Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2012-13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
HLR CENATION
Λαθος μου το εχει κανει ο Σλοτερ το 3ο.

Ο Τζαβαι εχει ανεβει και εχει βαλει 5 σερι ποντους.

Κατι πρεπει να γινει με τον Λορμπεκ.Εχει αφησει το παιχνιδι στο λοου ποστ και αναλωνεεται σε σουτακια απ εξω ενω δεν μπορει να μαρκαρει τον Μιροτιτς.
Weekendman
Πήρε τελικά η Ρεάλ την αναμενομένη νίκη έστω και με μεγαλύτερη διαφορά απο ότι της άξιζε, αλλά αυτό που θα μπορούσα να προτείνω στις 2 ομάδες στο τι θα μπορούσαν να κάνουν καλύτερα σε λίγες μέρες είναι για την Ρεάλ να αξιοποιήσει περισσότερο στο παιχνίδι με πλάτη απέναντι στα τριάρια της Μπάρτσαελονα με τους Νταρντέν και Σουάρεθ όταν είναι στο παρκέ, και στην Μπαρτσελόνα να μην ξαναεπιχειρήσει αυτό το hedge out με τον Τόμιτς, εδω ο Σερμαντίνι που είναι γρήγορος και κλέβει στην μέση του γηπέδου απο τον κοντό αντιμεντωπίζει προβλήματα , τι παει να κάνει ο Τόμιτς;

QUOTE(HLR CENATION @ Apr 28 2013, 14:13 ) *
Κατι πρεπει να γινει με τον Λορμπεκ.Εχει αφησει το παιχνιδι στο λοου ποστ και αναλωνεεται σε σουτακια απ εξω ενω δεν μπορει να μαρκαρει τον Μιροτιτς.

Είναι απλή η εξήγηση γιατι δεν μπορεί να εξασκήσει το παιχνίδι στο λόου ποστ, το ένα είναι ότι οι Τόμιτς και Τζαβάι είναι παίκτες ρακέτας και δεν έχουν το σουτ ώστε αν βγούν απο την ρακέτα, να μην πέσουν 2 η περισσότεροι όταν ο Λόρμπεκ θα προσπαθεί να ποστάρει, το άλλο είναι ότι λείπει ο Μαικλ, γιατί όταν ο Αμερικάνος έπαιζε για την Μπαρτσελόνα μπορούσαν ενναλάξ ο ένας να ποστάρει και ο άλλος να περιμένει έξω για να σουτάρει αν χρειαζόταν, όμως με τα τωρινά τριάρια που απέμειναν στην Μπαρτσελόνα ένα τέτοιο πράγμα δεν είναι εφικτό, όσο και καλός να ήταν ο Αμπρίνες με ΠΑΟ και ο Τζοε Ινγκλις σήμερα...

ΥΓ Ρε Μπέγκιτς 2 μέτρα και 16 εκατοστά άνθρωπος και τελειώνεις με 3/11 δίποντα είναι δυνατόν;
SG3ptshooter
http://www.acb.com/fichas/LACB56125.php
Όποιος είχε δει το περσινό στη Μαδρίτη χωρίς το Navarro (και με Eidson tongue.gif ) έχει δει πάνω κάτω το ίδιο παιχνίδι, με διαφορά τη φούρια της Real να ανοίξει το σκορ στο τέλος.

Ο Scheyer παίζει εν τω μεταξύ κανονικά. Μάλλον πήρε ένα μήνα παράταση η καριέρα του ως παίκτη, ή απλά δε μας ενημέρωσαν / δεν καταλάβαμε σωστά.
HLR CENATION
weekendman με καλυψες για τον Λορμπεκ.

Ευκολα η Ρεαλ στο τελος,πλασματικη η διαφορα ομως.

Λιουλ 6 ξεκινησε καλα δεν συνεχισε το ιδιο ομως

Ρουντι 6 ηταν αστοχος

Μπεγκιτς 6 καλη πρωτη περιοδος επεσε στην συνεχια

Ροντριγκεζ 8 καταπληκτικος στην τεταρη περιοδο απο τα κλειδια της νικης.Με 7 σερι ποντους καθαρισε το ματς

Μιροτιτς 7 Με 11 ποντους και 10 ριμπαουντ εξεθεσε τον Λορμπεκ αν και αστοχος.

Φ Ρεγες 9 Ο κορυφαιος του παιχνιδιου.Κερδισε τους ψηλους της Μπαρτσα κατα κρατος

Μπαρτσελονα

Γιασικεβιτσιους 7 Δεν σκοραρε αλλα οργανωσε σωστα

Χουερτας 6 δεν ηταν στην μερα του.Κραταμε ενα τρελλο τριποντο που πετυχε.

Τζαβαι 7 κακος στο α ανεβηκε στο δευτερο ημιχρονο

Τομιτς 7 εφθειρε την Ρεαλ αλλα μεχρι εκει.

Ολεσον 6 καλος μονο στην αμυνα

Ιγκλις 8ο καλυτερος και πιο σταθερος παικτης της Μπαρτσελονα

Λορμπεκ 6 κακος στην αμυνα πολυ αστοχος στην επιθεση.Μονο στην συγκομιδη των ριμπαουντ πηγε καλα.
SG3ptshooter
Απίστευτα πράγματα συνέβησαν το απόγευμα, με τρομερότερο όλων πως πρώτος σκόρερ της αγωνιστικής ήταν ο Pilepic, που δεν είχε καν σκοράρει ξανά διψήφιο αριθμό πόντων. Περιμένω με ενδιαφέρον λεπτομερή εικόνα για να επανέλθω.

Η σημαία της CAI συνεχίζει να ανεμίζει αγέρωχη. O Λαμπρόπουλος δεύτερη σερί αγωνιστική είναι βράχος και αν η Canarias τη φέρει και στη χαζο-Malaga και στη βαρετο-Blusens* θα είναι το κερασάκι στην τούρτα μιας πολύ ενδιαφέρουσας χρονιάς, που μας στεναχώρησε τους κλασσικούς μόνο στο ποιες ομάδες υποβιβάστηκαν φαντάζομαι, ως ονόματα βέβαια κι όχι ως παρουσία.

Χαιρετίζω τον αγωνιστή Sastre, πήρε επιτέλους μπροστά το αρχι-πουλέν. Tελικά διαβάζω ήταν τελευταία παιχνίδια για Ragland και Scheyer σήμερα.

*Μεγάλο Σάββατο 9-11 σουβλίζεται Repesa / ξενερώνουν οι μόνιμα πωρωμένοι Γαλικιανοί.
patrickdrd
αντε γεια, ανετη κουπα κ με χαμενη αγωνιστικη,
καλα ηταν, αντε κ του χρονου παιδες:



παμε για πλεϊ οφφ τωρα smile.gif
HLR CENATION
QUOTE(patrickdrd @ May 19 2013, 22:27 ) *
αντε γεια, ανετη κουπα κ με χαμενη αγωνιστικη,
καλα ηταν, αντε κ του χρονου παιδες:



παμε για πλεϊ οφφ τωρα smile.gif


ωραιος...εκανες επικη ανατροπη... wink.gif εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.του χρονου θα ξαναπαιξω μ αρεσε.ευχαριστω τον sg και τον ντανκαν που μου μαθαν τα κολπα το φθινοπωρο.
sacarame
Μπαν τώρα στο μέλος που τόλμησε να ποστάρει βαθμολογία όπου αντμιν και μοντερέιτορ δεν βρίσκονται στις 2 πρώτες θέσεις.. 69.gif icon_drunk.gif
patrickdrd
χαχαχχααχχααχ,

thanks hlr
Weekendman
Αφού δώσω συγχαρητήρια στον patrickdrd, ας καταθέσω την γνώμη μου και την ψήφο μου για τους κορυφαίες πεντάδες της σαιζόν και για τον προπονητή της χρονιάς στην Ισπανία

Βασική Πεντάδα

Ροντρίγκεθ(Ρεαλ)
γκάρντ που παρουσιάζεται σοβαρός ,κάτι που δεν είναι αυτονόητο στους περιφερειακούς της Ρεάλ.

Ινγκλις (Εστουντιαντες)
Χωρίς αυτόν θα κινδύνευαν για υποβιβασμό, αλλά σε κάθε περίπτωση ήταν ο βασικός υπεύθυνος που πήγαν στο Κόπα Ντελ Ρέι του 2013.

Νοτσιόνι(Κάχα Λαμποράλ)
Αν και περνάει χρόνο και ως τεσσάρι, μόνο και μόνο για την αρχ…γική προσωπικότητα αξίζει μια θεσούλα.

Μαρτίν(Βαγιαδολίθ)
Σε μια ομάδα με περιορισμένα οικονομικά μέσα και πρώτο φαβορί για υποβιβασμό ,βοήθησε πολύ στο να σωθεί σχετικά άνετα ,και έχει πιθανότητες στο να χτυπήσει στα 30 του χρόνια την πόρτα της κορυφαίας Ευρωπαϊκής Εθνικής ομάδας

Τόμιτς(Μπαρτσελόνα)
Το ότι έπαιζε πολύ περισσότερο πικ εν ρολ από ότι στην Ρεάλ είναι ένα μικρό δείγμα το πόσο τον έφτιαξε η Μπαρτσελόνα.

Δεύτερη πεντάδα

Ροντρίγκεζ (Ομπραντοίρο)
Πρώτος στις ασσίστ και ομαδική υπέρβαση με την πρόκριση της Ομπραντοίρο στα πλέι-οφ.

Βασιλειαδης(Μπιλμπάο)
Είχε αυξημένες ευθύνες και ανταποκρίθηκε σε αυτές.

Κορμπατσο (Ομπραντοίρο)
Για λόγους καλτ και αγωνιστικούς( φοβερός σουτέρ)

Νέλσον(Γκραν Κανάρια)
Τα κάνει όλα και συμφέρει ιδανικός για παιχνίδια fantasy και βαρόμετρο της ομάδας.

