Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A' KATHΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑ 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
latristoubasket21
Πολύ ωραίο παιχνίδι στην Ελληνογερμανική, γεμάτο πάθος, ενέργεια και ένα roller-coster συναισθημάτων. Νικητής βγήκε αυτός που το πίστεψε και το πάλεψε περισσότερο δηλαδή η Ακαδημία(BAC). Η Ακαδημία στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχε και ο Δούκας το εκμεταλλεύτηκε αυτό και εξασφάλισε μια διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ένα τελείως διαφορετικό σκηνικό. Η Ακαδημία ''ανανεωμένη'' και ''ξεκούραστη'' μπήκε μέσα στο γήπεδο γεμάτη ενέργεια αλλά πάνω απ'όλα γεμάτη πίστη και ελπίδα για να γυρίσει το παιχνίδι. Όπως καταλάβατε ο ''χαλαρός'' Δούκας πίστευε πως θα πάρει μια εύκολη νίκη αλλά... ατύχησε. Με πολύ καλή άμυνα και μπόλικα κλεψίματα η Ακαδημία όχι μόνο γύρισε το ματς αλλά και στο τελευταίο 2λεπτο έφτασε να έχει και διαφορά 7 πόντων!! Τέλος πάντων το σκορ στα τελευταία 8 δέυτερα ήταν στο 59-59, με ''λίγη'' βοήθεια από διαιτησία(όποιοι ήταν εκεί καταλαβαίνουν για ποιους). Το σύστημα μάλλον ήταν μπάλα στον Αρσενόπουλο αλλά με καλή άμυνα ούτε που την ακούμπησε στην τελευταία φαση και ο πιο κοντινός παίκτης για το καλό της Ακαδημίας ήταν ο Παπαγεωργίου(πολύ εύστοχος γενικά πίσω από τα 6.75). Ουσιαστικά ''πέταξε'' την μπάλα γιατί από τέτοιο σημείο μόνο την πετάς την μπάλα... και με μια μικρή δόση τύχης ΕΥΣΤΟΧΗΣΕ!! ΠΑΡΤΥ στην Παλλήνη για το BAC, ξέφρενοι πανηγυρισμοί, δάκρυα χαράς, συγκίνηση και περηφάνια από την... μια μεριά. Από την άλλη(όπως αναμενόταν) εκνευρισμοί, βρισιές, μια μικροσυμπλοκή με πρωταγωνιστή... όλοι ξέρουμε ποιόν και γενικότερα θλίψη και απελπισία. Δύο φορές τους χάλασε το παρτυ η Ακαδημία, λογικό δεν είναι να έχουν νεύρα?tongue.gif

Για την διαιτησία δεν έχω να πω πολλά. Όσοι παρακολούθησαν το ματς γνωρίζουν και οι ίδιοι πως ήταν. Για αυτούς που έχασαν το παιχνίδι: 1) Χάσατε ματσάρα laugh.gif 2) Ήταν ο ένας διαιτητής χειρότερος από τον άλλον 3) Δυστυχώς τα σφυρίγματα ήταν μακράν υπέρ του Δούκα και πιστεύω πως όλο το γήπεδο το είχε αντιληφθεί αυτό 4) Απ'ότι έμαθα με συνοδεία έφυγαν και οι 2 χαχαχα

Τώρα για το επόμενο ματς έμαθα πως κατά 99% θα γίνει την Τετάρτη! Ώρα δεν ξέρω. Λίγα έχω να πω. Ελπίζω να ξαναδούμε ξανά ένα τόσο όμορφο και δυνατό παιχνίδι χωρίς όμως τέτοια μονόπλευρη διαιτησία, φαβορί είναι η Ακαδημία(ψυχολογία και προφανώς το πάθος).Ο Δούκας κάτι πρέπει να κάνει από άποψη ψυχολογίας, απόδοσης αλλά και ομαδικότητας(όσοι είδαν τα τελευταία 2 παιχνίδια νομίζω ξέρουν τι εννοώ). Νεότερα και εξελίξεις θα έχουμε πιστεύω μέχρι το παιχνίδι. Καλή συνέχεια... και καλή προετοιμασία και στις 2 ομάδες!!!
latristoubasket21
Πολύ ωραίο παιχνίδι στην Ελληνογερμανική, γεμάτο πάθος, ενέργεια και ένα roller-coster συναισθημάτων. Νικητής βγήκε αυτός που το πίστεψε και το πάλεψε περισσότερο δηλαδή η Ακαδημία(BAC). Η Ακαδημία στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχε και ο Δούκας το εκμεταλλεύτηκε αυτό και εξασφάλισε μια διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ένα τελείως διαφορετικό σκηνικό. Η Ακαδημία ''ανανεωμένη'' και ''ξεκούραστη'' μπήκε μέσα στο γήπεδο γεμάτη ενέργεια αλλά πάνω απ'όλα γεμάτη πίστη και ελπίδα για να γυρίσει το παιχνίδι. Όπως καταλάβατε ο ''χαλαρός'' Δούκας πίστευε πως θα πάρει μια εύκολη νίκη αλλά... ατύχησε. Με πολύ καλή άμυνα και μπόλικα κλεψίματα η Ακαδημία όχι μόνο γύρισε το ματς αλλά και στο τελευταίο 2λεπτο έφτασε να έχει και διαφορά 7 πόντων!! Τέλος πάντων το σκορ στα τελευταία 8 δέυτερα ήταν στο 59-59, με ''λίγη'' βοήθεια από διαιτησία(όποιοι ήταν εκεί καταλαβαίνουν για ποιους). Το σύστημα μάλλον ήταν μπάλα στον Αρσενόπουλο αλλά με καλή άμυνα ούτε που την ακούμπησε στην τελευταία φαση και ο πιο κοντινός παίκτης για το καλό της Ακαδημίας ήταν ο Παπαγεωργίου(πολύ εύστοχος γενικά πίσω από τα 6.75). Ουσιαστικά ''πέταξε'' την μπάλα γιατί από τέτοιο σημείο μόνο την πετάς την μπάλα... και με μια μικρή δόση τύχης ΕΥΣΤΟΧΗΣΕ!! ΠΑΡΤΥ στην Παλλήνη για το BAC, ξέφρενοι πανηγυρισμοί, δάκρυα χαράς, συγκίνηση και περηφάνια από την... μια μεριά. Από την άλλη(όπως αναμενόταν) εκνευρισμοί, βρισιές, μια μικροσυμπλοκή με πρωταγωνιστή... όλοι ξέρουμε ποιόν και γενικότερα θλίψη και απελπισία. Δύο φορές τους χάλασε το παρτυ η Ακαδημία, λογικό δεν είναι να έχουν νεύρα?tongue.gif

Για την διαιτησία δεν έχω να πω πολλά. Όσοι παρακολούθησαν το ματς γνωρίζουν και οι ίδιοι πως ήταν. Για αυτούς που έχασαν το παιχνίδι: 1) Χάσατε ματσάρα laugh.gif 2) Ήταν ο ένας διαιτητής χειρότερος από τον άλλον 3) Δυστυχώς τα σφυρίγματα ήταν μακράν υπέρ του Δούκα και πιστεύω πως όλο το γήπεδο το είχε αντιληφθεί αυτό 4) Απ'ότι έμαθα με συνοδεία έφυγαν και οι 2 χαχαχα

