Help - Search - Members - Calendar
Full Version: UFC - Μεικτές Πολεμικές Τέχνες
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
HLR CENATION
Ματσαρα το main event.Ο αγαπημενος μου Τζοουνς κερδισε τον Εβανς.

Μου αρεσε πολυ και ο Rothwell ο οποιος ξεπαστρεψε στα γρηγορα τον αντιπαλο του.

Οσο παει το UFC με πορωνει ολο και πιο ασχημα. shot.gif

Να ευχαριστησω τον Morrison γι αυτο που με μυησε στα μυστικα αυτου του πραγματικα συναρπαστικου αθληματος. 77.gif
morrison
QUOTE(captain charisma @ Apr 21 2012, 14:16 ) *
τελικα ο μιρ πηρε τη θεση του οβεριμ..

δεν του δινω πολλες πιθανοτητες του φρανκ...μονο αν το ματς παει στο εδαφος τοτε θα εχει τυχη ο μιρ ο οποιος ειναι μαστερ στα submissions...στο ορθιο ο σαντος εχει πολυ καλο boxing...


H αλήθεια είναι ότι επειδή είναι δύσκολο για έναν jiu jitsu fighter όπως ο Mirr να κάνει establish το καλό του στοιχείο,ο Junior έχει το προβάδισμα.
Ο Mirr δεν είναι wrestler,δεν είναι εκρηκτικός ώστε να πετύχει κάποιο take down και να πάει το fight στο έδαφος.Αναγκαστικά θα πρέπει να σταθεί απέναντι στον Junior στο stand up και να περιμένει κάποια ευκαιρία να πάει κάτω.
Φαντάζομαι ότι θα πάει να κλείσει την απόσταση την περισσότερη ώρα πιέζοντας τον αντίπαλό του στο clinch τελικά.
Από την άλλη ο Dos Santos έχει να αντιμετωπίσει αντίπαλο στο στιλ του Mirr από το 2008 όταν νίκησε τον Werdum,από εκεί και μετά έχτισε το όνομα του απέναντι σε αντιπάλους που έπαιξαν στο στιλ του,αυτό είναι ένα στοιχείο.Ακόμα και ο Velasquez δεν επιχείρησε να κλείσει την απόσταση απέναντι του.


QUOTE(HLR CENATION @ Apr 23 2012, 00:13 ) *
Ματσαρα το main event.Ο αγαπημενος μου Τζοουνς κερδισε τον Εβανς.

Μου αρεσε πολυ και ο Rothwell ο οποιος ξεπαστρεψε στα γρηγορα τον αντιπαλο του.


Κάπως έτσι είναι τα heavyweigts,τελειώνουν γρήγορα με νοκ άουτ συνήθως.Θα μπορούσε να πέσει και ο Ben στις ανταλλαγές...

Κατά τα άλλα με απογοήτευσε ο Evans...
Στάθηκε μόνο 1-2 γύρους στο fight.Aπό εκεί και μετά έχασε την φρεσκάδα του πιο πολύ από τους αγκώνες του Bones και δεν ήταν ανταγωνιστικός...
Oύτε σε counter από την εξωτερική κατάφερε να κάνει κάτι.
Τέλικα τόσο το reach του Jones όσο και η ποικιλία,το ρεπερτόριο όταν έκλεινε η απόσταση του έδωσαν μια καθαρή νίκη.
Πλέον για εμένα είναι ο ξεκάθαρος best p4p fighter έχοντας καθαρίσει με εμφατικό τρόπο όλους τους τοπ αντιπάλους μια κατηγορίας που προ Jones ήταν η πιο ανταγωνιστική στο UFC.
Tο μέλλον έχει Henderson για τον Jones,που έχει ψυχή,κλάση αλλά και one punch ko power στο δεξί του.
Οκ αλλά δύσκολο να τα βγάλει πέρα ο Hendo με την αθλητικότητα του Jones...Eπίσης one punch ko power είχε και ο Rampage(..και ο Evans ίσως) αλλά ούτε τον ακούμπησε...
HLR CENATION
http://www.ringsofpain.gr/2012/04/hector-lombard-ufc.html

ringofpain
HLR CENATION
To Σαββατο εγινε ενα μεγαλο event για το UFC το UFC on fox 3...

Στο μεγαλο ματς της βραδιας ο Diaz κερδησε τον Jim Miller και μαζι πηρε και δικαιωμα να αγωνιστει για τον παγκοσμιο τιτλο.Αρκετα καλος αθλητης πιστευω.Το ματς ηταν πολυ καλο και εκρυβε συγκινησεις.Ο Diaz θα αντιμετωπισει τωρα τον νικητη της ρεβανς του Εντγκαρ με τον Χεντερσον.

Ενας ακομα αθλητης που με κερδησε ηταν ο μουσατος Χεντρικς που νικησε τον Κοσεκ σε ενα πανεμορφο ματς.Απο αυτα που μου αρεσουν εμενα τα ματς δηλ που αποφασιζουν οι κριτες.

Τωρα σειρα παιρνει το UFC 146 που δεσποζει ο αγωνας για την κατηγορια βαρεων βαρων.

morrison
Μπορεί να αγαπώ τους Diaz Brothers παθολογικά και αυτούς αλλά και όλο το camp τους με Shields και Melendez βασικά αλλά μια μικρή αδικία στο πρόσωπο του Pettis διακρίνω εδώ.Όχι ότι δεν το αξίζει ο Nate το titleshot βέβαια...Το rematch του Edgar πιο πολύ είναι υπερβολικό ενώ έχασε καθαρά και ας φωνάζει όσο θέλει...

Τον Hendricks δεν τον πιστεύω...Ένας Kos που θα ήταν στο 100% θα τον είχε μάλλον...

Επίσης ο πρώην πρωταθλητής του Strikeforce,o Μuhammed Lawal υπέγραψε στο Bellator και στο....ΤΝΑ ταυτόχρονα...
Mετά τον King Booker θα έχουμε και King Mo στο pro-wrestling...
HLR CENATION
Σημερα Σαββατο εχουμε το ufc 146.

Κορυφαιο ματς της βραδιας το ματς για τον τιτλο Heavyweight μεταξυ του Junior Dos Santos και του Frank Mir.

Προσωπικα ειμαι με τον βραζιλιανο.

Παντως σιγουρα μιλαμε για ενα ppv δυναμιτη.
HLR CENATION
Υπερθεαμα το ufc 146.

Ο Ντος Σαντος υπερασπιστηκε ευκολα τον τιτλο του.Ο Μιρ εκανε μια προσπαθεια να παει το ματς στο εδαφος αλλα δεν το καταφερε.Το ματς μπορει να ειχε ληξει απο τον πρωτο γυρο καθως ηταν η πρωτη φορα που επεσε ο Μιρ αλλα εληξε ογυρος.Στον δευτερο γυρο πολυ ευκολα ο Ντος Σαντος σωριασε τον αντιπαλο του.

Απο τα υπολοιπα θαυμασιος ο Βελασκιεζ συνετριψε τον Σιλβα που ειχε γεμισει αιματα .Μολις 3.35 αντεξε.

Φοβερος και ο Νελσον που με μια γροθια κεριδε τον Ηerman.

Στα υπολοιπα ματς της βραδιας ο Μiocic κερδισε με ΤΚΟ τον Del Rosario και ο Struve τον Τζονσον.
captain charisma
καλο ππβ...ειδα τα τρια ματς με τα μεγαλα ονοματα...

στο ματς ντος σαντος-μιρ
ο φρανκι πολυ παθητικος σε ολο το ματς...εψαχνε ευκαιρια να παει το ματς στο εδαφος αλλα δεν του βγηκε...του περασε καλα χτυπηματα ο βραζιλιανος και εχασε τις αισθησεις του και δν μπορεσε να ανταπεξελθει...αχ ρε οβεριμ...εχασες την ευκαιρια σου να παρεις το τιτλο με τις παπαριες που εκανες..

στο βελασκεζ-σιλβα
ο σειν μπηκε απ την αρχη ως ταυρος εν υαλοπωλειο...κατευθειαν εριξε κατω τον βραζιλιανο και το ρινγκ βαφτηκε κοκκινο απο τα αιματα του...σε κανενα σημειο δεν μπορεσε να αντιδρασει... και απ οτι φαινεται παει για ρεβανς με ντος σαντος...

και στο ματς του νελσον..εχω να πω οτι ο χοντρουλης δεν ειναι κ αμελητεα ποσοτητα παρολο που κατι τετοιο δειχνει το παρουσιαστικο του, μπορει να προκαλεσει ζημια σ οποιοδηποτε...

διαβασα επισης οτι ο λεσναρ ψηνεται για επιστροφη παλι...καλα αυτος μετα το ξυλικι π εφαγε απ τον οβεριμ ελεγε οτι σταματα τελειως....τωρα πως κ αλλαξε γνωμη?
morrison
Πολύ δύσκολο στυλιστικά fight για τον Mirr ήταν αυτό.
Δεν μπορούσε να το παλέψει καθόλου στο stand up καθώς ο Junior είναι top εκεί,πχ με τον Kongo ή με τον Nelson μια χαρά μπόρεσε ο Mirr να παίξει όρθια.
Και ο Junior δεν σκεφτόταν καθόλου να πάει κάτω οπότε ο Frankie δεν μπόρεσε να δείξει το jj του όπως με τον Lesnar ή τον Big Nog πρόσφατα.
Και επειδή ο Mirr δεν έχει τα take downs πρόχειρα,δεν έχει την ταχύτητα ενός wrestler να φύγει για double legs ενώ ο Junior γενικότερα έχει άριστη take down defence,ήταν πολύ δύσκολο να επιβάλλει το παιχνίδι του.
Κάποιες ψευτοαπόπειρες τις έκανε αλλά το ματς είχε τελειώσει από τα πρώτα δευτερόλεπτα όταν στην βουτιά του Mirr ο Junior του έκανε την χειρονομία ότι "δεν θα με ρίξεις κάτω φίλε"...

