Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2012-13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
HLR CENATION
Πολυ καλη η Ρεαλ.

λατρευω Τζεσε Καρολ.Εκπληκτικος και σημερα.

Οπως και ο Ρουντι και ο Γιουλ και ο Ροντριγκεζ.

Δεν τον ξερω τον βραζιλιανο που πηρε η Ρεαλ αλλα θελει σιγουρα ακομα ενα ψηλο.

Απο την Μπαρτσα για μια κομα φορα πολυ καλος ο Ινγκλες και καλος ο ραμπασεδα.Κυριως στο α ημ.

SG3ptshooter
QUOTE(Zoys @ Sep 23 2012, 21:49 ) *
Τελικά ο Ντρέιπερ γιατί δεν έπαιξε;

Δεν είπαμε πως από σήμερα ρωτάμε κι επίσημα γιατί τον πήρατε; tongue.gif
Μια χαρά σας είδα σήμερα, το ξέρω πως είναι απίστευτα νωρίς αλλά μου φαίνεται οι πιστοί του topic θα επαληθευτούμε όσον αφορά την αλλαγή στις ισορροπίες.
QUOTE(HLR CENATION @ Sep 23 2012, 21:51 ) *
λατρευω Τζεσε Καρολ

Δεν τον ξερω τον βραζιλιανο που πηρε η Ρεαλ αλλα θελει σιγουρα ακομα ενα ψηλο.

join the club. Σε ποιον γίνεται να ΜΗΝ αρέσει ο JayCee; Άμα θες κανά all-time classic ματς με 30+ πόντους θα στο λινκάρω να το κατεβάσεις. tongue.gif

Θα σ΄αρέσει. Δεν ξέρω, νιώθω ότι αν ο Hetts δεν αποδειχθεί υπερβολικά "Βραζιλιάνος" θα είναι μεγάλη προσθήκη. Και σίγουρα δίνει σε μεγάλο βαθμό αυτά που λείπουν. Και μη με ξαναπείτε τσάτσο όντως ΔΕΝ είχα διαβάσει κάποια είδηση για Rafa.
HLR CENATION
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 23 2012, 21:59 ) *
Δεν είπαμε πως από σήμερα ρωτάμε κι επίσημα γιατί τον πήρατε; tongue.gif
Μια χαρά σας είδα σήμερα, το ξέρω πως είναι απίστευτα νωρίς αλλά μου φαίνεται οι πιστοί του topic θα επαληθευτούμε όσον αφορά την αλλαγή στις ισορροπίες.

join the club. Σε ποιον γίνεται να ΜΗΝ αρέσει ο JayCee; Άμα θες κανά all-time classic ματς με 30+ πόντους θα στο λινκάρω να το κατεβάσεις. tongue.gif

Θα σ΄αρέσει. Δεν ξέρω, νιώθω ότι αν ο Hetts δεν αποδειχθεί υπερβολικά "Βραζιλιάνος" θα είναι μεγάλη προσθήκη. Και σίγουρα δίνει σε μεγάλο βαθμό αυτά που λείπουν. Και μη με ξαναπείτε τσάτσο όντως ΔΕΝ είχα διαβάσει κάποια είδηση για Rafa.

To κακο ειναι οτι δεν ειχα λεφτα να παρω τον Καρολ στο φαντασυ.Δεν πειραζει εχω Τζαβαι. tongue.gif
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Sep 20 2012, 22:44 ) *
BTW την Καχασόλ δεν την βλέπω καλά φέτος...



QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 20 2012, 23:09 ) *
Δεν βλέπω να πιάνει ξανά θετικό πρόσημο με τίποτα. Δεν ξέρω από τόσο νωρίς πόσο κάτω μπορεί να φτάσει.


Εγω δεν θέλω να είμαι τόσο απαισιόδοξος για την Καχασολ οπότε θα ξεκινήσω από τα θετικά
Όπως στη θέση του προπονητή που έχασε τον Πλάθα ,αλλά με τον Ρενέσες διαθέτει ένα προπονητή με 9 πρωταθληματάκια Ισπανίας ,δεν νομίζω για μια μεσαία Ισπανική ομάδα να μπορούσε να βρεθεί κάτι καλύτερο
Το πιο δυνατό σημείο της Καχασολ μέσα στο παρκέ θεωρητικά θα είναι στις θέσεις 3 και 4 ,εκεί με τον Άσμπερι και τον Μπάκμαν διαθέτει δυο παίκτες που διαθέτουν τρόπους για να σκοράρουν και είναι και οι 2 κορυφαίοι ριμπάουντερ, φαντάζομαι αυτοί θα είναι το ηγετικό δίδυμο της ομάδας της Σεβίλλης



και τα δικά μου βίντεο για Μπάκμαν εναντίον Εφές και Γαλατασαράι




Τον Άσμπερι δεν είχα την ευκαιρία να τον παρακολουθήσω οπότε θα αρκεστώ στο βίντεο και ότι γράφεται για αυτόν, Τον Μπάκμαν όμως τον έχω παρακολουθήσει σε ολόκληρα παιχνίδια, δεν είναι ο Αμερικανός ο Μαύρος ο Αθληταράς η έστω ο Γκάφνει που είναι στην κατηγορία των λευκών που μπορούν να…πηδήξουν ,αλλά εκτός από πλήρης επιθετικός με πρόσωπο και πλάτη είναι λίγο πονηρούλης στο να παίρνει τα επιθετικά φάουλ, και από ότι τον είδα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά προθυμοποιείται για να κάνει σημαντικά σκριν και μπορεί να παίξει και ως πεντάρι λόγου όγκου, ως τώρα στα φιλικά δεν εντυπωσιάζει με βάση τα νούμερα ενω τραυματιστήκε κιόλας,ευτυχώς υπάρχει ο Μπογκτάνοβιτς από πίσω για καλό και για κακό…
Όμως αυτοί οι 2 δεν είναι οι μοναδικοί καλοί σκόρερ που απόκτησε η Κάχασόλ, καθώς ο νέος σούτινγκ γκάρντ της ομάδας θα είναι ο Χόλαντ του όποιου το επιθετικό παιχνίδι αποτελείται κυρίως από 2 στοιχεία



Το πρώτο είναι το εκρηκτικό και γρήγορο πρώτο βήμα που του δίνει το πλεονέκτημα για να επιχειρήσει διεισδύσεις στις όποιες το δυνατό του άλμα τον βοηθάει στο να τις ολοκληρώσει, και το δεύτερο είναι τα τρίποντα, αυτά τα 2 έφταναν στο να έχει 14.1 πόντους μ.ο στο Γαλλικό πρωτάθλημα και 16.4 μ.ο στο ΓιούροΤσαλεντζ, χάθηκαν μεν οι Ινγκλις Ουρτάσουν αλλά κάλιο πέντε και στο χέρι κτλ…
Υπάρχουν όμως και μείον εννοείται

Στους σέντερ από εκεί που ήταν ο Ντέιβις και ο Τριγκουέιρο έμεινε ο δεύτερος μόνο με κάτι πιτσιρίκια(Balvin και Porzingis) ,και διαθέτει σαν άλλη εναλλακτική τον Μπάκμαν όταν θα κατεβαίνει από το 4, Ο Τριγκουέρο έχει ριζώσει στην Σεβίλλη και είναι σίγουρα φιλότιμος ,μα εκτός απο την τηλεοπτική άνεση του Παυλάρα, το επιθετικό παιχνίδι του Ντέιβις με το ποστάρισμα, τα σουτάκια και τους πόντους από τα επιθετικά ριμπάουντ δεν το έχει σε ίδιο βαθμό , δεν είναι τελείως ανεπαρκής επιθετικά αλλά υπάρχει όριο στο επιθετικό ταλέντο του(7 πόντους ο μέγιστος μέσος όρος σε πόντους στην Καχασόλ…), τουλάχιστον είναι από τους κλασσικούς τύπους παικτών που είναι της αξίας 6-7 αλλά μπορεί κανείς να εφησυχάσει ότι θα δίνουν αυτό το 6-7 σε κάθε αγωνιστική…


Αυτό που εμένα με προβληματίζει είναι ποιος στο καλό θα οργανώσει σε αυτήν την ομάδα μετά την φυγή του Καλογουέι;
Ο Σατοράνσκι είναι από τις attraction της ομάδας με τις εντυπωσιακές τάπες του ,και κυρίως με τα καρφώματα σε διαγωνισμούς, μετά από άλειουπ η μπορεί παίρνοντας το σκριν από τον ψηλό στην γραμμή του τριπόντου να πάει για να καρφώσει δυναμικά στα μούτρα των αντιπάλων

,κρίμα που στην οργάνωση του παιχνιδιού δεν είναι τόσο εντυπωσιακός με τον ιλλιγγιείωδη μέσο όρο των 1,3 ασσίστ/ματς την περσινή περίοδο

Ενώ ο Τέπιτς μπορεί επικουρικά να βοηθήσει αλλά δεν ήταν ο ποτέ ο ίδιος πλέι-μεικερ ,και είχε και αυτός πέρσι στατιστικά φτωχές επιδόσεις στις πάσες με 0,9 ασσίστ/παιχνίδι

Το αποτέλεσμα η Σεββίλη έχει 2 ψηλούς γκαρντ καλούς αμυντικούς, μέτριο σουτ, και όχι ιδιαίτερες οργανωτικές ικανότητες ,ενώ η εναλλακτική λύση που έρχεται από πίσω είναι ο Ραντίσεβιτς που σε επίπεδο εφήβων(μια και σε αυτό των ανδρών δεν έχει δοκιμαστεί) έχει στατιστικά πιο καλή οργανωτική εικόνα ,αλλά είναι 18 χρόνων , και το καλύτερο που μπορώ να περιμένω είναι να βοηθήσει κάποια λεπτά ως αναπληρωματικός δεν νομίζω να μπορούμε να απαιτήσουμε να γίνει από τώρα βασικός…
Θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα καλύτερα ,γιατί π. χ πιθανό σενάριο θέλουν να παίξουν οι Σατοράνσκι και Τέπιτς πικ εν ρολ ,γιατί ο αντίπαλος να μην ακολουθήσει μια τακτική στα σκριν των αντίπαλων ψηλών αφήνοντας τους δικούς μέσα στην ρακέτα και τους Τέπιτς Σατοράνσκι να σουτάρουν πίσω από το σκριν, από το να εκμεταλλευτούν το ύψος τους 2 δίμετρα γκάρντ καλύτερα είναι να ρισκάρεις το ασταθές σουτ που έχουν…

γιατί Και ο χόλαντ μπορεί μέσω της ταχύτητας του να βγάζει μερικές πάσες αλλά είναι της κατηγορίας πρώτα σκοράρω μετά πασάρω όχι τελείως εγωιστής αλλά αν δει βοήθεια να πέφτει πάνω του θα δίνει μερικές πάσες μην περιμένετε όμως να παίξει τον πλέι-μεικερ…



QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 22 2012, 14:51 ) *
Aυτά τα κάμποσα για το supercopa. Και κλέινω με βιντεάκι Cajasol, του πουλέν που ανέφερα στο post-κατάλογο και πιθανότατα έχετε τη λιγότερη εικόνα των δυνατοτήτων του, δεν έχουμε μιλήσει γι' αυτόν σχεδόν καθόλου στο topic. Joan Sastre φίλοι μου:


Κι αυτός απ' τις Βαλεαρίδες νήσους, σαν το Rudy και τον MVP στο u19 πέρυσι και νυν της Barca τον Abrines, πιθανότατα κι άλλους swingmen που δεν το ξέρω ότι είναι από κει. Γιατί δε γίνεται, κάτι τους ταΐζουν εκεί πέρα. tongue.gif


Για τον Σάστρ μπορεί πραγματικά να πάρει αυξημένο χρόνο έφυγαν οι Κίρκσει,Γιάσεν, και πέρα του Άσμπερι δεν βλέπω γιατί να μην επικρατήσει έναντι του Burjanadze ενός ταλέντου από τις μικρές ομάδες της Σεβίλλης, επίσης αν και η βασική του θέση είναι σμόλ-φόργουορντ θα τον έβαζα προσωπικά και σε ψηλά σχήματα μια και πέρα των Σατοράνσκι,Τέπιτς,Ραντίσεβιτς, χόλαντ δεν υπάρχει κυριολεκτικά άλλος στις θέσεις 1 και 2(Κοράλες και Παμπάνο λογικά δεν θα τους δούμε σε πολύ δράση), ,και μπορεί να μην γίνει ούτε και αυτός πόιντ-γκάρντ αλλά επειδή διαθέτει σχετικά καλό χειρισμό της μπάλας ,και από ότι βλέπω από αυτά που έκανε με τους μικρούς της Ισπανίας έχει την δυνατότητα να παίρνει τον διάδρομο για να διεισδύει +μερικές συνεργασίες( με τον Μίροτιτς), δεν είναι για να τον αγνοήσεις και μπορεί να βοηθήσει και αυτός στην δημιουργία φάσεων


Πρόβλεψη για τετράδα δύσκολο εως απίθανο ,μπορεί με λίγη προσπάθεια για θέσεις 5 εως 8 ,περισσότερο για 7η-8η θέση και έναν αποκλεισμό απο καμιά Ρεάλ-Μπαρτσελόνα στον πρώτο γύρο των πλέι-οφ το βλέπω ως το καλύτερο δυνατό σενάριο, με καλύτερους πλέι-μεικερ η με βελτίωση αυτων που διαθέτει ίσως θα μπορούσε λίγο ψηλότερα αλλά και πάλι για τετράδα θα ήταν δύσκολα...
Weekendman
QUOTE(Weekendman @ Sep 24 2012, 12:29 ) *
γιατί π. χ πιθανό σενάριο θέλουν να παίξουν οι Σατοράνσκι και Τέπιτς πικ εν ρολ ,γιατί ο αντίπαλος να μην ακολουθήσει μια τακτική στα σκριν των αντίπαλων ψηλών αφήνοντας τους δικούς μέσα στην ρακέτα και τους Τέπιτς Σατοράνσκι να σουτάρουν πίσω από το σκριν, από το να εκμεταλλευτούν το ύψος τους 2 δίμετρα γκάρντ καλύτερα είναι να ρισκάρεις το ασταθές σουτ που έχουν…


Να συμπληρώσω...

για αυτό είναι σημαντικό να ειναι καλά ο Μπάκμαν γιατί θα ανοίξει τον χώρο για δεισδύσεις και ποσταρίσματα στους Τέπιτς και Σατοράνσκι ,και κατα συνέπεια θα υπάρχουν ακόμη καλύτερες προυποθέσεις και για πάσες π.χ πιν εν ποπ με Μπακμαν η να βρίσκουν τον Άσμπερι στα κοψίματα του

Ακόμη καλύτερα αν το σχήμα είναι και Μποντγκάνοβιτς και Μπάκμαν μαζί, όσο αφορά την επιθετική λειτουργια τουλάχιστον αφού θα υπάρχουν 2 ψηλοί με έντονη εξωτερική απειλή μέσω σουτ...
SG3ptshooter
Έχω ετοιμάσει στο 90% κάποια κείμενα εν' όψει της νέας σεζόν και θα τα ποστάρω κάθε μέρα. Θα είναι κάτι σαν λίστες με 10 περιπτώσεις, που καμία δεν θα είναι με 10 άτομα βεβαίως βεβαίως γιατί ποτέ δε μπορώ να προσκολληθώ στο αρχικό πλάνο. Αλλά δικό μου είναι και το αρχικό πλάνο, οπότε sue me. tongue.gif

Το post αυτό το κάνω κυρίως για να δω πόση ώρα θα μου πάρει να τα κάνω από σημειωματάριο -> post. smiley.gif
rchos
H Rchoequipo 2012 είναι έτοιμη...
SG3ptshooter
Δευτέρα. 10 νεοφερμένοι που αξίζουν την προσοχή μας.

Nathan Jawai - Barcelona

Στατιστικά:
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2011
Έρχεται από το μακρινό Kazan, όπου δεν εντυπωσιάστηκα με αυτά που είχα δει πέρυσι απ' αυτόν στα πλαίσια της Euroleague. Μπορεί το δείγμα του Αυστραλού να είναι ελάχιστο με τη φανέλα της Barcelona, αλλά οι Καταλανοί μοιάζουν έτοιμοι να του δώσουν πολύ χρόνο ανάλογο, ή και περισσότερο απ' τα 15 λεπτα που είχε μέσο όρο πέρυσι, μεταξύ προβλημάτων βέβαια καθώς έχασε παιχνίδια και στις 2 πρώτες φάσεις της διοργάνωσης. Highlight της Ευρωπαϊκής παρουσίας του σίγουρα η σειρά με τη Barcelona, πολύ πιθανό η έφεση που έδειξε στο σκοράρισμα απέναντι σε μια τόσο ισχυρή frontline να ήταν και ο λόγος που τον απέκτησαν εντυπωσιασμένοι οι Ισπανοί.
Μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα απ' όσα πιστεύει κανείς βλέποντας τον όγκο του. Είναι μεν ένα παιδί που με τον όγκο αυτόν και μόνο μπορεί να κερδίσει καλές θέσεις γύρω απ' το καλάθι και να τελειώσει από κοντά, όμως δεν είναι ο "Αυστραλός Σόφο". Έχει καλή κίνηση χωρίς τη μπάλα για τα κιλά του, καλό άλμα(!), πράγμα που απέδειξε στα 2 πρώτα επίσημα παιχνίδια του με τη Βarca, μπορεί να rollάρει καλά και να υποδεχθεί τη μπάλα χωρίς πολλά προβλήματα. Βέβαια περιμένουμε να δούμε αν θα έχει θέματα και σε κάποιους τομείς, αμυντικά απέναντι σε διαφορετικού τύπου πεντάρια αλλά και επιθετικά ερωτηματικό είναι πως θα τα πάει στο να αποφεύγει τα λάθη, ειδικά αν μια άμυνα είναι προσαρμοσμένη πάνω του.
Θα βοηθήσει επειδή η Barcelona μπορεί να στηριχτεί κατά βάση περισσότερο πάνω του για τα screens απ' τη θέση 5. Επειδή και μέτριος να είναι επιθετικά η παρουσία του στο παρκέ θα αναγκάσει υποδεέστερους αντιπάλους να δώσουν βοήθειες και θα βρεθούν ελεύθεροι συμπάικτες του στο τρίποντο. Επειδή έδειξε ήδη ότι μπορεί να συνεργαστεί καλά με το Huertas, σε σημείο που άρχισαν ήδη εκτός από σκορ να προσφέρουν και θέαμα. Επειδή υπάρχει χώρος στο roster, με τον Tomic να είναι το μόνο άλλο "καθαρό" 5 του roster.
Αν αποτύχει το πέρασμά του, θα τον θυμάμαι για πολλά πράγματα. Πέρα απ' τις εντυπωσιακές φάσεις που θα δώσει είναι μεγάλη μορφή ο Nathan. Και μόνο για το ότι είναι ένας Ιθαγενής Αυστραλός που ήρθε να παίξει στην Ισπανία με προηγούμενο σταθμό το -20.


Adrien Moerman - Βilbao

Στατιστικά:
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2011
Έρχεται από ομάδα της Euroleague κι αυτός, την πρωταθλήτρια Γαλλίας του 2011 Nancy. Πετυχημένη ατομικά η παρουσία του στο Ευρωπαϊκό μέτωπο καθώς ανταπεξήλθε καλά απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους και πήρε πολύ χρόνο συμμετοχής στην κορυφαία διοργάνωση της ηπείρου. Προβλέψιμα δεν έκαναν το repeat στο πρωτάθλημα, nothing to see here.
Μπορεί να κάνει πάρα πολλά. Καλός rebounder, πολύ καλή κίνηση χωρίς τη μπάλα και επίκαιρες θέσεις, άνεση στο σκοράρισμα απ' το τρίποντο όχι μόνο μετά από υποδοχή πάσας αλλά και μετά από τρίπλα, εξίσου άνετος μοιάζει και από μέση απόσταση, χωρίς να πατά στο παρκέ ή και από μεγαλύτερες αποστάσεις, στο βίντεο που παραθέτω σκοράρει 2 φορές σαφώς μακρύτερα απ'τη γραμμή του τριπόντου δείχνοντας ότι έχει πολύ καλή αίσθηση του σκοραρίσματος με σουτ. Δυναμικός στις διεισδύσεις του μπορεί να γίνει υπό τις κατάλληλες συνθήκες αν και στο Ισπανικό πρωτάθλημα ίσως μοιάσει λίγο work in progress η επιτυχία σε αυτό το μέρος του παιχνιδιού. Στο post κατά βάση τον έχω δει, στο κλιπ αλλά και στους αγώνες του που πολύ εύκολα βρίσκει κανείς, αν έχετε περαιτέρω περιέργεια, να τελειώνει από απόσταση κι όχι σπρώχνοντας και ερχόμενος χαμηλά. Εκεί σίγουρα δεν αντικαθιστά το Banic λοιπόν.
Θα βοηθήσει επειδή υπάρχει πλάνο. Δεν θα σκοράρει από κοντά όπως ο Banic αλλά ο Hamilton θα αναλάβει να είναι η παρουσία στη ρακέτα και θα του ανοίξει το δρόμο για ελεύθερα σουτ ή ευνοικες προϋποθέσεις γενικά για τελειώματα που του αρέσουν, ενώ ο Rakovic μπορεί να δημιουργήσει μαζί του μια αποτελεσματική συνεργασία με το χώρο που θα βρει να τρέξει τις φάσεις. Και επειδή let's face it o Βέλγος είναι γατάκι, ο πανύψηλος ξάδερφος του Molko να πουμε.
Αν αποτύχει το πέρασμά του, θα τον θυμάμαι επειδή μου αρέσει ήδη. Τον είχα προσέξει απ' την περσινή πρώτη φάση με Ολυμπιακό και 2 Ισπανικές στον όμιλο, τον έχω δει αρκετά και στα πλάισια της αναζήτησής μου, για όσους θυμάστε, με θέμα το Jamal Shuler.


