Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Αγωνιστικά θέματα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
shaq7
Aν δειτε τους χρονους κανενας δεν ξεπερναει τα 25 λεπτα μ.ο!Ακομα και ο μιλου που θα νομιζε κανεις οτι φτανει τα 30!Οι αρχηγοι δεν καταπονουνται να παιζουν στο πρωταθλημα οπως περσι πχ και δεν εχουμε τραυματισμους (φτου φτου σκορδα)! Να δειτε που θα εχει την ομαδα να πεταει φωτιες απο τον μαρτη και μετα ο μπλατ!

Ο Παπ φετος εχει 40% τριποντο παντως και στην αμυνα δειχνει να στρωνει σιγα σιγα..Γενικα ολη η ομαδα σουταρει με 40% που επι σφαιρο νομιζω ειμασταν γυρω στο 32%.

Ο κοουλ δεν νομιζω να μας εδινε αυτα που ψαχνουμε απο τον γκαρντ..μονο το 1ν1 εχει και το σκορ ,στην αμυνα σαν τον γκος θα επαιζε.

Για τον μητρου λονγκ ελεγε ο βαρλας οτι ειναι απιθανο μιας και ο παιχτης θελει να περιμενει την ευκαιρια του.

Αν θελουν οπωσδηποτε ο ενας να παιζει στην ελλαδα ας παρουν τον ογκουστ,ελπιζω να εχει βελτιωσει την αμυνα του biggrin.gif
Future7
Σπανουλης mvp της αγωνιστικής. 36 χρονων. Μια κατηγορία μόνος του.
Coach Periklis
βλέπω ένα τραγικό σκορ στο ΣΕΦ με Περιστέρι . Το βλέπει κάποιος να μας πει άποψη ;;;

Διάβασα για χτύπημα Στρελνιεκς στο κεφάλι
Future7
Απλά δες τη φάση του χτυπήματος με τον Αγκώνα στον Στρελνιεκς ,του οποίου το κεφάλι άνοιξε και βγήκε οφφ με ράμματα.

Coach Periklis
QUOTE (Future7 @ Dec 23 2018, 15:50 ) *
Απλά δες τη φάση του χτυπήματος με τον Αγκώνα στον Στρελνιεκς ,του οποίου το κεφάλι άνοιξε και βγήκε οφφ με ράμματα.


την βρήκα και την είδα . Αουτς ohmy.gif

είδα και την ΤΠ στον Νικόλα της καρδιάς μας.

στα του αγώνα κατάφερα να δω 3 λεπτά απ την 2η περίοδο . Γαζώνει ο Τουπαν ευτυχώς

ο λόγος που μου κίνησε την περιέργεια ήταν ένα -14 και σκέφτηκα ότι δεν ψήθηκαν να παίξουν χριστουγεννιάτικα , αλλά έκανα λάθος wink.gif
Future7
QUOTE (Coach Periklis @ Dec 23 2018, 15:58 ) *
την βρήκα και την είδα . Αουτς ohmy.gif

είδα και την ΤΠ στον Νικόλα της καρδιάς μας.

στα του αγώνα κατάφερα να δω 3 λεπτά απ την 2η περίοδο . Γαζώνει ο Τουπαν ευτυχώς

ο λόγος που μου κίνησε την περιέργεια ήταν ένα -14 και σκέφτηκα ότι δεν ψήθηκαν να παίξουν χριστουγεννιάτικα , αλλά έκανα λάθος


Τι να πούμε για τον Νικολα που κάνει νταμπλ νταμπλ στην Ευρωλίγκα

Ο πιο ήρεμος άνθρωπος που υπάρχει και πήγε να σπάσει πινακίδα.

Το έκλεισα γιατί ανέβασα πίεση από τα νεύρα. Κρίμα για τις οικογένειες που πήγαν να χαρούν έναν αγώνα μπάσκετ.
golitog7
Προσωπικά κάπως έτσι το περίμενα το ματς. Η ομάδα μετά από δύο παιχνίδια σε 4 μέρες είναι φανερά κουρασμένη. Το περιστέρι από την άλλη είναι καλή ομάδα, αρκετά αθλητική και είχε όλο το χρόνο να προετοιμαστεί γι αυτό το παιχνίδι. Ευχάριστη έκπληξη για μια ακόμα φορά ο Τουπάν που μας κρατάει ακόμα στο παιχνίδι.

PS: Τι "διαιτητικό μπούλλινγκ" έχει φάει αυτό το παιδί ο Μιλουτίνοφ για να αντιδρά έτσι στο σφύριγμα του Μάνου.
G-arenas
QUOTE (golitog7 @ Dec 23 2018, 16:03 ) *
Προσωπικά κάπως έτσι το περίμενα το ματς. Η ομάδα μετά από δύο παιχνίδια σε 4 μέρες είναι φανερά κουρασμένη. Το περιστέρι από την άλλη είναι καλή ομάδα, αρκετά αθλητική και είχε όλο το χρόνο να προετοιμαστεί γι αυτό το παιχνίδι. Ευχάριστη έκπληξη για μια ακόμα φορά ο Τουπάν που μας κρατάει ακόμα στο παιχνίδι.

PS: Τι "διαιτητικό μπούλλινγκ" έχει φάει αυτό το παιδί ο Μιλουτίνοφ για να αντιδρά έτσι στο σφύριγμα του Μάνου.

δεν εχω δει τον αγωνα, απλως ενα βιντεο με αυτην την φαση. οποτε δεν ξερω για το πως σφυρανε σημερα.

