Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA DRAFT 2011
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Leon_cp3
QUOTE(baskethood @ May 18 2011, 11:51 ) *
Δεν νομιζω να πανε για τον Ντερικ,πιστευω οτι θα πανε για τον Ερβινγκ ωστε μετα ν ανταλλαξουν τον Σεσσιονς.
Στη συνεχεια νομιζω οτι θα πανε για ψηλο,αναλογα με τις διαθεσιμες επιλογες βεβαια,με επικρατεστερους τον Καντερ και τους Λιθουανους.


Η λογική αυτό λέει,απλά λέω ότι ο Γκίλμπερτ μπορεί να προτιμήσει τον Ουίλιαμς μόνο και μόνο γιατί θα πλασαριστεί ως το αντίπαλον δέος του "προδότη"...

Btw επειδή είπα βλακεία πριν,η Γιούτα πήρε το Νο.3 πικ από το Νιου Τζέρσει (ανταλλαγή Ντερόν). Δεν ήταν το φάρδος που την έστειλε εκεί. tongue.gif
baskethood
QUOTE (Leon_cp3 @ May 18 2011, 11:58 ) *
Η λογική αυτό λέει,απλά λέω ότι ο Γκίλμπερτ μπορεί να προτιμήσει τον Ουίλιαμς μόνο και μόνο γιατί θα πλασαριστεί ως το αντίπαλον δέος του "προδότη"...

Btw επειδή είπα βλακεία πριν,η Γιούτα πήρε το Νο.3 πικ από το Νιου Τζέρσει (ανταλλαγή Ντερόν). Δεν ήταν το φάρδος που την έστειλε εκεί. tongue.gif

Βεβαια δεν θα ηταν ασχημη επιλογη αυτο που λες,να επιλεξουμ πρωτα τον Ντερικ και μετα να πανε για εναν γκαρντ οπως ο Κεμπα η ο Ναιτ.
Leon_cp3
QUOTE(baskethood @ May 18 2011, 12:03 ) *
Βεβαια δεν θα ηταν ασχημη επιλογη αυτο που λες,να επιλεξουμ πρωτα τον Ντερικ και μετα να πανε για εναν play maker οπως ο Κεμπα η ο Ναιτ.


Ούτε να σκέφτομαι τον αγαπημένο Κέμπα σε αυτούς. 68.gif Ας πάρουν όποιον άλλον θέλουν.Δώσε ευχές να μη γίνει...
Dino Charito
εγω πάλι θέλω τον Κεμπα στο Τορόντο. Μπορώ?
Ετσι οπως πήγε το lottery, έχουν την ευκαιρία να τον πάρουν. Μακάρι.
Κοντός ήταν κι ο Iverson. Τον προτιμώ σε σχέση με τον Knight που παίζει κι αυτος.

Οσο για το νουμερο 1, σίγουρα Irving.
και 2 πιστεύω ο Williams.
GK_23
QUOTE(baskethood @ May 18 2011, 03:58 ) *
Το Κλιβελαντ ηταν η νικητρια ομαδα της διαδικασιας με τη Μινεσοτα και τη Γιουτα να ακολουθουν.
http://eye-on-basketball.blogs.cbssports.c..._fb_na_txt_0001

Το φοβερό είναι πως το πικ που βρέθηκε στην 1η θέση της λοταρίας δεν ήταν το δικό τους αλλά το πικ που είχαν πάρει από τους Κλίπερς στο πλαίσιο της ανταλλαγής του Βαρώνου. Ουσιαστικά δηλαδή οι Κλίπερς ήταν αυτοί που θα κέρδιζαν την λοταρία, εφόσον δεν είχαν ανταλλάξει το πικ. Το ενδεχόμενο αυτό συγκέντρωνε πριν την κλήρωση μόλις 2,8% πιθανότητα... 69.gif

Φυσικά οι Καβαλίερς είναι φουλ ευνοημένοι από αυτήν την εξέλιξη καθώς ο συνδυασμός Νο 1 - Νο 4 ήταν ο 3ος καλύτερος δυνατός που θα μπορούσε να τους τύχει...

Πολύ τυχεροί και οι Τζαζ, είχαν μόλις 9,39% πιθανότητα για να τους κάτσει το Νο 3...

Αντίθετα οι Κινγκς πρέπει να καταριούνται την τύχη τους, καθώς βρέθηκαν στο Νο 7, αν και είχαν την 5η καλύτερη πιθανότητα για να κερδίσουν την λοταρία. Το Σακραμέντο είναι δεδομένο πως αναζητεί play maker και στο Νο 7 είναι πολύ πιθανό να μην είναι διαθέσιμος ούτε ο Νάιτ, ούτε ο Κέμπα...

Για τον Ίρβινγκ δεν το συζητώ καν...
Νομίζω πως θα τον επιλέξουν οι Καβς στο Νο 1...

Οι Γουλβς πιθανότατα θα επιλέξουν τον Ουίλλιαμς...
Αν και δεν αποκλείω το ενδεχόμενο ο Καν να κυνηγήσει κάποιο trade...
Anaz
QUOTE
Το φοβερό είναι πως το πικ που βρέθηκε στην 1η θέση της λοταρίας δεν ήταν το δικό τους αλλά το πικ που είχαν πάρει από τους Κλίπερς στο πλαίσιο της ανταλλαγής του Βαρώνου. Ουσιαστικά δηλαδή οι Κλίπερς ήταν αυτοί που θα κέρδιζαν την λοταρία, εφόσον δεν είχαν ανταλλάξει το πικ.
Kαι χάσαν δηλαδη και τον Irving -και την ευκαιρια να φτιαξουν το δικο τους big three του μελλοντος-, για χαρη του Μο, οι Κλιπερς?? Εξ'αρχης δεν μου αρεσε η επιλογη τους, αλλα τωρα ειδικα νομιζω θα το φυσανε και δεν θα κρυωνει...
Leon_cp3
QUOTE(sixama23 @ May 18 2011, 15:08 ) *
Πολύ τυχεροί και οι Τζαζ, είχαν μόλις 9,39% πιθανότητα για να τους κάτσει το Νο 3...


Νομίζω όπως έγραψα και πιο πριν,ότι ούτε αυτοί πήραν εξ αρχής το 3. Απλά την πήραν από τους Νετς στο πλαίσιο της ανταλλαγής του Ντερόν. Εσύ τα ξέρεις και καλύτερα,πιάνω κάτι λάθος;
Νομίζω το κανονικό πικ των Τζαζ ήταν το 12. Εν ολίγοις Καβς και Τζαζ έχουν τα 4 από τα 14 πρώτα και σίγουρα μπορούν να ξεκινήσουν την ανοικοδόμηση μετά τις αποχωρήσεις των σταρ τους, αν σκεφτούν σωστά τις επιλογές τους.
GK_23
QUOTE(Leon_cp3 @ May 18 2011, 15:37 ) *
Νομίζω όπως έγραψα και πιο πριν,ότι ούτε αυτοί πήραν εξ αρχής το 3. Απλά την πήραν από τους Νετς στο πλαίσιο της ανταλλαγής του Ντερόν. Εσύ τα ξέρεις και καλύτερα,πιάνω κάτι λάθος;
Νομίζω το κανονικό πικ των Τζαζ ήταν το 12. Εν ολίγοις Καβς και Τζαζ έχουν τα 4 από τα 14 πρώτα και σίγουρα μπορούν να ξεκινήσουν την ανοικοδόμηση μετά τις αποχωρήσεις των σταρ τους, αν σκεφτούν σωστά τις επιλογές τους.

Το κανονικό πικ των Τζαζ είναι όντως το 12.
Όμως το πικ που είχαν πάρει από τους Νετς, δεν είχε τις περισσότερες πιθανότητες να βγει Νο 3. Οι Νετς είχαν το 5ο χειρότερο ρεκόρ και έτσι το πικ τους ήταν το 5ο κατά σειρά σε πιθανότητες να κερδίσει την λοταρία. Ουσιαστικά δηλαδή η κλήρωση ευνόησε τους Τζαζ (Νετς), ανεβάζοντας τους δύο θέσεις στη σειρά επιλογής.

QUOTE(Anaz @ May 18 2011, 15:31 ) *
Kαι χάσαν δηλαδη και τον Irving -και την ευκαιρια να φτιαξουν το δικο τους big three του μελλοντος-, για χαρη του Μο, οι Κλιπερς?? Εξ'αρχης δεν μου αρεσε η επιλογη τους, αλλα τωρα ειδικα νομιζω θα το φυσανε και δεν θα κρυωνει...

Με βάση το ρεκόρ και τις πιθανότητες που είχαν, νομίζω πως έπραξαν πολύ σωστά που αντάλλαξαν το πικ τους...
Άλλωστε, αν εξαιρέσεις 3-4 παίκτες των οποίων το ταβάνι είναι το All Star, μάλλον είναι φτωχό το φετινό ντραφτ.
Ποιος θα μπορούσε επίσης να προβλέψει πως θα κέρδιζαν την λοταρία με μόλις 2,8% πιθανότητα;

Συν τοις άλλοις, οι Κλίπερς έχουν στην κατοχή τους το πικ 1ου γύρου των Γουλβς για το 2012, όπου το ντραφτ θα είναι σίγουρα πιο δυνατό... wink.gif

Από ότι φαίνεται δεν τους χάλασε ιδιαίτερα που έχασαν το Νο 1...

http://sports.espn.go.com/los-angeles/nba/...tory?id=6561450
Anaz
QUOTE(sixama23 @ May 18 2011, 16:15 ) *
Με βάση το ρεκόρ και τις πιθανότητες που είχαν, νομίζω πως έπραξαν πολύ σωστά που αντάλλαξαν το πικ τους...
Άλλωστε, αν εξαιρέσεις 3-4 παίκτες των οποίων το ταβάνι είναι το All Star, μάλλον είναι φτωχό το φετινό ντραφτ.
Ποιος θα μπορούσε επίσης να προβλέψει πως θα κέρδιζαν την λοταρία με μόλις 2,8% πιθανότητα;

Συν τοις άλλοις, οι Κλίπερς έχουν στην κατοχή τους το πικ 1ου γύρου των Γουλβς για το 2012, όπου το ντραφτ θα είναι σίγουρα πιο δυνατό... wink.gif

Από ότι φαίνεται δεν τους χάλασε ιδιαίτερα που έχασαν το Νο 1...

http://sports.espn.go.com/los-angeles/nba/...tory?id=6561450
Kαλα εννοειται οτι δεν μπορουσαν να προβλεψουν κατι τετοιο, απλα λεω με βαση το πως ηρθαν εν τελει τα πραγματα. Αν και ούτως η αλλως εμένα εξ'αρχης δεν μου αρεσε η επιλογη του Μο, που ειναι ενα πλευ-σουτερ κ θεωρω οτι δεν ταιριαζει τόσο δίπλα στους Γκορντον,Γκριφιν. Επρεπε να την ψαξουν να χωθουν με καποιο τροπο στο trade Deron-Harris. ή στη τελικη, να διεκδικουσαν τις ελπιδες τοους στο φετινο ντραφτ, που ειχε κι αλλα καλα πλευ πλην του Irving, ενω διαθετουν κι αλλο ενα prospect στη θεση, τον Bledsoe. Και να βρίσκαν εναν αλλο τροπο να ξεφορτωθουν τον Βαρωνο.

