Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
dizzy_fingers
Αυτά δυστυχώς χάθηκαν... sad.gif

Κόπος δεν είναι, απλά αυτή τη στιγμή δεν έχω όρεξη να βάλω κάτω όλους τους μεγάλους ευρωπαίους και να ξεχωρίσω ποιοί από αυτούς θα μπουν στην ψηφοφορία.
billybiros
Djordjevic
Petrovic
Herreros
Sabonis
& Felipe Reyes χωρίς οπαδισμό smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
man10
QUOTE(billybiros @ Jul 21 2007, 05:42 PM) *
Herreros
Sabonis
& Felipe Reyes χωρίς οπαδισμό smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Oχι βρε καθολου οπαδισμος... smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
geosider
QUOTE(billybiros @ Jul 21 2007, 05:42 PM) *
Djordjevic
Petrovic
Herreros
Sabonis
& Felipe Reyes χωρίς οπαδισμό smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif

να μας ζήσει ο μαδριλένος μας smiley.gif
καλά ρε συ όλοι αυτοί δεν έπαιξαν στην ρεάλ; πλάκα μας κάνεις;
Ginobili
Κακά τα ψέματα....όλοι ξέρουμε ότι ο κορυφαίος Ευρωπαίος παίκτης είναι κάποιος εκ των Πέτροβιτς και Σαμπόνις.(τουλάχιστον μέχρι αυτήν τη στιγμή..).Όλοι οι υπόλοιποι είναι συναισθηματισμοί.....(για τις 2 πρώτες θέσεις)
Igor
Mια καλη ερωτηση θελω να σας κανω.

Σαμπονις
Ντανιλοβιτς
Γκαλης
Γιαννακης
Πετροβιτς....

Θα προστεθουν σε αυτους ποτε οι δικοι μας ?? Παπαλουκας, Διαμαντιδης κτλ ή εστω Ναβαρο κτλ ??
B for Basketball
-ΝΙΚΟς ΓΚΑΛΗΣ-
-ΝΤΡΑΖΕΝ ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ-
-ΑΡΒΙΝΤΑΣ ΣΑΜΠΟΝΙΣ-
-ΝΤΙΡΚ ΝΟΒΙΤΖΚΙ-
-ΕΓΩ 77.gif 77.gif 69.gif 69.gif
man10
QUOTE(Igor @ Jul 27 2007, 09:36 PM) *
Mια καλη ερωτηση θελω να σας κανω.

Σαμπονις
Ντανιλοβιτς
Γκαλης
Γιαννακης
Πετροβιτς....

Θα προστεθουν σε αυτους ποτε οι δικοι μας ?? Παπαλουκας, Διαμαντιδης κτλ ή εστω Ναβαρο κτλ ??

Εγω το βλεπω αρκετα δυσκολο προς το παρον,αλλα ακομη δεν τελειωσαν την καριερα τους και δεν ξερουμε τι ακομη θα πετυχουν... Μακαρι παντως,ειδικα για Διαμαντιδη-Παπαλουκα...
NBAholic
QUOTE
-ΝΙΚΟς ΓΚΑΛΗΣ-
-ΝΤΡΑΖΕΝ ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ-
-ΑΡΒΙΝΤΑΣ ΣΑΜΠΟΝΙΣ-
-ΝΤΙΡΚ ΝΟΒΙΤΖΚΙ-
-ΕΓΩ


Mετά από αυτή τη λίστα, καταλαβαίνουμε ένα βασικό στοιχείο της προσωπικότητάς σου:

Σου αρέσει να παίζεις σμολ φόργουορντ!
Gravedigger
QUOTE(NBAholic @ Jul 28 2007, 10:50 AM) *
Mετά από αυτή τη λίστα, καταλαβαίνουμε ένα βασικό στοιχείο της προσωπικότητάς σου:

Σου αρέσει να παίζεις σμολ φόργουορντ!

Μπα...Είναι στούμπος!Το μόνο που μπορεί να παίξει είναι σκέτο Small 19.gif 19.gif 19.gif ...Εγώ ψηφίζω Dirk Nowitzki...Ξέρω,ξέρω δεν είμαι καθόλου αμερόληπτος αλλά τι να κάνω???
Pierce
για οσους βαλατε τον ντιρκ σας παραπεμπω στο πρωτο ποστ του τοπικ

QUOTE(MZ13 @ Mar 16 2005, 11:37 PM) *
Εχουν μπει παίκτες οι οποίοι άφησαν τα διαπιστευτήρια τους στην Ευρώπη και για αρκετά μεγάλο διάστημα - οπότε καταλαβαίνεται ότι παίκτες τύπου πχ Nowitzki, Schrempf ή Smits δεν μπαίνουν, αφού εκτός ίσως άπο 1-2 χρονιές στην Ευρώπη, όλη την καριέρα τους την πέρασαν/περνούν στο ΝΒΑ.... wink.gif
NBA-MANIAC
γκαλης
σαμπονις
πετροβιτς
οσκαρ
wos_sport5.gif
NBAholic
Ο Όσκαρ όμως δεν είναι Ευρωπαίος. Έτσι τον συνηθίσαμε βέβαια, ωστόσο έχει παίξει άλλο τόσο και στη γενέτειρά του, Βραζιλία.
NBA-MANIAC
QUOTE(NBAholic @ Jul 28 2007, 02:12 PM) *
Ο Όσκαρ όμως δεν είναι Ευρωπαίος. Έτσι τον συνηθίσαμε βέβαια, ωστόσο έχει παίξει άλλο τόσο και στη γενέτειρά του, Βραζιλία.

δικιο εχεις ...σκεφτομουν κατι αλλο εκεινη τη στιγμη κ εγραψα το βραζιλιανο οσκαρ....!!! smiley.gif
Ginobili
QUOTE(Igor @ Jul 27 2007, 09:36 PM) *
Mια καλη ερωτηση θελω να σας κανω.

Σαμπονις
Ντανιλοβιτς
Γκαλης
Γιαννακης
Πετροβιτς....

