Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αργύρης Πεδουλάκης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
yorgos
Μπράβο του, καλή ευκαιρία να δείξει τι μπορεί να κάνει κι εκτός συνόρων, εξαργυρώνει δυο πολύ καλές χρονιές. Πραγματικά το χάρηκα γιατί την άξιζε την ευκαιρία. Επιμένω ότι έχουμε εξαιρετική φουρνιά Ελλήνων κόουτς, περιμένω πολλά και από τον Ιτούδη σε κορυφαίο πλέον κλαμπ.

QUOTE
θα καταστρεψει αλλη μια ομαδα
κριμα

Πώς θα το κάνει αυτό; Παίρνοντας πάλι 1-2 νταμπλ, αναδεικνύοντας παίκτες, φτάνοντας ένα βήμα από το φάιναλ φορ με ρόστερ Μπατίστ-Πινγκ Πονγκ, επιδεικνύοντας ήθος;
shtarkws
Καλη επιτυχια στον κοουτς Πεδουλακη.Ηρθε σε μια δυσκολη περιοδο και πηρε 1,5 νταμπλ,δουλεψε και προσφερε.Οσοι δεν ειναι φαν του(αναμεσα τους και εγω) ειναι για το στυλ μπασκετ που επαιζε,το οποιο κατ εμε δεν ειναι για υψηλο επιπεδο.Απο κει και περα ομως κανεις δεν μπορει να παραγνωρισει το ηθος του και την προσφορα του
Magnus92
Ήδη κυκλοφόρησαν τα νεα αγγλο-ρωσικα λεξικα, με νέα λήματα όπως "μποχού" , "μητσος μπολ" κτλ.
tongue.gif

Δεν έχω καμία μπασκετική συμπάθεια στον Πεδουλάκη. Σαν χαρακτήρα δεν έχω άποψη, συνεπως μου είναι αδιάφορο το τι θα γίνει τη νέα σεζόν...

j.browning
μπραβο ρε πεδουλα μαγκα πολυ το χαρηκα!
παρολο που το περιμενα. δεν υπηρχε περιπτωσει καποιος σε ολη την ευρωπη να μην εβλεπε οτι ο αργυρης ξερει πολυ μπασκετ. wos_sport4.gif
κανε τους ομαδα εκει στο καζαν να γινουν μαγκες.
καλη επιτυχια!
ελπιζω εκει να μην εχεις προεδρο να σου κανει κουμαντα και να σε αφησουν να δουλεψεις και να δειξεις σε ολους τι αξιζεις πραγματικα!
louie
QUOTE (Las Plagas @ Jun 27 2014, 03:03 ) *
θα καταστρεψει αλλη μια ομαδα
κριμα


μπορει να μην παιξαμε ελκυστικο μπασκετ επι πεδουλακη αλλα σιγουρα δεν μας κατεστρεψε. δεδομενων των συνθηκων ηταν απολυτα επιτυχημενος οσο εκατσε. δεν θα ηθελα να τον ειχαμε κρατησει και για αλλη σεζον αλλα την δουλεια του σε εμας την εκανε και με το παραπανω.
green_sky
Αργυρη καλη επιτυχια.Ημουν βεβαιος οτι καπου θα πηγαινε γιατι ενω δεν ειχε καθολου αβαντα απο τον τυπο (σε αντιθεση με αλλους ελληνες προπονητες) εδειξε καλο εργο αναλογικα βεβαια και με το υλικο που ειχε στα χερια του.Αντε και σε ισπανια μερια μετα φιλε.
shtarkws
Εχω μια απορία, τον Τζερελς και τον Ντιλέίνι τους διαλεξε ο κόουτς Π?
bul_69
QUOTE (shtarkws @ Jul 4 2014, 21:15 ) *
Εχω μια απορία, τον Τζερελς και τον Ντιλέίνι τους διαλεξε ο κόουτς Π?

Ο Ντιλέινι πήγε στην Λοκομοτίβ, όχι στην Ούνιξ.
shtarkws
QUOTE(bul_69 @ Jul 4 2014, 21:30 ) *
Ο Ντιλέινι πήγε στην Λοκομοτίβ, όχι στην Ούνιξ.


Εχεις δικιο εννουσα τον Τζερελς και τον Λανγκφορντ.
bul_69
Θα έχει ενδιαφέρον πιστεύω φέτος να δούμε τι θα παρουσιάσει ο RG με τις μεταγραφές που έχει κάνει.
shtarkws
Το γράφω τώρα ελπίζοντας ότι ο συμπαθέστατος Αρτζι θα σώσει την παρτίδα στην Ουνιξ και όχι κατόπιν εορτής

Επειδή θυμάμαι τις συζητήσεις επί συζητήσεων για την απομάκρυνση η οχι του κοουτς θέλω να ρωτήσω τους υποστηρικτές του άν τους αρέσει περισσότερο το μπάσκετ της Ουνιξ η του Παναθηναικου φέτος? και αν θα επιθυμούσαν την επιστροφή του στην ομαδα,τώρα η το καλοκαίρι
A.CAB
QUOTE(shtarkws @ Nov 14 2014, 17:03 ) *
Το γράφω τώρα ελπίζοντας ότι ο συμπαθέστατος Αρτζι θα σώσει την παρτίδα στην Ουνιξ και όχι κατόπιν εορτής

Επειδή θυμάμαι τις συζητήσεις επί συζητήσεων για την απομάκρυνση η οχι του κοουτς θέλω να ρωτήσω τους υποστηρικτές του άν τους αρέσει περισσότερο το μπάσκετ της Ουνιξ η του Παναθηναικου φέτος? και αν θα επιθυμούσαν την επιστροφή του στην ομαδα,τώρα η το καλοκαίρι


Ας απαντήσω εγώ ως "υποστηρικτής' του Πεδουλάκη.
Απλά για την οικονομία της συζήτησης να πω πως θεωρώ την πρώτη χρονιά του Πεδουλάκη άψογη από όπου κι αν την πιάσω. Ενώ θεωρώ τη δεύτερη κακή από πολλές πλευρές. Θεωρώ πως υπαίτιος είναι και ο ίδιος αλλά και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις γι' αυτό. Επίσης να πω πως εγώ ήθελα να παραμείνει ο Πεδουλάκης μέχρι και το καλοκαίρι και να ολοκληρώσει τον κύκλο του. Από το καλοκαίρι και έπειτα ας πήγαινε όπου ήτανε να πάει έχοντας κλείσει τον κύκλο του σε εμάς.
Όσον αφορά το πιο μπάσκετ προτιμώ, θα έλεγα άνετα αυτό που παίζουμε εμείς τώρα σε σχέση με αυτό που παίζαμε πέρυσι και σε αυτό που παίζει μέχρι τώρα η Ούνιξ. Απ' την άλλη όμως προτιμώ το μπάσκετ που παίζαμε την πρώτη του χρονιά το '13 από το μπάσκετ που έπαιζε η Κούτσα τότε.

Απ' την άλλη θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω τους υποστηρικτές του Φράνκι αν τους αρέσει πιο πολύ αυτό που βλέπουμε τώρα ή αυτό που μας έδωσε πέρυσι μιας και είχε την ομάδα για μισή χρονιά. Και βέβαια αν θα επιθυμούσαν επιστροφή του ως κόουτς στην ομάδα τώρα ή το καλοκαίρι για να συνεχίσει το έργο του.
j-kidd13
Για ποιον λογο να θελει καποιος την επιστροφη του Πεδουλακη?
yorgos
QUOTE
Απλά για την οικονομία της συζήτησης να πω πως θεωρώ την πρώτη χρονιά του Πεδουλάκη άψογη από όπου κι αν την πιάσω. Ενώ θεωρώ τη δεύτερη κακή από πολλές πλευρές. Θεωρώ πως υπαίτιος είναι και ο ίδιος αλλά και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις γι' αυτό. Επίσης να πω πως εγώ ήθελα να παραμείνει ο Πεδουλάκης μέχρι και το καλοκαίρι και να ολοκληρώσει τον κύκλο του. Από το καλοκαίρι και έπειτα ας πήγαινε όπου ήτανε να πάει έχοντας κλείσει τον κύκλο του σε εμάς.
Όσον αφορά το πιο μπάσκετ προτιμώ, θα έλεγα άνετα αυτό που παίζουμε εμείς τώρα σε σχέση με αυτό που παίζαμε πέρυσι και σε αυτό που παίζει μέχρι τώρα η Ούνιξ. Απ' την άλλη όμως προτιμώ το μπάσκετ που παίζαμε την πρώτη του χρονιά το '13 από το μπάσκετ που έπαιζε η Κούτσα τότε.


