Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Παναθηναικός 1ος τελικος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
rankin
QUOTE(TakeshyKurosawa @ May 20 2016, 07:32 ) *
Η σειρά πιστεύω θα λήξει 3-1. Λογικά θα πάρουμε το τρίτο παιχνίδι στο ΣΕΦ. Δεν νομίζω ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να κάνει διπλό στο ΟΑΚΑ με τίποτα. Δεν θεωρώ ότι ο φετινός ΠΑΟ έγινε ξαφνικά ομάδα και ότι ο Άρτζι είναι προπονητάρα, απλά είναι όπως φαίνεται και πάλι πιο καλή ομάδα από εμάς. Για κόμπλεξ δεν γίνεται να μιλάμε φέτος όταν μας έχουν ατιμώσει και σκυλέψει πολλές ομάδες στην Ευρώπη. Απλά δεν τραβάμε. Με εξαίρεση τον Πρίντεζη, τον Λότζο όταν είναι καλά και λίγο τον Χάκετ όλοι οι άλλοι είναι όπως λέγαμε και στο στρατό σκουπιδαράδες!

Συμφωνώ μέχρι κεραίας ..

Αυτό που δε ξερω ειναι αν βρισκόμαστε στο στάδιο της νέμεσις ή αν βρισκόμαστε ακόμα στην άτη...
Το άλλο που δεν γνωρίζω είναι ποσο βαθιά μεσα στο ναρκισσισμό του μπορεί να βυθιστεί κανείς και πόσο μεγάλη μπορεί να ειναι αυτή η λούπα..

** υπαρχει ενδεχόμενο να εχει παθει κάποια εκ νεου ζημιά στα πόδια ο Μαντζαρης;
Τα πόδια του ειναι αργά σαν 35χρονου ή σαν σακάτη... Κάτι δε παει καλά εδώ!
Και η τραγωδία συνεχίζεται με την έλλειψη αυτοπεποίθησης που του βγαίνει και στην επίθεση..

ashton
QUOTE (katharop @ May 20 2016, 03:27 ) *
Χωρις ιχνος ειρωνιας και χωρις να θελω να θιξω καποιον σημερα φιλοι αρειανοι πρεπει να καταλαβατε οτι ο παναθηναικος με τον αρη κατεβηκε για φιλικα προετοιμασιας ο πεδουλακης ηθελε να κερδισει χρονο και να δοκιμασει σχηματα. Το χασμα οσο και αν δεν θελετε να το δειτε ειναι ακομα τεραστιο.


πάντως η μόνη ομάδα που πέρασε από το Αλεξάνδρειο/Nick Galis Hall στα πλέϊοφ ήταν η ΑΕΚ του Ζντοβτς (που πάντα τον πίστευα :-)
tuareg
QUOTE (katharop @ May 20 2016, 03:27 ) *
Χωρις ιχνος ειρωνιας και χωρις να θελω να θιξω καποιον σημερα φιλοι αρειανοι πρεπει να καταλαβατε οτι ο παναθηναικος με τον αρη κατεβηκε για φιλικα προετοιμασιας ο πεδουλακης ηθελε να κερδισει χρονο και να δοκιμασει σχηματα. Το χασμα οσο και αν δεν θελετε να το δειτε ειναι ακομα τεραστιο.


σοβαρα τωρα?
μετα απο τοσο σημαντικη νικη της ομαδας σου το πρωτο σου ποστ αφορα τον Αρη?
Επι της ουσιας αν το χασμα ειναι τεραστιο η οχι θα φανει του χρονου,εκεινο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι στο παλε πλεον συνηθως θα χανετε....
pk13
Μεγαλη νικη στα ισα μεσα στο Σεφ χωρις κλεφτοπολεμο....Το πηγε καλα ο Πεδουλακης χθες το πραγμα...

Τεραστιος Καλαθης χθες....Καταπληκτικη οργανωση,φοβερη αμυνα και τα μπουμπουναγε οποτε χρειαζοταν...Ευγε...

Ο Φωτσης εκανε αυτο που ξερει πολυ καλα,να τα βαζει απο παντου...Ζει για αυτα τα ματς....

Ο Φελντειν δειχνει οτι το εχει....Απλα μπερδευτηκε απο τον ερχομο του Ουιλιαμς που ηταν μαυρο χαλι χθες....Ηθελε και 2μυρια...Πως δεν του τα δωσαμε...

Ο Παππας ηταν καλος χθες...Θα χρειαστει να παιξει ακομα περισσοτερο στη σειρα,θελουμε το σκοραρισμα του για να ξεκολλαμε σε καποια σημεια...

Γκιστ,ΔΔ θετικοτατοι....

Το σημαντικοτερο ματς για τη σειρα ειναι το επομενο....Αν το παρουμε θα σηκωσουμε την κουπα...Αν χασουμε ξεκιναει απο την αρχη το πραγμα....

Ο Ολυμπιακος μπροστα δεν ηταν κακος....Πισω στην περιφερειακη αμυνα ηταν μαυρο χαλι....Αυτο το αστειο με τον Μαντζαρη ποτε θα σταματησει?

Ο Πριντεζης κατεθεσε ψυχη στο παρκε....Ο Παπανικολαου ανυπαρκτος....

