Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA fantasy 14-15
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
T.W.Is.M.
Μετα τη σημερινη μερα μπορω πια να δηλωσω...



smiley.gif
sacarame
Παιδιά ανοίγω πολλ για το τρέηντ Χάρντεν για Χασάν και Πάρκερ.


Για μένα δεν βγαίνουν τα νούμερα. Ο Χάρντεν είναι καθαρό καραμπινάτο 50, ο Χασάν ναι παίζει μόνος του, είναι για 40 αλλά ο Πάρκερ παίζει χάλια, και δεν γίνεται μόνο λόγω ονόματος να τον περάσουμε. Το λαστ 30 του Γάλλου είναι στο 23, οπότε δεν καλύπτεται με τίποτα η διαφορά..


Πολλ λοιπόν μέχρι αύριο στις 23.00, για να μην έχουν θέμα τα παιδιά μετά με τις 9άδες τους. Ψηφίστε όλοι πλην των δύο εμπλεκόμενων.
spysta
κατα τη γνωμη μου ..
δινω ενα 40αρη καθαρο που μπορει να δωσει τρομερες βραδιες και θα παει μονος του μεχρι τελος της σεζον με Bosh out (Χασσαν) και ενα παικτη που μπορει να παιξει ανετα στο 30-35 ειδικα τωρα που η ομαδα του θα τον χρειαστει προς το τελος οσο ποτε αλλοτε αυτη τη σεζον (Παρκερ) ...
για εναν 50αρη καθαρο.(Χαρντεν)

μπορει σε νουμερα πχ ο Πεκοβιτς (που ειναι στο 30 last30)αντι του Παρκερ να ειναι παντελως κομπλε (εγω δεν θα ειχα προβλημα να τον δωσω τον Σερβο , τον προτεινα και στον Γιαννη εξαλλου αλλα ηθελε guard) αλλα σωστα κατεμε ο Γιαννης διαλεγει Παρκερ με το ποτενσιαλ να ανεβει αισθητα.

κομπλανταν ειναι το trade.
(γιατι ο gino παιρνει εναν δευτερο παικτη με μεγαλυτερο ταβανι απο το 27-30 ενος αντιστοιχου παικτη , ακομα κι αν παιζει χειροτερα τωρα)
wink.gif
Ginobili
Να μου δώσει Γκόρτατ και να του δώσω Ντέιβις να συμπληρωθεί το trade
spysta
το trade (για να ειμαστε ολοι οκ) εγινε
Χαρντεν Τακερ για Χασαν Παρκερ Πεκοβιτς.

aegeansheed
Ήρθε η ώρα του Μεγάλου Λευκού καρχαρία να αναβιώσει φαναστοστιγμές Ιντιάνας...
SG3ptshooter
QUOTE(aegeansheed @ Mar 2 2015, 21:33 ) *
Ήρθε η ώρα του Μεγάλου Λευκού καρχαρία να αναβιώσει φαναστοστιγμές Ιντιάνας...

Πιο πιθανό είναι να το κάνει το tattoo του Javtokas. 24.gif
duncan21
Αντουάν λίστες τη Δευτέρα,μας έχεις ξεχάσει.(Μεγάαααλος Κάνααν)
sacarame



Αυτό που λέει ο στίχος...


Σπύρο δες πώς γίνονται οι δουλειές.... smiley.gif
duncan21
QUOTE (sacarame @ Mar 10 2015, 01:01 ) *
Αυτό που λέει ο στίχος...

Kάνω τσιγάρο να χαλαρώσω 18.gif .
morrison
Kάνω ένα ρεζουμέ γιατί μάλλον χάθηκε το τόπι με το πάρε-δώσε.
Στην ουσία έχουμε πενταπλό, με πράσινο αυτοί που ήρθαν - με κόκκινο αυτοί που έφυγαν.
Σημείο αφετηρίας λίγο πριν από το πρώτο trade, το πού ανήκαν οι παίχτες Δευτέρα μεσημέρι για παράδειγμα.

Patras City Beards
Tim Hardaway Jr (Mor), Kyle Korver (Mor), Greg Monroe (Laz), George Hill (Laz)
Alexei Shved (Mor), Bradley Beal (Laz), Michael Carter Williams (Mur), Kyle Lowry (Laz)

Emerald City
Kris Middleton (Laz), Aaron Brooks (Laz), Alexei Shved (PCB)
Chandler Parsons (SmS), Tim Hardaway JR (PCB), Kyle Korver (Mor)

Smokin Smurfs
Chandler Parsons (Mor)
Jeff Green (Laz)


Los Angeles Lazers
Bradley Beal (PCB), Joakim Noah (Mur), Kyle Lowry (PCB), Jeff Green (SmS)
Kris Middleton (Mor), Greg Monroe (PCB), George Hill (PCB), Aaron Brooks (Mor)

Moulin Rouge Undertakers
Michael Carter Williams (PCB)
Joakim Noah (Laz)



SG3ptshooter
Μου θυμίσατε αυτό:

"He's like a useless Good Will Hunting" 24.gif
Ίσως όχι το πιο αστείο επεισόδιο ever, αλλά απ' τα πιο καμένα, έχει γίνει από λάθος auto draft και προσπαθούν να ισορροπήσουν τις ομάδες τους, τελικά ο εκεί "know-it-all" δίνει τη λύση.

Respect όμως για το εδώ. Trade winner προφανώς ο spysta, όπου και να παίζει ο Jeff Green έχει ίδια αξία με ένα σακί πατάτες.

Btw του χρόνου πάλι θα περιμένω κρυφά άνοδο Mo Harkless. Το ορκίζομαι.
spysta
ωραιο ηταν το χθεσινο !!!
ενιωσα περηφανος για την λιγκα μας .. ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

41.gif biggrin.gif
duncan21
Λεν πούλους ρε παράλυτε,275 σε 17 ματς.Δεν είχα black list παικτών στο fantasy,μόλις δημιουργήθηκε για πάρτη σου.
sacarame
Σε μισή ωρίτσα όλοι μέσα, να πλακωθούμε στα τρέηντς σαν την προηγούμενη Δευτέρα... smiley.gif
spysta
QUOTE(sacarame @ Mar 16 2015, 22:52 ) *
Σε μισή ωρίτσα όλοι μέσα, να πλακωθούμε στα τρέηντς σαν την προηγούμενη Δευτέρα... smiley.gif

ζησαμε να το διαβασουμε-δουμε κι αυτο απο τον σακαρακα
w00t.gif
sacarame



Ομαδάρα....
Air Kef
Πρόβλημα;
Υπάρχει πρόβλημα;;;;
aegeansheed
Δε μπορώ να κρατηθώ, γελάω! 24.gif

Το μούφα trade της χρονιάς είναι αυτό που ο Σπύρος πούλησε τον "καλύτερο center στο Fantasy" και "40αρη" Whiteside!!! Χαχαχα!!!!

Ντάξ, σε όλον τον Μάρτη έχει κάνει ΕΝΑ!!!!! παιχνίδι πάνω από 40 κι έχει χάσει 5 ματς!

Η πλάκα είναι ότι τη μέρα που έγινε το trade, υποτίθεται ότι τα είχαμε βρει με Σπύρο για τον Whiteside, αλλά δέχθηκε καλύτερη πρόταση!
spysta
QUOTE(aegeansheed @ Apr 1 2015, 01:40 ) *
Δε μπορώ να κρατηθώ, γελάω! 24.gif

Το μούφα trade της χρονιάς είναι αυτό που ο Σπύρος πούλησε τον "καλύτερο center στο Fantasy" και "40αρη" Whiteside!!! Χαχαχα!!!!

Ντάξ, σε όλον τον Μάρτη έχει κάνει ΕΝΑ!!!!! παιχνίδι πάνω από 40 κι έχει χάσει 5 ματς!

Η πλάκα είναι ότι τη μέρα που έγινε το trade, υποτίθεται ότι τα είχαμε βρει με Σπύρο για τον Whiteside, αλλά δέχθηκε καλύτερη πρόταση!

τραυματιστηκε ο Χασαν διαδοχικα ... εξου και τα 20λεπτα !!τοσα παιχνιδια εχασε .. 40αρης ομως και καθαρος εφοσον ηταν υγιης.

για Παρκερ που μπηκε πακετο στο trade .. στο 36-37 last30 .. ουτε κουβεντα ρε γλυκουλη μου ???? biggrin.gif
sacarame
QUOTE(spysta @ Apr 1 2015, 10:17 ) *
τραυματιστηκε ο Χασαν διαδοχικα ... εξου και τα 20λεπτα !!τοσα παιχνιδια εχασε .. 40αρης ομως και καθαρος εφοσον ηταν υγιης.

για Παρκερ που μπηκε πακετο στο trade .. στο 36-37 last30 .. ουτε κουβεντα ρε γλυκουλη μου ???? biggrin.gif


Βγαζει και γλωσσα ο τριποτσερης. Αν ο παρκερ δεν επαιζε στο 36-37 θα χες δωσει το απολυτο τιποτα για τοπ 3 παικτη. Τουλαχιστον τωρα εδωσες ψιχουλα...