Brian Asbury - Cajasol

Στατιστικά:
http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=I...1630&Page=3
Έρχεται από τη Netanya του Ισραήλ. Δεν έχω μεγάλη εικόνα της δυναμικότητας του εκεί πρωταθλήματος ομολογώ, αλλά έρχεται ως ο πρώτος σε ranking παίκτης στο περσινό πρωτάθλημα και με γεμάτη στατιστική πέρα απ' τα καλά ποσοστά στο σκοράρισμα.
Μπορεί να κάνει σίγουρα αρκετά πράγματα αν πιστέψουμε στη δυναμικότητα των αντιπάλων του πέρυσι. Αφού έρχεται με μισή τάπα και 1,5 κλέψιμο περιμένω να μην είναι ένας σκόρερ στο φτερό μόνο, αλλά να δείξει καλή παρουσία και στο αμυντικό κομμάτι. Δείχνει καλός χειριστής της μπάλας, με άνεση στο να πάρει το μακρινό σουτ ακόμα και χωρίς τις καλύτερες των προϋποθέσεων, μπορεί να βρει το δρόμο προς τα μέσα και να σκοράρει με το drive, είτε με ένα σχετικά χλιαρό touch είτε και με κάρφωμα ή layup, όπου όμως στο βίντεο που έχουμε στη διάθεσή μας δε μοιάζει ιδιαίτερα aggressive. Θα κόψει συχνά, δεν τον έχει δει να υποδέχεται πάσες εν κινήσει.
Θα βοηθήσει επειδή η φετινή Cajasol θα τον χρειαστεί αρκετά. Μια ομάδα που δεν ξέρουμε πως θα τα πάει ιδίως οργανωτικά και που δεν έχω εντοπίσει πως θα βρει σκορ μέσα στη ρακέτα χρειάζεται έναν κινητικό swingman που θα προκαλέσει ανισορροπίες, θα τον κυνηγήσουν οι αμυντικοί και θα μπορέσει να δώσει και πολύ σκορ. Δε γνωρίζω αν μπορεί να πασάρει καλά, αν μπορούσε να φτιάξει μερικά σουτ στο Bogda που θα περιμένει ή μερικά εύκολα τελειώματα στον Triguero.
Αν αποτύχει το πέρασμά του, θα τον θυμάμαι επειδή θα έχει δώσει κάποια μεσημέρια με μεγάλες εμφανίσεις και μπόλικο σκορ στο όνομά του.


Zoran Dragic - Μalaga

Στατιστικά:
http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=S...1145&Page=3
Έρχεται από την Krka. Όπου ήταν αδιαμφισβήτητα πρωταγωνιστής σε πρωτάθλημα και Eurocup.
Mπορεί να κάνει αρκετές δουλείες στο παρκέ. Ψηλός και με μεγάλα άκρα, άνετος με τη μπάλα στα χέρια και με έφεση στο να πλησιάζει το καλάθι, καλός κλέφτης και παιδί που θα δώσει -και θα κερδίσει- αρκετές μονομαχίες σε διεκδικήσεις κατοχής, είδαμε άλλωστε πως έχει αρκετή ενέργεια να δώσει και με τη φανέλα της Σλοβενίας. Η χρονιά που πέρασε ήταν η πρώτη που τον βρίσκουμε να έχει αξιοπρεπή ποσοστά απ' το τρίποντο, κι αυτό ισχύει μόνο στο πρωτάθλημα Σλοβενίας, ενώ για παίκτη της περιφέρειας έχει πολύ κακή σχέση και με τη γραμμή του foul. Πηγαίνει αρκετά, αλλά δε σκοράρει αρκετά.
Θα βοηθήσει επειδή η Malaga μοιάζει να ξέρει τι κάνει φέτος. Συμπληρώνει καλά τον Urtasun και θα βρει και έξτρα χρόνο όσο θα λείπει κι ο Vidal, πράγμα που του δίνει μια καλή ευκαιρία να κερδίσει το ρόλο του σε μια ομάδα με αρκετούς νεοφερμένους και νέο προπονητή που δε θα κριθεί αυστηρά εξαρχής. Θα βοηθήσει επειδή το 1% να έχει μάθει τόσα χρόνια απ' τον αδερφό του, θα ξέρει μπάσκετ. Ναι, τόσο μ' αρέσει ο Goran.
Aν αποτύχει το πέρασμά του, θα τον θυμάμαι γιατί θα τον ξανασυναντήσω αρκετά σε εθνικές ομάδες και Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, γιατί είναι ο αδερφός του Goran και για κάποια εντυπωσιακά χαμένη βολή που ίσως μας δώσει.


Michael Roll - Ζaragoza

Στατιστικά:
http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=B...=329&Page=3
Έρχεται από το Βέλγιο, όπου και είχε σαφώς πρωταγωνιστικό ρόλο με την Antwerp. Βγήκαν πρώτοι στην τριπλή ισοβαθμία που είχαμε πέρυσι στο τέλος της κανονικής περιόδου στο Βέλγικο και έπαιξαν και 2 γύρους Eurochallenge, σαφώς λοιπόν ο Roll δεν έρχεται με περγαμηνές μεν αλλά με καλή παρουσία, έστω στις οριακά καλού επιπέδου διοργανώσεις που συμμετείχε η ομάδα του.
Μπορεί να κάνει περισσότερα απ' ότι νόμιζα. Ο Roll είναι έκτακτη προσθήκη στο αρχικό μου πλάνο μετά την εμφάνισή του στο ματς με τη Real. Περίμενα έναν ακόμη Stefansson - Toppert απ' τη Ζaragoza, αλλά δε νομίζω να τη γλιτώσει ο τραγικά uneventful Ισλανδός και ο μόνο-τρίποντα Γερμαναράς απ' τον απόφοιτο του UCLA. Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στον Abos, τον προπονητή της Zaragoza, και εκτιμώ πως είδε κάτι στο Roll που θα του κερδίσει αρκετό χρόνο και αρμοδιότητες. Πάνω απ' όλα εντυπωσιάστηκα με την έφεσή του να δημιουργήσει ευκαιρίες για σκορ των συμπαικτών του με 5 τελικές πάσες απέναντι στη γρήγορη περιφερειακή άμυνα της Real, ενώ και καλός rebounder μοιάζει αλλά και χαρισματικός σκόρερ βέβαια. Καθόλου στατικός, μπορεί να διεισδύσει και να σουτάρει. Τα τελειώματά του στα drive δεν έχουν δυναμισμό βέβαια αφου απουσιάζει κατι τέτοιο απ'ολα τα πλανα του που εχω δει, αλλα ειναι ενα πολυδιαστατο επιθετικο οπλο που αν βλεπει τοσο καλα τους συμπαικτες του οσο στο πρωτο του δειγμα θα δημιουργησει πολλα προβληματα στους αντιπαλους μες τη σεζον.
Θα βοηθησει επειδη οπως ειπα πιστευω πως ο προπονητης του εχει δειξει στα φιλικα και στο σουπερκαπ οτι κατι τρεχει εδω. Χωρος αν ο ανταγωνισμος ειναι οι 2 που προανεφερα υπαρχει απλετος. Μπορει να ταιριαξει ωραια και με το Llompart/
Αν αποτυχει το περασμα του, θα θυμαμαι οτι μου εκανε τοσο καλη εντυπωση στο ντεμπουτο του. Κι οτι ηταν απ' το UCLA.



Damjan Rudez - Ζaragoza

Στατιστικά:
http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=C...=184&Page=3
Έρχεται από την Cibona, όπου δε γνωρίζω γιατί είχε τόσο καταστροφική πρώτη φάση Eurocup. Αλλά το full season δείγμα του στην Αδριατική λίγκα καθησυχάζουν κάποιον πιθανό επικριτική της επιλογής της Zaragoza. Εξαιρετικά ποσοστά από παντού για έναν παίκτη 2.08, πολύ καλή τρίπλα, όχι κακή πάσα αν μπει στην εξίσωση το ύψος του, δεν ξέρω αν είναι αδύναμος στο rebounding ή παιζει ρόλο και το πόση ώρα περνά μακριά απ' το καλάθι παίζοντας είτε ως 4 ακροβολισμένο στην αδύνατη πλευρά είτε ως 3. Καλό mobility, σίγουρα διάφορο του Keselj τον οποίο μου θυμίζει γενικά σαν κοψιά, αλλά απ' τον οποίον έχει κι εμφανείς διαφορές. Στη Zaragoza ελπίζουν φαντάζομαι η βασική διαφορά να είναι στο mentality του Κροάτη.
Μπορεί να κάνει αυτά που έγραψα από πάνω. Στράβωσε το πλάνο. tongue.gif Oπότε εδώ λέω ότι κέρδισαν στους τελικούς την Cedevita;
Θα βοηθήσει επειδή η Zaragoza ξέρει τι μπορεί να πάρει απ' αυτόν αν κρίνουμε απ' τα πρώτα δείγματα. Ο Aguilar είναι ένα πολύ καλό 4αρι με προοπτική που θα πάρει ξανά αρκετά λεπτά στο παρκέ, αλλά το ατού του Rudez με την εξωτερική απειλή δεν το δίνει σε τέτοιο βαθμό. Βοηθάει σαφώς το ότι τον υπολογίζουν σύμφωνα με τον Abos και στις 2 θέσεις forward.
Αν αποτύχει το πέρασμα του, θα θυμαμαι κάποιο ματς μες τη χρονια που θα κάνει 6/7 τρίποντα. Θα τον συναντήσουμε ξανά και να αποτύχει εδώ, ούτως ή άλλως.


Corey Fisher - Βadalona

Στατιστικά:
http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=T...3820&Page=3
Έρχεται από την Antalya. Θυμάστε όσοι έχουμε συζητήσει για Antalya πόσο εκτίμηση έχω στο scouting τους. Να επανάλαβω; Aaron Jackson, Lucas-Gordon και φέτος δύο guards με 18-19 πόντους μέσο όρο και καλά ποσοστά, το 2αρι έχω δηλώσει ανοικτά ότι δε θα φοβόμουν λόγο προέλευσης να το έφερνε και ο RG.
Μπορεί να σκοράρει, να διεισδύσει, να πασάρει, να τριπλάρει, τα πάντα; Δεν ξέρω, ξέρω ότι είναι ο αγαπημένος μου νεοφερμένος απ' όσα έχω δει ως τώρα. Να γίνω και Villanova;
Θα βοηθήσει επειδή η Joventut πάντα είναι καλό περιβάλλον για έναν νεαρό παίκτη που του δίνεται χρόνος και αρμοδιότητες στο παρκέ, ανεξαρτήτα απ' το αν πιάνει θέση ξένου. Και επειδή ο γερό-Oliver είναι ιδανικό συμπλήρωμα να τον
αποφορτίσει στην κακή του βραδιά και να δώσει ηρεμία στην ομάδα, ενώ στις βραδιές που πηγαίνει καλά ο Fisher θα αράξει στον πάγκο και θα μαθαίνει μπάσκετ στα τσικό δίπλα του.
Αν αποτύχει το πέρασμά του, θα θυμάμαι να κοιτάξω τον επόμενο guard που θα φέρει η Antalya. Αλλά δεν θα αποτύχει. tongue.gif Το προηγούμενο video του που είχα ποστάρει.


William Buford - Blusens

Στατιστικά:
http://www.ohiostatebuckeyes.com/sports/m-..._william00.html
Έρχεται από το Ohio State απευθείας.
Μπορεί να σκοράρει. Να σκοράρει πολύ και με αρκετή αστάθεια απ' ότι διαβάζω. Αθλητικός για τη Blusens, περιμένω να δω αν θα μεταφράσει το παιχνίδι του στα Ευρωπαϊκά δεδομένα ως περισσότερο διεισδυτικό ή αν θα βελτιώσει το σουτ του, όπου πέρυσι είχε μέτρια χρονιά. Επίσης αναμένω να δω πως θα μεταφράσει την πάσα του και ποιους συμπαίκτες του δύναται να αξιοποιεί.
Θα βοηθήσει επειδή πάντα υπάρχει χώρος στο φτερό της Blusens, πόσο μάλλον μετά τις περσινές απογοητεύσεις εκεί (Ere, αφάνας dunker Deron Washington). Και αν χρειαστεί να μιλήσει ο φαβοριτοφόρος, εδώ είμαστε.
Αν αποτύχει το πέρασμά του, θα θυμάμαι ότι πέρασε απ' τη Blusens παίκτης με περισσότερους πόντους στο κολέγιό του απ' το Jerry Lucas, το Redd κλπ


Marcus Lewis - Murcia

Στατιστικά:
http://www.nba.com/dleague/playerfile/marcus_lewis/
Έρχεται από τη D-League, όπου αν κρίνω απ' τα στατιστικά δεν τα πήγε καθόλου άσχημα.
Μπορεί να κάνει αρκετά. Κατά βάση περιμένω να κατεβάζει ένα 8αρι rebounds, αλλά δε θέλω να προβώ σε προβλέψεις με τόσο μικρή εικόνα που έχουμε απ' αυτόν.
Θα βοηθήσει επειδή η Μurcia θα τον πάει καρότσι κι ότι γίνει. Κι επειδή ο Tillie είναι ένας κοκαλιάρης 2.11 ΓαλλοΟλλανδός που αρέσκεται να σουτάρει απ' τα 6 μέτρα ή γυρίζει πλάτη για να κάνει hook απ' τα 4 μέτρα, μην πολυμπορώντας να σπρώξει τον αντίπαλο ψηλό. Όλη η ρακέτα θα ανήκει στο Μάρκο.
Αν αποτύχει το πέρασμά του, θα θυμάμαι ότι τον πίστεψα έχοντας δει μόνο σκόρπιες φάσεις του σε διάφορα recaps από D-League, όπου δεν έμοιαζε καν τίποτα σπουδαίο. Και απλά μου προκάλεσε ενδιαφέρον το 15-13-3.

James Fedleine - Fuenlabrada

Στατιστικά:
http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=S...=259&Page=3
Έρχεται από τη δεύτερη κατηγορία, ανήκει δηλαδή σε ένα γκρουπ παικτών που δύσκολα δείχνω εμπιστοσύνη και που τελευταία έχουμε δει λίγους να δίνουν λύσεις και αρκετούς να μην τα καταφέρνουν. Επίσης δε γνωρίζω το Quinnipac απ' όπου προέρχεται. Μπαίνει στη λίστα γιατί είναι Δομινικανός και γιατί έχει δείξει πολύ καλό πρόσωπο ως τώρα στη Fuenla.
Mπορεί να σκοράρει κατά βάση. Ο κλασσικός Αμερικανός σκόρερ που έχει μεγάλο ρεπερτόριο κινήσεων. Μεγάλο το 2+ κλεψίματα κατά μέσο όρο αλλά περιμένω να δω πόσο Κεντροαμερικάνικα μαρκάρει για να βγάλω συμπεράσματα.
Θα βοηθήσει επειδή ο καπετάν-Kirk δεν ήταν και τόσο καλός πέρυσι και οι απαιτήσεις για το φτηνό 2 απ' την Oro δε θα είναι ασύλληπτες. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να εξελιχθεί σε πρωταγωνιστή για τη Mad-Croc, αλλά τουλάχιστον το ρόλο του σκόρερ θα τον εκπληρώσει.
Αν αποτύχει το πέρασμά του, θα θυμάμαι το τατουάζ του στο χέρι. Μ' άρεσε.


Krunoslav Simon - Malaga

Στατιστικά:
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2011
Έρχεται από την KK Zagreb, με την οποία πέρυσι έδειξε δείγματα γραφής και στη Euroleague. Πολλοί τον θυμάστε απ' το fantasy, που ξεπετάχτηκε από ένα σημείο και μετά και ξελάσπωσε πολύ κόσμο.
Μπορεί να κάνει πολλά. Σκοράρει, κυρίως από μέση και κοντινή απόσταση, κυρίως με ατομική προσπάθεια και με εκτέλεση μετά από τρίπλα. Τσιμπά rebounds και θεωρώ σε μεγαλύτερη ομάδα θα πασάρει και καλύτερα όσον αφορά τo a/to, έχοντας καλύτερους συμπαίκτες απ' ότι πέρυσι. Μπορεί να καλύψει 2 έως και 3 θέσεις, ανάλογα με τον αντίπαλο που θα συναντά μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο για τον Repesa.
Θα βοηθήσει επειδή είναι πασπαρτού. Ο Vidal ξεκινάει τη σεζόν στα pits και θα τον δούμε περισσότερο στο 3 έχω την αίσθηση, τουλάχιστον στο ξεκίνημα της σεζόν. Η Malaga θα δώσει ευκαιρίες στα νέα αποκτήματα και όντας στα 27 με μόλις μια καλή εμφάνιση στο ευρωπαϊκό προσκήνιο δεν έχει άλλη επιλογή εκτός απ' το να αρπάξει την ευκαιρία.
Αν αποτύχει το πέρασμά του, θα θυμάμαι τη μελισσούλα που έχουν σήμα στο Zagreb.


Tέλος, έχουμε 4 σημαντικές επιστροφες φέτος: Slaughter, Slokar, Saras, Rudy. Για τις 3 έχουμε ήδη μιλήσει αρκετά, ενώ όσον αφορά το Slokar το ξέρω πως είναι βαριά η λέξη "σημαντική" δίπλα στο επιστροφή αλλά ο Σλοβένος έχει τα φόντα να ξανα-πετύχει σε μικρομεσαία Ισπανική ομάδα. Ειδικά αν έχει εκτός το Rey και ίσως και το Βaez, θα δούμε.
Weekendman
Εξαιρετική η ιδεα σου αλλά και η εφαρμογή της SG3ptshooter νομίζω ότι καινούργιο μπορούμε να προσθέσουμε είναι καλό για να κρατηθεί ενδιαφέρον το τόπικ Μπράβο πραγματικά!
SG3ptshooter
Οι 7 καλύτερες στιγμές του supercopa:
http://acbtv.acb.com/video/5194-scopa-2012...upercopa_endesa

3-5 βδομάδες έξω ο Kelati sad.gif Ευτυχώς που ξεκινάμε με εύκολο πρόγραμμα για όσο θα λείψει.
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87896

Μετά την απόκτηση του Othello Hunter έφερε και το δεύτερο μη κοινοτικό της η Valladolid, pg απ΄τη Β Ιταλίας αυτή τη φορά. Και η κατάσταση στον πάτο περιπλέκεται περισσότερο, αφού προσαρμοστούν τουλάχιστον οι προσθήκες της τελευταίας στιγμής.
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87894
Weekendman
Ξαναβλέποντας στα γρήγορα τον τελικό του Σούπερκοπα το να το πείς κακή περιφερειακή άμυνα αυτό που έπαιξε η Μπαρτσελόνα είναι μάλλον κολακεία...

Bασικά όμως δεν ποστάρω για αυτό ,αλλά περισσότερο για την αντιμεντώπιση του Λόρμπεκ, καθώς όπως ξέρουμε είναι από τους λίγους στην Ευρώπη πραγματικά που κατέχουν σε κορυφαίο επίπεδο το παιχνίδι και με προσώπο και με πλάτη ,και επειδή πλήγωσε αρκετά την Ρεάλ πέρσι(και όχι μόνο) ο Λάσο του ετοίμασε μια ιδιαίτερη αντιμεντώπιση




Βέβαια οι πρώτες 2 φάσεις που έχει το αντίπαλο τεσσάρι(Μίροτιτς) αντιμέντωπο τον Σλόττερ έτοιμο ανα πάσα στιγμή να δώσει βοήθεια, και 2 περιφερειακούς με την αμυντική τους στάση να λένε ποιος…μαμάει την περιφέρεια της Μπαρτσελόνα τον Λόρμπεκ να σταματήσουμε και τίποτε άλλο δείχνει μια υπερβολική εκτίμηση του αντιπάλου…

Στην πράξη όμως απέδωσε ,ο Λόρμπεκ έβαλε 14 πόντους, αλλά το inside game του περιοριστήκε και αυτό μπορεί να τον επηρέασε στο να μην συνεισφέρει και τόσο στα σκριν(άλλο ένα πράγμα που είναι κορυφαίος ο Σλοβένος) και στην δημιουργία όπως συνήθως…

Με τον Ναβάρο όμως παρόντα προφανώς θα μπορεί να διευκολύνθουν αρκετά τα πράγματα...

Υ.Γ για τον Μπάκμαν αναφέρθηκα σε πλήρες πακέτο επίθεσης αλλά βασικά περισσότερο είναι με πρόσωπο ακόμα και όταν ποστάρει το κάνει για να ψάξει ένα καλύτερο σουτ δεν θα συμπαρασύρει τον αντίπαλο μέσα στην ρακέτα σε στυλ Σόφο,βέβαια το πρόβλημα δεν είναι το πόσο θα ποστάρει η θα είναι μέσα στην ρακέτα ,θα πάρει επιθετικά ριμπάουντ έχει και την finisher ικανοτητα το θέμα είναι να αξιοποιηθεί κατάλληλα...
Weekendman
QUOTE(Weekendman @ Sep 25 2012, 12:16 ) *
Στην πράξη όμως απέδωσε ,ο Λόρμπεκ έβαλε 14 πόντους, αλλά το inside game του περιοριστήκε και αυτό μπορεί να τον επηρέασε στο να μην συνεισφέρει και τόσο στα σκριν(άλλο ένα πράγμα που είναι κορυφαίος ο Σλοβένος) και στην δημιουργία όπως συνήθως…

Καλά για το δεύτερο(δημιουργία) είμαι πιο σίγουρος ότι η άμυνα στο ποστ τον επηρέασε...
SG3ptshooter
Tρίτη. 10- που είναι παραδόξως 10 κι όχι 15- σίγουροι πρωταγωνιστές. Σταθερές αξίες από πέρυσι.
Δε βρήκα καλό βίντεο για αρκετούς και μιας και είναι γνωστοί παίκτες της λίγκας αποφάσισα να μην βάλω μόνο σε μερικούς.

