Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης 2008-2009
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
ablade
Τα ξέω όλα αυτά και συμφωνώ με τις αναλύσεις. Αλλά δεν είναι λίγο παράξενο που τον έχει στην σύνθεση, όχι σαν είδηση που θα μπορούσε να γράψει ότιδήποτε.
Τέλος πάντων, και εγώ το θεωρώ πολύ δύσκολο όπως πολύ σωστά αναλύθηκε απλώς είπα να το αναφέρω για το παράδοξο της υπόθεσης. Έγω τον βλέπω προς Σφαιρόπουλο μεριά μιας και το πείραμα Βουγιούκα πέτυχε μπορούμε να πούμε.
rchos
το συγκκριμενο σαιτ εχει παραδοση σε τετοιες βλακειες.δεν ειναι παραξενο το οτι το εκαναν.
παραδειγμα την πρωτη χρονια του γκερσον στην ελλαδα οταν ακουγοταν παντου οτι μας φευγει για αλλες πολιτειες ειχαν βαλει σαν προπονητη του ολυμπιακου για καναν μηνα το γιανακη.ετσι στο ασχετο.
ablade
Τελικά το πέτυχαν όμως... χχαχαχαχαχαχα !!!! Έστω και με κάποια χρόνια καθυστερηση.
Είδατε που σας λέω, είναι χρόνια μπροστά οι άνθρωποι!!!
Άρα θα έρθει ο Λουκάς στον Άρη αλλά .... το 2010!!!!!
Alexmei
ανανέωσε ο Αγαδάκος και η ομάδα βρίσκεται κοντά σε Παπαμακάριο.

Δεν ξέρω αλλά λίγο δεν μαρέσει ο Παπαμακάριος στον Άρη mellow.gif
hagi
Δεν τρελένομαι για τον Παπαμακάριο αλλά δεν είναι καθόλου κακός.Τον προτειμώ από τον Χαρίση πάντως που είχε ακουστεί.Άλλωστε έχει πολλές εμπειρίες και από Ευρωλίγκα και σίγουρα μπορεί να βοηθήσει.Ο Ματσόν τον θέλει γιατί παίζει πολύ καλή άμυνα.Παιδιά αντικειμενικά για τον Άρη ο Παπαμακάριος μια χαρά είναι..Αν φτάσουμε στα επίπεδα μπάτζετ του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού εντάξει δεν θα ήθελα να τον έχουμε..
Τώρα όμως μια χαρά είναι.Έχει σουτάκι,παίζει άμυνα και γενικά δεν είναι αρνητικός.Απλά θα ήθελα και τον Ταπούτο.
Πάντως έστω και με τον Παπαμακάριο σαν τελευταία Ελληνική μεταγραφή,πιστεύω ότι από Έλληνες θα είμαστε πολύ καλύτεροι από πέρσι.Και αυτό μετράει πάρα πολύ.Μπορούμε να έχουμε δηλαδή μια πεντάδα να παίζει με αξιώσεις και να είναι όλοι Έλληνες..
The Admiral
Συμφωνω.Ο Παπαμακαριος ειναι μια χαρα,σε καλη ηλικια και παικτης φιλοτιμος,θετικος οπου αγωνιστηκε.Καλος αμυντικος και σουτερ.Τετοιους παικτες χρειαζεται ο Αρης,φιλοδοξους,που εκτιμουν την ομαδα και δε χαλιουνται να ξεβολευτουν απο την Αθηνα,εστω και αν απαιτουν το κατιτις τους οικονομικα.
the hoop
παπαμακαριος τελος, η καε δυσαρεστηθηκε απο δηλωσεις που εκανε στο ραδιοφωνο. τωρα πανε για εναν νεαρο ιταλο η καποια αλλη περιπτωση κοινοτικου που πιθανον θα προταθει η καποιος που θα γυαλισει στο ματι του ματσον
danibra
Πήρε Γκάβελ ο Άρης
http://www.sport-fm.gr/article/138331
Giorgos#4
QUOTE(danibra @ Jul 13 2008, 18:55 ) *
Πήρε Γκάβελ ο Άρης
http://www.sport-fm.gr/article/138331


καλος φαινεται για μπακ απ
κατι θα ξερει παραπανω ο βετουλας
mono maroussi
QUOTE(Giorgos#4 @ Jul 13 2008, 21:13 ) *
καλος φαινεται για μπακ απ
κατι θα ξερει παραπανω ο βετουλας

Για δευτερο πλει μεικερ δεν μαρεσε αυτη η μεταγραφη.Ψιλοαγνωστος κοινοτικος με θητεια κυριως στο γερμανικο πρωταθλημα.Αμα αξιζε θα τον κρατουσαν στην Ισπανια.Θα φανει ομως στο γηπεδο αμα αξιζει η οχι
valsam
QUOTE(the hoop @ Jul 13 2008, 12:30 ) *
παπαμακαριος τελος, η καε δυσαρεστηθηκε απο δηλωσεις που εκανε στο ραδιοφωνο. τωρα πανε για εναν νεαρο ιταλο η καποια αλλη περιπτωση κοινοτικου που πιθανον θα προταθει η καποιος που θα γυαλισει στο ματι του ματσον


