Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague 2011-2012 off topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2011-2012
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
επαθα λαστιχο
QUOTE(Ginobili @ Dec 28 2011, 14:52 ) *
Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα η Σιένα με την Μπιλμπάο

οι μακκαλεμπ-λαβρινοβιτς-καουκενας ποτε γυριζουν?
T.W.Is.M.
QUOTE(Razorblade Fish @ Dec 28 2011, 14:51 ) *
Την υποτιμας πολυ τη Σιενα...Για μενα σκανδαλο αυτος ο ομιλος,η Ευρωλιγκα το εχει ξεφτιλισει το θεμα...3 Ισπανικες θα παιζουν μεταξυ τους και η Σιενα θα πηγαινοερχεται...Τραγικα πραγματα...


Ετσι ειναι. Εγω θυμαμαι να λεει το σαιτ της Ευρωλιγκα οτι 2 ομαδες που εχουν ξανασυναντηθει στον πρωτο γυρο δεν ξαναπαιζουν και δεν μπορουν να υπαρχουν πανω απο 2 ομαδες απο την ιδια χωρα. Αν δεν ισχυουν αυτα, εγω θελω ομιλο με Ουνικαχα-Καντου-Ζαλγκιρις! icon_drunk.gif
ViC
καλά τα έχουν κάνει λίγο ρόιδο στην ευρωλίγκα! Ο όμιλος acb+Σιένα είναι για γέλια! Αλλά κατάφεραν να βγάλουν και δύο τουρκικές μαζί! τουλάχιστον χώρισαν τις ιταλικές...
και τώρα η ώρα της γραφικής μου πρόβλεψης. Αβλεπί που λέμε και στα χαρτιά:
όμιλος Ε: ΤΣΣΚΑ, Εφές
όμιλος F: Ρεάλ, Σιένα
όμιλος G: Μιλάνο, ΠΑΟ
όμιλος H: Μπαρτσελόνα, Μακάμπι
περνάνε ΤΣΣΚΑ, Ρεάλ, Μπαρτσελόνα, Μακάμπι και σφάζονται στο F4 με την ΤΣΣΚΑ να το σηκώνει...
sacarame
Η Ευρωλίγκα ανακοίνωσε τα 5 πιο συναρπαστικά ματς σε φάιναλ φορ σε αυτή τη δεκάχρονη ιστορία της


http://www.sport.gr/default.asp?pid=69&vid=43224


Μέσα σε αυτά είναι οι 2 τελικοί του ΠΑΟ σε ΟΑΚΑ και Μπολόνια, και ο ημιτελικός του Ολυμπιακού με την Παρτιζάν στο Παρίσι
επαθα λαστιχο
ο ελληνικος εμφυλιος το 2009 επρεπε να ειναι μεσα,οπως και ο τελικος της ιδιας χρονιας με την τσσκα.
berry
αναβαθμιστηκε (νομιζω) το σαιτ της ευρωλιγκας

δεν το χω ψαξει φουλ αλλα στα θετικα ειναι πχ ο εμπλουτισμος των στατιστικων οπως και η δυνατοτητα αναγωγης στατιστικων ανα 40λεπτο

πχ

http://www.euroleague.net/main/statistics?...p;agg=PerMinute



Razorblade Fish
Ρε τι χρονια κανει ο Ντομερκαντ φετος...Που να ηταν και λιγο καλυτερος στα διποντα,στα οποια σουταρει πολυ χειροτερα απο οτι στα τριποντα...
berry
ερωτηση

πως υπολογιζεται το +/- που βγαζει στα στατιστικα ?

πχ

http://live.euroleague.net/gamesjs.aspx?ig...NPC4636&z=1
damian
Πάμε για επανάληψη των περσινών πλει-οφ Ολυμπιακός-Σιένα Πάο-Μπάρτσα.....άσχετο....
sarounas
όποιος δεν έχει δει (ακούσει) την περιγραφή στο Φενέρ Καζάν στα τελευταία λεπτά δεν έχει δει τίποτα icon_drunk.gif

http://www.facebook.com/video/video.php?v=...v=3289012585029
boumtze-boumtze
QUOTE (sarounas @ Feb 24 2012, 23:39 ) *
όποιος δεν έχει δει (ακούσει) την περιγραφή στο Φενέρ Καζάν στα τελευταία λεπτά δεν έχει δει τίποτα icon_drunk.gif

http://www.facebook.com/video/video.php?v=...v=3289012585029

Pεθανα στο γελιο... smiley.gif
Μπραβο τζουτζουχλαρ,χαιντε τζουτζουχλαρ.... smiley.gif
Μιλαμε για παροξυσμο icon_drunk.gif 69.gif
pete7
http://www.redplanet.gr/basket/ti-hthele-n...lo.1667152.html
τι ηθελε να πει ο σκαριολο αναρωτιεται ο τιτλος
Zoys
QUOTE(pete7 @ Feb 25 2012, 20:17 ) *
http://www.redplanet.gr/basket/ti-hthele-n...lo.1667152.html
τι ηθελε να πει ο σκαριολο αναρωτιεται ο τιτλος

Η αγωνιστική πτώση του Νίκολας είχε ξεκινήσει από πέρυσι στα τέλη της σεζόν.
Anubis
Mαλλον ουτε φετος πινουν το μαγικο ζωμο στον Παναθηναικο γιατι δεν τραβανε...
Παντως η πτωση ξεκινησε μετα τον τραυματισμο του κυριως...
T.W.Is.M.
Και ακομα κι αν δεν ειχε το μαγικο ζωμο, γιατι δε ζητουσε απο τον Μπουρουση να του δωσει λιγο απο το δικο του? smiley.gif
il postino
το καφριλικι δεν εχει ορια!!!

και φυσικα δεν αναφερομαι στο red planet, εκει τη "δουλεια" τους κανουν!!!

δε φταιει μονο η διαιτησια που στερει τελικα τιτλους απο τον οσφπ αλλα και το ντοπαρισμα παικτων του παο, που λογω βιανεξ εχουν προσβαση σε οτιδηποτε!!!το πρωτο το ακουμε χρονια, το δευτερο φετος κανει δυναμικα την εμφανιση του!!!απο του χρονου θα εχει γινει και αυτο σημαια!!!

KingCrimson
QUOTE(Anubis @ Feb 25 2012, 21:00 ) *
Mαλλον ουτε φετος πινουν το μαγικο ζωμο στον Παναθηναικο γιατι δεν τραβανε...
Παντως η πτωση ξεκινησε μετα τον τραυματισμο του κυριως...


