Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Αγωνιστικά θέματα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Conan1982
QUOTE (Derozan @ Jan 1 2019, 21:10 ) *
Νομίζω πως όλοι έχουν αποδείξει τις δυνατότητες τους.
Ο Παππάς έχει πολύ καλό τρίποντο,είναι φοβερός slasher αν και όντως δεν έχει πάσα

Ο Μήτογλου αποδεικνύει σταθερά ότι θα είναι το νέο βασικό 4αρι της εθνικής


Για τον Παππά όντως έχω απορία αν έχει καλό τρίποντο, στην Α1 έχει καλά ποσοστά, στην Ευρωλίγκα 4 χρονιές τώρα έχει δείξει ακριβώς το αντίθετο, χωρίς ποτέ να είχε και κορυφαία ποσοστά.

Για τον Μήτογλου δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να είσαι απογοητευμένος με τον Βεζένκοφ που έχει παρόμοια ηλικία και στατιστικά με τον Μήτογλου και καλή παρουσία όσο παίζει και τον άλλο να τον θεωρείς το επόμενο βασικό 4άρι της Εθνικής, χωρίς να λέω ότι δεν έχει ταλέντο το παιδί.

QUOTE (pan24 @ Jan 1 2019, 21:43 ) *
Δεν το εθεσα σωστα
Εννοουσα ποιοτικες προσθηκες οχι απαραιτητα αριθμητικες
Δηλαδη να φυγει πχ ο Τιμμα και να αντικατασταθει με γκαρντ

Ο Ολυμπιακος για την νεα σεζον παντα αν αντικαταστησει Τιμμα(η Τουπαν αν αλλαξει εντελως η εικονα του Τιμμα) με κοντο και παρει 7ο ξενο εναν ψηλο εχει υπερπληρες ροστερ που θα δεν θα χρειαστει χρονο προσαρμογης γιατι θα ειναι σχεδον ιδιο με το φετινο και θα εχει μικρο ρισκο να γινει λαθος επιλογη γιατι θα εχουν ολη την φετινη σεζον για να δουν τι ακριβως λειπει και να κοιτανε παικτες εν οψει καλοκαιριου

Βαλε και αντικαταστατη Μιλουτινοφ αν παει nba η αντικαταστατη Στρελνιεκς αν θελουν κατι διαφορετικο(δεν το νομιζω αυτο αλλα λεμε τωρα) και εισαι στις 3 αλλαγες-προσθηκες


Στο νέο φορμάτ που δεν υπάρχει περίοδος προσαρμογής είναι και ζητούμενο να υπάρχει ομοιογένεια από νωρίς.
Πάντως νομίζω αυτή ήταν η σκέψη για τον Μπλατ, βρίσκουμε παίκτες λαβράκια, τους εξελίσσουμε, δένει η ομάδα την πρώτη χρονιά και την δεύτερη γίνονται οι απαραίτητες αλλαγές,προσθήκες,διορθώσεις για να χτυπήσουμε Φ4.
Derozan
QUOTE (Conan1982 @ Jan 1 2019, 22:19 ) *
Για τον Παππά όντως έχω απορία αν έχει καλό τρίποντο, στην Α1 έχει καλά ποσοστά, στην Ευρωλίγκα 4 χρονιές τώρα έχει δείξει ακριβώς το αντίθετο, χωρίς ποτέ να είχε και κορυφαία ποσοστά.

Για τον Μήτογλου δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να είσαι απογοητευμένος με τον Βεζένκοφ που έχει παρόμοια ηλικία και στατιστικά με τον Μήτογλου και καλή παρουσία όσο παίζει και τον άλλο να τον θεωρείς το επόμενο βασικό 4άρι της Εθνικής, χωρίς να λέω ότι δεν έχει ταλέντο το παιδί.

Ο Βεζένκοφ είναι αργός ,χωρίς νεύρο,δεν έχει τη στόφα του Μήτογλου.Επίσης είχε πολλές ευκαιρίες μέχρι τώρα δίχως να δείξει κάτι ιδιαίτερο νομίζω.Επιπλέον, είπα ότι ειμαι απογοητευμένος γιατί είχα και μεγαλύτερες προσδοκίες βλέποντας τον στο Άρη.Αν εμφανιζόταν απτο πουθενά ή δεν έιχε πάρει χρόνο σε μεγάλη διοργάνωση, ίσως να είχα και διαφορετική άποψη

edit.Σε έχα χρόνο τα λαυράκια χτυπάνε Φ4; λίγο δύσκολο εγχείρημα ρε συ...
Conan1982
QUOTE (Derozan @ Jan 1 2019, 22:26 ) *
edit.Σε έχα χρόνο τα λαυράκια χτυπάνε Φ4; λίγο δύσκολο εγχείρημα ρε συ...


Γιατί δύσκολο; Αλλάξαμε προπονητή, στυλ και 5 παίκτες, ακόμα μαθαίνει η ομάδα το νέο στυλ και είμαστε στην πρώτη τετράδα, χτυπήσαμε και χάσαμε στις λεπτομέρειες από ΤΣΣΚΑ και Φενέρ και κερδίσαμε την Ρεάλ και οι προσδοκίες είναι η ομάδα να ανεβαίνει όσο περνάει η σεζόν.
Του χρόνου η ομάδα δεν θα είναι σε μεταβατικό στάδιο, δεν θα ξεκινήσει από την αρχή, λογικό δεν είναι να μιλάμε για υψηλότερους στόχους;
Derozan
QUOTE (Conan1982 @ Jan 1 2019, 22:36 ) *
Γιατί δύσκολο; Αλλάξαμε προπονητή, στυλ και 5 παίκτες, ακόμα μαθαίνει η ομάδα το νέο στυλ και είμαστε στην πρώτη τετράδα, χτυπήσαμε και χάσαμε στις λεπτομέρειες από ΤΣΣΚΑ και Φενέρ και κερδίσαμε την Ρεάλ και οι προσδοκίες είναι η ομάδα να ανεβαίνει όσο περνάει η σεζόν.
Του χρόνου η ομάδα δεν θα είναι σε μεταβατικό στάδιο, δεν θα ξεκινήσει από την αρχή, λογικό δεν είναι να μιλάμε για υψηλότερους στόχους;


Δε μου φαίνεται τόσο λογικό να σου πω την αλήθεια.Είναι και λίγο σύμπτωση νομίζω αυτά και κάποια άλλα αποτελέσματα καθώς αντιμετωπίσατε ομάδες με τραυματισμούς στους καλύτερους παίκτες.Αυτή είναι η άποψη μου με αυτά που έχω δει μέχρι τώρα.Τώρα,το αποτέλεσμα θα δείξει,μπορεί και να βγω λάθος...
shaq7
Μονο εγω δεν θεωρω τον καλαθη το καλυτερο γκαρντ στην ευρωπη??Με το ζορι τον βαζω και 5δα..Τεραστια αδυναμια στο σουτ!Εχει αποδειξει κιολας οτι δεν μπορει μονος του να παει την ομαδα ψηλα οπως εκανε ο σπανουλης πχ,για μενα ειναι για να παιζει σε ομαδες με παιχταραδες διπλα.

Εγω βλεπω το μεγαλυτερο προβλημα και των 2 αιωνιων οτι ειναι οι ελληνες,δεν υπαρχει το ταλεντο οπως παλια,ο παο πληρωνει τρελα ποσα σε ελληνες που δεν τα αξιζουν με την καμια,και θα τα πληρωνει και του χρονου,οποτε δεν το βλεπω πως θα φερει ξενους με μεγαλα συμβολαια αν ηδη εχει κλειδωμενα 5-6εκ .
Το να βαρεσει φαιναλ 4 του χρονου φαινεται πολυ δυσκολο ,θα του δωσω πιο πολλες πιθανοτητες αν φερει τον σαρας.