Ντουμπλιέβιτς(Βαλένθια)
Ήρθε ως παόυερ φόργουορντ περισσότερο, όμως στους τραυματισμούς που προέκυψαν παραδοσιακά στην Βαλένθια κάλυψε με επιτυχία το όποιο κενο σε 4 και 5, διαθέτωντας inside και εκτός ρακέτας παιχνίδι.

Κορυφαίος προπονητής
Πάμπλο Λάσο αν πάρει το πρωτάθλημα, αλλά σε αυτήν την φάση του πρωταθλήματος αν και ο Πέδρο Μαρτίνεθ της Γκραν Κανάρια είναι γερός υποψήφιος με πρόκριση στα πλέι-οφ και στα ημιτελικά του Κόπα Ντελ Ρέι,θα προτιμήσω τον άλλον Μαρτίνεθ των Καναρίων νήσων τον Αλεχάντρο, που ξεκίνησε με μια νεοφώτιστη ομάδα η όποια στην αρχη παρουσιάζε εικόνα ομάδας άξια για χλευασμό, και παραλίγο να τους βάλει στα πλέι-οφ
patrickdrd
ευχαριστω για τα συγχαρίκια,
οσον αφορα τους καλυτερους τις σεζον,
εχω τις ενστασεις μου στην 2η πενταδα,
τον Ροντρίγκεζ δεν θα τον εβαζα, πολυ καλος στις ασιστ κ
στην αμυνα νομιζω, αλλα οχι πολλα πραγματα απο εκει κ περα..
δεν μου φτανουν δλδ, θα εβαζα καποιον της σαραγορα (λομπαρντ π.χ.),
ή τον ολιβερ που εκανε απιστευτα ματς, ειδικα οταν εφυγε ο γκαφνεϊ,
ή ακομα κ τον γιουλ που εκανε φοβερα ματς ειδικα στο 1ο μισο,

Κορμπατσο επισης εκτός, μονο για κανα σουτακι, κουσμα μου θυμισε,
ρούντι στην θεση του ανετα,

Ντουμπλιέβιτς επισης οχι, Ντουλμαν στην θεση του ανετα,
πολυ σοφτ ο 1ος, καλος στο σουτ, αλλα ο 2ος
παιρνει κανει κι αλλες δουλειες, ριμπαουντ, ασιστ κλπ,
στους ψηλους θα προσθετα και τον γκαμπριελ φυσικα,
τρομερες εμφανισεις κ εξαιρετικα σταθερος μεχρι που τραυματιστηκε,
κ επισης βοηθησε πολυ για να φτασουν οι φοιτητες εκει που εφτασαν,
αυτον κ τον κιρκσαϊ τους θεωρω πιο σημαντικους κρικους,
ο τελευταιος επισης all around παικτης κ φοβερος αμυντικος,

απο προπονητες δεν γνωριζω
Weekendman
QUOTE(patrickdrd @ May 20 2013, 15:26 ) *
εχω τις ενστασεις μου στην 2η πενταδα,
τον Ροντρίγκεζ δεν θα τον εβαζα, πολυ καλος στις ασιστ κ
στην αμυνα νομιζω, αλλα οχι πολλα πραγματα απο εκει κ περα..
δεν μου φτανουν δλδ, θα εβαζα καποιον της σαραγορα (λομπαρντ π.χ.),
ή τον ολιβερ που εκανε απιστευτα ματς, ειδικα οταν εφυγε ο γκαφνεϊ,
ή ακομα κ τον γιουλ που εκανε φοβερα ματς ειδικα στο 1ο μισο,

Ο Γιουλ θα είχε όλα τα φόντα για Ι-σπανούλης σαν γκαρντ που μπορεί μεν να σε εκτελέσει χωρίς να το καταλάβεις, αλλά και δεν είναι αρκετά ψύχραιμος για ποιοτική οργάνωση παιχνιδιού και σαν σουτίνγκ γκάρντ οι Βασιλειάδης και Ινγκλις ήταν πιο σημαντικοί για τις ομάδες τους, σαν αμέσως επόμενη επιλογή από τον Ροντρίγκεζ θα ήταν για εμένα ο Λομπάρντ σε μια Σαραγόσα που όμως περιμέναμε το ξεπέταγμα της…

QUOTE(patrickdrd @ May 20 2013, 15:26 ) *
Ντουμπλιέβιτς επισης οχι, Ντουλμαν στην θεση του ανετα,
πολυ σοφτ ο 1ος, καλος στο σουτ, αλλα ο 2ος
παιρνει κανει κι αλλες δουλειες, ριμπαουντ, ασιστ κλπ,

Ήταν πραγματικά δύσκολο να αφήσω τον Ντόελμαν έξω για χάρη των Μαρτίν και Νέλσον, αλλά με όλη την καλή διαθέση ως 5αρι δεν διαθέτει τα απαραίτητα μούσκουλα , ένας Νορέλ η Λάμπε π. χ αντί για τον Ντούμπλε θα ήταν πιο ορθή ενναλακτική επιλογή ,αν μου έβαζαν το μαχαίρι στο λαιμό για να παρέβλεπα την προσπάθεια του Μαυροβούνιου...

QUOTE(patrickdrd @ May 20 2013, 15:26 ) *
Κορμπατσο επισης εκτός, μονο για κανα σουτακι, κουσμα μου θυμισε,
ρούντι στην θεση του ανετα,

Εδώ έχεις ένα point , γιατί είτε διαλέξει κανείς Ρούντι είτε Κελάτι(σουτέρ με καλή άμυνα όμως) είτε Εμετέριο είναι πιο πολυδιάστατοι ως παίκτες, εδώ ίσως είναι η μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να κάνω μια μεταστροφή, αλλά το ότι ο Κορμάτσο ως ένας από τους περσινός rising star της Λίγκας δεν έμεινε στάσιμος αλλά ανέβασε τα νούμερα του πηγαίνοντας πλέι-οφ,τον καθιερώνει ακόμα περισσότερο στην ACB έστω και σε αυτην την ηλικία.

Σίγουρα αν μου έλεγε κανείς φτιάξε την πεντάδα με το περισσότερο ταλέντο στην ACB ανεξαρτήτως το τι θα έκαναν την σαιζόν αυτή θα ήταν φυσικά μέσα ο Φερνάντεθ απο πλευράς κλάσσης είτε ως 2αρι είτε ως σμολ-φοργουορντ , απλά είναι πολύ πλήρης η περιφερεια της Ρεάλ και πολύ άνετη η επικρατηση της στην κανονική περίοδο για να τον θεωρήσω τόσο καθοριστικό τον Ρούντι, περιμένω όπως και στην περίπτωση του Λάσο τα πλέι-οφ για να τον κρίνω πλήρως!

QUOTE(patrickdrd @ May 20 2013, 15:26 ) *
στους ψηλους θα προσθετα και τον γκαμπριελ φυσικα,
τρομερες εμφανισεις κ εξαιρετικα σταθερος μεχρι που τραυματιστηκε,
κ επισης βοηθησε πολυ για να φτασουν οι φοιτητες εκει που εφτασαν,
αυτον κ τον κιρκσαϊ τους θεωρω πιο σημαντικους κρικους,
ο τελευταιος επισης all around παικτης κ φοβερος αμυντικος,

Γκαμπριέλ και Κιρκσει σταθερές αξίες, για τον τίτλο του πιο βελτιωμενου παίκτη στα μάτια μου θα διάλεγα όμως τον Γκρέιντζερ, που πέρσι δεν πρόλαβα να τον δω λόγω των χακι υποχρεώσεων,αλλά πιστεύω ότι μπορεί να πάει για μεγάλα πράγματα...

QUOTE(patrickdrd @ May 20 2013, 15:26 ) *
απο προπονητες δεν γνωριζω

Για το τέλος μην ξεχάσω τον προπονητή της Βαγιαδολίθ στο ΤΟΠ-3
patrickdrd
QUOTE(Weekendman @ May 20 2013, 16:21 ) *
Ήταν πραγματικά δύσκολο να αφήσω τον Ντόελμαν έξω για χάρη των Μαρτίν και Νέλσον, αλλά με όλη την καλή διαθέση ως 5αρι δεν διαθέτει τα απαραίτητα μούσκουλα , ένας Νορέλ η Λάμπε π. χ αντί για τον Ντούμπλε θα ήταν πιο ορθή ενναλακτική επιλογή ,αν μου έβαζαν το μαχαίρι στο λαιμό για να παρέβλεπα την προσπάθεια του Μαυροβούνιου...


δεν μιλησα για 5αρι, γενικα, ψηλους, οκ, 4αρι πες ειναι ταμαμ ,
νορελ επισης μαζι σου, πολυ καλο παιχτακι,
αμα θες 5αρι πιασε τομιτς, οπως το πες, δεν νομιζω να υπηρχαν κ πολλα

QUOTE(Weekendman @ May 20 2013, 16:21 ) *
Εδώ έχεις ένα point , γιατί είτε διαλέξει κανείς Ρούντι είτε Κελάτι(σουτέρ με καλή άμυνα όμως) είτε Εμετέριο είναι πιο πολυδιάστατοι ως παίκτες, εδώ ίσως είναι η μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να κάνω μια μεταστροφή, αλλά το ότι ο Κορμάτσο ως ένας από τους περσινός rising star της Λίγκας δεν έμεινε στάσιμος αλλά ανέβασε τα νούμερα του πηγαίνοντας πλέι-οφ,τον καθιερώνει ακόμα περισσότερο στην ACB έστω και σε αυτην την ηλικία.


εμετεριο με τπτ, οποτε θυμοταν επαιζε, δεν πιστευω να παρασυρθηκες απο το τελευταιο ματς,
για ολη την χρονια μιλαμε,
κορμπαχο ειπα δεν μου γεμιζει το ματι, αν θα εξελιχτει βλεπουμε

QUOTE(Weekendman @ May 20 2013, 16:21 ) *
Γκαμπριέλ και Κιρκσει σταθερές αξίες, για τον τίτλο του πιο βελτιωμενου παίκτη στα μάτια μου θα διάλεγα όμως τον Γκρέιντζερ, που πέρσι δεν πρόλαβα να τον δω λόγω των χακι υποχρεώσεων,αλλά πιστεύω ότι μπορεί να πάει για μεγάλα πράγματα...