O Cain πολύ brutal στο ματς με τον Big Foot.
Κατάφερε να "πιάσει" το kick του Βραζιλιάνου στην αρχή και να τον ρίξει αμέσως κάτω ενώ με το elbow τον έκοψε πολύ.
Άτυχο fight για τον Big Foot που έχει δυνατότητες και μου αρέσει να βρίσκεται στην φασολάδα κάτω από τους top.

Δεν θεωρείται αμελητέα ποσότητα ο Nelson.Ήταν πρωταθλητής στο IFL,είχε αγώνες με μεγάλα ονόματα,πήρε το Ultimate Fighter κερδίζοντας τον Brendan Shaub(..και τον Kimbo Slice μέσα στο σπίτι) και έχει δείξει ότι fights με αντιπάλους που δεν είναι στους 4-5 top της κατηγορίας μπορεί να τα πάρει και εμφατικά μάλιστα.
Πήρε την ευκαιρία από το UFC μήπως μπει στο championship picture αλλά έχασε αρκετά εύκολα από Mirr,Junior και Werdum άρα η θέση του είναι και αυτού εκεί κάτω από τους top.
Aλλά όταν του δίνει το UFC τέτοιες ευκαιρίες να παίξει με top fighters σημαίνει ότι τον υπολογίζει γενικότερα...


HLR CENATION
http://www.lordofrings.gr/index.php?mid=ne...8&view=kick

Ωραιο φαιτ θα ειναι αυτο.
morrison
Fedor don't go...it's too early..!
http://www.rt.com/sport/emelianenko-career...tory-rizzo-444/


To έχω γράψει και στο παρελθόν (..μετά την ήττα από τον Big Foot νομίζω) ότι είναι η ώρα να φύγει αλλά σήμερα που ήρθε το τέλος είναι κάπως...Ειδικά όταν απέναντι στον Pedro Rizzo κάνει τέτοια old school εμφάνιση.

Δεν θα το δέσω κόμπο και θα ελπίζω για return έστω και αν αυτή τη φορά η απόφαση μοιάζει οριστική, δεν είναι εν βρασμώ όπως τότε μετά το fight με τον Dan Henderson.

Σκέφτομαι αν μετά την φυγή Brock και το κάζο με Overeem γίνεται το UFC να ασχοληθεί...Τρομερά δύσκολο,ο Dana είναι ξεροκέφαλος,άσε που θα ήταν κακό για τη legacy του Fedor να πάει να χάσει άλλα 2-3 ματς εκεί...

Σε κάθε περίπτωση o goat για τις ΜΜΑ αποσύρθηκε σήμερα απλά...δεν χρειάζονται άλλα λόγια...
HLR CENATION
Στο χθεσινο event εκνευριστηκα...

Αυτοw o Guida μου χαλασε το ppv.

Αντι να το παιξει στα ισια η κοτα ετρχε γυρω γυρω μην τον πιασει ο Maynard.

Πρωτη φορα με εκνευριζει αθλητης και πρωτη φορα ειμαι εναντιον σε καποιον σε τοσο μεγαλο βαθμο.

Ευτυχως που εχασε.


Σημερα ελπιζω σε καλυτερο θεαμα και να μην μου το σκοτωσει παλι καποιος στο μαιν ιβεντ.

Το χειροτερο ματς που εχω δει στο ufc μεχρι στιγμης ειμαι εκνευρισμενος και τωρα που γραφω.
GMF80
QUOTE (HLR CENATION @ Jun 23 2012, 21:53 ) *
Στο χθεσινο event εκνευριστηκα...

Αυτοw o Guida μου χαλασε το ppv.



O Guida έτσι κάνει πάντα, κουνιέται ασταμάτητα προσπαθώντας να εκνευρίσει τον αντίπαλο...
HLR CENATION
QUOTE(GMF80 @ Jun 23 2012, 22:36 ) *
O Guida έτσι κάνει πάντα, κουνιέται ασταμάτητα προσπαθώντας να εκνευρίσει τον αντίπαλο...

Ειμαι πολυ νεος στο αθλημα,τωρα το μαθαινω,πρωτη φορα τον ειδα αυτον αλλα μου εσπασε τα νευρα στην κυριολεξια.Στην ζωη μου ποτε δεν εχω ξανανευριασει με αθλητη.Πρωτη φορα σημερα ηταν.Με εκνευρισε. wink.gif
GMF80
QUOTE (HLR CENATION @ Jun 23 2012, 22:58 ) *
Ειμαι πολυ νεος στο αθλημα,τωρα το μαθαινω,πρωτη φορα τον ειδα αυτον αλλα μου εσπασε τα νευρα στην κυριολεξια.Στην ζωη μου ποτε δεν εχω ξανανευριασει με αθλητη.Πρωτη φορα σημερα ηταν.Με εκνευρισε. wink.gif



Χαχα, από τους πρώτους αγώνες που είχα δει ήταν του Guida εναντίον του Nate Diaz πριν 3 χρόνια, η πρώτη μου αντίδραση ήταν "που βρέθηκε ο Νίκος Κουρκούλης στο UFC? smiley.gif Εχει δώσει και ωραία ματς πάντως και ήταν μέχρι χθες fan favorite. Ακόμα και Dana τα πήρε άσχημα με την εμφάνιση του...
HLR CENATION
QUOTE(GMF80 @ Jun 23 2012, 23:22 ) *
Χαχα, από τους πρώτους αγώνες που είχα δει ήταν του Guida εναντίον του Nate Diaz πριν 3 χρόνια, η πρώτη μου αντίδραση ήταν "που βρέθηκε ο Νίκος Κουρκούλης στο UFC? smiley.gif Εχει δώσει και ωραία ματς πάντως και ήταν μέχρι χθες fan favorite. Ακόμα και Dana τα πήρε άσχημα με την εμφάνιση του...


χαχα Νικος Κουρκουλης... smiley.gif Του εφερνε. wink.gif Μου την εσπασε κιολας φιλε που ζηταγε και τα ρεστα στο τελος μετα την αποφαση.

Οι αγαπημενοι μου απο αυτα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι οι Ρασαρντ Εβανς,Τζον Τζοουνς και Σιλβα.Οχι αυτος που παιζει αυριο.
morrison
Πολύ κακό για το τίποτα λέω εγώ πάλι...

Και να παραπονιέται κάποιος που πρώτη φορά βλέπει τον Guida να το καταλάβω,αλλά να το λέει ο Dana το βρίσκω πάρα πολύ υπερβολικό...

O Guida αν για κάτι είναι γνωστός είναι για το γεγονός ότι δίνει θέαμα πάντα,ότι δεν κωλώνει πουθενά.Είναι Ο brawler,6 fight of the night awards.Αν κάποιος όλα αυτά τα χρόνια έχει δώσει θέαμα αυτός είναι ο Guida και δεν το συζητώ αυτό...
Βάζω κάποια χάιλαιτς από το fight με τον Diego Sanchez...


Αλλά έφτασε κάποια στιγμή που είδε ότι αυτή η τακτική δεν τον έβγαζε πουθενά.Ήταν αγαπητός αλλά δεν μπορούσε να φτάσει κάπου...

Στα τελευταία (πριν το χτεσινό) 3 fights με Gomi,Pettis και Henderson είδα τον καλύτερο Guida που έχω δει ποτέ...Είχε προσθέσει στο cardio και το ωραίο movement που ήδη είχε και τακτική και προσπαθούσε να γίνει πιο τεχνικός.Έδειχνε να του βγαίνει...

Πιστεύω ότι στο fight με τον Maynard ξεπατίκωσε το gameplan που χρησιμοποίησε ο Edgar εναντίον του Gray.Πολύ footwork και κίνηση,συνέχεια in&outs για να εκμεταλευτεί την ταχύτητα του, αρκετά jabs από μακριά για να σκοράρει πόντους. Προφανώς δεν ήθελε να κάνει grappling με τον Maynard που είναι πολύ μεγάλος για 155άρης.
Για εμένα είχε πολύ σωστή στρατηγική...
Το πρόβλημα ήταν ότι ο Maynard έκανε πολύ καλύτερη κατανομή δυνάμεων σε σχέση με τα fights με τον Edgar.O Guida υπολόγιζε ότι ο Gray θα κουραστεί στους τελευταίους γύρους, πιστεύω ότι εκεί θεωρούσε ότι θα μπορέσει να πάρει και άλλο σκορ.Δεν έγινε έτσι όμως...

Φυσικά δεν μου άρεσε αυτό που είδα.Ήταν ένα ματς τακτικής όμως από τον Guida,μια προσαρμογή στην καριέρα του που χρειαζόταν.Απλά το παράκανε και δεν του βγήκε...Μεταξύ του brawler Guida και του tactician Guida προτιμώ τον πρώτο αλλά ο πιο αποτελεσματικός θα είναι κάπου στην μέση τελικά...

