Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Δ' ΕΣΚΑ Δ΄ΟΜΙΛΟΣ 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Θρυλαρα7
Αριωνας-Νεοι Βυρωνα 99-77

Έχασε μεγάλη ευκαιρία η ομάδα των νέων να ξαναμπεί στο κόλπο των μπαράζ και τώρα αυτό φαντάζει υπερβολικά δυσκολο ως και ακατόρθωτο... Βέβαια σήμερα βρήκε και έναν Αρίωνα από άλλο πλανητη που είχε ένα τρομακτικό ποσοστο ευστοχιας στα τρίποντα με 21 στα 28 με τέτοιο ποσοστο δεν χανεις... Μπράβο και στις 2 ομαδες και καλή συνέχεια
XORXE
QUOTE (Kormos9991 @ Feb 3 2018, 00:08 ) *
ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ ΑΘΛΗΤΗΣ διεκόπη στο 10 λεπτό λόγο υγρασίας κ επικινδυνοτητας του γηπέδου.

Απορω πως αυτο το γηπεδο παιρνει καθε χρονο αδεια.Ελεος πια.
madmike1
Περνει αδεια για πατιναζ!!!

Ακαδημια 2008-αγιος θωμας. 2. +22
madmike1
17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΗΜ ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ ΓΗΠΕΔΟ ΟΜΑΔΑ 1 ΟΜΑΔΑ 2 ΣΚΟΡ
ΤΡ 06/02/2018 22:00 ΜΕΤΣ Α ΑΘΛΗΤΗΣ ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 2
ΠΑ 09/02/2018 20:30 ΕΘΝΙΚΟΥ ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ 2
ΠΑ 09/02/2018 20:30 ΓΟΥΔΗ Δ.Ζ. ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 1
ΠΑ 09/02/2018 21:30 ΜΥΡΑΚΤΗΣ ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 2
ΠΑ 09/02/2018 21:30 ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ Β ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ ΓΣ ΑΡΙΩΝ 2
ΠΑ 09/02/2018 21:30 Δ.ΚΑΛΤΣΑΣ (ΕΡΓΑΝΗΣ) ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ 2008 1 +40
gavronick
16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2/2/2018)
ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ - ΦΙΛΟΘΕΗ 74 - 63 (ΗΜ. 41 - 34)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαφωτίου - Γαραντζιώτης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21 - 14, 20 - 20, 18 - 17, 15 - 12.
ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ (Μαρίνος): Μπελέκας, Γκόφας 6(1), Καλογεράκης 10(2), Βιτωράτος, Χατζηχρήστος 15(1), Κολάτσος 6(1), Σκορδάς 16(3), Αττίκος 13, Σιαμαντάς 8.
ΦΙΛΟΘΕΗ (Μισθιλόγλου): Κελεπούρης 3(1), Στεφανής 9(1), Σουλιώτης 7, Φουρτούνης 3, Γιουβανέλλης 16(1), Κοττάς 13(3), Κυπριώτης, Γκιουζέλης, Κοπετινάς 10, Μούγιος, Βλαχάκης 2, Καλύβας.
Kormos9991
QUOTE (XORXE @ Feb 5 2018, 01:06 ) *
Απορω πως αυτο το γηπεδο παιρνει καθε χρονο αδεια.Ελεος πια.

Μάλλον φίλε xorxe δεν έχεις διαβάσει πιο πάνω για το γήπεδο στο Γουδί, δεν έχεις παίξει ποτέ στο Ρουφ ή το μικρό Μετς. Μη σε πάω σε πιο μακρινά γήπεδα. Τουλάχιστον εδώ διεκόπη το παιχνίδι κ όχι όπως στο Ζευς Φιλοθέη όπου κινδυνευσαν να χτυπήσουν παίκτες.
Θρυλαρα7
Το γήπεδο του Ρουφ είναι τέλειο μπροστά στου Ζευς και του Εθνικού τα 2 αυτά γήπεδα πρεπει καποια στιγμη να απαγορευτουν όπως του μικρου μετς που ανέφερες που έχει απαγορεύετει και ήταν σε πολυ καλυτερη κατάσταση από αυτά τον Ζευς και εθνικού που είναι απαραδεκτα
Nemesakos
QUOTE (Θρυλαρα7 @ Feb 5 2018, 18:02 ) *
Το γήπεδο του Ρουφ είναι τέλειο μπροστά στου Ζευς και του Εθνικού τα 2 αυτά γήπεδα πρεπει καποια στιγμη να απαγορευτουν όπως του μικρου μετς που ανέφερες που έχει απαγορεύετει και ήταν σε πολυ καλυτερη κατάσταση από αυτά τον Ζευς και εθνικού που είναι απαραδεκτα


Ή έστω να φτιαχτούν ρε παιδί μου.. Στο γήπεδο στο Γουδί, έχει θέμα θέρμανσης, ζεστού νερού, εξαερισμού, υγρασίας, είναι σβησμένες οι γραμμές και δεν δουλεύει ο πίνακας... Εγώ με τους δήμους απορώ.. Γιατί τα φτιάχνουν εξαρχής αφού είναι αποφασισμένο να τα αφήσουν στο έλεος του θεού...
XORXE
QUOTE (Kormos9991 @ Feb 5 2018, 04:08 ) *
Μάλλον φίλε xorxe δεν έχεις διαβάσει πιο πάνω για το γήπεδο στο Γουδί, δεν έχεις παίξει ποτέ στο Ρουφ ή το μικρό Μετς. Μη σε πάω σε πιο μακρινά γήπεδα. Τουλάχιστον εδώ διεκόπη το παιχνίδι κ όχι όπως στο Ζευς Φιλοθέη όπου κινδυνευσαν να χτυπήσουν παίκτες.

Ti συγκρινεις τωρα το μετς β κ του ρουφ με το δικο σας;καλυτερα να παιζατε στο καλιμαρμαρο.
Kormos9991
QUOTE (XORXE @ Feb 6 2018, 12:20 ) *
Ti συγκρινεις τωρα το μετς β κ του ρουφ με το δικο σας;καλυτερα να παιζατε στο καλιμαρμαρο.

Ρουφ με υγρασία κ Μετς να στάζει? Κρύο έχει σε όλα τα γήπεδα κ ο εθνικός τυχαίνει να βρίσκεται στο Ζάππειο μέσα οπότε έχει εκ τς τοποθεσίας πρόβλημα συν το ότι περνάει ποτάμι από κάτω. Αν βρεις γηπεδο να πάει να παίξει τότε ευχάριστος να φύγει από το 'χειρότερο' γηπεδο τς Αθήνας.
Nikos 8
ΕΘΝΙΚΟΥ ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ 1 αν και ο Εθνικός είχε κερδίσει μέσα στον Ζευς αν και ισοβαθμούν αν δεν κάνω λάθος και οι δυο κυνηγούν μια καλύτερη θέση για τα πλει οφ ποντάρω στον άσσο.
ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 1 ο Αγ. Θωμάς θέλει κάτι παραπάνω και μπορεί.
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ 2008 1 διαφορά δυναμικού
ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ ΓΣ ΑΡΙΩΝ 2 ο Αρίων βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και ελπίζω έτσι να συνεχίσει ως το τέλος
ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 2 η κορυφή δεν απέχει και πολύ απο την Δόξα
Nemesakos
Εθνικός-Ζευς Ερυθρού 60-62

Μεγάλο διπλό για τον Ζευς, που σημαίνει ένα βήμα ακόμα πιο κοντά στην 5άδα.

Ο Εθνικός ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα και με την απίστευτη ευστοχία τους από τα 6.75 κατάφερε να έχει από νωρίς μεγάλη διαφορά της τάξης των 12 πόντων. Ο Ζευς από την άλλη προσπαθούσε να εγκληματιστεί στο γρήγορο παιχνίδι των αντιπάλων του, με την άμυνα να είναι αυτή που κόστισε την διαφορά. Στο ημίχρονο αν θυμάμαι καλά οι 2 ομάδες πήγαν με την διαφορά στους 9, 37-29, με τον Εθνικό να έχει αν δεν κάνω μεγάλο λάθος τους 27 από τους 37 πόντους με τρίποντα.

