Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ-ROSTERS 2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
leonkalf
Μπορεί να είναι όπως το λες, αλλά όποιος θέλει να ακολουθήσει αυτό το δρόμο δεν έχει παρά να κρατήσει αυτά που ξέρει για τον εαυτό του και να τα πει στους φίλους του..
Πιστεύω ότι ήταν κατανοητά τα όσα έγραψα πριν. Και να ξέρεις ότι άλλη βαρύτητα έχει μια ανώνυμη "καταγγελία" και άλλο μια επώνυμη.

Άλλωστε... "αν δεν σπάσουν αυγά, ομελέτα δεν γίνεται"..

Οπότε όποιος έχει τα κότσια, ας βγει μπροστά και ας ακολουθήσει αυτούς που κατά καιρούς λένε ευθαρσώς τη γνώμη τους εδώ στο forum ή όπου αλλού. Όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο.
erikson
Μεταγραφικη εκπληξη απο το Φοινικα Αγιας Σοφιας

Ο Παναγιωτης Καλλεγης επιστρεφει στην ομαδα της καρδιας του και δινει αλλη αιγλη στην ομαδα!!
leonkalf
bball.gif Ο Σώζων Αγγελόπουλος υπέγραψε και θα παίξει στα Ταταύλα

Πολύ καλή επιλογή για τα Ταταύλα, καλός και έμπειρος παίκτης ο Σώζων. Για την Β' κατηγιορία είναι super, όπως έδειξε φέτος με την Δραπετσώνα, θα βοηθήσει σίγουρα και τη νέα του ομάδα.
ZEKO
Καλησπέρα σε όλους..

Φέτος προβλέπεται μια πολύ ενδιαφέρον και ανταγωνιστική γ εσκανα,βάσει των κινήσεων των ομάδων λοιπόν θεωρώ πως πρώτα φαβορί για την άνοδο είναι σίγουρα οι Τράχωνες και τα Σούρμενα απο κεί και πέρα ακολουθούν Ελληνικό και Αρμενική που διατήρησαν το πολύ σκληρό και δυνατό περσινό ρόστερ συν 2-3 πολύ καλές προσθήκες.Στην συνέχεια θεωρώ ικανές να χτυπήσουν την άνοδο ο Προφήτης και ο Τελαμώνας..ο Προφήτης έκανε ριζική αλλαγή στο ρόστερ του αφου ουσιαστικά έμειναν 4-5 αθλητές απο πέρυσι ωστόσο το ατού του είναι ο προπονητής του ενώ ο Τελαμώνας έκανε πολλές μεταγραφές με στόχο την άνοδο.Ερωτηματικό αποτελεί η Γλυφάδα και ο Γ.Α.Σ.Ε. για το αν μπορούν να χτυπήσουν άνοδο. Για την παραμονή θεωρώ ότι θα δώσουν μάχη η Νίκαια,ο Παννεαπολικός, ο Πειραικός(πρώτος υποψήφιος για δ),Καστέλλα και Λέων...Σίγουρα προβλέπεται μάχη σε όλα τα επίπεδα και ανυπομονώ να δώ που θα πέσω μέσα..

Καλό βράδυ...

karfi
QUOTE(jna23 @ Jul 15 2010, 18:15 ) *
Στην θάλασσα πάντα πάς κόντρα στο κύμα αλλιώς βυθίστηκες smile.gif

Η ιστορία δυστυχώς έχει δείξει το αντίθετο. Ελάχιστοι που πήγαν κόντρα στο κατεστημένο διασώθηκαν. Οι περισσότεροι θάφτηκαν από το ίδιο το σύστημα με αθέμιτες μεθόδους. Προσωπικά, συμφωνώ απόλυτα ότι οποιαδήποτε κατηγορία πρέπει να είναι επώνυμη- και ποτέ δεν θα κατηγορήσω-καταγγείλω κάτι ανώνυμα. Οφείλω όμως να σεβαστώ αυτόν/ήν/ούς/ές που επειδή δεν έχουν την "κατάλληλη-ικανή" βάρκα να πάνε κόντρα στο κύμα, δεν είναι θέλουν να "ρισκάρουν". Ο Φίλιππος Συρίγος με παρότι είχε φοβερές "πλάτες" έφτασε σε σημείο να κινδυνέψει η ζωή του..Αδίκως-δικαίως δεν θα το κρίνω εγώ απλά αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Έχει παρέλθει η εποχή που αυτά γίνονταν μόνο στις ταινίες. Συμφωνώ και με τους δυο σας (Leo Kalf) σε θέμα προσωπικής νοοτροπίας αλλά σέβομαι το διαφορετικό και θέλω να ακούγονται τα κακώς κείμενα είτε επώνυμα, είτε ανώνυμα. Μια λέξη παραπάνω δεν έβλαψε κανέναν. Κριτική ικανότητα υπάρχει και ο καθένας μπορεί να κρίνει. Αυτά από εμένα και δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
Swko10
QUOTE(jna23 @ Jul 15 2010, 18:15 ) *
Στην θάλασσα πάντα πάς κόντρα στο κύμα αλλιώς βυθίστηκες smile.gif



Θαλασσολυκεεεεεεεεε
tshabalala
QUOTE(Saint Jim @ Jul 14 2010, 23:43 ) *
Ράδιο Αρβύλα.... rolleyes.gif



Απο μια τελευταια πληροφορηση που ειχα η μεταγραφη του Βλαχακη στον Ερμη Πειραια ειναι σχεδον σιγουρη!
λογικα απο Δευτερα θα ανακοινωθει και επισημα...!!
stathismag
Καλη επιτυχια ευχομαι στο ΣΩΖΩΝ.Χαιρομαι που θα ξασυναντησω αλλο εναν φιλο και πρωην συμπαιχτη εστω και σαν αντιπαλο.Ειμαι βεβαιος οτι θα βοηθησει την ομαδα των ΤΑΤΑΥΛΩΝ.Οσον αφορα τη Γ' κατηγορια θεωρω και γω οτι οι ΤΡΑΧΩΝΕΣ ειναι πρωτο φαβορι...για πρωταθλημα θα ελεγα.Για 2η,3η θεση θα γινει σκληρη μαχη αναμεσα σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ,ΣΟΥΡΜΕΝΑ,ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑ.Τα λογια ειναι λογια ομως και το ποιος αξιζει και ποιος οχι θα φανει στον αγωνιστικο χωρο.
tshabalala
QUOTE(erikson @ Jul 15 2010, 19:50 ) *
Μεταγραφικη εκπληξη απο το Φοινικα Αγιας Σοφιας

Ο Παναγιωτης Καλλεγης επιστρεφει στην ομαδα της καρδιας του και δινει αλλη αιγλη στην ομαδα!!


Σουπερ κινηση απο τον Φοινικα! Τι κατηγορια ειναι!????
Τακης Καλλεργης ισως ενα απο τα καλυτερα παιδια που εχουν ερασει ποτε απο τη εσκανα!!!
Εχω μαθει ειναι και χαζομπαμπας.....!!! Να σου ζησει το παιδακι....!!
Point_Guard
bball.gif Μια καλή Σεζόν για την ΕΣΚΑΝΑ,με σκοπό να γίνει ποιο ποιοτική και ανταγωνιστική,που φέτος σίγουρα θα είναι... bball.gif
Goofy-shot
Εχουμε καμια προβλεψη για το πρωταθλημα της Δ' Εσκανα?? blove.gif
BILLY9
QUOTE(jna23 @ Jul 15 2010, 16:03 ) *
Η Βουλιαγμένη φίλε μου έκανε 9 μεταγραφές πολύ καλών παιδιών και αθλητών.


Από την περσινή ομάδα έφυγαν οι:

1. Καρδαρης πήγε στα Σούρμενα και

2. Παγώνης παραχωρήθηκε στα Καλύβια (έχει καλά κοψίδια Βασίλη θα έρχομαι να σε βλέπω ) λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Όλοι οι άλλοι αθλητές παρέμειναν και με την προσθήκη όσων ήρθαν θα προσπαθήσουμε να παρουσιάσουμε ένα καλό πρόσωπο και να χαρούμε το μπάσκετ όπως και πέρσι ασχέτως αποτελεσμάτων.

Μου δίνεται η ευκαιρία από εδώ να ευχαριστήσω τον Α.Ο.Π. Φαλήρου και τον Αμύντα για την βοήθεια τους στον σύλλογό μας με την παραχώρηση παικτών τους.

Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία σε όλους εύχομαι 


Θα ήθελα να ευχαριστήσω το σωματείο της Βουλιαγμενης για τα υπέροχα 2 χρόνια που βρισκόμουν στην ομάδα. Τον Κο Μπέττα , Κο Ασλανίδη τους δύο προπονητές μου αυτα τα δυο χρονια( Θοδωρή Μόσχο & Αλεξόπουλο Νεκταριο) και κυρίως όλους τους συμπαίχτες μου! !
Δυστηχώς φέτος λογω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν θα είμαι στην ομάδα και δόθεικα με υποσχετική στα Καλυβια.

Εύχομαι καλή πορεία στην ομάδα της Βουλιαγμενης και κυρίως Υγεία Υγεία Υγεία που μας έλειψε πέρυσι!!!!!



referee
QUOTE(BILLY9 @ Jul 16 2010, 12:14 ) *
Θα ήθελα να ευχαριστήσω το σωματείο της Βουλιαγμενης για τα υπέροχα 2 χρόνια που βρισκόμουν στην ομάδα. Τον Κο Μπέττα , Κο Ασλανίδη τους δύο προπονητές μου αυτα τα δυο χρονια( Θοδωρή Μόσχο & Αλεξόπουλο Νεκταριο) και κυρίως όλους τους συμπαίχτες μου! !
Δυστηχώς φέτος λογω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν θα είμαι στην ομάδα και δόθεικα με υποσχετική στα Καλυβια.

Εύχομαι καλή πορεία στην ομάδα της Βουλιαγμενης και κυρίως Υγεία Υγεία Υγεία που μας έλειψε πέρυσι!!!!!


Και η Βουλιαγμένη σε ευχαριστεί φίλε Βασίλη...Και οι συμπαίκτες σου..Και ο λαός μας επίσης... 69.gif

Να έχεις μια καλή χρονιά και να τη συνδυάσεις με μια ακόμα άνοδο...
jna23
QUOTE(BILLY9 @ Jul 16 2010, 11:14 ) *
Θα ήθελα να ευχαριστήσω το σωματείο της Βουλιαγμενης για τα υπέροχα 2 χρόνια που βρισκόμουν στην ομάδα. Τον Κο Μπέττα , Κο Ασλανίδη τους δύο προπονητές μου αυτα τα δυο χρονια( Θοδωρή Μόσχο & Αλεξόπουλο Νεκταριο) και κυρίως όλους τους συμπαίχτες μου! !
Δυστηχώς φέτος λογω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν θα είμαι στην ομάδα και δόθεικα με υποσχετική στα Καλυβια.