German Gabriel - Estudiantes

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=A1O
Tι κατάφερε πέρυσι; Τι δεν έκανε ο Gabriel πέρυσι; Κανονικά έπρεπε να μη συνεχίσω καν την παράγραφο. Σκόραρε απέναντι στα θηρία μες τη ρακέτα, τα τράβηξε έξω με την απειλή του τριπόντου, βρήκε τους συμπαίκτες του στις κατάλληλες θέσεις, έπαιξε καλή άμυνα αν αναλογιστεί κανείς τα χρόνια του, το σκαρί του και το πόσο τραγική ομάδα ήταν πέρυσι η Estudiantes, ακόμα και σε adjusted λεπτά ήταν καλύτερος rebounder απ' το Simmons με τη double-double σεζόν στον ΕΣΑΚΕ. Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορούσε να προσθέσει στο μιξ της Estu πέρυσι ο Gabriel αλλά δεν το προσέφερε, ίσως το να είχε 15 κλεψίματα μέσο όρο ή να κέρδιζε το Λόττο και να έπαιρναν 2 σοβαρούς ξένους να είναι οι πιο ρεαλιστικές σκέψεις που μου ρχονται αυτή τη στιγμή.
Γιατί θα είναι καλός και φέτος; You kiddin me? Αν ο Λάζαρος Παπαδόπουλος είχε σουτ και πόδια θα χάλαγε την Estudiantes;
Πόσο απαραίτητος είναι; Με το Nogueira να παίρνει τα λεπτά του και τον ερχομό του Barnes δε θα είναι άδεια η ρακέτα των φοιτητών. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να υποβαθμιστεί σε σημασία ο ρόλος του Gabriel.

Luka Bogdanovic - Sevilla

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BFO
Tι κατάφερε πέρυσι; Αθόρυβα τελειώς, ήταν ο πρώτος σε χρόνο συμμετοχής παίκτης της Sevilla, δεύτερος σκόρερ της και δεύτερος σε αξιολόγηση. Ήταν το κατάλληλο συμπλήρωμα του Paul Davis ψηλά, εκμεταλλευόμενος την ικανότητα του Αμερικανού σέντερ, αλλά και των γρήγορων περιφερειακών με έφεση στα drives, να τραβούν αμυντικούς πάνω τους και να του δίνουν το χώρο να πάρει το αγαπημένο του τρίποντο ή έστω μια προσπάθεια πιο κοντά στο καλάθι με καλύτερες προϋποθέσεις. ΟΚ, μπορεί να μην τελειώνει τις φάσεις με δυναμισμό κοντά στη ρακέτα, να μην κερδίζει εύκολα fouls ή να μην είναι εντυπωσιακός στην άμυνα ψηλά, όμως στην περσινή Cajasol με την αποδιοργανωμένη περιφέρεια και την επιμονή να περάσει η μπάλα στο Davis ακόμη κι όταν το πλάνο δε λειτουργούσε, ο Bogdanovic ήταν αυτός που πάντα είχε κάνει τη δική του δουλειά στο τέλος του ματς.Και κατάφερε δοκιμάζοντας λιγότερα τρίποντα από δίποντα να βρεθεί δεύτερος στα τρίποντα ανά αγώνα ανάμεσα σε όλους τους ψηλούς της λίγκας, πίσω μόνο απ' τον ΝΒΑer πλέον Teletovic.
Γιατί θα είναι καλός και φέτος; Γιατί ξεκινά το ΣΚ η τέταρτή του σεζόν στην Ισπανική λίγκα, γιατί οι οργανωτές έχουν χημεία μαζί του -έστω κι αν ήταν αναπληρωματικοί του Calloway πέρυσι- και γιατί ούτε τα χρόνια τον πήραν ούτε αυξήθηκε παράλογα ο ανταγωνισμός στη θέση του. Μιλάμε για έναν παίκτη που θεωρούνταν afterthought και είχε καλύτερο eFG% απ' τον go-to-guy υπεραποτελεσματικό επιθετικά -τον σιχαινόμουν- Davis. Γιατί να μην τα βγάλει πέρα;
Πόσο απαραίτητος είναι; Στην Cajasol του 2013 με διαφορετικό προπονητή, ερωτηματικά στη δημιουργία και ξένους χωρίς εμπειρία της λίγκας ο Luka θα είναι η σταθερά της Cajasol, ιδίως στο ξεκίνημα της σεζόν. Αν συνεχίσουν να του ζητούν αυτά που έχει αποδείξει πως μπορεί και δε χρειαστεί να προσπαθήσει να ντυθεί κάτι άλλο, θα ανταποκριθεί ανάλογα με την περσινή του παρουσία.

Javi Rodriguez - Manresa

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=A96
Tι κατάφερε πέρυσι; Πάρα πολλά. Το πιο κρίσιμο όλων, να είναι με σχεδόν 2 assists διαφορά απ' το δεύτερο ο καλύτερος πασέρ του πρωταθλήματος, με το a/to στο Θεό για ευρωπαϊκά δεδομένα. Έτρεξε τη Manresa τόσο καλά που την οδήγησε σε άνετη παραμονή και στο καλύτερο ρεκόρ της απ' τη χρονιά που επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία. Επίσης, συνέχισε να παίζει καλή άμυνα για το ύψος και την ηλικία του, να κερδίζει παράδοξα πολλά fouls συγκριτικά με την (μη) έφεσή του στο σκοράρισμα. Η οποία μη έφεση στο σκοράρισμα κατ' εμέ δεν πληγώνει την ομάδα του, αφού ούτε προσπάθειες εκβιάζει ούτε έχει πρόβλημα να φτιάξει το σουτ του συμπαίκτη του.
Γιατί θα είναι καλός και φέτος; Γιατί δεν έχει σημασία που περνάνε τα χρόνια, όσο ο Asselin είναι εκεί η συνεργασία τους θα είναι σοβαρή πηγή προβλημάτων για τον αντίπαλο. Αν δώσουν οι αντικαταστάτες του Doellman και του Gladyr τα τελειώματα των προκατόχων τους, η Manresa δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.
Πόσο απαραίτητος είναι; Απόλυτα. Πέραν του ότι τρέχει την ομάδα με χαρακτηριστική άνεση, πίσω του υπάρχει μόνο ένας πιτσιρικάς απ' τις ακαδημίες της Barca, που όσο ταλέντο και να έχει δεν μπορεί να τον αντικαταστήσει αυτή τη στιγμή.

Josh Asselin - Manresa

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BE1
Tι κατάφερε πέρυσι; Μετά από μερικές κακές χρονιές σε ατομικό επίπεδο, επιστρέφοντας στη Manresa κατάφερε να φτάσει στην αποτελεσματικότητα που είχε δείξει στο προηγούμενο πέρασμά του απ' την Καταλωνία. Σούταρε με πάνω από 50%, πάσαρε στους ελεύθερους συμπαίκτες του, κάρφωσε τις πάσες που τον βρήκαν σε επίκαιρη θέση, τάπωσε όσους νόμιζαν ότι τον έχουν πάρει τα χρόνια.
Γιατί θα είναι καλός και φέτος; Γιατί όπως είπα και για το Rodriguez, ας περνάνε τα χρόνια αν πρόκειται να παίζει στη Manresa.
Πόσο απαραίτητος είναι; Παρότι υποτίθεται πως ο ψηλός που ήρθε πίσω του απ' τη Β κατηγορία, ο Arteaga, έχει πολύ καλή σχέση με το σκορ, δε τον βλέπω να χάνει τη σημασία του στο πλάνο των Καταλανών. Ίσως να μοιραστεί λίγο η πίτα, αλλά η αποτελεσματικότητα του Asselin δύσκολα δε θα είναι ανάλογη με πέρυσι.

Alex Mumbru - Βilbao

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=A46
Tι κατάφερε πέρυσι; Να είναι το βασικό 3 μιας ομάδας που έφτασε στους 8 σε Ισπανία και Ευρώπη παρότι ο χρόνος δεν είναι συμμαχός του. Να βγάλει θετικό πρόσημο απέναντι σε πάμπολλους aleros που έπαιζαν χωρίς να σηκώνουν χειρόφρενο από ένα σημείο και μετά. Να αγγίξει τις 3 assists μέσο όρο απ' το φτερό. Παραλίγο να σπάσει και το ρεκόρ πόντων του, σταματώντας ένα τρίποντο μακριά απ' τους 29 πόντους που είχε πετύχει πάνω από μια δεκαετία πριν...
Γιατί θα είναι καλός και φέτος; Γιατί το Bilbao έχει πλάνο στο οποίο ο ρόλος του είναι σαφής, μεγάλος και στα μέτρα του. Αρκεί να ανεβάσει λίγο το TS% του, ειδικά αν αναλογιστούμε ότι συμμετέχει σε μεγαλύτερο ποσοστό των κατοχών της ομάδας του απ' τον οποιονδήποτε.
Πόσο απαραίτητος είναι; Με τις αλλαγές που θα έχουμε φέτος στο Bilbao και χωρίς την προσθήκη παίκτη στη θέση του, θα πρέπει να μη δείξει πτωτικές τάσεις φέτος αν θέλουν να μείνουν στα ίδια επίπεδα στο Bilbao.

Kostas Vasileiadis - Bilbao

Tι κατάφερε πέρυσι; Αποφεύγω να μιλάω για το Βασιλειάδη, ναι έχετε (σχεδόν) όλοι άδικο κι εγώ έχω δίκιο και δε σας καταδέχομαι καν, αλλά δεν μπορώ να του κλέψω τη θέση κι απ' τη λίστα tongue.gif
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BBE
http://www.kostasvasiliadis.gr/news/News/stats
http://www.draftexpress.com/stats.php?leag...;year=2011%2F12
Γιατί θα είναι καλός και φέτος; Γιατί ο Pilepic πρέπει να αποδείξει ότι αξίζει τη θέση του στην Ισπανική λίγκα και ξεκινάει με ερωτηματικό. Και γιατί ήρθε ως βασικό pg στην ομάδα αυτός που ο ίδιος ο Βασιλειάδης δήλωσε ότι είναι αυτός που εκτιμά περισσότερο απ' τους υπόλοιπους 11 της Εθνικής. Κανονικά θα έγραφα συμπαίκτες, αλλά έπρεπε να μπει με τη Νιγηρία για να ισχύει ο χαρακτηρισμός.
Πόσο απαραίτητος είναι; Με τις αλλαγές που εικάζω θα δούμε φέτος στην ομάδα του Φώτη, ειδικά στο δύσκολο ξεκίνημα από απόψη όχι μόνο χημείας αλλά και προγράμματος, Θα είναι κλειδί να μπει ζεστός στα επίσημα ο Κώστας.

Rafa Martinez - Valencia

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=A3W
Tι κατάφερε πέρυσι; Να είναι ο ηγέτης της Valencia, παρά το πρόβλημα που είχε στους κοιλιακούς, σε μια σεζόν που εκτροχιάστηκε ως ένα βαθμό στην αρχή της. Να με κάνει να πιστέυω πως ήταν καλύτερος απ' το Medley και στα ίδια επίπεδα με τον πιο ασταθή De Colo παρότι οι άλλοι δύο είναι πιο "διαφημισμένοι" παίκτες. Να δείξει πως τη χρονιά που για πρώτη φορά μετά από 6 χρόνια έπεσε κάτω απ' το 40% στα τρίποντα, είχε σκοπό να προσαρμόσει το παιχνίδι του και να προσφέρει περισσότερα πράγματα. Βέβαια και το ότι μπήκε στο δεύτερο ματς με τη Barcelona από εκεί που έλεγαν ότι δεν γίνεται να πάρει πάνω από 5-6 λεπτά και έκανε ένα διπλό σε ημιτελικό playoffs να συμβεί, σχεδόν αλλάζοντας με ένα layup όλη τη σεζόν.
Γιατί θα είναι καλός και φέτος; Γιατί είναι πλέον ο φύσει ηγέτης αυτής της ομάδας. Αυτόν ψάχνουν καιρό τώρα να βγάλει τα κάστανα απ' τη φωτιά και για μένα he delivers.
Πόσο απαραίτητος είναι; Περισσότερο από ποτέ. Η σεζόν ξεκινάει χωρίς DeColo, με τον Kelati έξω για 2 μήνες σχεδόν, τους παίκτες στο 1 να μην μπορούν να δώσουν σκορ ή καθαρό μυαλό και νέο απόκτημα δίπλα του τον μονοδιάστατο -οκ, και ερωτηματικό. μακάρι να παίξει αλλά δεν το βλέπω- Marko Keselj. Eλπίζω να έχει ξεπεράσει πλήρως το πρόβλημα που τον κράτησε μακριά κι από την προετοιμασία της Εθνικής.

Luka Zoric - Malaga

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=126
Tι κατάφερε πέρυσι; Να μπει σε μια ρακέτα που ξεκινούσε από και τελείωνε στον Freeland και να κερδίσει με το σπαθί του το χρόνο, πριν ακόμα μείνει εκτός ο Βρετανός. Και μετά να είναι ότι πιο κοντινό μπορούσε σε στυλοβάτη όσο η Malaga διαλυόταν. Αμυντικά όσο υπήρχε άμυνα ήταν εξίσου σημαντικός, αν και έχει ένα θεματάκι με τα fouls.
Γιατί θα είναι καλός και φέτος; Γιατί θα δει τα λεπτά του σταθερά σε μια ρακέτα στην οποία μαζί με τον βαθειά στον πάγκο Lima -ναι, γκρινιάζω- είναι ο παλιός. Μια ρακέτα που έχασε μεν το Freeland αλλά κέρδισε σε ταχύτητα, ποσότητα και σε πλουραλισμό.
Πόσο απαραίτητος είναι; Λίγο. Συγγνώμη, αλλά οι Gist, Perovic φέρνουν νέα πράγματα στο τραπέζι, ο Vazquez είναι τρένο και αν -χτύπα ξύλο(?)- μείνει έξω ο Κροάτης θα μπει ο Βραζιλιάνος μέσα και θα χορέψει σάμπα tongue.gif Βέβαια είναι και πατριώτης του Repesa.

Leo Mainoldi - Fuenlabrada

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=B3A
Tι κατάφερε πέρυσι; Αυτό που κάνει όσο τον παρακολουθώ. Να παίζει δίπλα σε ψηλούς πρωταγωνιστές και να μου φαίνεται εξίσου καλός με αυτούς. Και μόλις αυτοί χτυπήσουν, την κάνουν για το ΝΒΑ (Ayon), για διακοπές στο Congo (Biyombo) ή για καλύτερη ομάδα (Βatista), αυτός σηκώνεται και δείχνει ότι δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απ' αυτούς και να βοηθά όσο κανείς άλλος στο να σωθεί, ή να βγει στην postseason ακόμη, η λιγότερο ισχυρή στο τέλος Fuenlabrada. Με γεμάτο ρεπερτόριο επιθετικά και Αργεντίνικο ταπεραμέντο.
Γιατί θα είναι καλός και φέτος; Γιατί φέτος ξεκινά τη σεζόν ως το νούμερο 1 ψηλά και έχει το supporting cast να σώσουν τη μικρή ομάδα της πρωτεύουσας. Μια χαρά μπορεί να τα καταφέρει, σε σημείο που επιμένω πως δεν υπήρχε λόγος -πέραν της cultίλας, προφανώς- να τον κόψει ο Lamas για να πάρει τον Leiva και τον Kammerichs.
Πόσο απαραίτητος είναι; Μ' αρέσει ο υγιής Sene και O F/C απ' το Belize μοιάζει η νέα ατραξιόν ενός τμήματος scouting που στη ρακέτα δεν κάνει ποτέ λάθος. Αλλά ο Mainoldi θα είναι αυτός που σίγουρα θα έχει κάνει τη δουλειά του την άνοιξη, είτε αναγκαστεί να πάρει την κατάσταση πάνω του είτε βρει τον κλασσικό του ρόλο ως η εναλλακτική πηγή κινδύνων.

Levon Kendall - Blusens

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=F1J
Tι κατάφερε πέρυσι; Mόλις στην πρώτη του χρονιά στην Ισπανία, ο Kendall ήταν ο καλύτερος παίκτης της νεοφώτιστης ομάδας του. Με βελτιωμένη τη σχέση του με το καλάθι σε σχέση με αυτά που είχαμε δει στην Ελλάδα, πράγμα που χρειαζόταν να συμβεί για να ανταποκριθεί στο μεγάλο ρόλο που είχε. Με πειστική συμβολή τόσο στη λειτουργία των επιθέσεων και με αποφασιστική παρουσία στην άμυνα, ομολογώ δεν περίμενα να μου κάνει τόσο καλή εντύπωση στους αγώνες του που είδα. Πιο efficient σκόρερ και σίγουρα λιγότερο επικίνδυνος για την ομάδα του με τη μπάλα στα χέρια απ' το Lasme.
Γιατί θα είναι καλός και φέτος; Δεν είναι πλέον ο νέος στην ομάδα και την κατηγορία Καναδός που κανονικά θα έπρεπε να παίζει hockey.
Πόσο απαραίτητος είναι; Ο Hummel ξεκινάει τη χρονιά απ' την εξέδρα, οπότε είναι σίγουρα απαραίτητος. Ο Mejri αν πιάσει του δίνει μεγάλη ελευθερία κινήσεων, όμως υπάρχουν και πράγματα που ο Lasme έκανε καλύτερα με τα ελατήρια που είχε στα πόδια, στα οποία ο Kendall πρέπει να βάλει τα δυνατά του.
SG3ptshooter
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87921
Kαι Sinanovic η Valladolid που προσπαθεί να καλύψει το χαμένο έδαφος πριν αρχίσουν οι αγώνες.
HLR CENATION
πολυ ωραια παρουσιαση SG.Mαζι με τον Weekndman κανετε-οπως εχω ξαναπει- εξαιρετικη δουλεια και οι δυο.

Διαβασα το προγραμμα του ΟΤΕ και δεν εχει κανενα ματς απο την πρωτη αγωνιστικη της ACB sad.gif .Προπερσι εδειχνε θυμαμαι το σαιτ της ACB.Ειχα δει αρκετα.Βαζει ακομα παιχνιδια?
Zoys
QUOTE(HLR CENATION @ Sep 25 2012, 22:47 ) *
Προπερσι εδειχνε θυμαμαι το σαιτ της ACB.Ειχα δει αρκετα.Βαζει ακομα παιχνιδια?

Πρόπερσι ναι, αλλά πέρυσι δεν είχαμε αυτή τη δυνατότητα. Και λογικά ούτε φέτος.
HLR CENATION
QUOTE(Zoys @ Sep 25 2012, 22:52 ) *
Πρόπερσι ναι, αλλά πέρυσι δεν είχαμε αυτή τη δυνατότητα. Και λογικά ούτε φέτος.

Ευχαριστω για την απαντηση.Κριμα,1η αγωνιστικη δεν θα δω τιποτα δηλ.Και το Ρεαλ -Μαλαγα πολυ θα ηθελα να το δω.
SG3ptshooter
τα παιχνίδια ανεβαίνουν εδώ:
http://www.allsports-tv.com/
για όσους βαριόνται τα streams κλπ

Επίσης:
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87936
Νόμιζα ότι ο γνωστός στους συχνούς επισκέπτες του topic o Sonseca είχε υπογράψει στην Caja Laboral για backup, μιας και συμμετείχε σε όλη την προετοιμασία των Βάσκων. Τελικά τον υπέγραψαν σήμερα για 15 μόνο μέρες. Και ρωτάω αυτό που ρώτησα και το μαντατοφόρο το bench, μέλι έχει ο Calbarro που είναι 23 και πέρυσι τον πήραν απ' την τρίτη κατηγορία για να μπει μέσα 2 φορές; tongue.gif Σίγουρα θα ήταν αναβάθμιση να έδιώχναν τον άλλο και να κρατούσαν full season τον Hernandez-Sonseca.

Για την ιστορία o Calbarro έχει αξία 100.928 euro σε ένα fantasy με minimum αξία παίκτη τις 100.000. Προφανώς τελευταίος σε όλη τη λίγκα.
SG3ptshooter
Tετάρτη. 10 μεταγραφέντες από ομάδα της κατηγορίας σε άλλη, όπου τελικά έγραψα για 11, ενώ συνολικά τους μέτρησα 33 και τους αναφέρω όλους. Η Malaga πρωταγωνιστεί με έξι παίκτες να έχουν μετακομίσει στην Ανδαλουσία από άλλες ομάδες της λίγκας. Δε μετράω το Hettsheimeir αφού δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα.

Ante Tomic - Βarcelona

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BIY
Έφυγε από τη Real, μετά από δυόμισι χρόνια στην Μαδρίτη. Ευέλικτος για τα 215 εκατοστά του, σκοράρει τόσο με πλάτη στο καλάθι όσο και με πρόσωπο μετά από κίνηση στο χώρο. Πέρυσι είδε το ρόλο του να αμφισβητείται και τελικά δεν ανανεώθηκε απ' τους Μαδριλένους, που προτίμησαν την ικανότητα του Begic να χρησιμοποιεί το ακόμα μεγαλύτερο ύψος του στο να αμύνεται ψηλά καλύτερα απ' το να επιτίθεται. Σίγουρα δε βοήθησε την παραμονή του Tomic το ότι οι 3 προσπάθειές του απ' την κορυφή της βασικής πεντάδας δεν έφεραν ούτε παρουσίες σε final 4 Ευρωλίγκας, ούτε πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, ούτε πρωτάθλημα φυσικά.
Μετακόμισε στην αιώνια αντίπαλο της προηγούμενής του ομάδας, τη Barcelona, σε μια σεζόν με απόλυτη αλλαγή του rotation των πρωταθλητών στο 5. Συμπληρώνει καλά τον ογκώδη και ταυτόχρονα αλτικό Jawai με το να είναι ο ψηλός και ταυτόχρονα ευέλικτος παίκτης με το μεγαλύτερο επιθετικό ρεπερτόριο. Σίγουρα χωράει λοιπόν και σίγουρα ταιριάζει στη νέα του ομάδα όσον αφορά το αγωνιστικό του προφίλ.
Υay or nay? Υay, αν και θα ήθελα να είχαν περισσότερο βάθος στη frontline. Σε αρκετά ματς νιώθω πως θα αναγκαστούν να δώσουν λεπτά στο 5 και στο Lorbek. Να πω την αμαρτία μου μου φάνηκε μεγάλο και το τριετές.