Το ιδιο και ο ολυμπιακος, πληρωνει μαντζαρη, μπογρη και ο βεζενκοφ δεν νομιζω οτι θα ηταν στην ομαδα αν δεν ειχε διαβατηριο.
Για μενα ισως παει φαιναλ 4 φετος αν δεν πεσει απο 5τος και θα χασει ηρωικα εκει. Του χρονου θα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα γιατι θα θες βαρβατο γκαρντ αλλα και αντικαταστατη του μιλου που θα παει σπερς(θα παρουμε νομιζω 1-2 μυρια αποζημιωση).Αν πανε οι αφοι με την λογικη παλι 900 χιλ ταβανι για παιχτη μαξ θα πρεπει ο μπλατ να βγαλει λαγους απο τα καπελα.
DESO
QUOTE(Derozan @ Jan 1 2019, 22:26 ) *
Ο Βεζένκοφ είναι αργός ,χωρίς νεύρο,δεν έχει τη στόφα του Μήτογλου.Επίσης είχε πολλές ευκαιρίες μέχρι τώρα δίχως να δείξει κάτι ιδιαίτερο νομίζω.Επιπλέον, είπα ότι ειμαι απογοητευμένος γιατί είχα και μεγαλύτερες προσδοκίες βλέποντας τον στο Άρη.Αν εμφανιζόταν απτο πουθενά ή δεν έιχε πάρει χρόνο σε μεγάλη διοργάνωση, ίσως να είχα και διαφορετική άποψη


Ποια στόφα έχει ο Μήτογλου blink.gif ? Τι ακριβώς έχει κάνει που δεν το έχει κάνει ο Βεζε?
Ο Βέζε πέρα από το παρελθόν και τα όργια που έκανε πιτσιρικάς με τον Άρη, όσο είχε χρόνο συμμετοχής και ρυθμό, έβγαζε μάτια. Μετά πήγε ο Λεντέι στο 4 και αποσυντονίστηκε η κατάσταση.
RipCity
Θεωρώ λάθος να λειτουργούμε πλέον σε βάση "πες μου τους Έλληνές σου να σου πω το ταβάνι σου". Οι Έλληνες παίκτες που είναι διαθέσιμοι για τις ελληνικές ομάδες είναι ως επί το πλείστον ατάλαντοι και wannabe σοβαροί παίκτες. 4 μόνο είναι υψηλού επιπέδου. Ο ένας παίζει στον Παναθηναικό, οι δυο στον Ολυμπιακό και ο τέταρτος στη Φενέρ. Όποιος βρει καλύτερους ξένους θα έχει και καλύτερη τύχη. Αν μείνει ο Milutinov ο Ολυμπιακός πάει του χρόνου με 4 καλούς ξένους, LeDay, NWG, Milutinov, Toupane. Οι 3 πρώτοι 24 ετών κι ο τελευταίος 26. Σε τρομερές ηλικίες δηλαδή. Το να μου λέει κάποιος έχω Παπαγιάννη, Παπαπέτρου, Παππά, Μάντζαρη, Αγραβάνη, Μπόγρη μου είναι το ίδιο με το να μου λέει έχω Μαχμούτογλου, Αντόνοβ, Ρίμπας κτλ. Το παιχνίδι παίζεται στους ξένους σε ότι αφορά το ταβάνι των ομάδων. Ευτυχώς του Ολυμπιακού είναι κλεισμένοι με συμβόλαια για +2 χρόνια.
drunk guy
QUOTE(RipCity @ Jan 2 2019, 14:41 ) *
Θεωρώ λάθος να λειτουργούμε πλέον σε βάση "πες μου τους Έλληνές σου να σου πω το ταβάνι σου". Οι Έλληνες παίκτες που είναι διαθέσιμοι για τις ελληνικές ομάδες είναι ως επί το πλείστον ατάλαντοι και wannabe σοβαροί παίκτες. 4 μόνο είναι υψηλού επιπέδου. Ο ένας παίζει στον Παναθηναικό, οι δυο στον Ολυμπιακό και ο τέταρτος στη Φενέρ. Όποιος βρει καλύτερους ξένους θα έχει και καλύτερη τύχη. Αν μείνει ο Milutinov ο Ολυμπιακός πάει του χρόνου με 4 καλούς ξένους, LeDay, NWG, Milutinov, Toupane. Οι 3 πρώτοι 24 ετών κι ο τελευταίος 26. Σε τρομερές ηλικίες δηλαδή. Το να μου λέει κάποιος έχω Παπαγιάννη, Παπαπέτρου, Παππά, Μάντζαρη, Αγραβάνη, Μπόγρη μου είναι το ίδιο με το να μου λέει έχω Μαχμούτογλου, Αντόνοβ, Ρίμπας κτλ. Το παιχνίδι παίζεται στους ξένους σε ότι αφορά το ταβάνι των ομάδων. Ευτυχώς του Ολυμπιακού είναι κλεισμένοι με συμβόλαια για +2 χρόνια.

πολυ σωστος.
εδω και 2 χρονια λέω οτι αυτο το παραμυθι με τον ελληνικο κορμο (ειδικα στον Ολυμπιακο) πρεπει να τελειωσει. οι ελληνες πλεον δεν ειναι σε θεση να κανουν τη διαφορα και ετσι δεν σου αρκουν ξενοι ρολιστες. πρεπει να παιρνεις ξενους που να κανουν τη διαφορα
G-arenas
σαφως και δεν κανουν την διαφορα οι ελληνες πλεον πλην αυτων των 4 που γραψατε.

ομως το να εχεις ελληνικο κορμο ειναι πολυ σημαντικο καθως ξερεις σε ποιες θεσεις θελεις τους καλους σου ξενους και ξερεις οτι οι αναπληρωματικοι αυτων δεν θα μπουν μεσα και δεν θα κανουν τιποτα.

ετσι εσεις ξερετε οτι οι θεσεις που θελετε παικτες ειναι 3 γκαρντ-2 σεντερ-1 3αρι.

και το πιο σημαντικο ειναι οτι εχεις χημεια ομαδας.

δεν ειναι το ιδιο αν αντι για παπανικολαου ειχατε εσεις τον γιαννοπουλο και ουτε εμεις αντι του παππα τον λαρεντζακη ή καποιον ακομα πιο χειροτερο.

το να εχεις τους καλυτερους ελληνες ειναι τερμα σημαντικο, οχι βεβαια με τεραστια συμβολαια. αλλα αν πρεπει να πληρωσεις υπεραξια για 2-3 κανα κατοσταρικο νταξει καντο.

εξαλλου του παο οι παικτες εχουν potential. παπαγιαννης-μητογλου-παπι μπορουν να βγουν παρα πολυ καλοι!

επισης δεν εχουμε εμεις τα λεφτα της φενερ και της τσσκα που εχουν 8 ξενους παιχταραδες συν 1-2 γηγενεις του 10λεπτου και ειμαστε κομπλε. εμεις για να εχουμε 6 ή 7 παιχταραδες ξενους πρεπει να εχουν και απο 1-1,5 μυριο συμβολαιο ο καθενας που δεν το εχουμε.

οποτε ειναι σημαντικο να εχεις τον καλυτερο δυνατο ελληνικο κορμο, με μικρη και οχι μεγαλη υπεραξια. και φυσικα αυτο δεν σου δηλωνει οτι θα πας μακρια αλλα θα εχεις μια πολυ καλη και σταθερη βαση να χτισεις την ομαδα σου οπως θες και πρεπει. και μπορει να σου βγει και κανενας ελληνας και να γινει πολυ καλος για βασικος αν οχι τοπ.
RipCity
QUOTE (G-arenas @ Jan 2 2019, 15:30 ) *
σαφως και δεν κανουν την διαφορα οι ελληνες πλεον πλην αυτων των 4 που γραψατε.

ομως το να εχεις ελληνικο κορμο ειναι πολυ σημαντικο καθως ξερεις σε ποιες θεσεις θελεις τους καλους σου ξενους και ξερεις οτι οι αναπληρωματικοι αυτων δεν θα μπουν μεσα και δεν θα κανουν τιποτα.

ετσι εσεις ξερετε οτι οι θεσεις που θελετε παικτες ειναι 3 γκαρντ-2 σεντερ-1 3αρι.

και το πιο σημαντικο ειναι οτι εχεις χημεια ομαδας.

δεν ειναι το ιδιο αν αντι για παπανικολαου ειχατε εσεις τον γιαννοπουλο και ουτε εμεις αντι του παππα τον λαρεντζακη ή καποιον ακομα πιο χειροτερο.

το να εχεις τους καλυτερους ελληνες ειναι τερμα σημαντικο, οχι βεβαια με τεραστια συμβολαια. αλλα αν πρεπει να πληρωσεις υπεραξια για 2-3 κανα κατοσταρικο νταξει καντο.

εξαλλου του παο οι παικτες εχουν potential. παπαγιαννης-μητογλου-παπι μπορουν να βγουν παρα πολυ καλοι!

επισης δεν εχουμε εμεις τα λεφτα της φενερ και της τσσκα που εχουν 8 ξενους παιχταραδες συν 1-2 γηγενεις του 10λεπτου και ειμαστε κομπλε. εμεις για να εχουμε 6 ή 7 παιχταραδες ξενους πρεπει να εχουν και απο 1-1,5 μυριο συμβολαιο ο καθενας που δεν το εχουμε.

