Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2010-2011
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
priest
12 ριμπ.ο μπαρατς!

υ.γ ποτε θα μαθει να μην κανει βηματα?
Air Kef
Πω, χάθηκε η μπάλα πάλι στο τέλος.
Weekendman
QUOTE(Air Kef @ Feb 26 2011, 20:34 ) *
Πω, χάθηκε η μπάλα πάλι στο τέλος.


Με βαρύτερο σκορ(89-66) εις βάρος της από ότι άξιζε έφυγε τελικά ηττημένη η Κάχα από την Βαρκελώνη….


QUOTE(il postino @ Feb 26 2011, 19:58 ) *
o μπαρατς καλος και σημερα!! απο το πουθενα βγαζουν παικτες εκει στη βασκονια!!!

καλος ο ρουμπιο αλλα οσο μενει ευρωπη δε θα δουμε ποτε κατι το ιδιαιτερο!

τραυματιστηκε ο μιρσα? μια βδομαδουλα εξω please 19.gif

Ο Μπάρατς είναι το φαβορί για να του απονεμηθεί ο τίτλος του πιο βελτιωμένου παίκτη της ACB(δεν θυμάμαι αν υπάρχει στην πραγματικότητα!)
Βρήκα μεν πολύ θετικό τον τρόπο με τον οποίο προσαρμόστηκε στα δεδομένα της μεγαλύτερης ομάδας ο Σούαρεθ(από την Εστουντιάντες σε Ρεάλ) και ας έκανε και πέρσι κορυφαία χρονιά

Όπως και το ανέβασμα του Κλαβέρ στην Βαλένθια

Αλλά ο Κροάτης είχε πιο εκρηκτική σαφώς άνοδο σε σχέση με την περσινή περίοδο ,και μια και πιάσαμε τους τίτλους ,για αυτόν του Ρούκι της Χρονιάς δεν νομίζω να υπάρχει καταλληλότερος παρά ο Μίροτιτς της Ρεάλ!

Δεν ξέρω τι θα κάνει ο Ρούμπιο στην Αμερική όταν με το καλό πάει, αλλά σήμερα θα χαρακτήριζα την απόδοση του επηρεασμένος από το μαθηματικό βιβλίο Το θεώρημα του Παπαγάλου που διάβασα πρόσφατα ως εξής

Σάδα(βλέπε Νικ Καλάθη πως παίκτες με θεωρητικά λιγότερο ταλέντο αποδεικνύεται σαφώς πιο χρήσιμοι)>Ρούμπιο
Και

Λάκοβιτς>Ρίκι(θα ήταν ισότητα αλλά αφού έβαλε μερικά τριποντάκια παραπάνω ο Σλοβένος η πλάστιγα έγειρε υπερ του!)


θα ήταν σημαντική απουσία αυτην του Τελέτοβιτς αν και μπορεί να βγάλει εις πέραν την δύσκολη αποστολή στην Λιθουανία και χωρίς αυτόν η Κάχα,το πρόβλημα όμως είναι ότι ο ΠΑΟ πρέπει να κερδίσει κιόλας για την πρώτη θέση ,
και μπορεί η Μάλαγα να έχει προκαλέσει δικαιώς το συναίσθημα της αγανάκτησης στους δίσμοιρους οπαδούς της φέτος ,αλλά το μόνο σταθερό σε αυτην την ομάδα είναι η αστάθεια της(είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω)!

Πάει να δημιουργήσουν παράδοση εξαφάνισης του Σαν Έμε στην Μπαρτσελόνα…

Αισθητά ανεβασμένος στα τελευταία παιχνίδια ο Μόρις έγκαιρά για να προσφέρει καλή άμυνα,τρίποντα και θεαματικές φάσεις κάθως μπαίνουμε σιγά-σιγα στην άνοιξη…
SG3ptshooter
Μπόρεσα να δω μόνο το περισσότερο δεύτερο ημίχρονο στο χτεσινό ντέρμπυ και δε μου άρεσε ιδιαίτερα αυτό που είδα, ειδικά αν θα πρέπει να το δω 5 φορές στους 8 απέναντι στη δική μου ομάδα.. Αγαπάμε Τέρενς Μόρρις, όπως και Βίκτορ Σάδα φυσικά..

Στο άλλο χτεσινό ματς καλά που έχασε η Φουενλαμπράδα, πρώτον γιατί προτιμώ να δω κάποιες άλλες ομάδες στη θέση της στα πλέι οφς και δεύτερον μπας και φανεί αυτό που ισχυρίζομαι, πως η Γρανάδα δεν είναι η λιγότερο ταλαντούχα ομάδα του πρωταθλήματος. Πολύ καλός ξανά ο δανεικός Βραζιλιάνος, ο Αουγκούστο Σέζαρ Λίμα Μπρίτο κλπ κλπ..

Σήμερα όντας άνευ παρέας που γκρίνιαζε που δε βλέπαμε ΠΑΟ - Ατρόμητος, έκανα ιντερνετικό ζάπινγκ σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια της ημέρας ως τώρα.. Η Μάλαγα παρότι κυριάρχησε απίστευτα στο παρκέ επί της Μενόρκα που μοιάζει έτοιμη για LEB Oro, κατάφερε να κερδίσει μόνο με 10 πόντους διαφορά.. Άβυσσος η ψυχή του Ανδαλουσιάνου. Η Εστουντιάντες επαλήθευσε και μένα αλλά και το γκουρού του φόρουμ when it comes to ΑCB, κερδίζοντας για άλλη μια φορά με την ψυχή στο στόμα μικρή ομάδα, με τον Κάνερ - Μέντλεϊ να κάνει για δεύτερη συνεχή αγωνιστική μεγάλο ματς.. Η Μπανταλόνα δυσκόλεψε αρκετά το Μπιλμπάο μιας και ο Βασιλειάδης ήταν αρκετά άστοχος σήμερα, αλλά ότι δεν έβαλε αυτός έξω από τη γραμμή των 6,75 τα έβαλαν μαζεμένα οι Γουόρεν, Τζάκσον και Μπλούμς (7/10) κι έτσι πήρε τη πολύ σημαντική νίκη η ομάδα του Κατσικάρη, με το Βασίλε να βάζει πάντως τις κρίσιμες βολές στο τέλος.. Τεράστια αποδεικνύεται η απουσία του Ίνγκλις, μετά από αρκετές αγωνιστικές εκτός οκτάδας στη βαθμολογία η δεύτερη ομάδα της Καταλο/ωνίας.. (το έχω δει γραμμένο και με τα 2)

(pizza arrived)

Στα υπόλοιπα, η Κανάρια πάλι δεν είχε σε καλή μέρα τον Κάρολ, κι έχασε από την Καχασόλ, από την οποία όσο είδα περισσότερο μου άρεσε ο Ουρτασούν.. Έβδομη η Σεβίλλη, όποιος είδε πυροτεχνήματα πριν καμιά ωρίτσα μάλλον μένει κοντά στον thrylos7.. H Bαλένθια κέρδισε μόνο με 4 πόντους τη Σαραγόσα με καλό Ράφα και Γιαφτόκας, με τους Ναβάρρο και Ρίτσαρντσον να μην πείθουν ιδιαίτερα και το Μαρκ Φερνάντεθ να μην παίζει δευτερόλεπτο (?). Όσο για το ματς όπου η Ρεάλ έχασε στη Βαγιαδολίδ, θα προτιμήσω να το δω όλο και να πω κάτι πιο εκτεταμένο, αλλά μάλλον ο Σλότερ συνέρχεται μετά την απογόητευση στο Κόπα Ντελ Ρέυ και τις δύο βδομάδες που του πήρε να το ξεπεράσει.. Grande Clay Tucker tongue.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 27 2011, 15:57 ) *
Μπόρεσα να δω μόνο το περισσότερο δεύτερο ημίχρονο στο χτεσινό ντέρμπυ και δε μου άρεσε ιδιαίτερα αυτό που είδα, ειδικά αν θα πρέπει να το δω 5 φορές στους 8 απέναντι στη δική μου ομάδα.. Αγαπάμε Τέρενς Μόρρις, όπως και Βίκτορ Σάδα φυσικά..

Στο άλλο χτεσινό ματς καλά που έχασε η Φουενλαμπράδα, πρώτον γιατί προτιμώ να δω κάποιες άλλες ομάδες στη θέση της στα πλέι οφς και δεύτερον μπας και φανεί αυτό που ισχυρίζομαι, πως η Γρανάδα δεν είναι η λιγότερο ταλαντούχα ομάδα του πρωταθλήματος. Πολύ καλός ξανά ο δανεικός Βραζιλιάνος, ο Αουγκούστο Σέζαρ Λίμα Μπρίτο κλπ κλπ..

Σήμερα όντας άνευ παρέας που γκρίνιαζε που δε βλέπαμε ΠΑΟ - Ατρόμητος, έκανα ιντερνετικό ζάπινγκ σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια της ημέρας ως τώρα.. Η Μάλαγα παρότι κυριάρχησε απίστευτα στο παρκέ επί της Μενόρκα που μοιάζει έτοιμη για LEB Oro, κατάφερε να κερδίσει μόνο με 10 πόντους διαφορά.. Άβυσσος η ψυχή του Ανδαλουσιάνου. Η Εστουντιάντες επαλήθευσε και μένα αλλά και το γκουρού του φόρουμ when it comes to ΑCB, κερδίζοντας για άλλη μια φορά με την ψυχή στο στόμα μικρή ομάδα, με τον Κάνερ - Μέντλεϊ να κάνει για δεύτερη συνεχή αγωνιστική μεγάλο ματς.. Η Μπανταλόνα δυσκόλεψε αρκετά το Μπιλμπάο μιας και ο Βασιλειάδης ήταν αρκετά άστοχος σήμερα, αλλά ότι δεν έβαλε αυτός έξω από τη γραμμή των 6,75 τα έβαλαν μαζεμένα οι Γουόρεν, Τζάκσον και Μπλούμς (7/10) κι έτσι πήρε τη πολύ σημαντική νίκη η ομάδα του Κατσικάρη, με το Βασίλε να βάζει πάντως τις κρίσιμες βολές στο τέλος.. Τεράστια αποδεικνύεται η απουσία του Ίνγκλις, μετά από αρκετές αγωνιστικές εκτός οκτάδας στη βαθμολογία η δεύτερη ομάδα της Καταλο/ωνίας.. (το έχω δει γραμμένο και με τα 2)

(pizza arrived)

Στα υπόλοιπα, η Κανάρια πάλι δεν είχε σε καλή μέρα τον Κάρολ, κι έχασε από την Καχασόλ, από την οποία όσο είδα περισσότερο μου άρεσε ο Ουρτασούν.. Έβδομη η Σεβίλλη, όποιος είδε πυροτεχνήματα πριν καμιά ωρίτσα μάλλον μένει κοντά στον thrylos7.. H Bαλένθια κέρδισε μόνο με 4 πόντους τη Σαραγόσα με καλό Ράφα και Γιαφτόκας, με τους Ναβάρρο και Ρίτσαρντσον να μην πείθουν ιδιαίτερα και το Μαρκ Φερνάντεθ να μην παίζει δευτερόλεπτο (?). Όσο για το ματς όπου η Ρεάλ έχασε στη Βαγιαδολίδ, θα προτιμήσω να το δω όλο και να πω κάτι πιο εκτεταμένο, αλλά μάλλον ο Σλότερ συνέρχεται μετά την απογόητευση στο Κόπα Ντελ Ρέυ και τις δύο βδομάδες που του πήρε να το ξεπεράσει.. Grande Clay Tucker tongue.gif



Μια που δεν το είδες ας προσθέσω εγω το πολύτιμο μου σχόλιο…

Στο παιχνίδι της Βαγιαδολίθ με την Ρεάλ η ομάδα της Βαγιαδολίθ έδειξε εικόνα μεγάλης ομάδας ,και όχι η διασημότερη αντίπαλος της η όποια κυνηγούσε με όχι ιδιαίτερα επιτυχία στο σκορ σε όλο σχεδόν το παιχνίδι…
Έτσι επανήλθε η ομάδα έκπληξη στις καλές εμφανίσεις ,μετά τις άσχημες ήττες με Βαλένθια στο Κόπα Ντελ Ρει και Μπιλμπάο στο πρωτάθλημα…

Η Ρεάλ έχασε ουσιαστικά τις ελπίδες της για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου αφού λογικά χρειάζεται τρείς παραπάνω νίκες από την Μπαρτσελόνα,
για να χρειαστεί μόνο 2 παραπάνω πρέπει να νικήσει και με μεγάλη διαφορά την Μπαρτσελόνα ,αλλά όταν εδώ χρειάζεται πολύς κόπος από την Ρεάλ για να την ανταγωνιστεί απλά ,το αποκλείω και να υπάρχει ενδέχομενο να την νικήσει με 21 ποντους στην Μαδρίτη!


