Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2012-13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 30 2012, 13:40 ) *
Παράλληλα στη Zaragoza ο Roll που με πληγώσατε ότι δεν πρόσεξε κανείς την άνεσή του σε τρίπλα και πάσα είχε 4 assists στο πρώτο 5λεπτο και 23-16 η Zaragoza στο 9.

αλλά ο Ρότσεστι και οι υπόλοιποι εκμεταλλεύτηκαν τα αργα πόδια του τύπου με το φοβερό μούσι Τζόουνς ,και είτε σκόραραν οι ίδιοι είτε έπαιζαν κατα σωρηδον με τον Σονσέκα που ολοκληρώνε με σουτάκια η απο κοντά ,και συνεχίστηκε και μετα την αποχώρηση του Τζόουνς το ίδιο...

ο Πλαις ενεργητικός στην επίθεση προσπαθώντας να κάνει σκριν, με μερικα εύστοχα σουτ και απόπειρες ποσταρίσματος ,στην άμυνα οι αντιδράσεις του όμως δεν ήταν πάντα τόσο έγκαιρες ο Σονσέκα μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και απο τους τρείς σέντερ(ο Λάμπε έπαιξε και αυτός...)


Ο Ρολ ικανότατος παίκτης αλλα και οι βοήθειες που εδιναν οι ψηλοί της Κάχα Λαμποράλ ήταν βούτυρο στο ψωμί του για να πασάρει
HLR CENATION
Kαλα την τελευταια θεση την εχω δεδομενη.O Bellas -1 ,ο Μπλανκο δεν ποιζει,ο Νοτσιονι τιποτα,μονο ο Ρολ με κραταει.
baskethood
Συγκίνηση να βλέπω τον Scheyer να παίζει smile.gif
Weekendman
Τι ήθελα τους επαίνους ως προς το πρόσωπο του Σονσέκα; ότι του πήγαινε καλα στο πρώτο μέρος του πήγε στραβα στο τρίτο δεκάλεπτο…

Ήρθε καi το τρίποντο του Τόπερτ και έδεσε το γλυκό για την Κάχα Λαμποράλ..
SG3ptshooter
Zaragoza και GranCanaria στα playoffs, καθόλου νωρίς δεν είναι tongue.gif
Πα να δούμε αν θα αυτοκτονήσει κι η Βarca (από) τώρα. -8
rakos
που στο διαολο τον ανακαλυψαν αυτον τον Λαμπροπουλο στη γκραν καναρια

28 ποντους ο Σινανοβιτς
baskethood
Ingles, Michael και Huertas δεν μπορούν να μείνουν μπροστά ούτε από καρέκλα....
SG3ptshooter
QUOTE(rakos @ Sep 30 2012, 14:59 ) *
που στο διαολο τον ανακαλυψαν αυτον τον Λαμπροπουλο στη γκραν καναρια

απ' τον Ηρακλή.
Πειστική γενικά η Estudiantes. Η Cajasol καθόλου πλην των διασωθέντων που δεν έχω στη black list. Franch ugly1.gif

Ευτυχώς που ανανέωσε ο Pasqual νωρίς. tongue.gif
HLR CENATION
Αντι να παρω Τομιτς πηρα Τζαβαι. ugly_tocktock.gif

Ψαχτε τον προτελευταιο.
Manu7
QUOTE(Weekendman @ Sep 30 2012, 13:59 ) *
αλλά ο Ρότσεστι και οι υπόλοιποι εκμεταλλεύτηκαν τα αργα πόδια του τύπου με το φοβερό μούσι Τζόουνς ,και είτε σκόραραν οι ίδιοι είτε έπαιζαν κατα σωρηδον με τον Σονσέκα που ολοκληρώνε με σουτάκια η απο κοντά ,και συνεχίστηκε και μετα την αποχώρηση του Τζόουνς το ίδιο...

ο Πλαις ενεργητικός στην επίθεση προσπαθώντας να κάνει σκριν, με μερικα εύστοχα σουτ και απόπειρες ποσταρίσματος ,στην άμυνα οι αντιδράσεις του όμως δεν ήταν πάντα τόσο έγκαιρες ο Σονσέκα μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και απο τους τρείς σέντερ(ο Λάμπε έπαιξε και αυτός...)


Ο Ρολ ικανότατος παίκτης αλλα και οι βοήθειες που εδιναν οι ψηλοί της Κάχα Λαμποράλ ήταν βούτυρο στο ψωμί του για να πασάρει

QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 30 2012, 14:51 ) *
Zaragoza και GranCanaria στα playoffs, καθόλου νωρίς δεν είναι tongue.gif
Πα να δούμε αν θα αυτοκτονήσει κι η Βarca (από) τώρα. -8

Η πολυεθνική λοιπόν Σαραγόσα τράβηξε άσσο από το μανίκι με τον Ολλανδό Χενκ..Ε τώρα μένει να βρει και κάναν Σουηδό μπασκετμπολίστα να δέσει το γλυκό. Αλλα μην αδικώ τον Llompart που έκανε μεγάλο παιχνίδι καθαρίζοντας το στο τέλος. Πόσους Ρίμπας και Σαν Μιγκέλ έχει για πρωινό ο Πέδρο? cool.gif

Ο Roll με εκπλήσει θετικά με τις ασσίστ που βγάζει αλλά όπως είπε και ο Weeki η άμυνα της Κάχα τον βοήθησε αρκετά.
Επίσης είδα τον Rudez να παίζει στο 3 με Aguilar στο 4 και Henk ή Jones στο 5. Πολύ ύψος αλλά ταυτόχρονα πολύ καλό σουτ απ'έξω.

Ωραίος ο Σονσέκα στο 1ο ημίχρονο. Φαίνεται τον μάτιαξα και εγώ...Πάλεψε ο Νοσιόναρος και ο Ρότσεστι αλλά από κει και πέρα το χάος...Αρνητικό το πρώτο δείγμα για την Κάχα.

Έριχνα κλεφτές ματιές και στη Βαλένθια...Να τα βάζουν όλοι ακόμη και ο Λουκάουσκις ο νεοφερμένος και ο Κέσελης εκεί τον χαβά του...Colom όαση...

Δεν είχε λινκ γμτ για Γκραν Κανάρια - Μπιλμπάο.Ωραίο ντερμπάκι θα έγινε στο τέλος.
Μόερμαν -3 αξιολόγηση..Κακό αυτό μιας και ο Νίκος ο Ζήσης είχε 11 τουλάχιστον tongue.gif.

Kαλά για Καχασόλ τέλος περίμενα να χάσει αλλά όχι και έτσι...
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 29 2012, 14:45 ) *
- Παίρνω πίσω το διπλό - έκπληξη που είχα προβλέψει στην Cajasol,αλλαγή δεδομένων τελευταία στιγμή, και μεταθέτω την "έκπληξη" της αγωνιστικής στο CAI-CLA. . Η Βilbao έχει 0/8 στις επισκέψεις της στην έδρα της GranCanaria.

δεν έπρεπε να το πάρεις πίσω το διπλό,όπως λέει η διαφήμιση του Οπαπ Το ‘βλεπες το έπαιξες; πάντως στις εκτιμήσεις σου έπεσες αρκετά μέσα, ΟΚ τα θαύματα τύπου Βαγιαδολίθ δεν μπορείς να τα προβλέψεις....
Manu7
Αυτό το 71-78 τώρα το είδα...Το άνοιξα στο τέλος του ημιχρόνου και η διαφορά ήταν διψήφια για την Μπάρτσα.
Πώς στο διάολο έχασε? torture.gif
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Sep 30 2012, 15:25 ) *
όπως λέει η διαφήμιση του Οπαπ Το ‘βλεπες το έπαιξες; ΟΚ τα θαύματα τύπου Βαγιαδολίθ δεν μπορείς να τα προβλέψεις..

Για την Cajasol άλλαξα γνώμη επειδή δεν καθάρισε η κατάσταση με το κοινοτικό διαβατήριο του Ragland και θα έρχονταν με μόνο pg το Franch, που δεν μπορεί το παλικάρι. Αλλά καθάρισε ο Miso, o τελευταίος που παίνεψα στα αφιερώματα και του πήγε γούρι, που είχε 6 τελικές πάσες και εκδικήθηκε κι αυτός την Cajasol. Θα ξεχρεωθούν πολλά τσαντισμένα γραμμάτια φέτος επί της Σεβίλλης.
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Sep 30 2012, 15:21 ) *
Έριχνα κλεφτές ματιές και στη Βαλένθια...Να τα βάζουν όλοι ακόμη και ο Λουκάουσκις ο νεοφερμένος και ο Κέσελης εκεί τον χαβά του...Colom όαση...

ο Θεός είναι μεγάλος θα βοηθήσει να βάλει κανένα τρίποντο περισσότερο σε συλλογικό επίπεδο ,και μετα σου βγαίνει ο Ντόρσει και λέει ότι δεν νιώθει ψυχολογικά καλα, Ο Κέσελ είναι πιο ώριμος για ψυχοθεραπεία σαν ο σουτέρ που δεν σουτάρει σχεδόν ποτέ καλά...

QUOTE(Manu7 @ Sep 30 2012, 15:21 ) *
Ωραίος ο Σονσέκα στο 1ο ημίχρονο. Φαίνεται τον μάτιαξα και εγώ...Πάλεψε ο Νοσιόναρος και ο Ρότσεστι αλλά από κει και πέρα το χάος...Αρνητικό το πρώτο δείγμα για την Κάχα.

Ο Νοτσιόναρος θα προσφέρει μαχήτικότητα την όποια διαθέτει υπερ του δέοντος, τρίποντα θα βάλει, μπορεί μερικές φορές να χρησιμοποιήσει το post-up παιχνίδι του εκμεταλλευόμενος την δύναμη του όταν είναι εφικτό(π.χ ελαφρύ τεσσάρι αντίπαλος η όταν είναι ο Νοτσιόνι τριάρι), η αν θέλει ως ευέλικτο τριαρότεσσάρι να παίρνει το διάδρομο ,αν και προφανώς δεν έχει την άνεση στην μεταφορά της μπάλας όπως οι γκάρντ η ο Εμετέριο...

θα είναι άδικο να τον συγκρίνουμε με τον Τελέτοβιτς, αλλά ναι θα είναι απο τους πιο αξιόπιστους της Κάχα...

αν μάλιστα η Κάχα καταφέρνει να φέρει σε 1-1 κατάστασεις τον Σαν Έμε για να δεισδύσει και να κερδίσει η φάουλ η να πετύχει το δίποντο η να δώσει πάσα θα βοήθησει αρκετά, αν μπορεί και ο Εμετέριο να είναι πιο προσεκτικός και να μην κάνει λάθη στις πάσες όπως καλή ώρα σήμερα τότε θα μπορεί να εκπληρωθεί ακόμα καλύτερα η θεωρία αυτή...

μην ξεχνάμε και ότι ο Λάμπε όταν θα είναι σε φυσιολογική φόρμα δεν θα προσφέρει μόνο 3 λάθη σε 2 λεπτά όπως με την Σαραγόσα, αλλά θα είναι απο τους καλυτερους ψηλούς της Λίγκας με άψογα τελειώματα συνεργασίων τον προτιμώ π.χ απο τον Τόμιτς της Μπαρτσελόνα...

αυτά προς το παρόν!

HLR CENATION
Φοβερό παιχνίδι το Ρεαλ-Μαλαγα.42-39 στο ημίχρονο μπροστά η Ρεαλ.Κορυφαίος για την Ρεαλ ο Σλοτερ.Καλά τα πήγε ο Ρεγες όσο έπαιξε,ενώ ακόμα δεν έχει πάρει φωτιά ο Ρουντι.Δεν ξέρω γιατί παίζει ο Μπεγκιτς στην Ρεαλ.Πολύ καλός σήμερα ο Μιροτιτς όπως και ο Ρεγες.Τίποτα ο Ροντριγκεζ.

Από την Μαλαγα πολύ μου αρέσει ο Γκιστ που παίζει καλή άμυνα,όπως και ο Σιμον.Επίσης μου αρέσει ο γκαρντ τους Γουιλιαμς που μπορεί να μην σουτάρει καλά αλλα έχει καλή πασα και είναι διεισδυτικός.Κάος και ο Γκαλογοευ οπως και ο Ζοριτς που εχει νικησει κατα κρατος τον Μπεγκιτς.
Zoys
Το site της ACB κάνει ξανά τα περσινά στην στατιστική των live αγώνων. Τώρα είναι κολλημένο στο 10ο λεπτό του Ρεάλ-Μάλαγα.

Ξέφυγε πάλι σε χρόνο ρεκόρ με διψήφια διαφορά η Ρεάλ που ξέρει τόσο καλά να ανοίγει το ρυθμό και να παίζει σε υψηλό τέμπο. Είναι η καλύτερη ομάδα στη λίγκα με πατημένο τέρμα το γκάζι. Σε μια φάση μάλιστα ο Ροντρίγκεθ έγινε Κάρολ αφού ξεμαρκαρίστηκε ιδανικά ανέβηκε στο τρίποντο, πήρε πάσα και εκτέλεσε με επιτυχία όπως ο Αμερικανός.

Πόσο έληξε το Μπαρτσελόνα-Βαγιαδολίδ, μπορεί να μου πει κάποιος;

Γνωρίζω πολύ καλά φυσικά, αλλά...

HLR CENATION
Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το "τελκικο" σκορ η Ρεαλ πήρε το παιχνίδι με 79-64.Με εξέπληξε ευχάριστα ο Ντειπερ που με 3 δικά του τρίποντα καθάρισε το παιχνίδι.Πολύ καλός στο κουμάντο ο Σερτζιο Ροντριγκεζ,εκπληκτικός ο Σλοιτερ.
Απογοήτευση ο καρολ που δεν έπαιξε και πολύ,του πόναγε ο ωμος του Ρουντι που ήταν θετικός.Πολύ καλοί και οι Μιροτιτς -Ρέγκες.

