Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τελικός Final 4 Euroleague,Μακαμπι - ΠΑΟ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Final 4 Barcelona 2011
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
petrovic
το πολύ ωραίο με τετοιες μεγάλες νίκες είναι ότι σου επιτρεπουν να φύγεις από τα καθιερωμένα , να "πετάξεις" τις ατακάρες που έχεις μέσα σου

-δεν είναι ο Διαμαντίδης ο Κούκοτς της δεκαετίας μας;

-δεν είναι τρελα ο Μπατίστ, αυτός ο μανιασμένος οδοστρωτήρας, πραγματικός Καρλ Μαλοουν των φτωχών ;

-αμα τον ψήσουν οι φανς τον Καλάθη και αράξει εδώ μια δεκαετία δεν θα γίνει δίπλα στον Ζοτς ο Τζεισον Κιντ της Παναθας;

και για τον Ζοτς προφανως τα παντα όλα που του αξίζουν

Μπράβο και παλι μπράβο!!!!
j.browning
QUOTE (Anaz @ May 8 2011, 22:10 ) *
Aυτες οι εκατερωθεν προσωπικες δικαιωσεις του καθενος εδω μεσα, λιγο μου καθονται "καπως" προσωπικα, να πω την αληθεια..
Συγχαρητηρια φυσικα στον Παο για το 6ο!! Μπορει να ηταν ισως το πιο ευκολο Final four του, αλλα ηταν ενα πολυ μαγκικο γενικα Ευρωπαικο!! Respect σε ΔΔ, Μπατιστ και Ζοτς!!
Γενικα παντως η φετινη διοργανωση προσωπικα με απογοητευσε σε επιπεδο.. Ελπιζω, -ισως και με το ενδεχομενο λοκ αουτ στο ΝΒΑ-, να ειναι καλυτερη του χρονου..

Χαιρομαι παρα πολυ που βλεπω τον Καλαθη να "ανδρωνεται", γιατι ημουν-ειμαι κι εγω αναμεσα στους πιστους οπαδους του ταλεντου του.


και εμενα μου καθεται καπως να βγαινω να λεω την αποψη μου (να εχω δικιο απο οτι αποδειχτηκε) και να με αποκαλουν κατα καποιο τροπο ασχετο.Δηλαδη κατα την γνωμη σου δεν επρεπε να πω τιποτα?δεν νομιζω.οι περισσοτεροι κλαψουριζαν εδω μεσα και δεν εβλεπαν την ανωτεροτητα του παο και αυτο με εκνευριζε παρα πολυ.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να εχουν ασυλια αυτοι.
προς θεου δεν μιλαω πρωσοπικα για σενα απλα πηρα πασα.
Anaz
"οι περισσοτεροι κλαψουριζαν και δεν εβλεπαν την ανωτεροτητα του Παο"??? blink.gif
Ε οχι δα.. Ακομα και το poll 65-35 φαβορι τον Παο εδινε..
j.browning
QUOTE (Anaz @ May 8 2011, 22:26 ) *
"οι περισσοτεροι κλαψουριζαν και δεν εβλεπαν την ανωτεροτητα του Παο"??? blink.gif
Ε οχι δα.. Ακομα και το poll 65-35 φαβορι τον Παο εδινε..



ενταξει ακυρο εχεις δικιο αλλα υπηρχαν αρκετοι
DIOMIDIS_GR
Mπραβο στην ομαδαρα μας.Ολοι εκαναν για αλλη μια φορα το καθηκον τους και κατακτησαμε την κορυφη.
Anaz
Anyway, αυτο που θελα να πω ειναι οτι ΓΕΝΙΚΑ οταν το ζητημα γινεται εγωιστικο και προσωπικο, η συζητηση γινεται τρομερα κουραστικη κι ενοχλητικη. peace.gif
cryptic
Ψηφίστηκε καλύτερη πεντάδα του F-4; Δεν έχω δεί πουθενά κάποια αναφορά..
Ή είναι μόνο η καλύτερη πεντάδα της Ευρωλίγκας; Μπερδεύτηκα...
27cat
respect και από εμένα στον Ομπράντοβιτς και τον ΠΑΟ έχουν πολλά κιλά κ@@χονες.
lakersdynasty
QUOTE(cryptic @ May 8 2011, 22:48 ) *
Ψηφίστηκε καλύτερη πεντάδα του F-4; Δεν έχω δεί πουθενά κάποια αναφορά..
Ή είναι μόνο η καλύτερη πεντάδα της Ευρωλίγκας; Μπερδεύτηκα...


οχι η ψηφοφορια γινεται για την σεζον μεχρι το Φ4 οπου εχουμε MVP καλητερες 5αδες, 1η, 2η, καλητερο αμυντικο καλητερο πρωτοεμφανιζομενο πρωτο σκορερ.

στο Φ4 εχουν μονο για τον MVP αν δεν κανω λαθος.
Myria
Ας μην μιζεριάζουμε λέω εγώ...
Η ομάδα ειναι μεγάλη παρόλο που είχε ένα εύκολο Φ4,γιατί είχε ένα δύσκολο Τοπ8 και εκεί είχαμε σηκώσει το 80% του ευρωπαικού..
Και μην ξεχνάμε πως είναι μια ελληνική ομάδα που διακρίνεται και μαλιστα σταθερά..Ας χαρούμε για αυτό...
Καλαθης 77.gif
Το παιδί εχει κοτσια -μακάρι να μείνει,θα γινει η νέα έμβληματικη φυσιογνωμία αλα 3D...
blove.gif
rankin
τι κρίμα να μην βρισκόμουν και εγώ στο δρόμο του Ζοτς όταν ήμουν πιτσιρικάς

αντί να είχα παίξει μέχρι Α ΕΣΚΑ, θα είχα πάρει 2-3 ευρωλίγκες και ίσως να είχα κάνει και κανένα πέρασμα απο ΝΒΑ...
Τυχεροί όσοι έγιναν παίχτες του... Το λέω και το εννοώ..
Μιλάμε για έναν σύγχρονο μπασκετικό θαυμοτοποιό..

ΥΓ. Ακόμα δεν μετονομάστηκε η διοργάνωση σε "ZELIMIR OBRADOVIC EUROLEAGUE" ??????
Πόσες φορές την έχει κερδίσει?? 8 αν δεν κάνω λάθος..
lightday
από την τελευταία ομάδα του πάο 2007,2009,2011 προκύπτει οτι
Συμπ1
Στον ημιτελικό προσφέρει "αποκρουστικό θέαμα"..εξαίρεση το 2009 όπου έπαιζε αγώνα πολύ μεγαλύτερων ειδκών συνθηκών (με τον ενχώριο αντίπαλο)
Όπως και με την Ταου τώρα με την Σιέννα , έφτασε σε νέα όρια το νόημα σκυλίσια άμυνα.Ξύλο , επίθεση με σταγονόμετρο και επίδειξη προσωπικότητας.
Συμπ2
Στους τελικούς έβαζε πάντα το λιθαράκι η επίθεση . Το μεν 2007 και 2009 είχε μεγαλύτερη ποιότητα η ομάδα όπως και η αντίπαλος και είδαμε έπικούς τελικούς , φέτος με χαμηλότερο επίπεδο και από τους 2 συνολικά έφτασε στην πηγη ευκολότατα παρά τις τάσεις αυτοχειρίας που έδειξε στο τέλος.
Συμπ3
Η φετινή ομάδα φέρνει περισσότερο σε αυτή του 2007 χωρίς όμως τον απόλυτο κομπιουτεράδικο μπάσκετ και ποιότητα της τότε ομάδας. Θέλει ακόμα αρκετά μερεμέτια που από του χρόνου πρέπει να μπούν.
Συμπ4
Ο Φώτσης έχει πλέον το ρόλο του Τσάρτσα. Κοβει ράβει σκοράρει και επουλώνει ότι ρήγμα υπάρχει σε αυτή την ομάδα. Μπορεί να μην μπορεί να κάνει μια τρίπλα της προκοπής αλλά δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο 4άρι αυτή την στιγμή.
kseplenhs
QUOTE(rankin @ May 9 2011, 00:17 ) *
τι κρίμα να μην βρισκόμουν και εγώ στο δρόμο του Ζοτς όταν ήμουν πιτσιρικάς

