Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Group E
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2013-14
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
yorgos
QUOTE
Αυτό με το φάουλ δεν ξέρω πως να το σχολιάσω, άλλοι έχουν χάσει πρωτάθλημα NBA μη κάνοντας φάουλ, επιλογή είναι, είτε βγαίνει και είσαι μάγκας είτε όχι και διαχειρίζεσαι τις συνέπειες.

Μόνο τη φετινή σαιζόν, σε Εφές και Άρη, ο Αγγέλου έχει χάσει 4-5 ματς από φάουλ που έγιναν όταν δεν έπρεπε ή δεν έγιναν όταν έπρεπε (ειδικά το τελευταίο στον Άρη ήταν αρρώστεια, να χτυπιέσαι στον τοίχο, ίσως γι' αυτό έχει πάρει τώρα τα φάουλ αμπάριζα... το ίδιο έκανε και με την Αρμάνι εντός και πούλησε το ματς, παρότι τον έσωσε ο Πλάνινιτς με μια προσευχή από τη μια άκρη του γηπέδου στην άλλη). Σε διαχείριση τελευταίων λεπτών είναι εκπληκτικά άστοχος. Τα plays του μετά από τάιμ άουτ αν δεις στα τελευταία δεύτερα είναι για αντι-σεμινάριο.
koostas
εκτος και αν παιζει κανενα τρυπημα απο ερντεν..

κατι λεγεται στην τουρκια οτι δεν ειναι χαρουμενοι οι ντοπιοι με τη μοδα να ερχονται ξενοι προπονητες.. ποιος ξερει τι περναει απ' το μυλαο του ερντεν ή τι ειδους συζητησεις ειχε..

νορμαμ επαγγελματιας παικτης τετοιο μπλοκ ουτ δεν κανει σε συνηθισμενη βολη στο παιχνιδι, οχι σε βολη που ξερεις οτι θα χασει ο αλλος για να διεκδικηθει επιθετικο ριμπαουντ
TakeshyKurosawa
Ο Ερντέν πάντα αυτά τα χάλια είχε? Δεν τον παρακολούθησα ποτέ συστηματικά, απλά τον θυμάμαι ως καλούτσικο ψηλό από διάφορα παιχνίδια της Τουρκίας. Πάντα τα χάλια που δείχνει στην Εφές είχε ή τον πήρε η κάτω βόλτα?
Air Kef
Τον έχει πάρει η κάτω, εκπληκτικά αργός, και περσι ήταν από τις τρύπες.
PanosIlio
QUOTE(yorgos @ Feb 28 2014, 13:10 ) *
Μόνο τη φετινή σαιζόν, σε Εφές και Άρη, ο Αγγέλου έχει χάσει 4-5 ματς από φάουλ που έγιναν όταν δεν έπρεπε ή δεν έγιναν όταν έπρεπε (ειδικά το τελευταίο στον Άρη ήταν αρρώστεια, να χτυπιέσαι στον τοίχο, ίσως γι' αυτό έχει πάρει τώρα τα φάουλ αμπάριζα... το ίδιο έκανε και με την Αρμάνι εντός και πούλησε το ματς, παρότι τον έσωσε ο Πλάνινιτς με μια προσευχή από τη μια άκρη του γηπέδου στην άλλη). Σε διαχείριση τελευταίων λεπτών είναι εκπληκτικά άστοχος. Τα plays του μετά από τάιμ άουτ αν δεις στα τελευταία δεύτερα είναι για αντι-σεμινάριο.


Για τον Αγγέλου γενικότερα έχω καλή άποψη, πέρα από αυτή τη φάση μιλάω.

Οι τελευταίες φάσεις κάθε αγώνα, που είναι κλειστός φυσικά, είναι από μόνες τους, η κάθε μία αντίστοιχα, πολύ ιδιαίτερες, και μπορεί μια φάση 3-4 δευτερολέπτων (1 play) να σηκώνει συζήτηση ωρών για το τι είναι ή δεν είναι σωστό να κάνεις.

Αν πχ, άφηναν τον Όλεσον να σουτάρει από τα 9 μέτρα και να το βάλει πιθανότατα να λέγαμε, "μα τον άφησαν και σούταρε μόνος του", 9 μέτρα είναι μακριά αλλά δεν είναι και τόσο μακριά πια.

Τέσπα σε τέτοιες φάσεις παίζει ρόλο η κουλτούρα και η φιλοσοφία του κάθε προπονητή. Άλλα κερδίζεις και άλλα χάνεις.

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει σωστό/λάθος σε τέτοιες καταστάσεις, υπάρχει βγήκε/δε μου βγήκε tongue.gif

Sorry για το off topic. bball.gif

Ο Ερντέν πάντως είναι για κλάματα. 68.gif
Quincy
Η εφες νόμιζε ότι στο δίλεπτο και με την διαφορά στους 9 (αν δεν κάνω λαθος, μετά το καλάθι του Γκορντον), το παιχνίδι είχε τελειώσει. Στην επίθεση το μόνο που έκανε ήταν να κρατάει μπάλα και να ροκανίζει χρόνο με σκοτωμένα σουτ στη λήξη των 24αρων, σε μια επίθεση τους έμεινε και η μπάλα στα χέρια.

Τέτοιο ματς στην έδρα σου δεν πρέπει να το αφήνεις ποτέ να φτάνει στο καλάθι. Από τη στιγμή που έφτασε όλα γίνονται!

yorgos

QUOTE
Τέσπα σε τέτοιες φάσεις παίζει ρόλο η κουλτούρα και η φιλοσοφία του κάθε προπονητή. Άλλα κερδίζεις και άλλα χάνεις.
Αν τα χάνεις όλα τι σημαίνει; Αν κι εμένα η κριτική μου είναι για τα δικά του plays, όχι για τα αμυντικά.

QUOTE
Ο Ερντέν πάντως είναι για κλάματα. 68.gif
Κι όταν κοιτάς και το μισθολόγιο του αναφωνείς "δεν υπάρχει Θεός".
bbplayer
Κλασική Φενέρ 4ου δεκαλέπτου όπου όλοι έχουν ξεψυχήσει από την υπερπροσπάθεια και πάνε να καταστρέψουν ότι δημιούργησαν. Αλλά μετά το αποψινό μπαίνουν για τα καλά στο κόλπο με 4 ματς στην έδρα τους και 2 εκτός.

bbplayer
QUOTE
Η άλλη δεν έχει δικαιολογίες. ΤΡΑΓΙΚΗ εμφάνιση στο δεύτερο, με τον Κλέιζα που είναι παίκτης κλάσης να δείχνει ότι έχει ένα εγώ μεγαλύτερο κι από που του καταλογίζουν να κρατάει μπάλες και να σουτάρει στα 2'' από όπου λάχει, πλήρης ανυπαρξία μέσα στο καλάθι, άμυνα για κλάματα και από ριμπάουντ μην το συζητάμε καν. Το πιο απίστευτο είναι πως αυτή η επίθεση που κρατούσαν τη μπάλα επί 20'' χωρίς να γίνεται σκριν ανήκει στον Ομπράντοβιτς. Τους έσωσε η κλάση του Κλέιζα αλλά κυρίως ο πολύ μυαλωμένος ΜακΚάλεμπ.

Πάρα πολύ δύσκολο, με εμφάνιση σαν τη σημερινή θα είναι χαμένος από χέρι, ο Μπάνκι έχει κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από τον Ομπράντοβιτς που είναι κυριολεκτικά αγνώριστος κι έχει και πολύ αθλητικότερη ομάδα από αυτούς τους μπουχέσηδες που είδαμε σήμερα.



μερικοί θα πρέπει να ζήσατε πραγματικό εφιάλτη απόψε. Ούτε οι οπαδοί του Ολυμπιακού δεν χτυπιούνται έτσι.

Τραγική απόψε η Φενέρ, που ήταν σε όλο το ματς μπροστά και στο 2ο πιο τραγικό ημίχρονο άνοιξε τη διαφορά σε διψήφιο. Συγκεντρωτικά πήρε 6 ριμπάουντ περισσότερα και η ανύπαρκτη άμυνα της έφαγε το αστρονομικό νούμερο των 74 πόντων, με το Σλούκα και τον Στράτο ότι πετάνε να πηγαίνει μέσα.
Δεν έκαναν κανένα σκριν στη μπάλα, εάν εξαιρέσουμε εκείνο του Μπιέλιτσα ψηλά που έστειλε τον Μακάλεμπ (τον ευνουχισμένο...) στην προσωπική να κρίνει το ματς.
Βέβαια ειδικά εμείς οι Παναθηναϊκοί που έχουμε χορτάσει μπασκετάρα και θέαμα που συνοδεύονται και από τα κατάλληλα αποτελέσματα, λογικό είναι να βρίσκουμε τραγικό το μπάσκετ της Φενέρ . Τι να λέμε τώρα...

Επίσης έχει και την ατυχία να έχει τον Ζοτς. Τους προπονηταράδες τους πήραμε εμείς και το ΜΙλάνο. Και βέβαια έχει κάνει καλύτερη δουλειά ο Μπάνκι. Δεν είναι λίγο πράμα να τους δίνεις τη μπάλα και να τους αφήνεις να αυτοσχεδιάζουν.

Επειδή η εμπάθεια μερικών , χτυπάει κόκκινο, αρχίστε σιγά σιγά να συνηθίζετε στην ιδέα ότι ...οι μπουχέσηδες έχουν καλές πιθανότητες να περάσουν στην επόμενη φάση. Αν είχαν τον Μπάνκι θα ήταν από τωρα στο ΦΦ αλλά οκ, μην τα θέλουν και όλα δικά τους
Quincy
Απ αυτό τον Ολυμπιακό ναι είναι πάρα πολλοί οι 74. Με το Σπανούλη μέσα πόσους λες να τρωγε;

Δεν λέω ότι θα κερδίζαμε σίγουρα με τον Σπαν (αν και το πιστεύω πολύ αυτό), αλλά οποιαδήποτε ομάδα παίζει χωρίς τον καλύτερο παίκτη είναι χειρότερη.
yorgos
QUOTE
Τραγική απόψε η Φενέρ, που ήταν σε όλο το ματς μπροστά και στο 2ο πιο τραγικό ημίχρονο άνοιξε τη διαφορά σε διψήφιο

Τραγική ήταν, έπαιζε απέναντι σε έναν Ολυμπιακό χωρίς Σπανούλη, με κακό κοουτσάρισμα και ουσιαστικά χωρίς Αμερικανούς και παραλίγο να χάσει. Ευτυχώς πήρε και κάτι σφυρίγματα
QUOTE
η ανύπαρκτη άμυνα της έφαγε το αστρονομικό νούμερο των 74 πόντων, με το Σλούκα και τον Στράτο ότι πετάνε να πηγαίνει μέσα.
74 πόντοι από εκτός έδρας Ολυμπιακό χωρίς Σπανούλη είναι κατόρθωμα. Τα σουτ του Σλούκα ήταν υπό καλές προϋποθέσεις, ο Περπε ούτε ένα τραβηγμένο. Του έκαναν νταμπλ τιμ σε... δύο φάσεις (τη μία φάουλ που δε σφυρίχητκε).

QUOTE
Δεν έκαναν κανένα σκριν στη μπάλα, εάν εξαιρέσουμε εκείνο του Μπιέλιτσα ψηλά που έστειλε τον Μακάλεμπ (τον ευνουχισμένο...) στην προσωπική να κρίνει το ματς.
Όχι, έκανε κι άλλα δύο στο ματς νομίζω, σε καμιά 70ριά κατοχές.
bbplayer
QUOTE (Quincy @ Feb 28 2014, 22:45 ) *
Απ αυτό τον Ολυμπιακό ναι είναι πάρα πολλοί οι 74. Με το Σπανούλη μέσα πόσους λες να τρωγε;

Δεν λέω ότι θα κερδίζαμε σίγουρα με τον Σπαν (αν και το πιστεύω πολύ αυτό), αλλά οποιαδήποτε ομάδα παίζει χωρίς τον καλύτερο παίκτη είναι χειρότερη.


έφαγε 23 στην 4η.
Αφού κι εσύ το έγραψες (και όλοι το βλέπουμε) ότι στο 4ο τα φτύνει ούτε προετοιμασία δεν έχει κάνει. Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τον Ολυμπιακό. Από όλους έτσι την παθαίνει

Δεν ξέρω πόσους θα έτρωγε. Λογικά περισσότερους. 92 έφαγε εδώ αλλά παίζοντας χειρότερο μπάσκετ έβαλε 84(82?) δε θυμάμαι ακριβώς.Πιθανό να έπαιρνε λιγότερο χρόνο ο μικρός που σήμερα ήταν εξαιρετικός όσο έπαιξε. Δεν έχει να κάνει με τον Ολυμπιακό το ποστ μου. Χωρίς το Σπανούλη έχασε -4, πολύ καλα τα πήγε. Δεν τίθεται θέμα τέτοιο


QUOTE
Τραγική ήταν, έπαιζε απέναντι σε έναν Ολυμπιακό χωρίς Σπανούλη, με κακό κοουτσάρισμα και ουσιαστικά χωρίς Αμερικανούς και παραλίγο να χάσει. Ευτυχώς πήρε και κάτι σφυρίγματα 74 πόντοι από εκτός έδρας Ολυμπιακό χωρίς Σπανούλη είναι κατόρθωμα. Τα σουτ του Σλούκα ήταν υπό καλές προϋποθέσεις, ο Περπε ούτε ένα τραβηγμένο. Του έκαναν νταμπλ τιμ σε... δύο φάσεις (τη μία φάουλ που δε σφυρίχητκε).

Όχι, έκανε κι άλλα δύο στο ματς νομίζω, σε καμιά 70ριά κατοχές.


-γενικά ο Ομπράντοβιτς δεν κατέχει από κοουτσάρισμα, δεν είναι μόνο το αποψινό.

-όλες οι νίκες της Φενέρ από σφυρίγματα έχουν προέλθει.

