Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ταινίες που είδαμε σε DVD-Video-TV!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
dizzy_fingers
Η οποία ταινία, αν δεν κάνω λάθος, είχε λογοκριθεί στην Αγγλία και έκανε πρεμιέρα στις τηλεοράσεις μόλις μερικά χρόνια πριν...

Ευτυχώς που το είπες Χόλικ...δυστυχώς θα λείπω εκτός αθήνας αυτό το τετραήμερο (οριστικά αυτή τη φορά) και δε θα το δω.
NBAholic
Σωστά. Απαγορεύτηκε αρχικά η προβολή του επί χρόνια στην Αγγλία (ω της έκπληξης!) και πρόσφατα σχετικά το προέβαλαν. Όταν πρωτογυρίστηκε είχε αρχικό σήμα τηλεθέασης "Χ", κάτι που ανάγκασε τον Κιούμπρικ να κόψει κάτι "ατακτούλικες" σκηνές για να λάβει το PG-13.


Και να μην το δεις/γράψεις, μπορείς να το βρεις σε κάθε αξιοπρεπές DVDάδικο.
dizzy_fingers
Ναι αλλά αυτό και κάποιες άλλες παλιές ταινίες που επίσης δεν έχω δει, όλο τις ξεχνάω όταν πάω στα βίντεο κλαμπ ή λέω μέσα μου "σιγά μην πληρώσω για να νοικιάσω αυτήν την ταινία...θα τη δω κάποια στιγμή στην τηλεόραση" 40.gif...

Άσχετο: Γνωρίζεις καμιά καλά ταινία που να έκανε ο McDowell μετά το "πορτοκάλι"?
Προσπαθώ να θυμηθώ και όλο κάποιες δεύτερης τάξης μικροπαραγωγές μου έρχονται...
NBAholic
QUOTE
Ναι αλλά αυτό και κάποιες άλλες παλιές ταινίες που επίσης δεν έχω δει, όλο τις ξεχνάω όταν πάω στα βίντεο κλαμπ ή λέω μέσα μου "σιγά μην πληρώσω για να νοικιάσω αυτήν την ταινία...θα τη δω κάποια στιγμή στην τηλεόραση"



Καλή η τηλεόραση, αλλά κάποιες ταινίες τις ξεχνά στο ράφι για χρόνια και προβάλλει άλλες 2 φορές το χρόνο. Π.χ, μια άλλη ταινία του Κιούμπρικ, τη "Λάμψη" (φαν του Horror, βλέπεις!), την είχα δει αποσπασματικά πριν καμιά 6-7 χρόνια (ούτε που θυμάμαι κανάλι) κι έκτοτε μόνο για τη "λάμψη" του ΑΝΤ1, έχω νέα (καμιά φορά εύχομαι να τελειώσει, αλλά μετά παίρνω πίσω την ευχή, γιατί πιστεύω ότι θα αρχίσουν να την προβάλλουν σε επανάληψη ! blink.gif ! blink.gif !).

Αυτό που φοβάμαι με το μεθαυριανό είναι μη θιχτεί το κανάλι για το "ακατάλληλον της ταινίας" και τελικά βάλει...Βουγιουκλάκη!

QUOTE
Άσχετο: Γνωρίζεις καμιά καλά ταινία που να έκανε ο McDowell μετά το "πορτοκάλι"?
Προσπαθώ να θυμηθώ και όλο κάποιες δεύτερης τάξης μικροπαραγωγές μου έρχονται...



Eξαρτάται από το πόσο εκτιμάς τον "Καλιγούλα" (πορνό με ιστορικό μανδύα). Σύμφωνα με το imdb, εμφανίστηκε στο Star Trek 7, σε κάτι Cyborg και σε 120 ακόμη φιλμ. Τουλάχιστον, είναι παραγωγικός. Αλλά ο ρόλος του Κουρδιστού Ανθρώπου επισκιάζει σχεδόν όλους τους άλλους μαζί.
dizzy_fingers
A ναι..ο Καλλιγούλας...
Την είχε σε εφημερίδα πρόσφατα αυτήν την ταινία νομίζω...σε 2 μέρη την έδινε, uncensored μάλιστα.

Πολύ χαρακτηριστική φάτσα πάντως ο τύπος - τώρα στα γεράματά του...αν τον δεις μια φορά δεν πρόκειται να τον ξεχάσεις ποτέ.
NBAholic
Ναι, το είχε στο βήμα και μάλιστα το χαρακτήριζε σαν την "πιο αμφιλεγόμενη ταινία και του 21ου αιώνα"! Δεν ξέρω αν είναι όντως το πιο αμφιλεγόμενο, ίσως στο τοπ-10...
dizzy_fingers
Είδα προχθές το Rebound.
Την βιογραφική ταινία του Ερλ Μάνιγκολτ με τον Ντον Τσίντλ (έπαιζε στα Ocean's 11+12, ενώ φέτος ήταν και υποψήφιος για όσκαρ Α ανδρικού με το Hotel Rwanda).
Την έχει δει κανείς?

Εμένα μου άρεσε πολύ - αρκετοί είναι αυτοί που λένε ότι είναι η καλύτερη ταινία με θέμα το μπάσκετ που έχει γυριστεί ποτέ - και την προτείνω σε όποιον θέλει να μάθει κάποια πράγματα (κύρια εξωγηπεδικά) για αυτόν τον παίχτη.

Πάντως, μάλλον βιάστηκαν να γυρίσουν την ταινία, ή μάλλον δεν πρόλαβαν τον χαμό του....