οποτε ειναι σημαντικο να εχεις τον καλυτερο δυνατο ελληνικο κορμο, με μικρη και οχι μεγαλη υπεραξια. και φυσικα αυτο δεν σου δηλωνει οτι θα πας μακρια αλλα θα εχεις μια πολυ καλη και σταθερη βαση να χτισεις την ομαδα σου οπως θες και πρεπει. και μπορει να σου βγει και κανενας ελληνας και να γινει πολυ καλος για βασικος αν οχι τοπ.


Διαφωνώ για το ότι είναι σημαντικό γιατί η υπεραξία δεν είναι μικρή. είναι κοντά στο διπλάσιο της αξίας οι τιμές τους που κόβουν πολύ σημαντικά χρήματα από το μπάτζετ για ξένους. Σίγουρα ο ξένος αυξάνει αξία πολύ ταχύτερα και μπορεί να σου φύγει πιο εύκολα, αλλά από την άλλη το να δίνεις μισό μπάτζετ σε Έλληνες δεδομένα χαμηλής αξίας δε σε οδηγεί κάπου. Καλά είναι όταν ο Μάντζαρης κοστίζει 250κ, όχι 800 κτλ. Και είναι όλοι, όχι μόνο ο Μάντζαρης.

Το να έχεις τους καλύτερους από τους μέτριους για εμένα προσωπικά δε λέει κάτι.
Derozan
QUOTE (shaq7 @ Jan 2 2019, 05:00 ) *
Μονο εγω δεν θεωρω τον καλαθη το καλυτερο γκαρντ στην ευρωπη??Με το ζορι τον βαζω και 5δα..Τεραστια αδυναμια στο σουτ!Εχει αποδειξει κιολας οτι δεν μπορει μονος του να παει την ομαδα ψηλα οπως εκανε ο σπανουλης πχ,για μενα ειναι για να παιζει σε ομαδες με παιχταραδες διπλα.

Σόρρυ για το off-topic: tongue.gif
Στο 1 νομίζω ο Καλάθης είναι σίγουρα ό,τι καλύτερο υπάρχει στην Ευρώπη,η αντίληψη του για το παιχνίδι και οι πάσες του (και η άμυνα πάνω στη μπάλα)είναι σε άλλο επίπεδο απτους υπόλοιπους.Επίσης στο σουτ είναι λίγο παρεξηγημένος έχω την εντύπωση.Πιστεύω ότι είναι σουτέρ ψυχολογίας .Φάνηκε σε πολλά ματς,όταν του βγαίνει το ματς με τις πάσες και τις άμυνες θα μπουν τα σουτ.
basket72
QUOTE (Derozan @ Jan 2 2019, 17:40 ) *
Σόρρυ για το off-topic: tongue.gif
Στο 1 νομίζω ο Καλάθης είναι σίγουρα ό,τι καλύτερο υπάρχει στην Ευρώπη,η αντίληψη του για το παιχνίδι και οι πάσες του (και η άμυνα πάνω στη μπάλα)είναι σε άλλο επίπεδο απτους υπόλοιπους.Επίσης στο σουτ είναι λίγο παρεξηγημένος έχω την εντύπωση.Πιστεύω ότι είναι σουτέρ ψυχολογίας .Φάνηκε σε πολλά ματς,όταν του βγαίνει το ματς με τις πάσες και τις άμυνες θα μπουν τα σουτ.



Δεν φιλοδοξώ να σου αλλάξω τη γνώμη αλλά έτσι για να γράφεται και τίποτα σχετικό, ο Καλάθης φέτος στην Ευρωλίγκα έχει 46% δίποντο, 22% τρίποντο και 43% βολές blink.gif .
Σουτέρ ψυχολογίας λες ας πούμε τον Παπανικολάου που έχει τελειώσει χρονιά με ποσοστό κάπου στο 50% κι άλλες με 33%.

Τέλος πάντων, εδώ μιλάμε για τα αγωνιστικά του Ολυμπιακού και βλέπω να γίνεται λόγος για το ρόστερ του Παναθηναϊκού.

Κάνεις δουλίτσα τελικά.
shaq7
QUOTE (Derozan @ Jan 2 2019, 17:40 ) *
Σόρρυ για το off-topic: tongue.gif
Στο 1 νομίζω ο Καλάθης είναι σίγουρα ό,τι καλύτερο υπάρχει στην Ευρώπη,η αντίληψη του για το παιχνίδι και οι πάσες του (και η άμυνα πάνω στη μπάλα)είναι σε άλλο επίπεδο απτους υπόλοιπους.Επίσης στο σουτ είναι λίγο παρεξηγημένος έχω την εντύπωση.Πιστεύω ότι είναι σουτέρ ψυχολογίας .Φάνηκε σε πολλά ματς,όταν του βγαίνει το ματς με τις πάσες και τις άμυνες θα μπουν τα σουτ.


Δεν διαφωνω οτι ειναι ο καλυτερος σε αυτα που λες αλλα οταν εχει 22.4% τριποντο σε 70 προσπαθειες (σε κατι ματς βαραει και 10 τριποντα δεν ειναι οτι το σκεφτεται) και 40% βολες...ε δεν τον προτιμω απο γιουλ,ροντριγκες,σβεντ κτλ.Στο 1 ματς που θα ειναι ευστοχος και θα βαλει 4/6 θα πεις ναι ειναι ο καλυτερος στην ευρωπη αλλα δεν συμβαινει συχνα αυτο tongue.gif

Και για να μπω ον τοπικ ,ολη αυτη η υπεραξια σε μετριους παιχτες δημιουργηθηκε επειδη ο δπγ ηθελε να παρει παιχτες απο μας η να μας χαλασει τον κορμο που ειχαμε.Αυτος ανεβασε το κασε του μαντζαρη,του παπι και του παππα..

Παλια ειχαμε επιτυχιες γιατι πληρωναμε τον σπανουλη,τον πριντεζη, παπ,σλουκα κτλ λιγοτερα λεφτα αποτι αξιζαν η θα περναν σε αλλες ομαδες,τωρα οι περισσοτεροι ελληνες κανουνε μια μετρια χρονια και ζητανε τον ουρανο με τα αστρα που καμια ομαδα στην ευρωπη δεν θα τους τα εδινε εκτος απο μας.Θελουν να παιζουν και βασικοι!!!

Τωρα θα πρεπει οι προεδροι ή να μην τσιμπανε αλλο στις υπεραξιες ωστε να γυρισουν τα λεφτα που θα ζητανε σε νορμαλ επιπεδα ή να επενδυουν σε νεαρους που θα ειναι για συμπληρωματικο ρολο.

Conan1982
QUOTE (shaq7 @ Jan 2 2019, 19:37 ) *
Και για να μπω ον τοπικ ,ολη αυτη η υπεραξια σε μετριους παιχτες δημιουργηθηκε επειδη ο δπγ ηθελε να παρει παιχτες απο μας η να μας χαλασει τον κορμο που ειχαμε.Αυτος ανεβασε το κασε του μαντζαρη,του παπι και του παππα..


Το ένα είναι σίγουρα αυτό, αν και έπρεπε να είχαμε αφήσει τον Μάντζαρη να πάει, να είχε δεσμεύσει ο ΔΠΓ τόσα λεφτά στο συμβόλαιο του να το σκεφτόταν τώρα διπλά για τον Παπαπέτρου.

Αλλά το άλλο είναι ότι εφόσον χρειαζόμαστε 6 Έλληνες παίκτες και οι καλοί Έλληνες παίκτες σπανίζουν είναι αναπόφευκτο να πάρουν περισσότερα χρήματα απ' ότι έναν αντιστοίχων ικανοτήτων ξένο.
DESO
QUOTE(Conan1982 @ Jan 2 2019, 20:13 ) *
Αλλά το άλλο είναι ότι εφόσον χρειαζόμαστε 6 Έλληνες παίκτες και οι καλοί Έλληνες παίκτες σπανίζουν είναι αναπόφευκτο να πάρουν περισσότερα χρήματα απ' ότι έναν αντιστοίχων ικανοτήτων ξένο.


Γιαυτό έχει λογική να δώσεις χρήματα σε ένα πολύ καλό ξένο και να τον πλαισιώσεις με Έλληνα ρολίστα παρά να χρυσώσεις ένα Έλληνα που δεν μπορεί να κάνει στην διαφορά και να σε πάρει από το χεράκι όπως οι Σπανούλης/ Πρίντεζης και να τον πλαισιώσεις με ένα μέτριο ξένο που επίσης δεν μπορεί να κάνει στην διαφορά και να σε πάρει από το χεράκι.
Conan1982
QUOTE (DESO @ Jan 2 2019, 20:22 ) *
Γιαυτό έχει λογική να δώσεις χρήματα σε ένα πολύ καλό ξένο και να τον πλαισιώσεις με Έλληνα ρολίστα παρά να χρυσώσεις ένα Έλληνα που δεν μπορεί να κάνει στην διαφορά και να σε πάρει από το χεράκι όπως οι Σπανούλης/ Πρίντεζης και να τον πλαισιώσεις με ένα μέτριο ξένο που επίσης δεν μπορεί να κάνει στην διαφορά και να σε πάρει από το χεράκι.