Τώρα για το επόμενο ματς έμαθα πως κατά 99% θα γίνει την Τετάρτη! Ώρα δεν ξέρω. Λίγα έχω να πω. Ελπίζω να ξαναδούμε ξανά ένα τόσο όμορφο και δυνατό παιχνίδι χωρίς όμως τέτοια μονόπλευρη διαιτησία, φαβορί είναι η Ακαδημία(ψυχολογία και προφανώς το πάθος).Ο Δούκας κάτι πρέπει να κάνει από άποψη ψυχολογίας, απόδοσης αλλά και ομαδικότητας(όσοι είδαν τα τελευταία 2 παιχνίδια νομίζω ξέρουν τι εννοώ). Νεότερα και εξελίξεις θα έχουμε πιστεύω μέχρι το παιχνίδι. Καλή συνέχεια... και καλή προετοιμασία και στις 2 ομάδες!!!
north
Μετά απο όσα διάβαζα στο forum τις τελευταίες μέρες ,είπα να ανηφορισω προς Παλλήνη για το χθεσινό παιχνίδι και δεν έχασα.
Φοβερή εξέλιξη και ανατροπή απο την BAC στο 2ο ημίχρονο μετά απο ένα πολύ καλό 1ο ημίχρονο του Δούκα.
Ο Δούκας μπήκε πολύ καλά διαβασμένος, έκλεισε τα ατού της BAC και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους. Και εκεί που όλα φαίνονταν τελειωμένα (βάσει σκόρ αλλά και εικόνας του αγώνα) ήρθε το 2ο ημίχρονο της ανατροπής
για την BAC η οποία εμφανίσθηκε με φοβερή αμυντική διάθεση και με ομαδικό μπάσκετ κατάφερε να πάρει ένα παιχνίδι που ως τότε φαινόταν χαμένο, με ένα τεράστιο (και τυχερό βέβαια) τρίποντο στο τέλος.Παρεπιπτόντως μπορεί να μου πεί κάποιος που ξέρει ποιoί ήταν το 5 και το 8 απο την BAC που με την αμυντική κυρίως απόδοση τους στο 2ο ημίχρονο και με τη φοβερή τους ενέργεια (κυρίως το 5 το οποίο έκανε και τάπα σε παιδί τουλάχιστον 15 πόντους ψηλότερο) 'έπνιξαν' τα ατού του Δούκα και βοήθησαν τα μέγιστα στη μεγάλη ανατροπή;
Τώρα στο επόμενο παιχνίδι κρίνονται όλα και ελπίζω να δούμε ένα εξίσου καλό παιχνίδι με καλύτερη βέβαια διαιτησία, η οποία χθές έγερνε μονόπαντα προς εκπαιδευτήρια μεριά.
mpek
Συγχαρητήρια στα παιδιά της Ακαδημίας για τη ψυχική δύναμη που δείχνουν. Στο τελευταίο παιχνίδι όλα είναι πιθανά (αν και συνεχίζω να θεωρώ ακλόνητο φαβορί τον Δούκα) , οπότε ας ελπίσουμε ότι θα δούμε έναν ωραίο αγώνα. Επειδή πάλι διαβάζω για διαιτησία και σφίγγει η ψυχή μου, επισημαίνω τα εξής: Oι διαιτητές δεν κατεβαίνουν σε αγώνα παιδικού, όσο σημαντικός και αν είναι, για να ευνοήσουν κάποιον. Μπορεί να κάνουν λάθη όμως περισσότερα λάθη κάνει η κερκίδα, η οποία ηλεκτρίζει την ατμόσφαιρα και στο τέλος δημιουργούνται οπαδικά ρεζιλίκια σε αγώνες παιδικού όπως τα γιουχαϊσματα όταν σουτάρει βολές κάποιος πιτσιρικάς ή αποδοκιμασίες κατά του Άρη Τσουργιάννη. Θυμίζω ότι είναι παιδιά 1ης λυκείου και μερικοί είναι 3η γυμνασίου.
markos70
Πολύ ωραίο παιχνίδι. Εμένα μου άρεσε για άλλη μια φορά η συνολική ομαδική λειτουργία της Ακαδημίας και οτι όλα τα παιδιά έδωσαν ότι καλύτερο είχαν. Στο πρώτο ημίχρονο που ο Δούκας είχε κλείσει καλά Αρσενόπουλο και Προίσκο κράτησαν την Ακαδημία όρθια ο Γιαννόπουλος με τον Καραγιώργη. Στο δεύτερο έπαιξαν όλοι εξαιρετική άμυνα , ο Αρσενόπουλος και ο Προίσκος έκαναν πολύ ώριμο παιχνίδι , ο Παπαγεωργίου έπαιξε πολύ καλή άμυνα και έβαλε καθοριστικά καλάθια (με αποκορύφωμα το τρίποντο στο τέλος) το ίδιο και ο Κόλτηρης καθώς και οι Ηλιόπουλοι.
Απο την άλλη απο τον Δούκα του Α ημιχρόνου πολύ καλοί οι γνωστοί Ρογκαβόπουλος, Τσουργιάννης και Σακελλαρίου καθώς και ο Τσικόπουλος(φοβερή άμυνα σε Αρσενόπουλο) και Μπότσι(που σκόραρε κατά βούληση). Στο δεύτερο πνίγηκαν σχεδόν όλοι στην άμυνα της Ακαδημίας και έδειξαν να τα χάνουν.
Τώρα όλα θα κριθούν στο τρίτο παιχνίδι που ελπίζω να επικρατήσει ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση και να δούμε ένα ωραίο παιχνίδι.
markos70
QUOTE(mpek @ Apr 8 2016, 10:54 ) *
Συγχαρητήρια στα παιδιά της Ακαδημίας για τη ψυχική δύναμη που δείχνουν. Στο τελευταίο παιχνίδι όλα είναι πιθανά (αν και συνεχίζω να θεωρώ ακλόνητο φαβορί τον Δούκα) , οπότε ας ελπίσουμε ότι θα δούμε έναν ωραίο αγώνα. Επειδή πάλι διαβάζω για διαιτησία και σφίγγει η ψυχή μου, επισημαίνω τα εξής: Oι διαιτητές δεν κατεβαίνουν σε αγώνα παιδικού, όσο σημαντικός και αν είναι, για να ευνοήσουν κάποιον. Μπορεί να κάνουν λάθη όμως περισσότερα λάθη κάνει η κερκίδα, η οποία ηλεκτρίζει την ατμόσφαιρα και στο τέλος δημιουργούνται οπαδικά ρεζιλίκια σε αγώνες παιδικού όπως τα γιουχαϊσματα όταν σουτάρει βολές κάποιος πιτσιρικάς ή αποδοκιμασίες κατά του Άρη Τσουργιάννη. Θυμίζω ότι είναι παιδιά 1ης λυκείου και μερικοί είναι 3η γυμνασίου.


latristoubasket21
QUOTE (north @ Apr 8 2016, 09:49 ) *
Μετά απο όσα διάβαζα στο forum τις τελευταίες μέρες ,είπα να ανηφορισω προς Παλλήνη για το χθεσινό παιχνίδι και δεν έχασα.
Φοβερή εξέλιξη και ανατροπή απο την BAC στο 2ο ημίχρονο μετά απο ένα πολύ καλό 1ο ημίχρονο του Δούκα.
Ο Δούκας μπήκε πολύ καλά διαβασμένος, έκλεισε τα ατού της BAC και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους. Και εκεί που όλα φαίνονταν τελειωμένα (βάσει σκόρ αλλά και εικόνας του αγώνα) ήρθε το 2ο ημίχρονο της ανατροπής
για την BAC η οποία εμφανίσθηκε με φοβερή αμυντική διάθεση και με ομαδικό μπάσκετ κατάφερε να πάρει ένα παιχνίδι που ως τότε φαινόταν χαμένο, με ένα τεράστιο (και τυχερό βέβαια) τρίποντο στο τέλος.Παρεπιπτόντως μπορεί να μου πεί κάποιος που ξέρει ποιoί ήταν το 5 και το 8 απο την BAC που με την αμυντική κυρίως απόδοση τους στο 2ο ημίχρονο και με τη φοβερή τους ενέργεια (κυρίως το 5 το οποίο έκανε και τάπα σε παιδί τουλάχιστον 15 πόντους ψηλότερο) 'έπνιξαν' τα ατού του Δούκα και βοήθησαν τα μέγιστα στη μεγάλη ανατροπή;
Τώρα στο επόμενο παιχνίδι κρίνονται όλα και ελπίζω να δούμε ένα εξίσου καλό παιχνίδι με καλύτερη βέβαια διαιτησία, η οποία χθές έγερνε μονόπαντα προς εκπαιδευτήρια μεριά.