Εύχομαι καλή πορεία στην ομάδα της Βουλιαγμενης και κυρίως Υγεία Υγεία Υγεία που μας έλειψε πέρυσι!!!!!

 Ρε φιλαρακι το Κο τι το ηθελες βαλτός εισαι και εσυ να  με αποσυρεις smile.gif

Σε περιμενουμε του χρονου για Α ΕΣΚΑΝΑ smile.gif που θα ειναι Δευτέρες.




milf_hunter#7
Το ροστερ των ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ εχει ολοκληρωθει εφυγαν οι ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ ΠΕΤΡΟΣ,ΜΑΡΑΓΚΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟΕΙΔΑΚΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ καλη σας συνεχεια στις καινουριες ομαδες σας....

ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ :

ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΥ ΒΑΓΓΕΛΗΣ
ΚΟΥΤΣΑΥΤΗΣ ΠΑΝΟΣ
ΒΡΥΩΝΗΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ
ΑΥΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΠΟΛΙΖΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΠΕΤΣ ΑΝΤΥ
ΚΑΛΟΓΝΟΜΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ
ΚΡΑΣΑΔΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΒΙΔΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


ΗΡΘΑΝ :

ΡΟΥΜΕΛΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ (απο ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ)
ΜΑΛΤΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (απο ΑΣΤΕΡΑ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)
ΓΑΛΑΡΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ (απο ΑΣΤΕΡΑ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)
ΠΑΥΛΟΥ ΑΛΕΞΗΣ (απο ΑΣΤΕΡΑ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)
ΚΟΥΤΡΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (απο ΧΟΛΑΡΓΟ)
ΣΑΡΑΝΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (απο Ν.ΣΜΥΡΝΗ)
ΚΑΡΔΑΡΗΣ ΤΑΣΟΣ (απο ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ)
ΓΙΑΠΟΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ (απο ΚΕΡΑΜΕΙΚΟ)

ελπιζω να μπουν ολα τα παιδια στην παρεα μας.......
jna23
1,10 σας δινει το στοιχημα για ανοδο φίλοι MLF.

Δεν θα σας παιξω smile.gif

baller29
Πολύ καλές μεταγραφικές κινήσεις ακούστηκαν απο Ευρυάλη! Ελπίζω φέτος να πάει καλύτερα η ομάδα και γιατί όχι, να χτυπήσει και την άνοδο. Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω για όλες τις μεταγραφές της ομάδας μέχρι σήμερα ας ενημερώσει. Πάντως το προτάθλημα της Β' προβλέπεται αρκετά ανταγωνιστικό φέτος.
alpapamarin
Α.Ο. Ελληνικό:

Αποχώρησαν : Νικολάκης, Δερμιτζάκης, Τσιλιγγίρης, Ψαρουδάκης, Αρναούτης Μ., Αρναούτης Τ., Λιθόπουλος.

Σταμάτησαν : Αγγελάκης, Καραγιάννης.

Παρέμειναν: Μπούτας, Λιοφάγος, Παπαμαρινόπουλος, Τερτίκας.

Απεκτήθησαν : Ιντζελέρ (Πήγασος Κορυδαλλού), Καρασούλος (Προφήτης Ηλίας), Μπίμπας (Πρωτέας Βούλας), Χανιάς (Παναθηναϊκός, Πρωταθλητής Ελλάδος στους Παίδες), Σιαμάτος (Παναθηναϊκός).

Από την πρωταθλήτρια Β' Κατηγορίας Εφήβων Ομάδα του Α.Ο. Ελληνικού θα συμμετέχουν στις υποχρεώσεις της ανδρικής ομάδας : Κρασσάς, Καραγιάννης, Διζές, Τσιμπιράκης, Βαγιαννός.

Εκκρεμεί και η πιθανή επάνοδος ενός αθλητή που είχε σταματήσει.

P.S. : @Rookie, σε παρακαλώ να ανακαλέσεις, δημοσίως, τους χαρακτηρισμούς του pm σου rolleyes.gif



milf_hunter#7
QUOTE(jna23 @ Jul 16 2010, 13:50 ) *
1,10 σας δινει το στοιχημα για ανοδο φίλοι MLF.

Δεν θα σας παιξω smile.gif

Παιξε την αποδοση 7,30 που ειναι για πρωταθλημα.....
Swko10
QUOTE(milf_hunter#7 @ Jul 16 2010, 15:29 ) *
Παιξε την αποδοση 7,30 που ειναι για πρωταθλημα.....


Φιλε γιατι τετοια χαρα απο τωρα?Αν εξαιρεσουμε Καρδαρη που ειναι γνωστος απο περισυ,και τον χορευτη που σε λογικα πλαισια παιζεται και αυτος,η ομαδα πηρε παιχτες απο υποβιβασμενες ομαδες.

Η ποσοτητα ειναι μηδαμινη μπροστα στην ποιοτητα.

Υπομονη μην λετε πολλα.Η χρονια ξαναειναι μεγαλη και κρυβει γουβες.Ιδιως στα Ολυμπιακα ακινητα...
Point_Guard
bball.gif Yπάρχει περίπτωση να γίνουν "Play Offs" για την Άνοδο και στην ΕΣΚΑΝΑ;;...Όπως έκανε η ΕΣΚΑ;;..Θα ανέβαινε κατακόρυφα κι άλλο το επίπεδο και φυσικά θα υπήρχε μεγάλο Ενδιαφέρον.. bball.gif
shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif
Saint Jim
QUOTE(navygr @ Jul 13 2010, 18:08 ) *
Τελειώνοντας η περίοδο των μεταγραφών και των αποδεσμέυσεων ο Α.Ο "ΔΑΦΝΗ" ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ανακοινὠνει οτι τη νέα περίοδο την ομάδα μας θα ενυσχύσουν οι :

ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΝΙΚΟΣ (ΑΟΚ " Η ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ")
ΖΑΛΙΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (Γ.Σ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ.ΔΗΜ.)
ΚΟΥΤΡΑΛΗΣ ΝΙΚΟΣ (Α.Ο.ΤΡΙΤΩΝ)
ΧΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΕΠΑΝΗΛΘΕ)

ΑΠΟΚΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΔΑΝΕΙΚΟΙ
ΛΗΜΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ (Α.Σ.ΠΕΡΑ)
ΜΠΑΚΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ (Γ.Σ. ΚΡΟΝΟΣ)
ΣΥΜΕΩΝ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Γ.Σ. ΚΡΟΝΟΣ)

Εκπροσωπόντας τον Α.Ο "ΔΑΦΝΗ" ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ θα ήθελα να καλοσωρίσω παλιους και νέους ΑΘΛΗΤΕΣ στην οικογένεια μας και να ευχαριστήσω τα πρώην Σωματεία τους για την συνεργασία μας.
Θα ήταν παράληψη να μην ευχαριστήσω τόσο τον ΜΑΡΚΟ ΚΑΛΑΒΡΙΑ για την δίχρονη προσφορά του στην ομάδα και να του ευχηθώ καλή τύχη με την νέα του ομάδα (ΓΛΥΦΑΔΑ) όσο και τον ΓΙΩΡΓΟ ΣΑΛΙΑΓΚΟΠΟΥΛΟ ο οποίος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων μεταπήδησε στην Διοίκηση και εκλεκτηκε μέλος του Δ.Σ
Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον σύλλογο του Α.Ο.Π.ΦΑΛΗΡΟΥ για την συνεργασία μας και την αξιόλογη ενίσχυση του εφηβικού μας τμήματος.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΓΕΜΑΤΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ...!!!!!!!!


Επίσης, παρέμειναν στην ομάδα για άλλη μία σεζόν οι Σωτήρης Μανίκας (από τους καλύτερους ''μικρούς'' της κατηγορίας) και Θοδωρής Τερζής (θα είναι το play maker - έκπληξη για τη φετινή χρονιά).
Τέλος, να πούμε και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον Παναγιώτη Βασιλικό που πέρυσι ήταν χαλαρά ο πιο ποιοτικός μικρός της Δ ΕΣΚΑΝΑ και από τη νέα χρονιά θα αγωνίζεται στη Γ' Εθνική !! blove.gif
Χορευτης
QUOTE(Swko10 @ Jul 16 2010, 09:32 ) *
Φιλε γιατι τετοια χαρα απο τωρα?Αν εξαιρεσουμε Καρδαρη που ειναι γνωστος απο περισυ,και τον χορευτη που σε λογικα πλαισια παιζεται και αυτος,η ομαδα πηρε παιχτες απο υποβιβασμενες ομαδες.

Η ποσοτητα ειναι μηδαμινη μπροστα στην ποιοτητα.

Υπομονη μην λετε πολλα.Η χρονια ξαναειναι μεγαλη και κρυβει γουβες.Ιδιως στα Ολυμπιακα ακινητα...


