Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ EΣΚΑ 2011-12
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
stev basket
QUOTE(lebronj @ Mar 21 2012, 00:05 ) *
Από την μια είναι κριμα να παίζεται όλη η χρόνια σε ένα και μόνο παιχνίδι,αλλά και από την άλλη όλες οι διοργανώσεις κρίνονται σε ένα και μοναδικό τελικό και ότι γίνει .κριμα στα κορίτσια του Μελλας που πέταξαν έτσι τους κόπους μιας ολόκληρης χρονιάς αλλά και πολλά μπράβο στον Κρόνο άρπαξε την ευκαιρία και επιβεβαίωσε ότι εφέτος δεν έπρεπε να αγωνίζεται στην β κατηγορία.Και αποτι ξέρω έχει και πλεονέκτημα έδρας εκτός το 1-1 με τα Λιοσια.θα έχει πλάκα να δούμε μια ομάδα της β στον τελικό .


Μη στεναχωριέσαι πολύ, παραμένει παιχνίδι το Μπάσκετ
Ο Κρόνος δεν είναι τυχαία ομαδα, ήταν το 2010 στο Final-4 Παγκορασίδων στο Κοντόπευκο όταν τον απέκλεισε ο ΜΕΛΑΣ που σήκωσε εκείνη τη χρονιά τη κούπα.
Με συνέπεια και συνέχεια δούλεψαν οι άνθρωποι του, δε τους γνωρίζω αλλά τους συγχαίρω, ακολούθησαν και τη συνταγή των ενισχύσεων από τα Καλύβια με παίκτριες και ΝΑ η έκπληξη.
Καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες στα ημιτελικά, θα τις παρακολουθούμε με συμπάθεια.
D.P.
καλησπερα σας.

καταρχας να συγχαρω τις 4 ομαδες που περασαν στο final-4.

Ειχα αναφερει σε προηγουμενο post πως ειμαι αντιθετος με το φετινο συστημα των αγωνων μπαραζ μεταξυ Α και Β κατηγοριας.
Το γεγονος πως ο Κρονος δουλευει καλα δεν σημαινει τιποτα. Παραμενει μια ομαδα η οποια επαιζε στην Β κατηγορια. Θεωρω πως ειναι αδικο να μενει εξω μια ομαδα η οποια προφανως και εχει δουλεψει για να βρισκεται στην Α κατηγορια ( και στη συγκεκριμενη περιπτωση για τον ΜΕΛΑΣ ) και πολυ περισσοτερο να τερματιζει στην δευτερη θεση της κανονιικης περιοδου απο μια ομαδα της Β κατηγοριας οσο καλο υλικο και αν εχει και οσο καλη δουλεια και αν εχει κανει..Ποιος ο λογος τοτε να υπαρχουν κατηγοριες αν ειναι να συμβαινει κατι τετοιο?? Οποιος μπορει ας ανεβει στην Α και ας παραμεινει εκει. Δεν εχω τιποτα εναντια στον ΚΡΟΝΟ. ισα ισα την συμπαθω παρα πολυ σαν ομαδα και μου αρεσει και η δουλεια που εχουν κανει οι ανθρωποι εκει και μπραβο τους. Παρολα αυτα ειναι αδικο.

Ομολογω πως απο την μια μετανιωσα που δεν ημουν στο συγκεκριμενο παιχνιδι ( οταν μια ομαδα της Β κερδιζει μια της Α κακα τα ψεματα προκαλει εντυπωση και δινει ενδιαφερον στο ματς. το λεω μονο και μονο για να μην πει κανεις πως δεν συμπαθω τον ΜΕΛΑΣ ). Απο την αλλη ομως το ματς που επελεξα να δω ηταν γεματο συγκινησεις, σασπενς, ανατροπες και ενταση ( με την καλη εννοια του ορου ). Δυστηχως ειχε ελειψη ποιοτητας ( τουλαχιστον προσωπικα πειρμενα καλυτερο μπασκετ απο τις δυο ομαδες). Το παιχνιδι λοιπον ΓΑΛΑΤΣΙ - ΑΜΥΝΤΑΣ τα ειχε ολα αυτα που προανεφερα. Δεν ξερω ποια ειναι η Δαμουλακη που ανεφερε ο Αριστειδης. μου εκανε μεγαλη εντυπωση ομως το πεισμα και η θεληση των παιδιων του Γαλατσιου και πολυ περισσοτερο μου εκανε εντυπωση η ψυχραιμια τους ( τηρουμενων των δεδομενων και των αναλογιων της ηλικιας των παιδιων ) στο συγκεκριμενο ματς, ειδικα οταν στο τελος της τριτης περιοδου ηταν στο -11 η -12, με εναν πολυ κακο διαιτητη που εξοργισε και εκνευρισε και τις δυο ομαδες καθως και τους φιλαθλους και των δυο ομαδων με τις αποφασεις του και τον τροπο που σφυριζε η δεν σφυριζε. Σε ενα παιχνιδι με μεγαλη μπασκετικη ενταση και τεντωμενα νευρα λογο διαιτητη και για το ΓΑΛΑΤΣΙ ειδικοτερα με μια σεβαστη διαφορα να τους βαραινει βρηκαν την ψυχραιμια και το καθαρο μυαλο και γυρισαν το παιχνιδι. Μου εκανε επισης πολυ μεγαλη εντυπωση το γεγονος πως παρολο που ο ΑΜΥΝΤΑΣ ηταν πολυ ψηλοτερη ομαδα με ποιοτικες παιχτριες κατω απο το καλαθι το ΓΑΛΑΤΣΙ καταφερε και πηρε το ματς απο την ρακετα και οχι απο την περιφερεια. Επισης πρεπει να σημειωσω πως το Νο 6 και το Νο 4 εβαλαν 2-3 πολυ κρισιμα σουτ για την εξελιξη του αγωνα την ωρα που οι ψηλες του Γαλατσιου ηταν σταθεροτατες και ακρως αξιοπιστες στο ματς. Συγχαρητηρια λοιπον στις παιχτριες και τον προπονητη του Γαλατσιου για την ψυχραιμια τους και την νικη τους καθως και στην ομαδα του ΑΜΥΝΤΑ για την προσπαθεια τους και στον προπονητη τους για την δουλεια που εχει κανει και ελπιζω του χρονου να εχουν το ιδιο αξιομαχη ομαδα ωστε να δουμε ακομα καλυτερο πρωταθλημα.

καλη επιτυχια στις 4 ομαδες που συνεχιζουν και καλα παιχνιδια να δουμε.
Αριστείδης
QUOTE (team 12 @ Mar 21 2012, 09:01 ) *
δεν εξεπλάγην από τον αποκλεισμό του ΜΕΛΑΣ
ανακουφηστηκες χαρηκες επειδη οι ομαδες σου γαλατσι και παο
δεν το εχουν χαιρεσε με τις επιτυχιες τον αλλων κατι ειναι και αυτο
οσο για αυτα που εμαθες για το παιχνιδι λες και δεν εισουν εκει
και την συγκεκριμενη κοπελα και τις αναφορες που ειχαν γινει δεν το εχεις ακομη
καταλαβει τι και γιατι το εγραφε ο ''συμπαθέστατος γονιός παράγοντας''
καλημερα

Χθές ήμουν στο ΟΑΚΑ Παναθηναϊκός - Μακάμπι.Εμαθα αυτά που έγραψα και δεν είμαι Γαλάτσι με την έννοια που το έχεις καταλάβει.
Εχει ωραίο άλσος και περπατάει κάποιος όμορφα εκεί.
Μ΄αρέσει να κερδίζει ο καλύτερος και μ΄αρέσει το ωραίο μπάσκετ.Δεν με πειράζει π.χ. ο ΜΕΛΑΣ να κερδίσει το Γαλάτσι φτάνει να είναι καλύτερος.
Ποτέ δεν μου άρεσε ο τρόπος που ο ΠΑΟ φτιάχνει τις υποδομές του στα κορίτσια γιατί στα αγόρια είναι αλλιώς.
Δίκαια βρίσκεται εκτός τετράδας αλλά ο Τριάντος που τον έχετε φάει δεν φταίει γι΄αυτό.
Οι περισσότερες δεν γνωρίζουν που παίζουν και δεν αγαπάνε τη φανέλα όπως συμβαίνει σε πολλούς συλλόγους που "αγοράζουν" παίχτες.
Αυτό όμως δεν με αλλάζει απο φανατικό Παναθηναϊκό.
Για την συγκεκριμένη κοπέλα όμως όπως και για όλα τα μικρά παιδάκια οφείλετε έστω και τώρα να παραδεχθείτε οτι η τότε συμπεριφορά σας μέσω του forum ήταν πολύ κακή. Το να δέχεσαι το λάθος σου είναι ανωτερότητα και ευγένεια ψυχής.
I.L.B.
QUOTE (D.P. @ Mar 21 2012, 21:13 ) *
καλησπερα σας.

καταρχας να συγχαρω τις 4 ομαδες που περασαν στο final-4.

Ειχα αναφερει σε προηγουμενο post πως ειμαι αντιθετος με το φετινο συστημα των αγωνων μπαραζ μεταξυ Α και Β κατηγοριας.
Το γεγονος πως ο Κρονος δουλευει καλα δεν σημαινει τιποτα. Παραμενει μια ομαδα η οποια επαιζε στην Β κατηγορια. Θεωρω πως ειναι αδικο να μενει εξω μια ομαδα η οποια προφανως και εχει δουλεψει για να βρισκεται στην Α κατηγορια ( και στη συγκεκριμενη περιπτωση για τον ΜΕΛΑΣ ) και πολυ περισσοτερο να τερματιζει στην δευτερη θεση της κανονιικης περιοδου απο μια ομαδα της Β κατηγοριας οσο καλο υλικο και αν εχει και οσο καλη δουλεια και αν εχει κανει..Ποιος ο λογος τοτε να υπαρχουν κατηγοριες αν ειναι να συμβαινει κατι τετοιο?? Οποιος μπορει ας ανεβει στην Α και ας παραμεινει εκει. Δεν εχω τιποτα εναντια στον ΚΡΟΝΟ. ισα ισα την συμπαθω παρα πολυ σαν ομαδα και μου αρεσει και η δουλεια που εχουν κανει οι ανθρωποι εκει και μπραβο τους. Παρολα αυτα ειναι αδικο.

