Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2012-13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 16:17 ) *
Επόμενη λύση δεν είναι ο χτεσινός πρωταγωνιστής Xavi Rey; Ναι, το ξέρω ότι δεν έχει σταθερό inside game ούτε ιδιαίτερη ικανότητα με τη μπάλα στα χέρια. Είναι όμως 2.10, καλός αμυντικός, σε καλή ηλικία, παίρνει επίκαιρες θέσεις και κινείται σωστά στο χώρο. Τι πιο κατάλληλο για τον ψηλό που θα κλείνει τη 12αδα, πραγματικά; ΟΚ, το ξέρω ότι είμαι διαχρονικός φίλος, το ξέρω ότι η χρονιά του δεν τραβάει τα βλέμματα, παίζει βέβαια ρόλο που έχει χάσει τα μισά ματς ως τώρα με τραυματισμό καθώς δεν είχε κάνει ούτε και προετοιμασία, αλλά υπάρχουν καλύτερες λύσεις στον ορίζοντα;

Ούτε εγώ θα το θεωρούσα παράλογο να μπορέσει ο Ρέι να πάρει μια θέση στην Εθνική Ισπανίας ως ρολίστας ,γιατί η επόμενη επιλογή σέντερ με μέλλον που να είναι αυτήν την στιγμή στην Λίγκα είναι ο Σάμπ της Μπιλμπάο που δεν βρίσκει τις περισσότερες φορές χρόνο!

QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 16:17 ) *
Είναι περίεργη η κατάσταση μιας και οι 2 γηγενείς ψηλοί που πρωταγωνιστούν ως τώρα στο Ισπανικό πρωτάθλημα είναι σαφώς μεγάλης ηλικίας για να ξεκινήσει τώρα η παρουσία των σε τελικές 12αδες της Εθνικής τους. Ο Gabriel, συνομήλικος του Λάζου που κόπηκε τελευταία φορά απ' την προεπιλογή της Εθνικής για το Eurobasket της... Σουηδίας, είναι πρώτος σε αξιολόγηση ανάμεσα σε όλους τους παίκτες της λίγκας. Κι ο Nacho Martin μπαίνει στην τέταρτη δεκαετία της ζωής του την άνοιξη και δεν έχει κληθεί ούτε σε φιλικό ποτέ. Και οι 2 πρωταγωνιστούν σε ομάδες που υποβιβάστηκαν πέρυσι και κύριος στόχος τους είναι η παραμονή, πράγμα που θέτει προφανείς αμφιβολίες στο πως θα ανταπεξέρχονταν στα πλαίσια μιας πιο ανταγωνιστικής ομάδας σε συλλογικό επίπεδο, πόσο μάλλον στο roster του φαβορί του επόμενου tournoix εθνικών ομάδων..

Κι αν θα ήταν παράλογο για το νέο εκλέκτορα να πάει σε τέτοιες λύσεις, ποιος άλλος ξεχωρίζει αυτή τη στιγμή; Ο Αguilar πράγματι είναι η πρώτη επιλογή που έρχεται στο μυαλό κάποιου, όντας ένας πρωταγωνιστής των μικρών Εθνικών τους που παίζει αρκετά καλά κι αυτός σε μικρομεσαία ομάδα της λίγκας. Όπως έλεγα προχτές δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί πως είναι πανέτοιμος, αλλά είναι η πιο λογική λύση απ' όλες κι ας ρίχνει περισσότερα jumpers απ' τον καθένα. icon_drunk.gif

Για Νάτσο Μαρτίν και Γκάμπριελ που ανέφερες η ηλικία οι ομάδες που έπαιζαν και η ελάχιστη η καθόλου προϋπηρεσία σε Εθνικές ομάδες σίγουρα μετρούν αρνητικά, ο αντίλογος όμως σε επίπεδο Εθνικών ομάδων μπορεί να είναι η παρουσία στην Εθνική Ελλάδος μια από τις κορυφαίες Εθνικές των χαραλαμπίδη και Καλαμπόκη ,που ούτε αυτοί έπαιζαν με λίγες εξαιρέσεις σε ομάδες Ευρωλίγκας ,αλλά κλήθηκαν στα μπασκετικά γεράματα των 30+

QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 16:17 ) *
Τι γίνεται μες τον εγκέφαλο του Vazquez και το θέμα Εθνική δεν μπορεί να το ξέρει σίγουρα κανείς, αλλά ο Fran της τελευταίας διετίας σίγουρα εγείρεται ζήτημα του αν παίζει κιόλας αρκετά καλά ώστε να αξίζει να ξαναμπεί στην ομάδα τους ακόμη κι αν θέλει. Από κει και πέρα ο μόνος γηγενής ψηλός που έχει πάνω από διψήφιο μέσο όρο αξιολόγησης, που μάλιστα δείχνει και σημαντική άνοδο στο δεύτερο μισό, είναι ο Antelo, αλλά, μιας και είναι και F, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να φάει τη θέση του Aguilar; Δε νομίζω. Κι ακόμα πιο κάτω σε μια υποθετική κατάταξη, μιλάμε για επιλογές με ρεαλιστικές πιθανότητες αν κοιτάμε προς το Doblas ή τον Arteaga;

Ο Εγκέφαλος του Βάσκεθ; μμμ, ναι τι να πείς; Όμως στο ευρωπαϊκό μπάσκετ που ο Μπόμπι Μπράουν και ο Πολ Ντέιβις είναι αστέρια στην Ευρωλίγκα, είναι φανερά σημάδια ότι και οι…ανεγκέφαλοι βάζουν μυαλό και αλλάζουν τα πράγματα υπέρ τους οπότε μπορεί και ο Βάσκεθ να τιμήσει με την παρουσία του την Εθνική Ισπανίας!

Κανονικά ένας παίκτης σαν τον Βάσκεθ που ήταν μια χαρά ενσωματωμένος για χρόνια σε μια μεγάλη ομάδα όπως η Μπαρτσελόνα και ακόμα και σε μέτρια χρονιά όπως η περσινή, την βοήθησε να κατακτήσει το πρωτάθλημα με την απόδοση του στον πέμπτο τελικό, δεν νομίζω να είχε πρόβλημα στο να βρει τον αγωνιστικό ρόλο στην Εθνική Ισπανίας

Όσοι παρακολουθούν τα μπασκετικά τεκταινόμενα ξέρουν ότι στην Μάλαγα, το παράλογο είναι ο κανόνας και η λογική η εξαίρεση τα τελευταία χρόνια , και όταν με παίκτες όπως ο Πάνκο, ο Βιδάλ, ο Ζόριτς , ο Σίμον, ο Καλογουεί, ο Γουίλιαμς και γενικά ένα ρόστερ με άφθονο επιθετικό ταλέντο ,η ομάδα αυτή καταφέρνει να είναι η τρίτη χειρότερη επίθεση της Λίγκας, με το ατομικό συμφέρον να υπερισχύει του ομαδικού παιχνιδιού, τι να σου κάνει και ο έρμος ο Φράν;




QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 16:17 ) *
Η λύση είναι μία, γερό - Junyent. Έχει να πάιξει Εθνική απ' το 2002, αλλά είναι τόσο παλαίμαχο το στυλάκι του που θα ψαρώσουν όλοι και θα τους κάψει. tongue.gif

Υπάρχει και άλλη μια με παρελθόν σε ομάδες Ευρωλίγκας και ανάλογο παλαιομοδίτικο στυλ ο Σονσέκα(αν δεν αποσύρθηκε), τώρα σου επιτρέπω να ρίξεις ντομάτες!

Αλλα πραγματικά σε περίπτωση αποψιλωμένης Εθνικής Ισπανίας ο Δαυιδ μπορεί χωρις πλάκα να μπεί στην προετοιμασία και της κανονικής Εθνικής Ισπανίας και όχι μόνο της δεύτερης!

QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 16:17 ) *
Και η Valencia παρότι έρχεται με 0/4 τελευταία Ισπανία και 0/2 με Bilbao στο Eurocup, έχει σοβαρές πιθανότητες αν παίξει όπως στον προημιτελικό με την Estu o Faverani. Άλλος ένας συμπαθής μου ψηλός που κουτσάθηκε φέτος, πφφ.

Αφού χθες τα κατάφερε με τα μακριά χέρια των defensive-stoppers Μπάρνς και Νογκείρα , την αντίπαλη ζώνη, και τις βοήθειες που έπεφταν πάνω του , είναι καλά προετοιμασμένος για την αναμέτρηση με τον καραφλό.

Βέβαια η Βαλένθια δεν πρέπει να παρασυρθεί απο την άνετη νίκη της επι της Εστουντιάντες ,γιατί χωρίς Ίνγκλις η ομάδα αυτή μπορούσε εύκολα να κινδύνευε να υποβιβαστεί...

QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 16:17 ) *
Χτες κι απ' τα 2 ματς είδα μόνο το τελευταίο δεκάλεπτο περίπου του δεύτερου αγώνα, κι έχω να πω ότι ο Hamilton ζήλεψε Mirza


Να παρασύρθηκε από την ρέντα του με την Μπαρτσελόνα εκτός από την καλή άμυνα των αντιπάλων;


QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 16:17 ) *
και η χειραψία του Φώτη με τον Pedro καθόλου εγκάρδια δεν έμοιαζε.. rolleyes.gif


Δεν ξέρω το παρασκήνιο για να πω γιατί συνέβη αυτό , αλλά ενώ η δουλειά του Κατσικάρη στην Μπιλμπάο με έκανε να αποκτήσω καλύτερη γνώμη για τον Κατσικάρη από ότι είχα πιο πριν(κάτι σαν την περίπτωση Βασιλειάδη), ο Pedro χθές εξέθεσε τον Φώτη στην σκακιέρα των προπονητών σε εκνευριστκό βαθμό…
Manu7
Πάλι ματσάρα στη Βιτόρια.

Θεούλης ο Όλεσον με 3/3 τρίποντα μέχρι στιγμής πληγώνοντας τους παλιούς του συμπαίκτες.

Και καρφωματάρα από Ραμπασέδα.
Weekendman
Η Κάχα Λαμποράλ διδάσκει στην Ρεάλ στο πως θα μπορούσε να παίξει πιο ισορροπημένο μπάσκετ ,αντί να σουτάρει ασύστολα από έξω όπως έκαναν προχθες οι Μαδριλένοι ,και συνηθίζουν γενικότερα μέσα στην σαιζόν.

QUOTE(Manu7 @ Feb 9 2013, 20:23 ) *
Θεούλης ο Όλεσον με 3/3 τρίποντα μέχρι στιγμής πληγώνοντας τους παλιούς του συμπαίκτες.


Κάνει ότι μπορεί για να τους το βγάλει ξινό το 1.000.000 που εισέπραξαν από την πώληση του…
Manu7
Και ο απίθανος Cook έκανε το θαύμα του. Οι κατάρες του SG πιάνουν. rolleyes.gif

Χάρη σε αυτόν παίρνει η Μπάρτσα 6 λεπτά πριν το τέλος μια διαφορά 8 πόντων σε ένα πολύ κλειστό ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Απορώ πραγματικά γιατί τον απέκτησαν...

Η Μπάρτσα παίζει στον ίδιο ρυθμό επί 35 λεπτά μέχρι στιγμής. Δεν έχει πανικοβληθεί ποτέ.
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Feb 9 2013, 21:18 ) *
Και ο απίθανος Cook έκανε το θαύμα του. Οι κατάρες του SG πιάνουν. rolleyes.gif

Χάρη σε αυτόν παίρνει η Μπάρτσα 6 λεπτά πριν το τέλος μια διαφορά 8 πόντων σε ένα πολύ κλειστό ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Απορώ πραγματικά γιατί τον απέκτησαν...

Η Μπάρτσα παίζει στον ίδιο ρυθμό επί 35 λεπτά μέχρι στιγμής. Δεν έχει πανικοβληθεί ποτέ.

Και στο ίδιο ματς ένας πρώην ο Huertas μοιράζει 9 ασσιστ...

Σε αυτήν την περίπτωση έρχεται στο μυαλό η γνώστη κλασσικούρα πέρι μάγειρα που τα έκανε σαλάτα ,αν έχουν αντίστοιχο κουρκουτι στην Ισπανία θα βρήκαν υλικό με βάση το σημερινό ματς...

Απο την Μπαρτσελόνα το inside game έπαιξε λιγότερο ρόλο σήμερα σε σύγκριση με το ματς με την Ρεάλ, ο Μαικλ δεν μπορούσε απέναντι στον Νοτσιόνι ούτε καν να σκεφτεί να επαναλάβει αυτά που έκανε στον προημιτελικό, αλλά αυτην την φορά τα τρίποντα μπήκαν μαζικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και συνολικά(11/18 σε όλο τον αγώνα)!

Κατα τα άλλα καλως ήρθες Ναβάρο στην κανονική σου φόρμα ,και Ραμπασέδα καλωσόρισες στο επίπεδο της Μπαρτσελόνα!
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Feb 9 2013, 19:10 ) *
Ούτε εγώ θα το θεωρούσα παράλογο να μπορέσει ο Ρέι να πάρει μια θέση στην Εθνική Ισπανίας ως ρολίστας ,γιατί η επόμενη επιλογή σέντερ με μέλλον που να είναι αυτήν την στιγμή στην Λίγκα είναι ο Σάμπ της Μπιλμπάο που δεν βρίσκει τις περισσότερες φορές χρόνο!

Ο Samb που ήταν και δίδυμο του Aguilar στις μικρές εθνικές.
QUOTE(Weekendman @ Feb 9 2013, 19:10 ) *
Για Νάτσο Μαρτίν και Γκάμπριελ που ανέφερες η ηλικία οι ομάδες που έπαιζαν και η ελάχιστη η καθόλου προϋπηρεσία σε Εθνικές ομάδες σίγουρα μετρούν αρνητικά, ο αντίλογος όμως σε επίπεδο Εθνικών ομάδων μπορεί να είναι η παρουσία στην Εθνική Ελλάδος μια από τις κορυφαίες Εθνικές των χαραλαμπίδη και Καλαμπόκη ,που ούτε αυτοί έπαιζαν με λίγες εξαιρέσεις σε ομάδες Ευρωλίγκας ,αλλά κλήθηκαν στα μπασκετικά γεράματα των 30+

Σέβομαι τους προαναφερθέντες, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζονται για το βάθος του πάγκου παίκτες μεγάλης "μπασκετικής" ηλικίας, γιατί υπάρχουν λύσεις στη θέση, σε αντίθεση με το 2-3 της δικής μας Εθνικής όταν τους δοκιμάσαμε. Γι' αυτό άλλωστε πιστεύω πως δεν βρέθηκαν σε αυτήν την περσινή Ισπανία Β, που λεγόταν μάλιστα και "Ισπανία 2014", πράγμα που δείχνει πως κοιτούσαν και στο μέλλον με τη σύστασή της.
http://www.as.com/baloncesto/articulo/sele...asdasbal_12/Tes
Με το Rey και τον Aguilar να είναι οι 2 παρουσίες της που μου τραβούν ξανά το ενδιαφέρον. Ο Ribas με τον Corbacho απ' τη στιγμή που γυρνάει λογικά και ο Rubio δεν έχουν ελπίδες, άσε που με Scariolική λογική είναι ικανοί να μην κόψουν Sergio R. ή Sada και να κατέβουν με 4 ψηλούς όπως το πάνε. tongue.gif
QUOTE(Weekendman @ Feb 9 2013, 19:10 ) *
Υπάρχει και άλλη μια με παρελθόν σε ομάδες Ευρωλίγκας και ανάλογο παλαιομοδίτικο στυλ ο Σονσέκα(αν δεν αποσύρθηκε), τώρα σου επιτρέπω να ρίξεις ντομάτες!

