Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2010-2011
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Jan 29 2011, 21:11 ) *
ΥΓ 1 Μπορεί παρασυρόμενοι από σένα SG3ptshooter να μπερδέψαμε το μαλλί του Αγκουστιν(αν και έχω δει διψήφιο αριθμό αγώνων της Βαλένθια…) ,αλλά με την ανάλυση μας περί Βαλένθιας μπορεί εμείς να είμασταν που πείσαμε το τρίτο άτομο που ψήφισε για πρωταθλήτρια την Βαλένθια! tongue.gif

ΥΓ2.Πέρι κόμμωσης Αγκουστιν μάλλον του ταιριάζει περισσότερο το στρατιωτικό κούρεμα ,παρά ο συνδυασμός μαλλιού Τσίλντρες και μούσι αστέγου αλά Τεόντοσιτς!

το μαλλί του Αγκουστίν είναι κατσαρό και έχει υπάρξει άφρο... Και πάνω που το είχε αφήσει ένα διάστημα να μεγαλώσει και από σχεδόν τελείως ξυρισμένος έμοιαζε απλά κοντοκουρεμένος το προηγούμενο ΣΚ στο ματς της Πέμπτης το είδα να έχει επιστρέψει στην τραγική του κατάσταση...

Εγώ τον θέλω έτσι:




Tι εννοείς το μπερδέψαμε; Κοντό το έχει απλά είχε αμελήσει να το ξυρίσει και η υποψία μπούκλας με είχε κάνει να υπερβάλλω και να θυμηθώ το ένδοξο αφρισμένο παρελθόν.. Μάλλον δεν το είχα εκφράσει ορθά..

Έχασε η Βαγιαδολίδ 17 πόντους. Όντως το περίμενα να δυσκολευτεί και πιθανόν να χάσει, αλλά τόσο άνετα δεν το έβλεπα. Από τους τρεις ηγέτες τους η συμπάθειά μου το άγγιξε το double double, ο Φέντε με το Μπάεζ πάλι δεν τράβηξαν... Πόσον καιρό θα μείνει έξω ο Πάντσο;
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Jan 29 2011, 21:39 ) *
το μαλλί του Αγκουστίν είναι κατσαρό και έχει υπάρξει άφρο... Και πάνω που το είχε αφήσει ένα διάστημα να μεγαλώσει και από σχεδόν τελείως ξυρισμένος έμοιαζε απλά κοντοκουρεμένος το προηγούμενο ΣΚ στο ματς της Πέμπτης το είδα να έχει επιστρέψει στην τραγική του κατάσταση...

Εγώ τον θέλω έτσι:




Tι εννοείς το μπερδέψαμε; Κοντό το έχει απλά είχε αμελήσει να το ξυρίσει και η υποψία μπούκλας με είχε κάνει να υπερβάλλω και να θυμηθώ το ένδοξο αφρισμένο παρελθόν.. Μάλλον δεν το είχα εκφράσει ορθά..

Έχασε η Βαγιαδολίδ 17 πόντους. Όντως το περίμενα να δυσκολευτεί και πιθανόν να χάσει, αλλά τόσο άνετα δεν το έβλεπα. Από τους τρεις ηγέτες τους η συμπάθειά μου το άγγιξε το double double, ο Φέντε με το Μπάεζ πάλι δεν τράβηξαν... Πόσον καιρό θα μείνει έξω ο Πάντσο;

Το μπέρδεμα εννοείται έγινε εκείνη την στίγμη που έγραφα το ποστ,αργότερα(την ίδια μέρα )διαπίστωσα το λάθος αλλά το edit είναι μόνο 15 λεπτά...
αλλά λέω να μην ασχοληθούμε περεταίρω με τρίχες(κυριολεκτικά)!

Για Βαγιαδολίθ το περίμενα να χάσει ,έχω εκφράσει την άποψη μου ότι η Εστουντιάντες νιώθει πιο άνετα με τους μεγάλους όπως δείχνουν οι νίκες επι της Κάχα και της Μπαρτσελόνα παρά με τις ομάδες που είναι χαμηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα , και έτσι σήμερα απλά το επιβεβαιώσε όσο αφορά το σκέλος το να νικάει τους ισχυρούς ,και τέτοια ισχυρή ομάδα είναι αυτην την στιγμή η Βαγιαδολίθ.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Jan 29 2011, 13:52 ) *
Κρίμα που η Βαλένθια ανανέωσε το συμβόλαιο του Πιετρούς μέχρι τις αρχές Απρίλη κι έτσι μάλλον δε θα ενισχυθεί στο κενό της


Παρακολούθησα στην ανετη νίκη της Βαλένθια επι της Μπιλμπάο, τον Φ.Πιετρούς να αγωνίζεται ως τριάρι σήμερα και τον είδα να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να μαρκάρει τον Βασιλειάδη,εντάξει επιθετικά πρόσφερε όσα θα πρόσφερα και εγω αν αγωνιζόμουν σε επαγγελματική ομάδα 0 πόντους δηλαδη ,
αλλά αφού δεν βρίσκεται ένας παίκτης για τη θέση 3 δίπλα στον Κλαβερ ,και αφού είχε ο Γάλλος τέτοια καλή αμυντική απόδοση σε έναν εύελικτο 2αρο-3αρι όπως ο δικός μας Βασιλειάδης μην αποκλείεις να εφαρμοστεί με επιτυχία αυτό και στην συνέχεια


Παρολίγο να χάσει η Ρεάλ από τον αδερφό του Γκριμάου τον Σλόκαρ και τους λοιπούς παίκτες της Μανρέσα

Αλλά
-Λίγο η αμηχανία της Μανρέσα στο τελευταίο 8-9 λεπτο που πρόλαβα να δώ
-Η δυνατή άμυνα της Ρεάλ που υποχρέωσε την Μανρέσα στην αμηχανία που ανέφερα παραπάνω
-Μαζί με το ψύχραιμο χέρι του Μίροτιτς από την γραμμή του τρίποντου με 2/2 κρισιμότατα τρίποντα στο τέλος του παιχνίδιου βοήθησαν την Ρεάλ να αποδράσει (μαζί με μια κάπως τραβηγμένη ,αλλά εύστοχη προσπάθεια διπόντου του Φίσερ)

Τα μέχρι τωρα αποτελέσματα...
QUOTE
30 | 01 | 2011 15:12
Η Βαλένθια "σταμάτησε" τη Μπιλμπάο


Μετά από 4 σερί νίκες, η Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη ηττήθηκε σήμερα στην έδρα της Βαλένθια με 68-54. Η Ρεάλ με τη ψυχή στο στόμα, πήρε το "διπλό" επί της Μανρέσα με 62-61.

Σε λίγο περισσότερα…

Βαλένθια – Μπιλμπάο 68-54 (Γιαφτόκας 10π.,12ρ., Κλαβέρ 9π.,7ρ.,4κλ., Μαρτίνεθ 9 – Τζάκσον 14, Μαυροειδής 8 με 1/3δ.,6/6β., 7ρ.,1κοψ. σε 26’, Βασιλειάδης 2 με 1/2δ.,0/4τρ., 2ρ.,1ασ. σε 17’)
Μανρέσα – Ρεάλ 61-62
Μενόρκα – Μπανταλόνα 72-87 (Λιμονάντ 16, Βίκτορ 15 - Μακ Ντόναλντ 17π.,7ρ., Τρίας 9π.,11ρ.)
Καχασόλ – Λαγκούν Άρο 73-61 (Μπούλοκ 17 - Πάνκο 14)

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...1/val-bilb.html


QUOTE
29 | 01 | 2011 20:56
Δια χειρός Χουέρτας


Με καλάθι του Μαρσελίνιο Χουέρτας στην εκπνοή, η Κάχα Λαμποράλ κέρδισε τη Μάλαγα με 76-74 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής στην ACB! Πέραν του Χουέρτας (16π.) σπουδαίος για τους Βάσκους ήταν και ο Σαν Εμετέριο (20π.,11ρ.). Απ’ την Ουνικάχα, εξαιρετικός ήταν στο ντεμπούτο του ο Τζέραλντ Φιτς (17π.,9ρ.). Ο Γιώργος Πρίντεζης σε 24 λεπτά είχε 6 πόντους (3/4δ., 0/5τρ.), 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

To καλάθι του Χουέρτας: http://acbtv.acb.com/video/3504

Η Εστουντιάντες "φρέναρε" τη Βαγιαδολίδ, παίρνοντας τη νίκη με 77-60 (Κάνερ-Μέντλεϊ 14, Σάντσεθ 12 - Σλότερ 16, Μαρτίν 13). Θρίλερ είχαμε και στη Σαραγόσα, όπου η τοπική ομάδα κέρδισε τη Γκραν Κανάρια με 81-80 (Κιντέρος 18, Αγκουϊλάρ 14 - Κάρολ 23, Ουάλας 19). Στο τέλος κρίθηκε και το τέταρτο παιχνίδι της βραδιάς, με τη Φουενλαμπράντα να επικρατεί της Αλικάντε με 74-73 (Αγιόν 16, Βάλτερς 13 - Ντόελμαν 27 με 6/7τρ.).

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...yert-malag.html
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Jan 30 2011, 15:26 ) *
Παρακολούθησα στην ανετη νίκη της Βαλένθια επι της Μπιλμπάο, τον Φ.Πιετρούς να αγωνίζεται ως τριάρι σήμερα και τον είδα να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να μαρκάρει τον Βασιλειάδη,εντάξει επιθετικά πρόσφερε όσα θα πρόσφερα και εγω αν αγωνιζόμουν σε επαγγελματική ομάδα 0 πόντους δηλαδη ,
αλλά αφού δεν βρίσκεται ένας παίκτης για τη θέση 3 δίπλα στον Κλαβερ ,και αφού είχε ο Γάλλος τέτοια καλή αμυντική απόδοση σε έναν εύελικτο 2αρο-3αρι όπως ο δικός μας Βασιλειάδης μην αποκλείεις να εφαρμοστεί με επιτυχία αυτό και στην συνέχεια

Κι εκτός απ' αυτόν κι ο Μαρκ Φερνάρντεθ στα λεπτά που πήρε σήμερα πήγε μια χαρά κι αυτός. Μια επιθετική αιχμή ακόμα όμως θα την ήθελα. Δεν αμφισβητώ ότι θα μπορέσουν να βρουν άκρη πάντως..

Δύσκολες οι επόμενες 15 μέρες για την ομάδα του Πέσιτς που αντιμετωπίζει σε αυτό το μικρό χρονικό διάστημα τις δύο πρωτοπόρους της ACB και δύο φορές τον Ολυμπιακό.. Όσες ήττες έχει ως τώρα με το νέο της προπονητή στον πάγκο θα της κάνει μέσα σε δύο εβδομάδες.

Η Μανρέσα είχε την μπάλα στα χέρια της στο τέλος να πάρει το ματς. Αυτό τα λέει όλα για το πόσο ασταθής είναι η Ρεάλ φέτος.
SG3ptshooter
Γράφω εδώ γιατί η απορία είναι καθαρά Βαλενθιάνικη...

Ο Ράφα Μαρτίνεθ, αυτός ο παιχταράς που βλέπω 2-3 Κυριακές κάθε μήνα στην ACB γιατί στέλνει τον ξαδερφό του τον Άμπαλο Μαρτίνεθ στους αγώνες της Ευρωλίγκας;
rchos
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 2 2011, 23:31 ) *
Γράφω εδώ γιατί η απορία είναι καθαρά Βαλενθιάνικη...

Ο Ράφα Μαρτίνεθ, αυτός ο παιχταράς που βλέπω 2-3 Κυριακές κάθε μήνα στην ACB γιατί στέλνει τον ξαδερφό του τον Άμπαλο Μαρτίνεθ στους αγώνες της Ευρωλίγκας;


την ιδια απορια εχω και εγω βρε συ.
δεν καταλαβαινω που εξαφανιζεται.
καλα που υπαρχει κλαβερ και σαβανοβιτς.
SG3ptshooter
Δύο αγώνες σήμερα με τη Ρεάλ να υποδέχεται το Μπιλμπάο και τη Βαγιαδολίδ μετά την ήττα από την Εστουντιάντες να υποδέχεται τη Μανρέσα, με τους άσσους να μοιάζουν αρκετά πιθανοί και στα δύο παιχνίδια αλλά καλά ματσάκια θα είναι και τα δύο.

Η επιλογή μου αυτή τη βδομάδα είναι στα ματς της Κυριακής, ξανά Βαλένθια, όχι επειδή έχω αρχίσει να την υποστηρίζω κάπως, αλλά επειδή πάει στην έδρα της Μπαρτσελόνα... Και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τη Ρεάλ, θα τη δούμε και δεύτερη φορά με τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα, γενικά τις τελευταίες 20 μέρες πολύ δύσκολο πρόγραμμα για την ομάδα του Πέσιτς αλλά και πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια. Μέχρι τώρα έχει 0/3 στα ματς που ήταν αουτσάιντερ μέσα στο 2011 και, που θα πάει, θα το κάνει το 1/6 μέσα στις επόμενες δέκα μέρες.