Στην επανάληψη ο Ζευς μπήκε δυνατά, μείωσε στους 4 ωστόσο και πάλι τα τρίποντα του Εθνικού ήταν εκείνα που τον κρατούσαν σταθερά στο +7. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα και στους 3, αλλά ο Εθνικός έβρισκε και πάλι απάντηση μέχρι που και 4 λεπτά πριν το τέλος έφτασε και πάλι στους 9. Η άμυνα του Ζευς έσφιξε, πίεσε από το κέντρο του γηπέδου αλλά και την επαναφορά από τις γραμμές με αποτέλεσμα να κλέψει μπάλες. Η διαφορά μειωνόταν σταδιακά και με λιγοτερο από 1 λεπτο πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 59-59. Στην επίθεσή του ο Εθνικός κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγινε το 60-59. Με 28 δεύτερα για την λήξη ο Ζευς γύρισε ωραία την μπάλα και βρήκε καλάθι και φάουλ. Η βολή μπήκε, το σκορ έγινε 60-62 και με 10'' για την λήξη ο Εθνικός δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο καλάθι και η νίκη πήγε στον Ζευς...

Ο Εθνικός είναι μια πολύ αθλητική και γρήγορη ομάδα, με σκληράδα στην άμυνα, ωστόσο επιθετικά το βασικό της μέλημα ήταν να σουτάρει τρίποντο. Δύσκολα πατούσε μέσα στο ζωγραφιστό γιαυτό και η μικρή συγκομιδή 2 πόντων. Σήμερα είχαν καλύτερο πρόσωπο από άλλες φορές, αλλά είναι ευχή και κατάρα να στηρίζεσαι κατά ένα μεγάλο ποσοστό στα τρίποντα. Κάποιες φορές θα μπουν κάποιες όχι, έστω και αν βγαίνουν από συνεχόμενη κίνηση. Αμυντικά ήταν ιδιαιτέρως σκληρή ομάδα, ενώ και η άμυνα ζώνης που επαιξε σε όλο το ματς, δυσκόλεψε μεν τον Ζευς, αλλά όταν διαβάστηκε δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα με τον πρώτο ημίχρονο.

Από την άλλη ο Ζευς συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια. Το σημαντικό είναι ότι παρά το γεγονός ότι όταν βρέθηκε να χάνει με μεγάλη διαφορά, δεν τα παράτησε, έβγαλε ψυχή, έπαιξε στο τέλος εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να πάρει ένα χρυσό αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια και στις 2 ομάδες με υγεία πάνω από όλα...
gavronick
17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (6/2/2018)
ΑΘΛΗΤΗΣ - ΦΙΛΟΘΕΗ 59 - 72 (ΗΜ. 32 - 41)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δράκος - Βολίκας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21 - 26, 11 - 15, 14 - 22, 13 - 9.
ΑΘΛΗΤΗΣ (Κυριακόγλου): Κόλλιας Ι. 3, Κίγκας 7, Λαμπρινός, Φραγκογιάννης 2, Κόλλιας Α. 18(2), Ορφανίδης, Ζαβαλιάνης 11(1), Σούκιος 4, Κυπριανίδης 9(1), Μεντζελόπουλος 5, Αγγελόπουλος.
ΦΙΛΟΘΕΗ (Μισθιλόγλου): Κελεπούρης 2, Γεροχρήστος, Σουλιώτης 10, Φουρτούνης 11, Γιουβανέλλης 9(2), Στεφανής 6(1), Κοττάς 15(1), Γκιουζέλης 9, Κοπετινάς 5, Μούγιος 4, Ταφλαμπάς, Μελέκος 1.
Kormos9991
[quote name='Nemesakos' date='Feb 9 2018, 23:07 ' post='875589']
Εθνικός-Ζευς Ερυθρού 60-62

Μεγάλο διπλό για τον Ζευς, που σημαίνει ένα βήμα ακόμα πιο κοντά στην 5άδα.

Ο Εθνικός ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα και με την απίστευτη ευστοχία τους από τα 6.75 κατάφερε να έχει από νωρίς μεγάλη διαφορά της τάξης των 12 πόντων. Ο Ζευς από την άλλη προσπαθούσε να εγκληματιστεί στο γρήγορο παιχνίδι των αντιπάλων του, με την άμυνα να είναι αυτή που κόστισε την διαφορά. Στο ημίχρονο αν θυμάμαι καλά οι 2 ομάδες πήγαν με την διαφορά στους 9, 37-29, με τον Εθνικό να έχει αν δεν κάνω μεγάλο λάθος τους 27 από τους 37 πόντους με τρίποντα.

Στην επανάληψη ο Ζευς μπήκε δυνατά, μείωσε στους 4 ωστόσο και πάλι τα τρίποντα του Εθνικού ήταν εκείνα που τον κρατούσαν σταθερά στο +7. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα και στους 3, αλλά ο Εθνικός έβρισκε και πάλι απάντηση μέχρι που και 4 λεπτά πριν το τέλος έφτασε και πάλι στους 9. Η άμυνα του Ζευς έσφιξε, πίεσε από το κέντρο του γηπέδου αλλά και την επαναφορά από τις γραμμές με αποτέλεσμα να κλέψει μπάλες. Η διαφορά μειωνόταν σταδιακά και με λιγοτερο από 1 λεπτο πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 59-59. Στην επίθεσή του ο Εθνικός κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγινε το 60-59. Με 28 δεύτερα για την λήξη ο Ζευς γύρισε ωραία την μπάλα και βρήκε καλάθι και φάουλ. Η βολή μπήκε, το σκορ έγινε 60-62 και με 10'' για την λήξη ο Εθνικός δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο καλάθι και η νίκη πήγε στον Ζευς...

Ο Εθνικός είναι μια πολύ αθλητική και γρήγορη ομάδα, με σκληράδα στην άμυνα, ωστόσο επιθετικά το βασικό της μέλημα ήταν να σουτάρει τρίποντο. Δύσκολα πατούσε μέσα στο ζωγραφιστό γιαυτό και η μικρή συγκομιδή 2 πόντων. Σήμερα είχαν καλύτερο πρόσωπο από άλλες φορές, αλλά είναι ευχή και κατάρα να στηρίζεσαι κατά ένα μεγάλο ποσοστό στα τρίποντα. Κάποιες φορές θα μπουν κάποιες όχι, έστω και αν βγαίνουν από συνεχόμενη κίνηση. Αμυντικά ήταν ιδιαιτέρως σκληρή ομάδα, ενώ και η άμυνα ζώνης που επαιξε σε όλο το ματς, δυσκόλεψε μεν τον Ζευς, αλλά όταν διαβάστηκε δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα με τον πρώτο ημίχρονο.

Από την άλλη ο Ζευς συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια. Το σημαντικό είναι ότι παρά το γεγονός ότι όταν βρέθηκε να χάνει με μεγάλη διαφορά, δεν τα παράτησε, έβγαλε ψυχή, έπαιξε στο τέλος εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να πάρει ένα χρυσό αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια και στις 2 ομάδες με υγεία πάνω από όλα...



