Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA DRAFT 2011
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2011, 18:57 ) *
32 Washington.Νολαν Σμιθ,Ντιουκ,G

Μπορεί να εξελιχθεί σε μεγάλο draft steal αυτή η επιλογή...

QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2011, 18:57 ) *
36 New Jersey.Κενεθ Φαριεντ,Μορεχειντ Στειτ,PF

Χρειάζεται ένας παίκτης με τα χαρακτηριστικά του Φαρίντ στη ρακέτα των Νετς...
Χώρια που έχουν ξεμείνει και από PFs.

QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2011, 18:57 ) *
39 Milwaukee.Κλει Τομπσον,Ουασινγκτον,SG

Μου αρέσει σαν επιλογή...

QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2011, 18:57 ) *
45 Indiana.Ντιμιτρι ΜακΚειμι,Ιλινοις,PG

Νομίζω πως δεν θα επιλέξουν PG φέτος οι Πέισερς...
Μη ξεχνάς πως έχουν και τον Στίβενσον που επέλεξαν πέρυσι, ο οποίος εάν έρθει στα συγκαλά του, μπορεί να πάρει σημαντικό χρόνο συμμετοχής του χρόνου...

QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2011, 18:57 ) *
48 Memphis.Νικολα ΜιροτιτςInternational,F

Κάπου τον έχω δει και στα μέσα του πρώτου γύρου τον Μίροτιτς...

QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2011, 18:57 ) *
50 *Detroit.Αιζαια Τομας,Ουασινγκτον,PG

Από άποψη μάρκετινγκ θα ήταν φοβερή κίνηση για τους Πίστονς...
Δεν τον λυπάσαι όμως τον πατέρα του Τόμας;
Έχασε που έχασε το στοίχημα, να δει και το παιδί του με την φανέλα των Πίστονς;
Μάλλον θες να τον εκδικηθείς επειδή είναι φαν των Λέικερς... tongue.gif

Άγνωστο για την ώρα πάντως, αν ο Τόμας θα κατέβει στο ντραφτ...

http://seattletimes.nwsource.com/html/husk...mennotes21.html

QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2011, 18:57 ) *
52 Portland.Γκιοργκι Σερμαντινι,International,C

Και εγώ πιστεύω πως θα επιλεγεί ο Σερμαντίνι...
Είναι ένα ρίσκο που αξίζει να το πάρει κάποια ομάδα, χαμηλά στο 2ο γύρο.

QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2011, 18:57 ) *
55 *LA Lakers.Μαικλ Ντανινγκαν,International,C

Δεν τον ξέρω...
Δώσε κάποια στοιχεία...

QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2011, 18:57 ) *
59 *Sacramento.ΛειςΝταριους Ντιουν,Μπειλορ,SG

Δεν πιστεύω ότι αξίζει κάποια ομάδα να επιλέξει τον Νταν, ακόμα και τόσο χαμηλά...

QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2011, 18:57 ) *
60 San Antonio.Ντεντζελ Μποουλις,Τζεημς Μαντισον,F-C

Αυτός νομίζω ότι ήταν στο Τέξας Α&Μ και άλλαξε κολέγιο...
Δεν τον έχω παρακολουθήσει φέτος καθόλου...
a bullet for your head
Για Ντανιγκαν & Μποουλις,οτι στοιχεια στο DraftExpress.... rolleyes.gif
Μιροτιτς στα μεσα του 1ου γυρου?.... rolleyes.gif
Ο Ζουμπσιτς λες να 'χει τυχη?
Εχει ελκυστικα χαρακτηριστικα..
Ο Μαλκομ Λι,νομιζω οτι θα αναρριχηθει στην πορεια...
Τον Αμανινγκ τον βλεπω ψηλοτερα απ'οτι τον δινουν εως τωρα..
GK_23
Η προθεσμία των δηλώσεων συμμετοχής στο φετινό ντραφτ για τους underclassmen λήγει στις 24 Απριλίου.
Φυσικά υπάρχει η δυνατότητα να αποσύρουν τη συμμετοχή τους μέχρις τις 7 Μαϊου, εάν και εφόσον μέχρι τότε δεν προσλάβουν ατζέντη.
Φαίνεται πάντως πως επικρατεί προβληματισμός μεταξύ των περισσότερων καλών παικτών σχετικά με τη συμμετοχή στο ντραφτ...

Ο Kyrie Irving του Duke, που επανήλθε πρόσφατα στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό του, δήλωσε αναποφάσιστος σχετικά με τη συμμετοχή του στο ντραφτ.

http://sports.chronicleblogs.com/2011/03/2...+Sports+Blog%29

Σύμφωνα με πληροφορίες από το οικογενειακό του περιβάλλον, ο Jared Sullinger, σκοπεύει να επιστρέψει στο κολέγιο για τη sophomore χρονιά του.

http://basketball.realgm.com/wiretap/21244...ophomore_Season

Αντίθετα ο Tobias Harris του Tennessee, δηλώνει αποφασισμένος να δοκιμάσει τις δυνάμεις του.

http://basketball.realgm.com/wiretap/21243...Test_NBA_Waters
a bullet for your head
Ο Σαλιτζερ τελικα θα επιστρεψει στο Οχαιο Στειτ,σε αντιθεση με τον Νικολα Βουκσεβιτς,ο οποιος τελικα θα συμμετασχει στη διαδικασια..
Επισης ο Ααριτς Μαρει,θα φυγει απ το ΛαΣαλ,αλλα οχι για να μπει στο ντραφτ..

http://www.nj.com/college-basketball/index...ext_season.html

http://latimesblogs.latimes.com/sports_blo...with-agent.html

http://aol.sportingnews.com/ncaa-basketbal...ay-transferring
a bullet for your head
Mε τα εως τωρα δεδομενα(+ το ενδεχομενο του να μπει στο ντραφτ & ο Τζορνταν Ουιλλιαμς του Μεριλαντ),ας ριξω μια ακομη προτασουλα για τον 1ο γυρο...(Sixama,ολο το Νορθ Καρολαινα εβαλα... rolleyes.gif )...

http://www.csnwashington.com/03/25/11/Jord...&feedID=276

1 Cleveland,Χαρρισον Μπαρνς,Νορθ Καρολαινα,SF
2 *Minnesota.Ντερικ Ουιλλιαμς,,Αριζονα,F
3 Washington.Περι Τζοουνς,Μπειλορ,F
4 Sacramento.Καιρι Ερβινγκ,Ντιουκ,PG
5 Toronto.Ενες Καντερ,International,F-C
6 *Utah.Τερενς Τζοουνς,Κεντακι,F
7 Detroit.Ντονατας Μοτιεγιουνας,International,F-C
8 *Cleveland.Γιονας Βαλαντσιουνας,International,C
9 Milwaukee.Γιαν Βεσελι,International,F
10 Charlotte.Αλεξ Μπαρκς,Κολοραντο,SG
11 Golden St.Ταιλερ Ζελερ,Νορθ Καρολαινα,F-C
12 *Utah.Τζιμμερ Φριντετ,Μπρινγκαμ Γιανγκ,PG
13 *Phoenix.Ταιλερ Χανικατ,UCLA,G-F
14 Houston,Τζον Χενσον,Νορθ Καρολαινα,F
15 Indiana.Μαρκους Μορρις,Κανσας,PF
16 New York.Κεμπα Ουωκερ,Κονεκτικατ,PG
17 Philadelphia.Tρει Τομπκινς,Τζορτζια,PF
18 *Minnesota.Τζορνταν Χαμιλτον,Τεξας,G-F
19 *Washington.Καουχι Λεοναρντ,Σαν Ντιεγκο Στειτ,SF
20 Charlotte.Μπραντον Ναιτ,Κεντακι,PG
21 Portland.Τζορνταν Ουιλλιαμς,Μεριλαντ,F-C
22 Denver.Kρις Σινκλετον,Φλοριντα Στειτ,F
23 *Phoenix.Λουκας Νογκιερα,International,F-C
24 Oklahoma Cty.Τομπαιας Χαρρις,Τεννεσσι,SF
25 *Chicago.Κιθ Μπενσον,Οκλαντ,F-C
26 Dallas.Καιλ Σινκλερ,Ντιουκ,SF
27 *New Jersey.Μαρκιφ Μορρις,Κανσας,PF
28 Boston.Μαλκομ Λι,UCLA,G
29 Chicago.Τζαστιν Χαρπερ,Ριτσμοντ,F
30 San Antonio.Τσαντλερ Παρσονς,Φλοριντα,SF
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 26 2011, 17:46 ) *
Mε τα εως τωρα δεδομενα(+ το ενδεχομενο του να μπει στο ντραφτ & ο Τζορνταν Ουιλλιαμς του Μεριλαντ),ας ριξω μια ακομη προτασουλα για τον 1ο γυρο...(Sixama,ολο το Νορθ Καρολαινα εβαλα... rolleyes.gif )...

Έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να περιμένουμε αρκετά για εκτιμήσεις πλέον...
Επειδή πιστεύω πως τον ίδιο δρόμο με τον Sullinger θα ακολουθήσουν και άλλοι πολλοί.
Ήδη ο Irving αμφιταλαντεύεται για το αν θα κατέβει στο ντραφτ ενώ παρέα με τον Thompson και ο Jordan Hamilton σκέφτεται να παραμείνει στο Texas για την junior χρονιά του.

http://www.readthehorn.com/sports/1274/ham...urn_next_season

Νομίζω πως όλες αυτές οι αποφάσεις σχετίζονται με το επερχόμενο lock out...
Είναι πολύ πιθανό λοιπόν η πλειονότητα των παικτών που θα είναι διαθέσιμοι για το ντραφτ, να είναι τελειόφοιτοι...
Αυτό σημαίνει πως θα πρόκειται για ένα από τα πιο "φτωχά" ντραφτς των τελευταίων ετών.
Μάλλον λοιπόν οι ομάδες που στην τελευταία περίοδο των ανταλλαγών έδωσαν φετινά πικς 1ου γύρου, έπραξαν πολύ σωστά...
a bullet for your head
Δεν αντιλεγω,ομως μεχρι να ξεκαθαρισει οριστικα το τοπιο,''θα παιζω μπαλα'' με τα εκαστοτε δεδομενα... rolleyes.gif
Θελω τα σχολια σου... biggrin.gif
a bullet for your head
Ειμαι της αποψης οτι ο Ντερικ Ουιλλιαμς θα πρεπει να παιξει ως SF στο NBA Level...

http://basketball.realgm.com/wiretap/21257...A_Small_Forward

Και θα ταιριαζε παρα πολυ με τον Ρασαρντ Λιουις στους Ουιζαρντς η'......στους Γουλφς..
Μια 5αδα με τους Ρουμπιο-Τζονσον-Ουιλλιαμς-Μπισλει-Λαβ,θα ηταν πραγματικα πολυ ενδιαφερουσα,καθως θα ειχε ψηλο μ.ο. υψους,δυναμη,αθλητικοτητα,ρημπαουντ,μακριν
ο σουτ....με εναν πολυ καλο συνδυασμο επιθετικων & αμυντικων ικανοτητων στο mix της στρατηγικης..
Και με τους Ραντολφ-Μιλισιτς-Ουεμπστερ-Φλιν-Ριντναουρ,πικ 1ου γυρου απ τους Τζαζ via Γκριζλις-Ελλινκτον-Τολιβερ-Πεκοβιτς-Χειγουωρντ,θα ειχαν & πολυ γεματη bench unit..

Aν ημουν στην θεση του Καν... rolleyes.gif ...θα κυνηγουσα μετα μανιας ενα trade τους Λεικερς... biggrin.gif
Προσφεροντας τους Λαβ-Μιλισιτς-Φλιν για τον Παου + τα 2 πρωτα φετινα πικ 2ου γυρου(απ τα 4 που εχουν συνολικα)...
Οι Λεικερς θα μπορουσαν να επενδυσουν στον Τζονι Φλιν ως PGOTF & διαδοχο του Φισερ,ανεξαρτητα αν φετος ειχε την ατυχια να τραυματιστει & να βγαλει κακη χρονια...
Ο Λαβ θα γινοταν ο αντικαταστατης του Παου στο βασικο σχημα των Λεικερς,ενω ο Μιλισιτς θα ηταν η απαραιτητη δικλειδα ασφαλεια στη θεση C,εχοντας & αμυντικες ικανοτητες,αλλα & ικανοτητα του να πασαρει..
Συν οτι θα γλιτωναν στην επομενη σεζον & μερικα εκατομυρια $ απο φορο πολυτελειας..
Οι Γουλφς θα επειθαν τον Ρουμπιο να ερθει,αποκτωντας εναν πολυπειρο,ποιοτικοτατο versatile big man,του οποιου η παρουσια,θα τους ανεβαζε επιπεδο αμεσα...


GK_23
Το γνωστό nbadraft.net δημοσιεύει μια λίστα, που ανανεώνεται σχεδόν καθημερινά και περιλαμβάνει τις δηλώσεις συμμετοχής στο φετινό ντραφτ.

Σύμφωνα λοιπόν με τις πληροφορίες, ο Isaiah Thomas του Washington, δήλωσε διαθέσιμος για το ντραφτ χωρίς όμως να προσλάβει ατζέντη, κάτι που του δίνει την δυνατότητα να αποχωρήσει αν θέλει μέχρι τις 8 Μαϊου και να επιστρέψει στο κολέγιο.

Ο 22χρονος βραχύσωμος αριστερόχειρας point guard (1.75 μ.) είναι μια poor version του Damon Stoudamire...
Είναι εξαιρετικά γρήγορος και αρκετά αθλητικός για το ύψος του και μετρ στο up tempo παιχνίδι...
Φέτος είχε 16,8 πόντους, 6,1 ασίστ και 3,5 ριμπάουντ μέσο όρο σε 35 αγώνες.

Ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο για τον Thomas, είναι η προέλευση του ονόματός του...
Ο πατέρας του, φανατικός οπαδός των Lakers, στοιχημάτισε υπέρ της νίκης της ομάδας του στους τελικούς του 1989.
Το στοίχημα χάθηκε και το αντίτιμο ήταν να δώσει στον γιο του το όνομα του σταρ των αντιπάλων...
Κάτι τέτοιο όμως προσέκρουσε στην επιθυμία της μαμάς, η οποία ήθελε ο γιος της να λάβει ...βιβλικό όνομα.
Έτσι προστέθηκε ένα "a", το Isiah έγινε Isaiah και όλοι έμειναν ευχαριστημένοι... rolleyes.gif

Το φοβερό είναι πως 22 χρόνια αργότερα ο μικρός Isaiah, που τοποθετείται από τις προβλέψεις στα μέσα με τέλη του 2ου γύρου, "κινδυνεύει" να επιλεγεί από τους Πίστονς, οι οποίοι έχουν 2 πικς στον φετινό 2ο γύρο... 69.gif

GK_23
Ο Μάικ Σιζέφσκι ανακοίνωσε την Τετάρτη, πως ο πρωτοετής πόιντ γκαρντ του Ντιούκ, Κάιρι Ίρβινγκ θα δηλώσει συμμετοχή στο ντραφτ, προσλαμβάνοντας μάλιστα και ατζέντη.

http://www.wibw.com/sports/headlines/Dukes...84.html?ref=384

Αντίθετα παραμένουν στο Νορθ Καρολάινα, οι Τάιλερ Ζέλερ και Τζον Χένσον...

http://tarheelblue.cstv.com/sports/m-baskb.../040611aab.html
a bullet for your head
Ενα αρθρο για τους Λουκας Νογκιειρα & Μπισμακ Μπιγιομπο..
http://www.beyondthebeat.net/blazers/artic...ck-biyombo.html

Αν ο Μπιγιομπο ειχε το υψος του Νογκιειρα,για μενα θα επαιζε στο top 4-5 ανετα..
Παντως,φοβερη πρωτη υλη & οι 2 τους..
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 7 2011, 14:40 ) *
Ενα αρθρο για τους Λουκας Νογκιειρα & Μπισμακ Μπιγιομπο..
http://www.beyondthebeat.net/blazers/artic...ck-biyombo.html

Αν ο Μπιγιομπο ειχε το υψος του Νογκιειρα,για μενα θα επαιζε στο top 4-5 ανετα..
Παντως,φοβερη πρωτη υλη & οι 2 τους..

Δεν πρέπει να υπάρχει άλλος παίκτης με το wingspan του Μπιγιόμπο στο φετινό ντραφτ... rolleyes.gif
Για σέντερ πάντως είναι σίγουρα undersized...
Να και ένα βιντεάκι με τον Κονγκολέζο, με μουσική υπόκρουση Matrix... 56.gif


a bullet for your head
Ενα φρεσκο mock draft..
http://www.nbadraft.net/2011mock_draft


Και μια δικη μου εκτιμηση 1ου γυρου..

1 Cleveland.Ντερικ Ουιλλιαμς,Αριζονα,F
2 *Minnesota.Χαρισον Μπαρνς,Νορθ Καρολαινα,SF
3 Toronto.Ενες Καντερ,International,F-C
4 Washington.Περι Τζοουνς,Μπειλορ,F
5 Sacramento.Καιρι Ιρβινγκ,Ντιουκ,PG
6 *Utah.Γιαν Βεσελι,International,F
7 Detroit.Ντονατας Μοτιεγιουνας,International,F
8 *Cleveland.Αλεξ Μπαρκς,Κολοραντο,SG
9 Milwaukee.Μπραντον Ναιτ,Κεντακι,PG
10 Charlotte.Γιονας Βαλαντσιουνας,International,C
11 Golden St.Λουκας Νογκιειρα,International,F-C
12 *Utah.Τζιμερ Φριντετ
13 *Phoenix.Tερενς Τζοουνς,Κεντακι,F
14 Houston.Μαρκους Μορρις,Κανσας,PF
15 Indiana.Τρισταν Τομπσον,Τεξας,PF
16 New York.Κεμπα Ουωκερ,Κονεκτικατ,PG
17 Philadelphia.Τρει Τομπκινς,Τζορτζια,PF
18 *Washington.Καουχι Λεοναρντ,Σαν Ντιεγκο Στειτ,SF
19 *Minnesota.Κρις Σινγκλετον,Φλοριντα Στειτ,F
20 Charlotte.Τζορνταν Χαμιλτον,Τεξας,G-F
21 Portland.Μπισμακ Μπιγιομπο,International,F-C
22 Denver.Μαρκιφ Μορρις,Κανσας,PF
23 *Phoenix.ΤζαΖουαν Τζονσον,Περντιου,PF
24 Oklahoma Cty.Tαιλερ Χανεικατ,UCLA,F-G
25 Dallas.Τομπαιας Χαρρις,Τεννεσσι,SF
26 *Chicago.Τζορνταν Ουιλλιαμς,Μεριλαντ,F-C
27 Boston.Μαλκομ Λι,UCLA,G
28 *New Jersey.Κιθ Μπενσον,Οκλαντ,F-C
29 Chicago.Κενεθ Φαριεντ,Μορεχειντ Στειτ,PF
30 San Antonio.Kαιλ Σινκλερ,Ντιουκ,SF




QUOTE(sixama23 @ Apr 7 2011, 14:51 ) *
Δεν πρέπει να υπάρχει άλλος παίκτης με το wingspan του Μπιγιόμπο στο φετινό ντραφτ... rolleyes.gif
Για σέντερ πάντως είναι σίγουρα undersized...
Να και ένα βιντεάκι με τον Κονγκολέζο, με μουσική υπόκρουση Matrix... 56.gif