περιεργος παικτης ο γκρειντζερ, καπως φοβισμενος μου φανηκε,
δεν εκανε κανενα τρομερο ματς οσο επαιζαν και οι 3,
μετα που την εκαναν οι 2, τρομαξε να ανεβει
Weekendman
QUOTE(patrickdrd @ May 20 2013, 16:48 ) *
περιεργος παικτης ο γκρειντζερ, καπως φοβισμενος μου φανηκε,
δεν εκανε κανενα τρομερο ματς οσο επαιζαν και οι 3,
μετα που την εκαναν οι 2, τρομαξε να ανεβει


Ο Γκρείντζερ πιθανότατα με το 32,2% ποσοστό ευστοχίας που έχει στα σουτ τριών πόντων να μην αναπτύξει σουτ ανάλογης της διεισδυτικής του ικανότητας, ενώ τυπικά ο Νογκουέιρα είναι μεγαλύτερο prospect και πιο βελτιωμένος παίκτης αν και φέτος ουσιαστικά ξεκίνησε να παίζει στην Ισπανική Λίγκα.

Όμως υπάρχουν τρία πράγματα που συνηγορούν υπέρ του γκαρντ της Εστουντιάντες , κοινοτικό διαβατήριο, είναι μόλις 23 χρονών, και μπορεί να ασκήσει μεγάλη πίεση στην μπάλα ,κάτι που μπορεί να τον κάνει έναν ιδιαίτερο χρήσιμο ρολίστα για την Μπαρτσελόνα η την Ρεάλ , ως ένας εναλλακτικός Σάδα η Κατσίβελης με μεγάλο χρονικό ορίζοντα και μεγαλύτερη δημιουργική ικανότητα.*

Αφού ο μέσος όρος των 3.4 ασσίστ σε 25,5 λεπτά δεν είναι καθόλου άσχημος ,αν αναλογιστεί κανείς ότι οι σέντερ της Εστουντιάντες(Μπάρνς και Νογκουέιρα) δεν είναι οι καλύτεροι διαθέσιμοι για πικ εν ρολ συνεργασίες ,και οι παίκτες των θέσεων 2 έως 4 (Ινγκλις,Κιρκσει,Γκαμπριέλ) μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις μόνοι τους μειώνοντας τις δυνατότητες στον πλέι-μεικερ για καλύτερη στατιστική εικόνα στις πάσες.

Από τους υπόλοιπες πρωταγωνιστές ναι ξέρουμε τα γνωστά ο Μπάρνς είναι καλός αμυντικός, και οι Κιρκσει Γκαμπριέλ προσφέρουν εναλλάξ post-up παιχνίδι και σουτ από την περιφέρεια αλλά είναι όλοι 33+

Όσο για τον Ινγκλις που δεν είναι και πολύ μικρότερος ,αλλά θα μπορούσε βραχυπρόθεσμα να είναι μια καλή λύση με το ταλέντο στο σκοράρισμα ,μια φορά πήγε σε μεγάλη ομάδα την Κάχα λαμποράλ ,πήρε πρωτάθλημα, έκανε ορισμένα καλά παιχνίδια στην κανονική περίοδο του Ισπανικού πρωταθλήματος και στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας ,αλλά στα πλέι-οφ που είναι η ώρα της κρίσης απογοήτευσε και πέταξε μάλλον οριστικά την ευκαιρία για τα ανώτερα μπασκετικά στρώματα…



QUOTE(patrickdrd @ May 20 2013, 16:48 ) *
δεν μιλησα για 5αρι, γενικα, ψηλους, οκ, 4αρι πες ειναι ταμαμ ,
νορελ επισης μαζι σου, πολυ καλο παιχτακι,
αμα θες 5αρι πιασε τομιτς, οπως το πες, δεν νομιζω να υπηρχαν κ πολλα

Καταλαβαίνω το πνεύμα σου ότι θα ήθελες πιο κλασσικό σέντερ, εννοείται προς αποφυγη παρεξηγήσεων πως ξέρουμε και οι 2 οτι είναι μόνο για 4ρι ο Ντόελμαν!


*σε σύγκριση με τον τωρινό Κατσίβελη.
Weekendman
QUOTE(Weekendman @ May 20 2013, 20:07 ) *
Όσο για τον Ινγκλις που δεν είναι και πολύ μικρότερος ,αλλά θα μπορούσε βραχυπρόθεσμα να είναι μια καλή λύση με το ταλέντο στο σκοράρισμα ,μια φορά πήγε σε μεγάλη ομάδα την Κάχα λαμποράλ ,πήρε πρωτάθλημα, έκανε ορισμένα καλά παιχνίδια στην κανονική περίοδο του Ισπανικού πρωταθλήματος και στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας ,αλλά στα πλέι-οφ που είναι η ώρα της κρίσης απογοήτευσε και πέταξε μάλλον οριστικά την ευκαιρία για τα ανώτερα μπασκετικά στρώματα…

Ο Κάρλ θέλει να το παλέψει ακόμα απο όσο μπορώ να καταλάβω μέσω google translate, παρακαλώ τους γνώστες Ισπανικών να με βοηθήσουν στην κατανοήση του κειμένου...
http://www.gigantes.com/noticia/5242/Entre...r-ficharle.html

Τι να πώ; Αν η Μπαρτσελόνα που θέλει να πρωωθήσει στις ίδιες θέσεις τους νεαρούς Ραμπασέδα και Αμπρίνες, πάρει τον γερό-Ινγκλις βάσει προγραμματισμού και όχι σαν αναπλήρωση κενού στην μέση της χρονιάς, τότε μου μοιάζει μπερδεμένη, για την Μάλαγα δεν εκπλήζομαι αν γίνει κάτι τέτοιο γιατί δεν είναι και μεγάλη ομάδα πια έτσι όπως το πάει...


patrickdrd
http://www.superbasket.gr/permalink/182269.html
Weekendman
QUOTE(patrickdrd @ May 21 2013, 14:26 ) *


Τον Ρούντι περίμενα να τον χωρέσουν κάπως στην πεντάδα, αλλά ο Νίκολα Μίροτιτς δεν θεωρώ ότι έχει θέση εκεί για φέτος....

patrickdrd
ε, ενταξει, σου λεει 1η η ρεαλ, αερα κ με διαφορα, ας βαλουμε αλλον εναν;

το ερωτημα ειναι αλλο:
ο 3ποντακιας που εξαφανιστηκε (s3gshooter);
Weekendman
QUOTE(patrickdrd @ May 21 2013, 15:14 ) *
ε, ενταξει, σου λεει 1η η ρεαλ, αερα κ με διαφορα, ας βαλουμε αλλον εναν;

Ναι λογικά κάτι τέτοιο πρέπει να παίχτηκε..

http://www.acb.com/redaccion.php?id=94251

Με βάσει το παραπάνω λινκ με τις λεπτομέρειες της ψηφοφορίας ,οι παίκτες και οι προπονητές στο θέμα Μίροτιτς είχαν παρόμοια άποψη με την δίκη μου σε αντίθεση με την λαϊκή βούληση και τα μέσα ενημέρωσης. ΟΚ αν θεωρούσαν τον Νάτσο Μαρτίν και τον Σπένσερ Νέλσον μπανάλ γιατί δεν αγωνίζονται στις μεγάλες ομάδες, ας πρόσθεταν λίγο πορτοκαλί στο φόντο με τον Τζάστιν Ντόελμαν που έπαιζε και αυτός σε ομάδα τετράδας και με υψηλότερη αξιολόγηση από τον Μίροτιτς ,αλλα αφού είναι αντιεμπορικός ο φόργουορντ της Βαλένθια θα αποδεχθώ το αποτέλεσμα!



QUOTE(patrickdrd @ May 21 2013, 15:14 ) *
το ερωτημα ειναι αλλο:
ο 3ποντακιας που εξαφανιστηκε (s3gshooter);


Καλή ερώτηση γιατί πλησιάζουν και τα προημιτελικα στα Ισπανικά πλέι-οφ ,αν και με πιο ξεκάθαρα φαβορί από ότι παράδειγμα το Ιταλικά ,που 2 από τα ζευγάρια το Σάσσαρι-Καντού και Αρμάνι-Σιένα θα μπορούσαν να ήταν και υπό προϋποθέσεις τελικοί,

Αλλά επειδή το σύστημα θέλει μόνο 2 νίκες για πρόκριση στα ημιτελικά, μπορεί να κρύβει παγίδες για τα φαβορί, αν για παράδειγμα στο Μπαρτσελόνα-Μπιλμπάο ο Βασιλειάδης βάλει 4-5 τρίποντα, ο Hamilton επαναλάβει τα όργια της κανονικής περίοδου στην Βαρκελώνη, και ο Μουμπρού εκμετάλλευτει το post-up παιχνίδι απέναντι στα τριάρια της Μπαρτσελόνα που είναι ευάλωτα ανεύ Μαικλ ,τότε μπορεί να προκύψει καμιά έκπληξη
patrickdrd
στoν δικο μας 3ποντακια αναφερομουν ρε,
στον SG3ptshooter ειναι το ακριβες νικ,
οριστε tongue.gif
Weekendman
QUOTE(patrickdrd @ May 21 2013, 16:00 ) *
στoν δικο μας 3ποντακια αναφερομουν ρε,
στον SG3ptshooter ειναι το ακριβες νικ,
οριστε tongue.gif


Μην ανησυχείς θα εμφανιστεί ξανά ,δεν είναι και ο Κέσελι το νούμερο 1 παράδειγμα εξαφανισμένου τριποντάκια σε συλλογικό επίπεδο(άσχετα άμα βελτιώθηκε συνολικά στο δεύτερο μισό της περσινής σαιζόν)!

