Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
MZ13
Για να ψηφίσουμε τον καλύτερο παίκτη που πάτησε το πόδι του στα παρκέ της Ευρώπης την τελευταία 25ετία - άπο την δεκαετία του '80 μέχρι σήμερα.... wink.gif

Μπορούμε να επιλέξουμε μέχρι και 5 παίκτες, με την σειρά που θέλουμε - ποιος είναι η πρώτη μας επιλογή, η δεύτερη και η τρίτη και πάει λέγοντας.... wink.gif

Εχουν μπει παίκτες οι οποίοι άφησαν τα διαπιστευτήρια τους στην Ευρώπη και για αρκετά μεγάλο διάστημα - οπότε καταλαβαίνεται ότι παίκτες τύπου πχ Nowitzki, Schrempf ή Smits δεν μπαίνουν, αφού εκτός ίσως άπο 1-2 χρονιές στην Ευρώπη, όλη την καριέρα τους την πέρασαν/περνούν στο ΝΒΑ.... wink.gif

Προσωπικά:

1. Sabonis
2. Petrovic
3. Γκάλης... wink.gif
4. Meneghin
5. Sarunas Marciulionis

smile.gif
NBAholic
Δυο διορθώσεις:

1. Αντονέλο Ρίβα (Ραμόν Ρίβας ήταν ο Πορτορικανός).
2. Ντίνο Μενεγκίν (ο Αντρέα είναι ο υιός, αλλά δε συγκρίνονται)


Η λίστα είναι καλή, αλλά θα έβγαζα Ριγκοντό και Σάβιτς και θα περιλάμβανα Μπέργκοβιτς (ή Τζάμσι) και Νταλιπάγκιτς. Ο δε Μαρτσουλιόνις δεν έμεινε τόσο καιρό στην Ευρώπη, αλλά τέλος πάντων.

1. Σαμπόνις
2. Γκάλης
3. Πέτροβιτς
4. Κούκοτς
5. Μενεγκίν


ΥΓ. Πολύ τα πάω τα ratings και rankings, κι ας μην είναι 100% αντικειμενικά.
NBAholic
Ποιος ακόμη ψήφισε εκτός από μας;
emperor
1.Σαμπόνις

2.Πέτροβιτς

3.Γκάλης

4.Κούκοτς

5.Μαρτσουλιόνις
MZ13
QUOTE (NBAholic @ Mar 17 2005, 12:16 PM)
Δυο διορθώσεις:

1. Αντονέλο Ρίβα (Ραμόν Ρίβας ήταν ο Πορτορικανός).
2. Ντίνο Μενεγκίν (ο Αντρέα είναι ο υιός, αλλά δε συγκρίνονται)


Η λίστα είναι καλή, αλλά θα έβγαζα Ριγκοντό και Σάβιτς και θα περιλάμβανα Μπέργκοβιτς (ή Τζάμσι) και Νταλιπάγκιτς. Ο δε Μαρτσουλιόνις δεν έμεινε τόσο καιρό στην Ευρώπη, αλλά τέλος πάντων.

1. Σαμπόνις
2. Γκάλης
3. Πέτροβιτς
4. Κούκοτς
5. Μενεγκίν


ΥΓ. Πολύ τα πάω τα ratings και rankings, κι ας μην είναι 100% αντικειμενικά.

Τον Αντονέλα ήθελα να βάλω, άλλα παρασύρθηκα άπο τυπογραφικό λάθος παλαιού τριπόντου που τον είχε γράψει σαν Ramon... για τον Ντίνο απλά μπερδεύτηκα tongue.gif

Αλλα tespa, σιγά τα αυγά, λες και σωστά να τους έγραφα, θα τους ψήφιζε κανείς?

Οι 6-7 πρώτοι θα πάρουν πιθανόν τους ψήφους... biggrin.gif
Οι άλλοι μπήκαν για να μπουν.... biggrin.gif

Ο Νταλιπάγκιτς τους "παπάδες" τους έκανε πριν την δεκαετία του ''80, όπου ψηφίστηκε ως κορυφαίος ευρωπαίος και πήρε τα περισσότερα μετάλλια με την Εθνική.