Kormos9991

Δεν είναι ακριβώς έτσι όσο αφορά την άμυνα του Ζευς. Δεν έσφιξε άρχισε το ξυλίκι. Κ σ αυτό είχε κ την ανοχή των διαιτητών απο την αρχη.Δεν έχω μιλήσει ποτέ για την διαιτησία αλλά δεν γίνεται πρώτο ημίχρονο ο Ζευς να έχει σύνολο 2 ομαδικά κ στο σύνολο 12 όταν ολο το ματς κυνηγούσε στο σκορ. Κ φυσικά η κορυφαία στιγμή των γκρι οταν στην πλαγιά επαναφορά ο παικτης του Ζευς καθαρά χτυπάει την μπάλα μέσα από τα χέρι του παίκτη του εθνικού κ ο διαιτητής που ήταν μπροστά δεν σφύριξε τίποτα με αποτέλεσμα να γίνει λάθος. Βέβαια έβαλε το χέρι του κ ο εθνικός στο να χάσει. Στα τελευταία λεπτά με τα λάθη του στην επίθεση κ στην άμυνα. Παρόλα αυτά είχε ευκαιρία κ να κερδίσει με 3 πόντο ή να το πάει παράταση με το επιθετικο ριμπάουντ. Επίσης όταν κέρδισε ο εθνικός έξω κανένας από την ομάδα δεν προκάλεσε σε αντίθεση με τους παίκτες του Ζευς κ ειδικά το 11.
gspara
ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ-ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 82-86 (25-26, 42-45, 63-58, 82-86).
Nemesakos
QUOTE (Kormos9991 @ Feb 10 2018, 01:01 ) *
Δεν είναι ακριβώς έτσι όσο αφορά την άμυνα του Ζευς. Δεν έσφιξε άρχισε το ξυλίκι. Κ σ αυτό είχε κ την ανοχή των διαιτητών απο την αρχη.Δεν έχω μιλήσει ποτέ για την διαιτησία αλλά δεν γίνεται πρώτο ημίχρονο ο Ζευς να έχει σύνολο 2 ομαδικά κ στο σύνολο 12 όταν ολο το ματς κυνηγούσε στο σκορ. Κ φυσικά η κορυφαία στιγμή των γκρι οταν στην πλαγιά επαναφορά ο παικτης του Ζευς καθαρά χτυπάει την μπάλα μέσα από τα χέρι του παίκτη του εθνικού κ ο διαιτητής που ήταν μπροστά δεν σφύριξε τίποτα με αποτέλεσμα να γίνει λάθος. Βέβαια έβαλε το χέρι του κ ο εθνικός στο να χάσει. Στα τελευταία λεπτά με τα λάθη του στην επίθεση κ στην άμυνα. Παρόλα αυτά είχε ευκαιρία κ να κερδίσει με 3 πόντο ή να το πάει παράταση με το επιθετικο ριμπάουντ. Επίσης όταν κέρδισε ο εθνικός έξω κανένας από την ομάδα δεν προκάλεσε σε αντίθεση με τους παίκτες του Ζευς κ ειδικά το 11.


Καλησπέρα φίλε μου. Να ξεκινήσω με το τελευταίο. Εχεις απόλυτο δίκιο και νομίζω ότι όλη η ομάδα ζήτησε Συγγνώμη. Πάνω στην ενταση του αγωνα λέγονται πολλά, θα έπρεπε να υπάρχει νηφαλιοτητα. Ωστόσο με πρώτον τον προπονητη του ζευς κ στην συνεχεια κ η υπόλοιπη ομάδα ζήτησαν Συγγνώμη κ φυσικά χειροκροτησαν την ομάδα του εθνικού. Οπότε ναι έχεις δίκιο και επαναλαμβανω ζητήθηκε πολλές φορές Συγγνώμη από όλη την ομάδα.

Στα υπόλοιπα επίσης εχεις δίκιο για τα 4 συνολικά φάουλ του πρωτου ημιχρόνου του ζευς. Η ομάδα δεν έπαιζε αμυνα καθόλου και ήταν ένας τομέας που συζητήθηκε. Άλλωστε μέσα στην ρακέτα ο εθνικός δεν εμπαίνε καθόλου γισ να πάρει έστω τις επαφές. Η αμύνα του ζευς ηταν ανεπαρκής στην περιφέρεια,ενώ ακόμα κ σε αιφνιαδιασμους που έκανε ο εθνικός δεν προσπαθουσαν να κάνουν φάουλ ώστε να τον κόψουν. Κάπως ετσι ο εθνικος έφτασε να προήγειται κ με 12...

Τώρα για το ξυλίκι που λες δεν μπορω να σου απαντήσω κάτι για να είμαι ειλικρινής. Την ίδια εικόνα είχα και γω για τον εθνικό. Τις αγκωνιες τις σπρώξιες και το πολυ ασχημο trash talking από κάποιους παίκτες θα μπορούσα κ γω να τα αναφέρω αλλά δεν το έκανα όπως είδες. Η κουβέντα για το ξυλίκι είναι ατερμονη έχω την εντύπωση.. ωστόσο φαντάζομαι κ οι δύο πλευρές θα έχουν κάτι να πουν σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο δίποντο και είχε πολύ εντονα συναίσθηματα.

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω πριν και έπρεπε να το κανω ηταν γισ τα κλειδωμενα αποδυτήρια του ζευς. Κάποιος ήρθε ρώτησε για το αν υπαρχει κλειδί για να μπουν τα παιδιά στα αποδυτήρια και η απάντηση ήταν όχι.. Τώρα πως και ποιος τα κλείδωσε μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ. Τουλάχιστον αλλάξέ ρουχα η ομάδα μέσα στο γήπεδο...μπανιο δεν έκανε αλλά δεν πειραζει..

Καλή συνεχεια με υγεία στους παίκτες.
Θρυλαρα7
Αθηναικος-Ακαδημια 2008 57-37
Kormos9991
QUOTE (Nemesakos @ Feb 10 2018, 01:52 ) *
Καλησπέρα φίλε μου. Να ξεκινήσω με το τελευταίο. Εχεις απόλυτο δίκιο και νομίζω ότι όλη η ομάδα ζήτησε Συγγνώμη. Πάνω στην ενταση του αγωνα λέγονται πολλά, θα έπρεπε να υπάρχει νηφαλιοτητα. Ωστόσο με πρώτον τον προπονητη του ζευς κ στην συνεχεια κ η υπόλοιπη ομάδα ζήτησαν Συγγνώμη κ φυσικά χειροκροτησαν την ομάδα του εθνικού. Οπότε ναι έχεις δίκιο και επαναλαμβανω ζητήθηκε πολλές φορές Συγγνώμη από όλη την ομάδα.

Στα υπόλοιπα επίσης εχεις δίκιο για τα 4 συνολικά φάουλ του πρωτου ημιχρόνου του ζευς. Η ομάδα δεν έπαιζε αμυνα καθόλου και ήταν ένας τομέας που συζητήθηκε. Άλλωστε μέσα στην ρακέτα ο εθνικός δεν εμπαίνε καθόλου γισ να πάρει έστω τις επαφές. Η αμύνα του ζευς ηταν ανεπαρκής στην περιφέρεια,ενώ ακόμα κ σε αιφνιαδιασμους που έκανε ο εθνικός δεν προσπαθουσαν να κάνουν φάουλ ώστε να τον κόψουν. Κάπως ετσι ο εθνικος έφτασε να προήγειται κ με 12...

Τώρα για το ξυλίκι που λες δεν μπορω να σου απαντήσω κάτι για να είμαι ειλικρινής. Την ίδια εικόνα είχα και γω για τον εθνικό. Τις αγκωνιες τις σπρώξιες και το πολυ ασχημο trash talking από κάποιους παίκτες θα μπορούσα κ γω να τα αναφέρω αλλά δεν το έκανα όπως είδες. Η κουβέντα για το ξυλίκι είναι ατερμονη έχω την εντύπωση.. ωστόσο φαντάζομαι κ οι δύο πλευρές θα έχουν κάτι να πουν σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο δίποντο και είχε πολύ εντονα συναίσθηματα.

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω πριν και έπρεπε να το κανω ηταν γισ τα κλειδωμενα αποδυτήρια του ζευς. Κάποιος ήρθε ρώτησε για το αν υπαρχει κλειδί για να μπουν τα παιδιά στα αποδυτήρια και η απάντηση ήταν όχι.. Τώρα πως και ποιος τα κλείδωσε μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ. Τουλάχιστον αλλάξέ ρουχα η ομάδα μέσα στο γήπεδο...μπανιο δεν έκανε αλλά δεν πειραζει..

Καλή συνεχεια με υγεία στους παίκτες.

