Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Κύπελλο Ελλάδος - Σεζόν 2013-2014
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4
SteelGandalf
Επιβάλλεται να αλλάξει η ρήτρα. Έξυπνο παιδί είναι και μπορεί και ο ίδιος να το αντιληφθεί. Ας του κάνουν και μια αναπροσαρμογή συμβολαίου. Το αξίζει.
tuareg
QUOTE (SteelGandalf @ Dec 22 2013, 23:08 ) *
Επιβάλλεται να αλλάξει η ρήτρα. Έξυπνο παιδί είναι και μπορεί και ο ίδιος να το αντιληφθεί. Ας του κάνουν και μια αναπροσαρμογή συμβολαίου. Το αξίζει.


για ν'αλλαξει η ρητρα πρεπει ν'αλλαξει και το συμβολαιο...το 10πλασιο ειναι συνηθως....ποσα να του δωσουμε απο αυτα που δεν εχουμε? smiley.gif
SteelGandalf
Να υποθέσω πως εννοείς πως η ρήτρα είναι 10πλάσια του συμβολαίου. Σωστά;

Τότε, επειδή δεν υπάρχει χρήμα, ας την βγάλουν εντελώς.
tuareg
QUOTE (SteelGandalf @ Dec 22 2013, 23:48 ) *
Να υποθέσω πως εννοείς πως η ρήτρα είναι 10πλάσια του συμβολαίου. Σωστά;

Τότε, επειδή δεν υπάρχει χρήμα, ας την βγάλουν εντελώς.


μα δε θα υπεγραφε το τριετες χωρις ρητρα...
SteelGandalf
Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό δεν το είχα σκεφτεί.

Οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, από το να ελπίζουμε πως ο παίχτης θα παραμείνει εδώ επειδή γουστάρει την ομάδα.

Πάντως, επειδή η αλήθεια πρέπει να λέγεται, τόσο χρόνο συμμετοχής δεν θα είχε βρει πουθενά.
alien-tour
Πάμε στα του ΠΑΛΕ...

Τι είδα σήμερα...Ας ξεκινήσω με τα άσχημα.

Ντροπή και βλακεία για τα "γίδια" που πέταξαν το κίτρινο καπνογόνο,συν τις πολλές κροτίδες.
Παρόμοια "γίδια" ,καθόντουσαν πίσω από τον πάγκο του Πανιωνίου και φτύναν συνέχεια...Κατηγορίας νεάτερνταλ.
Τέλος,οι χειρονομίες που έκανε ο Σίμτσακ στους φίλους του ΑΡΗ,φεύγοντας...

Πάμε στα ευχάριστα... icon_wave.gif

Επέστρεψε ο παλμός στο ΠΑΛΕ,ημιτελικός ήταν,λογικό.
Τα μηδέν λάθη στο πρώτο ημίχρονο που δε τα πήρα χαμπάρι.
Με το που ξεκίνησε το match,δεν υπήρχε στο μυαλό κανενός η φυγή του Αγγέλου για Efes.

blove.gif

Η βραδιά έκλεισε θετικά.




Quincy
Χαίρομαι ιδιαίτερα για την παρουσία του Αρη στον τελικό. Είναι πάντα ωραίο να βλέπεις μια δύσκολη προσπάθεια σαν αυτή που κάνει ο Αρης να ανταμείβεται και να αποδίδει καρπούς. Αν και στεναχωριέμαι όταν βλέπω έναν τέτοιο σύλλογο (που η θέση του είναι στην Ευρωλιγκα) να θεωρεί επιτυχία την πρόκριση στον τελικό κυπέλλου Ελλάδος (χωρίς φυσικά να υποτιμάω κανέναν, ή να μειώνω την νίκη προφανώς).

Μακάρι να μενε ο Αγγέλου για να το σήκωνε κιόλας, από το να πάει σε μια διαλυμένη ομάδα στα μεσα της σεζόν. 68.gif
Hakeem
Σαν αλλος Τζον Ρομπαξ βγαινω και τρωω το καπελο μου για την ατυχη μου προβλεψη. Το θεμα Αγγελου σιγουρα επαιξε ρολο στη συσπειρωση των παικτων, αλλα νομιζω πως επισης ο Αγγελου ειχε διαβασει πολυ καλα τον Πανιωνιο (ειδικα μετα το μεταξυ τους παιχνιδι στο πρωταθλημα). Απο την αλλη ο Πανιωνιος ηταν μια απογοητευση, ανιωθος και εξαιρετικα προβλεψιμος. Για το ροστερ που εχουν οι δυο ομαδες ειναι αδιανόητη η εικονα του παιχνιδιου

ΥΓ Δεν ξερω αν θα πουλησει τον Μποχωριδη ο Αρης, απο τον Αθηναιου σιγουρα θα βγαλει χρηματα
alien-tour
QUOTE(Hakeem @ Dec 23 2013, 13:06 ) *
βγαινω και τρωω το καπελο μου για την ατυχη μου προβλεψη.

ΥΓ Δεν ξερω αν θα πουλησει τον Μποχωριδη ο Αρης, απο τον Αθηναιου σιγουρα θα βγαλει χρηματα


Στη θέση σου μπορεί να είμασταν κι εμείς.np peace.gif

Δεν ήταν match για προβλέψεις το χτεσινό,άσχετα πως ξεκίνησε ο αγώνας.Δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί ως φίλαθλοι (γενικά),γιατί θέλουμε να κερδίσει η ομάδα μας.Θα πρέπει να το βλέπουμε και λίγο πιο ρεαλίστικα,ως φίλοι του αθλήματος.

Για τον Μποχωρίδη,έχει ακόμα μεταπτώσεις.Δεν έχει πιάσει ακόμα καλή απόδοση επιθετικά,πλην τους αγώνες με ΠΑΟΚ.
Για τον Αθηναίου που λές,σκέψου οτι ο νευρικός Πάσαλιτς,έχει συμβόλαιο 90000 Ευρώ στην Α2 Γαλλίας.
Τη δουλειά του την κάνει,αυτό μας νοιάζει.
D-Wade
QUOTE(Hakeem @ Dec 23 2013, 14:06 ) *
Σαν αλλος Τζον Ρομπαξ βγαινω και τρωω το καπελο μου για την ατυχη μου προβλεψη. Το θεμα Αγγελου σιγουρα επαιξε ρολο στη συσπειρωση των παικτων, αλλα νομιζω πως επισης ο Αγγελου ειχε διαβασει πολυ καλα τον Πανιωνιο (ειδικα μετα το μεταξυ τους παιχνιδι στο πρωταθλημα). Απο την αλλη ο Πανιωνιος ηταν μια απογοητευση, ανιωθος και εξαιρετικα προβλεψιμος. Για το ροστερ που εχουν οι δυο ομαδες ειναι αδιανόητη η εικονα του παιχνιδιου

ΥΓ Δεν ξερω αν θα πουλησει τον Μποχωριδη ο Αρης, απο τον Αθηναιου σιγουρα θα βγαλει χρηματα

Ποιος φαντάζεσαι ότι μπορεί να δώσει χρήματα για να αγοράσει τον Αθηναίου?Οι αιώνιοι ή ομάδα από εξωτερικό?
bbplayer
QUOTE (D-Wade @ Dec 23 2013, 14:31 ) *
Ποιος φαντάζεσαι ότι μπορεί να δώσει χρήματα για να αγοράσει τον Αθηναίου?Οι αιώνιοι ή ομάδα από εξωτερικό?