αντί να είχα παίξει μέχρι Α ΕΣΚΑ, θα είχα πάρει 2-3 ευρωλίγκες και ίσως να είχα κάνει και κανένα πέρασμα απο ΝΒΑ...
Τυχεροί όσοι έγιναν παίχτες του... Το λέω και το εννοώ..
Μιλάμε για έναν σύγχρονο μπασκετικό θαυμοτοποιό..

ΥΓ. Ακόμα δεν μετονομάστηκε η διοργάνωση σε "ZELIMIR OBRADOVIC EUROLEAGUE" ??????
Πόσες φορές την έχει κερδίσει?? 8 αν δεν κάνω λάθος..


εντάξει ρε φίλε,ξέρω γω...ποτέ δεν είναι αργά...

κάτω απο 40 δεν είσαι?Αλλά και 40 να είσαι,πάνε ψήστον σε κανένα μπαράκι που συχνάζει,κέρνα τον 5-6 υποβρύχια και πάνω στο σούρωμα μπορεί να υποσχεθεί να σε πάρει στην πανάθα και να πηγαίνεις για τρελλό πλασάρισμα στην επόμενη ευρωλίγκα.

σήμερα έβλεπα τον περπέρογλου να κάνει δηλώσεις και συνειδητοποίησα πως το παλικάρι αυτό έχει 3 ευρωλίγκες.Φώτσης...4 αν δεν κάνω λάθος?
Εδώ παλιά κάναμε πλάκα πως ο βουρτζούμης έχει μια ευρωλίγκα ενώ ο γκάλης καμία.Τώρα ούτε πλάκα δεν είναι να κάνεις...απλά το χαζεύεις άναυδος και χωρίς αλκοόλ.
Ο τύπος είναι θαυματοποιός στην κυριολεξία.Ας του δώσουμε και τον νίλσεν το καλοκαίρι,να τον κάνει mvp...ξέρω γω (δις)...
A.CAB
QUOTE(kseplenhs @ May 9 2011, 00:40 ) *
εντάξει ρε φίλε,ξέρω γω...ποτέ δεν είναι αργά...

κάτω απο 40 δεν είσαι?Αλλά και 40 να είσαι,πάνε ψήστον σε κανένα μπαράκι που συχνάζει,κέρνα τον 5-6 υποβρύχια και πάνω στο σούρωμα μπορεί να υποσχεθεί να σε πάρει στην πανάθα και να πηγαίνεις για τρελλό πλασάρισμα στην επόμενη ευρωλίγκα.

σήμερα έβλεπα τον περπέρογλου να κάνει δηλώσεις και συνειδητοποίησα πως το παλικάρι αυτό έχει 3 ευρωλίγκες.Φώτσης...4 αν δεν κάνω λάθος?
Εδώ παλιά κάναμε πλάκα πως ο βουρτζούμης έχει μια ευρωλίγκα ενώ ο γκάλης καμία.Τώρα ούτε πλάκα δεν είναι να κάνεις...απλά το χαζεύεις άναυδος και χωρίς αλκοόλ.
Ο τύπος είναι θαυματοποιός στην κυριολεξία.Ας του δώσουμε και τον νίλσεν το καλοκαίρι,να τον κάνει mvp...ξέρω γω (δις)...


Επ δύο λάθη αμέσως αμέσως.... Ο Στράτος έχει μόλις 2 Ευρολίγκες και ο Φώτσης 3...

Για τον Φώτση πάντως δεν έχω να πω ότι είναι υπερβολή. Ήταν σε όλα τα Φ4 που βρέθηκε καθοριστικός και μόνο τυχαίο δεν είναι.
Giannis091
Ο Πέρπε έχει 2 και ο Αντώνης 3!!

Δεν έπρεπε να καλέσει ο Μήτσος και τον Φώτση στην απονομή??Τι πιστεύετε??
vastravoud
Είπαμε, μην το χοντραίνουμε! 2 ευρωλίγκες έχει ο Περπέρογλου tongue.gif

Ορισμένα αστεία:
--> Στη συνέντευξη τύπου ο Ομπράντοβιτς έκανε γκριμάτσες και ψιλοδούλευε τον Διαμαντίδη tongue.gif

--> Στα πανηγύρια κάποιος έλεγε για τους τίτλους του Φώτση και πετάγεται ο Μήτσος "άντε ρε τον κάναμε και παίκτη"

--> Ο Σάτο ευχαριστούσε τον Ιησού Χριστό. tongue.gif Εκτός από το "Jesus Saves", πλέον έχουμε και το "Jesus grabs the rebound"
Razorblade Fish
Ειδικα για τον Φωτση παντως δεν καταλαβαινω που ειναι το περιεργο.Ο ανθρωπος ειναι παρα πολυ καλος παικτης,συγχρονο forward,εξαιρετικος και στις 2 πλευρες του παρκε,καταπληκτικος above the rim και πολυ καλος ριμπαουντερ.Δεν καταλαβαινω την απαξιωση πολλων Ολυμπιακων προς το προσωπο του.Ο Περπερογλου απο την αλλη ειναι ενας καλος ρολιστας,αρτιοτατος τεχνικα.Λιγο με τα cojones εχει ενα θεμα και ειδικα με την Εθνικη μας σπαει τα νευρα,αλλα με τον Ζοτς ολα αλλαζουν...
rankin
Να υποθεσω οτι το γλεντι θα γινει στην Κοκκινου, και αυτη θα ειναι και η συμβολη του Μπογρη στον τιτλο?
kseplenhs
QUOTE(A.CAB @ May 9 2011, 00:45 ) *
Επ δύο λάθη αμέσως αμέσως.... Ο Στράτος έχει μόλις 2 Ευρολίγκες και ο Φώτσης 3...

Για τον Φώτση πάντως δεν έχω να πω ότι είναι υπερβολή. Ήταν σε όλα τα Φ4 που βρέθηκε καθοριστικός και μόνο τυχαίο δεν είναι.