ΣΩΤΟ δεν γνωριζεις τα αλλα παιδια, κ γτ ισως δεν τους εχεις αντιμετωπισει... Χωρις να τους γνωριζω ακομα προσωπικα (κ ασ με διορθωσει καποιος νομιζω οτι καποιοι εξ' αυτων εχουν παιξει κ σε εθνικες κατηγοριες) οποτε αυτο απο μονο του λεει πολλα...
ZEKO
Μια ενδιαφέρον ανάλυση απο το blog του Προφήτη για την Γ εσκανα;

ΑΡΜΕΝΙΚΗ: Δυνατή αναμένεται η Αρμενική στο νέο πρωτάθλημα. Κράτησαν τους καλούς τους περιφερειακούς, τον έμπειρο ψηλό Αμπατζή και με την προσθήκη του δικού μας Γιάννη Λαζαράκου κέρδισε ακόμη περισσότερο στο μακρινό σουτ. Μάλλον θα είναι από τους διεκδικητές της ανόδου.
ΓΑΣΕ: Κράτησε τον ίδιο κορμό ο ΓΑΣΕ, και με τον πολύ καλό και έμπειρο πλέι μέικερ Κοσκινά έχει ένα αξιοπρόσεκτο ρόστερ. Έχει δυνατή έδρα και σίγουρα θα είναι από τις καλές ομάδες της κατηγορίας.
ΓΛΥΦΑΔΑ: Χωρίς τον Γιάννη Τσιούμα πρέπει να μάθουν να ζουν στη Γλυφάδα, αφού ο επί χρόνια τοπ σκόρερ της ομάδας πήγε στην Ευρυάλη, και ο ΓΕΣ έχασε μεγάλο μέρος της δύναμης του. Είναι όμως από τις παραδοσιακά καλές ομάδες της ΕΣΚΑΝΑ, έχει έμπειρα παιδιά, και μάλλον θα είναι ικανή για το καλύτερο και για το χειρότερο.
ΕΑΝ: Οι περσινοί πιτσιρικάδες της Νίκαιας, έχοντας γεμίσει παραστάσεις από την περσινή συμμετοχή τους στην Β', αναμένεται να βρίσκονται ένα σκαλί παραπάνω σε αγωνιστικό επίπεδο. Ο αγωνιστικός στόχος θα φανεί στην πορεία, όμως θα είναι σίγουρα αθλητική ομάδα, που θα βγάζει ενέργεια και ενθουσιαμό στο παρκέ.
ΕΛΛΗΝΙΚΟ: Ο υποβιβασμός του Ελληνικού πέρσι μάλλον ήταν άδικος, και οι άνθρωποι του θέλουν να είναι περαστικοί από την κατηγορία. Γι' αυτό και κράτησαν τους καλούς μικρούς που είχαν, και με την προσθήκη δύο έμπειρων παιδιών (του "δικού μας" Γιώργου Καρασούλου και του Μάριου Ιντζελέρ από τον Πήγασο) λογικά θα είναι από τους πρωταγωνιστές της κατηγορίας.
ΚΑΣΤΕΛΛΑ: Ενισχυμένοι θα είναι οι γείτονες, αφού με την απόκτηση του Οικονόμου από τον Ρέντη, και την παραμονή του πρώην Προφητηλιώτη Στέλιου Αδράμη, έχουν δύο "μπομπέρ" στην περιφέρεια. Επιπλέον με την προσθήκη του Λινάρδου δείχνουν να λύνουν το πρόβλημα στον "άσο". Ίσως είναι πρόβλημα οι μικροί και στόχος τους είναι να καθαρίσουν νωρίς από τις περιπέτεις και μετά ότι ήθελε προκύψει.
ΛΕΩΝ: Με όπλο τη δύναμη, το πάθος, αλλά και την ομοιογένεια θα παραταχθεί στο νέο πρωτάθλημα ο Λέων. Οι Μοσχατιώτες κράτησαν τον περσινό τους κορμό, χάνοντας μόνο τον βασικό τους ψηλό Καρατζή, έκαναν όμως κάποιες προσθήκες, και με νέο προπονητή τον Ρ. Λώλο, θέλουν η καλή εικόνα που άφησαν πέρσι να έχει και συνέχεια.
Ν.ΣΜΥΡΝΗ: Ίδια ομάδα θα είναι ουσιαστικά ο ΑΠΟ, που θα αποτελείται κυρίως από πιτσιρικάδες που θα πιέζουν στην άμυνα και θα τρέχουν στην επίθεση. Θα κυνηγήσει τη γρήγορη παραμονή.
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ: Ριζικά άλλαξε το ρόστερ του Παννεαπολικού, που πήρε προπονητή τον Διολέτη, με εμπειρία κυρίως σε γυναικείες ομάδες. Δεν ξέρουμε τι να περιμένουμε, λογικά θα κυνηγήσει την παραμονή.
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ: Η πιο ιστορική ομάδα από αυτές που μετέχουν στην κατηγορία, αλλά συγχρόνως και το μεγάλο ερωτηματικό. Μετά από ένα χρόνο αδράνειας επιστρέφει στα πρωταθλήματα όμως οι πληροφορίες που έχουμε είναι ελάχιστες. Λογικά θα έχει κρατήσει κάποιους παίκτες από το (καλό) περσινό εφηβικό. Έδρα θα έχει στο "Π. Σαλπέας".
ΣΟΥΡΜΕΝΑ: Το γκραν φαβορί της κατηγορίας. Πήρε τον Κάρδαρη από την Βουλιαγμένη και τρεις από τον μισοδιαλυμένο Αστέρα Αγ. Δημ. (Μαλτίδη, Γαλαρά, Παύλου), που όμως έπαιζε Α'. Κράτησε ότι καλό είχε από την περσινή ομάδα και στοχεύει όχι μόνο στην άνοδο, αλλά και στο πρωτάθλημα, Βάσει του ρόστερ έχει τα εχέγγυα να το πετύχει.
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ: Κράτησαν τους σκόρερ τους, Πούτο και Νάννο, προσέθεσαν δυο καλούς ψηλούς, Κόικα και Δούμπα και αν συνυπολογίσουμε τη δύσκολη έδρα (κόσμος και κακό γήπεδο) θα είναι από τις δυνατές ομάδες, που θα... κρυφοκοιτάζουν προς τα ψηλά πατώμτατα.
ΤΡΑΧΩΝΕΣ: Έχοντας και φέτος μεγάλο μπάτζετ, κυνηγούν αυτό που έχασαν πέρσι για λίγο: Την άνοδο. Κόουτς παρέμεινε ο Σολωμός, όμως το ρόστερ άλλαξε δραματικά: Έφυγαν Λύτρας, Μούτσιος, Κούκουρης, Κουκουβάκης, έμειναν όμως οι καλοί ψηλοί Καρκούλιας, Πριφτάκης και ήρθε ο Γρηγοράκος (σούπερ σκόρερ) που μαζί με τους επίσης νεοαποκτηθέντες Καδδά, Σαββίδη, Αντωνάκο φτιάχνουν μια πολύ ισχυρή περιφέρεια. Οι Τράχωνες είναι σίγουρα ένα από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο.

πηγή:aoprofitisilias.blogspot.com
milf_hunter#7
QUOTE(Swko10 @ Jul 16 2010, 18:32 ) *
Φιλε γιατι τετοια χαρα απο τωρα?Αν εξαιρεσουμε Καρδαρη που ειναι γνωστος απο περισυ,και τον χορευτη που σε λογικα πλαισια παιζεται και αυτος,η ομαδα πηρε παιχτες απο υποβιβασμενες ομαδες.

Η ποσοτητα ειναι μηδαμινη μπροστα στην ποιοτητα.

Υπομονη μην λετε πολλα.Η χρονια ξαναειναι μεγαλη και κρυβει γουβες.Ιδιως στα Ολυμπιακα ακινητα...

Ολοι αυτοι οι παικτες ανεβασαν τον ΑΣΤΕΡΑ Α ΕΣΚΑΝΑ οποτε πιστευω κατι θα βοηθησουν....και μην ξεχνας δεν αποδυναμωθηκαμε καθολου!!!!Οι ιντριγκες απο σεπτεμβριο τωρα πηγαινε στο W για ποτακια και ασε τις ιντριγκες....Να ευχεσαι να λειπει ο χορευτης στο μεταξυ μας παιχνιδι....
jna23
Πόσο θα μου λυψουν αυτα με Σωτηράκη ρε φίλοι ΜΙλφ δεν ξερεται smile.gif
Swko10
QUOTE(milf_hunter#7 @ Jul 17 2010, 18:16 ) *
Ολοι αυτοι οι παικτες ανεβασαν τον ΑΣΤΕΡΑ Α ΕΣΚΑΝΑ οποτε πιστευω κατι θα βοηθησουν....και μην ξεχνας δεν αποδυναμωθηκαμε καθολου!!!!Οι ιντριγκες απο σεπτεμβριο τωρα πηγαινε στο W για ποτακια και ασε τις ιντριγκες....Να ευχεσαι να λειπει ο χορευτης στο μεταξυ μας παιχνιδι....


Πλακα στην πλακα,εχθες βρηκα ενα παιδι απο τον Αστερα ο οποιος με καθησυχασε για τις μεταγραφες σας,οι οποιες διελυσαν και δεν ανεβασαν τον αστερα περισυ.Γι αυτο προτεινω ηρεμια.Ο χορευτης καλα θα ναι να παιξει στο μεταξυ μας καθως και στα δυο ματς αν δεν κανω λαθος κερασαμε πικρα την ομαδα του,κι ας επαιξε καλα ο ιδιος στο πρωτο.

Οσο για τον γερο της Βουλιαγμενης ας ελπιζουμε για το κυπελλο!!
Χορευτης
QUOTE(Swko10 @ Jul 17 2010, 13:38 ) *
Πλακα στην πλακα,εχθες βρηκα ενα παιδι απο τον Αστερα ο οποιος με καθησυχασε για τις μεταγραφες σας,οι οποιες διελυσαν και δεν ανεβασαν τον αστερα περισυ.Γι αυτο προτεινω ηρεμια.Ο χορευτης καλα θα ναι να παιξει στο μεταξυ μας καθως και στα δυο ματς αν δεν κανω λαθος κερασαμε πικρα την ομαδα του,κι ας επαιξε καλα ο ιδιος στο πρωτο.

Οσο για τον γερο της Βουλιαγμενης ας ελπιζουμε για το κυπελλο!!



Φιλε Σωτο, εγω λεω ο καθενας να κοιταει την ομαδα του, κ στο τελος να κριθει.. Εδω ειμαστε για να ανακοινωνουμε ροστερ, να συζηταμε, να λεμε την γνωμη μας κ να ειμαστε σε θεση να ακουσουμε κ την γνωμη των αλλων.. Την γνωμη σου την ακουσαμε αλλα καλο θα ηταν να μην υπερβαλεις (περι γουβες)

Εγω φετος ηρθα σε πολυ δυνατη ομαδα, κ οι στοχοι ειναι ΥΨΗΛΟΙ.. Δεν ειμαι αυτος που θα θεσει στοχους, αλλα απο την πρωτη επαφη με ολους στην ομαδα ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ-ΠΑΙΧΤΕΣ-ΔΙΟΙΚΗΣΗ ολοι καταλαβαινουμε οτι η επιτυχια θα ειναι να ερθει η ανοδος..
Θες την γνωμη μου, εγω ουτε με την ανοδο συμβιβαζομαι,ουτε ευχαριστημενος θα ειμαι.. εγω κοιταω ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΨΗΛΑ.. κ πιστευω οτι ετσι σκεφτεται ολη στη ομαδα..

