Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2012-13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
SG3ptshooter
Σε κάτι παραπάνω από 2 βδομάδες ξεκινάει η φετινή σεζόν της ACB.

Oι ομάδες της φετινής σεζόν:
Asefa Estudiantes
Assignia Manresa
Blancos de Rueda Valladolid
Blusens Monbus
CAI Zaragoza
Caja Laboral
Cajasol
CB Canarias
FC Barcelona Regal
FIATC Joventut
Gescrap Bizkaia Bilbao Basket
Herbalife Gran Canaria
Lagun Aro GBC
Mad-Croc Fuenlabrada
Real Madrid
UCAM Murcia CB
Unicaja
Valencia Basket

Έπειτα, το fantasy: tongue.gif
http://supermanager.acb.com/principal.php
τιμές:
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87590
Η λίγκα μας είναι basketforumgr και ο κωδικός "fusg". Κι ο τραυματισμός του Vidal με πληγώνει γιατί ο ηγέτης υγιής δεν λείπει απ' την ομάδα μου ποτέ. Η οποία μετά την αποφράδα μεταγραφή του xanthopouloi μετονομάστηκε σε lampropouloi.

Έλληνες στη λίγκα αν μετράω σωστά είναι οι Βασιλειάδης, Παπαμακάριος και new entries Ονίκος και μετά την άνοδο της Canarias o Λαμπρόπουλος, ενώ αποχαιρέτησαν για τους αιώνιους οι Μπράμος, Μαυροειδής.

Πάντα θεωρώ ενδιαφέρουσα τη συζήτηση σε αυτό το topic, ελπίζω να εμφανιστεί κανάς χριστιανός και φέτος. Φέτος που μετά από αιώνες δε μου κάνει η Barcelona..
HLR CENATION
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 12 2012, 15:12 ) *
Σε κάτι παραπάνω από 2 βδομάδες ξεκινάει η φετινή σεζόν της ACB.


Έπειτα, το fantasy: tongue.gif
http://supermanager.acb.com/principal.php
τιμές:
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87590
Η λίγκα μας είναι basketforumgr και ο κωδικός "fusg". Κι ο τραυματισμός του Vidal με πληγώνει γιατί ο ηγέτης υγιής δεν λείπει απ' την ομάδα μου ποτέ. Η οποία μετά την αποφράδα μεταγραφή του xanthopouloi μετονομάστηκε σε lampropouloi.

Έλληνες στη λίγκα αν μετράω σωστά είναι οι Βασιλειάδης, Παπαμακάριος και new entries Ονίκος και μετά την άνοδο της Canarias o Λαμπρόπουλος, ενώ αποχαιρέτησαν για τους αιώνιους οι Μπράμος, Μαυροειδής.

Πάντα θεωρώ ενδιαφέρουσα τη συζήτηση σε αυτό το topic, ελπίζω να εμφανιστεί κανάς χριστιανός και φέτος. Φέτος που μετά από αιώνες δε μου κάνει η Barcelona..

Φιλε προσπαθησα να γραφτω στο φαντασυ της acb αλλα δεν μπορω να γραφτω στο σαιτ τους.Ειναι στα ισπανικα και δεν μπορω να καταλαβω τιποτα.Πολυ δυσκολο μενου.και βλεπω στην tv ισπανικο μπασκκετ και διαβαζω σχεδον καθε αγωνιστικη τα boxscore αρα θα με ενδεφερε πολυ να γραφτω στο φαντασυ.
HLR CENATION
Με τα πολλα και με την καθοδηγηση του φιλου duncan 21 καταφερα να φτιαξω ομαδα.Οχι ομαδα δηλαδη ,ομαδαρα.

Απλα δεν μπορω να γραφτω στο πρωταθλημα.Το βρισκω στην λιστα αλλα οταν παταω τον κωδικο με πεταει πισω στην λιστα.

Ελπιζω να μην ειναι κανας δακτυλος του κομισαριου για να βγαλει το μεγαλο φαβορι εκτος μαχης. tongue.gif
HLR CENATION
Κριμα δεν προλαβα την επεξεργασια.

ΜΑλλον δεν με βαζει στο πρωταθλημα επειδη ακομα την ομαδα την εχω ετοιμη στα χαρτια.

Αλλα ενω εχω βαλει ονομα στην ομαδα μου και παω στα πορτοκαλι κουτακια να διαλεξω παικτες δεν μου βγαζει τους παικτες.Μου ξαναβγαζει τις αδειες θεσεις που εχει η ομαδα μου. 39.gif
Zoys
Δυστυχώς φέτος δεν θα μπορέσω να παρακολουθήσω παρά ελάχιστα το πρωτάθλημα (λόγω Πανελληνίων) και έτσι θα χάσω την στέψη της Ρεάλ. biggrin.gif

Ποιος ψήφισε άραγε τη Βαλένθια για την κατάκτηση; rolleyes.gif
SG3ptshooter
QUOTE(Zoys @ Sep 12 2012, 20:52 ) *
Ποιος ψήφισε άραγε τη Βαλένθια για την κατάκτηση; rolleyes.gif

Kι όμως, δεν έχω ψηφίσει ακόμη. Η δική μου μαντεψιά είναι ο benchy.
QUOTE(HLR CENATION @ Sep 12 2012, 18:57 ) *
ΜΑλλον δεν με βαζει στο πρωταθλημα επειδη ακομα την ομαδα την εχω ετοιμη στα χαρτια.

Βάλε 11 να φιξάρεις πρώτη στιγμή την ομάδα και μετά μπορείς να τους αλλάζεις μισό μήνα.. tongue.gif
Πατάς στο ligas privadas, πας όχι στο crear στη δεξία επιλογή, πατάς το b, βρίσκεις το basketforumgr, γράφεις τον κωδικό και μετά κάνεις tick την ομάδα σου που σου την εμφανίζει στο ύψος περίπου που γράφεις τον κωδικό σου και τέλος πατάς τη μόνη επιλογή που σου δίνει.
Zoys
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 12 2012, 21:16 ) *
Kι όμως, δεν έχω ψηφίσει ακόμη. Η δική μου μαντεψιά είναι ο benchy.

Δηλαδή;
HLR CENATION
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 12 2012, 21:16 ) *
Kι όμως, δεν έχω ψηφίσει ακόμη. Η δική μου μαντεψιά είναι ο benchy.

Βάλε 11 να φιξάρεις πρώτη στιγμή την ομάδα και μετά μπορείς να τους αλλάζεις μισό μήνα.. tongue.gif
Πατάς στο ligas privadas, πας όχι στο crear στη δεξία επιλογή, πατάς το b, βρίσκεις το basketforumgr, γράφεις τον κωδικό και μετά κάνεις tick την ομάδα σου που σου την εμφανίζει στο ύψος περίπου που γράφεις τον κωδικό σου και τέλος πατάς τη μόνη επιλογή που σου δίνει.

Eγω ψηφισα Μπαρτσελονα.

Το πρωταθλημα το βρισκω.Το προβλημα ειναι οτι οταν παταω στο πορτοκαλι κουτακι αντι να μου βγαλει τους παικτες μου ξαναβγαζει το ιδιο πορτοκαλι κουτακι.Μηπως εχει κολλησει το σαιτ τους προς το παρων?
SG3ptshooter
QUOTE(Zoys @ Sep 12 2012, 21:23 ) *
Δηλαδή;

o bench; ο warmer;
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showuser=3578
QUOTE(HLR CENATION @ Sep 12 2012, 21:29 ) *
Το πρωταθλημα το βρισκω.Το προβλημα ειναι οτι οταν παταω στο πορτοκαλι κουτακι αντι να μου βγαλει τους παικτες μου ξαναβγαζει το ιδιο πορτοκαλι κουτακι.Μηπως εχει κολλησει το σαιτ τους προς το παρων?

αυτό που λες γίνεται να συμβαίνει στη σελίδα της ομάδας σου. Τις επιλογές τις κάνεις μέσω pop-up windows κι αν σου φαίνεται κάτι λάθος κλείσε ότι έξτρα παράθυρο acb έχει πεταχτεί και κάνε refresh. Θα το πάρουμε αύριο απ' την αρχή αν δεν το χεις λύσει με το φίλο σου ενδιάμεσα.
Zoys
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 12 2012, 21:34 ) *

Α, τώρα σ' έπιασα.
benchwarmer
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 12 2012, 21:16 ) *
Kι όμως, δεν έχω ψηφίσει ακόμη. Η δική μου μαντεψιά είναι ο benchy.


wub.gif wub.gif
Manu7
Δυστυχώς η φετινή χρονιά είναι πολύ δύσκολη για τη σχολή μιας και μπαίνουμε στην τελική ευθεία οπότε και γω δεν θα έχω τη δυνατότητα να παρακολουθήσω όσο θα ήθελα...

Αλλά αν δεν το πάρει η Ρεάλ φέτος, να πάνε να πέσουνε σε κάνα γκρεμό. laugh.gif
HLR CENATION
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 12 2012, 21:34 ) *
o bench; ο warmer;
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showuser=3578

αυτό που λες γίνεται να συμβαίνει στη σελίδα της ομάδας σου. Τις επιλογές τις κάνεις μέσω pop-up windows κι αν σου φαίνεται κάτι λάθος κλείσε ότι έξτρα παράθυρο acb έχει πεταχτεί και κάνε refresh. Θα το πάρουμε αύριο απ' την αρχή αν δεν το χεις λύσει με το φίλο σου ενδιάμεσα.

Σε ευχαριστω φιλε,με βοηθησες πολυ wink.gif .Αυριο μαλλον θα κανει την εμφανιση της η ομαδα φοβητρο. smiley.gif
benchwarmer
Η Μπαρτσα το εχω γραψει και στο τοπικ της ΕΛ, μου φαινεται χειροτερη απο περυσι. Φαβορι για μενα φετος ειναι ξεκαθαρα η Ρεαλ, η τουλαχιστον αυτη τη στιγμη, δεν ξερω κατα ποσον εχουν τελειωσει οι μεταγραφες των δυο τους. Η Καχα θα ειναι χειροτερη απο περυσι, η Μπιλμπαο (δυστυχως) αρκετα χειροτερη, αντιθετα νομιζω η Βαλενθια θα ειναι καλυτερη (και δειχνει και καλα δειγματα στα φιλικα), ενω φυσικα παρα πολυ δυνατη θα ειναι επιτελους ξανα και η Μαλαγα. Απο τις υπολοιπες ομαδες, σιγουρα θα εχουμε ενα ματι στην Λαγκουν, αλλα προσωπικη μου αδυναμια για φετος ειναι σιγουρα η Γκραν Καναρια.

Αγορινα θελουμε μινι παρουσιαση και για τις 18 εννοειται cool.gif tongue.gif
HLR CENATION
Eπιτελους!!!!!Γραφτηκα στο πρωταθλημα.!!!!!!!! wav.gif wav.gif

Δυο αποριες...Την ομαδα του αλλου μπορουμε να την δουμε?

Απο αγωνιστικη σε αγωνιστικη αλλαζουμε οσους παικτες θελουμε?

Εχω φτιαξει φοβερη ομαδα.
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Sep 12 2012, 22:54 ) *
Αλλά αν δεν το πάρει η Ρεάλ φέτος, να πάνε να πέσουνε σε κάνα γκρεμό. laugh.gif

to the point..
QUOTE(benchwarmer @ Sep 13 2012, 00:55 ) *
Αγορινα θελουμε μινι παρουσιαση και για τις 18 εννοειται

they didn't massacre για τυποποιημένη παρουσίαση μόνος μου..
Περιμένω το περσινό μπάσιμο wiki και θα επεκταθούμε εκεί.
QUOTE(HLR CENATION @ Sep 13 2012, 12:53 ) *
Την ομαδα του αλλου μπορουμε να την δουμε?
Απο αγωνιστικη σε αγωνιστικη αλλαζουμε οσους παικτες θελουμε?
Εχω φτιαξει φοβερη ομαδα.

Όχι.
3.
Ε σε μισό μήνα θα αλλάξει, δεν υπάρχει περίπτωση. Κι εγώ τελείως πρόχειρα τους έβαλα.

----------------------------------------------------
QUOTE
El Valencia Basket llega a un acuerdo por un año con Marko Keselj
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87651
Πόσο ξενέρωσα; Πόσο; Ούτε με την αντικατάσταση του Vidal απ' τον Κιντέλιο τόσο. Ας ελπίσουμε να θυμηθεί την Τουρκία το 10 γιατί πρέπει να πάει καλά η χρονιά. Δε βλέπω τίποτα που να τρομάζει την καλή Valencia άλλωστε, ειδικά στη χώρα των Βάσκων επί 3.
HLR CENATION
Ευχαριστω για την απαντηση SG 3.