Συνεχίζω να τον θεωρώ σχετικά υποτιμημένο πάντως.
QUOTE(Weekendman @ Feb 9 2013, 19:10 ) *
Να παρασύρθηκε από την ρέντα του με την Μπαρτσελόνα εκτός από την καλή άμυνα των αντιπάλων;

Πέρασαν τη σέντρα και μόλις του πάσαραν έριξε airball τρίποντο, στο timeout που ακολούθησε αμέσως μετά τη φάση ο Κατσικάρης έλεγε ήδη κάτι σε κάποιον που ερχόταν μακριά και κοιτούσε απ' την άλλη. Αν ήταν από εντολή το σουτ δε νομίζω να του γύρναγε σχεδόν την πλάτη.
QUOTE(Weekendman @ Feb 9 2013, 19:10 ) *
Δεν ξέρω το παρασκήνιο για να πω γιατί συνέβη αυτό , αλλά ενώ η δουλειά του Κατσικάρη στην Μπιλμπάο με έκανε να αποκτήσω καλύτερη γνώμη για τον Κατσικάρη από ότι είχα πιο πριν(κάτι σαν την περίπτωση Βασιλειάδη), ο Pedro χθές εξέθεσε τον Φώτη στην σκακιέρα των προπονητών σε εκνευριστκό βαθμό…

Ο Pedro Martinez μπορεί να έχει αποτύχει 2 φορές σε ομάδες με budget, ως αντικαταστάτης του Ζοτς στη Badalona πριν 18 χρόνια και σε ένα τρίμηνο στη Laboral του 2005, πριν τον Perasovic όπου πήρε έστω το supercopa, αλλά έχει καταφέρει να πετυχαίνει σταθερά, με ορίζοντες πενταετίας, με 3 ομάδες - μη μεγαθήρια της λίγκας σε διαφορετικές περιόδους, έχοντας βγει και προπονητής της χρονιάς απ' τη λίγκα και 2 φορές προπονητής της χρονιάς απ' τους συναδέλφους του. Δεν ξέρω αν θα στράβωνε και η τρίτη του προσπάθεια στο top επίπεδο αν τον είχαν προτιμήσει οι Μαδριλένοι αντί του Laso, εγώ πάντως επιμένω ότι θα ήταν καλύτερη λύση.
QUOTE(Manu7 @ Feb 9 2013, 20:23 ) *
Θεούλης ο Όλεσον με 3/3 τρίποντα μέχρι στιγμής πληγώνοντας τους παλιούς του συμπαίκτες.

Καλά να πάθουν. Δε με ενδιαφέρει πόσο χρειάζονταν τα χρήματα, θυσίασαν μεγάλο μέρος της ανταγωνιστικότητάς τους όταν ξέρεις πόσο ανέτοιμος έχει μοιάσει τόσες φορές και ο Jelinek. Όχι αν μπορεί να γίνει Oleson, αν μπορεί να παίξει ever στο επίπεδο της Laboral δεν ήξεραν όταν τον πήραν. Έριξαν το επίπεδό τους συνειδητά για ένα ποσό, ενώ ήταν πρώτοι στον όμιλο EL και δεύτεροι στο πρωτάθλημα. Και στα 2 θα τερματίσουν χαμηλότερα, και στα 2 δε θα κατακτήσουν κάτι ακόμα και φέτος που δεν υπάρχουν φόβητρα.
QUOTE(Manu7 @ Feb 9 2013, 21:18 ) *
Και ο απίθανος Cook έκανε το θαύμα του. Οι κατάρες του SG πιάνουν.

H αλήθεια είναι απλή: αν είσαι κότα δεν αλλάζει αυτό έτσι απλά. Αλλά θα παραστήσω ότι έχω μαγικές ικανότητες, ακούγεται πιο γαμάτο.
Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 22:32 ) *
Καλά να πάθουν. Δε με ενδιαφέρει πόσο χρειάζονταν τα χρήματα, θυσίασαν μεγάλο μέρος της ανταγωνιστικότητάς τους όταν ξέρεις πόσο ανέτοιμος έχει μοιάσει τόσες φορές και ο Jelinek. Όχι αν μπορεί να γίνει Oleson, αν μπορεί να παίξει ever στο επίπεδο της Laboral δεν ήξεραν όταν τον πήραν. Έριξαν το επίπεδό τους συνειδητά για ένα ποσό, ενώ ήταν πρώτοι στον όμιλο EL και δεύτεροι στο πρωτάθλημα. Και στα 2 θα τερματίσουν χαμηλότερα, και στα 2 δε θα κατακτήσουν κάτι ακόμα και φέτος που δεν υπάρχουν φόβητρα.

H αλήθεια είναι απλή: αν είσαι κότα δεν αλλάζει αυτό έτσι απλά. Αλλά θα παραστήσω ότι έχω μαγικές ικανότητες, ακούγεται πιο γαμάτο.

Ο Κερεχέτα κάνει κουμάντο. Οπότε τα'θέλουν και τα παθαίνουν. Και όντως πιστεύω ότι αν ο Ολυμπιακός αξιωθεί και παίξει ξανά μπάσκετ υψηλού επιπέδου, μπορεί να βάλει την Κάχα από κάτω.

Τιμή μου να κοσμώ την υπογραφή σου... biggrin.gif

Ε ξενέρα πάλι...39-22 η Βαλένθια μπροστά..

Φοβεράνι δεν μάσησε ούτε από Μπάεζ, ούτε από Ρέι ούτε από Ταβάρες και ο Ράφα σαν καλός πιστολέρο έκανε το καθήκον οπότε πήραν καλή διαφορά..

Τούλσον ψιλοχαμένος και αυτός ο Σέγιερ σαν να μην άλλαξε μια μέρα από την τελευταία φορά. Πιο φοβισμένος πεθαίνεις. Και τον Νιούλει τον αγαπώ τον εκτιμώ αλλά δεν είσαι και Σίσκα ρε φίλε να παίρνεις τόσες προσπάθειες μόνος..
SG3ptshooter
Για την Ισπανική 12αδα ξέχασα να προσθέσω και το όνομα του Suarez, στη λογική του να καλυφθεί ο Claver με ένα αντίστοιχο 3-4αρι. Όχι ότι δε θεωρούσα λάθος το να μετρούν ως πέμπτο ψηλό τον Claver, αλλά μοιάζει να σκέφτονται διαφορετικά και έχουν πράξει ανάλογα στο παρελθόν. Υποθετικά μιλώντας πάντως σίγουρα θα ήταν καλύτερη δικλείδα ασφαλείας ο άφαντος όσο βλέπω σήμερα (απ' το 28') Rey για βάθος στη ρακέτα αντί του Ισπανού Bale. Ούτως ή άλλως βέβαια ανοίγω συζήτηση για 2 παίκτες που στα δύσκολα ματς δεν ξέρω αν θα παίξουν ένα δεκάλεπτο σύνολο. tongue.gif

Το ματς που είχε νωρίς δε γινόταν να το δω αλλά θεωρούσα δύσκολο να στραβώσει, το ματς που έβαλα τώρα έχει πρακτικά λήξει από πριν συντονιστώ. Και δυστυχώς ο αυριανός τελικός έχει ξεκάθαρο φαβορί, παρότι πιστεύω αν κρατήσουμε το σκορ στα μέτρα μας θα μείνουμε κοντά ως το τέταρτο δεκάλεπτο.