αλλα μια φορα το φαουλ που εκανε στον σκορδιλη ηταν. για το ματς γενικα δεν ξερω αφου δεν το βλεπω.
shaq7
O καιμενος ο νικολα δεν προκειται να βγαλει 5 λεπτο στην ελλαδα...απιστευτα πραγματα!Ο τουπαν παντως ετσι και βρει ρυθμο δεν σταματιεται!Παιζει να μας κανουν και καλο παντως γιατι ανεβασαμε ρυθμους και θα παμε πιο αγριεμενοι στην τουρκια.
G-arenas
QUOTE (Future7 @ Dec 23 2018, 16:01 ) *
Τι να πούμε για τον Νικολα που κάνει νταμπλ νταμπλ στην Ευρωλίγκα

Ο πιο ήρεμος άνθρωπος που υπάρχει και πήγε να σπάσει πινακίδα.

Το έκλεισα γιατί ανέβασα πίεση από τα νεύρα. Κρίμα για τις οικογένειες που πήγαν να χαρούν έναν αγώνα μπάσκετ.

οποιος μπορει ας γραψει για το τι γινεται στο ματς. γιατι για να λες κριμα στι οικογενειες κατι δεν παει καλα.

παντως το ματς θα το παρετε ευκολα. δεν εχει ροστερ το περιστερι.
Future7
QUOTE (G-arenas @ Dec 23 2018, 16:05 ) *
δεν εχω δει τον αγωνα, απλως ενα βιντεο με αυτην την φαση. οποτε δεν ξερω για το πως σφυρανε σημερα.

αλλα μια φορα το φαουλ που εκανε στον σκορδιλη ηταν. για το ματς γενικα δεν ξερω αφου δεν το βλεπω.


Δεν αντέδρασε έτσι για εκείνη τη φάση. Ακριβώς πριν Ο Σκορδιλης του χει κάνει καταφανεστατο φάουλ και γενικά ο Σέρβος έχει φάει πολύ ξύλο.
Coach Periklis
QUOTE (G-arenas @ Dec 23 2018, 16:07 ) *
οποιος μπορει ας γραψει για το τι γινεται στο ματς. γιατι για να λες κριμα στι οικογενειες κατι δεν παει καλα.

παντως το ματς θα το παρετε ευκολα. δεν εχει ροστερ το περιστερι.



ειδικά για ουδέτερο ή μπασκετόφιλο είναι ωραίο ματς . Έχεις πμ , να το δεις αξίζει

Future7
5 ράμματα , θλαστικο τραύμα και αμφίβολος ο Στρελνιεκς για Νταρουσαφακα.
Coach Periklis
QUOTE (Future7 @ Dec 23 2018, 16:11 ) *
5 ράμματα , θλαστικο τραύμα και αμφίβολος ο Στρελνιεκς για Νταρουσαφακα.


αν δεν βγει αίμα που λέμε tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Coach Periklis
χαίρομαι που ξαναβρήκαμε φέτος το κλίμα

σημαντικό να μη χαλάει το μυαλό σου όταν χάνεις -14 στην έδρα σου , σχεδόν το γυρνάς πριν το ημίχρονο και μπαίνεις / συνεχίζεις σοβαρός σε όλο το 2ο . Ασχέτως αντιπάλου

κατοχυρώθηκε ως υπογραφή wub.gif wub.gif wub.gif
shaq7
Πολυ καλο ματς απο Παπ που δειχνει να βρισκει τον παλιο καλο του εαυτο!Ο βεζενκοφ οσο ηταν μεσα εδειχνε τρελη θεληση,στην ελλαδα του μπαινουν τα σουτ ,αντε και στην ευρωπη τωρα!Και ο τιμα ηταν σοβαρος για τα λιγα λεπτα που πηρε.

Ο μπλατ για ακομα μια φορα ηταν φανταστικος στην συνεντευξη τυπου tongue.gif
Coach Periklis
QUOTE (shaq7 @ Dec 23 2018, 17:23 ) *
Ο μπλατ για ακομα μια φορα ηταν φανταστικος στην συνεντευξη τυπου tongue.gif



ο άνθρωπος είναι ευλογία για το σωματείο μας . Πρώτη φορά πιάνω τον εαυτό μου να θεωρεί τις συνεντεύξεις must see
Hip
Μολις ειδα την φαση του τραυματισμου του Λετονου και δεν πιστευα στα ματια μου. Δωσανε βηματα οι θεοι; 77.gif

yorgos
O Toυπάν για τον οποίο μερικοί έλεγαν το καλοκαίρι ότι δεν ξέρει να σουτάρει, έχει 10/13 τρίποντα στο ελληνικό πρωτάθλημα (δηλαδή... 77%) και στην Ευρωλίγκα 41,2% . Στις βολές αντίστοιχα είναι 83% και 69%.
Για τουβλατζής δεν τα πάει κι άσχημα.
stefkorner
QUOTE (yorgos @ Dec 24 2018, 07:49 ) *
O Toυπάν για τον οποίο μερικοί έλεγαν το καλοκαίρι ότι δεν ξέρει να σουτάρει, έχει 10/13 τρίποντα στο ελληνικό πρωτάθλημα (δηλαδή... 77%) και στην Ευρωλίγκα 41,2% . Στις βολές αντίστοιχα είναι 83% και 69%.
Για τουβλατζής δεν τα πάει κι άσχημα.


65.gif καποιοι μαλιστα τον ειχαν βαφτισει ως τον <Θαναση των γκαρντ > tongue.gif
akratacity
Α ρε Τουπαν και Λεντει που σας χρειαζεται...(κατα δηλωση γνωστου αθλητικογραφου)... smiley.gif

yorgos πριν λιγο καιρο περιεγραψες τον Πολ ως σουτερ ημερας αν θυμαμαι καλα. Εχω την εντυπωση οτι και ο Τουπαν ως τετοιος θα πρεπει να λογιζεται. Στα παιχνιδια που εχω παρακολουθησει εως τωρα απο το πρωτο σουτ φαινεται αν θα ειναι ευστοχος η οχι. Χαρακτηριστικο παραδειγμα τα ματς με Εφες και Καναρια για να γινει κατανοητη η σκεψη μου.
yorgos
QUOTE(akratacity @ Dec 24 2018, 01:04 ) *
Α ρε Τουπαν και Λεντει που σας χρειαζεται...(κατα δηλωση γνωστου αθλητικογραφου)... smiley.gif

yorgos πριν λιγο καιρο περιεγραψες τον Πολ ως σουτερ ημερας αν θυμαμαι καλα. Εχω την εντυπωση οτι και ο Τουπαν ως τετοιος θα πρεπει να λογιζεται. Στα παιχνιδια που εχω παρακολουθησει εως τωρα απο το πρωτο σουτ φαινεται αν θα ειναι ευστοχος η οχι. Χαρακτηριστικο παραδειγμα τα ματς με Εφες και Καναρια για να γινει κατανοητη η σκεψη μου.