ε..κανα σφυνακι τωρα με την Ουνιξ θα το κατεβασουνε..δε μπορει.... 19.gif
Anubis
QUOTE(KingCrimson @ Feb 26 2012, 12:37 ) *
ε..κανα σφυνακι τωρα με την Ουνιξ θα το κατεβασουνε..δε μπορει.... 19.gif


Πιστευω ηρθε η ωρα για τον μαγικο ζωμο...Αν και φετος ειναι ζυγη η χρονια και κατι δεν ποιανει καλα στα μαγια..στα φιλτρα τι να πω... smiley.gif
damian
Ζουρος
damian


Τι παιχτάρα που είσαι..........
SG3ptshooter
http://www.archdaily.com/183721/bilbao-arena-acxt/
Βuilding of the year 2011 η έδρα της Bilbao σύμφωνα με το μεγαλύτερο site για αρχιτέκτονες.. Καλύτερο κτίσμα, πιο εντυπωσιακή κατασκευή, δεν ξέρω ακριβώς πως να το αποδώσω στα Ελληνικά, αλλά έχει ενδιαφέρον φωτογραφικό υλικό το λινκ..
rchos
πολυ ωραια αλλαγη απο την ευρωλιγκα να γινονται ματς και τεταρτη παρασκευη σε αυτο το σημειο της διοργανωσης.

νομιζω οτι ειναι η πρωτη χρονια αλλα δεν εχω και την καλυτερη μνημη οποτε μπορει να κανω και λαθος.

παντως ασχετα με το αν ειναι η οχι η πρωτη χρονια ειναι μια πολυ καλη κινηση που δινει και μεγαλυτερη βαρυτητα σε αυτα τα παιχνιδια.τα οποια οπως και να το κανουμε ειναι πολυ σημαντικα και ενδιαφεροντα.βοηθαει ετσι τον μπασκετοφιλο να τα παρακολουθησει καλυτερα αφου μπορει να δει ολα τα ματς ενω εχει και 4 μερες στην εβδομαδα να βλεπει ευρωπαικο μπασκετ στο υψηλοτερο επιπεδο.


πολυ καλη κινηση απο ολες τις αποψεις.
bbplayer
κι εγώ το θεωρώ θετική κίνηση, νομίζω ότι το είχαν προαναγγήλει από το χειμώνα , αν δεν κάνω λάθος.
ALdaperan
Απο τη σελιδα της ευρωλίγκας στο Fb


QUOTE
The Playoffs LIVE for FREE on Euroleague TV? Yes, you don’t have to read it twice! Log on to www.euroleague.tv/buy and activate your promotional code 3707-EL7DAYSFREE for a free 7 day trial!


Γραφτείτε!!
baskethood
Όσα παιχνίδια των ελληνικών ομάδων δείχνει η NOVA δεν σου επιτρέπει να τα παρακολουθήσεις. Το λέω από προσωπική πείρα από το euroleague TV. Δεν ξέρω τώρα βέβαια που είναι Free το πακέτο, αλλά όταν το είχα αγοράσει στην αρχή της χρονιάς δεν με άφηνε να τα δω, λόγω "γεωγραφικού αποκλεισμού".
ALdaperan
QUOTE (baskethood @ Mar 20 2012, 11:41 ) *
Όσα παιχνίδια των ελληνικών ομάδων δείχνει η NOVA δεν σου επιτρέπει να τα παρακολουθήσεις. Το λέω από προσωπική πείρα από το euroleague TV. Δεν ξέρω τώρα βέβαια που είναι Free το πακέτο, αλλά όταν το είχα αγοράσει στην αρχή της χρονιάς δεν με άφηνε να τα δω, λόγω "γεωγραφικού αποκλεισμού".

εγω παλαιότερα είχα πληρώσει και είχα δει
πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες
baskethood
QUOTE (ALdaperan @ Mar 20 2012, 11:47 ) *
εγω παλαιότερα είχα πληρώσει και είχα δει
πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.euroleague.tv/help/option/7880 Στο "Where can i watch" συγκεκριμένα.
Αναφέρει ότι οι ΟΝ DEMAND αγώνες της NOVA είναι με 48 ώρες καθυστέρηση, αλλά πιο κάτω γράφει και για live game restrictions. Όπως βλέπεις ο αγώνας με την Unics ήταν "Blocked in Greece".
plo koon
QUOTE (PARISINOS @ Mar 30 2012, 23:04 ) *
τωρα για το επιπεδο της ευρωλιγκα. Ολοι λεγανε οτι φετος η ευρωλιγκα θα εχει τρομερο επιπεδο λογω των ΝΒΑερ. πως ξαφνικα επεσε το επιπεδο δεν καταλαβαινω. Αν αποδειχτηκε κατι φετος, ειναι οτι τελικα οι ΝΒΑερ δεν κανουν και καμια μεγαλη διαφορα , μιας και εξαιρετικοι παιχτες στο ΝΒΑ οπως οι γκαλιναρι, λοουσον, ιμπακα , βουγιασιτς, φερναντεζ κλπ δεν κανανε τη μεγαλη διαφορα που περιμεναν πολλοι , κατι που δειχνει οτι το επιπεδο του ευρωπαικου μπασκετ ειναι υψηλοτατο.

Εδώ κάνεις ξεκάθαρα λάθος. Ούτε και εγώ είδα με καλό μάτι την αθρόα εισχώρηση NBAer στην ευρωλίγκα, αλλά ήταν εμφανές ότι πολλοί από αυτούς έκαναν τη διαφορά όσο μείνανε. Πραγματικά πιστεύω ότι αν έμενε ο Φερνάντεζ, η Ρεάλ θα πέρναγε τουλάχιστον στα playoff και η Νανσί με τον Μπατούμ θα πέρναγε στο top16.

Το επίπεδο αυτών των ομάδων έπεσε όταν έφυγαν αυτοί. Στην Τσσκα ας πούμε που ο Κιριλένκο είναι ακόμη εκεί, η ομάδα (για μένα) είναι ένα σκαλί πάνω από οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαϊκή ομάδα. Οπότε όντως οι NBAer είχαν καθοριστικό impact στη διαμόρφωση του επιπέδου της Ευρωλίγκας.
PARISINOS
QUOTE(plo koon @ Mar 30 2012, 21:49 ) *
Εδώ κάνεις ξεκάθαρα λάθος. Ούτε και εγώ είδα με καλό μάτι την αθρόα εισχώρηση NBAer στην ευρωλίγκα, αλλά ήταν εμφανές ότι πολλοί από αυτούς έκαναν τη διαφορά όσο μείνανε. Πραγματικά πιστεύω ότι αν έμενε ο Φερνάντεζ, η Ρεάλ θα πέρναγε τουλάχιστον στα playoff και η Νανσί με τον Μπατούμ θα πέρναγε στο top16.

Το επίπεδο αυτών των ομάδων έπεσε όταν έφυγαν αυτοί. Στην Τσσκα ας πούμε που ο Κιριλένκο είναι ακόμη εκεί, η ομάδα (για μένα) είναι ένα σκαλί πάνω από οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαϊκή ομάδα. Οπότε όντως οι NBAer είχαν καθοριστικό impact στη διαμόρφωση του επιπέδου της Ευρωλίγκας.


Μα προφανως οταν εχεις εναν καλο παιχτη και τον χανεις, χανεις σε δυναμικοτητα. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα ειδαμε οτι οι ΝΒΑερ δεν κανανε τη διαφορα που ολοι περιμενανε σε σχεση με το επιπεδο την διωργανωσης.