-Ο Σπανούλης ήταν παρών στο Μιλάνο, στο ΟΑΚΑ κοκ

- Ο Σλούκας έβαλε 2 τρίποντα, με τον Μπιέλιτσα να κρέμεται πάνω του στο ένα. Μπράβο του και μαγκιά του αλλά καλές προϋποθέσεις δεν είχε στο ένα. Με τον Ονάν αντίπαλο όργωνε είναι η αλήθεια

- δυο . και άλλο ένα pick n pop Μακάλεμπ με Λίνας που το χλάτσωσε ο Λιθουανός από τις 45 μοίρες αριστερά και άλλο ένα του Ζόριτς για να μπουκάρει ο Μακάλεμπ. Και μέχρι αύριο το μεσημέρι παίζουν να φτάσουν καμια 20άρια. Επίσης όταν θες να χτυπήσεις τα missmatch με τα ψηλά κορμιά που έχεις (ειδικά με Μπογκ/Πρελ) δε θες σκριν αλλά χώρο


QUOTE (manj13 @ Feb 28 2014, 22:50 ) *
This is the news from ''Turkish Fener Airlines Euroleague''...Please take a deep breath and if you are ONLY TWO POINTS behind or in front of our team 30''before the end watch the presents we have for you:
α.)NOTHING HAPPENS INSTEAD OF Ιllegal cut to your player, foul and two free throws.If our team SCORES after that, no extra present...If not there's another Kinder surprise...wait and see... and an extra gift for all teams!
b.)If you're not 6-7 points AHEAD HALF A MINUTE before the end(so to show us your hands in a paralll way)we have gifts for you too!!!


Eξαιρετικα στο φιλο bbplayer για το τι θα παρει η Φενερ απο δω και περα...Ρε καλα τους εκανε ο Τυφωνας απ το να τη τρως χωρις αντιδραση...
Επιπλεον εκστασιαστηκα απο την καταλυτικης εντασης μπασκετουρα των 74 ΠΟΝΤΩΝ που σκοραρε ΚΑΤΑ ΡΙΠΑΣ tongue.gif η Φενερ σ εναν Ολυμπιακο που του ελειπε το 40% των ποντων του...Και φυσικα στο ανυπερβλητο DRAFT PICK 69.gif στην αλλη ακρη του Ατλαντικου....
Αν το σφυριγμα του Σλουκα ειχε γινει στο ΟΑΚΑ θα φευγαν...ΚΙ ΟΙ ΠΕΤΣΕΤΕΣ για τ αποδυτηρια...Τουλαχιστον ο Αρτζι κερδισε με το σπαθι του ΚΑΙ με Σπανουλη...


αυτό που έχετε μερικοί να υποστηρίζετε τον Ολυμπιακό κόντρα στον Ομπράντοβιτς, να το κοιτάξετε τώρα που είναι νωρίς.

Γιατί έτσι και περάσει στην επόμενη φάση σας βλέπω να το ρίχνετε στα ναρκωτικά.

Να το κοιτάξετε γιατί είναι αρκετά σουρεαλ. Βασικά πιο σουρεάλ πεθαίνεις.

Ακόμα χειρότερη είναι η καταστασή σας όταν γενικώς και αδιακρίτως υποστηρίζετε όποια ομάδα παίζει κόντρα στον Ομπράντοβιτς.
Σε αυτό ειδικά σηκώνει ψηλά τα χέρια η επιστήμη και αναλαμβάνει ο Θεός....
Εγώ που δεν είμαι ούτε το ένα ούτε το άλλο δε μπορώ να κάνω κάτι.
Πονάω (σαν τον Αρτέμη ένα πράμα) που σας βλέπω να υποφέρετε αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι. Χονεστλυ

όσο για τη διαιτησία...λες περίπου ότι λένε και οι Ολυμπιακοί όταν χάνουν στο ΟΑΚΑ. Επειδή έχω 3 φάουλ δε θέλω να το χοντρύνω και μπω στη ζώνη του λυκόφωτος απλώς θυμίσου ότι μετά από 4,5 λεπτά παιχνιδιού στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός είχε το μπόνους των βολών. Ο Σλούκας κάνει πεντακάθαρο φάουλ, όπως και ο Ντάστον (που ο χοντροκέφαλος το είδε για καθαρό) επειδή απλά δε μένει στην κατακόρυφο. Είχαμε δεινοπαθήσει εμείς με τέτοια φάουλ του Πέκο δυο χρόνια σερί


οκ, δε θέλω να πω κάτι άλλο. Κουράγιο παίδες, τα χειρότερα έρχονται. Κουράγιο γιατί θα σας χρειαστεί


@ εδιτ :καλα τους έκανε ο Τυφώνας! αμέ! γι αυτο θα δεις ΦΦ όταν τελειώσει το Μνημόνιο
yorgos
QUOTE
-γενικά ο Ομπράντοβιτς δεν κατέχει από κοουτσάρισμα, δεν είναι μόνο το αποψινό.

-όλες οι νίκες της Φενέρ από σφυρίγματα έχουν προέλθει.
Αυτές μπορεί να είναι δικές σου απόψεις, δικές μου δεν είναι. Για μένα είναι ο κορυφαίος κόουτς στην Ευρώπη και η εύνοια της Φενέρ είναι υπαρκτότατη, ειδικά με τον Παναθηναϊκό παρότι σε πολύ λιγότερα σφυρίγματα απ' ό,τι σήμερα, είχε ένα εμφανές που έκρινε το ματς. Αλλά δεν μπορεί όλες της οι νίκες να είναι προϊόν διαιτησίας.

QUOTE
-Ο Σπανούλης ήταν παρών στο Μιλάνο, στο ΟΑΚΑ κοκ
Στα δύο ματς που λες είχε αντιπάλους ψηλότερους αθλητικούς με γρήγορα πόδια. Η Φενέρ δεν έχει τέτοιο πράγμα, ούτε απάντηση στο παιχνίδι του Σπανούλη, φάνηκε και στο πρώτο ματς, όπου τους διέλυσε μόνος του, κάνοντας διστημικό ranking. To ματσάρισμα με τη Φενέρ είναι ιδανικό για Σπανούλη.


QUOTE
- Ο Σλούκας έβαλε 2 τρίποντα, με τον Μπιέλιτσα να κρέμεται πάνω του στο ένα. Μπράβο του και μαγκιά του αλλά καλές προϋποθέσεις δεν είχε στο ένα. Με τον Ονάν αντίπαλο όργωνε είναι η αλήθεια
Δε σούταρε μόνο τρίποντα, και τα δίποντά του με καλές προϋποθέσεις ήταν. 10 σουτ πήρε, όχι δύο, συν 4 κερδισμένα φάουλ που απέφεραν 4 βολές.
QUOTE
Επίσης όταν θες να χτυπήσεις τα missmatch με τα ψηλά κορμιά που έχεις (ειδικά με Μπογκ/Πρελ) δε θες σκριν αλλά χώρο
Ακριβώς, στα οποία ο Ζοτς είναι μανούλα. Δε βγήκαν, τρίποντα με τον Κλέιζα και το ΜΑχμούτοβιτς σούταραν αφού είχαν κρατήσει τη μπάλα 20'' στα χέρια τους, με αποτέλεσμα να έχουν 4/13...

Το ότι ο Ομπράντοβιτς είχε κακό κοουτσάρισμα σήμερα δε σημαίνει ότι εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος τον θεωρεί άσχετο ή έστω μη κορυφαίο. Σημαίνει ότι κοουτσάρισεάσχημα, γι αυτό και ίδρωσε να κερδίσει αυτόν τον Ολυμπιακό στο τελευταίο σουτ, χρειαζόμενος και σφυρίγματα από τους ρεφ. Όπως ο ΔΔ μπορεί να έχει μια και δυο και πέντε άθλιες κακές μέρες (εχτές είχε μια από τις πιο άθλιες), έτσι μπορεί και ο Ζοτς. Του οποίου γενικώς επιδόσεις στη Φενέρ είναι πάρα πολύ κακές: κακός χειρισμός μπάτζετ 35εκ (!!!), πλήρης ανισορροπία στο ρόστερ, στο τούρκικο πρωτάθλημα βλέπει την πλάτη τοτ χωριού που έχει προπονητή τον Ιτούδη, έχοντας μόλις μια νίκη παραπάνω από την τραγικότερη Εφές, ενώ στο κύπελλο έπεσε θύμα έκπληξης και στην Ευρωλίγκα έχει χρειαστεί σφυρίγματα για να μείνει εντός τροχιάς οκτάδας και να κερδίσει τον ΠΑΟ που ο μισός κοστίζει όσο ο ΜακΚάλεμπ και ο Κλέιζα. Εσύ τη θεωρείς καλή πορεία δηλαδή;

Μπορεί να τα διορθώσει όλα και να παέι Φ4 και να τα σηκώσει όλα και θα πούμε ότι ανέστρεψε την κατάσταση και μπράβο του. Αλλά αν αυτά τα είχε κάνει κανένας Πιανιτζάνι, Σκαριόλο ή Πλάθα, θα γελούσαμε ακόμη. Μέχρι στιγμής και για τις δυνατότητές της, η Φενέρ κάνει πολύ κακή χρονιά, ποιος το αρνείται αυτό;
bbplayer
QUOTE
Αυτές μπορεί να είναι δικές σου απόψεις, δικές μου δεν είναι. Για μένα είναι ο κορυφαίος κόουτς στην Ευρώπη και η εύνοια της Φενέρ είναι υπαρκτότατη, ειδικά με τον Παναθηναϊκό παρότι σε πολύ λιγότερα σφυρίγματα απ' ό,τι σήμερα, είχε ένα εμφανές που έκρινε το ματς. Αλλά δεν μπορεί όλες της οι νίκες να είναι προϊόν διαιτησίας.


Μια χαρά δικές σου είναι. Δεν έχω διαβάσει κάτι διαφορετικό. Και μέσα στην Αρμάνι κακό κουτσάρισμα είχε γράφατε. Δεν είναι για σένα κορυφαίος κόυτς στην Ευρώπη. Είναι βάσει αριθμών και αποτελεσμάτων οπότε εμείς περισσεύουμε ότι και να γράφουμε. 4 νίκες έχει κάνει. Σήμερα ήταν με τη διαιτησία, με μας ήταν, (γεγονός αυτό) , με την Εφές μάλλον όχι, αυτό δεν το γράψατε, μάλλον δεν είδατε το ματς αλλιώς θα το γράφατε και αυτό και ποια μένει? Με την Κάχα που την κερδίζει και ο Αρκαδικός. Μια χαρά συλλογισμός. Ο Ολυμπιακός έχει ευνοηθεί ποτέ από τη διατησία ή μπα?


QUOTE
Στα δύο ματς που λες είχε αντιπάλους ψηλότερους αθλητικούς με γρήγορα πόδια. Η Φενέρ δεν έχει τέτοιο πράγμα, ούτε απάντηση στο παιχνίδι του Σπανούλη, φάνηκε και στο πρώτο ματς, όπου τους διέλυσε μόνος του, κάνοντας διστημικό ranking. To ματσάρισμα με τη Φενέρ είναι ιδανικό για Σπανούλη.


Η απάντηση στο Σπανούλη δεν είναι μόνο οι άμυνες ψηλών και γρήγορων στα πόδια παιχτών. Είναι και άλλες συνδυασμένες , όπως π.χ όταν έπαιζε κόντρα σε μας στην 1η του χρονιά στον Ολυμπιακό ή του Ολυμπιακού όταν έπαιζε μας μερικές φορές ή της ΤΣΣΚΑ στην Κων/πολη, ο Σόφο μες στο ΣΕΦ που δεν είναι δα και ότι αθλητικότερο έχει βγάλει η φύση κοκ. Και ούτε θυμάμαι το μαρκάρισμα μες στο Μιλάνο. Και ούτε χρεώνεται την ήττα του Ολυμπιακού εκεί μέσα ο Σπανούλης. Αποκλείεται να έπαιζε πάλι την ίδια άμυνα η Φενέρ πάνω στο Σπανούλη


QUOTE
Δε σούταρε μόνο τρίποντα, και τα δίποντά του με καλές προϋποθέσεις ήταν. 10 σουτ πήρε, όχι δύο, συν 4 κερδισμένα φάουλ που απέφεραν 4 βολές.

Το έγραψα κι εγώ ότι τα σουτ κόντρα στον Ονάν ήταν πάρτυ κανονικό.

QUOTE
Ακριβώς, στα οποία ο Ζοτς είναι μανούλα. Δε βγήκαν, τρίποντα με τον Κλέιζα και το ΜΑχμούτοβιτς σούταραν αφού είχαν κρατήσει τη μπάλα 20'' στα χέρια τους, με αποτέλεσμα να έχουν 4/13...

Ένα σκοτωμένο ο Κλέιζα και ένα ο Μαχμουτογλου έκαναν από τα συνολικά 13. Μπήκαν λίγα (4). Ε και? Σάμπως και εκεί στηρίχτηκε απόψε η Φενερ? Στην ταχύτητα στηρίχτηκε και στα 2ποντα που ήταν 4 φορές περισσότερα από τα 3ποντα.

QUOTE
Το ότι ο Ομπράντοβιτς είχε κακό κοουτσάρισμα σήμερα δε σημαίνει ότι εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος τον θεωρεί άσχετο ή έστω μη κορυφαίο. Σημαίνει ότι κοουτσάρισε άσχημα, γι αυτό και ίδρωσε να κερδίσει αυτόν τον Ολυμπιακό στο τελευταίο σουτ, χρειαζόμενος και σφυρίγματα από τους ρεφ.