Θα προστεθουν σε αυτους ποτε οι δικοι μας ?? Παπαλουκας, Διαμαντιδης κτλ ή εστω Ναβαρο κτλ ??

Τον Σαμπόνις,τον Πέτροβιτς και τον Γκάλη...μάλλον δεν θα τους κοιτάξουν ΠΟΤΕ στα μάτια...Τον Γιαννάκη και τον Ντανίλοβιτς..πιστεύω..μπορούν να τους φτάσουν άνετα(μέχρι το τέλος της καριέρας τους βέβαια...)
geosider
QUOTE(Ginobili @ Jul 31 2007, 01:06 AM) *
Τον Σαμπόνις,τον Πέτροβιτς και τον Γκάλη...μάλλον δεν θα τους κοιτάξουν ΠΟΤΕ στα μάτια...Τον Γιαννάκη και τον Ντανίλοβιτς..πιστεύω..μπορούν να τους φτάσουν άνετα(μέχρι το τέλος της καριέρας τους βέβαια...)

καμμιά σχέση, παικταράδες οι δικοί μας αλλα μην λέμε και υπερβολές..
σαμπόνις, πέτροβιτς, γκάλης σήμερα θα μπορούσαν να συγκριθούν μόνο με Νοβίτσκι, γκαζόλ άντε και γιασικεβίτσιους μέρχρι προ διετίας.
Ginobili
QUOTE(geosider @ Jul 31 2007, 03:39 PM) *
καμμιά σχέση, παικταράδες οι δικοί μας αλλα μην λέμε και υπερβολές..
σαμπόνις, πέτροβιτς, γκάλης σήμερα θα μπορούσαν να συγκριθούν μόνο με Νοβίτσκι, γκαζόλ άντε και γιασικεβίτσιους μέρχρι προ διετίας.

Κατά την γνώμη μου...ο Σαμπόνις και ο Πέτροβιτς δεν μπορούν να συγκριθούν με κανέναν Ευρωπαίο που παίζει τώρα(Είτε στο ΝΒΑ..είτε στην Ευρώπη...).
Το ότι ο Νοβίτσκι και ο Γκασόλ..βάζουν τώρα 25 πόντους στο ΝΒΑ....δεν μου λέει κάτι...τα κορδόνια του Σαμπόνις δεν είναι άξιοι να τα δέσουν...(υπερβάλλω εδώ λιγάκι..αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πώ...).

Καλά για Γιασικιεβίτσιους..και Πέτροβιτς...ας μη μιλήσω καλύτερα....Παικτάρα ο Λιθουανός,αλλά μπροστά στον Ντράζεν...δεν πιάνει μία...
NBAer
QUOTE(Ginobili @ Aug 1 2007, 12:52 AM) *
Κατά την γνώμη μου...ο Σαμπόνις και ο Πέτροβιτς δεν μπορούν να συγκριθούν με κανέναν Ευρωπαίο που παίζει τώρα(Είτε στο ΝΒΑ..είτε στην Ευρώπη...).


O Dirk νομιζω οτι μπορει ανετα να συγκριθει μαζι τους και ισως να θεωρηθει και καλυτερος τους αν και αυτο ειναι πιο δυσκολο....

QUOTE
Το ότι ο Νοβίτσκι και ο Γκασόλ..βάζουν τώρα 25 πόντους στο ΝΒΑ....δεν μου λέει κάτι...τα κορδόνια του Σαμπόνις δεν είναι άξιοι να τα δέσουν...(υπερβάλλω εδώ λιγάκι..αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πώ...).


blink.gif
Διαφωνω τελειως, ακομα και αν λες οτι υπερβαλλεις. Οπως ειπα πιστευω οτι ο Νοβιτσκι ειναι σαφως στο υψηλοτατο επιπεδο που ηταν ο Σαμπονις και ο Πετροβιτς(ισως και ψηλοτερα) και ακομα και ο Γκασολ δεν ειναι τοσο κατωτερος τους οσο λες....

Επισης ο Γκασολ δεν ειναι 25αρης. Ειναι κλασικος 20αρης..... smile.gif
jimol34
(χωρίς σειρά)
Νοβίτσκι
Γκάλης
Πέτροβιτς
Σαμπόνις
Μπέλοφ(αν και δεν τον πρόλαβα για πολύ καιρό αναφερόταν ως ο κορυφαίος Ευρωπαίος)
billybiros
φυσικά Ντράζεν νούμερο 1
και ο Νίκος νούμερο 2
(τουλάχιστον από αυτούς που έζησα εγώ)
katsam
Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι πρώτα, στο οποίο πιστεύω ότι δεν θα διαφωνήσει κανένας. Μεγαλύτερος σκόρερ στα γήπεδα του μπάσκετ από τον Νίκο Γκάλη δεν έχει περάσει και ούτε πρόκειται να περάσει εις τους αιώνας των αιώνων. Το αποδεικνύουν οι περγαμηνές του άλλωστε (πρώτος σκόρερ σε όποια μεγάλη διοργάνωση κι αν πήρε μέρος). Ο άνθρωπος, αναλογικά με το ύψος του έκανε πράγματα που κανένας άλλος δεν έχει κάνει στην ιστορία του Ευρωπαϊκού μπάσκετ. Φανταστείτε τι ταλέντο χρειαζόταν για να βάζει 30 και 40 (και 50) πόντους απέναντι σε ανθρώπους που τον περνούσαν 20-40 εκατοστά (Σαμπόνις. Τσατσένκο). Τώρα όσον αφορά στα υπόλοιπα...ήταν ανύπαρκτος αμυντικά. Αλλά πέστε μου ειλικρινά, υπήρχε κανένας που να απαιτούσε από έναν τέτοιο παίκτη, ο οποίος έπαιζε στην κυριολεξία μόνος εναντίον όλων, να παίξει και άμυνα; Φυσικά για μένα ήταν, είναι και θα είναι (πάντα σε αναλογία με τα φυσικά του προσόντα) ο καλύτερος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών, με τον Ντράζεν να ακολουθεί και τον Σάμπας αμέσως μετά.
captain charisma
καλυτερο ευρωπαιο βαζω τον σαμπονις αλλα για την εποχη του αλλα οταν πηγε στο νβα ο μοναδικος σεντερ που δεν μπορεσε να αντιμετωπιζει ηταν ο σακιλ ονιλ και καθε φορα που επαιζε αντιπαλος του ηταν φοβισμενος γιατι καρφωνε συνεχεια στη μουρη του.εχω δει και συγκεκριμενα βιντεο.για αυτο που λεει ο αλλος οτι ο ντιρκ δεν πιανει μια μπροστα στο σαμπας διαφωνω απολυτα.γιατι μπορω να πω οτι ειναι ισαξιος μαζι του η ακομα και καλυτερος του γιατι αυτα που πετυχε ο ντιρκ ο σαμπας στο νβα δεν τα πετυχε
geosider
QUOTE(big dirk @ Sep 7 2007, 01:09 ) *
καλυτερο ευρωπαιο βαζω τον σαμπονις αλλα για την εποχη του αλλα οταν πηγε στο νβα ο μοναδικος σεντερ που δεν μπορεσε να αντιμετωπιζει ηταν ο σακιλ ονιλ και καθε φορα που επαιζε αντιπαλος του ηταν φοβισμενος γιατι καρφωνε συνεχεια στη μουρη του.εχω δει και συγκεκριμενα βιντεο.για αυτο που λεει ο αλλος οτι ο ντιρκ δεν πιανει μια μπροστα στο σαμπας διαφωνω απολυτα.γιατι μπορω να πω οτι ειναι ισαξιος μαζι του η ακομα και καλυτερος του γιατι αυτα που πετυχε ο ντιρκ ο σαμπας στο νβα δεν τα πετυχε

