Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Ταού Κεράμικα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Final 4 Athens 2007
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
horoscope
QUOTE(kostasss28 @ May 4 2007, 09:27 PM) *
poli kalos o panathinaikos stin amina alla tragikos stin epithesi.apelpistika astoxi i tau pou mazepse 20 epithetika ribaount k ekane polles parapano epitheseis k tis axristeuse oles.mia stoixiodei eustoxia na eixe i tau oxi tipota trela pososta to mats tha pezotan ston ponto.ston teliko o panathinaikos tha exei megalo provlima epithetika apenanti se mia skliri amina san ti diki tou k prepei na exei poli kala pososta eustoxias gia na kerdisei.pantos provlepo oti mallon tha doume ena teliko pou tha paixtei stous 50-60 pontous to skor k to mats tha krithei apo tin prosopikotita k tin empeiria ton paixton.sauton ton tomea pisteuo oti i cska iperterei.
sinopsizontas sta simerina paixnidia eidame poli kali amina k apo cska k apo panathinaiko alla stin epithesi k oi tesseris omades itan kato tou metriou



sunexiste tis dikaiologies kai tis elpides
den paizei rolo h amuna... mono h astoxia metraei

katakahmenoi gay-roi
Igor
Κατ'αρχας παρακαλω να γραφεται με ελληνικους χαρακτηρες γιατι ειναι κουραστικο.
Μετα horoscope αν εσυ νομιζεις πως επειδη συμμετεχουμε σε ενα forum αποκλειστικα basketiko, ειμαστε παντογνωστες τοτε εισαι γελασμενος.
Μετα, δεν ειδα τον Ζελικο να βαζει κανενα τριποντο.?? Ημουν και στο γηπεδο... Τον ειδε κανενας αλλος ?
Καληνυχτα και σε εσενα προφεσορα.

Οντως το θεαμα στους 4 αγωνες ηταν μετριο. Περιμενω σχολια για την ατμοσφαιρα ομως. Εγω καθομουν μαζι με αλλους οπαδους ( της Μαλαγα κυριως ) και ηταν πολυ ευχαριστα,.. Ανταλαγες κασκολ κτλ.
Μονο καποιο πηγαν να τα χαλασουν πριν αρχισει ο 2ος ημιτελικος., αφου ηθελαν να καθισουν σε θεσεις 250 Ευρω ενω ειχαν εισητηριο των 75. Και μαλιστα ηθελαν και τα ρεστα.

ΥΓ: Παρακαλω μην κανετε block τον horoscope ακομα, να μας κανει αυτος μια προγνωση για τον τελικο αφου εμεις δεν ξερουμε απο basket.
horoscope
sorry gia ta grreklish alla menw ekswteriko

katse des ti grafane gia thn tau kai thn sugkrish PAIKTWN kai meta suzhtame

auta kai geia gia panta

kai nai kserw oti 8a sas leipsw psarakleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeees
panos75
QUOTE
Οντως το θεαμα στους 4 αγωνες ηταν μετριο.


Επιεική σε βρίσκω. rolleyes.gif

Θα λεγε κανείς, αν το δει μεταφυσικά, πως ο Μάλκοβιτς επιστρέφοντας σε F-4 έφερε μαζί του τα φαντάσματα του κατενάτσιο της δεκαετίας του '90.
Igor
QUOTE
sorry gia ta grreklish alla menw ekswteriko


ΟΚ.

Φιλε μου το ξερω οτι εισαι χαρουμενος ( οπως και εγω ) αλλα δεν μπορεις να λες τετοια πραγματα. Eπειδη οι φιλοι γραφουν σε ενα FORUM δεν σημαινει πως ειναι ειδημονες. Απλα σχολιαζουν τους αγωνες για να γινεται κουβεντα. Οι φιλοι ( μαζι σε αυττους και εγω ) δεν εχουν τις απιστευτες basketikes γνωσεις απλα τους αρεσει το basket. Εξαλου αν θες να εισαι σε ενα FORUM οπου θα ακους μονο καλα για την ομαδα, πηγαινε σε ενα Παναθηναικο !! Ουτε Ολυμπιακο θα δεις εκει ουτε κανεναν να δηλωνει πως η ΤΑΟΥ θα περασει ευκολα.
CK13gr
QUOTE(kostasss28 @ May 5 2007, 12:27 AM) *
poli kalos o panathinaikos stin amina alla tragikos stin epithesi.apelpistika astoxi i tau pou mazepse 20 epithetika ribaount k ekane polles parapano epitheseis k tis axristeuse oles.mia stoixiodei eustoxia na eixe i tau oxi tipota trela pososta to mats tha pezotan ston ponto.ston teliko o panathinaikos tha exei megalo provlima epithetika apenanti se mia skliri amina san ti diki tou k prepei na exei poli kala pososta eustoxias gia na kerdisei.pantos provlepo oti mallon tha doume ena teliko pou tha paixtei stous 50-60 pontous to skor k to mats tha krithei apo tin prosopikotita k tin empeiria ton paixton.sauton ton tomea pisteuo oti i cska iperterei.
sinopsizontas sta simerina paixnidia eidame poli kali amina k apo cska k apo panathinaiko alla stin epithesi k oi tesseris omades itan kato tou metriou


Η ΤΣΣΚΑ υπερτερει blink.gif ???????????????????????????????????????????????????????????? ναι εχει πολλους παιχτες με εμπειρια.... icon_drunk.gif Εδω εφτυσαν αιμα να κερδισουν τη Μαλαγα..... tongue.gif


Για να δουμε τα roster και ποσο επαιξαν σημερα.....

4 ALVERTIS, FRAGISKOS 07:15 4 PAPALOUKAS, THEODOROS 31:15
5 DELK, TONY 07:00 5 KURBANOV, NIKITA 00:15
7 BECIROVIC, SANI 25:15 8 SMODIS, MATJAZ 25:30
8 BATISTE, MICHAEL 28:15 9 VANTERPOOL, DAVID DNP
9 SISKAUSKAS, RAMUNAS 30:00 10 HOLDEN, JOHN ROBERT 33:00
10 HATZIVRETTAS, NIKOS 20:00 11 PASHUTIN, ZAKHAR 04:00
11 DIKOUDIS, DEMOS 20:30 13 ANDERSEN, DAVID 27:15 12
12 TSARTSARIS, KOSTAS 02:45 14 SAVRASENKO, ALEKSEY 16:45
13 DIAMANTIDIS, DIMITRIOS 29:45 17 TORRES, OSCAR 16:45
15 TOMASEVIC, DEJAN 08:45 18 PONKRASHOV, ANTON 00:15
18 VUJANIC, MILOS 17:30 21 LANGDON, TRAJAN 34:45
19 JAVTOKAS, ROBERTAS 03:00 22 VAN DEN SPIEGEL, THOMAS 10:15
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΝΤΟΙ ΒΑΣΙΚΟΙ: 44 ΤΣΣΚΑ ΒΑΣΙΚΟΙ : 51
ΠΑΓΚΟΣ ΠΟΝΤΟΙ : 23 ΤΣΣΚΑ ΠΑΓΚΟΣ : 11

Βλεπω οτι η μια ομαδα... η απειρη biggrin.gif με τους λιγοτερο ικανους παιχτες κερδισε μια απο τις τρεις καλυτερες της Ευρωπης μοιραζοντας χρονο σε ολους τους παιχτες
Οι εμπειροι ομως χρησιμοποιησαν μια βασικη πενταδα κυριως και απο αυτους πηρε και τους ποντους απεναντι σε μια υποδεεστερη σαφως ομαδα της ΤΑΟΥ και γεματη προβληματα.
Πως βγαζεις λοιπον οτι ειναι φαβορι??????
Tα πληρη στατιστικα των αγωνων .
http://www.euroleague.net/main/results/showgame?gamecode=228
http://www.euroleague.net/main/results/showgame?gamecode=227

blink.gif blink.gif εεεεεεε τι να κανουμε που δεν επαιζαν μονοι τους οι Βασκοι και τους εκλειναν τα σουτ οι δικοι μας.....επρεπε να τους αφηναμε να τα βαλουν
Ζηταμε συγνωμη απο την ΤΑΟΥ και τους υποστηριχτες της. smiley.gif
Αλλα ειπαμε διακαης ποθοι...... tongue.gif tongue.gif

Η Οργανωση μετονομαζεται σε 6ΜΑΗ ...τρεμε Παπαλουκααααα
AZ1980
Στο topic f4 winner είχα παρουσιάσει την πρόβλεψή μου, και σας είπα για την παγίδα Ζοτς. Μετά από αυτό τον αγώνα δεν έχω να προσθέσω κάτι. Απλά να πω πως την άμυνα που έπαιξε σήμερα ο ΠΑΟ καμία άλλη ομάδα στην Ευρώπη δεν μπορεί να την προσεγγίσει ούτε κατά διάνοια. Μιλάμε για ρομποτική
kolossos
To ότι νικήσαμε σχετικά εύκολο κάνοντας ουσιαστικά και συντήρηση δυνάμεων χωρίς να έχουμε και κανένα τρελό ποσοστό ευστοχίας νομίζω λέει πολλά. Ο ΠΑΟ θα πρέπει να αυτοκτονήσει για να χάσει την κούπα. Σήμερα αποδείχτηκε πόσο πολύ είχαμε μεγαλοποιήσει κάποια πράγματα όσο αφορά την Ταου και την ΤΣΣΚΑ. Κάποιους ίσως να τους πόνεσε αυτό αλλά έτσι είναι αυτά...
grigoris
Κατ'αρχάς σωστός ο ΑΖ1980.Ρομποτική,διαστημική,ηλεκτρονική,βάλτ
ε όποιο επίθετο θέλετε για την άμυνα του Παναθηναϊκού,μέσα θα πέσετε.Χαρακτηριστική εικόνα:Στις αλλαγές βγαίνει ο Μπατίστ πάνω στον Ρακόσεβιτς και τον κυνηγάει λες και είναι γκάρντ και πραγματικά βλέπεις έναν απελπισμένο Ρακόσεβιτς να μην μπορεί να περάσει τον κατά 15 περίπου πόντους ψηλότερο αντίπαλό του και να δίνει τη μπάλα.