Μια χαρά κοουτσάρισμα είχε. Απλώς το τελικό αποτέλεσμα δεν δείχνει την εικόνα του αγώνα. Όπως και δεν την έδειχνε π.χ με τη Μπάρτσα εκεί μεσα που έχασε στο σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ενώ η Μπάρτσα ήταν σαφώς καλύτερη σε όλο το ματς. Και ούτε απειλήθηκε ποτέ από τον Ολυμπιακό σε κανένα σημείο το ματς. Μονίμως πίσω ήταν ο Ολυμπιακός και η διαφορά άνοιξε τόσο σε κάποια στιγμή που ως και ο Βαγγέλας μπήκε σε σκέψεις…Ενα +7/+8 θα αντικατόπριζε καλύτερα την εικόνα του αγώνα. Το ότι κλατάρει στην 4η περίοδο η Φενέρ δεν έχει να κάνει με το κοουτσάρισμα αλλά με το ελλιπές ρόστερ. Για τη διαιτησία έγραψα πιο πριν. Ο Ολυμπιακός στο 4ο δεκάλεπτο από το 4λ 30δ είχε το μπόνους των βολών και οι διαιτητές έδιναν όλες τις επαφές. Δε χρειάστηκε τίποτα από τους διαιτητές απόψε η Φενέρ. Ούτε οι Ολυμπιακοί μετα τα ματς του ΟΑΚΑ δεν τα γράφουν αυτα. Λογότερο εμπαθείς είναι (μιλάω 2-3)


QUOTE
Όπως ο ΔΔ μπορεί να έχει μια και δυο και πέντε άθλιες κακές μέρες (εχτές είχε μια από τις πιο άθλιες), έτσι μπορεί και ο Ζοτς. Του οποίου γενικώς επιδόσεις στη Φενέρ είναι πάρα πολύ κακές: κακός χειρισμός μπάτζετ 35εκ (!!!), πλήρης ανισορροπία στο ρόστερ, στο τούρκικο πρωτάθλημα βλέπει την πλάτη τοτ χωριού που έχει προπονητή τον Ιτούδη, έχοντας μόλις μια νίκη παραπάνω από την τραγικότερη Εφές, ενώ στο κύπελλο έπεσε θύμα έκπληξης και στην Ευρωλίγκα έχει χρειαστεί σφυρίγματα για να μείνει εντός τροχιάς οκτάδας και να κερδίσει τον ΠΑΟ που ο μισός κοστίζει όσο ο ΜακΚάλεμπ και ο Κλέιζα. Εσύ τη θεωρείς καλή πορεία δηλαδή;

Μπορεί να τα διορθώσει όλα και να παέι Φ4 και να τα σηκώσει όλα και θα πούμε ότι ανέστρεψε την κατάσταση και μπράβο του. Αλλά αν αυτά τα είχε κάνει κανένας Πιανιτζάνι, Σκαριόλο ή Πλάθα, θα γελούσαμε ακόμη. Μέχρι στιγμής και για τις δυνατότητές της, η Φενέρ κάνει πολύ κακή χρονιά, ποιος το αρνείται αυτό;


Οι παίχτες που μπορούσε να πάρει ήταν πολύ συγκεκριμένοι και εξαντλούνταν σε τύπου Ζόριτς σέντερ φορ και σε τύπου …κανένας PG, διότι πολύ απλά οι παίχτες που παίζουν στην Ευρώπη και μπορούν να κάνουν τη διαφορά είναι ελάχιστοι και οι περισσότεροι κλεισμένοι με συμβόλαια.

Γιατί και από ποιους χάνει η Φενέρ έχει ξανακουβεντιαστεί και απαντηθεί. Τι μπάτζετ είχε πέρσι η Φενέρ? Για να δούμε με ποιούς να γελάσουμε και με ποιους όχι. Και τι πορεία έκανε πέρσι , επίσης για να δούμε με ποιους να γελάσουμε και ποιούς όχι.
Για την ώρα εγώ όταν βλέπω τον Μακάλεμπ να μην είναι το περσινό τσίρκο και αυτό που ήταν στη Σιένα αλλά να παίζει μπάσκετ, τον Πρέλντιτς απο ξοφλημένο και αιώνιο ταλέντο να τον παρομοιάζουν φορουμάδες με τον Ντέγιαν και με το Μήτσο, τον Μπιέλιτσα από περιπατητή μπασκετμπολίστα κανονικό, τον Κλέιζα να χτυπιέται περισσότερο από ότι με τον Ολυμπιακό (τώρα φτάνει αυτός και μόνο να παίρνει ματς, τότε γιατί δεν έφτανε όντας 4 χρόνια μικρότερος και χωρίς σοβαρό τραυματισμό??) τα πιστώνω στον Ομπράντοβιτς. Πες μου εσύ ποιος άλλος μπορεί να τα πιστωθεί και εάν ισχύουν ή όχι τα παραπάνω. Ο Ομπράντοβιτς φίλτατε δεν είναι εχθρός του μπάσκετ.

Επίσης αποφασίστε τι sk@t@ επιτέλους είναι αυτή η μαμημένη η Φενέρ. Υπερτιμημένη ή όχι? Έχει κορυφαίο προπονητή που ξαφνικά ξέχασε να κουτσάρει καλά ακόμα και όταν κερδίζει (θεωρώ a priori ότι στις ήττες δεν έχει κοουτσάρει καλά) ή όχι? Θέλει τη διατησία ή όχι? Τι ακριβώς μπορεί να ανατρέψει ? ποια πράγματα? Έχει μπουχέσηδες ή παιχταράδες ή έτσι κι έτσι ? και πώς ακριβώς μπορεί να πάει ΦΦ (εγώ για επόμενη φάση μίλησα πάντως)αφού είναι ότι είναι τελοσπάντων? αποφασίστε επιτέλους για να ξέρουμε σε ποια βάση μιλάμε. Ποιες δυνατότητες αφού είναι υπερτιμημένη? μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά που να πάρει...ισσοροπήστε κάπου εν τέλει

Γιατί με τα δικολαβίστικα , τύπου και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ δεν την πολυπαλεύω.
yorgos
QUOTE
Και μέσα στην Αρμάνι κακό κουτσάρισμα είχε γράφατε

Μου μιλάς στον πληθυντικό ή αναφέρεσαι σε άλλους; Δε θυμάμαι καν να έχω δει το ματς, πόσο μάλλον να το έχω σχολιάσει, αν δε με απατά η μνήμη μου.
QUOTE
4 νίκες έχει κάνει. Σήμερα ήταν με τη διαιτησία, με μας ήταν, (γεγονός αυτό) , με την Εφές μάλλον όχι, αυτό δεν το γράψατε, μάλλον δεν είδατε το ματς αλλιώς θα το γράφατε και αυτό και ποια μένει?

Με την Μπαρτσελόνα τον πήγε καροτσάκι η διαιτησία, εκεί έγινε προφανές το τι σφυρίγματα παίρνει η Φενέρ φέτος. Τελικώς το έχασε το ματς, παρά τι φιλότιμες προσπάθειες των ρεφ.
QUOTE
Δε χρειάστηκε τίποτα από τους διαιτητές απόψε η Φενέρ. Ούτε οι Ολυμπιακοί μετα τα ματς του ΟΑΚΑ δεν τα γράφουν αυτα. Λογότερο εμπαθείς είναι (μιλάω 2-3)
Εγώ πάλι βλέπω και τους Παναθηναϊκούς σήμερα στο φόρουμ να γράφουν για την έυνοια υπέρ της Φενέρ, ο μόνος που δεν το αποδέχεται είσαι εσύ.
QUOTE
Ο Ολυμπιακός έχει ευνοηθεί ποτέ από τη διατησία ή μπα?
Στη φετινή Ευρωλίγκα; Δε νομίζω, χωρίς να έχω δει όλα τα παιχνίδια του, αλλά ακόμη κι αν έχει γίνει τι σχέση έχει αυτό με το σπρώξιμο της Φενέρ στη νέα τεράστια αγορά τη Ευρωλίγκας;
QUOTE
Τι μπάτζετ είχε πέρσι η Φενέρ? Για να δούμε με ποιούς να γελάσουμε και με ποιους όχι. Και τι πορεία έκανε πέρσι , επίσης για να δούμε με ποιους να γελάσουμε και ποιούς όχι.
Για γέλια ήταν πέρυσι η Φενέρ, με μπάτζετ τεράστιο, πέρασε τελευταία από την πρώτη φάση ακι βγήκε τελευταία στους ομίλους, με τον Πιανιντζιάνι να κάνει απίθανες πατάτες και να απολύεται ορθώς. Αυτό καθιστά τη φετινή -μέχρι στιγμής- αποτυχία λιγότερο επώδυνη;
QUOTE
Αποκλείεται να έπαιζε πάλι την ίδια άμυνα η Φενέρ πάνω στο Σπανούλη
Δε θα το μάθουμε ποτέ, εκτός κι αν συναντηθούν καπου αλλού αλλά με αυτό το υλικό, δύσκολο βλέπω να μπορούσε να κάνει κάτι άλλο.
QUOTE
αυτό που έχετε μερικοί να υποστηρίζετε τον Ολυμπιακό κόντρα στον Ομπράντοβιτς
Καλά, εγώ ειδικά που είχα ποντάρει τα μαλλιά μου υπέρ της Φενέρ σήμερα (και το είχα γράψει πριν το ματς) δε σου λέω τίποτε, κατακόκκινος ήμουν. Ό,τι να'ναι. Ούτε στοιχηματικά ούτε ως Παναθηναϊκός με συνέφερε να κερδίσει η Φενέρ. Αλλά πίστευα ότι θα έπρεπε να κερδίσει πολύ πιο εύκολα απέναντι σε αυτόν τον Ολυμπιακό και χωρίς να χρειαστεί σπρώξιμο, έκανα λάθος και παρα λίγο να μου κοστίσει.


QUOTE
Για την ώρα εγώ όταν βλέπω τον Μακάλεμπ να μην είναι το περσινό τσίρκο και αυτό που ήταν στη Σιένα αλλά να παίζει μπάσκετ, τον Πρέλντιτς απο ξοφλημένο και αιώνιο ταλέντο να τον παρομοιάζουν φορουμάδες με τον Ντέγιαν και με το Μήτσο, τον Μπιέλιτσα από περιπατητή μπασκετμπολίστα κανονικό, τον Κλέιζα να χτυπιέται περισσότερο από ότι με τον Ολυμπιακό (τώρα φτάνει αυτός και μόνο να παίρνει ματς, τότε γιατί δεν έφτανε όντας 4 χρόνια μικρότερος και χωρίς σοβαρό τραυματισμό??) τα πιστώνω στον Ομπράντοβιτς. Πες μου εσύ ποιος άλλος μπορεί να τα πιστωθεί και εάν ισχύουν ή όχι τα παραπάνω. Ο Ομπράντοβιτς φίλτατε δεν είναι εχθρός του μπάσκετ.
Εγώ δεν είπα ότι είναι εχθρός του μπάσκετ, είπα ότι κάνει πολύ κακή χρονιά μέχρι στιγμής. Ότι του έδωσαν ομάδα 35εκ και χρειάζεται σφυρίγματα για να μένει στο παιχνίδι τη πρόκριση απέναντι σε ομα΄δες με μπάτζετ ΟΣΦΠ, ΠΑΟ και Μάλαγα.

Του δίνω ένα τεράστιο ελαφρυντικό αν οι επιλογές παικτών δεν ήταν δικές του. Θυμάμαι τον Ιτούδη που είπε ότι ο λόγος που έκλεισε στην Μπάνβιτ είναι ότι δεν ήθελε να περιμένει τλευταία στιγμή για να κλείσει κάπου, όπως έκανε ο Ομπράντοβιτς, άρα υποθέτω ότι ο τελευταίος έκλεισε αργά και ίσως να φορτώθηκε παίκτες. Αλλά ακόμη κι έτσι συμβαίνουν πράγματα που δε θυμίζουν Ομπράντοβιτς: τελείως ανισόρροπο ρόστερ, άμυνες που μπάζουν, μεταγραφή Αμερικανού παίκτη που δεν έχει ξαναπαίξει Ευρώπη (ασχέτως αν είναι παικταράς, που είναι, δεν τα συνηθίζει αυτά ο Ζοτς) κλπ κλπ. Η χρονιά μέχρι στιγμής πάει χάλια σε Τουρκία και Ευρώπη και γενικώς είναι 35εκ κακώς ξοδεμένα. Αν πάει Φ4, θα έχει ανατρέψει την κατάσταση και θα γράφουμε τα αντίθετα, εκτίμηση της υπάρχουσας κατάστασης κάνουμε και είναι αυτή που περιγράφω: κακά αποτελέσματα, κατασπατάληση χρήματος, κακή εικόνα ομάδας, αν δεν υπήρχε το σπρώξιμο θα ήταν ήδη εκτός, ακόμη κι αν πούμε ότι θα έχανε μόνο το ματς με τον ΠΑΟ, εκτός θα ήταν.

QUOTE
Επίσης αποφασίστε τι sk@t@ επιτέλους είναι αυτή η μαμημένη η Φενέρ. Υπερτιμημένη ή όχι? Έχει κορυφαίο προπονητή που ξαφνικά ξέχασε να κουτσάρει καλά ακόμα και όταν κερδίζει (θεωρώ a priori ότι στις ήττες δεν έχει κοουτσάρει καλά) ή όχι? Θέλει τη διατησία ή όχι? Τι ακριβώς μπορεί να ανατρέψει ? ποια πράγματα? Έχει μπουχέσηδες ή παιχταράδες ή έτσι κι έτσι ? και πώς ακριβώς μπορεί να πάει ΦΦ (εγώ για επόμενη φάση μίλησα πάντως)αφού είναι ότι είναι τελοσπάντων? αποφασίστε επιτέλους για να ξέρουμε σε ποια βάση μιλάμε. Ποιες δυνατότητες αφού είναι υπερτιμημένη? μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά που να πάρει...ισσοροπήστε κάπου εν τέλει
Είναι πολύ απλό τι είναι: μια πανάκριβη ομάδα που μάζεψε πολύ ταλέντο στο 3-4, πολύ λίγο στο 1-2 και είναι άθλια με μπουχέσηδες στους ψηλούς. Δηλαδή είναι μια ανισόρροπη ομάδα που δυσκολεύεται πολύ γιατί και η δημιουργία της από τα φόργουορντ έρχεται και στην οποία δεν έγινε καμάι προσπάθεια να καλυφθεί η τραγική έλλειψη αθλητιότητας στους ψηλούς, ακόμη και τώρα που υπήρχε η δυνατότητα και η αφορμή με τον τραυματισμό του Βίντμαρ. Υπερτιμημένη είναι γιατί κοστίζει πολύ χωρίς να βγάζει ανάλογο αποτέλεσμα και υπερεκτιμημένη είναι διότι πριν αρχίσει η σαιζόν, στηριζόμενοι στα ονόματα παικτών και προπονητή, οι περισσότεροι τη θεωρούσαν φαβορί για φάιναλ φορ κι αν δεν έπαιρνε σφυρίγματα δε θα ήταν καν στην οκτάδα αυτή τη στιγμή. Είναι μια υπερτιμημένη ομάδα με πολύ ταλέντο και πολύ χοντρές αδυναμίες, αδικαιολόγητες για το μπάτζετ που είχε στη διάθεσή της.