οπως και νά'χει.Είναι πάνω απο μια αν θεωρήσουμε πως η μία είναι το όριο για να θεωρηθεί συγκυριακή.Ξέρεις τι παίχτες έχουν περάσει απο την γηραιά ήπειρο και έχουν λιγότερες έως καμία?
Τζινόμπιλι...καμία.Ματσιγιάουσκας...καμία.Σκ
όλα...καμία.Καλντερόν...καμία.Γκασόλ...καμία(?).

εντάξει να μου πεις σωστά,το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα και δεν ξέρεις σε τι συγκυρίες έχει κάτσει ο καθε ένας.Η για να το πω πιο σωστά,το ευρωπαικό μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα αλλά και να μην είναι, η μόνη αναγκαία συγκυρία είναι να έχεις τον ζοτς προπονητή...
Myria
QUOTE(Giannis091 @ May 9 2011, 00:48 ) *
Ο Πέρπε έχει 2 και ο Αντώνης 3!!

Δεν έπρεπε να καλέσει ο Μήτσος και τον Φώτση στην απονομή??Τι πιστεύετε??

Ηταν το πρωτο που σκεφτηκα οταν ειδα οτι ειχε καλεσει τους δυο...Μπορει να τον καλεσε βεβαια κ να μην ηθελε ο Αντωναρος...Η να μην τον καλεσε επειδη δεν ηταν ολα τα χρονια εκει...Εγω θα τον καλουσα,αλλα ο Μητσος εχει τακτ εμπιστευομαι τα κινητρα του tongue.gif
il postino
πηρε τους 2 πιο παλιους απο την τωρινη ομαδα! το ειπε κιολας...

ο φωτσης ηταν και πιο παλια στην ομαδα αλλα σε αυτη την ομαδα μετραει μολις 3 χρονια!!

vastravoud
Λογικά κάλεσε αυτούς που βρήκε εκεί όταν πηγε στην ομάδα, ως "παλιότερους".

Τεσπα, λίγη σημασία έχει!

Κάτι που κατ' εμε έπαιξε επίσης ρόλο ήταν η εξαιρετική αμυντική παρουσία του Μαριτς. Πιστεύετε ότι μπορεί να ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του και μπορεί άραγε να αποκτήσει καλύτερο επιθετικό "touch"? Αν ναι, δε νομίζω πως χρειαζόμαστε άλλο σέντερ....
Gino_Bill
QUOTE (Giannis091 @ May 9 2011, 00:48 ) *
Ο Πέρπε έχει 2 και ο Αντώνης 3!!

Δεν έπρεπε να καλέσει ο Μήτσος και τον Φώτση στην απονομή??Τι πιστεύετε??


Εεε, σαν πολλοί μαζευόμαστε μετά, άσε που είναι και αντιτηλεοπτικό γιατί ο ένας θα έπρεπε να είναι πλάτη στον καμεραμαν tongue.gif. Νομίζω πως το σκεπτικό του Διαμαντίδη ήταν να το σηκώσουν οι ακόμη πιο παλιοί από αυτόν πρώτοι και πιστεύω πως αν δεν υπήρχε το "υποχρεωτικό" του θέματος να το σηκώνει πρώτος ο αρχηγός θα τους άφηνε μόνους τους!! (όχι πως υπάρχει σκεπτικό σε τέτοιες κινήσεις τέτοια ώρα)

Respect στην ομάδα, στον Ζοτς, στους Αφους σε όλους όσους ασχολούνται με τον μπασκετικό Παο και μας κάνουν περήφανους τόσα χρόνια!!

edit: vastravoud τσάμπα το έγραφα τόση ώρα tongue.gif
Flash
Με αφορμή το ποστ του ξεπλενη αλλά χωρίς να αποτελεί αντίλογο:

Ο Φώτσης είναι ΣΤΑΘΕΡΑ στις μεγάλες στιγμές Παναθηναϊκού και εθνικής 2ος ή τρίτος καλύτερος παίκτης σε πολλά κρίσιμα παιχνίδια. Σχεδόν ποτέ ο καλύτερος αλλά πάντα εκεί. Θα σκοράρει, θα πάρει ριμπάουντ, θα παίξει άμυνα, θα τρέξει στον αιφνιδιασμό, θα βάλει τρίποντο από τα 8 μέτρα ασάλιωτο, θα βάλει ελεύθερες βολές έχοντας πάντα άγνοια κινδύνου. Αν είχε λίγο τρίπλα παραπάνω και καλύτερη αντίληψη θα ήταν καλός 6ος-7ος παίχτης σε αρκετές ομάδες του ΝΒΑ.

Άσχετο, αλλά εκείνη η φάση όπου είναι με τον Ματσβαν στο τρίποντο και παίρνει ταχύτατα τον αριστερό διάδρομο σωριάζοντας τον στο παρκέ και καρφώνει με έκανε να ουρλιάζω.

Για τον Περπέρογλου τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα είπε ο razorblade. Αν ήταν δεύτερο τριάρι στον Παναθηναϊκό δεν τον άλλαζε ο Ζελιμιρ για κανέναν. Για πρώτο δεν κάνει κυρίως γιατί στα κρίσιμα αρχίζει τις Τεπιτσιες. Μοναδική εξαίρεση σε αυτό είναι ο τελικός του 2009. Με μια ομάδα που είχε Σαρας-ΔΔ-Ντρου-Πεκο κλπ και χρειάστηκε στα τελευταία λεπτά να βάλει 6 σερί πόντους ο Περπε (1 τρίποντο, 1 δίποντο με ποστάρισμα στον Πλανινιτς και 1 βολη) για να διακοπεί ένα μεγάλο σερί που είχε κάνει η ΤΣΣΚΑ. Δυστυχώς δεν έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο έκτοτε (το αντίθετο).

Για το παιχνίδι δεν έχω πολλά να πω. Σίγουρα θεωρώ ότι υπερβάλλουμε λίγο στην ευκολία με την οποία ήρθε η νίκη. Καλύτερος ο Mike, ελάχιστα πίσω ο ΔΔ, πολύ ώριμος ο Καλάθης, ο Σάτο μας έδωσε φτερά για να ανοίξει η διαφορά, ο Φώτσης κλασσικά λίγο από όλα και πολύ πάθος, ο Ντρου λύσεις στα δύσκολα, ο Μάριτς μας έδωσε ένα δείγμα του τι χάνουμε όλη τη χρονιά.

Μετά από αυτό ο γίγας Μπόγρης γυρνάει στην Ελλάδα, πάει στο Ελλάκι και της λέει με νόημα "Τώρα είμαι πρωταθλητής Ευρώπης και απαιτώ να αλλάξει το καλλιτεχνικό σου σε Πρασίνου να ουμε"....
vastravoud
Φοβερή στιγμή:

http://www.superbasket.gr/permalink/139644.html
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(Flash @ May 9 2011, 01:24 ) *
Μετά από αυτό ο γίγας Μπόγρης γυρνάει στην Ελλάδα, πάει στο Ελλάκι και της λέει με νόημα "Τώρα είμαι πρωταθλητής Ευρώπης και απαιτώ να αλλάξει το καλλιτεχνικό σου σε Πρασίνου να ουμε"....