Η Ρεάλ έστω κι από σπόντα (χρόνος απόκτησης Σουάρεθ, ξεπέταγμα Μίροτιτς, που είναι πιθανότατα το καλύτερο τους κομμάτι αυτή τη στιγμή, τα φόργουορντς) έχει αρχίσει και μου μοιάζει πιο επικίνδυνη. Αν ξεφορτωθεί και καναδύο..

(όχι το Φίσερ peace.gif )

άσχετο αλλά άκουσα το Γιούιγ (Llull) να λέει το όνομα του και να το προφέρει έτσι και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΝΟΜΑΙ! smiley.gif
SG3ptshooter
Kάποιος να δώσει εικόνα του πρώτου ημιχρόνου γιατί πρόλαβα μόνο τα τελευταία 40 δεύτερα και είδα και το φαρδύ τρίποντο του Ρίκυ..

(όποιος μαντέψει σωστά με πμ το λόγο που έχασα το πρώτο ημίχρονο κερδίζει πρόσκληση σε γνωστό αθλητικό τράκερ)
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 6 2011, 14:22 ) *
Kάποιος να δώσει εικόνα του πρώτου ημιχρόνου γιατί πρόλαβα μόνο τα τελευταία 40 δεύτερα και είδα και το φαρδύ τρίποντο του Ρίκυ..

(όποιος μαντέψει σωστά με πμ το λόγο που έχασα το πρώτο ημίχρονο κερδίζει πρόσκληση σε γνωστό αθλητικό τράκερ)

πρόκειται για ισοροπημένο παιχνίδι που πήγαινε πόντο-πόντο σε γενικές γραμμές, και που οι 6 ποντοι διαφορά δεν αντικατροπτίζουν την εικόνα του αγώνα ,σε κάθε περίπτωση η εικόνα της Βαλένθια είναι ως τώρα πολύ καλύτερη απο ότι στο Φάληρο την Τετάρτη...
SG3ptshooter
Bλέπεις το Ράφα Μαρτίνεθ να επιδιώκει την επαφή και να σκοράρει πάνω στο Βάσκεθ και πραγματικά αναρωτιέμαι ξανά τι τον πιάνει μεσοβδόμαδα..

Η Βαλένθια σε ποσότητα καλών παικτών έχει όσους έχουν και οι καλύτερες ομάδες από αυτήν. Ένας top class παίκτης της λείπει μόνο.. Όχι ότι αυτό είναι λίγο, αλλά τη βλέπω και μου θυμίζει τη Μπάρτσα χωρίς το Ναβάρρο, τον ΠΑΟ χωρίς 3d ή την ΤΣΣΚΑ χωρίς Σίσκα, έχει στιγμές που κολλάει και δεν ξέρεις ποιος έχει έρθει η ώρα να σου δώσει τη σιγουριά του ηγέτη..

Κάτι σαν το Μέμφις με Κόνλεϊ, Μέγιο, Γκέι, Ράντολφ, Μ. Γκασόλ που έχουν όλοι από 10 μέχρι 20 πόντους μέσο όρο, αλλά κανείς δεν είναι ο τύπος που θα σου δώσει το πολύ παραπάνω όταν θα το χρειαστείς, αν επιτρέπουν την παρομοίωση οι φίλοι του ΝΒΑ στο βαρετό τύπο που χασμουριέται σε όλη τη ρέγκιουλαρ σίζον..
SG3ptshooter
Sorry για το διπλό ποστ, ας μη με αφήνετε μόνο μου στο τόπικ να μην με αναγκάζετε να το κάνω..

Λοιπόν, ας τα μαζέψω όλα τα σκόρπια που έχω να πω για αυτήν την αγωνιστική ως τώρα, ένα ματς μένει άλλωστε, αυτό της Μπανταλόνα που δεν πρόκειται να είμαι εδώ να το δω άλλωστε.

Χτες οι δύο Έλληνες ήταν οι καλύτεροι παίκτες της Μπιλμπάο μέσα στη Ρεάλ, ας ελπίσουμε να συνεχίσουν έτσι. Και σήμερα ο Μπράμος αμυντικά ήταν πολύ καλός έκανε 4 κλεψίματα, έβαλε δύσκολο τρίποντο στη λήξη του χρόνου, έκανε coast to coast, πήρε κρίσιμο επιθετικό φάουλ...

Ο Σλότερ, ο Βαν Λάκε και οι λοιποί τα δικά τους, μόνη τρίτη ξανά η Βαγιαδολίδ.

Η Βαλένθια έπεσε απότομα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν ήταν να χάσει τόσο πολύ κατά τη γνώμη μου, απλά μπήκαν μαζεμένα τα τρίποντα της Μπάρτσα. Ο Σιμεόν όσο έπαιξε δικαιολόγησε όσους βλέπουν κάποια προοπτική σε αυτόν, ο Λίστσουκ έπαιξε λες και θέλει μεταγραφή, έχει και άκρες καλές ο Μίσκο..

Στο Γκραν Κανάρια - Κάχα έγινε τρομερό φινάλε, ο Κάρολ έβαλε απίστευτο σουτ στα 2 δεύτερα και ο Σαν παραλίγο να βάλει τρίποντο από τη σέντρα στη λήξη.. Η Κάχα εκτός από τον παιχταρά που έκανε περπατώντας νταμπλ νταμπλ, έχει θέμα. Όποτε παίζουν με μικρή ομάδα κατεβαίνουν λες και έχουν ήδη νικήσει, δεν είναι τυχαίο που παίζουν καλά με τις δυνατές ομάδες και χάνουν από τις θεωρητικά μικρές.

Ο γκουσγκούνης ο Ρέι, ο Κάρολ και ο Γουάλας μπορούν και σε καλύτερη ομάδα από την Γκραν Κανάρια.

Ο Κουκ έχει περίεργο σχήμα κρανίου.-

Ο Μπατίστα θέτει υποψηφιότητα για το βραβείο του πιο ταλαντούχου και δουλευταρά παίκτη που πάσχει απίστευτα από απροσεξία. Όχι ατσουμπαλιά ή χαζομάρα, αλλά όταν κολλάει, κολλάει απίστευτα.. Τον πάω όμως γιατί μου θυμίζει trash ήρωα..

Στα άλλα 3 ματς από ότι είδα αναμενόμενα τα αποτελέσματα..

Αυτά.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 6 2011, 14:46 ) *
Bλέπεις το Ράφα Μαρτίνεθ να επιδιώκει την επαφή και να σκοράρει πάνω στο Βάσκεθ και πραγματικά αναρωτιέμαι ξανά τι τον πιάνει μεσοβδόμαδα..

Η Βαλένθια σε ποσότητα καλών παικτών έχει όσους έχουν και οι καλύτερες ομάδες από αυτήν. Ένας top class παίκτης της λείπει μόνο.. Όχι ότι αυτό είναι λίγο, αλλά τη βλέπω και μου θυμίζει τη Μπάρτσα χωρίς το Ναβάρρο, τον ΠΑΟ χωρίς 3d ή την ΤΣΣΚΑ χωρίς Σίσκα, έχει στιγμές που κολλάει και δεν ξέρεις ποιος έχει έρθει η ώρα να σου δώσει τη σιγουριά του ηγέτη..

Κάτι σαν το Μέμφις με Κόνλεϊ, Μέγιο, Γκέι, Ράντολφ, Μ. Γκασόλ που έχουν όλοι από 10 μέχρι 20 πόντους μέσο όρο, αλλά κανείς δεν είναι ο τύπος που θα σου δώσει το πολύ παραπάνω όταν θα το χρειαστείς, αν επιτρέπουν την παρομοίωση οι φίλοι του ΝΒΑ στο βαρετό τύπο που χασμουριέται σε όλη τη ρέγκιουλαρ σίζον..

Για να αποκτήσει η Βαλένθια top-class παίκτες σαν τον Σπανούλη η τον Νεστέροβιτς(για να αναφερθώ σε μεταγραφές που έγιναν το καλοκαίρι που μας πέρασσε) που μπορούν πραγματικά να κάνουν την διαφορά ,λείπουν τα μπικικίνια η για να το διατυπώσω με έναν πιο επιστημονικό όρο υπάρχει έλλειψη κεφαλαίου για να γίνουν οι κινήσεις αυτές…

Το καλύτερο που μπορεί να κάνει η ομάδα του Πέσιτς είναι να περιμένει την βελτίωση παίκτων όπως ο ΝτεΚολο(δεν έπαιξε σήμερα ,αλλά δεν κάνει και καμιά ιδιαίτερη χρονιά για τις δυνατότητες του) και ο Κλαβέρ(αυτός προσπαθεί να βάλει νέα κομμάτια στο παιχνίδι του και είναι καθοδόν για να γίνει από τους καλύτερους φόργουορντ σε μακροπρόθεσμο επίίπεδο) ώστε να γίνουν στην Βαλένθια από απλά καλοί σε κορυφαίους παίκτες,

Σε αντίστοιχια κάτι σαν τους Χούερτας και Εμετέριο που στην αρχή της περσινής χρονιάς κανείς δεν περίμενε να φτάσουν σε επίπεδο απόδοσης top-class, αλλά το έκαναν και ήταν από τους βασικούς λόγους που συντέλεσαν στην κατάκτηση του τίτλου από τους Βάσκους…

Βέβαια πρέπει να επισημάνω ότι η περσινή Κάχα Λαμποράλ είχε και 2 παιχταράδες με Σπλίττερ και Τελέτοβιτς που έδιναν ήδη την λεγόμενη σιγουριά του ηγέτη που αναφέρεις στο ποστ σου

Ο Μαρτίνεθ και πάλι καλά που είναι στο επίπεδο που είναι ,γιατί ψιλοάργησε να ακολούθησει ένα δρόμο πιο κοντινό στην κορυφή αν λάβουμε υπόψη ότι στα 25-26 του ήταν ακόμη στην Μανρέσα…



QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 6 2011, 15:55 ) *
Sorry για το διπλό ποστ, ας μη με αφήνετε μόνο μου στο τόπικ να μην με αναγκάζετε να το κάνω..

Λοιπόν, ας τα μαζέψω όλα τα σκόρπια που έχω να πω για αυτήν την αγωνιστική ως τώρα, ένα ματς μένει άλλωστε, αυτό της Μπανταλόνα που δεν πρόκειται να είμαι εδώ να το δω άλλωστε.

Χτες οι δύο Έλληνες ήταν οι καλύτεροι παίκτες της Μπιλμπάο μέσα στη Ρεάλ, ας ελπίσουμε να συνεχίσουν έτσι. Και σήμερα ο Μπράμος αμυντικά ήταν πολύ καλός έκανε 4 κλεψίματα, έβαλε δύσκολο τρίποντο στη λήξη του χρόνου, έκανε coast to coast, πήρε κρίσιμο επιθετικό φάουλ...

Ο Σλότερ, ο Βαν Λάκε και οι λοιποί τα δικά τους, μόνη τρίτη ξανά η Βαγιαδολίδ.

Η Βαλένθια έπεσε απότομα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν ήταν να χάσει τόσο πολύ κατά τη γνώμη μου, απλά μπήκαν μαζεμένα τα τρίποντα της Μπάρτσα. Ο Σιμεόν όσο έπαιξε δικαιολόγησε όσους βλέπουν κάποια προοπτική σε αυτόν, ο Λίστσουκ έπαιξε λες και θέλει μεταγραφή, έχει και άκρες καλές ο Μίσκο..

Στο Γκραν Κανάρια - Κάχα έγινε τρομερό φινάλε, ο Κάρολ έβαλε απίστευτο σουτ στα 2 δεύτερα και ο Σαν παραλίγο να βάλει τρίποντο από τη σέντρα στη λήξη.. Η Κάχα εκτός από τον παιχταρά που έκανε περπατώντας νταμπλ νταμπλ, έχει θέμα. Όποτε παίζουν με μικρή ομάδα κατεβαίνουν λες και έχουν ήδη νικήσει, δεν είναι τυχαίο που παίζουν καλά με τις δυνατές ομάδες και χάνουν από τις θεωρητικά μικρές.

Ο γκουσγκούνης ο Ρέι, ο Κάρολ και ο Γουάλας μπορούν και σε καλύτερη ομάδα από την Γκραν Κανάρια.

Ο Κουκ έχει περίεργο σχήμα κρανίου.-

Ο Μπατίστα θέτει υποψηφιότητα για το βραβείο του πιο ταλαντούχου και δουλευταρά παίκτη που πάσχει απίστευτα από απροσεξία. Όχι ατσουμπαλιά ή χαζομάρα, αλλά όταν κολλάει, κολλάει απίστευτα.. Τον πάω όμως γιατί μου θυμίζει trash ήρωα..

Στα άλλα 3 ματς από ότι είδα αναμενόμενα τα αποτελέσματα..

Αυτά.