Νομίω είναι ορθή η παρατήρηση. Ή που δε θα βάζει κανένα ή που θα γαζώνει. Πάντως άσουτος δεν είναι καθόλου.
shaq7
Παντως μεχρι στιγμης η το βλεπει σα βαρελι το καλαθι η κανει 0/4 ..Εντωμεταξυ με ευστοχο τουπαν δεν θυμαμαι να εχουμε χασει ματς.Και στην ευρωπη νομιζω ειχε ξεκινησει με 70% τριποντο και οσο παει πεφτει,θεωρω οτι στο τελος της χρονιας θα εχει καπου στο 38 με 40 %.Το πιο σημαντικο ειναι οτι δειχνει να βελτιωνεται λιγο με την μπαλα στα χερια ,θα τον εχει στην τσιτα ο καλαβρος!
keanu reeves 7
QUOTE (stefkorner @ Dec 23 2018, 23:58 ) *
65.gif καποιοι μαλιστα τον ειχαν βαφτισει ως τον <Θαναση των γκαρντ > tongue.gif


Εγω θυμαμαι το "γαλλος αντετοκουμπο"...μιλαμε αυτο το ελλεγαν "μπασκετικοι γνωστες"
Conan1982
Και άλλο ένα παιχνίδι που ο Τίμμα παίρνει ελάχιστο χρόνο συμμετοχής ακόμα και στην Α1...
rankin
QUOTE(keanu reeves 7 @ Dec 24 2018, 01:49 ) *
Εγω θυμαμαι το "γαλλος αντετοκουμπο"...μιλαμε αυτο το ελλεγαν "μπασκετικοι γνωστες"


Ο Τουπάν ποτέ στη καριέρα του δεν ειχε τα ποσοστά στο σουτ που έχει φέτος.
Δεν ειναι κακό αυτό φυσικά. Καλό ειναι και μακάρι να συνεχίσει έτσι.
Ειναι βέβαια ασταθής, αλλά βρίσκεται στο 41%. Δεν το λες και άσχημο. πέρσι ηταν στο 37%. Παλιότερα ηταν κάτω απο το 35%
Γενικά δείχνει οτι διαρκώς βελτιώνεται.

Υστερεί ακόμα πολύ στο χειρισμό της μπάλας και το παιχνίδι του στηρίζεται στο σουτ, στο transition και στους "κενούς χώρους" που αφήνει η αντίπαλη άμυνα.

Παμε παρακάτω.
Ειναι ενας γάλλος Θανάσης Αντετοκουνμπο;
Οχι. Εν τέλει δεν ειναι. Και δεν ειναι γιατι ο Θανάσης ακόμα υπολείπεται στο σουτ (ειναι κάπου στο 33%)
Ισως, οπως σωστά ειχε πει ο Γιώργος, να ειναι ενας Σάτο.
Ειναι σκληρό ,αθλητικό και πολύ εργατικό παιδί και πλέον, μου αρέσει οταν μπαίνει στο παρκέ, γιατι μπορεί να προσφέρει με πολλούς τρόπους.
Εξαιρετικά χρήσιμος παίχτης που στην καλή βραδιά του, σου παίρνει και ματσάκια.
Πολυ καλός 6ος παίχτης. Upgrade -για την ώρα- σε σχέση με τον Παπαπέτρου (που ηταν ο αντίστοιχος 6ος πέρσι)

Ο Τουπάν με έχει πείσει οτι θα συνεχίσει να βελτιώνεται, και αυτο ειναι το κλειδί.
Δεν ειναι ακόμα εκεί που θα τον ήθελα, αλλά κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση.

Κρατάω παρόλα αυτά τις σαμπάνιες στο ψυγείο, γιατί η σεζόν έχει πολύ δρόμο μπροστά της.

Αν φυσικά με ρωτούσε κανείς, αν προτιμούσα Τουπαν ή Χένρι, πάλι Χένρι θα διάλεγα.
Ο λόγος ειναι οτι απο τον Τουπάν, περιμένεις το φιλί της ζωής, οταν τιποτα άλλο δεν πάει καλά, ενώ ο Χενρι θα μπορούσε να προσθέσει έξτρα ποιότητα ωστε να εξασφαλιστεί πως το ενδεχόμενο να ψάχνεις για το φιλί της ζωής θα μειωθεί..

ενιγουέι. Αλλη κουβέντα αυτή.
Κρατάμε το οτι ο παίχτης πάει πολύ καλύτερα απο οσο πολύς κόσμος περίμενε.
Βασικά, προσωπικά μιλώντας, πλέον χαίρομαι να τον βλέπω στο παρκέ, ακόμα και οταν ειναι άστοχος.
Με κέρδισε ο μπαγάσας.
G-arenas
το καλοκαιρι που εγραφα για οσφπ παιζει να ημουν ο πιο αισιοδοξος για την πορεια σας και μου λεγατε αραξε αρινας δεν εχουμε και τοση ποιοτητα και πολλοι ειναι οι παικτες που πρεπει να βγουν.