Αγαπητέ φίλε αυτά τα 2 παιδιά είναι δίδυμα. Το 8 είναι ο Νίκος Ηλιόπουλος και το 5 ο Δημήτρης. Στα τελευταία παιχνίδια είναι πραγματικά εξαιρετικοί και ιδιαίτερα αποτελεσματικοί. Ειδικά και στην άμυνα η οποία απο πολλούς χαρακτηρίζεται και ως ''σκυλίσια''.
Παναγιώτης
Στην σελίδα της Ακαδημίας βρήκα το buzzer beater που της χάρισε την νίκη. Απίστευτο πραγματικά, με όλη την έννοια της λέξης. Μπορείτε να το δείτε εδώ.
Gkos
QUOTE (Gkos @ Apr 7 2016, 19:06 ) *
Βασικά ελπίζω να είναι όλοι στο κλειστό ήρεμοι,γιατί το γήπεδο στην Ελληνογερμανική είναι μικρό και δεν θέλει και πολύ να γίνουμε κεντρικό θέμα στο gazzetta με τίτλο "Επεισόδια σε αγώνα μπασκετ παίδων "  . . .
Εγώ το είπα,αμαρτία ουκ έχω. . .


http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...na-paidikoy-vid

Πάντως το gazzetta μας εγραψε 😉

QUOTE (mpek @ Apr 8 2016, 10:54 ) *
Επειδή πάλι διαβάζω για διαιτησία και σφίγγει η ψυχή μου, επισημαίνω τα εξής: Oι διαιτητές δεν κατεβαίνουν σε αγώνα παιδικού, όσο σημαντικός και αν είναι, για να ευνοήσουν κάποιον. Μπορεί να κάνουν λάθη όμως περισσότερα λάθη κάνει η κερκίδα, η οποία ηλεκτρίζει την ατμόσφαιρα και στο τέλος δημιουργούνται οπαδικά ρεζιλίκια σε αγώνες παιδικού όπως τα γιουχαϊσματα όταν σουτάρει βολές κάποιος πιτσιρικάς ή αποδοκιμασίες κατά του Άρη Τσουργιάννη. Θυμίζω ότι είναι παιδιά 1ης λυκείου και μερικοί είναι 3η γυμνασίου.


Μpek,με ΟΛΟ τον σεβασμό ,πως γίνεται να έχεις άποψη για την διαιτησία,χωρίς να έχεις παρευρεθεί σε κανέναν εκ των τελικών ;
Ξέρω ότι προσπαθείς να ρίξεις τους τόνους, και ξέρω ότι μίλησες με παροντες (και υποθέτω και με ποιους  wink.gif ) ,αλλά δεν αρκεί.
Η διαιτησία δεν ήταν καλή σε κανέναν εκ των δύο τελικών.
Και δεν ήταν καλή διότι "σεβάστηκε" πολύ τον Δούκα(πάλι διακριτικός είμαι) ,κάτι που παραδέχτηκαν και όλοι οι ουδέτεροι παρόντες( δεν αναφέρομαι σε γονείς που διαμαρτύρονταν σε κάθε φάση ,ακόμα και στα προφανή σφυρίγματα.)
Και όταν ένας αγώνας, και δη τελικός κρίνεται στις λεπτομέρειες,και το παραμικρό μπορεί να γείρει την πλάστιγγα προς την μία πλευρά.

Για τους χτεσινούς διαιτητές Πόντα και Ραχιώτη τώρα ,δεν χρειάζεται να πω πολλά,όσοι παρακολουθούν εθνικές κατηγορίες(και ξέρω ότι το κάνεις και εσύ) ξέρουν πόσο καλά "εργαλεία" είναι smile.gif
Δεν λέω παραπάνω,μην μας μεταφέρει  στο "Καφενείο της Β Εθνικής" ο υπεύθυνος admin  wink.gif

Anyway,ελπίζω να μην σφυρίξει ο Πέτρου την Τετάρτη στο ΔΑΙΣ
smile.gif
Μόνο αυτό δεν έχουμε δει wink.gif

*Τετάρτη 9 το βράδυ ο τελικός στο ΔΑΙΣ.

*Το 5 είναι ο Δ. Ηλιόπουλος που ήταν εξαιρετικός και κλειδί στην νίκη της Ακαδημίας.

Gkos

QUOTE (mpek @ Apr 8 2016, 10:54 ) *
. . .  περισσότερα λάθη κάνει η κερκίδα, η οποία ηλεκτρίζει την ατμόσφαιρα και στο τέλος δημιουργούνται οπαδικά ρεζιλίκια σε αγώνες παιδικού όπως τα γιουχαϊσματα όταν σουτάρει βολές κάποιος πιτσιρικάς ή αποδοκιμασίες κατά του Άρη Τσουργιάννη. Θυμίζω ότι είναι παιδιά 1ης λυκείου και μερικοί είναι 3η γυμνασίου.


Να συμπληρώσω κάτι ακόμα.
Το γιουχάισμα στις βολές δεν με ενοχλεί (και ομολογώ ότι το έκανα και γω στην τελευταία βολή-για το καλό του μπάσκετ το έκανα εγώ ,να δουμε και τρίτο τελικό,),ας μάθουν τα παιδιά να παίζουν ύπο πίεση,αλλά οι αποδοκιμασίες ( βρισιές είναι βασικά) απέναντι στον Τσουργιάννη,είναι όντως πολύ άσχημο σκηνικό για αγώνα παιδικού.
Βέβαια (επειδή η δράση φέρνει αντίδραση)και ο Άρης,έχει δώσει (πάρα πάρα) πολλα δικαιώματα με την συμπεριφορά του και στις 3  αναμετρήσεις του Δούκα με την Ακαδημία τον τελευταίο μήνα,και γενικώς το τελευταίο δίμηνο,μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού οι αγώνες του Δούκα που έχει περάσει απαρατήρητος(λέω με τρόπο,ότι δεν είναι μόνο με Ακαδημία)

*Για την ιστορία, 3η γυμνασίου είναι μόνο ο Ρογκαβόπουλος σε αμφότερες τις ομάδες.
Απλά το αναφέρω.

Καληνύχτα.
mpek
QUOTE (Gkos @ Apr 9 2016, 01:57 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...na-paidikoy-vid

Μpek,με ΟΛΟ τον σεβασμό ,πως γίνεται να έχεις άποψη για την διαιτησία,χωρίς να έχεις παρευρεθεί σε κανέναν εκ των τελικών ;
Ξέρω ότι προσπαθείς να ρίξεις τους τόνους, και ξέρω ότι μίλησες με παροντες (και υποθέτω και με ποιους  wink.gif ) ,αλλά δεν αρκεί.
Η διαιτησία δεν ήταν καλή σε κανέναν εκ των δύο τελικών.
Και δεν ήταν καλή διότι "σεβάστηκε" πολύ τον Δούκα(πάλι διακριτικός είμαι) ,κάτι που παραδέχτηκαν και όλοι οι ουδέτεροι παρόντες( δεν αναφέρομαι σε γονείς που διαμαρτύρονταν σε κάθε φάση ,ακόμα και στα προφανή σφυρίγματα.)
Και όταν ένας αγώνας, και δη τελικός κρίνεται στις λεπτομέρειες,και το παραμικρό μπορεί να γείρει την πλάστιγγα προς την μία πλευρά.