Μα τους ρολίστες χρυσοπληρώνουν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός. Ούτε γίνεται να έχουμε μια πολύ καλή εξάδα ξένων και μια εξάδα Ελλήνων που δεν μπορούν να σταθούν στο επίπεδο της Ευρωλίγκα.
DESO
QUOTE(Conan1982 @ Jan 2 2019, 22:08 ) *
Μα τους ρολίστες χρυσοπληρώνουν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός. Ούτε γίνεται να έχουμε μια πολύ καλή εξάδα ξένων και μια εξάδα Ελλήνων που δεν μπορούν να σταθούν στο επίπεδο της Ευρωλίγκα.


Ε να μην τους χρυσοπληρώνουν laugh.gif
Αλλά δεν τους λένε ρολίστες, αλλά βασικό κορμό. Γιαυτό παίρνει ο Μάντζαρης 900, οι Παπαπέτρου/ Παππάς 800, ο Μπόγρης 300 και στο επόμενο συμβόλαιο ο Θανάσης ο Αντετοκούμπο θα ζητήσει 500+ (δεν ξέρω τώρα πόσα παίρνει). Αν τους τα δίνουν καλά κάνουν και τα παίρνουν.
Με την δική μου λογική είναι προτιμότερο Wanamaker και Κόνιαρης, παρά Στρέλνιεκς και Μάντζαρης (τον NWG δεν τον ακουμπάμε biggrin.gif ).
john wick
QUOTE (RipCity @ Jan 2 2019, 12:41 ) *
Θεωρώ λάθος να λειτουργούμε πλέον σε βάση "πες μου τους Έλληνές σου να σου πω το ταβάνι σου". Οι Έλληνες παίκτες που είναι διαθέσιμοι για τις ελληνικές ομάδες είναι ως επί το πλείστον ατάλαντοι και wannabe σοβαροί παίκτες. 4 μόνο είναι υψηλού επιπέδου. Ο ένας παίζει στον Παναθηναικό, οι δυο στον Ολυμπιακό και ο τέταρτος στη Φενέρ. Όποιος βρει καλύτερους ξένους θα έχει και καλύτερη τύχη. Αν μείνει ο Milutinov ο Ολυμπιακός πάει του χρόνου με 4 καλούς ξένους, LeDay, NWG, Milutinov, Toupane. Οι 3 πρώτοι 24 ετών κι ο τελευταίος 26. Σε τρομερές ηλικίες δηλαδή. Το να μου λέει κάποιος έχω Παπαγιάννη, Παπαπέτρου, Παππά, Μάντζαρη, Αγραβάνη, Μπόγρη μου είναι το ίδιο με το να μου λέει έχω Μαχμούτογλου, Αντόνοβ, Ρίμπας κτλ. Το παιχνίδι παίζεται στους ξένους σε ότι αφορά το ταβάνι των ομάδων. Ευτυχώς του Ολυμπιακού είναι κλεισμένοι με συμβόλαια για +2 χρόνια.



καλά παιδιά , μην τα λέμε όπως μας συμφέρει....
Με Μάντζαρη , Σλούκα , Σπανούλη , Πρίντεζη , Αγραβάνη , Παπαπέτρου σήκώσατε ευρωπαική κούπα..
Ξαφνικά δεν γίνεται να μειώνουμε τον ρόλο των Ελλήνων..
Και άντε να είσαι Φενέρ να το καταλάβω... Δλδ έχεις 2-3 άμπαλους Τούρκους , αλλά δίπλα τους έχεις Melli , Datome , Veceli , Wanamaiker κλπ...
Όταν εσύ έχεις Gkos , Toupan , le Day δλδ ρολίστες(μέχρι σήμερα) θες καλούς Ελληνες....
Πες ότι του χρόνου (υποθετικά) σταματανε Σπανούλης και Πρίντεζης. Σε ποιον θα στηριχτείς; Στον Αγραβανη;
DESO
QUOTE(john wick @ Jan 3 2019, 11:50 ) *
καλά παιδιά , μην τα λέμε όπως μας συμφέρει....
Με Μάντζαρη , Σλούκα , Σπανούλη , Πρίντεζη , Αγραβάνη , Παπαπέτρου σήκώσατε ευρωπαική κούπα..
Ξαφνικά δεν γίνεται να μειώνουμε τον ρόλο των Ελλήνων..


Βγάλε Αγραβάνη και Παπαπέτρου για το ιστορικά σωστό και βάλε Παπανικολάου (περίοδος 2012, 2013).

Από κει και πέρα το 2012 και 2013 υπήρχε ο Σπαν που μπήκε σε prime mode και μέχρι το 2017 πήγαινε την ομάδα επ ώμου και ο Πρίντεζης που έβαζε πλάτη χωρίς back up επί σειρά ετών.

Στα ακόλουθα χρόνια λοιπόν τι πρόσφερε στην πορεία της ομάδας ο περιβόητος ελληνικός κορμός που μετεξελίχθηκε στο γνωστό "παρεάκι" με την ανοχή του Σφαιρόπουλου?
john wick
QUOTE (DESO @ Jan 3 2019, 08:57 ) *
Βγάλε Αγραβάνη και Παπαπέτρου για το ιστορικά σωστό και βάλε Παπανικολάου (περίοδος 2012, 2013).

Από κει και πέρα το 2012 και 2013 υπήρχε ο Σπαν που μπήκε σε prime mode και μέχρι το 2017 πήγαινε την ομάδα επ ώμου και ο Πρίντεζης που έβαζε πλάτη χωρίς back up επί σειρά ετών.

Στα ακόλουθα χρόνια λοιπόν τι πρόσφερε στην πορεία της ομάδας ο περιβόητος ελληνικός κορμός που μετεξελίχθηκε στο γνωστό "παρεάκι" με την ανοχή του Σφαιρόπουλου?



ωραία , να αντιστρέψω το ερώτημα , που είναι όλοι αυτοί οι ξένοι που σε '' σήκωσαν'' όλα αυτά τα χρόνια που λες;;
RipCity
Σε κανέναν δε θα στηριχθεί. Όταν σταματήσουν Σπάν,Πριντεζης κι αν δεν πάρει Σλούκα ο Ολυμπιακός θα μπει σε μαύρη περίοδο. Για αυτό ο Σλούκας είναι μονόδρομος το καλοκαίρι. Όλοι οι άλλοι οι Έλληνες είναι για να σπληρωνουν εξάδα για λόγους κανονισμών, με εξαίρεση Παπ που ναι καλός ρολίστας.
DESO
QUOTE(john wick @ Jan 3 2019, 11:59 ) *
ωραία , να αντιστρέψω το ερώτημα , που είναι όλοι αυτοί οι ξένοι που σε '' σήκωσαν'' όλα αυτά τα χρόνια που λες;;


Ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης με σήκωσαν, τέτοιοι παίχτες θα αργήσουν να ξαναβγούν.

Αν θες να πάμε και σε ξένους, Χάινς / Ντάνστον/ Χάντερ λέμε και κλαίμε.

Ομοίως και Χάκετ αλλά και Λοτζέσκι. Που ο Χάκετ έτρωγε πάγκο για να παίζει ο Μάντζαρης - ο Λοτζέσκι παραήταν καλός για να θαφτεί από τον Παπαπέτρου τον καιρό που έλειπε ο Παπανικολάου.

QUOTE(RipCity @ Jan 3 2019, 12:03 ) *
Σε κανέναν δε θα στηριχθεί. Όταν σταματήσουν Σπάν,Πριντεζης κι αν δεν πάρει Σλούκα ο Ολυμπιακός θα μπει σε μαύρη περίοδο. Για αυτό ο Σλούκας είναι μονόδρομος το καλοκαίρι. Όλοι οι άλλοι οι Έλληνες είναι για να σπληρωνουν εξάδα για λόγους κανονισμών, με εξαίρεση Παπ που ναι καλός ρολίστας.


Εδώ συμφωνώ. Ο Σλούκας απέδειξε ότι είναι ο μόνος Έλληνας που μπορεί να πρωταγωνιστήσει σε επίπεδο Ευρωλίγκας. Εναλλακτικά Τάιλερ Ντόρσει αλλά εκεί πάμε αλλού.
G-arenas
τι σας κανει να θεωρειτε οτι αν δεν παιρνουν υπεραξια οι ελληνες, που σιγα την υπεραξια πλην μαντζαρη, ταυτοχρονα οι ξενοι θα παρουν 1,5 μυριο για να ερθουν και να σας πανε final 4?