Carlos Cabezas - Caja Laboral

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=A3K
Έφυγε απ' τη Zaragoza, όπου μετά την μέτρια παρουσία του το 2010-11, πέρυσι πρωταγωνίστησε φτιάχνοντας μια καλή συνεργασία με το Hettsheimeir και βρίσκοντας τον τρόπο να επαναφέρει στο παιχνίδι τους τις κάπως βαρυκόκκαλες για τα γούστα μου διεισδύσεις του. Πολλά λάθη όμως, σίγουρα δυσανάλογα πολλά σε σχέση με τον αριθμό των assists και την ικανότητα της ομάδας του αρκετές φορές να επιβάλλει όντως το ρυθμό της στο παρκέ.
Μετακόμισε στην Caja Laboral, όπου θέλουν να τον έχουν ως το έμπειρο backup πλάνο αν δεν βρει το δρόμο του ο Rochestie. ο οποίος Rochestie όμως με το Εurobasket και το πρόβλημα στο πόδι έχει δει τις μετοχές του να πέφτουν, τις αρμοδιότητες όμως απ' αυτά που διαβάζω μοιάζει να μην τις κερδίζει ο Cabezas αλλά ο Heurtel, που στην αρχή του καλοκαιριού προοριζόταν για δανεισμό. Με τον Κεφάλα να έχει έναν ξεκάθαρα βοηθητικό ρόλο στα παιχνίδια με ή χωρίς Rochestie. Περιμένω να δω.
Υay or nay? Nay. Απ' τη στιγμή που έψαχναν γηγενή για συμπλήρωμα θεωρώ πως ο Llompart έχει περισσότερη ενέργεια στο τεπόζιτο.


Pedro Llompart - Zaragoza

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=B4R
Έφυγε απ' την Alicante, που διαλύθηκε. Αλλά πριν διαλυθεί είχε κάνει υπό τον εξαιρετικό Vidorreta μια σεζόν που την έφερε στα playoffs. Και ο Llompart ήταν ο βασικός οργανωτής τους, με συγκομιδή σε όλους τους τομείς και εμφανή βελτίωση στην άνεσή του στο να προσφέρει σκορ.
Μετακόμισε στη Zaragoza, παίρνοντας τη θέση του Cabezas. Σε σχέση με τη χρονιά που έκανε πέρυσι ο Pedro, δε φαίνεται παράλογο να βρεθεί στο roster μιας ομάδας με στόχους ανάλογους αυτών που πέτυχε ο ίδιος πέρυσι. Με βάση το που βρισκόταν η καριέρα του νωρίτερα, θα μπορούσε κανείς να έχει και τους ενδοιασμούς του για το αν μπορεί να οδηγήσει για δεύτερη συνεχόμενη φορά μια νέα ομάδα στην οχτάδα. Εμπιστεύομαι όμως πέρα απ' τις ικανότητές του τόσο τον Abos ανάλογα με τον προηγούμενο coach του Llompart, όσο και την ικανότητα του Van Rossom να πάρει αρκετά λεπτά μέχρι να βρεθεί η χημεία των "βασικών".
Υay or nay? Υay. Πολύ δε θα κόστισε ο Pedro και έχει εμπειρία στη λίγκα. Η γνώμη μου είναι πως μπορεί να ανταποκριθεί. Έξυπνο πάντως το 1+1 αν δεν τα καταφέρει τελικά στο νέο περιβάλλον του.


Sergiy Gladyr - Fuenlabrada

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BHT
Έφυγε απ' τη Manresa, μετά από μια τριετία στην οποία ξεκίνησε ως ο νεοφερμένος πιτσιρικάς που μόλις είχε γίνει draft (n49, Ηawks, 2009) και πέρυσι βρήκε το δρόμο του αφού κατάφερε να προσαρμοστεί μετά από καιρό στα δεδομένα του Ισπανικού πρωταθλήματος και να γίνει από απλά ένας ακόμα Chad Toppert, ένας παίκτης που δείχνει προοπτική για κάτι περισσότερο απ' τις μικρομεσαίες ομάδες της λίγκας.
Μετακόμισε στη Fuenlabrada, κίνηση που δεν ξέρω αν είναι παράλληλη ή προς τα κάτω, στην πράξη όμως θεωρώ πως είναι παράλληλη καθώς και οι δύο ομάδες θα προσπαθήσουν να σωθούν, με μια σχετική άνεση αν γίνεται. Δεν έχω καθόλου εικόνα για το κασέ του ή τι άλλες προτάσεις είχε, μπορεί ίσως να μας βοηθήσει ο manu που είναι ο μεγαλός του fan εδώ γύρω.
Υay or nay? Υay, είναι σίγουρα καλό που έρχεται με την ικανότητα να καλύψει τη μια θέση το φτερό, σε σχέση με το να γεμίζει η θέση με πολλαπλές δοκιμές προσώπων που κάποιοι δεν ήταν καν κατάλληλοι γι' αυτή τη δουλειά, όπως έγινε πέρυσι.


Saul Blanco - Canarias

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=B8T
Έφυγε απ' τη Fuenlabrada, με την οποία τελείωσε τη σεζόν μετά την αποχώρησή του απ' τη Malaga. Στην οποία Fuenlabrada επέστρεψε και πίστευα θα μπορέσει άμεσα να επαναλάβει τα κατορθώματα της τελευταίας σεζόν που είχε φορέσει τη φανέλα της, αλλά δεν είδαμε κάτι τέτοιο. Μάλιστα δεν έμεινε καν όπως φάνταζε πολύ λογικό στην παλιά του ομάδα στο τέλος της σεζόν.
Μετακόμισε στη νεοφώτιστη Canarias. Η οποία χρειάζεται παίκτες με εμπειρία απ' την πρώτη κατηγορία για να μπορέσει να παραμείνει σε αυτήν και ο Blanco έχει 200 ματς στην πλάτη του, όντας και ο μόνος Ισπανός απ' το φετινό roster της Canarias που έχει παίξει σεζόν ως βασικός στην πρώτη κατηγορία στο παρελθόν.
Υay or nay? Υay για την Canarias που στη χειρότερη περίπτωση θα έχει έναν παίκτη με μόνιμη θετική προσφορά, ενώ μπορεί αν βρουν τα κουμπιά του να κερδίσουν έναν ηγέτη παραμονής. Ο ίδιος ο Blanco δεν θα έχει καταλάβει καν πως έφτασε απ' την πόρτα της Εθνικής ως τους νεοφώτιστους, με τον παραγκωνισμό του απ' τη Malaga για μεγάλο διάστημα να έχει δώσει μια αίσθηση στασιμότητας στην καριέρα του.


Justin Doellman - Valencia

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BJX
Έφυγε απ' τη Manresa, με την οποία δεν είναι καθόλου υπερβολή να πούμε ότι πρωταγωνίστησε πέρυσι. Ένας ευέλικτος forward με έφεση στο σκοράρισμα, που βρέθηκε δεύτερος για το 2012 σε πόντους ανά αγώνα πίσω μόνο απ' τον MVP, Andy Panko. Εντυπωσιακό ότι πρώτεψε και στα κλεψίματα μεταξύ των ψηλών της λίγκας, πάνω από Latavious, Barnes και D'Or Fischer. To σκοράρισμά του απ' το τρίποντο σε συνδυασμό με την ταχύτητά του χωρίς τη μπάλα αλλά και η ικανότητά του να τριπλάρει και να βρει σουτ από μέση απόσταση χωρίς άμυνα πάνω του τον κάνουν πολύ δύσκολο να μαρκαριστεί.
Μετακόμισε στη Valencia, όπου πλέον δε θα είναι πρώτο βιολί, αλλά θα πρέπει να δίνει instant offence όταν του δίνεται η ευκαιρία. Ελπίζω να μπορέσει να ανταποκριθεί σε μια ομάδα με μεγαλύτερες φιλοδοξίες, ομολογώ ότι το supercopa μετρίασε κάπως τις προσδοκίες μου όταν είδα πόσο τον δυσκόλευε ο Lorbek, αλλά ο Σλοβένος είναι ο πιο πλήρης ψηλός της ηπείρου ενώ τα πιο πολλά ΣΚ οι αντίπαλοι θα είναι σαφώς περισσότερο στα μέτρα του. Θα μάθουμε σύντομα τι μπορεί τελικά να μας δώσει.
Υay or nay? Yay, αν πιάσει αυτή η μεταγραφή θα κερδίσει πολλά η Valencia. Δε ζητάω καν αριθμούς ανάλογους του Μedley, ζητάω καλύτερη αξιοποίηση αλλά και καλύτερη χημεία απ' ότι εκτιμώ πως είδαμε στο πέρασμα του Medley απ' τη Valencia.


Brad Newley - GranCanaria

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=206
Έφυγε απ' τη Valencia, που τον είχε με τη σειρά της αποκτήσει μέσα στη χρονιά απ' τη Lietuvos Rytas. Δεν είπα ποτέ πως ήταν κακός, απλά όταν το συζητούσαμε στη μεταγραφική περίοδο είχα δηλώσει πως δεν είχα πρόβλημα με το να φύγει γιατί ήλπιζα να πάρουμε κάτι καλύτερο. Λίγους μήνες μετά ξεκινάμε τη σεζόν με βασικό στο 3 τον Marko Keselj.
Μετακόμισε στη Gran Canaria, όπου θα καπαρώσει την πτέρυγα και περιμένω να δω πόσο θα εντάξει τις ικανότητές του να διεισδύει στο αρκετά inside-out παιχνίδι που είχε η Gran Canaria πέρυσι. Σίγουρα θα τους ξεκολλήσει απ' τον πάτο της επιθετικής (αν)αποτελεσματικότητας. Ο Beiran θα φροντίσει να μην εκτεθεί τις βραδιές που δε θα πάνε καλά τα πράγματα, δεν ξέρω κατά πόσο θα πρωταγωνιστήσει φέτος ο Αυστραλός αλλά σίγουρα θα είναι απ' τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του, εκτός απροόπτου.
Υay or nay? Υay, σίγουρα. Μάλιστα θα προσπαθούσα να του δώσω deal μεγαλύτερης διάρκειας απ' το μονοετές συμβόλαιο που υπέγραψε.



Carl English - Estudiantes

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BDX
Έφυγε από τη Cajasol της Sevilla, όπου δε θεωρώ πως φέρει ευθύνη για το πως πήγε η χρονιά του. Η περσινή Cajasol δεν μου άρεσε καθόλου και ο English χάθηκε στη μετριότητά της Σεβιγιάνικης περιφέρειας, απ' την οποία δεν ξεχώρισε τελικά κανείς απ' τους ταλαντούχους παίκτες που την συνέθεταν. (Urtasun, Calloway, Satoransky). Aς όψεται ο Παυλάρας ο Davis.
Μετακόμισε στη Μαδρίτη, υπογράφοντας στην Estudiantes. Όπου θα βρεθεί δίπλα στον κινητικό και δυναμικό αλλά άσουτο Granger και στον λίγο απ' όλα Kirksay για να επιδείξει όχι μόνο τις ικανότητές του σα σκόρερ αλλά και τη δημιουργική του πλευρά, όπως μας έδειξε πρόσφατα και ο γκουρού Weekendman. Τις οποίες βλέπω να πιάνουν το μέγιστο της αποτελεσματικότητάς τους όταν στο σχήμα με 3 guards που αναγκαστικά θα δούμε αρκετά θα τραβά κόσμο πάνω του και θα βρίσκει τον Kuric λιγότερο καλά φυλαγμένο.
Υay or nay? Υay, ειδικά αν θυμηθεί τι έκανε στη Badalona το διάστημα πριν τραυματιστεί σοβαρά θα βγαίνουν οι Μαδριλένοι να πανηγυρίζουν συχνά.


Lamont Barnes - Εstudiantes

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BDE
Έφυγε απ' την Alicante, που όπως είπαμε διαλύθηκε αλλά πριν απ' αυτό είχε κάνει χρονιά - υπέρβαση των δυνατοτήτων της. Και ο Barnes είχε φροντίσει να κοιτάξει στα μάτια τους αντιπάλους ψηλούς κάθε φορά και να συμβάλλει τα μέγιστα στην άμυνα της Alicante, που προφανώς και τη οδήγησε στο θετικό ρεκόρ και την οχτάδα, μιας και η επίθεσή τους ήταν στα ίδια με την διαλυμένη Valladolid.
Μετακόμισε στην Estudiantes, όπου ξέρουμε πολύ καλά τι πρόκειται να κάνει κι εκεί, την ίδια δουλειά που έκανε όχι μόνο πέρυσι αλλά και με τόσες άλλες Ισπανικές ομάδες νωρίτερα, φαντάζομαι και σε κάθε ομάδα που έχει περάσει πριν απ' αυτές. tongue.gif Και η ρακέτα της φετινής Estudiantes με τον πιτσιρικά το Βραζιλιάνο να παίρνει όπως όλα δείχνουν την ευκαιρία του και το Gabriel χρειάζεται σίγουρα το Barnes για να τα πάει καλύτερα από πέρυσι στους τομείς της αρμοδιότητάς του.
Υay or nay? Υay. Δεν τον πήραν ακόμα τα χρόνια κι ας μαζεύονται πολλά σιγά σιγά. Βέβαια καλά έκαναν και πρόσεξαν τον παράγοντα αυτό με το 1+1, σε αντίθεση με το κλειστό διετές που πήρε ο English.


Fran Vazquez - Μalaga

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=A9S
Έφυγε απ' τη Βαρκελώνη, όπου έχασε τη θέση του για λόγους εσωτερικούς. Αυτό ξέρω, αυτό σας λέω. Μιλάμε βέβαια για τον παίκτη που άφησε τόσο την ομάδα που τον ανέδειξε όσο και την προοπτική να πάει δίπλα στο Dwight Howard επειδή του έδωσε πολλά η τότε free-spending Girona, και την επόμενη χρονιά το βάρος του τεράστιου συμβολάιου του αλλά και την ανανεωσή του αργότερα ανέλαβε από κει κι έπειτα η Barcelona.Τον παίκτη που παράλληλα έχει θέμα να κατεβαίνει στην Εθνική του, κι όχι για λόγους ιδεολογικούς. Πέρυσι λοιπόν είδε το ρόλο του να συρρικνώνεται και τελικά ανταλλάχθηκε με τον Abrines αλλά και χρήματα απ' την πλευρά της Barcelona που ήθελε εμφανώς να τον ξεφορτωθεί, χρήματα τα οποία θα πάνε στην πληρωμή του απευθείας, δε νομίζω να έχουν δώσει άλλα επταψήφια συμβόλαια οι Ανδαλουσιανοί.
Μετακόμισε στη Malaga, επέστρεψε θα ήταν το καλύτερο ρήμα μετά από 7 χρόνια εκεί όπου θα κάνει μια νέα αρχή μετά από πολύ καιρό. Σίγουρα θα του δώσουν το χώρο και αν έχει το μυαλό στο κεφάλι του σίγουρα θα ανταποκριθεί, δίνοντας στη νεά Malaga του Repesa βεβαιότητα για είσοδο στην οχτάδα φέτος, αλλά και προσδοκίες ακόμη και να βρεθούν πίσω μόνο απ' τους 2 Ισπανούς "αιώνιους".
Υay or nay? Ξέρωγω, yay. O χρόνος και μόνο θα δείξει εδώ.



Earl Calloway - Malaga

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BIC
Έφυγε απ' την Cajasol, όπου έπαθε αυτό που έπαθε κι ο English που ανέφερα πιο πάνω. Το έχουν πάθει τόσοι πολλοί τελευταία που πρέπει να το αναφέρω ως "σύνδρομο Cajasol" πλέον.
Μετακόμισε στην Unicaja Malaga, όπου θα κερδίσει αρκετά λεπτά δίπλα ή μπροστά απ' το Williams, όχι πίσω του στο rotation. Και θα έχει τον κατάλληλο κόσμο γύρω του να φτάσουν ψηλά, αν και δεν μου αρέσει η συνύπαρξη μόνο των 2 ξένων στη θέση του οργανωτή. Aν κρίνουμε απ' το πως ξεπέρασε ο Ιvanov το σύνδρομο Cajasol το 2011-12 και απ' τα πρώτα δείγματα και των Urtasun, English, δεν έχει πολύ ρίσκο ο Calloway.
Υay or nay? Έτσι κι έτσι. Yay σε σχέση με το Rowland πέρυσι, μάλλον yay και στο αν μπορεί να τα καταφέρει στο θέμα υπέρβαση της ομάδας, nay σε αυτό ακριβώς από πάνω.


H λίστα με τους υπόλοιπους που άλλαξαν στέγη:
Sergi Vidal(LagunAro->Malaga),Txemi Urtasun(Sevilla->Malaga), Εulis Baez(Βadalona->GranCanaria), Pau Ribas(CajaLaboral->Valencia), Βerni Rodriguez(Malaga->Murcia), Guillem Rubiο(Cajasol->LagunAro), Alex Abrines(Malaga->Barcelona), Carlos Jimenez(Estudiantes->Malaga), Kosta Perovic(Barcelona->Malaga), Henk Norel(Badalona->Zaragoza), Ognjen Kuzmic(Malaga->Badalona), Daniel Diez(Real->LagunAro), Sitapha Savane(GranCanaria->Badalona), Troy DeVries(Malaga->Manresa), Jorge Sanz(Real->Blusens), Benjamin Dewar(Alicante->Blusens), Blagota Sekulic(Murcia->Canarias), Ricardo Uriz(Valladolid->Canarias), Jordi Grimau(Murcia->Valladolid), Antonio Izquierdo(Sevilla->Valladolid), Marko Todorovic(Badalona->Barcelona), Rafael Freire Luz(Alicante->Blusens).
SG3ptshooter
Στην επίσημη παρουσίαση του πρωταθλήματος όπως είπαμε γίνονται διαγωνισμοί τριπόντων και καρφωμάτων. Στα τρίποντα τα κατάφερε ξανά ο Gladyr, με το Rafa να είναι δεύτερος χάνοντας την τελευταία money ball και όλους τους συμμετέχοντες να κινούνται σε ανάλογες πάνω-κάτω επιδόσεις.
http://acbtv.acb.com/video/5196-lacb-20122...urso_de_triples
Ενώ στα καρφώματα η team Slaughter τον ήπιαμε, με το Gist να κερδίζει μπαίνοντας δυναμικά στα video highlights των Ισπανών:
http://acbtv.acb.com/video/5197-lacb-20122...o_mejor_volador
Weekendman
Μια και στα τελευταία αφιερώματα του ο SG3ptshooter αναφέρθηκε αρκετά σε παίκτες της Μάλαγα ας πω τώρα που οι μέρες λιγοστεύουν για την έναρξη του πρωταθλήματος 2-3 πράγματα και για αυτήν την ομάδα

Τι θα έχει η Μάλαγα κατά μεγάλη πιθανότητα στην νέα σαιζόν;

-Σοβαρό προπονητή αν διαφωνεί κανείς με τον Ρέπεσα ας θυμηθεί τον Ματέο…

-Καλό πικ εν ρολ αφού και στην θέση του πλέι-μεικερ, και σε αυτήν του σούτινγκ γκάρντ(Ούρτασουν) ,και σε αυτή του τριαριού(Βιδάλ όταν επιστρέψει) υπάρχουν παίκτες που μπορούν να το εφαρμόσουν ,εξαιρετικά νέα για τον Βάσκεθ που βασίζεται σε αυτό(όπως και στα σουτάκια από τα 5 μέτρα), αλλά και για τους άλλους ψηλούς της Ουνικάχα φυσικά!


-Οι προηγούμενες ομάδες της Μάλαγα δεν είχαν έλλειψη επιθετικού ταλέντου όμως η αμυντική της εικόνα προκαλούσε μειδίαμα, τώρα όμως αυτό φαίνεται να έχει αλλάξει με απόκτηση παικτών όπως οι Καλογουέι,Βιδάλ,Ζόραν Ντράγκιτς,Γκιστ,Βάσκεθ που αποτελούν ενδείξεις προς την αμυντική στροφή , όπως και τα αποτελέσματα σε φιλικά με Τσιμπόνα(57 πόντοι παθητικό) Καχασολ(53 πόντοι παθητικό), Μανρέσα(55 πόντοι παθητικό), αλλά ακόμα αυτές οι επιδόσεις δεν είναι μόνιμες γιατί υπήρχαν και κάποια φιλικά που δέχτηκε σαφώς περισσότερους πόντους(82 από Ρεάλ και Σαραγόσα), ο απολογισμός όμως δείχνει και θα είναι λογικά θετικός στο θέμα άμυνα στο τελος της σαιζόν συγκριτικά με παλιότερες εποχές…

Για τον Γκιστ

-υπάρχουν αμφιβολίες για την άμυνα του που έχουν εκφραστεί και στο τόπικ του Παναθηναικού αν θυμάμαι καλά ,

-υπάρχει το παρακάτω βίντεο το όποιο δεν είναι τιμητικό για την αμυντική του νοημοσύνη

http://www.dailymotion.com/video/xojp7w_gi...t?search_algo=2

-ενώ και σαν σύνολο οι ψηλοί της Φενέρ 2011-2012 ήταν περιβόητοι για τις αμυντικές αδυναμίες τους...

