Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γκόρντον Χέρμπερτ ο νέος προπονητής!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4
Warrior
Τελος λοιπον ο Ματσον....

Εδω ας γραφουμε τι επιθυμουμε,τι ακουγεται κλπ.


Εγω δεν θα ηθελα καποιον απο τους γνωστους Ελληνες της αγορας,πλην του Γιαννακη,παντως...αφου θα
το θεωρησω πισωγυρισμα.
SteelGandalf
QUOTE(Warrior @ Jun 22 2007, 11:57 AM) *
Τελος λοιπον ο Ματσον....

Εδω ας γραφουμε τι επιθυμουμε,τι ακουγεται κλπ.
Εγω δεν θα ηθελα καποιον απο τους γνωστους Ελληνες της αγορας,πλην του Γιαννακη,παντως...αφου θα
το θεωρησω πισωγυρισμα.


Συμφωνώ απόλυτα.

Πέρα από τον Παναγιώτη Γιαννάκη, από την Ελληνική αγορά, είμαι κι εγώ της γνώμης ότι πρέπει να έρθει ένας προπονητής με μεγάλες ικανότητες.

Αλήθεια, ακούστηκε τίποτα για το Ντούντα;
El_Cid
Τι λέτε για τον Παβίσεβιτς;
man10
O Ντουντα απο οτι φαινεται εκλεισε στην Μαλαγα,ο Σκαριολο οποτε εμεινε ελευθερος.Καλη επιλογη θα ηταν!
Warrior
O Παβισεβιτς λεγεται οτι παει Αλμπα...

Για Ιβκοβιτς,δεν το πιστεψα και ποτε! smile.gif

Δεν ξερω αν τον σηκωνει το "παπλωμα",οπως και τον Σκαριολο.Ακουστηκε και Σπαχια..

Πολλα θα ακουσουμε,μακαρι να γινει γρηγορα η επιλογη και να ειναι καλη.
Warrior
Και Μαρκόφσκι στα υπόψη…

Η περίπτωση του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν η πρώτη που ήρθε στο μυαλό όλων, αλλά σύμφωνα με τις ενδείξεις που υπάρχουν, ο Αρης προσανατολίζεται στο να είναι και πάλι ξένος ο προπονητής της ομάδας. Οι «κίτρινοι» θα ήθελαν το Λούκα Παβίσεβιτς, καθώς εκτίμησαν ιδιαίτερα τη δουλειά που έκανε στον Πανιώνιο, δεν πέρασαν απαρατήρητα τα σχόλια του σέρβου κόουτς, ιδιαίτερα μετά το τελευταίο παιχνίδι που έγινε στο Αλεξάνδρειο, αλλά οι πληροφορίες που υπάρχουν τον θέλουν να πηγαίνει στο Βερολίνο και την Αλμπα. Εάν δεν πάει εκεί (και φυσικά δε μείνει στη Νέα Σμύρνη) ο Αρης τον θέλει, εάν μπορεί βεβαίως να περιμένει. Αναμονή χρειάζεται και για την περίπτωση του Ζάρε Μαρκόφσκι, του Σκοπιανού προπονητή της Βίρτους, που μπορεί να ανέβασε πέρσι την ομάδα του από την Α2 στην Α1 και φέτος να την οδήγησε στους τελικούς του Ιταλικού Πρωταθλήματος, αλλά είναι πιθανό να αποχωρήσει. Παρόμοια περίπτωση με το Ματσόν δηλαδή και σύμφωνα με πληροφορίες, ο Μαρκόφσκι είναι στη λίστα του Αρη, καθώς θεωρείται καλός προπονητής και πιο προσιτή (από οικονομικής αν μη τι άλλο πλευράς) λύση από ότι ο Νέβεν Σπάχια για παράδειγμα, που εδώ και δύο χρόνια είναι στη λίστα ενδιαφέροντος του Άρη

http://www.superbasket.gr/?c=133&a=3939
scales84
Ρε παιδια πλακα κανουμε?πισωγυρισμα ο γιαννακης?ευλογια θα ναι αν ερθει ο ανθρωπος.εχει εξελιχτει σε μεγαλο δασκαλο
Warrior
Eκτος Γιαννακη γραφω βρε scales... biggrin.gif
Aristofanis
Πρώτη επιλογή πρέπει να είναι ο Ίβκοβιτς και μετά ο Σπάχια. Όσο για τον Γιαννάκη αρκετά δύσκολα να έρθει σε ελληνική ανταγωνιστική ομάδα όσο είναι στην εθνική ομάδα.
hagi
Θέλω πρώτα να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Ματσόν για αυτά που πρόσφερε στον Άρη μας 41.gif 41.gif


Τώρα δεν ξέρω αν είναι καλό που φεύγει.Έχω ανάμεικτα συναισθήματα.Από τη μια λέω ότι ήταν καλός και πλέον είχε μπει στη νοοτροπία της ομάδας από την άλλη μια αλλαγή με κάποιον γνωστό καλό προπονητή ίσως φέρει καλύτερα αποτελέσματα στον επιθετικό κυρίως τομέα που είχαμε ένα οργανωτικό πρόβλημα..

