Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Κύπελλο Ελλάδος - Σεζόν 2016-2017
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
SteelGandalf
Προημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδος - Σεζόν 2016-2017

Τετάρτη, 5/10/2015, 20:30
(novasports2HD "live")

Άρης - Κύμη

QUOTE(www.pressaris.gr - 1/10/2016)
Με την Κύμη στο Παλέ ο προημιτελικός κυπέλλου για τον Άρη

Η Κύμη θα είναι ο αντίπαλος του Άρη στον προημιτελικό κυπέλλου, καθώς κέρδισε τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με σκορ 77-73 και πήρε το εισιτήριο για τους «οχτώ» του θεσμού.


Η νεοφώτιστη ομάδα επιβλήθηκε των κυανέρυθρων σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι και πλέον την προσεχή Τετάρτη θα βρίσκεται στο Αλεξάνδρειο απέναντι στον Άρη. Μένει η ΕΟΚ να ορίσει και την ώρα διεξαγωγής του αγώνα.


Ο καιρός έφτασε και πλέον σε 3 ημέρες η ομάδα μας θα ξεκινήσει τις επίσημες φετινές της υποχρεώσεις απέναντι σε μια νεοφώτιστη ομάδα. Πρόκειται για την Κύμη Seajets, μια ομάδα με αρκετούς γνώριμους παίχτες, με πρώτο στην συγκεκριμένη λίστα τον πρώην παίχτη του Άρη, Slaven Cupkovic, αλλά και τους Muhammad El-Amin, Martin Palbland και Δημήτρη Σταμάτη.

Η αλήθεια είναι πως ο Άρης δεν βρίσκεται ακόμη στην κατάσταση που θα θέλαμε. Δεν είναι πλήρως έτοιμος και αυτό οφείλεται στο γεγονός πως κάποιοι παίχτες άργησαν να ενσωματωθούν με τους υπόλοιπους. Η ποιότητα των μονάδων είναι δεδομένη και αυτό που μένει να φανεί στην πορεία, είναι η λειτουργία του συνόλου, που θα πιστοποιήσει και την αγωνιστική αναβάθμιση σε σύγκριση με την περσινή χρονιά.

QUOTE(www.arisbc.gr - 2/10/2016)
Τα εισιτήρια με Κύμη

Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. ενημερώνει ότι αύριο Δευτέρα (03/10) ξεκινά η διάθεση των εισιτηρίων για τον εντός έδρας αγώνα με την Κύμη (Τετάρτη 05/10), στα πλαίσια της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.


Οι τιμές:

Θύρες 1-4-5-6-7-8-9-10: 10 ευρώ.

Θύρες 8-9 VIP: 12 ευρώ.

Θύρες 2-3: 15 ευρώ.

Παιδικό εισιτήριο: 5 ευρώ.

Υπενθυμίζουμε ότι στους αγώνες Κυπέλλου δεν ισχύουν τα εισιτήρια διαρκείας.

Η διάθεση των εισιτηρίων για την αναμέτρηση με την Κύμη θα γίνεται ως εξής:

* Από την ARIS BC Boutique “The Legend Store” (Δευτέρα 03/10 και Τρίτη 04/10, από τις 12:00 έως τις 20:00).

* Ηλεκτρονικά, μέσω της VIVA (www.viva.gr)
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 2/10/2016)
Αρχίζει από σήμερα και η ανάλυση της Κύμης για τον προημιτελικό κυπέλλου την Τετάρτη

Ο Άρης από σήμερα προετοιμάζεται και τυπικά για τον προημιτελικό του κυπέλλου διότι χθες έμαθε τον αντίπαλό του. Οι κίτρινοι θα υποδεχθούν την Κύμη στο Αλεξάνδρειο την Τετάρτη και θέλουν να είναι όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι στην πρεμιέρα των επίσημων υποχρεώσεών τους.


Ούτως ή άλλως αυτό το διάστημα μέχρι την προσεχή Τετάρτη είναι ίσως το πιο σημαντικό για τον Δημήτρη Πρίφτη και τους παίκτες, διότι πρώτη φορά δουλεύει η ομάδα στο γήπεδο χωρίς προβλήματα ή απουσίες και τώρα περνούν καινούρια στοιχεία στο παιχνίδι της.

Παράλληλα οι κίτρινοι θα αναλύσουν τον αντίπαλό τους, τον οποίο δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να υποτιμήσουν. Η Κύμη είναι νεοφώτιστη μεν, αλλά έχει δημιουργήσει ένα σύνολο με ένα αρκετά καλό μπάτζετ για τα δεδομένα της κατηγορίας και σαφώς χρειάζεται απόλυτη προσοχή την Τετάρτη.
back2back
10 ευρώ το πιο φθηνό εισιτήριο; πολλά δεν είναι για ένα ματς κυπέλλου με μια μη εμπορική ομάδα
tuareg
QUOTE (back2back @ Oct 2 2016, 17:42 ) *
10 ευρώ το πιο φθηνό εισιτήριο; πολλά δεν είναι για ένα ματς κυπέλλου με μια μη εμπορική ομάδα


εκτος του οτι ειναι μια χαρα (ποσο να το βαλει δλδ?5?) οι θυρες στις οποιες ειναι το 10αρικο ειναι σχεδον ολο το γηπεδο εκτος απο 1000 θεσεις το πολυ
giannisaris81
Ναι καλες ειναι οι τιμες....ποσο πιο κατω να παει...
Το βημα παραπανω εκτος απο τον Λασκαρη πρεπει να το κανει και ο κοσμος μαζι...οσο μπορει ο καθενας...φετος να κοψουμε παραπανω εοσητηρια απο περσυ...ποσα διαρκειας πουληθηκαν τελικα?
SteelGandalf
Όπως είπαν και ο Βασίλης και ο Γιάννης, οι τιμές είναι μια χαρά. Μην τρελαθούμε κιόλας. Ο άνθρωπος διπλασίασε το budget και θα κάνει εκπτώσεις στις τιμές;

QUOTE(www.arisbc.gr - 22/9/2016)
2.000 διαρκειας και συνεχιζουμε…

Η διάθεση των εισιτηρίων διαρκείας για την αγωνιστική περίοδο 2016-17 συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς. Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει ότι σήμερα Πέμπτη (22/09) «έσπασε το φράγμα» των 2.000 εισιτηρίων.


Η διάθεση των εισιτηρίων συνεχίζεται μέσω της ARIS BC Boutique «The Legend Store» και ηλεκτρονικά μέσω της VIVA. Η ανταπόκριση του κόσμου στην προσπάθεια του ΑΡΗ είναι εντυπωσιακή και η συνέχεια αναμένεται ανάλογη.

Σας ευχαριστούμε!


Το πιο πιθανό είναι να πλησιάζουμε τα 2.200-2.300 διαρκείας, αφού ήδη από την συγκεκριμένη ανακοίνωση έχουν περάσει περισσότερες των 10 ημερών. Πιστεύω πως η ομάδα θα ξεπεράσει τις 3.000 διαρκείας, αλλά θα χρειαστεί να ξεκινήσει το πρωτάθλημα. Εγώ πάντως το δικό μου το έχω αγοράσει και σε κάθε ευκαιρία, θα βρίσκομαι στην θύρα 2 του Nick Galis Hall!
back2back
QUOTE(tuareg @ Oct 2 2016, 18:05 ) *
εκτος του οτι ειναι μια χαρα (ποσο να το βαλει δλδ?5?) οι θυρες στις οποιες ειναι το 10αρικο ειναι σχεδον ολο το γηπεδο εκτος απο 1000 θεσεις το πολυ


Πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποια των 5 ευρώ αφού το ματς δεν είναι εμπορικό, εκτός κι αν αυτά δίνονται στους συνδέσμους. Στις εποχές που ζούμε αν είναι πάντως να δίνεις 10 ευρώ για να δεις Αρης - Κύμη στο τέλος θα πας φυλακή
tuareg
QUOTE (back2back @ Oct 2 2016, 19:12 ) *
Πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποια των 5 ευρώ αφού το ματς δεν είναι εμπορικό, εκτός κι αν αυτά δίνονται στους συνδέσμους. Στις εποχές που ζούμε αν είναι πάντως να δίνεις 10 ευρώ για να δεις Αρης - Κύμη στο τέλος θα πας φυλακή


Το μη εμπορικο η οχι το καθοριζει η προσελευση.
Ο Αρης δε χρειαζεται να βαλει φθηνο εισιτηριο για να γεμισει το γηπεδο.
Ειναι εμπορικος απο μονος του (οπως αναφερθηκε εχουμε ξεπερασει ηδη τα 2000 διαρκειας)
3000 τουλαχιστον προσελευση ειχαμε περσυ σε μη εμπορικα οπως τα λες,ο κοσμος δεν ειναι πανηγυρτζης να πηγαινει μοσο στα ντερμπι,στηριζει την ομαδα.
Απο την αλλη σου ειπαν και παραπανω,ποσο να το βαλει?5?
back2back
QUOTE(tuareg @ Oct 2 2016, 19:27 ) *
Το μη εμπορικο η οχι το καθοριζει η προσελευση.
Ο Αρης δε χρειαζεται να βαλει φθηνο εισιτηριο για να γεμισει το γηπεδο.
Ειναι εμπορικος απο μονος του (οπως αναφερθηκε εχουμε ξεπερασει ηδη τα 2000 διαρκειας)
3000 τουλαχιστον προσελευση ειχαμε περσυ σε μη εμπορικα οπως τα λες,ο κοσμος δεν ειναι πανηγυρτζης να πηγαινει μοσο στα ντερμπι,στηριζει την ομαδα.
Απο την αλλη σου ειπαν και παραπανω,ποσο να το βαλει?5?