Πρώτο το κρατούμενο λοιπόν,η τρομερή άμυνα του ΠΑΟ.
Δεύτερον οι εκπλήξεις του Ομπράντοβιτς στον Μπόζα:Αλβέρτης συμμετοχή από το πρώτο δεκάλεπτο (και ουσιαστική μάλιστα) και Ντελκ για πρώτη φορά μετά από κάτι μήνες για 7-8 λεπτά.Ειδικά ο Αλβέρτης έκανε άνω-κάτω την Ταου γιατί στο μις-ματς που δημιουργήθηκε με τους ψηλούς της ο Παναθηναϊκός κέρδισε επιθετικά αλλά δεν έχασε τίποτα αμυντικά.Αλλά και ο Ντελκ με ένα κρίσιμο κλέψιμο και 2 γρήγορες πάσες αιφνιδιασμού σε μια φάση του παιχνιδιού που κάπως είχε κολλήσει ο ΠΑΟ έκανε αισθητή την παρουσία του.
Τρίτον ο εκνευρισμός των παιχτών της Ταου που ήταν έκδηλος από την αρχή.Σε τέτοια ματς χρειάζεται συγκεντρωση και ηρεμία που δεν διέθετε η ισπανική ομάδα.Όταν βλέπεις και τον συνήθως ήρεμο Πριχιόνι να έχει πάρει ανάποδες κάτι δεν πάει καλά.
Τέταρτον η κακή απόδοση όλης της Ταου και κυρίως των Ρακόσεβιτς,Σκόλα και Πλάνινιτς.Ειδικά αυτός ο τελευταίος ήταν μάλλον ο χειρότερος όλης της Ταου (πολλή ντρίπλα και λίγη ουσία,κάτω από το κουμάντο του τουλάχιστον 4-5 φορές τελείωσαν τα 24 χωρίς σουτ).
Πέμπτον η θαυμαστή πολυφωνία του Παναθηναϊκού (σε ένα παιχνίδι που βάζεις 67 πόντους είναι κατόρθωμα να έχεις 3 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων και άλλους 2 που να πλησιάζουν).
Και έκτον το γεγονός πως ουσιαστικά από τον Παναθηναϊκό δεν υπήρξαν υστερήσαντες,όλοι έκαναν άψογα τη δουλειά τους είτε έπαιξαν 3 (Γιαφτόκας-2 μπλοκ) είτε 25 και 30 λεπτά.

Συγχαρητήρια στην ομάδα και τον δυναμικό κόσμο του Παναθηναϊκού και θα τα ξαναπούμε την Κυριακή ελπίζω με την κούπα!!!
Aristofanis
Το ματς κρίθηκε από την προετοιμασία που έκαναν Οbradovic, Ιτούδης & Παπαδόπουλος πάνω στα συστήματα και τις μονάδες της Ταου. Από την άλλη πλευρά τραγικός ο Μάλκοβιτς που δήλωσε ότι δεν είχε άλλο τριάρι να μαρκάρει τον Siskauskas εκτός από τον πολύ μέτριο σήμερα House. Φαίνεται ξέχασε τον Teletovic ότι υπάρχει στην ομάδα. Τρομερό μπάσκετ έπαιξε όλη την χρονιά η Ταου και απίστευτες μονάδες έχει αλλά δεν είναι η μεγάλη ομάδα (τουλάχιστον ακόμη) που θα μπορέσει να κατακτήσει έναν ευρωπαϊκό τίτλο.
sihainas
Λοιπόν μόλις επέστρεψα κι εγώ... το θέαμα ήταν κάκκιστο όπως είπατε και οι περισσότεροι... η CSKA όπως αναμενόταν κέρδισε...αλλά η Μάλαγα το πάλεψε το παιχνίδι... ο ΠΑΟ κέρδισε πολύ εύκολα αν και θα πρέπει να προβληματιστούν λίγο για τα τόσα χαμένα ριμπάουντ... τέλος πάντων μεθαύριο ελπίζω να δούμε καλύτερα παιχνίδια...

btw. πόσα air-ball έγιναν συνολικά σημερα και στους δύο αγώνες; παίζει να έχουμε και νέο ρεκόρ tongue.gif
kolossos
QUOTE
ο Μάλκοβιτς που δήλωσε ότι δεν είχε άλλο τριάρι να μαρκάρει τον Siskauskas εκτός από τον πολύ μέτριο σήμερα House.


Παγματικά έτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι σήμερα, αν είχε μία ελπίδα η Ταου να μας κερδίσει, βάζοντας μέσα τον Χαουζ την έχασε και αυτήν...

QUOTE
θα πρέπει να προβληματιστούν λίγο για τα τόσα χαμένα ριμπάουντ...


Πάντως δεν νομίζω να έχουμε τόσο μεγάλο πρόβλημα με την ΤΣΣΚΑ γιατί οι ψηλοί της νομίζω είναι σαφώς κατώτετροι αυτών της ΤΑΟΥ
apkat
CK13gr επειδη στο πρωτο ματς δε μου βγηκε σε καλο που μιλησα σε παικτες της Ταου πριν το ματς λεω τωρα να παω στους παικτες της ΤΣΣΚΑ να μιλησω μετα τον τελικο για τα συγχαρητηρια!! tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Περα απο την πλακα το ματς ηταν δυστυχως τραγικο(και οι 2 δηλαδη ημιτελικοι δηλαδη ηταν χαλια) επιθετικα αλλα αμυντικα ηταν πραγματικα απολαυστικο..Ο παο εκανε την καλυτερη επιθεση της Ευρωπης(κατα γενικη ομολογια) να μοιαζει χαμενη και πελαγωμενη κοντρα σε μια μαγικη αμυνα..Ο μεγαλος Σκολα δεν φανηκε να μπανει ποτε στον ρυθμο του αγωνα και επαιξε το ρολο του και στην ψυχολογια αυτο αλλα γενικα οι παικτες της Ταου εδειχναν να μην το πιστευουν εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων(Ερντογαν πχ)..Μπραβο στον Παναθηναικο που πολυ ανωτερος πηρε μια καθαραη μεγαλη και δικαια νικη..

QUOTE
Πάντως δεν νομίζω να έχουμε τόσο μεγάλο πρόβλημα με την ΤΣΣΚΑ γιατί οι ψηλοί της νομίζω είναι σαφώς κατώτετροι αυτών της ΤΑΟΥ


Παντως οι 2 σταρ ψηλοι της Ταου(Σκολα,Σπλιτερ) δεν επαιξαν και τοσο πολυ χρονο (48 λεπτα και οι 2 μαζι) και παρα ταυτα ο Παο ειχε προβληματα στα ριμπαουντ και με τον Πεκερ μεσα..Σιγουρα πρεπει να το κοιταξουν αυτο στον τελικο..
Alexmei
Απίστευτη άμυνα από τον ΠΑΟ. Μπράβο.. ο αγώνας ήταν φανταστικός, καθώς ο ΠΑΟ έκλεισε την ΤΑΟΥ σαν να ήταν μια ομαδούλα! πόσα 24 έκανε η ΤΑΟΥ; κάτι πάσες απευθείας έξω του Σκόλα; w00t.gif w00t.gif w00t.gif
Bonzo
Σήμερα ο ΠΑο έκανε διατηρηση δυναμεων...Με την ΤΑΟυ στον ημιτελικό κάναμε διατήρηση δυνάμεων.Και μόλις πήγαν αν μας φτασουν(στους 6) το ξαναπήγαμε γιαπλάκα στους 14...
Αν φέτος δεν το σηκώσουμε θα ναι αδικία από το θεό.Ειμαστε σαφώς η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη.Εδώ η Τσσκα(που κάποιοι τη βλέπουν και φαβορί blink.gif blink.gif ) παρολίγο να χάσει από την αποδεκατισμένη και σε κακή μερα Μάλαγα...(Φαιζόν, Μπράουν, Ροντρίγκεθ σε αισχρή μέρα)Αν δεν αλλάξει κάτι δραματιά στις επομενες 2 μέρες. Το κύπελλο δε θα χρειαστεί να ταξιδέψει φετος.

Στα του αγώνα...Για μένα οι καλυτεροι παίχτες ήταν ο Μπετσίροβιτς και ο Σισκάουσκας( 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif ).
Αντιθέτως ο Μπατίστ που στα στατιστικά φαινεται με διαφορά ο καλύτερος ήταν πολύ μετριως και έχασε σχεδόνόλες τις μάχες στα ριμπάουντ(κάτι που δεν φαίνεται στα στατιστικά).Ευτυχώς ήταν εύστοχος στις βολές.
Πολύ καλή εμφάνιση και ο Γιαφτόκας έστω και στα 3 λεπτά που έπαιξε.Αδικήθηκε σήμερα κατά τη γνώμη μου.
dizzy_fingers
Κατ'αρχάς επειδή είναι παράδοση σε κάθε μεγάλη διοργάνωση να σεληνιάζονται μερικά μέλη και να παραφέρονται, να αναφέρω πως μπάσκετ δε γνωρίζω (αφού ως δημιουργός του site θα έπρεπε να αυτοαποκαλούμαι μέγιστος προφέσορας) αλλά τόσα χρόνια στα φόρουμ έχω μάθει να αναγνωρίζω τις ύπουλες τακτικές και τους θρασύδειλους...
Αυτά για τον κύριο horoscope-OBRADOVIC(όπως γράφτηκε πριν 2 ώρες, αφού φρόντισε πρώτα να μας αποχαιρετίσει με την παλιά του ταυτότητα).

