Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης 2008-2009
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
EXPLOITED ARIS
Οποτε τωρα τιθεται θεμα αν ο Νελσον θα αποδειχθει καλυτερος απο τον Μοτολα... biggrin.gif
EXPLOITED ARIS
10 ποντακια κολλησε ο Τσαιρελης στο πρωτο φιλικο με την ΑΕΛ.
Οχι οτι ειχαν κανα σοβαρο αντιπαλο συν οτι ηταν και το πρωτο φιλικο τους αλλα ακαρι να συνεχισει ετσι για να τον "τσιμπησουμε" του χρονου
the hoop
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Sep 5 2008, 12:41 ) *
Οποτε τωρα τιθεται θεμα αν ο Νελσον θα αποδειχθει καλυτερος απο τον Μοτολα... biggrin.gif


ο μοτολα ειναι ψηλο 4αρι που παιζει περιφερειακα και τον εβαζαν να παιζει σεντερ. δεν τραβαει πως να το κανουμε. ο νελσον δεν παιζει περιφερειακα ειναι διαφορετικοι παικτες, σπανια σουταρει γιατι δεν το εχει.
EXPLOITED ARIS
Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι το στυλ παιχνιδοιυ του Νελσον αλλα σε κατι βιντεακια που τον ειδα δεν τον εχω δει να παιζει με πλατη αλλα με διεισδυσεις για αυτο ειπα οτι μου θυμιζει τον Μοτολα
scales84
παντως παιδια μακαρι να βγω ψευτης αλλα δεν με γεμιζει η φετινη ομαδα..ειδικα ακουγωντας τι εχει το μαρουσι η τι μπορει να χει παοκ...

δεν ξερω....εδω θ ανεβω θεσσαλονικη και θελω να παρω μια φανελα και δεν ξερω ποιανου να παρω..του μπαρλου η του αργυροπουλου?χιχι...
SteelGandalf
Αυτό που με πειράζει πιο πολύ, είναι το γεγονός ότι τόσα χρόνια πρωταγωνιστούμε (έστω και κατακτώντας την 3η θέση, αφού αυτό είναι το "ταβάνι" μας) και μια φορά δεν κάναμε την υπέρβαση (δεν είπα να ξεφύγουμε τρελά από το μπάτζετ, γιατί τα "πέτρινα" χρόνια δεν ξεχνιούνται).

Δείτε όμως το Μαρούσι, δείτε τον Πανιώνιο, ακόμα και τον ΠΑΟΚ που τόσα χρόνια βρισκόταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και φέτος έχει πάρει τα "κέρατα" του από παίχτες. Βέβαια μέχρι να γίνει ομάδα χρειάζεται πολύ δουλειά, αλλά τις προσθήκες του τις έκανε.

Εμείς για να αγοράσουμε έναν αξιόλογο και ικανό Έλληνα, κυριολεκτικά ματώνουμε, όταν τα καταφέρνουμε να αποκτήσουμε τέτοιο (μη μου πείτε ποιος ήταν ο τελευταίος, γιατί ούτε εγώ θυμάμαι, μάλλον ο Ηλιάδης πρέπει να είναι)...
a bullet for your head
QUOTE(SteelGandalf @ Sep 8 2008, 13:58 ) *
Αυτό που με πειράζει πιο πολύ, είναι το γεγονός ότι τόσα χρόνια πρωταγωνιστούμε (έστω και κατακτώντας την 3η θέση, αφού αυτό είναι το "ταβάνι" μας) και μια φορά δεν κάναμε την υπέρβαση (δεν είπα να ξεφύγουμε τρελά από το μπάτζετ, γιατί τα "πέτρινα" χρόνια δεν ξεχνιούνται).

Δείτε όμως το Μαρούσι, δείτε τον Πανιώνιο, ακόμα και τον ΠΑΟΚ που τόσα χρόνια βρισκόταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και φέτος έχει πάρει τα "κέρατα" του από παίχτες. Βέβαια μέχρι να γίνει ομάδα χρειάζεται πολύ δουλειά, αλλά τις προσθήκες του τις έκανε.

Εμείς για να αγοράσουμε έναν αξιόλογο και ικανό Έλληνα, κυριολεκτικά ματώνουμε, όταν τα καταφέρνουμε να αποκτήσουμε τέτοιο (μη μου πείτε ποιος ήταν ο τελευταίος, γιατί ούτε εγώ θυμάμαι, μάλλον ο Ηλιάδης πρέπει να είναι)...