σας ελεγα οτι ο μπλατ ειχε δημιουργησει το τελειο πλαισιο για να αναπτυχθουν οι παικτες σας και το συνολο κουμπωνει τελεια στα θελω του μπλατ και πως αυτος παιζει. ημουν πολυ αισιοδοξος για αυτο, οτι τα εργαλεια που πηρε ηταν τα καταλληλα. και οντως ετσι εγινε. ειχα γραψει κιολας οτι θελει υπομονη στην αρχη γιατι ειναι δυσκολο για μια ομαδα να αλλαζει πολλος παικτες, να μην παιρνει εμπειρους και ταυτοχρονα να αλλαζει η φιλοσοφια της ομαδας 360 μοιρες. και φυσικα η υπομονη ανταμηφθηκε.

ταυτοχρονα εγραφα που παει ο παο με αυτο το ροστερ κα οτι δεν ταιριαζει καθολου και οτι θα ειναι βιος αντιθετος με οσφπ και οντως ετσι εγινε. ηταν τεραστια η διαφορα στον παγκο και στην στελεχωση.

για μετα θεωρω οτι ο οσφπ θα βελτιωνεται συνεχεια, θα ανεβαινουν ολο και πιο πολυ οι παικτες κλειδια γκος-λεντει και αν ανεβει και ενας εκ των τιμα-βεζενκοφ και σταθεροποιηθει και ο τουπαν ετσι οπως ειναι, θεωρω οτι θα γινει τρελη μαχη με εφες για το ποιος θα μπει final 4. φυσικα και ο παο θα βελτιωθει πολυ τωρα, αλλα θεωρω οτι το εχει χασει λιγο το τρενο. απλως θα μπει 8αδα τωρα με τα 1000 ζορια ή θα αποκλειστει για λιγο.
shaq7
Final 4 στο ΟΑΚΑ του χρονου!Ειμαι ο μονος που βλεπω τον σπανουλη να κλεινει την καριερα του σηκωνοντας την κουπα μεσα στο οακα με buzzer beater ? tongue.gif
john wick
QUOTE (shaq7 @ Dec 24 2018, 10:55 ) *
Final 4 στο ΟΑΚΑ του χρονου!Ειμαι ο μονος που βλεπω τον σπανουλη να κλεινει την καριερα του σηκωνοντας την κουπα μεσα στο οακα με buzzer beater ? tongue.gif



Ναι.... laugh.gif
Coach Periklis
Πλάκα θα έχει ένα ερυθρόλευκο ΟΑΚΑ σε περίπτωση που πάμε μόνο εμείς Φ4

Σε περίπτωση που πάμε και οι δύο ομάδες απ την άλλη.... Καλύτερα να πάρω άδεια να πάω στο χωριό γιατί θα είναι πολύ τοξικό το περιβάλλον. Και δεν βάζω καν Φενερ στην εξίσωση

Όπως είπα και στο άλλο θρεντ, δεν είμαι ούτε θετικός ούτε αισιόδοξος
Volunteer
Καλή συγκυρία το φάιναλ φορ του '20 στο ΟΑΚΑ.
Αν υπάρχει μια σοβαρή πιθανότητα να βρεθεί εκεί ελληνική ομάδα αυτή είναι ο Ολυμπιακός που έχει ξεκινήσει με σοβαρό προγραμματισμό το χτίσιμο ομάδας και χημείας από το καλοκαίρι του '18 και του χρόνου με κάποιες διορθωτικές κινήσεις χειρουργικής ακρίβειας θα βρίσκεται λογικά σε πολύ πλεονεκτική θέση στην αφετηρία για την κούρσα μέχρι το φάιναλ φορ (με σχεδόν σίγουρη εξαίρεση τη γνωστή τριάδα).
golitog7
QUOTE(shaq7 @ Dec 24 2018, 12:55 ) *
Final 4 στο ΟΑΚΑ του χρονου!Ειμαι ο μονος που βλεπω τον σπανουλη να κλεινει την καριερα του σηκωνοντας την κουπα μεσα στο οακα με buzzer beater ? tongue.gif

χαχα. Ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό. Ούτε ο Φώσκολος τέτοιο φινάλε
Quincy
Ανοίγω αυτό το topic για να διαχωριστεί η συζήτηση που αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της ομάδας από αυτή που έχει να κάνει με τις μεταγραφές, την επικαιρότητα κλπ.

Καλές γιορτές bball.gif bball.gif
Future7
Ας ελπίσουμε να είναι οκ με Παο γιατί αλλιώς θα ποστάρει συνέχεια ο Παπαπέτρου.
john wick
Πολύ κακό ματς για τους κόκκινους μέχρι σήμερα..
Οτι κάνει ο καημένος ο Πρι.
Ο Γκος πολύ άστοχος.
Hoopoe
Τραγικος Μαντζαρης, πλεον δεν κραταει ουτε τα προσχηματα! Προκλητικος!!!
papp7
Πειτε μου οτι δεν περναμε παλι περιοδο ντεφορμαρισματος πριν απο ντερμπι. Για τον θεο δηλαδη...
shaq7
Δεν ειμαστε σε καλη κατασταση,ειχαμε καμια 20ρια ριμπαουντ παραπανω και δυσκολευομασταν να παρουμε διαφορα..
Ο σπαν τα πρωτα 5 λεπτα επαιζε λες και ηταν μονος του κανοντας συνεχεια λαθη,ο γκος παλι πηρε κανα 4ρι επιθεσεις σερι ολες αστοχες!!
Ο πριντεζης επαιξε 32λεπτα γιατι ο βεζενκοφ καθοταν ακουνητος στα 4 λεπτα που μπηκε..Για ακομα μια φορα μολις ριξαν ξυλο στα γκαρντ μας δεν ξεραμε τι να κανουμε.Δεν βλεπω πως θα κερδισουμε τον παο αν μας παιξει ξυλο ,που αυτο θα κανει!

Ο μαντζαρης επαιξε 16 λεπτα και δεν εκανε τιποτα..η μαλλον εκανε!εχασε 4 ελευθερα τριποντα!Ο θανασοκουμπο μοιαζει σουτερ μπροστα του!