Ditto.

Εντάξει και στην πρώτη χρονια είχε ξεκινήσει αθλια, με κακές επιλογές ξένων και πολλά προβλήματα, σχέσεις με Σχορτσανίτη κλπ. Γενικά ο Πεδουλάκης κάνει μέτρια ξεκινήματα. Φέτος έχει τεράστιο budget και περίμενε κανεις πολλά περισσότερα, αλλα είναι ακόμη πολύ νωρίς. Του έκλεψαν τι νίκη με τη Real και προφανώς λίγοι περιμέναμε τh Ζαλγκίρις να κάνει νίκες σαν κι αυτές που έχει κάνει, αλλα δεν είναι δικαιολογίες aftes. Δεν έχει μείνει εκτος top 16, ούτε είναι και φοβερα απίθανο να προκριθεί. Πιστεύω ότι αν τον κρατήσουν θα πάει πολύ καλύτερα, αλλα αν απολυθεί χάνει μια ευκαιρία που μπορεί να ήταν και once in a lifetime. Με το σπαθί του την κέρδισε, μονος του θα τη χάσει αν τη χάσει.

Όταν χάνεις δυο συνεχόμενες φορες από τη Nizhny εντός έδρας, κάτι δεν πάει καλά. Στο match του πρωταθλήματος τον διέλυσε ο Thompkins, οποτε στην Euroleague τον στόχευσε και τον έβγαλε εκτος με 3 foul από παρα πολύ νωρίς και με το που μπήκε έκανε 4 επιθέσεις πάνω του για να πάρει και το τέταρτο. Αλλα και πάλι έχασε, με μεγάλο πρόβλημα τη χημεία στα guard, πράγμα που έπρεπε να γνωρίζει, μαζί "επαιζεν" και πέρυσι.Οι Ζήσης και Καϊμακόγλου πάνε πολύ καλά, αλλα οι Ρώσοι του μέτριοι, ειδικά αν αναλογιστεί κανεις p.x. το τι κάνουν οι γηγενείς της Nizhny. Τέλος πάντων, μια ήττα έχει κάνει στο ρωσικο πρωτάθλημα και μια εκτος προγράμματος στην Euroleague. Εγώ δε θα απέλυα άνθρωπο που είναι εντός στόχων στην πρώτη του χρονια στην ομάδα. Έχει αποδείξει ότι στα δύσκολα τα καταφέρνει. Μακάρι να έχουν υπομονή.

Στον Παναθηναϊκό ήταν εξαιρετικά επιτυχημένος. Μακάρι να είναι τόσο και περισσότερο ο Ιβάνοβιτς, που έχει ξεκινήσει καταπληκτικά, αλλα στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό. Επιστροφή Πεδουλάκη είναι άτοπη και χωρίς ουσία, η ομάδα έχει coach και ta πηγαίνει εξαιρετικά σε αυτό που τον έβαλαν να κάνει.
bbplayer
όπου να' ναι χαιρετάει. πάντως έπαιξε καλή άμυνα ούτε 60 πόντους δεν εβαλε η Σαμάρα ( η ποια?? rolleyes.gif )
επαθα λαστιχο
To πόσο έχει λοιδωρηθεί αυτός ο άνθρωπος δεν λέγεται.Δεν μπορώ να θυμηθώ ανάλογο προηγούμενο όχι στο μπάσκετ,θα τολμούσα να πω στον παγκόσμιο αθλητισμό.Έχουν γρφατέι πέρυσι και πρόπερσι απίθανα πράγματα
manj13
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Nov 16 2014, 23:03 ) *
To πόσο έχει λοιδωρηθεί αυτός ο άνθρωπος δεν λέγεται.Δεν μπορώ να θυμηθώ ανάλογο προηγούμενο όχι στο μπάσκετ,θα τολμούσα να πω στον παγκόσμιο αθλητισμό.Έχουν γρφατέι πέρυσι και πρόπερσι απίθανα πράγματα


Kαι μιλαμε για τον προπονητη που πηρε τιτλους, που οταν ανελαβε με ολους να την κανουν με ελαφρα,αυτος ΗΡΘΕ,εμεινε και παλεψε....Με τα καλα του και τα κακα του...Και σαν παικτης και σαν κοουτς απο μενα ΠΑΝΤΑ θα χει το σεβασμο μου...Ειδικα για κεινο το ξεσπασμα υπερασπισης των παικτων στη συνεντευξη τυπου...RESPECT....
επαθα λαστιχο
QUOTE(manj13 @ Nov 16 2014, 23:21 ) *
Kαι μιλαμε για τον προπονητη που πηρε τιτλους, που οταν ανελαβε με ολους να την κανουν με ελαφρα,αυτος ΗΡΘΕ,εμεινε και παλεψε....Με τα καλα του και τα κακα του...Και σαν παικτης και σαν κοουτς απο μενα ΠΑΝΤΑ θα χει το σεβασμο μου...Ειδικα για κεινο το ξεσπασμα υπερασπισης των παικτων στη συνεντευξη τυπου...RESPECT....

Το ζήτημα ξέφυγε από την παραδοσιακή κριτική που κάνουμε σε έναν προπονητή.Ας πούμε το θέμα με τα αγγλικά του.
Λες και δεν υπάρχουν διεθνώς καταξιωμένοι Ιταλοί ας πούμε που τα μιλάνε εξίσου τσάτρα πάτρα.Τέλος πάντων,πρόπερσι είχα φτάσει στο σημείο να αρπαχτώ με κάποια μέλη εδώ στο φόρουμ και δεν θέλω να ξαναχαλαστούμε.Ο ιστορικός του μέλλοντος
θα γράψει ψύχραιμα και αποστασιοποιημένα ότι ήταν ένας επιτυχημένος προπονητής στο σύνολο της θητείας του.
j-kidd13
QUOTE(manj13 @ Nov 16 2014, 23:21 ) *
Kαι μιλαμε για τον προπονητη που πηρε τιτλους, που οταν ανελαβε με ολους να την κανουν με ελαφρα,αυτος ΗΡΘΕ,εμεινε και παλεψε....Με τα καλα του και τα κακα του...Και σαν παικτης και σαν κοουτς απο μενα ΠΑΝΤΑ θα χει το σεβασμο μου...Ειδικα για κεινο το ξεσπασμα υπερασπισης των παικτων στη συνεντευξη τυπου...RESPECT....


Καλα το οτι ανελαβε την ομαδα οταν ολοι εφευγαν μην το παρουσιαζουμε σαν σημαντικο γεγονος οτι μας εκανε και χαρη,του δωσαμε ευκαιρια που ουτε στα ονειρα του δεν θα ειχε,να κοουτσαρει τετοιο συλλογο.Χαρη του καναμε εμεις και μαλιστα τεραστια.Βεβαια την ξεπληρωσε με 2 νταμπλ,για να τα λεμε ολα.
επαθα λαστιχο
Δεν υπάρχουν τέτοιες "χάρες" σε υψηλό επαγγελματικό επίπεδο,ακόμα και αν τις αποφάσεις τις παίρνει ένας κατά γενική ομολογία ανισόρροπος τύπος.Η πρόσληψη του Αλβέρτη σαν χειροκροτητή μπορεί να ενταχθείκαι να εξηγηθεί
σε συναισθηματικά πλαίσια,η πρόσληψη προπονητή όχι.Και ο Πεδουλάκης δεν είχε και τίποτα παράσημα στον σύλλογο,μια εξαετία έκατσε σαν παίκτης στα πέτρινα και τίποτα άλλο.
patissiotis
Ο Πεδουλακης μου ηταν και ειναι συμπαθης, κρατησε την ομαδα ορθια την πρωτη-μεταβατικη-δυσκολη χρονια και απο πλευρας τιτλων ειχε 3/3. Αρα αποτυχημενος δεν ηταν σιγουρα. Εγω ομως ως Παναθηναϊκος εχω μεγαλες απαιτησεις και δεν μου φτανει το κυπελλο ή ενα ακομα πρωταθλημα. Δεν λεω να παρει την ευρωλιγκα, αλλα να την διεκδικησει. Και αντε να μην την διεκδικησει. Να φτιαξει μια ομαδα που να παιζει ως μεγαλη ομαδα. Οχι να κανει καθυστερησεις, και επιθεσεις μετα τα 20" αυστηρα. Το μπασκετ που παιζαμε ειδικα περσι ηταν αποκαρδιωτικο και οποιος πηγαινε στο ΟΑΚΑ ακομα και μετα απο μεγαλες νικες εβριζε και σιχτιριζε. Αυτο κατι λεει. Και ουτε μπατζετ μικρο ειχαμε, ουτε ροστερ κακο. Προσθεστε και οτι πηγε να καταστρεψει Βλαντο και Παππα, ειχε παροπλισει εντελως τον Λουκα και ξεζουμισε δυο χρονια τον Μητσαρα. Απο την αλλη "πελατιασε" κανονικοτατα τον Μπαρτζωκα και μας βρηκε τα "λαυρακια" Λασμε, Γκιστ και Μασιουλις. Φτανουν τα τελευταια για να χαρακτηριστει ενας προπονητης "καταλληλος" για τον Παναθηναϊκο? Για μενα σιγουρα οχι. Αυτο ομως δεν μας δινει το δικαιωμα να μην τον σεβομαστε ή να τον ειρωνευομαστε για οτιδηποτε. Για μενα ο Αργυρης ειναι δουλευταρας, τιμησε τη θεση που του δωσαμε και προσφερε οτι μπορουσε. Δεν μπορουσε να μας παει παραπανω, αυτο ηταν εμφανες, το μπασκετ "χαρακωματων" δεν μπορει να σε παει σε τοπ επιπεδο. Αρα ο συμπαθεστατος Αργυρης δεν μας φταιει σε κατι. Αυτα μπορουσε αυτα εκανε...
SG3ptshooter
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Nov 16 2014, 23:03 ) *
Έχουν γρφατέι πέρυσι και πρόπερσι απίθανα πράγματα

