Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Παναθηναικός 1ος τελικος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
jazz thrilos
Άντε να δούμε τι θα δούμε. Ο Ολυμπιακός δείχνει σε καλύτερη πνευματική και αγωνιστική κατάσταση την τελευταία περίοδο. Νομίζω οτι η σκούπα που υπέστη ο Παναθηναικός απο την Λαμποράλ του έριξε το ηθικό και τον έχει κάνει να πιστεύει οτι έχει περισσότερες αδυναμίες απο αυτές που πραγματικά έχει. Πάντως το πρώτο ματς στο ΣΕΦ αύριο νομίζω οτι ο Ολυμπιακός το έχει, δύσκολα αλλά το έχει.
j-kidd13
Ξερετε τι (δεν) πρέπει να κανετε οι παλιοι,για τους νεότερους,ξέρετε ότι τα παιχνίδια αυτά είναι ιδιαίτερα και ειναι πάντα πιθανό να εκτροχιαστει η κατάσταση,σχολιαζουμε και γράφουμε την αποψη μας κόσμια και με ευπρέπεια,με σεβασμό στην άποψη του συνομιλητή μας,χωρίς ειρωνείες,περιπαικτικά σχόλια,άσεμνους χαρακτηρισμους κλπ.Οτιδήποτε αντίθετο τιμωρείται.
Αναφορα για διαιτησία ΜΟΝΟ στο σχετικό τοπικ που υπάρχει στο υποφορουμ της Α1.
ΟΧΙ ΕΔΩ.
yorgos
Προβλέπω σκορ 38-39, Πέδουλας οργιάζει στην άμυνα και μπρέικ με πονόματο, αλλά μπρέικ. Αργύρη μπορείς.
nikolas12
Λογικά θα δούμε πολύ πονόματο, όπως λέει και ο Γιώργος. Κομβικό το πρώτο ματς σε τέτοιες σεριές. Για να πάρει φέτος το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, πρέπει να διατηρήσει την έδρα του, γιατί όπως διαπιστώσαμε στα εκτός έδρας φέτος, η νίκη έρχεται πολύ δύσκολα. Δε θα κάνω αγωνιστική πρόβλεψη, ο Ολυμπιακός είναι λίγο πιο ξεκούραστος, γιατί έκανε 2 ματς λιγότερα, αλλά ίσως δεν παίξει ρόλο. Βλέπουμε.
jazz thrilos
QUOTE (nikolas12 @ May 19 2016, 01:10 ) *
Λογικά θα δούμε πολύ πονόματο, όπως λέει και ο Γιώργος. Κομβικό το πρώτο ματς σε τέτοιες σεριές. Για να πάρει φέτος το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, πρέπει να διατηρήσει την έδρα του, γιατί όπως διαπιστώσαμε στα εκτός έδρας φέτος, η νίκη έρχεται πολύ δύσκολα. Δε θα κάνω αγωνιστική πρόβλεψη, ο Ολυμπιακός είναι λίγο πιο ξεκούραστος, γιατί έκανε 2 ματς λιγότερα, αλλά ίσως δεν παίξει ρόλο. Βλέπουμε.

To μόνο που με προβληματίζει ως Ολυμπιακό είναι αυτό ακριβώς που μάλλον το θεωρείς πλεονέκτημα, το οτι κάναμε 2 ματς λιγότερα. Ο παναθηναικός με τα δύο περισσότερα ματς είχε χρόνο να δουλέψει παραπάνω στα στοιχεία πυ θέλει να περάσει ο Πεδουλάκης. Για κούραση μην ακούω στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Τρία ματς έχουνε οι δύο ομάδες όλο το χρόνο να παίξουν σοβαρα. Τι να πουν οι ομάδες του Ισπανικού και Τούρκικου πρωταθλήματος;
yorgos
Πάντως οι δικοί μας από φυσική κατάσταση πολύ χάλι να ούμε... Μάλλον ήταν γενικευμένα τα ξενύχτια.
erasitehnis
Φαίνεται ότι υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί στη σειρά και δεν είμαστε εμείς.

Στα εκτός έδρας η αστοχία μας στα τρίποντα είναι εξωφρενική, άρα -και εφόσον δεν αλλάξει κάτι δραματικά- θα κλείσουν οι διάδρομοι για τα εύκολα καλάθια του Ουίλιαμς και η ρακέτα για τα εύκολα ποσταρίσματα του Ραντούλιτσα.

Προσπαθώ να σκεφτώ τι θα μπορούσε να μας δώσει τη νίκη αλλά πρέπει να γίνουν αρκετά από τα παρακάτω.

Ευστοχία στις ελεύθερες βολές
Να εμφανιστεί ο Φώτσης των προηγούμενων ετών
Να μην δειλιάζει ο Καλάθης στα σουτ
Ραντούλιτσα περί τους 15 πόντους
Έλεγχος αμυντικών ρημπάουντ
Να μην επηρεαστούν -πολύ- οι καινούργιοι Αμερικάνοι μας από την πρωτόγνωρη για αυτούς ατμόσφαιρα

και να θυμηθούμε
να φέρουμε δικά μας εμφιαλωμένα biggrin.gif

Έχω επίσης την αίσθηση ότι αν δεν παλέψουμε αύριο, θα χάσουμε με 3-0.
nikolas12
QUOTE(jazz thrilos @ May 19 2016, 01:50 ) *
To μόνο που με προβληματίζει ως Ολυμπιακό είναι αυτό ακριβώς που μάλλον το θεωρείς πλεονέκτημα, το οτι κάναμε 2 ματς λιγότερα. Ο παναθηναικός με τα δύο περισσότερα ματς είχε χρόνο να δουλέψει παραπάνω στα στοιχεία πυ θέλει να περάσει ο Πεδουλάκης. Για κούραση μην ακούω στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Τρία ματς έχουνε οι δύο ομάδες όλο το χρόνο να παίξουν σοβαρα. Τι να πουν οι ομάδες του Ισπανικού και Τούρκικου πρωταθλήματος;


Δεν ξέρω κατά ωφελήσανε τον Παναθηναϊκό αυτά τα 2 ματς. Στο ένα λείπανε 3 παίκτες, στο δεύτερο ο Διαμαντίδης και υπήρχε πίεση, δεν ήταν ματς αδιάφορος αγώνας που πήγαιναν για άνετη νίκη. Ακόμα και αν βοήθησαν, εμείς είχαμε χρόνο για να προπονηθούν οι παίκτες και να προετοιμαστούν καλύτερα σε θέμα τακτικής. Το ελληνικό πρωτάθλημα σίγουρα δεν κουράζει τους παίκτες, αλλά ομάδες σαν την ΑΕΚ και τον Άρη είναι σε καλό επίπεδο και μπορούν να δώσουν ανταγωνιστικά ματς με εμάς και τον Παναθηναϊκό και μέσα στη χρονιά και τώρα.