είναι και δική μου απορία αυτή
D-Wade
QUOTE(bbplayer @ Dec 23 2013, 14:34 ) *
είναι και δική μου απορία αυτή

Οι αιώνιοι δεν πρόκειται να πληρώσουν ομάδα για να πάρουν παίχτη που θα έχουν εκτός 12άδας(εκτός αν είναι πιτσιρικάς)
Κοίτα αν ο φίλος όταν λέει ''χρήματα'' εννοεί κανα 50αρι τότε ναι μπορεί να εμφανιστεί πχ καμία Λουκόιλ και να τον πάρει.Αν εννοεί κανά 300αρι δεν νομίζω να υπάρχει ομάδα στην Ευρώπη που να πάρει με τόσα λεφτά τον Αθηναίου.Μην ξεχνάμε ότι για τους Ευρωπαίους παίζει σαν κοινοτικός
alien-tour
QUOTE(D-Wade @ Dec 23 2013, 13:31 ) *
Ποιος φαντάζεσαι ότι μπορεί να δώσει χρήματα για να αγοράσει τον Αθηναίου?Οι αιώνιοι ή ομάδα από εξωτερικό?


Είχε προταθεί στον ΠΑΟ για τη θέση που πήρε τώρα ο Αποστολίδης,αλλά δεν προχώρησε.
Πιο πιθανό για εξωτερικό.Ο manager του Αθηναίου έχει άκρες σε Ισπανία.
D-Wade
QUOTE(alien-tour @ Dec 23 2013, 15:02 ) *
Είχε προταθεί στον ΠΑΟ για τη θέση που πήρε τώρα ο Αποστολίδης,αλλά δεν προχώρησε.
Πιο πιθανό για εξωτερικό.Ο manager του Αθηναίου έχει άκρες σε Ισπανία.

Ναι ΟΚ το ξέρω απλά δε νομίζω ότι ο ΠΑΟ θα έδινε ένα σεβαστό ποσό για να αγοράσει έναν 13ο παίχτη.Ο Αθηναίου είναι (πολυ) καλύτερος του Αποστολίδη αλλά όχι αρκετά καλός για να είναι στην 12άδα.Τώρα για εξωτερικό που λες,ο Αθηναίου μπορεί να παίξει σε κάποιες ομάδες αλλά το επίπεδο των ομάδων αυτών δεν είναι για να αγοράζουν ακριβά.Γενικά στην Ευρώπη δεν γίνονται μεταγραφές.
Hakeem
Δεν εχω ιδεα ποιος και ποσα, αλλα δηλαδη ο Παναθηναικος δε θα μπορουσε να εχει 12αδα τον Αθηναιου; Με ρολο εννοω, 10-15 λεπτα, αμυνα σκυλισια, ψηλο κορμι, οργανωση και οποτε χρειαζεται σκορ. Σαν πρασινος Ματζαρης να το πω λιγο γλαφυρα (εως γραφικα)

Τεσπα, του καλοκαιριου αυτά, αλλα κανει τρομερη σεζον, breakout που λενε και στο Αμερικα. Εχει κλειστο συμβολαιο?
j-kidd13
Λεφτα για τον Αθηναιου δεν θα δει ποτε ο Αρης.
Ισως μονο για τον Βεζενκοφ,αλλα απο οτι διαβασα εχει χαμηλη ρητρα.
Ο Μποχωριδης μεχρι ποτε εχει συμβολαιο?
alien-tour
QUOTE(j-kidd13 @ Dec 23 2013, 14:23 ) *
Ο Μποχωριδης μεχρι ποτε εχει συμβολαιο?


270χιλ έχει buy-out o Βεζένκοφ.
Ο Μποχωρίδης υπέγραψε πέρσι 4ετές συμβόλαιο.Υπάρχει περίπτωση να είναι και 3+1.
Ο Αθηναίου έχει 2ετες όπως κι ο Γκίκας.

Με τέτοιες εμφανίσεις,θέλουμε να μείνει.Ποιός κοιτάει πωλήσεις τώρα.




Hakeem
QUOTE(alien-tour @ Dec 23 2013, 15:33 ) *
Με τέτοιες εμφανίσεις,θέλουμε να μείνει.Ποιός κοιτάει πωλήσεις τώρα.


H διοίκηση σίγουρα rolleyes.gif
alien-tour
QUOTE(Hakeem @ Dec 23 2013, 13:52 ) *
H διοίκηση σίγουρα rolleyes.gif


Αν συμφέρει η πώληση κι έχουν "ψηθεί" ήδη αντικαταστάτες από το υπάρχον roster γιατί όχι.
Στο μάζεμα ταλέντων θα συνεχίσει η ομάδα.

Από κοντούς καλά πάμε,για ψηλούς δεν έχω δει κάτι,πλην του Μήτογλου που δεν έχει παίξει.
Johnaros
Αιώνια ευγνωμοσύνη σε αυτόν που θα βρει το παιχνίδι για κατέβασμα σε κανένα youtube για εμάς τους εξόριστους χωρίς tv στο κλεινόν Άστυ.

Πως θα πάμε Κρήτη;
alien-tour
QUOTE(Johnaros @ Dec 23 2013, 15:12 ) *
Αιώνια ευγνωμοσύνη σε αυτόν που θα βρει το παιχνίδι για κατέβασμα σε κανένα youtube για εμάς τους εξόριστους χωρίς tv στο κλεινόν Άστυ.
Πως θα πάμε Κρήτη;


Όταν βρεθεί θα ποσταριστεί κι εδώ,don't worry.

Για Κρήτη λογικά τα 2 πέταλα θα δώσουν και στη μέση οι προσκλήσεις με τις ζώνες ασφαλείας ανάμεσα του.
Για τη μετάβαση,αεροπορικά δεν είδα,αλλά χλωμό για μένα.
Magnus92
Αυτο που μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση στον Βεζενκοφ ειναι το παθος και οι ηγετικες ικανοτητες του, παρα την μικρη του ηλικια...
Ο ( καλως εννοουμενος ) ... κωλοπαιδισμος και εγωισμος που ειναι δειγμα μεγαλης κλασης παικτη...


Πιστευω πως αν βελτιωσει ( αρκετα ) τα σωματικα του χαρακτηριστικα , θα τον καμαρωνουμε συντομα ... απο μακρια !
Boom Dizzle
Για τον Βεζενκοφ κι εγω πιστευω μπορει να γινει πολυ καλος παικτης κ εχει αυτο π ειπε κ ο Magnus...τσαμπουκα!!
Κατα τ αλλα ειναι πολυ καλο π μια ομαδα με κοσμο οπως ο Αρης θα ειναι στον τελικο...Σγρ δεν εχει τις πιθανοτητες με το
μερος τ αλλα ενα ματς ειναι οποιος απ τς 2 αιωνιους προκριθει...Κριμα π ο Αγγελου δεν θα κοουτσαρει την ομαδα που ο ιδιος
δημιουργησε...Εχω περιεργια να δω με ποιον θα τον αντικαταστησουν στον Αρη
alien-tour
QUOTE(Johnaros @ Dec 23 2013, 15:12 ) *
εμάς τους εξόριστους χωρίς tv στο κλεινόν Άστυ.