Η ομαδα δεν αλλαζει.Ειναι η ομαδα της νικης. smiley.gif
SG3ptshooter
https://twitter.com/AaronfingJ
Είπε ο Φώτης ότι φέτος σε σχέση με παλιότερα το Βilbao θα ελέγχει καλύτερα το ρυθμό του αγώνα κι αμέσως είχαμε αντίδραση του A-Jax.. tongue.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 14 2012, 13:00 ) *
they didn't massacre για τυποποιημένη παρουσίαση μόνος μου..
Περιμένω το περσινό μπάσιμο wiki και θα επεκταθούμε εκεί.

Βέβαια ακόμα προσπαθώ στον ελεύθερο χρόνο μου να καλύψω το κενό που μου άφησε ο Στρατός βλέπωντας ματς(αν και σε κάθε έξοδο απο τον Στρατό ενα Ελληνικό η Ευρωπαικό ματς έβλεπα μέσω Ίντερνετ), αλλά πιστεύω 2 λόγια θα μπορώ να γράψω και θα περιμένω το συμπλήρωμα απο εσένα που είχες την δυνατότητα να παρακολουθήσεις την Ισπανική Λίγκα χωρίς να έχεις την έννοια της χακί αποκριάτικης στολής...

προς το παρόν πριν γίνω πιο φλύαρος, θα αρκεστώ στο ότι και ότι εγω στρέφομαι περισσότερο προς Ρεάλ για τίτλο σε σύγκριση με τις προηγούμενες χρονιές...

HLR CENATION
Θα ποσταρω την ομαδα μου στο φανταυ.Οποιος θελει μου λεει την γνωμη του

Γκαρντ:Galloway-Cabezas-Rodríguez S

Γκαρντ-Φοργουορντ: Ινγκλις Καρλ-Νοτσιονι-Γουντς- tongue.gif -Γκριμαου Ρ

Φοργουρντ-Σεντερ: Αγκιλαρ-Ερβελ-Περοβιτς-Νελσον

Η ομαδα του τιτλου smiley.gif
SG3ptshooter
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87696
Οι σημερινές ειδήσεις στελέχωσης των rosters απ' την Ισπανία, ψάχνεται ο Sinanovic, o Batista στη λίστα της Zaragoza, αυτό με τον Paco Vazquez το προσπερνάω, αλλά θέλω να σταθώ στην περίπτωση του Rochestie.

Aνακάλυψαν πως έχει κάποιο θέμα στο γόνατό του και σκέφτονται να βάλουν κάποιον ειδικό όρο στο συμβόλαιο του, μάλλον ρήτρα αποδέσμευσης με λογικότερη ή και καθόλου αποζημίωση. Κι αν ο Rochestie δεν δεχθεί θα αποδεσμευτεί από τώρα μιας και δεν είχε περάσει τις εξετάσεις της προσθήκης του στην ομάδα, όντας στα προκριματικά του Eurobasket με το Μαυροβούνιο. Αναμένω να δω.
SG3ptshooter
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87697
Παλίκαρος born-in-the-USA απ' το Ισραηλινό πρωτάθλημα στη Zaragoza. Aγνώστων λοιπών στοιχείων για μένα. Aguilar, Rudez Norel και Fontet οι υπόλοιπες λύσεις στους ψηλούς για τους Αραγοναίους.

Nα καταθέσω επίσης τη συνέχεια της εντυπωσιακής πορείας της Valladolid στα φιλικά, μετά τα δύο ματς στο -25 από μικρομεσαίες ομάδες της πρώτης κατηγορίας έκανε σε ένα τοπικό τουρνουά 2 ακόμη ήττες από ομάδες της δεύτερης και της τρίτης κατηγορίας της Ισπανίας.. huh.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 14 2012, 15:04 ) *
https://twitter.com/AaronfingJ
Είπε ο Φώτης ότι φέτος σε σχέση με παλιότερα το Βilbao θα ελέγχει καλύτερα το ρυθμό του αγώνα κι αμέσως είχαμε αντίδραση του A-Jax.. tongue.gif

Μπα τελικά δεν το βλέπω για αναλυτική παρουσίαση φέτος ,οπότε ας τοποθετηθώ επι της δήλωσης Κατσικάρη και της απάντησης Τζακσον...
Η αλήθεια είναι ότι τα ζογκλερικά του Τζάκσον θα λείψουν όπως και η απίστευτη ταχύτητα του ,οι ντρίμπλες του που προκαλούσαν ίλλιγο ,οι τρελές πάσες του η οι δυνατές διεισδύσεις του

επιπλέον η σύγκριση ενός απο τους πιθανούς ανερχόμενους στάρ της Ευρωλίγκα που θα είναι ο Τζάκσον στην ΤΣΣΚΑ με τον Νίκο τον Ζήση που μεταξύ μας θέλουμε να ξεκουραστεί σιγα-σιγα απο την Εθνική βγαίνει αρνητική με την πρώτη σκέψη εναντίον της Μπιλμπάο...

Όμως όσοι παρακολουθούν ACB και απο όσα πρόλαβα να δώ απο τα περσινά ματς ξέρουν

-ότι η δημιουργία της Μπιλμπάο δεν στηρίζεται αποκλειστικά στον Τζάκσον ,αλλά την μοιράζονται πολλοί απο τις υπόλοιπες θέσεις της Μπιλμπάο
-Κακά τα ψέμματα στο 5 εναντίον 5 υπήρχαν στιγμές που ο Άαρον κολούσε
-Ο Ζήσης είναι ο ορισμός της μετριότητας αλλά τον είδα στους Ιταλικούς τελικούς που είναι το πιο πρόσφατο επισημο συλλογικό δείγμα του, να συνεργάζεται με εξαιρετικό τρόπο με τους ψηλούς της Σιένα, ειδικά με τον Λαβρίνοβιτς ήταν μια ερωτική μπασκετική σχέση χωρίς παρεξήγηση
-Τα χαρακτηριστικά των ψηλών της Μπιλμπάο ευνοούν τα πικ εν ρολ και τα πικ εν ποπ, ο Ράκοβιτς στις συνεργασίες δεν είναι σίγουρα χειρότερος απο τον Μαυροείδη , ενω οι χάμιλτον και Μόερμαν έχουν την δυνατότητα και απο μακρία και απο κοντά να απειλήσουν...

Οι καινουργιοι ψηλοί ας αποδώσουν όπως μπόρεσαν στις άλλες λίγκες και η Μπιλμπάο μπορεί να κινηθεί τουλάχιστον στα περσινα επίπεδα προημιτελικά μεταξύ 4ης-6ης θέσης...



QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 16 2012, 14:06 ) *
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87696
Οι σημερινές ειδήσεις στελέχωσης των rosters απ' την Ισπανία, ψάχνεται ο Sinanovic, o Batista στη λίστα της Zaragoza, αυτό με τον Paco Vazquez το προσπερνάω, αλλά θέλω να σταθώ στην περίπτωση του Rochestie.

Aνακάλυψαν πως έχει κάποιο θέμα στο γόνατό του και σκέφτονται να βάλουν κάποιον ειδικό όρο στο συμβόλαιο του, μάλλον ρήτρα αποδέσμευσης με λογικότερη ή και καθόλου αποζημίωση. Κι αν ο Rochestie δεν δεχθεί θα αποδεσμευτεί από τώρα μιας και δεν είχε περάσει τις εξετάσεις της προσθήκης του στην ομάδα, όντας στα προκριματικά του Eurobasket με το Μαυροβούνιο. Αναμένω να δω.

Ο Ρότσεστί έκανε πέρσι μια πολύ καλή χρονιά σε πόντους και ασσίστ φτάνωντας ως τον τελικό του Γαλλικού πρωταθλήματος ,ακόμα όμως και να είναι υγιείης θα έχω μια μικρή αμφιβολία για το άτομο του αν μπορεσει να καλύψει το μεγάλο κενό του Πριτζιόνι, στο πρόσφατο Ευρωπαικό παρελθόν πριν πάει στην Λε Μαν θυμάμαι να τον έχουν διώξει στο μέσο της χρονιάς απο την Γαλατασαράι ,και να μην κάνει ιδιαίτερη διαφορά στο Γερμανικό πρωτάθλημα με την Άλμπα...

βεβαια το ψάξιμο της τελευταίας στιγμής αν χρειαστεί θα έχει τα ρίσκα του...

γενικά το ιατρικό είναι ένα θέμα για την Κάχα γιατί υπάρχει και η περίπτωση του Λάμπε, ετσί απο ένα πιθανό ωραίο δίδυμο μπορεί να αποκομίσει λιγότερα απο ότι περιμένει η Κάχα...

QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 14 2012, 13:00 ) *
----------------------------------------------------
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87651
Πόσο ξενέρωσα; Πόσο; Ούτε με την αντικατάσταση του Vidal απ' τον Κιντέλιο τόσο. Ας ελπίσουμε να θυμηθεί την Τουρκία το 10 γιατί πρέπει να πάει καλά η χρονιά. Δε βλέπω τίποτα που να τρομάζει την καλή Valencia άλλωστε, ειδικά στη χώρα των Βάσκων επί 3.

Φαντάσου χρονιά Τάκερ στην Ρεάλ και Κεσελι στον Ολυμπιακο για να στο κάνω χειρότερο...

Πάντως βλέπω η Βαλένθια τιμάει το κατάστημα της Μανρέσα αγοράζωντας μετα τον Ράφα και τον Σάν Μιγκέλ τον Ντόελμαν ,που για ψηλός μου αρέσει ο τρόπος που βλέπει τους συμπαίκτες του πέρα απο το επιθετικό ταλέντο του...

όπως επίσης της αρέσει και η αναπαλαιώση με τον Κελάτι αφού δεν βγήκαν οι διάφοροι Ριτσαρτσον και Ντιν σαφώς καλύτερα τα γνωστα προσόντα της άμυνας και σουτ by Κελάτι...

Παρεμπιντόντως η Βαλένθια δεν βλέπω να έχει πολύ περισσότερο ποιοτική γραμμή στα πλέι-μεικερ απο την αντίστοιχη της Μπιλμπάο που δεν την λες ούτε και αυτη γουαου ,εκτός αμά ο Λόπεθ πάρει το μαγικό φίλτρο της βελτιώσης αλά Ελ Τσάτσο...

SG3ptshooter
QUOTE
Unicaja Malaga announced the signing of Carlos Jimenez for one month with an option for a second month.
The experienced player retired at the end of last season but he decided to return to action temporarily and will replace Sergi Vidal, out for two months.

http://www.sportando.net/eng/europe/spain/...h-contract.html
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
QUOTE(Weekendman @ Sep 16 2012, 22:25 ) *
Οι καινουργιοι ψηλοί ας αποδώσουν όπως μπόρεσαν στις άλλες λίγκες και η Μπιλμπάο μπορεί να κινηθεί τουλάχιστον στα περσινα επίπεδα προημιτελικά μεταξύ 4ης-6ης θέσης...

Φαντάσου χρονιά Τάκερ στην Ρεάλ και Κεσελι στον Ολυμπιακο για να στο κάνω χειρότερο...
Παρεμπιντόντως η Βαλένθια δεν βλέπω να έχει πολύ περισσότερο ποιοτική γραμμή στα πλέι-μεικερ απο την αντίστοιχη της Μπιλμπάο που δεν την λες ούτε και αυτη γουαου ,εκτός αμά ο Λόπεθ πάρει το μαγικό φίλτρο της βελτιώσης αλά Ελ Τσάτσο...

Φυσικά και μπορεί η Bilbao να φτάσει στα περσινά δεδομένα. Αλλά δεν είναι μόνο η προσθήκη του Ζήση που αλλάζει την ομάδα, ο Moerman αντικαθιστά το Banic φέρνοντας πολύ διαφορετικά στοιχεία στη θέση του βασικού 4αριου, 2 νέα 5αρια και η απόκτηση Pilepic ουσιαστικά φτιάχνουν μια τελείως διαφορετική Bilbao. Η διαφορά στον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα θα είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και δεν έχουμε δει ακόμα δευτερόλεπτο ώστε να κρίνουμε τη νέα εποχή. Το ότι η προηγούμενη δεν συνέχισε να υπάρχει γιατί δε χωρούσε στο φετινό budget σίγουρα δείχνει όμως ότι πήγαινε καλά για τα δεδομένα του συλλόγου.