ΥΓ: Βεβαια στη θεωρία ολα καλα ειναι..Επι της ουσιας, οι Κλιπς εψαχναν απεγνωσμένα εναν τροπο να ξεφορτωθουν το συμβολαιο του Βαρώνου, και μολις βρήκαν την ευκαιρια με τους Καβς, δεν την αφησαν να παει χαμενη.
Leon_cp3
Α οπότε μίλαγες για τις πιθανότητες των Νετς στο 3. Ok then.

Πάντως και κάτι τελευταίο,για τον Κέμπα που λέγαμε, βλέπω το nba.com καθώς και το nbadraft.net ότι τον δίνουν στο 7,Σακραμέντο.
To draftexpress τον δίνει πιο ψηλά στο 5.
GK_23
QUOTE(Leon_cp3 @ May 18 2011, 16:23 ) *
Πάντως και κάτι τελευταίο,για τον Κέμπα που λέγαμε, βλέπω το nba.com καθώς και το nbadraft.net ότι τον δίνουν στο 7,Σακραμέντο.
To draftexpress τον δίνει πιο ψηλά στο 5.

Θεωρώ πως οι Κινγκς κάνουν ήδη την προσευχή τους για να είναι διαθέσιμος ο Κέμπα στο Νο 7...
Πιστεύω όμως πως θα τον αρπάξουν οι Ράπτορς στο Νο 5.

Αντίθετα, θεωρώ πως οι Τζαζ δεν θα επιλέξουν play maker με το Νο 3 αλλά με το Νο 12 και θα πάρουν έναν τοπικό ήρωα για την πολιτεία. Φυσικά αναφέρομαι στον Τζίμμερ...

Σίγουρο επίσης είναι πως και οι Ουίζαρντς δεν θα επιλέξουν play maker...
Μπορεί λοιπόν οι Κινγκς να βρουν διαθέσιμο στο Νο 7, τον Μπράντον Νάιτ.
Ίσως μάλιστα ένα δίδυμο Νάιτ-Έβανς, να ταιριάζει καλύτερα από ότι το αντίστοιχο Κέμπα-Έβανς...

Το Draft Express δίνει στο Νο 7, τον Μπιγιόμπο στους Κινγκς...
Δεν νομίζω να φτάσει τόσο ψηλά ο Κονγκολέζος.

QUOTE(Anaz @ May 18 2011, 16:22 ) *
ΥΓ: Βεβαια στη θεωρία ολα καλα ειναι..Επι της ουσιας, οι Κλιπς εψαχναν απεγνωσμένα εναν τροπο να ξεφορτωθουν το συμβολαιο του Βαρώνου, και μολις βρήκαν την ευκαιρια με τους Καβς, δεν την αφησαν να παει χαμενη.

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό...
Το μεγάλο και πολυετές συμβόλαιο του Βαρώνου, θα δημιουργούσε προβλήματα στις μελλοντικές επεκτάσεις των Γκρίφιν και Γκόρντον.
baskethood
QUOTE (sixama23 @ May 18 2011, 16:33 ) *
Θεωρώ πως οι Κινγκς κάνουν ήδη την προσευχή τους για να είναι διαθέσιμος ο Κέμπα στο Νο 7...
Πιστεύω όμως πως θα τον αρπάξουν οι Ράπτορς στο Νο 5.

Πιστευεις οτι μπορει να τον επιλεξουν και οι Γουλβς?
Νομιζω θα ταιριαζε πολυ μιας και ψαχνουν για γκαρντ.
Anaz
QUOTE
Αντίθετα, θεωρώ πως οι Τζαζ δεν θα επιλέξουν play maker με το Νο 3 αλλά με το Νο 12 και θα πάρουν έναν τοπικό ήρωα για την πολιτεία. Φυσικά αναφέρομαι στον Τζίμμερ...
Kαι ποιον θα μπορουσαν να επιλεξουν στο 3? Καναν Ευρωπαιο εχεις στο μυαλο σου??
Το ενδεχομενο τοτε να πανε για Williams στο 1, και Knight στο 4 οι Καβς, παιζει, η τελειως απιθανο??
Leon_cp3
QUOTE(sixama23 @ May 18 2011, 16:33 ) *
Θεωρώ πως οι Κινγκς κάνουν ήδη την προσευχή τους για να είναι διαθέσιμος ο Κέμπα στο Νο 7...
Πιστεύω όμως πως θα τον αρπάξουν οι Ράπτορς στο Νο 5.

Αντίθετα, θεωρώ πως οι Τζαζ δεν θα επιλέξουν play maker με το Νο 3 αλλά με το Νο 12 και θα πάρουν έναν τοπικό ήρωα για την πολιτεία. Φυσικά αναφέρομαι στον Τζίμμερ...

Σίγουρο επίσης είναι πως και οι Ουίζαρντς δεν θα επιλέξουν play maker...
Μπορεί λοιπόν οι Κινγκς να βρουν διαθέσιμο στο Νο 7, τον Μπράντον Νάιτ.
Ίσως μάλιστα ένα δίδυμο Νάιτ-Έβανς, να ταιριάζει καλύτερα από ότι το αντίστοιχο Κέμπα-Έβανς...

Το Draft Express δίνει στο Νο 7, τον Μπιγιόμπο στους Κινγκς...
Δεν νομίζω να φτάσει τόσο ψηλά ο Κονγκολέζος.


Kαλά για τον Μπιγιόμπο τον είχα δει μέχρι πριν λίγες μέρες στο 22 για τους Νάγκετς νομίζω. blink.gif Το πως πάει από το 20,στο 10 και μετά μέχρι το 6-7 ένας Θεός ξέρει (και τα μυαλά τους)...
Για τον Τζίμερ έχει εδραιωθεί εδώ και καιρό ως επιλογή των Τζαζ,αλλά αν ανέβαινε καμιά θεσούλα τελικά και τον έχαναν θα το ευχαριστιόμουν λίγο,δε ξέρω γιατί. 19.gif Βέβαια στο 11 τους Γουόριορς δε πάει με τίποτα,έχουν πήξει στους σουτέρ,δε θα επιλέξουν κι άλλον. Οπότε για εκεί πάει όντως.
GK_23
QUOTE(baskethood @ May 18 2011, 16:38 ) *
Πιστευεις οτι μπορει να τον επιλεξουν και οι Γουλβς?
Νομιζω θα ταιριαζε πολυ μιας και ψαχνουν για γκαρντ.

Και άλλον PG οι Γουλβς; blink.gif
Δεν νομίζω...

Έχουν ήδη με συμβόλαια, τους Φλυνν, Ρίντναουρ ενώ θεωρητικά περιμένουν και τον Ρούμπιο να πάει κάποια στιγμή...

QUOTE(Anaz @ May 18 2011, 16:40 ) *
Kαι ποιον θα μπορουσαν να επιλεξουν στο 3? Καναν Ευρωπαιο εχεις στο μυαλο σου??
Το ενδεχομενο τοτε να πανε για Williams στο 1, και Knight στο 4 οι Καβς, παιζει, η τελειως απιθανο??

Το συμβόλαιο του Οκούρ τελειώνει του χρόνου ενώ ο Τούρκος είναι άγνωστο σε τι κατάσταση θα εμφανιστεί μετά από τους τραυματισμούς. Οπότε δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να επιλέξουν από φέτος τον αντικαταστάτη του...
Θα μπορούσαν να επιλέξουν έναν επίσης Τούρκο, τον Καντέρ, ο οποίος έχει σαφώς μεγαλύτερο ταβάνι από τον συμπατριώτη του. Η παρουσία του Οκούρ θα βοηθούσε τον νεαρό Τούρκο να προσαρμοστεί ευκολότερα στην ομάδα.

Δεν νομίζω πως ο Ουίλλιαμς αξίζει το Νο 1...
Αν κάποια ομάδα αναζητά play maker στο φετινό ντραφτ, δεν πρέπει με τίποτα να προσπεράσει τον Ίρβινγκ.
Μπορεί να συμβεί και αυτό που λες αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα με τίποτα... rolleyes.gif
baskethood
QUOTE (sixama23 @ May 18 2011, 16:43 ) *
Και άλλον PG οι Γουλβς; blink.gif
Δεν νομίζω...

Έχουν ήδη με συμβόλαια, τους Φλυνν, Ρίντναουρ ενώ θεωρητικά περιμένουν και τον Ρούμπιο να πάει κάποια στιγμή...

Ο Φλυν εχει απογητευσει,ο Ριντναουρ απ οτι διαβαζω υπολογιζοταν για εκτος παικτης αν επαιρναν τον Ερβινγκ.
Εχω την αισθηση οτι δεν θα επιλεξουν τον Ντερικ παντως.
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ May 18 2011, 16:33 ) *
Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό...
Το μεγάλο και πολυετές συμβόλαιο του Βαρώνου, θα δημιουργούσε προβλήματα στις μελλοντικές επεκτάσεις των Γκρίφιν και Γκόρντον.

Βασικα αυτος ηταν ο βασικος & μοναδικος λογος που εκαναν το deal με τους Καβς.
Οι Κλιπερς θεωρησαν οτι οι Γκριφιν & Γκορντον ειναι οι ακρογωνιαιοι λιθοι της ομαδας που θα τσιμπησουν & τις max επεκτασεις,οταν θα τεινουν να ληξουν τα ρουκι συμβολαια τους,ενω για πιο αμεσα,θα επρεπε να ειναι σε θεση,να ματσαρουν ανετα,οποιαδηποτε προσφορα που θα γινει στον ΝτεΑντρε Τζορνταν,που το καλοκαιρι γινεται restricted free agent.
Σιγουρα δεν πιστευαν,πως οι πιθανοτητες που ειχαν,οτι ηταν τετοιες,που θα τους χαριζαν το Νο1 του φετινου ντραφτ,ενω επισης εκτιμησαν,οτι με την ποιοτητα της φετινης σοδειας,δεν θα μπορουσαν να επιλεξουν κατι το πολυ ελκυστικο,που θα εκανε την διαφορα ισως.
Το βασικο τους σχημα για το μελλον,το εχουν ηδη ''σημαδεψει'' & αυτο δεν ειναι αλλο,απ τους Μπλεντσοε,Γκορντον,Αμινου,Γκριφιν,ΝτεΑντρε
.
Και δεν πρεπει να ξεχναμε οτι του χρονου,στο κατα πολλους πολυ πλουσιο ντραφτ του 2012,οι Κλιπερς δεν αποκλειεται να εχουν 2 λοτερι πικ,ενα εκ των οποιων & αρκετα υψηλο(θα τσιμπησουν το πικ 1ου γυρου των Γουλφς,απ τα πλαισια της ανταλλαγης του Μαρκο Γιαριτς... rolleyes.gif )...