Απλά είπα με την ευκαιρία να κάνω και ένα μικρό πρόλογο για την διαδικασία των πλέι-οφ…

Θα έχει ενδιαφέρον να μας κάνει ένα σχόλιο για την δικαιώση του λατρεμένου του Σέρτζι Ροντρίγκεθ...
patrickdrd
ναι ρε, καλα εκανες,
για την ωρα, οπως το πες, εχουμε τα 7α ματς σασσαρι - καντου & μιλανο - σιενα,
σημερα κ αυριο,

ισπανια ειναι στις 3 νικες οι πρωτοι αγωνες ε;

και ποτε αρχιζουμε;
Weekendman
QUOTE(patrickdrd @ May 21 2013, 16:10 ) *
ναι ρε, καλα εκανες,
για την ωρα, οπως το πες, εχουμε τα 7α ματς σασσαρι - καντου & μιλανο - σιενα,
σημερα κ αυριο,

ισπανια ειναι στις 3 νικες οι πρωτοι αγωνες ε;

και ποτε αρχιζουμε;

NBA το έκαναν οι Ιταλοί...

Όσο για τους Ισπανούς όπως εγραψα και παραπάνω είναι πράγματι στις 2 νίκες, και απο ημιτελικά και μετά στις 3.
http://www.acb.com/calendario.php?vd=1&...;cod_edicion=57

και αρχιζουν στις 23 του μηνός
http://www.acb.com/playoff.php
tReason
Τα βραβεια δεν ειναι ασχημα στην περιφερεια στους ψηλους εδωσαν εμφαση στην επιθεση και αγνοησαν πολυ την αμυνα.Ας δωσω και εγω τις 2 καλυτερες πενταδες ελαβα υποψη τα ατομικα στατιστικα,kai προσπαθησα δωσω ιση εμφαση στην αμυνα και στην επιθεση και οχι μονο στην επιθεση οπως κανουν συνηθως αυτα τα βραβεια.

Πρωτη πενταδα

PG
Sergio Llull Hταν ο πρωτος παικτης της ρεαλ (της καλυτερης ομαδας της acb) σε λεπτα ανα αγωνα,ο καλυτερος pg στον αιφνιδιασμο στην λιγκα, ο καλυτερος slasher της ρεαλ και κανει την διαφορα στα παιχνιδια της ACB.
O rodrigeuz δεν καταλαβα γιατι ειναι καλυτερος του.Παιζει λιγοτερα λεπτα, ανα λεπτο ηταν χειροτερος του γιουλ και στην αμυνα ειναι χειροτερος.Αυτοι που ψηφισαν ισως παρασυρθηκαν απο τα ευρωπαικα παιχνιδια οπου οντως o chacho ηταν καλυτερος ή ισαξιος αλλα στα εγχωρια ο γιουλ ηταν σαφως καλυτερος.



SG/SF

Rudy Fernandez καλλιστα μπορεις να πεις οτι ηταν ο καλυτερος παικτης γενικα του πρωταθληματος.Πολυ καλος στη αμυνα με την ενεργεια του ανεβαινει επιπεδο η αμυνα της ρεαλ στην επιθεση ειναι μετριος μακρινος σουτερ σε ολα τα αλλα ομως ειναι πολυ καλος.Το μονο μειονεκτημα που μπορεις να βρεις οτι εχασε αρκετα παιχνιδια και δεν επαιξε πολλα λεπτα.

Κωστας Βασιλειαδης ειναι ο καλυτερος παικτης της μπιλμπαο και στην επιθεση αλλα και γενικα αυτος που παιζει τα περισσοτερα λεπτα και οταν βγαινει η αποδοση της ομαδας του εχει μεγαλη πτωση.Καλλιστα θα μπορουσε την θεση του να παρει ο νοτσιονι ηταν καλυτερος ανα λεπτο (βεβαια επαιζε λιγοτερα λεπτα ανα αγωνα) πηρε περισσοτερα ριμπαουντ αν και ειχε χειροτερη σχεση ασσιστ-λαθων.Με οποιονδηποτε απο τους 2 αν πηγαινες δεν θα εκανες λαθος αλλα προτιμω βασιλειαδη γιατι νομιζω ειχε λιγο μεγαλυτερο impact απο τον αργεντινο.

ΡF/C

Aguilar, Pablo. Κλασσικο stretch 4 με πολυ καλο σουτ αλλα και πολυ καλη αμυνα ριμπαουντ,κλεψιματα με υψηλο μπασκετικο iq.Ο καλυτερος παικτης της σαραγοσα τα περισσοτερα
MPG και η ομαδα του ειχε μια απο τις καλυτερες αμυνες και ομαδες της ACB.Ανα 40 λεπτα η σαραγοσα ηταν στο +11.2 με τον αγκιλαρ η ρεαλ με τον μιροτιτς στο +12.6 ενω προφανως ο δευτερος εχει πολυ καλυτερους συμπαικτες.Οταν βγαινει απο το παρκε ο πρωτος η σαραγοσα χανει 6.5 ανα 40 λεπτα οταν βγαινει ο μιροτιτς μονο 2.0.Επισης η σαραγοσα εχει καλυτερη αμυνα απο την ρεαλ.Αρα μπορει ο μιροτιτς να ειναι λιγο καλυτερος στην επιθεση αλλα ο αγκιλαρ ηταν πολυ καλυτερος στην αμυνα.Και επαιξε πολλα περισσοτερα λεπτα.

Τομιτς Αντε.Η καλυτερη αμυνα της acb ειχε στυλοβατη τον τομιτς ο οποιος ειχε τον μεγαλυτερο μο λεπτων ενω ειναι απο τους λιγους ψηλους της ACB που μπορουν να δημιουργησουν την δικη τους επιθεση.Ξακαθαρα ο καλυτερος σεντερ Απιστευτο! πως η ρεαλ τον προτιμησε εναντι του μπεγκιτς.
Τι εκανες λασο;

2η πενταδα

Albert Oliver.Ισως ο καλυτερος παικτης εκτος των ομαδων της οκταδας.Πολυ καλος pg που δημιουργουσε κυριως μεσα απο το πικ εν ρολ και κερδιζε ασυλληπτο αριθμο φαουλ.Οποτε εμπαινε εκανε πολυ καλυτερη την μπανταλονα στο επιθετικο κομματι.Η αποδοση του φετος βεβαια δεν εχει καμια σχεση με τις προηγουμενες χρονιες και ισως υπαρχχει ενα μεγαλο στοιχειο τυχης αλλα φετος το αξιζει.

SG/SF

Andres Nocioni ο καλυτερος παικτης της καχα ο πιο παθιασμενος ο πιο συνεπης.Δεν χρειαζεται να πω περισσσοτερα τα εξηγησα και πιο παραπανω.

Brad Oleson ενας απο τους καλυτερους περιφερειακους αμυντικους της ACB και δολοφονικος σουτερ οταν μεινει ελευθερος.Ηταν ο καλυτερος παικτης της καχα Οταν πηρε μεταγραφη στην μπαρτσα συνεχιζε να παιζει ως καλυτερος παικτης της νεας του ομαδας.Μειονεκτημα οτι σουταρει μονο υπο καλες προυποθεσεις δεν βαζει πιεση στην αμυνα οπως πχ ο ναβαρρο.Επισης η αλλαγη ομαδων κανει δυσκολη την αξιολογηση του και οτι επαιζε πολυ κυριως λογω της απουσιας του ναβαρρο.

PF/C.

Spencer Nelson.Δευτερος σκορερ των καναριων πολυ καλος σκορερ απο το τριποντο και απο κοντα στο καλαθι καλος αμυντικος και πρωτος σε λεπτα συμμετοχης στην ομαδα του.Επισης η γκραν καναρια ειχε την δευτερη καλυτερη αμυνα στην λιγκα.Οκ ο μιροτιτς ειναι καλυτερος επιθετικος αλλα ο νελσον επαιξε πολυ καλυτερη αμυνα και περισσοτερα λεπτα.Ουτε ο ντοελμαν με πειθει ειναι ενας stat padder που η πραγματικη βοηθεια που δινει στην ομαδα του ειναι πολυ μικροτερη απο αυτη που δειχνουν τα στατιστικα του ειδκικα στην αμυνα.

Levon Kendall.Μπορει ο μεχρι να ηταν ο πιο θεαματικος αλλα ο κενταλ ηταν ο πιο ουσιαστικος με αυτον η ομπραντοιρο αμυνοταν πολυ καλυτερα.Δεν ειναι τυχαιο οτι ειχε εναν απο τους μεγαλυτερους χρονους συμμετοχης στην ACB.

Tιμητικες αναφορες Sergio, Rodríguez, Alberto Corbacho, Levi Rost,,Nikola Mirotic Luka Zoric(ο μόνος που διασωθηκε απο την μαλαγα)

Καλυτερος προπονητης Λουις αμπος ενω με την φυγη των ραιτ,χετσχαιμερ,καμπεθας πολυ περιμεναν μια πολυ χειροτερη σαραγοσα αυτος παρουσιασε μια πολυ καλυτερη ομαδα! με μια απο τις καλυτερες αμυνες του πρωταθληματος.Επισης ο αλεχαντρο μαρτινεζ ειχε μια aπροσμενα καλη πορεια με τα καναρια b.

Για τον MVP o ο γιουλ πιστευω οτι εστω και οριακα ειναι καλυτερος απο τον ρουντι για το πρωταθλημα.Αν βαλεις και τα παιχνιδια της ευρωλιγκας ο ρουντι ειναι ξεκαθαρα ο καλυτερος παικτης της ρεαλ και τωρα αναμεσα σε ροντιγκεζ,μιροτιτς πιστευω θα του δωσουν τον τιτλο του MVP.
SG3ptshooter
Εδώ είμαι, έτοιμος για τα offs. 5 μέρες έλειψα, σιγά. Ναι, τον ήπιαμε στο fantasy. Θα επανέλθουμε, είχε φάση. Ναι, η επιλογή του Sergio Rodriguez στην πρώτη πεντάδα είναι πίπα.