Καλησπέρα. Είδα το φύλλο κ δεν είναι ούτε καν 4 τα φάουλ αλλά 2!! Στο σύνολο 20-12. Βολές 8-20. Κ όλα αυτά για μια ομάδα που ήταν πίσω στο σκορ για 39.50".Σε ματς που κρίθηκε στο δίποντο αυτά παίζουν ρόλο. Κ εχεις αδικο λέγοντας πως η μπαλα δεν πήγε μέσα αφού μετά το 1 δεκάλεπτο η οδηγία ηταν αυτη κ για το λόγο αυτό μπήκαν κ παίκτες που απειλούν στη ρακέτα. Όσο αφορά τα αποδυτήρια υπεύθυνος είναι ο φύλακας εγκατάστασεων. Κ αν είδες ούτε τα παιδιά του εθνικού έκαναν μπάνιο.
Nemesakos
QUOTE (Kormos9991 @ Feb 10 2018, 15:05 ) *
Καλησπέρα. Είδα το φύλλο κ δεν είναι ούτε καν 4 τα φάουλ αλλά 2!! Στο σύνολο 20-12. Βολές 8-20. Κ όλα αυτά για μια ομάδα που ήταν πίσω στο σκορ για 39.50".Σε ματς που κρίθηκε στο δίποντο αυτά παίζουν ρόλο. Κ εχεις αδικο λέγοντας πως η μπαλα δεν πήγε μέσα αφού μετά το 1 δεκάλεπτο η οδηγία ηταν αυτη κ για το λόγο αυτό μπήκαν κ παίκτες που απειλούν στη ρακέτα. Όσο αφορά τα αποδυτήρια υπεύθυνος είναι ο φύλακας εγκατάστασεων. Κ αν είδες ούτε τα παιδιά του εθνικού έκαναν μπάνιο.


Σε αυτό το κομμάτι που αναφέρεις για βολές φάουλ κλπ κλπ δεν θα βγάλουμε άκρη. Θυμίζει ξεκάθαρα την αιώνια κόντρα ΠΑΟ-ΟΣΦΠ για το αν κάποιος εκτέλεσε περισσότερες βολές ή πήρε περισσότερα φάουλ. Η εικόνα που είχα εγώ ήταν ότι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός δεν πάτησε ζωγραφιστό, παρά ελάχιστες φορές. Γιαυτό άλλωστε και από τους 37 πόντους οι 27 ήταν με τρίποντα (ελπίζω να μέτρησα σωστά). Στο δεύτερο ημίχρονο όντως η μπάλα μπήκε στο ζωγραφιστό και προσπάθησε πιο ορθολογικά. Δική μου άποψη είναι ότι οι διαιτητές σίγουρα άφησαν πιο σκληρό παιχνίδι και στις 2 ομάδες και όχι μόνο στον Ζευς. Οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Άλλωστε η δική μου γνώμη είναι πως ο Εθνικός έπαιξε πολύ πιο σκληρά από τον Ζευς από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο. Θεωρώ πως θα μπορούσαν να είχαν σφυριχτεί και περισσότερα φάουλ. Αλλά όπως έχεις την γνώμη σου έτσι έχω και γω τη δική μου.

Τώρα αν μια φάση ευνοήθηκε ο Ζευς, όπως αυτή που ανέφερες από την επαναφορά που χτύπησε την μπάλα πριν φυγει από τα χέρια του Εθνικού, είναι αν δεν κάνω λάθος είναι παρατήρηση όπως σαν να πατάει κάποιος παίκτης την γραμμή ή στην διακριτική τους ευχέρεια για τεχνική ποινή. Αν οι διαιτητές χαρίστηκαν σε αυτή την φάση, χαρίστηκαν και στον Εθνικό όπου ειδικά 2 ή 3 φορές οι διαμαρτυρίες κάποιων παικτών μάλλον ξεπέρασαν τα όρια. Οπότε θεωρώ πως επέλεξαν να αφήσουν το παιχνίδι να εξελιχθεί χωρίς να τιμωρήσουν διαμαρτυρίες.. Ειλικρινά όμως δεν θέλω να μπούμε σε διαδικασία να αναλύσουμε φάση φάση γιατί δεν έχει νόημα..Θα σου πω εγώ 4-5, θα μου πεις και συ άλλες τόσες..

Anyway προσωπικά το ευχαριστήθηκα το ματς. Είχε πάθος είχε δύναμη, είχε ανατροπή στο τέλος, αρκετή ευστοχία . Το ίδιο θα έλεγα ακόμα και αν ο Ζευς έχανε. Η ουσία είναι να παίζουν οι ομάδες καλό μπάσκετ και μεις στην κερκίδα να το ευχαριστιόμαστε. Καλή συνέχεια φίλε μου στην ομάδα σου. Θεωρώ πως 5άδα ο Εθνικός θα είναι...smile.gif

Για τα αποδυτήρια για αυτό ρώτησα ώστε να αποσαφηνιστεί. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Kormos9991
QUOTE (Nemesakos @ Feb 10 2018, 15:24 ) *
Σε αυτό το κομμάτι που αναφέρεις για βολές φάουλ κλπ κλπ δεν θα βγάλουμε άκρη. Θυμίζει ξεκάθαρα την αιώνια κόντρα ΠΑΟ-ΟΣΦΠ για το αν κάποιος εκτέλεσε περισσότερες βολές ή πήρε περισσότερα φάουλ. Η εικόνα που είχα εγώ ήταν ότι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός δεν πάτησε ζωγραφιστό, παρά ελάχιστες φορές. Γιαυτό άλλωστε και από τους 37 πόντους οι 27 ήταν με τρίποντα (ελπίζω να μέτρησα σωστά). Στο δεύτερο ημίχρονο όντως η μπάλα μπήκε στο ζωγραφιστό και προσπάθησε πιο ορθολογικά. Δική μου άποψη είναι ότι οι διαιτητές σίγουρα άφησαν πιο σκληρό παιχνίδι και στις 2 ομάδες και όχι μόνο στον Ζευς. Οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Άλλωστε η δική μου γνώμη είναι πως ο Εθνικός έπαιξε πολύ πιο σκληρά από τον Ζευς από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο. Θεωρώ πως θα μπορούσαν να είχαν σφυριχτεί και περισσότερα φάουλ. Αλλά όπως έχεις την γνώμη σου έτσι έχω και γω τη δική μου.

Τώρα αν μια φάση ευνοήθηκε ο Ζευς, όπως αυτή που ανέφερες από την επαναφορά που χτύπησε την μπάλα πριν φυγει από τα χέρια του Εθνικού, είναι αν δεν κάνω λάθος είναι παρατήρηση όπως σαν να πατάει κάποιος παίκτης την γραμμή ή στην διακριτική τους ευχέρεια για τεχνική ποινή. Αν οι διαιτητές χαρίστηκαν σε αυτή την φάση, χαρίστηκαν και στον Εθνικό όπου ειδικά 2 ή 3 φορές οι διαμαρτυρίες κάποιων παικτών μάλλον ξεπέρασαν τα όρια. Οπότε θεωρώ πως επέλεξαν να αφήσουν το παιχνίδι να εξελιχθεί χωρίς να τιμωρήσουν διαμαρτυρίες.. Ειλικρινά όμως δεν θέλω να μπούμε σε διαδικασία να αναλύσουμε φάση φάση γιατί δεν έχει νόημα..Θα σου πω εγώ 4-5, θα μου πεις και συ άλλες τόσες..

Anyway προσωπικά το ευχαριστήθηκα το ματς. Είχε πάθος είχε δύναμη, είχε ανατροπή στο τέλος, αρκετή ευστοχία . Το ίδιο θα έλεγα ακόμα και αν ο Ζευς έχανε. Η ουσία είναι να παίζουν οι ομάδες καλό μπάσκετ και μεις στην κερκίδα να το ευχαριστιόμαστε. Καλή συνέχεια φίλε μου στην ομάδα σου. Θεωρώ πως 5άδα ο Εθνικός θα είναι...smile.gif

Για τα αποδυτήρια για αυτό ρώτησα ώστε να αποσαφηνιστεί. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το θέμα είναι πως στην επαναφορά ο ρεφ όχι απλά δεν έκανε παρατήρηση ως όφειλε δεν το είδε καν ή έκανε τα άραβα ματιά ενώ είναι μπροστά. Ο παίκτης του εθνικού προσπάθησε να μην του φύγει η μπάλα αλλά τελικά έγινε λάθος πασα κ 3 πόντο από τον Ζευς. Τα 3 πόντα στο πρώτο ημ ηταν 7 ενω τα διπόντα 8.
Nemesakos
Την Τρίτη 13/2 ορίστηκε το εξ αναβολής Αρίων-Ζευς btw
Nemesakos
Ξέρει κανείς κάτι για τα Πετράλωνα?? Από ότι είδα στον αγώνα με τον Αγ.Θωμά δεν κατέβηκαν..
lalakill
Αριων-Ζευς τι ωρα ??
Nemesakos
QUOTE (lalakill @ Feb 12 2018, 20:04 ) *
Αριων-Ζευς τι ωρα ??


