Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Μαρούσι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Vas @ Sep 30 2009, 11:04 ) *
όταν βλέπεις μόνο μπάσκετ από την τηλεόραση, αυτά λες....


Κανενας δε με καταλαβε τελικα.
Πρωτα απ'ολα εγω τον ειπα αλητρα.Κ δεν το ειπα για προσβολη αλλα για μαγκια.
Μου θυμισε λιγο τον Γκαγκαλουδη με το θρασος που ειχε!Δημιουργικο θρασος!
Οσο για το αν ειμασταν κακοι η μας κατατροπωσε το Μαρουσι με την αμυνα του; blink.gif φανηκε σε αυτο που ομολογησαν ολοι σε αυτο το forum.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΥΝΔΕΤΟΙ.Δεν ειναι οτι εβγαινε το συστημα κ εκει που θα επρεπε να ειναι ελευθερο σουτ υψωνοταν χερι αντιπαλου...Δεν ειχαμε συστημα εμεις.Δηλαδη ειμασταν κακοι.
Κ ενα καλο για αυτην την εποχη Μαρουσι δε μπορεσε να νικησει εναν κακο Αρη.
Μακαρι βεβαια να μην το πληρωσουμε αυτο την Παρασκευη γιατι,κακα τα ψεματα,δεν ειναι καθε μερα του Αϊ Γιαννιού!Καποια στιγμη θα το πληρωσουμε!
Vas
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Sep 30 2009, 11:42 ) *
Κανενας δε με καταλαβε τελικα.
Πρωτα απ'ολα εγω τον ειπα αλητρα.Κ δεν το ειπα για προσβολη αλλα για μαγκια.
Μου θυμισε λιγο τον Γκαγκαλουδη με το θρασος που ειχε!Δημιουργικο θρασος!


κατάλαβα ότι αυτό έλεγες. και συμφωνώ.
hagi
QUOTE(SteelGandalf @ Sep 30 2009, 01:35 ) *
Δεδομένο 8ο: Ο Κακιούζης θα βοηθήσει τον Άρη. Είναι παίχτης ψυχολογίας. Αν βάλει το πρώτο σουτ, μετά δεν τον πιάνεις. Αν δε μπει όμως, όπως σήμερα, που ήταν εμφανώς "τρακαρισμένος" τότε έχουμε πρόβλημα.

Επειδή είχα πει και γω ότι δεν ήταν καλός ο Κακιούζης , να συμπληρώσω ότι τελικά βάση στατιστικής δεν ήταν καθόλου κακός.Το αντίθετο θα έλεγα.Απλά η παρουσία του και το γεγονός ότι ήταν αθόρυβος μας φάνηκε έτσι.Φυσικά μπορεί και καλύτερα αλλά 9 πόντοι και 6 ριμπάουντ δεν είναι καθόλου άσχημα.

Πάμε τώρα για την Παρασκευή να το τελειώσουμε εκεί σε άλλο ένα δύσκολο ματς για εμάς.

Πάντως το ότι το Παλέ δεν ήταν γεμάτο δεν μου άρεσε καθόλου και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που γίνεται.Γιατί αν είναι για την πώληση Παπανικολάου ένα έχω να πω...ΕΛΕΟΣ!!!

Να πάμε όλοι στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή να βοηθήσουμε τον Άρη μας..
The Admiral
Αισθανομαι την αναγκη να ριξω λιγο τους τονους,τους οποιους ανεβασα προσωπικα λογω της γνωστης προβοκατορικης και προκλητικης στασης του Vas σε ο.τι γραφω.Πιστευω ημουν παραπανω απο αυστηρος απεναντι σε καποιους παικτες του Αμαρουσιου,στον προπονητη του και στην ιδια την ομαδα του.Παρουσιασε ενα καλο συνολο,το οποιο αυτη τη στιγμη ειναι πολυ πιθανο να περασει στην επομενη φαση.

Θελω ομως να τονισω οτι αναλογη κριτικη και μαλιστα αυστηρη εχει γινει σε βαρος του Αρη και των παικτων του,χωρις να αντιδρασει κανεις.Εχουν γραφτει απαραδεκτα πραγματα για παικτες με ιστορια,αλλα επειδη οι οπαδοι του Αρη ειναι οι ιδιοι πολυ κριτικοι και απαιτητικοι απεναντι στην ομαδα τους,αυτο περναει στο ντουκου.

