, εφόσον είναι διάθεσιμος!»

Η διπλή παρουσία των Πίστονς στο Παλέ στον αγώνα με τον Ολυμπιακό για τον Σάσα Βεζένκοφ έγινε θέμα στο Ντιτρόιτ. Ο παίκτης του Άρη μπορεί ακόμα να μην έχει αποκτήσει τη σωματοδομή για το ΝΒΑ, αλλά είναι τέτοια η έφεσή του στο σκοράρισμα που χαρακτηρίζεται πολύ καλή επιλογή για τους Πίστονς!


Όπως αναφέρει το blog “Detroit Bad Boys” στο SB Nation για τους Πίστονς, που είχαν τους Μπράιαν Ράιτ και Τζέι Αρ Χόλντεν στο Παλέ “ο Βεζένκοφ παρόλο που είναι μια… μηχανή στατιστικών στην Ελλάδα, ίσως έχει πρόβλημα να βρει τον βηματισμό του στο ΝΒΑ. Σήμερα, δεν έχει το κορμί να αντιμετωπίσει τους περισσότερους φόργουορντ στις Ηνωμένες Πολιτείες και θα είναι στοίχημα για όποια ομάδα τον επιλέξει. Παρόλ’ αυτά, οι Πίστονς μόνο όφελος μπορούν να έχουν αν είναι ακόμα διαθέσιμος στο ντραφτ. Ο Βεζένκοφ θα μπορούσε να βοηθήσει με το σκοράρισμά του από την θέση του σμολ φόργουορντ και να βρεθεί στο ρόστερ των Πίστονς σαν ένας ψηλός περιφερειακός σουτέρ”.


Είναι αυτό ακριβώς που έγραψα πιο πάνω. Σαν να το έγραψα εγώ το κείμενο!!!
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Βεζένκοφ μπλογκΑΡΗ: «Μια γροθιά για το 1-0, σημαντικό που θα είναι στο γήπεδο ο κ. Λάσκαρης»

Ο Άρης είναι ενωμένος σαν μια γροθιά και θέλει αύριο (σήμερα!) να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, σύμφωνα με τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ που θεωρεί πολύ σημαντική την παρουσία του Νίκου Λάσκαρη στο «Nick Galis Hall».


Ο φόργουορντ των κιτρίνων έγραψε στο μπλογκ του στον ΕΣΑΚΕ:

«Καλησπέρα σε όλους

Το περασμένο Σάββατο τελείωσε η κανονική περίοδος και πετύχαμε μία νίκη, στο Ρέθυμνο, που μας έδωσε την 4η θέση μετά από τέσσερα χρόνια και το πλεονέκτημα έδρας στην πρώτη φάση των πλέι οφ. Ήμασταν αρκετά καλοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά ως συνήθως χαλάσαμε την εικόνα μας στο τελευταίο δίλεπτο. Όμως αυτό το ματς ανήκει στο παρελθόν γιατί ξεκινούν τα πλέι οφ που είναι ένα τελείως διαφορετικό πρωτάθλημα.

Στον πρώτο αγώνα με την ΑΕΚ, μπροστά στον κόσμο μας, πρέπει να παρουσιαστούμε συγκεντρωμένοι, δυνατοί και πιστοί στο πλάνο μας για να πάρουμε την καθοριστική νίκη. Ξέρουμε ότι η σειρά είναι αμφίρροπη και όλα μπορούν να συμβούν. Γνωρίζουμε το βεληνεκές των ονομάτων των παικτών της ΑΕΚ, όμως ξέρουμε και τις δικές μας δυνατότητες. Είμαστε ομάδα, μια γροθιά και πάμε να παλέψουμε για το καλύτερο δυνατό.

Η συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είναι απαραίτητη και πρέπει να περιορίσουμε όσο μπορούμε τα νεκρά μας διαστήματα, αν είναι δυνατόν να τα εξαλείψουμε. Η άμυνα θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα, όμως πρέπει να παρουσιαστούμε καλύτεροι στο επιθετικό κομμάτι, σε σχέση με τα τρία τελευταία ματς της κανονικής περιόδου.

Είναι σημαντικό που θα έρθει για πρώτη φορά σε αγώνα της ομάδας ο νέος μέτοχος της ομάδας, κ. Νικόλαος Λάσκαρης. Είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε ακόμα ένα sold out. Η στήριξη του κόσμου μας είναι μεγάλο όπλο για μας και περιμένουμε τη συμπαράστασή του σε αθλητικά πλαίσια, ώστε να είμαστε όλοι χαρούμενοι στο τέλος του αγώνα.

Σας περιμένουμε όλους στο «Nick Galis Hall».

Αλέξανδρος»
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Λίγα λόγια από Βεζένκοφ: «Ανυπομονούμε για το ματς, να γεμίσει ο κόσμος το γήπεδο»

Λιτός και περιεκτικός ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ στο blog που διατηρεί στην ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ. Ο 19χρονος παίκτης εξέφρασε την ανυπομονησία του για την αυριανή αναμέτρηση με την ΑΕΚ και κάλεσε τον κόσμο να γεμίσει το «Nick Galis Hall».


Ο φόργουορντ των κιτρίνων έγραψε στο μπλογκ του στον ΕΣΑΚΕ:

«Καλησπέρα σε όλους

Δεν είναι ώρα για πολλά λόγια. Η ΑΕΚ κέρδισε δίκαια το προηγούμενο μεταξύ μας παιχνίδι. Αυτό το ματς το έχουμε διαγράψει από το μνήμη μας. Ανυπομονούμε να παίξουμε τον επόμενο αγώνα και περιμένουμε από τον κόσμο να γεμίσει το γήπεδο για να μας δώσει την απαραίτητη ώθησή του.

Σας περιμένουμε στο «Nick Galis Hall»

Αλέξανδρος»
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Βεζένκοφ: «Δημόσια ευχαριστώ στον Δημήτρη Πρίφτη! Κριτήριο για μένα η παραμονή του στην ομάδα»

Στον πληγωμένο εγωισμό των παικτών του Άρη οι οποίοι επέστρεψαν στην Θεσσαλονίκη μετά τον δεύτερο αγώνα με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ έχοντας χάσει με 38 πόντους διαφορά από την ομάδα της «Ένωσης», οφείλεται σε μεγάλο βαθμό η ηρωική πρόκριση του Άρη στην τετράδα του πρωταθλήματος. Αυτό ομολογεί και σήμερα στο «Goal» μια ημέρα μετά τον θρίαμβο των «κιτρίνων» στο Αλεξάνδρειο ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ.


Ο κόουτς Πρίφτης μετά το τέλος του αγώνα είπε πως κάνεις δεν μπορεί να κάνει σκάουτιγκ στην ψυχή των παικτών…

«Πράγματι, σκάουτιγκ στην καρδιά σου και την ψυχή σου δεν μπορεί να κάνει κανείς. Πληγωθήκαμε πολύ από τον τρόπο με τον οποίο ήρθε η ήττα στο ΟΑΚΑ, χάσαμε τον Αντεγκμπόγιε, τραυματίσθηκε ο Νέιμικ. Υπήρχε πίεση, όμως η απόφαση ήταν «δεν τα παρατάμε». Προσωπικά δεν έβλεπα την ώρα να παίξουμε το 3ο ματς, Υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες κάποιες στιγμές ,κάποια γεγονότα που μπορούν να επηρεάσουν τον ψυχισμό σου. Στο δεύτερο παιχνίδι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ εγώ όπως και οι συμπαίκτες μου αισθανθήκαμε πώς δεν μας σεβάσθηκαν. Κάποια στιγμή 5 δευτερόλεπτα πριν την λήξη κι ενώ ο αντίπαλος μας προηγούνταν με πολύ μεγάλη διαφορά 35 πόντων αν θυμάμαι καλά, παίκτης της ΑΕΚ σούταρε για τρίποντο. Ήθελαν μεγαλύτερη διαφορά; Δεν ξέρω. Υπήρχε μια υπεροψία από την άλλη πλευρά, αυτό νιώσαμε»

Για αυτό πανηγυρίσατε έξαλλα την νίκη σας;

«Πανηγυρίσαμε έξαλλα αυτή την νίκη γιατί καταφέραμε ίσως κόντρα στα προγνωστικά να περάσουμε στην 4άδα απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Ξέρουμε καλά πως ένας-δυο παίκτες της ΑΕΚ κοστίζουν όσο όλος ο Άρης»

Είδαμε μετά το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ, τον Νέιμικ να αποχωρεί κουτσαίνοντας από το γήπεδο. Ήταν τραυματίας όμως ζήτησε να παίξει…

«Ο Νέιμικ είναι έμπνευση για όλους, αν ήταν άλλος στην θέση του πολύ απλά δεν θα έπαιζε. Τελικά μπήκε, έπαιξε με μια γάμπα και πρόσφερε τόσα πολλά. Για ποιον όμως μπορείς να πεις πως δεν τα έδωσε όλα; Για τον Σίμτσακ, τον Χαρίση, τον Μούρτο, τον Ρίντ, τον Τσιάρα, τον Τόμας; Όλα τα παιδιά έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι. Είχαμε πει πριν το ματς πως δεν θέλουμε να πάμε σπίτι μας, δεν θέλουμε να χωρίσουμε. Είχα πει στους Αμερικανούς μας «μην βιάζεστε να βγάλετε εισιτήρια επιστροφής». Είμαστε καλή παρέα στην ομάδα. Μαζί βγαίνουμε, μαζί τρώμε, μαζί πάμε για καφέ».

«Μίλησα με Λάσκαρη, κριτήριο για μένα ο Πρίφτης»

Σε ότι σε αφορά έγινε πολύ συζήτηση σχετικά το γραφείο που σε εκπροσωπεί σε Ελλάδα και ΝΒΑ…

«Εκπρόσωπος μου είναι ο Νίκος Λώτσος. Όπως ήδη γνωρίζετε έχω ήδη δηλώσει συμμετοχή στα ντραφτ του ΝΒΑ. Υπάρχει ένα χρονικό όριο ως τις 15 Ιουνίου να αποφασίσουμε αν θα παραμείνουμε ή αν θα αποσύρουμε. Ας τελειώσει με το καλό εδώ η σεζόν και μετά βλέπουμε…»

Δημοσιεύθηκαν ειδήσεις περί σοβαρού ενδιαφέροντος από ομάδες όπως η Μπαρτσελόνα και ο Παναθηναϊκός…

«Ακούγονται πολλά και είναι πολύ τιμητικό. Για την ώρα δεν υπάρχει όμως κάτι χειροπιαστό κι αυτό γιατί η σεζόν συνεχίζεται κι εγώ ασχολούμαι μόνο με τον Άρη».

Με τον νέο μέτοχο της ΚΑΕ Άρης, τον κ. Λάσκαρη έχεις μιλήσει για την προοπτική παραμονή σου στον Άρη;

«Ναι, μίλησα με τον κ. Λάσκαρη και τηλεφωνικά και κατ' ιδίαν. Το πνεύμα της κουβέντας ήταν πώς θα μιλήσουμε αναλυτικά με το τέλος της χρονιάς. Πλέον τον περιμένουμε να είναι κοντά μας και στους ημιτελικούς αγώνες».

Είχες πει στο παρελθόν ότι θα παίξει σημαντικό ρόλο το θέμα της συμμετοχής του Άρη σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση στην απόφαση σου να παραμείνεις. Θα παίξει ρόλο και η επιλογή προπονητή;

«Ναι, θα παίξει, θεωρώ πώς ο Δημήτρης Πρίφτης έχει κάνει καταπληκτική δουλειά, θέλω να τον ευχαριστήσω και δημόσια γιατί με έχει βοηθήσει παρά πολύ. Η παραμονή του στην ομάδα είναι κριτήριο και για μένα».
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Βεζένκοφ: «Ο Άρης είναι το σπίτι μου, αυτός έχει τον πρώτο λόγο»

Ο ηγέτης του φετινού Άρη Αλέξανδρος Βεζένκοφ αναφέρθηκε στους αγώνες που έρχονται με Ολυμπιακό, για την έλευση του Νίκου Λάσκαρη, αλλά και το μέλλον του.


Αναλυτικά όσα είπε στο Yellow Radio:

Ο Βουλγαροκύπριος φόργουορντ αρχίκα μίλησε για τους αγώνες με την ΑΕΚ και τη μεγάλη πρόκριση των κιτρίνων: «Τα δώσαμε όλα, είχαμε μεγάλη ψυχή, ειδικά στο τρίτο παιχνίδι. Το παλεύαμε εδώ και τρία χρόνια να μπούμε στην τετράδα και φέτος το καταφέραμε και είμαστε πολύ περήφανοι για αυτό. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι», ενώ συνέχισε για τη επερχόμενη σειρά αγώνων με τον Ολυμπιακό: «Είναι δύσκολα παιχνίδια κόντρα σε μια ομάδα που πριν λίγες ημέρες έπαιζε στον τελικό της Ευρωλίγκα. Είναι μία από τις πιο δυνατές ομάδες της Ευρώπης. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι μπορούμε και γιατί όχι να κερδίσουμε και ένα παιχνίδι μέσα στην έδρα μας».