Πως ήταν ο "δεύτερος καλύτερος προπονητής στην Ευρώπη" και πως παίζαμε "σκεπτόμενο" μπάσκετ λες προφανώς, ναι συμφωνώ.
επαθα λαστιχο
QUOTE(SG3ptshooter @ Nov 16 2014, 23:53 ) *
Πως ήταν ο "δεύτερος καλύτερος προπονητής στην Ευρώπη" και πως παίζαμε "σκεπτόμενο" μπάσκετ λες προφανώς, ναι συμφωνώ.

Αυτό ήταν πες μια υπερβολή από ένα και μόνο άτομο.Αλλά το να γράφεται το ότι παίζει χωρίς συστήματα την ώρα που έχει στο 2-1 την Μπάρτσα στους 8 της Ευρωλίγκα ξεπερνάει την υπερβολή,ξεπερνάει την χολή,ξεπερνάει την μνησικακία,ξεπερνάει τα πάντα.Και χέσε τους φορουμάδες,είμαστε άσχετοι.Αυτά γραφόντουσαν και από μερίδα ανθρώπων που πληρώνονται για να βλέπουν μπάσκετ και να γράφουν για αυτό.
Σχετικό-Άσχετο Κάποια στιγμή θα ήθελα να συγκεντρώσω τα ultra fails καταξιωμένων προπονητών.
SG3ptshooter
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Nov 17 2014, 00:02 ) *
Αυτό ήταν πες μια υπερβολή από ένα και μόνο άτομο.Αλλά το να γράφεται το ότι παίζει χωρίς συστήματα την ώρα που έχει στο 2-1 την Μπάρτσα στους 8 της Ευρωλίγκα ξεπερνάει την υπερβολή,ξεπερνάει την χολή,ξεπερνάει την μνησικακία,ξεπερνάει τα πάντα.Και χέσε τους φορουμάδες,είμαστε άσχετοι.Αυτά γραφόντουσαν και από μερίδα ανθρώπων που πληρώνονται για να βλέπουν μπάσκετ και να γράφουν για αυτό.
Σχετικό-Άσχετο Κάποια στιγμή θα ήθελα να συγκεντρώσω τα ultra fails καταξιωμένων προπονητών.

Όχι δε λέω πως ήταν "μία υπερβολή", μεμονωμένη. Υπερβολή είναι να μιλάς για τη μεγαλύτερη αδικία του παγκόσμιου αθλητισμού. laugh.gif Μια χαρά από επαγγελματίες γραφόταν πόσο απίστευτα tactician είναι και πως έχει δέσει κόμπο το σύμπαν. Δεν το συνεχίζω, δεν το ξανα-άνοιξα, δεν με απασχολεί περαιτέρω. Ο Σωκράτης επανέφερε το thread και δεν είναι πρώτη φορά που flamάρει, πείτε τα μεταξύ σας.
επαθα λαστιχο
Δηλαδή κάνεις το κομμάτι σου,τα χώνεις και μετά το καπελάκι μου και φεύγω,ούτως η άλλως δεν με απασχολεί.ΟΚ
SG3ptshooter
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Nov 17 2014, 00:10 ) *
Δηλαδή κάνεις το κομμάτι σου,τα χώνεις και μετά το καπελάκι μου και φεύγω,ούτως η άλλως δεν με απασχολεί.ΟΚ

Γράφεις:
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Nov 16 2014, 23:03 ) *
To πόσο έχει λοιδωρηθεί αυτός ο άνθρωπος δεν λέγεται.Δεν μπορώ να θυμηθώ ανάλογο προηγούμενο όχι στο μπάσκετ,θα τολμούσα να πω στον παγκόσμιο αθλητισμό.Έχουν γρφατέι πέρυσι και πρόπερσι απίθανα πράγματα

και το κομμάτι μου το κάνω εγώ;;; blink.gif Δεν υπάρχουν ανάλογα προηγούμενα στον παγκόσμιο αθλητισμό απ' τον πόλεμο που δέχτηκε ο Πεδουλάκης λες και εγώ είμαι ασόβαρος προς τη συζήτηση; Ναι, καταδεικνύω το παντελώς απίστευτο της ρήσης σου και αποχωρώ. Συγγνώμη.
bbplayer
εγώ πάντως γλίτωσα από κάμποσα κολλύρια, ας μπουν οι Ρώσοι στα έξοδα τώρα
shtarkws
Δεν νομίζω κανένας φιλαθλος του Παναθηναικου να αμφισβητει την προσφορα του Πεδουλακη. Ηρθε οντως σε μια πολυ κρισιμη καμπη της ομαδας και καταφερε να κερδισει τιτλους. Δεν ειχε ομως και αμελητεο ροστερ,δεν καταφερε δηλαδη καποιο θαυμα ισα ισα το δευτερο χρονο η ομαδα επαιξε χειροτερα των δυνατοτητων της. Παντως το οτι εβαλε στο βιογραφικο του προπονητης Παναθηναικου του εξασφαλισε αμεσως ενα μεγαλο συμβολαιο. Αυτο που του καταλογιζουν οι αμφισβητιες του ειναι το κατα ποσο εχει τα εφοδια σαν κοουτς να φτιαξει μια ομαδα και να παιξει μπασκετ επιπεδου Φ4. Αυτο κατ εμε δεν το εχει αρα το να επιμενει καποιος για τον κοουτς Αρτζι ειναι σαν να συμβιβαζεται με την μετριοτητα,κατι που δεν συμβαδιζει με το dna της ομαδας

Απο κει και περα του ευχομαι ολοψυχα να εχει επιτυχια στην Ουνιξ η οπουδηποτε αλλου κοουτσαρει γιατι σαν ανθρωπος ειναι σοβαρος και αξιοπρεπης
manj13
QUOTE(shtarkws @ Nov 17 2014, 11:50 ) *
Δεν νομίζω κανένας φιλαθλος του Παναθηναικου να αμφισβητει την προσφορα του Πεδουλακη. Ηρθε οντως σε μια πολυ κρισιμη καμπη της ομαδας και καταφερε να κερδισει τιτλους. Δεν ειχε ομως και αμελητεο ροστερ,δεν καταφερε δηλαδη καποιο θαυμα ισα ισα το δευτερο χρονο η ομαδα επαιξε χειροτερα των δυνατοτητων της. Παντως το οτι εβαλε στο βιογραφικο του προπονητης Παναθηναικου του εξασφαλισε αμεσως ενα μεγαλο συμβολαιο. Αυτο που του καταλογιζουν οι αμφισβητιες του ειναι το κατα ποσο εχει τα εφοδια σαν κοουτς να φτιαξει μια ομαδα και να παιξει μπασκετ επιπεδου Φ4. Αυτο κατ εμε δεν το εχει αρα το να επιμενει καποιος για τον κοουτς Αρτζι ειναι σαν να συμβιβαζεται με την μετριοτητα,κατι που δεν συμβαδιζει με το dna της ομαδας

Απο κει και περα του ευχομαι ολοψυχα να εχει επιτυχια στην Ουνιξ η οπουδηποτε αλλου κοουτσαρει γιατι σαν ανθρωπος ειναι σοβαρος και αξιοπρεπης