Τα μονα θετικα απο το σημερινο ο Πρι με τον στρελνιεξ που δειχνουν σε καλο φεγγαρι αλλα και ο μιλου που δινει και την ψυχη του !
john wick
Καλά μην νομίζεις, βλέπω κ εμάς σήμερα με Προμηθέα, θες λίγο η κούραση, λίγο το ψυχολογικό άδειασμα από την Παρασκευή, λίγο ότι ο Προμηθέας είναι καλή ομάδα, πραγματικά δεν βλεπόμαστε...
Future7
Συμφωνώ πως τέτοια ματς δεν ειναι για συμπεράσματα. Κάθε χρόνο οι αιώνιοι δυσκολεύονται σε ματς της α1.

Θελουμε Γκαρντ άμεσα....
shaq7
Παντως ο τιμα που πολλοι τον κατηγορουν οτι ειναι αδιαφορος ανεβασε instagram story ''whatever it takes'' με μπαταρισμενο χερι !
Εχει πορωθει γουσταρει να παιξει στο ντερμπι,για μενα θα ειναι κλειδι αν μπει με ψυχολογια και σταξει 1-2 τριποντα..ματσαρει πολυ καλα με τον παπαπετρου.
Derozan
QUOTE (Volunteer @ Dec 24 2018, 17:30 ) *
Καλή συγκυρία το φάιναλ φορ του '20 στο ΟΑΚΑ.
Αν υπάρχει μια σοβαρή πιθανότητα να βρεθεί εκεί ελληνική ομάδα αυτή είναι ο Ολυμπιακός που έχει ξεκινήσει με σοβαρό προγραμματισμό το χτίσιμο ομάδας και χημείας από το καλοκαίρι του '18 και του χρόνου με κάποιες διορθωτικές κινήσεις χειρουργικής ακρίβειας θα βρίσκεται λογικά σε πολύ πλεονεκτική θέση στην αφετηρία για την κούρσα μέχρι το φάιναλ φορ (με σχεδόν σίγουρη εξαίρεση τη γνωστή τριάδα).

Διαφωνώ και θα στο αιτιολογήσω :
1)Ελληνικός κορμός:Ο Πρίντεζης του χρόνου θα είναι στα 34 και ήδη η αφαίμαξη του τα τελευταία χρόνια έχει αποσταθεροποιήσει την απόδοση του.Ο Σπανούλης στα 37 ήδη δείχνει πως δεν έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο που είχε τα προηγούμενα χρόνια.2 παίκτες που δε θα φύγουν και δε θα μειώσουν τις οικονομικές τους απαιτήσεις.Ο Παπανικολάου είναι ο καλύτερος έλληνας στην ομάδα και αυτός με τρομερά θέματα σταθερότητας κυρίως στην επίθεση.Ο Βεζένκοφ είναι μια απογοήτευση και για μένα προσωπικά που τον πίστευα πολύ απο την εποχή που ήταν στον Άρη και τον ήθελα στην ομάδα μου.

Οι υπόλοιποι έλληνες δεν έχουν να προσφέρουν το οτιδήποτε σε ομάδα με στόχο το Φ4 και με δεδομένο ότι δεν υπάρχουν άλλοι καλοί έλληνες πλην Σλούκα,Λαρεντζάκη(χαμηλότερο επίπεδο ακόμα),Ντόρσει , λογικά αυτοί οι 4 θα είναι οι καλοί σας έλληνες και του χρόνου.

Αντιθέτως ο Παναθηναικός χτίζει σε μια βάση με Καλάθη(καλύτερος PG στην ευρώπη),Παππά,Παπαπέτρου,Θανάση,Μήτογλου,Πα
παγιάνη.Όλοι σε καλή ηλικία ,δεμένοι σαν ομάδα και σιγά σιγά αποκτούν διακριτούς ρόλους.
Πλεονέκτημα:Παναθηναικός
2)Ξένοι:Εκεί ο Ολυμπιακός έχει αρκετό ταλέντο,το οποίο είναι ακόμη ακατέργαστο για χτυπήσει Ευρωλίγκα ακόμη.Ο Γκος έχει πολύ δουλειά ακόμη και δεν έχει δείξει κάτι εξαιρετικό στο παιχνίδι του(σουτ,δημιουργία) ενώ στην άμυνα αποτελέι στόχο.Φαίνεται αδύνατο να αποτελέσει 1st tier παίκτη τουλάχιστον για τα επομενα 1-2 χρόνια.Ο Τουπάν μου αρέσει ,είναι πολύ καλός ρολίστας και σουτέρ ψυχολογίας.Πολύ καλός αμυντικός και αθλητικός επίσης.Ο Στρέλνιεκς είναι ερωτηματικό για μένα,κάνει κάποια μαγικά 10λπετα-20λεπτα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να πάρει μια ομάδα Φ4 από το χέρι σε βάθος χρόνου.Τώρα πάμε στα καλά.Ο Μιλουτίνοφ είναι στα 2-3 καλύτερα σέντερ της διοργάνωσης.Δεν έχω να πω κάτι ,είναι φοβερά ποιοτικός.Το μόνο ζήτημα είναι το ΝΒΑ,είναι σε καλή ηλικία για να τον δουλέψουν και απο πέρυσι νομίζω τον γλυκοκοιτάνε,αν γίνει κάποια πρόταση δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να μείνει.Ο Λεντέι είναι πολύ καλό 4αρι (σε καμία περίπτωση 5αρι),λογικά θα πάρει τη σκυτάλη απτον Πρίντεζη στο μέλλον,δεν έχω να προσθέσω κάτι.Ο Τίμα λογικά θα χαιρετήσει.