Από την Ουνικαχα που το πάλεψε όσο μπορούσε ξεχώρισαν οι Καλογουει-Ζοριτς.Καλοι παικτες οι Γουιλιαμς-Γκιστ.

Γιουλ 7 Θετικός.Δεν έκανε το μεγάλο παιχνίδι αλλα ήταν πάλι καλός.

Φερνατεθ 7 Θετικός χωρίς να φορτσάρει

Σοαρες 6 Για μια ακόμα φορα σημαντικό εργαλεί στα χερια του προπονητή του

Μιροτιτς 8 Στο γνωστό του καλο του επίπεδο

Μπεγκιτς 2 Τραγικός.Η παραφωνία της Ρεαλ.Νικηθηκε κατά κράτος από τον Ζόριτς

Ποσιους 3 Δεν πήρε πρωτοβουλίες

Ροντριγκεζ 7 Πολύ καλός στη δεύτερο ημίχρονο στην οργάνωση

Ρεγες.7 Ακόμα ένα καλο mats

Σλοτερ9 Ήταν παντού στην άμυνα Βοηθησε και μπροστά.

Μαλαγα Γουιλιαμς 5 Μπορεί να μην έκανε καλο παιχνίδι αλλα μου έδειξε ότι είναι καλός παίκτης.παίζει καλά το πικ εν ρολ,πασάρει γενικά καλά μονο σουτ από την περιφέρεια δεν έχει

Σιμον 7 καλά τα πήγε κυρίως στο πρώτο μέρος

Βασκεθ 4 Εκτος παιχνιδιού τελείως κυρίως στην επίθεση

Ζοριτς 7 Από τους καλύτερους της Malaga.Απειλούσε κυρίως από μέση απόσταση

Γκιστ 6 Ουτε αυτος ηταν στην μερα του αλλα πρόκειται για πολυ καλο παικτη.

"ουρτασουν" 7 Από τους καλύτερους παίκτες της Μαλαγα.

Καλογουει 7Ίσως ο κορυφαίος για τους ηττημένους.Πολύ καλός παίκτης.
patrickdrd
θα μπαινα κι εγω, αλλα
1) τωρα το πηρα πρεφα, γινεται μετα την συμπληρωση της 1ης αγωνιστικης;
και
2) επισης δεν ξερω ισπανικα κ θα χρειαστω.. καθοδηγηση,
αν μ' αναλαβει κ εμενα κανεις να με παρει απ' το χερακι μεσα tongue.gif

το msn μου φαινεται στο προφιλ μου,
βραδυνες ωρες μπορω να μπω,
αν γινεται και δεν.. βαριεστε ολοι, μου λετε
patrickdrd
με την πολυτιμη βοηθεια του SG3ptshooter, τον οποιο κ υπερευχαριστω γραφτηκα κι εγω,
οκ, ξεκιναω με -150 ποντους, αλλα .. θα σας φαω λαχανο tongue.gif
HLR CENATION
QUOTE(patrickdrd @ Oct 2 2012, 17:15 ) *
με την πολυτιμη βοηθεια του SG3ptshooter, τον οποιο κ υπερευχαριστω γραφτηκα κι εγω,
οκ, ξεκιναω με -150 ποντους, αλλα .. θα σας φαω λαχανο tongue.gif

ευτυχώς που μπήκες για να έχω και έναν από κάτω. tongue.gif
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Sep 30 2012, 15:21 ) *
Δεν είχε λινκ γμτ για Γκραν Κανάρια - Μπιλμπάο.Ωραίο ντερμπάκι θα έγινε στο τέλος.
Μόερμαν -3 αξιολόγηση..Κακό αυτό μιας και ο Νίκος ο Ζήσης είχε 11 τουλάχιστον tongue.gif.

Αν και με χαμηλό σκορ είχε το δικό του ενδιαφέρον το παιχνίδι αυτό που το είδα την Δευτέρα…

-Ο Βασιλειάδης για μια ακόμη φορά με κάνει να αναρωτηθώ γιατί άραγε εμείς στην Εθνική δεν του κάνουμε ανάθεση δημιουργικών αρμοδιοτήτων ,στις όποιες τα πήγε πραγματικά καλά όπως και στο σκοράρισμα, αλλά ας υποθέσω ότι στην Εθνική θα είναι στημένος μόνο στην γωνία για τρίποντα, σαν να τον έχουμε υποβάλει σε τιμωρία…

-Αν για την αφανή(σκριν) και βρώμικη(άμυνα) δουλεία των ψηλών της Ρεάλ έχω πολύ εκτίμηση, μπορώ να πω ότι τουλάχιστον για την αντίστοιχη αφανή των σκριν οι ψηλοί της Γκράν Κανάρια με εντυπωσίασαν με την αποτελεσματικότητα τους, κύριο θύμα τους ο δικός μας ο Βασιλειάδης ό όποιος ότι πρόσφερε σε μεγάλο βαθμό στην επίθεση το έχανε αρκετά στην άμυνα ,ακόμα και σε μερικές περιπτώσεις χωρίς να παρεμβληθεί ούτε καν σκριν για να ηττηθεί στις αμυντικές του προσπάθειες του από τον Τούλσον είτε άμεσα(σκορ) είτε έμμεσα(πάσες)…




Όμως περά των επιθετικών διεξόδων της θρησκείας του...πικενρολισμου η της ενναλακτικής πικενρολικής λύσης ,δηλαδή πάσα σε τρίτο παίκτη για τρίποντο ο όποιος δεν είναι στους 2 που παίζουν την συνεργασία

Υπήρχαν και άλλες λύσεις
-Ποστάρισμα του Νέλσον απέναντι στον Μόερμαν στο όποιο ο Γάλλος της Μπιλμπάο έδειχνε πραγματικά ανήμπορος , όχι ότι δεν τον πλήγωσε αλλιώς ο Νέλσον κάθε άλλο!(επιθετικό ριμπάουντ, παίρνοντας διάδρομο, κόβοντας στην ρακέτα, και έμμεσα βλέπε αφανείς δουλείες όπως παρατήρησα και πιο πάνω…)
-επίσης ένας ψηλός της Γκράν Κανάρια(Νέλσον περισσότερο) έβγαινε στην κορυφή της ρακέτας και μοίραζε πάσες στους παίκτες που έκοβαν στην καρδιά της ρακέτας ,άλλη μια περίπτωση που ο Μόερμαν(μαζί με Ερβέλ) δεν μπορούσε να σταματήσει…

-Ενώ ενδιαφέρον ήταν ο Σλόκαρ έπαιξε ακόμα και τον...τυρανόσαυρο της ρακέτας ποστάροντας αντι να περιοριστεί σε σουτάκια και συνεργασίες ,κυριαρχώντας και στις 2 πλευρές αμυντική και επιθετική και φυσικά στις προσωπικές μονομαχίες με τον Ράκοβιτς ,κρίνοντας έτσι και το ματς στο τέλος…
Αμυντικά πάντως το δίδυμο Νιούλει και Νέλσον είναι υποψήφιο για το τίτλο του πιο athletic packet στα φόργουορντ της ACB ,και πραγματικά η αποστολή να τους νικήσεις θέλει κόπο, πάντως στο ματς με την Μπιλμπάο έκαναν επίδειξη των αμυντικών προσόντων ,ενώ η επιβεβαίωση των αθλητικών προσόντων τους ήταν τα 15 ριμπαόυντ που μάζεψαν και οι 2 φόργουορντ μαζί

Νιούλει
-ενώ με τον Μπειράν ο Μουμπρού κατάφερνε να ποστάρει με κάποια ευκολία με τον Νιούλει δεν μπορούσε τόσο εύκολα να τον πάει σε τέτοιες καταστάσεις,τουλάχιστον ο Άλεξ έβρισκε και άλλες μεθόδους όπως σαν τριάρι που επαίζε πικ εν ρολ…


Νέλσον
-Μόλις στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε ο Μόερμαν να ενσωματωθεί στο παιχνίδι της Μπιλμπάο και να βρει το σωστό spacing και…locating, καθώς όταν οι Μουμπρού, Χάμιλτον πόσταραν έπαιρνε την κατάλληλη θέση στην γραμμή του τριπόντου ώστε να διευκολύνει στο ποστάρισμα και αν χρειαστεί να δώσουν πάσα στον ίδιο, ενώ και όταν δεν πόσταρε κανένας περίμενε στην γωνία του τρίποντου…

Μόερμαν και Μουμπρού...
-Όμως αφού τα περισσότερα σουτ δεν βρήκαν στόχό+την σχεδόν πλήρη εξαφάνιση του στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα+αναποτελεσματική άμυνα του Μόερμαν στον Νέλσον ,τότε ο απολογισμός βγάζει σαφώς νικητή τον Νέλσον ,επίσης όταν η πλειοψηφία των ψηλών και των 2 ομάδων σκρίναρε μέχρι βαρεμάρας δεν θα ήταν κάτι ταπεινωτικό για τον μεσίε Μόερμαν να συμμετέχει λίγο πιο πολύ σε αυτό..



Τι θα μπορούσε να βελτιώσει Η Γκράν Κανάρια;

-Πρέστες έπαιξε 6 λεπτά μπορεί να προσφέρει λίγο περισσότερο παιχνίδι με πλάτη δεν ήταν όμως αρνητικός και ας έπαξε λίγο…
-Σέγερ κατέβαζε την μπάλα όμως από όσο θυμάμαι είναι γνωστός ως καλός spot-up shooter οπότε αναμένω

-Θα έβαζα και περισσότερο σκοράρισμα από τους 8 πόντους που έβαλε ο Νιούλει ,αλλά δεν είναι και ο παίκτης που στον σχεδιασμό της ομάδας θα έχεις 15-20 πόντους στάνταρ…


Συμπερασματικά για την συγκεγκριμένη ομάδα δεν είναι οι μονάδες που την αναδεικνύουν(π.χ δεν θα πίστευα ούτε πιστεύω ότι ο Σλόκαρ είναι καλύτερη μονάδα απο Χάμιλτον και Ράκοβιτς αλλά στο γήπεδο απέδειξε άλλα) μα η ομαδική εικόνα που παρατήρησα η όποια κάνει και έμενα να μην θεωρώ καθόλου απίθανη την είσοδο στην οκτάδα

Από την Μπιλμπάο αν έχω να προσθέσω κάτι είναι ,ότι η αμυντική απόδοση των ψηλών δεν ήταν τόσο άσχημη η για να το εκφράσω με πιο ακριβή τρόπο παθητική πραγματικά προσπαθούσαν ακόμα και στις αμυντικές αλλαγές,

για τον Ράκοβιτς με δεδομένο τους πόντους που δέχτηκε στο τέλος και ότι δεν απείλησε άμεσα επιθετικά δεν βγαίνει θετικό το πρόσημο…
Για τον Χάμιλτον οι 8 πόντοι και το 8 ranking δεν προδιαθέτουν για κάτι ιδιαίτερο, στο τέταρτο δεκάλεπτο μπορούσε να γίνει σημαντικός

Σε αυτό το διάστημα στην άμυνα είχε 2 τάπες, 1 κλέψιμο και σε ότι σκριν επιχειρούσαν οι παίκτες της Γκράν Κανάρια ο ψηλός της Μπιλμπάο ήταν ο Μόερμαν δεν τολμούσαν να πάνε ως προς τον Χάμιλτον…
ενώ επιθετικά πέρα από 4 πόντους ,πρόσφερε καλές πάσες που δημιουργούσαν φάσεις για σκοράρισμα με διαφορετικό μάλιστα ρεπερτόριο είτε από το ποστ είτε με διείσδυση στο καλάθι είτε από το ύψος στη ρακέτας δίπλα στον Βασιλειάδη+ τα καλά σκριν που δεν φαίνονται στατιστικά, δυστυχως οι συμπαίκτες δεν αξιοποιήσαν όλες τις ενέργειες του...

Χάμιλτον εν δράσει στην τέταρτη περίοδο...

τι θα μπορούσε να γίνει καλύτερα;
-Περισσότερο ποστ παιχνίδι με όλο τον σεβασμό στον Σλόκαρ δεν θα μπορούσε ο Σλοβένος να τον σταματήσει και στις όποιες φάσεις επιχειρήθηκε φάνηκε αυτό με εξαίρεση μια…
-Και να μην το έβγαζε ο Κατσικάρης στα 3 μιση λεπτά πριν το τέλος επειδή έκανε ένα επιπόλαιο λάθος ,πόσο μάλλον βλέποντας εκ των υστέρων τον Σλόκαρ που δεν ήταν ενεργά επιθετικός στο τέταρτο δεκάλεπτο να σκοράρει και να κερδίζει φάουλ σαν να του άναψε το λαμπάκι, δεν ξέρω βέβαια αν ο Αμερικάνος σέντερ της Μπιλμπάο ήταν κουρασμένος και έπρεπε να βγει ,πάντως όταν επανήλθε η Γκράν Κανάρια είχε πάρει ήδη μια διαφορά 6 πόντων ενω πριν καθήσει στον πάγκο πήγαινε πόντο-ποντο…


Άυριο έχει Βαγιαδολίθ-Ρεάλ για να διαπιστώσουμε αν υπάρχει απόθεμα θαυμάτων στην Βαγιαδολίθ το όποιο να είναι μεγαλύτερο από αυτό που φανταζόμαστε...
GK_23
Σήμερα βρήκα τον χρόνο να δω το Σαραγόσα-Κάχα Λαμποράλ...

