Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2010-2011
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 19 2011, 16:02 ) *
Λοιπόν, αποσπάσματα από τις δέκα αράδες σημερινής εφημερίδας για το Ισπανικό πρωτάθλημα:
"η Ρεάλ μετά την απομάκρυνση του Μεσίνα δείχνει αναγεννημένη και απελευθερωμένη επιθετικά".
"(η Βαλένθια).. πάτησε επιτέλους στην τρίτη θέση"
Μανρέσα είναι ενισχυμένη με τον ψηλό Φρέιρε"
"η Αλικάντε... νοιώθει άνετα... η τέσσερις κολλητές ήττες έφεραν έντονο προβληματισμό και η αναμέτρηση με τη Βαγιαδολίδ αποκτά οριακό χαρακτήρα" (το η δεν είναι δικό μου λάθος)
"η Γκραν Κανάρια δείχνει να βρίσκει τον καλό της εαυτό γιατί έχει διακοπεί το Γιουροκαπ" 77.gif (αποκλείστηκε ρεεε biggrin.gif )

Θέλω σχόλιο Wiki..

Μήπως να απαιτήσουμε να πληρωνόμαστε αφού πληρώνεται και αυτος για αυτά που γράφει; ας μας έχουν υπόψη οι εφημερίδες στέλνωντας pm εδώ στο Φόρουμ για να έχουμε ένα επιπλέον μεροκάμματο...

Τώρα άμα κάτσω να σχολιάσω αναλυτικά το περιεχόμενο αυτών που παρέθεσες είναι δύσκολο να πρωτοεστιάσω σε κάποίο από αυτά αφού είναι όλα τους ένα και ένα πραγματικά διαμάντια…

ίσως διαφορετική εξήγηση εκτός από την μη αναλυτική παρακολούθηση της ACB θα μπορούσε να είναι ότι ο συγκεγκριμένος μπασκετικος(?) δημοσιογραφος ίσως ακολουθούσε στον ελεύθερο χρόνο του τα χνάρια του παρακάτω τραγουδιστή…



Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων δεν θα είναι σαν εμάς στην τακτική παρακολούθηση του Ισπανικού πρωταθλήματος ,αλλά εφόσον αναφέρεται κάποιος στην ACB δεν βλάπτει η στοιχειώδης γνώση στο τι συμβαίνει στις Ισπανικές ομάδες...


Στο ματς της ημέρας είπα να δώ το Πιερικός-Παγκράτι και τους Κατερινιώτες να βρίζουν όλοι μαζί τον Φώτη τον Βασιλόπουλο ,και έχασα την πιο απίστευτη εξέλιξη σε ματς αυτήν την χρονιά στο Μάλαγα-Ρεάλ!

Δεν απορώ καθόλου που ήταν στα όρια της κατάρρευσης και της τρέλας ο Ισπανός σπορτκαστερ!
Xaroumenos loukoumas
Respect!
Τέτοια finale μόνο το basket μπορεί να προσφέρει!!
ΑΠΟΘΕΩΣΗ του αθλήματος!
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Mar 19 2011, 23:34 ) *
Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων δεν θα είναι σαν εμάς στην τακτική παρακολούθηση του Ισπανικού πρωταθλήματος ,αλλά εφόσον αναφέρεται κάποιος στην ACB δεν βλάπτει η στοιχειώδης γνώση στο τι συμβαίνει στις Ισπανικές ομάδες...

κοίταξε, εγώ δεν απαιτώ από κανέναν να έχει περισσότερες γνώσεις από εμένα πάνω σε κάτι για να εκφέρει μια γνώμη. Εδώ μέσα είμαι έτοιμος να απαντήσω σοβαρά σε κάποιον ακόμα κι αν νομίζει ότι ο Ναβάρρο παίζει στη Ρεάλ. Αλλά από τη στιγμή που γράφεις σε μια ρημαδο-εφημερίδα και πληρώνεσαι για μένα ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να αποδεικνύεις με τα γραφόμενά σου ότι έχεις αφιερώσει ελάχιστο χρόνο στο να γνωρίζεις αυτά για τα οποία θα ενημερώσεις τον κόσμο. Κι αν όντως αφιερώνεις χρόνο και αποτυγχάνεις τόσο, τότε δεν είσαι αρκετά καλός. Eitherway αν ήμουν ο διευθυντής του θα είχε strike one από χτες.



Aγαπημένη Ισπανική περιγραφή:
http://acbtv.acb.com/video/2471-lacb-20092...sobre_la_bocina

smiley.gif

Τώρα ήρθα και βλέπω δεύτερο ημίχρονο Γκραν Κανάρια - Μπιλμπάο, τα λέμε σε λίγο. tongue.gif

εντιτ: πόσο σας αρέσει η νέα jornada virtual; Εξαιρετική!
Manu7
Aυτός ο Μουμπρού πώς την έχει δει έτσι?
Όποτε είναι μέσα κάνει του κεφαλιού του.Έχει και το γελοίο αργό στυλάκι που εν τέλει βαράει κάνα τρίποντο από το σπίτι του..
Με το που μπαίνει ο Βασιλειάδης και είναι με τον Γουόρεν στην περιφέρεια δουλεύει ρολόι η επίθεση.
SG3ptshooter
Γιατί η άμυνα στη διείσδυση που έχασε ο Μπεϊράν.. icon_drunk.gif

Το πρώτο δίλεπτο κάνει μια δύο κινησούλες ο Άλεξ και λες "το χει ακόμα". Μετά τραβάει χειρόφρενο.

Έπρεπε να είχε βγάλει την καλή πεντάδα νωρίτερα (αυτή με τους Έλληνες) και να τους έβαζε ξανά στο τέλος. Μπάνιτς και Μουμπρού και Μπλουμς σήμερα είναι πιο λίγοι εμφανώς.

Ωραία απαντησούλα και του Μαυροειδή σε όσους προτιμούν Κώστα Θεόκουφο και Ίαν "i fall asleep a lot" για τρίτο σέντερ το καλοκαίρι.. peace.gif

Παράταση. 64-64. Πολύ φτηνή ήττα για το Μπιλμπάο αν καταφέρει να χάσει.

Όσο για τον δημοσιογράφο που έγραφα χτες, έγραφε ότι δε θα παίζει κι ο Ρέι. 77.gif
Weekendman
Κάρολ(8 πόντους) εναντίον Μπιλμπάο 9-9 σκορ στην πρώτη παράταση και έτσι έχουμε επιπλέον μενού…

Του έσβησε τα φώτα του Βασιλειαδη ο Μπειράν με την τάπα που του έριξε!
SG3ptshooter
Πόσα buzzer beater πρέπει να χάσει ο Μπάνιτς για να τον καθήσουν στον πάγκο; angry_red.gif

Κάρολ έλα στην Πανάθα wos_sport4.gif (βγάλε ένα διαβατηριάκι πρώτα μουφέξ το καλοκαίρι)

Δεύτερη παράταση, θα το πάρει η Κανάρια.

Υποψήφια για γελοιότερη κρίσιμη επίθεση στην ιστορία των ομαδικών σπορ η τελευταία του Άλεξ;

30 ο

το ματς το έχασε ο Κατσικάρης σήμερα, παρότι συνήθως δεν τον επικρίνω σήμερα δεν έδειξε τίποτα.
Weekendman
Ήταν όντως λίγο δειήσδηση γιουρούσι η τελευταία του Αλέξη του Μουμπρού...


Μαυροειδής ωραίος
Ο Βασιλειάδης θα μπορούσε να βάλει κανένα σουτ ,στην πραγματικότητα ήταν καλός εκτελεστικά μόνο στην αρχή του παιχνίδιου...
Γούορεν ίσως το καλύτερο φετινό του παιχνίδι
Ερβελ στην επίθεση μια χαρά

Απο την Γκράν Κανάρια ο Μπορόβνιακ τα πήγε καλά στην πρώτη φορά που τον είδα με την Γκράν Κανάρια ,ενω μεν κάνανε αφανή η και πιο φανερή δουλειά ,καμιά φορά, οι Ρέι,Μπειράν,Μπέγιας,Νέλσον και λοιποί, αλλά αμά δεν ανέβαιναν κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο ο Γουάλας και κυριώς ο Κάρολ δεν θα όργωναν το έδαφος για να δρέψει τους καρπούς της νίκης η Γκράν Κανάρια!



QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 20 2011, 14:27 ) *
κοίταξε, εγώ δεν απαιτώ από κανέναν να έχει περισσότερες γνώσεις από εμένα πάνω σε κάτι για να εκφέρει μια γνώμη. Εδώ μέσα είμαι έτοιμος να απαντήσω σοβαρά σε κάποιον ακόμα κι αν νομίζει ότι ο Ναβάρρο παίζει στη Ρεάλ. Αλλά από τη στιγμή που γράφεις σε μια ρημαδο-εφημερίδα και πληρώνεσαι για μένα ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να αποδεικνύεις με τα γραφόμενά σου ότι έχεις αφιερώσει ελάχιστο χρόνο στο να γνωρίζεις αυτά για τα οποία θα ενημερώσεις τον κόσμο. Κι αν όντως αφιερώνεις χρόνο και αποτυγχάνεις τόσο, τότε δεν είσαι αρκετά καλός. Eitherway αν ήμουν ο διευθυντής του θα είχε strike one από χτες.

Με το πόστ αυτό μου δίνεις μια καλή ευκαιρια να ξεκαθαρίσω ότι προφανώς αναφερόμουν και εγω σε επαγγελματίες δημοσιογράφους, εννοείται ότι δεν θα έφτανα ποτέ στο σημείο να βάλω τέστ γνώσεων Ισπανικού πρωταθλήματος για να επιτρέψω να μιλήσω με κάποιον άλλο περί Ισπανικού πρωταθλήματος άλλωστε κανένας δεν τα ξέρει όλα(εκτός αμα είναι ο Θεός…)!


Ακόμα και στους δημοσιογράφους δεν είμαι εντελώς αυστηρός αφού δεν απαιτώ να έχουν ακριβώς τις γνώσεις που έχουν οι παίκτες και οι προπονητές του μπάσκετ ,βέβαια ας μην είναι σαν το παράδειγμα αυτού στον όποιο αναφέρθηκες!
Weekendman
QUOTE
20 | 03 | 2011 15:21
"Λύγισε" στη β' παράταση η Μπιλμπάο


Για την 26η αγωνιστική της ACB, η Σαραγόσα πήρε μια ακόμη νίκη κόντρα στη Μενόρκα, ενώ η Μπανταλόνα πέτυχε ένα σημαντικό «διπλό» κατά της Λαγκούν Άρο. Εκτός έδρας νίκη και για τη Βαγιαδολίδ επί της Αλικάντε.

Η Μπιλμπάο του Κατσικάρη μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι «λύγισε» στη β’ παράταση, χάνοντας από τη Γκραν Κανάρια με 90-82. Τόσο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, όσο και στην α’ παράταση ισοφάρισε στο τέλος ο Τζέισι Κάρολ!