Ομολογω πως απο την μια μετανιωσα που δεν ημουν στο συγκεκριμενο παιχνιδι ( οταν μια ομαδα της Β κερδιζει μια της Α κακα τα ψεματα προκαλει εντυπωση και δινει ενδιαφερον στο ματς. το λεω μονο και μονο για να μην πει κανεις πως δεν συμπαθω τον ΜΕΛΑΣ ). Απο την αλλη ομως το ματς που επελεξα να δω ηταν γεματο συγκινησεις, σασπενς, ανατροπες και ενταση ( με την καλη εννοια του ορου ). Δυστηχως ειχε ελειψη ποιοτητας ( τουλαχιστον προσωπικα πειρμενα καλυτερο μπασκετ απο τις δυο ομαδες). Το παιχνιδι λοιπον ΓΑΛΑΤΣΙ - ΑΜΥΝΤΑΣ τα ειχε ολα αυτα που προανεφερα. Δεν ξερω ποια ειναι η Δαμουλακη που ανεφερε ο Αριστειδης. μου εκανε μεγαλη εντυπωση ομως το πεισμα και η θεληση των παιδιων του Γαλατσιου και πολυ περισσοτερο μου εκανε εντυπωση η ψυχραιμια τους ( τηρουμενων των δεδομενων και των αναλογιων της ηλικιας των παιδιων ) στο συγκεκριμενο ματς, ειδικα οταν στο τελος της τριτης περιοδου ηταν στο -11 η -12, με εναν πολυ κακο διαιτητη που εξοργισε και εκνευρισε και τις δυο ομαδες καθως και τους φιλαθλους και των δυο ομαδων με τις αποφασεις του και τον τροπο που σφυριζε η δεν σφυριζε. Σε ενα παιχνιδι με μεγαλη μπασκετικη ενταση και τεντωμενα νευρα λογο διαιτητη και για το ΓΑΛΑΤΣΙ ειδικοτερα με μια σεβαστη διαφορα να τους βαραινει βρηκαν την ψυχραιμια και το καθαρο μυαλο και γυρισαν το παιχνιδι. Μου εκανε επισης πολυ μεγαλη εντυπωση το γεγονος πως παρολο που ο ΑΜΥΝΤΑΣ ηταν πολυ ψηλοτερη ομαδα με ποιοτικες παιχτριες κατω απο το καλαθι το ΓΑΛΑΤΣΙ καταφερε και πηρε το ματς απο την ρακετα και οχι απο την περιφερεια. Επισης πρεπει να σημειωσω πως το Νο 6 και το Νο 4 εβαλαν 2-3 πολυ κρισιμα σουτ για την εξελιξη του αγωνα την ωρα που οι ψηλες του Γαλατσιου ηταν σταθεροτατες και ακρως αξιοπιστες στο ματς. Συγχαρητηρια λοιπον στις παιχτριες και τον προπονητη του Γαλατσιου για την ψυχραιμια τους και την νικη τους καθως και στην ομαδα του ΑΜΥΝΤΑ για την προσπαθεια τους και στον προπονητη τους για την δουλεια που εχει κανει και ελπιζω του χρονου να εχουν το ιδιο αξιομαχη ομαδα ωστε να δουμε ακομα καλυτερο πρωταθλημα.

καλη επιτυχια στις 4 ομαδες που συνεχιζουν και καλα παιχνιδια να δουμε.

Η ουσία απ΄το χθεσινό παιχνίδι είναι ότι το Γαλάτσι δεν πρέπει να είναι ευχαριστημένο απ΄το χθεσινό αποτέλεσμα και την απόδοση της ομάδας.
Δειλό χωρίς επιθετικές λύσεις νομίζω ότι σώθηκε χάρη στην εμπειρία των παιχτριών του και την απειρία του Αμύντα να διαχειριστεί το +12 που είχε. Βέβαια οι διαιτητές επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι του Αμύντα και μόνο στην αρχή του 3ου 10λέπτου σφύριξαν κάποια περισσότερα φάουλ.Για να καταλάβετε πρέπει να σφυρίχτηκαν πάνω απο 50 φάουλ συνολικά. Ο ένας απο τους 2 διαιτητές ήταν επειικώς απαράδεκτος και προκλητικός με την συμπεριφορά του. Είναι κρίμα τέτοιοι διαίτητές να προχωράνε σε κατηγορίες.
Δεν θέλω να μπώ σε λεπτομέρειες για τον αγώνα ,γνώμη μου είναι ότι με αυτό το παρατεταμένο ντεφορμάρισμα το Γαλάτσι θα αποτελέσει πολύ εύκολη λεία για τον Αθηναϊκό. Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του Αμύντα ,δεν ξέρω πόσες κορασίδες του μένουν για του χρόνου αλλά έχει πολύ καλύτερη ομάδα απο πολλές ομάδες της Α΄ΕΣΚΑ.
THE BOSS
QUOTE(I.L.B. @ Mar 21 2012, 23:34 ) *
Η ουσία απ΄το χθεσινό παιχνίδι είναι ότι το Γαλάτσι δεν πρέπει να είναι ευχαριστημένο απ΄το χθεσινό αποτέλεσμα και την απόδοση της ομάδας.
Δειλό χωρίς επιθετικές λύσεις νομίζω ότι σώθηκε χάρη στην εμπειρία των παιχτριών του και την απειρία του Αμύντα να διαχειριστεί το +12 που είχε. Βέβαια οι διαιτητές επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι του Αμύντα και μόνο στην αρχή του 3ου 10λέπτου σφύριξαν κάποια περισσότερα φάουλ.Για να καταλάβετε πρέπει να σφυρίχτηκαν πάνω απο 50 φάουλ συνολικά. Ο ένας απο τους 2 διαιτητές ήταν επειικώς απαράδεκτος και προκλητικός με την συμπεριφορά του. Είναι κρίμα τέτοιοι διαίτητές να προχωράνε σε κατηγορίες.
Δεν θέλω να μπώ σε λεπτομέρειες για τον αγώνα ,γνώμη μου είναι ότι με αυτό το παρατεταμένο ντεφορμάρισμα το Γαλάτσι θα αποτελέσει πολύ εύκολη λεία για τον Αθηναϊκό. Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του Αμύντα ,δεν ξέρω πόσες κορασίδες του μένουν για του χρόνου αλλά έχει πολύ καλύτερη ομάδα απο πολλές ομάδες της Α΄ΕΣΚΑ.

Μιας και γίνεται κουβέντα για το παιχνίδι Γαλάτσι - Αμύντας να προσφέρω και εγώ την γνώμη μου, με αυτά που γνωρίζω.

Ξεκαθαρίζω ότι έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι σωστά κέρδισε το Γαλάτσι…θα μπορούσε όμως να ήταν και αλλιώς διότι φάνηκαν ισοδύναμες οι ομάδες.

Νομίζω ότι ήταν σωστή η επιλογή της ΕΣΚΑ να δώσει τη δυνατότητα σε ομάδες που ανέβηκαν ήδη στην Α κατηγορία να διεκδικήσουν μια θέση στο final-4. Θα μπορούσε κάλλιστα να μην υπάρχουν κατηγορίες Α & Β αλλά να παίζουν στο τέλος για το πρωτάθλημα οι καλύτερες ομάδες της χρονιάς (θυμίζω ότι στα παιδικά και εφηβικά κάτι τέτοιο γινόταν μέχρι πριν από τρία χρόνια). Νομίζω ότι κάτι ανάλογο γίνεται και στην ΕΣΚΑΝΑ όπου ομάδες τις Β κατηγορίας διεκδικούν κάθε χρόνο το πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, είχε όλα τα στοιχεία ενός αμφίρροπου και σημαντικού αγώνα. Ήταν θετικό που ο Αμύντας μπόρεσε να σταθεί απέναντι σε μια ομάδα που έχει δώσει δύσκολα παιχνίδια όλη τη χρονιά και παίζει δυνατά. Δεν νομίζω ότι το παιχνίδι του ήταν πιο σκληρό από αυτό του Γαλατσίου, αντιθέτως.

Η διαιτησία πράγματι δεν ήταν καλή για έναν τέτοιο αγώνα αλλά δεν θεωρώ ότι αδίκησε τελικά κάποια ομάδα. Θα έλεγα μάλιστα ότι φόρτωσε, αδικαιολόγητα, πολύ γρήγορα με φάουλ 2 – 3 παίχτριες της αρχικής 5αδας του Αμύντα (από το πρώτο δεκάλεπτο) με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να βοηθήσουν όσο θα έπρεπε κατά τα διάρκεια του αγώνα. Δεν άφησαν το παιχνίδι να εξελιχθεί διατηρώντας για τον εαυτό τους καθοριστικό ρόλο για την ροή του αγώνα. Στη συνέχεια και κατά το β’ ημίχρονο κυρίως σφύριξαν φάουλ και εναντίον του Γαλατσίου. Σε ένα δυνατό αθλητικό παιχνίδι, αλλά χωρίς σκληρές αντιαθλητικές άμυνες, έδωσαν περίπου 56 φάουλ (29 στον Αμύντα 27 στο Γαλάτσι) αν θυμάμαι καλά. Εκεί λοιπόν, σε μεγάλο μέρος, κρίθηκε το παιχνίδι. Το Γαλάτσι με ευστοχία που θα ζήλευε και ομάδα 4αδας Α1 έβαλε 24 στις 30 βολές! Εντυπωσιακό και μπράβο του…έτσι κερδίζεις και αμφίρροπα παιχνίδια. Από την άλλη ο Αμύντας δε έβαλε πάνω από 8 βολές. Γίνεται αντιληπτό πόσο εύκολα θα μπορούσε να είχε άλλη έκβαση ο αγώνας. Πολύ θα ήθελα να ήξερα αν το Γαλάτσι έχει πάντα τέτοια ευστοχία στις βολές ή αν ήταν σε πολύ καλή μέρα.

Το Γαλάτσι κέρδισε την πλειοψηφία των ριμπάουντ ενώ διαχειρίστηκε πολύ καλά το σημείο του αγώνα με έμεινε πίσω στο σκορ. Καθάρισαν εκεί οι ψηλές. Εκεί φάνηκε η εμπειρία του και η πολύ συγκροτημένη αντίδραση των παιχτριών του. Ο Αμύντας παρότι έχει ψηλά κορίτσια δεν έχει την κλασική ψηλή που μπορεί να πάρει τη «σωστή» θέση μέσα στη ρακέτα και να πάρει το ριμπάουντ, ενώ δεν είχε και την αγωνιστική εμπειρία αμφίρροπων και δύσκολων παιχνιδιών.

Τελικά από την έκβαση των αγώνων για το final – 4 δικαιώνεται η επιλογή να δίνεται η δυνατότητα σε ομάδες που ανεβαίνουν στην Α κατηγορία να διεκδικούν μία θέση στην 4αδα. Ίσως θα πρέπει να επαναξιολογηθεί ο τρόπος που γίνεται (πχ διπλά παιχνίδια, όπου μιας και μιλάμε για αυτόν, νομίζω ότι ο Αμύντας θα αύξανε κατά πολύ τις πιθανότητες συμμετοχής του στην 4αδα). Επίσης, θα πρέπει να ελέγχονται οι μεταγραφές των ομάδων που χωρίς υποδομές καταφεύγουν σε μετακινήσεις πολλών παιχτών κυνηγώντας το αποτέλεσμα και μόνον και όχι την προαγωγή του αθλήματος.

Συγγνώμη για την μακρηγορία και καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες και κυρίως με υγεία μακριά από τραυματισμούς.
team 12
QUOTE(THE BOSS @ Mar 22 2012, 10:08 ) *
Μιας και γίνεται κουβέντα για το παιχνίδι Γαλάτσι - Αμύντας να προσφέρω και εγώ την γνώμη μου, με αυτά που γνωρίζω.

Νομίζω ότι ήταν σωστή η επιλογή της ΕΣΚΑ να δώσει τη δυνατότητα σε ομάδες που ανέβηκαν ήδη στην Α κατηγορία να διεκδικήσουν μια θέση στο final-4. Θα μπορούσε κάλλιστα να μην υπάρχουν κατηγορίες Α & Β αλλά να παίζουν στο τέλος για το πρωτάθλημα οι καλύτερες ομάδες της χρονιάς (θυμίζω ότι στα παιδικά και εφηβικά κάτι τέτοιο γινόταν μέχρι πριν από τρία χρόνια). Νομίζω ότι κάτι ανάλογο γίνεται και στην ΕΣΚΑΝΑ όπου ομάδες τις Β κατηγορίας διεκδικούν κάθε χρόνο το πρωτάθλημα.

.

