Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A.O ΔΑΦΝΗΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
THE BOSS
QUOTE(Smrek @ Sep 1 2010, 15:14 ) *
Ιδού το μεγαλείο μας:



Καμαρώστε!!!!

Διαγράψατε σχεδόν 70 χρόνια ιστορίας!

Συγχαρητήρια!

Νομίζω πως εφοσον υπάρχουν καλες προθέσεις από όλους μόνο καλό θα προκύψει από την κίνηση αυτή. Είναι σημαντικό μιας και ολοι πλέον θα είνα σε μια ομάδα. Αρα να μηνκαλλιεργείται εσωτερική αντιπαλότητα.

Σε ότι αφορά την χρονολογία, αν έχω σωστη πληροφόρηση, η χρονολογία που αναγράφεται για την Δαφνη αφορά το ποδόσφαιρο και οχι το μπάσκετ. Ο Αμύντας είχε μόνο μπάσκετ και ξεκίνησε από το 1948 επομένως είναι παλαιοτερο μπασκετικό σωματείο.

Αν το δούμε και ρρεαλιστικά ένας δημος, Δάφνης-Υμηττού, στηρίζει όπως μπορεί μια ομάδα καλύτερα από ότι δύο. Αν προχωρήσουν δε όλοι μαζί θα υπάρχει η πιο συνεπής και υγειής ομάδα στην Α2...και σιγά σιγά βλέπουμε






Υ.Γ. Ούτε την χρονολογία ίδρυσης δεν σκέφτηκαν να αλλάξουν τα ξεφτέρια!

Η Δάφνη έχει το 1939 και αυτοί κράτησαν το 1948 του Αμύντα!!!!



Υ.Γ.2 Που είσαι ρε georider να μας δεις! Που είσαι βρε ΜΑΥΡΕ?

Smrek
Δεν έχω καμμία διάθεση αντιπαλότητας φίλε μου!

Ουδέποτε υπήρχε κόντρα μεταξύ μας!

Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν είχατε κόσμο για να υπάρχει αντιπαράθεση!




Απλώς μας είναι απίστευτα δύσκολο να χωνέψουμε ότι τελείωσε η έννοια του ΑΟ Δάφνης!

Δεν γίνεται να σβηστεί έτσι μια ιστορία τόσων ετών!



Μακάρι να μαζεύονταν όλοι οι παλιοί και να ανασυστήσουν τον Α.Ο.Δάφνης με το παλιό μεράκι, κι ας ξεκινούσαμε από Δ'ΕΣΚΑ!

Τώρα τι να πάω να φωνάξω? Να γίνω με το ζόρι οπαδός του Αμύντα?
Γιατί τίποτα δεν έχει μείνει από την ομάδα που αγαπήσαμε!

Επαγγελματικά καλά τα λες και ελπίζω να τα καταφέρετε και να κάνετε αξιοπρεπή πορεία και να βγάλετε τους νέους Φάνηδες και τους νέους Νάσους(όπως έχω γράψει και σε άλλο μου ποστ)...

Αλλά το γήπεδο θα είναι πλέον τελείως άδειο γιατί θα λείψουν ακόμα κι αυτοί οι λίγοι ρομαντικοί που είχαν στην καρδιά τους τον ΑΟΔάφνης έστω κι έτσι όπως τον κατάντησε ο easy rider...

Εύχομαι τα καλύτερα και επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει καμία διάθεση για αντιπαλότητα!



Υ.Γ. Δίκιο έχεις για το 1939 και το ποδόσφαιρο, αλλά δεν είναι καλύτερα να βάζεις την πιο παλιά ημερομηνία?
Καθαρά επαγγελματικά σκεπτόμενος...
magickaminia
Μια απλη ερωτηση σε οσους αποφασισαν να διαλυσουν το σωματειο της Δαφνης. Αληθεια ποσο θα στοιχιζε να διατηρουσαν οι γονεις απο μονοι τους τα τμηματα υποδομων του Συλλογου ; Γιατι σιγουρα αφου δεν υπηρχε σαλιο για να ειναι στα σαλονια η ομαδα των ανδρων κυριως δεν νομιζω οτι θα ηταν τοσο ασυμφορο οικονομικα να διατηρηθει το εμβλημα του συλλογου και η δημιουργια μιας αμιγως ερασιτεχνικης ομαδας ανδρων οπως ειπε και ο Σμρεκ; Ξανασκεφτειτε το εκει στο σωματειο Αμυντας Υμηττου - Δαφνης. Δεν κανει ολοκληρος συλλογος να απορροφαται με τετοιο τροπο. Υπαρχουν τροποι για παραλληλη λειτουργια χωρις καμμια επιβαρυνση του νεου σωματειου. blove.gif
Smrek
Σωστός ο Magic!!!



Αυτή η ενέργεια που έκανε ο μεγάλος δείχνει πλήρη αδιαφορία για το όναμα και την ιστορία του συλλόγου!

Φεύγω όπως όπως και δεν με νοιάζει τίποτα...



Και σκέψου ότι ήταν έτοιμος να ξεπουλήσει από πέρσυ a la peloponese...