Αχαχαχαχααχαχ!!
Respect!!
Τραγικό πάντως, ο Μπόγρης έχει και αυτός Ευρωλίγκα!
A.CAB
QUOTE(vastravoud @ May 9 2011, 01:27 ) *


Αυτά είναι! Απίστευτη σκηνή!

Μπράβο σε όλους. Προπονητές, παίχτες, προέδρους.

Φοβερές στιγμές ζούμε. Αυτή η ομάδα είναι έτσι φτιαγμένη που χάνει με πολύ αίμα και ιδρώτα. Αρνείτε.
Όσο καθαρίζει το μυαλό όμως πρέπει να συμφωνίσω με την άποψη κάποιων προηγούμενων. Τέτοια ματς όπως τα 2 του Φ4 δεν τα χάνει ο Ομπράντοβιτς. Δεν τα χάνει ο Διαμαντίδης, ούτε ο Μπατίστ. Δεν τα ΄χανει ο Παναθηναικός.
Manu7
Συγχαρητήρια στον ΠΑΟ παίδες!

Έγινε αυτό που λέγαμε εδώ και 1 μήνα.Ότι θα κατακτούσε το πιο εύκολο φάιναλ φορ της ιστορίας του.Το πιο εύκολο μόνο για την συγκεκριμένη ομάδα γιατί αν ήταν ο ΟΣΦΠ στη θέση του ανάθεμα τι θα έκανε...

Δεν μπήκα ποτέ να σχολιάσω αγωνιστικά τις ομάδες αυτού του φάιναλ φορ.Έτσι απλά θα το σήκωνε ο ΠΑΟ ό,τι και αν έκαναν οι άλλοι.Και φάνηκε και στο παρκέ.

Μεγάλη μαγκιά και τα πιο πολλά συγχαρητήρια πάνε στον Ζοτς φυσικά γιατί αντίστοιχα αυτός θα είχε την ευθύνη αν η φετινή χρονιά στην Ευρώπη ήταν απογοητευτική.

Ήταν αυτονόητο με το που απέκλεισε το φαβορί της διοργάνωσης σε 4 ματς ότι θα το σήκωνε κιόλας.Τα είπαμε και έγιναν...

ΥΓ:Κύριε Ντούντα και κύριε Αγγελόπουλε καληνύχτα σας....
Flash
QUOTE(vastravoud @ May 8 2011, 23:27 ) *


Ρε γαμώτο νυχτιάτικα, με κάνεις και θέλω να γράψω πράγματα με τα οποία δεν ασχολούμαι στο φόρουμ. Πραγματικά όσοι μπορείτε καθίστε και συγκρίνετε την όλη έκφραση και αντίδραση που έχει ο Μήτσος σε αυτές τις φωτογραφίες (απόλυτη ηδονή, αποφασιστικότητα, ορμητικότητα, όλη η αρχέγονη χαρά του πολεμιστή μετά τη νίκη) με την εικόνα, τη στάση, την αντίδραση, το ύφος και τη χροιά της φωνής στη συνέντευξη τύπου (απόλυτη χαλαρότητα στα όρια της βαρεμάρας, Ζεν ηρεμία, ένας εξαιρετικά ήπιος, νηφάλιος, συνεσταλμένος άνθρωπος που ξέρει ποιος είναι και ποιος δεν είναι και λέει απλά "είμαι χαρούμενος εδώ, δε θέλω και δεν μπορώ να πάω στο ΝΒΑ").

Αφού τα δείτε και τα συγκρίνετε ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ πριν γράψετε την επόμενη φορά είτε ότι ο Διαμαντίδης (και πολλοί άλλοι που δεν ξέρουμε καθόλου και κρίνουμε τους χαρακτήρες τους με Τατιανική ή Λαμπιρική αφέλεια) είναι παιδί διαμάντι είτε ότι ο Διαμαντίδης είναι κ.....παιδο.

Πρώτη και τελευταία φορά που γράφω κάτι σχετικά με αυτό.
vastravoud
Είναι απίστευτη η "γλώσσα σώματος" πάντως, τόσο στις φωτό όσο και στη συνέντευξη - το απόλυτο κοντράστ. Γενικά αυτη η ιδιόρυθμη σχέση του Ζοτς με τους παίκτες του(ειδικά με τους Μητσο/Μπατιστ) είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

Ειπώθηκε και παραπάνω για τον Ομπράντοβιτς και τη συμβολή του, είναι τρομερή η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ που εμπνέει στην ομάδα.
Ginobili
QUOTE(vastravoud @ May 8 2011, 23:27 ) *

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟχ!!!!! Θεέ μου....η τάπα του Στόικο..το γκολ του Βαζέχα στο Άμστερνταμ..μπήκε κι αυτό τώρα στις πιο ανατριχιαστικές στιγμές του Παναθηναικού.Έβαλα τα κλάματα ο μ*****ς..
oti-nane
Ο Παναθηναϊκός πήρε το ποιο δύσκολο Ευρωπαϊκό από όλα στο ποιο εύκολο Φ4 από όλα

Τεράστιο respect σε Ζοτς ΔΔ
Τεράστιο Respect στους παίχτες όπως ο Μάικ ο Σάτο ακόμα και ο Ίαν

Υ.Γ. Δεν αξίζει....
Flash
QUOTE(oti-nane @ May 9 2011, 00:04 ) *
Ο Παναθηναϊκός πήρε το ποιο δύσκολο Ευρωπαϊκό από όλα στο ποιο εύκολο Φ4 από όλα

Τεράστιο respect σε Ζοτς ΔΔ
Τεράστιο Respect στους παίχτες όπως ο Μάικ ο Σάτο ακόμα και ο Ίαν

Υ.Γ. Δεν αξίζει....


Τα είπες όλα σε 3 γραμμές. Εμένα κλασσικά θα μου έπαιρνε 3 παραγράφους tongue.gif

Πολύ σωστός.
qspock
Μερικες διορθωσεις στα παραπανω:

1) Ο ΠΑΟ δεν ειναι η καλυτερη ελληνικη ομαδα της δεκαετιας. Ειναι η καλυτερη ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ομαδα της συγχρονης ιστοριας.

2) Ο Διαμαντιδης δεν θυμιζει τον Κουκοτς. Απλα τον εχει ξεπερασει.

3) Δεν ηταν ευκολο το φετινο κατορθωμα: Ο ΠΑΟ σε αλλες χρονιες ειχε 2 δυσκολα ματς να κερδισει, φετος ειχε 5, τα τρια εκ των οποιων τα κερδισε νωριτερα και ειχαν τον δυσκολοτερο δυνατο αντιπαλο. Με μειονεκτημα εδρας το να νικησει την Μπαρτσελονα ηταν ενα ΤΡΟΜΕΡΟ κατορθωμα, ανεπαναληπτο που απο μονο του μας εδειξε τον φετινο πρωταθλητη. Απλα εμενε να κερδισει και τα υπολοιπα 2 ματσακια.

Η ψυχη, το νευρο, η εφυια αυτης της ομαδας κανει τους παντες να υποκλινονται.
Πλεον ο,τι και να πει κανεις ειναι λιγο. Ειναι ευτυχια για την χωρα μας αυτη η ομαδα.