Από την Ρεάλ κάτι προσπάθησε να κάνει στο δεύτερο ημίχρονο ο Ροντρίγκεθ οργανώνοντας ,και πετυχαίνοντας και 2 τρίποντα(στα όποια δεν είναι πάντα εγγύηση…) μεταξύ των άλλων επιθετικών προσπάθειων του ,αλλά δεν έπεφεραν οι κόποι του ιδιαίτερη αλλαγή τελικά,
σίγουρα τα πήγε καλύτερα από τον Πριτζίονι που ο μόνος λόγος που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ξανά ,ήταν γιατί τραυματίστηκε ο Γιούλ…
Ο οποιος Γιούλ ήταν πραγματικά ο καλύτερος για την Ρεάλ ,αποχώρησε όμως όπως ανέφερα λίγο πιο παραπάνω λόγω τραυματισμού στο 35 του αγώνα, αν και με βάσει την εικόνα του αγώνα δεν μπορούν στην Ρεάλ να το χρησιμοποιήσουν ως δικαιολογία ,άλλωστε την στιγμή που αποχώρησε ο Γιούλ το σκόρ ήταν ήδη 62-54 υπέρ της Βαγιαδολίθ

Είχε μια ευκαιρία στο 70-60 ένα μίση λεπτό πριν το τέλος να ξαναμπεί στο παιχνίδι η Ρεάλ με την τεχνική ποινή που δώθηκε στον προπονητή της Βαγιαδολίθ τον Φισάκ, αλλά όχι τόσο ο Ροντρίγκεθ που έβαλε 3/4 βολές, μα ο Τάκερ που πάτησε την γραμμή στην επίθεση της Ρεάλ που ακολούθησε έσβησε τις τελευταίες ελπίδες της Ρεάλ όπως σβήνει το νερό την φωτιά…

Οι υπόλοιποι της Ρεάλ;

O Μίροτιτς πήγε να ζεσταθεί αλλά τα φάουλ με τα όποια φορτώθηκε τον πάγωσαν, για τους υπόλοιπους δεν υπάρχει κάτι να προσθέσω παρά για τον Ρέγες που βρίσκεται σε μια κάμψη και αυτός και κινδυνεύει να βρεθεί μόνιμα στον πάγκο της Ρεάλ ως αναπληρωματικός όπως και ένας άλλος Έμπειρός Διεθνής παίκτης ο Γκαρμπαχόθα(καλά αυτός έφυγε εντελώς!)…
Βέβαια ακόμα απέχει από το να γίνει αρχηγός μασκότ όπως ο Άλβερτης των τελευταίων χρόνων στον Παναθηναικό η ο Καμπούρης στον Ολυμπιακό της δεκαετίας του 90 ,αλλά σαν ηγετική προσωπικότητα και χαρακτηριστική πια φιγούρα της μπασκετικής Ρεάλ που είναι ,περιμένω ασφαλώς περισσότερο από αυτόν…

Από την Βαγιαδολίθ οι ψηλοί της Μπάεζ,Σλότερ(με 2 εντυπωσιακές φάσεις δείγμα ότι έχει συνέλθει),Μπάρνς ακόμα και ο Μάρτιν ήταν στο γήπεδο σε αντίθεση με τους συναδέλφους ψηλούς της Ρεάλ…
Ενώ στην περιφέρεια ο Γκαρθία φάνηκε εκτελεστικά και ο Βαν Λάκε περισσότερο μέσω ασσίστ και κλεψιματων

Ο MVP της ομάδας αυτής είναι ο προπονητής της ομάδας αυτής ο Φισάκ ,αλλά ας μην βιαζόμαστε πολύ γιατί είναι τόσο κοντινές οι αποστάσεις στο πρωτάθλημα αυτό, που μπορεί από εκεί που παλεύει για την Τρίτη θέση με ένα σερί ητων να κινδυνέψει να μέινει και εκτός οκτάδας για αυτό χρειάζεται οπωσδήποτε να διατηρηθεί η σοβαρότητα στην ομάδα αυτή ακόμα…

Στα υπόλοιπα ματς
Δεν ξέρω αν οι παίκτες της Γκράν Κανάρια σηκώνουν το ποτό ,αλλά σίγουρα δεν φαίνεται να σηκώνουν την συμμετοχή σε 2 διοργανώσεις ταυτόχρονα όπως επισήμανες πρόσφατα…
Σπουδαίο όμώς διπλό και έτσι για την Καχασόλ ,σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες της Ισπανίας που θα την χαρακτήριζα και κλουβί με την καλή έννοια…(γιατί τα γήπεδα πραγματικά κλουβία που δεν τα λές και σύγχρονα είναι π.χ το γήπεδο του Σπόρτιγκ η το Ιβανόφειο)

Το διπλό της Μπιλμπάο δεν μου προκάλεσε έκπληξη και όσο είναι φορμαρισμένος ο πλέι-μεικερ της ομάδας ο Τζάκσον μπορεί να είναι σχετικά αισιόδοξοι στο Μπιλμπάο
Και για να μπούν στην οκτάδα και αν γίνεται στην τετράδα…
Αλλά για να πάρουν το άτυπο πρωτάθλημα των Βάσκων αφού ισοβαθμούν τώρα με την Κάχα ,που μπορεί να έχει και μεγάλη σημασία για αυτούς λόγω της γνώστης τάσης των Βάσκων για ανεξαρτησία ,
άσχετα αμά αμφιβάλλω στο αν υπάρχει original Βάσκος στην σύνθεση της Μπιλμπάο…

Μέχρι να φύγουν οι Κούρτζ και Ινγκλες δεν ήταν η λιγότερο ταλαντούχα ομάδα του πρωταθλήματος η Γρανάδα, αλλά και τώρα μια Μενόρκα Αλικάντε η Μανρέσα δεν απέχουν και πολύ ποιότικά ,προφανώς όμως θα είναι τεράστια έκπληξη αν σωθεί…


Είναι ακόμη ο Ρίτσαρντσον στην Βαλένθια; Νόμιζα ότι τον είχαν διώξει!!!!!(Στην Ευρώπη τα πήγε καλά απο στατίστικής απόψεως στην Λιθουανία...)

Παντως η Βαλένθια και στην Ευρωλίγκα και σήμερα ξεπέρασε το πρόβλημα που προέκυψε από την απουσία του Κλαβέρ νικώντας όχι μεν κορυφαίες ομάδες αλλά σε έδρες που παραμένουν παγίδες για ήττες...
της εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία με την Φενέρ…
thrylos7
QUOTE
Έβδομη η Σεβίλλη, όποιος είδε πυροτεχνήματα πριν καμιά ωρίτσα μάλλον μένει κοντά στον thrylos7..


Πυροτεχνήματα μόνο όταν σηκωθεί τρόπαιο. Και πανηγύρια όταν καταληφθεί η 3η θέση... cool.gif
Weekendman
QUOTE
27 | 02 | 2011 20:04
Πολύτιμη νίκη της Λαγκούν Άρο


Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική στην Ισπανία, η Λαγκούν Άρο επικράτησε της Μανρέσα με 81-70 (Πάνκο 18, Μπαρόν 18 – Σλόκαρ 16π.,10ρ.).

* Η βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 19-3, Ρεάλ 17-5, Βαλένθια, Βαγιαδολίδ 14-8, Κάχα Λαμποράλ, Μπιλμπάο 13-9, Καχασόλ, Φουενλαμπράντα 12-10, Μάλαγα, Εστουντιάντες, Μπανταλόνα 11-11, Γκραν Κανάρια 10-12, Λαγκούν Άρο, Σαραγόσα 9-13, Αλικάντε, Μανρέσα 7-15, Μενόρκα 5-17, Γρανάδα 4-18.

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...agkar-manr.html


Για να έχουμε και την αναλυτική βαθμολογία ,έτσι μπράβο η Λαγκούν γιατί δεν είναι ομάδα για υποβιβασμό...


ΥΓ SG3ptshooter μπορείς να μην είδες όλο το παιχνίδι ,άλλα απο ότι βλέπω στο ποστ την βασική φάση με τον Τάκερ αρνητικό πρωταγωνιστή την πρόλαβες ,τώρα αν θέλεις να ταλαιπωρήσεις τα μάτια σου με την Ρεάλ δικοι σου είναι οι οφθαλμοί κουράσε τους αμά θέλεις!

SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Feb 27 2011, 21:01 ) *
Για να έχουμε και την αναλυτική βαθμολογία ,έτσι μπράβο η Λαγκούν γιατί δεν είναι ομάδα για υποβιβασμό...


ΥΓ SG3ptshooter μπορείς να μην είδες όλο το παιχνίδι ,άλλα απο ότι βλέπω στο ποστ την βασική φάση με τον Τάκερ αρνητικό πρωταγωνιστή την πρόλαβες ,τώρα αν θέλεις να ταλαιπωρήσεις τα μάτια σου με την Ρεάλ δικοι σου είναι οι οφθαλμοί κουράσε τους αμά θέλεις!

έτσι για κάποιο λόγο κι εμένα μου αρέσουν κι αυτοί οι Βάσκοι, κάτι ο Χάβι Σαλγκάδο με το ατόφιο ταλέντο του, κάτι ο θεούλης Ντόμπλας, που παρότι ατσούμπαλος είναι επιθετικά πολύ καλός ψηλός, κάτι ο Πάνκο, δε θέλω να κινδυνεύσουν, αν και να πω την αλήθεια το αποκλείω.

Ευτυχώς που απομακρύνθηκε έγκαιρα ο Σλόκαρ κάποια στιγμή αλλιώς θα έχανε το υπόλοιπο της σεζόν ο αυτονομιστής μετά τον καυγά με το φλωροσλοβένο, που θα τις έτρωγε άνετα..

Λέω να το δω το Βαγιαδολίδ - Ρεάλ μιας και έγινε η έκπληξη, τέλος πάντων αύριο θα το ψάξω αν είναι..

Όσο για αυτόν τον περίεργο τύπο το Ντιέγκο Γκαρσία που ανέφερες πιο πάνω, παρότι κάνει και λάθη και χάνει τη συγκέντρωσή του στην άμυνα και αρκετά σουτ θα πάρει τραβηγμένα, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα βάλει 2-3 ανορθόδοξα σουτ ανά αγώνα που θα σε κάνουν να τον θαυμάσεις έστω προσωρινά.. Αλλά Βαν Λάκε δεν είναι, δεν έχω ξαναδεί προσωπικά παίκτη να γίνεται γνωστός στα 30 του και να είναι τόσο καλός.. Ειδικά ένας παίκτης τόσο all-around όσο ο Αργεντίνος που παίζει 2 θέσεις, σουτάρει, πασάρει, διεισδύει, οργανώνει, κλέβει και που ακόμα και στην κακή του βραδιά κάποιο από αυτά θα το κάνει τόσο καλά που σίγουρα το πρόσημο προσφοράς του θα είναι θετικό, πρώτον απορώ πως δεν είχε φτάσει σε αυτό το επίπεδο νωρίτερα και δεύτερον θεωρώ ότι θα χωρούσε πραγματικά σε οποιαδήποτε 12αδα της ηπείρου.. (σε αρκετές ως τριτοτέταρτος βέβαια στην ιεραρχία των γκαρντς αλλά και πάλι δε μειώνει την αξία του ή την υπερβολή μου, αν διαφωνείτε..)