Γκραν Κανάρια – Μπιλμπάο 90-82β'παρ. (Κάρολ 30 με 7/14δ.,2/3τρ.,10/10β., 7ρ.,3ασ., Ουάλας 17π.,8ρ. - Ερβέλ 16, Ουόρεν 16, Μαυροειδής 11 με 4/5δ.,3/4β., 7ρ.,2ασ.,2κλ.,1κοψ. σε 23', Βασιλειάδης 11 με 1/4δ.,1/6τρ.,6/6β., 5ρ.,1ασ.,2κλ.,1κοψ. σε 34')
Σαραγόσα – Μενόρκα 76-65 (Μπάρλοου 14, Κιντέρος 13 – Τόρες 19, Λιμονάντ 11)
Αλικάντε – Βαγιαδολίδ 65-72 (Ερτέλ 18, Αντριουσκεβίτσιους 13π.,11ρ. – Βαν Λάκε 14, Μπάεζ 13)
Λαγκούν Άρο – Μπανταλόνα 74-76 (Πάνκο 13, Μιράγιες 12π.,10ρ. – Χόσλεϊ 17, Μακ Ντόναλντ 16)

Η βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 22-4, Ρεάλ 20-6, Βαλένθια 17-9, Κάχα Λαμποράλ, Βαγιαδολίδ 16-10, Μπιλμπάο 15-11, Μάλαγα, Γκραν Κανάρια, Φουενλαμπράντα 14-12, Καχασόλ, Εστουντιάντες, Μπανταλόνα 13-13, Σαραγόσα 12-14, Λαγκούν Άρο, Μανρέσα 9-17, Αλικάντε 7-19, Γρανάδα, Μενόρκα 5-21.

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti.../res-ispan.html


Συνοπτικά η αγωνιστική...

Για την Ρέαλ πρέπει να πέταξαν και οι τελευταίες ελπίδες της μάλλον για κάτι καλύτερο στην κανονική περίοδο...

Η Γρανάδα χάνωντας απο την Μανρέσα έχασε μεγάλη ευκαιρία να επανέλθει με πραγματικές ελπίδες στο παιχνίδι της σωτηρίας απο εκεί που ήταν ξεγραμμένη...

Όσο αφορά την Μάλαγα μπορεί να μην πάει όπως θέλει ,αλλά στα παιχνίδια της έχουμε μεγάλες ανατροπές είτε υπέρ της είτε κατά, όπως δείχνουν τα ματς Μάλαγα-ΟΣΦΠ,Καχασολ-Μάλαγα, και το πολύ πρόσφατο με την Ρεάλ καθιστώντας την ενδιαφέρουσα ομάδα για να την παρακολουθεί ο ουδέτερος...


Και βέβαια μην ξεχνάμε και το σημαντικό διπλό της Βαλένθια μέσα στην Φουένλαμπράδα γιατί θυμόμαστε ποιούς νίκησε πρόσφατα ο Φωστήρας της Μαδρίτης...
Τον γέρο Μίντλεντον δεν τον είδαμε σε αυτό το παιχνίδι να παίζει ακόμα χαρά στο κουράγιο του όταν π.χ ο αποσυρθέντας Ερέρος των 42 ετών είναι νέος μπροστά στον πρώην παίκτη του Παναθηναικού!


QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 17 2011, 00:53 ) *
82-60 κέρδισε το αουτσάιντερ η Σαραγόσα τη Φουενλαμπράδα στο εξ αναβολής, με το ντέρμπυ Βραζιλιάνος σέντερ - Μεξικάνος σέντερ που πέρυσι έπαιζαν δεύτερη κατηγορία και φέτος πρωταγωνιστούν στην πρώτη να το παίρνει εύκολα ο Χετσχάιμερ..

Τώρα μπορεί κανείς να το θεωρήσει καλό ότι αυτοί οι 2 υπάρχει ενδεχόμενο να είναι αυτην την χρονική στιγμή άπιαστη πολυτέλεια για τις δικίες μας ομάδες απο την τρίτη θέση και κάτω;
SG3ptshooter
Είναι τρελοί αυτοί οι Ισπανοί... και δεν αναφέρομαι στην ομοιότητα πολλών εξ αυτών με κοιμησο-Ρωμαίων από τα Αστερίξ..

1.γι΄αυτό:
http://acbtv.acb.com/video/3773-lacb-20102...o_messi_bestial (δεν έχουν τι να κάνουν εκεί στη Βαγιαδολίδ νομίζω.. tongue.gif )

2.Μα καλά με 6 ομάδες να παίζουν το αν θα προκριθούν στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας και του Γιουροκάπ δεν ανέβαλαν κανέναν αγώνα;

Λοιπόν έχουμε και λέμε: Σήμερα η Ρεάλ υποδέχεται την Γκραν Κανάρια σε έναν αγώνα που σίγουρα αν ο Μπαμ Μπαμ Ραμπλ Κάρολ είναι σε καλή μέρα θα δυσκολευτεί η ομάδα του Μολίν. Καλό αυτό για τους αντικειμενικούς παρατηρητές που συγκρίνουν το βαθμό δυσκολίας του εν λόγω ματς με αυτό της Βαλένθια που υποδέχεται τη Λαγκούν, η οποία έχει υπάρξει σε πολύ κακή κατάσταση. Το δεύτερο παιχνίδι του Σαββάτου εκτός από αυτό της Ρεάλ είναι το Μπιλμπάο - Γρανάδα. Η Ρεάλ μεταδίδεται στις 7 από το σάιτ της λίγκας.

Κυριακή εκτός από τον αγώνα της Βαλένθια στις 12.30 επίσης έχουμε το πολύ ενδιαφέρον Βαγιαδολίδ - Μάλαγα, το οποίο και αποτελεί την πρότασή μου για αυτή την αγωνιστική μιας και πέρα από την προφανή κρισιμότητα του αγώνα όσες παίζουν Ευρώπη θα τις ξαναδούμε μεσοβδόμαδα.. Στις 12.30 πάντα έχουμε και τα Μανρέσα - Μπάρτσα όπου δύσκολα να χάσουν οι φιλοξενούμενοι ακόμα κι αν δε δώσουν το 100%, γνώμη μου είναι ότι είτε θα τους διαλύσουν από τα νεύρα τους είτε θα δυσκολευτούν υπέρμετρα, Εστουντιάντες - Σαραγόσα, με τους γηπεδούχους να είναι το φαβορί αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι σε καλή φόρμα, να έχουν χωθεί ξαφνικά στη μάχη για τα πλέι οφς και χωρίς αγωνιστική υποχρέωση την Τετάρτη, Μενόρκα - Κάχα Λαμποράλ και τέλος Καχασόλ - Φουενλαμπράδα, το μόνο παιχνίδι που δεν μεταδίδεται από το σάιτ της διοργάνωσης, πράγμα που προκαλεί απορία μιας και προβλέπεται πολύ σοβαρό και κρίνονται πολλά. Επίσης προκαλέι εκνευρισμό σε γνωστό mod αν είχε σκοπό να αφιερώσει το μεσημέρι του. Το απόγευμα έχει και Μπανταλόνα - Αλικάντε, που μοιάζει τελείως αδιάφορο αφού οι γηπεδούχοι είναι εμφανές αουτσάιντερ για την οχτάδα και η Αλικάντε θα βρει το δρόμο να σωθεί λογικά. Χωρίς κάλυψη..
SG3ptshooter
+9 μες τη Μαδρίτη στο ημίχρονο η Γκραν Κανάρια με τον Κάρολ μετριότατο μάλιστα.. rolleyes.gif

είχα κάποια στιγμή ανοιχτά ταυτόχρονα παιχνίδια σε Μαδρίτη, Βοστώνη και Ρύτας.. Πάλι καλά που είχε λήξει και το Ουαλία - Αγγλία.. peace.gif

Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 26 2011, 19:47 ) *
+9 μες τη Μαδρίτη στο ημίχρονο η Γκραν Κανάρια με τον Κάρολ μετριότατο μάλιστα.. rolleyes.gif

είχα κάποια στιγμή ανοιχτά ταυτόχρονα παιχνίδια σε Μαδρίτη, Βοστώνη και Ρύτας.. Πάλι καλά που είχε λήξει και το Ουαλία - Αγγλία.. peace.gif

Για 15 λεπτά κρατούσαν σβηστό τον Κάρολ οι Τάκερ και Βιντάλ ,απο εκεί και πέρα μπόρεσε και πρόσθεσε κάποιους παραπάνω πόντους στο ενεργητικό του ο Boom-Boom...

Με ιδιαίτερο τρόπο παρουσιάζουν την περιγραφή του δημοσιογράφου στο Μάλαγα-Ρεάλ(και όχι μόνο σε αυτό το παιχνίδι απο ότι βλέπω) στην αναύπαλα του παιχνίδιου οι Ισπανοί...

ΥΓ Εγκρίνω και την ξανθιά όμορφη παρουσία...
SG3ptshooter
Πόσες φορές κάνει βήματα αυτός ο Μπορόβνιακ ρε παιδί μου.. Και τις σχετικά λίγες φορές που τον είχα δει με τον Άρη και δεύτερη φορά τώρα με την Γκραν Κανάρια δε μου γεμίζει καθόλου το μάτι..
SG3ptshooter
Nταξ, αυτό ήταν κλοπή, κατέβασμα στην τελευταία επίθεση και το "πνιξανε"... sad.gif

Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 26 2011, 20:43 ) *
Nταξ, αυτό ήταν κλοπή, κατέβασμα στην τελευταία επίθεση και το "πνιξανε"... sad.gif

Ήταν φάουλ τελικά ρε συ?Ή απλά έπρεπε να δώσουν την μπάλα απ'έξω?

Είδα μόνο το τελευταίο λεπτό...
Weekendman
Η νίκη της Ρεάλ θα πρέπει να μοιραστεί στα έξι σαν τούρτα ένα πράγμα...


-Στον Γιούλ που από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και μετά κουβάλησε επιθετικά την Ρεάλ ταλαιπωρόντας μέγιστα τον Κάρολ στο αδύναμο σημείο του την άμυνα…

-Στον Φίσερ που μπήκε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο και άλλαξε σαν μάγος την αμυντική επίδοση της Ρεάλ...

-Στον Ρέγιες που εκμεταλλευτήκε την αμυντική αδυναμία των ψηλών της Γκράν Κανάρια να περιορίσουν τους αντίστοιχους της Ρεάλ(όταν έφτανε η μπάλα με σωστό τρόπο στους Τόμιτς,Ρέγες ακόμα και στον Μπέγκιτς ήταν πολύ δύσκολο να σταματηθούν...)

-Στον Πριτζιόνι για την άμυνα του στο δεύτερο ημίχρονο πάνω στον Κάρολ ,που μεν έβαλε 20 πόντους συνολικά, και σε κάποιο σημείο του τελευταίου δεκάλεπτου ξέσπασε ,αλλά στο Β'μέρος γενικά και στο τέλος του παιχνίδιου δεν τον άφησε ήσυχο ο Πριτζιόνι.

-Στον Σουάρεθ που στο τέλος με 5 πόντους εκμεταλλεύτηκε επιτέλους το ατόμικο πλεόνεκτημα που είχε απεναντι σε αυτούς που τον μάρκαραν.

-Και τέλος στους διαιτητές η στον Νέλσον που επιχείρησε μια ηρωική διεισδήση αντί να ψάξει κανένα σουτ απο τον Κάρολ η άλλο περιφερειακό ,απο την σκοπιά που το βλέπει κανείς δέχεται όποια εκδοχή θέλει...