Τον Μπέρκοβιτς ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ!!!! blink.gif

Λίγα λόγια για τον Sarunas.... ο αγαπημένος μου Ευρωπαίους παίκτης - ότι μου είναι ο Stockton για το ΝΒΑ.... guns.gif guns.gif
NBAholic
Το ξέρω ότι είναι παλιότερος ο Νταλιπάγκιτς, αλλά δεν είχε παρακμάσει καθόλου στα 80'ς-γεννήθηκε το 1951. Απλώς πήρε λιγότερους Τίτλους. Στην Ιταλία όμως σάρωσε εκείνη τη δεκαετία, με 15 50άρες καριέρας, μεταξύ των οποίων και μια 70άρα. Διαγωνισμό σκοραρίσματος και τριπόντων με τον Οσκάρ έκανε. wink.gif
dizzy_fingers
Απ'ότι βλέπω οι 3 πρώτοι θα είναι οι ίδιοι για όλους έστω και με διαφορετική σειρά (Σαμπόνις-Γκάλης-Πέτροβιτς). Ενδιαφέρον λοιπόν, έχουν οι άλλοι δύο που επιλέγουμε:

1. Σαμπόνις (τι να πούμε για αυτόν τον γίγαντα...)

2. Γκάλης (σε αυτήν την ψηφοφορία τον βάζω πάνω από τον μακαρείτη λόγω της πιο μακράς καριέρας του στην ευρώπη)

3. Πέτροβιτς

4. Ζντοβτς(να ταράξω λίγο τα νερά tongue.gif)

5. Σάβιτς (don't ask! biggrin.gif προσωπική επιλογή tongue.gif)
NBAholic
Eλεήμων ο Dizzy, δίνει βαθμούς και στους αδικημένους!
Αν και ο Ζντοβτς πιθανώς θα τους πάρει κι από τον Ιra, όταν δει αυτή την ψηφοφορία.
dizzy_fingers
Να δω ποιος άλλος θα ψηφίσει Σάβιτς όμως 24.gif!
fatboy
Πιο πολλούς βαθμούς ο Sabonis από το Νικ?... blink.gif
NBAholic
Εγώ βασικά έχω την απορία για το τι ρόλο παίζουν τα ποσοστά δίπλα στα νούμερα. Εννοώ ότι πρακτικά υπάρχει ανώτατο όριο σε αυτά, κι αυτό είναι το 33,3%, κι ίσως με βάση αυτό θα έπρεπε να βγαίνουν και αυτά wink.gif


QUOTE
Πιο πολλούς βαθμούς ο Sabonis από το Νικ?...


Θέμα λεπτομερειών, βασικά. Αν αθροίσεις και συγκρίνεις με τις προτιμήσεις όσων πόσταραν, θα δεις ότι και ο Γκάλης έλαβε 2 πρωτιές.
NBAholic
YΓ.

Κάνε κι άλλο poll, Μι-Ζήτα
να μιλήσουμε σα φίλοι,
σαν σουβλάκι με την πίτα
που το τρώνε δύο σκύλοι.
Warrior
Ψηφισα και γω..

1.Πετροβιτς
2.Γκαλης
3.Σαμπονις
4.Κουκοτς
5.Μενεγκιν

Αμφιταλαντευτηκα πολυ για την 3η θεση,ψηφισα Σαμπονις,αλλα το μετανθωσα!!
Θελω να βαλω τον Κουκοτς!! sad-smiley-009.gif

Παντως ρε παιδια θα ηταν καλυτερο να ψηφιζαμε καλυτερη πενταδα..
Ειναι δυσκολο να συγκρινεις παιχτες που παιζουν σε διαφορετικες θεσεις.
fatboy


Τι μου λέτε τώρα... Sabonis και Petrovic... ρε ούτε μία πεντάδα δεν τον σταματούσε.
NBAholic
Θα πρέπει να είναι γνήσια η φωτογραφία από το '87 (από το 66-69 του 1ου αγώνα).
Μόνο τότε λεγόταν ο Σαρούνας "Μαρκιουλένις".
harris
Σαμπονις και ξερο ψωμι .Μακαρι να ειχε παει νεος στο ΝΒΑ ,αν και ακομα και τωρα τους εχει ολους για την π....(συγγνωμη κιολας)
dizzy_fingers
Είναι λίγο ιεροσυλία (όσο πατάει ο Γκούλιας... tongue.gif) να λές ότι τους είχε για την π...