Πολλά θα ακουστούν και θα μας ζαλίσουν μέχρι να μάθουμε τελικά.Ας ελπίσουμε να γίνει σύντομα αυτό.Πάντως δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα καλό να πάμε για ξένο προπονητή.Ο Πεδουλάκης νομίζω ότι είναι καλός αλλά δεν ξέρω σε τέτοιο επίπεδο αν θα τα κατάφερνε..Από ξένους αν είναι να έρθει κάποιος καλό θα είναι να είναι γνωστό όνομα και όχι κανένας άγνωστος.Βέβαια και ο Ματσόν δεν ήταν και πολύ γνωστός αλλά τα πήγε μια χαρά.

Είδωμεν.Μακάρι να μην αργήσουν να κλείσουν προπονητή ώστε να αρχίσουν και οι μεταγραφές.

Για τον Γιαννάκη δεν λέω τίποτα γιατί δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει ελπίδα να τον πάρουμε.Αν γινόταν θα ήταν σούπερ..
Anaz
Ο Παβισεβιτς θα'ταν ιδανικος..
Το κενο του Ματζον ειναι μεγαλο,πρεπει να ερθει καλος προπονητης κ όχι κανας..Πεδουλακης!
Αυτη η εξελιξη πιθανο να φερει κ περισσοτερες αλλαγες στο ροστερ..
Air Kef
Εγω πάλι θα πω Πεδουλάκη με 1000,ακομα και απο καποιον ξενο τυπου Σπαχια.

Εχει τα πάντα.
weirdo1977
δεν θα με χαλούσε ούτε ο πεδουλάκης ούτε ο κατσικάρης... για τον γιαννάκη ξέρετε το..."κόμπλεξ" μου ας μην τα ξαναλέω... πάντως μάλλον πάμε σε ξένο προπονητή εξελίξιμο και όχι φτασμένο...
Warrior
Eμενα παλι ο Πεδουλακης με χαλαει... tongue.gif

Για καποιους συγκεκριμενους λογους,οπως οτι αρεσκεται σε συνεχεις αλλαγες στο ροστερ,γραφικοτητες κ.α.
Green Warrior
Οι περιπτώσεις Περάσοβιτς και Τζόρτζεβιτς παίζουν καθόλου; Νέοι είναι υποσχόμενοι χωρίς ακόμα να είναι μεγάλα ονόματα (ως προπονητές...) αρα και ακριβοί
weirdo1977
QUOTE
ΑΡΗΣ: Στην Αθήνα μιλάνε για ΠΕΔΟΥΛΑΚΗ
Αποστολέας ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ BETSMART.GR στις 22/6/2007 16:49:02
Ειδήσεις Α1

Εντονη φημολογία

Εντονη φημολογία στην ΑΘήνα για ενδεχόμενο συνεργασίας του Άρη με τον Αργύρη Πεδουλάκη.Βεβαίως το ρεπορτάζ από την Θεσσαλονίκη ξεκαθαρίζει ότι ο ¨Αρης πηγαίνει για ξένο τεχνικό,στην Αθήνα όμως ακούγεται εντόνως ότι ο Αργύρης Πεδουλακης που και παλαιότερα είχε απασχολήσει τον "αυτοκράτορα",αναμένεται να φορέσει τα κιτρινόμαυρα.


λέτε να χούμε show στον πάγκο του χρόνου ? biggrin.gif
αλήθεια με τα προβλήματα υγείας που είχε τι έγινε ? ελπίζω μην μας μείνει στον τόπο σε κάνα θρίλερ...
Warrior
Πριν τον αγωνα με τον Πανιωνιο στον 1ο γυρο της κανονικης περιοδου,υπηρξε παλι πολυ εντονη
φημολογια απο Αθηνα για τον Πεδουλακη.Μαλιστα θυμαμαι χαρακτηριστικα...οτι λεγανε οτι ειναι
με το ενα ποδι στο αεροπλανο για Θεσσαλονικη(σε περιπτωση ηττας)!

Νικησαμε και εμεινε ο Ιταλος...

Εγω παντως δεν τον θελω(σας το πα; rolleyes.gif biggrin.gif )! angry.gif
Απο την στιγμη που εφυγε ο Ματσον,θελω να ερθει επιτελους ενας προπονητης αξιας που θα δουλεψει
σε βαθος χρονου.Με Πεδουλακη δεν βλεπω να βγαζουμε την χρονια.Σε καθε στραβη,θα αρχιζει
προπονητολογια....
Igor
Οντως !! Καλυτερα να φερει εναν εμπειρο και γνωστο προπονητη που να δουλεψει σε βαθος χρονου γιατι αν φερει προπονητη τυπου Πεδουλακη ( δεν εχει τιποτα ο Αργυρης , καλος προπονητης ειναι ) δεν θα εχει προβλημα στα μεσα της χρονιας να τον διωξει.

Ο παλιος του Αρη, ο Αμερικανος ?? Τον συμπαθουσα αυτον..
SteelGandalf
Τον Charles Burton λες. Τρομερός τύπος πραγματικά. Εγώ τον γούσταρα πολύ.

Ξέχασα πιο πάνω να πω:

Ευχαριστούμε πολύ Αντρέα!!!

Κάποια στιγμή θα τα ξανά πούμε. wink.gif
Alexmei
Πάει ο Ματσόν, σε ευχαριστούμε.

Σπάχια πρώτη επιλογή.ελπίζουμε το καλύτερο!!! smile.gif
Warrior
QUOTE(betsmart.gr)
Επιστολή του Ιταλού προπονητή στην ΚΑΕ Αρης

Η Αντρέα Ματσόν έστειλε επιστολή στην ΚΑΕ Αρης, στην οποία εκφράζει την θέση του, αλλά και τα συναισθήματα του μετά την αποχώρησή του από τους «κίτρινους». Ιδού το πλήρες περιεχόμενο της επιστολής.