Καλυτερα ομως ετσι,η κριτικη,ακομη και η κακοβουλη,ειναι αυτη που πιεζει τις ομαδες για να κανουν το κατι παραπανω.Αλλιως καταντανε εγκλωβισμενες στο μικροκοσμο τους,χωρις δικη τους ιστορια,χωρις να σεβονται κανενος την ιστορια,με αυθαδεις οπαδους που ισχυριζονται οτι ξερουν τα παντα για το αθλημα, επειδη πανε στο γηπεδο,ενω στην πραγματικοτητα αγνοουν και τα βασικα του.
Tatubasketfan
Επειδή το ανέφερε ο mono maroussi και είχα και εγώ αμφιβολία σχετικά με το επιθετικό φάουλ που δώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ποστάρω αυτό το βιντεάκι που τελικά δείχνει ότι ήταν καθαρό επιθετικό...ο κις απλώνει το χέρι του στο πρόσωπο του ντέι ενώ κατεβάζει την μπάλα...
Pierce
πραγματικα το troll απο ορισμενους δεν εχει οριο... rolleyes.gif
Vas
QUOTE(Tatubasketfan @ Sep 30 2009, 13:40 ) *
Επειδή το ανέφερε ο mono maroussi και είχα και εγώ αμφιβολία σχετικά με το επιθετικό φάουλ που δώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ποστάρω αυτό το βιντεάκι που τελικά δείχνει ότι ήταν καθαρό επιθετικό...ο κις απλώνει το χέρι του στο πρόσωπο του ντέι ενώ κατεβάζει την μπάλα...


για μένα είναι φάουλ... και μόνο η κίνηση που κάνει ο Κις είναι απαράδεκτη... Θα μπορούσε να μπει ένα δίποντο και να είμασταν στο +3 και όχι στον -2. είναι 5 πόντοι διαφορά!


@ admiral

ε όχι και προβοκάτορας .... rolleyes.gif

τέλος πάντων. Περασμένα ξεχασμένα. peace.gif hippy.gif.jpeg tongue.gif
athinaios
θα ειχε πλακα ρε παιδια παντως να γινοταν μια μεταδοση αγωνα με εκφωνητη απο την μια εναν απο τα παιδια του αμαρουσιου κ εναν απο εμας που ερχομαστε συχνα σε αντιπαραθεση(σε φιλικα παντα πλαισια)με τα παιδια αυτα.νομιζω πως δεν θα συμφωνουσαμε πουθενα...παντως περα απο την πλακα θεωρω πως το μαρουσι ηταν πιο ετοιμο απο εμας για εναν τοσο σημαντικο αγωνα.εμεις στον ασσο που ειναι κ αυτος που δινει ρυθμο στην επιθεση εχουμε προβλημα κ φετος.απο οτι ειδα κ στα αλλα αποτελεσματα καμια ομαδα δεν ειναι ετοιμη τωρα.μακαρι να γινοταν κ οι 2 ελληνικες ομαδες να εμπαιναν στους ομιλους αλλα αφου δεν γινεται ευχομαι ο νικητης του ζευγαριου(μακαρι να ειναι η ομαδα μου)να περασει στους ομιλους.το παιχνιδι της παρασκευης το δειχνει παλι η ετ1?
Vas
QUOTE(athinaios @ Sep 30 2009, 14:15 ) *
θα ειχε πλακα ρε παιδια παντως να γινοταν μια μεταδοση αγωνα με εκφωνητη απο την μια εναν απο τα παιδια του αμαρουσιου κ εναν απο εμας που ερχομαστε συχνα σε αντιπαραθεση(σε φιλικα παντα πλαισια)με τα παιδια αυτα.νομιζω πως δεν θα συμφωνουσαμε πουθενα...παντως περα απο την πλακα θεωρω πως το μαρουσι ηταν πιο ετοιμο απο εμας για εναν τοσο σημαντικο αγωνα.εμεις στον ασσο που ειναι κ αυτος που δινει ρυθμο στην επιθεση εχουμε προβλημα κ φετος.απο οτι ειδα κ στα αλλα αποτελεσματα καμια ομαδα δεν ειναι ετοιμη τωρα.μακαρι να γινοταν κ οι 2 ελληνικες ομαδες να εμπαιναν στους ομιλους αλλα αφου δεν γινεται ευχομαι ο νικητης του ζευγαριου(μακαρι να ειναι η ομαδα μου)να περασει στους ομιλους.το παιχνιδι της παρασκευης το δειχνει παλι η ετ1?


Ναι πάλι η ΕΡΤ1


Μιας και το ανέφερες για την μετάδοση…

Είναι δική μου εντύπωση ότι οι δημοσιογράφοι μίλαγαν για τον αγώνα λες και το Μαρούσι ήταν κάποια ξένη ομάδα και ο Αρης η ελληνική;;

Σε κρατικό κανάλι είναι. Ας κρατούσαν μια πιο ουδέτερη στάση. Ντροπή!
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Vas @ Sep 30 2009, 14:23 ) *
Ναι πάλι η ΕΡΤ1


Μιας και το ανέφερες για την μετάδοση…

Είναι δική μου εντύπωση ότι οι δημοσιογράφοι μίλαγαν για τον αγώνα λες και το Μαρούσι ήταν κάποια ξένη ομάδα και ο Αρης η ελληνική;;

Σε κρατικό κανάλι είναι. Ας κρατούσαν μια πιο ουδέτερη στάση. Ντροπή!