Οι πανηγυρτζήδες πάνε μόνο στα ντέρμπι, αδιαφορούν αν το εισιτήριο με τη Κύμη έχει 5 ή 10 ευρώ. Φαντάζομαι όμως, λόγω της οικονομικής κρίσης, υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να δίνουν 10ρικα.
tuareg
QUOTE (back2back @ Oct 2 2016, 20:28 ) *
Οι πανηγυρτζήδες πάνε μόνο στα ντέρμπι, αδιαφορούν αν το εισιτήριο με τη Κύμη έχει 5 ή 10 ευρώ. Φαντάζομαι όμως, λόγω της οικονομικής κρίσης, υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να δίνουν 10ρικα.


ε γι αυτο τα δινουν στο διαρκειας που τους ερχεται πιο φθηνα,2700 περσυ.....
giannisaris81
QUOTE (back2back @ Oct 2 2016, 20:28 ) *
Οι πανηγυρτζήδες πάνε μόνο στα ντέρμπι, αδιαφορούν αν το εισιτήριο με τη Κύμη έχει 5 ή 10 ευρώ. Φαντάζομαι όμως, λόγω της οικονομικής κρίσης, υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να δίνουν 10ρικα.


Φιλε μου περσυ ειμασταν απο τους πρωτους στα εισητηρια....σε κατι ματς με κατι αρκαδικους ειχαμε 4χιλιαδες κοσμο...το γηπεδο μας εχει συγκεκριμενες διαστασεις και αφου γεμιζει δεν υπαρχει λογος για πιο φτηνα εισητηρια....ισα ισα με βαση τη ζητηση θα μπορουσε να τα ειχε και πιο πανω αλλα λογω κρισης οπως λες κραταει λογικες τιμες...με 5 ευρω πας και βλεπεις Α εσκα....δεν πας στο ναο του μπασκετ!
SteelGandalf
QUOTE(giannisaris81 @ Oct 2 2016, 22:02 ) *
με 5 ευρω πας και βλεπεις Α εσκα....δεν πας στο ναο του μπασκετ!


Ναι ρε φίλε! Τα είπες όλα σε μία σου φράση!!!

Να σας πω κάτι. Εγώ το εισιτήριο διαρκείας μου το πλήρωσα 300€ (και ούτε μπρούκλης είμαι, ούτε άνετος). Απλά έβαλα για ακόμη μια φορά προτεραιότητα μου την ομάδα, επειδή πραγματικά απολαμβάνω και εκτιμώ τις προσπάθειες του κυρίου Λάσκαρη. Σκεφτείτε δε πως δεν κατοικώ στην Θεσσαλονίκη, οπότε έχω πρόσθετα κόστη μετακίνησης, αλλά και χρόνο που χρειάζεται να δαπανήσω για να μεταβώ εκεί κι έπειτα για να επιστρέψω στη βάση μου.

Σαν κι εμένα είναι πολλοί και δεν μετανιώνω στιγμή για την κίνηση μου. Το αν η Κ.Α.Ε. θα μπορούσε να κάνει κάτι για όλους εμάς από την επαρχία, θεωρώ πως θα μπορούσε και θα έπρεπε, αλλά δεν συνηθίζω να λειτουργώ μοιρολατρικά. Αν το κάνει στο μέλλον, θα είναι καλοδεχούμενο. Δυστυχώς, στο 1ο παιχνίδι πρωταθλήματος του επόμενου Σαββάτου, δεν θα μπορέσω να παραστώ για δύο λόγους (γενέθλια η κόρη μου και λόγω δουλειάς), αλλά δεν πειράζει. Έχουμε αγώνες μπροστά μας. wink.gif

Φανταστείτε τώρα να έμενα και Θεσσαλονίκη. Δεν θα έχανα παιχνίδι, στα πλαίσια πάντα του εφικτού.
ranaoutis
10 ευρω για οποιοδηποτε ματς μπαλας/μπασκετ εκτος ευρωπαικων αγωνων και ντερμπι ειναι ανεκδοτο
Μια χαρα τα λεει ο φιλος
Σιγα μη πεσει εξω ο Λασκαρης, οι Αγγελοπουλοι και ο Γιαννακοπουλος επειδη θα βαλουν 5 ευρω εισητηριο
Ελεος, εσεις πρεπει να ειστε οι ιδιοι που πληρωνουν διοδια και λενε κι ευχαριστω στο Μπομπολα που τα χει τοσο φθηνα
tuareg
QUOTE (ranaoutis @ Oct 3 2016, 12:35 ) *
10 ευρω για οποιοδηποτε ματς μπαλας/μπασκετ εκτος ευρωπαικων αγωνων και ντερμπι ειναι ανεκδοτο
Μια χαρα τα λεει ο φιλος
Σιγα μη πεσει εξω ο Λασκαρης, οι Αγγελοπουλοι και ο Γιαννακοπουλος επειδη θα βαλουν 5 ευρω εισητηριο
Ελεος, εσεις πρεπει να ειστε οι ιδιοι που πληρωνουν διοδια και λενε κι ευχαριστω στο Μπομπολα που τα χει τοσο φθηνα


οτι να ναι....
back2back
QUOTE(ranaoutis @ Oct 3 2016, 12:35 ) *
10 ευρω για οποιοδηποτε ματς μπαλας/μπασκετ εκτος ευρωπαικων αγωνων και ντερμπι ειναι ανεκδοτο
Μια χαρα τα λεει ο φιλος
Σιγα μη πεσει εξω ο Λασκαρης, οι Αγγελοπουλοι και ο Γιαννακοπουλος επειδη θα βαλουν 5 ευρω εισητηριο
Ελεος, εσεις πρεπει να ειστε οι ιδιοι που πληρωνουν διοδια και λενε κι ευχαριστω στο Μπομπολα που τα χει τοσο φθηνα


Προφανώς αυτό συμβαίνει γιατί οι εφημερίδες και τα σάιτ που διαβάζουν γράφουν μονάχα ότι ο παίκτης έφυγε γιατί η ομάδα δεν ήθελε να πληρώσει υπεραξία, δεν γράφουν τίποτα για τις τιμές των εισιτηρίων. Πρέπει να είσαι τυφλός οπαδός ή πιτσιρίκι που δεν γνωρίζει την αξία του χρήματος για να δεχτείς να σε πιάσουν κότσο, πουλώντας σου φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αλλά τι να το κάνεις, φωνή βοώντος εν τη ερήμω
tuareg
QUOTE (back2back @ Oct 3 2016, 13:58 ) *
Προφανώς αυτό συμβαίνει γιατί οι εφημερίδες και τα σάιτ που διαβάζουν γράφουν μονάχα ότι ο παίκτης έφυγε γιατί η ομάδα δεν ήθελε να πληρώσει υπεραξία, δεν γράφουν τίποτα για τις τιμές των εισιτηρίων. Πρέπει να είσαι τυφλός οπαδός ή πιτσιρίκι που δεν γνωρίζει την αξία του χρήματος για να δεχτείς να σε πιάσουν κότσο, πουλώντας σου φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αλλά τι να το κάνεις, φωνή βοώντος εν τη ερήμω