+1 41.gif
j-kidd13
Eγω προσωπικα ουτε απ εξω απ το ΟΑΚΑ δεν θελω να τον ξαναδω... laugh.gif
Τον ευχαριστουμε και τον ευχαριστω που μας εφερε 2 νταμπλ σε μια περιεργη περιοδο,αλλα αλλιως εχω μαθει τον Παναθηναικο απ'όταν αρχισα να παρακολουθω μπασκετ,και κυριως οπως τον εζησα επι Ζοτς,που αυτο το μπασκετικο εκτρωμα που εβλεπα τα τελευταια 2 χρονια μου ηταν εντελως αντιαισθητικο.Σαφως και του ευχομαι τα καλυτερα στην καριερα του,αλλα μακρυα απο τον Παναθηναικο... tongue.gif
j-kidd13
Tέλος ο Πεδουλάκης απο την Ούνιξ...
Πήραν τον Πασούτιν στη θέση του...
bbplayer
kai poli anteksan tongue.gif
yorgos
QUOTE
Δεν ειχε ομως και αμελητεο ροστερ,δεν καταφερε δηλαδη καποιο θαυμα

Διαφωνώ. Θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο με το μπάτζετ που του Πεδουλάκη να καταφέρει κάποιος να κάνει νταμπλ στον Παναθηναϊκό απέναντι σε αυτό τον Ολυμπιακό (πρωταθλητή Ευρώπης μάλιστα την πρώτη χρονιά) και τόσο εμφατικά και να πάει την ομάδα δυο χρονιές ένα ματς από το φάιναλ φορ. Η αναλογία μπάτζετ (ή ρόστερ αν θες, αναλογικά είναι αυτά συνήθως)/ανταγωνιστικότητας ήταν εξαιρετική.

Το να τον συγκρίνουμε με τις χρονιές του Ζοτς είναι άδικο. Αν με κάτι είναι συγκρίσιμο είναι με τη χρονιά του Σπόρτνιγκ του Ζοτς, και τα αποτελέσματα (και κυρίως η ανταγνιστικότητα) ήταν σαφώς καλύτερη.

Νομίζω ότι θα κριθεί καλύτερα όταν συνηθίσουμε στο νέο "μέγεθος" του Παναθηναϊκού και στις επιτυχίες που θα (ή δεν θα) έρθουν με τη νέα (δικαιολογημένα) περικομμένη οικονομική πολιτική της ομάδας. Αν η ομάδα κάνει νταμπλ φέτος ή του χρόνου και πάει στο τοπ-16 και φτάσει να χτυπάει είσοδο στο Φ4 θα πούμε ότι όντως οι ομάδες του Πέδουλα έκαναν μια καλή πορεία, αλλά όχι και κανένα θαύμα. Αν αυτά τα βλέπουν με το κυάλι μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσουμε.

Τέλος πάντων, στην Ουνίξ τα πήγε πάρα πολύ άσχημα, δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πότε και πού θα ξαναβρεί δουλειά. Τέτοιες ευκαιρίες όταν τις χάνεις, χάνεσαι. Μακάρι να κάνω λάθος γιατί μου είναι εξαιρετικά συμπαθής.
manj13
QUOTE(yorgos @ Nov 20 2014, 14:58 ) *
Διαφωνώ. Θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο με το μπάτζετ που του Πεδουλάκη να καταφέρει κάποιος να κάνει νταμπλ στον Παναθηναϊκό απέναντι σε αυτό τον Ολυμπιακό (πρωταθλητή Ευρώπης μάλιστα την πρώτη χρονιά) και τόσο εμφατικά και να πάει την ομάδα δυο χρονιές ένα ματς από το φάιναλ φορ. Η αναλογία μπάτζετ (ή ρόστερ αν θες, αναλογικά είναι αυτά συνήθως)/ανταγωνιστικότητας ήταν εξαιρετική.

Το να τον συγκρίνουμε με τις χρονιές του Ζοτς είναι άδικο. Αν με κάτι είναι συγκρίσιμο είναι με τη χρονιά του Σπόρτνιγκ του Ζοτς, και τα αποτελέσματα (και κυρίως η ανταγνιστικότητα) ήταν σαφώς καλύτερη.

Νομίζω ότι θα κριθεί καλύτερα όταν συνηθίσουμε στο νέο "μέγεθος" του Παναθηναϊκού και στις επιτυχίες που θα (ή δεν θα) έρθουν με τη νέα (δικαιολογημένα) περικομμένη οικονομική πολιτική της ομάδας. Αν η ομάδα κάνει νταμπλ φέτος ή του χρόνου και πάει στο τοπ-16 και φτάσει να χτυπάει είσοδο στο Φ4 θα πούμε ότι όντως οι ομάδες του Πέδουλα έκαναν μια καλή πορεία, αλλά όχι και κανένα θαύμα. Αν αυτά τα βλέπουν με το κυάλι μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσουμε.

Τέλος πάντων, στην Ουνίξ τα πήγε πάρα πολύ άσχημα, δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πότε και πού θα ξαναβρεί δουλειά. Τέτοιες ευκαιρίες όταν τις χάνεις, χάνεσαι. Μακάρι να κάνω λάθος γιατί μου είναι εξαιρετικά συμπαθής.



Εχω την εντυπωση οτι ο Αρτζι επηρεαστηκε απο την εδω ''δημοσιογραφια'' και προσπαθησε στο Καζαν να κανει κατι αντιθετο με την ιδιοσυγκρασια του ολα αυτα τα χρονια:Να παιξει μπασκετ Π.Γκερσον,θα φαμε 100 θα βαλουμε 101...Εξ ου και οι δυο μεταγραφες-πακετο σκορερ Λανγκφορντ-Τζερελς...Πιστευω οτι στο διαστημα που θα μεσολαβησει,θα κανει την αυτοκριτικη του και ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρει ομαδα -πιστευω και καλη- που δεν θα χει ομως ΞΑΝΑ τοσο εντονα την πιεση για διακριση αποτην πρωτη στιγμη...Οι Ρωσοι δυστυχως ειναι τετοια...Οσον αφορα τον Παναθηναικο-ασχετως Ιβανοβιτς- δεν θα τον ηθελα πισω...Εχουμε μαθει διαφορετικα τοσα χρονια...Εκτος της περιπτωσης που απο τις απλες περικοπες βρεθουμε να παιζουμε στον Ταφο με...Σκροπολιθα και Καππο tongue.gif...Τοτε θα ηταν παραπανω απο καλη λυση...Σε καθε περιπτωση σεβασμος του αξιζει γιατι εφερε κουπες, οταν ολοι φτιαχναν επικηδειους....
yorgos
QUOTE
Εχω την εντυπωση οτι ο Αρτζι επηρεαστηκε απο την εδω ''δημοσιογραφια'' και προσπαθησε στο Καζαν να κανει κατι αντιθετο με την ιδιοσυγκρασια του ολα αυτα τα χρονια


Στις προηγούμενες ομάδες του στην Ελλάδα ο Πεδουλάκης έπαιζε επιθετικό μπάσκετ, από το Ρέθυμνο μέχρι το Περιστέρι. Δεν είναι ένας προπονητής που πάιζει τσούκου-τσούκου. Το έπαιξε στον Παναθηναϊκό, κατά τη γνώμη μου με εξαιρετικά αποτελέσματα, αλλά δεν είναι αυτό το μπάσκετ Πεδουλάκη σώνει και καλά. Πάντα είχε εμμονή με τις περιστροφές, το χτύπημα στις αδυναμίες του αντιπάλου και το pnr, αλλά αργό μπάσκετ δεν έπαιζε. Μάλλον σερβικο μπάσκετ, από αυτό με το οποίο γαλουχήθηκε όλη γενιά των νέων προπονητών στην Ελλάδα λόγω της σέρβικης επιρροής του μπλοκ Ομπράντοβιτς.

Η διαφωνία πολλών εδώ σε σχέση με τον Άρτζι έχει να κάνει με το αν η ομάδα μεγαλώνει ή μικραίνει με το πώς τη διαχειρίσητκε. Για μένα μεγάλωσε. Η ομάδα έμεινε ανταγωνιστική με πολύ μικρότερο μπάτζετ, πήρε τίτλους και έφτασε μια ανάσα από το Φ4, απέναντι σε ομάδες με πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ. αν επιτευχθεί αυτό και με μπάσκετ πιο ελκυστικό, πάω πάσο και καραπάσο. Αλλά δεν το πιστεύω. Κι αν η ομάδα δεν είναι ανταγωνιστική, δεν παίρνει τίτλους, μικραίνει. Κι επειδή είμαστε κακομαθημένοι ως Παναθηναϊκοί (χάρη σε Παυλοθανάσηδες κυρίως, Ζοτς δευτερευόντως, παικταράδων τριτευόντως) δε νομίζω ότι θα καταπιεί εύκολα ο κόσμος τις λογικές Παρτιζάν "βγάζω ταλέντα, παίζω ελεύθερα κι άμα προχωρήσω και λίγο μπράβο μου".