Αν ο Φίσερ εκτός απο αμυντική δουλεία και σκρίν μπορούσε να ρολάρει καλύτερα για να τον αξιοποιούν οι συμπαίκτες του θα έπαιζε σίγουρα περισσότερο απο τον Τόμιτς...

Μπέγκιτς καλός στην επίθεση στο λίγο που αγωνίστηκε αλλά στην άμυνα ήταν σκέτο άγαλμα...

Για Μπορόβνιακ μην έχεις απαίτησεις απο τον άνθρωπο ,είπαμε είναι soft...

Γκρίν 9 πόντους 4 άσσιστ αλλά σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι ήταν εντελώς διαφορετικός στην άμυνα ως προς το χειρότερο...
SG3ptshooter
Μιλάω για το μπάσιμο του Νέλσον. Ο Ρέγιες του έχει πιάσει/τραβήξει/κατεβάσει το χέρι καθαρά από το πλάι, όχι ο άλλος ψηλός που σηκώθηκε μπροστά του να τον κόψει.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 26 2011, 21:02 ) *
Μιλάω για το μπάσιμο του Νέλσον. Ο Ρέγιες του έχει πιάσει/τραβήξει/κατεβάσει το χέρι καθαρά από το πλάι, όχι ο άλλος ψηλός που σηκώθηκε μπροστά του να τον κόψει.

Θα περιμένω με ενδιαφέρον την σχετική περίληψη του αγώνα γιατί δεν πρόσεξα απολύτως τον Ρέγες λόγω ότι έφυγα για λίγο ,άμεσως μετα την λήξη του αγώνα...

Κατα τα άλλα για αύριο,συμφωνώ με την πρόταση σου για παρακολούθηση Βαγιαδολίθ-Μάλαγα ,αν και θα είναι αμφίρροπο και το Μανρέσα-Μπαρτσελόνα παρόλου που ουσιαστικά έχει σωθεί η Μανρέσα, αφού φαντάζομαι το μυαλό τους στην Μπαρτσελόνα θα είναι απο τώρα στην Αθήνα...
Weekendman
Και ιδού η περιληψη του αγώνος...

http://acbtv.acb.com/video/3778-lacb-20102...del_real_madrid

έχοντας την ευκαιρία να δώ το ριπλέι πραγματικά είναι κλοπή το να μην δοθεί φάουλ στον Ρέγες ,και θα μπορούσαν οι άνθρωποι της Γκράν Κανάρια μετα απο ένα παρατεταμένο οοοοοοοο να φωνάξουν είναι κλοπή όπως έκανε κάποτε ένας μουσάτος μπασκετικός δημοσιογράφος...

Βέβαια και πάλι μια δείησδηση μέσα στην ρακέτα επιμένω πως περιέχει τον κίνδυνο να μην σου σφυριχτεί φάουλ όπως το καθαρό σε αυτό το παιχνίδι ,και ας βλέπω στα διάφορα Ευρωπαικά πρωταθλήματα όπως και στο Ισπανικό πως το non-call κάθε άλλο παρά σαν απόλυτος κανόνας εφαρμόζεται...

Επίσης σήμερα...

QUOTE
26 | 03 | 2011 20:41
Πίσω στις νίκες η Μπιλμπάο


Η Μπιλμπάο επέστρεψε στις νίκες στην ACB, επικρατώντας εντός έδρας 85-68 της Γρανάδας. Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ήταν οι Ουόρεν (20π.) και Τζάκσον (18π.). Καλός κι ο Βασιλειάδης, ο οποίος σε 16 λεπτά είχε 12 πόντους (0/1δ., 4/8τρ.), 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, όπως κι ο Μαυροειδής που σε 29 λεπτά μέτρησε 6 πόντους (3/4δ.), 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τη Γρανάδα προσπάθησαν Γκιανέλα (13π.) και Σαμπ (11π.).

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...sonik-bilb.html
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Mar 26 2011, 23:43 ) *
έχοντας την ευκαιρία να δώ το ριπλέι πραγματικά είναι κλοπή το να μην δοθεί φάουλ στον Ρέγες

σε διαβεβαιώ μάλιστα πως αυτό το ριπλέι είναι το επιλεγμένο ως εκείνο που η παράβαση είναι λιγότερο πασιφανής. Έδειξε νωρίτερα ένα από το αριστερό πλάι κοντινό, άλλο πράγμα.. rolleyes.gif

Όσο για το Μπιλμπάο και την αναμενόμενα εύκολη νίκη του δε μπορεί να πει κανείς πολλά. Σοβαροί οι Έλληνες, κλασσικά τραγικός ο Φίσερ και τελευταία πέφτει εμφανώς ο χρόνος του Γιάννη του Μπλουμς, δι και ό τα τα. Μοιάζει να είναι ολ αράουντ, στην πράξη είναι λίγο απ' όλα και τηγανίτα τίποτα. Για τον Άαρον Τζάκσον νομίζω ότι θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για κλασσικός εκρηκτικός Αμερικανός γκαρντ που μπορεί να ανέβει επίπεδο.. Μ' αρέσει πάρα πολύ και λογικά δύσκολα κάποιος άλλος τέτοιου είδους παίκτης να έκλεψε τόσο την παράσταση από όσους δεν είναι ήδη αναγνωρισμένοι/προβεβλημένοι. Λίγο πάνω από το Ντον Ντρέιπερ. (όχι το διαφημιστή, το μέικερ της Τσεντεβίτα)

Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 27 2011, 03:05 ) *
Όσο για το Μπιλμπάο και την αναμενόμενα εύκολη νίκη του δε μπορεί να πει κανείς πολλά. Σοβαροί οι Έλληνες, κλασσικά τραγικός ο Φίσερ και τελευταία πέφτει εμφανώς ο χρόνος του Γιάννη του Μπλουμς, δι και ό τα τα. Μοιάζει να είναι ολ αράουντ, στην πράξη είναι λίγο απ' όλα και τηγανίτα τίποτα. Για τον Άαρον Τζάκσον νομίζω ότι θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για κλασσικός εκρηκτικός Αμερικανός γκαρντ που μπορεί να ανέβει επίπεδο.. Μ' αρέσει πάρα πολύ και λογικά δύσκολα κάποιος άλλος τέτοιου είδους παίκτης να έκλεψε τόσο την παράσταση από όσους δεν είναι ήδη αναγνωρισμένοι/προβεβλημένοι. Λίγο πάνω από το Ντον Ντρέιπερ. (όχι το διαφημιστή, το μέικερ της Τσεντεβίτα)

Αν βγεί η Μπιλμπάο Ευρωλίγκα το να έχει τον Μπλουμς βασικό το βρίσκω χλωμο γιατί ασφαλώς ένας Γιουλ,Ναβάρο,Μαρτίνεθ η ακόμα και ο Φίτς είναι σαφέστατα καλύτερες λύσεις από τον Λεττονό…

Στον περιορισμό του ρόλου του Μπλουμς βοηθάνε και η άνοδος του Βασιλειάδη ,που λογικά μετα την μεγαλειώδη εμφάνιση του στο Κόπα Ντελ Ρέι έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη όλων στην Μπιλμπάο,αλλά και του Γούορεν που τελευταία ολο και πιο πολύ θυμίζει ότι σαν παίκτης που καταλαμβάνει μια θέση μη κοινοτικού μπορεί να κάνει την διαφορά κάτι που δεν ήταν τόσο αυτονόητο πάντα…

Ο Άαρον θα γίνει αντικείμενο ψαρέματος απο πολλους ψαράδες(η σε λιγότερο κωδική ονομασία ομάδες)αν η Μπιλμπάο δεν καταφέρει να τον κρατήσει ,προσωπικά όμως λέω ότι θα ήταν καλό να μείνει και του χρόνου στην ομάδα του Κατσικάρη που δεν έχει καθόλου άσχημες προοπτικές για το μέλλον...
Manu7
Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς τη διαδικασία για να μπεις στο ΑCB360 για να δεις του αγώνες?

Γιατί από χτες μου εμφανίζει κάποιο πρόβλημα και δεν παίζει τον αγώνα όταν πατάω πάνω στην οθόνη το play.
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Mar 27 2011, 14:18 ) *
Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς τη διαδικασία για να μπεις στο ΑCB360 για να δεις του αγώνες?

Γιατί από χτες μου εμφανίζει κάποιο πρόβλημα και δεν παίζει τον αγώνα όταν πατάω πάνω στην οθόνη το play.

Χθές δεν μου παρουσιάστηκε πρόβλημα σε αντίθεση με σήμερα,το πρόβλημα πρέπει να της ιστοσελίδας όσο αφορά την σύνδεση με τα γήπεδα οπότε δεν νομίζω να μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο εκτός απο υπομονή...


edit Αποκαταστάθηκε η τάξη και η συνδεσιμότητα απο ότι βλέπω...
SG3ptshooter
Κλέψιμο κι αιφνιδιασμός η Μενόρκα και έχασε λέι απ και φόλοου να πάει την Κάχα ένα λεπτό πριν το τέλος στο +7. Τώρα είναι στο +3 και αφού έχει κριθεί και το Βαγιαδολίδ συντονιστείτε όσο προλαβαίνετε.

Το ισοφάρισε η Κάχα και έχει 22 δεύτερα η Μενόρκα. Μην παραβιάζεστε το κόβω παράταση. tongue.gif

Ντόναλντσον 20π 18ρ ohmy.gif


Τι έβαλε ο ιμιτασιόν Τσαρτσαρής ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif


Πάνω που θα σιγουρεύαμε την τρίτη θέση. Πάντα μου τη σπάει αυτός ο ...Τελέτοβιτς ugly1.gif ugly1.gif ugly1.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif

σε όσους άρεσε το τέλος του Ρεάλ - Μάλαγα παρότι λιγότερο εντυπωσιακό ρίξτε μια ματιά στο ριπόρτ του αγώνα όταν βγει..
Weekendman
Τι αλλαγή χεριού ήτανε αυτή απο τον Τσιορκιάρι(δεν ξέρω πως τον λένε γιατί τον προφέρουν σαν Τσαρτσαριν...)!!!!


Ρε τον Τελέτοβιτς που έφερε την ανατροπή στην ανατροπή!(γιατί εκτός απο το τελευταίο τρίποντο έβαλε και τους τελευταίους 8 πόντους της Κάχα)
επαθα λαστιχο
ξερει κανεις τι ρεκορ εχουμε με πεσιτς στο πρωταθλημα?
SG3ptshooter
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 27 2011, 15:20 ) *
ξερει κανεις τι ρεκορ εχουμε με πεσιτς στο πρωταθλημα?

δε με διαβάζεις ρε σύντροφε; είχαμε 1-6 (με μόνη νίκη επί ομάδας που προσπαθεί να μην πέσει) και τώρα είναι 18-9 --->17-3 δηλαδή χτυπάγαμε Μπάρτσα στην πρώτη θέση..
και μην ξεχνάμε και το 1-4 Ευρωλίγκα με μόνη νίκη εντός επί της ΤΣΣΚΑ με 8-9 παίκτες --->κοντά στο φάιναλ φορ.