Για να μην αναφέρω ότι o fatboy αυτή τη στιγμή θα βρίζει θεούς και δαίμονες καθώς θα πετάει τον υπολογιστή έξω από το δωμάτιο με αυτό που διαβάζει biggrin.gif.
Warrior
QUOTE (harris @ Mar 23 2005, 03:01 PM)
Σαμπονις και ξερο ψωμι .Μακαρι να ειχε παει νεος στο ΝΒΑ ,αν και ακομα και τωρα τους εχει ολους για την π....(συγγνωμη κιολας)

Ισως αν παιζανε μονο να μην μπορουσε να τον πιασει κανεις απο τους υπολοιπους.. biggrin.gif
Υπο αυτην την εννοια το καταλαβαινω.

Nα πουμε οτι ηταν φαινομενο,μιας και εκανε...αυτα που εκανε...2.22μ. πανω απο την
επιφανεια του παρκε,παλι θα πω ναι..

Αλλα οταν μιλαμε για μπασκετ και για κορυφαιο παικτη,εμενα μου ερχονται πραγματα
στο μυαλο που ο Σαμπονις ΔΕΝ μπορουσε να τα κανει..

Εξαρταται βεβαια και απο ποια σκοπια το βλεπει ο καθενας..
NBAholic
QUOTE
Ισως αν παιζανε μονο να μην μπορουσε να τον πιασει κανεις απο τους υπολοιπους..
Υπο αυτην την εννοια το καταλαβαινω.


Αυτό ισχύει. Ο Ομπράντοβιτς στη Ρεάλ τού έλεγε να μην κάνει τόσο πολύπλοκες σκέψεις με την πάσα, γιατί σπανίως τον "προλάβαιναν" οι συμπαίχτες του. Ακόμη και στο Πόρτλαντ είχε τέτοια προβλήματα. Βλέποντας το αριθμό των ασίστ που μοίραζε απορούσα πώς είναι τόσο χαμηλός (2-3 ανά αγώνα), τη στιγμή που ο Ντίβατς (που είναι ίσως συγκρίσιμος πασέρ, αλλά όχι ανώτερος) μοίραζε 5+. Τελικά, το κατάλαβα βλέποντας το σύστημα που παίζει η κάθε ομάδα, αλλά και το επίπεδο συννενόησης μεταξύ των παιχτών. Το Σακραμέντο ήταν μια κλάση ανώτερο...


QUOTE
Αλλα οταν μιλαμε για μπασκετ και για κορυφαιο παικτη,εμενα μου ερχονται πραγματα
στο μυαλο που ο Σαμπονις ΔΕΝ μπορουσε να τα κανει..


Σαφώς, ο καθένας είχε μικρά μειονεκτήματα. Ο Σαμπόνις δεν μπορούσε να κρατηθεί υγιής, ενώ μόλο το ταλέντο του, δεν αποτελούσε το ίδιο ισχυρό αμυντικό φόβητρο με τον προκάτοχό του, τον ξυλοκόπο Τατσένκο. Προτιμούσε το τεχνικό μπάσκετ, ενώ ο άλλος έριχνε και καμιά αγκωνιά πού και πού. Βασικά, ούτε ο ΓΚάλης με τον Ντράζεν ήταν σπουδαίοι αμυντικοί (ο Γιαννάκης ήταν ανώτερος), αλλά τα περισσότερα από τα άλλα τα κατείχαν.
harris
εννοω οτι εχει για πλακα ολους αυτους τους σεντερ που κυκλοφορουν αυτην τη στιγμη στο ΝΒΑ .Ισως μονο ο Σακιλ να ειναι καλυτερος του συνολικα .κανενας ευρωπαιος δεν μπορουσε να τον παιξει στα ισα .Ηταν δυο κλασεις καλυτερος ολων .παντως ,μπορει και να υπερβαλλω ,μιας και του τρεφω ιδιαιτερη εκτιμηση .οσο θυμαμαι ποσο κοντα στον Ολυμπιακο ειχε φτασει το 1993 και τι γκαφα εγινε ......τρελαινομαι.
Germanaras
1. Galis 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
2. Sabonis
3. Petrovic
4. Marciulionis
5. Giannakis 77.gif
NBAholic
QUOTE
εννοω οτι εχει για πλακα ολους αυτους τους σεντερ που κυκλοφορουν αυτην τη στιγμη στο ΝΒΑ .Ισως μονο ο Σακιλ να ειναι καλυτερος του συνολικα .κανενας ευρωπαιος δεν μπορουσε να τον παιξει στα ισα .Ηταν δυο κλασεις καλυτερος ολων .παντως ,μπορει και να υπερβαλλω ,μιας και του τρεφω ιδιαιτερη εκτιμηση .οσο θυμαμαι ποσο κοντα στον Ολυμπιακο ειχε φτασει το 1993 και τι γκαφα εγινε ......τρελαινομαι.