RIP Goat peace.gif .
NBAholic
Δυστυχώς, έχω δει μόνο μια εσωγηπεδική φωτογραφία του, οπότε όποιος έχει κάποια, ας την ποστάρει.

Οι απόψεις για το ταλέντο του διίστανται. Ο Τζαμπάρ είχε πει ότι επρόκειτο για τον καλύτερο παίχτη που αντιμετώπισε ποτέ. Κάποιοι λένε ότι δεν ήξερε να ντριμπλάρει και ότι παρά το 1,88 του δε θα μπορούσε να παίξει γκαρντ.

Αλλά το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για ένα μύθο των πλέι γκράουντς. Οι περισσότεροι εξ'αυτών είναι άγνωστοι στον πολύ κόσμο. Πέραν των Μάνιγκολτ, ξεχωρίζουν οι εξής άγνωστοι εκτός Αμερικής παίχτες: Μπούγκερ Σμιθ, Πι Γουι Κέρκλαντ, Ντιμέτριους "Χουκ" Μίτσελ, "Φλάι" Γουίλιαμς", Μπίλι "δε Κιντ" Χάρις, Τζο Χάμοντ, Χέρμαν "Χελικόπτερ" Νόουινγκς. Επίσης, ο αποτυχημένος επαγγελματίας Λόιντ Ντάνιελς και οι γνωστοί μεγάλοι: Άλσιντορ, Τσάμπερλεν, Κόνι Χώκινς, Έρβινγκ, Τιμ Χάρνταγουεϊ, Άιβερσον.

Όλοι οι προαναφερθέντες έχουν τη δική τους ιστορία στην άσφαλτο. Αν υπήρχαν στατιστικά και καταγεγραμμένα κατορθώματα, θα είχαμε ξεχωριστά topics και γι'αυτούς. Όσοι θέλουν να μάθουν, π.χ, για τα κατορθώματα του Ντάνιελς, ας ρωτήσουν το Δημήτρη Καρύδα, γνωστό φαν του underground basketball και του εν λόγω παίχτη.
NBAholic
QUOTE
Εμένα μου άρεσε πολύ - αρκετοί είναι αυτοί που λένε ότι είναι η καλύτερη ταινία με θέμα το μπάσκετ που έχει γυριστεί ποτέ


Αντικειμενικά, το 90% των αθλητικών και μπασκετικών ταινιών δε βλέπονται. Μόνο κάτι real-life ονόματα τις σώζουν. Το Rebound είναι απλώς μια εξαίρεση, μαζί με τις κλασικές White men can't jump, Hoosiers, κτλ..
dizzy_fingers


Ήταν λίγο ασχημούλης ε? biggrin.gif

Για τα κατορθώματα του εν λόγω παίχτη, να αναφέρω 3 "μύθους" που ακούγονταν, κάποιοι από τους οποίους μπορεί να είναι αληθινοί, κάποιοι όχι.

1) Το double - dunk, το οποίο δείχνει και στην ταινία, όπου σηκωνόταν για να καρφώσει και αφού το έκανε, έπιανε τη μπάλα (κρατιόταν με το άλλο χέρι από το στεφάνι) και την ξανακάρφωνε.

2) Το άλλαγμα του νομίσματος στην κορυφή του ταμπλό. Λέγανε ότι είχε τέτοιο άλμα, που πήδαγε και στην έπιανε ένα κέρμα που είχε τοποθετηθεί στην κορυφή του ταμπλό και το άλλαζε με άλλο.

3) Ακούστηκε πως είχε καρφώσει μια μέρα, πηδώντας πάνω από έναν άνθρωπο με τα δύο πόδια ενωμένα...


Αυτά, ειδικά το τελευταίο, μπορεί να είναι δύσκολο να συνέβησαν, αλλά κάθε μύθος τα έχει αυτά.

Αν είχε πετύχει στο κολλέγιο και εν συνεχεία στο ΝΒΑ, τότε οι μυθοπλάστες θα έβρισκαν άλλον ήρωα για τις ιστορίες τους....



QUOTE
FOR EVERY MICHAEL JORDAN THERE IS AN EARL MANIGAULT. WE ALL CAN'T MAKE IT, SOMEBODY HAS TO FAIL. I WAS THE ONE.

Earl Manigault
dizzy_fingers
Μόλις είδα το Coach Carter με τον Σάμιουελ Τζάκσον.

Ως υπόθεση, μία από τα ίδια....ένας προπονητής πάει σε μία ομάδα αποτυχημένων και κοινωνικά προβληματικών παιδιών, και εκτός από πρωταθλητές τους κάνει και καλούς μαθητές...

Αυτό που κράτησα από την ταινία είναι το γεγονός ότι αυτή είναι, αν όχι η μοναδική, μία από τις λίγες του είδους που σέβονται το άθλημα.
Δεν είδα ούτε μία κατεβασμένη μπασκέτα σε κάρφωμα, δεν είχε χαζές φάσεις, χαζές άμυνες και γενικά σου έδινε την εντύπωση πως έβλεπες έναν αγώνα μπάσκετ...όχι ένα μάτσο ηθοποιούς που τριπλάρανε σαν τον Κούζι, με το ένα χέρι, και καρφώνανε σαν τον Τζόρνταν κάθε φορά που σηκώνονταν για λέι απ....

