Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γκόρντον Χέρμπερτ ο νέος προπονητής!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4
hagi
Συμφωνώ με αυτά που λες..Είμαστε και εμείς οι Αρειανοί πολύ μυστήριοι ρε παιδί μου..Αλλά ξέρεις κάτι;;Το νιώθουμε ετσι γιατί πιστεύουμε ότι η ομάδα μας θα ανέβει ξανά όπως κάποτε και δεν συμβιβαζόμαστε με το λίγο..Θέλουμε το πολύ.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

Όμως σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να κάνουμε υπομονή και να δούμε το έργο του..
xaotiki_diastasi
Θα γυρίσω τώρα λίγο πίσω στο θέμα Γκάλη-Γιαννάκη. Σόρρυ που τα ανακατέβω άλλα λόγω διαβάσματος δεν μπορώ να απαντάω εγκαίρως..
Εγώ πιστεύω ότι είναι προφανές το ότι υπάρχει αντιπαράθεση και το θεωρώ αδύνατο να τα έχουν βρει όπως ανέφεραν κάποια παιδιά. Για ποιο λόγο τότε να μην έρθει ο Γκάλης στο Eurostar, μια τόσο σημαντική και συμβολλική διοργάνωση; Είναι μεν κατά των καναλιών, αλλά δεν είναι ηλίθιος.
Γιατί να διακινδυνέψει να γραφτούν πικρόχωλα άρθρα σαν και αυτά;
http://www.goalday.gr/article.asp?catid=10...=2&pubid=523202

"Είναι εγωιστής" θα πουν απλοικά κάποιοι..."Γι΄αυτό πάει μόνο στις γιορτές που είναι αποκλειστικά γι΄αυτόν". "Πήγε στον τελικό της Ευρωλίγκα και θα πάει στην εκδήλωση για το Hall of Fame". Με αυτή τη λογική γιατί να αφήσει το πεδίο ελεύθερο στους άλλους; Αν είναι εγωιστής απλά, γιατί να μην παρευρεθεί και στο Eurostar και να διεκδικήσει το μερίδιο της πίτας που του αναλογεί στον τομέα της προσφοράς και της δόξας. Προφανώς κάτι τον ενοχλεί και γι' αυτό δεν παρευρίσκεται. Κ οι άνθρωποι που τον έχουν πικράνει όπως αναφέρει το παραπάνω άρθρο, δεν υπάρχουν κάπου έτσι αόριστα, άλλα βρίσκονται στην πρώτη γραμμή αυτών των εκδηλώσεων και γι΄αυτό δεν πάει.

Κ επειδή thrylos7 ρώτησες αν είμαι σίγουρος ότι τον αντιπαθούν τόσοι πολλοί, εγώ βλέπω ότι τον αντιπαθούν σίγουρα οι "3 σωματοφύλακες", και αρκετοί δημοσιογράφοι που είναι φίλα προσκείμενοι σε αυτούς τους 3. Όσο για τους άλλους παίχτες όπως πχ ο Ρωμανίδης δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια κόντρα ανάμεσά τους, αλλά ούτε και κάτι ιδιαίτερο. Απλά μου είπαν ότι πρόσφατα ο Ρωμανίδης ανέφερε με λίγη πικρία ότι έπαιρνε τηλέφωνο τον Γκάλη και αυτός δεν το σήκωνε, και μου ήρθε αμέσως στο μυαλό το σενάριο ότι ο Γκάλης μπορεί να ψυχράνθηκε και με τους υπόλοιπους επειδή δεν τον στήριξαν στην κόντρα που είχε.

Εμένα τα περισσότερα από τα παραπάνω μου φαίνονται σχεδόν προφανή... Είμαι κολλημένος; Δεν ξέρω...
Πάντως το σίγουρο είναι ότι η παραφιλολογία με τον Γιαννάκη ξέθαψε πάλι αυτά του παρελθόντος και τώρα που καλώς ή κακώς θα σταματήσει να ακούγεται το όνομά του για τον ΑΡΗ θα σταματήσει και η παρελθοντολογία.
thrylos7
QUOTE
Ρε παιδια,η ορτεζ δεν μπηκε πλειοφφ σε αστειο πρωταθλημα με καλο ροστερ.και στην ευρωλιγκα κερδισε την τσκα(μεγαλη επιτυχια),αλλα δεν εκανε και καμια πορεια.εχασε στην εδρα του απο ναπολι και φενερ και παρολιγο να μεινει εξω για οποιον δεν θυμαται απο κει που πηγαινε για τριτος.στη δε δευτερη φαση εκανε πολυ χειροτερη παρουσια απο του ΑΡΗ.


Δεν είναι αστείο πρωτάθλημα το γαλλικό.

Αυτό που αναφέρουμε για την Ευρωλίγκα δεν είναι τόσο η πορεία της, όσο οι εμφανίσεις της. Για την πορεία..

Με τη Φενέρ είχε 2 νίκες, αυτή που της είχε πάρει τον αέρα ήταν η Μπενετόν. Δεν υπήρχαν πολλές πιθανότητες να μείνει έξω, αν θυμάμαι καλά και το γεγονός ότι πήγαινε για 3η(με 2 ήττες από Μπενετόν), λέει αρκετά.

Η παρουσία του Άρη στο TOP-16 ήταν πολύ καλή, καλύτερη από της Ορτέζ, αλλά μην ξεχνάς ότι η Ορτέζ είχε στον όμιλό της ένα μεγαθήριο, σ' αντίθεση με τον Άρη. Τα υπόλοιπα ματς, είναι πάνω κάτω συγκρίσιμα.

Στη Γαλλία κατέκτησε το Κύπελλο (με MVP τον Μάιλς).
scales84
Δεν ξερω ρε θρυλος.μακαρι να βγω ψευτης.παντως το γαλλικο δεν ειναι και κανα πρωταθλημα σουπερ για να μην μπει ουτε πλειοφφ.μου κανει τεραστια εντυπωση...

Χαοτικη διασταση προσπαθεισ να το εξηγησεις οπως σε βολευι το γιατι δεν πηγε ο γκαλης στο ματς...υπαρχει ενας πολυ πιο προφανης λογος να μην παει....το αφηνω κουιζ για λιγο..αλλα ειναι πολυ ευκολο να τον βρεις.και για μενα ειναι πολυ σημαντικοτερος απο τον γιαννακη...
thrylos7
Καλά, δεν είναι σούπερ πρωτάθλημα, αλλά όχι και αστείο. Τ' ότι δε μπήκε στα πλέι οφ (βέβαια και η Λε Μαν θυμάμαι όσο έπαιζε στην Ευρωλίγκα ανάλογη πορεία είχε) προξενεί πράγματι εντύπωση.

Ούτε εγώ ξέρω αν είναι καλός προπονητής. Μια εικόνα για την Ορτέζ πέρυσι στην Ευρωλίγκα έχω μόνο.
scales84
Σου ειπα.παροτι την καλη πορεια που χε δεν με ενθουσιασε το μπασκετ που παιζε η ορτεζ...μου θυμισε ατο που πε ο βασιλακοπουλος.μερικες τσιτες που πηδαγαν.μαλιστα αν θυμαται καποιος το ματς στη γαλλια που χασαμε ευκολα,ενα 6λεπτο επαιξε ο αρης οπως συνηθιζε περσι και δεν κανανε τπτ αλλο απο το να μας δινουν την μπαλα...εσυ εχεις καμια ιδεα για το κουιζ που βαλα?ευκολο ειναι...
xaotiki_diastasi
Hagi καλό είναι το να θέλουμε το πολύ και να μην συμβιβαζόμαστε με αυτά που έχουμε πετύχει αυτά τα 2 χρόνια. Αλίμονο. Όλοι μας θέλουμε τον αυτοκράτορα στον θρόνο του. Κ όχι μόνο 1ο στην Ελλάδα αλλά και στην Ευρώπη. Κάτι είχαμε αφήσει στη μέση... Το θέμα είναι πως θα επιτευχθεί αυτό.