Το σκεπτικο τους ηταν παρα πολυ σωστο,απλα δεν πονταρισαν & δεν υπολογισαν τον παραγοντα που λεγεται....Κωλοφαρδια... smiley.gif

QUOTE(baskethood @ May 18 2011, 16:49 ) *
Ο Φλυν εχει απογητευσει,ο Ριντναουρ απ οτι διαβαζω υπολογιζοταν για εκτος παικτης αν επαιρναν τον Ερβινγκ.
Εχω την αισθηση οτι δεν θα επιλεξουν τον Ντερικ παντως.

Ο Φλιν δεν απογοητευσε...
Εσπασε το ποδι του πριν ξεκινησει η σεζον που μας περασε,εμεινε εκτος για κανα 4μηνο αν θυμαμαι καλα,& οταν επεστρεψε δεν καταφερε να βρει τον ρυθμο του,διοτι οι ισορροπιες στο επιθετικο παιχνιδι των Γουλφς,ειχαν διαφοροποιηθει σε σχεση με την ρουκι του σιζον.
Οποτε δεν μιλαμε για ενα draft bust αλλα για εναν πολυ ταλαντουχο παικτη ο οποιος εβγαλε μια κακη σεζον,λογω του οτι οι συγκυριες δεν τον ευνοησαν.
Οι πληροφοριες αναφερουν οτι οι τοπ 3 επιλογες των Γουλφς,ειναι οι Ουιλλιαμς-Καντερ-Μπιγιομπο...
Οπως επισης οτι δεν αποκλειεται να παραχωρησουν το Νο2,προκειμενου να ερθει καποιος πολυ καλος & ετοιμος παικτης.

QUOTE(sixama23 @ May 18 2011, 16:43 ) *
Το συμβόλαιο του Οκούρ τελειώνει του χρόνου ενώ ο Τούρκος είναι άγνωστο σε τι κατάσταση θα εμφανιστεί μετά από τους τραυματισμούς. Οπότε δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να επιλέξουν από φέτος τον αντικαταστάτη του...
Θα μπορούσαν να επιλέξουν έναν επίσης Τούρκο, τον Καντέρ, ο οποίος έχει σαφώς μεγαλύτερο ταβάνι από τον συμπατριώτη του. Η παρουσία του Οκούρ θα βοηθούσε τον νεαρό Τούρκο να προσαρμοστεί ευκολότερα στην ομάδα.

Το θεμα ειναι πως με την παρουσια των Τζεφερσον-Φειβορς-Μιλσαπ,η παρουσια ενος ακομη ποιοτικου ψηλου,ισως & να ηταν πολυτελεια.
Κατα την γνωμη μου,μια ενδεχομενη επιλογη του Βεσελι,ως αντικαταστατη του Κιριλενκο,θα κολλαγε καλυτερα.
Και αν ο Χειγουωρντ μονιμοποιουνταν ως swingman,θα εφτιαχαν ενα πολυ ενδιαφερον & ταλαντουχο βασικο σχημα & μια καλη bench unit.
Με το 2ο λοτερι πικ τους,δεν μπορω να φανταστω αλλη επιλογη απ'αυτη του Τζιμμερ...
Ειναι & τοπικος ηρωας,ληγει & το συμβολαιο του Ρονι Πραις...

QUOTE(sixama23 @ May 18 2011, 16:33 ) *
Θεωρώ πως οι Κινγκς κάνουν ήδη την προσευχή τους για να είναι διαθέσιμος ο Κέμπα στο Νο 7...
Πιστεύω όμως πως θα τον αρπάξουν οι Ράπτορς στο Νο 5.

Αντίθετα, θεωρώ πως οι Τζαζ δεν θα επιλέξουν play maker με το Νο 3 αλλά με το Νο 12 και θα πάρουν έναν τοπικό ήρωα για την πολιτεία. Φυσικά αναφέρομαι στον Τζίμμερ...

Σίγουρο επίσης είναι πως και οι Ουίζαρντς δεν θα επιλέξουν play maker...
Μπορεί λοιπόν οι Κινγκς να βρουν διαθέσιμο στο Νο 7, τον Μπράντον Νάιτ.
Ίσως μάλιστα ένα δίδυμο Νάιτ-Έβανς, να ταιριάζει καλύτερα από ότι το αντίστοιχο Κέμπα-Έβανς...

Το Draft Express δίνει στο Νο 7, τον Μπιγιόμπο στους Κινγκς...
Δεν νομίζω να φτάσει τόσο ψηλά ο Κονγκολέζος.

Αν & οι Μαλουφ-Τζονσον δεχτηκαν κρυο ντουσακι χθες το βραδι... rolleyes.gif ...νομιζω οτι θα μπορεσουν να επιλεξουν εναν εκ των Ναιτ-Κεμπα.
Τι πιστευω οτι θα κανουν οι Ραπτορς?
Θα κοιταξουν να δωσουν σε ανταλλαγη τον Μπαρνιανι & θα επιλεξουν τον Βαλαντσιουνας...
Εχουν εντοπισει εδω & καιρο,οτι ειναι απαραιτητη μια καλη αμυντικη παρουσια μεσ'στο ζωγραφιστο...& ο Ιταλος,οσο καλος παικτης & να ειναι,δεν μπορει να βοηθησει στην επιλυση του γενικοτερου αμυντικου προβληματος που εχουν οι Ραπτορς..
Θα κοιταξουν να χτισουν την ομαδα γυρω απ τους ΝτεΡοζαν-Ντειβις,να τσιμπησουν κατι καλο,ισως & για την θεση του PG,παραχωροντας τον Μπαρνιανι & να επιλεξουν εναν νεαρο ταλαντουχο C με πολυ σπουδαιο αμυντικο potential.

Τελος για τον Μπιγιομπο,πιστευω οτι θα ειναι μεσ'στα πρωτα 8-9 νουμερα.
Magnus92
Γιατι ρε π*%@~η μου να μην μπορει ποτε το Σακραμεντο να παρει μια (αναλογικα) καλη θεση στα ντραφτ ;;;
Leon_cp3
QUOTE(Magnus92 @ May 18 2011, 20:40 ) *
Γιατι ρε π*%@~η μου να μην μπορει ποτε το Σακραμεντο να παρει μια (αναλογικα) καλη θεση στα ντραφτ ;;;


Nα εύχεσαι να πάρει Κέμπα Γουόκερ και ξαναγινόμαστε Σακραμέντο όλοι. 19.gif
Anaz
QUOTE
Το σκεπτικο τους ηταν παρα πολυ σωστο,απλα δεν πονταρισαν & δεν υπολογισαν τον παραγοντα που λεγεται....Κωλοφαρδια...
Περα απο αυτο παντως, κι ο Μο σαν επιλογη δεν ειναι νομιζω αυτο που χρειαζονταν.. Βεβαια οπως ειπα κι εγω ηταν μαλλον απεγνωσμενοι να ξεφορτωθουν το συμβολαιο του Βαρωνου, για τους λογους που ανελυσες,οποτε τετοια ωρα τετοια λογια θα πει κανεις.. Απ'την αλλη μπορω να σκεφτω αρκετα αλλα πλευ που θα προτιμουσα αντι του Γουιλιαμς. Ακομα και το πουλεν μου ο Κονλευ θα ηταν πολυ καλυτερο fit νομιζω και θα θελα να τον δω εκει. Γενικα -αν και η αληθεια ειναι οτι εκανε καλο ξεκινημα στο Λ.Α ο Μο- εγω εξακολουθω να πιστευω οτι δεν ταιριαζει καλα με τον Γκορντον και τον Μπλεικ, και θα την εψαχνα το καλοκαιρι να τον ανταλλαξω..

Anyway.. ξεφυγα πολυ off topic..
Προφανως παντως κανεις δεν μπορει να τους κατηγορησει γιατι δεν σκεφτηκαν οτι..θα ηταν τοσο κωλοφαρδοι(η μαλλον..γκαντεμηδες)!! Απλα οπως τα'φερε εν τελει η τυχη τα πραγματα, ε μια ξενερα δεν μπορει να μην την εχουν..
biggrin.gif
baskethood
QUOTE (a bullet for your head @ May 18 2011, 17:36 ) *
Ο Φλιν δεν απογοητευσε...
Εσπασε το ποδι του πριν ξεκινησει η σεζον που μας περασε,εμεινε εκτος για κανα 4μηνο αν θυμαμαι καλα,& οταν επεστρεψε δεν καταφερε να βρει τον ρυθμο του,διοτι οι ισορροπιες στο επιθετικο παιχνιδι των Γουλφς,ειχαν διαφοροποιηθει σε σχεση με την ρουκι του σιζον.
Οποτε δεν μιλαμε για ενα draft bust αλλα για εναν πολυ ταλαντουχο παικτη ο οποιος εβγαλε μια κακη σεζον,λογω του οτι οι συγκυριες δεν τον ευνοησαν.
Οι πληροφοριες αναφερουν οτι οι τοπ 3 επιλογες των Γουλφς,ειναι οι Ουιλλιαμς-Καντερ-Μπιγιομπο...
Οπως επισης οτι δεν αποκλειεται να παραχωρησουν το Νο2,προκειμενου να ερθει καποιος πολυ καλος & ετοιμος παικτης.