Κακή η εικόνα της Κάχα, υπάρχει προφανές πρόβλημα χημείας. Ο τρόπος που προσπαθούσε να κρατηθεί στο παιχνίδι στο τέλος, ήταν απογοητευτικός.

Νομίζω πως το μεγάλο πρόβλημα της Κάχα είναι στη θέση "1"...

Ο Καμπέθας είχε κάποιες καλές στιγμές στο 3ο δεκάλεπτο αλλά γενικότερα δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη. Ο Ερτέλ έδειχνε εκτός κλίματος. Ούτε για τον εαυτό του αλλά ούτε για τους συμπαίκτες του μπορεί να δημιουργήσει. Χώρια που και οι δυο τους στην προσωπική άμυνα ήταν πάρα πολύ κακοί. Αυτός ο Λιομπάρτ, δημιουργούσε πολλά ρήγματα εξαιτίας τους.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ιβάνοβιτς αναγκάστηκε να τους κρατήσει και τους δύο στον πάγκο και έπαιξε αρκετή ώρα με playmaker τον Ρότσεστι. Πολύ καλός εκτελεστής ο Ρότσεστι, ειδικά το jump shoot του μετά από step back είναι φαρμάκι. Αλλά δεν μπορεί να σταθεί σαν βασικός χειριστής μέσα στο παρκέ.

Η Σαραγόσα έπαιξε με μεγάλο ενθουσιασμό και με ταχύτητα στην επίθεση. Ο Νόρελ θα βρει περισσότερο χρόνο συμμετοχής από ότι στην Μπανταλόνα και θα ανεβάσει τα νούμερά του. Παρότι υστερεί σε δύναμη, είναι αρκετά skilled για ψηλός. Μπορεί να παίξει καλά το πικ εν ρολ αλλά και να δημιουργήσει δικές του φάσεις, ποστάροντας τον αντίπαλο. Επίσης έχει καλά τελειώματα και με τα δύο χέρια.

Έπρεπε να κοιτάξω στο τέλος την στατιστική για να αντιληφθώ το impact του Αγκιλάρ. Ομολογώ πως κατά την διάρκεια του αγώνα, δεν μου έδινε την αίσθηση πως ξεχωρίζει για την απόδοσή του... rolleyes.gif
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
Ο Βασιλειάδης για μια ακόμη φορά με κάνει να αναρωτηθώ γιατί άραγε εμείς στην Εθνική

Όταν οι λέξεις Βασιλειάδης και Εθνική μπαίνουν στην ίδια πρόταση δε μπορεί να βρεθεί άκρη.
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
Αν για την αφανή(σκριν) και βρώμικη(άμυνα) δουλεία των ψηλών της Ρεάλ έχω πολύ εκτίμηση, μπορώ να πω ότι τουλάχιστον για την αντίστοιχη αφανή των σκριν οι ψηλοί της Γκράν Κανάρια με εντυπωσίασαν με την αποτελεσματικότητα τους

Με το Rey και το Baez να είναι εκτός είναι απαραίτητο να δώσουν ότι έχουν οι εναπομείναντες ψηλοί, ο Slokar ειδικά έχει μεγάλη άνεση και στο να πάρει πρωτοβουλίες σε αυτά τα plays και από εκεί που τον θεωρώ μια καλή προσθήκη για μια ομάδα τέτοιας δυναμικότητας χρειάζεται να δώσει λύσεις επιπέδου πρωταγωνιστή για να ξεκινήσει καλά η σεζόν της GranCanaria.
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
ένας ψηλός της Γκράν Κανάρια(Νέλσον περισσότερο) έβγαινε στην κορυφή της ρακέτας και μοίραζε πάσες στους παίκτες που έκοβαν στην καρδιά της ρακέτας ,άλλη μια περίπτωση που ο Μόερμαν(μαζί με Ερβέλ) δεν μπορούσε να σταματήσει…

Πολύ ενδιαφέρον αυτό, δεν πρόλαβα να δω ACB μέσα στη βδομάδα οπότε περιμένω επανάληψη του φαινομένου στην πορεία. Όμως στέκομαι και στο ότι μπορεί το ντεμπούτο του Moerman να ήταν απλά κακό, αλλά ο Hervelle αποδεδειγμένα δε μπορεί να ανταποκριθεί.
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
Πρέστες έπαιξε 6 λεπτά μπορεί να προσφέρει λίγο περισσότερο παιχνίδι με πλάτη δεν ήταν όμως αρνητικός και ας έπαξε λίγο…

Δεν ξέρω ποιο είναι το ταβάνι του Βραζιλιάνου, σίγουρα όμως μπορώ να τον φανταστώ περισσότερη ώρα στο παρκέ με την τωρινή κατάσταση στην ομάδα του. 2,10, καλός rebounder και "πιάνει τόπο" γενικά στη ρακέτα, με προσήλωση στην άμυνα μπορεί να παίξει το συμπληρωματικό center για όλη τη χρονιά.
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
Συμπερασματικά για την συγκεγκριμένη ομάδα δεν είναι οι μονάδες που την αναδεικνύουν μα η ομαδική εικόνα που παρατήρησα η όποια κάνει και έμενα να μην θεωρώ καθόλου απίθανη την είσοδο στην οκτάδα

Όπως και πέρυσι και πρόπερσι περιμένω ο Pedro Martinez να πετύχει και με το παραπάνω το στόχο του, αναλογικά και με το υλικό που έχει. Ακριβώς επειδή ακόμη και τη χρονιά με Carroll - Wallace είχες την αίσθηση ότι συνεισφέρουν πολύ περισσότεροι στο να πετυχαίνει το πλάνο τους.
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
Άυριο έχει Βαγιαδολίθ-Ρεάλ για να διαπιστώσουμε αν υπάρχει απόθεμα θαυμάτων στην Βαγιαδολίθ το όποιο να είναι μεγαλύτερο από αυτό που φανταζόμαστε...

Το πρότεινα το διπλό στο στοίχημα. tongue.gif
Και τελικά είχαμε το 75-100 αρκετά εύκολα και νομίζω ειλικρινώς αναμενόμενα, μέσα σε 3 μέρες απλά δε γίνεται να κερδίσουν και τους 2 αιώνιους οι της Valladolid.
http://acbtv.acb.com/video/5225-lacb-20122...lancos_de_rueda
www.acb.com/fichas/LACB57012.php
Με το Mirotic να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 10/11 fg, που μεταφράζονται σε 26 πόντους, 10 rebounds και τελικώς αξιολόγηση 46, που τα τελευταία 10 χρόνια έχουν ξεπεράσει μόνο ο Mikeal, o Scola, o Roe και ο Diego Garcia(!).
QUOTE( @ Oct 3 2012, 06:41 ) *
Νομίζω πως το μεγάλο πρόβλημα της Κάχα είναι στη θέση "1"...
Ο Καμπέθας είχε κάποιες καλές στιγμές στο 3ο δεκάλεπτο αλλά γενικότερα δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη. Ο Ερτέλ έδειχνε εκτός κλίματος. Ούτε για τον εαυτό του αλλά ούτε για τους συμπαίκτες του μπορεί να δημιουργήσει. Χώρια που και οι δυο τους στην προσωπική άμυνα ήταν πάρα πολύ κακοί. Αυτός ο Λιομπάρτ, δημιουργούσε πολλά ρήγματα εξαιτίας τους.
Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ιβάνοβιτς αναγκάστηκε να τους κρατήσει και τους δύο στον πάγκο και έπαιξε αρκετή ώρα με playmaker τον Ρότσεστι. Πολύ καλός εκτελεστής ο Ρότσεστι, ειδικά το jump shoot του μετά από step back είναι φαρμάκι. Αλλά δεν μπορεί να σταθεί σαν βασικός χειριστής μέσα στο παρκέ.

Συμφωνώ απόλυτα, παρότι και νωρίς είναι στη σεζόν ακόμη και υπάρχουν πολλές ελλείψεις στο roster των Βάσκων. Το έχω γράψει και νωρίτερα πως ο Cabezas έκανε μια καλή σεζόν μεν, αλλά στα πλαίσια μιας ομάδας που ήταν αναμενόμενο να μπορεί να "φτιάξει" τους αριθμούς του. Έχει διαφορά αυτό απ' το να μπορεί να διαχειριστεί ξανά ομάδα που θέλει ψηλό finish στο πρωτάθλημα και ταυτόχρονα πορεία στη Euroleague. Ο Heurtel έχει πολύ καλά στοιχεία αλλά ακόμη δεν είναι έτοιμος νιώθω. Κι ο Rochestie δεν τον έχω δει όσο τους άλλους δύο στην καριέρα του, αλλά απ' αυτά τα ματς που έχω δει δεν έχω καταλάβει γιατί να τον επιλέξει κανείς ως τον βασικό playmaker της Caja. Ειδικά όταν μιλάμε για μια ομάδα που δεν έχει πολύ μεγάλη δημιουργία απ' τις υπόλοιπες θέσεις, ο μόνος που έβγαλε assists πλην των οργανωτών του roster ήταν ο Oleson στο περασμένο ματς.
QUOTE( @ Oct 3 2012, 06:41 ) *
Έπρεπε να κοιτάξω στο τέλος την στατιστική για να αντιληφθώ το impact του Αγκιλάρ. Ομολογώ πως κατά την διάρκεια του αγώνα, δεν μου έδινε την αίσθηση πως ξεχωρίζει για την απόδοσή του... rolleyes.gif

Και φέτος όπως και πέρυσι υπήρχε συνέντευξη του Aguilar πριν αρχίσει το πρωτάθλημα που έλεγε ότι φέτος ήρθε η ώρα να ηγηθεί. Αρκετή ώρα στο παρκέ θα έχει και φέτος, το θέμα είναι όπως υπαινίσσεσαι να δούμε περισσότερα.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 5 2012, 19:49 ) *
Συμφωνώ απόλυτα, παρότι και νωρίς είναι στη σεζόν ακόμη και υπάρχουν πολλές ελλείψεις στο roster των Βάσκων. Το έχω γράψει και νωρίτερα πως ο Cabezas έκανε μια καλή σεζόν μεν, αλλά στα πλαίσια μιας ομάδας που ήταν αναμενόμενο να μπορεί να "φτιάξει" τους αριθμούς του. Έχει διαφορά αυτό απ' το να μπορεί να διαχειριστεί ξανά ομάδα που θέλει ψηλό finish στο πρωτάθλημα και ταυτόχρονα πορεία στη Euroleague. Ο Heurtel έχει πολύ καλά στοιχεία αλλά ακόμη δεν είναι έτοιμος νιώθω. Κι ο Rochestie δεν τον έχω δει όσο τους άλλους δύο στην καριέρα του, αλλά απ' αυτά τα ματς που έχω δει δεν έχω καταλάβει γιατί να τον επιλέξει κανείς ως τον βασικό playmaker της Caja. Ειδικά όταν μιλάμε για μια ομάδα που δεν έχει πολύ μεγάλη δημιουργία απ' τις υπόλοιπες θέσεις, ο μόνος που έβγαλε assists πλην των οργανωτών του roster ήταν ο Oleson στο περασμένο ματς.


QUOTE(GK_23 @ Oct 3 2012, 06:41 ) *
Σήμερα βρήκα τον χρόνο να δω το Σαραγόσα-Κάχα Λαμποράλ...

Κακή η εικόνα της Κάχα, υπάρχει προφανές πρόβλημα χημείας. Ο τρόπος που προσπαθούσε να κρατηθεί στο παιχνίδι στο τέλος, ήταν απογοητευτικός.

Νομίζω πως το μεγάλο πρόβλημα της Κάχα είναι στη θέση "1"...

Ο Καμπέθας είχε κάποιες καλές στιγμές στο 3ο δεκάλεπτο αλλά γενικότερα δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη. Ο Ερτέλ έδειχνε εκτός κλίματος. Ούτε για τον εαυτό του αλλά ούτε για τους συμπαίκτες του μπορεί να δημιουργήσει. Χώρια που και οι δυο τους στην προσωπική άμυνα ήταν πάρα πολύ κακοί. Αυτός ο Λιομπάρτ, δημιουργούσε πολλά ρήγματα εξαιτίας τους.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ιβάνοβιτς αναγκάστηκε να τους κρατήσει και τους δύο στον πάγκο και έπαιξε αρκετή ώρα με playmaker τον Ρότσεστι. Πολύ καλός εκτελεστής ο Ρότσεστι, ειδικά το jump shoot του μετά από step back είναι φαρμάκι. Αλλά δεν μπορεί να σταθεί σαν βασικός χειριστής μέσα στο παρκέ.


Διαφωνώ με το ότι ο Ρότσεστι δεν μπορεί να σταθεί ως βασικός χειριστής στο παρκέ αν ήταν έτσι η Λε Μαν θα πήγαινε άπατη αντι για Τελικό στην Γαλλική Λίγκα ,αλλά εκτός από τα στατιστικά και αυτά που είδα στην Γαλλική λίγκα το γεγονός ότι ο δεύτερος καλύτερος χειριστής και δημιουργός της ομάδας ήταν ο Άκερ λέει πολλα ,γιατί μπορεί ο Άκερ για παίχτης στα φτέρα να τα πάει καλά ,αλλά ποτέ στη καριέρα του δεν μπορούσε να τον θεωρήσει κανείς ως τον βασικό χειριστή της μπάλας η πλέι-μεικερ όπως ο είναι ο παιχταράς Σίλμπ στην Σαλόν αν και σμόλ-φόργουορντ…

Βέβαια αν πάμε σε σύγκριση με τον Πριτζιόνι εκεί ίσως είμαι λιγότερο αισιόδοξος, πιθανότατα ο Αμερικάνος είναι καλύτερος σκόρερ από τον Αργεντινό έχοντας και την χαρακτηριστική signature move που επίσημανε ο GK_23

Επίσης μπορεί ο Ρότσεστι να έβγαλε μπόλικες ασσίστ αλλά πρέπει να το αποδείξει καισ ε επίπεδο Ισπανίας ότι μπορεί να το κάνει ,και όταν έχεις να αντικαταστήσεις ένας απο τους καλύτερους και πιο ομαδικούς πλέι-μεικερ της ιστορίας της ACB το stress δεν μειώνεται....