Σε αυτά που έγιναν το τρέχον Σαββατοκύριακο,η Βαλένθια δεν άντεξε στο δεύτερο μέρος του παιχνίδιου και μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό δεν έδωσε ούτε και σήμερα με την Μπαρτσελόνα καλό δείγμα(και δεν μπορεί κανείς τα ρίξει όλα στην απουσία του ΝτεΚολο) ότι μπορεί στα σίγουρα να μπεί σφήνα στα φαβορί ,αν και υπάρχει το διπλό του ΟΑΚΑ που μπορεί να υποστηρίξει την άλλη άποψη…

Συμφωνώ από την Γκράν Κανάρια ότι οι Κάρολ και Γουάλας μπορούν να πάνε σε καλύτερη ομάδα με σοβαρό αγωνιστήκό ρόλο ,για τον Ρέι δεν είμαι τόσο σίγουρος αν και για αναπληρωματικός θα μπορούσε ,αλλά δεν είναι της ίδιας κλάσσης με άλλους θεωρητικά αναπληρωματικούς ψηλούς όπως ο Άγκουστιν ο Άρτσιμπάλντ ο Λίτσουκ η ένας από τους Μπάρατς Μπατίστα(δεν μπορεί να πεί κανείς ποιος είναι από τους 2 ο βασικός και ποιος ο αναπληρωματικός…)…

Η Βαγιαδολίθ ακόμα δεν ξεφουσκώνει για να δούμε που θα το πάει…

Για τους Έλληνες δεν θα μπορούσαν να τα πάνε και πολύ καλύτερα και επειδή μπορεί να τους χρειαστούμε στην Εθνική για αυτό καλή επιτυχία και συνέχιση εμφανίσεων όπως σε αυτήν την αγωνιστική…

Για την Κάχα Λαμποράλ έτσι όπως την βλέπω μου έρχεται να κάνω το παρακάτω…

Μεγάλος διαγωνισμός ποια από τις Μάλαγα Κάχα Λαμποράλ που έχουν πλούσιο υλικό έιναι το καλύτερο μπασκετικό καφενείο στην Ισπανία;

Στείλτε SMS
Γράφετε ACB αφήνετε κενό ψηφίζετε την ομάδα της αρεσκείας σας και κάνετε αποστολή το μήνυμα σας στο 9999…

Η Εικόνα της αγωνιστικής σε δημοσιογραφικά ρεπορτάζ

QUOTE
05 | 02 | 2011 20:49
Νίκη της Ρεάλ με Μπιλμπάο


Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής στην ACB, η Ρεάλ επιβλήθηκε στη Μαδρίτη της Μπιλμπάο με 76-72. Κορυφαίοι της «βασίλισσας» ήταν οι Μίροτιτς (13π.,5ρ.), Πριτζιόνι (14π.,5ρ.), Τόμιτς (10π.), Σουάρεθ (8π.,7ρ.,5ασ.) και Γιουλ (9π.,7ασ.). Από τους Βάσκους του Φώτη Κατσικάρη, καλύτεροι ήταν οι δικοί μας Βασιλειάδης (16π. με 1/1δ.,4/7τρ.,2/2β., 1ρ.,1ασ.,1κλ. σε 17’) και Μαυροειδής (12π. με 5/10δ.,2/2β., 3ρ. σε 24’), όπως κι ο Ουόρεν (12π.).

Η Ρεάλ στο 38’ είχε προβάδισμα δέκα πόντων (75-65), αλλά η Μπιλμπάο δεν τα παράτησε και με τρίποντο του Βασιλειάδη πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (75-72). Με μια βολή όμως ο Πριτζιόνι έκανε το 76-72, αποτρέποντας την έκπληξη στην Κάχα Μάτζικα.

* Στο άλλο αποψινό ματς, η Βαγιαδολίδ συνέτριψε τη Μανρέσα με 90-64 (Σλότερ 15, Λόπεθ 14, Ρόμπινσον 13 – Γκριμάου 13, Σλόκαρ 10).
05 | 02 | 2011 20:49
Νίκη της Ρεάλ με Μπιλμπάο


Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής στην ACB, η Ρεάλ επιβλήθηκε στη Μαδρίτη της Μπιλμπάο με 76-72. Κορυφαίοι της «βασίλισσας» ήταν οι Μίροτιτς (13π.,5ρ.), Πριτζιόνι (14π.,5ρ.), Τόμιτς (10π.), Σουάρεθ (8π.,7ρ.,5ασ.) και Γιουλ (9π.,7ασ.). Από τους Βάσκους του Φώτη Κατσικάρη, καλύτεροι ήταν οι δικοί μας Βασιλειάδης (16π. με 1/1δ.,4/7τρ.,2/2β., 1ρ.,1ασ.,1κλ. σε 17’) και Μαυροειδής (12π. με 5/10δ.,2/2β., 3ρ. σε 24’), όπως κι ο Ουόρεν (12π.).

Η Ρεάλ στο 38’ είχε προβάδισμα δέκα πόντων (75-65), αλλά η Μπιλμπάο δεν τα παράτησε και με τρίποντο του Βασιλειάδη πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (75-72). Με μια βολή όμως ο Πριτζιόνι έκανε το 76-72, αποτρέποντας την έκπληξη στην Κάχα Μάτζικα.

* Στο άλλο αποψινό ματς, η Βαγιαδολίδ συνέτριψε τη Μανρέσα με 90-64 (Σλότερ 15, Λόπεθ 14, Ρόμπινσον 13 – Γκριμάου 13, Σλόκαρ 10).
http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti.../real-bilb.html


QUOTE
06 | 02 | 2011 15:24
Η Μπάρτσα "τσάκισε" τη Βαλένθια


H Μπαρτσελόνα δεν είχε διάθεση για αστεία και «τσάκισε» τη Βαλένθια με 85-67 στο σπουδαιότερο παιχνίδι της ημέρας στην Ισπανία! Η Μάλαγα ανεβασμένη πήρε εύκολα τη Φουενλαμπράντα (98-79) με πολύ καλό τον Πρίντεζη. Η Κάχα Λαμποράλ αντίθετα γνώρισε την ήττα στις Κανάριες Νήσους με 70-68! Το καλάθι της νίκης σημείωσε στο φινάλε ο φοβερός Τζέισι Κάρολ!

Συνοπτικά για την 20ή αγωνιστική της ACB είχαμε:

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 85-67 (Ίνγκλες 18 με 3/4τρ., Ναβάρο 17 με 3/5τρ., Άντερσον 13 - Λίστσουκ 15, Μαρτίνεθ 15)
Γρανάδα – Σαραγόσα 66-75 (Καρλ 21, Λίμα 16π.,13ρ. - Αγκουϊλάρ 17, Μίσο 15)
Γκραν Κανάρια – Κάχα Λαμποράλ 70-68 (Κάρολ 26 με 8/16δ.,2/3τρ., Ρέι 13, Ουάλας 11π.,10ρ. - Όλεσον 15, Σαν Εμετέριο 12π.,12ρ.)
Μάλαγα – Φουενλαμπράντα 98-79 (Φρίλαντ 23, Μακ Ιντάιρ 14, Πρίντεζης 11 με 1/4δ.,2/4τρ.,3/4β., 2ρ.,4ασ.,1κλ.,1κοψ. σε 18' - Μαϊνόλντι 14, Κους 14)
Αλικάντε – Καχασόλ 67-77 (Ντόελμαν 16, Στόγιτς 13 - Μπούλοκ 25 με 6/8δ.,4/5τρ., Κίρκσεϊ 13)
Λαγκούν Άρο – Μενόρκα 77-72 (Μπαρόν 17, Τσκιτισβίλι 12, Ουρίζ 13ασ. - Ραντένοβιτς 18, Ντόναλντσον 14)

* Η βαθμολογία: Μπαρτσελόνα, Ρεάλ 17-3, Βαγιαδολίδ 13-7, Κάχα Λαμποράλ, Βαλένθια 12-8...

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti.../barca-bal.html
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Feb 6 2011, 16:18 ) *
Για να αποκτήσει η Βαλένθια top-class παίκτες σαν τον Σπανούλη η τον Νεστέροβιτς που μπορούν πραγματικά να κάνουν την διαφορά ,λείπουν τα μπικικίνια

για τον Ρέι δεν είμαι τόσο σίγουρος αν και για αναπληρωματικός θα μπορούσε ,αλλά δεν είναι της ίδιας κλάσσης με άλλους θεωρητικά αναπληρωματικούς ψηλούς όπως ο Άγκουστιν ο Άρτσιμπάλντ ο Λίτσουκ η ένας από τους Μπάρατς Μπατίστα(δεν μπορεί να πεί κανείς ποιος είναι από τους 2 ο βασικός και ποιος ο αναπληρωματικός…)…

Μεγάλος διαγωνισμός ποια από τις Μάλαγα Κάχα Λαμποράλ που έχουν πλούσιο υλικό έιναι το καλύτερο μπασκετικό καφενείο στην Ισπανία;

Φέτος νομίζω ότι ανέβηκαν λίγο τα μπικικίνια (σε έχω χαλάσει εσένα τώρα τελευταία) στη Βαλένθια. Κι ο Κουκ ήταν μεταγραφή παίκτη που είχε καλό όνομα και ζήτησε καλό συμβόλαιο, κι ο Αγκουστίν είχε καλή χρονιά και λογικά θα την εξαργύρωσε, κι ο Πέσιτς δε νομίζω να καιγόταν τόσο πολύ να πάει σε μια ομάδα που στην καλύτερη θα πάρει ένα κόπα ντελ ρέυ φέτος και να δέχθηκε να αναλάβει με λίγα, και μέσα στη σεζόν σκέφονταν αποδεσμεύσεις και απόκτηση άλλου ξένου..
Νταξ δεν είναι και Αμπράμοβιτς αλλά δεν αποκλείω να δούμε κάποια επένδυση αν μείνουν ικανοποιημένοι αυτοί που αποφασίζουν από το ταμείο της φετινής χρονιάς..

O Ρέι είναι 23, γηγενής , και κάνει μεστή χρονιά. Θα μπορούσε να απασχολήσει μια από τις 5-6 πιο δυνατές

Μάλαγα, άνετα. Γιατί μην κοιτάς που έχει χειρότερο ρόστερ, μια χαρά πανάκριβο είναι με τον Πρίντεζη να παίρνει ακόμα σχεδόν όσα ζήταγε από τον Ολυμπιακό, το ΜακΙντάιρ να εξαργυρώνει 3-4 δυνατές σεζόν, για τον Τρίπκοβιτς είχαν δώσει και μπάι άουτ.. Και φυσικά γιατί μπήκε Φλεβάρης και είναι με ρεκόρ 10-10 κι εκτός πλέι οφς, ακόμα τουλάχιστον..

σόρρυ που σου μάζεψα λίγο το ποστ απλά για οικονομία χώρου το έκανα κι επειδή σχολιάζω συγκεκριμένα πράγματα μόνο, αν σε ενοχλεί πες μου σε πμ να μην το κάνω..

Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 6 2011, 16:45 ) *
Φέτος νομίζω ότι ανέβηκαν λίγο τα μπικικίνια (σε έχω χαλάσει εσένα τώρα τελευταία) στη Βαλένθια. Κι ο Κουκ ήταν μεταγραφή παίκτη που είχε καλό όνομα και ζήτησε καλό συμβόλαιο, κι ο Αγκουστίν είχε καλή χρονιά και λογικά θα την εξαργύρωσε, κι ο Πέσιτς δε νομίζω να καιγόταν τόσο πολύ να πάει σε μια ομάδα που στην καλύτερη θα πάρει ένα κόπα ντελ ρέυ φέτος και να δέχθηκε να αναλάβει με λίγα, και μέσα στη σεζόν σκέφονταν αποδεσμεύσεις και απόκτηση άλλου ξένου..
Νταξ δεν είναι και Αμπράμοβιτς αλλά δεν αποκλείω να δούμε κάποια επένδυση αν μείνουν ικανοποιημένοι αυτοί που αποφασίζουν από το ταμείο της φετινής χρονιάς..

O Ρέι είναι 23, γηγενής , και κάνει μεστή χρονιά. Θα μπορούσε να απασχολήσει μια από τις 5-6 πιο δυνατές

Μάλαγα, άνετα. Γιατί μην κοιτάς που έχει χειρότερο ρόστερ, μια χαρά πανάκριβο είναι με τον Πρίντεζη να παίρνει ακόμα σχεδόν όσα ζήταγε από τον Ολυμπιακό, το ΜακΙντάιρ να εξαργυρώνει 3-4 δυνατές σεζόν, για τον Τρίπκοβιτς είχαν δώσει και μπάι άουτ.. Και φυσικά γιατί μπήκε Φλεβάρης και είναι με ρεκόρ 10-10 κι εκτός πλέι οφς, ακόμα τουλάχιστον..

σόρρυ που σου μάζεψα λίγο το ποστ απλά για οικονομία χώρου το έκανα κι επειδή σχολιάζω συγκεκριμένα πράγματα μόνο, αν σε ενοχλεί πες μου σε πμ να μην το κάνω..