Και μιας κι έπιασα πάλι για τους καλύτερους προπονητές, ποιος αξίζει να ονομαστεί ο χειρότερος; Απογοήτευση ο Repesa, απογοήτευση ο Ponsarnau με το Sito.. Δεν ξέρω. Και πίσω στα του κορυφαίου, πόσο θεϊκό είναι που με βάση την άνετη πρωτιά της Real δύσκολα θα το χάσει ο Laso;
Weekendman
Αναμενόμενη νίκη της Βαλένθια, από το μεσημέρι του Σαββάτου είχα προειδοποιήσει για την αυξημένη περιφερειακή πίεση που θα ασκούταν στους γκαρντ της Γκράν Κανάρια, το ότι ο Ρέι λογικά δεν θα επαναλάμβανε το πάρτι των προημιτελικών , και ότι ο Νέλσον θα δυσκολευόταν περισσότερο, και εδώ πρέπει να δώσω για μια φορά συγχαρητήρια για την άμυνα του Ντόελμαν, που δεν έβαλε μόνο 21 πόντους, αλλά παράλληλα έσβησε αρκετά τον Νελσον σαν να ήταν και αυτός αμυντικός εξολοθρευτής όπως ο Φλοράν Πιετρούς ,αν και είναι γνωστή η ικανότητα του στα κλεψίματα.

Μάλλον δεν είναι τυχαίο που και στα 2 φετινά Γκράν Κανάρια-Βαλένθια ο Νέλσον έκανε μέτριο προς άσχημο ματς, και οι μαζεμένοι πόντοι του στο τέλος ,και κάποιες ασσίστ όταν δεν είχαν σημασία δεν ωραιοποιούν την γενική εικόνα αλλά μόνο την στατιστική(21 αξιολόγηση)!

Ιδιαίτερη αναφορά και στον τίμιο παίκτη που ονομάζεται Σαν Μιγκέλ που πίεσε όπως πάντα ,αλλά και μοίρασε 6 ασσίστ

Για τα υπόλοιπα όπως χειρότερος προπονητής της ACB κτλ θα ασχοληθώ αργότερα…
Weekendman
Στα χθεσινά περί Νέλσον, ο φόργουορντ της Γκράν Κανάρια δεν είναι η πρώτη φορά που σώζει στο τέλος στατιστικά την εμφάνιση του

QUOTE(Weekendman @ Oct 13 2012, 20:21 ) *
Απλά θα έβαζα και τον Μπιέλιτσα ως MVP η έστω ως τον δεύτερο σημαντικότερο μετα τον Αργεντινό, και οι 2 φόργουορντ μαζί μάζεψαν 16 ριπάουντ έβαλαν 36 πόντους και συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο να προβληματίζουν με την άμυνα τους τον Νέλσον ,αν και εδώ η στατιστική μπορεί να ξεγελάσει με τους 17 πόντους τα 9 ριμπάουντ και τις 5 άσσιστ του Νέλσον ,αλλά δεν είναι μόνο οι άπιστοι σύζυγοι που ισχυρίζονται ότι δεν είναι αυτό που φαινεται όταν τους πιάνουν στα πράσα, αλλά και εγω για την σημερινή απόδοση του Νέλσον γιατί 4 απο τις 5 άσσες τις έδωσε ο Νέλσον ήδη στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε και κάτι μαζεμένα καλάθια στο τέλος όταν όλα είχαν προ πολλού τελειώσει...



QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 23:50 ) *
Και μιας κι έπιασα πάλι για τους καλύτερους προπονητές, ποιος αξίζει να ονομαστεί ο χειρότερος; Απογοήτευση ο Repesa, απογοήτευση ο Ponsarnau με το Sito.. Δεν ξέρω.


Ο Τίτλος του χειρότερου προπονητή πρέπει να απονεμηθεί στον Ρέπεσα χωρίς αμφιβολία, από την άλλη δεν είναι και ο πρώτος που αποτυγχάνει να διαχειριστεί τα αρκετά λεφτά που σπαταλά η Μαλαγα ,αλλά επειδή αυτό που συμβαίνει στην Μάλαγα δεν έχει αποδειχθει ότι είναι αποτέλεσμα κατάρας , είμαι αναγκασμένος να ρίξω την ευθύνη στον προπονητή.

Το ασημένιο μετάλλιο πιστεύω αξίζει στον περσινό προπονητή της χρονιάς Σίτο Αλόνσο, γιατί έχει μεν την δικαιολογία της ασταθούς οικονομικής κατάστασης που δεν τον άφησε να σχεδιάσει όπως ήθελε την ομάδα το Καλοκαίρι ,και του στέρησε και την συμμετοχή στην Ευρώπη που κέρδισε με τόσο κόπο, αλλά όσο επιεικής και να θέλεις να είσαι ,το μπέρδεμα με το φύγε εσύ και έλα εσύ που παρατηρούμε στην διάρκεια της σαιζόν, π. χ με φόργουορντ να γίνεται αντικατάσταση από γκαρντ(Φίνλει στην θέση του Τέιλορ) κτλ ,δεν δίνει την καλύτερη εντύπωση για την σταθερότητα του πλάνου του προπονητή.

Αν και όπως στην Μπανταλόνα οι ομάδες του Σίτο συνεχίζουν να σουτάρουν πολλά τρίποντα αν και με όχι ιδιαίτερη ευστοχία(15η στο Ισπανικό πρωτάθλημα), το μόνο πραγματικό θετικό που μπορών να πιστώσω στον φετινό Σίτο Αλόνσο είναι η μετακίνηση του Γουντς στο 4 , που θα δώσει νέα ώθηση στην καριέρα του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού.

Το χάλκινο μετάλλιο θα μπορούσε να το εξασφαλίσει ο Ponsarnau της Μανρέσα αν μέναμε στο πρώτο μισό της μέχρι τώρα σαιζόν, αλλά σε αυτό το πρώτο μισό ο Τσάβι Ροντρίγκεθ δεν μπορούσε να ήταν τόσο διαθέσιμος όσο θα ήθελε η Μανρέσα, ενώ στο δεύτερο μισό που είχε τον κανονικό Τσάβι ,οι εμφανίσεις της Μανρέσα δεν ήταν καθόλου άσχημές ,θυμηθείτε τις οριακότατές ήττες με Βαλένθια και Κάχα και την νίκη στην Γκράν Κανάρια, βαθμολογικά βρίσκεται σε άσχημη θέση με 2 νίκες λιγότερες από την σωτήρια 16η θέση, αλλά παρόλο αυτά πιστεύω ότι θα ο Ponsarnau μπορεί να σώσει το καράβι

Μέχρι πριν από λίγες αγωνιστικές η σίγουρη επιλογή μου για την Τρίτη θέση(ίσως και ψηλότερα) θα ήταν ο Ρενέσες , αν μετά από πειραματισμούς στην θέση 4 με Μπάκμαν και Ντόζιερ δεν κατέληγε στην σωτήρια λύση του Λαταβιους Γουίλιαμς

Από άλλους υποψήφιους Ο Poch Στην Φουενλαμπράδα έχω την εντύπωση ότι θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο, αλλά και πέρσι η ομάδα ήταν στα πατώματα της Λίγκας οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι αυστηρός

Για να δώσω ένα τέλος θα απονείμω την Τρίτη θέση στον προπονητή της Μανρέσα ελέω προβλημάτων Ροντρίγκεθ ,και Λατάβιους Γουίλιαμς


QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 23:50 ) *
Και πίσω στα του κορυφαίου, πόσο θεϊκό είναι που με βάση την άνετη πρωτιά της Real δύσκολα θα το χάσει ο Laso;


Για τον τίτλο του καλύτερου προπονητή ο Pedro Martinez είναι αυτός που εως τώρα το αξίζει , το υλικό της Γκράν Κανάρια δεν είναι σε καμία περίπτωση για Τρίτη θέση, κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Ισπανικού κυπέλλου, και παρουσιάζει ένα συγκροτημένο σύνολο.