Μα είναι να μην θέλει κανείς να ρίξει τους τόνους ? αντί να χαιρόμαστε που ισοφάρισε η ακαδημία και βλέπουμε ωραίο μπάσκετ, συζητάμε για διαιτησία στο παιδικό ! Άλλο "δεν ήταν καλή η διαιτησία" και "άλλο σεβάστηκε τον δούκα". Ξαναγράφω, ας μου πει κάποιος τι είδους αντάλλαγμα μπορεί να υποσχέθηκε ο δουκας στους διαιτητές ώστε να σφυρίξουν υπέρ του και συντάσσομαι μαζί σου. Τέσπα μεροληψία εκ μέρους των διαιτητών δεν υπάρχει, υπάρχουν μόνο λάθη που μεγενθύνει η κερκίδα.
Όσο για τον Τσουργιάννη, που είναι ένα θαυμάσιο και ευγενέστατο παιδί (όπως εξάλλου και όλα όσα γνωρίζω από τις δύο ομάδες), ποιο είναι το έγκλημα του? Ότι χτύπησε κατά λάθος έναν αντίπαλο και δεν του έδωσε το χέρι ! Όποιος έχει παίξει στοιχειωδώς μπάσκετ καταλαβαίνει ότι μέσα στην ένταση του αγώνα αυτό συμβαίνει εύκολα, ακόμη σε παίκτες Euroleague (πόσες φορές οι διαιτητές καλούν παίκτες εκατομμυρίων να δώσουν τα χέρια?) . Στο κάτω κάτω αν είναι τόσο σοβαρό το έγκλημα, κατηγορήστε τον πάγκο του δούκα που έπρεπε να υποδείξει στον 15χρονο να ζητήσει συγγνώμη.
Όσο για το σχόλιο ότι το παραμικρό διαιτητικό λάθος μπορεί να γείρει την πλάστιγγα, σωστό μεν, έτσι όμως παίζεται το μπάσκετ. Αλλιώς ας το παίξουμε στο Play station που οι διαιτητές δεν κάνουν λάθη.
Επομένως: Ήρεμα η κερκίδα, φρόνιμα οι προπονητές, να χαλαρώσουν όλοι γιατί την Τετάρτη το βράδυ ένα είναι βέβαιο ότι θα συμβεί: Κάποιος θα χάσει.
ΣΣ. Που το ξέρεις βρε άτιμο ότι δεν ήμουν σε κανένα παιχνίδι ?
wike side
Λοιπόν,στα των τελικών (των δύο τελευταίων),συναρπαστικοί αγώνες-υπερβολικοί γονείς .Ο Δούκας φοβερό ρόστερ-τρεις δίμετροι,δύο πλάγιοι φωτιά-ο ένας σουτέρ ολκής,ο άλλος All arount με κίνηση και ταχύτητα δεινός σκόρερ-δυό κοντοί άνω του μέσου όρου και από πίσω καμιά δεκαριά παιδιά που θα έπαιζαν σημαντικό ρόλο όπου αλλού ήταν.Η μπάλα γυρνάει γύρω γύρω,άντε και κάνα κόψιμο στο pick and roll,πολλά reb. Post μόνο ο ένας ψηλός,όχι αποτελεσματικά πάντα και πολλά σούτ,μάλλον μακρινά . Άμυνα μέτρια,για τα κορμιά που διαθέτει,δημιουργία μικρή,έλλειψη καθαρού point guard.Πολύ καλοί στο ανοιχτό γήπεδο,πρόβλημα στο σετ παιχνίδι.
Ακαδημία,επίσης καλό ρόστερ-υπολείπεται του Δούκα ελαφρώς και ειδικά σε ψηλούς.Υπερτερεί όμως εμφανώς σε κοντούς-ειδικά σε point guard,το 7 απολαυστικά καλός και βέβαια το 11 που παίζει διπλό ρόλο,δημιουργού σκόρερ-Πολύ καλά τριάρια και ένας πολύ καλός ψηλός,προσωπικά με εξέπληξε σε αυτούς τους δύο αγώνες. Καί πάμε στην ουσία του μπάσκετ,αφανείς ήρωες πολύ καλούς ρολίστες ,ειδικά αμυντικά,που για μένα έκαναν την διαφορά και στους δύο αγώνες.Οσο παίζουν με πλάνο και καλύπτουν τις αδυναμίες τους μπορούν τα πάντα.Απόδειξη το πρώτο ημίχρονο του δεύτερου αγώνα που ξέφυγαν από αυτό.


BasketFather
QUOTE(mpek @ Apr 8 2016, 09:54 ) *
Συγχαρητήρια στα παιδιά της Ακαδημίας για τη ψυχική δύναμη που δείχνουν. Στο τελευταίο παιχνίδι όλα είναι πιθανά (αν και συνεχίζω να θεωρώ ακλόνητο φαβορί τον Δούκα) , οπότε ας ελπίσουμε ότι θα δούμε έναν ωραίο αγώνα. Επειδή πάλι διαβάζω για διαιτησία και σφίγγει η ψυχή μου, επισημαίνω τα εξής: Oι διαιτητές δεν κατεβαίνουν σε αγώνα παιδικού, όσο σημαντικός και αν είναι, για να ευνοήσουν κάποιον. Μπορεί να κάνουν λάθη όμως περισσότερα λάθη κάνει η κερκίδα, η οποία ηλεκτρίζει την ατμόσφαιρα και στο τέλος δημιουργούνται οπαδικά ρεζιλίκια σε αγώνες παιδικού όπως τα γιουχαϊσματα όταν σουτάρει βολές κάποιος πιτσιρικάς ή αποδοκιμασίες κατά του Άρη Τσουργιάννη. Θυμίζω ότι είναι παιδιά 1ης λυκείου και μερικοί είναι 3η γυμνασίου.



Θα διαφωνήσω κι εγώ για τη διαιτησία με τον Mpek (και ας μη πηγαίνω κι εγώ σε πολλούς αγώνες).
Από ενεργό διαιτητή έχω μάθει ότι στα mini, παιδικά, εφηβικά γίνονται περισσότερα και μεγαλύτερα φτιαξίματα με διαιτητές από ότι στα αντρικά ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ... μπαμπακομαμάδες αλλά και προπονητές ζητάνε συνέχεια σπρώξιμο συγκεκριμένων αθλητών, κάτι που φυσικά γίνεται με φάουλ που δίνονται στους αθλητές αυτούς (βολές-πόντοι δηλαδή) ή δε δίνονται αντίστοιχα στην άμυνά τους (και φαίνονται οι super αμυντικοί).
Αλλά να σας ξεκαθαρίσω ότι τα παραπάνω δε τα αναφέρω για να δώσω άλλο ένα άλλοθι στους προπονητές που φαίνεται να προσπαθούν να φορτώσουν τις δικές τους αδυναμίες στους διαιτητές (μερικοί δείχνουν να μη ξέρουν ούτε τα βασικά του μπάσκετ), ούτε στις μπαμπακομαμάδες που βρίζουν και απειλούν θεούς και δαίμονες σε κάθε φάση αλλά ούτε και στους αθλητές που γκρινιάζουν συνεχώς και πυκνά συχνά έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά (αν και αυτό το πρόβλημα πηγάζει από την μπασκετική παιδεία που τους δίνουν οι προπονητές τους).

Και μιας και μιλάμε για τελικό, ας μη ξεχνάμε πως καθάρισαν στον περσινό (μέσα στο Μαρούσι) τον Παναθηναϊκό που έπαιξε πολύ καλύτερα από τον ΔΟΥΚΑ (που φυσικά πάλι είχε ότι καλύτερο υπήρχε στην αγορά του παιδικού μπάσκετ αλλά μπάσκετ δεν είδαμε). Στο δεύτερο ημίχρονο νόμιζα ότι διατητής ήταν ο Γιακούμπ!
Και τι κατάφεραν τελικά? Να μη γίνει άλλο ένα ή δύο παιχνίδια που ακόμα και για τα παιδιά του ΔΟΥΚΑ κέρδος θα ήταν.
Gkos
Σε ποιον να πρωταπαντησω δεν ξερω...
Εχω και τοσα πριβε..
mpek
QUOTE (Gkos @ Apr 10 2016, 13:16 ) *
Σε ποιον να πρωταπαντησω δεν ξερω...
Εχω και τοσα πριβε..

Στελνε τα ευκολα σε εμενα να ξελασκαρεις smile.gif . Τους υπολοιπους με χρονολογικη σειρα.
Gkos
Ακόμα να ανακοινωθούν οι αρχοντες του αγώνα του για την Τεταρτη...