Μπόνους από το Σφαγέα:
http://acbtv.acb.com/video/3668-lacb-20102...arcus_slaughter
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 28 2011, 01:09 ) *
Όσο για αυτόν τον περίεργο τύπο το Ντιέγκο Γκαρσία που ανέφερες πιο πάνω, παρότι κάνει και λάθη και χάνει τη συγκέντρωσή του στην άμυνα και αρκετά σουτ θα πάρει τραβηγμένα, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα βάλει 2-3 ανορθόδοξα σουτ ανά αγώνα που θα σε κάνουν να τον θαυμάσεις έστω προσωρινά.. Αλλά Βαν Λάκε δεν είναι, δεν έχω ξαναδεί προσωπικά παίκτη να γίνεται γνωστός στα 30 του και να είναι τόσο καλός.. Ειδικά ένας παίκτης τόσο all-around όσο ο Αργεντίνος που παίζει 2 θέσεις, σουτάρει, πασάρει, διεισδύει, οργανώνει, κλέβει και που ακόμα και στην κακή του βραδιά κάποιο από αυτά θα το κάνει τόσο καλά που σίγουρα το πρόσημο προσφοράς του θα είναι θετικό, πρώτον απορώ πως δεν είχε φτάσει σε αυτό το επίπεδο νωρίτερα και δεύτερον θεωρώ ότι θα χωρούσε πραγματικά σε οποιαδήποτε 12αδα της ηπείρου.. (σε αρκετές ως τριτοτέταρτος βέβαια στην ιεραρχία των γκαρντς αλλά και πάλι δε μειώνει την αξία του ή την υπερβολή μου, αν διαφωνείτε..)

Μπόνους από το Σφαγέα:
http://acbtv.acb.com/video/3668-lacb-20102...arcus_slaughter


Σαν 2άρι δεν ξέρω αν θα μπορούσε να βρεί χώρο στην Εθνική Αργεντινής ο Βαν Λάκε με τους Ντελφίνο,Κιντέρος και ίσως Τζινόμπιλι μπροστά του ,άσε που ο Γκαρθία που είναι συμπαίκτης του στην Βαγιαδολίθ ,είναι και αυτός Αργεντινός ,και μάλιστα έχει παίξει και με την Εθνική Αργεντινής έστω και αν δεν ήταν στο πρόσφατο Παγκόσμιο…

Σαν άσσος ο Βαν Λάκε ,παρόλου που είναι 30 χρονών ήδη ,θα μπορούσε 100% να προσφέρει περισσότερα από όσα πρόσφερε ο Τσεκέιρα σαν αναπληρωματικός του Πριτζιόνι στο Μουντομπάσκετ ,
Γιατί ο Τσεκέιρα εκτός από το γεγονός ότι κολλούσε με ασφυκτικό τρόπο πάνω στον αντίπαλο δεν έδειξε ιδιαίτερα ικανός σε τίποτα άλλο…
Εκτός αμα θυμηθώ ότι μου είχε κάνει εντύπωση ότι ήταν 26 χρονών ενώ έδειχνε για 18-19 ,αλλά αυτό δεν μπορώ να το συμπεριλάβω στα μπασκετικά προσόντα του…

Και μια και έβαλες μπόνους από τον…Σφαγέα φέρνωντας στην μνήμη μου ότι έκανε περισσότερες θεαματικές φάσεις από όσο θυμόμουνα αρχικά.
Ας βάλω με την σειρα μου ένα βιντεάκι με τα περσινά κατορθώματα του Βαν Λάκε όπου τα πήγε και τότε καλά ,αλλά δεν φάνηκε τόσο ,αφού δεν ήταν η ομάδα του σε καμία περίπτωση στα φετινά βαθμολογικά επίπεδα…



Εκτός από τα χαρακτηριστικά του παιχνιδίου που ανέφερες δίνωντας μια ακριβή εικόνα του παίκτη ,πρέπει να πώ ότι κρύβει έναν μικρό Σλόττερ μέσα του, όπως δείχνουν μερικά αλειουπ τα όποια ολοκληρώνει η το γεγονός το ότι στο Σούπερ Κόπα που έγινε στην αρχή της σαιζόν συμμετείχε στον διαγωνισμό καρφωμάτων…
SG3ptshooter
Να ρίξω κι ένα πρίβιου πριν αποχωρήσω.

Ένας μόνο αγώνας υπάρχει στο πρόγραμμα της αγωνιστικής Σάββατο, αυτός της Ρεάλ με τη Μπανταλόνα, που αποκτά ένα νέο ενδιαφέρον πλέον λόγω της αποχώρησης Μεσσίνα. Στις 6, μεταδίδεται από το σάιτ της λίγκας. Η νίκη δύσκολα δεν θα έρθει νομίζω, αρκετοί παίκτες θα έχουν κίνητρο να κερδίσουν χρόνο συμμετοχής και η Μπανταλόνα είναι ακόμα σε πτωτική τάση, παρότι συμμαζεύτηκε λίγο την προηγούμενη αγωνιστική..

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν η Γκραν Κανάρια πάει στη Μενόρκα και αν ο Κάρολ ανέβει στοιχειωδώς θα καταφέρει να νικήσει η ομάδα του Μπράμος.. Τώρα που τελειώσαν οι Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις ίσως να ξαναγίνουν ομάδα υποψήφια για την είσοδο στα πλέι οφς. Την ίδια ώρα η Κάχα υποδέχεται τη Σαραγόσα και κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει πέραν του ότι η Κάχα είναι το φαβορί. Γιατί φέτος με την Κάχα απλά δε γίνεται να ξέρεις..

Ένα τέταρτο μετά η Βαλένθια μετά... (μπλα μπλα μπλα αποθέωση για την πρόκριση στα προημιτελικά) ...υποδέχεται τη συγκάτοικό της στην τρίτη θέση Βαγιαδολίδ και δια πυρός και σιδήρου θα προσπαθήσει να τη ρίξει πιο κάτω. Πολύ δύσκολο ματς, από τη μία η Βαλένθια στο κύπελλο βρήκε το δρόμο για άνετη επικράτηση, τώρα η κούραση ή οι πανηγυρισμοί είναι σύμμαχος μάλλον της Μπλάνκος Ντε Ρουέδα που στο ματς με τη Ρεάλ έδειξε πως μπορεί στη μέρα της να κάνει ζημιά απέναντι στα ακριβότερα φαβορί. Το Μπιλμπάο το καλό που του θέλω να νικήσει στο Βάσκικο ντέρμπυ, η Καχασόλ υποδέχεται τη Γρανάδα που θα την περάσει τη Μενόρκα ως το τέλος ( η επιμονή μου μπορεί να σκάσει γάιδαρο, έτσι; rolleyes.gif ) και η Μπάρτσα πάει στη Φουενλαμπράδα να δει από κοντά πως τα πάει ο Ραμπασέδα κι αν θα χωράει του χρόνου στην άκρη του πάγκου.. "Αν δεν έχουμε lock out και ρθει ο Φερνάντεθ, ναι" είναι η σωστή απάντηση νομίζω. Όλα αυτά τα ματς επίσης μεταδίδονται από το σάιτ της λίγκας.

Τα δύο ματς που δε μεταδίδονται γίνονται αργότερα την Κυριακή, το ντέρμπυ των φτωχών Μανρέσα - Μεριντιάνο ίσως να έχει την πλάκα του αλλά το ματς που λογικά θα έπρεπε να έχει κάλυψη είναι αυτό ανάμεσα στην Εστού και στη Μάλαγα, δύο ομάδες που δεν έχουν κάνει το κάτι παραπάνω ως τώρα με βάση τα ρόστερ τους και που ίσως ο νικητής να αρχίσει κάποιο καλό ραν για οκτάδα. Φρίλαντ ή Κάνερ Μέντλεϊ;
priest
αναρωτιεμαι αν υπαρχει προπονητης που μπορει να βοηθησει την ρεαλ να παρει τιτλο(καποτε)...τετοιο μπο@@λο ομαδα δεν εχω ξαναδει στην ζωη μ...οτι θελει κανει ο καθενας...
Weekendman
QUOTE(priest @ Mar 4 2011, 23:00 ) *
αναρωτιεμαι αν υπαρχει προπονητης που μπορει να βοηθησει την ρεαλ να παρει τιτλο(καποτε)...τετοιο μπο@@λο ομαδα δεν εχω ξαναδει στην ζωη μ...οτι θελει κανει ο καθενας...

Με τον αυτόματο πιλότο ήταν και σήμερα και ας δείχνει το σκόρ του αγώνα με την Μπανταλόνα που τελειώσε 78-60 άλλα πράγματα ,γιατί η μάχη του πρώτου ημίχρονου ,και ότι στο 36 του αγώνα η Ρεάλ προηγούταν μόνο με 6(63-57) φανερώνει την δυσκολία του πράγματος για τον Βασιλικό σύλλογο...

Διαφώνω ότι δεν έχεις δεί τέτοια ομάδα οικό ανοχής ,την Πέμπτη σαν Παναθηναικός που είσαι ,κάτι θα πρόσεξες ως προς το θέμα για να βρείς την κατάλληλη ομάδα για τον χαρακτηρισμό σου...

Παρακάτω ένα νεο σχετικό με την Μάλαγα...

QUOTE
5 | 03 | 2011 14:23
Έχασε τη θέση του πάλι ο Πρίντεζης


Ο Ρόμπερτ Άρτσιμπαλντ ξεπέρασε τον τραυματισμό του στον ώμο και όπως αναμενόταν, πήρε τη θέση του Γιώργου Πρίντεζη στο ρόστερ της Μάλαγα. Ο Έλληνας φόργουορντ μένει έτσι πάλι εκτός ομάδας (δεν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής καλύτερα στους αγώνες της ACB), καθώς δεν μπόρεσε να πάρει τα πάνω του ούτε μετά την αποχώρηση του Αΐτο Ρενέσες.

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...exas-print.html


Αποδεικνύεται απο τις πιο αποτυχημένες μεταγραφές στην Ιστορία της Μαλαγα ο δικός μας ,τα λεφτά που δεν θα τα έπαιρνε ποτέ στον Ολυμπιακό τα τσέπωσε μια χαρά απο την Μάλαγα ο κύριος Γιώργος ,αλλά αμά προτιμούσε να μείνει με πιο λίγα χρήματα στον Ολυμπιακό ,θα ετοιμαζόταν πιθανότατα για ένα ακόμη φαιναλ φορ τώρα, και στοιχηματίζω ότι θα βοηθούσε σίγουρα περισσότερο απο όσο βοήθησε την Μάλαγα ,όπως και ότι θα τα κατάφερνε καλύτερα απο τον φετινό απογοητευτικό Νίλσεν...