«Σήμερα είναι μια πραγματικά δύσκολη μέρα για μένα. Η χθεσινή ήταν ακόμη δυσκολότερη και τώρα θα πρέπει να αντιμετωπίσω την πραγματικότητα γράφοντας αυτή την επιστολή. Γράφοντας κάτι που ποτέ δεν περίμενα να συμβεί. Είναι δύσκολο να πω «φεύγω», αλλά έπρεπε να πάρω μια απόφαση και να είμαι σωστός απέναντι σε μια φανταστική ομάδα όπως είναι ο Αρης. Ο πρόεδρος της ομάδας, κύριος Τζεβελέκης, ο τζένεραλ μάνατζερ, κύριος Δαμιανίδης και τα υπόλοιπα μέλη της διοίκησης μου συμπεριφέρθηκαν άψογα και θα ήθελα να τους ευχαριστήσω όλους. Οπως επίσης να ευχαριστήσω και όλους όσους γνώρισα στο διάστημα της παραμονής μου στον Αρη και την Θεσσαλονίκη. Ακόμα και κάπου αλλού να εργαστώ, ποτέ δεν θα ξεχάσω και ποτέ δεν θα νιώσω αυτό το συναίσθημα που ένιωσα και εξακολουθώ να νιώθω για τον Αρη. Ακόμα όμως και χωρίς εμένα, ή οποιονδήποτε άλλον παίκτη ή προπονητή, ο Αρης ήταν και θα παραμείνει μεγάλος. Χιλιάδες ευχαριστώ σε όλους και θα ήθελα κλείνοντας να χρησιμοποιήσω κάποιες ελληνικές λέξεις όπως «Γεια σας» και «Αρη σ’ αγαπώ!»


sad.gif

Σε ευχαριστουμε για οτι προσεφερες στην ομαδα Αντρεα,καλη σταδιοδρομια στην επομενη ομαδα σου....

Ηρθες και εφυγες σαν κυριος και σαν ο πιο επιτυχημενος προπονητης της νεοτερης ιστοριας μας!
saou
QUOTE
Απο την στιγμη που εφυγε ο Ματσον,θελω να ερθει επιτελους ενας προπονητης αξιας που θα δουλεψει
σε βαθος χρονου.Με Πεδουλακη δεν βλεπω να βγαζουμε την χρονια.Σε καθε στραβη,θα αρχιζει
προπονητολογια....


Γιατί πέρυσι και φέτος ρε παιδιά δεν υπήρχε προπονητολογία? Σε κάθε στραβή ακούγονταν γκρίνιες για τον Ιταλό. Αλλά τώρα που τελείωσε επιτυχημένα η χρονιά όλοι τα ξέχασαν αυτά, αναγνωρίζουν την αξία του, λυπούνται που φεύγει κτλ (δεν το λέω ειδικά για κάποιους εδώ μέσα, γενικά μιλάω). Υποκρισία μου φαίνονται όλα αυτά.

Σε ότι αφορά τους υποψήφιους, εμένα θα μου άρεσε ο Περάσοβιτς αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να παντρέψει το στυλ που εφάρμοσε στην Ταου, δηλ φουλ επιθετικό μπάσκετ με τη νοοτροπία που έχει περάσει ο Ματσόν, τη φουλ άμυνα. Το σίγουρο είναι ότι για ομάδες με το μπάτζετ του Άρη η ασφαλέστερη συνταγή είναι αυτή που εφάρμοσε ο Ματσόν, επομένως το λογικό θα είναι να πάρει παρόμοιας φιλοσοφίας προπονητή.

Ντούντα φυσικά θα ήταν σούπερ αλλά τον θέλει η μισή Ευρώπη. Ο Πεδουλάκης δε μου φαίνεται κακή λύση αλλά αν είναι να υπάρξουν αντιδράσεις και γκρίνια με την πρώτη στραβή δεν έχει νόημα η πρόσληψή του.
Ο Κατσικάρης θα ήταν ιδανικός, αλλά δεν είναι διαθέσιμος. Είδωμεν..
SteelGandalf
Respect σε έναν κύριο των γηπέδων!!! 41.gif
thrylos7
Μα γιατί φοβάστε να το πείτε; Μια λέξη είναι, δε θα γίνει και τίποτα... Μάλκοβιτς... tongue.gif

Προπονητολογία στον Άρη φέτος δεν υπήρχε.

Εγώ θέλω να ρωτήσω, αν θα μείνουν στην ομάδα οι βοηθοί προπονητές, κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό.
Air Kef
Λογικα θα αποφασισει ο καινουριος κόουτς για το τιμ του.

Ο Πεδουλάκης πέτυχε σε καθε ομάδα που πήγε.Δουλευει με νεους.Απο άμυνα άλλο τιποτα.Εχει εμπειρία Ευρωλίγκας.Δεν εχει απαιτήσεις για το μπάτζετ..Εχει μαθει με λιγα,απο το Περιστέρι..Να έρθει ο Σπαχια με 400.000 το χρονι,και καθε Σπάχια.Τι θα του πεις;Δεν εχουμε λεφτά;; peace.gif

Σημερα γραφουν πολλες εφημερίδες για τον Γιαννακη..