Vas
Εκφράζω την αμέριστη συμπαράσταση μου στον κόσμο της Δάφνης. Η Δάφνη είναι σωματείο ιστορικό και προπαντός μπασκετικό. Η αντιπαλότητα και η κόντρα των φιλάθλων της με αυτή του αμαρουσίου θα μείνουν πάντα στην μνήμη μου αλλά και τα ατελείωτα ντέρμπι

Κρίμα που κάποιοι φέρθηκαν έτσι.
Smrek
Ευχαριστούμε σύντροφε συναγωνιστή! 41.gif

Εύχομαι να μην πάθετε ποτέ το ίδιο πράγμα!

Νομίζω φέτος πλησιάσατε σε απόσταση αναπνοής την κατάντια μας (πόσο κοντά ήταν το Ηράκλειο?) 65.gif

Αλλά ευτυχώς την γλυτώσατε στο τσακ! 18.gif

Όπως και ο Πανελλήνιος άλλωστε...

Δυστυχώς εμείς μένουμε με τις αναμνήσεις...

Και φυσικά θυμόμαστε τα ντέρμπυ,αλλά όχι μόνο της Α1!

Όχι λοιπόν Άγιο Θωμά αλλά Σπύρο Λούη ήταν τα καλά με Κολοβέρο (φοβερό τρίποντο) εναντίον Κωνσταντώνη κλπ!

Επίσης ο ποιοτικότερός μας ψηλός ο Φωσσές ανδρώθηκε μπασκετικά στο Μαρούσι!


Δεν περιγράφω άλλο...

Vas
QUOTE(Smrek @ Sep 8 2010, 15:46 ) *
Ευχαριστούμε σύντροφε συναγωνιστή! 41.gif

Εύχομαι να μην πάθετε ποτέ το ίδιο πράγμα!

Νομίζω φέτος πλησιάσατε σε απόσταση αναπνοής την κατάντια μας (πόσο κοντά ήταν το Ηράκλειο?) 65.gif

Αλλά ευτυχώς την γλυτώσατε στο τσακ! 18.gif

Όπως και ο Πανελλήνιος άλλωστε...

Δυστυχώς εμείς μένουμε με τις αναμνήσεις...

Και φυσικά θυμόμαστε τα ντέρμπυ,αλλά όχι μόνο της Α1!

Όχι λοιπόν Άγιο Θωμά αλλά Σπύρο Λούη ήταν τα καλά με Κολοβέρο (φοβερό τρίποντο) εναντίον Κωνσταντώνη κλπ!

Επίσης ο ποιοτικότερός μας ψηλός ο Φωσσές ανδρώθηκε μπασκετικά στο Μαρούσι!


Δεν περιγράφω άλλο...



Για Α2 μιλάω φίλε... ποιος νοιάζεται για Α1 με 5 διμοιρίες...


Από ότι βλέπεις και εμείς στο τσακ είμαστε ακόμα....


Smrek
Ναι ρε συ, τι καινούρια κόλπα είναι αυτά?

Πάνω που είπατε να σωθείτε, την έκανε γυριστή ο άλλος και γειά σας!!



Εγώ δε σου λέω όμως ούτε για Α2!!!!

Σε πήγα πίσω στην Β' Εθνική με απίστευτες καταστάσεις στο Σπύρος Λούης, αλλά μάλλον είσαι πιο νέος και δεν θυμάσαι!




Τέλος πάντων όλα καλά είναι να τα θυμόμαστε, αλλά βλέπω ότι μένουμε μόνο στις αναμνήσεις!

Η ρομαντική εποχή του μπάσκετ πέρασε ανεπιστρεπτί!

Έγινε πια ψυχρό, άχαρο, και καλά επαγγελματικό....


Όπως λένε και οι φίλοι μας οι αμερικάνοι: money talks, bullshit walks....

Δεν υπάρχουν πια φανέλες, ιδανικά, γειτονιές...

Μόνο φράγκα! Έχεις προχωράς, δεν έχεις σ'έφαγε η μαρμάγκα!



Υ.Γ. Μήπως είσαι από Πάρο?
magickaminia
Μια τρελλη ερωτηση. Καποτε στην Δαφνη υπηρχε μια ομαδα Κενταυρος αν δεν μ απατα η μνημη μου. Αυτη υπαρχει ακομα; Δεν γινοταν να συγχωνευθει με αυτη η Δαφνη αν υπαρχει ακομα; Τελος για οσους ειναι οπως λες και εσυ μικροι καποτε οταν επαιζαν στην Β Εθνικη Πανιωνιος, Ιωνικος Ν, Περιστερι , Δαφνη , Ηλυσιακος, Κρονος , Μιλων και λοιποι ολα τα παληκαρια που παιζαν μεσα ηταν αντρες που αγαπουσαν και την ομαδα και δεν κωλωναν να ματωσουν την φανελλα τους. Για την Δαφνη θα αναφερω τους Μπιλληδες για παραδειγμα. Τωρα οπως το ειπες το χασαμε το μπουσουλα. Κριμα γιατι εγω γουσταριζα να βλεπω τοτε τα κορμια αυτα τα λιγοτερο επαγγελματικα να τα δινουν ολα μεσα στα γηπεδα. blove.gif
Smrek
Ναι ρε Magic τι να μας πούνε τώρα?

Ακόμα και οι πανιώνιοι που ήρθαν στην ομάδα μας στα πλαίσια της μεταγραφής του ΦΑΝΗ, εμποτίστηκαν με την έννοια Δάφνη και έπαιζαν κάθε αγώνα σαν να ήταν δίχως αύριο!
Και φυσικά τους λατρέψαμε!
Τώρα ποιος παίζει για την πόρωση της ομάδας του?
Όχι ότι τώρα πληρώνονται, αλλά τέλος πάντων...