Οι τελικοί του πρωταθλήματος πλησιάζουν με τον Άρη να αντιμετωπίζει είτε τον ΠΑΟΚ, είτε τον Παναθηναϊκό: «Είτε παίξουμε στον μεγάλο τελικό είτε στον μικρό πρέπει να είμαστε αυτοί που είμασταν σε όλη τη χρονιά και να πάρουμε την πιο ψηλή θέση που μπορούμε».

Ο κόσμος του Άρη τον έχει αγκαλιάσει και έχει τον δικό του «Μέγα Αλέξανδρο» μέσα στην ομάδα: «Σίγουρα η σχέση είναι ιδιαίτερη με τον κόσμο. Με αγαπάει και τον αγαπάω πολύ. Με την πρόκριση του δώσαμε μεγάλη χάρα, αλλά πρέπει να πω πως κι εμείς χαρήκαμε πάρα πολύ. Όλο το επιτελείο της ομάδας, αυτό των 20-25 ατόμων, χαρήκαμε όσο και ο κόσμος».

Ολοκληρώνοντας ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ρωτήθηκε για το μέλλον του με την απάντηση του να γεμίζει αισιοδοξία τον κόσμο του Άρη: «Ξέρω κι εγώ ο ίδιος ότι δεν είμαι έτοιμος για το ΝΒΑ. Ωστόσο αν υπάρξει ομάδα που θέλει να με διαλέξει στα ντραφτ θα συζητήσω μαζί της. Προς το παρόν δεν υπάρχει καμία πρόταση. Πρώτο λόγο έχει η Ευρώπη, αλλά πιο πολύ ο Άρης. Ο Αρης είναι το σπίτι μου, η οικογένεια μου. Όταν θα έρθει η ώρα να φύγω να ξέρετε, θα είναι πολύ δύσκολο. Θα μιλήσω με τον κύριο Λάσκαρη, τον κύριο Αρβανίτη και θα αποφασίσουμε πιο είναι το καλύτερο και για μένα και για τον Άρη».


Λόγια Νίκου Γκάλη (στην εκδήλωση προς τιμήν του). wink.gif
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ξέσπασμα Βεζένκοφ: «Η πρόκρισή μας δεν άρεσε σε πολύ κόσμο»

Η πρόκριση του Άρη στα ημιτελικά των πλέι οφς δεν άρεσε σε πολύ κόσμο, όπως τόνισε χαρακτηριστικά ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ. Σχολιάζοντας την εξοντωτική τιμωρία που επιβλήθηκε στους κίτρινους ο 19χρονος παίκτης υπογράμμισε πως τα κριτήρια θα πρέπει να είναι ίδια για όλους.


Ο φόργουορντ των κιτρίνων έγραψε στο μπλογκ του στον ΕΣΑΚΕ:

«Καλησπέρα σε όλους

Πετύχαμε κάτι σπουδαίο στον πρώτο γύρο των πλέι οφ και σίγουρα η πρόκρισή μας στα ημιτελικά δεν άρεσε σε πολύ κόσμο…

Αυτό που πέτυχαν αυτά τα παιδιά και όλο το σταφ της ομάδας είναι αξιοσημείωτο. Το χαρήκαμε, το γιορτάσαμε με τον κόσμο μας, αφού πετύχαμε κάτι περισσότερο σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια και με δεδομένο το πόσο ανταγωνιστικό είναι το πρωτάθλημα, αλλά δε σταματάμε εδώ.

Έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία από τις καλύτερες και πιο φορμαρισμένες ομάδες στην Ευρώπη η οποία δείχνει πολύ σοβαρή και έτοιμη να κατακτήσει τον τίτλο. Θα πάμε στο ΣΕΦ για να παρουσιαστούμε όσο πιο ανταγωνιστικοί μπορούμε και να δείξουμε τον καλό εαυτό μας. Σίγουρα έχουμε απουσίες και μάλιστα σημαντικές, όμως όσοι παίξουμε, θα είμαστε έτοιμοι για να παλέψουμε και να πετύχουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.

Σήμερα πληροφορηθήκαμε και την ποινή μας για τον αγώνα με την ΑΕΚ. Δεν είμαι εγώ αρμόδιος να κρίνω την τιμωρία. Σίγουρα δεν επικροτώ οποιασδήποτε μορφής βία και ρίψη αντικειμένων, αυτά είναι πράγματα που καταστρέφουν τον αθλητισμό. Όμως τα κριτήρια πρέπει να είναι ίδια για όλους…

Χαιρετισμούς σε όλους

Αλέξανδρος»


QUOTE(www.pressaris.gr)
Στο Νο29 τοποθετεί η USA TODAY τον Βεζένκοφ, ως επιλογή των Νετς!

Ένα μήνα πριν το ντραφτ, οι εκτιμήσεις και οι αναλύσεις για τις πιθανές επιλογές παικτών από τις ομάδες είναι καθημερινό φαινόμενο. Μέσα σε αυτές τις πιθανές επιλογές συγκαταλέγεται και ο Σάσα Βεζένκοφ, τον οποίο η USA TODAY τοποθέτησε στο Νο29 του ντραφτ!


Στο συγκεκριμένο νούμερο επιλέγουν οι Μπρούκλιν Νετς και όπως αναφέρει η έγκυρη αμερικανική εφημερίδα “το όνομα του Βεζένκοφ έγινε… καυτό εσχάτως και το τρίποντό του (39% στην ελληνική Α1) θα μπορούσε να βοηθήσει τους Νετς, ανοίγοντας χώρους, κάτι στο οποίο είχαν προβλήματα σε σταθερή βάση”.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Βεζένκοφ: «Είναι η πρώτη φορά που δεν ξέρω τι να πω!»

Ο Άρης πέτυχε μια ακόμη υπέρβαση ή ένα μικρό θαύμα, όπως το χαρακτήρισε ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, ο οποίος πραγματοποίησε άλλη μια σπουδαία εμφάνιση. Ο 19χρονος παίκτης τόνισε ότι οι κίτρινοι έδειξαν χαρακτήρα παρά τα σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα και την απουσία του κόσμου όμως ήταν ρεαλιστής για την έκβαση της σειράς με τον Ολυμπιακό.


Ο Βεζένκοφ δυσκολεύτηκε να συνειδητοποιήσε ότι ο Άρης πέτυχε μια τόσο μεγάλη νίκη κάτω απ΄αυτές τις συνθήκες. «Μην κρυβόμαστε. Ο Ολυμπιακός δεν εμφανίστηκε τόσο σοβαρός και συγκεντρωμένος όσο στο ΣΕΦ. Εμείς δείξαμε ότι με λίγο παραπάνω πάθος και λίγο παραπάνω ενέργεια και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο αντίπαλος δεν βρέθηκε σε τόσο καλή μέρα, καταφέραμε να πετύχουμε κάτι που προσωπικά δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω ακόμη. Είναι η πρώτη φορά που δεν ξέρω τι να πω. Είναι σίγουρα κάτι πολύ μεγάλο, το οποίο θα χρεωθεί σε όλους μας. Συνεχίζουμε να δούμε τι μπορούμε να πετύχουμε την Πέμπτη».

Ο Βεζένκοφ συμφώνησε ότι οι κίτρινοι υπερέβαλλαν για μια ακόμη φορά φέτος εαυτούς. «Σίγουρα είναι ένα ακόμη μικρό θαύμα. Δυο βασικοί παίκτες δεν αγωνίζονται λόγω τραυματισμού. Ο Σίμτσακ δεν μπορούσε να περπατήσει πριν από δυο μέρες. Όλοι μαζί έχουμε μάθει ο ένας να προσπαθεί για τον άλλον. Όσοι είμαστε ετοιμοπόλεμοι, παλεύουμε απέναντι σε κάθε ομάδα και πραγματικά μπράβο σε όλους γι΄αυτό που πετύχαμε».

Ο Άρης θα προσεγγίσει το ματς της Πέμπτης με τον ίδιο τρόπο και θα παλέψει για το καλύτερο, όπως υποστήριξε ο πρώτος σκόρερ του . «Προσπαθούμε όλοι στην προπόνηση παρότι έχουμε αρκετά προβλήματα από την ημέρα που ξεκίνησαν τα πλέι οφς. Μπράβο σε όλους που έδειξαν χαρακτήρα. Ξέρουμε ότι ο Ολυμπιακός θα εμφανιστεί καλύτερος την Πέμπτη και με περισσότερες λύσεις. Ίσως δούμε και τον Βασίλη Σπανούλη. Εμείς θα παλέψουμε ξανά για το καλύτερο».

Πρόσθεσε πως «θα πρέπει είμαστε ρεαλιστές. Ξέρουμε τη δυναμικότητα μας αλλά και αυτή του Ολυμπιακού. Αφού δεν έγινε σήμερα, θα γίνει την Πέμπτη κι αν δεν γίνει την Πέμπτη, θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη. Εμείς παλεύουμε σε κάθε παιχνίδι. Η τιμωρία αποτελεί ένα πλήγμα για μας. Δεν μας αρέσει να παίζουμε σε ένα κρύο γήπεδο. Θα εκτίσουμε στη σειρά με τον Ολυμπιακό και δεύτερη αγωνιστική της ποινής και ελπίζουμε σε ένα παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να έχουμε τον κόσμο στο πλευρό μας».
natouralistis
Προσγειωμένος, σεμνός, σοβαρός και παιχταράς.

Να του πάνε όλα όπως τα ονειρεύεται... (στα ερυθρόλευκα ίσως; )
SteelGandalf
QUOTE(natouralistis @ Jun 3 2015, 00:16 ) *
Προσγειωμένος, σεμνός, σοβαρός και παιχταράς.

Να του πάνε όλα όπως τα ονειρεύεται... (στα ερυθρόλευκα ίσως; )


Άκουσες κι εσύ για τους Chicago Bulls;;; tongue.gif tongue.gif tongue.gif
tuareg
5 Perfect First-Round Fits For Memphis Grizzlies

No. 5 Jarell Martin PF – LSU
No. 4 Rashad Vaughn SG – UNLV
No. 3 Aleksandar Vezenkov SF – Aris
The 19-year-old from overseas, “Sasha” Vezenkov is a fantastic shooter. He could be the steal of this draft a few years down the road.
No. 2 Delon Wright PG – Utah
No. 1 R.J. Hunter SG – Georgia State



With the twenty fifth pick the Memphis Grizzlies select........Aleksander Vezenkov (6'8" 200 lbs.) Small Forward, Cyprus.

Ok hear me out! Chris Wallace got to pick the last Grizzly small forward and that was a swing and a miss. So it's only right John Hollinger gets to pick this one. Vezenkov has been playing professional ball since he was 16. I don't know how more people aren't on him. This is another left handed player in the draft and another to add to the Grizzlies. He's a deadly three point shooter that is best when spotting up. That's exactly what the Grizzlies need. He'll be able to play the 2-4, but won't be able to guard 4's. He may not be the quickest guy in the world, but he can drive to the basket and finish with his left. He's not only a scorer, but a guy that will battle on the boards. This is who the Grizzlies should take. He's the best prospect left on the board (and has been for about 4 picks now) and fills a need.

Bet you thought I was going to pick RJ, again.

Chip: I actually had a conversation with someone today as Vezenkov was one of the names I threw out as a guy I'd like to see the Grizz pick. He fits the John Hollinger PER model (24.5 last season), and he fills a glaring hole the the Grizz have had at small forward for several years now. He has tremendous size and can flat out score the basketball. He attempted nearly five threes per game last season and shot just under 40% from downtown. His body needs work, and I question whether he can survive being roughed up by NBA small forwards. But the Grizz training staff was able to take weight off of Jordan Adams, so I trust they could put mass on Vezenkov.

SteelGandalf
Με αφορμή την δική σου ανάρτηση, Βασίλη, παραθέτω ένα χθεσινό άρθρο.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Αμερικανικό αφιέρωμα στον Βεζένκοφ με άρωμα ΝΒΑ!

Το ενδιαφέρον των σκάουτς του ΝΒΑ έχουν προσελκύσει οι εντυπωσιακές εμφανίσεις του Αλεξάνταρ Βεζένκοφ με τη φανέλα του Άρη και γι' αυτό έκαναν συχνά-πυκνά την εμφάνισή τους στο «Nick Galis Hall» τη φετινή σεζόν.