Στα ζευγάρια των playoffs, η Real είναι τεράστιο φαβορί απέναντι στη σκληρή αλλά όχι ιδιαίτερα επικίνδυνη Blusens, η Laboral θα δυσκολευτεί με τη GranCanaria αλλά σίγουρα έχει τον πρώτο λόγο, για τη Bilbao δεν έχω πολύ καλό προαίσθημα στη σειρά με τη Barcelona, ενώ η Valencia εκεί που θα μπορούσαμε να βρεθούμε ακόμα ψηλότερα αν δεν είχαμε τόσες αναποδιές, είμαστε αντιμέτωποι με την κλασσικά υποτιμημένη Zaragoza και θα βρούμε και τη Real στα ημιτελικά. Με την απουσία του Norel, μάλλον ποντάρω στο 4/4 των τεσσάρων ισχυρότερων.

Προπονητής της χρονιάς είναι ο Abos, είχα βάλει κάποιες προϋποθέσεις πριν 6-7 αγωνιστικές και τις εκπλήρωσε. Σίγουρα συζητούσαμε πως μας άρεσαν οι Ανδαλουσιάνοι, ακόμα κι όταν είχαν 0-6 στα φιλικά και στο supercopa είχα ξεκινήσει την προπαγάνδα, αλλά και η στα χαρτιά τους δυναμική δεν έμοιαζε εντυπωσιακή και βρίσκονταν χαμηλότερα από αρκετούς ανταγωνιστές θεωρητικά στο ξεκίνημα, νιώθω πως είναι άδικο επειδή λέμε καιρό τώρα πως υπάρχει φως, να μη θεωρείται υπέρβαση η παρουσία τους. Ενώ πχ ο Pedro Martinez είχε σαφώς καλύτερο υλικό από πέρυσι και δε θεωρώ τίποτα περισσότερο από σχετικά αναμενόμενο το 19-15, ο Alejandro στην άλλη καναρινί σίγουρα πέτυχε κάτι πιο εντυπωσιακό απ' όταν κλίκαραν επιθετικά. Φυσικά και είναι απόλυτα λογική η επιλογή του Laso, αλλά δεν πάει το χέρι μου να σηκώσω αυτό το ψηφοδέλτιο με τίποτα.

Νιώθω πολύ νυσταγμένος για καλύτερες πεντάδες. Ονόματα στον αέρα: Nacho Martin, Gabriel, Νorel, Llompart, Uriz και το Doellman που παρότι τον φοβόμουν ήταν η σταθερά μας σε αυτήν την παράξενη για την ομάδα του σεζόν. Ε πες και Rudy, Llull, Rost κι άλλον έναν* για να κλείσω μια δεκάδα τυπικά. Και Mirotic, Tοmic απ' τις αιώνιες, Oliver τον τίμησα αρκετά νωρίς και στην πορεία βαρέθηκα.

*ο Βασιλειάδης μάλλον, έχει το +/- και το ανεβασμένο ποσοστό ως πολύ σοβαρά επιχειρήματα, αλλά έπαιξε και πολύ και σε καλά δομημένο roster. O Corbacho ατομικά ήταν εξαιρετικός σε αυτό το συγκεκριμένο που του ζητούν, επιμένω ότι θα μπορούσε να δώσει ακόμα περισσότερα αν δεν χρησιμοποιούνταν τόσο μονοδιάστατα παρότι προφανώς και ναι, δεν είναι πολυδιάστατος απ' την άλλη. Τον Kirksay τον έψαχνα έντονα ένα διάστημα, o Feldeine κι ο Hanga μου ήρθαν στο μυαλό αλλά απ' τον πάτο της βαθμολογίας.

Eίχα πει ότι ο Ζήσης θα κάνει το πολύ 9,9 μέσο όρο αξιολόγησης της σεζόν κι έκανε ακριβώς(!) τόσο, αλλά για αρνητικό +/- όσο ήταν στο παρκέ full season όντας βασικός σε ομάδα εξάδας δε θα τολμούσα ούτε εγώ να μιλήσω. 77.gif

patrickdrd
Nikola Mirotic has been named ACB MVP. He averaged 12.6ppg, 5.5rpg and 16.2 of evaluation in 2012-13
SG3ptshooter
QUOTE(patrickdrd @ May 22 2013, 13:11 ) *
Nikola Mirotic has been named ACB MVP. He averaged 12.6ppg, 5.5rpg and 16.2 of evaluation in 2012-13

Η σύσκεψη της επιλογής:
"Πρώτος σε αξιολόγηση στην ομάδα που βγήκε πρώτη, χώστονα. Πάμε για καμιά paella τώρα" (Δεν έχουν πιτόγυρα, τι να κάνω; )

Δεν είμαι αρνητικός με το Nikola, δε νιώθω ότι είναι η πρώτη επιλογή. Αλλά αφού βγήκε προπονητής της χρονιάς ο Laso επειδή βγήκαν πρώτοι, κάπως αντίστοιχα πήγε και η αναγνώριση του καλύτερου παίκτη. Video - αφιέρωμα.

Βγάζουν και 2 top με highlights της κανονικής περιόδου κάθε μέρα, σήμερα είναι η σειρά της Valencia και της Zaragoza, οπότε θα τα προωθήσω. Μόλις εμφανίστηκε αυτό της Valencia.
SG3ptshooter
21.15 Laboral - GranCanaria
21.30 Valencia - Zaragoza
21.45 Barcelona - Bilbao
Ελλάδος

Τοοlson εκτός για το πρώτο ματς τουλάχιστον, η Zaragoza ντεμπουτάρει στην postseson δυναμικά αφού έκλεισε τη σεζόν με 7/8 και μόνη ήττα σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο Bilbao, πρώτη playoff εμφάνιση και για τη Blusens, οι τίτλοι των εν ενεργεία παικτών, κι αυτό τo χω υποσχεθεί κι από χτες.
tReason
Τι θα γινει στα play-off για να μην χρειαστει να δειτε τα παιχνιδα. smiley.gif

Baλενθια-ζαραγοσα.Δεν εχουν μεγαλες διαφορες οι δυο ομαδες θα ελεγα οτι ειναι ισοδυναμες η δευτερη εχει την απωλεια του νορελ του οποιου ο αντικαστατης ειναι λογικα χειροτερος(γκολουμποβιτς).Η βαλενθια μαλλον εμφανιζεται βελτιωμενη στα τελευταια παιχνιδια και εχει το πλεονεκτημα κυριως λογω εδρας.2-1 υπερ των νυχτεριδων.

Μπαρτσα-μπιλμπαο.Οι δυο ομαδες πληρεις δεν εχουν μεγαλες διαφορες στην επιθεση ισως μαλιστα οι βασκοι να ειναι λιγο καλυτεροι αλλα στην αμυνα οι καταλανοι ειναι πολυ καλυτεροι.Αν οι βασκοι ηταν πληρεις και λογω εμπειριας θα μπορουσαν να το παλεψουν μια που η μπαρτσελονα εχει τρυπες στο ροστερ λογω τραυυματισμων και κακου σχεδιασμου το καλοκαιρι.
Ομως απ' οτι διαβαζω η μπιλμπαο εχει απωλειες και η σειρα λογικα θα τελειωσει γρηγορα.2-0.

Βασκονια(το ονομα του χορηγου ειναι κακαοηχο)-Γκραν καναρια.Αναμετρηση δυο διαφορετικων στυλ.η βασκονια μια φυση επιθετικη ομαδα που παιζει γρηγορα και ειναι κακη στην αμυνα με τα καναρια μια κοντρολαρισμενη ομαδα που βασιζεται στην αμυνα και σε μια απο τις πιο δυνατες εδρες της ACB αν και εχει χασει τον Xavi Rey.ΟΙ βασκοι εχουν ενα νεανικο ροστερ αλλα σαφως πεσμενο σε ποιοτητα σε σχεση με αυτα των τελυταιων χρονων αλλα ανωτεερο του αντιπαλου της και θα περασουν εστω και αν χρειαστει τριτο ματς.2-1

Ρεαλ-ομπραντοιρο.2-0 δεν υπαρχει κατι να σχολιασουμε η ομπραντοιρο ειναι απολυτα ικανοποιημενη που εφτασε ως στην οκταδα και η σειρα θα τελειωσει γρηγορα.


Βασκονια-μπαρτσα.Και οι 2 ομαδες εχουν φετος ισως την χειροτερη ομαδα της τελευταις πενταετιας.Το ρεκορ των βασκων ξεγελαει κερδισαν πολλα παιχνιδια στον ποντο ενω στο μεσο της χρονιας εχασαν τον καλυτερο τους παικτη ενω το στυλ τους βασιζεται πολυ στον αιφνδιασμο και εχουν αρκετους απειρους παικτες στοιχεια μη ευνοικα για σειρα των playoff.Η μπαρτελονα θα βασιστει σττην πολυ καλη αμυνα της και ελπιζει οτι η επιθετικη παραγωγη των ναβαρο,τομιτς,χουερτας θαε ειναι αρκετη για να τις δωσουν τις νικες.Επισης ο τσαβι πασκουαλ ειναι πολυ πιο εμπειρος και δοκιμασμενος απο τον γιαν ταμπακ.1-3 για την μπαρτσα.

Ρεαλ-Βαλενθια(ή σαραγοσα).Οποιος και να περασει απο το ζευγαρι 4-5 ξερει οτι θα σταματησει εδω.Η ρεαλ εχει πολυ περισσοτερο επιθετικο ταλεντο απο τον αντιπαλο της ενω κατα καιρους εχει δειξει οτι μπορει να παιξει και καλη αμυνα.Ακομη και αν η βαλενθια σταματησει τον γρηγορο της ρυθμο και ο λασο κανει καποια τακτικα λαθη αυτο δεν θα της επιτρεψει να κερδισει πανω απο ενα ματς αν και η ρεαλ κερδισει τα δυο πρωτα ματς ευκολα ισως να εχουμε και sweep.3-1 υπερ της real.