Καλά εννοείται ότι το ποσό που ξόδεψε η Βαλένθια για να φτιάξει το ρόστερ που έχει και να προσλάβει έναν κορυφαίο προπονητή σαν τον Πέσιτς είναι κάτι παραπάνω από σεβαστό δεν μπορώ να το αρνηθώ αυτό ,ειδικά αμά το συγκρίνεις με τους πραγματικούς φτωχομπινέδες όπως καλή ώρα όλες οι Ελληνικές ομάδες πλην των μεγάλων 2…

Αλλα καταλαβαίνεις ότι και καλή οικονομική επιφάνεια να έχει κάποιος όπως λογικά διαθέτει ο πρόεδρος της Βαλένθια ,δεν είναι μόνο το θέμα ότι πρέπει να προσφέρει ένα μεγάλο ποσό που θα πονέσει στην τσέπη ,αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψη και έναν άλλο παράγοντα που τον θεωρώ σημαντικό
Και αυτός είναι ότι ένας παίκτης που παίζει σε ομάδες όπως π.χ ο ΠΑΟ για να μην αναφέρω και τις άλλες γνωστές ομάδες ,θα θέλει το κάτι παραπάνω απο αυτά που θα επαιρνε στην ομάδα του για να παίξει σε ομάδα που δεν έχει τις ανάλογες διακρίσεις ,με αποτέλεσμα να δίνουν αυτές οι ομάδες υπέρογκα ποσά για να πάρουν αν πάρουν αυτούς τους παίκτες ,και μερικές φορές τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα…

Συγκεγκριμένα ανέφερες το παράδειγμα της Μάλαγα που σπατάλησε αρκετά χρήματα για να πάρει τον Μακινταιρ έναν από τους κορυφαίους πλέι-μεικερ της Ευρώπης ,τον Πρίντεζη βασικό τεσσάρι του Ολυμπιακού που είναι από τις μεγάλες μπασκετικές δυνάμεις ξανά τα τελευταία χρόνια ,και τον Τρίπκοβιτς έναν θεωρητικά από τους φονικότερους σουτέρ των ευρωπαικών γηπέδων(έστω και αν δεν έχει κανένα άλλο στοιχείο που να ξεχωρίζει στο παιχνίδι του και αποδείχτηκε ασταθέστατος), και διαπίστωσες ότι τα μέχρι τώρα αποτελέσματα δεν φαίνεται να δικαιώνουν την Μάλαγα για την τόλμη της στις επενδύσεις

Και γεννιέται το ερώτημα ποιος δικαιώθηκε; η Μάλαγα που πήρε έναν παίκτη που ήταν από τους καλύτερους πλέι-μεικερ που έπαιζε στην Ευρώπη και θα έδινε την σιγουριά του ηγέτη; η η Βαλένθια που ακολούθησε πιο συνετό δρόμο διάλεξε χρήσιμους ομάδες από περσινές ανταγωνίστριες όπως η Καχασόλ(Σαβάνοβιτς) η Μάλαγα(Κουκ) και μικρότερες ομάδες (Άγκουστιν);

Άυτα ίσως μπορούν να εξηγούν γιατί είναι δύσκολο να έρθει ένας πολύ μεγάλος παίκτης στην Βαλένθια ιδιαίτερα και σε περίοδους οικονομικής κρίσης…

Αλλα το θέμα με το αν το ξόδεμα χρημάτων και ο ερχομός παιχτράδων φέρνουν πολλούς τίτλους είναι πολύ σχετικό ,άλλωστε οι ομάδες του Παναθηναικού την περίοδο 1992-1997 και αυτη του Ολυμπιακού απο το 2006 και μετά(με υπερογκα συμβόλαια σε ορισμένους παίκτες του) μεγάλους παίκτες πήραν μεγάλη προκόπη όμως δεν είδαν...

και αν το πάμε σε πιο σχετικό με την Βαλένθια

μπορεί η ομάδα του Πέσιτς με 2 εντός έδρας νίκες και διπλό στην Ζαλγκίρις να πετάξει τον Ολυμπιακό εκτός οκτάδας στην Ευρωλίγκα,όπως έκανε και η ταπεινή Παρτιζάν στον Παναθηναικό που και αυτός όπως ο φετινός Ολυμπιακός είχε αρκετές προσωπικότητες

ΥΓ 1Δεν υπάρχει θέμα άμα μάζεψες το ποστ μου,ειδικά όταν η πλήρης εκδοχή του πόστ μου είναι λίγο πιο πάνω!


ΥΓ 2Με την έστω ξυρισμένη καράφλα του ξεχνώ την μικρή ηλικία του Ρέι,σε 2-3 χρόνια μπορεί να κάνει το βήμα αν έχει την απαιτούμενη εξέλιξη...

το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της ημέρας βάσει εξέλιξης Γκράν Κανάρια-Κάχα Λαμποράλ

http://acbtv.acb.com/video/3546
Weekendman
Το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής

QUOTE
06 | 02 | 2011 20:57
Σπουδαίο "διπλό" η Εστού!


Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική στην Ισπανία, η Εστουντιάντες πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μπανταλόνα με 95-86! Οι «φοιτητές» είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Τάιρον Έλις (25 με 7/11τρ.) και Σέργιο Σάντσεθ (16π.,10ασ.). Απ’ την «πένια» ξεχώρισαν Χόσλεϊ (18π.,9ρ.) και Ρόμπινσον (18π.).

Η βαθμολογία: Μπαρτσελόνα, Ρεάλ 17-3, Βαγιαδολίδ 13-7, Κάχα Λαμποράλ, Βαλένθια 12-8, Μπιλμπάο, Φουενλαμπράντα, Μπανταλόνα 11-9, Καχασόλ, Γκραν Κανάρια, Μάλαγα 10-10, Εστουντιάντες, Σαραγόσα 9-11, Λαγκούν Άρο 8-12, Αλικάντε, Μανρέσα 6-14, Μενόρκα 5-15, Γρανάδα 3-17.

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...stoy-badal.html



Σχετικά με το προηγούμενο ποστ ,εννοείται ότι πέρα απο το γεγονός το ότι η Βαλένθια δεν μπορεί να κινηθεί ακριβώς στα υψηλά οικονομικά δεδομένα ομάδων όπως Μπάρτσα,Ρεάλ,ΠΑΟ,ΟΣΦΠ , παίζει φυσικά ρόλο το ότι και οι ίδιοι παίκτες που παίζουν σε μεγάλες ομάδες όπως ο Σισκάουσκας και οι λοιποί αστέρες συνήθως προτιμούν τις μεγαλύτερες ομάδες για να συνεχίσουν την καριέρα τους ,κάτι που είναι φυσιολογικό...
SG3ptshooter
Κοίταξε, το έχεις δει κάπως αλλιώς το θέμα σε σχέση με το πως το έχω στο μυαλό μου, αλλά φυσικά εγώ ευθύνομαι που δεν ήμουν ιδιαίτερα επεξηγηματικός όταν ανέφερα τα δύο δεδομένα 1. ότι το μπάτζετ της Βαλένθια ανέβηκε μια σκάλα, κι αν δουν καλύτερα αποτελέσματα ίσως συνεχίσουν να επενδύουν και 2. ότι από το ρόστερ της Βαλένθια λείπει ένα top παίκτης.

Το πρώτο μου δεδομένο οδήγησε σε μια υπόθεση. Η οποία μοιάζει να συνδέεται, και όντως συνδέεται ως ένα βαθμό, με το δεύτερο δεδομένο. Απλά δεν τα θεωρώ τόσο συνδεδεμένα μεταξύ τους όσο τα έχεις αντιμετωπίσει εσύ στην απάντησή σου.

Δεν εκτιμώ ότι η Βαλένθια αν πάρει το κύπελλο (χλωμότατο μιας έχει συνδυασμό ντεφορμαρίσματος και έρχεται από δύσκολα ματς στα οποία δεν έκανε την υπέρβαση και λογικά θα έχει και κακή ψυχολογία ως ένα βαθμό, δεν μπορώ να το γνωρίζω και μακάρι να πέφτω έξω), πάει φάιναλ 4 (καλύτερα να παίξει κανά τζόκερ ο Πέσιτς, ούτε στους 8 δεν τον βλέπω) ή φτάσει τελικούς ACB (όχι ιδιαίτερα πιθανό αλλά σαφώς πιο βατό σε σχέση με τα δύο προηγούμενα, ειδικά αν έχουν ενισχυθεί ή είναι σε καλή κατάσταση στο τέλος της σεζόν), θα αποφασίσει ξαφνικά να γίνει η νέα ΤΣΣΚΑ και θα δώσει λεφτά με το τσουβάλι. Ούτε ότι θα λύσει συμβόλαια top παικτών ή θα πάρει τον καλύτερο free agent του επόμενου καλοκαιριού.

Aλλά από την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι τόσο αρνητικός στο να γίνουν η νέα Μάλαγα από πλευράς επένδυσης. Τίποτα δε με κάνει να πιστεύω ότι αν διαχειριστούν σωστά ένα καλύτερο μπάτζετ δε θα μπορέσουν να φτάσουν το επίπεδο της Ρεάλ και της Κάχα, το ότι απέτυχε η Μάλαγα δεν μου λέει τίποτα.

Η Μάλαγα όντως πήρε τον Πρίντεζη με τρομερή υπεραξία κατά τη γνώμη μου και μετά από ένα μήνα συνειδητοποίησε ότι δεν ταιριάζει στην αγωνιστική της φιλοσοφία και τον έβαλε στα 25 του να αλλάξει στυλ παιχνιδιού. Θεωρείς ότι ήταν σωστή απόφαση και ορθή διαχείριση χρημάτων να πάρεις έναν χρήσιμο για Ευρώπη slasher ελαφρύ για 4 λίγο βαρύ αλλά αρκετά ευκίνητο για 3 με μέτριο σουτ αλλά πολλή ενέργεια και να τον βάλεις να κάνει κινήσεις στο ποστ;

Ο Μακ Ιντάιρ αν δεν ήταν σε τέτοια ηλικία και με τέτοιο ύπουλο τραυματισμό θα μπορούσε κάλλιστα να πετύχει, οι 2 ταλαντούχοι Βραζιλιάνοι το κέρδος κάποιοι στιγμή έχουν την προοπτική να τον δώσουν, ο Τρίπκοβιτς μόνο κακός δεν είναι, το ότι έχουν δεμένο για 3,5 χρόνια ακόμα το Φρίλαντ δεν τους χαλάει κιόλας..

Βασικά βρέθηκα να υπερασπίζομαι λίγο τη Μάλαγα, που όντως έκανε λάθη, για να στηρίξω αυτό που λέω, μα δεν νομίζω ότι έχω άδικο.

Αν του χρόνου δεις το ρόστερ της να είναι π.χ.
Χοσέ Σιμεόν(1), Ομάρ Κουκ(1), Νάντο Ντε Κολό(1) στα καλά του, Ράφα Μαρτίνεθ(2), Τζέισι Κάρολ(2) που μπορεί και να κουβαλήσει τη μπάλα, Μαρκ Φερνάντεθ(3), Βίκτορ Κλαβέρ (3-4), Τζόρντι Τρίας(4), Ντούσκο Σαβάνοβιτς(4), Χαβιέρ Ρέυ (5), Σεργκέι Λίστσουκ (4-5), Μάρκους Σλότερ (4-5)

και παίξεις και με τρια γκαρντ έτσι γιατί είναι Σέρβος ο προπονητής και έχεις και μερικά σχήματα με βαρύ παίκτη στο 3 για να μην πάρεις καλό 3 ξένο κι εμποδίσεις την εξέλιξη του Κλαβέρ, και πιο καλό ρόστερ έχεις και κάπως ακριβότερο είναι αλλά δεν έγινες ΤΣΣΚΑ και πιο πολλές ηγετικές προσωπικότητες υπάρχουν...

Αν ψάχνει η Βαλένθια GM, ας στείλει ένα πμ, έχω πολλά εναλλακτικά σενάρια..

Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 7 2011, 14:21 ) *
Κοίταξε, το έχεις δει κάπως αλλιώς το θέμα σε σχέση με το πως το έχω στο μυαλό μου, αλλά φυσικά εγώ ευθύνομαι που δεν ήμουν ιδιαίτερα επεξηγηματικός όταν ανέφερα τα δύο δεδομένα 1. ότι το μπάτζετ της Βαλένθια ανέβηκε μια σκάλα, κι αν δουν καλύτερα αποτελέσματα ίσως συνεχίσουν να επενδύουν και 2. ότι από το ρόστερ της Βαλένθια λείπει ένα top παίκτης.

Το πρώτο μου δεδομένο οδήγησε σε μια υπόθεση. Η οποία μοιάζει να συνδέεται, και όντως συνδέεται ως ένα βαθμό, με το δεύτερο δεδομένο. Απλά δεν τα θεωρώ τόσο συνδεδεμένα μεταξύ τους όσο τα έχεις αντιμετωπίσει εσύ στην απάντησή σου.

Δεν εκτιμώ ότι η Βαλένθια αν πάρει το κύπελλο (χλωμότατο μιας έχει συνδυασμό ντεφορμαρίσματος και έρχεται από δύσκολα ματς στα οποία δεν έκανε την υπέρβαση και λογικά θα έχει και κακή ψυχολογία ως ένα βαθμό, δεν μπορώ να το γνωρίζω και μακάρι να πέφτω έξω), πάει φάιναλ 4 (καλύτερα να παίξει κανά τζόκερ ο Πέσιτς, ούτε στους 8 δεν τον βλέπω) ή φτάσει τελικούς ACB (όχι ιδιαίτερα πιθανό αλλά σαφώς πιο βατό σε σχέση με τα δύο προηγούμενα, ειδικά αν έχουν ενισχυθεί ή είναι σε καλή κατάσταση στο τέλος της σεζόν), θα αποφασίσει ξαφνικά να γίνει η νέα ΤΣΣΚΑ και θα δώσει λεφτά με το τσουβάλι. Ούτε ότι θα λύσει συμβόλαια top παικτών ή θα πάρει τον καλύτερο free agent του επόμενου καλοκαιριού.