Οτι φτάσαμε στο σημείο σε αγωνα παιδικού να περιμενουμε ορισμους διαιτητών ,δεν το λες και καλο...

Καλη βδομαδα.
Gkos
Λαμονικα λογω υποχρεώσεων με την Ευρωλιγκα δεν μπορουσε (παροτι το ηθελε πολυ-εχει ονειρο να σφυριξει στο ΔΑΙΣ),οποτε οι (ιαματικες) πηγές μου λενε...οτι οριστηκαν 2 διαιτητές ....Α1 για τον αγώνα!
latristoubasket21
QUOTE (Gkos @ Apr 11 2016, 18:28 ) *
Λαμονικα λογω υποχρεώσεων με την Ευρωλιγκα δεν μπορουσε (παροτι το ηθελε πολυ-εχει ονειρο να σφυριξει στο ΔΑΙΣ),οποτε οι (ιαματικες) πηγές μου λενε...οτι οριστηκαν 2 διαιτητές ....Α1 για τον αγώνα!


Σωστα! κατά 99% είναι διαιτητές της Α1. Τώρα ονόματα δεν ξέρω...
dontshoottheref
QUOTE (BasketFather @ Apr 10 2016, 10:03 ) *
Θα διαφωνήσω κι εγώ για τη διαιτησία με τον Mpek (και ας μη πηγαίνω κι εγώ σε πολλούς αγώνες).
Από ενεργό διαιτητή έχω μάθει ότι στα mini, παιδικά, εφηβικά γίνονται περισσότερα και μεγαλύτερα φτιαξίματα με διαιτητές από ότι στα αντρικά ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ... μπαμπακομαμάδες αλλά και προπονητές ζητάνε συνέχεια σπρώξιμο συγκεκριμένων αθλητών, κάτι που φυσικά γίνεται με φάουλ που δίνονται στους αθλητές αυτούς (βολές-πόντοι δηλαδή) ή δε δίνονται αντίστοιχα στην άμυνά τους (και φαίνονται οι super αμυντικοί).
Αλλά να σας ξεκαθαρίσω ότι τα παραπάνω δε τα αναφέρω για να δώσω άλλο ένα άλλοθι στους προπονητές που φαίνεται να προσπαθούν να φορτώσουν τις δικές τους αδυναμίες στους διαιτητές (μερικοί δείχνουν να μη ξέρουν ούτε τα βασικά του μπάσκετ), ούτε στις μπαμπακομαμάδες που βρίζουν και απειλούν θεούς και δαίμονες σε κάθε φάση αλλά ούτε και στους αθλητές που γκρινιάζουν συνεχώς και πυκνά συχνά έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά (αν και αυτό το πρόβλημα πηγάζει από την μπασκετική παιδεία που τους δίνουν οι προπονητές τους).

Και μιας και μιλάμε για τελικό, ας μη ξεχνάμε πως καθάρισαν στον περσινό (μέσα στο Μαρούσι) τον Παναθηναϊκό που έπαιξε πολύ καλύτερα από τον ΔΟΥΚΑ (που φυσικά πάλι είχε ότι καλύτερο υπήρχε στην αγορά του παιδικού μπάσκετ αλλά μπάσκετ δεν είδαμε). Στο δεύτερο ημίχρονο νόμιζα ότι διατητής ήταν ο Γιακούμπ!
Και τι κατάφεραν τελικά? Να μη γίνει άλλο ένα ή δύο παιχνίδια που ακόμα και για τα παιδιά του ΔΟΥΚΑ κέρδος θα ήταν.


μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη... ίσως πρέπει να δω αλλιώς την καριέρα μου


QUOTE (latristoubasket21 @ Apr 11 2016, 20:57 ) *
Σωστα! κατά 99% είναι διαιτητές της Α1. Τώρα ονόματα δεν ξέρω...


A1 είναι. Σώμος/Μπούκας
mpek
QUOTE (dontshoottheref @ Apr 12 2016, 03:53 ) *
μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη... ίσως πρέπει να δω αλλιώς την καριέρα μου

A1 είναι. Σώμος/Μπούκας

Προφανώς ζούμε σε άλλον πλανήτη ... Παιχνίδια σε υποδομές δεν στήνονται, αυτό καλό είναι να βγει από το μυαλό των θεατών. Για τους οπαδούς δεν γράφω, αυτοί ζουν για να διαμαρτύρονται.
Όσο για τους διαιτητές Α1 ένα έχω να πω: Ρεζιλίκια πράγματα. Όχι τον Λα Μόνικα να φέρουν αλλά τον Ιησού με τους 12 Αποστόλους (και τους δώδεκα όμως), πάλι παράπονα θα υπάρχουν, αφού οπαδοί και παράγοντες προσέρχονται στο παιχνίδι με σκοπό να διαμαρτυρηθούν.
Θα μου πείτε βέβαια, αφού υπάρχουν κορόιδα που γουστάρουν να πληρώνουν, γιατί να μην βγάλουν τα παληκάρια ένα εύκολο μεροκάματο ?
polykos
QUOTE(mpek @ Apr 12 2016, 09:05 ) *
Θα μου πείτε βέβαια, αφού υπάρχουν κορόιδα που γουστάρουν να πληρώνουν, γιατί να μην βγάλουν τα παληκάρια ένα εύκολο μεροκάματο ?

Ξέρεις, καταλαβαίνεις ή απλώς προτιμάς να κρατάς το σταυρό στο χέρι??
Εχω μπερδευτεί, ιδιαίτερα με την τελευταία σου ατάκα.
Τι απ΄όλα συμβαίνει?
Αν δεν το "έχει" κάποιος δεν χρειάζεται σώνει και καλά να αναφέρει τη γνώμη-άποψη του.
NoExcuses
Για την ακρίβεια ένας ΔΙΕΘΝΗΣ, και ένας Α2( Το Μπούκα το site της ΟΔΚΕ τον εχει Α2 , εκτός και αν ανέβηκε φέτος και δεν το εχουν ανανεώσει αλλα δε νομίζω.). Οσο για αυτούς που γουστάρουν να πληρώνουν mpek ΟΠΟΙΟΣ και να σφυραγε ,ακόμα και ο Αναστοπουλος να ερχόταν 12 ευρώ παίρνουνε . Δεν υπαρχει "ταρίφα" στους διαιτητές τα λεφτα για τα παιχνίδια ίδια ειναι.
Μη ψάχνετε φαντάσματα, αφήστε τα παιδιά να διασκεδάσουν και τους διαιτητές να κάνουν τη δουλειά τους. Τωρα βέβαια αν κάποιος πιστεύει ότι ένας ΔΙΕΘΝΗΣ διαιτητής θα κατέβει στο ΔΑΙΣ να σφάξει μια ομάδα ειναι άξιος της μοίρας του. Αυτά. Ελπίζω να δούμε ενα εξαιρετικό παιχνίδι.

QUOTE(fireball15 @ Apr 12 2016, 14:15 ) *
Για την ακρίβεια ένας ΔΙΕΘΝΗΣ, και ένας Α2( Το Μπούκα το site της ΟΔΚΕ τον εχει Α2 , εκτός και αν ανέβηκε φέτος και δεν το εχουν ανανεώσει αλλα δε νομίζω.). Οσο για αυτούς που γουστάρουν να πληρώνουν mpek ΟΠΟΙΟΣ και να σφυραγε ,ακόμα και ο Αναστοπουλος να ερχόταν 12 ευρώ παίρνουνε . Δεν υπαρχει "ταρίφα" στους διαιτητές τα λεφτα για τα παιχνίδια ίδια ειναι.
Μη ψάχνετε φαντάσματα, αφήστε τα παιδιά να διασκεδάσουν και τους διαιτητές να κάνουν τη δουλειά τους. Τωρα βέβαια αν κάποιος πιστεύει ότι ένας ΔΙΕΘΝΗΣ διαιτητής θα κατέβει στο ΔΑΙΣ να σφάξει μια ομάδα ειναι άξιος της μοίρας του. Αυτά. Ελπίζω να δούμε ενα εξαιρετικό παιχνίδι.