Εσείς γύρω και κοντά προς Πειραιά είχατε Ελληνιάδη, Αλεξανδρίδη κλπ κλπ
Γιατί ο Ντάκουλας?
Έφαγε ο άνθρωπος το πόδι του στο κωλοπλαστικό πλακάκι που έφυγε στο Παπαστράτιο και τέλειωσε εκεί η καριέρα του!
Παίχτες που κρατούσαν μια ομάδα μόνοι τους κι ας μην ήταν τα οικονομικά των ομάδων φοβερά καλύτερα από τα σημερινά!

Άντε και για να γελάσουμε λίγο, θυμάμαι που είχαμε βγάλει εμείς πρώτοι το .... είναι παρθένα του Ελληνιάδη η χτένα.....
Μας είχε ταράξει στο τρίποντο ο μπαγάσας!
(Σημ. τότε έπαιζε δυάρι αν θυμάσαι)


Δεν ξέρω τι κάνει ο Κένταυρος τώρα, αλλά τότε θυμάμαι είχε και ένα παίκτη που του τον πήραμε κατόπιν λαϊκής απαίτησης της εξέδρας! Το όνομα αυτού: Μυρίλος!
a40ntistos
Βρε Βρε καλώς την Καβάλα.. όχι ακριβώς στο γήπεδο που την περιμέναμε και θέλαμε αλλά να ναι καλά ο ζαχαροπλάστης μας και ο δήμαρχος μας...!!
Smrek
Να ήταν Α.Ο.Δάφνης-Καβάλλα να πάμε να τους αποκλείσουμε μόνο με τον κόσμο και να βγάλουμε το άχτι μας για τα αίσχη τα προπέρσινα!!!



Τώρα όμως τι να πας να φωνάξεις?

.....

ΜΑΥΡΟΣ
Λαλω τον ζαχαροπλαστη μου λαλω .....
CrossoverOnE
QUOTE(ΜΑΥΡΟΣ @ Nov 14 2010, 16:08 ) *
Λαλω τον ζαχαροπλαστη μου λαλω .....

Ti εγινε παλι ;
georider
QUOTE(CrossoverOnE @ Nov 14 2010, 17:22 ) *
Ti εγινε παλι ;

Τι εγινε??!!!! Αν απαντησω όπως πρ'επει θα με μπαναρουν δια παντος ,οποτε θα προσπαθησω σε ποιο κοσμιους ρυθμους smiley.gif
Λοιπον Ο κυριος Ζαχαροτετοιος ,συγχωνευσε ενα ιστορικό σωματιο με κοσμο ,ανοδους παιχτες και Ιστορια με καποια ομαδουλα που εχει να επιδήξει εναν παιχτη την δεκαετια 60 ( μεγαλοπαραγοντας νυν) και εναν ζεν πρεμιερ πρωην μπασκεμπολιστα ταλεντο!!!
Αυτος λοιπον ο Κυριος αποφασισε να δωρίσει τον ΑΟΔ με τις υποδομες στο σωματιο του δήμου που συγχωνευτηκε η περιοχή ελέο καλικράτη , προς Θεου δεν είμαι αντίθετος με την Δημοτική συγχωνευση που είναι θετική στους χαλαιπους καιρους που ζούμε ΑΛΛΛΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΑΦΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ !!!!
Τι κερδίζει το ονομα του ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ δεν υπάρχει πουθενα ούτε στην ΕΟΚ ουτε στον ΕΣΑΚΕ αρα δεν υφίστανται χρέη πρώς τρίτους οποτε ο γλυκούλης είναι καθαρός στο να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια!!!!
Αναγνωρίζω ότι τα τελευταια ετη ΟΥΤΕ κοσμο είχαμε ουτε ΟΜΑΔΑ , ημασταν η ομάδα των στημένων των ΜΠΟΥΚ και των λαμόγιων μανατζαρέων και δεν μας αξιδε να είμαστε Α2 , ΑΛΛΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ είναι ανεκδιήγητο και ΜΗ αποδεκτό. Γιαυτό λοιπον τωρα που τελείσαν οι ΕΚΛΟΓΕΣ θα φαει μια δικαστικη αγωγη για την παράνομη πράξη της συγχώνευσης αφου αυτή δεν επικυρώθηκε από κανενα ΔΣ ( φρόντισε και το διέλησε πρίν καιρό) και το μόνο που μένει ειναι :
Ο ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ να ξαναξεκινήσει ξέχωρα απο το βδέλιματικό μορφωμα της συγχώνευσης εστω και στην τελευταία κατηγορία , να αποκτήσει πάλι τα ερασιτεχνικά τμήματα που τα "χαρησε"ο γλυκούλης στόν ΑΜΥΝΤΑ να αρχίσει τους αγώνες της από το 0 ξανά!!!!!
ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΑΟΔ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ και ξέρουν τι πρέπει να πράξουν , ας χαρήσουμε με μια ξεχωριστή ψηφοφορία με τις επώνημες υπογραφές μας την ΕΛΛΕΥΘΕΡΙΑ που αρμόζει στην Ιστορία του συλόγου των οπαδών και της ΠΟΛΗΣ μας !!!!
ΑΟΔ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΠΛΗΓΩΣΕΣ!!!
Υ.Γ μπορώ να πω και άλλα αλλα δεν ξέρω αν μπορώ να τα περάσω εδώ , στο gazetta.gr γράφτηκαν από εμένα την εποχή της απεργίας του ΕΣΑΚΕ αρχές Οκτωβρίου , όποιος τα είδε κατάλαβε
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

QUOTE(Smrek @ Sep 13 2010, 16:01 ) *
Δεν ξέρω τι κάνει ο Κένταυρος τώρα, αλλά τότε θυμάμαι είχε και ένα παίκτη που του τον πήραμε κατόπιν λαϊκής απαίτησης της εξέδρας! Το όνομα αυτού: Μυρίλος!


