Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟΚ 2008-09
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΠΑΟΚ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
stefan

http://www.sport-fm.gr/article/152064

Κατα την γνωμη μου πολυ καλη περιπτωση για τον ΠΑΟΚ αν πραγματοποιηθει η μεταγραφη.
themoss
Και στο σπορ24 η συγκεκριμενη ειδηση. Μαλλον βγηκε στην αγορα και ο μανατζερ του προσπαθει να τον σπρωξει. Μακαρι βεβαια να ερθει αλλα δε νομιζω πως μας παιρνει μιας και στην Κιεβ οι απολαβες του ηταν κοντα στο 1.000.000. Η ομαδα μπροστα με 2. 44-46
CHATZI
Κερδισαμε με την...ψυχη στο στομα,αλλα τουλαχιστον νικησαμε!!
Για αλλη μια φορα φανηκε ποσο μεγαλη αναγκη εχει η ομαδα απο εναν ασσο.Εναν ασσο που δεν χρειαζεται τοσο να σκοραρει οσο κυριως να οργανωνει την ομαδα.
Ο Καυκης σημερα ηταν εξαιρετικος,εκμεταλλευτηκε αριστα το πλεονεκτημα του υψους που εχει και μοιρασε καλα το παιχνιδι στους Κυριτση Βασιλειαδη.Και ο Ουεσον πολυ καλος σε αυτον τον τομεα.
Πιστευω πως με το καταλληλο play maker και εναν καλο ψηλο-ριμπαουντερ (δεν ειναι αναγκη να ναι απαραιτητα ο Στακ)
και με πολυ πολυ πολυ υπομονη,θα ειναι θεμα χρονου να φτιαξουμε ομαδα.
Ο Πεδουλακης αλλωστε το ειχε πει απο την ημερα που ανελαβε οτι χρειαζεται χρονος και υπομονη.Καινουρια ομαδα ειμαστε και επειδη η ομαδα ουσιαστικα φτιαχτηκε σε λιγο καιρο και τελη Αυγουστου,ουτε καν δυνατα φιλικα δεν μπορεσε να προγραμματισει,σε αντιθεση με τους ανταγωνιστες της...αρη,πανιωνιο,πανελληνιο.
Δεν με ανησυχουν τα πρωτα αποτελεσματα,ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα του τυπου οτι ο ΠΑΟΚ δεν ειναι πλεον φαβορι για την τετραδα...Οπως εχασε απο πανιωνιο πανελληνιο μπορει και να κερδισει στις εδρες τους στον 2ο γυρο.
Οι δυνατοτητες υπαρχουν,η στηριξη απο τον κοσμο ειναι μεγαλη,χρηματα για διορθωτικες κινησεις πλεον υπαρχουν....οποτε.... wink.gif
thrylos7
QUOTE
Δεν με ανησυχουν τα πρωτα αποτελεσματα,ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα του τυπου οτι ο ΠΑΟΚ δεν ειναι πλεον φαβορι για την τετραδα...Οπως εχασε απο πανιωνιο πανελληνιο μπορει και να κερδισει στις εδρες τους στον 2ο γυρο.


"Μπορεί"... ενώ οι ήττες έγιναν, και η μία μάλιστα με διαφορά.

Δε διαφωνώ ότι μπορεί να τα πάρει τα πάνω του στη συνέχεια, αυτό είναι το αναμενόμενο μάλλον, αλλά όπως και να το κάνουμε, αυτή τη στιγμή υπολείπεται ανταγωνιστών του και ως εκ τούτου, αν θα χαρακτηρίζαμε κάποια ομάδα ως φαβορί για μια θέση στην τετράδα, τότε αυτή δε θα ήταν ο ΠΑΟΚ. wink.gif
CHATZI
QUOTE(thrylos7 @ Oct 29 2008, 20:56 ) *
"Μπορεί"... ενώ οι ήττες έγιναν, και η μία μάλιστα με διαφορά.

Δε διαφωνώ ότι μπορεί να τα πάρει τα πάνω του στη συνέχεια, αυτό είναι το αναμενόμενο μάλλον, αλλά όπως και να το κάνουμε, αυτή τη στιγμή υπολείπεται ανταγωνιστών του και ως εκ τούτου, αν θα χαρακτηρίζαμε κάποια ομάδα ως φαβορί για μια θέση στην τετράδα, τότε αυτή δε θα ήταν ο ΠΑΟΚ. wink.gif


Εγω σχολιασα αποψεις στις οποιες καποιοι και απο εδω μεσα αλλα και απο αλλου προεβησαν σχετικα με τα φαβορι για την τετραδα.
Η αποψη μου ειναι η εξης:ακομα και να τα επαιρνε αυτα τα ματς ο ΠΑΟΚ,αυτο δε θα τον καθιστουσε φαβορι για την τετραδα.Το πρωταθλημα ειναι στην αρχη του,εχει πολυυυυυυ δρομο ακομα και το γεγονος οτι οι ανταγωνιστικες ομαδες παρουσιαζονται τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ΑΠΛΩΣ πιο ετοιμες απο την ομαδα μου,εμενα δε μου λεει και πολλα...
Μπορει ο ΠΑΟΚ να μην μπορεσει να βρει και ποτε τη ζητουμενη χημεια και να μεινει σε ρηχα νερα,θελω ομως να πιστευω οτι απο τη στιγμη που οι προυποθεσεις υπαρχουν,με κανα 2 διορθωτικες κινησεις ολα θα παρουν τον δρομο τους.
Αλλωστε,και αυτο ειναι παγια αποψη μου,απο ομαδες σαν τον Πανιωνιο και τον Πανελληνιο ο ΠΑΟΚ δεν εχει να φοβηθει και πολλα....Τα μεγεθη δεν ειναι μεγαλα...
Τα ματς κερδιζονται στο παρκε και φυσικα τα παντα κρινονται στα play off...τοτε θα μετρησει το ποια ομαδα θα ειναι φορμαρισμενη.
Εξαλλου και το Μαρουσι,που για μενα ειναι μια απο τις πιο δυνατες ομαδες φετος,εκανε μια ηττα εντελως εκτος προγραμματος,ομως αυτο δεν σημαινει οτι δε θα χει την ευκαιρια να καλυψει το χαμενο εδαφος.Περσυ απο το πουθενα κοντεψε να πεταξει στο καναβατσο τον Ολυμπιακο....
Εν κατακλειδι,αποψεις για φαβορι και μη... εμενα με αφηνουν προς το παρον αδιαφορο.Εγω θελω να βλεπω την ομαδα μου να βελτιωνεται παιχνιδι με το παιχνιδι και ολα τα αλλα θα φανουν εκ του αποτελεσματος. wink.gif
thrylos7
M' αυτά και μ' αυτά ξέχασα ν' απαντήσω... biggrin.gif

Συμφωνώ με το post σου chatzi. Απλά για κάθε Μαρούσι που φορμαρίζεται στα πλέι οφ και ξεπερνά ότι είχε κάνει στην κανονική περίοδο, υπάρχει πχ κι ένας Ολυμπιακός ο οποίος τα τελευταία δύο χρόνια βρίσκεται στο ίδιο περίπου επίπεδο (λίγο πάνω, λίγο κάτω δεν έχει σημασία) με τον Παναθηναϊκό, αλλά το μειονέκτημα έδρας είναι αυτό που του στερεί τον τίτλο, κάτι που ασφαλώς έχει προκύψει από ματς στην κανονική περίοδο.

