Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το τόπικ των προβληματικών ΗΥ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4
NBAholic
Ποιος καταλληλότερος να ξεκινήσει το εν λόγω τόπικ από εμένα, στον οποίο η απαίσια "νέα τεχνολογία" βγάζει στη φόρα όλα τα κουσούρια της...

Τα δεδομένα: Έχω πάρει νέο υπολογιστή, στα 3,6 GHz (ο παλιός ήταν στα 1,6), με Win ΧΡ, κτλ. Από την πρώτη μέρα της λειτουργίας του μέχρι σήμερα παθαίνει καθημερινά το ίδιο πρόβλημα: Κάνει restart μόνος του σε άτακτα χρονικά διαστήματα, χωρίς την παραμικρή ένδειξη σφάλματος. Όταν απαγορεύσω την επανεκκίνηση σε περίπτωση σφάλματος, η οθόνη δείχνει "κινέζικα". Περίπτωση ιού δεν υπάρχει, μιας και το πρωτοέπαθα πρωτού καν συνδεθώ με το Ίντερνετ εκ νέου, ενώ στην αντιπροσωπία που το έστειλα έτρεξε χωρίς πρόβλημα για 3 σερί μέρες και δε βρέθηκε πρόβλημα μνήμης, υπερφόρτωσης, υπερθέρμανσης, κτλ. Το διαμέρισμα που μένω είναι παλιό και μου είπαν ότι ίσως υπάρχει πρόβλημα σε κάποιες στιγμιαίες διαφορές τάσης ή στο γεγονός ότι ο υπολογιστής απαιτεί 450 W, έναντι 400 του παλιού. Το θέμα είναι λοιπόν ότι δεν κάνω τίποτε με ασφάλεια πλέον, καθώς δε γνωρίζω τι ακριβώς μπορεί να φταίει και πότε το κωλομηχάνημα θα με ξανακρεμάσει.

Γνωρίζετε κατιτίς;
morfi
QUOTE(NBAholic @ Aug 20 2006, 09:23 PM) *
Περίπτωση ιού δεν υπάρχει, μιας και το πρωτοέπαθα πρωτού καν συνδεθώ με το Ίντερνετ εκ νέου, ενώ στην αντιπροσωπία που το έστειλα έτρεξε χωρίς πρόβλημα για 3 σερί μέρες και δε βρέθηκε πρόβλημα μνήμης, υπερφόρτωσης, υπερθέρμανσης, κτλ.

Θα σου ελεγα ειναι ιος αλλα με προλαβες... tongue.gif
Εχεις σκεφτει οτι μπορει να παιζει κατι με την αντιπροσωπεια? Να λενε ψεμματακια...
Α ναι... με γεια το καινουργιο pc... cool.gif
dizzy_fingers
Γιατί να είναι ψέμματα αυτό που λένε από την αντιπροσωπεία για την τάση?
sihainas
Xωρίς να είναι σίγουρο αυτό μήπως φταίει η τάση του ρεύματος... γιατί τα κάνει κάτι τέτοια η ΔΕΗ... βρες από κανέναν κανα UPS και άμα λυθεί το πρόβλημα... τράβα να πάρεις ένα... ούτως ή άλλως καλό είναι να έχεις ένα.

ps. Τώρα είδα που λες ότι μπορεί να έχει προβλήματα τάσης... tongue.gif Λογικά με ένα ups θα λυθεί το πρόβλημά σου...