Ο 20χρονος πάουερ φόργουορντ εξελίχθηκε σε ηγέτη των «κίτρινων» οδηγώντας τους στην τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου, ενώ ο ίδιος αναδείχθηκε σε πρώτο σκόρερ της Basket League έχοντας 17,3 πόντους ανά παιχνίδι.

Μάλιστα, οι εκτιμήσεις των περισσότερων ειδικών του αμερικανικού μπάσκετ συγκλίνουν στο ότι περιμένουν το Βούλγαρο άσο να επιλεγεί στις 25 Ιουνίου στις αρχές του δεύτερου γύρου του ντραφτ, δηλαδή ανάμεσα στο Νο31 και το Νο40.

Η πλέον γνωστή ιστοσελίδα που ασχολείται αποκλειστικά με το ντραφτ του ΝΒΑ και την εξέλιξη των καλύτερων μπασκετικών ταλέντων του κόσμου, draftexpress.com, αφιέρωσε μία στήλη μαζί με στιγμιότυπα από το ελληνικό πρωτάθλημα που καταδεικνύουν τις ικανότητες, αλλά και τα σημεία που πρέπει να δουλέψει ακόμα ο Βεζένκοφ, ώστε να είναι σύντομα έτοιμος για να πραγματοποιήσει το μεγάλο «άλμα».

Αρχικά, ο Τζόναθαν Γκιβόνι και ο Μάικ Σμιτζ που επιμελήθηκαν αυτό το αφιέρωμα, μιλούν με τα καλύτερα λόγια για τις επιδόσεις στο σκοράρισμα του 20χρονου πάουερ φόργουορντ, καθώς μπορεί να απειλήσει τόσο από κοντινή όσο και από μακρινή απόσταση με κάθε τρόπο, ενώ μπορεί με ευκολία να τρέξει και στον αιφνιδιασμό για εύκολα καλάθια. Οι κινήσεις του είναι εξαιρετικές, παρά το νεαρό της ηλικίας του και δείχνουν πόσο έξυπνα χρησιμοποιεί το σώμα του για να ξεγελάσει τους αντίπαλους αμυντικούς.

Πολύ καλός είναι ο Βεζένκοφ και στο να μαζεύει ριμπάουντ, ειδικά τα επιθετικά, ενώ «βλέπει γήπεδο» και βρίσκει τον ελεύθερο συμπαίκτη του. Μάλιστα είναι εντυπωσιακά τα στατιστικά του που τον κατατάσσουν στους πιο αποδοτικούς σκόρερ των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων τα τελευταία χρόνια.

Επίσης δυνατό του σημείο αποτελεί και πως κάνει πολύ λίγα λάθη, παρότι παίρνει τόσο πολλές προσπάθειες στον Άρη.

Click εδώ για να μεταφερθείτε στην σελίδα του άρθρου, στο μέσο της οποίας βρίσκεται και το Draft Express Scouting Video.

Ωστόσο, όπως αναφέρεται στο κείμενο, υπάρχουν και μερικά μειονεκτήματα στο παιχνίδι του που καθιστούν αβέβαιο το πόσο γρήγορα θα μπορέσει να αποδώσει στις υψηλές απαιτήσεις που υπάρχουν στο καλύτερο πρωτάθλημα του κόσμου.

Ο 20χρονος Βούλγαρος παίζει κυρίως κάτω από το καλάθι, αν και είναι «ψηλός», αφού έχει περιορισμένα αθλητικά προσόντα και όχι τόσο δυνατό κορμί.

Έτσι στηρίζει το παιχνίδι του στην επίθεση αποκλειστικά σχεδόν στο υψηλό μπασκετικό του IQ, κάτι που αρκετές φορές του δημιουργεί προβλήματα κόντρα σε πιο γρήγορους και αλτικούς αντιπάλους ειδικά στο low post. Ακόμα η έλλειψη εκρηκτικότητας περιορίζει τον άσο του Άρη στο να ξεπερνάει τον αντίπαλό του στο ένας εναντίον ενός και να δημιουργεί καλές προοπτικές για σκοράρισμα.

Επίσης στο παρακάτω βίντεο επισημαίνεται πως θα δυσκολευτεί να σταθεί αμυντικά στη ΝΒΑ, λόγω των περιορισμών που του προκαλεί το σώμα του. Παρόλα αυτά του αναγνωρίζεται το γεγονός πως έχει αρκετή δύναμη και δεν αδιαφορεί στην άμυνα.

Έτσι, θα παρακολουθήσουμε με μεγάλο ενδιαφέρον το προσεχές ντραφτ στις 25 Ιουνίου για να δούμε ποια ομάδα θα επιλέξει τον Βεζένκοφ. Το σίγουρο είναι πως αν ο νεαρός άσος δουλέψει τις αδυναμίες του, είναι πολύ πιθανό να κυριαρχήσει στα γήπεδα της Ευρώπης και του ΝΒΑ.

Πηγή: sport-fm.gr


Αφιερώστε 10 λεπτά από τον χρόνο σας και παρακολουθείστε το video. Είναι πλήρως ενημερωμένο, περιλαμβάνοντας μέσα και φάσεις από τις αναμετρήσεις για τα playoffs με τον Ολυμπιακό, προ ημερών, στο Nick Galis Hall.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Αποφασίζει σήμερα ο Βεζένκοφ για το ΝΒΑ

Στην διάρκεια της σημερινής ημέρας θα αποφασίσει ο Σάσα Βεζένκοφ τι θα κάνει με το ντραφτ του ΝΒΑ, αν θα αποσύρει ή όχι τη συμμετοχή του.


Το κορυφαίο σάιτ που ασχολείται με το ντραφτ του ΝΒΑ, draftexpress.com, τον έχει τοποθετήσει από τις 10 Ιουνίου στο Νο25 ως επιλογή των Μέμφις Γκρίζλις, προφανώς γιατί ενημερώθηκε για την παρουσία του αντιπροέδρου των Γκρίζλις, Τζον Χόλιντζερ στη Θεσσαλονίκη. Είναι προφανές ότι οι Γκρίζλις ενδιαφέρονται, το θέμα έχει να κάνει αν ενδιαφέρονται πολύ ή λίγο, αν ενδιαφέρονται να εντάξουν τον παίκτη άμεσα ή να τον περιμένουν του χρόνου. Αυτά είναι θέματα που γνωρίζουν οι Γκρίζλις και ο Βεζένκοφ.

Αν ο παίκτης του Άρη αποσύρει τη συμετοχή του, τότε σημαίνει ότι συνεχίζει στην Ευρώπη και παίζει μπάσκετ στον Άρη ή κάποια άλλη ευρωπαϊκή ομάδα. Αν ο παίκτης μείνει στο ντραφτ, τότε προφανώς και έχει ενημέρωση ότι θα επιλεγεί στον α’ γύρο (που σημαίνει εγγυημένο τριετές συμβόλαιο, όταν θα πάει) από ομάδα του ΝΒΑ και τα δεδομένα αλλάζουν… Λίγες ώρες υπομονή.

SteelGandalf
QUOTE(SteelGandalf @ Apr 26 2015, 14:38 ) *
Τελικά έπραξε το αναμενόμενο ο Αλέξανδρος.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Βεζένκοφ δήλωσε συμμετοχή στο ντραφτ του ΝΒΑ!

Ο Σάσα Βεζένκοφ αποκάλυψε πως δήλωσε συμμετοχή στο ντραφτ του ΝΒΑ! Ο 19χρονος φόργουορντ δεν θέλησε να σχολιάσει περαιτέρω ή να κάνει κάποια δήλωση, αμέσως μετά τον αγώνα με τα Τρίκαλα.


Ο Βεζένκοφ είχε δικαίωμα να δηλώσει συμμετοχή στο ντραφτ μέχρι αύριο, αλλά τελικά πήρε την απόφαση και το έκανε πριν φτάσει η καταληκτική ημερομηνία.

Μέσα στις επόμενες 45-50 μέρες θα έχει την ευκαιρία να διαπιστώσει την δυναμική του στο ντραφτ και αναλόγως θα αποσύρει ή όχι τη συμμετοχή του. Έχει δικαίωμα να το πράξει έως τις 15 Ιουνίου.


Θα τολμήσω και μία πρόβλεψη τώρα. Θα την αποσύρει όταν πλησιάσει ο καιρός.


Έστω και την τελευταία, κυριολεκτικά, στιγμή, με δικαίωσε. Άλλωστε δεν περίμενα να ακυρώσει την συμμετοχή του πριν φτάσουμε στην σημερινή ημέρα.

Θα μείνει στην ευρώπη ο Αλέξανδρος και την επόμενη χρονιά.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Βεζένκοφ απέσυρε τη συμμετοχή του από το ντραφτ του ΝΒΑ!

Ο Σάσα Βεζένκοφ αποφάσισε να αποσύρει τη συμμετοχή του από το ντραφτ του ΝΒΑ, όπως ανακοίνωσε μέσα από τον λογαριασμό του στο twitter, o εκπρόσωπός του, Νίκος Λώτσος!


Μετά το τέλος της σημερινής προπόνησης, ο Βεζένκοφ είχε συνομιλία με τον εκπρόσωπό του και κατέληξε στην απόφαση να μην συμμετέχει στο φετινό ντραφτ, δοκιμάζοντας την τύχη του την επόμενη χρονιά.

Αυτό σημαίνει ότι παραμένει παίκτης στην Ευρώπη και πλέον το ερώτημα είναι αν θα παραμείνει στον Άρη με τον οποίο έχει συμβόλαιο και την επόμενη χρονιά ή αν κάποια ευρωπαϊκή ομάδα πληρώσει την ρήτρα των 250.000 ευρώ για να αποκτήσει.


QUOTE
Alexander Vezenkov 6-9 PF of ARIS BC has decided to withdraw from 2015 NBA Draft @DraftExpress
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Μάνατζερ Βεζένκοφ: «Έχει αβαντάζ ο Άρης αν και υπάρχουν δυσκολίες…»

Ο Νίκος Λώτσος, μάνατζερ του Σάσα Βεζένκοφ, μίλησε για το μέλλον του άσου του Άρη και την απόφαση του να αποσυρθεί από τα ντραφτ του ΝΒΑ.


Αναλυτικά, όσα είπε στο »YellowRadio 92,8»:

Για την απόφαση του να αποσυρθεί: Ήταν κάτι που δεν το περιμένε κανείς από την Αμερική να αποσυρθεί ο Αλέξανδρος από τα ντραφτ. Ήταν κάτι που το αποφάσισε μόνος του. Άκουσε και τους γονείς του και τη δική μου γνώμη και μετά αποφάσισε αυτός. Και με βρίσκει σύμφωνο, καθώς έχει άλλες δυο χρονιές να μπει και να είναι και καλύτερος. Αρκετοί θεωρούν πως την χρονιά που έκανε δεν μπορεί να την επαναλάβει αλλά εγώ είμαι σίγουρος πως μπορεί να κάνει και καλύτερες. Μπορεί να βελτιωθεί σίγουρα και να γίνει καλύτερος.

Για τους ανθρώπους του ΝΒΑ που παρακολούθουσαν τον Βεζένκοφ: Αυτοί παρακολουθούν παιδιά που έχουν μεγάλο ταλέντο. Άρα αφού το έκαναν αυτή τη χρονιά θα το κάνουν και φέτος. Τώρα δεν ξέρω ποιες ομάδες θα παρακολουθούν τον Αλέξανδρο, αλλά σίγουρα θα τον παρακολουθούν, δεν ξέρω αν είναι οι Μέμφις ή κάποια άλλη ομάδα. Αυτό θα το δούμε. Αναλόγως και σε ποιον αριθμό θα είναι του χρόνου στα ντραφτ.

Για το μέλλον του στον Άρη: Πρέπει να βάλει κάτω όλα τα δεδομένα του, τι ψάχνει ο ίδιος. Είναι πολύ νωρίς να πούμε κάτι. Αυτό είπα και σε μια κουβέντα που είχα με μεγάλη ομάδα της Ευρωλίγκα πριν λίγο… πως είναι νωρίς να πούμε κάτι σίγουρο. Ο Αλέξανδρος και ο Άρης έχουν ακόμη λογικά δυο παιχνίδια. Για να αποφασίσει ανάλογα πρέπει πρώτα να κερδίσει με την ομάδα του την τρίτη θέση. Είναι πολύ προσηλωμένος στο στόχο του και όλα θα πάνε καλά. Δεν μιλήσαμε κατά τη διάρκεια των Play offs καθόλου, δεν με ενόχλησε, δεν τον ενόχλησα, κάτι που δείχνει πως επικεντρώνεται μόνο στο στόχο της ομάδας του. Η παραμονή στον Άρη έχει δυσκολίες, αλλά ο Άρης έχει ένα αβαντάζ. Αυτό είναι πως με τον Άρη παραμένει ορθάνοιχτη η πόρτα του ΝΒΑ, ενώ αν κάνει μεταγραφή θα δυσκολέψει η υπόθεση του ΝΒΑ, καθώς η ομάδα επειδή έχει πληρώσει για να τον αποκτήσει θα θέλει να τον κρατήσει στο ρόστερ της.