Ασε που για καθε παραδειγμα σου, υπαρχει και ο αντιλογος. η αρμανι εγινε ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ομαδα με τη φυγη του γκαλιναρι που ηταν ισως ο καλυτερος ΝΒΑερ που ειχε ερθει μαζι με τον κιριλενκο. Η ζαλγκιριςκαι αυτη παρουσιασε βελτιωση οταν απαλλαχθηκε απο το βαριδι λοουσον (οσο βελτιωση μπορει να παρουσιασει μια μετρια ομαδα τελος παντων)...

Αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι δεν πρεπει να υποτιμουμε τη σημασια της ομαδικοτητας και του συστηματος στο ευρωπαικο μπασκετ . Το οτι ο ΟΣΦΠ δεν εχει τοσες μοναδες , δεν σημαινει οτι ειναι μετρια ομαδα, ουτε οτι αποτελει υβρις προς το επιπεδο το φαιναλ 4 το οτι βρισκεται εκει.

Αν ηταν ετσι, θα μπορουσα να πω και εγω, οτι ''φαντασουν τι διοργανωσαρα πρεπει να ειναι η ευρωλιγκα, τι επιπεδο πρεπει να εχει, που ομαδα με νικολας στο 2, γκαλιναρι στο 3, φωτση στο 4 και μπουρουση στο 5 εκανε μονο 2 νικες σε 7 παιχνιδια" Η φαντασου τι επιπεδο εχει η ευρωλιγκα , που παιχτης των 16 ποντων Μ.Ο σε καλη ομαδα του ΝΒΑ (λοουσον) , σκουπιζε τον παγκο σε μια μετρια ομαδα ευρωλιγκας.

Τις ομαδες τις κανουν το συνολο και οχι οι μοναδες.

Ο ΟΣΦΠ ειναι με το σπαθι του στο φαιναλ 4 γιατι ειναι ομαδα με Ο κεφαλαιο. Αυτο που δεν ηταν επι εποχης γιαννακη, που παιζαν κλοτσοσκουφι και οχι μπασκετ.
Ο σημερινος ΟΣΦΠ ειμαι σχεδον πεποισμενος οτι θα ειχε αρκετες πιθανοτητες να κερδισει τον ΟΣΦΠ του γιαννακη, ομαδα ασχημα δομημενη (με κακο σουτ, αφου ειχε στην περιφερεια παπαλουκα-τσιλι) και γεματη απο κακομεθημενες πριμαντονες (τεοντοσιτς-κλειζα)...
Η και ο περσυνος ΠΑΟ για μενααπο τις καλυτερες της δεκαετιας παρα το γεγονος οτι δεν ειχε τα ονοματα του παρελθοντος.

τα ονοματα δεν παιζουν μπασκετ. Οι ομαδες παιζουν. Και τετοια ο ΟΣΦΠ ειναι , και δικαιοματικα ειναι στο φαιναλ 4.
Nuntius
QUOTE (PARISINOS @ Mar 31 2012, 01:04 ) *
Αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι δεν πρεπει να υποτιμουμε τη σημασια της ομαδικοτητας και του συστηματος στο ευρωπαικο μπασκετ .


Αυτό προφανώς και ισχύει. Ίσως και γι' αυτό να μην πιάνουν κάποιοι NBAers στην Ευρώπη. Δεν έχουν όλοι αυτή την νοοτροπία.
baskethood
QUOTE (Nuntius @ Mar 31 2012, 01:10 ) *
Αυτό προφανώς και ισχύει. Ίσως και γι' αυτό να μην πιάνουν κάποιοι NBAers στην Ευρώπη. Δεν έχουν όλοι αυτή την νοοτροπία.

Οι ΝΒΑers παίζουν με κανόνες FIBA. Εκτός και αν περιμέναμε από τον Lawson (που πρόκειται για top guard) να έρθει και σε διάστημα 2-3 μηνών, σε μέτρια ομάδα, με κανόνες FIBA και με έλλειψη ενδιαφέροντος και κινήτρων, να κάνει παπάδες στην euroleague. Το ότι δεν έπαιξε καλά δεν λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα για την αξία του, και προφανώς δεν οφείλεται στο επίπεδο της euroleague.
Sorry για το οφ-τοπικ. Αυτά από μένα!
plo koon
Touche. Για τον Γκαλινάρι έχεις δίκιο. Ένα παρόμοιο μπάχαλο πρέπει να παίχτηκε και με την Καχα. Ο Βούγιασιτς βοήθησε πολύ την ομάδα του (εφές?) και δε φταίει αυτός για το ότι και αυτοί ήταν μπάχαλο.

Για να συνδέσω με τα προηγούμενα, γνώμη μου είναι ότι ο ΟΣΦΠ μάλλον δε θα έβλεπε F4 αν έμεναν όλοι οι NBAer, το οποίο στοιχειοθετεί ένδειξη ότι συνολικά (με τις όποιες επιμέρους εξαιρέσεις) το επίπεδο οι NBAer το ανέβασαν, δεν το κατέβασαν.

Τεσπα, έχουμε ξεφύγει πολύ. Καλή επιτυχία την Τρίτη στον ΠΑΟ. Το ματς μπορεί να γίνει αρκετά επικίνδυνο αν δεν παίξει καλά από την αρχή.
Nuntius
QUOTE (baskethood @ Mar 31 2012, 01:14 ) *
Οι ΝΒΑers παίζουν με κανόνες FIBA. Εκτός και αν περιμέναμε από τον Lawson (που πρόκειται για top guard) να έρθει και σε διάστημα 2-3 μηνών, σε μέτρια ομάδα, με κανόνες FIBA και με έλλειψη ενδιαφέροντος και κινήτρων, να κάνει παπάδες στην euroleague. Το ότι δεν έπαιξε καλά δεν λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα για την αξία του, και προφανώς δεν οφείλεται στο επίπεδο της euroleague.
Sorry για το οφ-τοπικ. Αυτά από μένα!


Συμφωνώ, hood. Όσο και να μην φαίνεται από την απάντηση γι' αυτό και πιστεύω πως αρκετοί δεν προσαρμόστηκαν στην Ευρώπη.

Άλλωστε, δεν μου φαίνεται τυχαίο που οι NBAers που έχουν ξαναπαίξει με κανόνες FIBA έκαναν θραύση (Kirilenko, Rudy, Batum) ενώ αυτοί που έπαιζαν πρώτη φορά με αγώνες FIBA δεν κατάφεραν να προσαρμοστούν smile.gif
PARISINOS
QUOTE(Nuntius @ Mar 30 2012, 22:21 ) *
Συμφωνώ, hood. Όσο και να μην φαίνεται από την απάντηση γι' αυτό και πιστεύω πως αρκετοί δεν προσαρμόστηκαν στην Ευρώπη.