ΕΥΓΕ! 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
Gino_Bill
QUOTE (vastravoud @ May 9 2011, 02:00 ) *
Είναι απίστευτη η "γλώσσα σώματος" πάντως, τόσο στις φωτό όσο και στη συνέντευξη - το απόλυτο κοντράστ. Γενικά αυτη η ιδιόρυθμη σχέση του Ζοτς με τους παίκτες του(ειδικά με τους Μητσο/Μπατιστ) είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

Ειπώθηκε και παραπάνω για τον Ομπράντοβιτς και τη συμβολή του, είναι τρομερή η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ που εμπνέει στην ομάδα.


Όπως επίσης νομίζω και ο τρόπος που σε πορώνει, σε ωθεί να βελτιωθείς, να φθάσεις στα όρια σου και να "πεθάνεις " μαζί του στο γήπεδο. Θυμάμαι ακόμη συνέντευξη του Σάνι το 2007 "Μπορώ να πεθάνω για τον Ομπράντοβιτς". Η σκηνή είναι πραγματικά απίστευτη, με 2 από τις μυθικές πλέον προσωπικότητες του ευρωπαϊκού μπάσκετ και θα μείνει στην ιστορία!
natouralistis
QUOTE (Flash @ May 9 2011, 01:46 ) *
"είμαι χαρούμενος εδώ, δε θέλω και δεν μπορώ να πάω στο ΝΒΑ").


Πολλες φορες στη ζωη πρεπει να κανεις και πραγματα με γνωμονα το συμφερον των αλλων και οχι μονο το δικο σου

Ο Διαμαντιδης στα 31του εζησε ,ζει και θα ζουν και τα εγγονια του ωραιες στιγμες χαρη στο Ελληνικο μπασκετ

Απο τη στιγμη λοιπον που ειναι ο μοναδικος Ελληνας παιχτης που μπορει να παιξει 5δατος στο ΝΒΑ και να δωσει αιγλη πρωτα στον εαυτο του και κατ'επεκταση στο Ελληνικο μπασκετ, γνωμη μου πως θα επρεπε να παει..Δεν εννοω βεβαια οτι οσα εχει ηδη κανει ειναι λιγα για το Ελληνικο μπασκετ, αλλα οπως και να το κανουμε αν πρωταγωνιστησεις στο ΝΒΑ θα στρεψεις τα φωτα δισεκατομμυριων ανθρωπων στη μικρη Ελλαδιτσα και σαν αλλος Γκαλης θα στρεψεις ολοκληρες γενιες στα γηπεδα μπασκετ!

Γενικα αυτος ο αντισταρ χαρακτηρας του ειναι εντελως αδικος για τον αθλητη Διαμαντιδη

Θυμαμαι το καλοκαιρι που μας απεκλεισαν οι Ισπανοι και δηλωσε οτι θα σταματησει απο την εθνικη, τον Ρουμπιο να δηλωνει οτι ειναι απο τους καλυτερους και πιο "υποτιμημενους σταρ" του ευρωπαϊκου μπασκετ.

Αληθεια, δεν ειναι αδικο τη στιγμη που μπορεις να το κανεις να μην απλωσεις το χερι σου να δεις που φτανει? Τωρα μπορει να το κανει για να μη μεινει στην ιστορια σαν ενας τεραστιος παιχτης που δεν δοκιμασε ποτε ομως που μπορει να φτασει...

Οτι και να αποφασισει βεβαια δικαιωμα του αλλα πραγματικα θα ηθελα να βλεπω εναν Ελληνα στο ΝΒΑ να ειναι σημαντικος
baskethood
QUOTE (natouralistis @ May 9 2011, 02:17 ) *
Απο τη στιγμη λοιπον που ειναι ο μοναδικος Ελληνας παιχτης που μπορει να παιξει 5δατος στο ΝΒΑ και να δωσει αιγλη πρωτα στον εαυτο του και κατ'επεκταση στο Ελληνικο μπασκετ, γνωμη μου πως θα επρεπε να παει..Δεν εννοω βεβαια οτι οσα εχει ηδη κανει ειναι λιγα για το Ελληνικο μπασκετ, αλλα οπως και να το κανουμε αν πρωταγωνιστησεις στο ΝΒΑ θα στρεψεις τα φωτα δισεκατομμυριων ανθρωπων στη μικρη Ελλαδιτσα και σαν αλλος Γκαλης θα στρεψεις ολοκληρες γενιες στα γηπεδα μπασκετ!

Αληθεια, δεν ειναι αδικο τη στιγμη που μπορεις να το κανεις να μην απλωσεις το χερι σου να δεις που φτανει? Τωρα μπορει να το κανει για να μη μεινει στην ιστορια σαν ενας τεραστιος παιχτης που δεν δοκιμασε ποτε ομως που μπορει να φτασει...

Εχω την εντυπωση οτι ο ΔΔ δεν θελει να παει στο ΝΒΑ απο αποψη.
Ισως δεν εκτιμα,δεν ενστερνιζεται το μπασκετ που παιζεται εκει,εγω το καταλαβαινω απολυτα.
Δε νομιζω οτι φοβαται την υστεροφημια του.
natouralistis
QUOTE (baskethood @ May 9 2011, 02:22 ) *
Εχω την εντυπωση οτι ο ΔΔ δεν θελει να παει στο ΝΒΑ απο αποψη.
Ισως δεν εκτιμα,δεν ενστερνιζεται το μπασκετ που παιζεται εκει,εγω το καταλαβαινω απολυτα.
Δε νομιζω οτι φοβαται την υστεροφημια του.


Ναι το ξερω οτι το κανει απο αποψη και το καταλαβαινω και εγω ,δεν υπονοησα οτι φοβαται κατι, προσπαθησα να αναλυσω τους λογους για τους οποιους θα επρεπε να παει. Μεγαλη προσφορα στον αθλητισμο γενικοτερα θα ηταν αυτη η κινηση του,υπερβαινοντας ακομα και τον εαυτο του και τα θελω του. Γιατι εγραψα παραπανω οτι ειναι σιγουρο οτι θα ειναι ο μοναδικος Ελληνας με καριερα εκει και οχι απλη παρουσια.
PARISINOS
Καταρχας μπραβο στον ΠΑΟ, στον ζοτς και στους παιχτες για το ευρωπαικο. Αυτο το τροπαιο το χρειαζομασταν οχι τοσο για να παρουμε το 6ο αλλα κυριως επειδη δινει πιστωση χρονου στον ζοτς να συνεχισει τη δουλεια που ξεκινησε φετος και που ειναι να θεσει τις βασεις για την ομαδα της επομενης δεκαετιας. Οσο ναναι μητσος, μαικ και τσαρτσα δεν εχουν πανω απο 3 χρονια ακομα οποτε πρεπει να βρεθει νεος κορμος ο οποιος λογικα θα χτιστει γυρω απο τους καλαθη και μαριτς (ας ελπισουμε ο νικ να μεινει εδω πολλα χρονια)...


Τωρα εγω εχω μερικες ενστασεις σε μερικα που ειπωθηκαν.