Οι δρόμοι είναι 2. Είτε ο λεφτάς που θα χώνει 6-7 μύρια το χρόνο. (Η πράξη δείχνει ότι πολύ δύσκολα θα συμβεί αυτό)
Είτε η υπομονή, τα διαρκείας, οι χορηγίες, το νέο καινούριο γήπεδο (που θα έχει νόημα να φτιαχτεί αφού κόψουμε πρώτα 3 σερί χρονιές 4500 διαρκείας) και η μέχρι αηδίας στήριξη στην παρούσα διοίκηση που ακριβώς αυτό το μοντέλο οραματίζεται. Αυτό το δεύτερο σενάριο είναι πολύ πιο ρεαλιστικό αλλά χρειάζεται ένα χρονικό ορίζοντα 5-6 χρόνων για να φτάσεις να έχεις μπάτζετ 6 μύρια μόνο από διαρκείας, χορηγίες, τηλεοπτικά και γήπεδο. Κ θα πει κάποιος "Πάλι 5-6 χρόνια;;;". Ε αφού ρε παιδιά τόσα χρόνια στο θέμα του μπάτζετ είμαστε στάσιμοι. Το μοντέλο που προωθεί η διοίκηση εμείς δεν το στηρίζουμε. Άρα κάθε χρονιά τον ίδιο χρονικό ορίζοντα έχουμε.

Κ το αστείο είναι ότι η Τζεβελέκης ξεκαθάρισε αυτό ακριβώς το πράγμα.
Ότι οι δυνατότητες τους είναι για μπάτζετ 2 εκατομμυρίων. Αν θέλουμε παραπάνω να ακολουθήσουμε το παραπάνω μοντέλο. Εμείς όμως δε λέμε να καταλάβουμε. Ε δε φταίμε εμεις οι οπαδοί; Ποιος φταίει; Ο Τζεβελέκης που δεν έχει λεφτά για να δώσει; Να τα γεννήσει;

Εν κατακλείδι λοιπόν και υπό τις παρούσες συνθήκες ο Χέρμπερτ μια χαρά φαίνεται. Όταν βοηθήσουμε στην αύξηση του μπάτζετ τότε ναι να απαιτήσουμε Περάσοβιτς.
xaotiki_diastasi
scales 84 πες τον λόγο γιατί δεν πρόκειται να τον βρώ. Είναι αργά, έχω νυστάξει και έχω και διάβασμα άυριο πρωί πρωί. Απλά θα τα διαβάσω αύριο αυτά που θα γράψεις... rolleyes.gif
scales84
Ειναι πολυ απλο φιλε.με ποιον πιστευεις οτι εχει προβλημα ο γκαλης?με το γιαννακη η με τον πολιτη που του κοψε το μπασκετ...γιατι διπλα στον πολιτη επρεπε να κατσει.οχι διπλα στον γιαννακη
rchos
το γαλλικο πρωταθλημα σιγουρα δεν ειναι το πιο δυνατο αλλα η πρωτη ομαδα με την 8η δεν εχουν τεραστιες διαφορες!ειναι πολυ αμφιροπο.

τον προπονητη δεν τον ξερω.μονο το παιχνιδι στο παλε ειδα την ορτεζ.παντως μην ξεχναμε τι ακουγοταν και για ματζον πριν την φετινη χρονια!
ας περιμενουμε τωρα τις μεταγραφες.οι πρωτες που γραψατε οτι ακουστηκαν ειναι πολυ καλες!
scales84
Φιλε εγω τον ματζον τον εμπιστευομουν απο τη πρωτη στιγμη.και στον πανιωνιο ειχε κανει δουλεια και απο τον λιακο και τον μπαρτον πολυ καλυτεροσ θα ταν
weirdo1977
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, γιατί αφού ήταν να πάμε σε τέτοια επιλογή και αφού έγινε που έγινε η κωλοτούμπα... γιατί δεν έπεσε στο τραπέζι το όνομα του Λευθέρη που κατ εμέ είναι ικανότερος του γιαννάκη k μέρος της ιστορίας του Αρη, και της παλιότερης και της νεότερης...
scales84
Σουμποτιτς?ελα ρε παιδια που ναι ικανοτερος ο λευτερακης απο τον γιαννακη...χαλαρωστε λιγο...και να ρωτησω τον σουμποτιτς που μας πουλησε οντας προπονητης μας για παο τον θελετε δλδ?με τον γιαννακη ειχατε προβλημα?
weirdo1977
αφού έγινε που έγινε η κωλοτούμπα ας την εκμεταλλευόμασταν κιόλας, στο κάτω κάτω αν δεν σας πειράζει που ο γιαννάκης μας άφησε μεσούσης περιόδου για τα λεφτά του κοσκωτά , δεν πρέπει να σας ενοχλεί k η περίπτωση του λευτεράκη με τον οποιον κανένας μας δεν ξέρει τι ακριβώς συνέβη..μην ξεχνάμε πως έχει φέρει k το σημαντικότερο ίσως τίτλο στην νεότερη ιστορία μας.

αλλα ξέχασα... με αυτόν έχει πρόβλημα ο super 3 όπως k με τις μαζορέτες τις οποιες πιθανόν δεν θα ξαναδούμε στο pale...
SteelGandalf
QUOTE(weirdo1977 @ Jul 4 2007, 02:24 PM) *
όπως k με τις μαζορέτες τις οποιες πιθανόν δεν θα ξαναδούμε στο pale...


Τι εννοείς ρε φίλε; Άλλο πάλι και τούτο!!!
weirdo1977
ολόκληρη την χρονια τις βρίζαν τις φτύναν τις πετούσαν αντικείμενα [κλειστές κορδέλες, καφέδες] ώσπου φτάσαμε στο τελευταίο παιχνίδι να βγούν μόλις μια φορα... φαντάζομαι του χρόνου δεν θα υπάρχουν καν...
Air Kef
QUOTE
ολόκληρη την χρονια τις βρίζαν τις φτύναν τις πετούσαν αντικείμενα [κλειστές κορδέλες, καφέδες] ώσπου φτάσαμε στο τελευταίο παιχνίδι να βγούν μόλις μια φορα... φαντάζομαι του χρόνου δεν θα υπάρχουν καν...


Οποτε μπαινουν τις αποδοκιμαζουν και οταν περνανε απο κατω τις φτύνουν.
Κι εγώ οποτε το βλέπω δν το πιστεύω οτι φτύνουν τις μαζορέτες!!Αν ειναι δυνατόν δηλαδή.Σε ολα τα γήπεδα του κοσμου μπιανουν οι μαζορέτες και ακουγονται επιφωνήματα,στο Παλέ τις φτύνουν.Απορώ αν και οι ιδιες θα θελουν να το κανουν και του χρόνου.


Και δν εχω καταλάβει και τον λογο ακριβώς που το κανουν αυτό..
thrylos7
Σε παρακαλώ ρε Κεφ! Σε ένα τόσο ένδοξο μπασκετικό γήπεδο(αυτό είναι το μόνο που ισχύει), που κολλάνε οι μαζορέτες; Εξάλλου, έχει καμιά άλλη μεγάλη ομάδα μαζορέτες, προσβάλλοντας το χώρο; Όχι βέβαια! icon_drunk.gif

Πολύ ψωνισμένη νοοτροπία.. δεν είναι η μόνη βέβαια.
The Admiral
Συνεχιζοντας το οφ τοπικ και εγω,μια και δεν εχω ιδιαιτερη διαθεση να πω κατι για το νεο προπονητη tongue.gif ...

Ελατε ρε παιδια που σας κανει εντυπωση η αντιδραση των φανατικων με τις τσιρληντερς biggrin.gif !!

Φυσιολογικο δεν ειναι οι ανεραστοι ανθρωποι,με ολοκληρωτικη ανικανοτητα συναψης σχεσεων με το αλλο φυλο να ειναι μισογυνηδες rolleyes.gif ?
alien-tour
...Λές και οι μαζορέτες είναι άλλης ομάδας.

Αν δε τους αρέσει το θέαμα να μην τις κοιτάνε,(ας γυρίσουντ ην πλάτη όπως κάνουν συνήθως)...Αλλά να πετάνε καφέδες και να φτύνουν είναι απαράδεκτο. 68.gif

...Άντε κι από βδομάδα να'χουμε ανακοινώσεις για παίκτες. icon_wave.gif
SteelGandalf
Ρε παιδιά αυτό πρώτη φορά το ακούω. Είναι πραγματικά απίστευτο!!!

Τελικά ορισμένοι άνθρωποι είναι απ' τα βουνά κατεβασμένοι και μόνο για εκεί είναι, να κάνουν παρέα με τις αρκούδες.

Ήμαρτον πια... w00t.gif
weirdo1977
QUOTE(alien-tour @ Jul 4 2007, 11:23 PM) *
...Λές και οι μαζορέτες είναι άλλης ομάδας.