Με αυτό το σκεπτικό μίλησα κι εγώ για τετράδα. Αναφέρομαι στην τετράδα της κανονικής περιόδου, η οποία δίνει κάποιο πλεονέκτημα, όσο σημαντικό κι αν είναι αυτό. Τα play off και η κατάσταση των ομάδων εκείνη την περίοδο είναι άλλο θέμα... ασφαλώς, δεν τίθεται ζήτημα, μετράει περισσότερο.

a bullet for your head
Υπαρχει τιποτα νεοτερο απ τα μεταγραφικα?
McRae
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 1 2008, 08:34 ) *
Υπαρχει τιποτα νεοτερο απ τα μεταγραφικα?


ο Φορτε ακουγεται,παιχταρας δεν λεω αλλα μονο πλειμεικερ δεν ειναι απ'οσο θυμαμαι απο το περασμα του στην Πατρα
themoss
Ακουσα και γω χθες το βραδυ στον Λιμπερο φμ για το Φορτε. Ειναι μεγαλος παιχτης , Οχι μονο για τον Παοκ αλλα και τους αλλους "μονομαχους" της τριτης θεσης. Πραγματικα μακαρι να ερθει. Θα ανεβασει την ομαδα ενα σκαλοπατι. Και θα χουμε και πιθανοτητες να δουμε αυτον τον παιχταρα τον Gregory σε Fast break
sacarame
Σε συμφωνία με τον Νταμίρ Μουλαομέροβιτς ήρθε στην διάρκεια του Σαββάτου η ΚΑΕ ΠΑΟΚ με τον διεθνή Κροάτη γκαρντ να επιστρέφει στο PAOK Sports Arena μετά το καλοκαίρι του 2005

Πηγή www.sports24.gr

McRae
κακη κινηση για μενα,τον Μουλα τον θεωρω μακραν τον καλυτερο παιχτη που επαιξε στην "μαυρη" δεκαετια της ομαδας (zeros) αλλα οτι ηταν να δωσει το εδωσε..και δεν με απασχολει καθολου το θεμα της "προδωσιας" πριν 3 χρονια,καθαρα αγωνιστικα το βλεπω το θεμα..χρειαζομασταν εναν βασικο ασσο και παιρνουμε εναν βετερανο,επιρρεπη στους τραυματισμους που ζητημα αν μπορει να προσφερει πανω απο 20 λεπτα σε καθε αγωνα,μαλωμενο με την εννοια της αμυνας και απροπονητο για τρεις μηνες..βεβαια απο τη στιγμη που απ'οτι φαινεται δεν εχουν διαθεση να βγαλουν διαβατηριο στον Ουεσον δεν θα μπορουσαν να βρουν και κατι καλυτερο σε κοινωτικο ασσο..
themoss
Δε θα πω οτι ειναι κακη κινηση αλλα ειναι σιγουρα πολυ μετρια. Οπως ειπες εχει πολυ συχνους τραυματισμους και δεν θα ειναι αμεσα ετοιμος να βοηθησει. Το θετικο βεβαια ειναι οτι ξερει την ελληνικη πραγματικοτητα.Ενα ακομα θετικο ειναι οτι θα μπορεσουμε να παιξουμε και κανενα πικ. Μακαρι να μπορει να παιζει 20 λεπτα αν και δεν το βλεπω, αν το καταφερει παντως τα πραγματα θα ειναι πολυ καλα μιας και πιστευω οτι Χαρισης , Καυκης και υπο προυποθεσεις Κυριτσης μπορουν να μοιραστουν τον υπολοιπο χρονο. Ας ελπισουμε πως το οτι δε δωσαμε πολλα λεφτα για ασσο δειχνει οτι θα κινηθουμε και για ψηλο.
thrylos7
Κι εγώ νομίζω πως είναι καλή επιλογή ο Μούλα. Από πιο πριν, κάπως έτσι φανταζόμουν τον παίκτη που πρέπει ν' αποκτηθεί, δηλαδή ένας πλέι μέικερ που μπορεί πράγματι να βοηθήσει σ' αυτή τη θέση (σαν φύση παίκτη) και δίχως να χρειάζεται να παίζει πολύ, γιατί η ομάδα είναι υπερπλήρης (ποσοτικά) στο 1. Το θέμα βέβαια είναι να μπορεί και πρακτικά να βοηθήσει, γιατί δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα είναι και να μη μοιράζεται τη θέση του 2ου πλέι μέικερ με τον Καυκή.
Αν μάλιστα υπάρξει κίνηση και για ψηλό, τότε θεωρώ τη μεταγραφή του Μούλα σχεδόν ιδανική.
a bullet for your head
Για τον Μουλα στα συν θα εβαζα,την εμπειρια του,την γρηγορη προσαρμοστικοτητα που θα εχει,μιας κ ξερει τα εκει κατατοπια,την πολυ καλη ικανοτητα του στο να παιζει το pick n'roll,συν το καλο του μακρινο σουτ.Στα πλην θα εβαζα την ηλικια του,την ευπαθεια στους τραυματισμους κ την αδυναμια του να παιξει καλη αμυνα.Δεν θα την χαρακτηρισω καλη η' κακη προσθηκη,η συνεχεια θα δειξει.Παντως θα προτιμουσα καποιον σαν τον Πεν η' τον Μπλακνει.
McRae
QUOTE(thrylos7 @ Nov 2 2008, 03:32 ) *
Αν μάλιστα υπάρξει κίνηση και για ψηλό, τότε θεωρώ τη μεταγραφή του Μούλα σχεδόν ιδανική.


Αγγλος ψηλος με εμπειρια απο το ελληνικο πρωταθλημα σου κανει?

(οχι ο Αμιτσι..)
Ginobili
QUOTE(McRae @ Nov 2 2008, 10:14 ) *
Αγγλος ψηλος με εμπειρια απο το ελληνικο πρωταθλημα σου κανει?

(οχι ο Αμιτσι..)

Μπετς???? Ισπανία τον θυμάμαι αυτόν τελευταία φορά....ψιλοάμπαλος είναι...αλλά είναι και 2.17.....για ΠΑΟΚ καλός είναι.
Weekendman
QUOTE(Ginobili @ Nov 2 2008, 12:40 ) *
Μπετς???? Ισπανία τον θυμάμαι αυτόν τελευταία φορά....ψιλοάμπαλος είναι...αλλά είναι και 2.17.....για ΠΑΟΚ καλός είναι.