ps2. Μιας και το θέμα είναι γενικό... ακούστε το δικό μου πρόβλημα... Χωρίς να έχω 2 λειτουργικά... στην αρχή πριν μπει στα windows μου βγάζει την οθόνη που πρέπει να επιλέξω λειτουργικό και έχει 2 επιλογές ανάμεσα στα Windows XP και κάτι άλλα Windows XP (bootscreen) και στις δύο επιλογές μπαίνει κανονικά στα windows... γι'αυτό ρωτάω... υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να το βάλω να επιλέγει μόνο του κατεύθείαν κάποιο απ'τα δύο; (και... ΟΧΙ το φορμάτ δεν είναι η λύση γιατί αυτή τη λύση την ξέρω κι εγώ tongue.gif )
Earnang
Δυο είναι τα πιθανά προβλήματα. 1ον θερμοκρασία 2ον conflict συσκευών. Για το πρώτο βάλε το προγραματάκι της motherboard και δες πόσο ανεβάζει. Για το δέυτερο, αλάζεις IRQ απο το system manager - devices η δοκιμάζεις να κατεβάσεις νέα drivers για τις συσκευές σου.
NBAholic
QUOTE
βρες από κανέναν κανα UPS και άμα λυθεί το πρόβλημα...


Αυτό είχα σκεφτεί κι εγώ. Πήρα και εγκατέστησα μια μπαταρία χθες. Μέχρι στιγμής, τα πράγματα βαίνουν καλώς.

QUOTE
Δυο είναι τα πιθανά προβλήματα. 1ον θερμοκρασία 2ον conflict συσκευών.


Όταν το δοκίμασαν στην αντιπροσωπία, δε βρήκαν κάτι. Πρέπει να παραδεχτώ όμως ότι τον είχα σε έπιπλο, με μικρό μόνο κενό αριστερά-δεξιά. Παίζει να το βγάλω εκτός.
kolossos
Χωρίς καν να έχω δει το pc είμαι κατά 90% σίγουρος ότι φταίει το ρεύμα. Εμένα μου εχεί καεί Η/Υ έτσι. Θυμάμαι μάλιστα τότε που είχα πάει στους τεχνικούς ήταν εκεί ένας τύπος με παρόμοια προβλήματα του οποίου μάλιστα άνιγε μόνος του και δημιοργούσε φάκελους και άλλα περίεργα. Ξέρω και άλλη μια παρόμοι περίπτωση στην οποία ο τύπος κάποια φορά πήγε να βάλει την πρίζα και λαμπάδιασε όλο το πολύπριζο. Ένας άλλος φίλος μου είχε τέτοια προβλήματα με τον εκτυπωτή του ο οποίος άνοιγε και έστελνε εκτυπώσεις μόνος του. Σημειωτέον σε όλες τις περιπτώσεις η τάση στο σπίτι ανεβοκατέβαινε σαν τρελλή.
Μάλλον πρέπει να πάρεις ups, χωρίς όμως και αυτό να εγγυάται απόλυτη λύση στο πρόβλημα. Πάντως πρόσεξε το το θέμα γιατί είναι πολύ επικίνδυνο και όχι μόνο για το pc σου.
NBAholic
UPS busted. Τίποτα δεν έκανε, γ@#$ την τύχη μου μέσα. angry_red.gif gdi.gif

Edit: Τώρα που έψαξα λίγο στον κατάλογο συμβάντων, φαίνεται ότι λίγα δευτερόλεπτα πριν από κάθε διακοπή ενεργοποιείται το Symantec antivirus. Θα πρέπει να κάνει μόνο του restart σε μερικές περιπτώσεις (όχι απαραίτητα επίθεσης από ιό), αλλά δεν ξέρω πώς απενεργοποιείται (κι αν πρέπει).
sihainas
Γι αυτό εγώ έχω NOD 32 tongue.gif

Πάντως κολοσέ το πρόβλημα που λες ότι ανοίγει μόνο του το πι σι το είχα κι εγώ ένα διάστημα... αλλά δεν μου έφτιαχνε φακέλους μόνο του... απλά άνοιγε... λύθηκε από μόνο του όμως...
kolossos
QUOTE
Πάντως κολοσέ το πρόβλημα που λες ότι ανοίγει μόνο του το πι σι το είχα κι εγώ ένα διάστημα... αλλά δεν μου έφτιαχνε φακέλους μόνο του... απλά άνοιγε... λύθηκε από μόνο του όμως...