Εκτος απο wingspan,λες να ειναι & αλλου προικισμενος?... rolleyes.gif
Τον ανεφερα τις προαλλες στο τοπικ των μεταγραφων του ΠΑΟ,ως ενα prospect που θα μπορουσε να γινει ο διαδοχος του Μαικ Μπατιστ..
Παντως ειναι τουμπανο,σουπερ αθλητικος & δυνατος,αλλα παραμενει ακομη ακατεργαστος.
Με δουλεια,ισως να μπορεσει να εξειδικευτει στη θεση του PF,εχοντας ως παικτη που μπορει να συγκριθει,τον Σεργκε Ιμπακα..
Leon_cp3
Α ρε Bullet να πέσεις μέσα και να δω Κέμπα-Μέλο-Αμάρε και τι στον κόσμο... smile.gif
GK_23
QUOTE(Leon_cp3 @ Apr 7 2011, 17:09 ) *
Α ρε Bullet να πέσεις μέσα και να δω Κέμπα-Μέλο-Αμάρε και τι στον κόσμο... smile.gif

Είναι πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο...
Θεωρώ πως ειδικά μετά και το πρωτάθλημα στο κολεγιακό, ο Κέμπα πολύ δύσκολα θα βγει εκτός λοταρίας.
Μάλλον τον "έθαψε" λιγάκι εδώ ο bullet... rolleyes.gif

Σε ένα παλαιότερο mock που είχε επιχειρήσει ο bullet, έδινε τον Κέμπα στο Νο 4, στους Κινγκς...
Αν και είχα διαφωνήσει τότε, πλέον νομίζω πως ένα τέτοιο σενάριο συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες.
Οι Κινγκς χρειάζονται play maker και αν δεν καταφέρουν να επιλέξουν τον Ίρβινγκ που είναι ο 1ος στόχος, τότε θα "τσιμπήσουν" τον Κέμπα.

Νομίζω πως ο Ίρβινγκ θα είναι το Νο 1 φέτος...
Εκτός αν κληρωθούν ξανά να επιλέξουν πρώτοι οι Ουίζαρντς, οι οποίοι λογικά θα προτιμήσουν τον Ντέρικ Ουίλλιαμς...
a bullet for your head
QUOTE(Leon_cp3 @ Apr 7 2011, 17:09 ) *
Α ρε Bullet να πέσεις μέσα και να δω Κέμπα-Μέλο-Αμάρε και τι στον κόσμο... smile.gif

Τα mock draft τον εχουν σιγουρο λοτερι πικ... rolleyes.gif
Βαζοντας κατω κυριως τις αναγκες των ομαδων(βεβαια οι Νικς θα χρειαζονταν περισσοτερο εναν ψηλο,ομως αν ο Κεμπα ηταν διαθεσιμος σ'αυτους,δεν θα τους αφηνε ασυγκινητους,αφου θα 'βλεπαν στον προσωπο του,οχι μονο ενα perfect fit στην φιλοσοφια Ντ'Αντονι,αλλα & τον PGOTF) & τις περιπτωσεις παικτων,που δεν εχουν αποσαφηνισει ακομη τι θα κανουν,με κανουν να βλεπω καπως ετσι τα πραγματα στην παρουσα φαση... biggrin.gif
Αν καποιοι παικτες δεν συμμετασχουν τελικα στη διαδικασια & σε συνδυασμο & με την κληρωση,καταλαβαινεις οτι ετσι, το ''παζλ'' θα διαφοροποιηθει...
Φυσικα θα ακολουθησουν & αλλες αποπειρες μου... cool.gif

QUOTE(sixama23 @ Apr 7 2011, 17:31 ) *
Είναι πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο...
Θεωρώ πως ειδικά μετά και το πρωτάθλημα στο κολεγιακό, ο Κέμπα πολύ δύσκολα θα βγει εκτός λοταρίας.
Μάλλον τον "έθαψε" λιγάκι εδώ ο bullet... rolleyes.gif

Σε ένα παλαιότερο mock που είχε επιχειρήσει ο bullet, έδινε τον Κέμπα στο Νο 4, στους Κινγκς...
Αν και είχα διαφωνήσει τότε, πλέον νομίζω πως ένα τέτοιο σενάριο συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες.
Οι Κινγκς χρειάζονται play maker και αν δεν καταφέρουν να επιλέξουν τον Ίρβινγκ που είναι ο 1ος στόχος, τότε θα "τσιμπήσουν" τον Κέμπα.

Νομίζω πως ο Ίρβινγκ θα είναι το Νο 1 φέτος...
Εκτός αν κληρωθούν ξανά να επιλέξουν πρώτοι οι Ουίζαρντς, οι οποίοι λογικά θα προτιμήσουν τον Ντέρικ Ουίλλιαμς...

Τον ''εθαψα'',ομως ''εφτιαξα'' τους Μπακς... smiley.gif
Που ανεξαρτητα αν εχουν τον Τζενινγκς,δεν εχουν απο πισω του κατι το αξιολογο,οποτε αυτο το κενο θα καλυπτοταν τελεια δεν νομιζεις?(Και χωρις Βεσελι)... rolleyes.gif

Αν κατσει το Νο1 στους Καβαλερς,αντε να ξαποστειλουν τον βαρωνο & εναν απ τους Σεσσιονς-Γκιμπσον... biggrin.gif
Αν κατσει το Νο1 στους Γουλφς,αντε να δει ο Καν,πως θα πεισει τον Ρουμπιο να ερθει & να ξαποστειλει τον Φλιν... tongue.gif
Οι Ραπτορς απ την αλλη.... rolleyes.gif
a bullet for your head
Αντε να ριξω & μια εκτιμηση για τον 2ο γυρο...

31 Cleveland.Τζερεμι Ριτσμοντ,Ιλινοις,SF
32 *Miami.Ντειβιντ Λαιτι,Οχαιο Στειτ,SG
33 *Detroit.Τζαστιν Χαρπερ,Ριτσμοντ,F
34 Washington.Νολαν Σμιθ,Ντιουκ,PG
35 Sacramento.Τζεφ Τειλορ,Βαντερμπιλντ,SF
36 New Jersey.Tζον Λορ,Ουισκονσιν,PF
37 *LA Clippers.Νικολα Βουκσεβιτς,USC,PF
38 *Houston.Τζερεμι Ταιλερ,International,F-C
39 Milwaukee.Νικολα Μιροτιτς,International,F
40 *Philadelphia.Μπογιαν Μπογκντανοβιτς,International,G-F
41 *LA Lakers.Ρετζι Τζακσον,Μποστον Κολετζ,PG
42 *Golden St.Μαρσον Μπρουκς,Προβιντενς,SG
43 *Chicago.Τζαστιν Μπροουνλι,Σαιντ Τζον'ς,SF
44 *LA Clippers.Κλει Τομπσον,Ουασινγκτον,SG
45 Indiana.Νορρις Κοουλ,Κλιβελαντ Στειτ,PG
46 *LA Lakers.Γκρεγκ Σμιθ,Φρεσνο Στειτ,F-C
47 *Charlotte.Μαθιου-Μπραιαν-Αμανινγκ,Ουασινκτον,PF
48 Atlanta.Γκιοργκι Σερμαντινι,International,C
49 Memphis.Τσαντλερ Παρσονς,Φλοριντα,SF
50 New Orleans.Γκαρι Φλαουερς,Σαουθερν Μισσισσιππι,F
51 *Detroit.Ρικ Τζακσον,Σιρακιουζ,F-C
52 Portland.Τζειμι Σκιν,VCU,PF
53 Orlando.Βερνον ΜακΛιν,Φλοριντα,PF
54 *Cleveland.Μαλκομ Τομας,Σαν Ντιεγκο Στειτ,PF
55 Dallas.Αιζαια Τομας,Ουασινκτον,PG
56 *LA Lakers.Ραβερν Τζονσον,Μισσισσιππι Στειτ,G-F
57 Boston.Ντετζελ Μποουλις,Τζεημς Μαντισον,F-C
58 LA Lakers.Μαικλ Ντανινγκαν,International,C
59 *Sacramento.Tομισλαβ Ζουμπσιτς,International,F
60 San Antonio.Τσαρλς Τζενκινς,Χοφστρα,PG
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 7 2011, 17:42 ) *
Τον ''εθαψα'',ομως ''εφτιαξα'' τους Μπακς... smiley.gif
Που ανεξαρτητα αν εχουν τον Τζενινγκς,δεν εχουν απο πισω του κατι το αξιολογο,οποτε αυτο το κενο θα καλυπτοταν τελεια δεν νομιζεις?(Και χωρις Βεσελι)... rolleyes.gif

Το καλύτερο που μπορούν να αποσπάσουν οι Μπακς από το φετινό ντραφτ είναι ένας wing παίκτης με έφεση στο σκοράρισμα.
Δηλαδή ο Χάρισον Μπαρνς... rolleyes.gif

Ο Βέσελι είναι ένας παίκτης που ταιριάζει στην φιλοσοφία του Σκάιλς αλλά δεν νομίζω πως πρόκειται να σταθεί ως SF στο NBA.
Και κυρίως δεν νομίζω πως είναι σε θέση να βοηθήσει άμεσα του Μπακς. Θα χρειαστεί δηλαδή σημαντικό χρόνο για να δουλέψει το κορμί του, να προσαρμοστεί κλπ. Άσε που προσωπικά μου φέρνει στο μυαλό την άστοχη επιλογή του Τζόε Αλεξάντερ...

Να επιλέξουμε κάποιον PG ως μπακ απ του Τζένιγκς, δεν νομίζω πως έχει κάποιο νόημα...

Στην τελική δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να ανταλλάξουμε το πικ, ιδιαίτερα στην περίπτωση που θα μπορούσαμε μαζί του να ξεφορτωθούμε το συμβόλαιο του Μαγκέτι ή του Σάλμονς... rolleyes.gif

Οι δίδυμοι αδερφοί Μόρρις ανακοίνωσαν πως θα κατέβουν στο ντραφτ και συμφώνησαν ήδη και με ατζέντη. Αντίθετα, οι συμπαίκτες τους στο Κάνσας, Ρόμπινσον και Τέιλορ, ανακοίνωσαν πως θα παραμείνουν στο κολέγιο.

http://rivals.yahoo.com/ncaa/basketball/ne...rristwins-draft
GK_23
Άλλοι παίκτες που δήλωσαν τις τελευταίες ημέρες πως θα κατέβουν επίσημα στο ντραφτ:

Ο κόμπο γκαρντ του Μπάτλερ, Σέλβιν Μακ...