Κατ αρχας ασε τους μειωτικους χαρακτηρισμους κατα μερος οταν αναφερεσαι σε οπαδους αλλους ομαδων.
Παντα κατι εχεις να πεις και να σχολιασεις με εμπαθεια σε οτι αφορα τον Αρη.
Τι εννοεις λεγοντας φυκια για μεταξωτες κορδελες?
Μπορεις να το διευκρινησεις λιγο?
Τι ακριβως εχουν οι τιμες των εισιτηριων?
Αν παρεις διαρκειας σου ερχεται σχεδον 10 euro το παιχνιδι και αν ειναι συνδεσμικο λιγοτερο.
Απο την αλλη αν το οικονομικο προβλημα καποιου ειναι τετοιο ωστε δε μπορει να διαθεσει το αντιτιμο 3 καφεδων ωστε να δει ενα παιχνιδι τοτε μαλλον δε πρεπει να εχει τη παρακολουθηση αγωνων απο το γηπεδο προτεραιοτητα.
SteelGandalf
QUOTE(back2back @ Oct 3 2016, 12:58 ) *
Προφανώς αυτό συμβαίνει γιατί οι εφημερίδες και τα σάιτ που διαβάζουν γράφουν μονάχα ότι ο παίκτης έφυγε γιατί η ομάδα δεν ήθελε να πληρώσει υπεραξία, δεν γράφουν τίποτα για τις τιμές των εισιτηρίων. Πρέπει να είσαι τυφλός οπαδός ή πιτσιρίκι που δεν γνωρίζει την αξία του χρήματος για να δεχτείς να σε πιάσουν κότσο, πουλώντας σου φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αλλά τι να το κάνεις, φωνή βοώντος εν τη ερήμω


Δεν διάβαζα ποτέ εφημερίδες. Γιατί να το κάνω τώρα που -εδώ και πολλά χρόνια- έχω εναλλακτική και πιο σφαιρική δυνατότητα ενημέρωσης;

Τυφλός οπαδός! Λες να είμαι και να μην το έχω αντιληφθεί 38 χρόνια τώρα; Πιτσιρίκι πάντως δε με λες, ούτε μπορείς να με κατηγορήσεις πως δεν γνωρίζω την αξία του χρήματος, ενώ βρίσκομαι εδώ και 15 χρόνια στην αγορά εργασίας...

Φύκια για μεταξωτές κορδέλες; Μάλλον έχετε χάσει τη μπάλα, αλλά δεν πειράζει. Είναι δικαίωμα σας να πιστεύετε ό,τι επιθυμείτε. Δεν σας τιμάει όμως να κατηγορείτε τόσο απροκάλυπτα κάποιους ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζετε. Σας χαρακτηρίζει, αλλά σαφώς δεν σας τιμάει...

Πάντως στο σινεμά να πας, τα 7 ευρώ για μια παράσταση δεν φτάνουν... Αν μέσα βάλεις και ποπ κορν και τα λοιπά, έχεις ξεπεράσει κατά πολύ το 10ρικο, μην σας πω 15άρι...

Από 'κει και πέρα, άλλος το χαλαλίζει αυτό το ποσό στο σινεμά και άλλος όχι. Άλλος στο γήπεδο για να παρακολουθήσει την αγαπημένη του ομάδα και άλλος όχι...

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω...
D-Wade
QUOTE(tuareg @ Oct 3 2016, 14:25 ) *
παντα κατι εχεις να πει και να σχολιασεις με εμπαθεια σε οτι αφορα τον Αρη.
ποια ειναι τα φυκια για μεταξωτες κορδελες?μπορεις να το διευκρινησεις λιγο?
Τι ακριβως εχουν οι τιμες των εισιτηριων?
Αν παρεις διαρκειας σου ερχεται σχεδον 10 euro το παιχνιδι και αν ειναι συνδεσμικο λιγοτερο.
Απο την αλλη αν το οικονομικο προβλημα καποιου ειναι τετοιο ωστε δε μπορει να διαθεσει το αντιτιμο για 3 καφεδες ωστε να δει να δει ενα παιχνιδι τοτε μαλλον δε πρεπει να εχει τη παρακολουθηση αγωνων απο το γηπεδο προτεραιοτητα.

Πόσο έχουν τα διαρκείας? Βασικά για μένα είναι λάθος που τα διαρκείας δε μετράνε στο κύπελλο. Και φαντάζομαι αυτό το κάνουν οι περισσότερες ομάδες
tuareg
QUOTE (D-Wade @ Oct 3 2016, 14:32 ) *
Πόσο έχουν τα διαρκείας? Βασικά για μένα είναι λάθος που τα διαρκείας δε μετράνε στο κύπελλο. Και φαντάζομαι αυτό το κάνουν οι περισσότερες ομάδες


https://www.viva.gr/tickets/sports/kae-aris...iarkeias-16-17/

κι εχουν πουληθει ηδη πανω απο 2000 χιλ
rahxephon13
QUOTE (back2back @ Oct 3 2016, 13:58 ) *
Προφανώς αυτό συμβαίνει γιατί οι εφημερίδες και τα σάιτ που διαβάζουν γράφουν μονάχα ότι ο παίκτης έφυγε γιατί η ομάδα δεν ήθελε να πληρώσει υπεραξία, δεν γράφουν τίποτα για τις τιμές των εισιτηρίων. Πρέπει να είσαι τυφλός οπαδός ή πιτσιρίκι που δεν γνωρίζει την αξία του χρήματος για να δεχτείς να σε πιάσουν κότσο, πουλώντας σου φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αλλά τι να το κάνεις, φωνή βοώντος εν τη ερήμω


http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ko-toy-kypelloy

Βγήκαν και τα εισιτήρια του ολυμπιακου για το κύπελλο ελπίζω να δω παρόμοιο ποστ και για την ομαδα σου αργότερα εκτός και εχεις άλλα κριτήρια εκεί?
ranaoutis
Γιατι ποιος παει σινεμα πλεον;
Ολοι οι σινεμαδες φυτοζωουν, ακριβως επειδη η τιμη του εισητηριου δεν εχει καμια αντιστοιχια ουτε με την κατασταση στη χωρα ουτε με την κατασταση στο χωρο οπου ολες τις ταινιες μπορεις να τις δεις σπιτι σου

Με την ιδια λογικη το να δινω 10 ευρω για να δω το Ολυμπιακος - Δοξα λευκαδας που ξερω απο πριν οτι θα ληξει 95-50 ειναι εντελως γελοιο. Οπαδος ειμαι οχι καθυστερημενος
giannisaris81
QUOTE (rahxephon13 @ Oct 3 2016, 14:37 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ko-toy-kypelloy

Βγήκαν και τα εισιτήρια του ολυμπιακου για το κύπελλο ελπίζω να δω παρόμοιο ποστ και για την ομαδα σου αργότερα εκτός και εχεις άλλα κριτήρια εκεί?


Αυτο ακριβως μπηκα να γραψω....φιλε back2back δεν εχει 5υρω ουτε ο ολυμπιακος με αντιπαλο μη εμπορικο.....αντε να σε δουμε να αντιδρας και εκει τωρα και ασε μας εμας....ειμαστε πλουσιοι και μας αρεσει να μας κοροιδευουν και οι δημοσιογραφοι εμεις!!!
tuareg
QUOTE (ranaoutis @ Oct 3 2016, 14:39 ) *
Γιατι ποιος παει σινεμα πλεον;
Ολοι οι σινεμαδες φυτοζωουν, ακριβως επειδη η τιμη του εισητηριου δεν εχει καμια αντιστοιχια ουτε με την κατασταση στη χωρα ουτε με την κατασταση στο χωρο οπου ολες τις ταινιες μπορεις να τις δεις σπιτι σου

Με την ιδια λογικη το να δινω 10 ευρω για να δω το Ολυμπιακος - Δοξα λευκαδας που ξερω απο πριν οτι θα ληξει 95-50 ειναι εντελως γελοιο. Οπαδος ειμαι οχι καθυστερημενος


εχεις καθε δικαιωμα να μη τα δωσεις ρε συ,αλλα δεν εχεις κανενα δικαιωμα να λοιδωρεις και να κανεις υποδειξεις σε αλλους που τα δινουν
ranaoutis
Δεν παει ετσι. Με την ιδια λογικη εσυ μπορει να θες να δινεις 300 ευρω για να βλεπεις το Αρης Κατω ραχουλα, σε πρωτη αναγνωση θα μου πεις εσενα τι σε νοιαζει οσα θελω θα δωσω, σε δευτερη αναγνωση ομως εσυ δινεις πατημα στον αλλο να ανεβασει τις τιμες, στερωντας απο μενα που δεν εχω η δε θελω να τα δωσω τη δυνατοτητα να δω την ομαδα μου.