Δεν είναι ότι πιο κομψό το να δίνω δημόσια κάποιον, αλλά για συμμόρφωση κάπου πρέπει να βρωμίζουμε κι εμείς τα χέρια μας.

Κλείνουμε, λοιπόν, με αυτό το θέμα και πάμε σε αυτά που αξίζει να ασχοληθούμε.





Πριν μερικές ώρες γύρισα από το ΟΑΚΑ συγκινημένος από το γεγονός ότι πάτησα κι εγώ το πόδι μου σε ένα γήπεδο κατά τη διάρκεια διεξαγωγής ενός Final4.

Γνωρίζω πως το θέαμα και των δύο αγώνων ήταν κακό αλλά ασφαλώς αυτό ήταν το τελευταίο πράγμα που με απασχολούσε.

Η επικράτηση του Παναθηναϊκού σήμερα ήταν ολοκληρωτική. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν την αρτιότητα της αμυντικής λειτουργίας της ομάδας του Ομπράντοβιτς σήμερα.

Το ποστ του γρηγόρη παραπάνω καταγράφει σε μερικές γραμμές τα σημεία που πρέπει να προσέξει κανείς στο παιχνίδι του ΠΑΟ την επόμενη φορά που θα το ξαναδεί σε κάποιο DVD ή επανάληψη.

Έχω τραβήξει μερικά βιντεάκια, τα οποία κάποια στιγμή αργότερα ή αύριο θα τα ποστάρω εδώ.
Από φωτογραφίες δεν έχω πολλά καθώς το σημείο όπου καθόμουν ήταν πολύ μακριά. Στα διάφορα αθλητικά site θα βρείτε καλύτερες.

ΥΓ: Δυστυχώς δεν τράβηξα ούτε την παράσταση του Σαρμπέλ που πνίχτηκε κυριολεκτικά στα γιουχαρίσματα. Δε με χάλασε καθόλου...
Jimar
QUOTE(Igor @ May 4 2007, 04:37 PM) *
Κατ'αρχας παρακαλω να γραφεται με ελληνικους χαρακτηρες γιατι ειναι κουραστικο.
Μετα horoscope αν εσυ νομιζεις πως επειδη συμμετεχουμε σε ενα forum αποκλειστικα basketiko, ειμαστε παντογνωστες τοτε εισαι γελασμενος.
Μετα, δεν ειδα τον Ζελικο να βαζει κανενα τριποντο.?? Ημουν και στο γηπεδο... Τον ειδε κανενας αλλος ?
Καληνυχτα και σε εσενα προφεσορα.

Οντως το θεαμα στους 4 αγωνες ηταν μετριο. Περιμενω σχολια για την ατμοσφαιρα ομως. Εγω καθομουν μαζι με αλλους οπαδους ( της Μαλαγα κυριως ) και ηταν πολυ ευχαριστα,.. Ανταλαγες κασκολ κτλ.
Μονο καποιο πηγαν να τα χαλασουν πριν αρχισει ο 2ος ημιτελικος., αφου ηθελαν να καθισουν σε θεσεις 250 Ευρω ενω ειχαν εισητηριο των 75. Και μαλιστα ηθελαν και τα ρεστα.

ΥΓ: Παρακαλω μην κανετε block τον horoscope ακομα, να μας κανει αυτος μια προγνωση για τον τελικο αφου εμεις δεν ξερουμε απο basket.




εγω γιατι ειδα μονο 2 αγωνες? tongue.gif tongue.gif

κι εγω στο πρωτο παιχνιδι καθομουν με τους οπαδους της μαλαγα ,ανταλαξαμε κασκολ με τους ισπανους, οι οποιοι ηταν καταπληκτικοι. ειχαν ολοκληρη ορχηστρα , πολλοι με περουκες και ειδα εναν ντυμενο μαιμου...

στο δευτερο ματς ομως πηγαμε και χωθηκαμε αναμεσα στους παναθηναϊκούς η ατμοσφαιρα ηταν τελεια απο την αρχη ως το τελος. μονο που με ποναει ο λαιμος μου τωρα....

καταπληκτικη αμυνα απο ολη την ομαδα, ειδικα διαμαντιδης και ντικουδης, ο πρωτος εξαφανισε στην αρχη τον ρακοσεβιτς κ μετα μαρκαρε ποτε τον πριχιονι και τον ερντογαν, κι ο δευτερος για το μαρκαρισμα του σκολα.

κι ο γιαφτοκας ηταν πολυ καλος οσο επαιξε. βοηθησε αρκετα στην αμυνα και τα ριμπαουντ,

δεν πιστευω πως το θεαμα ηταν ασχημο. η αμυνα του παο ηταν πραγματικα εντυπωσιακη , οπως και οι οπαδοι...

τα σεναρια για παιχνιδι με πρωταγωνιστη τον ντελκ αποδειχθηκαν φημες ,
που πιθανον να διαδωθηκαν για παραπλανηση της ταου ? icon_drunk.gif

αν η τσσκα παιξει κοντα στην σημερινη της αποδοση , δεν εχει ελπιδες στον τελικο.
Μπορει ομως να ακολουθει την τακτικη που υποστηριζει ο ΑΖ πως ακολουθει ο Ομπραντοβιτς , προσπαθοντας δηλαδη να πεισει τους υπολοιπους οτι δεν ειναι το φαβορι tongue.gif tongue.gif

Νομιζω πως ειδα τον Τζονι Ροτζερς στο γηπεδο ...

Αποθεωθηκε ο Στογιαν Βρανκοβιτς, κατα την διαρκεια του δευτερου ημιτελικου.

Ειδα ομως τον Ντουσκο Ιβανοβιτς , προπονητη της Μπαρτσελονα , που οταν τον ρωτησε ενας τυπος τσσκα η παο , απαντησε παο χωρις να το πολυσκεφτει. πολυ ψηλος ειναι...
sihainas
Όντως ο Γιαφτόκας αυτό το λίγο που έπαιξε ήταν πολύ καλός και έπρεπε να πάρει περισσότερο χρόνο αφού ούτως ή άλλως το επέτρεπε και το σκορ...
kolossos
QUOTE
ΥΓ: Δυστυχώς δεν τράβηξα ούτε την παράσταση του Σαρμπέλ που πνίχτηκε κυριολεκτικά στα γιουχαρίσματα. Δε με χάλασε καθόλου...


http://www.youtube.com/watch?v=JhnEXGB_378

QUOTE
Κατ'αρχάς επειδή είναι παράδοση σε κάθε μεγάλη διοργάνωση να σεληνιάζονται μερικά μέλη και να παραφέρονται, να αναφέρω πως μπάσκετ δε γνωρίζω (αφού ως δημιουργός του site θα έπρεπε να αυτοαποκαλούμαι μέγιστος προφέσορας) αλλά τόσα χρόνια στα φόρουμ έχω μάθει να αναγνωρίζω τις ύπουλες τακτικές και τους θρασύδειλους...


Εντάξει, δεν γράφτηκαν και λίγα που έβγαζαν ως συμπέρασμα ότι η Ταου είναι ομαδάρα και ο ΠΑΟ δύσκολα θα περάσει...

QUOTE
οι οποιοι ηταν καταπληκτικοι. ειχαν ολοκληρη ορχηστρα , πολλοι με περουκες και ειδα εναν ντυμενο μαιμου...


Πάντως αν δεν ήξερα για τι μιλάς, θα νόμιζα ότι αναφέρεσαι σε κάποιο τσίρκο tongue.gif . Αν κάποιοι από τους ξένους είχαν κάτι καλό στην εξέδρα αυτοί ήταν οι της Ταου.

QUOTE
δεν πιστευω πως το θεαμα ηταν ασχημο. η αμυνα του παο ηταν πραγματικα εντυπωσιακη


Θα συμφωνήσω απόλυτα

Επίσης να πούμε και ότι έλεγχος των εισητηριων ήταν για γέλια.
AZ1980
O Γιαφτόκας άργησε σε δυο συνεχόμενες αμυντικές προσαρμογές. Είναι άριστος σε προσωπικές αμυντικές φάσεις, μετριότατος στην κατανόηση μιας τόσο ταχύτατα αυτοματισμένης ομαδικής άμυνας όσο η σημερινή του ΠΑΟ. Αυτό είναι που οδηγεί στον περιορισμό της χρονικής συμμετοχής του. Σε συνδυασμό βέβαια με κάτι απίστευτα bloopers όπως το σημερινό με τον Σ ισκάουσκας να του δίνει με πάσα απίστευτη έτοιμο κάρφωμα και τον Λιθουανό, κατά την προσφιλή του συνήθεια, να προσπαθεί να βρει χώρο για να ...τριπλάρει, ευρισκόμενος φάτσα (!) με το καλάθι, και χωρίς αντίπαλο... Πάντως βοήθησε πολύ με την ενέργεια και τις δυο αποστομώτικές τάπες του.

Ο ΠΑΟ αν δεν έπρεπε λόγω επικείμενου τελικού να αφήσει το πόδι από το γκάζι, εξοικονομώντας δυνάμεις, θα μπορούσε πολύ άνετα να συντρίψει την περίφημη και, σύμφωνα με πολλούς από εσάς, ανώτερή του Ταού με 25 και 30 πόντους διαφορά. Όλο του το παιχνίδι στο β μέρος ήταν παιχνίδι συντήρησης, ρίσκο που έφερε και τη μείωση της διαφοράς.