Ας ηταν ο Συριγος και θα σου ελεγα εγω...
Δεν εχεις ακουσει μεταδοση απο Αγ.Θωμα συγκεκριμενα με Συριγο.Νομιζες πως το Μαρουσι επαιζε με ομαδα απο τις Φιλιπινες.Μιλαμε για αισχος...
Τωρα που το εθιξες το θυμηθηκα κ εγω... torture.gif
athinaios
δεν νομιζω ρε vas απλα θεωρω οτι παιρνουν παντα το μερος του γηπεδουχου οποιος κ αν ειναι.αλλωστε πολλες φορες στη διαρκεια της μεταδοσης εδιναν συγχαρητηρια για διαφορα play που εβγαζε το μαρουσι.τελος παντων αυτο ειναι το λιγοτερο που ενδιαφερει.αντε να ερθει η παρασκευη να δουμε ματς
PanosIlio
Να πω και γω τη γνώμη σαν τρίτος παρατηρητής.

Το ματς ήταν, τηρουμένων των αναλογιών, καλό. Ακόμα είναι νωρίς για τα οποιαδήποτε συμπεράσματα και η σειρά των παιχνιδιών είναι κρίσιμη καθώς εκτός από την πρόκριση δίνει και λεφτά (αν τελικά η ομάδα που θα περάσει περάσει και την άλλη σειρά και καταλήξει στους ομίλους, κάπου 800.000 € αν άκουσα καλά τον Περπερίδη). Η νίκη ήρθε μέσα από την εμπειρία και την κλάση των παικτών του Άρη στο τέλος αλλά και τον κόσμο.

Το Μαρούσι πιο διαβασμένο και με καλύτερο κοουτσάρισμα έδειξε στην αρχή πολύ καλά στοιχεία. Είναι γεμάτη ομάδα, με καλό πάγκο (πολύ σημαντικό αυτό), έχει οργάνωση στο παιχνίδι της και παρόλο που άλλαξαν προπονητή είχαν και κάποιους αυτοματισμούς, κυρίως με παίκτες που ήταν και πέρσι στην ομάδα. Αλλά οι παίκτες δεν είναι έμπειροι και στο τέλος δεν άντεξαν, τρανταχτό παράδειγμα το γεγονός πως ο Γκόρντον (που έδειξε πολύ καλά στοιχεία) δεν έκανε φάουλ στο τέλος.

Από την άλλη ο Άρης έχει καλύτερες μονάδες ή μάλλον έχει πιο έμπειρους παίκτες. Οι Χατζηβρέτας, Κακιούζης και Μπετς είναι πολύ καλοί και πολύ έμπειροι. Ειδικά ο Χατζηβρέτας αν θυμηθεί το παιχνίδι του προ ΠΑΟ θα είναι ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της ομάδας. Οι ξένοι του δεν έδειξαν και πολλά αν εξαιρέσει κανείς τον Κλαρκ. Επίσης ο Άρης έχει και κάτι που λίγες ομάδες έχουν, έδρα. Ακόμα και χθες με όχι γεμάτο Αλεξάνδρειο έκανε τη διαφορά. Όμως ο Άρης ΙΜΗΟ δεν έχει καλό προπονητή, αδούλευτη η ομάδα εντελώς, χωρίς συστήματα, η νίκη ήρθε από την προσωπικότητα των παικτών και από την πίεση του κόσμου και ο πάγκος δεν είναι και ο καλύτερος, με Αργυρόπουλο 2ο play maker είναι δύσκολα τα πράγματα. Άραγε ο Τσαλδάρης δεν χωρούσε στην ομάδα αυτή? Ξέρω πως μόνος του επέλεξε να μην μείνει, κρίμα γιατί με Χαζηβρέτα-Τσαλδάρη στο 2 ο Άρης θα ήταν πολύ πολύ καλύτερος.

Τώρα για την Παρασκευή είμαι της άποψης πως και οι 2 ομάδες θα έχουν άγχος, δεν έχει σημασία που ο Άρης θα παίζει εκτός, αν πραγματικά θέλουν να περάσουν οφείλουν να έχουν άγχος οι ομάδες το οποίο η εμπειρία το μετατρέπει σε στόχο και κίνητρο. Αυτό νομίζω είναι το κλειδί. Ποιος θα αντέξει το άγχος.
hagi
QUOTE(Vas @ Sep 30 2009, 14:23 ) *
Ναι πάλι η ΕΡΤ1


Μιας και το ανέφερες για την μετάδοση…

Είναι δική μου εντύπωση ότι οι δημοσιογράφοι μίλαγαν για τον αγώνα λες και το Μαρούσι ήταν κάποια ξένη ομάδα και ο Αρης η ελληνική;;

Σε κρατικό κανάλι είναι. Ας κρατούσαν μια πιο ουδέτερη στάση. Ντροπή!

Ήταν ο Καλημερίδης και για αυτό μιλούσαν πιο πολύ για τον Άρη..Αντίστοιχα συμβαίνει όταν παίζουν σε Αθήνα.Μην λέμε τα ιδια κάθε φορά.