Aλλά από την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι τόσο αρνητικός στο να γίνουν η νέα Μάλαγα από πλευράς επένδυσης. Τίποτα δε με κάνει να πιστεύω ότι αν διαχειριστούν σωστά ένα καλύτερο μπάτζετ δε θα μπορέσουν να φτάσουν το επίπεδο της Ρεάλ και της Κάχα, το ότι απέτυχε η Μάλαγα δεν μου λέει τίποτα.

Η Μάλαγα όντως πήρε τον Πρίντεζη με τρομερή υπεραξία κατά τη γνώμη μου και μετά από ένα μήνα συνειδητοποίησε ότι δεν ταιριάζει στην αγωνιστική της φιλοσοφία και τον έβαλε στα 25 του να αλλάξει στυλ παιχνιδιού. Θεωρείς ότι ήταν σωστή απόφαση και ορθή διαχείριση χρημάτων να πάρεις έναν χρήσιμο για Ευρώπη slasher ελαφρύ για 4 λίγο βαρύ αλλά αρκετά ευκίνητο για 3 με μέτριο σουτ αλλά πολλή ενέργεια και να τον βάλεις να κάνει κινήσεις στο ποστ;

Ο Μακ Ιντάιρ αν δεν ήταν σε τέτοια ηλικία και με τέτοιο ύπουλο τραυματισμό θα μπορούσε κάλλιστα να πετύχει, οι 2 ταλαντούχοι Βραζιλιάνοι το κέρδος κάποιοι στιγμή έχουν την προοπτική να τον δώσουν, ο Τρίπκοβιτς μόνο κακός δεν είναι, το ότι έχουν δεμένο για 3,5 χρόνια ακόμα το Φρίλαντ δεν τους χαλάει κιόλας..

Βασικά βρέθηκα να υπερασπίζομαι λίγο τη Μάλαγα, που όντως έκανε λάθη, για να στηρίξω αυτό που λέω, μα δεν νομίζω ότι έχω άδικο.

Αν του χρόνου δεις το ρόστερ της να είναι π.χ.
Χοσέ Σιμεόν(1), Ομάρ Κουκ(1), Νάντο Ντε Κολό(1) στα καλά του, Ράφα Μαρτίνεθ(2), Τζέισι Κάρολ(2) που μπορεί και να κουβαλήσει τη μπάλα, Μαρκ Φερνάντεθ(3), Βίκτορ Κλαβέρ (3-4), Τζόρντι Τρίας(4), Ντούσκο Σαβάνοβιτς(4), Χαβιέρ Ρέυ (5), Σεργκέι Λίστσουκ (4-5), Μάρκους Σλότερ (4-5)

και παίξεις και με τρια γκαρντ έτσι γιατί είναι Σέρβος ο προπονητής και έχεις και μερικά σχήματα με βαρύ παίκτη στο 3 για να μην πάρεις καλό 3 ξένο κι εμποδίσεις την εξέλιξη του Κλαβέρ, και πιο καλό ρόστερ έχεις και κάπως ακριβότερο είναι αλλά δεν έγινες ΤΣΣΚΑ και πιο πολλές ηγετικές προσωπικότητες υπάρχουν...

Αν ψάχνει η Βαλένθια GM, ας στείλει ένα πμ, έχω πολλά εναλλακτικά σενάρια..

Στις 3 πρώτες παραγράφους κατάλαβα απολύτως τι θέλεις να πείς ,sorry αν σε έκανα να νομίζεις κάτι άλλο!
Επίσης πρέπει να παραδεχτώ το σωστό των λεγομένων σου για θεωρητική αξία Τρίπκοβιτς ,για ρόλο που έπαιξε ο τραυματισμός και η ηλικία του Μακινταιρ ,όπως και για το λάθος από την Μαλαγα στον τρόπο παιχνιδίου που χρησιμοποιεί τον Πρίντεζη




Στα μόνο που θα ήθελα να προσθέσω σχόλιο είναι ότι με το παράδειγμα της Μάλαγα που το χρησιμοποιήσα γιατί την είχες αναφέρει στο ποστ σου ,δεν εξέφρασα την αρνητικότητα μου ως προς την πολιτική μεταγραφών που ακολούθησε η Μάλαγα αλλά περισσότερο με πνεύμα δικηγόρου του διαβόλου προσπάθησα να δώ λίγο πιο αναλυτικά το θέμα στο αν οι καλοί πάιχτες και τα πολλά χρήματα φέρνουν οπωσδήποτε την μπασκετική ευτυχία…

μην ξεχνάς ότι πέρα απο τα παραδείγματα των ελληνικών ομάδων που ανέφερα, η ΤΣΣΚΑ που ξόδευε τερατώδη ποσά χρειάστηκε 3 αποτυχημένα φαιναλ φορ για να μπεί επιτέλους σε τελικό Ευρωλίγκας και να πάρει το τρόπαιο,ενω η Εφές πληρώνει τα κέρατα της και φαιναλ φορ έχει να δεί απο εποχές Σουπρολίγκας το 2001 ,το συμπέρασμα είναι ότι ανεξαρτήτωςς μπάτζετ χρειάζεται μεγάλη επιμονή και υπομονή για να φτάσει στους στόχους της μια ομάδα...

το σίγουρο είναι ότι στο τέλος της χρονιάς θα κρίνουμε καλύτερα για Βαλένθια,Μάλαγα και λοιπές ομάδες την πορεία τους και το αν οι καλοκαιρινές κινήσεις και οι χειμερινές μεταγραφικές του διορθώσεις είναι επιτυχημένες ,παρά τώρα στην μέση της χρονιάς!



ΥΓ Δεν είναι καθόλου άσχημη η σύνθεση της Βαλένθια που έφτιαξες αντίθεντως θα ήθελα να την δώ πολύ και στο παρκέ ,θα σου πρότεινα όμως καλύτερα να γίνεις GM σε καμία Ελληνική ομαδα γιατί μεταξύ μας σε αντίθεση με τις καλά οργανωμένος Ισπανικές ομάδες, στις δικίες μας ομάδες ορθός σχεδιασμός και ο προγραμματισμός ομάδας δεν είναι ακριβώς αυτόνοητα στους ανθρώπους που διαχειρίζονται τις τύχες των ομάδων μας!
Stockton
Τώρα που η ACB.COM δεν έχει άλλο παιχνίδια και το rojadirecta τελείωσε τι κάνουμε ;;;;;;
SG3ptshooter
QUOTE(Stockton @ Feb 9 2011, 15:25 ) *
Τώρα που η ACB.COM δεν έχει άλλο παιχνίδια και το rojadirecta τελείωσε τι κάνουμε ;;;;;;

αν γράψεις .es αντί για .com μια χαρά λειτουργεί η απευθείας κόκκινη κάρτα, δεν δοκίμασα κάποιο λινκ ομολογώ αλλά όλα τα ματς της ημέρας είναι στη θέση τους..

η ACB δείχνει κανονικά τα παιχνίδια, μάλιστα έκαναν αναβάθμιση και πρόκειται να δείξουν όλα τα παιχνίδια του επερχόμενου τετραημέρου..
Stockton
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2011, 15:48 ) *
αν γράψεις .es αντί για .com μια χαρά λειτουργεί η απευθείας κόκκινη κάρτα, δεν δοκίμασα κάποιο λινκ ομολογώ αλλά όλα τα ματς της ημέρας είναι στη θέση τους..

η ACB δείχνει κανονικά τα παιχνίδια, μάλιστα έκαναν αναβάθμιση και πρόκειται να δείξουν όλα τα παιχνίδια του επερχόμενου τετραημέρου..

Ναι αλλα η ACΒ ζητάει κάποιο coupon number να Είσαι orange συνδρομητής κλπ ....
SG3ptshooter
QUOTE(Stockton @ Feb 9 2011, 17:52 ) *
Ναι αλλα η ACΒ ζητάει κάποιο coupon number να Είσαι orange συνδρομητής κλπ ....

το έχω γράψει και στο θέμα για το κόπα ντελ ρέι, αν πατήσεις πάνω δεξιά το x στο παράθυρο που σου βγάζει ξεκινάς να βλέπεις, προτροπή είναι αν είσαι συνδρομητής στην orange, μια αντίστοιχη wind της Ισπανίας, της Γαλλίας κλπ...
Stockton
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2011, 17:57 ) *
το έχω γράψει και στο θέμα για το κόπα ντελ ρέι, αν πατήσεις πάνω δεξιά το x στο παράθυρο που σου βγάζει ξεκινάς να βλέπεις, προτροπή είναι αν είσαι συνδρομητής στην orange, μια αντίστοιχη wind της Ισπανίας, της Γαλλίας κλπ...


Το ξέρω παλιά έτσι έπιανε , τώρα δεν το κάνει . Εάν πάντως μου λες ότι τα βλέπεις να ψαχτώ με firewall κλπ .
Εάν δεν κατάλαβες μιλάω όχι για τα live αλλά για τα αποθηκευμένα .

thanks
SG3ptshooter
QUOTE(Stockton @ Feb 9 2011, 18:27 ) *
Το ξέρω παλιά έτσι έπιανε , τώρα δεν το κάνει . Εάν πάντως μου λες ότι τα βλέπεις να ψαχτώ με firewall κλπ .


thanks

φίλε το ΣΚ είδα όλο το Μπάρτσα - Βαλένθια και το τέλος του Γκραν Κανάρια - Κάχα χωρίς κανένα πρόβλημα.. Αν όταν λες τώρα εννοείς αυτή τη στιγμή, δηλαδή αν προσπαθείς να δεις όλον τον αγώνα σε επανάληψη στο σάιτ, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και δεν ξέρω καν αν γίνεται..

Πάντως οι Ισπανοί διαφημίζουν το πως θα μπορούμε να τα δούμε όλα παντού τζάμπα και τον τελικό με 2 επιλογές στη γλώσσα που θα περιγράφουν, αν αύριο δεν μπορώ να το δω στο acb360 και θα τους μπινελικώσω και θα σου πω ότι έχεις δίκιο και το rojadirecta θα επισκεπτώ..

Δε νομίζω να έχω πειράξει το firewall μου.

edit: τώρα είδα τη διευκρίνιση που προσέθεσες. Για τα αποθηκευμένα δεν ξέρω τι παίζει. Απλά είχες πει στην αρχή "δε δείχνει καθόλου παιχνίδια".
Stockton
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2011, 18:31 ) *
φίλε το ΣΚ είδα όλο το Μπάρτσα - Βαλένθια και το τέλος του Γκραν Κανάρια - Κάχα χωρίς κανένα πρόβλημα.. Αν όταν λες τώρα εννοείς αυτή τη στιγμή, δηλαδή αν προσπαθείς να δεις όλον τον αγώνα σε επανάληψη στο σάιτ, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και δεν ξέρω καν αν γίνεται..

Πάντως οι Ισπανοί διαφημίζουν το πως θα μπορούμε να τα δούμε όλα παντού τζάμπα και τον τελικό με 2 επιλογές στη γλώσσα που θα περιγράφουν, αν αύριο δεν μπορώ να το δω στο acb360 και θα τους μπινελικώσω και θα σου πω ότι έχεις δίκιο και το rojadirecta θα επισκεπτώ..

Δε νομίζω να έχω πειράξει το firewall μου.

edit: τώρα είδα τη διευκρίνιση που προσέθεσες. Για τα αποθηκευμένα δεν ξέρω τι παίζει. Απλά είχες πει στην αρχή "δε δείχνει καθόλου παιχνίδια".


Ναι μιλάω για αποθηκευμένα......πρέπει να στείλεις sms κλπ . Το έκανα μετάφραση .
SG3ptshooter
http://www.acb.com/redaccion.php?id=74121

χάνει τη σεζόν ο Μάικλ

Για όσους απεχθάνονται τη Σούπερ Λιγκ ή το ποδόσφαιρο γενικά το μενού έχει Βαλένθια - Ρεάλ σε μια ωρίτσα, αύριο έχει αρκετά ματς το μεσημεράκι αλλά συνίσταται το Μπιλμπάο - Βαγιαδολίδ αύριο το απόγευμα, που είναι το ματς της αγωνιστικής που θα τιμήσω εφόσον είμαι σπίτι..
SG3ptshooter
Eίδα μεγάλο μέρος του ματς Βαλένθια - Ρεάλ (πολύ εύκολο αποδείχθηκε να συνδυάσει κανείς τους ξέφρενους ρυθμούς του ποδοσφαιρικού ντέρμπυ που δεν είχε καθόλου άσκοπες διακοπές tongue.gif )..