θα διαφωνησω με την επιλογη αυτη της ΕΣΚΑ
αν υποθεσουμε οτι ο γερακας μιας και αυτος περασε
φτανει στον τελικο και τον κερδιζει τι γινεται παιρνει το πρωταθλημα μια
ομαδα οποια δεν συμμετηχε σε αυτο
THE BOSS
QUOTE(team 12 @ Mar 22 2012, 14:08 ) *
θα διαφωνησω με την επιλογη αυτη της ΕΣΚΑ
αν υποθεσουμε οτι ο γερακας μιας και αυτος περασε
φτανει στον τελικο και τον κερδιζει τι γινεται παιρνει το πρωταθλημα μια
ομαδα οποια δεν συμμετηχε σε αυτο


Ίσως, θα πάρει το πρωτάθλημα η καλύτερη φετινή ομάδα στις Κορασίδες <16, ιδίως εφόσον θα παίξουν το λιγότερο 2 παιχνίδια. Αυτό δεν είναι το ζητούμενο; Βέβαια εφόσον η διαδικασία χωλαίνει κάπου μπορεί να βελτιωθεί προς το καλύτερο.
cherokee
QUOTE(THE BOSS @ Mar 22 2012, 14:32 ) *
Ίσως, θα πάρει το πρωτάθλημα η καλύτερη φετινή ομάδα στις Κορασίδες <16, ιδίως εφόσον θα παίξουν το λιγότερο 2 παιχνίδια. Αυτό δεν είναι το ζητούμενο; Βέβαια εφόσον η διαδικασία χωλαίνει κάπου μπορεί να βελτιωθεί προς το καλύτερο.

Λογικά για να παρει πρωτάθλημα ο Κρόνος πρέπει απο το 1 - 1 με πλεονέκτημα έδρας να κερδίσει δύο φορές τον ΔΑΣΑΛ και αν συναντήσει τον Αθηναικο, λέμε άν,πρέπει να τον κερδίσει τρεις φορές δεδομένου οτι είναι 0 - 2 (μεταφέρονται οι νίκες).Τέτοια θαύματα δεν γίνονται νεοφώτιστος πέντε νίκες απέναντι σε ομάδες Α κατηγορίας η μία ο ΔΑΣΑΛ με τον μύθο που τον ακολουθεί και ξέρει να χτυπάει τα μεγάλα παιχνίδια και η άλλες δύο Γαλάτσι και Αθηναικός που καθε άλλο ευκαταφρόνητες είναι.Καλή η νίκη καλή η εμπειρία θα έχουν μπαταρίες για την νέα χρονια θα κοιτάξουν να γεμίσουν τα κενα (γιατι και ο Κρόνος θα έχει ελλείψεις) και θα έχουν καλή πορεία δεδομένου οτι έχουν ανθρώπους που τρέχουν και φροντίζουν για την ομάδα και στηρίζουν το πακέτο!Να παίξουν να το ευχαριστηθούν και όσο διαρκέσει τόνειρο.......!Για τον τρόπο διεξαγωγής τάπαμε και τα ξανάπαμε θα ήταν ποιό δίκαιο να γινόντουσαν τα παιχνίδια διπλά και να μην αφήνουν την παραμικρή εντύπωση ''αδικίας''είτε για τον Α΄ή την Β΄κατηγορία αλλα δεν έφταναν οι ημερομηνίες ίσως διορθωθεί απο την επόμενη χρονιά!Αναμένονται μ'ένδιαφέρον τα επόμενα παιχνίδια και έχει πολύ δρόμο ακόμα το πρωτάθλημα !
Αριστείδης
QUOTE (Near_5 @ Mar 20 2012, 23:10 ) *
O Aθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Άρη Πετρούπολης στο κλειστό του Γαλατσίου με σκορ 54-21.

Πολλά συγχαρητήρια στον coach και τα κορίτσια του Αθηναϊκού για την επίτευξη του 1ου στόχου τους, την είσοδο στο final-4 του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια και στα κορίτσια του Άρη για την προσπάθειά τους !

Απ'ότι πληροφορήθηκα ο ΜΕΛΑΣ ήταν το θύμα των νοκ άουτ παιχνιδιών αφού έχασε από τον Κρόνο Γέρακα. Ο ΔΑΣΑΛ νίκησε τα Μελίσσια και το Γαλάτσι τον Αμύντα.

Οι ημιτελικοί του final-4 λοιπόν έχουν ως εξής :

Κρόνος Γέρακα - ΔΑΣΑΛ με σκορ 1-1 και πλεονέκτημα έδρας στον Κρόνο ( !!! )
Αθηναϊκός - Γαλάτσι με σκορ 1-1 και πλεονέκτημα έδρας στον Αθηναϊκό.

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες που πέρασαν, σίγουρα θα δούμε ενδιαφέροντα παιχνίδια.

Προτείνω όταν θα μαζευτούν οι σοφοί που έδωσαν το "κληρονομικό" πλεονέκτημα έδρας στον Κρόνο να αναθεωρήσουν την απόφασή τους και αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι να γίνει σε ουδέτερο γήπεδο και πρέπει αυτό να το υποστηρίξουν όλες οι ομάδες. Τουλάχιστόν αυτό!!!
cherokee
QUOTE(Αριστείδης @ Mar 22 2012, 17:13 ) *
Προτείνω όταν θα μαζευτούν οι σοφοί που έδωσαν το "κληρονομικό" πλεονέκτημα έδρας στον Κρόνο να αναθεωρήσουν την απόφασή τους και αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι να γίνει σε ουδέτερο γήπεδο και πρέπει αυτό να το υποστηρίξουν όλες οι ομάδες. Τουλάχιστόν αυτό!!!

Που κολάει τώρα αυτό ?Ο Κρόνος καταλαμβάνει την θέση του ΜΕΛΑΣ δηλ 2ος και όλα τα συνεπακόλουθα !Αραγε για ποιους σοφούς μιλάς? Απαιτούνται τρεις νίκες και είναι 1-1 .Το ουδέτερο γήπεδο που κολάει δεν σε καταλαβαίνω......!Ολοκλήρωσε τη σκέψη σου να καταλάβουμε και μεις οι λιγότερο γνώστες !ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
jhantzop
QUOTE(cherokee @ Mar 22 2012, 17:06 ) *
Λογικά για να παρει πρωτάθλημα ο Κρόνος πρέπει απο το 1 - 1 με πλεονέκτημα έδρας να κερδίσει δύο φορές τον ΔΑΣΑΛ και αν συναντήσει τον Αθηναικο, λέμε άν,πρέπει να τον κερδίσει τρεις φορές δεδομένου οτι είναι 0 - 2 (μεταφέρονται οι νίκες).
...


Χμμμ... θέλετε να μου πείτε πως μεταφέρονται και οι νίκες - ήττες μαζί με τις προκρίσεις μιας Β' Κατηγορίας ομάδας;;; περίεργο μου φαίνεται αυτό... δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό...


Αριστείδης
QUOTE (cherokee @ Mar 22 2012, 17:51 ) *
Που κολάει τώρα αυτό ?Ο Κρόνος καταλαμβάνει την θέση του ΜΕΛΑΣ δηλ 2ος και όλα τα συνεπακόλουθα !Αραγε για ποιους σοφούς μιλάς? Απαιτούνται τρεις νίκες και είναι 1-1 .Το ουδέτερο γήπεδο που κολάει δεν σε καταλαβαίνω......!Ολοκλήρωσε τη σκέψη σου να καταλάβουμε και μεις οι λιγότερο γνώστες !ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Ποιά είναι τα συνεπακόλουθα? Για ποιό λόγο τα κληρονομεί? Το minimum που θα παίξουν είναι 2 παιχνίδια .Αν μετά απ΄αυτά το σκόρ είναι 2-2 σε ποιά έδρα θα παχθεί το τρίτο παιχνίδι και γιατί ? Γιατί το παιχνίδι Κρόνος - ΔΑΣΑΛ είναι 1-1 ? Απάντησε μου σ΄αυτά και θα σου πώ τη συνέχεια.
team 12
QUOTE(cherokee @ Mar 22 2012, 17:06 ) *
Λογικά για να παρει πρωτάθλημα ο Κρόνος πρέπει απο το 1 - 1 με πλεονέκτημα έδρας να κερδίσει δύο φορές τον ΔΑΣΑΛ και αν συναντήσει τον Αθηναικο, λέμε άν,πρέπει να τον κερδίσει τρεις φορές δεδομένου οτι είναι 0 - 2 (μεταφέρονται οι νίκες).Τέτοια θαύματα δεν γίνονται νεοφώτιστος πέντε νίκες απέναντι σε ομάδες Α κατηγορίας η μία ο ΔΑΣΑΛ με τον μύθο που τον ακολουθεί και ξέρει να χτυπάει τα μεγάλα παιχνίδια και η άλλες δύο Γαλάτσι και Αθηναικός που καθε άλλο ευκαταφρόνητες είναι.Καλή η νίκη καλή η εμπειρία θα έχουν μπαταρίες για την νέα χρονια θα κοιτάξουν να γεμίσουν τα κενα (γιατι και ο Κρόνος θα έχει ελλείψεις) και θα έχουν καλή πορεία δεδομένου οτι έχουν ανθρώπους που τρέχουν και φροντίζουν για την ομάδα και στηρίζουν το πακέτο!Να παίξουν να το ευχαριστηθούν και όσο διαρκέσει τόνειρο.......!Για τον τρόπο διεξαγωγής τάπαμε και τα ξανάπαμε θα ήταν ποιό δίκαιο να γινόντουσαν τα παιχνίδια διπλά και να μην αφήνουν την παραμικρή εντύπωση ''αδικίας''είτε για τον Α΄ή την Β΄κατηγορία αλλα δεν έφταναν οι ημερομηνίες ίσως διορθωθεί απο την επόμενη χρονιά!Αναμένονται μ'ένδιαφέρον τα επόμενα παιχνίδια και έχει πολύ δρόμο ακόμα το πρωτάθλημα !

το να παρει το πρωταθλημα ειναι κατι παραπανω απο υπερβαση
αλλα το ερωτημα ειναι πως μια ομαδα διεκδικη ενα πρωταθλημα που
δεν εχει λαβει μερος

QUOTE(Αριστείδης @ Mar 22 2012, 20:36 ) *
Ποιά είναι τα συνεπακόλουθα? Για ποιό λόγο τα κληρονομεί? Το minimum που θα παίξουν είναι 2 παιχνίδια .Αν μετά απ΄αυτά το σκόρ είναι 2-2 σε ποιά έδρα θα παχθεί το τρίτο παιχνίδι και γιατί ? Γιατί το παιχνίδι Κρόνος - ΔΑΣΑΛ είναι 1-1 ? Απάντησε μου σ΄αυτά και θα σου πώ τη συνέχεια.

το τριτο παιχνιδι ειναι στο γερακα ειναι απλο καποιες ομαδες
πιεσαν και οι σοφοι της ΕΣΚΑ καναν αυτο το εκτρομα που
ειχε γινει και πριν τρια χρονια νομιζω και ειχε αποτυχη
Near_5
Oχι μόνο άδικο είναι το σύστημα αυτό αλλά και πρωτοφανές σε παγκόσμιο επίπεδο ! Ισχυε και πριν 3 χρόνια, το κατάργησαν (δεν γνωρίζω τους λόγους) και το επανέφεραν φέτος.

Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω καμία ομάδα και ιδιαίτερα τον Κρόνο, είναι απαράδεκτο το 1 παιχνίδι και η η κληρονομιά που ακολουθεί ... οκ, θέλεις να δώσεις το δικαίωμα στις καλές ομάδες της Β' κατηγορίας να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα της Α', κάντο τουλάχιστον όπως η ΕΣΚΑΝΑ ... όχι 1, όχι 2 παιχνίδια αλλά η πρόκριση στις 2 νίκες ! ε, εάν νικήσεις 2 φορές τον αντίπαλό σου, τότε ίσως αξίζεις να διεκδικήσεις και κάτι παραπάνω (έστω και αν όλη τη χρονιά δεν έχεις αγωνιστεί γι'αυτό) ...

team 12
QUOTE(Near_5 @ Mar 22 2012, 21:30 ) *
Oχι μόνο άδικο είναι το σύστημα αυτό αλλά και πρωτοφανές σε παγκόσμιο επίπεδο ! Ισχυε και πριν 3 χρόνια, το κατάργησαν (δεν γνωρίζω τους λόγους) και το επανέφεραν φέτος.

Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω καμία ομάδα και ιδιαίτερα τον Κρόνο, είναι απαράδεκτο το 1 παιχνίδι και η η κληρονομιά που ακολουθεί ... οκ, θέλεις να δώσεις το δικαίωμα στις καλές ομάδες της Β' κατηγορίας να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα της Α', κάντο τουλάχιστον όπως η ΕΣΚΑΝΑ ... όχι 1, όχι 2 παιχνίδια αλλά η πρόκριση στις 2 νίκες ! ε, εάν νικήσεις 2 φορές τον αντίπαλό σου, τότε ίσως αξίζεις να διεκδικήσεις και κάτι παραπάνω (έστω και αν όλη τη χρονιά δεν έχεις αγωνιστεί γι'αυτό) ...

μα στην Ελλαδα οποιος μπορει να παρεμβαινει στα κεντρα αποφασεων
πιεζει και βγαινουν εκτρωματα
THE BOSS
QUOTE(team 12 @ Mar 22 2012, 21:17 ) *
το να παρει το πρωταθλημα ειναι κατι παραπανω απο υπερβαση
αλλα το ερωτημα ειναι πως μια ομαδα διεκδικη ενα πρωταθλημα που
δεν εχει λαβει μερος


Ελαβε μέρος στο πρωτάθλημα αλλα σε άλλο όμιλο...κορασιδες είναι...
αλλά μιας και γίνονται ερωτήματα να ρωτησω και αυτό (ως σενάριο): αν κερδίσει 2 φορές ΔΑΣΑΛ και 2 Αθηναϊκό δεν είναι μάλλον καλύτερη ομάδα;
Προφανώς μπορεί να βρεθεί καποιος καλύτερος τρόπος εφόσον διαπιστωθούν τα τρωτά σημεία αυτού που γίνεται σήμερα

το τριτο παιχνιδι ειναι στο γερακα ειναι απλο καποιες ομαδες
πιεσαν και οι σοφοι της ΕΣΚΑ καναν αυτο το εκτρομα που
ειχε γινει και πριν τρια χρονια νομιζω και ειχε αποτυχη

cherokee
QUOTE(Αριστείδης @ Mar 22 2012, 20:36 ) *
Ποιά είναι τα συνεπακόλουθα? Για ποιό λόγο τα κληρονομεί? Το minimum που θα παίξουν είναι 2 παιχνίδια .Αν μετά απ΄αυτά το σκόρ είναι 2-2 σε ποιά έδρα θα παχθεί το τρίτο παιχνίδι και γιατί ? Γιατί το παιχνίδι Κρόνος - ΔΑΣΑΛ είναι 1-1 ? Απάντησε μου σ΄αυτά και θα σου πώ τη συνέχεια.

Aρα δεν διαφωνούμε και σίγουρα Κρόνος - Δασαλ απο που και ως που 1-1! Η προκύρηξη προκυρηξη και για φέτος Αγιος ο Θεός!Πληροφοριακά πριν τρια τεσσερα χρόνια η ΑΕΠΑΠ νίκησε τον Απόλλωνα και βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Δασαλ που είχε το 2-0 και αποκλείστικε.!Αν ασχοληθούν λοιπόν σοβαρά στην ΕΣΚΑ και εκπονήσουν πλάνο σε συνεργασία με τα σωματεία τοτε μονο θα βρεθούν λύσεις ουσιαστικές και όχι ''εξυπηρέτησης'' που ενοόυν κάποιοι.Αν πάλι δεν είναι σε θέση να προτείνουν ιδέες μήπως είναι καιρός ν'αλαξουμε σελίδα ,ισως και προσωπα, αν έχουν μπουχτίσει και δεν μπορούν άλλο?Για πρώτη φορά όμως διακρίνω συνδιαλαγή με τα σωματεία και απολογίες αν θέλετε βλ θέμα Γαλάτσι -ΕΣΚΑ !Τα μηνυματα ενθαρρυντικά ΟΨΟΜΕΘΑ !
Αριστείδης
QUOTE (cherokee @ Mar 22 2012, 22:08 ) *
Aρα δεν διαφωνούμε και σίγουρα Κρόνος - Δασαλ απο που και ως που 1-1! Η προκύρηξη προκυρηξη και για φέτος Αγιος ο Θεός!Πληροφοριακά πριν τρια τεσσερα χρόνια η ΑΕΠΑΠ νίκησε τον Απόλλωνα και βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Δασαλ που είχε το 2-0 και αποκλείστικε.!Αν ασχοληθούν λοιπόν σοβαρά στην ΕΣΚΑ και εκπονήσουν πλάνο σε συνεργασία με τα σωματεία τοτε μονο θα βρεθούν λύσεις ουσιαστικές και όχι ''εξυπηρέτησης'' που ενοόυν κάποιοι.Αν πάλι δεν είναι σε θέση να προτείνουν ιδέες μήπως είναι καιρός ν'αλαξουμε σελίδα ,ισως και προσωπα, αν έχουν μπουχτίσει και δεν μπορούν άλλο?Για πρώτη φορά όμως διακρίνω συνδιαλαγή με τα σωματεία και απολογίες αν θέλετε βλ θέμα Γαλάτσι -ΕΣΚΑ !Τα μηνυματα ενθαρρυντικά ΟΨΟΜΕΘΑ !

Συγνώμη επειδή δεν κατάλαβα το παρακάτω "διακρίνω συνδιαλαγή με τα σωματεία και απολογίες αν θέλετε βλ. θέμα Γαλάτσι- ΕΣΚΑ ! Τα μηνύματα ενθαρρυντικά οψόμεθα ! " μπορείς να μου το εξηγήσεις σε παρακαλώ ?
THE BOSS
Ελαβε μέρος στο πρωτάθλημα αλλα σε άλλο όμιλο...κορασιδες είναι...
αλλά μιας και γίνονται ερωτήματα να ρωτησω και αυτό (ως σενάριο): αν κερδίσει 2 φορές ΔΑΣΑΛ και 2 Αθηναϊκό δεν είναι μάλλον καλύτερη ομάδα;
Προφανώς μπορεί να βρεθεί καποιος καλύτερος τρόπος εφόσον διαπιστωθούν τα τρωτά σημεία αυτού που γίνεται σήμερα
Αριστείδης
QUOTE (THE BOSS @ Mar 22 2012, 23:13 ) *
Ελαβε μέρος στο πρωτάθλημα αλλα σε άλλο όμιλο...κορασιδες είναι...
αλλά μιας και γίνονται ερωτήματα να ρωτησω και αυτό (ως σενάριο): αν κερδίσει 2 φορές ΔΑΣΑΛ και 2 Αθηναϊκό δεν είναι μάλλον καλύτερη ομάδα;
Προφανώς μπορεί να βρεθεί καποιος καλύτερος τρόπος εφόσον διαπιστωθούν τα τρωτά σημεία αυτού που γίνεται σήμερα

Οκ, αν συμβούν αυτά είναι συζητήσιμο και θεωρητικά ας πούμε ότι στέκει , εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να έχει πλεονέκτημα έδρας ?
jhantzop
Η προκήρυξη λέει τα εξής:

"Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις τέσσερεις πρώτες θέσεις της Α΄κατηγορίας θα δώσουν ένα (1) αγώνα μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο με τις τέσσερεις (4) πρώτες ομάδες της Β΄κατηγορίας κατόπιν κλήρωσης (1 ομάδα της Α΄κατηγορίας με 1 ομάδα της Β΄κατηγορίας). Οι τέσσερεις (4) νικήτριες ομάδες θα αγωνισθούν στα play-off. Η θέση που θα έχουν καταλάβει στην κανονική περίοδο στο πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας Κορασίδων οι ομάδες, είναι η σειρά που θα παίξουν στα play-off. Σε περίπτωση που ομάδα της Β΄κατηγορίας νικήσει ομάδα της Α΄κατηγορίας καταλαμβάνει τη θέση της όσον αφορά την διεξαγωγή των play-off."

Είναι ξεκάθαρο το γιατί έχει ο Κρόνος το πλεονέκτημα έδρας... τι το συζητάμε αυτό; Προφανώς και ξεκινάνε με 1-1... για να φτάσουν στις 3 νίκες... ή αν προτιμάτε 0-0 και φτάνουν στις 2 νίκες... Επίσης δεν υπάρχει κανένα 2-0 ή 0-2 στα play-offs για τον Κρόνο! Δεν τον ακολουθούν οι νίκες-ήττες των άλλων ομάδων... δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...

Ας συζητήσουμε (όπως ήδη το κάνετε) το αν είναι σωστό ή λάθος το να μπορούν οι ομάδες της Β' Κατηγορίας να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω πέρα από την άνοδό τους. Και αυτό όχι μόνο στις Κορασίδες αλλά γενικότερα.
Αριστείδης
QUOTE ( @ Mar 22 2012, 23:44 ) *
Η προκήρυξη λέει τα εξής:

"Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις τέσσερεις πρώτες θέσεις της Α΄κατηγορίας θα δώσουν ένα (1) αγώνα μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο με τις τέσσερεις (4) πρώτες ομάδες της Β΄κατηγορίας κατόπιν κλήρωσης (1 ομάδα της Α΄κατηγορίας με 1 ομάδα της Β΄κατηγορίας). Οι τέσσερεις (4) νικήτριες ομάδες θα αγωνισθούν στα play-off. Η θέση που θα έχουν καταλάβει στην κανονική περίοδο στο πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας Κορασίδων οι ομάδες, είναι η σειρά που θα παίξουν στα play-off. Σε περίπτωση που ομάδα της Β΄κατηγορίας νικήσει ομάδα της Α΄κατηγορίας καταλαμβάνει τη θέση της όσον αφορά την διεξαγωγή των play-off."

Είναι ξεκάθαρο το γιατί έχει ο Κρόνος το πλεονέκτημα έδρας... τι το συζητάμε αυτό; Προφανώς και ξεκινάνε με 1-1... για να φτάσουν στις 3 νίκες... ή αν προτιμάτε 0-0 και φτάνουν στις 2 νίκες... Επίσης δεν υπάρχει κανένα 2-0 ή 0-2 στα play-offs για τον Κρόνο! Δεν τον ακολουθούν οι νίκες-ήττες των άλλων ομάδων... δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...

Ας συζητήσουμε (όπως ήδη το κάνετε) το αν είναι σωστό ή λάθος το να μπορούν οι ομάδες της Β' Κατηγορίας να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω πέρα από την άνοδό τους. Και αυτό όχι μόνο στις Κορασίδες αλλά γενικότερα.