ΚΑι δε χρειάζεται να "ξεχάσει" το μπάσκετ ένας κόουτς για να έχει ένα κακό κοουτσάρισμα, ένα κακό μήνα ή και μια κακή σαιζόν. Μπορεί να κάνει κακό προγραμματισμό, να έχει εμμονές ή να μην κολλήσει σε μια ομάδα. Όπως το παθαίνουν οι παίκτες, το παθαίνουν και οι κόουτς, ακόμη και ο καλύτερος. Κι εγώ στη δουλειά μου έχω πολλά σκαμπανεβάσματα αρκετές φορές, δε σημαίνει ότι την ξέχασα ή ότι δεν είμαι γενικώς καλός σε αυτήν.
manj13
QUOTE(yorgos @ Mar 1 2014, 01:19 ) *
Μου μιλάς στον πληθυντικό ή αναφέρεσαι σε άλλους; Δε θυμάμαι καν να έχω δει το ματς, πόσο μάλλον να το έχω σχολιάσει, αν δε με απατά η μνήμη μου.
Με την Μπαρτσελόνα τον πήγε καροτσάκι η διαιτησία, εκεί έγινε προφανές το τι σφυρίγματα παίρνει η Φενέρ φέτος. Τελικώς το έχασε το ματς, παρά τι φιλότιμες προσπάθειες των ρεφ.
Εγώ πάλι βλέπω και τους Παναθηναϊκούς σήμερα στο φόρουμ να γράφουν για την έυνοια υπέρ της Φενέρ, ο μόνος που δεν το αποδέχεται είσαι εσύ.
Στη φετινή Ευρωλίγκα; Δε νομίζω, χωρίς να έχω δει όλα τα παιχνίδια του, αλλά ακόμη κι αν έχει γίνει τι σχέση έχει αυτό με το σπρώξιμο της Φενέρ στη νέα τεράστια αγορά τη Ευρωλίγκας;
Για γέλια ήταν πέρυσι η Φενέρ, με μπάτζετ τεράστιο, πέρασε τελευταία από την πρώτη φάση ακι βγήκε τελευταία στους ομίλους, με τον Πιανιντζιάνι να κάνει απίθανες πατάτες και να απολύεται ορθώς. Αυτό καθιστά τη φετινή -μέχρι στιγμής- αποτυχία λιγότερο επώδυνη;
Δε θα το μάθουμε ποτέ, εκτός κι αν συναντηθούν καπου αλλού αλλά με αυτό το υλικό, δύσκολο βλέπω να μπορούσε να κάνει κάτι άλλο.
Καλά, εγώ ειδικά που είχα ποντάρει τα μαλλιά μου υπέρ της Φενέρ σήμερα (και το είχα γράψει πριν το ματς) δε σου λέω τίποτε, κατακόκκινος ήμουν. Ό,τι να'ναι. Ούτε στοιχηματικά ούτε ως Παναθηναϊκός με συνέφερε να κερδίσει η Φενέρ. Αλλά πίστευα ότι θα έπρεπε να κερδίσει πολύ πιο εύκολα απέναντι σε αυτόν τον Ολυμπιακό και χωρίς να χρειαστεί σπρώξιμο, έκανα λάθος και παρα λίγο να μου κοστίσει.


Εγώ δεν είπα ότι είναι εχθρός του μπάσκετ, είπα ότι κάνει πολύ κακή χρονιά μέχρι στιγμής. Ότι του έδωσαν ομάδα 35εκ και χρειάζεται σφυρίγματα για να μένει στο παιχνίδι τη πρόκριση απέναντι σε ομα΄δες με μπάτζετ ΟΣΦΠ, ΠΑΟ και Μάλαγα.

Του δίνω ένα τεράστιο ελαφρυντικό αν οι επιλογές παικτών δεν ήταν δικές του. Θυμάμαι τον Ιτούδη που είπε ότι ο λόγος που έκλεισε στην Μπάνβιτ είναι ότι δεν ήθελε να περιμένει τλευταία στιγμή για να κλείσει κάπου, όπως έκανε ο Ομπράντοβιτς, άρα υποθέτω ότι ο τελευταίος έκλεισε αργά και ίσως να φορτώθηκε παίκτες. Αλλά ακόμη κι έτσι συμβαίνουν πράγματα που δε θυμίζουν Ομπράντοβιτς: τελείως ανισόρροπο ρόστερ, άμυνες που μπάζουν, μεταγραφή Αμερικανού παίκτη που δεν έχει ξαναπαίξει Ευρώπη (ασχέτως αν είναι παικταράς, που είναι, δεν τα συνηθίζει αυτά ο Ζοτς) κλπ κλπ. Η χρονιά μέχρι στιγμής πάει χάλια σε Τουρκία και Ευρώπη και γενικώς είναι 35εκ κακώς ξοδεμένα. Αν πάει Φ4, θα έχει ανατρέψει την κατάσταση και θα γράφουμε τα αντίθετα, εκτίμηση της υπάρχουσας κατάστασης κάνουμε και είναι αυτή που περιγράφω: κακά αποτελέσματα, κατασπατάληση χρήματος, κακή εικόνα ομάδας, αν δεν υπήρχε το σπρώξιμο θα ήταν ήδη εκτός, ακόμη κι αν πούμε ότι θα έχανε μόνο το ματς με τον ΠΑΟ, εκτός θα ήταν.

Είναι πολύ απλό τι είναι: μια πανάκριβη ομάδα που μάζεψε πολύ ταλέντο στο 3-4, πολύ λίγο στο 1-2 και είναι άθλια με μπουχέσηδες στους ψηλούς. Δηλαδή είναι μια ανισόρροπη ομάδα που δυσκολεύεται πολύ γιατί και η δημιουργία της από τα φόργουορντ έρχεται και στην οποία δεν έγινε καμάι προσπάθεια να καλυφθεί η τραγική έλλειψη αθλητιότητας στους ψηλούς, ακόμη και τώρα που υπήρχε η δυνατότητα και η αφορμή με τον τραυματισμό του Βίντμαρ. Υπερτιμημένη είναι γιατί κοστίζει πολύ χωρίς να βγάζει ανάλογο αποτέλεσμα και υπερεκτιμημένη είναι διότι πριν αρχίσει η σαιζόν, στηριζόμενοι στα ονόματα παικτών και προπονητή, οι περισσότεροι τη θεωρούσαν φαβορί για φάιναλ φορ κι αν δεν έπαιρνε σφυρίγματα δε θα ήταν καν στην οκτάδα αυτή τη στιγμή. Είναι μια υπερτιμημένη ομάδα με πολύ ταλέντο και πολύ χοντρές αδυναμίες, αδικαιολόγητες για το μπάτζετ που είχε στη διάθεσή της.

ΚΑι δε χρειάζεται να "ξεχάσει" το μπάσκετ ένας κόουτς για να έχει ένα κακό κοουτσάρισμα, ένα κακό μήνα ή και μια κακή σαιζόν. Μπορεί να κάνει κακό προγραμματισμό, να έχει εμμονές ή να μην κολλήσει σε μια ομάδα. Όπως το παθαίνουν οι παίκτες, το παθαίνουν και οι κόουτς, ακόμη και ο καλύτερος. Κι εγώ στη δουλειά μου έχω πολλά σκαμπανεβάσματα αρκετές φορές, δε σημαίνει ότι την ξέχασα ή ότι δεν είμαι γενικώς καλός σε αυτήν.


Τι να γραψω μετα απ αυτο ρε yorgos με καλυψες πληρως!!!! 77.gif 77.gif
Απλα να αναφερω οτι εγω ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ και εχω πει οτι η Φενερ ειναι ενα υπερτιμημενο ''συνοθυλευμα'' παικτων που μπορουν αντι να καταβαραθρωθουν να αναδειχθουν εως ενος σημειου απο τον κορυφαιο κοουτς της Ευρωπης...ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!Τωρα αν μπορει να παιξει μ αυτο ,αυτο που βλεπουν ΟΛΟΙ οτι παιζει και κερδιζει ΑΣΘΜΑΙΝΟΝΤΑΣ -και μ ενα σφυριγμα για να παει στον -1 αντι στο +4 36'' πριν το τελος- ενα Ολυμπιακο χωρις Σπανουλη με συγχωρεις αλλα περισσοτερες κινησεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΕΣ εκανε ο RG χτες παρα ο Ζοτς....Και συγνωμη αλλα αν τη συγκεκριμενη νικη την εκανε κατα του Ολυμπιακου ο RG, ΧΩΡΙΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗ ,μεχρι κι ο Αλεφαντος αυριο θα φωναζε:''ΑΠΕΛΑΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!''.....
TakeshyKurosawa


biggrin.gif
bbplayer
Για "τραγικότητες" και "συνοθυλεύματα", δε χρειάζεται να φτάσετε ίσαμε την Κων/πολη. Κοιτάξτε κάπου πολύ πιο κοντά σας. Το καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι κάπως δύσκολο, γιατί την δική μας την "καμπούρα" μια και την έχουμε πίσω είναι δύσκολο να τη δούμε και ευκολότερα βλέπουμε των αλλονών(ε) (που λέει και ο kseplenhs). Πάντως εμένα οι "τραγικοί" μου έδωσαν ένα από καλύτερα 30λεπτα που έχω δει φέτος από πλευράς μπάσκετ. Επαιξε ρόλο και ο Ολυμπιακός βέβαια και μπράβο του. Δυο παίζουν

Bέβαια τα ειλικρινή ποστ τα γράφουμε όταν βράζει το αίμα και αυτά ήταν τα χτεσινοβραδινά αμέσως μετά το ματς. Τα υπόλοιπα εμπίπτουν στην προσπάθεια στρογγυλέματος των πραγμάτων και καλώς κατά τη γνώμη μου αλλά δεν απηχούν την πραγματικότητα.

Και η πραγματικότητα λέει ότι την πήρατε μια ...ψυχρασία που έλεγε κι ο Ζήκος και μάλιστα αρκετά μεγάλη. Ακατανόητη βέβαια για μένα αλλά οκ, ο καθένας όπως τη βρίσκει, np βεβαίως.

Ειδικά εσύ manj13 που είσαι και φουλ προεδρικός, έτσι και μάθαινε ο Πρόεδρας ότι χθες ήθελες να κερδίσει "το πιο βρώμικο σωματείο της Ελλάδας" (εγώ λέω του σύμπαντος για να καλύψουμε και την πιθανότητα υπάρξης εξωγήινης μορφής ζωής), θα έχανε πάσα ιδέα και μάλιστα κόντρα στον φίλο του τον Ζέλικο , όπως ο ίδιος ισχυρίζεται (δεν υπάρχει το κατάλληλο emoticon για αν βάλω).. για πρόσεξε το, γιατί μου φαίνεται ότι βγαίνεις "εκτός γραμμής"

Τα λεφτά είναι μεν πολλά αλλά έτσι λέγατε και το καλοκαίρι που έφυγε. Και εκτεθήκατε βέβαια. Αλλοι κοιτάνε την παρτάρα τους και την τσεπάρα τους και παραμυθιάζουν τα κακόμοιρα τα προβατάκια (και πλησιάζει και Πάσχα...)

Ο Αρτζι είναι η αλήθεια ότι μας έχει πεθάνει στις διορθωτικές κινήσεις. Δηλαδή όχι άλλες ,έλεος overdose έχουμε πάθει φέτος

Το "ασθμαίνοντας" έχει να κάνει με το ότι η Φενέρ δεν έχει κάνει προετοιμασία και μαζεύτηκε τελευταία στιγμή. Ούτε μια στιγμή δεν ήταν έτοιμη και ούτε μια φορά δεν έπαιξαν όλοι μαζί ένα από αυτά τα φιλικά της πλάκας που έπαιζαν τότε. Εάν κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε τη σημασία που έχει ειδικά εκείνο το διάστημα για την πορεία μια ομάδας, οκ, δικαιωμά σας

Όπως κάνετε και ότι δεν καταλαβαίνετε για τα περί διαιτησίας και περνάτε στο ντούκου ότι στα 4+ κάτι ψιλά ο Ολυμπιακός χθες εκτελούσε βολές. Γενικά η συγκεκριμένη ομάδα από τη διατησία χάνει , όποτε μάλιστα πάνε τα παιχνίδια όπως το χθεσινό κυριολεκτικά σφαγιάζεται.
Χαίρομαι που επιτέλους είδατε το φως το αληθινό. Καλλιο αργά παρά ποτέ.

Ειλικρινά ήθελα να' ξερα τι θα λέγατε εάν ο Ομπράντοβιτς είχε διατησίες όπως αυτή που είχε η ΤΣΣΚΑ στο Βερολίνο ή με μας στην Κων/πολη ή μέσα στη Βιτόρια με τον άθλιο Χριστοδούλου να την στέλνει με το έτσι θέλω στην επόμενη φάση. Θα στέλνατε κανέναν του PKK να τον σκοτώσει? rolleyes.gif Τι σας παρεξένεψε χθες δηλαδή? πού έγιναν λάθη καθοριστικά? (όπως στο δικό μας ματς) επειδή πήρε 8 κερδισμένα ο Μακάλεμπ? δηλαδή εάν έπαιρνε 6 θα άλλαζε κάτι? 9? έτσι όπως έπαιζε χθες ο Μακάλεμπ με τα συνεχή ντράιβ θα τα έπαιρνε.
Αυτό και μόνο που γράφτηκε ότι εάν δεν υπήρχε και καλά η εύνοια της διατησίας θα ήταν ήδη εκτός, δείχνει το μέγεθος της εμπάθειας. Αυτή και μόνη η φράση φτάνει, δε χρειάζεται κάτι άλλο!!!

Όσο για τα σενάρια συνωμοσίας που είναι και το εθνικό μας σπορ, δεν είναι πρώτη φορά. Μέχρι που έγινε ΦΦ στην Ισπανία χωρίς τη Μπάρτσα, ΦΦ στην Τουρκία χωρίς τη Φενέρ και ας είχε ρίξει και τότε λεφτά και κάποιοι έγιναν ρόμπες. Πολύ όμως.

Conclusion που λένε και στο χωριό μου. Ο Ομπράντοβιτς είναι ότι είναι (μη γίνουμε και γραφικοί μες στην εμπάθεια μας) αλλά φέτος κουτσάρει χάλια, δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται και το κυριότερο απ' όλα δε διαβάζει basketforum μπας και πάρει καμια ιδέα περί κουτσαρίσματος, ή στη χειρότερη να παρακολουθεί τον Μπάνκι για να παίρνει μαθήματα. Έχει μαγαλώσει, άσπρισε κιόλας, έμεινε κι ένα χρόνο έξω, παίζει και να ξέχασε το μπάσκετ.

Η Φενέρ γενικά...είναι και δεν είναι...πάει και δεν πάει...έχει και δεν έχει...μπορεί να ξεφτιλιστεί και να μην περάσει στον επόμενο γύρο αλλά μπορεί και να το πάρει (λέμε τώρα...) ή τουλάχιστο να πάει ΦΦ.

Κερδίζει με τη διατησία αλλά όχι και πολύ αλλά και όταν χάνει πάλι η διατησία έκανε το καθήκον της για να μη χάσει.

Εντάξει respect, έχετε καλύψει όλα τα ενδεχόμενα.