Αν δε τους αρέσει το θέαμα να μην τις κοιτάνε,(ας γυρίσουντ ην πλάτη όπως κάνουν συνήθως)...


μα δεν είναι αυτό το πρόβλημα, το πρόβλημα τους [απ ο,τι καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον] είναι πως για κάποια δευτερόλεπτα σταματάν να είναι αυτοί το κέντρο του ενδιαφέροντος... σαν χαζογκόμενες λειτουργούν δηλαδή....

πάντως θα μου λήψη πολύ η Χριστίνα biggrin.gif
weirdo1977
πάρτε k κάτι σχετικό με το topic...

http://www.kewego.fr/video/iLyROoaft3rh.html
hagi
μμμμμ...Ενδιαφέρον κόουτς.Κάνει παιχνίδι.. biggrin.gif

Πέρα από την πλάκα φαίνεται ενεργός μέσα στην προπόνηση..Να δούμε τί θα γίνει..

Πάντως πολύ πίσω έχουμε μείνει μου φαίνεται με τις μεταγραφές.Άντε ρε παιδιά κουνηθήτε λίγο 68.gif
Warrior
Παρακατω παραθετω ενα αρθρο του Περικλη Στελλα στο goal,που νομιζω οτι περιγραφει σε μεγαλο
βαθμο την πραγματικοτητα...


QUOTE
«Κεραμίδα» με Χέρμπερτ

6/7/2007

Από την ημέρα που το όνομα του Γκόρντον Χέρμπερτ είδε το φως της δημοσιότητας στο «στρατόπεδο» του Αρη έπεσε... κεραμίδα. Εκεί που όλοι περίμεναν έναν προπονητή καλύτερο από τον Αντρέα Ματσόν ξαφνικά ήρθε από το πουθενά ο άσημος και καθόλου πετυχημένος, παρακαλώ, Γκόρντον Χέρμπερτ.

Αναμφισβήτητα δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες, στο πρεστίζ και στις απαιτήσεις του Αρη. Ο Θανάσης Τζεβελέκης, μιλώντας δημόσια, τόσο στην εκπομπή των οργανωμένων οπαδών του Αρη στο ραδιοφωνικό σταθμό Libero όσο και στον Πάρι Καλημερίδη στην ΕΡΤ 3, επανέλαβε ορθά κοφτά και ειλικρινέστατα πως η διοίκηση του Αρη δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να απλώσει τα πόδια της πιο μακριά από εκεί που φτάνει το πάπλωμα. Και πολύ σωστό.

Αλλά ας μου επιτρέψει ο Θανάσης Τζεβελέκης να του πω ότι εκ των πραγμάτων ο Αρης, σε αντίθεση με τα αυτονόητα, βάζει πιο χαμηλά από πέρυσι τον πήχη.

Και η επιλογή Χέρμπερτ Γκόρντον αποδεικνύει ξεκάθαρα και κάτι άλλο: ότι η διοίκηση του Αρη δεν σκέφτηκε ποτέ τη λύση Γιαννάκη. Μπορεί να το έλεγε ακόμη και επίσημα, αλλά προφανώς για άλλους λόγους. Και φάνηκε, επίσης, γιατί έδειξε και τόσο ενοχλημένος ο Γιαννάκης. Διότι απλούστατα ουδέποτε τον ενόχλησαν. Και αυτό αποδείχθηκε.

Διότι όταν σκέφτεσαι να κάνεις πρόταση στον Γιαννάκη, έχεις αποφασίσει να βάλεις το χέρι στην τσέπη. Και το λέω αυτό διότι γνωρίζουν πώς λειτουργεί και ποιες είναι οι απαιτήσεις του Γιαννάκη. Δεν μπορεί, λοιπόν, να μιλάς για Γιαννάκη και να προσλαμβάνεις τον άσημο και πάμφθηνο Γκόρντον Χέρμπερτ. Ετσι δεν είναι;

Και βάσει του σχεδιασμού και των οικονομικών δεδομένων που υπάρχουν είναι λογικό, απολύτως σεβαστό, να πράξει έτσι. Το θέμα, όμως, είναι εάν θα συμβιβαστεί ο δικαιολογημένα υψηλών απαιτήσεων κόσμος του Αρη. Και ένα επίσης σοβαρό θέμα είναι πώς θα λύσει το πρόβλημα της προσέλευσης του κόσμου και των εισιτηρίων διαρκείας. Με τον Γκόρντον Χέρμπερτ; Οχι βέβαια.
thrylos7
sport24.gr:

QUOTE
Ο Γκόρντον Χέρμπερτ αν και επισκέφθηκε σήμερα για τρίτη συνεχόμενη μέρα τα γραφεία της ΚΑΕ Άρης τελικώς ο 48χρονος τεχνικός δεν υπέγραψε και πάλι το συμβόλαιο συνεργασίας του με την ομάδα της Θεσσαλονίκης για τα επόμενα 2 (1+1) χρόνια κι ενώ όλα ήταν έτοιμα για κάτι τέτοιο όπως και για την επίσημη ανακοίνωση.

Η πρώτη επίσκεψη

Ο Χέρμπερτ είχε έρθει στην Θεσσαλονίκη το απόγευμα της Παρασκευής μαζί με την σύζυγό του και στη συνέχεια επισκέφθηκε τα γραφεία της ΚΑΕ Άρης όπου είχε μία πρώτη γνωριμία με τον πρόεδρό της, Θανάση Τζεβελέκη, τον εντεταλμένο σύμβουλό της, Γιάννη Δαμιανίδη, αλλά και τους συνεργάτες του, Θανάση Παπαχατζή και Δημήτρη Νικολαϊδη. Τελικώς όμως αποχώρησε χωρίς όμως να πέσουν οι υπογραφές όπως αναμενόταν κατά την άφιξή του.

Η δεύτερη επίσκεψη

Λίγες ώρες αργότερα και πιο συγκεκριμένα το πρωί του Σαββάτου ο Χέρμπερτ τα επισκέφθηκε εκ νέου από τις 10:40 και να αποχώρησε λίγο πριν τις 13:00. Και πάλι όμως ο 48χρονος τεχνικός αποχώρησε χωρίς να υπογράψει το συμβόλαιό του παρά το γεγονός ότι κλήθηκε ο επικεφαλής της νομικής υπηρεσίας της ΚΑΕ Άρης για τα συμβόλαια.

Ωστόσο στο διάστημα της παρουσίας του ο Χέρμπερτ είχε μία ενημέρωση από τους δύο συνεργάτες του, Θανάση Παπαχατζή και Δημήτρη Νικολαϊδη, για το υλικό της ομάδας αλλά και το πώς έχει η κατάσταση με τους ελεύθερους Έλληνες παίκτες. Επίσης είχε μία συνάντηση με τον γυμναστή του Άρη, Γιώργο Ζωγράφο, αλλά και εκ νέου τον εντεταλμένο σύμβουλο της ΚΑΕ, Γιάννη Δαμιανίδη.

Η τρίτη επίσκεψη

Χθες το μεσημέρι φεύγοντας από τα γραφεία της ΚΑΕ Άρης ο Χέρμπερτ μπορεί να μην είχε υπογράψει το συμβόλαιο συνεργασίας του με τον Άρη ωστόσο είχε ανανεώσει το ραντεβού για σήμερα στις 10:00 το πρωί. Παράλληλα είχε γίνει γνωστό ότι σήμερα, Κυριακή, στις 16:00 θα έπαιρνε τον δρόμο της επιστροφής για το Ελσίνκι μαζί με την σύζυγό του.

Πράγματι ο Χέρμπερτ λίγο μετά τις 10:00 πήγε στα γραφεία της ΚΑΕ Άρης όπου είχε μία νέα σειρά συζητήσεων με τον εντεταλμένο σύμβουλό της, Γιάννη Δαμιανίδη αλλά και πάλι δεν υπέγραψε το συμβόλαιό του με τις συζητήσεις να σταματούν λίγο μετά τις 14:30. Μάλιστα σε εκείνο το σημείο αποφασίστηκε να μην επιστρέψει στην Φινλανδία και όπως όλα δείχνουν λογικά οι υπογραφές στα συμβόλαια θα πέσουν αύριο χωρίς όμως τίποτα να είναι σίγουρο.