ο σάμπας πήγε παππούς και καταταλαιπωρημένος από τους τραυματισμούς στο NBA και παρόλα αυτά είχε 20-25 πόντους μέσο όρο στα πλέι οφ, σιγά μην έβαζε κόντρα το σακατεμένο κορμί του στον σακ ατάκ, με τέτοιες προυποθέσεις ο μεγάλος είναι αλήθεια Νοβίτσκι ούτε τα μισά δεν θα έκανε από τον σαμπόνις.
NBAholic
Geosider, λάθος θυμάσαι τα νούμερα του Σαμπόνις στο ΝΒΑ, με εξαίρεση μόνο την πρώτη σειρά πλέι οφ της καριέρας του. Παρότι θεωρώ τον ίδιο με τον Ντιρκ τους 2 κορυφαίους Ευρωπαίους στην ιστορία, δεν μπορώ να πω ότι η καριέρα του μπορεί να συγκριθεί στα σοβαρά ακόμη και με μερικών Ευρωπαίων-και ναι, φυσικά και θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν ερχόταν πιο νέος. Καταρχάς, φανταστείτε την πεντάδα των Μπλέιζερς, με Πόρτερ-Ντρέξλερ-Κέρσι-Μπακ Γουίλιαμς-Σαμπόνις και τους Ντάκγουορθ-Έιντζ-Πέτροβιτς (χωρίς να φύγει για Νετς) στον πάγκο. Δεν ξέρω πόσες φορές θα έφταναν σε τελικό, αλλά ίσως ο Κλάιντ να μη ζητούσε στα mid-90's μεταγραφή για να έχει την ευκαιρία για έναν τίτλο.

ΥΓ. Ο Σαμπόνις μερικές φορές έχασε το Σακ απ'τα μάτια του, αλλά τον έπαιξε πιο καλά απ'τον καθένα στα πλέι οφ του 2000 και του 2001.
Alexmei
Λοιπόν. Κατέληξα και εγώ σε πέντε ονόματα:

Γκάλης
Πέτροβιτς
Σάμπονις
Κούκοτς
Γιαννάκης
captain charisma
QUOTE(NBAholic @ Sep 8 2007, 23:57 ) *
ΥΓ. Ο Σαμπόνις μερικές φορές έχασε το Σακ απ'τα μάτια του, αλλά τον έπαιξε πιο καλά απ'τον καθένα στα πλέι οφ του 2000 και του 2001.

πιο καλα αλλα τις 30αρες του σακ τις ετρωγε καθε φορα.οπως τα ιδια που επαθε ο ντιβατς στην επομενη σειρα που ηταν λεικερς-σακραμεντο και ετρωγε 40αρες απο τον ονιλ και ετρωγε σε καθε αγωνα 10 καρφωματα στη μουρη.εδω ανθρωπος δεν βρεθηκε να παιξει στα ισα τον σακοσαυρο αυτοι οι 2 θα τα καταφερναν?
NBAholic
Καλά, ο Ντίβατς έγινε σφουγγαρόπανο την τριετία 2000-02. 4 σαραντάρες σε 3 σειρές πλέι οφ έφαγε, μεταξύ άλλων. Οι Μπλέιζερς περιόρισαν αρκετά τη δράση του το 2000. Αν θυμάσαι μάλιστα, στον 7ο αγώνα, μέχρι να αποβληθεί ο Σαμπόνις, ο Σακίλ είχε κάτι σαν 8 πόντους, πριν ξυπνήσει στο τέλος.
captain charisma
σε ενα ματς ετυχε να πανε στραβα τα πραγματα για τους λεικερς μεχρι τη 3 περιοδο και μετα εκαναν το θαυμα και προκριθηκαν στο τελικο αλλα στα υπολοιπα ματς τον εκανε ρομπα το σαμπας
NBAholic
Nτίβατς δεν έγινε πάντως, όπως βλέπεις στα παρακάτω ματς πλέι οφ απ'τη χρυσή εποχή του Σακίλ με τους Λέικερς:

http://www.basketball-reference.com/fc/gl....lsh01&year=2000

Με Σαμπόνις: 25,9 π, 12,4 ρ, 53,7% ευστοχία
Με Ντίβατς: 29,4 π, 17,4 ρ, 54,3%

http://www.basketball-reference.com/fc/gl....lsh01&year=2001

Με Σαμπόνις: 27,0 π, 15,7 ρ, 48,4%
Με Ντίβατς: 33,3 π, 17,3 ρ, 59,8% (!)