Τι δηλωσεις εκανε ρε παιδια ο παπαμακαριος ?
Καλα αυτος και ο Μπουρουσαης ηταν οι πιο προκλητικοι παικτες οποτε επαιζαν εναντιον του ΑΡΗ!
weirdo1977
QUOTE(mono maroussi @ Jul 14 2008, 14:31 ) *
Για δευτερο πλει μεικερ δεν μαρεσε αυτη η μεταγραφη.Ψιλοαγνωστος κοινοτικος με θητεια κυριως στο γερμανικο πρωταθλημα.Αμα αξιζε θα τον κρατουσαν στην Ισπανια.Θα φανει ομως στο γηπεδο αμα αξιζει η οχι



εγώ πάντως ξέρω πως αν ήταν έλληνας 23χρόνος με τέτοια νούμερα έστω k στο γερμανικό πρωτάθλημα θα μιλούσαμε για τεράστιο ταλέντο...
mono maroussi
QUOTE(weirdo1977 @ Jul 14 2008, 21:36 ) *
εγώ πάντως ξέρω πως αν ήταν έλληνας 23χρόνος με τέτοια νούμερα έστω k στο γερμανικό πρωτάθλημα θα μιλούσαμε για τεράστιο ταλέντο...

μπορουσες να χτυπησεις τον Κουμπουρα που εβγαζε ματια απο το να παιρνεις τον καθε λογης κοινοτικο.Αλλα ειναι θεμα φιλοσοφιας του προπονητη φαινεται.Συμφωνω για τα στατιστηκα του στη Γερμανια αλλα οταν πηγε να παιξει σε υψηλο επιπεδο και σε αδυναμη ομαδα της Ισπανιας δεν εδειξε και τπτ σπουδαιο παρολο που του δοθηκε μεγαλος χρονος συμμετοχης
weirdo1977
QUOTE(mono maroussi @ Jul 14 2008, 22:49 ) *
μπορουσες να χτυπησεις τον Κουμπουρα που εβγαζε ματια απο το να παιρνεις τον καθε λογης κοινοτικο.Αλλα ειναι θεμα φιλοσοφιας του προπονητη φαινεται.Συμφωνω για τα στατιστηκα του στη Γερμανια αλλα οταν πηγε να παιξει σε υψηλο επιπεδο και σε αδυναμη ομαδα της Ισπανιας δεν εδειξε και τπτ σπουδαιο παρολο που του δοθηκε μεγαλος χρονος συμμετοχης


biggrin.gif ξέρεις ποσα ζήτησε ο κουμπούρας ? ας λογικευτούν οι έλληνες k το ξανασυζητάμε...
mono maroussi
QUOTE(weirdo1977 @ Jul 14 2008, 23:04 ) *
biggrin.gif ξέρεις ποσα ζήτησε ο κουμπούρας ? ας λογικευτούν οι έλληνες k το ξανασυζητάμε...

Ποσα ζητησε σιγα?Αφου θες να πας ψηλα δινεις λεφτα.Για αυτο χαιρομαι την ομαδα μου φετος.Θα ναι ελληνικη ομαδα(εννοω θα χει εναν κοινοτικο το πολυ)
The Admiral
Δικιο εχει ο weirdo.Δυστυχως δεν μπορουμε να καλυψουμε τις οικονομικες απαιτησεις αρκετων Ελληνων,με αποτελεσμα να καταληγουν στις ανταγωνιστικες ομαδες της Αθηνας(Μαρουσι,Πανελληνιος),που εχουν να δωσουν περισσοτερα λεφτα.Ας ελπισουμε τουλαχιστο να βγαλουμε κανα λαβρακι απο τη κοινοτικη αγορα.
mono maroussi
QUOTE(The Admiral @ Jul 15 2008, 01:39 ) *
Δικιο εχει ο weirdo.Δυστυχως δεν μπορουμε να καλυψουμε τις οικονομικες απαιτησεις αρκετων Ελληνων,με αποτελεσμα να καταληγουν στις ανταγωνιστικες ομαδες της Αθηνας(Μαρουσι,Πανελληνιος),που εχουν να δωσουν περισσοτερα λεφτα.Ας ελπισουμε τουλαχιστο να βγαλουμε κανα λαβρακι απο τη κοινοτικη αγορα.

παντως περιμενα πιο δυνατες μεταγραφες φετος γιατι εκτος απο το πρωταθλημα και στην ευρωπη υπαρχουν δυνατες ομαδες στο κυπελλο που παιζουμε και οπως βλεπω κανουν και καλες μεταγραφες
Koul
Η έλλειψη ρευστού είναι πράγματι το βασικότερο πρόβλημα στην ομάδα. Έτσι χάθηκαν περιπτώσεις καλών Ελλήνων παικτών. Ίσως θα μπορούσε να συμβάλλει και ο κόσμος σ' αυτόν τον τομέα με την αγορά διαρκείας αλλά βλέποντας ότι οι δύο πρώτες θέσεις είναι καπαρωμένες δεν υπάρχει ισχυρό ενδιαφέρον... Όσον αφορά πάντως τα αγωνιστικά, πιο πολύ προβληματίζομαι για τη ρακέτα, διότι βλέπω πως η μόνη λύση στο "5" πίσω από τον Σέκουλιτς θα είναι ο Αγαδάκος. Στο ρεπορτάζ του Betsmart αναφέρεται ότι με την απόκτηση του βασικού Αμερικανού power forward και ενός παίκτη στο "3" (μάλλον του Ταπούτου) το ρόστερ θα έχει συπληρωθεί. Προβλέπω πάλι να βγάζει τη σεζόν ο Σέκουλιτς με 39 λεπτά συμμετοχής μ.ό. (όπως συνέβαινε με τους Ουίλκινσον & Μάσεϊ στην προηγούμενη θητεία Ματσόν). Αν δεν υπάρχει όμως βάθος στον πάγκο τα πράγματα είναι δύσκολα, άλλωστε κι ο Σέκουλιτς δεν είναι ο παίκτης-ηγέτης, όπως ήταν ο Μάσεϊ.
NBAer
QUOTE(mono maroussi @ Jul 15 2008, 00:15 ) *
Ποσα ζητησε σιγα?Αφου θες να πας ψηλα δινεις λεφτα.