Ο τύπος που είχε το περιστατικό μένει σε περιοχή που είναι γνωστό ότι έχει μεγάλα προβλήματα με αυξομείωση τάσης.

QUOTE
Τώρα που έψαξα λίγο στον κατάλογο συμβάντων, φαίνεται ότι λίγα δευτερόλεπτα πριν από κάθε διακοπή ενεργοποιείται το Symantec antivirus. Θα πρέπει να κάνει μόνο του restart σε μερικές περιπτώσεις (όχι απαραίτητα επίθεσης από ιό), αλλά δεν ξέρω πώς απενεργοποιείται (κι αν πρέπει).


Αυτό που λες δεν στέκει γιατί και στην αντιπροσωπία έτρεχε μία χαρά όπως έγραψες παραπάνω. Άμα ήταν αυτό το πρόβλημα θα στο είχαν πει για να το αντιμετωπίσεις κι εσύ wink.gif
NBAholic
Όντως, αμφιβάλλω αν είναι κάποια ρύθμιση από 'κει, μιας και όταν το ξανακοίταξα, η πρώτη λειτουργία που σχετιζόταν με αυτό ήταν κατά λέξη ότι "έγινε επανεκκίνηση του υπολογιστή μετά από έλεγχο σφαλμάτων".
morfi
QUOTE(kolossos @ Aug 21 2006, 07:39 PM) *
Χωρίς καν να έχω δει το pc είμαι κατά 90% σίγουρος ότι φταίει το ρεύμα. Εμένα μου εχεί καεί Η/Υ έτσι. Θυμάμαι μάλιστα τότε που είχα πάει στους τεχνικούς ήταν εκεί ένας τύπος με παρόμοια προβλήματα του οποίου μάλιστα άνιγε μόνος του και δημιοργούσε φάκελους και άλλα περίεργα. Ξέρω και άλλη μια παρόμοι περίπτωση στην οποία ο τύπος κάποια φορά πήγε να βάλει την πρίζα και λαμπάδιασε όλο το πολύπριζο. Ένας άλλος φίλος μου είχε τέτοια προβλήματα με τον εκτυπωτή του ο οποίος άνοιγε και έστελνε εκτυπώσεις μόνος του. Σημειωτέον σε όλες τις περιπτώσεις η τάση στο σπίτι ανεβοκατέβαινε σαν τρελλή.
Μάλλον πρέπει να πάρεις ups, χωρίς όμως και αυτό να εγγυάται απόλυτη λύση στο πρόβλημα. Πάντως πρόσεξε το το θέμα γιατί είναι πολύ επικίνδυνο και όχι μόνο για το pc σου.

24.gif
Πρωτη φορα τα ακουω αυτα... και ελπιζω και τελευταια γιατι κοντευω να κανω εμετο απο τα γελια...



Υπολογιστης που ανοιγει και φτιαχνει φακελους μονος του? Εκτυπωτης που εκτυπωνει οτι θελει? Σπιτι που η ταση ανεβοκατεβαινει σαν τρελλη και κοντευεις να τρελαθεις και εσυ?
Μονο ο μολντερ και η σκαλι μπορουν να σας βοηθησουν...



QUOTE(sihainas @ Aug 22 2006, 03:02 AM) *
Γι αυτό εγώ έχω NOD 32 tongue.gif

Παντα... cool.gif

QUOTE(kolossos @ Aug 21 2006, 07:39 PM) *
Πάντως κολοσέ το πρόβλημα που λες ότι ανοίγει μόνο του το πι σι το είχα κι εγώ ένα διάστημα... αλλά δεν μου έφτιαχνε φακέλους μόνο του... απλά άνοιγε... λύθηκε από μόνο του όμως...