Ο Τάμπακ επίσης πρέπει να του πούμε ένα Μπράβο, γιατί μεν ο Ιβάνοβιτς είχε αφήσει με καλό ρεκόρ, αλλά το να έχεις σε ένα τέτοιο πρωτάθλημα με πολλές παγίδες, ρεκόρ 12-0 ως προπονητής είναι πραγματικά σούπερ!

Στην Τρίτη θέση θα μπορούσε να ήταν ο δικός μας ο Κατσικάρης που διαχειρίστηκε τις αλλαγές στο ρόστερ και ξαναπαρουσιάζει πάλι ένα σύνολο που ανήκει στους μεγάλους της Λίγκας και παραμένει στο ίδιο επίπεδο ,κάτι που δεν περίμεναν οπωσδήποτε όλοι. Αλλά ήδη προσωπικά είχα αναλύσει για συγκεκριμένους λόγους στην αρχή της χρονιάς γιατί η Μπιλμπάο μπορούσε να μείνει στο ίδιο ανταγωνιστικό επίπεδο οπότε δεν θέλω να ηρωοποιήσω υπερβολικά τον Κατσικάρη από όσο του αντιστοιχεί για το καλό χτίσιμο της ομάδας, και επειδή υπάρχει και η αποτυχία του Κόπα Ντελ Ρέι δεν μπορώ να τον τοποθετήσω στο τοπ-3

Μήπως θα μπορούσε να ήταν ο προπονητής της Σαραγόσα η της Ομπραντόιρο; για την Σαραγόσα θα μπορούσε αλλά περιμέναμε το ξεπέταγμα, και η Ομπραντόιρο είναι ωραία να την βλέπεις αλλά δεν είναι καν οκτάδα.

Η τελική επιλογή μου θα είναι ο Vidorreta που πήρε μια ομάδα που αγωνιστικά είχε υποβιβαστεί πέρσι, και την πήγε στο Κόπα Ντελ Ρέι και μακριά από οποιεσδήποτε ανησυχίες υποβιβασμού, αν μάλιστα η Γκράν Κανάρια πέσει στις θέσεις 5-8 μπορώ να τον αναδείξω και κορυφαίο προπονητή στην Ισπανική Λίγκα στο τέλος της σαιζόν!



QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 22:32 ) *
Σέβομαι τους προαναφερθέντες, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζονται για το βάθος του πάγκου παίκτες μεγάλης "μπασκετικής" ηλικίας, γιατί υπάρχουν λύσεις στη θέση, σε αντίθεση με το 2-3 της δικής μας Εθνικής όταν τους δοκιμάσαμε. Γι' αυτό άλλωστε πιστεύω πως δεν βρέθηκαν σε αυτήν την περσινή Ισπανία Β, που λεγόταν μάλιστα και "Ισπανία 2014", πράγμα που δείχνει πως κοιτούσαν και στο μέλλον με τη σύστασή της.

Ούτε και εγω θα πόνταρα τα λεφτά σε αυτήν την προοπτική...

QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 22:32 ) *
Συνεχίζω να τον θεωρώ σχετικά υποτιμημένο πάντως.

Το στυλ δεν με τρελαίνει ,αλλά με 2 μέτρα και 12 εκατοστά τελειώνει φάσεις είναι αμυντική παρουσία,διαθέτει και καλός σουτακι για το ύψος του , θήτευσε και σε καλές ομάδες οπότε δεν κατατάσσεται στην κατηγορία των ψηλών που σου χαρίζουν ειρωνικό χαμόγελο, βέβαια εννοείται ότι δεν κάνει για Εθνική Ισπανίας.

QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 23:50 ) *
Για την Ισπανική 12αδα ξέχασα να προσθέσω και το όνομα του Suarez, στη λογική του να καλυφθεί ο Claver με ένα αντίστοιχο 3-4αρι. Όχι ότι δε θεωρούσα λάθος το να μετρούν ως πέμπτο ψηλό τον Claver, αλλά μοιάζει να σκέφτονται διαφορετικά και έχουν πράξει ανάλογα στο παρελθόν. Υποθετικά μιλώντας πάντως σίγουρα θα ήταν καλύτερη δικλείδα ασφαλείας ο άφαντος όσο βλέπω σήμερα (απ' το 28') Rey για βάθος στη ρακέτα αντί του Ισπανού Bale. Ούτως ή άλλως βέβαια ανοίγω συζήτηση για 2 παίκτες που στα δύσκολα ματς δεν ξέρω αν θα παίξουν ένα δεκάλεπτο σύνολο. tongue.gif

Παίζει και ρόλο στο ποιοί θα έχουν όρεξη να κατεβούν για να δούμε ποιός απο τους παίκτες 2ης επιλογής είναι κατάλληλοι για να συμπληρώσει ρόστερ ,θα δούμε...

QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 9 2013, 23:50 ) *
Και δυστυχώς ο αυριανός τελικός έχει ξεκάθαρο φαβορί, παρότι πιστεύω αν κρατήσουμε το σκορ στα μέτρα μας θα μείνουμε κοντά ως το τέταρτο δεκάλεπτο.


Για τον τελικό ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Βαλένθια, το ερώτημα είναι, όταν αποκλείεις την πρώτη ομάδα της Λίγκας, και την οικοδέσποινα της διοργάνωσης μπορείς να κολλήσεις στην Βαλένθια;

Όμως παρόλο τις μεγάλες νίκες των Μπλαουγκράνα ,δεν θα ήμουν διστακτικός όσο εσύ ,και πιστεύω ότι είναι αρκετά αν όχι απολύτως σίγουρο ότι η Βαλένθια θα το παλέψει μέχρι τέλους απέναντι στην Μπαρτσελόνα, όπως έδειξε σε όλα τα ντέρμπι του Ισπανικού πρωταθλήματος με Μπαρτσελόνα,Ρεαλ,Κάχα, Μπιλμπάο…

Ανέφερα ήδη απο χθές μερικά θετικά στοιχεία της Βαλένθια, η όποια μπορεί να αντιπαραθέσει ισχυρή φροντ-λαιν απέναντι στην περίφημη της Μπαρτσελόνα, ας ελπίσουν οι Κελάτι,Μαρτίνεθ και Ρίμπας να προσφέρουν σκορ στην περιφέρεια, και οι Σαν Μιγκέλ, Μάρκοβιτς να παραμείνουν περισσότεροι ψύχραιμοι στην οργάνωση του παιχνιδιού από ότι ήταν ο Ομαρ χθες!

Το φαβορί είναι φυσικά η Μπαρτσελονα ,απλά δεν θα το θεωρούσα τόσο αδιαφιλονίκητο…
SkyFall
τι ώρα είναι ο τελικός?
SG3ptshooter
QUOTE(SkyFall @ Feb 10 2013, 19:09 ) *
τι ώρα είναι ο τελικός?

20.00 Eλλάδος, 19.00 Ισπανίας.
SkyFall
QUOTE (SG3ptshooter @ Feb 10 2013, 19:11 ) *
20.00 Eλλάδος, 19.00 Ισπανίας.


επειδή θα πάρει ώρα να βγούν όξω τα δικά μας τα δίποδα, ώστε να ξεκινήσει ξανά ο τελικός, ρίξε κανένα λίνκ στο λαό σου smiley.gif
Manu7
Τι τον έβαλαν τον ύμνο εκεί μέσα;

Έπεσε ένα ωραίο γιουχάρισμα....
PanosIlio
Υπάρχει κάποιο link για τον τελικό?

Στη bwin παρόλο που μέχρι και στοίχημα το έχω παίξει δεν έχουν video...
SG3ptshooter
To δεύτερο link στο firstrow έχω ανοιχτό και δε μου χει κολλήσει ως τώρα.