Με τον Τομάσεβιτς καλό είναι να έχεις και κανένα ψηλό παραπάνω, που μάλλον είναι ο Μπέτς γιατί άλλον αξιοπρεπή ψηλό και Άγγλο που να πέρασε απο Ελλάδα δεν θυμάμαι.
EXPLOITED ARIS
Eπαιζε στη Σεβιλη και τωρα νομιζω πως ειναι ελευθερος.Επισης δεν ειναι τοσο ψηλος.Αν δεν κανω λαθος ειναι γυρω στο 2.12
thrylos7
QUOTE
Αγγλος ψηλος με εμπειρια απο το ελληνικο πρωταθλημα σου κανει?


Αν μου πεις ότι ο Mensah-Bonsu έχει περάσει για ένα φεγγάρι από τον Ιωνικό Ν. Φ. τότε ναι... laugh.gif
McRae
τηρουμενων των αναλογιων και της διαφορας ποιοτητας των ομαδων καλουτσικη εμφανιση,μονο μην ξαναδω Μαρμαρινο-Συμτσακ στο παρκε πλζ..δεν παιζουν μπασκετ αυτοι οι δυο αλλα κατι αλλο..





για διαιτησια υπαρχει ειδικο τοπικ.rchos
themoss
Mια χαρα ηταν η ομαδα σημερα. Καλυτερη απο αυτο που περιμενα, βεβαια και ο Οσφπ επαιξε λιγο χαλαρα. Μπηκαν πολλα δυσκολα σουτ για τον Ολυμπιακο αλλα ειναι θεμα κλασης. Για τον Μαρμαρινο θα διαφωνησω, μπορει να μην ξερει μπασκετ με τα κιλα αλλα μπορει να βοηθησει παρα πολυ με βαση τον ογκο και τη δυναμη του. Σημερα πιστευω οτι ηταν αρκετα καλη η παρουσια του. Πολυ θετικος ο Καυκης ενω και ο Ντιαρα πηγε σχετικα καλα.
hellenic
Νομιζω οτι ο ΠΑΟΚ φετος θα τερματισει περιπου στη θεση της ΑΕΚ περυσι...
οχι μονο γιατι το μισο ροστερ ειναι το ιδιο απλα γιατι προκειται για καινουργια ομαδα με καινουργιο προπονητη που φτιαχτηκε βιαστηκα...
αν ομως παραμεινει ο δροσος τοτε θα στρωσει και θα ανεβει και αλλο.
οσο για το ματς σημερα πιστευω οτι ηταν φανερη η διαφορα ποιοτητας ομως δεν ηταν τοσο ασχημος ο παοκ...γενικοτερα μου αρεσουν τα 2 και 3 που εχει,δλδ κυριτσης,τσιαρας,ντιαρα,βασιλειαδης
ironman
QUOTE
Η στήριξη του Δημήτρη Δρόσου στους ανθρώπους με τους οποίους... οραματιζόταν το νέο ΠΑΟΚ, φαίνεται ότι... εξανεμίστηκε σε τέσσερις αγωνιστικές. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο «ισχυρός άνδρας» του «δικεφάλου» έχει αποφασίσει να προχωρήσει σε αλλαγές, θεωρώντας προφανώς πως το υπάρχον σχήμα δεν μπορεί να αποδώσει καρπούς.

Καλά πληροφορημένες πηγές αναφέρουν ότι ο Δρόσος έχει συμφωνήσει ήδη με τον Βόσνιο πρώην τεχνικό του Πανιωνίου, Νέναντ Μάρκοβιτς, ο οποίος δεν αποκλείεται να βρίσκεται ήδη στη Θεσσαλονίκη, προκειμένου να αναλάβει καθήκοντα, πριν καν ανακοινωθεί στον Αργύρη Πεδουλάκη η απόλυση του.

Οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι ο Δρόσος έχει ήδη ενημερωσεί για τις προθέσεις του, τους Μπουντούρη-Μπαλογιάννη, οι οποίοι δεν είναι καθόλου, μα καθόλου βέβαιο ότι συμφωνούν με τον μεγαλομέτοχο της ΚΑΕ. Δεν αποκλείεται μάλιστα να υπάρξουν εξελίξεις, ειδικά με τον πρώτο που είχε εγγυηθεί προσωπικά για τον Πεδουλάκη.

Όλα πάντως θα ξεκαθαρίσουν μέσα στις επόμενες ώρες, όταν ο Δρόσος θα έχει επαφή με τον Πεδουλάκη, για το τυπικό (πλην όμως και ουσιαστικό) ζήτημα της λύσης της συνεργασίας.

Παρά το γεγονός ότι ο «Αρτζι» είχε ζητήσει από την πρώτη στιγμή υπομονή προκειμένου ο ΠΑΟΚ να μπει σε έναν διαφορετικό δρόμο και τρόπο λειτουργίας, δεν βρήκε ανταπόκριση από τον πρόεδρο του «δικεφάλου».

Η φούρια μάλιστα του Δρόσου να πραγματοποιηθούν τώρα οι αλλαγές είναι και λόγω προγράμματος, καθώς ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Τετάρτη την Ολύμπια στη Λάρισα για το Κύπελλο και την προσεχή Κυριακή το Αιγάλεω στην Πυλαία. Παιχνίδια δηλαδή ανοικτά, που αν κατακτηθεί η νίκη, το υπάρχον καθεστώς θα ενισχυόταν...


απο novasports

αρχισε τις .... παλι ο δροσος.
καθολου υπομονη πια;;
EXPLOITED ARIS
Απο εκει φαινεται για μενα οτι δεν εχει σχεση με το αθλημα ο Δροσος.Ο κοσμος στηριζει αυτην την ομαδα που του εδωσε οραμα και ο προεδρος της παει να την καταστρεψει...Τοση ανυπομονησια πια;
a bullet for your head
QUOTE(ironman @ Nov 3 2008, 18:22 ) *
απο novasports

αρχισε τις .... παλι ο δροσος.
καθολου υπομονη πια;;