Παρεμπιπτόντως δεν είπε κανείς σοβαρός άνθρωπος ότι η Φενέρ είναι φαβορί για ΦΦ. Ο ίδιος ο Ομπράντοβιτς έχει πει ότι το τοπ8 θα είναι επιτυχία. Το λέει ο κάθε πουθενάς δημοσιογραφος δεν έχει να κάνει.


Οι χθεσινοβραδινές μου ευχές και ελικρινείς ήταν και παίζει να σας χρειαστούν. Οπότε τις επικαιροποιώ :Καλό κουράγιο φίλοι.
bbplayer
QUOTE (yorgos @ Mar 1 2014, 01:19 ) *
Μου μιλάς στον πληθυντικό ή αναφέρεσαι σε άλλους; Δε θυμάμαι καν να έχω δει το ματς, πόσο μάλλον να το έχω σχολιάσει, αν δε με απατά η μνήμη μου.


σε απατά αλλά δεν τρέχει τίποτα. αν θες να σου μιλάω στον πληθυντικό επίσης δεν τρέχει τίποτα, το κάνω, απλώς δε συνηθίζεται στο forum


QUOTE (yorgos @ Jan 31 2014, 01:55 ) *
Δεν είδα Ολυμπιακό κι έκατσα να δω την Αρμάνι με τη Φενέρ γιατί για μένα αυτό ήταν το ματς της ημέρας, τον Ολυμπιακό τον έβλεπα στα διαλείμματα.



Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι ήταν... δοκάρι. Πολύ καλές επιλογές, αλλά έχαναν κάτι πέναλτι απίθανα, ειδικά ο Ουάλας, γύριζε η μπάλα, τελείως ξεμαρκάριστα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις, ακόμη κι από τα 3-4 μέτρα, αλλά τζίφος. Η άμυνα βέβαια ήταν για παιδική χαρά, εκεί έχουν πάρα πολλή δουλειά ακόμη. Εντυπωσιακή η εύνοια στους φιλοξενούμενος στο πρώτο δεκάλεπτο, ειδικά αυτός ο Ουάλας δεν πρέπει να έκανε κανένα φάουλ, ειλικρινά καιρό είχα να δω φιλοξενούμενο στην Ευρωλίγκα να παίρνει τόσα σφυρίγματα, έσπασαν τα νεύρα των πάντων οι διαιτητές.


kι εδώ η διαιτησία, μόνιμο moto πλέον

QUOTE (yorgos @ Mar 1 2014, 01:19 ) *
ΚΑι δε χρειάζεται να "ξεχάσει" το μπάσκετ ένας κόουτς για να έχει ένα κακό κοουτσάρισμα, ένα κακό μήνα ή και μια κακή σαιζόν. Μπορεί να κάνει κακό προγραμματισμό, να έχει εμμονές ή να μην κολλήσει σε μια ομάδα. Όπως το παθαίνουν οι παίκτες, το παθαίνουν και οι κόουτς, ακόμη και ο καλύτερος. Κι εγώ στη δουλειά μου έχω πολλά σκαμπανεβάσματα αρκετές φορές, δε σημαίνει ότι την ξέχασα ή ότι δεν είμαι γενικώς καλός σε αυτήν.


το κοουτσάρισμα είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν έχει να κάνει με προγραμματισμούς. "Κόλλησε" και ανέδειξε πρωταθλήτριες Ευρώπης ομάδες από τρεις διαφορετικές "σχολές" μπάσκετ .
manj13
QUOTE(bbplayer @ Mar 1 2014, 14:54 ) *
Για "τραγικότητες" και "συνοθυλεύματα", δε χρειάζεται να φτάσετε ίσαμε την Κων/πολη. Κοιτάξτε κάπου πολύ πιο κοντά σας. Το καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι κάπως δύσκολο, γιατί την δική μας την "καμπούρα" μια και την έχουμε πίσω είναι δύσκολο να τη δούμε και ευκολότερα βλέπουμε των αλλονών(ε) (που λέει και ο kseplenhs). Πάντως εμένα οι "τραγικοί" μου έδωσαν ένα από καλύτερα 30λεπτα που έχω δει φέτος από πλευράς μπάσκετ. Επαιξε ρόλο και ο Ολυμπιακός βέβαια και μπράβο του. Δυο παίζουν

Bέβαια τα ειλικρινή ποστ τα γράφουμε όταν βράζει το αίμα και αυτά ήταν τα χτεσινοβραδινά αμέσως μετά το ματς. Τα υπόλοιπα εμπίπτουν στην προσπάθεια στρογγυλέματος των πραγμάτων και καλώς κατά τη γνώμη μου αλλά δεν απηχούν την πραγματικότητα.

Και η πραγματικότητα λέει ότι την πήρατε μια ...ψυχρασία που έλεγε κι ο Ζήκος και μάλιστα αρκετά μεγάλη. Ακατανόητη βέβαια για μένα αλλά οκ, ο καθένας όπως τη βρίσκει, np βεβαίως.

Ειδικά εσύ manj13 που είσαι και φουλ προεδρικός, έτσι και μάθαινε ο Πρόεδρας ότι χθες ήθελες να κερδίσει "το πιο βρώμικο σωματείο της Ελλάδας" (εγώ λέω του σύμπαντος για να καλύψουμε και την πιθανότητα υπάρξης εξωγήινης μορφής ζωής), θα έχανε πάσα ιδέα και μάλιστα κόντρα στον φίλο του τον Ζέλικο , όπως ο ίδιος ισχυρίζεται (δεν υπάρχει το κατάλληλο emoticon για αν βάλω).. για πρόσεξε το, γιατί μου φαίνεται ότι βγαίνεις "εκτός γραμμής"

Τα λεφτά είναι μεν πολλά αλλά έτσι λέγατε και το καλοκαίρι που έφυγε. Και εκτεθήκατε βέβαια. Αλλοι κοιτάνε την παρτάρα τους και την τσεπάρα τους και παραμυθιάζουν τα κακόμοιρα τα προβατάκια (και πλησιάζει και Πάσχα...)

Ο Αρτζι είναι η αλήθεια ότι μας έχει πεθάνει στις διορθωτικές κινήσεις. Δηλαδή όχι άλλες ,έλεος overdose έχουμε πάθει φέτος

Το "ασθμαίνοντας" έχει να κάνει με το ότι η Φενέρ δεν έχει κάνει προετοιμασία και μαζεύτηκε τελευταία στιγμή. Ούτε μια στιγμή δεν ήταν έτοιμη και ούτε μια φορά δεν έπαιξαν όλοι μαζί ένα από αυτά τα φιλικά της πλάκας που έπαιζαν τότε. Εάν κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε τη σημασία που έχει ειδικά εκείνο το διάστημα για την πορεία μια ομάδας, οκ, δικαιωμά σας

Όπως κάνετε και ότι δεν καταλαβαίνετε για τα περί διαιτησίας και περνάτε στο ντούκου ότι στα 4+ κάτι ψιλά ο Ολυμπιακός χθες εκτελούσε βολές. Γενικά η συγκεκριμένη ομάδα από τη διατησία χάνει , όποτε μάλιστα πάνε τα παιχνίδια όπως το χθεσινό κυριολεκτικά σφαγιάζεται.
Χαίρομαι που επιτέλους είδατε το φως το αληθινό. Καλλιο αργά παρά ποτέ.

Ειλικρινά ήθελα να' ξερα τι θα λέγατε εάν ο Ομπράντοβιτς είχε διατησίες όπως αυτή που είχε η ΤΣΣΚΑ στο Βερολίνο ή με μας στην Κων/πολη ή μέσα στη Βιτόρια με τον άθλιο Χριστοδούλου να την στέλνει με το έτσι θέλω στην επόμενη φάση. Θα στέλνατε κανέναν του PKK να τον σκοτώσει? rolleyes.gif Τι σας παρεξένεψε χθες δηλαδή? πού έγιναν λάθη καθοριστικά? (όπως στο δικό μας ματς) επειδή πήρε 8 κερδισμένα ο Μακάλεμπ? δηλαδή εάν έπαιρνε 6 θα άλλαζε κάτι? 9? έτσι όπως έπαιζε χθες ο Μακάλεμπ με τα συνεχή ντράιβ θα τα έπαιρνε.
Αυτό και μόνο που γράφτηκε ότι εάν δεν υπήρχε και καλά η εύνοια της διατησίας θα ήταν ήδη εκτός, δείχνει το μέγεθος της εμπάθειας. Αυτή και μόνη η φράση φτάνει, δε χρειάζεται κάτι άλλο!!!

Όσο για τα σενάρια συνωμοσίας που είναι και το εθνικό μας σπορ, δεν είναι πρώτη φορά. Μέχρι που έγινε ΦΦ στην Ισπανία χωρίς τη Μπάρτσα, ΦΦ στην Τουρκία χωρίς τη Φενέρ και ας είχε ρίξει και τότε λεφτά και κάποιοι έγιναν ρόμπες. Πολύ όμως.

Conclusion που λένε και στο χωριό μου. Ο Ομπράντοβιτς είναι ότι είναι (μη γίνουμε και γραφικοί μες στην εμπάθεια μας) αλλά φέτος κουτσάρει χάλια, δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται και το κυριότερο απ' όλα δε διαβάζει basketforum μπας και πάρει καμια ιδέα περί κουτσαρίσματος, ή στη χειρότερη να παρακολουθεί τον Μπάνκι για να παίρνει μαθήματα. Έχει μαγαλώσει, άσπρισε κιόλας, έμεινε κι ένα χρόνο έξω, παίζει και να ξέχασε το μπάσκετ.

Η Φενέρ γενικά...είναι και δεν είναι...πάει και δεν πάει...έχει και δεν έχει...μπορεί να ξεφτιλιστεί και να μην περάσει στον επόμενο γύρο αλλά μπορεί και να το πάρει (λέμε τώρα...) ή τουλάχιστο να πάει ΦΦ.

Κερδίζει με τη διατησία αλλά όχι και πολύ αλλά και όταν χάνει πάλι η διατησία έκανε το καθήκον της για να μη χάσει.

Εντάξει respect, έχετε καλύψει όλα τα ενδεχόμενα.

Παρεμπιπτόντως δεν είπε κανείς σοβαρός άνθρωπος ότι η Φενέρ είναι φαβορί για ΦΦ. Ο ίδιος ο Ομπράντοβιτς έχει πει ότι το τοπ8 θα είναι επιτυχία. Το λέει ο κάθε πουθενάς δημοσιογραφος δεν έχει να κάνει.


Οι χθεσινοβραδινές μου ευχές και ελικρινείς ήταν και παίζει να σας χρειαστούν. Οπότε τις επικαιροποιώ :Καλό κουράγιο φίλοι.



Φιλε bbplayer, χθες ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ απο το να κερδισει ο Ολυμπιακος ηθελα!!!ΟΛΟΥΣ στο 4-4 ηθελα ,οποτε αν ο Ολυμπιακος δεν κανει καμμια αυτοκτονια στο ΣΕΦ με Μιλανο , η Φενερ θα φαει 20 ποντους στο κεφαλι στη Βαρκελωνη απο εναν προπονητη που εχει 2 κλασεις καλυτερη ομαδα και δε θαμπωνεται απ το ονομα του Ζοτς και ολα ωραια και καλα.....Δηλ οσον αφορα οτι μαζευτηκε η ομαδα τελευταια στιγμη , ο Πεδουλακης θυμασαι τι ντραβαλα ειχε με τη ληξη του Ευρωμπασκετ?
Και αν πιστευεις οτι η Φενερ εχει παιξει ΕΣΤΩ ΕΝΑ ματς καταλυτικου μπασκετ οπως το ματς του Ολυμπιακου μαζι της ή ενα σωρο ματς της Ρεαλ ή το ματς της ΤΣΣΚΑ με τη Μακαμπι σε παραπεμπω στα σχολια των αλλων ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ οπαδικης προτιμησης....Και συνεχιζω να πιστευω οτι αν, αφου αποθεωσουμε το Ζοτς και ειναι ΟΛΟΙ οι παικτες υγιεις, ΔΕΝ ριξουμε 15 ποντους σ αυτη την ομαδα που αγνοει τη λεξη αμυνα εγω θα κραξω τον Αρτζι!!!

Αν ΕΣΤΩ ΕΝΑΣ απο τους Αμερικανους του Ολυμπιακου παλευε το 1/4 απο τους 4 Ελληνες του,ο Ολυμπιακος θα φευγε νικητης απο κει....Κι ασε το Ζοτς να λεει οτι η διαφορα ΕΠΡΕΠΕ blink.gif να ταν μεγαλυτερη...Αλλα με τα ΑΝ....
yorgos
QUOTE
Αυτό και μόνο που γράφτηκε ότι εάν δεν υπήρχε και καλά η εύνοια της διατησίας θα ήταν ήδη εκτός, δείχνει το μέγεθος της εμπάθειας. Αυτή και μόνη η φράση φτάνει, δε χρειάζεται κάτι άλλο!!!

Μα εσύ το είπες, ότι στο ματς με τον Παναθηναϊκό η Φενέρ ευνοήθηκε. Ε, αν το είχε χάσει αυτό το ματς, ως όφειλε, θα ήταν εκτός, αυτό λέμε, δηλαδή μόνος σου το είπες. Αλλά προφανώς βλέπεις την εύνοια της Φενέρ μόνο απέναντι στη δική σου ομάδα.

QUOTE
kι εδώ η διαιτησία, μόνιμο moto πλέον
Ε αφού έτσι ήταν. Ή θες να μου πεις ότι όντως έκανε φάουλ ο Ουάλας;

QUOTE
το κοουτσάρισμα είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν έχει να κάνει με προγραμματισμούς.
Δηλαδή ένας καλός κόουτς ΠΑΝΤΑ κοουτσάρει καλά και δεν κάνει λάθη; Αν είναι έτσι γιατί ο Ομπράντοβιτς έχασε πρωτάθλημα από το Σάκοτα και αποκλείστηκε στο τοπ-16 από το Μαρούσι; Κακές ημέρες/χρονιές μπορούν να κάνουν όλοι, ακόμη και οι κορυφαίοι, αυτό είναι αυτονόητο.

QUOTE
Η Φενέρ γενικά...είναι και δεν είναι...πάει και δεν πάει...έχει και δεν έχει...

Είναι πολύ σαφές το τι είπα: είναι μια πανάκριβη ομάδα με εντελώς ανισόρροπο ρόστερ. Τι δεν κατανόησες;

QUOTE
μπορεί να ξεφτιλιστεί και να μην περάσει στον επόμενο γύρο αλλά μπορεί και να το πάρει (λέμε τώρα...) ή τουλάχιστο να πάει ΦΦ.