Για Λάσκαρη: Δεν έχω μιλήσει εγώ μαζί του. Ο Αλέξανδρος έχει μιλήσει μαζί του. Σίγουρα η κατάσταση του Άρη θα είναι καλύτερη αλλά θα δούμε αν αυτό συμφέρει τον Βεζένκοφ να παραμείνει για κάποιο χρονικό διάστημα στον Άρη. Δεν θεώρησα απαραίτητο να μιλήσουμε τώρα με τον κ.Λάσκαρη γι' αυτό το θέμα.

Για Μήτογλου: Είναι στο κολλεγιακό πρωτάθλημα και σε ομιλία που είχα μαζί του θα προσπαθήσει να κάνει το άλμα στο ΝΒΑ από εκεί. Αυτό είναι το λογικό. Άρα η επιστροφή του στην Ευρώπη είναι πολύ δύσκολη. Αν δεν καταφέρει να πετύχει το στόχο του δεν είναι αποτυχία αλλά επιτυχία, που αυτά τα παιδιά βρέθηκαν στην Αμερική. Μετά θα δει και την προοπτική της Ευρωλίγκα.


QUOTE(www.pressaris.gr)
CBS Sports: Βεζένκοφ, το μεγαλύτερο όνομα που αποσύρθηκε από το φετινό ντραφτ!

Από τους πιο έγκυρους αναλυτές του ντραφτ του ΝΒΑ στις Ηνωμένες Πολιτείες, ο Σαμ Βέσενι χαρακτήρισε τον Σάσα Βεζένκοφ ως το μεγαλύτερο όνομα που απέσυρε την συμμετοχή του από τη φετινή διαδικασία και προέβλεψε ότι την επόμενη χρονιά θα είναι μέσα στην κορυφαία τριάδα παικτών εκτός Αμερικής που θα βρεθούν στο ντραφτ!


Στην στήλη του στο CBS Sports ο Σαμ Βέσενι έγραψε για τον παίκτη του Άρη: “Το μεγαλύτερο όνομα που αποφάσισε να αποσύρει τη συμμετοχή του φέτος ήταν ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ, ένας 19χρονος Βούλγαρος πάουερ φόργουορντ που ήταν πρώτος σκόρερ στο ελληνικό πρωτάθλημα. Πρόκειται για ένα stretch four (4αρι με περιφερειακό σουτ σε ελεύθερη μετάφραση) στο ΝΒΑ και θα ήταν οριακά στον πρώτο γύρο του ντραφτ φέτος. Θα είναι μέσα στους κορυφαίους παίκτες εκτός Αμερικής στο επόμενο ντραφτ, πίσω από τον Ντράγκαν Μπέντερ και τον Φουρκάν Κορκμάζ…”.


QUOTE(www.pressaris.gr)
«Χάρηκαν» οι Ισπανοί με την απόφαση Βεζένκοφ…

Ήταν λογικό η είδηση της απόσυρσης της συμμετοχής του Βεζένκοφ από το φετινό ντραφτ του ΝΒΑ να… άνοιξε την όρεξη πολλών ευρωπαϊκών ομάδων, διότι ένας μεγάλος “αντίπαλός” τους δεν υφίσταται πλέον. Το θέμα, όμως, είναι πως στο παιχνίδι παραμένει δυναμικά και ο Άρης.


Η El Mundo Deportivo με… άτοπο επαγωγή διεξήγαγε το συμπέρασμα ότι ο 19χρονος φόργουορντ είναι πολύ κοντά στην Μπαρτσελόνα, επειδή δεν δήλωσε τελικά συμμετοχή στο ντραφτ του ΝΒΑ. Είναι δεδομένο ότι οι Καταλανοί ενδιαφέρονται για τον παίκτη, ότι έχουν κάνει συνάντηση και του έχουν εξηγήσει τον ρόλο του, ότι του κατέθεσαν πρόταση, ότι ο εκπρόσωπός του είπε ότι τον ενδιαφέρει τον ίδιο τον παίκτη η προοπτική να παίξει εκεί, αλλά αυτά μπορεί να μη σημαίνουν και τίποτα.

Υπάρχουν κι άλλες ομάδες που έχουν πλησιάσει τον παίκτη, προσφάτως η Βαλένθια, θα υπάρξουν κι άλλες όταν ολοκληρωθεί η χρονιά, όμως μη ξεχνάει κανείς ότι υπάρχει και ο Άρης, που του προσφέρει τις καλύτερες συνθήκες ανάδειξης των δυνατοτήτων του, ειδικά αν του χρόνου επιστρέψει στην Ευρώπη.
SkyFall
Ο Βεζένκοφ θα μείνει ή θα καταφέρει ο μάνατζερ του να τον στείλει σε Ισπανική ομάδα;
tuareg
QUOTE (SkyFall @ Jun 30 2015, 14:15 ) *
Ο Βεζένκοφ θα μείνει ή θα καταφέρει ο μάνατζερ του να τον στείλει σε Ισπανική ομάδα;


υπομονη μεχρι 15/7 που ληγει η προθεσμια για τη ρητρα...αν και νομιζω οτι θα μεινει
tuareg
o σασα εχει δεχτει πολυ σοβαρη προταση απο μπαρτσα και το σκεφτεται
Timemaster
QUOTE(tuareg @ Jul 2 2015, 19:40 ) *
o σασα εχει δεχτει πολυ σοβαρη προταση απο μπαρτσα και το σκεφτεται



Αφού το σκέφτεται έχουμε ελπίδες...
γιατί εγώ στη θέση του θα είχα υπογράψει εδώ και ώρες.

rolleyes.gif
tuareg
QUOTE (shtarkws @ Jul 2 2015, 19:03 ) *
Δεν ξερω αν αποδεκτει την ανανεωση, αλλα θεωρω οτι το πιθανοτερο ειναι να παιξει και του χρονου στον Αρη, απο την στιγμη που θα συμετασχει στο eurocup


χωρις ανανεωση δυσκολα θα μεινει...
SkyFall
QUOTE(SkyFall @ Jun 30 2015, 14:15 ) *
Ο Βεζένκοφ θα μείνει ή θα καταφέρει ο μάνατζερ του να τον στείλει σε Ισπανική ομάδα;



QUOTE(tuareg @ Jun 30 2015, 20:53 ) *
υπομονη μεχρι 15/7 που ληγει η προθεσμια για τη ρητρα...αν και νομιζω οτι θα μεινει



QUOTE(tuareg @ Jul 2 2015, 19:40 ) *
o σασα εχει δεχτει πολυ σοβαρη προταση απο μπαρτσα και το σκεφτεται


Τα κατάφερε ο γίγαντας τελικά; (ο Λώτσος; )
tuareg
Λογικα εχει κλεισει ηδη..οτι ειναι να γινει ας γινει παντως γρηγορα για να δουμε τι ξενους θα παρουμε
SkyFall
QUOTE (tuareg @ Jul 2 2015, 21:34 ) *
Λογικα εχει κλεισει ηδη..οτι ειναι να γινει ας γινει παντως γρηγορα για να δουμε τι ξενους θα παρουμε


Γνωρίζω ότι με την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα τα γραφεία που εκπροσωπούν τους παίχτες προσπαθούν να τους απομακρύνουν από την Ελλάδα. Θα μπορούσε φυσικά να περιμένει μέχρι τις 15 αλλά αν του έδωσε τελεσίγραφο η Μπαρτσελόνα τον δικαιολογώ. Μιλάμε για την Μπαρτσελόνα.
Δεν ξέρω πως το βλέπετε οι φίλοι του Άρη (μετά τις δηλώσεις για παραμονή σε περίπτωση Ευρώπης), θα ήθελα τις απόψεις σας.
tuareg
δεν ειπε οτι θα μεινει αν παιξουμε ευρωπη,ειπε οτι το να παιξουμε ευρωπη θα ειναι μια προϋποθεση για να συζητησει να μεινει.
Τωρα αν δεν δεχεται τη προταση ανανεωσης λογικο ειναι να θελουμε κι εμεις να παει μπαρτσα τωρα ωστε να μη το χασουμε ελευθερο του χρονου.
Το παιδι και προσφερε αγωνιστικα και λεφτα παιρνουμε...δε μπορουμε να πουμε κατι αρνητικο
SteelGandalf
Τι να πούμε βρε παιδιά; Ό,τι γουστάρει θα κάνει το παλικάρι και καλά θα κάνει.

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο Βασίλης, την συμμετοχή του Άρη στο EuroCup την αξίωσε ως ελάχιστο προαπαιτούμενο για την πιθανή παραμονή του. Σε διαφορετική περίπτωση, δεν θα είχε καν δεύτερη σκέψη, κάτι απολύτως λογικό για μένα. Δεν είπε πως αν συμμετάσχουμε σε ευρωπαϊκό θεσμό ότι θα παραμείνει σίγουρα.

Εμείς απλά θα του ευχηθούμε καλή τύχη και πολλές επιτυχίες, σε ό,τι τελικά αποφασίσει, ευχόμενοι να τον θαυμάσουμε και στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, όταν αποφασίσει για το συγκεκριμένο βήμα!

Τι μπορούμε άλλο να πούμε; Ο Άρης θα συνεχίσει να υπάρχει και μετά τον Αλέξανδρο, πολύ δε περισσότερο τώρα που τα χρήματα υπάρχουν για να αποκτηθούν παίχτες που θα τον αντικαταστήσουν επάξια. wink.gif

Με δεδομένο μάλιστα πως θα αποκομίσουμε και περί τα 250 χιλιάρικα από την φυγή του, συν το γεγονός ότι θα "γλυτώσουμε" και τα 150 χιλιάρικα που είχε συμβόλαιο για φέτος, είναι αναμενόμενο πως θα ενισχυθούμε ανάλογα, αν όχι και καλύτερα.

Υ.Γ. Ποιος ανέφερε Βασίλη για τον Φλιώνη και την Α.Ε.Κ.; Ο Κώστας είπε απλά πως φοβάται μην τυχόν και φύγει. Δεν ανέφερε ομάδα. Ίσως βέβαια αυτό να εννοούσε, αλλά δεν γνωρίζω. Δεν άκουσα κάτι σχετικό.
ΚιτρινιΑΡΗΣ
Vezenkov ~ Barca
SteelGandalf
Μετέφερα όλες τις πρόσφατες δημοσιεύσεις για τον Βεζένκοφ στην δική του θεματική ενότητα.

Συνεχίζουμε εδώ την συζήτηση, εφόσον θέλουμε να τοποθετηθούμε σχετικά. wink.gif

QUOTE(www.pressaris.gr)
Πρόταση στον Βεζένκοφ για νέο τριετές συμβόλαιο! Απαντάει άμεσα ο παίκτης!

Η ΚΑΕ Άρης έχοντας πλέον εξασφαλισμένη τη συμμετοχή της ομάδας στην Ευρώπη κατέθεσε σήμερα πρόταση στον Σάσα Βεζένκοφ για νέο τριετές συμβόλαιο και περιμένει την απάντησή του, η οποία δεν θα αργήσει να έρθει.


Οι κίτρινοι ενημέρωσαν πως ο 19χρονος φόργουορντ έχει από σήμερα στα χέρια του πρόταση με την οποία θα παραμείνει στην ομάδα έως και το 2018! Από την πλευρά του Άρη προκύπτει η πληροφορία ότι η πρόταση είναι άκρως δελεαστική για τον παίκτη σε οικονομικό επίπεδο, ειδικά για τον δεύτερο και τρίτο χρόνο του συμβολαίου του. Δεν δόθηκαν στη δημοσιότητα ποσά.

Η απάντηση του παίκτη δεν θα αργήσει να έρθει, κάτι άλλωστε που ζήτησε και ο Άρης από τον εκπρόσωπο του Βεζένκοφ, Νίκο Λώτσο. Πλέον ο 19χρονος ηγέτης του φετινού Άρη καλείται να σταθμίσει όλα τα δεδομένα, να συγκρίνει τις προτάσεις που έχει στα χέρια του και να αποφασίσει. Ο Άρης τον θέλει και του το έδειξε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Οι Ισπανοί θεωρούν «δεμένο» με τη Μπαρτσελόνα τον Βεζένκοφ

Λίγες ώρες μετά την πρόταση του Άρη στον Σάσα Βεζένκοφ για τριετές συμβόλαιο, ισπανικό δημοσίευμα αναφέρει ότι η Μπαρτσελόνα έχει “δέσει” τον παίκτη.