Για αυτό το λόγο αξίζει μία ενοικίαση το dvd wink.gif.

thumbsup.gif
Air Kef
Είδα και εγώ την ταινία..Το μπάσκετ παιρνάει σε δεύτερη μοίρα κατά την διάρκειά της.Έχει εκπληκτική μουσική,όπως είπε ο dizzy παίζεται αληθινό μπάσκετ(υπάρχει σχετικό feature που οι παίκτες-ηθοποιοί αναφέρονται στα γυρίσματα των αγώνων) ενώ έχει και να επιδείξει εκπληκτικές ερμηνίες ,του Σαμουελ Λι Τζάκσον-φυσικά- και ενός παίκτη(Κρουζ ονομάζεται στην ταινία και Γκονζάλεζ πραγματικά).Δεν μπορώ μα θυμηθώ ποιο συγκινιτική σκηνή από αυτην μεταξύ των δύο αυτών,όταν ο Κρουζ παρακαλάει κλαίγοντας να γυρίσει στην ομάδα μετά την δολοφονία του ξαδέλφου του. sad.gif
Δεν θεωρώ την υπόθεση "μια από τα ίδια" λόγω της διάστασης που δίνει ο coach Carter στην απαίτησή του για καλούς βαθμούς.Ομολογώ ότι ήμουν πολύ επιφυλακτικός πριν την νοικιάσω,αλλά εσείς μην είστε! bball.gif
dizzy_fingers
Αξίζει η ταινία ένα νοίκιασμα παιδιά wink.gif.

Εγώ κατάφερα και είδα προχθές το 2 καπνισμένες κάνες του Γκάι Ρίτσι (από την Β'Λυκείου που το ψάχνω, όλο νοικιασμένο το είχε το βίντεο κλαμπ).
Απίστευτη ταινία...είχα δει το Snatch πρώτα και γι'αυτό δεν περίμενα να ενθουσιαστώ με την πρώτη ταινία, αλλά τελικά οι φόβοι μου ήταν αβάσιμοι.
Φοβερές ατάκες, μαύρο χιούμορ, πάρα μα πάρα πολύ έξυπνο και σπιρτάτο σενάριο και οι χαρακτήρες ήταν όλοι τους ένας κι ένας....
Ο Γκάι Ρίτσι at his best (αν και θέλω να δω το The Hire με τον Κλάιβ Όουεν που έχω ακούσει ότι αξίζει επίσης...).
Green_Fan
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 19 2005, 10:44 PM)
Αυτό που κράτησα από την ταινία είναι το γεγονός ότι αυτή είναι, αν όχι η μοναδική, μία από τις λίγες του είδους που σέβονται το άθλημα.
Δεν είδα ούτε μία κατεβασμένη μπασκέτα σε κάρφωμα, δεν είχε χαζές φάσεις, χαζές άμυνες και γενικά σου έδινε την εντύπωση πως έβλεπες έναν αγώνα μπάσκετ...όχι ένα μάτσο ηθοποιούς που τριπλάρανε σαν τον Κούζι, με το ένα χέρι, και καρφώνανε σαν τον Τζόρνταν κάθε φορά που σηκώνονταν για λέι απ....


Όχι σαν κάτι γελοίες ταινίες όπως το Space Jam ή το άλλο με ένα κούτσικο που βρίσκει κάτι μαγικά παπούτσια (του Τζόρνταν) και μετά αρχίζει να παίζει μπάσκετ καλύτερα από τον καθένα...Είναι γελοίο να βλέπεις το μικρό να καρφώνει,να ντριμπλάρει κανονικούς παίκτες του ΝΒΑ κτλ κτλ...

Το νοικιάσα σήμερα το Coach Carter...Θα το δώ μετά το παιχνίδι της Εθνικής και θα γράψω εντυπώσεις...
dizzy_fingers
Και αν αυτές οι ταινίες είναι παιδικές και έχουν επίτηδες το στοιχείο της υπερβολής, για κάποιες άλλες που υποτίθεται πως είναι πιο σοβαρές, όπως το Rebound (που είναι βιογραφική ταινία ενός πρώην ναρκομανή, του "Goat" - έχουμε γράψει παραπάνω γι'αυτήν), είναι λυπηρό το να βλέπεις να κάνουν τέτοιες "φτήνιες"...
Green_Fan
Παιδικές,ξε-παιδικές όσα δείχνουν είναι Γ-Ε-Λ-Ο-Ι-Α!!

Όσο για το Rebound θα πάω να το νοικιάσω να το δω και θα σου πώ!!
Green_Fan
Πολύ μου άρεσε το Coach Carter...Την ιστορία την έχετε πεί...Πάντως διάβασα στο site του Seven οτι η συγκεκριμένη ταινία βασίζεται σε πραγματικό γεγονός...Δείτε την κατάσταση απειθαρχίας που υπήρχε στην ομάδα πριν αναλάβει ο Κάρτερ και τι έγινε ύστερα από την επιμονή του Κάρτερ παρά τις επικρίσεις και τις επιθέσεις που δέχτηκε από τους όλους...

Αυτό που έγινε πάντως με τους γονείς στην ταινία δυστυχώς συμβαίνει καθημερινά και στη πραγματικότητα...Οι γονείς αναλαμβάνουν ρόλο μάνατζερ και καλά για να βοηθήσουν τα παιδιά τους και το μόνο που καταφέρνουν είναι να καταστρέψουν την καριέρά τους...