Πρός απάντηση ,γιατί με κάνατε να δακρύσω ενθυμούμενος κόντρές ΜΑΡΟΥΣΙ ΑΟΔ στό Σπ' Λούης όπου πίαστηκα για πρώτη φορά με τον μετ' επείτα αγαπητό μου φίλο και Μαρουσίοτη οπαδο της τρυφιλαρας μας, κ λπ κλπ
Λοιπόν ο Σωτήρης ήταν γένημα θρέμα Δαφνη , πέζαμε μαζί στά παιδικά του ΑΟΔ αλλά τωτε τον πεταξαν το 1992 στον κενταυρο από οπου ήρθε το 1995 για μία χρόνια , καλό τεσαρο πεντάρι για την εποχή εκείνη αλλά Τεμπέλης ΑΔΕΡΦΕ !!! smile.gif
Λοιπον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ.....
Το πλήρωμα του χρόνου ήρθε ,σε λίγο λαικό ψηφησμα και ο ΑΟΔ φεύγει από τον ΑΜΥΝΤΑ και τους ραδιουργους παράγοντες του ( εχω πολλά ραματα για την σημαία της ΑΕΚ !!!! ) και γυρνάει στην αρχή των παντων εστω και αν χρειαστει να λέγετε ΑΕ ΔΑΦΝΗΣ ,ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ κλπ κλπ. ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΤΟΝ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΤΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΔΗ ΤΟ "Μουρούτσος " Αντε και τα λέμε να δουμε ...γιατί σε λίγο θα παιζουμε σε 2-3 χρόνια στην 'ιδια κατηγορία και θα θημηθήται μέρες από τα νταμάρια του ΑΘΗΝΑΙΚΟΥ ξέρετε εσεις !!!!!
ΜΑΥΡΟΣ
Καπως ετσι εδωσε και ο ερασιτεχνης ΕΘΝΙΚΟΣ την ποδοσφαιρικη του ομαδα σε εναν τυχαρπαστο και τωρα βολοδερνουμε και λαλιομαστε....

Δεκα χιλιαδες φορες να εχουμε το καταστατικο και να κανεις ομαδα απο τα τοπικα γιατι τωρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ...

Εκτος απο τον Μυριλο που ητανε λιγο τεμπελακος οπως σωστα λες,ολα τα φορ μας ητανε γενικα ¨τεμπεληδες",Φωσσες (αν και ητανε στα τελειωματα του...),Κουτρας (και 'συ Κουτρα χυστους μες τα μουτρα),Καλαφατακης.....

Δυστυχως ζησαμε παλια πολυ ωραιες στιγμες που δεν θα τις ξαναδουμε,παιχνιδια με Μαρουσι,Νηαρ Ηστ,Παπαγο (που ανεβηκε ο Μπιλης στην εξεδρα),Παγκρατι (εκει εκανα και ενα ονειρο μου πραγματικοτητα....) και φυσικα δεν μπορω να ξεχασω το πρωτο παιχνιδι στην Α1 που παιζαμε με τον Ηρακλη και μας κοιμησανε οι παικτες στα δωματια τους...

ΚΑΙ ΣΥ ΝΙΚΟΛΑ ΠΑΡΤΟΥΣ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥ ΚΟΥΤΡΑ ΧΥΣΤΟΥΣ ΜΕΣ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ !!!!
georider
Θα κλάψω!!!!
ΤΕΛΕΙΕΣ ΣΤΙΜΕΣ ,στιγμές βγαλμένες απο τα παραμυθια και οπως μου ειπε αλλος ενας παλιος φίλος το κομβικό παιχνιδι ηταν τέλη 90 δεν θυμαμαι χρονια που πουλησαν την Ευρωπη!!!! Α ΡΕ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΗ μας καταστρεψες !!!!ΑΛΛΑ τι να πουμε τωρα εσυ κατεστρεψες οικογενοιακο μαγαζι γωνια , την ομαδα θα αφηνες !!!! Καλα τα λεγανε καποιοι το 1997 που με τις μηχανοραφιες πηρες την προεδρια !!!! Βεβαια εστηλες και στον αγυριστο τα αρχιλαμογιο πρωην διαιτητη που λοιμανονταν την ομαδα τοτε (αρχιζει απο Σ και τελειωνει σε ου) αλλα μαλον πηρες κακο δρομο αλλα αργησαμε να το δουμε !!!!
ΕΛΠΙΖΩ να έχουμε καποιες εξελιξεις προσεχως ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΣΟΝΟΥΣ
Vas
QUOTE(georider @ Nov 23 2010, 20:57 ) *
Θα κλάψω!!!!
ΤΕΛΕΙΕΣ ΣΤΙΜΕΣ ,στιγμές βγαλμένες απο τα παραμυθια και οπως μου ειπε αλλος ενας παλιος φίλος το κομβικό παιχνιδι ηταν τέλη 90 δεν θυμαμαι χρονια που πουλησαν την Ευρωπη!!!! Α ΡΕ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΗ μας καταστρεψες !!!!ΑΛΛΑ τι να πουμε τωρα εσυ κατεστρεψες οικογενοιακο μαγαζι γωνια , την ομαδα θα αφηνες !!!! Καλα τα λεγανε καποιοι το 1997 που με τις μηχανοραφιες πηρες την προεδρια !!!! Βεβαια εστηλες και στον αγυριστο τα αρχιλαμογιο πρωην διαιτητη που λοιμανονταν την ομαδα τοτε (αρχιζει απο Σ και τελειωνει σε ου) αλλα μαλον πηρες κακο δρομο αλλα αργησαμε να το δουμε !!!!
ΕΛΠΙΖΩ να έχουμε καποιες εξελιξεις προσεχως ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΣΟΝΟΥΣ



Παιδιά έχω μία ερώτηση... Ο Ερασιτέχνης της Δάφνης συμφώνησε στην συνένωση? Ξέρω από αυτά που περάσαμε εμείς το καλοκαίρι ότι, στο να φύγει ένα σύλλογος πρέπει να υπάρχει συμφωνία από το ΔΣ του ερασιτέχνη. Στην Δάφνη τί ισχύει?
CrossoverOnE
QUOTE(Vas @ Nov 23 2010, 22:56 ) *
Παιδιά έχω μία ερώτηση... Ο Ερασιτέχνης της Δάφνης συμφώνησε στην συνένωση? Ξέρω από αυτά που περάσαμε εμείς το καλοκαίρι ότι, στο να φύγει ένα σύλλογος πρέπει να υπάρχει συμφωνία από το ΔΣ του ερασιτέχνη. Στην Δάφνη τί ισχύει?

Aπ οτι εχω καταλαβει απο αυτα που γραφουν τα παιδια,η Δαφνη δεν εχει πλεον ουτε και τις ακαδημιες της.Για να συμβαινει αυτο σημαινει οτι συγχωνευθικε εξολοκληρου με τον Αμυντα αρα συμφωνησε και ο Ερασιτεχνης.
samothrakas
Από ότι άκουσα ο Τζιβελέκας έχει παραδώσει την σφραγίδα στο πρωτοδικείο. Δεν υπάρχει συγχώνευση αλλά διαγραφή σωματείου, με ότι αυτό σημαίνει(μισθούς, χρέη κλπ). Για αυτό και ο Αμύντας δεν πήρε ούτε έναν παίκτη από την Δάφνη στο αντρικό. Απλώς οι ακαδημίες για να μην διαλυθούν, πέρασαν στον Αμύντα.
georider
Για την επίλυση αποριων ,Ο ΖΑΧΑΡΟΤΕΤΟΙΟΣ διεγραψε πριν χρονια ολο το ΔΣ και εβαλε στην θέση τους ΛΑΜΟΓΙΑ και ρουφιανους πρώην εφορους παιδικων ,γυναικιων, αεργους χαραμοφαηδες ,Γενικα ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥΣ που με ενα κοκαλακι τους εκανε οτι ηθελε. ΑΡΑ ΔΣ δεν υπαρχει!!!! γιατι δεν εκλεκτηκε τιποτα απο αρχιερεσιες. Οσο για την σραγιδα ΝΑΙ ισχλυει γιατι ετσι γλητωνει τα χρωστουμενα ++++ οτι αλλο συνεπαγεται απο αυτα που χρωσταει απο τα στισηματα με τους BOOK. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ μπορει το 1997 να ειχε ενα οραμα αλλα μετα ο αποπροσανατολισμος του ηταν κατι παροιμιωδες. Το κακο ειναι οτι εμεις με την ΚΑβλΑ(σορρυ) για τον ΑΟΔ δεν βλεπαμε τιποτα. Οποτε να γιατι καθοταν στο παγκο ,να γιατι επαιρνε προπονητες που ηταν στημενοι ,ΝΑ ΠΩ΅ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΟΔ -ΠΑΝΟΡΑΜΑ ενω κερδιζαμε 10 ποντους στο ημιχρονο κλπ κλπ.
Τωρα τι μελη γενεσθε ,δεν γνωριζω το μονο που ξέρω θα φαει εξωδικο για παρανομη και καταχρηστικη πραξη (συγχωνευση) και περιμενουμε ο ΑΟΔ να επιστρεωει στα χερια αγνων πλην τιμιων και χωρις οικονομικη επιφανεια (φτωχων πλην πλουσιων αισθηματων) παραγοντες και νεου ΔΣ και να ξεκινησει απο Δ ΕΣΚΑΝΑ.
ΤΟ κακο ειναι οτι οι ΜΑΣΩΝΟΙ του ΑΜΥΝΤΑ δεν βγαζουν τσιμουδια ουτε αναιρουν τιποτα απο τα προλεγόμενα , και συνεχιζουν να σφετεριζονται τις εγκαταστασεις και την προικα (οποια και αν ηταν αυτη ) του ΑΟΔ.
ΤΟ 1984 πουλησαμε ενα παιχτη σημ"ΦΑΝΗ" και βαλαμε τα θεμελια για την ανοδο μια 6 ετια αργοτερα στην Α1 , 26 χρονια μετα καποιοσ ΠΟΥΘΕΝ χθεσινος ,γιατι αυτο το λαμογιο που ειναι κοντα σε μενα (+40) ποτε δεν ερχονταν στην ΔΑΦΝΗ αλλα εσκασε ξαφνικα το 95-97 .
ΔΑΦΝΙΩΤΕΣ και λοιποι υγιεισ ΦΙΛΑΘΛΟΙ , δεν ξερω που θα καταλήξει αλλα ευχομαι το παθημα μας να ανοιξει τα ματια στους λοιπουσ και να προσεχουν.
Ισως πρεπει να διαλυθουν ολα τα αρωστα σωματια της ΑΘΗΝΑΣ και το ΜΠΑΣΚΕΤ να ξαναγενηθει στην επαρχια ,σε πολεις οπως η ΔΡΑΜΑ που το 1989 - 90 κρεμοντουσαν σαν τα τσαμπια και δεν περμουσε κανεισ στην Α2 εκει κλπ κλπ.
ΔΩΣΤΕ ΚΙΝΗΤΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΤΕ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ (Α2 ειναι πλεον πολυ μικρη) ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΤΟΥΣ.
ΜΑΥΡΟΣ
Δυστυχως για εμας (και ευτυχως για τον ζαχαροπλαστη....) δεν υπαρχουνε τα "πρεζακια" του παλιου καλου καιρου και ετσι μπορεσε και κουνησε τον κωλο του ο ζαχαροπλαστης ....