QUOTE(PanosIlio-G7 @ Sep 30 2009, 14:43 ) *
Τώρα για την Παρασκευή είμαι της άποψης πως και οι 2 ομάδες θα έχουν άγχος, δεν έχει σημασία που ο Άρης θα παίζει εκτός, αν πραγματικά θέλουν να περάσουν οφείλουν να έχουν άγχος οι ομάδες το οποίο η εμπειρία το μετατρέπει σε στόχο και κίνητρο. Αυτό νομίζω είναι το κλειδί. Ποιος θα αντέξει το άγχος.

Άγχος σαφώς και θα υπάρχει αλλά πιστεύω ότι για τον Άρη δεν θα είναι τόσο μεγάλο όσο στο πρώτο ματς.Δεν ξέρω,υπόθεση κάνω.Και το λέω αυτό γιατί η ομαδα ήταν όλοι μαζί ελάχιστα χωρίς πολλές προπονήσεις,χωρίς αγώνες όλοι μαζί και ξαφνικά έπρεπε να παίξουν ένα τόσο σημαντικό ματς μπροστά στον κόσμο τους μάλιστα.Όλα αυτά πιστεύω ότι θα είναι διαφορετικά στο δεύτερο ματς.Βέβαια θα μπορούσαμε να πούμε το ίδιο και για το Μαρούσι όσον αφορά το άγχος αλλά πιστεύω ότι ο Άρης θα είναι πιο απελευθερωμένος και θα έχει το άγχος που πρέπει και όχι αυτό που είδαμε στο πρώτο ματς.
22ιος
Καλημέρα παιδιά

Είδα πρώτη φορά χθες τον ΑΡΗ και για να πω την αλήθεια δεν ενθουσιάστηκα. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι πολύ νωρίς και δεν μπορούμε ακόμα να βγάλουμε συμπεράσματα αλλά το ίδιο ισχύει και για το Μαρούσι, το οποίο παρουσιάστηκε πολύ καλύτερο από εμάς. Δε διαφέρουμε σε πολύ από πέρυσι τουλάχιστον σε πρώτη εικόνα....Τουρλουμπόυκι στην επίθεση και πίεση στην άμυνα. Αντίθετα το Μαρούσι φάνηκε πολύ πιο δουλεμένο και πιο πλήρες σε σύνολο.

Το στήσιμο της ομάδας είναι πρόχειρο και αυτό οφείλεται στον Ιταλό. Αντίθετα ο Μπαρτζώκας (δε φαντάζομαι να αμφιβάλλει κανείς ότι είναι πολύ καλύτερος από το Ματσόν) έχει φτιάξει ένα πολύ καλό σύνολο χωρίς να έχει παίχτες κράχτες. Εμείς συνεχίζουμε να κάνουμε..."το σταυρό" μας στην επίθεση και περιμένουμε ξεσπάσματα από τον Κλαρκ όπως περυσι και το Χατζηβρέττα.

Το βλέπω δύσκολο την Παρασκευή εκτός κι αν παρουσιάσουμε πολύ καλύτερη εικόνα.

Το κακό είναι ότι η ομάδα θέλει αλλάγες σε παίχτες (σε προπονητή σίγουρα-πονάνε τα μάτια μας) γιατί διαφορετικά φέτος θα είμαστε χειρότεροι από πέρυσι...Δυστυχώς όμως μπορεί ήδη να είναι πολύ αργά και το παραθυρο που μας άνοιξε η Ευρωλίγκα να κλέισει σύντομα.

valsam
Ποσο κοσμο του Αρη λετε να εχει την Παρασκευη στο ΟΑΚΑ?
Λεωφορια θα βαλουν?
Παντως πιστευω οτι το Μαρουσι θα εχει τουλαχιστον 1000 φιλαθλους !
Κατι μου λεει οτι ο Δημος του Αμαρουσιου θα μοιραζει τζαμπα εισητηρια στα σουπερ μαρκετ!
Πιστευω οτι θα πανε και πολλοι μπασκετοφιλοι μιας και το πρωταθλημα θελει αλλον εναν μηνα για να ξεκινησει!!!
Αν εχουμε 2000 Αριανους θα ειναι σαν εντος εδρας το ματς!
Timemaster
Καλησπέρα σε όλη την Μπασκετοπολεμόχαρη φυλή!!! peace.gif

Αφού πετάχτηκα να δω πως φτιάχνετε μια Γκίνες και πριν προλάβουν να φύγει το αλκοόλ από το αίμα μου... icon_drunk.gif
κατάφερα σήμερα να δω τον μεγάλο αγώνα.

Κακό ποιοτικά παιχνίδι το οποίο βασίστηκε σε ατομικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες...
και ο Άρης και το Μαρούσι είναι πολύ πίσω σε δέσιμο.

Το ότι το Μαρούσι φαινόταν ποιο ομαδικό και ποιο δεμένο έχει να κάνει με την ταχύτητα των ημίψηλων του Αμαρουσίου που στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού μπορούσαν να περάσουν εύκολα στο πρώτο βήμα τους προσωπικούς τους αντιπάλους και όταν είχαν την μπάλα αλλά και χωρίς αυτήν!!!