Αν χασει το πρωταθλημα μαλλον θα φυγει ο Σφαιρο...Θα ειναι πολυ χοντρη αποτυχια η σεζον....
jazz thrilos
Παίδες, χάσει κερδίσει, πάρει ή όχι πρωτάθλημα, ο Σφαιρόπουλος είναι ήδη εκτός Ολυμπιακού. Έχασε οριστικά νομίζω την εμπιστοσύνη που τόσο γενναιόδωρα του είχαν προσφέρει διοίκηση, παίχτες και κόσμος. Για πρώτη φορά χθες στο γήπεδο, ακόμη κι όταν περάσαμε με 4 πόντους μπροστά μπορούσες να αισθανθείς οτι ούτε οι παίχτες ούτε ο κόσμος πίστευε οτι θα το πάρουμε το ματς. Αυτό έχει να γίνει χρόνια μιας και είχαμε συνηθίσει σε επικές ανατροπές. Έργο Σφαιρόπουλου η απώλεια της αυτοπεποίθησης; Δεν ξέρω, αλλά σίγουρα δεν εμπνέει πλέον σιγουριά σε κανέναν. Ελπίζω να έχουν αρχίσει ήδη να καταστρώνονται τα πλάνα γιατί οι ομάδες δεν χτίζονται τον Ιούλιο, χτίζονται στο τέλος των πρωταθλημάτων ουσιαστικά έχοντας καταλήξει με ποιόν προπονητή θα πορευτείς του χρόνου και τι είδους μπάσκετ θα πάιξει αυτός ο προπονητής έτσι ώστε να έρθουν οι κατάλληλοι παίχτες που θα υπηρετήσουν το πλάνο του. Αν περιμένουμε πάλι τον Ιούλιο, μας βλέπω του χρόνου να παλεύουμε με Ζαλγκίρις στις τελευταίες θέσεις της ευρωλίγκας. Για πρωτάθλημα βέβαια, ούτε κουβέντα.
Zephyr
Ο Σφαιρόπουλος ας κάνει break την Κυριακή αλλιώς ας αφήσει την ομάδα στον Μίλαν. Το ίδιο χάλια μπάσκετ θα παίζουμε με την διαφορά ότι θα ξέρουμε επισήμως ότι στον πάγκο κάθεται βοηθός προπονητή (δεν άντεξα, την είπα την κακία μου 19.gif ).
Μια ομάδα ασύνδετη από την αρχή της σεζόν μέχρι και την λήξη, παίχτες τουρλουμπούκι που από τους καινούργιους μόνο ο Χάκετ βγήκε (σιγά την ανακάλυψη δηλαδή λες και δεν τον ξέραμε) και αυτόν πάει να τον φάει με τις εμμονές του.
newpower2020
Νομίζω χθές δεν είδαμε τίποτα παραπάνω απ'αυτό που βλέπουμε και λέμε όλη τη σαιζόν. Ένα αμυντικό πλάνο ανεπαρκές με βοήθειες σ'αυτόν που κατεβάζει τη μπάλα και ελεύθεροι οι υπόλοιποι να εκτελούν, τον Μάντζαρη αδικαιολόγητα πολύ ώρα στο παρκέ, τον Σπανούλη ομοίως.Ο Σφαιρόπουλος διανύει μια τραγική χρονιά, του πιστώνεται και ο ελλειπέστατος σχεδιασμός. Για μένα οι τελικοί ήταν και πριν από χθές χαμένοι, το μόνο που εύχομαι είναι μήπως και οι Αφοί συνειδητοποιήσουν τι γίνεται και κινητοποιηθούν γρήγορα ενόψει νέας και πιο δύσκολης σαιζόν.
shtarkws
QUOTE(jazz thrilos @ May 20 2016, 09:56 ) *
Παίδες, χάσει κερδίσει, πάρει ή όχι πρωτάθλημα, ο Σφαιρόπουλος είναι ήδη εκτός Ολυμπιακού. Έχασε οριστικά νομίζω την εμπιστοσύνη που τόσο γενναιόδωρα του είχαν προσφέρει διοίκηση, παίχτες και κόσμος. Για πρώτη φορά χθες στο γήπεδο, ακόμη κι όταν περάσαμε με 4 πόντους μπροστά μπορούσες να αισθανθείς οτι ούτε οι παίχτες ούτε ο κόσμος πίστευε οτι θα το πάρουμε το ματς. Αυτό έχει να γίνει χρόνια μιας και είχαμε συνηθίσει σε επικές ανατροπές. Έργο Σφαιρόπουλου η απώλεια της αυτοπεποίθησης; Δεν ξέρω, αλλά σίγουρα δεν εμπνέει πλέον σιγουριά σε κανέναν. Ελπίζω να έχουν αρχίσει ήδη να καταστρώνονται τα πλάνα γιατί οι ομάδες δεν χτίζονται τον Ιούλιο, χτίζονται στο τέλος των πρωταθλημάτων ουσιαστικά έχοντας καταλήξει με ποιόν προπονητή θα πορευτείς του χρόνου και τι είδους μπάσκετ θα πάιξει αυτός ο προπονητής έτσι ώστε να έρθουν οι κατάλληλοι παίχτες που θα υπηρετήσουν το πλάνο του. Αν περιμένουμε πάλι τον Ιούλιο, μας βλέπω του χρόνου να παλεύουμε με Ζαλγκίρις στις τελευταίες θέσεις της ευρωλίγκας. Για πρωτάθλημα βέβαια, ούτε κουβέντα.


Τον Σφαιροπουλο για να τον κρινουν οι Αγγελοπουλοι πρεπει να αποφασισουν αν η χρονια επηρεαστηκε απο τους τραυματισμους και σε ποιον βαθμο. Αν δηλαδη αποφασισουν οτι η μακροχρονη απουσια Λοτζεσκι και Γιανγκ επηρεααν την τακτικη και αποδοση της ομαδας, τοτε θεωρω πολυ πιθανον να του δωσουν αλλη μια σεζον με πληρης ροστερ για να τον κρινουν.

Αν αποφασισουν οτι συμφωνα με το ροστερ οι εμφανισεις και τα αποτελεσματα ειναι κατω του προσδοκουμενου τοτε θα σκεφτουν σιγουρα την αντικατασταση του. Βεβαια καλο ειναι οι φιλοι του Ολυμπιακου, πριν ζητησουν την απομακρυνση του κοουτς να σκεφτουν ποιος μπορει να ειναι ο αντικαταστατης του..

Στην Ελλαδα βεβαια αυτο που κυριως μετραει ειναι το αποτελεσμα, μπορει ο κοουτς Σφαιρο να κανει 2 διπλα και 3 νικες και να γινει ο απολυτος ηρωας, ο προπονητης με ατσαλινα νευρα που δεν καταλαβαινει απο εδρες κτλ κτλ. Λιγο υπομονη και ταμειο θα γινει στο τελος
jazz thrilos
QUOTE (shtarkws @ May 20 2016, 10:24 ) *
Τον Σφαιροπουλο για να τον κρινουν οι Αγγελοπουλοι πρεπει να αποφασισουν αν η χρονια επηρεαστηκε απο τους τραυματισμους και σε ποιον βαθμο. Αν δηλαδη αποφασισουν οτι η μακροχρονη απουσια Λοτζεσκι και Γιανγκ επηρεααν την τακτικη και αποδοση της ομαδας, τοτε θεωρω πολυ πιθανον να του δωσουν αλλη μια σεζον με πληρης ροστερ για να τον κρινουν.

Αν αποφασισουν οτι συμφωνα με το ροστερ οι εμφανισεις και τα αποτελεσματα ειναι κατω του προσδοκουμενου τοτε θα σκεφτουν σιγουρα την αντικατασταση του. Βεβαια καλο ειναι οι φιλοι του Ολυμπιακου, πριν ζητησουν την απομακρυνση του κοουτς να σκεφτουν ποιος μπορει να ειναι ο αντικαταστατης του..

Στην Ελλαδα βεβαια αυτο που κυριως μετραει ειναι το αποτελεσμα, μπορει ο κοουτς Σφαιρο να κανει 2 διπλα και 3 νικες και να γινει ο απολυτος ηρωας, ο προπονητης με ατσαλινα νευρα που δεν καταλαβαινει απο εδρες κτλ κτλ. Λιγο υπομονη και ταμειο θα γινει στο τελος