Ο Μaynard δεν μου άρεσε.Κέρδισε με split decision έναν μπερδεμένο Guida και δεν τον ακούμπησε για 25 λεπτά..Ζήτησε rematch με τον Edgar αλλά με τέτοια εμφάνιση θα ξαναχάσει...

Σε λίγο αρχίζει το UFC 147...Κάθε φορά που ο Axe Murderer ανεβαίνει να παίξει είναι γεγονός,κάθε φορά που ακούγεται η θρυλική μουσική που θυμίζει ένδοξες μέρες Pride σηκώνεται η τρίχα, ειδικά αν σήμερα είναι η τελευταία φορά...
HLR CENATION
Υπεροχο το ufc 147.

Ξεκινω απο το μεν ιβεντ.ΠΑνεομορφο.Απλα συγκλονιστικο.Δυο νταμαρια παλεψαν μεχρι τελους για την νικη.Εκει που στον δευτερο γρο ο Σιλβα πραγματοποιησε εκλπηκτικη επιθεση στον Φρανκλιν που του εξαπελυσε οβιδες αλλα ο αμερικανος ηταν τυχερος καθως τελειωσε ο γυρος.

Και εκει που λες οτι ο Φρανκλιν εχει τσακιστει και ψυχολογικα εκανε εκπληκτικο καμ μπακ στο τριτο γυρο που ακομα λιγο θα επαιρνε το ματς.Το εντυπωσιακο ηταν οτι στον τεταρτο γυρο ειχαμε ισοπαλια στα total spikes με 79-79.Τελικα ο Φρανκλιν αντεξε την επιθεση του Σιλβα στο τελευταιο λεπτο του πεμπτου γρου και πηρε μια πολυ μεγαλη νικη σε ενα επαναλλαμβανω πανεμορφο ματς.

Στα υπολοιπα ο Werdum πηρε μια ανετη νικη επι του Αμερικανου Russow.

Σπουδαιο θεαμα ειχαμε και στα βραζιλιανικα ματς.

Τωρα υπομονη για το πολυ μεγαλο ppv της 7ης Ιουλιου.
morrison
Θα μιλήσω μόνο για το main event το οποίο τηρουμένων των αναλογιών ήταν καλό.

Ο Wanderlei έκανε ότι μπορούσε, οι μέρες του είναι μετρημένες στο σπορ βέβαια. Αλλά γενικότερα έδωσε στους νεότερους να καταλάβουν τι πράγματα ήταν σε θέση να κάνει πριν 10 χρόνια ας πούμε. Ο αγαπημένος μου fighter από τους μεγάλους του αθλήματος...Ψιλοκλάπηκε στον 2ο γύρο μάλιστα,αν δεν είχαμε την λήξη του γύρου εκεί θεωρώ ότι ο διαιτητής θα είχε διακόψει τον αγώνα.Ας είναι, δεν έχει ανάγκη τις νίκες άλλωστε ο Wanderlei. Το ωραίο είναι ο Wandy υπήρξε ωφελημένος από το άνοιγμα του UFC στην Βραζιλία και από εκεί που ήταν φευγάτος τώρα χαλαρά έχει ένα ακόμα fight με τον Belfort που εκκρεμεί.Προηγήθηκε το προπονητιλίκι στο TUF και το main event προχτές μετά από πολύ καιρό...
Ο Ace είχε ωραίο movement και ήταν ο γνωστός τεχνικός striker που ξέρουμε τόσα χρόνια. Τώρα το title run που είπε ότι θέλει μάλλον είναι κομματάκι δύσκολο να το πραγματοποιήσει,το movement του δεν θα μοιάζει τόσο ωραίο κόντρα σε έναν πιο φρέσκο fighter από τον Silva, είτε στα 185 είτε στα 205..
HLR CENATION
Για να μην ξεχνιομαστε αυριο εχουμε το ppv της χρονια με το ματς του Αντερσον Σιλβα με τον Σονεν για τον τιτλο του παγκοσμιου πρωταθλητη.Ειναι το δευτερο μεταξυ τους ματς.Στο πρωτο ο αμερικανος εφτασε τον Βραζιλιανο στα ορια του.

Εδω ο Αντερσον Σιλβα με τον Ροναλντο. http://www.tovima.gr/sports/article/?aid=465806

HLR CENATION
Ωραιο το main event στο ufc 148.

Μετα απο ενα εκπληκτικο πρωτο γυρο ο Σονεν με εκανε να πιστευω οτι τον εχει.

Καπου στραβοπατησε ομως στον δευτερο γρο και επεσε κατω με αποτελεσμα να πεσει κατω και ο Σιλβα να παρει την νικη.
morrison
Πήγε περίπου όπως το περίμενα...Ο Sonnen να κάνει ένα take down αλλά χωρίς να προκαλέσει σοβαρό damage όμως και έπειτα να χάνει...Από εκεί και μετά.
-Ο Sonnen απέδειξε ότι η πρώτη φορά δεν ήταν τύχη.Take down στα πρώτα δεύτερα,ένας ολόκληρος γύρος με τον Silva από κάτω βγάζωντας και mount κιόλας.Και πάλι έκανε πράγματα στον Silva που δεν του τα έχει κάνει κανείς.
-Αν πρέπει να πει κανείς κάτι άσχημο για τον Sonnen είναι για τον τρόπο που έχασε όταν απέτυχε να κάνει take down στον 2ο γύρο.Ήταν η πρώτη φορά μετά από 6 ξεκινήματα γύρων που ο Sonnen δεν έκανε άμεσα take down.Αναμενόμενο όμως ότι κάποια στιγμή ο Silva θα κατάφερνε να σταθεί όρθιος.Ο Chael,λοιπόν,εκεί αντέδρασε κάπως σπασμωδικά,φάνηκε ότι κλονίστηκε κάπως η ψυχολογία του...Ένα πολύ άτσαλο spinning backfist από τον Sonnen ήταν η αρχή του τέλους του...
-Αυτό ήταν το αρνητικό...όμως όσο το σκέφτομαι δεν ξέρω αν είχε επιλογή.Αν καθόταν να παίξει έναν νορμάλ stand up γύρο με τον Silva δεν ξέρω αν θα ήταν πολύ έξυπνο.Πήγε να επιτεθεί,έστω άτσαλα,να μην δώσει στον Silva ευκαιρία να βρει ρυθμό και range και γενικότερα να κάνει το stand up κομμάτι brawl.Στο πρώτο fight του βγήκε,χτες όχι.Τελικά δεν μπορώ να τον κατηγορήσω ούτε για αυτό.
-Πιστεύω ότι ο ένας πρέπει να ευχαριστεί τον άλλον μετά από το feud αυτό.Ο Sonnen αναδείχτηκε σαν ένας σταρ πρώτου μεγέθους για την βιομηχανία αλλά και απέδειξε ότι δεν είναι μόνο λόγια.Είναι καταπληκτικός wrestler/fighter.
Ο Silva κατάφερε μετά από πάρα πολύ καιρό να δώσει αγώνες με ενδιαφέρον.Να βρει αντίπαλο που η νίκη του μετράει αρκετά,να βουλώσει στόματα που έλεγαν ότι δεν μπορεί με wrestlers ή ότι θα είχε προβλήματα με fighters που θα τον πίεζαν πολύ.Εν προκειμένω ο Sonnen έδωσε την ευκαιρία στον Silva να μεγαλώσει αρκετά την legacy του και να δώσει απαντήσεις γενικώς.

Τι διάολο συμβαίνει το μυαλό του Forest Griffin δεν μπορώ να καταλάβω...
Κατά τα άλλα τίτλοι τέλους για έναν από τους μεγαλύτερους fighters της ιστορίας, ο Tito πέρα από πολύ δυνατός figther ήταν πρωτοπόρος πραγματικά σε πράγματα που κάθε βιομηχανία τα έχει ανάγκη.
HLR CENATION
Λιγο ετεροχρονισμενα θα γραψω για τα υπολοιπα ματς του ufc 148 καθως περα απο το main event που ειχα δει τα αλλα σημερα κατορθωσα να τα δω.

Πρωτα απο ολα τιμη και δοξα στον Tito Ortiz που ολοκληρωσε την ενδοξη καριερα του.Επειδη ειμαι καινουργιος στο σπορ δεν προλαβα να δω ολοκληρο αλλο ματς του αλλα εχω δει πολλες καλες στιγμες του απο το dvd με τα 100 καλυτερα ματς στην ιστορια του ufc που εχει πρωταγωνιστησει.Μπηκε μαλιστα και στο Hall of Fame πριν το ματς.Ο Φορεστ Γκριφιν καταφερε να του περασει πολλες μπουνιες ,παιρνωντας μια μαλλον ανετη νικη.

Πολυ μου αρεσε ο 40χρονος Le που νικησε τον Cote.

Το πουλεν μου ο Κοντι Μακενζι με εκανε ρεζιλι. smiley.gif Εχασε παρα πολυ γρηγορα απο τον Μεντεζ.Θα τον σβησω απο το προφιλ μου.

Φοβερος ο βραζιλιανος Maia που συνετριψε τον Κορεατη τον Κιμ στα αψε- σβησε.
HLR CENATION
Ωραια ματσακια ειχε το UFC on fuel tv.