Διορθώνω.... Α1 ο Μπούκας. Φέτος. Συγχαρητήρια κιόλας...
Gkos
Ο αγωνας σημερα στο ΔΑΙΣ θα μαγνητοσκοπηθει απο την ΕΣΚΑ και Πεμπτη πρωι θα υπαρχει στο youtube,οποτε οσοι μενετε μακρια ,μην κανετε τον κόπο,δειτε Λαμποραλ-ΠΑΟ στην τηλεοραση,και ο αγωνας σε βιντεοwink.gif
Μην παμε παλι μια ωρα νωριτερα για θεσειςwink.gif
tempelhs
QUOTE(Gkos @ Apr 13 2016, 00:39 ) *
Ο αγωνας σημερα στο ΔΑΙΣ θα μαγνητοσκοπηθει απο την ΕΣΚΑ και Πεμπτη πρωι θα υπαρχει στο youtube,οποτε οσοι μενετε μακρια ,μην κανετε τον κόπο,δειτε Λαμποραλ-ΠΑΟ στην τηλεοραση,και ο αγωνας σε βιντεοwink.gif
Μην παμε παλι μια ωρα νωριτερα για θεσειςwink.gif

Να μην πέσει σπόιλερ όμως! tongue.gif οποιοδήποτε ποστ για τον τελικό να γίνει άυριο μετά τις 8 το βράδυ!
Gkos
Έφτασε η μέρα του τελευταίου τελικου. . .

Προτείνω να ανοίξουν και οι κάτω εξέδρες στο ΔΑΙΣ(δεν λέω την πλαινή μόνο,αλλά και την κεντρική) ,αφενός για λόγους χωρητικότητος,αφετέρου για να είναι πιο εύκολη η πρόσβαση των γονέων στον αγωνιστικό χώρο άμα χρειαστεί(είμαι και χιουμορίστας πανάθεμα με).
Και 6-7 σεκιουριτάδες να υπάρχουν,καλό θα είναι.
Τόσα λεφτά έχει πετάξει ο Ζερβός φέτος,ας πληρώσει κανά μεροκάματο παραπάνω.

Να σοβαρευτούμε.

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΜΙΟΙ.
ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΤΟΣ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΠΑΡΚΕ.
ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΈΧΟΥΜΕ ΤΌΣΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΑΖΕΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ,ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΡΕΖΙΛΙ.

Στα προγνωστικά ,παρότι θεωρώ τον Δούκα φαβορί σε 65%-35 ποσοστά,θα πω νίκη Ακαδημίας για σήμερα.
Φυσικά και ο Δούκας θα κάνει ότι περνάει από το χέρι του να πάει στα Τρίκαλα ,φυσικά και η ανατροπή από 2-0 σε 2-3 είναι κάτι πολύ δύσκολο να γίνει και δεν ξέρω και από πότε(αν έχει γίνει ποτέ) έχει να συμβεί(πάντως το 12-13 ο Παναθηναικός,με Χαραλαμπόπουλο,δεν το κατάφερε),ΑΛΛΑ η ψυχολογία είναι με την μεριά της Ακαδημίας ενώ οι του Δουκα είναι σε. . .συγχυση(πάλι διακριτικός είμαι)!

Να γίνει ένας ωραίος αγώνας και να νικήσει ο καλύτερος.

QUOTE (tempelhs @ Apr 13 2016, 11:42 ) *
Να μην πέσει σπόιλερ όμως! tongue.gif οποιοδήποτε ποστ για τον τελικό να γίνει άυριο μετά τις 8 το βράδυ!



Χαχαχαχα.
Και επισης να μην γραφτει το σκορ του ΠΑΟ στην Λαμποραλwink.gif
Να εχω αγωνια wink.gif
SotAndop
QUOTE(Gkos @ Apr 13 2016, 14:27 ) *
Στα προγνωστικά ,παρότι θεωρώ τον Δούκα φαβορί σε 65%-35 ποσοστά,θα πω νίκη Ακαδημίας για σήμερα.
Φυσικά και ο Δούκας θα κάνει ότι περνάει από το χέρι του να πάει στα Τρίκαλα ,φυσικά και η ανατροπή από 2-0 σε 2-3 είναι κάτι πολύ δύσκολο να γίνει και δεν ξέρω και από πότε(αν έχει γίνει ποτέ) έχει να συμβεί(πάντως το 12-13 ο Παναθηναικός,με Χαραλαμπόπουλο,δεν το κατάφερε),ΑΛΛΑ η ψυχολογία είναι με την μεριά της Ακαδημίας ενώ οι του Δουκα είναι σε. . .συγχυση(πάλι διακριτικός είμαι)!

Έχει συμβει...στο εφηβικο ομως, προπερσι, Φιλαθλητικος-ΠΑΟ

Όσον αφορά το σημερινό ματς, θεωρω φαβορι το Δουκα, αν και θαυμαζω το μεταλλο της ομαδας της Ακαδημιας. Τυχεροι για το ταλεντο που παραγουμε σαν χωρα, να δουμε ενα ομορφο και ηρεμο ματς..ραντεβου το βραδυ smile.gif
Gkos
Αναφερομουνα σε παιδικοwink.gif

Σε εφηβους το θυμαμαι,αλλωστε με την (ανα)μεταδοση αυτης της σειρας αγωνων,εφτιαξα το ονομα μου στο φορουμ χαχαχαχαwink.gif
jhantzop
QUOTE(Gkos @ Apr 13 2016, 00:39 ) *
...
Μην παμε παλι μια ωρα νωριτερα για θεσειςwink.gif


Τι ώρα προτείνεις να πάμε για να πιάσουμε θέση;
level
QUOTE (SotAndop @ Apr 13 2016, 15:04 ) *
Έχει συμβει...στο εφηβικο ομως, προπερσι, Φιλαθλητικος-ΠΑΟ

Όσον αφορά το σημερινό ματς, θεωρω φαβορι το Δουκα, αν και θαυμαζω το μεταλλο της ομαδας της Ακαδημιας. Τυχεροι για το ταλεντο που παραγουμε σαν χωρα, να δουμε ενα ομορφο και ηρεμο ματς..ραντεβου το βραδυ smile.gif


Φιλε μου έχεις απολυτο δίκιο, το ίδιο ακριβώς έγινε και στο τελικό της Β΄Παίδων στο παιχνίδι Deere-Αρης.Το Deere ήταν φαβορί το μέταλλο ομάδας όμως ο Άρης,Όπως και τότε όμως έτσι και τώρα πιστεύω ότι έστω και οριακά θα κερδίσει το φαβορί.
Gkos
QUOTE (jhantzop @ Apr 13 2016, 15:32 ) *
Τι ώρα προτείνεις να πάμε για να πιάσουμε θέση;


Θελεις καλη θεση ή θεση που απλα να βλεπει γηπεδο;;; wink.gif

Αν απαντησεις θετικα στο πρωτο ενδεχομενο,εχεις ηδη αργησει να ξεκινησειςwink.gif
Μενεις και μακρια χαχαχαχαwink.gif

Αν οχι,εχεις κανα τεταρτακι ακομαwink.gif


Τωρα σοβαρα,δεν ξερω.

Πιστευω οτι επειδη υπαρχει σημαντικος αγωνας του Παναθηναικου και αφου θα υπαρξει και βιντεο ,καποιοι (ειτε ουδετεροι,ειτε που μενουν πιο μακρια) θα προτιμησουν Ευρωλιγκα ...

Παντως θα υπαρχει πολυς λαος ,αυτο ειναι σιγουρο,και θα ηταν καλη ιδεα να ανοιξουν τα κατω διαζωματα(αν οχι τωρα,πότε; ) !