Λοιπόν πέρα από τη νίκη-ανατροπή της Κάχα επί του μεγαθηριού Μενόρκα είχαμε:
-πιο εύκολη νίκη από ότι δείχνει το τελικό σκορ της Βαλένθια, μας είδα λίγο και έχω να πω απλά ότι ο Σαβάνοβιτς είναι η καλύτερη μεταγραφή του καλοκαιριού..
-η Μπαρτσελόνα έχει χιούμορ και αποφάσισε να με δικαιώσει και στις δύο εναλλακτικές που προέβλεψα για σήμερα, διαλύοντας τη Μανρέσα στο πρώτο ημίχρονο και κάνοντας τη νίκη της να μοιάζει πιο αγχωτική στο δεύτερο
-η Μάλαγα νίκησε καθαρά τη Βαγιαδολίδ που έχει χάσει το Μπαρνς και της στοιχίζει απίστευτα ως τώρα. Οι Μαλαγάνες μοιάζουν να εδραιώνονται στα πλέι οφς και ελπίζω να μη γίνει κανένα αστείο και χάσει η Βαλένθια την είσοδο της Ευρωλίγκα για του χρόνου (Τζόρντι σοβαρέψου)
-Η Εστουντιάντες με εντυπωσίασε παρότι έχει μια πολύ δύσκολη αποστολή μεσοβδόμαδα έκαμψε άκρως πειστικά τη Σαραγόσα που ήταν πολύ δυνατή τελευταία. Πάλι double double ο τύπος με το μαύρο sleeve.
-Η Φουενλαμπράδα έκλεψε άλλο ένα παιχνίδι και o Αγιόν με το Μπιγιόμπο κυριάρχησαν στους αιθέρες πάλι.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 27 2011, 15:25 ) *
δε με διαβάζεις ρε σύντροφε; είχαμε 1-6 (με μόνη νίκη επί ομάδας που προσπαθεί να μην πέσει) και τώρα είναι 18-9 --->17-3 δηλαδή χτυπάγαμε Μπάρτσα στην πρώτη θέση..
και μην ξεχνάμε και το 1-4 Ευρωλίγκα με μόνη νίκη εντός επί της ΤΣΣΚΑ με 8-9 παίκτες --->κοντά στο φάιναλ φορ.

Πολύ εντυπωσιακά επιτέυγματα ,που και η μίξη των καλύτερων προπονητών στον κόσμο να αναλαμβάνε την Βαλενθια δύσκολα αν όχι αδύνατον να τα κατάφερναν καλύτερα...


Να δούμε η Κάχα που χάνει στην τρίτη απο το τέλος(Αλικάντε) και κερδίζει με μπόλικο άγχος την προτελευταία(Μενόρκα) τι θα κανει στο Τελ-Αβιβ;

Εγω επιμένω και ποντάρω στην τρέλα τους ακομα...


Στα υπόλοιπα με έχει καλύψει ο παραπάνω...

SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Mar 27 2011, 15:30 ) *
Εγω επιμένω και ποντάρω στην τρέλα τους ακομα...

είμαι ο πρώτος που λέω ότι αν η Κάχα παίξει μπάσκετ μπορεί να κερδίσει τους πάντες.

Αλλά φέτος αυτό που βλέπουμε είναι γελοίο. Είναι ένας παίκτης που κάνει ο,τι μπορεί και πετυχαίνει στο 95% των αγώνων να είναι το κλειδί της ομάδας του και άλλοι δύο που μια σηκώνουν αντίστοιχο βάρος και μια χάνονται (Τελέτοβιτς και Χουέρτας.) Εσχάτως έχει αναδειχθεί λίγο κι ο Λόγκαν.

Δεν είναι κατάσταση αυτή ομάδας που θέλει να διεκδικεί σοβαρούς τίτλους. Που είναι ο Όλεσον; Που είναι ο Μπάρατς στα κρίσιμα μετά το τεράστιο ξεκίνημα; Που ήταν ο Λόγκαν μέχρι πρόσφατα, που σερνόταν; Τι καιρό κάνει στο σπίτι του Μπιέλιτσα; Ο Μούσλι τι είχε δείξει στο πρώτο του πέρασμα από τη Βιτόρια που να κάνει κάποιον αισιόδοξο ότι μπορεί να βοηθήσει τώρα; Πόσο μυαλό έχει ο Μπατίστα; Μόνο ο Ρίμπας παίζει λίγο και ότι μπορεί το δίνει σταθερά εκτός από τους "τρεις σωματοφύλακες".

Κι επιμένω ότι μπορούν μέχρι και φάιναλ φορ να πάνε, μπορούν και στους τελικούς της ACB να πάνε, αλλά πως διάολε μπορεί να τους έχει την παραμικρή εμπιστοσύνη;
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 27 2011, 15:47 ) *
είμαι ο πρώτος που λέω ότι αν η Κάχα παίξει μπάσκετ μπορεί να κερδίσει τους πάντες.

Αλλά φέτος αυτό που βλέπουμε είναι γελοίο. Είναι ένας παίκτης που κάνει ο,τι μπορεί και πετυχαίνει στο 95% των αγώνων να είναι το κλειδί της ομάδας του και άλλοι δύο που μια σηκώνουν αντίστοιχο βάρος και μια χάνονται (Τελέτοβιτς και Χουέρτας.) Εσχάτως έχει αναδειχθεί λίγο κι ο Λόγκαν.

Δεν είναι κατάσταση αυτή ομάδας που θέλει να διεκδικεί σοβαρούς τίτλους. Που είναι ο Όλεσον; Που είναι ο Μπάρατς στα κρίσιμα μετά το τεράστιο ξεκίνημα; Που ήταν ο Λόγκαν μέχρι πρόσφατα, που σερνόταν; Τι καιρό κάνει στο σπίτι του Μπιέλιτσα; Ο Μούσλι τι είχε δείξει στο πρώτο του πέρασμα από τη Βιτόρια που να κάνει κάποιον αισιόδοξο ότι μπορεί να βοηθήσει τώρα; Πόσο μυαλό έχει ο Μπατίστα; Μόνο ο Ρίμπας παίζει λίγο και ότι μπορεί το δίνει σταθερά εκτός από τους "τρεις σωματοφύλακες".

Κι επιμένω ότι μπορούν μέχρι και φάιναλ φορ να πάνε, μπορούν και στους τελικούς της ACB να πάνε, αλλά πως διάολε μπορεί να τους έχει την παραμικρή εμπιστοσύνη;

Απόλυτη εμπιστοσύνη δεν μπορεί να έχει κανείς ούτε στην χωρίς αμφιβολία πιο σταθερή ομάδα της λίγκας την Μπαρτσελόνα πόσο μάλλον στην Κάχα…

Η δεύτερη παράγραφος περιέχει αλήθειες για την Κάχα και θα την αποδεχτώ χωρίς επιπλέον σχόλιο αν και η Μάλαγα η η Ρεάλ δεν υπολείπονται άναρχης εικόνας για να μην χρησιμοποιήσω την λέξη γελοίο που είναι λίγο αιχμηρή...


Για Όλεσον θα διαφωνήσω εν μέρει
Ο Όλεσον μεν στα τελευταία 6 Ευρωπαικά παιχνίδια ,με εξαίρεση τον αγώνα με την Μάλαγα στην Βιτόρια,τα πηγαίνει πραγματικά χαλιά, αλλά αμά τα βγάλεις αυτά ,μες στο 2011 έδωσε σημαντικές βοήθειες εως τώρα και μπορεί μια χαρά στα παιχνίδια με Μακάμπι να εμφάνιστει όχι μόνο καλύτερος γιατί ως τώρα με τους εβραίους ήταν ανύπαρκτος ,αλλά και χρήσιμος!
Πέρσι αν θυμάσαι στο μεγαλύτερο μέρος της χρονιάς δεν είχε καταλάβει κάποιος την παρουσία του Όλεσον ,αυτό ας μην ξεχνάμε αν θέλουμε να συγκρίνουμε, το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει στο 2 κλασσικός σκόρερ σαν τον Κάρλ Ινγκλις φέτος ,άσχετα άμα στα πλέι-οφ του 2010 όλο τον ψάχναμε τον Καναδό και δεν τον βρίσκαμε…

Όσο αφορά τον Μπάρατς εκεί νομίζω κάνεις λάθος και γιατί δεν έχει παρουσιάσει κανένα μεγαλο κενό πρόσφατα, αλλά και γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι σαν παίκτης εξαρταται σε μεγάλο βαθμό από τους άλλους χωρίς κατάλληλη αξιόποιηση από τον Χούερτας No points No Party!

Δεν πάει και πολύ που στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με την Μακάμπι έκανε και πάλι πλάκα στον Σόφο και τους άλλους ψηλούς της Μακάμπι ,για ένα χαμένο παιχνίδι δηλαδή τα ανατρέπουμε όλα και ξεχνάμε ότι είναι από αυτούς που πάνε για τον τίτλο του πιο βελτιωμένου παίκτης της χρονιάς;;

Ο Λογκαν δεν αποτελεί πάντονε ένα στήριγμα στην αγία τριάδα της Κάχα ,αλλά έχει φανεί αρκετές φορές ,και στα κρίσιμα ήταν παραπάνω από παρών(ΤΟΠ-16,Προημιτελικά Ευρωλίγκας,Κόπα Ντελ Ρει ημιτελικός)
για ένα παίκτη που ήρθε από Πολωνική ομάδα και με τέτοια προσφορά είναι πετυχημένη μεταγράφη ,και δεν είναι περίεργο από Πρόκομ σε ολόκληρη πρωταθλήτρια Ισπανίας να χρειαστεί ένα σεβαστό χρονικό διάστημα μέχρι να βρεί τα βήματα του…


Για τον Μπιέλιτσα εκεί πραγματικά τα σχόλια είναι περιττά ,θέλω να ζητήσω όμως την γνώμη σου,ποιος είναι η χειρότερη φετινή μεταγραφή στην Ευρωπαική ήπειρο ο Νίλσεν η ο Μπιέλιτσα;
Εγώ Ψηφίζω τον Σέρβο μετα από αρκετή σκέψη αν και εκνευρίζει πιο πολύ ο Αυστραλός…

Ο Μούσλι είναι κίνηση τύπου δεν έχουμε λεφτά να ξοδέψουμε η δεν βρισκουμε παίκτη σοβαρό να αποκτήσουμε(για Ισπανία) και κάνει ως επιπλέον λύση στην ρακέτα στην περίπτωση ,που χτύπα ξύλο, οι περισσότεροι ψηλοί της Κάχα τραυματιστούν η αρρωστήσουν

Ο Μπατίστα τα πήγε πολύ καλά στην Φουενλαμπράδα και περίμενα να είναι λίγο πιο ευκίνητος από τον Μπάρατς αμυντικά αλλά τζίφος τελικά…
Μάλλον ο Αγιόν που είναι καλύτερος στο πικ εν ρόλ και πιο αλτικός παίκτης, έπρεπε να αποκτηθεί από την Φουενλαμπράδα κρίνωντας εκ των υστέρων…

Ο Ρίμπας για το ταλέντο του τόσο μπορεί τόσο δίνει, υπάρχουν και καλύτεροι από αυτόν αλλά αυτός είναι το τελευταίο πρόβλημα της Κάχα αυτην την στίγμη…

Το τελευταίο παιχνίδι της αγωνίστικης
QUOTE
27 | 03 | 2011 21:45
Στο φινάλε η Μπανταλόνα


Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική στην Ισπανία, η Μπανταλόνα κέρδισε 75-73 την Αλικάντε, με καλάθι του Ράσελ Ρόμπινσον στο φινάλε! Κορυφαίοι της «πένια» ήταν οι Τομάς (25π.), Γέλινεκ (17π.) και Τρίας (13ρ.), ενώ απ’ την άλλη διακρίθηκε ο Ντόελμαν (28π.,7ρ.).