QUOTE(erasitehnis @ May 19 2016, 02:10 ) *
Φαίνεται ότι υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί στη σειρά και δεν είμαστε εμείς.

Στα εκτός έδρας η αστοχία μας στα τρίποντα είναι εξωφρενική, άρα -και εφόσον δεν αλλάξει κάτι δραματικά- θα κλείσουν οι διάδρομοι για τα εύκολα καλάθια του Ουίλιαμς και η ρακέτα για τα εύκολα ποσταρίσματα του Ραντούλιτσα.

Προσπαθώ να σκεφτώ τι θα μπορούσε να μας δώσει τη νίκη αλλά πρέπει να γίνουν αρκετά από τα παρακάτω.

Ευστοχία στις ελεύθερες βολές
Να εμφανιστεί ο Φώτσης των προηγούμενων ετών
Να μην δειλιάζει ο Καλάθης στα σουτ
Ραντούλιτσα περί τους 15 πόντους
Έλεγχος αμυντικών ρημπάουντ
Να μην επηρεαστούν -πολύ- οι καινούργιοι Αμερικάνοι μας από την πρωτόγνωρη για αυτούς ατμόσφαιρα

και να θυμηθούμε
να φέρουμε δικά μας εμφιαλωμένα biggrin.gif

Έχω επίσης την αίσθηση ότι αν δεν παλέψουμε αύριο, θα χάσουμε με 3-0.


Δε θα ήμουν στη θέση σου τόσο απαισιόδοξος. Και ο Ολυμπιακός φέτος εκτός έδρας είναι τραγικός και με καλή άμυνα του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και λίγη ασουτία (που έχουμε αρκετή φέτος), ίσως βραχυκυκλώσει.
fastbreak70
αν ο σφαιροπουλος παιξει 'σετ' μπάσκετ τοτε σιγουρα θα βαλει τον πεδουλακη μεσα στο παιχνιδι...

ο σημερινος παναθηναικος είναι παναθηναικος μονο επειδή φορα την φανελα του παναθηναικου.!.!
ag97
Θα βρωμισει σκεπτωμενη μπασκετιλα η σειρα...προβλεπω μαξ 60 ποντους καθε ομαδα στα παιχνιδια
troll_ey
Προβλέπω νίκη του ολυμπιακού με σκορ 82-76 και τις 2 ομάδες να τα βάζουν από παντού..
PanosIlio
Θεωρώ θα είναι ιδιαίτερο παιχνίδι.

Λογικά είναι φαβορί ο ΟΣΦΠ με 51-49 λόγω έδρας. Από κει και πέρα ντέρμπι είναι όλα γίνονται.

Είμαι πολύ περίεργος να δω την άμυνα που θα παίξει ο Πεδουλάκης πάνω στον Σπανούλη. Σίγουρα δεν μπορεί να ρίξει πάνω του τον Γκιστ και αυτό γιατί λείπουν βασικά συστατικά εκείνης της άμυνας, δηλαδή ο Λάσμε και ο Ματσιούλης, ο ΠΑΟ αυτή τη στιγμή δεν έχει ούτε το τριάρι να μαρκάρει το 4 ούτε το πεντάρι να καλύψει το κενό που θα αφήνει ο Γκιστ πίσω.

Ο ΟΣΦΠ λογικά θα είναι πιο φρέσκος και ίσως και πιο έτοιμος ψυχολογικά. Βέβαια όλα αυτά θα πρέπει να φανούν στο γήπεδο.
shtarkws
QUOTE(PanosIlio @ May 19 2016, 07:58 ) *
Θεωρώ θα είναι ιδιαίτερο παιχνίδι.

Λογικά είναι φαβορί ο ΟΣΦΠ με 51-49 λόγω έδρας. Από κει και πέρα ντέρμπι είναι όλα γίνονται.

Είμαι πολύ περίεργος να δω την άμυνα που θα παίξει ο Πεδουλάκης πάνω στον Σπανούλη. Σίγουρα δεν μπορεί να ρίξει πάνω του τον Γκιστ και αυτό γιατί λείπουν βασικά συστατικά εκείνης της άμυνας, δηλαδή ο Λάσμε και ο Ματσιούλης, ο ΠΑΟ αυτή τη στιγμή δεν έχει ούτε το τριάρι να μαρκάρει το 4 ούτε το πεντάρι να καλύψει το κενό που θα αφήνει ο Γκιστ πίσω.

Ο ΟΣΦΠ λογικά θα είναι πιο φρέσκος και ίσως και πιο έτοιμος ψυχολογικά. Βέβαια όλα αυτά θα πρέπει να φανούν στο γήπεδο.