Άλλωστε, δεν μου φαίνεται τυχαίο που οι NBAers που έχουν ξαναπαίξει με κανόνες FIBA έκαναν θραύση (Kirilenko, Rudy, Batum) ενώ αυτοί που έπαιζαν πρώτη φορά με αγώνες FIBA δεν κατάφεραν να προσαρμοστούν smile.gif


Kαθηστε ρε παιδια μην τα παραλεμε. Θραυση εκανε ο ρουντι , με 11 ποντους και 10 στην αξιολογηση?
Ο μπατουμ τωρα επαιζε σε μια απο τις χειροτερες ομαδες της ευρωλιγκας. Λογικο ειναι να κανει θραυση. Οποιον all euroleague παιχτη και να εβαζες στην νανσι, θα εκανε θραυση.

Αλλα και θραυση να κανανε , δεν ισχυει το επιχειρημα, μιας και παιχτες σαν τον γκαλιναρι, τον βουγιασιτς κλπ εχουν ξαναπαιξει πολλες φορες στη ΦΙΜΠΑ και ομως θραυση δεν κανανε.

Για μενα δεν ειναι τοσο θεμα προσαρμογης. καθε κοσμος εχει τις δικες του απαιτησεις, και ζητα να εισαι καλος σε ορισμενα πραγματα. Οσο και να φαινεται παραδοξο, ενας πλευ σαν τον λοουσον ειναι παιχταρας για τον ΝΒΑ, αλλα δεν κανει τοσο για ευρωπη. Σιγουρα μπορει να παιξει πολυ καλυτερα απ αυτα που εδειξε, αλλα ποτε δεν θα φτασει στο επιπεδο ενος σπανουλη, σαρας στα πραιμ του, ΔΔ κλπ παρ οτι για το ΝΒΑ ειναι πολυ καλυτερος παιχτης.

καθε κοσμος ειναι διαφορετικος και πρεπει να εισαι καλος σε συγκεκριμενα πραγματα. Πολλοι ΝΒΑερ που ηρθανε δεν μπορουσανε να κανουν ορισμενα πραγματα , οποτε δεν ειναι ντε φακτο καλυτεροι απο τους ευρωπαιους ανταγωνιστες τους. Οσοι ταιριαζανε βοηθησανε αλλα ο κανονας ηταν οτι πολλοι απλα ηταν ονοματα, που με τον καιρο , οι ομαδες καταλαβαν οτι δεν κανανε και οση διαφορα περιμεναν οι ομαδες.

γιατι ολοι στεκονται στο παραδειγμα του μπατουμ κλπ, ωστοσο πολλοι δεν εχετε υπολογισει οτι δεν ηρθαν 3 ΝΒΑερ στην ευρωπη. Υπηρξαν 50 παιχτες που ηρθαν στην ευρωπη , πολλοι απο αυτους με πανω απο 10 ποντους μεσο ορο στο ΝΒΑ, και αναθεμα και αν θυμομαστε 7-10. Τοση εντυπωση κανανε οι περισσοτεροι...

τεσπα τελος το οφ τοπικ. Ανοιγει μεγαλη κουβεντα και δεν ειναι το τοπικ.
Nuntius
QUOTE (PARISINOS @ Mar 31 2012, 01:35 ) *
Kαθηστε ρε παιδια μην τα παραλεμε. Θραυση εκανε ο ρουντι , με 11 ποντους και 10 στην αξιολογηση?
Ο μπατουμ τωρα επαιζε σε μια απο τις χειροτερες ομαδες της ευρωλιγκας. Λογικο ειναι να κανει θραυση. Οποιον all euroleague παιχτη και να εβαζες στην νανσι, θα εκανε θραυση.

Αλλα και θραυση να κανανε , δεν ισχυει το επιχειρημα, μιας και παιχτες σαν τον γκαλιναρι, τον βουγιασιτς κλπ εχουν ξαναπαιξει πολλες φορες στη ΦΙΜΠΑ και ομως θραυση δεν κανανε.

Για μενα δεν ειναι τοσο θεμα προσαρμογης. καθε κοσμος εχει τις δικες του απαιτησεις, και ζητα να εισαι καλος σε ορισμενα πραγματα. Οσο και να φαινεται παραδοξο, ενας πλευ σαν τον λοουσον ειναι παιχταρας για τον ΝΒΑ, αλλα δεν κανει τοσο για ευρωπη. Σιγουρα μπορει να παιξει πολυ καλυτερα απ αυτα που εδειξε, αλλα ποτε δεν θα φτασει στο επιπεδο ενος σπανουλη, σαρας στα πραιμ του, ΔΔ κλπ παρ οτι για το ΝΒΑ ειναι πολυ καλυτερος παιχτης.

καθε κοσμος ειναι διαφορετικος και πρεπει να εισαι καλος σε συγκεκριμενα πραγματα. Πολλοι ΝΒΑερ που ηρθανε δεν μπορουσανε να κανουν ορισμενα πραγματα , οποτε δεν ειναι ντε φακτο καλυτεροι απο τους ευρωπαιους ανταγωνιστες τους. Οσοι ταιριαζανε βοηθησανε αλλα ο κανονας ηταν οτι πολλοι απλα ηταν ονοματα, που με τον καιρο , οι ομαδες καταλαβαν οτι δεν κανανε και οση διαφορα περιμεναν οι ομαδες.

γιατι ολοι στεκονται στο παραδειγμα του μπατουμ κλπ, ωστοσο πολλοι δεν εχετε υπολογισει οτι δεν ηρθαν 3 ΝΒΑερ στην ευρωπη. Υπηρξαν 50 παιχτες που ηρθαν στην ευρωπη , πολλοι απο αυτους με πανω απο 10 ποντους μεσο ορο στο ΝΒΑ, και αναθεμα και αν θυμομαστε 7-10. Τοση εντυπωση κανανε οι περισσοτεροι...

τεσπα τελος το οφ τοπικ. Ανοιγει μεγαλη κουβεντα και δεν ειναι το τοπικ.


Κοίτα, η έκφραση "κάνανε θραύση" ήταν όντως τραβηγμένη. Αυτό μου ήρθε εκείνη την στιγμή, αυτό έβαλα.

Δεν θέλω να το κάνω πάντως NBA vs EL. Η διαφορά για εμένα δεν είναι τεράστια, άλλωστε.

Απλά μου φαίνεται επόμενο κάποιος που δεν έχει συνηθίσει σε κανόνες FIBA να μην μπορεί να αποδώσει άμεσα.
Nuntius
Ευχαριστώ όποιον το μετέφερε εδώ smiley.gif
Anaz
QUOTE
Για μενα δεν ειναι τοσο θεμα προσαρμογης. καθε κοσμος εχει τις δικες του απαιτησεις, και ζητα να εισαι καλος σε ορισμενα πραγματα. Οσο και να φαινεται παραδοξο, ενας πλευ σαν τον λοουσον ειναι παιχταρας για τον ΝΒΑ, αλλα δεν κανει τοσο για ευρωπη. Σιγουρα μπορει να παιξει πολυ καλυτερα απ αυτα που εδειξε, αλλα ποτε δεν θα φτασει στο επιπεδο ενος σπανουλη, σαρας στα πραιμ του, ΔΔ κλπ παρ οτι για το ΝΒΑ ειναι πολυ καλυτερος παιχτης.