Τριποντάκι ο τρελός αλλά πρέπει να τα βάλει λίγο με τα θηρία μέσα. Καλό run και έναν πόντο μπροστά η Valencia στο 10.
Weekendman
Άντεξε μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο όσο πρόλαβα να δω, αλλά έμεινε απο καύσιμα και δεν ήταν τόσο ανταγωνιστική όσο περίμενα η Βαλένθια.

Για την Μπαρτσελόνα πρέπει να ομολογήσω ότι είναι στην καλύτερη της φόρμα σε αυτην την σαιζόν!

PanosIlio
Ωραίος ο χθεσινός τελικός.

Μου πήρε λίγο το μυαλό από τις καφρίλες.

Είχα στο laptop ανοιχτό αυτόν τον τελικό, NBA 2K13 στο XBOX και έριχνα και κλεφτιές ματιές στο σκορ του Ελληνικού τελικού.

Κρίμα που δεν είχε και αγωνία μέχρι το τέλος.

Αλλά ευχαριστήθηκα μπάσκετ και ατμόσφαιρα. Άλλο πράγμα ρε γμτ, εκεί κρίση δεν έχουν? Γιατί δεν έχει περάσει και στην κοινωνία τους και όλα ήταν όπως πριν, γαμάτη διοργάνωση, εξαιρετικά όλα.

Και φάγανε και τη γιούχα τους (σε νορμάλ πλαίσια) τα πιτσιρίκια της Ρεάλ όταν πήγαν για τη βράβευση που πήραν το Κύπελλο των μικρών smiley.gif
natouralistis
Ρεκόρ εισιτηρίων στο Final 8 της Ισπανίας

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της λίγκας, η "Φερνάντο Μπουέσα Αρένα" γέμισε με 100.205 θεατές στα 7 παιχνίδια της από τις 7 μέχρι τις 10 Φεβρουαρίου που διεξήχθησαν τα παιχνίδια, καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ των 97.276 εισιτηρίων από τη διοργάνωση του Μπιλμπάο το 2010.

Ημέρα Γύρος Αγώνας Θεατές

Πέμπτη Προημιτελικά Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 14.500

Πέμπτη Προημιτελικά Κάχα Λαμποράλ - Σαραγόσα 14.500

Παρασκευή Προημιτελικά Βαλένθια - Εστουδιάντες 14.200

Παρασκευή Προημιτελικά Γκραν Κανάρια - Μπιλμπάο 13.600

Σάββατο Ημιτελικά Κάχα Λαμποράλ - Μπαρτσελόνα 15.085

Σάββατο Ημιτελικά Βαλένθια - Γκραν Κανάρια 14.200

Κυριακή Τελικός Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 14.120
Weekendman
Λίγο αργά το πήραν χαμπάρι ,αλλά αφού το σκέφτηκαν και αναγνώρισαν το πρόβλημα στην Ρεάλ πάλι καλά να λέμε!

http://www.superbasket.gr/permalink/176622.html
SG3ptshooter
O 13χρονος Σλοβένος της Real που βγήκε MVP στο mini-κύπελλο:
http://acbtv.acb.com/video/5727-lacb-20122...ia_gasteiz_2013
Δε θα το έβαζα, αλλά ρε γμτ έχω άδικο πως η κινησιολογία του μου θυμίζει πολύ έναν κορυφαίο Ευρωπαίο παίκτη της εποχής μας;

Αναβιώστε κάποιος άλλος κι αυτό, απ' όταν το προσπάθησα (κι απελπίστηκα) ο Valanciunas έχει φτάσει βασικός στο ΝΒΑ κι ο Kuzminskas στην Εθνική ανδρών. icon_drunk.gif
SG3ptshooter
Oι τραυματίες της αγωνιστικής:
http://www.acb.com/redaccion.php?id=91672
QUOTE
Cajasol. Falta confirmación del parte médico del club.

και λέω νταξ, για να μην λένε έστω ότι υπάρχει πιθανότητα για πρόβλημα, δεν πειράζει που δε βρήκαν στο κινητό το φυσιοθεραπευτή της Cajasol, θα αφήσω μέσα το δίδυμο των επιτυχιών. Που άλλωστε καλά ήταν πριν το κύπελλο. Τελικά δεν έπαιξε ΟΥΤΕ Ο SATORANSKY OΥΤΕ Ο LATAVIOUS. ugly1.gif
Δε μου χει ξανατύχει κάτι τόσο άκυρο.

patrickdrd
καλα ρε, μας δουλευεις; εκανες 197 με 9 παικτες;
παναγια μου peace.gif
SG3ptshooter
QUOTE(patrickdrd @ Feb 17 2013, 23:21 ) *
καλα ρε, μας δουλευεις; εκανες 197 με 9 παικτες;
παναγια μου peace.gif

και -6 τον Oleson ugly1.gif
patrickdrd
αχαχαχαχαχ, απιστευτος πραγματικα,
παρολα αυτα παραμενεις πρωτος 41.gif ,
αλλα θα ακολουθησει σφαγη-μαχη μεχρις τελικης πτωσης για 3 cool.gif

θυμησε μου κανονικη περιοδο παιζουμε μονο ή συμπεριλαμβανονται κ τα πλεϊ οφφ;

μπαρτσα ειδατε;

δειτε φιναλε:

http://www.superbasket.gr/permalink/176988.html
SG3ptshooter
QUOTE(patrickdrd @ Feb 17 2013, 23:32 ) *
θυμησε μου κανονικη περιοδο παιζουμε μονο ή συμπεριλαμβανονται κ τα πλεϊ οφφ;

κανονική περίοδος μόνο.

Η λήξη του Barcelona - Fuenlabrada, με το Valters να βάζει τρίποντο στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων και να ισοφαρίζει το ματς, το Rabaseda να κάνει κάτι αντίστοιχο του τι κάνει συνήθως και τον Tomic να θυμίζει Childress του 2010.

edit: Το έβαλες κι εσύ. laugh.gif

επίσης, ξανά σκάει αφιέρωμα πριν την αγωνιστική για το πως παίζει να περάσει πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Barcelona o Navarro και πάλι δεν έπαιξε καν. Το περίμεναν κάπου το Δεκέμβρη και στα τελευταία έξι ματς έχει παίξει 2 φορές, 20 λεπτά σύνολο κι έχει σκοράρει μόνο 10 πόντους, θέλει άλλους 23.
patrickdrd
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 18 2013, 00:43 ) *
edit: Το έβαλες κι εσύ. laugh.gif


στο τσακ σε προλαβα laugh.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 17 2013, 23:43 ) *
κανονική περίοδος μόνο.

Η λήξη του Barcelona - Fuenlabrada, με το Valters να βάζει τρίποντο στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων και να ισοφαρίζει το ματς, το Rabaseda να κάνει κάτι αντίστοιχο του τι κάνει συνήθως και τον Tomic να θυμίζει Childress του 2010.

edit: Το έβαλες κι εσύ. laugh.gif

Αφού είδα τον Τόμιτς να βγαίνει για να μαρκάρει τον αντίπαλο περιφερειακό στο τρίποντο ,τότε δεν μπορεί να με εντυπωσιάσει οτιδήποτε άλλο!
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Feb 17 2013, 23:50 ) *
Αφού είδα τον Τόμιτς να βγαίνει για να μαρκάρει τον αντίπαλο περιφερειακό στο τρίποντο ,τότε δεν μπορεί να με εντυπωσιάσει οτιδήποτε άλλο!