Νομιζω οτι η στρατηγικη του Παναθηναικου πρεπει να ειναι ακριβως η αντιθετη και να μην πεσει στην παγιδα της απομονωσης του Σπανουλη. Θεωρω δηλαδη οτι πλεον ο Σπανουλης, οσο τεραστιος παικταρας και να ειναι, δεν μπορει να παρει στην πλατη του τον Ολυμπιακο σε μια σειρα τελικων. Αντεθετα θεωρω πολυ επικινδυνους αλλους παικτες πχ Λοτζεσκι/Παπ/Χακετ οι οποιοι οσο εμεις κοιταμε να προσαρμοσουμε την αμυνα μας στον Σπανουλη μπορουν να καθαρισουν το ματς
jazz thrilos
QUOTE (shtarkws @ May 19 2016, 09:19 ) *
Νομιζω οτι η στρατηγικη του Παναθηναικου πρεπει να ειναι ακριβως η αντιθετη και να μην πεσει στην παγιδα της απομονωσης του Σπανουλη. Θεωρω δηλαδη οτι πλεον ο Σπανουλης, οσο τεραστιος παικταρας και να ειναι, δεν μπορει να παρει στην πλατη του τον Ολυμπιακο σε μια σειρα τελικων. Αντεθετα θεωρω πολυ επικινδυνους αλλους παικτες πχ Λοτζεσκι/Παπ/Χακετ οι οποιοι οσο εμεις κοιταμε να προσαρμοσουμε την αμυνα μας στον Σπανουλη μπορουν να καθαρισουν το ματς

Όχι ρε γαμ*@*το!! Ελπίζω να μην διαβάζει κανένας απο το τεχνικό επιτελείο του Παναθηναικού το φόρουμ γιατί πραγματικά ήλπιζα να επικεντρώσουν την άμυνα τους πάνω στο Σπανούλή. Θα είναι πράγματι ολέθριο λάθος στο οποίο δε νομίζω να υποπέσει ο Πεδουλάκης. Αν το δούμε αυτό ο Παναθηναικός θα είναι άξιος της μοίρας του. Εδώ σε όλο το τοπ 16 ακόμη και οι ξένες ομάδες κατάλαβαν οτι ο Σπαν δεν είναι σε θέση πλέον να δημιουργεί τις καταστάσεις του παρελθόντος οπότε και το αμυντικό τους πλάνο δεν ήταν πάνω του, ο Πεδουλάκης δεν θα το δει; Δε νομίζω να είμαστε τόσο τυχεροί!
PanosIlio
Από την άλλη βέβαια αν ο Σπανούλης είναι σε καλή κατάσταση, ιδιαίτερα πνευματικά (γιατί το σώμα του το προσέχει πάντα), ποιος από τους περιφερειακούς του ΠΑΟ μπορεί να του κόψει τη δημιουργία?? Ειδικά τώρα που ο Καλάθης απλά είναι σκιά του εαυτού του, μόνο αυτός μπορεί αλλά θα πρέπει να παρουσιαστεί πολύ διαφορετικός.

Αν παίξεις τον Σπανουλή 1 με 1, χωρίς βοήθειες νομίζω και αυτό ρίσκο είναι γιατί στο pick n roll είναι εξαιρετικός και ακόμα το έχει και με τη διείσδυση.

Νομίζω πως οι περιφέρειες θα παίξουν μεγάλο ρόλο, ακόμα και με τις προσθήκες του ΠΑΟ νομίζω ο ΟΣΦΠ είναι λίγο καλύτερος, και σίγουρα έχουμε πιο έμπειρη περιφέρεια, κάτι που είναι πολύ σημαντικό σε τέτοια παιχνίδια.
Zephyr
Ο Σπανούλης και dteam θα φάει και ξύλο μπόλικο, εννοείται ότι ο μισός ΠΑΟ θα πέσει πάνω του, είναι ο μόνος που δημιουργεί και αυτός που έχει την μεγαλύτερη εμπειρία (παρέα με τον Πρί) από τέτοιους αγώνες. Οπότε σαφώς ο Σφαιρό πρέπει να το περιμένει και να αφήσει το σκοράρισμα σε άλλους. Είναι παίχτες στην ομάδα κόουτς και σίγουρα δεν αναφέρομαι στον Μάντζαρη...
ΥΓ. Ο Ραντούλιτσα θα δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα αν δεν του κόψουν την τροφοδοσία οι αμυντικοί μας...
reignman
Η stamina του Ραντουλιτσα ειναι ισως σε επιπεδα σοφοκλη... οποτε let him do his thing. he cant do it for lots of time anyway
ΔΔ 13
Πένθος στον Ολυμπιακό, «έφυγε» ο πατέρας του Πρίντεζη
http://www.sport-fm.gr/article/basket/pent...pridezi/3167698

Ωστόσο, o Γιώργος Πρίντεζης θα αγωνιστεί κανονικά σήμερα στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος απέναντι στον Παναθηναϊκό, αφού ο ίδιος ο παίκτης έχει εκφράσει την επιθυμία του να δώσει το «παρών» στο ΣΕΦ, παρά τις δύσκολες ώρες που περνάει.
jazz thrilos
QUOTE (ΔΔ 13 @ May 19 2016, 11:23 ) *
Πένθος στον Ολυμπιακό, «έφυγε» ο πατέρας του Πρίντεζη
http://www.sport-fm.gr/article/basket/pent...pridezi/3167698

Ωστόσο, o Γιώργος Πρίντεζης θα αγωνιστεί κανονικά σήμερα στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος απέναντι στον Παναθηναϊκό, αφού ο ίδιος ο παίκτης έχει εκφράσει την επιθυμία του να δώσει το «παρών» στο ΣΕΦ, παρά τις δύσκολες ώρες που περνάει.

Συλλυπητήρια στον ίδιο και την οικογένεια του, αλλά πέρα του τραγικού (και συνάμα τόσο ανθρώπινου) αυτού γεγονότος ο Γιώργαρος όχι μόνο θα παίξει αλλά θα είναι και στους διακριθέντες.
Conan1982
QUOTE (jazz thrilos @ May 19 2016, 12:35 ) *
Συλλυπητήρια στον ίδιο και την οικογένεια του, αλλά πέρα του τραγικού (και συνάμα τόσο ανθρώπινου) αυτού γεγονότος ο Γιώργαρος όχι μόνο θα παίξει αλλά θα είναι και στους διακριθέντες.


Λυπήθηκα κι εγώ που ο αγαπητός σε όλους μας νομίζω Πρίντεζης έχασε τον πατέρα του, έκανα κι εγώ την ίδια σκέψη ότι θα θελήσει να κάνει ένα καλό παιχνίδι προς τιμήν του αλλά νομίζω τα αγωνιστικά σχόλια σε τέτοιου είδους ειδήσεις περιττεύουν ίσως.
Manu7
Kρίμα για τον Γιώργαρο. Σίγουρα να παίζεις μπάσκετ τέτοιες ώρες δεν είναι ευχάριστο. Σε άλλους δρα ευεργετικά σε άλλους όχι.
Έτσι κι αλλιώς δεν είναι 100% οκ από τον τραυματισμό του και γι'αυτό ο Αγραβάναρος του παίρνει χρόνο με τον Σφαιρό να έχει
ξεσκιστεί στο ροτέισον στις θέσεις 2-3-4.