22:00
Nemesakos
Αριων -Ζευς 74-77

Τεράστιο διπλο, μεγάλη νίκη για τον Ζευς στο εξ αναβολής με τον Αρίων..

Και το λέω αυτό γιατι στον ζευς πραγματικά τελευταία στιγμή προέκυψαν 4 απουσιες βασικών, το βασικό 5αρι, το βασικό 3αρι και οι αναπληρωματικοι τους. Καταρχήν κ στα 4 παιδιά να έχουν υγεία και να Περαστικο ναι είναι ότι ετυχε σε αυτούς κ τις οικογένειες τους.

Στα του αγώνα ο Αρίων ξεκίνησε δυνατά κ με αρκετή ευστοχία από τΑ 6.75 προήγηθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζευς και αυτός με μεγάλη ευστοχία απο το τρίποντο με σερί 9-21 πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 33-37. Στην επανάληψη ο Ζευς συνέχισε να είναι εύστοχος και βρέθηκε ακόμα και με 11 μπροστα. Ωστόσο ο Αρίων κατάφερνε να μένει κοντα χάρη σε μακρινά σουτ. Στο τέλος το ματς πήγε στους 2, μια εύστοχη βολή από τον ζευς έκανε το 74-77. Ο Αρίων στην τελευταία φάση βρήκε τρίποντο αλλά άστοχησε και ο Ζευς πήρε την νίκη. .

Για τον ζευς σημερα δεν θα πω τιποτα μόνο πολλά μπράβο που τα παιδιά αναπλήρωσαν τα κενά βασικών παικτών..

Ο Αρίων έχει καλούς παίκτες και ειδικά το 13 έκανε μεγάλη ζημιά.. Είναι γρηγορη ομάδα, ζηταεί τον αιφνιδιασμο σε πολλές φάσεις και τα 1vs1 είναι σε καλό επιπεδο. Στον αγώνα εκτελεσαν πάρα πολλά τριποντα αφού έχουν καλούς σουτερ. Αλλά σήμερα πιθανά να μην ηταβ η μέρα τους... Περαστικά στο νο.14 που γυρισε το πόδι του. Ελπίζω να αναρρώσει σύντομα..

Καλή συνεχεια με υγεία
Nemesakos
Ζευς Αθλητής 76-72.

Δεν έχω εικόνα από το ματς γιάτι δεν μπόρεσα να πάω, ωστόσο έμαθα πως ηταν δυνατό ματς με τις δύο ομάδες να είναι πολύ εύστοχες. Ο αγώνας κριθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον ζευς να είναι μπροστα με 73-72, να ευστοχει σε 2 βολές για το 75-72, μετά από time out o αθλητης εκανε λάθος επαναφορά κ με 1/2 βολές ο Ζευς απο κερδισμένο φάουλ έγραψε το τελικό 76-72.
gavronick
18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24/2/2018)
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ 76 - 53 (ΗΜ. 37 - 29)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κούλης Χ. - Βολίκας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23 - 17, 14 - 12, 24 - 10, 15 - 14.
ΦΙΛΟΘΕΗ (Μισθιλόγλου): Κελεπούρης 4, Γεροχρήστος, Σουλιώτης 20, Φουρτούνης 11, Γιουβανέλλης 1, Στεφανής 7(1), Κυπριώτης, Ταφλαμπάς, Κοπετινάς 10, Μούγιος 4, Κοττάς 10(2), Καλύβας 9(2).
ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ (Φελεκίδης): Μπέτσκα, Καλιάκης 8, Αντωνάκος, Κέκερης 4, Κωστάκης, Κοροπούλης 6(2), Κάβουρας 9(1), Κοντός 1, Ποταμίτης 1, Κασβής 3, Κουκουλάς 21.
Nemesakos
Αριων αγιος Θωμάς 68-72
Kormos9991
Ακαδημία- Εθνικός 37-41 χωρίς κανένα άλλο σχόλιο. Το σκορ τα λέει όλα.
Kormos9991
Ακαδημία -Εθνικός 36-41 χωρίς κανένα σχόλιο το σκορ τα λέει όλα.
Nemesakos
4 αγωνιστικές μένουν για το τέλος του φετινού πρωταθλήματος..

Ο Αθηναϊκός με 2 νίκες ακόμα ή έστω μια νίκη απέναντι στην Δόξα Βύρωνα εξασφαλίζει την αυτόματη άνοδό του στην Γ ΕΣΚΑ.

Από κει και πέρα Δόξα Βύρωνα και Ζευς φαίνεται να έχουν το προβάδισμα για τις 2 από τις 4 θέσεις των μπαράζ με τους Αρίωνα, Εθνικό και Φιλοθέη να έχουν τις ίδιες ήττες (μένει και το εξ αναβολής με τον Αθλητή για τον Εθνικό στις 6/3) οπότε θα μετρήσουν οι ισοβαθμίες.. Αν δεν κάνω λάθος η Φιλοθέη χάνει την ισοβαθμία με τον Αρίωνα...

Από πίσω είναι πλέον ο Άγιος Θωμάς που με 10-8 έχει κάποιες πιθανότητες να μπει σφήνα στην 5άδα ωστόσο το έργο του είναι δύσκολο..

Και δεν είναι καθόλου τυπικές οι 4 τελευταίες αγωνιστικές αφού είναι γεμάτες ντέρμπι...

19η
Αθηναϊκός - Αρίων
Αγ.Θωμάς-Δόξα Βύρωνα

20η
Δόξα Βύρωνα - Αθηναϊκός
Φιλοθέη-Αγ.Θωμάς
Αρίων-Εθνικός

21η
Ζευς-Αρίων
Εθνικός-Δόξα Βύρωνα
Αθηναϊκός-Φιλοθέη

22η
Δόξα Βύρωνα-Ζευς
Φιλοθέη-Εθνικός

Νομίζω προβλέψεις δεν είναι εύκολο να γίνουν αφού όλες οι ομάδες θα παλέψουν με κάθε δύναμη που έχουν για τα μπαράζ...Σίγουρα το φετινό ήταν από τα πιο συναρπαστικά πρωταθλήματα που έχω δει όσα χρόνια παρακολουθώ, και αν και ο Αγιος Θωμάς ήταν από την αρχή σταθερός θα υπήρχαν 7 ομάδες που θα είχαν τις ίδιες πιθανότητες για 5 θέσεις. Ο Θωμάς πληρώνει το κακό του ξεκίνημα με την αστάθεια που έδειξε.

Στην επόμενη αγωνιστική έχουμε τα εξής

ΤΡ 27/02/2018 22:00 ΜΕΤΣ Α ΑΘΛΗΤΗΣ ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ 1 Θεωρώ πως ο Αθλητής δεν είναι για 1 μόλις νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Παρόλο που οι Νέοι είναι καλή ομάδα θα πάω με τον γηπεδούχο

ΠΕ 01/03/2018 20:00 ΓΟΥΔΗ Δ.Α. ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ ΑΚΑΔΗΜΙΑ 2008 1 Δεν θέλει να στραβοπατήσει ειδικά με τις θεωρητικά πιο αδύνατες ομάδες οπότε η νίκη είναι επιτακτική

ΠΑ 02/03/2018 20:00 ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ Β ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 2 Αν θέλει η Φιλοθέη να συνεχίσει να έχει ελπίδες τότε μόνο διπλό. Παρά το ότι ο Χαυραγιακός δεν είναι εύκολη ομάδα, η Φιλοθέη αν βγάλει την ομοιογένειά της θα το πάρει το διπλό.

ΠΑ 02/03/2018 20:30 ΕΘΝΙΚΟΥ ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 1 Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο αποτέλεσμα

ΠΑ 02/03/2018 20:30 ΓΟΥΔΗ Δ.Ζ. ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 1 Στην έδρα του είναι εξαιρετικά δυνατός ο Α.Θωμάς. Θα πάω με την έκπληξη έτσι για να δώσω ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Η Δόξα πάντως είναι καλύτερη ομάδα και αν παρουσιαστεί σοβαρή μπορεί να κερδίσει..