Η βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 23-4, Ρεάλ 21-6, Βαλένθια 18-9, Κάχα Λαμποράλ 17-10, Μπιλμπάο, Βαγιαδολίδ 16-11, Μάλαγα, Φουενλαμπράντα 15-12, Γκραν Κανάρια, Εστουντιάντες, Μπανταλόνα 14-13, Καχασόλ 13-14, Σαραγόσα 12-15, Λαγκούν Άρο, Μανρέσα 9-18, Αλικάντε 7-20, Γρανάδα, Μενόρκα 5-22.

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...adal-alik-.html



Ο Ρόμπινσον στέρησε την ευκαιρία στην Αλικάντε να αρχίζει να γιορτάζει σιγα-σιγα την παραμόνη της απο τώρα, βλέπω επισης ότι οι μικροί σε ηλικία Τομάς και Γέλινεκ ήταν μεγάλοι σε απόδοση σήμερα...


Και το θέμα της ημέρας αυτός ο παράξενος περιφερειακός της Μενόρκα που μας θυμίζει το όνομα του τον Τσαρτσαρή πως λέγεται ακριβώς;
Γιατί ep;ishw και τον Ινγκλες της Μπαρτσελόνα οι Ισπανόι τον προφέρουν Ένγκελς ...
Nα ακολουθήσω την Ισπανική εκδοχή των πραγμάτων η την Ελληνική που προφέρουμε π.χ τον γνωστο ήρωα κινουμένων σχεδίων και καούμποι Lucky Luke ως Λούκι Λουκ;
Weekendman
QUOTE(Weekendman @ Mar 27 2011, 23:08 ) *
Όσο αφορά τον Μπάρατς εκεί νομίζω κάνεις λάθος και γιατί δεν έχει παρουσιάσει κανένα μεγαλο κενό πρόσφατα, αλλά και γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι σαν παίκτης εξαρταται σε μεγάλο βαθμό από τους άλλους χωρίς κατάλληλη αξιόποιηση από τον Χούερτας No points No Party!

Δεν πάει και πολύ που στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με την Μακάμπι έκανε και πάλι πλάκα στον Σόφο και τους άλλους ψηλούς της Μακάμπι ,για ένα χαμένο παιχνίδι δηλαδή τα ανατρέπουμε όλα και ξεχνάμε ότι είναι από αυτούς που πάνε για τον τίτλο του πιο βελτιωμένου παίκτης της χρονιάς;;

Προφανώς για την επίθεση μιλάω γιατί αμυντικά το να περιμένεις απο έναν με 2 μέτρα και 17 εκατοστά να έχει άψογες και γρήγορες αμυντικές αντιδράσεις είναι λίγο δύσκολο ,
έτσι αυτό που κάνει στην επίθεση ο Μπάρατς με το πικ εν ρολ το παθαίνει στην άμυνα,ενω δεν είναι και Στόγιαν Βράνκοβιτς μεταξύ μας στην κάλυψη του καλάθιου μέσα η κοντά στην ρακέτα...
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Mar 27 2011, 23:08 ) *
Όλεσον

Μπάρατς

Μπιέλιτσα

Μούσλι

Ρίμπας

Και το θέμα της ημέρας αυτός ο παράξενος περιφερειακός της Μενόρκα που μας θυμίζει το όνομα του τον Τσαρτσαρή πως λέγεται ακριβώς;

Το μόνο ματς όπως λες του Όλεσον που δεν ήταν κακό από το τοπ 16 κι έπειτα ήταν στην άνετη επικράτηση επί της τελευταίας του ομίλου που την αποκαλεί το μισό φόρουμ "τσίρκο". Και στη λίγκα αν εξαιρέσεις το ματς με τη Βαλένθια δεν έχω δει και κανένα ματς που να ήταν καταλυτικός το τελευταίο δίμηνο.

Για την άμυνα του Μπάρατς βλέπω τα έγραψες πριν προλάβω να επεκταθώ. Επιθετικά φυσικά και είναι ταλαντούχος για το ύψος του και φυσικά έκανε τρομερό ξεπέταγμα στη ρέγκιουλαρ σίζον, αλλά δε θεωρώ ότι έχει να κάνει με το ματς της Πέμπτης η κριτική μου. Δες το τοπ16 του, αν εξαιρέσεις τη Λιέτουβος που απέναντί του είχε ή τον ελαφρύ "στυλ φόργουορντ" Μπαϊράμοβιτς ή τον απλά λίγο Ναλγκά (η χρησιμοποίηση του Βαλαντσιούνας είναι ύπουλη.), στα άλλα δεν έδωσε τίποτα ιδιαίτερο. Και στο πρώτο ματς επί Χέντριξ κάνει την ζημιά, ο οποίος είναι 14 πόντους κοντύτερος και τελείως ανίκανος να τον μαρκάρει, ενώ παράλληλα παρότι δεν έχει ξεχωρίσει ως τώρα στη Μακάμπι ήταν ο καλύτερος σε απόδοση παίκτης από όλα τα παιχνίδια της Τρίτης.. Ένα λάθος το έχω ομολογώ όσον αφορά την Ισπανική λίγκα, καθώς θυμόμουν τον κακό Γενάρη του και έχει όντως ανακάμψει.

Ωραία ιδέα για πολλ αυτό για το Νεμάνια. Ποιός θα το φτιάξει; Εγώ δεν έχω ανοίξει ποτέ κάποιο θέμα. Ας συζητήσει μαζί μου πρώτα τις υποψηφιότητες γιατί "το χω" το θεματάκι. Κέσελ, Σάτο, Τάκερ, Πιετρούς έχει πολύ ψωμί..

Ο Μούσλι να διευκρινίσω ότι δεν αποκτήθηκε, ήταν δανεικός και ανακλήθηκε για να βοηθήσει μετά το σοβαρό πρόβλημα του Σόου. Και παρότι ταλαντούχος το φθινόπωρο δεν έδειξε τίποτα. Δεν αποκλείω κιόλας το να τα πάει καλύτερα αυτή τη φορά.

Ο Ρίμπας δεν είναι πρόβλημα. Μια χαρά είναι. Όσο παίζει είναι πολύ καλός αμυντικά στις θέσεις 1-2 και στην επίθεση τα λίγα που παίρνει δεν τα εκβιάζει, πασάρει αρκετά σωστά, απλά δεν είναι καθόλου ηγετικός ή flashy. Δε χρειάζεται κιόλας να είναι.

Ήταν κάπως κάθετο το ποστ μου το μεσημέρι αλλά στα χαρτιά η πληρότητα μιας ομάδας που έχει ροτέισον:
PG Huertas (που στην καλή του μέρα έχουμε υποκληθεί όλοι ανεξαιρέτως), Ribas (αξιόπιστη λύση)
G Logan (που οι απαιτήσεις ήταν κάπως περισσότερες μετά την περσινή του σεζόν σε σχέση με το πως το έθεσες, τουλάχιστον έτσι το έχω στο νου μου)
SG Oleson (που πέρυσι απέδωσε την κακή του πορεία στον τραυματισμό του, φέτος να δούμε)
SF San Emeterio (ουδέν σχόλιο), Βjelica (θεωρώντας το καλοκαίρι ότι θα δούμε κάτι πολύ καλύτερο)
και πέρα από τη βασική δυάδα ψηλών Τeletovic, Barac (που είναι ο μόνος που απέδωσε περισσότερο από ότι αναμενόταν κι αυτό με αστερίσκο) πέρασαν από τους ψηλούς οι Batista, Rancik, Sow, Pietrus, Musli...

είναι εξαιρετική. Θεωρητικά στην αρχή της σεζόν ήταν για διεκδίκηση της πρώτης θέσης στη λίγκα τους και φάιναλ φορ. Το πλεονέκτημα στους 8 το πήραν επειδή αυτοκτόνησε ο ΠΑΟ και είναι ο μόνος λόγος που μπορούν ακόμα να ελπίζουν, παρότι το έχασαν και στη λίγκα είναι τέταρτοι και έχουν κερδίσει και 7-8 παιχνίδια με την ψυχή στο στόμα.

Να μην αρχίσω τώρα να συμμετέχω στο κίνημα οπαδισμού που έχει αρχίσει με κανένα "ΑΝΤΑΜ ΛΑΠΕΤΑ - ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ" tongue.gif

Τσιορτσιάρι λέγεται και επειδή το όνομα είναι λατινογενές λογικά θα το λένε σωστά. wink.gif
SG3ptshooter
Ριπίτ από το Νικ Κάνερ - Μέντλεϊ a.k.a the white boy with the black sleeve στο ΜVP του μήνα για την Ισπανική λίγκα. Κι εκεί που ο Σαν ήταν φαβορί για καλύτερος παίκτης σε κάποια από τις 2 σοβαρές διοργανώσεις, από τη μία η ψηφοφορία του κοινού στην οποία ως τώρα δεν έχει ρεύμα για την Ευρωλίγκα και από την άλλη το τρομερό τελευταίο δίμηνο του φόργουορντ της Εστουντιάντες που τον έχει ξεπεράσει σημαντικά σε valoracion, τα πράγματα μοιάζουν πιο χλωμά.

MVP Μάρτη και ΜVP Φλεβάρη και αναρωτιέμαι αν έχει ακολουθηθεί ξανά η τακτική του για μονοετή συμβόλαια, ποιοί και πόσοι θα έπρεπε να κινηθούν για την απόκτησή του..
SG3ptshooter
Kατ' αρχάς να ζητήσω συγγνώμη για το τρίτο συνεχόμενο ποστ αλλά δε φταίω που η πλειοψηφία του φόρουμ έχει το μυαλό της μόνο στους αιώνιους rolleyes.gif

Και συνεχίζω γράφοντας για τους ύπνους της ACB, που εδώ και κάποια χρόνια βγάζουν το μούφα αλλά από το ολότελα καλό παιχνίδι τους ACB Total, που είναι κάτι σαν απαράδεκτη βερσιόν του ΝΒΑ Live μια οκταετία πίσω..

Φέτος όμως το παιχνίδι πρόκειται να βγει και σε Wii, με τον παίκτη να μιμείται τις κινήσεις πλέον κι όχι να πατά πλήκτρα. blink.gif

Λέτε να είναι πλέον τόσο μπροστά;

http://www.acb.com/redaccion.php?id=75016
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 30 2011, 19:32 ) *
Kατ' αρχάς να ζητήσω συγγνώμη για το τρίτο συνεχόμενο ποστ αλλά δε φταίω που η πλειοψηφία του φόρουμ έχει το μυαλό της μόνο στους αιώνιους rolleyes.gif

Και συνεχίζω γράφοντας για τους ύπνους της ACB, που εδώ και κάποια χρόνια βγάζουν το μούφα αλλά από το ολότελα καλό παιχνίδι τους ACB Total, που είναι κάτι σαν απαράδεκτη βερσιόν του ΝΒΑ Live μια οκταετία πίσω..