http://www.basketball-reference.com/fc/gl....lsh01&year=2002

Με Σαμπόνις: 25,7 π, 11,3 ρ, 56,3%
Με Ντίβατς: 30,3 π, 13,6 ρ, 53,2%

Όπως βλέπεις, ο Σαμπόνις τον περιόριζε σε νούμερα λίγο μικρότερα απ'τους μέσους όρους του. Ο Ντίβατς ήταν ό,τι περίπου και ο Κρεγκ Ίλο για τον Τζόρνταν.
sarounas
QUOTE(big dirk @ Sep 7 2007, 04:09 ) *
καλυτερο ευρωπαιο βαζω τον σαμπονις αλλα για την εποχη του αλλα οταν πηγε στο νβα ο μοναδικος σεντερ που δεν μπορεσε να αντιμετωπιζει ηταν ο σακιλ ονιλ και καθε φορα που επαιζε αντιπαλος του ηταν φοβισμενος γιατι καρφωνε συνεχεια στη μουρη του.εχω δει και συγκεκριμενα βιντεο.για αυτο που λεει ο αλλος οτι ο ντιρκ δεν πιανει μια μπροστα στο σαμπας διαφωνω απολυτα.γιατι μπορω να πω οτι ειναι ισαξιος μαζι του η ακομα και καλυτερος του γιατι αυτα που πετυχε ο ντιρκ ο σαμπας στο νβα δεν τα πετυχε

ανεξάρτητα από το αγωνιστικό
ο Νοβίτσκι μάλλον είναι ο μεγαλύτερος και πιο συμπαθής ηγέτης που εμφανίστηκε ποτέ στο ευρωπαικό μπάσκετ και τον αποδεχόταν σαν τέτοιο οι συμπαίκτες του
οι υπόλοιποι πολύ μεγάλοι αστέρες όπως π.χ. Πέτροβιτς, Κιτσάνοβιτς, Γκάλης, Μπέλοφ, Μαρτσουλιόνις, Ντίβατς, Μποντιρόγκα, Κούκοτς ακόμη και τώρα ο Σάρας ήταν συνήθως σνομπ, κακοί χαρακτήρες ή φωνακλάδες και δεν τους συμπαθούσαν οι συμπαίκτες τους, οπότε κάτι έχαναν σε αύρα,

αυτά βέβαια μέσα στο γήπεδο γιατί ως αποδοχή στον κόσμο οι Πέτροβιτς, Γκάλης και Σαμπόνις μάλλον είχαν μεγαλύτερη...

QUOTE(NBAholic @ Sep 9 2007, 15:32 ) *
Καλά, ο Ντίβατς έγινε σφουγγαρόπανο την τριετία 2000-02. 4 σαραντάρες σε 3 σειρές πλέι οφ έφαγε, μεταξύ άλλων. Οι Μπλέιζερς περιόρισαν αρκετά τη δράση του το 2000. Αν θυμάσαι μάλιστα, στον 7ο αγώνα, μέχρι να αποβληθεί ο Σαμπόνις, ο Σακίλ είχε κάτι σαν 8 πόντους, πριν ξυπνήσει στο τέλος.

laugh.gif (αυτό πάει στον Ντίβατς για το σφουγγαρόπανο)

για τον Σαμπόνις ναι έχεις δίκιο, θυμάμαι και εγώ μερικά από εκείνα τα παιχνίδια, ο χοντρός γενικά δεν παιζόταν τότε και αναλογικά ο Σάμπας τα είχε πάει παραδόξως πολύ καλά..
George_12ISL
Πέτροβιτς και Σαμπόνις.
Αυτοί οι δύο παίκτες έδωσαν άλλη διάσταση στο ευρωπαϊκό μπασκετ.
Ο πρώτος υπήρξε ο πρώτος ευρωπαίος που στάθηκε στο NBA όταν κανένας δεν τολμούσε να το διανοηθεί, ενώ ο δεύτερος, χαρακτηριζόμενος ως θαύμα της φύσης, αν και είχε αρκετούς τραυματισμούς, ανάγκασε κορυφαίους παίκτες του NBA να παραδεχθούν πως παίκτες σαν αυτόν δύσκολα βρίσκονται!
Giorgos#4
1.Γκαλης
2.Πετροβιτς
3.Σαμπονις
4.Μποντιρογκα
5.δεν ξερω ποιον να προτοβαλω
koutsou10
1)πετροβιτσ
2)γκαλησ
3)κουκοτσ
77.gif
Hellas On fire
Πετροβιτς, Σαμπόνις, Κούκοτς, Γκάλης, Νοβιτσκι, Μαρτσουλιονις σε όποια σειρά θέλετε, περιπου ισάξιοι, αν και θα μπορουσαν κάποιοι να περιορισουν τους άλλους. απο εκει και πέρα, μυριάδες άλλοι επισης ισαξιοι για τη δεκάδα.
a bullet for your head
Οι καλυτεροι Ευρωπαιοι απο το 80' μεχρι τις μερες μας ειναι 1)Ντραζεν Πετροβιτς,2)Αρβιντας Σαμπονις,3)Νικ Γκαλης Οι 3 καλυτερες 5αδες: PG)Σασα Τζορτζεβιτς,SG)Ντραζεν Πετροβιτς,SF)Τονυ Κουκοτς,PF)Ντιρκ Νοβιτσκι,C)Αρβιντας Σαμπονις PG)Θοδωρης Παπαλουκας,SG)Νικ Γκαλης,SF)Πετζα Στογιακοβιτς,F)Ντεντλεφ Σρεμπφ,F-C)Ντινο Ρατζα PG)Tονυ Παρκερ,SG)Σαρουνας Μαρτσουλιονις,SF)Nτεγιαν Μποντιρογκα,F-C)Παου Γκασολ,C-F)Βλαντο Ντιβατς
benchwarmer
Καλυτερη 5αδα.....