Φυσικά. Ποιος αποκλείει κάποιο από τα παραπάνω ενδεχόμενα; Μάντες δεν είμαστε, αλλά μπορούμε να εκτιμήσουμε αυτά που έχουν γίνει μέχρι τώρα και είδαν τα μάτια μας. Και αυτά είναι ότι παίζει κακό μπάσκετ, έχει πάρει πολύ σπρώξιμο και τα αποτελέσματά της είναι κακά για ομάδα των 35εκ σε Τουρκία και Ελλάδα. Και φυσικά και μπορεί να το αναστρέψει, αν δεν μπορούσε δε θα παίζανε οι ομάδες μέχρι την άνοιξη, Χριστούγεννα θα δίναμε τον τίτλο και θα πηγαίνανε σπίτι τους όλοι.
QUOTE
Ο Ομπράντοβιτς είναι ότι είναι (μη γίνουμε και γραφικοί μες στην εμπάθεια μας) αλλά φέτος κουτσάρει χάλια, δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται και το κυριότερο απ' όλα δε διαβάζει basketforum μπας και πάρει καμια ιδέα περί κουτσαρίσματος, ή στη χειρότερη να παρακολουθεί τον Μπάνκι για να παίρνει μαθήματα. Έχει μαγαλώσει, άσπρισε κιόλας, έμεινε κι ένα χρόνο έξω, παίζει και να ξέχασε το μπάσκετ.
Ενδιαφέρουσα η άποψή σου, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τη δική μου. Που είναι ότι έχει μια ομάδα δομημένη τελείως λάθος και μέχρις στιγμης έχει απογοητευτικά αποτελέσματα. Η άποψή μου για το Μπάνκι είναι ότι ξεκίνησε τη χρονιά άθλια και μήνα με το μήνα παρουσιάζει σταθερά καλύτερη εικόνα.
bbplayer
QUOTE (manj13 @ Mar 1 2014, 16:15 ) *
Φιλε bbplayer, χθες ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ απο το να κερδισει ο Ολυμπιακος ηθελα!!!ΟΛΟΥΣ στο 4-4 ηθελα ,οποτε αν ο Ολυμπιακος δεν κανει καμμια αυτοκτονια στο ΣΕΦ με Μιλανο , η Φενερ θα φαει 20 ποντους στο κεφαλι στη Βαρκελωνη απο εναν προπονητη που εχει 2 κλασεις καλυτερη ομαδα και δε θαμπωνεται απ το ονομα του Ζοτς και ολα ωραια και καλα.....Δηλ οσον αφορα οτι μαζευτηκε η ομαδα τελευταια στιγμη , ο Πεδουλακης θυμασαι τι ντραβαλα ειχε με τη ληξη του Ευρωμπασκετ?
Και αν πιστευεις οτι η Φενερ εχει παιξει ΕΣΤΩ ΕΝΑ ματς καταλυτικου μπασκετ οπως το ματς του Ολυμπιακου μαζι της ή ενα σωρο ματς της Ρεαλ ή το ματς της ΤΣΣΚΑ με τη Μακαμπι σε παραπεμπω στα σχολια των αλλων ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ οπαδικης προτιμησης....Και συνεχιζω να πιστευω οτι αν, αφου αποθεωσουμε το Ζοτς και ειναι ΟΛΟΙ οι παικτες υγιεις, ΔΕΝ ριξουμε 15 ποντους σ αυτη την ομαδα που αγνοει τη λεξη αμυνα εγω θα κραξω τον Αρτζι!!!

Αν ΕΣΤΩ ΕΝΑΣ απο τους Αμερικανους του Ολυμπιακου παλευε το 1/4 απο τους 4 Ελληνες του,ο Ολυμπιακος θα φευγε νικητης απο κει....Κι ασε το Ζοτς να λεει οτι η διαφορα ΕΠΡΕΠΕ blink.gif να ταν μεγαλυτερη...Αλλα με τα ΑΝ....


H Φενέρ μέχρι τώρα δεν έχει φάει 15 από κανέναν. Το χειρότερό της είναι 14 από τη Μάλαγα και μετά 13 από τον Ολυμπιακό. Ας την κερδίσουμε με +6 για να είμαστε από πάνω στις ισοβαθμίες και τα βρίσκουμε με τις 15άρες

Ματς της Ρεάλ δεν έχω δει, την ΤΣΣΚΑ σε 2-3 και τη Φενέρ σε όλα εκτός από το πρώτο ημίχρονο της 1ης αγωνιστικής κόντρα στη Μπουντιβέλνικ και το 1ο μες στη Μάλαγα.
Σαφώς και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα το σχόλιο σου, διότι με τη Μπάρτσα εκεί μέσα έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ , ενώ την ΤΣΣΚΑ τη διέσυρε μέσα στην Κων/πολη (+26) και την νίκησε με +4 και στη Ρωσία. Και στα δυο αυτά ματς έπαιξε επίσης εξαιρετικά , ειδικά στο πρώτο. Είναι προφανές ότι δεν τα έχεις δει αυτά τα ματς.

Τώρα τι ακριβώς μου συγκρίνεις δεν κατάλαβα ...την περσινή φιναλιστ του θεσμού με μια ομάδα που έχει έναν PG , μισό σεντερ φορ και μαζεύτηκε Οκτώβρη μήνα?

Και δεν είναι τυχαίο που πέφτει η Φενέρ, όσο περνάει ο καιρός. Είναι τα "απόνερα" της μη προετοιμασιας και άλλων προβλημάτων . Η πορεία του Γιόνας π.χ και του Μπογκντάνοβιτς είναι ακριβώς ίδιες. Μα ακριβώς. Στον 1ο έσπερναν και στον 2ο σέρνονται. Και οι δύο ήρθαν από το Ευρωμπάσκετ και έπιασαν αμέσως δουλειά χωρίς να έχουν κάνει προετοιμασία. Ο Μπογκντάνοβιτς μάλιστα έπαιζε και πολύ περισσότερο. Το σώζει κάπως επειδή είναι πιο μπασκετικός από τον Γιόνας αλλά μέχρι την περασμένη αγωνιστική δεν είχε βάλει 3ποντο στο τοπ16.

Τα ξέρω τα προβλήματα του Πεδουλάκη. Όλες οι ομάδες έχουν τραυματισμούς. Ο Πεδουλάκης έχει σαφώς πιο εύκολο έργο φέτος γιατί έχει την ίδια ομάδα με πέρσι ουσιαστικά.Τα ζόρια ήταν πέρσι για τον Πεδουλάκη

QUOTE (manj13 @ Mar 1 2014, 16:15 ) *
Αν ΕΣΤΩ ΕΝΑΣ απο τους Αμερικανους του Ολυμπιακου παλευε το 1/4 απο τους 4 Ελληνες του,ο Ολυμπιακος θα φευγε νικητης απο κει....Κι ασε το Ζοτς να λεει οτι η διαφορα ΕΠΡΕΠΕ blink.gif να ταν μεγαλυτερη...Αλλα με τα ΑΝ....


ΑΝ είχε ένα 5άρι της προκοπής ο Ομπράντοβιτς (τύπου Τόμιτς πχ) θα ήταν από τώρα στο Μιλάνο και θα έκανε τα ψώνια του , περιμένοντας τους άλλους. Αλλά με τα Αν...

Αφήνω τον Ζοτς να λέει αλλά λέω ότι βλέπουν τα μάτια μου. Και αυτό που είδα εγώ στο ταμπλώ ήταν σταθερά μπροστά τηΦενέρ σε όλο το ματς και διψήφιες διαφορές στην 3η περίοδο , μέχρι +15 . Εσύ είδες κάτι άλλο? Και εάν "ναι|"τι ακριβώς είδες? Οπότε υπό αυτό το πρίσμα, να δεν λέει την "αλήθεια" το τελικό σκορ. Όπως δεν την λέει , από την ανάποδη αυτή τη φορά, το +2 της ΜΠάρτσα εκεί μέσα. Εάν +6/+10 θα ήταν πιο δίκαιο. Εσύ χθες ένιωσες να απειλείται σοβαρά η Φενέρ και σου έδωσε την εντύπωση ο Ολυμπιακός ότι μπορούσε να πάρει αυτό το ματς??
manj13
QUOTE(bbplayer @ Mar 1 2014, 21:23 ) *
H Φενέρ μέχρι τώρα δεν έχει φάει 15 από κανέναν. Το χειρότερό της είναι 14 από τη Μάλαγα και μετά 13 από τον Ολυμπιακό. Ας την κερδίσουμε με +6 για να είμαστε από πάνω στις ισοβαθμίες και τα βρίσκουμε με τις 15άρες

Ματς της Ρεάλ δεν έχω δει, την ΤΣΣΚΑ σε 2-3 και τη Φενέρ σε όλα εκτός από το πρώτο ημίχρονο της 1ης αγωνιστικής κόντρα στη Μπουντιβέλνικ και το 1ο μες στη Μάλαγα.
Σαφώς και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα το σχόλιο σου, διότι με τη Μπάρτσα εκεί μέσα έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ , ενώ την ΤΣΣΚΑ τη διέσυρε μέσα στην Κων/πολη (+26) και την νίκησε με +4 και στη Ρωσία. Και στα δυο αυτά ματς έπαιξε επίσης εξαιρετικά , ειδικά στο πρώτο. Είναι προφανές ότι δεν τα έχεις δει αυτά τα ματς.

Τώρα τι ακριβώς μου συγκρίνεις δεν κατάλαβα ακριβώς...την περσινή φιναλιστ του θεσμού με μια ομάδα που έχει έναν PG , μισό σεντερ φορ και μαζεύτηκε Οκτώβρη μήνα?

Και δεν είναι τυχαίο που πέφτει η Φενέρ, όσο περνάει ο καιρός. Είναι τα "απόνερα" της μη προετοιμασιας και άλλων προβλημάτων . Η πορεία του Γιόνας π.χ και του Μπογκντάνοβιτς είναι ακριβώς ίδιες. Μα ακριβώς. Στον 1ο έσπερναν και στον 2ο σέρνονται. Και οι δύο ήρθαν από το Ευρωμπάσκετ και έπιασαν αμέσως δουλειά χωρίς να έχουν κάνει προετοιμασία. Ο Μπογκντάνοβιτς μάλιστα έπαιζε και πολύ περισσότερο. Το σώζει κάπως επειδή είναι πιο μπασκετικός από τον Γιόνας αλλά μέχρι την περασμένη αγωνιστική δεν είχε βάλει 3ποντο στο τοπ16.

Τα ξέρω τα προβλήματα του Πεδουλάκη. Όλες οι ομάδες έχουν τραυματισμούς. Ο Πεδουλάκης έχει σαφώς πιο εύκολο έργο γέτος γιατί έχει την ίδια ομάδα με πέρσι ουσιαστικά.Τα ζόρια ήταν πέρσι για τον Πεδουλάκη



Σ' αυτο το ποστ θα συμφωνησω με τα περισσοτερα εκτος απ αυτο με τις ηττες της ΤΣΣΚΑ απ τη Φενερ...Τα δα τα ματς...Απλα εκεινο το διαστημα ετσι που παιζε ΓΕΝΙΚΑ η ΤΣΣΚΑ ηταν ετοιμοι να.... διωξουν το Μεσινα.... tongue.gif
Αρα, για να δουμε φετος τι παραπανω θα κανει ο Ζοτς απο τον ταπεινο περσινο Πεδουλακη του εγχωριου νταμπλ και του παρολιγον φ4.....
bbplayer
Καλό θα είναι να μένουμε στην κουβέντα μας. Εγώ δεν είπα τίποτα για Πεδουλάκης vs Ζοτς. Πόσταρα ότι πόσταρα γιατί σας είδα φρικαρισμένους χθες που κέρδισε ο Ομπραντοβιτς(έχασε ο Ολυμπιακός) . Ο ένας μάλιστα είναι μονίμως σε φρίκη mode καμια 15αριά σελίδες τώρα
manj13
QUOTE(bbplayer @ Mar 1 2014, 21:45 ) *
Καλό θα είναι να μένουμε στην κουβέντα μας. Εγώ δεν είπα τίποτα για Πεδουλάκης vs Ζοτς. Πόσταρα ότι πόσταρα γιατί σας είδα φρικαρισμένους χθες που κέρδισε ο Ομπραντοβιτς(έχασε ο Ολυμπιακός) . Ο ένας μάλιστα είναι μονίμως σε φρίκη mode καμια 15αριά σελίδες τώρα


Ε οχι εγω τετοιο νταλκα δεν εχω... tongue.gif Και περιμενω και το Ζοτς για τα δεοντα στο ΟΑΚΑ! 77.gif 41.gif
Σαν συμπληρωμα στα προηγουμενα, ειναι αλλο ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ενα παικτη για την ομαδα μου κι αλλο ΕΧΩ 4 ΚΑΙ ''ΜΙΝΑΡΟΥΝ''!!!Και φυσικα δεν ειπα οτι αξιζε να παρει χθες την νικη ο Ολυμπιακος αλλα του ''αφαιρεσαν'' το δικαιωμα να την κλεψει στη φαση του Σλουκα που αντι για 74-75 γινεται 76-72...Οχι οτι κι αυτος με την εμφανιση του δικαιουνταν τη νικη....
TakeshyKurosawa
Χθες η Φενέρ δεν έχασε το μομέντουμ του αγώνα ούτε για μία στιγμή. Καθαρότατη νικήτρια.
yorgos
QUOTE
Πόσταρα ότι πόσταρα γιατί σας είδα φρικαρισμένους χθες που κέρδισε ο Ομπραντοβιτς(έχασε ο Ολυμπιακός)

Πού μας είδες; Εγώ ούρλιαζα μέχρι το τελευταίο λεπτό, στο Ζοτς είχα παίξει και τα ρέστα μου και μάλιστα με -3.5...
bbplayer
Bλέπω οράματα σαν τον αγ. ιωάννη της Cross Stance ένα πράμα...
Quincy
QUOTE(bbplayer @ Feb 28 2014, 22:38 ) *
Επίσης αποφασίστε τι sk@t@ επιτέλους είναι αυτή η μαμημένη η Φενέρ. Υπερτιμημένη ή όχι? Έχει κορυφαίο προπονητή που ξαφνικά ξέχασε να κουτσάρει καλά ακόμα και όταν κερδίζει (θεωρώ a priori ότι στις ήττες δεν έχει κοουτσάρει καλά) ή όχι? Θέλει τη διατησία ή όχι? Τι ακριβώς μπορεί να ανατρέψει ? ποια πράγματα? Έχει μπουχέσηδες ή παιχταράδες ή έτσι κι έτσι ? και πώς ακριβώς μπορεί να πάει ΦΦ (εγώ για επόμενη φάση μίλησα πάντως)αφού είναι ότι είναι τελοσπάντων? αποφασίστε επιτέλους για να ξέρουμε σε ποια βάση μιλάμε. Ποιες δυνατότητες αφού είναι υπερτιμημένη? μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά που να πάρει...ισσοροπήστε κάπου εν τέλει

Γιατί με τα δικολαβίστικα , τύπου και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ δεν την πολυπαλεύω.