αλλά είτε ο περιφερειακός βρεθεί με ψηλό της Μάλαγα είτε προκύψει μονομαχία ψηλών, από το να έχει τον βαρύ Ζόριτς η τον σόφτ αμυντικά Φρίλαντ απέναντι του καλύτερα για την Μάλαγα ένα Αμερικάνικο κατσίκι σε αθλητικά προσόντα όπως ο Γκίστ…


Ο Φρίλαντ ήταν ένας πολύ καλός επιθετικός παίκτης αλλά βλέπω η Μάλαγα έχει υπερποσότητα ψηλών και λύσεων, εγώ είμαι περίεργος να δω τι θα συμβεί με τον Λίμα, όπως ο Μπαρνς στις ομάδες που πάει κάνουν ένα εκπληκτικό πρώτο γύρο ,έτσι και ο Λίμα στην Μάλαγα τον έχουν θαμμένο στο βάθος του πάγκου ,κάνει λίγες καλές εμφανίσεις και αντί να του δώσουν ευκαιρία τον ξαναστέλνουν να γυαλίσει τον πάγκο, να δούμε αν αλλάξει αυτό στα φετινά επίσημα ματς η θα συνεχιστεί μέχρι να τελειώσει το μετρό της Θεσσαλονίκης(για να πάρω κάτι σαν μέτρο που θα διαρκέσει πολύ μην πω για πάντα!)…

Θα συνέχιζα με την Κάχα Λαμποράλ και το αν ο Πλάις εκμεταλλευτεί την μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάζεται ,όπως και το πόσο Τελέτοβιτς μπορεί να καλύψει ο Νοτσιόνι ,αλλά ας περιμένω τα αφιερώματα του SG3ptshooter μήπως τους συμπεριλάβει…


Τέλος καλό θα ήταν αν η Μάλαγα είχε την αξιοπρέπεια να αποχωρήσει από την Ευρωλίγκα με τις αίσχος χρονιές που έκανε αλλά μάλλον ζητάω πολλα…

4η-5η-6η θέση πρέπει να είναι έφικτοι στοχοι πιο κάτω θα είναι αποτυχία…

για τρίτη πρέπει να δούμε πως θα τα πάει με τα προβλήματα της η Κάχα...
QUOTE
27 | 09 | 2012 00:05
Η Μπάρτσα πήρε το Κύπελλο Καταλωνίας


H Mπαρτσελόνα κατέκτησε το Κύπελλο Καταλωνίας για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, επικρατώντας απόψε 76-69 της Μπανταλόνα. Πρώτοι σκόρερ της Μπάρτσα οι Λόρμπεκ (15π.), Μάικλ (13π.) και Χουέρτας (12π.). Για την "πένια" καλύτεροι Κεζάντα (19π.) και Γκάφνεϊ (14π.).
http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...F%84%CE%B1.html



τουλάχιστον με μέσαιες(Μπανταλόνα παίρνω την τρέχουσα δυναμικότητα όχι την Ιστορία) η μεγαλομεσαίες(Βαλένθια) η άμυνα της Μπάρτσελόνα στέκεται αξιοπρεπώς αριθμητικά...
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Sep 27 2012, 12:07 ) *
Σοβαρό προπονητή αν διαφωνεί κανείς με τον Ρέπεσα ας θυμηθεί τον Ματέο…

check
QUOTE(Weekendman @ Sep 27 2012, 12:07 ) *
Καλό πικ εν ρολ αφού και στην θέση του πλέι-μεικερ, και σε αυτήν του σούτινγκ γκάρντ(Ούρτασουν) ,και σε αυτή του τριαριού(Βιδάλ όταν επιστρέψει) υπάρχουν παίκτες που μπορούν να το εφαρμόσουν ,εξαιρετικά νέα για τον Βάσκεθ που βασίζεται σε αυτό(όπως και στα σουτάκια από τα 5 μέτρα), αλλά και για τους άλλους ψηλούς της Ουνικάχα φυσικά!

O Urtasun είναι η πιο υποτιμημένη μεταγραφή της Malaga φέτος. Οι ψηλοί έχουν ένα "όνομα", ο Vidal τόσα χρόνια σε μεγάλες ομάδες και πέρυσι έχασε στο νήμα το MVP που προσωπικά θα του έδινα, ο Simon έκανε το μπαμ στη Euroleague, o Dragic το είχε κάνει στο Eurobasket και συζητιέται καιρό για μεγάλες ομάδες της ηπείρου κλπ. Ο Urtasun μια χαρά μπορεί να παίξει αν πάρει την ευκαιρία του, αλλιώς τον βλέπω να παίρνει το δρόμο του Saul Blanco. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα πάντως απ΄τους συμπαίκτες του, είναι σε ανάλογα ψηλό επίπεδο. Και το όνομα όπως το λένε νομίζω ακούγεται σα να το τονίζουν 2 φορές, δεν ξέρω πως το κάνουν. ουουρτααασουν. tongue.gif
QUOTE(Weekendman @ Sep 27 2012, 12:07 ) *
ενδείξεις προς την αμυντική στροφή , όπως και τα αποτελέσματα σε φιλικά με Τσιμπόνα(57 πόντοι παθητικό) Καχασολ(53 πόντοι παθητικό), Μανρέσα(55 πόντοι παθητικό)

είναι νωρίς ακόμα για να δούμε αν ο προσανατολισμός αυτός θα μετουσιωθεί σε σημαντικό βαθμό στα επίσημα, αλλά λογικά αυτός είναι ο στόχος και το ζήτημα είναι η αποτελεσματικότητα της εφαρμογής του πλάνου.
QUOTE(Weekendman @ Sep 27 2012, 12:07 ) *
υπάρχει το παρακάτω βίντεο το όποιο δεν είναι τιμητικό για την αμυντική του νοημοσύνη
http://www.dailymotion.com/video/xojp7w_gi...t?search_algo=2

αλλού... Αλλά μ' άρεσε πάνω απ' όλα η κατλίλα στο μαλλί του Kutluay. cool.gif
QUOTE(Weekendman @ Sep 27 2012, 12:07 ) *
αλλά είτε ο περιφερειακός βρεθεί με ψηλό της Μάλαγα είτε προκύψει μονομαχία ψηλών, από το να έχει τον βαρύ Ζόριτς η τον σόφτ αμυντικά Φρίλαντ απέναντι του καλύτερα για την Μάλαγα ένα Αμερικάνικο κατσίκι σε αθλητικά προσόντα όπως ο Γκίστ…

Δεν ξέρω. Βαρύς ο Zoric αλλά παίζει να πάρει απόφαση να σταθεί και λίγο μπροστά σου.
QUOTE(Weekendman @ Sep 27 2012, 12:07 ) *
εγώ είμαι περίεργος να δω τι θα συμβεί με τον Λίμα στην Μάλαγα τον έχουν θαμμένο στο βάθος του πάγκου ,κάνει λίγες καλές εμφανίσεις και αντί να του δώσουν ευκαιρία τον ξαναστέλνουν να γυαλίσει τον πάγκο, να δούμε αν αλλάξει αυτό στα φετινά επίσημα ματς η θα συνεχιστεί μέχρι να τελειώσει το μετρό της Θεσσαλονίκης(για να πάρω κάτι σαν μέτρο που θα διαρκέσει πολύ μην πω για πάντα!)…

θα συνεχιστεί φίλε μου δυστυχώς. Έχω γράψει μια ντουζίνα φορές, έρχεται και στο σημερινό post που θα μοντάρω μόλις απαντήσω σε σένα, η νιοστή γκρίνια μου για το ζήτημα. Είναι μες τους 5 πιο αδικημένους παίκτες του πρωταθλήματος.
QUOTE(Weekendman @ Sep 27 2012, 12:07 ) *
Θα συνέχιζα με την Κάχα Λαμποράλ και το αν ο Πλάις εκμεταλλευτεί την μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάζεται ,όπως και το πόσο Τελέτοβιτς μπορεί να καλύψει ο Νοτσιόνι ,αλλά ας περιμένω τα αφιερώματα του SG3ptshooter μήπως τους συμπεριλάβει…

προσπάθησα να δώσω περισσότερο έμφαση σε ομάδες που δε θα αγωνιστούν και στη Euroleague γιατί ενημερώνεται περισσότερο ο καθένας γι' αυτές, οπότε όχι δεν έχω ετοιμάσει κάτι για τον Pleiss ούτε ετοιμάζομαι να προσθέσω εκτάκτως κάτι στα επόμενα. Και στο 4 περιμένω δοκιμές Nemanja μπας και θυμίσει το διάστημα των playoffs που είχε βρει το δρόμο του.
QUOTE(Weekendman @ Sep 27 2012, 12:07 ) *
4η-5η-6η θέση πρέπει να είναι έφικτοι στοχοι πιο κάτω θα είναι αποτυχία…

απόλυτα!

edit: Ξέχασα:
http://www.acb.com/redaccion.php?id=87964
Πήραμε το Lukauskis για όσο θα μείνει έξω ο Κελάτης. Άκουσα Testament και σκέφτηκα την Παναγιωταρέα. Δεν περιμένω και πολλά, θα καθαρίσει είπαμε άλλωστε ο Ribas και το σχήμα με τα 3 guards.
SG3ptshooter
Πέμπτη. 10 ανερχόμενοι μέχρι 23 ετών, όπου το πλάνο πήγε περίπατο και το αποτέλεσμα είναι κάτι σαν 7+4+6.

Jayson Granger - Estudiantes

Στατιστικα:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=Y6K
Tι τρέχει εδώ; Ο Granger θα είναι για τρίτη χρονιά ο βασικός παίκτης για τους φοιτητές στο 1 παρότι έγινε πριν λίγες μέρες 23 ετών. Προϊόν της γνωστής ακαδημίας του συλλόγου της Μαδρίτης και κάτοχος Ισπανικού διαβατηρίου πλέον, ο Granger πραγματοποίησε μια καλή σεζόν στα πλαίσια μιας κακής ομάδας με πολλές αλλαγές στους ξένους του roster και απογοητευτική σε μεγάλο βαθμό πορεία. Ξεχωρίζουν τα αθλητικά του προσόντα εμφανώς, που τον κάνουν πολύ επικίνδυνο αντίπαλο που μπορεί να διεισδύσει, να αμυνθεί αποτελεσματικά πιέζοντας τον αντίπαλο άσσο και να δώσει αρκετά hustle stats για τη θέση του. Αποφεύγει αρκετά και τα λάθη, χωρίς να είναι όμως ξεχωριστός στη δημιουργία φάσεων, ενώ πέρυσι δεν ένιωσα πως έλεγχε εύκολα το ρυθμό του αγώνα. Γιος Αμερικανού παίκτη μπάσκετ που έπαιξε στο Μontevideo, γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Ουρουγουάη και με κάποιο μαγικό τρόπο έχει εκτός από Ισπανικό και Ιταλικό διαβατήριο.
Τι πρέπει να βελτιώσει; Το σκοράρισμά του, που δεν είναι καθόλου οικονομικό. Κακός σουτέρ από μέση και μακρινή απόσταση (29% στα τρίποντα πέρυσι με πάνω από 3 attempted ανά αγώνα), αν και έχω δει αλλά και διαβάσει κάποια ενθαρρυντικά στοιχεία τελευταία. Βασίζει το παιχνίδι του κυρίως στο να τριπλάρει προς το καλάθι, αλλά δεν έχει μεταφράσει ούτε σε αυτόν τον τομέα τις δυνατότητές του σε εργαλείο κυριαρχίας του επιθετικά στο παρκέ, αλλά τα υλικά είναι σίγουρα εκεί ακόμα και στο να φτάσει το Llull.
Τι έχει καταφέρει ήδη στην καριέρα του; Μετά την περσινή σεζόν μπήκε στο στόχαστρο καλύτερων ομάδων, ενώ μιλάμε για την πέμπτη του σεζόν που θα αγωνιστεί, αν είναι υγιής, σε όλα τα ματς της πρώτης ομάδας της Estudiantes. Χωρίς το Batista στο roster και με 11 παίκτες από πρωταθλήματα της Λατινικής Αμερικής γύρω του, οδήγησε την Ουρουγουάη στο χάλκινο μετάλλιο στο περασμένο Americas, το δεύτερο στην ιστορία της χώρας.


Lucas Nogueira - Εstudiantes

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=720
Tι τρέχει εδώ; Ο Lucas Nogueira ή Riva ή Amarante ή Bebe και θα ξεχνάω και κάποιο, είναι ένας 20χρονος 7footer center απ' τη Βραζιλία. Καιρό στις ακαδημίες της Estudiantes, φέτος είναι ξεκάθαρο ότι θα πάρει την ευκαιρία του full season στην πρώτη ομάδα. Ένας παίκτης με πολύ ταλέντο, χωρίς μεγάλο ρεπερτόριο σε κινήσεις επιθετικά ακόμη, ίσως να μη μας τις έχει δείξει αρκετά γιατί το δείγμα είναι μικρό, αλλά δυνατότητα να βρίσκεται σε επίκαιρες θέσεις γιατί και σωστή σκέψη δείχνει να διαθέτει και κινείται γρήγορα στο χώρο. Αμυντικά είναι ακόμη πιο δύσκολο να κριθεί από λίγα λεπτά συμμετοχής πέρυσι, απέναντι σε πιτσιρικάδες και από εικόνα σε φιλικά, σίγουρα όμως δεν είναι αρνητικός, τοποθετείται καλά και έδειξε πως μπορούμε να περιμένουμε και κάποιες θεαματικές τάπες σε μια φάση απέναντι στο Rudy Fernandez. Θεωρείται prospect και για τα δεδομένα του ΝΒΑ, με το όνομά του να κυκλοφορεί σε διάφορα sites με συζητήσεις για drafts.
Τι πρέπει να βελτιώσει; Σίγουρα πρέπει πάνω απ' όλα να δουλέψει στο γυμναστήριο, μοιάζει πολύ αδύνατος και σίγουρα δεν έχει ούτε τα μούσκουλα ούτε τον όγκο να σπρώξει μέσα στη ρακέτα. Έχω συναντήσει άσχημα σχόλια και για το work ethic αλλά και τη συμπεριφορά του κι έχω λοιπόν περιέργεια να δω και πως θα τα πάνε με το νέο του προπονητή.
Τι έχει καταφέρει ήδη στην καριέρα του; Έχει μεν δύο μετάλλια Λατινικής Αμερικής με τις μικρές Εθνικές, αλλά σε επίπεδο ανδρών μετρά μόλις 4 συμμετοχές με την Estudiantes πέρυσι..


Adam Hanga - Manresa

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=125
Tι τρέχει εδώ; Ούγγρος που έγινε draft πέρυσι και μετρά μια σεζόν στη Manresa. Καθόλου Ευρωπαϊκο στύλ παιχνιδιού, περισσότερο έμοιαζε πέρυσι με παίκτη που έχει περάσει τον Ατλαντικό μετά το τέλος της κολεγιακής του καριέρας. Αρκετά all-around με κλεψίματα και τάπες σε ανυποψίαστους για τις ικανότητές τους aleros να συνδυάζονται με κάρφωμα στην άλλη άκρη ή καλή πάσα για την εκδήλωση της επίθεσης. Με την αποχώρηση των Downs και Gladyr αλλάζει ο χάρτης των επιθέσεων για τη Manresa και φέτος θα αυξηθούν σίγουρα οι απαιτήσεις απ' αυτόν.
Τι πρέπει να βελτιώσει; Tην ικανότητά του να πετά τη μπάλα προς το καλάθι, ανεξαρτήτως απόστασης. Μη με παρεξηγείτε, δε θέλω όλοι να σουτάρουν 10 τρίποντα ανά ματς, αλλά όταν παίρνεις 2,5 τρίποντα ανά αγώνα άλλαξε επιλογές αν δίνεις 27% αποτελεσματικότητα/ευστοχία στην ομάδα σου. Και στις βολές ακόμη θέλει δουλειά, σε μικρό δείγμα κι ευστοχεί μόλις στα δύο τρίτα.
Τι έχει καταφέρει ήδη στην καριέρα του; Αγωνίζοταν στο Ούγγρικο πρωτάθλημα πριν το draft και τη μεταγραφή του στη Manresa, αλλά το έμπρακτο ενδιαφέρον που έδειξαν οι Spurs στις ικανότητές του και η θετική παρουσία του πέρυσι για πρώτη φορά σε υψηλό επίπεδο σε κάνουν να παραβλέπεις τις λίγες επιτυχίες του και να κοιτάς περισσότερο στο μέλλον.


Pablo Aguilar - Zaragoza

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=Y49
Tι τρέχει εδώ; Ο 23χρονος Aguilar είναι ένας power forward που αρέσκεται να δοκιμάζει την τύχη του στο σουτ, αλλά και να ποστάρει τους αντιπάλους προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τον όγκο του. Γενικά ξέρει να χρησιμοποιεί σωστά το σώμα του και να δημιουργεί πλεονέκτημα στον εαυτό του και για κέρδη πέρα του σκορ (rebounds, screens κλπ) με εξαίρεση σίγουρα την ικανότητά του να κερδίζει fouls, γενικά πιστεύω δεν έχει ιδιαίτερα καλή σχέση με τις επαφές. Αμυντικά νιώθω πως είναι κάπως ασταθής, πιο σωστό θα έλεγα είναι πως έχει να κάνει με τον αντίπαλο που αντιμετωπίζει και την ευκινησία του, αλλά μπορεί να είναι και θέμα συγκέντρωσης γιατί το potential του σίγουρα είναι εκεί για καλύτερη αμυντική παρουσία.
Τι πρέπει να βελτιώσει; Πρέπει να γίνει πιο σταθερός στο σουτ του που περνά καλύτερες και πιο μέτριες περιόδους. Πρέπει να με πείσει περισσότερο με την παρουσία του μέσα στη ρακέτα. Γενικά με κάνει να νιώθω πως ξέρει κανείς ότι θα είναι μέτριος είτε καλός στα πλαίσια της ομάδας αλλά ότι δε θα κουβαλήσει την ομάδα του εύκολα.
Τι έχει καταφέρει ήδη στην καριέρα του; Τέταρτη χρονιά που ξεκινά ως βασικό στο πλάνο μιας μικρομεσαίας ομάδας της ACB, τρίτη συνεχόμενη με τη φανέλα της Zaragoza και έχω επαναλάβει πως θα βρεθεί ξανά σε ομάδες Euroleague ακόμη και χωρίς βελτίωση στο παιχνίδι του αν χρειαστούν άμεσα ένα κορμί με Ισπανικό διαβατήριο οι "μεγάλοι".


Tomas Satoransky - Sevilla

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BIP
Tι τρέχει εδώ; Τσέχος highflyer και ταυτόχρονα playmaker, αυτό κι αν είναι περίεργο mix. Με τις περσινές μεταγραφές της Sevilla πίστευα πως υπάρχει ενδεχόμενο να μετακομίσουν τα 201 εκατοστά του στο φτερό με σκοπό να πραγματοποιηθεί μόνιμα η αλλαγή αυτή σε βάθος χρόνου, αλλά τελικά απλώς παρέμεινε βοηθητικός ο Tomas, με τα λεπτά και τη στατιστική του να παρουσιάζουν μάλιστα πτώση σε σχέση με το 2010-11. Κι εκεί που φέτος πολλά πρόσωπα αλλάζουν στην Cajasol, τελικά ο Τσέχος μοιάζει επιτέλους να παίρνει την ευκαιρία του με το πλάνο για τη νέα σεζόν να τον έχει στη θέση του βασικού οργανωτή, εκτός απροόπτου πάντα.Το ταλέντο υπάρχει σε κάθε έκφανση του παιχνιδιού του και απλά χρειάζεται λεπτά με τη μπάλα ο μικρός (20 χρ.), φέτος ευελπιστώ να μη μείνουμε μόνο σε μερικά θεαματικά καρφώματα και θαυμασμό για τον έλεχγο της μπάλας σε σχέση με τη σωματοδομή του.
Τι πρέπει να βελτιώσει; Δεν ξέρω αν πρέπει κάτι να "βελτιωθεί" τόσο, όσο το να μεταφραστεί το all-around potential του Satoransky σε έναν πλήρη παίκτη μέσα από την τριβή σε σημαντικό ρόλο.
Τι έχει καταφέρει ήδη στην καριέρα του; Είναι 3 χρονιές στον πάγκο της Sevilla έχοντας μπαλώσει τρύπες κατά βάση και χωρίς πολλές αρμοδιότητες. Έγινε draft φέτος απ' τη Washington στο νούμερο 32, σαφώς ψηλά σε σχέση με το πόσο "απογοητευτική" ήταν η χρονιά του. Όχι, δεν έκανε κάτι λάθος απλά η εξέλιξή της καριέρας του τους τελευταίους 12 μήνες είναι σίγουρα μηδενική και δεν περίμενα να τραβήξει τα βλέμματα πριν τα τέλη του δεύτερου γύρου.


Raulzinho Neto - Lagun Aro

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=148
Tι τρέχει εδώ; Βραζιλιάνος διεισδυτικός playmaker με καλή πάσα και στιγμές εντυπωσιακές στο παρκέ, κατάφερε να βρει τα κουμπιά του Doblas και άφησε υποσχέσεις για περισσότερα φέτος. Κρίμα που ξεκινά και φέτος τη χρονιά πίσω απ' το γερόλυκο το Salgado, σε μια άλλη ομάδα όπως η Estudiantes ή η Cajasol που έδωσαν ευκαιρίες στα pg που ανέφερα νωρίτερα πιστεύω θα είχε ξεχωρίσει ακόμη περισσότερο. Μόλις 20 ετών.
Τι πρέπει να βελτιώσει; Πολλά, αλλά δεν απέχει στα περισσότερα απ' το επίπεδο που πρέπει να φέρει τις ικανότητες του για να πρωταγωνιστήσει στο Ισπανικό πρωτάθλημα. Το μόνο μου ερωτηματικό είναι στο Βραζιλιάνικο εγκέφαλό του, αλλιώς θα μιλάμε για καριέρα συγκρίσιμη με του Huertas.
Τι έχει καταφέρει ήδη στην καριέρα του; Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η πρώτη του σεζόν προκάλεσε θετικές εντυπώσεις, οδήγησε μάλιστα και στην παρουσία του στην τελική δωδεκάδα της Βραζιλίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.


Quino Colom - Fuenlabrada

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BFW
Tι τρέχει εδώ; Το καμάρι της Ανδόρρας όπως αρέσκομαι να τον αποκαλώ, μια cult μορφή του πρωταθλήματος που όμως έχει κι αρκετό ταλέντο, 23 χρόνων, κινητικός, με μακριά χέρια και έφεση κατά καιρούς στις flashy πάσες. Δεν ξεχωρίζει όσο θα πιστέψετε απ' το video των highlights του, προειδοποιώ.
Τι πρέπει να βελτιώσει; Την ανικανότητά του να σκοράρει, ειδικά αν αναλογιστούμε τον αριθμό των προσπαθειών του. Και δεν ξέρω κατά πόσο σε αυτό το θέμα το τρένο έχει φύγει ή μπορεί ακόμη να βρει τον τρόπο να γίνει αποτελεσματικός. Πρέπει σίγουρα να προσθέσει πράγματα που αυτή τη στιγμή λείπουν απ' το παιχνίδι του αν θέλει να κάνει κάποιο παραπάνω βήμα.
Τι έχει καταφέρει ήδη στην καριέρα του; Ο Colom πάλεψε για να φτάσει στο status του βασικού στην πρώτη κατηγορία του Ισπανικού μπάσκετ. Η καλή του σεζόν χαμηλότερα τον έφερε το χειμώνα του 09 ως έκτακτη λύση στη Zaragoza και του εξασφάλισε την ευκαιρία στη Fuenlabrada, όπου μόλις πέρυσι κέρδισε τον πρώτο ρόλο στο pg απ' το νέο απόκτημα το Sergio Sanchez. Kι αυτό με τίποτα δε σήμανε πως κέρδισε το ρόλο του αναντικατάστατου, αλλά και μαχητής είναι ο Colom και late bloomer, οπότε περιμένω με ενδιαφέρον το αν θα δείξει στο παρκέ ακόμη περισσότερα τη νέα σεζόν.