Θεωρω οτι σε αυτο το φαιναλ 4 δεν παιξαμε καλα και ειναι η πρωτη φορα που ειδα ορισμενα πραγματα απο ομαδες του ζοτς σε φαιναλ 4.
Στο πρωτο ματς με τη σιενα, μας πηρανε 18 επιθετικα, εκ των οποιων 12-13 στο πρωτο δεκαλεπτο. Στο ματς σημερα χασαμε 500 βολες ενω το λεπτο απο το 38 στο 39 ηταν απαραδεκτο. Δυο συνεχομενες φορες δεν μπορεσαμε να κανουμε επαναφορα , και τη τριτη που τα καταφεραμε δεν περασαμε καν το κεντρο.

Προφανως χωρις να θελω να κανω κριτικη, αυτα μου εκαναν πολυ κακη εντυπωση μιας και ομαδες του ζοτς δεν με εχουν συνηθισει σε τοσο ασχημες επιδοσεις σε ορισμενους τομεις σε κρισιμα ματς. Βεβαια ισως με εχει καλομαθει, ισως και να ετυχε , αλλα γεγονος ειναι οτι ευτηχως που η διαφορα δυναμικοτητας απο τους αντιπαλους ηταν μεγαλη (ειχα πει απο την αρχη οτι για μενα τα σοβαρα εμποδια ηταν η μπαρτσα, η ΤΣΣΚΑ και ο ΟΣΦΠ), ωστε να μην μας στοιχησει.

Δεν παιξαμε ασχημα αλλα δεν παιξαμε και καλα , πραγμα που με εξεπληξε . Οι ομαδες του ζοτς συνηθως στο φαιναλ 4 αποδιδουν στο 100 τις εκατο πραγμα που σιγουρα δεν εγινε στο φαιναλ 4 φετος. Βεβαια ισως να ηθελε να φορμαρει την ομαδα εναντια στην μπαρτσα πραγμα λογικο εν μερη...

Τωρα διαβαζω απο πολλους οτι αυτο που εγινε φετος καταρριπτει την λογικη. Οτι δηλαδη με αρκετα χειροτερο ροστερ απο περσυ πηραμε το τροπαιο κλπ....ΔΙΑΦΩΝΩ οσο δεν παει. Για μενα η φετινη ομαδα ειναι ΚΑΛΥΕΡΗ απο την περσυνη και εχω εξηγησει τους λογους κατα τη διαρκεια της χρονιας. Τιποτα το εξωπραγματικο δεν εγινε φετος. Ο ΠΑΟ ηταν το φαβορι απο την αρχη της χρονιας μαζι με την μπαρτσα και τον ΟΣΦΠ (η μπαρτσα ειχε μικρο πλεονεκτημα λογω εδρας) παρουσιαζοντας μια διαφορετικο μεν, αλλα εξισουν ανταγωνιστικη ομαδα με την περυνη.

Ο κοσμος πρεπει να καταλαβει οτι το να χασει μια ομαδα σε επιθετικο ταλεντο δεν σημαινει κατ αναγκη οτι χανει και σε δυναμικοτητα και αυτο ηταν το λαθος που κανανε πολλοι φετος. Πολλα αλλα πραγματα μπορουν να αναπληρωσουν το ατοφιο επιθετικο ταλεντο ειδικα στο ευρωπαικο μπασκετ.

Μια μικρη αναφορα σε ορισμενους παιχτες ατομικο.

ΔΔ-απλα κορυφαιος. Ο καλυτερος παιχτης στην ευρωπη αυτη τη στιγμη και με διαφορα. Χρωστουσε μια τετοια χρονια στους ανθρωπους που πιστευαν οτι ειναι πολλα παραπανω απο ενας εκπληκτικος συμπαιχτης, ενας εκπληκτικος αμυντικος και ενα εκπληκτικο εργαλειο. Οχι ο ΔΔ ειναι ΚΑΙ κορυφαιος στην επιθεση. Ειναι ενας βιρτουοζος της μπαλας και το απεδειξε επιτελους φετος που αναγκαστηκε να το κανει.
Αποδειχθει οτι το να φυγει ο σπαν και ο σαρας του εκανε καλα. Εξαιρετικοι παιχτες και οι δυο αλλα χειροτεροι του. Κρατουσαν πισω το θυριο το οποιο εβγαινε μπροστα πολυ σπανια. Φετος αναγκαστηκε να ειναι συνεχεια μπροστα και ειδαμε τα αποτελεσματα. Ρισπεκτ στον μεγαλο λιθουανο και στον σπαν αλλα ΔΔ δεν ηταν ποτε ο λιθουανος , ουτε και στα πραιμ του. Ο δε σπανουλης ουτε αυτος ειναι, αλλα γι αυτον κραταω και μια πισινη μιας και εχει αλλα 4-5 ποιοτικα χρονια μπροστα του.

Καλαθης-Ενταξει οτι και να πω ειναι λιγο. Ουτε εγω ο ιδιος οταν τον υπερασπιζομουν μονος πριν κανα δυο μηνες δεν περιμενα οτι θα εθετε υποψηφιοτητα για πολυτιμοτερος του φαιναλ 4. Ο μικρος μετα απο αυτες τις εμφανισεις εγινε αντρας. Ταλεντο απο τα λιγα, εχει ολο το μελλον μπροστα του και ελπιζω να μεινει στα πρασσινα για ολη του την καριερα. Εχει ολα τα φοντα να γινει ο επομενος μεγαλος αρχηγος του ΠΑΟ.

Μαριτς-Η αμυντικες του ικανοτητες ειναι εκπληκτικες. Σημερα τον θαυμασαμε για ενα δεκαλεπτο και πηραμε ενα δειγμα του τι θα δουμε του χρονου. Ελπιζω να ξεπερασει τον τραυματισμο του ο οποιος το εχει επιρεασει σημαντικα (φανηκε ξεκαθερα σε δυο τρεις φασεις στην επιθεση)...

Μπατιστ-μου την εσπασε σημερα γιατι με εκεινο το χαμενο λευ απ μονος του κανα διλεπτο πριν το τελος χαλασε το νταμπλ νταμπλ του μητσου. smiley.gif Χαλαλι του ομως μιας και ακομα και στα 35 δινει οτι εχει και δεν εχει για αυτη την ομαδα και κανει τη διαφορα προσδιδοντας απιστευτη ποιοτητα σε αμυνα και επιθεση. Για μενα η αξιοποιηση αυτου του παιχτη ειναι ισως το μεγαλυτερο παρασημο του ζοτς.
AZ1980
Συγκίνηση...