Σαφώς και μπορούν αλλά πιστεύω όχι με κληρονομικά πλεονεκτήματα στηριζόμενα στούς κόπους και αγώνες κάποιας άλλης ομάδας.
Με αυτή τη λογική και με απλοϊκό τρόπο, ακραίο βέβαια, η ομάδα μπάσκετ των ανδρών της Καβάλας φέτος κέρδισε τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό άρα νομίζω ότι πρέπει να πάει στην τροπαιοθήκη του ΠΑΟ και να του πάρει το κύπελλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jhantzop
QUOTE(Αριστείδης @ Mar 23 2012, 00:02 ) *
...
Με αυτή τη λογική και με απλοϊκό τρόπο, ακραίο βέβαια, η ομάδα μπάσκετ των ανδρών της Καβάλας φέτος κέρδισε τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό άρα νομίζω ότι πρέπει να πάει στην τροπαιοθήκη του ΠΑΟ και να του πάρει το κύπελλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Και στο ποδόσφαιρο οι ομάδες του Champions League που αποκλείονται από τη Χ φάση πάνε στο Europa League... γιατί;

Τέλος πάντων... το θέμα είναι αν πρέπει να γίνεται ή όχι... προφανώς σχεδόν όλοι είμαστε ενάντια στο να γίνονται διότι (ίσως) δεν προσφέρουν κάτι. Το γιατί έγινε φέτος μετά από 2-3 χρόνια που είχε ξαναγίνει, εξηγήθηκε στη συνάντηση για τις κορασίδες στην ΕΣΚΑ αλλά εγώ προσωπικά ακόμα δεν έχω καταλάβει... αν μπορεί κάποιος άλλος που ήταν στη συνάντηση να εξηγήσει θα ήταν καλό!


cherokee
Σε περίπτωση που ομάδα της Β΄κατηγορίας νικήσει ομάδα της Α΄κατηγορίας καταλαμβάνει τη θέση της όσον αφορά την διεξαγωγή των play-off."ΞΕΚΆΘΑΡΗ Η ΠΡΟΚΎΡΗΞΗ......Ας αφήσουμε τα αν και τα θα ....αμα κερδίσει όλους ο Κρόνος τοτε ναι να το πάρει το πρωτάθλημα ΠΑΝΑΞΙΑ!Αλλα βρε παιδιά γιατι δεν μιλούσατε όταν βγήκε η προκύρηξη του πρωταθλήματος και οι μετά αλλαγές του?Τώρα ξαφνικά όλοι ειδικοί αναλυτές...νομικίστικα και αλλα αντι άλλων και οχι αυτό ή εκείνο !Ας περασει απο το ΔΑΣΑΛ ο ΚΡΟΝΟΣ και βλέπουμε μετα......Δεν χάνει ο ΔΑΣΑΛ όσο νομίζουν μερικοί και ας μην είμαι ΔΑΣΑΛ!Ξέρετε πότε έγινε επίσημη αναφορά για τα διπλά παιχνίδια πλαυ οφ? Τώρα που άρχισε το πανυγήρι ειδικά απο την κλήρωση και μετα......!(Ειχαμε άλλα θέματα να συζητήσουμε ποιό σοβαρα).....βασικά ποιός θα είναι τετραδα ....ποιός να μιλησει μεχρι την τελευταία αγωνιστικη ....κανεις....και απο την άλλη οι νεοφώτιστοι διψασμένοι και αισιόδοξοι (στο κάτω κατω ένα παιχνίδι είναι δεν ξέρεις ποτε τι γίνεται )και πήγαν και καλά μάλιστα γιατι είχαν πάθος διάκρισης....ο Κρόνος συνεχίζει και μπραβο.....!Αλλα και απο την άλλη στην συγκέντρωση της ΕΣΚΑ που αναφέρθηκε το θέμα των διπλών αγώνων ποιοί της Β΄επεκρότησαν ?Ρωτάω τώρα......!Ο Αμύντας παντως όχι και ο Παο γιατι δεν παραβρέθηκαν εκπρόσωποι!Μήν στρουθοκαμηλίζουμε γιατι κανένας δεν ήθελε τον Αθηναικό αντίπαλο ελπίζοντας σε κατι καλύτερο με άλλη ομάδα στην κλήρωση....!Συμβουλή προς ναυτιλομένους ''ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΠΑΡΣΗ'' για ορισμένους και έχουμε παιχνίδια να δούμε αρκεί να υπαρχει χρόνος μεταξύ τους για να έχουμε άποψη !
THREEPOINTER
QUOTE(jhantzop @ Mar 23 2012, 00:09 ) *
Και στο ποδόσφαιρο οι ομάδες του Champions League που αποκλείονται από τη Χ φάση πάνε στο Europa League... γιατί;

Τέλος πάντων... το θέμα είναι αν πρέπει να γίνεται ή όχι... προφανώς σχεδόν όλοι είμαστε ενάντια στο να γίνονται διότι (ίσως) δεν προσφέρουν κάτι. Το γιατί έγινε φέτος μετά από 2-3 χρόνια που είχε ξαναγίνει, εξηγήθηκε στη συνάντηση για τις κορασίδες στην ΕΣΚΑ αλλά εγώ προσωπικά ακόμα δεν έχω καταλάβει... αν μπορεί κάποιος άλλος που ήταν στη συνάντηση να εξηγήσει θα ήταν καλό!

Πάντα ουσιαστικός και σύντομος είσαι φίλε μου.

Είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες απόλυτα την ΕΙΛΙΚΡΙΝΈΣΤΑΤΗ απάντηση στο ερώτημα γιατί επανέφεραν την διαδικασία (μπαράζ Α-Β) μετά από την διετή διακοπή της , ΑΠΛΩΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ .

Ο άνθρωπος προς τιμήν του (και πραγματικά το ενοώ) είπε την αλήθεια είτε γιατί αιφνιδιάστηκε από το ερώτημα είτε γιατί ένοιωθε οτι έτσι έπρεπε να κάνει . (Αλήθεια πέρσυ και πρόπερσυ δεν υπήρχε κανένας παράγοντας ομάδος να πιέσει την ΕΣΚΑ ώστε να το επαναφέρει ?
) ΚΡΙΜΑ......... Πριν από 3 χρόνια πάντως και κάποιος άλλος παράγοντας από Παγκράτι μεριά το είχε καταφέρει.

Όπως καταλαβαίνετε φίλοι μου όλα έχουν να κάνουν με το γνωστό σε όλους πρόβλημα της ελληνικής κοινωνίας το οποίο βεβαίως πληρώνουμε στο ΔΝΤ.

Το χειρότερο βέβαια είναι να αποφασίζεις το λάθος και να το σχεδιάζεις με προχειρότητα όπως δυστηχώς έκανε και κάνει η ΕΣΚΑ συνεχώς . Ετσι λοιπόν τα παιχνίδια ήταν μονά , ο Κρόνος 2ος , συνεχίζει κληρονομώντας τα αποτελέσματα του ΜΕΛΑΣ , και αν απέκλειε τον αθηναικό πιθανόν να έβρισκε στον τελικό τον ΜΕΛΑΣ η τον ΔΑΣΑΛ ξεκινώντας από το 2-0 και με την 3η νίκη να τον βγάζει πρωταθλητη σε ένα πρωτάθλημα που δεν έλαβε μέρος και καλό πανελλήνιο .

Και βέβαια τώρα πραγματικά καταλαβαίνω πόσο εύκολο είναι το Γαλάτσι να βαφτίζεται Μικτή ΕΣΚΑ στο τούρνουά του ACS , Ο ΔΑΣΑΛ να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει τις νεανίδες β στους τελικούς με το Γαλάτσι , ο τελικός των νεανίδων να μην μπορεί να παραταθεί κατά μια βδομάδα λόγω των Πανελληνίων εξετάσεων και του διαβάσματος ενώ οι νεάνιδες μπορουν να παίζουν στο τουρνουά και στο πρωτάθλημα γυναικών , τα PLAY OFF να ξεκινούν την ερχόμενη Τρίτη ενώ βάση σχεδιασμού στην κλήρωση θα έπρεπε να ξεκινήσουν αύριο Σάββατο με το πανελλήνιο να πιέζει για τον Απρίλιο , η Μικτή ΕΣΚΑ να υφίσταται τύποις γιατί έτσι πρέπει , η ΕΣΚΑΝΑ να δείχνει το φεγγάρι και η ΕΣΚΑ να κοιτάει το δάκτυλο και να ξυπνάει μετά από δύο χρόνια , οι ομοσπονδιακοί να διαλαλούν ότι οι αθλήτριες της ΕΣΚΑΝΑ είναι super και της ΕΣΚΑ μέτριες και εκείνη να συμφωνεί χωρίς να αναρωτιέται τι γίνεται ρε παιδί μου ..................τυχαίο ???? (ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ)

Σταματάω εδώ γιατί αν αναφέρω το τι έχω δεί να συμβαίνει τα τελευταία 4 χρόνια θα ξημερώσουμε.

ΚΥΡΙΟΙ.

Αν έχετε κουραστεί δώστε την σκυτάλη σε ανθρώπους με πιο φρέσκο μυαλό και όρεξη για δουλειά.


Αν έχετε κουραστεί αλλά θέλετε να συνεχίσετε να την κρατάτε τότε ακούστε οργανωμένα τις σκέψεις και ιδέες των σωματείων που θέλουν κάτι καλύτερο.


ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟΤΕ ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ (ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ)

ΑΝ ΟΙ ΕΝΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ 10 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΕΧΟΥΝ 11.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ 12 ΦΤΑΝΕΙ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...................................................




Αριστείδης
QUOTE (Αριστείδης @ Mar 22 2012, 23:00 ) *
Συγνώμη επειδή δεν κατάλαβα το παρακάτω "διακρίνω συνδιαλαγή με τα σωματεία και απολογίες αν θέλετε βλ. θέμα Γαλάτσι- ΕΣΚΑ ! Τα μηνύματα ενθαρρυντικά οψόμεθα ! " μπορείς να μου το εξηγήσεις σε παρακαλώ ?

Περιμένω απάντηση απο "Cheroqee" παρακαλώ.


team 12
QUOTE(THE BOSS @ Mar 22 2012, 23:13 ) *
Ελαβε μέρος στο πρωτάθλημα αλλα σε άλλο όμιλο...κορασιδες είναι...
αλλά μιας και γίνονται ερωτήματα να ρωτησω και αυτό (ως σενάριο): αν κερδίσει 2 φορές ΔΑΣΑΛ και 2 Αθηναϊκό δεν είναι μάλλον καλύτερη ομάδα;
Προφανώς μπορεί να βρεθεί καποιος καλύτερος τρόπος εφόσον διαπιστωθούν τα τρωτά σημεία αυτού που γίνεται σήμερα

δεν ελαβε μέρος στο πρωτάθλημα σε άλλο όμιλο αλλα σε αλλη
κατηγορια εχει τεραστια διαφορα
THE BOSS
QUOTE(team 12 @ Mar 23 2012, 07:34 ) *
δεν ελαβε μέρος στο πρωτάθλημα σε άλλο όμιλο αλλα σε αλλη
κατηγορια εχει τεραστια διαφορα


ισως θα πρεπει να αλλαξει λοιπον το Α & Β κατηγορία μιας και από ότι φαίνεται υπάρχουν πολύ δυνατές ομάδες που θα πρέπει να μπορούν να διεκδικούν ότι τους αξίζει.

Εάν όμως κερδίσει και το ΔΑΣΑΛ και τον Αθηναικό στα επόμενα παιχνίδια δεν είναι καλύτερη ομάδα;
cherokee
QUOTE(Αριστείδης @ Mar 23 2012, 06:59 ) *
Περιμένω απάντηση απο "Cheroqee" παρακαλώ.