Η ιστοσελίδα “encastado.es” αναφέρει πως οι μπλαουγκράνα βρίσκονται πολύ κοντά στην απόκτηση του 19χρονου φόργουορντ του Άρη (καταβάλλοντας την ρήτρα αγοράς) και του Ισπανού γκαρντ, Πάου Ρίμπας.

“Είναι πολύ κοντά στην υπογραφή με τον Βεζένκοφ. Ο νεαρός πάουερ φόργουορντ βουλγαρικής υπηκοότητας υπήρξε μία από τις αποκαλύψεις του ελληνικού πρωταθλήματος με τον Άρη και είχε πολλές προσφορές. Φαίνεται, όμως, δεσμεύεται για τη Βαρκελώνη”, αναφέρει χαρακτηριστικά το δημοσίευμα.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Οι δύο δρόμοι του Βεζένκοφ και η τρίτη επιλογή που δεν την επιθυμεί ο ίδιος

Μετά από την σημερινή εξέλιξη στην υπόθεση Βεζένκοφ, με την κατάθεση πρότασης για νέο τριετές συμβόλαιο, υπάρχουν δύο δρόμοι για το μέλλον του 19χρονου φόργουορντ.


Ο πρώτος δρόμος είναι η αποδοχή της πρότασης και η παραμονή του στην ομάδα για τα επόμενα τρία χρόνια, έως το 2018 (φυσικά και θα υπάρχουν ρήτρες αγοράς και στο νέο συμβόλαιο ανά χρονιά, για ΝΒΑ και ευρωπαϊκές ομάδες).

Ο δεύτερος δρόμος είναι να μην αποδεχθεί την πρόταση του Άρη και να συνεχίσει την καριέρα του σε άλλη ευρωπαϊκή ομάδα.

Υπάρχει και τρίτη επιλογή για τον παίκτη, όμως δεν θα προτιμηθεί από τον ίδιο. Να μείνει, δηλαδή, την επόμενη χρονιά και να φύγει το καλοκαίρι ελεύθερος. Αυτό είναι κάτι που δεν επιθυμεί ο Βεζένκοφ, γιατί δεν θέλει να αποχωρήσει από τους κίτρινους χωρίς να αποζημιωθούν.


Θεωρώ πως κάλυψα όλο το συγκεκριμένο ρεπορτάζ. Λογικά τις επόμενες ημέρες, ο παίχτης θα απαντήσει, αν δεν το έχει ήδη κάνει, ώστε να μπορέσει και η ομάδα μας να συνεχίσει τον προγραμματισμό της.
tuareg
Βεζένκοφ: «Πάω Μπαρτσελόνα»

http://www.sdna.gr/gr/basket/sunedeuxeis/a...ao-bartselona-/
hagi
Δεν μπορώ να πω ότι δεν με στεναχωρεί που φεύγει ο Βεζένκοβ αλλά από την άλλη μεριά κάποια στιγμή θα γινόταν. Ίσως καλύτερα που έγινε τώρα ώστε η ομάδα να βρει άλλες λύσεις τώρα που έχουμε και καλύτερα οικονομικά.
Άλλωστε δεν πρέπει να κολλάμε σε παίχτες γιατί δύσκολα μένουν πολύ σε μια ομάδα. Τώρα θέλει σωστές κινήσεις από τον κόουτς ώστε να καλυφθεί το κενό του κυρίως ως σκόρερ.
Καλή συνέχεια στον Σάσα και ελπίζω όταν παίξουμε στην Ευρωλίγκα να επιστρέψει.
El_Cid
Καλή του τύχη, τον ευχαριστούμε για όλα!

ΥΓ. Πέραν του αγωνιστικού, προσωπικά καταλαβαίνω απόλυτα ένα νέο άνθρωπο που προτιμάει να κάνει καριέρα στο εξωτερικό.
SteelGandalf
QUOTE(El_Cid @ Jul 3 2015, 12:11 ) *
Καλή του τύχη, τον ευχαριστούμε για όλα!

ΥΓ. Πέραν του αγωνιστικού, προσωπικά καταλαβαίνω απόλυτα ένα νέο άνθρωπο που προτιμάει να κάνει καριέρα στο εξωτερικό.


Πολύ δε περισσότερο μέσα σε αυτή την τραγική οικονομική συγκυρία...

QUOTE(www.pressaris.gr)
Βεζένκοφ: «Τα πάντα τα οφείλω στον Άρη»

O Αλέξανδρος Βεζένκοφ ο οποίος μίλησε για τη μεταγραφή του στην Μπαρτσελόνα, για τον Άρη, τη Θεσσαλονίκη που αφήνει πίσω με βαριά καρδιά καθώς και για τον κόσμο των «κίτρινων» τον οποίο χαρακτήρισε υπέροχο.


Αναλυτικά όσα είπε ο Σάσα Βεζένκοφ στο «Μετρόπολις»:

«Σε αυτό το επίπεδο πρέπει να παλεύεις για το κάθε λεπτό, δε θα σου χαριστεί τίποτα, πάω σε ένα καινούργιο περιβάλλον, δεν πάω ως ένα ταλέντο, πάω να διεκδικήσω τη θέση μου και όπως ο προπονητής αποφασίσει να με χρησιμοποιήσει, έτσι και εγώ θα ανταποκριθώ στην ευθύνη» δήλωσε στην αρχή ο Κυπριο-Βούλγαρος φόργουορντ και συνέχισε:

«Τις τελευταίες ημέρες ένιωθα πάρα πολύ πιεσμένος, λόγω του ότι θα αφήσω το σπίτι μου, τους φίλους μου και τη Θεσσαλονίκη, αλλά έτσι είναι ο επαγγελματικός αθλητισμός.»

Για την απόφαση του να μετακομίσει στη Βαρκελώνη και στην ομάδα της Μπαρτσελόνα: «Έχω μάθει στη ζωή μου ότι απόφαση παίρνω να την στηρίζω 100% και να μην κοιτάω πισω. Δεν μετανιώνω για την απόφαση μου αυτή.»

Για την παρουσία του στον Άρη: «Τίποτα δεν μου χαρίστηκε, είχα τη βοήθεια όλων για να φτάσω εδώ που είμαι και τα πάντα τα οφείλω στον Άρη. Προσωπικά δεν έχω από κανένα παράπονο, ούτε από την διοίκηση, ούτε από τον προπονητή μου, ούτε και από τους συμπαίκτες μου. Τους ευχαριστώ όλους.»

Για το αύριο του Άρη χωρίς τον ίδιο: «Ο Άρης δεν βασίζεται σε πρόσωπα, η ομάδα θα είναι το ίδιο ανταγωνιστική και του χρόνου. Έφυγε απλά ένας παίκτης».

Για την προετοιμασία που θα ακολουθήσει: «Αυτή τη στιγμή προπονούμαι στην Βουλγαρία, θα κάνω ένα ταξίδι στην Αμερική για να βελτιώσω κάποιες αδυναμίες μου και από εκεί και πέρα ξεκινώ και προετοιμάζομαι για τη καινούργια αρχή στη Μπαρτσελόνα. Θα μου λείψουν τα πάντα από τη Θεσσαλονίκη και όταν το σκέφτομαι, μου έρχεται να δακρύσω…»

Τέλος μίλησε για τον κόσμο του Άρη, τον οποίο και χαρακτήρισε υπέροχο: «Αυτός ο κόσμος είναι υπέροχος, στα δύσκολα ήταν εκεί, πάντα ήταν κοντά στην ομάδα και τον ευχαριστώ για όλες τις χαρές που μας έχει προσφέρει. Μπράβο σε αυτό τον υπέροχο κόσμο.»
El_Cid
QUOTE(SteelGandalf @ Jul 3 2015, 16:14 ) *
Πολύ δε περισσότερο μέσα σε αυτή την τραγική οικονομική συγκυρία...

Τραγική σίγουρα, όχι όμως μόνον οικονομική (βιώνουμε κατάπτωση αξιών, αρχών, παιδείας, νοοτροπίας, κλπ) και η "συγκυρία" μπορεί να είναι πολύχρονη. Sorry, πάντως, παιδιά, για το off-topic.
yorgos
Kαλά να είναι το παιδί, μακάρι να τα φέρει η τύχη να φιλοξενηθεί στο Παλέ και να αποθεωθεί. Δεν είμαι σίγουρος πως είναι η καλύτερη επιλογή η Μπαρτσελόνα (προσωπικά θα προτιμούσα να πήγαινε σε ομάδα Ευρωλίγκας μικρότερη, όπου να είναι βασικός), αλλά το να φύγει από την Ελλάδα ήταν η σωστότερη επιλογή.
SteelGandalf
QUOTE(El_Cid @ Jul 3 2015, 18:32 ) *
Τραγική σίγουρα, όχι όμως μόνον οικονομική (βιώνουμε κατάπτωση αξιών, αρχών, παιδείας, νοοτροπίας, κλπ) και η "συγκυρία" μπορεί να είναι πολύχρονη. Sorry, πάντως, παιδιά, για το off-topic.


Υποθέτω πως ο Αλέξανδρος, παρά τα όσα λες και πολύ σωστά τα γράφεις, θα ενδιαφέρεται κυρίως για το οικονομικό σκέλος, αφού αυτό αποτελεί το πρώτο μεγάλο του συμβόλαιο.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Απολύτως σωστή και λογική η απόφαση Βεζένκοφ

Η εξέλιξη στην υπόθεση Βεζένκοφ ήταν λίγο – πολύ αναμενόμενη και έγινε απολύτως βέβαιη όταν στον 19χρονο φόργουρντ του Άρη εξηγήθηκε πλήρως από την Μπαρτσελόνα ο ρόλος που θα έχει στην ομάδα.


Δεν θα υπήρχε ούτε ένας αθλητής σήμερα που θα έπαιρνε διαφορετική απόφαση από αυτή που πήρε ο Βεζένκοφ, ο οποίος αν και δεν έχει κλείσει ακόμα τα 20 χρόνια του έχει ήδη προσφέρει αρκετά στον Άρη, πέρα από τα μετρητά που θα μπουν στα ταμεία της ομάδας από τη Βαρκελώνη.

Ο Βεζένκοφ είχε τονίσει ότι θα συζητούσε παραμονή στον Άρη μόνο αν η ομάδα εξασφάλιζε συμμετοχή στην Ευρώπη. Δεν είπε ποτέ ότι θα μείνει οριστικά στον Άρη αν έπαιζε Ευρώπη. Αυτό γιατί κάποιοι προσπάθησαν να παρανοήσουν τις πρόσφατες δηλώσεις και τις σκέψεις ενός αθλητή, που “φτιάχτηκε” στον Άρη, που αναδείχθηκε στον Άρη και που ο ίδιος πέραν του ότι πήρε πολλά από τον Άρη, πρόλαβε να δώσει αρκετά.

Με την δική του εκπληκτική εμφάνιση πέρσι οι κίτρινοι πήγαν στον τελικό του κυπέλλου απέναντι στον Πανιώνιο και με την δική του εξαιρετική παρουσία καθ’ όλη τη χρονιά, ο Άρης έφτασε να διεκδικεί την 3η θέση στο πρωτάθλημα παρότι “έτρεχε” και η υποχρέωση του άρθρου 99. Η δική του εκπληκτική απόδοση παρέσυρε και όλη την ομάδα και είναι βέβαιο ότι αυτός και οι συμπαίκτες του έχουν μερίδιο ευθύνης στην απόφαση Λάσκαρη να αποκτήσει την ομάδα…

Ο Άρης τον “έφτιαξε”, αλλά καρπώθηκε κιόλας. Όλοι θα ήθελαν να δουν τον Βεζένκοφ να παίζει για πάντα στον Άρη και να χτιστεί η νέα εποχή γύρω του, όμως υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο ευρωπαϊκό μπάσκετ μεγαλύτερες προκλήσεις.

Όταν η Μπαρτσελόνα του έδωσε ρόλο (θα είναι το δεύτερο 4αρι πίσω από τον Ντόελμαν) και του προσέφερε δύο εκατομμύρια ευρώ, για να παίξει στο καλύτερο πρωτάθλημα της Ευρώπης και στο πιο υψηλό επίπεδο στην Ευρωλίγκα, στο μυαλό του Βεζένκοφ τα πάντα είχαν τελειώσει. Είναι μια απολύτως λογική επιλογή, έστω κι αν όχι τόσο “δίκαιη” για τον Άρη, γιατί ο Βεζένκοφ δεν αξίζει μόνο 250.000 ευρώ.