Βέβαια έτσι όπως ανέβηκε ο Έρτσεγκ ,και αφού και ο Μαυροκεφαλίδης βάσει της εμφάνισης του στην Κωνσταντινούπολη αρχίζει να δείχνει επιτέλους το μεγάλο ταλέντο του και στα πιο δύσκολα έχω να εκφράσω την ακόλουθη ερώτηση...
Who cares about Printezis?
GMlls
εγώ!! μάλιστα ελπίζω να επιστρέψει στον ολυμπιακό
Weekendman
Στον Ραμπασέδα πήγαν να ρίξουν ένα φλέβαρο αυτοί της Μπαρτσελόνα ,αλλά τελικά τα είδαν όλα και έχασαν απο την Φουενλαμπράδα με 69-66 εξαιτίας άλλων...
όπως των ψηλών Αγιόν(στο πρώτο ημίχρονο θεικός) και Μαινόλντι(με σημαντική δράση στο δεύτερο ημίχρονο)
,Αλλά και εξαιτίας της εκτελεστικής δυνότητας του Κους(δεν του το είχα με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα) και της διάκρισης του Βάλτερς στον μοναδικό τομέα που μπορεί να ξεπεράσει τον μέσο όρο στις ασσιστ!

Βέβαια μπορεί αυτή ή ήττα να είναι ενθαρυτικη για τους Παναθηναικούς ,αλλά η Μπαρτσελόνα ήταν ασόβαρη αμυντικά για 30 λεπτά και μόνο στην τελευταία περίοδο έδειξε την γνωστή κορυφαία άμυνα της στην Ευρώπη(φαντάζομαι με τον ΠΑΟ θα εφαρμόσει την πιεστική άμυνα της αρκετά νωρίτερα απο ότι σήμερα...)
Στην επιθετική λειτουργία της σήμερα πλην Ναβάρο δεν μπορώ να βρώ παρόμοιες δικαιολογιες…

Μπορεί η Ρεάλ να μην νικάει την Μπαρτσελόνα ,αλλά οι άλλες 2 ομάδες της Μαδρίτης Εστουντιάντες και Φουενλαμπράδα έχουν ήδη καταφέρει φέτος αυτό που η πολυτροπαιούχος συμπολίτισα τους ακόμα ψάχνει!
SG3ptshooter
Είδα το πρώτο τέταρτο Βαλένθια - Βαγιαδολίδ. Μετά με σήκωσε για "δουλειά" που είχε στο pc, αλλά ήταν 2 ώρες στο facebook, άκουγε μπιτάκια και έβλεπε τρέιλερ ταινιών. Άρα δεν έχω σχόλιο γι' αυτήν την αγωνιστική πέραν της έκπληξής μου για τη νίκη της Φουενλαμπράδα.

Δεν είναι ενθαρρυντική η νίκη αυτή φίλε μου, η Μπαρτσελόνα συχνά είναι μπλαζέ, το έχουμε επισημάνει. Αλλά στους 8 δεν θα κατέβει για εκπαιδευτικό περίπατο..
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 6 2011, 15:31 ) *
Δεν είναι ενθαρρυντική η νίκη αυτή φίλε μου, η Μπαρτσελόνα συχνά είναι μπλαζέ, το έχουμε επισημάνει. Αλλά στους 8 δεν θα κατέβει για εκπαιδευτικό περίπατο..

Προφανώς συμβαίνει αυτό για αυτό έβαλα και την παρένθεση για να δείξω ότι με τον ΠΑΟ θα είναι πιο έτοιμη και πιο σοβαρή ,αν και δεν μπορούσες να το ήξερες γιατι την πρόσθεσα την ώρα που έγραφες...



Στα άλλα παιχνίδια που εχω μόνο στατιστική εικόνα
-είχαμε αναμενόμενες εύκολες νίκες για Καχασόλ και Κάχα εναντίον των Γρανάδα και Σαραγόσα αντίστοιχα
-ενω βλέπω ότι η Βαγιαδολίθ βάσει σκορ στάθηκε πιο αξιόμαχη απο ότι στο Κύπελλο απέναντι στην Βαλένθια ,έχει καμιά πλάκα ο Ρίτσαρτσον που έβαλε 12 πόντους σήμερα, να κάνει καμιά εμφάνιση με 6/10 τρίποντα στην Μαδρίτη και να δώσει καμια νίκη στην ομάδα του, για να γραφτεί μια ωραία ιστορία απο εκεί που ήταν αποτυχημένος να αποτελέσει το μέσο για την υπέρβαση που ψάχνει η Βαλένθια...
-Ενω η Λαγκούν για μια ακόμη φορά δεν εξαργύρωσε καλή εμφάνιση της με αποτέλεσμα ,χάνωντας στην παράταση απο την Μπιλμπάο
Τέλος το πλοίο της Μενόρκα βυθίζεται σιγα-σιγα στον βυθό των κατωτέρων κατηγοριών ,με τον Κάρολ σήμερα να οδήγεί την Γκράν Κανάρια στο διπλό
Weekendman
QUOTE
06 | 03 | 2011 20:55
Σε τροχιά πλέι οφ η Εστουντιάντες


Η Εστουντιάντες επιβεβαιώνοντας τη φόρμα της κέρδισε 78-69 τη Μάλαγα και παραμένει σε τροχιά πλέι οφ. Ο Νικ Κάνερ-Μέντλεϊ για άλλο ένα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός, έχοντας 19 πόντους και 15 ριμπάουντ! Ο Κλαρκ πρόσθεσε 13 πόντους για τους «φοιτητές». Απ’ την παραπαίουσα Ουνικάχα προσπάθησαν Φρίλαντ (15π.) και Φιτς (14π.). Η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με τη Μανρέσα να παίρνει τη νίκη κατά της Αλικάντε με το "φτωχό" 49-48 (Μοντάνεθ 8, Λιούις 8 - Ντόελμαν 15π.,10ρ.).

* Η βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 19-4, Ρεάλ 18-5, Βαλένθια 15-8, Κάχα Λαμποράλ, Μπιλμπάο, Βαγιαδολίδ 14-9, Καχασόλ, Φουενλαμπράντα 13-10, Εστουντιάντες 12-11, Γκραν Κανάρια, Μάλαγα, Μπανταλόνα 11-12, Λαγκούν Άρο, Σαραγόσα 9-14, Μανρέσα 8-15, Αλικάντε 7-16, Μενόρκα 5-18, Γρανάδα 4-19.

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti.../1/est-mal.html


Σε φόρμα τα δευτερότριτα της Μαδρίτης ,σε μια αγωνιστική που έγινε τα 3/3 για τις ομάδες της πόλης...

Η Ρεαλ δεν απέχει και πολύ απο την πρώτη θέση παρόλου τα κακά χάλια της τον τελευταίο καίρο ,αν μπορουσε αγωνιστικά να ανεβεί ,δεν θα είναι θέμα το πιθανό πλεονέκτημα έδρας της Μπαρτσελόνα που κακά τα ψέμματα το έχει στο χέρι της...

τίτλο στον τελευταίο παιχνίδι στην έδρα του αντιπάλου της έχει πάρει η Ρεάλ από ότι θυμάμαι στους Τελικούς του 2000 με την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη ,και το 2005 με την εκπληκτική ανατροπή επι της Ταου στην Βιτόρια ,ενώ τις τρείς τελευταίες χρονιές που θυμάμαι ο πρώτος της κανονικής περιόδου δεν πήρε τελικά τον τίτλο στην ACB…

Βέβαια ούτε ο πιο φανατικός οπαδός της Ρεάλ δεν ποντάρει αυτην την στιγμή στην ομάδα του για ευνόητους λόγους...

Ενω για την τελευταία θέση που οδηγεί στην Α2 της Ισπανίας φαίνεται ότι θα γίνει η μάχη για να την αποφύγουν ανάμεσα στην Αλικάντε και την Μενόρκα πια ,μετα την νίκη με γυναικείο σκορ της Μανρέσα σήμερα...


Ο Κάνερ Μέντλει πρέπει του χρόνου να τον πάρει μια ομάδα Ευρωλίγκας!
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Mar 6 2011, 22:22 ) *
Ενω για την τελευταία θέση που οδηγεί στην Α2 της Ισπανίας φαίνεται ότι θα γίνει η μάχη για να την αποφύγουν ανάμεσα στην Αλικάντε και την Μενόρκα πια ,μετα την νίκη με γυναικείο σκορ της Μανρέσα σήμερα...


Ο Κάνερ Μέντλει πρέπει του χρόνου να τον πάρει μια ομάδα Ευρωλίγκας!

Έχοντας παρακολουθήσει σχεδόν το μισό από το άλλο ντέρμπυ της Αλικάντε με τη Μανρέσα πρόσφατα καθώς και την κλωτσοπατινάδα Σλόκαρ με Ντόμπλας την προηγούμενη αγωνιστική, έχουν απίστευτο ξύλο αυτά τα παιχνίδια αλλά και αρκετό ενδιαφέρον.

Ο Κάνερ Μέντλεϊ είναι πολύ καλός και το αξίζει να πάει σε καλύτερη ομάδα, αλλά νομίζω και ο Φρίλαντ πρέπει να πάει σε μια πραγματική ομάδα Ευρωλίγκας... rolleyes.gif Και συμβόλαιο που έχει η Μάλαγα για του χρόνου πολύ της είναι..
Weekendman
QUOTE
07 | 03 | 2011 23:41
Nέα ατυχία στη Βαλένθια


Nέα ατυχία στη Βαλένθια, καθώς ο Τζέιμς Ογκουστίν χτύπησε στο αριστερό πόδι στο ματς με τη Βαγιαδολίδ και οι εξετάσεις έδειξαν πως υπέστη κάταγμα στο δεύτερο μετατάρσιο. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ υπολογίζεται να μείνει έξω 4 με 6 εβδομάδες και όπως καταλαβαίνουμε δύσκολα θα προλάβει τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

http://www.basketnet.gr/main/2/euroleague/...ix-ogk-bal.html


Σύμφωνα με έναν γνωστό μου, εθεάθη ο Αγκουστίν το καλοκαίρι στην Κρήτη να έχει πιάσει συζήτηση με ένα αρκετό ηλικιωμένο κύριο που σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες τον έλεγαν Κώστα και έμοιάζε με γνωστό ήρωα κινουμένων σχεδίων που κυνηγούσε με μανία μικρά μπλέ πλασματάκια…

Ολόκληρο το περιεχόμενο της συνομιλίας δεν ήταν δυνατό να αποκρυπτογραφηθεί ,αλλά φημολογείται ότι ο ηλiκιωμένος κύριος ευχήθηκε καλή χρονιά με υγεία στον παίκτη της Βαλένθια…

Έτσι γιατι αυτο το Φόρουμ σας ενημερώνει και για το παρασκήνιο των γεγονότων…

Και μετα απο αυτην την επίδειξη δήθεν χιούμορ ας σοβαρευτώ κάπως…

Αναπληρωματικός παίκτης μεν αλλά απώλεια σημαντική δε ο Αγκουστιν καθώς τώρα που τραυματίστηκε θα τον αντικαταστήσει ο άμπαλος επιθετικά Πιετρίς…
,Ο Γάλλος με την επιστροφή του Ρίτσαρντσον δεν χρειάζεται να αναλώνεται ως σμόλ-φόργουορντ πια και έχει την δυνατότητα να ξαναγίνει πάουερ φόργουορντ!