Εδω κολλαει κι αυτο που ειπα με τα διοδια το οποιο δεν ειναι τοσο ασχετο οσο φανηκε. Γιατι οταν ειχε γινει ο μεγαλος ντορος με το δε πληρωνω ειχες τους κλασικους Ελληναρες που αντι να στηριξουν, τα βαζανε με αυτους που περναγανε ετσι, γιατι "εμεις τι ειμαστε που πληρωνουμε μαλ@κες;". Μη πληρωσεις ρε φιλε, αμα δε πληρωσει κανενας τι θα κανουν, θα αναγκαστουν να τα κλεισουν η να τα χαμηλωσουν

Αλλα ποτε αντεδρασε ο Ελληνας για να αντιδρασει σε τετοια θεματα;
tuareg
QUOTE (ranaoutis @ Oct 3 2016, 15:17 ) *
Δεν παει ετσι. Με την ιδια λογικη εσυ μπορει να θες να δινεις 300 ευρω για να βλεπεις το Αρης Κατω ραχουλα, σε πρωτη αναγνωση θα μου πεις εσενα τι σε νοιαζει οσα θελω θα δωσω, σε δευτερη αναγνωση ομως εσυ δινεις πατημα στον αλλο να ανεβασει τις τιμες, στερωντας απο μενα που δεν εχω η δε θελω να τα δωσω τη δυνατοτητα να δω την ομαδα μου.

Εδω κολλαει κι αυτο που ειπα με τα διοδια το οποιο δεν ειναι τοσο ασχετο οσο φανηκε. Γιατι οταν ειχε γινει ο μεγαλος ντορος με το δε πληρωνω ειχες τους κλασικους Ελληναρες που αντι να στηριξουν, τα βαζανε με αυτους που περναγανε ετσι, γιατι "εμεις τι ειμαστε που πληρωνουμε μαλ@κες;". Μη πληρωσεις ρε φιλε, αμα δε πληρωσει κανενας τι θα κανουν, θα αναγκαστουν να τα κλεισουν η να τα χαμηλωσουν

Αλλα ποτε αντεδρασε ο Ελληνας για να αντιδρασει σε τετοια θεματα;


δε παει ετσι γιατι πολυ απλα για μενα το 10αρικο ειναι αποδεκτο αντιτιμο για ενα αθλητικο γεγονος το οποιο προσφερει μια ιδιωτικη αθλητικη εταιρεια (ενω τα διοδια τωρα και η χρηση εθνικων δρομων ειναι δημοσια αγαθα αν θες να το παμε εκει.Μη μπλεκεις ανομοια πραγματα αν και σ αυτη τη λογικη σου διαφωνω.Το να πας στη Θεσσαλονικη σε 4 ωρες με το καινουριο δρομο εχει κοστος,αν δε σ αρεσει πηγαινει απο τις επαρχιακες οδους να κανεις 8)
Τη κοστολογηση του προιοντος τη κανει αυτος που το παραγει οχι ο καταναλωτης,αν πουλησει ετσι (και στη περιπτωση μας πουλαει οποτε δε βλεπω προβλημα) τοτε καλως το κοστολογησε.
Εσυ θα ηθελες να στο προσφερει και τζαμπα ο Λασκαρης και ο καθε Λασκαρης,ε δε παει ετσι ,δεν ειμαστε στην πρωην ΕΣΣΔ.
Απο την αλλη ξαναλεω,οποιος εχει προβλημα οικονομικο για το 10αρικο τοτε κακως το εχει σαν προτεραιοτητα.
SteelGandalf
QUOTE(ranaoutis @ Oct 3 2016, 14:17 ) *
Δεν παει ετσι. Με την ιδια λογικη εσυ μπορει να θες να δινεις 300 ευρω για να βλεπεις το Αρης Κατω ραχουλα, σε πρωτη αναγνωση θα μου πεις εσενα τι σε νοιαζει οσα θελω θα δωσω, σε δευτερη αναγνωση ομως εσυ δινεις πατημα στον αλλο να ανεβασει τις τιμες, στερωντας απο μενα που δεν εχω η δε θελω να τα δωσω τη δυνατοτητα να δω την ομαδα μου.

Εδω κολλαει κι αυτο που ειπα με τα διοδια το οποιο δεν ειναι τοσο ασχετο οσο φανηκε. Γιατι οταν ειχε γινει ο μεγαλος ντορος με το δε πληρωνω ειχες τους κλασικους Ελληναρες που αντι να στηριξουν, τα βαζανε με αυτους που περναγανε ετσι, γιατι "εμεις τι ειμαστε που πληρωνουμε μαλ@κες;". Μη πληρωσεις ρε φιλε, αμα δε πληρωσει κανενας τι θα κανουν, θα αναγκαστουν να τα κλεισουν η να τα χαμηλωσουν

Αλλα ποτε αντεδρασε ο Ελληνας για να αντιδρασει σε τετοια θεματα;


Βρίσκεσαι σε λάθος χώρο για να ξεκινήσεις τέτοιου είδους συζήτηση.-

Yπάρχει ο νόμος της αγοράς που αφορά την προσφορά και την ζήτηση. Ακόμα και αν όλες οι υπόλοιπες ομάδες είχαν εισιτήρια της τάξης των 3-5 ευρώ, ο Άρης θα τα είχε από τα πιο ακριβά, όχι επειδή οι διοικούντες του απευθύνονται σε ανόητους, αλλά επειδή είναι η μεγάλη η ζήτηση. Από 'κει και πέρα, είναι ανούσιο να συζητάμε ένα τέτοιο θέμα, όταν η Κ.Α.Ε. Άρης πράττει τα αυτονόητα.

Και αν εσύ δεν έχεις χρήματα για σινεμά ή για γήπεδο, πολύ δε περισσότερο αν δεν τα χαλαλίζεις, διότι μας το είπες και αυτό, να καθίσεις σπίτι σου και να μην ορέγεσαι γήπεδα. Αν χαλαλίζεις έστω τα 2-3 ευρώ για έναν καφέ, πηγαίνεις σε καφετερία και παρακολουθείς το παιχνίδι από εκεί. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα όμως να περνιέσαι για έξυπνος και να προσβάλλεις τους υπόλοιπους εδώ μέσα.

Θεώρησε αυτήν ως τελευταία μου προειδοποίηση και σταμάτα εδώ τις προσβολές και τις εξυπνάδες αντίστοιχου τύπου.

Υ.Γ. Εντελώς άστοχο το παράδειγμα με τα διόδια. Στο γήπεδο δεν σε υποχρεώνει κανείς να πας αν δεν αντέχεις οικονομικά. Στους δρόμους όμως όταν κινείσαι, σε πολλές περιπτώσεις δε μπορείς να τα αποφύγεις. Η συγκεκριμένη συζήτηση δεν ανήκει στον συγκεκριμένο χώρο και παρακαλώ όλους να επιστρέψουν on-topic.
ranaoutis
Εσυ μαλλον δεν καταλαβες οτι δεν αναφερομαι στη Καε αρης και στους αρειανους αποκλειστικα
Δε πειραζει

salonikatasos
επιχειρηματίες είναι οι πρόεδροι των ομάδων,οπότε κι αυτοί προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο οικονομικά για την τσέπη τους. εφόσον υπάρχουν άτομα που θα πληρώσουν 10 ευρώ για να πάνε να δούνε το ματς και δεν χάνει εισιτήρια από μη προσέλευση τότε πολύ καλά κάνει ο λάσκαρης και τα βάζει 10 ευρώ. αν θεωρούσε ότι και με 20 ευρώ θα μπορούσε να μην έχει απώλειες στην κερκίδα,τότε σωστά θα έκανε αν το είχε και 20 ευρώ. όπως σε μια καφετέρεια αποφασίζει ο ιδιοκτήτης πόσο θα κοστίζει ο καφές,έτσι και στον αθλητισμό ο πρόεδρος αποφασίζει πόσο θα κοστίζουν τα εισιτήρια. αν ο πελάτης πιστεύει ότι 3 ευρώ για καφέ είναι πολλά δεν θα πάει στην καφετέρεια με τους φίλους του και θα τα κρατήσει να πάει με τη γκόμενα. ομοίως αν κάποιος φίλαθλος-οπαδός πιστεύει ότι 10 ευρώ είναι πολλά για να πάει να δει ένα ματς με την κύμη θα τα κρατήσει για να πάει να δει ένα ματς με τον παναθηναϊκό ή τον ολυμπιακό
SteelGandalf
QUOTE(ranaoutis @ Oct 3 2016, 14:31 ) *
Εσυ μαλλον δεν καταλαβες οτι δεν αναφερομαι στη Καε αρης και στους αρειανους αποκλειστικα
Δε πειραζει


Δεν έχει καμία απολύτως σημασία σε ποιους αναφέρεσαι. Μπορείς να αναφέρεσαι όπου επιθυμείς, αλλά να σέβεσαι τους συνφορουμίτες και όλους όσους μας διαβάζουν. Γράψε την άποψη σου τεκμηριωμένη, χωρίς σχόλια και προσβολές και μείνε εκεί. Η επιλογή του τι θα κάνει, αφορά τον καθένα μας προσωπικά. Όπως εγώ θα σεβαστώ την άποψη σου και την επιλογή σου να μην πας στο γήπεδο επειδή θεωρείς ακριβό το εισιτήριο, έτσι κι εσύ θα σεβαστείς την επιλογή μου να πληρώσω τα π.χ. 10 ευρώ και να πάω. Ούτε ανόητος είμαι, ούτε τυφλός οπαδός, ούτε πιτσιρίκι, ούτε μου είναι άγνωστη η πραγματική αξία του χρήματος...
rahxephon13
QUOTE (ranaoutis @ Oct 3 2016, 15:17 ) *
Δεν παει ετσι. Με την ιδια λογικη εσυ μπορει να θες να δινεις 300 ευρω για να βλεπεις το Αρης Κατω ραχουλα, σε πρωτη αναγνωση θα μου πεις εσενα τι σε νοιαζει οσα θελω θα δωσω, σε δευτερη αναγνωση ομως εσυ δινεις πατημα στον αλλο να ανεβασει τις τιμες, στερωντας απο μενα που δεν εχω η δε θελω να τα δωσω τη δυνατοτητα να δω την ομαδα μου.