Από τον Άρη σε φυσιολογική μέρα χωρίς να έχει κάνει μεγάλο παιχνίδι ήταν ο Κλαρκ και ο Μπέτς...
με τον δεύτερο να κερδίζει τους αντίπαλους σέντερ στο ένας εναντίων ενός αλλά με μειονέκτημα το ότι δεν έβγαλε ούτε μια φορά την μπάλα στον αμαρκάριστο παίχτη όταν 2 και 3 αντίπαλοι τον έκλειναν και δεν κατάφερε να τελειώσει κάποιες σχετικά εύκολες φάσεις για την κλάση του.

Από τον Χατζηβρέττα δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μιας και τα ποσοστά του δεν ήταν και τα καλύτερα όμως φαίνεται να αντιλαμβάνεται τον ρόλο ενός από τους ηγέτες που θα έχει μέσα στην ομάδα.

Ο Κακιούζης είναι ο ίδιος παίχτης που ξέρουμε εδώ και χρόνια... λίγο ποιο γερασμένος ίσως και ποιο αργός. Ήταν μέσα στις φάσεις. Πήρε ριμπάουντ έπαιξε έξυπνα κάτω από το καλάθι αλλά και αυτουνού τα ποσοστά δεν ήταν καλά. Εργαλείο για αυτή την δουλειά αλλά (λόγο ταχύτητας) δε κολλάει στην ίδια ομάδα με τον Ντικούδη.

Για τον τελευταίο δεν έχω λόγια!!! Όλοι οι παίχτες του Αμαρουσίου τον περνούσαν σαν σταματημένο σε όποια θέση και να έπαιξε. έχανε σουτ, έχανε ριμπάουντ, έχανε την μπάλα και καθυστερούσε όλη την ομάδα.

Ο Ρίτσαρτσον είναι μεγάλος παίχτης σε λάθος ομάδα. Εγκλωβίστηκε από τον κακό και ανύπαρκτο επιθετικά Ματσόν που δεν έβγαλε ούτε ένα σύστημα της προκοπής για το τριάρι του... με αποτέλεσμα να τελειώσει τον αγώνα με μόλις με 2/3 σουτ και ας προοριζόταν για το επιθετικό όπλο που θα έκανε φέτος την διαφορά.

Αυτός που μου άρεσε πολύ ήταν ο Ντέη. Πολύ ελπιδοφόρος και ικανός να αλλάξει την εικόνα ενός αγώνα... Αλλά όσο υπάρχει ο Κλάρκ είναι άχρηστος μιας και δεν μπορεί να οργανώσει καλά και άμα είναι ταυτόχρονα στο παρκέ έχεις πρόβλημα στον τομέα ύψος!

Για Αργυρόπουλο και Μπέλσερ τα έχουμε πει εδώ και καιρό!!! Ο πρώτος θα ήταν καλός για να έχει το ρόλο του περσινού Γκαβέλ αλλά με μικρότερο χρόνο συμμετοχής ενώ ο δεύτερος δε νομίζω να έχει ελπίδες να μήνη στην ομάδα μετά από αυτά (αν περάσει ο Άρης) 4 παιχνίδια.

Ο Άρης έχει μια καλή δικαιολογία τους τραυματισμούς στην προετοιμασία αλλά φαίνεται ξεκάθαρα πως χρειάζεται 3 παίχτες.
Έναν καθαρό οργανωτή αν και τι να τον κάνεις όταν ο Ματσόν δε βγάζει καθαρά συστήματα;
Ένα αλτικό τεσσαρο-πεντάρι μιας και Ντικούδης-Κακιούζης είναι αρκετά αργοί ενώ και ο Μπάρλος δεν είναι το ποιο αλτικό και γρήγορο τεσσάρι που μπορείς να βρεις.
Έναν ακόμα στη θέση τρία μιας και πίσω από τον Ρίτσαρτσον δεν έχεις κανέναν και ελπίζεις σε ψηλά σχήματα με Κακιούζη σε θέση τρία που δεν είναι Νέλσον για να πετύχει ή σε κοντά με Χατζηβρέττα που μετά έχεις τεράστιο πρόβλημα μιας και δεν έχεις ψηλούς γκάρντ για να μαρκάρεις.


Στα του Αμαρουσίου θετικότατος ήταν ο Χόμαν που ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίχτης της ομάδος του... όμως από τα στοιχεία που έδειξε νομίζω πως θα παίζει καλά όταν τον αφήνουν να παίξει καλά μιας και ο Άρης ήταν κάκιστος σε αλληλοκαλύψεις και άμυνα κάτω από το καλάθι και είμαι πεπεισμένος πως δεν είναι ο παίχτης που θα πάρει το Μαρούσι πάνω του αλλά αυτός που ξέρει να κάνει την δουλειά του σαν καλός ρολίστας!!!

Ο Καιμακόγλου είναι παίχτης κλάσης όμως η παρουσία του ήταν άγευστη αλλά όσο περνάει ο καιρός θα παίζει όλο και καλύτερα.
Ο Πελεκάνος ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδος... εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα αργά πόδια των παιχτών του Άρη και υπάρχει ένας παίχτης που δε θα ήθελα να παίξει στο επόμενο παιχνίδι θα ήταν αυτός. Το στυλ παιχνιδιού και τα αθλητικά του προσόντα ταιριάξανε τέλεια με την αδυναμία του Άρη. Άνοιξε διαδρόμους και ακόμα και τις φορές που δεν συμμετείχε στην φάση οι κινήσεις του τραβούσαν παίχτες.