Πρωτάκουστο! Δηλαδή τι θα του πουν; Εντάξει έλειπε ο Γιανγκ αλλιώς θα τα είχαμε σαρώσει όλα, μείνε του χρόνου με την ίδια ομάδα (Όντομ, Στρόμπερι κλπ) και με υγιή Γιανγκ θα πάρουμε ευρωλίγκα; Μην λέμε οτι θέλουμε, το πρόβλημα δεν είναι τα αποτελέσματα (για τα οποία έπαιξαν ρόλο οι απουσίες), το πρόβλημα είναι οτι ο Σφαιρό έχει πάθει black out και σε αυτό το επίπεδο είναι ανεπίτρεπτο. Δεν έχω κάποιον άλλον να προτείνω, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να κάτσουμε στα αυγά μας και να μην ασκούμε κριτική. Τον προπονητή ας τον επιλέξουν αυτοί που βάζουν τα λεφτά. Εγώ Ολυμπιακός είμαι, δεν είμαι μάνατζερ.
thanath
QUOTE (jazz thrilos @ May 20 2016, 10:33 ) *
Πρωτάκουστο! Δηλαδή τι θα του πουν; Εντάξει έλειπε ο Γιανγκ αλλιώς θα τα είχαμε σαρώσει όλα μείνε του χρόνου με την ίδια ομάδα (Όντομ, Στρόμπερι κλπ) και με υγιή Γιανγκ θα πάρουμε ευρωλίγκα; Μην λέμε οτι θέλουμε, το πρόβλημα δεν είναι τα αποτελέσματα (για τα οποία έπαιξαν ρόλο οι απουσίες), το πρόβλημα είναι οτι ο Σφαιρό έχει πάθει black out και σε αυτό το επίπεδο είναι ανεπίτρεπτο. Δεν έχω κάποιον άλλον να προτείνω, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να κάτσουμε στα αυγά μας και να μην ασκούμε κριτική. Τον προπονητή ας τον επιλέξουν αυτοί που βάζουν τα λεφτά. Εγώ Ολυμπιακός είμαι, δεν είμαι μάνατζερ.


Αυτό το έχουν εμμέσως ή και σαφώς (δεν θυμάμαι) πει μετά τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ, που προσπάθησαν να δικαιολογήσουν τον αποκλεισμό..
Conan1982
Εγώ έχω μια απορία, χτίσαμε υποτίθεται μια ομάδα υπεραθλητική με σκληράδα κλπ κλπ για να έχουμε τρομέρη άμυνα. Τελικά αποδείχτηκε ότι άλλοι είχαν πιο υπεραθλήτες και εμείς δεν παίζουμε και τόσο καλή άμυνα, ιδίως περιφερειακή, ποια είναι τελικά η αιτία αυτής της χάλιας περιφερειακής άμυνας;
Lazeras
Εγώ ρε παίδες γιατί πιστεύω ότι ήταν καλύτερος παίχτης του γηπέδου μακράν ο Διαμαντίδης;

QUOTE(Zephyr @ May 20 2016, 10:04 ) *
Ο Σφαιρόπουλος ας κάνει break την Κυριακή αλλιώς ας αφήσει την ομάδα στον Μίλαν. Το ίδιο χάλια μπάσκετ θα παίζουμε με την διαφορά ότι θα ξέρουμε επισήμως ότι στον πάγκο κάθεται βοηθός προπονητή (δεν άντεξα, την είπα την κακία μου 19.gif ).
Μια ομάδα ασύνδετη από την αρχή της σεζόν μέχρι και την λήξη, παίχτες τουρλουμπούκι που από τους καινούργιους μόνο ο Χάκετ βγήκε (σιγά την ανακάλυψη δηλαδή λες και δεν τον ξέραμε) και αυτόν πάει να τον φάει με τις εμμονές του.

Τρομερός παίχτης ο Χάκετ. Ηγέτης του Ολυμπιακού πλέον ξεκάθαρα μαζί με Πρίντεζη.

QUOTE(newpower2020 @ May 20 2016, 10:21 ) *
Νομίζω χθές δεν είδαμε τίποτα παραπάνω απ'αυτό που βλέπουμε και λέμε όλη τη σαιζόν. Ένα αμυντικό πλάνο ανεπαρκές με βοήθειες σ'αυτόν που κατεβάζει τη μπάλα και ελεύθεροι οι υπόλοιποι να εκτελούν, τον Μάντζαρη αδικαιολόγητα πολύ ώρα στο παρκέ, τον Σπανούλη ομοίως.Ο Σφαιρόπουλος διανύει μια τραγική χρονιά, του πιστώνεται και ο ελλειπέστατος σχεδιασμός. Για μένα οι τελικοί ήταν και πριν από χθές χαμένοι, το μόνο που εύχομαι είναι μήπως και οι Αφοί συνειδητοποιήσουν τι γίνεται και κινητοποιηθούν γρήγορα ενόψει νέας και πιο δύσκολης σαιζόν.

O Mάντζαρης δεν είναι επιπέδου Ολυμπιακού για μένα. Ποτέ δεν ήταν. Eurocup με Άρη. Εκεί ναι. Απλά φαινόταν καλός δίπλα στον υπερπαιχταρά Σπανούλη τόσα χρόνια.
assistant
φημες ότι εθεαθη στην Τσιμισκη ο κοουτς Πρίφτης να αγοραζει κοκκινες γραβάτες ελεγχονται ως ανακριβεστατες.........αν βιαστηκε να υπογραψει στον Αρη(κακο του κεφαλιου του) υπαρχει κι ο Τρινκιερι...
a bullet for your head
QUOTE(Conan1982 @ May 20 2016, 10:52 ) *
Εγώ έχω μια απορία, χτίσαμε υποτίθεται μια ομάδα υπεραθλητική με σκληράδα κλπ κλπ για να έχουμε τρομέρη άμυνα. Τελικά αποδείχτηκε ότι άλλοι είχαν πιο υπεραθλήτες και εμείς δεν παίζουμε και τόσο καλή άμυνα, ιδίως περιφερειακή, ποια είναι τελικά η αιτία αυτής της χάλιας περιφερειακής άμυνας;

Θυμάμαι μια δήλωση του David Blatt , που παραλληλιζε τον προπονητή μπάσκετ με πιλότο μαχητικου αεροσκαφους .
Κατα την διάρκεια ενός αγώνα, ο προπονητής πρέπει να επεξεργαζεται γρήγορα τα δεδομένα, να είναι γρήγορος στην λήψη πρωτοβουλιων και αποφάσεων, αποφασιστικος , ευέλικτος, να αναπροσαρμοζεται γρήγορα.
Βασικά τέτοιες δεξιότητες - ικανότητες πρέπει να επιδεικνυει καθ'όλη την σεζόν, κάθε, μα καθε μέρα ξεχωριστά.
Πρέπει να διαχειρίζεται αντιξοοτητες, να συσπειρωνει τους παίκτες του, να τους πείθει κάθε φορά οτι διαθέτει λειτουργικές λύσεις, ευρηματικοτητα και επινοητικοτητα.
Να έχει την ανθεκτικοτητα να απορροφα τους κραδασμους ,
να ξέρει να διαχειρίζεται την ψυχολογία κάθε παίκτη ξεχωριστά και να αξιοποιει αν χρειαστεί, ακόμη και το τελευταίο μέλος του ροστερ.
Μόνο έτσι μπορεί να πείσει και να εμπνεύσει τους παίκτες του.