Ειχα τονισει κ παλαιοτερα οτι ειναι παρα πολυ ανυπομονος..ειχε φανει με το ''καψιμο'' του Κορωνιου..Σιγουρα τον ''πυροδοτουν'' και ''συμβουλατορες''.Το υπαρχον σχημα λαμβανε μεγαλη αποδοχη,και θα επρεπε να βγαλει μια σεζον,για να μπορουν να εξαχθουν ασφαλη συμπερασματα..
CHATZI
Ελπιζω αυτες οι φημες να μην ευσταθουν...και να ειναι αποκυηματα της φαντασιας των δημοσιογραφων...
Αν διωξουν τον Πεδουλακη για μενα θα ειναι το μεγαλυτερο λαθος!!! 68.gif
Δεν ειναι δυνατον να θεωρειται υπευθυνος ο Πεδουλακης για την εικονα της ομαδας...που να μην τρελαθουμε,δεν ειναι και τοοοοσο τραγικη πια....ηδη βλεπω οτι η ομαδα παρουσιαζει σημαδια βελτιωσης και παιχνιδι με το παιχνιδι θα βελτιωνεται πιο πολυ.
Αν συνυπολογισουμε τα γνωστα,δηλαδη βασικες απουσιες και κυριως το γεγονος οτι η ομαδα φτιαχτηκε εν μια νυκτι και δεν προλαβε ουτε σοβαρα φιλικα να παιξει....νομιζω οτι αν δεν δοθει πιστωση χρονου σε εναν απο τους καλυτερους,κατα την ταπεινη μου γνωμη,Ελληνες προπονητες τοτε καλυτερα να μην περιμενουμε και πολλα για φετος.
Τετοιες βιαστικες κινησεις ΜΟΝΟ να αποδιοργανωσουν μπορουν την ομαδα.
Τι να πω....ελπιζω να μην ειναι αληθεια.
a bullet for your head
QUOTE(CHATZI @ Nov 3 2008, 18:59 ) *
Ελπιζω αυτες οι φημες να μην ευσταθουν...και να ειναι αποκυηματα της φαντασιας των δημοσιογραφων...
Αν διωξουν τον Πεδουλακη για μενα θα ειναι το μεγαλυτερο λαθος!!! 68.gif
Δεν ειναι δυνατον να θεωρειται υπευθυνος ο Πεδουλακης για την εικονα της ομαδας...που να μην τρελαθουμε,δεν ειναι και τοοοοσο τραγικη πια....ηδη βλεπω οτι η ομαδα παρουσιαζει σημαδια βελτιωσης και παιχνιδι με το παιχνιδι θα βελτιωνεται πιο πολυ.
Αν συνυπολογισουμε τα γνωστα,δηλαδη βασικες απουσιες και κυριως το γεγονος οτι η ομαδα φτιαχτηκε εν μια νυκτι και δεν προλαβε ουτε σοβαρα φιλικα να παιξει....νομιζω οτι αν δεν δοθει πιστωση χρονου σε εναν απο τους καλυτερους,κατα την ταπεινη μου γνωμη,Ελληνες προπονητες τοτε καλυτερα να μην περιμενουμε και πολλα για φετος.
Τετοιες βιαστικες κινησεις ΜΟΝΟ να αποδιοργανωσουν μπορουν την ομαδα.
Τι να πω....ελπιζω να μην ειναι αληθεια.

Δυστυχως σ αυτες τις περιπτωσεις,οπου υπαρχει καπνος υπαρχει κ φωτια..Εντωμεταξυ,μολις ειδα αυτο που εγραψε ο sacarame στην ACB,οτι ο Κατσικαρης αποτελει παρελθον απ την Βαλενθια..Δεν νομιζω οτι συνδεονται οι 2 αυτες εξελιξεις,δεν αποκλειεται ομως αν ευσταθουν οι φημες για απομακρυνση του Πεδουλακη,να ακουστει κ αυτο το ονομα..Τι να πω..?Σπασμωδικες κινησεις..
a bullet for your head
παντως αν αδειασει κ τους Μπουντουρη-Μπαλογιαννη,τοτε θα φανει πολυ εντονα,οτι τους χρησιμοποιησε ως ''δουρειους ιππους'',προκειμενου να αναλαβει τις τυχες της ομαδας το καλοκαιρι,με το καθεστως κ τους ορους που αυτος επιζητουσε.
pivot
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 3 2008, 19:25 ) *
παντως αν αδειασει κ τους Μπουντουρη-Μπαλογιαννη,τοτε θα φανει πολυ εντονα,οτι τους χρησιμοποιησε ως ''δουρειους ιππους'',προκειμενου να αναλαβει τις τυχες της ομαδας το καλοκαιρι,με το καθεστως κ τους ορους που αυτος επιζητουσε.



εκ των πραγμάτων αν ευσταθούν αυτές οι φήμες τους έχει αδειάσει στην πράξη, γιατί πήρε πρωτοβουλίες εν αγνοία τους.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο ο Μπουντούρης πρέπει να παραιτηθεί , δεν έχει κανένα λόγο να μείνει στη θέση του και να παριστάνει τον γενικό διευθυντή.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι ο Πεδουλάκης κακώς εμπιστεύθηκε τον Δρόσο και ανέλαβε την ομάδα με αυτόν πρόεδρο.
6-0
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 3 2008, 18:50 ) *
Ειχα τονισει κ παλαιοτερα οτι ειναι παρα πολυ ανυπομονος..ειχε φανει με το ''καψιμο'' του Κορωνιου..Σιγουρα τον ''πυροδοτουν'' και ''συμβουλατορες''.Το υπαρχον σχημα λαμβανε μεγαλη αποδοχη,και θα επρεπε να βγαλει μια σεζον,για να μπορουν να εξαχθουν ασφαλη συμπερασματα..


Ο άνθρωπος προφανώς νομίζει ότι μπορεί να διοικήσει μια ομάδα όπως διοικεί τις επιχειρήσεις του. Η φιλοσοφία του πρέπει να είναι "ή φέρνεις άμεσα αποτελέσματα ή μαύρο φίδι που σ' έφαγε". Δε θα ήθελα με τίποτα να είμαι υπάλληλός του.
EXPLOITED ARIS
Ο Δροσος μου θυμιζει την προ δεκαετιας διοικηση του Κοντομηνα στον Αρη που νομιζε πως επειδη διοικουσε τις πολυεθνικες θα μπορουσε να διοικησει και εναν συλλογο.Ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα.Οπως και ο Κοντομηνας ετσι και ο Δροσος,τουλαχιστον οπως τον εχω ψυχολογησει εγω,ειναι της φιλοσοφιας πως ολα εχουν την τιμη τους οποτε ολα αγοραζονται και απο τη στιγμη που ειναι σε ενα οικονομικο επιπεδο υψηλο τοτε νομιζει πως εχει τον ελεγχο δινοντας οσο-οσο.
ΛΑΘΟΣ.
Ειναι πολυ των εντυπωσεων και οχι της ουσιας...

Μολις διαβασα οτι ειναι προ των πυλων ο Γκερσον.
Ημαρτον δηλαδη... ugly1.gif ugly8.gif
a bullet for your head
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 3 2008, 21:47 ) *
Ο Δροσος μου θυμιζει την προ δεκαετιας διοικηση του Κοντομηνα στον Αρη που νομιζε πως επειδη διοικουσε τις πολυεθνικες θα μπορουσε να διοικησει και εναν συλλογο.Ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα.Οπως και ο Κοντομηνας ετσι και ο Δροσος,τουλαχιστον οπως τον εχω ψυχολογησει εγω,ειναι της φιλοσοφιας πως ολα εχουν την τιμη τους οποτε ολα αγοραζονται και απο τη στιγμη που ειναι σε ενα οικονομικο επιπεδο υψηλο τοτε νομιζει πως εχει τον ελεγχο δινοντας οσο-οσο.
ΛΑΘΟΣ.
Ειναι πολυ των εντυπωσεων και οχι της ουσιας...