Timemaster
QUOTE(Magnus92 @ Dec 23 2013, 16:47 ) *
Αυτο που μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση στον Βεζενκοφ ειναι το παθος και οι ηγετικες ικανοτητες του, παρα την μικρη του ηλικια...
Ο ( καλως εννοουμενος ) ... κωλοπαιδισμος και εγωισμος που ειναι δειγμα μεγαλης κλασης παικτη...


Πιστευω πως αν βελτιωσει ( αρκετα ) τα σωματικα του χαρακτηριστικα , θα τον καμαρωνουμε συντομα ... απο μακρια !



Βασικά εμένα μου έκανε εντύπωση πως μέσα σε δύο μήνες έχει βελτιωθεί (ξεψαρώσει) έτσι από τα πρώτα παιχνίδια στην αρχή της χρονιάς που ήταν αρκετά φοβισμένος και καθόλου θρασύς τώρα θυμίζει κάτι από Σπανούλη στο τομέα αυτό.

Πραγματικά είναι παίχτης άλλης πάστας και αν συνεχίσει έτσι είναι για ΝΒΑ και όχι Ευρώπη. Μακάρι να είναι υγιής να τον χαιρόμαστε.

Τώρα για το παιχνίδι κάναμε μερικές λεπτομέρειες που πρόσεξα και μου άρεσαν ή δε μου άρεσαν
α. Καθοριστική η κομπίνα να πηγαίνουν να άρουν την μπάλα μετά από επαναφορά κάτω από το καλάθι μας οι δύο μας γκαρντ και μόλις αισθανθούν πίεση να τραβιούνται στην άκρη και να την κατεβάζει το τεσσάρι μας (Βεζένκωφ και μια φορά Τσακαλέρης) Μια δυο φορές που ξεχαστήκαμε και δε το κάναμε χάσαμε την μπάλα.
β. Το λάθος μας στην άμυνα όπου σε όλο το παιχνίδι μας απομόνωναν τον Χαρίση εκτός ρακέτας και τον έπαιζαν στα πόδια
γ. Η εκτελεστική ικανότητα του Αθηναίου στις βολές και όχι μόνο
δ. Τα πολλά χαμένα λευ απ από παίχτες που θεωρητικά δε τα χάνουν (Πελεκάνος, Μποχωρίδης)
ε. Ο δοιμονισμένος Μακ Κολουμ που από τη στιγμή που βρήκε ρυθμό δεν έχανε τίποτα (το τρίποντο του στο τέλος ήταν απίστευτο)
στ. Οι σέντερ μας που ήταν απαράδεκτοι επιθετικά και αμυντικά σε όλο το παιχνίδι (είχαν 6 πόντους συνολικά με 2/6 σουτ,
9 φάουλ με μόλις 2 κερδισμένα και μόλις το 33% των ριμπάουντ με αρκετές χαμένες μάχες.)
ζ. Το γεγονός ότι στα τελευταία 5 λεπτά αντί να πάμε σε διήσδηση κερδίζοντας το 5ο φάουλ του Μακ Κόλουμ πήγαμε σε διαδοχικά τρίποντα για να καθαρίσουμε το παιχνίδι. Μάλιστα σε 2-3 φάσεις είχαμε απομονώσει τον παίχτη στο 1-1.

Μεμονωμένα για τους παίχτες του Άρη έχω να πω πως ο Μποχωρίδης έχει κάποιες τρανταχτές αδυναμίες όπως αυτή στην άμυνα όπου οι παίχτες του Πανιωνίου τον περνούσαν σαν σταματημένο. Ενώ φαίνεται να έχει και σημαντικό πρόβλημα τρίπλας με αποτέλεσμα να κοιτάει την μπάλα και όχι γήπεδο ενώ τον είδα να σταματάει την τρίπλα χωρίς λόγο και να κλίνεται. Τέλος συνεχίζει να σκέφτεται πολύ και όχι απλά να εφαρμόζει στην πράξη αυτό που ξέρει (αν θυμάμαι καλά αυτό λέγεται κυτταρική μνήμη)

Ο Σαρικόπουλος ήταν ο ποιο καλός μας σέντερ χτες και αν δε φορτωνόταν τα φάουλ τότε θα είχε και μεγαλύτερη συμμετοχή στο παιχνίδι. Δείχνει σταθερή βελτίωση μετά τον τραυματισμό του όμως κάνει τα λάθη των νέων ψηλών (φάουλ, αργή κίνηση, λάθος στάση σώματος)

Ο Πελεκάνος συνεχίζει να είναι ο ξένος που δεν έχουμε με τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, με σημαντικά δύσκολα καλάθια και ο πραγματικός ηγέτης της ομάδος. Παίχτης πραγματικά πολυτέλεια για τον Άρη. Αν και χτες σε 2-3 φάσεις έχασε τα εύκολα.

Από εκεί και πέρα ο Χαντ μπαίνει σε ρυθμούς αγώνα και ουσιαστικά θα ξεκουράζει αρχικά τον Πελεκάνο ενώ θα μπορεί να βοηθήσει και στο δύο.
Ενώ ο Μούτος ενώ αμυντικά μου άρεσε επιθετικά δε του βγήκαν ούτε τα σουτ ούτε το παιχνίδι ενώ υπέπεσε σε πολλά λάθη.

rolleyes.gif
SteelGandalf
Πιο καλό βίντεο του ημιτελικού με τον Πανιώνιο.

Δείτε το εδώ
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
«Το Nick Galis Hall προκαλεί ρίγος και θέλεις να τα δώσεις όλα για να χαρίσεις χαρά σε αυτόν τον κόσμο»

Ο Παναθηναϊκός είναι το φαβορί, αλλά ο Άρης δεν πρόκειται να παραδοθεί αμαχητί στον τελικό του Κυπέλλου, όπως δήλωσε ο Γιάννης Αθηναίου που τόνισε ακόμη ότι το συναίσθημα που προκαλεί σε κάποιον όταν αγωνίζεται στο «Nick Galis Hall» είναι ρίγος!


Τρώγοντας ανοίγει η όρεξη. Και στον Άρη δεν μένουν στην πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, αλλά ετοιμάζονται για μάχη στο Ηράκλειο απέναντι στον Παναθηναϊκό, όπως δήλωσε ο Γιάννης Αθηναίου στη SportDay.

Ο 25χρονος γκαρντ των «κίτρινων» μίλησε για την επιλογή του να αφήσει τον Πανιώνιο για τους Θεσσαλονικείς, τον ηγετικό ρόλο που έχει στην ομάδα, την αποχώρηση του Βαγγέλη Αγγέλου και το ρίγος που νιώθει παίζοντας στο «Nick Galis Hall».

Αναλυτικά, ο Γιάννης Αθηναίου μίλησε για:

-την επιλογή του να πάει στον Άρη: «Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τη συνεργασία μου με την ομάδα. Η παρουσία του Βαγγέλη Αγγέλου αποτέλεσε εξαρχής το μεγαλύτερο κίνητρο. Η διοίκηση είναι κοντά μας και προσπαθεί να μη μας λείψει τίποτα».