Mόνο ετοιμοθάνατο δεν τον είχαν βγάλει τότε. Ο ίδιος ήθελε 3ετές συμβόλαιο, αυτοί του αντιπρότειναν 1ετές. Κι από τότε, ακούει Ελλάδα και φεύγει μακριά.
Ήταν, πιστεύω, μια από τις 2 χειρότερες γκάφες του σύγχρονου Ολυμπιακού, μαζί με τη μη ελληνοποίηση του Μποντιρόγκα όταν ήταν υποψήφιος μαζί με τους υπόλοιπους νεαρούς Γιουγκοσλάβους (Τόμιτς, Τάρλατς).

Και το χειρότερο είναι ότι και τις δύο τις πλήρωσε ακριβά στη συνέχεια.
dizzy_fingers
QUOTE (NBAholic @ Mar 21 2005, 02:10 PM)
Εγώ βασικά έχω την απορία για το τι ρόλο παίζουν τα ποσοστά δίπλα στα νούμερα. Εννοώ ότι πρακτικά υπάρχει ανώτατο όριο σε αυτά, κι αυτό είναι το 33,3%, κι ίσως με βάση αυτό θα έπρεπε να βγαίνουν και αυτά  wink.gif

Τώρα το θυμήθηκα να σου απαντήσω σε αυτό...

Το όριό τους δεν είναι το 33%.
Όπως πρόσεξες, η πρώτη επιλογή παίρνει 3 ψήφους, η δεύτερη 2 και η τρίτη 1 από κάθε μέλος.
Μετά από την πρόσθεση όλων των ψήφων, το κάθε ποσοστό που αντιστοιχεί στον κάθε παίχτη, είναι το ποσοστό ψηφών που έχει λάβει, μέσα στο σύνολο αυτών που έχουν δωθεί.

Οπότε καταλαβαίνεις ότι αν όλοι δώσουν την πρώτη θέση σε κάποιον παίχτη, αυτός θα μπορεί να έχει και ποσοστό πάνω του 50%, αρκεί να τον ψηφίσουν πολλοί στην πρώτη θέση.
NBAholic
QUOTE
Το όριό τους δεν είναι το 33%.
Όπως πρόσεξες, η πρώτη επιλογή παίρνει 3 ψήφους, η δεύτερη 2 και η τρίτη 1 από κάθε μέλος.
Μετά από την πρόσθεση όλων των ψήφων, το κάθε ποσοστό που αντιστοιχεί στον κάθε παίχτη, είναι το ποσοστό ψηφών που έχει λάβει, μέσα στο σύνολο αυτών που έχουν δωθεί.


Έτσι ακριβώς υπολόγισα κι εγώ.
Αλλά αν θυμάμαι καλά, η κατανομή των βαθμών ήταν 1-5, γιατί έδινα 5 ψήφους.
Βέβαια, αν έχεις το δικαίωμα να δώσεις λιγότερες από 5 (πχ, να ψηφίσεις μόνο το τοπ-3, ή ακόμη και μόνο το Νο1), φυσικά μπορεί κάποιος να υπερβεί το όριο.
dizzy_fingers
Α ναι μπράβο...5 επιλογές ήταν κι όχι 3 icon_drunk.gif

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, κάτι δεν πάει καλά με τη λογική μου...
Θα το σκεφτώ αύριο και θα σου απαντήσω γιατί τώρα έχει γίνει λίγο καζάνι το κεφάλι μου.... wink.gif
fatboy
Ο καθένας έχει τις επιλογές του...