Ναι ισως το "απογοητευσε" ακουγεται καπως ασχημα,ειδικα για ενα παιδι που προσπαθει να επανελθει μετα απο 4 μηνες.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι στα παιχνιδια που αγωνιστηκε μετα απ την επανοδο του(απ το Δεκεμβρη και μετα) δεν εθελξε με την αποδοση του,και οι Γουλβς,αν και εφοσον ειχαν την ευκαιρια να επιλεξουν πρωτοι,θα επελεγαν τον Ερβινγκ(παντα σε συναρτηση με την υποθεση Ρουμπιο),και θα παραχωρουσαν τον Φλυν με καποια ανταλλαγη,ετσι τουλαχιστον διαβαζα μεχρι και πριν απο τρεις μερες στα ρεπορταζ απο Αμερικη.
Σε καθε περιπτωση ειναι ενα ταλαντουχο παιδι που εκανε μια πολυ καλη ρουκι χρονια.
a bullet for your head
QUOTE(Anaz @ May 18 2011, 22:33 ) *
Περα απο αυτο παντως, κι ο Μο σαν επιλογη δεν ειναι νομιζω αυτο που χρειαζονταν.. Βεβαια οπως ειπα κι εγω ηταν μαλλον απεγνωσμενοι να ξεφορτωθουν το συμβολαιο του Βαρωνου, για τους λογους που ανελυσες,οποτε τετοια ωρα τετοια λογια θα πει κανεις.. Απ'την αλλη μπορω να σκεφτω αρκετα αλλα πλευ που θα προτιμουσα αντι του Γουιλιαμς. Ακομα και το πουλεν μου ο Κονλευ θα ηταν πολυ καλυτερο fit νομιζω και θα θελα να τον δω εκει. Γενικα -αν και η αληθεια ειναι οτι εκανε καλο ξεκινημα στο Λ.Α ο Μο- εγω εξακολουθω να πιστευω οτι δεν ταιριαζει καλα με τον Γκορντον και τον Μπλεικ, και θα την εψαχνα το καλοκαιρι να τον ανταλλαξω..

Δυσκολα καποια ομαδα να επαιρνε τον Βαρωνο,χωρις οι Κλιπερς να μην εδιναν & το κατι παραπανω.
Οι Καβς εμοιαζαν ιδανικη περιπτωση,διοτι εκτος του οτι ειχαν χωρο στο σαλαρι καπ τους,στην μετα-Λεμπρον εποχη,βρισκονται & σε διαδικασια ανοικοδομησης,οποτε ενα λοτερι πικ(συν το δικο τους),ηταν καλο ανταλλαγμα-θελγητρο.

Δηλαδη,σ'αυτη την περιπτωση,δεν επαιζε ρολο το τι οι Κλιπερς,εσυ,η' εγω θα ηθελαν-θελαμε,αλλα το πως θα βρισκοταν μια ομαδα,οπου σε μια τετοια ανταλλαγη,θα εξυπηρετουνταν & οι 2 πλευρες.
Εσυ λες για τον Κονλει...
Ομως οι Γκριζλις θα ενδιαφερονταν να δωσουν τον βασικο τους PG,ο οποιος ειναι νεαρος & εκαναν υπομονη καποια χρονια εως οτου ωριμασει αγωνιστικα?
Θα ενδιαφερονταν να φορτωσουν το σαλαρι καπ τους τοσο πολυ,απ την στιγμη που εδωσαν max επεκταση συμβολαιου στον Γκει & εκκρεμουσαν οι περιπτωσεις των Ζακ-Μαρκ?(ο Ζακ ανανεωσε & απομενει ο Ισπανος)...
Σιγουρα οχι...

Ο Μο Ουιλλιαμς μπορει να μην ειναι το PGOTF των Κλιπερς,ομως μπορει αφενος να παιξει τον ρολο του ''ενδιαμεσου'',εως οτου ωριμασει ο Μπλεντσοε & αφετερου,θα ειναι περισσοτερο πιθανο-εφικτο,καποια στιγμη,να δοθει σε καποια ανταλλαγη,σε σχεση για π.χ. με την περιπτωση του Βαρωνου.
Anaz
QUOTE(a bullet for your head @ May 19 2011, 16:44 ) *
Δυσκολα καποια ομαδα να επαιρνε τον Βαρωνο,χωρις οι Κλιπερς να μην εδιναν & το κατι παραπανω.
Οι Καβς εμοιαζαν ιδανικη περιπτωση,διοτι εκτος του οτι ειχαν χωρο στο σαλαρι καπ τους,στην μετα-Λεμπρον εποχη,βρισκονται & σε διαδικασια ανοικοδομησης,οποτε ενα λοτερι πικ(συν το δικο τους),ηταν καλο ανταλλαγμα-θελγητρο.

Δηλαδη,σ'αυτη την περιπτωση,δεν επαιζε ρολο το τι οι Κλιπερς,εσυ,η' εγω θα ηθελαν-θελαμε,αλλα το πως θα βρισκοταν μια ομαδα,οπου σε μια τετοια ανταλλαγη,θα εξυπηρετουνταν & οι 2 πλευρες.
Εσυ λες για τον Κονλει...
Ομως οι Γκριζλις θα ενδιαφερονταν να δωσουν τον βασικο τους PG,ο οποιος ειναι νεαρος & εκαναν υπομονη καποια χρονια εως οτου ωριμασει αγωνιστικα?
Θα ενδιαφερονταν να φορτωσουν το σαλαρι καπ τους τοσο πολυ,απ την στιγμη που εδωσαν max επεκταση συμβολαιου στον Γκει & εκκρεμουσαν οι περιπτωσεις των Ζακ-Μαρκ?(ο Ζακ ανανεωσε & απομενει ο Ισπανος)...
Σιγουρα οχι...

Ο Μο Ουιλλιαμς μπορει να μην ειναι το PGOTF των Κλιπερς,ομως μπορει αφενος να παιξει τον ρολο του ''ενδιαμεσου'',εως οτου ωριμασει ο Μπλεντσοε & αφετερου,θα ειναι περισσοτερο πιθανο-εφικτο,καποια στιγμη,να δοθει σε καποια ανταλλαγη,σε σχεση για π.χ. με την περιπτωση του Βαρωνου.
Σωστα τα λες. Το ειπα κι εγω παραπανω, οτι στη θεωρια καλα ειναι ολα, αλλα επι της ουσιας εψαχναν ευκαιρια να ξεφορτωθουν το συμβολαιο του Βαρωνου, κι αφου βρεθηκε η ευκαιρια, δεν μπορουσαν να την αφησουν να παει χαμενη.. Και μαλλον ΚΑΛΑ εκαναν. Δεν αντιλεγω σε αυτο. Το πιο σημαντικο δε, θα ελεγα οτι ειναι αυτο το τελευταιο που ειπες. Οτι ο Μο μπορει στη τελικη να χρησιμοποιηθει αν ειναι πιο ευκολα σε μια νεα ανταλλαγη.. Kαι εν προκειμενω, εγω αυτο θα εκανα.
Η μονη μου ισως μικροενσταση, και παλι ΤΕΛΕΙΩΣ θεωρητικα στο πλαισιο του "κουβεντα να γινεται", ειναι που δεν την εψαξαν με καποιο τροπο να χωνονταν στο trade του Ντερον.
ComingUpRoses
Κανένας ευρωπαίος στα Draft φέτος?
a bullet for your head
Ποσο χαριτωμενα τα λεει αυτος ο Ντειβιντ... rolleyes.gif





Τι θα εκανα εγω αν ημουν στην θεση του??...

-Μιας & εχει προκυψει θεμα μεταξυ Ιγκουονταλλα-Σιξερς,θα χτυπουσα την πορτα των Σιξερς & θα τους προτεινα το Νο2,τον Νταρκο,τον Ουεμπστερ & τα δικαιωματα του Μπιελιτσα,για τον Ιγκουονταλλα τον Μαριζ Σπιτς & μια τραμπα στα πικ 1ου γυρου,δηλαδη οι Γουλφς να επαιρναν το Νο16 & οι Σιξερς το Νο20...

Τι θα κερδιζαν οι Σιξερς?
Επιλεγοντας τον Ντερικ Ουιλλιαμς,θα δημιουργουσαν μαζι με τον Θαντεους Γιανγκ(τον οποιο θα πρεπει να ανανεωσουν το καλοκαιρι),το μελλοντικο διδυμο στα F...
Ο Νταρκο θα ηταν πολυ καλο συμπληρωμα του Σπενσερ Χως στην θεση του C.
Ο Μαρτελ ερχομενος απ τον παγκο & καλυπτοντας 2 θεσεις,θα εδινε λυσεις στο μακρινο σουτ & στην περιφερειακη αμυνα,χωρις να τιθεται θεμα για την εξελιξη του Ιβαν Τερνερ...
Τελος οι Σιξερς θα εκαναν οση υπομονη θα χρειαζοταν,ωστε καποια στιγμη ο Μπιελιτσα να αισθανθει ετοιμος & ωριμος για να κανει το αλμα του...ενω μπορει & να τσιμπαγαν τον Βραζιλιανο Νογκιειρα,ο οποιος ειναι hot prospect...
Το σαλαρι καπ τους δεν θα επιβαρυνοταν,καθως οι μισθοι ματσαρονται & θα αποκτουσαν πολυ μεγαλο βαθος σε ολες τις θεσεις.
Το ροστερ τους για του χρονου θα μπορουσε να διαμορφωθει ως εξης:

PG: Χολιντει-Λου Ουιλλιαμς-Ρολιστας,2011 free agent
G: Τερνερ
SG: Μικς-ΝτεΑντρε Λιγκινς(επιλογη 2ου γυρου)
G-F: Ουεμπστερ
F: Ουιλλιαμς-Γιανγκ(ανανεωση)-Νοτσιονι
PF: Μπραντ-Μπρακινς
F-C: Λουκας Νογκιειρα(επιλογη 1ου γυρου)
C: Χως(ανανεωση)-Νταρκο

Τι θα κερδιζαν οι Γουλφς?
Θα αποκτουσαν εναν παρα πολυ καλο & εμπειρο παικτη για μπροσταρη.
Δεν θα διαταρρασοταν η ισχυουσα ισορροπια στα F,καθως υπαρχουν πολλοι & ικανοι ταλαντουχοι παικτες,που αγωνιζονται & σε 2 θεσεις...
Ο Σπιτς θα μπορουσε να κανει την αμυντικη δουλεια που κανει ο Νταρκο,παιρνοντας λιγοτερα χρηματα...
Συν οτι θα προσεθετε εξτρα ταχυτητα & κινητικοτητα στην ομαδα.
Τελος,κατεβαινοντας 4 θεσεις στο ντραφτ,θα μπορουσαν να επιλεξουν τον αντικαταστατη του Μαρτελ,που σ'αυτη την περιπτωση δεν θα μπορουσα να σκεφτω καποιον καλυτερο απ τον Τζορνταν Χαμιλτον...
Και το ροστερ τους για την επομενη σεζον,θα μπορουσε να διαμορφωθει ως εξης:

PG: Ρουμπιο-Φλιν-Ριντναουρ
SG: Ελλινγκτον
G-F: Ιγκουονταλλα-Τζονσον-Χαμιλτον
SF: Λαζαρ Χειγουωρντ
F: Μπισλει
PF: Λαβ-Α.Ραντολφ
F-C: Σπιτς-Τολλιβερ
C: Πεκοβιτς-Ρολιστας 2011 free agent

-Μιας & υπαρχει ενα μπακραουντ συναλλαγων με τους Μπλειζερς,θα χτυπουσα την πορτα των Μπλειζερς & θα τους προτεινα το Νο2 & το Νο20,για τους Μπατουμ,Ρουντι & τα δικαιωματα του Κλαβερ...