Κακός άνθρωπος είσαι, αλλά έχεις δίκιο. tongue.gif Τις έχω συνδέσει τις 2 παρατηρήσεις σου άλλωστε πρόσφατα σε συζήτηση για την ομάδα. Τον Tucker προσωπικά δεν τον ήθελα, θα ήθελα έναν πιο ταλαντούχο ατομικά στον επιθετικό τομέα παίκτη στη θέση του οργανωτή όπου είτε παίξεις με Markovic, είτε με San Miguel είτε με Ribas που φαντάζομαι θα αγωνίζεται σε 2 ή και 3 θέσεις από λίγο, θεωρώ πως δίνεις στον αντίπαλο λιγότερους πονοκεφάλους σε αρκετά επίπεδα.

Μου αρέσει πολύ η γραμμή των ψηλών με ανεβασμένο Faverani, κλασσικά μαχητή Lischuk, το Doellman που ανάλογα με το Medley έχει αποδείξει ότι μπορεί να βοηθήσει στα πλαίσια της Ισπανικής λίγκας, το νεαρό Dubljevic για τον οποίο διαβάζω καλά πράγματα, το Florent να κάνει τα συνηθισμένα του που αρκετές φορές αποδεικνύονται χρήσιμα. Σε κάποια σχήματα με ανάγκη για μακρινό σουτ αν είναι κατάλληλο και το αντίπαλο 4αρι φαντάζομαι μπορεί να δούμε και για 1-2 έκτακτες φάσεις τον Keselj.

Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 17 2012, 15:21 ) *
http://www.sportando.net/eng/europe/spain/...h-contract.html
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Βαριέται πολύ την γυναίκα του η είναι τόσο μονόχνοτος που απλά δεν έχει τίποτα να κάνει στην ζωή του πέρα απο το μπάσκετ; Δεν μπορείς να πείς ότι στερήθηκε το μπάσκετ, δεν έχουν περάσει άλλωστε και πολλές μέρες απο τότε που συμμετείχε στο τουρνούα 3 εναντίον 3 στην Αθήνα...

QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 17 2012, 15:21 ) *
Φυσικά και μπορεί η Bilbao να φτάσει στα περσινά δεδομένα. Αλλά δεν είναι μόνο η προσθήκη του Ζήση που αλλάζει την ομάδα, ο Moerman αντικαθιστά το Banic φέρνοντας πολύ διαφορετικά στοιχεία στη θέση του βασικού 4αριου, 2 νέα 5αρια και η απόκτηση Pilepic ουσιαστικά φτιάχνουν μια τελείως διαφορετική Bilbao. Η διαφορά στον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα θα είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και δεν έχουμε δει ακόμα δευτερόλεπτο ώστε να κρίνουμε τη νέα εποχή. Το ότι η προηγούμενη δεν συνέχισε να υπάρχει γιατί δε χωρούσε στο φετινό budget σίγουρα δείχνει όμως ότι πήγαινε καλά για τα δεδομένα του συλλόγου.

Εννοείται ότι Τζάκσον η ο Μπάνιτς δεν έφυγαν σαν κυνηγημένοι λόγω αποτυχίας αυτό θα έλλειπε…

Όντως οι νέοι ψηλοί της Μπιλμπάο έχουν κάποια διαφορετικά χαρακτηριστικά π. χ θα δούμε τον Χάμιλτον να παίζει με πλάτη καλύτερα και περισσότερο και από τους Φίσερ και Μαυροειδή μαζί, ένω ο Μόερμαν είναι και αυτός κάποιος που μπορείς να του ακουμπήσεις την μπάλα στο πόστ μερικές φορές ,αλλά έχει σαν κύρια διαφορά με τον προκάτοχο το σουτ από το τρίποντο σε αντίθεση με τον Μπάνιτς που το έχει λίγο πιο μέσα από την γραμμή του τριπόντου…

σε κάθε περίπτωση επειδή και οι 2 ψηλοί είναι γρήγοροι(βλέπε π. χ ικανότητα του Μόερμαν στο να τρέχει από τους πρώτους στον αιφνιδιασμό) πιστεύω θα εφαρμοστουν plays που θα είναι είτε αποδέκτες είτε θα είναι δημιουργοί φάσεων…

πάντως οι 2 μεγάλες Βασκικες ομάδες λόγω εμπιστοσύνης σε παίκτες του Γαλλικού πρωταθλήματος βλέπω να πιστεύουν στο Vive la France ,στους ψηλούς η Μπιλμπάο στους περιφερειακούς η Κάχα Λαμποράλ...
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 17 2012, 15:21 ) *
Κακός άνθρωπος είσαι, αλλά έχεις δίκιο. tongue.gif Τις έχω συνδέσει τις 2 παρατηρήσεις σου άλλωστε πρόσφατα σε συζήτηση για την ομάδα. Τον Tucker προσωπικά δεν τον ήθελα, θα ήθελα έναν πιο ταλαντούχο ατομικά στον επιθετικό τομέα παίκτη στη θέση του οργανωτή όπου είτε παίξεις με Markovic, είτε με San Miguel είτε με Ribas που φαντάζομαι θα αγωνίζεται σε 2 ή και 3 θέσεις από λίγο, θεωρώ πως δίνεις στον αντίπαλο λιγότερους πονοκεφάλους σε αρκετά επίπεδα.

Μου αρέσει πολύ η γραμμή των ψηλών με ανεβασμένο Faverani, κλασσικά μαχητή Lischuk, το Doellman που ανάλογα με το Medley έχει αποδείξει ότι μπορεί να βοηθήσει στα πλαίσια της Ισπανικής λίγκας, το νεαρό Dubljevic για τον οποίο διαβάζω καλά πράγματα, το Florent να κάνει τα συνηθισμένα του που αρκετές φορές αποδεικνύονται χρήσιμα. Σε κάποια σχήματα με ανάγκη για μακρινό σουτ αν είναι κατάλληλο και το αντίπαλο 4αρι φαντάζομαι μπορεί να δούμε και για 1-2 έκτακτες φάσεις τον Keselj.

Η γραμμή των ψηλών της Βαλένθια είναι το πιο σίγουρο κομμάτι της ομάδας ακόμα και αν κάνουμε την απαισιόδοξη πρόβλεψη ότι δεν θα πιάσει ο Dubljevic που δεν είναι απαραίτητο να γίνει ντε και καλά…


Η σκέψη σου θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί αφού υπάρχουν οι Μαρτίνεθ,Ρίμπας,Κέσελι θα μπορούσε ένας από τους Τάκερ(πιο πιθανός πρωταγωνιστής απο τον ρολίστα Κελάτι),Κελάτι να θυσιαστεί για ένα πιο απειλητικό πλέι-μεικερ ,αριθμητικά βγαίνει…

π.χ μια πιθανή εκδοχή
Ξένος πλέι-μεικερ,Σαν Μιγκέλ,Μάρκοβιτς
Ρίμπας,Μαρτίνεθ,Μάρκοβιτς,
ΤακεροΚελάτι(ένας απο τους 2 δηλαδή),Κέσελι,Πιετρούς Φλοράν

Δεν χρειάζεται να πάει ο Κέσελι καθόλου τεσσάρι ούτε σε έκτακτές περίπτωσεις καν αν θέλεις το καλό της ομάδας αυτής ,με τους Ντόελμαν και τον Dubljevic(αν πιστέψω τα στατιστικά στο europecup...) υπάρχoυν ήδη ψηλοί που μπορούν να εκπληρώσουν την επικίνδυνη αποστολή με την κωδική ονομασία μακρινή απείλη απο τα 6 και 75...

τώρα αν έπρεπε η Βαλένθια να πάρει οπωσδήποτε 2 αμερικανους στο 2 και στο 3 ,ο Μπλέικ Σίλμπ της Σαλόν θα ήταν μια παρα πολύ καλή ενναλακτική λύση για σμόλ-φόργουορντ ,την περασμένη σαιζόν ήταν ο ηγέτης αλλά και o ουσιαστικός οργανωτής και κατα συνέπεια ο καλύτερος δημιουργός του παιχνιδιού της πρωταθλήτριας Γαλλίας Σαλόν...

http://www.youtube.com/watch?v=2qurAAE2vX0


περιέργως αυτός όμως επέλεξε να μείνει στην Γαλλία...
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Sep 17 2012, 20:31 ) *
Βαριέται πολύ την γυναίκα του η είναι τόσο μονόχνοτος;

Όπως τον βλέπω μου βγάζει και τα δύο να πω την αμαρτία μου.. tongue.gif
Μέχρι να γυρίσει ο Vidal μόνο ο Simon που δεν έχει κάνει καν προετοιμασία με την ομάδα υπήρχε στο 3, οπότε ως προσωρινή κίνηση - μπάλωμα μου φαίνεται σωστή. Κρίμα όμως που στην Estudiantes τον τίμησαν κιόλας που σταμάτησε με τη φανέλα της ομάδας απ' όπου ξεκίνησε. cool.gif
QUOTE(Weekendman @ Sep 17 2012, 20:31 ) *
Όντως οι νέοι ψηλοί της Μπιλμπάο έχουν κάποια διαφορετικά χαρακτηριστικά

Πράγματι η Bilbao στο 5 δεν είχε παιχνίδι με την πλάτη στο καλάθι ούτε ο Banic απειλούσε απ' το τρίποντο κλπ. Γι' αυτό συμφωνούμε στο ότι αλλάζουν αρκετά κάποιες ισορροπίες και πιστεύω ότι και οι δηλώσεις - αφορμή για τη συζήτηση που μιλούσαν για έλεγχο του ρυθμού δείχνουν πως προσανατολίζονται σε ένα παιχνίδι με πιο αργό τέμπο και πολλή κυκλοφορία της μπάλας.
QUOTE(Weekendman @ Sep 17 2012, 20:47 ) *
Η σκέψη σου θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί

Δεν χρειάζεται να πάει ο Κέσελι καθόλου τεσσάρι ούτε σε έκτακτές περίπτωσεις καν αν θέλεις το καλό της ομάδας αυτής ,με τους Ντόελμαν και τον Dubljevic(αν πιστέψω τα στατιστικά στο europecup...) υπάρχoυν ήδη ψηλοί που μπορούν να εκπληρώσουν την επικίνδυνη αποστολή με την κωδική ονομασία μακρινή απείλη απο τα 6 και 75...

Θα μπορούσε και κατά τη γνώμη μου θα πρεπε. Κανείς τους δεν μπορεί να απειλήσει σταθερά για σκορ και δεν το θυμήθηκα ξαφνικά ότι δεν είναι καλοί επιθετικοί, η αποχώρηση του De Colo είναι που αλλάζει τις ισορροπίες στη θέση.

Αν προκύψει ανάγκη είπα. Δε μιλάω για 10 λεπτά Keselj στο 4, προς Θεού. Μιλάω για 2 φάσεις σε ένα ματς μια φορά το μήνα. Κι όχι επειδή λείπει το μακρινό σουτ απ' τη θέση 4, επειδή χρειάστηκε μια έξτρα λύση ή επειδή προέκυψε.

QUOTE(Weekendman @ Sep 17 2012, 20:47 ) *
τώρα αν έπρεπε η Βαλένθια να πάρει οπωσδήποτε 2 αμερικανους στο 2 και στο 3 ,ο Μπλέικ Σίλμπ της Σαλόν θα ήταν μια παρα πολύ καλή ενναλακτική λύση για σμόλ-φόργουορντ

πολύ καλός ο Schilb και όσους έχω διαβάσει ή έχουμε συζητήσει συμφωνούμε σίγουρα πως θα ταίριαζε σε μια ομάδα του επιπέδου της Valencia, αλλά και παρέμεινε στη Chalon και δεν πρόκειται να διώξουμε κάποιον ξένο μας αυτή τη στιγμή χωρίς να συμβεί κάτι απρόοπτο και να πάμε για μια νέα προσθήκη. Οπότε αναβάλλεται για του χρόνου. biggrin.gif
Weekendman
Είδα την Εστουντιάντες που παρουσιάστηκε στα 2 φιλικά με την Ρεάλ και πήρα την αφορμή να αναφερθώ στην ομάδα αυτή γραπτά αλλά και οπτικά…

Καταρχην πριν μπω στα πεπραγμένα των φιλικών πρέπει να πω ότι θα πρέπει να πω ότι την γλίτωσε φθηνά μεν ,αλλα υπάρχει ένας πολύ αισιόδοξος οιωνός η παρουσία του Λαμοντ Μπαρνς που αν κρίνουμε από την αγωνιστική πορεία των 2 προηγούμενων ομάδων του Βαγιαδολίθ(σαν να πέρασε αιώνας από την τότε πετυχημένη ομάδα…) και Αλικάντε, θα περιμένουμε από την Εστουντιαντες να κάνει έναν καταπληκτικό πρώτο γύρο στην ACB ,θα πάρει άρωμα Κόπα Ντελ Ρει και μετά το μόνο δυσάρεστο θα ξεφουσκώσει στον δεύτερο γύρο αλλά αν εξελιχθει έτσι η χρονιά θα έχει πολύ μικρότερο άγχος υποβιβασμού…