Κατά τα άλλα περιμένω με ενδιαφέρον την Πεδουλάκεια επίθεση να κάνει παπάδες αφοπλίζοντας τα τόσο αποτελεσματικά χετζ άουτ του κοουτς μπούλετ.... shot.gif shot.gif shot.gif
j-kidd13
Eιναι εμφανες οτι ο Ολυμπιακος ειναι σε σαφως καλυτερη κατασταση,και αγωνιστικα και ψυχολογικα,οσο και οτι ο Παναθηναικος δεν ειναι καλα γενικως.Ο Ολυμπιακος ξεκιναει ξεκαθαρο φαβορι κατα τη γνωμη μου στη σειρα.
Αρχικα υπαρχει τεραστια διαφορα στη θεση 3.Χωρια οτι ο Παναθηναικος ειναι γυμνος εκει,ηρθε και ο τραυματισμος του Γιανκοβιτς να στερησει μια λυση ακομα.Ο Χαραλαμποπουλος δεν ειναι-θεωρητικα-ετοιμος να προσφερει σοβαρα σε τετοια ματς,οποτε εχουμε να αντιπαραβαλουμε τον Ουιλιαμς που δεν ειναι 3αρι,και τον μικρο,με ολιγη απο Διαμαντιδη που θα τεινει προς το 3 σε σχηματα που θα εχουν 2 γκαρντ μεσα,απεναντι σε Παπανικολαου-Παπαπετρου-αν και οσο χρησιμοποιηθει στο 3-Λοτζεσκι-Στρομπερι.
Υπαρχει τεραστια διαφορα,σε υψος,σε αθλητικοτητα,σε ενεργεια,αναμεσα στις 2 γραμμες,που ο Παναθηναικος δυσκολα μπορει να ματσαρει για να φερει την κατασταση σε σχετικη ισορροπια.
Επιπλεον,και στις θεσεις 4-5,ο Παναθηναικος υστερει σε αθλητικοτητα και ενεργεια,με τον Χαντερ να χρησιμοποιειται μαξ 5 λεπτα και να δειχνει εκτος ομαδας.Ο Γκιστ ειναι ντεφορμε και σε κακη κατασταση εδω και καιρο,και εχει να μαρκαρει για 3,ο Φωτσης παιζει σαν παλαιμαχος στο 90% της σεζον,και δεν ξερω αν μπορει να παιξει καλυτερα απο αυτο,και ο Ραντου ειναι πυρηνικο οπλο στην επιθεση,δεν μπορει ομως να μενει σερι στο παρκει,και λογω κουρασης και λογω του οτι αποτελει με μεγαλο ποσοστο επιτυχιας, ξεκαθαρο στοχο για τον αντιπαλο στην αμυνα.Δεν εχει παικτες για να αντιμετωπισει την ενεργεια που βγαζουν ο Πριντεζης και οι 2 Παπ-αναλογα ποσο θα παιξουν στο 4.
Θελω να δω τον Χεινς με αρκετο χρονο,γιατι μπορει να πιεσει τη μπαλα,και διαθετει το μακρινο σουτ που θα χρειαστει σημερα,και οπωσδηποτε-εστω και λιγο-χρονο στον Χαντερ,θα χρειαστει βοηθεια η γραμμη ψηλων.
Γενικα να δουμε τι θα σκαρφιστει ο Πεδουλακης για να αναχαιτισει τον Ολυμπιακο,χωρις Λασμε Μασιουλις αυτη τη φορα.

Οπως ειπα,δυσκολα δεν θα το παρει ο Ολυμπιακος.Σαν πιθανοτερο σκορ βλεπω το 3-1.
assistant
προβλεπω ανετη επικρατηση του Ολυμπιακου σημερα(12+ ποντους),break στο δευτερο τελικο και 2 ανετες νικες του Παο στο ΟΑΚΑ..........το απόγευμα θα δωσω και τους 6 αριθμούς της βραδυνης κληρωσης του τζοκερ,μεινετε συντονισμένοι.........

Γιωργαρε ξερω καλα τι περνας αγορι μου......να σαι δυνατος,τιποτα άλλο....
D-Wade
QUOTE(assistant @ May 19 2016, 13:37 ) *
προβλεπω ανετη επικρατηση του Ολυμπιακου σημερα(12+ ποντους),break στο δευτερο τελικο και 2 ανετες νικες του Παο στο ΟΑΚΑ..........το απόγευμα θα δωσω και τους 6 αριθμούς της βραδυνης κληρωσης του τζοκερ,μεινετε συντονισμένοι.........

Γιωργαρε ξερω καλα τι περνας αγορι μου......να σαι δυνατος,τιποτα άλλο....