Πες μας και για τον σταθερο παικταρα 28αρη πεκοβιτς....
spysta
QUOTE(sacarame @ Apr 1 2015, 09:14 ) *
Βγαζει και γλωσσα ο τριποτσερης. Αν ο παρκερ δεν επαιζε στο 36-37 θα χες δωσει το απολυτο τιποτα για τοπ 3 παικτη. Τουλαχιστον τωρα εδωσες ψιχουλα...


Πες μας και για τον σταθερο παικταρα 28αρη πεκοβιτς....

Πεκοβιτς last30 στο 32-33 τον εδωσα ... το οτι τραυματιστηκε ενω ειχε παιξει τοσα σερι ματς .. ειναι αλλο θεμα.

ΑΝ ο Χασαν ηταν υγιης (καθαρα θεμα ατυχιας ενας τυχαιος τραυματισμος στο ποδι του) .. θα ειχα δωσει εναν 40αρη (στεγνο και ασαλιωτο χωρις Μπος μεσα και μοναδικο ψηλεα της φροντ λαιν των Χιτ) + τον Παρκερ (σταθερη αξια με Σπερς να εχουν αναγκη οσο ποτε αλλοτε να ηγηθει του come back) που επαιξε στο 36-37 (αυτον που βγαζατε ολοι τελειωμενο ενω επεμενα) για εναν στο 50.
Χαμενος θα ειχα βγει δηλαδη .. απλα σταθηκα τυχερος λογω του τραυματισμου του Χασαν.
(χωρις να υπολογιζω οτι εδωσαν ακομα εναν στο 30+ για καποιον Τακερ που καποτε επαιζε στον Αρη. τιμιος ο Τακαρος δεν λεω ,στην Ευρωπη θα ηταν ΤΟΠ 3αρι πλεον)


σακαρακα θυμαμαι θελατε Χασαν Ναιτ ή Χασαν Πεκο για Χαρντεν εεε ???
εκει να δεις πλακα που θα ειχε μετα!! 400χρονια θα γελαγε η αλλη μουχριτσα ο Κωσταντης !!

ας μιλησουμε ομως για trades και τετοια .. εχουμε πολλα να πουμε.γιατι καποιοι ξεχνανε !!
ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕ
laugh.gif laugh.gif
morrison
Όπως κάθε χρόνο:
Τελική βαθμολογία και βίβλος των νικητών ο Άρης για να τηρηθεί η παράδοση.
Τελευταία εβδομάδα και τελικά στατιστικά από εμένα.
Απολογισμούς από τους περισσότερους ελπίζω... rolleyes.gif


Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment
Tobias Funke
Πανάξιος Αντουάν, congrats! Να πω βέβαια την αμαρτία μου, sheed υποστήριζα tongue.gif

Απολογισμό δύσκολο από μένα γιατί εκτός του ότι αύριο φέυγω για το νησί, θα πάθω και νταράκουλο αν θυμηθώ όλα τα λάθη μου. Από ντραφτ μέχρι trades. Αν θέλετε να με ρίξετε στη DLeague μου αξίζει
jasonick
Προκλητικό σε κόβω που νομίζεις ότι θα υπάρξει D-League του χρόνου. tongue.gif
j-kidd13
Congrats Αντουαν...Το πηγες καλα το θεμα εφετο...
Παει κι αυτη η χρονια...Θα κανουμε το σχολιο αναλυτικα καποια στιγμη στον απολογισμο της σεζον...
Tobias Funke
QUOTE (jasonick @ Apr 16 2015, 17:04 ) *
Προκλητικό σε κόβω που νομίζεις ότι θα υπάρξει D-League του χρόνου. tongue.gif


Ντα οι μισοί τουλάχιστον, παίζουν και στις δυό άμα θες cool.gif
T.W.Is.M.
Να δωσω κι εγω τα συγχαρητηρια μου στον Αντωνη και να πανηγυρισω για το προσπερασμα του τελευταιου διημερου.
Ειμαι ο νικητης της τελευταιας ημερας, ο πρωτος σε χαμενα παιχνιδια και σε τραυματισμους(και μεσα στους πρωτους σε πατατες, αλλα αυτο δεν το λεμε παραεξω).
Βαλτε μεσα τραυματισμενο, δεν μπορω, δεν μπορω να περιμενω...
morrison
DRAFT 2015

Πριν το ντραφτ ήταν ξεκάθαρα για εμένα τα πρώτα 12 πικς και τελικά αυτοί ακριβώς οι παίχτες έφυγαν. Παράλληλα, από το 13 μέχρι το 26-27 έβλεπα ισάξιους περίπου παίχτες.
Συνεπώς αρχικά ήθελα ένα νούμερο μέσα στα 12 (αν είναι δυνατόν μετά τα 3-4 όμως) άρα ψιλοξενέρωσα με το 13, δεύτερη σερί χρονιά με 13ο πικ επίσης.
Όχι ότι καλύτερο.
Ταυτόχρονα, ένοιωσα ότι πρέπει να πάρω ένα ρίσκο για να καλύψω το χάντικαπ του 1ου γύρου, οι πρώτοι 3-4 θα είχαν τους 50αρηδες και οι επόμενοι μέχρι το 13 την ευκαιρία για έναν κοντά 45αρη και έναν ακόμα κοντά στο 40.

Επέλεξα τον Love στον 1ο γύρο γιατί θεώρησα ότι ήταν μια safe επιλογή που θα προσέγγιζε το 40, σχετικά υγιής, όχι μεγάλο potential όμως.
Αυτό που σκέφτηκα ήταν ότι με το 2ο μου πικ να είναι νωρίς στον 2ο γύρο θα μπορούσα να πάρω τον Durant ή έστω τον Kobe.
Σε αυτό το δίδυμο στόχευα, τον Love σαν σταθερά και έναν από τους δύο σαν ρίσκο με upside 1ου γύρου.

Ο KD έφυγε με το 14 στον Anaz και ο Kobe με το 16 για τον Omar όμως επειδή υπήρχαν πιο μετά αρκετοί τύποι που θα μπορούσα να ρισκάρω μετέθεσα αυτή την επιλογή για αργότερα.
Πήγα safe ξανά, πήρα τον Lillard στο 17, τον είχα δυο-τρία πικς πιο πάνω στα rankings μου, στη λογική ότι το πάω με ασφάλεια.
Ναι, δεν είχε και αυτός το μεγάλο potential αλλά με Love/Lillard πίστεψα ότι έχω στην τράπεζα ένα νούμερο κοντά στο 80.

Στον 3ο γύρο ψήφισα ξανά Favors.
Τον πίστευα και δεν φοβήθηκα το περσινό 31, κάποιες φορές όταν μια χρονιά δεν γίνεται το αναμενόμενο breakout δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνει ποτέ. Υπάρχει και η επόμενη σεζόν...
Από τη στιγμή που οι συνθήκες ήταν οι ίδιες πίστευα ότι θα το δώσει το 35 φέτος.

4ος γύρος και είχε έρθει η ώρα για το ρίσκο που δεν είχα πάρει νωρίτερα.
Τρεις περιπτώσεις είχαν μείνει, Jrue-Rondo-Wade. Είχα ήδη pg όμως και ο Wade χωρίς Lebron είχε και το μεγαλύτερο potential.
Την ίδια στιγμή ήταν γνωστό ότι δεν θα ακολουθούσε το περσινό light πρόγραμμα με το rest στα b2b οπότε θα κατέβαινε να παίξει τουλάχιστον.
Δεν είχα ιδέα πόσο θα άντεχε αλλά πίστευα ότι με 54 games στην περσινή κούφια σεζόν, υπήρχαν καλές πιθανότητες για γύρω στα 65 φέτος.
Και τον πήρα συνειδητά...

5ο γύρο και έχω ψηθεί με την pre season του Burke, με κάνει να πιστεύω ότι με 27-28 στη rookie season τότε είναι για 30-30+, έχω στόχο να τον σηκώσω, το ξέρουν όσοι είχαμε μιλήσει πριν το ντραφτ και το κάνω με μεγάλη αυτοπεποίθηση.

Έχοντας στο μυαλό μου τα περσινά που έφτασα 7ο-8ο γύρο χωρίς Sg-Sf με συνέπεια να πάω σε αναγκαστικές επιλογές, αποφασίζω να κλείσω τις θέσεις νωρίς ακριβώς για να έχω ελευθερία κινήσεων μετά.
6ος γύρος και με Tobias να φεύγει από Σπύρο νωρίτερα πάω σε Jeff Green ένα πικ καθαρά θέσης, δεν είχα πειστεί ιδιαίτερα αλλά οκ.

Στους τελευταίους βασικούς γύρους πάω με λυμμένα χέρια από θέσεις σε κάποιες επιλογές που είχα στοχεύσει για κάπου εκεί.
Ο Τ.Jones είχε καλές προοπτικές φέτος και τον παίρνω πολύ ευχάριστα στον 7ο, ο Reggie Jackson θα είχε κάποιο χώρο για σκορ μέχρι να γυρίσει ο Durant και ο Andrew Bogut μου άρεσε για τον 9ο.
Είχε 67 games πέρσι και είναι γνωστό ότι μπορεί να βγάλει σκορ ειδικά όταν έχει φανεί στην preseason ότι ο Kerr σκέφτεται να τον τροφοδοτήσει περισσότερο.