Μολις διαβασα οτι ειναι προ των πυλων ο Γκερσον.
Ημαρτον δηλαδη... ugly1.gif ugly8.gif

Το οτι ειναι φερεγγυος εργοδοτης,οσον αφορα τα δεδουλευμενα,ειναι αναμφισβητητο κ στα συν του.Ομως δεν εχει το σκεπτικο κ την φιλοσοφια,του να κτισει κατι απ την αρχη,διδοντας μια πιστωση χρονου,να δημιουργησει κ να ειναι διακριτικος στις κινησεις του,χωρις να κανει σαφεις παρεμβασεις στο εργο των προπονητων.Θελει το εδω κ τωρα,με μια espionage λογικη,μη εχοντας κανενα φραγμο,μονο κ μονο,απλα να αποσπασει αυτο που αυτος νομιζει οτι μπορει να κερδισει απ τον καθενα η' απ την οποιαδηποτε κατασταση.Επισης δεν ξερω αν κανω λαθος,βλεπω ομως να συμπεριφερεται,σαν να εχει αποκτησει την απαραιτητη ''μπασκετικη τεχνογνωσια'',και οτι αυτο μπορει να τον κανει να νιωθει,οτι μπορει πλεον να διαχειριζεται τα παντα,λειτουργωντας τελειως προσωπικα κ ακρως αιφνιδιαστικα,περαν του οποιου σχεδιασμου εχει εγκριθει αρχικα,με τελειως τυχοδιωκτικο τροπο.Στο μπασκετ ομως,οι ομαδες ειναι σαν τα φυτα μπονσαι..και οχι χρηματιστηριο η' bet..Ακομα κ ο ''ανυπερβλητος'' σε τετοιες ανατροπες κ παρεμβασεις Σωκρατης Κοκκαλης,τα πρωτα 4-5 χρονια ενασχολησης του,με το μπασκετ του ΟΣΦΠ,δεν εκανε τετοια..Οι δε Γιαννακοπουλοι,τοσα χρονια στον χωρο,εχοντας ξοδεψει πακτωλους χρηματων,δεν εχουν λειτουργησει τοσο αλαζονικα..Για να μην αναφερω τους Αγγελοπουλους..Εκτιμω οτι μ'αυτα τα συνεχομενα ''αδειασματα'',θα δημιουργηθει μια δυσπιστια κ επιφυλακτικοτητα απεναντι στον Δροσο και κατ'επεκταση στον ΠΑΟΚ..ισως και μια δυσαρεσκεια απ τους φιλους του ΠΑΟΚ..Το δογμα ''ολοι ειστε αναλωσιμοι'' ισως του βγει επικοινωνιακα κ ουσιαστικα σε μπουμεραγκ..Τωρα για τον Πινι..Τι να πω?Αγνωσται αι βουλαι του Κυριου.. 71.gif 71.gif
a bullet for your head
Τελος για τον ΠΑΟΚ,οι Πεδουλακης,Μπουντουρης,Μπαλογιαννης.Στα ονοματα για τους επικρατεστερους διαδοχους του Πεδουλακη,προστεθηκε κ αυτο του Καλαφατακη.
thrylos7
Φαντάζομαι πως Μπαλογιάννης και Μπουντούρης αποχώρησαν μόνοι τους (λόγω διαφωνιών) ; Γιατί διαφορετικά, μπορώ να δεχθώ την απομάκρυνση του Πεδουλάκη, ως κάποια βιαστική κίνηση, επιπολαιότητα κλπ, αλλά εφόσον απομακρύνθηκαν ανάλογα και οι δύο πρώτοι, τότε μιλάμε για μια ιδιαιτέρως περίεργη, σίγουρα κακή κίνηση, που ίσως φανερώνει άλλα πράγματα (νομίζω έχουν αναφερθεί ήδη εδώ)...

Το γυαλί πάντως είχε ραγίσει από το πρώτο ματς, με τον Πανιώνιο. Τότε ο Δρόσος έγνεψε ευθαρσώς καταφατικά σε φίλο της ομάδας ότι θα διώξει τον Πεδουλάκη (δε νομίζω ακούγοντας το "διώξ' τον" να πήγε ο νους του στον Άκινς... rolleyes.gif )...
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Nov 4 2008, 03:37 ) *
Φαντάζομαι πως Μπαλογιάννης και Μπουντούρης αποχώρησαν μόνοι τους (λόγω διαφωνιών) ; Γιατί διαφορετικά, μπορώ να δεχθώ την απομάκρυνση του Πεδουλάκη, ως κάποια βιαστική κίνηση, επιπολαιότητα κλπ, αλλά εφόσον απομακρύνθηκαν ανάλογα και οι δύο πρώτοι, τότε μιλάμε για μια ιδιαιτέρως περίεργη, σίγουρα κακή κίνηση, που ίσως φανερώνει άλλα πράγματα (νομίζω έχουν αναφερθεί ήδη εδώ)...

Το γυαλί πάντως είχε ραγίσει από το πρώτο ματς, με τον Πανιώνιο. Τότε ο Δρόσος έγνεψε ευθαρσώς καταφατικά σε φίλο της ομάδας ότι θα διώξει τον Πεδουλάκη (δε νομίζω ακούγοντας το "διώξ' τον" να πήγε ο νους του στον Άκινς... rolleyes.gif )...

Απο οτι διαβασα στο contra.gr,ο Μπουντουρης διεφωνησε με τον Δροσο,στην αποφαση του να αντικαταστησει τον Πεδουλακη κ δηλωσε την παραιτηση του.Ο Δροσος ισως κ να την επιζητουσε αυτην την εξελιξη με τους Μπουντουρη κ Μπαλογιαννη,σιγουρα ομως δεν θα ηθελε για αυτους τους 2,να χρεωθει ο ιδιος την απολυση τους.Σιγουρα ομως ενδομυχα,θα γνωριζε οτι δεν θα δεχοντουσαν κ στο τελος θα παραιτουνταν μονοι τους..
thrylos7
Καλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε (εφόσον παραιτήθηκαν μόνοι τους). Κάποιος που λειτουργεί παρορμητικά και βιαστικά συνήθως δε σκέφτεται διάφορα πράγματα, συνεπώς, με αυτή τη λογική, αμφιβάλλω κατά πόσο του πέρασε από το μυαλό ότι θα υπήρχαν και αυτές οι εξελίξεις.
Ένα σκεπτικό είναι απλώς αυτό.

Ούτως ή άλλως, ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα παραιτηθεί κάποιος μόνο και μόνο επειδή διαφωνεί σε κάποια, έστω σημαντική απόφαση. Πόσο μάλλον όταν, αναντίρρητα, αγαπά την ομάδα.
Hakeem
Τραγική κίνηση του Δρόσου που δείχνει πόσο αλεξιπτωτιστής είναι στο άθλημα και πόσο κακό κάνει (για εμένα τουλάχιστον). Φερέγγυος σαν εργοδότης που έγραψε κάποιος παραπάνω δεν είναι, μολις χθες η ΑΕΚ πήρε φιρμάνι από τη ΦΙΜΠΑ για τα χρέη προς τον Πάβιτς και δε μπορεί να κανει μεταγραφές πλέον.