Cast overview:

Samuel L. Jackson Coach Ken Carter
Rob Brown Kenyon Stone
Robert Ri'chard Damien Carter
Rick Gonzalez Timo Cruz
Nana Gbewonyo Junior Battle
Antwon Tanner Worm
Channing Tatum Jason Lyle
Ashanti Kyra
Texas Battle Maddux
Denise Dowse Principal Garrison
Debbi Morgan Tonya
Mel Winkler Coach White
Vincent Laresca Renny
Sidney Faison Ty Crane
Octavia Spencer Mrs. Battle


To site του πραγματικού Coach Carter: http://www.coachcarter.com/

To site της ταινίας: http://www.coachcartermovie.com/index2.html
dizzy_fingers
Δείτε το τρέηλερ του Ice Age 2!!!

http://www.apple.com/trailers/fox/ice_age_2/
Air Kef
Είναι σχεδόν αυτούσια με την πραγματική.
Αν είδες τα special feature φιλοξενεί τον αληθινό coach Carter με τις 7 αδελφές του και την μάνα του και μιλάνε για την το τι γινόταν τότε.Εκτός από τον real Carter μιλάει ο real γιος του και κάποιοι real παίκτες!
Ψάχνω τον τίτλο του τραγουδιού που παίζει μετά το περιστατικό που τον φτύνουν στο αυτοκίνητο και ο coach κάθετια στο γήπεδο και σκέφτεται.Help!!!! help.gif
Έχω κατεβάσει όλο το soundtrack,και όλα τα τραγουδια που γράφουν οι γραμμές τίτλων στο τέλος αλλά τζίφος.Φοβερά είναι το untouchable(dmx) και το locked up(aksent)..
NBAholic
Καιρός να επαναφέρουμε λίγο κι αυτό το topic.

It's horror time! Την Παρασκευή, τα μεσάνυχτα, πριν το Cleveland-S.Antonio, θα πιάσω από νωρίτερα θέση, καθώς στον Αντέννα προβάλλεται μετά από χρόνια η (ταινία, φυσικά) Λάμψη--η γνήσια, όχι το φλύαρο και συμβατικό remake. Μια ώρα αργότερα περίπου, η ΝΕΤ (νομίζω) θα προβάλει την Carrie, με το τρομερό φινάλε.

Υπάρχει μια διεύθυνση που παρουσιάζει τις 100 τρομακτικότερες σκηνές στην ιστορία. Η Λάμψη είναι η ταινία με τις περισσότερες εμφανίσεις (6), με μια εκ των σκηνών της να μπαίνει στο τοπ-3 και το δε φινάλε της Carrie να μπαίνει κι αυτό στο τοπ-3!
dizzy_fingers
To Carrie δεν το έχω καν ακουστά είναι η αλήθεια...περισσότερες λεπτομέρειες όσον αφορά την πλοκή και τους ηθοποιούς που παίζουν?

Όσον αφορά τη Λάμψη, ποια είναι η γνήσια? Αυτή με τον Νίκολσον, ή υπήρχε και παλαιότερα άλλη?
NBAholic
QUOTE
To Carrie δεν το έχω καν ακουστά είναι η αλήθεια...περισσότερες λεπτομέρειες όσον αφορά την πλοκή και τους ηθοποιούς που παίζουν?


Συνοπτικά, η πλοκή (απ'όσο θυμάμαι) πάει ως εξής: Η Κάρι είναι μια ντροπαλή έφηβη, η οποία όμως έχει τηλεκινητικές ικανότητες. Στο σχολείο, οι τσαμπουκάδες συμμαθητές της τής κάνουν γερό κόλλημα, το οποίο ξεκινά τη μέρα που εμφανίζει για πρώτη φορά περίοδο. Στη συνέχεια, οι "πλάκες" συνεχίζονται μέχρις ότου ακολουθήσει η επίπληξη από τους καθηγητές. Αυτό εξοργίζει την παρέα-συμμορία ακόμη περισσότερο.

Στο σπίτι, κάθε άλλο παρά ενθάρρυνση δέχεται. Η θρησκόληπτη μάνα της θεωρεί πως η τηλεκίνηση είναι "έργο του Σατανά" και προσπαθεί να απομονώσει την κόρη της (κλειδώνοντάς την, μεταξύ άλλων, στην ντουλάπα του δωματίου της).

Ο καιρός περνά και στο σχολείο διοργανώνεται χορός, με έπαθλα. Η Κάρι έχει βρει συνοδό. Η μάνα της φυσικά αντιστέκεται, αλλά στο τέλος η Κάρι θα παραβρεθεί εκεί (και φυσικά θα κερδίσει). Στο γεγονός όμως εμπλέκεται και η προαναφερθείσα συμμορία, η οποία έχει ετοιμάσει μια χοντρή φάρσα για να τη ρεζιλέψει (αποκαλύψεις δεν κάνω). Και στο τέλος, η φάρσα αποδίδει.

Τότε, η ντροπαλή νεαρά σκέφτεται "ως εδώ, ρε π*****δες" και ενεργοποιεί τις τηλεκινητικές της δυνάμεις. Ακολουθεί κόλαση στο κτίριο. Μερικοί προλαβαίνουν να διαφύγουν και προσπαθούν να την εκδικηθούν εκτός κτιρίου. Μάταια, καθώς μιλάμε για τηλεκίνηση με ροπή πολλών τόνων!

Επιστρέφοντας σπίτι της και έχοντας πάρει εκδίκηση, βρίσκει ξανά μπροστά τη μάνα της, η οποία έχει αγανακτήσει πια με το "Σατανά". Το τέλος της ταινίας επιφυλάσσει τη δεύτερη κορύφωση της έντασης.

Σκηνοθεσία: Μπράιαν ντα Πάλμα
Παίζουν: Σίσυ Σπέιτσεκ, Πάιπερ Λόρι, Τζον Τραβόλτα.


QUOTE
Όσον αφορά τη Λάμψη, ποια είναι η γνήσια? Αυτή με τον Νίκολσον, ή υπήρχε και παλαιότερα άλλη?