Οι ξένοι του Παναθηναικού λογικά θα χαιρετήσουν όλοι.Δίνοντας πιθανότητες παραμονής μόνο σε Γκιστ και Τόμας.
Πλεονέκτημα:Ολυμπιακός

Κόουτς:Ο Μπλατ είναι ένας top tier προπονητής,το ίδιο και ο Πιτίνο(αν μείνει).Δε μπαίνω σε διαδικασία σύγκρισης γιατί δε χρειάζεται νομίζω.

Συμπέρασμα:Ο Παναθηναικός έχει ξεκάθαρο πλεονέκτημα σε Έλληνες και είναι παίκτες με πλούσια προσόντα και περισσότερες εμπειρίες απο τους αντίστοιχους ξένους του Ολυμπιακού.Με δεδομένη λοιπόν τη λειψανδρία στους Έλληνες γενικότερα στην αγορά,θεωρώ πως ο Π έχει να χτίσει σε μια πολύ καλύτερη βάση καθώς οι ξένοι βρίσκονται πολύ πιο εύκολα.Επιπλέον ο Γιαννακόπουλος έχοντας φέρει ουσιαστικά αυτός το Φ4 στην Αθήνα είναι δεδομένο πως θα αυξήσει αρκετά το μπάτζετ την ίδια ώρα που οι Αφοι αντιμετώπιζουν προβλήματα στη Χαλυβουργική.
Εν κατακλείδι δίνω ένα slight edge στον Παναθηναικό απο άποψη βάσης και ευκολίας στελέχωσης

ΥΓ:Don't shoot.Δεν έχω σκοπό να προβοκάρω,προσπάθησα να κρίνω τις ομάδες όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.Οποιαδήποτε διαφωνία καλοδεχούμενη.
Conan1982
QUOTE (Derozan @ Jan 1 2019, 19:09 ) *
Διαφωνώ και θα στο αιτιολογήσω :

Αντιθέτως ο Παναθηναικός χτίζει σε μια βάση με Καλάθη(καλύτερος PG στην ευρώπη),Παππά,Παπαπέτρου,Θανάση,Μήτογλου,Πα
παγιάνη.Όλοι σε καλή ηλικία ,δεμένοι σαν ομάδα και σιγά σιγά αποκτούν διακριτούς ρόλους.
Πλεονέκτημα:Παναθηναικός


Δεν το βλέπω ακριβώς έτσι, για τις δυνατότητες των Ελλήνων του Παναθηναϊκού κυρίως και όχι γι' αυτά που λες για τον Ολυμπιακό.
Έχουν όντως ένα συν ότι οι Έλληνες είναι σε καλύτερη ηλικία και στο ότι ο ηγέτης τους, Καλάθης είναι και αυτός σε καλή ηλικία.
Αλλά από κει και πέρα δεν έχουν άλλον Έλληνα που να μπορεί να πρωταγωνιστήσει.
Ο Παππάς δυστυχώς έχει βασικές ελλείψεις, δεν έχει τρίποντο, δεν δίνει πάσες, είναι 28 ετών και ακόμα περιμένουμε να έχει σταθερά καλή απόδοση.
Ο Θανάσης είναι καλός για ειδικούς αμυντικούς ρόλους, ένας ρολίστας.
Ο Παπαπέτρου έχει ανέβει να δούμε αν μπορεί να παίξει σταθερά καλά, συνεχίζω να τον πιστεύω.
Ο Μήτογλου δείχνει να έχει δυνατότητες μένει να το αποδείξει.
Ο Παπαγιάννης και αυτός είναι ένα στοίχημα, έχει το μπόι, είναι σίγουρα μικρός, μένει να δείξει αν αποφασίσει να δουλέψει.

Άρα ο Παναθηναϊκός έχει έναν ηγέτη, έναν που πιθανόν να μπορεί να είναι το βασικό τριάρι (ο Παπαπέτρου), 2 ρολίστες και 2 στοιχήματα.
Ο Ολυμπιακός από την άλλη πλέον έχει τον Σπανούλη, Πρίντεζη που είναι ερωτηματικό πόσο θα αντέξουν ακόμη, έχει τον Παπανικολάου, ένα στοίχημα τον Βεζένκοφ, που δεν είναι απογοήτευση κατ' εμέ. όταν παίζει ανταποκρίνεται, είναι μόλις 10 μήνες μεγαλύτερος από τον Μήτογλου, θα βρει και χρόνο και ρόλο. Μάντζαρης και Μπόγρης είναι απλά συμπληρωματικοί.
Να δούμε τι θα γίνει και με τον Αρσενόπουλο, στην Α2 φαίνεται να έχει χρόνο και ρόλο.
basket72
QUOTE (Derozan @ Jan 1 2019, 19:09 ) *
ΥΓ:Don't shoot.Δεν έχω σκοπό να προβοκάρω,προσπάθησα να κρίνω τις ομάδες όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.Οποιαδήποτε διαφωνία καλοδεχούμενη.


Αντικειμενικότητα μαζί με πάρτι στο ΣΕΦ κολλάει βρε συ; Μπορεί και να γίνεται πάντως, απλώς μιαν απορία εξέφρασα.

Κατά τ' άλλα σου διέφυγε εντελώς η ουσία του ποστ στο οποίο απάντησες. Ο Ολυμπιακός θα είναι μια ομάδα που θα μπαίνει στον δεύτερο χρόνο της νέας εποχής ενώ ο Παναθηναϊκός θα είναι μια ομάδα με νέο προπονητή κι έξι νέους ξένους.
Δύσκολα τα πράγματα για τόσο νέα ομάδα να σταυρώσει πρόκριση στο F4 όσο και θαυματουργό πρόεδρα να διαθέτει.