1-1-1-1-1 είναι η σειρά

Συλλυπητήρια στον Πρίντεζη
whaler
Όσο κι αν δε μου αρέσει ο τρόπος κοουτσαρίσματος του Πεδουλάκη, τουλάχιστον είναι κανονικός προπονητής και έτσι (θεωρητικά) πριν ξεκινήσουν οι τελικοί, υπάρχει πιθανότητα για τον Παναθηναϊκό.
Νομίζω πως έχει προετοιμαστεί για τα συγκεκριμένα παιχνίδια, όμως, όπως έχω ξαναγράψει, δεν μπορεί για παραπάνω. Έχει συγκεκριμένο ύφος και αυτό δεν ταιριάζει με τους παίκτες που έχει. Όπως είπε και ο φίλος erasitehnis, πρέπει να γίνει συνδυασμός πολλών μεταβλητών για να πούμε πως έχει αρκετή τύχη ο Παναθηναϊκος. O Ολυμπιακός έχει το πρώτο ματς στην έδρα του, είναι παιχνίδι ψυχολογίας και αν το πάρει θα έχει μεγάλο ψυχολογικό boost για την συνέχεια. Θα έχει πάθος, πιο φρέσκα πόδια, δεν έχει αλλάξει προπονητή και φιλοσοφία μέσα στη σεζόν και ο Παναθηναϊκος επί Πεδουλάκη, μόνο post παιχνίδι και pick έχει να παρουσιάσει, τίποτα άλλο.
Και κακά τα ψέμματα, δε γίνεται να αντιστραφεί το κλίμα σε τέτοια χρονική περίοδο και για τα λίγα παιχνίδια που απομένουν. Θα δούμε κάτι που το έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν και τίποτα παραπάνω.
G-arenas
QUOTE (assistant @ May 19 2016, 13:37 ) *
προβλεπω ανετη επικρατηση του Ολυμπιακου σημερα(12+ ποντους),break στο δευτερο τελικο και 2 ανετες νικες του Παο στο ΟΑΚΑ..........το απόγευμα θα δωσω και τους 6 αριθμούς της βραδυνης κληρωσης του τζοκερ,μεινετε συντονισμένοι.........

Γιωργαρε ξερω καλα τι περνας αγορι μου......να σαι δυνατος,τιποτα άλλο....

μια σεφ μια οακα θα παιζουν νομιζω! δεν ειναι 2-2-1 το συστημα!

θεωρω τον οσφπ φαβορι να κατακτησει το πρωταθλημα καθως εμεις δεν ειμαστε σε καθολου καλη κατασταση συν το οτι ακομα ο πεδουλακης δεν εχει δεσει την ομαδα αφου δεν ειχε χρονο να την δουλεψει. εχουμε τεραστιο θεμα στο 3-4-5 καθως χαραλαμπο δεν ειναι 4αρι, ο φωτσης πλεον δεν μπορει, ο χαντερ ειναι κακος και ο ραντου δεν μπορει να παιζει πανω απο 20 λεπτα. ενω ο μονος που μπορει να σταθει στο 3 ειναι ο ελλιοτ και λιγο ο δδ...

θεωρω οτι πρεπει να παμε σε αργο ρυθμο το ματς(θεωρω θα το πετυχουμε με αρτζι αυτο) και να παρουμε τα ριμπαουντ(λιγο δυσκολο αυτο) ωστε να εχουμε τον ελεγχο του ρυθμου του αγωνα ο οποιος ποτε δεν πρεπει να ανεβει! στην επιθεση ολα θα εξαρτηθουν απο το ποσο ευστοχοι θα ειμαστε. αν ειμαστε ευστοχοι τοτε και διαδρομοι θα ανοιξουν για ελλιοτ και παππα και το ποστ για ραντου αλλιως θα κλεισουν ολοι μεσα στην ρακετα ο οσφπ και δεν θα βαλουμε ουτε 50! για αυτον τον λογω θεωρω πως πρεπει να πιεσουμε πολυ μπροστα με καλαθη, φελντειν και χεινς ωστε να κουρασουμε μαντζαρη και χακετ στο κατεβασμα και μηπως κλεψουμε και καμια μπαλα για ευκολα καλαθια...
assistant
QUOTE(D-Wade @ May 19 2016, 13:45 ) *
1-1-1-1-1 είναι η σειρά

Συλλυπητήρια στον Πρίντεζη

το αλλαξανε παλι το συστημα για να μην πληττουμε,ε;;;;
D-Wade
QUOTE(assistant @ May 19 2016, 13:59 ) *
το αλλαξανε παλι το συστημα για να μην πληττουμε,ε;;;;

Πάντα έτσι ήταν το σύστημα στους τελικούς. Στους ημιτελικούς το έχουν αλλάξει εδώ και κάποια χρόνια
salonikatasos
ο πεδουλάκης θα παίξει κλασσικά το γνωστό αποκρουστικό "σκεπτώμενο" μπάσκετ που τόσο πολύ του αρέσει,κλείνοντας συγκεκριμένους παίχτες και αφήνοντας άλλους ελεύθερους να τουβλάρουν. λογικά θα δώσει τα σουτ σε μάντζαρη-στρόμπερι-πρίντεζη και αν τα χάσουν θα κρατήσει σχετικά εύκολα τον ολυμπιακό στους 65 πόντους. βέβαια για να κερδίσουμε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνει υπέρβαση επιθετικά,γιατί οι 66 πόντοι για ομάδα πεδουλάκη σε τέτοιο παιχνίδι μοιάζουν με σενάριο επιστημονικής φαντασίας. η ομάδα πρέπει να τρέξει γιατί στο 5 εναντίον 5 ο ολυμπιακός θα πηγαίνει πίσω από τα σκριν στους καλάθη και williams και θα τους αφήνει κι αυτός ελεύθερους να τουβλάρουν. το δυνατό τους σημείο είναι το ανοιχτό γήπεδο,αλλά το "σκεπτώμενο" μπάσκετ του προπονητή μας τον απαγορεύει ρητά αυτό τον τρόπο παιχνιδιού.

στο 3 δε νομίζω ότι υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο πάνε να μας παρουσιάσουν. ναι ο οσφπ έχει περισσότερους παίχτες εκεί,αλλά εκτός παπαπέτρου,κανείς από τους άλλους δεν ποστάρει,για να πεις ότι θα μας δημιουργήσει πρόβλημα η διαφορά ύψους και δύναμης σε αυτή τη θέση.
Reggie Miller 31
Άντε καλό αγώνα να έχουμε το απόγευμα και στο τέλος να μιλάμε για μπασκετάκι αντί να μετράμε βολές!

ΥΓ κανά stream θα παίξει σήμερα ή να πάμε σε καμιά καφετέρια;
whaler
QUOTE (Reggie Miller 31 @ May 19 2016, 14:05 ) *
Άντε καλό αγώνα να έχουμε το απόγευμα και στο τέλος να μιλάμε για μπασκετάκι αντί να μετράμε βολές!