Εννοείται πως τα κολπάκια στιλ Ζοτς "χάνουμε ματς επίτηδες για να μειώσουμε τις απαιτήσεις και, άρα, το άγχος" δεν γίνονται σε φ4. Η ΤΣΣΚΑ τα βρήκε σκούρα γιατί ήταν εφιαλτικά πανάστοχη και εκνευριστικά λιγόψυχη, χωρίς τους γκρι το παιχνίδι θα πήγαινε στο τελευταίο δίλεπτο. Η ΤΣΣΚΑ θα είναι την Κυριακή πολύ πολύ καλύτερη απ' ότι ήταν σήμερα. Αλλά νομίζω πως αυτό δε θα είναι αρκετό. Ουδέποτε αυτή η ΤΣΣΚΑ δεν νίκησε σε φ4 ομάδα που να είναι τόσο καλή όσο αυτός ο Παναθηναικός. Οι περσινές Μακάμπι και Μπάρτσα θυμίζουν άκακα αρνάκια μπροστά στην φετινή εκδοχή των πράσινων. Η ΤΣΣΚΑ είναι ομάδα-θηρίο, αλλά την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα έπρεπε και πέρσι να της κάνει παρέα στον τελικό.

Ο απόλυτος ευρωπαικός τελικός έφτασε, έστω και με καθυστέρηση...

Η ομάδα του Θοδωρή έχει αποδείξει το τεράστιο μπασκετικό της μέγεθος. Αυτή τη φορά όμως θα πρέπει να δείξει και ψυχικό σθένος, γιατί στον τελικό βρίσκει επιτέλους απέναντί της τον πραγματικό της αντίπαλο για το θρόνο.

Μεγάλες στιγμές για το ελληνικό μπάσκετ
dizzy_fingers
QUOTE
Εντάξει, δεν γράφτηκαν και λίγα που έβγαζαν ως συμπέρασμα ότι η Ταου είναι ομαδάρα και ο ΠΑΟ δύσκολα θα περάσει...

Δε δικαιολογεί ειρωνείες και χαρακτηρισμούς (και ποστ σε greeklish tongue.gif) όμως. Μη συγχέεις διαφορετικά πράγματα.

QUOTE
Αν κάποιοι από τους ξένους είχαν κάτι καλό στην εξέδρα αυτοί ήταν οι της Ταου.

Το μεγαλύτερο λάθος σε αυτό το ποστ σου. Την Κυριακή κάτσε κοντά στους ρώσσους και κοίταξε τις γυναίκες τους. tongue.gif
Ρε παιδιά, είδα μία γυναίκα που είχε παιδί κοντά 10 χρονών και η τύπισσα ήταν σε άριστη φυσική κατάσταση με απίστευτα προσόντα (τα οποία θα ζήλευε και μία πολύ νεώτερή της) και ύψος κοντά σε εμένα...σε κάποιους ανθρώπους είναι πολύ γενναιόδωρη η φύση biggrin.gif.

Πολύ off topic βγήκα όμως.

Για τον Γιαβτόκας ξέχασα να επιβεβαιώσω την καλή εμφάνιση κι από μέσα στο ΟΑΚΑ που τον είδα, στη φάση που λες όμως ΑΖ τον αδικείς. Όπως την είδα, δε δέχτηκε τη μπάλα καλά.
Μία τάπα που έκανε ήταν το highlight του παιχνιδιού του.

Κι όσο για bloopers...η φάση που ο Ντελκ με πίσω βήματα σε επιστροφή στην άμυνα σκοντάφτει πάνω σε έναν ξαπλωμένο παίχτη της Ταού και σωριάζεται ήταν καθαρός χρυσός.
AZ1980
QUOTE(dizzy_fingers @ May 4 2007, 11:48 PM) *
Για τον Γιαβτόκας ξέχασα να επιβεβαιώσω την καλή εμφάνιση κι από μέσα στο ΟΑΚΑ που τον είδα, στη φάση που λες όμως ΑΖ τον αδικείς. Όπως την είδα, δε δέχτηκε τη μπάλα καλά.
Μία τάπα που έκανε ήταν το highlight του παιχνιδιού του.

Κι όσο για bloopers...η φάση που ο Ντελκ με πίσω βήματα σε επιστροφή στην άμυνα σκοντάφτει πάνω σε έναν ξαπλωμένο παίχτη της Ταού και σωριάζεται ήταν καθαρός χρυσός.



Δες το στο βίντεο dizzy, τα έκανε σαλάτα και σε εκείνη τη φάση, και σε δυο προσαρμογές στην άμυνα, που κατέληξαν σε δυο ελεύθερα σουτ για 3, ένα εύστοχο, και ένα του ...Χάουζ tongue.gif

Θεός ο Ντελκ, έφαγε τα μούτρα του. Ακόμα πιο πολύ γέλασα με μια φάση που έτρεξε να μαρκάρει τον Ερντογάν στη γωνία την ώρα που σηκωνόταν για 3 και, αφού έκανε το σπριντ, πέρασε ...δίπλα(!!!) από τον Τούρκο χωρίς να τον μαρκάρει και με το βλέμμα στραμμένο στις διαφημιστικές πινακίδες... Ωιμέ! biggrin.gif
Anaz
Ενταξει..ο Παο πραγματι θα μπορουσε να'χε κερδισει σημερα με 25 ποντους αλλα δεν ειναι αυτη η διαφορα των 2 ομαδων που φανηκε σημερα,παρολο που κι εγω πιστευα οτι θα κερδιζε! Πολυ απλα ομως φανηκε ποσο διαβασμενος ηταν σημερα ο Ζοτς,και πως πιαστηκε στον υπνο ο Μαλκοβιτς! Ενδεικτικο η αντιδραση σε αυτο το ελαφρυ σχημα στην αρχη με Αλβερτη που αντι να περασει τη μπαλα χαμηλα να ποσταρουν οι ψηλοι,επαιζε πικ στην κορυφη! Απ'την αλλη ειχα πει οτι ο Παο διαθετει τα καταλληλα οπλα στην αμυνα κ περιμενα τον Ζοτς διαβασμενο,αλλα σε ΤΕΤΟΙΟ βαθμο,με τετοια διαστημικη αμυνα, δεν την περιμενα!!Μιλαμε οτι εβγαλε στη φορα ΟΛΕΣ τις αδυναμιες της Ταου και τις εκμετταλευτηκε στον ΜΕΓΙΣΤΟ βαθμο! Πραγματικα αυριο οταν σηκωσει τη κουπα, αυτη η χρονια θα του ανηκει ολοκληρωτικα..Παρολο που στο παρελθον τον εχω κατακρινει κ αμφισβητησει αρκετα,αυτη η χρονια αποτελει σημειο αναφορας κ ισως το μεγαλυτερο κατορθωμα του!Τον παραδεχομαι! 77.gif Οχι βεβαια οτι δεν εχει ομαδαρα ο Παο,αλλα και περσι που ηταν στις δυο κορυφαιες -μη πω η κορυφαια- με διαφορα, δεν εφτασε ουτε final four!Φετος με απιστευτη πονηρια την εφτασε εκει αθορυβα, ξεγελασε αντιπαλους,media και φιλαθλους κρατωντας χαμηλα τις προσδοκιες και τωρα δινει ρεσιταλ κοουτσαρισματος!
nikefalin
QUOTE(AZ1980 @ May 5 2007, 02:37 AM) *
θυμίζουν άκακα αρνάκια μπροστά στην φετινή εκδοχή των πράσινων. Η ΤΣΣΚΑ είναι ομάδα-θηρίο, αλλά την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα έπρεπε και πέρσι να της κάνει παρέα στον τελικό.

Ο απόλυτος ευρωπαικός τελικός έφτασε, έστω και με καθυστέρηση...

Η ομάδα του Θοδωρή έχει αποδείξει το τεράστιο μπασκετικό της μέγεθος. Αυτή τη φορά όμως θα πρέπει να δείξει και ψυχικό σθένος, γιατί στον τελικό βρίσκει επιτέλους απέναντί της τον πραγματικό της αντίπαλο για το θρόνο.

Μεγάλες στιγμές για το ελληνικό μπάσκετ

100 % μεγάλες στιγμές. Η αμυντική λειτουργία και η προσήλωση ώστε να μην πάρει ανάσα η Ταου, να μη γίνει ούτε ένα εύκολα σουτ ήταν σεμινάριο ακόμα και για το ΝΒΑ. Τέτοιες γρήγορες περιστροφές μόνο η ΤΣΣΚΑ μπορεί να εκτελέσει στην Ευρώπη.
Επίσης, τεράστια εμφάνιση Δήμου στο ατομικό μαρκάρισμα του Σκόλα.Ίσως το καλύτερο αμυντικό παιχνίδι της καριέρας του.
Μπροστά το τρικ του Αλβέρτη που θα πάρει τους ξεκούραστους πόντους από τις βολές (κλασικές κινήσεις προσποίησης του Φράγκι), δούλεψε την κατάλληλη στιγμή χτίζωντας πολύ νωρίς το +10 και ξεκουράζοντας τους υπόλοιπους. Για τον Ρόμπι συμφωνώ, έσπρωξε, έκοψε όσο μπορούσε, μπροστά ως συνήθως σωριάστηκε.
Πολύ εύστοχος ο Σάνι ( ανυσηχητικό αυτό για την Κυριακή, δεν κάνει συχνά 2 κολλητά μεγάλα παιχνίδια με μεγάλους αντιπάλους), βράχος ο Νικόλας στην άμυνα, όπως και ο ΔΔ σε μια τυπική εμφάνιση με ριμπάουντ, κλεψίματα κια πίεση εως εκεί που δεν πάει.
Καλύτερος μεταξύ ίσων ο Μάικ για μένα.

Ο Μάλκοβιτς όντως βραχυκύκλωσε. Δεν απεγκλώβισε ποτέ τον Ρακότσεβιτς, χρησιμοποίησε μόνον 3 ψηλούς έναντι 6 του ΠΑΟ (5 ουσιαστικά μιας και ο Τσαρτσαρής δεν ήταν έτοιμος) και έμεινε μόνο με τα απονενοημένα ντραιβ του Πλάνινιτς και τα σουτ του Ερντογάν. Οι ψηλοί του δεν είχαν καθόλου ενέργεια στην επίθεση. Αν δεν έπαιρναν τόσα πολλά επιθετικά ριμπάουντ η σεμνή τελετή θα είχε λάβει τέλος νωρίτερα. Ο Χάουζ έκτισε το σπίτι του με το 0/11, ίσως η χειρότερη ever παρουσία αμερικανού σε φάιναλ φόρ.