Real-barcelona.Η ρεαλ εχει σχεδον τα παντα με το μερος της ειναι η νεανικοτερη,ποιοτικοτερη,πιο διψασμενη ομαδα και εχει και το πλεονεκτημα εδρας.Η μπαρτσελονα μπορει να παε τα ματςι στο μσο γηπεδο και να αναγκασει την ρεαλ σε δυσκολα σουτ ενω οι μεταξυ τους αναμετρησεις φετος δειχνουν γενικα ισορροπημενα παιχνιδια με ενα μικρο πραβαδισμα των μαδριλενων.Στουε παγκους ο πασκουαλ εχει το πλεονεκτημα και παντα καταφερνει να παιρνει το 100% των παικτων του ενω η εμπειρια ορσιμενων απο αυτων αυτων απο μεγαλα ματς ισως φτασουν την σειρα στα 5 ματς αλλα φετος η ρεαλ ειναι η καλυτερη ομαδα.Ρεαλ 3-2.

Αν δεν παρει αυτο το πρωταθλημα η ρεαλ με τοσο πλεονεκτηματα ο λασο φευγει shot.gif και δικαιολογημενα.
patrickdrd
ναι, πανω κατω οπως τα λες αναμενονται,
το μεγαλο ενδιαφερον θα ειναι στον τελικο σιγουρα,
αλλα υπαρχουν κ οι εκπληξεις,

παντως για το μπιλμπαο διαβαζω οτι επιστρεφει σημερα η βασιλω,
δεν ξερω τι γινεται με τους ρακοβιτς/χαμιλτον,
μαλλον το πιο ενδιαφερον ζευγαρι παντως των προημιτελικων,
εξου κ τα δειχνει ολα τα ματς ο αραβας (al jazeera ή jsc)
Manu7
Ο Μαυροκεφαλίδης αποδεικνύει πώς το στυλ παιχνιδιού του κουμπώνει τέλεια στο στυλ της φετινής Μπατσελόνα.

Ο τρόπος που κινείται στο παρκέ είναι σαν να μην βγήκε ποτέ ο Λόρμπεκ ενώ συνεργάζεται με τον Τόμιτς σαν να παίζανε από καιρό μαζί..

Μακάρι να έχει διάρκεια. bball.gif

Κατά τα άλλα ο Κατσικάρης δεν έχει βρει απάντησεις ενώ του λείπει και ο Βασιλειάδης...
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ May 23 2013, 22:18 ) *
Ο Μαυροκεφαλίδης αποδεικνύει πώς το στυλ παιχνιδιού του κουμπώνει τέλεια στο στυλ της φετινής Μπατσελόνα.

Ο τρόπος που κινείται στο παρκέ είναι σαν να μην βγήκε ποτέ ο Λόρμπεκ ενώ συνεργάζεται με τον Τόμιτς σαν να παίζανε από καιρό μαζί..

Μακάρι να έχει διάρκεια. bball.gif

Κατά τα άλλα ο Κατσικάρης δεν έχει βρει απάντησεις ενώ του λείπει και ο Βασιλειάδης...


Ο Μαυροκεφαλίδης ξέραμε από πριν ,ότι είναι στην ουσία ένας ακόμα Λόρμπεκ στο ποστάρισμα ,με την διαφορά ότι δεν απειλεί τόσο από το τρίποντο ,σε σύγκριση με τον Σλοβένο, αλλά από λίγο πιο μέσα και έχει λιγότερες εμπειρίες υψηλού επιπέδου από τον Έραζεμ…

Βέβαια ,και αυτό σχετικό είναι ,γιατί ο Λόρμπεκ δεν έχει το ποσοστό ευστοχίας που του αρμόζει στην Ισπανία, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης σούταρε με 46,5% και 43,8% τρίποντα στην VTB και στο Γιούροκαπ ,έστω και σε μόνο 43 και 16 προσπάθειες αντίστοιχα…

Καλό πάντως είναι να μην υπερβάλουμε για τον Μαυροκεφαλίδη ακόμα, τους περισσότερους πόντους τους πέτυχε με αντίπαλο ένα σέντερ άπειρο και πιο βαρύ τον Σάμπ, έβαλε ένα τρελό τρίποντο , και όσο αφορά τις συνεργασίες με τον Τόμιτς ,δεν έγινε ο Κροάτης ξαφνικά ο Λάζαρος Παππαδόπουλος της Μπαρτσελόνα στον τομέα της δημιουργίας ,απλά με τον Τζός Πάουελ της Μπιλμπάο τον Hamilton ανοίχθηκαν τρελά περιθώρια για σκοράρισμα ,και όχι μόνο για τον Μαυροκέφαλο…

Αν και τώρα που το σκέφτομαι , προσβάλω τον Τζος Πάουελ ,που στον δεύτερο γύρο της Ευρωλίγκας ,και στα πλέι-οφ έκανε καλά ματσάκια με Κίμκι,Εφές,Μπεσίκτας και την Μπαρτσελόνα, όταν η τελευταία ήταν σε πολύ καλή φόρμα ,οπότε ο Hamilton πάει ίσως και σε επίπεδα Χίλτον Άρμστρονγκ με το χθεσινό του ματς ,που ήταν μια δυσφήμηση σε αντίθεση με το προηγούμενο του στην Βαρκελώνη…

Αναμένω επίσης και αν επανέλθει το σχήμα Γουάλας-Λόρμπεκ που λειτούργησε καλά στους περσινούς τελικούς ως δίδυμο ψήλων η θα φοβηθούν ότι στους πιθανούς τελικούς με αυτούς τους 2 θα πάρει πολλά επιθετικά ριμπάουντ η Ρεάλ, οπότε θα εμπιστευτούν τον Τοντόροβιτς ως δεύτερο σέντερ και βλέπουμε…
SG3ptshooter
QUOTE
Matt Lojeski and Scotty Hopson in Valencia's radar

http://www.sportando.net/eng/europe/spain/...ia-s-radar.html
για του χρόνου, αν τυχόν αναρωτήθηκε κανείς. Swingmen, ο πρώτος είναι MVP του Βελγίου φέτος κι ο άλλος ο Villanovas=like είναι γνώριμος απ' τον Κολοσσό, φέτος αυτός έπαιξε στο Ισραήλ.



Λίγο σασπένς στα χτεσινά παιχνίδια, η απουσία του Norel και των εκατοστών του κάνει άλλη ομάδα τη Zaragoza απέναντι σε μια ομάδα με καλύτερη γραμμή ψηλών ούτως ή άλλως, οι απουσίες και η παρουσία του Ζήση κάνουν το Φώτη να μην έχει αρκετές λύσεις για το κάτι παραπάνω, η Laboral είχε ψωμί και παραλίγο να την πάθει άσχημα απ' τους νησιώτες μα ούτως ή άλλως δε νομίζω ότι την πιστεύει κανείς μας αρκετά εδώ γύρω.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ May 24 2013, 14:47 ) *
Λίγο σασπένς στα χτεσινά παιχνίδια, η απουσία του Norel και των εκατοστών του κάνει άλλη ομάδα τη Zaragoza απέναντι σε μια ομάδα με καλύτερη γραμμή ψηλών ούτως ή άλλως, οι απουσίες και η παρουσία του Ζήση κάνουν το Φώτη να μην έχει αρκετές λύσεις για το κάτι παραπάνω, η Laboral είχε ψωμί και παραλίγο να την πάθει άσχημα απ' τους νησιώτες μα ούτως ή άλλως δε νομίζω ότι την πιστεύει κανείς μας αρκετά εδώ γύρω.


Σεβαστό ότι ξεπέρασε τον σκόπελο της ελλιπούς προετοιμασίας, όπως και ότι ανέδειξε τον Νορέλ ,αλλά δεν φτάνει για την Σαραγόσα η απουσία του Ολλανδού ως δικαιολογία για την συντριβή από την Βαλένθια, όσο και αν ο σχεδόν ισοϋψείς Γκολούμποβιτς είναι φαινομενικά χαμηλότερης ποιότητας…

Η λιγότερη ποιοτική Γκράν Κανάρια απέδειξε το γιατί ,έχοντας να καλύψει την περίεργη φυγή του Σέγερ, την απουσία του καλύτερου αμυντικού ψηλού της Ρέι, και σαν κερασάκι στην τούρτα σε μια από τις χειρότερες επιθέσεις της Λίγκας έλειψε και ο τρίτος σκόρερ της ομάδας Τούλσον

Όμως διατήρησε το γνωστό σκληροτράχηλο προφίλ που την ανέδειξε καλύτερη άμυνα της Λίγκας ,και όσο και να μην πιστεύουμε την Λαμποράλ για να πάρει πρωτάθλημα, είναι η δεύτερη στην κανονική περίοδο, που προκρίθηκε στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας διαθετει και αυτή γεμάτη γραμμή ψηλών και αγωνιστήκε πλήρης χθές, δεν είναι λίγο αυτό που κατάφεραν οι νησιώτες...


QUOTE(SG3ptshooter @ May 24 2013, 14:47 ) *
http://www.sportando.net/eng/europe/spain/...ia-s-radar.html
για του χρόνου, αν τυχόν αναρωτήθηκε κανείς. Swingmen, ο πρώτος είναι MVP του Βελγίου φέτος κι ο άλλος ο Villanovas=like είναι γνώριμος απ' τον Κολοσσό, φέτος αυτός έπαιξε στο Ισραήλ.