Φέτος όμως το παιχνίδι πρόκειται να βγει και σε Wii, με τον παίκτη να μιμείται τις κινήσεις πλέον κι όχι να πατά πλήκτρα. blink.gif

Λέτε να είναι πλέον τόσο μπροστά;

http://www.acb.com/redaccion.php?id=75016

Κάτσε π.χ πρώτα να βρούμε τα στατιστικά του Ελληνικού πρωταθλήματος πριν το 1999 και μετά προχωράμε βιαστικέ τύπε...

QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 29 2011, 16:13 ) *
Ριπίτ από το Νικ Κάνερ - Μέντλεϊ a.k.a the white boy with the black sleeve στο ΜVP του μήνα για την Ισπανική λίγκα. Κι εκεί που ο Σαν ήταν φαβορί για καλύτερος παίκτης σε κάποια από τις 2 σοβαρές διοργανώσεις, από τη μία η ψηφοφορία του κοινού στην οποία ως τώρα δεν έχει ρεύμα για την Ευρωλίγκα και από την άλλη το τρομερό τελευταίο δίμηνο του φόργουορντ της Εστουντιάντες που τον έχει ξεπεράσει σημαντικά σε valoracion, τα πράγματα μοιάζουν πιο χλωμά.

MVP Μάρτη και ΜVP Φλεβάρη και αναρωτιέμαι αν έχει ακολουθηθεί ξανά η τακτική του για μονοετή συμβόλαια, ποιοί και πόσοι θα έπρεπε να κινηθούν για την απόκτησή του..

Μετα την απώλεια του στόχου του Γιούροκαπ , έσβησε και η τελευταία ελπίδα της Εστουντιάντες να τον κρατήσει και του χρόνου εκτός αμά πάλι το αργήσει το πράγμα όπως φέτος ο Αμερικάνος, και αναγκάστει να ξαναεπιστρέψει…

Αυτό το λευκό αγόρι που πρόσφέρει θέαμα σαν μαύρος και μαζέυει ριμπάουντ σαν ένας πρόθυμος ρακοσυλλέκτης αποκλείεται να μείνει απαρατήρητος αυτό το Καλοκαίρι όταν μάλιστα είναι και καλός σκόρερ και εύελικτος παίκτης…
Ακόμα και στο σουτ που δεν είναι τόσο μεγάλο προσόν σε σχέση με άλλα, δεν έχει τόσο άσχημες επιδόσεις με 35,8% ευστοχία σε 81 προσπάθειες στο Ισπανικό πρωτάθλημα

Μια χαρά φαντάζομαι το δίδυμο Έρτσεγκ-Κάνερ Μέντελει για του χρόνου(φέρνω το τόπικ των μεταγραφών του Ολυμπιακού εδώ μήπως τσιμπήσουν λίγο κάποιοι…)


Για τον παίκτη της Εστουντιάντες είμαι βέβαιος ότι θα βρεί αργά η γρήγορα τον δρόμο σε ακόμα ανώτερα μπασκετικά στρώματα που ίσως δεν θα είναι τόσο ταπεινά…


Για τον Κάρολ θα ήθελα να πώ που εξέφρασες την επιθυμία σου για ΠΑΟ…
θα τον έβαζα μεν ίσως στο Τοπ-10 των πιο ταλαντούχων επιθετικών που παίζουν στην Ευρωπη ,αλλά άμα παίξει άμυνα σαν αύτη που(δεν) έπαιξε πάνω τον Γιουλ την περασμένη εβδομάδα ,ακόμα και να έρθει έστω με μούφεξ Ευρωπαικό διαβατήριο στον ΠΑΟ προβλέπω μέχρι να βελτιωθεί σε αυτόν τον τομέα ότι μπορεί να πάρει καμιά άδεια από τον Ομπράντοβιτς για να αναυπαυτεί όπως συνήθιζουν να δίνουν οι Σέρβοι προπονητές(π.χ Ομπράντοβιτς στον Σάρας πέρσι ,Ίβκοβιτς στον Μπουρούση φέτος)...

Γενικά πρέπει να βελτιωθεί στην άμυνα αν θέλει να φτάσει στο ανώτατο σκαλί Ευρωπαικών ομάδων και να μείνει το κυρίοτερο…
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Mar 31 2011, 00:52 ) *

ο Νικ μαζί με τον Έρτσεγκ δε μου ταιριάζει σα δίδυμο. Ο ένας από τους δύο θα ήθελα να είναι πιο ογκώδης.

Ο ΠΑΟ έκρυβε μια τριετία την αμυντική αδυναμία του Γιασικεβίτσιους, ο Κάρολ έχει τουλάχιστον έφεση στα κλεψίματα. Εντάξει, πάνω στον ενθουσιασμό το έγραψα αυτό για τον ΠΑΟ άλλωστε. Αλλά δεν πιστεύω πως δεν αξίζει να βρεθεί κάπου καλύτερα ο Μπουμ Μπουμ. Και μόνο τα σουτ τελευταίας στιγμής με Κάχα και Μπιλμπάο να βάλει και 2 εμφανίσεις σαν εκείνη με τη Ρεάλ στο Κόπα ντελ Ρέι και τα λεφτά του θα τα βγάλει..

Ξέρεις καλύτερα από τους περισσότερους ότι υπάρχει ένας αριθμός παικτών κρυμμένων στις μη κορυφαίες ομάδες της ACΒ που δεν είναι ευρέως γνωστοί που θα χωρούσαν στις ομάδες μας σίγουρα. Στον ΠΑΟ π.χ. αν είναι να κλέψω και με τα κοινοτικά διαβατήρια η πιο κατάλληλη επιλογή θα ήταν ο Τζάκσον. Και στον Ολυμπιακό εγώ θα έπαιρνα τον Αγιόν επειδή βλέπω πόσο σημαντική είναι η διαφορά των ψηλών σας που ρολάρουν σωστά και υποδέχονται τις πάσες των εξαιρετικών πασέρ σας από αυτούς που κάνουν "ποικιλίες".

Τώρα θα με κάνεις να σου πω πως θέλω τον ΠΑΟ του χρόνου όμως και θα ξεσηκωθούν οι φίλοι του ύπνου. rolleyes.gif
Όχι τίποτε άλλο αλλά 3 Έλληνες έχει η ACB και ήταν όλοι ελεύθεροι το καλοκαίρι. Οι 2 μου κάνουν.

SG3ptshooter
http://www.acb.com/redaccion.php?id=75091
Tζέρτζελο στη Φουενλαμπράδα με το Μπιγιόμπο να θέλει να παρατήσει για 10 μέρες την ομάδα να πάει στο Nike Hoop Summit και τους Μαδριλένους (είναι όντως κι από το Χετάφε τελικά) να ανακοινώνουν πλέον επίσημα μέσω του προπονητή τους ότι θα τον υποβιβάσουν μόνιμα στη Β ομάδα αν κάνει κάτι τέτοιο..

Αύριο απόγευμα έχουμε μετάδοση Μπάρτσα - Μπιλμπάο, το βλέπω για 20αρα. Επίσης χωρίς μετάδοση Μάλαγα - Μπανταλόνα. Δύσκολο το διπλό αλλά το θέλω πολύ. Κυριακή μεσημέρι χωρίς μετάδοση (!?) το Καχασόλ - Βαλένθια, με μετάδοση τα Σαραγόσα - Μανρέσα (δύσκολα να τη γλιτώσουν οι φιλοξενούμενοι), Γρανάδα - Ρεάλ, Γκραν Κανάρια - Βαγιαδολίδ (ποιος ξέρει κανέναν που να μένει Ισπανία; Θέλω 2-3-5-10-30 φανελίτσες) και Αλικάντε - Λαγκουν Άρο (πρέπει επιτέλους να πάρει ένα ματς η αρμάδα του Ντόμπλας). Το απόγευμα με μετάδοση (?!) Φουενλαμπράδα - Μενόρκα ενώ χωρίς μετάδοση Κάχα Λαμποράλ - Εστουντιάντες (!?!?!?!?!?!?!)..

Ποιος διάλεξε ποια ματς θα μεταδωθούν αυτή την αγωνιστική ρε; Ήμαρτον. blink.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 1 2011, 21:45 ) *
http://www.acb.com/redaccion.php?id=75091
Tζέρτζελο στη Φουενλαμπράδα με το Μπιγιόμπο να θέλει να παρατήσει για 10 μέρες την ομάδα να πάει στο Nike Hoop Summit και τους Μαδριλένους (είναι όντως κι από το Χετάφε τελικά) να ανακοινώνουν πλέον επίσημα μέσω του προπονητή τους ότι θα τον υποβιβάσουν μόνιμα στη Β ομάδα αν κάνει κάτι τέτοιο..

Αύριο απόγευμα έχουμε μετάδοση Μπάρτσα - Μπιλμπάο, το βλέπω για 20αρα. Επίσης χωρίς μετάδοση Μάλαγα - Μπανταλόνα. Δύσκολο το διπλό αλλά το θέλω πολύ. Κυριακή μεσημέρι χωρίς μετάδοση (!?) το Καχασόλ - Βαλένθια, με μετάδοση τα Σαραγόσα - Μανρέσα (δύσκολα να τη γλιτώσουν οι φιλοξενούμενοι), Γρανάδα - Ρεάλ, Γκραν Κανάρια - Βαγιαδολίδ (ποιος ξέρει κανέναν που να μένει Ισπανία; Θέλω 2-3-5-10-30 φανελίτσες) και Αλικάντε - Λαγκουν Άρο (πρέπει επιτέλους να πάρει ένα ματς η αρμάδα του Ντόμπλας). Το απόγευμα με μετάδοση (?!) Φουενλαμπράδα - Μενόρκα ενώ χωρίς μετάδοση Κάχα Λαμποράλ - Εστουντιάντες (!?!?!?!?!?!?!)..

Ποιος διάλεξε ποια ματς θα μεταδωθούν αυτή την αγωνιστική ρε; Ήμαρτον. blink.gif

Λίγο παράλογος γίνεται ο Μπιγιόμπο η μου φαίνεται;

Απο το φτωχό τηλεοπτικό μενού που μας προσφέρουν οι Ισπανοί φαίνεται ότι θέλουν να μας κάνουν μια μορφή μπασκετικής διαίτας δίοτι την επόμενη εβδομάδα έχει το βαρύ μενού Ρέαλ-Μπαρτσελόνα η μπορεί να θέλουν να σταματήσουν για λίγο τους επαίνους μας ως προς αυτους...