Η κλασική είναι με το Νίκολσον. Αργότερα, επειδή η ταινία δεν είχε την έγκριση του συγγραφέα του βιβλίου, Στίβεν Κινγκ, κάποιος γύρισε ένα πιο πιστό remake, κάπου 4 ώρες σε διάρκεια και πολύ πιο μέτριο.
Air Kef
Το παραμελήσαμε το τοπικ..

Καμιά καλή ταινία;;
Πως είναι το νέο Σκέρι μούβι;
Είδε κανείς το Κινγκ;
Θα πάτε να δείτε τον Κώδικα Ντα Βίντσι όσοι το έχετε διαβάσει;
nikoleta21
εγω ειδα το σκερι μουβι 4 και ειναι τελειο,κοροιδευει το dark water,το so2 και αλλα πολλα!
Alexmei
το καινούργιο μπασκετικό το είδατε; δν θημάμε όνομα αλλά είναι για τον ΝCAA με την πρώτη ομάδα νεγρών γιατί τότε μισούσανε πολύ τους νεγρούς.


Θα μάθω περισσότερα και θα σας πω!
Delinquent
Νομίζω λες το Glory Road...Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές αλλά δεν το έχω δει...Ίσως κάποιος που το είδε να μας βοηθήσει...και να μας πει τη γνώμη του!
qspock
Ειδα τις προαλλες το "V for Vendetta". Ποιοτικη ταινια, δεν εχει δραση αλα Matrix, αλλα εχει καλο σεναριο.
Γελιο εχει το ICE AGE 2, αν θελετε να περασετε ευχαριστα στο σινεμα και με την καταλληλη παρεα (κινουμενα σχεδια γαρ..). Δειχνει και αρκετο σκιουρο με το βελανιδι, πολυ περισσοτερο απο το 1. icon_drunk.gif

PS: Εγω που δεν διαβασα τον κωδικα Ντα-Βιντσι να μη το δω? tongue.gif Δε το χανω με τιποτα! Ακολουθει και το X-men 3 icon_headbang.gif. Καιρος ηταν να δουμε και τιποτα, φετος πολυ ξεραΐλα επεσε στο σινεμα...
NBAholic
QUOTE
Εγω που δεν διαβασα τον κωδικα Ντα-Βιντσι να μη το δω?


Τελικά, πρόκειται για καλή ταινία ή είναι απλώς η υπερδιαφήμιση και το αμφιλεγόμενο του θέματος που πραγματεύεται που την κάνουν να ξεχωρίζει;
dizzy_fingers
Όποιος δει την ταινία να μας πει.

Με Τομ Χανκς (αν και δεν του πάει το μακρύ μαλλί) και Ζαν Ρενό, όμως, δε νομίζω να βαρεθώ...προσωπικά.


Το ice age2, q, είναι φοβερό όντως...το κατάλαβαν οι δημιουργοί ότι ο Σκρατ ήταν η ατραξιόν της πρώτης ταινίας και αποφάσισαν να βάλουν πολύ στο δεύτερο. 41.gif
Dromeas7
QUOTE(dizzy_fingers @ May 14 2006, 06:42 PM)
Όποιος δει την ταινία να μας πει.

Με Τομ Χανκς (αν και δεν του πάει το μακρύ μαλλί) και Ζαν Ρενό, όμως, δε νομίζω να βαρεθώ...προσωπικά.
Το ice age2, q, είναι φοβερό όντως...το κατάλαβαν οι δημιουργοί ότι ο Σκρατ ήταν η ατραξιόν της πρώτης ταινίας και αποφάσισαν να βάλουν πολύ στο δεύτερο. 41.gif
*



Επειδή έχω διαβάσει το βιβλίο περίμενα μια πολύ καλύτερη επιλογή στο πρωταγωνιστικό δίδυμο.

Στο βιβλίο η κοπέλα είναι ψηλή ξανθιά γύρω στα 30κάτι και αυτοί μου βάζουν την Τοτού την οποία λατρεύω αλλά δεν κάνει πιστεύω για έναν τέτοιο ρόλο.
Όσο για τον Χανκς είμαι θαυμαστής του και τον θεωρώ ηθοποιό χαμαιλέοντα αλλά για αυτό τον ρόλο θα ήθελα κάτι σε μπρούς Γουίλις (δεν κάνω πλάκα)
thrylos7
Εγώ θα προτιμούσα τον Steven Seagal... ή τον Mits Buchanan(David Haselhof)... Άντε, τον Sylvester Stalone που δεν έχει αφήσει βατόμουρο...
Την ταινία "versus" την έχετε δει; Είναι μία, από Κίνα/Ιαπωνία/Κορέα (από εκείνα τα μέρη) που την είδαμε πριν 2 χρόνια μια παρέα και ακόμη ψάχνουμε να βρούμε τι έγινε... όπως και το σενάριο κτλ...

QUOTE
Τελικά, πρόκειται για καλή ταινία ή είναι απλώς η υπερδιαφήμιση και το αμφιλεγόμενο του θέματος που πραγματεύεται που την κάνουν να ξεχωρίζει;

Να φανταστώ ρητορική ερώτηση; Όπως και να' χει παρουσιάζει ενδιαφέρον.
eftychia
QUOTE(Dromeas7 @ May 14 2006, 07:52 PM)
Επειδή έχω διαβάσει το βιβλίο περίμενα μια πολύ καλύτερη επιλογή στο πρωταγωνιστικό δίδυμο.