Ο γκαρντ του UCLA Μάλκολμ Λι...



Ο SF του UCLA, Τάιλερ Χάνεϊκατ, ένας παίκτης που μου αρέσει αρκετά και αποτελεί μια δεξιόχειρη version του Τάισον Πρινς...



Ο Γάλλος play maker Άντριου Αλμπισί, γνωστός από τις συμμετοχές του στις μικρές εθνικές και τις κόντρες του με τους δικούς μας 90άρηδες...



Ο φόργουορντ της Ρεάλ Μαδρίτης, Νίκολα Μίροτις...
Εδώ παρακαλούνται οι κύριοι Weekendman και SG3ptshooter που παρακολουθούν την ACB να μας διαφωτίσουν περισσότερο smiley.gif
Μάλιστα το τελευταίο mock του Draft Express δίνει τον Μίροτιτς αρκετά ψηλά, στο Νο 14 στους Ρόκετς...

SG3ptshooter
Τον Αλμπισί τον έχω δει κι αυτόν αρκετά στις μικρές εθνικές, είναι υπερβολικά ταχύς για Ευρώπη. Αλλά δεν ξέρω παρότι έχει βρει σουτ το κατά πόσο θα βελτιώσει τα άτσαλα τελειώματά του στα ντράιβ σε βαθμό που να είναι αρκούντως αποτελεσματικά για το ΝΒΑ. Επίσης είναι αρκετά κοντός και δεν ξέρω και τι θα κάνει στους ρυθμούς του ΝΒΑ όχι από πλευράς αθλητικών ικανοτήτων αλλά ικανοτήτων στο να οργανώσει και να πάρει αποφάσεις. Γιατί τόσο στις μικρές Εθνικές όσο και στα 2 ματς που τον είδα στο πρωτάθλημα όσο και στο ματς με την Ισπανία στο Μουντομπάσκετ που ήταν το μόνο που προσέφερε σημαντικά τον έχω δει να είναι πιο πολύ ο κουβαλητής της μπάλας που ψάχνει ένα ρήγμα να διεισδύσει παρά ο πλέι μέικερ με την κλασσική έννοια του όρου. Είναι πάντως ένα ρίσκο που αξίζει να το πάρει κανείς.

Ο Μίροτιτς φέτος κυρίως περιμένει στο φτερό στην επίθεση την έξτρα πάσα ή μετά από σπλιτ άουτ να πάρει τη μπάλα και να το ρίξει αμέσως το τρίποντο, ιδίως στην Ευρωλίγκα. Στην Ισπανία του περνούν τη μπάλα πιο συχνά κοντά στο καλάθι αλλά το 40% τρίποντα Ισπανία και 45% Ευρώπη είναι το όπλο του. Έχει μια καλή έφεση στο ριμπάουντ σε σχέση με το πόσο μη δυναμικός μοιάζει, έχει κάποιες κινήσεις στο ποστ και μια τεχνική κατάρτιση αντίστοιχη με το τι περιμένει να δει κανείς από ένα τέτοιου μεγέθους πρόσπεκτ, δεν είναι όμως και πολύ κυρίαρχος στη ρακέτα, δεν παίρνει φάουλ, έχει μια συμπαθητική ικανότητα να κάνει τάπες και γενικά δεν είναι αμυντικά τρύπα, αλλά απέχει από το να χαρακτηριστεί παίκτης με κάποια ιδιαίτερη ικανότητα στην άμυνα. Είναι δύσκολο να κρίνεις το μικρό γιατί τον χρησιμοποιούν κυρίως για να πάρει κάποια συγκεκριμένα σουτ και το παιχνίδι της Ρεάλ δεν έχει ακόμη αρκετά plays γι' αυτόν. Είναι όμως αρκετά clutch player, κι αυτό είναι που έχω επικροτήσει. Δεν μου ταιριάζει για ΝΒΑ, είναι ένα παιδί 2,10 που κατά βάση σουτάρει και τα τελειώματά του κοντά στο καλάθι και η έκρηξή του θέλουν πολλή δουλειά για να επιβιώσει ως σημαντικός παίκτης στο ΝΒΑ. Είναι ένα αξιόλογο ρίσκο για ομάδα που θέλει ψηλούς με σουτ αλλά μου φαίνεται κομμένος και ραμμένος να κυριαρχήσει Ευρώπη.

Από αυτούς που έβαλες έχω δει το Μακ και μου έχει προκαλέσει περιέργεια η περίπτωσή του, στον ημιτελικό εντυπωσιάστηκα αλλά στους 8 και στον τελικό προβληματίστηκα. Η θέση 40 που έχει στο λινκ που έδωσες μου φαίνεται λίγο χαμηλή πάντως. Όσο για κάποιους άλλους international στο link σου, ο Βαλαντσιούνας δεν έχει ταβάνι το παιδί όποιος τον πάρει και τον δουλέψει για ΝΒΑ είτε θα αποκτήσει ένα σέντερ για μια δεκαετία είτε θα μας στείλει στον ΠΑΟ τον απόλυτο κυρίαρχο στην Ευρωλίγκα για μια δεκαετία, όπως και να χει ευχαριστημένος θα είμαι τουλάχιστον τα καλοκαίρια σίγουρα tongue.gif . Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι από την άλλη ο Μοτιεγιούνας έχει μείνει λίγο στάσιμος, αλλά προφανώς κρίνουν την προοπτική του κι όχι το πόσο καλά έχει παίξει και που, δεν ενδιαφέρει αυτό τους σκάουτερς από ΝΒΑ φαντάζομαι. Ο Σερμαντίνι καταλαβαίνω γιατί ενδιαφέρεται ομάδα του ΝΒΑ γι' αυτόν, ο Ραμπασέδα πάντα μου έκανε εντύπωση που έχει εδώ και 2 χρόνια χωθεί στη ντραφτο-συζήτηση, δεν αμφιβάλλω ότι είναι πολύ ικανός παίκτης αλλά δεν είναι κι ο Ρούντι Φερνάντεθ. Ο Μπογκντάνοβιτς ή θα γίνει παιχταράς εκεί ή θα φύγει τη δεύτερη μέρα. tongue.gif

Όσο για τους εκτός λίστας, αυτό το Βραζιλιάνο που αναφέρετε συνέχεια της Εστουντιάντες έχω τρομερή περιέργεια να δω επιτέλους. Και με τραυματισμούς οι Φοιτητές έχουν προτιμήσει να κατέβουν με 11 παρά να μπει στο ρόστερ. Από την άλλη είναι τελείως κυρίαρχος στα ματς μεταξύ των ακαδημιών και είχε κάνει και καλές εμφανίσεις με τη Βραζιλία. Γενικά με Λίμα και Φρέιρε και λοιπούς πάλι βλέπω θεωρείται καλή η φουρνιά που ετοιμάζεται να εμφανιστεί από Βραζιλία, ενώ παρότι είναι αντίστοιχης αξίας π.χ. με το Ραμπασέδα περνά βλέπω απαρατήρητη η Τσέχικη τριπλέτα (Σατοράνσκι, Γέλινεκ και δε θυμάμαι τον τρίτο τώρα).
GK_23
Η πρόβλεψη του Draft Express για τον Μίροτιτς στο Νο 14 σαφώς και είναι υπεραισιόδοξη...
Στα περισσότερα mocks θεωρείται πιθανό πικ 2ου γύρου.
Ένα θέμα επίσης είναι σε ποια θέση (SF ή PF) θα ταίριαζε καλύτερα στο NBA...
Μάλλον για 3άρι θα προοριστεί...

Το πρόβλημα με τον Μακ είναι πως είναι αρκετά κοντός (6'2'') για 2άρι...
Από την άλλη τα playmaking skills του θέλουν αρκετή δουλειά. Γενικότερα είναι βαρύς παίκτης ο Μακ, του λείπουν δηλαδή η έκρηξη και η ταχύτητα για το ΝΒΑ. Ίσως επιλεγεί κάπου χαμηλά στον 2ο γύρο...

Η προοπτική του Βαλαντσιούνας συμφωνώ πως είναι τεράστια...
Από αυτό κρίνουν οι scouters περισσότερο, για αυτό και βρίσκεται τόσο ψηλά στις προβλέψεις, τόσο αυτός όσο και ο Μοτιεγιούνας.
Ακόμα κανείς από τους δύο δεν έχει δηλώσει επίσημα συμμετοχή αλλά το πιθανότερο είναι πολύ σύντομα να το πράξουν.

Με την παραγωγή σέντερς στις ΗΠΑ να είναι προβληματική τα τελευταία χρόνια, η επιλογή παικτών με τα φυσικά προσόντα του Σερμαντίνι χαμηλά στο 2ο γύρο, είναι ένα ρίσκο που αξίζει τον κόπο...
Τον Γεωργιανό τον γνωρίζουν άλλωστε στις ΗΠΑ.
Πριν 3 χρόνια είχε κάνει κάποια workouts με τους Μπλέιζερς...



Τον Μπογκντάνοβιτς δεν τον πολυπιστεύω για NBA...

Ο Νογκιέιρα της Εστουντιάντες δεν είναι σίγουρο πως θα δηλώσει συμμετοχή φέτος.
Είναι φοβερή "πρώτη ύλη"...
Κάπου είχα διαβάσει όμως πως είναι προβληματικός ως χαρακτήρας.

Ένας σημαντικός παίκτης για το φετινό ντραφτ, σχεδόν σίγουρο λότερι πικ, που δεν τον έχουμε αναφέρει μέχρι τώρα καθόλου, είναι ο δίμετρος δευτεροετής γκαρντ του Κολοράντο, Άλεκ Μπερκς.
Παρά το ύψος του, η ικανότητα του στον χειρισμό της μπάλας είναι τέτοια, που θυμίζει το περσινό Νο 2, Έβαν Τέρνερ...
Είναι πολύ αθλητικός, έχει καλό court vision αλλά υπολείπεται σε δύναμη.
Στο NBA έχει την δυνατότητα να εξειδικευτεί ως PG.
Φέτος είχε 20,5 πόντους, 6,5 ριμπάουντ και 2,9 ασίστ...