Crossed Fingers!!!
scales84
Μονο στο περιστερι πετυχε ο πεδουλακης...που χε ετοιμη ομαδα απο τον σακοτα.στον μακεδονικο εγχωρια δεν εκανε τπτ σπουδαιο.στον πανελληνιο ηαν με το ενα ποδι να πετυχει περσι και εκανε 3 ηττες στο τελος βγηκε 5ος και του φταιγαν οι διαιτητες.και φετος ο πανελληνιος ηταν τραγικος οσο ηταν.επισης φυσικα δεν θελω εναν προπονητη που ειδικα στην ομαδα μας οποτε παιζαμε αντιπαλοι φορτωνε με λασπη.με αποκορυφωμα αυτα που λεγε περσι για οποιον δεν θυμαται.ουτε μπαρτον βεβαια.με πολυ καλυτερο υλικο 2 φορες απο τον ματσον απετυχε οικτρα.κι αν τη δευτερη χρονια επεσε σε μια αεκ που υπολογιζα παρα πολυ κι ας ειχε βγει 6η,την πρωτη ηταν απαραδεκτο απο κεινη την αεκ εκεινος ο αρης να φαει 110 ποντους στο σπιτι του κα να αποκλειστει.warrior SORRRY δεν ειδα το εκτος.φυσικα γιαννακης ειναι το ιδανικο...γιατι εχει και την νοοτροπια της αμυνας.για να δουμε ομως...
The Admiral
Αν μου ελεγε καποιος πριν κανα χρονο περιπου οτι θα λυπομουν μια μερα που θα εφευγε ο Ματσον,θα τον ελεγα τρελο...

Ομως με τις επιτυχιες,τη σωστη διαχειριση και τη συμπεριφορα του αλλαξε τις γνωμες πολλων Αρειανων...

Το ευχαριστο ειναι πως το διαζυγιο ειναι βελουδινο,οπως αρμοζει στην ιστορια του Αρη και αποτελει συνεχεια του επισης χωρις παρατραγουδα χωρισμου με τον Μπαρτον...

Τον ηθελα τον Ιταλο και για τη νεα χρονια.Αλλα δεν ειναι τραγικο που δε θα ειναι μαζι μας.Μαλιστα δε θα θεωρουσα τραγικη ουτε τη μη εξοδο στην Ευρωλιγκα.Αυτο που με ανησυχουσε περισσοτερο ειναι η διοικητικη σταθεροτητα και,κυριως,να ανεβει σιγα σιγα το μπατζετ και οι φιλοδοξιες της ομαδας.Γιατι με λιγο καλυτερο υλικο δε θα καρδιοχτυπουσαμε απο ομαδες σαν τον Πανιωνιο και αυτο σημαινει σταθεροποιηση στην τριτη θεση:οχι απλως να βγαινεις ευρωλιγκα,αλλα με πειστικο τροπο και μεγαλη αγωνιστικη διαφορα απο τον αλλο διεκδικητη.

Υπο αυτο το πρισμα και αν θεωρησουμε πως το μπατζετ θα ανεβει αισθητα με τον τριπλασιασμο των τηλεοπτικων εσοδων(κοντα 750.000 ευρω απο 250.000,αν δεν απατωμαι) και την εισοδο καποιων λεφταδων επιχειρηματιων,οπως φημολογειται,ο Αρης θα αλλαξει επιπεδο.Επομενως αυτο πρεπει να αφορα και τον προπονητη του.Συνεπως,το οτι δε θα ειναι ο Ματζον δεν αποτελει τραγωδια,αλλα οπωσδηποτε θελουμε κατι παραπανω απο εναν Πεδουλακη,και ας λεει ο Τζεβελεκης οτι οι προσδοκιες μας θα πρεπει να μεγαλωνουν σταδιακα.

Πιστευω ενας καλυτερος Αρης απο τον φετινο δε συμβαδιζει με εναν προπονητη κατωτερο του Ματζον,σαν τον Πεδουλακη.
Air Kef
Ρε scales84,εχεις παρακολουθησει αλλη ομάδα περαν του Άρη τοσα χρονια και μιλάς;;;



Περιστέρι το πηρε απο τον Σακοτα ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ.Και εκανε και ΚΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ.2000-2001;;;Μηπως θυμασαι;;;ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 2ο ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ,ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ-ΑΕΚ.Τον Ολυμπιακο του Ρατζα και την ΑΕΚ που την επομενη σεζόν ππηρε το Πρωτάθλημα.Ακομα και την τελευταια του σεζόν,με Παπαμακαριο και Πελεκανο (23 ετών) αστέρια,κερδισε μεσα στα Πατησια τον ΠΑΟ και παραλίγο να τον πετάξει εξω απο τον τελικό..

Μακεδονικο δν εκανε τπτ.. Γκουχ,γκουχ -τελικο ULEB Cup-..

Πανελληνιο τον περνει απο τις τελευταιες θεσεις και με τρελό σερί τον έφτασε μια ανασα απο την 4αδα..
weirdo1977
πεδουλάκης - γιαννάκης... καλές λύσεις αλλα διχαστικές... [ειδικά η δεύτερη με ΌΛΟΥΣ τους μεγαλύτερους σε ηλικία να μην θέλουμε ούτε να τον δούμε...] το αντέχει αυτό ο Aρης άραγε.. ?
rchos
QUOTE
πεδουλάκης - γιαννάκης... καλές λύσεις αλλα διχαστικές... [ειδικά η δεύτερη με ΌΛΟΥΣ τους μεγαλύτερους σε ηλικία να μην θέλουμε ούτε να τον δούμε...] το αντέχει αυτό ο Aρης άραγε.. ?