Τετάρτη και Πέμπτη έχουμε αξιόλογα ματσακια στην Ισπανική Λίγκα από τα όποια ξεχωρίζει την Τετάρτη στις 9 και μισή το Κάχα Λαμποράλ-Βαλένθια ,αλλά θα σας πρότεινα και την Πέμπτη το Λαγκούν-Ρεάλ 9 και μισή το βράδυ και αυτό το παιχνίδι
SG3ptshooter
Πονάνε ωρέ τα παληκάρια; Όχι. Και χωρίς Αγκουστίν το τραίνο θα συνεχίσει.. (κι αν δεν χάσει σήμερα μετά στη λίγκα έχουν μείνει τα εύκολα άλλωστε smiley.gif )

http://www.acb.com/redaccion.php?id=74521

προχτές έλεγα ότι ο Μπαρνς ήταν ο πιο σταθερός της Μπλάνκος Ντε Ρουέδα τον τελευταίο μήνα, και να σου που τον.. διώχνουν για πειθαρχικούς λόγους tongue.gif

Για να διώξει μια ομάδα τον έναν από τους δύο καλούς της ψηλούς, ποιος ξέρει πόσο το τράβηξε ο άτιμος.. cool.gif

Προβλέπω να μη μένει πολύ καιρό χωρίς δουλειά.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 9 2011, 12:42 ) *
Πονάνε ωρέ τα παληκάρια; Όχι. Και χωρίς Αγκουστίν το τραίνο θα συνεχίσει.. (κι αν δεν χάσει σήμερα μετά στη λίγκα έχουν μείνει τα εύκολα άλλωστε smiley.gif )

http://www.acb.com/redaccion.php?id=74521

προχτές έλεγα ότι ο Μπαρνς ήταν ο πιο σταθερός της Μπλάνκος Ντε Ρουέδα τον τελευταίο μήνα, και να σου που τον.. διώχνουν για πειθαρχικούς λόγους tongue.gif

Για να διώξει μια ομάδα τον έναν από τους δύο καλούς της ψηλούς, ποιος ξέρει πόσο το τράβηξε ο άτιμος.. cool.gif

Προβλέπω να μη μένει πολύ καιρό χωρίς δουλειά.

Να προσθέσω και μια διευκρίνηση περί Αγκουστίν, για όσους δεν παρακολουθούν τακτικά τι συμβαίνει στις Ισπανικές ομάδες ,ότι ο συγκεγκριμένος παίκτης είχε τραυματιστεί και στην αρχή της χρονιάς για αυτό οι υπόνοιες μου περι συνάντησης με τον επίτιμο...

Μπροστά στον Βασιλόπουλο βέβαια ο ψηλός της Βαλένθια είναι ο Mr Lucky Boy...

Ο Μπάρνς αν και επιθετικά δεν έχει τις κινήσεις του Λάζαρου Παππαδόπουλου στο ποστ όυτε την ευχέρεια του Μπατίστ στην ολοκλήρωση των πικ εν ρολ, με το δυνατό κορμί που έχει είναι καλός για να πάρει 5-6 προσπάθειες κοντα στο καλάθι,
και επειδή και ριμπάουντ παίρνει και κρύβει τον...ουρανό στους αντιπάλους σε συνδυασμό ότι δεν υπάρχει και πληθώρα καλών ψηλών τείνω και εγω προς την άποψη ότι όχι μόνο δεν θα δυσκολευτεί να βρεί δουλειά ,αλλά θα είναι και καλή!

Μαζί με τον Σλόττερ και ίσως τον Ρόμπινσον πιστεύω ότι θα είναι οι 3 που θα κάνουν το παραπάνω βήμα απο τους παίκτες της Βαγιαδολίθ
Καλός πλέι-μεικερ ο Ντουμας καλό εργαλείο ο Βαν Λάκε όπως και οι αναλάμπες του Γκαρθία αλλά δεν θα πόνταρα σε μεταγραφή τους σε καμιά Βαλένθια η Κάχα...

ΥΓ1 Ο Βαν Λάκε εχει δείξει επιθετικές αρετες όπως αυτές που επισημάναμε ,αλλά περισσότερο οι ασσιστ και η άμυνα του ξεχωρίζουν πάνω του...

ΥΓ2 Γίνεσαι ένας μικρός spysta! tongue.gif

ΥΓ3 Τι άλλο μπορεί να πεί κανείς για τον Πιετρούς εκτός απο την αμπαλοσύνη του; τουλάχιστον ο Αγκουστιν εκτός απο καλύτερος παίκτης ,ήταν και οι ενναλαγές του μαλλιού του πρόσφεραν ενδιαφέρον θέμα συζήτησης!
Θα βγάλουν μεροκάματο οι Σαβάνοβιτς,Λιτσουκ και Γιαβτόκας...
SG3ptshooter
Μόνο ο Σλότερ μπορεί να κάνει καριέρα σε ψηλότερο επίπεδο. Κι ο Βαν Λάκε θα μπορούσε αλλά έχουν περάσει τα χρόνια.

Ο Πιετρούς είναι τρομερό θέμα συζήτησης αν έχεις τον κατάλληλο συνομιλητή. Βγες και πιες έναν καφέ με το Χάτζη, γλώσσα δε θα βάλει μέσα. tongue.gif

Ο Σαβάνοβιτς και ο ΓιαΣτόκας τα βγάζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω, και ο Λίστσουκ είναι μια χαρά όσο παίζει, αλλά φαντάζομαι ότι θα αυξηθεί ο ρόλος του πλέον. Και πιστεύω μπορεί να ανταποκριθεί σε έναν πιο σημαντικό ρόλο με περισσότερα λεπτά στο παρκέ.
SG3ptshooter
Δυνατό το ντερμπάκι στη Βιτόρια. Πάλι καλά που παρότι έχω κόσμο σπίτι προσπαθώ να παρακολουθώ και Μίλαν και ACB. Grande Rafa Martinez και πάμε για διπλό.
SG3ptshooter
Xάσαμε. Η τρίτη θέση είναι ακόμα στο χέρι μας αφού δεν έχει μείνει κανένα ντέρμπυ στο πρόγραμμα. Στο αντίστοιχο κομμάτι του πρώτου γύρου είχαμε 1 ή 2 το πολύ ήττες.

Λίγο κραξίμο με πολλή αγάπη όμως, γιατί η ομάδα είναι σε χρονιά - υπέρβαση (χάριν κυρίως στον κόουτς) και δεν πρέπει να είμαι υπερβολικός στην κριτική μου.

-Ρε συ Ομάρ, αφού δεν μπορείς να σουτάρεις ρε παληκάρι μου γενικά ούτε clutch scorer είσαι, όταν είσαι πίσω στο σκορ και πρέπει να βρούμε σοβαρές λύσεις ή πάσαρε δίπλα ή κάτσε στο πάγκο να πλέξεις κανά σεμεδάκι και άσε το Ντε Κολό να το ζαλίσει το τόπι.. (0/5 εντός παιδιάς το άλιεν από το Μπρούκλιν, για όποιον δεν κατάλαβε)
-Ρε συ ΓιαΣτόκας, το ότι είσαι ιμιτασιόν Λιθουανός το ξέραμε. Σε ευχαριστούμε για τα ριμπάουντ και την άμυνα αλλά ΜΗΝ τη ζητάς τη μπάλα όταν δεν είσαι 100% σίγουρος ότι μπορείς να σκοράρεις. 0/4 βολές συνεχόμενες και χάθηκε το ματσάκι από το πουθενά.. angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif
-Ρίτσαρντσον γύρνα στον Άρη αν είναι να χάνεις όλα τα αμαρκάριστα τρίποντα. Αν σε θέλουν κι εκεί. tongue.gif
-Πιετρούς... άστο καλύτερα δε φταις εσύ. Το INSEP φταίει.

Με τους τραυματίες μέσα στα πλέι οφς μπορεί η Βαλένθια να την περάσει την ασόβαρη Κάχα. Αν είναι και οι δύο σε φόρμα μάλλον όχι. Σαν Εμετέριο πάλι ο καλύτερος σήμερα, έχει αρχίσει και είναι βαρετό πλέον.

Μένει κανείς Βιτόρια;

εντιτ: sorry για το τριπλό ποστ, αν δεν γράψει κάποιος άλλος (ο Weekendboy δλδ laugh.gif ), δεν θα ξαναποστάρω.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 9 2011, 23:22 ) *
Xάσαμε. Η τρίτη θέση είναι ακόμα στο χέρι μας αφού δεν έχει μείνει κανένα ντέρμπυ στο πρόγραμμα. Στο αντίστοιχο κομμάτι του πρώτου γύρου είχαμε 1 ή 2 το πολύ ήττες.

Λίγο κραξίμο με πολλή αγάπη όμως, γιατί η ομάδα είναι σε χρονιά - υπέρβαση (χάριν κυρίως στον κόουτς) και δεν πρέπει να είμαι υπερβολικός στην κριτική μου.

-Ρε συ Ομάρ, αφού δεν μπορείς να σουτάρεις ρε παληκάρι μου γενικά ούτε clutch scorer είσαι, όταν είσαι πίσω στο σκορ και πρέπει να βρούμε σοβαρές λύσεις ή πάσαρε δίπλα ή κάτσε στο πάγκο να πλέξεις κανά σεμεδάκι και άσε το Ντε Κολό να το ζαλίσει το τόπι.. (0/5 εντός παιδιάς το άλιεν από το Μπρούκλιν, για όποιον δεν κατάλαβε)
-Ρε συ ΓιαΣτόκας, το ότι είσαι ιμιτασιόν Λιθουανός το ξέραμε. Σε ευχαριστούμε για τα ριμπάουντ και την άμυνα αλλά ΜΗΝ τη ζητάς τη μπάλα όταν δεν είσαι 100% σίγουρος ότι μπορείς να σκοράρεις. 0/4 βολές συνεχόμενες και χάθηκε το ματσάκι από το πουθενά.. angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif
-Ρίτσαρντσον γύρνα στον Άρη αν είναι να χάνεις όλα τα αμαρκάριστα τρίποντα. Αν σε θέλουν κι εκεί. tongue.gif
-Πιετρούς... άστο καλύτερα δε φταις εσύ. Το INSEP φταίει.

Με τους τραυματίες μέσα στα πλέι οφς μπορεί η Βαλένθια να την περάσει την ασόβαρη Κάχα. Αν είναι και οι δύο σε φόρμα μάλλον όχι. Σαν Εμετέριο πάλι ο καλύτερος σήμερα, έχει αρχίσει και είναι βαρετό πλέον.

Μένει κανείς Βιτόρια;

εντιτ: sorry για το τριπλό ποστ, αν δεν γράψει κάποιος άλλος (ο Weekendboy δλδ laugh.gif ), δεν θα ξαναποστάρω.

Να πω και εγω 2-3 λογάκια...

Αχ αυτές οι 4 χάμενες βολές του Γιαβτόκας στο 61-58 είναι πιθανό να λέει ο Πέσιτς καθώς θα ξαπλώνει σήμερα στην πολύθρονα πίνωντας ένα ποτό για να χαλαρώσει…

Έχασε την ευκαιρία να πάρει το πρώτο σημαντικό διπλό η Βαλένθια και το δεύτερο στην Βιτόρια μετα το Σούπερ Κόπα…

Κριτική παικτών
Χούερτας δεν φάνηκε εκτελεστικά αλλά μοίρασε απλόχερα πόντους κάνωντας μάγκα τον Μπάρατς που έχει βέβαια την αντίληψη για να κινείται στην κατάλληλη θέση και το κατάλληλο σουτάκι από μέση απόσταση…

Εμέτεριο με 10 μόνο πόντους έγινε καλή δουλειά πάνω του από την τριπλέτα Μ.Φερνάντεθ,Ρίρτσαρτσον και Ντε Κολο με εξαίρεση 2 κολλήτα τρίποντα που δέχτηκε ο πρώην Αμερικάνος του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο ,βέβαια μοίρασε πολλές ασσίστ ο Σαν Εμε που πλήγωσαν αλλά με τις λύσεις που είχε η Βαλένθια(που δεν τις λες επιπέδου Μπέβερλι η Γκόρντον του Ολυμπιακού) θα μπορούσε να ήταν χειρότερα…

Όλεσον αντιμεντώπησε μεγάλες δυσκολίες(μαζί με τον Ρίμπας) στο μαρκάρισμα του Ράφα Μαρτίνεθ αλλά σκόραρε χρησιμότατους πόντους στην τελευταία περίοδο…

Το τρελό τρίποντο για τους περισσότερους παίκτες αλλά συνήθες για τα δεδομένα του Τελέτοβιτς έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στην Βαλένθια κάνωντας το σκορ από 65-63 σε 68-63…(μαζί με τις βολές του Γιαβτόκας)

Από Βαλένθια ηγετικό δεύτερο ημίχρονο από τον Μαρτίνεθ
Ο Χούερτας έκανε εξαιρετική δουλειά στον Κουκ που ούτε οργάνωσε όπως ήθελε ούτε σκόραρε ιδιαίτερα…

Σαβάνοβιτς αρκετά ριμπάουντ και 10 πόντοι ,αλλά οι περισσότεροι από τους 10 πόντους και συγκεγκριμένα 6 σημειώθηκαν με τον Μπιέλιτσα να εκτίθεται για ακόμα μια φορά ,παίζωντας άστεια για το προσωπικό μου γούστο άμυνα


Ρίτσαρτσον
Ακόμα και αυτός αρχίζει να φαίνεται χρήσιμος καλή άμυνα μερικά εύστοχα σουτ λίγο καλύτερα να τα πήγαινε στα τρίποντα θα ήταν το τέλειο για αυτόν…

Γιαβτόκας(μαζί με Λίστουκ) πέρασε δύσκολα αμυντικά προσπαθώντας να εμποδίσει το πικ εν ρολ με αποδέκτη τον Μπάρατς+
4 χαμένες κρίσιμες βολές όχι τόσο θετικός σήμερα

Πιετρίς απελπιστικός….