Εγώ πάντως ψήνομαι να ευοδωθεί η προσπάθεια για "αποσπανουλοποίηση" με σταθερά βήματα και παράλληλα ο προπονητής μας να μας βρίσκει καλούς ξένους με κίνητρο για διάκριση- τομέας που διακρίνεται χρόνια τώρα στα παρκέ της Ευρώπης. cool.gif
Γιατί με Έλληνες δεν πας μπροστά. Παλιά αυτά.
Ο τελευταίος σπουδαίος είναι ο Σλούκας που δεν έρχεται Ελλάδα και μετά από αυτόν είναι ο Παπανικολάου. Οι υπόλοιποι απλώς πιάνουν θέσεις Ελλήνων.
basket72
QUOTE (basket72 @ Jan 1 2019, 20:30 ) *
Ο τελευταίος σπουδαίος είναι ο Σλούκας που δεν έρχεται Ελλάδα και μετά από αυτόν είναι ο Παπανικολάου. Οι υπόλοιποι απλώς πιάνουν θέσεις Ελλήνων.



Ο τελευταίος σπουδαίος, ηλικιακά. Γι΄αυτό δεν έβαλα στην πρόταση τον 30ρη Καλάθη που προφανώς κι είναι ο καλύτερος Έλληνας παίκτης, εκτός Γιάννη εννοείται.
Derozan
QUOTE (Conan1982 @ Jan 1 2019, 20:20 ) *
Αλλά από κει και πέρα δεν έχουν άλλον Έλληνα που να μπορεί να πρωταγωνιστήσει.
Ο Παππάς δυστυχώς έχει βασικές ελλείψεις, δεν έχει τρίποντο, δεν δίνει πάσες, είναι 28 ετών και ακόμα περιμένουμε να έχει σταθερά καλή απόδοση.
Ο Θανάσης είναι καλός για ειδικούς αμυντικούς ρόλους, ένας ρολίστας.
Ο Παπαπέτρου έχει ανέβει να δούμε αν μπορεί να παίξει σταθερά καλά, συνεχίζω να τον πιστεύω.
Ο Μήτογλου δείχνει να έχει δυνατότητες μένει να το αποδείξει.
Ο Παπαγιάννης και αυτός είναι ένα στοίχημα, έχει το μπόι, είναι σίγουρα μικρός, μένει να δείξει αν αποφασίσει να δουλέψει.

Νομίζω πως όλοι έχουν αποδείξει τις δυνατότητες τους.
Ο Παππάς έχει πολύ καλό τρίποντο,είναι φοβερός slasher αν και όντως δεν έχει πάσα
Ο Θανάσης συν τοις άλλοις δίνει φοβερή ενέργεια και παίρνει ριμπάουντ
Ο Παπαπέτρου κάνει καλή χρονία και έχει ήδη πολλές εμπειρίες για την ηλικία του
Ο Μήτογλου αποδεικνύει σταθερά ότι θα είναι το νέο βασικό 4αρι της εθνικής
και ο Παπαγιάννης έχει τις δυνατότηες να γίνει σουπερ σταρ αν δουλέψει λίγο το σώμα του.Ήδη μπορεί για κάποιο χρονικό διάστημα να κοντράρει στα ίσια Μιλουτίνοφ και Ταβάρες .
*Στα μειονεκτήματα τους νομίζω συμφωνούμε και είναι εμφανή γι αυτό δεν τα ανέφερα
Επιπλέον,το ότι είναι όλοι ομοεθνείς συμβάλλει στο δέσιμο της ομάδας και στην ομοιογένεια.Ειδικά αν έρθει ο Σλούκας(θα πάιξει τα ρέστα του ο dpg) θα πάει σε άλλο επίπεδο το ελληνικό υλικό.
QUOTE (basket72 @ Jan 1 2019, 20:30 ) *
Αντικειμενικότητα μαζί με πάρτι στο ΣΕΦ κολλάει βρε συ; Μπορεί και να γίνεται πάντως, απλώς μιαν απορία εξέφρασα.

Κατά τ' άλλα σου διέφυγε εντελώς η ουσία του ποστ στο οποίο απάντησες. Ο Ολυμπιακός θα είναι μια ομάδα που θα μπαίνει στον δεύτερο χρόνο της νέας εποχής ενώ ο Παναθηναϊκός θα είναι μια ομάδα με νέο προπονητή κι έξι νέους ξένους.
Δύσκολα τα πράγματα για τόσο νέα ομάδα να σταυρώσει πρόκριση στο F4 όσο και θαυματουργό πρόεδρα να διαθέτει.
...
Γιατί με Έλληνες δεν πας μπροστά. Παλιά αυτά.

Για το "πάρτι στο ΣΕΦ" που είπα στο εξήγησα και στο άλλο thread ,μην πληγώνεσαι τόσο.
Η ουσία του ποστ είναι ότι ο ολυμπιακός έχει μια πολύ ασταθή βάση συγκριτικά.Έχει 3 έλληνες στους οποίους μπορεί να βασιστεί εκ των οποίων οι 2 είναι στα τελειώματα.Και απτους ξένους προς το παρόν σιγουρία βγάζει μόνο ο Μιλουτίνοφ(που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φύγει )προς το παρόν και που και που ο Στρέλνιεκς και Λεντέι,οι υπόλοιποι δε μπορούν να πρωταγωνιστήσουν ακόμα.Άρα έχει ένα μικρό ρόστερ στο οποίο κιόλας δε μπορεί να κάνει πολλές παρεμβάσεις(καθώς έχει πολλούς ξένους)
pan24
Νομιζω δεν εχει σχεση με το θεμα του παροντος thread η συγκριση των ροστερ Παναθηναικου-Ολυμπιακου

Αυτο που ειπωθηκε και εχει βαση ειναι οτι ο Ολυμπιακος την νεα σεζον θα εχει αρκετες πιθανοτητες ως αουτσαιντερ για προκριση στο φαιναλ 4 αν αποφυγει το σταυρωμα με Ρεαλ,Φενερ,ΤΣΣΚΑ λογω ομοιογενειας