πολυ σωστη παρατηρηση!ειναι ο αρης σε φαση να ερθει προπονητης που θα διχασει τον κοσμο?νομιζω μια λυση ξενου ειναι καλυτερη.προφανως οχι για αγωνιστικους λογους αφου και οι δυο αυτοι ειναι πολυ καλοι προπονητες!
SteelGandalf
Ελάτε ρε παιδιά τώρα. Εφόσον μας ενδιαφέρει ο Άρης μας να πάει μπροστά, θα πρέπει να θέλουμε όλοι τον Παναγιώτη Γιαννάκη στο "τιμόνι" του.

Τότε, πριν είκοσι χρόνια, ήταν μικρός και ανώριμος. Τώρα έχει αλλάξει το παλικάρι. tongue.gif
weirdo1977
QUOTE(SteelGandalf @ Jun 23 2007, 05:51 PM) *
Ελάτε ρε παιδιά τώρα. Εφόσον μας ενδιαφέρει ο Άρης μας να πάει μπροστά, θα πρέπει να θέλουμε όλοι τον Παναγιώτη Γιαννάκη στο "τιμόνι" του.

Τότε, πριν είκοσι χρόνια, ήταν μικρός και ανώριμος. Τώρα έχει αλλάξει το παλικάρι. tongue.gif



πίστεψε με, όχι όλοι... ούτε καν οι μισοί...
Air Kef
Ρε παλικάρια δν μας λετε και σε μας τους μικρους γιατι ειδικα οι μεγάλοι δν θελουν ουτε να τον βλέπουν; unsure.gif huh.gif 17.gif biggrin.gif


Και ο Πεδουλακης διχαζει;;; peace.gif
weirdo1977
είναι μια σειρά γεγονότων... η φυγή του για να πάει στον... πανιώνιο με λιγότερα χρήματα ειδικά σε μια εποχή που καλός η κακός κάποιοι είχαν επιλέξει αυτόν και όχι τον Θεο για να στηρίξουν πάνω του τον νέο Αρη... μετέπειτα η απαίτηση του να εισπράξει χρήματα που δεν δικαιούταν -τελικά παραιτήθηκε απ την απαίτηση αυτή αλλα μας έσερνε επί μια δεκαετία σχεδόν στα δικαστήρια, μας μπλόκαρε επιχορηγήσεις κτλ- και πολλά αλλα... μην ξεχνάμε k την υπόθεση κοσκωτά που μόλις μυρίστηκε φράγκα παράτησε την ομάδα στα κρύα του λουτρού... k επειδή τότε κάναμε τα στραβά ματια k τον δεχτήκαμε πίσω... το δις εξαμαρτείν... ουκ ανδρός σοφού..
SteelGandalf
QUOTE(weirdo1977 @ Jun 23 2007, 03:29 PM) *
είναι μια σειρά γεγονότων... η φυγή του για να πάει στον... πανιώνιο με λιγότερα χρήματα ειδικά σε μια εποχή που καλός η κακός κάποιοι είχαν επιλέξει αυτόν και όχι τον Θεο για να στηρίξουν πάνω του τον νέο Αρη... μετέπειτα η απαίτηση του να εισπράξει χρήματα που δεν δικαιούταν -τελικά παραιτήθηκε απ την απαίτηση αυτή αλλα μας έσερνε επί μια δεκαετία σχεδόν στα δικαστήρια, μας μπλόκαρε επιχορηγήσεις κτλ- και πολλά αλλα... μην ξεχνάμε k την υπόθεση κοσκωτά που μόλις μυρίστηκε φράγκα παράτησε την ομάδα στα κρύα του λουτρού... k επειδή τότε κάναμε τα στραβά ματια k τον δεχτήκαμε πίσω... το δις εξαμαρτείν... ουκ ανδρός σοφού..


Είναι όντως σημαντικά, με σημαντικότερα το μπλοκάρισμα επιχορηγήσεων (για να το λες θα ισχύει) και την προδοσία του για να πάει στον Ολυμπιακό του Κοσκωτά.

Σε ότι αφορά το "καλώς ή κακώς κάποιοι τον επέλεξαν για να στηρίξουν επάνω του το νέο Άρη" που είπες, ακόμα μετά από τόσα χρόνια δε μπορώ να καταλάβω πως έγινε κάτι τέτοιο.

Πως φέρθηκαν έτσι στο Νίκο Γκάλη. Στη σημαία του Άρη μας ακόμα και σήμερα.

Ξέρω ότι δεν είναι του παρόντος topic. Υπάρχει όμως κάποιος εδώ μέσα που να γνωρίζει λεπτομέρειες από εκείνη την περίπτωση με τον επιεικώς "τραγικό" Θεόφιλο Μητρούδη να εκδιώκει από την ομάδα το "Θεό";

Πολύ θα ήθελα να μάθω τι έγινε τότε και πως ο λαός του Άρη επέτρεψε να συμβεί κάτι τέτοιο. Μικρό παιδί ήμουν τότε (γύρω στα 16) και πραγματικά δεν πίστευα στα αυτιά μου όταν άκουγα τα ραδιόφωνα της εποχής.
weirdo1977
βασικά εντελώς μπασκετικά...και τεχνοκρατικά ήταν σωστή η επιλογή του θεοφιλου και του στηβαρα [κατ εμέ πάντα], αλλα δεν φέρεσαι έτσι στον Θεό...
SteelGandalf
QUOTE(weirdo1977 @ Jun 23 2007, 04:31 PM) *
βασικά εντελώς μπασκετικά...και τεχνοκρατικά ήταν σωστή η επιλογή του θεοφιλου και του στηβαρα [κατ εμέ πάντα], αλλα δεν φέρεσαι έτσι στον Θεό...