Εδω κολλαει κι αυτο που ειπα με τα διοδια το οποιο δεν ειναι τοσο ασχετο οσο φανηκε. Γιατι οταν ειχε γινει ο μεγαλος ντορος με το δε πληρωνω ειχες τους κλασικους Ελληναρες που αντι να στηριξουν, τα βαζανε με αυτους που περναγανε ετσι, γιατι "εμεις τι ειμαστε που πληρωνουμε μαλ@κες;". Μη πληρωσεις ρε φιλε, αμα δε πληρωσει κανενας τι θα κανουν, θα αναγκαστουν να τα κλεισουν η να τα χαμηλωσουν

Αλλα ποτε αντεδρασε ο Ελληνας για να αντιδρασει σε τετοια θεματα;

Πρώτων το θέμα έτσι που το παρουσιάζεις δεν έχει καμιά σχέση με τον ΑΡΗ και περισσοτερο ταιριάζει στο τοπικ κρίση - True lies και είναι μεγάλη κουβέντα το θέμα οικονομίας στην χωρά μας γι'αυτο και εγώ θα πω μόνο δυο πραγματάκια.

1)Κάλος η κακώς το θέμα τιμών για οποιοδήποτε προϊόν καθορίζεται από την συνιστώσα προσφοράς ζήτησης και είναι στην ευχέρεια της κάθε εταιρίας πόσο θα κοστολόγησή το προϊόν/υπηρεσία που παρέχει, γι'αυτο βλέπουμε πολλές ξένες εταιρίες να πουλάνε τα προϊόντα τους εδώ στις ίδιες τιμές με άλλες πιο ανεπτυγμένες οικονομίες π.χ. apple, sony, samsung κ.α.

2)Το παράδειγμα που φέρνεις με τα διόδια είναι άτυχες γιατί είδαμε τι κάνανε οι υπέρμαχοι του μόλις βγήκαν κυβέρνηση, το κίνημα δεν πληρώνω στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό σε λαμογια που θέλανε την εξουσία και μόλις την πήραν άλλαξαν άρδην την ρητορική τους και όσο και να σύμφωνο μαζί σου στο θέμα κοινής στάσης του ελληνικού λάου στο θέμα διωδιών δεν εχεις δίκιο.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 3/10/2016)
Στις 20:30 το τζάμπολ με την Κύμη – Το πλήρες πρόγραμμα του κυπέλλου

Ανακοινώθηκε από την ΕΟΚ το πρόγραμμα των προημιτελικών του Κυπέλλου Ανδρών. Την Τετάρτη διεξάγεται το κυρίως «πιάτο», με τον αγώνα του Άρη με την Κύμη, αλλά και με τα Ολυμπιακός-Κολοσσός, Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.


Τα δύο ματς του ΟΑΚΑ θα γίνουν χωρίς κόσμο (Παναθηναϊκός και ΑΕΚ «κουβαλούν» τιμωρία από πέρσι), ενώ όλα τα παιχνίδια θα μεταδοθούν τηλεοπτικά από τη Nova.

Αναλυτικά:

Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2016
ΣΕΦ 16:00 Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου
ΟΑΚΑ 18:30 Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ
Αλεξάνδρειο 20:30 Άρης-Κύμη

Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2016
ΟΑΚΑ 18:30 ΑΕΚ-Κόροιβος Αμαλιάδας
yorgos
QUOTE
10 ευρω για οποιοδηποτε ματς μπαλας/μπασκετ εκτος ευρωπαικων αγωνων και ντερμπι ειναι ανεκδοτο
Μια χαρα τα λεει ο φιλος
Σιγα μη πεσει εξω ο Λασκαρης, οι Αγγελοπουλοι και ο Γιαννακοπουλος επειδη θα βαλουν 5 ευρω εισητηριο

Δεν είναι καμια πρωταρχική ανάγκη το γήπεδο. Δεν είναι ούτε νοσοκομείο, ούτε σχολείο, ούτε δρόμος ούτε δικαστήριο. Είναι μια ψυχαγωγία, όπως όλες, όπως ο καφές, ο κινηματογράφος, το γκουρμέ εστιατόριο ή το μαλλί της γριάς. Όποιος δε θέλει δεν πάει. Κάποιος θα κάνει το σκατό του παξιμάδια για να πάει, άλλος θα αξιολογήσει ότι είναι ακριβό για τις υπηρεσίες και την ψυχαγωγία που του προσφέρει. Προσωπικά θεωρώ ότι το μπάσκετ είναι από τα λίγα ποιοτικά θεάματα στην Ελλάδα σε λογική τιμή. Έχουμε πολύ καλές ομάδες (κάποιες τέλος πάντων) και τυχεροί είμαστε που κάποιοι από τους ζάμπλουτους αποφάσισαν να ξοδέχουν αυτά που βγάζουν με τον ιδρώτα τους/με την εκμετάλλευση άλλων/με λαμογιές/με ξεπλυμα με ό,τι και όπως το βγάζουν, τα ξοδεύουν στο μπασκετάκι κι όχι στο να πάρουν κανά κότερο ή ιδιωτικό τζετ ή βίλα στο Μαλιμπού, από τα οποία εγώ ως θεατής/πολίτης δεν έχω κανένα όφελος ή απόλαυση.

Μια χαρά εισιτήριο μου φαίνεται το 10ευρο για να δω τον αξιολογότατο και ακριβότατο φέτος Άρη στη χώρα που ο χυμός πορτοκάλι (απο πορτοκάλια που λέει ο Γκιωνάκης, όχι από ηρωινη) έχει 4 ευρώ και ο φραπές 3. Ας κανουμε ένα "δεν πληρώνω" 'εξω από τα γήπεδα να φύγουν από κει οι πρόεδροι και να κάνουν το ξέπλυμά/φιγούρα/επένδυσή τους σε έργα τέχνης στην προσωπική τους γκαλερί να δούμε τι κερδίσαμε.

Χίλια πράγματα έχει στραβά η Ελλάδα που αξίζει ο κόσμος να μαζευτεί να οργανωθεί να τα αλλάξει. Το 10ευρο του μπάσκετ δεν είναι ένα από αυτά.
SteelGandalf
QUOTE(yorgos @ Oct 4 2016, 00:10 ) *
Χίλια πράγματα έχει στραβά η Ελλάδα που αξίζει ο κόσμος να μαζευτεί να οργανωθεί να τα αλλάξει. Το 10ευρο του μπάσκετ δεν είναι ένα από αυτά.


Respect!!! Για όλο σου το κείμενο, αλλά ειδικά για την συγκεκριμένη σου ατάκα!

QUOTE(www.pressaris.gr - 3/10/2016)
Πρίφτης: «Αλλάξαμε προφίλ φέτος, να περιβάλλουμε με εμπιστοσύνη την προσπάθεια»

Η εμπιστοσύνη στην φετινή προσπάθεια του Άρη είναι ένα απαραίτητο συστατικό για να μπορέσει η ομάδα να έχει μια πετυχημένη σεζόν.


Αυτό επεσήμανε ο Δημήτρης Πρίφτης, ο οποίος βρίσκεται για τρίτη συνεχή χρονιά στο «τιμόνι» των κίτρινων, χτίζοντας μια ομάδα με αρκετά καινούργια πρόσωπα και διαφορετικό προφίλ σε σχέση με την περυσινή. «Η παραμονή για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στην ομάδα είναι ένα γεγονός πολύ σημαντικό για όλους μας καθώς δείχνει συνέχεια και σταθερότητα πέρα από τις επιμέρους αγωνιστικές υποχρεώσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ο Άρης έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια το δικό του πρόγραμμα μέσα από το οποίο και η ομάδα προοδεύει αλλά και οι παίκτες αναδεικνύονται. Κάθε χρονιά είναι διαφορετική και τα δεδομένα κάθε σεζόν αλλάζουν», τόνισε και συμπλήρωσε λέγοντας: «Η ομάδα έχει αλλάξει φέτος προφίλ κυρίως σε ότι αφορά τους ξένους. Ταυτόχρονα βελτιώσαμε το ελληνικό στοιχείο της ομάδας, διαμορφώνοντας ένα ρόστερ με πλεονεκτήματα και αδυναμίες. Αυτό που πρέπει είναι να μπούμε στο κυρίως πιάτο που είναι η προπόνηση και η εμπιστοσύνη με την οποία περιβάλλουμε την προσπάθεια, την οποία κάνουμε φέτος».