Από εκεί και πέρα θα διαφωνήσω με αυτούς που λένε για καλό Κις και Γκόρντον γιατί για εμένα ήταν από μέτριοι έως κακοί και άμα θέλει το Μαρούσι να ελπίζει φέτος σε καλή πορεία και να περάσει στην Ευρωλίγκα θα πρέπει να βελτιώσουν κατά πολύ το παιχνίδι τους.

Τέλος Μαυροιδής και Μπατής δώσανε ποιοτικά λεπτά συμμετοχής κυρίως στην επίθεση μιας και εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους έδιναν οι συμπαίχτες τους (οι ασίστ του Μαυροειδή εμπεριέχονται στο παραπάνω)
Κένταλ,Διαμαντόπουλος, Αρικμπάμπου, Καλάθης σαν να μην παίξανε!!!

Η νίκη ή ήττα δεν έχανε καμία σημασία εφόσον το παιχνίδι πήγε όπως λέγαμε σε χαμηλό σκορ οπότε το να μιλάμε για τις τελευταίες φάσεις δεν έχει νόημα...
άλλωστε στο επόμενο παιχνίδι και οι δύο ομάδες θα παίξουν για την νίκη.

χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το Μαρούσι και με την εικόνα των δύο ομάδων θεωρώ πως είναι ποιο πιθανό να κερδίσει ο Άρης μέσα στο ΟΑΚΑ με ποσοστό 65-35 αλλά θα κερδίσει δύσκολα και με μικρή διαφορά!!!

Υ.Γ. Απογοητευτικό που για άλλο ενα παιχνίδι δε γέμισε το γήπεδο.


celtic_pride
QUOTE(Timemaster @ Sep 30 2009, 19:35 ) *
Καλησπέρα σε όλη την Μπασκετοπολεμόχαρη φυλή!!! peace.gif

Αφού πετάχτηκα να δω πως φτιάχνετε μια Γκίνες και πριν προλάβουν να φύγει το αλκοόλ από το αίμα μου... icon_drunk.gif
κατάφερα σήμερα να δω τον μεγάλο αγώνα.


Eλα ρε παίκτη... Δουβλίνο πήγες? Στην διάσημη St. James Gate? biggrin.gif
Timemaster
QUOTE(celtic_pride @ Sep 30 2009, 21:12 ) *
Eλα ρε παίκτη... Δουβλίνο πήγες? Στην διάσημη St. James Gate? biggrin.gif



offtopic.gif

ΝΑΙ...τριγύρισα μερικές μερούλες...

icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
paris13
παιδια παντος μου εκανε εντυπωση που ο αρης δεν εδωσε ελευθερα σουτ στον χατζηβρετα.....δηλαδη ειναι δυσκολο ρε ματσον να κανεις ενα συστημα οπου δινεις 3 σκριν στον χατζη να βαρεσει σουτ????τα στατιστικα του ηταν ασχημα ειδικα στα διποντα καθως σχεδον ολα ηταν βεβιασμενα λογο του χρονου....τα ιδια κ για τον κλαρκ
gallistis
QUOTE(paris13 @ Sep 30 2009, 21:33 ) *
παιδια παντος μου εκανε εντυπωση που ο αρης δεν εδωσε ελευθερα σουτ στον χατζηβρετα.....δηλαδη ειναι δυσκολο ρε ματσον να κανεις ενα συστημα οπου δινεις 3 σκριν στον χατζη να βαρεσει σουτ????


για τον αντρεα δεν ειναι απλα δυσκολο,ειναι γολγοθας.αμυνα,αμυνα αμυνα.αυτο ξερουμε,αυτο κανουμε.οσο για το παιχνιδι εχει αναλυθει εκτενεστερα παραπανω.εντυπωση μου εκανε το μαρουσι στην αρχη που εβγαζε φασεις δουλεμενες στη προπονηση,κατι που εμεις δε το καναμε.τελοσπαντων οι ομαδες οπως φαινεται τα τελευταια χρονια ειναι σχεδον ισαξιες,και τη παρασκευη μαλλον θα εχουμε παλι ενα κλειστο παιχνιδι.παραφραζοντας τον γκαρι λινεκερ θα ελεγα¨το μπασκετ ειναι ενα πολυ ωραιο αθλημα που παιζεται απο δυο ομαδες και στο τελος προκρινεται παντα το μαρουσι¨ smiley.gif .μακαρι να
αλλαξουν τωρα τα πραγματα
SteelGandalf
Όχι και πάντα το Μαρούσι. Μέσα στο κλειστό του Αγίου Θωμά ήταν, αν θυμάμαι καλά, που πέτυχε εκείνο το τρίποντο ο Στακ και μας έστειλε στην Ευρωλίγκα μετά από τόσα χρόνια. Άρα, όχι πάντα το Μαρούσι.