Σε τι υπερέχει σίγουρα ο Πριτζιόνι προσωπικότητα, εμπειρία, αντοχη στο physical game ,λιγότερη λάθη και επίσης πολύ βασικό στην άμυνα προσφέρε πολύ περισσότερα από ότι θα μπορεί να ονειρευτεί ποτέ ο Ρότσεστι…


Κατα τα άλλα Συμφωνώ και εγω στην μέτριότητα της εικόνας της Κάχα, αλλά SG3ptshooter ξεχνάς και τον Εμετέριο για δημιουργία που το έχει αποδείξει πολλάκις ότι το έχει...
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Oct 5 2012, 22:36 ) *
Διαφωνώ με το ότι ο Ρότσεστι δεν μπορεί να σταθεί ως βασικός χειριστής στο παρκέ αν ήταν έτσι η Λε Μαν θα πήγαινε άπατη αντι για Τελικό στην Γαλλική Λίγκα ,αλλά εκτός από τα στατιστικά και αυτά που είδα στην Γαλλική λίγκα το γεγονός ότι ο δεύτερος καλύτερος χειριστής και δημιουργός της ομάδας ήταν ο Άκερ λέει πολλα ,γιατί μπορεί ο Άκερ για παίχτης στα φτέρα να τα πάει καλά ,αλλά ποτέ στη καριέρα του δεν μπορούσε να τον θεωρήσει κανείς ως τον βασικό χειριστή της μπάλας η πλέι-μεικερ όπως ο είναι ο παιχταράς Σίλμπ στην Σαλόν αν και σμόλ-φόργουορντ…

Δεν θα έλεγα πως πιστεύω ότι ο Rochestie δεν μπορεί να είναι βασικός τελεία και παύλα, κάπου. Έχω ενστάσεις για το αν μπορεί να βγάλει την Caja τρίτη στην Ισπανία και κάπου πέρα απ' το top 16, αυτό ναι. Ίσως φταίει που δεν έχω πολλή "εμπιστοσύνη" στη Γαλλική λίγκα γενικότερα.
Κι εμένα μ' αρέσει ο Schilb πάντως. biggrin.gif Βέβαια νομίζω το ξαναείπαμε πρόσφατα.

QUOTE(Weekendman @ Oct 5 2012, 22:36 ) *
ξεχνάς και τον Εμετέριο για δημιουργία που το έχει αποδείξει πολλάκις ότι το έχει...

ο Emeterio δεν είναι ο Emeterio που αγάπησα αυτή τη στιγμή, δυστυχώς. Σίγουρα βρίσκει τελικές πάσες, αν έχει κινηθεί σωστά κάποιος ή αν έχει τραβήξει και κόσμο πάνω του. Αλλά αν δεν τον φοβάται ο αντίπαλός ατομικά στην τρίπλα ή/και δε φοβάται να τον πιέσει, τα πράγματα γίνονται λίγο πιο δύσκολα. Βέβαια αν δεν έχουν δοθεί λύσεις από κανέναν άλλο μπορεί να δούμε περισσότερα plays με τον SanEme σε ρόλο που θα έχει ως μια εκ των επιλογών του την τελική πάσα σε κάποιον.
Manu7
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
Αν και με χαμηλό σκορ είχε το δικό του ενδιαφέρον το παιχνίδι αυτό που το είδα την Δευτέρα…

-Ο Βασιλειάδης για μια ακόμη φορά με κάνει να αναρωτηθώ γιατί άραγε εμείς στην Εθνική δεν του κάνουμε ανάθεση δημιουργικών αρμοδιοτήτων ,στις όποιες τα πήγε πραγματικά καλά όπως και στο σκοράρισμα, αλλά ας υποθέσω ότι στην Εθνική θα είναι στημένος μόνο στην γωνία για τρίποντα, σαν να τον έχουμε υποβάλει σε τιμωρία…

Όπως σου τα είπε και ο SG πιο πάνω..
Νομίζω δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε με το συγκεκριμένο θέμα. Ανάθεμα αν κάποιος από όλους αυτούς που κράζουν τον Βασιλειάδη, έχει δει πώς αξιοποιείται από τον Κατσικάρη και πόσο παλεύει στη δημιουργία...
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
Υπήρχαν και άλλες λύσεις
-Ποστάρισμα του Νέλσον απέναντι στον Μόερμαν στο όποιο ο Γάλλος της Μπιλμπάο έδειχνε πραγματικά ανήμπορος , όχι ότι δεν τον πλήγωσε αλλιώς ο Νέλσον κάθε άλλο!(επιθετικό ριμπάουντ, παίρνοντας διάδρομο, κόβοντας στην ρακέτα, και έμμεσα βλέπε αφανείς δουλείες όπως παρατήρησα και πιο πάνω…)
-επίσης ένας ψηλός της Γκράν Κανάρια(Νέλσον περισσότερο) έβγαινε στην κορυφή της ρακέτας και μοίραζε πάσες στους παίκτες που έκοβαν στην καρδιά της ρακέτας ,άλλη μια περίπτωση που ο Μόερμαν(μαζί με Ερβέλ) δεν μπορούσε να σταματήσει…

Ο Μόερμαν έμιαζε εκτός κλίματος από την αρχή του ματς. Του έσπασε τον τσαμπουκά ας το πω ο Νέλσον στην αρχή και μετά ο Γάλλος δεν ήξερε που να κινηθεί. Ούτε ριμπαόυντ πήρε, ούτε άμυνα έπαιξε, ούτε κάλυψε τους χώρους για να κόβει τις κάθετες πάσες ( ποδοσφαρικό σχόλιο tongue.gif ). Δηλαδή, δεν έκανε αυτά για τα οποία τον απέκτησαν οι Βάσκοι. Νομίζω ο Νέλσον εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία του και τα πήγε περίφημα.

Και το δεύτερο στοιχείο που μπόλνταρα στο quote αποδεικνύεται από τις 4 ασσίστ του. Κάτι τέτοιο έγινε φανερό λόγω των μειωμένων δημιουργικών προσπαθειών των γκαρντ της Γκραν Κανάρια. Τόσο ο Toolson όσο και ο Scheyer δεν έψαχναν το pick 'n' roll μιας και δεν έχουν και τους αντίστοιχους ψηλούς αλλά νομίζω δεν το πολυκατέχουν το θέμα.Ενώ ο Bellas δεν ήταν καλός γενικότερα στο ματς. Αλλά η κινητικότητα των παιχτών από την άλλη ήταν εξαιρετική ώστε όλοι οι παίχτες να συνεισφέρουν από 1-2 ασσίστ.

QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
-Ενώ ενδιαφέρον ήταν ο Σλόκαρ έπαιξε ακόμα και τον...τυρανόσαυρο της ρακέτας ποστάροντας αντι να περιοριστεί σε σουτάκια και συνεργασίες ,κυριαρχώντας και στις 2 πλευρές αμυντική και επιθετική και φυσικά στις προσωπικές μονομαχίες με τον Ράκοβιτς ,κρίνοντας έτσι και το ματς στο τέλος…

Ράκοβιτς. Τα ίδια με τον Μόερμαν. Ψαρωμένος όσο δεν πάει με τον Σλόκαρ να μοιάζει Βάσκεθ μπροστά του και να μοιράζει τάπες. Εδώ θα πω για τον Κατσικάρη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο έχει 5άδα που δεν την θυμάμαι ακριβώς με τον Χάμιλτον να είναι η πιο αξιόπιστη λύση επιθετικά (νομίζω Γκριμάου - Πίλεπιτς - Ζήσης στα γκαρντ). Τον βγάζει λοιπόν ο Φώτης στο 5ο λεπτό για να βάλει τον Ράκοβιτς. 1ο σερί η Γκραν Κανάρια και ξέφυγε με 10 πόντους. Ε στο τέλος του ματς τα είπες. Εγινε πάλι το ίδιο. Ναι και ο Χάμιλτον δεν τα πήγαινε καλά αλλά δεν τον έλεγες και αρνητικό όπως τον Ράκοβιτς. Σλόκαρ== wos_sport3.gif
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
Νιούλει
-ενώ με τον Μπειράν ο Μουμπρού κατάφερνε να ποστάρει με κάποια ευκολία με τον Νιούλει δεν μπορούσε τόσο εύκολα να τον πάει σε τέτοιες καταστάσεις,τουλάχιστον ο Άλεξ έβρισκε και άλλες μεθόδους όπως σαν τριάρι που επαίζε πικ εν ρολ…

Παίζει να είμαι ο μοναδικός φαν του Νιούλει παγκοσμίως...biggrin.gif Αθλητικός, καλό σουτάκι, καλή τρίπλα, πηδάει για το ριμπάουντ. Νομίζω έχει υποτιμηθεί η αξία του..

QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
-Σέγερ κατέβαζε την μπάλα όμως από όσο θυμάμαι είναι γνωστός ως καλός spot-up shooter οπότε αναμένω

Δεν πήρε προσπάθειςε κιόλας. Οπότε ναι πρέπει να αναμένουμε. Ήταν μεστός και αξιόπιστος. Έδωσε μάλιστα την πιο ωραία ασσίστ του ματς.
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
Συμπερασματικά για την συγκεγκριμένη ομάδα δεν είναι οι μονάδες που την αναδεικνύουν(π.χ δεν θα πίστευα ούτε πιστεύω ότι ο Σλόκαρ είναι καλύτερη μονάδα απο Χάμιλτον και Ράκοβιτς αλλά στο γήπεδο απέδειξε άλλα) μα η ομαδική εικόνα που παρατήρησα η όποια κάνει και έμενα να μην θεωρώ καθόλου απίθανη την είσοδο στην οκτάδα

Χωρίς Rey και Βaez η πρώτη εμφάνιση δεν ήταν εντυπωσιακή αλλά φαίνεται ότι είναι δουλεμένη ομάδα.
Λέτε να είναι η φετινή Λαγκούν? Μπα...Αυτόν τον τίτλο λέω να τον δώσω στη Σαραγόσα.
QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
Από την Μπιλμπάο αν έχω να προσθέσω κάτι είναι ,ότι η αμυντική απόδοση των ψηλών δεν ήταν τόσο άσχημη η για να το εκφράσω με πιο ακριβή τρόπο παθητική πραγματικά προσπαθούσαν ακόμα και στις αμυντικές αλλαγές,

για τον Ράκοβιτς με δεδομένο τους πόντους που δέχτηκε στο τέλος και ότι δεν απείλησε άμεσα επιθετικά δεν βγαίνει θετικό το πρόσημο…
Για τον Χάμιλτον οι 8 πόντοι και το 8 ranking δεν προδιαθέτουν για κάτι ιδιαίτερο, στο τέταρτο δεκάλεπτο μπορούσε να γίνει σημαντικός

Διαφωνώ εδώ. Δεν βοήθησαν σε αυτά για τα οποία αποκτήθηκαν και οι 2 τους. Ο Χάμιλτον προφανώς πήγε καλύτερα.

QUOTE(Weekendman @ Oct 2 2012, 18:28 ) *
τι θα μπορούσε να γίνει καλύτερα;
-Περισσότερο ποστ παιχνίδι με όλο τον σεβασμό στον Σλόκαρ δεν θα μπορούσε ο Σλοβένος να τον σταματήσει και στις όποιες φάσεις επιχειρήθηκε φάνηκε αυτό με εξαίρεση μια…
-Και να μην το έβγαζε ο Κατσικάρης στα 3 μιση λεπτά πριν το τέλος επειδή έκανε ένα επιπόλαιο λάθος ,πόσο μάλλον βλέποντας εκ των υστέρων τον Σλόκαρ που δεν ήταν ενεργά επιθετικός στο τέταρτο δεκάλεπτο να σκοράρει και να κερδίζει φάουλ σαν να του άναψε το λαμπάκι, δεν ξέρω βέβαια αν ο Αμερικάνος σέντερ της Μπιλμπάο ήταν κουρασμένος και έπρεπε να βγει ,πάντως όταν επανήλθε η Γκράν Κανάρια είχε πάρει ήδη μια διαφορά 6 πόντων ενω πριν καθήσει στον πάγκο πήγαινε πόντο-ποντο…

thumbsup.gif

Και ένα ακόμη σχόλιο. Πολύ καλός ο Ζήσης για πρώτο ματς. Να τα λέμε όλα. Φάνηκε η διαφορά των γκαρντ της Κανάρια με αυτά της Μπιλμπάο. Η οργάνωση και η δημιουργία. Εδώ λοιπόν είναι το δεύτερο λάθος του Κατσικάρη. Στην 4η περίοδο παίζει το μεγαλύτερο μέρος της με τον Λόπεζ στον άσσο ο οποίος δεν μπήκε ποτέ στο ματς με τα φάουλ του στην αρχή. Ο Ζήσης μπήκε 1,5 λεπτά πριν το τέλος μαζί με τον Βασιλειάδη ο οποίος πιο πριν όμως το παράχεσε με τα άστοχα σουτ. Βέβαια δεν είχε πλην του Μουμπρού τα ανάλογα στηρίγματα.