Καχασόλ-Βαλένθια η αλλιώς Ισπανική ομάδα thrylos7 εναντίον Ισπανικής ομάδας SG3ptshooter θα ήταν το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι ,
αλλά αφού δεν το έχει έστω τηλεοπτικά απο το Ανδαλουσιάνικο κανάλι θα πώ κρίμα και θα επικεντρώσω το ενδιαφέρον μου στο ματς των απογοητευμένών πρωήν πρωταθλητών Ευρώπης με την Μπιλμπάο...
Weekendman
QUOTE
01 | 04 | 2011 21:57
Στα ...πιτς ο Ναβάρο


Βαρύ είναι το κλίμα στη Μπαρτσελόνα, έπειτα τον αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό, και μέσα σ’ όλα περνάει στα πιτς για 2 εβδομάδες ο Ναβάρο! Ο «Λα Μπόμπα» υπέστη μυικό τραυματισμό στον αριστερό μηρό και θα απουσιάσει από το αυριανό ματς πρωταθλήματος με τη Μπιλμπάο. Θα δώσει «μάχη» να είναι έτοιμος στο ντέρμπι με τη Ρεάλ, στις 9 Απριλίου

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...its-navaro.html


Να υποθέσω δεν είναι η είδηση στο κλίμα της ημέρας;
SG3ptshooter
Είναι αρκετοί οι φίλοι που δεν παρακολουθούν τη λίγκα και γι' αυτό καθώς έβλεπα 2,5 αγώνες ΝΒΑ απόψε είπα να δοκιμάσω για πρώτη φορά την τύχη μου και στο video editing.. Και ιδού το πρώτο μου βίντεο για τον παίκτη που είπα ότι θα ταίριαζε σε καλές ομάδες ως Αμερικανός που θα δίνει ενέργεια στην περιφέρεια, ο Τζάκσον του Μπιλμπάο..



Δεν έχω ξαναφτιάξει και είναι λίγο μάπα icon_drunk.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 2 2011, 06:19 ) *
Είναι αρκετοί οι φίλοι που δεν παρακολουθούν τη λίγκα και γι' αυτό καθώς έβλεπα 2,5 αγώνες ΝΒΑ απόψε είπα να δοκιμάσω για πρώτη φορά την τύχη μου και στο video editing.. Και ιδού το πρώτο μου βίντεο για τον παίκτη που είπα ότι θα ταίριαζε σε καλές ομάδες ως Αμερικανός που θα δίνει ενέργεια στην περιφέρεια, ο Τζάκσον του Μπιλμπάο..



Δεν έχω ξαναφτιάξει και είναι λίγο μάπα icon_drunk.gif

Η πρώτη φορά είναι πάντα δύσκολη και δεν αναφέρομαι μόνο σε θέματα μπάσκετ...αλλά για να επανέλθω στο βίντεο δεν είδα καθόλου άσχημη την πρώτη σου απόπειρα για video editing ,και πραγματικά πιστεύω ότι θα ψιλολιγουρεύτηκαν τον Τζάκσον όσοι δεν τον έχουν δεί ακόμα,το μόνο αξιομνημόνευτο πταίσμα σου σε αυτό το βιντέακι είναι οι τρείς λάτρεις του χορού στο 2 και 27 του βίντεο ,που χωρίς να θέλω να θίξω την χορευτική τους ικανότητα θα μπορούσες να τους κόψεις στο μοντάζ...
berry
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 2 2011, 06:19 ) *
Δεν έχω ξαναφτιάξει και είναι λίγο μάπα icon_drunk.gif


bravo ρε ! αντε και εις αλλα με υγεια

μας λειπουν τετοια βιντεακια απο τον ευρωπαικο χωρο

παρτε και ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του

Υ.Γ εμενα μ'αρεσαν οι 3 παλαβοι που χορευουν
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Apr 2 2011, 10:43 ) *
Η πρώτη φορά είναι πάντα δύσκολη και δεν αναφέρομαι μόνο σε θέματα μπάσκετ...αλλά για να επανέλθω στο βίντεο δεν είδα καθόλου άσχημη την πρώτη σου απόπειρα για video editing ,και πραγματικά πιστεύω ότι θα ψιλολιγουρεύτηκαν τον Τζάκσον όσοι δεν τον έχουν δεί ακόμα,το μόνο αξιομνημόνευτο πταίσμα σου σε αυτό το βιντέακι είναι οι τρείς λάτρεις του χορού στο 2 και 27 του βίντεο ,που χωρίς να θέλω να θίξω την χορευτική τους ικανότητα θα μπορούσες να τους κόψεις στο μοντάζ...

θενκς.
Επίτηδες τους άφησα ρε δεν είναι λάθος tongue.gif Είναι μια ανάλαφρη δόση θεάματος από τις κερκίδες laugh.gif

QUOTE(berry @ Apr 2 2011, 11:07 ) *
bravo ρε ! αντε και εις αλλα με υγεια
μας λειπουν τετοια βιντεακια απο τον ευρωπαικο χωρο
παρτε και ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του
Υ.Γ εμενα μ'αρεσαν οι 3 παλαβοι που χορευουν

θενκς γενικά και θενκς για τη στήριξη στο θέμα αρκουδιάρηδες χορευτές.. cool.gif

κι από εδώ μπορούν να προστεθούν άλλα 2 πράγματα:
http://www.acb.com/stsacum.php?cod_equipo=...;cod_edicion=55
πρώτον ότι είναι ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του από πλευράς του υπερβολικά προβεβλημένου αλλά σχετικά αξιόπιστου κριτηρίου του ράνκιν. (Ο Μπάνιτς δεν πιάνεται για ευνοήτους λόγους, είναι πανηγυρτζής angry_red.gif ) Επίσης βλέπουμε ότι προκαλεί 2,8 λάθη στον αντίπαλό του και ότι τα σουτ που παίρνει είναι αρκετά λογικά για παίκτη που παίζει 26 λεπτά, δεν είναι δηλαδή ο τρελός αμερικανός το χωριού που δεν μπορεί να προσαρμοστεί στα Ευρωπαϊκά δεδομένα..

Γενικά έχω να πω πως έχει πολλά θετικά η περίπτωσή του, μιλάμε για έναν παίκτη που σκοράρει λίγο αναποτελεσματικά με λέι απ στη θεωρία αλλά αναιρείται ο προβληματισμός αν έχεις εικόνα του παίκτη γιατί είναι go to guy, σκοράρει τρίποντα τόσο μετά από τρίπλα αλλά και σε catch n shoot καταστάσεις, (κάτι που αν είσαι ΠΑΟ την τελευταία διετία το έχεις εκτιμήσει δεόντως laugh.gif ), είναι πρώτος σκόρερ και πρώτος στις ασσίστ ταυτόχρονα σε μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα κι ενώ παίζει 25-26 λεπτά δεν είναι δηλαδή φουσκωμένοι οι αριθμοί του επειδή παίζει πάρα πολύ χρονικά (μάλιστα λόγω του ότι πολλές φορές το Μπιλμπάο παίζει μια παραπάνω πάσα ψάχνοντας το ελεύθερο τρίποντο, μιας και όλοι σχεδόν σουτάρουν συχνά, έχει σίγουρα καλή κατάταξη και στο πιο εξειδικευμένο pass to assist). Αυτά πέρα από τα προφανή π.χ. είναι αξιόπιστος στις βολές, έχει βάλει μεγάλα σουτ, η αλτικότητά του τον βοηθά να συλλέγει ριμπάουντ καλά για το ύψος και τη θέση του κλπ

Το τεράστιο ατού του πάντος είναι η αστείρευτη ενέργεια που βγάζει στο παρκέ..

Τώρα το γιατί θεωρώ ότι σε μια ομάδα που έχει Διαμαντίδη και Καλάθη θα έπρεπε να αποκτηθεί ο εν λόγω κύριος είναι κάτι που θα αναλύσω αφού έρθει ο μούμιας να με μεταφέρει στο ΠΑΟ-Μεταγραφές..

Υ.Γ. Όποιος έχει να μου προτείνει κάποια διαδικασία για να βελτιωθεί η ποιότητα εικόνας του βίντεο ας ρίξει ένα πμ
Υ.Γ.2. Θα φτιάξω και κανα άλλο σιγά σιγά αλλά δεν είναι και για χόρταση, βαρέθηκα χτες laugh.gif Υπόσχομαι 1.Σατοράνσκι αφιερωμένο στο Ντάγκα21 και 2.Βασιλειάδη και Μαυροειδή στο τόπικ της Εθνικής εν οψει προεπιλογής και μετά τη λήξη του πρωταθλήματος..

GMlls
νταξ..και ο κατσικάρης του πήρε το σκάλπ του πασχάλη με ζώνη. μεγάλο διπλό η μπιλμπάο μέσα στη βαρκελώνη με
σούπερ βασιλειάδη.
Weekendman
Φόρα κατηφόρα για την Μπαρτσελόνα που όπου βλέπει Έλληνες την πληγώνει τελευταία ,και πολύ μεγάλο διπλό για την Μπιλμπάο στην Βαρκελώνη στην παράταση με 78-83…

Η απουσία του Ναβάρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν δικαιολογία για σήμερα ,αλλά και χωρίς αυτόν έλεγχε σχετικά άνετα το παιχνίδι για 30 λεπτά η Μπαρτσελόνα πριν γίνει η ανατροπη των τελευταιών 15 λεπτών…

Ο Τζάκσον μπορεί για 19 λεπτά να έπαιζε τόσο απαράδεκτα σαν να ήθελε να εκθέσει καθέναν από αυτούς που του αφιερώσαμε έναν καλό λόγο ,και επιπλέον μέχρι το 35 να μην είχε κάνει κάτι το σπουδαίο ως εμφάνιση, αλλά από εκεί και πέρα αυτό που εκανε ήταν πραγματικά εκπληκτικό αφού ήταν ο κύριος λόγος που πήγε το παιχνίδι στην παράταση ενώ όταν χρειάστηκε στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν ψύχραιμος…

Για τον Βασιλειάδη τα απαραίτητα τρίποντα δεν ήρθαν στην κανονική διάρκεια του αγώνα ,αλλά στην παράταση έβαλε 2 πολύ μεγάλα τρίποντα ίσα με ένα τόνο χρύσο(που λέει ο λόγος) σε σημασία!

Ο Γουόρεν συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις και ο Μουμπρού παρόλου το γνωστό εκνευριστικό ράθυμο στυλ του πρόσφερε και αυτός αρκετά…

Φοβερός και τρομερός Ερβέλ στα ριμπάουντ σήμερα ,αν είχε πέμπτο παιχνίδι με την Σιένα ο Ολυμπιακός και υπήρχε το δικαιώμα θα τον έπαιρνε μόνο και μόνο για να βοηθήσει στο τομέα των σκουπιδιών…





QUOTE(GMlls @ Apr 2 2011, 21:00 ) *
νταξ..και ο κατσικάρης του πήρε το σκάλπ του πασχάλη με ζώνη. μεγάλο διπλό η μπιλμπάο μέσα στη βαρκελώνη με
σούπερ βασιλειάδη.

Βρήκαν όλοι την μαγική συνταγή(ζώνη) απέναντι στην Μπαρτσελόνα και θα την χρησιμοποιούν μέχρι τελικής πτώσεως…
SG3ptshooter
Δεν το είδα αλλά έπρεπε να το τιμήσω μάλλον.