Στο βιβλίο η κοπέλα είναι ψηλή ξανθιά γύρω στα 30κάτι και αυτοί μου βάζουν την Τοτού την οποία λατρεύω αλλά δεν κάνει πιστεύω για έναν τέτοιο ρόλο.
Όσο για τον Χανκς είμαι θαυμαστής του και τον θεωρώ ηθοποιό χαμαιλέοντα αλλά για αυτό τον ρόλο θα ήθελα κάτι σε μπρούς Γουίλις (δεν κάνω πλάκα)
*


Κι εγω το χω διαβασει το βιβλιο(δε θυμομουν καθολου οτι ηταν ψηλη, ξανθια,30 αρα) αλλα νομιζω οτι η Τουτου θα ταιριαζε σ αυτην την ταινια καθοτι "ζιζανιο" κι ο ρολος ετσι ειναι. Δε νομιζω να ταιριαζε καθολου μια sexbomb...
Λατρευω τον Ρενο ειναι τελειος και πιστευω οτι κι αυτος ο ρολος θα του ταιριαζει γαντι!
Όσο για τον Χανκς, μου αρεσε κλασσικα στο Φιλαδελφεια λαι Φορεστ Γκαμπ, ελπιζω να μη με χαλασει εδω περα(παλι διαφωνω για Γουιλις μου κανει πολυ ματσο ματσο μαν ενω αυτος ηταν ευγενικη μορφη στο βιβλιο- τι στο καλο διαφορετικο βιβλιο διαβασε ο καθενας μας?)

Τελευταια φορα ειδα το Ice Age 2 και γελασα υπερβολικα με τον Σκρατ9τελικα τα καρτουν εννοειται οτι εχουν περισσοτερο γελιο απο τις κωμωδιες που δηθεν θα γελασεις), ακομα δε θυμαμαι καποιος πιο πανω ρωτησε για το Κονγκ(μπορει να ναι κι αιωνες πριν η ερωτηση δεν προσεξα) τες παντων καλο(ο Τζακ Μπλακ ο ΘΕΟΣ) αλλα δεν μου κρατησε αμειωτο ολη την ωρα το ενδιαφερον!
Εγω θελω να δω το Πειρατες της Καραϊβικης 2, ως αιωνια φανατικη του Τζονι Ντεπ απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου!
tsops
Εγώ καθότι πατέρας, δεν έχω το χρόνο που είχα να πηγαίνω cinema και να βλέπω Movies.

Παραταύτα, είδα το ICE AGE 2 σπασμένο σε DVD. Δεν θα κουράσω, συμφωνώ με τους παραπάνω.

Είδαμε χθες και το MI III, πάλι σπασμένο. Ρε παιδιά, ωραία περιπετειούλα, αλλά αυτή τη φορά το ξέσκισαν το θέμα στην υπερβολή. Είπαμε, είμσατε εμπορικοί, θα δούμε Τομ Κρουζ να πέφτει από αεροπλάνα, τρένα κλπ., αλλά αδελφάκι μου, ξεθάψατε το Νεύτωνα στο 3! biggrin.gif

Αυτή την εβδομάδα θα δω και το DaVinci, οπότε θα σας πω...πάντως το συγκεκριμένο θέμα το έχψ ψάξει πάρα πολύ (Γιαννόπουλος, Spencer, Vatican Research, κλπ.) και θα συμφωνήσω με τον Dizzy. Αλλά μην το χαλάω πριν βγει η ταινία. Θετική σκέψη!
dizzy_fingers
Εγώ που διάβασα το Illuminati, πάντως, ο Λάνγκντον μου φάνηκε πιο υπερήρωας (ειδικά στο δεύτερο μισό του βιβλίου) κι από τον Μπρόσναν στο τελευταίο Μποντ... wacko.gif


QUOTE(tsops)
Είδαμε χθες και το MI III, πάλι σπασμένο. Ρε παιδιά, ωραία περιπετειούλα, αλλά αυτή τη φορά το ξέσκισαν το θέμα στην υπερβολή. Είπαμε, είμσατε εμπορικοί, θα δούμε Τομ Κρουζ να πέφτει από αεροπλάνα, τρένα κλπ.,


Τί? Καταφέρανε να ξεπεράσουν το ΜΙ2 σε κουφά? Γίνεται αυτό???
Στο dvd του 3 πάλι θα μας λένε για το πόσο ριψοκίνδυνος κασκαντέρ είναι ο Τομ Κρουζ? laugh.gif

QUOTE(tsops)
αλλά αδελφάκι μου, ξεθάψατε το Νεύτωνα στο 3!


Λες για τη σκηνή που βλέπουμε και στο τρέηλερ, που σκάει ο πύραυλος από πίσω του και πετάγεται στα αριστερά??? 24.gif
morfi
QUOTE(tsops @ May 15 2006, 08:17 PM)
Παραταύτα, είδα το ICE AGE 2 σπασμένο σε DVD. Δεν θα κουράσω, συμφωνώ με τους παραπάνω.

Είδαμε χθες και το MI III, πάλι σπασμένο.
*

Δηλαδη το DVD ηταν σπασμενο?Και πως το επαιξε το μηχανημα? banana.gif 24.gif
Α τωρα καταλαβα τι εννοεις... ντροπη σου που υποστηριζεις την πειρατεια. blech.gif
Και οπως λεει και η γνωστη ατακα
Κακη ποιοτητα?δεν φταιει η συσκευη... φταιει η αντιγραφη...
Και οπως λεω και εγω
Πολλα τα λεφτα?Δεν φταινε οι εταιριες... εγω φταιω που χαλασα τα λεφτα μου και πηγα και την ειδα ενω θα μπορουσα να την ειχα παρει αντιγραμενη απο εναν φιλο μου...