Ο Λαμόντ Μπαρνς θα κάνει την χρήσιμη βρόμικη δουλεία όπως ξέρουμε…

Αλλά η ατραξιόν στην θέση του σέντερ δεν θα είναι αυτός ,αλλά ένας από τα σπλάχνα της Εστουντιάντες ο Βραζιλιάνος <<Μπεμπε>> Lucas Nogueira με το Αφρομαλλί του και την μεγάλη ενέργεια που επιδεικνύει στην άμυνα, στην επίθεση δεν θα πλήρωνα και εισητήριο για να δω το μονό Μπάρνς εναντίον Νογκουέιρα γιατί τους λείπουν και στου 2 στοιχεια στο 1 εναντίον 1, αλλά η διαφορά είναι ότι ο νεαρός Βραζιλιάνος έχει χρόνια μπροστά του…
Προς το παρόν με βάση τα φιλικά που είδα σκοράρει μέσω συνεργασίες η ακολουθώντας την μπάλα πάνω από το στεφάνη για αρχή φτάνει αυτό


Και ενώ αμυντικά δείχνει να κατέχει ακόμη καλύτερο συγχρονισμο κινήσεων για να δώσει τάπα ,ακόμα και σε σύγκριση με τον Μπάρνς που τόσο έχουμε κολάκεψει για το αμυντικό του impact που θα λέγαμε και στο χωριό μου, ακόμα δεν μπορεί ,από ότι φαίνεται, να προσσέγισει ακόμα την δουλεία που κάνει ο Μπάρνς στα σκριν…

μπλοκ απο τον νεαρό Βραζιλιάνο



σκριν και επιθετική δραστηριότητα απο τον Μπάρνς


Λαμοντ Μπαρνς άμυνα


Πριν τελείωσω με τον νεαρό Βραζιλιάνο πρέπει να παρατηρήσω ότι σαν να πληθαίνουν οι ψηλοί στην Βραζιλία πέρα από την τριάδα Σπλίττερ,Νενε,Βαρεζάο με τους χετσμειερ,Φαβεράνι και τώρα αυτόν τον Λούκας να έρχεται από πίσω υπάρχει μέλλον για την Βραζιλία…
Μπόνους μπορεί ο Ρούντι να κάρφωσε στα μούτρα του Ντουαιτ Χάουαρντ αλλά από ότι φαίνεται άλλο Λούκας ,και άλλο Χάουαρντ στην συγκεγκριμένη φάση τουλάχιστον….



Κατά τα άλλα η Εστουντιαντες φρόντιζει να αξιοποιήσει το φυτώριο της με τους Κλάρκ,Γκρέιντζερ, χαιμε Φερνάντεθ, Nogueira να προέρχονται από εκεί

Από αγωνιστικό πρόσωπο θα στηριχτεί στο επιθετικό ταλέντο των Ινγκλις και Κουριτς, Ο Κούριτς θα παίζει 2 και 3(λόγω αθλητικών προσόντων γιατί αλλιώς με 1 μέτρο και 93 εκατοστά θα ήταν ακόμα πιο δύσκολο να γίνει..) ,και είναι ο πιο άπειρος αφού ήρθε από το Κολλεγιακό Αμερικάνικο πρωτάθλημα ,αλλά και ο πιο ατομιστής σε σχέση με τον Ινγκλις, θα κοιτάξει να σουτάρει όσο μπορεί, το καλό είναι ότι δείχνει ξεψαρωμένος και μπορέι να μην αντιμεντωπήσει τις δυσκολίες που είχαν κάποια κολλεγιοπαίδα πέρσι…

Ο Ινγκλις μια και δεν βλέπω τους πλέι-μεικερ της Εστουντιάντες Γκρέιντζερ και Χάιμε Φερνάντεθ να είναι πολύ ζωηροί στην δημιουργία φάσεων όπως το κλασσικό πικ εν ρολ, αναλαμβάνει κάποιες από τις ευθύνες τους κατεβάζει την μπάλα κάποιες φορές, αλλά ακόμα και αν την κατεβάζει την μπάλα ο πλέι-μεικερ της ομάδας ο Ινγκλις που στην αρχη της επίθεσης βρίσκεται κάτω από την ρακέτα ανέβαινει απότομα στην κορυφή της ρακέτας στην γραμμή του τριπόντου,παραλαμβάνει την μπάλα και αναλογώς εκτελεί η ψάχνει τον συμπαίκτη του…


Σε αυτην την προσπάθεια θα επιθυμούσε περισσότερη συμπαράσταση στο θέμα σκριν πέρα του Μπάρνς αλλά με την Ρέαλ δεν το είδαμε, και θα πρέπει να χρησιμοπιιεί συνεπώς και την ατομική του ικανότητα


Γιατί σκριν σαν αυτά που έκαναν στον Κάρολ οι ψηλοί της Ρέαλ πέρσι και έκαναν σαφώς πιο εύκολη την προσαρμογή του Μπουμ-Μπουμ δεν θα τα έχει ο Καναδός…
Βέβαια εκτός από τα σκριν, Ο Κάρολ βγαίνει με ταχύτητα διαθέτει γερό πάτημα και πολύ γρήγορη εκτέλεση οπότε κάτι συνείσφερε και ο ίδιος στην εκπληκτική χρονιά που είχε και με την Ρεάλ…


Όμως βλεπώντας το παραπάνω βίντεο διαπιστώνει κανείς ότι η Εστουντιάντες κάνει και κάτι έξυπνο ο Ινγκλις παίρνει την μπάλα και κάποιες φορές είναι αυτός που πασάρει στο ποστ ώστε οι Γκαμπριέλ και Κιρκσει που είναι ικανοί σε αυτό και οι συνήθεις αποδέκτες να έχουν λίγο περισσότερο χώρο, γιατί θα είναι ρίσκο για τον αντίπαλο περιφερειακό να αφήσει παραπάνω ακάλυπτο(που έλεγε και ο Παχάκης κάποτε…) από όσο πρέπει τον δεινότατο σουτέρ Ινγκλις για να μπερδέψει στην ντρίμπλα τον ψηλό της Εστουντιάντες και αν μπορεί να του κλέψει την μπάλα ,αν το κάνει όμως δεν χαλάει σε καμία περίπτως την Εστουντιάντες…

Όπως καταλαβαίνει κανείς ο βασικός άξονας του παιχνιδιού της Εστουντιάντες στο 5 εναντίον 5 θα είναι τα ποσταρίσματα των Γκαμπριέλ και Κιρκσεί+σουτ άσχετα αν δεν βγήκαν τα πρώτα και πολύ στα 2 ματς με την Ρεάλ ,όπως και το επιθετικό ταλέντο των Ινγκλις και Κούριτς

βίντεο με το επιθετικό παιχνίδι Κίρκσει και Γκάμπριελ



Επιπλέον βασικό στοιχειο που θα έχει η ομάδα των φοιτητων είναι μέσω της καλής άμυνας(Γκρέιντζερ,Κιρκσει,σέντερ βοήθεια σε αυτόν τομέα) να βγάζει όσο γίνεται περισσότερους αιφνιδιασμούς για να καλύψει τις δύσκολίες στο 5 εναντίον 5



Τώρα όσο περισσότερο επιθετικά προσφέρουν οι υπόλοιποι(Γκρέιντζερ,Μαρτίνεθ ,σέντερ ) τόσο καλύτερα ,θα βοήθησει μόλις επιστρέψει ο Βρεττάνος Γιάγκλα που λέει και ο Manu7 ο Κλάρκ δηλαδή για μια επιπλέον λύση στα σουτ που δεν ήταν παρών με την Ρεάλ…

Για την Ρεάλ από ότι φαίνεται 2 πράγματα θα βλέπουμε σίγουρα άμυνα και εκδήλωση γρήγορων επιθέσεων ένας καλός συνδυασμός πως θα μπορούσε να επιτευχθει είναι το παρακάτω δείγμα στο βίντεο στο δεύτερο ημίχρονο του πιο πρόσφατου Ρέαλ-εστουντιάντες με transition game που θα ζήλευε και ο Ολυμπιακος…



Και δεν είναι μόνο ότι βρήκε επιτέλους στις μπασκετικές μικρές αγγελίες των Αθλητικό καλό σκρίνερ και αποτελεσματικό αμυντικο ψηλό στο πρόσωπο του Σλότττερ(άσχετα αν ούτε και στην Γερμανία εμπλούτησε το επιθετικό παιχνίδι του ,και έχει την ίδια ευστοχία στις βολές με τον Ντόρσει…)

Αλλά είναι επιπλέον οι πιεστικοί πλέι-μεικερ Ντρέιπερ,Ροντρίγκεθ αλλά και άλλοι παίκτες που μπορουν να κλέψουν εύκολα την μπάλα σαν τους Γιουλ,Φερνάντεθ που δίνουν την σιγουριά ότι αυτό που είδαμε στα φιλικά θα εφαρμοστεί στα επίσημα, το μεγάλο όπλο που είχε η Μπαρτσελόνα είναι πιθανό να γίνει πλεόνεκτημα για την Ρέαλ η αμυντική απόδοση δηλαδή(+αιφνιδιασμούς)…

Τέλος ένας λόγος για να αγαπήσει ο SG3ptshooter τον Σέρτζιο Ροντρίγκεθ...
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Sep 18 2012, 16:05 ) *
Καταρχην πριν μπω στα πεπραγμένα των φιλικών πρέπει να πω ότι θα πρέπει να πω ότι την γλίτωσε φθηνά μεν ,αλλα υπάρχει ένας πολύ αισιόδοξος οιωνός η παρουσία του Λαμοντ Μπαρνς που αν κρίνουμε από την αγωνιστική πορεία των 2 προηγούμενων ομάδων του Βαγιαδολίθ(σαν να πέρασε αιώνας από την τότε πετυχημένη ομάδα…) και Αλικάντε, θα περιμένουμε από την Εστουντιαντες να κάνει έναν καταπληκτικό πρώτο γύρο στην ACB ,θα πάρει άρωμα Κόπα Ντελ Ρει και μετά το μόνο δυσάρεστο θα ξεφουσκώσει στον δεύτερο γύρο αλλά αν εξελιχθει έτσι η χρονιά θα έχει πολύ μικρότερο άγχος υποβιβασμού…

Πράγματι ο Barnes μοιάζει με εγγύηση καλού πρώτου γύρου. laugh.gif
Έχουμε ένα μεγάλο φαβορί για υποβιβασμό ήδη, τη Valladolid. Από κει και πέρα δεν βλέπω κάποιο ξεκάθαρο νούμερο 2 προς τα κάτω, αλλά δε νιώθω πως η Estu έχει πολύ κακές προοπτικές στο να αποφύγει τη LEB Oro.
QUOTE(Weekendman @ Sep 18 2012, 16:05 ) *
Αλλά η ατραξιόν στην θέση του σέντερ δεν θα είναι αυτός ,αλλά ένας από τα σπλάχνα της Εστουντιάντες ο Βραζιλιάνος <<Μπεμπε>> Lucas Nogueira με το Αφρομαλλί του και την μεγάλη ενέργεια που επιδεικνύει στην άμυνα, στην επίθεση δεν θα πλήρωνα και εισητήριο για να δω το μονό Μπάρνς εναντίον Νογκουέιρα γιατί τους λείπουν και στου 2 στοιχεια στο 1 εναντίον 1, αλλά η διαφορά είναι ότι ο νεαρός Βραζιλιάνος έχει χρόνια μπροστά του…
Προς το παρόν με βάση τα φιλικά που είδα σκοράρει μέσω συνεργασίες η ακολουθώντας την μπάλα πάνω από το στεφάνη για αρχή φτάνει αυτό
Και ενώ αμυντικά δείχνει να κατέχει ακόμη καλύτερο συγχρονισμο κινήσεων για να δώσει τάπα ,ακόμα και σε σύγκριση με τον Μπάρνς που τόσο έχουμε κολάκεψει για το αμυντικό του impact που θα λέγαμε και στο χωριό μου, ακόμα δεν μπορεί ,από ότι φαίνεται, να προσσέγισει ακόμα την δουλεία που κάνει ο Μπάρνς στα σκριν…