...και συνολικά επιλέγουμε Nick.
Basketomania
Να πω κι εγω η καινουρια τις προτιμισεις μου...Λοιπον εχουμε και λεμε:
1.Ντραζεν Πετροβιτς
2.Σαρουνας Μαρτσουλιονις
3.Τονι Κουκοτς
4.Ντεγιαν Μποντιρογκα
5.Σαρουνας Γιασικεβιτσιους

Με τους 2 τελευταιους πολλοι θα διαφωνουν αλλα προσωπικα θεωρω οτι το συγχρονο μπασκετ (το οποιο ειναι πολυ πιο εγκεφαλικο και ουσιωδες) χρειαζεται παιχτες που να μπορουν να κανουν τα παντα καλα κι οχι παιχτες που να θελουν μια μπαλα μονοι τους εστω κι αν βαζουν 40 και 50 ποντους το παιχνιδι...Αλλα αποψεις ειναι αυτες!

Υ.Γ. Οχι βεβαια οτι αν ερχοταν ο Αιβερσον στην ομαδα μου (λεμε τωρα) θα ειχα και προβλημα...
dizzy_fingers
Καλώς την! icon_wave.gif
Καλά ποστ σου εύχομαι basketmania και δε θέλω να πληγωθείς αν δεις ένα θυμωμένο ποστ του Fatboy από κάτω που θα σε βρίζει που δεν ψήφισες τον Γκάλη! tongue.gif

That makes two of you now... (2 μπασκετόφιλες στο φόρουμ wink.gif ).

Όσον αφορά την πεντάδα σου, βλέπω ότι ψήφισες κύρια κοντούς (ή κοντό-ψηλους)..αλλά ο Μπόντι λίγο ξεκάρφωτος δεν είναι με το στυλ των υπολοίπων? huh.gif

QUOTE
Υ.Γ. Οχι βεβαια οτι αν ερχοταν ο Αιβερσον στην ομαδα μου (λεμε τωρα) θα ειχα και προβλημα...


Όχι, αλλά θα είχε πρόβλημα ο Λάκοβιτς! laugh.gif
NBAholic
QUOTE
Με τους 2 τελευταιους πολλοι θα διαφωνουν


Mε τον Μπόντι όχι και τόσο, παρότι δε θα τον έβαζα Α´ πεντάδα (ας μην ξεχνούμε ότι ήταν αρκετά ταλαντούχος ώστε να παίζει σαν ξένος στην Ιταλία στα 19 του), αλλά το Γιασικεβίτσιους δεν μπορώ να το σκεφτώ καν, από τη στιγμή που βαθμολογώ καριέρες, κι όχι ταλέντο. Εδώ, ακόμη και με το Μαρτσουλιόνις είχα ένσταση (το ότι έπαιξε πολλά χρόνια εκτός Ευρώπης), αλλά για να μην καυγαδίσω με τον "ΜΖ", το άφησα να περάσει. biggrin.gif
dizzy_fingers
Χώνε χώνε...ο ΜΖ θα αργήσει να φτιάξει τον υπολειτουργιστή του όπως δείχνουν τα πράγματα...

(τον βλέπω να επανέρχεται τον Μάη και να γράφει "έλα μωρή τριφυλλάρα! πάμε να σκίσουμε την εφές στο ΟΑΚΑ!!!" 40.gif )
Warrior
QUOTE (Basketomania @ Apr 12 2005, 05:56 PM)
Να πω κι εγω η καινουρια τις προτιμισεις μου...Λοιπον εχουμε και λεμε:
1.Ντραζεν Πετροβιτς
2.Σαρουνας Μαρτσουλιονις
3.Τονι Κουκοτς
4.Ντεγιαν Μποντιρογκα
5.Σαρουνας Γιασικεβιτσιους

Eειιιιιιι!!!