Απο ότι βλέπω δεν περισσέυει το ρευστό στην Βαλένθια, εκτός αμά θέλουν να το ρίξουν για να κρατήσουν παίκτες που είναι ήδη στο ρόστερ....
Weekendman
http://www.sportando.net/eng/europe/spain/...on-granger.html

Με αφορμή το Μπαρτσελόνα Μπιλμπάο ανασύρω αυτό το μπαγιάτικο δημοσίευμα με την ερώτηση
Η περιφέρεια της Μπιλμπάο θα πάει στο πιο γρήγορο και αθλητικό ώστε να βελτιωθούν και οι αμυντικές επιδόσεις ταυτόχρονα;

θα ήταν καλές κινήσεις οι 2 η έστω ο ένας απο τους 2 ως γνώστες της Ισπανικής λίγκας κιόλας!
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ May 24 2013, 15:51 ) *
Η λιγότερη ποιοτική Γκράν Κανάρια

Aπ' τη Zaragoza; Σε roster; Η χρονιά της αρμάδας μας έχει αποπροσανατολίσει λίγο νομίζω ως προς τη γενική αξία των παικτών της και τις συνθήκες απόκτησής τους του φθινοπώρου. Η παραδοσιακή συνέντευξη της αρχής της χρονιάς, όπου η GranCanaria έχει τις περισσότερες ψήφους ως η πιο ενισχυμένη ομάδα και τη Zaragoza δεν την αναφέρει απολύτως κανείς. Βέβαια θα ήθελαν να έχουν ένα guard ακόμα στα Κανάρια, αλλά απ' το 3 και πάνω είναι με Newley που κρίνατε καλό να μείνει Valencia, Beiran εγγύηση στο μάκρος, Baez με τα κλασσικά του ξεσπάσματα, Nelson αδυναμία σου, Rey για Εθνική όταν είναι υγιής, Slokar και συμπληρωματικό 20χρονο 2.20 που δήλώσε συμμετοχή στο draft. Ποιον φοβούνται; Η Zaragoza και να είχε budget να κρατήσει τους 3-4 διακριθέντες, που τους βρήκε φθηνά και τους βοήθησε να κάνουν την βέλτιστη δυνατή σεζόν τους, πάλι για αλλαγή του μισού roster θα πρεπε να πάει αν μπορούσε (Jones, Toppert, Stefansson, Garcia, Fontet, οι 3 ξένοι). Σίγουρα περιμέναμε καλύτερο ρεκόρ απ' τους νησιώτες σε σχέση με τους Ανδαλουσιάνους μπαίνοντας στη χρονιά. Τελοσπάντων, του χρόνου θα αποθεώσω την κρυφή αρμάδα μου απ' το Φλεβάρη και μετά για να φανεί πιο ξαφνικό και να χωράει μεγαλύτερη late season επιβράβευση.
QUOTE(Weekendman @ May 24 2013, 15:51 ) *
Απο ότι βλέπω δεν περισσέυει το ρευστό στην Βαλένθια, εκτός αμά θέλουν να το ρίξουν για να κρατήσουν παίκτες που είναι ήδη στο ρόστερ....

Έτσι φαίνεται. sad.gif
QUOTE(Weekendman @ May 24 2013, 15:51 ) *
θα ήταν καλές κινήσεις οι 2 η έστω ο ένας απο τους 2 ως γνώστες της Ισπανικής λίγκας κιόλας!

Σίγουρα εγκρίνουμε όλοι και Hanga που λείπει στους Βάσκους αυτό που φέρνει σε ένα roster και "γηγενή" Granger.

Manu7
O ύπουλος Νικόλαος ο Ζήσης θυμήθηκε τον παλιό του εαυτό συνδυάζοντας δημιουργία και σκοράρισμα ώστε να τον δει ο Τρινκέρι στο πιθανόν τελευταίο του παιχνίδι για φέτος και να τον πάρει στην 12άδα.

31-33 πέρασε η Μπιλμπάο. Πολύ ωραίο ματσάκι μέχρι στιγμής.

ΕΝΤΙΤ:Κι όμως το σκορ θα μπορούσε να είναι 33-39 αντί 33-35 του ημιχρόνου αν το γίδι ο Γκριμάου εκμεταλλευόταν την έξοχη ασσίστ του Ζήση και ο Βασιλειάδης ευστοχούσε στο σουτ του από το ύψος των βολών στην τελευταία επίθεση κατόπιν δικού του κλεψίματος.

Δίνει μάχη η Μπιλμπάο και γουστάρω. Ξεκάθαρα ο Κατσικάρης (το λέει και στα τάιμ άουτ) αφήνει κάποια τρίποντα και προσπαθεί να κλείσει την ρακέτα αλλά και πάλι η Μπάρτσα έχει ανανεώσει πολλές επιθέσεις.

Με 9 παίχτες σύνολο οι Βάσκοι παρακαλώ...Από την άλλη λείπει ο Ίνγκλις πέρα από του Τζαγουάι.
Manu7
Τέλος 3ου δεκαλέπτου 49-50 η Μπιλμπάο που προηγήθηκε και με 8 πόντους με καυτό Ζήση αλλά
που να το πίστευε ο Φώτης ότι η Μπάρτσα θα ροκάνιζε τη διαφορά με 2 τρίποντα του Λόρμπεκ και 1 σουτ από τον Μαυροκεφαλίδη από τα 6,74...

ΕΝΤΙΤ: Θα τραβάει τα μαλλιά του ο Κατσικάρης. 4ο τρίποντο από τον Λόρμπεκ και ένα ακόμη από το Σάδα. Ο δε Βασιλειάδης έχει πάρει μπρος για τα καλά και έχει βάλει 3 τρίποντα στη λήξη του χρόνου. 59-56 η Μπάρτσα.
patrickdrd
απιστευτα πραγματα στα πλεϊ οφφ της acb,
εξω καχα, εξω βαλενθια,
κ το μπιλμπαο παλεψε, αλλα βαλαν τα κρισιμα σουτ σαρας κ ναβαρο κ δεν τα καταφερε,

δεν σας το πα καραδοκουν εκπληξεις;


RT papamakarios manos:

gran canaria and zaragosa in semifinals.thats why ACB ia the most competitive league in the world .what games .
Manu7
79-70 τελικό σκορ. Πήρε μια διαφορά η Μπάρτσα 10 πόντων και την συντήρησε μέχρι το τέλος αν και πήγε για το θαύμα η Μπιλμπάο μειώνοντας στους 6 στο 1:17 αλλά μετά έπαιξε κακή άμυνα δεχόμενη καλάθι.

Νομίζω ο Φώτης έκανε ό,τι μπορούσε δεδομένων των συνθηκών. Έχασε το ματς από τα τρίποντα του Λόρμπεκ και
από τον Σάδα που τιμωρούσε συνέχεια κάθε αδράνεια. Ίσως να ήταν περισσότεροι ανταγωνιστικοί αν ο Μουμπρού και ο Ερβέλ δεν ήταν τοοοοοοοοόσο τραγικοί στην 4η περίοδο. Αντίθετα, ο Βασιλειάδης πέτυχε από το 29 και μετά 11 πόντους με 4/4 σουτ +2 ωραίες ασσίστ αν μέτρησα καλά. Ο Ζήσης έπεσε όπως ήταν λογικό στην 4η περίοδο και έμεινε στους 17 πόντους του. Ακόμα απορώ γιατί ο Μόερμαν έμεινε εκτός για τόσο μεγάλο διάστημα στο τέλος. Είχε κερδίσει αρκετές μάχες. Μάλιστα, προτίμησε να βάλει 4 τον Μουμπρού όταν έβγαλε τον Ερβέλ..

Τέλος πάντων, αξιέπαινη η προσπάθεια της Μπιλμπά και αξίζει χειροκρότημα γιατί δεν τα παράτησε ποτέ. 41.gif

Στά άλλα ματς είχαμε κηδείες. Δηλαδή 2 διπλά με Σαραγόσα και Γκραν Κανάρια να πετάνε έξω Βαλένθια και Κάχα!
Τις συμπαθούσα αυτές τις ομάδες από την αρχή της χρονιάς και χάρηκα που φτάσανε τόσο ψηλά.
Weekendman
Είπε η Βαλένθια ,μετα απο διάλλειμα ενός χρόνου ,να μην χαλάσει τις καθιερωμένες συνήθειες της,με το ταξίδι τα τελευταία 7 χρόνια να σταματάει 6 φορές στα προημιτελικά. Και αυτό με πλεονέκτημα έδρας στην προημιτελική φάση των τελευταίων 4 σαιζόν!

Σαφώς προτιμούσα την Βασκική ομάδα με το περίεργο όνομα και την Βαλένθια , αλλα αφού το πάλεψαν οι Σαραγοσα και Γκράν Κανάρια και μπήκαν απο την κερκόπορτα των 2 νίκων αξίζουν τεράστια Μπράβο φυσικά!
patrickdrd
τι μλκς αυτος ο ρουντι ρε,
ενω ξερει οτι εχει προβλημα με την μεση του,
μου θελει αεροπλανικα καρφωματα αναποδα, ελεος, αχχααχχα

για να δουμε ποσο θα λειψει η... τιτικα τωρα,

κατα τα αλλα πολυ καλο το ματσακι,
πολυ καλη η σαραγοσα κ ανταγωνιστικη,
οχι σαν τους δικους μας σιχαμενους ημιτελικους
που γινονται για να γινουν
SG3ptshooter
QUOTE(patrickdrd @ May 30 2013, 23:56 ) *
πολυ καλη η σαραγοσα κ ανταγωνιστικη,

ό,τι μπορούσαν έκαναν. Δυστυχώς ο Golubovic δε γίνεται να ντυθεί Norel και να δυσκολέψει το inside scoring των αντιπάλων ψηλών, αν έκαναν καμιά δυνατή βραδιά απ' το τρίποντο θα μπορούσα να δω λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Ο Stefansson με τον Toppert θα πρεπε να δώσουν το κάτι παραπάνω στο χρόνο τους. Εκεί που έχασε κι ένα μπέναλντι την ώρα που άνοιγε η διαφορά στο τρίτο ο Σχορτισανίτης της Zaragoza (ο Σαραγοστιανίτης), είπα τετέλεσται.
patrickdrd
ε, ενταξει ρε, μπορουν να παλεψουν το επομενο, αν λειψει κ ο ρουντι ταμαμ θα τους κατσει,
στις 3 νικες ειναι τα ημιτελικα;
SG3ptshooter
QUOTE(patrickdrd @ May 31 2013, 01:14 ) *
ε, ενταξει ρε, μπορουν να παλεψουν το επομενο, αν λειψει κ ο ρουντι ταμαμ θα τους κατσει,
στις 3 νικες ειναι τα ημιτελικα;

Και σήμερα πάλεψαν και τους στηρίζω. Δεν πιστεύω ότι έχουν πολλές πιθανότητες όμως. Μακάρι. Ναι, best of 5 είναι η σειρά, το Σάββατο είναι το δεύτερο παιχνίδι, Παρασκευή και Κυριακή τα 2 πρώτα παιχνίδια της άλλης σειράς.
Manu7
Eγώ το ματς θα το θυμάμαι για τον τρισμέγιστο Jones. Δίδαξε σήμερα κόντρα στα αντίπαλα γατιά...