καθε κοσμος ειναι διαφορετικος και πρεπει να εισαι καλος σε συγκεκριμενα πραγματα. Πολλοι ΝΒΑερ που ηρθανε δεν μπορουσανε να κανουν ορισμενα πραγματα , οποτε δεν ειναι ντε φακτο καλυτεροι απο τους ευρωπαιους ανταγωνιστες τους. Οσοι ταιριαζανε βοηθησανε αλλα ο κανονας ηταν οτι πολλοι απλα ηταν ονοματα, που με τον καιρο , οι ομαδες καταλαβαν οτι δεν κανανε και οση διαφορα περιμεναν οι ομαδες.
Θα συμφωνησω. Παντως για καθε Λοσον, υπαρχει κι ενας Φαρμαρ.. Που ειχε πολυ καλυτερη παρουσια στο διαστημα που επαιξε Ευρωπη, ενω στο ΝΒΑ χαιρει πολυ μικροτερης εκτιμησης. Bεβαια στην προκειμενη ισως ειναι κ θεμα κινητρου, προσαρμογης κλπ.. Αλλα γενικα ισχυει αυτο που'πες. Διαφορετικες οι απαιτησεις των δυο κοσμων.Τα παραδειγματα ενα σωρο, κι απ'τη μια κι απ'την αλλη πλευρα.
T.W.Is.M.
QUOTE(Anaz @ Mar 31 2012, 06:43 ) *
Θα συμφωνησω. Παντως για καθε Λοσον, υπαρχει κι ενας Φαρμαρ.. Που ειχε πολυ καλυτερη παρουσια στο διαστημα που επαιξε Ευρωπη, ενω στο ΝΒΑ χαιρει πολυ μικροτερης εκτιμησης. Bεβαια στην προκειμενη ισως ειναι κ θεμα κινητρου, προσαρμογης κλπ.. Αλλα γενικα ισχυει αυτο που'πες. Διαφορετικες οι απαιτησεις των δυο κοσμων.Τα παραδειγματα ενα σωρο, κι απ'τη μια κι απ'την αλλη πλευρα.


Μα ο Φαρμαρ ειναι Ισραηλινος ρε συ, αφου θα παιξει και στην εθνικη... 69.gif
baskethood
QUOTE (PARISINOS @ Mar 31 2012, 01:35 ) *
Για μενα δεν ειναι τοσο θεμα προσαρμογης. καθε κοσμος εχει τις δικες του απαιτησεις, και ζητα να εισαι καλος σε ορισμενα πραγματα. Οσο και να φαινεται παραδοξο, ενας πλευ σαν τον λοουσον ειναι παιχταρας για τον ΝΒΑ, αλλα δεν κανει τοσο για ευρωπη. Σιγουρα μπορει να παιξει πολυ καλυτερα απ αυτα που εδειξε, αλλα ποτε δεν θα φτασει στο επιπεδο ενος σπανουλη, σαρας στα πραιμ του, ΔΔ κλπ παρ οτι για το ΝΒΑ ειναι πολυ καλυτερος παιχτης.

Αυτό ακριβώς (μα ακριβώς) που έγραψα πριν εγώ δηλαδή; Έτσι δεν είναι; Ποια είναι η διαφορά που κάνει τον Lawson εξαιρετικό για ΝΒΑ και ΙΣΩΣ λιγότερο καλό στην Ευρώπη; Οι κανόνες FIBA, δηλαδή αποστάσεις, διαστάσεις γηπέδου αλλά και άλλοι λοιποί κανονισμοί.
ΑΡΑ αυτό που έγραψες πιο πριν προφανώς και δεν ισχύει, τουλάχιστον για τον Lawson.
QUOTE
Αν [b]αποδειχτηκε κατι φετος, ειναι οτι τελικα οι ΝΒΑερ δεν κανουν και καμια μεγαλη διαφορα , μιας και εξαιρετικοι παιχτες στο ΝΒΑ οπως οι γκαλιναρι, λοουσον, ιμπακα , βουγιασιτς, φερναντεζ κλπ δεν κανανε τη μεγαλη διαφορα που περιμεναν πολλοι , κατι που δειχνει οτι το επιπεδο του ευρωπαικου μπασκετ ειναι υψηλοτατο.[/b]

Ελπίζω να καταλαβαίνεις την αντίφαση;
Δηλαδή από τη στιγμή που ο ίδιος παραδέχεσαι τους λόγους που ο Lawson δεν μπορεί να αποδώσει το ίδιο στην Ευρώπη, δεν μπορεί να λες-ταυτόχρονα-ότι ο λόγος που δεν έπιασε είναι το υψηλό επίπεδο της euroleague.
Ο λόγοι που δεν έπιασε, και μη ηθελημένα δεν αναφέρεις (όπως έκανες και με τον Deron) είναι οι εξής;
Α) Οι κανόνες FIBA
Β) To μικρό διάστημα προσαρμογής σε νέα ομάδα, νέο περιβάλλον, νέους κανόνες.
Γ) Η έλλειψη ενδιαφέροντος από πλευράς του.
Και βέβαια ΟΧΙ το υψηλό επίπεδο της euroleague που δεν του επέτρεψε να ξεχωρίσει.
Anaz
Μαζι πανε αυτα hood. Δεν ειναι αντιφατικο αυτο που λεει ο Παρισινος. Και στην Α2 πχ κανονες FIBA ισχυουν, αλλα εκει δε νομιζω να ειχε προβλημα να κανει τη διαφορα ο Lawson! Παλιοτερα ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα που ενας ΚΑΛΟΣ NBAer θα ξεχωριζε πιο ευκολα, ΠΑΡΑ τους FIBA κανονες. Τωρα πλεον επειδη το επιπεδο εχει ανεβει κ οι 2 κοσμοι εχουν συγκλινει, δεν αρκει το ταλεντο απο μονο του, πρεπει να ειναι και σχετικα συμβατο με τους κανονες της FIBA.
baskethood
Τρομερά πράγματα. Βγάζετε απόλυτα συμπεράσματα (και αυθαίρετα) για μία τρίμηνη παραμονή (σε συνδυασμό με όλα όσα ανέφερα).
Δεν έχει νόημα η συζήτηση. Σε λίγο θα ακούσουμε πάλι ότι ο Διαμαντίδης θα πάει στους Lakers και θα τους κάνει contenders.
Anaz
Kαλα ρε hood εσυ αυτο καταλαβες απ'ολη τη συζητηση?? huh.gif Τη γνωμη του λέει ο καθενας, η οποια εχει διαμορφωθει απο χρονια παρακολουθησης των δυο κοσμων. Οχι "απολυτα κι αυθαιρετα συμπερασματα" απο την παρουσια του..Lawson!! Αν ειναι δυνατον.. rolleyes.gif
baskethood
QUOTE (Anaz @ Apr 1 2012, 12:50 ) *
Kαλα ρε hood εσυ αυτο καταλαβες απ'ολη τη συζητηση?? rolleyes.gif Τη γνωμη του λέει ο καθενας, η οποια εχει διαμορφωθει απο χρονια παρακολουθησης των δυο κοσμων. Οχι "απολυτα κι αυθαιρετα συμπερασματα" απο την παρουσια του..Lawson!! Αν ειναι δυνατον.. huh.gif

Συμφωνούμε, αυτό λέω και γω, αν είναι δυνατόν.... rolleyes.gif
kseplenhs
εγώ αδυνατώ να καταλάβω πως απο ένα τρίμηνο(σκάρτο επι της ουσίας) βγάλατε συμπέρασμα σίγουρης αποτυχίας.Και μιλάμε για ένα τρίμηνο στην αρχή της σεζόν που όλοι ψάχνονται.