Ναι αλλα αμα δεν εχεις? Δεν ειναι λογικη αυτη....
BTW ακουσα οτι ειστε πολυ κοντα σε εναν πρωην παικτη του Αρη, τον Παντιους. Αληθευει?
mono maroussi
icon_drunk.gif
QUOTE(NBAer @ Jul 15 2008, 14:12 ) *
Ναι αλλα αμα δεν εχεις? Δεν ειναι λογικη αυτη....
BTW ακουσα οτι ειστε πολυ κοντα σε εναν πρωην παικτη του Αρη, τον Παντιους. Αληθευει?

Δεν το ξερω το παρασκηνιο εκει πανω οποτε παω πασο.Ναι ακουγεται πολυ ο Παντιους και θα ναι πολυ καλη μεταγραφη.Ποσο μαλλον που θα παρουμε και Μαυροκεφαλιδη..
NBAer
QUOTE(mono maroussi @ Jul 15 2008, 17:09 ) *
icon_drunk.gif
Δεν το ξερω το παρασκηνιο εκει πανω οποτε παω πασο.

Το παρασκηνιο ειναι απλο. Εδω πανω οι ομαδες μας "πεινανε". Εκει κατω πετατε(οι προεδροι σας) τα λεφτα δεξια και αριστερα λες και ειναι χαρτομαντηλα.

Οσον αφορα τον Αρη τα διαρκειας του πανε χειροτερα απο ποτε, οποτε καταλαβαινεις οτι χωρις λεφτα, δυσκολα τα πραγματα.
Το κακο για τον Αρη ειναι οτι γινεται κυκλος. Δηλαδη: Οι μεν φιλαθλοι λενε "Πως να παρουμε διαρκειας χωρις να ακουσουμε μεγαλο ονομα?" και οι δε της διοικησης "Πως να φερουμε μεγαλο ονομα χωρις να εχουμε πολλα διαρκειας?".
Δικιο δεν ξερω ποιος εχει.... Παντως ξερω ποιος φταιει. Το καπιταλιστικο συστημα στο μπασκετ και ο οικονομικος υδροκεφαλισμος της Αθηνας οπου εχουν μαζευτει "εκει κατω" ολοι οι μεγιστανες και δεν αφησατε τιποτα για εμας τους "εδω πανω". shot.gif shot.gif

QUOTE
Ναι ακουγεται πολυ ο Παντιους και θα ναι πολυ καλη μεταγραφη.Ποσο μαλλον που θα παρουμε και Μαυροκεφαλιδη..

Οπως βλεπω το ροστερ σας, πολυ, μα πολυ καλη ομαδα θα κανετε.
Και με αυτα που ακουω μηπως κανουμε και εμεις(ΠΑΟΚ)? Μας πηρε λεει ο Δροσος και θελει να φερει Γκερσον ή Σβι Σερφ και Κυριτση αλλα και διαφορους αλλους καλους παικτες. blink.gif Λες....? blink.gif Θα μου ειναι πολυ δυσκολο μετα απο τοσα χρονια απραξιας να ξαναδω τον ΠΑΟΚ να μην παλευει για να σωθει.
thrylos7
O Spencer Nelson στον Άρη! Ένας καθοριστικός παράγοντας για να πάρουμε διαρκείας φέτος...

Βέβαια, προορίζεται για πάουερ φόργουορντ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί καθαρό τεσσάρι... Ίσως να καθιερώθηκε στη θέση αυτή στην Ιταλία. Όπως και να' χει, πάρα πολύ καλή κίνηση.

Νομίζω πάντως πως χρειάζεται άλλος ένας ψηλός, όσον αφορά τη θέση, αλλά και το ύψος για να συμπληρωθεί η frontline.
mono maroussi
Τελικα οντως δεν υπαρχουν λεφτα στον Αρη για να κανει τετοιες μεταγραφες.Ο παικτης αυτος μετα απο 2 μετριες χρονιες στο μετριο ιταλικο πρωταθλημα ερχεται στον Αρη..Δεν ξερω ισως να περιμενα οτι η ομαδα σας θα εμπαινε πιο δυνατα στις μεταγραφες φετος για αυτο μου φαινονται καπως οι μεχρι τωρα κινησεις..Περα απο τον κλαρκ και τον σεκουλιτς οι αλλες μεταγραφες δεν με ενθουσιασαν
Tatubasketfan
ε καλά και ο Γουίλκινσον μέτριος ήτανε όταν ήταν να έρθει και εξελίχθηκε σε παικτρόνι...
Go Aris
QUOTE(mono maroussi @ Jul 18 2008, 18:36 ) *
Τελικα οντως δεν υπαρχουν λεφτα στον Αρη για να κανει τετοιες μεταγραφες.Ο παικτης αυτος μετα απο 2 μετριες χρονιες στο μετριο ιταλικο πρωταθλημα ερχεται στον Αρη..Δεν ξερω ισως να περιμενα οτι η ομαδα σας θα εμπαινε πιο δυνατα στις μεταγραφες φετος για αυτο μου φαινονται καπως οι μεχρι τωρα κινησεις..Περα απο τον κλαρκ και τον σεκουλιτς οι αλλες μεταγραφες δεν με ενθουσιασαν