παρεπιπτόντως και επί του πιεστηρίου, οι ομάδες ακύρωσαν τις αυριανές επίσημες προπονήσεις. Βλέπω τους Ισπανούς παίκτες να ανεβαίνουν Ακρόπολη smiley.gif
dizzy_fingers
QUOTE
Δες το στο βίντεο dizzy, τα έκανε σαλάτα και σε εκείνη τη φάση

Μπορεί να έχεις δίκιο...ειδικά αν αναλογιστείς ότι κοιτούσα τη φάση από απόσταση 50 μέτρων εκεί πάνω που ήμουνα laugh.gif...
Τη φάση με τον Ντέλκ τη θυμάμαι κι αυτή.
Παρόλα αυτά, ήταν καλός ο αμερικάνος (όπως στη φάση με το κλέψιμο κι απευθείας ασίστ στον Μπατίστ). Ένα 6,5/10 θα του το έβαζα.

Παιδιά, θα μου πείτε τώρα "τί μας λες τώρα ρε προφ...ητάρα ( tongue.gif)" αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε για πρώτη φορά σήμερα (διόρθωση: χτες) τόσο καλή άμυνα.
Κατά κανόνα στους αγώνες του ΟΑΚΑ η αμυντική του λειτουργία ήταν εξίσου εντυπωσιακή με σήμερα, απλά το μέγεθος του αντιπάλου δεν ήταν τέτοιο για να το μνημονεύσουμε.

EDIT: Διαβάζοντας τα ποστ, τις αναλύσεις αλλά και ενθυμούμενος το ματς...μπας και τελικά ο Μπόζα έκανε το καταστροφικό έργο που όλοι ευχόμασταν να κάνει όταν παρελάμβανε τις τύχες της ομάδας του? biggrin.gif
AZ1980
QUOTE(Anaz @ May 5 2007, 12:03 AM) *
Ενταξει..ο Παο πραγματι θα μπορουσε να'χε κερδισει σημερα με 25 ποντους αλλα δεν ειναι αυτη η διαφορα των 2 ομαδων που φανηκε σημερα,παρολο που κι εγω πιστευα οτι θα κερδιζε! Πολυ απλα ομως φανηκε ποσο διαβασμενος ηταν σημερα ο Ζοτς,και πως πιαστηκε στον υπνο ο Μαλκοβιτς! Ενδεικτικο η αντιδραση σε αυτο το ελαφρυ σχημα στην αρχη με Αλβερτη που αντι να περασει τη μπαλα χαμηλα να ποσταρουν οι ψηλοι,επαιζε πικ στην κορυφη! Απ'την αλλη ειχα πει οτι ο Παο διαθετει τα καταλληλα οπλα στην αμυνα κ περιμενα τον Ζοτς διαβασμενο,αλλα σε ΤΕΤΟΙΟ βαθμο,με τετοια διαστημικη αμυνα, δεν την περιμενα!!Μιλαμε οτι εβγαλε στη φορα ΟΛΕΣ τις αδυναμιες της Ταου και τις εκμετταλευτηκε στον ΜΕΓΙΣΤΟ βαθμο! Πραγματικα αυριο οταν σηκωσει τη κουπα, αυτη η χρονια θα του ανηκει ολοκληρωτικα..Παρολο που στο παρελθον τον εχω κατακρινει κ αμφισβητησει αρκετα,αυτη η χρονια αποτελει σημειο αναφορας κ ισως το μεγαλυτερο κατορθωμα του!Τον παραδεχομαι! 77.gif Οχι βεβαια οτι δεν εχει ομαδαρα ο Παο,αλλα και περσι που ηταν στις δυο κορυφαιες -μη πω η κορυφαια- με διαφορα, δεν εφτασε ουτε final four!Φετος με απιστευτη πονηρια την εφτασε εκει αθορυβα, ξεγελασε αντιπαλους,media και φιλαθλους κρατωντας χαμηλα τις προσδοκιες και τωρα δινει ρεσιταλ κοουτσαρισματος!




Ακριβώς... Συμφωνώ απόλυτα. Τα φετινά του τεχνάσματα και ρίσκα σε περίπτωση επιτυχίας θα μείνουν ιστορικά και μνημειώδη. Και μόνο αυτό το φοβερό που κατάφερε να παίζει ο ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ με την Ταού και όλοι σχεδόν στο Euroleague.net να ψηφίζουν ...Ταού(!!!) αποτελεί τεράστια απάτη. Αν είναι δυνατόν, τέτοια ομάδα, στο γήπεδό της, και να μην έχει το άγχος του απόλυτου φαβορί... Απατεωνιά Ζοτς σε όλο της το μεγαλείο!

Ο Μάλκοβιτς είναι γνωστός ως προπονητής. Η διαφορά ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ του συγκεκριμένου ΠΑΟ με τον συγκεκριμένο κόουτς από την συγκεκριμένη Τάου με τον Μπόζα προπονητή είναι (χωρίς οικονομίες δυνάμεων) μεγάλη. Δεν ξέρω πόση σε πόντους, δε μου αρέσουν αυτά, αλλά αρκετή ώστε υπό συνθήκες ο ΠΑΟ να συντρίψει τους Βάσκους. Σήμερα πληρούντο όλες αυτές οι προυποθέσεις, και να είσαι σίγουρος πως αν δεν γινόταν οικονομία δυνάμεων η διαφορά θα έπαιρνε διαστάσεις ακόμα μεγαλύτερες
Anaz
QUOTE
Εντάξει, δεν γράφτηκαν και λίγα που έβγαζαν ως συμπέρασμα ότι η Ταου είναι ομαδάρα και ο ΠΑΟ δύσκολα θα περάσει...
Απορω που ειναι το κακο ή προκλητικο σε αυτο!Προσωπικα δεν ειπα κατι τετοιο,αλλα πραγματικα το δικαιολογω πληρως ακομη κ τωρα μετα την ανετη επικρατηση του Παο!Δηλαδη ειναι προκλητικο να πει καποιος αυτο που πιστευει? Δεν μειωνει τον Παο αυτο!Επρεπε να πουμε ολοι οτι ο Παο ειναι ΜΑΚΡΑΝ η καλυτερη ομαδα κ θα σηκωσει τη κουπα για πλάκα?? Μη μειωνεις την αξια της Ταου!Εξακολουθει να ειναι ομαδαρα, στα επιπεδα του Παο!Να επικροτεις τον προπονητη σου πανω απ'όλα γι'αυτο που ειδες σημερα και να χαιρεσαι γιατι η σημερινη εμφανιση απεναντι σε μια ταλαντουχα κ ποιοτικη ομαδα εχει μεγαλη αξια!
QUOTE
χρησιμοποίησε μόνον 3 ψηλούς έναντι 6 του ΠΑΟ
Αυτο ηταν απ'την αρχη αναμενομενο!Δεν μπορω να το καταλογισω στον Μαλκοβιτς,ειναι γνωστο οτι η Ταου εχει ελλεψη βαθους στην ρακετα!Στα υπολοιπα συμφωνω!
QUOTE
Η διαφορά ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ του συγκεκριμένου ΠΑΟ με τον συγκεκριμένο κόουτς από την συγκεκριμένη Τάου με τον Μπόζα προπονητή είναι (χωρίς οικονομίες δυνάμεων) μεγάλη.Δεν ξέρω πόση σε πόντους, δε μου αρέσουν αυτά, αλλά αρκετή ώστε υπό συνθήκες ο ΠΑΟ να συντρίψει τους Βάσκους. Σήμερα πληρούντο όλες αυτές οι προυποθέσεις, και να είσαι σίγουρος πως αν δεν γινόταν οικονομία δυνάμεων η διαφορά θα έπαιρνε διαστάσεις ακόμα μεγαλύτερες
Ετσι!!Παρα πολυ σωστο!!! Πριν το ματς ελεγα συνεχεια,σιγα που θα χασει φετος ο Ζοτς με αυτη την ομαδα,αυτο το ματς απ'την Ταου του Μαλκοβιτς!
Και πραγματι σημερα πληρουνταν ολες οι προυποθεσεις για συντριβη.
nikefalin
QUOTE(Anaz @ May 5 2007, 03:20 AM) *
Αυτο ηταν απ'την αρχη αναμενομενο!Δεν μπορω να το καταλογισω στον Μαλκοβιτς,ειναι γνωστο οτι η Ταου εχει ελλεψη βαθους στην ρακετα!Στα υπολοιπα συμφωνω!
Ετσι!!Παρα πολυ σωστο!!!

Απλά είχε και 4ο ψηλό (αν και όχι φουνταριστό) ,τον Τελέτοβιτς που δεν τον έριξε καθόλου. Μοιραία λοιπόν έμειναν οι άλλοι3 να κυνηγούν ανεμόμυλους (μιας και λέμε και για ισπανική ομάδα tongue.gif )
AZ1980
QUOTE(dizzy_fingers @ May 5 2007, 12:11 AM) *
Παιδιά, θα μου πείτε τώρα "τί μας λες τώρα ρε προφ...ητάρα ( tongue.gif)" αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε για πρώτη φορά σήμερα (διόρθωση: χτες) τόσο καλή άμυνα.
Κατά κανόνα στους αγώνες του ΟΑΚΑ η αμυντική του λειτουργία ήταν εξίσου εντυπωσιακή με σήμερα, απλά το μέγεθος του αντιπάλου δεν ήταν τέτοιο για να το μνημονεύσουμε.