Έπειτα, θα σταθώ σε δύο ταλαντούχα δίπολα παικτών που λογικά θα μονομαχήσουν για τα λεπτά τους, αλλά δε μπορώ να ξεχωρίσω πολύ κάποιον απ' τους 2.

Κuzmic-Llovet, δύο centers της Badalona
To γιατί δε χωρούσε ο Κuzmic ούτε στην περσινή ούτε στη φετινή frontline της Malaga δε χρειάζεται ιδιαίτερη επεξήγηση. Οι Ανδαλουσιάνοι τον δάνεισαν λοιπόν σε μια εκ των εξαιρετικών ομάδων στο να βρίσκουν ρόλο σε νεαρούς και περιμένω να δω πως θα πάει άλλος ένας draftee του 2012 (n52, Golden State). Πιστεύω ότι θα καταφέρει να κερδίσει τα περισσότερα λεπτά απ' το γερόλυκο το Savane και να εκτοπίσει το Llovet σε ένα ρόλο ακροβάτη ανάμεσα στο 4 και στο 5. Ποιος είναι όμως ο Llovet τώρα; Ένας "μόνιμος" διεθνής των μικρών Ισπανικών ομάδων με κύρια ατραξιόν τη δύναμή του, που όμως έμεινε στα 202 εκατοστά και δεν ξέρω πως ακριβώς θα μεταφράσει το παιχνίδι του στη θέση 5 στο επίπεδο των αντρών. Πρώτη χρονιά που αγωνιστήκε για όλη τη χρονιά με τη μεγάλη ομάδα, έχοντας λίγο πάνω από 10 λεπτά μέσο όρο αλλά και τους Latavious, Baez, Norel μπροστά του, κανείς εκ των οποίων δεν είναι εκεί και φέτος.

Freire-Sanz, δύο guards της Blusens.
O Andres Rodriguez είναι ο πιο uneventful οργανωτής του πρωταθλήματος, period. Είναι γρήγορος και προσέχει τη μπάλα, την κλέβει και τη μοιράζει σωστά. Αλλά δεν θα τον δούμε στο παρκέ για πολύ πάνω απ' το 20λεπτο του πιστεύω. Πίσω του περιμένουν τόσο το γνωστό πουλέν ο Freire, που πέρυσι πήγε καλά ως αλλαγή του Llompart στην Alicante, αλλά και ο δανεικός combo guard απ' τη Real, o Sanz, που συμπλήρωνε πέρυσι την αποστολή των Μαδριλένων. O Bραζιλιάνος έχει το προβάδισμα αλλά έχω δει και αναφορά σε αναπληρωματικό σχήμα με το Sanz δίπλα του σε μια win-win situation για τους μικρούς. Σίγουρα περιμένουμε να δούμε κάτι ενδιαφέρον εδώ.

Τιμητικά αναφορά σε: Βalvin + Sastre (Cajasol), Barrera (Badalona), που δε νομίζω να βρουν από φέτος αρκετό χρόνο ώστε να μπουν στην ίδια συζήτηση με τους από πάνω. O αγαπημένος μου Lima μέχρι να ξεμπλέξει απ' τη Malaga δεν έχει πολλές ελπίδες, με απογοήτευσε πέρυσι ο Franch ενώ ίσως επωφεληθεί και απ' την κατάσταση στον άσσο της Laboral o Heurtel.
Manu7
Πέρα από τα τρομερά αφιερώματα του SG3ptshooter 77.gif , παραπάνω έχουν αναλυθεί κάποια πράγματα από τον Weekendman για Καχασόλ, Μάλαγα, Εστουδιάντες. Ας προσπαθήσω με τη σειρά μου να παρουσιάσω την νέα Manresa μια ομάδα που πέρυσι προσέφερε ωραίο θέαμα κ σώθηκε άνετα. Η νέα χρονιά την βρίσκει με αρκετές αλλαγές και αρκετούς παίχτες από την δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας (Leb Oro).

Tο ρόστερ : http://www.acb.com/plantilla.php?cod_equip...;cod_edicion=57

Ξεκινώντας από τα Center της ομάδας δεσπόζει η παρουσία του Josh Asselin .
Για τον συγκεκριμένο τα είπε καλά ο SG πιο πάνω οπότε δανείζομαι κάποια στοιχεία από το ποστ του:
"Μετά από μερικές κακές χρονιές σε ατομικό επίπεδο, επιστρέφοντας στη Manresa κατάφερε να φτάσει στην αποτελεσματικότητα που είχε δείξει στο προηγούμενο πέρασμά του απ' την Καταλωνία. Σούταρε με πάνω από 50%, πάσαρε στους ελεύθερους συμπαίκτες του, κάρφωσε τις πάσες που τον βρήκαν σε επίκαιρη θέση, τάπωσε όσους νόμιζαν ότι τον έχουν πάρει τα χρόνια. ":Ύψους 2.10 με έφεση στο παιχνίδι πάνω από τη στεφάνη, καλός finisher αλλά όχι τόσο στο ποστ παιχνίδι αλλά με δυνατότητα μακρινου σουτ το οποίο χρησιμοποιεί σπάνια.

Γι'αυτό το λόγο η Μανρέσα βρήκε έναν παίχτη ο οποίος είναι καλύτερος στο ποστ παιχνίδι, πιο δυνατό, εξίσου ψηλό αλλά με πιο αργά πόδια, λιγότερο αλκτικό, τον Oliver Arteaga ύψους 2.09
http://competiciones.feb.es/Estadisticas/J...50435&med=0
Προέρχεται λοιπόν από τη Μενόρκα με πέρασμα και από την ACB με τη Σαραγόσα και τη Βαλένθια οπότε δεν περιμένουμε να έχει δυσκολίες προσαρμογής.Φαίνεται καλή μεταγραφή και κυρίως καλό συμπλήρωμα για τον Αsselin.
Ιδού και σχετικό βίντεο για τα χαρακτηριστικά του παίχτη:


Τέλος η θέση 5 συμπληρώνεται με έναν ελπιδοφόρο Δανό του οποίου το όνομαα τελειώνει κλασσικά σε en, Rasmus Larsen. Ύψους 2,12 , 17 χρονών και τα χαρακτηριστικά του συνοψίζονται εδώ:"He's very mobile for a player his size, running the floor well, being capable of playing above the rim, and looking extremely coordinated."Λίγο ξερακιανός φαίνεται αλλά έχει ακόμα δρόμο για να φτιάξει το σώμα του.Θα πάρει ευκαιρίες όμως λόγω των 2 παραπάνω? 39.gif
From DraftExpress.com http://www.draftexpress.com#ixzz27fixXe6W

Κατεβαίνοντας στα PF, η Μανρέσα προσπάθησε να καλύψει το σημαντικό κενό του Doellman, 2ρου σκόρερ της περσινής χρονιάς με έναν ακόμη παίχτη από τη Leb Oro, τον αμερικανό Charles Ramsdell από την Lleida :
http://competiciones.feb.es/Estadisticas/J...83494&med=0
Τι κρατάμε από το παραπάνω λινκ?Το εντυπωσιακό 46,9% της regular season και το 75% των play off στα σουτ 3 πόντων w00t.gif . Φύσει επιθετικός παίχτης με εξαιρετικό σουτ - μηχανική σουτ, ικανότητα να το φτιάξει ο ίδιος τόσο μετά από τρίπλα όσο και μετά από ποστ παιχνίδι, fade aways αλλά μπορεί να τρέξει στον αιφνιδιασμό επίσης και να παίξει με πρόσωπο στο καλάθι. Ερωτηματικό είναι κατά πόσον θα μπορεί να κρατήσει αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού απέναντι στους δύσκολους αντιπάλους της πρώτης κατηγορίας και πώς θα σταθεί αμυντικά μιας και παρόλο που έχει το κορμί δεν φαίνεται η άμυνα να είναι το φόρτε του wink.gif .

Θα τον αγαπήσουμε επειδή φέρνει σε Άντιτς όταν τον βλέπεις στο γήπεδοtongue.gif.Αλλά διαφορετική κοψιά παίχτη.

Η θέση 4 συμπληρώνεται με έναν 20χρονο Βούλγαρο με πέρασμα και από την Καβάλα τον Georgiev Aleksandar ο οποίος ήταν διεθνής φέτος στα προκριματικά του Eurobasket 2013 με αναβαθμισμένο ρόλο μιας και τις προηγούμενες χρονιές συμμετείχε στα U-20.Αν είναι στα χνάρια των αδελφών Ιβάνοφ σίγουρα θα βοηθήσει αλλά είναι στοίχημα για τον ίδιο η φετινή χρονιά καθώς είναι πρώτη του σε τέτοιο επίπεδο.
http://www.eurobasket2013.org/en/cid_8Xfg3...erID_57851.html

Στη θέση SF υπάρχει από πέρυσι ένας ακόμα Βόρειος της φετινής λίγκας ο Haukur Palsson με λιγοστό χρόνο πέρυσι χωρίς να μας δείξει ακριβώς περί τίνος παίχτη πρόκειται. Μετά την αποχώρηση του Gladyr περιμένουμε να έχει πιο ενεργό ρόλο για να τον δούμε να παίζει επιτέλους..
Στη θέση 3 όμως θα βοηθήσει κυρίως η Ουγγρική δύναμη, draft του 2011 από τους Σπέρς, ο αέρινος Adam Hanga
http://www.acb.com/stspartidojug.php
Πολυδιάστατος παίχτης που κάνει λίγο απ'ολα αλλά σίγουρα φοβερός στο να τελειώνει τις φάσεις στον αιφνιδιασμό w00t.gif εκμεταλλευόμενος τα playmaking skills του Javi Rodriguez με προσόντα που κάνουν τη διαφορά και στον αμυντικό τομέα.
Τον περιμένουμε ακόμα καλύτερο από πέρυσι για να κάνει τη διαφορά σε σχέση με τους υπολοίπους.
Tα λόγια είναι περιττά:


Κατεβαίνοντας τα γκαρντς, o αγαπημένος μας στραβούλιακας Rodriguez Javier είναι το βασικό pg με τον SG να είναι κατατοπιστικότατος thumbsup.gif : "Tι κατάφερε πέρυσι;...να είναι με σχεδόν 2 assists διαφορά απ' το δεύτερο ο καλύτερος πασέρ του πρωταθλήματος, με το a/to στο Θεό για ευρωπαϊκά δεδομένα. Έτρεξε τη Manresa τόσο καλά που την οδήγησε σε άνετη παραμονή και στο καλύτερο ρεκόρ της απ' τη χρονιά που επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία. Επίσης, συνέχισε να παίζει καλή άμυνα για το ύψος και την ηλικία του, να κερδίζει παράδοξα πολλά fouls συγκριτικά με την (μη) έφεσή του στο σκοράρισμα. Η οποία μη έφεση στο σκοράρισμα κατ' εμέ δεν πληγώνει την ομάδα του, αφού ούτε προσπάθειες εκβιάζει ούτε έχει πρόβλημα να φτιάξει το σουτ του συμπαίκτη του."
http://www.acb.com/stspartidojug.php Δείτε τις ασσίστ προφανώς:Αυτά τα 12άρια χτυπάνε στο μάτι..

Από κει και πέρα, ο Arco Jose Salvador έρχεται από τη Leb Oro να δώσει βοήθεια στα γκαρντς και να προσφέρει αυτό που λείπει από τον Ροντρίγκεθ, το μακρινό σουτ.
http://competiciones.feb.es/Estadisticas/J...51251&med=0


Ενώ επιπλέον συνεισφορά στο σκοράρισμα καλείται να φερει εις πέρας ο γνώριμος μας από τα 2ρο μισό της περσινής σεζον
στη Μάλαγα DeVries Troy. http://www.acb.com/stspartidojug.php Ψιλοτρελός, αλλά μας κάνει γιατί πυροβολεί shot.gif
Τέλος, ο μικρούλης Alex Hernandez έμεινε από πέρυσι και μαζί με Πάλσον αναμένονται να έχουν πιο ένεργό ρόλο οπότε και θα τους γνωρίσουμε καλύτερα.

ΥΓ:Gladyr γιατί ρε φίλε sad.gif ? Ροντρίγκεζ - Χάνγκα - Γκλαντίρ - Ραμσντελ - Ασελιν θα συνέθεταν μια εξαιρετική fun - to - watch 5άδα 56.gif από τις ομάδες που θα παλέψουν για να παραμείνουν στην κατηγορία.Πρόβλεψη δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν γνωρίζω καλά τις υπόλοιπες ομάδες αλλά αν τα καταφέρουν οι Αρτεάγκα και Ράμσντελ σε επιπεδο ACB η Μανρέσα έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για μια ακόμη εύκολη παραμονή.

ΥΓ2: Sorry, για την κούραση που τράβηξε όποιος κάθησε να το διαβάσει όλο αυτό το πράγμα...

ΥΓ3:Τι γίνεται με τα ιμότικονς ρε φούστη μου?Τα περισσότερα δεν υπάρχουν καν...
Zoys
QUOTE(Manu7 @ Sep 27 2012, 16:12 ) *
ΥΓ2: Sorry, για την κούραση που τράβηξε όποιος κάθησε να το διαβάσει όλο αυτό το πράγμα...

Ποια κούραση; Όρεξη (και χρόνο) να βρίσκετε να γράφετε! Άλλωστε μας έχει προθερμάνει για τα σεντόνια περί ACB ο SG.
HLR CENATION
Τελικα ο ΟΤΕ ΤV θα βαλει ματς και τι ματς.Ρεαλ-Μαλαγα.Εχω ενα παικτη της Μαλαγα στο Φαντασυ χεχε.Αν δεν παιξει καλα δρομο.
SG3ptshooter
Παρασκευή. Όπου το πλάνο να ποστάρω κείμενα για καμιά ντουζίνα παίκτες που θα λείψουν απ' το φετινό πρωτάθλημα ακυρώθηκε χτες το βράδυ κι ας είχα γράψει κάμποσα πράγματα. Επειδή αύριο ξεκινάει η νέα χρονιά και είναι άκυρο να διαβάζει κανείς σχόλια για παίκτες που δε θα είναι εκεί, στο κάτω κάτω τους περισσότερους τους ξέρουμε αρκετά ή μεταγράφηκαν σε Euroleague ή NBA και θα τους συζητάμε στα πλαίσια των νέων τους ομάδων μέσα στη χρονιά.

Επιγραμματικά λοιπόν, θα μου λείψει η καθόλου παραπέμπουσα σε dunker φάτσα του Micah Downs, ο τόπος που έπιανε ο Ndong, το πως κατάφερε να ξεπεράσει ο Ivanov το "σύνδρομο Cajasol", η disturbing σκέψη ότι ο λέλεκας της Alicante και της Real που μπορούσε να κάνει λίγο απ' όλα μου μοιάζει από κάποιες γωνίες με τη Jovovich στη Jeanne D' Arc, ο Joel με τον νέο του συμπαίκτη τον Claver, o Αugustine που δικαίωσε το λαό του και πέρασε στο επίπεδο της Euroleague -κι ας μην είχε την αφάνα κόλαφο-, το άλμα του Latavious Williams, ναι και με το βίντεο γιατί δε γίνεται να το βαρεθώ ποτέ, οι τρίπλες του Aaron Jackson, ναι κι αυτό το βίντεο γιατί είχα παιδευτεί να το φτιάξω. Kι o D'Or θα μου λείψει απ' το Bilbao, προσωπικά όχι τόσο ο Banic. Σε αρκετούς θα λείψουν κι ο Παυλάρας ο Davis και οι NBAers που δημιούργησε η Caja. Α ναι, κι o Medley. Οgilvy καλή τύχη στο να κάνεις την Euroleague που έκανε πέρυσι ο ξένος που αντικατέστησες στο 5 της Bamberg εύχομαι. Αστειάκι. Σταμάτησε κι ο Garbajosaς. Σε κανέναν δε θα λείψει ο Eidson. Speech of facts. Σε μένα σίγουρα θα λείψει ο Van Lacke, που δεν έπρεπε από τώρα να γυρίσει Αργεντινή.

Έπειτα, 6 Ισπανοί unsung heroes:

Nacho Martin - Valladolid

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=B2H
Ο Nacho Martin εμφανίστηκε στο radar μου ως ένας συμπληρωματικός ψηλός της Valladolid πίσω από σαφώς καλύτερους παίκτες που τώρα βρίσκονται σε μεγαλύτερες ομάδες κι έμοιαζε να δίνει αρκετά κι αυτός όσο είχε την ευκαιρία στο να συντελεστεί η πορεία της Blancos De Rueda στο κύπελλο και κοντά στα playoffs τη σεζόν 2010-11. Πέρυσι όμως όλοι έφυγαν γι' αλλού και η συνολική ποιότητα του roster έπεσε αισθητά. Ο Μartin ανταποκρίθηκε καλύτερα απ' ότι θα ήλπιζε κι ο ίδιος στο νέο του ρόλο, ιδιαίτερα με εντυπωσίασαν τα αυξημένα του ποσοστά παρότι έμεινε πολύ περισσότερο στο παρκέ, αλλά δεν είχε τη δυνατότητα να σώσει το πλοίο που βούλιαζε. Φέτος με το roster να συγκροτείται από φτηνούς γηγενείς και ξένους της τελευταίας στιγμής, καλείται να κάνει τα ίδια και ακόμη περισσότερα αν δε θέλει να υποβιβαστεί όχι μόνο βαθμολογικά αλλά και στην πράξη αυτή τη φορά. Είναι unsung hero γιατί κανείς δε θα τον ξεχωρίσει ούτε φέτος για τις καλές ατομικές του επιδόσεις αν δε σωθεί η ομάδα του, παρότι τις περισσότερες βραδιές θα μπορεί να κοιμάται ήσυχος ότι έκανε το καθήκον του.

Alberto Corbacho - Blusens

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=B5E
Ο Corbacho δεν είναι απλά ένα ζευγάρι αδιανόητα μπανάλ φαβορίτες κάτω από ένα μαλλί καπελάκι. Η άνεσή του να σκοράρει παίρνοντας δύσκολα σουτ είναι ακόμη καλύτερη απ' ότι φανταζόμουν όταν πρωτοδιάβασα το report του και ήταν όχι απλά απαραίτητος αλλά κατέληξε να γίνει θα έλεγα ο πρωταγωνιστής στο 2-3 για τη Blusens. Μόλις στην πρώτη του χρόνια στην πρώτη κατηγορία της Ισπανίας. Παρότι στην αρχή της χρονιάς δεν έβλεπα πως θα πάρει λεπτά καν στη θέση του με τον Ere και το Washington να μπορούν να παίξουν στο 3. Παράλληλα και με την παρουσία 3 οργανωτών στη 12αδα πίστευα ότι δε θα βρει καν το χώρο να δείξει αν μπορεί να σταθεί σε αυτό το επίπεδο.. Και ήταν ο παίκτης που έδεσε ακόμα και στο αμυντικό πλάνο του Moncho και ενώ περίμενα να είναι σχετικά έστω pushover, εντυπωσιάζει και το ότι τελείωσε πρώτος σε +/- όσο βρισκόταν στο παρκέ για την ομάδα του πάνω κι απ' τον Kendall! Είναι unsung hero γιατί και φέτος στη δωδεκάδα θα έχει η ομάδα του 3 playmakers, πάλι πήραν 2 τριάρια μπροστά του και προστίθεται στο mix κι ο Αμερικανός στο 2 που τερμάτισε ψηλά στην all-time scoring λίστα στο Ohio State. Και όσο πάρει το χρόνο του πάλι θα τα καταφέρει.


Albert Oliver - Badalona

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=A56
Ο Οliver έχασε τη θέση του απ' το Granger στην Estudiantes και μετά του έλυσαν και το συμβόλαιο. Ήρθε στη Badalona με μια νότα "τελευταίων ενσήμων", αλλά δε νομίζω να πιστεύει κανείς φίλος της Penya ότι έμεινε σε αυτό ο καραφλός. Με το Jeter να χάνει τρία απ' τα πρώτα επτά ματς και να χρειάζεται τον πρώτο γύρο τουλάχιστον να βρει χημεία με το υπόλοιπο roster, o Oliver κάνει τον καλύτερο δυνατό πρώτο γύρο τα μεσημέρια που χρειάζεται να βοηθήσει για γερασμένος αναπληρωματικός playmaker χωρίς έφεση στο σκοράρισμα. Είναι unsung hero γιατί όπως πέρυσι ο νέος ξένος μπροστά του ξεκινά εκτός και παρά τα καλά δείγματα του Corey Fisher στα φιλικά θα υπάρξουν στιγμές που η Βadalona θα χρειαστεί το μυαλό του Oliver στο παρκέ. Όσο παίξει πολλά λεπτά θα δώσει ό,τι έχει μείνει στο ρεζερβουάρ, όσο χρειαστεί να καθίσει στον πάγκο δε θα παραπονεθεί κιόλας, στα 35 πάει και τα ένσημα ήρθε να κολλήσει, στην ομάδα απ' τις ακαδημίες της οποίας ξεκίνησε.

Javier Beiran - GranCanaria

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=BB2
Ξέφυγε κάπως απ' το να προωθηθεί πλήρως στην πρώτη ομάδα της Estudiantes και ο Pedro Martinez του έδωσε την ευκαιρία στη GranCanaria. Δε νομίζω να μετάνιωσε κανείς απ' τους δύο, με το Beiran να είναι ένας forward 1.99 με 5 rebounds μέσο όρο που ταίριαξε στο πλάνο όσο καλύτερα γινόταν, με μόνη μου ένσταση το πρόβλημα που είχε πέρυσι στο να ευστοχεί επιθετικά, καθόλου ξένο όμως φαινόμενο στην περσινή GranCanaria που ήταν χαμηλά στην ευστοχία στα δίποντα και τελευταία στο σουτ έξω απ' τα 6,75. Είναι unsung hero γιατί χρειάστηκε να φτάσει 23 για να πάρει την ευκαιρία του, τα κατάφερε, και μετά από 2 χρονιές πιο "δύσκολες" σε πληρότητα η GranCanaria ψώνισε πολύ φέτος, οπότε μάλλον θα δει τις αρμοδιότητές του να μειώνονται παρότι ανταποκρίθηκε σε δύσκολες καταστάσεις. Στην αρχή της σεζόν οι δύο απουσίες στη ρακέτα (Rey, Baez) ίσως τον κάνουν περισσότερο relevant σε κάποια σχήματα, θα μάθουμε σύντομα.