1. Επιτέλους η Βαλένθια έδειξε χαρακτήρα απέναντι σε ομάδα καλύτερή της φέτος. Είχε 0/5 το 2011.. Κακό ματς αλλά με Ράφα Μαρτίνεθ και Λίστσουκ καλύτερους το πήρε..
2.Μπλόκαρε σήμερα η Ρεάλ και τους κράτησε ζωντανούς ο Π α ι κ τ α ρ ά ς.. Ας μάθουν να του δίνουν την μπάλα κι αυτουνού όταν βάζει και κανένας άλλος μπας και κερδίσουν καμιά φορά τα πραγματικά ντέρμπυ.. (για όσους δεν κατάλαβαν ο Ισπανός Περπέρογλου, ο Κάρλος Σουάρεθ, είχε 6/9 τρίποντα)

αυτά τα ολίγα, σας αφήνω γιατί αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο και δε γίνεται να χαθεί αυτό το ... κάτι που βλέπω.. 68.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 19 2011, 20:46 ) *
Eίδα μεγάλο μέρος του ματς Βαλένθια - Ρεάλ (πολύ εύκολο αποδείχθηκε να συνδυάσει κανείς τους ξέφρενους ρυθμούς του ποδοσφαιρικού ντέρμπυ που δεν είχε καθόλου άσκοπες διακοπές tongue.gif )..

1. Επιτέλους η Βαλένθια έδειξε χαρακτήρα απέναντι σε ομάδα καλύτερή της φέτος. Είχε 0/5 το 2011.. Κακό ματς αλλά με Ράφα Μαρτίνεθ και Λίστσουκ καλύτερους το πήρε..
2.Μπλόκαρε σήμερα η Ρεάλ και τους κράτησε ζωντανούς ο Π α ι κ τ α ρ ά ς.. Ας μάθουν να του δίνουν την μπάλα κι αυτουνού όταν βάζει και κανένας άλλος μπας και κερδίσουν καμιά φορά τα πραγματικά ντέρμπυ.. (για όσους δεν κατάλαβαν ο Ισπανός Περπέρογλου, ο Κάρλος Σουάρεθ, είχε 6/9 τρίποντα)

αυτά τα ολίγα, σας αφήνω γιατί αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο και δε γίνεται να χαθεί αυτό το ... κάτι που βλέπω.. 68.gif

Μια φορά δεν είδα την Βαλένθια σε μεγάλο παιχνίδι ,για να...θαυμάσω τα πεπραγμένα του Ελληνικόυ ποδοσφαιρικού ντέρμπι ,και κέρδισαν ίσως να είμαι λίγο ψιλογκαντέγμης για την Πάουερελεκτρόνικς...

Φυσικά πρέπει να την δίνουν στον Καρλίτος την μπάλα ελπίζω να το κατάλαβαν τώρα!!!

Για Περπέρογλου ,ένταξει θεωρητικα έχουν την δυνατότητα να ποστάρουν και βασίζονται στα τρίποντα και οι 2 ,αλλά όπως έχω ξαναεκφράσει την γνώμη μου στην πράξη με αυτά που βλέπουμε φέτος είναι υποτίμηση για τον Σούαρεθ να τον βάζεις δίπλα στον Στράτο σε παικτική αξία...

Για όσους σαν και εμένα που δεν είδαν το παιχνίδι η περίληψη του αγώνα διαθέσιμη παρακάτω...

http://acbtv.acb.com/video/3627-lacb-20102...wer_electronics
SG3ptshooter
Όλες αυτές οι συγκρίσεις ελλήνων με ισπανών είναι λόγια άλλων που με τίποτα δεν ενστερνίζομαι, ίσα ίσα θεωρώ τους συγκρινόμενους Ισπανούς μίνιμουμ μια κλάση πάνω.. Απλά δεν είναι ευγενικό να τις ειρωνευτώ κιόλας, αλλά αρέσκομαι στο να τις αναφέρω, μου θυμίζει πόσο πίσω είμαστε..

Οπότε -κλασσικά- μη με παραπαίρνετε στα σοβαρά..
Hakeem Olajuwon
CODE
             3Ρ%   2Ρ%   FT%                
Περπερογλου  41    41   70
Suarez       30    46   80

Φετος στην ευρωλιγκα.Τα περυσινα του περπερογλου εναι ακομα καλυτερα.
επιπλεον και οι 2 μπορουν να ποσταρουν ειναι περιπου το ιδιο καλοι σουτερ εξω απο τα 6.75 (ο περπερογλου λιγο καλυτερος)
ο ελληνας ειναι καλυτερος χειριστης της μπαλας ο σουαρεθ δεν δημιουργει με ντριμπλα.Στην αμυνα ο σουαρεθ εχει προβλημα στα βηματα οπως μας εδειξε ο αντερσον ο ελληνας ειναι καλυτερος σε αυτο.Ο ισπανος σαφεστατα καλυτερος ριμπαουντερ.
Οποτε οπως ειχα γραψει ο καθενας εχει τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα του δεν εχουν μεγαλη διαφορα..
SG3ptshooter
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Feb 20 2011, 09:02 ) *
CODE
             3Ρ%   2Ρ%   FT%                
Περπερογλου  41    41   70
Suarez       30    46   80

Φετος στην ευρωλιγκα.Τα περυσινα του περπερογλου εναι ακομα καλυτερα.
επιπλεον και οι 2 μπορουν να ποσταρουν ειναι περιπου το ιδιο καλοι σουτερ εξω απο τα 6.75 (ο περπερογλου λιγο καλυτερος)
ο ελληνας ειναι καλυτερος χειριστης της μπαλας ο σουαρεθ δεν δημιουργει με ντριμπλα.Στην αμυνα ο σουαρεθ εχει προβλημα στα βηματα οπως μας εδειξε ο αντερσον ο ελληνας ειναι καλυτερος σε αυτο.Ο ισπανος σαφεστατα καλυτερος ριμπαουντερ.
Οποτε οπως ειχα γραψει ο καθενας εχει τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα του δεν εχουν μεγαλη διαφορα..

Eντάξει ο καθένας έχει τη γνώμη του, σεβαστό..

Ο Σουάρεθ έχει σε λίγο μικρότερο βαθμό από το Ράφα Μαρτίνεθ επηρεαστεί από το γεγονός ότι είναι η πρώτη του σεζόν στην Ευρωλίγκα, όπως αντίστοιχα π.χ. ο Φίσερ έχει κάνει πολύ καλύτερη Ευρωλίγκα σε σύγκριση με την πρώτη του σεζόν στο Ισπανικό πρωτάθλημα..

Στο πρωτάθλημα πάντως ο Σουάρεθ έχει 50% στα τρίποντα , 56% στα δίποντα και 84% στις βολές, αν και το δείγμα αυτό δε μπορεί να συγκριθεί άμεσα με τον Περπέρογλου εδώ που τα λέμε.. Θα ήταν καλύτερα αν έπαιζε π.χ. στο Ισραήλ ή σε κάποια άλλη λίγκα πιο κοντά στα δεδομένα των αντιπάλων που αντιμετωπίζει κάθε ΣΚ ο ΠΑΟ..

Όντως μπορούν να σουτάρουν το ίδιο καλά, θεωρώ ότι είναι αρκετά πιο κοντά στα στοιχεία που βλέπεις πως υπερτερεί ο Περπέρογλου, και πέρα από τα ριμπάουντς έχει πολύ καλύτερη αίσθηση του χώρου και καλύτερη ικανότητα στο να πασάρει ο Ισπανός.. Συγκεκριμένα σε αυτά που διαφωνούμε έχω να πω πως μπορεί όντως ο Περπέρογλου να ξεμαρκάρεται καλύτερα με τη ραχιαία συνήθως τρίπλα και να δημιουργεί σουτ για τον εαυτό του, αλλά δε θεωρώ πως ο Σουάρεθ στερείται σε αντίστοιχο βαθμό της ικανότητάς του να βρει, έστω και λίγο πιο άγαρμπα αν το θες, το χώρο για ένα δικό του σουτ με καλές προϋποθέσεις. Απλά το λάθος του Ισπανού είναι πως επιμένει να τα ψάχνει μόνο έξω από τη γραμμή των 6.75 και αυτό τον κάνει να μοιάζει πιο μονοδιάστατος από ότι μπορεί να είναι.. Κι όσο για την αμυντική του επίδοση, είναι άδικο να κρίνεις μόνο από τον αγώνα απέναντι στον Άλαν Άντερσον, έναν κοντύτερο παίκτη με ιδιαίτερη έφεση στη διείσδυση που είναι σε πολύ καλή φόρμα και μάλιστα ήταν και ο καλύτερος παίκτης του εν λόγω τουρνουά που παρακολουθήσαμε.. Είναι σαν να λες ότι ο Στράτος δε μπορεί να μαρκάρει ικανοποιητικά επειδή τον είδα τις δύο τελευταίες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας κόντρα στο Σαν Εμετέριο.. Π.χ. στα δύο τελευταία παιχνίδια της Ρεάλ στο Ισπανικό πρωτάθλημα, όπου έπαιξαν αντίπαλοι με σοβαρές ομάδες, το Μπιλμπάο και τη Βαλένθια, ο Σουάρεθ ήταν πολύ καλός αμυντικά απέναντι στο Μουμπρού, που όσο κι αν αντιπαθούμε σύσσωμοι οι φίλοι του Αστερίξ, είναι ένα από τα πιο αξιόπιστα επιθετικά όπλα για την ομάδα του Κατσικάρη, και απέναντι σε Κλαβέρ, Πιετρούς και Ναβάρρο χτες, που ο πρώτος ειδικά είναι συχνά ο πρωταγωνιστής της φετινής Βαλένθια..

Για το κατά πόσο έχουν ή όχι κάνει την σεζόν του πικ των δυνατοτήτων τους τα έχουμε ξαναπεί νομίζω.

Απλά αυτό που κάνουμε τώρα το θεωρώ λίγο άστοχο γιατί δε γεννάται ο προβληματισμός μου από την απευθείας σύγκριση των 2, αλλά από το ότι ο Σουάρεθ μετά από τέτοια σεζόν ελπίζει να χωρέσει στην Ισπανία το φθινόπωρο ενώ ο δικός μας μετά από 2 κακά καλοκαίρια με τη φανέλα της Εθνικής και άλλη μία σεζόν που ξεκινόντας ελπίζαμε να δώσει παραπάνω πράγματα, θεωρείται σίγουρος..
Weekendman
Αφού ο SG3ptshooter ήταν σαν να μπηκε στο μυαλό μου και να έβγαλε τις σκέψεις μου για το θέμα Περπέρογλου-Σουάρεθ ας περιοριστώ στο πιο αξιοσημείωτο σημερινό ματς μέχρι τώρα...


Τελευταίο λεπτό του αγώνα η Μάλαγα με τον Φρίλαντ να κάνει απολαυστική εμφάνιση,τον Πρίντεζη να βάζει 6 συνεχόμενους πόντους σε κάποιο σημείο της τελευταίας περίοδου,και τους Τρίπκοβιτς Μακινταιρ να βάζουν 2 καθοριστικά τρίποντα προηγούταν με 66-73 στην έδρα της Κάχασόλ...
Τώρα πως τα κατάφερε να χάσει το προβάδισμα σε 30 δευτερόλεπτα περίπου και να γίνει το σκορ 74-73(με γκόλ-φαόυλ Ντέιβις και 2 τρίποντα από Μπούλοκ,Καλογουέι) χάνωντας τελικά και το παιχνίδι με 82-77 είναι ένα μυστήριο ,αλλά και δικαιώση για όσους την χαρακτηρίζουν μπασκετικό καφενείο,ορισμός της αστάθειας,ασόβαρη η αδιόρθωτη…

ΥΓ.Τι σου κάνει ο φανταστικός κόσμος των διαφημίσεων παρουσιάζει μέχρι και τον Μάρκ Γκασόλ αλτικό!
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Feb 20 2011, 15:43 ) *
Αφού ο SG3ptshooter ήταν σαν να μπηκε στο μυαλό μου και να έβγαλε τις σκέψεις μου για το θέμα Περπέρογλου-Σουάρεθ

ΥΓ.Τι σου κάνει ο φανταστικός κόσμος των διαφημίσεων παρουσιάζει μέχρι και τον Μάρκ Γκασόλ αλτικό!

πάλι καλά που διαφωνούμε για το Σέρχιο Ροντρίγκεθ κι έχει λίγο σασπένς το τόπικ..

41.gif

Αρχικά πριν πω για τα σημερινά ματς να αναφέρω πως στο άλλο ματς που έγινε χτες η Γκραν Κανάρια για άλλη μια φορά απέδειξε ότι δυσκολεύεται να διαχειριστεί το να παίζει δύο αγώνες ανά εβδομάδα και έχασε από τη μέτρια κατ' εμέ Φουελναμπράδα (ή όπως διάολο τη λένε, τις πιο πολλές φορές τη λέω λάθος), με τον Κάρρολλ σε κακή βραδιά.