SG3ptshooter
QUOTE(sixama23 @ Apr 9 2011, 15:54 ) *
Μάλλον για 3άρι θα προοριστεί...

Τον Μπογκντάνοβιτς δεν τον πολυπιστεύω για NBA...

Ο Νογκιέιρα της Εστουντιάντες δεν είναι σίγουρο πως θα δηλώσει συμμετοχή φέτος.
Είναι φοβερή "πρώτη ύλη"...

τότε ας μην τον επιλέξει κανείς. Θα έχει πρόβλημα αξεπέραστο κυρίως στο θέμα της ταχύτητας τόσο με όσο και χωρίς τη μπάλα.

Ούτε εγώ γενικά αλλά αν βρει ρόλο σε μια ομάδα θα στεριώσει για πολλά χρόνια με το μακρινό του σουτ.

Ο Νογκέιρα ακόμα είναι ένα παιδί με μπόι και πολλά κενά. Τον έχω δει μόνο σε βιντεάκια βέβαια οπότε τι να πεις..
Das Kapital
Απο το ντραφτ του 2011 ξερω κατι λιγα για την πρωτη δεκαδα περιπου αλλα αυτος που με εντυπωσιαζει περισσοτερο ολων ειναι ο Περι Τζοουνς,σμολ φοργουορντ με υψος 2,11 και wingspan κοντα στο 2,20 δεν βρισκεις και ευκολα,Μπουλετ και σιχαμα εσεις που ασχολειστε με τα ντραφτ πολυ τι γνωμη εχετε; Το nbadraft.net το εχει σαν 5η επιλογη για τους Κινγκς αν και πιστευω πως θα ειναι πιο ψηλο πικ,στη Μινεζοτα μονο να μην πει γιατι τους εχω βαρεθει μετα την Garnett-era να εχουν παντα μια νεανικη ομαδα πολλα υποσχομενη και επιλογες στις πρωτες θεσεις του ντραφτ και παντα να παραπαιουν!
GK_23
QUOTE(lebron15 @ Apr 9 2011, 22:40 ) *
Απο το ντραφτ του 2011 ξερω κατι λιγα για την πρωτη δεκαδα περιπου αλλα αυτος που με εντυπωσιαζει περισσοτερο ολων ειναι ο Περι Τζοουνς,σμολ φοργουορντ με υψος 2,11 και wingspan κοντα στο 2,20 δεν βρισκεις και ευκολα,Μπουλετ και σιχαμα εσεις που ασχολειστε με τα ντραφτ πολυ τι γνωμη εχετε; Το nbadraft.net το εχει σαν 5η επιλογη για τους Κινγκς αν και πιστευω πως θα ειναι πιο ψηλο πικ,στη Μινεζοτα μονο να μην πει γιατι τους εχω βαρεθει μετα την Garnett-era να εχουν παντα μια νεανικη ομαδα πολλα υποσχομενη και επιλογες στις πρωτες θεσεις του ντραφτ και παντα να παραπαιουν!


QUOTE(sixama23 @ Dec 14 2010, 23:16 ) *
Συνεχίζω με τον Perry Jones...

O 19χρονος forward από το Τέξας, θεωρείται το καλύτερο recruiting που έκανε ποτέ το Πανεπιστήμιο του Baylor 41.gif



Τα αθλητικά του προσόντα, η ταχύτητα του και το ball handling του αποτελούν πραγματικά φαινόμενο για έναν παίκτη με ύψος ...2.11μ. 69.gif

Η επιτάχυνση του όταν τρέχει στο ανοικτό γήπεδο παραπέμπει σε guard και όταν επιχειρεί coast to coast πολύ δύσκολα ανακόπτεται. Μπορεί να επιτεθεί με πολλούς τρόπους στο καλάθι και να αμυνθεί άνετα από τις θέσεις 2 μέχρι 5 ενώ το wingspan του είναι περίπου 7' 3''. Είναι αρκετά ομαδικός αλλά κατά καιρούς έχει επισημανθεί πως οφείλει να απαιτεί περισσότερο χρονικό διάστημα την μπάλα στα χέρια του και να παίρνει περισσότερες ατομικές πρωτοβουλίες.

Για το NBA προορίζεται ως SF, αν και στο Πανεπιστήμιο αγωνίζεται τον περισσότερο χρόνο μέσα στη ρακέτα. Μέχρι στιγμής μετράει 12.8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2,3 ασίστ κατά μέσο όρο, αρκετά καλά νούμερα για πρωτοετή, σε μια ομάδα που έχει υψηλές βλέψεις τη φετινή χρονιά και πολλούς καλούς παίκτες όπως οι Quincy Acy και Lace DariusDann.

Συμπερασματικά, πρόκειται για έναν παίκτη που συνδυάζει φυσικά προσόντα και τεχνική κατάρτιση σε τρομακτικό βαθμό και μοιάζει να έχει τεράστιο potential, όντας μόλις 19 ετών... 77.gif


Η κακή πορεία του Baylor αλλά και ο λάθος τρόπος που τον χρησιμοποιούσε ο προπονητής του στο κολέγιο (τον έβαζε κατά βάση 5άρι), έχουν ρίξει κάπως τις μετοχές του Τζόουνς...

Οι Κινγκς πιστεύω πως μάλλον θα διαλέξουν play maker...
Η Μινεσότα είναι μια από τις πιθανές ομάδες για να τον επιλέξουν...
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 7 2011, 15:59 ) *
Εκτος απο wingspan,λες να ειναι & αλλου προικισμενος?... rolleyes.gif
Τον ανεφερα τις προαλλες στο τοπικ των μεταγραφων του ΠΑΟ,ως ενα prospect που θα μπορουσε να γινει ο διαδοχος του Μαικ Μπατιστ..
Παντως ειναι τουμπανο,σουπερ αθλητικος & δυνατος,αλλα παραμενει ακομη ακατεργαστος.
Με δουλεια,ισως να μπορεσει να εξειδικευτει στη θεση του PF,εχοντας ως παικτη που μπορει να συγκριθει,τον Σεργκε Ιμπακα..

Ο Μπιγιόμπο την κοπάνησε από την Φουενλαμπράδα για να πάει να παίξει στο Nike Hoop Summit και μάλλον έκανε πολύ καλά...
Ο καθιερωμένος αγώνας μεταξύ των καλύτερων U19 Αμερικανών παικτών και επίλεκτων internationals της ίδιας πάνω-κάτω ηλικίας, έγινε τα ξημερώματα στο Πόρτλαντ και ο Κονγκολέζος έγραψε ιστορία...
Σημείωσε τριπλ νταμπλ (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 10 τάπες) και έγινε έτσι ο 1ος παίκτης στην ιστορία του θεσμού που κατορθώνει κάτι τέτοιο... 41.gif
Σίγουρα οι μετοχές του στο ντραφτ θα ανέβουν σημαντικά μετά από αυτή την εμφάνιση...

http://www.usabasketball.com/mens/hoopsumm...2011_04_10.html
a bullet for your head
Μετα τον Σαλιτζερ & ο Περι Τζοουνς θα επιστρεψει στο Μπειλορ για την 2η σεζον του..
http://www.baylorbears.com/sports/m-baskbl...41111aaa.html#_

Μηπως ο επομενος να ειναι ο Μπαρνς?
Οι Χενσον-Ζελλερ θα παραμεινουν,ο Ιρβινγκ θα την κανει...ισως & γι'αυτον να ειναι καλυτερο το ταιμινγκ,να δηλωσει υποψηφιοτητα του χρονου..

Ο Κεμπα παντως δηλωσε..

Βλεπω να γινεται πολυς ντορος για τον Μπιγιομπο...
Και εχει & ενα λογικο μπαι-αουτ...1εκ ευρω..
a bullet for your head
Ας κανω & ενα update για τον 1ο γυρο,με τον Μπαρνς μεσα(και βλεπουμε)... rolleyes.gif



1 Cleveland.Ντερικ Ουιλλιαμς,Αριζονα,F
2 *Minnesota.Καιρι Ιρβινγκ,Ντιουκ,PG
3 Toronto.Ενες Καντερ,International,F-C
4 Washington.Γιαν Βεσελι,International,F
5 Sacramento.Κεμπα Ουωκερ,Κονεκτικατ,PG
6 *Utah.Αλεξ Μπαρκς,Κολοραντο,SG
7 Detroit.Ντονατας Μοτιεγιουνας,International,F-C
8 *Cleveland.Γιονας Βαλαντσιουνας,International,C
9 Milwaukee.Τερενς Τζοουνς,Κεντακι,F
10 Charlotte.Καουχι Λεοναρντ,Σαν Ντιεγκο Στειτ,SF
11 Golden St.Λουκας Νογκιειρα,International,F-C
12 *Utah.Τζιμερ Φριντετ,Μπριγκαμ Γιανγκ,PG
13 *Phoenix.Τζορνταν Χαμιλτον,Τεξας,G-F
14 Houston.Μπισμακ Μπιγιομπο,International,F-C
15 Indiana.Μαρκους Μορρις,Κανσας,PF
16 New York.Μπραντον Ναιτ,Κεντακι,PG
17 Philadelphia.Τρει Τομπκινς,Τζορτζια,PF
18 *Washington.Ταιλερ Χανεικατ,UCLA,F-G
19 *Minnesota.Καιλ Σινγκλερ,Ντιουκ,SF
20 Charlotte.Μαρκιφ Μορρις,Κανσας,PF
21 Blazers.Τρισταν Τομπσον.Τεξας,PF
22 Denver.Κρις Σινγκλετον,Φλοριντα Στειτ,F
23 *Phoenix.Τζος Σελμπι,Κανσας,G
24 Oklahoma City.Τομπαιας Χαρρις,Τεννεσσι,SF
25 Dallas.Τζερεμι Ριτσμοντ.Ιλινοις,SF
26 *Chicago.Τζορνταν Ουιλλιαμς,Μεριλαντ,F-C
27 Boston.Κιθ Μπενσον,Οκλαντ,F-C
28 *New Jersey.Τζαζουαν Τζονσον,Περντιου,PF
29 Chicago.Τζαστιν Χαρπερ,Ριτσμοντ,F
30 San Antonio.Τζεφ Τειλορ,Βαντερμπιλντ,SF


a bullet for your head
Και ακολουθει του 2ου γυρου...