αν ειμασταν σε εποχες που θα διναμε πανω απο 1 μυριο στους ξενους και παιρναμε παιχταραδες τοτε ναι ας ειχαμε και κανα χειροτερο ελληνα.

τωρα με την εφορια δεν γινεται να δωσεις πανω απο 1-2 συμβολαια πανω απο μυριο.

απλα πραγματα.
Conan1982
Το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι δεν φτάνουν 6 πολύ καλοί παίκτες, Έλληνες ή ξένοι και οι άλλοι να είναι επιπέδου Α2 ή μικρομεσαίας ομάδας Α1. Είναι 30 αγώνες κανονικής περιόδου και από του χρόνου 34, όλες οι ομάδες χρειάζονται βάθος και γι' αυτό και ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός θα συνεχίζουν να κυνηγούν τους καλύτερους διαθέσιμους Έλληνες παίκτες είτε αυτοί είναι ρολίστες, όπως ο Θανάσης πχ ή τελείως συμπληρωματικοί, όπως ο Μπόγρης, ή ακόμα και ηγέτες όπως ο Καλάθης, και αναπόφευκτα θα τους πληρώνουν και παραπάνω.
Περνάει μια κρίση η Ελληνική παραγωγή παικτών, ας ελπίσουμε σε καλύτερες μέρες γενικά.
RipCity
QUOTE (Conan1982 @ Jan 3 2019, 11:45 ) *
Περνάει μια κρίση η Ελληνική παραγωγή παικτών, ας ελπίσουμε σε καλύτερες μέρες γενικά.


Νομίζω πως απλά πλέον ισορροπεί η κατάσταση με το επίπεδο της οργάνωσης του ελληνικού μπάσκετ και αθλητισμού γενικότερα. Από εδώ και πέρα αυτό θεωρώ πως θα είναι ο κανόνας. Γι' αυτό και ψάχνουμε συνεχώς μπας και βρούμε καμιά ελληνική ρίζα από Αμερική μεριά, έχουν καταλάβει τι πάει να γίνει.
G-arenas
QUOTE (Conan1982 @ Jan 3 2019, 12:45 ) *
Το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι δεν φτάνουν 6 πολύ καλοί παίκτες, Έλληνες ή ξένοι και οι άλλοι να είναι επιπέδου Α2 ή μικρομεσαίας ομάδας Α1. Είναι 30 αγώνες κανονικής περιόδου και από του χρόνου 34, όλες οι ομάδες χρειάζονται βάθος και γι' αυτό και ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός θα συνεχίζουν να κυνηγούν τους καλύτερους διαθέσιμους Έλληνες παίκτες είτε αυτοί είναι ρολίστες, όπως ο Θανάσης πχ ή τελείως συμπληρωματικοί, όπως ο Μπόγρης, ή ακόμα και ηγέτες όπως ο Καλάθης, και αναπόφευκτα θα τους πληρώνουν και παραπάνω.
Περνάει μια κρίση η Ελληνική παραγωγή παικτών, ας ελπίσουμε σε καλύτερες μέρες γενικά.

ακριβως αυτο. παντα πρεπει να εχουμε τους καλυτερους ελληνες. απο την στιγμη που δεν μπορουμε να εχουμε σχεδον κανεναν ξενο με πανω απο μυριο αυτο θα γινεται.

εξαλλου σιγα την διαφορα που εχουν οι ξενοι του 1,5-2 μυρια με αυτους που παιρνουν 700-800. αν ξερεις να διαλεγεις και πανω απο ολα να ταιριαζουν στην ομαδα και τα θελω του κοουτς, θα πας καλα. δεν λεω να εισαι τσσκα-φενερ-ρεαλ. αυτο δεν γινεται εχουν 30 μυρια ο καθε ενας μπατζετ και παραπανω σιγουρα.

δεν βλεπετε εσεις πηρατε λεντει με 350 και η μπαρτσα σινγκλετον με 2 μυρια κοντα. ποιος ειναι καλυτερος μεχρις στιγμης? το ιδιο και γκος-πανγκος.

ή ο μοτουμ παιρνει κανα μυριο στην εφες σιγα.

ετσι οπως ειναι τους καλυτερους ελληνες, 1 ξενο με κανα μυριο, 2-3 με 500-800 χιλ και κανα δυο με 300-500. και φτιαχνεις ομαδα με βαση την αμυνα, την δυναμη, το ξυλο, την αθλητικοτητα και την πιεση. ετσι θα παει αν θελουμε να επιβιωσουμε.

τελος οσον αφορα την υπεραξια στους ελληνες. ναι παιρνουν παραπανω χρηματα απο οσο αξιζουν, αλλα αυτοι θα μεινουν σταθεροι για παντα στην ομαδα. εξαλλου και ποσα να ζητησει και ο παπ οταν εχει παρει ευρωλιγκες βασικος με ματσαρες, εχει παει nba και γενικα ειναι απο τους κορυφαιους σε καποια σημεια οπως αμυνα, ριμπ, ενεργεια κλπ κλπ. να μην παρει 800?

το ιδιο και παππας. ναι παιρνει 750, εγω θα του εδινα 600, αλλα οταν βλεπει τον καθε ντενμον και γκαμπριελ να παιρνουν 550 χωρις να κανουν τιποτα, ε ποσα να ζητησει και αυτος?

αν κατσετε και τα βγαλετε δεν βγαινουν πανω απο 1 μυριο οι συνολικες υπεραξιες. εγω το θυσιαζω αυτο.
pan24
Ο Ελληνικος κορμος ειναι απο τα πιο υπερτιμημενα πραγματα
Ο κορμος γενικα ναι ειναι απαραιτητος

Το αν ειναι Ελληνικος η απο ξενους δεν εχει καμια σημασια απολυτως

Ο Ελληνικος κορμος ηταν σημαντικος τις εποχες που ειχε στα πραιμ τους Σπανουλη,ΔΔ,Πριντεζη,Φωτση κλπ δηλαδη παικταραδες που δυσκολα θα ερχοταν ενας ξενος αντιστοιχης ποιοτητας ειτε γιατι δεν θα ειχες να τον πληρωσεις ειτε γιατι θα προτιμουσε να κατσει σε ομαδα της χωρας του(ενας τοπ Ισπανος πχ κατα 90% αν δεν παει nba θα μεινει Ισπανια)

Τωρα για ποιο λογο να πληρωσεις εστω 1 Ευρω υπεραξια σε Ελληνες πλην των 4 που εχουν αναφερθει
Αντε να πουμε οτι δινεις κατι λιγα παραπανω σε καποιους μικρους ελπιζοντας οτι θα σου βγουν

Παιρνεις 1-2 τοπ Ελληνες,1-2 που τους θεωρεις εξελιξιμους και ταυτοχρονα ικανους να εχουν χρονο στο ροτεισον,1-2 ρολιστες τυπου Θαναση που αμειβονται οσο αξιζουν και στις υπολοιπες θεσεις ας εχεις ρολιστες μονο για το πρωταθλημα αν οι αλλοι θελουν υπεραξιες και ας παει ο καθε Μαντζαρης η Παππας στις στεπες να βρουν τα λεφτα που θελουν αν δεν ριχνουν το κασε τους

Ναι θα εχεις ροτεισον 10 παικτων.Και λοιπον;
Η Φενερ εχει στην 12αδα τον Ντουβεριογλου,τον Γκιουλερ και τον Μαχμουτογλου,η ΤΣΣΚΑ τον Κουλαγκιν,τον Αντονοφ και τον Μπολομποι

Προφανως δεν θα εχεις τους ξενους που εχουν αυτοι αλλα θα μπορουσες να εχεις ξενους του εκατομμυριου το οποιο σημαινει ειτε παικτες που εχουν δειξει την αξια τους ειτε δυνατοτητα να τζογαρεις με παικτες που εχουν αρκετα χρονια προυπηρεσια στο nba και βρεθηκαν εκτος,οχι να ψαχνεις λαχεια με 300 και 500 χιλιαδες

Αν ημασταν πριν καμια δεκαρια χρονια με τα τεραστια μπατζετ να ριξεις λεφτα για να λες οτι εχεις και Ελληνες
Τωρα καθε ευρω μετραει και δεν ειναι οτι ο Ελληνας αν κανει τοπ σεζον δεν θα παει αν καποια καλη ομαδα του δινει περισσοτερα
G-arenas
QUOTE (pan24 @ Jan 3 2019, 13:34 ) *
Ο Ελληνικος κορμος ειναι απο τα πιο υπερτιμημενα πραγματα
Ο κορμος γενικα ναι ειναι απαραιτητος