Πως τεκμηριώνεται αυτό, διότι με βρίσκει απολύτως αντίθετο. smile.gif
weirdo1977
αν και είναι εντελώς off topic η συζήτηση...πολύ απλά πιστεύω πως τα πάντα σε μια ομάδα ξεκινάν από το 1 και όχι από το 2, είχε να διαλέξει λοιπόν ανάμεσα στο καλύτερο άσο της ευρώπης που είχε 4-5 χρονια ακόμη καλού μπάσκετ k στο καλύτερο δυαρη που είχε 2-3. και εγώ καθαρά τεχνοκρατικά τον Ασο θα διάλεγα..
SteelGandalf
Επειδή εδώ δε μιλάμε για ένα απλό "δυάρι", αλλά για το καλύτερο shooting guard της Ευρώπης, αλλά και σημαία της ομάδας, θα διάλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη το Νίκο Γκάλη. Εκτός από τα όσα ανεκτίμητα προσέφερε, είχε και ήθος. Ακόμη και δύο χρόνια μπασκετικά να του απέμεναν, έδειξε ότι θα μπορούσε να προσφέρει και στη θέση του playmaker, με τις τρομερές πάσες που μπορούσε να δίνει. Το σημαντικότερο δε, είναι ότι θα έκλεινε την καρίερα του στην ομάδα με το Θεό στο στήθος και δε θα κατέβαινε στην Αθήνα, όπως τόσοι και τόσοι άλλοι. Εμείς όμως τι κάναμε; Τους τον δώσαμε στο "πιάτο". Από 'κει και πέρα άρχισε η κατηφόρα. Πέρασαν 16 ολόκληρα χρόνια για να βρεθούμε ξανά στα "σαλόνια" του Ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Γνώμη μου πάντα.

Τέλος το off-topic. wink.gif
weirdo1977
για να κλείσω και εγώ την παρένθεση, σύμφωνο απόλυτα με ότι έγραψες απλά επισήμανα ότι εντελώς τεχνοκρατικά δεν ήταν τελείως λάθος η κίνηση.. είχε κάποια βάση, άλλωστε όπως προείπα... δεν φέρεσαι έτσι στον Θεό [η πλακα είναι πως συνεχίζουμε να του φερόμαστε χαλια... τι σκ@t@ έγινε εκείνο το "μαμιμενο" φιλικό.... ? angry_red.gif ]
xaotiki_diastasi
Συμφωνώ με το σκεπτικό του SteelGandalf. Κακώς τον διώξαμε τότε τον Γκάλη. Ποιος ξέρει πως σκέφτηκε τότε ο Μητρούδης. Από την άλλη συμφωνώ με τον weirdo στο ότι δεν θέλω τον Γιαννάκη στον πάγκο, όπως έγραψα και κάπου αλλού.
Επειδή όμως και αυτός δεν μας πολυθέλει είμαι αισιόδοξος... Εξάλλου θα τον αφήσει η Ευγενία να ανέβει Θεσσαλονίκη;
man10
Για μενα ο Γιαννακης θα ηταν τελεια επιλογη,δεν πρεπει καν να το σκεφτονται στον Αρη,δεν ξερω ομως ο κοουτς πως το βλεπει.
PeTraN
--> ANDREA MAZZON <--
scales84
QUOTE(Air Kef @ Jun 23 2007, 12:18 PM) *
Ρε scales84,εχεις παρακολουθησει αλλη ομάδα περαν του Άρη τοσα χρονια και μιλάς;;;
Περιστέρι το πηρε απο τον Σακοτα ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ.Και εκανε και ΚΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ.2000-2001;;;Μηπως θυμασαι;;;ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 2ο ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ,ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ-ΑΕΚ.Τον Ολυμπιακο του Ρατζα και την ΑΕΚ που την επομενη σεζόν ππηρε το Πρωτάθλημα.Ακομα και την τελευταια του σεζόν,με Παπαμακαριο και Πελεκανο (23 ετών) αστέρια,κερδισε μεσα στα Πατησια τον ΠΑΟ και παραλίγο να τον πετάξει εξω απο τον τελικό..

Μακεδονικο δν εκανε τπτ.. Γκουχ,γκουχ -τελικο ULEB Cup-..

Πανελληνιο τον περνει απο τις τελευταιες θεσεις και με τρελό σερί τον έφτασε μια ανασα απο την 4αδα..