Απλά είναι τα πράγματα ρε συ bb και τα λέμε απ την αρχή.

*Η Φενερ ΗΤΑΝ υπερτιμημένη όταν στον πρώτο γύρο η μπασκετική Ευρώπη (φίλαθλοι, δημοσιογραφάρες, μπούκιδες κλπ) την βάφτιζαν δέυτερο-τρίτο φαβορί ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ. Το Φ4 το χαν σίγουρο όλοι ξέρω γω.

Πλέον καταλαβαίνουμε όλοι ότι είναι μια δυνατή ομάδα που πρέπει να κάνει την υπέρβαση για να πάει στο Φ4. Σαν τις δικές μας ένα πράγμα. Δεν νομίζω ότι διαφωνείς πουθενά πάνω σ αυτό.

*Έχει έναν κορυφαίο προπονητή που όμως για τους χ-ψ-ω λόγους έχει στελεχώσει λάθος το ρόστερ και δεν έχει το απαραίτητο βάθος στον πάγκο για να ανταπεξέλθει σε φουλ ρυθμούς επί 9-10 μήνες. Αυτό είναι το βασικό της μειονέκτημα imo. Το ταλέντο που έχει μαζέψει πολλοί θα το ζήλευαν αλλά στην προκειμένη δεν φτάνει να πάει παρακάτω την ομάδα από μόνο του

Σχετικά με το κοουτσάρισμα τα πάει μια χαρά (για το υλικό που έχει να διαχειριστεί). Κάνει και τα λάθη του όπως όλοι, αλλά η Φενερ κατά διαστήματα και πολύ ωραίο μπάσκετ παίζει στην επίθεση, και βρίσκει τις λύσεις που θέλει στην άμυνα.

Ατομικά για τους παίκτες, ναι θεωρώ ότι στο 4 και στο 5 ειδικά είναι μπουχέσες. Εμένα δεν μ αρέσει, αλλά έχει άλλα πλεονεκτήματα εκεί που δεν σε κάνει να το λες και λάθος.

*Μπορεί να ανατρέψει προφανώς το κακό ξεκίνημα του τοπ16 (το κανε ήδη βασικά). Αλλά έχει ταβάνι τους 8. Την βλέπω να τερματίζει 3η-4η και να παίζει με μειονέκτημα με ΤΣΣΚΑ-Ρεαλ. Ξεκάθαρο outsider. Την υπέρβαση θα την κάνει, αν την κάνει, λόγω Ομπράντοβιτς και ταλέντου που προφανώς έχει. Αλλά δεν θα ποντάριζα σε κανένα από τα 2 όταν αντιμετωπίσει ομάδες με παρόμοιο ταλέντο και επίσης κορυφαίους προπονητές, σε σειρά αγώνων με μειονέκτημα, χωρίς εμπειρία,χωρίς βάθος + την κούραση της σεζόν

Αλλά το χουμε ξαναπεί κι αυτό. Η Φενερ (Ζοτς) δεν κρίνεται φέτος. Από του χρόνου, με όλες τις επιλογές δικές του, με εμπειρία στο νέο γι αυτόν τοπ16 κι ένα χρόνο παραπάνω στην ομάδα μπορεί να ξεκινήσει τη σεζόν ως φαβορί και να μην είναι καθόλου υπερτίμηση τότε. Λίγα πραγματάκια να διορθώσει κι είναι σουπερ

Υ.Γ. Για την διαιτησία το πιστεύω κι εγώ ότι σπρώχνεται, χωρίς να πιστεύω σε παράγκες Τζόρντι-Τουρκικές αερογραμμές. Αλλά νομίζω ότι συμφέρει πολύ να υπάρχει μια τουρκική ομάδα στους 8 έστω. Οι άλλες δύο δεν πάνε πουθενά. Έχει και τα ονόματα η Φενερ, γιατί δεν είναι μόνο ο Ομπράντοβιτς αλλά κι όλοι οι παιχταράδες μαζί.

Δεν είπε κανείς ότι γίνονται σφαγες για να το πάρει η Φενερ, παίρνει όμως τα σφυρίγματα που χρειάζεται πιο εύκολα από κάθε άλλη ομάδα της διοργάνωσης. Απλό.
bbplayer
QUOTE (Quincy @ Mar 2 2014, 00:16 ) *
Απλά είναι τα πράγματα ρε συ bb και τα λέμε απ την αρχή.

*Η Φενερ ΗΤΑΝ υπερτιμημένη όταν στον πρώτο γύρο η μπασκετική Ευρώπη (φίλαθλοι, δημοσιογραφάρες, μπούκιδες κλπ) την βάφτιζαν δέυτερο-τρίτο φαβορί ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ. Το Φ4 το χαν σίγουρο όλοι ξέρω γω. Σωστό. Εγώ αναφέρομαι στο τι γράφουμε εμείς εδώ. Κι εδώ δεν εχει γραφτεί από κανέναν τέτοιο πράγμα. Και μάλλον θυμάμαι καλά

Πλέον καταλαβαίνουμε όλοι ότι είναι μια δυνατή ομάδα που πρέπει να κάνει την υπέρβαση για να πάει στο Φ4. Σαν τις δικές μας ένα πράγμα. Δεν νομίζω ότι διαφωνείς πουθενά πάνω σ αυτό. Όχι, δε διαφωνώ

*Έχει έναν κορυφαίο προπονητή που όμως για τους χ-ψ-ω λόγους έχει στελεχώσει λάθος το ρόστερ και δεν έχει το απαραίτητο βάθος στον πάγκο για να ανταπεξέλθει σε φουλ ρυθμούς επί 9-10 μήνες. Αυτό είναι το βασικό της μειονέκτημα imo. Το ταλέντο που έχει μαζέψει πολλοί θα το ζήλευαν αλλά στην προκειμένη δεν φτάνει να πάει παρακάτω την ομάδα από μόνο του. Θεωρώ όλους τους παίχτες επιλογές του Ομπράντοβιτς. Δε μπορώ να το αποδείξω αλλά γνωρίζοντας την πορεία του, αυτή είναι η αίσθησή μου. Έχει ελλείψεις τρανταχτές, ναι

Σχετικά με το κοουτσάρισμα τα πάει μια χαρά (για το υλικό που έχει να διαχειριστεί). Κάνει και τα λάθη του όπως όλοι, αλλά η Φενερ κατά διαστήματα και πολύ ωραίο μπάσκετ παίζει στην επίθεση, και βρίσκει τις λύσεις που θέλει στην άμυνα. Το "κάνει τα λάθη του όπως όλοι" περιγράφει την πραγματικότητα γιατί μιλάμε για προπονητές και για προγραμματισμένα ρομποτ αλλά είναι τελείως διαφορετικό από το "φέτος είναι χάλια και κάνει εγκλήματα στο σκοουτσάρισμα". Το πρώτο περιγράφει την πραγματικότητα και το δεύτερο ξερνάει χολή



*Μπορεί να ανατρέψει προφανώς το κακό ξεκίνημα του τοπ16 (το κανε ήδη βασικά). Αλλά έχει ταβάνι τους 8. Αυτό λέει έχει πει και ο ίδιος Την βλέπω να τερματίζει 3η-4η και να παίζει με μειονέκτημα με ΤΣΣΚΑ-Ρεαλ. Ξεκάθαρο outsider. θα συμφωνήσω Την υπέρβαση θα την κάνει, αν την κάνει, λόγω Ομπράντοβιτς και ταλέντου που προφανώς έχει. Αλλά δεν θα ποντάριζα σε κανένα από τα 2 όταν αντιμετωπίσει ομάδες με παρόμοιο ταλέντο και επίσης κορυφαίους προπονητές, σε σειρά αγώνων με μειονέκτημα, χωρίς εμπειρία,χωρίς βάθος + την κούραση της σεζόν επίσης σωστό/λογικό

Αλλά το χουμε ξαναπεί κι αυτό. Η Φενερ (Ζοτς) δεν κρίνεται φέτος. Από του χρόνου, με όλες τις επιλογές δικές του, με εμπειρία στο νέο γι αυτόν τοπ16 κι ένα χρόνο παραπάνω στην ομάδα μπορεί να ξεκινήσει τη σεζόν ως φαβορί και να μην είναι καθόλου υπερτίμηση τότε. Λίγα πραγματάκια να διορθώσει κι είναι σουπερ. Μακάρι. Νομίζω ότι όποιοι θέλουν να βλέπουν μπάσκετ και όχι wrestling , θέλουν μια ομάδα ακόμη που θα προσθέσει στον ανταγωνισμό πέρα από τις παραδοσιακές που βλέπουμε τόσα χρόνια και εδώ που τα λέμε , δεν είναι και πολλές

Υ.Γ. Για την διαιτησία το πιστεύω κι εγώ ότι σπρώχνεται, χωρίς να πιστεύω σε παράγκες Τζόρντι-Τουρκικές αερογραμμές. Αλλά νομίζω ότι συμφέρει πολύ να υπάρχει μια τουρκική ομάδα στους 8 έστω. Οι άλλες δύο δεν πάνε πουθενά. Έχει και τα ονόματα η Φενερ, γιατί δεν είναι μόνο ο Ομπράντοβιτς αλλά κι όλοι οι παιχταράδες μαζί.
Δεν είπε κανείς ότι γίνονται σφαγες για να το πάρει η Φενερ, παίρνει όμως τα σφυρίγματα που χρειάζεται πιο εύκολα από κάθε άλλη ομάδα της διοργάνωσης. Απλό. Εχω μια ελαφρα διαφοροποιημένη άποψη αλλά δεν έχει και πολλή σημασία. Να πω όμως επίσης ότι αυτό που γράφεις εσύ είναι εντελώς άλλο από το "εάν δεν είχε τη διατησία θα είχε αποκλειστεί". Το οποίο επίσης είναι εμπαθές
yorgos
Τραυματίας στο γόνατο κι ο Λάνγκφορντ, δεν έπαιξε απέναντι στη Βενέτσια, αγώνας για να παίξει απέναντι στον Ολυμπιακό.
yorgos
Πάρτι του Τόμιτς απέναντι στη φροντ λάιν της Φενέρ... Πριν καν τελειώσει το ημίχρονο έχει 17π με 7/8δ.
bbplayer
Θυμάμαι τον Τόμιτς στις εποχές Πλάθα στη Ρεάλ και βλέπω τα όργια που κάνει σήμερα, μέχρι τώρα στο 1ο ημίχρονο. Δε θυμάμαι τέτοια πρόοδο από παίχτη , τουλάχιστο στο πρόσφατο παρελθόν. Μπράβο του.

Ωραίο ματς μέχρι τώρα και από τους δυο, απλώς όταν είναι μεσα ο Τόμιτς δε χτυπιέται η Μπάρτσα. Όχι τουλάχιστο από αυτή τη Φενέρ. Μπασκετάρα και απο τον Μιέλιτσα και η συνηθισμένη αηδία από τους Ισπανούς (παίχτες προπονητές φιλάθλους) όταν σφυρίζεται κάτι εναντίον τους.
Zoys
QUOTE(bbplayer @ Mar 6 2014, 22:31 ) *
Θυμάμαι τον Τόμιτς στις εποχές Πλάθα στη Ρεάλ και βλέπω τα όργια που κάνει σήμερα, μέχρι τώρα στο 1ο ημίχρονο. Δε θυμάμαι τέτοια πρόοδο από παίχτη , τουλάχιστο στο πρόσφατο παρελθόν. Μπράβο του.

Όσα έκανε μόνο πέρσι στην Μπαρτσελόνα δεν τα έδωσε συνολικά στο διάστημα που έπαιζε στη Ρεάλ. Και αυτό με εκνευρίζει ακόμα περισσότερο. Δεν πειράζει όμως, πρωτάθλημα δεν είδε ακόμα. 19.gif

Όχι ότι έχει σημασία, αλλά για την ιστορία, δεν ήταν με Plaza στη Ρεάλ, ήρθε το 2009 στην ομάδα του Messina.
bbplayer
QUOTE (Zoys @ Mar 6 2014, 22:36 ) *
Όσα έκανε μόνο πέρσι στην Μπαρτσελόνα δεν τα έδωσε συνολικά στο διάστημα που έπαιζε στη Ρεάλ. Και αυτό με εκνευρίζει ακόμα περισσότερο. Δεν πειράζει όμως, πρωτάθλημα δεν είδε ακόμα. 19.gif

Όχι ότι έχει σημασία, αλλά για την ιστορία, δεν ήταν με Plaza στη Ρεάλ, ήρθε το 2009 στην ομάδα του Messina.


σίγουρα? δεν αποκλείσατε τη Ρεάλ με 3-1 επί Πλάθα? δεν έπαιζε τότε? Τε σπα όχι έχει και μεγάλη σημασία.

Στα του ματς : Τους χαντάκωσε το Αμερικανάκι. 6 ξεκούραστους πόντους έδωσε στη Μάρτσα. Κρίμα πάντως που το μπουκέτο του Ζόριτς δε βρήκε το στόχο του. Από τους μεγαλύτερους αλήτες ο Ναχμπαρ διαχρονικά

@ εδιτ :ο φουκαράς ο Σέκουλιτς δε στρίβει καν!
bbplayer
αυτό το πράγμα που έπαθε η Φενέρ στο 3ο δεκάλεπτο δεν το έχω ξαναδεί πρόσφατα και μάλλον θ αργήσω να το ξαναδώ
manj13
QUOTE(bbplayer @ Mar 6 2014, 23:17 ) *
αυτό το πράγμα που έπαθε η Φενέρ στο 3ο δεκάλεπτο δεν το έχω ξαναδεί πρόσφατα και μάλλον θ αργήσω να το ξαναδώ


Οπως εγραψα κι αλλου να τελειωνουμε με το ΑΝΕΚΔΟΤΟ για ΣΟΒΑΡΕΣ ομαδες που λεγεται ΦΕΝΕΡ...
bbplayer
QUOTE (manj13 @ Mar 7 2014, 00:12 ) *
Οπως εγραψα κι αλλου να τελειωνουμε με το ΑΝΕΚΔΟΤΟ για ΣΟΒΑΡΕΣ ομαδες που λεγεται ΦΕΝΕΡ...