Το αν ειναι Ελληνικος η απο ξενους δεν εχει καμια σημασια απολυτως

Ο Ελληνικος κορμος ηταν σημαντικος τις εποχες που ειχε στα πραιμ τους Σπανουλη,ΔΔ,Πριντεζη,Φωτση κλπ δηλαδη παικταραδες που δυσκολα θα ερχοταν ενας ξενος αντιστοιχης ποιοτητας ειτε γιατι δεν θα ειχες να τον πληρωσεις ειτε γιατι θα προτιμουσε να κατσει σε ομαδα της χωρας του(ενας τοπ Ισπανος πχ κατα 90% αν δεν παει nba θα μεινει Ισπανια)

Τωρα για ποιο λογο να πληρωσεις εστω 1 Ευρω υπεραξια σε Ελληνες πλην των 4 που εχουν αναφερθει
Αντε να πουμε οτι δινεις κατι λιγα παραπανω σε καποιους μικρους ελπιζοντας οτι θα σου βγουν

Παιρνεις 1-2 τοπ Ελληνες,1-2 που τους θεωρεις εξελιξιμους και ταυτοχρονα ικανους να εχουν χρονο στο ροτεισον,1-2 ρολιστες τυπου Θαναση που αμειβονται οσο αξιζουν και στις υπολοιπες θεσεις ας εχεις ρολιστες μονο για το πρωταθλημα αν οι αλλοι θελουν υπεραξιες και ας παει ο καθε Μαντζαρης η Παππας στις στεπες να βρουν τα λεφτα που θελουν αν δεν ριχνουν το κασε τους

Ναι θα εχεις ροτεισον 10 παικτων.Και λοιπον;
Η Φενερ εχει στην 12αδα τον Ντουβεριογλου,τον Γκιουλερ και τον Μαχμουτογλου,η ΤΣΣΚΑ τον Κουλαγκιν,τον Αντονοφ και τον Μπολομποι

Προφανως δεν θα εχεις τους ξενους που εχουν αυτοι αλλα θα μπορουσες να εχεις ξενους του εκατομμυριου το οποιο σημαινει ειτε παικτες που εχουν δειξει την αξια τους ειτε δυνατοτητα να τζογαρεις με παικτες που εχουν αρκετα χρονια προυπηρεσια στο nba και βρεθηκαν εκτος,οχι να ψαχνεις λαχεια με 300 και 500 χιλιαδες

Αν ημασταν πριν καμια δεκαρια χρονια με τα τεραστια μπατζετ να ριξεις λεφτα για να λες οτι εχεις και Ελληνες
Τωρα καθε ευρω μετραει και δεν ειναι οτι ο Ελληνας αν κανει τοπ σεζον δεν θα παει αν καποια καλη ομαδα του δινει περισσοτερα

το εχω γραψει πολλες φορες.

αν αντι του παππα ειχαμε λαρεντζακη ή κονιαρη κλπ, τι θα αλλαζε στο μπατζετ μας? το ιδιο δεν θα ηταν? ή θα φερναμε 5 παιχταραδες ξενους αν αντι παππα-παπι ειχαμε λαρε-χρυσικοπουλο π.χ.

ουτε καν και θα ειμασταν και χειροτεροι γιατι δεν θα παιζαμε καν με 10 παικτες. η φενερ παιζει με 10 γιατι εχει και 10 ξενους. εμεις με 6 πως θα παιζαμε?

δεν διαφωνω οτι ειναι κακο συμβολαιο του μαντζαρη αλλα αν αντι για τιμα ειχε εναν γκαρντ ξενο θα ηταν τελεια η ομαδα. κακα συμβολαια ολοι εχουν και εμεις εχουμε τον γκιστ με 900. ειχαμε τον κεννυ και τον ντενμον με 550 και ηταν αχρηστοι. το ιδιο και τζεντιλε.

αν π.χ παμε σε αυτο το μοντελο που λες εσυ π.χ σου λεω εγω: γουοναμεικερ-κονιαρης-καλαιτζακης, ντιλεινι-λαρε, ναναλι-θανασης, σινγκλετον-μητογλου, εισι-ραντολφ-παπαγιαννης

1) θεωρεις οτι ειναι καλυτερο απο το τωρινο μας? εγω λεω ναι αλλα δεν εχει βαθος 2) το μπατζετ που θες ειναι τεραστιο. θεωρεις οτι μπορεις να εχεις τετοιο μπατζετ? 3) πλην νικ σιγα το ποσο παραπανω πληρωνουμε για τους ελληνες. ουσιαστικα το συμβολαιο του νικ ειναι το μεγαλο. παπι-παππας πηραν κανα 150-200 ο καθε ενας παραπανω. σιγα τα 400 χιλ που χανουμε απο το μπατζετ.
Coach Periklis
QUOTE (john wick @ Jan 3 2019, 11:59 ) *
ωραία , να αντιστρέψω το ερώτημα , που είναι όλοι αυτοί οι ξένοι που σε '' σήκωσαν'' όλα αυτά τα χρόνια που λες;;


Το 2012 στην 2η κούπα είχαμε Law / Dorsey / Hines /Antic από τους ποιοτικούς ξένους που πρόσφεραν

Αλλά και οι ίδιοι Έλληνες τότε ήταν σε εξαιρετική κατάσταση παρόλο που θεωρητικά δεν ήταν σε καλύτερη ηλικία

Το 2013 είχαμε τους ίδιους πλην Dorsey και από Έλληνες τον μεγάλο Στράτο
shaq7
Mαρεσει που λετε οι ελληνες θα ειναι ο κορμος σου και δεν θα σε προδωσουν για τα ξενα..Ο Μαντζαρης παντως μια χαρα ηξερε να ανεβασει το κασε του μεσω παο,ο παπι που ηταν και παρεακι-κουμπαροι ειχε αποφασισει απο περσι οτι θα παει απεναντι..Ο Παππας που τον εχουν και φολα παναθηναικο εβγαζε φημες για προταση ολυμπιακου μολις ειδε οτι δεν του δινουν αυτα που θελει..Το οτι δεν πανε εξωτερικο επειδη δεν εχουν το ταλεντο να παιξουν εκει δεν θα πρεπε να το καμαρωνουμε κιολας biggrin.gif .Ο σλουκας που μπορουσε πηγε(και με τι τροπο εφυγε κιολας) και παιζει να μην ξανακοιταξει πισω.

Μην μπερδευεστε με τα προηγουμενα χρονια που υπηρχαν ελληνες οπως σπαν/δδ/φωτσης/πρι κτλ που ολη η ευρωπη θα τους ηθελε βασικους και ειμασταν τυχεροι,οι διαθεσιμοι ελληνες ειναι για ρολιστες και αυτο επειδη υπαρχει ο κανονισμος με τους 6 ξενους..Βγαλτε απο την εθνικη τον σλουκα πχ και δειτε τι σουτ εχουν ολοι οι υπολοιποι...
G-arenas
QUOTE (shaq7 @ Jan 3 2019, 15:14 ) *
Mαρεσει που λετε οι ελληνες θα ειναι ο κορμος σου και δεν θα σε προδωσουν για τα ξενα..Ο Μαντζαρης παντως μια χαρα ηξερε να ανεβασει το κασε του μεσω παο,ο παπι που ηταν και παρεακι-κουμπαροι ειχε αποφασισει απο περσι οτι θα παει απεναντι..Ο Παππας που τον εχουν και φολα παναθηναικο εβγαζε φημες για προταση ολυμπιακου μολις ειδε οτι δεν του δινουν αυτα που θελει..Το οτι δεν πανε εξωτερικο επειδη δεν εχουν το ταλεντο να παιξουν εκει δεν θα πρεπε να το καμαρωνουμε κιολας biggrin.gif .Ο σλουκας που μπορουσε πηγε(και με τι τροπο εφυγε κιολας) και παιζει να μην ξανακοιταξει πισω.

Μην μπερδευεστε με τα προηγουμενα χρονια που υπηρχαν ελληνες οπως σπαν/δδ/φωτσης/πρι κτλ που ολη η ευρωπη θα τους ηθελε βασικους και ειμασταν τυχεροι,οι διαθεσιμοι ελληνες ειναι για ρολιστες και αυτο επειδη υπαρχει ο κανονισμος με τους 6 ξενους..Βγαλτε απο την εθνικη τον σλουκα πχ και δειτε τι σουτ εχουν ολοι οι υπολοιποι...

δεν μπερδευομαστε με τιποτα. ο καθε ενας θα κανει οτι θεωρει καλυτερο για την καριερα του. αν και οι μανατζερ τα κανουν τα περισσοτερα.