pan24
Ολο το πλανο του πεδουλα οτι στο να μπορεσει να ανταπεξελθει ο καλαθης αμυντικα.Εφοσον δεν εχει ενα λασμε για να μπορει να βγαζει τον γκιστ πανω στους περιφερειακους στις αλλαγες αναγκαστικα βασιζεται στην ατομικη αμυνα απο τους περιφερειακους(το 2012 βεβαια οι περιφερειακοι στην ατομικη αμυνα ηταν επιεικως μετριοι) εκει πο ο καλαθης διεπρεψε(και εδω που τα λεμε αυτος ειναι ενας απο τους κυριους λογους που εχει τετοιο συμβολαιο)
Ο μαντζαρης μετα τα σεναρια για nba εχει εξαφανιστει εντελως.Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση η πηραν τα μυαλα του αερα
Και οκ στην επιθεση ποτε δεν ξεχωριζε,ειναι και θεμα μερα/φορμας κτλ αλλα τους τελευταιους μηνες δεν παιζει ουτε αμυνα που εκει ηταν πολυ καλος
Αν ο πριφτης δεν εκανε βλακεια να υπογραψει απο τοσο νωρις ενας παγκος αθηναικης ομαδας τον περιμενει...
tReason
Ειναι λιγο αδικη η κριτικη στον Σφαιροπουλο.Αν ειχε βαλει τρεις ποντους ο ολυμπιακος παραπανω κανενας δεν θα εγραφε αυτα που γραφονται τωρα.Και ακομα η σειρα δεν εχει τελειωσει αν κερδισει την σειρα ο οσφπ που ακομα μπορει να συμβει ολα αυτα θα ακουγονται αστεια.Ο Σφαιροπουλος ειναι καλος προπονητης σειρα εχει σιγουρα αδυναμιες αλλα ευκολα ο οσφπ μπορει να βρει χειροτερο προπονητη.Δειτε την περιπτωση του Πεδουλακη τον εδιωξε ο παναθηναικος γιατι εψαχνε κατι καλυτερο και κατεληξε στο χειροτερο εως πολυ χειροτερο..
newpower2020
QUOTE(tReason @ May 20 2016, 12:17 ) *
Ειναι λιγο αδικη η κριτικη στον Σφαιροπουλο.Αν ειχε βαλει τρεις ποντους ο ολυμπιακος παραπανω κανενας δεν θα εγραφε αυτα που γραφονται τωρα.Και ακομα η σειρα δεν εχει τελειωσει αν κερδισει την σειρα ο οσφπ που ακομα μπορει να συμβει ολα αυτα θα ακουγονται αστεια.Ο Σφαιροπουλος ειναι καλος προπονητης σειρα εχει σιγουρα αδυναμιες αλλα ευκολα ο οσφπ μπορει να βρει χειροτερο προπονητη.Δειτε την περιπτωση του Πεδουλακη τον εδιωξε ο παναθηναικος γιατι εψαχνε κατι καλυτερο και κατεληξε στο χειροτερο εως πολυ χειροτερο..


Διαφωνώ ότι είναι άδικη η κριτική. Ήταν υπεύθυνος του σχεδιασμού της ομάδας ο οποίος ήταν εξόφθαλμα ελλιπής. Κατά τη διάρκεια της σαιζόν μπέρδεψε τους παίκτες με την αχρείαστη προσθήκη Όντομ. Αποκλείστηκε από το Top-16, με ήττες που μετά από πολλά χρόνια ήταν με κατεβασμένα χέρια (Ζαλγκίρις, Κίμκι). Αδίκησε παίκτες (Αθηναίου) και στηρίχθηκε αδικαιολόγητα πολύ σε άλλους (Μάντζαρης. Δεν λέω να φάμε τον Μάντζαρη αλλά ο άνθρωπος είναι ντεφορμέ, ούτε ο ίδιος δεν θά 'βαζε τόση ώρα τον ευτό του να παίζει). Κακές επιλογές ξένων και αντικαταστάσεις ξένων. Κακή διαχείριση αγώνων. Αν παραδεχθεί τα λάθη του και πεί πώς θ'αλλάξει φιλοσοφία για του χρόνου, εγώ στηρίζω, ακριβώς με το σκεπτικό ότι υπάρχουν και χειρότερα.

Edit: Νομίζω η συζήτηση πρέπει να μεταφερθεί στο topic Σφαιρόπουλος
j-kidd13
QUOTE(tuareg @ May 20 2016, 09:39 ) *
σοβαρα τωρα?
μετα απο τοσο σημαντικη νικη της ομαδας σου το πρωτο σου ποστ αφορα τον Αρη?Επι της ουσιας αν το χασμα ειναι τεραστιο η οχι θα φανει του χρονου,εκεινο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι στο παλε πλεον συνηθως θα χανετε....


Αυτο απο που προκυπτει?? tongue.gif
bodiroga10
παντως για μενα ο παικτης του ολυμπιακου που βοηθησε περισσοτερο απ ολους τον παναθηναικο να κερδισει ειναι ο χακετ. στο 74-72 οταν περασε μπροστα ο ολυμπιακο μετα τις βολες του λοτζεσκι ο παναθηναικος τα εχει χαμενα και κανει ισως την χειροτερη του επιθεση στο ματς...

και εκει που φαινοταν οτι το ματς πηγαινει προς τον ολυμπιακο ο χακετ κανει μια τραγικη πασα στον πριντεζη,στην επομενη φαση τρωει τριποντο απο τον διαμαντιδη σε σημειο που δεν δινεις ποτε το σουτ στον διαμαντιδη και στην επιθεση αμεσως μετα χωρις να αλλαξει μια πασα σουταρει τριποντο που αστοχει......
erwi grey
Καποια στιγμη τα ωραια τελειωνουν. Το μοντελο της πατριαρχικης ομαδας του Ολυμπιακου δε φαινεται πλεον να εχει περαση, επειδη ο Σπανουλης μεγαλωνει η μπορει και το ιδιο τα μπασκετ στην Ευρωπη να μην ευνοει την ομαδα που επικεντρωνεται τοσο πολυ σε εναν παικτη στο παιχνιδι της.
Μπορει ο Σφαιροπουλος να μειωσει τον χρονο του και κυριως τον τροπο που παιζει; Δε νομιζω..
Κατα τη γνωμη μου ο κορυφαιος Ευρωπαιος την τελευταια 5 ετια και μεσα στους καλυτερους ολων των εποχων στην Ευρωπη, αλλα αυτο δε σημαινει πως θα περιμενουμε μια 3ετια ξοδευοντας μεγαλο μερος του μπατζετ οπως εχει συμβει και σε αλλες ομαδες για να τον αποθεωνουμε και στην ουσια να μη μπορει να φτιαχτει η ομαδα απο την αρχη.
Απο εκει πρεπει να ξεκινησει η διοικηση κανοντας του μια προταση κοντα στο εκατομμυριο που θα του δειχνει και πως πρεπει να εχει αλλο ρολο στο παιχνιδι της ομαδας και θα τον αποφορτισει απο το οτι πρεπει να δικαιολογει τα τεραστια συμβολαια στο παιχνιδι του.

Ο Πεδουλακης περα απο τις βλακειες που εκανε με τον Αρη ειναι καλος προπονητης, αλλα και το ροστερ της Ρεαλ να ειχε 80 ποντους μο μη περιμενουν οι φιλοι του Παο γιατι διαβαζουμε υπερβολες.
Putnam

Προσοχή από τον Πέδουλα στην διαχείριση του Γουίλιαμς στο δεύτερο παιχνίδι που έρχεται. Λογικά ο παίκτης μετά το κακό παιχνίδι που έκανε θα θέλει να αποδείξει πράγματα μέσα στο γήπεδο (μιας και οι ευκαιρίες πια είναι μετρημένες) και ειδικά κάτω από το βλέμμμα του κόσμου μας , οπότε πιθανόν να οδηγηθεί σε τραβηγμένες ενέργειες επιθετικά. Ήδη και χθες μπουμπούνησε ένα εντελώς αχρείαστο τρίποντο μετά από ντρίπλα πάνω σε άμυνα 1με1, ενώ δεν το έχει (ίσως του έμεινε η ανάμνηση του ματς με τον Αστέρα).