-την αποχώρησή του από τον Πανιώνιο: «Ήταν άλλα τα πιστεύω τα δικά μου και άλλα της ομάδας. Με κάλυψε περισσότερο ο ρόλος μου στον Άρη. Θεωρώ ότι έχω φύγει σαν φίλος».

-το φλερτ με τον Παναθηναϊκό: «Υπήρξε ένα φιλολογικό ενδιαφέρον, αλλά τίποτα παραπάνω».

-τον αναβαθμισμένο του ρόλο στον Άρη: «Ο ρόλος μου φέτος είναι διαφορετικός. Στον Άρη έχω πιο πρωταγωνιστικό ρόλο και κάνω ό,τι μου ζήτησε το καλοκαίρι ο κόουτς Αγγέλου. Δίνω το 100% σε κάθε αγώνα».

-την πρόκριση επί του Πανιωνίου: «Η αλήθεια είναι ότι ούτε εμείς το περιμέναμε να ξεκινήσουμε τόσο καλά το ματς. Μπήκαμε πολύ συγκεντρωμένοι, γιατί ξέραμε ότι ο Πανιώνιος είναι καλή και γεμάτη ομάδα. Πολύ σημαντικό ρόλο έπαιξε και το γεγονός ότι τελειώσαμε το ημίχρονο χωρίς λάθος. Δεν πίστεψα στιγμή ότι θα χάσουμε. Είχα εμπιστοσύνη στους συμπαίκτες μου και στον προπονητή. Το θέλαμε πολύ».

-τη δύναμη του «Nick Galis Hall»: ««Είναι ένα από τα καλύτερα γήπεδα στην Ελλάδα. Ο κόσμος του Άρη είναι μπασκετικός και θέλει επιτυχίες. Κάποιες φορές μας δημιουργεί πίεση αλλά τους θέλουμε δίπλα μας, γιατί μας δίνουν ώθηση και φάνηκε αυτό στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο. Όταν παίζουμε σε γεμάτο γήπεδο μας προκαλεί ρίγος. Το μόνο που θέλεις είναι να τα δώσεις όλα για να χαρίσεις χαρά σε αυτόν τον κόσμο».

-τις πιθανότητες του Άρη στον τελικό κόντρα στον Παναθηναϊκό: «Θα είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι, αλλά είναι τελικός. Ένα παιχνίδι και όλα μπορούν να συμβούν. Έχουμε πολύ μεγάλο κίνητρο. Θα το ευχαριστηθούμε, θα κάνουμε το παιχνίδι μας και θα δούμε στο τέλος…».

-την αποχώρηση του κόουτς Αγγέλου: «Πίστευα στη δουλειά και στη φιλοσοφία του κόουτς Αγγέλου. Η αποχώρησή του ήταν ένα σοκ για όλους. Όταν όμως έρχεται τέτοια πρόταση (σ.σ.: Εφές Αναντολού) είναι δύσκολο να πεις όχι. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρει και εκεί».

-το στόχο της κλήσης στην Εθνική: «Η Εθνική αποτελεί στόχο κάθε αθλητή. Είναι η μεγαλύτερη τιμή να φορέσεις το εθνόσημο. Εγώ αυτό που κοιτάω είναι να είμαι υγιής, να δουλεύω για να βελτιωθώ και όταν έρθει θα είναι καλοδεχούμενο. Προσπαθώ να είμαι προσγειωμένος και να μην κάνω μεγαλεπήβολα όνειρα».
gallistis
προφανώς μας θέλουν τελικό χωρίς τους φιλάθλους μας.μια φορά χωρις παο-οσφπ,και φέτος αποφάσισαν να μη δώσουν εισητήρια

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...athinaikos-aris
SteelGandalf
Τι να σχολιάσει κανείς για την συγκεκριμένη ομοσπονδία. Το προϊόν της έχει υποβαθμιστεί σε ανυπολόγιστο βαθμό και αυτή το απαξιώνει μέχρι θανάτου.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Χωρίς οπαδούς και τυπικά ο τελικός Κυπέλλου με ανακοίνωση για… γέλια!

Η ΕΟΚ ανακοίνωσε τα μέτρα ασφαλείας για τον τελικό Κυπέλλου στο μπάσκετ, επισημοποιώντας την απόφαση για τη μη διάθεση εισιτηρίων σε οπαδούς του Παναθηναϊκού και τον Άρη.


Στη σύσκεψη για τα μέτρα που πραγματοποιήθηκε και με τη σύμφωνη γνώμη της αστυνομίας, επιβεβαιώθηκε ότι τα εισιτήρια δεν θα διατεθούν στις ομάδες, με την Ομοσπονδία να εξηγεί τους λόγους που οδήγησαν σε αυτή την απόφαση.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΕΟΚ:

Ανακοινώθηκαν οι αποφάσεις για τα μέτρα ασφαλείας που αφορούν τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών, μετά τη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο.

1. Αναφέρεται ότι στο Νέο Κλειστό Ηρακλείου προγραμματίστηκε να διεξαχθεί την 9/2/2014 και ώρα 19.45 ο 39ος τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών μεταξύ των ομάδων ΚΑΕ Παναθηναϊκός-ΚΑΕ Άρης.

2. Με αφορμή το γεγονός αυτό, την 20/1/2014 πραγματοποιήθηκε σύσκεψη στην έδρα του Αστυνομικού Μεγάρου Ηρακλείου με τους συναρμόδιους φορείς, ώστε να αντιμετωπιστούν θέματα που αποβλέπουν στην εξασφάλιση της ομαλής τέλεσης του αγώνα, φιλάθλων, παραγόντων στον τρόπο διάθεσης των εισιτηρίων στις διαγωνιζόμενες ομάδες στον καθορισμό των θέσεων των φιλάθλων στις εξέδρες και των μεταξύ τους κενών τμημάτων και γενικά στη διαφύλαξη της δημόσιας τάξης.

3. Κατά τα διαμειφθέντα στη συζήτηση, κοινή θέση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης και της Αστυνομικής Αρχής ήταν:

3.1 Η μη διάθεση εισιτηρίων στις διαγωνιζόμενες ομάδες (ΚΑΕ Παναθηναϊκός και ΚΑΕ Άρης), προκειμένου να τα διαθέσουν σε φιλάθλους τους, παρά το ανώτερο πενήντα προσκλήσεις για κάθε αθλητικό σωματείο και κατόπιν καταστάσεων τις οποίες το κάθε σωματείο θα συντάξει και θα αποστείλει στη διοργανώτρια αρχή -προκειμένου να παραλάβει εν λόγω εισιτήρια- και στις οποίες θα αναγράφεται το ονοματεπώνυμο και ο αριθμός δελτίου ταυτότητας ή το διαβατήριό τους ή η άδεια διαμονής, εφόσον πρόκειται για αλλοδαπούς, έκαστου φιλάθλου.