Αγαπητέ Αριστείδη για πρώτη φορά απο τότε που ξέρω την ΕΣΚΑ απο την εποχή του Μιαούλη πρώτη φορα στην συνάντηση ειπώθηκαν πράγματα που δεν θα λεγόντουσαν!Δόθηκαν εξηγήσεις για το θέμα της Μικτής και για τους τρόπους διεξαγωγής των πρωταθλημάτων σε ένα πολύ καλό κλίμα εκτός της περίπτωσης ΔΑΣΑΛ όπου θα μπορούσαν να αποφευχθούν όλες οι ''μανουρες'' .Η κρίση ακουμπά τα πάντα αλλαγές έρχονται τα σάιτ υπάρχουνε και γνώμες ακούγονται (το 2005-6 ποιός ήξερε για φορουμ και φασεμποοκ έτσι δεν είναι)και όλοι λέμε την γνώμη μας ,αν την έλεγες πριν χρόνια θασάκουγαν στην ομάδα σου και στο καφενείο!Ενα Φως διαβάζαμε και εκεί την γνώμη συγκεκριμένου δημοσιογράφου για το γυναικείο μπασκετ!Που είναι το ΚΑΠΑΓΕΡΩΦ ?Που είναι οι ΠΡΕΒΕΖΕΣ?ΟΛΑ μα όλα αλλάζουν και όλοι ανασκουμπωνονται....γιατι δεν υπάρχει μαντήλι για κλάψιμο!(ίσως η λέξη συνδιαλαγή σε χαλάει? αλλά πως αλλιώς να πεις την κατάσταση που διακρίνεις σήμερα και την ποιό διαλακτική τους σταση)? Πάρε και την παράμετρο της επιλογής αθλητριών απο της Εθνικές χωρίς να λάβουν υπ'όψιν την ΕΣΚΑ....ξέρεις πως έγινε?Η λογική ήταν απο την ΕΣΚΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ναι ή όχι ? Το πανηγύρι με τα παιδάκια που τα δοκίμαζαν στο ΟΑΚΑ για εθνική και δεν ήξεραν να σκάσουν μπάλλα το έμαθες?Το σλόγκαν ''φερε και μια φίλη σου μαζι'' ακούστικε πολλάκις !Αυτό λοιπόν που έγινε εγω το θεωρώ απο τους Ομοσπονδιακούς ΕΥΘΕΙΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ για το έργο τους .....και γενιούνται και τα ερωτήματα γιατι να στείλω το παιδί μου στην ΕΣΚΑ και δεν κάνει προπονήσεις με το σωματείο του που αν είναι οργανωμένο κάνει πολύ περισσοτερα πράγματα απ'οτι στην ΕΣΚΑ!Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν πήγαιναν σε αγώνες και έβλεπαν τα κορίτσια και να είχαν άποψη όχι με τον τρόπο που το κάνουν σήμερα....και απο την άλλη αν δεν υπάρχουν κονδύλια να βγούν και να το πούν να είμαστε μαζί τους......!Είναι πολλά που αν τάνοίξουμε θα γράφουμε μέρες και σύ κολλάς σε λεξούλες......
stev basket
QUOTE(jhantzop @ Mar 22 2012, 22:09 ) *
Και στο ποδόσφαιρο οι ομάδες του Champions League που αποκλείονται από τη Χ φάση πάνε στο Europa League... γιατί;

Τέλος πάντων... το θέμα είναι αν πρέπει να γίνεται ή όχι... προφανώς σχεδόν όλοι είμαστε ενάντια στο να γίνονται διότι (ίσως) δεν προσφέρουν κάτι. Το γιατί έγινε φέτος μετά από 2-3 χρόνια που είχε ξαναγίνει, εξηγήθηκε στη συνάντηση για τις κορασίδες στην ΕΣΚΑ αλλά εγώ προσωπικά ακόμα δεν έχω καταλάβει... αν μπορεί κάποιος άλλος που ήταν στη συνάντηση να εξηγήσει θα ήταν καλό!


Ούτε εγώ έχω καταλάβει, τη διεκδίκηση ενος πρωταθλήματος που δεν έχεις συμμετοχή
Θα καταλάβαινα ένα μπαραζ ανάμεσα σε αυτούς που πέφτουν και αυτούς που ανεβαίνουν,
αλλά πάλι τα μπαραζ δεν είναι αυτοσκοπός.
Δε τα κάνουμε για να υπάρχουν.
kasper7
Η άποψή μου σχετικά με το γεγονός πως υπάρχουν 2 κατηγορίες στις κορασίδες... είναι πως είναι λάθος. Οι κορασίδες περιορίζονται χρονικά από την ηλικία τους, με συνέπεια να μην υπάρχει πολλές φορές συνέχεια σε κάποιες καλές φουρνιές που βγάζουν κάποιες ομάδες. Αυτό προκαλεί ανισότητες σε πολλά παιχνίδια της Α' κατηγορίας, με αποτέλεσμα να χαλάει το πρωτάθλημα. Το σωστό σύστημα διεξαγωγής κατά την άποψή μου θα ήταν το εξής.

Όλες οι ομάδες της ΕΣΚΑ να χωρίζονται σε 6-8 ομίλους ανάλογα με την περιοχή τους και να διεξάγεται ένας γύρος, με κάθε ομάδα να δίνει περίπου 10-12 παιχνίδια, τα μισά μέσα και τα μισά έξω, όπως περίπου γίνεται στις παγκορασίδες τώρα. Στην συνέχεια να συγκροτείται μία Α' κατηγορία με τις 2 πρώτες ομάδες των ομίλων, σε μία Β' φάση του πρωταθλήματος, όπου όλες οι ομάδες θα παίξουν με όλες, σε μονά ή διπλά παιχνίδια, όπως είναι η Α' κατηγορία σήμερα. Και από εκεί οι 4 πρώτες ομάδες να παίζουν τα play-off, με σκοπό την ανάδειξη του πρωταθλητή της κατηγορίας και του εκπροσώπου της ένωσης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα!! Για όλες τις υπόλοιπες ομάδες(όσες θέλουν, δίχως υποχρεωτική συμμετοχή) να γίνεται ένα εαρινό πρωτάθλημα "2ης ευκαιρίας", ώστε να μην μένουν τα κορίτσια δίχως αγώνες.

Με αυτόν τον τρόπο, όλες οι ομάδες θα μπορούσαν να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα, ειδικά εφόσον δουλεύουν στην παραγωγική διαδικασία, ενώ τα κορίτσια θα είχαν την δυνατότητα να παίξουν περισσότερα παιχνίδια και ειδικά στην Β' φάση απέναντι σε καλές ομάδες!! Έτσι θα είχαμε άνοδο του επιπέδου συνολικά!

Θεωρώ αδιανόητο η ΕΣΚΑ να ζητάει από τις ομάδες να κάνουν τα πρωταθλήματα της Β' και της Γ' κατηγορίας των γυναικών... "αναπτυξιακά" και με σκοπό την προώθηση νέων αθλητριών, αν πρώτα δεν μπουν σε σωστές βάσεις οι κορασίδες!!
cherokee
QUOTE(kasper7 @ Mar 23 2012, 12:58 ) *
Η άποψή μου σχετικά με το γεγονός πως υπάρχουν 2 κατηγορίες στις κορασίδες... είναι πως είναι λάθος. Οι κορασίδες περιορίζονται χρονικά από την ηλικία τους, με συνέπεια να μην υπάρχει πολλές φορές συνέχεια σε κάποιες καλές φουρνιές που βγάζουν κάποιες ομάδες. Αυτό προκαλεί ανισότητες σε πολλά παιχνίδια της Α' κατηγορίας, με αποτέλεσμα να χαλάει το πρωτάθλημα. Το σωστό σύστημα διεξαγωγής κατά την άποψή μου θα ήταν το εξής.

Όλες οι ομάδες της ΕΣΚΑ να χωρίζονται σε 6-8 ομίλους ανάλογα με την περιοχή τους και να διεξάγεται ένας γύρος, με κάθε ομάδα να δίνει περίπου 10-12 παιχνίδια, τα μισά μέσα και τα μισά έξω, όπως περίπου γίνεται στις παγκορασίδες τώρα. Στην συνέχεια να συγκροτείται μία Α' κατηγορία με τις 2 πρώτες ομάδες των ομίλων, σε μία Β' φάση του πρωταθλήματος, όπου όλες οι ομάδες θα παίξουν με όλες, σε μονά ή διπλά παιχνίδια, όπως είναι η Α' κατηγορία σήμερα. Και από εκεί οι 4 πρώτες ομάδες να παίζουν τα play-off, με σκοπό την ανάδειξη του πρωταθλητή της κατηγορίας και του εκπροσώπου της ένωσης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα!! Για όλες τις υπόλοιπες ομάδες(όσες θέλουν, δίχως υποχρεωτική συμμετοχή) να γίνεται ένα εαρινό πρωτάθλημα "2ης ευκαιρίας", ώστε να μην μένουν τα κορίτσια δίχως αγώνες.

Με αυτόν τον τρόπο, όλες οι ομάδες θα μπορούσαν να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα, ειδικά εφόσον δουλεύουν στην παραγωγική διαδικασία, ενώ τα κορίτσια θα είχαν την δυνατότητα να παίξουν περισσότερα παιχνίδια και ειδικά στην Β' φάση απέναντι σε καλές ομάδες!! Έτσι θα είχαμε άνοδο του επιπέδου συνολικά!

Θεωρώ αδιανόητο η ΕΣΚΑ να ζητάει από τις ομάδες να κάνουν τα πρωταθλήματα της Β' και της Γ' κατηγορίας των γυναικών... "αναπτυξιακά" και με σκοπό την προώθηση νέων αθλητριών, αν πρώτα δεν μπουν σε σωστές βάσεις οι κορασίδες!!

To σύστημα της ΕΣΚΑΝΑ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ? Οποιος μπορεί προχωρά !Χωρίς ανακατεματα και δυνατότητα δύο κατηγορίες αλλα η Β΄να διεκδικεί και το πρωτάθλημα της Α΄΄.Αλλά αν η ομάδα δεν μπορεί να υποστηρίξει με κορίτσια την κατηγορία ειδικά την Α΄να μπορεί να πάει αυτόβουλα στην Β΄.Οχι σαν τον Ιάσωνα φέτος που ανέβηκε αλλα δεν είχε παιδιά(ηλικιακά) ή το Φιλαθλητικό και αυτος χωρις παιδιά αλλα και με τα καμώματα του( και η τιμωρία λαιτ ).Ελευθέρωσε όλα τα παιδιά που είναι εκεί και δεν φταίνε σε τίποτα.....!Εκει σε θέλω ΕΣΚΑ αντέχεις ?Ας καλέσει η ΕΣΚΑ σωματεια, προπονητές, και ας κανει τις προτάσεις της σε μια ανοιχτή συζήτηση να ακουστούν όλες οι απόψεις!(Ανεφερα και προπονητές.....για να μην νομιζουν οτι το ξεχνάω μερικοί......)!
Near_5
QUOTE(stev basket @ Mar 23 2012, 10:50 ) *
Ούτε εγώ έχω καταλάβει, τη διεκδίκηση ενος πρωταθλήματος που δεν έχεις συμμετοχή
Θα καταλάβαινα ένα μπαραζ ανάμεσα σε αυτούς που πέφτουν και αυτούς που ανεβαίνουν,
αλλά πάλι τα μπαραζ δεν είναι αυτοσκοπός.
Δε τα κάνουμε για να υπάρχουν.