Στον 10ο γύρο παίρνω Sessions. Έχει κάνει δυνατό τελείωμα την προηγούμενη σεζόν, ο Collison έχει χάσει δυο φορές την θέση του μέσα στη χρονιά (Pacers, Mavs) και ελπίζω για ένα 25λεπτο ακόμα και δίπλα του.

11ος και έχω στοχεύσει τον Mozgov για αυτούς τους γύρους.
Θα έχει την ευκαιρία του από ότι φαίνεται στους Nuggets και έχει φανεί ότι όσο είναι στο παρκέ είναι παραγωγικός.

Κλείνω το draft με Shumpert (για τις τρεις θέσεις κυρίως), D.Green και Marion που δεν τους πιστεύω ιδιαίτερα.

H εικόνα που είχα μετά το ντραφτ; Όχι πολύ καλή.
Πίστευα ότι το 13 δεν μου έδινε έναν πραγματικό παίχτη 1ου γύρου και οι πιθανότητες πρωταθλητισμού δεν μου έμοιαζαν καλές.
Το ρίσκο που πήρα το θεωρούσα αναγκαστικό αλλά θα προτιμούσα να μην χρειαζόταν.
Όλα εξαρτώνταν από τον Wade!
Aν αυτός ήταν καλά θα είχα 3 παίχτες γύρω στο 40 (Wade, Lillard, Love) και έναν στο 35 (Favors).
Oι Burke, J.Green, T.Jones, Jax, Bogut θα έκλειναν το 5-9 με σκορς λίγο κάτω από 30.
Αλλά είπαμε, όλα αυτά με Wade καλά...


SEASON REVIEW/TRADES

Και πράγματι έτσι ήταν η ιστορία στις αρχές.
Week 1 και η πρώτη 9αδα που έπαιξε ήταν Lillard, Burke, Sessions, Wade, Wes Johnson, T.Jones, Love, Favors, Bogut, μια εβδομάδα που δεν πήγε καλά από το ιστορικό -3.7 του Ses σε 3 παιχνίδια. Είχα ξαναβρεθεί με αρνητικό weekly από παίχτη. Αλλά με παίχτη που είναι υγιής, που παίζει όλα τα games που έπρεπε όχι. Και δεν είναι εύκολο να ξαναγίνει υποθέτω.

Tη 2η εβδομάδα τα πράγματα πήγαν κάπως καλύτερα αλλά το κακό ήταν ότι έσκασε ο τραυματισμός του T.Jones που έριξε κάπως την ποιότητα του ρόστερ πράγμα που δεν εμπόδισε την ομάδα να πάρει την 1η θέση την 3η εβδομάδα.
Σε αυτό το πρώτο διάστημα τα καλά νέα ήταν ότι αρκετοί παίχτες έπαιζαν καλύτερα από τις προσδοκίες.
Ο J.Green και ο Bogut ήταν άνετα στο 30+, ο Jax με τον τραυματισμό του Rus έπιασε 40 αν και είχε προβλήματα τραυματισμών και ο Wade είχε υγεία.

Τα κακά ότι ήταν νωρίς για να φτιάξω βάθος, παίχτες όπως ο Garnett, o Shumpert και ο T.Ross έπαιζαν μέσα.
Παρόλα αυτά η ομάδα ήταν μέσα στην 5αδα της βαθμολογίας, βέβαια αν με ρώταγες εκείνη τη στιγμή δεν έβλεπα και πολλές πιθανότητες για κάτι παραπάνω.

Είπα Ross;
Πρώτο trade της χρονιάς με Παναγιώτη, έκανα add Νέλσονα μόνο και μόνο για να πάω και να ξεκινήσω κατάσταση μαζί του, δεν πολυτσίμπησε δίνοντας μόνο έναν Ross. Τίμιο θα έλεγα.

Τέλος 5η εβδομάδας και με την ομάδα στην 4η θέση έχω και το πρώτο σημαντικό trade της χρονιάς.
Jeff Green, Bogut/Speights για Parsons, DeAndre.
Μια πρόταση του Κουτς που έψαχνε εναγωνίως για 4αρι, σε εκείνο το χρονικό σημείο Jeff και Bogut ήταν στο 32-33 με τους DeAndre-Parsons στο 27-28.
Πήρα το upside, έβγαλα τον Bogut από πάνω μου νωρίς και περίμενα να δω αν και πόσο θα ανέβαιναν τα νέα αποκτήματα.

Την επόμενη εβδομάδα κέρδιζα άλλη μια θέση στη βαθμολογία και το trade με τον Στέλιο (που είχε χάσει τον DeRozan) έδινε έναν παίχτη που δεν πολυπίστευα μεν, αλλά ήξερα ότι είναι ένα trade asset καλύτερο από αυτά που έδινα..
Ross/Shumpert για Amir.

8η εβδομάδα και πατάω κορυφή.
Πολύ σταθερές εβδομάδες, Wade είναι υγιής, Parsons-DeAndre παίζουν άμεσα στο 35, Jax έχει τις τελευταίες του ευκαιρίες για καλά σκορς πριν γυρίσουν Rus/Durant, Favors-Love-Burke δεν χάνουν παιχνίδια και ο Robert Covington δίνει βάθος σαν 9ος σε ένα αποδοτικό add.

Τα πράγματα δεν συνέχισαν να είναι και τόσο ρόδινα όμως.
Πρώτο hip injury για Wade - καμπανάκι για τη συνέχεια, Rondo στο Dallas φρενάρει τον Parsons, Jax δεν μπορεί να κρατήσει σκορ 9αδας μετά τις επιστροφές αλλά από την άλλη πλευρά, ένας πάγκος που είναι αρκετά καλός για να φωνάζει ότι σηκώνει trade που θα βελτιώσει την ομάδα.

Koυτς και πάλι. Xωρίς Rondo του η αξία του J.Green έχει πέσει και είναι και υποψήφιος για να φύγει από την ευνοική κατάσταση της Βοστόνης.
Μου τον δίνει πίσω και προτιμά να κάνει stash τον Jax συν τον Amir.
Έγω έπαιρνα έναν παίχτη που καλώς/κακώς ήταν στο 30, δίνοντας δύο παίχτες που δεν εμπιστευόμουν απόλυτα και ο Γιάννης πολύ σωστά περίμενε Jax και το πιθανό trade του.
Τον Green δεν τον πίστευα και εγώ ιδιαίτερα αλλά ήξερα ότι επίσης ήταν ένα όνομα που θα μπορούσα να δώσω σε νέο trade.
Και άμεσα ξεκίνησα να στέλνω προτάσεις.
Δύο ώρες μετά ήταν παρελθόν μαζί με τον Joddie Meeks (που θα έφερνε περσινές μνήμες στον Παναγιώτη) για τους Beal και Middleton.
Eκείνο το απόγευμα είχα δώσει Jax, Amir, Meeks, τρεις παίχτες που ήταν-δεν ήταν για 9αδα, και είχα βγάλει έναν παίχτη με upside και γερό πρόγραμμα, τον Beal συν μια καλή λύση για πάγκο όπως έμοιαζε εκείνη τη στιγμή ο Middleton.

10η-11η εβδομάδα και συνεχίζω σε πολύ καλό ρυθμό.
Την πρώτη, η 9αδα είναι Lillard-Burke-Wade-Beal-Middleton-Parsons-Love-Favors-DeAndre, πολύ δυνατή και γεμάτη ομάδα, ενώ την δεύτερη μπαίνει ο πολύ καλός εκείνη την περίοδο G.Henderson στη θέση του Wade.
H 2η θέση της 10ης εβδομάδας και η 1η της 11ης με βάζουν πια στέρεα στην κορυφή, ο 2ος Ginobili χάνει έδαφος αλλά ο νους μου, ο βασικός αντίπαλος είναι ο Καραφλός Πράκτορας του Κωστή, φαίνεται από τότε το πράγμα.

Και η 12η week το επιβεβαιώνει.
Δεύτερο hip injury του Wade, Κωστής μου κόβει 400 πόντους διαφορά και το παίρνω απόφαση πια. Πρέπει να δώσω τον Wade!
Όταν τον έκανα draft είχα πει κάτι στον εαυτό μου.
Τον παίρνεις ξέροντας το ρίσκο, δεν θα βγεις σαν τον ντελάλη να παρακαλάς για trade στα πρώτα του καλά σκορ. Θα τον στηρίξεις γιατί στην τελική είναι μια από τις βασικές σου ελπίδες.

Προσπάθησα να το εφαρμόσω.
Όμως δεν γινόταν, δεν είναι ότι δεν τον πιστεύω, τον πιστεύω ακόμα. Αλλά σε μια οριακή καμπή του πρωταθλήματος δεν μπορώ να στηρίζομαι πάνω του.
Το θέμα με τον Στέλιο έχει μπει στο αυλάκι πριν επιστρέψει ο DeRozan ακόμα από τον τραυματισμό του και ο ίδιος έχει πάρει ήδη κάποια ρίσκα με Melo και Howard.
Στο deal μπαίνει ο φορμαρισμένος Middleton για τον Valanciunas τον οποία ήξερα ότι εύκολα τον πασάρω, έχει πέραση.