hammer.gif hammer.gif

Που ειναι ο Νικ??? 45.gif

Πρεπει να βγουν γρηγορα τα DVD...γιατι θα αλλοιωθει η ιστορια ετσι οπως παμε!! angry_red.gif
peka
ΝΤΕΓΙΑΝ ΜΠΟΝΤΙΡΟΓΚΑ και τα μυαλά στα κάγκελα....
Μεγάλος παιχταράς ο άνθρωπος!!!!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Παρακαλώ μην βρίσετε που δεν ψήφισα τον Νικ...!!!!!!!!!
LEFTERIS733
Εμενα γιατι δεν μου βγαζει τις επιλογες για να ψηφισω;

(μπορει να απαντησει οποιοσδηποτε εκτος του dizzy-θα βριζει παλι biggrin.gif )
dizzy_fingers
Μέντιουμ είσαι...? 45.gif

Από δω και πέρα, η κάθε μου απάντηση στα προβλήματά σου θα είναι: "κάνε φορμάτ!" (ακόμα κι όταν με ρωτήσεις αύριο τι ώρα να βρεθούμε στο ΟΑΚΑ... blech.gif )
Δεν εξηγείται αλλιώς, να πέφτουν σε εσένα όλα τα προβλήματα 39.gif...
miltos
Να πω και εγώ τη γνώμη μου..

Έχουμε και λέμε λοιπόν
1. Νίκος Γκάλης (ίσως ο καλύτερος)
2.Ντραζεν Πετροβιτς
3.Σαρουνας Μαρτσουλιονις
4. Άρβιλας Σαμπόνις
5. Ντόρον Τζάμσι (φαρμακερό χέρι και ο μεγαλύτερος ίσως Ισραηλινός μπασκετμπολίστας)
IraTmac
1) Ζντοβτς (ναι holic, τον επιλέγω biggrin.gif).
2) Γκάλης (αν δεν ήμουν Ηρακλής θα ήταν πρώτος).
3) Μποντίρογκα (ο παίκτης που ξέρει τί να κάνει όταν η μπάλα καίει).
4) Χριστοδούλου Φάνης (θα φωνάζω πάντα υπερ του υποτιμημένου μπέμπη).
5) Ντανίλοβιτς (γιατί έτσι μας αρέσει tongue.gif).
harris
1 Παναγιωτης Γιαννακης
2 Νικος Γκαλης
3 Γιωργος Γιαννουζακος
4 ΦΑΝΗΣ
5 Μιχαλης Μισουνοφ

ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΙς ΠΕΝΤΑΔΕΣ icon_drunk.gif icon_drunk.gif
Basketomania
Ζωγραφισες παλι Harris!!!Αν και για να πω την αληθεια συμφωνω κι εγω για τον Φανη τον οποιο θεωρω ισως τον πιο ολοκληρωμενο παικτη της εποχης του αλλα και τον πιο υποτιμημενο απο τον κοσμο
harris
Δεν ξερω ρε γμτ ,αν και δεν εχω δει και τοσο πολλα χρονια τον Φανη ,δεν μου γεμιζε ποτε το ματι ωστε να πω οτι ηταν στους 10 κορυφαιους της Ευρωπης .Μπορει να εχω και αδικο ,μιας και ο Ταρπλευ για παραδειγμα βλεπει ακομα εφιαλτες απο την αμυνα του Χριστοδουλου στα μεταξυ τους ματς .Πραγματικα ειναι απιστευτο αυτο που μου συμβαινει με τον συγκεκριμενο παικτη .
dizzy_fingers
Μα το θέμα είναι ότι κανενός το μάτι δε γέμιζε αυτός ο παίχτης.. biggrin.gif

Είναι ίσως ένα από τα μεγαλύτερα ερωτήματα της μπασκετικής κοινότητας για τη δεκαετία του 90...."που θα έφτανε αυτός ο παίχτης αν είχε δώσει περισσότερη έμφαση στη φυσική κατάσταση"...
harris
laugh.gif
harris
και νομιζα οτι συσσωμο το φορουμ θα με κυνηγα ...ουυυυυυφφφφφφφ
NBAholic
QUOTE
Είναι ίσως ένα από τα μεγαλύτερα ερωτήματα της μπασκετικής κοινότητας για τη δεκαετία του 90...."που θα έφτανε αυτός ο παίχτης αν είχε δώσει περισσότερη έμφαση στη φυσική κατάσταση"...