Γκος,Λεντει θα εχουν προσαρμοστει 100% στις απαιτησεις,θα υπαρχει το καλοκαιρι να γινουν 2-3 προσθηκες(μονο τοσες θα χρειαζονται) σε θεσεις που θα κριθει οτι υπαρχει κενο και η ομαδα θα ειναι 100% προσαρμοσμενη στην φιλοσοφια του προπονητη ενω ο Πριντεζης παρα την ηλικια θα συνεχισει να ειναι στα τοπ 4αρια(δεν ειναι δα και τοσο μεγαλος) και ο Σπανουλης να δινει εμπειρια

Αυτο δινει πολλα συν απεναντι σε μια νεα ομαδα(με 5-6+ νεους παικτες η και νεο προπονητη) η οποια εχει παντα μειονεκτημα και ειναι πολυ δυσκολο να καταφερει να προκριθει
Πχ και η Φενερ του Ζοτς με τοπ προπονητη και πανακριβο ροστερ την πρωτη σεζον δεν καταφερει να προκριθει
Derozan
QUOTE (pan24 @ Jan 1 2019, 21:28 ) *
Νομιζω δεν εχει σχεση με το θεμα του παροντος thread η συγκριση των ροστερ Παναθηναικου-Ολυμπιακου

Αυτο που ειπωθηκε και εχει βαση ειναι οτι ο Ολυμπιακος την νεα σεζον θα εχει αρκετες πιθανοτητες ως αουτσαιντερ για προκριση στο φαιναλ 4 αν αποφυγει το σταυρωμα με Ρεαλ,Φενερ,ΤΣΣΚΑ λογω ομοιογενειας

Γκος,Λεντει θα εχουν προσαρμοστει 100% στις απαιτησεις,θα υπαρχει το καλοκαιρι να γινουν 2-3 προσθηκες(μονο τοσες θα χρειαζονται) σε θεσεις που θα κριθει οτι υπαρχει κενο και η ομαδα θα ειναι 100% προσαρμοσμενη στην φιλοσοφια του προπονητη ενω ο Πριντεζης παρα την ηλικια θα συνεχισει να ειναι στα τοπ 4αρια(δεν ειναι δα και τοσο μεγαλος) και ο Σπανουλης να δινει εμπειρια

Αυτο δινει πολλα συν απεναντι σε μια νεα ομαδα(με 5-6+ νεους παικτες η και νεο προπονητη) η οποια εχει παντα μειονεκτημα και ειναι πολυ δυσκολο να καταφερει να προκριθει
Πχ και η Φενερ του Ζοτς με τοπ προπονητη και πανακριβο ροστερ την πρωτη σεζον δεν καταφερει να προκριθει


Εντάξει,και ο Μπόγρης 100% προσαρμοσμένος θα είναι,άλλο είναι το ποιντ μου,το κατα πόσο μπορούν σε αυτή τη φάση και κατά πόσο μπορούν να γίνουν 3 προσθήκες με τόσους ξένους ήδη tongue.gif .Αλλα ναι,αν πάει με 8-9 ξένους τότε ισορροπεί η κατάσταση.
pan24
QUOTE (Derozan @ Jan 1 2019, 21:39 ) *
Εντάξει,και ο Μπόγρης 100% προσαρμοσμένος θα είναι,άλλο είναι το ποιντ μου,το κατα πόσο μπορούν σε αυτή τη φάση και κατά πόσο μπορούν να γίνουν 3 προσθήκες με τόσους ξένους ήδη tongue.gif .Αλλα ναι,αν πάει με 8-9 ξένους τότε ισορροπεί η κατάσταση.

Δεν το εθεσα σωστα
Εννοουσα ποιοτικες προσθηκες οχι απαραιτητα αριθμητικες
Δηλαδη να φυγει πχ ο Τιμμα και να αντικατασταθει με γκαρντ

Ο Ολυμπιακος για την νεα σεζον παντα αν αντικαταστησει Τιμμα(η Τουπαν αν αλλαξει εντελως η εικονα του Τιμμα) με κοντο και παρει 7ο ξενο εναν ψηλο εχει υπερπληρες ροστερ που θα δεν θα χρειαστει χρονο προσαρμογης γιατι θα ειναι σχεδον ιδιο με το φετινο και θα εχει μικρο ρισκο να γινει λαθος επιλογη γιατι θα εχουν ολη την φετινη σεζον για να δουν τι ακριβως λειπει και να κοιτανε παικτες εν οψει καλοκαιριου

Βαλε και αντικαταστατη Μιλουτινοφ αν παει nba η αντικαταστατη Στρελνιεκς αν θελουν κατι διαφορετικο(δεν το νομιζω αυτο αλλα λεμε τωρα) και εισαι στις 3 αλλαγες-προσθηκες
basket72
QUOTE (Derozan @ Jan 1 2019, 21:10 ) *
Για το "πάρτι στο ΣΕΦ" που είπα στο εξήγησα και στο άλλο thread ,μην πληγώνεσαι τόσο.
Η ουσία του ποστ είναι ότι ο ολυμπιακός έχει μια πολύ ασταθή βάση συγκριτικά.Έχει 3 έλληνες στους οποίους μπορεί να βασιστεί εκ των οποίων οι 2 είναι στα τελειώματα.Και απτους ξένους προς το παρόν σιγουρία βγάζει μόνο ο Μιλουτίνοφ(που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φύγει )προς το παρόν και που και που ο Στρέλνιεκς και Λεντέι,οι υπόλοιποι δε μπορούν να πρωταγωνιστήσουν ακόμα.Άρα έχει ένα μικρό ρόστερ στο οποίο κιόλας δε μπορεί να κάνει πολλές παρεμβάσεις(καθώς έχει πολλούς ξένους)



Τι να πληγώνομαι βρε συ; Είσαι ένας ακόμη υπέροχος νέος συμφορουμίτης.
Τουναντίον το διασκεδάζω. Πάντα τέτοια. Μαζί σου.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.