Καλη επιτυχια και στις 2 ομαδες!
Gkos
Βρισκομαι (απο τις 19:30) στο ΔΑΙΣ, εχει ανοιξει η πλαινη εξεδρα για τους μικρους του Δουκα,σεκιουριτι αρκετοι ,περιμενουμε να ανοιξει κεντρικη εξεδρα ,ακομα ειναι κλειστη γαμωτο,γιατι εχει προπ το αντρικο του Δουκα ,και ετσι βλεπουμε βολευ τον Παοκ με τον Ολυμπιακο!
Gkos
Συμφωνα με τον σχεδιασμο ,οι φιλοι της BAC θα κατσουν στην κερκιδα των φιλοξενουμενων,και οχι εκει που καθονται παντα οι φιλοξενουμενοι στα παιδικοεφηβικα(αριστερα μπαινοντας δηλαδη)!
Στο κεντρο εχουν κρατηθει θεσεις για το ΔΣ της ΕΣΚΑ(χαχα) ,το υπολοιπο ειναι Δουκαιοι ,και οι μικροι του Δουκα στην πτυσομενη!

Ηδη οι φιλοι της Ακαδημιας εχουν γεμισει τον χωρο τους ,και κανουν κερκιδα με οργανωτη πατερα παικτη χαχα!

Αυτα ως προγευση!
Gkos
Πρωταθλητρια η Ακαδημια ,65-50 μεσα στο ΔΑΙΣ!

Μαγικος Αρσενοπουλος,η κηδεια της 20ετιας για Δουκα...
Flinafim
QUOTE (Gkos @ Apr 13 2016, 22:46 ) *
Πρωταθλητρια η Ακαδημια ,65-50 μεσα στο ΔΑΙΣ!

Μαγικος Αρσενοπουλος,η κηδεια της 20ετιας για Δουκα...

Τους καθάρισε μόνος του..μπραβο του χωρις τυμπανοκρουσίες ,φανφάρα και διαφήμιση....κοουτσάρισμα Δουκα πραγματι μιας 20ετιας πριν...
ak11596
Άλλο ένα φοβερό παιχνίδι σε μια τρομερή σειρά τελικών...!!! Άξια νικήτρια η ομάδα της BAC. Μπράβο σε όλα τα παιδιά και των δύο ομάδων. Δεν γίνεται βέβαια να μην εξάρει κανείς το καταπληκτικό ταλέντο του Νίκου Αρσενόπουλου της BAC (Νο 11). Φοβερός παίκτης, από αυτούς που όχι μόνο σκοράρουν αλλά αναδεικνύουν και τους υπόλοιπους. Ελπίζω να συνεχίσει να δουλεύει και να προσπαθεί και να τον δούμε να αγωνίζεται σε top επίπεδο. Αλήθεια ένας τέτοιος παίκτης είναι δυνατόν του χρόνου να αγωνίζεται σε ομάδα Β' κατηγορίας εφήβων ??? Ελπίζω όχι...
NoExcuses
Νομίζω ειναι ξεκάθαρο λόγω των σχέσεων δυο ομάδων που θα συνεχίσει τη καριέρα της η ΠΑΙΧΤΑΡΑ που λέγεται Αρσενοπουλος, βέβαια θα γίνει μεγάλη σφαγή το καλοκαίρι , αλλα νομίζω ότι τα 6 συνεχόμενα θα γίνουν 7..
Gkos
Μου υπνεθύμισαν κάποιοι φίλοι οτι μονο εγώ έγραφα το καλοκαίρι ότι θα το πάρει η Ακαδημία και να το αναφέρω,αλλα δεν χρειάζεται ρε παιδιά ,ειμεθα μετριοφρονεςwink.gif


Για τον αγωνα δεν γραφω τίποτα (ακόμα),αφενός βαριέμαι,αφετέρου ας το δουν οσοι θέλουν σήμερα στο βιντεο και το συζητάμε μετά.
Μην τους το χαλάσουμεwink.gif

polykos
Η άμυνα του Δούκα με τον κωδικό "τράβα το σορτσάκι" δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική.!!!!!
mpek
QUOTE (Gkos @ Apr 14 2016, 03:02 ) *
Μου υπνεθύμισαν κάποιοι φίλοι οτι μονο εγώ έγραφα το καλοκαίρι ότι θα το πάρει η Ακαδημία και να το αναφέρω,αλλα δεν χρειάζεται ρε παιδιά ,ειμεθα μετριοφρονεςwink.gif

Αυτό είναι αλήθεια, εσύ και ακόμη ένας ή δύο.
Συγχαρητήρια στους BAC, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι όταν έπρεπε, ήταν η καλύτερη ομάδα. Καλή επιτυχία στο πανελλήνιο.
xxx-4711
Δούκας 50
Ακαδημία 65

Διαιτητές: Σώμος, Μπούκας

Δεκάλεπτα: 14-18, 29-31, 43-47, 50-65.

ΔΟΥΚΑΣ (Μπακογεώργος, Tελάκης): Καψής, Τσουργιάννης 14 (1), Τσικόπουλος 2, Σακελλαρίου 10 (2), Ρογκαβόπουλος 12 (2), Περίδης 2, Παππάς, Μπότσι 5, Βερτζάγιας 3, Τσακίρης 2, Ορφανόπουλος, Κιόρρι.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Παταβούκας, Μπότης): Δήμος, Ηλιόπουλος Δ., Νάσσου 4, Γιαννόπουλος 5 (1), Ηλιόπουλος Ν., Κόλτηρης 3 (1), Προίσκος 14, Αρσενόπουλος 20 (3), Λουκαΐτης, Παπαγεωργίου 19 (4), Γκικαπέππας, Καραγιώργης.

http://www.basketnet.gr/topikes-enwseis/p/...kadimia-korufis
πολυ καλος για ενα ακομα παιχνιδι και ο παπαγεωργιου η αποδοση του ισως αποδειχτηκε το κλειδι της επικρατησης της ακαδημιας
(καλα παρακολουθησα μονο τον πρωτο αγωνα)
βασικα νομιζω οτι ο δουκας δεν ειχε καμια ελπιδα μετα τα προγνωστικα που δωσαμε εγω και ο μπεκ
Gkos
http://eska.gr/?p=21476

Σε βίντεο ο τελικός και οι απονομές – ΕΣΚΑ

Εχει και δηλωσεις Αρσενοπουλου !
Gkos
http://www.ased.gr/Articles/1843


Το σαιτ του Δουκα για τον χτεσινο αγώνα.
Δεν ποσταρω το κειμενο για οσους θελουν να δουν το βιντεο και δεν προλαβαν.
Μπείτε μέσα ,έχει και φωτογραφίες....


(Οποιος διαβαζει πισω απο τις λεξεις θα το βρει ακομα πιο ενδιαφερον το κειμενακι...)

QUOTE (Flinafim @ Apr 13 2016, 23:33 ) *
Τους καθάρισε μόνος του..μπραβο του χωρις τυμπανοκρουσίες ,φανφάρα και διαφήμιση....κοουτσάρισμα Δουκα πραγματι μιας 20ετιας πριν...




Με τον όρο "κηδεία" δεν αναφερόμουνα στο μπάσκετ που παίχτηκε ,αλλά στην 2ρη θέση του Δούκα.
Ένα "σίγουρο πανελλήνιο πρωτάθλημα"(ξέρω τι λέω),έγινε δεύτερη θέση στην ΕΣΚΑ.
Τόσα λεφτά σε παιδικοεφηβικα φετος(δεν φαντάζομαι να νομίζει κανείς ότι ο Δουκας πήρε δωρεάν τους παίκτες; ) και αποτελεσμα,0 εις το πηλίκον!

Θα μπορουσα να κανω την παρομοιωση ,με την Ρωσια οταν πηρε το ευρωπαικο μεσα στην Ισπανια,με το καλαθι του Χολντεν...
Για τετοια κηδεια μιλάμε!


QUOTE (mpek @ Apr 14 2016, 09:27 ) *
Αυτό είναι αλήθεια, εσύ και ακόμη ένας ή δύο.
Συγχαρητήρια στους BAC, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι όταν έπρεπε, ήταν η καλύτερη ομάδα. Καλή επιτυχία στο πανελλήνιο.