ποτε κανεις δεν ειπε οτι δεν θα φυγει αν παρει κανα μυριο εξω. ομως ποιος ειναι ευκολο να φυγει: ο με μια καλη χρονια παπι ή ο με μια καλη χρονια ξερω γω γκος ή λεντει? ή με 2 χρονιες καλες λεω.

αυτο εννοω. δεν λεω δεν θα προδωσουν ποτε και δεν θα φυγουν ποτε! αλλα με ξενους ειναι δυσκολο να κρατησεις κορμο και μια βαση αλλα με ελληνες σαφως πολυ πιο ευκολο.
Coach Periklis
Με ξένους μπορείς. Με Αμερικανούς δεν μπορείς. Με τίποτα κιόλας
pan24
QUOTE (G-arenas @ Jan 3 2019, 13:45 ) *
το εχω γραψει πολλες φορες.

αν αντι του παππα ειχαμε λαρεντζακη ή κονιαρη κλπ, τι θα αλλαζε στο μπατζετ μας? το ιδιο δεν θα ηταν? ή θα φερναμε 5 παιχταραδες ξενους αν αντι παππα-παπι ειχαμε λαρε-χρυσικοπουλο π.χ.

ουτε καν και θα ειμασταν και χειροτεροι γιατι δεν θα παιζαμε καν με 10 παικτες. η φενερ παιζει με 10 γιατι εχει και 10 ξενους. εμεις με 6 πως θα παιζαμε?

δεν διαφωνω οτι ειναι κακο συμβολαιο του μαντζαρη αλλα αν αντι για τιμα ειχε εναν γκαρντ ξενο θα ηταν τελεια η ομαδα. κακα συμβολαια ολοι εχουν και εμεις εχουμε τον γκιστ με 900. ειχαμε τον κεννυ και τον ντενμον με 550 και ηταν αχρηστοι. το ιδιο και τζεντιλε.

αν π.χ παμε σε αυτο το μοντελο που λες εσυ π.χ σου λεω εγω: γουοναμεικερ-κονιαρης-καλαιτζακης, ντιλεινι-λαρε, ναναλι-θανασης, σινγκλετον-μητογλου, εισι-ραντολφ-παπαγιαννης

1) θεωρεις οτι ειναι καλυτερο απο το τωρινο μας? εγω λεω ναι αλλα δεν εχει βαθος 2) το μπατζετ που θες ειναι τεραστιο. θεωρεις οτι μπορεις να εχεις τετοιο μπατζετ? 3) πλην νικ σιγα το ποσο παραπανω πληρωνουμε για τους ελληνες. ουσιαστικα το συμβολαιο του νικ ειναι το μεγαλο. παπι-παππας πηραν κανα 150-200 ο καθε ενας παραπανω. σιγα τα 400 χιλ που χανουμε απο το μπατζετ.

Στο ροστερ που λες για εμας(αν και ειμαστε οφτοπικ εδω) αντι του Ραντολφ θα επαιρνα εναν πιο φτηνο οπως θα επαιρνα και εναν πολυ πιο φτηνο αντι του Γουοναμεικερ ωστε να κρατησω Καλαθη και να εχω 7ο ξενο ενα 2-3αρο(το λαχειο μας ας πουμε)

Σε καθε περιπτωση αυτο που λες εσυ ειναι αν θελαμε να ειμαστε στα φαβορι Ευρωλιγκας.Δεν ειπε κανενας οτι οι Ελληνικες μπορουν να εχουν τα μπατζετ της ΤΣΣΚΑ,αυτο που λεω ειναι οτι μπορουμε να εχουμε καλυτερο και πιο ισορροπημενο ροστερ αν σταματαμε να πεταμε λεφτα σε παικτες που το κυριο προσον τους για να παρουν τα λεφτα που παιρνουν η ακομα και απλα να βρουν θεση στο ροστερ ειναι το διαβατηριο τους

Αν δεν ηταν Ελληνες ποσοι θα ηθελαν στην ομαδα τους τον Μπογρη,τον Βεζενκοφ,τον Αγραβανη,τον Παπαγιαννη,τον Βουγιουκα η ακομα και τον Παππα η τον Παπαπετρου η τον Μαντζαρη ειδικα με τα λεφτα που παιρνουν οι τελευταιοι;Ελαχιστοι για να μην πω κανενας

Εμεις αν αντι του Παππα ειχαμε τον Κονιαρη θα μπορουσαμε με την διαφορα αντι του Λανγκφορντ η του Λοτζεσκι να εχουμε εναν παικτη του εκατομμυριου και θα εμενε και περισσευμα για κατι λιγο καλυτερο απο τον Τομας

Ο Ολυμπιακος αν δεν ειχε τον Μαντζαρη θα μπορουσε με τα λεφτα του να παρει κατι πολυ καλυτερο απο τον Γκος παιρνοντας και εναν συμπληρωματικο γκαρντ 7ο ξενο των 200-300 χιλιαδων για Ευρωλιγκα η αλλιως να ειχε τον Γκος,εναν γκαρντ των 500 χιλιαδων ακομα και εναν ΜΑΠ ακομα αν δεν ειχαν θεμα να πηγαιναν με 8 ξενους

Για τετοια απλα πραγματα μιλαω.Αν ειχαμε τα λεφτα να μαζεψουμε στις ομαδες μας Ραντολφ,Ντιλεινι,Γουοναμεικερ και λοιπους αντιστοιχους κανεναν δεν θα ενοιαζε αν ο καθε Μαντζαρης παιρνει περισσοτερα απο οσα αξιζει
back2back
QUOTE(pan24 @ Jan 3 2019, 13:34 ) *
Ο Ελληνικος κορμος ηταν σημαντικος τις εποχες που ειχε στα πραιμ τους Σπανουλη,ΔΔ,Πριντεζη,Φωτση κλπ δηλαδη παικταραδες που δυσκολα θα ερχοταν ενας ξενος αντιστοιχης ποιοτητας ειτε γιατι δεν θα ειχες να τον πληρωσεις ειτε γιατι θα προτιμουσε να κατσει σε ομαδα της χωρας του(ενας τοπ Ισπανος πχ κατα 90% αν δεν παει nba θα μεινει Ισπανια)


Σωστά, επίσης υπήρχε ο περιορισμός με τους Αμερικάνους, έπρεπε να πάρεις 4 κοινοτικούς, που οι καλοί Ευρωπαίοι ήταν λίγοι και δεν ήταν και φθηνοί

QUOTE(Coach Periklis @ Jan 3 2019, 15:22 ) *
Με ξένους μπορείς. Με Αμερικανούς δεν μπορείς. Με τίποτα κιόλας


Εξαρτάται ποιον προπονητή έχεις, με Μπλατ μια χαρά σηκώνεις Ευρωλίγκα με 6 Αμερικάνους και 2-3 μέτριους γηγενείς
Coach Periklis
Για κορμό ομάδας εννοούσα εγώ. Φυσικά μπορείς και τρόπαιο να σηκώσεις και παίκτες να κρατήσεις αν έχεις τέτοιους προπονητες

Αλλά κατά κανόνα, με Αμερικανούς δεν κάνεις κορμό. Με ξένους Ευρωπαίους δεν είναι και απίθανο
RipCity
QUOTE (Coach Periklis @ Jan 3 2019, 14:42 ) *
Για κορμό ομάδας εννοούσα εγώ. Φυσικά μπορείς και τρόπαιο να σηκώσεις και παίκτες να κρατήσεις αν έχεις τέτοιους προπονητες

Αλλά κατά κανόνα, με Αμερικανούς δεν κάνεις κορμό. Με ξένους Ευρωπαίους δεν είναι και απίθανο


Το μέλλον δεν μπορεί να το προβλέψει κανείς, αλλά τρία χρόνια δεν είναι λίγα και NWG,LeDay τους έχεις με 2+1, με.οψιον δική σου. Τρία χρόνια το θεωρώ κορμό εγώ. Και δεν είπε κανείς ότι είναι σίγουρη η φυγή τους μετά. Αν τους κάνει πρόταση στο κατάλληλο timing μια χαρά τα βρίσκεις μαζί τους.
G-arenas
QUOTE (pan24 @ Jan 3 2019, 15:25 ) *
Στο ροστερ που λες για εμας(αν και ειμαστε οφτοπικ εδω) αντι του Ραντολφ θα επαιρνα εναν πιο φτηνο οπως θα επαιρνα και εναν πολυ πιο φτηνο αντι του Γουοναμεικερ ωστε να κρατησω Καλαθη και να εχω 7ο ξενο ενα 2-3αρο(το λαχειο μας ας πουμε)