David Doblas - LagunAro

bonus, μια φώτο που αναπαριστά άριστα το παρανοϊκό μεγαλείο και υπερθέαμα του Doblas, δεν είχε τι να κάνει στις διακοπές του και είπε να φορέσει μια φανέλα του Scola και να πάει να παίξει με ένα μεταγενέστερο ξάδερφο του MG42.
Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=B1F
Ο Doblas είναι λατρεία, απλά. Είναι δεδομένο ότι κάτι περίεργο θα συμβεί σε κάθε ματς που έχει πατήσει το παρκέ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν τον έχουν, ειδικά φέτος, στην αρχή σε μέτρια θέση στο πλάνο και τελικά καταλήγει να είναι μια πολύ ζόρικη για τους αντιπάλους inside presence. Πέρασαν αρκετοί ψηλοί και πέρυσι απ' το roster αλλά δεν πτοείται πουθενά στο να μπαίνει μέσα και να κλαδεύει ασύστολα κόσμο. Βελτίωσε και πέρυσι το ρεκόρ του σε fouls στη σεζόν, κι ας έπαιξε λιγότερο απ' το 2010-11 σε λεπτά. Πέρυσι λοιπόν δεν ήταν όσο απαραίτητος είχε υπάρξει όσο η ομάδα ήταν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας, επίσης όσο η ομάδα έβρισκε σκορ σε μεγάλο βαθμό απ' τις υπόλοιπες θέσεις δε χρειάστηκε να προσπαθήσει για πολλά πράγματα έξω απ' το ρεπερτόριό του. Στα playoffs όμως ήταν απ' τους διακριθέντες απέναντι στους ψηλούς της Valencia, γιατί μάλλον πρώτη και τελευταία φορά στη ζωή του είδε αγώνες playoffs και είπε για αλλαγή να δώσει συγκέντρωση μεγαλύτερη του 25%. Αν είχε μυαλό που να λειτουργεί σωστά, ειλικρινά το πιστεύω ότι θα ήταν παιχταράς. Είναι unsung hero γιατί ο David Doblas Portilla δε γίνεται να είναι κάτι διαφορετικό.



Andres Miso - Murcia

Στατιστικά:
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=A9A
Άλλη μια απόδειξη της αρνητικής επιρροής του συνδρόμου Cajasol. Δείτε χαρά, αυτοπεποίθηση και ποσότητα μαλλιού προσκολλημένη στο κρανίο όταν παρουσιαζόταν στην ομάδα της Σεβίλλης και τώρα είναι σόι του γκουσγκούνη. Ένας πολύ ολοκληρωμένος παίκτης, 1.98, μπορεί να παίξει στο 2 και στο 3 όντας ο ορισμός του Ισπανικού "alero", πασάρει καλά, παίζει και άμυνα και επιτίθεται σαφώς πολυδιάστατα σε σχέση με τον Corbacho που ανέφερα πριν και λοιπούς τέτοιους Ισπανούς που σηκώνονται απ' τον πάγκο μιρκομεσαίων ομάδων. Για νιοστή φορά ξεκινά αναπληρωματικός ξένου σκόρερ, που δεν έχει περάσει όμως τους 8π σε όλα τους τα φιλικά, και με εξτραδάκι φέτος το Berni, που ως γνωστόν καιρό τώρα "τομπαίρνει" δηλαδή περισσότερο τρολάρει παρά έχει κάποια σχέση με τον παίκτη που ήταν στο πικ του. Σίγουρα θα χρειαστεί πολύ λοιπόν ο Miso και δύσκολα θα πάρει πολύς κόσμος χαμπάρι τη συνεισφορά του. Είναι unsung hero γιατί αν σωθεί άνετα η Murcia -αν και το άνετα δεν το βλέπω, αλλά αυτός είναι ο στόχος- θα είναι ίσως ο πιο υποτιμημένος παίκτης όλου του πρωταθλήματος με τόσα που θα πρέπει να έχει προσφέρει για να συμβεί αυτό.
Manu7
Ας γράψουμε και για τη φετινή Λαγκούν, τη μεγάλη έκπληξη του περσινού πρωταθλήματος που την βρήκε στην 5η θέση.

Οι καλοί της παίχτες έφυγαν όμως για άλλες πολιτείες.Ο Pancko με τον Vidal όταν στην καλύτερη 5άδα του περσινού πρωταθλήματος τράβηξαν για Αθήνα και Μάλαγα αντίστοιχα ενώ ο δεινός σουτέρο Jimmy Baron την έκανε για να βρει τον Νίκο τον Καλάθη rolleyes.gif ...Tα πράγματα φέτος έχουν ως εξής:

http://www.acb.com/plantilla.php?cod_equip...;cod_edicion=57

Οι σημαντικότερες προσωπικότητες τους είναι :

Neto, Raulzinho
http://www.sportando.net/eng/stats/3300/raul-neto.html

SG:«Mόλις 20 ετών Βραζιλιάνος διεισδυτικός playmaker με καλή πάσα και στιγμές εντυπωσιακές στο παρκέ, κατάφερε να βρει τα κουμπιά του Doblas και άφησε υποσχέσεις για περισσότερα φέτος. Κρίμα που ξεκινά και φέτος τη χρονιά πίσω απ' το γερόλυκο το Salgado, σε μια άλλη ομάδα όπως η Estudiantes ή η Cajasol που έδωσαν ευκαιρίες στα pg που ανέφερα νωρίτερα πιστεύω θα είχε ξεχωρίσει ακόμη περισσότερο.» Συμμετείχε και στους Ολυμπιακούς Αγώνες αλλά δεν πήρε πολύ χρόνο συμμετοχής μιας και στα κρίσιμα ο προπονητής του δεν τον εμπιστευόταν. Θα προσέθετα, απλά ότι ο Νέτο δεν ψάχνει το σουτ από την περιφέρεια ( γι’αυτό άλλωστε και το πενιχρό 8/34 στα 3ποντα) αλλά ψάχνει το drive, το pick ‘ n’ roll με τον Ντόμπλας και γενικότερα το πιο εξεζητημένο cool.gif στην πάσα σε σχέση με τον Σαλγκάδο Βραζιλιάνος γαρ..Bίντεο έχει βάλει ο SG πιο πάνω wink.gif.

Salgado, Javier

http://www.sportando.net/eng/stats/840/javier-salgado.html

Απίστευτο που στο youtube δεν βρήκα βίντεο για τον Σαλγκαδάκο… sad.gif Δεν του αξίζει τέτοια απαξίωση. Πολλά χρόνια σε βασκικα εδάφη με τη φανέλα της Λαγκούν με ένα διάλειμμα 2 χρόνων στη Μπιλμπάο, 32 χρονών, 1.80 με αξιοσημείωτη σταθερότητα όλα αυτά τα χρόνια όπως φαίνεται από τα stats του. Κλασσικός Ισπανός play maker καλός στο να τρέχει την ομάδα, εξαιρετική ικανότητα να εκτελεί από μακρυά αλλά πολύ συχνά ξεφεύγει βάζοντας τον εαυτό του sg και μετά ο Σίτο τρέχει να τον συμμαζέψει biggrin.gif . Πιο απλός στα οργανωτικά του καθήκοντα, τα πήγε περίφημα σε assist πέρυσι αλλά είχε να ταϊσει και παίχτες όπως ο Πάνκο, ο Βιδάλ και ο Μπέιρον οι οποίοι ήξεραν να ξεμαρκαρίζονται σωστά ώστε να εκτελέσουν με ιδανικές προϋποθέσεις. Για να δούμε φέτος που λείπουν τα καλά γρανάζια από την περιφέρεια αν θα παίρνει ακόμη περισσότερες προσπάθειες. Λογικό όμως αν θα το πράτει κατ’ εμέ.

Papamakarios, Manolis
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=149

Ο Αλόνσο λοιπόν όπως φαινόταν άλλωστε από τον αρκετό χρόνο συμμετοχής που έδινε στον Μανώλη, εμπιστεύθηκε για ακόμη μια χρονιά τον Έλληνα γκαρντ για να πράξει αυτά που έκανε και πέρυσι. Να μαρκάρει δηλαδή το αντίπαλο καλύτερο γκαρντ, να αποφεύγει τα λάθη και να ηρεμεί το παιχνίδι όταν οι κύριοι Νέτο και Σαλγκάδο ξεφεύγουν. Φυσικά, όταν βρεθεί στα 6,75 δεν θα διστάσει να πυροβολήσει. wink.gif

Qyntel Woods
http://www.sportando.net/eng/stats/1365/qyntel-woods.html


Εμείς οι Ολυμπιακοί τον έχουμε μες την καρδιά μας. w00t.gif .Σε σημείο γραφικό. Τον θυμόμαστε ειδικά για το ματς του break στη Μόσχα και φυσικά για τα …μπουκέτα με τον Τομάσεβιτς tongue.gif. Παίχτης που ποτέ δεν έκανε το κάτι παραπάνω παρά το απίστευτο ταλέντο του. Τα ξέρετε έτσι και αλλιώς..Λίγο ο χαρακτήρας του, λίγο το ότι κάπνιζε διάφορα tongue.gif, λίγο το ότι ανέκαθεν ήταν τσακωμένος με την άμυνα δεν τον βοήθησαν να τύχει εμπιστοσύνης προπονητών μεγάλων ομάδων. Τα προσόντα του γνωστά σε όλους. Περιπλανήθηκε σε Πολωνίες,Ρωσίες, πέρυσι πήγε στο Ισραήλ αλλά έφυγε τον Δεκέμβριο και πήγε στην Ντνίπρο για να παίξει 22 παιχνίδια.Στην Λαγκούν ήρθε για να καλύψει το κενό στο 3-4 του πρώτου σε valoracion και σκορ της περσινής χρονιάς και νέου παίχτη του ΠΑΟ Άντι Πάνκο αλλά και του Βιντάλ που την έκανε για Μάλαγα.

Doblas, David
http://www.acb.com/stsacumjug.php?cod_jugador=B1F
Παλικάρι από τα λίγα… 77.gif Γέννημα θρέμα Βάσκος και μορφή. Είναι εκεί για να παλέψει για κάθε μπάλα, να δώσει πάθος και να κάνει τη διαφορά όταν περιτρυγιριζόταν πέρυσι από κάτι ανάλατους Ούγγρους και Βρετανούς του ρόστερ της Λαγκούν. Ρίχνει ξυλίκι αβέρτα αλλά άμπαλο δεν τον λες σε καμία περίπτωση.Πήγε να αποκλείσει την Βαλένθια μόνος του πέρυσι στα πλέι οφ αλλά δεν άντεξε. No video γμτ και γι’αυτόν...

Τη θέση 4 και 5 συμπληρώνουν οι Guille Rubio και Ekene Ibekwe αντίστοιχα με τον πρώτο
http://www.sportando.net/eng/stats/922/guille-rubio.html γνωστότερο από το πέρασμα του από τη Μάλαγα. Πέρυσι στην Κάχασολ, χωρίς να δείξει κάτι το ιδιαίτερο, 4άρι βαρύ που μπορεί να παίξει καλή άμυνα και να παλέψει για κάθε σκουπίδι με παιχνίδι κυρίως κοντά στο καλάθι. Ο Νιγηριανός από την άλλη http://www.sportando.net/eng/stats/3104/ekene-ibekwe.html
ήρθε να δώσει αυτά που λείπουν από τον Ντόμπλας και που χαρακτηρίζουν έναν Νιγηριανό μπασκετμπολίστα. Ανήκει και αυτός στους δήμιους της Εθνικής μας…


ενέργεια, above the rim game, σουτάκια από τα 4-5 μέτρα, ριμπάουντ. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Η Λαγκούν έχει και 3 μικρούς
http://www.acb.com/jugador.php?id=163
http://www.acb.com/jugador.php?id=BLO
http://www.acb.com/jugador.php?id=162
Και τον Κορόλεφ ο οποίος είχε αποκτηθεί από πέρυσι χωρίς να παίξει καθόλου γιατί είχε θέματα τραυματισμών και αργότερα είχαν συμπληρωθεί οι θέσεις ξένων. Με τον SG σε μια συζήτηση μας για δαύτον , δεν φαίνεται να είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά αναμένουμε προφανώς..

ΥΓ:Συμπερασματικά, φέτος δεν θα περιμένουμε με ανυπομονησία κάποιο παιχνίδι της Λαγκούν. Οι παίχτες που έφυγαν έδιναν το κάτι παραπάνω και σε ουσία και σε θέαμα οπότε θα μας λείψουν. Αλλά διάολε υπάρχει ο Woods στην ομάδα!Δεν γίνεται να την απαξιώσουμε έτσι απλά! biggrin.gif





SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Sep 27 2012, 16:12 ) *
Γι'αυτό το λόγο η Μανρέσα βρήκε έναν παίχτη ο οποίος είναι καλύτερος στο ποστ παιχνίδι, πιο δυνατό, εξίσου ψηλό αλλά με πιο αργά πόδια, λιγότερο αλκτικό, τον Oliver Arteaga ύψους 2.09

Ο ρόλος του θα είναι λογικός, οπότε έχω καλό feeling γι' αυτόν τον τύπο. Σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση τα κορμιά που θα αντιμετωπίσει φέτος σε σχέση με της Oro, αλλά ξέρει μπάλα στο ποστ, έχει γενικά το πακέτο. Ήταν ο καλύτερος Ισπανός σε όλη την Oro πέρυσι στη στατιστική.
QUOTE(Manu7 @ Sep 27 2012, 16:12 ) *
Κατεβαίνοντας στα PF, η Μανρέσα προσπάθησε να καλύψει το σημαντικό κενό του Doellman, 2ρου σκόρερ της περσινής χρονιάς με έναν ακόμη παίχτη από τη Leb Oro, τον αμερικανό Charles Ramsdell από την Lleida

Εδώ να πω την αλήθεια μου είμαι συγκρατημένος, μοιάζει σαφώς πιο μονοδιάστατος παίκτης απ' το Doellman και δεν βλέπω και ποιο plan b είναι πιο υποσχόμενο. Υanev; Twin towers;
QUOTE(Manu7 @ Sep 28 2012, 16:43 ) *
Neto, Raulzinho...το πενιχρό 8/34 στα 3ποντα

Σε ένα ματς μόνο του τη βάρεσε και πήρε 6, τα πρώτα 3 στις πρώτες 4-5 φάσεις και τα πήρε ο Sito, είχε φάει πάγκο ενδιάμεσα.
Θα το ανεβάσει σίγουρα το σουτ.
QUOTE(Manu7 @ Sep 28 2012, 16:43 ) *
Η Λαγκούν έχει και 3 μικρούς

Ο Diez έχει τις περισσότερες πιθανότητες για κάποιο impact.
QUOTE(Manu7 @ Sep 28 2012, 16:43 ) *
Και τον Κορόλεφ ο οποίος είχε αποκτηθεί από πέρυσι χωρίς να παίξει καθόλου γιατί είχε θέματα τραυματισμών και αργότερα είχαν συμπληρωθεί οι θέσεις ξένων. Με τον SG σε μια συζήτηση μας για δαύτον , δεν φαίνεται να είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά αναμένουμε προφανώς..

Θα μας τρελάνουν τελείως φέτος και θα δεις το Ρώσο στο 4 να βολοδέρνει πόση ώρα.
QUOTE(Manu7 @ Sep 28 2012, 16:43 ) *
ΥΓ:Συμπερασματικά, φέτος δεν θα περιμένουμε με ανυπομονησία κάποιο παιχνίδι της Λαγκούν. Οι παίχτες που έφυγαν έδιναν το κάτι παραπάνω και σε ουσία και σε θέαμα οπότε θα μας λείψουν. Αλλά διάολε υπάρχει ο Woods στην ομάδα!Δεν γίνεται να την απαξιώσουμε έτσι απλά! biggrin.gif

Oχτάδα φέτος απλά πολύ δύσκολα ή ξεκάθαρα ούτε με σφαίρες;
nkats
QUOTE(HLR CENATION @ Sep 28 2012, 12:49 ) *
Τελικα ο ΟΤΕ ΤV θα βαλει ματς και τι ματς.Ρεαλ-Μαλαγα.Εχω ενα παικτη της Μαλαγα στο Φαντασυ χεχε.Αν δεν παιξει καλα δρομο.

O OTE TV μόνο 1 ματς θα δείχνει κάθε αγωνιστική?
HLR CENATION
[quote name='nkats' date='Sep 28 2012, 20:09 ' post='571745']
O OTE TV μόνο 1 ματς θα δείχνει κάθε αγωνιστική?
[/quote

Αυτο δεν το ξερω..Ε και το ενα καλο ειναι.Απο το τιποτα...
SG3ptshooter
Aρχίζει λοιπόν σήμερα το πρωτάθλημα μετά από τόσον καιρό που απλά συζητάμε για το τι πρόκειται να δούμε.
Η αγωνιστική είναι:
Liga Endesa 2012-13 - JORNADA 1
Asefa Estudiantes - CB Canarias 30/09/2012
CAI Zaragoza - Caja Laboral 30/09/2012
Cajasol - UCAM Murcia CB 30/09/2012
Valencia Basket - Mad-Croc Fuenlabrada 30/09/2012
Blusens Monbus - Assignia Manresa 30/09/2012
Herbalife Gran Canaria - Gescrap Bizkaia Bilbao 30/09/2012
FC Barcelona Regal - Blancos de Rueda Valladolid 30/09/2012
Real Madrid - Unicaja 30/09/2012
FIATC Joventut - Lagun Aro GBC 29/09/2012

Σήμερα 19.00 Ελλάδος (με τις ώρες που βλέπεται στο site των Ισπανών δηλαδή έχουμε πάντα μία ώρα διαφορά) το μόνο ματς του Σαββάτου, Κυριακή 13.15 και 13.30 ως συνήθως πολλοί αγώνες ταυτόχρονα, 6 αυτή τη φορά, το απόγευμα της Κυριακής 19.30 το Blusens - Manresa και το derby της αγωνιστικής Real - Malaga μισή ώρα αργότερα στις 20.00.

Τop 10 ενδιαφέρουσες ιστορίες της αγωνιστικής:
http://www.acb.com/redaccion.php?id=88001
Το injury report, κυρίως για τους αντιπάλους μου στο fantasy:
http://www.acb.com/redaccion.php?id=88003

Η κλασσική συνέντευξη - νοστράδαμος στους προπονητές:
http://www.acb.com/redaccion.php?id=88005
όπου εκτός των 2 μεγάλων με κολάζ των απαντήσεων πιθανότητες για τελικούς έχουν οι "επόμενες 4" που ξέρουμε κι εμείς (Caja Laboral, Valencia, Bilbao, Unicaja duh). Και ενισχυμένη βλέπουν σωστά αρκετοί τη GranCanaria.

Μερικά σκόρπια χρωστούμενα δικά μου:
- http://www.acb.com/redaccion.php?id=88019 επιμένω στα Γιούιγ, Ουρτάσουν, ο Νοσιόνι το λέει με Σ άρα είναι φάουλ τελικά κι εκεί ο Βαγγέλης tongue.gif και ο Βέγιας είναι με β κι όχι με μπ. Aγνοούσα τον τόνο στο Αμπός, λες και δεν είναι εκεί για κάποιο λόγο.. Επίσης απογοητεύτηκα που δεν ακούγεται "κάπως" η φωνή του Μιλένκο. Kαι ο Doblas είναι δοκάρι Βάσκος, απ' την Cantabria, όπως και ο SanEme. Βοnus 2.
- http://www.acb.com/redaccion.php?id=88008 Πήρε Josh Fisher η Estudiantes, όπως έχω ξαναπεί το ότι είναι κάτοχος Ισπανικού διαβατηρίου αυτός ο τύπος του έχει σώσει την καριέρα, τέλος. Καλύτερα να προωθούσαν κάποιον ακόμα απ' τις ακαδημίες, έχουν και θέση ξένου αν χρειαστούν ενίσχυση και έχω συνηθίσει πλέον να παίρνουν στη Μαδρίτη μέτριους γυρολόγους στα μέσα της χρονιάς, ούτε και φέτος θα μου λείψει μάλλον.
- Δεν θα υπάρχει ομάδα χωρίς "u21", "ελπίδα" τελοσπάντων καταλάβατε, πιτσιρικά έστω στο βάθος του πάγκου την πρώτη αγωνιστική, με οριακά στο να χαρακτηριστεί εξαίρεση η Bilbao με τον 22χρονο Ισπανό με Αφρικανική καταγωγή που θα θυμάστε αρκετοί όχι μόνο από πέρυσι αλλά κι απ' τις μικρές εθνικές, το Samb. Που κι αυτός σε φάση που προσπαθεί να βρει το δρόμο του στο επίπεδο των αντρών βρίσκεται.
- Έπρεπε να γράψω γι' αυτόν τον Charles "Chuck" Garcia της Fuenla τη μέρα που έγραψα για υποσχόμενους νεοφερμένους. Δεν το έκανα γιατί έχασε τα περισσότερα φιλικά τους, αλλά 1. σε όσα έπαιξε πρωταγωνίστησε 2. τον είδα θηρίο στο dunk contest και 3. η Fuenla αν φέρει 10 ψηλούς οι 3 θα είναι απλά καλοί και οι 7 θα παίξουν μπαλάρα tongue.gif Μη βιάζεσαι HLR, πρώτη αγωνιστική έρχεται μες τη Valencia. Αν και με τη Fuenlabrada δεν αποκλείω ποτέ τίποτα.
- Ο Pedro Martinez, ο Αbos ή ο Vidorreta θα πάρουν τα σκήπτρα απ' το Sito φέτος στο "προπονητής της χρονιάς;" Σε αυτούς θα πόνταρα ξεκινώντας, αλλά είναι πολύ νωρίς.
- Ο Keselj ή ο Woods θα δώσει περισσότερη χαρά στο λαό του Θρύλου αυτό το ΣΚ; Χτύπησε μέχρι και το 3 απ' τις ακαδημίες που είναι στη 12αδα συχνά ο Abia. Τι διάολο σέρβικα βουντού έχουνε πέσει στο φτερό των taronja;
- Λέτε να πάρει λεπτά ο Unai Calbarro αύριο; laugh.gif
- Παίρνω πίσω το διπλό - έκπληξη που είχα προβλέψει στην Cajasol,αλλαγή δεδομένων τελευταία στιγμή, και μεταθέτω την "έκπληξη" της αγωνιστικής στο CAI-CLA. . Η Βilbao έχει 0/8 στις επισκέψεις της στην έδρα της GranCanaria.
HLR CENATION
παιδια και ενα τελευταιο απο μενα για το φαντασυ.