Περσυ ολη την χρονια τα ειχες βαλει με τα συμφεροντα που δεν αφησαν τον ΛΕΩΝΤΑ να διεκδικησει κατι παραπανω.. κ αφου καταλαβες οτι αυτο δεν ειχε κ πολυ βαση, εσυ συνεχισες περι συμφεροντων τυπου ο ΑΡΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ με τα κονε του κοιταει να πλασαριστει κ να αποφυγει την πτωση κλπ κλπ..ΟΛο για συμφεροντα ακουγαμε... Αν κοιτουσες την ομαδα σου καθαρα θα καταλαβαινες γτ απο ενα καλο ξεκινημα που εκανες καταφερες να τερματησεις νομιζω 8ος με ΤΡΙΠΛΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ πανω στην ζωνη υποβιβασμου.... Γι αυτο καλυτερα φετος σαν συμβουλη κοιταχτε να δουλεψετε δυνατα γτ το πρωταθλημα θα ειναι πολυ ανταγωνιστικο κ σας ευχομαι καλη σεζον, καλη αρχη για να μην μπειτε σε περιπετιες..
Swko10
QUOTE(Χορευτης @ Jul 18 2010, 00:22 ) *
Φιλε Σωτο, εγω λεω ο καθενας να κοιταει την ομαδα του, κ στο τελος να κριθει.. Εδω ειμαστε για να ανακοινωνουμε ροστερ, να συζηταμε, να λεμε την γνωμη μας κ να ειμαστε σε θεση να ακουσουμε κ την γνωμη των αλλων.. Την γνωμη σου την ακουσαμε αλλα καλο θα ηταν να μην υπερβαλεις (περι γουβες)

Εγω φετος ηρθα σε πολυ δυνατη ομαδα, κ οι στοχοι ειναι ΥΨΗΛΟΙ.. Δεν ειμαι αυτος που θα θεσει στοχους, αλλα απο την πρωτη επαφη με ολους στην ομαδα ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ-ΠΑΙΧΤΕΣ-ΔΙΟΙΚΗΣΗ ολοι καταλαβαινουμε οτι η επιτυχια θα ειναι να ερθει η ανοδος..
Θες την γνωμη μου, εγω ουτε με την ανοδο συμβιβαζομαι,ουτε ευχαριστημενος θα ειμαι.. εγω κοιταω ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΨΗΛΑ.. κ πιστευω οτι ετσι σκεφτεται ολη στη ομαδα..

Περσυ ολη την χρονια τα ειχες βαλει με τα συμφεροντα που δεν αφησαν τον ΛΕΩΝΤΑ να διεκδικησει κατι παραπανω.. κ αφου καταλαβες οτι αυτο δεν ειχε κ πολυ βαση, εσυ συνεχισες περι συμφεροντων τυπου ο ΑΡΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ με τα κονε του κοιταει να πλασαριστει κ να αποφυγει την πτωση κλπ κλπ..ΟΛο για συμφεροντα ακουγαμε... Αν κοιτουσες την ομαδα σου καθαρα θα καταλαβαινες γτ απο ενα καλο ξεκινημα που εκανες καταφερες να τερματησεις νομιζω 8ος με ΤΡΙΠΛΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ πανω στην ζωνη υποβιβασμου.... Γι αυτο καλυτερα φετος σαν συμβουλη κοιταχτε να δουλεψετε δυνατα γτ το πρωταθλημα θα ειναι πολυ ανταγωνιστικο κ σας ευχομαι καλη σεζον, καλη αρχη για να μην μπειτε σε περιπετιες..


Νομιζω πως ειπα κι εγω την αποψη μου στις δικες σας προβλεψεις.

Αποψη αλλη δεν εγραψα.Απο εκει και επειτα σ ευχαριστω για τις ευχες φιλε,και αντευχομαι για σκληρη δουλεια,και οχι πολλα λογια.

Καλη αρχη στη νεα σου ομαδα και στο επισημαινω επειδη εχουμε πει και δυο πραγματα παραπανω μαζι,προσοχη στους λακους.(αφου γουβες δεν σου αρεσαν)
tromos
Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι τα ΣΟΥΡΜΕΝΑ ειχαν παρα πολυ καλη ομαδα περσυ και φετος ενισχηθηκαν παρα πολυ σε ολες τις θεσεις....Οποτε φιλε Σωτηρη οι ΛΟΥΜΠΕΣ στα ολυμπιακα ακινητα θα ειναι πολυ μεγαλες για να χωρεσουν ολοι μεσα......Οποτε δυσκολα θα τις αποφυγεις εκτος και αν σπασεις κανενα ΤΑΜΠΛΟ και παρεις αναβολη.....
Nowitzki41
Φαβορι στην Β Εσκανα βασει των μεταγραφων που εχουν γινει?
stathismag
Στην ΕΥΡΥΑΛΛΗ ανανεωσε ο coach ΣΙΜΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ με βοηθο το ΦΕΛΕΚΙΔΗ ΛΑΖΑΡΟ οπως επισης και οι αθλητες:ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ,ΒΑΛΤΙΜΠΕΛΛΑΣ ΝΙΚΟΣ,ΤΑΓΚΑΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ,ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΙΚΑΙΟΣ,ΚΩΣΤΑΣ ΛΥΜΠΕΡΟΓΙΑΝΝΗΣ.Μετεγγραφησαν οι:ΤΣΙΟΥΜΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ{απο ΓΛΥΦΑΔΑ},ΜΗΤΣΟΥ ΗΛΙΑΣ{απο ΠΟΛΙΣ},εγω....ΜΑΓΓΙΩΡΟΣ ΣΤΑΘΗΣ {απο ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ},ΓΚΟΝΟΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ{ΓΛΥΦΑΔΑ},ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ ΘΟΔΩΡΗΣ{ΠΟΛΙΣ},ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΕΡΤΥΡΗΣ{ΓΛΥΦΑΔΑ},ΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΚΟΠΟΥΛΟΣ{ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ.ΔΗΜ.}.Ανεβηκαν και στην ανδρικη ομαδα οι εξης αθλητες:ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ,ΣΚΟΥΛΟΥΔΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ,ΖΑΦΑΡΑΣ ΚΩΣΤΑΣ,ΔΑΓΤΖΗΣ ΜΗΧΑΛΗΣ.Παρελθον για την ομαδα αποτελει ο ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ που θα συνεχισει στον ΑΛΙΜΟ αν δεν κανω λαθος.Καλη μας επιτυχια
22ιος
Καλησπέρα κι από εμένα.

Στον ΑΟΝΑ καινούριος προπονητής ο Παναγιώτης Γκαναβίας στη θέση του Αρη Γιαννικάκη. Από παίχτες έφυγαν οι Λουλουδάκης, Κουτρούλης και Δελλής, ενώ ακόμα είναι άγνωστο τι θα γίνει με τον Λαγιόπουλο.

Επέστρεψε ο Παπαδημητρίου και ο Ψυχοσαν από Άλιμο και ήρθε ακόμα ένας παίχτης του οποίου το όνομα μου διαφεύγει. Ακόμα ανέβηκαν στην ομάδα και 3-4 παιδια από το εφηβικό.

Θα είναι ένα δύσκολο πρωτάθλημα αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά με υγεία πάνω από ολα για όλες τις ομάδες!!

Υ.Γ. Μεγάλη επιστροφή Γκονουλού στην Ευρυάλη!!!! Εύχομαι και στο Χρήστο και στον Γιάννη Τσιούμα καλή επιτυχία!

makaros32
QUOTE(Nowitzki41 @ Jul 18 2010, 14:21 ) *
Φαβορι στην Β Εσκανα βασει των μεταγραφων που εχουν γινει?

Φαβορι για τριαδα λιγο δυσκολο να πει καποιος αλλα θα κανω μια αποπειρα με τα οσα ξερω μεχρι τωρα.Πολυ ενισχυμενες ειναι οι ευρυαλη,τερψιθεα,βουλιαγμενη,ν.περαμος-μεγαρα.Επισης πολυ καλες μεταγραφες εκαναν οι ικαρος,θεμιστοκλης.Πιστευω οτι απο αυτη την εξαδα θα ειναι και οι τρεις που θα ανεβουν.Τωρα για τους υπολοιπους δεν ξερω πολλα οποτε ολο και καποιος μπορει να ξεπεταχτει.Τελος μην ξεγραφουμε την βαρη και βεβαια τον εσπερο γιατι δεν παυει να ειναι ομαδα με ιστορια.Δεν ξερω τιποτα για ταταυλα,μεγαριδα,οκε και ιασωνα και τελος ο αστερας δεν εχει ελπιδες να σωθει.
kol
ρε παιδια ποσοι ανεβαινουν απο β' εσκανα?και ξερει κανενας ποιες ομαδες εχουν ενισχυθει και ειναι φαβορι για ανοδο?τι πληροφοριες εχετε??
spiliosa
Καλημέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους. Μια ερώτηση. Ποίες ομάδες ευνοούνται από τη συγχώνευση Ν. Πέραμος/Μέγαρα και ανεβαίνουν κατηγορίες; Ευχαριστώ.

Καλές διακοπές σε όλους.
Josh_7_Child
QUOTE(spiliosa @ Jul 19 2010, 12:07 ) *
Καλημέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους. Μια ερώτηση. Ποίες ομάδες ευνοούνται από τη συγχώνευση Ν. Πέραμος/Μέγαρα και ανεβαίνουν κατηγορίες; Ευχαριστώ.

Καλές διακοπές σε όλους.


Λογικά μένει κενή μια θέση στη Δ' ΕΣΚΑΝΑ, από όπου εξαιρέθηκε η Ν.Πέραμος μετά τη συγχώνευση. Δεν αλλάζει κάτι προς το παρόν πιστεύω.
navygr
QUOTE(Saint Jim @ Jul 17 2010, 00:47 ) *
Επίσης, παρέμειναν στην ομάδα για άλλη μία σεζόν οι Σωτήρης Μανίκας (από τους καλύτερους ''μικρούς'' της κατηγορίας) και Θοδωρής Τερζής (θα είναι το play maker - έκπληξη για τη φετινή χρονιά).
Τέλος, να πούμε και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον Παναγιώτη Βασιλικό που πέρυσι ήταν χαλαρά ο πιο ποιοτικός μικρός της Δ ΕΣΚΑΝΑ και από τη νέα χρονιά θα αγωνίζεται στη Γ' Εθνική !! blove.gif


Σ ευχαριστω πολυ Saint Jim για την προσθηκη και συγγνωμη για την παραληψη.
Τα συγκεκριμενα παιδια τα αγαπω πολυ και αυτα τους τα εχω πει κατ' ιδιαν.
POLIS KALLITHEAS
QUOTE(navygr @ Jul 19 2010, 17:07 ) *
Σ ευχαριστω πολυ Saint Jim για την προσθηκη και συγγνωμη για την παραληψη.
Τα συγκεκριμενα παιδια τα αγαπω πολυ και αυτα τους τα εχω πει κατ' ιδιαν.