Είναι πολύ καλό ταλέντο ο μικρός, συχνά διαβάζω αναφορές γι' αυτόν και σε συζητήσεις για το draft, δείχνει την προοπτική του αυτό αναμφίβολα. Πέρυσι παρά την κακή πορεία δεν του έδειξαν εμπιστοσύνη ώστε να προσπαθήσουν να πετύχουν μια εσωτερική μεταγραφή με τη χρησιμοποίησή του, πράγμα που από ένα σημείο κι έπειτα θα έλεγα μου έκανε έως και εντύπωση. Περιμένω να δω πως θα πάει με ενδιαφέρον. Έχει καλό mobility αλλά δεν είναι έτοιμος για πρωτοβουλίες επιθετικά, μόνο για finishes κοντά στο καλάθι. Αμυντικά εντυπωσιάστηκα ιδίως με την τάπα στο Slaughter γιατί έρχεται αμέσως μετά από προηγούμενο άλμα για άμυνα και η μπάλα μοιάζει ψηλά. Δεν μπορούμε βέβαια να δούμε ακόμη απ' τα φιλικά το πλήρες impact που μπορεί να έχει σε αυτόν τον τομέα στα επίσημα.
QUOTE(Weekendman @ Sep 18 2012, 16:05 ) *
Από αγωνιστικό πρόσωπο θα στηριχτεί στο επιθετικό ταλέντο των Ινγκλις και Κουριτς, Ο Κούριτς θα παίζει 2 και 3(λόγω αθλητικών προσόντων γιατί αλλιώς με 1 μέτρο και 93 εκατοστά θα ήταν ακόμα πιο δύσκολο να γίνει..) ,και είναι ο πιο άπειρος αφού ήρθε από το Κολλεγιακό Αμερικάνικο πρωτάθλημα ,αλλά και ο πιο ατομιστής σε σχέση με τον Ινγκλις, θα κοιτάξει να σουτάρει όσο μπορεί, το καλό είναι ότι δείχνει ξεψαρωμένος και μπορέι να μην αντιμεντωπήσει τις δυσκολίες που είχαν κάποια κολλεγιοπαίδα πέρσι…
Ο Ινγκλις μια και δεν βλέπω τους πλέι-μεικερ της Εστουντιάντες Γκρέιντζερ και Χάιμε Φερνάντεθ να είναι πολύ ζωηροί στην δημιουργία φάσεων όπως το κλασσικό πικ εν ρολ, αναλαμβάνει κάποιες από τις ευθύνες τους κατεβάζει την μπάλα κάποιες φορές, αλλά ακόμα και αν την κατεβάζει την μπάλα ο πλέι-μεικερ της ομάδας ο Ινγκλις που στην αρχη της επίθεσης βρίσκεται κάτω από την ρακέτα ανέβαινει απότομα στην κορυφή της ρακέτας στην γραμμή του τριπόντου,παραλαμβάνει την μπάλα και αναλογώς εκτελεί η ψάχνει τον συμπαίκτη του…

Ο English αν θυμίσει τον καλό του εαυτό στο διάστημα πριν τραυματιστεί το 2010-11 θα ξαφνιάσει πολύ κόσμο. Έχει ένα πολύ καλό πακέτο επιθετικά. Το πέρασμα απ' τη Σεβίλλη δεν πιάνεται, έχουν κάψει αρκετό κόσμο. Βλέπω να αναλαμβάνει πολλές πρωτοβουλίες με τον Kuric να κάνει συνεχώς μόνο αυτό που είδα στο βίντεο; tongue.gif
QUOTE(Weekendman @ Sep 18 2012, 16:05 ) *
Για την Ρεάλ από ότι φαίνεται 2 πράγματα θα βλέπουμε σίγουρα άμυνα και εκδήλωση γρήγορων επιθέσεων ένας καλός συνδυασμός πως θα μπορούσε να επιτευχθει είναι το παρακάτω δείγμα στο βίντεο στο δεύτερο ημίχρονο του πιο πρόσφατου Ρέαλ-εστουντιάντες με transition game που θα ζήλευε και ο Ολυμπιακος…
Και δεν είναι μόνο ότι βρήκε επιτέλους στις μπασκετικές μικρές αγγελίες των Αθλητικό καλό σκρίνερ και αποτελεσματικό αμυντικο ψηλό στο πρόσωπο του Σλότττερ(άσχετα αν ούτε και στην Γερμανία εμπλούτησε το επιθετικό παιχνίδι του ,και έχει την ίδια ευστοχία στις βολές με τον Ντόρσει…)
Αλλά είναι επιπλέον οι πιεστικοί πλέι-μεικερ Ντρέιπερ,Ροντρίγκεθ αλλά και άλλοι παίκτες που μπορουν να κλέψουν εύκολα την μπάλα σαν τους Γιουλ,Φερνάντεθ που δίνουν την σιγουριά ότι αυτό που είδαμε στα φιλικά θα εφαρμοστεί στα επίσημα, το μεγάλο όπλο που είχε η Μπαρτσελόνα είναι πιθανό να γίνει πλεόνεκτημα για την Ρέαλ η αμυντική απόδοση δηλαδή(+αιφνιδιασμούς)…

Η Real για μένα έχει ανέβει επίπεδο φέτος. Η προσθήκη του Fernandez είναι μεγάλο συν στους περισσότερους τομείς του παιχνιδιού. Ο Draper είναι καλός παίκτης που αν ο Llull μετακομίσει όπως πιστεύω πως πρέπει (και θα συμβεί) περισσότερο προς το 2 θα βρει το χώρο να δώσει μια ενέργεια που δεν μπορεί ο Sergio, ο Slaughter και μόνο απ' τις 2 φάσεις που τον είδα φαίνεται πόσο έλειπε πέρυσι. Βέβαια το Slaughter-Begic δεν ξέρω κατά πόσο αρκεί μιας και πλέον είναι παρωχημένος για μένα ο Reyes στο 5, αν κάνουν άλλη μια μεταγραφή εκεί θα γίνει και περιμένω να δω τι θα συμβεί. Και χωρίς έναν ψηλό με την ικανότητα να ποστάρει, κυρίως για να φθείρει με φάουλ τους αντιπάλους, μου φαίνονται ικανοί για πολλά. O Laso δεν ήταν καθόλου κακός πέρυσι, κάλλιστα θα μπορούσε και να είναι πρωταθλητής στην πρώτη του χρονιά σε έναν "ηλεκτρικό" πάγκο. Θα έχει ενδιαφέρον και η φετινή σεζόν.
QUOTE(Weekendman @ Sep 18 2012, 16:05 ) *
Τέλος ένας λόγος για να αγαπήσει ο SG3ptshooter τον Σέρτζιο Ροντρίγκεθ...

ποτέ! Εύκολες είναι οι πάσες και δύσκολα τις τελειώνει το άτι! laugh.gif
Zoys
Σαφέστατα και η Ρεάλ είναι πολύ πιο αναβαθμισμένη σε σχέση με πέρυσι. Πρώτα απ' όλα με την έλευση του Ρούντι που αλλάζει τις ισορροπίες στην ομάδα και την ανεβάζει αυτόματα επίπεδο. Άλλωστε το περσινό δείγμα ήταν χαρακτηριστικό της συμβολής του, αλλά και του ταιριάσματος του με τα χνώτα της ομάδας σε βαθμό να γίνει σχετικά γρήγορα ο ηγέτης της. Η απουσία του μάλιστα φάνηκε στην πορεία ειδικά στα δύο τελευταία ματς των τελικών του Πρωταθλήματος όπου η Ρεάλ δεν μπόρσε να διαχειριστεί την ευρεία νίκη του 3ου τελικού και της έλειπε η προσωπικότητα του που θα ξεμπλοκάριζε την ομάδα.

Έπειτα, η ανελέητη σοφτίλα της περσινής Ρεάλ στις θέσεις 4-5 σουλουπώθηκε αρκετά με την απόκτηση του Σλότερ (και τη φυγή του Τόμιτς στην απέναντι όχθη) ενώ και στον άσσο ήταν απαραίτητο να υπάρξει ένας ακόμη παίκτης αφού μόνο σε τους δύο Σέρχιο ένιωθες κάτι να σου λείπει. Ο Ντρέιπερ δεν μου γέμισε το μάτι στην αρχή να πω την αλήθεια, ίσως και λόγω του ύψους του (1,80) ωστόσο νομίζω πως χρειαζόμασταν μια αμερικανοποίηση και στα γκαρντ αφού πέρυσι παίζαμε χωρίς Αμερικανό (ο Κάρολ λογίζεται ως κοινοτικός tongue.gif αν και νομίζω πως γίνομαι κατανοητός τι εννοώ όταν λέω Αμερικανός όσον αφορά το στυλ). Τουλάχιστον έτσι φαντάζομαι πως ο Γιουλ θα παίζει παραπάνω στο 2 ώστε να παραμείνει περισσότερο στον πάγκο ο Πότσιους. Η Ρεάλ προσπάθησε να απεμπλακεί από τον παίκτη το καλοκαίρι δίχως αποτέλεσμα παρ' όλα αυτά δεν θέλω να είμαι κακός. Ελπίζω να διαψεύσει την άσχημη εντύπωση που μου δημιούργησε πέρυσι βοηθώντας λίγο φέτος.

SG δεν ξέρω γιατί δεν συμπαθείς τον Ροντρίγκεθ. Εμένα είναι από τους πιο αγαπημένους παίκτες της Ρεάλ και παρ' ότι είχε σκαμπανεβάσματα την περασμένη χρονιά η απόδοση του στα πλέι-οφ νομίζω έβγαλε θετικό πρόσημο. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και φέτος τόσο στη δημιουργία όσο και στα σουτ.

Μπράβο για τα βιντεάκια Weekendman! Ευτυχώς που υπάρχουν κάτι αρρωστάκια σαν εσένα να παίρνουμε μια τζούρα μπάσκετ όσοι δεν είδαμε τα φιλικά.
SG3ptshooter
QUOTE
Dario Saric loaned to KK Split

http://www.sportando.net/eng/europe/adriat...o-kk-split.html
Aυτό για όσους δεν καταλαβαίνουν τι θα πει "δεν είναι έτοιμος", και μόνο.
HLR CENATION
Θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ τοσο στο SG οσο και στον Weekendman για τις υπεροχες αναλυσεις τους στα του πρωταθληματος.

Αν και μου ανοιγεται τα ματια για το fantasy. smiley.gif
Ginobili
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 18 2012, 20:05 ) *
http://www.sportando.net/eng/europe/adriat...o-kk-split.html
Aυτό για όσους δεν καταλαβαίνουν τι θα πει "δεν είναι έτοιμος", και μόνο.

Καλά "ωραίος" ο Κατσικάρης..την Μπιλμπάο κοουτσάρει,όχι την ΤΣΣΚΑ...18 είναι ο Σάριτς..δεν είναι 16.Έλεος δηλαδή..σιγά μην "καεί" ο Σάριτς στην Μπιλμπάο και χαλάσει η μανέστρα.
Αν λεγόταν Σαριτσόπουλος..μπορεί να τον κράταγε rolleyes.gif
SG3ptshooter
Το Σαββατοκύριακο θα αρχίσει η σεζόν στην Ισπανία με το "σούπερ καπ", που φέτος διεξαχθεί στη Zaragoza. Οι ημιτελικοί είναι οι εξής: Zaragoza - Real, με τους γηπεδούχους να είναι απ' τις πιο ανέτοιμες ομάδες αυτή τη στιγμή λόγω της παρουσίας τεσσάρων παρακαλώ παικτών στα προκριματικά για το επόμενο Eurobasket, καθώς και της απόκτησης ψηλού τελευταία στιγμή. Και βέβαια Barcelona - Valencia, με την ομάδα μου να έχει 2/2 στα φιλικά απέναντι στους Καταλανούς, αλλά στα επίσημα να μην είναι και εύκολο να "τριτώσει" το καλό.

Επίσης στις 26 του μήνα, την επόμενη Τετάρτη, θα γίνει η παρουσίαση για τη νέα σεζόν απ' την Ισπανική λίγκα, με τους καθιερωμένους τόσο νωρίς διαγωνισμούς καρφωμάτων και τριπόντων. Η λίστα των συμμετεχόντων είναι και στους δύο διαγωνισμούς αρκετά ενδιαφέρουσα, με το Slaughter και το Gist να τα βάζουν με τον πρώην νικητή Satoransky στα καρφώματα και το Βασιλειάδη αλλά και αρκετούς ακόμα επικίνδυνους σουτέρ όπως ο Rafa ή ο English να θέλουν να σταματήσουν το γνωστό φίλο του Manu7, το Gladyr, που φέτος άλλαξε ομάδα και θα αγωνίζεται στη Μαδρίτη, με τη φανέλα της Fuenlabrada. Όλοι οι συμμετέχοντες.