Φοβερος ο Chris Weidman που σκορπισε στο δευτερο γυρο τον Μουνιοζ.Εκλπηκτικη φαση τον βουτηξε και τον αρχησε στα μπουνιδια στην μουρη.Τον ματωσε τον Μουνιοζ...Μαλιστα ο νικητης ειναι το νο 1 φαβορι για να αντιμετωπισει τον μεγαλο Αντερσον Σιλβα.

ΣΤα υπολοιπα εκπληκτικη νικη πηρε ο Francis Carmont που εκανε κεφαλοκλειδωμα στον τσεχο Vrmola και πηρε μια εντυπωσιακη νικη με υποταγη.

Επισης με σηκωσε απο την καρεκλα η εκπληκτικη κινηση υποταγης του T.J. Dillashaw.

Τωρα επομενο ppv το 149 το σαββατο που μας ερχεται.
GMF80
QUOTE (HLR CENATION @ Jul 13 2012, 00:04 ) *
Φοβερος ο βραζιλιανος Maia που συνετριψε τον Κορεατη τον Κιμ στα αψε- σβησε.



Ο Κιμ τραυματιστηκε για αυτό τον τελειώσε ο Μaia εύκολα.... O Maia δεν ειναι και τίποτα τρομερό... Ο Weidman τον κερδισε το Γενάρη, και έχει χάσει και από Μunoz. από Silva φυσικά αλλά και από τον καινόυργιο welterweight strikeforece champion Νate Mardquart ο οποίος χθες έδειξε οτι είναι ετοιμος να επανελθει UFC και να παρει ματς διεκδικητη...
HLR CENATION
QUOTE(GMF80 @ Jul 16 2012, 21:23 ) *
Ο Κιμ τραυματιστηκε για αυτό τον τελειώσε ο Μaia εύκολα.... O Maia δεν ειναι και τίποτα τρομερό... Ο Weidman τον κερδισε το Γενάρη, και έχει χάσει και από Μunoz. από Silva φυσικά αλλά και από τον καινόυργιο welterweight strikeforece champion Νate Mardquart ο οποίος χθες έδειξε οτι είναι ετοιμος να επανελθει UFC και να παρει ματς διεκδικητη...

Σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα.Εγω τωρα τοιυς μαθαινω τους μαχητες.

Το στραικφορς θα το δω αυριο.Σημερα ειδα το UFC.Ειχε ωραια καρτα παντως. wink.gif
morrison
QUOTE(GMF80 @ Jul 16 2012, 21:23 ) *
Ο Κιμ τραυματιστηκε για αυτό τον τελειώσε ο Μaia εύκολα.... O Maia δεν ειναι και τίποτα τρομερό... Ο Weidman τον κερδισε το Γενάρη, και έχει χάσει και από Μunoz. από Silva φυσικά αλλά και από τον καινόυργιο welterweight strikeforece champion Νate Mardquart ο οποίος χθες έδειξε οτι είναι ετοιμος να επανελθει UFC και να παρει ματς διεκδικητη...


Έχει πολύ ενδιαφέρον η περίπτωση του Maia πάντως που εμένα μου αρέσει αρκετά.

Ο Maia όταν έκανε την μετάβαση από το bjj στις ΜΜΑ ήταν τουλάχιστον τρομακτικός.Κέρδισε αρκετά fights συνεχόμενα και με εντυπωσιακό τρόπο, submission of the night τις περισσότερες φορές και τολμώ να πω ότι ήταν ότι πιο scary σε bjj έχει εμφανιστεί ποτέ μέσα στο οκτάγωνο. Λογικό βέβαια,εδώ λέμε με δέος για τους black belts του bjj,πόσο μάλλον όταν ο Μaia είναι ο πρωταθλητής όλων αυτών...

Από μια στιγμή και μετά που τον έμαθαν όμως κανείς δεν τολμούσε να πάει στο έδαφος μαζί του και ο Maia αναγκάστηκε να παίξει σε στυλ που δεν τα έχει.Είχε και αυτός το πρόβλημα αρκετών καθαρών bjj fighters (πχ όπως ο Mir) και δεν μπορούσε να επιβάλει το στυλ του,δεν μπορούσε να κάνει αυτός τα take downs και να πάει ένα fight στο έδαφος.

Έκτοτε προσπαθεί συνέχεια να αναβαθμίσει το boxing του και το έχει καταφέρει εν μέρει.Σιγά-σιγά έχει αποκτήσει και αυτοπεποίθηση εκεί.Προχτές ήταν και το πρώτο του fight στα welterweights,να δούμε αν το κόψιμο θα του κάνει καλό.

Μια ένσταση μόνο,δεν ξέρω αν θα έπρεπε να επιμένει τόσο πολύ προπονητικά στο boxing όπως διαβάζω.
Για εμένα αυτό που θα έπρεπε να κάνει είναι να βρει τον τρόπο να κάνει establish το καλό του στυλ,να πηγαίνει στο έδαφος δηλαδή.Με αυτή την λογική θα έπρεπε να επικεντρωθεί περισσότερο να βάλει λίγο ταχύτητα και εκρηκτικότητα στο σώμα του,να βάλει και κάποια wrestling take downs στο ρεπέρτοριο του με double legs ώστε να είναι πιο εύκολο για αυτόν να πηγαίνει στο έδαφος.
Προς το παρόν τον βλέπω αφοσιωμένο στο boxing,θυμάμαι και αρκετά fights να προσπαθεί επίτηδες να βάλει αγωνιστική εμπερία στο stand up για να βελτιωθεί.

Θα δούμε όμως.Γενικά είναι πολύ ενδιαφέρον πρότζεκτ για εμένα τόσο σαν πορεία όσο και στυλιστικά.
GMF80
Φτωχό από άποψης θεάματος το UFC 149.. O Ηector Lomard δεν έδειξε τιποτα που να δικαιολογεί το buzz που υπήρχε γύρω από το όνομα του. Ο Barao έδειξε οτι ειναι το real thing αλλά επίσης πανηγύρισε και σαν πίθηκος μετά το ματς....
morrison
Πάντως πρέπει να δει λίγο το UFC το θέμα με τα events του.
Έχει χαθεί λίγο η μπάλα νομίζω, το χτεσινό 149 ήταν κατά την γνώμη μου λιγότερο ενδιαφέρον από ότι θα είναι το On Fox της 4ης Αυγούστου που έχει πχ. δυο πρώην πρωταθλητές στην κάρτα (Shogun, Lyotto) ενώ έχει undercard Phil Davis ή και Matt Mitrione ακόμα.

Το γεγονός αυτό συν ένα δεύτερο ότι προστέθηκαν πολλές κατηγορίες προς τα κάτω συντελούν να υπάρχουν πλέον events που δεν κάθεσαι να τα δεις πράγμα που δεν συνέβαινε ποτέ στο παρελθόν.

Όση συμπάθεια είχα στον Barao χάθηκε όταν έκανε σαν τρελός στο τέλος, ρε φίλε INTERIM ζώνη πήρες...Άσε που πρέπει να καταργηθεί αυτή η βλακεία με αυτό το πράγμα...
Και πάλι από το γλιτσερό παιδί από την Καλιφόρνια τον προτιμώ τον Barao αλλά μου τα χάλασε...
GMF80
Τα χαμηλά κιλά έχουν ταχύτητα και προσφέρουν καλά ματς αλλά το να βλέπεις τώρα άντρες 1.60 και 55 κιλά βάρος να παλευουν είναι κάπως..... 65 κιλά δηλαδή τα featherweights θα έπρεπε να είναιο η ελαφρότερη κατηγορία. Ο White πρχθές είπε οτι πιθανόν να μπει και κατηγορία 115 pounds = 52 κιλά!!! Δηλάδη το βάρος ενός μέσου παιδιού 12-13 χρονών....
HLR CENATION
Πανω σε αυτο που συζητουσαμε σε αλλο τοπικ προχθες.

http://mmafight.gr/blogs/2011-05-03-23-45-45/730--2-.html


Η συζήτηση για την ένταξη των ΜΜΑ στα Ολυμπιακά Αθλήματα έχει φουντώσει τον τελευταίο χρόνο και ένα ακόμη δείγμα είναι η δημοσκόπιση που διενήργησε το yahoo sports (όχι online αλλά με συγκεκριμένη εταιρία σε Αμερικάνους πολίτες), δείχνοντας την αυξανόμενη στήριξη του κόσμου προς το άθλημα.



Συγκεκριμένα, τα αποτελέσματα της δημοσκόπισης έφεραν ως πρώτο στις προτιμήσεις των συμμετεχόντων το Baseball με 32% (λογικό μιας και μιλάμε με αμερικάνους αλλά, εκτός από εκεί και την Ιαπωνία, ο υπόλοιπος κόσμος δεν ασχολείται), με τις ΜΜΑ να ακολουθούν με 25%, το Softball (σαν το Baseball) με 24%, το Lacrosse με 19% και το Field Hockey με 15%.



Ιδιαίτερα σημαντικό το ότι, σε αμερικάνικό κοινό ξεπέρασε πολλά αποκλειστικά Αμερικάνικα σπορ που σημαίνει ότι, σε παγκόσμιο επίπεδο θα τα πάει ακόμη καλύτερα. Λογικά.