Αν υπηρχε ο κοσμος αυτος δεν θα ημασταν ουτε σε στημενα ουτε σε συγχωνευσεις ....

Απο την Αρτακης βρεθηκαμε σε ενα δικο μας γυμναστηριο (κολυμβητηριο κατ΄εμε !!!) και δεν μπορεσαμε να αξιοποιησουμε την ομαδα και πεσαμε σε λαθος χερια .... 68.gif

Αχ ρε λουστη μου shot.gif

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ ΔΑΦΝΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΥΛΑ !!!!
mono maroussi
παιδια τι γινεται εκει στη δαφνη?κανενα νεο για τον αοδ?
Smrek
Δύο μέρες προσπαθώ να βρω κουράγιο για να γράψω κάτι για το θλιβερό χαμό του ΓΙΑΝΝΑΡΟΥ.


Κανένας μας δεν μπορεί να το πιστέψει!

Ο άνθρωπος που σήκωνε αυτοκίνητα με τους Μπιλλίδες για πλάκα, έφυγε ξαφνικά, άδικα και πρόωρα!

Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ που σήκωνε ολόκληρα τραπέζια μασίφ με το ένα χέρι, προδόθηκε από την καρδιά του στα 55 του!


Ακόμα όμως και στο τελευταίο αντίο άφησε ζωντανό το στίγμα του!

Ολόκληρο το νεκροταφείο σειόταν από τις ιαχές του κόσμου για πάρτη του: ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ ΔΑΦΝΗ ΕΙΣΑΙ *ΑΥΛΑ

Δεν έχει ξαναγίνει τέτοιο σκηνικό σε κηδεία!

Από τα καπνογόνα δεν έβλεπες τίποτα!


Πάντα πρώτος σε όλα και πάντα άρρωστος για την μεγάλη του αγάπη: τον ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ μας.


Είμαι σίγουρος οτι και εκεί που πας τώρα πάλι θα τα κάνεις όλα *ουτάνα!!!

ΚΑΙ εκεί θα αφήσεις το στίγμα σου και όλοι θα μιλάνε για σένα!!!

Να περνάς καλά όπου και να βρίσκεσαι και μακάρι να αναστηθεί και η Δαφνούλα μας για να μας βλέπεις από κει πάνω και να αγαλλιάζεις.






bookerface
Υπαρχει καποιο επισημο site της ομάδας η της Α2 γενικοτερα που μπορω να ενημερωνομαι για αποτελεσματα και ποντους , γενικοτερα ? Ευχαριστω πολυ
Gkos



Με ένα "delete" δεν διαγράφεται η ιστορία...


Ο Α.Ο. Δάφνης επιστρέφει δυναμικά στο μπασκετικό προσκήνιο και με μία καυστική ανακοίνωση βάλει εναντίον του Α.Ο. Αμύντα, με τον οποίο - ως γνωστόν - η συνένωση δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Αναλυτικά η μακροσκελής ανακοίνωση της διοίκησης των "κιτρινόμαυρων".

"Το Δ.Σ. του Α.Ο. Δάφνης, προς αποκατάσταση ανυπόστατων ανακοινώσεων, αισθάνεται την ανάγκη να επισημάνει τα ακόλουθα:Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι, αρχίζουμε την ανακοίνωση μας με ένα απόσπασμα που πριν λίγες ώρες αποτελούσε μέρος της ιστορίας στην επίσημη ιστοσελίδα του Α.Ο. Αμύντα.

……………Στη συνέχεια τον Αύγουστο του 2010 ο σύλλογος έκανε ένα πολύ μεγάλο βήμα εμπρός παίρνοντας την ιστορική απόφαση της συνένωσης του με την επίσης ιστορική ομάδα ΑΟ Δάφνης. Με αφορμή την συνένωση του Δήμου Δάφνης – Υμηττού σύμφωνα με το σχέδιο "ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ" και σε συνάρτηση με το “η ισχύς εν τη ένωση”, τα σωματεία Α.Ο. ΑΜΥΝΤΑΣ ΥΜΗΤΤΟΥ και Α.Ο. ΔΑΦΝΗΣ μαζί και με την σύμφωνη γνώμη των Δήμαρχων του Δήμου Υμηττού και Δάφνης, αποφάσισαν την συνένωση τους με σκοπό την δημιουργία μιας ανταγωνιστικής ομάδας με απώτερο στόχο την προσέλκυση ακόμη περισσότερων παιδιών από τον ενοποιημένο πλέον Δήμο Δάφνης – Υμηττού.