Για τους κίτρινους αγωνιστικά αλλάζουν πολλά αλλά μη βιαστεί κανείς να προδικάσει το αποτέλεσμα. Είχαν γνώση οι φύλακες και έχει γίνει σωστή προετοιμασία για την διάδοχη κατάσταση. Ο Άρης θα αλλάξει στιλ την επόμενη χρονιά. Δεν θα είναι η ομάδα του… ενός, που ήταν με τον Βεζένκοφ, αλλά μια ομάδα με περισσότερες επιλογές, μια ομάδα που κατά πάσα πιθανότητα θα έχει μεγαλύτερη ποιότητα, προσπαθώντας να διατηρήσει το ίδιο πνεύμα που εμφάνισε φέτος.
Timemaster
Έτσι όπως εγώ το βλέπω ο "μικρός" έριξε την μεγάλη του ζαριά...
Προτίμησε από το να έχει σταθερό ρόλο με 20-30 λεπτά σε μικρότερη ομάδα σε Ελλάδα ή Ευρώπη
να μπει και να παλέψει για τον χρόνο συμμετοχής του σε ένα από τα πιο απαιτητικά κλαμπ της γηραιάς ηπείρου.

Με αυτή τη κίνηση "πηδάει" δύο τάξεις (μία του Άρη στο Eurocup και μία μιας ομάδος ομίλων Ευρωλίγκας) και φέτος είναι η ευκαιρία του να βάλει το μαχαίρι στο στόμα και να αποδείξει από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος.

Η επιλογή για να είμαι ειλικρινής με ξάφνιασε μιας και εως τώρα κοιτούσε βήμα βήμα να προχωράει και φυσικά η μετακίνηση του αυτή κρύβει μεγάλο ρίσκο όμως πιστεύω πως πραγματικά θα τα καταφέρει και η μπαρτσελόνα θα είναι μονάχα άλλο ένα σκαλοπάτι στο δρόμο του.

Υ.Γ. όπως είχα πει και παλιότερα δε λυπάμαι που φεύγει από την ομάδα μιας και κάποια στιγμή θα γινόταν αλλά αυτό που με στεναχωρεί είναι που δεν είπε αντίο σε ένα κατάμεστο Παλέ για να τον αποχαιρετίσουμε.
Υ.Γ.2 όπως είπε και ο ίδιος ο δρόμος του και αυτός του Άρη διασταυρωθούν πάλι ελπίζω βέβαια όχι σαν αντίπαλοι.
SteelGandalf
Με αφορμή την σημερινή ημέρα που έχει τα γενέθλια του ο Αλέξανδρος, παραθέτω ένα άρθρο που δημοσιεύτηκε στις 7-7-2015, ένα ακόμη (δημοσιεύτηκε στις 8-7-2015) που αφορά τα επιτεύγματα του κατά την διάρκεια της περσινής χρονιάς, αλλά και το αποχαιρετιστήριο μήνυμα της Κ.Α.Ε. Άρης προς τον νεαρό παίχτη.

Είναι αρκετά μεγάλα, αλλά άκρως ενδιαφέροντα. Διαβάστε τα... smile.gif

Χρόνια πολλά παλικαράκι μου. Να έχεις υγεία, ευλογία, τύχη και να σου πάνε όλα κατ' ευχήν. Μακάρι να καταφέρεις να καθιερωθείς στην Barcelona, να σε θαυμάζουμε και να σε καμαρώνουμε την επόμενη χρονιά και σύντομα να κάνεις το επόμενο βήμα στην καριέρα σου...

Χρόνια σου πολλά!!!

QUOTE(www.pressaris.gr)
Βεζένκοφ: «Μου φαίνονται όλα σα ψέμα… Αυτή είναι η ιστορία μου»

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ λίγο πριν αναχωρήσει για τη Βαρκελώνη έδωσε συνέντευξη, στην οποία δεν κρύβει την συγκίνησή του που αφήνει τον Άρη και τη Θεσσαλονίκη, μιλάει για πρόσωπα και καταστάσεις που έζησε με τη φανέλα του Αυτοκράτορα και στέλνει το δικό του μήνυμα στον κόσμο της ομάδας.


Αναλυτικά η συνέντευξη στο YellowRadio 92,8

«Όλα μου φαίνονται σα ψέμα. Πέρασαν πέντε χρόνια από τότε που ήρθα στη Θεσσσαλονίκη. Είναι απίστευτο. Σαν χθες θυμάμαι που πέρασα την πόρτα του Παλέ Ντε Σπορ φοβισμένος, μη ξέροντας τι με περιμένει, σε ένα τεράστιο γήπεδο… Μη ξεχνάτε ότι είχα έρθει από την Κύπρο και τον ΑΠΟΕΛ. Εκεί τα πράγματα δεν ήταν επαγγελματικά και ξαφνικά βρέθηκα σε μία από τις πιο ιστορικές ομάδες της Ευρώπης και σε ένα φανταστικό γήπεδο, στον Αυτοκράτορα. Μπήκα μέσα και είδα τα λάβαρα… Τρομερό συναίσθημα… Και τώρα έφτασα σε ένα σημείο που το αποχαιρετάω και το αποχαιρετάω δύσκολα. Είναι σαν παραμύθι».

Πριν όμως έρθεις στον Άρη αγωνιζόσουν στο ΑΠΟΕΛ. Πως ήταν πράγματα στην Κύπρο;

«Παίζοντας στην Κύπρο δεν το θεωρούσα ότι θα γίνει κάποια στιγμή δουλειά για μένα. Σαν χόμπι το έβλεπα… Όχι βέβαια και ο πατέρας μου (γέλια). Συζήτησα τότε με την οικογένεια μου και αποφασίσαμε να πάμε στην Ελλάδα, ενώ υπήρχε στο μυαλό μας και η Ιταλία, αλλά εδώ ξέραμε τη γλώσσα και θα ήταν πιο εύκολο για μένα να προσαρμοστώ».

«Στην στροφή αποφάσισα Άρη»

Και φτάνεις μια ανάσα από τον Μαντουλίδη, μάλλον μια στροφή για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι.

«Η πρώτη ομάδα που μιλήσαμε και με ήθελε ήταν ο Μαντουλίδης. Είχα πάει και έκανα προπονήσεις με τον κόουτς Νικολαΐδη και όλα ήταν έτοιμα για να γίνει η μεταγραφή. Λόγω της φιλίας όμως του πατέρα μου με τον Γιάννη Δαμιανίδη πιέσαμε την κατάσταση γιατί θέλαμε να έρθουμε στον Άρη. Παρακαλέσαμε θα μπορούσα να πω και στην αρχή η απάντηση ήταν αρνητική. Δε μας είχαν δώσει την κατάλληλη σημασία.

Μετά από ένα παιχνίδι στην Κύμη ανάμεσα στην Εθνική Βουλγαρίας και την Εθνική Ελλάδας το καλοκαίρι του 2010 που είχα παίξει κινητοποιήθηκε ο Λευτέρης Αρβανίτης. Δεν ξέρω αν ήταν και στο γήπεδο. Ο κ. Αρβανίτης μίλησε με τον Γιάννη Δαμιανίδη και τελικά αποφάσισαν ότι με θέλουν. Καθώς είμαστε στο δρόμο και λίγο πριν στρίψουμε για Χαλκιδική για να πάμε στον Μαντουλίδη χτύπησε το τηλέφωνο και μας λένε “πρέπει να έρθετε στο Παλέ Ντε Σπορ” και χωρίς δεύτερη σκέψη κάναμε αναστροφή και πήγαμε στο Αλεξάνδρειο».

«Και ήρθε το πρώτο Πρωτάθλημα Ελλάδας. Ο Θεός το έβαλε το σουτ με Μαντουλίδη!»

Η πρώτη σου χρονιά πως ήταν στα τμήματα υποδομής;

«Από την πρώτη στιγμή που μπήκα στα τμήματα υποδομής όλα πήγαιναν καταπλητικά. Με τους δύο προπονητές τον Αντρέα Κεσαπίδη και τον Γιώργο Κυριαζή δουλεύαμε συνέχεια. Πολλές ώρες προπονήσεων και φυσικά πηγαίναμε από νίκη σε νίκη. Καλές εμφανίσεις από μένα, όλα πήγαιναν ρολόι και φτάσαμε στο σημείο να διεκδικούμε το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης και έπειτα πήραμε και το Πανελλήνιο. Μάλιστα να σου πω την αλήθεια πιστεύω ότι ένα σουτ έβαλε το νερό στο αυλάκι και δε θα ήταν έτσι τα πράγματα. Εκείνο το τελευταίο σουτ στον τελικό της Θεσσαλονίκης με τον Μαντουλίδη. Το θυμάσαι; Απίστευτο ήταν. Δεν ξέρω αν το έβαλα εγώ ή ο Θεός. Αν δεν έμπαινε εκείνο το σουτ, δε θα πέρναμε μέτα το Πανελλήνιο, δε θα έβγαινα πρώτος σκόρερ, δε θα έβγαινα MVP, δεν… δεν… δεν…!»

«Ευτυχώς που υπάρχει ο Λευτέρης Αρβανίτης»

Όλα αυτά τα χρόνια δουλεύεις δίπλα στον Λευτέρη Αρβανίτη

«Είναι ευχής έργο που ο Λευτέρης Αρβανίτης είναι τώρα πρόεδρος της ομάδας γιατί ασχολείται με τις ακαδημίες που τις ξέρει πάρα πολύ καλά. Μην ξεχνάμε ότι επί θητείας του βγήκαν μερικά από τα μεγαλύτερα ταλέντα του ελληνικού μπάσκετ. Παπανικολάου, Χρυσικόπουλος, Μποχωρίδης, Μούρτος, ο Φλιώνης. Από γενιά σε γενιά ο Άρης έχει παραγωγικότητα και δεν πρέπει να πέσει το επίπεδο. Πρέπει ο Άρης να συνεχίσει αυτό που κάνει στις Ακαδημίες γιατί θεωρώ ότι μέχρι το κοντινό παρελθόν ο Άρης ήταν μία από τις καλύτερες Ακαδημίες μπάσκετ της χώρας, αν όχι η καλύτερη.

Ο Λευτέρης Αρβανίτης έχει καταφέρει σε πολύ δύσκολες εποχές να κρατήσει τον Άρη ψηλά. Η ομάδα είχε πάρα πολλά προβλήματα. Είναι πολύ δύσκολο αυτό που κάνει στην ομάδα και πρέπει όσοι μπορούν να στηρίξουν την προσπάθεια».

«Δεν με υπολόγιζαν, είχα κλείσει στο Εξέβιερ»

Φτάνει η στιγμή να υπογράψεις το πρώτο σου επαγγελματικό συμβόλαιο. Τι έγινε τότε με το Εξέβιερ;

«Όταν πήγα στο αντρικό σε ηλικία 17 ετών δεν έδειχναν ότι με υπολόγιζαν. Ευτυχώς τότε υπήρχε και το εφηβικό και έπαιζα. Την επόμενη χρονιά, πάλι ήταν δύσκολα τα πράγματα. Δεν είχα καθόλου χρόνο συμμετοχής και ήταν δύσκολο για μένα. Το καλοκαίρι που έγινα 18 είχα πάρει την απόφαση να φύγω για το Εξέβιερ. Είχα πάρει την απόφαση μου και είχα πει στους ανθρώπους του Κολλεγίου ότι θα πάω στις ΗΠΑ. Λίγο πριν το ανακοινώσω ήρθαν στην Βουλγαρία ο Λευτέρης Αρβανίτης και ο Βαγγέλης Αγγέλου με ψεύτικη πρόφαση να δουν τις εγκαταστάσεις του Πράβετς για την προετοιμασία της ομάδας. Εγώ δεν ήθελα να πάω στο μίτινγκ. Με πίεσαν πάρα πολύ και καλά έκαναν. Δεν ξέρουμε τι θα γινόταν τώρα. Αλλά τότε είχα πάρει την απόφασή μου. Συζητήσαμε, είπαμε κάποια πράγματα και τελικά αποφάσισα να συνεχίσω στον Άρη».

Όμως ο κόουτς έφυγε σε σύντομο χρονικό διάστημα

«Να πω την αλήθεια μέσα μου ένιωθα λίγο παράξενα. Δεν περίμενα να φύγει. Αλλά πως να πεις όχι σε τέτοια πρόταση; Ήταν το καλύτερο για εκείνον και την οικογένεια του. Με έπεισε να μείνω και αυτός έφυγε, εντάξει, ένιωσα λίγο περίεργα… Ένιωσα στην αρχή λίγο ανασφάλεια, αλλά τελικά πήγαν όλα καλά».