Γκάλης
Πετροβιτς
Κουκοτς
Νοβιτσκι
Σαμπονις

Υπαρχουν και δεκαδες αλλοι στη συνεχεια, τους οποιους φοβαμαι να γραψω για να μην ξεχασω καποιον...
NBAer
QUOTE(sarounas @ Sep 9 2007, 19:16 ) *
ανεξάρτητα από το αγωνιστικό
ο Νοβίτσκι μάλλον είναι ο μεγαλύτερος και πιο συμπαθής ηγέτης που εμφανίστηκε ποτέ στο ευρωπαικό μπάσκετ και τον αποδεχόταν σαν τέτοιο οι συμπαίκτες του
οι υπόλοιποι πολύ μεγάλοι αστέρες όπως π.χ. Πέτροβιτς, Κιτσάνοβιτς, Γκάλης, Μπέλοφ, Μαρτσουλιόνις, Ντίβατς, Μποντιρόγκα, Κούκοτς ακόμη και τώρα ο Σάρας ήταν συνήθως σνομπ, κακοί χαρακτήρες ή φωνακλάδες και δεν τους συμπαθούσαν οι συμπαίκτες τους, οπότε κάτι έχαναν σε αύρα,

Ο Μαρτσουλιονις τι κακο ειχε?

Επισης ο Γκαλης τι κακο πιστευεις οτι ειχε και δεν τον συμπαθουσαν ιδιαιτερα οι συμπαικτες του? Επειδη ηταν ατομιστης(μπασκετικα και μη μπασκετικα) και ολιγον "αυστηρος" με τους αλλους οταν επαιρναν προσπαθειες οι αλλοι και τις εχαναν και δεν του εδιναν τη μπαλα? Ή για καποιον αλλο λογο το λες?
Green Warrior
Καλύτεροι ευρωπαίοι (από '80 και μετά):

1. Πέτροβιτς
2. Σαμπόνις
3. Γκάλης
4. Νοβίτσκι
5. Κούκοτς

Καλύτερες πεντάδες:

1. Πέτροβιτς, Γκάλης, Κούκοτς, Νοβίτσκι, Σαμπόνις (λογικό εφοσον κατ εμε είναι οι 5 καλύτεροι και παίζουν σε διαφορετικές θέσεις)

2. Τζόρτζεβιτς, Ντανίλοβιτς, Μποντιρόγκα, Ράτζα, Ντίβατς

3. Μαρτσουλιόνις, Περάσοβιτς, Στογιάκοβιτς, Στρεμφ, Σμιτς
theov
Για μένα πρώτος και με διαφορά ο Νίκος ο Γκάλης!

Ακολουθούν Πέτροβιτς, Νοβίτσκι, Στογιάκοβιτς, Ντιβατς, Γιαννάκης, Σρεμφ, Ράτζα, Ντανίλοβιτς, Μποντιρόγκα, Κούκοτς, Γκασολ, Σαμπονις, ΔΔ, Παπαλούκι, Ναβάρο, Μαρτσουλιονις ...
Giorgos#4
QUOTE
1.Γκαλης
2.Πετροβιτς
3.Σαμπονις
4.Μποντιρογκα
5.δεν ξερω ποιον να προτοβαλω


κατεληξα στον ντιρκ! laugh.gif

δεν μορω να καταλαβω πως θεωρειται ο γιαννακης στους 10 καλυτερους ευρωπαιους
καλος κτλπ αλλα υπαρχουν πολλοι ποιυ ηταν καλυτεροι του!
benchwarmer
Γιατί δεν κάνουμε μια καινούρια ψηφοφορία?

*Κάτι άλλο που θα είχε πολύ ενδιαφέρον θα ήταν μια ψηφοφορία για τον 2ο κορυφαίο Έλληνα όλων των εποχών.. Υπάρχουν πολλά ονόματα που θα μπορούσαν να παίξουν.....
panagiotisTheDream
Ας πω κι εγώ τους δικούς μου top 5:

1. Drazen Petrovic (α ρε μεγάλε Petro......)
2. Toni Kukoc
3. Γκάλης
4. Vlade Divac
5. Παπαλουκάς
j-kidd13
Θα πώ μόνο όσους έχω προλάβει αγωνιζόμενους...σε τυχαία σειρά

Σαμπόνις
Μποντιρόγκα
Γκάλης
Ράτζα
Κούκοτς
Πέτζα
Ντίβατς
Air and King
Για μενα ο Σαμπονις γιατι οταν ο "ψηλος" γενικα ξερει μπασκετ εχει παντα τον πρωτο λογο για μενα διοτι δεν εχει ευλιγηστο κορμι αλλα με το μυαλο του κανει τα παντα απλα.Τι να πω για τον Σαμπας το μπασκετ σε ολο του το μεγαλειο.Κριμα που ειχε τοσο σοβαρους τραυματισμους και δεν πηγε απο τα τελη της δεκαετιας του 80 στο ΝΒΑ θα ειχε πολυ ενδιαφερον.Επισης ο Κουκοτς ηξερε πολυ καλα το αθλημα εξαιρετηκα πληρης παιχτης.Αυτος ομως που βαση καριερας μπορει να θεωρηθει ειδηκα οταν σταματησει ο κορυφαιος ολων ειναι ο Νοβιτσκι που μπορει να μην εχει το ταλεντο των αλλων σε καμια περιπτωση αλλα εχει αυτη την απιστευτη "μηχανικη" στο σουτ που τρομαζει πραγματικα.Ο Μακαντου πρεπει να ειναι περιφανος για τον απογονο του.Επισης το παλμαρε γραφει και το ΜVP της περσυνης περιοδου μεγαλο επιτευγμα ειδηκα για ευρωπαιο μπασκεμποληστα.Εναν ομως 77.gif .Σαμπονις
oktaba
Γκαλης
Σαμπονις
Πετροβιτς
Μποντιρογκα
Ντιβατς


Κατα σειρα προτιμησης!!
Air and King
Εγω δεν θα βαλω κατα σειρα προτημησης και συμπαθειας αλλα θα βαλω βαση αξιας και αγωνηστηκου επιπεδου.Θα ψηφησω τους παντες και απο ΝΒΑ γιατι δεν υπαρχει αναλογο τοπικ.Γενικα των κορυφαιο Ευρωπαιο