Τι θα κερδιζαν οι Μπλειζερς?
Επιλεγοντας στο Νο2 τον Μπραντον Ναιτ,θα αποκτουσαν τον πολυποθητο για αυτους PGOTF...
Θα ταιριαζε γαντι με τον Μπραντον,θα αναβαθμιζε σε ταχυτητα-αθλητικοτητα & σε μακρινο σουτ,την θεση του PG...
Ο Μπατουμ θα ηταν ενα κοστος,ομως απ την στιγμη που υπαρχουν οι Ουαλλας(παρον),& Μπαμπιτ(μελλον),το Γαλλακι θα μπορουσε να γινει αναλωσιμος...
Με τα 2 πικ 1ου γυρου(Νο20 & Νο21),θα μπορουσαν να γεμισουν την φροντ-λαιν με νεαρους-ταλαντουχους & υγιεις ψηλους...
Οι μισθοι ματσαρονται & το ροστερ των Μπλειζερς για του χρονου,θα μπορουσε να διαμορφωθει ως εξης:

PG: Ναιτ-Μιλλερ(μια σεζον ως μεντορας του Ναιτ)-Α.Τζονσον
SG: Μπραντον-Μαθιους-Ε.Ουιλλιαμς(ουσιαστικα,ο αντικαταστατης του Ρουντι).
SF: Ουαλλας-Μπαμπιτ
F: Τζαστιν Χαρπερ(επιλογη στο ντραφτ)
PF: ΛαΜαρκους-Τρει Τομπκινς(επιλογη στο ντραφτ)
F-C: Καμπι-Κ.Τζονσον-Πεντεργκραφ(επιστροφη)
C: Οντεν

Τι θα κερδιζαν οι Γουλφς?
Ο Ρουμπιο θα πειθονταν να ερθει να παιξει & οι Γουλφς θα δημιουργουσαν μια Ισπανικη παροικια...
Ο Ρουντι ως πιο ετοιμος παικτης,θα ηταν σε θεση να συνεισφερει αμεσα,καθως & να βρει καλυτερο ρολο & χρονο συμμετοχης ερχομενος απ τον παγκο,καθως μπροστα του δεν θα ειχε τον Μπραντον...η' ακομη & τον Μαθιους.
Ο Κλαβερ θα πειθοταν & αυτος για να πραγματοποιησει το δικο του αλμα,γνωριζοντας οτι θα εχει οικεια προσωπα,αλλα & την πιθανοτητα να διεκδικησει καποιον ρολο & χρονο συμμετοχης.
Ο Μπατουμ θα δυναμωνε παρα πολυ την περιφερειακη αμυνα & θα εδινε & λυσεις στο μακρινο σουτ,ενω μαζι με τον Ουες Τζονσον θα δημιουργουσαν στις θεσεις SG-SF,ενα πολυ ψηλο,''μακρυ'',αθλητικο,με αμυντικες ικανοτητες & καλο μακρινο σουτ,διδυμο,με παρον & το σημαντικοτερο,με πολυ ευοιωνο μελλον...

Και το ροστερ τους για του χρονου,θα μπορουσε να διαμορφωθει ως εξης:

PG: Ρουμπιο-Φλιν-Ριντναουρ
SG: Ρουντι-Ελλινγκτον
G-F: Τζονσον-
SF: Μπατουμ-Κλαβερ-Λαζαρ Χειγουωρντ
F: Μπισλει
PF: Λαβ-Α.Ραντολφ
F-C: Τολλιβερ
C: Νταρκο-Πεκο

QUOTE(Anaz @ May 19 2011, 17:09 ) *
Η μονη μου ισως μικροενσταση, και παλι ΤΕΛΕΙΩΣ θεωρητικα στο πλαισιο του "κουβεντα να γινεται", ειναι που δεν την εψαξαν με καποιο τροπο να χωνονταν στο trade του Ντερον.

Ισως να μην πιστευαν οτι ο Ντερον μπορει να ηταν διαθεσιμος...ενω & οι Νετς,μετα τις απανωτες χυλοπιτες,μπορει να ενηργησαν μυστικα & αστραπιαια...
Επισης,τα ανταλλαγματα που εδωσαν οι Νετς στους Τζαζ,δεν θα μπορουσε καμια αλλη ομαδα να τα προσφερει...
Δηλαδη τους Χαρρις,Φειβορς(Νο3 του περσινου ντραφτ),το φετινο τους λοτερι πικ(Νο3 & αυτο...),καθως μια επιλογη 1ου γυρου του 2012(αν θυμαμαι καλα)...
Οι Τζαζ πηραν εναν πιο νεο σε ηλικια απ τον Βαρωνο PG,που αμοιβεται με λιγοτερα χρηματα,ενα πολυ ταλαντουχο προσπεκτ,ενα πολυ υψηλο λοτερι πικ & ενα ακομη πικ 1ου γυρου...
Δεν φορτωσαν το σαλαρι καπ τους με ''ανεπιθυμητο'' συμβολαιο & τσιμπησαν 3 πολυ υψηλα πικς-προσπεκτς,που ειναι οτι πρεπει για μερικη ανοικοδομηση...

QUOTE(ComingUpRoses @ May 19 2011, 17:19 ) *
Κανένας ευρωπαίος στα Draft φέτος?

Αρκετοι...
Germany96
QUOTE(a bullet for your head @ May 18 2011, 17:36 ) *
...Ο Φλιν δεν απογοητευσε...
Εσπασε το ποδι του πριν ξεκινησει η σεζον που μας περασε,εμεινε εκτος για κανα 4μηνο αν θυμαμαι καλα,& οταν επεστρεψε δεν καταφερε να βρει τον ρυθμο του,διοτι οι ισορροπιες στο επιθετικο παιχνιδι των Γουλφς,ειχαν διαφοροποιηθει σε σχεση με την ρουκι του σιζον.
Οποτε δεν μιλαμε για ενα draft bust αλλα για εναν πολυ ταλαντουχο παικτη ο οποιος εβγαλε μια κακη σεζον,λογω του οτι οι συγκυριες δεν τον ευνοησαν...

Νομίζω πως to draft του 2009 τείνει να εξελιχθεί σε άλλο ένα τρομερά αποτυχημένο για τους Timberwolves, αν κι η επιλογή του Ellington στο νο.28 δεν ήταν κι άσχημη για αυτή την θέση.

Μόλις ξεπεράστηκε το σοκ με την μεταγραφή του Rubio στην Barca (που απέκλειε την άμεση μετακίνηση του στο ΝΒΑ) επικράτησε η λογική ότι ίσως να βγει και σε καλό αφού ο Flynn θα έβρισκε τον χρόνο που χρειαζόταν σαν rookie, ενώ ταυτόχρονα ο Ricky θα βελτίωνε το παιχνίδι του αγωνιζόμενος σε ένα top club στην Ευρώπη (και χωρίς οι ίδιοι να ξοδεύουν ούτε ένα δολάριο για αυτό το διάστημα) και θα ερχόταν έτοιμος μετά από δυο χρόνια.

Μετά από μία σεζόν τα πλάνο δεν έμοιαζε να πηγαίνει και τόσο άσχημα, οι Timberwolves έπεσαν ακόμα βαθύτερα στον πάτο του βαρελιού (όπου κι ακόμα βρίσκονται) αλλά ο Rubio όντως κέρδισε παραστάσεις στην Barcelona, έπαιξε αρκετά καλά μέσα στην σεζόν και κατέκτησε την Euroleague. Ο δε Flynn αγωνιζόταν κοντά στο 30λεπτο και είχε κι έναν κολακευτικό μ.ο. πόντων, βέβαια παράλληλα είχε ένα ιδιαίτερα χαμηλό Ass/TO ratio (καθόλα αντιπροσωπευτικό της ασοβαρότητας που έβγαζε συχνότατα στο παρκέ) και το χειρότερο αμυντικό +/- όλης της λίγκας (επίσης αντιπροσωπευτικό της κάκιστης, στα όρια της αισχρής, αμυντικής του συμπεριφοράς), κατόρθωμα μεγάλης σημασίας αν αναλογιστούμε πόσο κακή ομάδα αμυντικά είναι οι Timberwolves, σα να λέμε ο χειρότερος των χειρότερων αμυντικών.

Μετά κι από την δεύτερη σεζόν το πλάνο δείχνει να πηγαίνει κατά διαόλου, ο Rubio αντί να σημειώσει περαιτέρω πρόοδο, έδειξε σημάδια οπισθοχώρησης (συν ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάει στην Minnesota ούτε και φέτος), ενώ ο Flynn πέρα από την ατυχία του τραυματισμού του έβγαλε χειρότερη εικόνα από την περυσινή του. Πιστεύω πως κακώς δεν του δόθηκε περισσότερος χρόνος συμμετοχής στους φετινούς Timberwolves (έχει ικανότητες κι αν δεν πάρει χρόνο σε μια ομάδα υπό κατασκευή πότε θα πάρει, στην τελική η θέση του PG παραδοσιακά παρουσιάζει τις δυσκολίες της στην προσαρμογή των νεαρών παικτών στο ΝΒΑ) αλλά κι ο ίδιος δεν έκανε και πολλά για να τον κερδίσει.

Όταν χρησιμοποιείς τα νούμερα 5 και 6 του draft για να πάρεις δύο PG και καταλήγεις με τον έναν να βρίσκεται 2 (που πιθανότατα θα γίνουν 3 και βλέπουμε) χρόνια ακόμα στην Ευρώπη με την αγωνιστική και ανταλλακτική του αξία να φθίνει και τον άλλο να μην καταφέρνει να ξεχωρίσει (θετικά) στους χειρότερους των χειρότερων και ταυτόχρονα άλλα PG που επιλέχτηκαν αργότερα στο ίδιο draft είτε να πηγαίνουν ασύγκριτα καλύτερα (S. Curry, B. Jennings) είτε ελαφρώς καλύτερα (D. Collison, T. Lawson) κάτι δεν έχει πάει καθόλου καλά. Φυσικά είναι πολύ νωρίς ακόμα και υπάρχουν πολλά χρόνια για να ανατραπούν αυτές οι ισορροπίες αλλά προς το παρών δείχνει απογοητευτική η κατάσταση.
a bullet for your head
Για τις επιλογες των Γουλφς στο ντραφτ το 2009,εχω τοποθετηθει επανειλλημενως(οπως & γι'αυτο του 2010)..
Να υπενθυμισω οτι το 2009,οι Γουλφς ειχαν επιλεξει & τον Λοουσον... rolleyes.gif
Προσωπικα πιστευω οτι εχουν δοθει τα κλειδια της ομαδας σε λαθος ατομο...τον Ντειβιντ Καν..
Ο τυπος ειναι μυρωδιας & δεν χρειαζεται κανεις να παρακολουθησει τα πεπραγμενα του,παρα μονο να καθησει & να τον κοζαρει...σαν Εγγλεζος Μπατλερ ειναι... rolleyes.gif
Δεν λεω...ο Νταρκο σταθηκε στα ποδια του & ο Μπισλει δειχνει οτι μπορει να εξελιχθει σε εναν απ τους καλυτερους scoring F,ομως η επιλογη του Ραμπις ως χεντ κοουτς & οι τραγικες του κινησεις στα 2 τελευταια ντραφτ,ειχαν ως αποτελεσμα,να μην σημειωσουν οι Γουλφς ουδεμια προοδο,παρολο που οι παρουσιαζομενες ευκαιριες ηταν πολυ μεγαλες..
Germany96
QUOTE(a bullet for your head @ May 20 2011, 00:10 ) *
...Να υπενθυμισω οτι το 2009,οι Γουλφς ειχαν επιλεξει & τον Λοουσον... rolleyes.gif...