Δλδ σε συνθήκες play off οταν η χρονιά θα έχει προχωρήσει(μάρτιο-απρίλιο-μάιο),είστε σίγουροι πως θα είχαν το ίδιο επίπεδο προσαρμοστικότητας?Τόσο σίγουρη αποτυχία δλδ??
PARISINOS
Πλακα κανουμε τωρα ετσι?

Οταν βγαζουμε τους ευρωπαιους που πανε και πατωνουν στο ΝΒΑ λιγους για αυτο το επιπεδο (ενω σε πολλους οχι μονο δεν δωθηκε πιστωση χρονου, αλλα ουτε καν πραγματικες ευκαιριες πολλες φορες), δεν βλεπω κανεναν να λεει για διαστηματα προσαρμογης, διαφορετικους κανονες, τρεις μηνες κλπ...

Ολοι λενε για τη μεγαλη διαφορα επιπεδου των δυο κοσμων.

Ο λουοσον ηρθε, επαιξε αρκετους αγωνες και πατωσε. Τοσο απλα.
Και δεν εχω μονο ενα παραδειγμα , εχω απειρα. Οπως ειπε ο Αναζ , μιλαμε για συμπερασματα μετα απο χρονια παρακολουθησης.

Ο ντελκ πχ πριν ερθει στον ΠΑΟ ειχε 9 ποντους μεσο ορο σε contender στο ΝΒΑ. Ηρθε και εφερνε τις πετσετες στον ΠΑΟ. Και επαιξε 1 χρονο ολοκληρο πριν τον σουταρουν. Ο γουιεφερ ειναι απο αλλο ανεκδοτο. Ο τσιλι το ιδιο. Ο γκαλιναρι κατεστρεφε την ομαδα του σχεδον μονος του. καλα για τζενιγκζ δεν μιλαω καν, ο ρουμπιο το ιδιο. Ψαξτε ονοματα οπως ρετζι γουιλιαμς, ντανι γκριν, σοννι γουιμς , αλονζο τζι, κλπ, δειτε τι κανουν φετος στο ΝΒΑ και τι κανανε στην ευρωπη. Οπως ειπα δεν εχω ενα παραδειγμα. Εχω απειρα. Γενικα αυτο το λοκαουτ απομυθοποιησε οτι ειχε απομεινει απο το ΝΒΑ.

Υπαρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ παιχτες με πολυ καλες χρονιες στο ΝΒΑ που ερχονται πλεον στην ευρωπη και ειτε δεν πιανουν καθολου, ειτε δεν κανουν και καμια μεγαλη διαφορα.

Ολα αυτα χωρις να θεωρω οτι δεν υπαρχει διαφορα αναμεσα στο ΝΒΑ και στην ευρωλιγκα. Στο ΝΒΑ παιζουν κατα κανονα οι 50 καλυτεροι παιχτες παγκωσμιως (με 2-3 εξαιρεσεις καθε χρονο) και γι αυτο και ειναι μεχρι και σημερα ανωτερο σε ταλεντο απο την ευρωλιγκα. Ωστοσο πλεον εχει κλεισει τοσο πολυ η ψαλιδα, που θα υ[αρξουν ΠΟΛΛΑ παραδειγματα παιχτων που παιζουν ΠΟΛΥ καλυτερα στο ΝΒΑ απ οτι στην ευρωπη.

Παλιοτερα αυτο ηταν επιστημονικη φαντασια. Οποιος παιχτης ηταν εστω και παγκιτης των 2 ποντων μεσο ορο στο ΝΒΑ ερχοταν στην ευρωπη και ηταν επιπεδου all euroleague. Και τοτε ηταν διαφορετικοι οι κανονες, και τοτε χρειαζοντουσαν χρονο προσαρμογης , και τοτε ηταν διαφορετικοι οι κοσμοι, απλα τοτε υπηρχε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα επιπεδου, πραγμα που τωρα δεν ΙΣΧΥΕΙ.

Οσο και να μην θελουν μερικοι να το παραδεχτουν, ΟΛΑ τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ δειχνουν οτι η ψαλιδα εχει κλεισει σε ΠΟΛΥ μεγαλο βαθμο. Οχι τελειως βεβαιως , αλλα αρκετα.

θα μπορουσα να γραψω απειρες σελιδες υποστηριζοντας με αντικειμενικα δεδομενα το σκεπτικο μου, απλα θεωρω οτι ειναι εντελως ανουσιο. Ειναι τοσο προφανες , που πραγματικα (κατα τη γνωμη μου)οποιος δεν το βλεπει μαλλον δεν θελει να το δει.

Ειναι αστειο να βλεπεις τους υπερμαχους του ΝΒΑ να ψαχνουν για δικαιολογιες , προσπαθωντας να εξηγησουν το γεγονος οτι παιχτες επιπεδου στο ΝΒΑ δεν εχουν τη κυριαρχια που περιμεναν οτι θα εχουν. Τι για διαφορετικους κανονες ακουμε, τι για διαστηματα προσαρμογης, τι για ελλειψη κινητρου....το καλυτερο ηταν αυτο που λεγανε για την ΝΤΡΙΜ ΤΙΜ, οτι και καλα οι αλλες ομαδες ειναι πιο πολλα χρονια μαζι λολ.

Ολα αυτα ισχυαν και παλιοτερα. Και ομως κερδιζανε με 50 π. Η εξηγηση ειναι μια και ειναι οτι η ψαλιδα εκλεισε. Τιποτα αλλο.

Η ευρωλιγκα δεν ειναι ΝΒΑ και δεν εχει το επιπεδο του ΝΒΑ. Ωστοσο πλεον η ψαλιδα εχει κλεισει τοσο, ωστο να μην φτανει απλα να πατησεις στο γηπεδο για να κυριαρχησεις. οσο και να χτυπιομαστε, ο λοουσον δεν θα γινοταν ΠΟΤΕ Διαμαντιδης στην ευρωπη. Στο ΝΒΑ ειναι καλυτερος γιατι εχει τα απαιτουμενα χαρακτηριστικα για να παιξεις καλα εκει. Στην ευρωπη τα εχει ο Διαμαντιδης σε απολυτο βαθμο.

Υ.Γ. Φιλε baskethood κοιταξε το παρακατω λινκ.
http://forums.realgm.com/boards/viewtopic....2&t=1168214

Κοιταξε τι λενε 10-15 τυχαιοι ξενοι (κυριως αμερικανοι) για το αν ταιριαζει ο διαμαντιδης στο ΝΒΑ.
Συνεκρινε τα τωρα με την αποψη πολλων ελληνων, και θα καταλαβεις γιατι στην ελλαδα δεν προκειται να δουμε ποτε προκοπη. Εχουμε μια ξενολατρεια που πραγματικα ειναι απιστευτη.