Πιστευω οτι μετα απ την εξυγιανση που επιτευθηκε κ την επαναφορα στις ψηλες θεσεις της βαθμολογιας στην Ελλαδα κ τις εισοδους στους 16 της Ευρωλιγκα,δεν προσελκυστηκε καποιος δυνατος οικονομικα επενδυτης για να ανεβει ο Αρης ενα step στον πηχη των διεκδικησεων του.Οι συνθηκες οπως ειπα κ παραπανω ειχαν δημιουργηθει..Φετος ο Αρης κινειται σ αυτην την ροτα μετα το περσινο του στραπατσο.Εφερε πολυ καλους παικτες(ξενους),αλλα οχι καλο προπονητη,με αποτελεσμα η ομαδα να βγει εκτος στοχου στο πρωταθλημα(και ειναι γνωστο πως η διοικηση πονταρει πολυ οικονομικα,στην συμμετοχη στην Ευρωλιγκα..)
celtic_pride
To γεγονός ότι ο Αρης δεν προσεγγίστηκε από κάποιον επενδυτή, πίστευω έγκειται στην γενικότερη φιλοσοφία του ΑΣ, ότι "επενδυτής= λαός" και έτσι δεν "κυνηγήθηκε" περισσότερο το θέμα (Βεβαια μπορεί να κάνω και λαθος).. . Παρ'όλα αυτά λέγεται ότι ο Τζεβελέκης εδώ και 2 χρόνια "ψάχνει" (χωρίς αποτέλεσμα ? ). Ας μην ξεχνάμε ότι φέτος θα βοηθήσει και ο Παπαπέτρου (διοικητικά και οικονομικα).

Γενικότερα, πιστεύω ότι ο φετινός Αρης (αν και είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα) θα έχει κάτι που φετινός δεν είχε. Τον "τσαμπουκά" από όλους τους παίκτες, Ελληνες και ξένους. Δεν νομίζω φέτος να δούμε φαινόμενα του τύπου "γελάω σαν το Ροναλντίνιο είτε κερδίζουμε είτε χανουμε" -> Τερι ή "είμαι εντελώς αναίσθητος και έχω την μόνιμη κρυάδα πάνω μου" -> Μότολα ή "χάσαμε, ε και?" -> Νταριους..

Νομίζω ότι η φιλοσοφία του νέου Αρη θα είναι το κίνητρο για το "αναγεννημένο" (θέλουμε να ελπίζουμε) Παλε φέτος...
a bullet for your head
QUOTE(celtic_pride @ Sep 8 2008, 19:30 ) *
Γενικότερα, πιστεύω ότι ο φετινός Αρης (αν και είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα) θα έχει κάτι που φετινός δεν είχε. Τον "τσαμπουκά" από όλους τους παίκτες, Ελληνες και ξένους. Δεν νομίζω φέτος να δούμε φαινόμενα του τύπου "γελάω σαν το Ροναλντίνιο είτε κερδίζουμε είτε χανουμε" -> Τερι ή "είμαι εντελώς αναίσθητος και έχω την μόνιμη κρυάδα πάνω μου" -> Μότολα ή "χάσαμε, ε και?" -> Νταριους..

Νομίζω ότι η φιλοσοφία του νέου Αρη θα είναι το κίνητρο για το "αναγεννημένο" (θέλουμε να ελπίζουμε) Παλε φέτος...

Θα συμφωνησω μαζι σου,για τον τσαμπουκα κ για το φετινο κινητρο.Παντως εξακολουθω να πιστευω,οτι η επιλογη Χερμπερτ ηταν πολυ ατυχης κ στη ''οποια υποτονικοτητα'' που διαχεοταν,πηγη ηταν εκεινος κ παιρναγε κ σε καποιους παικτες,αρκετα εκδηλα.Τωρα ο τσαμπουκας σαν παρωθηση,φετος ισως να μην αρκεσει.Θα χρειαζοταν ο Αρης κ λιγο καλυτερο οπλοστασιο..Βλεπεις Μαρουσι,ΠΑΟΚ,Πανιωνιος,Πανελληνιος ειναι πολυ ισχυρες.Θα χρειαζοταν μεγαλος οιστρος κ προσπαθεια απο παικτες,προπονητη,για να κανει φετος ο Αρης την υπερβαση κ να ξαναβγει Ευρωλιγκα.Εγω προσωπικα δεν το νομιζω..
SteelGandalf
Αν και είναι πάρα πολύ νωρίς να μιλάμε για το τέλος της φετινής σεζόν και να προδικάζουμε αποτελέσματα, πιστεύω ότι πάρα πολύ δύσκολα θα καταφέρουμε να κατακτήσουμε την 3η θέση. Πιο μαχητικοί μπορεί να είμαστε ως ομάδα (ελπίζω δηλαδή γιατί αν δε γίνει ούτε φέτος...), αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο αυτό αρκεί για να φτάσουμε τόσο ψηλά. Το θεωρώ πολύ δύσκολο πάντως, με δεδομένο τον ανταγωνισμό, να πετύχουμε κάτι τέτοιο, εκτός αν κάποιος από τους Μάρσαλ, Νέλσον, βγει "λαβράκι".