Όσο για το Ματζόν, ρε παιδιά είναι από εκνευριστικό μέχρι και αηδιαστικό το γεγονός ότι στην επίθεση της ομάδας δεν υπάρχει ούτε αρχή ούτε τέλος. Δηλαδή οι διοικούντες κοιμούνται όρθιοι; Δε βλέπουν τίποτα; Εντάξει, τον συμπαθώ τον Ιταλό ως στυλάκι και ως φιλοσοφία (το έχω πει πολλές φορές), αλλά δε βλέπω πως μπορεί να κάνουμε την υπέρβαση με τέτοιου είδους επιθετικό (?) παιχνίδι.
Vas
QUOTE(valsam @ Sep 30 2009, 19:25 ) *
Ποσο κοσμο του Αρη λετε να εχει την Παρασκευη στο ΟΑΚΑ?
Λεωφορια θα βαλουν?
Παντως πιστευω οτι το Μαρουσι θα εχει τουλαχιστον 1000 φιλαθλους !
Κατι μου λεει οτι ο Δημος του Αμαρουσιου θα μοιραζει τζαμπα εισητηρια στα σουπερ μαρκετ!
Πιστευω οτι θα πανε και πολλοι μπασκετοφιλοι μιας και το πρωταθλημα θελει αλλον εναν μηνα για να ξεκινησει!!!
Αν εχουμε 2000 Αριανους θα ειναι σαν εντος εδρας το ματς!



στο ερώτημά σου...

http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=48494


2000 μαρουσιώτες (ίσως και λίγο παραπάνω) και 400 αρειανοι προβλέπω....
colonel gomelsky
QUOTE(SteelGandalf @ Sep 30 2009, 23:26 ) *
Όσο για το Ματζόν, ρε παιδιά είναι από εκνευριστικό μέχρι και αηδιαστικό το γεγονός ότι στην επίθεση της ομάδας δεν υπάρχει ούτε αρχή ούτε τέλος. Δηλαδή οι διοικούντες κοιμούνται όρθιοι; Δε βλέπουν τίποτα; Εντάξει, τον συμπαθώ τον Ιταλό ως στυλάκι και ως φιλοσοφία (το έχω πει πολλές φορές), αλλά δε βλέπω πως μπορεί να κάνουμε την υπέρβαση με τέτοιου είδους επιθετικό (?) παιχνίδι.


Οι φίλοι του Άρη που δε θέλετε τον Ματσόν (δικαίωμά σας - συμφωνώ ότι έχει κάνει λάθη) ποιόν θα προτείνατε δηλαδή ως εφικτό αντικαταστάτη του; Ο Μπαρτζώκας είναι καλός προπονητής, αλλά το Μαρούσι δεν άλλαξε πολύ και αυτό που φάνηκε ήταν η δουλειά του Σούλη. Είναι νομίζω νωρίς για να κριθεί ο Ματσόν. Αλλά αν θέλετε σώνει και καλά να τον σταυρώσετε, τουλάχιστον πείτε ποιόν θα θέλατε!
The Admiral
Kατσικαρης και (με πονο καρδιας,γιατι αποτελει προσωπικη μου αντιπαθεια,αλλα λογω εκακτης αναγκης) Πεδουλακης.
hagi
Ρε παίδες άσχετο..Θα πάει κανένας ΟΑΚΑ αύριο να βρεθούμε και να γνωριστούμε;;; tongue.gif
EXPLOITED ARIS
QUOTE(hagi @ Oct 1 2009, 10:40 ) *
Ρε παίδες άσχετο..Θα πάει κανένας ΟΑΚΑ αύριο να βρεθούμε και να γνωριστούμε;;; tongue.gif


Εγω βασικα θα προσπαθησω να ανεβω γιατι μενω Ναυπλιο....
Αν το σιγουρεψω θα σου στειλω pm με κινητο τηλ thumbsup.gif offtopic.gif offtopic.gif offtopic.gif
ablade
Τηλεοπτική κάλυψη θα έχει το ματς?
athinaios
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Oct 1 2009, 11:38 ) *
Εγω βασικα θα προσπαθησω να ανεβω γιατι μενω Ναυπλιο....
Αν το σιγουρεψω θα σου στειλω pm με κινητο τηλ thumbsup.gif offtopic.gif offtopic.gif offtopic.gif


κ εγω μαλλον θα παω

QUOTE(ablade @ Oct 1 2009, 12:07 ) *
Τηλεοπτική κάλυψη θα έχει το ματς?

ΕΤ1 παλι το δειχνει ιδια ωρα νομιζω

ξερει κανεις αν εισητηρια θα παιζουν απο εκδοτηρια οακα πριν τον αγωνα οπως στα ματς του παο η ισχυει κατι αλλο?
SteelGandalf
Ο Κατσικάρης είναι φοβερή λύση, αλλά δε γνωρίζω το κασέ του. Τον Πεδουλάκη δεν τον θέλω, ενώ πιστεύω πως ο ιδανικός, αλλά στην παρούσα φάση δύσκολα θα ερχόταν, αφού έχει ομάδα, είναι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Νέος, ταλαντούχος, ικανός και γεμάτος όρεξη.