Εννοείται, είναι γνωστό πως μπορεί να παίξει τέτοια άμυνα, γι' αυτό άλλωστε και φαινόταν πως θα κερδίσουμε εύκολα. Όπως πέρσι, έτσι και φέτος, η Ταού είναι ομάδα που για να κερδίσει τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ πρέπει να πιάσει σούπερ ποσοστά και ταυτόχρονα να συναντήσει τους πράσινους παραλυμένους από το άγχος, με 2/21 τρίποντα και τέτοια. Φέτος όμως, όπως έχω χιλιοπεί, ο Ζοτς φρόντισε ΚΑΙ αυτή την παράμετρο... Αλήθεια, θυμάστε την άμυνα του ΠΑΟ στο εντός με Παρτιζάν? wink.gif Αχαχαχαχα... Όλους κώτσους τους έπιασε ο Θεός!

Το κλέψιμο που δέχτηκε ο Σπλίτερ από τον Ντελκ ήταν το απόλυτο blooper του αγώνα... Αν είναι δυνατό να στην κλέβει ο Ντελκ και να γίνεται στην καμπούρα σου ...αμυντικός εξολοθρευτής! biggrin.gif
AZ1980
QUOTE(nikefalin @ May 5 2007, 12:11 AM) *
Τέτοιες γρήγορες περιστροφές μόνο η ΤΣΣΚΑ μπορεί να εκτελέσει στην Ευρώπη.


Παρόμοιες σε spacing, λογική και προσανατολισμούς, ναι, μπορεί.

Τόσο γρήγορες όμως, όχι, δεν μπορεί.
Anaz
Εννοειται οτι μπορει να παιξει τετοια αμυνα αλλα σημερα ηταν και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ διαβασμενη! Η περσινη Ταου ειχε σαφως λιγοτερες λύσεις απ'την φετινη!Εξακολουθει ομως να ειναι ομαδα "στα μετρα" του Παο και σωστα αναγνωσμενη απ'τον Ζοτς(δεν θα σταματησω να το λεω!) που αν δεν ειναι στη βραδια της ειναι πολυ δυσκολο να τον κερδισει!
QUOTE
Απλά είχε και 4ο ψηλό (αν και όχι φουνταριστό) ,τον Τελέτοβιτς που δεν τον έριξε καθόλου. Μοιραία λοιπόν έμειναν οι άλλοι3 να κυνηγούν ανεμόμυλους
Ο Τελετοβιτς ηταν αναμενομενο οτι θα ειχε απο μιδαμινη εως πολυ μιρη συμμετοχη!Πολυ μεγαλη πιεση για τον ταλαντουχο πλην απειρο Σερβο..Ισως μπορουσε να'χε προσφερει λιγο αλλα και πάλι μη υπολογισιμος..

edit:
Οσων αφορα τη συγκριση με την αμυνα της Τσσκα,προσωπικά πιστευω οτι ειναι παρομοια σε φιλοσοφια και το ιδιο καλα δουλεμενη, αλλα ατομικα ο Παο διαθετει περισσοτερους και καλυτερους παιχτες γι'αυτη τη δουλεια.
CK13gr
Νικη κατα κρατος σε ολους τους τομεις . Σκεφτητε οτι η ομαδα με τον καλυτερο μεσο ορο στις ασσιστ εμεινε μονο στις τρεις χθες w00t.gif

Καταπιαν τις δηλωσεις τους ολοι αυτοι που εβλεπαν επικρατηση της ΤΑΟΥ (και δεν εννοω τα παιδια του φορουμ).

Ενα προφητικο αρθρο ολα τα λεφτα(καποια κομματια γιατι ειναι μεγαλο)

Ας τους το τρίψει στα μούτρα... (SportDay / Νίκος Παπαδογιάννης)


Το κλίμα στα άδυτα του ΟΑΚΑ είναι κάπως δυσοίωνο για τον Παναθηναϊκό. Για τον αποψινό ημιτελικό, οι περισσότεροι ουδέτεροι δίνουν προβάδισμα στην Τάου, άσχετα, αν αποφεύγουν τέτοιου είδους ανδραγαθήματα μπροστά σε ανοιχτά μικρόφωνα. Εκείνοι που έχουν ξεγραμμένο τον πρωταθλητή Ελλάδας είναι (όλοι σχεδόν) όσοι κινούνται περί την ΤΣΣΚΑ, με εξαίρεση φυσικά τον Θοδωρή Παπαλουκά.

Μου το έλεγε με βλέμμα γεμάτο έκπληξη ο υπεύθυνος του γραφείου Τύπου, Ντιέγο Φερνάντεθ: «Απίστευτο μου φαίνεται. Ολοι στη Μόσχα μιλούν για τελικό με την Τάου. Λες και δεν υπάρχει Παναθηναϊκός. Φαντάσου να μην είχε ομαδάρα, να μην είχε Ομπράντοβιτς, να μην είχε Διαμαντίδη, να μην έπαιζε στην έδρα του». Στάνταρ Τάου, λοιπόν; Αλλα αντ' άλλα, της Παρασκευής το γάλα

Τα κουσούρια της Τάου, οσοδήποτε λίγα, δεν μπορούν να αγνοηθούν. Βιαστικές επιλογές, όταν η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Πριτζιόνι, εύκολα και χαζά φάουλ από τους ψηλούς, μετριότητα πίσω από τους Σκόλα-Σπλίτερ, σχετικά ευάλωτη περιφερειακή άμυνα, «φιλοσοφικές» διαφορές μεταξύ Περάσοβιτς-Μάλκοβιτς. Ολα αυτά ισχύουν σε βαθμό σχετικό, αλλά όχι αμελητέο. Και συγκροτούν μια αχίλλειο πτέρνα, την οποία ένας επί 40 λεπτά συγκεντρωμένος και σταθερός Παναθηναϊκός θα σημαδέψει αλύπητα.

Η ΤΣΣΚΑ θα νικήσει εύκολα την πρωτάρα και αποδεκατισμένη Μάλαγα, οπότε θα στρογγυλοκαθίσει για να κατασκοπεύσει τον προσεχή αντίπαλό της. «Θα είναι η Τάου», πιστεύουν οι Ρώσοι. Αραγε τι γεύση θα έχει το ροζ φύλλο, αν πάει και τους το τρίψει ο Ομπράντοβιτς στα μούτρα;
Ολοκληρο το αρθρο εδω.
http://www.sport-fm.gr/news.jsp?newsID=84801
CK13gr
Ετσι για γουσταρουμε 77.gif 77.gif 77.gif




Ο Πρωταθλητης ολα τα λεφτα σημερα.... λες και ειναι σε αλλη χωρα.... w00t.gif blink.gif w00t.gif
Click to view attachmentουτε final4 ουτε αναφορα στον τελικο κυπελου tongue.gif
apkat
Καλα αυτο με τις οπαδικες εφημεριδες οταν η αντιπαλη ομαδα κανει μια σπουδαια επιτυχια ειλικρινα δε μπορω να το καταλαβω..Πραγματικα σε αλλη χωρα ζουν;;

Τεσπα το κλιμα παντως πραγματικα μου ξυπνα αναμνησεις 90'ς..Ειναι κυριολεκτικα μεγαλες στιγμες για το μπασκετ ξανα και ευχομαι να συνεχιστει και τα επομενα χρονια αυτο..Το Φ4 στην Αθηνα ευχομαι να ειναι αρχη για μια νεα σπουδαια εποχη του Ελληνικου μπασκετ.. biggrin.gif biggrin.gif
dizzy_fingers
Και μην ξεχνάτε ότι του χρόνου πάμε 2 φορές στην ισπανία να σηκώσουμε τρόπαια μέσα στο σπίτι τους (ευρωλίγκα-ευρωμπάσκετ).
Ε ρε γλέντια που θα έχουμε αν πετύχουμε έστω 1/2.

Πραγματικά μεγάλες εποχές για το ελληνικό μπάσκετ.
thrylos7
Δεν έχετε άδικο... Χθες σε sport cafe δίπλα από το γήπεδο του ποδοσφαιρικού ΠΑΟΚ γινόταν το αδιαχώρητο!

Πολύ μεγάλη αμυντική εμφάνιση χθες από τον Παναθηναϊκό, ομολογώ πως δεν την περίμενα (τόσο προκλητικό ήταν πια; 68.gif ).. Επιθετικά δεν ήταν σε μεγάλη μέρα, αλλά η άμυνα από μόνη της αρκούσε. Η Ταού φάνηκε πάρα πολύ κακή, αφού η πιο αξιόπιστη επιθετική της επιλογή ήταν οι προσπάθειες μετά από επιθετικό ρημπάουντ!

Με παραξένεψε το σχήμα με Ντελκ, Γιαφτόκας, Βούγιανιτς, σημείο λίγο μετά το οποίο η Ταού μείωσε στους 6.

Λέμε για το πρόβλημα με ρημπάουντ από την Ταού, αλλά τις μεγάλες διαφορές ο ΠΑΟ τις πήρε με καλάθια μέσα στο ζωγραφιστό... Όταν πήγε στους 16 κι όταν καθάρισε πλέον το ματς.

Μπορεί ο χρόνος να μοιράστηκε σχετικά, αλλά τέτοια αμυντική προσήλωση είναι αναπόφευκτο να φέρει κούραση. Θεωρώ αδύνατο να παίξει για 40' την ίδια άμυνα στον τελικό ο Παναθηναϊκός, ίσως βέβαια δε χρειαστεί καν.