Εξαιρετικό τάιμιν για τον Άαρον Τζάκσον να με δικαιώσει με τα 2 κρίσιμα καλάθια που έστειλαν το ματς στην παράταση. Για Βασιλειάδη δε λέω τίποτα, μιλάει ο Γουίκι κι αυτό αρκεί. Έχω όμως μερικές απορίες ρε συ απο πάνω. Ο Μπάνιτς πάλι συγκλόνισε σε σοβαρό ματς; Ο Ερβέλ ο τσίχλας πως διάολο πήρε 18 ριμπάουντ; Τον Πάκο όσο τον είχαν μέσα τι έκαναν;

Ααα και κάτι ακόμα ο Γιάννης ο Μπλουμς πως και δε σούταρε ένα ολόκληρο τέταρτο; Αυτός είναι κατεβασιά και γιουρούσι/σκοτωμένο τρίποντο.. rolleyes.gif

Για το ματς Ουκινάχα - Μπανταλόνα τι να πεις... 111-55 torture.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 3 2011, 00:06 ) *
Δεν το είδα αλλά έπρεπε να το τιμήσω μάλλον.

Εξαιρετικό τάιμιν για τον Άαρον Τζάκσον να με δικαιώσει με τα 2 κρίσιμα καλάθια που έστειλαν το ματς στην παράταση. Για Βασιλειάδη δε λέω τίποτα, μιλάει ο Γουίκι κι αυτό αρκεί. Έχω όμως μερικές απορίες ρε συ απο πάνω. Ο Μπάνιτς πάλι συγκλόνισε σε σοβαρό ματς; Ο Ερβέλ ο τσίχλας πως διάολο πήρε 18 ριμπάουντ; Τον Πάκο όσο τον είχαν μέσα τι έκαναν;

Ααα και κάτι ακόμα ο Γιάννης ο Μπλουμς πως και δε σούταρε ένα ολόκληρο τέταρτο; Αυτός είναι κατεβασιά και γιουρούσι/σκοτωμένο τρίποντο.. rolleyes.gif

Για το ματς Ουκινάχα - Μπανταλόνα τι να πεις... 111-55 torture.gif

Για τον Ερβέλ τι να σχολιάσω; Σίγουρα ένας καλός ριμπάουντερ δεν χρειάζεται να είναι οπωσδήποτε υπερβολικά αλτικός ,αλλά αν ξέρει να είναι στην σωστή θέση μπορεί να καταφέρει και έτσι αξιόλογα ρεκόρ μαζέματος ριμπάουντ όπως ο Mr. Rebote Ρέγες…

Δεν μπορώ να πώ ότι δεν μου προκάλεσε έκπληξη η επίδοση του Βέλγου,φυσιολογικό π.χ θεωρώ τα 8 ριμπάουντ και τις 6 άσσιστ του Μουμπρού χθές
,
αφού σε ύψος και σε όγκο(+ότι είναι καλός επιθετικός παίκτης και όχι διστακτικός...) είχε αρκετά μεγάλο πλεόνεκτημα έναντι των παικτών της Μπαρτσελόνα που τον μάρκαραν για μις-ματς και ότι άλλο συνέπαγεται όπως πάσες,ριμπάουντ κτλ
γιατί μπορεί ο Άντερσον να δίνει περισσότερη ταχύτητα σε σχέση με τον Μαικλ στην Μπαρτσελόνα θεωρητικά ,αλλά όπως κάθε παιχτης έχει τα πλεονέκτηματα και τα μειονέκτηματα του και φυσικά κατανοεί κανείς ότι χωρίς τον Μάικλ χάνει στον τομέα των ριμπάουντ και της δύναμης η Μπαρτσελόνα…

Αξιόσημειώτο πάντως το ότι όσα ριμπάουντ μάζεψε χθές ο Ερβέλ δεν τα είχε μαζέψει σε όλα τα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια μαζί!

Και για να μείνουμε λίγο ακόμα στις μάχες των ριμπάουντ η Μπιλμπάο φυσιολογικά επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 10 περισσότερα(αν και δεν περίμενά ακριβώς αυτήν την διαφορά...) επιβεβαιώνοντας την 2η θέση της ως ομάδα στα ριμπάουντ στο Ισπανικό πρωτάθλημα…


Ο Μπάνιτς για να έχει καλά συνολικά στατιστικά στην χρονιά καλός είναι για παραπάνω όμως…

Τον Πάκο ούτε καν που τον πήρα χαμπάρι...


Για τον Μπλούμς; Ελά μου ντε; ,μήπως είπε ο Φώτης στον Γιάννη κόψε τις μαλ...συγνώμη τις επιπόλαιες ενέργειες;

Γενικά εκτός από ένα εντελώς παράλογο τρίποντο του Φίσερ σε αιφνιδιασμό και 2 ενέργειες από τα γνωστά ηρωικά του Μουμπρού ,η Μπιλμπάο έπαιξε με εξαιρετική λογική στο παιχνίδι της χωρίς να το παρατραβαει στα τρίποντα,εκμεταλλεύμενη τα πλεονέκτηματα του Μουμπρου και τους ψηλούς της όσο χρειάστηκε ,όπως και τις ένεργειες των Γούορεν και Τζάκσον(με τις δυναμικότατες διεισδήσεις του) κοντά στο καλάθι…


Σαν να μπαίνει και η Μάλαγα ξανά στο παιχνίδι ,αλλά εγω έχω να σε ρωτήσω κάτι ,τι φρούτο είναι αυτός ο Σινάνοβιτς;

Και μετά απο τα σχόλια για το χθεσινό ματς ας πάμε στα θέματα που πραγματικά μας κάινε…

Αφού η πλειόψηφια των 2 μίλησε και επικράτησε έναντι της εξοχότητας μου για την καταλληλότητα των χορευτών στο βίντεο σου έχω να θέσω ένα ενδιαφέρον ζήτημα

Ποιος χορεύει καλύτερα από τους παρακάτω που έχουν κάποια σχέση με το μπάσκετ

Οι Ισπανοί αρκουδιάρηδες χορευτές;
Ο Γιασάιτις;
η μήπως ο Νάσος ο Γαλακτερός;
(Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω και την Τσουρή ως πιθανή επιλογή...)
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Apr 3 2011, 12:14 ) *

Καλημέρα

λοιπόν αρχικά ωραία όλα αυτά που λες για το πως ο Ρέγιες έχει έφεση στο ριμπάουντ και κάθε rebounding ψηλός τέτοιας κοπής αλλά ο Ερβέλ μετά την προσθήκη 18 ριμπάουντ στη στατιστική του κατάφερε να φτάσει τα στρογγυλά 3 ριμπάουντ μέσο όρο σε 20 λεπτά στο παρκέ. Χτες δηλαδή έκανε λίγο παραπάνω από 6 φορές υπέρβαση του εαυτού του.. blink.gif

Τόσο καλό είναι στα ριμπάουντ το Μπιλμπάο; Δεν το περίμενα. Είχα προσέξει κυρίως ότι γίνεται καλή δουλειά στα box out και από το δικό μας παιδί όσο και την αδυναμία σου το Σονσέκα ( cool.gif είχες δει που είχε κλωτσήσει έναν ύπουλα σε ένα ματς; ) αλλά δεν το είχα συνδυάσει με τον καλό συνολικό αριθμό που έχουν οι "κοντοί" της ομάδας ώστε να καταλάβω ότι είναι τόσο δυνατή ομάδα σε αυτόν τον τομέα.

Για τον Πάκο σε ρωτάω γιατί πίστευα ότι θα παρατηρούσες είτε το αν είχε κάποιο ειδικό ρόλο στην επίθεση είτε (κυρίως) για το αν προσπάθησε να τον "σημαδέψει" ο Πασκουάλ όταν αμυνόταν.

Αυτό το "Τα ηρωικά του Μουμπρού" μιλάμε είναι πιο μεγάλο από την Ιστορία του Έθνους του Παπαρρηγόπουλου πάντως. Μια ζωή πάει να πάρει το ματς εκείνος..

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κι εγώ εκτιμώ ότι μετά τη χτεσινή νίκη που θα έχει αντίκτυπο στην ψυχολογία τους οι Μαλαγκένιοι θα βγούνε στα πλέι οφς. Κι ελπίζω ο Τζόρντι να σταθεί στο ύψος του όσον αφορά τη Βαλένθια. Ο Σινάνοβιτς είναι ένα παιδί 2.20 που ξέρει να εκμεταλλεύεται το ύψος του και για να σκοράρει και για να παίρνει κάποια ριμπάουντ παρότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ούτε από φυσική κατάσταση ούτε από τεχνική κατάρτιση. Χτες έκανε το πρώτο μεγάλο του ματς στη λίγκα και θυμάμαι είχε κάνει κάποιο αντίστοιχο μπαμ της μίας αγωνιστικής και στο τοπ 16. Ε όπως θα είχε χορέψει το σχεδόν γραφικό Κεμάλ Ναλγκά έτσι κυριάρχησε επί του undersized Will McDonald και του Todorovic, είναι κιόλας χωρίς Νορελ η Μπανταλόνα, ήταν και στην τραγικότερη βραδιά της κι έσπασε το ρεκόρ μεγαλύτερης διαφοράς στην ιστορία της λίγκας, πως να μην αναδειχθεί κάποιος x-factor ως πρωταγωνιστής.. Ανήκε στη Μάλαγα και ήταν δανεικός αν έχω καταλάβει σωστά με τα κουτσο-Ισπανικά μου, τον έφεραν στην πρώτη ομάδα όταν 1.χτύπησε ο Άρτσιμπαλντ και 2. και ο νέος προπονητής έθεσε εκτός ομάδας τον Πρίντεζη.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lithuania prevails once more και δε μιλάω για τον ιμιτασιόν το Σίμας αλλά για τις εντυπωσιακές χορεύτριες που είχαν συνοδέψει το ευχάριστο happening. biggrin.gif 3-0 από ημίχρονο..
T.W.Is.M.
QUOTE(Weekendman @ Apr 3 2011, 12:14 ) *
Ποιος χορεύει καλύτερα από τους παρακάτω που έχουν κάποια σχέση με το μπάσκετ

Οι Ισπανοί αρκουδιάρηδες χορευτές;
Ο Γιασάιτις;
η μήπως ο Νάσος ο Γαλακτερός;
(Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω και την Τσουρή ως πιθανή επιλογή...)



O Clyde Drexler φυσικα... biggrin.gif
Ginobili
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 2 2011, 03:19 ) *
Είναι αρκετοί οι φίλοι που δεν παρακολουθούν τη λίγκα και γι' αυτό καθώς έβλεπα 2,5 αγώνες ΝΒΑ απόψε είπα να δοκιμάσω για πρώτη φορά την τύχη μου και στο video editing.. Και ιδού το πρώτο μου βίντεο για τον παίκτη που είπα ότι θα ταίριαζε σε καλές ομάδες ως Αμερικανός που θα δίνει ενέργεια στην περιφέρεια, ο Τζάκσον του Μπιλμπάο..



Δεν έχω ξαναφτιάξει και είναι λίγο μάπα icon_drunk.gif

πολύ καλό...Πολύ ωραίος ο παίκτης ο Τζάκσον,δεν ξέρω αν μπορεί να σταθεί σε μεγάλες ομάδες,αν μη τι άλλο είναι χάρμα ιδέσθαι.Τρομερή έκρηξη,τρομερή τεχνική,σουτ,λόμπες,ταχύτητα,ντρίπλα..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.