Το θυμόμουν, αλλά νόμιζα πως ήταν τυπικό το θέμα και ήταν καθαρά επιλογή των Nuggets σε προαποφασισμένο trade. Ίσως να θυμάμαι λάθος αλλά 3 PG στο ίδιο draft δεν μου έστεκαν αλλιώς.
a bullet for your head
QUOTE(Germany96 @ May 20 2011, 00:38 ) *
Το θυμόμουν, αλλά νόμιζα πως ήταν τυπικό το θέμα και ήταν καθαρά επιλογή των Nuggets σε προαποφασισμένο trade. Ίσως να θυμάμαι λάθος αλλά 3 PG στο ίδιο draft δεν μου έστεκαν αλλιώς.


- On October 24, 2007, Minnesota acquired a 2009 first-round draft pick, Antoine Walker, Wayne Simien, Michael Doleac and cash considerations from Miami in exchange for Ricky Davis and Mark Blount. Minnesota used the 18th pick to draft Ty Lawson.

-Denver acquired the draft rights to 18th pick Ty Lawson from Minnesota in exchange for a future conditional first-round draft pick
GK_23
QUOTE(Germany96 @ May 20 2011, 00:38 ) *
Το θυμόμουν, αλλά νόμιζα πως ήταν τυπικό το θέμα και ήταν καθαρά επιλογή των Nuggets σε προαποφασισμένο trade. Ίσως να θυμάμαι λάθος αλλά 3 PG στο ίδιο draft δεν μου έστεκαν αλλιώς.

Βασικά πρέπει να ήταν 4 PG...
Νομίζω πως είχαν επιλέξει και τον Καλάθη, τον οποίο στη συνέχεια έστειλαν στο Ντάλας.
Θυμάμαι τον προπονητή του Νορθ Καρολάινα, Ρόυ Ουίλλιαμς, όταν οι Γουλβς διάλεγαν τον Λόουσον, να γυρνάει προς την κάμερα που κάλυπτε τις αντιδράσεις του κοινού στο Madison και να αναρωτιέται, δείχνοντας παράλληλα με το χέρι του: Three???

Ο Καν είναι πραγματικά ακατάλληλος...
Το περσινό καλοκαίρι μετά από ένα draft workout των Γουλβς, με τον Φέιβορς (αν θυμάμαι καλά), είπε πως ο παίκτης του φάνηκε "out of shape"... icon_drunk.gif
Germany96
Δίκιο έχεις, δεν το θυμόμουν για τον Καλάθη, άρα καρέ του Άσσου είχε τραβήξει η Minnesota το 2009 laugh.gif Εντάξει πάντως οι επιλογές του Lawson και του Νικ δε νομίζω ότι μπορούν να χρεωθούν σαν λάθη και προσυμφωνημένα σε συζητήσεις εξ αρχής να μην ήταν τα trades τους, και πάλι σίγουρα ως υλικό για ανταλλαγές θα αποκτήθηκαν, παραμένει ιδιόμορφη στρατηγική πάντως που έχει και την πλάκα της.
GK_23
Ας γράψω μερικές σκέψεις για την ομάδα μου...

Σε αρκετά mocks εδώ και εβδομάδες φαίνεται να έχει "κλειδώσει" η επιλογή του Άλεκ Μπερκς στο Νο 10.
Για τον guard από τον Κολοράντο είχα γράψει κάποια πράγματα σε προηγούμενη σελίδα του τόπικ.

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...11681&st=60

Οι Μπακς κατά πάσα πιθανότητα θα κινηθούν για γκαρντ στο φετινό draft...
Ο Τζον Χάμμοντ έχει δηλώσει πως σκοπεύει να προσδώσει κάποια extra αθλητικότητα στην ομάδα.
Από την άλλη το μεγάλο πρόβλημα των φετινών Μπακς, ήταν το σκοράρισμα και το εύκολο καλάθι.

Ο Μπερκς είναι όντως ένας παίκτης που συγκεντρώνει τα παραπάνω στοιχεία.
Είναι ένας σχεδόν δίμετρος και αρκετά αθλητικός γκαρντ ενώ ήταν ο πρώτος σκόρερ στην Big 12 φέτος με 20,1 πόντους μέσο όρο.
Ένα σημαντικό πλεονέκτημα του Μπερκς είναι ότι μπορεί, λόγω ανεπτυγμένου δημιουργικού παιχνιδιού, να καλύψει και τη θέση του PG. Θα μπορούσε ακόμα και να συνυπάρξει στην ίδια πεντάδα με τον Τζένινγκς, απελευθερώνοντας τον από τα δημιουργικά του καθήκοντα, χωρίς ταυτόχρονα να δημιουργείται αμυντικό πρόβλημα καθώς ο περίπου δίμετρος Μπερκς έχει την ικανότητα να ματσάρει καλά τον αντίπαλο SG. Θα είχε την δυνατότητα λοιπόν ο Σκάιλς να παίζει με δύο ταυτόχρονα δημιουργικούς γκαρντ στην ίδια πεντάδα όπως έκανε αρκετές φορές την σεζόν 2009-2010 με τους Τζένιγκς-Ρίντναουρ.

Ο Μπερκς ήταν ο πρώτος παίκτης από τον οποίο πήραν συνέντευξη οι Μπακς στο καμπ του Σικάγο και μάλιστα ο ίδιος δήλωσε αρκετά ενθουσιασμένος από την συνάντηση αυτή.

http://www.jsonline.com/sports/bucks/122275034.html
GK_23
Στην τελευταία mock ανάρτηση του nbadraft.net, για πρώτη φορά φέτος φιγουράρει στο Νο 1 ο Ενές Καντέρ...

Καθόλου τυχαία η πρόβλεψη της ιστοσελίδας καθώς ο Τούρκος φαίνεται να εντυπωσίασε του Καβαλίερς στο workout που πραγματοποίησε μαζί τους την περασμένη Τρίτη.

http://basketball.realgm.com/wiretap/21403...rkout_With_Cavs

Πάντως ο Τούρκος φέρεται να έχει εκδηλώσει την προτίμησή του στους Ουίζαρντς...
Πολύ δύσκολα όμως θα είναι διαθέσιμος στο Νο 6.

Ποστάρω μερικά highlights από πιθανά πικ 1ου γύρου, τα οποία μέχρις στιγμής δεν έχουμε αναφέρει στο τόπικ...

Ο G/F Τζόρνταν Χάμιλτον του Τέξας...



Ο F Κρις Σίνγκλετον του Φλόριδα Στέητ...




Ο G Τζος Σέλμπι του Κάνσας...



Ο PG Ντάριους Μόρρις του Μίτσιγκαν...



Ο G Ίμαν Σούμπερτ του Τζώρτζια Τεχ...

baskethood
Νομιζω θα ειναι πολυ εξυπνη κινηση απ τη μερια των Καβαλιερς.
Απ τη στιγμη που επιλεγουν και στο 4 θα μπορουσαν να επιλεξουν τον Καντερ αλλα και ενα ταλανουχο γκαρντ(Ναιτ,Κεμπα).
Ενω αν επελεγαν τον Ερβινγκ στο ενα μετα θα επρεπρε να πανε στον Μοντεγιουνας στην περιπτωση που ψαχνουν ψηλο(που ετσι φαινεται).
Νομιζω ειναι περισσοτερα τα συν σε μια τετοια κινηση.
Ο Ερβινγκ ειναι ταλαντουχος ,αλλα και ο Κεμπα εκτος απο ταλεντο εχει και πολυτιμη εμπειρια απο κολλεγιο και πρωταθλητισμο.
a bullet for your head
Ο Καντερ ειναι σιγουρα ο καλυτερος ψηλος του ντραφτ & παρα το γεγονος οτι δεν αγωνιστηκε φετος,το στοκ του παραμενει παντα πολυ ψηλα.
Οι Καβς θα μπορουσαν να δημιουργησουν ενα πολυ καλο & σκληροτραχηλο διδυμο ψηλων,με τους Καντερ-Βαρεζαο.
Οσον αφορα το Νο4,ναι,θα μπορουσαν να τσιμπησουν εναν εκ των Ναιτ-Κεμπα.
Δεν ειμαι 100%,αν τελικα ο Ιρβιγκ ειναι ο αδιαμφισβητητα καλυτερος...
Και οι 3 τους,εχουν ολα τα φοντα να κανουν εξαιρετικη επαγγελματικη καριερα & να γινουν μελλοντικα,τουλαχιστον All Stars..

Η εκπληξη στην συγκεκριμμενη αναρτηση,ειναι η επιλογη που διδεται στο Νο21 για τους Μπλειζερς...
Δεν θα με χαλαγε πραγματικα να παιρναμε τον Νορις Κοουλ του Κλιβελαντ Στειτ...
Μου θυμιζει μια καλυτερη στον αμυντικο τομεα βερσιον του Ααρον Μπρουκς & ειμαι πεπεισμενος,οτι στην καταλληλη ομαδα,θα μπορουσε να αποδειχθει μελλοντικο draft steal.
baskethood
QUOTE (a bullet for your head @ Jun 11 2011, 17:06 ) *
Η εκπληξη στην συγκεκριμμενη αναρτηση,ειναι η επιλογη που διδεται στο Νο21 για τους Μπλειζερς...
Δεν θα με χαλαγε πραγματικα να παιρναμε τον Νορις Κοουλ του Κλιβελαντ Στειτ...
Μου θυμιζει μια καλυτερη στον αμυντικο τομεα βερσιον του Ααρον Μπρουκς & ειμαι πεπεισμενος,οτι στην καταλληλη ομαδα,θα μπορουσε να αποδειχθει μελλοντικο draft steal.