Ο Δημήτρης Πρίφτης έχει λογαριασμό εδώ και αρκετό καιρό στη διαδικτυακή πλατφόρμα «Athlenda», την οποία θεωρεί μια πρωτοποριακή προσπάθεια και παράλληλα ένα πολύτιμο «εργαλείο» στα χέρια όσων ασχολούνται με το μπάσκετ. «Είναι μια έξυπνη ιδέα από ανθρώπους που έχουν μεγάλη εμπειρία και διαδρομή στον χώρο του αθλητισμού. Αποτελεί ένα πολύτιμο ‘εργαλείο’ για κάθε άνθρωπο του μπάσκετ καθώς μέσα από την πλατφόρμα της Athlenda οι άνθρωποι του μπάσκετ έρχονται πιο κοντά. Έχουν τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν και η διοχέτευση της πληροφορίας γίνεται πιο εύκολα, πολύ πιο γρήγορα και πολύ πιο άμεσα. Παράλληλα, μέσα απ’ αυτή την πλατφόρμα μπορεί ο οποιοσδήποτε που είναι μέλος της άσχετα με το που βρίσκεται, να προβάλλει τον εαυτό του και να κάνει γνωστή την παρουσία του στην ευρύτερη μπασκετική κοινότητα», υποστήριξε ο προπονητής του Άρη και πρόσθεσε: «Θεωρώ πως είναι μια πολύ καινοτόμα ιδέα, η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλο το φάσμα του μπασκετικού κόσμου σε όποιο πόστο κι αν βρίσκεται είτε είναι παίκτης είτε προπονητής είτε παράγοντας είτε σκάουτερ είτε ατζέντης. Θα ήθελα να ευχηθώ καλή επιτυχία και καλή συνέχεια σε αυτή την προσπάθεια».
SteelGandalf
QUOTE(www.arisbc.gr)
Τσαϊρέλης: «Με σοβαρότητα για την πρόκριση»

Έτοιμος για τον πρώτο επίσημο αγώνα της σεζόν είναι ο ΑΡΗΣ, ο οποίος αύριο Τετάρτη (05/10, 20:30, NovaSports2 HD) υποδέχεται στο «Nick Galis Hall» την Κύμη Seajets, στα πλαίσια της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου.


Η προετοιμασία της ομάδας μας ολοκληρώθηκε με μία απογευματινή προπόνηση, της οποίας προηγήθηκε η ανάλυση του αντιπάλου με τη βοήθεια του βίντεο. Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε όλους τους καλαθοσφαιριστές στη διάθεσή του και ο ΑΡΗΣ θα αντιμετωπίσει πλήρης τους νεοφώτιστους.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, μιλώντας στο www.arisbc.gr για τον αυριανό αγώνα, επισήμανε:

«Ετοιμαζόμαστε για το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν και μπορεί να ακούγεται κλισέ, όμως είναι πέρα για πέρα απαραίτητο να δείξουμε μεγάλη προσοχή στην Κύμη. Ειδικά στο ξεκίνημα της χρονιάς, όπου οι ομάδες ουσιαστικά ακόμα μοντάρονται, η επαγρύπνηση είναι ακόμα πιο αναγκαία. Πρόκειται για ένα νοκ άουτ ματς και θα παρουσιαστούμε σοβαροί και συγκεντρωμένοι, για να πάρουμε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου».

Αναφορικά με την Κύμη, ο 28χρονος φόργουορντ σχολίασε: «Η Κύμη, αν και νεοφώτιστη, είναι μία καλή ομάδα, η οποία διαθέτει αξιόλογο ρόστερ. Το γεγονός ότι έφτασε ως τους «8» του Κυπέλλου λέει πολλά. Εμείς σεβόμαστε κάθε αντίπαλο. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας από το ξεκίνημα και να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας, ώστε να φτάσουμε στη νίκη. Η καλή άμυνα είναι η βάση μας, ενώ ο έλεγχος των ριμπάουντ και η ευστοχία θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης».

Κλείνοντας, ο Τσαϊρέλης έκανε το δικό του κάλεσμα προς τους φιλάθλους του ΑΡΗ: «Στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς, περιμένουμε ένα γεμάτο «Nick Galis Hall». Καλούμε τον κόσμο να έρθει στο γήπεδο για να ξεκινήσουμε τη σεζόν νικηφόρα και να πάρουμε ώθηση για την έναρξη του πρωταθλήματος και του Champions League».
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 5/10/2016)
Επίσημη πρεμιέρα με μοναδικό στόχο τη νίκη-πρόκριση επί της Κύμης (PRESSARIS LIVE, 20:30)

Ο Άρης πέρασε μια δύσκολη προετοιμασία, με πολλούς τραυματισμούς και απουσίες, ωστόσο στο ξεκίνημα των επίσημων υποχρεώσεών του αγωνίζεται πλήρης και όσο το δυνατόν πιο έτοιμος.

Υποδέχεται σήμερα (20:30) την νεοφώτιστη Κύμη στο Αλεξάνδρειο στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδας με μοναδικό στόχο να βρεθεί στα ημιτελικά και από εκεί να διεκδικήσει την πρόκρισή του στον τελικό της διοργάνωσης.

Το θετικό για τον Δημήτρη Πρίφτη είναι ότι έστω και την τελευταία βδομάδα της προετοιμασίας είχε όλους τους παίκτες στην διάθεσή του. Οι κίτρινοι έδωσαν έναν φιλικό αγώνα πλήρεις, αυτόν με την Στεάουα στο Βουκουρέστι, την περασμένη Τετάρτη, και από τότε προπονούνται χωρίς απουσίες, προσπαθώντας να βάλουν καινούρια πράγματα στο παιχνίδι τους, τα οποία εν πρώτοις θα παρουσιάσουν σήμερα απέναντι στην Κύμη.

Το παιχνίδι εννοείται ότι είναι απολύτως στα μέτρα του Άρη και εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την δική του απόδοση. Είναι νοκ άουτ, είναι πρώτο επίσημο παιχνίδι και λογικό να υπάρχει άγχος, ωστόσο η ποιότητα των δύο ομάδων έχει μεγάλη διαφορά.

Οι κίτρινοι δεν έχουν να κάνουν τίποτα λιγότερο από το να παίξουν στο 100%, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και από εκεί να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη και την πρόκριση, ικανοποιώντας το κοινό τους που θα βρεθεί στις κερκίδες του Παλέ.
SteelGandalf
1η Περίοδος

Άρης - Κύμη : 25-18

2η Περίοδος (Ημίχρονο)

Άρης - Κύμη : 63-27

Οι δύο ομάδες μπήκαν αγχωμένες στο παιχνίδι και η πρώτη περίοδος είχε, κατά βάση, άναρχο μπάσκετ γεμάτο από αρκετές ατομικές ενέργειες. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά όμως, με τον Άρη να βγάζει κυριολέκτικά μάτια σε άμυνα και επίθεση. Έτσι, το +7 της πρώτης περιόδου, εκτοξεύτηκε σε δυσθεώρητα ύψη και το παιχνίδι θεωρώ πως έχει κριθεί, σε ό,τι αφορά τον τελικό νικητή.