31 Cleveland.Μαρσον Μπρουκς,Προβιντενς,SG
32 *Miami.Νολαν Σμιθ,Ντιουκ,PG
33 *Detroit.Μαλκομ Λι,UCLA,G
34 Washington.Τζερεμι Ταιλερ,International,F-C
35 Sacramento.Τζον Λορ,Ουισκονσιν,PF
36 New Jersey.Γκρεγκ Σμιθ.Φρεσνο Στειτ,F-C
37 *LA Clippers.Κενεθ Φαριεντ,Μορεχειντ Στειτ,PF
38 *Houston.Κλει Τομπσον,Ουασινκτον,SG
39 Milwaukee.Σελβιν Μακ,Μπατλερ,PG
40 *Philadelphia.Ντειβιντ Λαιτι,Οχαιο Στειτ,SG
41 *LA Lakers.Ρετζι Τζακσον,Μποστον Κολετζ,PG
42 *Golden St.Νορις Κοουλ,Κληβελαντ Στειτ,PG
43 *Chicago.Σκοτι Χοπσον,Τεννεσσι,G-F
44 *LA Clippers.Τσαντλερ Παρσονς,Φλοριντα,SF
45 Indiana.Τραβις Λεσλι,Τζορτζια,G-F
46 *LA Lakers.Νικολα Βουκσεβιτς,USC,PF
47 *Charlotte.Ραβερν Τζονσον,Μισσισσιππι Στειτ,G-F
48 Atlanta.Γκιοργκι Σερμαντινι,International,C
49 Memphis.Νικολα Μιροτιτς,International,F
50 New Orleans.Τζειμι Σκιν,VCU,PF
51 *Detroit.Γκαρι Φλαουερς,Σαουθερν Μισσισσιππι,F
52 Portland.Μαθιου Μπραιαν-Αμανιγκ,Ουασινκτον,PF
53 Orlando.Βερνον Μακλιν,Φλοριντα,PF
54 *Cleveland.Μπογιαν Μπογκντανοβιτς,International,G-F
55 Dallas.Ρομπιν Μπενζινγκ,International,SF
56 *LA Lakers.Ρικ Τζακσον,Σιρακιουζ,F-C
57 Boston.Τσαρλς Τζενκινς,Χοφστρα,G
58 LA Lakers.Μαλκομ Τομας,Σαν Ντιεγκο Στειτ,PF
59 *Sacramento.Τζον Ντιμπλερ,Οχαιο Στειτ,SG
60 San Antonio.Ντεντζελ Μποουλις,Τζεημς Μαντισον,F-C


GK_23
Μετά και την λήξη της κανονικής περιόδου, η ομάδα που θα έχει τις περισσότερες πιθανότητες να πάρει το Νο 1 πικ στην κλήρωση της λοταρίας, στις 17 Μάη, είναι οι Γουλβς...
Αν βασιστούμε στο σκεπτικό του bullet πως, ο "θείος" θα στείλει το φετινό Νο 1 στη Δύση, λόγω της ισχυροποίησης της Ανατολής, τότε με βάση το ρεκόρ τους οι Γουλβς και οι Κινγκς είναι οι δύο ομάδες που ενδέχεται να επιλέξουν πρώτες.

Διάβασα και ένα ενδιαφέρον σενάριο, σύμφωνα με το οποίο, ο "θείος" θα ήθελε να δυναμώσει ξανά το Κλίβελαντ, ώστε να επανέλθει το ενδιαφέρον των φιλάθλων μετά την φυγή του Λεμπρόν και να καταφέρουν οι Καβς να δημιουργήσουν ένα rivalry με τους Χιτ, το οποίο φυσικά θα έχει θετικό εμπορικό αντίκτυπο στο πρωτάθλημα...

http://www.mockdraftmania.com/20110408-201...draft-2-rounds/

Στην πιο πρόσφατη ανάρτηση του Draft Express, o Μπιγιόμπο δίνεται λότερι πικ, Νο 7 από τους Πίστονς... 69.gif

Επίσης στο Νο 28 βρίσκουμε έναν παίκτη για τον οποίο δεν έχουμε μιλήσει μέχρι στιγμής...
Τον τριτοετή Ρέτζι Τζάκσον, του Boston College...
O Τζάκσον αγωνιζόταν ως combo guard στο κολέγιο, όμως με ύψος γύρω στο 1.90 μ., θα προοριστεί για play maker στο NBA.
Για να γίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να δουλέψει στις οργανωτικές του ικανότητες.
Φέτος σημείωσε τεράστια πρόοδο στον τομέα του περιφερειακού σουτ, όπου σούταρε με 42% (71/169 προσπάθειες), ενώ τα 2 πρώτα του χρόνια στο κολέγιο σούταρε με κάτω από 30%...
Τέλειωσε την χρονιά με μέσο όρο 18,2 πόντους, 4,5 ασίστ και 4,3 ριμπάουντ...

Το πλέον εντυπωσιακό με τον Τζάκσον είναι πως παρά το ύψος του, διαθέτει εντυπωσιακό wingspan που αγγίζει τα 7 ft, με αποτέλεσμα να δείχνει ψηλότερος και να παίζει εξαιρετική άμυνα...



baskethood
Επειδη δε γνωριζω καλα τις διαδικασιες,με ποιο τροπο μπορει ο Στερν να επιλεξει που θα δωθει το ν 1 ντραφτ ?
GK_23
QUOTE(baskethood @ Apr 14 2011, 13:06 ) *
Επειδη δε γνωριζω καλα τις διαδικασιες,με ποιο τροπο μπορει ο Στερν να επιλεξει που θα δωθει το ν 1 ντραφτ ?

Το γεγονός πως η κλήρωση με τα μπαλάκια (κάτι αντίστοιχο με το τζόκερ και το λόττο) δεν γίνεται δημόσια αλλά παρουσιάζονται μόνο τα αποτελέσματά της, έχει προκαλέσει αρκετές φήμες πως το NBA "παρεμβαίνει" ουσιαστικά στην κλήρωση και στέλνει τα ψηλότερα πικς εκεί που θέλει κάθε φορά.

Π.χ. το 2008, οι Μπουλς κέρδισαν την λοταρία έχοντας μόλις 1,7% πιθανότητες...
Έτσι απέκτησαν τον Ντέρικ Ρόουζ... rolleyes.gif

Ένα βίντεο με την περσινή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων της κλήρωσης...


baskethood
QUOTE (sixama23 @ Apr 14 2011, 13:18 ) *
Το γεγονός πως η κλήρωση με τα μπαλάκια (κάτι αντίστοιχο με το τζόκερ και το λόττο) δεν γίνεται δημόσια αλλά παρουσιάζονται μόνο τα αποτελέσματά της, έχει προκαλέσει αρκετές φήμες πως το NBA "παρεμβαίνει" ουσιαστικά στην κλήρωση και στέλνει τα ψηλότερα πικς εκεί που θέλει κάθε φορά.

Π.χ. το 2008, οι Μπουλς κέρδισαν την λοταρία έχοντας μόλις 1,7% πιθανότητες...
Έτσι απέκτησαν τον Ντέρικ Ρόουζ... rolleyes.gif

Καλα, και ειχα την εντυπωση οτι η διαδικασια επιλογης ντραφτ ηταν αδιαβλητη(κατι σαν το ΑΣΕΠ δηλαδη 69.gif )
a bullet for your head
Και ο Χαρισον Μπαρνς θα επιστρεψει στο κολεγιο για την 2η του χρονια...
http://tarheelblue.cstv.com/sports/m-baskb.../041811aaa.html

Το ντραφτ του 2012 θα ειναι μαλλον απ τα καλυτερα... rolleyes.gif
a bullet for your head
Ας ριξω & μια εκτιμηση 1ου γυρου,χωρις τον Χαρισον Μπαρνς...

1 Minnesota.Ντερικ Ουιλλιαμς,Αριζονα,F
2 Cleveland.Ενες Καντερ,International,F-C
3 Toronto.Καιρι Ιρβινγκ,Ντιουκ,PG
4 Washington.Γιαν Βεσελι,International,F
5 Sacramento.Κεμπα Ουωκερ,Κονεκτικατ,PG
6 *Utah.Αλεξ Μπαρκς,Κολοραντο,SG
7 Detroit.Ντονατας Μοτιεγιουνας,International,F
8 *Cleveland.Καουχι Λεοναρντ,Σαν Ντιεγκο Στειτ,SF
9 Charlotte.Γιονας Βαλαντσιουνας,International,C
10 Milwaukee.Τερενς Τζοουνς,Κεντακι,F
11 Golden St.Λουκας Νογκιειρα,International,F-C
12 *Utah.Τζιμερ Φριντετ,Μπριγκαμ Γιανγκ,PG
13 *Phoenix.Μπραντον Ναιτ,Κεντακι,PG
14 Houston.Μπισμακ Μπιγιαμπο,International,F-C
15 Indiana.Μαρκους Μορρις,Κανσας,PF
16 Philadelphia.Τρει Τομπκινς,Τζορτζια,PF
17 New York.Τρισταν Τομπσον,Τεξας,PF
18 *Washington.Καιλ Σινκλερ,Ντιουκ,SF
19 *Charlotte.Τζορνταν Χαμιλτον,Τεξας,G-F
20 *Minnesota.Ταιλερ Χανεικατ,UCLA,G-F
21 Portland.Τζαστιν Χαρπερ,Ριτσμοντ,F
22 Denver.Μαρκιφ Μορρις,Κανσας,PF
23 *Houston.Τομπαιας Χαρρις,Τεννεσσι,SF
24 Oklahoma Cty.Κρις Σινγκλετον,Φλοριντα Στειτ,F
25 Boston.Τζορνταν Ουιλλιαμς,Μεριλαντ,-F-C
26 Dallas.Τζερεμι Ριτσμοντ,Ιλινοις,SF
27 *New Jersey.Τζαζουαν Τζονσον,Περντιου,PF
28 *Chicago.Kιθ Μπενσον,Οκλαντ,F-C
29 San Antonio.Σκοτι Χοπσον,Τεννεσσι,G-F
30 Chicago.Τραβις Λεσλι,Τζορτζια,G-F

QUOTE(sixama23 @ Apr 14 2011, 13:03 ) *
Μετά και την λήξη της κανονικής περιόδου, η ομάδα που θα έχει τις περισσότερες πιθανότητες να πάρει το Νο 1 πικ στην κλήρωση της λοταρίας, στις 17 Μάη, είναι οι Γουλβς...
Αν βασιστούμε στο σκεπτικό του bullet πως, ο "θείος" θα στείλει το φετινό Νο 1 στη Δύση, λόγω της ισχυροποίησης της Ανατολής, τότε με βάση το ρεκόρ τους οι Γουλβς και οι Κινγκς είναι οι δύο ομάδες που ενδέχεται να επιλέξουν πρώτες.