Ποιά είναι όμως τα προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπίσουν οι ΜΜΑ στο δρόμο προς τους Ολυμπιακούς;


Καταρχήν, είναι η πρόθεση της ολυμπιακής επιτροπής να μειώσει τα αθλήματα.



Επίσης, αν οι ΜΜΑ είναι να μπούν στους Ολυμπιακούς δεν γίνεται να μπούν με την επαγγελματική τους μορφή. Όπως και το μποξ, έτσι θα πρέπει να υπάρξουν αλλαγές ώστε να γίνει το άθλημα πιο βατό και πιο ασφαλές και έυκολο στο μάτι. Πιο χοντρά γάντια και προστατευτηκά είναι δεδομένα, ενώ θα πρέπει να υπάρξει συγκεκριμένη βαθμολόγιση πόντο με πόντο και πιο μικρά μάτς. Να είναι δήλάδη πιο κοντά στο δικό μας Combat Grappling.



Και εκεί είναι το πρόβλημα αφού στις Ηνωμένες Πολιτείας που είναι και το κέντρο των ΜΜΑ θέλουμε δε θέλουμε, δεν υπάρχει ερασιτεχνική δομή όπως αυτή. Οι Amateur MMA διοργανώσεις των ΗΠΑ είναι σαν τις επαγγελματικές, μόνο που οι μαχητές δεν πληρώνονται και δεν μετράνε κάποιο επίσημο ρεκόρ ή παίρνουν κάποια ζώνη. Κατά τ΄ άλλα δεν φοράνε προστατευτηκά ούτε έχουν ιδιαίτερους κανόνες. Που σημαίνει ότι θα πρέπει να πέσει πρώτα δουλειά για να καθοριστεί το πλαίσιο τους.



Τέλος, να μην ξεχνάμε ότι υπαρχει ταυτόχρονα η χρόνια απαίτηση να ενταχθούν συγγενικά αθλήματα όπως το BJJ και το Καράτε και αν είναι να μπεί μαχητικό άθλημα θα μπεί μόνο ένα...



Πως μπορεί να γίνει η ένταξη


Αυτό τώρα είναι μεγάλο θέμα και θα προσπαθήσουμε να το αγγίξουμε όσο μπορούμε.



Η πρώτη πιθανή διαδικασία είναι να γίνει με την ένταξη στο πλαίσιο κάποιου από τα ήδη Ολυμπιακά Αθλήματα, ως κομμάτι του, με πιο πιθανή την πάλη. Εξάλλου η FILA (υπεύθυνη για την Ολυμπιακή πάλη) κάνει ήδη πρωταθλήματα Combat Grappling. Πόσο πιθανό είναι αυτό; Όχι ιδιαίτερα αφού η FILA δεν έχει δείξει κάποια ιδιαίτερη διάθεση να μπλέξει τα δύο αθλήματα σε Ολυμιακό Επίπεδο, ενώ δεν είναι και σίγουρο ότι θα το δεχθεί η Ολυμπιακή Επιτροπή.



Η δεύτερη πιθανή διαδικασία είναι να γίνει η ένταξη ως Παγκράτιο. Το θετικό εδώ είναι ότι σαν άθλημα έχει παράδοση στους Oλυμπιακούς αγώνες και μεγαλύτερο "δικαίωμα" να βρεθεί εκεί, αν θέλετε, από άλλα μαχητικά αθλήματα. Το κακό είναι ότι η FILA που ήδη συνεργάζεται με τους Ολυμπιακούς αγώνες, δεν του δίνει και μεγάλη σημασία, ενώ η Παγκόσμια Ομοσπονδία παγκρατίου που έχει έδρα την Ελλάδα, έχει μια κάποια κόντρα με την FILA ενώ έχει και μία τάση προστατευτισμού του αθλήματος, που μεταξύ μας, έτσι όπως εκτελείται σήμερα δεν ξέρω πόση σχέση έχει με την αρχαία του μορφή.



Σαν μη γνώστης του παρασκηνίου κρατάω γενικότερα μία πισινή και προτείνω την ουτοπική (;;;) ιδέα να συνεργαστούν οι δυό τους με την FILA να αφήνει την διαχείριση του αθλήματος στην Παγκόσμια Ομοσπονδία παγκρατίου με κάποια συνεργασία μεταξύ τους στην διοργάνωση αγώνων.



Η τρίτη πιθανή διαδικασία είναι να ενταχθεί ξεχωριστά και με το όνομα ΜΜΑ μέσω της νέας παγκόσμιας ομοσπονδίας ΜΜΑ που δημιουργήθηκε πριν λίγους μήνες με βάση τη Σουηδία, έχοντας ταυτόχρονα την απόλυτη στήριξη του Dana White και μέλη, διοικητικά στελέχη από το UFC. Από τη μία εδώ προφανώς υπάρχει το (απαραίτητο) χρήμα από την άλλη θα χρειαστεί πολύς χρόνος να δικτυωθεί παγκόσμια η ομοσπονδία αυτή.



Όπως και να έχει, η ένταξη των ΜΜΑ σε οποιαδήποτε μορφή στους Ολυμπιακούς αγώνες μόνο θετική μπορεί να είναι για το άθλημα. Θα φέρει περισσότερο κόσμο, θα στρέψει περισσότερους αθλητές στο χώρο, θα δημιουργήσει υποδομές από μικρές ηλικίες μέχρι και τους κριτές και διαιτητές. Αν θα το δούμε σύντομα; Το εύχομαι αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος.


HLR CENATION
http://onlyfighters.gr/index.php?option=co...a&Itemid=16

Ο Μαριο Μπαλοτελι της Μαντζεστερ Σιτυ θελει να κανει καριερα στο UFC. smiley.gif
HLR CENATION
Φοβερα ματς χθες.Αυτο μαλιστα ηταν event οχι σαν την παρωδια που παρακολουθησαμε την προηγουμενη εβδομαδα.

Απο που να ξεκινησω να γραφω...

Ειχα διαβασει πολυ καλα σχολια για τον Lauzon αλλα μου απεδειξε οτι καλως γραφονται τοσα καλα γι αυτον.Φοβερη κινηση υποταγης εκανε.

Εντυπωσιακος και ο Machida που δυελυσε τον Bader...Πιστευω ομως οτι δεν ειναι καταλληλος για νο 1 διεκδικητης του τιτλου.

Αυτο γιατι ο βραζιλιανος Shogun ηταν πιο θεαματικος στον αγωνα του με τον Vera.Αν και κινδυνευσε να χασει σε καποιο διαστημα.
morrison
Η βασική κάρτα έβγαλε πολύ καλά fights είναι αλήθεια,αυτή την φορά δεν είδα καθόλου undercard εν τω μεταξύ.

O Joe Lauzon είναι ώρα σιγά-σιγά να κάνει πράγματα σημαντικά, έχει ικανότητες και αρκετή εμπειρία στην πλάτη του παρότι είναι μόλις 28. Σταμάτησε τον Guillard,έχασε από τον Pettis στο μεσοδιάστημα και χτες πήρε μια καλή νίκη. Έχει ήδη ανέβει επίπεδο σε σχέση με 1-2 χρόνια πριν και παίρνει καλύτερα, πιο ψηλά fights αλλά χρειάζεται κάτι ακόμα για να είναι στην title picture.

Xάρηκα που είδα τον Mike Swick σε δράση ξανά, γενικά έχω μια συμπάθεια σε όλους του originals του Ultimate Fighter 1.
(με την ευκαιρία, δείτε το)

Στο co main event, στυλιστικά πολύ δύσκολο fight για τον Bader που δεν είχε μεγάλη τύχη εξαρχής. Δεν κατάφερε ποτέ να σετάρει την απόσταση και το range του κόντρα στον unorthodox Lyotto, κάποια στιγμή έκανε ένα σκόρπιο ντου προς τα μπροστά-ο Machida τον βρήκε και αυτό ήταν ότι χειρότερο για τον Bader. Βασικά οποιόδηποτε χτύπημα έχει την έξτρα power από την κίνηση προς τα μπροστά αυτού που το δέχεται είναι διπλά επικίνδυνο.