ΠΑ 02/03/2018 21:30 Δ.ΚΑΛΤΣΑΣ (ΕΡΓΑΝΗΣ) ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ ΓΣ ΑΡΙΩΝ 1 Ο Αθηναϊκός στην έδρα του δεν παίζεται, ο Αρίων φαίνεται στο τέλος να χύνει την καρδάρα με το γάλα.. Η ήττα από τον Θωμά την προηγούμενη αγωνιστική δείχνει ότι θα τον βάλει σε περιπέτειες και η έδρα του Αθηναϊκού δεν προσφέρεται για διπλό..
Nemesakos
Ζευς Ακαδημία 73-43

Ανέτη επικράτηση με αρκετή ξεκουραση για τους βασικούς του Ζευς, αφού απο τα μέσα της 3η περιόδου όλοι οι βασικοί ηταν στον πάγκο.

Το ματς ξεκίνησε αρκετά δυνατά κ απο τις 2 ομάδες με την Ακαδημία να βρίσκεται μεχρι κ το πρώτο 5λεπτό του αγώνα σε απόσταση 2 ποντων. Οι γηπέδουχοι δυνάμωσαν την άμυνα τους κ κατάφεραν στο ημίχρονο να είναι μπροστά με 43-26. Στην επανάληψη τα πράγματα απλοποιηθηκαν αφού οι φιλοξενουμενοι άρχισαν να δείχνουν κουρασμένοι με αποτελεσμα ο Ζευς να ξεφυγει περισσότερο στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς άνοιξε οι γηπεδούχοι έκλεψαν μπάλες κ βρήκαν σκορ στο αιφνιαδιασμο. Το τελικό 73-43 αντικατοπτριζει την εικόνα του αγώνα αππ το 5ο λεπτό και μετά. .

Εντύπωση μου έκανε που η ακαδημία δεν είχε προπονητή στον πάγκο της..

Επίσης τεράστιος έρωτας ο πρώτος διαιτητής που έκανε όλες τις κινησεις σε αργή κίνηση.. Πολύ θεατρικοτητα ο άνθρωπος χάρισε απίστευτες στιγμές γέλιου σε όλο το γήπεδο μέσα κ έξω από αυτο.. blove.gif blove.gif

Καλή συνέχεια...
Θρυλαρα7
Αθηναικος-Αριωνας 55-44

Η διαφορά ξεγελάει ο αθηναϊκός με τρομερό πλανο του προπονητη του και πολυ καλη εκτέλεση απο τους παίκτες του ήρθε σε εναν ευκολο άσσο με την πιο δυσκολοκαταβλητη ομάδα του ομίλου... Η διαφορά κειμενοταν στους 22 με 17 πόντους σε όλο το ματς με την Αγία τριάδα του αθηναικου να κάνει τρομερό ματς η διαφορά έπεσε στο τέλος με κάποια σουτ του αριωνα... Καλη τυχη και στις 2 ομάδες και κατά την ταπεινή μου άποψη ο αριωνας θα μπει μπαράζ και πιστευω θα ανέβει κιολας... Ο αθηναϊκός από την άλλη κατά ένα τεράστιο ποσοστο θα βγει πρωτος και θα ξεκινήσει ο σχεδιασμός του λίγο νωρίτερα από όσο νόμιζε για την γ εσκα....
Kormos9991
Εθνικός -Πετράλωνα ή ότι έχει απομείνει τέλος πάντων 54-45.Κ πάλι χωρίς σχόλια αφού τα Πετράλωνα μαζεύτηκαν με 8 άτομα με 4 παδικου κ εφηβικού.
axe
ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ-ΦΙΛΟΘΕΗ 2

Ξεκινήσαμε το 1ο 10λεπτο νωθρά στην άμυνα με αποτέλεσμα ο ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ να βρει διαδρόμους και να προηγηθεί στο σκορ.
Στο 2ο ανεβάσαμε το επίπεδο πιέσης και σε συνδυασμό με κάποια μακρινά σουτ έκλεισε το ημίχρονο υπέρ μας.
Με την ίδια διάθεση στην άμυνα μπήκαμε και στο 3ο 10λεπτο με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί και να φτάνει μέχρι τους 20 πόντους.
Το τελευταίο 10λεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα δίνοντας χρόνο στο Φουρτούνη που πήρε όλες τις προσπάθειες, ακόμα και των αντιπάλων, κερδίζοντας πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον... στα 41 (είσαι μεγάλη παιχτουρα!!!)
smiley.gif
Nemesakos
Άγιος Θωμάς-Δόξα Βύρωνα 54-59
gavronick
19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2/3/2018)
ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ - ΦΙΛΟΘΕΗ 43 - 59 (ΗΜ. 26 - 29)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιασωνίδης - Μαϊτου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15 - 12, 11 - 17, 10 - 21, 7 - 9.
ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ (Κωστελέτος Σ.): Κωστελέτος Γ. 3(1), Τελόσι Μ., Γιαννακόπουλος 2, Ζιγιάϊ Α. 5, Ορφανός 2, Δαβρής 6, Παριανός 5(1), Κατσιμίχας 11, Τελόσι Φ., Ζιγιάϊ Ν., Αρβανίτης 5, Κοντογιάννης 4.
ΦΙΛΟΘΕΗ (Μισθιλόγλου): Κελεπούρης, Γεροχρήστος, Σουλιώτης 7, Φουρτούνης 5, Γιουβανέλλης 4, Στεφανής 9(1), Κυπριώτης 8, Κοττάς 14(3), Κοπετινάς 2, Μούγιος 2, Ταφλαμπάς, Καλύβας 8(2).
Nemesakos
3 αγωνιστικές (συν το εξ αναβολής του Εθνικού στις 6/3) για το τέλος της κανονικής σεζόν με τον Αθηναϊκό να απέχει μόλις μία νίκη απέναντι στον επόμενο αντίπαλο Δόξα Βύρωνα για να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα και να πάρει την απευθείας άνοδο στην Γ ΕΣΚΑ.

Αντίθετα όποιες ελπίδες είχε ο Άγιος Θωμάς μετά και την ήττα του από την Δόξα, μάλλον εξανεμίστηκαν εκτός και αν οι από πάνω του αυτοκτονήσουν ομαδικά. Λίγο δύσκολο βέβαια γιατί υπάρχουν και μεταξύ τους αγώνες.

Τα φαβορί κέρδισαν σε όλα τα ματς πάντως και το ρετιρέ έμεινε αμετακίνητο..

Στην 20η αγωνιστική έχουμε τα εξής

ΠΑ 09/03/2018 21:30 Δ.ΚΑΛΤΣΑΣ (ΕΡΓΑΝΗΣ) ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ: Το ντέρμπι της αγωνιστικής. Ο Αθηναϊκός με νίκη κατακτά την πρώτη θέση μαθηματικά, η Δόξα με νίκη θα συνεχίσει να έχει ελπίδες για να κλέψει την ανοδο αν βέβαια στραβοπατήσει (και πάρει και την διαφορά) και αλλού ο Αθηναϊκός. Οι φιλοξενούμενοι είναι η πιο σταθερή ομάδα του πρωταθλήματος και μπορούν να νικήσουν, αλλά σε τοπικό ντέρμπι όλα είναι ανοιχτά. Ένα ντέρμπι που λογικά θα μαζέψει και αρκετό κόσμο...Χ

ΠΑ 09/03/2018 21:30 ΜΥΡΑΚΤΗΣ ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ Ακόμα ένα βυρωνιότικο ντέρμπι ανάμεσα σε 2 ομάδες που δεν κυνηγούν κάτι. Θα πάω με τον 1.

ΣΑ 10/03/2018 17:00 ΨΥΧΙΚΟΥ ΚΛ. ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑΣ: Αν η Φιλοθέη θέλει να πάει στα μπαράζ τότε πρέπει να κερδίσει. Ο Άγ.Θωμάς λογικά και μετά την ήττα από την Δόξα, έχει χάσει κάθε ελπίδα, η ψυχολογία θα είναι και πεσμένη, οπότε βλέπω νίκη Φιλοθέης. Αν ηττηθεί η Φιλοθέη (μην έχοντας και τις ισοβαθμίες) θα μπλέξει πολύ..

ΣΑ 10/03/2018 19:30 ΜΕΤΣ Α ΓΣ ΑΡΙΩΝ ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ: Θα πάω με την έδρα. Δύο ομάδες με το ίδιο ακριβώς στυλ παιχνιδιού, με τον Αρίωνα να έχει συνεχόμενες ήττες μεν, ωστόσο θεωρώ ότι επειδή θα παιχτεί μεταξύ τους μία θέση οι γηπεδούχοι θα έχουν το προβάδισμα.