Αυτό το ερώτημα υπήρχε και όταν έγινε ντραφτ. Υπενθυμίζω ότι οι Χωκς είχαν επιλέξει το Χριστοδούλου κι ότι αν δούλευε τότε, πιθανώς θα τον βλέπαμε συμπαίχτη με τον Ντομινίκ (όπως έγινε τελικά με το Βολκόφ). Τελικά, προτίμησε να παραμείνει σε ρυθμούς Ελλάδας.

Ο Χριστοδούλου ήταν κι από τους αγαπημένους παίχτες του Στάνκοβιτς.
LEFTERIS733
QUOTE (dizzy_fingers @ May 2 2005, 12:45 AM)
"που θα έφτανε αυτός ο παίχτης αν είχε δώσει περισσότερη έμφαση στη φυσική κατάσταση"...

Πουθενα δεν θα εφτανε.Ο Φανης επαιξε το μπασκετ που επαιξε γιατι ηταν ελευθερος χαρακτηρας.Αν τον ζοριζαν το πολυ πολυ να τα παραταγε.Δεν θα καθοταν να σκασει.Ισως αν το σκεφτοταν πιο σοβαρα να δοκιμαζε στο nba αλλα μην ξεχναμε οτι τοτε ηταν πιο δυσκολα για τους ευρωπαιους.

Αλλωστε σε καποια συνεντευξη ειχε δηλωσει οτι εγω απο το 87 σε αυτα τα κιλα "παιζω" και θελουν να με στειλουν απο τον πανιωνιο σε κλινικη του εξωτερικου λες και ειμαι ναρκομανης!

Μπορει δηλαδη να εφτιαχνε λιγο καλυτερη φυσικη κατασταση αλλα πιστευω οτι θα ενιωθε καταπιεσμενος οποτε παλι δεν θα απεδιδε τιποτα παραπανω.
geosider
ωραιο τόπικ
ντίζι φίνγκερ πως ψηφίζουμε εδώ;
Sir Charles
Να ψηφίσω και εγώ? Αλλά εγώ θα δώσω τους καλύτερους Ευρωπαίους από το ’80 και μετά με βάση τη συνολική αξία τους ως παίκτες και όχι μόνο για την παρουσία τους στα ευρωπαϊκά γήπεδα. Λοιπόν:

1η Πεντάδα:
1. Σαμπόνις - C
2. Γκάλης - SG
3. Πέτροβιτς - PG
4. Νοβίτσκι - PF
5. Μποντίρογκα - SF

2η Πεντάδα
1. Παπαλουκάς - PG
2. Κούκοτς - SF
3. Ράτζα - PF
4. Γιασικεβίτσιους - SG
5. Ντίβατς - C
geosider
γιατι δεν λειτουργεί το vote;
Green Warrior
Η δική μου δεκάδα (ή λόγω ισοβαθμίας εντεκάδα tongue.gif ):

1. Πέτροβιτς
2. Σαμπόνις
3. Γκάλης
4. Νοβίτσκι
5. Κούκοτς
6. Μποντιρόγκα
7. Ράτζα
8. Στρεμφ
9. Μαρτσουλιόνις
10. Τζόρτζεβιτς/Ντανίλοβιτς
dizzy_fingers
QUOTE(geosider @ Jul 19 2007, 10:46 AM) *
ωραιο τόπικ
ντίζι φίνγκερ πως ψηφίζουμε εδώ;

Χα, δεν ψηφίζουμε tongue.gif.

Ήταν ψηφοφορία από την παλιά πλατφόρμα και δε λειτουργεί τώρα.
Την έβγαλα τελείως, ωστόσο αν κάποιος θέλει να την περάσουμε ξανά, μπορώ να το κάνω.
geosider
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 19 2007, 04:23 PM) *
Χα, δεν ψηφίζουμε tongue.gif.

Ήταν ψηφοφορία από την παλιά πλατφόρμα και δε λειτουργεί τώρα.
Την έβγαλα τελείως, ωστόσο αν κάποιος θέλει να την περάσουμε ξανά, μπορώ να το κάνω.

άμα είναι κόπος μην το κάνεις
κυρίως τα αποτελέσματα ήθελα να δω smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.