Κρέντιτς σε αυτό το κομμάτι στον Σφαιρόπουλο που τον εξουδετέρωσε επιθετικά, όμως το έχουν κάνει και άλλοι προπονητές στην ευρωλίγκα που διάβασαν το παιχνίδι του με τις αριστερές μπούκες και την αδυναμία στο σουτ από μέση και μακρινή απόσταση.

Περιμένω πάντως να πιάσει καλύτερη απόδοση στο ΟΑΚΑ, αρκεί να αποφύγει τις υπερβολές που θα τον παρκάρουν στον πάγκο.
whaler
QUOTE (erwi grey @ May 20 2016, 14:09 ) *
Ο Πεδουλακης περα απο τις βλακειες που εκανε με τον Αρη ειναι καλος προπονητης, αλλα και το ροστερ της Ρεαλ να ειχε 80 ποντους μο μη περιμενουν οι φιλοι του Παο γιατι διαβαζουμε υπερβολες.


Όπως και όλοι οι άνθρωποι, έτσι και οι προπονητές όσο μεγαλώνουν, μαθαίνουν. Δε λέω πως αναγκαστικά θα οδηγηθούμε σε τέτοιους Μ.Ο που λες, αλλά πολλά πράγματα και καταστάσεις αλλάζουν και μαζί τους αλλάζουν και οι προπονητές. Θεωρώ τον Πεδουλάκη έξυπνο άνθρωπο και νομίζω πως κατάλαβε πως μόνο με άμυνα δεν έχεις επιτυχίες. Ο σωστός συνδυασμός άμυνας και επίθεσης όμως (όπως άλλωστε γινόταν στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και επί Ζοτς), σίγουρα φέρνει αποτελέσματα.
Οπότε, ούτε τέτοια νούμερα στην επίθεση περιμένουμε, αλλά ούτε και εκείνο το πράγμα που γινόταν πριν 3 χρόνια. Συγκρατημένα αισιόδοξοι με αυτά που βλέπουμε ως ώρας είμαστε.
Nemesakos
Για πρώτη φορά μετά από καιρό απόλαυσα ένα πάρα πολύ ωραίο ματς ανάμεσα σε 2 δυνατους αντιπάλους.

Με απολύτη ειλικρίνια, θα πω πως ακόμα και ο ΠΑΟ αν έχανε, θα είχα μείνει ευχαριστημένος από αυτό που παρουσίασε. Είδα την ομάδα μου μετά από αρκετά μεγάλο διάστημα να αποδίδει πολύ ωράιο μπάσκετ κατά διαστήματα. Παραφωνίες υπήρξαν πάρα πολλές ακόμα και από πρωταγωνιστές. Πάντως μου δινόταν η εντύπωση, πως θα ήταν πολύ δύσκολο να χαθεί αυτό το ματς, όσο υπερβολικό και αν ακούγεται. Ο Παναθηναϊκός πάντως, μου έβγαζε μετά από αρκετό διάστημα, ηρεμία, πλάνο, αυτοπεποίθηση, θέληση, συσπείρωση.

Οι σκέψεις μου και οι προβληματισμοί μου από την σειρά με τον Άρη, ήταν τι ακριβώς είχε προσθέσει, ο Πεδουλάκης σε σχέση με τον Σάλε, γιατί παρακολουθώντας τους αγώνες, έστω και σε επανάληψη, δεν έβλεπα απολύτως τίποτα καινούριο. Ισως τα hedge out που έκοψε ο Ραντούλιτσα και κάποιες μικροαλλαγές, ελάχιστες όμως, σε plays και μετά μόνο σε πρόσωπα. Τακτικά δεν έβλεπα κατι. Και σκεφτόμουν ότι δεν μπορεί ο Πεδουλάκης σε κάτι τέτοια είναι γάτος. Μου πέρασε ακόμα και από το μυαλό ότι γίναν τα περίφημα mindgames που είχε πει ο Μπαρτζώκας ότι επιδίδεται ο Πεδουλάκης. Ακόμα και σε μια στιγμή περισυλλογής σκέφτηκα μήπως και το σκηνικό με τα νυχτοπερπατήματα ήταν σχεδόν στημένο. Anyway στην αποστροφή της τρέλας εκείνης της στιγμής με τα mind games μου ήρθε και αυτό στο μυαλό.

Όπως και να έχει, ότι και αν έκανε με τα mindgames ο Πεδουλάκης λειτούργησε. Συσπείρωσε την ομάδα, έριξε στάχτη στα μάτια των αντιπάλων, δεν παρουσίασε κανένα καινούριο play στα ματς με τον ¨Αρη, και ότι λαγό είχε τον έβγαλε από το καπέλο στον αγώνα στον ΣΕΦ.

P&R και άγιος ο θεός. Το πρόβλημα του ΟΣΦΠ ήταν ότι ο ΠΑΟ αποφάσισε να παίξει πικ εντ ρολ σε κοντινές πλέον αποστάσεις και όχι με τον Ράντου αλλά τους αθλητικούς τους. Γκιστ και Χάντερ είχαν πολύ καλά ποσοστά επιτυχίες στα πικς, Φώτσης και Φελντίν ακροβολίστηκαν στα πλάγια κ βρήκαν πολλά ελευθερα σουτ, Καλάθης και ΔΔ μοίρασαν μαζί 15 ασίστς, ο Παππάς έδωσε το λίγο άναρχο στοιχείο, το οποίο σε μια σχετικά καλά οργανωμένη άμυνα με συγκεκριμένα θέματα δημιούργησε ακόμα περισσότερα. Ο Χαραλαμπόπουλος, έδωσε ενέργεια, έκανε σωστά φάουλ, μοίρασε σωστά το παιχνίδι. Οι υπόλοιποι είτε για τον έναν ή τον άλλον λόγο δεν συμμετείχαν ιδιαίτερα. Ο Ράντου γιατί έχει αργά πόδια για αυτό που παίζει ο Πεδουλάκης, ο Ουίλιαμς ταλαιπώρησε την μπάλα αρκετά, αλλά πιστεύω θα είχε μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής αν δεν ήταν καλά ο Φελντίν. Ο Φέλντίν έδειξε να βρίσκει ξανά τον ρόλο του αυτόν που είχε στην αρχή.

Θεωρώ πως ο Σφαιρό είχε πολλά αμυντικά πλάνα πάνω στον Ουίλιαμς, και με την μη χρησιμοποίηση του, βγήκε η ομάδα λίγο εκτός ρυθμού. Επίσης θεωρώ πως περιμένε και παιχνίδι με τον Ράντου. Ουσιαστικά οι 2 πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟ είχαν ρόλο κομπάρσου στο ματς. Οι 2 φάκτορ του ΠΑΟ, που λογικά πολλά από τα αμυντικά συστήματα του ΟΣΦΠ θα ήταν πανω τους, έγιναν νον φάκτορ για τον Σφαιρόπουλο με αποτέλεσμα να χαθεί λίγο το μυαλό. Εξού και τα πολλά λάθη που έγιναν σε μαρκαρίσματα. Αλλωστε θεωρώ πως αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός άλλαζε εντελώς πρόσωπο όταν ήταν και οι 2 μέσα. Παράλληλα με τις αμυντικές αδυναμίες του Ράντου, ο ΟΣΦΠ έπαιρνε ανάσες.