Έστω και αν εμένα ο Πεδουλάκης δε μου λέει κάτι ιδιαίτερο σαν προπονητής, ειδικά μετά τα τελευταία δείγματα γραφής του, δεν διώχνεις κάποιον τόσο σύντομα όταν η ομάδα είναι φτιαγμένη από το μηδέν...
score
Δυστυχώς ο ελληνικός αθλητισμός υποφέρει από τέτοιους παράγοντες.
Σαφώς και τα χρήματα του επενδυτή-ιδιοκτήτη τα χρειάζεται η ομάδα. Αυτό όμως δεν τον καθιστά αυτόματα τον ειδικό που θα αποφασίζει για τον αγωνιστικό προγραματισμό. Αν ήταν έτσι, τότε οι διευθυντές, γενικοί αρχηγοί και προπονητές θα υπήρχαν μόνο για να παίρνουν χαρτζηλίκι χωρίς ουσιαστικό αντικείμενο.
Ο ΠΑΟΚ έχασε σημαντική ευκαιρία να χτιστεί σε σωστές βάσεις με Μπουντούρη και Μπαλογιάννη, ανθρώπους σοβαρούς, με γνώσεις και πάνω από όλα με έρεισμα στον κόσμο.
Η μοίρα του προπονητή είναι γνωστή (αν και κινήται για την απόκτηση άσου με πιό ηγετικό ρόλο και σκορ που θα βελτίωνε την κατάσταση), τα στελέχη όμως δεν τα αλλάζεις.
Και να σκεφτήτε ότι περυσι Λαγός και Κώτσης παρέμειναν στην ΑΕΚ και έσωσαν χειρότερη κατάσταση...
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Nov 4 2008, 04:00 ) *
Καλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε (εφόσον παραιτήθηκαν μόνοι τους). Κάποιος που λειτουργεί παρορμητικά και βιαστικά συνήθως δε σκέφτεται διάφορα πράγματα, συνεπώς, με αυτή τη λογική, αμφιβάλλω κατά πόσο του πέρασε από το μυαλό ότι θα υπήρχαν και αυτές οι εξελίξεις.
Ένα σκεπτικό είναι απλώς αυτό.

Ούτως ή άλλως, ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα παραιτηθεί κάποιος μόνο και μόνο επειδή διαφωνεί σε κάποια, έστω σημαντική απόφαση. Πόσο μάλλον όταν, αναντίρρητα, αγαπά την ομάδα.

Σπασμωδικα κ βιαστικα μπορει να λειτουργει,συμφωνα με την οπτικη πολλων απο μας,δεν θα ελεγα ομως παρορμητικα..Δειχνει πολυ ευφυης ανθρωπος κ ισως να εξεταζει σε παροντα χρονο,3 κινησεις πιο μπροστα,πως θα ελιχθει κ θα πραξει..Επισης φαινεται πολυ ικανος στο να ''διαβαζει'' τους ανθρωπους..σιγουρα μεσα του ηξερε,οτι οταν θα προτεινε την απομακρυνση του Πεδουλακη,οι Μπουντουρης,Μπαλογιαννης θα δηλωναν παραιτηση απο ευθιξια,αισθανομενοι ηθικα δεσμευμενοι απεναντι στον Πεδουλακη..(Αυτο ειναι κ το μεγαλο μειονεκτημα των ''λογοτιμηδων'',οπως συνηθιζε να λεει ο Πεδουλακης..!),οπως επισης δεν θα δεχοντουσαν παρεμβαση στο εργο τους,ετσι οπως πολυ πιθανον,να ειχε συμφωνηθει αρχικα..Στον κοσμο των επιχειρησεων ολοι οι ''μεγαλοι'' κατεχουν την ικανοτητα της ''χαρτογραφησης'' της ανθρωπινης συμπεριφορας κ των ανθρωπινων αντιδρασεων..Κατα καποιον τροπο αναλωσιμοι κ αυτοι,χρησιμοποιωντας τους,για να μπορεσει επικοινωνιακα,να συσπειρωσει τον κοσμο του ΠΑΟΚ,στην αρχη του ολου εγχειρηματος,μιας κ ειναι πολυ αγαπητοι,και τυγχανουν ευρειας αποδοχης..για αυτο ανεφερα τον ''δουρειο ιππο''.. wink.gif .Παναρχαιο τεχνασμα,αλλα ακομα πολυ αποτελεσματικο..Δεν υπαρχει φιλε παρορμητισμος..σε τιποτα σ'αυτον τον κοσμο..ολα ειναι μια σκακιερα..κ στο σκακι το κυριαρχο στοιχειο ειναι το protect the King..
thrylos7
Καλά όλα αυτά, αλλά αν τον έβλεπες λίγα μέτρα πιο δίπλα, στα τελευταία λεπτά των εντός έδρας αγώνων στο Παλατάκι, σίγουρα θα σκεφτόσουν και το άλλο ενδεχόμενο... Δε χρειαζόταν ούτε ικανότητες χαρτογράφησης συμπεριφοράς ( tongue.gif ), ούτε τίποτα, κάποιος, για να διαπιστώσει μια τρικυμία του Δρόσου, ειδικά στο πρώτο ματς...

Δεν απορρίπτω το σκεπτικό σου, πιθανόν να είναι έτσι, αλλά δεν μπορώ να μην εξετάσω κι άλλα ενδεχόμενα, σύμφωνα μ' αυτά που έχω δει, ακούσει, διαβάσει κλπ...
EXPLOITED ARIS
Εχεις δικιο,μονο που σε αυτην την περιπτωση ο βασιλιας φαιρεται να ειναι ο ιδιος ο Δροσος και οχι ο ΠΑΟΚ...
a bullet for your head
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 4 2008, 16:49 ) *
Εχεις δικιο,μονο που σε αυτην την περιπτωση ο βασιλιας φαιρεται να ειναι ο ιδιος ο Δροσος και οχι ο ΠΑΟΚ...

Αυτον εννοουσα κ εγω.. wink.gif .Ομως η ιστορια μας εχει διδαξει οτι,ειτε με τον αυτοκρατορα Αρη,ειτε με τον ΟΣΦΠ,ειτε με τον ΠΑΟ,η ''μαγικη συνταγη'' ηταν κ ειναι..Η ομαδα πανω απ'ολα..!
EXPLOITED ARIS
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 4 2008, 18:58 ) *
Αυτον εννοουσα κ εγω.. wink.gif .Ομως η ιστορια μας εχει διδαξει οτι,ειτε με τον αυτοκρατορα Αρη,ειτε με τον ΟΣΦΠ,ειτε με τον ΠΑΟ,η ''μαγικη συνταγη'' ηταν κ ειναι..Η ομαδα πανω απ'ολα..!