Στο main event, εντάξει ήταν war αλλά δεν ήταν και κάτι σπουδαίο. Ο Vera άντεξε το πρώτο 7λεπτο περίπου, ο Shogun κουράστηκε και μετά ήταν πολύ ανοιχτό το fight.
-Ενδιαφέρον είχε η προσέγγιση του Shogun να πάει τον Vera κάτω, σωστή στρατηγική αλλά του προσέθεσε γρηγορότερα κούραση και στην προσπάθεια να πετύχει το take down και μετά να κάνει πράγματα από πάνω. Τελικά ίσως έπρεπε να περιμένει λίγο αφού έπαιρνε το stand up.
-O Shogun έχω την εντύπωση ότι σταθερά περνά στους μαχητές που είναι μεν θρύλοι αλλά δεν μπορούν να έχουν προσδοκίες για τίτλους. Αν και μικρός σχετικά έχει πολλές ώρες πτήσης συν ότι τα γόνατα του είναι ταλαιπωρημένα με τόσες εγχειρίσεις. Έφτασε κοντά να σταματήσει πριν 3-4 χρόνια, τα κατάφερε-επανήλθε, πήρε και τίτλο αλλά πλέον δεν ξέρω πόσο το επίπεδο προπόνησης που κάνει πρακτικά μπορεί να συγκριθεί με αυτό κάποιου υγιή fighter που θέλει να γίνει πρωταθλητής.
-Πάντως ακόμα και τώρα έχει μερικές καταπληκτικές στιγμές, μεγάλη κλάση.
-Ο Vera στην πραγματικότητα απορώ πως βρέθηκε σε main event ξανά. Δεν με έπεισε ότι έχει επιστρέψει, άσε που κάποιες στιγμές που έδωσε πλάτη μου θύμισε το τραυματικό γι'αυτόν fight με τον Thiago Silva.
-O Jones μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα έχει καθαρίσει την κατηγορία. Είναι χαρακτηριστικό ότι τους χτσεινούς 4 contneders τους έχει διαλύσει όλους τα τελευταία 2 χρόνια. Θεωρώ ότι γενικότερα δεν είναι δυνατόν να παίρνει κάποιος titleshot όπως ο Machida ξανά, χωρίς να έχει κάνει ένα run 3-4 αγώνων αλλά δεν ξέρω και ποιος θα μπορούσε να πάει.
morrison
QUOTE
Χαμός γίνεται στον κόσμο του UFC 151 από σήμερα το πρωί μετά από μία φήμη που ξεκίνησε από κάποιο tweet που έλεγε ότι ο Dan Henderson βγήκε εκτός της μάχης με τον Jon Jones μόλις μία βδομάδα πριν από το event. Μία φωτογραφία που έδειχνε τον Hendo να προπονείται με δεμένο πόδι ενίσχυσε τις φήμες και τελικά ο ίδιος ο πρόεδρος του UFC , Dana White, έδωσε απαντήσεις μέσω μίας κοινής συνέντευξης τύπου.
Στα γρήγορα αυτό που έγινε είναι το εξής:
Ο Henderson τραυματίστηκε και ζήτησαν από τον Machida να πάρει την θέση του και αυτός το αρνήθηκε γιατί δεν προλάβαινε να ετοιμαστεί τόσο σύντομα μιας και είχε φύγει για την Βραζιλία. Αντίθετα, ο επόμενος στη σειρά Chael Sonnen ΔΕΧΘΗΚΕ να μπει στο κλουβί αλλά το ΑΡΝΗΘΗΚΕ ο Jon Jones!!!
Ο White, εμφανώς απογοητευμένος και νευριασμένος με τον Jones τόνισε ότι για πρώτη φορά ένας πρωταθλητής αρνήθηκε κατηγορηματικά αγώνα.
Οπότε ακυρώθηκε όλο το UFC 151 και ο Jon Jones θα αντιμετωπίσει τελικά τον Lyoto Machida στις 22 Σεπτεμβρίου στο UFC 152 στο Τορόντο. Με τους υπόλοιπους αγώνες του UFC 151 ακόμη δεν ξέρουν τί θα γίνει...
Ακόμη περισσότερα άκουσε ο προπονητής του Jones Greg Jackson τον οποίο ο White χαρακτήρισε ως "sport killer" επειδή είπε στον Jones να μην πάρει για κανένα λόγω τη μάχη με τον Sonnen. Δεν ξέρω τί θα γίνει όταν ηρεμίσει ο White αλλά για την ώγρα είναι πολύ εκνευρισμένος, ρίχνοντας όλη την ευθύνη για το πρώτο event του UFC που ακυρώνεται ολοκληρωτικά στον Jones , ειρωνευόμενος πως ο πρωταθλητής που λέει συνέχεια πως είναι μαχητής και κορυφαίος Pound for Pound φοβήθηκε να αντιμετωπίσει τον Sonnen που δεν έχει καν τίτλο και δεν φοβήθηκε ούτε μία στιγμή.
Η σχέση του με τον νεαρό πρωταθλήτή σύμφωνα με τον White έχει αλλάξει πολύ πια. "Χάσαμε ένα σωρό λεφτά για αυτή τη μάχη, άνθρωποι έχουν αγοράσει εισιτήρια και πραγματικά δεν ξέρω πόσο μεγάλη θα είναι ζημιά αφού γίνεται για πρώτη φορά. Πότε κανείς δεν το έχει κάνει αυτό σε εμάς, ούτε ο Τίτο δεν μας έκανε τόση ζημιά. Και εγώ και ο Lorenzo Fertitta είμαστε αηδιασμένοι μαζί του" τόνισε.
"Ο Jones νομίζει ότι είναι επιχειρηματίας αλλά είναι μαχητής αυτή είναι η δουλειά του. Μπράβο του που έβγαλε λεφτά αλλά μόλις κρέμμασε όλους τους μαχητές της κάρτας που έχουν ήδη ξοδεψει χρήματα που τα έχουν ανάγκη και τώρα θα μείνουν άπρακτοι..."
Θα ανανεώνουμε τις πληροφορίες όσο βγαίνουν καινούρια πράγματα.

http://mmafight.gr/2011-04-08-14-34-15/ufc...son-jones-.html

QUOTE
Πολύ τρελή μέρα η χτεσινή για το UFC! Τελικά, μετά από τις αλλεπάλληλες αλλαγές στο UFC 151 της 1ης Σεπτεμβρίου και τον τραυματισμό του Dan Henderson, ο νέος αντίπαλος του Jon Jones για την ζώνη του light heavyweight πρωταθλητη στις 22 Σεπτεμβρίου θα είναι ο Vitor Belfort!!

Όπως γράψαμε πρώτοι χτες, το UFC επέλεξε αρχικά να πάρει τη θέση του Hendo o Chael Sonnen στο ίδιο event σε 8 μέρες, ο οποίος δέχθηκε μεν με χαρά την ευκαιρία αλλά αρνήθηκε κατηγορηματικά ο Jones να τον αντιμετωπίσει! Στη συνέχεια ο Dana White ανακοίνωσε ότι το match θα γίνει στις 22 Σεπτέμβρη στο Τορόντο αλλά αντίπαλος του Jones θα είναι ο Lyoto Machida.
Όπως φαίνεται όμως ο βραζιλιάνος ήταν στο αεροπλάνο όσο γινόντουσαν όλα αυτά και δεν είχε ενημέρωση. Όπως θα θυμάστε είχε πάρει και τον πρώτο αγώνα με τον Jones έκτακτα, σε σύντομο χρονικό διάστημα και μάλλον δεν ήθελε να ρισκάρει και την 2η και ίσως τελευταία ευκαιρία του να τον αντιμετωπίσει, με λιγότερο από ένα μήνα προετοιμασίας. Σύμφωνα με όσα είπε ο Dana White αφού αρνήθηκε αυτή την πρόταση κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να κερδίσει ακόμη έναν αγώνα με κάποιον διεκδικητή πριν πάρει νέο title shot.
Παρόλα αυτά το UFC βρήκε τελικά διεκδικητή για τον Jones και αυτός δεν είναι άλλος από τον πρώην lighτ Heavyweight πρωταθλητή του UFC Vitor Belfort! ο Βραζιλιάνος, που ξεκίνησε την καριέρα του στην heavyweight κατηγορία, κέρδισε τον LHW τίτλο το 2004 με ΤΚΟ επί του Randy Couture, χάνοντας τον επόμενο κι όλας αγώνα από τον ίδιο μαχητή με τον ίδιο τρόπο! Από τότε η καριέρα του εξελίχθηκε με σκαμπανεβάσματα, αγωνιζόμενος σε πολλές διοργανώσεις (PRIDE,Strikeforce, Affliction) χάνοντας ουσιαστικά κάθε ΜΕΓΑΛΟ αγώνα ( 2 φορές ο Overeem, Dan Henderson, Anderson Silva, Tito Ortiz).
Πάντως δεν μπορούμε να αγνοήσουμε ότι είναι ένας τοπ μαχητής με ίσως τα γρηγορότερα χέρια στις βαριές κατηγορίες και πολύ καλό BJJ αλλά δείχνει μία αδυναμία απέναντι σε παλαιστές όπως είναι ο Jones. Το φαβορί είναι ο νεαρός πρωταθλητής αλλά αν ο βραζιλιάνος καταφέρει να το κρατήσει στο όρθιο και να βγάλει κάποιους συνδυασμούς όλα μπορούν να γίνουν.