Το να επιστρέψει στον Παναθηναϊκό ο Άρτζι μόνο ως αστείο το εκλαμβάνω. Ο Παναθηναϊκός ναι μεν δεν είναι ομάδα που πια φέρνει προπονητές στο ζενίθ τους, αλλά δεν τους παίρνει και για να ξαναφτιάξουν την καριέρα τους, αυτό είναι δουλειά άλλων ομάδων, με περισσότερα να χάσουν. Αυτό σε τίποτε δε μειώνει την τεράστια προσφορά του Άρτζι, όχι μόνο σε τίτλους αλλά σε ήθος και αξιοπρέπεια. Τώρα για το μέλλον του, ας κάτσει κι αυτός να κάνει την αυτοκριτική του και να αξιποιήσει το χρόνο που θα έχει. Δεν πέθανε και κανένας επειδή απέτυχε σε μια ομάδα, ούτε καν σε δυο.
shtarkws
QUOTE(yorgos @ Nov 20 2014, 14:58 ) *
Διαφωνώ. Θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο με το μπάτζετ που του Πεδουλάκη να καταφέρει κάποιος να κάνει νταμπλ στον Παναθηναϊκό απέναντι σε αυτό τον Ολυμπιακό (πρωταθλητή Ευρώπης μάλιστα την πρώτη χρονιά) και τόσο εμφατικά και να πάει την ομάδα δυο χρονιές ένα ματς από το φάιναλ φορ. Η αναλογία μπάτζετ (ή ρόστερ αν θες, αναλογικά είναι αυτά συνήθως)/ανταγωνιστικότητας ήταν εξαιρετική.

Το να τον συγκρίνουμε με τις χρονιές του Ζοτς είναι άδικο. Αν με κάτι είναι συγκρίσιμο είναι με τη χρονιά του Σπόρτνιγκ του Ζοτς, και τα αποτελέσματα (και κυρίως η ανταγνιστικότητα) ήταν σαφώς καλύτερη.

Νομίζω ότι θα κριθεί καλύτερα όταν συνηθίσουμε στο νέο "μέγεθος" του Παναθηναϊκού και στις επιτυχίες που θα (ή δεν θα) έρθουν με τη νέα (δικαιολογημένα) περικομμένη οικονομική πολιτική της ομάδας. Αν η ομάδα κάνει νταμπλ φέτος ή του χρόνου και πάει στο τοπ-16 και φτάσει να χτυπάει είσοδο στο Φ4 θα πούμε ότι όντως οι ομάδες του Πέδουλα έκαναν μια καλή πορεία, αλλά όχι και κανένα θαύμα. Αν αυτά τα βλέπουν με το κυάλι μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσουμε.

Τέλος πάντων, στην Ουνίξ τα πήγε πάρα πολύ άσχημα, δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πότε και πού θα ξαναβρεί δουλειά. Τέτοιες ευκαιρίες όταν τις χάνεις, χάνεσαι. Μακάρι να κάνω λάθος γιατί μου είναι εξαιρετικά συμπαθής.


Έχεις δίκιο σε αυτό,δεν είναι εύκολο να παίρνεις τίτλους. Αυτό που πιστεύω όμως είναι ότι με το τοτε ροστερ που είχε η ομάδα, όφειλε ο αρτζι να κάνει ένα ανταγωνιστικο σύνολο. Το γεγονός ότι πήρε το νταμπλ τον κάνει πετυχημένο σε εκείνη την περίοδο. Την επόμενη κατα την γνώμη μου απέτυχε
j-kidd13
Θεωρώ βαρύ να λέμε οτι απέτυχε,έστω και τη 2η σεζόν,ο Πεδουλάκης.
Μπορεί να μην έβλεπα την ώρα για να φύγει,αλλά δεν μπορώ να παραγνωρίσω οτι μας οδήγησε σε 2 σερί νταμπλ,και στην ευρώπη έπαιξε την πρόκριση στο τελευταίο παιχνίδι με μειονέκτημα έδρας,απέναντι σε πολύ ισχυρούς αντιπάλους,και όλα αυτά με ένα μέτριο κατα την γνώμη μου ρόστερ.
Μπορεί να παρουσίασε μια ομάδα που στην επίθεση ήταν πονόματος και πολλές φορές ήταν άθλια,μή έχοντας κάποιο πλάνο,αλλά στην άμυνα δάγκωνε σίδερα,και αυτό αρκούσε για να φέρει τα 2 νταμπλ,αλλά δεν έφτανε για να μας πάει στο f4,και λογικό.
Τώρα βέβαια αν το πιάσουμε απο την σκοπιά οτι μια ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός πρέπει να στοχεύει στο 7ο,και είναι αποτυχία η μη παρουσία στο f4,τότε οκ,αλλά εκεί δεν είναι μόνος υπαίτιος ο Πεδουλάκης...
shtarkws
QUOTE(j-kidd13 @ Nov 20 2014, 20:37 ) *
Θεωρώ βαρύ να λέμε οτι απέτυχε,έστω και τη 2η σεζόν,ο Πεδουλάκης.
Μπορεί να μην έβλεπα την ώρα για να φύγει,αλλά δεν μπορώ να παραγνωρίσω οτι μας οδήγησε σε 2 σερί νταμπλ,και στην ευρώπη έπαιξε την πρόκριση στο τελευταίο παιχνίδι με μειονέκτημα έδρας,απέναντι σε πολύ ισχυρούς αντιπάλους,και όλα αυτά με ένα μέτριο κατα την γνώμη μου ρόστερ.
Μπορεί να παρουσίασε μια ομάδα που στην επίθεση ήταν πονόματος και πολλές φορές ήταν άθλια,μή έχοντας κάποιο πλάνο,αλλά στην άμυνα δάγκωνε σίδερα,και αυτό αρκούσε για να φέρει τα 2 νταμπλ,αλλά δεν έφτανε για να μας πάει στο f4,και λογικό.
Τώρα βέβαια αν το πιάσουμε απο την σκοπιά οτι μια ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός πρέπει να στοχεύει στο 7ο,και είναι αποτυχία η μη παρουσία στο f4,τότε οκ,αλλά εκεί δεν είναι μόνος υπαίτιος ο Πεδουλάκης...


Μην ξεχνάς ότι οταν απομάκρυνθηκε ο Πεδουλακης, η ομάδα είχε χάσει εντός έδρας απο την Λαμποραλ που δεν ειχε πέτυχει νίκη στην διοργάνωση μένοντας με το ενα πόδι εκτός συνέχειας,βάζοντας 55 πόντους αν θυμάμαι καλά με το ζόρι. Η δε διαφορά με τον κύριο ανταγωνιστή σου Ολυμπιακό φάνταζε μεγάλη,άλλωστε η μελλοντική κατάκτηση του πρωταθληματος ήταν τεράστιο πλήγμα για το προφίλ του Μπαρτζωκα.Επίσης η διαχείριση των παικτών,ΔΔ Παππα Γιανκοβιτς Λουκα, υπήρξε τραγική. Το μόνο που κατάφερε ο Αρτζι την δεύτερη σεζόν είναι η κατακτηση του κύπελλου,αυτό κατα την γνώμη μου δεν κάνει την χρονιά του πετυχημένη
j-kidd13
QUOTE(shtarkws @ Nov 20 2014, 22:19 ) *
Μην ξεχνάς ότι οταν απομάκρυνθηκε ο Πεδουλακης, η ομάδα είχε χάσει εντός έδρας απο την Λαμποραλ που δεν ειχε πέτυχει νίκη στην διοργάνωση μένοντας με το ενα πόδι εκτός συνέχειας,βάζοντας 55 πόντους αν θυμάμαι καλά με το ζόρι. Η δε διαφορά με τον κύριο ανταγωνιστή σου Ολυμπιακό φάνταζε μεγάλη,άλλωστε η μελλοντική κατάκτηση του πρωταθληματος ήταν τεράστιο πλήγμα για το προφίλ του Μπαρτζωκα.Επίσης η διαχείριση των παικτών,ΔΔ Παππα Γιανκοβιτς Λουκα, υπήρξε τραγική. Το μόνο που κατάφερε ο Αρτζι την δεύτερη σεζόν είναι η κατακτηση του κύπελλου,αυτό κατα την γνώμη μου δεν κάνει την χρονιά του πετυχημένη