Εχω δει πολυ περισσοτερο μπασκετ και απο σενα ακομα...το περιστερι ειπα οτι οι πρωτες καλες χρονιες ηταν γιατι πηρε ετοιμη ομαδα απο σακοτα.εκανε και μια-δυο καλες χρονιες.για μακεδονικο ειπα τπτ εγχωρια...μηπως λεω ψεμματα?ακομα και στο κυπελλο μας κερδισε μσε ουδετερο κι εχασε μετα στην κοζανη για πλακα.ασε που και στο ουλεμπ,να ναι καλα ο θεος που αρρωστησε στη ρεβανς κιεκοψε στον βοηθο του να βαλει τον χαραλαμπιδη που ο πεδουλακης δεν εβαζε δευτερολεπτο και να κανει ματσαρα.στο πανελληνιο ανελαβε 4η αγωνιστικη.σιγα το πολυ κατω που ταν.ασε που με τις γκελες που κανε ο αρης περσυ δεν ηταν δυσκολο να κανει πορεια τετραδας.τι εγινε τελικα?εχασε απο ολυμπια,αεκ κι αλλο ενα ματς,εχασε την 4 η θεση μεσα απο τα χερακια του κι αρχισε να κλαιγετε οτι ευνοειτε ο αρης...και να κατηγορει τον ζαβλανο...ελεος~!!!!
polpap
Katarxin ena terastio eyxaristo gia to terastio ERGO pou prosfere o Andrea ston APH...
Apedeixe oti den eine mono proponitara (Oi arithmoi, ta rekord kai ta epiteygmata milane mona tous) alla kai megalos Xaraktiras. Xaraktiristiko eine pos akomi kai etsi amfisvitithike apo pollous kati pou dixnei poso dyskolos eine o rolos tou proponiti tou APH.

Koitame mprosta kai nomizw pos aytin tin stigmh DEN YPARXEI kalyteri lysh apo aytin tou Giannaki gia pollous kai diaforous logous. An yparxei h paramikri periptosi na erthei as prospathisoume oloi mazi giati exartete apo pollous parametrous. Kai sto kato kato an theloume na pame mprosta as valoune kai kapioi mprosta apo ton egoismo tous ton APH.

ayta
The Admiral
Ο Γιαννακης ειναι απο τους καλυτερους προπονητες της Ευρωπης αυτη τη στιγμη.

Δεν πρεπει καν να το σκεφτομαστε αν τον θελουμε στην ομαδα.Αντιθετα,θα πρεπει εμεις να αναρωτιομαστε αν ενας προπονητης του βεληνεκους του θα ηθελε να ερθει σε μια μικρομεσαια ομαδα της Ευρωπης(οχι της Ελλαδας,για να μην παρεξηγηθουμε).

Αναφορικα με τα πικρα συναισθηματα που κρατανε καποιοι φιλοι του ΑΡΗ απεναντι του,πιστευω πως εχει περασει αρκετος καιρος ωστε να μην κραταμε καμια κακια.Ολοι ειμαστε πιο ωριμοι πια και και ξερουμε οτι αυτοι που εφεραν σε δυσκολη θεση τον ΑΡΗ καποτε δεν ηταν οι πρωην παικτες του,αλλα οι απατεωνες παραγοντες που θησαυρισαν απο αυτον και τον ξεφτιλισαν παντοιοτροπως (θυμαμαι,με χαμογελο πια,κατι αστειους "προεδρους" να πληρωνουν,αντι για χρηματα,με χρυσα ρολογια blink.gif κατι ακομη πιο αστειους παικτες και μετα να τους τα ζητανε πισω).

Αυτες οι εποχες εχουν περασει ομως και σε ενα συγχρονο συλλογο αρμοζουν και συγχρονες αντιληψεις.Και συγχρονη αντιληψη ειναι να μην απορριπτεις τους καλυτερους προπονητες.

Πολυ αμφιβαλλω ομως αν θα ρθει ο Γιαννακης τελικα.Μαλλον καποιος ξενος.
weirdo1977
θα συμφωνούσα σε όλα που λες αν μιλούσαμε για τον... μπάνε πρέλεβιτς... λυπάμαι αλλα οι μεγάλες αγάπες δεν σε αφήνουν να δεις εντελώς ορθολογιστικά τα πράματα k επειδή ο γιαννάκης ήταν μια απ τις μεγάλες αγάπες της παιδικής μου ηλικίας και επειδή δεν έχω χάσει τον ρομαντισμό μου... θα προτιμούσα να μην ξανάξενερώσω με τον γιαννάκη... παρόλα αυτά αν τελικά έρθει επειδή δεν είμαι απ τους αστείους [έτσι θέλω να πιστεύω] της εξέδρας -ούτε του πετάλου ούτε του υπολοιπου γηπέδου- δεν θα γκρινιάξω [εδώ δεν γκρίνιαξα με τον βαγγέλα tongue.gif], θα τον αντιμετωπίσω όπως αντιμετώπισα τον matson... σαν έναν απλό προπονητή δηλαδή...
weirdo1977
QUOTE(weirdo1977 @ Dec 22 2005, 01:13 PM) *
όχι μονο κακό όνειρο δεν ήταν... εφιάλτης γίνετε, στο metropolis σήμερα λένε για μάντσον...