QUOTE(HLR CENATION @ Sep 19 2012, 14:28 ) *
Θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ τοσο στο SG οσο και στον Weekendman για τις υπεροχες αναλυσεις τους στα του πρωταθληματος.
Αν και μου ανοιγεται τα ματια για το fantasy. smiley.gif

Θέλω να γράψω κάτι πιο εκτεταμένο αλλά δεν μπορώ να καλύψω όλο τον όγκο των πληροφοριών, κάτι θα γραφτεί άμεσα αλλά δεν υπόσχομαι κάποιο πολύ αναλυτικό κείμενο που να εξηγεί σε βάθος πως θα παίξουν 18 ομάδες. tongue.gif

Να μαθαίνεις να έχουμε ανταγωνισμό. wink.gif
QUOTE(Ginobili @ Sep 19 2012, 15:08 ) *
Καλά "ωραίος" ο Κατσικάρης..την Μπιλμπάο κοουτσάρει,όχι την ΤΣΣΚΑ...18 είναι ο Σάριτς..δεν είναι 16.Έλεος δηλαδή..σιγά μην "καεί" ο Σάριτς στην Μπιλμπάο και χαλάσει η μανέστρα.
Αν λεγόταν Σαριτσόπουλος..μπορεί να τον κράταγε rolleyes.gif

Στην τελευταία πρόταση συμφωνώ. Αλλά αφού κρίνει πως δεν μπορεί να πάρει σοβαρά λεπτά γιατί να μην τον στείλει πίσω στην πατρίδα του να πάρει περισσότερα παιχνίδια;
Ginobili
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 19 2012, 13:30 ) *
Στην τελευταία πρόταση συμφωνώ. Αλλά αφού κρίνει πως δεν μπορεί να πάρει σοβαρά λεπτά γιατί να μην τον στείλει πίσω στην πατρίδα του να πάρει περισσότερα παιχνίδια;

Παίκτες με τέτοια προσόντα κατά την γνώμη μου δεν έχουν να κερδίσουν πολλά πράγματα με το να παίρνουν λεπτά συμμετοχής σε υποβαθμισμένα πρωταθλήματα.Είναι προτιμότερο να παίξουν σε υψηλότερο επίπεδο.Εκεί θα ψηθούν,στην ACB και την Ευρωλίγκα,όχι στο κροατικό πρωτάθλημα.
Δεν είναι ανάγκη να έχει και 20+ εγγυημένα λεπτά στην Μπιλμπάο..αλλά για το Θεό,είναι η Μπιλμπάο! Δεν είναι η ΤΣΣΚΑ..ούτε η Ρεάλ..ούτε η Μπάρτσα,ούτε ο ΠΑΟ ούτε ο ΟΣΦΠ.

Ο Ρούμπιο έπαιζε από τα 15-16 του(και σε πιο δύσκολη θέση με μεγαλύτερο ανταγωνισμό),ο Ρεντζιάς,ο Διαμαντόπουλος,ο Μποντιρόγκα,ο Πέντζα.
Ο Σάριτς στα 18 του πλέον θα ήταν ό,τι καλύτερο γι'αυτόν μια ομάδα σαν την Μπιλμπάο για να ξεκινήσει.Δεν θα χάσει το final4 η Μπιλμπάο αν πάρει χρόνο συμμετοχής ο Σάριτς ούτε τους τελικούς της ACB..ούτε άλλα έσοδα.
SG3ptshooter
QUOTE(Ginobili @ Sep 19 2012, 16:02 ) *
αλλά για το Θεό,είναι η Μπιλμπάο! Δεν είναι η ΤΣΣΚΑ..ούτε η Ρεάλ..ούτε η Μπάρτσα,ούτε ο ΠΑΟ ούτε ο ΟΣΦΠ.

Δε διαφωνώ. Αλλά έχει Mumbru, έχει Βασιλειάδη, έχει Grimau και κρίνει ότι δε θα του βρει χρόνο. Αφού αυτός ο ίδιος ο προπονητής του μικρού κρίνει ότι δεν θα του βρει χρόνο για μένα καλά κάνει και τον δίνει. Και το ζήτημα αν έχει κάπου λάθος είναι στο αν μπορεί να αξιώσει χρόνο στην ACB o Saric ή αν δεν είναι έτοιμος. Κι εμένα να πω την αλήθεια, απ' το λίγο που έχω δει, δε μου φαίνεται έτοιμος να πάρει σοβαρό χρόνο. Σίγουρα όχι να τον κάνουμε βασικό 4 στον Παναθηναϊκό φέτος. tongue.gif (Δε λέω ότι το ισχυρίζεσαι εσύ αυτό.)
Weekendman
Στο θέμα για τον δανεισμό του Σάριτς
Εδώ και χρόνια αν για ένα πράγμα θεωρούνται καλά τα πρωταθλήματα των χωρών της πρώην Γιουγκοσλαβίας ,είναι στο να δίνουν την δυνατότητα για νεαρούς παίκτες να αναπτυχθούν

Από την άλλη ο SG3ptshooter δεν έχει άδικο όταν λέει ότι υπάρχει αρκετός κόσμος στοιβαγμένος στις θέσεις που μπορεί να παίξει ο Σάριτς ,αλλά δεν πιστεύω ότι είναι αυτή η βασική αιτία που δεν θα παίξει στην Μπιλμπάο φέτος ,ούτε επειδή πρέπει να τελειώσει το σχολείο…

Η αιτία πρέπει να είναι πιο απλή ,και νομίζω ότι είναι ο αριθμός των ξένων η Μπιλμπάο έχει με Ζήση, Πίλεπιτς, Βασιλειάδη, Μόερμαν, Ερβελ*, χάμιλτον Ράκοβιτς 7 ξένους χωρίς τον Βεργίνη ,και από όσο θυμάμαι οι Ισπανοί έχουν θέσει ένα όριο για ορισμένο αριθμό Ισπανών που πρέπει να έχει κάθε ομάδα(6 αν δεν κάνω λάθος γιατί δεν είμαι σίγουρος)



Αυτή είναι η βασική διαφορά της περίπτωσης Σαριτς με όλους όσους ανέφερε ο Ginobilli ,με εξαίρεση τον Μποντιρόγκα, ότι έπαιζαν στο πρωτάθλημα της χώρας τους και δεν υπόκειταν σε περιορισμούς στον αριθμό των ξένων…


Τώρα για την υποτίμηση της Μπιλμπάο εκ μέρους του ΟΚ ,και εγώ συμφωνώ ότι σαν όνομα δεν είναι στις τοπ διευθύνσεις της Ευρώπης ,αλλά μια ομάδα που το 2011 ήταν στον τελικό της ACB, το 2012 στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, και έχει φέτος ως δύσκολο αλλά εφικτό υπό ορισμένες συνθήκες στόχο ,το να μπει στην τετράδα του κορυφαίου πρωτάθληματος της Ευρώπης, είναι ένα αξιοσέβαστο αγωνιστικά μέγεθος ως ομάδα…





QUOTE(Zoys @ Sep 18 2012, 22:51 ) *
Σαφέστατα και η Ρεάλ είναι πολύ πιο αναβαθμισμένη σε σχέση με πέρυσι. Πρώτα απ' όλα με την έλευση του Ρούντι που αλλάζει τις ισορροπίες στην ομάδα και την ανεβάζει αυτόματα επίπεδο.


Συμφωνώ ότι η Ρέαλ μοιάζει στα χαρτιά πιο ισχυρή από την άλλη θέλω να δω και από την Μπαρτσελόνα κάποια πράγματα για αυτό ας πω 2 λόγια και για αυτήν

Η Μπαρτσελόνα στις θέσεις 1 μέχρι 4 κράτησε πάρα πολλά πράγματα ίδια με τους Χουέρτας,Σάδα,Ινγκλες,Ναβάρο,Μαικλ,Λόρμπεκ,
Γουάλας ,και έτσι ξέρουμε μεταξύ των άλλων ακριβώς τι
-θα κάνει ο Ναβάρο με τους Λόρμπεκ, Γουάλας,και τους καινούργιους σέντερ μαζί ,
-το ότι ο Σάδα θα είναι ο πρώτος επίλεκτος για να απασφαλίσει τα αντίπαλα μπασκετικά ατού(και ο πλέι-μεικερ στην επίθεση θα είναι ουσιαστικά ο άλλος γκάρντ της πεντάδας…)
-η όταν θα είναι στην ίδια μεριά οι Λόρμπεκ και Μαικλ θα ξέρουμε από τώρα ότι ο ένας θα πάει στην περιφέρεια για να εκμεταλλευτεί ο άλλος το παιχνίδι στο πόστ ,είναι σαν μια χιλιοπαιγμένη παλιά Ελληνική ταινία


Υπάρχει όμως και καινούργιο πρόσωπο έστω και αν είναι παλιός γνωστός με τον Γιασικεβίτσιους , που μπορεί τα τελευταία χρόνια να φθίνει όλο και περισσότερο και να αυξάνουν οι στιγμές και τα ματς που γίνεται ο καλύτερος παίκτης του αντίπαλου, αλλά ακόμα και έτσι φτάνει για να βοηθήσει καθοριστικά την Φενερμπαξε να κατακτήσει τον τίτλο στο πρωτάθλημα Τουρκίας το 2011 η πέρσι να οδηγήσει σχεδόν στον τελικό της Ευρωλίγκας τον Παναθηναικό με την απόδοση του στον ημιτελικό…

Μεγάλο ερωτηματικό θα μπορέσει ο Ινγκλες στα επίσημα ματς να εμφανίσει το πρόσωπο που μας έδειξε με την Εθνική Αυστραλίας η τον χρόνο του Έιντσον ,που έφυγε αθόρυβα χωρίς να στεναχωρηθεί κανείς στην Βαρκελώνη, θα τον πάρει ένας η περισσότεροι από τους Σάρας,Ραμπασέδα,Άμπρινες;

Αλλό ερωτηματικό το αν ο Χουέρτας παρουσιάσει μια πιο πειστική εικόνα με την φανέλα της Μπαρτσελόνα, δεν λέω να σκοράρει συνεχώς σε διψήφια επίπεδα αν και είναι από πιο ικανούς πλέι-μεικερ στο σκοράρισμα, ούτε και απαιτώ να παίξει την αμυνάρα ,αλλά απαιτώ στην δημιουργία να επαναπροσεγίσει τα επίπεδα της εποχής που ήταν στην Κάχα Λαμποράλ.

Γιατί το να μοιράζει όλες και όλες 7 ασσίστ και στους 5 τελικούς της ACB το 2012 μαζί ,είναι γελοία επίδοση για πλέι-μεικερ ,όταν μάλιστα ο ίδιος το 2010-2011 αυτές τις 7 ασσίστ μπορούσε να τις μοιράσει σε ένα ματς μόνο!
Για να μην θυμηθώ και την κακή του εικόνα με τον Ολυμπιακό…
Επιπλέον δεν μπορεί ένα σουτ που πήρε τον πρώτο Ισπανικό τελικό ,μαζί με την μοναδική του άνω του μέτριου εμφάνιση στους Τελικούς στο τέταρτο ματς να επαρκεί για αλλαγή εντυπώσεων ,περισσότερο θετικό βρήκα το backscreen σαν το παρακάτω για χαρη του Μαικλ παρά την συνολική του απόδοση το 2011-2012…



Στην θέση 5 είχαμε τις μεγαλύτερες αλλαγές με τους Βάσκεθ,Εντογκ να φεύγουν και τους Τόμιτς,Τζαβάι να έρχονται, επιθετικά η Μπαρτσελόνα θα αποκτήσει περισσότερο παιχνίδι με πλάτη στο 5 εμφανώς,αλλά δεν σημαίνει ότι θα ξεφύγει από τα γνωστότατα plays συνεργασιών κοντών-ψηλών αφού οι δημιουργικοί συντελεστές παρέμειναν+προσθήκη Σάρας…

Προβληματισμό προκαλεί ασφαλώς τι αμυντική συμπεριφορά θα έχουν οι Τόμιτς και Τζαβάι στα αντίπαλα πικ εν ρολ ,όπως και ότι ο Τζαβάι είναι κάτι σαν Αυστραλός Σχοτσιαρνίτης όχι μόνο για τον όγκο του η το μαύρο χρώμα της επιδερμίδας του, αλλά και γιατί υποπίπτει σε φάουλ σχετικά εύκολα όπως και ο Σόφο…

Βέβαια υπάρχει μια ακόμα εναλλακτική στο 5 με τον Λόρμπεκ που μπορεί να προσφέρει ενδιαφέρουσες δυνατότητες επιθετικού παιχνιδιού

Π. χ σχήμα με Γουάλας,Λόρμπεκ και να εφαρμόζουν την μέθοδο των τριών με τον Ναβάρο εκμεταλλευόμενοι ότι και οι 2 αυτοί ψηλοί μπορεί να βγούν έξω στην γραμμή του τριπόντου






Αλλά και αυτή είναι στο πλαίσιο καλές επιθετικές δυνατότητες, αδυναμία στην άμυνα ,αν και ο Λόρμπεκ με την εμπειρία του προσπαθεί να είναι αξιοπρεπής και το καταφέρνει τηρουμένων των αναλογίων…


Το όπλο της Μπαρτσελόνα είναι οι επιθετικές δυνατότητες και η εμπειρία του ράστερ που θα την κάνει να προχωράει και να κερδίζει ορισμένα παιχνίδια στον αυτόματο πιλότο, ίσως όμως χρειαστεί για την επίτευξη των στόχων της και ενέργεια από παίκτες όπως οι Σάδα,Ινγκλες,Ραμπασέδα,Τοντόροβιτς,Αμπρινε
ς όταν θα είναι απέναντι η Ρέαλ των καθαρόαιμών και του γρήγορου ρυθμού….