Σημασία δεν έχουν τα ονόματα φίλε μου, εγώ βερεσέ τα ακούω. Το θέμα είναι να δέσει η ομάδα με το υπάρχον υλικό. Είδαμε και τα περσινά "ονόματα" πόσο έδεσαν σαν ομάδα στον Άρη και καταλήξαμε να παίζουμε φέτος στο ούλεμπ. Γι'αυτό μην βιάζεσαι να κρίνεις... peace.gif
weirdo1977
εμενα μια χαρά γεμάτη μου φαίνεται η ομάδα, με ένα τριαροτεσαρι ακόμη για το uleb είμαστε super... k χτυπάμε ψιλοανετα την τρίτη θέση, πρώτη φορα φέτος συμφωνώ τόσο με το στήσιμο της ομάδας..
Alexmei
To μεγάλο όνομα και προσωπικότητα πρέπει να είναι ο προπονητής και όχι οι παίχτες. Κανείς παίχτης δεν αναδείχθηκε μόνος του. Και το όνομα-προσωπικότητα το έχουμε. Ματσόν. Τα υπόλοιπα θα ακολουθήσουν.
rchos
QUOTE
εμενα μια χαρά γεμάτη μου φαίνεται η ομάδα, με ένα τριαροτεσαρι ακόμη για το uleb είμαστε super... k χτυπάμε ψιλοανετα την τρίτη θέση, πρώτη φορα φέτος συμφωνώ τόσο με το στήσιμο της ομάδας..


ποιο θεωρεις το ταβανι της ομαδας στο ουλεμπ και με τι θα εισαι ευχαριστημενος?(για ολους η ερωτηση)

ψιλοανετα τριτη θεση φετος δεν θα υπαρξει για καμια ομαδα.αρης μαρουσι πανιωνιος πανελληνιος μαλλον θα ξεκινησουν απο κοινη βαση(φυσικα πρεπει να ολοκληροθουν οι μεταγραφες πρωτα για να κρινουμε 100%) ενω καλο θα ηταν να περιμενουμε και τον νεο παοκ.
The Admiral
Ταβανι στο Ουλεμπ ειναι η κατακτηση του φυσικα.Τωρα με τι θα ειμαστε ευχαριστημενοι τελικα,εγω προσωπικα θα ειμαι ευχαριστημενος εφοσον η ομαδει δεσει,παιξει ελκυστικο μπασκετ και σταθεροποιησει την αποδοση της.Να μην γκρεμισει παλι μεσα σε δυο βδομαδες στο τελος της χρονιας ο,τι εχτιζε με κοπο.Για εμενα προσωπικα αυτο θα ειναι υπεραρκετο περα απο καθε τιτλο.Ειναι πολυ οδυνηρο να βλεπεις π.χ. για δυο σερι χρονιες να χανει ο 3ος Αρης την εισοδο στη τετραδα με πλεονεκτημα εδρας και με την περσινη ομαδα να μη μπορουμε να κερδισουμε στο γηπεδο μας τον 6ο της Α1.Αυτο δε θελω να το ξαναζησω.Να δρεψουμε σωστα τους οποιους κοπους μας παιζοντας ωριμα στις σωστες στιγμες.Και ας μην παρουμε κανενα τιτλο.

Ουτε η τριτη θεση ειναι για μενα αυτοσκοπος.Τα οικονομικα του Αρη δεν του επιτρεπουν να ειναι ομαδα Ευρωλιγκας.Οφειλουμε να παλευουμε να παιξουμε σ'αυτην,αλλα πιστευω πιο πολυ μας ταιριαζει σα διοργανωση το Ουλεμπ Καπ και εκει θα επρεπε να επικεντρωσουμε την προσπαθεια μας τα επομενα χρονια.Αλλωστε η κατακτηση του μη ξεχναμε οτι αποτελει και ακοπη εξασφαλιση θεσης στην Ευρωλιγκα.Αλλα αυτη ειναι μακρια απο τα δοντια της ομαδας,ποσω μαλλον τωρα που παει να γινει ενα κλειστο κλαμπ πολυτελειας.
danibra
στον αρη ο αργυροπουλος
http://www.sport-fm.gr/article/139070
EXPLOITED ARIS
Γεια χαρα σε ολους smile.gif
Πραγματικα μου ελειψε το φορουμ αλλα ο στρατος δεν αφηνει και πολλα περιθωρια νομιζω...
Στα δικα μας τωρα.
Οι κινησεις που εχει κανει η ομαδα δεν ειναι κατι το εντυπωσιακο αλλα ειναι ολοι παιχτες που εχουν φλογα μεσα τους και αν μη τι αλλο ο Ματσον ειναι ο καταλληλος να την φουντωσει κι αλλο!!!
Μπορει να μη σκαμπαζει και πολλα απο τεχνικης αποψης(πιστευω οτι και φετος θα δουμε κατι νεκρα δεκαλεπτα μεσα στον αγωνα και αυτος να μη μπορει να αντιδρασει) αλλα παντα παιρνει το 100% των παιχτων του.Και οι μεταγραφες που εχουμε κανει ειναι οτι πρεπει.Παιχτες τυπου Αργυροπουλου ειναι βουτυρο στο ψωμι του.Θυμαστε με Τσαλδαρη και Σαββα προπερσι.Μασαγαν σιδερα μεσα στο γηπεδο.Τελευταια κινηση που ακουγεται ειναι ο Ταπουτος ο οποιος ταιριαζει και αυτος στο στυλ της ομαδας αφου εχει και αυτος αρκετο νευρο μεσα του.Αρκει να μην τραυματιζεται καθε φορα που ξυριζεται rolleyes.gif
Εναν ψηλο κοινοτικο οπως ο Καμπαλα δε θα μπορουσε να ερθει στον Αρη;Πιστευω οτι τοτε θα ημασταν πληρεις.Χρειαζομαστε ενα βαρυ πενταρι εδω και χρονια.Μακαρι φετος να γινει... icon_wave.gif
hagi
Άλλον πάιχτη δε νομίζω να πάρουμε..Όπως είπε ο Μτασόν μάλλον θα αφήσει κάποια θέση κοινοτικού για αργότερα.Το θέμα είναι να κλείσουμε επιτέλους τον Ταπούτο.Το έχω πει πολλές φορές ότι μου αρέσει πολύ.Τώρα βέβαια τον φοβάμαι και γω με τους τραυματισμούς.