ΚΥ 11/03/2018 19:30 ΡΟΥΦ ΚΛ. ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ Επίσης δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα για τον Ζευς. Μόνο διπλό για να συνεχίσει να βρίσκεται ψηλά..

ΚΥ 11/03/2018 21:45 ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ Β ΑΚΑΔΗΜΙΑ 2008 ΑΘΛΗΤΗΣ Θα πάω με το διπλό. Ο Αθλητής για μένα είναι καλύτερη ομάδα και συνεχίζω να πιστεύω ότι αδικείται από την θέση που έχει.

Θρυλαρα7
Η αγωνιστική των μεγάλων ντέρμπι έφτασε κυριοι και οι ομάδες που δουλευψαν σκληρά για να κάνουν ότι έχουν κάνει ήρθε η ώρα να ματώσουν ο κάθε ένας για τους δικους του λόγους

Αριωνας-εθνικος 1
Ένα ντέρμπι που οποίος χάσει στην ουσία αποχαιρετά τα μπαραζ... Ένα ντέρμπι δίχως αυριο για 2 ομάδες που βρίσκονται στο ίδιο σημείο... Είναι σε κακή κατάσταση τον τελευταίο καιρό και θέλουν πασι θυσία να παρουν το ματς για να μπουν μπαράζ... Δίνω προβαδισμα στον Αρίωνα γιατί πιστευω έφτασε η ώρα να σηκωθεί μετά τις ανεπαλληλες ήττες που έχει κάνει ωστόσο ο εθνικός δεν είναι μια ομάδα που θα σε αφήσει να σηκωθείς ευκολα... Τα υπόλοιπα στο Μετς το Σάββατο


Δόξα βυρωνα-Αθηναικος
Τώρα εδώ τα λόγια περισσεύουν.... Τα ονόματα και οι θέσεις των ομάδων μιλάνε από μόνα τους 2 ομάδες που ίσως και του χρόνου με τις σωστές κινήσεις να τις δουμε να πρωταγωνιστουν και στην γ εσκα... Αττικός Χατζηχρηστος Γκοφας VS Καραινδρου Καζιανη Ζινελη... Μάχη μεγαθηριων 2 που αξίζουν την άνοδο και λογικά θα την παρουν και με τον κόσμο της Δόξας να παιζει το δικό του ρολο με την βροντερη εμφάνιση τους που αναμένεται την παρασκευη... Προβάδισμα δεν έχει κανείς θα κερδίσει αυτός που το θέλει περισσότερο.... Τα υπόλοιπα στην ΕΡΓΑΝΗ στις 9μιση κύριοι και κυρίες καλή απόλαυση να έχουμε


Φιλοθεη-αγιος Θωμάς 1
Η Φιλοθέη μπορεί να κερδίσει και θα το κάνει...γιατί πλεον ο Άγιος Θωμάς μετά τις 5 σερι του νίκες και το ντεμαραζ που έκανε δεν μπορεσε να τελειώσει την δουλειά και να οδηγηθεί στο θαυμα που θα ήταν τα μπαράζ... Η Φιλοθέη θα παιξει σκληρή άμυνα και με την εμπειρία της θα παρει το ματς αλλά όχι ευκολα


Αυτά λοιπόν για τις 3 ντερμπαρες μας καλή απόλαυση να έχουμε παρασκευη και Σάββατο καλη τυχη σε όλες τις ομαδες χωρίς τραυματίσμους!!!!
Nemesakos
Ο Εθνικός στο εξ αναβολής με τον Αθλητή ήρθε 62-54

Οπότε όλοι πλέον έχουν 3 ακόμα αγώνες και είναι όλα ανοιχτά.. Προβλέπεται χαμός στο τελειώμα αφού η βαθμολογία είναι:

Αθηναϊκός 37 βαθμοί 18-1 ρεκόρ
Δόξα Βύρωνα 35 βαθμοί 16-3 ρεκόρ
Ζευς Ερυθρού 33 βαθμοί 14-5 ρεκόρ
Εθνικός 32 βαθμοί 13-6 ρεκόρ
Φιλοθέη 32 βαθμοί 13-6 ρεκόρ
Αρίωνας 31 βαθμοί 12-7 ρεκόρ

Αθηναϊκός: Δόξα Βύρωνα εκτός, Φιλοθέη εντός, Νέοι Βύρωνα εκτός
Δόξα Βύρωνα: Αθηναϊκός εντός, Εθνικός εκτός, Ζευς εντός
Ζευς: Πετράλωνα εκτός , Αρίων εντός, Δόξα Βύρωνα εκτός
Εθνικός: Αρίων εκτός, Δόξα Βύρωνα εντός, Φιλοθέη εκτός
Φιλοθέη: Άγιο Θωμά εντός, Αθηναϊκό εκτός, Εθνικό εντός
Αρίων: Εθνικό εντός, Ζευς εκτός, Ακαδημία εντός

Από όσο μπορώ να διακρίνω ο Εθνικός και η Φιλοθέη έχουν το πιο δύσκολο πρόγραμμα από όλους.. Με τον Εθνικό να έχει 3 ντερμπάρες.. Θα κριθούν πολλά στο Αρίων Εθνικός όπου ο ηττημένος πιθανά θα βρεθεί εκτός πλέι οφ.
king lebron
QUOTE(Kormos9991 @ Mar 3 2018, 02:15 ) *
Εθνικός -Πετράλωνα ή ότι έχει απομείνει τέλος πάντων 54-45.Κ πάλι χωρίς σχόλια αφού τα Πετράλωνα μαζεύτηκαν με 8 άτομα με 4 παδικου κ εφηβικού.


Για χαλάρωσε λίγο. Δεν τελειώσαμε ακόμα.
madmike1
Στην επομενη φαση περνανε ο 2 εως τον 5;θα ειναι ομιλοι τον τεσσάρων η ζευγαρια μετα;
Tribune
QUOTE (madmike1 @ Mar 8 2018, 12:47 ) *
Στην επομενη φαση περνανε ο 2 εως τον 5;θα ειναι ομιλοι τον τεσσάρων η ζευγαρια μετα;


Πάει ως εξής:
Οι πρώτοι των ομίλων της κανονικής περιόδου, παίζουν φάιναλ 4 για την ανάδειξη του πρωταθλητή της κατηγορίας.

Οι ομάδες, που θα τερματίσουν στις θέσεις 2 έως 5, χωρίζονται σε τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας (δεύτεροι, τρίτοι, τέταρτοι, πέμπτοι) και κατόπιν κλήρωσης σχηματίζονται 4 όμιλοι των 4 ομάδων, οι οποίοι αποτελούνται από έναν δεύτερο, τρίτο, τέταρτο και πέμπτο. Ομάδες από τον ίδιο όμιλο στην κανονική διάρκεια ΔΕΝ κληρώνονται μαζί.
Στην Γ' κατηγορία ανεβαίνουν οι πρώτοι των 4 ομίλων.
Υπάρχει και μία ακόμα φάση μετά, όπου οι δεύτεροι των 4 ομίλων των πλέι οφ, παίζουν μεταξύ τους Final 4 , από το οποίο θα προκύψουν 1 ή 2 ομάδες, επιλαχούσες να ανέβουν στην Γ΄, σε περίπτωση, που για τον οποιοδήποτε λόγο δεν συμπληρώνεται ο αριθμός των συμμετοχών στην παραπάνω κατηγορία.
Θρυλαρα7
Δόξα βυρωνα-Αθηναικος 61-59

Μεγάλο ντέρμπι εχθές στο κλειστό της εργανης με τρομερές διακυμάνσεις στο σκορ... Οι 2 ομάδες ήταν συνέχεια δίπλα δίπλα με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ του αθηναϊκου με σκορ 30-35....ομως η δόξα μπήκε παρα πολυ δυνατα και με ένα τρομερό 3 δεκαλεπτο και μέχρι και τα μισά του 4 δεκαλέπτου η δόξα χάρις τους Χατζηχρηστο και αττικο κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά μέχρι και τους 12...εκει στα τελευταία λεπτά ανέλαβε ο καραινδρος για τον αθηναϊκό μαζί με τον ζινελη να ρίξουν την διαφορα και τα κατάφεραν κάνοντας ένα σερί 10-2...στο τέλος ο αθηναικος είχε το τελευταίο σουτ αλλά ο ζινελης αστόχησε και η δόξα πηρε το παιχνιδι... Η πρωτη θέση μένει ανοιχτή αλλά ο αθηναικος κατάφερε να κρατήσει την διαφορά και με μια νίκη στα δυο παιχνιδια βγαίνει πρωτος... Αλλά όλα θα τα δουμε στο γηπεδο καλή συνεχεια και στις 2 ομάδες χωρίς τραυματισμους
axe
ΦΙΛΟΘΕΗ-ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ 1

Μετά από ένα περίεργο 1 ημίχρονο (πολύ run-and-gun χωρίς προφανή λόγο) καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό ώστε να πάρουμε μια εύκολη νίκη και να μοιραστεί χρόνος συμμετοχής σε όλα τα παιδιά
Ο ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ κατέβηκε με απουσίες και διεκδίκησε ότι του αναλογούσε.

Καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες ΧΩΡΙΣ τραυματισμούς...!
Kormos9991
Με τρομερό ξεσπασμα στο τελευταίο 4 λεπτο ο Εθνικός κέρδισε τον Αρίωνα 70-62 καλύπτοντας το -3 του 1ο γύρου. Πολύ δυνατό ματς κ αντρικιο. Ο αριωνας με το γνωστο του run and gun παινιδι του των πολλών κατοχων ήταν συνέχεια μπροστα με διφορες που φτάσανε τους 8 πόντους. Στο τέλος όμως ο εθνικός τον πλήρωσε -πλήγωσε με το ίδιο νόμισμα κ με 3πόντα γύρισε το ματς. 2 αγωνιστικές φωτιά μένουν. Αϊ να δούμε. . ΥΓ. Ωραία ατμόσφαιρα με αρκετά παιδιά από τς ακαδημίες τον 2 ομάδων. Καλή τύχη στον γείτονα Αρίωνα.
Nemesakos
Πετραλωνα - Ζευς 39-76

Εικόνα δεν έχω αλλα αυτή η νίκη σημαίνει ότι Ζευς είναι κ μαθηματικά στα playoff..

Με τον Αρίων να εχει 8 ήττες μετά κ την χθεσινή από τον Εθνικό ο Ζευς με 15-5 βρίσκεται μαζί με Εθνικό Φιλοθέη και Δόξα Βύρωνα στην 4αδα των πλειοφ.

Τα πράγματα ειναι πολύ δύσκολα για τον Αρίων που χρειάζεται ένα θαύμα πλεον.

Καλή συνέχεια σε ολους

gavronick
20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (10/3/2018)
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ 65 - 39 (ΗΜ. 31 - 24)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μελισσάρης - Κούλης Κ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16 - 12, 15 - 12, 11 - 5, 23 - 10.
ΦΙΛΟΘΕΗ (Μισθιλόγλου): Κελεπούρης 2, Γεροχρήστος 7(1), Σουλιώτης 11, Φουρτούνης 5, Γιουβανέλλης 6, Στεφανής 2, Κυπριώτης 6, Γκιουζέλης 2, Κοπετινάς 10, Κοττάς 7(1), Βλαχάκης, Καλύβας 7(1).
ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ (Μέξης): Μπότσης 3(1), Σιακούλης 2, Κολοβός Κ. 16(3), Ζαγορίτης 3(1), Κολοβός Φ. 4, Βαφειάδης, Πατάπης 9, Μοσκαχλαϊδης 2, Λιάγκος.
Nemesakos
Δύο αγωνιστικές για το φινάλε και έχουμε τα εξής..

Η νίκη της Δόξας (χωρίς ωστόσο να πάρει και την διαφορά του πρώτου αγώνα) δίνει μια μικρή παράταση στην στέψη του Αθηναϊκού. Η Δόξα κυνηγά την πρώτη θέση ακόμα, ωστόσο πρέπει ο Αθηναϊκός να κάνει 2 ήττες στα παιχνίδια με Φιλόθέη και Νέους και παράλληλα ο βασικός αντίπαλος να κάνει 2 νίκες απέναντι σε Εθνικό και Ζευς. Θεωρώ απίθανο ο Αθηναϊκός να χάσει και τους 2 επόμενους αγώνες οπότε μπορώ να πω πως είναι ο πρωταθλητής της κατηγορίας.

Η Δόξα λογικά είναι δεύτερη αφού και να χάσει και τα 2 επόμενα παιχνίδια χρειάζεται να χάσει και την διαφορά από τον Ζευς την τελευταία αγωνιστική.

Ο Ζευς με την νίκη στα Πετράλωνα μπήκε και μαθηματικά στα playoff και περιμένει απλά να μάθει τη θέση που θα καταλάβει.

Ο Εθνικός νομίζω ότι και αυτός μαθηματικά μπήκε στα playoff αφού ακόμα και 2 ήττες να κάνει στα επόμενα παιχνίδια και ο Αρίων 2 νίκες, ισοβαθμούν, ωστόσο έχει την μεταξύ τους διαφορά.

Η Φιλοθέη θέλει μια νίκη στα τελευταία 2 παιχνίδια της για να είναι στα playoff. Δύσκολη η αποστολή με τον Αθηναϊκό. Όλα για όλα την τελευταία αγωνιστική στο ντέρμπι με τον Εθνικό. Εκτός και αν ο Αρίων έχει χάσει από τον Ζευς.

Επίσης ο Αρίων για να μπει πλειοφ θέλει να κάνει ο ίδιος 2 νίκες με Ζευς και και Ακαδημία και παράλληλα η Φιλοθέη να χάσει και από Αθηναϊκό και από και Εθνικό. Σε αυτή την περίπτωση ισοβαθμούν και αν δεν κάνω λάθος ο Αρίων έχει την διαφορά.

Νομίζω περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας με Αρίων, Εθνικό και Φιλοθέη δεν παίζει γιατί υπάρχει και παιχνίδι Φιλοθέη-Εθνικός όπου θα υπάρχει νικητής και θα μείνει στις 7 ήττες (αν χαθούν τα ματς της προηγούμενης αγωνιστικής).

ΤΡ 13/03/2018 22:00 ΜΕΤΣ Α ΑΘΛΗΤΗΣ ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ 1 Από ήττες και οι 2, πιο εύστοχη ομάδα ο Αθλητής

ΠΑ 16/03/2018 20:30 ΕΘΝΙΚΟΥ ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 2 Η Δόξα παίζει νωρίτερα από τον Αθηναϊκό οπότε θα πρέπει να κάνει το διπλό ώστε να διατηρήσει τις ελπίδες της για την πρώτη θέση

ΠΑ 16/03/2018 20:30 ΓΟΥΔΗ Δ.Ζ. ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ 1 Αν δεν έχει απουσίες ο Θωμάς θα το πάρει.

ΠΑ 16/03/2018 21:30 Δ.ΚΑΛΤΣΑΣ (ΕΡΓΑΝΗΣ) ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 1 Δεν νομίζω ότι ο Αθηναϊκός θα περιμένει την τελευταία αγωνιστική.

ΚΥ 18/03/2018 15:30 ΓΟΥΔΗ Δ.Α. ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ ΓΣ ΑΡΙΩΝ 1 Ντέρμπι είναι έτσι και αλλιώς, αλλά θα πάω με την έδρα. Ο Αρίων θα θέλει να εξαντλήσει τις πιθανότητές του αλλά δεν ξέρω πλέον τι ψυχολογία υπάρχει αφού οι 4 συνεχόμενες ήττες του μάλλον τον πετάνε εκτός playoff. Ο Ζευς θα κυνηγήσει και αυτός μια θέση πιο ψηλά στα playoff, θα παίξει χωρίς άγχος και πολλές φορές είναι δημιουργικό..

ΚΥ 18/03/2018 21:45 ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ Β ΑΚΑΔΗΜΙΑ 2008 ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 1 Τα Πετράλωνα στον αγώνα με τον Ζευς κατέβασαν 7άδα, με 3 άντρες αν δεν κάνω λάθος. Η Ακαδημία μπορεί να κερδίσει
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.