Moνο ο μολντερ και η σκαλι σου λεω....
sihainas
Έχουνε βγει στην σύνταξη τώρα...
morfi
Μην ανησυχειτε παλικαρια μου... θα μεγαλωσετε και θα πεθανετε...
Alexmei
Τα μισώ τα PCιά! Είναι προβληματικά, όποτε θέλουν κάνουν την δουλειά τους σωστά, έχουν άποψη, είναι σπαστικά παρόλο που τα έχεις εφοδιάσει με τα καλύτερα της αγοράς, αργούνε και μου την δίνουν στα νεύρα όταν ο avast θέλει να κάνω restart το PC για να εγκαταστήσει τις νέες database.....


angry_red.gif
dizzy_fingers
Βγάλε το avast...
Το είχα και μου έσβηνε αρχεία του συστήματος μαζί με τους ιούς 40.gif!
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 24 2006, 02:18 AM) *
Βγάλε το avast...
Το είχα και μου έσβηνε αρχεία του συστήματος μαζί με τους ιούς 40.gif!



α ναι; δν το ήξερα αυτό.......... μάλλον θα το βγάλω γιατί μου σπάει τα νέυρα
sihainas
Εγώ έπαθα το ίδιο με το spybot και πλέον δεν μπορώ να ακούσω radio online από το live24 (και αλλού αλλά κυρίως εκεί) καθώς μου γράφει "Cannot create DirectShow Player)

Μήπως ξέρετε πως να το διορθώσω;
morfi
Εγω λεω να βαψετε τους υπολογιστες σας μπλε και να τους ριξετε στην θαλασσα η καλυτερα ανεβητε στον τριτο οροφο και πεταχτε τους απο εκει... δεν θα σας προτεινα να τους βαλετε μεσα στο φουρνο... απο προσωπικη εμπειρια... απλα μην το κανετε...
NBAholic
Επανέρχομαι με νέες περιπέτειες!

Από τότε που έβαλα DSL, το πρόβλημα με τα ηλίθια restarts έπαψε. Σκέφτηκα να κατεβάσω κανένα καλό πρόγραμμα p2p, αλλά τα πράγματα αποδεικνύονται δύσκολα: Κατέβασα το περίφημο lphant και, παρότι τέθηκε σε κανονικό (πράσινο) mode, με ανοιχτές τις θυρίδες και με το Firewall να μην το περιορίζει, μέσα σε 6 περίπου ώρες λειτουργίας κατέβασε το ιλιγγιώδες νούμερο του 1 ΜΒ! Το μέγιστο νούμερο που πέτυχα ήταν 3 Kb/sec και μόνο στο 0,5% του συνολικού χρονικού διαστήματος είχα έστω και το ελάχιστο download. Κι όλα αυτά, για ένα αρχείο με 60 πηγές... 68.gif

Δοκίμασα να κατεβάσω και το emule, αλλά αυτό, ακόμη χειρότερο, δεν είναι σε θέση να ανοίξει. Κατέβηκε μόνο ένα ανούσιο αρχείο exe των 12 kb που αρνείται όχι μόνο να ανοίξει, αλλά και να διαγραφεί απ'τον υπολογιστή, καθώς μου εμφανίζει την ένδειξη "χρησιμοποιείται από άλλο χρήστη ή πρόγραμμα".

WTF;
sihainas
Λογικά δεν διαγράφεται γιατί χρησιμοποιείται από το emule σβήστο emule και αν το εσβησες και στο βγάζει πάλι πατα ctrl+alt+del και πήγαινε στο tab Διεργασίες...λογικά θα το βρεις εκεί (το emule) σβηστο κι από εκει και τότε λογικά θα διαγράφεται... Για τις ταχύτητες... έτσι είναι στα p2p θέλει λίγο ψάξιμο... εγώ χρησιμοποιώ μόνο dc++ και νομίζω ότι είναι και το καλύτερο...
NBAholic
Δε βρίσκεται το mule στις διεργασίες. Μόνο ένα εικονίδιο του installer στο "Τα έγγραφά μου", που αρνείται πεισματικά να σβηστεί ή να μετακινηθεί.
liolias
Ρε παιδια εχω μια απορια.Μεχρι πριν μια εβδομαδα το ctrl+alt+del λειτουργουσε κανονικα.Ενας φιλος μου μου ειπε να πατησω εναρξη εκτελεση και msconfig και να αλλαξω κατι ρυθμισεις και απο τοτε δεν λειτουργει.Ξερετε τιποτα??
dizzy_fingers
Προφανώς απενεργοποίησες κάποιο πρόγραμμα το οποίο ξεκινάει το task manager (αν δεν ήταν αυτό).