1)Νοβιτσκι(καθε μερα που περναει το επηβεβαιωνει με τις εμφανησεις του και οχι μονο αυτο αλλα ξεμακραινει σιγα σιγα κιολας απο τον δευτερο και κατω.Κατα την αποψη μου μακραν πλεον ο κορυφαιος Ευρωπαιος ολων των Εποχων 77.gif Μακραν.Ακομα και να σταματησει αυριο το μπασκετ)
2)Σαμπονις(τα εχουμε ξαναπει για "το Θαυμα της Φυσης" θα μπορουσε να ηταν ο κορυφαιος αλλα τραυματησμοι.............)
3)Κουκοτς(Εξαιρετηκο ταλεντο,εξαιρετικη καριερα στην Ευρωπη,καλη παρουσια στο ΝΒΑ)
4)Πετροβιτς(Ο "Μοτσαρτ" εκανε τεραστια καριερα στην Ευρωπη οχι και τοσο καλη στο ΝΒΑ οσο προλαβε να αγωνηστει.Στο Πορτλαντ σκουπηζε τον παγκο,στο Νιου Τζερσει ηταν καλος)
5)Γκαλης(ο μεγαλυτερος Ελληνας μπασκεμποληστας ολων των εποχων,μεγας σκορερ,"αερινος",ηγετης.Στην 5η Θεση στα δικα μου στανταρ.Βεβαιως και δεν το συζηταω προσωπηκα ουτε κατα διανοια να τον βαλω πανω απο τον Νοβιτσκι και τον Σαμπονις.Για τον Κουκοτς και τον Πετροβιτς θα το συζητουσα.)
6)Μπελοφ(ο "Θρυλος" της "Ρωσικης Αρκουδας".Ισως να τον αδηκω λιγο που ειναι στην 6η θεση αλλα φταινε και τα μιντια)
7)Μαρτσιουλιονις(παιχταρας,απολαυση να τον βλεπει κανεις.Υστερει λιγο σαν καριερα σε σχεση με τους προαναφερθεντες.Συμπαθητικη παρουσια με το Γκολντεν Στειτ στο ΝΒΑ)
8)Γκασολ(μαλλον θα ανεβει και αλλο για να μην πω σιγουρα.Ισως ο κορυφαιος ψηλος τεχνιτης που εχει δει ποτε το Ευρωπαικο μπασκετ.Συνοδειπωρος του μεγαλου Κομπι Μπραιαντ στους Λεικερς)
9)Ντιβατς(ο Μαθητης του Ματζικ Τζονσον.Πολυ καλη καριερα στο ΝΒΑ οχι τοσο ηγετης οσο καποιοι απο τους προαναφερθεντες.Εξαιρετικο μυαλο)
10)Ρατζα(Εχει ακουσει διαφορα παρατσουκλια αλλα εγω θα τον αναφερω ως τον "Ευρωπαιο Καρλ Μαλοουν".Φοβερος παιχτης μπορουσε "να σκοτωσει" τον οποιονδηποτε.Δεν μπορουσες να αντημετωπησεις με τιποτα.)
SlobodaN
QUOTE(Air and King @ Jan 22 2009, 11:53 ) *
Εγω δεν θα βαλω κατα σειρα προτημησης και συμπαθειας αλλα θα βαλω βαση αξιας και αγωνηστηκου επιπεδου.Θα ψηφησω τους παντες και απο ΝΒΑ γιατι δεν υπαρχει αναλογο τοπικ.Γενικα των κορυφαιο Ευρωπαιο

1)Νοβιτσκι(καθε μερα που περναει το επηβεβαιωνει με τις εμφανησεις του και οχι μονο αυτο αλλα ξεμακραινει σιγα σιγα κιολας απο τον δευτερο και κατω.Κατα την αποψη μου μακραν πλεον ο κορυφαιος Ευρωπαιος ολων των Εποχων 77.gif Μακραν.Ακομα και να σταματησει αυριο το μπασκετ)
2)Σαμπονις(τα εχουμε ξαναπει για "το Θαυμα της Φυσης" θα μπορουσε να ηταν ο κορυφαιος αλλα τραυματησμοι.............)
3)Κουκοτς(Εξαιρετηκο ταλεντο,εξαιρετικη καριερα στην Ευρωπη,καλη παρουσια στο ΝΒΑ)
4)Πετροβιτς(Ο "Μοτσαρτ" εκανε τεραστια καριερα στην Ευρωπη οχι και τοσο καλη στο ΝΒΑ οσο προλαβε να αγωνηστει.Στο Πορτλαντ σκουπηζε τον παγκο,στο Νιου Τζερσει ηταν καλος)
5)Γκαλης(ο μεγαλυτερος Ελληνας μπασκεμποληστας ολων των εποχων,μεγας σκορερ,"αερινος",ηγετης.Στην 5η Θεση στα δικα μου στανταρ.Βεβαιως και δεν το συζηταω προσωπηκα ουτε κατα διανοια να τον βαλω πανω απο τον Νοβιτσκι και τον Σαμπονις.Για τον Κουκοτς και τον Πετροβιτς θα το συζητουσα.)
6)Μπελοφ(ο "Θρυλος" της "Ρωσικης Αρκουδας".Ισως να τον αδηκω λιγο που ειναι στην 6η θεση αλλα φταινε και τα μιντια)
7)Μαρτσιουλιονις(παιχταρας,απολαυση να τον βλεπει κανεις.Υστερει λιγο σαν καριερα σε σχεση με τους προαναφερθεντες.Συμπαθητικη παρουσια με το Γκολντεν Στειτ στο ΝΒΑ)
8)Γκασολ(μαλλον θα ανεβει και αλλο για να μην πω σιγουρα.Ισως ο κορυφαιος ψηλος τεχνιτης που εχει δει ποτε το Ευρωπαικο μπασκετ.Συνοδειπωρος του μεγαλου Κομπι Μπραιαντ στους Λεικερς)
9)Ντιβατς(ο Μαθητης του Ματζικ Τζονσον.Πολυ καλη καριερα στο ΝΒΑ οχι τοσο ηγετης οσο καποιοι απο τους προαναφερθεντες.Εξαιρετικο μυαλο)
10)Ρατζα(Εχει ακουσει διαφορα παρατσουκλια αλλα εγω θα τον αναφερω ως τον "Ευρωπαιο Καρλ Μαλοουν".Φοβερος παιχτης μπορουσε "να σκοτωσει" τον οποιονδηποτε.Δεν μπορουσες να αντημετωπησεις με τιποτα.)