Ο σιχαμένος ο Ρέγιες όμως πήρε 35 επιθετικά ριμπάουντ στο 2ρο ημίχρονο...
Zoys
Επειδή η φάση της πτώσης του Ρούντι (btw υπέροχο άλει-ουπ έστω κι αν κάποιοι μπορεί να έχουν βαρεθεί να το βλέπουν ξανά και ξανά) μύρισε ύπουλο χτύπημα γνωρίζει κανείς πόσο σοβαρή ήταν; Γιατί από τα ισπανικά site αν κατάλαβα σωστά (από την μετάφραση του Google) δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη η σοβαρότητα της.
SG3ptshooter
QUOTE
Limpia en el Baskonia para purgar el fracaso: Tabak, los Bjelica, Cook y Lampe, casi fuera

http://www.marca.com/2013/05/31/baloncesto...1369993846.html
Η υπομονή του Querejeta εξαντλήθηκε. Περιμένω ανάλυση για το πως είναι δώρο για τη θρυλάρα ο Cook με το Lampe.
QUOTE(Zoys @ May 31 2013, 11:21 ) *
Επειδή η φάση της πτώσης του Ρούντι μύρισε ύπουλο χτύπημα

Marca κι αυτό; forum οπαδών της Real;
QUOTE
Fuenlabrada wants to keep Kurz and doesn't renew Feldeine
Weekendman
Η εικόνα του Rudez που εναλλασσόταν στις 2 θέσεις των φόργουορντ ,και εκμεταλλευόταν υπέρ του τα μις-ματς με κοντύτερους και τα αντίστοιχα με τους πιο βαρύτερους , ήταν ένα πολύ ενδεικτικό δείγμα της επιθετικής προσαρμοστικότητας της Σαραγόσα. Που χθες ακόμα και στα τελευταία στάδια του ματς παρέμενε αποτελεσματική, απλά δεν ήταν το θέμα μόνο αν ο Γκολούμποβιτς μπορεί να καλύψει αμυντικά η όχι το κενό του Νορέλ, αλλά και η Ρεάλ συνεχίζει να παρουσιάζεται πιο ώριμη στην επιθετικές επιλογές της ,χωρίς να επηρεαστεί από τα συνεχή καλάθια της αντιπάλου, η το σύνηθες κόλπο της 2-3 ζώνης από την Σαραγόσα.

Αν κρατήσει την ισορροπία προσπαθειών που βλέπουμε έως τώρα στα πλέι-οφ και παρατηρήσαμε στα 2 τελευταία ματς με την Μπαρτσελόνα , και δεν υποπέσει σε τρίποντες καταχρήσεις ,τότε όλα είναι στο χέρι της για να σηκώσει και ο Λάσο κάτι άλλο εκτός από ένα ποτήρι κρασί η δευτερευούσης σημασίας Κύπελλα…


Πάντως ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί ο SG3ptshooter εκπλήσσεται που θεωρώ ποιοτικότερη την Σαραγόσα , ασφαλώς το επιχείρημα ότι περίμεναν την Γκράν Κανάρια ως την πιο βελτιωμένη ομάδα είναι έγκυρο, όπως επίσης ότι δεν αναμέναμε να κάνει τέτοια χρονιά ο Νορέλ ,και ήρθαν στην Σαραγόσα παίκτες με καλές προοπτικές και νούμερα(Ρολ,Ρούντεζ,Τζοουνς) που θα έπρεπε όμως να προσαρμοστούν σε μια πιο δυνατή λίγκα.

Το ότι όμως η Γκράν Κανάρια ψηφίστηκε ως η πιο αναμενόμενα βελτιωμένη ομάδα ήταν και φυσιολογικό και δεν λέει κάτι οπωσδήποτε αποφασιστικό για την υπεροχή σε ποιότητα έναντι της Σαραγόσα , για τον απλό λόγο ότι έκανε μεταγραφές που θα τις επέτρεπαν να παλέψει για τα πλέι-οφ , από εκεί που πέρσι ήταν στον πάτο της βαθμολογίας η για την ακρίβεια του γραπτού λόγου κοντά σε αυτόν. Σε αντίθεση με την Σαραγόσα που πέρσι έχασε οριακά την πρώτη οκτάδα, και είχε σοβαρές πιθανότητες όπως και η Γκράν Κανάρια να εξασφαλίσει μια θέση πίσω από τις 6 θεωρητικά μεγάλες Μπαρτσελόνα,Ρεαλ, Κάχα Λαμποράλ,Βαλένθια, Μπιλμπάο και Μάλαγα.

Όσο και να το σκεφτώ δεν νομίζω στις υπόλοιπες ομάδες να υπήρχαν ρόστερ που να έλεγες στα ξεκινήματα αυτής της σαιζόν, Να ένα σίγουρα καλύτερο υλικό από αυτό της Σαραγόσα και της Γκράν Κανάρια ,με την περσινή έβδομη την Καχασολ να χάνει σημαντικούς παίκτες, την Μπανταλόνα να παίρνει ως μη κοινοτικούς ,παίκτες από την Τελεκόμ Βόννης και την 13η της Τουρκίας, την περσινή όγδοη Αλικάντε να μην αγωνίζεται καν στην ACB, και των υστέρων να βλέπεις ομάδες ,να πάνε για την όγδοη θέση, που θεωρήθηκαν εκπλήξεις με τις χαρακτηριστικές περιπτώσεις των Εστουντιάντες και Κανάριας

Ακόμα όμως και αν είχε κάποιος αμφιβολίες είδαμε τα προφανή στην διάρκεια της σαιζόν όχι τόσο λόγω της θέσης στην κανονική περίοδο, που για παράδειγμα θα μπορούσε κάποιος κακόπιστος να πει ότι ωφελήθηκε η Σαραγόσα για να κατακτήσει την Πέμπτη θέση ,από το επαναλαμβανόμενο σύνδρομο χαρταετού της Μάλαγα, και τον συνδυασμό απουσιών και αποτυχίας ορισμένων μεταγραφών της Μπιλμπάο ,

Αλλά γιατί απλά εκτός από την υπεροπλία στα γκάρντ, η Σαραγόσα που έτσι και αλλιώς δημιουργεί αρκετά σαν ομάδα για τους ψηλούς της, είχε και έχει καλύτερο 1 εναντίον 1 παιχνίδι από τους σέντερ με Νορέλ,Τζοόυνς ακόμα και με Γκολούμποβιτς σε σύγκριση με τους αντίστοιχους της Γκράν Κανάρια , και ακόμα και στις πιο αδύναμες θέσεις της όπου η Γκράν Κανάρια έχει για παράδειγμα ως πάουερ φόργουορντ τον Νέλσον που εκτιμώ όπως επισημάνθηκε και πιο πάνω, δεν βλέπω καθόλου άσχημα στελεχωμένη την Σαραγόσα με μελλοντικό παίκτη της Εθνικής Ισπανίας(Αγκιλάρ) και τον Ρούντεζ για ακόμα πιο stretch καταστάσεις…



QUOTE(patrickdrd @ May 31 2013, 01:14 ) *
ε, ενταξει ρε, μπορουν να παλεψουν το επομενο, αν λειψει κ ο ρουντι ταμαμ θα τους κατσει,

Πρόβλημα; Σημαντική απώλεια θα είναι ,αλλά μπορεί και να ωφελήσει αν βρει ο Κάρολ περισσότερο χώρο ,χρόνο και το μπασκετικά φονικό ένστικτο του...




QUOTE(SG3ptshooter @ May 31 2013, 01:10 ) *
ό,τι μπορούσαν έκαναν. Δυστυχώς ο Golubovic δε γίνεται να ντυθεί Norel και να δυσκολέψει το inside scoring των αντιπάλων ψηλών,

Α ρε Βαλένθια κάνε τα αυτονόητα και πάρε την πρόκριση να βλέπαμε την Ρεάλ να αντιμεντωπίζει το πρόβλημα αυτό, αλλά όπως η υποθέση Μπάρνς , και η διάψευση των προσδοκιών της Μάλαγα έτσι και η αδυναμία είσοδου στα ημιτελικά θα μπεί και αυτό στα στάνταρ γεγονότα των τελευταίων χρόνων, γιατί αν έπαιζε ο Πάνκο στον περσινό τρίτο προημιτελικό Βαλένθια-Λαγκουν θα έμεναν μάλλον ξανά εκτός τετράδας οι πορτοκαλί

QUOTE(SG3ptshooter @ May 31 2013, 13:59 ) *
http://www.marca.com/2013/05/31/baloncesto...1369993846.html
Η υπομονή του Querejeta εξαντλήθηκε. Περιμένω ανάλυση για το πως είναι δώρο για τη θρυλάρα ο Cook με το Lampe.

Marca κι αυτό; forum οπαδών της Real;

ο Hodge απο την Πολωνία σε κορυφαία ομάδα της Ισπανίας, άλλο ένα πείραμα ας ελπίσουν να μην έχουν την παταγώδη αποτυχία των φετινών επιλογών στη θέση του ποιντ-γκαρντ...

Για τον Λάμπε, ναι ο Hamilton είναι αφημρημένος και άμα λάχει κάνει και τον Rey MVP του ματς, αλλά αν το κριτήριο είναι να βρεθεί ένας ψηλός με επιθετικό ταλέντο και εμπειρία στο Ισπανικό πρωτάθλημα τότε είναι σωστή επιλογή, δεν θα λείψει κιόλας και η άμυνα του Πολωνού...
Weekendman
Μου φάνηκε ,σαν να ήθελε να παίξει λίγο με την ανθεκτικότητα των νεύρων της η Μπαρτσελόνα ,ξεκινώντας με χάντικαπ 10 πόντων ,και κάνοντας στο τέλος ψιλοντέρπι ένα ματς που το είχε υπό πλήρη έλεγχό, καλό είναι βέβαια να μην το παρακάνει την επόμενη φορά...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.