Ξαναπήγαινε στο msconfig->startup και τίκαρε (ενεργοποίησε) όσα προγράμματα βρίσκονται σε C:\WINDOWS.
Air Kef
Σειρα μου..

Χριστουγεννα στην Ναξο λοιπον,το λαπτοπ μου κλεινει 2 χρονια και αποφασισα με την οικονομικη συνδρομη του πατέρα μου να στήσω το δικο μου pc απο την αρχη.

Αφου παράγγειλα οτι χρειαζεται και αφου το έστησα και αφου εβαλα και γουιντος,έβαλα και ολους του απαιτουμενους οδηγους!

Ολους;;;Σχεδον ολους..Υπαρχει μια συσκευη η οποια εχει το θαυμαστικο στο εικονιδιο και ονομαζεται και άγνωστη!Ότι ερευνα και να εκανε στα cd της μητρικης,των γραφικων και σε οτι αλλο διαθεσιμο ειχα δν βρηκε το απαραιτητο προγραμμα οδηγησης..

Καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι αυτη η αγνωστη συσκευη;;
liolias
Δοκιμασες να την κανεις καταργηση εγκαταστασης?? Κανε δεξι κλικ στον υπολογιστη, υλικο και διαχειριση συσκευων.
dizzy_fingers
Πού σου εμφανίζεται? Στις συσκευές με usb?

Δε χρειάζεται να ανησυχείς πάντως. Αν όλα σου δουλεύουν ρολόι, πιθανότατα θα είναι ένα περιφερειακό που έχει διπλοαναγνωριστεί ή δεν έχει αναγνωριστεί καλά.
Το θέμα είναι να δουλεύει wink.gif.

Καλορίζικος btw.
sihainas
Καλορίζικος... κι εμένα μου βγάζει έναν Ελενκτη ήχου Πολυμέσων και ένα PCI Modem με ερωτηματικό... τα οποία δεν έχω ιδέα που τα βρίσκει...αλλά αφού δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα δεν με πειράζει
Tatubasketfan
Εγώ νομίζω ότι δεν έχουνε καμιά σχέση τα τεχνικά Nbaholic...νομίζω ότι έχει γίνει λάθος η εγκατάσταση των windows εξ'αρχής...ή υπάρχουν προγράμματα που δεν εγκαταστάθηκαν καλά και επηρεάζουν τη σταθερότητα των windows. θα σε συμβούλευα να κάνεις ένα format wink.gif
NBAholic
QUOTE
Εγώ νομίζω ότι δεν έχουνε καμιά σχέση τα τεχνικά Nbaholic...νομίζω ότι έχει γίνει λάθος η εγκατάσταση των windows εξ'αρχής...ή υπάρχουν προγράμματα που δεν εγκαταστάθηκαν καλά και επηρεάζουν τη σταθερότητα των windows. θα σε συμβούλευα να κάνεις ένα format


Αν αναφέρεσαι στο πρόβλημα των αυτόματων εκκινήσεων που είχα, όσο κι αν φαίνεται περίεργο, έφταιγε η σύνδεσή μου. Έχει λυθεί, πάντως.
Air Kef
Ευχαριστω για τις ευχες,θα του τις διαβιβάσω! biggrin.gif


Δεν το βγαζει ως κατι γνωστο.Αυτο ειναι που με εχει κομπλαρει!