Ντε Κολο ήταν σοβαρός έβαλε 2-3 σουτ έπρεπε να πάρει λίγο περισσότεςρο χρόνο η περισσότερα σουτ…
rchos
το ειδα το τελος του αγωνα.
εγιναν λαθος επιλογες απο την βαλενθια.

το πιο ενδιαφερον αυτη τη στιγμη στο ισπανικο πρωταθλημα σε οτι εχει να κανει με την κανονικη περιοδο ειναι αν θα βγει η μαλαγα στην 8αδα.
αν δεν τα καταφερει χανει νομιζω το συμβολαιο για την ευρωλιγκα.

αυτο θα ανοιξει μια θεση απο την ισπανια υποθετω.
SG3ptshooter
QUOTE(rchos @ Mar 9 2011, 23:28 ) *
το πιο ενδιαφερον αυτη τη στιγμη στο ισπανικο πρωταθλημα σε οτι εχει να κανει με την κανονικη περιοδο ειναι αν θα βγει η μαλαγα στην 8αδα.
αν δεν τα καταφερει χανει νομιζω το συμβολαιο για την ευρωλιγκα.

αυτο θα ανοιξει μια θεση απο την ισπανια υποθετω.

κατ' αρχάς δε γνωρίζω ούτε εγώ αν ισχύει αυτό. Αλλά θα είναι τεράστια αδικία για οποιονδήποτε βγει στην τετράδα μέσω των πλέι οφς, ακόμη κι αν είναι η Εστουντιάντες ή η Βαγιαδολίδ, που δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τη ΦΕΤΙΝΗ Μάλαγα, να χάσουν την ευκαιρία για μια σεζόν στην Ευρωλίγκα. Και φέτος πέντε ήταν οι Ισπανικές και δεν έτρεξε τίποτα. Αν δεν πάρει το Eurocup Ισπανική ομάδα, ας δώσουν πέμπτο εισιτήριο στην Ισπανία μέσω της λίγκας τους. Αλλά επίσης, ας υποβιβάσουν κάποια στο να πάιξει προκριματικά, όχι όλες απευθείας στους ομίλους.

Δηλαδή αυτή τη στιγμή είμαι φόλα Καχασόλ, Φουενλαμπράδα και Εστουντιάντες στο πρωτάθλημα να μείνει στην απέξω ο Πρίντεζιτς και φόλα αντί-Καχασόλ και αντί-Εστουντιάντες στο Eurocup μπας και σκεφτούν όπως σκέφτηκα στην από πάνω παράγραφο; wacko.gif

(έτσι κι αλλιώς ο Πόποβιτς θέλω να το πάρει ή ο Μοτιεγιούνας)
kolokotronis
Ρε παιδιά, τον Μάλκοβιτς θα πάρει η ρεάλ??

Πάνε καλά?
Weekendman
QUOTE(kolokotronis @ Mar 10 2011, 00:18 ) *
Ρε παιδιά, τον Μάλκοβιτς θα πάρει η ρεάλ??

Πάνε καλά?


Δεν τον συμπαθώ ως άνθρωπο και δεν τον έχω πολυδεί στο προσκήνιο τα τελευταία χρόνια ,αλλά υπάρχουν πολλοί καλύτεροι στην αγορά διαθέσιμοι; τουλάχιστον έχει εμπειρία πρωταθλητισμού με την Ρεάλ το 2005...

ΥΓ Οταν λέω για καλή άμυνα Ρίτσαρντσον εννοώ τηρουμένων των όχι απερίοριστων αμυντικών δυνατοτήτων του Αμερικάνου μην παρεξηγηθώ...
thrylos7
QUOTE
Ρε παιδιά, τον Μάλκοβιτς θα πάρει η ρεάλ??


Πάμε ρε Μπόζα, να φέρεις και τον αρχηγό πίσω...
SG3ptshooter
Xμμμ εεεεεε δε θέλω να το κάνω θέμα, πρέπει και να πάω να την πέσω σιγά σιγά αλλά...




η Γρανάδα δεν είναι πλέον στην τελευταία θέση tongue.gif

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...xalam-bale.html

Kάντε κάποιος έναν εξορκισμό στον Κάνερ - Μέντλεϊ, ο τύπος στα 4 τελευταία ματς το μικρότερο ρανκιν που έχει κάνει ήταν 28 και έχει να πέσει σε μονοψήφιο σχεδόν μισό πρωτάθλημα.. huh.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 10 2011, 02:10 ) *
Xμμμ εεεεεε δε θέλω να το κάνω θέμα, πρέπει και να πάω να την πέσω σιγά σιγά αλλά...




η Γρανάδα δεν είναι πλέον στην τελευταία θέση tongue.gif

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...xalam-bale.html

Kάντε κάποιος έναν εξορκισμό στον Κάνερ - Μέντλεϊ, ο τύπος στα 4 τελευταία ματς το μικρότερο ρανκιν που έχει κάνει ήταν 28 και έχει να πέσει σε μονοψήφιο σχεδόν μισό πρωτάθλημα.. huh.gif

Η οποία Γρανάδα έχει γίνει η ομάδα όπου η Μάλαγα μπορεί να ξεφορτώνεται αυτούς που δεν θέλει(Μπαρέρα) η αυτούς στους όποιους επενδύει στο μέλλον αλλά δεν μπορεί να τους δώσει χρόνο συμμετοχής τώρα(Φρέιρε,Λίμα)...

Αν η Μπιλμπάο πάρει το διπλό στην Αλικάντε η Γρανάδα μπορεί να διατηρησει τις ελπίδες της για παραμονή….

Για την Βαγιαδολίθ ,με αφορμή της αναφοράς σου στην ηλικία του Βαν Λάκε ,έριξα μια ματιά και στις ηλικίες και των άλλων παικτών της Βαγιαδολίθ και διαπίστωσα ότι οι βασικοί συντελεστές της είναι αρκετά ώριμοι ηλικιακά…

Ρόμπινσον 31 χρονών(νόμιζα ήταν νεότερος)
Μπάρνς 33 χρόνων(έστω και αν έφυγε τώρα)
Ντουμάς 33 χρονων
Γκαρθία 32 χρονών
Και Βαν Λάκε 30 χρονών που είναι τελικα ο μικρότερος από τους βασικούς πλην του 26χρονου Σλότερ
Οπότε δύσκολο αρκετοί να εξαργυρώσουν οικονομικά την καλή πορεία φέτος με θεαματικό τρόπο και σε μακρόπροθεσμο επίπεδο...

Πέρα όμως του Σλότερ που είναι σίγουρο ότι θα τον δούμε σε καλύτερη ομάδα επιμένω μην αποκλείεις τον Μπαρνς φίλτατε

Ακόμα και αν υποθέταμε ότι π.χ δεν θα ήταν περισσότερο χρήσιμος σε Ισπανικές ομάδες μεγαλύτερης δυναμικής π.χ λέω εγω του χρόνου να πάρει την θέση του μέτριου Άσσελιν στην Εστουντιάντες
Θα επέφτε άσχημος π.χ σε Ιταλική ομάδα πλην Σιένα,Μιλάνο στην Τρίτη Ελληνική ομάδα (Άρης που έχει ξοδέψει αρκετά αλλά σοβαρό ψηλό δεν βρίσκει ακόμα)η σε μια Βαλκανική π.χ Παρτιζαν,Ολύμπια που παίζουν και αυτές μόνιμα στην κορυφαία Ευρωπαική διοργάνωση;

Επισης τι λές για τον Μπάεζ ως αναπληρωματικό τεσσάρι καλύτερος είναι ο Πιετρούς της Βαλένθια η ο Ρούμπιο της Μάλαγα;

Τώρα άμα βγεί η Βαγιαδολίθ Ευρωλίγκα και μείνουν όλοι στην ομάδα θα είναι ένα ωραίο παραμύθι στα χνάρια της σταχτοπούτας ,αλλά το κόβω δυσκολότατο να μπεί στα ανώτατατα Ευρωπαικά Σαλόνια....
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Mar 10 2011, 13:31 ) *
Πέρα όμως του Σλότερ που είναι σίγουρο ότι θα τον δούμε σε καλύτερη ομάδα επιμένω μην αποκλείεις τον Μπαρνς φίλτατε

Επισης τι λές για τον Μπάεζ ως αναπληρωματικό τεσσάρι καλύτερος είναι ο Πιετρούς της Βαλένθια η ο Ρούμπιο της Μάλαγα;

Τώρα άμα βγεί η Βαγιαδολίθ Ευρωλίγκα και μείνουν όλοι στην ομάδα θα είναι ένα ωραίο παραμύθι στα χνάρια της σταχτοπούτας ,αλλά το κόβω δυσκολότατο να μπεί στα ανώτατατα Ευρωπαικά Σαλόνια....

Aρχικά να σε συγχαρώ για το εξαιρετικό σου τάιμιν στην ασσίστ, πόσταρες ακριβώς την ώρα που έπρεπε για να γράψω rolleyes.gif

Δεν αποκλείω για κανέναν ότι μπορεί να μεταγραφεί σε κάποια καλύτερη ομάδα, απλά είπα πως εκτός του Σλότερ οι άλλοι δεν πιστεύω πως μπορούν να κάνουν καριέρα στο ψηλότερο επίπεδο, κι αυτό έχει διαφορά. Δηλαδή δεν αμφιβάλλω ότι αν χτυπήσει π.χ. ο Μπάρατς εν όψει πλέι οφς δε θα ήταν μια λύση ανάγκης για κανά μήνα ο ελεύθερος Μπαρνς, αλλά δε μπορώ να δω κανέναν σχεδόν από όσους ανέφερες να μένει σε μια μεγάλη ομάδα 2-3 σερί χρονιές και να συνεισφέρει. Και βέβαια μπορεί να πάει ο Μπάεζ π.χ. στην Καντού (στην Καζέρτα δε μπορεί γιατί είναι ο τεράστιος Τζουμέιν Τζόουνς) ή στον ΠΑΟΚ (αν έδινε τα απαραίτητα χρήματα), αλλά δε νομίζω ότι εμπίπτουν στην έννοια του ψηλότερου επιπέδου τέτοιου είδους μεταγραφές.

Ο Μπάεζ παρότι κι αυτός 29, όχι παιδάκι, έχει ένα όπλο που στην Ισπανική λίγκα θα του βρει δουλειά. Αυτό είναι το Ισπανικό του διαβατήριο. Αλλά έστω ότι τον αποκτά π.χ. η Κάχα αντί του Πάπε δεν-έχω-μάθει-πως-τη-σκάνε Σόου. Τι παραπάνω χρόνο συμμετοχής θα δει από το Σενεγαλέζο και πόσα λεπτά θα κλέψει από τον Τελέτοβιτς ώστε να θεωρηθεί πως έκανε σοβαρές χρονιές στο τοπ επίπεδο; Πάντως δε διαφωνώ πως μάλλον είναι το νούμερο 2 σε πιθανότητες παρέα με το Φέντε.