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 5 2012, 19:49 ) *
Όταν οι λέξεις Βασιλειάδης και Εθνική μπαίνουν στην ίδια πρόταση δε μπορεί να βρεθεί άκρη.

thumbsup.gif
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 5 2012, 19:49 ) *
Με το Rey και το Baez να είναι εκτός είναι απαραίτητο να δώσουν ότι έχουν οι εναπομείναντες ψηλοί, ο Slokar ειδικά έχει μεγάλη άνεση και στο να πάρει πρωτοβουλίες σε αυτά τα plays και από εκεί που τον θεωρώ μια καλή προσθήκη για μια ομάδα τέτοιας δυναμικότητας χρειάζεται να δώσει λύσεις επιπέδου πρωταγωνιστή για να ξεκινήσει καλά η σεζόν της GranCanaria.

Ντάξει..Του πήγε το ματς. Νομίζω το ίδιο ματς σε 2 βδομάδες θα ήταν διαφορετικό για τον Σλόκαρ με αποτέλεσμα να σπαμαρει σουτάκια tongue.gif.

SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Oct 5 2012, 23:52 ) *
Χωρίς Rey και Βaez η πρώτη εμφάνιση δεν ήταν εντυπωσιακή αλλά φαίνεται ότι είναι δουλεμένη ομάδα.
Λέτε να είναι η φετινή Λαγκούν? Μπα...Αυτόν τον τίτλο λέω να τον δώσω στη Σαραγόσα.

"φετινή Lagun", με τον τρόπο που κατάφερε να βγει πέρυσι πέμπτη η LagunAro, με πολλή επίθεση και μεγάλους πρωταγωνιστές, δε θα υπάρξει. Αν υπάρχουν δύο ομάδες που θα μπορούσαν να βγουν στο 5 φέτος, πράγμα που μου φαίνεται πάντως δύσκολο, μάλλον είναι αυτές οι δύο που λες κι είπα κι εγώ "για οχτάδα" το ΣΚ. Αλλά είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 5 2012, 22:40 ) *
Δεν θα έλεγα πως πιστεύω ότι ο Rochestie δεν μπορεί να είναι βασικός τελεία και παύλα, κάπου. Έχω ενστάσεις για το αν μπορεί να βγάλει την Caja τρίτη στην Ισπανία και κάπου πέρα απ' το top 16, αυτό ναι. Ίσως φταίει που δεν έχω πολλή "εμπιστοσύνη" στη Γαλλική λίγκα γενικότερα.

Δεν θα πω ότι ο Ρότσεστι είναι the absolute favorite π. χ ενδιαφέροντα για εμένα πειράματα θα ήταν η Κάχα να αποκτούσε έναν από τους Τσάτμαν Κόλινς η Μαρκές Γκριν που έχουν δοκιμαστεί σε σκληρότερες λίγκες ,αλλά δεν ξέρω και πόσο αντέχει η Βασκικη τσέπη η πόσο είναι τα συμβόλαιο του καθενός…(για περιπτώσεις Μακάλεμπ,Τζάκσον προφανώς ήταν μόνο όνειρο...)

αλλά το να το να φτάσουμε σιγα-σιγα στο σημείο να τον βγάλουμε και ανίκανο ακόμα και να κατεβάσει την μπάλα θα ήταν υπερβολικό επειδή η Κάχα προέρχεται από μια προετοιμασία με προβλήματα που συνεχίζονται και στο πρωτάθλημα(Πλαις,Κοζέρ,Μιλκο Μπιέλιτσα,Λάμπε ανέτοιμος αν και το παραδέχτηκες και φαντάζομαι κάνουν και οι υπόλοιποι στο Φόρουμ )

πάντως ούτε και εγω μπορώ να θεωρήσω ότι καλή παρουσία στην Γαλλία εγγυάται καλή παρουσία στην Ισπανία…

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 5 2012, 22:40 ) *
Κι εμένα μ' αρέσει ο Schilb πάντως. biggrin.gif Βέβαια νομίζω το ξαναείπαμε πρόσφατα.

Μπασκετικός έρωτας τι να κάνουμε!

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 5 2012, 22:40 ) *
ο Emeterio δεν είναι ο Emeterio που αγάπησα αυτή τη στιγμή, δυστυχώς. Σίγουρα βρίσκει τελικές πάσες, αν έχει κινηθεί σωστά κάποιος ή αν έχει τραβήξει και κόσμο πάνω του. Αλλά αν δεν τον φοβάται ο αντίπαλός ατομικά στην τρίπλα ή/και δε φοβάται να τον πιέσει, τα πράγματα γίνονται λίγο πιο δύσκολα. Βέβαια αν δεν έχουν δοθεί λύσεις από κανέναν άλλο μπορεί να δούμε περισσότερα plays με τον SanEme σε ρόλο που θα έχει ως μια εκ των επιλογών του την τελική πάσα σε κάποιον.

ακόμα και έτσι θεωρώ αν υπάρχει υπερβολικό τον φόβο για την δημιουργία της Κάχα ως το κύριο αίτιο ενδεχόμενης αποτυχίας καθώς υπάρχει και ο Κοζέρ

έτσι με 5 γκάρντ που μπορούν να δημιουργήσουν(Ροτσεστι,Ερτέλ,,Κοζέρ,Όλεσον,
Καμπέθας) και τον μέτριο έστω Εμετέριο κάτι γίνεται...

θα έλεγα επίσης και ότι ο Μπιέλιτσα θα έπρεπε ως ψηλό τριάρι που ποστάρει η ως τεσσάρι με πάνω του μέσου όρου χειρισμό της μπάλας να μπορούσε να δημιουργήσει περισσότερο και αυτός ,δεν του ζητάω ανέφικτα ποράγματα τύπου να βγαίνει σαν 2άρι απο τα σκριν όπως έκανε ο Τελέτοβιτς ,αλλά τέλος πάντων θα το δούμε στην συνέχεια...

QUOTE(Manu7 @ Oct 5 2012, 23:52 ) *
Και το δεύτερο στοιχείο που μπόλνταρα στο quote αποδεικνύεται από τις 4 ασσίστ του. Κάτι τέτοιο έγινε φανερό λόγω των μειωμένων δημιουργικών προσπαθειών των γκαρντ της Γκραν Κανάρια. Τόσο ο Toolson όσο και ο Scheyer δεν έψαχναν το pick 'n' roll μιας και δεν έχουν και τους αντίστοιχους ψηλούς αλλά νομίζω δεν το πολυκατέχουν το θέμα.Ενώ ο Bellas δεν ήταν καλός γενικότερα στο ματς. Αλλά η κινητικότητα των παιχτών από την άλλη ήταν εξαιρετική ώστε όλοι οι παίχτες να συνεισφέρουν από 1-2 ασσίστ.

Ήταν έξυπνο αυτό από την Γκράν Κανάρια, βέβαια μια πιο συνήθη εκδοχή είναι αυτή που για παράδειγμα με το τεσσάρι να ανεβαίνει στην γραμμή του τριπόντου η στο χάι-ποστ και να κάνει τον χάι-λοου με τον σέντερ αλλά η Γκράν Κανάρια το προσαρμοσε τις δυνατότητες της και της βγήκε!

QUOTE(Manu7 @ Oct 5 2012, 23:52 ) *
Και ένα ακόμη σχόλιο. Πολύ καλός ο Ζήσης για πρώτο ματς. Να τα λέμε όλα. Φάνηκε η διαφορά των γκαρντ της Κανάρια με αυτά της Μπιλμπάο. Η οργάνωση και η δημιουργία. Εδώ λοιπόν είναι το δεύτερο λάθος του Κατσικάρη. Στην 4η περίοδο παίζει το μεγαλύτερο μέρος της με τον Λόπεζ στον άσσο ο οποίος δεν μπήκε ποτέ στο ματς με τα φάουλ του στην αρχή. Ο Ζήσης μπήκε 1,5 λεπτά πριν το τέλος μαζί με τον Βασιλειάδη ο οποίος πιο πριν όμως το παράχεσε με τα άστοχα σουτ. Βέβαια δεν είχε πλην του Μουμπρού τα ανάλογα στηρίγματα.

Ζήσης καλώς η κακώς ξέρουμε…what you get!

Κοίτα όμως αν οι Λόπεθ και Χάμιλτον εκμεταλλευτούν την ταχύτητα τους και τα σκριν του δεύτερου θα φέρουν σε πολύ σοβαρούς μπελάδες την Μπαρτσελόνα την επόμενη αγωνιστική ειδικά αν ο περιφερειακός που μαρκάρει δεν είναι ο Σαδα ,αλλα ας πούμε ο π. χ ο Χουέρτας,

με τον Τόμιτς όπως τον βλέπω πιο εκφοβιστικός θα είναι ένας κλόουν σε παιδικό πάρτι παρά ο Άντε στην άμυνα δεν πάει να έρθει και ο άνθρωπος λάστιχο στην περιφέρεια της Μπαρτσελόνα…

Αν έρθει ο Αγιον κάτι μπορεί να αλλάξει αλλά δεν είναι δια πάσα νόσον και μα…α!

QUOTE(Manu7 @ Oct 5 2012, 23:52 ) *
Διαφωνώ εδώ. Δεν βοήθησαν σε αυτά για τα οποία αποκτήθηκαν και οι 2 τους. Ο Χάμιλτον προφανώς πήγε καλύτερα.

Εννοείται για αυτό είπα η για να είμαι πιο ορθός έγραψα ότι ενώ στην θεωρία είναι καλύτεροι στην πράξη αποδείχτηκε άλλιως , τον χάμιλτον παρεμπιντόντως θα τον προτιμούσα στον ΠΑΟ ως ψηλό από τον Αμστρονγκ αν έπρεπε να πάρει οπωσδήποτε ψηλό από το Γαλλικό πρωτάθλημα η ομάδα του Πεδουλάκη...
baskethood
Φίλε weekendman μόλις είδα βίντεο σου για τον Κωστάκη (τον Βασιλειάδη ντε!). Νομίζω τον αδικείς λίγο.
Ότι δεν είναι καλός αμυντικός το ξέρουμε.
Αλλά για τα screens η ευθύνη σε μεγαλύτερο ποσοστό πάει στον παίκτη που μαρκάρει τον screener (τον ψηλό δηλαδή) και όχι σε αυτόν που μαρκάρει τον παίκτη που δέχεται το screen. Αυτός που βρίσκεται πίσω έχει ξεκάθαρο οπτικό πεδίο της φάσης και οφείλει να επικοινωνήσει με τον κοντό. Επίσης οφείλει να έχει σωστές τοποθετήσεις ώστε να κλείσει όλες τις πιθανές επιλογές του παίκτη που βγαίνει από το screen (πάσα, σουτ, διείσδυση) δίνοντας στον κοντό την ευκαιρία να επανέλθει στον παίκτη του. Help & Recover δηλαδή.
Αν το screen είναι καλό ο κοντός θα το "φάει" (ανάλογα με την αντιμετώπιση που έχει αποφασιστεί από τον προπονητή).
Σίγουρα υπάρχουν παίκτες που έχουν δυνατά κορμιά, είναι ευέλικτοι και μπορούν να αλλάζουν γρήγορα ταχύτητες και κατευθύνσεις, και που διαθέτουν υψηλή αντοχή για να κυνηγούν στα screens (ο Βασιλειάδης δεν είναι προφανώς μέσα σε αυτούς). Αλλά αν ο ψηλός δεν μπορεί να υπηρετήσει σωστά το help and recover (και βέβαια το ίδιο να κάνουν, την ίδια στιγμή, και οι υπόλοιποι παίκτες) είναι σίγουρο ότι θα παρουσιάζονται τέτοιες ευκαιρίες.
Αυτή είναι άλλωστε και η δουλειά του screen, να δίνει space smile.gif
SG3ptshooter
Δεύτερη αγωνιστική:
Unicaja - FIATC Joventut 07/10/2012
Lagun Aro GBC - Asefa Estudiantes 07/10/2012
Blancos de Rueda Valladolid - Real Madrid 75 - 100
Gescrap Bizkaia Bilbao Basket - FC Barcelona Regal 07/10/2012
Assignia Manresa - Herbalife Gran Canaria 07/10/2012
Mad-Croc Fuenlabrada - Blusens Monbus 07/10/2012
UCAM Murcia CB - Valencia Basket Club 07/10/2012
Caja Laboral - Cajasol 07/10/2012
CB Canarias - CAI Zaragoza 06/10/2012

Σήμερα 19.30 το πρώτο εντός έδρας ματς των μοναδικών νεοφώτιστων για φέτος, CBCanarias -Zaragoza, αύριο 13.15/13.30 έχουμε 5 ματς, μετάδοση σε όλα πλην του Unicaja - Badalona και στις 19.00 το πιο δυνατό ματς της αγωνιστικής Bilbao - Barcelona, που επισκιάζει το άλλο ματς που γίνεται την ίδια ώρα LagunAro - Estudiantes.

Top 10 ιστορίες της αγωνιστικής:
http://www.acb.com/redaccion.php?id=88186
Nέα όσον αφορά τους τραυματισμούς και ποιος είναι διαθέσιμος
http://www.acb.com/redaccion.php?id=88185
Θα σχολιάσω ότι θα δούμε πρώτη φορά, σε δύσκολο μάλιστα ματς, Corey Fisher, που δεν ξέρουμε και πόσο έτοιμος θα είναι, ότι ο Manu τον έφαγε το Slokar, τραυματίας κι αυτός, ότι ο Jasikevicius δηλώθηκε στη θέση του Wallace και θα είναι στην αποστολή αύριο, ότι ο Causeur είναι αμφίβολος και για το δεύτερο ματς και ότι έχει ενοχλήσεις ο Javi -δε βλέπω- Rodriguez. Στο μέτωπο των διαβατηρίων ο Ragland ακόμα δεν έχει βρει άκρη και εκτός απροόπτου θα είναι ξανά μη διαθέσιμος κι ο Mainoldi τελικά θα είναι Ισπανός.
Αυτά.