Σήμερα είδα 20 λεπτά περίπου Μπαρτσελόνα, και από 12 περίπου λεπτά από το Μενόρκα - Αλικάντε και άλλο τόσο Σεβίλλη - Μάλαγα. Έχουμε και λέμε:

Η Μπαρτσελόνα έχει κάποια διαστήματα στο παιχνίδι της που είναι μπλαζέ, αλλά όταν πιάνουν τα ξεσπάσματά της ή είναι πιο συγκεντρωμένοι οι παίκτες της είναι πολύ δύσκολο να την κοντράρεις.. Εύκολη νίκη με καλύτερο νομίζω το Λόρμπεκ αλλά χωρίς κάποιον Μπλαουγκράνα να πρωταγωνιστεί ιδιαίτερα, ενώ από τη Σαραγόσα εξαιρετικός ο Κιντέρος, που δεν ξέρω τι του έχουν δώσει το 2011 αλλά έχει μετατραπεί ξεκινόντας το νέο έτος σε έναν από τους καλύτερους παίκτες της λίγκας!

Τρομερό ματς από πλευράς αγωνίας στη Μενόρκα όπου η Αλικάντε κέρδισε στην παράταση την λιγότερο ταλαντούχα ομάδα της λίγκας και πιθανότατα, αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα, της έδειξε το δρόμο για τη δεύτερη κατηγορία. Πρώτος σκόρερ του ματς ο γνωστός σε όσους έχουν παρακολουθήσει τα πρόσφατα τουρνουά των μικρών Εθνικών, ο Γάλλος Τόμας Ερτέλ..

Για το Σεβίλλη - Μάλαγα ότι και να πει κανείς είναι λίγο, κάποιος ας κάνει τη χάρη στο Φρίλαντ και ας τον αγοράσει για να τον πάρει μακριά από αυτήν την αλλοπρόσαλλη ομάδα.. Ο Μπούλοκ, η παλιά μου αντιπάθεια που τώρα που έφυγε από το τοπ επίπεδο έχει ατονίσει αυτή μου η διάθεση απέναντί του, ήταν πάρα πολύ καλός όπως και ο Σατοράνσκι, αλλά και ο Κάλογουεϊ στο τέλος πολύ καθοριστικός.. Ο Μακ Ιντάιρ με τον Τρίπκοβιτς έβαλαν 3 κρίσιμα τρίποντα αλλά έκαναν στο τέλος από μια φορά βήματα ( icon_drunk.gif ), ο Πρίντεζης πήγε να κάνει φάουλ εκ προθέσεως στο Ντέιβις λες και ήταν η γιαγιά του (ή δεν έπαιξε καθόλου καλή άμυνα) και έφαγε ένα -τυχερό ομολογουμένως- γκολ φάουλ κι ακόμα κι ο Μπλάκνεϊ που μπήκε στο τέλος για να ηρεμήσει τα πράγματα έχασε κρίσιμη βολή..

Στα δύο ματς που δεν έχω ακόμη εικόνα:

η Μανρέσα κέρδισε τη Μπανταλόνα που χωρίς τον Ίνγκλις σχεδόν παραπαίει, μάλιστα η νίκη δε μου προκάλεσε καμία έκπληξη τολμώ να πω, μου προκάλεσε όμως τεράστια έκπληξη η διαφορά των 32(!) πόντων.. Κακή περιόδος για την ομάδα που συμπάθησα πρόσφατα μόνο και μόνο γιατί είδα το Ντε Νίρο να φωτογραφίζεται κρατώντας τη φανέλα της..

Η Εστουντιάντες κέρδισε το Σαν Σεμπαστιάν παίζοντας καλά απέναντι σε ομάδα που θεωρητικά πρέπει να κερδίσει, πράγμα κάπως σπάνιο φέτος..
thrylos7
Η Σεβίλλη τώρα που επανήρθε ο Κάλογουεϊ, ο Μπούλοκ έχει πάρει τα πάνω του και ο Ντέιβις είναι ο γνωστός παικταράς πάει για πρωτάθλημα... (οκ, euroleague! cool.gif ) Καθαρά υποκειμενικά μιλώντας!

(και T-mac και Μπλάκνεϊ σήμερα στο παρκέ... πόσοι παικταράδες πια...)
rchos
QUOTE(thrylos7 @ Feb 20 2011, 19:14 ) *
Η Σεβίλλη τώρα που επανήρθε ο Κάλογουεϊ, ο Μπούλοκ έχει πάρει τα πάνω του και ο Ντέιβις είναι ο γνωστός παικταράς πάει για πρωτάθλημα... (οκ, euroleague! cool.gif ) Καθαρά υποκειμενικά μιλώντας!

(και T-mac και Μπλάκνεϊ σήμερα στο παρκέ... πόσοι παικταράδες πια...)


θυμισε μου νοτη πως γινεται το θεμα με την ευρωλιγκα στην ισπανια.

ποσες συμβολαιο και ποιες και ποσες μετα απο πρωταθλημα?

στο ημιχρονο η μπιλμπαο ειναι μπροστα 10 ποντους της βαγιαδολιδ.

σημαντικη νικη αν γινει.
GMlls
έγινε και με εξαιρετική εμφάνιση του Βασιλειάδη 93 - 70
SG3ptshooter
To Μπιλμπάο έπαιξε σύμφωνα με το ταβάνι των δυνατοτήτων του, είχε 7 παίκτες που έκαναν εξαιρετική εμφάνιση ταυτόχρονα και κέρδισε πάρα πολύ εύκολα ένα ματς που θεωρητικά θα ήταν πολύ δύσκολο.. Στους διακριθέντες και οι τρεις Έλληνες, από τη Βαγιαδολίδ διασώθησαν 2 εκ των πολλών έγχρωμων..

Συγκάτοικος της Βαγιαδολίδ και της Βαλένθια στην τρίτη θέση έγινε και η Κάχα, που κέρδισε με 15 πόντους και πρωταγωνιστές τη μισή της φροντ λάιν την ουραγό Γρανάδα..

αντμιν στην Ευρωλίγκα φέτος οι 4 ομάδες που πέρασαν στα ημιτελικά συνέπεσε να είναι οι 4 που έχουν εως και το 2012 εγγυημένο συμβόλαιο και η Βαλένθια συμμετείχε ως τροπαιούχος Eurocup.. Άρα αφού το μεγάλωσαν το φορμάτ φέτος κανείς δεν ξέρει με σιγουριά τι θα γίνει του χρόνου πέραν από τις δεσμεύσεις.. Ίσως να βγει κάποιος τρίτος ή τέταρτος και να μην τον βάλουν στην Ευρωλίγκα..

Η Καχασόλ thryle πάντως μπορεί να πάει Euroleague εύκολα μέσω Eurocup, ήδη έχει περάσει στους 8 αήττητη, εκεί θα αντιμετωπίσει λογικά τη Γκέτινγκεν ή τη Μπουντιβέλνικ και τη γηπεδούχο του φάιναλ φορ Τρεβίζο την έχει ήδη νικήσει φέτος αρκετά πειστικά..


Μόνο που γύρισε από τον τραυματισμό ο Μάρκο Πόποβιτς να ανησυχείς.. smiley.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 20 2011, 16:14 ) *
πάλι καλά που διαφωνούμε για το Σέρχιο Ροντρίγκεθ κι έχει λίγο σασπένς το τόπικ..

41.gif

Αρχικά πριν πω για τα σημερινά ματς να αναφέρω πως στο άλλο ματς που έγινε χτες η Γκραν Κανάρια για άλλη μια φορά απέδειξε ότι δυσκολεύεται να διαχειριστεί το να παίζει δύο αγώνες ανά εβδομάδα και έχασε από τη μέτρια κατ' εμέ Φουελναμπράδα (ή όπως διάολο τη λένε, τις πιο πολλές φορές τη λέω λάθος), με τον Κάρρολλ σε κακή βραδιά.

Σήμερα είδα 20 λεπτά περίπου Μπαρτσελόνα, και από 12 περίπου λεπτά από το Μενόρκα - Αλικάντε και άλλο τόσο Σεβίλλη - Μάλαγα. Έχουμε και λέμε:

Η Μπαρτσελόνα έχει κάποια διαστήματα στο παιχνίδι της που είναι μπλαζέ, αλλά όταν πιάνουν τα ξεσπάσματά της ή είναι πιο συγκεντρωμένοι οι παίκτες της είναι πολύ δύσκολο να την κοντράρεις.. Εύκολη νίκη με καλύτερο νομίζω το Λόρμπεκ αλλά χωρίς κάποιον Μπλαουγκράνα να πρωταγωνιστεί ιδιαίτερα, ενώ από τη Σαραγόσα εξαιρετικός ο Κιντέρος, που δεν ξέρω τι του έχουν δώσει το 2011 αλλά έχει μετατραπεί ξεκινόντας το νέο έτος σε έναν από τους καλύτερους παίκτες της λίγκας!

Τρομερό ματς από πλευράς αγωνίας στη Μενόρκα όπου η Αλικάντε κέρδισε στην παράταση την λιγότερο ταλαντούχα ομάδα της λίγκας και πιθανότατα, αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα, της έδειξε το δρόμο για τη δεύτερη κατηγορία. Πρώτος σκόρερ του ματς ο γνωστός σε όσους έχουν παρακολουθήσει τα πρόσφατα τουρνουά των μικρών Εθνικών, ο Γάλλος Τόμας Ερτέλ..

Για το Σεβίλλη - Μάλαγα ότι και να πει κανείς είναι λίγο, κάποιος ας κάνει τη χάρη στο Φρίλαντ και ας τον αγοράσει για να τον πάρει μακριά από αυτήν την αλλοπρόσαλλη ομάδα.. Ο Μπούλοκ, η παλιά μου αντιπάθεια που τώρα που έφυγε από το τοπ επίπεδο έχει ατονίσει αυτή μου η διάθεση απέναντί του, ήταν πάρα πολύ καλός όπως και ο Σατοράνσκι, αλλά και ο Κάλογουεϊ στο τέλος πολύ καθοριστικός.. Ο Μακ Ιντάιρ με τον Τρίπκοβιτς έβαλαν 3 κρίσιμα τρίποντα αλλά έκαναν στο τέλος από μια φορά βήματα ( icon_drunk.gif ), ο Πρίντεζης πήγε να κάνει φάουλ εκ προθέσεως στο Ντέιβις λες και ήταν η γιαγιά του (ή δεν έπαιξε καθόλου καλή άμυνα) και έφαγε ένα -τυχερό ομολογουμένως- γκολ φάουλ κι ακόμα κι ο Μπλάκνεϊ που μπήκε στο τέλος για να ηρεμήσει τα πράγματα έχασε κρίσιμη βολή..

Στα δύο ματς που δεν έχω ακόμη εικόνα:

η Μανρέσα κέρδισε τη Μπανταλόνα που χωρίς τον Ίνγκλις σχεδόν παραπαίει, μάλιστα η νίκη δε μου προκάλεσε καμία έκπληξη τολμώ να πω, μου προκάλεσε όμως τεράστια έκπληξη η διαφορά των 32(!) πόντων.. Κακή περιόδος για την ομάδα που συμπάθησα πρόσφατα μόνο και μόνο γιατί είδα το Ντε Νίρο να φωτογραφίζεται κρατώντας τη φανέλα της..

Η Εστουντιάντες κέρδισε το Σαν Σεμπαστιάν παίζοντας καλά απέναντι σε ομάδα που θεωρητικά πρέπει να κερδίσει, πράγμα κάπως σπάνιο φέτος..

Αν θέλεις να ανέβασουμε τα views ακολουθούμε το παράδειγμα…αυθορμητων τηλεοπτικών εκπομπών και φτιάχνουμε έναν δήθεν καύγα αν και δεν χρειάζεται! biggrin.gif
Αλλά μη το λες αυτό για σχεδόν απόλυτη συμφωνία μην ξεχνάς ότι σε έφτασα σε σημείο να υπερασπιστείς την Μάλαγα ,σίγουρα πάντως δεν βαριόμουνα να σχολιάσω γιατί δεν έχω κακή σχέση με τα σεντόνια!

Για Γκραν Κανάρια-Φουενλαμπράδα
Δεν έχει και τόσους πολλούς σκόρερ για να έχει την πολυτέλεια να έχει σε κακή μέρα τον Κάρολ η Γκράν Κανάρια, όσο αφορά την Φουενλαμπράδα έχει πετύχει μεν σεβαστό αριθμό νικών ,αλλά δεν τρελαινομαι να την παρακολουθώ πολύ ,το πιο αξιοπρόσεκτό από αυτην την ομάδα είναι ο Ραμπασέδα(παρακάτω ένα μικρό δείγμα...)