3.2 Να μην ορισθεί συγκεκριμένη ζώνη ή τμήμα των κερκίδων του Νέου Κλειστού Γυμναστηρίου Ηρακλείου στην οποία θα διατίθενται εισιτήρια αποκλειστικά για φιλάθλους της ΚΑΕ Παναθηναϊκού και ΚΑΕ Άρη.

4. Στα ανωτέρω συνέτειναν:

4.1 Το ιστορικό των επεισοδίων που λαμβάνουν χώρα κατά τη διεξαγωγή τελικών αγώνων Κυπέλλου Ελλάδας καλαθόσφαιρας.

4.2 Η ύπαρξη μιας και μοναδικής πύλης πρόσβασης στο γυμναστήριο που αποτελεί σημείο τρωτότητας, όσον αφορά τα μέτρα ασφαλείας, καθώς μεταξύ άλλων δεν προσφέρεται για τον ασφαλή διαχωρισμό των φιλάθλων των διαγωνιζόμενων ομάδων, καθώς και για άλλους λόγους ασφαλείας, που έχουν να κάνουν με τυχόν άμεση εκκένωση του γυμναστηρίου, εάν απαιτηθεί και στην προστασία των εμπλεκομένων στη διεξαγωγή του (ομάδες, διαιτητές, παράγοντες κλπ).

5. Ήδη στην Αστυνομική Διεύθυνση Ηρακλείου έχουν περιέλθει πληροφορίες ότι οπαδοί αμφότερων των διαγωνιζόμενων ομάδων επιθυμούν και προγραμματίζουν να μετακινηθούν οργανωμένα από τις περιοχές όπου διαβιούν είτε με τη μίσθωση λεωφορείων ή ακτοπλοϊκώς ή με απευθείας πτήσεις τσάρτερ προς την πόλη του Ηρακλείου.

6. Το ενδεχόμενο αυτό γεννά θέματα που σχετίζονται με τον κίνδυνο διασάλευσης της δημόσιας τάξης και ασφάλειας, καθώς σε περίπτωση που οι εν λόγω εκδρομές πραγματοποιηθούν το γεγονός αυτό θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στη δημιουργία έκνομων ενεργειών τόσο στην πόλη του Ηρακλείου, όσο και εγγύς και πέριξ της αθλητικής εγκατάστασης, καθώς η ημέρα διεξαγωγής του αγώνα (9/2/2014) θα βρει ικανό αριθμό ομαδοποιημένων φιλάθλων χωρίς εισιτήριο στην πόλη του Ηρακλείου.

7. Επιπρόσθετα αναφέρεται ότι ανωτέρω ομαδικά/οργανωμένα μετακινούμενοι φίλαθλοι αμφότερων των ομάδων, θα αφιχθούν στον λιμένα Ηρακλείου από την 06.00 ώρα της 9/2/2014 και θα παραμείνουν στην πόλη του Ηρακλείου επί ικανό χρονικό διάστημα μετά τη λήξη του αγώνα, το πιθανότερο είναι να αναχωρήσουν από την πόλη, βραδινές ώρες της επόμενης ημέρας 10/2/2014, καθώς η ώρα λήξης του αγώνα που υπολογίζεται ότι θα διαρκέσει και πέραν τις 21.30 ώρα της 9/2/2014 υπερκαλύπτει την προγραμματισμένη ώρα απόπλου των πλοίων που εκτελούν τη γραμμή Ηράκλειο – Πειραιάς, γεγονός που εγκυμονεί κινδύνους για τη διατάραξη της κοινωνικοοικονομικής ζωής της πόλης του Ηρακλείου σε περίπτωση συμπλοκών ή άλλων έκνομων ενεργειών μεταξύ των φιλάθλων.

8. Κατόπιν των ανωτέρω και κατ' εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 8 του άρθρου 41Δ του Ν.2725/1999 και λόγω του γεγονότος ότι συντρέχουν σοβαροί λόγοι διαφύλαξης της δημόσιας τάξης και ασφάλειας η Α.Δ. Ηρακλείου εισηγείται την απαγόρευση οργανωμένης μετακίνησης φιλάθλων του Παναθηναϊκού και του Άρη προς την πόλη του Ηρακλείου για να παρακολουθήσουν τον αγώνα».


Μπούρδες, ερασιτεχνισμοί (με την κακή έννοια), δικαιολογίες των οπισθίων.

Εφόσον είναι έτσι τα πράγματα, γιατί δεν έρχονταν στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης μου; Χωράει, βία-βία, καμιά 200αριά άτομα, δεν βρίσκεται σε νησί (άρα υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στον χώρο με τα αυτοκίνητα) και παρέχει τις ίδιες "ανέσεις" με αυτό της Κρήτης.

Έλεος...

QUOTE(www.pressaris.gr)
Ξεκινά αύριο η διάθεση των εισιτηρίων του τελικού Κυπέλλου

Η ΕΟΚ ανακοίνωσε ότι αύριο (24/1) ξεκινά η διάθεση των εισιτηρίων για τον τελικό Κυπέλλου ανάμεσα στον Άρη και τον Παναθηναϊκό, ο οποίος θα γίνει στις 9 Φεβρουαρίου στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου.


Η ανακοίνωση: «Ο τελικός Κυπέλλου Ανδρών 2014 θα φιλοξενηθεί στις 9 Φεβρουαρίου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ηρακλείου (Δύο Αοράκια). Τα εισιτήρια θα διατίθενται από αύριο (24/1) από τα γραφεία της ΕΚΑΣΚ (Ένωση Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Κρήτης) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ηρακλείου Λίντο. Οι ώρες διάθεσης είναι καθημερινά 11.00-19.00 και το Σάββατο 10.00-14.00».


QUOTE(www.pressaris.gr)
Συγνώμη Αρβανίτη στον κόσμο για τα εισιτήρια! «Ο Άρης είναι αδικημένος από αυτή την υπόθεση»

“Ο Άρης είναι αδικημένος από αυτή την υπόθεση”. Αυτό δήλωσε σήμερα στη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Λευτέρης Αρβανίτης όταν ρωτήθηκε για όσα τραγικά αποφάσισε η ΕΟΚ για το θέμα του τελικού κυπέλλου.


Ο κ. Αρβανίτης τόνισε αρχικά πως “είναι σοβαρό θέμα. Σαν διοίκηση θέλουμε να ζητήσουμε συγνώμη από τους κατόχους διαρκείας και τους υπόλοιπους οπαδούς μας που δεν εκπληρώσαμε την επιθυμία τους, να παρουσιαστούμε όλοι σαν μια γροθιά, διοίκηση, κόσμος και ομάδα. Η ΕΟΚ δεν μας άφησε κανένα περιθώριο. Ήταν κάθετα αντίθετη για τα 1.500 εισιτήρια που ζητήσαμε. Προσπαθήσαμε όσο μπορέσαμε και της εξηγήσαμε τη θέση μας. Τους καταλαβαίνω και τους νιώθω, και εγώ οπαδός είμαι. Είναι στιγμές που πρέπει να λειτουργήσεις ως πρόεδρος, βάζοντας στην άκρη τον οπαδό. Θεωρώ ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι περισσότερο από αυτό που κάναμε. Η ομάδα θα πρέπει να κατέβει και να διεκδικήσει το τρόπαιο. Δικαίως βρεθήκαμε εκεί. Δικαιούνται τα παιδιά να παίξουν αυτόν τον τελικό, γιατί αυτοί κέρδισαν τον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο”.