Σε εκείνο το σημείο δεν ήμουν και πολύ αισιόδοξος.
Αποκτούσα υγεία μεν, αλλά έδινα κοντά 40αρη για έναν παίχτη με μικρότερο upside.
Άρχισα να αναρωτιέμαι πια αν η ποιότητα της ομάδας φθάνει για πρωτάθλημα και ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που κυνήγησα τοπ όνομα φέτος.
Πρόταση στον Κυριάκο με Love/DeAndre για DMC, η ίδια στον Σπύρο για Lebron. Τίποτα...

Η συνέχεια απέδειξε ότι παραέφθανε η ποιότητα αλλά θα τα πούμε στο τέλος αυτά.
Όσο για το trade, δεν είμαι σίγουρος. Ο Middleton έπαιζε στον Στέλιο καλύτερα από ότι ο DeRozan σε εμένα από μόνος του για ένα σεβαστό διάστημα. Στο τέλος ο τραυματισμός του Lowry τον εκτόξευσε αλλά τα νούμερα λένε ότι και με Wade μέχρι τέλους πάλι 1ος θα έβγαινα.

Mια εβδομάδα μετά βρίσκω το λίγο παραπάνω star quality που έψαχνα όμως.
Beal, Valanciunas, Burke/Exum για Monta, Bogut/Speights.
Δεν πίστευα τον Monta ιδιαίτερα μετά τον Rondo, όμως ήταν μια κίνηση ακόμα για έναν παίχτη που θα αναπλήρωνε κάπως τον Wade αλλά το κυριότερο, ήταν ο 3ος μου παίχτης (μετά από Lillard, DeAndre) με σερί χρονιές 82/82.
Πίστευα ότι θα το ξανακάνει και από εκεί και μετά… ό,τι παίξει.

Το πιο αγχωτικό διάστημα της σεζόν ίσως με τον Κωστή να παίζει πια στα όρια του και την διαφορά να είχε πέσει κάτω από τους 200 πόντους. Βγάζοντας Wade/Beal και προσθέτοντας Monta/DeRozan προσέθετα υγεία που πίστευα ότι θα παίξει ρόλο με τόσες εβδομάδες να μένουν και συνέχιζα να ψάχνω λίγο upside ακόμα.

Ένα ακόμα χαρτί που μου έμενε ήταν το trade Love.
Δεν έρχονταν καλές εβδομάδες για αυτόν και παίρνοντας τον Al Jef φιλοδοξούσα σε κάτι αντίστοιχο με το περσινό του τελείωμα.
Παράλληλα με τον Love να βγάζει συχνά μικροπρόβληματα τραυματισμών πίστεψα ότι έχουμε δυο περιπτώσεις με ίσο ρίσκο αλλά πολύ καλύτερο upside/πρόγραμμα για τον Jefferson. Οι Boozer/Mozgov συμπλήρωναν το trade.

Μέσα στο διβδόμαδο του All-Star είχαμε αλλαγή σκηνικού όμως.
Εγώ έκανα καλές εβδομάδες, ο Κωστής έχασε έδαφος και ένα καταπληκτικό δεκαπενθήμερο του Άγγελου έφερε εκείνον στο #2 πια.
Ομολογώ βέβαια ότι ένοιωθα πολύ πιο άνετα με τον Κωστή εκτός διεκδίκησης, όχι ότι ο Άγγελος δεν είχε ομάδα αλλά ήξερα ότι είχε ένα ρόστερ που είναι στο χέρι μου να κρατήσω την διαφορά.

Στο trade deadline το add του Canaan μου βάζει φωτιές.
Ξέρω ότι είναι μια καλή ευκαιρία να καβαντζώσω το pg των 76ers μέχρι τέλους, αλλά επειδή εκεί στους 76ers είναι απίθανο να βγάλεις άκρη δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι ο Canaan ή ο Frasier που έκανε κάποια καλά παιχνίδια πριν.

Δίνω G.Hende, Bogut/Speights για τον Ariza που ήταν σε πτώση εκείνη την περίοδο με την αίσθηση ότι δίνω πολλά εκείνη τη στιγμή.
Ό,τι χάσω όμως είχα πια την ασφάλεια ότι με το add του Frasier, όποιος και να ξεκινάει..ε,θα τον πιάσω.
Στην ουσία έκανα ένα trade που δεν το πίστευα μόνο και μόνο για να πάρω τον Frasier...!

Από το τέλος του διβδόμαδου ακόμα (22 Φεβ.) έχω βάλει στο μάτι την Week 19 (9 Mar.)! Ένα μήνα πριν...
Ξέρω ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια (δεν έχει και ο Άγγελος) και θεωρώ ότι είναι μια καλή ευκαιρία για να βγω μπροστά. Ταυτόχρονα βλέπω την επιστροφή του T.Jones στα καλά ματς και θέλω να του ανοίξω χώρο για την 9αδα.
Το trade με Κουτς είναι προς τους δύο αυτούς άξονες.
Δίνω Ariza (4 games αλλά 3 τη 19), Ajinca για Korver(3 αλλά 4 τη 19), T.Hardaway (5 τη 19). Χώνω T.Jones μέσα στην 9αδα (στη θέση του Ariza) και υλοποιώ και το σχέδιο για την 19.

Week 17 και 18 δεν αλλάζει κάτι δραματικά. Η διαφορά με Άγγελο είναι γύρω στους 400-500 πόντους, κάνουμε καλές εβδομάδες και οι δύο, σημαντικό που κρατήθηκα την 18 με spot starters τους Greivis και McCallum.

To βράδυ που ξεκινά η περιβόητη 19 γίνεται ο χαμός όμως, είναι η βραδιά του 5πλου trade.
Αρχικά ξεφορτώνομαι τον Parsons για Beal αλλά ταυτόχρονα το Shved για T.Hardaway συμπληρώνει το trade.
Ευτυχής συγκυρία εδώ ότι περιέργως ο Κουτς έχει παιχνίδια την εβδομάδα, κρατάει τον Σβεντάκο έξω άρα δεν έχει πρόβλημα να τον δώσει για Tim Jr που εκείνη την εποχή μπορεί να ήταν dtd αλλά έμοιαζε πιο long term φάση από τον Ρώσσο.

Τον Beal δεν τον πίστευα ιδιαίτερα, ήθελα πολύ να ξεφορτωθώ τον Parsons όμως.
Με πάγκο να είναι γεμάτος, το ίδιο βράδυ έστειλα αρκετά Beal/Korver για έναν παίχτη στο 30+.
Όταν απέτυχα αποφάσισα να ρισκάρω λίγο.
Βeal/Korver για Middleton (και Brooks συμπλήρωμα).
Έναν παίχτη που είχα δώσει πολύ πιο χαμηλά νωρίτερα στη σεζόν, τον αγόραζα στο 30+.
Δεν ήταν proven 30αρης όμως, θα συνέχιζε όπως τις προηγούμενες εβδομάδες ή ήταν απλά ένα καλό run;

Εβδομάδα 19 και σε σχέση με πριν είχα προσθέσει τον Shved με 5, τον Middleton με 4 και ο McCallum ερχόταν με 4 και αυτός. Είχα πια τα games που ήθελα.
Η πιο καθοριστική εβδομάδα της σεζόν για εμένα.
Οι +340 πόντοι από τον Άγγελο στην ουσία ξεκαθάρισαν αρκετά το πρωτάθλημα ανεβάζοντας την διαφορά στους 750 με τέσσερις μόνο εβδομάδες να μένουν.
Και φυσικά περιττό να πω πολλά τι έκανε ο Shved εκείνη την εβδομάδα, απλά τοπ-10 σε όλη τη λίγκα σε σκορ.

Ήξερα ότι έχω πολύ δυνατή/σίγουρη/σταθερή ομάδα και για τον τελευταίο μήνα.
Τρεις παίχτες (Lillard, Monta, DeAndre) που θα έπαιζαν για το σερί παιχνιδιών τους.
Τον Al Jef με πολύ δυνατό πρόγραμμα και post season chase.
Tους Favors και DeRozan να είναι υγιείς.
Τον Middleton και τον McCallum με ωραίο πρόγραμμα επίσης.
Τον Shved και τον T.Jones να μοιάζει ότι ήρθε η στιγμή τους πια και ότι θα πάνε φουλ μέχρι τέλους.
'Αρα όταν έκανα το trade για τον Evan Turner με τους Boozer/Brooks δεν περίμενα ότι θα χωρέσει στην 9αδα μέχρι τέλους, απλά έπαιρνα κάτι καλύτερο για τον πάγκο μου.

Και όντως ήταν τόσο καλή η ομάδα που ακόμα και όταν είχα τραυματισμούς μαζεμένους (Shved, T.Jones, Al Jef, Monta), τις τελευταίες 3 εβδομάδες η διαφορά όχι μόνο δεν κατέβαινε αλλά αυξήθηκε και λίγο φλερτάροντας και λίγο με το τετραψήφιο νούμερο τις τελευταίες μέρες. Φυσικά ο Turner με εξέπληξε στο τέλος παίζοντας σπουδαίο ρόλο τον τελευταίο μήνα.



Η ΣΥΝΤΑΓΗ

Σε παλιότερους απολογισμούς έχω γράψει πολλές φορές ότι ο τρόπος για να κερδίσεις αυτή τη λίγκα είναι συγκεκριμένος: Άρτιο draft, 3-4 το πολύ trades, 2-3 σωστά adds, κεφάλι από νωρίς ίσως.