Συγνωμη για τα greeklish πηρα απο αλλη εγγραφη με επικολληση για αυτο..:
roster

1.sygletos vasileios 28 xronon 1,79 play
2.tziotis kostas 29 xronon 1,79 play
3.oikonomou mixalis 19 xronon 1.80 play
4.konstantino stefanos 19 xronon 1.80 play
5.kasparian georgios 29 xronon 1,93 guard
6.papadopoulos spuros 20 xronon 1,82 guard
7.saroumpim marios 17 xronon 1.78 guard
8.fotopoulos themis 31 xronon 1,95 small forward
.9.stamos dimitrios 23 xronon 1,88 small forward
10 .kanellis pantelis 30 xronon 1.91 power forwad
11.mpogdanidis achilleas 31 xronon 1,89 power forwad
12.lazarakopoulos andreas 32 xronon 1.90 power forward
13.rallatos grigorios 24 xronon 1,97 center
14.markopoulos panagiotis 36 xronon 2,00 center
15.sxortsianitis aleksandros 23 xronon 1,95 center
16.kras dimitrios 29 xronon 1,95 center
traxonas
QUOTE(POLIS KALLITHEAS @ Jul 20 2010, 02:17 ) *
Συγνωμη για τα greeklish πηρα απο αλλη εγγραφη με επικολληση για αυτο..:
roster

1.sygletos vasileios 28 xronon 1,79 play
2.tziotis kostas 29 xronon 1,79 play
3.oikonomou mixalis 19 xronon 1.80 play
4.konstantino stefanos 19 xronon 1.80 play
5.kasparian georgios 29 xronon 1,93 guard
6.papadopoulos spuros 20 xronon 1,82 guard
7.saroumpim marios 17 xronon 1.78 guard
8.fotopoulos themis 31 xronon 1,95 small forward
.9.stamos dimitrios 23 xronon 1,88 small forward
10 .kanellis pantelis 30 xronon 1.91 power forwad
11.mpogdanidis achilleas 31 xronon 1,89 power forwad
12.lazarakopoulos andreas 32 xronon 1.90 power forward
13.rallatos grigorios 24 xronon 1,97 center
14.markopoulos panagiotis 36 xronon 2,00 center
15.sxortsianitis aleksandros 23 xronon 1,95 center
16.kras dimitrios 29 xronon 1,95 center

Σουπερ οπλοστασιο. Πολυ πληρες ροστερ.
ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ
QUOTE(Nowitzki41 @ Jul 18 2010, 14:21 ) *
Φαβορι στην Β Εσκανα βασει των μεταγραφων που εχουν γινει?

Μεγάλη μάχη αναμένεται να παρακολουθήσουμε φέτος στη Β'ΕΣΚΑΝΑ μετά την περσινή σούπα, όπου μετά τις δύο πρώτες ομάδες οι υπόλοιπες ήταν μετριότατες ή και σε πολλές περιπτώσεις κάτω του μετρίου.....Αποτέλεσμα του γεγονότος αυτού ήταν οι λιγοστές εκπλήξεις και εν τέλει ν'ανέβει μια ομάδα όπως η ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ, με Μπάσκετ πολύ χαμηλού επιπέδου για τα επίπεδα της Κατηγορίας, απλά με πολύ πείσμα από τους παίκτες της και τον προπονητή της, συνεπή διοίκηση και βέβαια έλλειψη σοβαρής ανταγωνιστικότητας αφού ο ΑΟΝΑ των 3,5 παικτών, η έδρα των ΜΕΓΑΡΩΝ, ο 2ος Γύρος της αξιόλογης ΕΥΡΥΑΛΗΣ ή το τρελοΜπάσκετ του ΙΚΑΡΟΥ δεν στάθηκαν ικανά να κόψουν την ΔΡΑΤΣΑ από την 3η προνομιούχο θέση.
Όσον αφορά την ουρά της Βαθμολογίας πέρισυ, εν συντομία μπορούμε να πούμε ότι ο τυφλός συναγωνιζόταν τον μονόφθαλμο σε γενικές γραμμές!!!!

Πάμε όμως στη φετινή χρονιά, η οποία κόντρα στο ρεύμα της οικονομικής κρίσης, είχε μια ιδιαίτερη κίνηση στις μεταγραφές με καλλούς παίκτες σε αρκετές ομάδες και ισχυροποιήσεις σε αρκετά ρόστερ.
Είναι πολλές οι ομάδες που αναμένεται να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην Κατηγορία, σίγουρα κάποιες θα αποτελέσουν θετικές εκπλήξεις και σίγουρα καποιες άλλες τις αρνητικές εκπλήξεις φέτος...Η χημεία και το δέσιμο μεταξύ των παικτών και η καθοδήγηση από τον πάγκο (παίζει μεγάλο ρόλο ο προπονητής και στο πόσο καλή σχέση έχει με τους παίκτες του και επιπλέον το κατά πόσο μπορεί η ομάδα να παίξει αυτό που ο εκάστοτε προπονητής ζητάει στο γήπεδο) θα παίξουν πολύ σημαντικό ρόλο σε κάποιες ομάδες.

Φέτος το πρωτάθλημα έχει πάντως απ'όλα.....Ομάδες με ένδοξο παρελθόν (ΕΣΠΕΡΟΣ), Ντέρμπι σε κεινές έδρες ή έστω σε ευρύτερες περιοχές (ΑΕΤΟΣ - ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ- ΕΣΠΕΡΟΣ) , (Ν.Ε.Μ. - Ν.ΠΕΡΑΜΟΣ -ΟΚΕ) , (ΤΕΡΨΙΘΕΑ - ΕΥΡΥΑΛΗ - ΑΟΝΑ ) , (ΒΑΡΗ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ) , (ΙΚΑΡΟΣ - ΤΑΤΑΥΛΑ - ΑΣΤΕΡΑΣ) , πολλές μεταγραφές, καθώς και μονό αριθμό ομάδων ελέω Εσπερου (15)!!Σημαντικό στατιστικό στοιχείο αποτελεί το γεγονός πως 10 από τις 15 ομάδες έρχονται από άλλες κατηγορίες (έπεσαν 6, ανέβηκαν 3 ,ενώ έχουμε την επάνοδο του ΕΣΠΕΡΟΥ και την συγχώνευση των ΜΕΓΑΡΩΝ με την Ν.ΠΕΡΑΜΟ)!Έτσι το τοπίο στην κατηγορία αλλάζει, αφού μόνο 5 στις 15 ομάδες έπαιξαν και πέρισυ αντόπαλες μεταξύ τους στη Β' ΕΣΚΑΝΑ (ΙΚΑΡΟΣ-ΤΑΤΑΥΛΑ-ΝΕΜ-ΑΟΝΑ-ΕΥΡΥΑΛΗ)!

Πάμε αναλυτικά...
ΕΥΡΥΑΛΗ : Η περσινή πρωταθλήτρια του 2ου Γύρου (Μαζί με το ΦΑΡΟ και την Μάνδρα -την οποία κέρδισε- με μόλις 2 ήττες) κράτησε τον κορμό της , τον (πολύ καλό κατά τη γνώμη μου Γιώργο Σίμο) προπονητή της που την οδήγησε σε αυτή την εντυπωσιακή ανάκαμψη πέρυσι και ενώ έχασε τον καλύτερό της παίκτη (Μακρυγιάννης), τον αντικατέστησε με εντυπωσιακές για την κατηγορία μεταγραφές!!Πήρε Βαφειάδη (πολυτέλεια για την κατηγορία), Τσιούμα (για μένα ο καλύτερος παίκτης που έπαιζε πέρυσι στη Β' αν εξαιρέσουμε τα ροστερ του ΦΑΡΟΥ κ της ΜΑΝΔΡΑΣ), Μαγγιώρο (πολύ καλός ψηλός με πολλές δουλειές μέσα στο γήπεδο) και έναν καλό ''μικρό" άσσο τον Μήτσου.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : από τα Φαβορί για πάνω.

ΕΝΩΣΗ Ν.ΠΕΡΑΜΟΣ - ΜΕΓΑΡΑ : Πρωταθλήτρια στις μεταγραφές κατά την ταπεινή μου άποψη η Ν.ΠΕΡΑΜΟΣ και ελέω φυσικά της συγχώνευσης με τα ΜΕΓΑΡΑ!!
Ο Ανθρακόπουλος είναι αναμφισβήτητα το μεγαλύτερο όνομα στην κατηγορία (με βάση το που έχει παίξει , πόσες ανόδους έχει, τα χρόνια του στις Εθνικές κατηγορίες και βέβαια τα 3 τελευταία του χρόνια στα οποία βγαίνει σταθερά στους κορυφαίους σκόρερ στην Α' ΕΣΚΑΝΑ)!Παίκτης που στη μέρα του αλλάζει τις ισορροπίες μέσα σ'ένα παιχνίδι...
Ο Μαργώνης είναι σίγουρα στην 3άδα των "Ονομάτων" μεταξύ των ΣΕΝΤΕΡ-ΦΟΡ στην κατηγορία (ίσως μετά τον Φωτόπουλο κ μαζί με τον Παπασταματίου).Γνωρίζεται με τον Ανθρακόπουλο ( και με κάποια από τα άλλα παιδιά στην Ομάδα κάτι που είναι σημαντικό για τη χημεία που προείπαμε) και σίγουρα αποτελούν το καλύτερο δίδυμο 4-5 (μαζί με τους Παπακωνσταντίνου - Παπασταματίου της ΒΑΡΗΣ) στην κατηγορία!
Ο Προσελέντης είναι σίγουρα ένα από τα καλύτερα playmaker στην κατηγορία, με μεγάλη εμπειρία, ενώ νομίζω ότι είναι σημαντικό που γυρνάει πίσω στην Ομάδα που έπαιξε το καλύτερό του Μπάσκετ.
Οι μικροί της Ν.ΠΕΡΑΜΟΥ θεωρώ πως θα'ναι από τους καλούς στην κατηγορία, ενώ ένα 3άρι που πήρε (νομίζω λέγεται Κολοβός) έχει τρομερά αθλητικά προσόντα , πολύ καλές συστάσεις και αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στην Κατηγορία.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Από τα φαβορί για πάνω (ειδικά αν δεν έχει τραυματισμούς).

ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ : Έχει έναν από τους καλύτερους προπονητές στην κατηγορία (Χαριτάτος), ο οποίος πήρε παιδιά που τα ξέρει απ'τη θητεία του σε ΙΚΑΡΟ-ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Μούτσιος-Λύτρας).Κράτησε τον καλύτερό του παίκτη και σίγουρα ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα στην κατηγορία (Γκρίτζελης), πήρε έναν καλό μικρό άσσο από τον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ (Παζαράς), έφυγε ο Ρένεσης που μάλλον ήταν ο γκρινιάρης της παρέας, και έκανε κανα-δυο προσεκτικές ακόμα κινήσεις σε μεταγραφές!!Η ΕΚΤΙΜΗΣΗ μου είναι πως αν δεν έχει πρόβλημα με το γήπεδο και κάνει προπόνηση, μπορεί να διεκδικήσει άνοδο!

ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΚΑΛ. : Tα ίδια περίπου ισχύουν για τον ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ.Έχει καλό, μπασκετικό και δουλευταρά προπονητή (Μελέτης).Είναι σημαντικό και γι'αυτούς ότι τον έχει από πέρυσι.Πήρε Κουτσουβά, Βαρδάλο, Αποστόλου στην περιφέρεια (και οι 3 είχαν πολύ καλές χρονιές στην Α') και Δοροβίτσα στο 4 , που και οι 4 είναι πολύ καλές μεταγραφές, κράτησε τον Τρυφωνόπουλο, που πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος μικρός στην Κατηγορία, ενώ έχει Πρόεδρο μακράν τον πιο αλλόκοτο και πιο τρελό (με την καλή έννοια) παράγοντα του Ελληνικού Μπάσκετ (Τσιβλιτίδης)!Μπορεί να προστατεύει την Ομάδα του, καθώς ξέρει τους πάντες και τα πάντα...μπορεί όμως ανά πάσα στιγμή να τσακωθεί ή να στραβώσει με οποιονδήποτε και να τα κάνει όλα κώλος...
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Υπό συνθήκες μπορεί να πρωταγωνιστήσει και να πάει ψηλά.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ : Έκανε τη μεταγραφή της χρονιάς παίρνοντας το Φωτόπουλο το Μάριο (απίστευτος παίκτης, που μπορούσε να παίζει σταθερά Α2- Β' ,μεγαλύτερο ταλέντο από τον αδερφό του, αλλά όχι τόσο δουλευταράς και αθλητής όπως ο Θέμης)!Μαζί με τον Ανθρακόπουλο είναι το μεγαλύτερο όνομα στην κατηγορία, ενώ παρέα με τον Μαγγωνάκη συνθέτουν το πιο ΗΟΤ δίδυμο της Κατηγορίας.Ερωηματικό αποτελεί σε τι κατάσταση θα είναι ο Φωτόπουλος από τραυματισμούς και κατά πόσο θα ακολουθεί προπονήσεις και αγώνες.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Αν κράταγε τον Κάρδαρη και έπαιρνε καλό άσσο θα είχε ανέβει ήδη, πάντως και τώρα έχει κρατήσει τον κορμό από πέρισυ και θα διεκδικήσει κάτι καλό.

ΒΑΡΗ : Έχει τον ίδιο προπονητή εδώ και χρόνια (Παγίδας) με συγκεκριμένη φιλοσοφία και συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού.Ήταν άτυχη πέρισυ , καθώς έκανε 12 νίκες, πάλεψε πάρα πολλά παιχνίδια, έβαλε 4 ομάδες από κάτω της και όμως έπεσε, αφού έπεσαν 6!
Έκανε μεγάλη πραγματικά (και ηλικιακά) μεταγραφή (Παπασταματίου), κράτησε Παπακωνσταντίνου και νομίζω Γιαλπά και τους μικρούς που είχε πέρισυ.Της έφυγε όμως ο Ταχτσίδης και κυρίως ο Δεβεζόγλου με τον Κρασαδάκη (ο τελευταίος είναι φαντάρος από τον Μάιο και ίσως επιστρέψει κάποια στιγμή)!Δεν ξέρω τι άσσο έχει πάρει, η ΕΚΤΙΜΗΣΗ μου πάντως είναι πως με καλό playmaker πάει και αυτή σίγουρα για άνοδο!

Ν.Ε.Μ. : Η μοναδική πλέον ομάδα των Μεγάρων στον Μπασκετικό χάρτη της χώρας, κράτησε τους Τσολιάκο, Μετζελιώτη, Μαζιώτη που για την κατηγορία είναι σούπερ, έχει την καλύτερη έδρα στην Κατηγορία (έχω μεγάλη απορία για το κατά πόσο είναι εύκολο να προσαρμοστεί το γήπεδό τους στους νέους κανονισμούς και να φτιαχτεί), μάζεψε παιδιά από γύρω-γύρω και πάει να διεκδικήσει ότι της αναλογεί...
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Θα βρεθεί στην 1η 8άδα , αλλά δεν ξέρω μέχρι που μπορεί να φτάσει.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ : Έχει καλούς μικρούς, τον Χιουτακάκο που είναι πολύ έμπειρο παιδί και καλός παίκτης, έκανε μια καλή μεταγραφή (Βλουτής από Ηλιούπολη, 3-4άρι με μεγάλη έφεση στο σκοράρισμα), καλή διοίκηση και αναμένεται και αυτή ως ΕΚΤΙΜΗΣΗ να μπει στην 1η 8άδα!

Για τις υπόλοιπες 7 ομάδες νομίζω πως πραγματικά πλην του ΑΣΤΕΡΑ ΑΓ.ΔΗΜ. καμία άλλη δεν μπορεί από τωρα να θεωρείται πεσμένη, ενώ υπάρχουν και κάποιες ομάδες που μπορούν (η κάθε μία με τον τρόπο της ) να διεκδικήσουν και είσοδο στην 8άδα, πετώντας έξω κάποια από τις προαναφερθήσες Ομάδες!
Ο ΕΣΠΕΡΟΣ έχει το όνομα στην Κατηγορία, αλλά προς το παρόν μόνο αυτό.Δεν έχει ακόμα παίκτες, ίσως και προπονητή, ενώ τα περισσότερα δικά του παιδιά δεν θέλουν να παίξουν στην Ομάδα!Είναι λυπηρό γι'αυτή την Ομάδα με αυτήν την ιστορία, αλλά όπως λέει και ο σοφός ΛΑΟΣ μας "όπως έστρωσες θα κοιμηθείς" και εν τέλει "That's Life" και οι ομάδες δεν γίνονται μόνο από το όνομα.
Ο ΑΕΤΟΣ με Σκληρό χρόνια στον πάγκο του, θα είναι σκληροτράχιλος, δεν νομίζω να παρατάει εύκολα παιχνίδι, αλλά δεν ξέρω αν φτάνει μόνο αυτό...Μεγάλη θα είναι η απουσία ή η παρουσία του Μυλωνά, αφου μετά τους Χατζηδάκη, Καραντανά, Βαρδάλο και Κουτσουβά δεν ξέρω αν έφυγε και αυτός.
Ο Ο.Κ.Ε. είναι περίπου η ομάδα που ανέβηκε, πήρε τον Καρά από την Μάνδρα, έχει τη βοήθεια του ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΥ αφού αποτελεί θυγατρική του, αλλά μέχρις εκεί...Δεν έχει πέσει, αλλά δύσκολα μπορεί να μπει στην 8άδα.
Τα ΤΑΤΑΥΛΑ είναι μια από τις ομάδες που χωρίς να'χουν κάποιο ιδιαίτερο ρόστερ, είναι ικανά για να κάνουν εκπλήξεις!Έχουν και αυτά τον ίδιο προπονητή χρόνια (Βρεττός), έκαναν πολλές μεταγραφές, αλλά καλύτερη ήταν η τελευταία του Σώζων Αγγελόπουτλου από τη ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (με άνοδο πέρυσι)!Άσσος με μεγάλη εμπειρία και σουτάρα που θα στρώσει το παιχνίδι τους.
Ο ΙΑΣΩΝΑΣ έχει και αυτός τις πιθανότητές του...Έμπειρα παιδιά (Μπάγιας, Μιχάλης), δύο σερί ανόδους και δύσκολο γήπεδο σαν έδρα!Έφυγε πάντως η αλεπού των πάγκων Λάκης Περτέσης και ίσως στοιχήσει αυτό!
Τέλος για τον ΑΟΝΑ ισχύει η παροιμία "κάθε πέρυσι και καλύτερα" με όλο το βασικό κορμό να αποχωρεί και να έχει μείνει μόνο ο Παγώνης να περισσώσει ότι μπορεί...(και γι'αυτόν δεν είμαι σίγουρος)...

Επανερχόμαστε σύντομα με ανάληση της Α' ΕΣΚΑΝΑ!
Καλή χρονιά σε όλους τους αθλητές και όλες τις Ομάδες...
jna23
Ωραίο πόστ Παντογνώστη. Σιγουρα το φετινο πρωτάθλημα δεν θα εχει καμια σχεση με το περσινο και όπως πάντα μετα τα Χριστούγεννα θα ξυρίσουν τον γαμπρό smile.gif
Air 23
QUOTE (ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ @ Jul 20 2010, 10:55 ) *
Ν.Ε.Μ. : Η μοναδική πλέον ομάδα των Μεγάρων στον Μπασκετικό χάρτη της χώρας, κράτησε τους Τσολιάκο, Μετζελιώτη, Μαζιώτη που για την κατηγορία είναι σούπερ, έχει την καλύτερη έδρα στην Κατηγορία (έχω μεγάλη απορία για το κατά πόσο είναι εύκολο να προσαρμοστεί το γήπεδό τους στους νέους κανονισμούς και να φτιαχτεί), μάζεψε παιδιά από γύρω-γύρω και πάει να διεκδικήσει ότι της αναλογεί...
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Θα βρεθεί στην 1η 8άδα , αλλά δεν ξέρω μέχρι που μπορεί να φτάσει.


Φιλε Παντογνωστη ειχα και εγω την ιδια απορια αλλα μου την ελυσε μια επιτροπη που ηρθε για ελεγχο του συγκεκριμενου γηπεδου καθως μας ενημερωσε οτι πληροι τις προϋποθεσεις για τη νεα σαιζον.

Για ενημερωση οσων δεν γνωριζουν (μεσα σε αυτους ημουν και εγω), η γραμμη του 3ποντου δεν θα ανεβει στο 6,75 σε ολο το φασμα της αλλα μονο απο τις 45 μοιρες και προς την κορυφη. Οι πλαγιες γραμμες αντι για κυκλικη μορφη θα γινουν ευθειες (οπως και οι γραμμες της ρακετας) και θα παραμεινουν στα 6,25.