Tιποτα δεν ξεχναω γιατι περιμενα πως και πως να φυγει ο Πεδουλακης.Κατ αρχην με την Λαμποραλ χασαμε 61-68,δεν πετυχαμε 55 ποντους.Η διαφορα που ειχαμε με τον Ολυμπιακο,δεν διεφερε και πολυ απο την προηγουμενη σεζον που εκρινες επιτυχημενη.Ιδια δυναμικοτητα ο Παο,ιδια ο Ολυμπιακος πανω κατω.Η διαχειριση των παικτων οκ,συμφωνουμε,πρωτος λεω οτι απο επιθεση δεν εχει ιδεα ο κοουτς...Για τον Διαμαντιδη ομως δεν μπορουσε να κανει τιποτα αλλο γιατι δεν ειχε παικτες να τον ξεκουρασει ουτε να τον αποφορτισει.Πιστευω και να εμενε το πρωταθλημα δεν το εχανε,εξαλλου η ομαδα βασιστηκε στο αμυντικο συστημα του Πεδουλακη,με λιγη διαφορετικη αντιμετωπιση μπροστα.
bbplayer
Ε ρε φουκαριάρα ομάδα τι τράβηξες δυο χρονια με δαυτον sad.gif sad.gif . εφυγε απο το Καζαν και άρχισαν και οι άλλοι να παίζουν μπάσκετ
Ginobili
Ο Πεδουλάκης πάλεψε και έδωσε την ψυχή του στον Παναθηναικό,και δεδομένου των ικανοτήτων του,πρόσφερε αρκετά,μας κράτησε σε μία πολύ δύσκολη στιγμή....

....αυτό..μέχρι εκεί.Για μένα το μεγαλύτερο ΜΕΙΟΝ του Πεδουλάκη δεν ήταν το φτωχό ποιοτικό μπάσκετ,επικεντρωμένο σε άμυνα και αποτέλεσμα...αλλά του ότι ΔΕΝ μπορούσε να επιβληθεί στους παίκτες και να κρατήσει τα αποδυτήρια.


Και θα το ξαναπούμε...από κείνη την βραδιά...ο Ράντζα...ο Μποντιρόγκα ...και το Γ%^&νο τρίποντο του Προδότη,έδωσαν προίκα μέχρι και στον Ομπράντοβιτς!
Basketofonos
Εγώ αναρωτιέμαι ο Πεδουλάκης επέλεξε τα τρελλοκομεία Λανγκφορντ και Τζερελς; rolleyes.gif
yorgos
To Langford δεν τον θεωρώ τρλοκομείο. Το Τζέρελς ναι, αλλά θεωρητικά με το Ζήση από πίσω υπάρχει κατάσταση σε περίπτωση... εκτροπής. Πάντως και να μην τους διάλεξε ο Πεδουλάκης, είχε χρόνο μπροστά του να τους μοντάρει και το πιο δύσκολο (που ήταν η ομάδα να πάρει αποτελέσματα σε ματς χωρίς αύριο) έγινε στον προκριματικό, οπότε θεωρητικά η ομάδα είχε περάσει τον πρώτο σκόπελο. Το ρόστερ απλά παράηταν καλό για τέτοια αποτελέσματα. Κι αν στην Ευρωλίγκα η (κλεμμένη) νίκη επί της Ρεάλ δημιουργούσε άλλη δυναμική, τα αποτελέσματα στη ρώσικη λίγκα ήταν απανωτά απαράδεκτα.

QUOTE
ΔΕΝ μπορούσε να επιβληθεί στους παίκτες και να κρατήσει τα αποδυτήρια.

Αυτό δεν ξέρω από πού το γνωρίζουμε. Ακόμη και τον προστατευόμενο του ΔΔ όταν τον έβγαλε στα πιτς, δε διάβασα να έχει γίνει κανένα πειθαρχικό παράπτωμα. Με τον Σοφοκλή υπήρχε διαρκές πρόβλημα, αλλά και οι δυο τους φέρθηκαν επαγγελματικά και η χρονιά βγήκε πολύ επιτυχημένα, χωρίς ντράβαλα και κατινιές, ανάμεσα σε δυο ανθρώπους που δε μιλιόντουσαν αλλά -κατά τις δηλώσεις του Σόφο- αποδε΄χτηκαν ότι έπρεπε να στυνυπάρξουν και το έκαναν. Με τους ξένους οι σχέσεις ήταν πολύ καλές, οπότε το όποιο πρόβλημα ήταν μάλλον αγωνιστικό.

Τέλος πάντων, θα αργήσει λογικά να μας ξαναπασχολήσει ο Πεδουλάκης, αλλά δε θυμάμαι προπονητή στον ΠΑΟ που να έχει διχάσει τόσο πολύ, ούτε κλαν ο Μάλκοβιτς ή ο Σούμποτιτς (αυτός κι αν έφυγε νύχτα από το Μπαλτάκο, παρότι κάργα επιτυχημένος).
Las Plagas
QUOTE (Las Plagas @ Jun 27 2014, 02:03 ) *
θα καταστρεψει αλλη μια ομαδα
κριμα

εγω τα ελεγα

QUOTE (Basketofonos @ Nov 28 2014, 19:50 ) *
Εγώ αναρωτιέμαι ο Πεδουλάκης επέλεξε τα τρελλοκομεία Λανγκφορντ και Τζερελς; rolleyes.gif

γιατι υπαρχει προπονητης που να μην θελει τον λαγκφορντ?
επαθα λαστιχο
QUOTE(yorgos @ Nov 29 2014, 02:27 ) *
Τέλος πάντων, θα αργήσει λογικά να μας ξαναπασχολήσει ο Πεδουλάκης, αλλά δε θυμάμαι προπονητή στον ΠΑΟ που να έχει διχάσει τόσο πολύ, ούτε κλαν ο Μάλκοβιτς ή ο Σούμποτιτς (αυτός κι αν έφυγε νύχτα από το Μπαλτάκο, παρότι κάργα επιτυχημένος).

Μα ο Σούμποτιτς είχε 2 εντυπωσιακά ναυάγια στην ευρώπη και αποκλείστηκε δις από το κύπελλο από τον Άρη(το 98 ειδικά ήταν πραγματική ντροπή) .Ε ακόμα και για αυτόν δεν λεγόταν ότι παίζει χωρίς συστήματα ρε φίλε,εκεί έγκειται ο "τσακωμός" μου με τους άλλους.Και αρκετοί τον θεωρούν επιτυχημένο.Αυτό που με κάνει να φαίνομαι σαν συγγενής του Πεδουλάκη δεν είναι η κριτική αυτή καθαυτή,αλλά τα double standards
-Δεν πήγαμε FF 2 χρονιές(2003-2004)--->φταίει το μειωμένο μπάτζετ
-Δεν πήγαμε FF 2 χρονιές(2013-2014)---->φταίει ο Πεδουλάκης και όχι το μειωμένο μπάτζετ

-Πήρε πρωτάθλημα μεσα στο ΣΕΦ με 3-2 νίκες απέναντι στον ΟΣΦΠ--->Μάγκας ο Σούμποτιτς,δεν ξεχνώ το 99
-Πήρε πρωτάθλημα μεσα στο ΣΕΦ με 3-0 νίκες απέναντι στον (πρωταθλητή Ευρώπης)ΟΣΦΠ-->Ε ναι οκ,σιγά το πράγμα

Και ένα άλλο με άλλους πρωταγωνιστές μπας και γίνει κατανοητό.
-Aφήνεις την Ελλάδα εκτός Ολυμπιακών Αγώνων 2012-->Είσαι άσχετος,να φύγεις μυρωδιά αποτυχημένε Ηλία Ζούρε
-Αφήνεις την Σερβία εκτός Ολυμπιακων Αγώνων 2012-->Είσαι άσχετος,να φύγεις μυρωδιά αποτυχημένε Ντ..oh wait!
Basketofonos
QUOTE (Las Plagas @ Nov 29 2014, 03:13 ) *
γιατι υπαρχει προπονητης που να μην θελει τον λαγκφορντ?