http://mmafight.gr/2011-04-08-14-34-15/ufc...on-jones--.html

Ο κακός χαμός από χτες. Το ποιος θα αντιμετωπίσει ποιον νομίζω ότι δεν έχει και τόση σημασία όταν το UFC ακυρώνει ppv μόλις μια εβδομάδα πριν την διεξαγωγή του κάτι που φυσικά δεν είχε ξανασυμβεί.
-Ο Jones θα έπρεπε να φερθεί λίγο πιο επαγγελματικά στο promotion που τον πληρώνει και κουβαλά την ζώνη που έχει το όνομα του. Δεν πουλάς έτσι την εταιρεία που σε ανέδειξε... Η δικαιολογία που προέταξε ότι κάθε φορά που μπάινει θέλει να προσφέρει κάτι μοναδικό είναι για γέλια, εδώ παίζονται πολλά παραπάνω από το αν ο Jones θα δώσει show στον κόσμο. Και ο Sonnen εν τω μεταξύ, τις ίδιες μέρες προετοιμασίας θα είχε και χωρίς να έρχεται από κανένα training camp, χωρίς προετοιμασία για fight την 1η Σεπτεμβρίου δηλαδή. Ο Βisping πήρε fight με τον Sonnen μέσα σε 8 μέρες ακριβώς και αυτός, για την ιστορία αυτό...
-Η ακύρωση του event είναι μια απόφαση του UFC από την άλλη. Ή θα έπρεπε να γίνει το 151 χωρίς main event ή θα έπρεπε να φέρει κάποιους άλλους μαχητές με καλό όνομα που να μπορούν να σταθούν σαν main event. Αν δεν γινόταν τίποτα από τα 2 καλά έκανα και το ακύρωσε...Από την άλλη καταστροφική εξέλιξη για το UFC, fighters που δεν θα πληρωθούν, ασυνέπεια απέναντι σε χορηγούς και τη τηλεόραση, θεατές που ήδη είχαν αγοράσει εισητήριο και πρέπει να αποζημιωθούν.
-Ο Belfort που κολάει; Από ότι είδα στις δηλώσεις του Jones δεν είχε πρόβλημα να παίξει με τον Sonnen γενικώς, είχε πρόβλημα να παίξει με οποιονδήποτε μέσα σε μια εβδομάδα. Αφού ακυρώθηκε το 151 τότε γιατί δεν κλείνουν fight με τον Sonnen τότε και έφεραν τον Βίκτορα;
-Ο Μachida δεν πήρε το fight με τον Jones στο 152 και του αφαιρέθηκε το titleshot που είχε κερδίσει. Ο Jones που αρνήθηκε πεισματικά το fight της 1ης Σεπτεμβρίου δεν θα έχει συνέπειες;
HLR CENATION
O xρονος της αναμονης επιτελους τελειωσε.Μετα απο καιρο εχουμε ufc.Το ufc 152.

To main event ειναι το Jones vs Belfort.Ευκολα η δυσκολα(μαλλον ευκολα)αναμενεται να κερδισει ο Jones.

Aυριο εχει αγωνα και ο αγαπημενος μου Demetrius Johnson. smile.gif

Εντυπωσεις για το ppv μαλλον θα γραψω Δευτερα απογευματακι που θα το παρακολουθησω.
morrison
Επιτέλους δεν λες τίποτα...Αυτή η ακύρωση του 151 δημιούργησε ένα τεράστιο κενό μεταξύ των events.

Σήμερα το main event είναι αποτέλεσμα των γεγονότων που οδήγησαν στην ακύρωση του 151 οπότε να δούμε τι ιδιαιτερότητες θα έχει. Πώς θα αντιμετωπίσει ο κόσμος τον Jones, πόσο αποφασίσμενος θα δείξει ο πρωταθλητής για μια πειστική εμφάνιση. Υποτίθεται ότι αρνήθηκε το fight με τον Sonnen με την δικαιολογία ότι δεν θα μπορούσε να κάνει μια εμφάνιση αντάξια ενός πρωταθλητή. Άρα περιμένω να κυνηγά το ko σήμερα ο Jones.
Οι καλές μέρες του Vitor Belfort έχουν περάσει προ πολλού, δεν έχει τα tools να αντιμετωπίσει όλο το πακέτο που έχει ο Jones, τι του έχει μείνει; Μόνο η ταχύτητα στα χέρια. Θα μπορέσει να βρει το range όμως;Ο Jones το πιθανότερο είναι να εκμεταλευτεί το reach του και πάλι στο stand up, να δούμε πόσο creative θα είναι στα kicks...

Πιο ενδιαφέρον fight της βραδιάς το Bisping vs. Stann για εμένα, το πούλησαν πολύ καλά το fight όπως είδα τις τελευταίες μέρες, περιμένω ένα stand up war με τον Bisping στην εξωτερική πιθανότατα. Ο Άγγλος είναι το λογικό φαβορί αλλά οκ, ανοιχτό fight.

Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Matt Hammil, εδώ ακυρώθηκε το fight με τον Matiushenko και προέκυψε Hollet. Όχι ότι αλλάζει κάτι, και οι δυο θα ήταν steping stones για τον Hammil να αποδείξει ότι είναι σε κατάσταση που μπορεί να υπολογίζεται. Από την άλλη ο σκουριασμένος Matt είναι σαν όνομα ευκαιρία για τον Hollet για να κάνει μια καλή νίκη.
HLR CENATION
Ειχα προγραμματισει να δω το ppv χθες αλλα εμπλεξα με το συνοθυλευμα του Παναθηναικου και μετα με το Λα Κορουνια-Σεβιλη και δεν προλαβα.ΚΑι επειδη σημερα το βραδυ εχει και παλι ποδοσφαιρι το ειδα το πρωι.

Καλο ηταν το ppv παντως εχω δει και καλυτερα.

Ακομα λιγο να εχανε ο Τζοουνς που οπως διαβασα μετα εβγαλε τον ωμο.ΠΑληκαρι ο Μπελφορτ αλλα δεν μπουσε.Εφαγε πολλους αγκωνες και κλωτσιες.Διακια νικητης ο τζοουνς που υπερασπιστηκε ξανα τον τιτλο του.

Ο Ντιμιτριους Τζονσον εντυπωσιασε και πηρε τον πρωτη Flyweight Title.
natouralistis


captain charisma
o overeem επιστρεφει στο ufc 156 με αντιπαλο τον big foot silva

καιρος ειναι να δουμε παλι τον ιπταμενο ολλανδο στα ρινγκς
morrison
QUOTE(captain charisma @ Nov 14 2012, 21:04 ) *
o overeem επιστρεφει στο ufc 156 με αντιπαλο τον big foot silva

καιρος ειναι να δουμε παλι τον ιπταμενο ολλανδο στα ρινγκς


τώρα που λες "ιπτάμενος Ολλανδός" μου ήρθαν κάτι τρελά flying knees που πέταγε ο Reem, λίγο πιο παλιά ειδικά πριν μπει στον όγκο.

οκ, σκαλοπάτι ο big foot, πάμε παρακάτω γιατί έρχονται σημαντικά πράγματα μέχρι τότε...
captain charisma
τι εννοεις με τη τελευταια προταση?
morrison
QUOTE(captain charisma @ Nov 15 2012, 13:08 ) *
τι εννοεις με τη τελευταια προταση?



ποιο ρε; το σκαλοπάτι σημαίνει ότι εύκολα ή δύσκολα ο Overeem θα νικήσει και θα πάρει titleshot...

το άλλο ότι πριν από το 156 τον Φλεβάρη υπάρχουν τρομερά events,
το Σάββατο GSP vs. Conditt για ενοποίηση του welterweight τίτλου και με ισχυρή φημολογία ότι αν νικήσει ο GSP θα ανακοινωθεί άμεσα GSP vs. Anderson Silva για τον Μάιο,
9 Δεκεμβρίου υπερματσάρα Henderson με Nate Diaz για τίτλο στα lighweights, μαζί Shogun vs.Gustafsson αλλά και επιστροφή B.J Penn,
15 Δεκεμβρίου, επιστροφή Γιώργου Σωτηρόπουλου μετά από πολύ καιρό κόντρα σε Ross Pearson,
(δυστυχώς διαβάζω ότι τραυματίστηκε ο Shane Carwin και ακυρώθηκε το Carwin με Roy Nelson...)

30 Δεκεμβρίου, Junior με Cain για heavyweight τίτλο, μαζί Forest Griffin vs. Phil Davis και επιστροφή Chris Leben,
Γενάρης με κανά δυο On Fox που έχουν, Bisping vs. Belfort, Pettis vs. Cerrone, Texeira vs. Rampage και ματς τίτλου στα flyweights.

Για να φτάσουμε στο 156 που έχει ματσάρα Aldo vs.Frankie Edgar, Dan Henderson με Lyotto και επιστροφή Overeem μαζί.

Όλο το UFC στην πίστα κοινώς μέχρι τον Φλεβάρη οπότε το πάμε ένα-ένα... smile.gif

Zephyr
QUOTE(morrison @ Nov 15 2012, 19:03 ) *
το Σάββατο GSP vs. Conditt για ενοποίηση του welterweight τίτλου και με ισχυρή φημολογία ότι αν νικήσει ο GSP θα ανακοινωθεί άμεσα GSP vs. Anderson Silva για τον Μάιο


Το υγρό όνειρο κάθε φίλου του UFC thumbsup.gif !
morrison
QUOTE(Zephyr @ Nov 16 2012, 12:02 ) *
Το υγρό όνειρο κάθε φίλου του UFC thumbsup.gif !


...πλέον δεν ξέρω...για αρκετά χρόνια όμως ισχύει...

Πιστεύω ότι έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια για το καλό του σπορ και της εταιρείας. Όταν και οι δύο είχαν καθαρίσει τις κατηγόριες τους και έδιναν ανούσια ματς που απλά επιβεβαίωναν την κυριαρχία τους χωρίς όμως να προσθέτουν κάτι στην legacy τους. Τι νόημα είχαν για τον Silva fights σαν αυτά με τον Leites, τον Okami, τον Μaia; Το έχω ξαναγράψει ότι ο Silva πρέπει να ευχαριστεί τον Sonnen που του έδωσε ευκαιρία για πραγματική κόντρα και έπαιξε τον heel ρόλο τέλεια....(αυτό ισχύει και για τον Sonnen βέβαια που μπήκε στο title picture λόγω του Silva)
O δε GSP από τότε που εκθρόνισε Hughes και B.J Penn μια από τα ίδια με αντιπάλους όχι στο επίπεδο του, Alves-Hardy-Koscheck.