To προβλημα ομως ειναι οτι σε εποχες που κυριαρχει ο στυγνος επαγγελματισμος δεν χωρανε σκεψεις τυπου ''η ομαδα πανω απ'ολα'' δυστυχως.Ο Δροσος οπως καθε επιχειρηματιας προσπαθει να σωσει το βασιλια,τον εαυτο του.Δε νομιζω να εχει καποιο προβλημα να αφησει στα κρυα του λουτρου την ομαδα οπως και προπερσι με τον Σπορτινγκ.Ο Δροσος προσπαθει να εδραιωθει αναμεσα στους μεγαλους επιχειρηματιες και οχι αναμεσα στους μεγαλους προεδρους αθλητικων συλλογων.Εχει διαφορα wink.gif
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Nov 4 2008, 16:47 ) *
Καλά όλα αυτά, αλλά αν τον έβλεπες λίγα μέτρα πιο δίπλα, στα τελευταία λεπτά των εντός έδρας αγώνων στο Παλατάκι, σίγουρα θα σκεφτόσουν και το άλλο ενδεχόμενο... Δε χρειαζόταν ούτε ικανότητες χαρτογράφησης συμπεριφοράς ( tongue.gif ), ούτε τίποτα, κάποιος, για να διαπιστώσει μια τρικυμία του Δρόσου, ειδικά στο πρώτο ματς...

Δεν απορρίπτω το σκεπτικό σου, πιθανόν να είναι έτσι, αλλά δεν μπορώ να μην εξετάσω κι άλλα ενδεχόμενα, σύμφωνα μ' αυτά που έχω δει, ακούσει, διαβάσει κλπ...

Αλλο καποιος να ειναι εκρυθμος,ευεξαπτος,μην μπορωντας οπως λενε να διαχειριστει τον θυμο του,και αλλο να ειναι παρορμητικος στην χαραξη γραμμης κ στην ληψη αποφασεων..παιζει στρατηγικα,εχοντας ομως λανθασμενα κριτηρια κ ευθυς εξαρχης,εσφαλμενη αφετηρια στο ολο του σκεπτικο.Ειναι φιλοδοξος..και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο..αν το συνδυαζε με προγραμματισμο,μεθοδικοτητα και...υπομονη..
score
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 4 2008, 16:49 ) *
Εχεις δικιο,μονο που σε αυτην την περιπτωση ο βασιλιας φαιρεται να ειναι ο ιδιος ο Δροσος και οχι ο ΠΑΟΚ...

Πόσο σωστό..!

Στον αθλητισμό είναι εύκολο να θέσεις ρεαλιστικούς στόχους έχοντας απλή λογική. Η ομάδα μας θέλουμε όλοι να είναι ψηλά μα, σκεπτόμενοι το τί έγινε πέρυσι, πιστεύω ότι όποια θέση μεταξύ 3(super) και 6(ανεκτό) φέτος θα είναι επιτυχία. Κανείς δεν πιστεύει ότι η ομάδα έχει βγει ήδη εκτός στόχου. Κανείς δεν πιστεύει ότι η εως τώρα εικόνα δεν μπορεί να βελτιωθεί. Κανείς δεν πιστεύει ότι το επιτελείο που ξεκίνησε την χρονιά είναι ακατάλληλο.
Είναι φως φανάρι τι συμβαίνει...
Ο πρόεδρος βλέπει φαντάσματα ή δεν ξέρει από αθλητισμό (άλλο παρακολουθώ και μ' αρέσει και άλλο γνωρίζω το αντικείμενο...)
a bullet for your head
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 4 2008, 17:05 ) *
Ο Δροσος προσπαθει να εδραιωθει αναμεσα στους μεγαλους επιχειρηματιες και οχι αναμεσα στους μεγαλους προεδρους αθλητικων συλλογων.Εχει διαφορα wink.gif

Αυτο που λες,ετσι ειναι...και ακουγεται κ αυτονοητο αν θελεις..το μονο που μενει,ειναι να φανει αν θελει να συνεισφερει και στο αθλημα..
pivot
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 4 2008, 16:33 ) *
Σπασμωδικα κ βιαστικα μπορει να λειτουργει,συμφωνα με την οπτικη πολλων απο μας,δεν θα ελεγα ομως παρορμητικα..Δειχνει πολυ ευφυης ανθρωπος κ ισως να εξεταζει σε παροντα χρονο,3 κινησεις πιο μπροστα,πως θα ελιχθει κ θα πραξει..Επισης φαινεται πολυ ικανος στο να ''διαβαζει'' τους ανθρωπους..σιγουρα μεσα του ηξερε,οτι οταν θα προτεινε την απομακρυνση του Πεδουλακη,οι Μπουντουρης,Μπαλογιαννης θα δηλωναν παραιτηση απο ευθιξια,αισθανομενοι ηθικα δεσμευμενοι απεναντι στον Πεδουλακη..(Αυτο ειναι κ το μεγαλο μειονεκτημα των ''λογοτιμηδων'',οπως συνηθιζε να λεει ο Πεδουλακης..!),οπως επισης δεν θα δεχοντουσαν παρεμβαση στο εργο τους,ετσι οπως πολυ πιθανον,να ειχε συμφωνηθει αρχικα..Στον κοσμο των επιχειρησεων ολοι οι ''μεγαλοι'' κατεχουν την ικανοτητα της ''χαρτογραφησης'' της ανθρωπινης συμπεριφορας κ των ανθρωπινων αντιδρασεων..Κατα καποιον τροπο αναλωσιμοι κ αυτοι,χρησιμοποιωντας τους,για να μπορεσει επικοινωνιακα,να συσπειρωσει τον κοσμο του ΠΑΟΚ,στην αρχη του ολου εγχειρηματος,μιας κ ειναι πολυ αγαπητοι,και τυγχανουν ευρειας αποδοχης..για αυτο ανεφερα τον ''δουρειο ιππο''.. wink.gif .Παναρχαιο τεχνασμα,αλλα ακομα πολυ αποτελεσματικο..Δεν υπαρχει φιλε παρορμητισμος..σε τιποτα σ'αυτον τον κοσμο..ολα ειναι μια σκακιερα..κ στο σκακι το κυριαρχο στοιχειο ειναι το protect the King..



Νομίζω ότι προσδίδεις στον Δρόσο αξία, ιδιότητες και χαρακτηρισμούς που δεν τους αξίζει. Δεν πιστεύω με τίποτα για παράδειγμα ότι είναι "μεγάλος" στον κόσμο των επιχειρήσεων. Τουλάχιστον σε επιχειρήσεις όπως τις αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον.

Είναι προς τιμήν του Μπουντούρη και του Μπαλογιάννη που παραιτήθηκαν και δεν δέχτηκαν να συνεχίσουν να παριστάνουν τις μαριονέτες του Δρόσου.

Κάτι μου λέει ότι θα επανέλθει ο πατέρας Κυρίτσης σε διοικητική θέση.