Οκ έχασε τα καλά αμυντικά πεντάρια που την χαρακτήριζαν ,αλλά και πέρσι ούτε και με τους Βάσκεθ,Εντογκ παρόντες μπορούσε η Μπαρτσελόνα να κυριαρχήσει έναντι της Ρεάλ ,και χρειάστηκε έκτακτες λύσεις ζώνης 1-4 ,οπότε μπορεί η αλλαγή πλεύσης στα 5άρια να έπρεπε να γίνει παρόλο τις δικαιολογημένες ενστάσεις…

*για τον Ερβέλ είναι χρόνια στην Ισπανία δεν ξέρω αν μπορεί να παίξει ως Ισπανός όπως ο συμπαίκτης του στην Μπιλμπάο Σάμπ
Weekendman
http://www.acb.com/redaccion.php?id=77377

δεν καταλαβαίνω μεν Ισπανικα αλλά με λίγο google translate η αναλογία πρέπει να είναι 7 ξένοι(2 μη κοινοτικοι) και 5 κάτοχοι Ισπανικού διαβατηριού στην δωδεκάδα ,οπότε μάλλον ξεκαθαρίστηκε οριστικά η αιτία δανεισμού του Σάριτς ,ένας που κατέχει την Ισπανική γλώσσα θα ήταν όμως καλό να το επιβεβαιώσει...

QUOTE(Weekendman @ Sep 19 2012, 20:13 ) *
Το όπλο της Μπαρτσελόνα είναι οι επιθετικές δυνατότητες και η εμπειρία του ράστερ που θα την κάνει να προχωράει και να κερδίζει ορισμένα παιχνίδια στον αυτόματο πιλότο, ίσως όμως χρειαστεί για την επίτευξη των στόχων της και ενέργεια από παίκτες όπως οι Σάδα,Ινγκλες,Ραμπασέδα,Τοντόροβιτς,Αμπρινε
ς όταν θα είναι απέναντι η Ρέαλ των καθαρόαιμών και του γρήγορου ρυθμού….

Για την άμυνα πρέπει να περιμένω αν θα πλησιάσει το επίπεδο των καλών επιδόσεων μέχρι πέρσι ,αλλά και να το κάνει η Ρέαλ λογικά θα κλέισει την ψαλίδα στο αμυντικό κομμάτι που τους χώριζε...
HLR CENATION
Παιδια ξερετε κανα σαιτ με τα περσινα στατιστηκα του πρωταθληματος?

Διαβαζω για το φαντασυ και τα ψαχνω.Βασικα ενα 5αρι ψαχνω και εχω κολλησει.

Εκτος αμα αλλαξω ολη την ομαδα. smiley.gif
Weekendman
QUOTE(HLR CENATION @ Sep 20 2012, 12:01 ) *
Παιδια ξερετε κανα σαιτ με τα περσινα στατιστηκα του πρωταθληματος?

Διαβαζω για το φαντασυ και τα ψαχνω.Βασικα ενα 5αρι ψαχνω και εχω κολλησει.

Εκτος αμα αλλαξω ολη την ομαδα. smiley.gif


Για Στατιστικά ακολουθείς την εξής διαδρομή πας στην σελίδα της ACB στο ESTAD επιλέγεις Acumuladas ,και έχει όλες τις ομάδες και όλα τα ατομικά στατιστικά που ζητάς , τώρα αν θέλεις π. χ να μάθεις τι έκανε την 23η αγωνιστική του 2011/2012 ο Ψ παίκτης τότε πατάς στο όνομα του παίκτη κατευθύνεσαι προς το Todos sus partidos και εκεί μπορείς να εξυπηρετηθείς…

εγω σου δίνω όμως κατευθείαν την σελίδα με τα στατιστικά
http://www.acb.com/stsacum.php?cod_competi...amp;cod_fase=LR
HLR CENATION
QUOTE(Weekendman @ Sep 20 2012, 12:31 ) *
Για Στατιστικά ακολουθείς την εξής διαδρομή πας στην σελίδα της ACB στο ESTAD επιλέγεις Acumuladas ,και έχει όλες τις ομάδες και όλα τα ατομικά στατιστικά που ζητάς , τώρα αν θέλεις π. χ να μάθεις τι έκανε την 23η αγωνιστική του 2011/2012 ο Ψ παίκτης τότε πατάς στο όνομα του παίκτη κατευθύνεσαι προς το Todos sus partidos και εκεί μπορείς να εξυπηρετηθείς…

εγω σου δίνω όμως κατευθείαν την σελίδα με τα στατιστικά
http://www.acb.com/stsacum.php?cod_competi...amp;cod_fase=LR

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε.Να εισαι καλα. smile.gif

Μπραβο αυτο ακριβως εψαχνα.Ειναι στα προτυπα του ΝΒΑ fantasy.
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Sep 19 2012, 21:11 ) *
η αναλογία πρέπει να είναι 7 ξένοι(2 μη κοινοτικοι) και 5 κάτοχοι Ισπανικού διαβατηριού στην δωδεκάδα

έτσι ειναι.
SG3ptshooter
Ανανέωσε η Barca τον Pasqual μέχρι το 2015.
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87787
Manu7
Εν οψη του Σούπερ καπ ρε παίδες ήθελα να ρωτήσω αν έμεινε τελικά ο Χετσμάιερ στη Σαραγόσα.Γιατί δεν τον έχει στο ρόστερο στο σάιτ της ACB.Εδώ ένα βίντεο για 4 νέους παίχτες της Σαραγόσα που φαίνονται ενδιαφέρουσες περιπτώσεις.
http://acbtv.acb.com/video/5179-lacb-20122...vo_cai_zaragoza
Με το 10 ο ένας ψηλός είναι ο Rudez, Damjan 2.08 ύψος, με το 8 ο Roll, Michael ένας από τους Αμερικανούς της ομάδας
με το 12 ο γνωστός Γιομπάρτ από την Αλικάντε και με το 25 ο Norel, Henk ένας Ολλανδός 2.12 ύψος της περσινης Μπανταλόνα.

Κατά τα άλλα από την περσινή ομάδα απ'ότι βλέπω έμειναν 4 παίχτες!Ο Αγκουιλάρ, ο Βαν Ρόσομ, ο Στεφανσον, ο Τοπερτ.
Γενικά όπως είπε και ο SG πιο πάνω θα πρέπει να περιμένουμε κάποιο διάστημα για να κρίνουμε.Αλλά αν δεν έμεινε ο Βραζιλιάνος θα ξενερώσω... sad.gif Την έκανε και ο Σκωτσέζος...

Για Ρεάλ τα είπαν τα παιδιά πιο πάνω.Ο Σλότερ θα δώσει καινούρια στοιχεία στο παιχνίδι της Ρεάλ.Φαίνονται στα βίντεο του Weekendman(man thumbsup.gif) ενώ ο Ρούντι από μόνος του θα κάνει τη διαφορά.Συμφωνώ επίσης με τον SG στη μετακίνηση του Llull μόνιμα στη θέση 2 με την έλευση του Ντρέιπερ wink.gif .Βέβαια να δούμε πόσο θα τον εμπιστεύεται ο Λάσο τον Αμερικανό.
Επαναλαμβάνομαι λοιπόν και λέω αν δεν το πάρουν φέτος να πάνε να να να να που λέει και το τραγούδι...
Όσο για τη δυσπιστία για τον Ροντρίγκεζ και εγώ πριν κάνα 6 μηνο δεν μπορούσα να τον βλέπω αλλά τον άτιμο τον απόλαυσα στους τελικούς και με την Ισπανία στην Ολυμπιάδα.Έχει γκαζώσει θαρρώ που λέει και μια ψυχή.. rolleyes.gif

Για την Μπάρτσα το βασικότερο σχόλιο είναι ότι από το ένα άκρο πήγε στο άλλο όσον αφορά τους ψηλούς.Νομίζω ότι με την έλευση είτε του Τόμιτς είτε του Jawai έπρεπε αντίστοιχα να μείνει ένας εκ των Εντονγκ ή Βάσκεθ.Καταλαβαίνετε όλοι τι θέλω να πω νομίζω.Κερδίζει παιχνίδι με πλάτη και κυριαρχία στο post παιχνίδι με Λόρμπεκ και τους καινούριους αλλά στην άμυνα τι γίνεται blink.gif ?Τα είπε και ο Weeki παραπάνω...

Τέλος για τη Βαλένθια την περιμένω πως και πως.Για τον Κέσελ ντε για κανένα άλλο λόγο... w00t.gif
Στα σοβαρά τώρα έμεινε ο μέγας Φαβεράνι cool.gif , ο Ουκρανός είναι εκεί λυσασμένος για κάθε μπάλα και πήραν αυτόν τον Μαυροβούνιο μέλος της δεύτερης 5άδας του Γιουροκάπ ο οποίος σουτάρει και καλά απ'έξω.Οπότε έχουν πολλά στοιχεία διαφορετικά στη θέση 5.Μετά έχουμε τον κλασσικό Φλοράντ Πιετρίς για τρις για το γνωστό χαμαλίκι ενώ ο Ντόλμαν θα δώσει σκορ πάνω απ'όλα συμπληρώνοντας τον Γάλλο.Ε μετά με Μάρκο, Κελάτι και Ράφα να βομβαρδίζουν έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (καλά για τον πρώτο δεν το εγγυώμαι κιόλας tongue.gif ).Το πρόβλημα όμως είναι μετά την αποχώρηση του Ντε Κολό η δημιουργία γιατί στα γκαρντ με Μάρκοβιτς,Σαν Μιγκελ και Ρίμπας κυριαρχεί μια γενική μετριότητα κατ'εμέ τη στιγμή που στις υπόλοιπες θέσεις οι παίχτες είναι finishers αν εξαιρέσεις λίγο τον Ράφα που βγαίνει από τα σκριν και εκτός από το σουτ έχει λίγο στο μυαλό του και τη δημιουργία.SG όσο έχεις Κέσελ όμως θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... cool.gif

Κάποια σχόλια για την Εστουδιάντες και τη Μπιλμπάο που προαναφέρθηκαν.
Νομίζω τα 2 ντερέκια ο Μπαρνς και Νογκιεϊρα είναι παίχτες που κάνουν τη διαφορά για μια ομάδα που θέλει να γλιτώσει τον υποβιβασμό ενώ αυτός ο Κούριτς φαίνεται ότι θα δώσει περισσότερα από τον Λόφτον.Με Κλαρκ,Ίνγκλις,Γκαμπριέλ να δίνουν σκορ επιπλέον πρέπει να εκληματίσουν για να πέσουν και φέτος(γιατί περυσι έπεσαν στην ουσία).Αλλά ας δούμε και τις άλλες ομάδες πρώτα...

Αντίστοιχα στη Μπιλμπάο, Ράκοβιτς, Μόερμαν, Χάμιλτον που τον είδα και στα βίντεο του Weeki έχουν μια σκληρή 3άδα ψηλών που επιθετικά δεν της λείπει και τόσο ταλέντο όσο φαίνεται.

ΥΓ:Weekendman εντάξει πες την αλήθεια, πόσο ζήλεψες τον baskethood και άρχισες να κάνεις βίντεο αβέρτα; laugh.gif

SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Sep 20 2012, 19:33 ) *
Εν οψη του Σούπερ καπ ρε παίδες ήθελα να ρωτήσω αν έμεινε τελικά ο Χετσμάιερ στη Σαραγόσα.Γιατί δεν τον έχει στο ρόστερο στο σάιτ της ACB.Εδώ ένα βίντεο για 4 νέους παίχτες της Σαραγόσα που φαίνονται ενδιαφέρουσες περιπτώσεις.
http://acbtv.acb.com/video/5179-lacb-20122...vo_cai_zaragoza
Με το 10 ο ένας ψηλός είναι ο Rudez, Damjan 2.08 ύψος, με το 8 ο Roll, Michael ένας από τους Αμερικανούς της ομάδας
με το 12 ο γνωστός Γιομπάρτ από την Αλικάντε και με το 25 ο Norel, Henk ένας Ολλανδός 2.12 ύψος της περσινης Μπανταλόνα.