Ποια σταχτοπούτα βρε Wiki; (χαϊδευτικό του Weekendman tongue.gif ) Αν έχει το φετινό ρόστερ δε θα είναι σταχτοπούτα της Ευρωλίγκας, η Χιονάτη με τα 7 γεροντοπαλήκαρα θα είναι... cool.gif
Weekendman
Κρίμα πάλι για την Λαγκουν που είδε πάλι το ίδιο κοινοτυπό και βαρετό σενάριο της καλής εμφάνισης χωρίς νίκη ,αφού έμεινε από δυνάμεις και έχασε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην Παράταση…

Διάφορα σχόλια...


Τον Άντι Πάνκο είδαμε με την φανέλα της Λαγκουν η μια λευκή έκδοση του Έντι Τζόνσον;
Το σίγουρο είναι ότι οι αντίπαλοι του στο 3 πήραν πολύ χαμηλό βαθμό στον μαρκάρισμα του...

Ενώ επιπλέον η άνοδος της απόδοσης του Μπάρον σε συνδυασμό με την αθόρυβη δουλειά του Ουρίθ ήταν αυτές που έφεραν την Λαγκούν σχεδόν στην επικράτηση υπέρ της,

Ο Ουρίθ μπορεί να είναι σαφώς χειρότερος από τον Σαλγκάδο στο σκορ ,αλλά έδειξε και σήμερα γιατί παρόλου που παίζει λιγότερο χρόνο από τον Σαλγκάδο τον ξεπερνάει σε μέσο όρο στις ασσίστ!


Από την Ρεάλ μετα από έναν καλό πρώτο γύρο στο ΤΟΠ-16 ο Τάκερ ψάχνει να ξαναβρεί το όπλο του το σουτ 3 πόντων δηλαδή χωρίς επιτυχία, ΟΚ θα ήταν παράλογο να ξεπεράσει τον μέγα Μπούλοκ ,αλλά και το να μην υπάρχεις σε αρκετά παιχνίδια δεν είναι ανεκτό για ένα παίκτη που αποκτήθηκε ως φονικός σουτέρ απο την Μπανταλόνα για να είναι παρών σε όλα τα παιχνίδια….

Ο Πριτζιόνι σκοράρε οργάνωσε και σταμάτησε μετα από ένα σημείο τον Μπαρόν από τους σημαντικότερες συντελέστες της νίκης…

Ο Λιούλ θυμήθηκε τον περσινό ευατό του που κρατούσε μόνος του την Ρεάλ ισοφάριζοντας και στέλνωντας το παιχνίδι στην παράταση, και δίκαια θα τον έβαζα ως πολύτιμότερο παίκτη της κανονικής διάρκειας δίπλα στον Πριτζιόνι.

Ενώ ο Μίροτιτς σε όσα σουτ του έδωσαν έδειξε πάλι αξιοθάυμαστη ψυχραιμία για την απειρία του


Στην παράταση φάνηκε ο μαδάω-την μαργαρίτα-για-να-δώ-αν-παίξει-καλά-η -όχι- Τόμιτς
πετυχαίνοντας τους τέσσερις πρώτους πόντους στην Παράταση για την Ρεάλ ,αλλά το κλειδί ήταν η παρουσία του Σουάρεθ ως τεσσάρι που ήταν απλά σαν Λαγός απέναντί σε χελώνα(Μιράγιες) ,και με τους 7 τελευταίους πόντους εκ μέρους του σφράγισε την νίκη διατηρώντας ακόμα μερικές ελπίδες της Ρεάλ για την πρώτη θέση της κανονικής περίοδου
Ήταν η δεύτερη φορά μετα το διπλό της Ρεάλ στην Βιτόρια επι της Κάχα που εφάρμοστηκε με απολυτη επιτυχία το πείραμα με Σουάρεθ ως πάουερ φόργουορντ
Weekendman
QUOTE
10 | 03 | 2011 23:28
Πίσω στις νίκες η Μπάρτσα


Μετά την ήττα απ’ τη Φουενλαμπράντα, η Μπαρτσελόνα γύρισε στις νίκες στο ισπανικό πρωτάθλημα, επικρατώντας της Καχασόλ με 73-60. Η Ρεάλ χρειάστηκε την παράταση για να φύγει με το "διπλό" από την έδρα της Λαγκούν Άρο με 88-78. Ήρωας των Μαδριλένων ο Γιουλ, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε του κανονικού αγώνα! Η Μπιλμπάο του Κατσικάρη πέρασε και απ' το σπίτι της Αλικάντε (76-71) και "έπιασε" στην 3η θέση Κάχα Λαμποράλ και Βαλένθια! Η Μπανταλόνα έβαλε τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα, κερδίζοντας 84-74 την Βαγιαδολίδ.

Συνοπτικά για την 24η αγωνιστική είχαμε:

Μπαρτσελόνα – Καχασόλ 73-60 (Ναβάρο 16, Πέροβιτς 15, Άντερσον 13 – Ντέιβις 20, Μπούλοκ 10)
Αλικάντε – Μπιλμπάο 71-76 (Αντριουσκεβίτσιους 15π.,12ρ., Λόμπαρτ 15 - Μουμπρού 17, Μαυροειδής 12 με 5/6δ.,2/2β., 6ρ.,3κλ. σε 27', Βασιλειάδης 10 με 0/1δ.,2/4τρ.,4/4β. σε 13')
Λαγκούν Άρο – Ρεάλ 78-88παρ. (Πάνκο 31π.,8ρ., Μπαρόν 16 - Γιουλ 21, Μίροτιτς 15, Σουάρεθ 14)
Μπανταλόνα – Βαγιαδολίδ 84-74 (Μακ Ντόναλντ 24π.,11ρ., Τομάς 13 - Ρόμπινσον 18, Βαν Λάκε 14)

Η βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 20-4, Ρεάλ 19-5, Κάχα Λαμποράλ, Μπιλμπάο, Βαλένθια 15-9, Βαγιαδολίδ 14-10, Φουενλαμπράντα 13-10, Καχασόλ 13-11, Μάλαγα, Γκραν Κανάρια, Εστουντιάντες, Μπανταλόνα 12-12, Σαραγόσα 9-14, Λαγκούν Άρο 9-15, Μανρέσα 8-16, Αλικάντε 7-17, Γρανάδα, Μενόρκα 5-19.

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...1/24ag-acb.html


Τελικά ο Κατσικάρης παρόλου τις μερικές αμφιβολίες μου για την προπονητική του αξία ,φαίνεται σαν να ταιριάζει και να είναι ικανός στο Ισπανικό στυλ παιχνίδιου ,άμα τους βγάλει και Ευρωλίγκα μέχρι και κολωτούμπα επιχειρώ...

Με αφορμή τον ερχομό του Μπορόβνιακ στην Γκράν Κανάρια, ποιός θα είναι ο βασικός σέντερ ο τρελός ο Καραφλός(Ρέι) η ο πρώην Αρειάνος(που είναι ίσως λίγο σοφτ);
εγω θα πόνταρα στον Ισπανό...

Ο Μάλκοβιτς δεν θα έρθει λόγω Εθνικής Σλοβενίας στην Ρεάλ ,κρίμα χάσαμε το πιο Αλαζονικό πακέτο προπονητών σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ στην ίδια ομάδα...
SG3ptshooter
Ως αναμέναμε το εύκολο πρόγραμμα της Βαλένθια την έφερε γρήγορα γρήγορα μόνη στην τρίτη θέση και λογικά θα καταφέρει να κρατηθεί εκεί με βάση τα δείγματα της εποχής Πέσιτς όσον αφορά τη σταθερότητα απέναντι στις μικρές ομάδες. Εύκολα νίκη επί της Μπανταλόνα με πρωταγωνιστές τον Ισπανό Ράφα Μαρτίνεθ κι όχι τον ξαδερφό του, το Ρίτσαρντσον που έβαλε 5 τρίποντα και έχει στείλει εμένα και το Weekendman σε εντατικά μαθήματα ρυθμικής να βελτιώσουμε την ευελιξία μας στις ασκήσεις εδάφους, το Ντε Κολό που ανεβαίνει σταθερά και παραδόξως και το Νταβίντ Ναβάρρο που έδειξε ότι μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμη συμπληρωματική λύση. Kερδίζει πόντους συνεχώς στην εκτίμησή μου και ο τίμιος Ουκρανός.. Aπό την άλλη μεγάλες ήττες για τις δύο πρώην συγκατοίκους της τρίτης θέσης Μπιλμπάο και Κάχα, με τους Έλληνες να διασώζονται, σε αντίθεση με το Σαν.

Τρίτη περίοδος Φουενλαμπράδα - Κάχα 34-7 και δεύτερη μεγάλη νίκη για τη Χετάφε του μπάσκετ μετά το ματς με Μπάρτσα..
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 13 2011, 03:07 ) *
Ως αναμέναμε το εύκολο πρόγραμμα της Βαλένθια την έφερε γρήγορα γρήγορα μόνη στην τρίτη θέση και λογικά θα καταφέρει να κρατηθεί εκεί με βάση τα δείγματα της εποχής Πέσιτς όσον αφορά τη σταθερότητα απέναντι στις μικρές ομάδες. Εύκολα νίκη επί της Μπανταλόνα με πρωταγωνιστές τον Ισπανό Ράφα Μαρτίνεθ κι όχι τον ξαδερφό του, το Ρίτσαρντσον που έβαλε 5 τρίποντα και έχει στείλει εμένα και το Weekendman σε εντατικά μαθήματα ρυθμικής να βελτιώσουμε την ευελιξία μας στις ασκήσεις εδάφους, το Ντε Κολό που ανεβαίνει σταθερά και παραδόξως και το Νταβίντ Ναβάρρο που έδειξε ότι μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμη συμπληρωματική λύση. Kερδίζει πόντους συνεχώς στην εκτίμησή μου και ο τίμιος Ουκρανός.. Aπό την άλλη μεγάλες ήττες για τις δύο πρώην συγκατοίκους της τρίτης θέσης Μπιλμπάο και Κάχα, με τους Έλληνες να διασώζονται, σε αντίθεση με το Σαν.

Τρίτη περίοδος Φουενλαμπράδα - Κάχα 34-7 και δεύτερη μεγάλη νίκη για τη Χετάφε του μπάσκετ μετά το ματς με Μπάρτσα..

Για την Χετάφε του μπάσκετ που αυτήν έπρεπε να δούμε αντί για την σούπα από πλευράς ανταγωνιστικότητας παιχνίδιου Μάλαγα-Μπιλμπάο θα ήθελα να κάνω μερικά σχολιάκια…

Μπορεί Μεξικανός μπασκετμπολίστας συνήθως να είναι συνώνυμο με αυτό του Αλβανού Τουρίστα ,αλλά ο Αγιόν δεν ανήκει με τίποτα σε αυτην κατηγορία, γεμάτος ενέργεια έχει την συνεργασία με τους συμπαίκτες, την δυνατότητα να κινείται εκεί που πρέπει,αλλά και τους καταλληλούς πασέρ με Κολομ και Βάλτερς για να ολοκληρώνει πολλές φάσεις με αυτόν τον τρόπο που δεν είναι σπάνια θεαματικός!