Το βγαζει ως "Αγνωστη Συσκευη" και αν κανεις κλικ βγάζει "Αγνωστη συσκευη" με θαυμαστικο στο εικονιδιο!
Μια χαρα δουλεύει αλλα ειναι η τελειομανεια που μας πιανει οταν πέρνεις κατι καινουριο! smile.gif
Pierce
ξερει κανεις τι ειναι ο trojan.peacomm ? το νορτον μου λεει οτι δεν με προστατευει αν δεν κανω renew tin subscription. διατρεχω καποιο σοβαρο κινδυνο? δεν μπορω να τον βρω παντως καπου μεσα στο σκληρο με αλλα μεσα...

σε φουλ σκαν που κανω δεν βρισκει τπτ
thrylos7
To όνομά του δείχνει ότι είναι επικίνδυνο...

Δοκίμασες να κάνεις scan με κάποιο adware (έτσι τα λένε; πω, άσχετος είμαι!);

Κι εγώ μια φορά δεν έβρισκα με το νόρτον (ίδια περίπτωση με τη δική σου, ήθελε renew), αλλά με το άλλο πρόγραμμα βρήκα 500+ επικίνδυνα στοιχεία... Αν και απ' ότι αποδείχθηκε δεν είχε γίνει κάποια ζημιά.
Pierce
το ειχα τσεκαρει απο πριν το σαιτ.
το πηγα χειροκινητα αλλα δεν βρηκα παλι τπτ. εκανα σκαν με το ad aware και βρηκε αρκετα αλλα δε βρηκε το συγκεκριμενο, ενω το νορτον εξακολουθει να μου λεει για απειλες. το σουταρα,και εβαλα το panda internet security. τι λες sihaina ειναι καλο?
sihainas
Δεν ξέρω... εγώ Nod32 χρησιμοποιώ...
Pierce
ικανοποιημενος? το εχω και αυτο καπου χωμενο σε καποιο σιντι. θα περασω εκεινο tongue.gif
sihainas
Ναι ικανοποιημένος είμαι... ούτως ή άλλως προσέχω που μπαίνω οπότε σπάνια έχω προβλήματα... άσε που για διάφορους λόγους κάνω αρκετά συχνά φορμάτ... οπότε δεν προλαβαίνω να κολλήσω τπτ.. tongue.gif
Keyser_Soze
Κι εγώ το είχα αυτό το πρόβλημα. Είναι spyware αυτή η μαλακιούλα. Εγώ χρησιμοποίησα το Ashampoo Antispyware Guard και μου το βρήκε. Βασικά πρέπει να έχει φτιάξει ενα φακελο μέσα στο program files σου. Ή active-x λέγεται ή video-x κάτι τέτοιο πάντως δε θυμάμαι. Βρες τον φάκελο και διέγραψε τον. Αν δε σου διαγράφεται σβήσε τον υπολογιστή σου και μπες με safe mode. Λογικά τότε θα διαγραφεί.
liolias
Το καλυτερο ειναι να μην εχεις κανενα antivirus.Εγω οταν ειχα βαλει κολουσε το pc επειδη ειναι παλιο αλλα εδω και τοσο καιρο που δεν εχω δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.
Air Kef
Πρωτοποριακή συμβουλή,αν μη τι άλλο..


Ειναι απαραίτητα τα antivirus για καθε υπολογιστη,την στιγμη που εχεις ιντερνετ και δη ADSL..Όσο και να προσέχεις,ολο και κατι θα απειλησει.
Pierce
βαλε ενα προγραμματακι να κανεις ενα σκαν. αν δεν βρεις πανω απο 500 spys,trojan,virus θα εκπλαγω....ισως ειναι ενας απο τους λογους που ο υπολογιστης σου ειναι αργος...(οπως ελεγες σε καποιο αλλο τοπικ)
rchos
οι τελευτεες 3 μερες ηταν απιστευτα εντονες και με πολλες πικρες εμπειριες αλλα πλεον μπορω να πω οτι ατενιζω το μελλον με αισιοδοξια και αρκετη χαρα!