Δεν έχει νόημα μπαράζ ανάμεσα σε αυτούς που πέφτουν και αυτούς που ανεβαίνουν με τις υπάρχουσες συνθέσεις των ομάδων ... σίγουρα καλύτερη ομάδα θα έχουν αυτοί που ανεβαίνουν ... εκτός κι αν τα μπαράζ γίνουν πριν ξεκινήσει το νέο πρωτάθλημα, δηλαδή με τις νέες συνθέσεις των ομάδων ... πχ πέρυσι τα Μελίσσια θα είχαν πολλές πιθανότητες να παραμείνουν στη κατηγορία και σίγουρα θα ήταν πιό ανταγωνιστική ομάδα από κάποιες άλλες που ανέβηκαν ...
Near_5
Ξεκινάνε σήμερα οι αγώνες play off, το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Σήμερα Τρίτη 27/3

ΓΕΡΑΚΑ ΚΛ. 17:30 ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ-ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
ΚΛ. ΕΡΓΑΝΗΣ 21.45 ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ-ΑΕΣ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ



Σάββατο 31/3

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ 12.00 ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ-ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ
ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 21:00 ΑΕΣ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ-ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ


αν χρειαστούν και 3οι αγώνες αυτοί θα γίνουν την ερχόμενη Τρίτη 3/4

Ραντεβού λοιπόν στις 17:30 στον Γέρακα και στις 21:45 στον Βύρωνα ... smile.gif
stev basket
QUOTE(Near_5 @ Mar 27 2012, 08:00 ) *
Ξεκινάνε σήμερα οι αγώνες play off, το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Σήμερα Τρίτη 27/3

ΓΕΡΑΚΑ ΚΛ. 17:30 ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ-ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
ΚΛ. ΕΡΓΑΝΗΣ 21.45 ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ-ΑΕΣ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ



Σάββατο 31/3

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ 12.00 ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ-ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ
ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 21:00 ΑΕΣ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ-ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ


αν χρειαστούν και 3οι αγώνες αυτοί θα γίνουν την ερχόμενη Τρίτη 3/4

Ραντεβού λοιπόν στις 17:30 στον Γέρακα και στις 21:45 στον Βύρωνα ... smile.gif


Καλή σας επιτυχία
Near_5
QUOTE(stev basket @ Mar 27 2012, 10:15 ) *
Καλή σας επιτυχία


Eυχαριστούμε smile.gif


Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο 1ο ημίχρονο, όπου η διαφορά έφθασε στους 20 πόντους, ο Αθηναϊκός επιβλήθηκε του Γαλατσίου με σκορ 49-33 κι έκανε το 2-1 στη σειρά των αγώνων. Πολλά συγχαρητήρια στον κόουτς και στα κορίτσια του Αθηναϊκού για την εμφάνισή τους και τη νίκη τους ! Συγχαρητήρια και στα κορίτσια του Γαλατσίου για την προσπάθειά τους ! Ραντεβού το Σάββατο στο Γαλάτσι για τη συνέχεια ....

Στο παιχνίδι που έγινε νωρίτερα στον Γέρακα, ο Κρόνος νίκησε τον ΔΑΣΑΛ 44-43 κάνοντας το 2-1 ! Ο ΔΑΣΑΛ ήταν σε όλο το παιχνίδι μπροστά στο σκορ, ο Κρόνος έκανε την αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό !

Το Σάββατο αναμένονται ενδιαφέροντα παιχνίδια !
Near_5
Γαλάτσι - Αθηναϊκός 55-59 ( www.wbcaa.gr )

Αν και παρουσιάστηκαν αγχωμένα τα κορίτσια του Αθηναϊκού και μη έχοντας τη γνωστή καλή λειτουργία στην άμυνα που μας είχαν συνηθίσει στα τελευταία παιχνίδια, επικράτησαν τελικά του Γαλατσίου με σκορ 55-59, έκαναν το 3-1 και πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς. To παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπυ, η ψυχραιμία όμως των κοριτσιών του Αθηναϊκού στο τελευταίο λεπτό τους έδωσε τη νίκη.

Συγχαρητήρια στον κόουτς και στα κορίτσια για τη σημαντική νίκη και την πρόκρισή τους στον τελικό του φετινού πρωταθλήματος !


Στον άλλο ημιτελικό που έγινε νωρίς το μεσημέρι, ο ΔΑΣΑΛ επικράτησε του Κρόνου Γέρακα με σκορ 62-47, έκανε το 2-2 και η ομάδα που θα αντιμετωπίσει τον Αθηναϊκό στον τελικό θα κριθεί την ερχόμενη Τρίτη στον Γέρακα.
I.L.B.
QUOTE (Near_5 @ Apr 1 2012, 00:36 ) *
Γαλάτσι - Αθηναϊκός 55-59 ( www.wbcaa.gr )

Αν και παρουσιάστηκαν αγχωμένα τα κορίτσια του Αθηναϊκού και μη έχοντας τη γνωστή καλή λειτουργία στην άμυνα που μας είχαν συνηθίσει στα τελευταία παιχνίδια, επικράτησαν τελικά του Γαλατσίου με σκορ 55-59, έκαναν το 3-1 και πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς. To παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπυ, η ψυχραιμία όμως των κοριτσιών του Αθηναϊκού στο τελευταίο λεπτό τους έδωσε τη νίκη.

Συγχαρητήρια στον κόουτς και στα κορίτσια για τη σημαντική νίκη και την πρόκρισή τους στον τελικό του φετινού πρωταθλήματος !


Στον άλλο ημιτελικό που έγινε νωρίς το μεσημέρι, ο ΔΑΣΑΛ επικράτησε του Κρόνου Γέρακα με σκορ 62-47, έκανε το 2-2 και η ομάδα που θα αντιμετωπίσει τον Αθηναϊκό στον τελικό θα κριθεί την ερχόμενη Τρίτη στον Γέρακα.

Αγαπητέ Near συμφωνώ με την περιγραφή σου, θέλω όμως να μου πείς τη γνώμη σου για τον διαιτητή Τσάτση.
Near_5
QUOTE(I.L.B. @ Apr 1 2012, 13:22 ) *
Αγαπητέ Near συμφωνώ με την περιγραφή σου, θέλω όμως να μου πείς τη γνώμη σου για τον διαιτητή Τσάτση.



Σε διαιτητές δεν έχω αναφερθεί ποτέ, ούτε πρόκειται να το κάνω, φίλε I.L.B. ... σε γενικές γραμμές πάντως, τον συγκεκριμένο διαιτητή, επειδή έχει τύχει να τον έχω δει σε μερικά παιχνίδια, τον θεωρώ πολύ καλό διαιτητή.
Near_5
QUOTE(Near_5 @ Apr 1 2012, 00:36 ) *
Στον άλλο ημιτελικό που έγινε νωρίς το μεσημέρι, ο ΔΑΣΑΛ επικράτησε του Κρόνου Γέρακα με σκορ 62-47, έκανε το 2-2 και η ομάδα που θα αντιμετωπίσει τον Αθηναϊκό στον τελικό θα κριθεί την ερχόμενη Τρίτη στον Γέρακα.


Αύριο Τετάρτη 4/4 στις 9 το βράδυ είναι τελικά ο 3ος αγώνας μεταξύ Κρόνου Γέρακα και ΔΑΣΑΛ.
cherokee
QUOTE(Near_5 @ Apr 3 2012, 11:06 ) *
Αύριο Τετάρτη 4/4 στις 9 το βράδυ είναι τελικά ο 3ος αγώνας μεταξύ Κρόνου Γέρακα και ΔΑΣΑΛ.

Μετά απο ένα συγκλονιστικό παιχνίδι Κρόνος-Δασαλ 48-47!!!Ραντευού στην Εργάνη το Σάββατο βράδι στις 8.00 !Οσοι πιστοί προσέλθετε, σίγουρα θα είναι ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με δύο γνώριμες ομάδες !!!
Near_5
Μέσα σε μιά πολύ φασαριόζικη αλλά ωραία ατμόσφαιρα, ο Κρόνος Γέρακα νίκησε 48-47 τον ΔΑΣΑΛ, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, κι έκανε την "έκπληξη" περνώντας στον τελικό ! Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα 0-8 το οποίο έγινε 11-10 κι από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν πόντο πόντο ... το τέλος βρήκε την ομάδα του Κρόνου να πανηγυρίζει έξαλλα τη δίκαιη νίκη/πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια και των δύο ομάδων για την προσπάθειά τους !

Η συνέχεια στην Εργάνη το Σάββατο στις 8 το βράδυ για τη σειρά των τελικών ! Οπως λέει και ο φίλος cherokee, σας προσκαλούμε όλους/όλες να χαρούμε ένα σίγουρα ενδιαφέρον παιχνίδι !
Αριστείδης
QUOTE (cherokee @ Mar 23 2012, 16:22 ) *
To σύστημα της ΕΣΚΑΝΑ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ? Οποιος μπορεί προχωρά !Χωρίς ανακατεματα και δυνατότητα δύο κατηγορίες αλλα η Β΄να διεκδικεί και το πρωτάθλημα της Α΄΄.Αλλά αν η ομάδα δεν μπορεί να υποστηρίξει με κορίτσια την κατηγορία ειδικά την Α΄να μπορεί να πάει αυτόβουλα στην Β΄.Οχι σαν τον Ιάσωνα φέτος που ανέβηκε αλλα δεν είχε παιδιά(ηλικιακά) ή το Φιλαθλητικό και αυτος χωρις παιδιά αλλα και με τα καμώματα του( και η τιμωρία λαιτ ).Ελευθέρωσε όλα τα παιδιά που είναι εκεί και δεν φταίνε σε τίποτα.....!Εκει σε θέλω ΕΣΚΑ αντέχεις ?Ας καλέσει η ΕΣΚΑ σωματεια, προπονητές, και ας κανει τις προτάσεις της σε μια ανοιχτή συζήτηση να ακουστούν όλες οι απόψεις!(Ανεφερα και προπονητές.....για να μην νομιζουν οτι το ξεχνάω μερικοί......)!

Kαλημέρα σας, επιστρέφω μετά απο καιρό διότι έλειπα(εννοείται ότι πήγα και στο Ισραήλ όπου εκεί λατρεύουν το μπάσκετ και είναι πολλά χρόνια μπροστά).Η κατάσταση στις κορασίδες είναι η αναμενόμενη ,η πρωταθλήτρια ήταν απο την αρχή στις προβλέψεις όλων απλά τυπικά περιμένουμε να περάσει ο καιρός. Δεν βλέπω πουθενά τον Δασάρχη ,ας γράψει κάτι γιατί παρ ΄όλο που γενικά διαφωνούμε λείπει απ το forum.
Εκείνο που δεν μου άρεσε είναι ότι πολλές "μεγάλες" ομάδες ακόμα δεν τελείωσε το πρωτάθλημα και επειδή του χρόνου δεν θα έχουν παίκτριες ξεκίνησαν το γνωστό σαφάρι με υποσχέσεις πλευρίζοντας γονείς και αθλήτριες. Προσέξτε, οι γονείς ,που θα πάνε τα παιδιά σας και τι μέλλον θα έχουν.Επίσης μην αδυνατίζετε τις ομάδες σας γιατί χαλάει η κατηγορία. Σήμερα όπως είναι η κατάσταση εύκολα με λίγα χρήματα παίρνεις πρωτάθλημα. Αυτό όμως θέλουμε τελικά ?
THE BOSS
QUOTE(Αριστείδης @ Apr 7 2012, 07:52 ) *
Kαλημέρα σας, επιστρέφω μετά απο καιρό διότι έλειπα(εννοείται ότι πήγα και στο Ισραήλ όπου εκεί λατρεύουν το μπάσκετ και είναι πολλά χρόνια μπροστά).Η κατάσταση στις κορασίδες είναι η αναμενόμενη ,η πρωταθλήτρια ήταν απο την αρχή στις προβλέψεις όλων απλά τυπικά περιμένουμε να περάσει ο καιρός. Δεν βλέπω πουθενά τον Δασάρχη ,ας γράψει κάτι γιατί παρ ΄όλο που γενικά διαφωνούμε λείπει απ το forum.
Εκείνο που δεν μου άρεσε είναι ότι πολλές "μεγάλες" ομάδες ακόμα δεν τελείωσε το πρωτάθλημα και επειδή του χρόνου δεν θα έχουν παίκτριες ξεκίνησαν το γνωστό σαφάρι με υποσχέσεις πλευρίζοντας γονείς και αθλήτριες. Προσέξτε, οι γονείς ,που θα πάνε τα παιδιά σας και τι μέλλον θα έχουν.Επίσης μην αδυνατίζετε τις ομάδες σας γιατί χαλάει η κατηγορία. Σήμερα όπως είναι η κατάσταση εύκολα με λίγα χρήματα παίρνεις πρωτάθλημα. Αυτό όμως θέλουμε τελικά ?