QUOTE(dizzy_fingers @ May 15 2006, 09:25 PM)
Λες για τη σκηνή που βλέπουμε και στο τρέηλερ, που σκάει ο πύραυλος από πίσω του και πετάγεται στα αριστερά??? 24.gif
*

H σκηνη αυτη πρεπει να ειναι απιστευτη απ'οτι φαινεται στο τρεηλερ...
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 15 2006, 07:25 PM)
Λες για τη σκηνή που βλέπουμε και στο τρέηλερ, που σκάει ο πύραυλος από πίσω του και πετάγεται στα αριστερά??? 24.gif
*


Που να δεις μετά με τους δίδυμους πύργους στη Σαγκάη laugh.gif

Σίγουρα έχει αφήσει το ΜΙ ΙΙ 2 μαχ πίσω! smile.gif
tsops
QUOTE(morfi @ May 15 2006, 10:01 PM)
Α τωρα καταλαβα τι εννοεις... ντροπη σου που υποστηριζεις την πειρατεια. blech.gif 
*


Δεν υποστηρίζω τη πειρατεία. Τα ιντερνέτι νάναι καλά, τα torrents και ο Azureus biggrin.gif

Πάντως αν το θες, στη διάθεσή σου rolleyes.gif
qspock
QUOTE(tsops @ May 16 2006, 02:27 AM)
Σίγουρα έχει αφήσει το ΜΙ ΙΙ 2 μαχ πίσω! smile.gif
*


Μπα, το 2 το σκηνοθετησε ο Woo, αξεπεραστος ο τυπος...
Δεν το εχω δει το 3, αλλα το 2 ειναι η χειροτερη ταινια που εχω δει τα τελευταια 10 χρονια. Μακραν! shot.gif
Keyser_Soze
Εγώ θα διαφοροποιήσω λίγο το θέμα του topic και θα γράψω τις αγαπημένες μου ταινίες, αγαπημένους ηθοποιούς και αγαπημένους σκηνοθέτες. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

ΤΑΙΝΙΕΣ

Pulp Fiction
Fight Club
Sin City
V for Vendetta
Crash
Big Fish
Collateral
Lock, Stock and 2 Smoking Barrels
Snatch
Se7en
Reservoir Dogs
Kill Bill (και τα 2)
Lord Of The Rings (ΟΛΑ)
Matrix (ΟΛΑ)
X-Men (και τα 2. Περιμένω με αγωνία το 3ο)
Pirates Of Caribbean (περιμένω με αγωνία το 2ο)

ΗΘΟΠΟΙΟΙ

Brad Pitt
Edward Norton
Johnny Depp
Samuel Jackson
Διονύσης Παπαγιαννόπουλος (ΑΘΑΝΑΤΟΣ!!!)

ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ

Quentin Tarantino
David Fincher
Robert Rodriguez
Guy Ritchie
Michael Mann
Tim Burton
dizzy_fingers
QUOTE
Lock, Stock and 2 Smoking Barrels
Snatch


Guy Ritchie


41.gif 41.gif 77.gif
Οι guy ritchie fans θα πρέπει να περιμένουμε για λίγο ακόμα, για μία ακόμη ταινία με τον (αναγνωρισμένο πια) Jason Statham, το Revolver.
Ελπίζω να μας αφήσει ικανοποιημένους, αν και συνήθως σε τέτοιου είδους ταινίες, η πλοκή είναι επαναλαμβανόμενη και εύκολα μαντέψιμη...
thrylos7
QUOTE
Διονύσης Παπαγιαννόπουλος (ΑΘΑΝΑΤΟΣ!!!)

Ωραίος!!
Επίσης μου αρέσουν οι Σον Κόνερι, Γουίλ Σμιθ(δεν είναι ίδιος ο Robert Horry; ) και ο Γιάννης Μπέζος...

Από ταινίες η αγαπημένη μου κάποτε ήταν ο "Δημόσιος κίνδυνος" με τον Γουίλ Σμιθ... Πλέον... δεν το' χω σκεφτεί.
dizzy_fingers
Γύρισα από σινεμά, όπου είδα τον Κώδικα...

Την ευχαριστήθηκα.
Ιδιαίτερες προσδοκίες δεν είχα, καθώς δεν είχα διαβάσει το βιβλίο, ούτε πίστευα πως θα μάθω το μυστικό που στοιχειώνει την ανθρωπότητα 2 χιλιετίες τώρα, αλλά ευχαριστήθηκα ένα πολύ ωραίο αστυνομικό εγκεφαλικό μυθιστόρημα.

Οι άφθονοι γρύφοι κρατάνε ζεστό το ενδιαφέρον όποτε δεν το κάνουν οι περίφημες αποκαλύψεις, και οι χαρακτήρες στην ταινία είναι πολύπλευροι και καλά δομημένοι με πολλά μυστικά και αρκετά ενδιαφέρον παρελθόν...

Από ηθοποιία, νομίζω πως οι ρόλοι, από τον Πωλ Μπέτανυ (πως λέγεται ο Αλμπίνος...) μέχρι τον Ίαν ΜακΚέλεν, ήταν κατάλληλα μοιρασμένοι.

Όσον αφορά την ιστορία...νομίζω πως αφήνει αρκετή τροφή για συζήτηση.
Περιμένω να την δούν κι άλλα άτομα, ώστε να ανοίξουμε νέο τόπικ - όπου θα προειδοποιούμε για τυχόν spoiler - και να συζητήσουμε περί αυτών...
Keyser_Soze
Μόλις τώρα γύρισα κι εγώ από τον κώδικα. Σε αντίθεση με τον Dizzy εγώ είχα διαβάσει το βιβλίο και μπορώ να πω πλέον με σιγουριά οτι το βιβλίο ειναί ΠΟΛΥ καλύτερο από την ταινία. Ο Dan Brown έδωσε στον Ron Howard το φαί στο στόμα και αυτός αρνήθηκε να το καταπιεί. Η ταινία είναι απίστευτα ελλιπής σε σχέση με το βιβλίο και όποιος θέλει να εκφέρει άποψη για τον κώδικα ή για αυτά που πραγματεύται πρέπει να έχει διαβάσει το βιβλίο και ΜΟΝΟΝ.