ΥΓ κανά stream θα παίξει σήμερα ή να πάμε σε καμιά καφετέρια;


Ο ΟΤΕ το έχει το σημερινό, οπότε νομίζω αξίζει το ρίσκο να μείνεις σπίτι και να το δεις με την ησυχία σου!
RipCity
Λογικά θα το έχει το laola, όπως όλα τα εντός του Ολυμπιακού για την Α1.
Mr_Cadwell
Προβλέπω εύκολη μεν αλλά αγχωτική νίκη Ολυμπιακού δε.
Και τι εννοώ:
Ο Ολυμπιακός θα μπει στο παιχνίδι πολύ αγχωμένος ,έχοντας στον νου του το ΠΡΕΠΕΙ της νικης, και ο Παναθηναικός θα χτίσει μία γρήγορη διαφορά..
Όσο ο χρόνος περνά όμως προβλέπω ο Ολυμπιακός να αποβάλλει το άγχος αυτό και να αποδίδει και στις δύο μεριές του γηπέδου.
Για την καυλάντα θα δώσω και σκορ:
67-59 με MVP Δανιήλ Χακέτιο και διαστημικό Πρίντεζη(Συλλυπητήρια)

ΥΓ: Οσοι πάνε γήπεδο απόψε ας μας πουν όταν γυρίσουν το κλίμα περίπου με τον Διαμαντίδη.
Θα δείξουμε άραγε το μάγκικο και αληθινό μας πρόσωπο; Η θα γίνουμε κάφροι;
Και λέω μάγκικο και αληθινό γιατί όταν έχεις τα κότσια να χειροκροτήσεις τον κύριο αντίπαλο σου τόσα χρόνια,μόνο μάγκας και αληθινός είσαι για εμένα!

Καλό παιχνίδι να έχουμε και λίγες βολές. Και όχι και πολύ αμυντικό εεε tongue.gif
louie
Ο Ολυμπιακός θα το πάρει το πρωτάθλημα. Η επιλογή πεδουλακη με αυτό το ρόστερ έχει μπερδέψει και την ομάδα και τον προπονητή. Ναι μεν ο πεδουλακης είναι πιο ικανός προπονητής από τον σαλε αλλά η ομάδα δεν του ταιριάζει καθόλου.

Για να το πάρουμε θα χρειαστεί αρκετοί παίχτες να δείξουν εγωισμό και να κάνουν το κάτι παραπάνω. Ο καλαθης να βάλει τα σουτ, ο γκιστ να λιώσει στην προσπάθεια σε όλους τους τομείς, κάποιον αγώνα να τον πάρει με την ποιότητα του ο Μήτσος ή ο ραντουλιτσα. Και φυσικά ο Ολυμπιακός να μην είναι σε καλή κατάσταση(που φαίνεται να είναι). Τεσπα αντε καλούς τελικούς και χωρίς καραγκιοζιλικια από τις διοικήσεις(μπράβο στην καε για την ανακοίνωση για τον Πρίντεζη)

Παλικαρε Γιώργο συλλυπητήρια
A.CAB
Ο Ολυμπιακός δεν φοβίζει μεν αλλά δείχνει πιο έτοιμος και πιο ομάδα. Πιο ξεκούραστος δεν νομίζω (τα 2 παραπάνω με τον Άρη δεν τα λες και εξοντωτικά). Έχει και την έδρα, έχει και προπονητή απ' την αρχή της σεζόν και γενικά δείχνει πιο συγκεντρωμένος βλέποντας τις τελευταίες του εμφανίσεις.
Εμείς από την άλλη πάμε κάτι καινούργιο να κάνουμε αλλα και νέο κόουτς έχουμε με υλικά που δεν του ταιριάζουν και ελλείψεις έχουμε και γενικά λίγο χαλαρή και στο ψάξιμο φαίνεται η ομάδα. Και ψιλοαγύμναστη θα έλεγα (έχω αρχίσει και πιστεύω τις φήμες πως με Σάλε δεν ήμασταν και πολύ του τρεξίματος...).

Θεωρώ πως σε σχέση με τα ερήπεια που άφησε ο περσινός καραφλομαλλιάς και η σκούπα ήρθε στο χαλαρό, τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Μπορεί να έρθει και νέα σκούπα βέβαια αλλά τουλάχιστον ο Ολυμπιακός δεν θα παίζει στο 70% όπως πέρυσι.

Θα έχει ενδιαφέρον τι θα σκαρφιστεί ο Πεδουλάκης και αν θα κάνει και νέες κηδείες αλλά δεν του ταιριάζει το ρόστερ και ενώ έχει βάλει κάποια σωστά και έξυπνα πράγματα στο παιχνίδι μας, ακόμα δείχνουμε ομάδα Οκτωβρίου που δεν μπορεί να βρει ρυθμό και να αφομειώσει τα συστήματα της για μεγάλα διαστήματα.

Πέρα από τους κλασσικούς ΔΔ και Σπανούλη (που πλέον δεν μπορούν να κρίνουν πάνω από ένα παιχνίδι συνεχόμενο) νομίζω ρόλο θα παίξει ο Πρίντεζης (ο Γκιστ δεν θα μπορεί να είναι εντελώς πάνω του γιατί έχει κανά δυο παίχτες να μαρκάρει ακόμα), ο Χάκετ και ο Λοτζέσκι από Ολυμπιακό και ο Καλάθης (κάνει πολύ καλά πλέι οφ, πρέπει να κρατήσει σε υψηλά επίπεδα την άμυνα και τη δημιουργία του), ο Ραντούλιτσα και ο Γκιστ από Παναθηναικό.

65/35 Ολυμπιακός το βλέπω και αυτό λόγω Πεδουλάκη που ξέρει τον τρόπο. Αν ήταν ακόμα ο Σάλε θα 'χαμε αρχίσει ήδη το χτίσιμο της ομάδας για τη νέα σεζόν.
louie
Κρίμα που διαγράφτηκε το ποστ του erwi Grey. Ευτυχώς δεν πήρε φάουλ.

Mr_Cadwell την πήρες ήδη την απάντηση σου. Αν εδώ μέσα λένε αυτά, στο γήπεδο μην περιμένεις τπτ καλύτερο
SkyFall
QUOTE (Reggie Miller 31 @ May 19 2016, 14:05 ) *
ΥΓ κανά stream θα παίξει σήμερα ή να πάμε σε καμιά καφετέρια;


εκτός από laola και videostream πηγαίνετε aklautoi rolleyes.gif
erwi grey
QUOTE(louie @ May 19 2016, 21:18 ) *
Κρίμα που διαγράφτηκε το ποστ του erwi Grey. Ευτυχώς δεν πήρε φάουλ.