τεταρτη πρωι μπηκα με τον 7ετιας υπολογιστη μου που τοσα χρονια χρησιμοποιω με τα adsl μου και ολα και ξαφνικα ενω αμεριμνος σερφαρα στο διαδυκτιο ολα τελειωσαν!!!μαυρη μαυριλα πλακωσε!το θηριο(ο υπολογιστης μου) παρεδωσε το πνευμα του!ο χρονος δυστηχως του φερθηκε σκληρα οπως και σε καθε τι υλικο πανω σε αυτο τον κοσμο!

μετα το στιγμιαιο ξαφνιασμα μου αλλα και την μεγαλη στεναχωρια μου για τον χαμο του πιστου μου φιλου (του θηριου ντε) αφου κιολας τον εκλαψα οπως του αξιζε δεν αργησα να αναλαβω δραση!

σε λιγοτερες απο 7 ωρες ειχαν βρεθει σπιτι μου ολοκαινουρια και τελευταιας τεχνολογιας μηχανηματα τα οποια επρεπε με μια απλη συναρμολογηση να δημιουργησουν τον νεο μου φιλο!δυστηχως τα πραγματα δεν ηταν τοσο απλα!οσες προσπαθειες και αν εγιναν δεν καταφερα εγω και κυριως ο φιλτατος χαρουμενος λουκουμας να δημιουργησουμε μια νεα ηλεκτρονικη ζωη!

ο rchos ομως δεν σκαλωσε!την επομενη κιολας μερα το μεσημερι μετα απο συντονισμενες κινησεις και αφου ειχε γλιτωσει το βραχικυκλωμα στο παρα ενα ειχε το νεο θηριο ετοιμο στο σπιτι του ετοιμο προς χρησιν!

ολα δειχνουν ετοιμα μα οταν αμεριμνος παει να συνδεσει το ρουτερ του στον υπολογιστη αντιλαμβανετε οτι το ρουτερ δεν λειτουργει πλεον σωστα!ναι ηταν αληθεια η ατυχια του ειχε χτυπησει μια ακομη φορα την πορτα εκεινο το διημερο(ενδιαμεσα ειχαν χαλασει τα φρενα του αυτοκινητου)!

o rchos δεν κολησε ουτε εκει!ξεθαψε το sagem μοντεμ του που ειχε δωθει απο την οτενετ και παρολα τα ποληματα που αντιμετωπισε(το cd του οτενετ ondsl kit ειχε καποιο προβλημα) καταφερε να συνδεθει επιτελους στο νετ τα μεσανυχτα μεταξυ παρασκευης και σαββατου!

πλεον με καινουριο (επιτελους μετα 7 χρονια) θηριο και πολυ ορεξη επεστρεψε στο νετ!

Υ.Γ, καλα μιλαμε θελω γιατρο!τι βλακειες καθομαι και γραφω!
Υ.Γ.2 τα γεγονοτα ειναι αληθινα η διηγηση ειναι λιγο πιο ποητικη!
thrylos7
QUOTE
Υ.Γ, καλα μιλαμε θελω γιατρο!τι βλακειες καθομαι και γραφω!
Υ.Γ.2 τα γεγονοτα ειναι αληθινα η διηγηση ειναι λιγο πιο ποητικη!


Τελικά κυκλοφορούν αρκετοί τρελοί εδώ μέσα... Το παραπάνω post μου θυμίζει αρκετά κάτι δικά μου που έχω γράψει κατά καιρούς.. Αν δεν ήμουν σίγουρος για το που βρισκόμουν πριν 9 ώρες, θα υποψιαζόμουν ότι το έγραψα εγώ....

Και ναι, νέα έκβαση στην υπόθεση Anaz - rchos7... στο παιχνίδι μπαίνει και ο thrylos7 και πλέον κανείς δεν είναι σίγουρος για το πόσα άτομα συνολικά είναι αυτά...