QUOTE(Weekendman @ Oct 6 2012, 10:50 ) *
αλλά το να φτάσουμε σιγα-σιγα στο σημείο να τον βγάλουμε και ανίκανο ακόμα και να κατεβάσει την μπάλα

οκ, δεν είπαμε κι έτσι. rolleyes.gif Τέλος.
Manu7
QUOTE(Weekendman @ Oct 6 2012, 10:50 ) *
Ζήσης καλώς η κακώς ξέρουμε…what you get!

Κοίτα όμως αν οι Λόπεθ και Χάμιλτον εκμεταλλευτούν την ταχύτητα τους και τα σκριν του δεύτερου θα φέρουν σε πολύ σοβαρούς μπελάδες την Μπαρτσελόνα την επόμενη αγωνιστική ειδικά αν ο περιφερειακός που μαρκάρει δεν είναι ο Σαδα ,αλλα ας πούμε ο π. χ ο Χουέρτας,

με τον Τόμιτς όπως τον βλέπω πιο εκφοβιστικός θα είναι ένας κλόουν σε παιδικό πάρτι παρά ο Άντε στην άμυνα δεν πάει να έρθει και ο άνθρωπος λάστιχο στην περιφέρεια της Μπαρτσελόνα…

Αν έρθει ο Αγιον κάτι μπορεί να αλλάξει αλλά δεν είναι δια πάσα νόσον και μα…α!


Εννοείται για αυτό είπα η για να είμαι πιο ορθός έγραψα ότι ενώ στην θεωρία είναι καλύτεροι στην πράξη αποδείχτηκε άλλιως , τον χάμιλτον παρεμπιντόντως θα τον προτιμούσα στον ΠΑΟ ως ψηλό από τον Αμστρονγκ αν έπρεπε να πάρει οπωσδήποτε ψηλό από το Γαλλικό πρωτάθλημα η ομάδα του Πεδουλάκη...

Για τον Ζήση όμως να πω ότι σχολίασα την πρώτη του εμφάνιση. Αυτό δεν σημαίνει ότι θεωρώ τον Λόπεζ λίγο. Ίσα ίσα είναι ο παίχτης με τη μεγαλύτερη ποιότητα στα γκαρντ αυτή τη στιγμή για την Μπιλμπάο. Δεν νομίζω ότι είμαι υπερβολικός...Με τον Νίκο συμπληρώνονται ωραία.Και ευτυχώς που βλέπουμε τον Ζηση pg και όχι sg όπως στην Εθνική...Άλλωστε και στη Σιένα pg έπαιζε.

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 6 2012, 11:21 ) *
Θα σχολιάσω ότι θα δούμε πρώτη φορά, σε δύσκολο μάλιστα ματς, Corey Fisher, που δεν ξέρουμε και πόσο έτοιμος θα είναι, ότι ο Manu τον έφαγε το Slokar, τραυματίας κι αυτός, ότι ο Jasikevicius δηλώθηκε στη θέση του Wallace και θα είναι στην αποστολή αύριο,

Γιατί τον Wallace τι τον έκανα? 19.gif
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 6 2012, 11:07 ) *
Φίλε weekendman μόλις είδα βίντεο σου για τον Κωστάκη (τον Βασιλειάδη ντε!). Νομίζω τον αδικείς λίγο.
Ότι δεν είναι καλός αμυντικός το ξέρουμε.
Αλλά για τα screens η ευθύνη σε μεγαλύτερο ποσοστό πάει στον παίκτη που μαρκάρει τον screener (τον ψηλό δηλαδή) και όχι σε αυτόν που μαρκάρει τον παίκτη που δέχεται το screen. Αυτός που βρίσκεται πίσω έχει ξεκάθαρο οπτικό πεδίο της φάσης και οφείλει να επικοινωνήσει με τον κοντό. Επίσης οφείλει να έχει σωστές τοποθετήσεις ώστε να κλείσει όλες τις πιθανές επιλογές του παίκτη που βγαίνει από το screen (πάσα, σουτ, διείσδυση) δίνοντας στον κοντό την ευκαιρία να επανέλθει στον παίκτη του. Help & Recover δηλαδή.
Αν το screen είναι καλό ο κοντός θα το "φάει" (ανάλογα με την αντιμετώπιση που έχει αποφασιστεί από τον προπονητή).
Σίγουρα υπάρχουν παίκτες που έχουν δυνατά κορμιά, είναι ευέλικτοι και μπορούν να αλλάζουν γρήγορα ταχύτητες και κατευθύνσεις, και που διαθέτουν υψηλή αντοχή για να κυνηγούν στα screens (ο Βασιλειάδης δεν είναι προφανώς μέσα σε αυτούς). Αλλά αν ο ψηλός δεν μπορεί να υπηρετήσει σωστά το help and recover (και βέβαια το ίδιο να κάνουν, την ίδια στιγμή, και οι υπόλοιποι παίκτες) είναι σίγουρο ότι θα παρουσιάζονται τέτοιες ευκαιρίες.
Αυτή είναι άλλωστε και η δουλειά του screen, να δίνει space smile.gif

Ασφαλώς η θεωρητική προσέγγιση του πράγματος θα μπορούσε να δώσει κάποιες δικαιολογίες στον Βασιλειάδη..


αλλά αν το πάω επιμέρους δεν μπορώ να γίνω πολύ πιο επιεικής με τον Βασιλειάδη

-στην πρώτη φάση ο Τούλσον και ο Σλόκαρ προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τυχόν αμυντική αδυναμία από τον Βασιλειάδη ο Ράκοβιτς βγαίνει όμως ψηλά και έγκαιρα και αποτρέπει την προσπάθεια αυτή, στην συνέχεια οι παίκτες της Γκράν Κανάρια ξαναπροσπαθούν και όταν ο Βασιλειάδης κολλάει στο σκριν ο Ράκοβιτς δεν βλέπω πως θα μπορούσε να είναι πιο κοντά για να εμποδίσει τον Τούλσον, δυστυχώς για την Μπιλμπάο ο Τούλσον είναι και καλός και μη στατικός σουτέρ


Στη δεύτερη(στο 0 και 24) με τον Τούλσον ο Ράκοβιτς έμεινε πράγματι πίσω οπότε μπορεί να έχει μια παραπάνω ευθύνη αν και βλέποντας τον Βασιλειάδη να τρέχει να καλύψει ίσως έδειξε παραπάνω εμπιστοσύνη από όσο έπρεπε βάσει του αποτελέσματος στον Έλληνα…

Στην Τρίτη φάση(στο 0 και 34 περίπου) ο Τούλσον ξαναξεφεύγει και βλέπω τον Χάμιλτον ο όποιος βρέθηκε στην αλλαγή πάνω του να δυσκολεύει στο μέγιστο την προσπάθεια του Τούλσον ,και μένοντας κοντά του ,και προσπαθώντας να τον κόψει θα ήταν άδικο να του προσάψουμε ευθύνη του Αμερικάνου


Στην τέταρτη φάση που ξεκινάει από το 1 και 05 ο Ράκοβιτς προλαβαίνει να ανακόψει την πιθανότητα πικ εν ρολ , αλλά ενώ η μπάλα πάει έξω ο Βασιλειάδης αφήνει αδικαιολόγητα μπόλικο διάδρομο για να πάρει τα βήματα ο Σέγερ με αποτέλεσμα ο Ράκοβιτς να έπρεπε να τον καλύψει και να μείνει ακάλυπτος ο Σλόκαρ


Στις 2 τελευταίες φάσεις (1 και 25 και 2 και 01) οι Μόερμαν και Βασιλειάδης αντιδρούν στο σκριν αλλάζοντας αμέσως παίκτες όχι κακή τακτική κρίμα που ο Βασιλειάδης στην μία φάση είναι εύκολο να ποσταριστεί από τον Νέλσον και στην άλλη ξεχνάει να τον μαρκάρει…

Αναγνωρίζω τον λάθος τρόπο που χρησιμοποιείται από την Εθνική αλλά βλέποντας πάλι το βιντέακι δεν βλέπω γιατί θεωρούμαι σκληρός προς τον Βασιλειάδη


Ο χρόνοι που δίνω δεν είναι οι χρόνοι που τελειώνουν οι φάσεις απλά προσδιορίζω περίπου που είναι…

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 6 2012, 11:21 ) *
οκ, δεν είπαμε κι έτσι. rolleyes.gif Τέλος.

αυτό ξεκαθαρίζω ότι δεν το είπατε ουτε εσύ ουτέ ο GK_23 περισσότερο ως υπερβολή το έβαλα...

Προς το παρόν δεν επεκτείνομαι άλλο στην Ροτσεστιαναλύση!

QUOTE(Manu7 @ Oct 6 2012, 13:32 ) *
Για τον Ζήση όμως να πω ότι σχολίασα την πρώτη του εμφάνιση. Αυτό δεν σημαίνει ότι θεωρώ τον Λόπεζ λίγο. Ίσα ίσα είναι ο παίχτης με τη μεγαλύτερη ποιότητα στα γκαρντ αυτή τη στιγμή για την Μπιλμπάο. Δεν νομίζω ότι είμαι υπερβολικός...Με τον Νίκο συμπληρώνονται ωραία.Και ευτυχώς που βλέπουμε τον Ζηση pg και όχι sg όπως στην Εθνική...Άλλωστε και στη Σιένα pg έπαιζε.

Ναι Για ποιντ-γκάρντ είναι ο άνθρωπος ,τις μεγάλες επιδόσεις στο σκοράρισμα τις έχει αφήσει πίσω του απο τις εποχές της Εθνικής παίδων ,και όπως λες στην Σιένα σε αυτην την θέση ήταν χρησιμότατος...
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Oct 6 2012, 12:49 ) *
Ασφαλώς η θεωρητική προσέγγιση του πράγματος θα μπορούσε να δώσει κάποιες δικαιολογίες στον Βασιλειάδη..


αλλά αν το πάω επιμέρους δεν μπορώ να γίνω πολύ πιο επιεικής με τον Βασιλειάδη

-στην πρώτη φάση ο Τούλσον και ο Σλόκαρ προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τυχόν αμυντική αδυναμία από τον Βασιλειάδη ο Ράκοβιτς βγαίνει όμως ψηλά και έγκαιρα και αποτρέπει την προσπάθεια αυτή, στην συνέχεια οι παίκτες της Γκράν Κανάρια ξαναπροσπαθούν και όταν ο Βασιλειάδης κολλάει στο σκριν ο Ράκοβιτς δεν βλέπω πως θα μπορούσε να είναι πιο κοντά για να εμποδίσει τον Τούλσον, δυστυχώς για την Μπιλμπάο ο Τούλσον είναι και καλός και μη στατικός σουτέρ


Στη δεύτερη(στο 0 και 24) με τον Τούλσον ο Ράκοβιτς έμεινε πράγματι πίσω οπότε μπορεί να έχει μια παραπάνω ευθύνη αν και βλέποντας τον Βασιλειάδη να τρέχει να καλύψει ίσως έδειξε παραπάνω εμπιστοσύνη από όσο έπρεπε βάσει του αποτελέσματος στον Έλληνα…

Στην Τρίτη φάση(στο 0 και 34 περίπου) ο Τούλσον ξαναξεφεύγει και βλέπω τον Χάμιλτον ο όποιος βρέθηκε στην αλλαγή πάνω του να δυσκολεύει στο μέγιστο την προσπάθεια του Τούλσον ,και μένοντας κοντά του ,και προσπαθώντας να τον κόψει θα ήταν άδικο να του προσάψουμε ευθύνη του Αμερικάνου


Στην τέταρτη φάση που ξεκινάει από το 1 και 05 ο Ράκοβιτς προλαβαίνει να ανακόψει την πιθανότητα πικ εν ρολ , αλλά ενώ η μπάλα πάει έξω ο Βασιλειάδης αφήνει αδικαιολόγητα μπόλικο διάδρομο για να πάρει τα βήματα ο Σέγερ με αποτέλεσμα ο Ράκοβιτς να έπρεπε να τον καλύψει και να μείνει ακάλυπτος ο Σλόκαρ


Στις 2 τελευταίες φάσεις (1 και 25 και 2 και 01) οι Μόερμαν και Βασιλειάδης αντιδρούν στο σκριν αλλάζοντας αμέσως παίκτες όχι κακή τακτική κρίμα που ο Βασιλειάδης στην μία φάση είναι εύκολο να ποσταριστεί από τον Νέλσον και στην άλλη ξεχνάει να τον μαρκάρει…

Αναγνωρίζω τον λάθος τρόπο που χρησιμοποιείται από την Εθνική αλλά βλέποντας πάλι το βιντέακι δεν βλέπω γιατί θεωρούμαι σκληρός προς τον Βασιλειάδη

Στην πρώτη φάση δεν υπάρχει καμία ευθύνη. Είναι ένα πολύ δύσκολο σουτ που έβαλε ο παίκτης της Κανάρια. Το να ψάχνουμε ευθύνη του Κώστα, στη συγκεκριμένη φάση, είναι σαν να βγάζουμε από μύγα ξίγκι.

Και εξηγούμαι: Στο 1ο ballscreen (της 1ης φάσης) ο Βασιλειάδης αμύνεται εξαιρετικά. Τοποθετεί άψογα το σώμα του και αφαιρεί το κέντρο από τον παίκτη της Κανάρια στέλνοντας τον στη sideline, και πάνω στον Rakovic. H ντρίμπλα σταματάει, ο Rakovic κάνει revover, και ο Βασιλειάδης παίζει άμυνα στη μία πάσα έχοντας το νου του και στον παίκτη και στη μπάλα. Το μοναδικό του λάθος είναι ότι τσιμπάει στο fake (για κίνηση προς τη baseline) του παίκτη της Κανάρια (0.10) και μένει λιιιγο πίσω... Περνά κάτω από το screen (δεν ξέρουμε τι οδηγίες έχει, φαντάζομαι έκανε το σωστό) και επανέρχεται παίζοντας άμυνα στο σουτ. Καλή συνεργασία και από τους δύο παίκτες της Μπιλμπάο.
ΥΓ. Το μεγάλο λάθος στη φάση (εκτός από την άμυνα του Ράκοβιτς) το κάνει ο παίκτης της αδύνατης πλευράς, που ναι μεν έχει κλείσει σωστά για να δώσει βοήθεια αν χρειαστεί, αλλά όταν γίνεται το σουτ είναι κάτω από τη στεφάνι. Πώς θα πάρει αμυντικό ριμπάουντ κάτω από τη στεφάνι; Κακή τοποθέτηση.