Πολύ καλή η λίστα σου. 2 παρατηρήσεις μόνο.. Όταν λες αγωνιστικού επιπέδου ενοείς πόσο ψηλά έχει φτάσει ατομικά και συλλογικά κυρίως στο ΝΒΑ προφανώς .. Έτσι ίσως να έβαζα τον Κούκοτς πάνω απο Σάμπας. Σίγουρα και ο Ντίβατς έχει παίξει και σε τελικό ΝΒΑ αλλά νομίζω ότι θα έβαζα τον Ράτζα στην θέση του..

Αλλά καταρχήν δώσε μου να καταλάβω τι ενοείς με το "αγωνιστικού επιπέδου" γιατί ίσως και να κάνω λάθος τελικά.
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Jan 22 2009, 14:07 ) *
Αλλά καταρχήν δώσε μου να καταλάβω τι ενοείς με το "αγωνιστικού επιπέδου" γιατί ίσως και να κάνω λάθος τελικά.

Nαι καλα το καταλαβες πιο πολυ εχει να κανει με το ΝΒΑ μιας και εκει ειναι το υψηλοτερο επιπεδο αλλα και γενικα βαζω κατω παραμετρους απο ταλεντο μεχρι και καριερα.Ο Ρατζα σιγουρα ειναι καλυτερος παιχτηκα απο τον Ντιβατς αλλα ο Βλαντε αγωνηστηκε πολλα χρονια σε υψηλο επιπεδο.O Koυκοτς επαιξε στους Μπουλς αλλα ως 6ος παιχτης και δεν θα τον εβαζα γενικα σαν καριερα πανω απο τον Σαμπας.
NBAholic
Ένα πρόβλημα με την αξιολόγηση των παικτών των προ-90 δεκαετιών είναι το γεγονός ότι ακόμη και οι κορυφαίοι Ευρωπαίοι δεν είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν την τύχη τους στο ΝΒΑ κι ακόμη και οι λίγοι που θα μπορούσαν να την έχουν, θα αντιμετώπιζαν πολύ διαφορετικές (εχθρικότερες) συνθήκες από τις σημερινές. Πάρτε για παράγειγμα το Φερνάντο Μαρτίν. Πέρασε και δεν ακούμπησε. Σήμερα, ο Γκασόλ διαπρέπει επί 8 χρόνια. Ναι, είναι καλύτερος παίκτης κατά γενική ομολογία, αλλά η απόσταση δεν είναι τόσο χαώδης όσο δείχνει η ΝΒΑ καριέρα τους. Για να μην πάμε σε παλιότερους, όπως ο Τσόσιτς, για τον οποίο είχαν ενδιαφερθεί γύρω στα τέλη της δεκ. του ’70 οι Λέικερς, με σκοπό να ξεκουράζει τον Τζαμπάρ. Με άλλα λόγια, να παίζει ένα ρόλο ανάλογο (στην ευνοϊκότερη περίπτωση) με του ρούκι Πέτροβιτς στους Μπλέιζερς. Ο μόνος Ευρωπαίος παίκτης της εποχής εκείνης που γνωρίζω ότι είχε δεχτεί δελεαστική πρόταση από ομάδα ΝΒΑ ήταν ο Ντράζεν Νταλιπάγκιτς, που λέγεται ότι είχε εντυπωσιάσει τον Άουερμπαχ το 1978 και τον προόριζε για φύσει (; ) και θέσει αντικαταστάτη του Χάβλιτσεκ, τουλάχιστον για εκείνη την περίοδο. Αλλά, το τίμημα θα ήταν υψηλό: Όντας πλέον επαγγελματίας, θα έχανε το δικαίωμα να αγωνίζεται με την εθνική της χώρας του (και ποιος ξέρει, αν κάποτε κοβόταν, αν θα έβρισκε δουλειά αλλού), οπότε αναγκάστηκε να απορρίψει την προσφορά.
Αυτοί οι δυο τελευταίοι που ανέφερα (μαζί με τον Κόρατς, ιδίως αν ζούσε περισσότερο) θα μπορούσαν να μπουν στη λίστα των 10 κορυφαίων, αλλά οι συνθήκες με τις οποίες εξελίχθηκε η καριέρα τους πάντα θα γεννά ερωτηματικά και θα οδηγά την περίπτωσή τους σε «ναι μεν, αλλά…» αδιέξοδα.
T.W.Is.M.
Πολυ σωστη η παρατηρηση του NBAholic στο παραπανω ποστ. Λαμβανοντας την υποψη, βαζοντας στη συγκριση μονο παιχτες που εχω δει, εστω και λιγο και συνυπολογιζοντας και την ευρωπαικη καριερα(αλλωστε για Ευρωπαιους μιλαμε), θα εβαζα στις κορυφαιες θεσεις:
Σαμπονις-Πετροβιτς: Δεν μπορω να αποφασισω ποιον απ τους 2 θεωρω καλυτερο. Ο καθενας θεωρω οτι ξεχωριζε στη θεση του και ανηκαν μεσα στους καλυτερους στον κοσμο(τηρουμενων των αναλογιων). Τον Ντραζεν ποτε δεν τον συμπαθησα οσο ζουσε, αλλα ανηκει στις περιπτωσεις της "μετα θανατον αναγνωρισης". Πιστευω οτι αδικηθηκε στο Πορτλαντ και ειχε και την ατυχια να πεσει πανω στον Ντρεξλερ. Ο δε Σαμπονις αδικηθηκε απο την τυχη με τους τραυματισμους του. Ισως αν δεν ειχε τα προβληματα αυτα και πηγαινε στο ΝΒΑ 6-7 χρονια πριν, να τον βαζαμε μεσα στους μεγαλυτερους σεντερ της εποχης. Αν πρεπει να διαλεξω υποχρεωτικα, θα πω Σαμπονις καθαρα λογω συμπαθειας σε αυτον και στους Λιθουανους.