Μπορω να σου βρω απειρα τετοια φορουμ , απειρα τετοια αρθρα διεθνων περιοδικων που ολοι σχεδον συμφωνουν οτι ο ΔΔ θα ηταν εξαιρετικος παιχτης ΚΑΙ Στο ΝΒΑ. Εσυ μπορει να μη συμφωνεις , ωστοσο η πραγματικοτητα ειναι οτι η αντιθετη αποψη δεν ειναι τοσο αιρετικη οσο νομιζεις, για να μην σου πω οτι η αποψη σου αποτελει μειοψηφεια. καλο ειναι λοιπον να μην ειρωνευεσαι, γιατι πραγματικα ετσι χανεις το (οποιο) δικιο σου .
baskethood
QUOTE
Μπορω να σου βρω απειρα τετοια φορουμ , απειρα τετοια αρθρα διεθνων περιοδικων που ολοι σχεδον συμφωνουν οτι ο ΔΔ θα ηταν εξαιρετικος παιχτης ΚΑΙ Στο ΝΒΑ. Εσυ μπορει να μη συμφωνεις , ωστοσο η πραγματικοτητα ειναι οτι η αντιθετη αποψη δεν ειναι τοσο αιρετικη οσο νομιζεις, για να μην σου πω οτι η αποψη σου αποτελει μειοψηφεια. καλο ειναι λοιπον να μην ειρωνευεσαι, γιατι πραγματικα ετσι χανεις το (οποιο) δικιο σου .

Δεν περιμένω να διαβάσω κανένα ξένο κείμενο ή τυχαίο μέλος ξένου φόρουμ για να σχηματίσω άποψη. Στηρίζομαι στις δικές μου γνώσεις και στον δικό μου τρόπο που αντιλαμβάνομαι το μπάσκετ. Αδιαφορώ λοιπόν με το πόσοι συμφωνούν μαζί μου. Κατανοητό; Επειδή λοιπόν ΚΑΙ ΕΓΩ θέλω να ακριβολογώ (όχι μόνο εσύ) θυμίσου ακριβώς τι είχες γράψει για τον ΔΔ και άσε τις νουθεσίες.

QUOTE
Πειτε με υπερβολικο αλλα πιστευω οτι αν στη θεση του φισερ , οι λεικερς ειχαν φετος τον ΔΔ, θα ηταν για μενα πρωτο φαβορι για τον τιτλο.

Αυτό είπες, αυτό σχολίασα.

θα μπορουσα να γραψω απειρες σελιδες υποστηριζοντας με αντικειμενικα δεδομενα το σκεπτικο μου, απλα θεωρω οτι ειναι εντελως ανουσιο. Ειναι τοσο προφανες , που πραγματικα (κατα τη γνωμη μου)οποιος δεν το βλεπει μαλλον δεν θελει να το δει. (sic)

QUOTE
Ειναι αστειο να βλεπεις τους υπερμαχους του ΝΒΑ να ψαχνουν για δικαιολογιες , προσπαθωντας να εξηγησουν το γεγονος οτι παιχτες επιπεδου στο ΝΒΑ δεν εχουν τη κυριαρχια που περιμεναν οτι θα εχουν. Τι για διαφορετικους κανονες ακουμε, τι για διαστηματα προσαρμογης, τι για ελλειψη κινητρου....

Φαντάζομαι δεν μιλάς για κάποιον συγκεκριμένα; smile.gif

ΥΓ. Δεν είπα ποτέ ότι ο ΔΔ δε μπορεί να σταθεί στο ΝΒΑ. Αλλά σαφώς και δεν μπορεί να κάνει contender καμία ομάδα.
baskethood
QUOTE (PARISINOS @ Apr 2 2012, 00:01 ) *
Τι για διαφορετικους κανονες ακουμε, τι για διαστηματα προσαρμογης, τι για ελλειψη κινητρου....

Αστειότητες, ανήκουστα πράγματα για μπάσκετ. Τελικά έχεις δίκιο, είμαι υπέρμαχος.
Χρόνος προσαρμογής; Τι είναι αυτό;
Κανόνες FIBA και κανόνες ΝΒΑ; Έλα μωρέ, ψιλά γράμματα.
Έλλειψη κινήτρου; Δικαιολογίες....
PARISINOS
QUOTE(baskethood @ Apr 1 2012, 21:19 ) *
Δεν περιμένω να διαβάσω κανένα ξένο κείμενο ή τυχαίο μέλος ξένου φόρουμ για να σχηματίσω άποψη. Στηρίζομαι στις δικές μου γνώσεις και στον δικό μου τρόπο που αντιλαμβάνομαι το μπάσκετ. Αδιαφορώ λοιπόν με το πόσοι συμφωνούν μαζί μου. Κατανοητό; Επειδή λοιπόν ΚΑΙ ΕΓΩ θέλω να ακριβολογώ (όχι μόνο εσύ) θυμίσου ακριβώς τι είχες γράψει για τον ΔΔ και άσε τις νουθεσίες.


δεν σου εδειξα αυτα τα φορουμ για να σε πεισω για τιποτα. Ο καθενας εχει την αποψη του και προφανως το αν μερικοι συμφωνουν μαζι μου η μαζι δεν λεει κατι για την αποψη την ιδια. Μπορει καποιος να λεει κατι που ειναι ο μονος που το πιστευει και να εχει δικιο.

Στο εδειξα απλα για να σε πεισω οτι την αποψη οτι ο Διαμαντιδης μπορει να ειναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ στο ΝΒΑ δεν την εχω μονο εγω οπως μαλλον δειχνεις να πιστευεις. Υπαρχουν αρκετοι που πιστευουν οτι ο ΔΔ θα ηταν εξαιρετικος παιχτης στο ΝΒΑ (οχι απλα να σταθει οπως λες) . Εκτος και αν νομιζεις οτι οι φιλοι των τιμπεργουλβς θα συζηταγαν να δωσουν σοβαρα 6-7 εκ το χρονο σε παιχτη απλα γιατι πιστευουν οτι μπορει να "σταθει"

QUOTE(baskethood @ Apr 1 2012, 21:19 ) *
ΥΓ. Δεν είπα ποτέ ότι ο ΔΔ δε μπορεί να σταθεί στο ΝΒΑ. Αλλά σαφώς και δεν μπορεί να κάνει contender καμία ομάδα.


Μονος του οχι. Αλλα οι λεικερς ηταν μια απο τις 6 καλυτερες ομαδες του ΝΒΑ με πλευ τον φισερ (τον χειροτερο βασικο πλευ του ΝΒΑ κατα γενικη ομολογια) . Contender ηταν ηδη κατα βαση . Με εναν εξαιρετικο παιχτη στην θεση του, δεν νομιζεις οτι θα ανεβαιναν αρκετα?