Στη 2η φάση ξεκάθαρη ευθύνη του ψηλού. Τι άλλο να κάνει εκεί ο Βασιλειάδης; Κυνήγησε, πέρασε πάνω από το pick και έπαιξε καλή άμυνα στο σουτ. Στα screens χρειάζονται συνεργασίες, δεν είναι ποτέ ευθύνη του ενός.

Στη τρίτη φάση πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνει. Κλείνει πάλι πολύ έξυπνα το κέντρο και στέλνει τον παίκτη του στη baseline. Εκεί είναι χώρος ευθύνης του ψηλού. Ο guard κάνει μια εύστοχη reverse ντρίμπλα και ο ψηλός μένει πίσω. Θα μπορούσε να σπεύσει και να παίξει άμυνα στο σουτ ο Βασιλειάδης εκεί; Οπωσδήποτε. Αυτό είναι το λάθος που βλέπω.

Ευθύνη βλέπω στη φάση στο 0.53. Εκεί πρέπει να δώσει βοήθεια και όχι να αφήσει το drive, ότι και αν έχει γίνει πριν.

Ευθύνη έχει και στη φάση στο 1.08. Επέτρεψε διείσδυση και εξαιτίας του η ομάδα δέχθηκε καλάθι μες τη ρακέτα.

Στη φάση με αντίπαλο το πουλέν (τον Scheyer) είναι 100% ευθύνη του έγχρωμου ψηλού που δεν αντιδρά στο νεύμα του Βασιλειάδη και δεν αλλάζει παίκτη μαζί του. Υπήρχε χρόνος και χώρος για να γίνει ξανά switch.

Κλείνω λέγοντας το εξής, μιλάμε για τον Βασιλειάδη και ξέρουμε ότι δεν είναι ο καλύτερος αμυντικός. Φάσεις όπως αυτή στο 1.08 συμβαίνουν συχνά. Όμως όχι στις άλλες, είναι άδικο.
Anaz
Eγω παντως καθε φορα που βλεπω τον Βασιλειαδη στην αμυνα μου δινει την αισθηση οτι δεν αμυνεται, αλλα οτι προσποιειται οτι αμυνεται. Κουναει χερια ποδια σαν τρελος κ δεν αξιοποιει καθολου το κορμι του, με αποτελεσμα να τρωει ολες τις προσποιησεις-ντριμπλες του αντιπαλου και να εχει συνεχεια λαθος τοποθετησεις στο σωμα/ποδια του. Μαλλον ειναι απλα θεμα αντιληψης. Παντως παιχτης με τα δικα του σωματικα προσοντα,στοιχειωδη αντιληψη και διαθεση να εχει επρεπε να ειναι αρκετα πανω απο τον ΜΟ αμυντικος.
Παρολ'αυτα πιστευω κι εγω οτι γενικα αδικειται απο πολλους.Δεν ειναι δα κι ο χειροτερος αμυντικος. Υπαρχει κι ο Γκετσε.. 19.gif
GK_23
QUOTE(Weekendman @ Oct 5 2012, 22:36 ) *
Διαφωνώ με το ότι ο Ρότσεστι δεν μπορεί να σταθεί ως βασικός χειριστής στο παρκέ αν ήταν έτσι η Λε Μαν θα πήγαινε άπατη αντι για Τελικό στην Γαλλική Λίγκα ,αλλά εκτός από τα στατιστικά και αυτά που είδα στην Γαλλική λίγκα το γεγονός ότι ο δεύτερος καλύτερος χειριστής και δημιουργός της ομάδας ήταν ο Άκερ λέει πολλα ,γιατί μπορεί ο Άκερ για παίχτης στα φτέρα να τα πάει καλά ,αλλά ποτέ στη καριέρα του δεν μπορούσε να τον θεωρήσει κανείς ως τον βασικό χειριστή της μπάλας η πλέι-μεικερ όπως ο είναι ο παιχταράς Σίλμπ στην Σαλόν αν και σμόλ-φόργουορντ…

Βέβαια αν πάμε σε σύγκριση με τον Πριτζιόνι εκεί ίσως είμαι λιγότερο αισιόδοξος, πιθανότατα ο Αμερικάνος είναι καλύτερος σκόρερ από τον Αργεντινό έχοντας και την χαρακτηριστική signature move που επίσημανε ο GK_23

Τον Ροτσέστι ομολογώ πως τον είδα για πρώτη φορά σε ολόκληρο ματς...

Ο τρόπος που αγωνίζεται αλλά και ο τρόπος που τον χρησιμοποιεί ο προπονητής του, μου έδωσαν την εντύπωση πως δεν πρόκειται για PG. Δεν τον συγκρίνω καν με τον Πριτζιόνι, που είναι ένας από τους κορυφαίους άσους στην Ευρωλίγκα των τελευταίων ετών.

Ο Ροτσέστι καταρχάς έπαιξε "1" μόνο στο τελευταίο 10λεπτο για 5-6 λεπτά, γεγονός που προέκυψε μάλλον από την απόγνωση του Ιβάνοβιτς λόγω του διδύμου Ερτέλ-Καμπέθας. Ούτε ο χειρισμός του με εντυπωσίασε, ούτε οι οργανωτικές του ικανότητες. Γενικότερα μου έδειξε πως όταν έχει την μπάλα στα χέρια, αυτή η signature move είναι το βασικότερο επιθετικό του όπλο. Δε ψάχνει το ντράιβ τόσο πολύ. Ακόμα και σε καταστάσεις miss match δεν προσπαθούσε να περάσει τον ψηλό στα πόδια και μου έδωσε την εντύπωση πως το ball handling του είναι περιορισμένων δυνατοτήτων.
tReason
Στην πρωτη φαση δεν μπορει να παιξει καλυτερη αμυνα απο αυτη που παιζει ο χειριστης προλαβαινει την τελευταια στιγμη την ταπα Βαθμος 10.
Στην δευτερη φαση επισης φτανει τον αμυντικο πολυ γρηγορα που κανει ενα μακρινο διποντο πανω σε ντριμπλα.Παλι 10
Στην τριτη κολλαει στο σκριν που ειναι λαθος αλλα παλι ο χειρστης κανει σουτ πανω σε ντριμπλα υπο πιεση το οποιο πιθανοτατα θα εκανε ακομα και αν δεν κολλουσε στο σκριν.Βαθμος 8.

Στην τεταρτη κολλαει στο σκριν και αλλαζει στον ψηλο.Οταν τον ποσταρει ο ψηλος δεν παιζει την καλυτερη αμυνα(τρωει προσποιηση) αλλα ο αντιπαλος ψηλος θα εκανε παλι περιπου το ιδιο πραγμα ανεξαρτητως αυτου.Βαθμος 6

Στην πεμπτη παλι πρεπει να αλλαξει στον ψηλο και ενω προσωρινα το κανει μετα τον χανει οταν κινειται χωρις την μπαλα οδηγωντας σε εν ευκολο λευ το οποιο ειναι απαραδεκτο.Βαθμος 2.

Στις πρωτες παιζει σχεδον τελεια αμυνα,στις 3 και 4 ΟΚ αμυνα,στην πεμπτη εχεις οντως μια πολυ κακη αμυνα.
QUOTE
Παντως παιχτης με τα δικα του σωματικα προσοντα,στοιχειωδη αντιληψη και διαθεση να εχει επρεπε να ειναι αρκετα πανω απο τον ΜΟ αμυντικος.
Παρολ'αυτα πιστευω κι εγω οτι γενικα αδικειται απο πολλους.Δεν ειναι δα κι ο χειροτερος αμυντικος. Υπαρχει κι ο Γκετσε..


Γενικα τα νουμερα δειχνουν οτι ο βασιλειαδης οτι ενας average ή λιγο πανω απο average αμυντικος.
Η μπιλμπαο περσυ στην ευρωλιγκα δεχοταν 6 ποντους λιγοτερους ανα 100 κατοχες οταν επαιζε ενω και τα νουμερα του σε μπλοκ,κλεψιματα,ριμπαουντ ειναι στο μετριο ή πανω απο αυτο διαχρονικα.
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι αμυντικος επιπεδου γκετσεβιτσιους,τεοντοσιτς κτλ.
Manu7
angry_red.gif

To link λαγκάρει τρελά...Η Σαραγόσα μπήκε καλά όμως.
Weekendman
Χόρτασε να δέχεται τάπες ο Ρόλ...
baskethood
Πάρα πολύ low post και από τις δύο ομάδες. Ειδικά η Σαραγόσα το έχει τερματίσει smile.gif
Manu7
Aυτός ο Ηenk ρε γμτ έβαζε καλάθι και μετά έκανε φάουλ...Μα 3 φάουλ στο ημίχρονο?
Καλά τα πήγε ο μπουλούκος ο Jones όσο έπαιξε αλλά με το που μπήκε ο Fontet για να τον ξεκουράσει η Κανάριας γύρισε το ματς.

Ωραίος ο Βέλγος επιθετικά ενώ από την άλλη ο Donaldson και Guillen κάνουν καλή δουλειά στους ψηλούς. Στους γκαρντ ο Uriz και ο Βlanco ξεχωρίζουν σε σχέση με τους υπολοίπους μιας και η εμπειρια τους από την ACB τους βοηθάει πολύ.

ΕΝΤΙΤ:Τον ματιάξαμε τον Ρολ..Δεν εξηγείται...
Zoys
Τους 8 πόντους έφτασε και ο Λαμπρόπουλος, μια ελληνική παρουσία στην Ισπανία που έχει περάσει λίγο στα κουφά. Μακάρι να μπορέσει να κερδίζει με την απόδοση του περισσότερο χρόνο σε κάθε ματς.
Manu7
Η Σαραγόσα ενώ στο τέλος της 3ης περιόδου είχε στο 4-5 Χενκ - Τζόουνς έπαιξε μόλις μια φορά στο low post και τις υπόλοιπες
ο Ρόσομ, ο Τόπερτ, ο Στέφανσον κούρασαν με τα σουτ τους αλλά ευτυχώς οι 2 πρώτοι τα έβαλαν και κρατάνε μια καλη διαφορά των 10 πόντων.

Και ο Σέκουλιτς το παράχεσε με σουτάκια...Λαμπρόπουλος 8 πόντους αλλά κάνει απρόσεχτα φάουλ. Ο άλλος ο Guillen μια από τα ίδια αλλά αυτουνού φαίνεται ότι είναι το στυλ του τέτοιο.
Weekendman
Φιλότιμος ένας όρος που στον αθλητισμό χρησιμοποιείται για αυτούς που προσπαθούν πολύ η που θυσιάζονται για την ομάδα, όμως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για ομάδες που δεν έχουν παράπανω δυνατότητες για κάτι ,και προς το παρόν μου φαίνεται σαν να μην έχουν προσγειωθεί στον πλανήτη ACB και ζουν ακόμα την νιρβάνα της ανόδου εκεί στην Τενερίφη…
Anaz
QUOTE(tReason @ Oct 6 2012, 16:10 ) *
Στις πρωτες παιζει σχεδον τελεια αμυνα,στις 3 και 4 ΟΚ αμυνα,στην πεμπτη εχεις οντως μια πολυ κακη αμυνα.


Γενικα τα νουμερα δειχνουν οτι ο βασιλειαδης οτι ενας average ή λιγο πανω απο average αμυντικος.
Η μπιλμπαο περσυ στην ευρωλιγκα δεχοταν 6 ποντους λιγοτερους ανα 100 κατοχες οταν επαιζε ενω και τα νουμερα του σε μπλοκ,κλεψιματα,ριμπαουντ ειναι στο μετριο ή πανω απο αυτο διαχρονικα.
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι αμυντικος επιπεδου γκετσεβιτσιους,τεοντοσιτς κτλ.
Oι φασεις 3-4 ειναι χαρακτηριστικες κατα τη γνωμη μου αυτου που'πα πιο πανω.. Ο τροπος που παει να αποφυγει βιαστικα το σκριν στην 1η μενοντας πολυ εξω, και η χαρακτηριστικη ευκολια που τρωει την προσποιηση στη 2η, μου δειχνουν αυτο. οτι δεν παιζει αμυνα με μυαλο κ αξιοποιωντας το κορμι του.

Το συγκεκριμενο στατιστικο δεν το θεωρω πολυ αξιοπιστο. Ισως δειχνει παντως κατι.. Ριμπ,κλεψιματα, ταπες εγω τον θυμαμαι διαχρονικα χαμηλα.Ουτε αυτο βεβαια λεει παρα πολλα. Εγω θα ελεγα οτι ειναι μαλλον λιγο πιο κατω απο average.
tReason
Ας κανω ενα σχολιο για την ACB που δεν προλαβα στην αρχη της σεζον.

Ρεαλ.Το μεγαλο φαβορι αν δεν το παρει φετος ισως πρεπει να κλεισει το μπασκετικο τμημα.Εχει ταχυτητα,σουτ,ενεργεια και versatile παικτες μεχρι τον 12ο.Κατα 99% θα ειναι πρωταθλητρια πρεπει να προσπαθησει πολυ ειδικα ο λασο για να μην το κατακτησει.Μονο ερωτηματικο ο ντραπερ δεν καταλαβα τι χρειαζοταν αυτος ο παικτης.