Mr_Cadwell την πήρες ήδη την απάντηση σου. Αν εδώ μέσα λένε αυτά, στο γήπεδο μην περιμένεις τπτ καλύτερο

Oντως, γιατι σβηστηκε;Γιατι να παρω φαουλ; Μια αποψη, ευπρεπως, εξεφρασα.
Ελπιζω κι εσυ να χειροκροτεις τον Σπανουλη οταν ερχεται ΟΑΚΑ. Εχοντας κι ενα παραπανω λογο αφου προσφερε στην ομαδα σου.

Οσον αφορα το ματς αν ο Γκιστ ειναι σε καλη κατασταση προβλεπω κλασικα τον Σπανουλη να υποφερει και μαζι του ολος ο Ολυμπιακος.
Ο Παναθηναικος λογικα θα τα δωσει ολα για το μπρεικ και πιστευω θα δουμε ματς με χαμηλο σκορ.
Reggie Miller 31
QUOTE (Fitz @ May 19 2016, 14:35 ) *
Ο ΟΤΕ το έχει το σημερινό, οπότε νομίζω αξίζει το ρίσκο να μείνεις σπίτι και να το δεις με την ησυχία σου!



QUOTE (RipCity @ May 19 2016, 14:38 ) *
Λογικά θα το έχει το laola, όπως όλα τα εντός του Ολυμπιακού για την Α1.



QUOTE (SkyFall @ May 19 2016, 15:45 ) *
εκτός από laola και videostream πηγαίνετε aklautoi rolleyes.gif

χαχαχαχα άντε μακάρι να το δούμε γιατί δεν έχω όρεξη να βλέπω το ματς με ηχητική υπόκρουση απο χαουζάκια! tongue.gif

Για το ματς και την σειρά γενικά δεν ελπίζω σε πολλά! Ο Καλάθης τρίποντο δεν βάζει ούτε με αίτηση, ο Ραντούλιτσα είναι ξενερωμένος γιατί έφυγε ο Σάλε, ο Γκιστ γενικά στην κοσμάρα του εδώ και κάτι μήνες, Γουίλιαμς και Φεντελειν ανάλογα με τα φεγγάρια τους, Φώτσης σκέφτεται τα ένσημα, Χέινζ σκέφτεται τα κλαμπάκια που θα πάει σε 10 μέρες περίπου...
erasitehnis
Με τον αντίπαλο να κλείνει τη ρακέτα αν δεν υπάρξει περιφερειακό σουτ δεν πάμε πουθενά. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορούμε να τους κρατήσουμε στο ΣΕΦ κάτω από τους 70 συνεπώς πρέπει να βάλουμε παραπάνω.

9 π Καλάθης
8 Διαμαντίδης
9 Φέλντειν
8 Παππάς
9 Ουίλιαμς
6 Φώτσης
9 Ραντούλιτσα
8 Γκιστ
4 Χεινς
2 Χαντερ

Κάπως έτσι κερδίζουμε με 72-71 χωρίς κανέναν να πιάνει 10 π. biggrin.gif
Για να το κάνω ρεαλιστικότερο βάζω τον Ραντου 14 και τον Ουιλιαμς 12 και βγάζω 4 από Παππά, 2 από Γκιστ και 2 από Καλάθη.
Πάλι κερδίζουμε 72 έναντι λιγότερων. Κρίσιμα θα είναι τα καλάθια από επιθετικά ρημπάουντ καθώς και οι επιτυχημένες επιθέσεις στη λήξη του χρόνου που υποσκάπτουν και το ηθικό του αντιπάλου (Ισχύουν και για τις δύο πλευρές με πολλαπλάσιο κέρδος αν συμβούν στο τελευταίο πεντάλεπτο).
louie
QUOTE (erwi grey @ May 19 2016, 15:59 ) *
Oντως, γιατι σβηστηκε;Γιατι να παρω φαουλ; Μια αποψη, ευπρεπως, εξεφρασα.
Ελπιζω κι εσυ να χειροκροτεις τον Σπανουλη οταν ερχεται ΟΑΚΑ. Εχοντας κι ενα παραπανω λογο αφου προσφερε στην ομαδα σου.

Οσον αφορα το ματς αν ο Γκιστ ειναι σε καλη κατασταση προβλεπω κλασικα τον Σπανουλη να υποφερει και μαζι του ολος ο Ολυμπιακος.
Ο Παναθηναικος λογικα θα τα δωσει ολα για το μπρεικ και πιστευω θα δουμε ματς με χαμηλο σκορ.


Βασικά τον Σπανούλη τον έχω χειροκροτησει στο οακα. το καλοκαίρι που έπαιζε με την εθνική φιλικό τον χειροκροτησα. και στο ντέρμπι φέτος που βέβαια τον χειροκροτουσε όλο το γήπεδο για πείραγμα στα σουτ που έχανε. Ακομα και το πειραγμα λοιπόν δεν ήταν τίποτα καφρικο

Βέβαια η γνώμη μου απέναντι του είναι καθαρά μπασκετική και όταν μου μιλάνε για τον Σπανούλη ίσως να μην τον χειροκροτησω γιατί είναι αντίπαλος αλλά δεν θα αρχίσω να αραδιαζω τα αντίστοιχα πρασινα επιχειρήματα όπως εσύ για αγκωνιες και για φτυσιες(ευπρεπως...)

τεσπα δεν περιμένω χειροκρότημα στον διαμαντιδη γιατί ξέρω που ζω, αλλά οχι όταν κάποιος το αναφερει το πρώτο που έχεις να απαντήσεις να είναι οι φτυσιες και οι αγκωνιες(ποιες αγκωνιες κιόλας, ήμαρτον με αυτή την χαζομάρα). Σε μπασκετικο φόρουμ γράφεις

bodiroga10
Η μεγαλη διαφορα των δυο ομαδων ειναι στο 4 γι αυτο βαρομετρο θα ειναι ο πριντεζης και ο φωτσης.