Bullet ποια ειναι η γνωμη σου για τον Νολαν Σμιθ για τους Μπλειζερς?
Πιστευεις θα ταιριαζε?
Και κατι αλλο,ξερεις τι εχει απογινει ο Γιον Σαιερ?
Πιστευω οτι ειναι εξαιρετικος παικτης και οτι ειδικα στην Ευρωπη θα μπορουσε να κανει εξαιρετικη καριερα.
Ξερω οτι δεν επελεγη στο περσινο ντραφτ και μετα ειχε ενα ατυχημα στο σαμερ λιγκ στο ματι,μετα ομως τον εχασα.
Υπαρχει πιθανοτητα να τον δουμε στα μερη μας?

Τετοιο μπασκετικο iq,passing skills,καλο σουτ εν σταση και εν κινηση και ηγετικα χαρακτηριστικα σπανια βρισκονται σε παικτες.

Και ο sixama αν ξερει ας δωσει τα φωτα του.
GK_23
QUOTE(baskethood @ Jun 11 2011, 17:18 ) *
Bullet ποια ειναι η γνωμη σου για τον Νολαν Σμιθ για τους Μπλειζερς?
Πιστευεις θα ταιριαζε?
Και κατι αλλο,ξερεις τι εχει απογινει ο Γιον Σαιερ?
Πιστευω οτι ειναι εξαιρετικος παικτης και οτι ειδικα στην Ευρωπη θα μπορουσε να κανει εξαιρετικη καριερα.
Ξερω οτι δεν επελεγη στο περσινο ντραφτ και μετα ειχε ενα ατυχημα στο σαμερ λιγκ στο ματι,μετα ομως τον εχασα.
Υπαρχει πιθανοτητα να τον δουμε στα μερη μας?

Τετοιο μπασκετικο iq,passing skills,καλο σουτ εν σταση και εν κινηση και ηγετικα χαρακτηριστικα σπανια βρισκονται σε παικτες.

Και ο sixama αν ξερει ας δωσει τα φωτα του.

O Τζον Σέγιερ έπαιζε στο ΝΒDL φέτος...
Είχα διαβάσει πως προτιμούσε να μείνει στις ΗΠΑ ώστε να πείσει κάποια από τις ομάδες του ΝΒΑ να του προσφέρει συμβόλαιο.
Η Μακάμπι είχε ενδιαφερθεί πέρυσι για αυτόν και όχι τυχαία καθώς ο Σέγιερ είναι ιουδαϊστής και ότι ώρα θέλει μπορεί να βγάλει Ισραηλινό διαβατήριο.
Κλασική περίπτωση παίκτη με φοβερή κολεγιακή καριέρα που δεν έπεισε ότι μπορεί να πιάσει στο επόμενο επίπεδο.
Η Ευρώπη σίγουρα του ταιριάζει καλύτερα...

Και ο Σμιθ έχει σημαντική κολεγιακή καριέρα...
Το πρόβλημά του είναι ότι πρέπει να αποδείξει πως μπορεί να σταθεί ως PG στο ΝΒΑ καθώς με ύψος γύρω στο 1.90 είναι δύσκολο να παίξει 2άρι. Εν τω μεταξύ είναι ήδη 23 ετών, γεγονός που κάνει δυσκολότερη την εξειδίκευσή του. Ίσως είναι και αυτό που προβληματίζει αρκετά τις ομάδες του ΝΒΑ. Εγώ πιστεύω πως θα επιλεγεί κάπου στον 2ο γύρο...

Γενικότερα, από την περσινή πρωταθλήτρια ομάδα του Duke, κανείς παίκτης δεν έπεισε πως μπορεί να σταθεί αξιόλογα στο επόμενο επίπεδο. Και οι μετοχές του Σινγκλέρ στο φετινό ντραφτ, φαίνεται να είναι πεσμένες...
a bullet for your head
Νορις Κοουλ λεμε.... biggrin.gif
Αποκλειεται να τον επιλεξει καποια αλλη ομαδα χαμηλοτερα...
Εχει ολα εκεινα τα χαρακτηριστικα που χρειαζονται οι Μπλειζερς...ασε που μου θυμιζει & τον Ααρον Μπρουκς... tongue.gif

Μιας & καταπιαστηκατε με περσινους undrafted & ισραηλινα διαβατηρια...ο μολις 21 ετων Συλβεν Λαντεσμπεργκ,υπεγραψε περσι 2ετες με την Μακαμπι Χαιφα & πηρε & Ισραηλινο διαβατηριο,καθως ο πατερας του ειναι εβραιος στο θρησκευμα... rolleyes.gif
Και εβγαλε μαλιστα & πολυ καλα νουμερα στην 1η του επαγγελματικη χρονια...
Εχει υψος 1.98μ & μου θυμιζει μια πιο ''φτωχη'' βερσιον του Εβαν Τερνερ...
Θα μας απασχολησει σιγουρα του χρονου,εαν φυσικα,δεν τον εχει καβαντζωσει πρωτα ο Ντειβιντ Μπλατ... tongue.gif
baskethood
QUOTE (sixama23 @ Jun 11 2011, 17:33 ) *
O Τζον Σέγιερ έπαιζε στο ΝΒDL φέτος...
Είχα διαβάσει πως προτιμούσε να μείνει στις ΗΠΑ ώστε να πείσει κάποια από τις ομάδες του ΝΒΑ να του προσφέρει συμβόλαιο.
Η Μακάμπι είχε ενδιαφερθεί πέρυσι για αυτόν και όχι τυχαία καθώς ο Σέγιερ είναι ιουδαϊστής και ότι ώρα θέλει μπορεί να βγάλει Ισραηλινό διαβατήριο.
Κλασική περίπτωση παίκτη με φοβερή κολεγιακή καριέρα που δεν έπεισε ότι μπορεί να πιάσει στο επόμενο επίπεδο.
Η Ευρώπη σίγουρα του ταιριάζει καλύτερα...

Παντως πριν τον σοβαρο τραυματισμο του ειχε κανει μια-δυο αξιολογες εμφανισεις με το Μαιαμι στο σαμερ λιγκ,ηταν πολυ ατυχος.
Βεβαια για ΝΒΑ υστερει αρκετα σε αθλητικα προσοντα.
Τωρα πρεπει να αγωνιζεται με μασκα απ οτι ειχα διαβασει.
Για Ευρωπη δεν το συζητω,κανει ανετα τη διαφορα σε καλη ομαδα,και εχει ανετα ρολο σε ομαδα επιπεδου Ευρωλιγκας.
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 11 2011, 17:41 ) *
Μιας & καταπιαστηκατε με περσινους undrafted & ισραηλινα διαβατηρια...ο μολις 21 ετων Συλβεν Λαντεσμπεργκ,υπεγραψε περσι 2ετες με την Μακαμπι Χαιφα & πηρε & Ισραηλινο διαβατηριο,καθως ο πατερας του ειναι εβραιος στο θρησκευμα... rolleyes.gif
Και εβγαλε μαλιστα & πολυ καλα νουμερα στην 1η του επαγγελματικη χρονια...
Εχει υψος 1.98μ & μου θυμιζει μια πιο ''φτωχη'' βερσιον του Εβαν Τερνερ...
Θα μας απασχολησει σιγουρα του χρονου,εαν φυσικα,δεν τον εχει καβαντζωσει πρωτα ο Ντειβιντ Μπλατ... tongue.gif

Είμαι ενήμερος για τον Λάντεσμπεργκ... wink.gif
Σιγά μην τον αφήσει ο Μπλατ...

Ένας άλλος PG του φετινού ντραφτ, τον οποίο ανακάλυψα πρόσφατα και δεν τον έχω δει αγωνιζόμενο είναι ο 22χρονος Ντιαντέ Γκάρετ του Iowa State...
Στην senior χρονιά στο κολέγιο έβγαλε πολύ καλά νούμερα: 17,3 πόντοι, 6,1 ασίστ, 3,7 ριμπάουντ...

Το εντυπωσιακό με τον Γκάρετ είναι το size του για PG καθώς αλλού τον βρήκα 6'4'' και αλλού 6'5''.
Τον είδα στις τελευταίες αναρτήσεις του DraftExpress να πλασάρεται στο 2ο γύρο.
Δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο βίντεο με προσωπικές του φάσεις...

Και επειδή αναφέρθηκα σε senior, δίνω και το link του Portsmouth Invitational Tournament, ώστε όποιος θέλει να δει ποιοι από τους φετινούς τελειόφοιτους ξεχώρισαν στο φημισμένο τουρνουά που έγινε πριν 2 μήνες.

http://www.portsmouthinvitational.com/
george69
QUOTE (baskethood @ Jun 11 2011, 17:42 ) *
Παντως πριν τον σοβαρο τραυματισμο του ειχε κανει μια-δυο αξιολογες εμφανισεις με το Μαιαμι στο σαμερ λιγκ,ηταν πολυ ατυχος.
Βεβαια για ΝΒΑ υστερει αρκετα σε αθλητικα προσοντα.
Τωρα πρεπει να αγωνιζεται με μασκα απ οτι ειχα διαβασει.
Για Ευρωπη δεν το συζητω,κανει ανετα τη διαφορα σε καλη ομαδα,και εχει ανετα ρολο σε ομαδα επιπεδου Ευρωλιγκας.


Παιδια , θα ηθελα να μου πει
καποιος την γνωμη του για τους
2 γιους του JORDAN , JEFFREY
και MARCUS ?
Απο ενα βιντεακι που ειδα
χθες στο youtube o ΜΑRCUS
θα κανει μεγαλη καριερα ειναι
ενας εξαιρετικος POINTGUARD !!!
GK_23
QUOTE(george69 @ Jun 11 2011, 19:21 ) *
Παιδια , θα ηθελα να μου πει
καποιος την γνωμη του για τους
2 γιους του JORDAN , JEFFREY
και MARCUS ?
Απο ενα βιντεακι που ειδα
χθες στο youtube o ΜΑRCUS
θα κανει μεγαλη καριερα ειναι
ενας εξαιρετικος POINTGUARD !!!

Και οι δύο αγωνίζονται στο μεσαίας δυναμικότητας κολέγιο Central Florida.
Ο καλύτερος εκ των δύο είναι ο Μάρκους...
Δεν είναι όμως point guard. Πρόκειται για undersized combo guard (περίπου 1.90 μ.), αριστερόχειρα και εξαιρετικά γρήγορο στα πόδια και στην εκτέλεση. Την πλαστικότητα του πατέρα του πάντως δεν την διαθέτει σε καμία περίπτωση. Αν καταφέρει να εξειδικευτεί στη θέση "1", θα είναι καλύτερο για το μέλλον του αλλά αυτή τη στιγμή υπολείπεται στο δημιουργικό κομμάτι και στο χειρισμό της μπάλας. Δεν έχει δηλώσει συμμετοχή στο φετινό ντραφτ και κατά τη γνώμη μου δύσκολα θα παίξει κάποτε στο NBA...
baskethood
Εχει τα αθλητικα προσοντα που χρειαζονται στο ΝΒΑ,εχει ικανοποιητικο υψος και ανοιγμα χεριων .
Χρειαζεται πολυ δουλεια βεβαια στο post game,στο σουτ και στο τελειωμα των φασεων.
Το βιντεο ειναι απ το eurocamp στο Τρεβιζο.
GK_23
QUOTE(baskethood @ Jun 12 2011, 14:03 ) *
Εχει τα αθλητικα προσοντα που χρειαζονται στο ΝΒΑ,εχει ικανοποιητικο υψος και ανοιγμα χεριων .
Χρειαζεται πολυ δουλεια βεβαια στο post game,στο σουτ και στο τελειωμα των φασεων.
Το βιντεο ειναι απ το eurocamp στο Τρεβιζο.