Η επιλογή παικτών γινεται βάσει φιλοσοφιας και τρόπου παιχνιδιού κάθε προπονητή. Θεωρείς ότι ταιριάζει με τον Πεδουλάκειο τρόπο; Εγώ αμφιβάλλω.
patissiotis
Η αξια καθε προπονητη δεν κρινεται απο μια χρονια, ενα νταμπλ, ενα σπασιμο εδρας ή επειδη εξουδετερωνει το Σπανουλη, τον Λανγκφορντ και τον Ρουντυ. Κρινεται απο τη συνολικη του παρουσια σε βαθος χρονου (οχι απαραιτητα τους τιτλους).
Ετσι μου φαινεται παρανοϊκο να βαζουμε στη ζυγαρια Ομπραντοβιτς, Ζουρο, Σουμποτιτς και Πεδουλακη. Ο Σερβος εκανε ακομα και αθλιες χρονιες, τρανταχτες αποτυχιες αλλα ολοι γνωριζουμε την πορεια του και τι μπασκετ επαιζαν οι ομαδες του. Για τους υπολοιπους τρεις εγω βλεπω παρομοια πορεια. Πηραν μια ευκαιρια σε μεγαλη ομαδα, τα εκαναν μανταρα, οι ομαδες τους επαιξαν και αθλιο μπασκετ και σιγα-σιγα ειτε εξαφανιστηκαν ειτε προπονουν τον ΑΓΟΡ, τον ΚΑΟΔ, τα Τρικαλα και την πρωταθλητρια Λιβανου και Τυνησιας...
Ειδικοτερα για τον Πεδουλακη: Την 1η χρονια εκανε ΤΙΤΑΝΙΟ εργο οχι γιατι σκουπισε τον Ολυμπιακο αλλα γιατι κρατησε ορθια και αξιοπρεπη την ομαδα μετα το σοκ της αποχωρησης πρωτοκλασατων παιχτων και των Ομπρανοτβιτς - Ιτουδη. Τη 2η χρονια δεν χρειαζεται να τη σχολιασω. Και δεν ξερω τι εκανε στη Ρωσια, βλεπω τι κανει φετος ο Ιβανοβιτς. Πως εκμεταλλευεται ολο το ροστερ και πως προσπαθει πρωτα να παιξει μπασκετ και μετα να καταστρεψει τον αντιπαλο. Για να μην πουμε για την τραγικη διαχειριση σε ΔΔ-Παππα-Βλαντο. Δεν ξερω τι θα καταφερει ο Ιβανοβιτς στο τελος, μπορει να μην παρει τιποτα, να αποκλειστει και πανηγυρικα στο τοπ16 αλλα τουλαχιστον παμε ΟΑΚΑ και βλεπουμε μπασκετ. Κανονικο μπασκετ με επιθεση και αμυνα, με αιφνιδιασμους, με λαθη, με ωραιες και ατυχες ενεργειες, αλλα μπασκετ. Με τον Πεδουλακη τι βλεπαμε? Δεν τον απαξιωνω ως προπονητη αλλα ας μην διαστρεβλωνουμε και την αληθεια. Με το μπατζετ και το ροστερ που ειχε ο Αργυρης μπορουσε να φτιαξει πολυ καλυτερη ομαδα και να παιξει πολυ καλυτερο μπασκετ. Και επειδη ο Παναθηναϊκος εχει πλεον και μπασκετικο κοινο κανεις δεν του εριξε το αναθεμα επειδη αποκλειστηκε απο το f4. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω ας πουμε τι καλυτερο ειχε η Μακαμπι και εγινε πρωταθλητρια ευρωπης περσι? Μηπως τον Μπλατ? wink.gif Ο Πεδουλακης δεν ξερω αν ειναι κακος προπονητης, σιγουρα δεν ειναι αχρηστος και ασχετος οπως τον αποκαλουν καποιοι. Εδειξε ομως οτι δεν μπορει να διαχειρστει μια τεραστια ομαδα οπως ο Παναθηναϊκος και για αυτο εφυγε...
yorgos
QUOTE
Θεωρείς ότι ταιριάζει με τον Πεδουλάκειο τρόπο;

Απολύτως. Αν σε κάτι είναι καλός ο Πεδουλάκης είναι στο να αναδεικνύει συστήματα για καλούς σκόρερ. Δυστυχώς πολλοί νομίζουν ότι το μπάσκετ του Πεδουλάκη είναι αυτό που είδαμε 2 χρόνια στον ΠΑΟ και ξεχνούν τα προηγούμενα. Π.χ. ο μακαρίτης ο Φορντ έλεγε ότι ήταν ιδανικός για αμερικανούς σκόρερ που έρχονται Ευρώπη.

QUOTE
βλεπω τι κανει φετος ο Ιβανοβιτς. Πως εκμεταλλευεται ολο το ροστερ και πως προσπαθει πρωτα να παιξει μπασκετ και μετα να καταστρεψει τον αντιπαλο. Για να μην πουμε για την τραγικη διαχειριση σε ΔΔ-Παππα-Βλαντο.

To θέμα είναι αν θα κερδίζει με αυτό το μπάσκετ ή όχι. Για μένα είναι ξεκάθαρο πως όχι και μακάρι να κάνω λάθος. Αλλά κι αυτό δεν παίζει ρόλο στην παρούσα διότι η διοίκηση έχει αφήσει να εννοηθεί (και ευθέως και μέσω του ΔΔ) ότι δεν υπάρχει πίεση για τίτλο φέτος, σε αντίθεση με πέρσι και πρόπερσι που πξηγαίναμε για το 7ο με τον 20 καλύτερο κόουτς της Ευρώπης κλπ. Αυτή η έλλειψη άγχους και αυστηρών στόχων επιτρέπει πιο "ευχάριστο" μπάσκετ και ευκαιρίες σε νέους (κάποιοι έτοιμοι θα τις πιάσουν, με κάποιους άλλους θα πρέπει να κάνουμε τρελή υπομονή, όπως με το Λευτεράκη).

Η διαχείριση ΔΔ ήταν μια χαρά, έπαιζε λιγότερο από ένα ημίχρονο στην Ελλάδα. Το Βλάντο τον απαγόρευσαν να τον βάζει. Ο Παππάς μόλις απολύθηκε στο all star game ο Πεδουλάκης δήλωνε ότι θα κάνει τρελή χρονιά κλπ και τέλειωσε τη χρονιά στα ίδια, με καλύτερο ματς εκείνο στο Βελιγράδι (επί Πεδουλάκη), αδυνατώντας καν να εκμεταλλευθεί την τραγική χρονιά (πραγματικά τραγική) των Μπράμος και Κάρι.

Ο Ιβάνοβιτς θα κριθεί στο τέλος από τα εξής:
α. τι τίτλους πήρε και μέχρι πού έφτασε η ομάδα στην Ευρώπη
β. αν ανέδειξε παίκτες (εδώ πάει εξαιρετικά καλά)
γ. τι value for money ήταν οι μεταγραφές του (κι εδώ πετάει)
δ. τι ομάδα πήρε και τι άφησε (σε αξία παικτών, σε θέση συλλόγου, σε γενικότερη εικόνα κλπ)

Ακόμη είναι πολύ νωρίς. Γενικά συμφωνώ με τον Καρύδα, ότι δύσκολα θα φτάσει σε αποτελεσματικότητα τον προκάτοχό του, αλλά αν η διοίκηση είναι σοβαρή (γκουχ γκουχ) για το πρότζεκτ που έχει βάλει, δηλαδή να φτιαξει ομάδα χωρίς να ανακατεύεται (με απαγορεύσεις παικτών, μεταγραφές που δε ζήτησε κανείς, νουθεσίες κλπ), τότε θα πρέπει να αξιολογηθεί με βάση τον πραγματικό στόχο της ομάδας, δηλαδή τη δημιουργία ενός ελληνικού κορμού πάνω στον οποίο θα μπορέσει η ομάδα να χτίσει τα επόμενα χρόνια.

Ακόμη είναι πολύ νωρίς, αλλά ο άνθρωπος έχει ξεκινήσει εξαιρετικά καλά. Κι έτσι πήρε και πίστωση χρόνου σοβαρή. Είθισται οι ομάδες του βέβαια να ξεκινάνε έτσι και να ξεφουσκώνουν απότομα, αλλά ξαναλέω αυτό δε θα πρέπει να μας ενδιαφέρει γιατί ο πραγματικός στόχος της ομάδας είναι πέραν ξεφουσκωμάτων και αποτελεσμάτων. Ε, αν έρθουν ΚΑΙ αυτά, ο άνθρωπος πάει για υπερ-ομπραντοβιτσικό έργο.
QUOTE
Ε ακόμα και για αυτόν δεν λεγόταν ότι παίζει χωρίς συστήματα ρε φίλε,εκεί έγκειται ο "τσακωμός" μου με τους άλλους.Και αρκετοί τον θεωρούν επιτυχημένο.Αυτό που με κάνει να φαίνομαι σαν συγγενής του Πεδουλάκη δεν είναι η κριτική αυτή καθαυτή,αλλά τα double standards
-Δεν πήγαμε FF 2 χρονιές(2003-2004)--->φταίει το μειωμένο μπάτζετ
-Δεν πήγαμε FF 2 χρονιές(2013-2014)---->φταίει ο Πεδουλάκης και όχι το μειωμένο μπάτζετ

-Πήρε πρωτάθλημα μεσα στο ΣΕΦ με 3-2 νίκες απέναντι στον ΟΣΦΠ--->Μάγκας ο Σούμποτιτς,δεν ξεχνώ το 99
-Πήρε πρωτάθλημα μεσα στο ΣΕΦ με 3-0 νίκες απέναντι στον (πρωταθλητή Ευρώπης)ΟΣΦΠ-->Ε ναι οκ,σιγά το πράγμα

100% μαζί σου.