εσύ και 2-3 άλλοι με το ανέκδοτο Φενέρ έχετε τελειώσει πριν καν αρχίσει η διοργάνωση για εμφανέστατους και προφανέστατους λόγους. Δε νομίζω να περιμένες την 2η αγωνιστική του 2ου γύρου του τοπ-16

Μάλλον βιάζεσαι όμως γιατί η Φενέρ έχει το πιο εύκολο πρόγραμμα και μάλλον "θα την τελειώσεις " στο τοπ8
manj13
QUOTE(bbplayer @ Mar 7 2014, 00:18 ) *
εσύ και 2-3 άλλοι με το ανέκδοτο Φενέρ έχετε τελειώσει πριν καν αρχίσει η διοργάνωση για εμφανέστατους και προφανέστατους λόγους. Δε νομίζω να περιμένες την 2η αγωνιστική του 2ου γύρου του τοπ-16

Μάλλον βιάζεσαι όμως γιατί η Φενέρ έχει το πιο εύκολο πρόγραμμα και μάλλον "θα την τελειώσεις " στο τοπ8


Δεν ισχυουν για ΜΕΝΑ οι λογοι που αναφερεις και μπορεις να δεις τα ποστ μου...Η ομαδα εχει χαρακτηριστει απο μενα ''ανισορροπη'' ,χωρις κανενα αμυντικο προσανατολισμο,θελουν απο 7 μπαλλες ο καθενας και τα ποιντ γκαρντ πλην Πρελζιτς ειναι επιπεδου.... Ντεργουιν Κιτσεν!!!Αυτα εχω πει κι οτι ο Ζοτς ειναι ο καλυτερος της Ευρωπης αλλα ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ειναι...Και πιστευω οτι ουτε εμας ουτε τη Μαλαγα θα κερδισει...Αν θελει ο Αργυρης να προκρινει το ειδωλο του καλως...ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρεπει να το λιωσει στην αμυνα....Αυτα...
bbplayer
καλά ντάξει τώρα, άστο rolleyes.gif

θέλει 7 μπάλες ο καθένας της Φενέρ φέτος?? μάλλον δε θα έχεις δει ούτε 7 λεπτά απο τα ματς της για να το λες αυτό!

Αλίμονό μας εάν μας κερδίσει εμάς, δε συζητάμε σε αυτή τη βάση, δεν περνάει από το ΟΑΚΑ. Αλλά τη Μάλαγα στην έδρα της θα την κερδίσει. Εύκολα
manj13
QUOTE(bbplayer @ Mar 7 2014, 00:31 ) *
καλά ντάξει τώρα, άστο rolleyes.gif

θέλει 7 μπάλες ο καθένας της Φενέρ φέτος?? μάλλον δε θα έχεις δει ούτε 7 λεπτά απο τα ματς της για να το λες αυτό!

Αλίμονό μας εάν μας κερδίσει εμάς, δε συζητάμε σε αυτή τη βάση, δεν περνάει από το ΟΑΚΑ. Αλλά τη Μάλαγα στην έδρα της θα την κερδίσει. Εύκολα


Το να ΘΕΣ να παιξεις αμυνα επειδη θα παθεις ....οτι ο Μπιελιτσα tongue.gif δεν σημαινει οτι μπορεις κιολας...ΑΜΥΝΑ για Κλειζα,Μπογκντανοβιτς,Μακαλεμπ δεν υπαρχει ουτε στο λεξικο...Οσο για το αν κερδισει στη εδρα της Μαλαγα οχι η Φενερ αλλα ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ, τον παραπεμπω στα ματς φετος της Μαλαγα εκει και στο τελευταιο με Μπαρτσα για την ACB....
bbplayer
Η Φενέρ την έχει μέσα τη Μάλαγα. Έξω έχασε 6 πόντους

Ο Μπογκντάνοβιτς δεν είναι κανένας αμυντικός ογκόλιθος αλλά σχετικα με την άμυνα που έπαιζε τα προηγούμενα χρόνια, δεν έχει καμια σχέση. Είναι πολύ πολύ καλύτερος. Και αυτό φαίνεται να το "πληρώνει" στην επίθεση όπου είναι πολύ μέτριος στο τοπ16 σε σχέση με τη φάση των ομίλων.

Ο Μακάλεμπ με το κορμί που έχει κάνει ότι μπορεί, δε λουφάει και ο Κλέιζα ότι φάει πίσω θα στο βάλει μπροστά, σχεδόν πάντα.

Οπότε γιατί χάνει? λογική ερώτηση. χάνει τα ματς σε ένα ποσοστό 90% επειδή είναι γυμνή στους ψηλούς. Εκεί άνετα ταιριάζει ο χαρακτηρισμός "ανέκδοτο" . (αλλά όχι για όλη την ομάδα)
Δεν παλεύονται οι ψηλοί της. Πέραν όλων των άλλων είναι και βλάκες. Πανηλίθιοι. και το άλλο ποστοστό είναι άλλοι λόγοι που τους έχουμε πει χίλιες φορές.
manj13
QUOTE(bbplayer @ Mar 7 2014, 00:47 ) *
Η Φενέρ την έχει μέσα τη Μάλαγα. Έξω έχασε 6 πόντους


Mea culpa rolleyes.gif Σ' αυτην την περιπτωση Ζοτς θελοντος ,ισως και διαιτησιας σπρωχνοντος, μπορει να βοηθηθουμε κι εμεις...
Γινεται να κανει ο Αγγελου ΕΝΑ ΨΥΧΙΚΟ ΑΥΡΙΟ??? icon_drunk.gif
bbplayer
QUOTE (manj13 @ Mar 7 2014, 00:49 ) *
Mea culpa rolleyes.gif Σ' αυτην την περιπτωση Ζοτς θελοντος ,ισως και διαιτησιας σπρωχνοντος, μπορει να βοηθηθουμε κι εμεις...
Γινεται να κανει ο Αγγελου ΕΝΑ ΨΥΧΙΚΟ ΑΥΡΙΟ??? icon_drunk.gif


αν φάει λιγότερους από 20 θα γραφτεί σαν επιτυχία στο βιογραφικό του
manj13
QUOTE(bbplayer @ Mar 7 2014, 01:06 ) *
αν φάει λιγότερους από 20 θα γραφτεί σαν επιτυχία στο βιογραφικό του


Να κανει μια εμφανιση σαν με τη Μπαρτσα να... του στειλω τον Ιβκοβιτς...για βοηθο!!! icon_drunk.gif smiley.gif
Quincy
QUOTE(manj13 @ Mar 6 2014, 23:25 ) *
Αν θελει ο Αργυρης να προκρινει το ειδωλο του καλως...


Τώρα που ξέφυγε η Αρμάνι, το πιο ρεαλιστικό σενάριο για να προκριθούν οι Τούρκοι είναι εις βάρους του Παναθηναικού είτε κερδίζοντάς τον είτε παίρνοντας τη διαφορά.

Σε άλλη περίπτωση το μόνο που θα ελπίζει είναι γκέλα του Ολυμπιακού.
bbplayer
ο καινούριος της Φενέρ έχει επαφή με το καλάθι αλλά είναι παλαβός εντελώς και δε φαίνεται να κάνει για PG ομάδας Ευρωλίγκας. σε μερικές φάσεις που ήθελε να βρεθεί με τους ψηλούς , έπεφτε γέλιο. γενικά ακόμα δεν έχει ενσωματωθεί. επίσης είναι και πολύ κοντός



QUOTE (Quincy @ Mar 7 2014, 07:40 ) *
Τώρα που ξέφυγε η Αρμάνι, το πιο ρεαλιστικό σενάριο για να προκριθούν οι Τούρκοι είναι εις βάρους του Παναθηναικού είτε κερδίζοντάς τον είτε παίρνοντας τη διαφορά.

Σε άλλη περίπτωση το μόνο που θα ελπίζει είναι γκέλα του Ολυμπιακού.


έχω καλό σεναρικάκι. Περνάει 3η που είναι και αρκετά πιθανό έτσι όπως πάει το πράμα, πέφτει πάνω σε εκείνον τον καλό άνθρωπο τον Μεσίνα (που δεν με έχει στεναχωρήσει ποτέ, να τα λέμε αυτά!!) και πάει ΦΦ 19.gif 19.gif 19.gif

Πρέπει να πάει ΦΦ γιατί πρέπει να υποστηρίζω κάποιον, δε μπορώ ΦΦ ξενέρα, δε μου έχει τύχει ποτέ άλλωστε smiley.gif
doctorjekil
Το πιο πιθανο σεναριο ειναι το μιλανο να φτασει τις 9 νικες και να ειναι 2ο και παο,οσφπ και φενερ να εχουν απο 8 και εκει θα μετρησουν οι διαφορες,οποτε δεν ειναι απολυτο,αυτο που ακουω και διαβαζω απο ολους απο χθες το βραδυ,οτι με 8 νικες σιγουρα περνας
Quincy
QUOTE(doctorjekil @ Mar 7 2014, 08:25 ) *
Το πιο πιθανο σεναριο ειναι το μιλανο να φτασει τις 9 νικες και να ειναι 2ο και παο,οσφπ και φενερ να εχουν απο 8 και εκει θα μετρησουν οι διαφορες,οποτε δεν ειναι απολυτο,αυτο που ακουω και διαβαζω απο ολους απο χθες το βραδυ,οτι με 8 νικες σιγουρα περνας



Σε περίπτωση τριπλή ισοβαθμίας δεν ξέρω πως ακριβώς μετράνε οι διαφορές. Αλλά επειδή μιλάς για τον Ολυμπιακό, ακόμα κι αν δεν καλύψει τη διαφορά των 4αρων με τον Παναθηναικό, έχω την εντύπωση ότι απλά θα του φτάνει να βάλει ο Παναθηναικός τη Φενερ καλύπτωντας το +5.

Έτσι η Φενερ θα χάνει και από τους 2 τις διαφορές, θα αποκλειστεί, και οι θέσεις 3-4 θα καθοριστούν από την διαφορά του ΣΕΦ στο ΟΣΦΠ-ΠΑΟ, ενώ αν πάρει η Φενερ τη διαφορά και την πάρει και ο Ολυμπιακός από τον ΠΑΟ θα μείνουν εκτός οι πράσινοι. Το σενάριο που μένει εκτός ο Ολυμπιακός απ αυτήν την ισοβαθμία ποιό είναι;

Αν ξέρει κάποιος ακριβώς πως μετράνε οι διαφορές σε τριπλή ισοβαθμία ας το γράψει.

QUOTE(bbplayer @ Mar 7 2014, 07:40 ) *
έχω καλό σεναρικάκι. Περνάει 3η που είναι και αρκετά πιθανό έτσι όπως πάει το πράμα, πέφτει πάνω σε εκείνον τον καλό άνθρωπο τον Μεσίνα (που δεν με έχει στεναχωρήσει ποτέ, να τα λέμε αυτά!!) και πάει ΦΦ 19.gif 19.gif 19.gif

Πρέπει να πάει ΦΦ γιατί πρέπει να υποστηρίζω κάποιον, δε μπορώ ΦΦ ξενέρα, δε μου έχει τύχει ποτέ άλλωστε smiley.gif



Χαχα. Πλάκα θα χει η ΤΣΣΚΑ να συναντήσει Ομπράντοβιτς ή Ολυμπιακό. Λες να κατέβουν στο γήπεδο; 19.gif 24.gif

Με ποιό σενάριο παιρνάει τρίτη η Φενερ; Και ποιός απ τους δικούς μας μένει έξω;
doctorjekil
QUOTE(Quincy @ Mar 7 2014, 10:44 ) *
Σε περίπτωση τριπλή ισοβαθμίας δεν ξέρω πως ακριβώς μετράνε οι διαφορές. Αλλά επειδή μιλάς για τον Ολυμπιακό, ακόμα κι αν δεν καλύψει τη διαφορά των 4αρων με τον Παναθηναικό, έχω την εντύπωση ότι απλά θα του φτάνει να βάλει ο Παναθηναικός τη Φενερ καλύπτωντας το +5.

Έτσι η Φενερ θα χάνει και από τους 2 τις διαφορές, θα αποκλειστεί, και οι θέσεις 3-4 θα καθοριστούν από την διαφορά του ΣΕΦ στο ΟΣΦΠ-ΠΑΟ, ενώ αν πάρει η Φενερ τη διαφορά και την πάρει και ο Ολυμπιακός από τον ΠΑΟ θα μείνουν εκτός οι πράσινοι. Το σενάριο που μένει εκτός ο Ολυμπιακός απ αυτήν την ισοβαθμία ποιό είναι;

Αν ξέρει κάποιος ακριβώς πως μετράνε οι διαφορές σε τριπλή ισοβαθμία ας το γράψει.




Χαχα. Πλάκα θα χει η ΤΣΣΚΑ να συναντήσει Ομπράντοβιτς ή Ολυμπιακό. Λες να κατέβουν στο γήπεδο; 19.gif 24.gif

Με ποιό σενάριο παιρνάει τρίτη η Φενερ; Και ποιός απ τους δικούς μας μένει έξω;

Σε περιπτωση τριπλης ισοβαθμιας ισχυουν οι συνολικες διαφορες στα μεταξυ τοτς παιχνιδια,αν π.χ ισοβαθμισουν παο,οσφπ και φενερ η φενερ εχει -13 απο το 1ο ματς με τον οσφπ +5 απο το 1ο ματς με παο και +4 απο το 2ο ματς με οσφπ οποτε συνολο -4,ο οσφπ εχει +13 και -5 με φενερ και -4 με παο οποτε παει στο +4 και ο παο εχει -5 με φενερ και +4 με οσφπ και παει στο -1,οποτε οπως καταλαβαινεται δεν ειναι απαρατητο να καλυψεις μονο την διαφορα που ειχες χασει απο μια ομαδα στο 1ο ματς αλλα να την κερδισεις με οση μεγαλυτερη διαφορα μπορεις...αν υποθεσουμε οτι ο παο κερδισει την φενερ οι τουρκοι θα εχουν σιγουρα αρνητικο συντελεστη οποτε δυσκολα θα περασουν στην τριπλη ισοβαθμια εκτος αν ο οσφπ κερδισει με πολυ μεγαλη διαφορα τον παο
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.