Το 2013 πήγα να ανατρέψω αυτή τη συνταγή για πρώτη φορά αλλά το έχασα τελευταία εβδομάδα.
Έγινε φέτος η ανατροπή; Και ναι, και όχι...

Δεν είχα το καλό ντραφτ, αν δεις τώρα δηλαδή πώς ξεκίνησα - ε, δεν είναι ακριβώς για πρωτάθλημα.
Δεν έκανα μετρημένα trades, το αντίθετο.
Από την άλλη πλευρά, είχα 2-3 καίρια adds.
Έτσι και έτσι φάση.
Πιστεύω ότι μπορεί να έκανα πολλά trades αλλά τα trades αυτά δεν είχαν την λογική να αλλάξω ριζικά την ομάδα.
Ο Love έγινε Al Jef, ο Wade έγινε DeRozan. Ίδιες θέσεις.
Έκανα trades που μπορεί να έμοιαζαν ανούσια αλλά ήταν στοχευμένα.
Προσέθετα σιγά-σιγά ποιότητα στις τελευταίες θέσεις την 9αδας, δεν άλλαζα μαζικά πράγματα.

Κράτησα μια βάση παικτών, Lillard - Wade/DeRozan - Monta/Beal - Parsons/Middleton - Love/Al Jef - Favors - DeAndre, με βασικό κριτήριο την υγεία και προσπαθούσα να ανεβώ σε potential λίγο λίγο. Tα άτομα άλλαζαν ενίοτε, ανάλογα με το momentum, αλλά δεν έκανα αλόγιστα trades.
Με αυτή την έννοια δεν είμαι σίγουρος ότι ανατράπηκε η συνταγή.

Υπάρχει κάτι άλλο που σίγουρα άλλαξε ριζικά πάντως.
Παραθέτω κάποια στοιχεία από το 2010-11 και μετά.
Νικητής, πικ τον 1ο γύρο, καλύτερος παίχτης σε μ.ο.

2010-11: Άρης - Νο.4 - Westbrook 6oς
2011-12: Σταμάτης - Νο.3 - Durant 2oς
2012-13: Κυριάκος - Νο.1 - L.James 1ος
2013-14: Στέλιος - Νο.5 - Paul 4ος

Tα προηγούμενα τέσσερα χρόνια που είμαι στη λίγκα δεν είχε κερδίσει ποτέ κανείς με χαμηλότερο από top-5 pick!
Την ίδια στιγμή, δεν είχε κερδίσει κανείς με κάτι λιγότερο από τον 6ο καλύτερο παίχτη σε μ.ο.

Ποια ήταν τα δικά μου νούμερα;
Πήρα τον Love στο 13 και ο Lillard ήταν μόλις ο 14ος παίχτης σε μ.ο!
Ο δε 2ος μου παίχτης (DeAndre) δεν ήταν καν ένας early 2nd rounder αλλά βρίσκεται στο 24.

Αυτό είναι όντως μια ανατροπή, δεν ξέρω αλήθεια πόσο εύκολο είναι να ξανακερδίσει κανείς με πικ 13-15 και καλύτερο παίχτη οριακά 1ο γυρο.
Eνδεικτικά να πω ότι Άγγελος επέλεξε μεν στο 12 αλλά πήρε 64 παιχνίδια του νο.1 παίχτη. Και ο Σπύρος στο 5 με πολύ καλά ονόματα σε όλη τη σεζόν.

Αυτή είναι η μισή αλήθεια όμως. Ποια είναι η άλλη μισή;
Ο Lillard είναι 14ος σε μ.ο αλλά σε σκορ είναι 8ος.
Επειδή μετράει το σκορ αυτό το νούμερο είναι σημαντικότερο του μέσου όρου.
Ο 8ος παίχτης σε μ.ο για παράδειγμα έδινε 46.6.

Ο DeAndre από 24ος σε μ.ο, ήταν 12ος σε σκορ. Ο 14ος σε μ.ο έδινε 43.

Στους αριθμούς που μέτρανε, πάλι δεν είχα πάλι τον τοπ5 παίχτη αλλά είχα δυο παίχτες πρώτου γύρου, ο ένας στην 8αδα.
Χοντρικά αυτός ήταν ο λόγος που ήμουν αρνητικός σε παζάρι για τους δύο αυτούς παίχτες. Θεωρούσα ότι από τη στιγμή που θα παίξουν 82/82, η πραγματική τους αξία δεν ήταν 41 και 38 αλλά 47 και 43.
Φυσικά επειδή δεν μπορώ να αναγκάσω κάποιον να πάρει τον Lillard στο 47 προτίμησα να τον βγάλω από οποιοδήποτε tradetalk και να πάρω εγώ το ρίσκο του 82/82.

Τα παραπάνω δίνουν μια απάντηση στο πώς κέρδισα την λίγκα.
Θα προσπαθήσω να το περιγράψω σαν ένα δικό μου manual για φέτος.

Με το draft και την βοήθεια κάποιων trades φρόντισα να δημιουργήσω μια βάση, 6-7 παιχτών, που είχαν ποιότητα και υγεία.
Πέρα από Lillard/DeAndre και ο Monta Ellis ήρθε για αυτό τον λόγο.

Στα trades φρόντιζα να παίρνω assets ακόμα και αν δεν τα πίστευα, ακριβώς για να δημιουργήσω το επόμενο trade.

Είχα βάθος βρίσκοντας κάποια adds, αλλά το σημαντικότερο είχα momentum στις προσθήκες, πχ. Shved, Turner.

Κυνήγησα παιχνίδια για μια ακόμα χρονιά.

Και κάτι ακόμα που οφείλεται καθαρά στη τύχη αλλά εξελίσσεται σε 2η σερί χρονιά καθοριστικός παράγοντας για μια winning campaign.
Όπως και ο Στέλιος πέρσι δεν είναι ότι δεν είχα τραυματισμούς, είχα.
Αλλά όταν συνέβαιναν τύχαινε πάντα να είναι προς το τέλος της εβδομάδας.
Ο Shved τραυματίστηκε Κυριακή.
4-5 εβδομάδες πριν το τέλος έχασε στην ίδια εβδομάδα Al Jef, Monta, T.Jones, όλοι μετά από Πέμπτη-Παρασκευή όμως.

Φυσικά η τύχη δεν ήταν καλή μαζί μου μόνο σε αυτό το σημείο.
Μπορώ να θυμηθώ πολλές προτάσεις μου για παίχτες που είχαν season ending τραυματισμούς. Από Melo, από Κολισονάκο, στο ντραφτ ακόμα στόχευσα σε Durant/Kobe. Δεν γίνεται χωρίς να σε ευνοήσουν οι συγκυρίες προφανώς.

ADD/DROPS

Αν η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί τότε έπρεπε να πάω άπατος φέτος.
Αυτό γιατί μάλλον έκανα το μεγαλύτερο λάθος μου στη σεζόν πριν καν αρχίσει εκείνη, πριν την 1η εβδομάδα, όταν ντρόπαρα τον Danny Green για τον Wes.Johnson.

Ο Garnett έδωσε αξιοπρεπείς εβδομάδες δυο-τρεις φορές στην αρχή.

Ο Lavine δεν ήταν πολύ παραγωγικός όταν είχε την ευκαιρία στην αρχή αλλά θα ευχόμουν να τον είχα κρατήσει.

O Robert Covington ήταν ένα από τα καλύτερα add της χρονιάς.
Tον έχω κάνει add πριν καν παίξει ματς φέτος γιατί ξέρω ότι είναι παίχτης που μπορεί να γεμίσει την στατιστική και στο χάος των Sixers μπορεί και να έχει την ευκαιρία.
Τον ντροπάρω όταν παίζει 10λεπτα αλλά με τα πρώτα του καλά ματς τον φέρνω πίσω και σε 2-3 μέρες έπαιζε 5αδα.
Τον θεωρώ εφεύρεση, τον κυνήγησα και μου βγήκε παίζοντας 37 ματς στην 9αδα μου στο 26.8, βοήθησε και στο Sf που παραδοσιακά είναι μια δύσκολη θέση.

Ο G.Henderson επίσης ωραίο add. Βοήθησε πολύ σε κρίσιμο σημείο (25,7 στην 9αδα σε 8 παιχνίδια) και αξιοποιήθηκε σε trade.

Για τον Canaan τα είπα και από πάνω.
Μια από τις γερές αποτυχίες της σεζόν, κουράστηκα να προσπαθώ να πιάσω τον starter και δεν έκανα add τον I.Smith αν και θα έπρεπε.

Με τον D.Collison να καθυστερεί ανεξήγητα έκανα το stash στον McCallum από νωρίς.
Είχε πολύ δυνατό πρόγραμμα και θα πήγαινε χωρίς ρεσταρίσματα, έπαιξε 18 πολύ καλά ματς (27.5 στην 9αδα) και βοήθησε αρκετά στο τέλος.



ΟΙ ΠΑΙΧΤΕΣ

Love: Πολύ κακό πικ, τι να λέμε. Αδικαιολόγητο θα έλεγα.
Τουλάχιστον δεν μου έχασε παιχνίδια και πήρα τις γεμάτες εβδομάδες του.