To ζήτημα είναι ότι τώρα συμφωνούμε να γίνει;
Δεν με χαλάει γιατί είναι ένα dream match που περιμένουμε χρόνια αλλά...
ο Silva έπαιξε τελευταίο fight στα 205 και μεγαλώνει ηλικιακά. Πόσο εύκολο είναι να κατέβει σε catchweight βάρος μεταξύ welterweight και middleweight (...κάπου στα 177,5 δηλαδή); Και ναι, το πραγματικό κίνητρο αυτή τη στιγμή για τον Silva αν υποθέσουμε ότι θέλει να δώσει superfight δεν νομίζω να είναι ο GSP πιο πολύ από τον Jon Jones.
O GSP σίγουρα ξέρει ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για Silva όταν έχει περάσει έναν τόσο σοβαρό τραυματισμό. Στην δε κατηγορία του υπάρχει και ο Nick Diaz (που θα τον ενδιέφερε σίγουρα και ας έχει πει ότι αποσύρεται) για να δώσει ματς μετά τον Conditt αν υποθέσουμε ότι τον νικάει.
morrison
Να πω δυο λόγια για το main event σήμερα...

Πολύ διαφορετικό fight σήμερα για τον Condit σε σχέση με αυτό με τον Nick Diaz που του έδωσε και τον interim τίτλο.
Εκεί μπορούσε να κάτσει στην εξωτερική και να περιμένει τις επιθέσεις του Diaz. Τις αντιμετώπισε τακτικά βρίσκοντας ανοίγματα όταν ο Nick πήγαινε μπροστά, δεν μάσησε από τα mind games του Diaz και σιγά σιγά πήρε και την ψυχολογία του fight όσο έβλεπε ότι ο Diaz δεν μπορούσε να του κάνει τίποτα.
Σήμερα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα...
Αν κάνει κάτι τέτοιο και αφήσει στον GSP τον πρώτο ρόλο τότε δεν θα έχει τύχη. Ο GSP μπορεί να μην είναι όσο dominant ήταν πριν χρόνια αλλά αν έχει ένα καλό είναι ότι μπορεί πάντα να βρει το αδύνατο σημείο του αντιπάλου και να χτίσει πάνω σε αυτό.
Μέγιστος tactician...
Για εμένα ο Condit θα έχει τύχη σήμερα μόνο αν επιτεθεί από το πρώτο λεπτό.
Μια σημαντική διαφορά είναι ότι Condit έχει ko power σε αντίθεση με τον George αλλά θα πρέπει να την ψάξει νωρίς στο fight, όχι παιχνίδι υπομονής με στόχο το ένα χτύπημα κάποια στιγμή.
Φαντάζομαι ότι GSP θα περιμένει ίσως έναν επιθετικό Condit στα πρώτα λεπτά, να δούμε τι έχει σκεφτεί για να το αντιμετωπίσει...Κάποιο take down νωρίς ίσως;

Γενικά πολύ έξυπνα παιδιά και οι δύο και πολύ τακτικοί fighters, αν δεν κάνω λάθος και οι δύο ανήκουν ακόμα στο team του Greg Jackson.


Zephyr
QUOTE(morrison @ Nov 16 2012, 14:25 ) *
To ζήτημα είναι ότι τώρα συμφωνούμε να γίνει;
Δεν με χαλάει γιατί είναι ένα dream match που περιμένουμε χρόνια αλλά...
ο Silva έπαιξε τελευταίο fight στα 205 και μεγαλώνει ηλικιακά. Πόσο εύκολο είναι να κατέβει σε catchweight βάρος μεταξύ welterweight και middleweight (...κάπου στα 177,5 δηλαδή); Και ναι, το πραγματικό κίνητρο αυτή τη στιγμή για τον Silva αν υποθέσουμε ότι θέλει να δώσει superfight δεν νομίζω να είναι ο GSP πιο πολύ από τον Jon Jones.
O GSP σίγουρα ξέρει ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για Silva όταν έχει περάσει έναν τόσο σοβαρό τραυματισμό. Στην δε κατηγορία του υπάρχει και ο Nick Diaz (που θα τον ενδιέφερε σίγουρα και ας έχει πει ότι αποσύρεται) για να δώσει ματς μετά τον Conditt αν υποθέσουμε ότι τον νικάει.


Σίγουρα ο Jon Jones αυτή την στιγμή είναι μεγαλύτερο φόβητρο από τον GSP. Ρισκάρει όμως ο Silva ένα τέτοιο ματς? Και αν κάποτε μπορούσε να τα καταφέρει, πλέον και με τα χρόνια να περνούν, δύσκολα θα δεχθεί να τις παίξει με κάποιον που ownαρισε διαδοχικά Rua, Rampage, Machida, Evans.
Εκτός αυτού, αν υποθέσουμε ότι ο Silva νικά τον GSP, προσθέτει στο status του μια νίκη κόντρα σε πραγματικά μεγάλο αντίπαλο, χωρίς το ρίσκο του να εκτεθεί ανεπανόρθωτα από τον Jones. Το ίδιο περίπου ισχύει και για τον GSP.
morrison
QUOTE(Zephyr @ Nov 17 2012, 12:09 ) *
Σίγουρα ο Jon Jones αυτή την στιγμή είναι μεγαλύτερο φόβητρο από τον GSP. Ρισκάρει όμως ο Silva ένα τέτοιο ματς? Και αν κάποτε μπορούσε να τα καταφέρει, πλέον και με τα χρόνια να περνούν, δύσκολα θα δεχθεί να τις παίξει με κάποιον που ownαρισε διαδοχικά Rua, Rampage, Machida, Evans.
Εκτός αυτού, αν υποθέσουμε ότι ο Silva νικά τον GSP, προσθέτει στο status του μια νίκη κόντρα σε πραγματικά μεγάλο αντίπαλο, χωρίς το ρίσκο του να εκτεθεί ανεπανόρθωτα από τον Jones. Το ίδιο περίπου ισχύει και για τον GSP.


Έχεις πολλά δίκια είναι αλήθεια...
Αυτό που έχω καταλάβει γενικότερα, είναι ότι ο GSP δεν πολυθέλει το fight και αν γίνει, είναι γιατί το θέλει ο Silva (οκ και το UFC πιο πολύ και απ'τον Silva) οπότε προσπαθούν να σούρουν τον GSP μαζί.
Εν τω μεταξύ εγώ μια ζωή θυμάμαι τον Silva να μην θέλει το fight και να μπαίνουν και θέματα βάρους, ότι πχ. είναι ήδη μεγάλος middlleweight (γι'αυτό και πάει και πάιζει στα light heavyweight που και που) οπότε το είχαμε αφήσει το παλιάμπελο...
Υπάρχει και το άλλο ενδεχόμενο που διάβασα, ότι ο Silva θα παίξει τον GSP..μετά τον Jones και μετά θα σταματήσει...
Πάντως αν ισχύει η λογική που λες στο μυαλό του Silva τότε τι να πω...Λίγος...
Είσαι ο best p4p fighter της ιστορίας, σε full φόρμα-δεν έχει αρχίσει η παρακμή, και το superfight είναι ο Jones έτσι και αλλιώς με τον οποίο ταιριάζεις καλύτερα και στα κιλά...Aνέβα και παίξε αλλιώς κάτσε στα αβγά σου...
captain charisma
νομιζω σ μια συνεντευξη του ειπε οτι το fight με τζοουνς ειναι πιο δυσκολο λογο του οτι ειναι μεγαλοσωμος σε σχεση με τον gsp που ειναι πιο μικροσωμος...
Zephyr
QUOTE(morrison @ Nov 17 2012, 16:18 ) *
Υπάρχει και το άλλο ενδεχόμενο που διάβασα, ότι ο Silva θα παίξει τον GSP..μετά τον Jones και μετά θα σταματήσει...
Πάντως αν ισχύει η λογική που λες στο μυαλό του Silva τότε τι να πω...Λίγος...
Είσαι ο best p4p fighter της ιστορίας, σε full φόρμα-δεν έχει αρχίσει η παρακμή, και το superfight είναι ο Jones έτσι και αλλιώς με τον οποίο ταιριάζεις καλύτερα και στα κιλά...Aνέβα και παίξε αλλιώς κάτσε στα αβγά σου...


Καλά, το τι παίζει στο μυαλό του Silva, δεν μπορούμε προφανώς να το ξέρουμε, ούτε βέβαια και το τι σκέφτεται ο White.
To να παίξει διαδοχικά GSP και Jones, θα ήταν ιδεατό σενάριο για τους οπαδούς, καθώς έχει καιρό να αντιμετωπίσει αντίπαλο-όνομα (προφανώς δεν θεωρώ σοβαρό τον ποζερά τον Sonnen 19.gif) και θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε πως θα σταθεί σε δυο συνεχόμενα supermatches.
Και εγώ συμφωνώ ότι θα πρέπει να παίξει με Jones και ας χάσει. Στην τελική, ονόματα σαν τον Fedor και τον Lidell που έκλεισαν την καριέρα τους με ήττες, έχασαν κάτι από την αίγλη τους? O Silva έχει δώσει τόσες παραστάσεις που δεν χάνει κάτι από μια τέτοια ήττα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.