Στο γηπεδο των Μεγαρων εν τελει, βασει των λεγομενων τις επιτροπης, θα χρειαστει επισκευη του παρκε (στοκαρισμα των αρμων καθως το παρκε δεν φερει αλλες φθορες), λουστραρισμα, χαραγμα νεων γραμμων, αλλαγη παγκων-γραμματειας-φωτεινου πινακα, και σε 12 ημερες απο την εναρξη των εργασιων το γηπεδο θα ειναι ετοιμο.
where_amazing_happens
QUOTE(Air 23 @ Jul 20 2010, 13:41 ) *
Για ενημερωση οσων δεν γνωριζουν (μεσα σε αυτους ημουν και εγω), η γραμμη του 3ποντου δεν θα ανεβει στο 6,75 σε ολο το φασμα της αλλα μονο απο τις 45 μοιρες και προς την κορυφη. Οι πλαγιες γραμμες αντι για κυκλικη μορφη θα γινουν ευθειες (οπως και οι γραμμες της ρακετας) και θα παραμεινουν στα 6,25.


Θα μεγαλωσει η αποσταση του τριποντου και στις πλαγιες γραμμες. Δες το ποστ στο παρακατω link ειναι απο ενα τοπικ της Α2. Δειχνει και φωτογραφιες:


http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...10712&st=75
traxonas
QUOTE(Air 23 @ Jul 20 2010, 13:41 ) *
. Οι πλαγιες γραμμες αντι για κυκλικη μορφη θα γινουν ευθειες (οπως και οι γραμμες της ρακετας) και θα παραμεινουν στα 6,25.

Εχω την εντυπωση πως δεν θα παραμεινουν στο 6,25 αλλα θα πανε στο 6.60. Ετσι μου φαινεται απο το σχεδιαγραμμα
της ΕΟΚ, που δειχνει οτι η αποσταση του συγκεκριμενου σημειου απο την πλαγια γραμμη ειναι 0,90m!!!! Aν ειναι
ετσι τα πραγματα, δυσκολο να βγει τριποντο απο τις γωνιες.
VERONIKA
QUOTE(ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ @ Jul 20 2010, 11:55 ) *
Μεγάλη μάχη αναμένεται να παρακολουθήσουμε φέτος στη Β'ΕΣΚΑΝΑ μετά την περσινή σούπα, όπου μετά τις δύο πρώτες ομάδες οι υπόλοιπες ήταν μετριότατες ή και σε πολλές περιπτώσεις κάτω του μετρίου.....Αποτέλεσμα του γεγονότος αυτού ήταν οι λιγοστές εκπλήξεις και εν τέλει ν'ανέβει μια ομάδα όπως η ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ, με Μπάσκετ πολύ χαμηλού επιπέδου για τα επίπεδα της Κατηγορίας, απλά με πολύ πείσμα από τους παίκτες της και τον προπονητή της, συνεπή διοίκηση και βέβαια έλλειψη σοβαρής ανταγωνιστικότητας αφού ο ΑΟΝΑ των 3,5 παικτών, η έδρα των ΜΕΓΑΡΩΝ, ο 2ος Γύρος της αξιόλογης ΕΥΡΥΑΛΗΣ ή το τρελοΜπάσκετ του ΙΚΑΡΟΥ δεν στάθηκαν ικανά να κόψουν την ΔΡΑΤΣΑ από την 3η προνομιούχο θέση.
Όσον αφορά την ουρά της Βαθμολογίας πέρισυ, εν συντομία μπορούμε να πούμε ότι ο τυφλός συναγωνιζόταν τον μονόφθαλμο σε γενικές γραμμές!!!!

Πάμε όμως στη φετινή χρονιά, η οποία κόντρα στο ρεύμα της οικονομικής κρίσης, είχε μια ιδιαίτερη κίνηση στις μεταγραφές με καλλούς παίκτες σε αρκετές ομάδες και ισχυροποιήσεις σε αρκετά ρόστερ.
Είναι πολλές οι ομάδες που αναμένεται να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην Κατηγορία, σίγουρα κάποιες θα αποτελέσουν θετικές εκπλήξεις και σίγουρα καποιες άλλες τις αρνητικές εκπλήξεις φέτος...Η χημεία και το δέσιμο μεταξύ των παικτών και η καθοδήγηση από τον πάγκο (παίζει μεγάλο ρόλο ο προπονητής και στο πόσο καλή σχέση έχει με τους παίκτες του και επιπλέον το κατά πόσο μπορεί η ομάδα να παίξει αυτό που ο εκάστοτε προπονητής ζητάει στο γήπεδο) θα παίξουν πολύ σημαντικό ρόλο σε κάποιες ομάδες.

Φέτος το πρωτάθλημα έχει πάντως απ'όλα.....Ομάδες με ένδοξο παρελθόν (ΕΣΠΕΡΟΣ), Ντέρμπι σε κεινές έδρες ή έστω σε ευρύτερες περιοχές (ΑΕΤΟΣ - ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ- ΕΣΠΕΡΟΣ) , (Ν.Ε.Μ. - Ν.ΠΕΡΑΜΟΣ -ΟΚΕ) , (ΤΕΡΨΙΘΕΑ - ΕΥΡΥΑΛΗ - ΑΟΝΑ ) , (ΒΑΡΗ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ) , (ΙΚΑΡΟΣ - ΤΑΤΑΥΛΑ - ΑΣΤΕΡΑΣ) , πολλές μεταγραφές, καθώς και μονό αριθμό ομάδων ελέω Εσπερου (15)!!Σημαντικό στατιστικό στοιχείο αποτελεί το γεγονός πως 10 από τις 15 ομάδες έρχονται από άλλες κατηγορίες (έπεσαν 6, ανέβηκαν 3 ,ενώ έχουμε την επάνοδο του ΕΣΠΕΡΟΥ και την συγχώνευση των ΜΕΓΑΡΩΝ με την Ν.ΠΕΡΑΜΟ)!Έτσι το τοπίο στην κατηγορία αλλάζει, αφού μόνο 5 στις 15 ομάδες έπαιξαν και πέρισυ αντόπαλες μεταξύ τους στη Β' ΕΣΚΑΝΑ (ΙΚΑΡΟΣ-ΤΑΤΑΥΛΑ-ΝΕΜ-ΑΟΝΑ-ΕΥΡΥΑΛΗ)!

Πάμε αναλυτικά...
ΕΥΡΥΑΛΗ : Η περσινή πρωταθλήτρια του 2ου Γύρου (Μαζί με το ΦΑΡΟ και την Μάνδρα -την οποία κέρδισε- με μόλις 2 ήττες) κράτησε τον κορμό της , τον (πολύ καλό κατά τη γνώμη μου Γιώργο Σίμο) προπονητή της που την οδήγησε σε αυτή την εντυπωσιακή ανάκαμψη πέρυσι και ενώ έχασε τον καλύτερό της παίκτη (Μακρυγιάννης), τον αντικατέστησε με εντυπωσιακές για την κατηγορία μεταγραφές!!Πήρε Βαφειάδη (πολυτέλεια για την κατηγορία), Τσιούμα (για μένα ο καλύτερος παίκτης που έπαιζε πέρυσι στη Β' αν εξαιρέσουμε τα ροστερ του ΦΑΡΟΥ κ της ΜΑΝΔΡΑΣ), Μαγγιώρο (πολύ καλός ψηλός με πολλές δουλειές μέσα στο γήπεδο) και έναν καλό ''μικρό" άσσο τον Μήτσου.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : από τα Φαβορί για πάνω.

ΕΝΩΣΗ Ν.ΠΕΡΑΜΟΣ - ΜΕΓΑΡΑ : Πρωταθλήτρια στις μεταγραφές κατά την ταπεινή μου άποψη η Ν.ΠΕΡΑΜΟΣ και ελέω φυσικά της συγχώνευσης με τα ΜΕΓΑΡΑ!!
Ο Ανθρακόπουλος είναι αναμφισβήτητα το μεγαλύτερο όνομα στην κατηγορία (με βάση το που έχει παίξει , πόσες ανόδους έχει, τα χρόνια του στις Εθνικές κατηγορίες και βέβαια τα 3 τελευταία του χρόνια στα οποία βγαίνει σταθερά στους κορυφαίους σκόρερ στην Α' ΕΣΚΑΝΑ)!Παίκτης που στη μέρα του αλλάζει τις ισορροπίες μέσα σ'ένα παιχνίδι...
Ο Μαργώνης είναι σίγουρα στην 3άδα των "Ονομάτων" μεταξύ των ΣΕΝΤΕΡ-ΦΟΡ στην κατηγορία (ίσως μετά τον Φωτόπουλο κ μαζί με τον Παπασταματίου).Γνωρίζεται με τον Ανθρακόπουλο ( και με κάποια από τα άλλα παιδιά στην Ομάδα κάτι που είναι σημαντικό για τη χημεία που προείπαμε) και σίγουρα αποτελούν το καλύτερο δίδυμο 4-5 (μαζί με τους Παπακωνσταντίνου - Παπασταματίου της ΒΑΡΗΣ) στην κατηγορία!
Ο Προσελέντης είναι σίγουρα ένα από τα καλύτερα playmaker στην κατηγορία, με μεγάλη εμπειρία, ενώ νομίζω ότι είναι σημαντικό που γυρνάει πίσω στην Ομάδα που έπαιξε το καλύτερό του Μπάσκετ.
Οι μικροί της Ν.ΠΕΡΑΜΟΥ θεωρώ πως θα'ναι από τους καλούς στην κατηγορία, ενώ ένα 3άρι που πήρε (νομίζω λέγεται Κολοβός) έχει τρομερά αθλητικά προσόντα , πολύ καλές συστάσεις και αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στην Κατηγορία.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Από τα φαβορί για πάνω (ειδικά αν δεν έχει τραυματισμούς).

ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ : Έχει έναν από τους καλύτερους προπονητές στην κατηγορία (Χαριτάτος), ο οποίος πήρε παιδιά που τα ξέρει απ'τη θητεία του σε ΙΚΑΡΟ-ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Μούτσιος-Λύτρας).Κράτησε τον καλύτερό του παίκτη και σίγουρα ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα στην κατηγορία (Γκρίτζελης), πήρε έναν καλό μικρό άσσο από τον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ (Παζαράς), έφυγε ο Ρένεσης που μάλλον ήταν ο γκρινιάρης της παρέας, και έκανε κανα-δυο προσεκτικές ακόμα κινήσεις σε μεταγραφές!!Η ΕΚΤΙΜΗΣΗ μου είναι πως αν δεν έχει πρόβλημα με το γήπεδο και κάνει προπόνηση, μπορεί να διεκδικήσει άνοδο!

ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΚΑΛ. : Tα ίδια περίπου ισχύουν για τον ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ.Έχει καλό, μπασκετικό και δουλευταρά προπονητή (Μελέτης).Είναι σημαντικό και γι'αυτούς ότι τον έχει από πέρυσι.Πήρε Κουτσουβά, Βαρδάλο, Αποστόλου στην περιφέρεια (και οι 3 είχαν πολύ καλές χρονιές στην Α') και Δοροβίτσα στο 4 , που και οι 4 είναι πολύ καλές μεταγραφές, κράτησε τον Τρυφωνόπουλο, που πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος μικρός στην Κατηγορία, ενώ έχει Πρόεδρο μακράν τον πιο αλλόκοτο και πιο τρελό (με την καλή έννοια) παράγοντα του Ελληνικού Μπάσκετ (Τσιβλιτίδης)!Μπορεί να προστατεύει την Ομάδα του, καθώς ξέρει τους πάντες και τα πάντα...μπορεί όμως ανά πάσα στιγμή να τσακωθεί ή να στραβώσει με οποιονδήποτε και να τα κάνει όλα κώλος...
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Υπό συνθήκες μπορεί να πρωταγωνιστήσει και να πάει ψηλά.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ : Έκανε τη μεταγραφή της χρονιάς παίρνοντας το Φωτόπουλο το Μάριο (απίστευτος παίκτης, που μπορούσε να παίζει σταθερά Α2- Β' ,μεγαλύτερο ταλέντο από τον αδερφό του, αλλά όχι τόσο δουλευταράς και αθλητής όπως ο Θέμης)!Μαζί με τον Ανθρακόπουλο είναι το μεγαλύτερο όνομα στην κατηγορία, ενώ παρέα με τον Μαγγωνάκη συνθέτουν το πιο ΗΟΤ δίδυμο της Κατηγορίας.Ερωηματικό αποτελεί σε τι κατάσταση θα είναι ο Φωτόπουλος από τραυματισμούς και κατά πόσο θα ακολουθεί προπονήσεις και αγώνες.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Αν κράταγε τον Κάρδαρη και έπαιρνε καλό άσσο θα είχε ανέβει ήδη, πάντως και τώρα έχει κρατήσει τον κορμό από πέρισυ και θα διεκδικήσει κάτι καλό.

ΒΑΡΗ : Έχει τον ίδιο προπονητή εδώ και χρόνια (Παγίδας) με συγκεκριμένη φιλοσοφία και συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού.Ήταν άτυχη πέρισυ , καθώς έκανε 12 νίκες, πάλεψε πάρα πολλά παιχνίδια, έβαλε 4 ομάδες από κάτω της και όμως έπεσε, αφού έπεσαν 6!
Έκανε μεγάλη πραγματικά (και ηλικιακά) μεταγραφή (Παπασταματίου), κράτησε Παπακωνσταντίνου και νομίζω Γιαλπά και τους μικρούς που είχε πέρισυ.Της έφυγε όμως ο Ταχτσίδης και κυρίως ο Δεβεζόγλου με τον Κρασαδάκη (ο τελευταίος είναι φαντάρος από τον Μάιο και ίσως επιστρέψει κάποια στιγμή)!Δεν ξέρω τι άσσο έχει πάρει, η ΕΚΤΙΜΗΣΗ μου πάντως είναι πως με καλό playmaker πάει και αυτή σίγουρα για άνοδο!

Ν.Ε.Μ. : Η μοναδική πλέον ομάδα των Μεγάρων στον Μπασκετικό χάρτη της χώρας, κράτησε τους Τσολιάκο, Μετζελιώτη, Μαζιώτη που για την κατηγορία είναι σούπερ, έχει την καλύτερη έδρα στην Κατηγορία (έχω μεγάλη απορία για το κατά πόσο είναι εύκολο να προσαρμοστεί το γήπεδό τους στους νέους κανονισμούς και να φτιαχτεί), μάζεψε παιδιά από γύρω-γύρω και πάει να διεκδικήσει ότι της αναλογεί...
ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Θα βρεθεί στην 1η 8άδα , αλλά δεν ξέρω μέχρι που μπορεί να φτάσει.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ : Έχει καλούς μικρούς, τον Χιουτακάκο που είναι πολύ έμπειρο παιδί και καλός παίκτης, έκανε μια καλή μεταγραφή (Βλουτής από Ηλιούπολη, 3-4άρι με μεγάλη έφεση στο σκοράρισμα), καλή διοίκηση και αναμένεται και αυτή ως ΕΚΤΙΜΗΣΗ να μπει στην 1η 8άδα!

Για τις υπόλοιπες 7 ομάδες νομίζω πως πραγματικά πλην του ΑΣΤΕΡΑ ΑΓ.ΔΗΜ. καμία άλλη δεν μπορεί από τωρα να θεωρείται πεσμένη, ενώ υπάρχουν και κάποιες ομάδες που μπορούν (η κάθε μία με τον τρόπο της ) να διεκδικήσουν και είσοδο στην 8άδα, πετώντας έξω κάποια από τις προαναφερθήσες Ομάδες!
Ο ΕΣΠΕΡΟΣ έχει το όνομα στην Κατηγορία, αλλά προς το παρόν μόνο αυτό.Δεν έχει ακόμα παίκτες, ίσως και προπονητή, ενώ τα περισσότερα δικά του παιδιά δεν θέλουν να παίξουν στην Ομάδα!Είναι λυπηρό γι'αυτή την Ομάδα με αυτήν την ιστορία, αλλά όπως λέει και ο σοφός ΛΑΟΣ μας "όπως έστρωσες θα κοιμηθείς" και εν τέλει "That's Life" και οι ομάδες δεν γίνονται μόνο από το όνομα.
Ο ΑΕΤΟΣ με Σκληρό χρόνια στον πάγκο του, θα είναι σκληροτράχιλος, δεν νομίζω να παρατάει εύκολα παιχνίδι, αλλά δεν ξέρω αν φτάνει μόνο αυτό...Μεγάλη θα είναι η απουσία ή η παρουσία του Μυλωνά, αφου μετά τους Χατζηδάκη, Καραντανά, Βαρδάλο και Κουτσουβά δεν ξέρω αν έφυγε και αυτός.
Ο Ο.Κ.Ε. είναι περίπου η ομάδα που ανέβηκε, πήρε τον Καρά από την Μάνδρα, έχει τη βοήθεια του ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΥ αφού αποτελεί θυγατρική του, αλλά μέχρις εκεί...Δεν έχει πέσει, αλλά δύσκολα μπορεί να μπει στην 8άδα.
Τα ΤΑΤΑΥΛΑ είναι μια από τις ομάδες που χωρίς να'χουν κάποιο ιδιαίτερο ρόστερ, είναι ικανά για να κάνουν εκπλήξεις!Έχουν και αυτά τον ίδιο προπονητή χρόνια (Βρεττός), έκαναν πολλές μεταγραφές, αλλά καλύτερη ήταν η τελευταία του Σώζων Αγγελόπουτλου από τη ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (με άνοδο πέρυσι)!Άσσος με μεγάλη εμπειρία και σουτάρα που θα στρώσει το παιχνίδι τους.
Ο ΙΑΣΩΝΑΣ έχει και αυτός τις πιθανότητές του...Έμπειρα παιδιά (Μπάγιας, Μιχάλης), δύο σερί ανόδους και δύσκολο γήπεδο σαν έδρα!Έφυγε πάντως η αλεπού των πάγκων Λάκης Περτέσης και ίσως στοιχήσει αυτό!
Τέλος για τον ΑΟΝΑ ισχύει η παροιμία "κάθε πέρυσι και καλύτερα" με όλο το βασικό κορμό να αποχωρεί και να έχει μείνει μόνο ο Παγώνης να περισσώσει ότι μπορεί...(και γι'αυτόν δεν είμαι σίγουρος)...

Επανερχόμαστε σύντομα με ανάληση της Α' ΕΣΚΑΝΑ!
Καλή χρονιά σε όλους τους αθλητές και όλες τις Ομάδες...

Ρε παιδιά ξεχαάσατε τον Αστέρα....
Air 23
QUOTE(where_amazing_happens @ Jul 20 2010, 13:18 ) *
Θα μεγαλωσει η αποσταση του τριποντου και στις πλαγιες γραμμες. Δες το ποστ στο παρακατω link ειναι απο ενα τοπικ της Α2. Δειχνει και φωτογραφιες:


http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...10712&st=75



Διαβασα το εν λογω αρθρο και δεν εχω λογο να μην το πιστεψω. Αν λοιπον ειναι ετσι τα πραγματα, τοτε στο γηπεδο των Μεγαρων μαλλον θα εφαρμοστει το σεναριο που υπηρχε (θεωρητικα παντα) πριν την ελευση της επιτροπης το οποιο ελεγε αφαιρεση της πρωτης σειρας των κερκιδων ετσι ωστε να εξοικονομηθουν καποια μετρα και στη συνεχεια ολες οι εργασιες που παρεθεσα νωριτερα.
22ιος
Καλησπέρα παίδες...

Ωραίο το σχόλιο του παντογνώστη αν και ευχομαι να ισχύσει το ρητό στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό αφού για την ομάδα μου (ΑΟΝΑ) δεν είναι και τόσο αισιόδοξος! Πάντως σε πρώτη φάση, τουλάχιστον για εμάς τα πράγματα είναι κάπως έτσι αν και οι παίχτες που έφυγαν για διάφορους λόγους δεν είχαν και τόσο μεγάλη συμμετοχή. Και για να ιντριγκάρω λίγο Λουλουδάκη και Δελλή πιστεύω πως η απουσία τους θα φανεί κυρίως στο φαγητό μετα τα ματς........χαχαχα!!

Υ.Γ. Τα σέβη μου στον φίλο Air23...πάντα στην υπηρεσία της ενημέρωσης, πρόθυμος να προσφέρει πληροφορίες!!
alpapamarin
Χαίρομαι που ο φίλος 22ιος επανήλθε δυναμικά και με δημοσιεύσεις στο forum..
where_amazing_happens
QUOTE(Air 23 @ Jul 20 2010, 16:06 ) *
Διαβασα το εν λογω αρθρο και δεν εχω λογο να μην το πιστεψω. Αν λοιπον ειναι ετσι τα πραγματα, τοτε στο γηπεδο των Μεγαρων μαλλον θα εφαρμοστει το σεναριο που υπηρχε (θεωρητικα παντα) πριν την ελευση της επιτροπης το οποιο ελεγε αφαιρεση της πρωτης σειρας των κερκιδων ετσι ωστε να εξοικονομηθουν καποια μετρα και στη συνεχεια ολες οι εργασιες που παρεθεσα νωριτερα.

Και εγω αρχικα την ιδια εντυπωση με εσενα ειχα αλλα με διορθωσε ενας φιλος σε τοπικ της Α2. Παντως με βεβαιο δεδομενο οτι οι διαστασεις δεν αλλαζουν δεν νομιζω να χρειαστει να αφαιρεθουν οι θεσεις της πρωτης σειρας στα Μεγαρα.Ειδομεν...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.