Εκπληκτικός ο Michael Jenkins ο οποίος έχει τρομερή εκτελεστική ικανότητα (έχει ήδη 4/5 τρίποντα). Ο Sanikidge είναι ένα πολυεργαλείο που κάνει πολλά πράγματα μέσα στο παρκέ και παίζει με περίσσιο πάθος!!! Σαφώς και είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμη για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα, αλλά κάποιοι παίχτες αποτελούν σαφείς αναβαθμίσεις σε σύγκριση με τους προκατόχους τους.
tuareg
η πλακα ειναι πως δινουμε την εντυπωση οτι δεν εχουμε πιεσει φουλ...
στο β η κυμη διαλυθηκε τελειως,ισως φταιει οτι εκανε πατατες ο γκριν,οτι ειχε ο μοργκαν 3 φαουλ αλλα δεν ανταποκριθηκαν καθολου στη πιεση
SteelGandalf
Ισχύει αυτό που λες Βασίλη. Δεν πιέσαμε φουλ. Πιέσαμε δυνατά, αλλά τα έχασαν οι αντίπαλοι μας, υπέπεσαν σε λάθη, κάποια αβίαστα θεωρώ κι έπειτα χάλασε η ψυχολογία τους, επειδή εμείς ανταποκριθήκαμε εκπληκτικά στην επίθεση. Τα υπόλοιπα ήρθαν φυσιολογικά.
SteelGandalf
3η Περίοδος

Άρης - Κύμη : 73-45

Κάκιστος ο Άρης σε ολόκληρη την 3η περίοδο. Χωρίς σωστές συνεργασίες στην επίθεση, με πολλές ατομικές ενέργειες και γενικά κακή προσήλωση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με προβληματίζει ιδιαίτερα το γεγονός ότι στον άσο δεν θα έχουμε τους εύκολους πόντους του Waters, είτε από μέση, είτε από μακρινή απόσταση. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί ο Cummings, αλλά το να δημιουργήσει τα δικά του σουτ το βλέπω αρκετά δύσκολο. Επίσης, σε ό,τι αφορά τον Marble, βλέπω πως έχει θέμα με το μακρινό σουτ, αν και παίρνει προσπάθειες. Πρέπει να δουλέψουμε ομαδικά για να αναδείξουμε τις ικανότητες των καινούργιων μας παιχτών. Δεν θέλω να βιαστώ γι' αυτό και δεν θα γράψω περισσότερα.
SteelGandalf
4η Περίοδος (Τελικό Σκορ)

Άρης - Κύμη : 98-62

Η ομάδα ολοκλήρωσε τον 1ο επίσημο αγώνα της με νίκη -πρόκριση στους 4 του κυπέλλου- δείχνοντας κάποια πράγματα από αυτά που αναμένεται να παρακολουθήσουμε στην διάρκεια της χρονιάς. Χρειάζεται ακόμη αρκετό χρονικό διάστημα και παιχνίδια στα πόδια της, ώστε να επέλθει η απαραίτητη χημεία, αν και φέτος επειδή τα ντέρμπι είναι νωρίς, δεν υπάρχει μεγάλη πολυτέλεια χρόνου. Θα πρέπει άμεσα να μπορέσει να βελτιώσει κάποια πράγματα στο παιχνίδι της και οι παίχτες μας να μην χάνονται στην διάρκεια του αγώνα, υποπίπτοντας σε παιδαριώδη λάθη.

QUOTE(www.pressaris.gr - 5/10/2016)
Μπασκετική μαγεία για ένα δεκάλεπτο και πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου!

Ένα δεκάλεπτο μπασκετικής μαγείας ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στον Άρη επί της Κύμης (98-62) και να τον στείλει στα ημιτελικά του κυπέλλου. Παράλληλα, οι κίτρινοι έδειξαν στον κόσμο τους ότι έχουν πάρα (μα πάρα) πολλές δυνατότητες, όταν “δέσουν” απολύτως μέσα στο γήπεδο!


Το άγχος της πρεμιέρας εμπόδισε τον Άρη να ξεκινήσει το παιχνίδι με καλό ρυθμό και έδωσε το δικαίωμα στην Κύμη να παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο. Οι νεοφώτιστοι κρατήθηκαν κοντά στο σκορ (12-11 στο 4’, 16-14 στο 8’), όμως ο Άρης με την είσοδο του Τζένκινς και του Ζάρα έγινε πιο απειλητικός, ξέφυγε με 25-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου και μετά ακολούθησε… πάρτι!

Ο Ελ Αμίν μείωσε σε 25-21 στην πρώτη επίθεση της Κύμης και με πεντάδα τους Κάμινγκς, Τζένκινς, Ζάρα, Τσαϊρέλη, Μπάκνερ οι κίτρινοι έσβησαν τα… φώτα, έβγαλαν εκπληκτικές άμυνες με ζον πρες σε όλο το γήπεδο, έκαναν σερί 17-0 και ξέφυγαν με 42-21 (14’)! Παίζοντας με άλλη ταχύτητα από την Κύμη ως το τέλος της δεύτερης περιόδου έφτασαν στο εντυπωσιακό 38-9 στο διάστημα αυτό και το ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με 63-27, αποτέλεσμα που γέμισε χαμόγελα και χειροκροτήματα στο Παλέ!

Ο Άρης είχε 13/18 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 14 ασίστ (τέσσερις ο Σανικίτζε, που κάνει τα πάντα να φαίνονται απλά) και συνεισφορά στο παιχνίδι από όλους όσοι χρησιμοποιήθηκαν, ενώ την ίδια ώρα η Κύμη μετρούσε 16 λάθη και 8/25 σουτ εντός παιδιάς.

Αντιλαμβάνεται εύκολα κανείς ότι το δεύτερο ημίχρονο έχασε το… χρώμα του, αφού όλα είχαν κριθεί. Ο Άρης πάντως μπορεί να μην έβγαλε την εικόνα της δεύτερης περιόδου – λογικό να μη διατηρηθεί σε τόσο τρελούς ρυθμούς – αλλά ήταν σταθερά συνεπής στην άμυνα, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 73-45 και έδωσε απολύτως διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 63-27, 73-45, 98-62.
giannisaris81
Μπραβο στην ομαδα....πρωτο ημιχρονο εδειξε πολυ καλα πραγματα η ομαδα...στο πρωτο δεκαλεπτο δειξαμε χωρις να παιξουμε κατι φοβερο οτι επιθετικα μπορουμε να βαλουμε χαλαρα 25 ποντους περπατωντας...στο δευτερο δεκαλεπτο χαθηκε η μπαλα πραγματικα...δειξαμε οτι μπορουμε να κανουμε σπουδαιες εμφανισεις.....
Εμενα μαρεσε πολυ ο καμινγκς σημερα..εχει στιγμες που ειναι εντυπωσιακος με την ταχυτητα του....
Τι κλειδι νομιζω για το ποσο επιτυχημενη θα ειναι η χρονια θα ειναι η αμυντικη επιδοση του Μπακνερ....χρειαζομαστε εναν rim protector πισω για οταν μας σπανε τη πιεση....μονο ο Μπακνερ μπορει να το κανει αυτο....εχει τα προσοντα....αν τον πεισει ο κοουτς να το κανει τοτε θα κανουμε πολλες εκπληξεις φετος...
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 5/10/2016)


QUOTE(www.pressaris.gr - 5/10/2016)
Η συνέντευξη Τύπου των δύο προπονητών σε live streaming (video)

Ο Άρης προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του κυπέλλου μετά από εξαιρετική εμφάνιση και νίκη επί της Κύμης στο Αλεξάνδρειο. Παρακολουθείστε την συνέντευξη Τύπου των δύο προπονητών με live streaming μέσα από το κανάλι της ΚΑΕ στο YouTube.

ΑΡΗΣ - ΚΥΜΗ Live η συνέντευξη τύπου
air_23
Η θεωρητικα καλυτερη κληρωση για την επιστροφη μας σ ενα τελικο ηρθε.τωρα ειναι η σειρα της ομαδας.

15 γεναρη με ΑΕΚ στο NGH λοιπον
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 28/11/2016)
Άρης – ΑΕΚ στις 14 Ιανουαρίου στο Παλέ! Όλα για τον τελικό!

Η τύχη ευνόησε τον Άρη στην κλήρωση του κυπέλλου! Η ΑΕΚ θα είναι η αντίπαλος του Άρη στον ημιτελικό κυπέλλου που θα γίνει στο Παλέ στις 14 Ιανουαρίου! Ο νικητής πάει στον τελικό που θα γίνει στις 19 Φεβρουαρίου!


Ολυμπιακός και Άρης ήταν οι ομάδες που βγήκαν πρώτες από την κληρωτίδα και αυτές ήταν οι γηπεδούχες ομάδες των δύο ημιτελικών. Ακολούθησε ο Παναθηναϊκός που πήγε στον Ολυμπιακό και η ΑΕΚ που πήγε στον Άρη.

Οι κίτρινοι έχουν την καλύτερη δυνατή κλήρωση. Με την λιγότερο ποιοτική ομάδα από τις τρεις μέσα στην έδρα τους. Έχουν μια μοναδική ευκαιρία για την επιστροφή τους σε έναν τελικό Κυπέλλου, ύστερα από τρία χρόνια.

Ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό θα γίνει Δευτέρα 16 Ιανουαρίου στο ΣΕΦ.

Μια βδομάδα πριν τον ημιτελικό, Άρης και ΑΕΚ θα αναμετρηθούν για το πρωτάθλημα, αλλά στο ΟΑΚΑ.