O Ηetts είναι τραυματίας ακόμη και έψαχνε συμβόλαιο στο ΝΒΑ. Ο μόνος τρόπος να γυρνάει στη Zaragoza είναι να έχει συμβόλαιο με nba out, πράγμα που δεν το νομίζω μιας και έχω διαβάσει κατά καιρούς για ενδιαφέρον από μεγάλες ομάδες, που δε νομίζω ότι θα έφταναν στο σημείο όμως να του σπάσουν και το συμβόλαιο (Maccabi). Λες το Rafa να περιμένουν οι αιώνιοι; Και υπάρχει περίπτωση να διαφωνούμε στο που είναι καλύτερο fit αυτή τη στιγμή; tongue.gif
Στη Μαδρίτη, προφανώς.
QUOTE(Manu7 @ Sep 20 2012, 19:33 ) *
Κατά τα άλλα από την περσινή ομάδα απ'ότι βλέπω έμειναν 4 παίχτες!Ο Αγκουιλάρ, ο Βαν Ρόσομ, ο Στεφανσον, ο Τοπερτ.
Γενικά όπως είπε και ο SG πιο πάνω θα πρέπει να περιμένουμε κάποιο διάστημα για να κρίνουμε.Αλλά αν δεν έμεινε ο Βραζιλιάνος θα ξενερώσω... sad.gif Την έκανε και ο Σκωτσέζος...

Πολύ διαφορετική ομάδα η Zaragoza και όπως είπα πρόσφατα κάνει για ανέκδοτο τύπου "Ήταν ένας Βέλγος, ένας Ολλανδός κι ένας Ισλανδός και παίζανε μπάσκετ". cool.gif Δεν ξέρω αν θα είναι απαραίτητα πιο αδύναμη, παρότι στο 5 θεωρώ είναι πιο κάτω από πέρυσι. Περιμένω να δω το Llompart με νέους συμπαίκτες αλλά και το Rudez που ήταν με την Εθνική Κροατίας και στο προηγούμενο Eurobasket και φέτος στα προκριματικά για το επόμενο. Kαι θέλω και σεζόν με 50%+ σε πάνω από 100 προσπάθειες στα τρίποντα απ' τον Toppert tongue.gif
QUOTE(Manu7 @ Sep 20 2012, 19:33 ) *
Το πρόβλημα όμως είναι μετά την αποχώρηση του Ντε Κολό η δημιουργία γιατί στα γκαρντ με Μάρκοβιτς,Σαν Μιγκελ και Ρίμπας κυριαρχεί μια γενική μετριότητα κατ'εμέ

Θα πάρει μπροστά ο Ribas και θα τρέχουνε να κρυφτούνε οι αντίπαλοι, τέλος. Και οι 3 συμπαθείς είναι αλλά αυτός πάντα μου έκανε παραπάνω. Φυσικά και δε φέρνει βέβαια κάποια πράγματα που θα ήθελα και συμφωνούμε όλοι βλέπω πως λείπουν.
QUOTE(Manu7 @ Sep 20 2012, 19:33 ) *
Νομίζω τα 2 ντερέκια ο Μπαρνς και Νογκιεϊρα είναι παίχτες που κάνουν τη διαφορά για μια ομάδα που θέλει να γλιτώσει τον υποβιβασμό ενώ αυτός ο Κούριτς φαίνεται ότι θα δώσει περισσότερα από τον Λόφτον.Με Κλαρκ,Ίνγκλις,Γκαμπριέλ να δίνουν σκορ επιπλέον πρέπει να εκληματίσουν για να πέσουν και φέτος(γιατί περυσι έπεσαν στην ουσία).Αλλά ας δούμε και τις άλλες ομάδες πρώτα...

Μα έτσι είναι, πέρα απ' τη BRV ξεκάθαρο δεύτερο φαβορί για τον υποβιβασμό δεν υπάρχει, θεωρητικά ίσως είναι η νεοφώτιστη Canarias που δεν έρχεται με κάποιο τρελό budget, αλλά απ' το μισό roster που έχω εικόνα σε άλλες ομάδες (Uriz, Donaldson, Sekulic, Λαμπρόπουλος, Blanco) και ότι βλέπω γενικά δε νομίζω πως θα απέχει πολύ απ' τους άλλους που θα κινδυνέψουν.
baskethood
QUOTE (Manu7 @ Sep 20 2012, 19:33 ) *
ΥΓ:Weekendman εντάξει πες την αλήθεια, πόσο ζήλεψες τον baskethood και άρχισες να κάνεις βίντεο αβέρτα; laugh.gif

Ο weekendman είναι λατρεία wink.gif
Δυστυχώς δεν βλέπω και γω ACB για να συζητάγαμε λιγάκι (όπως με σένα και τον SG) smile.gif
Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 20 2012, 21:27 ) *

Τhx για τις διάφορες πληροφορίες smile.gif .Δυστυχώς δεν μπορώ να τις ψάχνω ο ίδιος λόγω χρόνου.

Σε άλλα γενικά σχόλια είδες που πήγε ο Downs?Σε μια περίεργη από τη Ρωσία που ούτε να την προφέρω δεν μπορώ. 68.gif
ενώ ο Tζίμης την έκανε για να βρει τον Καλάθη...

Ε πάλι καλά διάφορα τσακάλια υπάρχουν: Χάνγκα,Γκλαντίρ,Kεσελ,Γούντς,ο Mejri στην Ομπραντόιρο,Σατοράνσκι,Ντόμπλας.
Τουλάχιστον αυτοί με τραβάνε εμένα αρκετά πριν ξεκινήσει η χρονιά.

Έχουμε βέβαια και τον ΝίκοΤονΖήση...Αλλά πάλι καλά να λέω που είναι εδώ και όχι προς ΣΕΦ μεριά... 18.gif
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Sep 20 2012, 21:57 ) *
Σε άλλα γενικά σχόλια είδες που πήγε ο Downs?Σε μια περίεργη από τη Ρωσία που ούτε να την προφέρω δεν μπορώ. 68.gif

QUOTE
Micah Downs won't play with Nizhny Novgorod next season

http://www.sportando.net/eng/europe/russia...ext-season.html
QUOTE(Manu7 @ Sep 20 2012, 21:57 ) *
Ε πάλι καλά διάφορα τσακάλια υπάρχουν: Χάνγκα,Γκλαντίρ,Kεσελ,Γούντς,ο Mejri στην Ομπραντόιρο,Σατοράνσκι,Ντόμπλας.
Τουλάχιστον αυτοί με τραβάνε εμένα αρκετά πριν ξεκινήσει η χρονιά.

O oποίος Gladyr είναι μόνο 23.

Στηρίζω για καλτίλα:
όλη τη Lagun, το καμάρι της Ανδόρρας Quino Colom, Javi Rodriguez - το γκαβό Steve Nash της Ισπανικής επαρχίας 77.gif με το σουτ κλεμμένο απ' τον Calathes - της Manresa, Cizauskas γιατί είναι απ' την u20 Λιθουανίας, άκλαφτος θα πάει λογικά με όλο το τσούρμο εκεί, Corbacho για τη φαβορίτα, κάτι μεγάλες μορφές που είναι καλά κρυμμένες στην Canarias αλλά θα τους ανακαλύψετε στην πορεία, στάνταρ ξαδέρφια του Junyent και βέβαια Cortaberria της Fuenla.. Περιμένω με περιέργεια τι θα κάνει ο Mejri. Χάρηκα που συνέχισε ο Savane.

Πουλέν είναι:
Ο Rafa Freire/Luz και ο άλλος Βραζιλιάνος που ήταν παρέα στα τσικό της Malaga ο Augusto Cesar Lima, o Sastre της Cajasol, ο Richotti της Canarias, βέβαια η ψυχάρα ο Joe o Ingles που θα δει ελπίζω περισσότερο χρόνο, ο Αlvarado της Gran Canaria, ο Raulzinho Neto φυσικά, ο Feldeine, ο Ζoran Dragic, ο Ribas και πάνω απ' όλα περιμένω να δω Corey Fisher:


Απ' τους εγνωσμένης αξίας τα ξέρεις πάνω - κάτω.
Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 20 2012, 22:21 ) *
Στηρίζω για καλτίλα:
όλη τη Lagun, το καμάρι της Ανδόρρας Quino Colom, Javi Rodriguez - το γκαβό Steve Nash της Ισπανικής επαρχίας 77.gif με το σουτ κλεμμένο απ' τον Calathes - της Manresa, Cizauskas γιατί είναι απ' την u20 Λιθουανίας, άκλαφτος θα πάει λογικά με όλο το τσούρμο εκεί, Corbacho για τη φαβορίτα, κάτι μεγάλες μορφές που είναι καλά κρυμμένες στην Canarias αλλά θα τους ανακαλύψετε στην πορεία, στάνταρ ξαδέρφια του Junyent και βέβαια Cortaberria της Fuenla.. Περιμένω με περιέργεια τι θα κάνει ο Mejri. Χάρηκα που συνέχισε ο Savane.

Tι φάτσες που είναι όλοι τους ρε? w00t.gif Ειδικά ο στραβούλιακας που απορώ πως στοχεύει το παιδί. biggrin.gif
Βασικά ξέχασες τον Τέπιτς..tongue.gif
BTW την Καχασόλ δεν την βλέπω καλά φέτος...

QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 20 2012, 22:21 ) *
και πάνω απ' όλα περιμένω να δω Corey Fisher:


Και επειδή είσαι κρυφο-Μπανταλονάκιας λόγω νυν Σαβανέ,Φίσερ,πρώην Λατάβιους κλπ...
προσθέτω και Τony Gaffney που το παιδί πρέπει να ρίχνει πολύ ξυλίκι (έχει βίντεο ο Weekendman στο τόπικ των μεταγραφών)
και έχει φάτσα δολοφόνου επίσης. cool.gif

ΕΝΤΙΤ:Μετά από 30 επεξεργασίες τα κατάφερα...18.gif
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Sep 20 2012, 22:44 ) *
Tι φάτσες που είναι όλοι τους ρε? w00t.gif Ειδικά ο στραβούλιακας που απορώ πως στοχεύει το παιδί. biggrin.gif

O oποίος έτρεχε τη Manresa που σε όλους μας άρεσε πέρυσι. Και παρά την ηλικία του, τη γκαβομάρα του και την πολύ κακή του σχέση με το σκοράρισμα που ίσως πηγάζει απ' το προηγούμενο κουσούρι, δεν τίθεται για μένα καν αμφιβολία για το αν είναι ένας πολύ καλός παίκτης. Με πολλές γεμάτες σεζόν στη λίγκα και πέρασμα απ' το πάγκο και των δύο γνωστών στας Ευρώπας Βάσκικων ομάδων. Σίγουρα απ' τους καλύτερους γηγενείς πασαδόρους έβερ που δεν έφτασαν στο τοπ επίπεδο για τους Ισπανούς.
Μιας και ταιριάζει, τα λάιτς απ' το περσινό Manresa - Zaragoza με μπόλικο Hettsheimeir - Downs, πασούλα του Javi και βέβαια το Ισλανδικό μέρος του ανεκδότου της Zaragoza.

QUOTE(Manu7 @ Sep 20 2012, 22:44 ) *
BTW την Καχασόλ δεν την βλέπω καλά φέτος...

Δεν βλέπω να πιάνει ξανά θετικό πρόσημο με τίποτα. Δεν ξέρω από τόσο νωρίς πόσο κάτω μπορεί να φτάσει.
QUOTE(Manu7 @ Sep 20 2012, 22:44 ) *
Και επειδή είσαι κρυφο-Μπανταλονάκιας λόγω νυν Σαβανέ,Φίσερ,πρώην Λατάβιους κλπ...
προσθέτω και Τony Gaffney που το παιδί πρέπει να ρίχνει πολύ ξυλίκι (έχει βίντεο ο Weekendman στο τόπικ των μεταγραφών)
και έχει φάτσα δολοφόνου επίσης. cool.gif

καθόλου Badalonάκιας. Σε όλες τις ομάδες υπάρχουν ωραίοι παίκτες. Aπό Gaffney έχω δει πλάνα μόνο. Αναμένουμε κι εδώ.

Και έρχεται και πετάει τη βόμβα του και ο νέος αρχηγός (αντικατέστησε το Florent, που πρέπει να ήταν ο λιγότερο ηγέτης "αρχηγός" στην ιστορία των σπορ). "Και γιατί δε μπορούμε να κερδίσουμε;"
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87777
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.