Ποιος άλλος;;;;!!!!

Πέτυχα και ότι θα ανοίξει και η πτυσσομενηwink.gif
Μετραει αυτο ; wink.gif wink.gif wink.gif biggrin.gif cool.gif
Flinafim
QUOTE (Gkos @ Apr 14 2016, 15:24 ) *
http://www.ased.gr/Articles/1843


Το σαιτ του Δουκα για τον χτεσινο αγώνα.
Δεν ποσταρω το κειμενο για οσους θελουν να δουν το βιντεο και δεν προλαβαν.
Μπείτε μέσα ,έχει και φωτογραφίες....


(Οποιος διαβαζει πισω απο τις λεξεις θα το βρει ακομα πιο ενδιαφερον το κειμενακι...)





Με τον όρο "κηδεία" δεν αναφερόμουνα στο μπάσκετ που παίχτηκε ,αλλά στην 2ρη θέση του Δούκα.
Ένα "σίγουρο πανελλήνιο πρωτάθλημα"(ξέρω τι λέω),έγινε δεύτερη θέση στην ΕΣΚΑ.
Τόσα λεφτά σε παιδικοεφηβικα φετος(δεν φαντάζομαι να νομίζει κανείς ότι ο Δουκας πήρε δωρεάν τους παίκτες; ) και αποτελεσμα,0 εις το πηλίκον!

Θα μπορουσα να κανω την παρομοιωση ,με την Ρωσια οταν πηρε το ευρωπαικο μεσα στην Ισπανια,με το καλαθι του Χολντεν...
Για τετοια κηδεια μιλάμε!
Εγώ την εικοσαετία πήρα και την έδεσα σε αυτο που ήθελα να πω...θα ειχα κανει λοβοτομή αν δεν καταλάβαινα τι ήθελες να πεις...Υ.Γο Αρσενοπουλος που ειναι απο τους λίγους που σουτάρουν τοσο αποτελεσματικά μετα απο ντρίπλα ειναι γεννημένος 2000;;





Ποιος άλλος;;;;!!!!

Πέτυχα και ότι θα ανοίξει και η πτυσσομενηwink.gif
Μετραει αυτο ; wink.gif wink.gif wink.gif biggrin.gif cool.gif

wike side
Πολύ καλός ο τελικός,πολύ καλή η ατμόσφαιρα,μεγάλη παράσταση από την ομάδα του Παταβούκα,αλλά τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για όλα τα παιδιά και των δύο ομάδων.Να δούμε ποιες θα είναι οι επιλογές τους,οι οποίες θα καθορίσουν την πορεία τους στον χώρο,γιατί τα κοράκια περιμένουν στην γωνία.Μακάρι να δούμε αρκετά από αυτά να παίζουν σε υψηλό επίπεδο,πράγμα πολύ δύσκολο με τις συνθήκες που επικρατούν στην Ελλάδα.

Ούτως ή άλλως,περάσαμε τρία ωραία βραδάκια και τους ευχαριστούμε smile.gif
Gkos
Ντάξει το είδατε όλοι το βίντεο;
Να γράψουμε τίποτα για τον αγώνα πριν τα ξεχάσουμε όλα;

QUOTE (wike side @ Apr 14 2016, 17:03 ) *
Ούτως ή άλλως,περάσαμε τρία ωραία βραδάκια και τους ευχαριστούμε smile.gif


Εισαι γλυκυτατος!

north
[quote name='Gkos' date='Apr 16 2016, 23:06 ' post='766846']
Ντάξει το είδατε όλοι το βίντεο;
Να γράψουμε τίποτα για τον αγώνα πριν τα ξεχάσουμε όλα;

Λοιπόν ας γράψω και γω τη γνώμη μου για τη σειρά των τελικών.
Το πρώτο παιχνίδι στο ΔΑΙΣ δεν το είχα δεί αλλά νομίζω κάτι το κλίμα πανηγυριού που είχε δημιουργηθεί, κάτι η σιγουριά ανωτερότητας που έδινε το 2-0 στο ΔΟΥΚΑ,οδήγησε στη νίκη του BAC.
Για μένα το καθοριστικό ήταν το 2ο παιχνίδι. Εκεί που για 2,5 δεκάλεπτα υπήρχε μια ομάδα στο γήπεδο (ΔΟΥΚΑΣ) αλλά στο τέλος το BAC με φοβερές άμυνες και καλά μακρινά σουτ κατάφερε να γυρίσει το ματς και να φτάσουμε στο φοβερό φινάλε για να πάρει τη νίκη. Στον 3ο τελικό νομίζω οτι το προπονητικό team του BAC πήρε την ταυτότητα του αντίπαλου team καθώς είδαμε στο γήπεδο μια ομάδα με σχέδιο απο το 1 έως το 40 ενώ απο την άλλη υπήρχαν μόνο οι ατομικές ενέργειες των 3 (πολύ) ταλαντούχων παιδιών του ΔΟΥΚΑ. Αντίθετα στο BAC και τα εξαιρετικά ταλέντα ήταν προσαρμοσμένα στο γενικό πλάνο και έτσι ήρθε και η εύκολη νίκη. Με λίγα λόγια απόλυτα δίκαιη η επικράτηση του BAC στη σειρά των τελικών που πρόσφεραν πολλές συγκινήσεις.
Να είναι γερά τα παιδιά και καλή συνέχεια σε όλους.

Basketballer_Zz
Αυτους τους σχολιασμους απο τον τελικο των τελικων ακομα τους περιμενουμε με αγωνια...
Gkos
Παρότι το μεγαλύτερο κομμάτι (σκελετός) έχει γραφτεί(από το ίδιο βράδυ),διανύω περίοδο ελλειματικής έμπνευσης που με εμποδίζει να το ολοκληρώσω όπως αρμόζει σε έναν τελικό και όπως θέλω εγώ να το δω δημοσιευμένο ώστε να είμαι ικανοποιημένος με το τελικό αποτέλεσμα.
Ζητώ την καταννόηση σας αγαπητοί fans(μου) wink.gif

*Ελεγα να πάω παραλία μπας και βελτιωθει η εμπνευση αλλα χαλασε και ο καιρος...;(
Basketballer_Zz
Ελπιζω να προλαβες να πας στην παραλοα για εμπνευση διοτι τωρα ο καιρος ειναι πολυ σκοτεινος... biggrin.gif
erasitexnis
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ
BASKETBALL TRYOUTS 2016


Ο ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ απευθύνει ανοιχτή πρόσκληση σε αθλητές μπάσκετ με έτος γέννησης 2001 και 2002 για την στελέχωση του αγωνιστικού τμήματος Παιδικό Α΄ ΕΣΚΑ και με έτος γέννησης 2000 για το Εφηβικό Β΄ ΕΣΚΑ.
Με τις δοκιμαστικές προπονήσεις-TRYOUTS, ο σύλλογος μας θα προσπαθήσει να βρει παίκτες που θα μπορούσαν να γεμίσουν τα ρόστερ αυτών των τμημάτων για την αθλητική περίοδο 2016-17.
Μέσα από αυτή τη διαδικασία δίνεται η δυνατότητα και στους αθλητές να γνωρίσουν από κοντά την μπασκετική οικογένεια της Ολυμπιάδας Παπάγου, τους συντελεστές, τις συνθήκες δουλειάς, τους προπονητές, αλλά και να έχουν μια δια ζώσης εμπειρία για να διαπιστώσουν τη φιλοσοφία του συλλόγου.
Τα Tryouts θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 11 και Κυριακή 12 Ιουνίου στις 19:00 στο Κλειστό Γήπεδο Παπάγου (Νευροκοπίου 2-4).

Πληροφορίες:
email: info@olympias-papagou.gr
6977 203 652 - Coach Χρήστος Σγουρίτσας
6977 077 900 - Team Manager Κώστας Κώτσης
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.