Ρωτήθηκε να σχολιάσει τις άστοχες (έως και προκλητικές) δηλώσεις των αξιωματούχων της ΕΟΚ περί πλειοψηφίας των οπαδών του Παναθηναϊκού στα Δύο Αοράκια και απάντησε: “Αυτό ήταν ένα από τα επιχειρήματά μας, η ΕΟΚ θα έπρεπε να διασφαλίσει την ισονομία και τη ουδετερότητα σε έναν τελικό. Υπάρχει ένα θέμα με την ΕΟΚ, η οποία έχει στο μυαλό της πού θα δώσει τα εισιτήρια στις τοπικές ομάδες και να μην υπάρχουν κενές ζώνες. Αυτό δεν ξέρω πως θα το πετύχουν. Τους είχα πει ότι υπογράφω εφόσον μας δοθούν εισιτήρια ότι δεν θα συμβεί το παραμικρό μέσα στο γήπεδο. Ο Άρης είναι αδικημένος από αυτή την υπόθεση. Θα πρέπει να λειτουργούμε ως παράγοντες και όχι ως οπαδοί”.
koostas
παιζουμε χωρις ξενους, με μπατζετ 300 χιλιαδες, με μπαν, με πιθανοτατα κοντρα διαιτησια, και ο αντιπαλος, που εχει μπατζετ 10+ μυρια, φροντιζει να μην εχουμε και φιλαθλους!!!!

ενταξει, ξεφτιλα εντελως..
Timemaster
μήπως φάγαμε καμιά τιμωρία και δε θα παίξουμε τελικά στον τελικό;

η ΔΤ στο επίσημο της σάιτ διαφημίζει τελικό Ολυμπιακός-Παναθηναικός

Quincy
χαχαχαχα! Κι εκεί που νομίζεις ότι τα χεις δει όλα w00t.gif

Μπορεί να μην τους το χουν πει ακόμα ότι ο Άρης είναι φιναλιστ φέτος smiley.gif
SteelGandalf
Το είδα κι εγώ αυτό το ανεκδιήγητο, αλλά είπα να μην δυναμιτίσω την κατάσταση.

Οι άνθρωποι δεν παίζονται...
rankin
QUOTE(koostas @ Jan 24 2014, 15:04 ) *
παιζουμε χωρις ξενους, με μπατζετ 300 χιλιαδες, με μπαν, με πιθανοτατα κοντρα διαιτησια, και ο αντιπαλος, που εχει μπατζετ 10+ μυρια, φροντιζει να μην εχουμε και φιλαθλους!!!!

ενταξει, ξεφτιλα εντελως..

Φοβούνται μην γεμίσουν το παρκέ με χαρτάκια οι Αρειανοί στο τζαμπολ και κρυώσει ο Διαμαντίδης tongue.gif



ViC
QUOTE(rankin @ Feb 6 2014, 14:38 ) *
Φοβούνται μην γεμίσουν το παρκέ με χαρτάκια οι Αρειανοί στο τζαμπολ και κρυώσει ο Διαμαντίδης tongue.gif

smiley.gif smiley.gif smiley.gif

και πόσο στοίχημα πάτε ότι όλο και κάποιοι "φίλοι" του Δημητράκη του Γιαννακόπουλου θα βρεθούν μέσα στο γήπεδο, σε μικρή απόσταση από τον αγωνιστικό χώρο, φορώντας εντελώς τυχαία ένα πράσινο κασκολάκι με ένα τριφύλλι επάνω;
Πλάκα, πλάκα, αν η ομοσπονδία είχε λεφτά παίζει να γινόταν ο τελικός στη σελήνη...
Καλή επιτυχία στα παλικάρια μας, ένα ματς είναι, όλα μπορούν να συμβούν! Αλλά ό,τι και να γίνει είναι καταπληκτικό που αυτά τα νέα παιδιά της ομάδας έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν έναν τίτλο, από μια ομαδάρα όπως ο παναθηναϊκός. Ακόμα κι αν δεν κερδίσουν το ματς και τον τίτλο, θα κερδίσουν σε εμπειρίες. Και πάλι καλή επιτυχία!
tuareg


“Whether or not you win this thing, you’ve got to decide how you’re going to walk out of here when it’s all said and done, because the game is going to go on. And there’s only one rule your going to really know about, there are no second chances – there is only this moment and the next moment.

Every one of those moments is a test that you get to take one time, and only one time. So if you see an opening, tear into it.

If you get a shot of victory make damn sure you take it.

Seize that moment.

That moment is a crossroads where everything you want will collide with everything standing in your way.

You’ve got momentum at your back, fear and doubts are thundering like a freight train straight at you. And all you got, the only difference between making history and being history, the only thing that you can count on in any given moment, is YOU.

It’s you versus them.

You versus NO.

You versus Can’t.

You versus next year, last year, statistics, excuses.

You versus history.

You versus the odds.

It’s you versus second place.

The clock is ticking – let’s see what you got
SteelGandalf
Respect Βασίλη!!!

Απίθανο video και εκπληκτικά λόγια...

Μακάρι οι παίχτες μας να φανούν αντάξιοι των προσδοκιών μας, αλλά και της ιστορίας του συλλόγου μας.
TakeshyKurosawa
Τράβηγμα και αμφίβολος ο Γκιστ. Λογικά θα παίξει κάνα 30 λεπτο και θα βάλει καμιά 15 ποντάκια.
Dancing Madly Backwards
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Feb 8 2014, 13:04 ) *
Τράβηγμα και αμφίβολος ο Γκιστ. Λογικά θα παίξει κάνα 30 λεπτο και θα βάλει καμιά 15 ποντάκια.


smiley.gif
38aris
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Feb 8 2014, 13:04 ) *
Τράβηγμα και αμφίβολος ο Γκιστ. Λογικά θα παίξει κάνα 30 λεπτο και θα βάλει καμιά 15 ποντάκια.

Σύμφωνα με τα πεπραγμένα Πεδουλάκη(βλ. Ούκιτς , Παππά) σίγουρα θα παίξει και μάλιστα πολύ.
Εγώ ελπίζω οι παίκτες μας να φανούν υπεράνω των προσδοκιών μας και τουλάχιστον να φύγουν/με με ψηλά το κεφάλι.
Χάνεις σίγουρα μόνο αν δε δώσεις μάχη.....
yorgos
Αν με βάζανε να διαλέξω ένα παίκτη του ΠΑΟ να μην παίξει, θα διάλεγα το Γκιστ...
louie
QUOTE (yorgos @ Feb 8 2014, 15:37 ) *
Αν με βάζανε να διαλέξω ένα παίκτη του ΠΑΟ να μην παίξει, θα διάλεγα το Γκιστ...