Αν μου έρθει στο μυαλό και κανένας άλλος, εφικτός ως στόχος, θα τον αναφέρω. smile.gif
hagi
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Oct 1 2009, 11:38 ) *
Εγω βασικα θα προσπαθησω να ανεβω γιατι μενω Ναυπλιο....
Αν το σιγουρεψω θα σου στειλω pm με κινητο τηλ thumbsup.gif offtopic.gif offtopic.gif offtopic.gif



QUOTE(athinaios @ Oct 1 2009, 12:50 ) *
κ εγω μαλλον θα παω


ΕΤ1 παλι το δειχνει ιδια ωρα νομιζω

ξερει κανεις αν εισητηρια θα παιζουν απο εκδοτηρια οακα πριν τον αγωνα οπως στα ματς του παο η ισχυει κατι αλλο?


Όποιος πάει μιας και έκανα την αρχή ας μου στείλει pm και θα κανονίσουμε..
valsam
QUOTE(Vas @ Sep 30 2009, 22:01 ) *
στο ερώτημά σου...

http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=48494


2000 μαρουσιώτες (ίσως και λίγο παραπάνω) και 400 αρειανοι προβλέπω....

650 εισητηρια μεχρι εχθες κι'αλλα 650 σημερα και αυριο 1300 ολοι μαζι Μαρουσιοτες και λοιποι φιλαθλοι !
300 εισητηρια ο Αρης και αλλα 200 με την πλαγια οδο 500 θα ειναι καλλα!
Piculin
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι φίλος του Άρη και του μπάσκετ και αυτό είναι το πρώτο μου post εδώ.

Είμουν στο γήπεδο και δεν έχω λόγια για να περιγράψω...
το καταπληκτικό μπάσκετ που έπαιξε το Μαρούσι
και την άθλια κατάσταση στην οποία ήμασταν εμείς.

Ζήλεψα το μπάσκετ που έπαιξε το Μαρούσι, το οποίο έδωσε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Αυτό είναι και μια απάντηση σε όσους λένε πως ο εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε ομάδα λόγω
έλειψης χρημάτων. Το Μαρούσι φέτος έδωσε περισσότερα χρήματα από εμάς? Αναρωτιέμαι! (δε νομίζω όμως).

Όπως πολλοί έχετε ξαναγράψει εδώ η ομάδα έπαιζε χωρίς επιθετικό σύστημα,
χωρίς play maker για να οργανώσει και να μοιράσει ασίστ (αλήθεια πόσες ασίστ βγάλαμε?)
και χωρίς εναλλακτική λύση στους ψηλούς από τη στιγμή που ο Μπέτς ήταν σε κάκιστη μέρα.

Ο Σκορδίλης ΓΙΑΤΙ δεν έπαιξε? Θα ήταν χειρότερος από τους Μπετς, Ντικούδη? Δε νομίζω!

Γυμνή ομάδα, είδα εγώ!

Ούτε καν άμυνα είδα, που ήταν το σήμα κατατεθέν του Ματσόν τα προηγούμενα χρόνια.
Άραγε τα τόσα αργα πόδια που έχει η ομάδα μπορόυν να εφαρμόσουν την δυνατή άμυνα
που θέλει ο Ματσόν?

Σα να μην ταιριάζει η φιλοσοφία του προπονητή με τους παίχτες που ο ίδιος επέλεξε.

Όσο και αν τον υποστήριζα μέχρι τώρα. πρέπει να παραδεχθώ πως
η κακή εικόνα της ομάδας είναι δικό του έργο.

Κάτι πρέπει να γίνει... και η λύση Κατσικάρη δε με χαλάει καθόλου.
Πιστεύω πως είναι ενας από τους καλύτερους έλληνες προπονητές.

Το θέμα είναι πως πρέπει να γίνουν αλλαγές και στο έμψυχο δυναμικό της ομάδας.
Για εμένα όμως δεν είναι κριτήριο το χθεσινό παιχνίδι.
Αν ήταν θα έπρεπε να μείνει στην ομάδα μόνο ο Χατζη, και ο Μπάρλος.

Πάντως οι Ρίτσαρτσον και ιδίως ο Μπέσλερ ήταν βγαλμένοι από παιχνίδι εφηβικού.
Τι κάνουν στον Αρη αυτοί? (Ο ρίτσαρτσον αν μείνει τελικά, ίσως και να με διαψεύσει, ο Μπέσλερ με τπτ)

Ο Ματσόν έλεγε πως θα γίνουν προσθήκες ΜΕΤΑ τα προκριματικά για να μη χαλάσει η ισοροπία της ομάδας.
Ποια ισοροπία και ποια ομάδα? Τώρα τι να το κάνω?

Τεσπα. Τα είπα και ξαλάφρωσα λίγο.
Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Ελπίζω σε καλύτερη συνέχεια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.