Ο Αργυρόπουλος τώρα δεν είναι κακή κίνηση.Για αλλαγή μια χαρά παίχτης είναι.Πιστεύω ότι είναι καλύτερος από τον Παντελιάδη και έχει και το σκοράρισμα αν χρειαστεί.

Γενικά το υλικό μέχρι τώρα δείχνει πολύ καλό με περισσότερους ενεργούς Έλληνες και αν δέσει που είναι το πιο σημαντικό,τότε μάλλον θα έχουμε πολύ καλή ομάδα,και ίσως την καλύτερη ομάδα των τελευταίων ετών..

Γι’αυτό όμως θα πρέπει και ο κόσμος να πάρει διαρκείας και να γεμίζει το Παλέ..Πρέπει να γεμίζει φέτος το Παλέ.
Δυστυχώς δεν είμαι κοντά για να έπαιρνα διαρκείς..Εσείς που είστε εκεί πάνω σκεφτήτε το λίγο..Όλοι εμείς που μένουμε μακριά σας ζηλεύουμε που μπορείτε να έχετε την ομάδα κοντά σας,και δεν παίρνεται διαρκείας;; 68.gif 68.gif

Για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για αυτούς που δεν έχουν παρει και δεν έχουν κάποιον ιδιαίτερο λόγο να το κάνουν.
Vas
Ποιο είναι το μέχρι τώρα ρόστερ του Άρη? Για να αρχίσουμε να κάνουμε συγκρίσεις με Πανιώνιο, Μαρούσι & Πανελλήνιο.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(hagi @ Jul 21 2008, 10:35 ) *
Άλλον πάιχτη δε νομίζω να πάρουμε..Όπως είπε ο Μτασόν μάλλον θα αφήσει κάποια θέση κοινοτικού για αργότερα.Το θέμα είναι να κλείσουμε επιτέλους τον Ταπούτο.Το έχω πει πολλές φορές ότι μου αρέσει πολύ.Τώρα βέβαια τον φοβάμαι και γω με τους τραυματισμούς.

Aυτο με την κενη θεση του κοινοτικου με ξενιζει ιδιαιτερα.Δεν καταλαβαινω τη λογικη αυτου του πραγματος.
Ο Ματσον ηταν αυτος που ποτε δεν εκανε αλλαγες για να μην αλλαξει η χημεια της ομαδας.Τοσο μικρο ειναι το μπατζετ που δεν μπορουμε να παρουμε εναν καλο κοινοτικο η δεν υπαρχει κατι καλο τωρα στην αγορα που να εχουμε τη δυνατοτητα βεβαια να το χτυπησουμε;
thrylos7
QUOTE
Ποιο είναι το μέχρι τώρα ρόστερ του Άρη? Για να αρχίσουμε να κάνουμε συγκρίσεις με Πανιώνιο, Μαρούσι & Πανελλήνιο.


H ομάδα έχει Σέκουλιτς, Αγαδάκο, Νέλσον, Μπάρλο, Μάρσαλ, Τσαλδάρη, Ηλιάδη, Κλαρκ, Γκαβέλ, Αργυρόπουλο. Δε γνωρίζω ποιοι νέοι έχουν παραμείνει στην ομάδα, για να συμπληρώσουν την ομάδα.