τι εννοεις; παναθηναικος δεν εισαι; υπερ του παναθηναικου το λες;
BasketZilla
Σαν κάτοικος Ηρακλείου μου έχει κάνει εντύπωση το πόσο ενδιαφέρον έχει προκαλέσει ο τελικός σε ένα τόσο απαίδευτο και άσχετο με το μπάσκετ κοινό όπως οι κάτοικοι της πόλης. Φυσικά , εάν έπαιζαν αύριο Άρης - Πανιώνιος στον τελικό κανείς δεν θα ασχολούνταν. Εγώ προσωπικά , καθώς εκνευρίζομαι να βλέπω αγώνες με τέτοιους θεατές, δεν μπήκα καν στην διαδικασία να βρω εισιτήριο. Μεγάλο λάθος της ομοσπονδίας να ορίσει τον τελικό εδώ. Θα έπρεπε να γίνει ο τελικός στην Θεσσαλία για να υπάρχει εύκολη πρόσβαση στους φίλαθλους και των δύο ομάδων.
Αύριο αντίθετα, θα γίνει ένας τελικός με 5.000 θεατές - φίλαθλους του ποδοσφαιρικού Παναθηναικού που θα πάνε στο γήπεδο
μόνο για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του κυπέλλου , αδιαφορώντας για το αν είναι αγώνας μπάσκετ, βόλλευ, πόλο ή ... κρίκετ.
Σε Ισπανία και Ιταλία κάνουν final 8 πραγματικές γιορτές του αθλήματος, και εδώ οι φωστήρες της ομοσπονδίας δεν μπορούν καν να οργανώσουν έναν τελικό που θα είναι 50-50 για τις συμμετέχοντες ομάδες.
Την ίδια ακριβώς άποψη, και χειρότερη ακόμα, θα είχα αν στην θέση του ΠΑΟ ήταν ο Ολυμπιακός. Και σε τελικό Άρη - Ολυμπιακού τον Άρη , ή οποιοδήποτε άλλο outsider, θα υποστήριζα με όλη μου την καρδιά.
yorgos
Διπλός πράκτωρ είμαι, και Άρης και Παναθηναϊκός από τα 5 μου. Και πιστεύω πως αυτό που κάνει αβυσσαλέα τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι η αθλητικότητα των ψηλών του ΠΑΟ, ανάμεσα σε Γκιστ και Λάσμε ο Γκιστ είναι πιο "ζημιογόνος" για τον Άρη. Άρα το σχόλιό μου ήταν με το μανδύα του Αρειανού.

Τέλος πάντων, οι πιθανότητες του Άρη είναι ελάχιστες, αλλά αν όντως δεν παίξει ο Γκιστ γίνονται ελάχιστα περισσότερες από ελάχιστες. Ο Άρης δεν πρέπει να κάτσει και πολύ στο αποτέλεμσα, ακόμη κι αν είανι θετικό. Η προτεραιότητα είναι το άρθρο 99.
TakeshyKurosawa
Ο Άρης μπορεί να κερδίσει αν γίνει κάτι παρόμοιο με αυτό! smiley.gif

ssoulliss
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Feb 8 2014, 16:53 ) *
Ο Άρης μπορεί να κερδίσει αν γίνει κάτι παρόμοιο με αυτό! smiley.gif



Ποτζέκο ο Αθηναίου,Μπαζίλε ο Πελεκάνος,Μαρκονάτο ο Χαρίσης και Γκαλάντα ο Βεζένκοφ tongue.gif
SteelGandalf
Χαχαχαχα, πετυχημένο!!!

Η Ιταλία, στο συγκεκριμένο παιχνίδι:

1ον Βρισκόταν, ως επί το πλείστον, κοντά στο σκορ με την Λιθουανία.

2ον Είχε δαιμονισμένη ευστοχία σε σουτ από μακρινή απόσταση (ειδικά στα τρίποντα), τουλάχιστον έτσι φαίνεται στο συγκεκριμένο βίντεο. Σε βίντεο 3.5 λεπτών, έχω χάσει το μέτρημα για το πόσα τρίποντα πέτυχε.

3ον Είχε 9/10 βολές (προς το τέλος της 3η περιόδου).

4ον Υποθέτω πως ήλεγχε τα ριμπάουντς.

Αν όντως μπορέσει στο αυριανό παιχνίδι, ο Άρης, να τα κάνει όλα αυτά, θα κοιτάξει στα μάτια τον Παναθηναϊκό. Το θέμα όμως, ακόμη κι αν τα κάνει, είναι η διάρκεια και η συνέπεια με την οποία θα τα κάνει.

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Το αυριανό παιχνίδι, βάσει όλων των δεδομένων, είναι απίστευτα δύσκολο για τον Άρη. Αν κάτι μπορεί να τον κρατήσει μέσα στο παιχνίδι, σε μάκρος, είναι η έλλειψη άγχους από πλευράς των παιχτών του, μια και μιλάμε για το ΑΠΟΛΥΤΟ outsider.

Αν καταφέρει να βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του, τότε είναι πιθανό να προκαλέσει ένα άγχος στην ομάδα του Παναθηναϊκού, αλλά δεν ξέρω και πάλι αν αυτό θα είναι αρκετό για να τον κερδίσει. Οι παίχτες του Άρη, εν αντιθέσει, με τους Ιταλούς του συγκεκριμένου βίντεο, δεν διαθέτουν την εμπειρία, αλλά και την κλάση, ώστε να πάνε ένα παιχνίδι, θεωρητικά εις βάρος τους, σε αυτό το σημείο.

Ακόμη και όλα αυτά να τα πετύχει ο Άρης, έχει τεράστιο θέμα με το "βάθος" του ρόστερ του. Πως θα μπορέσει να μαρκάρει τέτοιους αντιπάλους, με τόσο μικρό ρόστερ;

Μακάρι να διαψευστώ, αλλά θα πρέπει να συνομωτίσει το σύμπαν για να σηκώσουμε αύριο το κύπελλο.
louie
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Feb 8 2014, 16:53 ) *
Ο Άρης μπορεί να κερδίσει αν γίνει κάτι παρόμοιο με αυτό! smiley.gif



ο χριστος και η παναγια!! λατρευω την φαση στο 1:18 που στο αιφνιδιασμο δεχεται την πασα ο μπαζιλε κατω απο το καλαθι της λιθουανιας και ουτε καν κοιταει το καλαθι αλλα βγαινει εκτος 3ποντου και γυρναει και σουταρει κατευθειαν
SteelGandalf
Τελικός Κυπέλλου

Κυριακή, 9/2/2014, 19:45 (Δημόσια Τηλεόραση)

Παναθηναϊκός - Άρης


QUOTE(www.onsports.gr)
Κύπελλο Ελλάδας: Όλα έτοιμα στα Δύο Αοράκια

Όλα έτοιμα είναι στο κλειστό Δύο Αοράκια, στη Νέα Αλικαρνασσό, για τη διεξαγωγή του φετινού τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας.


Παναθηναϊκός και Άρης θα συναντηθούν αύριο (09/02, 19.45) στο κλειστό του Ηρακλείου, με το νικητή να σηκώνει στα χέρια του το βαρύτιμο τρόπαιο. Οι ετοιμασίες στο κλειστό έχουν ήδη ολοκληρωθεί και όλα είναι στην εντέλεια από τις διοργανώτριες, ΕΟΚ και ΕΚΑΣΚ, για να υποδεχθούν τους παίκτες των δύο ομάδων και τους φιλάθλους για το μεγάλο ματς.