PanosIlio
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 4 2008, 16:33 ) *
Σπασμωδικα κ βιαστικα μπορει να λειτουργει,συμφωνα με την οπτικη πολλων απο μας,δεν θα ελεγα ομως παρορμητικα..Δειχνει πολυ ευφυης ανθρωπος κ ισως να εξεταζει σε παροντα χρονο,3 κινησεις πιο μπροστα,πως θα ελιχθει κ θα πραξει..Επισης φαινεται πολυ ικανος στο να ''διαβαζει'' τους ανθρωπους..σιγουρα μεσα του ηξερε,οτι οταν θα προτεινε την απομακρυνση του Πεδουλακη,οι Μπουντουρης,Μπαλογιαννης θα δηλωναν παραιτηση απο ευθιξια,αισθανομενοι ηθικα δεσμευμενοι απεναντι στον Πεδουλακη..(Αυτο ειναι κ το μεγαλο μειονεκτημα των ''λογοτιμηδων'',οπως συνηθιζε να λεει ο Πεδουλακης..!),οπως επισης δεν θα δεχοντουσαν παρεμβαση στο εργο τους,ετσι οπως πολυ πιθανον,να ειχε συμφωνηθει αρχικα..Στον κοσμο των επιχειρησεων ολοι οι ''μεγαλοι'' κατεχουν την ικανοτητα της ''χαρτογραφησης'' της ανθρωπινης συμπεριφορας κ των ανθρωπινων αντιδρασεων..Κατα καποιον τροπο αναλωσιμοι κ αυτοι,χρησιμοποιωντας τους,για να μπορεσει επικοινωνιακα,να συσπειρωσει τον κοσμο του ΠΑΟΚ,στην αρχη του ολου εγχειρηματος,μιας κ ειναι πολυ αγαπητοι,και τυγχανουν ευρειας αποδοχης..για αυτο ανεφερα τον ''δουρειο ιππο''.. wink.gif .Παναρχαιο τεχνασμα,αλλα ακομα πολυ αποτελεσματικο..Δεν υπαρχει φιλε παρορμητισμος..σε τιποτα σ'αυτον τον κοσμο..ολα ειναι μια σκακιερα..κ στο σκακι το κυριαρχο στοιχειο ειναι το protect the King..


Εσύ ωραία τα λες για τον Δρόσο μόνο που όλα αυτά δεν νομίζω να ισχύουν σε μια ΚΑΕ και δη Ελληνική ΚΑΕ.

Μπορεί αυτά κάλλιστα να τα κάνει σε μια επιχείρησή του, σε ένα μαγαζί του κοκ αλλά σε μια ΚΑΕ, σε μια αθλητική ανώνυμη εταιρία δηλαδή δεν είναι και ότι καλύτερο μια τέτοια συμπεριφορά.

Ο Δρόσος έδειξε από νωρίς ότι δεν τον ενδιαφέρει το μπάσκετ και τόσο όσο η προσωπική του προβολή. Παράτησε το Σπόρτιγκ ενώ είχε ανέβει κατηγορία, του πήρε τους καλύτερους παίκτες συν τον προπονητή και πήγε στην ΑΕΚ, όταν και εκεί είδε πως δεν θα έχει την ανάλογη προβολή σαν πρόεδρος (καθώς οι οργανωμένοι κάθε άλλο παρά τον υποστήριξαν, κάτι θα ήξεραν αυτοί) μάζεψε και από εκεί τα μπογαλάκια του και πήγε σε μια ομάδα που ο κόσμος της διψάει, είναι μπασκετικός και ήταν έτοιμος να υποστηρίξει αυτή την προσπάθεια.

Το πόσο άσχετος είναι με το άθλημα το απέδειξε όταν πριν ακόμα ξεκινήσει το πρωτάθλημα και χωρίς ο ΠΑΟΚ να έχει συμπληρώσει ρόστερ έκανε δηλώσεις πως στόχος του ΠΑΟΚ είναι να βγει Ευρωλίγκα.

Δεν θέλει να φτιάξει την ομάδα, θέλει να είναι πρόεδρος, μάλλον έχει ζηλέψει τον Κόκκαλη που παράδειγμα πέρσι θυσίασε την δημιουργία μιας ομάδας για να πάρει το πρωτάθλημα διώχνοντας τον Λεμονή.

Το πιθανότερο είναι πως και στο τέλος της σεζόν θα την κάνει και από τον ΠΑΟΚ όταν δει πως δεν έχουν εκπληρωθεί οι προσδοκίες του.

Ακόμα είναι ικανός, αν ο κόσμος του ΠΑΟΚ δεν γεμίζει συνέχεια το γήπεδο, να ρίξει και ευθύνες στον κόσμο.

Όταν μπαίνεις σε μια τέτοια διαδικασία πρέπει καταρχάς να έχεις γνώσεις (που δεν έχει) και να έχεις υπομονή και επιμονή.

Το μόνο που έχει δείξει ο Δρόσος είναι ανυπομονησία, μετατόπιση ευθυνών, ματαιοδοξία, κουτοπονηριά και δείχνει να νοιάζεται περισσότερο για την υστεροφημία τη δική του παρά για της ομάδας που είναι μέτοχος.

Ακόμα και στο πιο τεχνοκρατικό πρωτάθλημα μπάσκετ, το ΝΒΑ, όταν μια ομάδα οικοδομείται από την αρχή, σαν τον ΠΑΟΚ, υπάρχει υπομονή και σύνεση...
Flash
Συμφωνώ σε όλα με τον Πάνο. Σιγά μη χρησιμοποίησε και θεωρία παιγνίων για να αποφασίσει να διώξει τον Πεδουλάκη και όλο το τεχνικό τιμ... (δεν ειρωνεύομαι το συλλογιστικό σου bullet αλλά αυτό του Δρόσου tongue.gif ) Απλά θέλει να ξεκαθαρίσει σε όλους ποιος είναι ο σταρ και όχι απλά το αφεντικό της ομάδας...
a bullet for your head
QUOTE(pivot @ Nov 4 2008, 17:16 ) *
Νομίζω ότι προσδίδεις στον Δρόσο αξία, ιδιότητες και χαρακτηρισμούς που δεν τους αξίζει. Δεν πιστεύω με τίποτα για παράδειγμα ότι είναι "μεγάλος" στον κόσμο των επιχειρήσεων. Τουλάχιστον σε επιχειρήσεις όπως τις αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον.

Είναι προς τιμήν του Μπουντούρη και του Μπαλογιάννη που παραιτήθηκαν και δεν δέχτηκαν να συνεχίσουν να παριστάνουν τις μαριονέτες του Δρόσου.

Κάτι μου λέει ότι θα επανέλθει ο πατέρας Κυρίτσης σε διοικητική θέση.

Δεν προσδιδω τιποτε σε κανεναν,απλα εξηγω με τον τροπο μου,οτι ο χαρακτηρας πολλων,σχετιζεται και με το υφος του αντικειμενου της εργασιας τους.Οταν ανεφερα το ''μεγαλοι'',εννοουσα τα αφεντικα,τους προισταμενους κατα καποιον τροπο..Για τους Μπουντουρη,Μπαλογιαννη,κατω απ'αυτες τις συνθηκες,θα συμφωνησω οτι ειναι προς τιμην τους,αυτη τους η κινηση.Ο μπαμπας Κυριτσης,ουτως η' αλλως,δεν εχει καποιο ποστο εκει στην ΚΑΕ?Δεν ειναι και αυτος ισως,ενας απ τους ''συμβουλατορες'' του Δροσου..?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.