Αποκτήθηκαν καλοί, εώς πολύ καλοί παίκτες, η βασική πεντάδα με Σέκουλιτς, Νέλσον, Μάρσαλ, Τσαλδάρη και Κλαρκ δείχνει σούπερ, οι αναπληρωματικοί πιστεύω ότι θα είναι όλοι, λίγο, ή περισσότερο χρήσιμοι και λόγω Ματσόν... αλλά δεν ενθουσιάζουν στο άκουσμά τους κι εν τέλει, προσωπικά δε μ' ενθουσιάζει το ρόστερ. Υπάρχουν σχεδόν παντού κάποιες τρύπες, όχι μεγάλες, αλλά υπαρκτές, η ομάδα μετά σχεδόν μετά βίας καλύπτει 100% κάθε (ή τις περισσότερες) θέση, δεν μπορεί να θεωρηθεί πλήρης σ' αυτές και δε νομίζω πως όλη η χρονιά μπορεί να βγει με αυτούς μόνο τους παίκτες. Εφόσον έχουν αναβαθμισμένο ρόλο οι μικρότεροι, έχει καλώς, αλλά νομίζω πως κι έτσι χρειάζεται ένας παίκτης ακόμα. Ο Ταπούτος θα ήταν πολύ καλή περίπτωση, αν και πιστεύω πως η ομάδα χρειάζεται περισσότερο ένα ψηλό κορμί, ένα σέντερ, παρά άλλο ένα 4-3άρι. Βέβαια, ο Ματσόν λογικά θα εμπιστευτεί αρκετά τον Αγαδάκο, εξάλλου, όπως διάβασα αυτές τις μέρες, αυτός ήταν ο προπονητής που τον καθιέρωσε στον Πανιώνιο. Όμως σίγουρα δεν είναι η πλέον ποιοτική λύση στη ρακέτα, άσχετα από τη βρώμικη δουλειά που μπορεί να κάνει, ο Νέλσον γενικότερα δεν είναι ο κατεξοχήν παίκτης που θα παίξει κάτω από το καλάθι, ούτε ήταν ο Μπάρλος μέχρι πριν 1-2 χρόνια. Εν τέλει, θεωρώ ότι υπάρχει έλλειψη στη frontline και πρέπει να υπάρξει ενίσχυση, για να μη θεωρείται η αδύναμη γραμμή της ομάδας. Στην περιφέρεια δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα, αφού με τρεις πόιντ γκαρντ και τους άλλους τρεις αρκετά ποιοτικούς παίκτες στα φτερά, καλύπτονται οι θέσεις (πολύ λογικό να βλέπουμε το δεινό εκτελεστή Κλαρκ μαζί με άλλο πλέι μέικερ στο παρκέ κι έτσι να υπάρχει 4ος παίκτης στο rotation των θέσεων 2-3). Βέβαια, εδώ υπάρχει άλλο πρόβλημα, αφού λείπει σε τεράστιο βαθμό το ύψος, όπως και γενικότερα από την ομάδα βέβαια. Οπότε κι εδώ, άλλος ένας παίκτης περισσότερο στο 3, ίσως να πηγαίνει και στο 2 δε θα ήταν καθόλου άσχημος (ο Καραδολάμης έχει μείνει στην ομάδα; ), αλλά δε νομίζω πως είναι επιτακτική ανάγκη. Ίσως κάπως έτσι να σκέφτονται και οι άνθρωποι της ομάδας και με τον Ταπούτο να ήθελαν να καλύψουν ταυτόχρονα, εν μέρει και τις δύο αυτές περιπτώσεις. Αλλά απ' ότι διάβασα έχει παγώσει η περίπτωσή του.
Ίσως αυτό το ρόστερ ν' αρκούσε κάποια άλλη χρονιά για να εκπληρώσει ο Άρης τους στόχους του, κυρίως στην Ελλάδα, αλλά πλέον με την μεγάλη αύξηση του ανταγωνισμού τα πράγματα θα είναι πολύ πιο δύσκολα. Ο Ματσόν πάντως έχει δείξει ικανός να διαχειριστεί ...μη ιδανικά ρόστερ, εξάλλου το προπέρσινο (αν και μου διαφεύγει σ' αρκετά σημεία τη συγκεκριμένη στιγμή biggrin.gif ) δε νομίζω να ήταν πολύ καλύτερο, κι αυτό σίγουρα είναι θετικό.

Μέχρι στιγμής, η ομάδα έχει κινηθεί πάρα πολύ καλά, έχει αποκτήσει σημαντικούς, ελκυστικούς και ουσιαστικούς παίκτες... απλά ελπίζω να μην σταματήσει εδώ.
hagi
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα..Η ομάδα πιστεύω φέτος έχει κάνει καλές κινήσεις και με σωστή καθοδήγηση από τον Ματσόν μπορεί να κάνει πολλά.Θα ήθελα πάντως να πάρουμε άλλον ένα παίχτη (τον Ταπούτο) ώστε να γίνουμε περισσότερο ανταγωνιστικοί.
Γιατί αν εχουμε 10 στο ρόστερ μας τότε άλλον έναν τον χωράμε.Εξάλλου τα νέα παιδιά δεν θα παίξουν (κακώς) οπότε ας μην πιάνουν απλά χώρο στο ρόστερ.
EXPLOITED ARIS
Tαπουτος εδω και τωρα!!!
Νεαρος,μαχητικος και πανω απ ολα Ελληνας.
Φερτε τον πανω τωραααααααααα
Air Kef
Ο Καραδολάμης έκλεισε στην ΑΕΛ πριν λιγες μέρες.

Το πιο σωστό που ειπε ο Νοτης ειναι imo οτι "Ίσως αυτό το ρόστερ ν' αρκούσε κάποια άλλη χρονιά για να εκπληρώσει ο Άρης τους στόχους του, κυρίως στην Ελλάδα, αλλά πλέον με την μεγάλη αύξηση του ανταγωνισμού τα πράγματα θα είναι πολύ πιο δύσκολα".Πραγματικα με βρισκει πολυ συμφωνο.

Καμια επιστροφή Στακ ( biggrin.gif ) δεν παιζει;
Hellas On fire
Για τα δεδομένα του Αρη δεν είναι και άσχημο το ρόστερ.
Ο Άρης δεν έπαιζε τα τελευταία χρόνια με πολύ βαρύ σχήμα έτσι και αλλιώς. Και φέτος η δύναμη στην περιφέρεια και το μακρινο σουτ. Ο γουιλκινσον δεν ήταν βαρύς παίκτης ούτε ο Μάσει παρά την αξία τους, το θέμα είναι η τρίπλα που έχει ο Νέλσον για να μπαίνει μέσα και αν μπορεί να πάρει ριμπάουντ.