Ο ΠΑΟ πήρε σκορ από Χάντερ που ήταν non factor, από τον Παππά που ήταν non factor, από τον Καλάθη που ήταν non factor ειδικά στο σκοράρισμα. Ο ΠΑΟ πήρε το παιχνίδι γιατί πήρε σκορ και ενέργεια από παίκτες που αγκομαχούσαν ή δεν έπαιζαν σε προηγούμενα παιχνίδια. Ο Καλάθης τιμώρησε αυτή την φορά το under, (λογικό όμως το under) και μαζί με του πόντους που έβαλε, τα υπολοιπα στατιστικά του είναι ζηλευτά. 8 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίμματα. Ο ΔΔ οργάνωσε εξαιρετικά τις κρίσιμες επιθέσεις, ο Γκιστ σκόρασε και πόσταρε όπως και όταν έπρεπε. Ο Αντώνης πήρε τα κλασικά του σουτ και τα έβαλε. Πίσω προσπάθησε αλλά δεν ήταν αρκετός. Ενω και ο Φελντίν ήταν σούπερ.

ΑΠό την πλευρά του ΟΣΦΠ, Πρίντεζης Λοτζέσκι Παπαπέτρου, ήταν σαφώς οι καλύτεροι. Ο Χάκετ προσπάθησε αλλά κάποιες φορές έδειχνε εκτός κλίματος, ο Σπανούλης σκόραρε αλλά δεν ήταν αρκετό, όμως δεν ήταν αρνητικός, ο Παπανικολάου δεν θυμίζει ούτε στο ελάχιστο τον Παπανικολάου του 12. Δείχνει πολύ χειρότερος παίκτης. Ο Χάντερ, δεν έκανε κάτι περισσότερο ή λιγότερο από αυτά που έκανε σε όλα τα προηγούμενα ματς, είναι άδικο να κρίνεται έτσι επειδή έχει κλείσει αλλού. Ο Μάντζαρης ήταν κακός. πολύ κακός. Στρόμπερι και Μιλουτίνοφ δεν έπαιξαν ιδιαίτερα.

Ήταν μια δίκαιη νίκη για τον ΠΑΟ με ωραίο μπάσκετ. Σαφώς και υπάρχει δρόμος ακόμα και το κυριότερο είναι να μην πάρουν τα μυαλά τους αέρα. Και των παικτών και των οπαδών.
tuareg
QUOTE (j-kidd13 @ May 20 2016, 13:09 ) *
Αυτο απο που προκυπτει?? tongue.gif


.
απο το οτι ασχολειται με τον Αρη σε μερα μεγαλης νικης επι του αιωνιου αντιπαλου.... μαλλον βλεπει μακρια....
T.W.Is.M.
QUOTE(Zephyr @ May 20 2016, 10:04 ) *
Ο Σφαιρόπουλος ας κάνει break την Κυριακή αλλιώς ας αφήσει την ομάδα στον Μίλαν. Το ίδιο χάλια μπάσκετ θα παίζουμε με την διαφορά ότι θα ξέρουμε επισήμως ότι στον πάγκο κάθεται βοηθός προπονητή (δεν άντεξα, την είπα την κακία μου 19.gif ).
Μια ομάδα ασύνδετη από την αρχή της σεζόν μέχρι και την λήξη, παίχτες τουρλουμπούκι που από τους καινούργιους μόνο ο Χάκετ βγήκε (σιγά την ανακάλυψη δηλαδή λες και δεν τον ξέραμε) και αυτόν πάει να τον φάει με τις εμμονές του.



Οριστε, τη βαζω και σε κοκκινο χρωμα.
Καμια τετοια στον παγκο μπορει να δουμε, για διπλο, δεν ελπιζω και πολυ.

QUOTE(tReason @ May 20 2016, 12:17 ) *
Ειναι λιγο αδικη η κριτικη στον Σφαιροπουλο.Αν ειχε βαλει τρεις ποντους ο ολυμπιακος παραπανω κανενας δεν θα εγραφε αυτα που γραφονται τωρα.Και ακομα η σειρα δεν εχει τελειωσει αν κερδισει την σειρα ο οσφπ που ακομα μπορει να συμβει ολα αυτα θα ακουγονται αστεια.Ο Σφαιροπουλος ειναι καλος προπονητης σειρα εχει σιγουρα αδυναμιες αλλα ευκολα ο οσφπ μπορει να βρει χειροτερο προπονητη.Δειτε την περιπτωση του Πεδουλακη τον εδιωξε ο παναθηναικος γιατι εψαχνε κατι καλυτερο και κατεληξε στο χειροτερο εως πολυ χειροτερο..


Ουτε τη σειρα βλεπω κι εγω να γυρναει, ουτε αδικη βλεπω την κριτικη στο Σφαιροπουλο. Εκεινος εχτισε την ομαδα, εκεινος επιμενει σε μια τακτικη που δεν αποδιδει, εκεινος επελεξε τους παιχτες και τους διαχειριζεται. Δε λεω, δεν μπορεις να κοψεις το Μαντζαρη τωρα που ειναι ντεφορμε(ενω μπορουσε να κοψει πχ τον Τζονσον-Οντομ ή το Μιλουτινοφ), δεν προσπερνας ευκολα τον Παπανικολαου, εστω κι αν δεν ειναι σε καλη κατασταση, αλλα μπορεις να τους χρησιμοποιεις καλυτερα.

Κυριως ομως θα ελεγα το εξης: Ομαδες που πρωταγωνιστουν φετος, αλλα και τα τελευταια χρονια ειναι οι Γκολντεν Στειτ Γουοριορς, η Οκλαχομα Σιτι Θαντερ, οι Κλιβελαντ Καβαλιερς στο ΝΒΑ(ξερω, ειναι κι οι Σπερς) και η ΤΣΣΚΑ στην Ευρωπη, μαζι με τη Ρεαλ, τη Φενερμπαχτσε και γιατι οχι, τη φετινη Λοκομοτιβ Κουμπαν. Σκεφτειτε τι μπασκετ παιζουν αυτες οι ομαδες και τι μπασκετ επιχειρησε να παιξει ο Ολυμπιακος φετος...
assistant
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 20 2016, 17:09 ) *

Οριστε, τη βαζω και σε κοκκινο χρωμα.
Καμια τετοια στον παγκο μπορει να δουμε, για διπλο, δεν ελπιζω και πολυ.



Ουτε τη σειρα βλεπω κι εγω να γυρναει, ουτε αδικη βλεπω την κριτικη στο Σφαιροπουλο. Εκεινος εχτισε την ομαδα, εκεινος επιμενει σε μια τακτικη που δεν αποδιδει, εκεινος επελεξε τους παιχτες και τους διαχειριζεται. Δε λεω, δεν μπορεις να κοψεις το Μαντζαρη τωρα που ειναι ντεφορμε(ενω μπορουσε να κοψει πχ τον Τζονσον-Οντομ ή το Μιλουτινοφ), δεν προσπερνας ευκολα τον Παπανικολαου, εστω κι αν δεν ειναι σε καλη κατασταση, αλλα μπορεις να τους χρησιμοποιεις καλυτερα.