Μπαρτσα. Αντικατεστησαν τους βασκεζ,εντονγκ με τους τζαβαι,τομιτς αρα η αμυνα τους θα χειροτερευσει σημαντικα,η αμυνα που ηταν τα τελευταια χρονια το μεγαλο της οπλο. Ο Σαρας θα παιζει 10-15 λεπτα ενώ οι μικροι είναι πολύ μικροι για να κανουν την διαφορα.Αυτο συν το οτι οι ναβαρρο,μαικλ βρισκονται σε φθινουσα πορεια και κερδισαν περσι τον τιτλο πολυ δυκολα με πλεονεκτημα εδρας θα τους κανει σαφως πιο αδυναμους σε σχεση με την προηγουμενη χρονια και αουτσαιντερ για τον τιτλο.Θα ελεγα οτι πιο πιθανο είναι να μην πανε στον τελικο παρα να παρουνε το πρωταθλημα και θα τα ελεγα αυτα και πριν την ηττα απο την βαγιαδολιδ.

ΣΤο 3-6 θα παλεψουν βαλενθια,μπιλμpαο,καχα,μαλαγα με περιπου τις ιδιες πιθανοτητες.
Η καχα ειναι η χειροτερη των τελευταιων ετων εχασε τους πριτζιονι,τελετοβιτς και αυτοι που ηρθαν ειναι μικροτερης αξιας.
Η βαλενθια εχασε σημαντικους παικτες αλλα οι μεταγραφες που εκανε ειναι καλες ενω ο περασοβιτς βρισκεται στο τιμονι απο την αρχη της χρονιας.Η μπιλμπαο εχασε παικτες προς ακριβοτερες ομαδες αλλα οι παικτες που πηρε μπορει να υπολειπονται σε ονομα αλλα οχι και τοσο σε αξια.
H ουνικαχα αντιθετα πηρε παικτες με ονομα αλλα αμφιβαλλω αν έχουν τοσο μεγαλη αξια.Το ιδιο θα ελεγα και για τον προπονητη τους.
Επισης οι ομαδες της ευρωλιγκας θα έχουν αυξημενο αριθμο αγωνων που δεν θα τους βοηθησει στην ACB.

Για τις από κατω ομαδες δεν εχω πληρη αποψη αλλα θα είναι αποδυναμωμενες γενικα λογω της κρισης,οταν παιζει ο φωτης λαμπροπουλος 20 λεπτα καταλαβαινεις ποσο εχει πεσει το επιπεδο.
Ειδικα οι τελευταιες ομαδες είναι πολύ κακες η βαγιαδολιδ ή η καναριας πχ δεν είναι καλυτερες ομαδες από τον πανιωνιο.
Weekendman
QUOTE(GK_23 @ Oct 6 2012, 15:35 ) *
Τον Ροτσέστι ομολογώ πως τον είδα για πρώτη φορά σε ολόκληρο ματς...

Ο τρόπος που αγωνίζεται αλλά και ο τρόπος που τον χρησιμοποιεί ο προπονητής του, μου έδωσαν την εντύπωση πως δεν πρόκειται για PG. Δεν τον συγκρίνω καν με τον Πριτζιόνι, που είναι ένας από τους κορυφαίους άσους στην Ευρωλίγκα των τελευταίων ετών.

Ο Ροτσέστι καταρχάς έπαιξε "1" μόνο στο τελευταίο 10λεπτο για 5-6 λεπτά, γεγονός που προέκυψε μάλλον από την απόγνωση του Ιβάνοβιτς λόγω του διδύμου Ερτέλ-Καμπέθας. Ούτε ο χειρισμός του με εντυπωσίασε, ούτε οι οργανωτικές του ικανότητες. Γενικότερα μου έδειξε πως όταν έχει την μπάλα στα χέρια, αυτή η signature move είναι το βασικότερο επιθετικό του όπλο. Δε ψάχνει το ντράιβ τόσο πολύ. Ακόμα και σε καταστάσεις miss match δεν προσπαθούσε να περάσει τον ψηλό στα πόδια και μου έδωσε την εντύπωση πως το ball handling του είναι περιορισμένων δυνατοτήτων.

Η χρήση Ερτέλ-Καμπέθας για πολύ ώρα στον 1 και του Ρότσεστι ως 2αριου, ελπίζω να έγινε μόνο λόγω της απουσίας του Κοζέρ που άφησε την Κάχα Λαμποράλ με μόνο καθαρό 2άρι τον Όλεσον και έκανε πιο βολική την προοπτική να παίξει ο Ρότσεστι 2άρι που εκτελεστικά είναι πιο ικανός από τους 2 άλλους(Ερτέλ,Καμπέθας)

με την επιστροφή του Γάλλου φαντάζομαι να αλλάξουν τα πράγματα αν όχι να κατεβάζει την μπάλα συνεχώς ο Ροτσεστι τουλάχιστον να παίξει πιο πολύ στον 1 όπως πρέπει, ενώ θα αναλάβει plays δημιουργίας και o Κοζέρ, τώρα αν ο Ιβάνοβιτς πιστεύει ότι ο Ρότσεστι είναι καθαρό 2άρι τότε I rest my case…
Πάντως ψάχνοντας ενώ για μια χρόνια του στο κολλέγιο τον κατηγορούσαν για ατομικό παιχνίδι, πιο πρόσφατα για την Εθνική του Μαυροβούνιου βλέπω έκανε μια πιο ομαδική στροφή όπως δείχνει το κολακευτικό για τον Ρότσεστι άρθρο που αναφέρεται στην κορυφαία πεντάδα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2013 κατά την γνώμη της ιστοσελίδας…

http://www.ballineurope.com/national-teams...ound-team-2747/




QUOTE(tReason @ Oct 6 2012, 16:10 ) *
Γενικα τα νουμερα δειχνουν οτι ο βασιλειαδης οτι ενας average ή λιγο πανω απο average αμυντικος.
Η μπιλμπαο περσυ στην ευρωλιγκα δεχοταν 6 ποντους λιγοτερους ανα 100 κατοχες οταν επαιζε ενω και τα νουμερα του σε μπλοκ,κλεψιματα,ριμπαουντ ειναι στο μετριο ή πανω απο αυτο διαχρονικα.
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι αμυντικος επιπεδου γκετσεβιτσιους,τεοντοσιτς κτλ.



QUOTE(baskethood @ Oct 6 2012, 14:36 ) *
Κλείνω λέγοντας το εξής, μιλάμε για τον Βασιλειάδη και ξέρουμε ότι δεν είναι ο καλύτερος αμυντικός. Φάσεις όπως αυτή στο 1.08 συμβαίνουν συχνά. Όμως όχι στις άλλες, είναι άδικο.


Για Βασιλειάδη έχω εκφράσει την άποψη θα προσπαθήσω να αποφύγω όσο μπορώ στο να πλατειάσω το θέμα
Δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν σημεία που συμφωνώ με baskethood και tReason π. χ ότι ο Ράκοβιτς φταίει περισσότερο στην δεύτερη φάση η ότι στην φάση νούμερο 1 Βασιλειάδης και Ράκοβιτς ανταποκρίθηκαν αρκετά καλά στην άμυνα άσχετα άμα ο λίγος χώρος που άφησαν έφτανε και περίσσευε για τον Τούλσον…

αλλά το γεγονός ότι τον διάλεξαν ως αμυντικό στόχο και προέκυψαν καλάθια στα όποια είχε περισσότερο η λιγότερο ευθύνη δεν θα πρέπε να αμφισβητείται ,βασικά την άποψη μου για τις επιμέρους φάσεις την έχω εκφράσει οπότε θα περιοριστω σε ορισμένα λίγα πράγματα...

QUOTE(baskethood @ Oct 6 2012, 14:36 ) *
Στη τρίτη φάση πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνει. Κλείνει πάλι πολύ έξυπνα το κέντρο και στέλνει τον παίκτη του στη baseline. Εκεί είναι χώρος ευθύνης του ψηλού. Ο guard κάνει μια εύστοχη reverse ντρίμπλα και ο ψηλός μένει πίσω. Θα μπορούσε να σπεύσει και να παίξει άμυνα στο σουτ ο Βασιλειάδης εκεί; Οπωσδήποτε. Αυτό είναι το λάθος που βλέπω.

δεν νομίζω ο Βασιλειάδης να έστειλε με την θέληση του ακριβώς στην τρίτη φάση τον περιφερειακό της Γκράν Κανάρια αν το έκανε θα συμφωνούσα περισσότερο...

baskethood
Weekendman, αν αυτό που θες να πεις είναι ότι ήταν στόχος του αντίπαλου προπονητή λόγω των αμυντικών αδυναμιών του, συμφωνώ.
Αν αυτό που θες να πεις είναι ότι φέρει ευθύνη για αρκετές φάσεις που δημιούργησε ο αντίπαλος, επίσης συμφωνώ.
Διαφωνώ όμως στο ότι φέρνει ευθύνη στα screens (αυτή ήταν η διαφωνία μου από την αρχή). Εκεί είναι συνεργασία, είναι άδικο να ρίχνουμε την ευθύνη στον ένα. Και εκτός αυτού στα περισσότερα που είδα λειτούργησε πολύ καλά βγάζοντας ενέργεια και κλείνοντας το κέντρο στον αντίπαλο (αυτό είναι κομβικής σημασίας και μη το ξεπερνάμε).
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 6 2012, 14:36 ) *
Στη φάση με αντίπαλο το πουλέν (τον Scheyer) είναι 100% ευθύνη του έγχρωμου ψηλού που δεν αντιδρά στο νεύμα του Βασιλειάδη και δεν αλλάζει παίκτη μαζί του. Υπήρχε χρόνος και χώρος για να γίνει ξανά switch.

Αυτά που λές στην συγκεκριμένη περίπτωση για τον Βασιλειάδη δεν ήταν καθόλου ανέφικτο ,το έδειξε πως θα μπορούσε να γίνει η Γκράν Κανάρια στο παρακάτω βίντεο ,που το βάζω αν και το έχω ήδη ποστάρει στο Φόρουμ, όταν αντιμετώπιζε τα πικ εν ρολ του Μουμπρου και βρισκόταν ο σέντερ Πρέστες πάνω στον φόργουορντ της Μπιλμπάο




αλλά επειδή είδα την αντιμεντώπιση της πρώτης κατάστασης όταν ο Νέλσον έβαλε πλάτη τον Βασιλειάδη που ο Χάμιλτον έδωσε βοήθεια μένοντας κοντα στην ρακέτα ,δεν ξέρω αν στην δεύτερη ο Αμερικάνος περίμενε να πάει ξανά ο Νέλσον να ποστάρει τον Βασιλειάδη και να δώσει μετά βοήθεια αν χρειαζόταν

QUOTE(baskethood @ Oct 7 2012, 11:37 ) *
Weekendman, αν αυτό που θες να πεις είναι ότι ήταν στόχος του αντίπαλου προπονητή λόγω των αμυντικών αδυναμιών του, συμφωνώ.
Αν αυτό που θες να πεις είναι ότι φέρει ευθύνη για αρκετές φάσεις που δημιούργησε ο αντίπαλος, επίσης συμφωνώ.
Διαφωνώ όμως στο ότι φέρνει ευθύνη στα screens (αυτή ήταν η διαφωνία μου από την αρχή). Εκεί είναι συνεργασία, είναι άδικο να ρίχνουμε την ευθύνη στον ένα. Και εκτός αυτού στα περισσότερα που είδα λειτούργησε πολύ καλά βγάζοντας ενέργεια (άμυνα στο σουτ-πλην της τρίτης φάσης).

Ένα πράγμα δεν μπορώ να τον κατηγορήσω ότι δεν προσπάθει ο άνθρωπος έστω και με τα ελλατώματα που επισημανε ο Anaz, και μπορεί να του έχει βγεί το όνομα αμυντικά όχι εντελώς αδικαιολόγητα ,αλλά δεν είναι όσο τον βλέπω στην Ισπανία πάντα αμυντικά τρύπιος αυτό πράγματι θα ήταν άδικο να του καταλογίσουμε...

Δεν αμφισβητώ ότι η αμυντική αντιμεντώπιση είναι τανγκό για 2 ,άλλο το πόσο διαφορετικά μπορεί ο καθένας μας να ρίξουμε την ευθύνη στον κάθε παίκτη στην κριτική που κάνουμε...
SG3ptshooter
Ο Kuksiks είναι η νέα μεταγραφή αντί του Lofton για τη LagunAro, μετά το καθόλου memorable πέρασμά του Λετονού απ' τη Valencia πέρυσι..
http://www.acb.com/redaccion.php?id=88211

Εμφανίστηκε σημαδάκι tv δίπλα και απ' το Malaga-Badalona σήμερα, για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει.
SG3ptshooter
Πάλι 2 fouls νωρίς ο Charles Garcia και καπάκια τεχνική ποινή, 3 laugh.gif

Η Obradoiro δεν παίζει ποτέ εντυπωσιακά κι ούτε θα βρεθεί λογικά ψηλά στη βαθμολογία αλλά μοιάζει σχεδόν δεδομένο ότι θα είναι σοβαρή σε όλα τα ματς, πολύ δύσκολα θα πέσει πιστεύω. Με τον Kendall να είναι απαραίτητο όσο είναι έξω ο Hummel, παράλληλα και με την ιδιαίτερη κατάσταση στο 5, να παίζει όσο περισσότερο και όσο καλύτερα γίνεται.

Δεύτερη αγωνιστική, με 2 3αρια εκτός και δεν ξεκίνησε βασικός ο Keselj. Τον πήραμε χαμπάρι από νωρίς; tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.