Η Εθνική Γεωργίας

Όσο για την σχέση του Γκόρντον Χέρμπερτ με την Εθνική Γεωργίας; Είναι πολύ πιθανό να ξεκαθαρίσει από αύριο και στην εβδομάδα που ακολουθεί μετά την επιστροφή του στην Φινλανδία από όπου δεν αποκλείεται να ταξιδέψει και πάλι στην Γεωργία.

Το γεγονός πάντως ότι μετά την αλλαγή του τρόπου διεξαγωγής του Κυπέλλου Ελλάδος η πρώτη της νέας χρονιάς μεταφέρεται για τις 28 του Αυγούστου δεν αποκλείεται να μην υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα ώστε ο Χέρμπερτ να είναι παρών από την έναρξη της προετοιμασίας. Μοναδική εξαίρεση το αν τελικά μέσα από τα προκριματικά οδηγήσει την Γεωργία σε πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ της Ισπανίας. Τότε θα υπάρξει πρόβλημα αφού ουσιαστικά θα χάσει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας που είναι να γίνει στον Άγιο Νικόλαο της Νάουσας.

Όπως και να έχει όμως ένα είναι το σίγουρο. Ότι ο Χέρμπερτ όπως είχε αφήσει να εννοηθεί από την άφιξή του στην Θεσσαλονίκη το απόγευμα της Παρασκευής είχε αφήσει να εννοηθεί πως θα πρέπει να ξεκαθαρίσει το τοπίο.


Παπαχατζής και Νικολαϊδης έμειναν.. ωραία!

Τώρα, το που κολλάνε οι δύο πλευρές... (όντως, δε διαρρέει τίποτα μέσα από την ομάδα!)
McRae
Οτι να 'ναι αυτοι οι δημοσιογραφοι..

Πως ακριβως θα οδηγησει ο Χερμπερ την Γεωργια στο Ευρωμπασκετ της Ισπανιας απο την στιγμη που αυτη συμμετεχει στην 2η κατηγορια της Ευρωπαικης Ζωνης?
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE(McRae @ Jul 8 2007, 02:58 PM) *
Οτι να 'ναι αυτοι οι δημοσιογραφοι..

Πως ακριβως θα οδηγησει ο Χερμπερ την Γεωργια στο Ευρωμπασκετ της Ισπανιας απο την στιγμη που αυτη συμμετεχει στην 2η κατηγορια της Ευρωπαικης Ζωνης?


Το θέμα είναι η σχέση του Χέρμπερτ με την εθνική Γεωργίας. Αν και η πρώτη της προετοιμασίας του Αρη θα πραγματοποιηθεί πιθανότατα στις 28-29 Αυγούστου, η Γεωργία αγωνίζεται στη 2η κατηγορία των Εθνικών ομάδων (σύμφωνα με τον χωρισμό του Βασιλακόπουλου). Ας δούμε με λίγα λόγια τι σημαίνει αυτό: Αν η Γεωργία αποκλειστεί από τον όμιλο που βρίσκεται, τότε ο τελευταίος αγώνας που έχει να δώσει είναι στις 2 Σεπτεμβρίου. Αν όμως τερματίσει πρώτη στον όμιλο (αυτή τη στιγμή είναι δεύτερη) ή βγει καλύτερη δεύτερη των ομίλων, τότε θα παίξει μπαράζ ανόδου για την 1η κατηγορία (τις ομάδες που θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2009). Αυτό θα σημάνει ότι ουσιαστικά ο Χέρμπερτ θα πρέπει να μείνει μακριά από τον Αρη σχεδόν ολόκληρο το Σεπτέμβριο, δηλαδή όλο το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας των «κιτρίνων». smiley.gif
sportnet.gr 08.07.07
Green Warrior
QUOTE(weirdo1977 @ Jul 4 2007, 02:41 PM) *
ολόκληρη την χρονια τις βρίζαν τις φτύναν τις πετούσαν αντικείμενα [κλειστές κορδέλες, καφέδες] ώσπου φτάσαμε στο τελευταίο παιχνίδι να βγούν μόλις μια φορα... φαντάζομαι του χρόνου δεν θα υπάρχουν καν...



Τι λες ρε φίλε σοβαρά πρώτη φορά το ακούω ότι αυτό συμβαίνει στο Αλεξάνδρειο είναι δυνατόν να είναι τόσο μαλάκες (και θρασύδειλοι) ορισμένοι άνθρωποι, ΕΛΕΟΣ.... shot.gif


'Ισως και για αυτό το λόγο δεν τις έχουν πλέον στο site της ομάδας που κοίταξα πριν 2-3 μέρες sad.gif
man10
Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω... Γιατι ρε παιδια τοσο αντιπαθεια για τις κοπελες... 68.gif
man10
Την τεχνική ηγεσία του Άρη ανέλαβε ο Γκόρντον Χέρμπερτ, που υπέγραψε συμβόλαιο για 1+1 χρόνια...

H ανακοίνωση της ΚΑΕ Άρης: "Ο ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο ανακοινώνει ότι ο Γκόρντον Χέρμπερτ είναι ο νέος προπονητής της ομάδας. Ο Καναδός με φινλανδική υπηκοότητα κόουτς που πέρσι μάλιστα τέθηκε αντιμέτωπος του ΑΡΗ στην regular season της Ευρωλίγκα όντας στο "τιμόνι" της Πο Ορτέζ υπέγραψε συμβόλαιο διετούς διάρκειας (1+1)".

Sport24.gr
weirdo1977
QUOTE(Green Warrior @ Jul 9 2007, 12:09 PM) *
Τι λες ρε φίλε σοβαρά πρώτη φορά το ακούω ότι αυτό συμβαίνει στο Αλεξάνδρειο είναι δυνατόν να είναι τόσο μαλάκες (και θρασύδειλοι) ορισμένοι άνθρωποι, ΕΛΕΟΣ.... shot.gif
'Ισως και για αυτό το λόγο δεν τις έχουν πλέον στο site της ομάδας που κοίταξα πριν 2-3 μέρες sad.gif



βασικά υπάρχουν ακόμη αλλα δεν ξέρω για ποσο...
http://arisbc.gr/index.php?SCREEN=archive&PageID=574
hagi
Τώρα που έκλεισε και επισήμως ο προπονητής να δούμε τί θα γίνει με τις μεταγραφές..
Alexmei
Eπιτέλους υπέγραψε... 18.gif
hagi
Η συνέντευξη του Χέρμπερτ :

QUOTE
09.07.2007
Χέρμπερτ: «Ήρθα σε μια ομάδα με μεγάλη παράδοση»


Η επισημοποίηση της συμφωνίας μεταξύ του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και του Γκόρντον Χέρμπερτ αποτελεί γεγονός. Ο 48χρονος κόουτς λίγη ώρα μετά την υπογραφή του συμβολαίου του με τους «κίτρινους» μίλησε στο ARISBC.GR για το νέο μεγάλο σταθμό της καριέρας του, στέλνοντας παράλληλα και ένα μήνυμα στους φιλάθλους της ομάδας…



-Κόουτς, στις 3 Ιουλίου συμφωνήσατε προφορικά με τον ΑΡΗ και έξι μέρες αργότερα αναλαμβάνετε και τυπικά πλέον το «τιμόνι» της ομάδας. Ποια είναι τα πρώτα σας συναισθήματα;



«Είμαι πολύ ενθουσιασμένος για την ευκαιρία που μου δίνεται να δουλέψω σε μία ομάδα με μεγάλη παράδοση. Ο ΑΡΗΣ όμως είναι γνωστός όχι μόνο για την πλούσια ιστορία του, αλλά και για τους εκπληκτικούς του φιλάθλους. Είναι οι καλύτεροι στην Ευρώπη και ανυπομονώ να τους παρουσιάσω μια ελκυστική ομάδα στο παρκέ. Αυτό αποτελεί για μένα μια πρόκληση που θέλω να την φέρω εις πέρας για τους φιλάθλους μας».