Έχει λογική. Δεν είναι εξ' αρχής πάνω του, αλλά γιατί να μην μείνει; Θα πάνε δεδομένα για τρίποντο, ο Valters 95% θα το πάρει πάνω του, αν το χεις πει στoν Tomic και σηκωθεί, όπως και συνέβη, και το σουτ το δυσκολεύεις πραγματικά και αν μπει δε φέρει ευθύνη ο Κροάτης αφού έκανε αυτό που έπρεπε.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 18 2013, 00:00 ) *
Έχει λογική. Δεν είναι εξ' αρχής πάνω του, αλλά γιατί να μην μείνει; Θα πάνε δεδομένα για τρίποντο, ο Valters 95% θα το πάρει πάνω του, αν το χεις πει στoν Tomic και σηκωθεί, όπως και συνέβη, και το σουτ το δυσκολεύεις πραγματικά και αν μπει δε φέρει ευθύνη ο Κροάτης αφού έκανε αυτό που έπρεπε.


Το πιο λογικό βέβαια ήταν να γίνει το φάουλ πριν το οποιοδήποτε τρίποντο ,όσο και αν είναι δύσκόλο να σκύψει ένα τέτοιο βαρύ και ψηλό κορμί σαν τον Τόμιτς, αλλά πραγματικά τα πήγε καλύτερα απο ότι περίμενα ο Κροάτης σε αυτό το μαρκάρισμα και ας ήταν αρνητικό το αποτέλεσμα...

HLR CENATION
Ωραιο ματς το Μουρθια-Μπαρτσελονα.1 ποντο μπροστα η Μπαρτσελονα.

Καλυτερος παικτης της μεχρι τωρα ο Τιμιτς που τον αξιοποιει θαυμασια ο Σαντα.

Απο την Μουρθια μ αρεσουν ο Τζειτελς και ο αυστραλος Μπαρλοου.
HLR CENATION
Ισοπεδωτικη η Μπαρτσα στην β περιοδο ξεφυγε στο σκορ.

Την σκυταλη την πηρε ο Ολεσον που εβαλε 10 ποντους με 2 τριποντα.Καταπληκτικος και ο Τομιτς με 12 ποντους -5 ριμπ.
patrickdrd
ξεσκιζεται κ ο ολεσον εν τη απουσια του ναβαρο, πολυβολο πραγματικο ο τυπος
HLR CENATION
Εκει που εδειξε η Μουρθια οτι μπορει να το κανει ντερμπι πατησε γκαζι η Μπαρτσα και χαθηκε στον οριζοντα.

Απολαυση οι Μαικλ,Τομιτς.
HLR CENATION
Σαντα 7 Αξιοποιησε θαυμασια τον Τομιτς

Ολεσον 8 εντυπωσιακος στην εκτελεση

Μαικλ 9 Οταν κολησε η Μπαρτσα στο 43-46 την πηρε απο το χερακι και την οδηγησε στην νικη

Γουαλας 7 Για μια ακομα φορα πολυ καλος σε αμυνα -ριμπαουντ

Τομιτς 9 Θαυμασιο ποαιχνιδι.Νταμπλ-νταμπλ

Χουερτας 7 εβαλε συνεχομενους ποντους που εγειραν την πλαστιγα οριστικα υπερ των καταλανων

MVP: Τομιτς

SG3ptshooter
Γκαβο-Javi χάνει τη σεζόν, χάνει και την ευκαιρία για άνοδο στη δεκάδα στη λίστα με τις assists που το είχα πολύ ψηλά στη λίστα των μπασκετικών επιθυμιών για το 2013. Σε συνδυασμό με το ότι χάνουν και το Ramsdell και δεν παίζουν χρήματα για κάτι καλύτερο από ελεύθερους ξένους μοιάζουν πολύ δύσκολα τα πράγματα για τη Manresa.

edit: Απ' ότι βλέπω έδιωξε η Laboral τον κεφάλα (Cabezas). Δεν είναι Javi Rodriguez, ας τον πάρουν για να τους ρίξει αλλά να έχουμε να λέμε ότι το πάλεψαν. Τα χαμε γράψει για τον κύριο αυτό απ' το Σεπτέμβρη.
Weekendman
Ας θυμηθούμε μια παλια θρυλική στιγμή της ACB...

http://i50.tinypic.com/xdw8ro.gif

Στην όποια σήμερα για όποιον ενδιαφέρεται έχουμε το ντέρμπι των ουραγών Λαγκούν-Μανρέσα ,που οποιος επικρατήσει θα εγκαταλείψει την τελευταία θέση, και θα μπορεί να πλησιάσει περισσότερο την κατοχο της 16ης θέσης Φουενλαμπράδα που απέχει αυτην την στιγμή 2 νίκες.
HLR CENATION
QUOTE(Weekendman @ Mar 2 2013, 15:37 ) *
Ας θυμηθούμε μια παλια θρυλική στιγμή της ACB...

http://i50.tinypic.com/xdw8ro.gif

Στην όποια σήμερα για όποιον ενδιαφέρεται έχουμε το ντέρμπι των ουραγών Λαγκούν-Μανρέσα ,που οποιος επικρατήσει θα εγκαταλείψει την τελευταία θέση, και θα μπορεί να πλησιάσει περισσότερο την κατοχο της 16ης θέσης Φουενλαμπράδα που απέχει αυτην την στιγμή 2 νίκες.

κατι για το φαντασυ,ελπιζω να μην σας την σπαω.

Λορμπεκ και Κελατι απαραδεκτοι.Τους εδιωξα.Κοντα στην εξοδο και ο Ραφα Μαρτινεθ.Απαραδεκτη η προηγουμενη αγωνιστικη. 68.gif
Weekendman
QUOTE(HLR CENATION @ Mar 2 2013, 17:07 ) *
κατι για το φαντασυ,ελπιζω να μην σας την σπαω.

Λορμπεκ και Κελατι απαραδεκτοι.Τους εδιωξα.Κοντα στην εξοδο και ο Ραφα Μαρτινεθ.Απαραδεκτη η προηγουμενη αγωνιστικη. 68.gif

Και επειδή ο Κελάτι είναι...καλόπαιδο έβαλε σήμερα 19 πόντους με την Καχασόλ με το που τον έδιωξες, αλλά η είδηση είναι ότι οι Ανδαλουσιάνοι μπορουν να νικάνε και χωρίς τον Λατάβιους Γουίλιαμς και μάλιστα μέσα στην Βαλένθια, που αρχίζει να έχει σοβαρό πρόβλημα στο να χάνει ματς με ομάδες που έπρεπε να τις είχε του χεριού της.


Στο άλλο ματς η Λαγκούν νίκησε ,και ο Φίνλει που φοβόμασταν ότι θα έφερνε μπέρδεμα στην ήδη πολυπληθή περιφέρεια των Βάσκων αποδεικνύεται μεταγραφή τεφαρίκι!

Αύριο το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι είναι το ντέρμπι Μπαρτσελόνα-Κάχα Λαμποράλ, και μπορεί να μοιάζει αρκετά με πολύ δύσκολο το να φτάσει η Μπαρτσελόνα την Κάχα Λαμποράλ με 4 νίκες λιγότερες αυτην την στιγμή, αλλά έχει τις προυποθέσεις για να το μετατρέψει σε μια εύκολη υπόθεση το συγκεγκριμένο ματς τουλάχιστον.

Βέβαια θα δω και το Μπάγιερν-Μπάμπεργκ που θα αρχίσει στις 2 και 15 ,οπότε οι υπόλοιποι θαμώνες του τοπικ ας πουν 2 λόγια για το Ισπανικό ματσάκι αν θέλουν...
Weekendman
Σε λάθος διοργάνωση έκανε το διπλό στην Βαρκελώνη η Κάχα Λαμποράλ,και αμφιβάλλω πολύ αν το ξανακάνει και στην Ευρωλίγκα όπως θα θέλαμε σαν Ολυμπιακοί με Ναβάρο λογικά παρών τότε...