Επίσης ο λιθουανός του Αρη και ο καινούριος Σέρβος που είχε πέρυσι, δεν έχω ακουσει, θα μείνουν? Καλοί για ρολίστες.
EXPLOITED ARIS
Φημες για Μπαγκαριτς...
Κακη κινηση αν λαβει χωρα κυριως λογω του χαρακτηρα του.Και αγωνιστικα δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο.
thrylos7
Εφόσον υπάρχει κίνηση και δεν έχει κλείσει το ρόστερ, αυτό είναι καλό. smile.gif

Τώρα για τον Μπάγκαριτς, δεν ξέρω αν είναι κάτι ιδιαίτερο γενικά, νομίζω πάντως πως αποτελεί μια πάρα πολύ καλή περίπτωση για τον Άρη, ιδανική ίσως γι' αυτά που θέλει η ομάδα και αυτά που μπορεί να προσφέρει ο παίκτης, αγωνιστικά. Εξωαγωνιστικά, δεν ξέρω...
Monkey D. Luffy
O Bagaric δεν είχε κάνει κωλοδάχτυλο στην εξέδρα του Άρη οταν ήταν στον Ολυμπιακό?
Δεν ειμαι σίγουρος κατα πόσο θα τον θέλουν.
EXPLOITED ARIS
Αυτος ειναι αλλα το θεμα ειναι κατα ποσο εχει βελτιωθει αγωνιστικα γιατι τοτε ολο τσαμπουκα και ιστορια ηταν και απο ουσια τιποτα 68.gif
EXPLOITED ARIS
Tελος ο Ταπουτος λογω μπατζετ!!!
Τοσο χαωδης ειναι η διαφορα του οικονομικου η θα παρουμε κανα φτηνο Βουλγαρο αντι να παρουμε εναν Ελληνα παιχτη που ειναι και νεαρος;
Nik7
αφου γλυτώσατε απο τη μαστιγα DWASH, ολα ειναι καλύτερα στον πλανητη Αρη!
μακραν η χειρότερη περυσινη κίνηση, άμεσα συγκρίσημη σε βαθος βλακείας με την πρόσληψη του καναδο-φιλανδού εξωγήινου.
το ροστερ ειναι καλο, θα συμφωνησω οτι χρειαζότανε ένας ακόμη με βαρυ κορμί και ισως ενα ακόμη 3-4αρι.
ακόμη, νονίζω οτι η επιλογή ματζον δεν ειναι η ενδεδειγμένη.
ενας καλός έλληνας κοουτς θα ηταν σαφώς πιό επιτυχημένη επιλογη, πχ πεδουλάκης.
απορώ πώς αφήσατε το σούλη να φύγει, ειναι πολύ καλός.
αν ειναι ντε και καλά νε πάρετε ξένο κοουτς, γιατι οχι τον Τζβι Σερφ;
a bullet for your head
QUOTE(Nik7 @ Jul 25 2008, 21:25 ) *
αφου γλυτώσατε απο τη μαστιγα DWASH, ολα ειναι καλύτερα στον πλανητη Αρη!
μακραν η χειρότερη περυσινη κίνηση, άμεσα συγκρίσημη σε βαθος βλακείας με την πρόσληψη του καναδο-φιλανδού εξωγήινου.
το ροστερ ειναι καλο, θα συμφωνησω οτι χρειαζότανε ένας ακόμη με βαρυ κορμί και ισως ενα ακόμη 3-4αρι.
ακόμη, νονίζω οτι η επιλογή ματζον δεν ειναι η ενδεδειγμένη.
ενας καλός έλληνας κοουτς θα ηταν σαφώς πιό επιτυχημένη επιλογη, πχ πεδουλάκης.
απορώ πώς αφήσατε το σούλη να φύγει, ειναι πολύ καλός.
αν ειναι ντε και καλά νε πάρετε ξένο κοουτς, γιατι οχι τον Τζβι Σερφ;