Lillard: Περίμενα να είναι μεταξύ 39-41, έκανε 41.
Όμως ειλικρινά δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα αν θα κάνει 40 ή 41 ή 42, όσο να παίξει 82 παιχνίδια.

Favors: Τιμιότατο 35αρι χωρίς πολλά χαμένα. Άξιος.

Wade: Τελικά ήταν ένα ρίσκο που ψιλοβγήκε. Έπαιξε μαζεμένα παιχνίδια και έφτασε να είναι 40+ πριν δύο σερί hip injuries. Άφησε την ομάδα πρώτη και εμένα χωρίς παράπονο.

Burke: Την πάτησα. Πίστευα ότι με τον τραυματισμό Burcs θα το παίξει το 30 αλλά ακριβώς εκεί έχασε την θέση του από τον Exum που εδώ που τα λέμε ήταν η σωστή κίνηση για τους Jazz.

Jeff Green: Καταπληκτικό momentum εδώ. Έπαιξε 33.5 μέσα στην 9αδα μου τον πρώτο καιρό, τον πήρα πίσω για να τον δώσω για τον Beal. Έφερε και παίχτες δηλαδή.

T.Jones: Ξεκίνησε δυνατά στο 32-33 μέχρι να μείνει έξω για 4 μήνες με to nerve issue.
Όταν επέστρεψε πέτυχα ακριβώς την εβδομάδα που έπρεπε να τον βάλω στην 9αδα, ούτε πολύ νωρίς, ούτε αργά. Έδωσε 2-3 καταπληκτικές εβδομάδες μέχρι να ξαναπαρκαριστεί από το χτύπημα που δέχτηκε στον θώρακα. Όταν επέστρεψε είχε γυρίσει και ο Howard και δεν ήταν ξανά τόσο ψηλά. Κρίμα γιατί θα έκανε μεγάλη σεζόν με Ντούκι να χάνει τόσα ματς.

R.Jackson: Έδωσε ένα καταπληκτικό πρώτο διάστημα παίζοντας στο 40. Όταν γύρισαν KD-Rus δεν μπόρεσε να κρατηθεί σε ένα αξιοπρεπές σκορ. Δόθηκε με trade γιατί δεν μπορούσα να περιμένω το trade deadline.

Bogut: Στην πρώτη του θητεία χτύπαγε 30λεπτα και έπαιζε πάνω από 30.
Στη δεύτερη έπαιζε λιγότερο και είχε περιορισμένο ρόλο στο παιχνίδι των Warriors.
Δεν έχασε πάνω από 1-2 ματς και είχε κοντά 29 μέσα στην 9αδα μου. Μάλλον και εδώ δεν μπορούσα να ζητήσω κάτι παραπάνω.

DeAndre: Ήρθε στο 27-28 και τελείωσε 10 μονάδες πάνω παίζοντας όλα τα παιχνίδια. Το trade της χρονιάς για την ομάδα μου.

Parsons: Kαι αυτός ήρθε χαμηλά αλλά γρήγορα άρχισε να ανεβαίνει μέχρι την άφιξη Rondo στο Dallas. Πολύ ασταθής από αυτό το σημείο και μετά, έχασε αρκετά ματς για μικροτραυματισμούς και είχε 31 όσο τον είχα μέσα. Τα χαμένα του παιχνίδια και το κακό πρόγραμμα των Mavs στο τέλος με έκαναν να τον στείλω.

DeRozan: Με ανησύχησε στην αρχή αλλά έστρωσε γρήγορα παίζοντας υγιέστατα 41 παιχνίδια με 35.3 στην 9αδα. Εκτοξεύτηκε στο τέλος με τα back spasms του Lowry.

Αl Jefferson: Έπαιξε άμεσα στο 40 και έδειχνε μεγάλο upgrade σε σχέση με τον Love ειδικά έχοντας πολλά περισσότερα ματς. Κλάταρε με τον τραυματισμό στο γόνατο όμως και overall μάλλον δεν βγήκε.

Monta: 31 με 2 χαμένα. Όχι.
Περίμενα λίγο παραπάνω χωρίς χαμένο.

Μiddleton: Ήταν στο 29.3 με 24g αλλά ο μ.ο του πέφτει λίγο από την πρώτη του θητεία. Στην δεύτερη έπαιξε λίγο πάνω από το 30 δικαιώνοντας το ρίσκο μου χωρίς να χαλάσει και κόσμο όμως.

Beal: Με 29.5 σε 16 ήλπιζα σε κάτι παραπάνω όταν τον έφερνα.

Τurner: Αδιανόητο run στο τέλος παίζοντας όλα τα ματς.
Συνολικά 34.2 σε 13 παιχνίδια.

Shved: 36 μ.ο σε 8, καθάρισε το πρωτάθλημα αλλά ήταν κρίμα που τον έχασα γιατί μπορούσε 30+ μέχρι τέλους.



Η ΛΙΓΚΑ

Αρκετά χαλαρά τα πράγματα φέτος, όπως λέει και ο Κουτς μείναμε 4-5 άτομα να κρατάμε το ενδιαφέρον ζωντανό.
Πιστεύω ότι ένας λόγος είναι ότι μετά από τόσο χρόνια όλοι σχεδόν έχουμε κάνει πρωταθλητισμό οπότε συνήθως αυτοί που μένουν πίσω αδιαφορούν από μια φάση και μετά. Συνεχίζουν οι 4-5 πρώτοι και κανά 2-3 συνηθισμένοι που είναι ενεργοί έτσι και αλλιώς.
Κατά τα άλλα:

Άγγελος: Η καλύτερη του χρονιά.
Το κυνήγησε περισσότερο από πέρσι και νομίζω ότι εξάντλησε τις δυνατότητες του ρόστερ του.
Το trade του Rus τον δυνάμωσε πολύ και τον έκανε contender αλλά κάπου νομίζω ότι έπιασε τα όρια του. Στο τέλος δεν μπόρεσε να αναπτύξει άλλο το ρόστερ του και ένας λόγος ήταν ότι όλοι σχεδόν έπαιζαν τόσο καλά που δεν είχε νόημα για κάποιον να πάει να πάρει τους παίχτες του στο max.

Σπύρος: Καλύτερος από ποτέ.
Στο κλασσικό μοτίβο με πολλά trades και το σελεμπριτάδικο του φραντσάιζ ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος δυνατός.
Κάποιες στιγμές, σε 2-3 trades, ένοιωσα ότι το χάλασε αλλά ακόμα και εκεί αντιδρούσε αμέσως και το διόρθωνε.
Έπαιξε παιχνίδια πιο πολύ από άλλες φορές και στο τέλος έφτιαξε την ομάδα που ονειρευόταν (θύμισε περσινό Άρη έντονα) αλλά δεν είχε ματς για να πλησιάσει πιο πολύ.

Κωστής: Το καλύτερο ρόστερ και το φαβορί μέχρι τη μέση.
Δυνατό ντραφτ, στη συνέχεια έπαιξε και πάλι πολύ με τα adds. Έβγαλε αρκετά καλά, τα άσχημα όμως του φρέναραν εβδομάδες πράγμα καταστροφικό όταν πας για πρωτάθλημα.
Στο τέλος το πάλεψε με trades, δεν του βγήκαν αλλά είχε χαθεί η ευκαιρία ήδη.
Δεν ξέρω, νομίζω ότι η ομάδα δεν βελτιώθηκε από την αρχή της σεζόν, έμεινε λίγο στάσιμη με αποτέλεσμα να χάσει και την 3αδα στο τέλος μετά από κάποιους τραυματισμούς.

Νότης: Καλό ντραφτ, λίγα χαμένα ματς και μια πολύ καλή χρονιά συνολικά.

Κυριάκος: Είχε ρόστερ πρωταθλητισμού κατά την γνώμη μου αλλά στάθηκε άτυχος στα πολλά χαμένα του DMC και στην απώλεια του Bosh. Έβγαλε adds αλλά και εδώ δεν είδα εξέλιξη μέσα στη σεζόν. Είχε παραπάνω θέσεις αλλά και πάλι με την 6η θέση άφησε πίσω την περσινή κακή χρονιά.

Άρης: Δυνατός και πάλι αλλά το ρόστερ είχε ταβάνι.
Έχασε σημαντικούς παίχτες αλλά με τα trades και το add του Clarkson κρατήθηκε προς τα πάνω.

Σταμάτης: Μετά το ντραφτ τον έβλεπα μέσα στα φαβορί αλλά και εδώ κάπου το ρόστερ δεν έβγαλε upside. Κάπου το παράτησε μετά αλλά και πάλι ήταν αρκετά καλός για να τερματίσει στη μέση.

Γιάννης: Το draft είχε ενδιαφέρον αν και περιελάμβανε αρκετούς injury prone παίχτες. To trade Harden τον έβγαλε μπροστά αλλά το ρίσκο Rose που δεν βγήκε και οι τραυματισμοί βασικών παιχτών άδειασε κατά πολύ την 9αδα. Αν μη τι άλλο και φέτος το προσπάθησε με στυλ, το όλο εγχείρημα είχε το ενδιαφέρον του.