Θετικό το γεγονός και πρέπει να τονιστεί, το τεχνικό τιμ, το οποίο εκτός από τον Αντρέα Ματζόν, περιλαμβάνει τους Νίκο Βετούλα και Χάρη Μαρκόπουλο, άτομα τα οποία και ικανότητες έχουν, αλλά και διάθεση για δουλειά.
EXPLOITED ARIS
Εγω αντιθετα πιστευω οτι εχουμε ακριβως τις ιδιες πιθανοτητες με τους υπολοιπους διεκδικητες της τριτης θεσης(Μαρουσι,Πανιωνιο,Παοκ,Πανελληνιο).
Ο Σπενσερ δε γινεται να βγει λαβρακι γιατι ειναι εγνωσμενης αξιας παιχτης οποτε το μονο που εχει να κανει ειναι να το δειξει στο γηπεδο.
Λαβρακι μπορει να βγει ο Μαρσαλ.Εγω παντως δεν ανησυχω.Εχουμε απο τους καλυτερους πλει της Ελλαδας αυτη τη στιγμη κατι που μας ελειπε εδω και χρονια.
Αν εχουμε και τη χημεια που μας ελειπε περυσι θα ρολαρουμε μια χαρα smiley.gif
Fetisov
QUOTE(Konstantinos_Thessaloniki @ Sep 3 2008, 22:23 ) *
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Σοργκούτ δεν έκανε κινήσεις για να τον διατηρήσει για άλλο ένα χρόνο στο δυναμικό της, από τη στιγμή που πέρσυ ήταν από τους καλύτερους παίκτες της.. blink.gif

Το ζητημα ειναι αν το ηθελε ο ιδιος ο παικτης. Οσο να'ναι μαλλον ειναι ενα βημα προς τα μπρος οταν φευγεις απο την Σιβηρια για να παιξεις στην 3η μεγαλυτερη πολη της Ρωσιας.
hagi
QUOTE(SteelGandalf @ Sep 8 2008, 13:58 ) *
Αυτό που με πειράζει πιο πολύ, είναι το γεγονός ότι τόσα χρόνια πρωταγωνιστούμε (έστω και κατακτώντας την 3η θέση, αφού αυτό είναι το "ταβάνι" μας) και μια φορά δεν κάναμε την υπέρβαση (δεν είπα να ξεφύγουμε τρελά από το μπάτζετ, γιατί τα "πέτρινα" χρόνια δεν ξεχνιούνται).

Δείτε όμως το Μαρούσι, δείτε τον Πανιώνιο, ακόμα και τον ΠΑΟΚ που τόσα χρόνια βρισκόταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και φέτος έχει πάρει τα "κέρατα" του από παίχτες. Βέβαια μέχρι να γίνει ομάδα χρειάζεται πολύ δουλειά, αλλά τις προσθήκες του τις έκανε.

Εμείς για να αγοράσουμε έναν αξιόλογο και ικανό Έλληνα, κυριολεκτικά ματώνουμε, όταν τα καταφέρνουμε να αποκτήσουμε τέτοιο (μη μου πείτε ποιος ήταν ο τελευταίος, γιατί ούτε εγώ θυμάμαι, μάλλον ο Ηλιάδης πρέπει να είναι)...

Συμφωνώ σε αυτό που λες για τους Έλληνες.Και γω αυτό λέω..Πως γίνεται όλοι να παίρνουν αμέσως κάποιους και σε μας να γίνονται σήριαλ.Πάντως θα διαφωνήσω με όσους λένε ότι οι άλλοι πήραν παίχτες και εμείς όχι.Θα ξαναπώ ότι φέτος έχουμε πολλούς Έλληνες παίχτες καλούς που μπορούν να τραβήξουν την ομάδα ακόμη και πεντάδα Ελληνική μπορεί να δούμε, σε αντίθεση με άλλες χρονιές.

QUOTE(celtic_pride @ Sep 8 2008, 19:30 ) *
Γενικότερα, πιστεύω ότι ο φετινός Αρης (αν και είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα) θα έχει κάτι που φετινός δεν είχε. Τον "τσαμπουκά" από όλους τους παίκτες, Ελληνες και ξένους. Δεν νομίζω φέτος να δούμε φαινόμενα του τύπου "γελάω σαν το Ροναλντίνιο είτε κερδίζουμε είτε χανουμε" -> Τερι ή "είμαι εντελώς αναίσθητος και έχω την μόνιμη κρυάδα πάνω μου" -> Μότολα ή "χάσαμε, ε και?" -> Νταριους..

Νομίζω ότι η φιλοσοφία του νέου Αρη θα είναι το κίνητρο για το "αναγεννημένο" (θέλουμε να ελπίζουμε) Παλε φέτος...

Και σε αυτό συμφωνώ.Αν ο Ματσόν έχει την ίδια φιλοσοφία με το προηγούμενο πέρασμά του από την ομάδα,σίγουρα θα δούμε πολύ πιο ελκυστική ομάδα από πέρσι.Είμαι σίγουρος δηλαδή για αυτό.