Η βαθμολογια ειναι οπως και στην ευρωλιγκα δηλαδη θα μετραμε το ranking ολων των παικτων η καπως διαφορετικα.

Το ranking θα υπαρχει στα σταστισηκα καθε παικτη στο επισημο σαιτ της acb και αν οχι που μποορουμε να το δουμε?

Ευχαριστω πολυ. smile.gif
SG3ptshooter
QUOTE(HLR CENATION @ Sep 29 2012, 17:00 ) *
παιδια και ενα τελευταιο απο μενα για το φαντασυ.
Η βαθμολογια ειναι οπως και στην ευρωλιγκα δηλαδη θα μετραμε το ranking ολων των παικτων η καπως διαφορετικα.
Το ranking θα υπαρχει στα σταστισηκα καθε παικτη στο επισημο σαιτ της acb και αν οχι που μποορουμε να το δουμε?
Ευχαριστω πολυ. smile.gif

Δεν έχω πρόβλημα να postάρεις για το fantasy και στο κάτω κάτω όποιος δεν συμμετέχει και συνεπώς δεν ενδιαφέρεται για το post σου μπορεί να το προσπεράσει. Όντως δεν συζητάμε πολύ υπό τη μορφή posts για το θέμα γιατί 1. μιλάω συχνά ούτως ή άλλως από πριν τα fantasιακά με όσους συνεχίζουν στη λίγκα από πέρυσι και 2. είμαι ο μόνος απ' τους 4 που θεωρώ συχνούς poster στο topic σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς (wiki, manu, zoys) που ασχολείται με τη λίγκα οπότε δε βλέπω το λόγο να μη μένουμε κατά βάση στα αγωνιστικά στα πλαίσια των postαρισμάτων, αλλά να τους πρήζω με πράγματα που δεν τους αφορούν.
Οι διαφορές με την Euroleague είναι οι περιορισμοί στις θέσεις ξένων ανάλογη με τους κανονισμούς του πρωταθλήματος (2 μη κοινοτικοί, 7 ξένοι σύνολο), οι 11 παίκτες αντί 10 με ένα pg παραπάνω στην ομάδα σου και ότι το bonus νίκης είναι 20%. Ναι, το σκορ είναι το σύνολο των ranking του κάθε παίκτη κλασσικά, όλα στα δείχνει εκεί πέρα με περισσότερες λεπτομέρειες κι απ' το site της Euroleague.
Έχει δοθεί παράταση στις αλλαγές αυτή τη στιγμή και έχεις ένα τεταρτάκι να κάνεις κάποια αλλαγή που μπορεί να σκεφτείς
Τα υπόλοιπα που ρώτησες:

Από εδώ και κάτω είναι χρήσιμες πληροφορίες για να βρίσκετε πληροφορίες για τα παιχνίδια που αφορούν όλους όσους δεν ξέρουν να περιηγηθούν στο site:
Τα στατιστικά παικτών και ομάδων μπορείς να τα βρεις πολύ εύκολα, μπορείς να πατήσεις στην επιλογή Liga Endesa 2012-13 στην κορυφή, plantillas δηλαδή ομάδες, εκεί όταν διαλέξεις την ομάδα που σε ενδιαφέρει βρίσκεσαι σε αυτή την οθόνη πχ:
http://www.acb.com/plantilla.php?cod_equip...;cod_edicion=57
πατώντας τη μόνη επιλογή αριστερά μπορείς να δεις τα στατιστικά κάθε παίκτη της ομάδας συνολικά, ενώ πατάς πάνω στο όνομα του κάθε παίκτη και βγαίνεις π.χ. εδώ:
http://www.acb.com/jugador.php?id=BDX
όπου βλέπεις όλες του τις σεζόν στην Ισπανία με το "estadisticas acb" και όλα του τα φετινά παιχνίδια με τη δεύτερη επιλογή "todos sus partidos".
Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής που λαμβάνει χώρα μπορείς να τα βλέπεις αριστερά στην αρχική σελίδα κάτω απ' την αναζήτηση, εκεί που τώρα βλέπεις τις ώρες διεξαγωγής των αγώνων και μετά τα ματς πατάς στο Estad. που θα έχει εμφανιστεί (και υπάρχει αυτή τη στιγμή πιο κάτω για τα ματς του supercopa με το κλασσικό τρίπτυχο Estad. - Cronica - Video, δηλαδή boxscore, κείμενο για το ματς και highlights της αναμέτρησης). Επίσης μαζί με τη βαθμολογία βρίσκουμε κατάλογο για όλα τα ματς αφού επιλέξουμε Liga Endesa 12-13 στην πρώτη επιλογή "Result. y Clasif.". Την ώρα των αγώνων στατιστικές πληροφορίες απ' τη jornada virtual που είναι και πρώτη επιλογή στο μενού πάνω αριστερά αφού επιλέξουμε το "jornada" που σημαίνει αγωνιστική. Αν στο μέλλον ψάχνουμε κάτι που θα έχει γίνει νωρίτερα μέσα στη σεζόν πάμε μετά το Liga Endesa 12-13 στην επιλογή Calendario, που έχει όλα τα αποτελέσματα που έχουν προηγηθεί με link στα boxscores και όλο το επερχόμενο πρόγραμμα με συγκεκριμένες ημερομηνίες.
HLR CENATION
Eυχαριστω πολυ SG.Να σαι καλα. wink.gif

Εμενα μ αρεσεουν πολυ οι φαντασυ συζητησεις..Αλλα δεν ξερω μηπως κουραζω τους υπολοιπους.Θα γραφω και οποιος θελει να με βαλει λιστα αγνοησης. tongue.gif

Weekendman
Να δούμε ποιος θα πετάξει πιο ψηλά ο Γουντς η ο Γκάφνει; αρκεί να βρεθεί linκ...

πέρι Fantasy ούτε εγω έχω πρόβλημα αν θέλει να αναφερθεί κάποιος σε αυτό το θεμα!

αρκετές οι άδειες θέσεις...
SG3ptshooter
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 27 2012, 15:58 ) *
Τιμητικά αναφορά σε: ..Barrera (Badalona), που δε νομίζω να βρουν από φέτος αρκετό χρόνο ώστε να μπουν στην ίδια συζήτηση με τους από πάνω

ξεκίνησε βασικός και έχει και 5 πόντους ενώ ως χτες δεν είχε ούτε profil στο roster της φετινής χρονιάς της Badalona. Να τον πάρουμε από αύριο στη Valencia που δεν έμεινε κανείς; tongue.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 29 2012, 19:13 ) *
ξεκίνησε βασικός και έχει και 5 πόντους ενώ ως χτες δεν είχε ούτε profil στο roster της φετινής χρονιάς της Badalona. Να τον πάρουμε από αύριο στη Valencia που δεν έμεινε κανείς; tongue.gif


λείπει ο Φίσερ χορεύουν τα υπόλοιπα περιφερειακά ποντίκια με Μπαρέρα,Όλιβερ,Κεσάδα,Βεντούρα απο ότι φαίνεται...

Ο Κιντέλαρος έχει πάρει ικανοποιητικό αριθμό προσπάθειων περιορίζεται στα σουτάκια μέχρι τώρα...

τέλος ένας σχολιασμός περί λινκ δεν θέλω να πιάσω αυτό το αναθεματισμένο ποντίκι ούτε να κερδίσω I-pad!!!!
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Sep 29 2012, 19:54 ) *
λείπει ο Φίσερ χορεύουν τα υπόλοιπα περιφερειακά ποντίκια με Μπαρέρα,Όλιβερ,Κεσάδα,Βεντούρα απο ότι φαίνεται...

Eίπαμε μπορεί ο Oliver(Ολιβέρ) να σταθεί ως βασικός εν τη απουσία του Fisher αλλά όχι κι έτσι. Εκείνο το τρελό που έβαλε δε θα το επαναλάβει full season..
QUOTE(Weekendman @ Sep 29 2012, 19:54 ) *
τέλος ένας σχολιασμός περί λινκ δεν θέλω να πιάσω αυτό το αναθεματισμένο ποντίκι ούτε να κερδίσω I-pad!!!!

Βάλε το adblock. Δε σε λινκάρω γιατί δεν ξέρω τι browser χρησιμοποιείς.
HLR CENATION
Ο Ολιβερ κανει μονο 480000 και κανει 20αρι.Να δω τα δικα μου τα παρταλια ποσο θα κανουν.
Weekendman
Αν ο Παπαμακάριος θεωρείται ο καλύτερος αμυντικός τότε η φρούρηση του πάνω στον Κεσάδα μόνο μέγιστη ανησυχία μπορεί να προκαλέσει…

Γουντς κλασσικός στην επίθεση έπαιρνε δικές του ατομικές ενέργειες και σκόραρε , όμως είχε από την άλλη τρείς πασούλες σε Ibekwe και Ντομπλάς…

Ο Ibekwe επιβέβαιωσε ότι έχει καλό σουτάκι ,και είναι σαν κλασσικός Νιγηριανος με ελατήρια στα πόδια…

Λαγκουν δεν έπεισε ας δούμε ποιος θα είναι ο δεύτερος ξένος της ,έχει όμως κατεβεί αγωνιστικό επίπεδο...
Zoys
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 29 2012, 14:45 ) *
- http://www.acb.com/redaccion.php?id=88019 επιμένω στα Γιούιγ, Ουρτάσουν, ο Νοσιόνι το λέει με Σ άρα είναι φάουλ τελικά κι εκεί ο Βαγγέλης tongue.gif και ο Βέγιας είναι με β κι όχι με μπ. Aγνοούσα τον τόνο στο Αμπός, λες και δεν είναι εκεί για κάποιο λόγο.. Επίσης απογοητεύτηκα που δεν ακούγεται "κάπως" η φωνή του Μιλένκο. Kαι ο Doblas είναι δοκάρι Βάσκος, απ' την Cantabria, όπως και ο SanEme.

Πολύ χρήσιμη προσθήκη από το site της ACB να λέμε την αλήθεια για το κοινό εκτός Ισπανίας. Μετά και από αυτό μπορώ αβίαστα να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το "Λιουλ". Ενώ ακόμα απορώ γιατί κάποια site όταν αποκτήθηκε ο Ντρέιπερ από τη Ρεάλ τον ανέφεραν ως Ντράπερ...
baskethood
QUOTE (Zoys @ Sep 29 2012, 20:58 ) *
Πολύ χρήσιμη προσθήκη από το site της ACB να λέμε την αλήθεια για το κοινό εκτός Ισπανίας.

Βασικά μήπως θα έπρεπε, προμειμένου να εξυπηρετήσει το κοινό εκτός Ισπανίας, να βάλει και την επιλογή της αγγλικής γλώσσας;
SG3ptshooter
Tέλος το πρώτο ματς της χρονιάς. 89-73 αρκετά πειστικά η Badalona, χωρίς την καινούρια της attraction στον άσσο αλλά με εντυπωσιακό ντεμπούτο του Δομινικανού του Quezada. Ventura και Barrera απέδειξαν ότι μπορούν να βοηθήσουν και περιμένω μεγαλύτερο δείγμα απ' αυτούς μέσα στη χρονιά. O Savane έμοιαζε να μην έχει την εμπιστοσύνη του Pedro Martinez πέρυσι μετά τον τραυματισμό του στην αρχή του 2011, αλλά έδωσε απαντήσεις σήμερα. Δεν τον περίμενα τόσο καλό. Ο οποίος Savane 12 χρόνια Ισπανία πρώτη φορά δεν έπαιξε σε νησί - τουριστικό προορισμό εντός έδρας παιχνίδι. tongue.gif

O Oliver που λες hlr απορρίφθηκε από μένα -και πολύ κόσμο- παρότι θα έπαιζε τόση ώρα ακριβώς επειδή έχει δείξει πολύ χαμηλό upside. Δλδ ήμουν σίγουρος για το 10 αλλά δεν περίμενα με τίποτα πάνω απο 15-16. Είχε να κάνει τέτοιο σκορ από πριν αλλάξει ομάδα, πρόπερσι.

Η Lagun με προβλημάτισε πολύ σαν πρώτο δείγμα, δε γίνεται να φταίει το θέμα με το Lofton -στο κάτω κάτω ούτε οι άλλοι ήταν πλήρεις- στο να φας 90 πόντους χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση στο να μπαίνουν όλοι στη ρακέτα. Ibekwe συνάδελφος στην τρέλα με το Doblas, έβγαλε κάποιες εντυπωσιακές φάσεις αλλά δεν πείστηκα, έκανε βέβαια μόνο ένα λάθος! Qyntel μέχρι το 30 πολύ χαλαρός, προσπάθησε όταν ήταν σχετικά αργά βάζοντας μέχρι δευτέρα. Δεν περίμενα με τίποτα πρώτο παιχνίδι της σεζόν να δούμε όλα τα λεπτά του Neto στο 1 και τον Salgado να μοιράζει το χρόνο του και στις 2 θέσεις, δεν μπορούσε σε τέτοιο ειδικών συνθηκών παιχνίδι να βρει τις λύσεις δημιουργικά και κυρίως με τα τρεξίματά του και τα κερδισμένα fouls συνεισέφερε σήμερα. Ενώ ο Salgadάκος, που αυτόν τον είχα εγώ στο fantasy, άρχισε με υπέρμετρες πρωτοβουλίες και τρίποντα έξω απ' το ρυθμό του ματς όταν ακόμα ήταν κοντά στο σκορ η Lagun, και τελικά δεν μπόρεσε ούτε αυτός να κάνει τη διαφορά στα guards για τους φιλοξενούμενους. Και αυτή η αλλαγή ισορροπιών στη Lagun τόσο ξεκάθαρα απ' το πρώτο παιχνίδι, όσο κι αν περισσεύει χώρος στο 2 αυτή τη στιγμή, μου φαίνεται κάπως..
thrylos7
QUOTE
Βασικά μήπως θα έπρεπε, προμειμένου να εξυπηρετήσει το κοινό εκτός Ισπανίας, να βάλει και την επιλογή της αγγλικής γλώσσας;


Δεν έχουν τα λεφτά και χρειάζονται αρκετά με τόσο περιεχόμενο.

Ο Bullock που παίζει; biggrin.gif
HLR CENATION
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 29 2012, 21:04 ) *
O Oliver που λες hlr απορρίφθηκε από μένα -και πολύ κόσμο- παρότι θα έπαιζε τόση ώρα ακριβώς επειδή έχει δείξει πολύ χαμηλό upside. Δλδ ήμουν σίγουρος για το 10 αλλά δεν περίμενα με τίποτα πάνω απο 15-16. Είχε να κάνει τέτοιο σκορ από πριν αλλάξει ομάδα, πρόπερσι.

Απο ποιο ranking και πανω ειναι καλος καποιος?Ο Quezada εβγαλε 31. blink.gif Και δεν ειναι πολυ ακριβως.

Καποιοι αλλοι πολυ φτηνοι οπως ο Βεντουρα εσωσε 11.Ειναι καλο αυτο για ενα φθηνο παικτη ε?

Σημερα το βραδυ θα βγει βαθμολογια?
SG3ptshooter
http://acbtv.acb.com/video/5209-lacb-20122..._en_plena_forma
Πλάνα από το ματς.
QUOTE(thrylos7 @ Sep 29 2012, 22:03 ) *
Ο Bullock που παίζει; biggrin.gif

Στην αρχή το αντιμετώπισα ως σαρκασμό γιατί δε μπορώ να δεχτώ ότι γίνεται εσύ να μην το ξέρεις αυτό.
Αν μιλάς σοβαρά πάντως 29 λεπτά έπαιξε μετά από μια σεζόν στο ψυγείο πέρυσι τον Απρίλη και δε νομίζω να τον ξαναδούμε εύκολα, στην καλύτερη ξανά για πολύ λίγο στην πορεία και προφανώς με τη φανέλα κάποιου απελπισμένου.
QUOTE(HLR CENATION @ Sep 29 2012, 22:17 ) *
Απο ποιο ranking και πανω ειναι καλος καποιος?Ο Quezada εβγαλε 31. blink.gif Και δεν ειναι πολυ ακριβως.
Καποιοι αλλοι πολυ φτηνοι οπως ο Βεντουρα εσωσε 11.Ειναι καλο αυτο για ενα φθηνο παικτη ε?
Σημερα το βραδυ θα βγει βαθμολογια?

το 31 ranking + το bonus νίκης (6,2) είναι πάρα πολύ. Θα είναι απ' τα μεγαλύτερα αν όχι το μεγαλύτερο σκορ της αγωνιστικής από έναν παίκτη. 27-6-6 με 10/15 έκανε, πόσοι να κάνουν κάτι αντίστοιχο για να είναι λίγο το 30;
Για φτηνό το διψήφιο δεν είναι άσχημο, αρκεί ο ακριβός που πήγαν τα λεφτά σου να σου δώσει πολύ. Γενικά από διψήφιο και πάνω δεν πολυγκρινιάζεις εκτός αν έχεις κάποιον πανάκριβο παίκτη. Μέσο όρο πέρυσι είχα 140κάτι ανά αγωνιστική, αν υποθέσουμε ότι κάνουν όλοι από 10 και κερδίσουν και μισοί έχουμε 5x12=60 και 10x60=60 -> 120, ένα normal score είναι αυτό και από 180 και πάνω είναι μεγάλο για τα δεδομένα της λίγκας μας. Αll-time record μας για το Ισπανικό πρωτάθλημα είναι το 201,6 δυστυχώς με τη νέα σεζόν χάθηκαν τα περσινά δεδομένα για να σου πω περισσότερα στοιχεία.
Τι βαθμολογία να βγει με ένα ματς ρε συ HLR; rolleyes.gif Αύριο στις 10+ που θα χει τελειώσει και το Real-Malaga θα βγει ο νικητής της αγωνιστικής, αλλά το άθλημα είναι μαραθώνιος, έχει άλλες 33 αγωνιστικές.

QUOTE(Manu7 @ Sep 29 2012, 23:27 ) *
Ο Τζιμης ηταν ο αγαπημενος μου απο την περσινη Λαγκουν.Απο τα κλασσικα 2αρια σουτερ κ απο τα λιγα που υπαρχουν πλεον. Οι Ισπανοι τουλαχιστον Μπε-ιρον τον ελεγαν.Να πω την αληθεια πιο ευηχο ειναι smile.gif

Σταμάτα να λες ότι απ' την περσινή Lagun σ' άρεσε πιο πολύ απ' όλους ο BJr. Δεν το αντέχει η ευαίσθητη ψυχοσύνθεσή μου tongue.gif
HLR CENATION
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 29 2012, 23:37 ) *
το 31 ranking + το bonus νίκης (6,2) είναι πάρα πολύ. Θα είναι απ' τα μεγαλύτερα αν όχι το μεγαλύτερο σκορ της αγωνιστικής από έναν παίκτη. 27-6-6 με 10/15 έκανε, πόσοι να κάνουν κάτι αντίστοιχο για να είναι λίγο το 30;
Για φτηνό το διψήφιο δεν είναι άσχημο, αρκεί ο ακριβός που πήγαν τα λεφτά σου να σου δώσει πολύ. Γενικά από διψήφιο και πάνω δεν πολυγκρινιάζεις εκτός αν έχεις κάποιον πανάκριβο παίκτη. Μέσο όρο πέρυσι είχα 140κάτι ανά αγωνιστική, αν υποθέσουμε ότι κάνουν όλοι από 10 και κερδίσουν και μισοί έχουμε 5x12=60 και 10x60=60 -> 120, ένα normal score είναι αυτό και από 180 και πάνω είναι μεγάλο για τα δεδομένα της λίγκας μας. Αll-time record μας για το Ισπανικό πρωτάθλημα είναι το 201,6 δυστυχώς με τη νέα σεζόν χάθηκαν τα περσινά δεδομένα για να σου πω περισσότερα στοιχεία.
Τι βαθμολογία να βγει με ένα ματς ρε συ HLR; rolleyes.gif Αύριο στις 10+ που θα χει τελειώσει και το Real-Malaga θα βγει ο νικητής της αγωνιστικής, αλλά το άθλημα είναι μαραθώνιος, έχει άλλες 33 αγωνιστικές.


Παλι καλα που δεν πηρα Μανο Παπαμακαριο γιατι στο τσακ ημουνα.Θα μου εδινε ενα ωραιοτατο 0.
SG3ptshooter
4 παιχνίδια μεταδίδονται. Να δω την ομάδα μου (Valencia - Fuenlabrada), να δω την ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει όλη τη χρονιά (Barcelona - Valladolid), να δω αυτό που πριν αρχίσει περιμένει κανείς να είναι το πιο αμφίρροπο (GranCanaria - Bilbao) ή να δω αυτό που πιστεύω ότι είναι πιο πιθανή η έκπληξη (Ζaragoza - Caja Laboral);

Δείτε κι εσείς κάτι. tongue.gif
SG3ptshooter
26-14 πρώτο δεκάλεπτο στη Valencia, βγήκε με 2 fouls ο νέος center αμέσως και γίνεται πάρτυ από κι και πέρα. Έχουν ήδη σκοράρει όσοι γίνεται να σκοράρουν γενικώς, δηλαδή ακόμη κι ο Παναγιωταρέας ο νεοφερμένος κι όχι οι Σέρβοι, ο San Miguel κι ο Florent. Πολύ δύσκολο να γυρίσει κάτι τέτοιο.

Παράλληλα στη Zaragoza ο Roll που με πληγώσατε ότι δεν πρόσεξε κανείς την άνεσή του σε τρίπλα και πάσα είχε 4 assists στο πρώτο 5λεπτο και 23-16 η Zaragoza στο 9.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.