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολλησες τοσο με αυτη την προταση.

Οι λεικερς ηταν ηδη μια απο τις 5 καλυτερες ομαδες του ΝΒΑ και ενω ειχαν ενα πολυ κακο ποιντ (ο φισερ πλεον δεν μπορουσε , παιχταρας στα πραιμ του, αλλα ο χρονος περασε) . Με εναν καλο παιχτη στη θεση του , δεν θα ανεβαιναν αρκετα οι πιθανοτητες των λεικερς?

Πραγματικα αν δεν συμφωνεις οτι θα βελτιωνε τους λεικερς ο ΔΔ, τοτε σημαινει οτι πραγματικα δεν πιστευεις οτι ο ΔΔ μπορει εστω να σταθει. Πραγμα το οποιο δεν ειναι κακο αν το πιστευεις. Ωστοσο δεν μπορεις να πεφτει σε τετοια αντιφαση. Δεν μπορεις να λες απο τη μια οτι θεωρεις οτι μπορει να σταθει, και απο την αλλη να λες οτι δεν θα βελτιωνε τους λεικερς σε σχεση με τον φισερ. Ο φισερ πραγματικα δεν μπορει να σταθει πουθενα πλεον και ειναι κοινως αποδεκτο αν κανεις μια γυρα στα φορουμ, θα δεις οτι ειναι απο τα λιγα πραγματα στα οποιο σχεδον ολοι συμφωνουν.

Δεν ειπα κατι εντελως υπερβολικο. Απλη λογικη. Οι λεικερς ειναι ηδη ομαδαρα. Βγαλε τον κακο πλευ που ειχαν , και βαλε τον καλυτερο παγκοσμιως εκτος ΝΒΑ (εναν κατα γενικη ομολογια εξαιρετικο παιχτη) και εχεις μια πολυ καλυτερη ομαδα.
kseplenhs
Παρισινέ,αν ο παο έχει αυτόν τον καιρό πρόβλημα με τον οχαγιόν και μια σειρά που για αρκετούς έμοιαζε εκ των προτέρων με σκούπα,έφτασε στα 5ματς,τότε με τον φάρμαρ που είδαμε σε αυτούς τους 2μήνες,τι θα λέγαμε τώρα?Θα είχαμε 5ο ματς??

Ο κιριλένκο επίσης φέτος κάνει πλακίτσα.Οι υπερτούμπανοι του συστήματος fiba ούτε να τον σπρώξουν δεν μπορούν.Και καλά πες πως ο κιριλένκο εμαθε μπασκετ με αυτούς τους κανόνες και στο nba είχε πρωταγωνιστικό ρόλο(επειχείρημα που για σένα δεν μετράει αλλά το βάζω στο τραπέζι έτσι για υπάρχει).Ο φάρμαρ που ήταν πίσω απο τον φίσερ ("στου οποίου τη θέση αν ήταν ο διαμαντίδης,οι λέικερς θα ξεκίναγαν κάθε σεζόν ως φαβορί")πως το εξηγείς οτι κούμπωσε μια χαρά και στα fiba δεδομένα?


Παρά το παράπάνω παράδειγμα,δεν πιστεύω πως η προσαρμοστικότητα του φάρμαρ αποτελεί κανόνα(αλλά ούτε και εξαίρεση).
Γενικά πιστεύω πως οι ευρωπαίοι που απο μικρή ηλικία έπαιξαν στο nba(που έκαναν όμως τα πρώτα τους βήματα στην ευρώπη),τότε συγκεντρώνουν πολλές πιθανότητες να κάνουν πλάκα εδώ σχεδόν αμέσως.Απο την άλλη,αμερικάνοι με θητεία στο nba και έχουν την πρώτη τους επαφή με κανόνες fiba,θέλουν χρόνο.Αλλά αν τον έχουν και προσαρμοστούν,κάνουν τη διαφορά.Φυσικά και στις 2 περιπτώσεις μιλάμε για παίχτες που στο Nba έχουν σταθερή και αξιοπρεπή πορεία.

Το πρόβλημά μου είναι η απόρριψη με την πρώτη εικόνα.Βασικά μερικοί μου βγάζετε πως τους περιμένετε στη γωνία.Ούτε καν υπομονή για να έρθει η σεζόν στα δύσκολα και δεν λέω καν να "κάψουμε" μια σεζόν για να τους δούμε απο την επόμενη.
Μιλάμε για μια διοργάνωση που ο μπό ο μακάλεμπ φλερτάρει τα τελευταία 3 χρόνια με τον τίτλο του mvp.Δλδ πιστεύει κανείς πως αν ένας τύπος σαν τον ντερόν είχε όρεξη να μείνει εδώ και όχι να κάνει μια αρπαχτή,μετά απο λίγο καιρό θα μιλάγαμε για άλλους γκαρντ?Εγω το θεωρώ βέβαιο πως τουλάχιστον θα έκανε τη διαφορά.Βάζω το "τουλάχιστον" για να μην μιλήσω για κυριαρχία...
baskethood
Διαφωνώ και σε αυτό. Ο Fisher ΔΕΝ ΗΤΑΝ φέτος playmaker, ΔΕΝ έτρεχε την ομάδα. Σου λέω λοιπόν ότι το 35.3% των κατοχών που χρησιμοποιούσε ο Fisher, και κατέληξαν σε προσπάθεια για σουτ, λάθος ή κερδισμένο φάουλ, ήταν spot up καταστάσεις. Ένας playmaker δεν γίνεται να έχει 35% σε spot up. O Fisher δεν λειτουργούσε ως playmaker, αλλά ως spot up shooter.
O Sessions έχει 45.9% σε Pick N Roll καταστάσεις. Αυτή είναι η διαφορά. Κάτι αντίστοιχο με τον Sessions ο ΔΔ δεν μπορεί να κάνει. Μόνο κάτι αντίστοιχο με τον Fisher.
Άρα όλη σου η συλλογιστική είναι λάθος γιατί αγνοείς το ρόλο του Fisher στους φετινούς Lakers.
Επίσης USG% Fisher : 13.5%
USG% Sessions: 19%

Δεν πιστεύω ότι ο ΔΔ είναι εξαιρετικός παίκτης για το ΝΒΑ. Είναι καλός για συγκεκριμένα πράγματα, αλλά ΟΧΙ για να τρέξει με συνέπεια, για ολόκληρη σεζόν μια ομάδα. Επίσης παρότι εκπληκτικός αμυντικός, πιστεύω ότι στο ΝΒΑ θα δυσκολευτεί να μαρκάρει όχι την αφρόκρεμα (Rose, Paul, Westbrook κλπ) αλλά τις δευτεράντζες (Conley, Lawson κλπ) και τις τριτάντζες (Holiday και άλλους λοιπούς). Και ξέρεις γιατί; Πρώτον γιατί δεν τον ευνοούν οι κανόνες ΝΒΑ και δεύτερον γιατί δεν τον ευνοούν οι αθλητές που έχει να αντιμετωπίσει (οι οποίοι εκμεταλλεύονται τους ΝΒΑ κανόνες).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.