δικιο πολυ δικιο...σαφαρι και στα τμηματα κοριτσιων και αγοριων... υπαρχουν ομαδες που το κανουν συστηματικα...μηπως και η ομαδα που ειναι φετος στον τελικο εκανε 4-5 τουλαχιστον μεταγραφες το προηγουμενο καλοκαιρι;

βεβαια φταινε και οι ομαδες που δινουν τα παιδια απο τις υποδομες τους ¨αντι πινακιου φακης¨"

καλημερα
Αριστείδης
QUOTE (THE BOSS @ Apr 7 2012, 08:44 ) *
δικιο πολυ δικιο...σαφαρι και στα τμηματα κοριτσιων και αγοριων... υπαρχουν ομαδες που το κανουν συστηματικα...μηπως και η ομαδα που ειναι φετος στον τελικο εκανε 4-5 τουλαχιστον μεταγραφες το προηγουμενο καλοκαιρι;

βεβαια φταινε και οι ομαδες που δινουν τα παιδια απο τις υποδομες τους ¨αντι πινακιου φακης¨"

καλημερα

Εχεις δίκηο τις έκανε. Να δούμε πιό θα είναι το μέλλον των κοριτσιών που πήρε.Το μέλλον των ομάδων που τις δώσανε το είδαμε. Πάντως σήμερα εύκολα αγοράζεις πρωταθλητισμό, και να το κάνουν οι γυναίκες δεκτό, σε επαγγελματικό επίπεδο, αλλά και οι κορασίδες ,έλεος ,μπορεί να δούμε μεταγραφές και στις πανκορασίδες φέτος. Αυτό δείχνει πάντως τι σπουδαία δουλειά γίνεται στις υποδομές !!!!!!!!. Τα λίγα παιδιά που υπάρχουν με 1000-2000 € αλλάζουν ομάδα-περιοχή-νοοτροπία-ψυχολογία ταξιδεύουν καθημερινά 2 ώρες για προπόνηση και αύριο θα ξαναλλάξουν αν δώσουν στους γονείς περισσότερα.Δυστυχώς στην εποχή μας υγιές σωματείο είναι εκείνο που έχει χρήματα προσώρινά, όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Παλαιότερα δουλεύαν στις υποδομές μήπως πάρουν πρωτάθλημα ,τώρα δουλεύουν, όσοι δουλεύουν για να πάρουν κανένα € και οι άλλοι δεν δουλεύουν γιατι με max. 10000€ έγινες πρωταθλητής. Μπράβο τους και μπράβο μας.
Near_5
QUOTE(Near_5 @ Apr 5 2012, 08:25 ) *
Η συνέχεια στην Εργάνη το Σάββατο στις 8 το βράδυ για τη σειρά των τελικών ! Οπως λέει και ο φίλος cherokee, σας προσκαλούμε όλους/όλες να χαρούμε ένα σίγουρα ενδιαφέρον παιχνίδι !


Εχουμε μία μικρή αλλαγή στην ώρα, 19:30 είναι ο σημερινός 1ος τελικός, στο κλειστό της Εργάνης .
Near_5
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 52-38 (20-13) και πρωταθλήτρα ΕΣΚΑ 2011-2012 η ομάδα του Αθηναϊκού ! (www.wbcaa.gr)

Σε ένα γεμάτο γήπεδο και μέσα σε μιά πολύ ωραία ατμόσφαιρα, η ομάδα του Αθηναϊκού πήρε δίκαια και καθαρά τη νίκη, κατέκτησε πανάξια τον φετινό τίτλο της ΕΣΚΑ και πέρασε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα !

Τα κοριτσια του Αθηναϊκού ξεκίνησαν το παιχνίδι με πολύ άγχος, νευρικότητα και αστοχία ... Μόλις 9-4 το 1ο δεκάλεπτο, βελτιώθηκαν ελαφρά στο 2ο δεκάλεπτο και το ημίχρονο έκλεισε 20-13. Το αναμενόμενο ξέσπασμα ήρθε στο 3ο δεκάλεπτο όπου η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 20+ πόντους. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε 42-24 και στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, η διαφορά ήταν σταθερή, προς το τέλος ο coach του Αθηναϊκού έβαλε μέσα και όλες τις μικρές και ο Κρόνος κατάφερε και μείωσε στο τελικό 52-38.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού είχαμε την απονομή του Κυπέλλου στα κορίτσια του Αθηναϊκού από τον κο Αλεξόπουλο και τον Πρόεδρο της ομάδας μας κο Χαρδαλιά, μέσα σε έντονα πανηγυρικό κλίμα. Και φυσικά μετά ακολούθησε τρελλό γλέντι στο μαγαζί, ποιού άλλου, του coach της γυναικείας ομάδας Γιώργου Ζευγώλη !

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της φετινής πορείας. Στον υπεύθυνο υποδομών της ομάδας μας, κο Μανώλη Τσαγκαράκη, στην έφορο της ομάδας μας κα Αθηνά Λιάπη, στον μαέστρο της ομάδας μας coach Θανάση Αδαμόπουλο και φυσικά πάνω απ'όλους και όλα στα υπέροχα κορίτσια μας ! ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ !!!!!!!!!!
Συγχαρητήρια και στην ομάδα του Κρόνου Γέρακα για τη φετινή πορεία τους !


Δεκάλεπτα: 09-04, 20-13, 42-24, 52-38

Διαιτητές : Γολεγού- Η. Χρηστίδης

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ (Αδομόπουλος): Αυγουστόγλου, Σιδεράκη 16(4), Τραγουλιά, Αγάθου, Νίξινα 13, Ζαραφίδου 4, Ζανιά, Στεφάνου 11, Πολίτη, Σώμου 3(1), Ζάβρα 5(1), Μαριόλη.

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ (Σμιόγκας - Γεωργακόπουλος): Γκόσιου 1, Στεργλιου 11(2), Διακάτου 2, Σκούρα 10, Λαντζανάκη 8, Βεντούρη, Μπαμπαλά, Μελαχροινίδη 2, Πετροπούλου, Πετρογιάννη, Κύμκο 4, Τσιτριμπίνη.
lebronj
QUOTE(THE BOSS @ Apr 7 2012, 08:44 ) *
δικιο πολυ δικιο...σαφαρι και στα τμηματα κοριτσιων και αγοριων... υπαρχουν ομαδες που το κανουν συστηματικα...μηπως και η ομαδα που ειναι φετος στον τελικο εκανε 4-5 τουλαχιστον μεταγραφες το προηγουμενο καλοκαιρι;

βεβαια φταινε και οι ομαδες που δινουν τα παιδια απο τις υποδομες τους ¨αντι πινακιου φακης¨"

καλημερα

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ εννοεις οχι η ΟΜΑΔΑ διοτι και ο Κρονος εκμεταλευομενος την μινι διαλυση του Σεπτεμβριου ενεταξε στην ομαδα του τον βασικο κορμο των Καλυβίων.Και καλα εκανε.
Για τον Αθηναικο τωρα. Ναι εκανε μεταγραφες .Ας ξεκινησουμε απο τα Κοριτσια της Νηαρ.
Ξέρεις γιατι εφυγαν?
Εαν ειχες μια κορη η οποια δειχνει οτι μπορεί το κατι παραπανω και στην ομαδα που βρισκεται τις προπονησεις τις ξεκιναει ο καφετζης του γηπεδου διοτι κανεις δεν ασχολειται θα την αφηνες?
Να παμε τωρα στο κοριτσι του Φιλαθλητικου.
Εδω απο που να αρχισουμε και που να τελειωσουμε.Εχω την αισθηση οτι δεν χρειαζεται να γραψω τιποτε γιαυτο το Σωματειο.
Το αλλοκοριτσι τωρα απο τον ΑΟΝΑ .
Που νομιζεις οτι θα μπορουσε μια αθλητρια να παρουσιασει μεγαλυτερη βελτιωση ,σε μια ακρως ανταγωνιστικη καθε μερα προπονηση με παιδια του επιπεδου της η εαν δεν υπαρχει καμια αλλη αθλητρια στο σωματειο της η οποια θα την βοηθησει να γινει καλυτερη.
Ειμαι σιγουρος οτι οποιος γονιος επελεξε εφετος να φερει την κορη του στον Αθηναικο δεν το εχει μετανιωσει καθολου.
Αποδειξη, ας απαντησει ο Θανάσης (ΝΗΑΡ 5), πατερας ,οπως ολοι ξερουμε της Κατερινας για τη επιλογη του.........
Near_5
QUOTE(lebronj @ Apr 8 2012, 16:21 ) *
Αποδειξη, ας απαντησει ο Θανάσης (ΝΗΑΡ 5), πατερας ,οπως ολοι ξερουμε της Κατερινας για τη επιλογη του.........


Φίλε Νϊκο δεν χρειάζεται να απαντήσω σε τίποτα, άλλωστε τα έχουμε ξαναπεί και ξαναγράψει κι εδώ αυτά ... κάποιοι επιμένουν να τα αναμασούν, ας το κάνουν, τι να πω .... η επιλογή αυτή δεν ήταν δική μου, ήταν της κόρης μου, επιλογή που στήριξα με όλες μου τις δυνάμεις.

Και να τι γράφει η ίδια στον τοίχο της στο fb μόλις σήμερα :

" 'Ερχονται άνθρωποι στη ζωή σου που η παρουσία τους και η καθοδήγησή τους γίνεται μέρος της καρδιάς σου..Σε κάνουν να γελάς,να κλαίς,να γίνεσαι πιο δυνατός και καλύτερος σε αυτό που κάνεις και σε βοηθούν να ζήσεις στιγμές χαράς, ενθουσιασμού και ανταμοιβής μεγάλων προσπαθειών..
Thanks coach ♥
keep going.... "

και με ρωτάς αν το μετάνοιωσα εγώ ή το παιδί μου;




lebronj
QUOTE(Near_5 @ Apr 8 2012, 18:40 ) *
Φίλε Νϊκο δεν χρειάζεται να απαντήσω σε τίποτα, άλλωστε τα έχουμε ξαναπεί και ξαναγράψει κι εδώ αυτά ... κάποιοι επιμένουν να τα αναμασούν, ας το κάνουν, τι να πω .... η επιλογή αυτή δεν ήταν δική μου, ήταν της κόρης μου, επιλογή που στήριξα με όλες μου τις δυνάμεις.

Και να τι γράφει η ίδια στον τοίχο της στο fb μόλις σήμερα :

" 'Ερχονται άνθρωποι στη ζωή σου που η παρουσία τους και η καθοδήγησή τους γίνεται μέρος της καρδιάς σου..Σε κάνουν να γελάς,να κλαίς,να γίνεσαι πιο δυνατός και καλύτερος σε αυτό που κάνεις και σε βοηθούν να ζήσεις στιγμές χαράς, ενθουσιασμού και ανταμοιβής μεγάλων προσπαθειών..
Thanks coach ♥
keep going.... "

και με ρωτάς αν το μετάνοιωσα εγώ ή το παιδί μου;

ΡΗΤΟΡΙΚΉ ηταν η ερωτηση.Φυσικά εγω ξερω την απάντηση
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.