Διάβασα και ένα ενδιαφέρον σενάριο, σύμφωνα με το οποίο, ο "θείος" θα ήθελε να δυναμώσει ξανά το Κλίβελαντ, ώστε να επανέλθει το ενδιαφέρον των φιλάθλων μετά την φυγή του Λεμπρόν και να καταφέρουν οι Καβς να δημιουργήσουν ένα rivalry με τους Χιτ, το οποίο φυσικά θα έχει θετικό εμπορικό αντίκτυπο στο πρωτάθλημα...

Εγω πιστευω οτι τα 2 πρωτα μπαλακια θα πανε στους Κινγκς & τους Γουλφς(η' με αντιστροφη σειρα),& το 3ο μπαλακι θα ειναι των Καβς via Κλιπερς,οποτε οι Καβς θα εχουν & την 4η επιλογη,την δικης τους δηλαδη.
baskethood
Τα μοκ ντραφτ πως ακριβως υπολογιζονται,θελω να πω,οι εκτιμησεις αυτες γινονται βαση των προθεσεων των ομαδων η παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες?
a bullet for your head
QUOTE(baskethood @ Apr 18 2011, 19:42 ) *
Τα μοκ ντραφτ πως ακριβως υπολογιζονται,θελω να πω,οι εκτιμησεις αυτες γινονται βαση των προθεσεων των ομαδων η παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες?

Βασικα γινονται με βαση το μακρυ & το κοντο του καθενος... biggrin.gif
Στην ζυγαρια & αναλογα με την εκαστοτε χρονικη συγκυρια,μπαινουν το ταλεντο,η προοπτικη,η διαθεσιμοτητα,οι αναγκες των ομαδων,η ηλικια,οι μετοχες του καθε παικτη,τον εαν διαθετουν τα χαρακτηριστικα & την 1η υλη,για να ανταπεξελθουν στο ΝΒΑ επιπεδο,ενδεχομενως & τα ιατρικα ιστορικα των παικτων.
a bullet for your head
Sixama,οπως σου εχω ξαναπει,απορω γιατι ο Σκοτι Χοπσον του Τεννεσσι,ειναι τοσο χαμηλα στις διαφορες εκτιμησεις(μεσα-τελη 2ου γυρου)..
Με την φετινη ''λειψανδρια'',ο Χοπσον διαθετει αρκετα ελκυστικα χαρακτηριστικα & 1η υλη,για να επιλεχτει ψηλοτερα..

GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 18 2011, 22:55 ) *
Sixama,οπως σου εχω ξαναπει,απορω γιατι ο Σκοτι Χοπσον του Τεννεσσι,ειναι τοσο χαμηλα στις διαφορες εκτιμησεις(μεσα-τελη 2ου γυρου)..
Με την φετινη ''λειψανδρια'',ο Χοπσον διαθετει αρκετα ελκυστικα χαρακτηριστικα & 1η υλη,για να επιλεχτει ψηλοτερα..


Συμφωνώ...

Όσον αφορά τον Μπιγιόμπο, στις ΗΠΑ ασχολούνται αρκετά με αυτόν, ύστερα από την παρουσία του στο Nike Hoop Summit...
Πέρα όμως από τα εγκωμιαστικά σχόλια, έχουν αρχίσει να εκφράζονται αμφιβολίες σχετικά με την πραγματική του ηλικία... rolleyes.gif

http://www.draftexpress.com/article/Findin...k-Biyombo-3683/
SG3ptshooter
QUOTE(sixama23 @ Apr 19 2011, 10:50 ) *
έχουν αρχίσει να εκφράζονται αμφιβολίες σχετικά με την πραγματική του ηλικία... rolleyes.gif

το ήξερα ότι αυτός ο καραφλούλης του espn με διαβάζει στο ΠΑΟ - Μεταγραφές icon_drunk.gif
Διαβάζοντας τις ιστορίες που βλέπουμε κατά καιρούς κυρίως στο ποδόσφαιρο πάντα μας περνούν από το μυαλό ο Ομπαφέμι ο Μάρτινς και ο Ραϊμόντ Καλλά κλπ.

Δεν τον βλέπω πάντως τόσο ΝΒΑ-ready όσο λένε οι Αμερικανοί μετά το triple double. Γενικά το Nike Hoop Summit πάντα ένιωθα ότι τους παραπλανά, ειδικά όταν είχα διαβάσει πως τους άρεσε που έπαιζε και στο φτερό ο Μοτιεγιούνας.. blink.gif
a bullet for your head
Συνεχιζω με τον 2ο γυρο...


31 *Miami.Τζος Σελμπι,Κανσας,G
32 Cleveland.Ντειβιντ Λαιτι,Οχαιο Στεητ,SG
33 *Detroit.Μαρσον Μπρουκς,Προβιντενς,SG
34 Washington.Νολαν Σμιθ,Ντιουκ,PG
35 Sacramento.Τζον Λορ,Ουισκονσιν,PF
36 New Jersey.Τζερεμι Ταιλερ,International,F-C
37 *LA Clippers.Κενεθ Φαριεντ,Μορεχειντ Στειτ,PF
38 *Houston.Σελβιν Μακ,Μπατλερ,PG
39 Charlotte.Τζεφ Τειλορ,Βαντερμπιλντ,SF
40 Milwaukee.Μαλκομ Λι,UCLA,G
41 *LA Lakers.Γκρεγκ Σμιθ,Φρεσνο Στειτ,F-C
42 Indiana.Τσαντλερ Παρσονς,Φλοριντα,SF
43 *Golden St.Ρετζι Τζακσον,Μποστον Κολετζ,PG
44 *Chicago.Nορις Κοουλ,Κληβελαντ Στειτ,PG
45 *New Orleans.Nικολα Βουκσεβιτς,USC,PF
46 *LA Lakers.Αιζαια Τομας,Ουασινγκτον,PG
47 *LA Clippers.Γκαρι Φλαουερς,Σαουθερν Μισσισσιππι,F
48 Atlanta.Τζειμι Σκιν,VCU,PF
49 Memphis.Νικολα Μιροτιτς,Intarnational,F
50 *Philadelphia.Κλει Τομπσον,Ουασινκτον Στειτ,SG
51 *Portland.Γκιοργκι Σερμαντινι,International,C
52 *Denver.Ραβερν Τζονσον,Μισσισσιππι Στειτ,G-F
53 Orlando.Βερνον Μακλιν,Φλοριντα,PF
54 *Cleveland.Μαθιου-Μπραιαν Αμανινγκ,Ουασινγκτον,PF
55 Boston.Μπογιαν Μπογκτανοβιτς,International,G-F
56 LA Lakers.Ντεμιαν Σοντερς,Duquesne,F
57 Dallas.Ρομπιν Μπενζινγκ,International,SF
58 *LA Lakers.ΛειςΝταριους Νταν,Μπειλορ,SG
59 San Antonio.Τσαρλς Τζενκινς,Χοφστρα,G
60 *Sacramento.Τζιμι Μπατλερ,Μαρκετι,SF


SG3ptshooter
Μέτρησα μια ντουζίνα internationals στην τελευταία πρόβλεψη του bullet. Πράγματι με τους παίκτες από τα κολέγια να μένουν στις ομάδες τους και για του χρόνου λόγω κυρίως της σοβαρής πιθανότητας για λοκ άουτ, μοιάζει πολύ λογικό ενδεχόμενο. Θα πρόκειται για ρεκόρ international παικτών αν συμβεί αυτό; Λογικά ναι φαντάζομαι όσο μιλάμε για ντραφτ 2 γύρων τουλάχιστον.
a bullet for your head
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 20 2011, 00:30 ) *
Μέτρησα μια ντουζίνα internationals στην τελευταία πρόβλεψη του bullet. Πράγματι με τους παίκτες από τα κολέγια να μένουν στις ομάδες τους και για του χρόνου λόγω κυρίως της σοβαρής πιθανότητας για λοκ άουτ, μοιάζει πολύ λογικό ενδεχόμενο. Θα πρόκειται για ρεκόρ international παικτών αν συμβεί αυτό; Λογικά ναι φαντάζομαι όσο μιλάμε για ντραφτ 2 γύρων τουλάχιστον.

Βασικα ολα θα εξαρτηθουν,απ το ποσοι θα δηλωσουν τελικα διαθεσιμοτητα.
Αυτο που ρωτας χρειαζεται λιγο ψαξιμο...
Ριχνοντας μια προχειρη ματια στο ντραφτ του 2006,μετρησα 18 International,του 2007,15 & του 2008 14...