Μετά το πολύ μέτριο χθεσινό θέαμα, έρχεται ο τελικός της άμυνας. Ελπίζω τουλάχιστον να έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Θα διαφωνήσω για την περσινή Μακάμπι... Εντάξει, ας μην ισοπεδώνουμε μερικά πράγματα. Ότι είναι αμυντικά η ΤΣΣΚΑ ήταν επιθετικά η Μακάμπι..
kolossos
QUOTE
Απορω που ειναι το κακο ή προκλητικο σε αυτο!Προσωπικα δεν ειπα κατι τετοιο,αλλα πραγματικα το δικαιολογω πληρως ακομη κ τωρα μετα την ανετη επικρατηση του Παο!Δηλαδη ειναι προκλητικο να πει καποιος αυτο που πιστευει? Δεν μειωνει τον Παο αυτο!Επρεπε να πουμε ολοι οτι ο Παο ειναι ΜΑΚΡΑΝ η καλυτερη ομαδα κ θα σηκωσει τη κουπα για πλάκα?? Μη μειωνεις την αξια της Ταου!Εξακολουθει να ειναι ομαδαρα, στα επιπεδα του Παο!Να επικροτεις τον προπονητη σου πανω απ'όλα γι'αυτο που ειδες σημερα και να χαιρεσαι γιατι η σημερινη εμφανιση απεναντι σε μια ταλαντουχα κ ποιοτικη ομαδα εχει μεγαλη αξια!


Δεν είναι προκλητικό. Απλά σε κάποιο βαθμό τουλάχιστον υπάρχει και η επιφύλαξη για το πως γράφει ο άλλος. Ένας μη Παναθηναϊκός ίσως προσπαθούσε να πει ότι η Ταου είναι καλύτερη. Αυτό δεν ισχύει για όλους φυσικά αλλά δεν μπορείς να πεις ότι δεν υπάρχουν και άτομα που λειτουργούν έτσι. Νομίζω όμως δεν έχει νόημα και ουσία να συζητήσουμε περισσότερο επί του θέματος.

QUOTE
Οχι βεβαια οτι δεν εχει ομαδαρα ο Παο,αλλα και περσι που ηταν στις δυο κορυφαιες -μη πω η κορυφαια- με διαφορα, δεν εφτασε ουτε final four!Φετος με απιστευτη πονηρια την εφτασε εκει αθορυβα, ξεγελασε αντιπαλους,media και φιλαθλους κρατωντας χαμηλα τις προσδοκιες και τωρα δινει ρεσιταλ κοουτσαρισματος!


Ο περσινός ΠΑΟ είχε εμφανείς αδυναμίες. Βέβαια και πέρσι θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει την κούπα πιστεύω αλλά πολύ πιο δύσκολα. Φέτος δεν νομίζω ότι κάποιος κράτησε χαμηλά τις προσδοκίες. Δεν ξέρω γιατί υήρχε τέτοια πίστη ότι θα χάσουμε. Απλά ήταν πλύ δύσκολο να την ξαναπατάγαμε όπως πέρσι...
Και κάτι που δεν αναφέρθηκε... Στο τέλος όταν η Ταου έκανε την ύστατη προσπάθεια να μπει στο ματς, οι Ρώσσοι πανηγύριζαν τα καλάθια της, φαίνεται τρομάξανε από αυτό που είδαν 19.gif 19.gif
Igor
Kαι οι Παναθηναικοι ηθελαν Μαλαγα στο πρωτο ματς. Οχι μονο γιατι ειναι χειροτερη αλλα και επειδη οι φιλοι της ηταν ποιο συμπαθητικοι.... smile.gif smile.gif
nikefalin
QUOTE(Igor @ May 5 2007, 01:55 PM) *
Kαι οι Παναθηναικοι ηθελαν Μαλαγα στο πρωτο ματς. Οχι μονο γιατι ειναι χειροτερη αλλα και επειδη οι φιλοι της ηταν ποιο συμπαθητικοι.... smile.gif smile.gif

Σίγουρα, αλλά οι "φίλες" της ΤΣΚΑ είναι εξίσου συμπαθητικές biggrin.gif
thrylos7
Τους θυμάμαι και στο Παλέ.. πολύ ωραίοι και κεφάτοι τύποι οι Ανδαλουσιανοί...

Δυστυχώς, δε μας είχαν τιμήσει με την παρουσία τους οι φίλες της ΤΣΣΚΑ.. biggrin.gif
Air Kef
Δν πόσταρα μέχρι τώρα για κανενα αλλον λογο πλην του οτι δν εχω να πω κατι παραπάνω απο οτι εχει γραφτεί μέχρι τώρα.

Ο Διαμαντίδης ακόμα και σε ματς σαν το χθεσινο που ήταν ,το πολύ, μέτριο για τα δεδομένα του,έκανε 3 φάσεις που μονο αυτός μπορεί να τις κανει,δείχνοντας την αξία του.

Ο Σκόλα,απο την αλλη μεριά, απογοήτευσε τους θαυμαστές του.

Ο κόσμος του Παναθηναϊκού ήταν φανταστικός,κρίμα που ολοι αυτοι που ηταν χθες στο ΟΑΚΑ,αφήνουν κατι στόκους να τους κανουν ρεζίλι και να χαλούν το ονομά τους στα ματς με τον Ολυμπιακό. wink.gif 17.gif


Επίσης.

Respect @ μπασκετικό Παναθηναϊκό που γέμισε τα πρωτοσέλιδα ΟΛΩΝ των εφημερίδων (πλην των οπαδικών βέβαια) με την νίκη του χθες,εκτοπίζοντας τον τελικό Κυπέλλου στις γωνίτσες. blove.gif
tsitum
Συγχαρητηρια στην ομαδα για τη νικη. 41.gif
Ενα παθιασμενο παιχνιδι,χωρις πολυ ποιοτητα στον επιθετικο τομεα.Ο ΠΑΟ εβαλε τα τριποντα οταν χρειαζοταν,κ απο την αλλη τοσο η Ταου οσο κ ο Παναθηναικος δεν κανανε οργανωμενες κ ορθοδοξες επιθεσεις σχεδον καθολου.

Αν βρισκεσαι σε επιπεδο να αγχωνεσαι οταν η διαφορα μειωνεται στους 6 ποντους σημαινει οτι κερδισες ανετα το ματς.

QUOTE
Respect @ μπασκετικό Παναθηναϊκό που γέμισε τα πρωτοσέλιδα ΟΛΩΝ των εφημερίδων (πλην των οπαδικών βέβαια) με την νίκη του χθες,εκτοπίζοντας τον τελικό Κυπέλλου στις γωνίτσες.
Εγω δε βλεπω κοντρα του ποδοσφαιρου με το μπασκετ.Απλα πιστευω οτι αντιπροσωπευουν διαφορετικα πραγματα,τοσο οσον αφορα το κωδικα συμπεριφορας των φιλαθλων οσο κ στο μεσο ορο του γνωσσιολογικου επιπεδου αυτων,της αντικειμενικοτητας της κρισης τους κ του φανατισμου.
AZ1980
QUOTE(thrylos7 @ May 5 2007, 10:21 AM) *
Πολύ μεγάλη αμυντική εμφάνιση χθες από τον Παναθηναϊκό, ομολογώ πως δεν την περίμενα (τόσο προκλητικό ήταν πια; 68.gif )...

Θεωρώ αδύνατο να παίξει για 40' την ίδια άμυνα στον τελικό ο Παναθηναϊκός, ίσως βέβαια δε χρειαστεί καν.

Θα διαφωνήσω για την περσινή Μακάμπι... Εντάξει, ας μην ισοπεδώνουμε μερικά πράγματα. Ότι είναι αμυντικά η ΤΣΣΚΑ ήταν επιθετικά η Μακάμπι..



Φίλε thrylos7

(α) Κακώς δεν περίμενες αυτή την άμυνα. Έχουμε κάνει τόση κουβέντα γύρω από τους αμυντικούς αυτοματισμούς του ΠΑΟ, και την ατομική και συλλογική ικανότητα των παικτών του στην κατανόηση και εφαρμογή αυτών των αυτοματισμών. Όσοι έδιναν την Ταού φαβορί πρέπει να παρατηρήσουν με πιο πολλή λεπτομέρεια το τι συμβαίνει όταν ο ΠΑΟ αποφασίζει να τα δώσει όλα από πλευράς ενέργειας στην άμυνα. Ή να δουν κάνα θρίλερ στο στιλ του "εφιάλτη στο δρόμο με τις λεύκες", γιατί κάτι τέτοιο συμβαίνει... Και να το κάνουν αυτό γρήγορα, πριν προχωρήσουν σε νέα λάθος πρόβλεψη για τον αυριανό τελικό. Αν νομίζετε πως η ΤΣΣΚΑ είναι ομάδα αδιαμφισβήτητα ανώτερη του ΠΑΟ, ετοιμαστείτε για νέες μεγάλες εκπλήξεις.

(β) Δύσκολο είναι το να επαναληφθεί αυτή η αμυντική τελειότητα, αλλά όχι αδύνατο. Και πράγματι είναι πάρα πολύ πιθανό να μη χρειαστεί.

(γ) Η περσινή Μακάμπι δεν είχε θέση στο φ4. Ο Ολυμπιακός σαφέστατα άξιζε την πρόκριση, ήταν καλύτερος σε όλα στη μεταξύ τους σειρά, και απλά έπεσε θύμα της γνωστού διαιτητικού συστήματος "γκρί μάγκες δώστε, σώστε, και αφήστε το Σαμπόνις να κλαίει".
thrylos7
QUOTE
Κακώς δεν περίμενες αυτή την άμυνα. Έχουμε κάνει τόση κουβέντα γύρω από τους αμυντικούς αυτοματισμούς του ΠΑΟ, και την ατομική και συλλογική ικανότητα των παικτών του στην κατανόηση και εφαρμογή αυτών των αυτοματισμών.


Δε διαφωνώ.. Θεωρώ όμως η εκπληκτική χθεσινή απόδοση ήταν κάτι πέρα του συνηθισμένου, κάτι που δε μπορεί να κάνει σε κάθε βραδιά.