Γενικά πάντως ρε παιδιά παρατηρώ ανησυχία και αρνητική σκέψη για την ομάδα.Εγώ πιστεύω ότι το φετινό ρόστερ είναι πολύ καλό.Σίγουρα θα μπορούσε να ειναι και καλύτερο αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο χάλια όσο το λέτε.
Οι υπόλοιπες ομάδες όντως έχουν ενισχυθεί και μάλλον θα δούμε το πιο δυνατό πρωτάθλημα τον τελευταίων ετών, αλλά έχουμε σίγουρα το πάνω χέρι και βάση εμπειρίας.Βέβαια το βασικό είναι να φτιάξουμε ομάδα.Το ρόστερ δεν λέει τίποτα αν δεν γίνουμε ομάδα.
Επίσης ένα πολύ σημαντικό κομμάτι θα είναι και ο κόσμος φέτος.Αν το Παλέ παραμένει άδειο και η αδιαφορία του κόσμου συνεχιστεί τότε θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.Αν όμως έχουμε ένα κολασμένο Παλέ όπως ξέρουμε (έστω σε μεγάλους αγώνες) τότε μπορεί να δούμε πολλά πράγματα.

Εύχομαι να γίνουμε ομάδα και δεν ξέρω για σας αλλά εγώ την πιστεύω την φετινή ομάδα.Μακάρι να μην με διαψεύση.
celtic_pride
QUOTE
....[] Η πώληση των διαρκείας και η στήριξη των φιλάθλων θα επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό την απόφαση μου για την εμπλοκή μου με την ομάδα του Άρη.... []....


Aπό τις δηλώσεις του Τζεβελέκη όπως υπάρχουν στο metrosport.gr


Δηλαδή?? Οδηγούμαστε σε τέλμα ή είναι ένα είδος "απειλής" ? 39.gif 39.gif
Weekendman
QUOTE
Δηλαδή?? Οδηγούμαστε σε τέλμα ή είναι ένα είδος "απειλής" ?

η μήπως μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια να πιάσει στο φιλότιμο τους φιλάθλους και οπαδούς του Άρη για να έρθουν μαζικά στο γήπεδο;
έγω έχω εκφράσει την γνώμη μου, αρκεί να μπούν στο τριπάκι του ανταγωνισμού με τον ΠΑΟΚ και αυτό θα φτάσει για να ξυπνήσει τους Αρειανούς για περισσότερη συμπαράσταση...
Giorgos#4
QUOTE(the hoop @ Sep 3 2008, 09:22 ) *
ο κολοσσος πρεπει να εχει κοντα στα 2000 διαρκειας συνολο, μπραβο τους αν τα πουλησουν ολα



εχουμε sold out αλλα 2.000 δεν ειναι ολο το γηπεδο!
γενικα παντως καθε χρονο τελειωνουν τα διαρκειας!
sarounas
ο Μάρσαλ πρέπει να βελτιωθεί πάρα πολύ και όσο τον δυνατόν συντομότερα, δεν είναι δυνατόν να συνεχίζει να παίζει σαν παλιάτσος
αν δεν αλλάξει κάτι η ομάδα πρέπει να κινηθεί γρήγορα για την αντικατάστασή του, μπροστά στους Σκέιλς, Ράιτ και Τέρι μοιάζει τελείως άμπαλος
αντιθέτως πολύ καλά στοιχεία δείχνει ο Νέλσον
με τον κόσμο που τέθηκε θέμα στις αρχές της σεζόν τα πράγματα νομίζω πάνε μια χαρά
EXPLOITED ARIS
QUOTE(sarounas @ Nov 20 2008, 21:00 ) *
ο Μάρσαλ πρέπει να βελτιωθεί πάρα πολύ και όσο τον δυνατόν συντομότερα, δεν είναι δυνατόν να συνεχίζει να παίζει σαν παλιάτσος
αν δεν αλλάξει κάτι η ομάδα πρέπει να κινηθεί γρήγορα για την αντικατάστασή του, μπροστά στους Σκέιλς, Ράιτ και Τέρι μοιάζει τελείως άμπαλος