To nbadraft.net,λανσαρει στον 2ο γυρο & τον παρακατω πιτσιρικα,ο οποιος εχει ψηλωσει & αλλο,ενω αφησε πολυ καλες εντυπωσεις στο προσφατο Nike Hoop Summit..



http://www.draftexpress.com/profile/Davis-Bertans-6320/
SG3ptshooter
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 20 2011, 01:33 ) *
Βασικα ολα θα εξαρτηθουν,απ το ποσοι θα δηλωσουν τελικα διαθεσιμοτητα.
Αυτο που ρωτας χρειαζεται λιγο ψαξιμο...
Ριχνοντας μια προχειρη ματια στο ντραφτ του 2007,μετρησα 15 International...

To nbadraft.net,λανσαρει στον 2ο γυρο & τον παρακατω πιτσιρικα,ο οποιος εχει ψηλωσει & αλλο,ενω αφησε πολυ καλες εντυπωσεις στο προσφατο Nike Hoop Summit..



http://www.draftexpress.com/profile/Davis-Bertans-6320/

πολλές οι επιλογές στα ξένα λοιπόν για τις ομάδες του ΝΒΑ.

Ο Λετονός μου αρέσει έχει πολύ γλυκό σουτ και είναι και αρκούντως αποτελεσματικός για την ηλικία του. Eίναι όμως μόλις 18 και έχει να δείξει ένα καλό u18 και ένα καλό ξεκίνημα στη Λετονία που τον έφερε στην άκρη του πάγκου της Ολύμπια Λιουμπλιάνας πολύ νωρίς για να γίνει draft.
a bullet for your head
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 20 2011, 01:46 ) *
πολλές οι επιλογές στα ξένα λοιπόν για τις ομάδες του ΝΒΑ.

Ο Λετονός μου αρέσει έχει πολύ γλυκό σουτ και είναι και αρκούντως αποτελεσματικός για την ηλικία του. Eίναι όμως μόλις 18 και έχει να δείξει ένα καλό u18 και ένα καλό ξεκίνημα στη Λετονία που τον έφερε στην άκρη του πάγκου της Ολύμπια Λιουμπλιάνας πολύ νωρίς για να γίνει draft.

Βασικα ηταν στο τελευταιο update του nbadraft.net,ομως το ονομα του δεν αναφερεται ακομη στην παρακατω λιστα..
http://www.nbadraft.net/2011-nba-draft-early-entrants

Τον Παπ δεν τον βλεπω να αναφερεται πουθενα....
Καποια στιγμη τον ανεφερα σε ενα ξενο μπλογκ...& εγω το εγραψα,εγω το διαβασα... rolleyes.gif ....μηδεν ανταποκριση.... smiley.gif
SG3ptshooter
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 20 2011, 01:59 ) *
Βασικα ηταν στο τελευταιο update του nbadraft.net,ομως το ονομα του δεν αναφερεται ακομη στην παρακατω λιστα..
http://www.nbadraft.net/2011-nba-draft-early-entrants

Τον Παπ δεν τον βλεπω να αναφερεται πουθενα....
Καποια στιγμη τον ανεφερα σε ενα ξενο μπλογκ...& εγω το εγραψα,εγω το διαβασα... rolleyes.gif ....μηδεν ανταποκριση.... smiley.gif

Φέτος είναι η τελευταία χρονιά που ο Παπανικολάου έχει τη δυνατότητα να επιλέξει αν θα βρεθεί στο ντραφτ ή όχι, του χρόνου είναι η τελευταία χρονιά που είναι δυνατό να επιλεγεί.

Δε νιώθω ότι έχει κάτι να επιδείξει ώστε να μπει στην 60αδα. Πεσμένος έμοιαζε στους μικρούς ενώ θεωρητικά έπρεπε να ήταν από τους καλύτερους παίκτες του τουρνουά. Όχι ότι δεν ξεχώριζε αλλά δεν είχε την κυριαρχία που περίμεναν αυτοί που ανέμεναν να τον δουν. Και φέτος πέρα από το ξέσπασμα με τη Μάλαγα που εκείνο το βράδυ πήρε το παρατσούκλι "τσίρκο" που κυκλοφορεί κατά καιρούς στο φόρουμ, τίποτα το ιδιαίτερο. Καλό για τον παίκτη είναι που σταμάτησε ο παραλληλισμός με το Φώτση φέτος που ο Ντούντα τον αντιμετωπίζει αποκλειστικά ως 3, αλλά όσον αφορά τις καλύτερες δυνατές προοπτικές για την καριέρα του στο ΝΒΑ εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα τον παραλληλίσω με τον ΜπατΝταντ. Τελευταίες θέσεις και αν πάει λίγες ευκαιρίες..

Αν το δεις από τη σκοπιά του σκάουτερ, γιατί να μην τους ιντριγκάρει πιο πολύ ο 2 χρόνια μικρότερος Τζεντίλε π.χ. που στο u18 έβγαλε μάτια και κάνει τουλάχιστον σοβαρή σεζόν σε πρωτάθλημα σαφώς δυσκολότερο και σε Γιουροκάπ;

Ίσως του χρόνου μόνο αν εντυπωσιάσει πραγματικά στη σεζόν με τη φανέλα του Ολυμπιακού ή δανεικός κάπου να μπει σε καλύτερη θέση. Αλλά αυτή θα είναι τελευταία του ευκαιρία αν δε μπει φέτος και μάλιστα δεν θα έχει και το καλοκαίρι μικρές εθνικές, ενώ στους άνδρες δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να τραβήξει βλέμματα.

Στο λινκ που έδωσες είδα ότι υπάρχουν στη συζήτηση και τα ονόματα των Κροατών Ραντόσεβιτς και Ζούμπτσιτς, η Τσιμπόνα μπορεί να δεινοπάθησε στην Ευρωλίγκα φέτος αλλά τα νέα παιδιά που χρησιμοποιήθηκαν και καλά τα πήγαν ατομικά με βάση τις προσδοκίες και παρά το δύσκολο επίπεδο της διοργάνωσης, κι έτσι ανέβηκαν πολύ οι μετοχές τους.
GK_23
Στη "σκιά" του 1ου τελικού της Δύσης, ξεκινάει σε μια ώρα περίπου στο New Jersey η κλήρωση της λοταρίας του φετινού ντραφτ.

Το σχετικό preview από την επίσημη σελίδα του NBA...

http://www.nba.com/2011/news/features/john...ls=iref:nbahpt1

Εδώ η λίστα με τους underclassmen που δήλωσαν συμμετοχή και με αυτούς που απέσυραν τελικά την συμμετοχή τους...

http://www.nbadraft.net/2011-nba-draft-off...try-withdrawals

Ξεχωρίζει φυσικά η επιστροφή στο Κεντάκυ του Terrence Jones...
baskethood
Το Κλιβελαντ ηταν η νικητρια ομαδα της διαδικασιας με τη Μινεσοτα και τη Γιουτα να ακολουθουν.
http://eye-on-basketball.blogs.cbssports.c..._fb_na_txt_0001

Η λογικη λεει οτι οι Καβς θα επιλεξουν τον Ερβινγκ,ομως τις τελευταιες μερες διεδιδαν οτι ισως επιλεξουν τον Ουιλιαμς.
Οι Καβς θα επιλεξουν και στη τεταρτη θεση,υπαρχουν οι προυποθεσεις να δυναμωσουν αρκετα.
Iverson_3
QUOTE(baskethood @ May 18 2011, 03:58 ) *
Το Κλιβελαντ ηταν η νικητρια ομαδα της διαδικασιας με τη Μινεσοτα και τη Γιουτα να ακολουθουν.
http://eye-on-basketball.blogs.cbssports.c..._fb_na_txt_0001

Η λογικη λεει οτι οι Καβς θα επιλεξουν τον Ερβινγκ,ομως τις τελευταιες μερες διεδιδαν οτι ισως επιλεξουν τον Ουιλιαμς.
Οι Καβς θα επιλεξουν και στη τεταρτη θεση,υπαρχουν οι προυποθεσεις να δυναμωσουν αρκετα.

Όποιος βγει Νο1 θα αναθεματίζει την ώρα και τη στιγμή.. laugh.gif
Leon_cp3
Εγώ τελικώς προβλέπω ότι θα προτιμήσουν τον Ντέρικ οι Καβς.Καλύπτει με περίσσια άνεση δύο θέσεις (3-4) με ύψος 2.03,τρομερά αθλητικά προσόντα και εξαιρετική τεχνική κατάρτιση. Σας θυμίζει κάτι; rolleyes.gif Ο βασιλιάς τους πέθανε,ζήτω ο βασιλιάς τους...
Από κει και πέρα το τεράστιο φάρδος το είχε χθες η Γιούτα που πήρε το 3 με αρκετά υψηλότερο ρεκόρ από άλλους (Τορόντο,Ουάσινγκτον,Σακραμέντο κ.λπ.)...
baskethood
QUOTE (Leon_cp3 @ May 18 2011, 11:46 ) *
Εγώ τελικώς προβλέπω ότι θα προτιμήσουν τον Ντέρικ οι Καβς.Καλύπτει με περίσσια άνεση δύο θέσεις (3-4) με ύψος 2.03,τρομερά αθλητικά προσόντα και εξαιρετική τεχνική κατάρτιση. Σας θυμίζει κάτι; rolleyes.gif Ο βασιλιάς τους πέθανε,ζήτω ο βασιλιάς τους...
Από κει και πέρα το τεράστιο φάρδος το είχε χθες η Γιούτα που πήρε το 3 με αρκετά υψηλότερο ρεκόρ από άλλους (Τορόντο,Ουάσινγκτον,Σακραμέντο κ.λπ.)...


Δεν νομιζω να πανε για τον Ντερικ,πιστευω οτι θα πανε για τον Ερβινγκ ωστε μετα ν ανταλλαξουν τον Σεσσιονς.
Στη συνεχεια νομιζω οτι θα πανε για ψηλο,αναλογα με τις διαθεσιμες επιλογες βεβαια,με επικρατεστερους τον Καντερ και τους Λιθουανους.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.