-Είναι η δεύτερη φορά που χρησιμοποιείτε την λέξη πρόκληση. Και κατά την άφιξη σας στην Θεσσαλονίκη την περασμένη Παρασκευή (06/07) δηλώσατε ότι αποτελεί πρόκληση για οποιονδήποτε κόουτς να δουλεύει για λογαριασμό του ΑΡΗ. Και εσείς όπως αποδεικνύεται είστε άνθρωπος που του αρέσουν οι προκλήσεις…



«Η ζωή γενικότερα είναι γεμάτη προκλήσεις. Χωρίς αυτές δεν υπάρχει ζωή. Συνήθως, όσο καλύτερες προκλήσεις σου παρουσιάζονται, τόσο καλύτερη δουλειά θα έχεις. Στον ΑΡΗ η πρόκληση είναι μεγάλη συμμετέχοντας στην Ευρωλίγκα και το ελληνικό Πρωτάθλημα. Μα πάνω από όλα έρχομαι σε μια ομάδα με ένα εκπληκτικό μπασκετικό περιβάλλον. Αρκεί να ρίξει κανείς μια ματιά στις κορνίζες που διακοσμούν τους τοίχους των γραφείων του συλλόγου και απεικονίζουν τον κόσμο του ΑΡΗ που πανηγυρίζει ορισμένες από τις επιτυχίες της ομάδας και θα καταλάβει τι εννοώ. Δεν νομίζω λοιπόν ότι θα μπορούσε κανείς άλλος στην θέση μου να ζητήσει κάτι καλύτερο».



-Ποιοι ήταν οι λόγοι που σας οδήγησαν να αναλάβετε την τεχνική ηγεσία του ΑΡΗ;



«Πριν υπογράψω είχα να αντιμετωπίσω μια πολύ δύσκολη κατάσταση, μια και ήμουν παράλληλα προπονητής της Εθνικής Γεωργίας και θα είχα υποχρεώσεις μαζί της αυτό το καλοκαίρι. Θεώρησα όμως ότι δεν θα μπορούσα να δουλέψω όπως θα ήθελα, όντας ταυτόχρονα προπονητής σε δύο ομάδες. Γι’ αυτό λοιπόν ήθελα να ξεκαθαρίσω πρώτα με την Ομοσπονδία της Γεωργίας πριν υπογράψω στον ΑΡΗ. Από εκεί και πέρα, με ενδιέφερε πολύ να δουλέψω στον ΑΡΗ γιατί θεωρώ ότι το ελληνικό Πρωτάθλημα είναι ένα από τα τρία καλύτερα της Ευρώπης, όπως φυσικά και η συμμετοχή της ομάδας στην Ευρωλίγκα. Ο πιο σημαντικός όμως λόγος ήταν ότι ήθελα πολύ να ζήσω αυτήν την ατμόσφαιρα που επικρατεί στον ΑΡΗ, λόγω των εκπληκτικών του φιλάθλων που ακολουθούν την αγαπημένη τους ομάδα, όπως επίσης και το ότι η Θεσσαλονίκη είναι μια μπασκετική πόλη».



-Ποιες είναι οι φιλοδοξίες σας με τον ΑΡΗ;



«Πρώτα από όλα θα πρέπει να «χτίσουμε» την ομάδα και μετά να μιλήσουμε με σαφήνεια για τους στόχους της επόμενης χρονιάς. Αυτό είναι το πρώτο βήμα που θα πρέπει να κάνουμε και μετά όλα τα υπόλοιπα. Σίγουρα στην Ευρωλίγκα θέλουμε πρώτα από όλα να προκριθούμε στο TOP 16 και στο ελληνικό Πρωτάθλημα να διεκδικήσουμε την είσοδο μας στους τελικούς, ώστε να κάνουμε το επόμενο βήμα. Αλλά και πάλι θα επαναλάβω ότι πριν αρχίσουμε να μιλάμε για στόχους, θα πρέπει πρώτα να «χτίσουμε» την ομάδα. Ωστόσο είναι απόλυτα φυσικό να έχουμε υψηλές προσδοκίες και στόχους».



-Πέρσι είχατε την δυνατότητα να γνωρίσετε καλύτερα τον ΑΡΗ αντιμετωπίζοντας τον στην regular season της Ευρωλίγκα όντας προπονητής της Pau Orthez. Πως θα χαρακτηρίζατε την πορεία της ομάδας στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση;



«Απόλυτα επιτυχημένη όχι μόνο στην Ευρωλίγκα, αλλά και στο ελληνικό Πρωτάθλημα. Εκπροσώπησε την ιστορία του συλλόγου, τους φιλάθλους, αλλά και την πόλη με τον ιδανικότερο τρόπο».



-Τι είναι αυτό που σας έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση στον αγώνα του Αλεξανδρείου;



«Το πρώτο πράγμα που παρατηρείς όταν έρχεσαι να αντιμετωπίσεις τον ΑΡΗ είναι οι φίλαθλοι του. Ξέρουν να δίνουν στην ομάδα αυτήν την ενέργεια που χρειάζεται κατά την διάρκεια ενός αγώνα. Εδώ στην Ελλάδα συνηθίζεται να λέγεται ότι οι φίλαθλοι μιας ομάδας αποτελούν τον έκτο παίκτη της στους εντός έδρας αγώνες. Στην περίπτωση του ΑΡΗ οι φίλαθλοι του είναι κάτι παραπάνω από ένας έκτος παίκτης. Ακόμα και ως αντίπαλος χαίρεσαι να έρχεσαι στο Αλεξάνδρειο και να βιώνεις αυτήν την εκπληκτική ατμόσφαιρα. Ευτυχώς είχα την δυνατότητα πέρσι να την ζήσω».



-Ποια θα είναι η φιλοσοφία του νέου ΑΡΗ στο παρκέ από τη νέα χρονιά;



«Πρώτα από όλα θα πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι ο τρόπος που παίζεις βασίζεται: α) από το ρόστερ που διαθέτεις και β) από την φιλοσοφία του προπονητή. Πέρσι στην Orthez δεν είχαμε καλή αμυντική λειτουργία, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην καριέρα μου. Πάντα προσπαθώ στις ομάδες που εργάζομαι να παίζουν δυνατή και σκληρή άμυνα και παράλληλα μέσω αυτής να σκοράρουν τρέχοντας γρήγορα στην επίθεση και πετυχαίνοντας πολλούς αιφνιδιασμούς. Μου αρέσει το γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι και επιθετικά να παίζουμε σε δύο ταχύτητες. Είτε μέσω της άμυνας να τρέχουμε στην επίθεση, είτε να αποκτάμε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέσω της επίθεσης. Είναι σημαντικό να παίζουμε επιθετική άμυνα και στην επίθεση οι παίκτες μου θέλω να αισθάνονται την ελευθερία να ξεδιπλώσουν τις αρετές τους στο παρκέ».



-Την διετία 1986-88 ένας άλλος Καναδός προσέφερε τις υπηρεσίες του στον ΑΡΗ και κατακτώντας μάλιστα δύο συνεχόμενες χρονιές το Πρωτάθλημα και το Κύπελλο Ελλάδας, ενώ συμμετείχε και σε δύο συνεχόμενα φάιναλ φορ του Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Ο λόγος για τον Γκρεγκ Γουίλτζερ. Αποτελεί ένα έξτρα κίνητρο να εκπροσωπήσετε εξίσου επάξια τον Καναδά, όπως έκανε στο παρελθόν ο Γουίλτζερ;



«Γνωρίζω καλά τον Γκρεγκ Γουίλτζερ με τον οποίο υπήρξα και συμπαίκτης άλλωστε για πέντε-έξι χρόνια στην Εθνική του Καναδά. Πέρασε δύο εκπληκτικά χρόνια στον ΑΡΗ τα χρόνια που ο σύλλογος μεσουρανούσε, αφού στα τέλη της δεκαετίας του ’90 η ομάδα έζησε κάποιες δύσκολες στιγμές που κράτησαν μέχρι και τις αρχές του 2000. Οι δυσκολίες όμως άντλησαν με δύναμη τον ΑΡΗ και με τις προσπάθειες ορισμένων ανθρώπων κατάφερε να ορθοποδήσει και να γίνει ξανά σεβαστός σε όλους. Δουλειά μου είναι όχι μόνο να συνεχίσω σε αυτό το μοτίβο, αλλά να βοηθήσω ώστε να κάνουμε ένα ακόμη βήμα παραπέρα».



-Κλείνοντας, τι μήνυμα θα θέλατε να στείλετε στους φιλάθλους του ΑΡΗ;


«Θέλω να τους επαναλάβω για μια ακόμη φορά ότι είναι εκπληκτικοί και χωρίς αμφιβολία οι καλύτεροι στην Ευρώπη. Ανυπομονώ να τους παρουσιάσω ένα σύνολο το οποίο όχι απλά θα υποστηρίζουν, αλλά θα είναι περήφανοι που θα εκπροσωπεί την αγαπημένη τους ομάδα».