QUOTE(www.gazzetta.gr)
Τανατζής, Καρακατσούνης, Παναγιώτου στον τελικό

Έγιναν γνωστοί οι τρεις διαιτητές του μεγάλου τελικού του Κυπέλλου, όπου Παναθηναϊκός και Άρης θα διεκδικήσουν το τρόπαιο.


Συγκεκριμένα οι Γιώργος Τανατζής, Χρήστος Καρακατσούνης, Χρήστος Παναγιώτου θα είναι οι διαιτητές του τελικού Κυπέλλου που θα διεξαχθεί την Κυριακή (9/2) στο Ηράκλειο, ενώ οι Μαγγανάς, Μαχαιριανάκης θα οι κομισάριοι...


QUOTE(www.gazzetta.gr)
Μανωλόπουλος: «Σεβασμός στον Άρη, χαρά στον κόσμο μας»

Ο πολυνίκης Παναθηναϊκός θα αναζητήσει το 15ο τρόπαιό του στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος κι ο Σωτήρης Μανωλόπουλος εξήγησε πως άπαντες είναι έτοιμοι να δώσουν χαρά στον κόσμο της ομάδος.


Ο 44χρονος βοηθός προπονητής του Παναθηναϊκού έγραψε στο blog του στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδος για τον 39ο τελικό Κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στον Άρη (9/2, 19:45/Δ.Τ.) στο Ηράκλειο.

Αναλυτικά:

Καλησπέρα σε όλους,

Βρισκόμαστε λίγο πριν απ' τη διεκδίκηση του πρώτου απ' τους στόχους, που έχουμε θέσει απ' την αρχή της χρονιάς, που είναι η κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος. Αντίπαλός μας είναι ένας ιστορικός σύλλογος, ο Άρης, ο οποίος φέτος διαθέτει ένα νεανικό σύνολο, που βγάζει μεγάλη ενέργεια στο παρκέ και θα εμφανιστεί αποφασισμένος και διψασμένος να τα δώσει όλα για να καταφέρει να φτάσει κι αυτός στον στόχο του. Σεβόμαστε τον αντίπαλό μας, γνωρίζουμε τη θέληση, που θα έχει, αλλά είμαστε κι εμείς πολύ διψασμένοι για τον τίτλο.

Σαφώς και δεν ακούμε ούτε ασχολούμαστε με λέξεις κι έννοιες όπως «φαβορί» και τα σχετικά. Σε ένα Κύπελλο, που κρίνεται σε 40 λεπτά, δεν υπάρχουν αυτά. Το μπάσκετ είναι κατά μεγάλο ποσοστό ένα δίκαιο άθλημα. Φαβορί στα χαρτιά δεν υπάρχουν, αυτός που θα εμφανιστεί καλύτερος και πιο σοβαρός στο παρκέ, αυτός θα φτάσει και στο στόχο του.

Εμείς, απ' την πλευρά μας, θέλουμε να παρουσιαστούμε απόλυτα συγκεντρωμένοι και προσηλωμένοι στο πλάνο, που έχουμε ετοιμάσει γι' αυτό το παιχνίδι. Θέλουμε να ελέγξουμε τον ρυθμό και να επιτεθούμε σε κάθε αδυναμία του Άρη σε κάθε δική μας επίθεση.

Είναι ένας μεγάλος τελικός για τον θεσμό του Κυπέλλου, προκρίθηκαν δύο ομάδες, που το άξιζαν, κι εύχομαι να γίνει ένα παιχνίδι-γιορτή για το μπάσκετ και την πόλη του Ηρακλείου, που φιλοξενεί τον αγώνα. Εμείς θα κάνουμε τα πάντα για να δώσουμε χαρά στον κόσμο του Παναθηναϊκού, που μας στηρίζει και μας δίνει δύναμη καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς.

Τα ξαναλέμε σύντομα,

Σωτήρης


QUOTE(www.gazzetta.gr)
Μίνιτς και Ασημακόπουλος για τον τελικό με τον Παναθηναϊκό

Μίλαν Μίνιτς και Αντώνης Ασημακόπουλος μίλησαν στη συνέντευξη Τύπου του τελικού Κυπέλλου (9/2, 19:45, ΔΤ) και τόνισαν πως ο Παναθηναϊκός είναι το φαβορί, κανείς όμως δεν μπορεί να τους στερήσει την ελπίδα...


«Είμαστε πολύ χαρούμενοι που βρισκόμαστε στη φιλόξενη Κρήτη. Είναι σημαντική στιγμή για την ομάδα μας. Όλοι προσπαθούμε να βγάλουμε τον Άρη από το τέλμα των τελευταίων ετών και να τον επαναφέρουμε εκεί που ανήκει γιατί αποτελεί στολίδι για το ελληνικό μπάσκετ. Εγώ είμαι ευτυχισμένος που το ξαναζώ, καθώς και το 2005 είχαμε αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό και το φίλο μου, τον Διαμαντίδη, στο Ηράκλειο αλλά στο Λίντο. Ελπίζω να χαρούμε τον τελικό, εμείς σαν πρωταγωνιστές κι εσείς σαν φίλαθλοι», ήταν τα πρώτα λόγια του αρχηγού του Άρη, Αντώνη Ασημακόπουλου.

Για το γεγονός ότι ο Άρης παίζει σε τελικό μετά από χρόνια, ο Ασημακόπουλος είπε: «Η συμμετοχή μας στον τελικό είναι το κερασάκι στην τούρτα σε μια προσπάθεια που έχει ξεκινήσει τα τελευταία χρόνια. Γνωρίζουμε καλά σε ποια ομάδα είμαστε και τι ιστορία έχει. Δεν είμαστε σε μια απλή ομάδα, αλλά σε ένα κίνημα. Εγώ σαν πιο παλιός μετέφερα στα νεότερα παιδιά της ομάδας ότι είναι πολύ σημαντικό να παίζουν σε έναν τελικό. Κρατάμε μια πισινή, μια ελπίδα στην ψυχή μας, γιατί θέλουμε ο Άρης να επιστρέψει στους τίτλους».

«Είμαστε χαρούμενοι που διεκδικούμε το Κύπελλο. Είναι κι αυτό ένα… πρωτάθλημα. Με ένα παιχνίδι μπορείς να κερδίσεις πολλά, αλλά και να χάσεις πολλά. Ο Άρης άρχισε τη διοργάνωση με τον κ. Αγγέλου, με βοήθεια από όλους κι έφτασε μέχρι τον τελικό. Παίζουμε με μια μεγάλη ομάδα, με όνομα και αποτελέσματα, που έχει πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο γύρο της Ευρωλίγκας. Εμείς δεν μπορούμε να τους απειλήσουμε. Όμως κανείς δεν μπορεί να μας στερήσει την ελπίδα, γιατί κάθε μέρα δουλεύουμε σκληρά», δήλωσε με τη σειρά του ο τεχνικός της ομάδας, Μίλαν Μίνιτς.

«Ο Παναθηναϊκός έχει έρθει με φουλ ρόστερ και έχει κι έναν μεγάλο παίκτη που δεν παίζει, τον Αλβέρτη», τόνισε χαριτολογώντας ο Μίνιτς
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.