Τον Άρη εκπροσώπησε στην κλήρωση ο αντιπρόεδρος της ΚΑΕ, Δημήτρης Παπακυριάκης.


Τούτη την στιγμή θεωρώ ανέκδοτο το να συζητάμε για ευνοϊκή κλήρωση και για ευκαιρία να βρεθεί η ομάδα στον τελικό. Φυσικά κανείς δεν γνωρίζει σε τι κατάσταση θα βρεθούν οι δύο ομάδες σε περίπου 50 ημέρες, όμως ο Άρης καλά θα κάνει να κοιτάξει να βρει πρώτα τον δρόμο του που ακόμη ψάχνει φέτος, να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα, να επιστρέψουν οι τραυματίες και να γίνει ομάδα. Αν συμβούν όλα αυτά, τότε και πάλι με τη "μπάλα χαμηλά" θα κοιτάξει να πάρει το καλύτερο που μπορεί από την συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ακόμη όμως και αν τα καταφέρει σε αυτή, ο επόμενος αντίπαλος θα είναι ακόμη πιο δυνατός, οπότε, το επαναλαμβάνω, δεν πρέπει να είμαστε αιθεροβάμονες!!!
air_23
QUOTE (SteelGandalf @ Nov 28 2016, 15:41 ) *
Τούτη την στιγμή θεωρώ ανέκδοτο το να συζητάμε για ευνοϊκή κλήρωση και για ευκαιρία να βρεθεί η ομάδα στον τελικό. Φυσικά κανείς δεν γνωρίζει σε τι κατάσταση θα βρεθούν οι δύο ομάδες σε περίπου 50 ημέρες, όμως ο Άρης καλά θα κάνει να κοιτάξει να βρει πρώτα τον δρόμο του που ακόμη ψάχνει φέτος, να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα, να επιστρέψουν οι τραυματίες και να γίνει ομάδα. Αν συμβούν όλα αυτά, τότε και πάλι με τη "μπάλα χαμηλά" θα κοιτάξει να πάρει το καλύτερο που μπορεί από την συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ακόμη όμως και αν τα καταφέρει σε αυτή, ο επόμενος αντίπαλος θα είναι ακόμη πιο δυνατός, οπότε, το επαναλαμβάνω, δεν πρέπει να είμαστε αιθεροβάμονες!!!

καλα εκτος του οτι κι η αεκ δεν εχει δειξει τπτ σπουδαιο(δεν εχει κερδισει κανενα απο τα απαιτητικα ματς που χει παιξει κι αυτη)αυτο που ειπα και λεμε πολλοι ειναι οτι οπως περσυ απο τις 6 πιθανες κληρωσεις στα ημιτελικα πηραμε αυτη με τις λιγοτερες πιθανοτητες ανεξαρτητως της καταστσης της ομαδας ετσι φετος πηραμε αυτη που δινει τις περισσοτερες πιθανοτητες ανεξαρτητως τηςκαταστσης της ομαδας
SteelGandalf
QUOTE(air_23 @ Nov 28 2016, 16:02 ) *
καλα εκτος του οτι κι η αεκ δεν εχει δειξει τπτ σπουδαιο(δεν εχει κερδισει κανενα απο τα απαιτητικα ματς που χει παιξει κι αυτη)αυτο που ειπα και λεμε πολλοι ειναι οτι οπως περσυ απο τις 6 πιθανες κληρωσεις στα ημιτελικα πηραμε αυτη με τις λιγοτερες πιθανοτητες ανεξαρτητως της καταστσης της ομαδας ετσι φετος πηραμε αυτη που δινει τις περισσοτερες πιθανοτητες ανεξαρτητως τηςκαταστσης της ομαδας


Δεν αναφερόμουν στην δική σου τοποθέτηση φίλε μου, αλλά σε αυτές του κυρίου Παπακυριάκη:

QUOTE(www.pressaris.gr - 28/11/2016)
Παπακυριάκης: «Ευκαιρία για τον Άρη, το Κύπελλο είναι ένας στόχος»

Ο Δημήτρης Παπακυριάκης, αντιπρόεδρος της ΚΑΕ Άρης εκπροσώπησε την ομάδα στη σημερινή κλήρωση του κυπέλλου.


Σε δηλώσεις του τόνισε: «Θα είναι δύσκολη η αναμέτρηση αυτή. Η ΑΕΚ είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ότι πέρυσι.

Εμείς έχουμε τα προβλήματά μας. Πιστεύω πως εκείνη την ημέρα η ομάδα θα είναι έτοιμη να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις της. Είναι ευκαιρία για εμάς. Το Κύπελλο Ελλάδας είναι ένας στόχος, να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε… Ελπίζω να ανταπεξέλθουμε!»


Εγώ θα πω το εξής. Κοιτάξτε την επόμενη φορά που η ομάδα δεν θα αποδίδει σωστά και θα οδεύει προς εντός έδρας ήττα να παραμείνετε ψύχραιμοι στις θέσεις σας και να μην φεύγετε σαν τα ποντίκια και τα υπόλοιπα κρατήστε τα για τις πράξεις. Από λόγια έχουμε σκάσει...
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 22/12/2016)
Κύπελλο: Δύο μέρες νωρίτερα (14 Ιανουαρίου) το Άρης-ΑΕΚ με φόντο τον… τελικό!

Δύο μέρες νωρίτερα το Άρης-ΑΕΚ θα γίνει το τζάμπολ του ημιτελικού με… φόντο τον τελικό!


Στον ορισμό της ημερομηνίας του αγώνα για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό προχώρησε η ομοσπονδία.

Όπως αναμενόταν θα γίνει στις 16 Ιανουαρίου στις 19:00 στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας» καθώς ήταν η μόνη πιθανή ημερομηνία λόγω των υποχρεώσεων των δύο ομάδων στην Ευρωλίγκα.

Ο άλλος ημιτελικός θα γίνει δύο ημέρες νωρίτερα του Άρη με την ΑΕΚ, δηλαδή, το Σάββατο 14 Ιανουαρίου στο «Nick Galis Hall».
natouralistis
Πρόβλεψή μου ότι θα κερδίσει ο Άρης, όπως άλλωστε κέρδισε και όλα τα υπόλοιπα ντέρμπι με την ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο.

Δημοσιογράφοι που κάνουν το ρεπορτάζ της ΑΕΚ, γράφουν μετά την εύκολη νίκη για το πρωτάθλημα, "η ΑΕΚ είναι πολύ καλύτερη ομάδα από τον ΑΡΗ, με καλύτερους παίχτες, αν δεν κερδίσουν για το κύπελλο στη Θεσ/νίκη, θα φταίει μόνο ο Ζντόβτς". Άποψη που συμμερίζεται ο μέσος φίλαθλος της ΑΕΚ.

Άρα μετά την ενδεχόμενη ήττα, την οποία θεωρώ πολύ πιθανή, ίσως υπάρξουν και εξελίξεις στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο.
radical
QUOTE(natouralistis @ Jan 12 2017, 18:12 ) *
Πρόβλεψή μου ότι θα κερδίσει ο Άρης, όπως άλλωστε κέρδισε και όλα τα υπόλοιπα ντέρμπι με την ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο.


περσι του εσπασε την εδρα του Αρη κερδιζοντας στο Αλεξανδρειο και παιρνοντας την 3η θεση
αλλα σιγουρα στο Αλεξανδρειο το φαβορι ειναι ο Αρης, οπως θα ηταν η ΑΕΚ το αδιαφιλονικητο φαβορι αν γινοταν ο αγωνας στο ΟΑΚΑ
SteelGandalf
Αν θέλουμε να μιλάμε με βάση την προϊστορία, ο Άρης υπερέχει συντριπτικά στους αγώνες όντας γηπεδούχος. Επίσης, άλλος ο θεσμός του κυπέλλου και άλλος αυτός των playoffs. Πέραν αυτών, ο συγκεκριμένος αγώνας σε οδηγεί σε συμμετοχή σε τελικό (άσχετα του τι θα συμβεί εκεί), ενώ τα playoffs 3ης-4ης θέσης, δεν σου έδιναν τίποτε περισσότερο από το ηθικό γόητρο. Με όλα αυτά δεν επιθυμώ να υποβιβάσω την περσινή επικράτηση της Α.Ε.Κ., ούτε όμως θεωρώ τον Άρη ως φαβορί. Το αν ισχύει κάτι τέτοιο θα πρέπει να το αποδείξουν οι παίχτες του στο παρκέ εμπράκτως και όχι εμείς στις θεωρίες.

Παρόλ' αυτά, δεν θεωρώ το αυριανό παιχνίδι ως αγώνα της χρονιάς για τον Άρη και αυτό θα το τεκμηριώσω αργότερα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.