*Ο Γκόρντον Χέρμπερτ μετά την υπογραφή του συμβολαίου του αναχώρησε το μεσημέρι με την σύζυγο του από την Θεσσαλονίκη, με προορισμό την Φινλαδία και θα επιστρέψει την ερχόμενη εβδομάδα, για να συνεχίσει από τη νέα του πλέον βάση τον σχεδιασμό του ΑΡΗ για την επόμενη αγωνιστική σαιζόν.

από arisbc.gr

Διαβάζοντας την παραπάνω συνέντευξη μπορώ να πω ότι μου αρέσει ο τρόπος του Χέρμπερτ.Δηλαδή το ότι παραδέχτηκε από την αρχή τους υψηλούς στόχους της ομάδας.Τοπ 16,και τελικούς Α1.

Νομίζω είναι κακό να είμαστε πάντα στη μιζέρια και να λέμε ότι θα προσπαθήσουμε για το κάτι καλύτερο.Καλό είναι ο προπονητής να δίνει στους παίχτες το μήνυμα ότι πάμε ψηλά από την αρχή.Να τους ανεβάζει το ηθικό.Δεν μου φαίνεται κακό.
Φυσικά όλα θα εξαρτηθούν από το ρόστερ όπως είπε και ο ίδιος..Άντε να δούμε.
SteelGandalf
Εγώ συγκινήθηκα ρε παιδιά!!!

Θυμήθηκα τον Greg Wiltjer. wink.gif
NBA-MANIAC
ρε παιδια που ηταν αυτος προπονητης πριν???
SteelGandalf
Στην Pau-Orthez. w00t.gif
basketaris
QUOTE
ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ
...
Νέοι οπαδοί
Φίλοι του Άρη δηλώνουν ήδη οι δυο γιοι του Γκόρντον Χέρμπερτ, οι οποίοι όταν μπορούν παρακολουθούν τις προπονήσεις της ομάδας, ενώ ήταν παρόντες και στο Σαββατιάτικο φιλικό με το ICBS. Στους δυο πιτσιρικάδες άρεσε πολύ το Αλεξάνδρειο και μ' αυτά που έχουν ακούσει από τον πατέρα τους και τους ανθρώπους της ομάδας, ανυπομονούν να το δουν γεμάτο.
Ν.Κ.
....

www.makthes.gr
basketaris
QUOTE
Κερδίζει πόντους ο Χέρμπερτ

Η πρόσληψή του δεν έκανε τους φιλάθλους του Άρη να πετάξουν από τη χαρά τους. Ο Γκόρντον Χέρμπερτ όμως, φροντίζει καθημερινά να κερδίζει τις εντυπώσεις με τη δουλειά του μέσα και έξω από το παρκέ. Ποιος το λέει αυτό; Οι ίδιοι οι παίκτες του με δηλώσεις που έχουν κάνει το τελευταίο διάστημα.

του Γιώργου Συρίδη siridis@hotmail.com

Λίγες μέρες μετά την άφιξή του στη Θεσσαλονίκη, ο Χάνο Μότολα δήλωσε πως "έχω σχηματίσει τις καλύτερες εντυπώσεις για όλα τα παιδιά στην ομάδα, για το προπονητικό τιμ, αλλά και για τον τρόπο που γίνονται οι προπονήσεις. Ξοδεύουμε αρκετό χρόνο προσηλωμένοι στις λεπτομέρειες και αυτός είναι ο τύπος του μπάσκετ που μου αρέσει".
Με τον Φινλανδό σέντερ συμφώνησαν και δυο Έλληνες παίκτες. Ο Δημήτρης Τσαλδάρης υποστήριξε με χθεσινές του δηλώσεις πως "αυτό που έχω διακρίνει είναι ότι γίνεται πολύ σκληρή δουλειά από όλους μας και ο καθένας μας προσπαθεί να δώσει το καλύτερο που μπορεί για να βοηθήσει την ομάδα. Κάνουμε υψηλού επιπέδου προπονήσεις και από εκεί για μένα ξεκινάνε όλα. Γενικότερα γίνεται μια πολύ καλή δουλειά τόσο μέσα, όσο και έξω από τις γραμμές του γηπέδου".
Ο Λάζαρος Αγαδάκος έλεγε προχθές για τον Χέρμπερτ πως "δίνει πολύ έμφαση στην άμυνα με σωστές κατευθύνσεις. Λειτουργούμε και κάνουμε πολλές προπονήσεις στο τομέα της άμυνας. Είναι προπονητής που έχει σφαιρική άποψη για όλα και πιστεύω, όποιον κι αν ρωτήσετε στην ομάδα έχει πολύ καλή άποψη γι' αυτόν". Έδωσε και ένα παράδειγμα ο Αγαδάκος για να τεκμηριώσει την άποψή του: "Του αρέσει το γρήγορο και ελεύθερο παιχνίδι, αλλά πάνω εκεί θα σου δώσει κατευθύνσεις. Νιώθεις σίγουρος μέσα στο γήπεδο για το τι κάνεις σαν παίκτης.
Έχει δώσει πάρα πολύ σωστές κατευθύνσεις και γνωρίζει κάθε παίκτης τι ακριβώς να κάνει μέσα στο γήπεδο και στην επίθεση και στην άμυνα".

www.makthes.gr
basketaris
Κανοντας surfing, εντοπισα ενα ωραιο βιντεακι του προπονητη μας απο περυσι με την Ορτεζ... smile.gif
Καλο θα ειναι οι δημοσιογραφοι να ειναι προσεκτικοι στις ερωτησεις τους, γιατι το βλεπω να ακουνε... "γαλλικα" ! tongue.gif


Basket - Pro A - Pau-Orthez - kewego

Δεν ξερω αν εχει αναφερφθει σε καποια απο τις προηγουμενες σελιδες του forum...
Αν ναι, τοτε sorry που επαναλαμβανομαι...
thrylos7
Άσχετο:

Σήμερα στο λεωφορείο βλέπω έναν άνδρα που έμοιαζε με τον Χέρμπερτ... λέω "μπα, του μοιάζει, αλλά δεν είναι αυτός.." Την επόμενη στιγμή, κοιτάζω έξω από τα παράθυρα και βλέπω τον (κανονικό) Χέρμπερτ να προχωρά, πάνω στην Εγνατία!! blink.gif biggrin.gif

(Δίκιο έχεις Air, λίγο δύσκολο να ήταν σε λεωφορείο!)
basketaris
QUOTE
«Αρης από μικρός»

Από την πρώτη μέρα που πάτησε το πόδι του στην Ελλάδα ο Γκόρντον Χέρμπερτ επαναλαμβάνει διαρκώς μία λέξη: παράδοση.

Ο Φινλανδός κόουτς αποδεικνύει όπου σταθεί κι όπου βρεθεί ότι ήταν όνειρό του να εργαστεί κάποια στιγμή σε... «μία από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης» και στην κοινή συνέντευξη Τύπου των προπονητών εξήγησε τη σχέση του με τον Αρη, η οποία έχει ξεκινήσει από πολύ παλιά.

«Ξέρετε, εγώ είμαι γεννημένος σε μία μικρή πόλη της Φινλανδίας, την Ουουσικαουπούνκι (σ.σ.: έχει και ομάδα απέναντι στην οποία οι «κίτρινοι» έχουν πετύχει μία από τις ευρείες νίκες της ιστορίας τους). Σε αυτή τη μικρή πόλη, λοιπόν, όλος ο κόσμος γνωρίζει την μπασκετική ομάδα του Αρη, λόγω της τεράστιας παράδοσης που έχει. Η σχέση μου με τη συγκεκριμένη ομάδα, λοιπόν, ξεκινάει πριν από τριάντα χρόνια. Για αυτό λέω ότι η φήμη του Αρη δεν περιορίζεται μόνο στην Ελλάδα, αλλά ταξιδεύει σε ολόκληρη την Ευρώπη. Εχει σπουδαία παράδοση και θέλουμε να τη διατηρήσουμε». Ο Φινλανδός κόουτς τόνισε ότι στόχος προσωπικός και των παικτών του είναι... «να τιμήσουμε όσο μπορούμε τον κόσμο. Θέλουμε κάθε φορά που φεύγει από το γήπεδο να είναι περήφανος».