Κυριως ομως θα ελεγα το εξης: Ομαδες που πρωταγωνιστουν φετος, αλλα και τα τελευταια χρονια ειναι οι Γκολντεν Στειτ Γουοριορς, η Οκλαχομα Σιτι Θαντερ, οι Κλιβελαντ Καβαλιερς στο ΝΒΑ(ξερω, ειναι κι οι Σπερς) και η ΤΣΣΚΑ στην Ευρωπη, μαζι με τη Ρεαλ, τη Φενερμπαχτσε και γιατι οχι, τη φετινη Λοκομοτιβ Κουμπαν. Σκεφτειτε τι μπασκετ παιζουν αυτες οι ομαδες και τι μπασκετ επιχειρησε να παιξει ο Ολυμπιακος φετος...

ποιες διαφορες βλέπεις δηλαδή στο μπάσκετ το δικο μας απ αυτό των Warriors;;;;;;;;;.........αμελητέες...
Coach Periklis
QUOTE (assistant @ May 20 2016, 20:42 ) *
ποιες διαφορες βλέπεις δηλαδή στο μπάσκετ το δικο μας απ αυτό των Warriors;;;;;;;;;.........αμελητέες...


Μήπως εκείνοι έχουν σουτέρ ;
assistant
QUOTE(Coach Periklis @ May 20 2016, 21:04 ) *
Μήπως εκείνοι έχουν σουτέρ ;

σιγα τους σουτερ,αμα τους δεσεις τα ματια τιποτα δε βαζουν....
sinkazama82
Μπορεί η σειρά με τον Άρη να προβλημάτισε περισσότερο από ότι περίμενε ο κόσμος του ΠΑΟ, όμως το πρώτο δείγμα του Πεδουλάκη σε αγώνα που κρίνει τίτλο, βαθμολογείται με άριστα 10. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και έκανε το break στην σειρά και αυτόματα απέκτησε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδος. Η νίκη ήταν καθαρά νίκη του κόουτς του Παναθηναϊκού, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο προπονητή να αντιδράσει.

Τι έκανε ο Πεδουλάκης και ήρθε αυτή η νίκη; Ότι δεν μπόρεσε να κάνει επί 8 μήνες ο προηγούμενος προπονητής. Απλά φυσιολογικά πράγματα. Χαρακτηριστικό της αλλαγής του τρόπου παιχνιδιού, είναι η μόλις πρώτη φάση του αγώνα. Πικ & ρολ με τον Χάντερ. Ο Περιστεριώτης κόουτς προσπάθησε να αντιγράψει την πρώτη του χρονιά με τον Παναθηναϊκό και το κατάφερε εξαιρετικά. Συνεχώς P&R, τον Φελντίν με τον Φώτση συνέχεια ακροβολισμένους στα άκρα (διαβάζοντας εξαιρετικά την συγκεκριμένη αδυναμία στην αμυντική λειτουργία του Σφαιρόπουλου) και την μπαγκέτα στον Καλάθη.

Πολύς λόγος γίνεται για τον Καλάθη από χτες, καθώς η απόδοσή του ήταν καταλυτική. Ακόμα λοιπόν και ο ομογενής γκαρντ του τριφυλλιού, άλλαξε ως ένα βαθμό τον τρόπο της επίθεσης του. Συνήθως βλέπαμε έναν Καλάθη να προσπαθεί να παίξει ένα πικ & ρολ μακρά από την γραμμή του τριπόντου και κυρίως με τον Ραντούλιτσα ή τον Κούζμιτς. Ο Πεδουλάκης μίκρυνε τις αποστάσεις και έβαλε τον Νικ να βρίσκεται στην γραμμή του τριπόντου (βοηθούσε το γεγονός πως η άμυνα του Ολυμπιακού τον έπαιζε under στο προσωπικό του μαρκάρισμα). Τα δυναμικά hedge out του Ολυμπιακού, εξυπηρέτησαν και πάλι την δημιουργία του Καλάθη αλλά και του Διαμαντίδη αργότερα. Η μικρή απόσταση πλέον από τους ψηλούς του (όπου ήταν πλέον οι γοργοπόδαροι Γκιστ και Χάντερ και όχι οι αργοί Ράντου και Κούζμιτς) σε συνδυασμό με την ταχύτητα των ψηλών του, αλλά και τα δυναμικά hedge out των αντιπάλων, οδήγησαν την γρήγορη πάσα στον στόχο της . Αυτό ήταν και το καταλυτικό κομμάτι στην επιθετική λειτουργία. Αποτέλεσμα οι 29 ασίστ, από τις οποίες τα 3 γκαρντ του ΠΑΟ είχαν σύνολο 20 (8 Καλάθης, 7 Διαμαντίδης, 5 Φελντίν).

Το έτερο κομμάτι που οδήγησε τον ΠΑΟ στην νίκη ήταν η αξιοποίηση των σουτ. Και αυτό έργο Πεδουλάκη. Πέρα από θέματα ψυχολογίας, όπου φάνηκε ξεκάθαρα να κερδίζει ξανά τον Φελντίν και τον Φώτση, διάβασε στον απόλυτο βαθμό την αδυναμία της άμυνας του Ολυμπιακού στα close out. Έτσι ο υπαρχηγός του ΠΑΟ αλλά και ο Δομινικανός γκαρντ, βρέθηκαν πολλές φορές να σουτάρουν υπό καλές προϋποθέσεις, επιτυγχάνοντας σε αρκετές. Μάλιστα το τελευταίο τρίποντο του Φώτση ήταν και η υπογραφή της νίκης για το Τριφύλλι.

Εξίσου σημαντικό ρόλο έπαιξε και το παρκάρισμα κάποιων παικτών που δεν ταίριαζαν είτε στις ανάγκες του αγώνα (Ουίλιαμς) είτε στο τρόπο που θέλει να αγωνίζεται η ομάδα (Ραντούλιτσα). Δεν είναι και λίγο να είναι οι 2 πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού στον πάγκο και να μπαίνουν απλά για να δώσουν ανάσες στους υπόλοιπους. Αν μη τι άλλο, δεν μπορεί παρά να το χρεωθεί και αυτό ο Άρτζι. Θέλει μεγάλο θάρρος για να το κάνει, και από την στιγμή που του βγήκε, το πιστώνεται κιόλας.

Στον αντίποδα, ο Σφαιρόπουλος έδειξε φουρτουνιασμένος. Έδειξε να μην περιμένει αυτή την αντίδραση από τον Παναθηναϊκό και ειδικότερα μετά από το τελευταίο δείγμα που είχε από την σειρά με τον Άρη. Στην άμυνα πλήρωσε την εμμονή του να μην δείχνει ότι ψάχνεται σε κάτι διαφορετικό βλέποντας πως αυτό που προσπαθεί να παίξει δεν βγαίνει. Χρεώνεται την εμμονή και την επιμονή στον Μάντζαρη, όταν ο Χάκετ ακόμα και σε μια μέτρια βραδιά είναι πολύ καλύτερος του Έλληνα γκαρντ. Χρεώνεται την επιμονή του να μην βάζει τον Παπαπέτρου (που ήταν εξαιρετικός) στην φυσική του θέση, καθώς και την χρησιμοποίηση του Παπανικολάου, που δείχνει ότι τουλάχιστον για φέτος δεν μπορεί να παίξει κάποιος σημαντικό ρόλο στην ομάδα. Γενικότερα για να αλλάξει λίγο η εικόνα αλλά και να επανέλθει το πλεονέκτημα στον Ολυμπιακό ο Σφαιρόπουλος πρέπει να κάνει κάτι τόσο απλό αλλά παράλληλα και τόσο δύσκολο. Να αφήσει στην άκρη τις εμμονές του.