Αντί περισσότερων αναλύσεων, παραθέτω ένα βιντεάκι που φτιαξα πιο πριν smile.gif


http://www.youtube.com/watch?v=GhAHNmJ-gs4

Mυθική η φανέλα πλέον...




bball.gif
vastravoud
Το πρόβλημα του Θανάση με τα παντελόνια εξακολουθει πάντως, σε λίγο καιρό θα βλέπει αγώνες με το σώβρακο. tongue.gif
captain charisma
διαφωνω οτι το τροπαιο που κερδισε χτες ο παο ηταν το πιο ευκολο....περισσοτερο θα λεγα οτι ηταν μαγκικος ο τροπος που το κερδισε διοτι απ την αρχη της χρονιας οταν εφυγαν σπανουλης σαρας πεκο δεν εδινε κανεις τυχη στην ομαδα να φτασει ως εδω που εφτασε και ειδικα οι περισσοτεροι κραζαν τον ομπραντοβιτς που δεν πηρε κι αλλο πλειμεκερ και πιστεψε στον καλαθη κ τελικα του βγηκε..απεκλεισε τη πρωταθλητρια ευρωπης μπαρτσα με μειονεκτημα εδρας.αυτο δειχνει ΜΑΓΚΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ
T.W.Is.M.
QUOTE(qspock @ May 9 2011, 02:07 ) *
2) Ο Διαμαντιδης δεν θυμιζει τον Κουκοτς. Απλα τον εχει ξεπερασει.


offtopic.gif Σορρυ, εδω το παρακανες. Δεν εχει γεννηθει ακομα ο all-around παιχτης που θα φτασει τον Κουκοτς.
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 9 2011, 18:05 ) *
offtopic.gif Σορρυ, εδω το παρακανες. Δεν εχει γεννηθει ακομα ο all-around παιχτης που θα φτασει τον Κουκοτς.

O Xεντο δεν απεχει.Το 2009 απεδωσε εξαιρετικα στην λογικη του Σταν σαν Ποιντ-Φοργουορντ και με σημαντικοτερο ρολο απο του Κουκι στο ΝΒΑ.


Ο Διαμαντιδης δεν εχει ξεπερασει τον Κουκοτς καθως ο Κροατης προλαβε να μεγαλουργησει και στο Ευρωπαικο μπασκετ πριν παει στο ΝΒΑ.
Παντως ο Διαμαντιδης σιγα σιγα δικαουται να μπαινει σφηνα με τους κορυφαιους του παρελθοντος..Αλλα στο Τοπ-10.Το Τοπ-5 ειναι απαγορευτικο...Το ευρωπαικο μπασκετ εχει βγαλει μεγαλους παιχτες.....
Gash
Για μένα ο Παναθηναικός πήρε το πιο εύκολο ευρωπαικό (σε final 4 τουλάχιστον γιατί η σειρά των προημιτελικών δεν ήταν καθόλου εύκολη) με το χειρότερο ρόστερ όμως της δεκαετίας (προσωπική άποψη αυτή, οριακά πιστεύω ότι το ροστερ του 96 ίσως ήταν λίιγο καλύτερο). Άλλο ρόστερ όμως κι άλλο ομάδα. Ομάδα ο Παναθηναικός έχει τεράστια και έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα το πιο πιθανό είναι να συνεχίσει να παίρνει κούπες (αν και η δήλωση του Παύλου μας ξενέρωσε λίγο αλλά ας ελπισουμε να μη το εννοεί).
NBAer
QUOTE(qspock @ May 9 2011, 02:07 ) *
Μερικες διορθωσεις στα παραπανω:

1) Ο ΠΑΟ δεν ειναι η καλυτερη ελληνικη ομαδα της δεκαετιας. Ειναι η καλυτερη ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ομαδα της συγχρονης ιστοριας.

Με αυτο το ευρωπαικο πλεον ναι, μαλλον εχει φυγει απο το απο τις καλυτερες και εχει μπει στο ειναι η καλυτερη ευρωπαικη ομαδα των τελευταιων 20 χρονων.


QUOTE
2) Ο Διαμαντιδης δεν θυμιζει τον Κουκοτς. Απλα τον εχει ξεπερασει.

Δεν τον εχει ξεπερασει απλα. Εχει δουλεψει φοβερα σκληρα για να το κανει αυτο. smiley.gif
(Γλοιωδες λογοπαιγνιο για το οτι χρησιμοποιησες, λαθεμενα, το "απλα"(που σημαινει με απλο τροπο) αντι για το σωστο "αλλά" ή του τιποτα, καμιας λεξης δηλαδη. Εδω ουτε το "απλως"(που εχει το νοημα του μόνο) ειναι σωστο. )
Με το αλλά στην προταση σου αντι για το απλα:

Δεν νομιζω σε καμια περιπτωση να εχει ξεπερασει τον Κουκοτς γιατι αν θυμαμαι καλα ο Κουκοτς εχει παρει και 3 MVP τελικων ευρωπαικων πρωταθληματων(F4) ενω ο ΔΔ 2 και εμφανισεις πολυ μεγαλες, οπως και ο ΔΔ βεβαια. Πηρε ομως και 3 πρωταθληματα ΝΒΑ, βγηκε 6ος καλυτερος παικτης, ειχε σχετικα μεγαλη συνεισφορα στους Μπουλς, κλπ, κλπ. Προσωπικη αποψη ειναι οτι ο Διαμαντιδης απεχει ακομα αρκετα απο τον Κουκοτς.



QUOTE(baskethood @ May 9 2011, 02:22 ) *
Εχω την εντυπωση οτι ο ΔΔ δεν θελει να παει στο ΝΒΑ απο αποψη.
Ισως δεν εκτιμα,δεν ενστερνιζεται το μπασκετ που παιζεται εκει,εγω το καταλαβαινω απολυτα.
Δε νομιζω οτι φοβαται την υστεροφημια του.

Ειναι ευκολο να καταλαβει κανεις γιατι ο Διαμαντιδης δεν θελει να παει εκει.

1ον το μπασκετ που παιζεται εκει δεν τον εκφραζει. Εκει παιζουν με εμφαση κυριως στην επιθεση και στην αμυνα δεν τρελενονται κιολας. Πρωτο πραγμα που ταραζει το μυαλο του Διαμαντιδη και την ολη φιλοσοφια του. Εκει θα βλεπει τους 4 συμπαικτες του να μην δινουν το 100% των δυναμεων τους στην αμυνα και να δινουν το 30%-50% ξερω γω και θα θελει να χτυπησει το κεφαλι του στον τοιχο σε καθε φαση.

2ον το μπασκετ που παιζεται εκει στην επιθεση, επισης δεν τον εκφραζει. Αυτος εχει πλεον συνηθισει σε κοντρολ ρυθμο και με απολυτη ισορροπια. Αμα δει τους συμπαικτες του να σουταρουν στον αιφνιδιασμο ή σε τρανζισιον γκειμ συχνοτατα οπως κανουν στο ΝΒΑ θα σαλταρει επισης.

3ον το μπασκετ που παιζεται εκει στην επιθεση, επισης δεν του ταιριαζει. Δεν ειναι γρηγορος και δεν μπορει(δνε ειναι της φιλοσοφιας του-μπορει να μπορει να το κανει) να κανει διεισδυση και να τελειωσει την φαση μονος του. Δεν μπορει να παρει σουτ μονος του(εκτος τριποντου). Γενικα αυτος ο γρηγορος τροπος παιχνιδιου δεν του ταιριαζει καθολου σαν παικτη και φυσικα το ξερει και ο ιδιος. Ισως αν αναγκαζε τον εαυτο του και επρεπε να παιξει εκει να αλλαζε την φιλοσοφια του και πιθανοτατα να μπορουσε να σταθει αξιοπρεπως(οχι σε βασικη 5αδα παντως).

4ον το μπασκετ που παιζεται εκει δεν του ταιριαζει αμυντικα. Μπορει εδω να βγαινει καλυτερος αμυντικος αλλά εκει θα ηταν μετριος στην αμυνα.