Αυτομάτως, το topic μετονομάζεται σε "To τόπικ των προβληματικών users"...

icon_drunk.gif
Xaroumenos loukoumas
Βασικά ζητώ την άμεση διαγραφή του post του rchos7 καθως και την οριστική του διαγραφη απο το forum καθότι με τα λεγόμενά του διαστρεβλώνει την πραγματικότητα συνθέτοντας νέα σενάρια και υποβαθμίζοντας καταστάσεις και πεπραγμένα. Έτσι, μέσω της βοηθειας του φολκλορικού βερμπαλισμού που τον διακρίνει, καταφέρνει να υποβαθμίσει το ρόλο μου στα εγχειρήματά του, δίνοντας μου ρόλο τριτοκλασάτου κομπάρσου, αντί για λαμπερού πρωταγωνιστή. Αίσχος rchos7. Και σε νόμιζα φίλο μου. Εδώ χαλάει μία φιλία που κράτησε χρόνια. shot.gif

(Τα εννοώ όλα αυτά που έγραψα!)
rchos
πριν χαλασει η φιλια μας τα φλασακια σου τα θες η να κρατησω?
α εχω και κατι cd σου αν θες στειλε καποιον να τα παρει!
klearxos
Καλησπερα!
Αν μπορει να βοηθησει καποιος:
Σημερα που ανοιξα τον υπολογιστη στην κατω μπαρα εχει ενα κιτρινο τριγωνο που αναβοσβηνει και βγαζει το εξης μηνυμα:
System Alert Trojan-Spy.Win32Qmx

Type Spyware/Trojan
και καποια αλλα για το ποια λογισμικα επηρρεαζονται κτλ.

Εννοεται πως ζηταει να κανω κλικ για να κανω download "official security software"
Εκανα ενα scan με το antivirus αλλα δεν βρηκε τιποτε.

Ξερει κανεις κατι γιατι οπως καταλαβατε δεν σκαμπαζω και πολλα! sad.gif
Keyser_Soze
Το είχα γράψει και σε κάποιον άλλο που είχε το ίδιο πρόβλημα. Στο παραπέμπω αυτούσιο.
QUOTE
Κι εγώ το είχα αυτό το πρόβλημα. Είναι spyware αυτή η μαλακιούλα. Εγώ χρησιμοποίησα το Ashampoo Antispyware Guard και μου το βρήκε. Βασικά πρέπει να έχει φτιάξει ενα φακελο μέσα στο program files σου. Ή active-x λέγεται ή video-x κάτι τέτοιο πάντως δε θυμάμαι. Βρες τον φάκελο και διέγραψε τον. Αν δε σου διαγράφεται σβήσε τον υπολογιστή σου και μπες με safe mode. Λογικά τότε θα διαγραφεί.
liolias
QUOTE(klearxos @ Feb 10 2007, 12:59 AM) *
Καλησπερα!
Αν μπορει να βοηθησει καποιος:
Σημερα που ανοιξα τον υπολογιστη στην κατω μπαρα εχει ενα κιτρινο τριγωνο που αναβοσβηνει και βγαζει το εξης μηνυμα:
System Alert Trojan-Spy.Win32Qmx

Type Spyware/Trojan
και καποια αλλα για το ποια λογισμικα επηρρεαζονται κτλ.

Εννοεται πως ζηταει να κανω κλικ για να κανω download "official security software"
Εκανα ενα scan με το antivirus αλλα δεν βρηκε τιποτε.

Ξερει κανεις κατι γιατι οπως καταλαβατε δεν σκαμπαζω και πολλα! sad.gif


Προφανως εννοεις την ασπιδα και οπως καταλαβαινεις κολλησες ιο που δεν αναγνωριζει το antivirus... Η καλυτερη λυση ειναι format για να εισαι σιγουρος.Παρε μερικα cd και περασε οτι θελεις και μετα κανε.
teneatis
οχι και format. βάλε κάποιο καλό antispyware, πχ το spybot search&destroy.
είναι freeware
βαλτο να ψάξει ΑΦΟΥ κανεις τα updates
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.