Σε βρισκω λιγο υπερβολικο.Παλιατσος;Ενα κακο παιχνιδι εκανε και αυτο γιατι ειχε καβατζα ενα χτυπημα απο το παιχνιδι με τον ΠΑΟΚ και τραυματιστηκε και χτες στη γαμπα.Αν θυμασαι καλα και για τον Μασει ολοι ετσι ελεγαν προπερσι στην αρχη της χρονιας.Και περσυσι ολοι τον ηθελαν στην ομαδα τους.Οσο για τη συγκριση που κανεις σε σχεση με Σκειλς ειναι πιο λογικος και πιο ομαδικος αλλα οντως ο Ραιτ ειναι καλυτερος.Και ακριβοτερος ομως...
the hoop
QUOTE(sarounas @ Nov 20 2008, 20:00 ) *
ο Μάρσαλ πρέπει να βελτιωθεί πάρα πολύ και όσο τον δυνατόν συντομότερα, δεν είναι δυνατόν να συνεχίζει να παίζει σαν παλιάτσος
αν δεν αλλάξει κάτι η ομάδα πρέπει να κινηθεί γρήγορα για την αντικατάστασή του, μπροστά στους Σκέιλς, Ράιτ και Τέρι μοιάζει τελείως άμπαλος
αντιθέτως πολύ καλά στοιχεία δείχνει ο Νέλσον
με τον κόσμο που τέθηκε θέμα στις αρχές της σεζόν τα πράγματα νομίζω πάνε μια χαρά


ο μαρσαλ οντως κληρονομησε τραυματισμο απο το παιχνιδι με τον παοκ. εξαλλου στα τελευταια 4 παιχνιδια στην Α1 εχει 17,14,17,17 ποντους..

τι πρεπει να κανει δηλαδη?

ο τερρυ ειναι ο παλιατσος γιατι με τα φυσικα προσοντα που ειχε θα επρεπε να παιζει ΝΒΑ.. ακομα στα αζηττητα ειναι ομως. κι εδω οταν επαιρνε την μπαλα το επαιζε στρητμπολερ της κακιας ωρας.
hagi
Συμφωνώ και γω παιδιά..Όχι παλιάτσος..Ο άνθρωπος είναι πολύ καλός σκόρερ αλλά ίσως να μην είναι σταθερός.Αν και δεν μπορούμε να τον κρίνουμε ακόμα.Εδώ ο γνωστός σε όλους μας Νίκολας του Παναθηναϊκού και είναι τραγικός φέτος..Ας μην βιαζόμαστε να κρίνουμε τους παίχτες μας.
Ο Νέλσον μπορεί να μην σκοράρει πάντα αλλά είναι πολύ καλός ριμπάουντερ και αυτό είναι θετικό.Απο κει και πέρα αν κάτι πρέπει να γίνει στην ομάδα είναι προσθήκη και όχι αντικατάσταση.
The Admiral
O Μαρσαλ ειναι ο τυπος του σκορερ που στηριζεται κυριως στο σουτ.Μοιραια λοιπον η συγκομιδη του θα ειναι θεμα ημερας και τυχης,καθως αλλοτε θα μπαινουν τα τριποντα και αλλοτε οχι.Το θετικο του στοιχειο ειναι,με βαση οσα εχω δει μεχρι τωρα,πως αν δεν ευστοχησει δεν το παιρνει κατακαρδα,δε σταματα να σουταρει,ουτε κρυβεται.Συνεχιζει μεχρι να μπουν.Βεβαια,αυτο μπορει να αποβει καταστροφικο για την ομαδα,αλλα ειναι θεμα του προπονητη να τον αποσυρει για καποιο διαστημα.Πιστευω οτι τα σουτ που γινονται υπο καλες προυποθεσεις πρεπει να εκτελουνται,ασχετα αν χαθουν ολα.Ειναι θεμα τακτικης και ψυχολογιας της ομαδας.

Κατα τ'αλλα,δεν προκειται και για παικτη μονοδιαστατο.Ειναι αθλητικος και γρηγορος και στο ανοικτο γηπεδο ειναι αποτελεσματικος.Αλλα επειδη το "ανοικτο γηπεδο" στο ευρωπαικο μπασκετ ολο και σπανιζει,χρειαζεται στην ομαδα ενας παικτης που να μπορει να ανοιξει τις αμυνες με το σουτ του.

Γενικα,δηλωνω ικανοποιημενος απο τη μεχρι τωρα διαχειριση του υλικου.Ο Ματσον χρησιμοποιει 10 παικτες στανταρ σε καθε παιχνιδι και οι περισσοτεροι κανουν ο,τι μπορουν.Εχουμε μια ηττα απο τον ΟΣΦΠ στο ΣΕΦ και αλλη μια απο τον Πανιωνιο για το κυπελλο μετα απο 2 παρατασεις.Η ποιοτητα του ροστερ μας εχει και ενα ταβανι,βασει του μπατζετ μας.
sarounas
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 20 2008, 22:15 ) *
Σε βρισκω λιγο υπερβολικο.Παλιατσος;Ενα κακο παιχνιδι εκανε και αυτο γιατι ειχε καβατζα ενα χτυπημα απο το παιχνιδι με τον ΠΑΟΚ και τραυματιστηκε και χτες στη γαμπα.Αν θυμασαι καλα και για τον Μασει ολοι ετσι ελεγαν προπερσι στην αρχη της χρονιας.Και περσυσι ολοι τον ηθελαν στην ομαδα τους.Οσο για τη συγκριση που κανεις σε σχεση με Σκειλς ειναι πιο λογικος και πιο ομαδικος αλλα οντως ο Ραιτ ειναι καλυτερος.Και ακριβοτερος ομως...