Ο Χέρμπερτ παραδέχθηκε ότι στη διάρκεια της προετοιμασίας έδωσε μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση, παρά στην άμυνα... «Πλέον, θέλω να γίνουμε πιο ισορροπημένοι και να παίξουμε καλύτερα στην άμυνα, όπου έχουμε περιθώρια βελτίωσης».

Οσο για τον αγώνα της πρεμιέρας κόντρα στην Ολυμπιάδα: «Εχω ακούσει ότι είναι μία πολύ καλή ομάδα και επίσης θα είναι το πιο δύσκολο ταξίδι που έχουμε να κάνουμε φέτος».

Και κατέληξε: «Στόχος μας είναι ο τελικός και θέλουμε να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται. Εχουμε καλούς παίκτες και πρέπει να δουλέψουμε πολύ σκληρά».

www.goalday.gr
sarounas
πάντως ανεξαρτήτως ικανοτήτων και αν θα τα καταφέρει ή όχι ο άνθρωπος,
αδυνατώ να κατανοήσω την επιλογή των ανθρώπων του Άρη να τον φέρουν για προπονητή

αλλά πολλά περίεργα έγιναν φέτος το καλοκαίρι
όπως όταν οι διοικούντες μας τρόμαξαν δηλώνοντας ουσιαστικά ότι δεν μπορούν να στείλουν την ομάδα παραπάνω

τελικά όμως, αν εξαιρέσουμε την θέση του άσου όπου πέρσι υπέφερε η ομάδα και δεν ενισχύθηκε, εκτός και αν ο Ράιτ αποδειχθεί λαχείο και μπορέσει να ανταποκριθεί και σε αυτή την θέση...
η ομάδα σαν ρόστερ και δυνατότητες έχει σαφώς μεγαλύτερες από πέρσι,
τώρα τί θα παρουσιάσει στο γήπεδο άλλο θέμα...
basketaris
QUOTE
Ο... ταλαντούχος κύριος Χέρμπερτ

Ενα ελαφρύ... μούδιασμα, μια σχετική παγωμάρα ακολούθησε την ανακοίνωση της πρόσληψης του Γκόρντον Χέρμπερτ στον Αρη. Κακά τα ψέματα: ο κόσμος δεν τρελάθηκε κιόλας με την προοπτική συνεργασίας με αυτόν τον ψηλόλιγνο τύπο που κάποιοι γνώριζαν από τις περσινές αναμετρήσεις του Αρη με την Ορτέζ.

Οπως δεν είχαν τρελαθεί και με τον Ματσόν. Κοινή επωδός όλων; «Μα, δεν είναι το μεγάλο όνομα». Θα κριθεί κι αυτός στο τέλος της χρονιάς. Για την ώρα παλεύει, αποφεύγει τα μεγάλα λόγια και δηλώνει απλά αποφασισμένος να βοηθήσει τον Αρη να κάνει ένα βήμα παραπάνω σε σχέση με πέρσι.



Τι άνθρωπος είναι ο Χέρμπερτ;

«Λένε ότι είμαι ήσυχος και ντροπαλός, κάπως απλησίαστος. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πολλούς φίλους, έχω όμως λίγους ανθρώπους που αγαπάω και εμπιστεύομαι στη ζωή μου. Πιστεύω πολύ στην εμπιστοσύνη και το σεβασμό. Είμαι ευθύς. Αν δεν συμπαθήσω κάποιον θα του το δείξω. Μου αρέσει η ελληνική κουλτούρα, προσπαθώ να τη συνηθίσω. Ο κόσμος εδώ είναι ζεστός και φιλικός. Σε χαιρετούν στο δρόμο, προσφέρονται να σε βοηθήσουν αν τους το ζητήσεις. Το είχα διαπιστώσει και παλαιότερα, όταν είχα έρθει για διακοπές στη Ρόδο και την Κω. Μου αρέσει η Ελλάδα».

Συμπαίκτης του Γουίλτζερ

«Ηξερα αρκετά πράγματα για τον Αρη πριν έρθω. Είναι ομάδα με μεγάλη μπασκετική παράδοση. Για μένα σκέφτηκα πως θα ήταν μεγάλη ευκαιρία για την καριέρα μου. Υπήρξα συμπαίκτης με τον Γκρεγκ Γουίλτζερ. Παίξαμε στην εθνική ομάδα του Καναδά μαζί. Εχω όμως χρόνια να του μιλήσω. Αυτό που μου αρέσει στην ομάδα είναι ότι τα τελευταία χρόνια προχωράει βήμα βήμα. Εχει μια διοίκηση με όραμα και στόχους».

«Στο 65%-70% ο Αρης»

«Πέρσι η ομάδα πήγε πολύ καλά, φέτος θέλουμε να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω. Δεν έχει νόημα να μείνουμε στα ίδια. Στόχος είναι να προχωρήσουμε στην Ευρωλίγκα, να διεκδικήσουμε το Κύπελλο Ελλάδας και να πάμε στους τελικούς του πρωταθλήματος. Η ομάδα σήμερα είναι στο 65-70% των δυνατοτήτων της. Μη βιάζεστε να κρίνετε. Μπορούμε να παίξουμε και καλύτερα. Ακούω πολλά καλά για τον Τέρι, τον πιστεύω και εγώ, γι αυτό και τον πήραμε. Είναι νωρίς, έπαιξε μόλις δύο παιχνίδια. Ακούω επίσης κάποια αρνητικά για τον Καστλ, ας μην ξεχνάμε όμως ότι ταλαιπωρήθηκε πολύ το καλοκαίρι με παιχνίδια της εθνικής Βοσνίας. Και ο Μότολα είχε έναν τραυματισμό και δεν είναι στο 100%».



Το μοντέλο του Αρη

«Ο Αρης δεν χρειάζεται να αντιγράψει κανένα μοντέλο. Εχει το δικό του. Μπορεί να μην έχει πολλά λεφτά να ξοδέψει, όμως κάνει έξυπνες κινήσεις που τον κάνουν ανταγωνιστικό. Επίσης διαθέτει ένα καλό κοινό που τον ακολουθεί. Μου κάνει εντύπωση το δέσιμο που υπάρχει μεταξύ ομάδας και φιλάθλων. Στο θέμα των επιλογών βοηθάει πολύ ο Γιάννης (σ.σ.: Δαμιανίδης). Ο Αρης είναι τυχερός που έχει έναν άνθρωπο σαν αυτόν. Ασχολείται όλο το 24ωρο με την ομάδα, ξέρει την αγορά του μπάσκετ, δίνει λύσεις».

Παραλίγο... δικηγόρος

Ο Χέρμπερτ είναι παντρεμένος με τη Σαρί, την οποία γνώρισε το 1996, και πατέρας τριών παιδιών. Της 27χρονης Λίντσι και δύο αγοριών, του Ντάνιελ (18 ετών) και του Μίκαελ (14).

Στη Θεσσαλονίκη ζει μόνος. Η οικογένειά του μένει στη Φινλανδία. Η εμπειρία που είχε η σύζυγός του από τη μετακόμιση στη Γαλλία κατά το παρελθόν δεν ήταν καλή και αποφάσισε να μην το επιχειρήσει και στην Ελλάδα.

Η μητέρα του Χέρμπερτ έπαιζε μπάσκετ και από εκεί κόλλησε το μικρόβιο.

Αν δεν ερχόταν η πρόταση από τη Φινλανδία για να παίξει μπάσκετ, θα σπούδαζε δικηγόρος.

Εχει μάστερ στην αθλητική ψυχολογία.

Στον ελεύθερο χρόνο του του αρέσει να παίζει γκολφ.

Είναι καλός φίλος με τον Ντάνι Νέλσον των Ντάλας Μάβερικς, ο οποίος μεσολάβησε για την απόκτηση του Ρέισον Τέρι.

Δεν θεωρεί τον εαυτό του βαθιά θρησκευόμενο άτομο.

Πιστεύει πολύ στο θεσμό της οικογένειας.

Δεν τον απασχολεί πολύ η πολιτική, τονίζει όμως ότι με την ευρύτερη έννοια του όρου ένας προπονητής είναι αναγκασμένος κάποιες φορές να κάνει πολιτική.

Δεν έχει πρόβλημα με την κριτική, τη θεωρεί μέρος του... παιχνιδιού.