QUOTE
Όσοι έδιναν την Ταού φαβορί πρέπει να παρατηρήσουν με πιο ολλή λεπτομέρεια το τι συμβαίνει όταν ο ΠΑΟ αποφασίζει να τα δώσει όλα από πλευράς ενέργειας στην άμυνα. Και να το κάνουν αυτό γρήγορα, πριν προχωρήσουν σε νέα λάθος πρόβλεψη για τον αυριανό τελικό. Αν νομίζετε πως η ΤΣΣΚΑ είναι ομάδα αδιαμφισβήτητα ανώτερη του ΠΑΟ, ετοιμαστείτε για νέες μεγάλες εκπλήξεις.

Δεν ξέρω αν φωτογραφίζεις εμένα, προσωπικά πάντως, δεν είπα ποτέ ότι ΤΣΣΚΑ και Ταού είναι μακράν καλύτερες του ΠΑΟ... Άλλο αν τις έδινα ελαφρύ προβάδισμα. Ακόμα και τώρα πάντως, δε μπορώ να θεωρήσω τον ΠΑΟ καλύτερη ομάδα από την Ταού, τουλάχιστον όχι ξεκάθαρα.. Στο χθεσινό ματς ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, ένα ματς όμως σε τέτοιο επίπεδο δε δείχνει αναγκαστικά ποια είναι η καλύτερη ομάδα. Πχ, αν το ματς γινόταν στη Βιτόρια ο αγώνας θα ήταν ο ίδιος; Μια σειρά play-off πάντα είναι πιο αξιοκρατική. (Τα ίδια θα έλεγα και σε περίπτωση που περνούσε το φαβορί μου, Ταού, ούτως ή άλλως). Αυτά πάντως δεν αναιρούν ότι ο Παναθηναϊκός αξίζει να βρίσκεται στον τελικό, γιατί ήταν (πολύ) καλύτερος της Ταού.

QUOTE
Η περσινή Μακάμπι δεν είχε θέση στο φ4. Ο Ολυμπιακός σαφέστατα άξιζε την πρόκριση, ήταν καλύτερος σε όλα στη μεταξύ τους σειρά, και απλά έπεσε θύμα της γνωστού διαιτητικού συστήματος "γκρί μάγκες δώστε, σώστε, και αφήστε το Σαμπόνις να κλαίει".

Αναφερόμουν στο ίδιο το Final 4, όπου έκανε φύλλο και φτερό την Ταού στον ημιτελικό (οι 15 πόντοι της τελικής διαφοράς ήταν πολύ λίγοι ) και ανάγκασε την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, ώστε να πάρει το κύπελλο, χωρίς να αισθανθεί ποτέ ήσυχη...
man10
Πραγματι πολυ καλη αμυνα.Η Ταου να μεινει μονο στους 50 κατι!

Μπραβο,περιμενω το ιδιο καλο παιχνιδι και την Κυριακη.
AZ1980
QUOTE(thrylos7 @ May 5 2007, 02:20 PM) *
Δεν ξέρω αν φωτογραφίζεις εμένα, προσωπικά πάντως, δεν είπα ποτέ ότι ΤΣΣΚΑ και Ταού είναι μακράν καλύτερες του ΠΑΟ...


Όχι, φυσικά και δε φωτογραφίζω εσένα. Δε θα αναφερόμουν ποτέ σε σένα με τη λέξη "όσοι".

QUOTE
Ακόμα και τώρα πάντως, δε μπορώ να θεωρήσω τον ΠΑΟ καλύτερη ομάδα από την Ταού, τουλάχιστον όχι ξεκάθαρα.. Στο χθεσινό ματς ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, ένα ματς όμως σε τέτοιο επίπεδο δε δείχνει αναγκαστικά ποια είναι η καλύτερη ομάδα. Πχ, αν το ματς γινόταν στη Βιτόρια ο αγώνας θα ήταν ο ίδιος; Μια σειρά play-off πάντα είναι πιο αξιοκρατική. (Τα ίδια θα έλεγα και σε περίπτωση που περνούσε το φαβορί μου, Ταού, ούτως ή άλλως). Αυτά πάντως δεν αναιρούν ότι ο Παναθηναϊκός αξίζει να βρίσκεται στον τελικό, γιατί ήταν (πολύ) καλύτερος της Ταού.


Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. Αυτές οι ομάδες χτίστηκαν για αυτό το ένα ματς. Δε χτίστηκαν για σειρά τελικών, ούτε για σειρά ημιτελικών. Είναι ομάδες προσανατολισμένες στο να χειριστούν τις ιδιαιτερότητες του νοκ άουτ παιχνιδιού, αφου η Ευρωλίγκα είναι ο βασικός τους στόχος. Η ομάδα που στο ένα αυτό ματς αποδειχθεί πολύ καλύτερη είναι για τα δεδομένα ΑΥΤΟΥ του συγκεκριμένου θεσμού της Ευρωλίγκας πολύ καλύτερη. Τελείως αλλιώς θα ήταν στημένες οι ομάδες αν στόχευαν σε επικράτηση μέσω πλέι οφς, με σειρές αγώνων εναντίον των βασικών τους αντιπάλων. Συνεπώς δεν έχει νόημα να συζητάμε για πολλαπλές αναμετρήσεις, δεν προσφέρει αυτό κάτι.



QUOTE
Αναφερόμουν στο ίδιο το Final 4, όπου έκανε φύλλο και φτερό την Ταού στον ημιτελικό (οι 15 πόντοι της τελικής διαφοράς ήταν πολύ λίγοι ) και ανάγκασε την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, ώστε να πάρει το κύπελλο, χωρίς να αισθανθεί ποτέ ήσυχη...


Για την Ταού του ημιτελικού πέρσι ένα έχω να πω... Chokers

Στον τελικό δε θεωρώ πως η ΤΣΣΚΑ έκανε ιδιαίτερα καλό παιχνίδι. Ο Παπαλουκάς ναι, η ΤΣΣΚΑ ως σύνολο ήταν πολύ κατώτερη της εικόνας της όλη την περσινή χρονιά, όπως της συμβαίνει άλλωστε ΠΑΝΤΑ στα φ4
thrylos7
QUOTE
Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. Αυτές οι ομάδες χτίστηκαν για αυτό το ένα ματς. Δε χτίστηκαν για σειρά τελικών, ούτε για σειρά ημιτελικών. Είναι ομάδες προσανατολισμένες στο να χειριστούν τις ιδιαιτερότητες του νοκ άουτ παιχνιδιού, αφου η Ευρωλίγκα είναι ο βασικός τους στόχος. Η ομάδα που στο ένα αυτό ματς αποδειχθεί πολύ καλύτερη είναι για τα δεδομένα ΑΥΤΟΥ του συγκεκριμένου θεσμού της Ευρωλίγκας πολύ καλύτερη. Τελείως αλλιώς θα ήταν στημένες οι ομάδες αν στόχευαν σε επικράτηση μέσω πλέι οφς, με σειρές αγώνων εναντίον των βασικών τους αντιπάλων. Συνεπώς δεν έχει νόημα να συζητάμε για πολλαπλές αναμετρήσεις, δεν προσφέρει αυτό κάτι.


Ασφαλώς! Γι' αυτό εξάλλου δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το ποια ομάδα είναι καλύτερη γενικά, μετά από ένα νοκ άουτ παιχνίδι.

QUOTE
Στον τελικό δε θεωρώ πως η ΤΣΣΚΑ έκανε ιδιαίτερα καλό παιχνίδι. Ο Παπαλουκάς ναι, η ΤΣΣΚΑ ως σύνολο ήταν πολύ κατώτερη της εικόνας της όλη την περσινή χρονιά, όπως της συμβαίνει άλλωστε ΠΑΝΤΑ στα φ4

Διαφωνώ.. Το να ελέγξεις το ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, απέναντι στη Μακάμπι, σ' ένα Final 4, λέει από μόνο του πολλά.
AZ1980
QUOTE(thrylos7 @ May 5 2007, 04:17 PM) *
Ασφαλώς! Γι' αυτό εξάλλου δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το ποια ομάδα είναι καλύτερη γενικά, μετά από ένα νοκ άουτ παιχνίδι.
Διαφωνώ.. Το να ελέγξεις το ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, απέναντι στη Μακάμπι, σ' ένα Final 4, λέει από μόνο του πολλά.



Γενικά όχι, αλλά δεν υπάρχει "γενικά". Πάντα υπάρχει ένα πλαίσιο διεξαγωγής, πάντα με βάση αυτό καθορίζουν ρόστερ και προετοιμασία παιχνιδιού οι ομάδες, όποια από αυτές ανταπεξέλθει είναι η καλύτερη ως προς αυτό το πλαίσιο. Και αυτό είναι το μόνο που μετράει και το μόνο που μπορεί να τεκμηριωθεί, άρα αποτελεί την πιο κοντινή προσέγγιση του "γενικά", που όπως είπα δεν υφίσταται με απόλυτο τρόπο.

Απέναντι στη Μακάμπι του Γιασικεβίτσιοθς, ναι, είναι δύσκολο. Απέναντι στην περσινή, όχι, το κατάφερε ως και ο Ολυμπιακός με Έντνι-Παπαμακάριο να κρατούν το τέμπο.
Wilkinson
QUOTE(AZ1980 @ May 5 2007, 08:58 PM) *
Απέναντι στη Μακάμπι του Γιασικεβίτσιοθς, ναι, είναι δύσκολο. Απέναντι στην περσινή, όχι, το κατάφερε ως και ο Ολυμπιακός με Έντνι-Παπαμακάριο να κρατούν το τέμπο.

Δεν το κατάλαβα αυτό το "ως και ο Ολυμπιακός με Έντνι"???
Δεν είναι ο Έντνι καλός παίχτης????
JEH
Την περιοδο που επαιζε στον Ολυμπιακο ειχε αρχισει η κατηφορα..
Επισης,γενικα ο Εντνι δεν ηταν και οτι καλυτερο στην οργανωση και στην επιβολη ρυθμου οσο στη δημιουργια φασεων και στο σκοραρισμα..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.