για να το λέτε όλοι μάλλον δίκιο θα ‘χετε, όμως 4 φορές που είδα τον Άρη φέτος στην πρεμιέρα με Πανελλήνιο, στο ΣΕΦ με Ολυμπιακό, με τον ΠΑΟΚ και με τον Πανιώνιο προχθές για το κύπελλο μου άφησε πολύ άσχημη εντύπωση (και με τον ΠΑΟΚ που πέρα από μία σχετική ευστοχία στα σουτ δεν έκανε απολύτως τίποτα άλλο) και έγραψα αυτό που έβλεπα έστω και λίγο βιαστικά

@πολύ καλό το παράδειγμα με τον Μάσει wink.gif το θυμάμαι χαρακτηριστικά, όντως βιάστηκα λίγο να τον κρίνω
άντε να δούμε...


QUOTE(the hoop @ Nov 21 2008, 09:42 ) *
ο μαρσαλ οντως κληρονομησε τραυματισμο απο το παιχνιδι με τον παοκ. εξαλλου στα τελευταια 4 παιχνιδια στην Α1 εχει 17,14,17,17 ποντους..

τι πρεπει να κανει δηλαδη?

ο τερρυ ειναι ο παλιατσος γιατι με τα φυσικα προσοντα που ειχε θα επρεπε να παιζει ΝΒΑ.. ακομα στα αζηττητα ειναι ομως. κι εδω οταν επαιρνε την μπαλα το επαιζε στρητμπολερ της κακιας ωρας.

εντάξει μόνο οι πόντοι δεν λένε τίποτα smile.gif

ο Άρης πέρσι ήταν γενικά προβληματικός και αιτία ήταν ο πελαγωμένος Χέρμπερτ 68.gif που αποτέλεσε τραγική επιλογή για την θέση του προπονητή,
του Τέρι συγκεκριμένα δεν του είχε βρει ρόλο στην επίθεση αλλά στην άμυνα ο Αμερικανός βοηθούσε πολύ, ήταν πολύ καλή περίπτωση και κρίμα που πήγε χαμένη sad.gif
ευτυχώς φέτος γύρισε ο Ματσόν..


QUOTE(hagi @ Nov 21 2008, 10:31 ) *
Συμφωνώ και γω παιδιά..Όχι παλιάτσος..Ο άνθρωπος είναι πολύ καλός σκόρερ αλλά ίσως να μην είναι σταθερός.Αν και δεν μπορούμε να τον κρίνουμε ακόμα.Εδώ ο γνωστός σε όλους μας Νίκολας του Παναθηναϊκού και είναι τραγικός φέτος..Ας μην βιαζόμαστε να κρίνουμε τους παίχτες μας.
Ο Νέλσον μπορεί να μην σκοράρει πάντα αλλά είναι πολύ καλός ριμπάουντερ και αυτό είναι θετικό.Απο κει και πέρα αν κάτι πρέπει να γίνει στην ομάδα είναι προσθήκη και όχι αντικατάσταση.

sorry για το παλιάτσος laugh.gif tongue.gif ήθελα απλά να εκφράσω την αποδοκιμασία μου..
βέβαια μπορεί (και μακάρι φυσικά) να είναι πολύ καλύτερος στην συνέχεια, αφού και πιτσιρίκος είναι αλλά και προέρχεται από εντυπωσιακή σεζόν αλλά αν συνεχίσει με τέτοιες εμφανίσεις στα δυνατά παιχνίδια άστα να πάνε,
πάντως με τα δεδομένα που είχε σαν επιλογή σίγουρα ήταν πολύ καλή απλά πρέπει να το αποδείξει


QUOTE(The Admiral @ Nov 21 2008, 15:23 ) *
O Μαρσαλ ειναι ο τυπος του σκορερ που στηριζεται κυριως στο σουτ.Μοιραια λοιπον η συγκομιδη του θα ειναι θεμα ημερας και τυχης,καθως αλλοτε θα μπαινουν τα τριποντα και αλλοτε οχι.Το θετικο του στοιχειο ειναι,με βαση οσα εχω δει μεχρι τωρα,πως αν δεν ευστοχησει δεν το παιρνει κατακαρδα,δε σταματα να σουταρει,ουτε κρυβεται.Συνεχιζει μεχρι να μπουν.Βεβαια,αυτο μπορει να αποβει καταστροφικο για την ομαδα,αλλα ειναι θεμα του προπονητη να τον αποσυρει για καποιο διαστημα.Πιστευω οτι τα σουτ που γινονται υπο καλες προυποθεσεις πρεπει να εκτελουνται,ασχετα αν χαθουν ολα.Ειναι θεμα τακτικης και ψυχολογιας της ομαδας.