Τελικά με τον Παναθηναϊκό τι έχει γίνει; Υπήρξε ποτέ επίσημη πρόταση;

«Το περσινό καλοκαίρι ήταν δύσκολο, γιατί παρά το γεγονός ότι είχα πάρει την απόφαση να μείνω στον Άρη, ήρθε ο Παναθηναϊκός, κάπως βιαστικά θα έλεγα, και μας χτύπησε την πόρτα, στις αρχές Ιουνίου. Ένιωθα μεγάλη πίεση, αλλά δεν το σκέφτηκα ιδιαίτερα. Μέσα στη σεζόν που μας πέρασε πάλι υπήρξε κρούση, αλλά όχι κάτι επίσημο. Δεν συμφώνησα ποτέ με τον Παναθηναϊκό όπως είχε βγει. Δεν υπήρξε καμία πρόταση».

«Ο Άρης είναι από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές ομάδες»

Μετά από πέντε χρόνια αφήνεις το Αλεξάνδρειο και τη Θεσσαλονίκη. Τι αφήνεις και τι παίρνεις μαζί σου;

«Το Αλεξάνδρειο είναι το δεύτερο σπίτι μου. Πιο πολλές ώρες ήμουν στο Παλέ, παρά στο σπίτι μου. Κρατάω τα θετικά και αφήνω τα κακά πίσω μου. Σίγουρα υπήρξαν κάποιοι που με κατηγόρησαν για την απόφασή μου. Δε θέλω να δώσω κανένα δικαίωμα όπως δεν έκανα ποτέ. Όπως ήταν ο Άρης δίπλα μου, έτσι ήμουν κι εγώ. Ότι και να ζητήθηκε από την ομάδα ήμουν εδώ, σε πολύ δύσκολες εποχές, κι εγώ και ο πατέρας μου. Η αλήθεια είναι ότι άκουσα πολλά και αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο Άρης είναι μια τεράστια ομάδα, μία από τις μεγαλύτερες της Ευρώπης και δε στέκεται σε κανένα πρόσωπο και πιστέψτε με όσα έχω δει μπορώ να πω ότι η επόμενη χρονιά θα είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη».

Σε ηλικία 20 ετών θα έχεις φορέσει τη φανέλα δύο εκ των πιο ιστορικών ομάδων της Ευρώπης

«Φεύγω από μία άκρως μεγάλη, ευρωπαϊκή, μπασκετική ομάδα που έχει τον πιο μπασκετικό κόσμο της χώρας και για αυτό είμαι σίγουρος. Μου έχουν κάνει μέχρι και τεχνική ανάλυση στο δρόμο για ένα παιχνίδι (γέλια) και πάω σε μία άλλη πολύ μεγάλη ομάδα. Εκεί πρέπει να αποδείξω ότι κάθε λεπτό συμμετοχής μου αξίζει γιατί ο ανταγωνισμός θα είναι πολύ μεγάλος. Η πρόκληση είναι μεγάλη.»

«Οι καλύτεροι στον κόσμο»

Ο κόσμος του Άρη θα σου λείψει;

«Καλά… Αυτό εννοείται. Έχω δει πολλά παιχνίδια και έχω ζήσει ατμόσφαιρες, αλλά σαν το Αλεξάνδρειο… Δεν υπάρχει. Ο κόσμος του Άρη είναι ο καλύτερος στην Ευρώπη, στον κόσμο, σίγουρα θα μου λείψει. Αυτός ο κόσμος με αγκάλιασε, με στήριξε, με αγάπησε. Με στεναχωρεί που δεν μπόρεσα να χαιρετήσω τον κόσμο σε κάποιο παιχνίδι».

Μπαρτσελόνα και μετά ΝΒΑ;

«Τον πρώτο χρόνο δεν μπορώ να φύγω. Τον δεύτερο θα δούμε. Μέχρι τότε έχουμε καιρό. Δεν με νοιάζει αυτή τη στιγμή. Τώρα θέλω να δουλέψω τις αδυναμίες μου. Θα πάω στις ΗΠΑ τις επόμενες ημέρες. Εκεί θέλω να δουλέψω λίγο τα πόδια, να γίνω πιο εκρηκτικός, πιο γρήγορος. Σε ένα μήνα δεν μπορούν να γίνουν θαύματα, αλλά σίγουρα μπορώ να βάλω τις βάσεις. Για την Μπαρτσελόνα οι στόχοι κάθε χρόνο είναι συγκεκριμένοι και είναι τρεις. Και τα τρία τρόπαια στις διοργανώσεις που συμμετέχει. Δεν υπάρχει κάτι λιγότερο και περιμένω πως και πως να μπω στη διαδικασία».

«Χωρίς την οικογένεια μου δε θα ήταν τόσο ήρεμα τα πράγματα»

Η οικογένεια σου είναι μόνιμα δίπλα σου σε κάθε σου προσπάθεια και παιχνίδι

«Χωρίς την οικογένεια μου δεν θα μπορούσα να είμαι τόσο ήρεμος. Πιστεύω ότι αν δεν είχα τον πατέρα μου και την μητέρα μου θα ήταν όλα πιο δύσκολα. Στη Θεσσαλονίκη αυτό που θα μου λείψει πιο πολύ είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν είμαστε κολλητοί, αλλά ήταν δίπλα μου σε ότι χρειάστηκα και ξέρω ότι πάντα σε αυτή την πόλη θα έχω ανθρώπους που μπορώ να βασιστώ».

«Μακάρι να μπορούσα να τον πάρω μαζί μου»

Στη Θεσσαλονίκη, πέρα από τις προπονήσεις με τον Άρη, έκανες και τις ατομικές με τον Γιώργο Κυριαζή.

«Μακάρι να μπορούσα να πάρω τον Γιώργο μαζί μου, αλλά έχει δουλειά τώρα με το Νίκο Χατζηβρέττα και την Ακαδημία που φτιάξανε. Τι να σου πω; Ότι σηκωνόταν μαζί μου στις 5:00, πηγαίναμε για προπόνηση, μετά με πήγαινε στο σχολείο, με έπαιρνε από το σχολείο, ήταν μαζί μου πάντα, χωρίς να θέλω να αδικήσω κάποιον προπονητή, αλλά με τον Γιώργο δεθήκαμε πάρα πολύ με τις ατομικές. Τον αγαπάω και με αγαπάει και μπορώ να σου πω αυτή η φιλία δε θα χαθεί ποτέ».

«Κόουτς σε ευχαριστώ»

«Τέλος θέλω να πω κάτι για τον κόουτς Πρίφτη. Είναι ένας άνθρωπος που με βοήθησε πολύ. Είχαμε μια αμοιβαία σχέση και χωρίς αυτόν ίσως να μην έφτανα σε αυτό το επίπεδο. Θέλω κάποια στιγμή να ξανασυναντηθούμε και να δουλέψουμε μαζί. Μου έδωσε χώρο και χρόνο, είχαμε και τις έντονες στιγμές μας, αλλά η σχέση μας ήταν τίμια και αντρίκια».


QUOTE(mpasketmania.blogspot.gr)
Παίκτης της χρονιάς ο Βεζένκοφ!

Ο Αλεξανδρος Βεζένκοφ είναι ο πολυτιμότερος παίκτης της basket league για την σεζόν 2014-15. Ο 20χρονος φόργουορντ που ήδη βρίσκεται στην Βαρκελώνη για να υπογράψει το νέο του συμβόλαιο με την Μπαρτσελόνα, πραγματοποίησε την καλύτερη χρονιά της καριέρας του με την φανέλα του Άρη… σαρώνοντας στην σχετική ψηφοφορία που διενέργησε ο ΕΣΑΚΕ. Αναλυτικά η ανακοίνωση που εξέδωσε η διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος:


“Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ αναδείχθηκε MVP της Basket League ΣΚΡΑΤΣ για την σεζόν 2014-15 μετά την ψηφοφορία, στην οποία πήραν μέρος φίλαθλοι, δημοσιογράφοι, προπονητές και αρχηγοί των ομάδων του Πρωταθλήματος.
Η ανάδειξη των καλύτερων της Basket League ΣΚΡΑΤΣ έγινε σε ποσοστό 40% από τις ψήφους των φιλάθλων και των εκπροσώπων των ΜΜΕ και 60% των προπονητών και αρχηγών των ομάδων. Στην ψηφοφορία συμμετείχαν 5.700 χρήστες του διαδικτύου και ο Βεζένκοφ, ο οποίος σε ένα μήνα συμπληρώνει 20 χρόνια ζωής, αναδείχθηκε πρώτος στην ψηφοφορία για τον Πολυτιμότερο Παίκτη του Πρωταθλήματος, τόσο στις προτιμήσεις των φιλάθλων με 2.275 ψήφους, όσο και σε εκείνες των δημοσιογράφων, των προπονητών και των αρχηγών.

Τα στατιστικά επιτεύγματα του Βεζένκοφ την φετινή σεζόν ήταν αναρίθμητα: Ένα από αυτά η ανάδειξη του σε πρώτο σκόρερ της κανονικής περιόδου κάτι που έγινε για πρώτη φορά έπειτα από 11 χρόνια από παίκτη του Αρη. Ο τελευταίος που κέρδισε αυτήν την πρωτιά από την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Νέστορας Κόμματος την περίοδο 2003-2004. Κάτι ανάλογο είχαν κάνει δύο φορές ο Χάρης Παπαγεωργίου και 11 ο Νίκος Γκάλης. Οι 469 πόντοι του Βεζένκοφ στην κανονική περίοδο ήταν η μεγαλύτερη επίδοση των τελευταίων επτά χρόνων για την Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ως προς τον Αρη και την κανονική περίοδο ο Βεζένκοφ ήταν…

1ος σκόρερ με 469 πόντους
1ος σε εύστοχες βολές με 71
1ος σε εύστοχα δίποντα με 127
2ος σε εύστοχα τρίποντα με 48
1ος σε αμυντικά ριμπάουντ με 148
2ος σε επιθετικά ριμπάουντ με 53
4ος σε ασίστ με 46
2ος σε κλεψίματα με 24
3ος σε κοψίματα με 9
1ος σε κερδισμένα φάουλ με 112

Ο Βεζένκοφ κέρδισε -βάσει ranking- τον άτυπο τίτλο του Αρη στα 20 από τα 26 παιχνίδια της ομάδας του στην κανονική περίοδο και τρία από τα 11 των πλέι οφ. Ηταν ο παίκτης που πρωταγωνίστησε με τον πιο απόλυτο τρόπο στο παιχνίδι μιας εκ των 14 ομάδων της κατηγορίας, κυρίως στην κανονική περίοδο αφού τα ποσοστά συμμετοχής του στους περισσότερους τομείς της στατιστικής ήταν εντυπωσιακά…

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΒΕΖΕΝΚΟΦ
ΑΡΗΣ
ΜΕΡΙΔΙΟ

ΠΟΝΤΟΙ
469
1.886
24,86%

ΕΥΣΤ.ΒΟΛΕΣ
71
319
22,25%

ΕΥΣΤ.ΔΙΠΟΝΤΑ
127
482
26,34%

ΕΥΣΤ.ΤΡΙΠΟΝΤΑ
48
201
23,88%

ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ
201
923
21,77%

ΑΣΙΣΤ
46
389
11,82%

ΚΕΡΔ.ΦΑΟΥΛ
112
531
21,09%

RANΚING
21,26
76,38
27,83%

Οι εμφανίσεις όμως του Σάσα Βεζένκοφ ξεπέρασαν τα όρια του Αρη και τον κατέστησαν μιας από τις ατραξιόν συνολικά της φετινής Basket League ΣΚΡΑΤΣ για να κερδίσει και τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της. Ο Βούλγαρος ήταν στην κανονική περίοδο…

1ος σκόρερ
8ος σε εύστοχες βολές
1ος σε εύστοχα δίποντα
4ος σε εύστοχα τρίποντα
2ος σε αμυντικά ριμπάουντ
11ος σε επιθετικά ριμπάουντ
2ος στα συνολικά ριμπάουντ
16ος σε κλεψίματα
4ος σε κερδισμένα φάουλ

Αξιοσημείωτο τέλος, είναι και το γεγονός ότι ο Σάσα Βεζένκοφ έγινε ο πρώτος παίκτης του Αρη που βάσει του συστήματος αξιολόγησης του πρωταθλήματος -μέχρι τη σεζόν 2009-2010 ήταν το tendex και έκτοτε είναι το ranking- ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του, από την περίοδο 1992-1993 και τον αείμνηστο Ρόι Τάρπλεϊ.”
Άρθρο: sportit.gr


QUOTE(www.pressaris.gr)
Η ΚΑΕ αποχαιρέτησε το δικό της παιδί με μήνυμα… επιστροφής: «Εις το επανιδείν Σάσα…»

Η ΚΑΕ Άρης ανακοίνωσε από την πλευρά της της μεταγραφή του Σάσα Βεζένκοφ στη Μπαρτσελόνα χωρίς να πει αντίο, αλλά εις το επανιδείν στον 19χρονο φόργουορντ…


Η ανακοίνωση της ΚΑΕ: «Η Άρης Κ.Α.Ε. ανακοινώνει τη μετακίνηση του Αλέξανδρου Βεζένκοφ στην Barcelona. Η ισπανική ομάδα κατέβαλε το «μπάι άουτ» που υπήρχε στο συμβόλαιο του 20χρονου φόργουορντ και η μεταγραφή ολοκληρώθηκε.