Αnaz: Προδομένος από τον Durant και παρατημένος. Δεν ξέρω τι προηγήθηκε.

Στέλιος: Δεν ήταν η χρονιά του και φάνηκε από το season ending του Randle την πρώτη κιόλας μέρα. Κατά τα άλλα αραχτός, πειραματίστηκε με trades και έβλεπε την άνοδο του Elfrid χαιδεύοντας την κούπα του πρωταθλητή.

Κουτς: Μέτριο ξεκίνημα και μια ανεξήγητη βιασύνη να αλλάξει τα πράγματα. Και πάλι χτυπήθηκε από χαμένα παιχνίδι νωρίς και η γνώμη μου είναι ότι δεν άντεξε την πίεση από όλο το hype ότι φέτος θα είναι η χρονιά του, φέτος το ένα, φέτος το άλλο.
Δεν είχε υπομονή αλλά θα επιστρέψει.

Παναγιώτης: Είχε αρκετό potential αλλά με τόσους επίφοβους για τραυματισμό παίχτες ήταν δύσκολο να μην πληγωθεί. Ωραία τα ρίσκα αλλά χρειάζεται μέτρο, ακόμα και αν του βγήκε ο Pau τον πέταξαν έξω όλοι οι άλλοι.

Ομάρ: Δεν βγήκε ο Kobe, ούτε ο Rose.
Έκανε καλούτσικο ντραφτ αλλά στους γύρους 7-9 δεν είχε καλές επιλογές με συνέπεια να έχει μια 9αδα που μπατάρει. Το έχει χάσει 1-2 χρόνια τώρα αλλά και αυτός μπορεί να επιστρέψει.

Νίκος: Μέτριο το ντραφτ, το κάκιστο trade Rus τον έριξε και άλλο.
Απογοητεύτηκε υποθέτω και δεν ανακάτεψε την ομάδα όπως άλλες χρονιές μήπως και την επαναφέρει.
sarounas
Πολλά συγχαρητήρια στον Αντώνη, πανάξιος νικητής φέτος 77.gif σε μια πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα χρονιά όσον αφορά την κατάταξη


Στα δικά μου,
τερμάτισα πανάξια πρώτος απ το τέλος έχοντας κάνει την πατάτα της χρονιάς με τον Ουέστμπρουκ που τον είχα πάρει πολύ ψηλά στο ντραφτ με το σκεπτικό ότι λείπει ο Ντουράντ αλλά τον έστειλα στην ευχή της παναγίας αμα τι επιστροφή του 68.gif

Παρ αυτά μετά το αρχικό σοκ η ομάδα πήρε τα πάνω της και με πρωτεργάτη τον Κέμπα πέρασε σε άλλο επίπεδο ξαναμπαίνοντας ουσιαστικά στην λίγκα,
ακριβώς όμως σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκαν ο Κέμπα και ο Τομπάιας Χάρις ενώ κάποιοι όπως οι Ουέστ, Ντράγκιτς και Τσάντλερ ήταν αρκετά πεσμένοι σε σχέση με το παρελθόν, κάποιοι άλλοι όπως ο Λιν και ο Ιλιάσοβα είχαν προβλήματα και έχασαν πάρα πολλά παιχνίδια και ο Ιγκουοντάλα είχε συντηρητική συμμετοχή όλη την χρονιά στους GSW. Μοιραία πάλευε μόνο του το βλαστάρι του Μίτσελ Ουίγκινς και βασιζόμουν στο φιλότιμο παικτών όπως ο Ομέρ Ασίκ και ο Λουίς Σκόλα οπότε χαμένος κόπος, κάπου εκεί είδα ένιωθα πως το πηγάδι δεν είχε πάτο αφού και ο Σπλίτερ που ήλπιζα πως θα είναι δυνατό χαρτί φέτος στους Σπερς ήταν και πάλι μια τρύπα στο νερό.
Άντε και του χρόνου!!!
Pierce
Μιας και μου ανέφεραν από το Control ότι ζητήθηκε να τηρηθεί η παράδοση , ας το κάνουμε.
The king is dead. Hail The king. Congrats Αντώνη.

Τελική βαθμολογία για την σεζόν 2014-2015

1. Emerald city
24222.6 Morrison ↑5

2. Mighty Ducks
23295.2 jkidd13 ↑1

3. Smokin' Smurfs
23045.2 Spysta ↑6

4. Karaflos Praktwr
22835 Aegeansheed↑4

5. High Voltage
22152.1 Thrylos7 ↑10

6. Dallas White Niggaz
21935 Gravedigger ↑8

7. Mao Mao Karamponatsans
21607.8 Pierce/Air Kef ↓5

8. Rcho's Monkeys
21293.4 Rchos ↑3

9. Italian Spurs
20867.6 Ginobili ↓4

10. Compton Niggaz
20492.1 Anaz ↑3

11. Los Angeles Lazers
20183.4 Sacarame ↓10

12. PatrasCity Beards
19953.7 Duncan21 ↓8

13. Death Valley Demon
19668.2 Twism ↓3

14. Long Con Artists
19523.6 Tobias Funke↓7

15. The Losers
18976.7 Sarounas ↓3


Νικητές ανά χρονιά
2007-2008: Pierce
2008-2009: Gravedigger
2009-2010: Gravedigger
2010-2011: Pierce-gravedigger(συνιδιοκτήτης)
2011-2012: Rchos
2012-2013: Gravedigger
2013-2014: Sacarame
2014-2015: Morrison
spysta
ΠΟΛΛΑ ΚΟΝΓΚΡΑΤΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΟΥΑΝ για την κουπα !!!ΠΑΝΑΞΙΟΣ νικητης

thumbsup.gif thumbsup.gif

ηταν ωραια η φετινη λιγκα ... ειχε αρκετο ενδιαφερον για μεγαλο χρονικο διαστημα και γινοταν μαχη!!
εφτιαξα και την σελεμπριτοκατασταση που ηθελα στο τελος (Χαρντεν Ουολ Τζειμς Βουτσεβιτς κτλ) και τσιλαρισα μετα !!! laugh.gif
j-kidd13
Ας πώ κι εγώ 2 λόγια για την χρονιά που πέρασε,όχι όμως σε επίπεδο οσκαρ όπως ο Αντουαν…