Κατα τ'αλλα,δεν προκειται και για παικτη μονοδιαστατο.Ειναι αθλητικος και γρηγορος και στο ανοικτο γηπεδο ειναι αποτελεσματικος.Αλλα επειδη το "ανοικτο γηπεδο" στο ευρωπαικο μπασκετ ολο και σπανιζει,χρειαζεται στην ομαδα ενας παικτης που να μπορει να ανοιξει τις αμυνες με το σουτ του.

Γενικα,δηλωνω ικανοποιημενος απο τη μεχρι τωρα διαχειριση του υλικου.Ο Ματσον χρησιμοποιει 10 παικτες στανταρ σε καθε παιχνιδι και οι περισσοτεροι κανουν ο,τι μπορουν.Εχουμε μια ηττα απο τον ΟΣΦΠ στο ΣΕΦ και αλλη μια απο τον Πανιωνιο για το κυπελλο μετα απο 2 παρατασεις.Η ποιοτητα του ροστερ μας εχει και ενα ταβανι,βασει του μπατζετ μας.

πάρα πολύ καλό ποστ 41.gif
δυστυχώς όμως ο Άρης δεν επιδιώκει αυτό το παιχνίδι, βέβαια αν λειτουργήσει σωστά η άμυνα μπορούν να βγουν αρκετοί αιφνιδιασμοί και να φανεί πάρα πολύ χρήσιμος, ο Ματσόν δεν είναι Μάλκοβιτς να κόβει τον ρυθμό σε τέτοιες περιπτώσεις rolleyes.gif

@με τον Γκαβέλ 68.gif τί θα γίνει που κλέβει χρόνο από τον Αργυρόπουλο; Βιάζομαι και γι’ αυτόν;

EXPLOITED ARIS
QUOTE(sarounas @ Nov 21 2008, 22:26 ) *
@με τον Γκαβέλ 68.gif τί θα γίνει που κλέβει χρόνο από τον Αργυρόπουλο; Βιάζομαι και γι’ αυτόν;

Μαλλον οχι....
Τουλαχιστον για μενα ειναι η πατατα που κανουμε ΚΑΘΕ χρονο στις μεταγραφες δυστυχως sleep.gif
thrylos7
O Γκαβέλ χρησιμοποιείται από τον Ματσόν αποκλειστικά για το ρόλο του αμυντικού εξολοθρευτή, κατά κάποιο τρόπο, του παίκτη που θα πιέσει τον αντίπαλο γκαρντ και θα του κάνει τη ζωή δύσκολη για μερικά λεπτά και γενικά θα ωφελήσει σημαντικά την αμυντική λειτουργία της ομάδας. Δεν ξέρω αν μπορεί (μεταξύ μας, δεν το πιστεύω ιδιαίτερα biggrin.gif ), αλλά δε νομίζω να είχε και πολλές ευκαιρίες να δείξει κι άλλα πράγματα...

Προσωπικά μου αρέσει αρκετά. Ο Αργυρόπουλος είναι άλλου είδους παίκτης που μπορεί να βοηθήσει στην επίθεση περισσότερο. Με τον Ματσόν προπονητή, είναι λογικό να "κλέβει" χρόνο ο πρώτος... Μέχρι τώρα ο πρώτος έχει μ.ο. 8 λεπτά και ο δεύτερος 10.