Νοβιτσκι: Εχει τη μεγαλυτερη καριερα απ ολους τους Ευρωπαιους στο ΝΒΑ, αλλα οι σημερινες συνθηκες το ευνοουν αυτο. Ειναι απιστευτα τα επιτευγματα του με την εθνικη Γερμανιας με το υπολοιπο υλικο που ειχε και ο πρωτος λογος που τον βαζω πανω απο τους υπολοιπους ειναι η εθνικη του(και το ποσο πιστος παραμενει σ αυτην) και οχι η καριερα του στο Νταλας. Σε σχεση με τους Πετροβιτς και Σαμπονις τον τοποθετω ελαχιστα παρακατω, γιατι οι αλλοι 2 επαιξαν σε μια εποχη που το κλιμα δεν πολυσηκωνε τους Ευρωπαιους. Επισης δεν τον εχουμε δει σε ευρωπαικο συλλογο(δεν υπαρχει καμια Αουγκσμπουργκ τωρα).
Κουκοτς: Παιχτης-νικητης σε ολη την καριερα του. Ηταν ο τυπος του παιχτη που θα μπορουσε να αγωνιζεται και στη δεκαετια του 80 των σουπερ-σκορερ και στη δεκαετια του 90 των σουπερ αμυνων(ας το πουμε ετσι...) και σ αυτη τη δεκαετια των all-around παιχτων και των ομαδων με βαθος και ισαξιους παιχτες, γιατι μπορουσε να προσαρμοζεται σε ολα τα ειδη παιχνιδιου. Για μενα ηταν αυτος που εδινε το κατι παραπανω στους Μπουλς, κι ας ερχοταν απο τον παγκο. Ισως να μην επαιρναν και τα 3 πρωταθληματα χωρις αυτον(κατα τη γνωμη μου θα επαιρναν το πρωτο και ισως επαιρναν το δευτερο), αλλα και σε οσα επαιρναν δε θα εδειχναν την κυριαρχη εικονα που εδειξαν.
Γκαλης: Ο παιχτης που εκανε μια ολοκληρη χωρα να ασχοληθει με το μπασκετ. Που χωρις αυτον δε θα υπηρχε το ελληνικο μπασκετ οπως το ξερουμε. Δε χρειαζεται να πω πολλα, τα ξερουμε ολοι. Δεν επαιξε ποτε ΝΒΑ και γι αυτο δεν μπορω να τον τοποθετησω ψηλοτερα απο τους σταρς που επαιξαν και εκαναν καριερα εκει.
Ρατζα-Μαρτσουλιονις: Απο τους πιο πληρεις ψηλους της τελευταιας 20ετιας ο ενας, αντιστοιχα για την περιφερεια ο αλλος. Δυσκολευομαι να ξεχωρισω καποιον απ τους δυο. Απ τον ενα θυμαμαι αμυδρα τη Γιουγκοπλαστικα(9-10 χρονων ημουν, τι να καταλαβαινα τοτε απο μπασκετ...) και την πρωτη του χρονια στο ΝΒΑ που ηταν ο καλυτερος παιχτης των (εστω και παρηκμασμενων) Σελτικς κι απ τον αλλο το Ευρωμπασκετ του '95. Αν ολη η καριερα του Μαρτσουλιονις ηταν σαν εκεινο το τουρνουα θα ηταν μεσα στην πρωτη 3αδα. Και οι δυο ειχαν ατυχιες με τραυματισμους, αλλα επαιξαν μεγαλο μπασκετ στα καλυτερα τους.
Ντιβατς: Το οτι ηταν για τοσα χρονια στην πρωτη γραμμη στο ΝΒΑ μιλαει απο μονο του. Το οτι οι Λεικερς τον επελεξαν για να διαδεχτει στην πενταδα τον Τζαμπαρ, εστω και με μικροτερο ρολο φυσικα, λεει κ αυτο πολλα. Μου εδωσε ομως την εντυπωση(γιατι δεν τον θυμαμαι στην Παρτιζαν) οτι μετα απο μερικες σεζον στην Αμερικη ειχε γινει ρολιστας πολυτελειας. Με την καλη εννοια του ορου.
Γκασολ:Πολυ καλος τεχνικα ψηλος, απο τους λιγους που ξερουν να χρησιμοποιουν τοσο καλα τα ακρα και το υψος τους(για Ευρωπαιους μιλαω). Πολυ καλη καριερα στο ΝΒΑ, μπαινει ομως κατω απο Ντιβατς-Ρατζα λογω της δυσκολοτερης εποχης που εκεινοι μπηκαν στο ΝΒΑ και γιατι εχει λιγο το μικροβιο του loser. Στο μονο τελικο που η ομαδα του κερδισε εκεινος ηταν τραυματιας!
Μποντιρογκα: Ποτε δεν τον συμπαθησα αυτον τον παιχτη! Ψεματα, τον συμπαθουσα ως το '95, μετα τον αντιπαθησα! Ηταν slow motion, εκανε συνεχεια βηματα και δεν του τα σφυριζαν, επαιζε στον Παναθηναικο( tongue.gif ), δεν εκανε για το ΝΒΑ και ακομα τον αντιπαθω. Κι ομως τον βαζω μεσα στη λιστα με ολους τους αλλους μεγαλους παιχτες. Μετα απ αυτο δε νομιζω να χρειαζεται να γραψω τι προτερηματα ειχε και γιατι τον βαζω. Αν ειχε παει στο ΝΒΑ, θα τον εβαζα...ΝΟΤ, γιατι δεν πιστευω οτι θα πετυχαινε. Ηταν ομως αρκετα εξυπνος, ωστε να καταλαβει οτι το παιχνιδι του ηταν τετοιο που να τον κανει βασιλια στην Ευρωπη και καλα εκανε και εμεινε.

Αργεντινος με ευρωπαικο διαβατηριο δεν πιανεται, ετσι? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.