Θα συμφωνησω οχι τοσο στους χαρακτηρισμους,αλλα στην ουσια,περι Νταριους Ουασινγκτον κ ακομα περισσοτερο για τον Χεμπερτ.Ειναι κατι που η διοικηση του Αρη δεν μας ειχε συνηθισει σε τοσο αστοχες κινησεις κ γι'αυτο πραγματικα ξενισε πολλους η ολη περσινη ιστορια.Η αποψη μου ειναι οτι τοτε ο Ματσον θα επρεπε να συνεχισει για 3η σερι σεζον.Εφτασε στους ''16'' της Ευρωλιγκα κ εχασε την εισοδο στον τελικο του ελληνικου πρωταθληματος,στο 5ο του Αλεξανδρειου,απ'τον ΟΣΦΠ,δηλαδη η ομαδα του Αρη εφτασε στα ορια των τοτε δυνατοτητων της,με καποιο μικρο ελλειμα στην τυχη ισως.Το φετινο ροστερ δεν ειναι ασχημο σε σχεση με το διατιθεμενο μπατζετ.Βεβαια δεν ειναι κ το ακρως ''ελκυστικο'' σε βαθμο που να μην διαφαινεται καποιος ενθουσιασμος στους κολπους των φιλαθλων.Μιαδυο προσθηκες ειναι απαραιτητες κ γνωμη μου ειναι οτι κακως δοθηκαν οι Καραδολαμης κ Τσαιρελης κ δεν ξερω με τον Ματαλον τι γινεται.Απο Ελληνες προπονητες εκτος Πεδουλακη,Μαρκοπουλο θα εβλεπα σοβαρα κ τους Κακιουση,Σφαιροπουλο
EXPLOITED ARIS
Οι Τσαιρελης και Ματαλον ανηκουν ακομη στον Αρη οποτε το καλο που τους θελω να κανουν καλη χρονια για να επιστρεψουν στην ομαδα.Επισης πρεπει να δωσουμε επιτελους καπου τον Ουασινγκτον για να μπουν λεφτα και να κανουμε τις μεταγραφες που μας λειπουν...
Κανεις δεν τον θελει πια; ohmy.gif
Weekendman
Για τον Ουάσιγκτον είναι πιο πιθανόν να βρεί δουλειά στο ΝΒΑ παρά στην Ευρώπη και σε τέτοια περίπτωση δεν θα εισπράξει ο Άρης λεφτά, κανονικά όλο και κάποιος θα έπρεπε να ενδιαφερθεί για τον Ουάσιγκτον στην Ευρώπη αλλά το πολύ άναρχο παιχνίδι του για άσος αποτρέπει απο ότι φαίνεται πολλές ευρωπαικές ομάδες να ενδιαφερθούν ,με βάση τις αθλητικές ικανότητες του και την δύναμη θα μπορούσε να παίξει δυάρι αλλά είναι πολύ κοντός για την θέση αυτή στο σημερινό μπάσκετ.
Για τον Μπάγκαριτς ούτε κάν συζήτηση όχι γιατί την χρονιά που πέρασε απο τον Ολυμπιακό δεν απέδωσε, ολόκληρος ο σχεδιασμός του Ολυμπιακού 03-04 ήταν τραγικός, αλλά γιατί είναι αδιόρθωτος το πρόσφατο επεισόδιο στο τουρνουά Ακρόπολις με πρωταγωνιστή αυτόν δείχνει οτί το παιδί αυτό δεν μαθαίνει ποτέ απο τα λάθη του,αλλίως για τα οικονομικά δεδομένα του Άρη θα ήταν μια καλή λύση για να συμπληρώσει το ρόστερ.
Νομίζω οι φίλοι του Άρη δεν πρέπει να είναι απαισιόδοξοι ο ανταγωνισμός θα είναι μεν σκληρός Μαρούσι,Πανιώνιος,Πανελλήνιος και πιθανότατα ΠΑΟΚ, και ο Άρης θα μπορούσε να ξηλωθεί λίγο παραπάνω για Έλληνες όπως Παπαμακάριο και Ταπούτο αλλά παίκτες όπως ο Κλάρκ,Σέκουλιτς, Μάρσαλ και Νέλσον θα προσφέρουν περισσότερο απο τα λεφτά που θα εισπράξουν και είναι πιο έξυπνο να δίνεις λίγα σχετικά λεφτα και να κερδίζεις αγωνιστικά παρά να τα σκορπάς για λόγους εντυπώσεων.
EXPLOITED ARIS
Αργα η γρηγορα θα βρεθει ομαδα για τον Ουασινγκτον αλλα οχι με τα χρηματα που υπολογιζαμε οτι θα αποκομισουμε.Το θεμα ειναι μεχρι τοτε να μην εχουν χαθει οι στοχοι που εχουμε οπως ο Ταπουτος.
Ο Μπαγκαριτς οπως ειχα πει και σε αλλο ποστ καλο ειναι να μεινει μονο μια φημη. shot.gif
Weekendman
QUOTE
Αργα η γρηγορα θα βρεθει ομαδα για τον Ουασινγκτον αλλα οχι με τα χρηματα που υπολογιζαμε οτι θα αποκομισουμε

Καλά θα ήταν αλλά αυτή την στιγμή δοκιμάζει στο ΝΒΑ και το το ότι είναι δυνατός στο ένας εναντίον ενός είναι κάτι που θα εκτιμήσουν οι Άμερικάνοι αφού με αυτό το είδος παιχνιδιού ταιριάζει στο ΝΒΑ και έχει και εμπειρία απο το ΝΒΑ ήδη.
Για τον Ταπούτο να μείνει πιστός στην ΑΕΚ; δύσκολό , να πάρει το ρίσκο να πάει στο εξωτερικό και να μην βρεί τον επιθυμητό αγωνιστικό ρόλο, δεν το βλέπω εύκολο. Εξετάζοντας τις Ελληνικές ομάδες, το Μαρούσι ολοκλήρωσε τις κινήσεις στις θέσεις που παίζει ο Ταπούτος, στον Πανιώνιο δεν είχε ο Ταπούτος τις καλύτερες εμπειρίες ,οπότε μένουν ο Πανελληνίος που μπορεί να του προσφέρει τα λεφτά που θέλει αν επιδιώξει να τον αποκτήσει, και αν ο Δρόσος αναλάβει τον ΠΑΟΚ μπορεί να πάρει σύμφωνα με τις διάφορες φήμες και πακέτο μερικούς παίκτες απο την ΆΕΚ(έχουν ακουστεί π.χ Κυρίτσης,Ουέσον αλλά σενάρια είναι...) για αυτό δεν αποκλείω να προτιμήσει και τον ΠΑΟΚ, πάντως η περίπτωση του Ταπούτου δεν πρέπει να έχει χαθεί για τον Άρη, δεν ξέρω κατα πόσο τον θέλει ο Άρης...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.