Όσο για τον Μάρσαλ, ξεκίνησε πολύ μουδιασμένος, όσο πάει όμως ανεβάζει στροφές. Σκοράρει χωρίς να σπαταλά ιδιαίτερα προσπάθειες. Το θεωρώ αρκετά ικανό παίκτη και στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ μου άρεσε, ανέβηκε πολύ στο 2ο μέρος, που πήρε μπρος και όλη η ομάδα και ήταν παρών και χρήσιμος. Κι εγώ πιστεύω ότι θα βελτιωθεί κι άλλο στη συνέχεια, αν και για σύγκριση (της πορείας, για ποιότητα ούτε λόγος, προς το παρόν) με Μάσεϊ είναι νωρίς ακόμα, δεν μπορούμε καλά καλά να πούμε ότι έχει σταθεροποιήσει την απόδοσή του τώρα, πόσο μάλλον να κάνουμε μια γενικότερη σύγκριση. smile.gif Το στοίχημά του είναι ξεπεράσει τους δύο προκατόχους του, με τα γνωστά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά τους.
The Admiral
O Γκαβελ ηρθε με τη φημη του πολυ καλου σουτερ.Βεβαια για να ευστοχησεις πρεπει πρωτα να βρεις ρυθμο,αρα να παιζεις.Ως τριτος πλεη μεηκερ δε νομιζω οτι μπορει να δειξει πολλα πραγματα (αν εχει να δειξει,βεβαιως).Παντως θετικο ειναι οτι οι περισσοτεροι παικτες μας σουταρουν.Πρεπει να εχουμε γυρω στους 8-9 τετοιους παικτες.Περισσοτερες πιθανοτητες να ανοιξουν οι αντιπαλες αμυνες,αφου ετσι και αλλιως κοντα στο καλαθι ειμαστε μετριοι (και) φετος.
Dread
Να πω την γνώμη μου πάντως, καλή η συζήτηση για τον Μάρσαλ κτλ, αλλά εκείνος που περνά αδίκως απαρατήρητος είναι ο Νέλσον. Το παλικάρι είναι ο πιο θεαματικός μας παίκτης στην τωρινή ομάδα και προσφέρει και μπόλικη ουσία, δυστυχώς όμως βλέπω ελάχιστα σχόλια για αυτόν. Μήπως φταίει που δεν έχουμε συνηθίσει τους λευκούς Αμερικάνους; tongue.gif
The Admiral
Στον Αρη,οταν δεν γινεται λογος για καποιον παικτη,ειναι καλο για αυτον tongue.gif .Σημαινει οτι παει καλα laugh.gif .Ας πουμε,σημερα ο Μαρσαλ ηταν ανυπαρκτος.Δικαιως θα γκρινιαξουν πολλοι.Τουλαχιστον ανεβαινει ο Κλαρκ και προσθεσαμε αλλο ενα διποντο στο σακουλι.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(The Admiral @ Nov 23 2008, 04:55 ) *
Στον Αρη,οταν δεν γινεται λογος για καποιον παικτη,ειναι καλο για αυτον tongue.gif .Σημαινει οτι παει καλα laugh.gif .Ας πουμε,σημερα ο Μαρσαλ ηταν ανυπαρκτος.Δικαιως θα γκρινιαξουν πολλοι.Τουλαχιστον ανεβαινει ο Κλαρκ και προσθεσαμε αλλο ενα διποντο στο σακουλι.

Παντως το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να γκρινιαξουν.Αυτο πιστευω οτι πρεπει να εχουν οι καλες ομαδες.Οταν δεν παιζει ο ενας να υπαρχουν αλλοι παιχτες που αναπληρωνουν την κακη του μερα
celtic_pride
O Mάρσαλ είναι καθαρά παίκτης ψυχολογίας και παίρνει ρυθμό από την εξέδρα... Για παράδειγμα, μπορεί μέσα στο Πάλε να κανει "παπάδες" , αλλά εκτός να έχει πρόβλημα.. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι η 2η του χρονιά στην Ευρώπη και ακόμα είναι σε μια φάση προσαρμογής... Όσο για τον Νέλσον, "μην το ματιάξουμε το παιδί" είναι μια σίγουρη και αξιόπιστη λύση και νομίζω ότι μακροπρόθεσμα θα αποδειχτεί (ίσως) καλύτερος και από τον Μαικ. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι είναι παίκτης με αρκετή εμπειρία από την θητεία του στη Μπενετόν...
a bullet for your head
QUOTE(celtic_pride @ Nov 23 2008, 17:36 ) *
Όσο για τον Νέλσον, "μην το ματιάξουμε το παιδί" είναι μια σίγουρη και αξιόπιστη λύση και νομίζω ότι μακροπρόθεσμα θα αποδειχτεί (ίσως) καλύτερος και από τον Μαικ. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι είναι παίκτης με αρκετή εμπειρία από την θητεία του στη Μπενετόν...

Αν με τον ''Μαικ''.εννοεις τον Ουιλκινσον,θα πω οτι ειναι σαφως πιο ποιοτικος παικτης στην επιθεση,απ'οτι ο Νελσον.Παντως μοιαζουν πολυ κ οι 2,στην ενεργεια που βγαζουν στο παιχνιδι τους,στην αυτοθυσια τους στην αμυνα κ στην ''υποταγη του εγω τους'' μπροστα στο συμφερον της ομαδας τους..Για να ειμαι ειλικρινης τον Νελσον δεν τον γνωριζα πιο πριν,κ' ειχα τις επιφυλαξεις μου οταν το καλοκαιρι ακουστηκε η αποκτηση του απ τον Αρη.Για τα λεφτα που μπορουσε να διαθεσει ο Αρης για ξενο,πιστευω οτι επιασε ''λιρα 100'' με τον Νελσον.
scales84
Τον νελσον τον ειχα δει τυχαια σε ενα ματς της μπαμπεργκ που επαιζε με τη μακαμπι νομιζω πριν 2-3 χρονια που χε βαλει καμια 30αρια με καμια 30αρια ριμπαουντ...ηξερα οτι ειναι πολυ καλος παικτης και χαρηκα οταν τον πηραμε απλα περιμενα να τον δω λογω του σοβαρου τραυματισμου του περσυ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.