Κατ αρχήν με τη 12ατη θέση ξενέρωσα αρχικά,αλλά μετά σκέφτηκα περίμενε πρώτα να δείς τι δίδυμο θα φτιάξεις στο 1-2 και βλέπουμε…
Όταν ήρθε η ώρα,από πάνω ο Κωστής ήταν on the clock,με τον Λαμαρκο να είναι ο καλύτερος διαθέσιμος,και παρότι ήμουν 101% βέβαιος ότι θα τον διαλέξει,από μέσα μου έκανα κάτι προσευχές να πάρει τον Love ή τον Jefferson ή τον Durant.Τελικά οι προσευχές πήγαν άκλαφτες,και έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε Love-Big Al.Ε,το περσινό φινάλε στα κόκκινα του Al και οι big-3 των Cavs με οδήγησαν στον Jefferson.Στο δευτερο πικ οι ξεκάθαροι στόχοι μου ήταν ο Drummond και ο Lillard.Φεύγει ο πρώτος,φεύγει και ο δεύτερος από τους 2 από πάνω,ρίχνω κατι καντήλια για την τύχη μου,και πάω στο κοντοπουτ@νο,μπας και πιάσει τίποτα 45αρια σε μεγαλύτερη συχνότητα.Aπο κει και πέρα είπα ο θεός βοηθός παρακάτω. 3ο πικ πήγα στον Dirk,περισσότερο παρασύρθηκα από την περσινή σεζόν που χτύπησε 40αρι,λέω του κερατά 6 μήνες περάσανε πόσο χειρότερα να πάει ένα 35-36 θα το πιάσει.4ο πικ και αφού έχουν φύγει Batum και Οladipo που ήταν οι ξεκάθαροι στόχοι μου,είμαι ανάμεσα σε Parsons και Hayward,με αουτσαιντερ τον Jabari.Πιστεύω πολύ τον Μορμονο και τον τσιμπάω.5ο πικ είμαι ανάμεσα σε Reke και Jabari,αλλα η τραγική ειρωνία είναι ότι φοβήθηκα τους τραυματισμούς του Reke και τον άφησα για τον Jabari τον οποίο πίστευα πολύ.6ο πικ εκείνη τη στιγμή δεν έβλεπα κάτι καλύτερο από τον Πέκοβιτς που έκανε όργια την περασμένη σεζόν,ήμουν μεταξύ αυτού,του Noel,και του Beal,αλλά κάτι η ρουκι χρονιά του Noel,κατι ο τραυματισμός του Beal,πήγα στον Pekovic .Tα 7 και 8 πικς ηταν ξεκάθαρα πριν καν έρθει η σειρά μου να ξαναδιαλέξω.Hill και Wroten κατά σειρά,ο Hill μόνος στην φροντ λαιν των Lakers,και φινάλε στο 35-36 την περασμένη σεζόν,και Wroten με τον MCW έξω για καιρό ακόμα ήταν must επιλογή.9ο πικ ο Chandler,τίμιος και σοβαρός πάντα,10ο ο Manu,γέρασε,είναι στους Spurs με ό,τι αυτό συνεπάγεται,αλλά είναι ο Manu,δολοφόνος, και γράφει ασίστ για πλάκα.11ο πικ ο KJ McDaniels,μέλος μιας αστείας ομάδας,και παίκτης με καλά φυσικά προσόντα και τρομερός σε τάπες κλεψίματα κλπ,πήγα στο potential.12ο πικ ο Mo Williams,έχει ικανότητες να δώσει σκορακι και σαν αλλαγή,αν βγει βγήκε.13ο πικ ο Mayo,δεν έβλεπα κάτι καλύτερο,πήγα με το «μήπως και»,και 14ο πικ ο Harkless(ασχολίαστο).
Ένα ρεζουμε των παικτών για την απόδοση τους.
Jefferson: Ξεκίνησε μέτρια προς καλά τη σεζόν,ήταν στο 37-38,ήξερα ότι δεν φορτσάρει από την αρχή αλλά περίμενα να πάει στο 40 άμεσα,και να τελείωσει στο 44-45 όπως πέρσυ.Δεν πρόλαβα να τα ζήσω όλα αυτά όμως γιατί τον έδωσα,χώρια ότι στην πορεία είχε προβλήματα τραυματισμών
Lawson:Kι αυτός ξεκίνησε μέτρια,ήταν στο 36 αλλά μετά ξανασκέφτηκα την ευπάθεια του στους τραυματισμούς,και τον έδωσα κι αυτόν.
Νοwitzki: Μέτρια σεζόν γενικά,άρχισε στο 35-36,έπεσε στο 33,είχε κάποια κακα διαστήματα στο 27-29.Τον πίστευα,μπορεί να μεγάλωσε αλλά η αξία και οι ικανότητες ήταν δεδομένες,δεν με δικαίωσε όπως περίμενα.
Ηayward:Aπο τους καλύτερους παίκτες μου.Πέραν μικρών διαστημάτων,ήταν σταθερός στο 35-37,έπιασε και 40-42 για 2-3 εβδομάδες.Η καλύτερη του χρονιά.
Parker:Aρχισε στο 23-24,δεν άργησε να ανέβει στο 29-30,και θα είχε κι άλλη άνοδο αν δεν χτύπαγε.Στάθηκα άτυχος εδώ.
Pekovic:Ξεκίνησε συμπαθητικά,στο 29-31,αλλά χτύπησε και έμεινε έξω,και τον έδωσα.
Ηill: Ξεκίνησε πολύ καλά,σκορ κοντά στο 35 σταθερά,αλλά στην πορεία έπεσε κάποια στιγμή. Δώθηκε σε τρειντ.
Wroten:Aπο τα καλύτερα πικς.Ξεκίνησε στο κόκκινο,με μο στο 40,ήταν μόνος και ήταν αναμενόμενο.Μόνο που ο MCW γύρισε πολύ πιο γρήγορα απ το αναμενόμενο και τον έριξε μοιραία.Τον έδωσα κι αυτόν…
Chandler: Πήγε καλύτερα απ ότι περίμενα.Τον επέλεξα έχοντας ένα 25 στο μυαλό μου,κι αυτός το 25 το έκανε 30.Με κάποια κακά ματς,τελείωσε στο 26.9 μο.Μεγάλη βοήθεια.
Ginobili:Το μεγαλύτερο διάστημα το περασε στον πάγκο.Εκανε καποια πολύ καλά σκορ αλλα ήταν ασταθής,γι αυτό και τον έδωσα.
K.J. McDaniels:Χρόνο πήρε μόνο όταν χτύπησε ο Wroten,με την επιστροφή και του MCW,και έκανε κάποια καλά σκορ.Αλλα τίποτα σημαντικό,δεν βρήκε σταθερό χρόνο ποτέ και αυτό τον κράτησε στα όρια του ντροπ.
WilliamsΧωρίς τον Ρουμπιο έκανε μεγάλα ματς και μεγάλα σκορ.Το ίδιο και στην Charlotte χωρίς τον Kεμπα.Το μεγαλύτερο διάστημα της σεζόν ήταν στο 35.
Μayo:Eπαιξε στην 9αδα στις αρχές,έκανε κάποια καλά σκορ,λέω λες να έγινε το θαυμα???Τελικά συνήλθε γρήγορα,αλλά γενικά έκανε συμπαθητική σεζόν.
Για τον Harkless αρνούμαι να σχολιασω!

Πάμε στα trade.
Lawson για Μοnta Ellis: Φοβήθηκα μη χτυπήσει ο κοντός,και τελικά τον έδωσα για τον Monta.Κακό τρειντ μιας και ο Lawson έπαιξε σταθερά πανω από 40,ενώ σε μενα ο Μοnta ήταν στο 35.
Horford-Harris-Crawford για Jefferson-Wroten-Pekovic:Με τον Horf να έρχεται από τραυματισμό και να πάει χαλαρά είχα επιφυλάξεις για το πώς θα πάει στη χρονιά.Γενικά έχει και καλά διαστήματα και μέτρια,και ανύπαρκτα.Τobias επαιξε γυρω στο 34 οσο τον ειχα,τιμιος,Jamal δεν έπαιξε καθόλου.
Ellis-Crawford για Westbrook : To trade που προκάλεσε πανικό!Τη στιγμή που το έκανα ήταν υπέρ μου εννοείται,θα μπορούσε να πάρει και καλύτερα ανταλλάγματα ο sarounas,αλλά δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό,είχε ανάγκες στην 9αδα και πήρε 2 θεωρητικά πολύ καλούς παίκτες.Εκ του αποτελέσματος το τρέιντ ητάν για 2πλό βέτο για να τα λέμε όλα tongue.gif .Ο Jamal έπαιξε μέτρια ως κακα,και έχασε ματς,ο Μοnta οκ έκανε πολύ καλή σεζόν,ο Russ μοίρασε πόνο απλά.
Turner για Ginobili: Εδώ ήθελα κάτι που θα δώσει πιο σταθερό σκόρ έστω και με χαμηλότερο potential από τον Μανου που παρότι 37 στα καλά του πετάει 40αρια.Έκανα διάφορες προτάσεις και προχώρησε αυτή με τον Γιάννη.Τιμιότατος ο Turner,βοήθησε.
Harris για Josh Smith:Eκεί δεν ζύγισα καλά το trade αρχικά,είδα ότι στο πρώτο ματς του στο Houston ο Smith είχε καλή απόδοση,λέω πόσο να πέσει,ένα 30-31 θα το δώσει,είχε και παραπάνω ματς,είναι και παλιά λατρεία φαντασιακά,έριξα την πρόταση.Τελικά βγήκε σε καλό γιατί ο Τοbias έχασε πολλά ματς από τραυματισμό,ενώ ο Josh με τον άνθρωπο που έφαγε μπλοκ αουτ από τον Curry εκτός με τραυματισμό,έκανε ματσάρες.Bέβαια είχε και πολλά ματς στο όριο του drop.
Jordan Hill για Crawford: Εδώ χτυπάει ο Hill και τα νέα κάνουν λόγο ίσως και για διάστημα απουσίας,οπότε ρίχνω κάποιες προτάσεις για να πάρω κάποιον με σχετικά χαμηλότερη αξία ώστε να είμαι safe.Και εδώ,παρότι ο Τζαμαλης δεν έκανε τίποτα τρελό, βγήκε σε καλό γιατι πάλι είχε χαμένα ματς ο Hill.
Ν.Υουng για M.Barnes:Είχε ένα καλό run o Βarnes,και ήθελα να τον δώσω για κατι με potential.Εκατσε το trade για τον Young,αλλά ήταν μια αποτυχία αφού δεν έπαιξε ποτέ.
Turner-Crawford για Burke-Valanciunas:Ένα ισορροπημένο trade αρχικά,ο Jamal έχασε αρκετά ματς,αλλά ο Turner έφτασε να παίζει στο 35.Burke ηταν τίμιος στο 25-27 αλλά όχι όπως τον περίμενα/ήθελα,ενώ ο Val πήγε καλύτερα απ ότι περίμενα φτάνοντας να παίζει και κοντά στο 30.


Να κάνω και μια αναφορά στους Caldwell-Pope και Gallinari,οι οποίοι ήταν FA picks και βοήθησαν αρκετά,ειδικά ο Ιταλός που πέταξε κάτι σκοράρες,παρά τα σκόρπια rest που είχε.

Αυτά.Aντουαν δικαιος νικητης,καλή και γεμάτη ομάδα με σταθερά καλή απόδοση.Γενικά έκανα καλή σεζόν,παραπάνω δεν ξέρω αν μπορούσα.Αλλά ελπίζω να έρθει του χρόνου,η ακολουθία αυτό δείχνει,3ος πέρσυ,2ος φέτος…
Αντε,υπομονη 4,5 μηνακια…
jokos_31
Πως μπορω να παρω μερος στο πρωταθλημα της σεζον 15-16??
morrison
Bγήκαν τα πρώτα projections και άνοιξαν τα mock drafts για τους μερακλήδες. icon_wave.gif

Φέτος που παίζουμε χωρίς άγχος θα το δώσω το tip ότι Yahoo με 14αρι mock πολύ καλύτερη εξάσκηση σε σχέση με το 10αρι του Ι Ες Πι Εν
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.