Η νέα ομάδα που προέκυψε από αυτήν την κίνηση αριθμεί πλέον 450 παιδιά ενεργούς αθλητές στις υποδομές της και αποτελεί την πολυπληθέστερη και ισχυρότερη ομάδα σε επίπεδο υποδομής στην Ελλάδα. Επίσης δημιουργήθηκε ένας σύλλογος με τεραστία δυναμική και σε επίπεδο ανδρικής ομάδας αλλά και σε επίπεδο λαϊκής βάσης.

Ο σύλλογος μετά τις εκλογές της 4ης Ιουλίου 2011 μπήκε στη νέα του εποχή θέτοντας σαν στόχο την κοινωνική πρόσφορα, την αθλητική εξέλιξη των νέων παιδιών αλλά και την αγωνιστική διάκριση και καθιέρωση σε υψηλό επίπεδο στο μπασκετικό γίγνεσθαι της Ελλάδος…………….

Με ένα delete από την επίσημη ιστοσελίδα σας δεν διαγράφεται η ιστορία. Πρέπει να κάνετε delete στα δημοσιεύματα εκείνης της εποχής, τα ημερολόγια των περασμένων χρόνων, στις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης, στους δημόσιους λόγους που έχετε εκφωνήσει αλλά τη σημαντικότερη διαγραφή που δεν μπορείτε να κάνετε είναι στις μνήμες και συνειδήσεις. Εμείς τουλάχιστον αυτά τα έχουμε καθαρά. Σας πιστέψαμε όταν εσείς μας φωνάξατε και ήμασταν παρόντες, με φυσική παρουσία αλλά και οικονομική (περισσότερα για αυτό επόμενη φορά αν χρειαστεί). Ο τρόπος λειτουργίας σας κλειστός - γνωστός στο Πανελλήνιο - άντεξε τη φυσική μας παρουσία μόνο δυο έτη. Παραιτηθήκαμε αξιοπρεπώς και παρακολουθούσαμε τη συρρίκνωσή σας από 450 παιδιά που σας αφήσαμε σε πολύ λιγότερα. Ο μόνος τελικά που ωφελήθηκε από αυτή την ένωση ήταν το σωματείο Αμύντας (με ποιους τρόπους ας το αναλύσουμε άλλη φορά αν χρειαστεί).

Ερώτημα: τα υπόλοιπα παιδιά ως τα 450 που διαφημίζατε που βρίσκονται σήμερα; Να σας απαντήσουμε εμείς: Στους δρόμους και τις πλατείες της Δάφνης αναζητώντας αθλητική στέγη. Αυτά τα παιδιά ήταν η αιτία που συσπειρώθηκαν παλιοί και νέοι στην Δάφνη για την επαναδραστηριοποίηση του ιστορικού σωματείου μας. Θέλουμε να θυμίσουμε ότι στην πρώτη κοινή εκδήλωση στο κατάμεστο "Μιχάλης Μουρούτσος", με εισήγηση του προέδρου μας, Κώστα Τζιβελέκα, θέλοντας να δείξουμε ταπεινότητα και σεβασμό στην ιστορία του Αμύντα και τους αθλητές που ανέδειξε, τον πρώτο άνθρωπο που τιμήσαμε ήταν ο γιατρός Χρήστος Ζούπας.

Ερώτηση: Εσείς αυτά τα χρόνια σε ποιον από την Δάφνη δείξατε σεβασμό; Υπάρχουν και άλλες τέτοιες στιγμές που δείξαμε σεβασμό, τις οποίες αν χρειαστεί θα τις αναφέρουμε άλλη στιγμή. Τελικά, παρά τις αρχές που λέτε ότι έχετε, μάλλον σαν εμπόρευμα μας είδατε και σαν "καλοί έμποροι" τώρα ασελγείτε, βγάζοντας αυθαίρετες ανακοινώσεις, ότι το κυλικείο (!!) ή η αποθήκη (!!) του "Μουρούτσος" κλπ. είναι το νέο σας γραφείο, σαν να είστε ο μοναδικός πολιτιστικός, κοινωνικός και αθλητικός φορέας στο Δήμο μας.

Αλήθεια,

Από τις αθλητικές εγκαταστάσεις του Δήμου στην Μενεμένης έχετε αποχωρήσει; Από το κλειστό της Πυρκάλ που χρησιμοποιείτε αποκλειστικά έχετε αποχωρήσει; Από το κλειστό στο 3ο Γυμνάσιο Υμηττού έχετε αποχωρήσει; 
Όχι φυσικά, αλλά εσείς νομίζετε ότι η περιουσία των δημοτών της Δάφνης σας ανήκει και ότι μπορείτε να φέρεστε αλαζονικά και καθεστωτικά. Εμείς θα νιώθαμε ντροπή να πούμε ότι πάμε στη Μενεμένης ή στην Πυρκάλ, τόσο κυνικά και αυθαίρετα, όπως εσείς γράψατε. Γνωρίζετε πολύ καλά ότι αντίθετα με τις υπόλοιπες εγκαταστάσεις του Δήμου που χρησιμοποιείτε αποκλειστικά εσείς, η φυσική μας έδρα στο "Μιχάλης Μουρούτσος" μόνο για την περίοδο των εγγραφών του Σεπτεμβρίου.