Ο Παναθηναϊκός ήταν δίκαιος νικητής του ντέρμπι. Αυτό όμως δεν λέει απολύτως τίποτα. Αν κάτι μας δίδαξε η φετινή χρονιά είναι ότι Παναθηναϊκός και σταθερότητα δεν κάνουνε χωριό. Αν αυτό καταφέρει ο Πεδουλάκης να το εντάξει και στην νοοτροπία των συγκεκριμένων παικτών τότε ίσως το πρωτάθλημα να είναι περισσότερο κοντά από ότι μακρυά. Όμως με ένα δείγμα δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα. Ο Ολυμπιακός έχει ψυχή, έχει αποκτήσει το know how, έχει περισσότερη εμπειρία σε do or die ματς και σίγουρα το τομάρι του δεν θα το πουλήσει καθόλου φθηνά στο ΟΑΚΑ. Είναι ένας αγώνας που δεν μπορεί να διαβαστεί από πουθενά. Γιατί κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν ο ΠΑΟ θα κάνει ακόμα ένα σχεδόν άριστο παιχνίδι, αλλά ούτε και αν ο Ολυμπιακός εμφανιστεί ξανά τόσο αποπροσανατολισμένος όσο στο ΣΕΦ.
Coach Periklis
QUOTE (assistant @ May 20 2016, 21:17 ) *
σιγα τους σουτερ,αμα τους δεσεις τα ματια τιποτα δε βαζουν....


Oh ok, I see what you did there tongue.gif
jazz thrilos
Τώρα τους θυμηθήκαμε τους Warriors; Όλη τη χρονιά πάσχιζαν να μας πείσουν (κυρίως οι δημοσιογράφοι του Ολυμπιακού αλλά και το τεχνικό επιτελείο της ομάδας) για την δύναμη της αμυντικής λειτουργίας, για την χρησιμότητα του σετ παιχνιδιού, για το πόσο πολύ προσφέρει ο Μάντζαρης και οι τύπου Μάντζαρη παίχτες με την άμυνα τους και το "εγκεφαλικό" παιχνίδι τους (άκουσον άκουσον) και πολλά άλλα τραγικά που μόνο να καλύψουν τις αδυναμίες του ρόστερ είχαν σκοπό. Όμως το θέμα δεν είναι το ρόστερ και το διαθέσιμο μπάτζετ αυτά καθεαυτά. Το θέμα είναι να καταλάβουμε οτι το μπασκετ είναι ένας ζωντανός οργανισμός που εξελίσσεται και όποιος δεν εξελίσσεται μαζί του είναι καταδικασμένος να αφανιστεί. Ακόμη και με μικρό μπάτζετ μπορείς να βρεις παίχτες που εξυπηρετούν το πλάνο του σύγχρονου μπάσκετ. Και το πλάνο αυτό λέει σουτ, σκορ, ταχύτητα, αθλητικότητα και επιθετικές άμυνες. Πριν ένα μήνα περίπου, ο Μπαρτζώκας (που υπόψιν δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν του) σε συντέντευξη του στη ΝΕΤ είχε πει πως ασχολείται πολύ με τις εξελίξεις του παγκόσμιου μπάσκετ, παρακολουθεί πολύ το πως αλλάζουν τα συστήματα και σύμφωνα με αυτά προσπαθεί να επιλέγει παίχτες που μπορούν να υπηρετήσουν τις αλλαγές αυτές. Τι είπε δηλαδή ο άνθρωπος; Οτι ως προπονητής κοιτάζει να εξελίσσεται, να αλλάζει και ο ίδιος παραλληλα με το μπάσκετ. Δεν επαναπαύεται στις επιτυχίες, δεν γίνεται εμμονικός με ένα συγεκριμένο πλάνο παιχνιδιού, παθαίνει, μαθαίνει και προχωρά. Ακούνε εκεί κάτω στο ΣΕΦ;
erasitehnis
QUOTE (sinkazama82 @ May 20 2016, 21:20 ) *
Ο Παναθηναϊκός ήταν δίκαιος νικητής του ντέρμπι. Αυτό όμως δεν λέει απολύτως τίποτα. Αν κάτι μας δίδαξε η φετινή χρονιά είναι ότι Παναθηναϊκός και σταθερότητα δεν κάνουνε χωριό. Αν αυτό καταφέρει ο Πεδουλάκης να το εντάξει και στην νοοτροπία των συγκεκριμένων παικτών τότε ίσως το πρωτάθλημα να είναι περισσότερο κοντά από ότι μακρυά. Όμως με ένα δείγμα δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα. Ο Ολυμπιακός έχει ψυχή, έχει αποκτήσει το know how, έχει περισσότερη εμπειρία σε do or die ματς και σίγουρα το τομάρι του δεν θα το πουλήσει καθόλου φθηνά στο ΟΑΚΑ. Είναι ένας αγώνας που δεν μπορεί να διαβαστεί από πουθενά. Γιατί κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν ο ΠΑΟ θα κάνει ακόμα ένα σχεδόν άριστο παιχνίδι, αλλά ούτε και αν ο Ολυμπιακός εμφανιστεί ξανά τόσο αποπροσανατολισμένος όσο στο ΣΕΦ.



Νομίζω ότι ο επίλογος αδικεί λίγο την υπόλοιπη ανάλυση.
Ο Παναθηναϊκός έκανε εξαίρετο παιχνίδι για τα ως τώρα δεδομένα του αλλά σε καμία περίπτωση τέλειο. Το γεγονός ότι έφτασε στο καλάθι με κατοχή του αντιπάλου, ήταν απαράδεκτο -για μένα- με βάση τις συνθήκες του αγώνα. Η διαφορά των ομάδων ήταν για 6-10 πόντους. Η συγκέντρωση των παικτών χάθηκε σε συγκεκριμένα σημεία. Από την άλλη διαφωνώ κάθετα ότι ο αντίπαλος έκανε κακό παιχνίδι. Οι βασικές του κολώνες έπαιξαν πολύ καλά (Πριντ, Λοτζ,) ή τουλάχιστον δεν υστέρησαν (Σπαν).

Νομίζω ότι αύριο θα είναι τελείως διαφορετικό παιχνίδι με έμφαση στις άμυνες. Σίγουρα θα παίξει περισσότερο και καλύτερα ο Ραντούλιτσα και ο Ουίλιαμς οι οποίοι λόγω έδρας δεν θα αδικηθούν (ή αν το δεις από την απέναντι πλευρά θα πάρουν περισσότερα) από τα σφυρίγματα. Αν ο Σπανούλης παρουσιάσει το συνηθισμένο του πρόσωπο μάλλον θα νικήσει ο γηπεδούχος με 8-12 αλλιώς όντως θα υπάρχει ντέρμπυ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.