Στα συν του Σούμποτιτς ότι πήρε πρωτάθλημα μέσα στο ΣΕΦ όταν αυτό έμοιαζε τελείως αδύνατον για εξωαγωνιστικες συνθήκες. Και κάτι ακόμη, το αν παίζει "χαριτωμένο" μπάσκετ ή όχι η ομάδα κατανοώ ότι κάποιους τους αφορά, αλλά άλλους όχι. Το πιο χαριτωμένο το έπαιζε επί Κιομουρτζόγλου και Παβλίσεβιτς. Ε, και;
yorgos
QUOTE
Αλλα δεν μπορω να καταλαβω ας πουμε τι καλυτερο ειχε η Μακαμπι και εγινε πρωταθλητρια ευρωπης περσι?

Aυτό που έκανε η Μακάμπι πέρυσι ήθελε συγκυρία (έπεσε πάνω στη Μιλάνο και της έκανε μπρέικ σε ματς που έχανε 9π λιγότερο από δύο λεπτά πριν το τέλος εξαιτίας ενός αντιαθλητικού φάουλ πανηλίθιου και 6 χαμένων βολών, αυτά δεν έχουν σχέση με το Μπλατ), τύχη και ναι, φανταστική δουλειά από τον Μπλατ, με τα κριτήρια του ΔΓ θα έπρεπε να είχε εκδιωχθεί από το Νοέμβριο (αλλά τον κράτησαν, γιατί εκεί έχουν μυαλό).

Το να απαιτεί κάποιος από μια ομάδα με το μπάτζετ του ΠΑΟ και της Μακάμπι να πάρει την ευρωλίγκα είναι παράλογο. Είναι σα να απαιτείς από τον Ετρόμητο να πάρει το κύπελλο ελλάδας. Ναι, κάποιες φορές θα συμβεί, βασικά επειδή (ευτυχώς) η Ευρωλίγκα κρίνεται σε 2 νοκ άουτ ματς στο Φ4 κι όχι σε σειρά αγώνων. Ε, μέχρι να πας στο Φ4 όμως κρίνονται όλα από σειρά αγώνων, όπου το πάνω χέρι θα έχουν οι ομάδες με τους καλύτερους πάικτες και συνληθως αυτές είναι οι ακριβές ομάδες, εκτός κι αν μιλάμε για εξαιρέσεις τύπου περσινής Φενέρ, όπου παρά τον πακτωλό οι παίκτες που αποκτήθηκαν ήταν συνονθύλευμα κι έπαιζε ενα πράγμα ακατανόητο. Αλλα κατά τα λοιπά, τα 3 από τα 4 εισιτήρια τα πήραν οι ακριβότερες ομάδες. Τώρα, για την τέταρτη θέση έπαιζαν ομάδε ςπου το μπάτζετ τους ήταν πολύ χαμηλότερο από τις 3 που λέγαμε, αλλά καλύτερο από τις ομάδες-κοσμπάρσους. Ε, από αυτές τις 10 ομάδες, μια θα έπαιρνε εισιτήριο, ήταν η Μακάμπι. Κι απ' την ώρα που πας Φ4 έχεις 25% πιθανότητες. Δηλαδή έχεις 10% να πας στο Φ4 κι εκεί ένα ΄τεταρτο των πιθανοτήτων, το σύνολον 2,5%.

Διαφωνώ με τη λογική να καταδικάζουμε οποιονδήποτε επειδή δεν πέτυχε κάτι που κατά 97,5% είναι προδιαγεγραμμένη αποτυχία. Αντίθετα, θα έπρεπε να αποθεώνουμε αυτόν που το πέτυχε, στην προκειμένη τον Μπλατ (και νωρίτερα Μπαρτζώκα και Ντούντα, ο πρώτος με ακομη μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας κι επιτυχίας κατ' εμέ), ή το Μάλκοβιτς ή τη Ζαλγκίρις κάποτε, ή το Ζοτς πιο πριν. Σε γενικές γραμμές, ο κανόνας επιβεβαιώνεται και οι ακριβές ομάδες είναι αυτές που πάνε κατά 75% στα Φ4 και συνήθως αυτές το κερδίζουν. Αλλά να λέμε ο τάδε απέτυχε επειδή κάποιος άλλος έκανε θαύμα είναι παρανοϊκόν.

Ο κάθε προπονητής θα κριθεί ανάλογα με τους στόχους και το μπάτζετ που διαχειρίστηκε. Δηλαδή τι μπάτζετ σου δώσανε, τι ρόστερ έφτιαξες με αυτό το μπάτζετ και τι πέτυχες με το ρόστερ που έφτιαξες. Έτσι θα κριθεί κι ο Ιβανοβιτς, ετσι πρέπει να κρίνεται ο κάθε Πεδουλάκης και ο κάθε Μεσίνα ή Ομπράντοβιτς. Φοβάμαι ότι αν αρχίσει η κοιλιά της ομάδας και μείνει απέξω στο κύπελλο από κανέναν ΠΑΟΚ ή κάνει 0/4 στο ξεκίνημα του τοπ-16 θα αρχίσουν οι κραυγές και θα μείνουμε πάλι χωρίς προπονητή, το οποίο θα είναι έγκλημα γιατί ο άνθρωπος που κάθεται στον πάγκο μας έχει κάνει εξωφρενικά καλή δουλειά μέχρι στιγμής. Αλλά αν δεν είχε κερδίσει τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (κωλοφαρδίστικα για μένα, αυτά ΔΕΝ γίνονται), είμαι σίγουρος ότι ήδη θα αμφισβητούταν. Δυστυχώς οι πάγκοι των ελληνικών ομάδων είναι οι πιο ηλεκτρικοί στην Ευρώπη επειδή οι ομάδες υποτάσσονται στους κάφρους. Τους ίδιους κάφρους που είναι και η ευλογία των ομάδων, αλήθεια είναι αυτό, αλλά είναι και η κατάρα τους. Εχθές πέτυχα τελείως τυχαία τον πατέρα του Σαμάρντο Σάμιουλς (yaman, στη Τζαμάικα) με το μάνατζερ τυχαία και μου έλεγαν πόσο κουφάθηκαν με την απόλυση Μπαρτζώκα στην Ιταλία... Όχι γιατί θεωρούν ότι προπονητικά είναι κολοσσός αλλά για τους λόγους της απόλυσης, το τάιμινγκ και τη γενική εκτίμηση που του έχουν.

Στην Ελλάδα είμαστε αλλού σε επίπεδο διαχείρισης μινι-κρίσεων (γιατί σοβαρή κρίση πέρασε μόνο ο ΠΑΟ μετά την αποχώρηση Ομπράντοβιτς και ο Ολυμπιακός όταν τον παράτησε ο Κόκκαλης), υστερικοί και αγνώμονες μονίμως, μηδενιστές, κράχτες και ξερόλες.
bbplayer
Χαλαρώστε μάγκες. Όποιος δεν ομνύει στον Πεδουλάκη δεν είναι αγνώμων και μηδενιστής. Στην τελική για τον Πεδουλάκη μιλάμε , όχι για τον Wooden.
To μπάσκετ γύρισε 100 χρόνια πίσω, καταστράφηκε. Το επιχείρημα για νίκες επι του Ολυμπιακού δεν είναι η κολυμβήθρα του Σιλωάμ για όλα.

Ο Ολυμπιακός έχει χάσει με 100 τρόπους από εμάς, με το μπαίνει το πούλμαν τους στη Σπ. Λούη είναι άσος το ματσάκι. Φέτος μια ομάδα σακατεμένη και ανέτοιμη γύρισε από το -17 με το Γιάννη το Μπλουμς και κέρδισε. Τι καθόμαστε και λέμε? Ο Αλβέρτης έβαλε 54 και 45 πόντους ημίχρονο , επειδή απλώς τους είπε να παίξουν μπάσκετ και ο άλλος "πετροβολούσε' τον Πασκουάλ επί τρια ματς και έχανε από το Σκαριόλο.

Χαλαρώστε για τον Πεδουλάκη μιλάμε
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.