Who is Who

Γεννήθηκε στις 16 Φεβρουαρίου του 1959 στο Πέντικτον του Καναδά.
Αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο του Αϊντάχο το 1982.
Αγωνίστηκε ως παίκτης στη Φινλανδία σε διάφορες ομάδες από το 1982 ως το 1991.
Ηταν μέλος της εθνικής ομάδας του Καναδά και συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λος Αντζελες το 1984, αλλά και στο Παγκόσμιο της Ισπανίας το 1986.
Η προπονητική του καριέρα ξεκίνησε και πάλι από τη Φινλανδία.
Με την ομάδα της Φρανκφούρτης (2001-04) κατέκτησε το πρωτάθλημα Γερμανίας.
Διατέλεσε βοηθός προπονητή της εθνικής Καναδά, της Παρί, της Ορτέζ και της εθνικής Γεωργίας.

www.goalday.gr
basketaris
QUOTE
...
Πώς επηρεάζουν τα αποτελέσματα την κρίση του κόσμου… Οταν ο Αρης κέρδιζε, οι περισσότεροι έλεγαν πόσο σοβαρός είναι ο Χέρμπερτ, ο οποίος είναι ψύχραιμος την ώρα του αγώνα, σε αντίθεση με τον προκάτοχό του Ματζόν ο οποίος πήγαινε πάνω κάτω. Όταν ήρθαν η ήττες, η σοβαρότητα μετατράπηκε σε.. απάθεια. «Ηρεμιστικά έχει πάρει;», αναρωτιόνταν πολλοί.

Ο Χέρμπερτ είναι προπονητής που έχει μάθει να δουλεύει με τη δική του φιλοσοφία. Και δεν πρόκειται να αλλάξει στα 48 του. Δεν είναι δυνατόν να του φορτώνονται όλες οι ήττες του Αρη και τις νίκες να τις πήραν το «καυτό» Αλεξάνδρειο και η κλάση του Μάσεϊ. Στην Ελλάδα βέβαια ο πρώτος που αφορίζεται (κι αυτό φυσικά δεν ισχύει για τον Αρη μόνο) είναι ο προπονητής. Εκτός αν τον λένε Ομπράντοβιτς!

Όχι ότι ο Χέρμπερτ δεν κάνει λάθη βέβαια. Η συνεργασία του με το τεχνικό τιμ την ώρα των αγώνων, για παράδειγμα, δε φαίνεται ιδανική. Όπως και οι σχέσεις του με κάποιους παίκτες. Γενικώς, φαίνεται πολύ απλησίαστος. Αλλά η διάρκεια του αγώνα είναι πολύ λεπτή υπόθεση. Με τον Παναθηναϊκό ο Χέρμπερτ κοουτσάρισε ιδανικά. Με την Αρμάνι ήταν σε κάκιστη μέρα.
...

www.betsmart.gr
The Admiral
Ο Ματσον απολυθηκε&στη θεση του πηραν Σακοτα.Ας τον παρουμε τωρα,μη το μετανιωσουμε μετα :-P !!
valsam
QUOTE(The Admiral @ Dec 11 2007, 09:23 ) *
Ο Ματσον απολυθηκε&στη θεση του πηραν Σακοτα.Ας τον παρουμε τωρα,μη το μετανιωσουμε μετα :-P !!

Και να τους πληρωνει ο Ματσον αυτοι της διοικισης δεν τον παιρνουν πισω με τιποτα ,γιατι ειναι αγυριστα καφαλια!
Εδω παρακαλουσαν να γυρισουν πισω 1)Λιαδελης(και σε ποια εκπομπη δεν βγηκε το παιδι και δεν δηλωσε οτι το μεγαλυτερο σφαλμα που εκανε ηταν που εφυγε απο τον αρη).2)ο παντιους που τον εκλασαν και πηραν τον σεραπινας για αλλα 2 χρονια(να τον χαιρομαστε με τον 1 ποντο μ.ο που εχει φετος).3)ραισεβιτς που πριν καναν μηνα αυτοπροταθηκε στον αρη και αυτοι του ειπαν οτι δεν χρειαζετε!
Γιαυτο καθηστε και φατε στην μαπα το γκορντον με την αμυνα του για σεμιναρια!!!!
basketaris
QUOTE(valsam @ Dec 11 2007, 18:00 ) *
Και να τους πληρωνει ο Ματσον αυτοι της διοικισης δεν τον παιρνουν πισω με τιποτα ,γιατι ειναι αγυριστα καφαλια!

Η διοικηση τον πληρωνε και αυτος εφυγε... Για να μην ξεχνιομαστε...
QUOTE(valsam @ Dec 11 2007, 18:00 ) *
Εδω παρακαλουσαν να γυρισουν πισω 1)Λιαδελης(και σε ποια εκπομπη δεν βγηκε το παιδι και δεν δηλωσε οτι το μεγαλυτερο σφαλμα που εκανε ηταν που εφυγε απο τον αρη).2)ο παντιους που τον εκλασαν και πηραν τον σεραπινας για αλλα 2 χρονια(να τον χαιρομαστε με τον 1 ποντο μ.ο που εχει φετος).3)ραισεβιτς που πριν καναν μηνα αυτοπροταθηκε στον αρη και αυτοι του ειπαν οτι δεν χρειαζετε!

1. ΝΤΡΟΠΗ και μονο που τον ανεφερες! 68.gif angry_red.gif ΠΟΤΕ να μην ξαναφορεσει τη φανελα με το Θεο ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ!
2. Εκφραζεις μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ σιγουρια οτι ο Παντιους ηθελε να ξαναγυρισει κι οτι εμεις δεν τον πηραμε πισω. Απο που το εξηγαγες αυτο? Επειδη το εγραψαν σαν φημες οι εφημεριδες? Ή επειδη ηρθε σε 2 ματς στο Παλε? Ενταξει, τον αγαπαμε το Νικολαι, προσωπικα και γω θα τον ηθελα στην ομαδα (δες την υπογραφη μου), αλλα ξερω οτι στην Ουνικς πηρε πολυ καλα λεφτα... Οποτε, ασκοπη η συζητηση και η συχνη επαναληψη του ονοματος του...
3. Το ιδιο και για το Ραϊσεβιτς. Πού ξερεις οτι αυτοπροταθηκε? Ή οτι εστω, καν, ενδιαφερθηκαμε? Μην αναπαραγεις ο,τι ονομα ακους δεξια κι αριστερα... Κι ο Ανγκελοφ ελευθερος ηταν και πηγε στην Ολυμπια... Να κραξω το Τζεβελεκη που δεν τον πηρε κι αυτον? Ο Γκργκατ? Ο Γκρεγκοφ? Ο Φιριτς? rolleyes.gif
QUOTE(valsam @ Dec 11 2007, 18:00 ) *
Γιαυτο καθηστε και φατε στην μαπα το γκορντον με την αμυνα του για σεμιναρια!!!!!
Απο το να βριζω και να ισοπεδωνω παικτες, προπονητη και διοικηση, λεγοντας τα ιδια και τα ιδια και παρασυρμενος απο εκνευρισμο, γκρινια και πανικο, προτιμω να ΣΤΗΡΙΞΩ με ολες μου τις δυναμεις την ομαδα που αγαπω... Και λεγοντας αυτο, εννοω στηριξη και στον εκαστοτε παικτη ή προπονητη που υπηρετει το Θεο του Πολεμου... Ασχετα απο την κριτικη που θα του ασκω...

Η δουλεια μας δεν ειναι να ανεβοκατεβαζουμε προπονητες ή καλαθοσφαιριστες, καταλαβετε το! Η δικη μας ευθυνη ειναι να στηριζουμε την ομαδα, ασκωντας καλοπροαιρετη και δικαιη κριτικη για τα τεκτενομενα...
weirdo1977
QUOTE(basketaris @ Dec 11 2007, 21:28 ) *
1. ΝΤΡΟΠΗ και μονο που τον ανεφερες! 68.gif angry_red.gif ΠΟΤΕ να μην ξαναφορεσει τη φανελα με το Θεο ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ!


συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα, σε αυτό που παραθέτω όμως.... ειδικά απο την στιγμή που συγχώρεσες τον γιαννάκη... ποιος λιαδέλης k ποιος stack και ποιος σούμποτιτς....εγώ μετά από αυτό που ένιωσα με τον γιαννάκη δε μπορώ να κρατήσω κακια σε κανέναν ίσως ούτε και στον γιαννάκη και ας είναι ο μονος που δεν θέλω πίσω... ειδικά σε παίκτες k προπονητές που μου πρόσφεραν τίτλους σημαντικούς τα πέτρινα χρονια πως να κρατήσω κακια ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.