Ο Jonathan Givony του DraftExpress ενημερώνει διαρκώς το twitter του με νέα από το Eurocamp του Τρεβίζο.

Σύμφωνα με τον ίδιο, ο Μπιγιόμπο μετρήθηκε, χωρίς παπούτσια, 6'8'', γύρω στο 2.03μ. δηλαδή...
Το wingspan του είναι πραγματικά εντυπωσιακό και αγγίζει τα 7'6'', γύρω στα 2.30μ. w00t.gif
Για την ηλικία του δεν μας είπε τίποτα όμως... biggrin.gif

Και ένα βιντεάκι με το workout του Ντονάτας Μοτιεγιούνας...
Πραγματικά αλλαγμένος ο Λιθουανός, τρόμαξα να τον γνωρίσω.
Έχει προσθέσει μυική δύναμη αλλά και το λουκ του μου μοιάζει διαφορετικό... smile.gif

baskethood
QUOTE (sixama23 @ Jun 12 2011, 22:08 ) *
Ο Jonathan Givony του DraftExpress ενημερώνει διαρκώς το twitter του με νέα από το Eurocamp του Τρεβίζο.

Σύμφωνα με τον ίδιο, ο Μπιγιόμπο μετρήθηκε, χωρίς παπούτσια, 6'8'', γύρω στο 2.03μ. δηλαδή...
Το wingspan του είναι πραγματικά εντυπωσιακό και αγγίζει τα 7'6'', γύρω στα 2.30μ. w00t.gif
Για την ηλικία του δεν μας είπε τίποτα όμως... biggrin.gif

Και εγω απ αυτον ενημερωνομαι,και απ οτι ειπε μαλιστα ο Μπιγιομπο δεν εντυπωσιασε στο Τρεβιζο.
Καπου διαβασα οτι τον εβαζαν συνεχως να παιρνει mid shots και αυτος ηταν απελπιστικα αστοχος. sad.gif
GK_23
Αύριο εκπνέει η προθεσμία απόσυρσης των υποψηφιοτήτων από το ντραφτ, για τους internationals...

Ο Νίκολα Μίροτιτς σκέφτεται το ενδεχόμενο να αποσυρθεί ενώ κάπου διάβασα πως το ίδιο θα πράξει και ο Λετονός Μπέρτανς.

Αμφίβολη φαίνεται να είναι και η συμμετοχή του Βαλαντσιούνας καθώς η κατάσταση με το buyout του μοιάζει να είναι εξαιρετικά περίπλοκη...

http://morningjournal.com/articles/2011/06...wmode=fullstory

Εν τω μεταξύ, αν και υπάρχουν αρκετές αμφιβολίες για το αν θα καταφέρει να σταθεί στο ΝΒΑ, ο Τζίμμερ Φριντέτ εντυπωσίασε τους Σακραμέντο Κινγκς στο workout που πραγματοποίησε μαζί τους.

http://www.deseretnews.com/article/7001434...fense.html?pg=2

Έχω εκφράσει την άποψη πως ο Νάιτ ή ο Τζίμμερ θα ήταν καλύτερο fit για τον Έβανς από ότι ο Κέμπα...
baskethood
QUOTE (sixama23 @ Jun 13 2011, 00:04 ) *
Αύριο εκπνέει η προθεσμία απόσυρσης των υποψηφιοτήτων από το ντραφτ, για τους internationals...

Ο Νίκολα Μίροτιτς σκέφτεται το ενδεχόμενο να αποσυρθεί ενώ κάπου διάβασα πως το ίδιο θα πράξει και ο Λετονός Μπέρτανς.

Αμφίβολη φαίνεται να είναι και η συμμετοχή του Βαλαντσιούνας καθώς η κατάσταση με το buyout του μοιάζει να είναι εξαιρετικά περίπλοκη...

Μια και αναφερθηκες στον Μπερτανς,ενα βιντεο απ το Τρεβιζο



Εν τω μεταξυ οπως ανακοινωσαν Βαλαντσιουνας και Μιροτιτς θα μεινουν στο ντραφτ.
Δεν θα συμβει το ιδιο για τον Αλμπισι και τον Βραζιλιανο Λουκας Νογκειρα.
GK_23
QUOTE(sixama23 @ Jun 13 2011, 00:04 ) *
Αύριο εκπνέει η προθεσμία απόσυρσης των υποψηφιοτήτων από το ντραφτ, για τους internationals...

Ο Νίκολα Μίροτιτς σκέφτεται το ενδεχόμενο να αποσυρθεί ενώ κάπου διάβασα πως το ίδιο θα πράξει και ο Λετονός Μπέρτανς.

Αμφίβολη φαίνεται να είναι και η συμμετοχή του Βαλαντσιούνας καθώς η κατάσταση με το buyout του μοιάζει να είναι εξαιρετικά περίπλοκη...

http://morningjournal.com/articles/2011/06...wmode=fullstory

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που μεταδίδει το DraftExpress από το Τρεβίζο, ο Βαλαντσιούνας διαβεβαίωσε τις ομάδες του ΝΒΑ πως θα παραμείνει τελικά στο ντραφτ. Σκέψεις παραμονής στη διαδικασία κάνουν ακόμη οι Μπέρτανς και Μίροτιτς ενώ μάλλον θα αποσύρουν την συμμετοχή τους ο Βραζιλιάνος σέντερ Νογκιέιρα και ο Γάλλος PG Αλμπισί...

Ένα από τα μεγαλύτερα αινίγματα του φετινού ντραφτ είναι ο Τζέρεμι Τάιλερ...
Αφού παράτησε την τελευταία τάξη του high school για να παίξει επαγγελματικό μπάσκετ επί μία διετία σε Ισραήλ και Ιαπωνία, φέτος είναι αυτόματα διαθέσιμος για την διαδικασία. Πριν 2 χρόνια οι ειδικοί προέβλεπαν πως θα είναι το Νο 1 στο ντραφτ του 2011 αλλά πλέον κανείς δεν μπορεί να εκτιμήσει τη θέση στην οποία θα επιλεγεί.



QUOTE(sixama23 @ Mar 20 2011, 14:24 ) *
Τη συμμετοχή του στο ντραφτ σκέφτεται ο τριτοετής Μαυροβούνιος PF/C του USC, Νίκολα Βούτσεβιτς (2.10μ.)...

Φέτος είχε εντυπωσιακούς μέσους όρους στο κολεγιακό πρωτάθλημα, 17,1 πόντους και 10,3 ριμπάουντ.
Με καλό επιθετικό παιχνίδι τόσο με πλάτη όσο και με πρόσωπο, με 35% περίπου στα τρίποντα και 22 double doubles φέτος σε 34 παιχνίδια, το αγωνιστικό του στυλ προσομοιάζει με αυτό του Κέβιν Λοβ.
Πολύ πιθανό να τον αντιμετωπίσει ως αντίπαλο η εθνική μας στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.

Ένα βίντεο από το pre-draft workout του Βούτσεβιτς...


Ο Μαυροβούνιος είναι αν μη τι άλλο σπουδαίο ταλέντο...
Εκτός των άλλων στις επίσημες μετρήσεις του ντραφτ, μετρήθηκε 7 footer... 41.gif
Διαθέτει εξαιρετική τεχνική και πολύ πλούσιο επιθετικό ρεπερτόριο για ψηλός...
Αν επιλεγεί στο 2ο γύρο, νομίζω πως οι ευρωπαϊκές ομάδες πρέπει να τσεκάρουν την περίπτωσή του.
Ο bullet τον πρότεινε στο τόπικ των μεταγραφών του Ολυμπιακού τις προάλλες...
Οι ψηλοί που μπορούν να απειλήσουν από μέση και μακρινή απόσταση πάντα άρεσαν στον Ίβκοβιτς και ταίριαζαν στα flex που του άρεσε να εφαρμόζει...

Υ.Γ.: Με πρόλαβες baskethood... rolleyes.gif
Αλήθεια, πως σου φαίνεται ο Βούτσεβιτς;
baskethood
QUOTE (sixama23 @ Jun 13 2011, 20:37 ) *
Ένα βίντεο από το pre-draft workout του Βούτσεβιτς...


Ο Μαυροβούνιος είναι αν μη τι άλλο σπουδαίο ταλέντο...
Εκτός των άλλων στις επίσημες μετρήσεις του ντραφτ, μετρήθηκε 7 footer... 41.gif
Διαθέτει εξαιρετική τεχνική και πολύ πλούσιο επιθετικό ρεπερτόριο για ψηλός...
Αν επιλεγεί στο 2ο γύρο, νομίζω πως οι ευρωπαϊκές ομάδες πρέπει να τσεκάρουν την περίπτωσή του.
Ο bullet τον πρότεινε στο τόπικ των μεταγραφών του Ολυμπιακού τις προάλλες...
Οι ψηλοί που μπορούν να απειλήσουν από μέση και μακρινή απόσταση πάντα άρεσαν στον Ίβκοβιτς και ταίριαζαν στα flex που του άρεσε να εφαρμόζει...

Υ.Γ.: Με πρόλαβες baskethood... rolleyes.gif
Αλήθεια, πως σου φαίνεται ο Βούτσεβιτς;

Με βαση τα λιγα βιντεο που εχω δει(δεν τον εχω παρακολουθησει σε ολοκληρο παιχνιδι) δειχνει οτι εχει καλη τεχνικη,εχει βεβαια υψος αλλα δειχνει λιγο soft για ΝΒΑ.
Για Ευρωπη σιγουρα ειναι πιο ετοιμος και μπορει να πρωταγωνιστησει σε ομαδα επιπεδου ευρωλιγκας.
baskethood
Εδω ,συγκεντρωμενα, οι παικτες που απεσυραν την υποψηφιοτητα τους απ το νταφτ
http://www.nbadraft.net/international-withdrawals

Επισης ενα ωραιο αρθρο απο το σαιτ του ΝΒΑ για τον Μπιγιομπο
http://www.nba.com/2011/news/features/scot...kout/index.html

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.