Κατα τα άλλα το διπλό της Φουενλαμπράδα κάνει δύσκολο το έργο της Λαγκουν ,και αποτελεί μάλλον την θανατική καταδίκη της Μανρέσα, ενώ η Μάλαγα πήρε επιτέλους ένα ντέρμπι με την Μπιλμπάο ως θύμα!

Ως επίλογο, δεν ξέρω αν τυχον ο Κουκ έπαιξε καμιά καλή άμυνα σήμερα ,αλλά ο απολογισμός του στην Ισπανική Λίγκα με 2,3 πόντους 2,8 ασσίστ και 2,8 στην αξιολόγηση ανα παιχνίδι,+ την καταστροφική του απόδοση στον προημιτελικό του Κόπα Ντελ Ρέι ,τον κάνει μεγάλο φαβορί για την θέση του πλέι-μεικερ στην πεντάδα-απογοήτευση της σαιζόν στην Ισπανία .Όπου πέρα του Ομάρ είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα καταλήξω και στον Μπάκμαν για την θέση του πάουερ φόργουορντ σε αυτην την ιδιότυπη ομάδα.

Και η πλάκα με τον Κουκ δεν είναι ,ότι δεν έχει καλά νούμερα ούτε στην Ευρωλίγκα , αλλά το γεγονός ότι στα τελευταία 6 ματς στην ACB σκόραρε 2 πόντους ,όχι ανα παιχνίδι ,αλλά συνολικά!

Σίγουρα παλιότερα λέγαμε ότι δεν είναι και ο καλύτερος ποιντ-γκάρντ στο σκοράρισμα, αλλά όχι και έτσι!
SG3ptshooter
QUOTE
Velimir Perasovic y el @valenciabasket han acordado una extensión de contrato del entrenador croata hasta el 30 de junio de 2014

https://twitter.com/ACBCOM/status/308918320952918016
Ωραία. Ας αλλάξουμε και ιατρικό team τώρα.

Η Μanresa αν δεν ενισχυθεί έπεσε. Πήρε 2 γηγενείς που δεν αρκούν, επαναφέροντας το Lavina και φέρνοντας άλλον έναν Creus στην ιστορία της.


Μιας κι έπιασα τα σόγια, δεν το γνώριζα, αλλά ο πατέρας του Beiran είχε μεγαλύτερη καριέρα απ' το γιο του, με 3 κατακτήσεις λίγκας με τη Real και μετάλλιο στους ΟΑ. Τώρα δηλώνει GranCanaria.
http://www.acb.com/redaccion.php?id=92109

Navarro πρώτος σκόρερ/καλύτερος παίκτης/31 λεπτά με το ταμπούρι τους Ρώσους και το ΣΚ αραλίκι πάλι παρά το derby, έτσι για να μην κατέβει πάλι πλήρες το roster των Lampropouloi. Kαλά να πάθετε που χάσετε απ' την τωρινή Caja.

top7 με Mejri, Faverani, το μικρό Grimau να κερδίζει το ματς, Calloway/Zoric, Aguilar και Realx2.
Razorblade Fish
Ο Νίκος ο Ζήσης έχει πάρει από το χεράκι την Μπιλμπάο και την οδηγεί σε μεγαλεία,αλλά αυτά δεν τα λέτε και δεν τα γράφετε! tongue.gif 20 ποντάκια,7 ασσίστ και 27 αξιολόγηση σήμερα,έτσι απλά...
thrylos7
Ναι μωρέ Νικόλα! Πέτα την έξω (την ασσίστ)!
patrickdrd
τι παιζει ρε ο μπιελιτσας, απαπα
patrickdrd
τεραστια ματσαρα το καχα - ρεαλ,
οποιος δεν το δε, εχασε,
κλειδι του ματς το 6-26 σερι που εκανε η ρεαλ οταν το σκορ εφτασε στο 70-54,
για να προηγηθει με 76-80,
οταν κ το πηρε προσωπικα ο ρουντι,

πολλα νευρα για την διαιτησια απο τους καχαιους,
πεσαν κ κατι τεχνικες ποινες,
αν ειναι δικαιολογημενα ή οχι δεν ξερω, δεν ασχολουμαι με διαιτησιες

τελος, φαση του ματς ταϊμουτ της ρεαλ που δειχνει τον ρουντι
σε οδηγιες του λασο να κοιταει το γηπεδο αδιαφορος,
ενω να σηκωνεται πριν καν τελειωσει ο λασο biggrin.gif
Weekendman
Παραφράζοντας το γνωστό απόφθεγμα του Λίνεκερ, το φετινό πρωτάθλημα της ACB φαίνεται ένα απλό πρωτάθλημα, όπου 10 παίκτες κυνηγούν μια μπάλα , και στο τέλος κερδίζει η Ρεάλ, δεν το πρόλαβα ολόκληρο το ματς, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ρεάλ έπαιξε μια χαρά δίνοντας κατα εξαίρεση μερίδιο προσπάθειων και στους έρμους ψηλούς κοντά στο καλάθι(Ρέγες,Μίροτιτς,Σλόττερ).

Αυτό σημαίνει ότι η πρώτη θέση κρίθηκε ,και θα μπορούσε μάλιστα να κριθεί και απο χθές το ποιός θα υποβιβαστεί, αλλά η Φουενλαμπράδα έχασε το ματς-μπολ στην έδρα της απέναντι στην Λαγκούν...



QUOTE(patrickdrd @ Mar 10 2013, 14:33 ) *
πολλα νευρα για την διαιτησια απο τους καχαιους,
πεσαν κ κατι τεχνικες ποινες,
αν ειναι δικαιολογημενα ή οχι δεν ξερω, δεν ασχολουμαι με διαιτησιες

Στην φάση της διείσδυσης του Εμετέριο μπορεί να δωθεί φάουλ, αλλά οι τεχνικες μετά ήταν σίγουρα ανούσια επείδειξη δύναμης!
SG3ptshooter
QUOTE(Razorblade Fish @ Mar 9 2013, 22:40 ) *
Ο Νίκος ο Ζήσης έχει πάρει από το χεράκι την Μπιλμπάο και την οδηγεί σε μεγαλεία,αλλά αυτά δεν τα λέτε και δεν τα γράφετε! tongue.gif 20 ποντάκια,7 ασσίστ και 27 αξιολόγηση σήμερα,έτσι απλά...

Tι έγινε; Τα 2 επόμενα ΣΚ που δεν ήμουν εδώ δεν είχε κανένας internet; Ενημερώστε με κι εμένα.. tongue.gif
SG3ptshooter
Πρώτα η συνήθης, και απαραίτητη όταν ποστάρω κάτι τόσο σημαντικό, μουσική υπόκρουση.


QUOTE
H Βαλένθια μετά τους απανωτούς τραυματισμούς συμφώνησε με τον Άνταμ Χρίτσανιουκ! Ο Πολωνός ψηλός αγωνιζόταν στην Πρόκομ.

http://basketnet.gr/main/2/europe/articles/1/nixt-xr.html

Σοβαρά τώρα, αλλάξτε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ιατρικό επιτελείο.
patrickdrd
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 27 2013, 21:03 ) *
Tι έγινε; Τα 2 επόμενα ΣΚ που δεν ήμουν εδώ δεν είχε κανένας internet; Ενημερώστε με κι εμένα.. tongue.gif


α, ετσι ε; ελειπες εσυ καλα καλα κ εμεις θα κατσουμε εδω να ενημερωνουμε εσενα ε;
δεν δικαιουμαστε να λειπουμε κ εμεις; tongue.gif
SG3ptshooter
QUOTE(patrickdrd @ Mar 29 2013, 12:03 ) *
α, ετσι ε; ελειπες εσυ καλα καλα κ εμεις θα κατσουμε εδω να ενημερωνουμε εσενα ε;
δεν δικαιουμαστε να λειπουμε κ εμεις; tongue.gif

Όταν δεν παίζει καλά ο Ζήσης θέλω να τ' ακούω. 69.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.