Αν καταφερει ο παναθηναικος και ισορροπησει τα δεδομενα στην θεση 4 η σειρα ειναι 50-50 αλλιως ο ολυμπιακος ειναι καλυτερος

Ουσιαστικα πιστευω οτι ο γκιστ στην σειρα θα παιξει κυριως στο 5 και επειδη δεν υπαρχει ουσιαστικα αλλο αθλητικο 5αρι(ο χαντερ εδειξε και με τον αρη οτι δεν κανει) και ωστε να γινονται και αλλαγες στο πικ ν ρολ και να μενει πανω στο σπανουλη

Οποτε στο 4 ουσιαστικα ο παναθηναικος θα μεινει με τον φωτση που δεν βλεπεται ολη την χρονια,με τον 18χρονο χαραλαμποπουλο και με καποιες βοηθειες απ τον γκιστ για 5-10 λεπτα....

G-arenas
ο παπατζον ξερουμε ποτε επιστρεφει?? θα ηταν σημαντικος για μας εστω και 5 λεπτα να παιξει ωστε ο γκιστ να παιξει περισσοτερο στο 4 οπου και εχουμε το μεγαλυτερο προβλημα εκει...
salonikatasos
δεν πρόκειται να χειροκροτήσουν τον διαμαντίδη και καλά θα κάνουν,αντίπαλος είναι. το είχαν κάνει ξεκάθαρο εξάλλου σε εκείνο το ποστ του παιδιού(ολυμπιακός) που είχε βγει φώτο μαζί του στο φβ και έλεγε σε ευχαριστούμε μήτσο για όλα και του απαντούσαν από κάτω ότι αν ξαναπατήσει στο γήπεδο θα έχει πρόβλημα.

έξω από το γήπεδο φυσικά όλοι όσοι είναι στην κερκίδα,προφανώς και αν έβλεπαν τον διαμαντίδη στο δρόμο θα έβγαιναν φωτογραφία μαζί του και το αντίθετο με τον σπανούλη. μέσα στο γήπεδο είναι αντίπαλος και ο κόσμος κάνει τη δουλειά του,με το να προσπαθεί να αποσυντονίσει το μυαλό του αντίπαλου παίχτη με τις βρισιές,τις φωνές,τα πειράγματα κλπ. όσο δεν υπάρχουν επεισόδια και αντικείμενα στους παίχτες,εμένα δε με πειράζει καθόλου,όσο και να βρίζει το κοινό
j-kidd13
Παικτης κλειδι απο τον Παναθηναικο εχει τα προσοντα να αναδειχθει ο Χαντερ.Δεν ξερω αν εχει στα πλανα του ο κοουτς να του δωσει καποιο ρολο,αλλα ειναι παικτης που μπορει να ακολουθησει στην αμυνα τους αθλητικους παικτες του Ολυμπιακου και στο 3 και στο 4,και φυσικα να βοηθησει στις αλλαγες στα σκριν στους κοντους.
Coach Periklis
QUOTE (louie @ May 19 2016, 16:25 ) *
τεσπα δεν περιμένω χειροκρότημα στον διαμαντιδη γιατί ξέρω που ζω


αλήθεια γιατί κάποιος φίλος του ΟΣΦΠ να χειροκροτήσει τον Διαμαντίδη ;; Κατά την παρουσίαση πάει στην ευχή, σε μια πολιτισμένη χώρα ίσως γινόταν. Κατά τη διάρκεια του αγώνα που είναι ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ για ποιό λόγο;;;

Τι είναι ο Διαμαντίδης για τον Ολυμπιακό ώστε να εγκωμιαστεί;;;

Δε συζητάμε για το ελληνικό μπάσκετ, αλλά για τον σύλλογο

Ο Διαμαντίδης και ο ΠΑΟ είναι αιώνιοι ανταγωνιστές τίτλων. Καμία συμπάθεια. Αναγνώριση αξίας και εν μέρει σεβασμός, ναι.
RipCity
QUOTE (j-kidd13 @ May 19 2016, 15:47 ) *
Παικτης κλειδι απο τον Παναθηναικο εχει τα προσοντα να αναδειχθει ο Χαντερ.Δεν ξερω αν εχει στα πλανα του ο κοουτς να του δωσει καποιο ρολο,αλλα ειναι παικτης που μπορει να ακολουθησει στην αμυνα τους αθλητικους παικτες του Ολυμπιακου και στο 3 και στο 4,και φυσικα να βοηθησει στις αλλαγες στα σκριν στους κοντους.


Τι να σου πω, μπορεί να γίνει κανά κουλό και να γίνει ξαφνικά κανονικός παίκτης, αλλά μέχρι τώρα δεν υπάρχει αλλαγή ή περιστροφή της άμυνας στην οποία να μη χάνεται. Άσε που ο Παπαπέτρου πχ μπορεί και να τον βάλει μέσα στο καλάθι έτσι κοντός κι αδύνατος που είναι ο Χάντερ.
yorgos
QUOTE
Νομιζω οτι η στρατηγικη του Παναθηναικου πρεπει να ειναι ακριβως η αντιθετη και να μην πεσει στην παγιδα της απομονωσης του Σπανουλη. Θεωρω δηλαδη οτι πλεον ο Σπανουλης, οσο τεραστιος παικταρας και να ειναι, δεν μπορει να παρει στην πλατη του τον Ολυμπιακο σε μια σειρα τελικων.

Συμφωνώ να και στο μπολνταρισμένο θα έβαζα "και να ήταν".
pan24
Εγω νομιζω οτι θα κριθουν πολλα απο τον χαραλαμποπουλο.Δεδομενα θα παιξει αρκετα,ισως και πανω απο 15-20'.Αν μπορεσει να ανταπεξελθει ο παναθηναικος θα εχει σημαντικο κερδος
yorgos
QUOTE
Η μεγαλη διαφορα των δυο ομαδων ειναι στο 4 γι αυτο βαρομετρο θα ειναι ο πριντεζης και ο φωτσης.

Ενώ στο 3 έχουμε υπεροπλία...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.