μακάρι να ήταν έτσι όλοι οι εφιάλτες ε ? smile.gif
polpap
Φλερτ με "Δράκο"

Η κούρσα της διαδοχής του Αντρέα Ματσόν στη τεχνική ηγεσία του Αρη ξεκίνησε, μόνο που οι οκτώ διαδρομές είναι πολύ λίγες για να χωρέσουν αυτούς που θα ήθελαν να συνεχίσουν το έργο που καθιέρωσε ο Αντρέα Ματσόν. Βλέπετε, τα τελευταία δύο χρόνια η αγοραστική αξία της μετοχής των ``κίτρινων`` βρίσκεται σε συνεχές limit up, με αποτέλεσμα να αυξάνεται η λίστα των προπονητών που θα ήθελαν να πάρουν το ``χρίσμα``. Οι θεσσαλονικείς πάντως σκέφτονται μία περίπτωση. Το όνομα αυτού είναι Παναγιώτης Γιαννάκης. Θα εξαντληθούν όλα τα περιθώρια για την προσέγγιση του ``Δράκου`` κι αν δεν πετύχουν τον στόχο τους, τότε θα κοιτάξουν τις υποθέσεις ξένων προπονητών από Ιταλία, Σερβία αλλά κι ενός αμερικάνου με φιλανδικές ρίζες.




Ο Αρης θα επιδιώξει να προσεγγίσει τον Παναγιώτη Γιαννάκη. Οι "κίτρινοι" προσφέρουν "γη και ύδωρ" στον ομοσπονδιακό προπονητή, προκειμένου να αποσπάσουν τη θετική απάντησή του. Αντικειμενικά ωστόσο πρόκειται για μια δύσκολη υπόθεση.

Οι Θεσσαλονικείς θα επιδιώξουν για μια ακόμη φορά - την τελευταία διετία - να προσεγγίσουν τον Παναγιώτη Γιαννάκη. Αυτό είναι ξεκάθαρο, ουδείς μπορεί να το αμφισβητήσει και σύμφωνα με έγκυρες πηγές ο Αρης προσφέρει "γη και ύδωρ" στον ομοσπονδιακό προπονητή, προκειμένου να αποσπάσει τη θετική απάντησή του. Αντικειμενικά ωστόσο πρόκειται για μια δύσκολη υπόθεση.

Ο "Δράκος" θα μπορούσε να δούλευε ήδη σε κάποια ομάδα, είχε προτάσεις από συλλόγους που του πρόσφεραν κάθε είδους ασφάλεια, προτίμησε όμως να περιοριστεί στην Εθνική ομάδα. Πληροφορίες αναφέρουν ότι το επόμενο τριήμερο είναι καθοριστικής σημασίας και πως θα συνεχιστεί σε αυτό το διάστημα το ασφυκτικό πρέσινγκ των "κίτρινων". Αν ο Αρης καταφέρει και προσεγγίσει τον Παναγιώτη Γιαννάκη, αυτομάτως θα έχει πετύχει την υπέρβαση καθώς ουδείς μπορεί να αμφισβητήσει την αξία του "Δράκου", αλλά και πως είναι η σπουδαιότερη προσωπικότητα προπονητή που θα έχει προσεγγίσει ο Αρης τα τελευταία 15 χρόνια. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι το οικονομικό δεν αποτελεί πρόβλημα, το ζήτημα είναι να αποφασίσει ο Παναγιώτης Γιαννάκης να δουλέψει και σε συλλογικό επίπεδο.

Στον Αρη γνωρίζουν βέβαια ότι οι πιθανότητες προσέγγισης του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν είναι πολλές, με την έννοια ότι και στο παρελθόν σε σχετικές κρούσεις, δεν ήταν θετικός. Σε περίπτωση λοιπόν που αρνηθεί τη προοπτική επιστροφής στον Αρη, τότε οι επιτελείς της ΚΑΕ θα αποταθούν σε άλλες λύσεις. Η λίστα των υποψηφίων είναι πλούσια.

Ασφαλείς πληροφορίες του Sport.gr αναφέρουν ότι μέχρι στιγμής δεν έγινε καμία επαφή, επειδή έχει δοθεί προτεραιότητα στην υπόθεση του Παναγιώτη Γιαννάκη. Η περίπτωση του Νέβεν Σπάχια είναι ίσως η μοναδική που εξετάστηκε (υπήρξε επικοινωνία με τον ατζέντη του), αλλά ο κροάτης θέλει να δουλέψει σε μια ομάδα που θα έχει μεγαλύτερο μπάτζετ. Κυκλοφόρησαν τα ονόματα των Βέλιμιρ Περάσοβιτς, Ζάρε Μαρκόφσκι, επί της ουσίας όμως θα εξεταστούν εφόσον δεν προχωρήσει η περίπτωση του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Sportline
hagi
Παιδιά εγώ λέω ότι θα ήταν απίστευτο αν ερχόταν ο Γιαννάκης..Έχω ξαναπεί ότι προδοσίες και τέτοια για μένα είναι αβάσιμα πράγματα.Αθλητισμός είναι ρε παιδιά..ο κάθε ένας κοιτάζει την πάρτη του,λογικό είναι να κάνει το ίδιο και ο Γιαννάλης.Εξάλλου πρέπει όλοι να σκεφτούμε και τί πρόσφερε στην ομάδα όσο έπαιζε.

Εγώ θεωρώ ιδανική την απόκτηση του Γιαννάκη αλλά δεν πιστεύω ότι θα γίνει.Από κει και πέρα δεν ξέρω τί να περιμένω.Έχω την εντύπωση πάντως ότι στο τέλος θα φέρουν κάποιον που δεν θα είναι καν γνωστός..Δεν ξέρω αλλά είμαι λίγο απαισιόδοξος.

Πάντως πρέπει να κινηθούν λίγο γρήγορα γιατί θα μείνουμε πίσω στις μεταγραφές.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.