Σαραγόσα-Μπαρτσελόνα
Η Μπαρτσελόνα δεν χρειάζεται να φορτσάρει σε κάθε παιχνίδι ,άλλωστε θα ήταν υπερβολικό για την Σαραγόσα να κάνει το 2/2 απέναντι στη ομάδα της Βαρκελώνης

Μανρέσα-Μπανταλόνα
Και για μένα η διαφορά της ήττας της Μπανταλόνα μου προκάλεσε ένα σοκ μικρών διαστάσεων ,βέβαια χρειάζεται μεταγραφή για την κάλυψη του κενού του Ινγκλις κακά τα ψέμματα ,για συμπάθεια πραγματική σαν Ολυμπιακός δεν μπορώ να εγγυηθώ στην Μπανταλόνα…

Εστουντιάντες-Λάγκουν
Αν σοβαρευτεί και συνεχίζει να παίρνει τα παιχνίδια(4 νίκες στα 5 τελευταία παιχνίδια) μπορεί να φτάσει πιο ψηλά δεν είναι τεράστια η απόσταση(10 νίκες η Εστουντιάντες 12 νικες η 6η στην βαθμολογία και συμπολίτισα της Φουενλαμπράδα) αν συνεχίσει και ο Έλις στον ρυθμό σκοραρίσματος των 3 τελευταιων παιχνίδιων ακόμα καλύτερα για τους φοιτητές…

Η Λαγκουν στα παιχνίδια που την έιδα μου άρεσε σχετικά σαν ομάδα όπως και ορισμένοι παίκτες της όπως ο Μπαρόν,ο Πάνκο η ο χοντρούλης Ντομπλάς ,αλλά έχουν πάρει την κατηφορά και είναι τυχεροί που η Γρανάδα είναι μόνο τυπικά ακόμα στην Πρώτη Κατηγορία ,
ενώ η Μενόρκα έχει μόνο 5 νίκες
ψάχνει τέσσερις αγωνίστηκες την νίκη
έχασε από άμεση ανταγωνίστρια σήμερα
και απέχει τρείς νίκες από την Λαγκούν αυτην την στιγμή

Στο Βραδυνο παιχνίδι μεταξύ της Μπιλμπάο και της Βαγιαδολίθ
Ωραίο το κολπάκι για την Μπιλμπάο με τον Μούμπρου τεσσάρι που πέτυχε
και λόγω της καλής ατομικής παρουσίας του Μουμπρού(15 ποντους και 9ριμπάουντ όταν οι Σλότερ και Μπάεζ έμειναν στα χαμηλά…)
και γιατί έδωσε αυξημένο χρόνο και χώρο δράσης στον Βασιλειάδη(πολύ καλός για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι έδω έχει περισσότερο δίκιο ο Hakeem που ζητούσε καιρό την αυξημένη συμμετοχή του...) αλλά και στους υπόλοιπους παίκτες των πλαγίων θέσεων τους Μπλουμς(14 ποντοι) και Γουόρεν(16πόντοι)
ενώ συνοδεύτηκε με μια ανετότατη νίκη επι της Βαγιαδολίθ(σαν να χάνει λίγο λάδια…) με 93-64

Κατά τα άλλα εξαιρετικός και ο Τζάκσον για την Μπιλμπάο…


QUOTE(thrylos7 @ Feb 20 2011, 19:14 ) *
Η Σεβίλλη τώρα που επανήρθε ο Κάλογουεϊ, ο Μπούλοκ έχει πάρει τα πάνω του και ο Ντέιβις είναι ο γνωστός παικταράς πάει για πρωτάθλημα... (οκ, euroleague! cool.gif ) Καθαρά υποκειμενικά μιλώντας!

(και T-mac και Μπλάκνεϊ σήμερα στο παρκέ... πόσοι παικταράδες πια...)

Αντικειμενικά απο πλευράς ονομάτων υπερέχει π.χ της Βαγιαδολίθ που είναι στα ανώτερα βαθμολογικά στρώματα ,πιθανόν δεν το βρίσκω για Ευρωλίγκα μέσω Ισπανικού πρωταθλήματος( αφού όμως υπάρχει το Γιούροκαπ αλλάζουν τα πράγματα ίσως...), αλλά βαθμολογικά απέχει μόνο 2 νίκες απο τις τρίτες Κάχα,Βαγιαδολίθ,Βαλένθια!
thrylos7
Καλά το eurocup θεωρείται ήδη δεδομένο ( biggrin.gif ), το "euroleague" ήταν για να πω τ' ότι θα πάει πολύ καλά στο πρωτάθλημα και μπορεί να πετάξει μια euroleag-άτη ομάδα εκτός 4-άδας. smile.gif
kseplenhs
QUOTE(thrylos7 @ Feb 20 2011, 21:24 ) *
Καλά το eurocup θεωρείται ήδη δεδομένο ( biggrin.gif ), το "euroleague" ήταν για να πω τ' ότι θα πάει πολύ καλά στο πρωτάθλημα και μπορεί να πετάξει μια euroleag-άτη ομάδα εκτός 4-άδας. smile.gif


γιατί κρατιέσαι και δεν λές αυτό που πιστευεις?

φετος eurocup και πρωτάθλημα,του χρόνου πρωτάθλημα,copa del rei,ευρωλίγκα και "αυτό είναι σωστό-αυτό είναι σωστό, πρωτάθλημα και κύπελλο και ευρωπαικό" να δονεί την πρωτεύουσα της ανδαλουσίας banana.gif
Hakeem Olajuwon
2 μηνες εξω ο κλαβερ
http://www.basketnet.gr/main/2/euroleague/...k-klab-bal.html
Δυσκολευουν τα πραγματα για την βαλενθια...
Weekendman
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Feb 22 2011, 16:38 ) *
2 μηνες εξω ο κλαβερ
http://www.basketnet.gr/main/2/euroleague/...k-klab-bal.html
Δυσκολευουν τα πραγματα για την βαλενθια...


Δύσκολεύουν πράγματι γιατί οι ενναλακτικές λύσεις σμόλ-φόργουορντ είναι
-Ο Φ.Πιετρούς που είναι κορυφαίος στην άμυνα ,αλλά επιθετικά δεν έχει το ταλέντο του αδερφού του Μικαέλ ,και αποτελεί μαύρη τρύπα στον επιθετικό τομέα...
-Ο Μαρκ Φερνάντεθ που είναι απλά ρολίστας...
-Και ο Νταβίντ Ναβάρο που ήρθε μόλις πριν απο λίγο καιρό απο την 2η κατηγορία της Ισπανίας...

Μπροστά σε αυτές τις επιλογές(χωρίς Κλαβέρ προφανώς) η γραμμή σμολ-φόργουορντ του Ολυμπιακού με Παπανικολάου(έστω και αν δείχνει δειλός),Πελεκάνο(διεθνής παίκτης μην ξεχνάμε) ,Κέσελ(είτε σε καλή είτε άσχημη κατάσταση) μοιάζει καλή και αυτό δεν είναι θετικό για την ΠάουερΕλεκτρόνικς...

Εδω πληρώνεται ακόμα περισσότερο η λανθασμένη επιλογή Αμερικάνου στο πρόσωπο του Τζερεμί Ρίτσαρντσον...

Θα ακολουθήσει λογικά περισσότερο η λιγότερο Olympiacos style όσο αφορά την χρήση των πολλών γκάρντ στην ίδια πεντάδά ο Πέσιτς
Φαντάζομαι δίπλα στον Κούκ μπορεί να πάρει χρόνο το νεαρό ταλέντο ο Σιμεόν,ο Ντε Κολο θα περάσει κάποιο χρόνο ως 2άρι ,και σαν τριάρι θα βλέπουμε και τον Μαρτίνεθ...
Αντε να δούμε τι μαγική συνταγή θα εφαρμόσει ο Πέσιτς για την κάλυψη του κενού αυτού...
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Feb 22 2011, 22:17 ) *
Δύσκολεύουν πράγματι γιατί οι ενναλακτικές λύσεις σμόλ-φόργουορντ είναι
-Ο Φ.Πιετρούς που είναι κορυφαίος στην άμυνα ,αλλά επιθετικά δεν έχει το ταλέντο του αδερφού του Μικαέλ ,και αποτελεί μαύρη τρύπα στον επιθετικό τομέα...
-Ο Μαρκ Φερνάντεθ που είναι απλά ρολίστας...
-Και ο Νταβίντ Ναβάρο που ήρθε μόλις πριν απο λίγο καιρό απο την 2η κατηγορία της Ισπανίας...

μην ξεχνάτε πως κι ο Ναβάρρο είναι 2 το πολύ 1,90 και μοιάζει και αρκετά αδύναμος, κάποιους αντιπάλους δε γίνεται να τους κλείσει όσο κι αν εξ ανάγκης μπορεί να βοηθήσει στο φτερό στον επιθετικό τομέα..

Μόνο αν ο Μαρκ Φερνάντεθ, που οφείλω να ομολογήσω όσο τον έχω δει μου αρέσει, ανεβάσει επίπεδο θα σωθεί λίγο το πράγμα, αλλιώς πρέπει να κάνουν ξανά έκτακτη μεταγραφή..

Το μόνο κέρδος από τα σχήματα με τρια γκαρντς είναι πως θα αναγκαστούν να βάλουν λίγο το Σιμεόν, που στη Μπαρτσελόνα έδειξε καλά στοιχεία..

Προβλέπω έκτακτο υπέρβαρο σχήμα με Σαβάνοβιτς στο 3 για να μπουν περιφερειακά σουτ.. smiley.gif
thrylos7
QUOTE
γιατί κρατιέσαι και δεν λές αυτό που πιστευεις?

φετος eurocup και πρωτάθλημα,του χρόνου πρωτάθλημα,copa del rei,ευρωλίγκα και "αυτό είναι σωστό-αυτό είναι σωστό, πρωτάθλημα και κύπελλο και ευρωπαικό" να δονεί την πρωτεύουσα της ανδαλουσίας


Με μια-δυο προσθήκες, εύκολα!

(σε κάθε θέση...)
SG3ptshooter
H Φουενλαμπράδα όντως δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστική να τη βλέπει κανείς, αλλά κρίνοντας από το γεγονός πως καταφέρνει να συνεχίζει θετικά στη λίγκα μετά και την αποχώρηση του Εστεμπάν Μπατίστα και την αποτυχία της μεταγραφής του Λούμπος Μπάρτον λέει πολλά.. Είναι μια ομάδα που ο προπονητής της έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, ο Μεξικανός ψηλός που πέρυσι έπαιζε χαμηλότερα έχει πιάσει επιδόσεις που δε θα τις περίμενε ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός τους, και πραγματικά ειδικά μέσα στη ρακέτα είναι τόσο επικίνδυνη όσο και οι τοπ ομάδες της λίγκας.. Συγκεκριμένα ο λόγος που με κάνει και εκτιμώ αυτή την ομάδα παρότι δεν μου είναι συμπαθής είναι πως παρά το περιορισμένο της μπάτζετ έχει εξαιρετική επιθετική παρουσία, αντί να στέκεται σε ένα κλειστό αμυντικό πλάνο που απλώς την κάνει δυσκολοκατάβλητη. Μάλιστα έχει σκοράρει ακριβώς όσο και η πρωτοπόρος Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα, και έχει τη δεύτερη καλύτερη ευστοχία στα δίποντα σε όλη τη λίγκα, όντας και η ομάδα με τα τρίτα περισσότερα καρφώματα! Δεν είναι εύκολο να φτάνει κανείς τόσο καλή παραγωγικότητα, όσο κι αν είναι μια μονοδιάστατη ομάδα που έχει πολύ καλούς επιθετικά ψηλούς..

Η Καχασόλ αν κρατήσει τους 3 Αμερικανούς με το Μπούλοκ μάλιστα να γίνεται Ισπανός και κρατήσει τους 2 καλύτερους Ισπανούς της έχει ένα καλό... πάγκο ( rolleyes.gif ) για να πάει ψηλότερα.. Μια χαρά ομάδα είναι πάντως.
Weekendman
Μπορεί να παλεύει για την τρίτη θέση και όχι για την πρωτιά στην κανονική περίοδο ,αλλά το παιχνίδι που δίνει τώρα η Κάχα στην Μπαρτσελόνα είναι ντέρμπι κορυφής και ίσως και προετοιμασία για πιθανή μονομαχία στην Ευρωλίγκα...



apkat
Τι κανει αυτος ο Χουερτας ρε παιδια;;Ασσος απο τους πολυ λιγους..!!
pain of salvation
Μέχρι στιγμής,όλη η Μπάρτσα ο Ναβάρο
apkat
blink.gif blink.gif blink.gif Σαντα..!!
Weekendman
QUOTE(apkat @ Feb 26 2011, 19:22 ) *
Τι κανει αυτος ο Χουερτας ρε παιδια;;Ασσος απο τους πολυ λιγους..!!


Πράγματι πλέι-μεικερ από τους λίγους ,και προσωπικά ο αγαπημένος μου πόιντ-γκάρντ στην Ισπανική Λίγκα ,βλέπεις και τον Ρίκι σήμερα και απορείς πραγματικά ποιος είναι για ΝΒΑ από τους 2…

Ο Μαρσελίνιο παίζει και για τον Σαν Εμετέριο μέχρι τώρα ,που μετά την άσχημη εμφάνιση στο ματς του Κυπέλλου ,ούτε και σήμερα καταφέρνει κάτι καλύτερο με 0 πόντους και 3 φάουλ στο πρώτο ημιχρονο, να δούμε αν βγεί στο Β’μέρος και τιμωρήσει με την απόδοση του την Μπαρτσελόνα όπως κάποτε…
il postino
o μπαρατς καλος και σημερα!! απο το πουθενα βγαζουν παικτες εκει στη βασκονια!!!

καλος ο ρουμπιο αλλα οσο μενει ευρωπη δε θα δουμε ποτε κατι το ιδιαιτερο!

τραυματιστηκε ο μιρσα? μια βδομαδουλα εξω please 19.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.