Γενικα το σουλουπι του και η φιλοσοφια του ειναι ιδανικα για ευρωπη αλλά καμια περιπτωση για ΝΒΑ.
Ο ανθρωπος βεβαια εχει σε τεραστιο βαθμο το στοιχειο της προσαρμοστικοτητας μεσα του, οποτε ο Διαμαντιδης αν αποφασιζε να παιξει στο ΝΒΑ καταπατοντας τα 1 και 2 σημεια, τοτε πιστευω τα 3 και 4 σημεια που ανεφερα πιο πανω θα μπορουσαν να περιοριστουν ως μειονεκτηματα του ΔΔ και να σταθει αξιοπρεπως και στο ΝΒΑ.


QUOTE(natouralistis @ May 9 2011, 02:17 ) *
Απο τη στιγμη λοιπον που ειναι ο μοναδικος Ελληνας παιχτης που μπορει να παιξει 5δατος στο ΝΒΑ και να δωσει αιγλη πρωτα στον εαυτο του και κατ'επεκταση στο Ελληνικο μπασκετ,

Οπως ειπα και πιο πανω και οπως εχιε πει και ο ιδιος δηλαδη, δεν θελει και δεν μπορει να παιξει στο ΝΒΑ.


QUOTE
Οτι και να αποφασισει βεβαια δικαιωμα του αλλα πραγματικα θα ηθελα να βλεπω εναν Ελληνα στο ΝΒΑ να ειναι σημαντικος

Θα ηθελα να τον δω και εγω να παιζει στο ΝΒΑ αλλά πραγματικα πιστευω οτι αμα επαιζε εκει θα εκανε μια απογοητευτικη χρονιά σε σχεση με αυτα που θα περιμεναν οι φιλοι του. Οχι οτι θα ηταν κακιστος αλλά καμια σχεση. Ουτε λογος βεβαια για ηγετης ή εστω για εισοδο στην αρχικη πενταδα.
Θεωριες ολα αυτα βεβαια που πιθανοτατα δεν θα τις δουμε να δοκιμαζονται.


QUOTE(T.W.Is.M. @ May 9 2011, 18:05 ) *
offtopic.gif Σορρυ, εδω το παρακανες. Δεν εχει γεννηθει ακομα ο all-around παιχτης που θα φτασει τον Κουκοτς.

Ο Πιπεν πχ?
15 σκαλια πιο πανω. cool.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(NBAer @ May 9 2011, 21:05 ) *
Ο Πιπεν πχ?
15 σκαλια πιο πανω. cool.gif


Ναι, ΟΚ, εννοουσα Ευρωπαιος παιχτης, αλλα το Ευρωπαιος εμεινε μεσα στο μυαλο μου και μονο. smile.gif

QUOTE(Air and King @ May 9 2011, 18:41 ) *
O Xεντο δεν απεχει.Το 2009 απεδωσε εξαιρετικα στην λογικη του Σταν σαν Ποιντ-Φοργουορντ και με σημαντικοτερο ρολο απο του Κουκι στο ΝΒΑ.


Ο Διαμαντιδης δεν εχει ξεπερασει τον Κουκοτς καθως ο Κροατης προλαβε να μεγαλουργησει και στο Ευρωπαικο μπασκετ πριν παει στο ΝΒΑ.
Παντως ο Διαμαντιδης σιγα σιγα δικαουται να μπαινει σφηνα με τους κορυφαιους του παρελθοντος..Αλλα στο Τοπ-10.Το Τοπ-5 ειναι απαγορευτικο...Το ευρωπαικο μπασκετ εχει βγαλει μεγαλους παιχτες.....


Συμφωνω οτι σιγα σιγα μπαινει στους κορυφαιους ο Διαμαντιδης. Και σε αρκετα πραγματα μπορει να συγκριθει με τον Κουκοτς ισως αλλα στο τελος θα κλινω παντα υπερ του Τονι.

Το Χεντο δεν τον παω σαν παιχτη. Ουσιαστικα αυτο που εχει να επιδειξει ειναι το ξεπεταγμα του στο Ορλαντο, που δεν ακολουθηθηκε απο τιποτα. Με την εθνικη Τουρκιας ειχε να επιδειξει μια σειρα αποτυχιες μεχρι περσι το καλοκαιρι, που εκανε το χειροτερο ατομικο τουρνουα με την εθνικη, το οποιο συνοδευτηκε απο το καλυτερο ομαδικο αποτελεσμα.
concluse
Πιστευω οτι οταν φυγει ο διαμαντιδης ο παναθηναικος θα περασει δυσκολα χρονια.Δειτε οτι απο τοτε που ηρθε ο ομπραντοβιτς ειχαμε 2 σουπερ-παιχτες τη μια ο μποντιρογκα,την αλλη ο διαμαντιδης.Αν θυμαστε οταν εφυγε ο μποντιρογκα ο παναθηναικος περασε 2-3 πολυ δυσκολα χρονια.Πηρε βεβαια τιτλους εν ελλαδι με εναν οσφπ βεβαια ανυπαρκτο αλλά ευρωπη δεν καναμε τιποτα και αποκλειζομασταν απο τους 16.Μιλαω για την περιοδο 2002-2004.Είναι γενικα δυσκολο να βρεις παιχτες νεους σαν τον διαμαντιδη ή τον μποντιρογκα οταν πρωτοηρθαν και να τους εξελιξεις.Δεν νομιζω οτι ο καλαθης εχει τετοια εχεγγυα αλλα μακαρι να διαψευστώ.
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 9 2011, 23:29 ) *
Το Χεντο δεν τον παω σαν παιχτη. Ουσιαστικα αυτο που εχει να επιδειξει ειναι το ξεπεταγμα του στο Ορλαντο, που δεν ακολουθηθηκε απο τιποτα. Με την εθνικη Τουρκιας ειχε να επιδειξει μια σειρα αποτυχιες μεχρι περσι το καλοκαιρι, που εκανε το χειροτερο ατομικο τουρνουα με την εθνικη, το οποιο συνοδευτηκε απο το καλυτερο ομαδικο αποτελεσμα.

Που δεν αλλαζει ομως την σημαντικοτητα του σε σχεση με του Κουκοτς στους Μπουλς.Επισης ο Τουρκος εχει αποδειχτει στα Αμερικανικα γηπεδα πιο clutch απο τον Κροατη και ο ιδιος ο Τζορνταν πριν ενα χρονο σε ενα παιχνιδι των Μπομπκατς θεωρησε οτι ο Χεντο ειναι καλυτερος απο οτι ο Κουκοτς.Βεβαια ο Τζορνταν δεν δινει δεκαρα και προφανως δεν ξερει τι εχει κανει ο Τουρκογλου με την Εθνικη του οπως επισης προφανως δεν τον ενδιαφερει τι ειχε κανει ο Κουκοτς στο Ευρωπαικο μπασκετ.....
rankin
Ωραία όλα αυτά που λέτε, αλλά δεν είναι αδικία για τον Σερμαντίνι η όλη ιστορία?
Έχασε το ευρωπαϊκό μέσα απο τα χέρια του το παιδί..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.