Σε καθε περιπτωση αυτο που λες εσυ ειναι αν θελαμε να ειμαστε στα φαβορι Ευρωλιγκας.Δεν ειπε κανενας οτι οι Ελληνικες μπορουν να εχουν τα μπατζετ της ΤΣΣΚΑ,αυτο που λεω ειναι οτι μπορουμε να εχουμε καλυτερο και πιο ισορροπημενο ροστερ αν σταματαμε να πεταμε λεφτα σε παικτες που το κυριο προσον τους για να παρουν τα λεφτα που παιρνουν η ακομα και απλα να βρουν θεση στο ροστερ ειναι το διαβατηριο τους

Αν δεν ηταν Ελληνες ποσοι θα ηθελαν στην ομαδα τους τον Μπογρη,τον Βεζενκοφ,τον Αγραβανη,τον Παπαγιαννη,τον Βουγιουκα η ακομα και τον Παππα η τον Παπαπετρου η τον Μαντζαρη ειδικα με τα λεφτα που παιρνουν οι τελευταιοι;Ελαχιστοι για να μην πω κανενας

Εμεις αν αντι του Παππα ειχαμε τον Κονιαρη θα μπορουσαμε με την διαφορα αντι του Λανγκφορντ η του Λοτζεσκι να εχουμε εναν παικτη του εκατομμυριου και θα εμενε και περισσευμα για κατι λιγο καλυτερο απο τον Τομας

Ο Ολυμπιακος αν δεν ειχε τον Μαντζαρη θα μπορουσε με τα λεφτα του να παρει κατι πολυ καλυτερο απο τον Γκος παιρνοντας και εναν συμπληρωματικο γκαρντ 7ο ξενο των 200-300 χιλιαδων για Ευρωλιγκα η αλλιως να ειχε τον Γκος,εναν γκαρντ των 500 χιλιαδων ακομα και εναν ΜΑΠ ακομα αν δεν ειχαν θεμα να πηγαιναν με 8 ξενους

Για τετοια απλα πραγματα μιλαω.Αν ειχαμε τα λεφτα να μαζεψουμε στις ομαδες μας Ραντολφ,Ντιλεινι,Γουοναμεικερ και λοιπους αντιστοιχους κανεναν δεν θα ενοιαζε αν ο καθε Μαντζαρης παιρνει περισσοτερα απο οσα αξιζει

δηλαδη ο νικ δεν ειναι υπεραξια?

και οχι δεν θα ειχαμε καλυτερη ομαδα αν ειχαμε π.χ νικ-γκριν-κονιαρη-λεκα. απο οτι τωρα.

δεν μας χαλανε οι ελληνες το ροστερ. ισα ισα το αντιθετο. το να φερω εναν λιγο καλυτερο ξενο με 800-1 μυριο αντι του παππα 1) δεν σημαινει οτι θα με παει μακρια και 2) με μιση καλη χρονια εφυγε.

προτιμω να εχω στην θεση 2 τον παππα συν αλλον εναν με 500-600 παρα εναν κακο ελληνα συν ξενο 800-900. ευκολα με 500 βρισκω καποιον που θα παιζει σαν να παιρνει 900, αλλα δεν μπορω να βρω καποιον ελληνα που θα παιζει οπως ο παππας ουτε ξενο που θα παιρνει 900 και θα παιζει για 2 μυρια.

με την ιδια λογικη και λεκα-λασμε-λοτζο-ιαν αν εφευγαν ευκολα βρισκαμε 3 καλυτερους ξενους και πιο φθηνους ισως! σε αυτην την περιπτωση δεν φταιει ο ελληνικος μας κορμος.

ο οσφπ εχει 2 τοπ ελληνες, 1 πολυ καλο(παπ), 1 πολυ κακο(βαγγελη), 1 πολυ δυνατο προσπεκτ (σασα) συν καποιους ρολιστες. μια χαρα ειναι δηλαδη αλλο που οι 2 τοπ του θα σταματησουν συντομα ειδικα σπαν.

εμεις εχουμε αυτους που εχουμε και καλος για μενα σπαταλαμε ενα αρκετα σημαντικο ποσο(το μισο μπατζετ) που θα μπορουσε να ειναι και λιγοτερο με τον παππα και τον παπι να παιρνουν λιγα λιγοτερα και ιαν εξω. απο την στιγμη που δεν μπορουμε να χτυπαμε ξενους με 1,5 μυριο συμβολαιο και που αυτοι με τα 800 δεν ειναι να πεις οτι ειναι και τρελα καλυτεροι απο αυτους που θα παρουνε 500, τοτε ο ελληνικος κορμος για τις ομαδες μας με τα μικρα μπατζετ ειναι παρα πολυ σημαντικος!
shaq7
Πολυ καλος ο Τιμα με την Αεκ!!Αντε να παρει μπρος ο παιχταρας γιατι ερχεται και η μπασκονια τωρα!

Και ο βεζενκοφ κανει ματσαρα!
Conan1982
Εντωμεταξύ στο πρώτο ημίχρονο 7 παίκτες έχουν παίξει από 9-11 λεπτά, ο Γκος για 14 και Μάντζαρης-Λεντέι-Μπόγρης λίγο λιγότερο.
Future7
Εκει με τον Λε Ντει φοβήθηκα για ζημιά. Ευτυζως ειναι οκ
DESO
QUOTE(Future7 @ Jan 6 2019, 20:19 ) *
Εκει με τον Λε Ντει φοβήθηκα για ζημιά. Ευτυζως ειναι οκ


Ευτυχώς που δόθηκε φαουλ.... Αλλά κάτσε, αίμα δεν βγήκε άρα όχι φάουλ στην ελληνική επικράτεια, δεγκανει.
reignman
DESO βρισκει μπαλα ο γκριφιν. αλλα ο τροπος που παει και μ ετην δυναμη που παει θα μπορουσε να δωθει... το χειροτερο ομως δεν ειναι αυτο , καθως ειπαμε παει στην μπαλα... αλλα οτι καπακια στην επομενη φαση ο τιμα βρισκει μπαλα στο ντραιβ του σαντ-ρος και τσιμπαει φαουλ.
Future7
Στη φάση με τον Βεζενκοφ στο τέλος ο Μπλατ πρέπει ν ανέβασε 20 πίεση.

Ας κρατήσουμε τα θετικά, δηλ την καλή εμφάνιση Βεζενκοφ Τίμα. ΚΑΙ οι δυο χρειάζονται.
shaq7
Παντως το πως κοιτανε τον μπλατ στα ταιμ ουτ ειναι συγκλονιστικο!!Μεγαλη μαγκια αυτο που εχει καταφερει ο κοουτς,ωραιο κλιμα παροτι τους καντηλιαζει οταν κανουν λαθος!Επισης ουτε ο μπλατ ουτε οι παιχτες ασχολουντε με την διατησια κατι που μονο καλο μας κανει.
Future7
QUOTE (shaq7 @ Jan 6 2019, 20:30 ) *
Παντως το πως κοιτανε τον μπλατ στα ταιμ ουτ ειναι συγκλονιστικο!!Μεγαλη μαγκια αυτο που εχει καταφερει ο κοουτς,ωραιο κλιμα παροτι τους καντηλιαζει οταν κανουν λαθος!Επισης ουτε ο μπλατ ουτε οι παιχτες ασχολουντε με την διατησια κατι που μονο καλο μας κανει.


Μα ειναι ο Μπλατ! Δεν έχει καταφέρει τυχαία όσα έχει καταφέρει. Και οι παίχτες θα γουστάρουν και θα νιώθουν και δέος. Ειναι κατι που δεν μπορούσε να έχει ο Σφαιρόπουλος
shaq7
Σταματηστε οτι και αν κανετε!!!Εβαλε τριποντο ο μαντζαρης!!

Περα απο την πλακα πολυ ωραιο μπασκετ και κυκλοφορια σημερα!
aegeansheed
Επόμενο σχόλιο εκτός κανονισμών για διαιτησία παίρνει φάουλ +1 εβδομάδα off
DESO
Κατά τα λοιπά τρομερή κυκλοφορία με καλές επιθετικές επιλογές. Και ο Μάντζαρης ανεβασμένος, μακάρι να δούμε πραγματακια κ από αυτόν.
kotzito
Εύκολο απόγευμα τελικά αν και το φοβόμουν λίγο το ματς. Σημαντικό όπως φαίνεται ότι η τριάδα Σπανούλη - Μιλουτίνοφ - Πρίντεζη δεν θα χρειαστεί να παίξει παραπάνω από 20-22 λεπτά. Άντε να βρίσκουν και λίγο ρυθμό οι Μάντζαρης - Βεζένκοφ - Τίμα που είναι αυτοί που μέχρι τώρα έχουν μείνει πιο πίσω στο rotation.
Future7
Σήμερα ο θρύλος Σπανουλης έγινε και ο πρώτος σε ασίστ στην α1
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.