Η Άρης Κ.Α.Ε. ευχαριστεί τον MVP της περσινής Basket League ΣΚΡΑΤΣ για την προσφορά του στην ομάδα και του εύχεται καλή επιτυχία στη νέα σελίδα που ανοίγει στην καριέρα του. Όμως δεν του λέει «αντίο», αλλά…

Εις το επανιδείν, Σάσα…»


QUOTE(www.pressaris.gr)
Χρόνια πολλά στον Βεζένκοφ!

Ο Σάσα Βεζένκοφ κλείνει σήμερα τα 20 χρόνια του. Δεν είναι παίκτης του Άρη πια, ανήκει στη Μπαρτσελόνα, όμως το PRESSARIS του εύχεται χρόνια πολλά και καλά με υγεία. Το ίδιο έκανε και ο ΕΣΑΚΕ στον λογαριασμό του στο twitter!


Δεν έχει καμία σημασία το που αγωνίζεται για να ευχηθούμε τα καλύτερα σε κάποιον.

Σε λίγες ημέρες, η συγκεκριμένη θεματική ενότητα θα ξεκαρφιτσωθεί, αλλά όταν υπάρχουν νέα για τον Αλέξανδρο, θα μπορούμε να τα αναφέρουμε σε αυτήν...
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο ενθουσιασμένος Βεζένκοφ αποφεύγει τις συγκρίσεις με τον θρύλο Χρίστο Στόιτσκοφ!

Συνειρμικά και λόγω υπηκοότητας η παρουσία του Σάσα Βεζένκοφ στην μπασκετική Μπαρτσελόνα συνδυάζεται με την παρουσία του Χρίστο Στόιτσκοφ στην ποδοσφαιρική Μπαρτσελόνα την δεκαετία του ’90. Ο πρώην παίκτης του Άρη μίλησε για τη νέα σελίδα της καριέρας του και υπογράμμισε ότι το ΝΒΑ θα το σκεφτεί μετά από δύο χρόνια.


Μιλώντας σε βουλγαρικό μέσο ενημέρωσης ο Βεζένκοφ αναφέρθηκε αρχικά στο μηνιαίο πρόγραμμα που παρακολούθησε στις Ηνωμένες Πολιτείες: “Νιώθω υπέροχα, πέρασα σχεδόν ένα μήνα στις ΗΠΑ. Έδωσα τα πάντα για την καλή δουλειά, τώρα είμαι έτοιμος για λίγη ξεκούραση και μετά από 5-6 ημέρες θα αρχίσω και πάλι προπονήσεις. Νιώθω καλύτερα και τα πόδια μου και τα χέρια μου και από ψυχολογικής άποψης. Ο ατζέντης μου με συμβούλεψε να πάω στις Ηνωμένες Πολιτείες, με στήριξαν και είπα στον εαυτό μου ότι αφού έχω ελεύθερο χρόνο, γιατί να μην επωφεληθώ”.

Για την Μπαρτσελόνα τόνισε πως “είναι ένα μεγάλο βήμα μπροστά στην καριέρα μου. Θα αγωνιστώ σε κάθε προπόνηση, σε κάθε παιχνίδι για να κερδίσω τη θέση μου. Θα συνεργαστώ με θρύλους όπως ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, καθώς και άλλους σημαντικούς παίκτες. Μπορώ να μάθω κάθε μέρα και θα δείξω ότι μπορώ να διαχειριστώ και το πιο υψηλό επίπεδο”.

Για τη… σύγκριση με τον Στόιτσκοφ είπε ότι ‘δεν μπορώ να είμαι τόσο διάσημος όσο ο Χρίστο Στόιτσκοφ, αυτός είναι ένας θρύλος του βουλγαρικού και του παγκόσμιου αθλητισμού”.

Για το ΝΒΑ είπε ότι “δεν αισθάνομαι έτοιμος για το ΝΒΑ, είναι ένας άλλος κόσμος. Η Μπαρτσελόνα είναι ένα καλό βήμα για την καριέρα μου. Μετά το δεύτερο χρόνο μπορεί να πάω στο ΝΒΑ, αλλά αυτό δεν με ενθουσιάζει αυτή τη στιγμή. Με ενθουσιάζει η Μπαρτσελόνα”.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Αφοπλιστικός Βεζένκοφ: «Ποια πίεση; Στον Άρη έπαιζα!»

Ο Σάσα Βεζένκοφ ρωτήθηκε για το αν αισθάνεται πίεση, αλλά η απάντηση που έδωσε ήταν… αφοπλιστική.


Ο 20χρονος φόργουορντ, όπως ανέφερε και η εφημερίδα Sport “έρχεται ως MVP του ελληνικού πρωταθλήματος, από τον ιστορικό Άρη, οπότε ξέρει να ζει με πίεση. Δεν φοβάται”. Ο ίδιος ο Βεζένκοφ τόνισε πως “παίζοντας στον Άρη πάντα υπάρχει πίεση, αλλά χάρη στην πίστη που μου έδειξε η ομάδα δεν είχα κανένα πρόβλημα”.


Χαχαχα, είσαι μεγάλος αγόρι μου!!!

Εντωμεταξύ, θα φοράει και στην Barcelona τη φανέλα με τον αριθμό 14.

Τρέλανε τους όλους παλίκαρε...
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ντεμπούτο Βεζένκοφ με οκτώ πόντους

Ήταν το πρώτο φιλικό για την Μπαρτσελόνα, αλλά και το πρώτο παιχνίδι του Σάσα Βεζένκοφ με τα χρώματα της ομάδας από την Καταλονία.Σ το πρώτο της φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μπανταλόνα με 86-77.


Πέτυχε την πρώτη της νίκη στα φιλικά προετοιμασίας, έχοντας πρώτο σκόρερ τον 19χρονο σμολ φόργουορντ Μαρκ Γκαρσία (20 π.).

Ο νεοαποκτηθείς Σαμάρντο Σάμιουελς είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ήλθε από τον πάγκο και πέτυχε 8 πόντους με 4/5 δίποντα, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 15’44».

Το επόμενο φιλικό για τους Καταλανούς είναι προγραμματισμένο για το επόμενο Σάββατο (12/9, 22:00) κόντρα στην Ανδόρα.


Εδώ κι ένα video με στιγμιότυπα του συγκεκριμένου αγώνα.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Τριπλή βράβρευση για Βεζένκοφ και μήνυμα από τη Βαρκελώνη: «Εύχομαι πολλές επιτυχίες για τον Άρη!»

Τριπλό βραβείο για τον Σάσα Βεζένκοφ. Ο πρώην φόργουορντ του Άρη τα σάρωσε όλα πέρσι, αλλά φέτος δεν βρίσκεται ανάμεσά μας, γιατί ζει το νέο όνειρό του, την Μπαρτσελόνα.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της περασμένης χρονιάς, ο πιο βελτιωμένος και ο καλύτερος νέος παίκτης – όλα αυτά μαζί – έστειλε το δικό του μήνυμα από τη Βαρκελώνη και αναφέρθηκε στον Άρη! “Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι με ψήφισαν για αυτά τα βραβεία. Κυρίως θέλω να ευχαριστήσω όλους τους πρώην συμπαίκτες, προπονητές και υπόλοιπο σταφ στον Άρη για τις υπέροχες αναμνήσεις και για την υπέροχη χρονιά που είχαμε, αλλά και για το πόσο με βοήθησαν να φτάσω εκεί που έφτασα”, είπε ο Βεζένκοφ και πρόσθεσε: “Εύχομαι σε όλες τις ομάδες υγεία, να γίνει ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα και πολλές επιτυχίες για τον Άρη”.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ξεκίνησε με «βομβαρδισμούς» η Μπαρτσελόνα του Βεζένκοφ

Ούτε για ένα ημίχρονο δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό της Μπαρτσελόνα η Γκραν Κανάρια, με τους Καταλανούς να νικούν 88-60 και να προκρίνονται στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας!


Μάλιστα, γι’ αυτό το παιχνίδι ο Τσάβι Πασκουάλ είχε αποκλείσει από τη δωδεκάδα τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του «La Bomba» να είχαν πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ., σουτάροντας συνολικά 14/30. Πλέον, περιμένει το νικητή του Ρεάλ Μαδρίτης-Ουνικάχα Μάλαγα.

Μέτριο ήταν το επίσημο ντεμπούτο των Στράτου Περπέρογλου και Αλέξανδρου Βεζένκοφ με τη φανέλα της Μπάρτσα, με τον «Πέρπε» να αγωνίζεται για 15:28’’ και να έχει 2 πόντους με ισάριθμα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ και τον πρώην φόργουορντ του Άρη να πατάει παρκέ για 15:56’’ να μην σημειώνει πόντο και να έχει 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ο Έρικσον με 16 πόντους, με τον Ντόελμαν προσθέτει άλλους 14. Από τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Κέβιν Πάνγκος με 13 πόντους.

Ήδη από το πρώτο μέρος, οι «μπλαουγκράνα» είχαν «χτίσει» μία διαφορά ασφαλείας (32-41), με τη μεγάλη… έκρηξη να γίνεται στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με το υπέρ τους επιμέρους σκορ 30-15, το έκλεισαν στο +24 (47-71).

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-41, 47-71, 60-88

Γκραν Κανάρια: Πάνγκος 13, Όλιβερ 2, Σαλίν 10, Παουλί, Κούριτς 2, Νιούλεϊ 4, Ραμπασέδα 1, Μπάες 7, Αγκιλάρ 1, Σαβανέ 12, Όμιτς 8, Πασέκνικς.

Μπαρτσελόνα: Σατοράνσκι 11, Αρόγιο 7, Ρίμπας 9, Όλεσον 8, Αμπρίνες 10, Περπέρογλου 2, Ντόελμαν 14, Βεζένκοφ, Λαουάλ, Τόμιτς 7, Έρικσον 16, Ντιανέ 4.

Πηγή: sport-fm.gr
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Πρώτος τίτλος για Βεζένκοφ με τη Μπαρτσελόνα με τα κίτρινα!

Τον πρώτο τίτλο στην καριέρα του στη Μπαρτσελόνα κέρδισε ο Σάσα Βεζένκοφ, φορώντας μάλιστα την κίτρινη στολή των μπλαουγκράνα! Στον τελικό του Σουπερκάπ Ισπανίας η Μπάρτσα έκανε περίπατο με τη Μάλαγα, κερδίζοντας με σκορ 80-62.


Ο Βεζένκοφ είχε πολύ καλή απόδοση στον τελικό. Αγωνίστηκε 22:50 και είχε 8 πόντους με 1/2 βολές, 2/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα και 4 ριμπάουντ. Κορυφαίοι των Καταλανών ήταν οι Πάου Ρίμπας (15π.) και Στράτος Περπέρογλου (13π.).
SteelGandalf
QUOTE
Η Marca συγκρίνει τον Βεζένκοφ με τον Νοβίτσκι! (video)

Ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε πολύ μεστό παιχνίδι στον τελικό του Σουπερκάπ Ισπανίας, βοηθώντας την Μπαρτσελόνα να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς απέναντι στη Μάλαγα. Οι Ισπανοί ήδη άρχισαν τις… παρομοιώσεις με τον Ντιρκ Νοβίτσκι!

Όταν ολόκληρη Marca, η κορυφαία ισπανική εφημερίδα απομονώνει μια κίνηση του πρώην παίκτη του Άρη, για να τον συγκρίνει με τον θρύλο του ευρωπαϊκού μπάσκετ και σταρ των Μάβερικς, τότε μπορεί εύκολα να αντιληφθεί ο καθένας ότι δεν άργησαν και στην Ισπανία να διαπιστώσουν την ποιότητα του Βεζένκοφ.

* Όποιος επιθυμεί να παρακολουθήσει το video (διάρκειας 13"), μπορεί να πατήσει στην επικεφαλίδα της συγκεκριμένης ανάρτησης


Τελικά δεν είμαι ο μόνος που έκανα την συγκεκριμένη παρομοίωση, αν και την έκανα αρκετό καιρό πριν! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.