Όσον αφορά τη νέα ταινία του Guy Ritchie, Revolver, το είδα. πρόκειται για μία ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ταινία που θα λατρέψουν οι φαν του Ritchie. Σε αντίθεση με τα lock, stock and 2 smoking barrels και Snatch που είχαν έντονο το στοιχείο της κωμωδίας, εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα βαρύ δραματικό θρίλερ που κάνει τον θεατή να σκέφτεται (ακριβώς όπως είχε δηλώσει ο ίδιος ο Ritchie στην πρεμιέρα του Revolver). Κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο από τα lock, stock... και snatch αν δε μας τα χαλούσε κάπου στο τέλος με κάτι ψυχεδελικά (δείτε και θα καταλάβετε τι εννοώ). Παρ' όλα αυτά αυτό δεν είναι ικανό να αμαυρώσει τη συνολική εικόνα της ταινίας. Επίσης πρέπει να προσθέσω στα θετικότατα αυτής της ταινίας, την ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ ερμηνεία του ΤΡΟΜΕΡΟΥ Jason Statham που σίγουρα είναι η καλύτερη της καριέρας του.
dizzy_fingers
Τόσο καλή, ε???
Μάλιστα...ανυπομονώ να τη δω...

Το βιβλίο "Κώδικας Ντα Βίντσι", τί θέση έπαιρνε τελικά απέναντι στο περίφημο θέμα?
Keyser_Soze
Πριν 2-3 μέρες είδα το X-Men 3, ταινία την οποιά περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία όντας φανατικός οπαδός του κόμικ αλλά και των 2 προηγούμενων ταινιών. Με απογοήτευσε! Μόλις 1,5 ώρα διάρκεια για ένα σενάριο που για να υλοποιηθεί σωστά έπρεπε να είναι τουλάχιστον 2,5-3 ώρες. Επίσης στα αρνητικά είναι οι πολλοί θάνατοι πρωταγωνιστών αλλά και το ότι παρουσιάζονται πάρα πολλοί (και νέοι) χαρακτήρες οι οποίοι χάθηκαν τελείως εξ' αιτίας της περιορισμένης διάρκειας της ταινίας. Ελπίζω το Σούπερμαν και οι Πειρατές της Καραιβικής να με αποζημιώσουν.
HOULIGAN76
Soze είσαι .....σούπερ!!! biggrin.gif
Ελπίζω η ταινία του Γκάι Ρίτσι να μεταδοθεί σύντομα στην Ελλάδα.

Χθές είδα το Χ-ΜΕΝ 3 καλούτσικη ήταν αλλά όντως τα δυο πρώτα ήταν ανώτερα!!

Περιμένω με ανυπομονησία και τους ΜΑΧΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ 3 {αν και χωρίς τον Γουόκερ} και κυρίως τους Πειρατές της Καραβα΄ι΄κής 2 και 3.
Επίσης και οι Σκληροί του Μα΄ι΄άμι του Μάικλ Μαν είναι μια απο τις πιο ενδιαφέρουσες ταινίες του καλοκαιριού.{τέλη Ιουλίου στις Ηπα}Ακόμη ενδιαφέρον είναι και ο Σούπερμαν αν απο τα πιο Αμερικάνικα καρτούν ωστόσο υπο τις οδηγίες του Σίνγερ μπορεί να κάνει την μεγάλη έκπληξη και να συγκινήσει τους φίλους του κινηματογράφου.

Επίσης σας γνωστοποιώ οτι σύντομα θα αρχίσουν τα γυρίσματα του γεροΙντιάνα Τζόουνς νο4.
dizzy_fingers
Αλήθεια, ή ραδιοαρβύλα αυτό το τελευταίο?
Από 8 χρονών (χωρίς υπερβολή blink.gif ) διαβάζω ότι θα γυριστεί 4ο Indiana Jones. Κλασσικά με την Ατλαντίδα....
Keyser_Soze
Σύμφωνα με το imdb.com το νέο Ιντιάνα Τζόουνς θα βγει το 2007 σε σκηνοθεσία Στίβεν Σπίλμπεργκ βέβαια και με πρωταγωνιστή τον Γέρο-Χάρισον Φορντ και ο πιθανός τίτλος είναι: Indiana Jones and The Lost Continent. Ίδωμεν.
Πάντως η ταινία που βγαίνει τώρα το καλοκαίρι και περιμένω εναγωνιώς (εκτός απο αυτές που αναφέραμε ήδη) είναι το Lady in the Water του M. Night Shyamalan, σκηνοθέτη των: Έκτη Αίσθηση, Άφθαρτος, Οιωνός, Σκοτεινό Χωριό. Νομίζω ότι θα είναι ΓΑΜΑΤΟ!!
dizzy_fingers
Οι δύο τελευταίες του ταινίες σου άρεσαν ή είμαι ο μοναδικός στον κόσμο που διασκέδασε βλέποντάς τις 17.gif...?
Keyser_Soze
ΤΙΣ ΛΑΤΡΕΨΑ!!! Είτε το πιστεύεις είτε όχι μόνο η Έκτη Αίσθηση δεν μου άρεσε. Όλες οι άλλες μου άρεσαν. Και πιο αγαπημένη απ' όλες είναι ο Οιωνός.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.