Δεν έχει το παιχνίδι πόστ του Μπατίστα αλλά επειδή έχει χρόνια μπροστά του(26 χρονών) και η ολοκλήρωση του πικ εν ρολ εκτιμάται ως…qualification γιατί να μην γίνει ένας Μεξικάνος Μπάρατς;

Υπάρχουν όμως και άλλοι αξιόλογοι εκτός από τους 2 πλέι-μεικερ ,το ταλέντο της Μπαρτσελόνα τον Ραμπασέδα και τον άνθρωπο με το Σομπρέρο…

Ένας από αυτούς είναι ο Μαινόλντι ,που δείχνει ότι δεν είναι μόνο ο Λ.Γκουτιέρεζ ο μοναδικός ψηλός Αργεντινός με καλό σουτ 3 πόντων, καθώς ο παίκτης της πορτοκαλι φόνισσας των γιγάντων έχει 40,9% σε 127 προσπάθειες τριων πόντων…

Ο Μαυρούλης Μπιγιόμπο είναι πάντα ο άνθρωπος σας αν θέλετε να δείτε καμιά θεαματική τάπα σε έναν αντίπαλο κλασσικός αλτικός μαύρος παίκτης ο αρχηγός της τάπας και ας υπάρχει ο αρκετά αλτικός Αγιόν στην ίδια ομάδα!

Για τον ψηλό που απέμεινε τον Γκουάρθια το μόνο βραβείο που θα του έδινα είναι το βραβειο Θοδωρή Παπαλουκά λόγω της..κομψής μύτης του!

Παρακάτω ένα δείγμα για να υποστηρίξω την ορθότητα των επιχειρημάτων μου…

http://www.baloncestofuenlabrada.com/?se=noticia&n=1231



Εννοείται ο Κους δεν κάνει κάθε μέρα εμφανίσεις όπως με Μπαρτσελόνα...



Αναφέροντας την ομάδα του Πασκουάλ για την σημερινή Μπαρτσελόνα αφιερωνω το τραγουδάκι Χαλαρά του Χρήστου Πάζη…


Εδώ η Μενόρκα δεν μπορεί να πάρει τα παιχνίδια που πρέπει, με την Μπαρτσελόνα βρήκε να τα δώσει όλα;

Ο Ναβάρο κρατούσε επιθετικά την Μπαρτσελόνα στο μεγαλύτερο χρονικό διαστημα ,αλλά ο Άλαν το καινούργιο τεσσάρι(σε διαστήματα του παιχνίδιου) της Μπαρτσελόνα Άντερσον πήρε το παιχνίδι για λογαριασμό της Μπαρτσελόνα μαζί με τον Λάκοβιτς!

Το κουαρτέτο το συμπλήρωσε ο Εντογκ με ριμπάουντ μερικά καλάθια και κύριως άμυνα που ήταν σημαντική ,αφού το έτερο φόβητρο ο Βάσκεθ αποθεραπεύεται αυτην την στιγμή…

Υπάρχουν φήμες ότι ο Ρούμπιο που αγνοείται ήταν παρών στο γήπεδο της Μενόρκα σήμερα… ,Τον Ρίκι δεν μπορεί να τον συμπεριλάβει κανείς σε αυτούς που είναι μπλαζέ γιατί σε όλα τα παιχνίδια είναι μέτριος η κακός τελευταία!


ΥΓ Τι να πεί κανείς για την Μάλαγα; ποτέ δεν ξέρεις!
Mπορεί να μπεί στα πλέι-οφ ως όγδοη και να αποκλείσει την πρώτη ομάδα της κανονικής περίοδου όπως έκανε το 2008 με την Ρεάλ...
Έκπληξη η χθεσινή εμφάνιση της πάντως!
SG3ptshooter
Αρχικά, κάτι τόσο ουσιαστικό όσο το να βάζει ένας Αυστραλός τρίποντο από τα 20+ μέτρα με μπάλα του ράγκμπυ.


Η Μπαρτσελόνα όντως έκανε δεύτερη συνεχόμενη κακή εμφάνιση και μπήκε στο ματς τελείως υπεροπτικά. Έπαιξε με 9 βέβαια, χωρίς Τζο Ίνγκλες, Φραν Βάσκεθ και Τέρενς Μόρρις δηλαδή, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Aπό κει και πέρα η νίκη της Ρεάλ ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη και στο ματς της Καχασόλ με τη Σαραγόσα ο Αγκιλάρ με τον Καμπέθας εκπλήρωσαν στο εν λόγω ματς τις προσδοκίες των φίλων της ομάδας, κάτι που δεν συμβαίνει κάθε φορά και έτσι η Σαραγόσα πήρε ένα σημαντικό διπλό επί της Σεβίλλης, που τουλάχιστον είδε τον Κάλογουεϊ να είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ελπίζει σε καλύτερα.
rchos
το βιντεακι αυτο ειναι για να διαφημιστει αγωνας ραγκμπι του καταλανικου πρωταθληματος?
αυτα ειναι!
PanosIlio
Τέτοια πράγματα στο ΝΒΑ και στην ACB τα βλέπεις.

Φταίω εγώ τώρα να ζηλεύω????

Και μετά υπάρχουν ΚΑΕ που ισχυρίζονται πως έχουν τμήμα Marketing rolleyes.gif , ερασιτέχνες...

http://www.youtube.com/watch?v=o2UNxuwc6kc...player_embedded
apkat
Εκπληκτικο...Μπραβο τους...
rchos
βασικα μονο το τμημα μαρκετινγκ της μακαμπι ειναι καλυτερο απο αυτα των ισπανικων ομαδων.
apkat
To συγκεκριμενο παντως ειναι το καλυτερο που εχω δει..Και της Μακαμπι εκεινο που προωθουσαν το τοπ16 ωραιο αλλα το συγκεκριμενο ειναι πολυ μπροστα..Και αμεση ανταποκριση μιας και μιλαμε για μεταγραφη..
SG3ptshooter
82-60 κέρδισε το αουτσάιντερ η Σαραγόσα τη Φουενλαμπράδα στο εξ αναβολής, με το ντέρμπυ Βραζιλιάνος σέντερ - Μεξικάνος σέντερ που πέρυσι έπαιζαν δεύτερη κατηγορία και φέτος πρωταγωνιστούν στην πρώτη να το παίρνει εύκολα ο Χετσχάιμερ..
Weekendman
QUOTE
18 | 03 | 2011 23:15
Εύκολα Κάχα Λαμποράλ και Μπάρτσα


Ξεκίνημα απόψε στην 26η αγωνιστική της ACB και η Κάχα Λαμποράλ πήρε μια εύκολη νίκη στη Βιτόρια επί της Καχασόλ με 81-57. «Πρώτα βιολιά» των Βάσκων ήταν οι Λόγκαν (14π.), Σαν Εμετέριο (13π.) και Χουέρτας (12π.). Απ’ τους Σεβιλλιάνους ξεχώρισαν Ντέιβις (17π.) και Τριγκουέρο (11π.).

Εύκολο έργο είχε και η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε εντός έδρας 73-53 της Εστουντιάντες. Τοπ σκόρερ για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν οι Άντερσον (14π.) και Ναβάρο (12π. συν 6 ασίστ). Κανονικά εξάλλου έπαιξαν Βάσκεθ και Μόρις. Απ’ τους «φοιτητές» μοναδικός διψήφιος ήταν ο Κλαρκ (12π.)

Η βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 22-4, Ρεάλ 20-5, Βαλένθια 16-9, Κάχα Λαμποράλ 16-10, Μπιλμπάο, Βαγιαδολίδ 15-10, Φουενλαμπράντα 14-11, Μάλαγα, Γκραν Κανάρια 13-12, Καχασόλ, Εστουντιάντες 13-13, Μπανταλόνα 12-13, Σαραγόσα 11-14, Λαγκούν Άρο 9-16, Μανρέσα 8-17, Αλικάντε 7-18, Γρανάδα, Μενόρκα 5-20.

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...1/kaxa-acb.html


Με τις άνετες επικρατήσεις των φαβορί δεν μένει και πολύ μεγάλο περιθώριο για να προσθέσω ουσιάστικό σχόλιο για τα σημερινά παιχνίδια...

Ενώ μετα την απόκτηση του Μιντλετον από την Βαλένθια είχαμε και αυτή την μεταγραφική εξέλιξη...

QUOTE
18 | 03 | 2011 06:08
Στην Αλικάντε ο Ντε Μιγκέλ!


O τραυματισμός του Μάρτιν Ράντσικ και η αποχώρηση του Άξελ Βεϊγκάντ οδήγησαν την Αλικάντε στην απόκτηση του Ινιάκι Ντε Μιγκέλ για ένα μήνα! Ο 37χρονος πλέον Ισπανός σέντερ δεν έπαιζε κάπου φέτος και θα ξαναφορέσει τη φανέλα της Αλικάντε, στην οποία είχε αγωνιστεί την τριετία 2003-06!

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...ik-ntemigk.html


Η λίγκα της ACB ακολουθεί την τάση γεροντοφιλίας που υπάρχει τελευταία στο Φόρουμ μας!

Ο Ντε Μιγκέλ μπορεί να μην ήταν από τους εντυπωσιακότερους παίκτες που πέρασαν από τον Ολυμπιακό ούτε να πλησιάσε ποτέ την δημότικότητα άλλων ξένων παικτών όπως ο Έντι και ο Ζάρκο , αλλά στα τέσσερα χρόνια που έπαιξε στην Ελλάδα ήταν από τους πιο μαχητές και φιλότιμους παίκτες, που έχουν ποτέ φορέσει την φανέλα του Ολυμπιακού, για αυτό του παρέχω ολόψυχα τις πιο δυνατές ευχές μου για να βοήθησει την νέα του ομάδα…
SG3ptshooter
Λοιπόν, αποσπάσματα από τις δέκα αράδες σημερινής εφημερίδας για το Ισπανικό πρωτάθλημα:
"η Ρεάλ μετά την απομάκρυνση του Μεσίνα δείχνει αναγεννημένη και απελευθερωμένη επιθετικά".
"(η Βαλένθια).. πάτησε επιτέλους στην τρίτη θέση"
Μανρέσα είναι ενισχυμένη με τον ψηλό Φρέιρε"
"η Αλικάντε... νοιώθει άνετα... η τέσσερις κολλητές ήττες έφεραν έντονο προβληματισμό και η αναμέτρηση με τη Βαγιαδολίδ αποκτά οριακό χαρακτήρα" (το η δεν είναι δικό μου λάθος)
"η Γκραν Κανάρια δείχνει να βρίσκει τον καλό της εαυτό γιατί έχει διακοπεί το Γιουροκαπ" 77.gif (αποκλείστηκε ρεεε biggrin.gif )

Θέλω σχόλιο Wiki..
pain of salvation
...δεν υπάρχει...
Μάλαγα-Ρεαλ 69-68...στην παράταση,στην οποία έγιναν απίστευτα πράματα...
...τα 4 τελευταία σουτ θα πω...Πριτζιόνι(Πριχιόνι?...όπως θες) τρίποντο από τα 10 μέτρα,απάντα ο Καρμπαχόσα με τρίποντο απο γωνία,τρίποντο πάλι από Πριτζιόνι,τρίποντο από Μακιντάιρ(ανύπαρκτος) με σπάσιμο από τα 8 μέτρα στη λήξη...

υγ. ωραίος ο Φιτς
Role Model
http://acbtv.acb.com/video/3754-lacb-20102...ente_apoteosico

Τι πράγματα είναι αυτά;;;

Δεν πάνε καλά οι Ισπανοί... Πάει, το έχασε ο σπόρτκαστερ!!! hammer.gif
Manu7
QUOTE(Role Model @ Mar 19 2011, 21:27 ) *
http://acbtv.acb.com/video/3754-lacb-20102...ente_apoteosico

Τι πράγματα είναι αυτά;;;

Δεν πάνε καλά οι Ισπανοί... Πάει, το έχασε ο σπόρτκαστερ!!! hammer.gif

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
priest
τρομερο φιναλε και απιστευτος ο σπορτκαστερ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.