Όχι κύριοι, δεν θα καταντήσουμε τη φυσική έδρα της ομάδας μας σαν τις γνωστές ταβέρνες της Βάρης, τα περίφημα Βλάχικα ("Περάστε από εδώ, όχι από εκεί"). Δεν θα μιλήσουμε για την παραμέληση των εγκαταστάσεων στο γήπεδο μας που εμείς πάντα φροντίζαμε, όπως πολύ καλά γνωρίζετε, σε αντίθεση με το κλειστό της Πυρκάλ, η συντήρηση του οποίου ήταν πάντα προτεραιότητά σας. Δεν θα μιλήσουμε για την κατάσταση του γραφείου μας, το οποίο σας είχαμε παραχωρήσει. Δεν θα σταθούμε στο ότι γεμίζατε πλασματικά τις ώρες στο πρόγραμμα του “Μουρούτσος” και απλά επειδή καλυπτόσασταν από τις υπόλοιπες εγκαταστάσεις του Δήμου, συχνά ήσασταν άφαντοι. Βέβαια τώρα σίγουρα έχετε μετανιώσει γιατί όλα αυτά τα χρόνια ολιγωρήσατε για τη μεγάλη γειτονιά της Δάφνης και δεν κάνατε το παραμικρό για να την υποστηρίξετε. Τώρα που το θυμηθήκατε είναι πλέον αργά.

Παρ’ όλες τiς προφορικές προσπάθειες που έγιναν μεταξύ των προέδρων μας για ήπια διευθέτηση των μεταξύ μας θεμάτων, σκληροπυρηνικές φωνές πολώνουν καταστάσεις, πράγμα που δεν επιτρέπεται σε δυο ιστορικά σωματεία. Πρέπει να πρυτανεύσει ο ρεαλισμός η λογική και ο σεβασμός στην ιστορία. Εμείς έως σήμερα, έχουμε δείξει αυτό το σεβασμό, παρόλο που εσείς μας προκαλέσατε επανειλημμένα. Έστω την ύστατη ώρα κάντε και εσείς το ίδιο.

Η βούληση της δημοτικής αρχής, υπό την σκεπή της οποίας είμαστε όλοι, είναι ότι θα πρυτανεύσει η λογική της πραγματικότητας. Πρέπει λοιπόν να σταματήσει η πόλωση και ο καθένας μας στο φυσικό του χώρο και στη φυσική του έδρα να αφοσιωθεί στο έργο του. Σίγουρα η Δημοτική αρχή θα μας τραβούσε δικαίως το αυτί, αν λέγαμε αύριο ότι τα νέα μας γραφεία και η έδρα μας είναι στην Πυρκάλ ή στην Μενεμένης. Αυτοί, κύριοι, είναι μία λογική που μόνο αν κάποιος σκέφτεται εκ του πονηρού την αποδέχεται. Οι γονείς και οι αθλητές και αθλήτριες γνωρίζουν που είναι η φυσική έδρα κάθε σωματείου, γνωρίζουν την ιστορία των δύο συλλόγων και δεν πρέπει να υποτιμούμε τη νοημοσύνη τους. Για αυτό πρέπει να δεχτούμε ότι έχουν απόλυτη ελευθερία στην επιλογή τους. Ας αφήσουμε τις σκληροπυρηνικές φωνές στην άκρη. Τον αθλητισμό υπηρετούμε αμφότεροι άλλωστε.

Θα μπορούσαμε να γράφουμε σελίδες και να γίνουμε γραφικοί προκληθήκαμε όμως και έχουμε υποχρέωση στα δακρυσμένα μάτια ιστορικών μορφών του Α.Ο. Δάφνης (Νούσκαλης, Κρέστος, Χριστοδούλου, Κολάρος
, Στασινόπουλος κλπ.), των πατεράδων και μητέρων που ανδρώθηκαν μέσα από τον Α.Ο. Δάφνης, των φίλαθλων που αγάπησαν την ομάδα μας και τα νέα παιδιά που παραβρέθηκαν παρουσία της δημοτικής αρχής στην πρόσφατη ιστορική συνέλευση που αποφάσισε ομόφωνα την επαναδραστηριοποίηση του σωματείο, διορθώνοντας ένα ιστορικό λάθος, όπως εκ των υστέρων απεδείχθη. Πιστεύουμε ότι δεν θα χρειαστεί να επανέλθουμε και ότι εφεξής θα ασχοληθούμε όλοι αποκλειστικά με το έργο μας και ας αφήσουμε τους δημότες να το κρίνουν".

http://basketblog.gr/index.php?option=com_...h.3lkpFVK0.dpuf


Έψαξα αρκετά,αλλά δεν βρίσκω να υπάρχει topic του Α.Ο Δαφνης ,οπότε το γράφω εδώ.
Αν υπαρχει καπου αλλού ας μεταφερθει παρακαλώ.
ΜΑΥΡΟΣ
Απεβίωσε και Κωστας Πολίτης ένας προπονητής που έβαλε ένα μεγάλο λιθαράκι στο μπάσκετ,ο γιος του κάποτε ήτανε στην ομάδα μας.

Συλλυπητήρια στους οικείους του.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.